11.10.1978
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1978

1 Ekim 1978

1- Köy-Kent projesinin ilk uygulamasına bugün Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Taşkesti köyünde başlandı. 20 köyü kapsayan KöyKent uygulaması için düzenlenen törende konuşan Başbakan BülentEcevit, bu uygulamanın köylerin birleştirilmesini değil, köylülerin gücünün birleşmesini amaçladığını söyledi.

2- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı bugün yaptığı konuşmada, vali,kaymakam, emniyet müdürü ve diğer güvenlik görevlilerinin yanlı davrandıkları yolundaki suçlamaları yanıtladı ve bu kişilerin, örgütlerin, yasalara uygun olarak tam bir yansızlıkla ve vatandaşların kendilerine karşı duyduğu güvenin huzuru içinde feragatle görev yapmakta olduklarınıbildirdi.

3- Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğünce hazırlanan 1978 yılının ilk yarısına ilişkin ekonomik rapora göre, toplam para arzı 1978 yılında, 1977 yılma oranla binde 4 gerileyerek 209 milyar 752 milyonoldu. öte yandan, dış ticarette sağlanan verilerle 1978 yılında dış satım, 1977 yılına oranla yüzde 5,7 artarak 801,6 milyon dolara ulaşmış,ayni dönem içinde ithalât ise, yüzde 22,7 azalarak 639,6 milyon dolarolarak gerçekleşmiştir.

4- Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Genel Müdürlüğünden yapılanaçıklamaya göre ham pamuk ve buğday ihracatından, geçen yılın aynidönemine oranla 186 milyon dolarlık fazla döviz sağlandığı bildirildi.

5- Bayındırlık Bakanı Serafettin Elçi Hopa'da yaptığı konuşmada, ihalesi bitirilen Hopa - Sarp karayolunun tamamlanması ile Sarp Batum sınır kapısının 1981 yılında trafiğe açılacağını söyledi.

6- Çiğli havaalanı Charter terminal binası bugün törenle hizmeteaçıldı.

7- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin İzmir'de düzenlediği toplantıda konuşan Genel Başkan Hikmet Yurdagül, Kıbrıs Maraş'ının Rumlara verilmesinde ısrar eden Yunanlıların, önce Batı Trakya'dan attıkları yüzlerce Türk'ü geri almaları gerektiğini belirtti.

8- Avusturya'nın Ankara Büyükelçisinin eşi Verena ve kızı Dr.Anderea kamp yaptıkları Fethiye'nin ölüdeniz mevkiinde bir kişinin silâhlı saldırısına uğrayarak öldürüldüler.

9- İran Hükümeti, Şah rejimine karsı olmaktan mahkûm binlercekişiyi kapsayan bir af ilân etti. Şii lider Ayetullah Humeyni de serbestbırakıldı.

2 Ekim 1978

1- CGP Genel Başkanı Feyzioğlu'nun istifası ile boşalan Başbakan Yardımcılığı görevine, bu görevi vekâleten yürüten Devlet BakanıHikmet Çetin'in atanmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi Cumhurbaşkanlığınca onaylandı. Böylece boşalan Devlet Bakanlığı da kaldırıldı.

2- Bangladeş Cumhurbaşkanı Tümgeneral Ziyaur Rahman, 40kişilik heyetle birlikte Ankara'ya geldi.

3- Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve bu bankaya bağlıkuruluşların Washington'da düzenlediği toplantılarına katıldıktan sonra bugün Ankara'ya dönen Maliye Bakanı Müezzinoğlu, Dünya Bankası ve O'na bağlı bankalar grubunun Türkiye'ye 500 milyon dolarlık yenibir kredi olanağı sağladıklarını söyledi.

4- T.C. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada kamu kuruluşlarına açılan kredilerin 31 aralık 1977'den bu yana 37 milyar 898milyon artarak eylülün ilk haftasında 157 milyar 573 milyon liraya ulaştığı bildirildi.

5- 20 Ülkeden 100'ün üstünde delegenin katıldığı uluslararasıTurizm Kongresi Marmaris'te açıldı.

6- MHP Genel İdare Kurulunun iki gün süren toplantısından sonra yayınlanan bildiride, ülkede sıkıyönetim ilân edilmesi. Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kurulması ve 1979 Senato seçimleri ile birlikte erken seçime gidilmesi istendi.

7- Avrupa Konseyine üye ülkelerden Fransa, İtalya, Portekiz veİspanya'nın komünist parlamenterleri ortak bir bildiri yayınlayarak Türkiye'de komünist partisinin kanunî hale getirilmemesini protestoettiler.

8- Sovyetler Birliği ile Yugoslavya arasındaki ilişkilerin iyi durumda olmadığını öne süren Yugoslavlar, Mareşal Tito'nun bu yıl Sovyetler Birliğine yapacağı resmî ziyaretin iptal edildiğini bildirdiler.

3 Ekim 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, MHP'nin ülkede sıkıyönetime gidilmesi önerisini yanıtlayarak, buna gerek olmadığını ve Hükümetinülkede huzuru ve barışı sağlamak yolundaki çabalarını, hiçbir kışkırtma ve tertipten etkilenmeksizin sürdüreceğini ve sonuç alacağını bildirdi.

2- Devlet Bakanı Ahmet Şener bugün yaptığı açıklamada, ülkemizde 1979 yılında kadastrosuna başlanmamış il kalmayacağını bildirmiştir.

3- MHP İstanbul İl Başkanı Recep Haşatlı ve oğlu Mustafa Haşatlı İstanbul'da evinin önünde üç kişi tarafından tabanca ile öldürüldü.

4- Birleşmiş Milletler Teşkilâtının 33. Genel Kurul toplantısındabir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, Türkiye ile Yunanistan arasında askıda bulunan sorunların bir an önce çözümünün,Kıbrıs sorununun da çözümüne katkıda bulunacağını bildirdi.

5- Kıbrıs - Türk Federe Devleti yetkililerinin verdiği bilgiye göre,Kıbrıs Rum Yönetiminin, Federe Türk Devletine karşı uyguladığı ekonomik ambargoya karşın Türkiye ve yabancı ülkelerden 1978 yılının ilk8 ayı içersinde Kıbrıs Türk limanlarına 881 gemi geldi.

6- Lübnan Cumhurbaşkanı Elias Sarkis Lübnan radyo ve televizyonunda yayınlanan konuşmasında, iç çekişmeler nedeni ile ülkesininçökmek üzere bulunduğunu bildirdi.

4 Ekim 1978

1- Madenlerin devlet eli ile işletilmesini öngören yasa tasarısıCumhuriyet Senatosunun bugünkü birleşiminde 12'ye karsı 93 oyla kabul edildi.

2- Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında, Türkiye'deki bazı ortak savunma tesislerinin geçici bir statüye tabi olarak yeniden açılmasını kararlaştırdı ve statünün ilkelerini saptadı. Buna göre Sinop vePirinçlik'teki ortak tesisler ile Belbaşındaki sismik ve Kargaburun'dakiseyrüsefer tesisleri yeniden isletmeye açılıyor.

3- Bangladeş Cumhurbaşkanının Türkiye'yi ziyaretine ilişkin olarak yayınlanan ortak bildiride, Türkiye ile Bangladeş arasında işbirliğiyapılacak hususların saptandığı ve Cumhurbaşkanı Korutürk'ün, Senato ve Meclis Başkanları ile Başbakanın Bangladeş'i ziyarete davetedildiği açıklandı.

4- Libya'ya yaptığı ziyaretten bugün yurda dönen Çalışma BakanıBahir Ersoy, Libya Hükümeti yetkilileri ile, bu ülkede Türkçe öğrenimyapacak bir okul açılması hususunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

5- Lübnan'da süren iç savaş sonucu son 24 saatte 500 kişinin öldüğü bildirildi.

6- ABD Başkanı Carter, Avrupa'daki Amerikan ve NATO Kuvvetleri Komutanı Alexander Haig'in görev süresini iki yıl uzattı.

5 Ekim 1978

1- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, bir açıklama yaparak bazı yayın organlarında zaman zaman Silâhlı Kuvvetler mensuplarına yönelik iftiralar görüldüğünü bildirdi, yasa dışı hiçbir olayın sözkonusu olmadığını söyledi.

