11.1.1979
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

OCAK 1979

 

 

1 Ocak 1979

 

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yeni yıl dolayısiyle yayınlanan mesajında tüm ulusumuza kardeşlik öğüdünde bulunarak «geçirdiğimiz acı deneyler, siyasal kadroların birbirlerini suçlamaları ilehiç bir yere varılamayacağını artık herkese göstermiş olmalıdır» dedi.

 

2- DiSK Araştırma Kurulu, 1978 Türkiye'sinin ekonomik, sosyalve siyasal durumunu içeren bir rapor hazırladı. Raporda 1978'deki ekonomik bunalımın nedeninin kapitalist - emperyalist sisteme bağlılık olduğu öne sürüldü.

 

3- PTT Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada telefon tesis ve konuşma ücretlerine yüzde yüze varan zam yapıldığını bildirdi.

 

4- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, yayınlanan yeni yıl mesajında, Türkiye ile, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak barışçı bir çözümyolu aramayı sürdüreceklerini bildirdi.

 

5- İran'ın Meşhed kentinde süren Sah aleyhtarı gösteriler sırasında 1.000 kişinin öldüğü 1.000 kadar kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

6- Moskova radyosu yayınladığı bir haberinde Rusya'da 50yıldan bu yana görülmemiş bir soğuk dalgasının yer aldığını ve bazı bölgelerde ısının sıfırın altında 55 santigrad dereceyi gösterdiğinibildirdi.

 

2 Ocak 1979

 

1- irfan Özaydınlı içişleri Bakanlığı görevinden istifa etti. Özaydmlı'nın istifası Başbakan tarafından kabul edildi, içişleri Bakanlığına vekâleten, Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüboğlu atandı.

 

2- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, derneklerin olağan genel kurul toplantıları dışındaki tüm çalışmalarını izne bağladı.

 

3- ArnavutJuk Başbakanı Mehmet Sehu, parlamentonun 9. dönem çalışmalarına başlaması nedeni ile yaptığı konuşmada, Türkiyeile Arnavutluk ilişkilerinin dostça bir hava içinde sürdüğünü söyledive iki ülke arasındaki ilişkilerin kaydettiği ilerlemeden memnun olduğunu belirtti.

 

4- İran'daki olaylar nedeni ile bu ülkede bulunan KanadalılarınAnkara'ya getirilmesi için Tahran'm Mehrabat havaalanı ile Esenboğaarasında hava köprüsü kuruldu. Kanada Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar ilk seferlerini bugün yaptılar.

 

5- Türk ve Amerikan arkeologlarının beş yıldanberi devam edenortak çalışmaları sonucunda, dünyanın ilk islâm batığı Ege denizindebulundu.

 

3 Ocak 1979

 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin olduğu halde sıkıyönetim bölgelerinde yapacağı inceleme gezisinin ilk durağı olan Adana'yagitti.

 

2- Birinci Ordu Sıkıyönetim Komutanlığının yayınlanan bildirisinde açıklandığına göre son 24 saat içinde istanbul'da yapılanoperasyonlarda çeşitli suçlardan sanık 76 kişi göz altına alındı.

 

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun düzenlediği basıntoplantısında, 1978 yılında alınan önlemlerle Türkiye'nin son yıllarda ilk kez turizmden gelir elde eden bir ülke haline geldiğini söyledi. Coşkun 1977 yılının ilk dokuz ayında turizm alanında 38 milyon601 bin dolar açık verilmesine karsın 1978'in ayni döneminde 117milyon 693 bin dolar net kâra geçildiğini açıkladı.

 

4- Ankara Valiliği Ülkücü Gençlik D erneği Karşıyaka Kitaplığı ile Kafkas Kadınlar Kültür Derneği, Beştepe Kültür ve Dayanışma Derneği, Yenişehir Kadınları Kültürel Kalkınma Derneğini faaliyetten menetti.

 

5- Balıkesir bağımsız miletvekili Cemalettin İnkaya yayınladığı açık mektubunda bağımsız bakanlara seslenerek «Değerli arkadaşlarıMın bugünlerde bir vicdan muhasebesi yapacaklarına inanıyorum» dedi.

 

6- New - York Times Gazetesi Türkiye ile ilgili geniş bir haber yorum yayınladı. Yazıda, «NATO'nun güneydoğu kalesi Türkiye'nin,müttefiklerin yardıma koşmalarını gerektiren çeşitten ciddi sıkıntı içinde bulunduğu» belirtiliyor.

 

7- İran'ın Yeni Başbakanı Sahpur Bahtiyar düzenlediği basın toplantısında, CENTO'nun askerî açıdan «ölmüş» olduğunu söyledi.

 

4 Ocak 1979

 

1- Millet Meclisinin bugünkü toplantısında AP Genel BaşkanıSüleyman Demirel ve 45 arkadaşı tarafından «Ülkede, yıkıcı, bölücüanarşik olayları önleyemediği, can ve mal güvenliğini sağlayamadığı,gerekli önlemleri zamanında almadığından Kahramanmaraş olaylarınasebebiyet verdiği» iddiaları ile Bakanlar Kurulu hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınması 210 kabul oyuna karşılık 226 oylareddedildi.

 

2- CHP Adıyaman Milletvekili Ramazan Yıldırım, anarşi ile ilgfligerekli önlemlerin alınmadığı gerekçesi ile bugün partisinden istifa etti.

 

3- Türkiye Belediye Birlikleri Arası Ortak Kurul'un iki gün sürentoplantısından sonra yayınlanan bildiride, ülkemizde belediye gelirlerinin toplam kamu gelirleri içindeki payının son 10 yılda yüzde14'ten yüzde 4'e düştüğü belirtilerek, belediye gelirleri yasasının biran önce çıkarılması istendi.

 

4- Ankara'dan İstanbul'a gitmekte olan Anadolu Ekspresi ile İstanbul'dan gelmekte olan Boğaziçi Ekspresinin Sincan yakınlarındaçarpışması sonucu 30 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

 

5- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı General Haig,Belçika'nın Mons kentinde düzenlediği basın konferansında Türkiye'nin ekonomik yönden kalkınması için NATO'nun Türkiye'ye yardımdabulunması gerektiğini belirtti.

 

6- İngrid Bergman, Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği tarafından yılın en iyi kadın oyuncusu seçildi. Ulusal Yayınlar Eleştirmenleride The Buddy Holly Story filmindeki rolündan dolayı Hary Busey'iyılın en iyi erkek oyuncusu, Get Out Your Handkerchiefs adlı Fransızfilmini de yılın en iyi filmi seçti.

 

5 Ocak 1979

 

1- Cumhuriyet Senatosu AP Grubu Başkanı Ömer Ucuzal yaptığı konuşmada devletçe işletilecek madenlere ilişkin yasanın, Anayasanın 18. maddesine aykırı olduğunu öne sürdü ve Partisinin, buyasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurduğunu bildirdi.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit Cumhurbaşkanı Korutürk ile yaptığıhaftalık görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Meclislerin verimli bir şekilde çalışma içine girmesi dileğinde bulunarak, anarşiyi önlemeye yönelik yasalarla yeni vergi düzenlemesiniamaçlayan yasaların Parlamentodan süratle geçmesi gerektiğine işaretetti.

 

3- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, TBMM Bütçe Komisyonunun bugünkü toplantısında yaptığı konuşmada, 2 milyon 200 bin işgücü fazlasının istihdam beklediğini, işgücünün yüzde 70'inin toplumsal güvenlik örgütü dışında kaldığını açıkadı.

