11.1.1978
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1978

1 Ocak 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk "Bizim için hertürlü zorluğu çözecek müessese TBMM dir. Ancak bu müessesenin saygınlığına ve işlerliğine büyük itina gösterilmesi lazımdır. İktidar değişimi için geçerli kural anayasa kuralıdır" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, CHP Başkanı Bülent Ecevit'i Çankaya'ya davet ederek hükümeti kurmakla görevlendirdi.

3- MHP Genel Başkanı A. Türkeş "gençlerin silah taşımasınınTürklerin silaha karşı olan sevgisinden ileri geldiğini ancakbir parti olarak silahlanmaya karşıyız" Bizden de suç işleyenler var, ama parti emir vermiyor dedi.

4- Merkez Bankası Başkanı Cafer T. Sadıklar; Kredi mektupludöviz tevdiat hesaplarına 416 milyon mark yatırıldığını açıkladı.

5- Manisa Milli piyango binasına patlayıcı madde atan dörtkişi otomobille kaçarken bir genci ezerek öldürdü.

6- Ankarada Türk Hukuk Kurumu binasına patlayıcı madde atıldı.

İstanbulda bir ilkokul öğretmeni ölü bulundu.

7- Ankara-tstanbul karayolunda iki otomobil çarpıştı, dörtkişi öldü.

8- ABD Cumhurbaşkanı Carter, Tahranda Şah ve Ürdün kralıile görüştü ve Hindistana gitti, Carter 4 Ocakta da EnverSedat ile görüşecek.

9- İspanya Hükümeti Bass Bölgesine kendini yönetme hakkıtanıdı.

10- Kanada Başbakanı Trudeau, "Quebec Bağımsızlık istersemüdahale ederiz" dedi.

11- Vietnam hükümeti Kamboçyaya,Ülkesini savunmak için saldırdıklarını açıkladı.

12- Fransız TV'si "1977 de Türkiyedeki turumun çok nazikhale girdiğini bir yayınında açıkladı.

2 Ocak 1978

1- Hükümeti kurmakla görevlendirilen CHP Genel Başkanı Bu- .lent Ecevit CGP Genel Başkanı Feyzioğlu ile iki kez görüştükteısonra "yapıcı bir konuşma oldu. Ayrıca DP Genel BaşkanıFerruh Bozbeyli ile MHP Genel Başkanı A. Türkeş ile Kontenjan grubu ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile ayrı ayrıgörüştükten sonra, "hükümet kurma noktasına gelmiş bulunuyoruz'dedi.

2- AP GenelBaşkanı Süleyman Demirel, Hükümeti kurmakla görevli CHP Genel Başkanı B. Ecevit1le yaptığı görüşmeden sonrayaptığı açıklamada, "Mücadelemiz çok çetin olacaktır."dedi.

3- AP den ayrılan 11 bağımsız milletvekili bir açıklama yaparak, Hükümeti kurmakla görevli CHP Genel Başkanı BülentEcevit'le "anlaşmaya vardık Hükümeti destekliyoruz"dediler.

4- Ticaret Bakanı Agah O. Güner, yaptığı açıklamada "Bakanlığının beş ay içinde aldığı önlemlerle 1978 yılına Türkiyede ilk defa destekleme alımlarına konu olan maddelerde stoksuz girildiğini Ticaret rejimlerinin açıklanmasını ise yeniTicaret Bakanının yapacağını söyledi."

5- İstanbul Gübre Sanayi TAŞ. Genel Müdürü Özbek Saran,görevinden alındı.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarını kapsayan bazı yetkililerin görevden alınmasına yol açan sahte belge ile demir ithali ile ilgili yolsuzluk konusunda Transtürk Holding yetkilileri "Demir ithali yolsuzluğu ile ilgileri bulunmadıklarını açıkladılar.

7- Ankara, Antalya, Sinop ve Silvanda dört genç öldürüldü.

8- Ankarada banka soyguncuları Bahçelievlerdeki bir banka-'yı soymak isterken bir bekçiyi öldürdüler.

9- Doğuanadolunun çeşitli yerlerinde süren kar yağışı ulaşımı durdurdu birçok köylerle bağlantı kesildi.

10- ABD Başkanı Carter, Hint parlamentosunda bir konuşmayaparak, "Hindistaha yardımın başlıyabüeceğini" açıkladı.

11- Fransız Devlet Başkanı Valery Giscard d'estaing, verdiği bir demeçde Ortadoğuya silah satışının azaltılmasını önerdi.

12-ÖMET'nin 36 ülkeye 385 milyon dolar kredi vereceğiniaçıklandı.

3 Ocak 1978

1- Hükümeti kurmakla görevli CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit son görüşmesini MSP Genel Başkanı erbakanla yaptıktansonra bir basın toplantısı yaparak, "biz kendi içinde tutarlıhükümet olacağız, hiç kimseye çıkar sağlamadık sağlayamayızda"dedi ve Bakanlıkları sayısının değişeceğini söyledi.

2- AP Genel İdare Kurulu Genel Başkan S. Demirel'in başkanlığında toplanarak, yeni hükümetin kurulması iîe son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanmış yapılan görüşmelerdensonra bir bildiri yayınlamıştır, Yayınlanan bildiriyi açıklayan nuri Bayar, Devlet Başkanının bu ahlak dışı hilelerionaylaması demokrasiye darbe olacaktır, . AP Millet çoğunluğunadayalı bir hükümet aramaktadır veya bunu düşünmektedir. Bugünkü Meclis aritmetiğinde değişik hükümet modelleri mevcuttur." dedi.

3- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, "13 başlıKonfederatif bir hükümet kuran Ecevitin söz ve davranışlarındaki kısa süreli çelişkiye rağmen halk önünde konuşab ilmesiibret vericidir" dedi.

4- DP Divanı Genel Başkan Ferruh Bozbeylı başkanlığındatoplanarak CHP Genel Başkanı Ecevitin kuracağı hükümete katılma kararı almış ve bakan olarak ta Faruk Sükanın kabineyegireceğini kararlaştırmıştır.

5- AP den ayrılan Balıkesir milletvekili bağımsız Cemal ettin înkaya, kabineye girmeyi kabul eden diğer bağımsızlıriçin: lfbir koltuk uğruna CHP 'ye koltuk değneği olmayı kabulettiler" dedi.

6- Londradaki Kıbrıs Türk Bankası ile. Brükseldeki T. C .Büyük elçiliği Eğitim ve Maliye Müşavirliğine bombalı saldırılarda bulunulmuştur. Can kaybının olamdığı ve maddi hasarların olduğu bombalı saldırıyı ermeniler tarafından yapıldığıöne sürüldü.

7- Sanayi Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Kamil Büyüközer,demir ithali yolsuzluğu, ile ilgili bir açıklama yaparak" Demik ithali için sâhte belgeleri bir şebeke düzenledi" dedi.

8- Diyarbakır Üniversitesi Tıp Fakültesine Üniversitelerarası seçme sınavında puan tutturamıyan bazı öğrencilerinpara karşılığında kayıtları yapıldığı açıklandı.

9- Yüksek Seçim Kurulu CHP Konya il başkanlığının itirazıüzerine Konya Belediye başkanlığı seçimini iptal etti.

10- Maliye Bakanı Cihat Bilgehen: Mali durumu elverişli

olan kitlerin personeline ikramiye ödenebileceğini"söyledi.

11- Ankara Aydınlıkevlerde üçgün önce çıkan çatışmada yaralanan bir öğrenci ile bir şoför öldü.

12- İşadamlarından Feyyaz Berker, Nurullah Gezgin, EmirSencer, "icbarısın sağlanmasını ve döviz darboğazının kaldırılarak üretimin aksamadan devam ettirilmesini istediler."

13- Söke ilçesi pamuk tarım satış kooperatifi 38 bin ton pamukiçin 392 milyon lira ödedi.

14- Carterla görüşecek olan Mısır Devlet Başkanı EnverSedat: ABD Filistin için İsraile baskıyapmalı, bizim artık verecek ödünümüz kalmadı" dedi.

15- Doğu Almanyada bir gurup aydının Demokratik Komünistlerfederasyonu adı altında özgürlük isteyen bir gurup kurduklarını der Spiegel dergisi yayınladı.

16- Pakistanın Pencap Eyaletindeki multan yerleşim merkezinde polisle işçiler arasında çatışma çıkmış ve beş kişiölmüştür.

4 Ocak 1978

1- Hükümeti kurmakla görevli CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Dünya televizyonlarına verdiği demeçte, Kıbrıs sorununakesin ve kalıcı bir çözüm bulmaya çalışacağım dedi. BülentEcevit, partisinin yetkilileriyle yapmış olduğu çeşitli toplantılar sonunda, "Parti ve hükümet görevinin birbirindenayrılması gerektiğini" söylemiştir.

2- CHP Genel Başkanının Başkanlığında,kurulacak hükümetioluştaracak olan, CHP, CGP, DP ve bağımsızların yayınladıkları ortak bildirisinde, "şiddet eylemlerini önlemek başlıcaamaç" olarak ele alınmış, "Devlet kapısı, siyasi inançları ne olursa olsun bütün yurttaşlara, okul kapısı bütün gençlere açık olacaktır" denilmiştir.

3- Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ortak Gurupta yaptığı konuşmada, Ecevit'in kurmakta olduğu hükümetieleştirerek "hükümeti, siyasi iktidarın eksiğini tamamlamavasıtası yapmaya Devlet Başkanı alit edilmemelidir. Türk siyasi hayatının en büyük entrikası su yüzüne çıkıyor"demiştir.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu Partisinin yönetimkurulu kararını bir basın toplantısı ile açıklamış, "genelyönetim kurulumuz CHP, DP ve Bağımsızlarla birlikte hükümetekatılmamız yolundaki teklifin kabul edilmesine karar vermiştir. Hükümet bunalımına tahammülü olmayan sorunlar var"dedi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, düzenlediği basın toplantısında, kahve fiyatlarının ucuzlayacağını açıkladı.

6- Onbirlerden bağımsız Güneş Öngüt. "bizim bu hareketimizleAP lider değiştirme havasına girmek mecburiyetindedir"dedi.

7- Demir yolsuzluğu ile ilgili bir açıklama yapan İstanbulSanayi Odası Başkanı Nurullah Gezgin "demir yolsuzluğuna adıkarışan firmaları bakanlık açıklasın" dedi.

8- Döviz darboğazı yüzünden merkez bankası dışındaki bankaların turist dövizi satışlarının kaldırıldığı merkez bankasıkambiyo servisi yetkilileri tarafından açıklandı.

9- Ankara Cebeci semtindeki bir kahvehane makineli tüfekletaranmış bir doktor ölmüş üç vatandaşdda ağır yaralanmıştır.

10- Devlet Planlama uzmanlarının yapmış olduğu bir çalışmada,onaltı sektörün yarattığı katma değer 1965 de 11,5 milyar iken1975 de 82,3 milyar liraya ulaştığı dokuma ve giyim sanayininise en büyük katma değeri yarattığına yer verildi.

11- Ege tütün ihracatçıları birliği birliği yetkilileri, Egetütün piyasasının yeni hükümeti beklediğini açıkladılar.