2- Çekirdeksiz kuru üzüm için ikinci ihraç kotası açıklandı. 7 numara üzüm ihraç fiyatı 1250, 12 numara ise 1400 dolar olarak saptandı.

3- İsveç Televizyonunda dün gece Türkiye'deki politik durum veanarşi ile ilgili bir film yayınlandı. Programın yapımcısı Bo Holmquist,Demirel hükümeti zamanında Türkiye'de film çekerken yakalanıp, hudut dışı edilmiş, daha sonra Danıştay'ın, bu davranışı Helsinki Kararlarına aykırı bulup iptal etmesi üzerine yeniden Türkiye'ye gelmişti.Yapımcı, programında Türk Danıştay'ının bu kararından uzun uzun övgüile bahsetti.

4- Ticaret Bakanlığı, 1978-79 sezonunda uygulanacak asgarî tütün ihraç fiyatlarını en yüksek 4.25 dolar, en düşük 3.25 dolar olarakbelirledi.

5- Ticaret Bakanı Köprülüler, Irak'a 20 milyon dolarlık elma ihracı konusunda iki ülke arasında anlaşmaya varıldığını açıkladı.

6- Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Başkanlık Kurulu tarafından bugün yapılan açıklamada MHP'nin kapatılması gerektiği belirtildi.

7- Türk Millî Takımı, Sovyetler Birliği ile yaptığı karşılaşmayı2 - 0 kaybetti.

8- İzmir'de yayınlanmakta olan Yeni Asır Gazetesinin başyazarıŞevket Bilgin 84 yasında vefat etti.

9- Türkiye'deki bazı ortak savunma tesislerinin, yeniden açılmasıhususundaki Hükümet kararı Amerikan yönetimi tarafından «çok olumlu bir adım» olarak nitelendirildi.

10- BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere Newyork'ta bulunan 41 müslüman ülkenin dışişleri bakanları, Kıbrıs anlaşmazlığı üzerinde yaptıkları bir görüşmede Türk tezinin desteklenmesi hususundagörüş birliğine vardılar.

6 Ekim 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Ankara'da verdiği demeçte, Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'in hükümete bir muhtıra verdiği yolunda basında görülen haberlerin aslı olmadığını söyledi. Başbakan Ecevit, TürkSilâhlı Kuvvetlerini, çağırılarla etkileyemeyeceklerini anlayan demokrasi düşmanlarının yandaşlarına moral verebilmek için bu tür haberleryayma çabasında olduklarını söyledi.

2- AP Genel İdare Kurulunun bugün yayınlanan bildirisinde, «Terörizmin dehşeti yetmiyormuş gibi toplum, ekonomik anarşi ve hayatpahalılığı altında ezilmektedir.» denildi.

3- Atatürk Kültür Merkezi İstanbul'da törenle hizmete açıldı.

4- ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı ambargonun kalkmasındansonra ilk ABD askerî yardımı İskenderun'a geldi.

5- Maliye Bakanlığı, sanayicilerin transfer gereksinmeleri için60 milyon dolarlık fon ayrıldığını açıkladı.

6- Türkiye ile Finlandiya arasında bir Kültür Anlaşması imzalandı.

7- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın SSCB'ni ziyareti sonunda yayınlanan ortak bildiride, Sovyetler Birliği'nin, Suriye'nin savunma potansiyelini güçlendirmeye hazır olduğu bildirildi.

7 Ekim 1978

1- İlkeleri Bakanlar Kurulunca saptanarak açıklanan Türkiye'deki ortak savunma tesislerinin tabi olacağı statü, resmî gazetenin bugünkü mükerrer sayısında yayınlandı. Not : Bakanlar Kurulu kararınıntam metni bugüne ait bölümün sonundadır.

2- MHP Genel Başkanı Türkeş bugün düzenlediği basın toplantısında anarşi ile mücadelede hükümet uygulamalarının kanunlara aykırı olduğunu öne sürerek, «Polisin görev alanında jandarma ve askerîbirlikler kullanılıyor. Biz bunun hukuka uygun hale getirilmesi için sıkıyönetim istedik» dedi.

3- Türkiye İşçi Partisi 7. il temsilcileri toplantısı Ankara'da yapıldı. Toplantıda konuşan Genel Başkan Behice Boran, MHP'ninparti yapısı ve yan kuruluşları ile, faşizm yanlısı güçlerin eylemleri içinde bulunduğunu söyledi.

4- Türk parasının değeri, Batı Alman Markı, Belçika Frangı, Hollanda Florini ve Norveç Kronu karsısında yeniden belirlendi.

5- Dördüncü Akdeniz Moda Festivali Mersin'de açıldı.

6- Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen 12. Türkiye GüzellikYarışmasında, İzmirli Sevil özgültekin Türkiye güzeli seçildi.

7- Bir süredir Sovyetler Birliğinde bulunan Kıbrıs Rum EmekçiHalk İlerici Partisi Genel Sekreteri Eskezias Papannu'ya «Sovyet EkimDevrimi Nişanı» verildi.

8- Beyrut'ta Hıristiyan milislerle Suriye birlikleri arasındaki sonçarpışmalarda ölü sayısının 800'ü aştığı, yaralıların ise 3.000 dolayında olduğu bildirildi.

Bakanlar Kurulu'nun resmi gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin kararı şöyledir :

«Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye'ye uyguladığı silâh ambargosunun 26 eylül 1978 tarihinde kaldırılmasından sonra ortaya çıkan yeni koşullar karsısında, faaliyetlerine 25 temmuz 1975 tarihindenitibaren ara verilmiş olan savunma tesisleri konusunda Millî GüvenlikKurulu'nun 2 ekim 1978 tarihli tavsiye kararı dikkate alınarak :

1-Savunma tesislerine ilişik geçici statünün uygulanması,

2 - Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri arasında savunma ile ekonominin ayrılmazlığı gerektiği gibi gözeten bir savunma işbirliği anlaşmasının yapılması için Dışişleri Bakanlığının Koordinatörlüğünde, Genelkurmay Başkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı vediğer ilgili Bakanlık ve kuruluşların da katkısıyla gerekli çalışmalarınyürütülmesi ve bu konuda görüşmeler yapılabileceğinin Amerika Birleşik Devletleri hükümetine bildirilmesi,

3 - Türkiye'deki ABD kuruluşlarına, personeline ve sivil unsuruna uygulanacak rejimin Dışişleri Bakanlığının koordinatörlüğünde Genelkurmay Başkanlığı ve Millî Savunma Bakanlığınca, diğer ilgili Bakanlık ve kuruluşların da katkısıyla, 6375 sayılı yasa ile onaylanmışsözleşmeye dayanılarak ve diğer NATO ülkelerindeki uygulamalar dagözönünde tutularak saptanması,

Bakanlar Kurulunun 4/10/1978 tarihli toplantısında kararlaştırılmıştır.»

Resmî Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında. Bakanlar Kurulunca saptanan ve Türkiye'deki ortak savunma tesislerinin bir yıl süreyle tabi olacakları geçici statüyü belirleyen ilkeler de yayımlanmıştır. Geçici Statü :

Türkiye'deki ortak savunma tesislerinin en geç 9 Ekim 1979 tarihine kadar tabi olacakları geçici statü de şöyledir :

1 - 25 Temmuz 1975 günkü geçici statü hükümleri aşağıdakişekilde değiştirilmiştir.

2 - Faaliyetleri 25 temmuz 1975 tarihinden itibaren durdurulmuş olan tesislerden Sinop ve Pirinçlik 9 ekim 1978 tarihinden itibaren bir yıl süre ile III. maddedeki koşullar altında faaliyete geçirilebileceklerdir.

Faaliyetleri 25 Temmuz 1975'de durdurulmuş olan KargaburunSeyrüsefer ve Belbaşı Sismik Tesislerinden sivil amaçlarla da yararlanılmak üzere bu tesislerin isletilisinin tamamen Türk makamlarına devri için görüşmelere girişilecektir. Bu arada, bu iki tesis de 9 ekim 1978tarihinden itibaren faaliyete geçirilecek ve anılan görüşmeler sonuçlanıncaya değin keza III. maddedeki hükümlere tabi olacaklardır.

