11.1.1977
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1977

1 Ocak 1977

1- Ankara'da yayınlanan «Daily News» gazetesinin sorularını cevaplayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, 1977 seçimlerinde MSP'nin parlementer adedinin birkaç misliartacağını iddia etti.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Mahir Ablum «Tercüman»gazetesine verdiği demeçte, 1977 yılında bütün çalışanların sosyalgüvenliğe kavuşması için tedbirler alınacağını, esnaf ve sanatkârların şikâyetlerinin giderileceğini açıkladı.

3- Gıda - Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal, yaş sebzeve meyve ihracatını arttırmak için sürdürülmekte olan çalışmalarhakkında bir açıklama yaparak, bu amaçla Dünya Bankası üe 83milyon dolarlık bir anlaşma imzalandığını bildirdi.

4- Ticaret Bakanlığı, dünya buğday piyasasının düşük seyretmesi karşısında, Türkiye'nin buğday yerine un ihraç etmesini teşvikkararı aldı.

5- Millî Eğitim Bakanlığında, «Felsefeye Başlangıç» ve «Ahlâk»kitapları ile ilgili soruşturma açıldı.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Alpaslan Türkeş,partisinin Kayseri'de düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, yabancı doktirinerlerle Türkiye'nin kalkınamayacağını ileri sürdü.

7- Hava Kuvvetleri eski komutanı emekli orgeneral Emin Alpkaya, Lockheed konusundaki tartışmalarla ilgili olarak «ANKA» ajansına yaptığı açıklamada, «E-104-S uçaklarının alımına ilişkin herşey Genel Kurmay Başkanlığındaki evraklarda var» dedi.

8- Türk-İş'e bağlı Zonguldak Maden işçileri Sendikası ile Ereğli Kömür İşletmeleri arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Yürürlüğe giren sözleşme gereğince,maden işçilerine 3600 lira zam sağlandı.

9- DİSK'e bağlı Genel İş Sendikasının ülke çapındaki kapıcı ve kalorifercileri kapsayan direnişe başladı.

10- Devlet Planlama Teşkilâtının yıl sonu itibarıyla yatırım gerçekleşmeleri tahminleri, 1976'da kamu sektörünün en fazla ulaştırmayatırımı yaptığını, özel sektörün ise en fazla yatırım yaptığı alanınmesken olduğunu ortaya koydu.

11- AP İstanbul Gençlik Örgütü İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan Gençlik Kolu İl Başkanı Hasan Özkan,«1977 yılma daha sağlıklı girmemiz için Belediye Başkanı Ahmet İsvan'nın istifasını istiyoruz» dedi.

12- Adana Trafik Müdürü Cezmi Özkan verdiği demeçte kaçakçılık konusuna değinerek kara yolu ile yapılan kaçakçılığın yüzdesekseninin TIR kamyonları ile gerçekleştirildiğini ileri sürdü.

13- Ankara'da meydana gelen öğrenci çatışmasında iki öğrenci yaralandı.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü 10 kişi yaralandı.

15- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, yeni yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, 1976 yılında Ege anlaşmazlığının, bir silâhlı çatışmaya dönüşmesinin önlenmesinin en önemli başarı olduğunusöyledi.

16- Filistin Kurtuluş Örgütü Siyasal Büro Başkanı Faruk Kaddumi, bir «Geçici Devrim Hükümeti» kurmak istediklerini, FKÖ'nünSuriye'deki Hafız Esat yönetimiyle de yakın bağlarını sürdürme konusunda kararlı olduklarını söyledi.

17- İspanya Komünist Parti Lideri Santiago Carillo, İtalyan Televizyonuna verdiği demeçte, kendisinin serbest bırakılmasının, İspanya'da partisinin meşruluğuna doğru atılan ilk adım olduğunusöyledi.

18- Japonya'nın yeni Başbakanı Takeo Fukuda, yeni yıl nedeniile düzenlediği geleneksel basın toplantısında, dünyanın gelişmişülkelerine yakın işbirliği için çağrıda bulundu.

19- Rodezya'nın geleceğine ilişkin Cenevre Konferansına başkanlık eden İngiliz Dışişleri Bakanlığı yetkilisi İvon Richardson, hükümetinin görüşlerini Rodezya'deki beyaz azınlık yönetimine iletmeküzere Salisbury'ye gitti.

20- «The Economist» dergisi, Avrupa'nın en büyük çelik bunalımını yaşamakta olduğunu ileri sürdü.

2 Ocak 1977

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,Başbakan Süleyman Demirel ile Ticaret Bakanı Halil Başol'a birermektup göndererek, 1977 ithalat rejiminin hâlâ BakanlıklararasıEkonomik Kurul ya da Bakanlar Kurulundan geçirilmediğini belirttive konunun ivedilikle hükümete getirilmesini istedi.

2- Ticaret Bakanlığı, ithaline Bakanlar Kurulunca karar verilmiş olan yabancı sermaye ile her türlü nakdi ve aynî kredilere kurgarantisi tanıdı.

3- Çalışma Bakanı Şevket Kazan Hollanda, Belçika, Almanyave İsviçre'de iki hafta süren gezisini tamamlayarak yurda döndü.

4- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli Manisa'da partisinin kongresinde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Bozbeyli liselerde okutulan «Ahlâk» ve «Felsefeye Başlangıç» kitapları sorunlarına değinerek, «Asırlarca önce küllenip söndürülen din ve mezhep ayrılıkları yeniden alevlendirilmek istenmiş, milli birlik ruhu önemli yaralar almıştır» dedi.

5- İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan yaptığı açıklamada, hükümetin yardım etmemekte direnmesi ve olumsuz tutumunusürdürmesi halinde çok değerli bazı belediye malı arsaları satmakzorunda kalacaklarını söyledi.

6- Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Felsefe Tarihi KürsüsüBaşkanı Prof. Mübahat Küyel, yaptığı yazılı açıklamada, «Felsefeye Başlangıç» kitabındaki dizgi hatalarının siyasal bir istismarkonusu haline getirilmek istendiğini öne sürdü.

7- Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Belediye Başkanlığı için yapılan seçimi CHP adayı Abdurrahman Keskin kazandı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 4 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

9- Türkiye Birinci Lig futbol karşılaşmalarında GalatasarayAdanademirsporla 0-0, Fenerbahçe Altay'la 1-1 berabere kaldı

10- Lübnan Başbakanı Selim El Hoss, resmi tatil günlerinin sayısını 25'ten 14'e indirdi.

11- El Fetih Merkez Komite üyesi Mahmut Abbas, Katar Haber ajansına verdiği bir demeçte, «Filistinliler, Orta Doğu ile ilgiliCenevre konferansına bağımsız bir heyetle katılmalıdır» dedi.

3 Ocak 1977

1- Bütçe Karma Komisyonunda Millî Eğitim Bakanlığı ve Üniversiteler bütçelerinin görüşülmesine başlandı.

2- Ağır Sanayi Koordinasyon Kurulunun toplantısında konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,ağır sanayi yatırımlarının kaba inşaatlarının bitirilmesini istedi.

3- Çalışma Bakanı Şevket Kazan, Türkiye AET ortaklık Konseyinin Türk İşçilerinin serbest dolaşımıyla ilgili kararına ilişkin görüşlerini açıklarken, «Serbest dolaşımdaki ısrarlarımız işsizleri Avrupa'ya peşkeş çekmek amacını taşımıyor» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Mahir Ablum «Tercüman»gazetesine verdiği demeçte yurt dışındaki işçilerin oy vermesininsağlanacağını bildirdi.

5- DP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Sükan, DP'nin buğdayihracı konusunu Meclise getireceğini açıklayarak, «Buğday yerineun ihracı kararı devlete zarar verecektir» dedi.

6- TÖB-DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu, Talim TerbiyeKurulundan geçmeyen, ders programlarına da aykırı olan «Ahlâk»ve «Felsefeye Başlangıç» kitaplarının iptali için Danıştay'a başvurduklarını bildirdi.

7- Memurlara 1500 TL. sı zam yapılmasını öneren TÜM-DERGenel Başkanı Erhan Tezgör, «memurlara verilmesi gereken sosyal yardımlar için bütçeye ödenek konmadığını» söyledi.

8- İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan, Aralık günündenbu yana direnişlerini sürdüren belediye işçilerine çağrıda bulunarak, işbaşı yapmalarını istedi.

9- MKE Kurumunun dokuzu Kırıkkale, yedisi Ankara ve biriİstanbul'da bulunan toplam ondokuz işyerinde ikramiye alamayanonaltı bin işçi direnişe geçti.

10- Hava-İş Sendikası THY'ında toplu sözleşme görüşmelerininanlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev kararı aldı.

11- Kayseri CİNKUR fabrikasında ücretlerini alamayan 700 işçidirenişe geçti.

12- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye-Irak Petrol Boru hattının açılışı töreninde bulunmak üzere Irak'a gitti.

13- Bir Yunan gazetesinin verdiği habere göre, Yunan Hükümeti NATO Genel Sekreteri Luns'u, Türkiye yanlısı demeç vermesinden dolayı protesto etti.

14- 20 Ocak 1977 tarihinde görevinden ayrılacak olan ABD Başkanı Gerald Ford «TİME» dergisine verdiği demeçte, Sovyetler Birliğinin yakın bir gelecekte ABD'ni tehdit edebilecek düzeyde biraskeri güç haline gelebileceğini söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanlığının bir raporuna göre, askeri yardım alan ülkelerden altısında insan haklarının çiğnenmesine rağmen ABD bu ülkelere askeri yardım yapacak.

16- Basın işçilerinin başlattıkları grev nedeniyle bugün Londra'da «Guardian» ve «Daily Express» dışında hiç bir gazete çıkmadı.

4 Ocak 1977

1- Türk-Irak boru hattının açılışı nedeniyle Adana'nın Yumurtalık bölgesinde bir tören yapıldı. Törende konuşan Başbakan Süleyman Demirel «Hattın, uluslararası işbirliğinin seçkin bir örneğiolduğunu» söyledi.

CHP'li eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cahit Kayra ileeski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, müsteşarı Teoman Köprülüler yaptıkları açıklamada, «Boru hattı şirketinin Ecevit iktidarında kurulduğunu ve çalışmalara o dönemde başlandığını» söylediler.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Süleyman Demirel'in A.A. da uygulanacak grevle ilgili sözlerini eleştirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan;«ithalat rejimiyle ilgili usul ne ise o yapılır. Konu Bakanlar Kurulunda ve Bakanlıklararası Ekonomik Kurul'da görüşülecektir» dedi.

4- Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal AkdenizHaber Ajansı muhabirine verdiği demeçte «Zirai Krediler çiftçilerin meselelerini halletmekten uzaktır» dedi.

5- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli «AP ve CHP arasındakiolumsuz çatışma ve suçlamalar olayların büyümesine yol açıyor»dedi.

6- Türk - İş İcra Kurulu Genel Başkan Halil Tunç'un başkanlığında yaptığı toplantıda, Kamu İktisadi teşebbüslerince personele dağıtılan ikramiyelerin o kuruluşlarda çalışan işçilere de verilmesinin yasal zorunluk olduğuna karar verdi. Bu konuda hükümetle temaslar sonuçlanıncaya kadar M.K.E. de direnişin durdurulmasını istedi.

7- TDK Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okutulan kitaplarlailgili bir araştırma yaparak, «Ismarlama Ders Kitapları Üzerine Rapor» adlı bir kitap yayınladı. Kitapta AP eski milletvekillerinden Yılmaz Öztuna'nın tarih kitabında bazı tarih yanlışlıkları yapıldığı bildirildi.

8- Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Genel Başkanı ErdoğanBalcı yaptığı basın toplantısında» toplu iş sözleşmesinin uygulanmasındaki anlaşmazlık nedeniyle grev kararı aldıklarını açıklayarak Grevin İstanbul, Ankara ve İzmir işyerlerinde altı gün içindeher an başlatabileceklerini» söyledi.

9- Ziraat teknisyenlerinin teknik hizmetler sınıfından sayılarak bir üst dereceye intibakları sağlandı. Maliye Bakanlığı bu. konuda bir genelge yayınladı,

10- İstanbul Belediyesi temizlik işçileri ondokuz gündenberisürdürdükleri direnişi, geçmiş aylara ait haklarının ödenmesi üzerine kaldırdılar.

11- Doğu Anadoluda şiddetli soğuklar nedeniyle Kızılırmak, Karasu ve Araş nehirleri dondu.

12- Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu Washington'da yaptığı toplantıdan sonra, İngiltere'nin, Sterlinin değerindekidalgalanmaları durdurabilmek, ödemeler dengesi açığını kapatabilmek ve özellikle yüksek düzeydeki enflasyonu frenlemek amacıylaborç isteği onaylandı.

13- İtalya'nın en ünlü iş adamı ve FİAT fabrikalarının büyük ortağı Giovanni Agnelli Amerika'da yayınlanan «Newsweek» dergisine verdiği demeçte «İşsizlikte bir artış olmamasına rağmen enflasyonun yüzde yirmilik artış hızını sürdüreceğini ve bunun ülkede yaşama düzeyinde önemli bir düşüşe yol açacağını» bildirdi.

14- Federal Almanya Ekonomi Bakanı, Petrol fiatlarındaki yeni artışın, Federal Alman ihracatını olumsuz yönde etkileyeceğiniaçıkladı.

15- Kuveyt'te yayınlanan bir gazeteye göre; F.K.Ö.'nün siyasalve askerî yetkilileri arasında geniş kapsamlı bir değişiklik yapılacağı, F.K.Ö.'nün cikinci adamı» Kaddumi'nin de görevinden alınacağıbildirildi.

16- Beyrut'ta patlayan güçlü bir bomba otuzbeş kişinin ölümüne, yetmişi beş kişinin yaralanması yol açtı.

17- Japonya'nın yeni Başbakanı Takeo Fukuda, bir Japon dergisine verdiği demeçte «başka ülkelerin ekonomilerine zarar verecek bir ihracat artışının kabul edilmeyeceğini» açıkladı.

5 Ocak 1977

1- Millet Meclisi Genel Kurulu, Cumhurbaşkanının kanunlarıikinci kez geri gönderme yetkisinin bulunmadığına karar verdi.

2- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul toplantısında, AET ile ilişkiler konusu ve ithalat rejimi konusunda da çıkartılacak kararnameüzerinde duruldu.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Esnaf ve Sanatkârlar temsilcileriyle yaptığı toplantıda, «Devlet herkese iş temin edemez.Öyleyse çalışmayanlar kendi işlerini kurabilirler» dedi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin tümü kabul edildi.

5- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, üç günlük bir ziyarettebulunmak üzere Sofya'ya gitti.

6- Sanayi Bakanı Abdülkerim Doğru, Ankara'nın hava kirliliğiile ilgili bir açıklama yaparak, Ankara'da hava kirliliğinin önlenmesi için ilk tedbir olarak Kızılay ve Sıhhiye'deki binaların bacalarınasüzgeç takılacağını, kente gelen linyit ve fuel-oil'in denetleneceğini bildirdi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu«Tercüman gazetesine verdiği demeçte «devam eden öğrenci olaylarının bir değerlendirmesini yaptı. Hükümet ile Üniversite rektörlerinin yaptıkları toplantılarda, olayların önlenmesi için alınması gerekli görülen ve üzerlerinde mutabakata varılan tedbirleri açıkladı.

8- Millî Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem, bütün valiliklere birgenelge göndererek, liselerde okutulan «Felsefeye Giriş» ve «Ahlâk» kitaplarında yer alan eleştiri konusu sayfaların imha edilmesiniistedi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç, «Milliyet» gazetesineverdiği demeçte, hükümeti eleştirerek «Hükümet, işçiyi geniş çaptahuzursuz eden bir ikramiye uygulamasına gitmiştir» dedi.

10- Türkiye Sivil Havacılık Sendikası bir bildiri yayınlayarak,THY işvereni ile aralarında devam eden toplu-iş sözleşmesi görüşmelerinin kesilmesinden sonra aldıkları grev kararının 10 Ocak sabahından itibaren uygulanmaya başlanacağını açıkladı.

11- İstanbul Ticaret Odası, ticarethaneler ve işyerlerinin, genelkiracı - kiralayan ilişkileri dışında ayrı bir mevzuatla düzenlenmesini amaçlayan bir yasa taslağını hükümet ilgililerine, CumhuriyetSenatosu ve Millet Meclisi Başkanlıklarına gönderdi.

12- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Kredi Yönetmeliğinde bir değişiklik yaparak yasa dışı eylemekatılan öğrencinin kredisinin kesileceğini bildirdi.

13- Bağ-Kur Adana Bölge Müdürlüğü hizmete girdi.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında25 kişi öldü, 68 kişi yaralandı.

15- Alman Savunma Bakanı Geog Leber, Almanya'nın SesiRadyosuna verdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkilerinin düzelmesininNATO için olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

16- ABD Başkanlığına seçilen Jimmy Carter göreve başlamadan önce fıstık deposu ile çiftliğini yed-i emine devredeceğiniaçıkladı.

17- BM Genel Sekreterine bir yazı gönderen Sovyetler BirliğiMısır ile İsrail arasında varılan ara barış andlaşmasmın getirdiğiek giderlere katılmalarına imkân olmayacağını bildirdi.

18- ABD, Portekiz'deki ekonomik bunalımın hafiflemesi için,bu ülkeye 300 milyon dolarlık yardım yapmayı kabul ettiğini bildirdi.

19- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Filistinlilerin «Geçici Devrim Hükümeti» kurmalarının hayati önem kazandığını bildirdi.

20- İran'nın liman kenti Bender-Abbas ve çevresindeki köylerdebugün şiddetli bir deprem kaydedildi. Sarsıntı geniş çapta hasarayol açtı.

21- İspanya'da muhalefette bulunan partilerin iiderieri aralarında toplanarak Başbakan Adolf Suarez hükümeti ile görüşmelerdebulunmak için bir komite seçti. Komitenin, Başbakan ve hükümetyetkilileri ile ülkede genel siyasi af çıkarılması, bütün muhalefetpartilerinin meşru sayılması konularını görüşeceği bildirildi.

6 Ocak 1977

1- Cumhuriyet Senatosu Milli Birlik Gurubu, Kurucu Meclisin17. Kuruluş yıldönümü nedeniyle bir bildiri yayınladı. MBG bildirisinde, Türk Ulusunun, 1961 Anayasası ile özgürlüklerine sahip çıkmanın bilincine erdiği belirtildi.

2- Milletvekillerinin ödenek ve yolluklarının saptanmasındahakimlerin yerine üniversite öğretim üyelerinin baş olarak alınmasını öngören ve milletvekillerin maaşını en az beş bin lira artıran«Meclis Hesaplarını İnceleme Komisyonu raporu» Meclis'te kabuledildi.

3- Başbakan Süleyman Demirel Adana Esnaf ve Sanatkâr Dernekleri Birliği yönetici ve üyeleri ile yaptığı toplantıda, esnaf vesanatkârlara hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında, «Türkiye'de esnaf ve sanatkârın meseleleri, yakından ve başarı ile takip ettiğimiz bir konudur» dedi.

4- Başbakan Süleyman Demirel, Kozan, Kadirli, Osmaniye veCeyhan'daki konuşmalarında, Türkiye'nin dünyada borcu az ülkelerden biri olduğunu söyliyerek, «Eğer biz borç yapıyorsak bunuhayırlı işlere yatırıyoruz» dedi.

5- AP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Yıldırım ile CGPGenel Sekreter Yardımcısı Hasan Tosyalı birer açıklama yaparak,partilerinin ikramiye konusunda eşitlikten yana olduğunu bildirdi ler.

6- CHP Genel Sekreteri Orhan Eyüpoğlu verdiği demeçte, «Demirel görevi ehil ellere bırakmalıdır» dedi.

7- CHP İstanbul Milletvekili Doğan Öztunç Millet Meclisi Başkanlığına verdiği bir önergede, zamlar nedeniyle Başbakan Süleyman Demirel ve Maliye Bakanı Yılmaz Ergenekon hakkında MeclisSoruşturması açılmasını istedi.

8- Bütçe Karma Komisyonunda Millî Eğitim Bakanlığı ve Üniversiteler bütçelerinin maddeleri görüşüldü.

9- Yem Sanayii T.A.Ş. yerlerinde Gıda-İş ve Tek-Gıda-İş sendikaları tarafından başlatılan grevler Bakanlar Kurulu kararıyla altmış gün daha ertelendi.

10- TÖB-DER Aydın ve Akhisar şube Kongreleri yapıldı. Yeniyönetim kurulları seçimlerden sonra belli oldu.

11- Çukurova Elektrik Şirketi ile Çukurova ve Havalisi Enerjiİşçileri Sendikası (TEŞ-İŞ) arasında sürdürülen 7. dönem toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı ve sendikaca bu işyerinde grev kararı alındı.