 

4- Kars Ticaret Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 31 kişi sıkıyönetim yasalarına aykırı davrandıkları gerekçesi ile gözaltınaalındı.

 

5- Dörtlü zirve toplantısı Guadelup'da Hamak Otelinde başladı. Konferansa ABD adına Başkan Carter, İngiltere BaşbakanıJames Callaghan, Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard D'Estaing veBatı Almanya Başbakanı Helmut Schmidt katılıyor.

 

6 Ocak 1979

 

1- Kurucu Meclis'in göreve başlamasının 18. yıldönümü yapılantörenlerle kutlandı.

 

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, bugün düzenlediği basın toplantısında her konudaki hükümet icraatını yerdi, Kahramanmaraş olaylarına ilişkin gensorunun reddini de eleştirerek, Hükümetin hesap vermekten kaçtığını öne sürdü.

 

3- Gümrük ve Tekel Bakanlığı bütçesinin TBMM Bütçe KarmaKomisyonunda görüşülmesi sırasında eleştirileri yanıtlayan Bakan Tuncay Mataracı, Kaçakçılığın önlenmesini amaçlayan geniş kapsamlı yasa tasarısının yakında Meclislere sunulacağını açıkladı.

 

4- Türkiye Yazarlar Sendikası ile Sanatseverler Derneğinin ortakdüzenledikleri II. Kitap Fuarı Ankara'da açıldı. Kitap fuarına 75 yazaryapıtları ile katılıyor.

 

5- ABD, Fransa, B. Almanya ve İngiltere devlet ve hükümet başkanlarının katıldıkları Guadelup doruğunun üçüncü ve son çalışma toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan liderler uluslararası konularda görüşve anlayış birliği içinde olduklarını söylediler.

 

7 Ocak 1979

 

1- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, TBMM Bütçe Karma Koyonunda Bakanlığının bütçesi üzerinde yapılan eleştirileri yanıtlarken,TÜMOSAN'ın, traktör ve kamyon fabrikası kurmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini bildirerek, «TÜMOSAN, Türkiye'deki ihtiyacı karşılayacak, bir miktar da dışarıya, ihracata yönelecek ölçüde motor imaledebilecektir.» dedi.

 

2- Ticaret Bakanı Köprülüler yaptığı konuşmada. 1978 yılında 2milyar 200 milyon dolarla ihracat hedefine ulaştığını bildirdi.

 

3- Uluslararası Çocuk Yılı Türkiye Millî Komitesi koordinatörlüğünce düzenlenen 1979 Çocuk Yılı Konferansı çalışmalarını tamamladı.Konferansa 135 bildiri sunulduğu öğrenildi.

 

4- Emniyet Genel Müdürlüğünce Yapılan bir açıklamaya göre,Yurt çapındaki aramalarda 1978 yılı içinde 35 bin 294 silah, 7 milyon973 bin adet mermi ele geçirildi.

 

5- Yabancı ajanslar, dün sona eren ABD, F. Almanya, Fransa veİngiltere devlet ve hükümet başkanlarının Guadeloupe toplantılarındaTürkiye'ye ekonomik ve askeri yardım yapılması hususunda görüş birliğine vardıklarını bildirdiler.

 

6- İran'da Şah rejimine karşı gösteriler sürüyor. Ülkedeki petrolkuyularını yöneten konsorsiyum, batılı 4 bin petrol isçisinin ülkeyi terkettiğini bildirdi.

 

7- Sovyet Komünist Partisi organı Pravda gazetesinde yayınlanan bir yazıda İran'a yapılacak her hangi bir dış müdahalenin,«Sovyetler Birliğinin güvenliğini tehlikeye düşürücü» addolunacağı belirtildi.

 

8 Ocak 1979

 

1- Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında yapılan Sıkıyönetim Genişletilmiş Eşgüdüm Toplantısına ilişkin açıklamada, sıkıyönetim bölgelerinde genel olarak sükûnetin hüküm sürdüğü bildirildi.Açıklamada, sıkıyönetim ilânından bugüne kadar geçen 14 gün içinde13 ilde 118 olay meydana geldiği, bu olaylar sonucu 19 kişinin öldüğü,583 kişi gözaltına alınırken 132 kişinin tutuklandığı ilâve edilmektedir.Bu dönem içinde yapılan aramalarda ise, 54 tüfek, 120 tabanca 20 bin728 çeşitli tip ve çapta mermi ele geçirildi.

 

2- TBMM Karma Komisyonunda Bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Turizm ve Tanıtma Bakanı AlevCoşkun, ülkenin, ilk 9 ayda turizmden 156 milyon dolar net döviz sağladığını bildirdi. 1979 yılının turizmde bir yatırım yılı olacağını söyledi.

 

3- 3 Gün önce partisinden istifa eden CHP Adıyaman milletvekili Ramazan Yıldırım istifasını geri aldı.

 

4- Çaykur Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 1979yılında 10 yeni çay fabrikası kurulacak.

 

5- Kıbrıs Rum Yönetimince yapılan resmî açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Waldheim'in önerilerinin, 1977 nisanından bu yana çıkmazda bulunan toplumlararası görüşmelerin yenidenbaşlaması için büyük olasılıklar ortaya koyduğu belirtildi.

 

9 Ocak 1979

 

1- Cumhuriyet Senatosunda AP Elazığ Senatörü Cahit Dalokayve arkadaşları tarafından verilen, basta Eğitim Enstitüleri olmak üzere,Millî Eğitim konusunda da genel görüşme açılmasına ilişkin önerge reddedildi.

 

2- Anayasa Mahkemesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı FahriKorutürk, daha sonra gazetecilere, Ülkemizin bugün içinde bulunduğu durum konusunda «çok değerli hakimlerimizle» fikir teatisindebulunduklarını söyleyerek, iktidarla muhalefetin anarşinin kökenindebirlesemediklerinden yakındı.

 

3- Bakanlığının bütçesinin TBMM Karma Bütçe Komisyonundagörüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Turizm ve Tanıtma BakanıAlev Coşkun, 1979 yılının turizmde bir «şantiye yılı» olacağını söyledi,Anadolu Ajansı ile ilgili eleştirileri yanıtlayarak, kongrenin yasal olduğunu savundu.

 

4- AP Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yayınlanan bildiride bugünkü yönetim her açıdan suçlandı.

 

5- MHP Genel Sekreteri Nevzat Kösoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu Millet Meclisi Başkanlığına bir önerge vererek Kahramanmaraş olayları nedeni ile Başbakan Ecevit ve 4bakan hakkında meclis soruşturması açılmasını ve Yüce Divan'a sevkedilmelerini istediler.

 

6- Sincan - Güvercinlik arasında Behiçbey istasyonunda iki banliyö treni çarpıştı, 31 kişi öldü, birçok kişi yaralandı.

 

7- Bir süre önceYesilköy'de İsrail Hava Yollarına ait bir uçağıkaçırmak için hava alanına yaptıkları baskın sırasında 4 kişinin ölümüne ve 21 kişinin yaralanmasına neden olan Filistin'i! iki gerilla tutuklubulundukları Bayrampaşa Cezaevinden kaçtılar.

 

8- THY Genel Müdürlüğüne, bir süreden beri vekâlet etmekteolan Genel Müdür Yardımcısı uçak yüksek mühendisi Ertuğrul Alteratandı.

 

10 Ocak 1979

 

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel THA'na verdiği demeçte, iktidar - Muhalefet Diyalogu, CHP-AP işbirliği konularındaki görüşlerini açıklayarak, «Türkiye'de diyalog kurulacak bir iktidar bulunmadığını» öne sürdü.

