11.10.1979
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1979

1 Ekim 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Erzincan'da yaptığı konuşmada «Kurtuluş bu hükümetin tesirsiz hale getirilmesiyle mümkündür. Bu is kansız kavgasız döğüşsüz kanunlara saygı içinde yapılacaktır» dedi.

Demirel Milliyet Gazetesinden Orsan Öymen ve Bedri Koramanlayaptığı söyleşide de «Ara rejim dışında, tarafsız başkanlı bir ara hükümet modeline karsı olduğunu» bildirdi.

2- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Sadece karşılıklı suçlamalarla memleketin bukadar önemli meseleleri halledilemez, elbirliği ile memeketi selameteçıkarmak gerekiyor» dedi.

3- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin Ankara'da verdiği yazılı demeçte, Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul'un öldürülmesinde «Komünist küsurat partileri ve TKP'nin güdümündeki DİSK ağızbirliği ederek, MHP'ye yalan ve iftira savurmayı kendilerine görev edinmişlerdir» dedi.

4- DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikası Genel Sekreteri Ertan Andaş Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada «Ara rejim de, ara hükümet defaşist terör ve baskının artmasına yol açar» dedi.

5- «Gelişmekte olan ülkelerin sınai işbirliği» konulu yuvarlak masa toplantısı İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde çalışmalarına başladı.

6- Geçtiğimiz Temmuz ayı içinde Merkez Bankası ile 46 yabancıbanka arasında imzalanan ve 26 Eylül tarihinde yürürlüğe giren kredianlaşması ile sağlanan 407 milyon dolarlık kredinin 203,5 milyon dolarlık bölümü, Merkez Bankası kullanımına geçti.

7- Uluslararası Çocuk Kitapları Sergisi Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açıldı.

8- Ankara, İstanbul, Adana ve Urfa'da meydana gelen olaylardatoplam 4 kişi öldürüldü. Öte yandan bir süre önce ortaya çıkarılanApo'cular örgütünün başı olduğu belirlenen Dr. Ali Rıza Yıldırım Erzincan'da yakalandı.

9- İstanbul'da bir banka mutemedi silahlı 5 kişi tarafından soyuldu. Soyguncular içinde 1 milyon 100 bin lira bulunan çantayı alarak kaçtılar.

10- Silahlı bir saldırı sonucu öldürülen Adana Emniyet MüdürüCevat Yurdakul'un cenaze töreninden sonra bir grup korsan gösteri yaptı. Olayda bir polis :ile iki jandarma eri yaralandı.

11- AP'nin Karaçi mahreçli haberinde; Newyork'ta BM Genel Kurulu toplantılarında Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün ile görüşen Pakistan Dışişleri Bakanı Ağa Şahi'nin özellikle RCD'nin geleceği üzerindedurduğu ve iki ülkenin RCD'nin geleceğini tartışmak üzere bakanlardüzeyinde bir görüşme yapmaya karar verdikleri bildirildi.

12- THA'nın Lefkoşe'den bildirdiği habere göre; Kıbrıs Rum Yönerimi Basikanı Kipriyanu Türk toplumuna gönderdiği mesajda «KıbrıslıTürk ve Rumların yakınlaştırılmasını ve eşgüdüm içinde davalarını yürütmelerini» istedi.

13- NATO ittifakının, stratejik konu ve sorunlarıyla ilgilenen yankuruluşu olan Atlantik konseyi'nce yayınlanan bir raporda, ittifak üytleri ve özellikle ABD tarafından Sovyet Deniz filolarını gözetleme yolunda yeterince önlem alınmadığına dikkat çekilerek, Rus ticaret gemilerinin de askeri amaçlar 'için kullanıldığı belirtildi.

14- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Yayın organı olan PravdaGazetesi’nde yayılanan bir yorumda, Japonya'nın batısında, ABD nükleerdenizaltılarının da katılmasıyla yapılan deniz manevraları protesto edildi.

15- 75 yıldır ABD'nin yönetiminde bulunan Panama kanalı, Panama hükümeti ile ABD arasında geçen yıl imzalanan anlaşma gereğinceiki ülkenin denetimine girdi.

16- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis'in 5 gün sürecekolan Sovyetler Birliği gezisi başladı.

17- Dünya Bankası'nın bir raporunda, Petrolde dışa bağımlı gelişmekte olan ülkelerin 1979 yılındaki cari işlemler dengesinin 42 milyardolar açık vereceği bildirildi.

2 Ekim 1979

1- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, radyo ve Tv’de yaptığı seçim konuşmasında, «CHP'nin 14 Ekim seçimlerinde olumlu sonuç almasının, uzun ve sonu belirsiz hükümet bunalımını önleyeceğini» söyledi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel seçim otobüsüyle doğugezisinden dönerken gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında, BaşbakanBülent Ecevit'in İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaaslan'ın istifasıyla ilgili sözlerini yanıtladı ve «Çatıdan kiremit uçarsa çatı akar. Çatısı akanevde oturulmaz» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş radyo ve Tv'de yaptığıkonuşmada, «Hangi sebebe dayanırsa, bu. milletin evlatlarını birbirinekırdırmak isteyenlerle, bu millet ve vatanı bölmek isteyenlerle kavgamız vardır. Bu kavga bu ihanet sönene kadar, kıyamete kadar sürecektir» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, radyo ve Tv'de yaptığı seçim konuşmasında, «İçine sürüklendiğimiz şu kanlı anarşi ortamından git gide azgınlaşan yurttaşların can güvenliğini yok eden şiddet vecinayet örgütlerinden Atatürkçü zihniyetle kurtulabiliriz» dedi.

5- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ın 5 Ekim cumagünü Başbakan Bülent Ecevit'in çağrılısı olarak Türkiye'yi ziyaret edeceği Dışişleri Bakanlığı tarafından resmen açıklandı.

6- Merkezi Japonya'da bulunan «Uluslararası kardeşlik ve sevgicemiyetbnin Başkanı Yasumi Hiriso başkanlığındaki bir heyet DevletBakanı Lütfi Doğan ve Dinayet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç'ı ayrıayrı ziyaret etti.

7- AP Gaziantep Milletvekili Mehmet Atilla Ocak «Açıklama» başlığı altında bir bildiri yayınladı. Ocak bildirisinde «Türkiyemizin huzurve istikrarının yolu «Uzun vadeli hükümete taraftar değiliz... Hükümeti yıkacağız dedikse biz kuracağız demedik ya...» şeklindeki milletimizüzerinde tereddüt uyandıran gölgeli beyanları dikte eden politikalardan geçmemektedir ve geçmemelidir. Hükümetin yıkılmasına ancakMillet Meclisi üyeleri karar verirler. Alternatif göstermeden hükümetyıkılamaz» dedi.

8- İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Orhan Dikmen İstanbul'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Türk ekonomisi ağır hastadır. Bu gerçeği kabul etmek ve iktisadi kurallara uygun tedbirleri almak suretiyle tedavisine girişmek lazımdır» dedi.

9- 1. Uluslararası Çocuk Şenliği nedeniyle Bulgaristan, FederalAlmanya, Polonya ve Yugoslavya'dan gelen çocuk temsilciler, İzmirve çevresinde şenliği başlattı.

10- Kars'ın Göle İlçesi'nde Belediye Başkanı'nm odasına atılanpatlayıcı maddenin patlaması sonucunda, orada bulunan AP Cumhuriyet Senatosu Adayı Salim Dursunoğlu öldü, amcası ise çeşitli yerlerinden yaralandı.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi 1977 yılında İsmetpaşa mahallesinde bir kahveyi basarak iki kişiyi öldürenDev Sol adlı örgütün üyesi Necdet Aral ve Kemal Ergun'u ölüm cezasına çarptırdı.

12- Çeşitli öldürme ve gasp suçlarından sanık olarak tutuklu bulunduğu Tekirdağ cezaevinden bir süre önce kaçan Safa Kaynar, polisekipleri ile girdiği silahlı çatışma sonucu yakalandı.

13- Reuter, AP ve TASS Ajanslarının Moskova'dan bildirdiklerinegöre; Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis Sovyetler Birliğigezisinin ilk gününde Kremlin'de verilen bir yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kıbrıs ile ilgili BM kararlarına uymadığını iddia ederek «Esefle belirtmek isterim ki, Türkiye aramızdaki sorunları barışçıyollardan çözümlemek için harcadığımız çabalara yeterli bir cevap vermemektedir» dedi.

14- AP ajansının Nevvyork'tan verdiği bir habere göre; Kıbrıs RumLideri Kipriyanu, BM Genel Kurul'unda yaptığı konuşmada, «Rum tarafının toplumlararası görüşmelerden, Türk tarafının fiilen Ada'yı ikiyebölecek şartlar öne sürdüğü için çekildiğini» öne sürdü.

15- THA'nın Washington mahreçli haberine göre; dün televizyonda halka hitaben bir konuşma yapan ABD Başkanı Carter «ÜlkesininKarayipler bölgesindeki askeri ve haberalma gücünü arttıracağını veSovyet askerlerine karsı çeşitli önlemler alınacağını» söyledi.

16- Milliyet Gazetesi’nden Emin Çölaşan Belgrad'tan verdiği haberinde, Dünya Bankası ve İMF'nin Belgrat'ta başlayan Ortak Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito'nun «Dünya ekonomik politikalarının gelişmekte olan ülkelerin durumu da dikkate alınarak yeniden gözden geçirilmesini ve alınacak önlemlerin bu ilkenin ışığı altında gerçekleştirilmesini» istediğinibildirdi.

3 Ekim 1979

1- CHP Genel Başkan ve Başbakan Bülent Ecevit, radyo ve TVde yaptığı seçim konuşmasında, «Cana kıyarak, silaha sarılarak bu halkısindirebileceklerini sananlar, demokratik haklarını kullanmaktan caydıracaklarını düşünenler, Demokratik Türk toplumunda islerin hesaplarına kitaplarına uymadığını bir kez daha göreceklerdir» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Van'a gitmeden önceEsenboğa havaalanında bir basın toplantısı düzenleyerek, partisininKars Senatör adayı Salim Dursunoğlu'nun öldürülmesi olayına değindive «CHP idaresindeki seçimde kanlı demokrasi devresine girmiş bulunuyoruz» dedi. öte yandan Demirel, Van ve Hakkari'de seçimle ilgilikonuşmalarında «Bu hükümetin vatandaşın derdine dert eklemeye devamına rıza gösteremeyiz. Bu hükümete haddini bildirme zamanıdır»dedi.

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, radyo ve Tv'de yaptığı seçim konuşmasında ise, «Ateş düştüğü yeri yakar. Memleketin hayatdamarlarını kurutan bu hükümetten millet 14 Ekim 1979'da hesapsoracaktır» dedi.

3- Türkiye Elektrik Kurumu'nun «Boğaz iletişim hattı projesi» içinArap Ekonomik Kalkınma fonundan sağlanan 4 milyon Kuveyt dinarıtutarındaki kredi anlaşması Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

4- MSP Genel Başkanı Necmettni Erbakan, Milliyet Gazetesi'neverdiği özel demeçte, «Bu hükümetin yerine Demirel gelse ne olur?Bunda, 20 ayda 10 bin kişi öldürülmüş, o gelse 20 ayda 20 bin kişiöldürülürdü. Bu, 100 lirayı 10 lira yapmış, o 100 lirayı 1 kuruş yapardı. Neden? Çünkü, ikisinin de temel zihniyetleri aynıdır da ondan»dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, radyo ve Tv'de yaptığıseçim konuşmasında, «İki yıla yakın bir süredir Ecevit ve iktidarınınmeydana getirdiği böylesine bir tablo karsısında, en önemHsi devlete,ivıiiletin birliğine ve vatanın bütünlüğüne yönelen komünist taarruzlarakarsı, yalnızca MHP'nin bir muhalefet partisi olmaktan öte, yeni birKuvayı Milliye hareketiyle direndiği açık bir gerçektir» dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, radyo ve Tv'de yaptığıseçim konuşmasında, «Biz komünizm esaretinin giremediği, ama yolsuzluk ve fakirliğin yok edildiği, mutlu, ileri, hür bir Türkiye için mücadeleediyoruz» dedi.

7- Türkiye Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Timisi, radyo veTv'de yaptığı seçim konuşmasında, «Yokluğun, yoksulluğun, işsizliğinunutulduğunu, aynı soydan, aynı milletten, aynı topraktan insanlarınbirbirlerini düşman gibi gördüğünü» söyledi.

8- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Alacakaptan, Erzurumİl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, AP ve CHP'ye büyükgörevler düştüğünü belirterek, «14 Ekim'de yapılacak seçimleri engellemek isteyen hainlere, AP - CHP işbirliği sonucu, gerekli dersin çokkolay verileceğini» söyledi.

9- AP Genel Kurul üyesi ve Aydın Milletvekili Nahit Menteşe,Akajans'a yaptığı açıklamada, «15 CHP Milletvekilinin AP'ye girmekiçin teşebbüslerde bulunduğunu» öne sürdü.

10- Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Sekreteri Yalçın Yusufoğlu,partisinin 11 Ekim tarihinde, radyo ve Tv'den yapacağı seçim konuşmasının, Yüksek Seçim Kurulu'nca iptal edilmesi üzerine, kararı antidemokratik olarak niteledi.

11- Millet Meclisi'nde grubu bulunan 4 Siyasi Parti'nin Adana İlBaşkanları, Adana'da bir toplantı yaparak, son günlerde gelen şiddet eylemlerini tartıştılar.

12- Bağımsız Konya Milletvekili Oğuz Atalay, Hükümet'ten son istifalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Memleketin bugünkü şartlarıböyle cüce hareketleri kaldıracak durumda değildir. Bu hareketler kendilerini yüceltmez, daha da cüceleştirir» dedi.

13- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Ürdün Ticaret ve EndüstriBakanı M. Daggani ile Ankara'da makamında görüştü. Köprülüler, görüşme sırasında, «Türkiye'nin Ürdün'e dışsatımının 1977 yılında 9 milyon dolar iken, 1978 yılının ilk 7 ayında 26 milyon dolara ulaştığını»belirterek, «Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkiler memnuniyet vericidir»dedi.

14- Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdür Yardımcısı Talat Saraltarafından hazırlanan, «Türkiye'de dış ticaretin vergilendirilmesi» adlıraporda, vergi açıklarının her yıl giderek büyüdüğü, Türkiye'nin en büyük dışalım kalemini oluşturan ham petrol ve akaryakıtın en düşük düzeyde vergilendirildiği, yapılan tüm zamlara rağmen akaryakıt istikrarfonu açığının 6 milyar lirayı bulduğu görüsü savunuldu.

15- Milli Savunma Bakanlığına ait olan Yassıada tesislerinin Adalet Bakanlığı'na devri için her iki Bakanlık arasında süren görüşmelersonuçlandı ve konuyla ilgili protokol imzalandı.

16- Madeni Eşya İşverenleri Sendikası (MESS) Başkanı TurgutÖzal, Bursa'da yaptığı açıklamada 170 işyerindeki 40 bin dolayında 'isçiyi kapsayacak toplu sözleşme görüşmelerinin, ülkenin içinde bulunduğu elverişsiz koşullar yüzünden, zor ve çetin geçeceğini açıkladı ve «Budevrede, grev ve lokavt da kaçınılmaz olabilir. Ancak arzumuz bunlarolmadan sözleşme yapabilmektedir» dedi.

17- Kamu Eczacıları Derneği Başkanı Rıfat Güney, İstanbul, Ankara, İzmir Eczacı Odaları ve Kamu Eczacıları adına düzenlediği basıntoplantısında, «Tam Gün Yasa'sı uygulama yönetmeliğinin iptal edilmesi gerektiğini söyleyerek, uzman doktorlarla, eczacılar arasında eşitsizlik olduğunu savundu.

18- Atatürk'ün özel gezilerinde kullandığı Deniz Harp Okulu Eğitimgemisi tarihi Savarona yatı, makine dairesinde çıkan yangın sonucutamamen yandı.

19- Bir süre önce öldürülen, AP Kars Senatör adayı Salim Dursunoğlu ve kalp krizi sonucu ölen annesi Ardahan'da toprağa verildi. Buarada bir açıklama yapan Göle Cumhuriyet Savcısı, patlayıcı maddeninyapımını üstlenen iki kişinin belirlenerek göz altında tutulduğunu söyledi.

20- Adana'nın Ceyhan ilçesi Tekel deposunu soymak isteyen 4kişi, soygunu gerçekleştiremeyince, depo bekçisini öldürerek kaçtı.

21- Siirt'in Kurtalan ilçesinde bulunan çimento fabrikasında çıkanyangın, 10 milyon liralık zarara yol açtı.

22- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde; Federal Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Manferd Van Schoeler'in Tv'de yayınlanan bir siyasal magazin programında, Almanya'da faaliyet gösteren İslam Kültür Merkezleri ve Ülkücü Derneklerin birer terör yuvası olduklarını, ilk kez söylediği bildiriliyor.

23- Dünya Bankası ve İMF'nin Belgrad'da sürdürdükleri ortak Genel Kurul toplantıları sırasında yayınlanan «Euromoney» ve «Institutional Investor» adlı dergilerde, Türkiye'nin kredi alabilirlik açısındandünyada en son gelen ülkeler arasında yer aldığının, bilimsel yöntemlerle saptandığı öne sürüldü.

24- Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanı NedimHoca ile Romanya Makina İmalat Sanayii Bakanı Ion Avram başkanlığındaki heyetler Ankara'da resmi temaslarına başladılar.

25- İran'ın Ankara Maslahatgüzar’ı Mustafa Müssüvi Ankara'daYaptığı açıklamada, İran Devriminin düşmanları tarafından dünyaya yayılmak istenen iftiraların, Türkiye'de az da olsa belirli yankı uyandırmasını görmekten üzüntü duyduğunu belirtti ve «Bizim Devrim ihracı gibi bir iddiamız yok. Türkiye ile işbirliği konusunda kesin adımlar hızla atılıyor» dedi.

26- İran'ın yeni Savunma Bakanı Dr. Mustafa Şamran, Beyrut'tayayınlanan El Mahar Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Tahriklere devam etmesi halinde ülkesinin Irak'la savaşmaya hazır olduğunu» söyledi.

27- Sovyetler Birliği'ni resmen ziyaret etmekte olan YunanistanBaşbakanı Karamanlis, Kremlin Sarayı'nda Devlet Başkanı Brejnev tarafından kabul edildi. Tass Ajansı'nın haberinde, Brejnev'in, iki ülke halkları arasındaki tarih ve kültürel bağlardan söz ettiği ve her iki milletinde dostluk içinde işbirliği yapmak istediklerini söylediği, belirtildi.

28- Uluslararası Para Fonu (IMF) nun uluslararası yıllık toplantılaraFKÖ'nün gözlemci olarak katılmasını reddettiği açıklandı.

4 Ekim 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Florya Köşkü'nde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile bir buçuk saat süren bir görüşme yaptı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Bitlis ve Muş'ta düzenlediği açıkhava toplantısında yaptığı konuşmalarda, «Hükümet'in 21 ay süreyle ülkeyi bir tecrübe tahtası haline getirdiğini» öne sürerek, «Millet boş yağ tenekesine, boş sandıkla mukabele edecektir»dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Kütahya, Tavşanlı veAltıntaş'ta partisince düzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, «AP'nin 20 aydır tek bir vazifesi var. O da, CHP'ye yedek kazan olmak» dedi.

4- AP Genel Başkan Yardımcısı ve Örgüt Başkanı Saadettin Bilgiç, düzenlediği basın toplantısında, AP'den ayrılacağı öne sürülen Gaziantep Milletvekili Mehmet Atilla Ocak için, «Ocak, dengini bağlamışbir yolcudur» dedi.

5- Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye İşçi Partisi'nin, Kurul'un aldığı, «Radyo ve televizyonda siyasi parti temsilcilerinin seçim konuşmalarının denetimden geçirilmesi kararının kaldırılmasıyla» ilgili itirazınıreddetti.

6- Yurt dışı yan örgütlerini kapatıp kapatmadığı yolunda Yargıtay Başsavcılığının «Acele» başlığıyla gönderdiği yazıyı yanıtlayanMHP Genel Merkezi, «Yurt dışındaki yan örgütlerini kapattığını» bildirerek, bu konuda haber yayınlayan gazeteleri mahkemeye verdiğinibelirtti.

7- Bağımsız Miletvekilleri Şerafettin Elçi, Tuncay Mataracı veHilmi İşgüzar, Bayındırlık Bakanlığı'nda 3.5 saat süren bir toplantı yaptılar. Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, toplantı öncesi Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler ile de görüştü.

8- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Faruk Erem, İçişleri BakanıHasan Fehmi Güneş'e çektiği telgrafta, «Adalet mensuplarına yöneltilensaldırılara» değinerek, «Savunma mesleğini yürütebilmek olanağı gitirilmiştir» dedi.

9- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kusçulu,yayınladığı bildiride, «Şirketlerin yüzde 5'lik kanuni yedek akçelerinindevlet tahvillerine yatırılması kararının, özel kesimi önemli bir oto finansman kaynağından yoksun bırakacağını» söyledi.

10- Madeni Eşya Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) BaşkanıTurgut Özal, THA'ya yaptığı açıklamada, «Türkiye secimde, politikadayanlış bir yarışa girdi. Bu yarışın sonu felakettir, özellikle son hükümetin fevkalade büyük gafları var. Yaptıkları gafın haddi hesabı yok.»dedi.

11- Doğu Anadolu Belediyeler Birliği Başkanlığı'na, Kars BelediyeBaşkanı Muzaffer Selçuk getirildi.

12- Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Akdoğan, yaş haddi nedeniyleemekliye ayrıldı.

13- Adana Valisi Aydemir Ceylan, Adana'da düzenlediği basıntoplantısında, Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul'un öldürülüşü olayınıaydınlatmaik için en küçük ayrıntının dahi değerlendirildiğini söyleyerek, «Bu cinayetin gizli perdesini aralamak ve sanıklarını yakalayıpadalet önüne çıkarmak devlet için, polis için bir şeref ve haysiyet meselesi olmuştur» dedi.

14- AP Kars Senato Adayı Salim Dursunoğlu'nu öldürdüğü bildirilen 9 kişi, suç delilleriyle birlikte yakalandı.

15- İstanbul'da meydana gelen olayda, bir kişi öldürüldü.

16- İran'dan Türkiye'ye silah ve mermi sokmak isteyen 4 kişilikbir kaçakçı kafilesi ile jandarmalar arasında çıkan silahlı çatışmada,Emin Abbaszade adlı bir İranlı kaçakçı öldü, olay yerinde ayrıca 4 bin525 adet tabanca mermisi ele geçirildi.

17- Bağ - Kur'a isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerle ilgili işlemlerin yürütülmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

18- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Yugoslavya'nın BaşkentiBelgrad'da sürmekte olan IMF, Dünya Bankası Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin IMFkoşullarına uymakta güçlük çektiğini» belirterek, «İthalat fiyatlarındaki artışlar, artan korumacılık eğilimleri karsısında IMF'nin standart formülünün politik değil, ekonomik geçerliğinin bugün yeniden gözden geçerilmesi gereğini vurgulamak isterim» dedi.

19- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Birleşmiş Milletler GenelKurulu'nun 34. Dönem Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «Kıbrıs sorunun toplumlararası görüşmeler platformundan başka platformlara sürüklemek çabaları, ciddi görüşmelerden kaçınmak için yapılan manevralardan başka birsey değildir» dedi.

20- Sovyetler Birliği Başbakanı Aleksi Kosigin, Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Kıbrıs'taki durum gibi kesin uluslararası problemlerin çözümü dadetant'ın amaçlarına uygun olmalı. Sovyetler Birliği, hiç şaşmadan buproblemi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağlantısızlık politikasına saygı ilkeleri temelinde çözülmesinden yanadır..» dedi.

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, Moskova'da temaslarını tamamlayarak Leningrad'a gitti. TASS Ajansının bildirdiğine göre, iki ülke arasında yayılanan ortak bildiride, «İki tarafında ikili anlaşmalarında güce ve tehdide başvurmama, ilkesine sıkı sıkıyabağlı kalacakları» açıklandı.

21- AFP'nin Washington'dan bildirdiğine göre; ABD Ticaret Bakanlığı sözcülerinden Ernest Lolito, Ticaret Bakanı Bayan Junaita Kreps'in istifa ettiğini ve istifasının ABD Başkanı Jimmy Carter tarafından kabul edildiğini açıkladı.

22- İran'ın güneyinde bulunan Kuzistan yöresindeki Hürremşehir'den kalkan bir tren, bomba ile havaya uçuruldu ve patlamada 8 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

5 Ekim 1979

1- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, bazı gazetelerde yer alan«bir film ve ses sanatçısı ile ilişki kurduğu» yolundaki haberler üzerine,Kars'tan Ankara'ya dönerek Başbakan Bülent Ecevit'e istifasını sundu.Başbakan Bülent Ecevit, Güneş'in istifasını kabul ettiğini bildirerek, «Siyaset özel yaşamda kesin özveri ister, o nedenle görevindeki başarısınave kendisine verdiğim değere karşın Hasan Fehmi Güneş arkadaşımınistifasını kabul etme gereğini duydum» dedi. İçişleri Bakanı gazetecilere yaptığı açıklamada ise, «Türk halkından çok özür dilerim» dedi.

Öte yandan, bir günlük resmi ziyaret için Ankara'ya gelen FilistinKurtuluş Ordusu Lideri Yaser Arafat, Başbakan Bülent Ecevit tarafındanBaşbakanlık Konutu'nda kabul edildi. Ecevit, Arafat'ı kabulü sırasındayaptığı konuşmada, «Türkiye, Filistin, halkının, kendi devletini kurmahakkı dahil tüm meşru, haklarını kazanma mücadelesini sonuna kadardesteklemek kararındadır» dedi FKÖ Lideri Arafat ise, «Biz bu görüşmeyi, FKÖ olarak, çok önemli bir tarihi an addetmekte, kalbimizin derinliklerinde duymaktayız. Aramızda bir mukaddesat, bir medeniyet birliği vardır. Bu geçmişe dayanan tarihi ilişkilerimiz yanında, geleceğeyönelik ilişkilerimiz çok daha önem taşımaktadır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Muğla ve Aydın'da yaptığı konuşmalarda, «Milletimiz 14 Ekim seçimlerinde kendi iradesinibir kenara itenlere pişman olacakları bir ders verecektir. Bu yakın fırsat kaçırılmayacak kadar değerlidir» dedi.

3- Türkiye'ye OECD tarafından oluşturulan ivedi yardım programı çerçevesinde, Belçika Hükümeti tarafından sağlanan 200 milyon Belçika Frangı tutarındaki krediye ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulu'ncaonaylandı.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Balıkesir'dedüzenlediği açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «CHP'nin, devletin gücünü seçim için kullandığını» öne sürdü.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Erzurum veHasankale'de düzenlediği açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, «Millet olarak biraraya gelmek, bölücülere, komünistlere ve onların ihanet birliği içindeki Ecevit iktidarına karşı çıkmak, bizler için milli bir zorunluluktur» dedi.

Türkeş, İtalyan Basın Ajansı (ANSA)'nın sorularını yanıtlarken de,«Erken bir genel secimi zaruri gördüklerini» söyledi.

6- Yüksek Seçim Kurulu, öldürülen AP Kars Senatör Adayı SalihDursunoğlu'nun yerine, Halim Dursunoğlu'nun aday gösterilmesine karar verdi.

7- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Mete Tan, Devlet Bakanı Hasan Korkut ve Sinop Milletvekili Hilmi İşgüzar, Bayındırlık Bakanı Şerafettin Eelçi'nin odasında,yaklaşık 2.5 saat süren bir toplantı yaptılar.

8- Bank - Sen Genel Yönetim Kurulu tarafından basına yapılanaçıklamada, «Genel Yönetim Kurulu'muz tüm ilerici, demokrat ve yurtseverlerin, tam ilerici sosyalist parti ve adayların seçimlere ayrı ayrıgirseler de, 14 Ekim seçimlerinde emperyalizme, faşizme, tekellere, gerici faşist partilere karşı eylem birliği yapmalarının önemine işaret ederek, bu yoldaki her adımın desteklenmesi gerektiğini belirtir»denildi.

9- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün «Özel Sektör 1978 Yılı SanayiAnketi»nde, Türkiye'de 1978 yılında dokuma sektöründe çalışan 1.777özel işletmenin 22 milyar 640 milyon liralık kar elde ettikleri ve busektörde toplam 33 milyar 756 milyon 956 bin liralık değer yarattıkları belirlendi.

10- Koç Topluluğunun yayın organı olan «Bizim Haberler Gazetesinin ekim ayı sayısında, Koç Topluluğunun ülkemizdeki petrol arama ve üretme çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla gerekli ön çalışmaları yaparak girişimlere başladığı bildirildi.

11- Ankara'daki Filistin Kurtuluş Örgütü Temsilciliği, FKÖ LideriYaser Arafat tarafından törenle açıldı.

12- 6. Kolordu ve Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyamanilleri Sıkıyönetim Komutanlığı, meydana gelebilecek olaylarda çıkabilecek bir silahlı çatışmada halkın zarar görmemesi için bir «Uyarı» bildirisi yayınladı.

13- Adana ve Ankara'da meydana gelen olaylarda, sağ görüşlüoldukları bildirilen iki kişi öldürüldü.

14- Koçman Tavuk Çiftliği'ne art parayı götüren bir mutemet, Bakırköy Güneşli'de silahlı kişilerce soyuldu. Soyguncular 525 bin nakitPara ile 75 bin liralık çek ve şirketin otomobilini alarak kaçtılar.

15- Sakarya'da emniyet ve jandarma ekiplerinin ortaklaşa sürdürdükleri bir operasyonda, üç kişi yurda kaçak olarak sokulmuş 49 tabanca ile birlikte yakalandı.

16- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, solgörüşlü Cengiz Biçer'i öldürmekten sanık olarak yargılanan sağ görüşlüİrfan Gökmen'i 25 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

17- Milliyet Gazetesi muhabirinin New York'tan bildirdiğine göre;Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance ilePlaza Oteli'nde bir görüşme yaptı Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ'ın da hazır bulunduğu görüşmede, özellikle iki ülke arasındaki askeri ve ekonomik alanda yapılacak işbirliği ve TürkABD Ortak Savunma Anlaşması ele alındı.

18- Amerikan Senatosu Genel Kurulu, 1980 mali yılı içinde Türkiye'ye 450 milyon dolarlık askeri ve ekonomik yardım yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Tasarı, Senato ve Temsilciler Meclisiüyelerinden oluşan bir karma komisyonda kabul edildiği sekliyle benimsendi.

19- Kopenhag'daki THY bilet satış bürosuna yerleştirilen bir bomba, dün gece saat 21.00 sıralarında patladı. Patlama sırasında olay yerinden geçen bir Danimarkalı yaralandı. Patlamayı, «Gizli Ermeni Örgütü» üstlendi.

20- IMF ve Dünya Bankası'nın Belgrad'da 4 günden bu yana yapılmakta olan Genel Kurul toplantısı akşam yapılan kapanış konuşmalarıyla sona erdi. Bundan sonraki Genel Kurul toplantısının 1980 yılındaWashington'da yapılacağı bildirildi.

21- AP Ajansı'nın bildirdiğine göre; Mısır Dışişleri Bakanı ButrosGali, Başkan Enver Sedat'ın Amerikalı zenci Lider Jesse Jackson aracılığı ile, Yaser Arafat'a Batı Şeria ve Gazze bölgesinde yaşayan Filistinlilerin, Filistin'e özerklik verilmesi konusunda yapılan pazarlık görüşmelerine katılması yolunda «Yeşil Işık» yakmasını isteyen bir mesaj gönderdiğini açıkladı.

22- Zimbabwe - Rodezya Yurtsever Cephe yöneticilerinden RobertMugabe, AFP'ye yaptığı açıklamada, Anayasa'yla ilgili olarak İngiltere'nin hazırladığı yeni planı reddetti ve bunun Rodezya'daki savaşahiçbir zaman son veremeyecek nitelikte olduğunu söyledi.

6 Ekim 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul'a giderek CumhurbaşkanıFahri Korutürk ile haftalık olağan görüşmesini yaptı. Ecevit, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Korutürk'e iç gelişmelerve FKÖ Lideri Yaser Arafat'la yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, partisinin Van'da düzenlediği acıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «Doğuya güneş, CHP hükümetiyle doğmaya başladı. CHP Hükümeti kalkınmayı halkın en yoksul kesimi olan köylüden ve Türkiye'nin en geri bırakılmışbölgeleri olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan başlatmıştır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin İstanbul Saraçhane'de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, meydanlara arkasında eserle çıkabilen sadece Demokrat Parti ve Adalet Partisi olmuştur. Vatandaşın kötü bir idare yüzünden artan ıstıraplarını siyasiemelleri için istismar edenlerden hesap sorulacaktır » dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Tokat'ta düzenlenenacıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «Bu memlekette kardeş kavgasını başlatanlar AP ve CHP'dir. AP, CHP'rnin yedek karanıdır, onakuvvet vermiştir. Destek olmuştur » görüşünü savunarak, «Batılda ısrarfelaketi artırır» dedi.

5- MHP Genel Başkam Alparslan Türkeş, Erzurum'un Oltu, Narman ve Tortum ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «Bu iktidar ömrünütamamlamıştır. Siyasal öinayetler yüzünden pekçok sanığa işkence yapılmış, mağdurlar yaratılmıştır. İktidara geldiğimizde bir genel af düşünüyoruz» dedi.

6- THA bir haberinde, Ecevit hükümetinde görev alan 8 bağımsızBakan ile Bağımsız Milletveklilleri Oğuz Atalay ve Hilmi İşgüzar'ın birsüredir yaptıkları toplantılar sonucu, «14 Ekim seçimlerinin hemen ardından CHP'ye geçme kararı» aldıklarının öğrenildiğini bildirdi.

7- Türk - İş İcra Kurulu üyesi ve Tes - İş Sendikası Başkanı OrhanErçelik, Zonguldak'ta yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı'nın kamukesiminde çalışan işçilerin 1980 yılına kadar memurlaştırılmasım isteyen genelgesini eleştirerek, «Türk işçisinin uzun mücadelelerden sonra elde ettiği toplu sözleşme ve grev haklarını ellerinden almaya kimsnin gücü yetmeyecektir. Buna cüret edenleri ise kimse affetmeyecektir » dedi.