12- Suudi Arabistandaki temaslarını tamamlıyan ABD BaşkanıJimmy Carder, Mısırda Enver Sedat'la görüşmüş ve görüşmeninson bölümüne F, Alman Başbakanı Helmut Schmidt de katılmıştı.

13- Şilide halk oylaması yapıldı.

14- Yunan Hükümetinin açıkladığına göre hava kuvvetlerikomutanı değiştirilerek yerine General Dimitrios Papayorgiygetirildi.

15- Etiyopya Birlikleri ile uzun yıllardır savaşan Eritrekurtuluş cephesi gerillaları Asmara Hava alanını sarmıştır.

5 Ocak 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanına sundu. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk sunulanlisteyi onayladı. Kabinede CHP den 21, Bağımsızlardan 10,CGP den 2 ve DP den l milletvekili görev aldı. Yeni kabineyeişletmeler, Yerel yönetim bakanlıklarıda eklendi,. Bakanlarkurulunun onaylanmasından sonra bir açıklama yapan BaşbakanBülent Ecevit, "vatandaşın düşünce, öğrenim özgürlüğüne vecan güvenliğine yönelebilecek anayasa dışı her türlü eylemkarşısında demokratik hukuk kuralları içinde müsamahası zkararlı olmak azmindeyiz" dedi.

2- Başbakanlık görevini devralan Bülent Ecevit, SüleymanDemirel'le 40 dakika görüştükten sonra "Sayın Demirel görevleri sırasında benim için çok yararlı olan bilgiler verdi.Bun .n için' kendilerine şükranlarımı sundum" dedi.

3- Ecevit Hükümetinin listesi Millet Meclisinde ve Senatodaokundu.

4- Hükümet programı 12 Ocak Perşembe gününe kadarhazırlanacak ve o gün meclislerde okunacaktır.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Bülent Ecevitinkurduğu hükümetin "kalıp tahtası"na benzetti.

6- Maliye Bakanı Bilgehan, Uluslararası Para fonu heyetininTürkiyede bulunduğu sırada devalüasyon konusunda bir önerigetirmediğini söyledi.

7- Başbakanlık Müsteşarlığına Ahmet Durakoğlu, Başbakanlıközel kalem müdürlüğüne de Remzi özen atandı.

8- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, demir yolsuzluğu ile ilgili raporların savcılığa verildiğini açıkladı.

9- Manisada bir öğrenci ile G.Antepte geçen hafta yaralanan bir öğrenci öldü.

10- Prof. Altan Günalp Diyarbakır Tıp Fakültesindeki kayıtyolsuzluğu ile ilgili olarak "Diyarbakırdaki kayıtyyolsuzluğu ihbarı merkezde incelenecek" dedi.

11- Taksitli satışları düzenliyecek olan kararnamenin bazıbanka yetkililerince "enflasyonu önleme konusunda yeterli olamıyacağı öne sürüldü.

12- Fiskobirlikten yapılan açıklamaya göre, 1978 de ortaküreticilere yaklaşık yüz milyon lira kar dağıtılacaktır" denildi.

13- Türkiye de yeni hükümeti kuran CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in demeçlerine Kıbrıs rum basını geniş yer vermiş ve"Ecevit Kipruyanu ile görüşme konusunu yanıtlamaktan kaçındı"denildi.

14- Fransada bulunan ABD"Başkanının beraberindeki bir yetkili Sedat Carter görüşmesini Filistin konusunda bir yakınlaşma sağladığını açıkladı.

15- Silide yapılan halk oylamasında cunta liderine halkınyüzde sekseni "evet" dedi.

16- ABD eski başkanı Gerald Ford 198 yılındaki seçimlerdebaşkanlığı yeniden adaylığını koyacağını açıkladı.

6 Ocak 1978

1- Yeni Hükümet üyelerini kabul eden Cumhurbaşkanı FahriKorutürk, "yayınladığınız bildiriye imza koymayacak türk vatandaşı bulunabileceğine ihtimal vermiyorum" dedi.

2- Başbakan Ecevit, "Milli birliği herkesin aynı düşüncedebirleşmesini sağlıyarak değil, düşünce ayrılıkları içindeulusal birliği sağlamaya çalışarak kuracaklarını" söyledi»Öte yandan Başbakan Ecevit, "Yunan Başbakanı Karamanlis' legörüşmek istediğine ve bir zirve toplantısına hazır olduğuna"dair Atina'ya mesaj gönderdiğini öne sürmekte olan Yunan basınını yalanlamıştır.

3- AP'nin başkanlık divanı bildirisinde, "Devlet Başkanınınkişisel yargılarıyle böyle bir hükümete destekçi olması çokpartili siyasi hayatın icaplarına aykırıdır" denildi.

4- Görevi devralan yeni bakanlar birer genelge yayınlayaraktüm atama ve nakilleri durdurdular.

5- Öte yandan Ticaret Bakanı T. Köprülüler, üst düzeydekigörevlilerin imza yetkisini kaldırarak zorunlu izinle bakanlıktan uzaklaştırdı. Ayrıca, Ticaret Bakanı Köprülüler onbirgenel müdürü görevden aldı.

6- İzmirde yayınlanan bir gazeteye demeç veren eski Cumhurbaşkanlarınan Celal Bayar, CHP'ye Batının yardım etmesi imkansızdır" dedi.

7- Ecevit hükümetine ilk soru önergesini CHP Ankara senatörü ibrahim Öztürk verdi. Öztürk, "Türkiyed: bugüne kadarkaç köye elektrik götürüldüğünün" açıklanmasını istedi.

8- Basın-Yayın Genel Müdürü vekili Doğan Kasaroğlu görevinden istifa etti.

9- THA'ya yaptığı açıklamada, TÖB-DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu, yeni hükümetten "sendika kurma hakkı istedi".

10- Kapı Genel-lş Sendikası yetkilileri, asgari ücretin 30liraya çıkması nedeniyle birçok kapıcı ve kalorifercinin dahafazla kıdem tazminatı almasını önlemek için işten çıkarıldıklarını açıklamışlardır.

11- İstanbul Kültür ve Sanat vakfı yönetim kurulu başkanıNejat Eczacıbaşı, düzenlediği basın toplantısında, vakıf tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası istanbul Festivalinin Avrupa müzik festivalleri birliğine katıldığını açıkladı.

12- AA'nın bir haberine göre, Türkiyeden 1977 yılı içerisinde yurt dışına l milyon 956 bin ton buğday, 440 bin ton arpave 20 bin ton da çavdar ihraç edildiği açıklanmıştır.

13- Antbirlik Genel müdürü Abdurrahman Sağkaya, düzenlediğibasın toplantısında, üreticinin 47 milyon lira tutarındakisinekle mücadele borcunun destekleme kredisinden karşılanacağını ve üreticinin borcunun bağışlanacağını söyledi.

14- Enerji kısıtlaması yüzünden Seydişehir Aliminyum tesislerinde üretim yarı yarıya düşürüldü.

15- Elazığda bir lise öğrencisi başına yedi kurşun sıkılarak öldürüldü, öte yandan Bayrampaşadaki 49 siyasi tutuklubaşka cezaevslerine gönderildi,

16- ABD Başkanı Carter Başbakan Bülent Eceviti bir mesajlakutladı, öteyandan ingiltere Başbakanı Callagan ve F»Almanyasosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Willy Brandt birer me-msaj göndererek Ecevit'i kutladılar.

17- Sovyetler Birliğinde can kaybının olmadığı şiddetli birdeprem oldu.

18- Şili Devlet Başkanı Augosto Pinochet ülkesinde insanhaklarına saygı gösterilmediğini ileri süren birleşmiş milletlerin şimdibir soruşturma komitesi göndermesine izin vereceğini açıklamıştır.

19- Kamboçya, Vietnam kuvvetlerinin ülkesine ikinci bir saldırıya geçtiklerini ve amaçlarının Kamboçyadaki yönetimi defvirmek olduğunu açıklamıştır.

20- Pakistanda doğum gününü hapiste geçiren Butto'nun Avamipartisinin ilan ettiği Demokrasi günü gösterileri sırasındaolaylar çıktı ve 200 butto taraftarı tutuklandı.

7 Ocak 1978

1- Milliyet gazetesine özel bir demeç veren Başbakan BülentEcevit, parti yönetimindeki değişiklikler konusunda şunlarısöylemiştir. "Parti yönetiminde bir tasviye niyetim kesinlikle yoktur, Amacım, parti içinde iktidar mücadelesini ortadan kaldıracak bir ortam yaratmaktır»

2- Ecevit Hükümetinin Kıbrıs konusundaki görüşlerini almakiçin Türkiyeye gelen BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim yeşilköyde, "Ecevitle görüştükten sonra toplumlararası görüşmeiçin bir tarih saptıyacağım" dedi.

3- MSP'nin genişletilmiş il divanı toplantısına katılmaküzere uçakla tzmire giderken, tstanbula da uğrayan Erbakan,Yeşilköy de verdiği demekte, "3-4 oyluk yer değiştirmeğle buhükümet ortadan kalkabilir" dedi.

4- MHP Genel Başkanı A. Türkeş Ankarada MHP'li BelediyeBaşkanlarına yaptığı konuşmada, "Bütün siyasi partileri vehükümeti Anayasanın başlangıcındaki ilkeler etrafında birleşmeye" çağırdı.

5- Bakanlar kurulu toplanarak program çalışmalarına başladı. 2,5 saat süren toplantıdan sonra bir açıklama yapan Başbakan Bülent Ecevit, "son derece ağır bir ekonomik mirasdevraldığımızı görmüş olduk" dedi.

6- İçişleri Bakanı îrfan Özaydınlı eski hükümetin yaptığıatamalarla ilgili olarak "kendisine ve güvenlik komitesineihbar yazıları gönderildiğini, milliyetçi memurların tasfiyelistelerinin verildiğini" iddialarını yalanlamıştır,

7- CHP İzmir milletvekili Süleyman Genc'in evine gece konan bomba atıldı. Başbakan Bülent Ecevit, Genc'in evine yapılan saldırıyı insanlık dışı olarak niteledi.

8- öteyandan istanbul Fatih'de Sivasta, Konya Selçuk EğitimEnstitüsünde, Malatya ve Ankarada çeşitli olaylar cerayanetmiş birçok kişi gözaltına alınmıştır.

9- Basın-Yayın Genel Müdür Vekilliğine Genel Müdür başyardımcısı Erdoğan Tamer atandı.

10- İstanbul Sanayi Odası Başkanı ibrahim Bodur, "tedbiralınmazsa sanayi ayakta kalamaz" dedi.

11- Türk-İş'e bağlı Genel iş sendikasının istanbul şubesinde bir konuşma yapan belediye işçileri federasyonu başkanıHüseyin Pala, "sosyal, siyasal ve ekonomik bunalımların üstdüzeye ulaşmıştır. Otoritesizlik anarşiyi, getirmiş mal vecan güvenliği kalmamıştır" dedi.

12- ABD Başkanı Carter yedi ülkeye yapmış olduğu seyahatten sonra izlenimlerini anlatmış, "komünistlerde bizim kadar barış istiyor" dedi.