12- PTT mensupları da, başka kamu iktisadi kuruluşlarında olduğu gibi kendilerine de iki maaş ikramiye verilmesini istediler.

13- THY Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zeren görevden alındı.

14- Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunun Sakarya'da başlayan çalışmalarına Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Süleyman Demirel ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit birer mesajyolladılar.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

16- Bulgaristan'ın tüm siyasal güçlerinin üst örgütü olan Vatan Cephesinin çağrılısı olarak Bulgaristan'a gelen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk bölgesi Ruscuk'a gitti. Burada yaşayanTürk asıllı Bulgarlarla görüşen Ecevit, Bulgaristan'da Türk'lerinküitür ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi.

17- Boston'da yayınlanmakta olan bir gazeteye göre; ABD hükümetinin İsrail'i aracı olarak kullanarak Türkiye ve Yunanistan'akongrenin onayına sunmadan silâh sattığı bildirildi.

18- Başkan Ford görevden ayrılmadan önce, elçiler arasındayeni atamalar yaptı ve Moskova'ya eski İsrail elçisi Molcolm Toon'uatadı.

19- Federal Almanya, Sosyal Demokrat Parti Genel BaşkanıWilly Brandt bir dergiye verdiği demeçte, Doğu Avrupa ülkelerindeuygulanan biçimde bir Marksist ideolojiyi kabul etmediğini söyledi.

20- Batı Almanya Federal Büro başkanı Josef Stingl yaptığıaçıklamada, ülkedeki işsiz sayısının bir milyonu aştığını bildirdi.

21- Zaire Cumhurbaşkanı Mobutu, yabancı diplomatların katıldıkları kabul töreninde yaptığı konuşmada, Zaire'nin Angola'yı tanımağa karar verdiğini açıkladı.

22- Yunan Hükümeti, Ortak Pazar'a üyelik görüşmeleri komisyonu Başkanı Nikos Kıryazidis'i ekonomik siyaset görüşmelerindeki uyuşmazlık yüzünden görevinden aldı.

7 Ocak 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerle konuşan Başbakan Süleyman Demirel,«parlamento üyelerine zammın tesirlerini hesaplamak gerekir» dedi.

2- Millet Meclisi Genel Kurulunda tüm siyasal partilere mensup milletvekillerinin oybirliği ile aldıkları karar sonucunda, Milletvekili ve Senatörlerin aylıklarında yapılan net 9764 lira artıştan son,ra ellerine geçecek tutar net 25.911 liraya yükseldi.

3- Başbakan Süleyman Demirel ANKA Ajansı muhabirine verdiği demeçte, «AP'nin dışında kurulacak bir hükümetin üç ay bilememleketi idare edemeyeceğini, 1977 seçimlerini AP'nin kazanacağını söyledi. Demirel ayrıca Kamu iktisadî kuruluşlarındaki ikramiye sorununun siyasi bir yönü bulunmadığını, yasa anlayıış olduğunu söyledi.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Demirel «ithalat rejiminde henüz bir anlaşmaya yanlamadığını» bildirdi.

5- Çalışma Bakanı Şevket Kazan yaptığı temaslarla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında Hollanda ve Belçika hükümetyetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, serbest işçi dolaşımının bir anönce uygulamaya konulmasını istediklerini bildirdi.

6- CHP Meclis Başkanvekili Ali Nejat Ölçen, 1976 yılındaki yatırımların, planın öngördüğü hedeflerin altında gerçekleştirildiğinibelirterek «1976 yılı devlet yatırımlarının en az gerçekleştiği yıl olmuştur» dedi.

7- Batı Trakya Türk'leri Dayanışma Derneği Genel BaşkanıHikmet Yurdagül düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'dakiTürk'lere yapılan baskıların durdurulmasını sağlamak için LozanAntlaşmasını imzalayan Devletlerin Ankara Büyükelçiliklerine birermuhtıra verildiğini bildirdi.

8- Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç İstanbul'da verdiği demeçte «Hükümetin bazı grevleri ertelemesinin tesirlerini hesapla,mak gerekir» dedi.

9- Türkiye Barolar Birliği 10. Genel Kurulunda konuşan İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın, Türkiye'de uygulanan fiilî rejimin Anayasaya ters düşen bir rejim niteliğinde olduğunu söyledi,

10- THY Yönetim Kurulu Başkanlığından ayrılan Kemal Zeren,basına bir açıklama yaparak, «Mücadelem partimin, yani AP'ninmücadelesidir» dedi,

11- Hava-İş Sendikası Ankara Şubesi Mali Sekreteri MustafaKarahan, THY İdare Meclisi kararıyla işinden çıkarıldı.

12- Gaziantep'te meydana gelen olaylarda yedi kişi yaralandı,200 kişi gözaltına alındı.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında,5 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

14- AP Ajansı, Ankara mahreci ile dünyaya yaydığı bir haberinde Millî Savunma Bakanı Ferit Melen'in Türkiye'nin İsrail'densilâh aldığı yolundaki haberleri yalanladığını bildirdi.

15- Vatan Cephesinin davetlisi olarak üç günlük bir ziyaret içinBulgaristan'a gelen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, BulgaristanDevlet Başkanı Todor Jikov tarafından kabul edildi.

16- İspanya Komünist Partisi Başkanı Santiago Carrillo, «Amerikan üsleri İspanya'da kalmalıdır», bunların İspanya'dan çıkartılması uluslararası kuvvet dengesinin bozulmasına neden olacak nitelikte tehlike yaratır» dedi.

17- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt İspanya Başbakanı Adolfo Suarez ile görüşmek üzere Madrid'e geldi.

8 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Denizli'de yaptığı konuşmada«1976 yılında 440 milyar liralık yatırımın yürütüldüğünü» söyledi.

2- Vatan Cephesinin davetlisi olarak Bulgaristan'a yaptığı geziyi tamamlayan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit yurda döndü.Ecevit Geziyle ilgili olarak basına yaptıığ açıklamada «Türk-Bulgardostluğunun partilerüstü bir politika duruma geldiğini belirterek,Bulgar Devlet Başkanı ile göçmen sorunu, vize meselesi ve TürkBulgar ilişkilerini görüştük» dedi.

3- Bakanlar Kurulu THY grevini 30 gün erteledi.

4- Parlamenter maaşlarına yapılan zam büyük tepkilere yol açtı.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetin ekonomik faaliyetleri konusunda bilgi verdi ve ağır sanayii için gereken 20 milyondolarlık dış kredinin Avrupa ve çeşitli İslâm ülkelerinden sağlanacağını bildirdi.

6- CHP Genel Sekreteri Orhan Eyüpoğlu, bir demeç vererek,Başbakan Süleyman Demirel'in erken seçirn konusunda bir açıklama yapmasını istedi.

7- TİP Genel Başkanı Behice Boran, Partisinin Eskişehir merkez ilçe ve il kongrelerinde yaptığı konuşmada, «Hükümetin seçimlerden önce mutlaka düşürülmesi gerektiğini, yoksa seçimin, secim günvencesinden yoksun geçeceğini belirterek, geçici bir seçimhükümeti kurulmalıdır» dedi.

8- Macaristan Dışişleri Bakanı Frigyes Puja, Budapeşte'deMİLLİYET gazetesine verdiği demeçte, Türk-Macar ilişkilerinin bugünkünden daha iyi olabileceğini, siyasal, ekonomik ve kültürelalanlarda işbirliği için geniş olanakların bulunduğunu söyleyerek,yarın başlayacak olan 5 günlük Türkiye gezisinden somut sonuçlarbeklediğini belirtti.

9- Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Rus asıllı İvanNikonoroviç Rogalski adlı kişinin, Sovyetler Birliği hesabına Princeton'daki uzay merkezinden gizli bilgiler sağlamaya çalışırken, casusluk suçundan tutuklandığını bildirdi.

10- Lockheed uçak firmasından sonra Boeing uçak yapım firmasında da yurt dışındaki satışları arttırmak için 18 kişiye 77 milyondolar rüşvet dağıtıldığı açıklandı.

11- Lübnan Cumhurbaşkanı Elias Sarkis, Lübnan'da barışı sağlamakla görevli «Dörtlü Komite»nin toplantısına başkanlık ettiktensonra bir bildiri yayınlandı.

12- Rodezya Dışişleri Bakanı Van Der Bye, İngiltere'nin yeni önerisine toptan karşı olduklarını, Rodezya'da iktidarın Afrikalı çoğun,luğa devredileceği tarihe kadar bu ülkenin İngiltere yönetimi altındakalması önerisini kesinlikle reddettiklerini söyledi.

13- Çekoslavakya'daki komünist rejimi eleştiren, Fransız gazetelerine bildiriler gönderen, ülkenin eski liberal lideri AlexanderDubçek yanlısı dört kişi tutuklandı.

14- Bolivya'da meydana gelen yağışlarda yüze yakın kişinin boğulduğu, beş binden fazla kişinin de evsiz kaldığı bildirildi.

9 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Adıgüzel barajının temel atmatöreninde yaptığı konuşmada «burada giriştiğimiz yatırım Türk Köylüsüne daha çok gelir ve refah sağlıyacaktır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Parlamento maaşlarınayapılan zammı almıyacağını ve bu konudaki yasayı değiştirmek içingirişimlerde bulunacağını açıkladı.

3- Çalışma Bakanı Şevket Kazan düzenlediği basın toplantısında, işçi-memur ayrımı ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve hazırlanan tasarıyla ikiyüzbin memurun işçi statüsüne alınacağınıaçıkladı.

4- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal Yankı dergisinin sorularını cevaplarken, AET tarafından verilen son tavizlerinyeterli olmadığını ve rakiplerimize göre dezavantajlı duruma düştüğümüzü söyledi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bütçesi Bütçe Plan KarmaKomisyonunda görüşülerek kabul edildi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu düzenlediği basıntoplantısında, zam kararının uygulanmaması için gerekirse Anayasa Mahkemesine gideceklerini söyledi.

7- TİP Genel Başkanı Behice Boran partisinin Ankara il Kongresinde yaptığı konuşmada, CHP ile DİSK'in üst yöneticilerini suçlayarak, CHP'nin büyük sermaye kesimiyle yakınlaştığını, DİSK'in ise mücadeleciliğini yitirdiğini öne sürdü.