8- Ankara Sanayi Odası tarafından yayınlanan ekonomik raporda,«Ekonomide kötüye gidişin sürdüğü» belirtilerek, «üretim ve ihracatınartırılmasının hayati önem taşıdığı dönemde özel sektörün dinamikgücünden yararlanamadığı, aksine bu kesimde tedirginlik yaratılarakteşebbüs heyecanının öldürüldüğü» öne sürüldü.

9- DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikası, Bingöl Belediyesi'nde greve başladı.

10- Ordu ve Adana'da meydana gelen olaylarda 3 kişi öldürüldü.Bingöl Belediye Başkanı, annesi ve kardeşini öldürdükleri saptanan veApocu oldukları bildirilen 4 kişi yakalandı.

11- Başbakan Bülent Ecevit'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelenFKÖ Lideri Yaser Arafat Ankara'dan ayrıldı. Türkiye'den ayrılmadanönce bir basın toplantısı düzenleyen Arafat, ziyaretinin kendisi için özelbir önem taşıdığını vurgulayarak, «Türk Ulusu Filistin ve Kudüs'ü işgalden kurtarmak için tarihi, manevi, dini sorumluluklar taşıyor» dedi.

12- İran Ticaret Bakanı Yardımcısı Mohammad Souri GünaydınGazetesi'ne verdiği demeçte, «Avrupa ve demirperde gerisi devletlerleolan ilişkilerimizi keseceğiz, Müslüman ve özellikle Türkiye ile olan ilişkilerimizi geliştireceğiz» dedi.

13- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, BM Genel Sekreteri KurtWaldheim ile New York'ta yaptığı görüşmede, KTFD Başkanı RaufDenktaş'ın toplumlararası görüşmelere hazır olduğunu bildirdi.

14- Londra'da yayılanan haftalık World Times Gazetesi'nde yeralan «Amerika Ortalığı Karıştırıyor» başlıklı bir haber yorumda, «Türkiye ile ABD arasında sürdürülmekte olan Savunma İşbirliği Anlaşmasıgörüşmelerinin sıkı bir pazarlık içinde geçtiği, Türkiye'nin, topraklarındaki ABD üslerinin yeniden faaliyete geçmesi için ABD'nin yaptığı para yardımlarını artırmasında direndiği» öne sürüldü.

15- Mısır Başbakanı Mustafa Halil AP Ajansı'na verdiği demeçte, «Mısır'ın, ABD Kongresi'nin de onaylaması halinde Sina'da Esrail Mısır devriye birlikleriyle, ABD gözlemcilerinin bulunmasını öngören yeni barış formülünü kabul ettiğini» bildirdi.

16- OPEC Başkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı ManaSayıt El Otebya, Viyana'da sona eren üç günlük OPEC Semineri'nde yaptığı konuşmada, «Petrol fiyatlarına yüksek oranda zam yapmanın gereğiyoktur» dedi.

17- Afganistan'da Müslüman gerillaların, «Birleşik islam DevrimKonseyi» adını verdikleri bir Hükümeti kurdukları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Ekim 1979

1- Başbakan, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Amasya, Zile veSamsun'da yaptığı konuşmalarda, «AP Lideri Süleyman Demirel'in bunalım stratejisinin ardında yatan niyetin gerçekleşmeyeceğini» söyleyerek, «CHP'de birleşecek oylar bu kez faşizmin yolunu tümden tıkayacaktır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Çanakkale'dedüzenlediği açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «Hükümettengeriye sadece bir moloz yığını kalmıştır. Türkiye'de 21 aydır devameden büyük bir facianın baş sorumlusu olan bu hükümete haddini bildirmek, cezasını vermek zamanı gelip çatmıştır» dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Trakya Bölgesi'nde ve Saroz Körfezi'nde yapılacak tatbikat için İstanbul'a gitti.

4- Türkiye Maden Sendikaları Konfederasyonumun TKİ GenelMüdürlüğü'ne bağlı bazı işyerlerinde aldığı grev kararının uygulanmasıBakanlar Kurulun'ca 60 gün süreyle daha ertelendi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Erzurum'da yaptığıkonuşmada, «Bu memleket İsmet İnönü'den sonra bir rahatlık yüzü görmemiştir» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Erzincan ve Refahiyeilçesinde düzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda,«Türkiye'nin problemlerinin başında gelen anarşinin nedenleri arasındaokullarda yıllardan beri sürdürülen milli eğitim sistemindeki aksaklıklar olduğunu» öne sürerek, «Milli eğitimdeki icraat; devet, millet verejim düşmanı insanlar yetiştirmeye yönelmiştir» dedi.

Bu arada Milliyet Gazetesi'nden Örsan Öymen'in «Rejim ve hükümetle ilgili sorularını yanıtlayan Tüpkeş, «Terörün kaynağı dıştadır,CIA hem sağa, hem sola sızıyor.. Bu kadar anarşi ve dış tahriklere rağmen Türkiye'nin hala bu durumda bulunabilmesi demokrasidendir. Kapalı bir rejim olsa, çalkantılar daha çok olurdu» ded'i.

7- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Günaydın Gazetesi'nin«Güneydin okurları sordu liderler cevap verdi» köşesinde yaptığı açıklamada, «CHP ve AP, Lorel - Hardi zıtlaşmasını bırakmalı» dedi.

8- Adalet Bakanı Mehmet Can, haftalık Yankı Dergisi'ne yaptığı açıklamada, «Af çıkacağına, hükümet düşeceğine inananlar, sadece kendilerine inananları hapse düşürmektedirler» dedi.

9- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Mete Tan, Milliyet Gazatesi'ne yaptığı açıklamada. Tam Gün'e dahil doktorların bazı illerdemuayenehane açabilme yetkisinin Bakanlar Kurulu'na verilmesi ve hekimlerin emeklik yasının 70'e yükseltilmesini öngören iki yasa tasarısının hazırlandığını söyledi.

10- Orman Bakanı Vecdi İlhan Yankı Dergisi'ne yaptığı açıklamada, «Artan orman yangınlarının özellikle seçim yapılacak illerde yoğunlaştığını öne sürerek, «Yangın mevsiminin kapandığı bir dönemde çıkan bu yangınları normal ya da doğal bulmak zordur» dedi.

11- AP Gaziantep Milletvekili Mehmet Atilla Ocak, düzenlediği basın toplantısında, CHP'ye gireceği yolundaki söylentilerle ilgili olarak,«Son günlerde bazı Gazetelerde yer alan haberlerin, bir sokak dedikodusundan öte bir anlam taşımadığını» söyledi.

12- Günaydın Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; MSP GenelBaşkanı Necmettin Erbakan'ın gezisini rzlemek amacıyla Erzurum'agi'den MSP Erzurum Milletvekili Korkut Özal, «Bugünkü hükümeti desteklemek amacıyla seçimden sonra AP'den CHP'ye çok sayıda milletvekili .geçeceğini öne sürdü.

13- DP İl Başkanı Haydar Koyuncu THA muhabirine yaptığı açıklamada, «İl Yönetim Kurulmuz, 14 Ekim'de AP Adayı Prof. Karataş'ıdesteklemeye oy birliği ile karar vermiştir. Bu karar doğrultusunda hareket ediyoruz. DP'nin 1977 yılında bir milletvekili çıkaran tüm oyları 14 Ekim'de AP'de toplanacaktır» dedi.

14- İçel'in Gülnar İlçesi'nde yapılan Belediye Başkanlığı seçiminiAdalet Partisi Adayı Uysal Turan kazandı.

15- Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Şide, Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlarken, «Kamu iktisadi teşebbüslerinde işçilerin yönetimekatılmaları konusunun yeniden ele alınması için hükümete baskı yapacaklarını» söyledi.

16- Ekonomik ve mali konularda görüşmeler yapmak üzere Finlandiya ile Dünya Bankası'na ait iki ayrı heyet Ankara'ya geldi.

17- Başbakan Bülent Ecevit'in seçim konvoyu, Tokat'ın Zile ilçesinde bir grubun taşlı saldırısına uğradı, saldırıda konvoyda bulunanotomobillerin bazılarının camları kırıldı.

18- AP Urfa Milletvekili M. Celâl Bucak'ın şoförü Tevfik Buyruk,kimliği bilinmeyen kişilerin açtığı tabanca ateşi sonucu yaralandı, dahasonra kaldırıldığı hastanede öldü.

19- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in seçim gezisi sırasındaSilivri'de meydana gelen trafik kazasında, İstanbul Milletvekili ve Su İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Kaya ile birlikte Hüseyin Okur adlıyaşlı bir adam öldü. Olayda yaralanan Selahattin Kücüçkoğlu adlı 8yaşında bir çocuk da hastaneye kaldırılırken öldü.

20- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Türkiye'den ayrılmadan önce Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularına verdiği yanıtta, «Türkiye'deki görüşmelerimiz, Batı dünyasına yönelik diplomasimiz için de bir başarıdır» dedi.

21- Türkiye'de bulunan İran Ticaret Bakanı Yardımcısı MohammadSouri, Günaydın Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, «Türkiye bizden özellikle sıkışık olduğu zamanlarda istediği miktarda petrolü vermeye hazırız» dedi.

22- Fransa'nın Le Gigaro Gazetesi bir yazısında, Yaser Arafat'ınTürkiye'yi ziyaretini Türk - Arap ilişkilerinin yakınlaşması bakımındanbir «Patlama» olarak nitelendirdi.

23- REUTER Ajansı'nın Doğu Berlin çıkışlı haberine göre; DoğuBerlin'deki parlemento binasında konuşan Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, Doğu Almanya'daki 20 bin asker ile 1000 tankıgeri çekeceklerini açıklayarak, Sovyetler'in orta menzilli nükleer füzelerin sayısını da azaltmaya hazır olduğunu bildirdi.

8 Ekim 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, askeri bir uçakla İstanbul'danAnkara'ya seldi. Korutürk, hareketinden önce gazetecilere verdiği demeçte, «14 Ekim pazar günü yapılacak seçimlerde Türk vatandaşına büyük görev düşmektedir. Türk vatandaşı bu görevi ihmal etmemeli, bu vatani görevi yerine getirmelidir» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Manisa ve Balıkesir'departisince düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, «Bu hükümetkoltuğunu korumayı, Türkiye'n'in bütünlüğünün üstünde tutmaktadır»dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Erzincan'da yaptığıkonuşmada, «Batılıların hepsini tasfiye etmenin günü yaklaşıyor. Şunubilesiniz ki, dertlerden kurtulmanın tek çaresi vardır; MSP» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Tokat, Amasya ve Merzifon'da düzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, «14Ekim seçimlerinde vatandaşlar olaylarıyla işkence ve zulüm iktidarı demek olan CHP'yi ebediyyen muhalefete mahkum edecektir» dedi.

5- ANKA Ajansı'nın sorularını yanıtlayan CHP Genel SekreteriMustafa Üstündağ ile AP Grup Baskanvekili Esat Kıratlıoğlu, ölen milletvekillerinin yerine en kısa zamanda seçim yapılmasını istediler.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüboğlu, FarukSükan zamanında tamamlanamayan bazı yolsuzluk dosyalarının incelenmesi için, bir süre önce görevlerine iade ettiği »Yolsuzluk Komisyonu» üyelerini yeniden göreve çağırdı.

7- Hasan Fehmi Güneş'in istifasıyla boşalan İçişleri Bakanlığı'naOrman Bakanı Vecdi İlhan getirildi.

8- Siirt MSP Milletvekili Abdülkadir Kaya, partisinden istifa etti. Kaya, istifasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, .«Hükümet bunalımları yaratılmasına karşı olduğunu» belirtti.

İstanbul AP Milletvekili Nihat Kaya'nın ölümü ve MSP Milletvekili Abdülkadir Kaya'nın partisinden istifası üzerine Meclis aritmetiği,«CHP: 208; AP: 176; MSP: 22; 'MHP: 17; DP: 1; CGP: 1; NP: 1» şeklinde değişti.

9- MSP Hakkari Senatör Adayı Ubeydullah M. Seven radyo ve televizyonda yaptığı seçim konuşmalarında, «Doğulu ve Güneydoğu Kürtçe konuşur. İdeolojik hareketler içindedir. Birlik ve beraberliği sağlamak maksadıyla kendi insanlarıyla bir eğitici yarım saatlik olsun radyoneşriyatı yapmaktan çekinirsen, o yöreye gidememişsindir » dedi.

10- TRT Genel Müdürü Cengiz Taşer, TRT Danışma Kurulu toplantısının sonunda yaptığı kapanış konuşmasında, kendini hükümetlere göre ayarlamadığını söyleyerek, «TRT içinde basit bir görevde bileçalışabilirin» dedi.

11- Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Basın - Yayın Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen Türk - Libya Dayanışma Sergisi, Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Kültür Merkezi'nde açıldı.

12- Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yayılanan temel ve kritikmalların 1979 Eylül ayı ilk on günlük üretim gerçekleşmelerinde, ağustos ayının ilk on günlük üretim sonuçlarına göre, 14 temel maddeninüretiminde artış, 7 temel maddenin üretiminde de azalma görüldü.

13- Türk - Amerikan Savunma İşbirliği Anlaşması ile ilgili çalışmalar tamamlanamadığı için, Türkiye'deki ABD üs ve tesislerinin geçici statüsünün üç ay daha uzatılması kararlaştırıldı.

14- İstanbul Belediyesi için Macaristan'dan mal karşılığı satınalınan 160'ı körüklü 550 otobüsten 30'u İstanbul'a getirildi.

15- AP Miletvekili Celal Bucak'ın kirvasi olduğu bildirilen bir kişiSiverek'te Apocular tarafından öldürüldü.

16- Savarona Yatı'ndaki yangınla ilgili olarak Sıkıyönetim AskeriSavcılığı'nca sürdürülen soruşturma sonucu, yangının subay toplantı salonu ile birlikte üç yerde birden başladığı ve sabotaj yapıldığının anlaşıldığı bildirildi.

17- Milliyet Gazetesi’nde yayılanan MHP Genel Başkanı AlparslanTürkeş ile röportajda, geçen «Türkiye'deki terörün kaynağının dışta olduğu ve ‘CAI hem sağa hem sola sızıyor’» ifadeleri üzerine ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, «ABD'nin Türkiye'dekiaşırı uçları Sesteklediği» yolundaki haberler yalanlandı.

18- Türkiye - Libya ve Kuveyt arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek ve yeni işbirliği anlaşmaları tesbit etmek üzere Libya DışişleriBakanlığı Ekonomik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Muftah Sheriff başkanlığındaki bir ortak Libya - Kuveyt Heyeti yurdumuza geldi.

19- ABD Başkanı Jimmy Carter'ın Danışmanı Brezezinski'nin biraçıklamada bulunarak, «ABD'nin Batı Avrupa'daki orta menzilli nükleerbaşlıklı füze yerleştirme kararından vazgeçmeyeceğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- Çin Halk Cumhuriyeti Komünist Partisi Başkanı Hua Kou Feng,aralarında Mao Tse Tung'un dul karısı Jiang Ging'in de bulunduğu dörtlü çetenin yargılanacağını, ancak ölüm cezasına çarptırılmayacaklarınıaçıkladı.

21- Sovyetler Birliği ve Macaristan'a yaptığı geziyi tamamlayanYunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis Çekoslovakya'ya gitti.

22- Cenevre - Atina - Pekin seferini yapmakta olan isviçre Havayolları'na ait yolcu uçağı, Atina'nın Hellenikon Havaalanı'nda pistten çıkarak yandı. Olayda 14 kişi öldü.

9 Ekim 1979

1- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda yaptığı konuşmada «1977 sonunda ülkemizekonomik çöküntünün altında ezilmekten, demokrasimiz ve halkımız faşizmin pençesinde parçalanmaktan uçucuna kurtarıldı. Ama bir avuçinsanın çıkarı uğruna ekonomiyi çökretmeyi, ülkemize faşizm getirmeyi göze alanlar yenilgiyi içlerine sindiremediler. Faşizme karşı oylarCHP'de birleşmelidir» dedi.

Ecevit radyo ve TV'de yaptığı propaganda konuşmasında ise «Hükümetimiz dışsatım seferberliği ile birlikte özellikle bu yıl üretim darboğazını da aşmaya başladı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yüzlerceköy ilk kez hükümetimiz döneminde yola kavuştu» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Konya'da düzenlenenaçık hava mitinginde yaptığı konuşmada «Cumhuriyet tarihinde hiçbirhükümet başkanı böylesine inanılmaz, güvenilmez duruma düşmenTiştir. 21 aydan beri ülkemizin kaderi, siyaseti bir hizmet yarışı yerinehep minder dışı hamlelerden ibaret sayan bir zihniyetin etinde yönlendirilmektedir» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Samsun'da yaptığı konuşmada «Hasta elbise değiştirerek iyi olmaz. Bizim düşmanımız timsahtır. Alt çenesinde komünizm, üst çenesinde masonluk, gözdesindesiyonizm yatıyor, içimize anarşiyi sokan yahudidir» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Hergün gazetesine verdiği özel demeçte «Bu seçimlerin sonucu yurdumuz için de, MHP içinde hayırlı bir zafer olacaktır. Komünistler ve CHP'liler Kürt ve Alevi kardeşlerimizi alçakça ve namussuzca yalanlar ile aleyhimize kışkırtıyorlar. Oysa hepimiz kardeşiz» dedi.