13- Suriye devlet başkanı Hafız Esat, "Orta Doğu barış girişimler ininin mahovolmasına sebep Mısır Devlet Başkanı Sedat'ınKasım ayında Kudüsü'ü ziyaretidir" dedi.

14- Beyrutta yapılan bir açık hava toplantısında bir konuşmayapan Arafat, "Filistin halkının kurtuluşu kan ve silaha dayanmaktadır" dedi.

15- Halen yörüngede olan iki Sovyet kozmonotunun ağırlıksızuzay labaratuarında duş yaptıkları bildirilmiştir,

16- İspanyada geleneksel olarak ordunun 6 Ocak günü kutladığı noel nedeniyle bir konuşma yapan Kral Carlos, "Dünyadakiakışa uymak zorundayız" dedi,,

8 Ocak 1978

1- Kıbrısta toplumlararası görüşmeleri başlatmak üzere Ankaraya gelen BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim Başbakan BülentEcevit'le yarım saat görüşmüş ve "Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik besliyorum" demiştir. Görüşmeden sonra Başbakan Bülent Ecevitte, "AtinaAnkara arasında sürekli ve doğrudan diyalogun kurulmasıylasorunlar çözümlenecektir" dedi.

2- Ülkü-Tek'in Genel kurulunda konuşan A. Türkeş, "yabancısermaye yatırımlarında yeni teknoloji şartı aranmalı"dedi,

3- Abdi ipekçi'nin sorularını yanıtlayan DP Genel BaşkanıFerruh Bozbeyli, "Hükümet ortaklıkkurallarına riayet ettiğive cephe hükümetinin hatalarını tekrarlamadığı taktirdeuyumlu olabilir, devam edebilir" dedi.

4- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı Ankarada düzenlediği toplantıda, bir konuşma, yaparak, "ben asker gibi emir verir vesonucunu an be an izlerim" dedi.

5- Sahte belgelerle demir ithalatını gerçekleştirdiği önesürülen Sebahattin Cebi, "bu suçu işleyenlar hakkında davaaçacağım" Cebi, sanayi ve ticaret bakanlığı yetkililerinin imza ve mühürlerini taşıyan belgelerin sahte olduğunu kontrol etmek herhalde bizim görevimiz değildir" dedi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç, Yankı dergisine yaptığı açıklamada, "Hükümetin ülke ve halk yararına olan girişimlerini destekleyeceğiz" dedi.

7- Diyarbakır Tıp Fakültesi yönetim kurulu, merkezi sistemsınavının iptalini istedi.

8- Ortaköy Belediye seçimi ile ilgili, CHP Genel sekreterliğince yapılan bir itirazı inceleyerek, Niğde ili Ortaköyilçesi Belediye başkanlığı seçiminin ve belediye başkanıAhmen Gül'ünttutanağının iptaline bu ilçede seçimin yenilenmesine karar verlmiştir.

İstanbulun Gedikpaşa semtinde,gaz sobasından çıkan yangında bir aileden 7 kişi yanarak öldü.

9- Malkarada Mahsur kalan altı kişi .donarak öldü. öteyandanmuradiyede iki kişi çığ altında kalarak öldü.

10- İstanbulda çeşitli semtlerde beş yere patlayıcı maddeatıldı.

11- İtalya'da yedi kişilik bir maskeli tedhişçi grubu, Neoaşist gneçlerin üzerine ateş açarak ikisini öldürmüş birinide yaralamıştır.

9 Ocak 1978

1- BM Genel Sekreteri Kurt Ualdheim ile Türk heyeti arasında süren resmi görüşmeler bugünde sürdürülmüştür. Toplantıdansonra basına bir açıklama yapan BaşbakanBülent Ecevit, "Kıbrısta toprak ve anayasal sorunlarda insiyatifin Türk tarafınca alınması gerekir," , Ecevit, Türkiye ve yunanistanın Kıbrısiçin çözüme karışmamaları, sorumluluktan kaçmak olur. BizTürkiye olarak boylebir sorumluluktan kaçmayacağız" dedi,

Öteyandan Kurt Waldheim, "Ecevit sorunun temeline inmeyehazır" dedi,

2- Al5 Genel Başkanı S,Demirel meclisteki odasında BM Genel jSekreteri Kurt Maidheiml bir saat süren bir görüşme yaptı.,Demi re l j, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Kıbrıs sorununa çözüm bulunamamasındaki en büyük faktör, ABD nin silah ambargosudur" dedi.

3- Abdi ipekçinin sorularını yanıtlayan CGP Genel Başkanı TTurhan Feyzioğlu, "biz tartışmalarımızın en gergin olduğu devirlerde bile son derecede medeni ilişkiler içinde fikir alış-dverişini sürdürmeyi başarmış kişileriz. Bu konuda. AP'lilerin.bize eleştiri yöneltmesine şaşıyorum» Yabancı devlet adamlarının karşısında yusyuvarlak olup takla atma gibi sözler söylemedik biz birbirimize" dedi.

4- THA'nın bir haberine göre, Ankara Cumhuriyet savcılığıAP yöneticilerinin yeni hükümetin kurulması ve Cumhurbaşkanı jtarafından onaylanması işlemleri sırasında Cumhurbaşkanına yönelik demeçlerini incelemektedir" denildi.

5- 70 Temel maddenin kıtlığını önlemek için bir komite kuruldu.

6-Afşin Belediye başkan vekilinin evi bombalandı, eşi ağırşekilde yaralandı,

7- Tekel Genel müdür vekili görevden alındı.

8- Basın-Yayın Genel Müdürlüğüne 3 yıl vekalet ettikten sonra istifasını veren Kasaroğlu için bir tören yapıldı. Törendekonuşan Kasaroğlunun yardımcısı Erdoğan Tamer, "bunun birveda değil vefa töreni olduğunu" belirtti. Törene katılan Bakan Alev Coşkun Kasaroğluna bir plaket verdi.

9- TGS istanbul şubesinin 10 Ocak çalışan gazeteciler bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada "bugün basın emekçileri vetüm çalışanlar yeni ve ağır bir sorunla karşı karşıyadırlar,buda vergi haksızlığıdır" denildi^

10- Yapı ve Kredi Bankasının yaptığı bir araştırmaya göre,Türkiyede para arzı 10,5 ayda yüzde 34 yükseldiği belirtildi»

11- Samsunda kütük yüklü bir traktör devrildi olayda üç çocuk ezilerek can verdi.

12- Kıbrıs Rum yönetimi başkanı,"erken çözüm için çabalarımızı sürdüreceğiz, ancak uzun süreli mücadeleye de hazırlıklıolacağız" dedi.

13- ABD sınır çatışmaları devam eden Vietnam ve Kamboçyayı,Çin ve Sovyetler Birliği adına çarpıştıklarını söyleyirekher ikisinide suçladı.

14- İsrail Başbakanı Begin3 "israil sinada yeni yerleşimmerkezleri kurmayacak" dedi.

15- Hindistan eski başbakanı Gandi.5 yolsuzluk iddialarınıyanıtlamak için özel komisyon önüne çıktı.

16- Adam öldürmek suçu ile mahkemeye çıkarılan eski PakistanBaşbakanı Butto, devam eden mahkemesinin bundan sonraki bölümünüboykot ederek savunma yapmayacağını açıkladı.

10 Ocak 1978

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, partisininortak gurubunda yaptığı konuşmada, "ekonomide ve devlet yapısında bir enkaz devraldık çetin bir dönem geçireceğiz, barışıgetirmeye kararlıyız" dedi.

2- Hükümet programını hazırlamakla görevli komite BaşbakanBülent Ecevitin başkanlığında toplanarak program üzerindekison redaksiyonu yapmıştır.

3- Cumhuriyet senatosunda CHP lilerce verilen can güvenliğikonusndaki yeterlik önergesi AP, MSP, MHP ve Cumhurbaşkanlığıontenjan senatörlerinin bazılarının oyları ile reddedildi.

4- AP Başkanlık divanı Genel Başkan Süleyman Demirelin başkanlığında toplandı. Toplantı sonunda yayınlanan bildiride:"çoğunluğu temsil etmeyen bir hükümetle meselelere çare bulunamaz" denildi.

5- Millet Meclisi Danışma Kurulunun yaptığı on dakikalıktoplantıdan sonra Başkan Cahit Karakaş, "program ve güvenoyugörüşmeleri için özel bir gündem gereği duyulmadı, buna ittifakla karar verildi" dedi.

6- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı incelemeler içingititği îstanbulda, "kahve fiyatlarının ucuzlatılmasını hayretle izliyorum, kanımca bu siyasi uygulamadır" dedi.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan Yeşilköy havalimanında verdiği demeçte, "bir hastahaneye bomba atanın,normal insan olmadığına hekimlik imzamı atarım. Sağlıksorunlarımızın çözümüne çaba göstereceğimize dair açık bonoveriyoruz" dedi.

8- 2. Boğazköprüsünün ayaklarının kurulacağı arsalara dairyolsuzlukların olduğuna dair ihbarlar sonucu, BayındırlıkBakanı Şerafettin Elçi, proje ihalesini şimdilik durdurduğunuaçıkladı.

9- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Waldehim görüşmelerini tamamlayarak yurdumuzdan ayrıldı. Genel Sekreter Başbakan Ecevit'in yeni bir yaklaşım içinde olmasını cesaret verici bulduğunu söyledi.

10- Savunma Bakanı Hasan Esat Işık "Alman haber ajansınaverdiği demeçte: "Türk-ABD ilişkilerinin düzelmesi için, ABDnin Türk-Yunan uyuşmazlığında tarafsız kalması gerekir"dedi,

11- Geçtiğimiz pazar akşamı Pariste Fransız Haber Ajansınatelefon eden bir kişi Ermeni örgütünün üyesi olduğunu, 1PRAŞrafineri ile İzmit oto garını uçuracaklarını söylemiştir.

12- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen anarşik olaylarda bir kişi Ölmüştür, Ayrıca, Ankarada Çankaya vergi dairesi mutemedinin elinden içi 18 milyon lira para ile dolu çantayı alıp kaçmışlardır.

13-Üniversite sınavlarına giriş için Haziranda mezun olmaşartı kaldırıldı.

14- 10 Ocak çalışan gazeteciler bayramı kutlandı„ BaşbakanBülent Ecevit ve parti liderleri TGS Genel Başkanı SemihBalcıoğluna kutlama mesajları çektiler. TGS Genel BaşkanıBalcıoğlu da basın affı istedi.

15- İzmir MerkezZiraat odası Başkanı Refik Kurşun, Maliyetlere göre 1978 baş fiyatın da 61 lira olmasını istedi.

16- Oyak Yönetim kurulu başkanı Nazmi Yavuzalp, otomotif sanayi bunalımının diğer sektörleride etkiliyeceğini açıkladı.

17- Başbakan Bülent Ecevit'in Kıbrıs konusundaki demeciniyanıtlıyan Yunan Başbakanı K. Karamanlis, "Ecevit'in açıklamasını olumlu karşılıyoruz" dedi.

18- Kamboçya, Vietnam saldırısını Valdheime şikayet etti.

19- İsrailinin Şeriada üç yerleşme merkezi kurması arapdünyasında tepki ile karşılandı.