8- Üniversitelerarası Seçme ve Yerleştirme Merkezi BaşkanıAltan Günalp Yankı dergisine verdiği demeçte, Eğitim Enstitülerinegiriş için ilgili yönetmelik hükümlerinin değiştirilmeden, üçüncü birsınav yapılmasının Danıştayca iptal tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

9- Türkiye Barolar Birliğinin Sakarya'da yapılan 10. Kurul Toplantısında alınan kararlar bir bildiriyle Türk Kamuoyuna açıklandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 6 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter düzenlediği basın toplantısında,Türk-Yunan işbirliği imkânlarını araştıracaklarını söyledi.

12- İngiltere Savunma Bakanı Fred Mulley, Kıbrıs'taki İngiliz üslerini ziyaret ettikten sonra «Guardian» gazetesine verdiği demeçte, «Kıbrıs'taki üslerden çekilmeyi düşünmüyoruz» dedi.

13- Alman Polisi, Frankfurt kentinde Şah aleyhinde bir gösteridüzenleyen İran'lı öğrencileri dağıtmak için şiddet kullandı.

14- Kara Eylül Örgütü Lideri Ebu Davut Paris'te tutuklandı.

10 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel Denizli'nin Sandıklı ilçesindeyaptığı konuşmada «Sandıklı'da önemli bir ağır sanayi tesisi kurulması için hükümetin karar verdiğini» açıkladı.

2- Tes-İş Çukurova Enerji işçileri sendikasının Çukurova Elektrik Şirketinin bütün yerlerinde aldığı grev kararı Bakanlar Kurulunca otuz gün ertelendi.

3- Bakanlar Kurulunun toplantısında «Renault» otomobillerineistenilen zam konusu, prensip olarak karara bağlandı. Buna göreRenault otomobillerinin yeni satış fiatı ortalama yüz on bin lira olarak belirlendi.

4- TBMM Bütçe Karma Komisyonunda eleştirileri cevaplayanGümrük ve Tekel Bakanı Orhan Öztrak, gümrüklerde suistimal olduğu yolundaki sözleri cevaplayarak, «Gümrüklerdeki suistimal heryerdekinden fazla değildir» dedi.

5- Meclis Başkanı Kemal Güven, verdiği bir emirle, parlamenterlerin dokuz aylık yolluk farklarını kapsayan yeni çeklerin ödenmesini durdurdu.

6- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, «Dış Politika, hükümet programında çizilmiştir» dedi.

7- Çalışma Bakanı Şevket Kazan, işçi memur raporunun uygulama taslağı kararnamesini Başbakan Süleyman Demirel'e verdi.

8- İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında trafik yasası üzerinde durarak «bu dönem trafikyasasını çıkartacağız» dedi.

9- Macaristan Dışişleri Bakanı ve eşi Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil'in davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Semih Balcıoğlu düzenlediği basın toplantısında «Anadolu Ajansı grevi konusunda işçilerin istediği zammın tümü, on iki parlamenterin bir yıllıkmaaşı kadar» dedi.

11- Ankara Gazi Lisesinde çıkan çatışmada, sokaktan geçen birkişi öldü. İzmir'de ise biri ağır beş öğrenci; Mersin Meslek Lisesindeki çatışmada da beş kişi yaralandı, İstanbul Üniversitesinde dedersler yapılamadı.

12- Ülkü Ocakları Derneği Ankara şubesi, yasa dışı faaliyetgösterdiği gerekçesiyle Valilik tarafından bir ay süreyle kapatıldı.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

14- Türkiye'nin 40 Fantom uçağı satın alması ile ilgili olarakAmerikan Savunma Bakanlığının 69,6 milyon dolar kredi vereceği,Başkan Ford tarafından açıklandı.

15- Nato Müttefik Orduları Başkomutanı Orgeneral AlexanderHaig, Rusya'nın sayısını hızla arttırdığı silahlı kuvvetleri ile batı ülkelerinin güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

16- İsrail Savunma Bakanı Simon Perez Newsweek dergisineverdiği demeçte «İsrail, Ürdün ve işgal altındaki batı yakasında birkonfederasyon kurulması» istediğini söyledi.

11 Ocak 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu, iç güvenlik sorunlarını ele aldı.

2- Millet Meclisi birleşiminde, Haziran ayında yapılması gereken mahalli seçimlerin 11 Aralık 1977 tarihinde yapılmasına karar verildi.

3- Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan Belediye Gelirleri Kanun Tasarısı, Parlamentoya sunuldu.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin ortak Grubunda yaptığı konuşmada, parlamenter aylıkları konusunda yeni hazırladıkları teklifi okuyup, grubun onayına sundu.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Mahir Ablum, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında «yurt dışındaki Türk işçilerinin emeklilik haklarını düzenleyen Millet Meclisi Sağlık ve Sosyal Komisyonunda kabul edilen tasarı hakkında bilgi verirken; «Bu tasarı ileyabancı ülkelerdeki bütün işçiler, emekli olma hakkına kavuşturulmuştur» dedi.

6- DP Grubu, parlamenter maaşlarının düzenlenmesi için Meclis Başkanlığına bir kanun teklifi verdi.

7- Türkiye ile Macaristan arasında ekonomik, teknik, sınai vekültürel işbirliği anlaşması Dışişleri Bakanlığında düzenlenen birtörenle imzalandı.

8- Loockheed'in Türkiye temsilcisi Nezih Dural, Türk ParasınıKoruma Yasasına aykırı hareketten Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesitarafından tutuklandı.

9- Türkiye Petrolleri İzmir rafinerisinde karşıt görüşlü işçilerarasında çıkan çatışmada dört işçi yaralandı.

10- Çanakkale Boğazında, kesif sis yüzünden Yugoslav bandıralı bir şilep ile Yunan bandıraiı bir tanker çarpıştı, Çarpışma sonunda Yunan'bandıralı tanker battı.

11- Sivas'ın İmralı ilçesiyle, Erzurum Atatürk Üniversitesindekarşıt görüşlü gruplar arasındaki çatışmada 2 kişi öldü, biri ağır 6kişi yaralandı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında23 kişi öldü, 52 kişi yaralandı.

13- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e suikast girişiminde bulunan Rum sanığın duruşması Newyork'ta başladı.

14- Cenevre'deki BM merkezinde siyasi sığınma konusunda uluslararası bir konferans açıldı.

15- Paris'te tutuklanan «Kara Eylül» adlı Filistin Gerilla örgütünün başı Ebu Davut serbest bırakıldı.

16- Mısır Petrol Bakanı İzzeddin Mabruk, ülkesinin petrole yüzde beş ilâ on arasında değişen oranlarda zam yapacağını açıkladı.

17- Etyopya askeri birliklerinin Kuzey Doğudaki Eritre eyaletinde gerillalar ile yaptıkları çarpışmalarda ağır kayıplar verdikleriresmen açıklandı.

12 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, AP Millet Meclisi Grubundayaptığı konuşmada «parlamenter maaşlarına yapılan zamma değinerek, bunun meclislere ait bir mesele olduğunu» söyledi.

2- CHP Meclis Grubu parlamenter maaşlarına yapılan zammındeğiştirilmesi için diğer parti gruplarına işbirliği teklif etti.

3- Türkiye'yi ziyaret eden Macaristan Dışişleri Bakanı ve beraberndeki heyet, Ankara'daki resmi görüşmelerini bitirerek, İstanbul'a gitti.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, gazetecilere yaptığı açıklamada, «partisinin Millet Meclisi Grubundaki çalışmalarıhakkında bilgi verdi. Erbakan, «Kamu kuruluşlarında dağıtılan ikramiyenin geri alınması gerekir» dedi.

5- Ankara-Samsun kara yolunda meydana gelen trafik kazasında 5 kişilik bir aile yanarak öldü.

6- ABD Senato Dış ilişkiler Komisyonun'da konuşan DışişleriBakanı Cyrus Vance, Türkiye ve Yunanistan'daki Amerikan üslerinin kullanılması karşılığında, bu ülkelere askeri yardım yapılmasınıöngören anlaşmalar konusunda Carter yönetiminin tutumunun neolacağına ilişkin bilgi verdi,

7- ABD Başkanı Jimmy Carter, Fransa, İngiltere, Federal Almanya ve Japonya hükümet başkanları ile telefon görüşmeleri yaparak, dünya ekonomisinin canlandırılmasında ABD ile işbirliğindebulunmalarını istedi.

13 Ocak 1977

1- TBMM Bütçe Plan Karma Komisyonunda, Çalışma Bakanlığıbütçesi görüşülerek kabul edildi,

2- Başbakan Süleyman Demirel Bakanlar Kurulu toplantısındansonra yaptığı açıklamada, «Toplantıda AET ile Türkiye'nin ilişkilerinin görüşüldüğünü ancak henüz bir karara yarılamadığını» söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yaptığı basın toplantısında Bulgaristan gezisi hakkında bilgi verdi.

4- Millet Meclisinde bir konuşma yapan Maliye Bakanı YılmazErgenekon, «İktisadi Devlet Teşekküllerindeki memurlara dağıtılanikramiyelerin usulsüz olduğunu ve geri alınacağını» açıkladı.

5- Sanayi Bakanlığı Fiyat, Kalite ve Standartlar Dairesi Başkanı Mahmut Ayla'nın yaptığı açıklamaya göre, Renault arabalarınınyeni fiyatları 92 bin lira ile 98 bin lira arasında saptandı.

6- Çanakkale Boğazında Romen şilebinin batmasına nedenolan Yugoslav gemisinin kaptanı ile, Marmara adası açıklarındaSovyetler Birliği şilebinin batmasına neden olan Liberya bandıralışilebin birinci ve ikinci kaptanları ve çarkçıbaşısı Çanakkale'de gözaltına alındı.

7- Yetki uyuşmazlığının çözümlenememesi üzerine mahkemenin referandum kararı verdiği Parsan fabrikasında yapılan oylamayı DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası kazandı.

8- Türk Edebiyatı şair ve yazarlarından Süleyman Nazif ölümünün 50. yılında anıldı.

9- İstanbul ve Tunceli'de karşıt görüşlü gruplar arasında çıkançatışmalarda iki öğrenci öldürüldü.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında13 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

11- Beş Türk balıkçı teknesi, Bulgaristan Kıyı Koruma Makamlar! tarafından Bulgar karasularında avlandıkları öne sürülerek yakalandı.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak «Kara Eylül»örgütü lideri Ebu Davut'un serbest bırakılmasının, ABD-Fransız ilişkilerini zedelemiyeceğini söylerken, İsrail Dışişleri Bakanı YıgalAllon, İsrail Televizyonuna verdiği demeçte; Ebu Davut olayınınFransız-İsrail ilişkilerini bunalıma soktuğunu belirtti.