5- İçişleri Bakanlığı görevine atanan Vecdi İlhan gazetecilere yaptığı açıklamada, görevinin bilincinde olduğunu belirterek «ilk görevimseçimlerin rahat geçmesini sağlamaktır» dedi.

6- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Amenika dönüsü Londra'yauğradı ve İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Carrington ile bir görüşmeyaptı.

7- Tariş üzüm satış kooperatifleri birliği Yaş Meyve Sebze Başkanlığı'nca, İzmir'de düzenlenen toplantıda, dünya yüzündeki 138 meyve türünden 70 kadarının yurdumuzda yetiştirildiği bildirildi.

8- Mersin ve İzmir'de meydana gelen olaylarda toplam iki kişi öldürüldü.

9- Kuşadası Milli parkında başlayan ve bir ara kontrol altına alınan orman yangını yeniden başladı.

10- 14 Ekim seçimleri ile ilgili bir yorum yayınlayan Almanya'nınhaftalık dergisi Der Spiegel «Bir terör havası içinde 14 Ekim’de yapılacak olan ara seçimlerde sosyal demokrat Ecevit hükümeti düşebilir»dedi.

11-- İtalya'nın Napoli kentindeki karargahta bir basın toplantısı düzenleyen NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı OramiralShear «Türkiye'nin ittifak ülkeleri içinde askeri modernizasyon ve ekonomik yardıma en çok gereksinim duyan ülke olduğunu» söyledi.

12- AP Ajansının Berlin mahreçli haberine göre, Sovyet DevletBaşkanı Brejnev'in Doğu Almanya gezesinin sonunda yayınlanan ortakbildiride «Batı Avrupa'ya yeni orta menzilli ABD füzeleri yerleştirildiğitakdirde, doğu blokunun buna karşılık vermek zorunda kalacağı» belirtilerek, «Avrupa'daki mevcut askeri dengeyi alt üst edecek bir girişimin, karşı tarafın mukabil önlemler almasını doğurmasından dahadoğal birşey olamaz» denildi.

13- AP Ajansının Prag mahreçli haberine göre, Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile görüşen Çek Başbakanı Lubomir Straougal, Kıbrıs sorununun, Ada'nın bağımsızlığının, toprak bütünlüğünün sağlanması ve her iki toplumun çıkarlarına uygun siyasi tedbirlerin alınması ileçözümlenebileceğini» açıkladı.

14- Meksika ve Kuveyt petrol fiyatlarına yeniden zam yaptıklarınıaçıkladılar. Buna göre Meksika petrolünün varili 24.60, Kuveyt petrolünün varili ile 21,93 dolar oldu.

15- Newyork'ta BM binasını bombalayacağını bildirine Amerikalıbir pilot üç saat kadar BM binasının üzerinde tehlikeli uçuşlar yaptıktan sonra uçağını indirdi.

10 Ekim 1979

1- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği «UğurAlacakaptan'ın, İçişleri Bakanlığına atanmamasıyla, 12 Mart arasındabir ilişki olmadığını» belirten bir açıklama yaptı.

2- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kars'ın Abdiİpekçi Alanı'nda yaptığı konuşmada, bazı kışkırtıcı ve eylemci gruplarınErzurum ve Kars'ı karşıt kaleler yapmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek, «Bir ülkede ayrılığı, karşıtlığı düşmanlığı kışkırtanlarmilliyetçi olamazlar. Bazı grupların hem solcu geçinip nemde CHP gibidemokratik sol bir partinin güçlü olduğu yerlerde seçimi boykot kampanyalarına girişmeleri, sol görünselerde, sağdan buyruk aldıklarını veya sağdan buyruk alan kışkırtıcı ajanların oyunlarına geldiklerini kanıtlamaktadır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Hatay'da yaptığı konuşmada «Halk Partisi'ni 14 Ekim sandığının içinde bırakmak, milletçe yaşadığımız kabustan bizi kurtarmanın şartıdır» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Amasya ve İskenderun'da düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda «CHP ve AP'ninmaarif zihniyetleri aynıdır. Çocukları dinsiz yetiştiren zihniyeti desteklersen, anarşinin nedeni de sen olursun» dedi.

5- İçişleri Bakanı Vecdi İlhan, Cumhurbaşkanı Korutürk ile görüştü, ilhan görüşmeden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada,«Cumhurbaşkanı'nın seçim emniyeti konusunda bazı direktifler verdiğini» belerterek «Bu direktifler doğrultusunda önlemler alınacağını» bildirdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur Eğitim enstitülerinin yeniöğrenim yılına başlamaları nedeniyle Ankara'da verdiği demeçte «önümüzdeki 1980-81 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü'nde normal süreli öğrenim uygulanır duruma gelmiş olacaktır» dedi.

7- Türk - İş'e bağlı 30 sendikanın 14 Ekim seçimlerinde CHP'yidestekleyeceklerine ilişkin haberler üzerine bir açıklama yapan Türk İş İcra Kurulu bu haberi yalanladı.

8- Tüm - Per - Sen - Kon Başkanlık Divanı adına Genel BaşkanSakıp Hiçerimez tarafından yapılan açıklamada tüm memur ve emekçilerin hangi siyasi görüşte olurlarsa olsunlar 14 Ekim günü sandıkbaşına güderek oy kullanmalarını istedi.

9- Köy - Koop Genel Başkanı Nedim Tarhan, Eskişehir Birliği Genel Kurul'unu açış konuşmasında, 14 Ekim seçimlerinin kırsal alan içinayrı bir önem taşıdığına değinerek, «14 Ekim seçimlerinde 2,5 milyonKöy - Koop'çu faşizme geçit yok» diyecektir» dedi.

10- Uluslararası Askeri Ceza Hukuku ve Savaş Hukuku Derneği'nin 8. Uluslararası Kongresi Ankara'da çalışmalarına başladı.

11- Sosyal Sigortalar Kurumu'nun verilerine dayanılarak yapılanaraştırmada 1979'un ilk 6 aylık dönemi sonunda ortalama net reel işçiücretlerinin 1978 yılındaki düzeye göre yüzde 21 gerileyerek, yüzde20,35'e düştüğü bildirildi.

12- İstanbul Belediyesince Macaristan'dan alınan 30 körüklü otobüs sefere başladı.

13- Ankara ve Bursa'da meydana gelen olaylarda, biri kadın ikikişi öldürüldü. Gaziantep'te de dur ihtarına uymayan cezaevi kaçağıvurularak öldü.

14- Türkiye'deki ABD üslerinin geçici statüsünün üç ay daha uzatılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- BM Genel Kurul toplantıları nedeniyle Newyork'ta bulunan,Yunanistan Dışişleri Bakanı Rallis, basına yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD ile iyi ilişkiler içinde olduğunu belirtti ve «Ancak bu ilişkilerebazı olaylar, gölge düşürmektedir. Bunun bir örneği, Yunanistan'ın tekrar NATO'nun kanadına dönmesini engelleyen Türkiye'nin vetosudur»dedi.

16- İslam ülkeleri Dışişleri Bakanları Newyork'ta yaptıkları olağanüstü toplantıda, Kıbrıs sorununu da görüşerek, İslam ülkeleri konferanslarında Kıbrıslı Türkleri desteklemek amacıyla alınan kararları onayladı.

17- AP ajansının bir haberine göre, ABD Başkanı Carter düzenlediği basın toplantısında «Sovyet Lideri Brejnev'in Avrupa'daki silahsızlanma ile ilgili önerisinin ilk bakışta göründüğü kadar ilgi çekici olmadığını söyleyerek «Avrıupa'ya yeni füzeler yerleştirmemiz için halahiçbir neden yoktur» dedi.

18- İtalyan hükümeti NATO'nun, Sovyet SS - 22 füzelerine karşıkoymak amacıyla hazırladığı, yeni füzelerin topraklarına konmasını kabul etti.

19- İran'da devrim muhafızlarının bir sözcüsü, Kürt gerillalarınınIrak sınırı yakınındaki Serdest kentinde bir muhafız birliğine saldırarak52 askeri öldürdüklerini açıkladı.

11 Ekim 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Ankara'da başlayan Askeri Ceza Hukuku ve Savaş Kukuku Milletlerarası Demeği'nin 8. Kongresinegönderdiği mesajda, «İnsan Hakları konusunda çağdaş ve uygar ülkelerdeki gelişmeler, eskiden zaman zaman kurulan ve hukuk kuralarındanuzak bir şekilde çalışan «Divan-ı Harbler'in tarihi derinliklerine gömülmesi sonucu doğmuştur» dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Askeri Ceza Hukuku ve Savaş HukukuMilletlerarası Derneği'nin 8. Kongresine gönderdiği mesajda, «Dünyamızın çeşitli bölgelerinde çıkan silahlı çatışmaları üzüntüyle izliyoruz.Bu çatışmalarda suçsuz sivilleri ve savaş mağdurlarını insanlık dışıdavranışlardan korumak amacı güden uluslararası çabalara, Türkiye katkıda bulunmaya hazırdır» dedi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı ve Başbakan, Ecevit, Aydın'ın Nazilli, Ortaklar, Germencik, İncirliova, Sultanhisar, Koçarlı, Bozdoğanve Söke ilçelerinde yaptığı konuşmalarda da, «Nüfusun yüzde 60'ınıhesap dışı tutan ve gözden kaçıran bir sol tutum gerçekçi olamaz. Biz,nüfusun yarıdan çoğu köylü olan bir ülkede ve demokratik rejimde,ayakları yerde bir demokratik sol tutum izliyoruz» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bakırköy, Bağcılar, Kartal ve Kadıköy Fikirtepe'de düzenlenen açıkhava mitinglerinde yaptığıkonuşmalarda, «Bir de bunları deneyelim diyenler vardı. Denedik, gördük işte. CHP ne getirdi? Bugün halinden memnun bir tek Allahın kuluvar mı? Biz, geçen secimde bunları söyledik. Zaman bizi haklı çıkardı.Keşke biz yanılsaydık da, millet bu ızdırabı çekmeseydi» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin İstanbulSultanahmet Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada,«Bugün en büyük dert anarşidir. Vatan bir uçtan bir uca kana boyandı.Ateş bacayı sardı. Gelin bu ateşi birlikte mübarek su ile söndürelim»dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisince Yozgat, Şefaatli, Sorgun ve Akdağmadeni'nde düzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, «Eğer milli birlik ve beraberliğimizi sağlayamaz ve kısır çekişmelerden kendimizi kurtaramazsak, memleketimizin uçuruma doğru sürüklenmesine hiç kimse mani olamayacak ve bu vebal hepimizin sırtında olacaktır» dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, 1979-1980 öğretim yılında, yeni açılan Endüstri Meslek Liseleri ile ilgili olarak Ankara'daverdiği demeçte, «Kırsal kesimde eski Köy Enstitülerinin yerine açılanEndüstri Meslek Liselerine, çevre köylerden yetenekli öğrenciler, parasız yatılı olarak alınacaktır» dedi. Bu yıl açılan 45 yeni Endüstri Meslek Lisesi ile birlikte bu liselerin sayısının 236'ya çıktığını söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynalar Bakanı Deniz Baykal, Antalya'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Bu Meclis'te CHP'yi hükümetdışı bırakacak bir güç göremiyorum. Bu Hükümet gitse de, yerine yenibir CHP Hükümeti gelecektir» dedi.

8- Türk - İş İcra Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada 14Ekim seçimlerinde tüm işçilerin oylarını kullanmalarını istedi.

9- MHP'nin, bir sanığın yakalanmasında ele geçirilen silahlar arasında, bozkurt ve üç hilal amblemlerini kapsayan TRT görüntüsü nedeniyle TRT sorumluları ve Ankara Valisi hakkında açtığı dava, Asliyeİkinci Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

10- Milliyet Gazetesi başyazarı Abdi İpekçi'yi öldürmekten sanıksağ görüşlü Mehmet Ali Ağca ve suça katılmaktan sanık Yavuz Çaylan'ın duruşmalarına İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde başlandı. Sanık Ağca, savunmasında, kiralık katil olmadığını, cinayeti kendi insiyatifi ile işlediğini belirterek, «Baştan beri bir provakasyonuniçimdeyiz. Mahkemenin seçim öncesine alınması da bu gaye iledir. Herhangi bir siyasi partinin zan altında kalması istenmektedir » dedi.

11- Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi MHP hakkında, SıkıyönetimKomutanlığı'nca suç duyurusunda bulundu. Mahkemenin duyuru yazısında, MHP ile ülkücü suçlular arasındaki bağları gösterdiği ileri sürülen kanıt, belge ve resmi yazışma ile sanık ifadeleri eklendi. Duyuruya eklenen belgeler arasında ülkücü sanıklarla, bazı Emniyet Görevlilerinin ve MHP yöneticilerinin silahlı eylem için gizli toplantılar yaptıklarına ilişkin raporlar da yer aldı.

12- İstanbul ve Ankara'da meydana gelen olaylarda biri polis, 5kişi öldürüldü, İzmit'te bir bankayı soymak isteyen soygunlar paralarıvermekte direnen veznedar ile bir polisi öldürdükten sonra kaçarkenyakalandılar.

13- Savarona Gemisinin yanması ile ilgili olarak Sıkıyönetim Mahkemesi, aralarında Gemi Komutanı Albay Okyar Erdal'ın da bulunduğugemide görevli 2 subay, 4 'assubay ve 8 er hakkında gıyabi tutuklamakararı verdi.

14- Uluslararası Milli Park diploması almaya aday gösterilen Kuşadası'ndaki 12 bin hektarlık Dilek yarımadasının 600 hektarlık bölümünün sabotaj sonucu yandığının anlaşıldığı, Kuşadası Kaymakamı tarafından açıklandı.

15- OECD'nin Türkiye'nin ödemeler dengesinde karşılaştığı güçlüklerin üstesinden gelmesi için Türkiye'ye vermeyi öngördüğü yardımçerçevesinde Federal Almanya tarafından verilecek 380 milyon Marklık yardım, Alman Parlamentosu'nda kabul edildi.

16- ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Brezinski Washington'da yaptığı açıklamada, NATO ülkelerinin önümüzdeki Aralık'ta ortamenzilli ta'ktik nükleer füzelerin Avrupa'ya yerleştirilmesini kabul etmeye çağırarak Varşova Paktındaki güçlere Sovyet yapısı SS - 22 füzelerive Backfire bombardıman uçaklarının yerleştirilmesinin Nato için birmeydan okuma olduğunu söyledi.

17- ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Kissinger, Alman Tv'sinde yaptığı konuşmada, «Sovyetlerin stratejik silah üstünlüğünü bu yılın sonuna kadar koruyacağını, konvansiyonel silahlarda da ABD'yi geridebırakacağını» söyledi.

18- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, BM Genel Kurulu'nda konuşmak üzere New York'a gitti.

19- BM Genel Kurulu için ABD'de bulunduktan sonra Tahran'a dönen İran Dışişleri Bakanı İbrahim Yazdi, «ABD Dışişleri Bakanı Vanceile görüşmesinden sonra da ABD'ye karşı siyasetlerinde bir değişiklikolmadığını» söyledi.

20- Belçika Hükümeti, Resmi Gazete'de yayınlanan bir kararnameile, ülkede çalışan yabancı işçilere süresiz çalışma izni permisi verilmesini durdurdu.

21- 1973 Orta Doğu savaşının 6. yıldönümü nedeniyle bir konuşmayapan Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Mısır ve İsrail heyetlerininABD'nin denetimi altında sürdürdüğü Filistinlilerin muhtariyetine ilişkin görüşmelerin bu yıl içinde sonuçlandırılacağını söyledi.

22- Geçtiğimiz Temmuz ayında dünyaya düşen Skylab'dan sonra,bu kez de Pegasus - 2 uydusunun 14 yıl uzayda kaldıktan sonra 5 Kasım'da dünyaya düşeceği açıklandı.

12 Ekim 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk 14 Ekim seçimleri nedeniyleyayınladığı mesajında «Seçim güvenliğinin hükümet ve devletin teminatı altında olduğunu» belirterek «Vatandaşın oy vermesine kimse müdehale edemeyecek, içten ve dıştan düzenlenen menfur olaylar halkımızın vatanperverliği ve çelikleşmiş iradesi ile perişan ve mahkum edilecektir» dedi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit Muğla'da yaptığı açıkhava toplantısında «Türk halkının 14 Ekim seçimlerinde ararejim tezgahlayacağını sananlara, son darbeyi indireceğini söyleyerek«Türkiye'de başka bir hükümet seçeceği yok» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında «CHP'nin sıkıyönetim demek olduğunu, ülkeyi sıkıyönetimsiz yönetemeyeceğini» belirterek, «8 aylık sıkıyönetime rağmen hersey bozulmaya devam etmiş, İstanbul'un içinde bile Silahlı Kuvvetlerimizin cansiperane .gayretlerine rağmen kurtarılmış bölge kepazeliği sona erdirelememiştir» dedi.

4- Yozgat'ın Boğazlayan ve Sarıkaya ilçelerinde partisinin düzenlediği açıkhava toplantılarında konuşan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «Partisinin yeni bir doktrin getirmek kararında olduğunu vebunun Türk milletinin kalkınmasıyla ilgili olduğunu» söyledi.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada «Ecevit'in büyüyen enflasyonu, ağırlaşan sorunları görmezliktengelerek ekonomik alanda hayali başarılar icat ettiğini ve gelecek içinasıl önemli tehlikenin bu hükümetin devamı olacağını» söyledi.