20- İsrail Dışişleri Bakanı Morşe Dayan, İtalyada verdiğidemeçte batı avrupa ülkelerinin arapları tuttuğunu söyledi.

11 Ocak 1978

1- Başbakan Yardımcısı ve CGP Genel Başkanı T, Feyzioğlu hazırlanan hükümet programı için "gerçekçi bir program hazırlandı, Hükümetin bütün milletin hükümeti olacağı taahüde büyükönem veriyoruz" dedi,

2- Milli Eğitim Bakanı Nejdet Uğur, Atamaların durdurulmasıyurtdışı birimler içinde geçerlidir" dedi»

3- Enerji Bakanlığı yetkilileri ataş rafinerisinin tam kapasite çalışmasının sağlandığını açıkladılar.

4- TRT Yönetim Kurulu üyesi emekli amiral Sezai Orkunt "TRTbir suistimal zinciri içinde yıkılıyor" dedi.

5- Basın-Yayın Genel müdürlüğüne Orhan Koloğlu atandı.

6- Eski Maliye Bakanı C. Bilgihan verdiği demeçte, "CHP IMFile ilişkilerinden dolayı bizi tehdit etti. Bu koşullar altında nasıl bir yöntemkullanılacağını bilmem mümkün değildir. IMFile anlaşma olamadan kredi bulmak güçtür" dedi.

7- MSP Genel Başkanı N. Erbakan, Rauf Denktaşın mesajınaverdiği cevapta "Kıbrısta kazanılan hakların korunmasındaMSP bir teminattır" dedi.

8- Ticaret Bakanı T. Köprülüler tarafından görevden alınanon genel müdür alınan kararların siyasi amaçlı olduğunu açıkladılar.

9- G.Antep Adana karayolunda meydana gelen kazada 9 kişiöldü.

10- CHP milletvekili Sadullah Usuminin vermiş olduğu önergeüzerine millet meclisindebasın mensuplarına yapılan saldırılarkonusunda bir genel görüşme açılması kararlaştırıldı.

11- Türkiyenin ortak pazara olan ikiyükümlülüğünün ertelendiği açıklandı.

12- Ticaret Bakanlığı bütün müfettişlerini görevlendirerektarım satış kooperatiflerini denetlemeye başladı.

13- Meban tarafından yapılan incelemelere göre, hisse senedi fiyatları bir yılda yüzde yirmiyedi arttı.

14- İş adamı Vehbi Koç, izmir Ticaret Gazetesinde yayınlanandemecinde "Türk milleti 8,5 milyar dolar dış borcun altındankalkabilir" dedi.

15- İsrail Savunma Bakanı Weizman, Mısırta Enver Sedat ilegörüştü. Dünya Sağlık örgütü, aylık dergisinde "Güneydoğuanadoluda her bin kişiden 22 sinin sıtmalı olduğunu açıkladı.

12 Ocak 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, yeni hükümetin programını Milletmeclisi ve C. senatosunda okudu.

2- Ecevit, döviz ihtiyaçlarının karşılanması için güvenilirkaynaklar bulunacağını dar gelirlilere sıkıntı çektirilmiyeceğini dul ve yetim aylıklarının yükseltileceğini,hazineborçlarının bağışlanacağını, dar gelirliler üzerindeki vergi yükünün azaltılacağını, ve yaygınlaşan çağ dışı ve ulusal birliği sarsıcı ders kitaplarının kaldırılacağını söyledi.

3- AP, MSP, MHP Genel Başkanları bir araya gelerek uzun birtoplantı yaptılar. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan APGenel Başkanı S, Demirel, "Görüşmemizin ana hedefi bir muhalefet diyalogudur" dedi.

4- AP Genel tdare Kurulu Genel Başkan S. Demirelin başkanlığında toplandı. Toplantı sonunda yayınlanan bildiride,"görülmemiş bir tertiple kurulan hükümetin başı, bir enkazdevraldıklarını söyliyecek kadar sorumsuzdur" denildi.

5- C. Senatosunda gündem dışı bir konuşma yapan Türk-İşGenel Başkanı Halil Tunç, "devletin yıkılmaması için hükümetin yıkılması gerekli idi" dedi.

6- Disk Genel Başkanı A.Baştürk yaptığı basın toplantısında,Ecevit hükümetinden 16 maddelik istekde bulundu.

7- Ticaret Bakanı T. Köprülüler, Anka ajansına verdiği demeçte, "ucuzluk üretici ile tüketici arasındaki yol kısaltılarak sağlanacak" dedi.

8- Kapukule ve Yeşilköy gümrüğünde incelemelerini sürdürenGümrük ve Tekel Bakanı T. Mataracı, Trakyadaki bütün gümrükleri kontrole aldırdım." dedi.

9- 4 Kuruluş yaptıkları ortak açıklamada TRT'nin yasal biryönetime kavuşturulmasını istedi.

10- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy bir toplantının açış konuşmasında, "Tarım iş kanunu çıkarılmadıkça tarım işçisi kesinolarak saptanamaz.

11- ABD'li beş senatör hükümet yetkilileri ve Türk-İş adamları ile görüşmelerde bulunmak üzere yurdumuza geldi.

12- K. Maraşta daha önce tabanca ile vurulan l kişi öldü.öteyandan Bursada bir eğitim ens . öğrencisi tabanca ile öldürüldü.

13- İstanbul Ticaret odası tarafından açıklandığına göre, geÇİm oranı bir yılda yüzde 44 pahalılandı.

14- Türk temsilcileri ile Bürükselde yapılan toplantıda,AETyetkilileri beş gün içinde Türk konfeksiyon ürünlerine ithalizni vermeği kabul etti.

15- Cezayir Devlet Başkanı Bumedyan Sovyet .liderleri ileortadoğudaki gelişmeleri görüşmek üzere Moskovaya gitti.

16- Mısırda toplanan israil ve Mısır askeri heyetleri arasına görüş ayrılıkları çıktı.

13 Ocak 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, AP'nin dünkübildirisi için "cepheleşmenin iktidarda hayrini gördüklerinisanmıyorum, Muhalefettede bayırını göreceklerini sanmıyorum"dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeden sonradagazetecilere yaptığı açıklamada, şiddet eylemcilerine fırsatverilmiyecektir" dedi.

2- Öteyandan ABD'li senatörlerlede görüşen Ecevit, AmbargoTürkiye kadar ABD ve NATO'yuda ilgilendirir, Bundan sonrasıkendi bilecekleri iştir" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, AET ülkelerinin engellemelerini kaldırmaları için delegemize talimat, verdi,

4- ANKA Ajansının verdiği bir habere göre, Bayındırlık Bakanı ve BağımsızMardin Milletvekili Şerafettin Elçinin TürkCeza Kanunundaki 141 ve 142. maddelerinin ayrıca lokavtınkaldırılmasını istediğini belirtti.

5- AP Grupları adına Millet Meclisi başkanlığına iki kanunteklifi verilerek, "muhtaç ve güçsüz olma şartı aranmaksızın65 yaşını dolduran herkese maaş bağlanması ve geçimini temininde güçlük çeken ve bakacak kimsesi olmayan dul ve kimsesiz kadınlarla çocuklarına maaş bağlanmasını önerdiler,

6- CGP Genel Başkanyardımcısı Ferit Melen, yayınladığı bildiride hükümete katılmalarının memlekete karşı sorumlulukduygusunun ve vatan severliğin bir örneğinin verildiğinibildirdi ve "şimdi önemli olan hükümet programının başarı ileuygulanmasıdır" dedi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olay-,larda 4 kişi öldü birçok kimsede ağır yaralandı.

8- Türkiye Odalar Birliği tarafından düzenlenen toplantıda,sosyal kesimlerin gelirinin azaltılması önerildi.

9- New York Times gazetesi ABD kumandanlarının Türkiyeyeuygulanan ambargonun kaldırılması için çalıştıklarına dairbir yazı yayınladı.

10- Rum demokratik birlik partisi lideri Klerides, tüm dünyanın desteğine ihtiyaçları olduğunu açıkladı,

11- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat bir israil gazetesineverdiği demeçte "Filistinlilere özerklik geçici süre içinkabul edilebilir" dedi.

12- ABD Başkanı Carter, düzenlediği basın toplantısında,uusya ve Kübayı Etiyopya savaşına katılmakla suçladı.

14 Ocak 1978

1- Hükümet programı Senatoda tartışıldı; AP'li Deliveli "Programda kamuflaj var. Ecevitin sol fikirlerini programda gizliyerek icraya koymasından endişe ediyorum", CHP adına konuşanTurhan Güneş'te "Hükümet iç savaşı durdurmak, cinayet derneklerinin kökünü kurutmak zorundadır" dedi.

2- Tüm eleştirileri cevaplıyan Başbakan Bülent Ecevit,"Anayasa kurallarını benimsemeyenler devleti yönetemezler"dedi.

3- MHP Genel Başkanı Türkeş parti örgütüne yayınladığı bildirisinde "Anarşik olaylara karışmayın. Bu hükümet milletin hükümetidir, iyiniyetli olmalıyız" dedi.

4- ABD'li 5 kongre üyesi Ecevitle görüştükten sonra; gerçekbir devlet adamı ile karşı karşıya olduklarını açıkladılar,

5- İçişleri Bakanı İrfan Özaydinlı valiliklere gönderdiğigenelgede, valilerden anarşiye karşı her türlü önlemi almalarını istedi.

6- Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, İlkokul öğretmenlerinin askerlik görevlerini öğretmen olarak yapmalarının sağlanacağını açıkladı„

7- İşveren sendikaları federasyonu Genel Sekreteri Rafetîbrahimoğlu, Ecevit hükümetinin programı üzerindeki görüşleriniaçıklarken "programda lokavtın kötüye kullanılmasından bahsedilmesi iyi değildir" dedi.

8- Türkiye Barolar Birliğinin 11» Genel Kurul çalışmalarısonucunda yayınlanan bildiride, tedhişin önlenmesi için tümdevlet güçleri göreve çağrıldı.

Banka soygunları ve bununla ilgili alınacak önlemler konusunda başbakan yardımcısı Orhan Eyüpoğlunun başkanlığında Banka Genel müdürlerininde katıldığı bir toplantı yapıldı, Toplantısonucunda Eyüpoğlu "bankaların güvenliği ile şiddet olaylarıile ilgili tedbirler süratle uygulamaya konacaktır" dedi.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen anarşik olaylarda 4 kişi öldü 8 kişi yaralandı.

10- Afyon Burdur karayolunda sis yüzünden meydana gelen trafik kazasında, 13 kişi öldü, 23 kişi de ağır yaralandı.

11- Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulmayı amaçlıyan toplumlararası görüşmelerin yeniden başlatılmasını sağlamak üzereKıbrısa giden Kurt Waldheim, Ecevitle görüştükten sonra geleceğe umutla bakıyorum" dedi.

12- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Kipriyamı verdiği bir demeçteTürkiye de iktidar değişti ama, Kıbrıs politikasında de lik olmadı." dedi.

13- ABD nin eski başkan yardımcısı Humphrey öldü.

14- ABD Dışişleri bakanı Cyrus Vance.lsraile gitmeden önceverdiği demeçte "artık barış yolundan geri dönüş yoktur"dedi.

