11.10.1977
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1977

1 Ekim 1977

1- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, basınmensuplarının sorularını yazılı olarak yanıtladı. Demirel, para değeri konusunda IMF'nin etkisi olup olmadığı sorusuna karşılık, «Türkiye kimsenin tavsiye ve telkiniyle hareket etmez. Bu balkımdankur ayarlaması başkalarının irade ve arzusunun gereği değil, kendi ekonomik zorunluluğumuzun gereği olarak yapılmıştır.» dedi.

2- CHP'nin yeni tüzüğüne göre oluşan Küçük Kurultay'ın açılışında konuşan Genel Başkan Bülent Ecevit, «Bir demokratik solparti, örgüt merkezleri partisi, oda partisi, kulis partisi değil, sahapartisidir» dedi. Ecevit partisinin iktidara gelmesi konusunda da,«Partimizin iktidarı genel seçimlerden önce gerçekleşecektir» dedi.

3- DİSK Yürütme Kurulu Üyeleri, Maden İş Sendikası'nın bazıyöneticilerini zorbalıkla suçladı.

4- Hekimhan Sorgu Yargıcının evine kimliği belirlenemeyenkişiler, tabancayla ateş ettiler. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

5- «Milliyet» Gazetesinin düzenleği 1977 Türkiye Güzellik Yarışması'nda Kamer Bulutöte «Türkiye Güzeli» seçildi.

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

7- Amerika'da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı İhsanSabri Çağlayangil, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Bitsios'la,Kıbrıs sorunu ile Türkiye ile Yunanistan arasındaki Ege anlaşmazlığı konularını kapsıyan bir görüşme yaptı.

8- Geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki incelemelerini bitirerekAmerika'ya dönen Uluslararası Para Fonu yetkililerinin yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin aldığı ekonomik tedbirleri yeterli ve kredibulma olanaklarının fazla olduğu bildirildi.

2 Ekim 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Cengiz Taşer'in TRT Genel Müdür Vekilliği görevinden alınması konusundaki kararnameyiimzaladı,

2- CHP Küçük Kurultayı sona erdi. Yapılan eleştirileri yanıtlayan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Türkiye'de sağdaki vesoldakiler meşruiıyet kazanmak için bize geliyorlar» dedi.

Kurultayda, «CHP'nin bir an önce iktidara gelmesi ülke yararıaçısından zorunludur» denildi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, uçak sanayii konusunda bilgi verdi ve «Hedefimiz 1979 yılının Cumhuriyet Bayramında, kendi yaptığımız uçakları ordumuza teslim etmektir» dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, YankıDergisine yaptığı açıklamada, haçça gidiş halinde hudut kapılarında seyyar hastaneler kurulacağını, ayrıca Suudi Arabistan'da dada bir hastane kurulabilmesi için Dışişleri kanalıyla ikinci bir müracaatın yapıldığını ve cevap beklendiğini bildirdi.

Bu arada kolera teşhisiyle Magosa hastanesinde tedavi altınaalınan İslâm Dirik adında İstanbul'lu bir yurttaş öldü.

5- DP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Ferruh Bozbeyli'ninbaşkanlığında toplanarak ülkenin içinde bulunduğu durumun birdeğerlendirmesini yaptı.

6- Ankara CGP İl Teşkilâtı toplantısında bir konuşma yapanGenel Başkan Turhan Feyzioğlu, Türkiye'nin sorunlarını çözümlemek için bir milli beraberlik hükümeti kurulmasını önerdi.

7- DİSK'in İzmir ve Adana'da yaptığı bölge temsilcileri toplantılarında konuşan Genel Başkan Kemal Türkler, DJSK'te geılişmeyeayak uyduramayanların olduğunu bildirirken Türk-İş'le eylem birliği çağrısını yineledi.

8- Köy-Koop Manisa Birliği ile CHP Manisa İl Örgütü'nün ortaklaşa düzenlediği «Taban fiyatlarının hayat pahalılığını, partizanve faşizan baskılan» protesto miting ve yürüyüşü yapıldı.

9- Atom fizikçisi Prof. Erol Akın geçirdiği kalp krizi sonucuAnkara'da öldü.

10- Adana Karataş Yağcılık Fabrikası hammadde olmadığı içinüretimi durdurdu.

11- Ankara'nin Keçiören semtinde durakta bulunanların üzerine ateş açan Turgut Altınok, Hacı Altınok ve Rıfat Yolkoru adlı üçhalk tarafından yakalandı.

12- İstanbul Gültepe, Beşiktaş ve Bakırköy'de bulunan MHP'ninüç lokaline kimlikleri bilinmeyen kişilerce patlatıçı madde atıldı.binaların hasar gördüğü olaylarda çan kaybı olmadı.

13- Türkiye birinci liginde Fenerbahçe - Galatasaray'ı 2-0, Eskişehirspor - Beşiktaşı 1-0, Altay - Trabzon'u 2-1 yendi.

14- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 57 kişi yaralandı.

15- Türk ve Yunan Dışişleri Bakanlarının, Ege hava sahası vekıt'a sahanlığı sorunlarını kapsayan görüşmeden sonra gazetecilere bir demeç veren Türk Dışişleri Bakanı İ. Sabri Çağlayangil,Yunanistan'da yapılacak seçimlerin Tünk-Yunan ilişkilerine bir hareketsizlik getireceğini sanmadığını söyledi.

Toplantıdan sonra Yunanlı bir sözcü ise, «Gerçek bir ilerlemekaydedilmedi, Türkiye önemli yeni görüşler getirmiş değildir» dedi.

16- Merkezi Mekke'de bulunan Dünya İslâm Birliği'nden bir heyet, KTFD'de temaslarda bulunmak üzere Lefkoşe'ye geldi.

17- ABD ile Sovyetler Birliği arasında, Orta Doğu sorununa birçözüm bulmak için New York'ta yapılan toplantıdan sonra yayınlanan bildiri, İsrail ve Arapların sert tepkilerine yolaçtı.

18- Bir süre önce Paris-Tokyo seferini yapan Japon yolcu uçağını kaçıran Japon Kızıl Ordu Örgütü üyesi beş gerilla, 42 yolcuyudaha serbest .bıraktı.

3 Ekim 1977

1- Hükümeti oluşturan AP, MHP, ve MSP Genel Başkanları birtoplantı yaparak, TRT Genel Müdürlüğü, hacca gidiş ve MeclisBaşlığı konusunu görüştüler.

2- Kara, Deniz ve Hava Harb Okulları 1977-1978 öğretim yılınabaşladılar. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve Başbakan SüleymanDemirel okullara birer kutlama mesajı gönderdiler.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Küçük Kurultay'ın kapalıoturumu ile ilgili olarak çıkan haberler ve yaptığı açış konuşmasıkonusundaki yorumlar üzerine bir açıklama yayınlayarak meşruiyetkonusundaki sözlerini sınırlı bir çerçeve içinde söylediğini belirtti.Ecevit, Küçük Kurultay'da herhangi bir konuşmacıya aleyhte gösteri ve engelleme yapılmadığını da sözlerine ekledi.

4- AP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel'inbaşkanlığında toplanarak genel siyasi durumu ve mahalli seçimhazırlıklarını gözden geçirdi.

5- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan, Milliyet Gazetesine verdiğidemeçte, Para Fonu görüşmelerini açıkladı ve Ankara'ya gelecek«IMF» heyeti ile anlaşmaya varıldığı takdirde Türkiye'nin önümüzdeki iki yılda 1,5 milyar dolar kredi alabileceğini söyledi.

6- Orta Doğu ülkelerinde görülen kolera salgını üzerine Maliye Bakanlığı hac dövizi vermeyi durdurdu.

7- Türkiye ile Belçika arasında 1966 yılında imzalanan, SosyalGüvenlik sözleşmesi ve İdari Anlaşmasının günün şartlarına uygunihale getirilmesi için taraflar arasındaki görüşmeler İstanbul'dabaşladı.

8- MSP'nin çağrısı üzerine toplanan Danışma Kurulu, MeclisBaşkanı ve Başkanlık divanı seçimi sorununu görüştü ve önceliklemilletvekillerinin meclise devamında fikir birliğine vardı.

9- 16. Cento Tababet Konferansı Ankara'da çalışmalarınabaşladı.

10- İtalya'nın Ankara'deki basın ateşesi Roberto Arturo Schostal Karaman yakınlarında meydana gelen trafik kazasında öldü.

11- TEK'in yeni zamlı tarifesi Enerji Bakanlığınca onaylandı.Bu arada TEK yöneticileriyle bir toplantı yapan Enerji ve Tabii

Kaynaklar Bakanı Kamran İnan, büyük illerdeki kesintinin kaldırılıpkaldırılamayacağı sorununu tartıştı.

12- Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları ürünlerinin fiyatına yüzde16-22 oranında zam yapıldı. Tuz üreticileri de paket tuzun gramını100 gram düşürerek ürünlerine dolaylı bir zam yaptılar.

13- İstanbul, Ankara, Erzurum ve Gaziantep'te bulunan bazıüniversite ve yüksek okullarda yeni öğretim yılma başlandı.

14- İzmir'in Bornova, Malatya'nın Hekimhan İlçeleri ile Ankarave Antalya'da meydana gelen olaylarda beş kişi yaralandı.

15- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

16- Dışişleri Bakanı İ. Sabri Çağlayangii BM Genel Kurulundakikonuşmasında, Kıbrıs toplumlararası görüşmelerinin geçen Şubat'ta Kıbrıs Türk ve Rum liderleri arasında varılan mutabakata göreyeniden canlandırılmasını istedi ve Türk Kuvvetlerinin adada kalmak niyetinde olmadığını, çözüm bulunur bulunmaz geri çekileceğini söyledi.

17- Sovyetler Birliği ile ABD arasındaki «SALT-1» olarak adlandırılan strateiik silahların sınırlandırılması anlaşmasının süresibugün doldu.

18- Ortadoğu sorunu konusunda yayınlanan ABD - Sovyet ortak bildirisine karşı İsrail'in ve Amerika'daki Yahudi kuruluşlarınıngösterdikleri sert tepki sürerken, Irak'ın dışındaki Arap ülkeleri veFKÖ bildiriyi olumlu karşılamadılar.

19- Geçen hafta Japon Kızıl Ordusuna bağlı beş tedhişçi tarafından kaçırılan Japon Hava Yollarının yolcu uçağı, Kuveyt ve Şam'ainip bazı rehineleri bıraktıktan sonra Cezair'e gitti. Cezayir yetkilileri tedhişçileri ve Japonya'daki cezaevlerinden çıkartılan altı ortağını bilinmeyen bir yere götürdü.

20- İspanya'nın Bask bölgesine özerklik tanınması konusundahükümet ile parlamentonun Bask temsilcileri arasında görüşmelerin başlamasından hemen sonra Bask kent gerillaları eylemlerinidurdurdu.

21- Hindistan'ın eski Başbakanı Bayan İndra Gandi, YolsuzlukYasası hükümlerince tutuklandı.

4 Ekim 1977

1- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul, ilgili kuruluşların temsilcileri ile toplanarak ihracat seferberliği ve yatırımların hızlandırılmasıkonularını görüştü.

2- Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan toplantıda yaptığıkonuşmada, «Yatırımları ne kadar hızlandırmak istiyorsak, tasarrufada o kadar önem veriyoruz» dedi.

3- AP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel'inbaşkanlığında AP Geme l Merkezinde toplandı. Toplantıdan sonrayapılan açıklamada üyelerin uygulanan politikayı benimsedikleribildirildi.

4- Millî Eğitim Baıkanı Nahit Menteşe orta dereceli okullarınöğrenime başlaması sebebiyle yaptığı TV konuşmasında, 80 binöğretmenin terfilerinin gerçekleşmesi için kadroların sağlandığını,orta öğretimdeki öğretmen açığının dengeli bir şekilde kapatılmasıiçin çalışmaların sürdüğünü belirtti.

5- İçişleri Bakanı Korkut Özal, Ankara'daki yüksek okul veçevrelerinde alınan güvenlik tedbirlerini kontrol etti.

6- CGP Genel Yönetim Kurulu, Genel Başkan Turhan Feyzioğlu Başkanlığında toplanarak parti çalışmalarını, yerel seçimlerle ilgili konuları ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal konuları görüştü.

7- DJSK Yönetim Kurulu bütün gün devam eden toplantısı sonucunda Konfederasyon Genel Sekreteri Mehmet Karaçay'ı görevdenaldı. Yerine Maden - İş'in eski genel başkan yardımcılarından HakkıÖztürk'ü getirdi.

8- Tekel Genel Müdürlüğü Bakanlıktan aldığı emir üzerinekahve satışlarını durdurdu. Tekel Genel Müdürü Esat Güçhan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, fiat arttırımının söz konusuolmadığını, bakanlığın isteği ve piyasadaki kaçak kahvenin belirlenmesi için satışlarını durdurulduğunu söytedi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazaalrında16 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

10- ABD Başkanı Jirnmy Carter'in Kıbrıs konusundaki özel danışmanı Clifford, Birleşmiş Milletler binasında Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları İhan Sabri Çağlayangil ve Dimitrios Bitsios'la ayrı ayrı görüştü. Clifford bu temaslarında, toplumlararası görüşmelerinyeniden başlatılması meselesine değindi.

11- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan'ın Amerika'da Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle yaptığı görüşmelerden sonra sağladığıyaklaşık 45 milyon dolarlık kredinin, IMF statüsünde «Emergency»(imdat) olarak adlandırıldığı bildirildi.

12- Ünlü işadamı Rahmi Koç İngiltere'de yayınlanan «FinancialTimes» gazetesine verdiği demeçte, «Türkiye'de bugünkü döviz darlığı Koç Holding'in bazı tasarılarının, ekonomik dar boğaz atlatılanakadar ertelenmesine yol açtı» dedi.

13- New York'da bulunan Kıbrıs Rum geçici CumhurbaşkanıSpiros Kipriyanu, ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vançe ve Özel Temsilci Clifford'la yaptığı görüşmelerde!, «Türk tarafının toprak önerisigetireceği konusunda, «Türkiye yeterli güvence vermedikçe, toplumlararası görüşmelerin başlamasında yarar yoktur» dedi.

14- Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan'la yaptığı görüşmeden önce gazetecilere verdiği demeçte, Carter yönetiminin Filistinlilerin «meşruhaklarına» destek olmasının Ortadoğu'da Amerikan politikasındabir değişiklik anlamna gelmediğini söyledi.

15- Sovyet Komünist Partisi Genej Sekreteri Leonid Brejnev,yirmi yıldır hazırlıkları sürdürülen ve Sovyet kamu oyunda tartışılanyeni Sovyet Anayasasını, Sovyet parlamentosunun onayına sundu.

16- Doğu ve Batı Avrupa ile Kanada ve ABD temsilcilerinin katıldıkları Belgrad Konferansı Yugoslavya'nın başkentinde başladı.

17- Uganda'da İdi Amin'e karşı darbe hazırladıkları gerekçesiyletutuklanan dört subay cezaevinden kaçarak komşu ülke Kenya'yasığındı.

18- Hindistan'ın eski Başbakanı İndira Gandi Yeni Delhi'de tutuklandıktan onaltı saat sonra serbest bırakıldı.

5 Ekim 1977

1- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisininortak grubunda yaptığı konuşmada, ülkenin döviz darboğazındayoklukla karşılaşmaması, ekonomide dengenin sağlanması için tedbirler alındığını söyledi, Demirel, «Bunlar genellike alışılması güç vesevimli olmayan tedbirlerdir» dedi.

2- Toplantıda Hatay Senatörü Mustafa Deliveli ve Muğla Milletvekili Ahmet Buldanlı, parti tabanında MHP'ye kayma olduğunuiddia ederlerken Süleyman Demirel bu görüşe karşı çıkarak «Şartlarelverdikçe hükümette kalacağız, görevden kocamayız» dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel Federal Almanya'da yayınlanan «Die Welt» gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun ancak görüşmeler yoluyla çözümlenebileceğini belirtti. Ambargo konusuna da değinen Demirel, bunun savunma potansiyelimizi zayıflattığını söyledi.

4- Bedelsiz ithalat hakkında daha önce Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar yürürlükten kaldırıldı, bundan sonra yapılacakbedelsiz ithüiat konusundaki hükümleri düzen'eme yetkisi MaliyeBakanlığına verildi.

5- Türk - İş Yönetim Kurulu'nun yetkili kıldığı dört kişilik komisyon tarafından hazırlanmış olan muhtıra, komisyon üyeleri tarafından Cumhurbaşkanı, Senato ve Meclis Başkanları ile BaşbakanYardımcılar) ve siyasî parti liderlerine sunuldu.

Muhtırada Türk - İş'in temel görüş ve istekleri ile bu isteklergerçekleşmezse neler olabileceğinin belirtildiği bildirildi.

6- DİSK Yönetim Kurulu, görevden aldığı DİSK Genel Sekreteri Mehmet Karaca'yı, ana tüzük hükümlerine ve alınan kararlara uymadığı, sıfat ve yetkilerini kötüye kullandıg gerekçesiyle onur kuruluna verdi.

7- Milliyet gazetesine bir demeç veren (IMF) Uluslararası ParaFonunun bir yetkilisi, Türkiye'nin yatırımlar konusuna dikkatle eğilmesine gerekli olduğunu belirtti ve IMF'in ülkemize peşin para yerine taksitlerle kredi verebileceğini söyledi,

8- Rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuklanan Burdur Belediye Başkanı CHP'li Hüseyin Otan CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafındanpartiden ihraç edildi.

9- Batı ve Orta Karadeniz Bölgesi ile İçanadolu bölgesinin Kuzey ve Doğu kesimlerinde İsparta, Burdur ve çevrelerinde sabah kısa süreli depremler oldu. Merkez üssü Çankırı olarak tesbit edilen5,4 şiddetindeki deprem sonucu İlgaz ilçesi ve Yeşildumlupınar köyünde evlerin yüzde 50'i hasar gördü.

10- FİAT Fabrikaları sahibi Umberto Agnelli, Türkiye ile İtalyaarasındaki ekonomik işbirliği konularında Türk hükümeti yetkileri ilegörüşmeler yapmak üzere İstanbul'a geldi.