Türkiye'ye devri üzerinde daha önce anlaşmaya varılmış olan Karamürsel tesislerinin devir - teslim işlemi süratlendirilecektir.

3 - Yukarıda II nci maddenin 1. ve 2 nci paragrafında anılantesisler ile incirlik Tesisi Kuzey Atlantik Andlaşmasından doğan yükümlülüklerle sınırlı olarak faaliyette bulunacak, T.C. Hükümetince izin verilecek amaçlardan başka amaçlar için kullanılmayacaktır. Bunların faaliyetleri ve işletilmeleri anılan amaçlar uyarınca ortaklaşa hazırlanacak programlarla düzenlenecektir.

b) Yukarıda (a) fıkrasında anılan tesisleri ve iletişim (muhabere) sistem ve şebeke yerleri Türk Silâhlı Kuvvetleri tesisleridir. Bu tesislerden ABD'nin yararlanmasına ilişkin düzenlemelerin uygun bir biçimde yürütülebilmesi için Türk Tesis Komutanı ile ona muhatap ABDkıdemli subayı işbirliği yapacaklardır.

c) Tesislerden elde edilen bütün bilgi ve istihbarat ortaklasapaylaşılacaktır.

d) ABD unsuru için teçhizat ile özellikle anılan unsur ve bununaskeri, sivil personeli ve yakınlarının kullanışı için makul miktarlardayiyecek, ikmali maddeleri ve sair eşya 6375 sayılı Kanunla onaylanmış bulunan 19 haziran 1951 tarihli «Kuzey Atlantik Andlaşmasına tarafdevletler arasında kuvvetlerin statüsüne dair sözleşme» hükümleri uyarınca Türkiye'ye ithal ve Türkiye'den ihraç olunabilir.

Yukarıda (b) fıkrasında anılan tesislerin her birine ait ABD unsuru, silah, mühimmat ve ana teçhizat kalemlerinin kadro ve mevcuduile bütün bunların getirilmeleri ve götürülmeleri ve değiştirilmeleri, toprağa bağlı yapıların bünyesini değiştirme, yıkma, sökme, tadil ve modernleştirme isleri yetkili Türk makamlarının ön iznine bağlı olacaktır.

Teçhizat ana kalemleri ile silâh ve mühimmatın Türkiye'ye ithalive Türkiye içinde yer değiştirmesi yetkili Türk makamlarının ön izninetabi olacak ve koruma önlemleri altında yapılacaktır. Silâh ve mühimmatın gümrük denetimi için özel usuller konulacaktır. Gizli niteliktekiteçhizat ve malzemenin gümrük denetimine ilişkin usuller ayrıca saptanacaktır.

Bu tür emtianın Türkiye'ye getirilip götürülmesi sadece,

1 - Yeşilköy, Esenboğa ve incirlik Havaalanları ile,

2 - İstanbul, Yumurtalık ve İskenderun limanlarından yapılacaktır.

e) Tesislere giriş - çıkış mevcut usullere göre yürütülecektir.

f) Tesislerin çalışması, bu çalışma ile diğer askeri ve sivil tesislerin faaliyetleri arasında müdahaleyi ve mal ve cana zarar verilmesini önleyecek şekilde koordine edilecektir.

g) ABD Hükümetince gerek duyulan malzeme, teçhizat, ikmalmaddeleri, hizmetler ve sivil el emeği, uygulama olanağı bulunan engeniş ölçüde Türkiye'den sağlanacaktır.

4 - Türk hava sahasından geçecek veya Türkiye'deki belirlimeydanlara inip kalkacak ABD askeri uçakları ve helikopterleri diğerNATO üyesi ülkelere ait askeri uçaklara uygulanan işlemlere tabi olacaktır.

Türkiye sınırları içinde bulundurulmasına izin verilen ABD helikopter ve uçaklarının Türkiye içindeki uçuşları da Türk makamlarının öziznine tabidir.

5 - Yukarıdaki III. Madde (b) fıkrasında sayılan tesisler ile iletişim sistem ve şebeke yerleri dışında kalan komuta, kontrol, idare, lojistik ve genel destek kuruluşları da işbu geçici statünün hükümlerinetabi olacaktır.

6 - İşbu geçici statü en geç 9 Ekim 1979 tarihinde sona erecektir.»

8 Ekim 1978

1- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ bugün yaptığı konuşmada, söylenenlerin aksine. Hükümetin, tam bir uyum içinde çalışmakta olduğunu söyleyerek, devletin ve halkın sorunlarını çözümleyebilmek için 1981 yılına kadar iktidarda kalmaya kararlı bulunduklarınıbildirdi.

2- MSP Genel Başkanı Erbakan bugün düzenlediği basın toplantısında, Mecliste grubu bulunan 4 parti liderinin, anarşik olaylar konusunda alınması gerekli önlemlerin saptanması için bir toplantı yapmalarını önerdi.

3- Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün verilerinegöre haziran ayının sonunda genel bütçenin geliri 85 milyar 60 milyonlira, harcamaları ise 90 milyar 461 milyon lira oldu.

4- Türkiye'deki ortak savunma tesisleri konusunda bugün bir demeç veren ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, «Türkiye'deki bütün tesisler Türk tesisleridir. Bununla beraber, dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi ABD personeli, ABD makamlarına bağlıdır ve ABD subaylarısadece ABD personelini ve faaliyetlerini yönetir» dedi.

5- Kıbrıs Rum Lideri Kipriyantı bugün Newyork'ta Rumlara hitaben yaptığı konuşmada, «Girne'ye, Magosa'ya, Karpas'a ve Omorfo'yabayrak çekilinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz» dedi.

6- Irak'tan ayrılarak Fransa'ya sığınan İran'lı Şii lider AyetullahHumeyni, gazetecilere. Şah rejimine karşı mücadelesini en etkin şekilde buradan sürdüreceğini söyledi.

9 Ekim 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Ankara'da Üniversite Rektörleri ilebir toplantı yaptı ve üniversiteler konusunda oluşturulacak yeni yasaldüzenlemeler hakkında bilgi verdi.

2- Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 33. dönem toplantılarınakatıldıktan sonra yurda dönen Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, bu seyahati sırasında 40 ülkenin dışişleri bakanı ile görüştüğünü ve kendilerine Türkiye'nin dış politikasındaki yeni yaklaşımı anlattığını söyledi.

3- AP Ankara Milletvekili Fikri Pehlivanlı partisinden istifa etti.Böylece AP'nin Millet Meclisindeki sandalye sayısı 174'e indi.

4-Dün gece Ankara'nın Bahçelievler semtinde TİP üyesi 6 gençöldürüldü. Saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan Serdar Alper isimligenç, 3 kişi olan katillerin «intikam tugayına bağlı ülkücü komandolar»olduğunu söyledi.

5- Üç gündenberi Ürdün'de bulunan Ticaret Bakanı Köprülülerile Ürdün yetkilileri arasında imzalanan ticaret anlaşması uyarıncaTürkiye Ürdün'e 5 bin ton buğday ihraç edecek ve karşılığında Ürdün'den 600 bin ton fosfat alacaktır.

6- Çin Halk Cumhuriyeti Halk Kurtuluş Ordusu Harp Akademisinden 13 kişilik bir heyet, resmî görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

7- Federal Almanya'nın Hassen Eyaletinde yapılan parlâmentoseçimlerini koalisyon partileri sosyal demokratlar ve hür demokratlarkazandı.

10 Ekim 1978

1- CGP Genel Başkanlığınca Cumhurbaşkanlığına gönderilenbir yazıda, artan hayat pahalılığı ve ekonomik bunalım ile yaygınlaşan anarşi ve bölücü faaliyetlerin millî beraberlik içinde durdurulabileceği öne sürülerek, Cumhurbaşkanından TBMM'de temsil edilen partiler ile Cumhuriyet Senatosundaki partiler dışı grupları, ilgili hükümet üyeleri i!e birlikte toplantıya çağırması istendi.

2- AP Genel İdare Kurulu ve Başkanlık Divanının bugün yaptığıtoplantılardan sonra bir demeç veren Genel Sekreter Nahit Menteşe,«Bugün Türkiye fevkalâde vahim şartlar içindedir. Bu hükümetin istifası gerekmektedir.» dedi.