 

2- 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı (212 sayılı YasanınYürürlüğe girişinin 18. yıldönümü) bütün yurtta kutlandı. Basın meslekkuruluşları bildiriler yayınladılar ve basının ve ülkenin sorunlarını dilegetirdiler. Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Cumhurbaşkanının anayasalyetkilerinin genişletilmesi başta olmak üzere ülke sorunlarının çözümünü sağlayacağını belirttiği 14 öneri öne sürdü.

 

3- İzmir İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamayagöre, İzmir il Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler geçtiğimiz yıliçerisinde yaptıkları çeşitli orperasyonlarda 246 tabanca 69 tüfek, çoksayıda mermi ele geçirdiler.

 

4- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Warren Christopher Ankara'yageldi.

 

5- KTFD Başkanı Rauf Denktas, Türk tarafının BM Genel Sekreteri VValdheim'ın hazırladığı gündem ışığında toplumlararası görüşmelere hazır olduğunu söyledi. Rum yönetimi Başkanı Kipriyanu daWaldheim'ın önerilerini kabul ettiğini açıkladı.

 

6- İran'da Şah aleyhtarı gösteriler her gün büyüyerek devamederken Başbakan Şahpur Bahtiyar bir açıklama yaparak, Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin birkaç güne kadar ülkeyi terkedeceğini söyledi.

 

7- Ankara Gazeteciler Cemiyeti 1978-1979 «yılın gazetecileri»ve «yılın yayıncıları» seçilenleri açıkladı.

 

AGC «büyük jürisi» tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılki«yılın gazetecileri» seçiminde, geçen yıllara göre, değişik bir yöntemuygulanmış, bu jüri yarışmaya başvurma zorunluğunu ve tek eseri değerlendirme anlayışını kaldırarak. Basın ve yayın dalları içinde basınve yayın mensuplarının bir yıl süreli toplam ürünlerini değerlendirerekseçimini yapmıştır.

 

Açıklamaya göre, haber dalında Anadolu Ajansı İstihbarat Şefiİbrahim Çıngay ile anadolu ajansı muhabirleri Ceyhan Altmyelek, Atillâ Girgin ve spor yazarları dalında Anadolu Ajansı'ndan Oktay Akengin «yılın gazetecisi» seçilmişlerdir.

 

Bu arada, TV yazarlığı ve haberciliği dalında geçen ay içinde görevi basında bir cinayete kurban giden gazeteci Cengiz Polatkan da «yılın gazetecisi» ilân edilmiştir.

 

YILIN GAZETECİLERİ VE YILIN YAYINCILARI

 

AGC «büyük basın jürisi» nce dallarında seçilen «yılın gazetecileri» ve «yılın yayıncıları» şöyledir :

 

Makale :

Metin Toker (Hürriyet)

Günlük Başyazı :

Oktay Eksi (Hürriyet)
Güneri Civaoğlu (Tercüman)
Yasar Ay sev (Barış),

Uzun Fıkra :

Mümtaz Soysal (Milliyet)
Rauf Tamer (Tercüman)
Atilla İlhan (Dünya)
Hüsamettin Çelebi (Günaydın),
Refik Erduran (Milliyet),
Haldun Taner (Milliyet)

Haber :

Ülkü Arman (Hürriyet)

Can Pulak (Günaydın)

İbrahim Çıngay (Anadolu Ajansı)

Ceyhan Altınyelek (Anadolu Ajansı)

Feridun Soyocak (Tercüman)

Yusuf Turan (Basın - Yayın)

Nadir Elçi (İka)

Atillâ Girgin (Anadolu Ajansı)

Röportaj:

Can Pulak (Günaydın)
Nazmi Bilgin (Akajans)
Selma Tükel (Hürriyet)
Süleyman Ukav (Tercüman)

Seri Röportaj :

Fikret Otyam (Cumhuriyet)
Behçet Akdoğan (Tercüman)
Mustafa İstemi (Milliyet)
Şefik Kahramankaptan (Tercüman)

Mizanpaj :

Turhan Aytul (Milliyet)
Doğan Bulgun (Hürriyet)
Yusuf Ziya Gedikli (Hürriyet),
Ersin özençel (Tercüman)
Erkin Okay (Yeni Adım)
Gürel Seydialioğlu (Seker-İş)
Güray Soysal (Dünya)

İş ve Ekonomi:

Refik Sönmezsoy (Tercüman)
Ziya Tansu (ika)
Halûk Cillov (Milliyet)
Hami Kartay (Bayrak)

Edebiyat - Şiir :

Hasan Hüseyin Korkmazgil (Şiir Kitapları)
Ahmet Arif (Şiir Kitapları)

TV Yazarlığı - Haberciliği :

Hıncal Üluç (Cumhuriyet)
Güneş Tecelli (TV'de 7 gün)
Cengiz Polatkan (TV'de 7 gün)
Erman Şener (Milliyet)

Küçük Fıkra :

Şinasi Nahit Berker (Barış)
Yaşar Güngör (Tercüman)
Yavuz Donat'(Tercüman)
Güngör Yerdeş (Son Havadis)

Yorum :

Cüneyt Arcayürek (Hürriyet)
Teoman Erel (Günaydın)
Doğan Yurdakul (Aydınlık)
Mehmet Ali Kışlalı (Yankı)

Dış Politika :

Ahmet Şükrü Esmer (Barış)
Ali Sirmen (Cumhuriyet)
Kamûran izbir (Adalet)

Karikatür :

Semih Balcıoğlu (Çeşitli dergi ve gazeteler)
Oğuz Aral (Gırgır)
Nehar Tüblek (Hürriyet).
Oğuz Turan (Serbest)

İnceleme :

Örsan Öymen (Milliyet)
Mehmet Muhsinoğlu (Tercüman)
Orhan Duru (Milliyet)
Güngör Gönültaş (Milliyet)

Fotoğraf :

Mustafa Türkyılmaz (Dünya)
Sungar Taylaner (Akajans)
Sökmen Baykara (Hürriyet)
Rafet Hüner (Tercüman)
Bülent Hicyılmaz (Milliyet)

Haber Spikerleri :
Erkan Oyal (Televizyon)
Aytaç Kardüz (Televizyon)
Tuna Huş (Televizyon)
Mesut Mertcan (Televizyon)
Şengül Karaca (Televizyon)

Sunucu Spiker :

Halit Kıvanç (Televizyon)
ElçinTemel (Televizyon)
Canan Oğuz (Televizyon)
Mehpare Çelik (Radyo)

TV. Programcılığı :

Serpil Akıllıoğlu (Televizyon)
Uğur Dündar (Televizyon)
Jülide Gülizar (Televizyon)

Radyo Programcılığı :

Gökçen Solok (Radyo)

Ceyhan Baytur (Radyo)
Yücel Ertugay (Radyo)
Yılmaz Polat (Radyo)

Dış - Yayın Radyo :

Mustafa Salihoğlu (TV - Spor)

Spor Yazarları :

Necmi Tanyolac (Tercüman)
Tahsin öztin (Hürriyet)
Rasit Giray (Tercüman)
Cezmi Başar (Tercüman)
İslam Çupi (Tercümen)
Gündüz Kılıç (Hürriyet)
Oktay Akengin (Anadolu Ajansı)

 

BÜYÜK JURİ'NİN AÇIKLAMASI

 

AGC «büyük jürisi» nin «yılın gazetecileri» ve «yılın yayıncıları»seçimi konusunda yaptığı açıklama şöyledir :

 

«1978- 1979 basın ve yayın dalının başarılı temsilcileri seçilmiştir. Bu yılki (yılın gazetecileri seçimi)'nde, geçen yıllara göre değişikbir yöntem uygulanmış, büyük jüri, yarışmaya başvurma mecburiyetinive tek eseri değerlendirme anlayışını kaldırarak, basın ve yayın dallarıiçinde, basın ve yayın mensuplarının bir yıl süreli toplam ürünlerini değerlendirerek seçimini yapmıştır.