15 Ocak 1978

1- Millet Meclisinin kavgalı geçen oturumunda Ecevit tikümetnin programı görüşüldü. Güven oyunun 17 Ocak Salı günü yapılması kararlaştırıldı. Başbakan Bülent Ecevit görüşmelerde"Komünizm ve faşizm tehlikeleri her zaman vardır, önemli olantehlike değil çaredir" dedi»

2- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Yankı dergisine verdiği demeçde, "Ecevit hükümetinin arşi meselelerini çözeceğinisanmıyorum" dedi,

3- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı Yeşilköy Havaalanındaverdiği demeçde, "Anarşiyi önleyecek tüm etkin tedbirleralınacaktır, huzuru gerçekleştirmede tüm yurttaşlarımızınbizeyardımcı olacaklarına inanıyorum,"dedi,

4- Siirt Bağımsız milletvekili Abdulkerim Zilan, Ecevithükümetine beyaz oy vereceğini açıkladı» Ayrıca, NurettinYılmaz Meclisde yaptığı konuşmada AP'lilere "Doğu-batı ayrımıyaparsanız, sonrada Kürt isyanı çıkarsa bundan siz mesulsünüz" dedi,

5- Ticaret Bakanlığı müsteşarı Şeref Durugönül'ün evine patlayıcı madde atıldı,, Olayda, ölen yada yaralanan olmadı.

6- Ankara ve Istanbulda düzenlenen faşizmi protesto mitingleri olağanüstü önlemlerle olaysız geçti. Mitinglerde soliçerikli pankartlar taşındı, sloganlar atıldı»

7- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen anarşik olaylarda birçokyaralamalar ve patlamalar oldu, Bursada bir öğrenci tabancayla öldürüldü.

8- Siverekde,bir köye giden jandarma müfrezesine yaylımateşi açılmış Sefer Yılmaz adlı jandarma eri ölmüştür.

9- Amasyanın ziyaret kasabasında bir evdeki aile toplantısında çıkan siyasal tartışma sonucu 5 kişi öldü.

10- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldehim KıbrısRum lideri Kipriyanu ile KTFD Başkanı Rauf Denktaşı, öğleyemeğinde bir araya getirdi. Genel Sekreter Waldehims bu buluşma ile, toplumlararası görüşmelerin yeniden başlama imkanının dahada kolaylaştığını söyledi.

11- Doğu Almanya yetkilileri 1978 ilk haftasında Der Spigeldergisinin yayınladığı yasa dışı örgütün manifestosunu yalanladı.

12- 18 üyeli Monako parlementosu için seçim yapıldı, seçimlere 4 parti katıldı.

13- Meydana gelen öğrenci olayları nedeniyle, Tahranda ikibüyük üniversite kapatıldı.

16 Ocak 1978

1- Ecevit Hükümetine destek olan 11 ler adına bağımsız Konya milletvekili Oğuz Atalay bir bildiri yayınlıyarak: "Hükümeti sonuna kadar desteklîyeceklerini" açıkladı.

2- AP Genel idare Kurulu Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak genel siyasi durumu değerlendirde.

3- MSP Genel Başkan yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, verdiğidemeçde, "muhalefet partileri zaman zaman iktidara karşı birleşebilir" dedi.

4- MHP Gurup başkanvekili ve 5 arkadaşı staretejik madenlerin devletleştirilmesi için bir yasa tasarısı hazırlıyarakmeclis başkanlığına verdiler.

5- MHP Genel Sekreter yardımcısı Yaşar Okuyan BaşbakanBülent Ecevitin Hükümet programı okunurken söylediği sözlericevaplamış ve, "MHP nin veremiyeceği hesap yoktur" demiştir.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda, iki kişi öldü birçok yurttaşda ağır yaralandı, istanbul Bakırköyde, 10 dakika ara ile aynı caddede iki banka soyuldu. Urfanın Siverek ilçesinde jandarma erini öldüren 5kişi yakalandı.

7- Suriye lehine casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklananTBMM memurlarından Orhan Şendağ'ın salıverilme isteği reddedildi.

8- Devlet Bakanı Hikmet Çetin, verdiği demeçde, "dördüncü5 yıllık plan yeiden düzenlenecek" dedi.

9- Urfanın Hilvan cezaevinden, Siverek cezaevine nakledileniki kardeş akrabaları tarafından öldürüldü.

10- Devlet Demiryolları Sivas iş yerlerinde çalışan 6500 işçi, Çoplu sözleşme farklarının ödenmemesi nedeniyle direnişegeçti.

11- Asıl Çelik Genel Müdürü Tezcan M. Yamacı 51 milyon dolarlık kredi aldıklarını açıkladı.

12- Ege Bölgesi Ziraat Odaları birliği Başkanı Reşit Kurşun,"destekleme alımlarına politika girmemeli" dedi.

13- Üç günlük Kıbrıs gezininin sonunda bir basın toplantısıdüzenleyen BM Genel Sekreteri Kurt Waldehim "görüşmeler Türkönerilerinden sonra başlıyacak" dedi,

14- BM Genel Sekreteri Waldehim ile bir görüşme yapan Yunanistan Başbakanı Karamanlis, "Ecevitin somut önerilerini görmeden iyimser olamayız" dedi.

15- Moskova hesabına 30 yıldır casusluk yapan iranlı Irandaidama mahkum oldu.

16- Pakistan'da yasa dışı yollardan zengin olmuş politikacıları yargılamak için 12 özel mahkeme kuruldu.

17- Ekvatorda yapılan halk oylamasında politika yaptıklarıgerekçesiyle, önde gelen 30 politikacı tutuklandı.

18- İtalyada, 1,5 yıllık azınlık hükümeti istifa etti.

19- Uzayda 5 gün kalan 2 Sovyet kozmonotu dünyaya döndü.

17 Ocak 1978

1- Ecevit Hükümeti Meclisten güvenoyu aldı. 229 kübul, 218red oy kullanıldı.

Mecliste teşekkür konuşmasıyapan Başbakan Bülent Ecevit,gurupda çok sıkı bir çalışma dönemine girdiklerini söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'egüvenoyunun sonucunu sundu.

3- AP'nin Meclislerdeki guruplarının yaptığı ortak toplantının bildirisi açıklandı. Bildiride, "CHP bütün milli veahlaki değerleri yıkmaya uğraşıyor" denildi.

4- DP Genel Başkanı Ferruh -Bozbeyli, AP Genel Başkanınındemecini cevaplayarak "entrikinanın mucitleri fazilet havarisi kesildiler" dedi.

5- CGP Genel Başkanı ve Başbakan yardımcısı Turhan Feyzioğlu güven oylamasından sonra sorulan soruları cevaplarken:"Hükümetin önünde 3 sorun var" dedi.

6- İçişleri Bakanı trfanözaydınlı Gaziantebe giderken "olayların kökenine kadar inip etkin tedbir alınacaktır"dedi.

7- Cumhuriyet Başsavcısı tarafından MSP den ihracı istenenGenelbaşkan Necmettin Erbakan savunmasını hazırlamaktadır.Konuyla ilgili olarak MSP Genel sekreteri Oğuzhan Asiltürk,"tüm parti teşkilatının meseleyi sükunetle karşılamasını istedi. Başsavcı Kazım Akdoğan'da, "Erbakanın incelenen radyokonuşmalarında suç olduğunu" söyledi.

8- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun güvenoylamasından sonraYunanistan büyükelçisiyle yaptığı görüşmeden sonra, "Hükümetimiz Türk-Yunan ilişkilerini bugünkü durgunluktan kurtarmak görüşündedir" dedi.

9- Diyarbakır Tıp Fakültesindeki kayıt yolsuzluğu ile ilgili olarak 8 öğrencinin kaydı silindi.

10- îstanbulda bir öğrenci Bingölde bir işçi siyasal nedenlerden öldürüldü. Diğer yandan yurdun çeşitli yerlerinde anarşik olaylar oldu, birçok yurttaş yaralandı.

11- Yurdun çeşitli yerlerindeki trafik kazalarında 16 kişiöldü. 52 kişi yaralandı.

12- Seyitömer-3 deneme üretimine başladı.

13- önceki hükümet döneminde demir, çimento kağıda»yapılanzamların fiyat farkı tutarlarını ödeme süresi uzatıldı,

14- Alman Federal Çalışma Bürosunun verdiği bilgiye göre,F.Almanyada ençok yabancı işçinin Türkler olduğu ve bu sayının, 514.700 olduğunun saptandığı açıklandı.

15-Kıbrıs, Ankara, Atinadaki temaslarını tamamlayan BM GenelSekreteri Waldehim bir basın toplantısı düzenleyerek, "Ecevitin önerileri görüşme yolunu açmazsa durum çok daha kötüolur" dedi»

16- ABD, Mısır ve tsrailin katıldıkları Ortadoğu görüşmeleri Kudüste başladı,

1956 dan buyana Finlandiya Cumhurbaşkanı olan Kekkonenyeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Avrupa parlamentosundaki Türk üye sayısı 12 ye çıkarıldı.

18 Ocak 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında açılan tahkikat konusunda, "başsavcılığın Er»bakanla ilgili işlemi hükümet kurulmadan bir gün önce baş-lamış bir işlemdir." Dedi.

2- MSP lideri Necmettin Erbakan Başsavcının girişimini"demokratik rejimin mevcudiyeti için şüphe uyandıracak nitelikte bulunduğunu, Allah demeyi suç saymak asla mümkün değildir» MSP'yi yolundan alıkoymaya kimsenin gücü yetmeyecektir." dedi.

3- Bakanlar Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı ve yeni bütçeyi görüştü. Toplantıdan sonra Başbakan BülentEcevit, yeni bütçenin maliye bakanı Ziya Müezzinoğlu tarafından yarın açıklanacağını, söyledi.

4- AP Meclis Gurubunda bir konuşma yapan Genel Başkan Süleyman Demirel, "bu hükümetin icraatını denetlemekte güçlükçekmiyeceğiz dedi. Tüm yurdu dolaşarak teşkilatımızı takviye edeceğiz." dedi.

5- Yargıtay Başsavcısı Kazım Akdoğan, ANKA Ajansına verdiğidemeçte suçların partilerle ilişkisini araştırıyoruz, partiler kanunların belirttiği sınırların dışına çıkarsa soruşturma ya geçiyoruz, MHP'nin dosyası henüz tahkikat safhasındadır." dedi.

6- MSP Meclis grubu toplantısından sonra yayımlanan bildiride fikir ve inanç hürriyetinin teminat altına alınması istendi.

7- Kıbrıs sorununu görüşmek üzere beraberinde BaşbakanNejat Konuk ile birlikte Ankaraya gelen KTFD Başkanı RaufDenktaşı, Esenboğa havaalanında Başbakan Bülent Ecevit karşıladı.

8- Ankarada bulunan KTFD Başkanı Rauf Denktaş'la BülentEcevit bir görüşme yapmış, yapılan görüşmeden sonra BaşbakanEcevit: "Kıbrıs sorununa bulunacak nihai çözüm Kıbrıs Türklerinin güvenliğini ve özgürlüğünü kesinlikle sağlayıcı nitelikte olmalıdır" dedi. KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ta Anayasa ve toprakla ilgili önerilerinin hazır olduğunu söyledi.