6- 14 Ekim seçimlerinin tam bir güvenlik içinde geçmesi içinİçişleri Bakanlığınca sürdürülen toplantıların sonuncusu, İçişleri Bakanı Vecdi İlhan'ın başkanlığında Jandarma, sıkıyönetim, komutanları ileEmniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi'nin katılmasıyla yapıldı.

7- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, bilgisayarlarla yapılacak adçekmelerle ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, öğretmenler için rotasyon sisteminin getirileceğini ve iki yıllık sürenin sonucunda öğretmenlerin gidecekleri yerin bu sistemle belirleneceğini»söyledi.

8- Tercüman gazetesinde Kurtul Altuğ'un Celal Bayar ile yaptığısöyleşi yayınlandı. Bayar konuşmasında «Devlet yoktur. Ecevit başta olmak üzere hükümetin tutumunun, tehlikeyi kuvvetlendirdiğini belirtmeliyim» dedi.

9- TMO Genel Müdürlüğü aldığı yeni bir kararla, valiliklerce uygulanan buğday tahsisinin, belediyelere verilmemesi şartıyla uygulanmasını kararlaştırdı. Genel Müdürlük belediyelere veri.len buğdaydansağlanacak tasarrufların petrol alımına kullanılacağını da açıkladı.

10- İstanbul Samsun ve Malatya'da meydana gelen olaylarda üçkişi öldürüldü.

11- 15 Ekim 1978 günü sol görüşlü bir kişiyi çuvala koyup öldürmekten sanık Türközü Ülkü Ocakları Başkanı Eyüp Özmen ve üç arkadaşı hakkında ölüm cezası verildi.

12- Türkiye'nin Hollanda Büyükelçisi Özdemir Benler'in 27 yaşındaki oğlu Ahmet Benler, Lahey'de Ermeni örgütüne üye tedhişçiler tarafından otomobilinin içinde öldürüldü.

13- İngiltere'de yayınlanmakta olan Guardin gazetesi, 14 Ekim seçimleri ile ilgili olarak yer verdiği yorumunda «Türkiye'nin iç ve dışproblemlerini halletmekten aciz kalan Ecevit'in seçimlerden sonra iktidarda kalması şüphelidir» görüşünü savundu.

14- Özel bir gezi için Londra'da bulunan KTFD Başkanı Rauf Denktaş, kendisiyle görüşmek isteyen iki Rum heyetini kabul etti.

15- Lübnan'da yayılanan Elrisale El İslamiye Dergisi son sayısında,Kıbrıs Türkleri konusunda yayınladığı bir yazıda, «Tüm Müslüman ülkelerin Kıbrıs Türklerine yardım etmesini» istedi.

16- Çin Başbakanı ve Çin Komünist Partisi Lideri Hua Kua Fengüç gün sürecek ve «Dünya barışı açısından önemli olarak» nitelenen Avrupa gezisine başladı.

17- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro 19 yıl sonra BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada «Yeni bir dünya düzeninin kurulmasını» istedi. Kıbrıs sorununa da değinen Castro «Kıbrıs'ın hala yabancı güçlerin işgali altında olduğunu» iddia etti.

18- BM Genel kurulunda bir konuşma yapan Nijerya temsilcisi Akporode, Afrika uluslararasının kendi kurumlarını geliştirerek refaha ulaşmalarına izin verilmediğini belirtti ve «Afrika satılık değildir. Süper gücler artık bunu anlamalıdır» dedi.

13 Ekim 1979

1- Ankara'nın Başkent oluşunun 56. yıldönümü törenlerle kutlandı.

2- Trabzon, Giresun ve Merzifon'da üç kişi öldürüldü. Bir süreönce pusu kurularak öldürülen Kağıthane Jandarma Karakolu Başçavuşu Erdal Görücü'nün katili olduğu bildirilen Çayancı militanlardan birkişinin yakalandığı açıklandı.

3- Ordu'nun Fatsa ilçesi içinde MSP Yozgat Milletvekili HüseyinErdal'ın da bulunduğu bir otomobilin içinde yapılan aramada, 3 tabanca, 6 dinamit lokumu, 10 metre saniyeli dinamit fitili bulundu.

4- İzmit - İstanbul karayolunun Derince mevkiinde meydana gelenkazada üç kişi öldü.

5- 13 Büyükelçi'nin çeşitli görevlere atanmasına, 4 Büyükelçininde merkeze alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

6- Türkiye'nin Hollanda Büyükelçisi Özdemir Benler'in oğlu Ahmet Benler'in öldürülmesi olayıyla ilgili soruşturmanın, Hollanda Polisitarafından sürdürüldüğü ve suikastı Ermeni Soykırım Adalet Komandoları tarafından, merkezi Fransa'da bulunan Hınçak Örgütü'nce düzenlediği bildirildi.

7- İngiltere eski Başbakanı Harold Wilson, yayınladığı «Son hizmet dönemi İngiliz İşçi Partisi dönemi 1974-76» adlı kitabında, 1974Kıbrıs bunalımı sırasında Türkiye ile savaş eşiğine geldiklerini öne sürdü.

8- AFP Ajansının haberine göre; Lefkoşe'de haftalık olarak yayınlanan bir Rum gazetesinde, FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın Ecevit'tenTürk askerlerini geri çekmesini istediği yazısı yer aldı.

9- Londra dönüsü Ercan Havaalanı'nda gazetecilere bir demeçveren KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Rumların uluslararası platformlardatek taraflı kararlar çıkartmalarını eleştirerek, «Rumların yalan propagandalarla alabileceği kararlar bizi etkilemeyecek » dedi.

10- NATO üyesi ülkelerin yetkililerinin katıldığı Kuzey Atlantik İttifakı Derneği'nin 25. yıllık toplantısında, Sovyetler Birliği'nin artannükleer gücüne, NATO'nun uygun nükleer caydırıcı güçlerle karşılıkvermesi istendi.

11- ABD Başkanı Carter, Beyazsaray'da yaptığı konuşmada,SALT - 2 anlaşmasının onaylanması halinde, Avrupa ülkelerinin Sovyetler Birliği'nin kucağına itileceğini belirterek, bunun da NATO'nun zayıflaması anlamına geleceğini söyledi.

12- 25 Eylül - 13 Ekim tarihleri arasında yapılan NATO'nun Sonbahar tatbikatlarından biri olan Kararlılık - 79 tatbikatı sona erdi.

13- İran'da batı Azerbaycan bölgesindeki Emniyet Müdürü, isyancıların polis karakolunu basmaları sonucu öldürüldü.

14 Ekim 1979

1- Cumhuriyet senatosu üçtebir yenileme ve milletvekili ara seçimleri toplam 29 ilde yapıldı.

2- Başbakan Bülent Ecevit saat 02.25 de CHP genel merkezindedüzenlediği basın toplantısında «seçimlerde o ana kadar alınan sonuçlardan CHP'nin başarılı olmadığının anlaşıldığını» söyledi ve «Herşeyin üstünde önemli olan ülkemizde demokrasinin yaşaması ve güçlenmesidir» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, gece saat 01.10 daparti Genel Merkezinde yaptığı açıklamada, 1977 seçimlerine göreCHP'nin oylarında yüzde 10 düşme olduğunu öne sürdü ve «Bu sosyalkanunları bile sarsan ,bir hadisedir» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Parti Genel Merkezindeyaptığı basın toplantısında, seçim sonuçlarına göre MHP'nin üçüncüparti durumuna geldiğini öne sürdü ve «Bu seçimlerden sonra kesin birhükümet değişikliği olması gerekir» dedi.

5- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, AP Genel Merkezinde Gazetecilere yaptığı açıklamada «Bu seçim sonuçlarına görehükümetin hemen yarın istifa etmesi gerekir» dedi.

6- İmar ve İskan Bakanlığı'nın «Toplu Konut Projesi»nin ilk aşaması tamamlandı ve Ankara - İstanbul ve İzmir’de kamulaştırılan 36 bin438 konut ünitelik arsaların satışına başlandı.

7- Bugüne kadar adı «Eğridir» olarak bilinen, Ispartaya bağlı ilçenin adı. İçişleri Bakanlığı tarafından, ilçe sakinlerinin isteği üzerine«Eğirdir» olarak değiştirildi.

8- Ankara Sanayi Odası tarafında yayılanan bültende «Sanayimizin ve Türk sanayicisinin finansman güçlükleri halledilememiştir. İsçive işveren .ilişkileri olumlu bir çalışma barısını sağlayıcı yönde geliştirilememiştir» denildi.

9- NATO'yu desteklemek amacıyla kurulan Kuzey Atlantik İttifakıBirliği Başkanlığına emekli büyükelçi Muharrem Nuri Birgi seçildi.

10- Belçika'nın Charlesleroi kentinde yapılan «Yarışmalı Uluslararası Plastik Sanatlar» Sergisinde büyük ödülü Türk seramikçisi RuzinGerçin kazandı.

11- Gaziantep'te Mehmet Sait Durmaz adlı sağ eğilimli bir işçivurularak öldürüldü. Öte yandan Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Akyüz köyünde sandık başında meydana gelen silahlı çatışmada 5 kişiöldü.

12- Rum televizyonu CBC'de Türkiye'deki seçimlerle ilgili olarakyayınlanan yorumda «Çok güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilg'ilere göre, Türkiye bundan böyle daha da batacak. Seçim gününden başlamak üzere gelişecek olaylar ülkeyi siyasal bir patlamanın eşiğine getirecek» denildiği, Günaydın gazetesj tarafından bildirildi.

13- THA'nın Lefkoşe mahreçli haberine göre, Kıbrıs Rum Demokratik Birlik Partisi Lideri Klerides, parti kurultayında yaptığı konuşmada «Bi -zonal çözümü kabul etmemiz şarttır. Ancak buna karşılık Denktaş - Makarios ilke anlaşmasında öngörülen seyahat, yerleşim ve mülkedinme hürriyetlerinin bir anlaşma ile kesinlik kazanması gerekir» dedi.

14- ABD hükümetince yayılanan bir raporda, 1977'de bütün dünyada silahlanma için harcanan toplam paranın 450 milyar doları bulduğu bildirildi.

15 Ekim 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Hava Kuvvetleri'nin uçuş birliklerine katılacak pilotların diploma töreni dolayısıyla Konya Üçüncü Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral İhsan Bakırezen'e bir kutlamamesajı gönderdi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında başlayan ve yaklaşık üç saat süren toplantısında, seçimlerden sonra ortaya çıkan durumu ve muhtemel gelişmeleri görüşerek, Hükümetin istifası konusunda görüş birliğine vardı.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Hükümetin bugünkü millet iradesini kabul ederek,fazla ısrar göstermeden çekilmesi gerektiğini öne sürdü ve «Türkiye yeni yöneticilerine kavuşacaktır» dedi.

4- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Alacakaptan, ANKAAjansı'na yaptığı açıklamada, Hükümetin çok zor ekonomik koşullardevraldığını, büyük özverilerde bulunulması gereğini halka yeterince anlatamadığını söyleyerek, «Halk, bunu düzeltememiş olmaktan dolayı sanki kaynakta da nedeni bizmişcesine, bizi cezalandırdı» dedi.

5- MHP Başkanlık Divanı tarafından yayınlanan bildiride, «Milletimiz sol iktidarı ezip geçti » denildi,

6- Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenileme seçimlerinde AP 33,CHP 12, MSP 4, MHP 1 sandalye kazandı. Milletvekili ara seçimlerininyapıldığı Konya, Manisa, Edirne, Muğla ve Aydın illerinde ise, AP 5Milletvekili çıkardı.

7- İl Seçim Kurullarından alınan resmi olmayan sonuçlara göre,seçimlere katılma oranı ortalama yüzde 75 oldu. Türkiye genelinde APSenato seçimi yapılan 25 ilde oylarına yüzde 47.18'ini, Milletvekili araseçimi yapılan 5 ilde ise yüzde 54.33'ünü aldı. Buna karşılık CHP, Senato'da yüzde 28.87, Milletvekili ara seçiminde ise yüzde 29.16 oranında oy aldı. 1977 seçimlerine göre, CHP oylarında 1 milyona yakın azalma olurken AP oylarında yüzde 7 oranında artış kaydedildi.

8- Devlet Bakanı Mustafa Kılıç, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «AP kârlı çıkmıştır. Hükümet olarak azınlıktayız. Bu sebeple 226'yı bulun demek yanlıştır. Hükümetin istifası gerekir» dedi.

9- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, İmar ve İskan Bakanlığı'na atandı. Yüceler'in boşalan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini de vekaleten sürdürmesi kararlaştırıldı.

10- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Halit Narin, ANKA Ajansı'na, seçimler konusundaki görüşlerimi açıklarken,«Milli irade tecelli etmiştir» dedi.

11- ANKA Ajansı tarafından bildirildiğine göre; Mertcez Bankasıtarafından kamu kesiminde açılan krediler, Ekim ayının ilk haftası sonunda 277 milyar 150 milyon lira düzeyine çıktı.

12- Doğu Bölgesi Devrimci Tarım - İş Sendikası 1. Bölge Temsilciliği tarafından, Nusaybin'de 40 ünitede çalışan toplam 10 bin 500 tarım işçisi adına grev kararı alındığı açıklandı.

13- Adana Belediyesi'nde çalışan 1500 işçi, toplu sözleşmedendoğan haklarını alamadıkları gerekçesiyle «Uyarı» direnişine başladı.

14- Bayburt ilçesinde zimmetine 1 milyon 789 bin lira geçirdiğisaptanan bir icra memuru yakalandı.

15- Türkiye'nin ekonomik sorunlarını içeren raporun tartışmasıiçin Türkiye'ye gelen ve DPT yetkilileri ile görüşmelerde bulunan Dünya Bankası heyeti Türkiye'den ayrıldı.

16- Türkiye, Hollanda Hükümeti'ne resmen başvurarak, bu ülkedegörevli diplomatlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanmasını istedi.

17- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Hua Kua Feng, Avrupa gezintisinin ilk durağı olan Fransa'ya gitti.

18- Yugoslavya Devlet Başkanı Tito, özel bir ziyaret için Yugoslavyaya giden ABD Dışişleri eski Bakanı Henry Kissenger ile görüştü.

19- Resmi bir ziyaret için Moskova'ya giden Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı ve Komünist PartisiBaşkanı Leonid Brejnev ve öteki üst seviyedeki yetkililer ile görüştü.

20- AP Ajansı'nın New York mahreçli haberine göre; Küba DevletBaşkanı Fidel Castro, Amerika'dan ülkesine dönerken Amerikan Başkanseçimleri konusunda sorulan soruları yanıtladı ve «Carter'ın yeniden seçilmesini istediğimi sanmıyorum. Kennedy'i istiyorum dersem bu, onuniçin büyük lütuf olur» dedi.

21- Kabe'nin som altından 185 milyon lira harcanarak yapılan yenikapısı, Mekke'de Suudi Arabistan Kralı Halid tarafından yıkanarak açıldı.

22- ANKA Ajansı'nın Londra mahreçli haberine göre; daha önce38 dolara kadar yükselen varil başına petrol fiyatı, geçtiğimiz hafta sonu 40 ila 42 dolara kadar yükseldi.

23- 1979 Fizik Nobel ödülü, iki Amerikalı ve bir Pakistanlı bilimadamı arasında paylaşıldı. 1979 Kimya Nobel ödülü ise Amerikalı Herbert Brown ile Alman Corc Witting arasında paylaştırıldı.

16 Ekim 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Hükümetin istifasını CumhurbaşkanıFahri Korutürk'e sundu, istifasının kabul edilmesinden sonra Ankara'dabir basın toplantısı düzenleyen Ecevit, yeni hükümetin kurulması görevinin AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'e verilmesi gerektiğini söyleyerek, «Büyük sıkıntılar ve ağır bir sayasal bedeli ödemeyi göze alarakekonomiyi canlandırmaya ve güçlendirmeye çalıştık. Bunun rahatlatıcısonuçları henüz günlük yasamda yeterince duyulmadan ara seçimleregirdik ve oy kaybettik» dedi. Ecevit daha sonra, ülkenin uzun bir bunalıma tahammülü olmadığını, ara hükümet ve erken seçime de gerek bulunmadığını belirtti.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümetin istifa etmesiüzerine yaptığı açıklamada, «Hükümet istifa etmiş değil, millet bu hükümeti kovalamıstır. Varlığı ile yokluğu bir olan ve Türkiye'ye hiçbirfaydası olmayan Türkiye'yi tahrip eden böyle bir topluluk olmaz olsun» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin kuruluşlarına birer telgraf göndererek, seçim çalışmaları ile alınan başarılardandolayı tebriklerini bildirdi ve «Seçimlerin MSP'nin başarısıyla sonuçlandığını, 1977'nin yüzde 8.5'lik oy oranının yüzde 10'a çıkarıldığını»belirtti.

4- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan Ankara'da basına yaptığı açıklamada, partisinin 1977 seçimlerine oranla yüzde 20 oranında oy artısı sağladığını belirterek, «MHP bir yıl öncesinde kamuoyuna duyurduğu gibi, bugün de enken seçimi savunmaktadır» dedi.

5- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Diyarbakır'da verdiği demeçte,» Türkiye'de hükümet sorunu yaratmak isteyenler buna çözümbulamayacaklardır. Gene CHP Devlet ve demokrasiye sahip çıkacaktır»dedi.