11- Özel Sektör bira fiyatına yüzde 13 zam yaparken mektup zarfı ve kağıdı da zam gördü.

12- Ankara Belediyesi'ne bağlı Su İşleri Genel Müdürlüğü ileEGO Müdürlüğü'nde Türk - İş'e bağlı Beş - İş Sendikasına üye işçiler toplu sözleşmenin uygulanmadığını ileri sürerek direnişe geçtiler.

13- Ankara, İstanbul, İzmir, Tarsus ve Gaziantep'de meydanagelen çatışmalarda 14 öğrenci yaraland».

14- Akşehir CHP ilçe binasına da kimliği belirlenemeyen kişilerce saldırıda bulunuldu.

15- Akbank Bahçelievler şubesi silahlı üç kişi tarafından soyuldu.

16- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü,33 kişi yaralandı.

17- ABD Başkanı Jimmy Carter, BM Genel Kurulunda yaptığıkonuşmada, Sovyetler Birliği'nin aynı biçimde davranması koşuluylaABD'nin nükleer silahlarında yüzde 50'ye kadar kısıtlama yapabileceğini açıkladı.

18- Japonya, Cezayir hükümetine bir nota vererek, Japon uçağını kaçıran hava korsanlarıyla serbest bırakılan altı gerillanın ve altımilyon fidyenin iadesini istedi.

19- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan, ABD Başkanı JimmyCarter ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Cenevre Konferansının toplanmasını sağlayacak bir formül üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

20- Suriye, Ürdün ve Irak'ta 20 kolera olayı görüldü.

6 Ekim 1977

1- Halen boş bulunan 14 ilden 10'una yeni valiler atandı. Bununla ilgili kararname içişleri Bakanlığı'nca hazırlanarak Cumhurbaşkanı'mn onayına sunuldu.

2- Bakanlar Kurulu toplantısında genel asayiş konusu görüşüldü. Kurul ayrıca ekonomik istikrar, ihracatı teşvik ve yatırımlarınhızlandırılması konularında alınmış kararların tatbikatını gözdengeçirdi.

3- Uluslararası para fonunun yıllık olağan toplantısında hazırbulunan ve bu arada çeşitli mali kuruluşlarla da görüşmeler yapanMaliye Bakanı Cihat Bilgehan Ankara'ya döndü. Maliye Bakanı Bilgehan Esenboğa Hava Alanı'nda verdiği demeçte, «45 milyon dolar kredi verilebilir ülke olduğumuz kanıtanmıştır» dedi.

4- Maliye Bakanlığı Türk parasının (kıymetinin korunması hakkında bir tebliğ yayınlayarak, bedelsiz ithalatı yeni esaslara bağladı. Dört silindirden büyük otomobillerin yurda ithali kesinlikle yasaklandı. Bedelsiz ithalat hükümlerinden yararlanabilmek için yurt dışında enaz, iki yıl çalışmak gerekli ve bu hakkın beş yıl geçmedenkullanılmayacağı bildirildi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe, yaptığı yazılı açıklamaBatı Trakya'dan Türkiye'ye gelip yerleşen Türk çocuklarının okullara kayıt işlemlerinin kolaylaştırılması için, valiliklere direktif verildiğini bildirdi.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk, «The FinancialTimes» gazetesi muhabirine verdiği demeçte, «Türkiye'de ödemeler dengesi açık veriyor» dedi.

7- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak Başbakanlık BasınBürosu'nda düzenlediği basın toplantısında, tütün ihraç sezonunun açıldığını bildirdi.

8- DP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Sükan Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Hac ve kolera konusunda Milli GüvenlikKuruu'nun toplanmasını ve tavsiye kararı alınmasını söyleyerek,«bunu son derece lüzumlu görüyorum» dedi.

9- Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından Başbakan SüleymanDemirel'e verilen muhtıranın metni açıklandı.

10- İtalyan Fiat Otomobil Fabrikaları Sahibi Umberto AgnelliTürk devlet adamları ve Koç grubu yöneticileriyle görüşmeler yapmak ve ortak yatırım konularını görüşmek üzere Ankara'ya geldi.

Umberto Agnelli «Tercüman» gazetesine verdiği demeçte, «Türkekonomisinin içinde bulunduğu durum hızlı kalkınma hamlesindekiülkelerin çektiği sıkıntıdır. Türkiye ve İtalya bu darboğazı aşacaktır.» dedi.

11- Türkiye Çimento Sanayi T.A.Ş.'nin iştiraki bulunan Çukurova Çimento Sanayii işyerinde, Türkiye Çimento ve Toprak ve Seramik Sanayii işçileri Sendikası (Çitoş-İş)'nca uygulanmakta olangrev Bakanlar Kurulu'nca otuz gün ertelendi.

12- İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 54. yıl dönümü yapılan törenlerle kutlandı.

13- Değerli eğitimci ve bilim adamı Hayrullah Örs geçirdiği birkalp krizi sonucu öldü.

14- İstanbul'da Türk Ticaret Bankası'nın Şirinevler Şubesi ikinci kez kimliği bilinmeyen kişilerce soyuldu.

15- Tekel Kibritleri hariç, özel kesim tarafından üretilen kibritlere, deterjan ve sabuna zam geldi.

16- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında,13 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

17- Yunanistan'da «Ulusal Topluluk» adında aşırı sağcıyeni bir siyasal parti kuruldu.

18- Orta-Doğu sorununa ilişkin ABD-Sovyet ortak bildirisininyankıları sürerken, ABD ile İsrail arasında da bir «ortak çalışmaprogramı» hazırlanıp imzalandığı bildirildi.

19- Güney Lübnan'daki Filistin gerilla lideri, İsrail'in bölgede ongün önce başlattıkları ateşkesi bozarak yeniden Güney Lübnan'daki Müslüman köy ve kasabalarına karşı saldırıya geçtiklerini açıkladı.

20- İsveç Kraliyet Akademisi 1977 Nobel Edebiyat Ödülü İspanyol Şairi Vicenta Aleıaxandre'e verildi.

7 Ekim 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le yaptığı görüşmede memleketin iç ve dış sorunlarına değindi.

2- Başbakan Süleyman Demirel'in imzasıya bütün kamu kuruluşlarına gönderilen bir genelge ile, kamu harcamaları 1977 maliyılı sonuna kadar donduruldu. Buna göre 1978 yılı, Mart ayına kadar kamu kesiminin yapacağı bütün ihale ve alımlar durduruldu,çok zorunlu olmaları dışında gayrimenkul kiralanması ve personelalımı yasaklandı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Çukurova Üniversitesinin yeni öğretim yılına başlaması nedeniyle Rek. Prof. Dr. Lütfüllah Aksungur'a bir telgraf göndererek başarı diledi.

4- İtalyan Fiat Fabrikaları Başkan Yardımcısı Umberto Agnelli'nin, Başbakan Demirel ve Erbakan'la yaptığı görüşmelerde, Türkiye'ye sevkettiği malzeme ve makina karşılığı birikmiş 40 milyondolar kadar alaacğmın tasfiyesi ile Türk Traktör Fabrikasının 30bin kapasiteye çıkarılması sorunu ele alındı.

5- İçişlerı Bakanı Korkut Özal ile Milli Eğitim Bakanı NahitMenteşe, okullardaki asayiş konularını görüşerek, alınacak önlemleri kararlaştırdılar.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Ankara'dan Gaziantep'egitti. Gökçek vilayette düzenlediği basn toplantısında, kolera söylentilerinin asNsız olduğuna değindi ve «Türkiye'de kolera yoktur.Ancak sınırlarımıza kadar dayanmıştır» dedi.

7- Türk - Belçika sosyal güvenlik anlaşması ile ilgili görüşmeler sonuçlandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sosyal GüvenlikBakanı Turhan Kapanlı, sözleşme kapsamına Emekli Sandığı veBağ-Kur'unda alındığını, gemi adamları için ayrı bir idari anlaşmaüzerinde mutabakat sağlandığını, Türk işçilerinin aldıığ protez yardımın arttırıldığını söyledi.

8- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, Valiliğin eksik formalite nedeniyle izin vermediği 2. DİSK toplantısı için gerekli iznin alındığını açıkladı. Öte yanşan DİSK Genel Sekreterliğine getirilen Hakkı Öztürk Maden - İş üyeliğinden çıkarıldı.

9- MİSK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Çalışma Bakanı'nın asgari ücret tespitine ilişkin beyanatı eleştirildi ve «Türk işçisine asgari ücretin vergisiz ödenmesi ve tespit edilecek asgari ücretrakamının 3000 - 5000 liranın altında olmaması istendi.

10- Türk Eczacılar Birliği'nin bölgelerarası toplantısında bir konuşma yapan Türk Eczacılar Birliği Genel Başkanı İbrahim Çetinıkaya, «Bir kolera salgını halinde Türkiye'de ihtiyaca cevap verecekgerekli ve geçerli ilacın bulunmadığını» söyledi.

11- Tekel Genel Müdürlüğü'nün yurt dışından ithal ettiği çekirdekçiğ kahvenin kilosunun, tüketiciye 258,5 liradan satılacağı açıklandı.

12- Adana Sağlık Müdürü Dr. Nevzat Arman, Adana'daki koleraolaylarını doğrulayarak, «Koleradan üç kişinin öldüğünü» açıkladı.

13- Döviz transferi yapılamaması sonucu, İngiltere'den parça getirelemediği için çalışamaz duruma gelen BMC kamyon ve minibüsfabrikaları, 650 işçinin işine son verdi.

14- Diyarbakır - Siverek karayolu üzerinde Yasin Ekinci adlı birkişiye ait fabrikaya kimlikleri bilinmeyen kişilerce atılan dinamit sonucu Mehmet Çetinkaya adlı bir işçi öldü.

15- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında6 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

16- K.T.F.D. Bakanlar Kurulu olağanüstü bir toplantı yaparak,Kıbrıs sorununun çözümlenmesi yolunda, anavatandan gelebilecek biroldu bittiye karşı Bağımsız Türk Federe Devleti ilanından önce alınacak önlemleri görüştü.

17- BM Genel Kurulu'nda, Kıbrıs Cumhurbaşkanı sıfatıyla konuşan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiro Kipriyanu, Türkleri BM kararlarını çiğnemekle suçladı, ve Genel Kurul'un Güvenlik Konseyi'nde alınan kararların uygulanması için konseyi harekete geçirtmesini istedi.

18- Uluslararası Af Örgütü «Amnesty International», Siyasi Tutuklular Haftası nedeniyle, Federal Almanya'daki yabancı on ülkenin büyük elciliklerine gönderdiği bir uyarı yazısıyla, tüm siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmaları» isteklerini tekrarladı.

19- ABD Başkanı Jimmy Carter Ortadoğu sorununa ilişkin, ABDSosyet ortak bildirisine karşı İsrail'de ve Amerika'daki YahudiKuruluşları arasında beliren tepki üzerine, «İsrail'e bir zarar vermektense siyasal intiharı tercih ederim» dedi.

20- Çin veovyetler Birliği sınır nehirlerinde ulaştırma sorunarını ele alan bir seri görüşmeyi sona erdirdiler.

21- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance İsrail ile Arap komşuları arasında önümüzdeki yıl bir barış anlaşmasının imzalanacacağından umutlu olduğunu söyledi.

22- Hindistan bakanı Bayan ı'ndira Gandi, verdiği demeçte, Asya ülkelerindeki son olaylarda büyük bir olasılıkla birçokülkenin parmağı olduğunu söyledi.

23- Londra'da arapça yayınlanan haftalık bir gazeteye göre,Lübnan makamlarına sunulan bir raporda bugüne kadar Suriye'deonbeş bin kolera olayı saptandığı bildirildi.

24- Belgrad'da toplanan Doğu - Batı Konferansında, insan hakları konusu tartışıldı. ABD temsilcisinin «İnsan haklarına saygı, yumuşama için temeldir» demesi üzerine Sovyet temsilcisi ülkesindeinsan haklarının teminat altında bulunduğunu söyledi.

25- İspanya'da hayat pahalılığını protesto amacıyla düzerıeagösteriye 800 binden fazla kişi katıldı.

8 Ekim 1977

1- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk, hac konusunda partisinin görüşlerini açıklar/arak, «Karayolu dahil, bütünyolların hacca gidişin kısıtlanması bahis konusu değildir» dedi.«Koleranın yalnız Arap ülkelerinde değil, Avrupa ülkelerinde de bulunduğunu, Avrupa ülkelerine gidişin yasaklanması halinde partininhacca gidişin de yasaklanmasına razı olabileceğini belirtti.

2- MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş, Milli-Birlik Grubu üyeleri ile ülke sorunları ve iç güvenliğin sağlanması hakkında görüştü.

3- AP İzmir İl Başkanı Kemal Serdaroğlu, verdiği demeçte, «APn:n tabanından MHP'ye kayma yoktur, zorla kaydırma vardır» dedi.

4- DİSK Genel Başkanı Kemal Kürkler'in toplanma kararı aldığı Temsilciler Meclisi'nin İstanbul kapalı spor salonunda toplanması kararlaştırıldı.

Yapılacak toplantının, DİSK içindeki çatışmaya bir oranda açıklik getireceği belirtildi.

5- Ankora Aydınlıkevler Tekel Deposu kimlikleri belirlenemiyensilahlı iki kişi tarafından soyuldt.

6- Fenerbahçe, Altay 1. Türkiye ligi karşılaşmasında olaylarçıktı çok sayıda seyirci yaralandı, otolar hasar gördü, polis havayacteş açarak olayları güçlükle önledi.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 13 ikisi yaralandı.

8- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Birleşmiş MilletlerGenel Kurulu'nun açılış döneminde 20 gün içinde 22 ülkenin dışişeri bakanları ile görüştü. Bu temasların ilişkileri canlı tutması açısmdan yararlı olduğu bildirildi.

9- Yunanistan Başbakanı Karamanlis BM Genel Kurulu'ndayaptığı konuşmada, «Biz politikacılar Türk ve Yunan halkının istediği banış gerçekleştiremedik» dedi.

9 Ekim 1978

1- MSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan Konya'da temel atma törenlerini sürdürürken yaptığı konuşmada, hac konusunda yapılan tartışmalara değinerek «hac vazifesiyapılacaktır» dedi. Erbakan ağır sanayi hamlesi ve ihracat seferberliği konularında da bilgi verdi.

2- MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş, «YANKI» dergisine yaptığı açıkamada, barış çağrılarının samimi olduğunu, bütün siyasi partilerle bazı asgari müştereklerde birleşmek ve memleketteki kardeş kavgasına son verilmesini temin etmek gayesini taşıdıklarını söyledi.

3- Ticaret Bakanı Agah Oktay Güner, Ankara'da bulunan konukunan icaret Heyeti üyeleriyle görüştükten sonra, Türk - Yunanlişkileri karşılıklı fayda ve denge esası ile düzenlenebilir» dedi.

4- Sağlık Bakanlığı uzmanları, Çukurova ve Amik Ovası Bölgesinde sıtmanın salgın hale geldiğini açıkladılar.

5- Gümrük -yönetmeliğinde yapılan bir değişiklikle, yurt dışından getirilecek ev eşyasının gümrük bağışıklığı için, sahibi tarafından en az altı ay kullanılmış olması koşulu konuldu.

6- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, Konfederasyona bağlıbaz sendika temsilcilerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, «Sermaye sınıfı, bizi birbirimize düşürmeye çalışıyor» dedi.

7- Elektrik Mühendisleri Odası Koordinasyon Kurulu adınaAni ara'da bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Aybars Ungan,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının önerdiği enerji tasarrufunun bir yarar sağlamayacağını öne sürdü.

8- BMC Otomotiv Sanayii işyerinde döviz yokluğu nedeniylegerekli yedek parça ithal edilmediği için üretimin durdurulacağıöne sürülerek işten çıkartılan 680 işçi, yaptıkları açıklamada, Türk-İş'e bağlı Türk Metal İş Sendikası yöneticileri ile işverenin işbirliği yaparak işçi kıyımına giriştiklerini 'bildirdiler.

9- Ankara'da üç yere bilinmeyen kişilerce patlayıcı maddeatıldı. Necmettin Teıker ağır Şeracettin Binici hafif olmak üzere ikikişi yaralandı.

10- Türkiye Birinci Liği'nde Beşiktaş - Bolusporu 2-0, Ankaraaücü - Ordusporu 1 - 0, Trabzonspor - Adanasporu 4 - 0 yenerkenGalatasaray - Mersin İdmanyurdu'y'a 1 -1 berabere kaldı.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazılarında 9 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

12- Dışişleri Bakanı Sabri Cağlayangil, ABD Dış'şleri BakanıCyrus Vance ile yaptığı görüşmelerle ilgili olarak düzenlediği basıntoplantısında, «Kongre savunma anlaşmasını onaylamazsa savunma işbirliğimiz yok olur» dedi.

13- Yunanistan'la Batı Almanya'nın ortaklaşa yapacakları silahendüstrisinin temel atma töreni bugün yapıldı.

14- ABD'de, Kanada'yı ilhak amacıyla «ABD'de, GenişlemecilerPartisi» adlı yeni bir siyasi parti kuruldu.

15- Sovyetler Birliği, Salyut - 6 yörünge istasyonuyla kenetlenme denemesini gerçekleştirerek yeni bir uzay aracı olan Soyuz 25'i iki kozmonotla beraber uzaya gönderdi.

10 Ekim 1977

1- Devlet Bakam vo Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,Konya ve çevresinde temel atma ve inceleme gezilerini sürdürürken, ('Konya'ya Ekirn ayında geldik. Tarlaya buğday eker gibi fabrika ekiyoruz» dedi.

2- CHP Gene! Sekreter Yardımcısı Mustafa Üstündağ yaptığıaçıklamada, «Cephe ortaklığı artık devlet hazinesini sömürmekleyetinmemektedir» dedi.

3- MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Dsvlet Baıkanı Sadi Somuncuoğlu verdiği demeçte, «Sol mihraklar hükümetin dağılmasıiçin çaba harcıyor» dedi.