9- Gaziantepte bulunan içişleri Bakanı irfan Özaydınlı düzenlediği basın toplantısında "Devlet güvenliğini yıpratmaeyılimi gösteren hiç bir harekete ne müsamaha ne de müsadeedelecektir." dedi.

10- Profesör Osman Turan istanbul'da öldü.

11- Denizcilik Bankası Gen-el Müdürlüğüne, daha Genel Müdürlük yapan, Nezih Neyzi atandı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylardaiki kişi öldü, bir çok kişi de yaralandı.

13- Ege bölgesi sanayi odası Başkanı Yılmaz Adıgüzel, çalışmalarını görmeden hükümeti eleştirmek istemiyoruz, dedi.

14- Demiryolu işçi sendikaları genel başkanı ŞerafettinAkova, toplu sözleşmelerden doğan farkların ödenmemesi halindetüm iş yerlerinde gereve gidileceğini bildirdi»

15- ABD Dışişleri bakanı Cyrus Vance'in Türkiyeye yapacağıseyahatle ilgili olarak, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü,Vance'in Ecevit'le görüşmesinde Kıbrıs konusunun ele alınmasının söz konusu olamıyacağını söyledi,

16- Kudüs'te yapılan Mısır-îsrail ortak siyasi komisyon toplantılarına katılan Mısır Heyetini Mısır Devlet Başkanı EnvetSedat geri çağırdı„

17- Fransız işverenler ulusal konseyi Başkanı, ülkedeki yabancı işçi sayısının % 50 azaltılmasını istedi.

19 Ocak 1978

1- Rauf Denktaş- Ecevit görüşmeleri sona erdi. Başbakan Bülent Ecevit "toprak konusunda makul ölçüler içinde Türkleringüvenliğini gölgelemiyecek yerleşme düzeni bakımından sorunyaratmıyacak bir çerçevede bazı düzenleme önlemleri alınabilir dedi» Rauf Denktaş'da "toplumumuzu tehlikeye sokan, ekonomimizi ortadan kaldıran fedakarlık yapılmayacaktır" dedi.

2- Bakanlıklar arası içgüvenlik koordinasyon kurulu toplantısına Başkanlık yapan Başbakan Bülent Ecevit, toplantıdansonra "anarşiye karşı bir-ian hazırlanıyor" dedi.

3- CHP Yönetim kurulu ülkenin iç ve dış siyasi durumununbir değerlendirmesini yapmak üzere Başbakan ve CHP GenelBaşkanı Bülent Ecevit başkanlığında toplantı,toplantıdansonra Ecevit, "bir seçim aşamasına gelmeden ve görevden ayrılmadan önce bir durum değerlendirmesini uygun buldum,"dedi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda üç kişi öldü, otuzdört kişi yaralandı.

5- MSP Genel Başkanı Erbakan, Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

6- Sinema ve tiyatro sanatçısı Feridun Çölgeçen kalp krizinden öldü.

7- Bulgaristan kötü hava koşulları nedeniyle Türkiyeye verdiği enerjiyi kesti.Bu nedenle Trakya yöresinde, enerji kısıtlamasına gidildi.

8- istanbul Sanayi Odası Başkanı ibrahim Bodur, TürkiyeninFederal Almanyadan transferi yapılamaan ithalatını finanseetmek üzere bir konsorsiyum düşünüldüğünü açıkladı.

9- Devlet istatistik Enstitüsünün geçici verilerine göreihracat 1977'de 1.7 milyar dolar olarak gerçekleşti".

10- TÜSlAD tarafından yapılan bir araştırmaya göre, EmekliSandığı kişi başına 2421 TL ödüyor.

11- Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı yaptığı açıklamada,"Sanat özgürlüğü ile toplumu koruma arasında denge sağlanacaktır" dedi.

12- Mısır ile İsrail arasındaki siyasal görüşmelerin kesilmesinden sonra Kahireye ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'intarafları bir araya getirmeye çalıştığı açıklandı.

13- Italyada hükümeti kurmakla eski başbakanlardan Andre Ottigörevlendirildi.

14- Sovyet Devlet Başkanı Brejnev, 16-19 Şubat tarihleri arasında Batı Almanyaya yapmayı planladığı geziyi ikinci kezerteledi.

20 Ocak 1978

1- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance Türkiyeye geldi, Vance'in onuruna verdiği çalışma yemeğinde Bülent Ecevit "Sn Vance',in tecrübeli bir devlet adamı ve. politikacı olarak ilişkilerimizin bu durgunluk döneminden çıkmasına bu geziyle gerçek birkatkıda bulunacağına inanıyorum" dedi. Vance ise "zor bir dönemden geçtik. İlişkilerimizi düzeltmek için önümüzdeki haftalarda ve aylarda elimden gelen çabayı göstereceğim" dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, anarşi ve can güvenliği konusundaalınacak önlemlere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Basıntoplantısında Başbakan, "Anarşiyi kaynağına gidip orada kurutacağız" dedi.

3- Ankara savcılığı Korutur'ü eleştiren ÂP hakkında soruşturma açtı.

4- Bütçe Komisyonunun CHP1li üyeleri ile bir toplantı yapanMaliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, zaman azlığı nedeni ile dahaönceki hükümetin hazırladığı bütçenin genel hatlarıyla benimsendiğini, söyledi.

5- CHP Genel Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda bakan oldukları için kurul üyeliğinden ayrılan üyelerin yerine Genel Sekreter olarak Mustafa Üstündağ'ı, Genel Sekreter yardımcılıklarına Orhan Birgit, Coşkun Karagözoğlu, Erol Tuncer ve UğurAlacakaptanı seçti.

6- Sanayi Odaları birliği yönetim kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, yönetim kurulunun aldığı kararları açıkladı ve "IMF ileanlaşmak gerek" dedi.

7- Bir grup genç Ankara Kızılay meydanında ABD Dışişleri bakanı Vance'in gelişini protesto etti.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylardaiki kişi Öldürüldü, birçok kişi yaralandı ve birçok kişi degözaltına alındı.

9- İzmirde yoğun yağış nedeniyle 58 trafik kazası oldu. Kazalarda üç yurtatışımız öldü.

10- Diyanet işleri Başkanı Süleyman Ateş ile Vakıflar GenelMüdürü Osman Çataklı görevlerinden alındılar.

11- Cannesda başlayan müzik festivaline Ayla Algan onur konuğu olarak katıldı.

12- Türk sanayici ve işadamları derneği tarafından hazırlananbirraporda döviz tıkanıklığının borç fazlalığından değil, kısavadeli borç yönetimindeki hatadan doğduğu öne sürüldü.

13- ABD Başkanı Carter Kongreye sunduğu bir raporda "Kıbrıskonusunda önemli ilerleme sağlanacağından ümitliyim" dedi.

14- ABD Başkanı Carter, kongrenin ortak oturumunda yaptığı konuşmada, Devletin iç ve dış politika hedeflerini açıklamıştır.

15- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, ABD Dışişleri Bakanı Vanile yaptığı, görüşmeden sonra "barış için kapılar kapanmadı"dedi.

21 Ocak 1978

1- Cumhurbaşkanı Korutürk, ABD Dışişleri Bakanı Vance'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Ecevit, ABD Dışişleri Bakanı Vance'ın Ankaradanayrıldığı saatlerde bir basın toplantısı düzenliyerek, "Ambargonun kaldırılması ile, ikili anlaşmanın ayrı şeyler olduğunu, önce ambargonun kaldırılması gerektiğini söyledi.

3- AP Lideri S. Demirel, "Kıbrısta siyasi çözümü hiç kimse, ver kurtul, esasına dayandıramaz" dedi» Ayrıca Demirel,Ecevit hükümetinin kurulmasıyla anarşinin durmadığını ilerisürerek Ecevit'e, "haydi hallet, bul çare" dedi.

4- Maliye Bakanı Müezzinoğlu, "Ekonomik güçlükler atlatılmazsa tehlikeye gireceğimizi" belirtti.

5- Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mukadder Sezgin görevindenalındı.

6- TÜSÎAD (Türk Sanayicileri ve îş Adamları Derneği) ningenel kurul toplantısında Başkan Sağıp Sabancı "Slogan, sanayide devlet yerine, sanayiye yol, enerji olmalıdır" dedi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda, bir genç öldürüldü biri ağır iki polis yaralandı.

8- ABD nin Lefkoşe elçiliği sözcüsü yaptığı açıklamada"Vançe'nin ziyareti bir ABD müdahalesi değildir" dedi,

9- Ankarada bulunan KTFD Başbakanı Nejat Konuk, "dileğimiz,Kıbrıs Türkünün haklarına el uzatılamıyacak bir statü getirilsin" dedi.

10- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Vance ile iki saat görüştü.

11- ABD Dışişleri Bakanı, Yunanistana gelişi nedeniyle protesto gösterileri yapıldı, Selanikte bombalar patladı.

12- Etiyopya, ABD ile ilişkilerini kesme tehdidinde bulundu.

22 Ocak I977

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan olarak görev alması nedeniyle kendisini kutlayan Yunan Başbakanı Karamanlise ilk haftaatta buluşma önerdi.

2- Bütçe ve plan karma komisyonunda 1978 yılı bütçesinin Bkabul edildi.

3- Maliye Bakanı Müezzinoğlu, IMF heyeti ile şimdilik görüş,meyi düşünmediklerini söyledi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar, yurt dışındaki işnlerin emeklilik sorunlarını çözümliyecek yasanın Meclisler»yollandığını açıkladı.

5- AP, MSP'nin kapatılmaması için yasa değişikliği önerdi.

6- MHP Genel idare kurulu toplantısında, "Ecevitin anarşini:kaynaklarına yanlış teşhis koyduğu ileri sürüldü."

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen olaylarda, ikijBsi öldürüldü, bir liseli genç ağır yaralandı.

8- Londradaki Uluslararası Starejik araştırmalar Enstitüsümüdür yardımcısı. Jonathan Aslford "Nato'da Türkiye Yunanistadan 'daha önemlidir" dedi.

9- Makariosun yerine baş piskoposluğa getirilen Hrisostomosulusal davada kilisenin, hükümettaı daha uzlaşmaz olması gerektiğini savundu.

10- İsrail Başbakanı M. Begin, Mısır devlet Başkanı Sedat'ıparlamentoda, "tsraile bir dizi ültimatom içeren saldırgan birsöylev vermekle" suçladı, israil askeri heyetini Kahireye göndermiyecek.

11- Mısır Devlet Başkanı Sedat, "İsrailin Katı tutumu ABD'nîdavranışlarından kaynaklanıyor" dedi.

23 Ocak 1978

1- Türk-lş Genel Başkanı Halil Tunç1u makamında kabul ederek birsiire. görüşen Başbakan Bülent Ecevit, "siyasi makamların sendika rekabetini körükleme dönemine son verec.feğiz"dedi.

2- Bütçe Karma komisyonunda başb'akanlık ve bağlıkuruluşlarınbütçeleri üzerindeki eleştirileri yanıtlayan Devlet BakanıHikmet Çetin, "Devletin haber alma örgütleri yeni bir niteliğe kavuşturulacaktır. Politikaya bu örgütün karışması önlenecektir." Dedi.