3- Brüksel'de sürdürülen Türkiye - AET görüşmelerinde TürkHeyeti, AET üyesi ülkelerin oluşturacakları çeşitli kaynaklardan önümüzdeki 5 yıllık dönem içinde Türkiye'ye 8 milyar dolar kredi sağlanmasını teklif etti.

4- Sovyet TASS Ajansının bugünkü bülteninde Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki ticarî ilişkiler konusunda bir yorum yayınlandı.Yorumda, «İki ülke arasındaki ticarî ilişkilerde yeni bir adım atılmışAnkara'da imzalanan anlaşma ile iki kez iki memleket arasında uzunsüreli bir ticarî mübadele öngörülmüştür. Böylece karşılıklı ticaretimiz3 yıl içinde % 100 - 150 oranında artış gösterecektir» denilmektedir.

5- Çin Halk Cumhuriyeti ile Federal Almanya arasında teknik vebilimsel işbirliği anlaşması imza edildi.

6- Son iki gün içinde İran'da Şah aleyhtarı göstericilerle polisarasındaki çatışmalar sırasında 16 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

11 Ekim 1978

1- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün bugün düzenlediği basın toplantısında Amerika gezisi hakkında bilgi verdi. Dışişleri Bakanı TürkHükümetinin, ABD ile ilişkilerini, ekonomik, teknik ve kültürel konuları da içeren daha geniş bir çerçeve içinde ele almayı amaçladığını belirtti.

2- Federal Almanya'yı resmen ziyaret etmekte olan Millî SavunmaBakanı Hasan Esat Işık, ilk temasları hakkında yaptığı açıklamada, Almanlara ortak savunma sanayiinde işbirliği ve Türk savunma sanayiiürünlerinin NATO ülkelerinde pazarlanması konusunda katkıda bulunmalarını önerdiğini söyledi, bu konularda Almanların da olumlu tavırtakındıklarını belirtti.

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, BM Gıdave Tarım Örgütünün, Türkiye'ye 14 projede toplam 5 milyon 300 bindolarlık teknik kredi sağladığını bildirdi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Partisinin 7. Kuruluşyıldönümü nedeni ile yaptığı konuşmada, siyasî partiler liderlerini anarşinin önlenmesi konusunda işbirliğine çağırdı.

5- T.C. Halk Bankası Genel Müdürü İsmet Alver, meslek kuruluşları ile esnaf ve sanatkârlara 1978 yılı içinde dağıtılan kredi miktarının 21 milyar liraya yükseldiğini, 1979 yılında ise, 25.5 milyar lira civarında kredi dağıtımının planlandığını açıkladı.

6- Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Elverdi, MHP BaşkanlıkDivanı bildirisinde, «Ülkede sıkıyönetim ilân edilmesi, yetki ile birliktesorumluluğun orduya devredilmesinin istenmesi nedeni ile MHP hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

7- Elazığ ve Siirt'te meydana gelen anarşik olaylarda 4 kişi öldü.Diğer taraftan 10 ağustos 1978 günü Balgat'ta 5 kişiyi öldüren ve 12kişiyi yaralayanlardan 4 kişi yakalanarak tutuklandı.

8- Geçtiğimiz Cumartesi günü Lübnan'da ateşkes ilân edilmesine rağmen Suriye Barış Gücü askerleriyle Hıristiyan milis kuvvetleri arasında yeniden şiddetli çarpışmalar başladı.

12 Ekim 1978

1- Cumhuriyeti Senatosu Millî Birlik Grubunca yayınlananbildiride, anarşik olayların ve terörizmin son günlerde uzandığı boyutların anayasal düzeni ve toplumu sarsmaya başladığı öne sürülerek.Hükümetin, vakit geçirmeden ülkeyi anarşiden kurtaracak etkin çareleri uygulamaya koyması istendi.

2- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Başbakan Ecevit'e gönderdiği mektupta hükümeti, «Faşist odaklarla savaşıma» çağırdı. Bastürk, mektubunda ayrıca, DİSK'in, Türkiye'deki ABD üslerinin açılmasına karşı olduğunu bildirdi.

3- Atatürk Üniversitesine bağlı 7 fakülte ve 1 yüksek okulda görevli 7 profesör, 26 doçent ve 211 öğretim görevlisi ortak bir bildiriyayınlayarak anarşik olaylara karşı zaman kaybetmeden önlem alınmasını istediler, bu konuda anayasal kuruluşları göreve çağırdılar.

4- Türkiye tarafından bir süre önce ABD'den satın alman, ancakambargo uygulaması nedeni ile gönderilmeyen bazı silâhlar ile askerîaraç ve gerecin Türkiye'ye şevkine bugünden itibaren başlandı.

5- Türk heyeti ile AET yetkilileri arasında üç gündenberi Brükselde sürdürülen görüşmeler bugün sona erdi. AET adına görüşmeleriyürüten Sir Roy Denman, Türkiye'nin isteklerini ortaklık içinde çözmekiçin gereken çabayı harcayacağını söyledi.

6- Türkiye ile İtalya arasında «Borç erteleme anlaşması» imzalandı. Ertelenen borç toplamı 30 milyon dolar.

7- İsveç hükümeti, ülkedeki Türk işçi çocuklarının eğitilmesi içinTürkçe öğretim yapacak okullar açılacağını bildirdi.

8- Moskova'da bulunan Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı ileSSCB Kültür Bakanı arasındaki görüşmeye dair bilgi veren TASS Ajansı,«Sıcak ve dostça bir hava içinde geçen görüşmelerde Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki kültür ilişkilerinin daha da geliştirilmesi» sorunlarının ele alındığını bildirdi.

9- Antbirlik, Antalya bölgesinde bu yıl pamuğun kilosunu 14lira 90 kuruştan alacağını açıkladı.

10- Yugoslav Devlet Başkanı Mareşal Tito'nun, Üsküp'te yaptığı konuşmada, Yunanistan'da Makedonyalı bir azınlığın bulunduğundan sözetmesi, Atina'da tepki ile karşılandı.

11-- BM İstatistik Yıllığında verilen bilgiye göre, Dünya nüfusu sonbir yılda 77 milyon artarak 4.044 milyara ulaştı.

13 Ekim 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurul toplantısını açarkenyaptığı konuşmada, iç güvenlik önlemlerinin etkinleştirilmesi sonucusağda ve solda siyasal cinayetlerin kaynaklarının ortaya çıkarıldığınıbildirdi. «Sağda siyasal cinayetleri işleyenlerin ve işletenlerin kaynakları ile, Türkiye'de kapalı rejim çağrısında bulunanların aynı olduklarıson günlerde kamuoyunun gözlerinin önüne serilen ve yer yer savcılarca adalete sunulan kanıtlarla artık belli oldu» dedi.

2- MHP Genel İdare Kurulunun yayınlanan bildirisinde hükümetsıkıyönetimden ve devlet güvenlik mahkemelerinden yana olmadığı içinsert bir dille eleştirildi.

3- TÜRK-İŞ Genel Başkanı Halil Tunç ile DİSK Genel SekreteriFehmi Işıklar yaptıkları görüşmede, anarşi ve terör olaylarına karşı ortak hareket etmeye karar verdiklerini bildirdiler.

4- DİSK Genel Yönetim ve Yürütme Kurulları ile Başkanlar Konseyinin iki gün süren toplantısından sonra yapılan açıklamada, DİSK'in«faşist darbe özlemcilerine karşı Hükümete omuz verme» kararı aldığıaçıklandı.

5- Washington'da, Mısır ile İsrail arasındaki «Orta Doğu Barışı»görüşmelerine başlandı,

6- İran'ın başlıca muhalefet partisi olan Ulusal Cephe, halkı, 84dini liderin de katılacağı bir genel greve çağırdı.

14 Ekim 1978

1- Madenlerin devlet eli ile işletilmesine ilişkin kanun ResmiGazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, linyit, demir ve boryataklarının isletilmesine ilişkin olarak verilmiş ruhsatlar geri alınacaközel sektöre ait bir maden devlet eli ile işletilecekse, sözü geçen madenin sahibine tazminat ödenecek.

2- İmar ve İskân Bakanı Ahmet Karaaslan, konut sorununun kökünden çözümünü sağlayacak yasa tasarısının Meclislere sunulduğunubildirdi.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Türkiye'nin 1978 Eylül ayısonuna değin dış satımlarının 1 milyar 435 milyon dolara ulaştığınıaçıkladı.

4- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar'ın kendisini ziyareti nedeniile yaptığı konuşmada CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, «TÜRKİŞ ve DİSK'in demokrasimize yönelen saldırılar karsısında ülkeye sahipçıkmaları tüm yurttaşlarımızda büyük huzur ve güven yaratmıştır» dedi.

5- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, Ankara'nın başkent oluşunun 55. yıldönümü nedeni ile Sovyet TASS ajansına verdiği demeçteTürk Sovyet ilişkilerinin Atatürk ve Lenin döneminde başladığını, günümüzde de başarılı bir işbirliği olarak devam ettiğini söyledi.

6- Kıbrıs Türk Ticaret Odası yayınladığı bildiride, Türkiye ile Kıbrıs arasındaki tüm seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını ve serbestdolaşımın sağlanmasını istedi.

15 Ekim 1978

1- Geçirdiği rahatsızlık nedeni ile bir süredir İstanbul'da dinlenmekte olan Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Ankara'ya döndü ve görevine başladı.

2- Adalet Bakanı Mehmet Can şiddet olaylarının önlenmesi,suçluların süratle cezalandırılması amacı ile yeni önlemler alındığını,bu arada her il ve ilçede asliye, ya da ağır ceza mahkemelerinden birisinin salt eylemli davalara bakacağını, bu yolla duruşmalardakigecikmelerin önleneceğini bildirdi.

3- MSP'nin 4. Büyük Kongresi Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın konuşması ile açıldı. Erbakan konuşmasında anarşinin AP iktidarıdöneminde başladığını söyledi ve CHP'nin 9 aylık iktidarı dönemini de«başarısız» olarak niteledi. Bir güne sığdırılan Büyük Kongrede Erbakan, 1053 delegeden 1009'unun oyunu alarak yeniden Genel Başkanseçildi.

4- Pakistan'da eski Başbakan Zülfikâr Ali Butto yanlısı 26 kişidaha tutuklandı.

5- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, ani olarakRomanya'ya gitti ve Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku ile görüştü.

16 Ekim 1978

1- Adalet Bakanı Mehmet Can, 11 Haziran 1978 tarihinden buyana uygulanan Ceza İnfaz Yasasından 16 bin 159 hükümlünün yararlandığını açıkladı.

2- Devlet Bakanı Enver Akova Beylikköprü'de topraksız köylülere toprak dağıtımı nedeni ile düzenlenen törende bir konuşma yaparak toprak ve tarım reformu yasasının değiştirilmesinden bu yana 350bin dönüm tarım arazisinin topraksız köylülere verilmesi işlemlerinintamamlandığını bildirdi.

3- Ürün Dergisinde TKP programının yayınlanması ve Derginin sorumlu Müdürü Ahmet Taştan hakkında dava açılması üzerineAvrupa'nın çeşitli ilerici kuruluşlarına mensup temsilciler Türkiye'yegelerek ceza yasalarındaki 141 ve 142. maddelerin insanlığa aykırı olduğunu, oysa Türkiye'nin İnsan Hakları Konvansiyonunu imzalamışbulunduğunu belirttiler. Bu yabancı temsilciler CHP Genel SekreterYardımcısı Uğur Alacakaptan'ı da ziyaret ettiler, Temsilcilerin sorularını yanıtlayan Alacakaptan, Türk Ceza Yasasında mevcut bu maddelere Partisinin de karşı olduğunu, ancak Parlâmento çoğunluğu açısından bunları kaldırmaya gücünün yetmediğini bildirdi.

4- T.C. Merkez Bankasından verilen bilgiye göre. Alman Hükümetince ülkemize verilecek 25 milyon marklık kredinin 15 milyonmarklık bölümü yurt dışındaki işçiler tarafından kurulan işletmeler yararına kullanılacak.

5- Pakistan Dışişleri ile görevli Devlet Bakanı Ağa Şahi'ye göre,Pakistan Hükümeti, ülkenin CENTO üyesi olarak kalıp kalmaması konusunu incelemektedir. Bakan, bu paktın «Yeterince anlam taşımadığını» söyledi.

6- Kuzey Yemen'de Cumhurbaşkanı Albay Ali Abdullah Salih'ekarşı darbe teşebbüsüne girisildiği, ancak bu teşebbüsün kanlı bir şekilde bastırıldığı bildirildi.

17 Ekim 1978

1- Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüboğlu, diğer ilgili bakanlarve bazı bakanlıklar temsilcilerinin de katıldıkları 7 saati askın toplantıda kaçakçılığın, özellikle silâh kaçakçılığının önlenmesi konularıgörüşüldü ve gerekli önlemler saptandı.

2- Trabzon'da yaptığı konuşmada Devlet Bakanı Vecdi İlhan,1978 yılının ilk 9 ayı içinde 4 bin kilometreye yakın orman yolu yapıldığını bildirdi.

3- TRT Yedinci Genel Danışma Kurulunun dün başlayan çalışmaları bugün sona erdi. Toplantı sonunda bir konuşma yapan GenelMüdür, eleştirileri yanıtladı, öne sürülen isteklerin titizlikle değerlendirileceğini bildirdi.

4- Türk parasının değeri, Batı Alman markı, Avusturya Şilini,Belçika Frangı, Danimarka Kronu, Fransız Frangı, Molanda Florini, İsveç Kronu ve Norveç Kronu karsısında yeniden belirlendi.

5- Konya'da ayçiçeği ürününün bu yıl rekor düzeyde gerçekleştirildiği bildirildi. Konya ilinde 38 bin 350 dekarlık alanda ekimyapılmış, buna karşılık 3456 ton ürün alınmıştır.

6- 6 kişinin öldürülmesi ile sonuçlanan Bahçelievler katliamından yaralı olarak kurtulan ve olayın tek görgü tanığı durumunda bulunan Serdar Alpen de bugün öldü.

7- İran'da Şah aleyhtarı göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında meydana gelen çatışmalarda 10 kişi öldü, 10'den fazla insan dayaralandı.

8- Brezilya Devlet Başkanlığı seçimlerini General Jose Patistakazandı.

18 Ekim 1978

1- Milliyet Gazetesine bir demeç veren AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Hükümet Başkanı ile yapılacak görüşmenin ikili olmasınıistedi, rejimin tehlikede olduğu yolundaki görüşlere katılmadığını bildirdi.

2- Tunus'a yaptığı ziyaretten dönen Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Türkiye ile Tunus arasındaki ticaret hacminin, üç yıl içinde üçkatına çıkarılacağını söyledi.

3- Anadolu Ajansı, Ziraat Bankası, Emekli Sandığı, Turizm Bankası ve GİMA, ortaklaşa bir dağıtım şirketi kurdular. «Anadolu Dağıtım Anonim Şirketi» adı ile oluşturulan şirket, her fikir ve tirajda gazetenin dağıtımını sağlayacak.

4- Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter İktisadî İşler YardımcısıNazif Çuhruk'un açıkladığına göre bağışıklık dönemi içinde AET'denalınacak yeni ödünler görüşmelerle saptanacak. Katma protokol değiştirilecek. AET'ye finansman için 2.5 milyar dolarlık proje demeti önerildi.

5- Ortak Pazar'ın, deniz taşımacılığında, Sovyetler Birliği ile rekabet edebilmek için yeni önlemier almakta olduğu bildirildi.

6- Romanya'yı ziyaret eden Petrol Ofisi Genel Müdürü Özyürek'in bildirdiğine göre, Romanya'dan Fuel-Oil ithali için prensip anlaşmasına varıldı.

7- Federal Almanya ile ABD arasında silâhlanma konusunda teknik ve bilimsel işbirliğini öngören anlaşma, iki ülkenin savunma bakanları tarafından Bonn'da imzalandı.

8- Paris'te bulunan İran'lı Şii lider Ayetullah Humeyni, Le Monde gazetesinde yayınlanan demecinde, Pehlevi Hanedanı devrilmedenİran'daki duruma çözüm bulunamıyacağmı bildirdi.