4- Sümeıbank tarafından üretilen hazır giyim eşyası ile haiı.'ara ve seramik eşyaya yüzde 10 ile yüzde 30 arasında zam yapıldı.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Resmi Gazete'deyayınlanan tebliğine göre, çift terimli tarifede elektriğin kilovatsaati 52 kuruş, tek terimli tarifede ise, kilcvat-saati 94 kuruş olarak saptanmıştır.

6- Disk Genel Başkanı Kemal Türkler, gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Sermaye Sınıfının DİSK'i parçalamak için konfederasyonu yasa dışı bir kuruluş olarak göstermeye çalıştığını» belirtti ve «Ne TKP ne de legal, illegal hiçbir kuruluşla ilişkimiz yoktur» dedi.

7- İstanbul Gültepe semtinde, karşıt görüşlü iki grup arasındaçıkan silahlı çatışmada, 3 yaşındaki bir çocuk kurşunlara hedefolarak öldü.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

9- Atina'da toplanan Türk - Yunan işadamları tcpiantısındaYunanistan İşadamları Heyeti Başkanı, Ticaret yapalım harp yapmıyahm» dedi.

10- 1877 Nobel Barış Ödülü, Uluslararası Af Orgütü'ne verildi.

11- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan, «Filistin Devleti'nin varlığını kabul etmektense ABD'yi karşımıza alırız» dedi.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı David Owen ile görüşmek üzereMoskova'ya gitti. Owen Moskova Havaalanı'nda gazetecilere, ülkesi ile SSCB arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler üzerine görüşeceklerini bildirdi.

13- Portekiz Dışişleri Bakanı Jose Madeiros Ferreira, görevinden istifa etti. Başbakan Soares ise yaptığı açıklamada, ekonomikve siyasi baskılar nedeniyle hükümetin çekilmek zorunda kalabileceğini» söyledi.

11 Ekim 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye Kiracılar DerneğiGenel Başkanı Hüseyin Erol ve Muzaffer Kavalı'yi' kabul ederek,kendileriyle bir süre görüştü. Erol ve Kavalı, Başbakana, kiraların,maaş ve ücretlerin beşte birini geçmemesi için yasa çııkartılmasıve kiraların Bakanlar Kurulu'nça saptanması önerisinde bulundu.

2- CHP Ortak Grubunda bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «MHP'nin barış çağrılarının muhatabı biz değiliz» dedi.

3- İçişleri Bakanı Korkut Özal, Cumhuriyet Senatosu Birleşiminde, Asayiş ve Anarşi konusunda bazı Senatörlerin yaptığı konuşmaları yanıtladı. Özal «Anarşinin nedeni, Devlet kuvvetlerininyerini almaya çalışanlardır» dedi.

4- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan'ın IMF ile yaptığı temaslardan sonra döviz durumunda ilk ferahlama görülmeye başladı, Merkez Bankası'na toplam 30 milyon dolarlık DÇM geldi.

5- Bedelsiz ithalâtın kısıtlanması ile igili olarak Maliye Bakanlığınca yayınlanan tebliğde, başlamış olan işlemlerin eski hükümlere göre yürütülebileceği bildirildi.

6- Ticaret Bakanı Agah Güner Ziraat Odaları Birliğince düzenlenen Oda Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada, tarımolmadan Türkiye'nin ticaret açığını kapatmasının ve sanayileşmesinin mümkün olamayacağını belirtti ve «Türk ekonomisi, bu fa:zci bankacılık ve yalnızca faize dayanan kredicilik anlayışı ile kurtulamaz» dedi.

7- MSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakcn, MSP'nin 5. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «163. maddenin kaldırılacağını» açıkladı.

8- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Waldheim «Milliyet»'everdiği özel demeçte, Toplumlararası görüşmelerin yeniden başlatılabilmesi için hem Türk hem de Rum tarafının kendisine toprakve anayasa sorunlarında özlü görüşmeler yapacaklarına dair güvence vermeeri gerektiğini belirtti,

9- DİSK Genel Başkan Vekili Rıza Güven yaptığı yazılı açıklamada, yasal hiçbir ilerici örgütü Konfederasyonun, yan örgütüolarak kabul etmediklerini belirtti, Rıza Güven İGD ve İKD DİSK'inyan örgütü değildir. Bu doğrultuda uyandırılmak istenen yargıyı kurulumuz kesinlikle reddeder» dedi.

10- Sabun fiyatlarına yüzde 9,6 oranında zam geldi. Sanayii Bakanlığı ile TV üreten kuruluşlar yeni fiyat anlaşması için satışlarıay sonuna kadar durdurdu.

11- Ham yağ, rafine ve margarin yağı üreten kuruluşlar ise istem üzerine Sanayi Bakanlığı'na maliyet fiyatlarını bildirdi.

12- Tunus Ulusal Ekonomi Bakanı Abdelaziz Lasram, TicaretBakanı Agah Oktay Güner'in resmi davetlisi ilarak Ankara'ya gsldi.

13- Eski Balıkesir Milletvekilerinden ve İstanbul Üniversitesi eski Öğretim Üyelerinden Türk Tarih Kurumu Üyesi Ord. Prof. İsmailHakkı Uzunçarşılı vefat etti.

14- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 18 kişi yaralandr.

15- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 32. Genel Kurul Toplantısı dolayısıyla bir süredir New Ycrk'ta bulunan Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Cağlayangil, bazı temaslarda bulunmak üzere Birleşik Amerika Başkenti Washington'a geçti. Dışişleri Bakanı, ABDyetkilileri ile temaslarında, «Mevcut prüzlerin giderilmesi zamanınıngeldiği yolunda görüş birliğine varıldığını» söyledi.

16- OECD Genel Sekreteri Emile Van Lennep, «Türkiye'ye yardım konsorsiyumunun yeniden işleyebilmesinin, Türk hükümetiningörüşlerin başlamasını sağlayacak yeni önerilerle gelmesine bağlı olduğunu» söyledi.

17- Hollanda'da bir trenin minibüse çarpması sonucunda meydana gelen kazada altı Türk öldü.

18- Sovyetler Birliği'nde bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı David Owen, SSCB Devlet Başkanı ve Komünist Partisi Genel Sekreteri Leonid Brejnev ile diplomatik çevreler tarafından «Süpriz»olarak nitelendirilen bir görüşme yaptı.

19- Sovyetler Birliği tarafından Salyut - 6 uzay istasyonuylalenmek üzere uzaya gönderilen «Soyuz 25» uzay aracı bu başaramadı ve Sovyetler Birliği'ne zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı,

20- Jüpiter'e güneş sistemindeki diğer gezegenlere gitmek üzere bir süre önce yola çı-kan «Gezgin-1», dünyadan otuzbir milyonkilometre uzaklıktan, dünya ile ayın birlikte cekilmis fotoğraflarınıgöndermeye başladı.

21- 1977 Nobel Fizik ve Kimya ödülleri dağıtıldı. Fizik dalında,Amerikalı bilim adamları Dr. Philip Anderson, Prof. John Van Vleckve İngiliz Profesör Nevilli Mott, Kimya dalında ise Rus asıllı birprofesör ödüle layık görüldü.

Nobel Tıp Ödülü ise, beyin hormonlarındaki buluşlarındanötürü Amerikalı üç profesöre verildi.

22- İç hatlarda çalışan, Sovyet yapımı bir Çekoslovak yolcuuçağı silahh kişiler tarafından Frankfurt'a kaçırıldı.

12 Ekim 1977

1- Millet Meclisi’nde başkan seçimi için yapılan 18. tur oyiamaoa da bir sonuç alınamadı.

2- AP Senato ve Meclis Gruplan'nın ortak toplantısında, Genel Başkan ve Başbakan Süleyman Demirel, «Hükümet olmamızşartlardan doğmuş zaruri bir sonuçtur» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevil gazetecilerin DİSK i?'ndeki son gelişmelerle ilgili sorularını «DİSK kendi sorununa endcğru cevabı kendisi bulacaktır» şeklinde yanıtladı.

4-Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe, ortaokul son sınıf öğrenci rine de tek ders sınav hakkı tanındığını açıkladı.

5- DİSK Genel Başkan Vekili R:za Güven, «DİSK demek Türkler demek değildir» dedi.

6- Türkiye İsveren'er Sendikaları Konfederasyonu BaşkanıHalit Narin düzenlediği basın toplantısında, «Ekoncırrk tedbir'erpaketinin eksikleri bir an önce tamamlanmalıdır» dedi.

7- Elâzığ'da devriye gezen polislere kimliği bilinmeyen bir kişitarafmcan ateş açıldı.

8- İstanbul Bankası Sütlüce Şubesi kimliği belirlenemeyen kişilerce soyuldu.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana geisn trafik kazalanndla14 kişi öldü, 65 kişi yaralandı.

10- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansında, Kıbrıs Rum temsilcisinin Türkiye'yi suçlayan bir konuşma yapması üzerine söz alanTürk Delegasyonu Başkanı Özd#mir Benler, «Türkiye'nin hiçbirgerçeğe dayanmayan bu eleştiriler karşısında sabrının yavaş yavaştaşmakta olduğunu» söyledi.

11- Kuzey Yemen'in Devlet Başkanı .İbrahim El İdamidi ile kardeşi Abdullah EI-Hamdi'nin bilinmiyen kişiler tarafından öldürüldüğü Sana Radyosu tarafından açıklandı. Devlet Başkanı'nın öldürülmesinden scnra ülkede Yarbay Ahmet El Geşmi başkanlığında üç kişilik bir başkanlık konseyi kurulduğu ve yönetimi ele aldığıbildirildi.

12- İsrail, yeniden başlıyacak olan Cenevre Orta Doğu BarışKonferansı'na katılacağını açıkladı.

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü, «Bize rağmen varılan birOrta Doğu barış andlaşmasmı kabul etmeyiz» dedi.

13- 1977 yılı Nobel Fizik Ödülünü kazanan Amerikalı ProfesörPhilip Anderson, ödülün kendisine verildiğini öğrenince şok geçirerek hastaneye kaldırıldı.

14- Fransa'yı ziyaret etmekte olan Yugoslavya Devlet BaşkanıMareşal Tito, yaptığı konuşmada, yumuşama ve silahsızlanma içinivedi girişimlerde bulunulmasını istedi.

15- ABD Savunma Bakanı Harold Brown Yugoslavya SavunmaBakanı Nikola Lubiçiş'in çağrılısı olarak üç günlük resmi bir ziyaretyapmak üzere Belgrad'a geldi. Görüşmelerde Amerikan - Yugoslav askeri işbirliği üzerinde duruldu ve özellikle Yugoslavya'nınABD'den askeri malzeme satınalması konusuna değinildi.

13 Ekim 1977

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in Başkanlığında toplandı. Toplantı sonunda bir konuşma yapan Demirel,«Memurlara kira tazminatı konusunun Bakanlar Kurulu gündeminde olduğunu» söyledi,

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'dan Ankara'yadönerken gazetecilere verdiği demeçte, hükümeti eleştirerek sonolaylar hakkında görüşlerini belirtti.

3- Devlet Bakanı Süleyman Arif Emre, «Hacca gitmek isteyenlerin işlemlerinin gerek resmi mercilerimiz, gerekse ilgili devletlerinelçiliklerince yürütülmeye başlandığını» açıkladı. Emer ayrıca,«Karayolu ile hacca gidiş konusundaki hükümet kararının da yürürlükte olduğunu» belirtti.

4- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe yaptığı açıklamada, «ODTÜMütevelli Heyetinin, Bakanlar Kurulunca toptan değiştirilerek, üniversitenin çalışır hale getirileceğini» bildirdi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak yaptığı açıklamada,halkın içtiği Ekstra ve Kamelya tipi çaya zam yapılmayacağı konusunda teminat verdi. Sazak ayrıca, «Bedelsiz ithalatın değiştirileceğini işçilerimizin getirdiği otomobiln değeri kadar dövizi yurdagetirmeleri halinde bu haktan yararlanacaklarını» da açıkladı.

6- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan verdiği demeçte, eksik veyayanlış beyanda bulunan stokçulara, yeniden beyanda bulunmakiçin beş güntük bir süre tanındığını bildirdi.

7- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk yaptığı yazılı açıklamada Diyarbakır, Malatya, Elâzığ ve Yozgat'ta kurulacakelektromekanik sanayi ile ilgili hazfrlık çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

8- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 32'nci toplantısına katılmak için New York'a giden Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Cağlayangil yurda döndü.

9- Lüksemburg'daki girişimlerini tamamlayarak Brüksel'e geien Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Komran İnan, «Milliyet»'everdiği demeçte, «Avrupa Yatırım Bankası, bir kısım kredileri ivedilikle vermeyi kabul etti» dedi.

10- Türkiye - Hollanda Sosyal Güvenlik Sğzleşmesi imzalandı.Sözleşmeyle Türk işçilerine yeni haklar sağlandı.

11-Ankara'nın başkent oluşunun 54. yıldönümü şehrin çeşitliyerlerinde yapılan törenlerle kutlandı.

12- İstanbul Emniyet Müdürlüğüne, Ankara Emniyet MüdürüNoznii İyifoil getirildi.

13- Genel Kurmay Başkanlığı1 Binicilik Müsabakasının finaliAnkara'da Atlı Spor Klübü Parkurunda yapıldı. Kaya Oktay Ören,Ronsard isimli atıyla birinci gelerek Kupanın sahibi oldu,

14- Avrupa Şampiyon Kulüpler Grup maçlarının ilkini Çekoslovak şampiyonu Brno Zbrojovka ile yapan Eczacıbaşı, rakibini 98-90 yendi.

15- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü, 41 kişi yaralandı.

16- Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OCED) tarafından yapılan ve üye ülkelerdeki turizm sektörünü inceleyen bir araştırmaya göre, 1976 yılında Türkiye'nin turizm harcamalarında artışolurken, turizm gelirinde düşme görüldü.

17- ABD Başkanı Jimmy Carter, İsrail kabinesinin Orta - Doğusorunu için Cenevre Barış Konferansına katılma kararını övdü. Carter, bu tutumun Orta Doğu'ya barışın gelmesi için atılmış bir adımolduğunu açıkladı.

18- Belgrad Konferansının kapalı oturumunda Sovyet delegesiAmerika'yı sert bir dille eleştirdi ve Amerika'yı «Konferansı saboteetmekten başka hiçbir sonuca varmayacak propaganda amaçlı konuları gündeme getirmekle» suçladı.

19- Bat.1 Almanya'nın Lufthansa Havayollarına aıit bir Boeing737 uçağı 86 yolcu ve 5 mürettebatıyla, kimliği saptanamayan HavaKorsanları tarafından kaçırıldı.

20- İtalya'nın Bari Kentinde toplanan NATO Nükleer PlanlamaGrubu çalışmalarını tamamladı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre, Nötron bombası konusunda kesin bir karar alınamadığıbildirildi.

21- «Atılgan» adlı ilk Amerikan uzay mekiği, Edvvards Hava Kuvvetleri Üssü üzerinde ilk gerçek serbest uçuşunu yaptı.

14 Ekim 1977

1- Başbakan Süleyman Demire! Cumhurbaşkanı Fahri Korutürkile yaptığı haftalık olağan görüşmeden sonra gazetecilere verdiğidemeçte, 163. maddenin tadil edileceğinin hükümet programına konulduğunu belirterek, «163. madde din ve vicdan hürriyetine baskıhaline getirilmemelidir» dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Parlamentoya seçilen beşkontenjan Senatörünün altı yıllık görev süreleri sona erdi.

3- Bakanlar Kurulu Shell işyerlerinde alman grev kararının 30gün erteledi.

4- Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbokan beraberinde DPTuzmanları ve Üniversite profosöreri, olduğu halde İstanbul'dan Bursa'ya geldi.

Başbakan Yardımcısı Erbakan gazetecilere verdiği demeçte,«4. cü 5 Yıllık Planın hazırlık çalışmalarını yapacaklarını, ayrıca ağırsanayi hamlesinin de ele alınacağını» söyledi.

5- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Osman Albayrak verdiği demeçte, parti olarak iktisadi devlet teşekküllerinde esaslı bir düzenlemeye gidilmesinin zaruretine inandıklarını söyledi.

6- 177 Emniyet Müdürü, müdür muavini ve şube müdürlerinintayinleri ve özellikle ,'stanbul Emniyet Örgütündeki geniş atamalarlailgili olarak bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Korkut Özal, «Amaçemniyet teşkilâtına yeni bir dinamizm getirmelktir» dedi.

7- Hükümet üretilen veya ithal edilen malların üzerine maliyetve perakende satış fiyatları gösteren etiket koyma mecburiyeti getirdi. Yeni kararla fiyatları kontrol yetkisi Ticaret Bakanlığına verdi.

8- Milli Savunma Bakanı Dr. Sadettin Bilgiç, Adalet BakanıNecmettin Cevheri ve Gençlik ve Spor Bakanı Önal Sakar, görevlerinden istifa ettiler.

9- Uluslararası Para Fonu heyeti Ankara'da Maliye Bakanlığı,Merkez Bankası, Devlet Planlama örgütü (yetkilileriyle resmi temaslara başladı. Bu arada heyetin Türkiye'nin aldığı ekonomik tedbirleri yetersiz bulduğu, diğer krediler için şimdilik yeşil ışık yakmakniyetinde olmadığı belirtildi.

10- DİSK üyesi sendikaların başkanlarının katıldığı BaşkanlarKonseyi, Konferasyonda çıkan anlaşmazlığın çözümü için DİSK olağanüstü Genel Kurulunun toplanmasını kararlaştırdı. 22 Sendikabaşkanının katıldığı toplantıda bu karar 4'e karşı 18 oyla alındı.

11- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri işverenleri Sendikası MESS,üyesi olan oniki fabrikada lokavt uygulamayı kararlaştırdı.

12- İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı NurullahGezgin, «İhracat rejiminin açıklanmaması mevcut olumsuz etkenlerebir yenisini daha ilave etmektedir» dedi.