3- Türkiye birinci kömür kongresi Zonguldakta yapıldı.Kongrede bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı DenizBaykal,"özel sektör linyit ocaklarından daha yüksek üretimsağlanması için gereken yapılacak" dedi.

4- Bakanlar Kurulu, Danıştay kararına uygun olarak, ismailCem Ipekçi'yi yeniden TRT Genel Müdürlüğüne atadı.

5- Anka Ajansının bir haberine göre, Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp Sabancı dördüncü beş yıllık kalkınma planının Meclislerde bulunan taslağının hazırlanması sırasındaolağan yolların izlenmediğini belirterek "40 Beş Yıllık Planın geri çekilerek geçiş programı hazırlanması olumludur"dedi,

6- AEİ'nin tekstil dalında Türkiyeye tanıdığı ödünlerdenyararlanmak amacı ile 1977 yılının son üç ayı içinde yaklaşık400,000 dolar değerindeki "Hint malı" konfeksiyon ürününün"Türk malı" gibi gösterilerek Belçikaya sokulduğu ortaya çıkarıldı.

7- Bir süre önce ortaya çıkarılan ve boyutları bir milyarliraya yaklaşan sahte belgelerle demir ithal etme yolsuzluğuna ilişkin olarak ilgili Bakanlıklarda müfettişlertarafın~dan yapılan soruşturmalar sürerken, Ticaret Bakanı TeomanKöprülüler olaya el koymuş ve sahtecilik olayına adı karışanfirmaların en kısa zamanda bulunmasını istedi.

8- İstanbul Barosu tarafıdandan düzenlenen, "Sosyal Devlette Baronun, avukatın görevleri, yetkileri ve sorumlulukları"konulu simpozyumun açış konuşmasını yapan istanbul SarosuBaşkanı Orhan Apaydın, "Barolar sosyal gelişmeyi köstekleyenyasaları çözmekle görevlidir" dedi.

9- İstanbulda Fatih tiyatrosuna prova yapılırken bomba atıldı, Göztepede bir işçi ağır yaralandı.

10- Die Welt gazetesinin verdiği bir habere göre SovyetDevlet Başkanı L.BREJNEV, "ABD Nato üyelerine -Nötron bombası verirse, Varşova Paktı önlem alır" dedi.

11- Yunanistan Başbkam Karamanlis, Başbakan Bülent Ecevit'egönderdiği telgrafta "önümüzdeki ilkbaharda" bir zirve toplantısı için ulusab ile çeklerini bildirdi.

24 Ocak 1978

1- Yeni Hükümetin Mali ve iktisadi politikası ile ilgiliolarak Abdi ipekçinin sorularını yanıtlıyan Maliye BakanıZiya Müeszinoğlu "Para değerini gözden geçirmek, en ivedi konudeğildir", Biz önceliği, işçi dövizlerinin ve ihracat gelirlerinin artırılmasına vermek istiyoruz» Türkiye IMF'yi görmemezlikten gelemez, IMF de Türkiyeyi,». Konu, belli bir çizgidebuluşabilmektir" dedi.

2- İç işleri Bakanı irfan özaydınlı, iç işleri Bakanlığı bütçesi üzerindeki eleştirileri yanıtlıyarak, "birleştirici, toplayıcı ve barıştırıcı olmaya çalışacağız" dedi.

3- AP Genel Başkanı İsparta Milletvekili Süleyman Demirel'inyasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlıktezkeresi, parlemontoya geldi» Başbakanlık tezkeresi Anayasave Adalet komisyonlarından kurulu karma komisyona sevk edildi.

4- MSP Grup yetkilisi Şener Battal verdiğidemeçte "141-142.ve 163'ün değiştirilmesi için partilerle görüşebiliriz" dedi.

5- İsmail Cem Ipekçi'nin Pariste bulunan UNESCO nezdindekiTürk Paimi Temsilciliğine atanması ile ilgili kararname Cumhurbaşkanının onayına sunuldu.

6- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, DiSK Genel Başkanını ve Yürütme kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmedensonra yaptığı açıklamada Ersoy,, "geçmişte bu tarafsızlığa düşürülen gölgeyi silmek görevimizdir," dedi.

7- Karsta Eğitim enstitüsü öğrencileri ile sanat okulu öğrencileri arasında çıkan çatışmada orta okul öğretmeni TalatTemel ile Nizipte,Mehmet Alkut adlı bir yurttaş öldürüldü.CHP Senatörü Muhittin Taylanın evine silahlı saldırı oldu.

8- ABDS israil ve Mısıra sert söz düellosundan vazgeçereksakın diplomasiye dönmeleri için çağrıda bulundu.

9- Kamboçya Vietnamla barış görüşmelerine kesinlikle girmiyeceğini açıkladı.

25 Ocak 1978

1- Cumhurbaşkanı Korutürk yeni yıl dolayısıyle vereceği dörtayrı kabul resminden ilki Çankaya köşkünde düzenlendi.

2-Milli Eğitim Bakanı Nejdet Uğur, valiliklere gönderdiğigenelgesinde, öğrenim özgürlüğü ven can güvenliğini kısıtlamaya ve tehdit altında bulundurmaya .yönelik tüm davranışları önlemede ihmali görülen yöneticiler hakkında cezai ve idari soruşturma yapılacağını bildirdi.

3- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, enflasyon nedeniyle vergi sistemimiz geçerliliğini yitirmiştir. Adaletsizlik görülmemiş ölçüde artmıştır. Vergilerde değişiklikyapacağız"dedi.

4- Millet Meclisinde basına yapılan saldırılar eleştirildi.Turizm Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, "düşünce özgürlüğü yokedilemez" dedi.

5- Bütçe Karma komisyonunda Milli EğitimBakanlığı Bütçesigörüşülürken, söz alan üyeler, anarşinin önlenmesi ve cangüvenliğinin önlenmesini istediler.

6- ABD nin Ankara büyük elçisi Milliyete verdiği demeçte,"ambargo bir kaç ay içinde kalkabilir" dedi.

7- İçişleri Bakanıİrfan özaydınlının bütçe komisyonunda yaptığı açıklamada, bir yılda 55 bin trafik kazası olduğunu söyledi.

8- AP Meclis grubunda ismail Cem'in TRT Genel Müdürü olmasıeleştirildi.

MSP Genel Başkanı Erbakan Genel idare kurulunda yaptığı konuşmada Cumhuriyet başsavcısının kendisi hakkındaki isteminin haksız olduğunu öne sürerek, "bir yerde inanç hürriyeti,fikir hürriyeti varsa demokrasi vardır" dedi.

9- MHP parti kapatan yasa maddesinde değişiklik önerdi.

10- TÖB-DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu yaptığı basıntoplantısında, "ekonomik bunalımın aşılması için emekçilerdenfedakarlık beklenmemeli" dedi.

11- Libya Başbakanı Callud, gönderdiği mesajla Başbakan Bülent Ecevit'i kutladı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda, birçok yurttaş ağır yaralandı ve birçoklarıda gözaltınaalındı. Karsta meydana gelen olaylar nedeniyle Kars Valivekili ile bir müdür ve iki yardımcısı görevden alındı.

13- Demir ithali yolsuzluğuna adı karışanlar için kaçakçılıkiddiası ile koğuşturma açıldı.

istanbul Sanayi odasının bir araştırmasında TürkiyedeGelir vergisi kaybının 68 milyar lirayı buluyor dendi.

14- Devlet Demir Yolları 4,5 aylık sözleşme farklarını ödemedi.

15- BM Kurt Waldheim yapmış olduğu basın toplantısında "Türkiye ilk kez kesin önerilerde bulunmayı vaad etti" dedi.

26 Ocak 1978

1- Dışişleri Bakanlığı bütçesi,TBMM karma bütçe komisyonuıgörüşülürken dışişleri bakanı Gündüz Okçun, "pazarlığı sevmgKıbrıs konusundada masaya kararlı oturacağız" dedi.

2- Maliye Bakanı Müezzinoğlu, Milliyet gazetesine verdiğidemeçte, "savurganlıkları önliyeceğiz, gösterişli tüketimi atacağız" dedi»

3- Milli eğitim bakanı Nejdet Uğur, bir genel görüşme üzerinde yaptığı konuşmada, "Devleti yok sayanlara meydanları dayapacağım" dedi.

4- MSP Genel Başkanı Erbakan, Meclisteki odasında düzenlediği basıntoplantısında, 141,142 ve 163 maddeler için partilbir araya gelmelidir" dedi»

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Meclisteki bir konuşusında, "Gimadaki yolsuzlukidddiaları nedeniyle Gimaya el koycaklarını açıkladı.

6- Danıştay yakacak yardımlaından vergi kesintisi yapılmasgerektiği görüşünde olduğunu Maliye bakanlığına bildirdi.

7- Herhangi bir nedenle öğrencilik hakkını kaybedenlerinaffı hakkında AP'li Cihat Bilgihan'nın verdiği kanun teklifiCumhuriyet Senatosundan geldiği gibi Millet Meclisinde kabuledildi.

8- Tekel Genel Müdürlüğünde Danıştaykararları uygulanmayabaşlandı ve görevlerinden alınanlar yerlerine iade edildi.

9- KTFD Başkanı Nejat Konuk, Ankaradaki temaslarını tamamladıktan sonra "önemli gelişmeler oluyor" dedi.

10- Türkiye Rus uçaklarının Türkiye üzerinden geçişleriniazaltılmasını istedi.

11- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Kipriyanuyu Cumhurbaşkanı oLrak tanımıyacak.

12- Türkiye Sanayicileri ve işadamları derneği başkanı,Feyyaz Berker ile işadamı Rahmi koç "Asayiş, 141,142 ve 163 maddelerin kaldırılması ile gelecekse bu maddeler kalksın"dediler.

13- Anarşik olaylar yurdun çeşitli bölgelerinde hızını danada artırdı, istanbul ve izmir de iki öğrenci, siverekte birpolis öldürüldü.

14- İstanbul Deftardarı Nail Çelenoğlu, "Vergi sistemi, ancakulusal gelirin yüzde onsekiz, sekiz'ini kapsamına alıyor,yükülü başına 349 lira bina 98 lira arazi vergisi ödeniyor"dedi.

15- İş ve İşçi bulma kurumundan yapılan açıklamaya göre 1978’in onbir ayında 770 bin kişi yeni iş istedi.

16- Yunanistan Ana muhalefet lideri Papandreu, Ecevit ve Kafamanlis zirvesine karşı çıktı.

17- Belçikada bulunan Yunan Başbakanı Karamanlîs, Ecevit'inönerilerini bekliyorum" dedi.

18- Rodezyada yönetimi siyah çoğunluğa devretmek için yapılan görüşmelerde anlaşmaya varıldığı açıklandı.

27 Ocak 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Cumhurbaşkanı ile yaktığı haftalık olağan görüşmesinden sonra yurtdışı ve yurtiçi hakkında gelniş açıklamalarda bulundu. Ecevit, "anarşiye karşı önümüzdeki haftalardayeni önlemler alınacak, Kipriyanunun Cumhurbaşkanıolarak ilan edilmesi, bizim açımızdan kendisinin öğle kabulünü gerektiren bir husus değildir", Türk Yunan zirvesi için dış işleri bakanlığı çalışmalara başlamıştır" dedi.