6- Senato seçimlerinde Çanakkale'de ikinci senatörlüğü az oyfarkıyla kaybeden Adalet Partisi, geçersiz oyların yeniden sayılması istemiyle seçim sonuçlarına itiraz etti.

7- 21 Ekim günü seçimi yapılacak olan Bingöl Belediye Başkanlığı için AP ve CHP'nin aday göstermediği bildirildi.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Yılmaz Ateş, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «Şimdiye kadar Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından çıkarılmakta olan Bayram Gazetesi'nin bundan böyleDernekleri tarafından çıkarılacağını» açıkladı.

9- Türk- İş'e bağlı Sağlık - İş Sendikası Başkanı Mustafa Başoğlu,seçim sonuçlarıyla ilgili olarak Ankara'da verdiği demeçte, «İktidarageldiği günden itibaren isçi kıyımı, derneklerin kapatılması, işçileri memurlaştırma, grev ertelemeleri ve lokavt ilanlarıyla işe başlayan EcevitHükümeti 14 Ekim seçimlerinde yine işçiye ihanet eden DİSK'in desteğine rağmen ağır bir yenilgiden kurtulamamıştır» dedi.

10- Üniversitelerarası Kurul, ÜSYM Başkanı Prof. Altan Günalp'inistifasını kabul etmedi.

11- İstanbul Sağmalcılar Cezaevi'nde meydana gelen çatışmada,iki mahkum öldürüldü.

12- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, 2-3 Ekim tarihleri arasındaRadyo ve Tv'de konuşma yapan 18 siyasi parti sözcüsü hakkında soruşturma açtı.

13- Lahey'de bir suikast sonucu öldürülen Hollanda BüyükelçisiÖzdemir Benler'in oğlu Ahmet Benler'in cenazesi Türkiye'ye getirildi.

14- Türkiye ile ABD arasında Savunma Sanayii İşbirliği olanaklarını araştırmak üzere ABD Savunma Bakanı William Perry başkanlığında yüksek dereceli savunma yetkililerinden oluşan bir heyet Ankara'ya gelerek görüşmelerine başladı.

15- Alman ZDF Televizyonu pazar günkü seçimlerle ilgili yayınladığı yorum programında, «Muhafazakar Adalet Partisi'nin, sosyal demokrat olarak bilinen CHP'yi kesin yenilgiye uğrattığını» belirterek,«Bugünden sonra Türkiye'ye hükümet krizi başlıyor. Tahminlere göreülkede bir geçiş hükümeti kurularak erken seçimlere gidilecektir. Türkiye krizden, Demirel'in tek başına iktidara gelmesiyle çıkabilir» görüşünü savundu.

16- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, Türkiye'deki seçimlerle ilgili görüşlerini soran gazetecilere verdiği yanıtta, «Türkiye'nin iç politikasına karışmaya hakkımız yoktur. Türkiye'de iç politikanın istikrara kavuşması, Türkiye - Yunanistan ilişkilerinin iyi olmasınısağlar. Komşu bir ülke olan Türkiye'nin iç politikasının istikrara kavuşmasını dileriz» dedi.

17- Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Başbakan Hua KuaFeng, üç hafta sürecek Avrupa gezisinin ilk durağı olarak gittiği Paris'te, onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, «Ruslarla çatışmanın kaçınılmaz olduğunu» söyledi.

18- Afganistan'da Hafızullah Amin Hükümetine karşı girişilen birdarbe teşebbüsü, silahlı kuvvetler tarafından bastırıldı.

19- Bir Orta Amerika ülkesi olan Salvador'da, Silahlı Kuvvetlerin kansız bir darbe ile yönetimi ele aldıkları. Devlet Başkanı CarlosHumberto Romero'nun ise düşürüldükten sonra ABD'ye sığındığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17 Ekim 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, AP Genel İdare Kurulu toplantısına girmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, BülentEcevit'in bu aşamada görev kabul etmeyeceği yolundaki açıklamasını«Siyasi bir manevra» olarak değerlendirdi ve «Bunlar hükümete değil,leşine bile taliptirler» dedi.

Öte yandan, AP Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «Genel İdare Kurulu, 14 Ekim aksamı ortaya çıkan millet iradesi doğrultusunda, bu iradeyi tenrsil etme mevkiinde olan Parlamento'da demokratik kurallarla milletimizin genel arzusunu yansıtanbir hükümetin kurulabileceği inancındadır» denildi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, solcu olmayan partileri ve bağımsız milletvekillerini AP'nin kuracağı hükümeti «Şartsız» desteklemeye çağırarak, «Vatandaşlarımızın bir hükümet bunalımına tahammülleri olmadığı bilinmelidir»dedi.

3- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Akajans'a verdiği demeçte,» CGP erken seçime karsı değildir. Su anda erken seçim memleket için bir çıkış yolu olabilir» dedi.

4- CHP Grup Başkanvekilleri Altan Öymen ve Metin Tüzün,Ankara'da basına verdikleri ortak demeçte, «Süleyman Demirelhükümeti kurmalıdır. Şayet kurmamayı taktik olarak kuramama seklinedönüştürürse CHP'nin teşhisi doğrudur. Demirel ve AP erken seçimönerilerini Parlamento'ya iki yıldır niçin getirmediler? Erken seçim çare idi ise iki yıldır bunalım politikası izlediler demektir» dediler.

5- Ecevit Hükümeti'nde yer alan Bağımsızlardan Devlet BakanıMustafa Kılıç, yeni hükümet kurulması konusunda yaptığı açıklamada,«Demirel milli iradeye hıyanet etmesin, çıksın ortaya hükümeti kursun. Vatandaş bunu bekliyor» dedi.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdive ilaç sorununa değinerek, «Üretim dışarıya bağlı olduğu sürece ilaçsıkıntısı çekilecektir» dedi.

7- CHP Ordu Milletvekili Günay Yalın CHP'den istifa etti.

8- CHP, Edirne merkez ilçede bulunan 176 sandıktaki oylarınyeniden gözden geçirilmesi için İl Seçim Kurulu'na itiraz etti.

9- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, Moskova Belediyesi'nindavetlisi olarak Sovyetler Birliği'ne gitti.

10- Türk - İş İcra Kurulu, Konfederasyon Genel Başkanı İbrahimDenizcier başkanlığında, 14 Ekim seçimlerinin değerlendirmesini yapmak amacıyla toplandı.

11- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, BayramGazetesi'ni çıkarma hakkının Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne verilmesiişlemi ile ilgili olarak Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Çalışma Bakanlığı müfettişlerince 'Basın Şeref kartlarının basın kartı sayılmaması'kararının yasal olmadığını» belirtti ve bu kararın düzeltilmesi için gerekli işlemi yapacaklarını söyledi.

12- Türkiye ile ABD arasındaki savunma sanayii işbirliğinin ilkaşamasında; «Türkiye'de bir roket tesisi kurularak hizmete girmesi,Arfiye'deki Tank Bakım Fabrikası'nın M - 48 tanklarını modernleştirecek teçhizata sahip olması, Kırıkkale Silah Fabrikası'mn genişletilerekverimli şekilde işletilmesi olanaklarının yoğunlaştırılması» kararlaştırıldı. Konuya ilişkin görüşmeler için yurdumuzda bulunan ABD SavunmaBakan Yardımcısı William Perry, görüşmeleri tamamladıktan sonraTürkiye'den ayrılmadan önce Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,«Buradaki temaslarımdan edindiğim izlenim, bu alanda işbirliğimizinçok iyi sonuçlar verebileceğidir» dedi.

13- Lahey Büyükelçimiz özdemir Benler'in oğlu Ahmet Benler'incenazesi, memleketi olan Muğla'nın Marmaris ilçesi'nde düzenlenentörenle toprağa verildi.

14- Muş'un Malazgirt İlçesi'ne bağlı Sırtdüzü ve Bademözü köyleri halkından iki grup arasında çıkan çatışmada biri jandarma 5 kişi;Yozgat ve Denizli'de meydana gelen olaylarda ise iki kişi öldürüldü.

15- Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul'un öldürülmesindensonra direnişe geçtikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 24 polisten 6'sıAdana Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından tutuklandı.

16- Çanakkale Boğazı'ndaki yoğun sis nedeniyle Sovyetler Birliği'ne gitmekte olan bir İngiliz şilebi ile Yunan bandıralı bir gemi çarpıştı,çarpışma sırasında yara alan İngiliz şilebi karaya oturdu.

17- Milliyet Gazetesi’nde Mete Akyol'un «Ecevit neden bu durumadüştü, Demirel neden böyle büyüdü» başlıklı dizi yazısının birinci bölümü yayılandı. Gazetede ayrıca sanayici ve işadamlarının seçim sonuçlarına ilişkin görüşlerine yer verildi.

18- Tercüman Gazetesi’nde Yavuz Donat'ın «Kuruluştan çöküşe657 günün hikayesi» başlıklı yazısının ilk bölümü yayınlandı.

19- Türkiye'de 450 milyon dolarlrk askeri ve ekonomik yardımıöngören 2.8 milyar dolar tutarındaki ABD dış güvenlik yardımı Temsilciler Meclisi'nde onaylandı.

20- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Rum Toplumu Lideri Spiros Kipriyanu'nun «Türk tarafının İslam ülkelerinin aracılığını reddettiği» yolundaki iddiaları üzerine Kıbrıs'ta basına yaptığı açıklamada, «Kipriyanu'nun şimdi de aklından geçirdiği Bizans oyunlarına dost ve kardeşMüslüman ülkelerini alet etmek istediğini» söyledi.

21- ABD Deniz Kuvvetleri'ne bağlı deniz piyadelerinin Küba'dakiGuantanamo Üssü'ndeki eğitim tatbikatı başladı.

22- Norveç Parlamentosu, bu yılki Nobel Barış Ödülü'nün «30yıldır ömrünü Hindistan'ın Calcuta kentinde hasta ve yoksullara yardım içlin vakfetmesi nedeniyle Yugoslav asıllı rahibe Theresa'ya verildiğim açıkladı.

23- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Zeki Yamani, Washington'daABD'li jeoloji uzmanları ile düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, «Petrol ihraç eden ülkelerin spot piyasalardaki alımlarını azaltmalarını, tüketici ülkelerin de üretimlerini kısıtlamalarını» isteyerek, bunun gerçekleşmemesi halinde OPEC'in piyasa üzerindeki denetiminikaybedeceğini söyledi.

24- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, bir açıklama yaparak,«17 Kasım'da yapılması öngörülen seçimleri süresiz ertelediğini, basınasansür koyulduğunu, sendikaların tüm faaliyetlerinin durdurulduğunuve siyasal partilerin kapatıldığını» bildirdi ve bütün bunların «İslamirejim» kurulmasını sağlamak hedefine dönük olduğunu söyledi.

25- Salvador'da bir süre önce gerçekleştirilen kansız darbedensonra girişilen karsı darbe üzerine, ülkede sıkıyönetim ilan edildi vetüm Anayasal haklar askıya alındı.

18 Ekim 1979

1- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Hükümet'i AP'nin kurması gerektiğini, bu alternatifin gerçekleşmemesi halinde bir tarafsızın başkanlığında secim hükümeti kurulabileceğini veya aynı amaçla milli koalisyonun oluşturulabileceğini söyleyerek, bugünkü Meclis aritmetiğinin istikrarlı hükümetlerkurulmasına olanak vermediğini belirtti ve «En kısa zamanda erkenseçim yapılmasının şart olduğunu» öne sürdü.

2- AP Grup Başkanvekili Esat Kıratlıoğlu, Türk Haberer Ajansı'nın «Yeni hükümet formülü» konusundaki sorusunu yanıtlarken, «Milletin son seçimlerde yalnız AP'ye güvenebileceğini ortaya koymasınakarsın. Millet Meclisi'ndeki çoğunluk nedeniyle şu anda tek başına birhükümet kurmanın mümkün olamayacağını» söyledi.

3- MSP Millet Meclisi Grup Sözcüsü Şener Battal, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «MHP'nin içinde bulunduğu bir hükümet Türkiye'yi iç harbe götürür. Yeni bir cephe ortaklığını mümkün görmüyoruzBu Meclis'ten erken seçim kararı çıkmaz» dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı ve Bağımsız Afyon Milletvekili Mete Tan, Akajans muhabirinin hükümet konusuna ilişkin sorularını yanıtlarken, «Ecevit'in tekrar hükümet olması, bizim CHP'ye geçmemizle mümkün olacaksa, memleketin menfaati icabı hepimiz CHP'yegeçeriz» dedi.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, CHP Genel Merkezi'niziyaret ederek, CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit ile birsüre görüştü. Alp, görüşmeye ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada,«Ziyaretin siyasi bir yanı olmadığını» belirtti.

6- ANKA Ajansının bir haberine göre; Ulaştırma Bakanı GüneşÖngüt, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO)'nun Türk Sivil Havacılığı'na önümüzdeki yıl içinde toplam 997 bin 854 dolar tutarındakiteknik yardım yapılacağını ve bu konuda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

7- AP Genel İdare Kurulu toplanarak «Durum değerendirmesi»yaptı.

8- CGP Başkanlık Divanı'nca yayılanan bildiride, «Bu kadar ağırve acil sorunları olan bir ülkede kurulacak hükümetin sadece bir (Seçim hükümeti) olması düsünlemez. Önemli ve ciddi kararlar alabilecek bir hükümete ihtiyaç vardır» denildi.

9- CHP'den istifa eden Ordu Milletvekili Günay Yalın, törenleAP'ye girdi.

10- Sosyal Güvenlik eski bakanlarından Sinop Bağımsız Milletvekili Hilmi İşgüzar, THA'ya yaptığı açıklamada, ülkeyi bu ortama APGenel Başkanı Süleyman Demirel'in getirdiğini öne sürerek, «Artık Demirel hükümet kurmaktan kaçamaz» dedi. İşgüzar, açıklamasında ayrıcahiçbir partiye girmeyerek bağımsız kalacağını da söyledi.

11- Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan personelin «Tam Gün Çalışma» tazminatlarını, «Ast - üst» durumunu dikkate alarak yeniden düzenleyen bir yasa tasarısı hazırlanarak Millet Meclisi'ne verildi

12- İstanbul Sanayii Odası Meclis toplantısında. Anonim ve limited şirketlerde yasal yedek akçenin devlet, tahviline yatırılması ile ilgiliyasa gücündeki kararnamenin getirdiği cezai hükümlerin Anayasa'ya aykırı oduğu öne sürüldü.

13- 1980 Moskova Olimpiyatları için açılan Uluslararası Afiş Yarışması'nda Türk sanatçısı Mengü Ertel üçüncü oldu.

14- Adıyaman'da sağ görüşlü oldukları bildirilen üç kişi, kimlikleri bilinmeyen kişilerce öldürüldü. Olaydan sonra kentte bir gün süreile sokağa çıkma yasağı konuldu.

Öte yandan MHP Gebze ilçe Başkanı Yılmaz Taşkın, silahlı ikikişi tarafından öldürüldü. Geçtiğimiz yıl Balgat Semtin'de üç kahvehaneyi tarayarak beş kişinin ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan Türkiye Şeriatçı Komando Örgütü adlı yasadışı örgüt mensubuiki kişi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.

15- Günaydın Gazetesi’nde, CHP Milletvekillerinin seçimlere ilişkinaçıklamaları yer aldı.

16- İngiliz BBC Radyosu, Türkiye'deki 14 Ekim seçimlerine ilişkin yaptığı yorumda, «Türkiye'deki krizin tek sorumlusunun Ecevit olmadığını, artan nüfus ve hayat pahalılığı ile ekonomik krizden geçmişiktidarların da sorumlu olduğunu» yazdı.

17- Fransa'da yayınlanan Le Monde Gazetesi, Türkiye'deki seçimsonuçlarına ilişkin yaptığı yorumda,» Seçimlerden sonra hükümeti kimkurarsa kursun, seçim sonucundan çıkan yargıyı dikkate almaması halinde Türkiye'yi ciddi tehlikelerin beklediğini» yazdı.

18- Yunanistan'da yayılanan Akropolis Gazetesi, Türkiye'deki seçimlerle ilgili yorumunda, şimdiye kadar hiçbir partinin Türkiye'yi yönetmekte başarılı olmadığını öne sürerek, «Ne çeşit bir hükümet kurulursa kurulsun ömrü kısa olacaktır. Hükümetler problemlerin ağırlığıkarsısında çökeceklerdir» görüsünü savundu.

19- Kıbrıs'ta yayılanan Rum Gazetesi Simerini, Yunanlı bir diplomatın «Yunanistan - Rum yönetimi ilişkilerinin dondurulduğunu ve'Yunanistan Kıbrıs Rumlarını destekler' parolasının artık geçerli olmadığını» bildirdiğini yazdı.

20- ABD deniz piyadelerinin Küba'daki Guantanomo Deniz Üssü'ne yaptıkları eğitim çıkarmasının, Sovyetler Birliği gemileri tarafından izlendiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Fransa'ya resmi ziyarette bulunan Çin Başbakanı Hua KuoFeng, BBC Televizyonu'na verdiği demeçte, «Dünya ülkelerini Sovyethegemonyasına son vermek ve dünya barışını korumak için Çin'le işbirliği yapmaya» çağırarak, «Moskova'nın faaliyetleri kontrol altına alınmazsa barış tehlikeye girer» dedi.