13- Çay - Kur Genel Müdürlüğü Kamelya ve Ekstra dışındakiçaylara yüzde 23 - 50 oranında zam yaptı.

14- Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde meydana gelen olaylay sırasında Murat Yergin adlı bir öğrenci öldürüldü.

15- İstanbul'da Akbank Topkapı Sanayi Şubesi kimliği bilinmeyen dört kişi tarafından soyuldu. Soyguncular 980 bin 220 lira alarak kaçmayı başardı.

16- Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet turu Tekirdağ - İstanbul etabıyla sona erdi. Bireysel birinciliği Sovyet bisikletçisi VladimirSopavolov ıkazandı. Takım sıralamasında ise Polonya birinci oldu.

17- Uluslararası Pekünlü Halter Turnuvası Ankara'da Yaşar Doğu Spor Salonunda yapılan müsabakalarla başladı. İlk gün müsabakalarında 52 kiloda Mehmet Altın ile 60 kiloda Fatih Kütükçü kiloda Mehmet Gül ve 67,5 kiloda Kemal Başkır dördüncü oldu.

18- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında6 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

19- Brüksel'deki temaslarını sürdüren Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Kamran İnan Amerikan Ambargosu konusunda «Milliyet»e verdiği demeçte, «Ambargo artık hertürlü sabrı aştı. Bu durum sadece Türkiye'nin milli savunmasını değil, aynı zamanda Kuzey Atlantik Anlaşmasının ortak savunma gücünü de tehdit edici olmayabaşladı» dedi.

20- Alman Hava Yollarının Majorca adasından kalkan uçağını'kaçıran Filistinli Hava Korsanları Türkiye'deki 2, Almanya'deki 9siyasal mahkumun serbest bırakılmasını istedi.

21- Birleşik Amerika'nın bağımsız bir komünist ülke olan Yugoslavya ile askeri işbirliğini geliştirme kararı vermesinden sonra,Yugoslavya ayrıntılı istekler listesini, ABD Savunma Bakanı HaroldErawn'a sundu.

22- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan, hazırlanan «ABD - İsrailOrîak çalışma programı»nın, FKÖ'nün Cenevre Konferansına katılmasını ve Jsrail'in 1967 sınırlarına çekilmemesini öngördüğünü iddiaederken, ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, bu konuda henüz kesinbir karar alınmadığını bildirdi.

23- Eritre'de Eritre Kurtuluş Cephesi gerillalartyla, Ogaden bölgesinde ise Batı Somali Kurtuluş Cephesi gerillalarıyla çarpışmaların sürdüğü Etyopya'da 350 kişinin öldüğü bildirildi.

24- İsveç Krallık Bilim Akademisi 1977 Nobel Ekonomi Ödülünübiri İngiliz, James Meade, diğeri ise İsveçli Bertil Ohlindir isimli ikiekonomi profesörüne verdi.

25- İran'ın İsviçre ile karayolu taşımacılığı (TIR) anlaşması imzaladığı açıklandı.

26- Amerikalı şarkıcı - dansör Bng Crosby geçirdiği birkalp krizi sonucu öldü.

15 Ekim 1977

1- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, Temsilciler Meclisi'n'.n açılış konuşmasında, «Milliyetçi partiler ve parlamenterleri beraber çaeışmaya yönelten koşulların geçerliliğini bugün dekoruduğunu, iktidarın sola teslim ed>iiemeyeceğini, iktidarı kim solateslim ederse onun vebal altında kalacağını» öne sürdü.

2- Dışişleri Bakanına vekalet eden Devlet Bakanı Seyfi Öztürkköçirılan Alman uçağı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «kaçırılanuçak konusu üzerinde hükümetimiz ciddiyetle durmaktadır. Bu konuda Federai Almanya hükümetiyle çok sıkı temaslar sürmektedir.Su müessif olayın daha fazla ızdıraba sebebiyet vermeden sonuçlanmasını ümitle temenni etmekteyiz» dedi.

3- Sanayi Bakanlığı'nca yayınlanan tebliğde, likit, bitkisel vesofra margarnine zam yapıldığı açıklandı.

4- AP Ankara Milletvekili Orhan Alp, partisinden istifa etti. Orhan'Aîp, «hükümet hergün kötüye gitmektedir, bu mesuNyeti ve vebali daha fazla paylaşamıyacağımı görerek AP'den ayrılma kararmavardım» dedi.

5- İstifa edeceğini açıklayan Adalet Bakanı Necmettin Cevheri,son anda istifaden caydik ve bakanlık görevine devam edeceğiniaçıkladı.

6- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, yaptığı basın toplantısında, «DİSK kendi içindeki çelişkileri çözebilecek güçtedir, bunakarşılık bazı çevreler olayı kızıştırmak için gereksiz yollara başvurdufar, ama DİSK çelişkisini çözmüştür» dedi.

7- Petrol Ofisi Genel Müdürü Hasan Ergeçer, başka bir göreveatanmak üzere görevden alındı ve yerine Türkiye Petrolleri AnonimOrtaklığı Genel Müdür Yardımcısı Kemal Işık getirildi.

8- International Türkiye Genel Distribütörü Motorlu Araçlar Ticaret A.Ş., Ticaret Müdürü Turgut Teler, yerli üretim traktörlere 9bin 200 lira kur farkı eklendiğini açıkladı.

9- Adana sağlık Müdürü Dr. Nevzat Arman, «Yoğun önlemlerle belgedeki boğarsak enfsksöyonu olaylarının önemli ölçüde azaldığını» açıkladı.

10- Dinar Belediyesi ile Genel -Jş Sendikası arasında 70 işçiyikapsıyan topiu sözleşme imzalandı, jşçilerin ücretlerine 45-50 liraarasında zam yapıldı.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarındaki 10 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

12- Batı Alman Hava Yollarına ait Lufthansa uçağını, 87 yolcusuyla Dubai'ye kaçıran ikisi kadın 4 hava korsanının tanıdıkları süre yarın saat 14.00 de sona erecek. Gerillalar, istekleri yerine getirilmediği takdirde, uçağı içindekilerle havaya uçuracaklarını açıkladılar.

13- İspanyol parlamentosu, yeni af ilân etti. Yeni affın kapsamına, İspanya'da son olaylarda tutuklanan 80 siyasi tutuklununbüyük bir bölümü de giriyor.

14- Arjantin'de polis, siyasi tutukluların akrabalarının serbest bırakılması için Buenos Aires'de gösteri yapan 200 kadını gözaltına aldı.

16 Ekim 1977

1- AP. Temsilciler Meclisi toplantısı sona erdi. Toplantıda konuşan AP. Genel Başkanı Süleyman Demirel, CHP'yi eleştirdi ve «Maddi güçlükler aşılır. Zor olan, ülke bütünlüğünü korumaktır» dedi.

2- BM Genel Kuru toplantılarına katıldıktan sonra yurda dönen Dışişleri Bakanı İ. Sabri Çağlayangil Dubai'ye kaçırılan uçakkoır.ısunda yaptığı açıklamada, asıl muhatabın Federal Almanyaolduğunu belirterek, «Bu ülkenin davranışı Türkiye'ye ışık tutacaktır» dedi.

Öte yandan konuyla ilgili olarak bir demeç veren Adalet Bakanı Necmettin Cevheri, «Türkiye'de tutuklu bulunan iki gerillanıniadesi hükümeti değil, yargı organını ilgilendirir» derken MaliyeBakanı Cihat Biigehan «Aramızda suçluların iadesiyle ilgili bir anlaşma bulunan herhangi bir ülke iki gerillanın iadesini talep ederse talep yerine getirilebilir» dedi.

3- Başbakan Yardımcısı MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Bursa Karacabey'de yaptığı basın toplantısında, «4. Beş Yıllık Kaikmma plânının maneviyatçı olacağını, okul kitaplarının yeniden yazılacağını, uçak fabrikasının beş ayrı şehirde kurulacağını»bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Korkut Özal, Orta Doğu Teknik Üniversitesiile ilgili olarak «Milliyet» gazetesine yaptığı açıklamada, «ODTÜ'dehuzur ve güvenin iadesi için, bütün ilgili grupların, yönetim ile öğrenci ve eğretim üyelerinin aralarında uzlaşma sağlanması gerektiğini, bunun da hükümet tarafından gerçekleştirilmesinin mümkünolmadığını» söyledi.

5- Ticaret Bakanı Agah Oktay Güner, Konya'da verdiği demeçte, «Türkiye'de 1971'den sonra dış ticarette alışverişin dövizesasına dönüştürüldüğünü ve bu durumun bugünkü döviz darlığınaneden olduğunu» söyledi.

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Müftüoğlu, iktidarınson ekonomik uygulamaları konusunda «Yankı» dergisine yaptığıaçıklamada, «Ekonomide pansuman önlemlerle sonuca gidilmez»dedi.

7- DİSK'e bağlı Genel- iş Sendikasının Genel Başkanı AbdullahBaştürk, Uluslararası Kamu Görevlileri Örgütünün (PSI), Koordinasyon Kurulu Başkanı oldu.

8- Malatya'da istasyon memurunun yanlış rota vermesi sonucu bir yolcu treni ile bir marşandiz çarpıştı, her iki trenin makinistin öldü, 20 yolcu yaralandı.

9- Ankara'da Dikmen Halkla Dayanışma Derneğine Kimliği belirlenemeyen kişilerce yapılan baskında Bahattin Aslandoğan adlıbir öğrenci öldürüldü, Mehmet İbiş ve Yakup Çevik adlı derneküyeleri de yaralandı.

10- Yurdumuzun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

11- Türkiye Birinci Liginde Trabzonspor Beşiktaş'ı 3-1, Galatasaray Ankaragücü'nü 2-0 yendi.

12- Kıbrıs Rum kesiminde Başpiskopos Makarios'un yerine geçmesiyle Kipriyanu'dan boşalan Meclis üyeliği için ara seçim yapıldı.

13- 1977 Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonasında Salih Bora Rcmen rakibini diskalifiye ile yenerek finale kaldı.

14- Dört Hava Korsanı tarafından 87 yolcu ile kaçırılanLufthansa uçağı Dubai'den havalanarak Güney Yemen'in başkentiAden'e indi. Güney Yemen, korsanlarla görüşmeyi reddetti.

15- Japonya'da bir otobüsü kaçırıp 16 kişiyi rehin tutan JaponKızıl Ordu üyesi iki gerilla polis baskını sonucu yaka'andı.

16- Yunanistan'da «Ulusal Birlik Topluluğu» adıyla Cunta yanlısı yeni bir siyasi parti kuruldu.

17- Bangladeş'te askeri yönetim, Komünist Parti DemokratikBirliği ve «SSDS» harfleriyle bilinen üç siyasi partiyi kapattı.

18- Portekiz Cumhurbaşkanı Antonion Romalho Eanes, parlamentoda yaptığı konuşmada, siyasal partier ülkedeki ekonomikbunalımı çözemedikleri taktirde ordu tarafından desteklenen olağanüstü önlemlere başvuracağını söyledi.

19- ABD Başkanı Jimmy Carter, Cenevre Konferansının toplanması için, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'a bir teminat verdi.

20- Bu arada İsrail Dışişleri Bakanı Meşe Dayan, Filistinlilerinkatılması halinde İsrail'in Konferansı terkedeceğini açıkladı.

17 Ekim 1977

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Korutürk'ün başkanlığında yaptığı toplantıda, iç ve dış olaylarla ilgili son altı aylık devre zarfında meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Türkiye Bilimsel va TeknikAraştırma Kurumu yıllık ödül dağıtımı törenine gönderdiği mesajda «Beyin göçünün önlenmesi için çeşitli yolların araştırılması gerektiğini» belirtti.

3- Türkiye iie Bulgaristan arasında imzalanan karayolu ile milletlerarası yolcu ve mal nakliyatına ilişkin anlaşma, Bakanlar Kurulunun onayından sonra Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi.

4- Başbakan Süleyman Demire! Lufthansa uçağının kaçırılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Tedhiş olaylarına bütün dünya karşı çıkmalıdır» dedi.

5- Müslüman Ülkeler Ekonomi Sanayi ve Teknoloji İşbirliğiToplantısı Ankara'da Başbakan Yardımcısı Erbakan'ın konuşmasıyla açıldı. Erbakan konuşmasında, «İslam Ülkeleri pazarları birkaç ülke tarafından parsellenmiştir» dedi.

6- Bonn Büyükelçiliği Maliye ve Ekonomi Başmüşavirliğine,Hazine Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası İktisadi İşbirliği Teşkilatı Genel Müdürü Fevzi Günver Gönen, İçişleri Bakanlığı BakanlıkMüşavirliğine, ise Türkiye Donatım Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Celâl Güze atandı.

7- Üniversitelerarası Kurul, Kurul Başkanı İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof, Dr. Haluk Alp'in başkanlığında toplandı. Toplantının açış, konuşmasını yapan Üniversitelerarası Kurul BaşkanıProf. Dr. Haluk Alp, Yeni öğretim günlerinin başladığı şu günlerde,üniversite ve öteki yüksek öğretim kuruluşlarında öğrenim ve öğretim özgürlüğü ile can güvenliğinin sağlanması konusunda gösterilen çabalan memnuniyetle izliyoruz» dedi.

8- Büyük Nuîuk'un okunuşunun 50. yıldönümü nedeniyle TürkTarih Kurumu ve ,'sîcnbul Üniversitesi Atc'.ürk Dcvrim'sri Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen serpczyıum, Tarih Kurumu;Konferans salonunda başladı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk sempozyuma gönderdiği mesajda, «Atatürk'ün büyük nutukda gösterdiği hedefler, önerdiği yön ve yöntemler, zamanın önümüze çıkar-

dığı zorlukları asrrada daima rehber olmuştur ve olmaya devamedecektir» dedi.

9- AP Temsilciler Meclisinin yayınlanan bildirisinde, «PartimizTürkiye için faydalı olduğu müddetçe hükümette kalacaktır» denildi.

10- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri İşverenleri SendikasıMESS, 45CO kadar işçinin çalıştığı cniki işyerinde lokavta başladı.

11- Ulus Meydanı Sanayii Han'da çıkan yangın sonucu 6 kişiö'dü, 8 kişi de ağır şekilde yaralandı.

12- Ankara Sinir ve Ruh Sağlığı Derneğince düzenlenen psikiyatri ve nöroloji dallarında ülkemizde son yıllarda yapılan aşamave geliştirilen meîodlarm sunulacağı, 13. Ulusal Psikiyatri ve Nöroloji Bilimler Kongresi, Ankara'da çalışmalarına başladı.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gslen trafik kazalarında30 kişi öldü. 28 kişi yaralandı. -

14- Carter Yönetimi, başta Almanya olmak üzere Örtük Pazarülkelerinin desteğiyle Kıbrıs, Ambargo ve NATO'nun Güney kanadmı bugünkü çıkmazdan kurtarmak amacıyla Türk-Yunan zirvesiy!e noktalanabilecek bir palan hazırladı.

15- Federal Almanya sınıf muhafızlarından 60 kişilik bir özelkomando grubu, Somali'nin başkenti Mogadişu havaalanında beklemekte cîan Lufthansa yolcu uçağına düzenledikleri baskında 86rehineyi sağ olarak kurtardı. Baskın sırasında 4 hava korsanındanününün öldüğü diğerinin ise ağır yarciı olarak ele geçirildiği bildirildi.

16- Türkiye'nin dokuma sanayiinin geleceği konusunda, büyükönem taşıyan AET Türkiye dokuma, kısıtlaması görüşmeleri Brüksel'de başladı.

17- Kıbrıs Rum kesiminde, Başpiskopos Makarios'un yerine geçmesiyle Kipriyanu'dan boşalan Meclis üyeliği için yapılan ara seçimiAkel ve Sosyalist Edek'in desteklediği Yorgo Ladas kazandı.

18- 12 Ekim - 17 Ekim arasında açık bulunan yeryüzünün en büyük kitap sergisi olan Frankfurt Kitap Fuarı'na, Türk yayınevleri rekor düzeyde katıldı.

19- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan Ortadoğu sorununa çözüm bulmak amacıyla toplanması tasarlanan Cenevre KonferansınaF.K.Ö.'nün kc'îılmaması konusunun hazırlanan «ABD - İsrail OrtakÇalıışma Programımda yer aldığı daha önce açıklanmasınarağmen bu kez bu konuda yazılı bir belge bulunmadığını yanlız görüş birliği sağlandığını söyledi.

20- Portekiz'de hükümet bunalımı sürerken, muhalefetteki Halkçı Sosyal Demokrat Parti Komünist Parti dışındaki tüm siyasal partilerin birleşerek ülkeyi içine düştüğü bunalımdan kurtarmaya çalışmalarını önerdi.

21- Resmi bir ziyaret için Jamaica'ya gelen Küba Başbakanı Fidel Castro, «Buraya bir devrimci olaraık geldim» dedi.

22- Endonezya'nın Cava adasında koleradan 17 kişinin öldüğü,

178 kişinin de hastaneye yatırıldığı bildirildi.

18 Ekim 1977

1- İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde çalışmalarına başlayanİslâm Ülkeleri Ticaret ve Sanayi Odaları Konferansında hükümetadına açılışı vapan Dışişleri Bakanı İ. Sabri Cağlayangil, «İslâm Ülkele'i birbirlerine destek olmalıdır» dedi.

2- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri İşverenleri SendikasıMESS'in, 12 işyerinde başlattığı lokavt sürerken, DİSK'e bağlı Maden - İş Sendikası lokavtlar ve MESS'e karşı uyguladığı grevlerinçözümü için yetkisini D!SK'e devretti. Öte yandan Çahşma Bakan;Fehmi CumaUoğlu yaptığı bir açıklamada, MESS'in uygulamayal:-ısladığı lokavtlara müdahale edeceğini söyledi.

3- Devlet Planlama Teşkilatı tarafından imalat sanayiinde çalışan 3462 firma arasında yapılan bir ankette, Türkiye'de bu alanda yapılan sabit seımaye yatıranları toplamının 1978 yılında azalacağı ortaya çıktı.

4- Türkiye Oda'iar Birliği bünyesinde Ortak Pazar konusundaözel kesim oıarak işlenecek politikayı saptamak üzere Yükssk İstişare Kurulu adı altında bir örgüt kuruldu.