2- Başbakan yardımcısı Faruk Sükan, bir basın toplantısı düzenliyerek, "yolsuzlukların saptanıp adli ve idari işlemlerinbaşlatılacağını" söyledi.

3- Devlet Bakanı Hikmet Çetin, Milliyet gazetesine vermişolduğu mülakatta, "büyük bir işsizlik sorunu var0 Düşük büyüme hızı daha çok işsizlik demektir, buda ekonomiyi olumsuz yönde etkiler. Türkiye borçlanmayacaktın? borçlanacak, ama plan ve program içinde..." dedi.

4- Bütçe Karma komisyonunda Gümrük Tekel Bakanlığı bütçesigörüşülürken, yapılan eleştirileri cevaplıyan Gümrük ve TekelBakanı Tuncay Mataracı, "kaçakçılarla canım pahasına mücadeleedeceğim" dedi.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, ithalat rejimi ile ilgili bir basıntoplantısı düzenliyerek, lüks sayılan mallarınithalatının yasaklandığını söyledi.

6- Katsayının 16'ya çıkarılması için hazırlanan önerge bütçe karma komisyonuna verildi.

7- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Emir Sencer, syaptığıaçıklamada, "tarım ve işportacılık gibi alanlar vergi kapsamınaalınmalı" dedi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda jüç kişi öldü birçok kişide yaralandı.

9- İstanbul Ticaret Odasından yapılan açıklamaya göre, "İstanbulda yıllık toplam fiyat artışı % 38'i buluyor" dedi,

10- Yunan işçileri ücretler için genel grev yaptı.

11- Tunustaki Genel grevde 40 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Portekizde yeni hükümeti Mario Soarez kurdu.

28 Ocak 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit CHP küçük kurultayında yapmış olduğu konuşmada, "Devlet ve okullardaki işgali kaldıracağız,Kıbrıs kördüğümüz çözeceğiz" dedi.

2- Ecevit ayrıca, parti içi konulara değinerek, "partidekadrolaşma görürsem karşı çıkarım. Devlet yönetiminde kadrolaşma görürsem bütün gücümle tek başıma kalsamda karşı çıkacağım" dedi.

3- CGP Parti divanı, Genel Başkan ve Başbakan YardımcısıTurhan Feyzioğiunun başkanlığında toplandı. Feyzioğlu toplantıyı açarken, "Türk devletinin sahipsiz olmadığı görülecektir" dedi.

4- Sağlık Bakanı Mete Tan, ağrı kesici ilaçların fiyatınınucuzlatıldığını açıkladı.

5- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, yaptığı açıklamada,"sanırım CHP anarşinin dur denince durmıyacağını anlamıştır"dedi.

6- Şiddet eylemleri yurdun çeşitli yerlerinde devam etti,Ankarada bir Amerikan şirketi önündeki yedi otomobil kurşunlandı.

7- Çalışma Bakanlığının bütçesi görüşülürken, eleştirileriyanıtlayan Bahir Ersoy, "Memurlarada sendika kurma hakkı tanınacaktır" dedi.

8- Sanayi Bakanlığı Bütçesi görüşülürken 12 milyar liradüşürülerek kabul edildi.

9- ABD Savunma Bakanlığı için hazırlanan rapora göre, Türkve Yunan ulusal silah sanayii kurma girişimleri başarısızlığa uğrayacak deniliyor.

10- Fransız Cumhurbaşkanı Giscard d'Estaing ile görüşen Yunan başbakanı Karamanlis "Ecevitle görüşmeyi çok arzu ediyorum" dedi.

29 Ocak 1978

1- CHP küçük kurultayının ikinci gününde konuşan BülentEcevit, "parti dışı sola saygılı olalım. Ama bize karışmasınlar, bizde onların etki alanına girmiyelim. Yeni hükümet ağırbir miras devralmıştır„ Bu miras Devletin yapısında olduğugibi ekonomide ve dış ilişkilerimizde de bir enkazdan başka bîrşey değildir" dedi.

2- Bütçe Karma komisyonunda Enerji Bakanlığının bütçesi görüşülürken yapılan eleştirileri yanıtlayan, Deniz Baykal,"Bugün Bulgaristandan enerji alıyoruz böyle giderse daha çok almak zorunda kalacağız, yanlış sanayileşme yüzünden enerjidarboğazına girdik" dedi.

3- Bakanlar Kurulunun resmi gazetede yayınlanan bir karanı»göre, AET'den yapılacak ithalattan % 22,5 damga resmi alınacak

4- Dünya Bankasından Maliye Bakanlığına gelen bir yazıda,orman geliştirme, Ereğli Demir Çelik fabrikaları tevsii vedördüncü hayvancılık projelerinde içinde yeraldığı projelerekrediler verileceği önerildi.

5- istanbul Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi öğrencisi Sait Ulusoy'un öldürülmesi üzerine aynı akademi 20 günkapatıldı.

6- Elektrik mühendisleri odası Ankara şubesi genel kurulununaçıkladığı bildiride "Ulusal enerji kaynaklar üzerindeki özelyatırımlar kamulaştırılmalı" denildi.

7- Uluslararası Cüzzam haftası İstanbulda başladı.

8- ABD Başkanı J. Carter'in Kıbrıstaki özel temsilcisiCilifford "ambargonun nato çerçevesinde ortak savunma gereksinimlerin ışığı altında ele alınması gerektiğini söyledi.

9- ABD Başkanı Carter, Kipriyanu ya bir kutlama mesajıgöndererek Cumhurbaşkanı olarak tanıdı.

10- Mısır israil Askeri görüşmelerinin Kahirede yeniden başlatılması israil kabinesinin toplantısında kabul edildi.

30 Ocak 1978

1- CHP Küçük kurultayında konuşan genel başkan Bülent Ecevit, "parti içi hizipleşmeye karşı olduğunu, kendisine karşıolan muhalefet varsa bunu hoşgöreceğini" söyledi.

2- Çalışmalarını tamamlıyan küçük kurultayın bildirisindehükümetin başarısı devletin kurtulabilmesi için zorunludur,denildi.

3- Başbakan Ecevit,Kıbrıs Türk liderleri ile yapmış olduğu görüşmeden sonra, "Siyasi liderlerle Kıbrıs nihai çözümünde görüş birliğindeyiz" dedi.

4- Bütçe Karma komisyonunda Gençlik ve Spor Bakanlığınınbütçesi görüşülürken, Bakan Yüksel Çakmur, "yurtlarda eşkiyaya yardakçılık eden müdür ve yardımcılarını insan olarak kabul etmiyorum" dedi.

5- Öte yandan yine karma komisyonda bakanlığının bütçesigörüşülürken, Hilmi işgüzar, "ev kadınları ile tüm sporcularbağkur kapsamına alınacaktır" dedi.

6- İstanbulda bulunan Sağlık Bakanı Mete Tan, doktorlarınilaç adı yerine reçeteye ilacın ait olduğu gurubun adınıyazmalarını istedi.

7- CHP Senatörü Niyazi Unsal, Gençlik Spor Bakanlığı bütçesinin Millet Meclisi Bütçe karma komisyonunda, görüşülmesisırasında yaptığı konuşmada "Gençleri Kontr Gerilla birbirinevurdurtuyor. Elimde belgeleri var yaşayabilirsem açıklıyacağım"dedi.

8- Merkezi Ankarada olmak üzere Doğu Perinçek'in başkanlığında, Türkiye İşçi Köylü Partisi adlı bir siyası parti dahakuruldu.

9- Petrol-İş Sendikası Diyarbakırda Shell petrol şirketineait işyerlerinde grev başlattı.

10- İstanbulda ençok vergi ödeyenler ödüllendirildi.

11- Sermaye piyasası yetkilileri hisse senedi fiyatlarınınkar etkisi ile yükseldiğini açıkladılar.

12- Karsta tabanca ile yaralanan liseli bir genç öldü.

13- Ülkücü gençler Ankarada yürüyüş yapıp havaya silah açtılar.

14- Beyruttaki Tunus büyük elçiliği bombalandı.

15- Yunan başbakanı K. Karamanlis, Bonn'da "bizi Natonun askeri kanadından çıkmaya Kıbrıs harekatı zorladı"dedi.

israil Başbakanı Meneham Begin, "Ortadoğu sorunu ile ilgili taraflar sabırlı olmalıdır" dedi.

31 Ocak 1978

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yeni yıl dolayısiyle Ankaradaki yabancı misyon temsilcilerine verdiği resepsiyonda,"Açlık ve nüfus patlaması dünyanın en önemli iki sorunudur"dedi.

1- Başbakan Bülent Eeevit, Kontrgerilla tartışmaları konusunda sorulan bir soruya karşılık, "sırası gelince birşeylersöyliyeceğim" dedi,

2- CHP'li on milletvekil siyasi partiler karununun guruptagörüşülmediğini ileri sürerek Meclis çalışmalarını engellediler.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, "FinanciiTimes gazetesine bir demeç vererek, "yabancı petrol şirketleri, Eğede TPAO ile işbirliğine gidebilir" dedin.

4- Milliyet gazetesine bir demeç veren Sağlık Bakanı MeteTan, bulunmayan ilaçları on günde hibe yolu ile getirebilirimmecburi hizmet gibi polisiye tedbirlerin karşısındayım. Tamgün çalışma tasarısı bitirildi." dedi.

5- Tarım asgari ücret tesbit komisyonu, tarımda asgari ücreti 90 lira olarak tesbit etti.

6- Bütçe karma komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken, Kontr-gerilla konusu tartışmalara tekrar konu olmuşAP milletvekili Müfit Bayraktar, "Kontr-gerilla komünistlerekarşı ise mubahtır" dedi, CHP Senatörü Niyazi Unsalda "ülkemizde olayların üstüne artık yasal güçler gitmelidir. Türkiye’nin 12 Mart'a nasıl geldiğini ortaya çıkaracağız" dedi.

7- İstanbul'da Topçularda bir bankanın şubesi üçüncü kezsoyuldu, Ankarada dört yere patlayıcı madde atıldı. 1DMMA vebuna bağlı yüksek okullar 6 Şubata kadar kapatıldı.

8- Türkiye Sanayi-odaları birliği başkanı Sakıp Sabancı,İşletme fakültesinde bir konuşma yaparak, tüketim malı üretiminden vazgeçilmesini söyledi.

9- İstanbul Üniversitesi İşletme fakültesinde Doçent Tekba;Yılda ikibuçuk milyar liralık buzdolabının taksitle satıldığını açıkladı.

10- Karababa barajının kapasitesi genişletildi.

11- Yunan Başbakanı Karaman!is, Federal Almanya Başbakanıile görüştükten sonra, "Ege ve Kıbrıs konusunda barışçı birçözüm bulunacağına inanıyorum" dedi.

12- Görüşmelerde bulunmak üzere İsrail Savunma Bakanı Weizm<Kahireye gitti,

13- ABD Başkanı Carter, Sovyetlerin uydularının yasaklanmas:gerektiğini ileri sürdü.