 

Büyük jüri basın dallarını, makale, günlük başyazı, günlük uzunfıkra, yorum, haber, röportaj, seri röportaj, küçük fıkra, dış politika,inceleme, fotoğraf, edebiyat, şiir, karikatür, mizanpaj, TV yazarlığı, isve ekonomi yazarlığı olarak kabul etmiş, yayıncılıkta, TV. programcılığı, radyo programcılığı, haber spikerliği, sunucu spikerlik dalları esasalınarak, «yılın yayıncıları» seçilmiştir.

 

TV ve Radyo haberlerinin önümüzdeki yıldan itibaren yarışma sınırları içinde düşünülmesine karar verilmiştir.

 

Bu yılki seçimlerde ayrıca birincilik, ikincilik, üçüncülük gibi herhangi bir derecelendirmeye gidilmemiş, her dalda seçilenlerin, «yılıngazetecileri, yılın yayıncıları» olarak tanımlanmasına karar verilmiştir.»

 

11 Ocak 1979

 

1- Başbakan Bülent Ecevit Federal Almanya'nın ZDF televizyonuna bir demeç verdi. Ecevit, televizyon muhabirinin (terörizm» ile ilgilibir sorusu üzerine, «Hükümet olarak şiddet eylemine başvuranlar karsısında, hiç bir ayırım gözetmeksizin, hepsine karsı ayni kararlılıkla önlem almaya başladık.» dedi. Başbakan sıkıyönetime ilişkin bir soruüzerine de «Türk tarihînin hiç bir döneminde askerî hükümetler dönemi yoktur. Bu bakımdan sıkı yönetimin demokrasimiz için herhangibir şekilde tehlike teşkil etmeyeceğine, fakat demokrasimizin içine düşürülmek istendiği tehlikeden kurtarılmasına katkıda bulunacağınainanıyorum» şeklinde konuştu.

 

2- Hükümetçe hazırlanan vergi tasarıları üzerinde partiler arasında görüş birliği sağlanmaması nedeni ile, bu amaçla kurulan partilerarası özel komisyon dağıldı.

 

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes düzenlediği basıntoplantısında Hükümetin sıkıyönetim uygulamasından yakınarak, Başbakan'ın sıkıyönetime müdahalelerde bulunduğu öne sürdü.

 

4- İzmir AP milletvekili Zeki Efeoğlu, Başbakan tarafından cevaplandırılması isteği ile Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Türkiye'de bir komünist partisi kurulmasına ilişkin bazı isteklerin bulunup bulunmadığını sordu.

 

12 Ocak 1979

 

1- Partilerarası özel komisyon, seçmen kütüklerinin her dört yılda bir yapılması esasını gözönünde bulundurarak, daimî seçim kütüklerinin hazırlanması ve bu hususta uygulamaya geçilmesi prensibinin tasarı haline getirilmesine karar verdi.

 

2- Bakanlığı bütçesinin TBMM Karma komisyonunda görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıMete Tan, özellikle Tamgün Yasası'na da değinerek «bu yasadan sonraDoğunun sürgün yeri değil, tercih haline geldiğini ve bu yasadan sonra Doğu'da hekim ve sağlık personeli sayısının iki katına çıktığını» bildirdi.

 

3- İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birlikler,4-11 ocak tarihleri arasında Ankara'da yaptıkları aramalarda, 148 tabanca, 5412 tabanca mermisi, 20 tüfek, 462 tüfek mermisi ile 22 adetkesici ele geçirdiler.

 

4- Millet Meclisi CHP Grup Başkanvekilleri verdikleri ortakdemeçte, muhalefet partilerinin, vergi tasarısı ile ilgili olarak yayınladıkları bildiri eleştirerek, «AP ve yandaşları partiler, sadece vergiadaleti önlemlerine değil, halkımızın yararına olan her şeyin karşısındadırlar.» dediler.

 

5- AP, MSP ve MHP Millet Meclisi Grup Başkanvekilleri,yayınladıkları ortak bildiride, vergi yasa tasarısının tümüne karşı olduklarını tekrarladılar ve bu tasarı ile, asgarî geçim indiriminin engellendiğini öne sürdüler.

 

6- İki gündenberi memleketimizde bulunan Amerikan DışişleriBakan Yardımcısı Warren Christopher Türkiye'den ayrıldı. Christopher'ın ziyareti ile ilgili olarak yayınlanan ortak bildiride, «tarafların iki ülkearasındaki kapsamlı ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulundukları ve bunun, hem savunma, hem de ekonomik işbirliğini içermesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardıkları» açıklandı.

 

13 Ocak 1979

 

1- Bakanlar Kurulu, Adana, İçel, Hatay, Eskişehir, Kırklareli veTekirdağ illeri yönetsel sınırları içindeki sağlık hizmetlerinin, 1 ocak1979 tarihinden itibaren sosyalleştirilmesini kararlaştırdı.

 

2- Balıkesir CHP Milletvekili İrfan öyazdınlı'nın 2 ocak tarihinde istifası ile boşalan İçişleri Bakanlığına Sakarya CHP Senatörü Hasan Fehmi Güneş atandı.

 

3- Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Deniz Saykal, yaptığı açıklamada, enerji savurganlığını önlemek amacı ile bir önlemler paketihazırlanarak Başbakanlığa sunulduğunu bildirdi.

 

4- Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik öğretim kurumlarının amaç, kuruluş, yönetim, eğitim ve öğretim isleri ile bu kurumlardaki görevlilerin görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin esasları kapsayan yönetmelik resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

5- Devlet Tiyatroları 1978 aralık ayında 19 oyunu, 20 ayrı sahnede sergiledi. Kültür Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yüzde100 seyirci ve yüzde 40'ı aşan oyun artısının yanı sıra, Devlet Tiyatroları gelir bakımından da büyük rakamlara ulaştı.

 

6- İran'da Sah'ın ülkeden ayrılması ile yönetimi üstlenecekNaipler Kurulu listesi açıklandı. Başbakan Sahpur Bahtiyar'ın bu kurulda da üye olduğu bildirildi.

 

14 Ocak 1979

 

1- TBMM Bütçe Karma Komisyonunda Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında yapılan açıklamaya göre halen cezaevlerinde 24 bin 242 hükümlü ve 27 bin 880 tutuklu bulunmakta.

 

2- Bakanlığı bütçesini TBMM Karma Komisyonunda görüşülmesi sırasında konuşan Adalet Bakanı Mehmet Can Millet Meclisine sunulmuş bulunan tasarıların yasalaşması ile cumhuriyet ve hür demokratik düzeni yıkmaya yönelik her türlü olayın, devletin tüm güçlerinikarşısında bulacağını bildirerek, bu yasaların verdiği yetkilerin en etkin biçimde kullanılacağını belirtti.