5- İki yıl önce tutuklanan TİKKO üyesi Orhan Bakır isimligenç tedavi edildiği İzmir Dişçilik Fakültesinden kaçırılırken çıkanolayda, Orhan Bakır'ın yanındaki Jandarma er'erinden biri öldü,diğeri de ağır yaralandı.

6- Ankara Ulus Meydanında bulunan Sanayi İş Hanında çıkan yangındı ölenlerin sayısı yediye çıktı ve maddi zararın birim gram civarında olduğu bildirildi.

7- Ankara'da ekmeğin fiyatı yeniden düzenlendi ve gramaj 52grc;n düşürüldü.

8- İstanbul Belediyesinin Bayrampaşa'daki hurda araç deposunda henüz anlaşılamayan bir nedenle yangın çıktı olayda çankaybı olmadı,

9- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

10- AET Yetkilileri, Yunanistan'ın topluluğa tam üyei'ği konusundaki müzakereleri hızlandırma konusunda görüş birliğine varaı.

11- Türk uyruklu üç kişi, uyuşturucu madde kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle, Baltimore Mahkemesi tarafından 10 - 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

12- İngiliz ve Fransız Havayolları ile New-York'un Kennedy Havaalanı yetkilileri arasında uzun süredir devam eden mücadele, İngiliz Fransız ortaık yapımı olan Concorde uçağının zaferiyle sonbuldu.

13- Özel Komando Grubunun Somali'deki Mogadişu Havaalanında yaptığı baskından scnra kurtarmayı başardığı 86 rehineden80'i Frankfurt Havaalanına döndü.

Bu arada baskın sırasındaki çatışmada ağır yaraalnan hava korsanlarının dördüncüsü de hastanede öldü.

Öte yandan, hapisten kurtarılabilmeieri için Uluslararasıörgütler tarafından uğurlarına uçak kaçırılan ünlü şehir gerillasıAndreas Baader ile yardımcısı Gudrun Ensslin ve Jan Cari Rapse kaçırılan Lufthansa uçağına başarılı bir baskın yapılarak rehinelerinkurtan'rr/ası üzerine Stuttgart cezaevinde intihar ettiler.

14- İspanya'da hükümet ile muhalefet partileri arasındaki en

önemli tartışma noktalarından birisi çözümlenen. Çok sayda siyasi tutuklu, varılan ortak karar gereğince serbest bırakıldı.

15- Nikaragua'da Sana'irista gerillaları, Masaya kentinin 22kiiornetre kadar doğusunda bulunan bir askeri üsse saldırdı ve taraflar arasında şiddetli çarpışmalar o'du. Bir başka gerilla grubunun da Nikaragua Bankasının merkez şubesini soydukları bildirildi.Bu olaylar üzerine hükümet ülkedeki tüm bankaların kapatılmasınıistedi.

16- Amerika ile İsrail arasında yaprian görüşmeler sonucu üzerinde anlaşma sağlanan çalışma belgesinin bazı değişikliklerle Mıcır'a iletildiği bildirildi.

17- Yugoslav Devlet Başkanı Mareşal Tlto, üç günlük resmi birziyaret için gittiği Lizbon'da Portekiz yetkililerini uluslararası alanda işbirliğine çağırdı.

18- Çin Halk Cumhuriyeti ile Güney Yemen arasında anlaşmaimzalandı. Anlaşma uyarınca Çin'in Güney Yemen'in çeşitli eyaletlerini birbirine bağlayan üç karayolu inşaa edeceği, ayrca Yemen'eteknik yardımda bulunacağı açıklandı.

19- Amerikan Savunma Bakanlığı, Nijerya Hükümetine BoeingCH-47 Ç tipi yedi askeri taşıma helikopteri satmayı planladığını açıkladı.

20- ABD Dolarının Uluslararası Kambiyo Borsalarındaki değerkaybı devam etti, altının ons'unda da 2 dolar artış oldu.

21- Ekonomik durumu giderek düzeltmekte olan Jngiltere'ninson üç ay içinde rekor düzeyde dış ticaret fazlası sağladiğ' açıklandı.

22- Brezilya para birimi Çruzeirc yeniden, devalüe edildi.

23- Kuzey Yemen Hükümeti, Başkan İbrahim El Hamdi'nin ölümü iie sonuçlanan suikastın rejimi devirmeyi amaçladığını açıkladı.

19 Ekim 1977

1- Millet Meclisi Başkanlığı için AP, Ali Naili Erdemi adaygösterdi. 21 ve 22. tur a/ama'da da Meclis Başkanı seçilemedi.Turların sonunda CHP adayı Nebil Oktay adaylıktan çekildiğini bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Belçika radyo - televizyon ve gazete muhabirlerini kabul ederek, çeşitli sorularını cevaplandırdı.

Dcmirel bir soru üzerine, «Magosa ve Maraş'ı Rumlara bırakma niyetinde olmadıklarını» söyledi.

3- K.T.RD. Başkanı Rauf Denktaş Ankara'ya geldi. DenktaşEsenboğa Havaalanında gazetecilere verdiği demeçte, «Türk Hükümeti, Federe Devletimizi ve toplumumuzu güvenlik yönünden etkileyecek herhcmgi bir adem atmış değildir ve atmaz» dedi.

4- AP Milletvekili İbrahim Vecdi Aksakal, binek ve her çeşittaşıt araçlarının yeniden vergilendirilmesini ve lüks araçlardan 10X3.bin liraya kadar vergi alınmasını öngören bir kanun teklifini MeclisBaşkamğma verdi.

5- Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamdan sonra Ulaştırma Bakanlığı her nevi kara taşımacılığı için taban fiyatları belirledi.

6- Sabancı Holding'in en büyük kuruluşlarından olan BossaTekstH Fabrikalarında, işyeri toplu sözleşme yapma yetkisini TÜRK- İŞ'e bağlı TEKSİF Sendikası aldı.

7- Türkiye Esnaf ve Sanatkâr Kooperatifleri Birlikleri, MerkezBirliği Genel İdare Kurulu toplantısında, Birlik Başkanı Kasım Önadım bir konuşma yaparak, «Piyasa ve fiat kontrollerinde esnaf kuruluşlarıyla işbirliği yapılmalı» dedi.

8- Ankora Emniyet Müdürlüğüne Konya Emniyet Müdürü Muharrem Bartın atandı, bu arada Ankara Milli Eğitim Müdürü EyüpTopçu'da görevinden alındı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meysana gelen trafik kazalarında11 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, Kıbrıs konusunda Amerika'nın Türkiye'yi! ılımlı davranmaya zorlama arzusutaşıdığını gördüğünü, ancak Türkiye üzernide ne oranda baskıyapacağını kestirmesine imkân olmadığını söyledi.

11- Vietnam Demokratik Halk Cumhuriyetinin Birleşmiş Milletler üyeliğine alınmasına ilişkin önergeyi, Amerika Birleşik Devletleri desteklerken, Türk delegesi önergeyi imzalamadı.

12- ABD Senatosu, Dış İlişkiler Komitesi, aralarında İran'ın da,bulunduğu Basra Körfezi ülkelerine silah satışlarının durdurulmasını öngören bir karar tasarısını oybirliği ile kabul etti.

13- Nobel Barış Ödülünü kazanan Uluslararası Af Örgütü biraçıklama yaparak, Endonezya'da çoğunluğu 1965'den bu yana tutuklu bulunan yaklaşık yüz bin kişinin serbest bırakılmasını istedi.

14- Yunanistan'la AET yetkilileri, bu ülkenin tam üyeliği konusundaki müzakereleri hızlandırma konusunda görüş birliğine vardı.

15- Bangladeş'te meydana yelen ayaklanmaya ve bunu izleyendarbe girişimine katılan sanıklardan yirmisi sıkıyönetim mahkemelerince ölüm cezasına çarptırılarak idam edildi.

20 Ekim 1977

1- KTFD Başkan Rauf Denktaş, Başbakan Süleyman Demirei'iziyaret ederek Kıbrıs'taki son gelişmeler hakkınaa bilgi verdi veTürkiye'nin Ktbrıs konusunda izleyeceği politika hakkında Başbakan Süleyman Demirel'in görüşlerini aldı.

2- Aşkale kömür ocağının kapatılması konusunda bir demeçveren CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye'de çalışma barışının kurulabi'mesi olanağını CHP hükümetinin gösterdiğini, lokavtların hükümetin yasa dışı uygulamaları olduğunu öne sürdü.

3- Bakanlar Kurulu toplantısında dar ve sabit gelirli vatandaşların durumunu ele alındı ve 15. dereceden 4. dereceye kadar olanmemur, emekli, dul ve yetimlere her ay 1000 lira, 4. dereceden 1.dereceye kadar olan memur, emekli dul ve yetimlere de 750 lirayakacak yardımı ödenmesi kararlaştırıldı.

4- Çalışma Bakanı Fehmi Cumaiıcğlu, «Maden - İş Sendikası'nın uyguladığı grevler ne kadar hukuki ise MESS'in uyguladığı lokavtlar da o kadar kanunidir. Maden - İş'le MESS arasında hakemolmaya hazırım» dedi.

5- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı FeyyazBerker, «1978 Yılı Bütçesinin uzun dönemli bir plân ve yıllık programa dayalı olmadan hazırlanma zorunluluğunun bulunması nedeniyle önemini arttığını» söyledi.

6- Gaziantep Atatürk Lisesi Müdür Yardımcısı Hidayet Sert,durakta otobüs beklerken kimlikleri bilinmeyen kişilerce açılanateşte öldürüldü, Corum da da silahlı karşıt görüşlü iki grubun çatışmasında bir lise öğrencisi öldürüldü.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 3 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

8- Etiyopya'da radyo ve Hükümet yanlısı gazeteler, SovyetlerBirliğinin Somali'ye yaptığı silah yardımını durdurduğu yolunda yo -rurn yaparlarken, Sovyetler Birliği Büyükelçisi Anatoli Ra'anov yaptığı basın toplantısında «SSCB Somali'ye silah göndermeyi resmendurdurmuştur. Ancak, devrimi koruması amacıyla şu anda Etiyopya'ya silah gönderilmektedir» dedi.

9- Tayland'da askeri hükümet darbesi oldu. «Devrim Kcmitssi»,Başbakan Tarun Krayviksyen'in bir yıllık hükümetini devirerek yönetimi els geçirdi. Bangok Radyosunun yayımladığı ve darbeninnedenlerinin açıklanmadığı bildiriye göre, ülkede yürürlükte bulunan 1976 Anayasası iptal edilecek.

10- Nikaragua'da askeri yetkililer, ayaklanan gerillalarla hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 21 kişinin öldüğünüaçıkladılar.

21 Ekim 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e yaptığı haftalık olağan görüşmesinaen sonra gazetecilereverdiği demeçte, memur, emekii ve dullara yapılacak malî yardımkonusundaki eleştirileri yanıtlayarak, «hükümet kararlıdır, yeni ödeneğin yasal dayanağını bulacaktır» dedi,

2- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan KTFD BaşkanıRauf Denktaş, Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, CHP Gene! Başkanı Bülent Ecevit ve CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu ile birer görüşme yaptı.

3- Türkiye ile Romanya Sosyalist Cumhuriyeti arasındaki Kültür Mübadele orogramı çerçevesinde düzenlenen Türk - Romen Tarih ve Kültür İlişkileri Sempozyumu sona erdi.

4- «Güneydoğu Anadolu'da Asayiş Sorunları» konulu toplantılara katılmak üzere Gaziantep'e giden ,'çişleri Bakanı Korkut Özal,«Anarşik olayları yumuşak fakat kararlı tedbirlerle çözümleyeceğiz»dedi.

5- Ticaret Bakanı Agâh Aktay Güner, «Türk - Romen 4. Ekonomik Karma Komisyonu» toplantılarında Türk heyetine Başkanlıketmek üzere Bükreş»e gitti.

6- MSP Grup sözcüsü Şener Battal, Mecliste bir basın toplantısı düzenleyerek, partisinin Başkanlık Divanını, Meclis Başkanıseçimi konusundaki görüşlerini açıkladı.

7- İstanbul'da yapılan İslam Ülkeleri Ticaret ve Sanayi OdalarıKonferansı çalışmalarını tamamladı ve üye ülke temsilcileri «İslamTicaret Borsası» kurulması için karar aldılar.

Konferansın sona ermesi dolayısıyla Türkiye Ticaret Odaları,Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Yönetim Kurulu Başkanı SezaiDıblan bir açıklama yaparak «İslam ülkeleri arasında ortak fonlarteşkili ve stoklar tesisi yoluna gidilecek» dedi.

8- Ankara Sanayi Odası Başkanı Hami Kartay, Ankara SanayiOdası Dergisine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğuekonomik ve sosyal ortamı eleştirerek, iktidar meseleleri çözmektegüçlük çekiyor muhalefet sıkntıların artmasını teşvik ediyor» dedi.

9- Altın fiyatı en yüksek düzeye ulaştı. 24 ayar külçe altınıngramı 122 liradan işlem görüyor.

10- Kiracılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Erol, bir açıklamayaparak, memurlara verilmesi kararlaştırılan 750-1000 lira arasın- daki ek ödenek miktarını, vergiden muaf olması kaydıyla yeterli bulduklarını söyledi.

11- Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, besteci Ferit Tuzunbir kalp krizi sonucu öldü.

12- Et Balık Kurumunun Şentepe'de açılan satış mağazası hizmete girdi.

13- Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde karşıt görüşlü iki gruparasında çıkan çatışma sonucu iki toplum polisi yaralandı, 35 kişigözaltına alındı.

14- İstanbul Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği BaşkanıYaşar Ünal, İran'ın bir kısım ürünlerimizi gerekçe göstermeden veto ettiğini ve bu nedenle zararın 100 milyon dolar olduğunu açıkladı.

15- Ankara'da şekerin kilosuna 50 kuruş zam yapıldı.

16- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü,22 kişi yaralandı.

17- Türkiye'nin de katıldığı Münih'te yapılan 11. UluslararasıMuhasebe Kongresinde, IFAC adıyla Uluslararası Muhasebe Federasyonu Kuruluşunu yapan bir anlaşma imzalandı.

18- Atina'da Türk Basın Ataşe Yardımcısı Metin Yalman'ın arabasının bir bomba ile tahrib edilmesi olayına Gizli Ermeni Ordusuadında bir örgüt sahip çıktı.

19- Batı Almanya Başbakanı Helmut Schmit'in Haus MartinSchleyer'i öldüren örgüt tarafından ölümle tehdit edildiği açıklandı.

20- Somali makamları, Lufthansa uçağına yapılan baskın sırasında yaralı olarak ele geçirilen kadın hava korsanının akli melekelerine sahip olmadığını, bu bakımdan sorguya çekemediklerini açıkladı.

21- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, siyasal dergi «VEJA»yaverdiği demeçte, ABD'nin Küba askerlerinin Angola'dan çekilmesiistemini eleştirirken Türkiye'ye de atıfta bulundu ve biz ABD'yeTürkiye'den çekilin diyormuyuz» dedi.

22- Frontier Hava Yollarına ait bir yolcu uçağını kaçırarak Atlanta'ya indiren hava korsanı Thomas Michea! Hannen yolcu vemürettebatı serbest bıraktıktan sonra intihar etti.

23- Yugoslavya Başkanı Tito'nun Portekiz'i ziyaretinden sonrayayınlanan ortak bildiride, Yugoslavya ile Portekiz'in Belgrad Güvenlik Konferansının Doğu - Batı yumuşamasını güçlendirmesiniümit ettikleri belirtildi.

24- Hindistan Başbakanı Morarji Desai altı gün sürecek resmibir gezi için Sovyetler Birliği'ne gitti.

22 Ekim 1977

1- DPT Müsteşarı Kemal Cantürk, Prof. Hüseyin Nail Kübalı,Prof. Safa Reisoğlu, istanbul Valisi Namık Kemal Şentürk ve gazeteci Metin Toker, Cumhurbaşkanı Fakri Korutürk tarafından kontenjan senatörü seçildiler.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit TÜS - DER Genel KurultoDlantısına gönderdiği mesajda, «Sağlık Kuruluşlarının işgalini önlemek insanlık görevidir» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin Ankara İ!Divanın da yaptığı konuşmada, AP olarak mahalli seçimlerin herkademede başarı ile neticelenmesi için azimli ve şevkle çalışmalarımızı sürdüreceğiz» dedi.

4- Hükümetin istikrar önlemlerini izleyen zamların, yoğun birbiçimde ortaya çıktığı Eylül ayı ve Ekim ayının ilk yarısını kapsayan bir buçuk aylık dönemde gıda maddeleri fiyatlarında ortalamayüzde otuzyedi artış oldu.

5- Türk - Sovyet Ekonomik İşbirliği Komisyonunun düzenlediğiprotokol Bakanlar Kurulunca onaylandı.

6- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Samsun'agelen ve DSİ Bölge Müdürlüğünde düzenlenen brifinge katılanEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kamran İnan düzenlediği basıntoplantısında. «Bu sanayileşme temposu ile ileri ülkelere ulaşmamız imkânsızdsr» dedi.

7- Maliye Bakanlığınca hazırlanan ve bazı yeni vergi yüklerigetiren «Vergi önlemleri Paketi» tamamlandı.

8- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe yaptığı açıklamada, «Eğitim Enstitülerine alınacak öğrencilere «yazılı ve sözlü mülakat» uygulanacağını bildirdi.

9- İçişleri Bakanı Korkut Özal düzenlenen brifingde, «Asayişyönünden 3 büyük kent kontrol altına alındı» dedi.

10- NATO Asamblesi işletme hesapları ile ilgili olarak Türkiye'nin ödemesi gereken 12 bin dolarlık yıllık aidatı mart ayından berigöndermediği bunun döviz yokluğundan ileri geldiği açıklandı.

17 kişinin öldüğü,

11- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, partisinin Kayseri İlKongresinde yaptığı konuşmada, «Türk ekonomisinin bu durumudevam edemez» dedi.