13- İngiltere Dışişleri Bakanı Anthony Crosland, Cenevre Konferansının başarısızlığa uğramasının Küba'nın askeri mücadelesineyol açabileceğini söyledi.

14- Mısır, 200 Mirage uçağı almak için Fransız Hükümeti ile biranlaşma imzaladı.

14 Ocak 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yıllık geleneksel kabul resmini verdi.

2- İkramiye dağıtan Petrol Ofisi yöneticilerine haciz kararı çıkarıldı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan«yetkilerini kullanan bakan ve kuruluşlar hakkında işlem yapılamayacağını» söyledi,

4- Başbakan Süleyman Demirel, Türk-İş Genel Başkanı HalilTunç ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.Görüşmede Tunç'un, milletvekili maaşları, KİT'lerde dağıtılan ikraimye ve A.A. greviyle ilgili olarak Demirel'den bilgi aldığı bildirildi.

5- Locheed Rüşvet olayı Meclis Araştırma Komisyonu BaşkanıYılmaz Alpaslan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında «MKE'nin dışardan malzeme alımlarında yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığının saptandığını» açıkladı.

6- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil'in davetlisi olarakYurdumuzu ziyaret eden Macaristan Dışişleri Bakanı Puja, Yurdumuzdan ayrıldı. Yayınlanan ortak bildiride, Türk-Macar ticaretiningeliştirileceği açıklandı.

7- İçişleri Bakanlığının davetlisi olarak yurdumuza gelen Nato Siyasi İşler Dairesi Direktörü ve Genel Sekreter Joseph Luns'unsiyasi danışmanı Edward Kıllham, Amerikan Kültür Merkezinde Türk Basın temsilcileriyle düzenlediği sohbette, Türk-ABD Savunma anlaşmasının Amerikan Kongresinden geçeceğini tahmin ettiğini söyledi.

8- MSP Genel İdare Kurulu Genel Başkan Necmettin Erbakan'nın başkanlığında toplanarak AET ile ilişkiler ve ithalat rejimikararnamesi konularını görüştü.

9- MSP Meclis Grup Başkanvekili Süleyman Arif Emre, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, memur maaşlarına fiat artışlarına göre katsayı uygulanmasını öngören bir kanun teklifini MeclisBaşkanlığına verdiklerini açıkladı.

10- Memurlara verilen iki maaş ikramiyenin geri alınacağınınaçıklanması üzerine, MKE Memurlar Derneği Başkanı Süleyman Pekin «verilen haklar geri alınamaz» dedi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında9 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

12- Bulgaristan, göç vizelerinin verilme sürelerini uzattı.

13- Irak Planlama Bakanı Adnan EI-Hemedan OPEC ülkelerininyeniden toplanıp petrol fiatlarının tekrar ele alınmasını istedi.

14- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'la Ürdün Kralı Hüseyinarasında resmi görüşmelere Mısır'ın güneyindeki Asuvan kentindebaşlandı.

15- İngiltere'nin eski Başbakan ve Dışişleri Bakanlarından Anthony Aden öldü.

15 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel Bursa'da Volfram madenini işletmeye açtı ve kaliteli çelik fabrikasının temelini attı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Harp-İş sendikasına bağlı bir grup işçinin kendisini ziyaretleri nedeniyle «işçi örgütlerinin siyasete ağırlıklarını koymaları gerektiğini» belirtti,

3- Genelkurmay Başkanı Semih Sancar Yankı dergisine verdiği demeçte, «Ordunun iç politika dışında kalmasının üzerinde durduğunu» açıkladı.

4- Çalışma Bakanı Şevket Kazan, Anadolu Ajansına giderekgrevci işçiler ve Türkiye Gazeteciler Sendikası yöneticileriyle görüştü. Kazan görüşme sırasında, «Sorun para meselesi ise çözümleriz» dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Nahit Menteşe, Türkçe ve İngilizce olarakhazırlanan bir broşürde, son aylarda boğazlar ve Marmara Denizinde meydana gelen kazalarla ilgili olarak, Bakanlıkça alınan vealınacak tedbirler konusunda görüşlerini belirtti.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin 1977 yılıİl Başkanları toplantısında, 1977 yılının partisi için bir zafer yılı olacağını söyledi.

7- MHP Teşkilat Meclisinin yaptığı toplantıda, gerekirse hükümetten çekilme kararı alınması için Genel İdare Kuruluna ve GenelBaşkan Alparslan Türkeş'e tam yetki verdi.

8- Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından tertiplenen, «1977 yılma girerken Türk Ekonomisi» konulu toplantı İstanbul'da yapıldı,

9- Deniz Kuvvetlerine, Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan törenle üç savaş gemisi daha katıldı,

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında5 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

11- Danimarka'deki Türk işçilerinin temsilcileri ile bir toplantıyapan Danimarka Başbakanı Anker Jorgensen, yabancı işçilerinbütün sorunlarını çözümleyeceklerini söyledi.

12- Amerikan Savunma Bakanlığının görüşlerini yansıtan «U.S.News and World Report» dergisinde, NATO ve Sovyetler Birliği konusunda çıkan yazıda Orta Avrupa'da bulunan Sovyet BirliklerininNATO'nun güney ve kuzey kanatlarına doğru yayıldığı bildirildi.

13- Avrupa Ekonomik Topluluğu Komisyonu ve Yunanistan arasında Beş Yıllık bir yardım sözleşmesi imzalandı.

14- Fransanın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Jacques Leprotte,New York'ta yaptığı açıklamada, Ebu Davut'un yakalanmasından buyana meydana gelen gelişmelerin Fransa'nın dış ilişkilerini olumsuzyönde etkileyeceğini söyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Dışişleri Bakanlığındaiki zenciye üst düzeyde görev verdi.

16- Dünya Bankası Başkanı Robert Macnamara, Kuzey-Güneydiyaloğundaki çıkmazın giderilmesi için uluslararası bir komisyonkurulmasını önerdi.

16 Ocak 1977

1- CHP Genel Başkan Bülent Ecevit, Parlamento maaşlarıylailgili olarak verdiği demeçte, «ödeneklerdeki artışın ortadan kalkacağını umuyorum» dedi.

2- Bitlis AP Senatörü ve Senato Dışişleri Komisyonu BaşkanıKâmran İnan, AET ilişkileri konusunda verdiği demeçte, «İthalat rejimini bloke etmek AET ülkelerine değil, Türkiye'ye zarar verir» dedi.

3- Belediye Zabıtası Dernekleri Federasyonu Genel BaşkanıFerit Bıyıkoğlu düzenlediği basın toplantısında, «Polise tanınan yetkilerin bir kısmınının, belediye zabıtasına da tanınmasını istedi.

4- Ankara ve çevresindeki yoğun sis nedeniyle, THY'nın Esenboğa Havaalanından yapılması gereken bütün iç ve dış hat seferleri iptal edildi.

5- Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Genel YönetimKurulu Ankara'da toplandı. Genel Başkan Kasım Önadım toplantıyı açarken yaptığı konuşmada «Ekonomik yönden teşkilatlanmamızşarttır» dedi

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana geien trafik kazalarında5 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

7- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'la Ürdün Kralı Hüseyinarasında Asuvan kentinde yapılan resmi görüşmeler tamamlandı.Yayınlanan ortak bildiride, iki devlet başkanının, Ortadoğu sorununa çözüm bulunması amacıyla Cenevre konferansının bir an önce toplanması gerektiği konusunda, görüş birliğine vardıkları bildirildi.

8- Yunan Parlamentosunda, Yunanistan-AET ilişkilerini görüşüldü.

9-Güney Kore Devlet Başkanı Park Çung Hee, Kuzey Kore ile Saldırmazlık Paktı imzalamaları halinde, ülkesindeki Amerikan Birliklerinin geri çekilmesine karşı olmadığını söyledi.

10- İsrail Genel Kurmay Başkanı General Mordehay Gür, «İsrail,komşularına karşı askeri üstünlüğü ancak gelecek yılın başlarınakadar elinde tutabileceğinden emin olabilir» dedi.

11- İspanya Komünist Partisi Genel Sekreteri Santiogo Carrillo,Amerika'da yayınlanan «The New-York Times» gazetesine verdiğidemeçte, «İspanya'nın Ortak Pazara girmesini istiyoruz» dedi.

12- Fransa'nın güneyindeki Menton kentinde yapılan Dünya Barış Akademisi toplantısında Kıbrıs sorunu tartışıldı.

17 Ocak 1977

1- Millet Meclisi Danışma Kurulu toplantısında, parlamenter»lerin ödenek ve yolluklarını yeniden düzenlemek amacıyla partilerarası bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Toplantıda ithalat rejimi kararnamesiyle, TürkiyeAET ilişkileri görüşüldü.

3- TBMM Bütçe Karma Komisyonunda İmar ve İskân Bakanlığı bütçesi görüşüldü.

4- Lockheed rüşvet olayını ve kamu kuruluşlarının dış alımlardaki usulsüzlük iddialarını incelemek üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Yılmaz Alparslan bir basın toplantısı düzenleyerek, «İskenderun Demir Çelik Fabrikasının Amerika'dan kömür alımında usulsüzlükler saptandığını» öne sürdü.

5- Türk-Bulgar Karma Ekonomi Komisyonu, Ticaret Bakanı Halil Başol ile Bulgar Ulaştırma Bakanı Tsanov başkanlığında toplandı. Toplantıda TIR'lar için bir anlaşma olanağı bulunamadı.

6- Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Mahir Ablum, Kütahya'daBağ-Kur Şube Müdürlüğünün açılışında yaptığı konuşmada «BağKur emeklilerine refah sağlayacak aylık için çalışıyoruz» dedi.

7- Petrol Ofisi Yönetim Kurulu, Maliye Bakanlığının isteğineuyarak 1976 yılı sonunda dağıtılan iki maaş teşvik ikramiyesini geri almayı kararlaştırdı.

8- İstanbul'da onbeş ayrı yerde yangın çıktı. Beyoğlundakiyangında eski «Hariciye Köşkü» olarak bilinen Galatasaray PTT binasının çatı katı ile beşer katlı iki bina tamamen yandı.

9- Anadolu Ajansındaki grev, tarafların anlaşmaya varmasıylasona erdi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

11- İtalyan Hükümeti, Van depremine ilk partide gönderilen yardım malzemesine ek olarak, felaketzedelere yapılacak konut vebenzeri yatırımlar için 12 milyon lira hibe yardımında bulundu.

12- Türkiye ile İsveç arasında sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmasına ilişkin görüşmelere Stockholm'de başlandı.

13- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat Ortadoğu sorununa çözümbulunması amacıyla toplanması tasarlanan Cenevre konferansınaArap ülkelerinin tek bir ortak delegasyonla katılmaları gerektiğinisavundu.

14- Filipinlerdeki müslümanlarm bağımsızlığı için silâhlı mücadele yürüten Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MUKE) Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'a imzalanmış olan ateşkes anlaşmasına uyacaklarını bildirdi.

15- Lübnan'da ondokuz ay süren iç savaş nedeniyle çalışmalarını durduran 74 banka, resmen açıldı.

18 Ocak 1977

1- Bakanlar Kurulu, Kamu İktisadî Teşekküllerinde dağıtılanikramiyelerin geri alınmasını kararlaştırdı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Adana'da yayınlananHaftalık «Görüş» gazetesine verdiği demeçte, «1977 seçimlerindehiçbir partinin AP'nin oylarını alamayacağını» söyledi.

3- CHP Ortak Grubu, Millî Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem hakkında gensoru önergesi verilmesini kararlaştırdı.

4- THY Yönetim Kurulu Başkanlığına AP eski bakanlarmdarNihad Kürşat getirildi.

5- Kayseri'nin Sümer Lisesinde karşıt görüşlü öğretmen ve öğrenciler arasında çıkan çatışmada 7 öğrenci yaralandı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında16 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

7- Temsilciler Meclisi ve Senato'ya birer mektup gönderen ABDBaşkanı Ford Kongresinin, Türk-Amerikan Savunma İşbirliği Anlaşmasını onaylaması çağrısını tekrarlat.

8-Yugoslavya Başbakanı Cemal Biyediç bir uçak kazasında öldü.

9- Avusturalya'da Sidney'in 22 km batısındaki Granuille'de birköprü geçit verdiği araçlarla birlikte, altından geçen bir trenin üstüne çöktü, olayda seksen kişi öldü.

10- OPEC'in yeni genel sekreteri Ali Muhammed Ceyda, örgütiçindeki farklı fiat uygulamasının uzun süre devam edemeyeceğiniöne sürdü.

11- Hindistan Başbakanı İndira Gandi, Hindistan'da ondokuzaydan beri süregelen olağanüstü durum uygulamasının hafifletileceğini ve Mart ayında seçimlerin yapılacağını» söyledi.

19 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, AP Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, TBMM üyelerinin ödenek veyolluklarının meclis kararıyla yeniden hesaplanması sonucu çıkanfarkların ve birikmiş kısmın, AP'li senatör ve milletvekilleri tarafından alınmamasına karar verildiğini söyledi.

2- TBMM Bütçe Karma Komisyonunda Orman Bakanlığı bütçesi görüşülerek kabul edildi,

3- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal, Türkiye EtÜretim ve Değerlendirme Hizmetleri Milli Komitesi Merkez Kurulu'nun ilk toplantısında bir konuşma yaparak, «alınacak entegre tedbirlerle ve besiciliğin desteklenmesiyle halka ucuz et yedirmeninmümkün olabileceğini bildirdi.

4- MTA Enstitüsü Jeofizik Dairesi Başkanı Sırrı Kavlakoğlu,MTA «Sismik I» gemisinin Ege Denizinde yaptığı petrol araştırmalarına ilişkin ilk sonuçların alındığını, buna göre, Ege Denizinin petrol yönünden ülkemiz için hayati önem taşıdığını açıkladı.

5- TRT Genel Müdürü Şaban Karataş düzenlediği basın toplantısında, «Bakanlar Kurulu kararı yürürlükte kaldıkça istifa etmeyeceğini» açıkladı,

6- «Dicle» adlı bir şilep, Haydarpaşa limanında demir boşaltmakta olan Alman Bandıralı bir şilebe çarparak karaya oturmasınaneden oldu.

7- Kötü hava şartları bütün yurtta etkisini gösterdi. Çanakkale,Siirt, ve Niğde'de 8 kişi donarak öldü. Adana'da bir kişi sel sularına kapılarak can verdi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında21 kişi öldü 34 kişi yaralandı.

9- Hindistan Başbakanı İndira Gandi'nin Mart ayında genel seçimlerin yapılacağını açıklaması kamuoyunda tepkiyle karşılanırkenKomünist Parti dışında muhalefetteki tüm partilerin seçimlere tekbir parti olarak girmek için çalışmalara başladıkları bildirildi.

10- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat temel gıda maddelerineyapılan zammın kamuoyunda geniş tepkilere yolaçması üzerine, zamkararının geri alındığını açıkladı.

11- Çin Halk Cumhuriyetinde bir süredir Teng Hsiao Ping lehinde sürdürülen afiş kampanyasına, yetkililerin müdahalesiyle soriverildi.

20 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel'in Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunda 135. dönem yedek subayların normal sürelerinden 2 ay önce terhis edilmeleri kararlaştırıldı.

2- AP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel'inbaşkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Demirel, erken seçim konusunun bütçeden sonra ele alınabileceğini,ancak Haziran'da yapılacak seçimlere «Evet» diyeceklerini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğludüzenlediği basın toplantısında, «TBMM üyelerinin ödeneklerinezam kararının iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmayı kararlaştırdıklarını açıkladı».

4- Türk-Bulgar Ekonomik Karma Komitesi'nin hazırladığı protokolü, Türkiye adına Ticaret Bakanı Halil Başol, Bulgaristan adına da Ulaştırma Bakanı Vassol Tzanov tarafından, Ticaret Bakanlığında düzenlenen bir törenle imzalandı.

5- İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk bir açıklama yaparak, bazıkuruluşlar tarafından kamuoyuna, trafik kanunu tadil tasarısı ileilgili olarak yanıltıcı bilgiler verilmek istendiğini öne sürdü.

6- Tarım Bakanı Korkut Özal, Günaydın Gazetesine verdiğidemeçte, Yunanistanın Ortak Pazar'a tam üyeliğinin geleceğimizietkileyeceğini ileri sürdü.

7- Ankara Üniversitesi Senatosu, ülkede ve öğretim kurumlarında güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla hükümetten istediği tedbirleri ve önerileri, Rektör Tahsin Özgüç aracılığıyla yazılı olarakBaşbakan Süleyman Demirel'e iletti.

8- Türk Hür Teşebbüs Konseyi'nin Ankara'da yapılan ilk toplantısında Başkanlığa Halit Narin getirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında9 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

10- ABD'nin yeni Başkanı Jimmy Carter ant içerek göreve başladı.

11- ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri Yunanistan'nın 300 tane«Sinewinder» tipi füze satın alacağını açıkladılar.

12- İran Şahı Rıza Pehlevi, «Antenne» adlı Fransız televizyonunaverdiği demeçte, «Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarını düşük tutarak üretimini artırmasının, İran'ın petrol satışlarını olumsuz yöndeetkilemesi halinde, bunu İran'a karşı girişilmiş bir saldırı sayacaklarını açıkladı.

13- Hindistan Hükümeti, ülkede 18 aydanberi yürürlükte olansıkıyönetimi ve olağanüstü durumla ilgili yasaları kaldırdığını ilanetti.

14- Mısır'da hükümetin temel ihtiyaç maddelerine zam yapmakararından sonra başlayan kanlı olayları; sokağa çıkma yasağına,zammın kaldırılmasına ve alınan sıkı önlemlere rağmen yer yer devam etti. Olaylar sırasında, 2 gün içinde 43 kişinin öldüğü, 700 kişinin yaralandığı bildirildi.

21 Ocak 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Kordiplomatik onuruna verdiği yemekte, «Türkiye'nin ekonomik kalkınmasını gerçekleştirmeyolunda olduğunu» söyledi.

2- CHP'nin düzenlediği l. Eğitim Seminerine katılmak üzere Ki.zılcahamam'a giden Genel Başkan Bülent Ecevit, halka hitaben yaptığı konuşmada; hükümetin iç politikasını eleştirerek CHP'nin seçimlerde tek başına iktidara geleceğini ileri sürdü.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,İskenderun Demir-Celik ek tesislerinin temel atma ve yapımı tamamlanan oksijen fabrikasının hizmete açılması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada «Ortak Pazar'ın Türkiye'nin sanayileşmesine engel olduğunu» söyledi.

4- TBMM Karma Bütçe Plan Komisyonunda bakanlığı ile ilgilieleştirilen cevaplandıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Selahattin Kılıç, «petrolü ucuz tutmanın memleket ekonomisine zararınıgördüğümüz an, hemen zam yapabiliriz» dedi.

5- Aliağa rafinerisinde, makina yağı ünitesinde patlama sonucu üretim durdu.

6- Et-Balık Kurumu mamullerine yüzde 30 ilâ 50 oranında zamyapıldı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

8- İstanbul'da öğrenci grupları arasında çıkan çatışmada biröğrenci öldü, 8 kişi yaralandı. Polis 16 kişiyi gözaltına aldı.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter'in görevine başlaması Kıbrıs'ınRum Kesiminde sevgi gösterileriyle karşılandı. Öte yandan ABD Büyükelçisi William Crawford, bayram yapan rumları uyararak, «Carter'in elinde sihirli değnek bulunmadığını» belirtti.

10- İran'ın yarı resmi KAYHAN gazetesi OPEC ülkelerinin sonpetrol zammından sonra İran'da petrol satışlarının % 50, üretimde % 35 oranında düştüğünü açıkladı.

11- Çekoslovakya ve Polonya'deki rejim aleyhtarlarına karşı,yetkililerin uyguladıkları baskıların artması üzerine bu ülkelerdekiaydınlar, batılıları yardıma çağırdı.

22 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, «ithalatrejiminin birkaç gün içinde açıklanacağını» bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin ErbakanAdana'da Sümerbank fabrikası tevsi tesislerini hizmete açtı. Erbakan açılış töreninde yaptığı konuşmada «Asrın sonunda Avrupa'nınen büyük devleti olmaya namzetiz» dedi.

3- TBMM Karma Bütçe Plan Komisyonunda Bakanlığının Bütçesi ile ilgili olarak bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Mahir Ablum, «Sosyal yasalar çıkmazsa, sorumluluktan kurtutmayız» dedi.

4- Türkiye'de ilk defa kurulacak olan «Perlit» maden tesislerinin temel atma töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sefahattin Kılıç «özel sektörün maden sahasına yatırım yapması gerektiğini» söyledi.

5- Türk Hür Teşebbüs Konseyi Başkanı Halit Narin, Konseyinilk toplantısında «Hür Teşebbüs Konseyi siyasete tüm ağırlığını koyacaktır» dedi.