 

3- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık Bakanlık görevinden istifa etti. ve yerine CHP Bolu senatörü Neşet Akmandor atandı. Hasan Esat Işık, istifasından önce Millî Savunma Bakanlığı bütçesinin TBMM Karma komisyonunda görüşülmesi sırasında yaptığıkonuşmada,Yunanistan'm, Türkiye'nin zararına koşullar altında NATO'nun askerî kanadına dönmesine bugünkü hükümetin «evet» demiyeceğini bildirdi.

 

4- MHP Genel Başkanı Türkeş düzenlediği basın toplantısında Hükümetin sıkıyönetim uygulamasından yakınarak, sıkıyönetim ilânındakisınırlamanın kaldırılmasını, ülke ve millet bütünlüğüne yönelen eylemlerin de sıkıyönetim kapsamına alınmasını istedi.

 

15 Ocak 1979

 

1- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, Amerika'nın Türkiye'den yeniüsler istediği, ya da İran'daki üslerin Türkiye'ye taşınması istemindebulunduğu yolundaki haberlerin gerçekle ilgili olmadığını bildirdi.

 

2- Resmî gazetenin bugünkü sayısında yayınlanan yönetmeliğegöre SSK ferdi konut kredisi ile bölümde değişiklik yapıldı. Buna göre, ferdi konut kredisinin hangi il merkezlerinde uygulanacağı ve ayrılacak fon ile bu fonun uygulama yerleri ve dağılımı SSK Yönetim kurulunca saptanacak.

 

3- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Parti Başkanlık Divanının, TRT'nin yeniden kurularak, yayın esaslarının yeniden düzenlenmesi ve yeni bir yapıya kavuşturulması kanısında olduğunu bildirdi..MSP Meclis Grubu Başkan Vekili Hasan Aksay da bu konuda bir yasatasarısı hazırlayarak Meclislere sunacaklarını söyledi.

 

4- MHP Milletvekilleri Turan Kocal ve Ali Gürbüz, TBMM Birleşik toplantı Başkanlığına bir önerge vererek yaptığı atamalarla Anayasayı ve yasaları çiğnediği iddiası ile Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler bakında meclis soruşturması açılmasını istediler.

 

5- Sümerbank'ın pamuklu, yünlü ve konfeksiyon ürünleri ileayakkabı fiyatlarına yüzde 4 ilâ yüzde 39 arasında değişen oranlardazam yapıldı.

 

6- Güvenlik kuvvetleri tarafından geçtiğimiz yıl içinde Kilis'te40 uzun namlulu silah, 3 kelisinkof, 409 tabanca ve 15 bin mermi elegeçirildiği açıklandı.

 

7- TİP Tarsus İlçe Başkanı Sönmez Targan.m esi Hayriye Targan,kimliği belirlenmeyen kişiler tarafından tabanca ile vurularak öldürüldü.

 

16 Ocak 1979

 

1- Cumhuriyet Senatosu AP Grubu Başkanı Ömer Ucuzal ve arkadaşları Senato Başkanlığına bir önerge vererek, yayınlarında veprogramlarında, yasasında belirtilen ilkelere ters düştüğünü öne sürerek TRT hakkında genel görüşme açılmasını istediler.

 

2- Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Urfa illeri sıkıyönetimkomutanlığından yapılan açıklamaya göre, sıkıyönetim ilânından bugüne kadar Adana'da 203, Kahramanmaraş'ta 281, Gaziantep'te 53, Urfada 28 olmak üzere toplam 565 kişi gözaltına alındı, bunlardan 325kişi tutuklandı.

 

3- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından düzenlenen«Türkiye'de Turizm Potansiyeli» konulu panel İstanbul'da yapıldı. Panel'e bir mesaj gönderen Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun,Türkiye'nin gerek coğrafi konumu, gerekse tarihî ve doğal varlıkları bakımından uluslararası turizm piyasasında potansiyeli yüksek ve hızlıgelişme olanakları bulunan bir ülke olduğunu söyledi. 1978 yılının, ilkdokuz ayında Türkiye'nin turizmden net olarak 156 milyon dolar kazandığını bildirdi.

 

4- Tarımsal Araştırma Konseyi'nin yapılan toplantısında konuşan Gıda - Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, 4. BeşYıllık Kalkınma Plânı ile tarımın ekonomideki yerini alacağını belirterek, plânda öngörülen hedeflerin kısıtlı koşullarına karşın, kısa süredegerçekleşeceğine inandığını söyledi.

 

5- TÜRK - İŞ Yönetim Kurulunun açış konuşmasını yapan GenelBaşkan Halil Tunç, ülkemizde son günlerde anarşik olaylarda belirli birazalma görüldüğünü söyledi. Siyasî partilerimizin son günlerde görüldüğü gibi sıkıyönetim konusunda polemiğe girmelerine karşı olduklarını bildirdi.

 

6- 37 yıldan beri İran'ın tek hakimi bulunan Sah Muhammed RızaPehlevl ve Şahbanu Farah, ülkeyi terkettiler ve Mısır'ın Assuan kentinegittiler. Şah ve Şahbanu'nun Assuan hava limanında Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ve bayan Sedat tarafından karşılandıkları bildirildi.

 

17 Ocak 1979

 

1- TBMM KİT Karma Komisyonunda konuşan Çalışma BakanıBahir Ersoy 1978 yılında ülkedeki işsiz sayısının 2 milyon 200 bin olarak tesbit edildiğini bildirdi.

 

2- Suriye'nin resmî yayın organı El Baas gazetesine bir demeç veren Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, Türkiye ile Arap dünyasıarasında tarihin derinliklerinden gelen çok sıkı bağlar bulunduğunu belirterek, «Turizmin, bu geleneksel dostluğun pekişmesi için çok önemlibir rol oynadığını» bildirdi.

 

3- CHP Genel Yönetim Kurulunun bugünkü toplantısı sürerkengazetecilerle görüşen Başbakan Bülent Ecevit, pek çok dost ülkenin,Türkiye'nin ekonomik konularını çözebilmesine yardımcı- olmanın dünya açısından önem taşıdığı kanısına vardığını belirterek, «Bu Türkiye'yedünyada kazandırılan güvenirlilik bakımından ve Türkiye'nin jeopolitikönemini dünyaya anlatabilmek bakımından, Hükümetimiz zamanındasağlanan başarının önemli bir kanıtıdır.» dedi.

 

4- Millet Meclisi AP, MSP, MHP Grup başkanvekilleri yayınladıkları ortak bildiride, CHP'nin Meclisi tahakkümü altına almaya ve rejimifelce uğratmaya çalıştığını öne sürerek, vergi tasarısına ve içtüzük değişiklik teklifine karşı çıkacaklarını açıkladılar.

 

5- Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, 1979 Dünya ÇocukYılı nedeni ile Alman Benjamen Britten'in «Bir Opera Yapalım» adlı eserini sergilemeye başladı.

 

6- Sah Rıza Pehlevi'nin İran'dan ayrılmasından sonra, İran'ın güneyindeki petrol yataklarının kalbi olarak nitelendirilen Ahvaz'da Şah'asadık askerlerle Sah aleyhtarı binlerce gösterici arasında çarpışmalarınbaşladığı ve ağır can kaybı olduğu bildirildi.

 

7- Sovyet resmî Tass ajansı, İran Başbakanı Bahtiyar'ın komünizm ve Sovyetler Birliği aleyhindeki sözlerini kınayarak «Bahtiyar'ınülkedeki karışıklığı komünist etkilere bağlaması, Sovyetler Birliği ileiran arasındaki ilişkileri zedeler» dedi.