19 Ekim 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, MSP Genel Başkanlığına yeniden seçilmesi dolayısiyle Necmettin Erbakan'ı ziyaret etti. Görüşmeden sonra bir demeç veren Ecevit, anarşinin teşhisi konusunda CHP ile MSParasında büyük bir yakınlık olduğunu söyledi.

2- Resmî Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan BakanlarKurulu Kararı gereğince, İstanbul, Ankara ve İzmir illeri idarî sınırlarıiçindeki sağlık hizmetleri sosyalleştirildi.

3- Sovyetler Birliğini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı HikmetÇetin, S.S.C.B. Başkanı Kosigin ile yaptığı görüşmeyi müteakip, ikiülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi hususunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

4- Başbakanlık eski Basın Merkezi müdürlerinden, BaşbakanlıkBasın Müşaviri gazeteci Cenap Çetinel, tedavi edilmekte olduğu Gülhane Hastahanesinde öldü.

5- 1981 yılında tamamlanacak Arpaçay Barajı gölünde, Türk Sovyet sınır çizgisini tesbit amacı ile yapılan görüşmeler sona ererekkonu ile ilgili protokol taraflarca parafe edildi.

6- ABD Başkanı Carter, Kongrenin onayından geçtikten sonra,Türkiye ile Yunanistan'a 50'şer milyon dolar ekonomik yardım anlaşmasını da içeren 9.1 milyar dolarlık dış yardım programını imzaladı.

20 Ekim 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Cumhurbaşkanını ziyaretten sonradüzenlediği basın toplantısında, ana muhalefet partisi lideri SüleymanDemirel'i 21 ekimde yapılacak AP büyük kongresinden sonra ziyaretedeceğini söyledi. Ecevit ayrıca, Yunanistan'ın NATO'nun askerî kanadına geri dönmesi konusunda da, «Ege'de sorumluluk, sahaları ve komuta sorunları kabul edilebilir bir çözüme kavuşturulmadan, başkaadımlar atmaya fiilen olanak yoktur» dedi.

2- Bakanlar Kurulu, 1978 yılı ürünü çekirdekli kuru üzüm fiyatlarının üretici aleyhine gelişmesini önlemek amacı ile üreticiden alımlarda bulunmak üzere Taşkobirlik ile Güneydoğu Birliği görevlendirdi.

3- AP Cumhuriyet Senatosu Grubu, yaptığı toplantıda kamu görevlilerinin ve emeklilerin durumlarına ilişkin yetki yasasının iptali içinAnayasa Mahkemesine başvurulmasını kararlaştırdı.

4- İstanbul Teknik Üniversitesi eski rektörlerinden Ord. Prof. Dr.Bedri Karafakioğlu üç kişilik bir grubun açtığı ateş sonucu vurularaköldürüldü.

5- Federal Almanya ve Belçika'ya yaptığı ziyaretleri tamamlayıp yurda dönen Millî Savunma Bakanı Hasan Işık, iki ülke arasındakiilişkilerin her konuda «uyumlu» olduğunu. Federal Hükümetin, Türkiye'nin NATO'ya katkısının bilincinde bulunduğunu söyledi.

6- SSCB Kültür Bakanının cağırılısı olarak Rusya'ya yaptığı ziyaretten dönen Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı, Sovyet yöneticilerinin, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek arzusunda oldukları izleniminiedindiğini bildirdi.

7- Yugoslav Devlet Başkanı Tito, ileride kendi yerini alabilecekolan bir Başbakan Vekili atayarak yetkilerinin bir kısmını ona devretti.

21 Ekim 1978

1- AP'nin üç gün sürecek 9. Büyük Kongresi bugün başladı.Kongreye 1500'ü aşkın delege katılıyor. Talat Asal'ın kongre başkanlığına seçilmesinden sonra Genel Başkan Süleyman Demirel 94 sayfalık kitap halinde bastırılan konuşmasını okudu. Bitlis Senatörü Kamran inan'ın da Genel Başkanlığa adaylığını koymuş olması kongreyeilgiyi artırmış bulunuyor.

2- Bakanlar Kurulu, Türkiye ile Sovyetler Birliği, Fransa ve Arnavutluk arasındaki ticaret ve ödeme anlaşmaları ile Türkiye - İranarasındaki ticaret ve seyrüsefer anlaşmalarının yürürlük sürelerini biryıl daha uzattı.

3- Sovyetler Birliğini ziyaretten dönen Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı, yaptığı açıklamada 1979 yılında Moskova'da açılacak kitapfuarına Türkiye'nin de katılacağını bildirdi.

4- ABD Dışişleri Bakan Yardımcılarından Warren'ın Atina'yayaptığı ziyaretle ilgili olarak yayınlanan ortak bildiride, «Yunanistanve Birleşik Amerika hükümetleri, doğu Akdeniz bölgesindeki anlaşmazlıkların, uluslararası yerleşmiş olan barışçı yollarla çözümlenmesigerektiği kanısındadır. Bu konuda, kışkırtma, tehdit ve şiddetten kaçınılmalıdır» denilmektedir.

5- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın NATO'nun askerî kanadına geri dönmesinin gecikmesi ileörgütün güney-doğu kanadında yaratılacak sorunlardan Türkiye'ninsorumlu olacağı savında bulundu.

6- Fransa ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında geniş kapsamlı birbilimsel ve teknik işbirliği anlaşması imzalandı.

22 Ekim 1978

1- AP'li 13 Senatör bugün. Büyük Kongre'nin ikinci gününde,ülkenin ve milletin bütünlüğünün ve rejimin tehlikede olduğunu. Hükümetin üzerine düşen görevleri yapmadığını öne sürerek. Hükümete verilecek bir mehil sonunda Adalet Partisinin bütün grupları ile Meclislerden çekilerek milletin sinesine dönmesini ve bunun zamanını,şartlarını tayin için Genel İdare Kuruluna yetki verilmesini içeren birönergeyi Divan Başkanlığına verdiler. Önerge kongrece kabul edildi.

2- MSP 4. Büyük Kongresinde seçilen Genel İdare Kurulundagörev bölümü yapılarak, Genel Başkan Yardımcılıklarına Süleyman ArifEmre, Fehmi Cumalıoğlu, Şevket Kazan ve Recai Kutan getirildiler.

3- İstanbul Cumhuriyet Savcılığının MHP'nin siyasî partiler yasasına aykırı davranışları nedeni île soruşturma açılması istemi üzerine harekete geçen Türkiye Cumhuriyet Savcılığı, İstanbul Savcılığından belge talep etti.

4- Üniversitelerarası Kurul'un bugünkü toplantısından sonra yayınlanan bildiride, anarşik olaylara değinilmekte ve tüm anayasal kuruluşların ülkenin bu ortamdan çıkması için yasal görevlerini yapmaları istenmektedir.

5- Yunanistan'ın ana muhalefet partisi lideri Papandreu, Türkiye'nin NATO örgütünün bünyesi içinde Yunanistan'a şantaj yapmakta olduğunu öne sürerek Yunanistan'ın NATO'dan tümü ile ayrılmasıgerektiğini söyledi.

6- Sovyetler Birliği eski Devlet Başkanlarından Lenin'in yakınçalışma arkadaşı Anastas ivanoviç Mikayon öldü.

23 Ekim 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit ülkemizi ziyaret eden Ürdün Veliahdı Prens Hasan Bin Tallal'ı hava alanında uğurlarken yaptığı açıklamada Türkiye ile Ürdün arasındaki ekonomik ve teknik işbirliğiningeliştirilmesi hususunda iki ülke arasında anlaşmaya varıldığını söyledi.

2- 3 gün süren AP'nin 9. Büyük Kongresi, bugün yapılan GenelBaşkan ve Genel İdare Kurulu seçimi ile sona erdi. Genel Başkanlığaadaylığını koyan Bitlis Senatörü Kamran İnan'ın aldığı 88 oya karşıSüleyman Demirel, 1439 oyla Genel Başkanlığa yeniden seçildi. 1550delegenin katıldığı oylamada 23 oy boş çıktı.

3- Köyişleri Bakanlığının kurucusu, Türkiye'nin ilk Köyişleri Bakanı, CHP İzmir ve İstanbul eski milletvekillerinden Lebit Yurdoğluvefat etti.

4- Sovyetler Birliği ile Amerika arasında yapılan stratejik silâhların sınırlandırılması görüşmeleri bugün tamamlandı. Reuter Ajansınagöre görüşmelerde tam bir anlaşma sağlanamadı.