12-Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side Anka Ajansına verdiğiözel demeçte, Bakanlar Kurulunun memurlara ve memur emeklile- cine tanıdığı. 750-1000 liralık ödeme hakkının işçi emeklilerine- detanınmasını istedi.

13- Ereğli Demir Çelik Fabrikalarının Kalay ihtalı için İngiltereye açtığı hesaba burdaki yetkili muhabir banka tarafından «dahaönceki borçlarına mahsuben» el konuldu. Bu nedenle Kalay ithalatı durdu.

14- Denizli'de DİSK'e bağlı Bank-Sen. Sendinası, otuzdört işçinin çalıştığı Denizli İktisad Bankasının Merkez ve Sarayköy şubelerinde işverenin, sendikanın ekonomik ve demokratik isteklerinikabul etmediği gerekçesiyle greve başladı.

15- Ankara Emniyt Müdürlüğüne atanan Konya Em. Md. Muharrem Bartın bugün görevine başladı.

16- Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp Sabancı, Ekonomik istikrar tedbirlerinin yetersiz olduğunu söyleyerek, «iki büyük partiliderinin biraraya gelerek sorunlara eğilmelerini» istedi.

17- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında,14 kişi öldü. 31 ikisi yaralandı.

18- İki günlük Ankara ziyaretini tamamiaycrak Kıbrıs'a dönenKTFD Başkanı Rauf Denktaş, 29 Ekim'de bağımsızlık ilân edileceğiiddialarının geçersiz olduğunu belirtti.

19- Başkan Carter, ABD Kongresinde, çekilecek ABD Kuvvetlerinin Güney Kore'ye 1,6 milyarlık silah ve askeri malzemeyi bedavabırakmaları için Kongre'nin onayını istedi.

20- Başkan Carter Sovyetler Birliği ile ABD arasında yeni birSALT anlaşmasının birkaç haftaya kadar gerçekleştirebileceğinisöyledi.

21- Resmi Gazete'de yayınlanan bir kararnameyle Yunan Parlamentosu feshedildi ve 20 Kasımda yapılacak olan genel, seçim'!er için Yunanistan'da seçim kampanyası resmen başladı.

22- Moskova radyosu, Rusların Concorde karşıtı olan süpersonik uçakları «Tüpolev 144» lerin, Moskova ile Alma Ata arasında ilkyolculuk seferlerine başladıklarını açıkladı.

23- Yugoslav Devlet Başkanı Tito, Fransa, Portekiz ve Cezayir'eyaptığı on günlük geziyi tamamlıyarak ülkesine döndü.

24- BM Güvenlik Konseyi, Orta Doğudaki BM Barış Gücününgörev süresini bir yıl uzattı.

25- Tayland'da bir darbe girişimi sonucu yönetimi ele geçireneski Savunma Bakanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Sangadyaptığı ilk basın toplantısında, kurulacak askeri geçiş hükümetininyeni bir Anayasa hazırlayarak gelecek yıl yeni genel seçimler© gideceğini açıkladı.

26- 1977 Nobel Barış Ödülünü kazanan Uluslararası Af Örgütü,Endonezya'nın içişlerine müdahale etmekle suçlandı.

27- Çin Başkan Yardımcısı Teng Hsiao Ping Çin'i ziyaret etmekte olan «France Press» Ajansı Genel Müdürü Roussel ile Pekin'de yaptığı görüşmede, Çin Halk Cumhuriyeti Anayasasında değişiklik yapılacağını söyledi.

28- Uluslararası Pilotlar Federasyonu (IFALPA) BM. Genel Sekreteri Kurt Waldheim'den pilotların güvenliğini sağlamak ve havakorsanlığının önüne geçmek amacıyla BM Genel Kurulunun toplanacağı güvencesi aldıktan sonra dünya çapında başlatacağı ikigünlük grevden vazgeçildiğini açıkladı.

29- İtalya'da ücret sistemlerinin değiştirilmesini isteyen demiryolu işçileri tüm İtalya taşımacılığını durduran bir günlük bir grevyaptı.

30- Dünya Serbest Güreş Birinciliğinin ikinci gününde güreşçilerimiz yaptıkları ondört karşılaşmada 7 galibiyet, 7 yenilgi alırken,beşinci tura yalnız 82 kiloda Mehmet Uzun ile dördüncü tura 75kiloda Reşit Karabacak geçti. Öteki güreşçilerimiz elendi.

23 Ekim 1977

1- Bakanlar Kurulu, Uluslararası Çalışma Teşkilatının 1964 yılında toplanon 48. konferansında kabul edilen istihdam politikasıylailgili sözleşmeyi onayladı.

2- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan yaptığı açıklamada, memurlara yapılması kararlaştırılan ek para yardımı konusundaki çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, «Milliyet»gazetesine verdiği demeçte, hızlı nüfus artışının kalkınma hızınave rafahın yaygınlaşmasına olumsuz yönde etki yaptığı görüşünekatılmadığını söyledi.

4- Güney - Doğu illerinde bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Korkut Özal, Siirt'te asayişle ilgili düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Kıbrıs Harekatının siyasi başarısı henüz alınamamıştır» dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe, 1977-78 ders yılına aiıbazı kitapların bulunamayışına, hükümet değişiklikleri nedeni ilemeydana gelen sistem değişmeleri yüzünden basımda geç kalınmasının yol açtığını söyledi.

6- Aralarında eski Senatör ve milletvekilleri de bulunan Demokratik Partinin istanbul'daki il ve ilçe teşkilatlarına mensup 464kişi törenle Adalet Partisine katıldı.

7- AP Genel Başkan Yardımcısı Nuri Bayar, yerel seçimlerdeAP ile MHP arasında mahalli örgütler düzeyinde bir işbirliği içinbelli ihtimallerin araştırıldığını söyledi,

8- On demokratik kuruluşun düzenlediği zamları ve pahalılığıprotesto mitingi İstanbul Sultanahmet meydanında yapıldı.

9- ODTÜ Akademik Konseyi ve fakülte kurulları üniversiteyeişlerlik kazandırmak için yapılan çalışmaları görüştü ve birinci dönemde kaybedilen zamanı tamamlamak, amacıyla altı haftalık birtelâfi programı hazırlandı.

10- Cimse - İş Sendikası Genel Teşkilâtlandırma Sekreteri Süreyya Gezer Çimse-İş Sendikası Bursa şubesinin Kongresindeyaptığı konuşmada, çimento karaborsasının dolaylı yollarla işverenler tarafından yaratıldığını öne sürdü.

11- İstanbul'da kurulan Uluslararası Tüberküloz Eğitim Merkezinin 25. kutlama töreni sebebiyle «Union» 1977 yılı toplantısı çalışmalarına başladı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında10 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

13- Seçim kampanyalarını Selanik'te başlatmayı bir gelenekhaline getirmiş olan Yunanistan Başbakanı Karamanlis bu kez deSelaniık'se yaptığı ilk seçim konuşmasında, Türkiye ile kritik ortamın sürdüğünü belirtti.

14- Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili olarak İngiliz Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sir Miçhel Paliser, Kıbrıs'ta Türk ve Rumtemsilcileri ile görüşmeler yaptı.

15- Dünya Serbest Güreş Şampiyonası final karşılaşmaları ilesona erdi ve takımımız onbirinci oldu.

16- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Wa!dheim, Birleşmiş Milletler Günü dolayısıyla yayınlanan mesajında. Dünya halklarından destek istedi.

17- İspanyol Hükümeti, ükede yeni gelişmekte olan demokrasiyi korumak amacıyla muhalefet liderleriyle bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

18- ABD Başkanı Jimmy Carter bir toplantıda yaptığı konuşmada, Mısır, Suriye ve öteki Arap ülkelerine, İsrail ile aralarındakiderin uyuşmazlıklara, bir son vererek diplomatik ve ticari ilişkilerbaşlatmayı amaçlayan ikili görüşmeler yapmaları çağrısında bulundu.

19- Yugoslav Hükümeti, pahalılıkla mücadele için gıda maddeleri fiatlarını yüzde 3,4 oranında düşürdü.

20- Kahve üreticisi ve ihracatçısı 10 Latin Amerika ülkesi, dünya piyasalarındaki kahve fiatlarının aşırı düşüşü önleyip tekrarnormal seviyeye yükselinceye kadar ihracatlarını durdurduklarınıaçıkladı.

24 Ekim 1977

1- Birleşmiş Milletler Teşkilâtının 32. Kuruluş YıldönümünüKutlama töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Cağlayangil Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelerin devamını istediğimizi açıkladı.

Ankara'da düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Fahri Korutürkve Başbakan Süleyman Demirel birer mesaj gönderdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel koalisyonu oluşturan partilerinliderleri ile ikili görüşmeler yaptı. İkili görüşmelerde hükümet içisorunlar, bazı atamalar ve yerel seçimler konuları ele alındı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Sosyal Sigortalar KurumununAntalya'da başiayan 8 nci Tıp Kongresi dolayısıyla Kurum GenelMüdürü Mehmet E. Alanyalı'ya gönderdiği başarı mesajında, «Herkesin sağlık sigortasına kavuşması hedefimizdir» dedi.

4- Adalet Partisi Başkanlık Divanı Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında yaptığı toplantıda, mahalliseçim hazırlıkları konusunu görüştü.

5- Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan istanbul'da yaptığı açıklamada hacı adaylarının döviz sorunu konusuna değinerek,«Menkez Bankası hacı adaylarına döviz verilmesi için tamim gönderdi» dedi.

6- İçişleri Bakanı Korkut Özal Vilayet Konağında düzenlediğibasın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaptığı incelemeler hakkında açıklamalarda bulundu. «Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde asayişin, polis ve jandarma tedbirleriyle değil, yapılacak yatırım ve işsizliğin önlenmesiyle bertaraf edileceğini» söyledi.

7- Sanayi Bakanı Oğuzhan Asiltürk, yaptığı açıklamada, «Malkarşılığı ithalât yasaklanmadı» dedi.

8- «Tütün ve tütün mamulleri sanayii sorunları seminerbndeyaptığı konuşmada, tütün ihracatındaki vergi iadesi oranında birdeğişiklik yapılmayacağını açıklayan, Gümrük ve Tekel Bakanı GönSazak, tütüncülere, «Yeni bir devalüasyon beklemeyin» dedi.

9- Orman Bakanı Sabahattin Savcı verdiği yazılı demeçte, 1978yılını «ağaç dikme yılı» olarak ilân etti ve Türk milletini ağaç dikmeseferberliğine çağırdı.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, enerji kısıtlamasının yokluktan ileri geldiğini bildirdi ve Konya'nın Seydişehir ilçesinde Sovyetler Birliği ile ortaklaşa kurulan Seydişehir Alürnnyum Tesislerinin ifci ünitesinin tamamen durdurulduğunu söyledi.

11- Federal Almanya Genelıkunbay Başkanı Org. Wust, beraberindeki heyetle birlikte resmi bir ziyarette bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

12- ODTÜ Üniversite Konseyi, 1976-1977 1. dönemin başlamatarihini tesbit etmek üzere yaptığı toplantıda, öğretimin en geç 9Kasım 1977 tarihine kadar başlatılmasına karar verdi.

13- Ankara Valiliğince Yıldıztepe'deki Sosyal konutları işgaledenlere tanınan sürenin dolması üzerine konutlar, güvenlik kuvvetlerinin gözetiminde boşaltılmaya başlandı,

14- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri İşverenleri SendikasıMESS'in, grev ve lokavt uygulanan işyerleri, işçilerinin başka yerlerde grev ve lokavt süresince çalşmalarını önleyecekleri açıklandı.

15- Felsefe Kurumunca düzenlenen «Özgürlük sorunu ve Türkiye» konulu bilimsel toplantı başladı.

16- Orta Doğu ve Balkanların en büyük TIR KAMPI «LondraKamping» İstanbul'da kuruldu.

17- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

18- İngiltere Dışişleri Bakanlığı daimi müsteşarı Sir MichelPaliser Atina'ya hareketinden önce Kıbrıs Rum Yönetimi DışişleriBakanlığı görevini vekâleten yürüten Andreas Patsalidesi ile görüşme yaptı.

19- ABD Maliye Bakanı Micheal Blumenthal, İsrailli yöneticilerle iktisadi konularda görüşmeler yapmak üzere Tel-Aviv'e geldh

20- İspanya Kralı Juan Carlos ile Kraliçe Sofia dört günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere Suudi Arabistan başkenti Riyad'ageldi. Kral Juan Carios'un Suudi Arabistan Kralı Halid ve VeliahtPrens Fahda ile yapacağı görüşmelerde özellikle iki ülke arasındaekonomik işbirliği konuları üzerinde durulacağı bildirildi.

21- İngiltere Başbakanı James Callaghan İngiltere'deki Yahuditemsilcileriyle yaptığı konuşmada, «İsrail kendi güvenliğini Araptopraklarını işgal altmda tutmakta görmemelidir» dedi.

22- Yugoslavya'nın, posta hizmetleri ile haberleşme sistemlerinin modernleştirilmesi çabalarında Çin Halk Cumhuriyetine yardımcı olacağı açıklandı.

23- Panama Halkı, Panama Kanalının kontrolünü 2000 yılındakendilerine veren Panama - Amerika anlaşmasına büyük bir çoğunlukla evet dedi.

24- Polis, Polonya'da Uluslararası Af Örgütü'nün Polonyalı üyelerinden üçünü tutukladı.

25- Etiyopya'da hükümet kuvvetleri ile ayrılıkçı güçler arasında meydana gelen çatışmalarda 150 kişinin öldüğü bildirildi.

26- General Franco döneminin 40 yıllık merkezi sistemindensonra özerkliğine kavuşan Katalonya eyâletinde bölgesel hükümetin ilk toplantısı yapıldı.

25 Ekim 1977

1- AP Senato Gurubu toplantısında Hükümet sorunuyla ilgili genel görüşme önergesini veren Mehmet Nuri Ademoğlu, «Hükümetinahenksiz, güçsüz ve otoriteden mahrum olduğunu» öne sürdü.

Grupta Konuşanlar hayat pahalılığı sorununu ele alarak, MSPGenel Başkanı Erbakan'm tutumundan yakındılar. Sondaki oturumdabir konuşma yapan Başbakan Demirel eleştirileri yanıtlayarak CHP-AP koalisyonu önerilerine karşı çıktı.

2- CHP Meclis Grubunda gündem dışı konuşmalarla ekonomikdurum ve DCM'lerin yarattığı sakıncalar, yerel seçim öncesi partiiçi sorunlar, anarşik olaylar ve TBMM Grup İç Yönetmeliği görüşüldü.

Toplantıda anarşik olaylar konusunda Genel Merkez'in gerekli çabayı göstermediği öne sürüldü.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin yerelseçim hazırlıkları, ağır sanayi hamlesi, ihracat seferberliği, haççagidiş sorunu ve yeni hizmete açılacak tesisler konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Meclis Başkanlığı seçimi konusuna da değinen Erbakan «Meclis Başkanı üçlü uzlaşmayla seçilir» dedi.

4- MHP Genel Sekreteri ve Kütahya Senatörü Osman Albayrak, gazetecilere verdiği demeçte, partisinin yerel seçimlere yurtsathında, tek başına ve hiçbir parti ile işbirliği yapmaksızın katılacağını açıkladı.

5- Türk-İş'e bağlı Teksif Sendikasının Başkanlar Kurulu toplantısında açış konuşmasını yapan Türk-Jş Başkanvekili ve TeksifSendikası Başkanı Şevket Yılmaz, DİSK tabanındaki işçilerin başlarına çöreklenmiş karanlık zihniyeti temizleyecekleri umudundaolduğunu belirtti ve DİSK grevinden sonra MESS'in başlattığı lokavtuygulamasını çağdışı olarak niteledi.

6- Milli Prodüktivite Merkezi, Tekel Genel Müdürlüğü ve EgsTütün İhracatçıları Birliğince İzmir'de ortaklaşa düzenlenen, «Tütün ve Tütün Mamulleri Sanayi Semincrbnde konuşan Tekel AlımHeyeti Başkanı Orhan Özet, Şark tipi tütün üreten ülkelerin birleşmesini istedi.

7- Ekonomik ve Sosyal Etüdier Konferans Heyeti tarafındanistanbul'da düzenlenen «Türkiye'de vergi kaybı ve önlenmesi yolları» konusundaki seminerin açış konuşmasını yapan Nejat Eczacibaşı, «Vergi kaçıranlar için Tüflkiye vergi cennetidir» dedi.

Daha sonra konuşan CHP Samsun Milletvekili Prof. Kenan Bulutoğlu ise, «Gelir vergisi tam uygulansa ve kaçırmalar öntemse,dolaylı vergilerin tümü kaldırılabilir» dedi.

8- Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde iki öğretim üyesininçalışma odasına kimikleri bilinmeyen kişilerce patlayıcı maddeatıldı. Olay sırasında Fizik Kürsüsü öğretim üyelerinden Prof. Burhan Cahit Ünal yüzünden yanarak yaralandı.

9- Sümeroank Genel Müdürü Kemal Varol, düzenlediği basıntoplantısında, önümüzdeki bir yıl içinde Sümerbank mamullerinezam yapılmayacağını açıkladı.

10- «Yüksek Öğretime giriş soruları» konulu bilimsel toplantıAnkara'da başladı.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 26 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

12- Birleşik Arap Emirliklerini ziyaret eden Suriye Dışişleri Bakanı Abdühhaikrı Kaddam'a Abu Dabi Havaalanında suikast düzenleyen iki kişi, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Bakanı Şerif BinGobaş'ı öldürdü. Daha sonra Kaddam'ın bineceği Çek uçağını pistte ele geçiren suikastçılar polis tarafından etkisiz hale getirildiler.

13- BM Genel Kurulu Gündem Komitesi, hava korsanlığı sorununun Genei Kurul'da ele alınmasıyla ilgili öneriyi kabul etti.

14- ABD, İngiltere ve Batı Almanya'nın Doğu Avrupa'deki NATOve Varşova Paktı Kuvvetlerinde karşılıklı olarak indirim yapılmasıkonusunda Sovyetler Birliğine ortak bir öneri sundular.