6- Ülkü Ocakları Derneği Genel Başkanlığına Selahattin Sarıseçildi.

7- DİSK'e bağlı Petkim-İş Sendikası, «İGSAC» da lokavt ilânedildiğini açıkladı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

9- ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Yeni yönetimin,Kongreden, Türk - ABD anlaşması için şimdilik bir işlem yapılmasını istememesine rağmen, Türkiye ile sıkı ilişkiler sürdürmeyi arzuladığını söyledi.

10- ABD'nin yeni Başkanı Jimmy Carter, Wietnam Savaşına katılmak istemedikleri için suçlu duruma düşmüş Amerikalıları bağışladı.

11- Kıbrıs Sosyalist Partisi EDEK'in yayın organı TANEA gazetesi, Kıbrıs'ın Rum bölgelerinde EOKA-B Örgütü ile darbeci unsurların elinde hâlâ 15.000 kadar silah ve tonlarca cephane bulunduğunu bildirdi.

23 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında, «Ankara Üniversitesi Rektörü Tahsin Özgüç'e yazdığı cevabıyazıyı ve parlamenter maaşları ile ilgili görüşlerini açıkladı.

2- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, ABD'de Carter yönetiminin göreve başlaması ile ilgili olarak ANKA Ajansına verdiğidemeçte, «ABD politikasında değişiklik izlenimi veren bir girişimle karşılaşmış değiliz» dedi.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Mahir Ablum, Sağlık İşleriSendikasının birinci Kurultayında yaptığı konuşmada, «230 bin memurun işçi haklarını kazandığını» belirtti. Kurultay'da Devlet BakanıGıyasetin Karaca ile Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Şide de birerkonuşma yaptılar.

4- Sayıştay Denetçiler Derneği Başkanı Musa Özdemir bir demeç vererek. Mali Denge vergisinin ücretlilerden alınmamasınıönerdi.

5- Yurdun çeşitli kesimlerinde yağışlı ve soğuk hava etkisinisürdürürken gaz ve kömür sıkıntısı başladı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında4 kişi öldü 6 kişi yaralandı.

7- Milli Takım Teknik Direktörlüğüne Metin Türel getirildi.

8- Türkiye Halter Birinciliği sonuçlandı. Yıldızlarda HüseyinErtan üç Türkiye rekoru kırdı.

9- Türk ve Yugoslav turistleri taşıyan bir Türk otobüsü uçuruma uçtu. Üsküp yakınlarında meydana gelen kazada 24 kişi öldü,19 kişi de yaralandı.

10- ABD Başkan Yardımcısı Walter Mondale, Avrupa'da Nato veAET yetkilileriyle görüşmeler yapmak üzere ilk resmi gezisine taşladı.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing dört günlük resmi bir ziyaret için Suudî Arabistan'a gitti.

24 Ocak 1977

1- Parlamenter ödenek ve yolluklarını yeniden düzenlemeküzere toplanan Partilerarası Komisyon, birikmiş ödenek ve yollukfarklarının hazineye irad kaydedilmesini kararlaştırdı. TBMM Bütçeve Plan Komisyonunda Millet Meclisi Bütçesi görüşüldü,

2- Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Türkiye - AET ilişkileri ve ithalat rejimi konuları üzerindeki çalışmalarını tamamladı. İthalat rejiminin 6 milyar dolar olarak ilân edilmesi kararlaştırıldı.

3- Ulaştırma Bakanı Nahit Menteşe, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, THY'na yöneltilen eleştirileri cevaplandırdı.

4- Ankara Üniversitesi Rektörü Tahsin Özgüc, Üniversite Senatosunun olağanüstü toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Üniversitelerin 31 Ocak'ta öğretime açılmasının kararlaştırıldığını, verilen ara nedeniyle sömestr tatili yapılmayacağını söyledi.

5- Türkiye ile Dünya Gıda Programı (WFP) arasında 15 milyondolarlık gıda yardım anlaşması imzalandı.

6- Halkın cüzzam hastalığı hakkında aydınlatılması ve bu konuda yapılan çalışmaların yansıtılması nedeniyle düzenlenen «Cüzzam Haftası» başladı.

7- Malatya, İskenderun ve Isparta'da siyasal görüş farklılıklarınedeni ile öğretmen, işçi ve öğrenci olmak üzere 3 kişi öldürüldü,9 kişi yaralandı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında6 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

9- ABD Başkan Yardımcısı Mondale yaptığı açıklamada, Kıbrıssorununun sorumluluk çerçevesinde halledilmesinden yana olduklarım belirtti.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Hristofides yaptığıaçıklamada, Carter yönetiminin Kıbrıs'a bir heyet göndereceğinideri sürdü,

11- Avrupa Konseyi 28. dönem toplantısı Fransa'da çalışmalarına başladı.

12- Avrupa Konseyi Asamblesi, Prof. Feyyaz Gölçüklü'yü Avrupa İnsan Hakları Divanına yargıç seçti.

13- ABD Başkanı Jimmy Carter verdiği demeçte, nükleersilahların yayılmasını önleme programının bir parçası olarak, Sovyetler Birliğinden, nükleer dene'melerin tümüyle ve derhal durdurulmasını istedi.

14- İspanya'da Askeri Yargı Yüksek Konseyi Başkanı Korgeneral Emilio Villaesusa, kimliği bilinmeyen kişilerce kaçırıldı.

15- Lübnan'daki sağcı liderler, Lübnan'da işgal altında bulunantoprakların tümünün kurtarılması ve Filistinlilerin Arap ülkelerinedağıtılmaları için çağrıda bulundular.

25 Ocak 1977

1- Millî Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada iç ve dışgelişmelerin ele alındığı bildirildi.

2- Senato ve Meclis başkanlık divanlarının toplantısında, «birsüre önce bir alt komisyon tarafından hazırlanan ve basının Meclisteki çalışmalarına çeşitli kısıtlamalar getiren» yönetmelik kabul edildi.

3- Millet Meclisinde çiftçi borçlarının ertelenmesi ile usta veçıraklık konusunu düzenleyen yasa teklifleri görüşülerek kabuledildi.

4- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Avrupa KonseyiToplantısına katılmak üzere Ankara'dan ayrılırken verdiği demeçte, «Kıbrıs'la ilgili toplumlararası görüşmelerin olumlu sonuçlar vereceğini umduğunu ve görüşmelerin yakında hareketleneceğini»açıkladı.

5- Köyişleri Bakanı Vefa Poyraz, Toprak ve İskân İşleri GenelMüdürlüğünce hazırlanan «Birinci derece deprem kuşağındaki köymeskenlerinin yenilenmesi projesi» hakkında bilgi vererek, projenin depremde can ve mal kaybını asgari seviyeye indirmeyi amaçladığını söyledi.

6- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in başkanlığında olağanüstü toplanan CHP Yönetim Kurulu, Cumhuriyet Senatosu Erzincanüyesi Niyazi Ünsal'ın partiden kesin çıkarma istemiyle Yüksek Disiplin Kuruluna şevkine karar verdi.

7- Anadol marka otomobillerin fiatlarma 15 bin lira zam yapıldı.

8- Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde çıkan öğrenci olaylarında ikiöğrenci öldü, üç öğrenci yaralandı. Olayda 43 kişi de gözaltına alındı. Üniversite 1 Şubat tarihine kadar kapatıldı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında25 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

10- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Ackermann «Kıbrıs'taki ikitoplumun tek bir yönetim altında birleşeceğine inanıyorum» dedi.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter, eski başkan Gerald Ford'unbenzin fiatlanm serbest bırakma kararını iptal etti.

12- ABD Başkan Yardımcısı Walter Mondale, Almanya'da Başbakan Helmut Schmidt ile görüştü.

26 Ocak 1977

1- Maliye Bakanı Yılmaz Ergenekon, TBMM Bütçe Plan KarmaKomisyonunda Bakanlığının bütçesi üzerindeki eleştirileri - .cevaplarken «herşeye rağmen bazı kaynaklardan vergi alınamadığını» belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ortak Grup'ta yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek,, rejim ve can güvenliği için herkeslegörüşmeye hazır olduklarını belirtti.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Orhan Öztrak, Ak Ajansa verdiğidemeçte, yeni sigara fabrikasının devreye gireceği güne kadar, filitreli sigara sıkıntısı çekilmemesi için bazı yabancı ülkelerde sigaraimâl ettirileceğini açıkladı.

4- Parlamente muhabirlerinin çalışmalarını kısıtlayan yeni yönetmelik, basın kuruluşlarının geniş tepkisine yol açtı. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve ParlamentoMuhabirleri Derneği, yaptıkları ortak açıklamada, kararın uygulanması halinde Türk Basınının ortak eyleme geçeceğini bildirdiler.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında6 kişi öldü 2 kişi yaralandı.

6- Federal Almanya'yı ziyaret eden ABD Başkan YardımcısıWalter Mondale ile Batı Alman Başbakanı Helmut Schmidt, uluslararası ekonomik sorunlar ve nükleer teknoloji satışı konuları üzerinde durduklarını açıkladılar.

7- İngiltere Dışişleri Bakanı Anthony Crosland, Avam Kamarasında Rodezya'deki son gelişmelere ilişkin bir konuşma yaparak«İan Smith'in, İngiliz önerisinin tümünü reddetmesi bizi büyük birdüş kırıklığına uğrattı» dedi.

8- Japonya'da son adam kaçırma, silahlı baskın, protesto gösterileri ve grevler üzerine polisin geniş çapta bir tutuklama kampanyasına giriştiği ve yüzlerce kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

27 Ocak 1977

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı.Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Demirel, «CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in anarşiyiönleme konusundaki çağrısına cevap vererek, anarşinin önlenmesikonusunda baria yapılmış bir çağrı hatırlamıyorum» dedi.

2-Bakanlar Kurulunun toplantısında, anarşik olayların nedenlerini araştırmak ve bunları önleyici tedbirler önermek amacıyla beşkişilik bir komisyon kuruldu,

3- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Makarios'un KTFD BaşkanıRauf Denktaş'la ondört yıl sonra görüşmeyi kabul etmesi, Ankarasiyasi ve diplomatik çevrelerinde; «Kıbrıs Türk toplumunun üzerinde durduğu eşitlik ilkesi yönünden çok önemli bir aşama» olaraknitelendirildi.

4- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Esat Işık, yaptığıaçıklamada. Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil'in TIR hattıve Ege hava sahası konusundaki sözlerinin doyurucu olmadığınısöyledi.