5- Atina ve Pire'de uzun zamandanberi kaydedilen en çekişmelibelediye yenileme seçimlerinden sol eğilimli Halk Cephesinin desteklediği adaylar başarılı oldular.

24 Ekim 1978

1- Birleşmiş Milletler örgütünün 33. kuruluş yıldönümü ülkemizde de kutlandı. Bu nedenle bir mesaj yayınlayan Başbakan BülentEcevit, Türkiye'nin Birleşmiş Milletlerin amaçlarına ve ilkelelerine içtenlikle bağlı olduğunu ve hakça bir uluslararası ekonomik düzen kurma çabalarına da içtenlikle katıldığını söyledi.

2- Türk lirasının alım ve satım fiyatları Uluslararası kambiyo piyasalarındaki değer değişiklikleri dikkate alınarak yeniden belirlendi. 12yabancı paraya karşı yapılan düzenlemeyle Türk Lirası yüzde 2.5 ilâyüzde 4.5 arasında değer kaybetti.

3- Kani Vrana'nm emekliye ayrılması ile bir süredir boş bulunanAnayasa Mahkemesi Başkanlığına Şevket Müftügil seçildi.

4- Geçtiğimiz hafta içinde Atina'da yer alan ABD - Yunanistangörüşmeleri sırasında Yunan tarafının. Amerikan temsilcilerine «NATO'nün askerî kanadına geri dönmemizin Türkiye tarafından engellenmesine izin verilmesi halinde örgütten tümü ile ayrılmayı ciddî olarak düşünmek zorunda kalırız» dediği bildirildi.

5- BM Genel Sekreteri Waldheim, Kıbrıs'ta savaş kayıplarının akibetlerini araştıracak komitenin kurulup çalışmalara başlaması konusunda Kıbrıs Özel Temsilcisi Galindo Pohl'a talimat verdi.

25 Ekim 1978

1- Adalet Bakanı Mehmet Can, anarşik olaylara karşı alınmakta olan önlemler hakkında açıklamada bulunarak, Ankara'da üç. İstanbul'da da iki ağır ceza mahkemesinin faaliyete geçirileceğini. Adaletteşkilâtına 8 bin yeni kadro sağlandığını bildirdi.

2- Devlet memurları ve Silâhlı Kuvvetler mensuplarının maaş göstergelerini düzenleyen kanun hükmündeki kararnamelerle Aile Yardımına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı bugün Resmî Gazetede yayınlanarakyürürlüğe girdi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ihracata yönelik kimyevî maddelerle sanayi mamulleri üreten 9 ildeki 10 yatırımcı kuruluşa daha teşvikbelgesi verdi.

4- T.C. Merkez Bankası Başkanlığına İsmail Hakkı Aydınoğlu'nunatanmasına ilişkin kararname bugünkü Resmî Gazetede yayınlandı.

5- Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamaya göre. Amerikan ambargosunun kalkmasından bu yana 9 uçak yükü askerî malzemeTürkiye'ye teslim edildi.

6- Geçen yıl CHP'li iki işçiyi tabanca ile öldüren İbrahim Gökalpile Yusuf Karakuş Çorum Ağır Ceza Mahkemesince ölüme mahkûmedildi.

7- Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma örgütü (OECD) Türkiye'yeyardım konsorsiyumu çerçevesinde Federal Almanya Hükümetinin sağlayacağı 96 milyon marklık krediye ilişkin anlaşma bugün Ankara'daimzalandı.

8- Dün İran'da 100 bini aşkın gösterici beş taşra kentinde Şahrejimine karsı gösterilerde bulundu. Bankalar ateşe verildi, lokanta, sinema ve kamu kuruluşlarına ait birçok yer tahrip edildi. Olaylar sırasında çok sayıda insanın öldüğü bildirildi.

26 Ekim 1978

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, Kontenjan Grubunun önerisi üzerine Senato Genel Kurulunu pazartesi günü için olağanüstü toplantıya çağırdı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, yeniden Genel Başkanlığa seçilmesinedeni ile AP Genel Başkanı Demirel'i ziyaret ederek kutladı. 2.5saat süren görüşme sırasında diğer ülke sorunlarının da ele alındığını,bu arada Ecevit'in bazı kanun tasarılarının Meclislerden geçmesi içinAP'nin desteğini istediği bildirildi. Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Ecevit, siyasî ortamı yumuşatmak için elinden geleni yapmayahazır olduğunu, ancak Demirel'in gerginlik politikasını sürdürmek niyetinde bulunduğu izlenimini edindiğini söyledi. Demirel ise, «Anarşiile ilgili önlemlerde keyfiliğe ve işkenceye sebebiyet vermemek kaydıile destek oluruz» dedi.

3- Yüksek seviyedeki emniyet yetkilileri ile yaptığı toplantıdansonra açıklamada bulunan içişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, bu yıl, 3.885emniyet görevlisinden 1.555'inin eğitilerek görevlerine başladıklarını,polisin ise yeni silâhlarla teçhiz edildiğini bildirdi.

4- Hava Kuvvetleri eski komutanı emekli hava orgenerali EminAlpkaya'ya Genelkurmay Başkanlığınca iki yıl gecikme ile «Üstün Hizmet Şeref Madalyası» verildi.

5- Sovyetler Birliğine yaptığı gezi ile ilgili bilgi veren BaşbakanYardımcısı Hikmet Çetin, ele alınan ortak projeleri açıkladı, bu arada22 milyar dolara malolacak 880 megavat gücünde bir nükleer santralprojesinin de işbirliği alanına alındığını söyledi.

6- Federal Almanya'da yayınlanan Frankfurter Allgemeine gazetesinde batılı ülkelerin bir araya gelerek Türkiye'ye yardım etmesi gerektiği, bunun, ekonomik açıdan çok politik açıdan zorunlu olduğu veTürkiye'nin NATO'dan ayrılmasının Batı Avrupa'nın güvenliği için birfelâket anlamına geleceği savunuldu.

7- Türk-İş Yönetim Kurulu, DİSK tarafından önerilen «anarşi veteröre karşı işbirliği» teklifini bazı koşullarla benimsedi.

8- MHP'li Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin ve şoförü düniki kişinin açtığı yaylım ateşi sonucu ağır yaralandı.

9- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Gromiko, üç gün sürecek resmî bir ziyaret için Paris'e gitti.

27 Ekim 1978

1-Çaldıran ve Muradiye'de deprem felâketzedeleri için yapılankonutlar Başbakan Bülent Ecevit'in de hazır bulunduğu bir törenle haksahiplerine dağıtıldı. Ecevit ayrıca, Varto'da 1.700 konutluk site ile birinşaat malzemeleri fabrikasının temelini attı.

2- Kuzey illerimizde bir inceleme gezisine çıkan Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, Ülkemizin bu yıl turizmden 60 milyon dolargelir sağladığını söyledi. Bakan ayrıca doğu Anadolu'da yapılması plânlanan turistik tesislerin ilkinin Van gölü kıyısında kurulacağını bildirdi.

3- Orman Bakanlığının uygulayacağı, Kuzey Ege, Marmara ve Karadeniz bölgeleri orman kaynaklan geliştirme projesinin dış finansmanihtiyacını karşılamak üzere Dünya Bankası ile imzalanan 86 milyon dolarlık ikraz anlaşmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü ResmîGazete'de yayınlandı.

4- Ankara Belediyesince bir süredir yapımı sürdürülen DikimeviBeşevler Otobüs Özel Yolunun tamamı bugün hizmete açıldı.

5- Emeklilik gösterge tablosunu değiştiren kanun hükmündeki kararname bugünkü Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

6- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, TRT YönetimKurulu çalışmalarına yardımcı olacağı kanısı ile hazırladığı bir sıra öneriyi TRT Danışma Kuruluna sundu.

7- Türkiye - AET Karma Parlâmento Komisyonunun Londra'dayapılan görüşmelerinde Türk heyetinin, Avrupa'da çalışan Türk isçilerinin is gücü ve serbest dolaşımı konularına ilişkin istekleri, Avrupalı parlamenterlerce benimsenmedi.

8- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Lefkosa'dayaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Sekreteryası ile, onun Kıbrıs'taki organlarının, Türk toplumuna sürekli sırt çevirmekle zararlı bir davranış içinde bulunduğunu ve Rumların, gayrımesru tutumunu teşvik ettiğini söyledi.

9- Norveç Nobel Barış Ödülü Komitesi, 1978 nobel barış ödülünün Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ile İsrail Başbakanı MenahimBegin'e verildiğini açıkladı.

28 Ekim 1978

1- Cumhuriyetimizin kuruluşunun 55. yıldönümü münasebetiyle.Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi Başkanları, Genelkurmay Başkanı, Başbakan, siyasî partiler genel başkanları ve diğerkuruluşlar mesajlar yayınladılar. Mesajlarda ülkemizin bugün karşı karşıya bulunduğu tehlikeler dile getirilerek birlik ve beraberlik önerildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin ikinci Köy-Kent'i çalışmalarını Van'ın Özalp yöresindeki Dorutay köyünde başlattı.

3- Çekoslovakya'ya yaptığı resmî geziyi tamamladıktan sonraYurda dönen Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, iki ülke arasında gerçekleştirilmesi için görüş birliğine varılan bazı projelerikapsayan bir protokol imzalandığını söyledi.

4- Türk-İş, anarşi ve teröre karsı tüm kuruluşlarla işbirliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Türk-İş ayrıca, CHP ile AP'nin ortak hükümet kurmasının ülke çıkarları açısından gerekli olduğuna inandığınıbildirdi.

5- Ürettikleri malları serbest döviz karşılığında ihraç edecek veya yurt içinde yabancılara serbest dövizle satacak üreticilere bu malların yapımında kendilerinin veya yan sanayicilerin kullanacakları hamve yardımcı maddeler için tahsisi yapılacak dövizlerin öncelikle transfer edilebilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü Resmî Gazetede yayınlandı.

6- Brüksel'de toplanan NATO Askerî Komitesi, Ege DenizindeTürkiye'ye ve Yunanistan'ın kontrol bölgeleri sorununun, Yunanistan'ınörgütün askerî kanadına dönmesinden sonra çözümlenmesini önerdi.

7- Türkiye, NATO Ekonomik İşler Komitesine sunduğu bir raporla, içinde bulunduğu ekonomik dar boğazı aşabilmesi için kuruluş anlaşmasının ikinci maddesinin işletilmesini istedi.

8- Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Cumhuriyet SavcılığınınMHP'ye ilişkin başvurusunu, belgelerin eksik olduğu gerekçesi ile geriçevirdi.

9- Yazar ve edebiyat tarihçisi, Türk Dil Kurumu eski başkanlarından Agâh Sırrı Levent Ankara'da öldü.

29 Ekim 1978

1- Cumhuriyetimizin kuruluşunun 55. yıldönümü dolayısiyle bütün yurtta, dış temsilciliklerimizde, Kıbrıs Türk Federe Devletinde törenler düzenlendi. Anıtkabir'deki törene MSP Genel Başkanı Erbakan İstanbul'da olduğundan, MHP Genel Başkanı Türkes de Almanya'da bulunduğundan katılamadılar.

2- Güney Kore'ye yaptığı resmî ziyareti tamamlayıp Yurda dönenUlaştırma Bakanı Güneş Öngüt, Türkiye ile Güney Kore arasında haberleşme ve ulaşım konularını içeren yararlı görüşmeler yaptıklarını söyledi.

3- MSP Genel Başkan Yardımcılarından Şevket Kazan, haftalıkYankı dergisine verdiği demeçte sağdaki örgütlerin arkasındaki illegalkuruluşların CIA tarafından desteklendiğini savundu.

4- Suriye Hükümeti tarafından 16 Kasım 1977 tarihinden itibaren, Irak'a varışlı taşımalara kapatılmış bulunan Suriye sınırı açılarakTürkiye - Suriye - Irak arasındaki demiryolu hattında ulaşım yenidenbaşladı.

5- Paris'te bulunan İran'lı Şii lider Ayetullah Humeyni, İran halkına yeni bir çağında bulunarak Şah rejimi devrilinceye kadar ve İran'dademokrasiye dönülünceye kadar savaşımın sürdürülmesini istedi.

6- Irak ve Suriye, Fırat sularını ortaklaşa kullanma konusunda anlaştılar. Ayrıca Irak'ın Suriye üzerinden de petrol akıtmaya başlayacağıbildirildi.

30 Ekim 1978

1- Cumhuriyet Senatosu, Kontenjan Grubunun isteği ve SenatoBaşkanının daveti üzerine olağanüstü toplandı. Kontenjan Grubu Başkanı Zeyyat Baykara ve arkadaşları tarafından verilen «Şiddet olaylarınailişkin genel görüşme açılması» konusundaki önerge oybirliği ile kabuledildi. Anayasa gereğince Millet Meclisi de bugün toplandı.

2- Parlâmento Muhabirleri Derneği Başkanı Rafet Genç ile TGSAnkara Şubesi Başkanı Yılmaz Gümüsbaş, düzenledikleri ortak basıntoplantısında. Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş'ın basın mensuplarına karşı olumsuz tavır takındığını öne sürdüler ve kınadılar.

3- Tokat'ta bir kahvehaneye açılan ateş sonucu üç kişi öldü. Kırşehir Emniyet Müdürlüğünde görevli bir polis memuru da dövülereköldürüldü.

4- Basın - Yayın Genel Müdürlüğü Dünya Çocuk Yılı nedeni ileTürkiye'yi ve Türk çocuklarını dünya çocuklarına tanıtmak amacı iledört dilde bastırdığı dört kitabı yurt dışında dağıtmaya başladı.

5- Amerikalı ünlü rejisör Elia Kazan, Dışişleri Bakanlığının cağırılısı olarak Ankara'ya geldi.

6- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Ülkesinin AET'ye tam üyeolmasına 9'lar Avrupasmın gösterdiği olumlu ilgiden çok memnun olduğunu söyledi.

31 Ekim 1978

1- Cumhuriyet Senatosu AP Grup Başkanı Ömer Ucuzal, Grupadına bugün Anayasa Mahkemesine verdiği 26 sayfalık bir dava dilekçesi ile yetki kanununun usul ve esas yönünden iptalini istedi.

2- Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı, madenlerin devletleştirilmesine ilişkin yasanın verdiği yetkiye dayanarak, demir, bor ve linyitmadenlerinin devletçe işletilmesi çalışmalarını bitirdi.

3- Türk Kültür varlığının Yurt dışında tanıtılması ve korunmasıkonusunda Kültür Bakanlığınca yapılacak çalışmalara ilişkin yönetmelik bugün yürürlüğe girdi.

4- Ankara'da bir süredir temaslarda bulunan Türkiye - AET KarmaParlâmento Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Hand Edgar Jahn, «TürkHükümetinin batı ile ilişkilerini soğutmak gibi bir niyeti olmadığı izlemini edindim» dedi.

5- Türk Basın Birliği olağan kongresi yapıldı ve başkanlığa yeniden Engin Baydar seçildi.

6- T. C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Erdoğan Soral, görevinden istifa etti. Soral, istifa gerekçesinde. Ticaret Bakanı TeomanKöprülüler'in yönetim ilkelerinin, çalışmasını engelleyen uyumsuzlukyarattığını ileri sürdü.

7- Kıbrıs Rum Komünist Partisi Akel, Kıbrıs Türklerinin, Rumlarla eşit vatandaşlar olmaları gerektiğini vurguladı. Kıbrıs sorununailişkin görüşlerini bugün bir bildiri ile açıklayan Akel Partisi, toplumlararası görüşmelerin, Denktaş - Makarios ilke anlaşması çerçevesindebaşlatılması için girişimlerde bulunulmasını da önerdi.

8- İran'ın Pahev kentinde Şah yanlısı bir kabile üyelerinin, Sahaleyhtarı gösteri yapan bir kalabalığa saldırmaları sonucu 40 kişi öldü,bir çok kişi de yaralandı.

9- Dokuz gündür çıkmazda olan Orta - Doğu görüşmelerinin yeniden başladığı. Mısır ve İsrail heyetlerinin barış metni üzerindeki çalışmalarını sürdürmek üzere Washington'da yeniden bir araya geldikleribildirildi.