15- Helsinki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Sonuç Belgesini görüşmek üzere toplanan Beigrad Konferansı sırasında Sovyetler Birliği, Avrupa'nın silahsızlanması ve askeri manevraların sınırlandırılması için yeni bir konferans önerdi.

16- İsrail Parlamentosu Kneset, Başbakan Menahem Begin'inyeni kabinesini onayladı.

17- Çin Halk Cumhuriyetinde Ulusal Meclisin dördüncü olağanîopantısında söz alan Başbakan Yardımcısı ve Plânlama Komisyonu' Başkanı Yu Şiu - Li, ülkedeki tüm işçilerin yarısından fazlasınınücretlerinin arttırıldığını belirtti. Çin'de 10 yıldır ücretler ilk kez arttırılıyor.

26 Ekim 1977

1- Koalisyonu oluşturan üç partinin liderleri BaşbakanlıktaBakanlar Kurulu salonunda bir görüşme yaparak, koalisyon içi sorunları ve Bakanlar Kurulu gündemini ele aldılar.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Demire',«Türkiye'nin önünde duran konuları ele aldık» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı FahriKorutürk'le -bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Ecevit, «Cumhuriyet ilk kez ciddi tehlikelerle karşı- karşıyadır» dedi.

3- AP Genel Merkezi, iki milletvekili ile bir Senatörün istifaedeceklerini bildirmeleri üzerine, Kastamonu İl örgütünü feshe karar verdi.

4- Romanya'nın başkenti Bükreş'te 22-25 Ekim tarihleri arasmda yapılan Türkiye Romanya Karma Komisyonuna katılan Ticaret Bakanı Agah Oktay Güner Ankara'ya döndü, Güner Esenboğahavaalanrnda düzenlediği basın toplantısında, Romanya'ya rnaden ihracını kapsayan 10 milyon dolarık satış mukavelesi imzalandığını belirtti ve Ticarei polis konusunun yakında Bakanlar Kuruluna sevk edileceğini bildirdi.

5- Doğu ve Güney Doğu illerindeki gezilerini sürdüren Turizmve Tanıtma Bakanı İskender Cenap Ege, ünlü astronomi bilgini Jbrahim Hakkı'nın eserlerinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

6- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun 33. Genel Kurul Toplantısı başladı. Genel Kurul'da bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe, «Anarşik olaylar yurtlarda kaynaklanmaktadır» dedi.

7- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve çeşitli kuruluşlara gönderilen bir gizli raporda, koalisyon ortakları,AP-MHP kalkınma hamlesini geciktirmekle suçlandı.. Demir - Çe!ik gibi bazı mallarda görülen fiyat artışlarına Maliye ve TicaretBakanlıklarının neden olduğu savunuldu.

8- AP Mecis Grubunda hükümetle ilgili genel görüşmede hükümet eleştirildi.

Görüşmede söz alan eski DP Muğla Milletvekili Zeyyat Mandaiinci, koalisyonun ülke yararına olmadığını açıkladı.

9- CHP Kocaeli Milletvekili İbrahim Akdoğan CHP İzmit merkez ilçesinde yapılan yeni atamalar nedeniyle partisinden istifa ettiğini bildirdi.

10- TBP Genel Sekreteri Dursun Bila verdiği demeçte, partisinin CHP ile birleşmesini önererek, «Halka ve demokrasiye inananyöneticilere düşen görev Cumhuriyet Halk Partisine katılmaktır» dedi.

11- TİP Genel Başkanı Benice Boran ve Genel Sekreter NihatSargın, Sovyetler Birliği Barış Komitesinin davetlisi olarak İstanbul'dan Moskova'ya gittiler.

12- Türkiye ile Batı Avrupa arasında direkt konuşma imkânınınsağlayan 480 kanallı «Denizaltı Telefon» hattı hizmete girdi.

13- Uluslararası Maden İşçileri Sendikaları Birliği (IMB) GenelSekreteri Hermcm Rebban «Milliyet» gazetesine verdiği demeçte,«Maden - İş rekabet ettiğimiz Sendika birliğine üye olmak istediğiiçin bize katılamaz» dedi.

14- Bağ - Kur Genel Müdürü Ünal Yaltınk, ileri yaştaki sigortalılara muhtarlar için bir genelge yayınladı. Genelge'de bu iki kesime Bağ - Kur emekliliği için yeni imkanlar tanındı.

15- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı HikmetYurda4güi bir demeç vererek, «İşkence altındaki B. Trakya Türklerinin hakları savunulmalı, Lozan Barışı işler hale getirilmelidir»dedi.

16- Diyarbakır Bağlar Ortaokul Müdürü, Ömer Atılgan, kimliğibelirlenemeyen kişiler tarafından öldürüldü.

17- Türkiye Merkez Bankasının Amerika'deki muhabir bankalarından biri olan Chase Manhattan Bank temsilcisi Nippenberg,

Türkiye'nin ihtiyacı olan dış ticari kredi konusunda ön temaslaryapmak üzere Ankara'ya geldi.

18- Bingöl - Muş karayolunda, silahlı dört kişi onyedi aracı durdurarak toplam 150 bin lira para ve değeri tesbit edilemeyen kıymetli eşyalar alarak kaçtılar.

19- Avrupa Basketbol Kupa Gaipleri Kupası karşılaşmasındaBugaristan'ın Levski Spartak takımı Beşiktaş'ı 89-64 yendi.

20- BM'de görevli Türk daimi delegasyonunun üyelerinden Gürsel Demirok, BM Genel Kurulunda sömürgecilik sorunlarına bakan«4. Komite'nin raportörlüğüne seçildi.

21- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, UPI Ajansımuhabirine verdiği özel demeçte, yeniden seçildiği takdirde gerekTürkiye ile olan anlaşmazlık, gerekse de Kıbrıs sorunlarını çözümlemek amacıyla daha iyi çalışma olanağı bulacağını söyledi.

22- Yunan Ana muhalefet Partisi (Edik) lideri Mavros, BatıTrakya'da Türklerin toplu durumda yaşadıkları İşkece ve Gümülcine'de yaptığı konuşmada, «Dünya barışı Türk - Yunan dostluğu ilekorunabiir» dedi.

23- BM 32. Genel Kuruluna Amerikan üyesi olarak katılan ABDKongre üyesi Lester Wolf, New - York Tıp Merkezinde yaptığı konuşmada, «Türkiye'yi haşhaş ekimi konusunda sürdürdüğü sıkı denetimden dolayı kutlarım» dedi.

24- Kimliği henüz açıklanamayan bir tedhişçi tarafından SuriyeDşişleri Bakanı Abdülhalim Haddam'a açılan ateşten isabet alarakhayatını kaybeden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişeriyle görevli Devlet Bekanı Gooaş için ülkesinde bir haftalık ulusal yasilân edildi.

27 Ekim 1977

1- Cumhuriyet Senatosunda, CHP'li 14 üyenin verdiği genelgörüşme önergesi kabul edilerek ekonomik konularda genel görüşme açılması kararlaştırıldı.

2- Millet Meclisinde, başkanlık seçimi sorunu tartışmalara yolaçtı.

CHP Milletvekili Hasan Yıldırım, turların az yapılmasından yakındı ve grupların bir an önce anlaşmaya vararak başkanı seçmelerini istedi. MHP'li Ali Fuat Eyüıpoğlu da Yıldırım'a katıldığını belirtirken CHP'li Hayrettin Uysal ikinci MC'nin denetimden kaçmakve mahalli seçimlere kadar bu işi sürdürmek için başkan seçimisorununu halletmediğine değindi. AP Grubu adına sataşma olduğugerekçesiyle söz alan İlhami Ertem'de CHP'nin Meclis Başkanınınseçilmemesini istismar ettiğini öne sürdü.

3- Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunda, Memurlara yardm konusunda Maliye Bakanlığının hazırlamış olduğu kararname taslakları kabul edildi.

Toplantıdan sonra gazetecilerle görüşen Başbakan, 1 Kasımdan itibaren ödeme yapılacağını belirtirken, toplantıda ayrıca enerjive okula giremeyen öğrenciler konusunun da görüşüldüğünü söyledi.

4- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında topanan AP Genel Kurulunda mahalli seçimler konusunun ele alındığı açıklandı.

5- Enerji ve abii Kaynaklar Bakanı Kamran Jnan, Ankara'datemaslarda bulunmakta olan Fin heyetini kabul ederek, enerji sorunu ve ekonomik ilişkiler konularında bir süre görüştü.

6- CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Genel Başkan Bülent Eçevit ile görüşerek, yerel seçimler arifesinde partideki kıyımın durdurulmasını istedi.

7- CHP Tekirdağ milletvekili Yılmaz Alparslan ve 80 arkadaşıölüm cezalarının kaldırılmasını öngören kanun teklifini Meclis başkanlığına verdi.

8- CGP Genel Başkan Turhan Feyzioğlu, geçici Meclis Başkanı inyas Kartal'a başvurarak, Meclis Başkanı seçimi için Meçlis'tetemsil edien bütün partilerin genel başkanlarını bir toplantıya çağırmasını istedi.

Millet Meclisi geçici Başkanı Kinyas Kartal'da, «Meclis Başkanı seçimi için, Turhan Feyzioğlu'nun önerdiği liderler toplantısınımümkün kılmak amacıyla siyasi partilerin genel başkanları ile temas kuracağını ve bir araya gelmelerini sağlayacağını» söyledi.

9- Yerel seçim hazırlıklarını görüşen CHP Genel Yönetim Kurulu bazı adaylar hakkında il ve ilçe yönetim kurulları tarafından vekilen veto kararının tümünü kaldırdı.

10- Türk Hükümeti ile Ankara'da bulunan IMF heyeti arasındasürdürülen görüşmelerin 1978 yılına ilişkin bölümü büyük bir gizlilikiçinde başladı.

11- Merkez Bankası bankalara gönderdiği bir emirle bütün döviz alımı satımını durdurdu.

12- DİSK'e bağlı Turizm-İş Sendikası ile Dedeman Oteli işvereni arasında aevam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine Turizm-İş grev kararı aldı. Buna karşılık işverende lokavt ilân etti.

13- Afganistan'ın başkent Kabii'den, Afgan Havayolları Ariana'nın bir yolcu uçağı ile Türkiye'ye gelen 125 Pakistanlı yolcu,vizeleri olmadığı gerekçesiyle polis tarafından Yeşilköy'den Kabil'egeri gönderilmek istenince uçağın uçuş ekibini ölüm tehdidiyle rehinaldılar ve uçağı hareket ettirmediler.

14- Daha sonra İçişleri Bakanlğından gelen emir üzerine Pakistanlı yolcular uçaktan indirilerek bekleme salonuna alındı ve dövizkontrolleri yapıldı.

15- Ayazağa'daki Işık Mühendislikö Yüksek Okulunda, AyhanGökdemir adlı devrimci bir öğrenci, okulun tuvaletinde bıçaklanarak öldürüldü.

16- İzmir'de THKP-C eylem birliğine bağlı beş kişi ile Acilcilerbirliğine bağlı dört kişi polisin arama ve baskınları sonunda yakalandılar.

17- İstanbul'da 620 gramlık ekmek. Belediye Başkanı AhmetJsvan'ın karsı koymasına rağmen 4 liradan satılmaya başlandı.

18- İstanbul'da Kazlıçeşme, Gedikpaşa ve Çamlıca'da üç yangın meydana geldi. Kadıköy'de çıkan yangında ise bir dükkanyandı.

19- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü,21 kişi yaralandı.

20- KTFD Başkanı Rauf Denktaş. Lefkoşe'de yaptığı bir konuşmada, ABD Başkanı Jimmy Carter'i Makarios'un bile kabul ettiğigerçekleri görmemezlfekten gelerek ondan da öne geçmekle suçladı.

21- Kıbrıs Rum Yöntimi, BM Genel Kurulu'na sunulmak üzereHazırladığı ıbir karar tasarısı taslağını BM'deki delegasyonlara dağıttı. Taslakta, Rumlar, BM'nin Türkiye'ye karşı ekonomik ve askeri önlemler almasını istedi.

22- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, New York Times Gazetesine verdiği özel demeçte, «Washington, Türkiye'yi kızdırmamak için Yunanistan'a karşı haksız davranmıştır» dedi.

23- ABD'de yayınlanan «Business Week» dergisi, son sayısındaTürkiye hakkında çıkan bir yazıda, hükümetçe alınan son kararların büyük tepkiye neden olacağını belirterek, «Huzursuzluklararağmen Demirel gemisinin kaptanıdır» dedi.

24- Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcisi Mavromatis'in başkanı bulunduğu BM Irk Ayrımının Önlenmesi Komitesinin 9 Ağustos 1977tarihli kararı, BM Sosyal ve nsan Hakları Komisyonunda Türk temsilcinin itirazı ile karşılandı.

25- Çin Halk Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Teng Usioa Ping,ülkeyi ziyaret etmekte olan bir Fransız gazeteci topluluğuna şiddekarşı olduğunu belirtti ve «tedhiş devrimcilikle bağdaşmaz» dedi.

26- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, hükümet üyeleri arasında yapılan değişiklikten sonra yeni bakanların da katıldığı ilk kabine toplantısında yaptığr konuşmada, Mısır'ın Sovyetler Birliğineolan askeri borçlarının 10 yıl sonra öreneçeğini açıkladı.

27- Güney Afrika'nın ırk ayrımı Politikasına karşı BM'de baskı!ar artarken Güney Afrika Başbakanı Vorster, Amerika ve Sovyet!er Birliğini tutumlarından dolayı eleştirdi.

28- Avrupa'nın altı büyük banıkasmın, kendi aralarında bir «Bankalar Kulübü» kurmayı kararlaştırdıkları açıklandı.

29- Mısır'ın BM'deki temsilcisi İsmet Abdülmecit, işgal altındaki Arap topraklarında Yahudiler için yeni yerleşme merkezlerikuran İsrail'in kınanmasını öngören bir karar tasarısını Genel Kurul'a sundu ve tasarı AET ülkeleri dahil 63 ülke tarafından desteklendi.

28 Ekim 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile yaptığı hastalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Hükümet güvenoyu aldığı günden bu yana üzerine düşenvazifeyi ifa etmeye çalışmıştır» dedi. CHP Lideri Ecevit'in parti liderlerini Meclis Başkanlığı konusunda bir araya gelmeye çağırdığı hatırlatan bir gazeteciye Başbakan Demirel, «Meclis Başkanınınseçmek parti liderlerine ait bir keyfiyet değildir. Anayasa bu görevi Millet Meclisine vermiştir» şeklinde cevaplandırdı.

2- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda «Cumhuriyet tümtahrip ve engellemelere rağmen Atatürk,ün işaret ettiği amaçlaraulaşacaktır» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın topantısında, «Partisinin tüm üyeleri ile tarihsel sorumluluğunun bilinci içinde ve birlik içinde olduğunu belirterek, «Türk devleti, çağdışı güçlerce içinden yıkılma tehlikesi ile karşı /karşıya getirilmiştir. Türk ulusu bu tehlikeyi de aşacaktır» dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar, Cumhuriyet Bayramı dolayısiyle, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir mesaj yayınladı. Orgeneral Sancar, Türkiye'nin bugün ulaştığı noktadan gurur duyduğunu ve geleceğe amitle baktığını kaydettiği mesajında,Atatürk'ün Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet ettiğini, her yurtsever ve gerçek Türk aydınının Atatürk'ün verdiği bu tarihi sorumluluğu bir an hatırından çıkarmaması gerektiğini söyledi.

5- Başbakan Yardımcısı ve MSP Genel Başkanı NecmettinErbakan, Afyon'daki toplam yatırım tutarı 3 milyarın üzerinde olanşeker fabrikası ile kâğıt fabrikasını işletmeye açtı.

6- MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı AlparslanTürkeş, Cumhuriyet Bayramı dolayısiyle yayınladığı mesajda,«Cumhuriyet, Türkiye devletinin vecibesidir. Bu vecibe milletimizindaha büyük, daha refahlı ve daha zengin olmasının gerekli şarti'dır» dedi.

7- Sadettin Bilgiç'in istifası ile boşalan Milli Savunma Bakanlığına Turan Kapanlı, Önal Şakar'ın istifasıyla boşalan Gençlik veSpor Bakanlığına ise Ali Şevki Erek atandı.

8- Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan, Devletmemurlarına, Emekli Sandığı'na bağlı emeklilere, işçi emeklilerine.dul ve yetimlere ayda 750 ile 1000 lira arasında para ödenmesineilişkin bir yönetmelikle 2 kararname yürürlüğe girdi,

9- Bakanlar Kurulu, kararnamesiyle, BAG-KUR Genel MüdürüÜnal Yoltınk görevinden alınarak yerine Cavit Dinçel'i ayandı.

10- TV Daire Başkanı Yılmaz Dağdeviren, düzenlediği basıntoplantısında, Türkiye'nin bu yıl kesin olarak Euravision şarkı yarışmasına katılacağını açıkladı.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

12- Türkiye'nin Kıbrıs'daki bir hava kuvvetleri birliğini geri çekmek ve sivil havacılık hizmetlerini KTFD idaresine deşretmek kararı, bir ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisince, «Doğru yönde atılmış olumlu bir adım» olarak nitelendirildi.

13- ABD Başkanı Carter, düzenlediği basın toplantısında GüneyAfrika'ya silah satışlarının derhal durdurulmasını isteyeceğini söyledi.

14- Hollandalı işadamı Mavrits Caransa'nm, Batı Alman BaaderMeinhof kent gerillası örgülünün Kızıl Ordu grubu tarafından kaçırıldığı açıklandı.

15- Güney Lübnan'da, sağcı Hıristiyanlarla ilerici Müslümanlarve İsrail ile Filistinli gerillalar arasındaki çatışmaların yenidenbaşladığı bildirilirken, İsrail haber kaynakları da, çatışmaları doğrulayan bilgiler vermeye devam ediyor.

29 Ekim 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladnğ mesajda, «Siyasi partilerin bir diyaloga girmeyehazır olmaları gerektiğini belirterek, «Çoğulcu sistemin taraftanolmak, milleti düşman kamplara bölmek değildir» dedi.