 

18 Ocak 1979

 

1- Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Başbakan Ecevit bugün başlayan Türk - Amerikan teknikgörüşmelerine sunulacak taslakla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığıile Dışişleri Bakanlığı arasında görüş ayrılığı bulunduğuna dair söylentilerin gerçekle bir ilgisi bulunmadığını söyledi,

 

2- Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Urfa İlleri Sıkıyönetimkomutanlığı, Ankara'da basılan Devrimci Yol ve Devrimci Halkın Birliği dergileri ile izmir'de basılan Halkın Kurtuluşu ve Ankara'da basılanKurtuluş adlı gazetelerin, anayasal bir kurum olan ve Türkiye BüyükMillet Meclisinin onayı ile uygulanmasına devam edilen sıkıyönetimihalkın gözünde küçük düşürmeye ve sıkıyönetim bildirilerine karsıkoymaya, şiddet eylemlerini tahrik ve teşvike matuf yayınlar yaptıklarıgerekçesi ile bu yayınların, bölgesinde basım ve dağıtımını yasakladı.

 

3- Türkiye'ye uygulanan Amerikan silah ambargosunun 26 Eylül1978 tarihinde kaldırılması üzerine ortaya çıkan yeni durumu değerlendirmek, Türkiye - ABD Savunma İşbirliği anlaşmasının yeni koşullarını belirlemek amacı ile iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelere başlandı.

 

4- Ankara'da sıkıyönetim mahkemelerine devredilen dava sayısının 805'e ulaştığı bildirildi.

 

5- T. C. Devlet Demiryollarının İstanbul - Bağdat tren seferleriyeniden başladı.

 

6- Dört Sovyet sendikacısı, Devrimci İsçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) nün konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

 

7- Federal Almanya'nın Türk silahlı kuvvetlerine 200 milyonmark değerinde askerî malzeme devrine ilişkin anlaşma Bonn'da imzalandı.

 

19 Ocak 1979

 

1- Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında yapılan Sıkıyönetim Eşgüdüm Toplantısında, sıkıyönetim bölgelerinde meydana gelen olaylar üzerinde durularak genel bir değerlendirme yapıldığı,Ankara, İstanbul ve Adana hariç, sıkıyönetime dahil diğer 10 ilde ölümle sonuçlanan olay olmadığının saptandığı bildirildi.

 

2- Bakanlığı bütçesinin TBMM Bütçe Karma Komisyonunda görüşülmesi sırasında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur,Türkiye'deki tüm yurtların Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve YurtlarKurumu Genel Müdürlüğüne bağlanmasını öngören bir yasa tasarısınınhazırlandığını bildirdi. Çakmur ayrıca, 19 mayıs gençlik ve spor bayramlarının «Beden Eğitimi Spor Ve Kültür Şöleni Haftası» olarak kutlanmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

 

3- İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 11-18 Ocak tarihleri arasında Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birliklerin Ankara'da yaptıkları aramalarda 168 tabanca, 31 bin tabanca mermisi, 17tüfek, 1 makinalı tabanca, 2 otomatik tüfek ve birçok da patlayıcı madde ele geçirildi.

 

4- Ticaret Bakanlığının 1976 yılı verilerine dayanarak yaptığıbir araştırmada belirtildiğine göre Türkiye'deki yabancı sermayeli şirketlerin sayısı 106.

 

5- Partilerarası komisyon toplantısında, seçimlerde propagandasüresinin 15 günden 21 güne çıkarılmasını ve partilerin televizyondada propaganda yapmalarını kararlaştırdı.

 

6- Anayasa Mahkemesi binasına patlayıcı madde atılda.

 

7- Paris'te bulunan İranlı Şii lider Ayetullah Humeyni'nin çağrısıüzerine Tahran'da, Sah Pehlevi'nin geride bıraktığı hükümete karşı yapılan gösteriye 2 milyon İranlının katıldığı ve göstericilerin İran'ın bîrİslâm cumhuriyeti olmasını istedikleri bildirildi.

 

20 Ocak 1979

 

1- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim komutanlığından yapılanaçıklamaya göre; sıkıyönetim ilânından bugüne kadar İstanbul'da çeşitli suçlardan 687 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

 

2- AP Genel Başkanı Demirel düzenlediği aylık basın toplantısında çeşitli ülke sorunlarına ilişkin görüşlerini açıklarken, memleketimizin bugün büyük sıkıntıların içine bu hükümet tarafından sürüklendiğini söyledi. Demirel'in basın toplantısında söyledikleri 39sayfalık bir kitapçık halinde AP Genel Merkezince yayınlandı.

 

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Anadolu Ajansına verdiğidemeçte, 1978 dış satım gelirinin 2 milyar 250 milyon dolar olarakgerçekleştiğini, böylece ülkemizin dış satım gelirinde 1977'ye göre500 milyon dolarlık bir artış sağlanmış olacağını belirtti.

 

4- Kara Kuvvetleri Havacılık Okulu, helikopter pilot temel kursunu bitiren subaylara brövelerinin takılması nedeni ile düzenlenen törende yapılan açıklamaya göre. Kara Kuvvetleri Havacılık Okulu bugünedek 766 pilot yetiştirdi.

 

5- Gazeteci Yalçın Uraz öldü. Uraz, 51 yaşındaydı.

 

6- Yunanistan Başbakanı Karamanlis Yunanistan'ın, batılı müttefiklerce Türkiye'ye ekonomik ve askerî yardım yapılmasını engellemeyeçalıştığı yolunda Başbakan Ecevit tarafından yapılan açıklamayı üzüntüile karşılandığını bildirerek, Türkiye başbakanının, sözlerini «istemeyerek yanlış yorumladığını» ifade etti.

 

7- Sovyet Komünist Partisi yayın organı Pravda'da yayınlanan bir yazıda, emperyalist güçlerin İran'ın içişlerine karışmaktaoldukları öne sürerek, yapılacak bir askerî darbe ile İran'ın ikinci birSili olma tehlikesi ile karsı karşıya bulunduğu belirtti.

 

21 Ocak 1979

 

1- Erzurum ve Kars illeri Sıkıyönetim Komutanlığı, Halkın Kurtuluşu, Devrimci Halkın Yolu, Kurtuluş, Devrimci Yol, Kawa, Rızgarı adlıgazete ve dergilerin Erzurum ve Kars illerine sokulmasını ve dağıtılmasını yasakladı.

 

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğünebir yazı gönderererek. Kurumun 1978 yılı içindeki radyo ve televizyonhaber yayınlarını istedi. Demirel, TRT'nin tarafsızlık ve diğer tutumlarının değerlendirileceğini bildirdi.

 

3- Bakanlığı bütçesinin TBMM Bütçe Karma Komisyonunda görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan içişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, şiddet eylemlerinin artık bireysel suçlar olmaktan çıkıp, örgütlühareketler haline geldiğini bildirerek, «Bu örgütlerin üzerine etkin birşekilde gitmek gerekir. Bunu yapmakta bilerek veya bilmeyerek geçkalındığı kanısındayım.» dedi.

 

4- Konya AP Senatörü Osman Nuri Canpolat ve arkadaşları,TBMM Birleşik toplantısı başkanlığına bir önerge vererek çeşitli yolsuzluk olaylarına akrabalarının adının karıştığı gerekçesi ile Gümrükve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı hakkında Meclis soruşturması açılmasını istediler.

 

22 Ocak 1979

 

1- Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Urfa illeri SıkıyönetimKomutanlığı, Siverek İsçi Köylü Dayanışma Derneği, Adana Emek HalkOdası ile Adana Dumlupınar Halk Kültür Derneğinin çalışmalarını,amaçları dışında faaliyette bulundukları gerekçesi ile durdurdu.