5- CHP Ortak Grup toplantısında, En Az Geçim İndirimi görüşüldü. Bu tasarıdaki indirim hadlerini az bulan Ortak Grup, en azgeçim indiriminin 3 bin lira olmasını kararlaştırdı.

6- İçişleri Bakanlığı, dört İsveç televizyoncusunu, izinsiz filmçektikleri gerekçesiyle sınır dışı etti.

7- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler yazılı bir demeç vererek, «geçici bir seçim hükümeti kurulmasını istiyoruz» dedi.

8- Galatasaray Mühendislik Yüksek Okulunda, öğrencilerlepolis arasında çıkan çatışmada bir polis ile üç öğrenci yaralandı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında11 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

10- KTFD Başkanı Rauf Denktaş ile Başpiskopos Makarios arasında Lefkoşe'deki BM karargahında yapılan görüşmede iki liderinyeniden buluşması ve Şubat ayı içinde toplumlararası görüşmelerinbaşlatılması konusunda anlaşmaya varıldı.

11- Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Rauf Denktaş, «ilktemas olarak yaptığımız deney yararlı oldu» derken, Makarios görüşmelerde esaslı bir yakınlaşma sağlanamadığını ileri sürdü.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Bitsios, «Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları nezdinde yapılan görüşmelerin dışında, Karamanlis ile Demirel arasında bir zirve toplantısı düzenlenmesinetaraftarım» dedi.

13- Mısır Hükümeti, ülkede meydana gelen kaniı olayların tekrarlanmasını önlemek nedeniyle bir takım ekonomik tedbirlerinalınmasını ve işçi-memur ücretlerine zam yapmayı kararlaştırdı.

14- Romen resmi haber Ajansı, Komünist Parti ile hükümet arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla Romanya Komünüst Polit bürosunun genişletildiğini bildirdi.

15- İspanya'da hükümet, artan şidet olaylarına karşı bir dizisert tedbir aldı.

29 Ocak 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, İçişleri Bakanı OğuzhanAsiltürk'le bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Asiltürk'ten, anarşikolaylar karşısında alınan ve alınacak olan tedbirler konusunda bilgi aldı ve can güvenliğinin sağlanmasını istedi.

2- Ticaret Bakanı Halil Başol tarafından bir basın toplantısında açıklanan 1977 ithalat rejiminde, geçen yılın listelerine oranlaönemli bazı değişikliklerin yapıldığı tespit edildi.

3- Parlamento Muhabirleri Derneğinin 12. Genel Kurulu çalışmalarına başladı. Genel Kurulda söz alan üyeler, basına karşı girişilen kısıtlama teşebbüslerini kınadılar.

4- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Sadettin Karacabey,memur maaşlarında katsayının dokuzdan onikiye çıkartılması halinde, ödemelerin yüzdeotuza yakın bir artış göstereceği, bu yüzdende birçok ihtiyaç maddelerinde bu artışa paralel yüzde otuzkadar bir artış olacağını bildirdi.

5- Karikatürcüler Derneğinin 7. Genel Kurulu Genel BaşkanSemih Balcıoğlu'nun başkanlığında toplandı.

6- İstanbul'da sis, hava ve deniz ulaşımını aksattı. Yeşilköy'deuçak seferleri dörtbuçuk saat aksadı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

8- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Bitsios, Strasbourg'un on kilometre dışındaki Wantzenau köyünde bir saat görüştüler. Görüşme sonunda yayınlanan bildiride, başta Ege Hava Sahası olmak üzere Kıta Sahanlığı ve Lefkoşe buluşmasının değerlendirilmesinin yapıldığı bildirildi.

9- ABD Başkan Yardımcısı Walder Mondale, Elysee SarayındaFransa Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing ile görüştü. Görüşmelerde ikili işbirliğinin arttırılması ve nükleer ticaret konularınınele alındığı bildirildi.

10- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldheim ABD Dış.işler Bakanı Cyrus Vance ile Washington'da Kıbrıs ve Ortadoğusorunlarını görüştü.

11- Sovyet Muhaliflerinin önderi Fizikçi Andrei Saharov, ABDBaşkanı Jimmy Carter'a bir mektup göndererek Sovyetler Birliği ileDoğru Avrupa'deki siyasal tutukluların serbest bırakılmaları içingirişimde bulunmasını istedi.

12- Norveç Hükümeti, Oslo'daki Sovyet Büyükelçiliğinin beşmensubunu ve TASS Ajansı muhabirini sınır dışı etti.

30 Ocak 1977

1- Bakanlar Kurulu Tek Gıda-iş Sendikasının Et Balık Kurumunun bazı işyerlerinde uygulayacağı grevi 60 gün daha erteledi.

2- Maliye Bakanı Yılmaz Ergenekon, «Günaydın» gazetesineverdiği demeçte Personel Kanununun değiştirilmesi ile ilgili gerekli hazırlıkların başladığını açıkladı.

3- İstanbul Barosu, can güvenliğini, öğretim ve öğrenim özgürlüğünü ortadan kaldıran olayların gerçek nedenlerini, siyasi cinayetlerin sorumlularını saptamak üzere, üyeleri arasında beş kişilik bir kurul oluşturdu.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, «ANKA»ajansına verdiği demeçte; seçimlerin normal zamanda yapılmasıgerektiğini ancak, erken seçim konusunda AP ve CHP anlaşırsapartisinin de erken seçime hazır olduğunu söyledi.

5- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, partisinin İstanbul İlKongresinde yaptığı konuşmada, kaba kuvvet taraftarlarını yalnız vehimayesiz bırakmak gerektiğini bildirirken, bu koşullarda genel seçimlerin umut değil, felaket getirebileceğini öne sürdü.

6- Hür Teşebbüs Konseyi Başkanı Halit Narin, «Yankı» dergisine verdiği demeçte, Parlamenter maaşlarının artmasına karşı çıkan Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç'un tutumunu eleştirdi.

7- Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Ankara Şubesinin olaylıgeçen Genel Kurulunda konuşan Sendika Genel Başkanı ErdoğanBalgı, işverenin, isteklerini kabul etmemesi halinde 3 Şubat günüTHY'da greve başlayacaklarını bildirdi.

8- Parlamento Muhabirleri Derneği Genel Kurulunca seçilenYönetim Kurulu toplanarak, dernek başkanlığına Rafet Genç'i seçti.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında6 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

10- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, televizyonda, KıbrısAdasının taksiminin feci sonuçlar doğuracağını, böyle bir olasılığınne Kıbrıs'lı Türkler, ne de Kıbns'lı Rumlarca istendiğini sanmadığını söyledi.

11- Yunanistan Komünist Partisinin konuğu olarak Atina'yı ziyaret eden Kıbrıs Rum Komünist Partisi heyeti ile Yunanistan Komünist Partisi liderleri arasında yapılan görüşmelerden sonra birortak bildiri yayındı. Bildiride, Adanın Taksim edilmesinden söz edilirken «Böyle bir çözüm şekli Kıbrıs Cumhuriyetinin ortadan kalkması ve Ada'nın ABD ile NATO'nun bir savaş üssüne dönüştürülmesi demek olacaktır» dedi.

12- Ortak Pazar Komisyon uzmanları tarafından yapılan biraraştırmaya göre; Batı'nın sanayileşmiş ülkeleri son üç yılda bir gerileme dönemi yaşarken, aynı süre içinde söz konusu ülkelerde ekonomik hayatı kontrolları altında tutan çokuluslu şirketlerin gelirlerini yüzde üçyüz oranında arttırdıkları tespit edildi.

13- Federal Sosyal Mahkemesi, aldığı bir karara göre Almanya'da bundan sonra işsiz kalmış yabancı işçilere çalışma izinleriolmasa bile işsizlik yardımı ödenecek.

31 Ocak 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel Kırşehir'de Lastik Fabrikasınınve Kültepe Barajının temel atma töreninde yaptığı konuşmadaBütçeden sonra güvenlikle ilgili yasaların ele alınacağını söyledi.

2- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul, Ortak Pazara karşı alınacak tedbirleri belirlemek amacıyla Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ın Başkanlığında toplandı.

3- CHP Genel Yönetim Kurulu, Genel Başkan Bülent Ecevit'inbaşkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Genel Başkan BülentEcevit, Türkiye'de can güvenliğinin ve iç barışın sağlanması içintüm demokratik grupların birleşmesini önerdi.

4- Bütçe Karma Komisyonu Başkanı İsmet Sezgin 1977 MaliYılı Bütçe Kanunu tasarısının Komisyonda görüşülmesinin bitmesiüzerine düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin katsayı ileilgili sorularını cevaplandırarak «Dar Gelirlinin maaşı artacak» dedi.

5- Ziraat Bankası Krediler Yüksek düzenleme Kurulu toplandı.Toplantıda, Ticaret Bakanı Halil Başol, Ziraat Bankasını öven birkonuşma yaptı.

6- Ticaret Bakanlığı, ihracatçı birliklere birer genelge göndererek, dökme zeytinyağı ihracatını serbest bıraktığını bildirdi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında40 kişi öldü, 85 kişi yaralandı.

8- Ege Denizi Kıta Sahanlığı ile ilgili Türk-Yunan görüşmelerinin ikincisi Londra'da toplandı.

9- AET ülkeleri Dışişleri Bakanlarının Londra'da başlayan görüşmelerinde, Kıbrıs konusu da ele alındı. Görüşmelerde, İngiltereDışişleri Bakanı Crosland, Orta Doğu ve Kıbrıs sorunlarında olumlugelişmeler kaydedilmediğini belirtti.

10- Türkiye ile İsveç arasındaki sosyal güvenlik anlaşması ilksafha görüşmeleri tamamlandı. Türk heyeti üyesi, Yurtdışı İşçisiSorunları Genel Müdür Yardımcısı Osman Ermen, «İsveç ve Norveç ile en ideal sosyal güvenlik anlaşması imzalanacaktır» dedi.

11- ABD Başkan Yardımcısı Walter Mondale, Tokyo'da JaponBaşbakanı Takio Fukuda ile görüştü. Mondale, gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Japonya ile önemli Dünya sorunlarında yakın işbirliğiyapmak kararındayız» dedi.

12- Amerika'nın doğu ve orta batı eyaletlerinde hüküm sürenyüzyılın en soğuk kışı, Amerikan ekonomisini ciddi bir şekilde tehdit etmeye başladı.

13- Ürdün Başbakanı Mudar Nadrağ, «Monday Morning» adlıLübnan dergisine verdiği demeçte, «Filistin Kurtuluş Örgütü olmaksızın, bölgede adil ve sürekli bir barış olamayacağını» söyledi.