2- Cumhuriyet Bayramı'ntn 54. yıldönümü tüm yurtta, KTFDevletinde ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

3- Protokolde kendilerine gerekli yer verilmediği için törenlerekaîilmayan Yargıtay ve Danıştay Başkanları, bu yıl 28 Ekim törenlerine Cumhurbaşkanının isteği üzerine ve protokoldeki yerlerindegerekli düzeltmelerin yapılmasıyla katıldılar.

4- Türkiye'de uçak yapılması için TUSAŞ'ın İtalyan Macchi sirması ile imzalayacağı anlaşma, Genel Kurmay Başkanlığı ile hükümetin MSP kanadı arasındaki anlaşmazlık çözülemediğinden yeniden ertelendi.

5- Bayındırlık Bakanı Selâhattin Kılıç İstanbul'da ABC Ajansına verdiği demeçte, «Otoyol inşaatları için 2 milyar dolar krediyeihtiyacımız var» dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan AP içerisindeki gelişmeler konusunda Türk Haberler Ajansına verdiği özel demeçte, «Bütün söylenenler yapılanlar AP'nin güçlenmesi içindir»dedi.

7- MHP Genel İdare Kurulunun Genel Başkan Yardımcısı Alparslan Türkeş'in başkanlığında yapılan toplantısında MHP Başkanlık Divanı yeniden kuruldu. MHP Genel Sekreterliğine Ankara Milletvekili emekli hava korgenerali Necati Gültekin getiriledi.

8- T.B.P. Gnel Sekreteri Dursun Bilâ, partisinden istifa etti.

9- Sümerbank Genel Müdürü Kemal Varol Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenledi. Varol, Türkiye'detekstil sanayiinin istikrara kavuşması gerektiğini söyledi ve Sümerbank olarak bu istikrarı beklediklerini bu sağlanıncaya kadar dazarar dahi edilse Sümerbank mamullerine zam yapılmayacağınıancak, maliyetler aşın şekilde artarsa zam yapm zorunluluğu doğcağını söyledi.

10- MESS - Maden - İş uyuşmazlığı içinde yer alan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarında çalışan işçilere bugünden itibaren yasal grev hakkı doğdu.

11- Döviz transferi yapılamaması nedeniyle Ege ÜniversitesiMühendislik Bilimleri Fakültesi tarafından Almanya'da yaptırılanaraştırma gemisinin yapım çalışmalarının durduğu bildirildi.

12- İzmit'in Derince bölgesinde bulunan Oluklu Mukavva Sanayi işyerinde toplu sözleşme görüşmelerinin parasal sorunlarda çıkan anlaşmazlığa bir çözüm bulunamaması üzerine sendika grev,işveren ise lokavt kararı aldı.

13- Cumhuriyet Kupası Uluslararası Serbest ve Greko-RomenGüreş Turnuvası Spor ve Sergi Sarayı'nda başladı.

14- Avrupa Uluslar Kupası için Manisa'da oynanan karşılaşmada Türk Ümit Milli Takımı Avusturya Ümit Milli Takımını 2 -1yendi.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

16- Kıbrıs Barış Harekâtından bu yana Kıbrıs'ta görev yapan«Türk Hava Kuvvetlerine mensup hava teşkil ve unsurlarının»adadaki görevlerini Kıbrıs Türk Federe Devleti sivil havacılık makamlarına devrederek Kıbrıs'tan Türkiye'ye dönmeleriyle ilgili olarak, Birleşmiş Milletler Türkiye Daimi Temsilciliği de New York'dabir basın bildirisi yayınladı.

17- Dünya Bankası, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan tarafından yürütülen, «Ağır Sanayi Projeleri» içinkendi isteğini, «gayri ciddi» buldu. Banka, «Ağır Sanayi Projelerineilişkin kredi isteğini reddeden bir yazıyı da Maliye Bakanlığına gönderdi.

18- Kıbrıs Rum Komünist Partisi «AKEL»'in Genel SekreteriEzekias Papayannu Ekim devriminin 60. yıldönümü dolayısıyla bugün yaptığı konuşmada, «Türkiye Birleşmiş Milletler'! n Kıbrıs konusundaki kararlarını uygulaması için ABD ile Sovyetler Birliğininyapacakları ortak bir baskıya birkaç saat dahi dayanamaz» dedi.

19- BM Genel Kurulu, işgl altındaki Şeria nehrinin Batı yakasında yahudi yerleşime yerleri kuran İsrail'i kınama kararı aldı.

20- İsrail Hükümeti, benzin, gaz yağ fiyatlarına yüzde yirmibeşoranında zam yaptı.

21- Irak Devlet Başkanı Ahmet Hasan EI-Bekir Bağdat'ta yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, «Hiç faydası olmayacağı içinSuriye hükümeti liderleriyle görüşmeyeceğim» dedi.

22- Yugoslavya'da yapılmakta olan Helsinki Anlaşmasının uygulanışını gözden geçirme konferansında konuşan Sovyet Temsilcisi Yuli Vorontsov, diplomatik ve ticari temsilcilikleri gittikçe artanuluslararası tedhişçilik tehlikesine karşı korumak için daha etkiliönlemler alınması çağrısında bulundu,

23- Portekiz Komünist Partisi Genel Sekreteri Alvaro Cunhal,Lizbon'un banliyösünde düzenlenen bir açık hava toplantısındayaptığı konuşmada, Başbakan Mario Soares hükümetini ülkeyi felakete sürüklemekle suçladı.

24- BM Genel Kurulu, Güney Afrika Cumhuriyeti ile işbirliği yapan ülkeleri kınayan bir karar tasarısını 2v çekimser ve 12 aleyhteoya karşı 9 oyla kabul etti.

25- Vietnam'a ait bir yolcu uçağını otuzaltı yolcusuyla iç hatseferini yaparken kaçıran, dört hava korsanı uçakta bulunan ikiVietnamlı yetkiliyi öldürdü, birini de ağır yaraladı.

26- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt Londra'daStratejik incelemeler Uluslararası Enstitüsünde yaptığı konuşmada, Uluslararası tedhişçiliğe karış tüm ülkelerin «Ortak bir cephe» kurmalarını istedi.

27- Romanya Parlamentosu, Sîalin döneminde yazılmış olanRomanya Ulusal marşını değiştirmeye karar verdi.

28- Dünya piyasalarında çekirdek kahyenin 'kilo fiyatı 34 liraya kadar düştü.

29- Dünyanın bugüne dek inşa edilen en büyük petrol tankeriolan «Pierre Guillavmat» inşa edildiği Fransa'nın St Nazaire tersanesinde denize indirildi.

30 Ekim 1977

1- Başbakan Süleyman Demirci, Newsweek muhabirine verdiği demeçte, «Amerika Kıbrıs meselesine karışmamalıdır» dedi.

2- BaşbaKan Yardımcısı ve MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, italya ile uçak konusunda yapılacak anlaşmanın, «Uçakmodeli gibi konularda daha derinlemesine etüd yapmak için» geribırakıldığını öne sürdü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk bu konuda İskenderun İş - Demir çubuk demir ek tesislerini hizmete açarken,bugün yaptığı konuşmada, benim görevim uçak sanayiî kurmak;buna mani olacak hiç bir kuvvet göremiyorum» dedi.

Öte yandan CHP Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Işık ise«Sakat bir sanayi kurmaktansa imaz töreninden vazgeçmenin ehven olduğunu söyledi.

3- Devlet Başkanı, Başbaıkan Yardımcısı Alparslan Türkeş,partisinin Bursa Jl Kongresinde yaptığı konuşmada, «Emek - Sermaye barışı sağlanmalıdır» dedi.

4- CGP İstanbul İl Kongresi yapıldı. Genel Başkan TurhanFeyzioğlu yaptığı konuşmada, «Türkiye dört nala enflasyona sürükleniyor» dedi.

5- AP Millet Meclisi Grubu Başkanvekili İlhami Ertem T.H.A.muhabirine verdiği demeçte, MSP'den umut tamamen kesildiği takdirde Meclis Başkanlığı için CHP ile temasa geçileceğini, bu arada başkanlığın rotasyon usulü seçilmesini isteyebilecek yerini söyledi.

6- Bir süre önce AP'den istifa eden Bağmsız Ankara Milletvekili Orhan Alp, giderek yoğunlaşan ülke sorunlarının çözümü içinYANKI dergisine verdiği demeçte, «CHP-AP diyalogu şarttır» dedi.

7- Ülkemizin lastik ihtiyacının yüzde ellisini karşlayacak olanLassa Lastik Fabrikası, düzenlenen bir törenle Milli Savunma Bakanı Turhan Kapanlı tarafından hizmete açıldı.

Açılıştan önce konuşan Lassa İdare Meclisi Başkanı SakıpSabancı, «Milli bir kuruluş olan Lassa 900 milyon liralık sermayeli 4 bin ortağı olan halka acık bir şirkettir» dedi.

8- MHP Bursa İl Kongresinde bir konuşma yapan, Gümrük veTekel Bakanı Gün Sazak, «Devlet kadrolarını yetenekli kişilerle donatıyoruı ve güçlendiriyoruz» dedi,

9- Hakkari'nin Semerhan bölgesinde yurt dışından geldiklerisanılan iki grup arasında çıkan silahlı çatışmada 7 kişinin öldüğübildirildi.

10- Ankara Gazeteciler Cemiyetinin geleneksel «Yılın Gazetecileri Yarışmasında derece alanların ödülleri Cemiyet merkezindedüzenlenen bir törenle evrildi. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk veBaşbakan Süleyman Demirel'de birer mesaj yöndererek yılın gazetecilerini kutladılar.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında,5 kişi öldü, 9 kişi /yaralandı.

12- Dünya Kupası Grup eleme maçında Avusturya Türkiye'yi1-0 yenerek Arjantii'de yapılacak finallere katılmayı garantiledi.

13- Brüksel'de yapılan «Kıbrıs Halkıyla Dayanışma» Konferansına bir mesaj gönderen Kıbrıs Rum oplumu Lideri Spiros Kipriyano, «Kıbrıs'ta taksime kesinlikle razı olmayacağız» dedi.

14- Dört kişi tarafından Singapur'a kaçırılan Vietnam iç hatlaryolcu uçağı Singapur'un «Seletar» üssünden, Ho Si Minhn şehrinedöndü.

15- Fransa İçişleri Bakanlığı Batı Sahranın bağımsızlığı için silahlı mücadele veren Polisari O cephesinin sekiz temsilcisininFransa'dan sınır dışı edildiğini bildirdi.

31 Ekim 1977

1- Ankara Üniversitesi DTCF'de düzenlenen bir törenle yeniöğretim yılma başladı. A.Ü. Rektörü Prof. Tahsin Özgüç açılış töreninde yaptığı konuşmada, «Devlet eylemlerin kaynağını kurutmaya kararlı olmalıdır» dedi.

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Üniversitenin açılışı dolasıylaTahsin Özgüç'e gönderdiği telgrafta, «Üuiversite geucliğinin bölücü akımların ve çıkar çevrelerin kişkırtmialarına kanmayacak birkarakter taşıdınığı «belirtti.

Başbakan Süelyman Demire! ise gönderdiği mesajda, «Gençliğimizin yetişmesinde, yabancı ideolojik akmların ve taklitçiliğinyayılmasına müsaade edilmeyecektir» dedi.

2- AP Millet Meclisi Grubu Başkanvekili İlhami Ertem'le CHPMitlet Meclisn Gurubu Başkanvekili Hayrettin Uysal özel bir görüşme yaparak Meclis Başkanı secimi konusun ele aldılar.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı MSP Genel Başkanı Prof. Dr, Necmettin Erbokan İskenderun'da düzenlediği basıntoplamışında, TUSAŞ'la ilgili söylentilerin asılsız olduğunu belirterek, «İlk Türk uçağıyla ilgili lisans sözleşmesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının gördüğü lüzum üzerine ertelendi Uçak Sanayii gerçekleştirilecektir» dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan İzmir ve Manisa'da partililerle yaptığı konuşmada, «Adalet Partisi'nin içe dönük bir çalışmaya girmesi gerektiğini» savundu.

5- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe bir açıklama yaparak,Eğitim Enstitülerinde tek dersten başarısız olanlara sınav hakkıtanındığını bildirdi.

6- Denizaltı Petrol araştırma gemisi «Hora» nın Ege'nin şimdilik kod numarası açıklanmayan üç ayrı sahasında yeniden derinlemesine ve genişlemesine incelemelerde bulunacağı açıklandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran nian, bu üç sahanın özellikle petrol bakımından ümit var sahalar olduğunu söyledi.

7- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan yaptığı basın toplantısında,rnsmur, emekli dul ve yetimlere ödenmesine başlanacak yakacakyardımının ilgililerin eline net geçeceğini bildirdi. Genel bütçedeve vergi gelirlerinde görülen artış ile yapılmakta olan tasarruflarınsonucu elde edilecek kaynaklardan bu önlemlerin yapılacağını belirten Bügehan,. özel kanunla kurulmuş oian THY, Denizcilik Ban- kail, Türkiye Petrolleri gibi kuruluşların ödemeden istifade edemeyeceklerini açıkladı.

8- İçişleri Bakanlığı'nın çeşitli emniyet müdürlükleri ile ilgiliatoma kararnamesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Ulaştırma Bakam Fılmaz Ergenekon Bakanlığı ile ilgiH çalışmalarda bulunmak üzere İstanbul'a geldi. Bakan D.B. Deniz Nakliyatı tarafından özel sektöre siparişi verilen koster tipi Akdenizve Adriyatik hatlarında çalışacak Çine'yi bir törenle denize indirirken yaptığı konuşmada, «Deniz taşımacılığını Batı ülkeleriyle boyölçüşebilecek hale getirmeliyiz» dedi.

10- Karakaya Barajını finanse etmek üzere İsviçre Hükümetiyle yapılan iki Malî anlaşma Maliye Bakanlığında imzalandı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Maliye Bakanı Cihat Bilgehan, Karakaya Barajı ve Hidroelektrik üretim projesinin 1985'deüretime geçeceğini ve yılda 7 milyar kilovatsaat elektrik üreteceğini söyledi.

11- DP Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Faruk Sükun Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün oarti liderlerini bir araya getirmelerini istedi.

12- İzmir Ticaret Odası Başkanı Dündar Soyer, Ege BölgesiOdası Başkanı Yılmaz Adıgüzel ve Ticaret Borsası Başkanı HasanGüven düzenledikleri ortak basın toplantısında, «Mevcut sanayi işlemezken, uçak sanayiinden bahsetmenin gayri ciddi bir tutum olduğunu öne sürdüler.

13- Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, hacı adaylarına verilecek döviz kontenjanını 30 milyon dolar artırdı ve durum telefonemriyle döviz pozisyonu tutma yetkisi olan on büyük bankaya bildirildi.

14- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığına yenidenProf. Dr. Jlhan Akın getirildi.

15- DDY işçilerinin pasif direnişi yüzünden bakım ve onarımıyapılamayan trenler servise konulamadığı için Sirkeci - Halkalıbanliyö hattı seferleri yapılamadı.

16- Tusaş ile lisans anlaşması imzalamak üzere Ankara'ya gelen İtalyan Aer Mecchi firması heyeti, anlaşmanın imza törenininsüresiz olarak ertelenmesi üzerine İtalya'ya döndü.

17- AP İzmir İl Başkanı Kemal Serd.aro.glu ve CHP Eskişehir İlBaşkanı Avukat Aydın Güngör görevlerinden istifa ettiler.

18- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında24 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

19- Brüksel'de iki gündür çalışmalarını sürdüren, «UluslararasıKıbrıs ve Dayanışma Konferansı» sona erdi. Yayınlanan bildirideTürkiye'nin «müstem lekeci bir politika» uyguladığı öne sürüldüve Birleşmiş Milletlerden Kıbrıs Türk kesimine bir «ekonomik boykut» uygulanması istendi.

20- Kudüs'teki İbrani Üniversitesi, Herry Truman AraştırmaEnstitüsünde «Modern Türkiye'de iş ve dış politika» adlı bir sempozyum düzenlendi.

21- Romanya'ya iki günlük resmi bir gezi yapan ve bugün İran'agecen Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Romanya Devlet Başkanı Nicolai Çavuşeskuyla bir görüşme yaptı. Sedat CenevreKonferansıyla ilgili olarak görüşmeden sonra verdiği demeçte.Gündemde anlaşmadan Cenevre'ye gitmenin yararı olmayacağınıve bu koşullarda kendi l erininde gitmeyi düşünmeyeceklerini ifadeetti.

22- Hamburg Ünivrsitesi Araştırmacıları Karadeniz'in Türkiye'ye ait bölümünde zengin uranyum yatakları bulunduğunu gösteren belirtiler buldu.

Değerinin yüz milyar dolar olduğu bildirilen uranyum yataklarıyla ilgili olarak İngiliz dergisi «Nature»de bir yazı yayınlandı.

23- ABD Maliye Bakanı Michael Blumenthat, Suudî Arabistanyetkilileriyle yüz milyon dolarlık bir güneş enerjisi araştırma anlaşması imzaladı.

24- Cezayir Hükümeti, Fransa'nın Batı Sahra'ya müdahale edebileceğini belirterek, Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Fransadışındaki dört büyük ülkenin dikkatini çekti.

25- Başkan Carter'in Ulusal Güvenlik Danışmanı ZbigniewBrzezinski bir Amerikan televizyonuna verdiği demeçte, GüneyAfrika ırkçı rejiminin sorunlarını kendi içinde çözmemesi ve çoğunluk sistemini kurmaması halinde S.B.'nin bu ülkeye müdahaleedebileceğini söyledi.

26- Türkiye'deki Amerikan Askeri Üslerinin kapatılmasındandoğan istihbarat açığını kapatmak için Birleşik Amerika Casusuçaklarını faaliyete geçirdi.

27- Pan Amerika Havayollarına ait bir Boeing 747 uçağı Kutuplar üzerinden dünya çevresini 48 saat 3 dakikada dolaşarakyeni bir rekor kırdı.