 

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara Cumhuriyet Savcılığına üç ayrı dilekçe ile başvurarak TRT sorumluları hakkında soruşturma yapılmasını ve dava açılmasını istedi. Demirel, dava dilekçelerinde TRT'nin CHP'nin sesi durumuna geldiğini, Kahramanmaraş olaylarında Anayasaya ve kanunlara aykırı yayın yaptığını öne sürdü.

 

3- Fransız Hükümeti, Türkiye ile Fransa arasındaki, ekonomikilişkilere katkılarından dolayı Prof. Dr. Ali Bozer'e, «Chevalier De LaLegion D'Honheur» nisanını verdi.

 

4- 6 Gün önce ülkesinden ayrılıp Mısır'ın Assuan kentine geleniran Sah'ı Rıza Pehlevi Fas'ın Marakes kentine gitti. Sah veŞahbanu'nun Marakes hava limanında Fas Kralı İkinci Hasan tarafından karşılandığı bildirildi.

 

5- İran Komünist Partisi (Tudeh-) adına yayınlanan bildiride, Partinin, Ayetullah Humeyni'nin İslâm Devrim Konseyi kurulmasına yönelik girişimi onayladığı açıklandı.

 

23 Ocak 1979

 

Cumhuriyet Senatosunun bugünkü birleşiminde, Elazığ AP senatörü Cahit Dalokay ve arkadaşları tarafından verilen, TRT'nin tutum vedavranışları ile yönetim ve işleyişi hakkında genel görüşme açılmasınailişkin önergenin gündeme alınması reddedildi.

 

1- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, Devrimci Halkın Birliği,Roja Welat, Kawa, Rızgari, Ürün, Halkın Kurtuluşu gazete ve dergilerinin, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı bölgesinde basımını, dağıtımınıve satımını yasakladı.

 

2- AP Genel Başkanı Demirel, 20 ocak günü düzenlediği basıntoplantısının TRT'de yaymlanısımn, «sekil ve muhteva yönünden tümmevzuata aykırı» olduğunu öne sürerek, TRT Genel Müdürlüğüne başvurarak konuya Yönetim Kurulunca el konulmasını istedi.

 

3- Adalet Bakanı Mehmet Can, Bakanlık görevinden istifa etti.istifası Başbakan Ecevit tarafından kabul edilmeyen Can, göreve devama karar verdi.

 

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, KİT Karma Komisyonunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de uçak sanayiine ilişkin çalışmaların bu yıl içinde başlayacağını bildirerek, uçak fabrikasının Ankara'dakurulacağını açıkladı.

 

5- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı Kilis'in 13 köyünün Köy Kent Projesi kapsamına alındığını açıkladı.

 

6- Partilerarası özel Komisyonun, seçim yasasında yapılacak değişikliklere ilişkin görüş birliğine vardığı konular açıklandı. Partilerinanlaştıkları konular arasında, seçmen kartının kaldırılması radyo ve televizyonda propaganda süresinin 21 güne çıkarılması da yer alıyor.

 

7- Avusturya'yı resmen ziyaret etmekte olan Dışişleri BakanıGündüz okçun, Avusturya Başbakanı Dr. Brune Kreisky ile yaptığı görüşmeden sonra verdiği demeçte, Avusturya ile olan ekonomik, teknikve kültürel ilişkilerin daha da olgunlaştırılması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

 

8- Sah'ın İran'dan ayrılısından sonra ve 20 yıldanberi ilk kez iranAzerbaycan’da Türkçe ve «Olduz Ruznamesi» adı ile bir gazete yayınlanmaya başlandı.

 

24 Ocak 1979

 

1- Bakanlık bütçesinin TBMM Bütçe Plân Komisyonunda görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu1978 yılında enflâsyonu kontrol altına almak ve döviz darboğazını aşmak için alınan önlemlerin yeterli olmadığını belirterek, 1979 yılındada bunların öncelikle ele alınacak konular olacağını bildirdi.

 

2- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBirliği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Dıblan, Ankara'da 247 Oda veBorsa başkanının katıldığı başkanlar toplantısında yaptığı konuşmadaÜlkemizin, Cumhuriyet tarihinin en güç dönemini yaşadığını söyleyerek,«bugün tehlikede olan sadece ekonomik gelişmemiz, can ve mal güvenliğimiz değildir. Milletin, devletin güvenliği tehlikededir. Hatta yurt bütünlüğümüz tehlikededir.»

 

3- ANTBİRLİK Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada bildirildiğine göre 1978 - 1979 yılı ürünü pamuğun ilk dış satımı gerçekleştirildi. Açıklamada, Demokratik Alman Cumhuriyeti ile bir isviçre firmasına 1240 ton pamuk satıldığı bildirildi.

 

4- Turizm ve Tanıtma Bakanlığının girişimi sonucu yaptırılan«Danseurs De Die-Mevlâna» adlı film, Brüksel Uluslararası Film Festivalinde büyük ilgi gördü.

 

25 Ocak 1979

 

1- TBMM Bütçe Karma Komisyonunda, CHP'li üyeler tarafındanverilen bir önergenin kabulü ile memur maaş katsayısı 14'ten 16'ya çıkarıldı.

 

2- Anayasa Mahkemesinin Cumhuriyet Senatosunca seçilen 2yeni üyesi Yekta Güngör Özden ve Yılmaz Aliefendioğlu AnayasaMahkemesinde düzenlenen törenle andiçerek göreve başladılar.

 

3- Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin sorularınıyanıtlayan Başbakan Bülent Ecevit, Hükümetin sınırlarımızdaki mayıntarlalarını kaldırmayı prensip olarak kararlaştırdığını açıklayarak,, İran'la ilgili bir soru üzerine de, «Biz komşu bir ülkenin içişlerine hiç birşekilde karışmayı doğru bulmuyoruz» dedi.

 

4- Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde güvenlik kuvvetleritarafından yapılan bir operasyonda YDGF ve THKO üyesi oldukları bildirilen 14 kişi silahları ile yakalandı.

 

5- Türkiye'de yayınlanmakta olan gazetelerin en eskisi Jamanak'ın 70'inci yılı bir jübile ile kutlandı.

 

6- Seramik sanatçısı Figen Sekerci'nin «Merhaba Göksu» adlıseramik sergisi Ankara'da sanat galerisinde açıldı.

 

7- AFP'nin bildirdiğine göre, «Demokratik Kamboçya'nın Sesi»radyosu, 7-17 ocak tarihleri arasında, çete savaşını sürdüren Kamboçya kuvvetlerinin 10 binden fazla Vietnamlı askeri öldürlüklerini haber verdi.

 

26 Ocak 1979

 

1- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı POL - DER, POL-BİR, PolisEnstitüleri Mezunları Derneği ile Tüm Emniyet Mensupları DayanışmaDerneğinin çalışmalarını sıkıyönetim süresince durdurdu.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit 4 gün sürecek resmî bir ziyarettebulunmak üzere Libya'ya gitti. Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Genel Halk Kongresi Genel Sekreterliği üyesi (Başbakan) Kurmaybinbaşı Abdüssellam Callud'un çağrılısı olan Başbakan Ecevit'le birlikteBaşbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun ve16 kişilik bir uzmanlar heyeti de Trablus'a gitti.

 

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler yaptığı açıklamada 1979yılı ithal hacminin beş milyar dolar olarak programlandığını bildirerek, «bu miktar, 1978 yılı için öngörülen ithalât hacmine eşit düzeydedir.» dedi.

 

4- Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından yayınlanan istatistikleregöre, 1977 yılında Türkiye'de isçi ücretleri bir önceki yıla oranla yüzde21.1 arttı, böylece günlük ortalama işçi ücreti, kamu sektöründe 178,15lira, özel sektörde de 128, 66 lira oldu.

 

5- İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birlikler, 19 ocak - 25 ocak tarihleri arasında119 tabanca, 115 bin tabanca merrnisi, 13 uzun namlulu mavzer, 560mavzer fişeği, 8 av tüfeği, 6 piyade tüfeği ve 2 makinalı tabanca elegeçirdiler.

 

6- Yabancı ajansların verdiği bir habere göre, Afganistan silahlıkuvvetlerine bağlı jetler dün, iktidardaki Moskova yanlısı rejime karşıayaklanmaları bastırmak amacı ile bazı şehir ve köyleri bombaladılar,karşılıklı çatışmalar sırasında da 5 Rus askerî danışmanı isyancılar tarafından öldürüldü.

 

27 Ocak 1979

 

1- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Danimarka ve İsviçıetelevizyon muhabirlerine verdiği demeçte, Partisinin ismindeki «Millî»kelimesinin ırkçılık anlamına gelmediğini söyleyerek, bunun yanında«İslâm Sosyalizmi» sözcüğünü de benimsemediklerini bildirdi.

 

2- Ege üniversitesinde görevli 156 öğretim üyesi ortak bir bildiriyayınlayarak, «Tam Gün Yasası» nı desteklediklerini bildirdiler.

 

3- Doğu Karadeniz radyoling sisteminin ilk kısmı olan Ankara Samsun bölümü, Ulaştırma Bakanı Güneş öngüt tarafından törenle hizmete açıldı. Bu bölümün hizmete girmesi ile Samsun da otomatik telefon şebekesine katıldı.

 

4- Kıbrıs'ta iki toplumun bulunduğunu kabul eden Avrupa Konseyi, 30'uncu dönem toplantısına KTFD'den de iki parlamenter ve ikigazeteci davet etti.

 

5- Batı Almanya bütçesinin bu yıl rekor düzeye ulaştığı bildirildi. Bundestag bugün 203.9 milyar marklık 1979 yılı bütçesini onayladı.

 

28 Ocak 1979

 

1- Federal Almanya'da yayınlanan «Der Spiegel» dergisine birdemeç veren Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin, batı ittifakı içindekalmak istediğini, bunun, bloksuz ülkelerle ilişkileri geliştirmeye engelolmayacağını söyledi.

 

2- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, verdiği demeçte,Kıbrıs sorununun «uzun süre sürüncemede bırakıldığından» yakınarak,sorunun ancak, bağımsızlık ilânı ile çözümlenebileceğini öne sürdü.

 

3- 1979 yılı ithalât rejimi Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. 5 Milyar dolar olarak plânlanan ithalât hacminin 3 milyar250 milyon doları liberasyon listelerinden, 1 milyar doları tahsisli ithalmalları listesinden, 185 milyon doları da anlaşmalı ülkelerden yapılacak ithalâta ayrıldı.

 

4- İki ülkenin birleşmesi konusunda görüşmeler yapmak üzereIrak Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı Saddam Hüseyin başkanlığındaki bir Irak heyeti Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

 

29 Ocak 1979

 

1- Kamu İktisadî Teşebbüslerini denetlemekle görevli TBMMKarma Komisyonu, 50 gün içersinde 151 kurulusun geçmiş yıllara ilişkin hesap ve işlemlerini inceleyerek çalışmalarını tamamladı. KiT'lerin1978 yılında 48 milyar lira zarar ettiği, hesapların incelenmesi sonucuSümerbank, Etibank, Türkiye Demir Çelik isletmeleri. Emekli Sandığı,TRT, Süt Endüstrisi Kurumunun bazı yıllara ait işlemlerinin aklanmadığı bildirildi.

 

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, düzenlediği basıntoplantısında, Türkiye'deki tüm sosyal hizmet kuruluşlarını bir aradatoplanmasını öngören «Sosyal Hizmetler Kurumu» yasa tasarısınınMeclislere sunulmak üzere hazırlandığını bildirdi.

 

3- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, tüm mülki idare amirleriile güvenlik kuvvetlerinin yetkili yöneticilerine hitaben bir genelge yayınlayarak, valilerden «Huzur Plânları» hazırlamalarını istedi.

 

4- 30 Aralık 1978 tarihinde başlayan Gazi Magosa - Lazkiye feribot seferleri iptal edildi. Suriye Hükümetinin bu tutumu KTFD'deüzüntü ile karşılanırken, Başkan Denktaş gerekli girişimlerine başladı.

 

5- ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerinkurulmasından sonra Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan yardımcısı TengHsiao Ping başkanlığında bîr Çin heyeti resmî bir ziyarette bulunmaküzere Washington'a gitti.

 

30 Ocak 1979

 

1- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesine 5 gün süren resmîbir ziyarette bulunan Başbakan Bülent Ecevit ve beraberindeki heyetyurda döndü. Türkiye ile Libya arasında iki ülke arasındaki işbirliğiniöngören üç ayrı belge imzalandı. Bunlardan ilki Libya'nın bu yıl Türkiye'ye 5 milyon ton petrol vermesini öngörüyor. Ayrıca Libya, Türkiye'ye ivedi yardım konusunda İslâm ülkelerini harekete geçirecek. İmzalanan diğer bir belgede belirtildiğine göre Trablus Limanını DenizcilikBankası işletecek.

 

2- Seçim yasalarında yapılacak değişiklikleri görüşmek üzerekurulan partilerarası komisyon, toplantısında seçim suçlarına ilişkin hapis ve para cezalarının artırılmasını kararlaştırdı. Para cezaları 10 katarttı. Hapis cezaları ise üç aylık olanlar 6 aya, bir yıllık olanlar da 1.5yıla çıkarıldı.

 

3- Turizm ve Tanıtma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kusadasmda geçen hafta düzenlenen deve güreşleriyle ilgili film büyük ilgi gördü ve 84 ülkenin televizyonunda yayınlandı.

 

4- CHP Millet Meclisi Grup Yönetim Kurulu, muhalefetin isteğineuyarak, vergi yasa tasarılarını bölümler halinde Meclise sunmayı kararlaştırdı.

 

31 Ocak 1979

 

1- Millet Meclisinde, anarşik olayların gerçek nedenleri ile alınacak önlemleri saptamak üzere Meclis araştırması isteyen önerge üzerinde söz alan İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Ülkemizdeki olayların artık bireysel suç olmaktan çıktığını söyledi, niteliği değişen olaylar karşısında devlet güvenlik kuvvetlerinin yeniden örgütlenmekte olduğunu bildirdi.

 

2- Başbakan Yardımcılığına bağlı olarak görev yapacak bir «Çevre Müsteşarlığı» kuruldu. Başbakan Ecevit yayınladığı genelgede müsteşarlığın görev ve yetkilerini açıkladı ve ilgili kuruluşların adı geçenmüsteşarlıkla sıkı bir işbirliği halinde olmalarını istedi.

 

3- Amasya'nın Taşova ilçesi savcısı İsmail Değer kimliği saptanamayan bir kişi tarafından tabanca ile vurularak öldürüldü.

 

4- Ortak Pazar Komisyonu, önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye'ye1 milyar dolarlık proje kredisi açılmasını önerdi.

 

5- Suriye ile Irak savunma işbirliği anlaşması imzaladılar.