22- Pakistan Askeri Yönetimi Lideri Ziya Ül Hak'ın, seçimleri ertelemesi, siyasal partileri kapatması, gösteri yürüyüşlerim yasaklamasından sonra da aralarında eski Başbakan Butto'nun eşi ve kızının dabulunduğu 289 politikacıyı tutuklattığı yabancı ajanslar tarafından duyuruldu.

19 Ekim 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede,yeni hükümeti kurması yolundaki öneriyi kabul etmedi ve gazetecilereyaptığı açıklamada, «Seçim sonuçlarıyla halkın AP'nin hükümet kurması yolundaki eğilimini ortaya koyduğunu» belirtti.

2- Genişletilmiş Sıkıyönetim Eşgüdüm toplantısı, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında yapıldı.

3- AP Genel Başbakanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı FahriKorutürk ile yaklaşık 1 saat 20 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmeden çıkarken gazetecilerin hükümeti kurma görevini alıp almadığıyolundaki sorularını «Ben tek başıma hükümet kuracak güce sahip olsam, şimdi hükümet kurma görevini alır öyle giderdim» şeklinde yanıtladı.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da partisininil başkanlarıyla düzenlediği toplantıda «Şimdi AP'nin bir kere daha denenmesi zamanıdır» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparsan Türkeş, Bingöl'de yaptığı konuşmada «Ülkenin buhrandan kurtulması için en kısa zamanda hükümetkurulması ve erken seçime gidilmesinde yarar bulunduğunu» bildirdi.

6- CHP Genel Yönetim Kurulu toplantısında, Genel Başkan Bülent Ecevit'in «Bu kısa zamanda olağanüstü kurultaya gidilmesi» önerisibenimsendi ve kurultay tarihi olarak 4- 5 Kasım tarihleri saptandı.

7- Cumhurbaşkanlığı Kontenjan Senatörü Metin Toker, 14 Ekimseçimlerinden sonra ortaya çıkan hükümet sorunlarına ilişkin görüşlerini basına yazılı olarak açıkladı. Toker açıklamasında «Kontenjan senatörlerinden birinin başkanlığında AP ve CHP'den oluşacak geniş tabanla bir hükümetin kurulmasını ve bu parlamentonun kurucu meclishüviyetinde 1981'e kadar işbaşında kalarak Anayasayı değiştirmesini»önerdi.

8- Bağımsız Sakarya Milletvekili Barbaros Turgut Boztepe AP'ye,Bağımsız Devlet Bakanı Salih Yıldız'da CHP'ye girdi. Böylece CHP'ninMeclis'teki sandalye sayısı 208, AP'ninki ise 183 oldu.

9- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, DİSK yürütme kurulunun 14 Ekim seçimlerini değerlendiren toplantısından sonra yaptığıaçıklamada «14 Ekim seçim sonuçları Türk toplumunun siyasal duyarlılığını ve erginliğinin hızla gelişmekte olduğunu ortaya koymuştur. Seçim sonuçları parlamenter transferlerine boş vaadlere dayalı anlayışın iflasının kanıtı olmuştur» dedi.

10- Merkez Bankası dışalımcılar için belirlenen 100 bin dolarlıktransfer isteği sınırını 50 bin dolara indirdi.

11- Balkan ülkeleri Resmi Turizm Teşkilatları 12. konferansı İstanbul Shreton otelinde başladı.

12- Uluslararası Altın Mercury Ödülünü Türkiye'den işadamı Sakıp Sabancı kazandı.

13- İstanbul'da bankaya para götürenbir mutemed, silahlı üç kişitarafından soyuldu. 302 bin lira alan soyguncular bir jandarma eriniyaralayarak kaçtılar.

14- CHP Kayseri İl Sekreteri Avukat Ömer Yılmaz, kimliği saptanmayan kişilerin açtığı ateş sonucu öldü. Diğer yandan Kayseri, Gaziantep ve Ankara'da meydana gelen olaylarda 3 kişi öldürüldü.

15- Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda değişiklik yapılmasıyla ilgili karar, Resmi Gazete de yayılanarak yürürlüğegirdi.

16- Reuter Ajansının bildrdiğine göre, Amerikan Senatosu Dışilişkiler Komisyonu, Salt - II anlaşmasında yeni bir değişiklik yapılmasınıöngören bir tasarıyı daha reddetti.

17- AP ajansı Roma çıkışlı haberinde Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidht'in Avrupa topraklarında, Sovyetler'e karşı Cruiseve Pershing - 2 füzelerinin yerleştirilmesi yolundaki kararın NATO'yaüye ülkelerin oybirliği ile alınması gerektiğini söylediğini bildirdi.

18- AP Ajansı’nın Lüksemburg mahreçli haberine göre, İngiltereBaşbakanı Margaret Thatcher, orta menzilli füzelerin bir an önce BatıAvrupada üslendirilmesi gerektiğini söyledi ve «Sovyetlerin askeri yapısı bize başka seçenek bırakmıyor» dedi.

19- Reuter Ajansının Washington mahreçli haberine göre, SuudiArabistan Petrol Bakanı Şeyh Ahmet Zeki Yamani, ABD'n'in İsrail'e silah satmaktan vargeçmesi gerektiğini söyledi.

20 Ekim 1979

1- İslam Ülkeleri Haber Ajansları Kongresi, İTÜ Maden FakültesiKonferans Salonu'nda Başbakan Bülent Ecevit'in konuşması ile çalışmalarına başladı. Ecevit, konuşmasında, «İslam Ülkeleri arasında giderekgelişen yakınlaşma ve dayanışmanın çağın önemli bir olgusu» olduğunubelirterek, «Dayanışma ve işbirliği tek tek ülkelerimizin gücünü veonun da ötesinde ortak gücümüzü arttırarak, bizleri dünyadaki gelişmelere geniş ölçüde yön verecek duruma getirebilir» dedi.

Ecevit, ayrıca basına yaptığı açrklamada, «Partisinin 4 - 5Kasım günleri toplanacak olan Olağanüstü Kurultayının gündeminde,seçim maddesi de olacağını bildirdi.

2- Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Grubu Başkanı Zeyyat Baykara, Metin Toker'in Başbakanlık önerisiyle ilgili olarak ANKA Ajansı'nayaptığı açıklamada, «Bu görüş bizi bağlamaz. Hükümet kurmak siyasipartilerin konusudur. Sanıyorum, Sayın Toker, bunları kişisel görüşüolarak yazıyor. Ancak, bu tür yazıların öyle bir dönemde özellikle birKontenjan Senatörü tarafından ortaya atılmasını uygun görmüyorum»dedi.

3- Milli Selamet Partisi Genel İdare Kurulu tarafından yayınlanan bildiride, «Hükmet'i AP'nin kurması» önerildi ve «MSP olarak buiktidara dıştan destek olunacaktır» denildi.

4- Ecevit Hükümeti'nde İmar ve İskan Bakanlığı yapan ve 14 Ekim seçimlerinden önce bu görevinden istifa eden Malatya BağımsızMilletvekili Ahmet Kararslan, düzenlenen bir törenle AP'ye geçti.

5- TRT, akşam Haber bülteninde yayınladığı bir yorum ile, Yunan Ulusal Televizyonu ile basının, Türkiye aleyhindeki tutumunu kınadı.

6- Türk - İş İcra Kurulu'nun 4 gün süren görüşmelerden sonraaçıklanan bildirisinde, Türkiye'nin sorunlarının geniş tabanlı güçlü birhükümetle çözümlenebileceği bildirildi ve «Yaşadığımız bu kritik dönemde ağır sorunlarımızı görevi emaneten yürütecek bir hükümet yada hükümetler değil, ülke çıkarları için gerekli kararları cesaretle alabilecek ve uygulayabilecek güçlü hükümetler çözebilir» denildi.

7- Kamu Eczacıları Derneği ve 6 Eczacı Odaları adına yazılı biraçıklama yapan İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı AdnanGünüsen, «Tan'ın görev süresi içinde hazırladığı tüm yasa ve yönetmelikler ile bunlara dayanılarak yapılan uygulamalar tam bir fiyaskodur» dedi.

8- TÖB - DER İstanbul Şubesi'nin olağanüstü toplanan kongresi,öğretmenler arasında çıkan olaylar nedeniyle iptal edildi.

9- Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen belgesel kısa film yaptırma yarışmaları sonuçlandı. Buna göre Seçiciler Kurulu, Yaşar Seriner,Reha Güngörmüş ve Yaşar Miraç'ın «Kemençenin Çizgisi» adlı çalışmasıyla, Kemal Sevimli'nin «Topkapı Sarayı» Oğuz Mekal'ın da «Pamukkale» adlı çalışmasını film olarak yaptırmayı uygun buldu.

10- İTÜ öğretim üyelerinden Ordinaryüs Profesör Dr. Bedri Karafakioğlu'nun silahlı bir saldırı sonucu öldürülmesinin 1. yıldönümünedeniyle İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde ve Zincirlikuyu mezarlığındakikabrinde anma törenleri düzenlendi.

11- İstanbul, Gaziantep ve Trabzon'da meydana gelen olaylarda toplam 4 kişi öldürüldü.

12- Diyarbakır'ın iş hanlarından Ar Pasajı'nda elektrik kontağından çıktığı öne sürülen yangında, 20 iş yeri yandı. 100 milyon liradolayında maddi zarar oldu.

13- Ankara - Konya karayolunda meydana gelen trafik kazasında,bir otobüsün devrilmesi sonucu 6 kişi öldü, 9 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandılar.

14- Avrupa Konseyi Parlamenterler Kurulu Hukuk işleri Komisyonu Kongresi Antalya'da başladı.

15- Sıkıyönetim Askeri Mahakemeleri'ne yapılan yeni tayinlerleilgili kararname, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Avrupa Konseyi İskan Fonu tarafından Türkiye'ye bez, boya,apre, margarin tesiseri için 17 milyon İsviçre Frangı tutarında kredi verilmesine ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi üyelerinden oluşan10 kişilik Türk Parlamento Heyeti, Kuzey Atlantik Asamblesi'nin 2227 Ekim tarihleri arasında Ottawa'da yapılacak Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere, Kanada'ya gitti.

18- AP Ajansı'nın Washington mahreçli haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'ın, Sovyetler Birliği'nin Doğu Almanya'dakiasker ve tanklarını geri çekme kararını olumlu olarak nitelediği bildirildi.

19- Çin Halk Cumhuriyeti'nden, 16 Müslümana 13 yıldan beri bu yıl ilk kez Hacca gitme izni verildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- İran'ın batısındaki Mahabad ve Sanandaj kentlerinde, özerklikisteğiyle hükümete karşı ayaklanan Kürtlerle, Devrim muhafızları arasında meydana gelen çarpışmalarda yedi kişi öldü.

21- Reuter Ajansı'nın San Salvador'dan verdiği habere göre; ElSalvador'da sağcı Devlet Başkanı Carlos Humberto Romero'nun devrilmesinden bu yana, ülkedeki tedhiş hareketleri sürerken iki gerillaörgütü şiddet eylemlerine son verdikerini bildirdiler.

22- Japonya'da tayfundan 20 kişinin öldüğü, 175 kişinin yaralandığı, 12 kişinin de kaybolduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21 Ekim 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Milletin temayülü ile Meclis aritmetiğinin tersdüştüğünü, Türkiye'nin sıkıntısının bu olduğunu» belirterek, «Destekve ahenk sağlanırsa meselelerin altından kalkarız. Şu ya da bu konbinezonla daima bir hükümet çıkar, ama Türkiye bugün meseleleri göğüsleyecek bir hükümet arıyor. İçinde bulunduğu meselelerden Türkiye'yi bizçıkarabiliriz» dedi.

2- MHP Genel Başkanı Alparsan Türkeş, partisinin Genel İdareKurulu toplantısında yaptığı konuşmada, «AP'nin hükümet kurmasıhalinde partisinin yeni hükümeti şartsız destekleyeceğini» belirterek,«AP hükümet kurmazsa, bir milli koalisyon meydana gelebilir» dedi.

3- CGP Partisi Divanı toplantısında açılış konuşması yapan Genel Başkan Turhan Feyzioğlu, «Türkiye'nin sorunlarının küçük partizantaktiklerle çözülemeyeceğini» söyleyerek, «Seçimlerden sonra sergilenmeye başlayan transferlerle süren siyasi manzara üzücüdür. Türkiye'nin çok ağır ekonomik, asayiş hatta milli bütünlük sorunlarıyla karşıkarşıya olduğu bir dönemde, taktik oyunların, art niyetli davranışlarınsiyaset sahnemize hakim olmaması gerekir» dedi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Ankara'da yaptığı açıklamada, AP'nin hükümet kuramaması için hiçbir neden olmadığını belirterek, «AP'nin sum bir buhran estirerek milleti hükümetsizbekletmenin affı mümkün değildir» dedi.

5- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, MHP GenelBaşkan Yardımcısı Gün Sazak'ın New York Times Gazetesi ve TimeDergisi'nin Türkiye'deki muhabirlerine verdiği demeçte, «KomünizminTürk Ordusu'na girdiğini» öne sürdüğü belirtildi.

6- CHP Kocaeli Milletvekili Turan Güneş, Kocaeli'nde yayınlanan yerel bir gazeteye verdiği demeçte, seçim sonuçlarının değerlendirmesini yaparken, «Parti yönetimi tek adama bırakılmaz. Bırakılırsasonuç böyle bir hezimet olur» dedi.

7- CHP Sol Kanat Parlamenterleri adına Ankara'da bir açıklamayapan Muş Milletvekili Burhan Galip Şavlı ve Ordu Milletvekili Ertuğrul Günay Genel Yönetim Kurulu'nun almış olduğu Olağanüstü Kurultay kararının yeniden gözden geçirilmesini isteyerek, «Eğer Kurultaytoplanacaksa Parti Meclisi ve onun gerektirdiği düzenlemeler de mutlaka gerçekleştirilmelidir» görüşünü savundular. Bu arada CHP'deki solkanat parlamenterlerinin 7 kişilk bir yürütme kurulu oluşturdukları haberi gazetelerde yer aldı.

8- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Bazı dernek ve şahıslar Valilik adına kendilerini yetkili göstererek, yasa dışı yetkiler kullanmakta. Valilikçe yetkileri verilmiş gibi gösterip gasp ve sahtecilik suçları işlemektedirler» dedi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Yılmaz Ateş, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada, AGC Başkanı Beyhan Cenkçi'yi yalanbeyanda bulunmakla suçladı ve Bayram Gazetesi çıkarma hakkınınÇağdaş Gazeteciler Derneği'ne verildiğini söyledi.

10- MİSK Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı tarafından AP, MSP,MHP ve CGP Genel Başkanlıklarına çekilen telgraflarda yeni hükümetin CHP dışındaki sağ partilerce bir an önce kurulması istendi.

11- Türk - İş'e bağlı Selüloz - İş Sendikası, 15 bin işçinin çalıştığıSEKA İzmit, Çaycuma Aksu, Dalaman, Afyon ve Balıkesir kağıt fabrikalarında grev kararı aldı.

12- Montrö Boğazlar Anlaşmasının kendi leyhlerine çevrilmesiiçin yarı resmi kamuoyu oluşturma girişiminde bulunan Yunanistan'ın,bu konuda TRT kanalıyla Türkiye'den sert bir uyarı ile karşılaşmalarıüzerine, Türkiye aleyhine caljsmalarmı hızlandırdıkları ve bu arada İlkokularda «Türklerin nasıl öldürüleceğine ilişkin» kitapların okutulduğu Günaydın Gazetesi’ndeki bir haberde yer aldı.

13- Yunanistan Ana Muhalefet Partisi Başkanı Papandreu Akropolis Gazetesi'ne verdiği demete, «Başbakan Karamanlis'in SovyetlerBirliği gezisinde aldığı sonuçları 'Çok küçük şeyler'olarak» nitelendirerek, «Sovyetler Birliği Ankara ile olan iyi ilişkilerini zedelememek için Atina'ya yardım etmiyor» dedi.

14- Batı Avrupa gezisinin ilk durağı olan Federal Almanya'da Başbakan Helmut Schimdht ile görüşen Yunanistan Başbakanı Karamanlis,«Ülkesinin, Türkleri desteklediğine inandığı Haig planı çerçevesinde NATO'nun askeri kanadına dönüşüne imkan olmadığını» söyledi.

15- Sovyetler Birliği'nin üst düzeydeki askeri yetkilisi TuğgeneralNikolaj Cervac, Moskova'da yaptığı açıklamada, «NATO'nun GüneyAvrupa'ya 600 yeni ABD füzesi yerleştirmesi durumunda ülkesinin hertürlü önlemi almaya hazır olduğunu» söyledi.

16- İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Observer, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Berjnev'in Doğu Almanya'dan kuvvet çekmeyi önermekle başlayan yeni barış planının Türkiye, Federal Almanya, ve Yunanistan'ın NATO'dan çekilmesine karsın, Doğu Almanya ve Macaristan'daki tüm Sovyet kuvvetlerinin geri çekilmesini öngördüğünü açıkladı.

17- İran'da iki gün önce ayaklanan Kürtlerin Mahabad askeri garnizonunu ele geçirdikleri Devrim Muhafızlarının kışlalarını basarak Mahabad kentini ele geçirdikleri açıklandı.

18- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan, işgal altındaki Arap topraklarına yeni yerleşme merkezleri kurulması yolunda hükümetle tersdüştüğü gerekçesiyle Bakanlık görevinden istifa etti.

22 Ekim 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basma yaptığı açıklamada, toplantıda, hükümet sorununa çözüm bulunmasının gecikmesi olasılığı ürerinde de durulduğunu belirterek, «Daha öncede bildirdiğim gibi içinde bulunduğumuz dünya ve ülke koşulları bir an önce yeni bir hükümetin kurulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu konuda, gecikmenin sakıncaları olabilir. Fakat hükümetimiz,tam bir görev bilinci ve sorumluluk anlayışı içinde görevin gerekleriniyerine getirmeye kararlıdır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süeyman Demirel, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ronald Spiers'i Parti Genel Merkezi'nde kabul etti. Demirel ayrıca Genel Merkez'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada,«CHP iktidarının son günlerde yeni bir oyun tezgahladığını» öne sürerek, «Türkiye İş Bankası'nın ele geçirilmesi teşebbüsüdür bu. İş Bankası, neredeyse CHP'nin mihrakı haline getirilmiştir» dedi.

3- Bakanlar Kurulu toplantısında, Milli Güvenlik Kurulu'nun, 19ilde uygulanmakta olan sıkıyönetimin 2 ay daha uzatılması konusundaki tavsiye kararı benimsendi. Milli Güvenlik Kurulu toplantısındansonra yapılan açıklamada ayrıca, «Yunanistan'ın son günlerde Ege sorunlarına ve Türkiye'ye yönelik olarak gitgide daha olumsuz bir tavıriçine girdiğini ve yeni bazı tertiplere başvurduğunu göz önünde tutanMilli Güvenlik Kurulu, durumun ve beklenebilecek gelişmelerin bir değerlendirilmesini yapmıştır ve bu alandaki çalışmaların sürdürülmesiniuygun bulmuştur» denildi.

4- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Şimdi AP, halkın istemi dışında oyunlara girmeden görevi üstlenmeli, görevden kaçmamalıdır. Demirel'in ulus yararına atacağı her adım bizden destek görür» dedi.

5- CGP Parti Divanı'nda Ankara'da basına yapılan açıklamada,«Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu başkan seçimleri yersiz taktiklerle ve oylamalara geciktirilmemelidir» denildi.

6- CHP içindeki muhalif toplulukların temsilcileri Senatör Abdulah İleri'nin yazıhanesinde biraraya geldiler. Ali Topuz, Yalçın Gürsel,Yılmaz Alparslan, Erol Çevikçe, Abdullah Emre İleri, Süleyman Genç,Kemal Anadol, Yücel Akıncı ve Ertuğrul Günay'ın katıldığı toplantıdansonra yapılan açıklamada «CHP'nin karsı karşıya bulunduğu önemlive ciddi sorunların çözümlenmesi için mutabık kalınmıştır» denildi.

7- Türk Haberler Ajansı'nın, «Nasıl bir hükümet kurulmalıdır?»sorusunu yanıtlayan AP'nin İstanbul, İzmir, Van, Siirt, Mardin, Malatya, Bitlis, Hakkari, Urfa, Diyarbakır, Samsun ve Eskişehir İl Başkanları, «Erken seçim hükümetinden yana olduklarını» bildirdiler.

8- CHP Hükümeti'nde Devlet Bakanlığı yapan ve 14 Ekim seçimlerinden 5 ay önce bu görevinden istifa eden Sivas Bağımsız Milletvekili Enver Akova, düzenlenen bir törenle Adalet Partisi'ne geçti.Böylelikle AP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 185'e yükseldi.

9- İslam Ülkeleri Haber Ajansları Kongresi'ne katılan delegelerebir akşam yemeği veren Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, yemekte yaptığı konuşmada, «Emperyalist güçlerin islam Dünyasını bölge çabalarınısürdürdüğünü» söyleyerek, «İnanıyorum ki, İslam Alemi aynı kutsalinançtan kaynaklanan birlik ve dayanışmasını güçlendirecetir» dedi.

10- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, ANKA muhabirinin sorularını yanıtlayarak, «Sağ partilere, yani AP, MSP, MHP'ye girmem. Eğerbir partiye girersem bu, CHP olur» dedi.

11- Büyük İstanbul Nazım Plan Bürosu tarafından hazırlandıktansonra İmar ve İskan Bakanlığı'nca onaylanan Boğaziçi yeni planı, İstanbul Belediyesi'nce uygulanmaya başlandı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Askeri savcılığı, Anayasa'nın 12,19,20ve 33'üncü maddelerine aykırı olduğunu iddia ederek, laikliğe aykırıpropagandayı suç sayan Türk Ceza Kanunu'nun 163. maddesinin iptaliniistedi.

13- AP Kars Milletvekili Bahri Dağdaş ile Hidayet Celebi ve yeniseçilen AP Kars Senatörü Halim Dursunoğlu, TBMM'de düzenlenen basın toplantısında, «AP Kars Senatör adayı Salim Dursunoğlu'nun öldürüldüğü Göle'deki olaylar sırasında toplu katliam yapılmak istendiğini» öne sürdüler.

14- AA'nın verdiği habere göre; Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'nibasarak üç kişinin ölümüne neden olan ve elçilik mensuplarını 45 saatsüreyle rehin tutan 4 Filistinli gerilla, savunmalarını yaparken, «Olayıbiz gerçekleştirdik. Ancak Türk Polislerini biz vurmadık» diyerek baskın sırasında ölen polis ile bekçinin binadan ateş eden Mısırlı polisler tarafından vurulduklarını ileri sürdüler.

15- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Yunanistan'ın Kıbrıs Rum kesimine tanklar ağır zırhlı araçlar sevketmeye başladığı vekarasularının 12 mile çıkarılmasını gündeme, getirmesinin ardındanTürk Düşmanı bazı yeraltı örgütlerine çeşitli kanallardan destek olduğubildirildi.

16- ABD'de yayınlanan Washington Post Gazetesi'nde, Türkiye'dekihükümet krizi ve karşılaşılacak ekonomik güçlükler konusunda çıkan,«Lidersiz Türkler sıkıntı ile yüzyüze» başlıklı yazıda, «Tutucu Demirel'in genel seçimlerde çoğunluğu elde ederek tek başına iktidara gelmekonusunda kendine güveni olduğu, ancak bu aşamada genel seçimlerinyapılmasının beklenmediği» şeklinde bir haber yer aldı.

17- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, Batı Avrupa gezisinin ikinci durağı olan Fransa'da, Cumhurbaşkanı D'estaing ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Türk - Yunan ilişkileri ve Yunanistan'ın AET'ye girmesinin de konu edildiği bildirildi.

18- ABD'nin Gizli Haberalma Teşkilatı ClA'nın bir raporunda, 1978yılında Sovyetler Birliği'nin silah satışında büyük bir gerileme olduğu,ancak üçüncü dünya ülkelerine ekonomik yardımının rekor düzeye ulaştığı belirtildi.

19- Kahire'de bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı WilliamPerry ile Mısır Savunma ve Savaş Bakanı General Kemal Hasan Aliarasında imzalanan bir protokolle, Mısır'da zırhlı araç, elektronik veoptik askeri cihaz savaş gemisi, cephane ve savaş uçaklarına yedekparça yapımı için fabrikaların kurulması öngörüldü.

20- Çin Başbakanı Hua Kua Feng'in, ülkesine yaptığı ziyaret ileilgili olarak görüşlerini açıklayan Alman Dışişleri Bakanı Genscher,«Amacımız asla Çin'le ilişkilerimizi Sovyetler Birliği'ne karşı geliştirmek değildir» diyerek, Çin'in kendi kabuğuna çekilmekten vazgeçmişolmasının sevindirici olduğunu ve ülkesinin Çin'e silah satmayacağınıbelirtti.

21- İran'ın Mahabad kentinde Kürtlerle Hükümet kuvvetleri arasındaki çarpışmalar sürerken, Kum ketinde bir açıklama yapan Dini LiderHumeyni, bazı Kürt liderleri ve katiller dışındaki Kürt halkının affedildiğini bildirerek, «Suçsuzların da bu birkaç kişinin yanında cezalandırılmasını istemiyoruz. Sorununun kardeşçe çözümlenmesini istiyoruz»dedi.

22- AP Ajansı'nın bir haberinde İsrail Hükümeti'nin Dışişleri Bakanı Moşe Dayan'ın istifasından sonra, Yüksek Mahkeme'nin, Batı Seria'da kurulan Kelon Moreh adlı yerleşme merkezinin 30 gün içindeboşatılmasına ilişkin kararı ile yeni bir darbe yediği bildirildi.

23 Ekim 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'i ayrı ayrı kabuletti.

2- Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu ayrı ayrı toplandı ve yeni parlamenterler ant içti.

3- CHP Ortak Grubu'nda konuşan CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, özellikle son günlerde Yunanistan'da Türkiye'ye karşı kışkırtıcı haksız kampanyanın başladığını ve bunların Yunan emellerini açığa vurduğunu söyleyerek, «Eğer Türkiye'nin içinde bulunduğusorunların Yunanistan için elverişli bir ortam oluşturduğunu sanan bazıkimseler, Yunanistan'da varsa, Türk ulusu en güç koşullar altında bilebirliğini ve gücünü bir kez daha kanıtlayarak bu hayalleri sonuçsuz bırakacaktır» dedi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, AP Ortak Grubu'ndayaptığı konuşmada, hükümet sorununa değinerek, «Konu, rakamları altalta koyarak güvenoyu sayısı bulma konusu değildir. Konu, ülkeninönünde duran meseleleri göğüsleyecek, bunları kontrol altına alacak,tesirsiz hale getirecek bir hükümet bulma meselesidir» dedi.

5- Bakanlar Kurulu, DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikası ile Barutİş Sendikasının grevleri ile Genel - İş Sendikası'nın Batman Belediyesiişyerlerinde uyguladığı grevi erteledi.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı Korutürk'le görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Arabayı devirmemek koşulu ile AP'nin kuracağı azınlık hükümetini en az 1 yılsüreyle destekleyeceğini» söyledi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ise, «Kurulacak AP Hükümetini dışarıdan destekleme görüsünü sürdürüyoruz. Hükümet konusunda üç görüş taşıyoruz. Ya milli koalisyon ya AP azınlık hükümetiya da bir bağımsızın başkanlığında seçim hükümeti» dedi.

7- AP Genel Başkan Yardımcısı Sadettin Bilgiç, İş Bankası Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'na birer yazı göndererek, 25 Ekim'de yapılacak İş Bankası Genel Kurulu'nun yapılmamasının sağlanmasını istedi.

8- Anayasa Mahkemesi, toplantısında, İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nden gelen ve Türk Ceza Kanunu'nun 142/1 -3. maddesinin iptalini isteyen dosyanın esastan incelenmesini kararlaştırdı.

9- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel hakkında 16 Ekim 1979 günü yaptığı bir açıklama nedeniyle soruşturma açtı.

10- CHP Grubu'nda 19 ilde sürdürülen sıkıyönetimin iki ay dahauzatılması yolunda hükümet teskeresine olumlu oy verilmesi için grupkararı alındı.

11- CHP İstanbul Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur,CHP Kurultayı ile ilgili olarak yayınladığı yazılı demeçte, «Bir ekip olarak parti yönetimine gelme, sonra olanakları ve hizmet fırsatlarını yandaş olmanın ödülü gibi kullanma, yetenek partiye bağlılık ve geçmişhizmetleri ne olursa olsun, yandaş olmayanları safdışı etmek artık CHP'de kimsenin uygulayabileceği bir politika olmamalıdır. Böylesine bir;tutum CHP'nin parçalanması ile sonuçlanır. Kurultay'dan sonra CHP'de yeni bir dönem başlayacaktır. Bu dönemin yönetimi de yemden kurulmalıdır» dedi.

12- Erzincan CHP Milletvekili Lütfi Şahin, Parti Genel Merkezi'nebaşvurarak, yine Erzincan CHP Milletvekili Nurettin Karsu'nun partidenihraç isteğiyle Disiplin Kurulu'na verilmesini istedi. Lütfi Şahin, konuya ilşkin olarak ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Nurettin Karsu'nün Erzincan'da partinin aleyhine çalıştığı saptanmıştır. Karsu, bu hareketiyle parti suçu işlemiştir. Ben bu nedenle, Karsu'nun disiplin Kurulu'na verilmesini istedim» dedi. Aynı ajansa açıklamada bulunan Karsu ise «Ben yarti aleyhine çalışmadım. Lütfi Şahin, partiden kopmakiçin bahane arıyor» seklinde konuştu.

13- Petrol Ofisi Genel Müdürü Mustafa Özyürek, ANKA Ajansı'nayaptığı açıklamada, döviz darboğazı nedeniyle Türkiye'nin petrol akışının son derece azaldığını belirterek, önümüzdeki günlerde benzin, motorin, gazyağı gibi maddelerin sıkıntısının had safhaya varacağını söyledi.

14- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)'ın çağrılısı olarak İstanbul'da toplanan 7. Balkan Ülkeleri Seyahat Acentaları Birlikleri arasında işbirliği porotokolü törenle imzalandı, imza törenine Yunanistan katılmadı.

15- Mardin'e bağlı Mazıdağı ilçesi Belediye Başkanı Abdülbaki Duyar, AP'ye katıldı.

16- Muş, Giresun, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş ve Hatay'dameydana gelen kan davası olaylarında ikisi polis 12 kişi hayatını kaybetti.

17- Tunceli ve çevresini etkisi altına alan yağışlar nedeniye 6 kişisel sularına kapılarak öldü.

18- AP Ajansı Ankara mahreçli olarak dünyaya yaydığı bir haberinde, Ankara'da sürdürülen Türk - ABD Savunma İşbirliği görüşmelerinde yeni zorlukların ortaya çıktığını belirtilerek, buna neden olarakAnkara'nın, Washington'dan silahlı kuvvetleri için yeni isteklerde bulunması gösterildi.

19- Üç gün sürecek resmi bir ziyaret için Suriye'nin BaşkentiŞam'da bulunan Kıbrıs Rum Toplumu lideri Kipriyanu, Suriye DevletBaşkanı Hafız El Esat'ın onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada,«Arap davasını Kıbrıs sorununa destek bulmak amacıyla desteklemediklerini» söylereke, «Bu davayı desteklemelerinin özgürlük ve hak arayışlarından ileri geldiğini, Kıbrıs'ta da aynı biçimde özgürlük ve haktanyana olduklarını» söyledi.

20- Sovyetler Birliği Genelkurmay ikinci Başkanı Sergei Schromjey, Sovyet Basın Ajansı Novosti'ye yaptığı açıklamada, «NATO'dakiaskeri hazırlıklarının ülkesinde derin endişe uyandırdığını» bildirerek,«Avrupa'nın, Amerikan saldırgan çevrelerinin güçlerini yoğunlaştırdıkları kilit bölge durumuna geldiğini» söyledi.

21- ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, eski İran Şahı'nın rahatsızolduğunu ve tedavi amacıyla, beraberinde eşi ve koruyucuları ile birlikte Amerika'ya geldiğini açıkladılar.

22- Çin Başbakanı Hua Kua Feng ile Bonn'da bir görüşme yapanAlman Başbakanı Schmidht «Biz dünya politikasında daha etkin rol oynayacak güçlü bir Çin'den yanayız» dedi. Çin Başbakanı Feng de yaptığı konuşmada, «Çin ile Almanya arasında hiçbir problem olmadığını»belirtti ve «Bonn ve Pekin ilişkilerinin daha da güçleneceğini» söyledi.

23- İsrail Hükümeti'ndeki Dışişleri Bakanlığı görevinden istifaeden Moşe Dayan, Tel Aviv'de düzenlediği basın toplantısında, «Begin'Hükümetince işgal altındaki topraklar konusunda izlenen politikayıonaylamadığı için görevinden çekildiğini ancak buna rağmen hükümetegüven oyu vereceğini» söyledi.

24 Ekim 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, AP Genel Başkanı ve IspartaMilletvekili Süleyman Demirel'e, yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiğini bildiren mektubunda, «Yurdumuzu içte ve özellikle dışta bekleyen ağır ve önemli sorunlara sağlıklı çözümler getirecek bir hükümetinen kısa sürede kurulması için elinizden gelen bütün çabayı içtenliklegöstereceğinize inanıyorum» dedi.

2- Birleşmiş Milletler'in 34. kuruluş günü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri BakanıGündüz Ökçün birer kutlama mesajı yayınladılar.

3- TBMM Birleşik Toplantısında, sıkıyönetimin iki ay daha uzatılması görüşülerek kabul edildi.

4- CHP Ortak Grubu'nda seçim sonuçlarıyla ilgili olarak bir konuşma yapan Başbakan Bülent Ecevit, eleştirilerin daha çok kendineyöneltilmesini haklı bulduğunu, savaşta yenilginin hesabının kumandandan sorulmasının doğal olduğunu ifade ederek, «Ben hesap sorulmasıgereken bir noktadayım» dedi.

5- CHP Ortak Grubu sonunda yayınlanan bildiride, «CHP, grup görüşmelerinin de ışığı altında tam bir bütünlük içinde yüce halkın hizmetinde olduğunu bir defa daha ortaya koymuştur, özeleştiri işlevinindaha iyiye yönelmek bakımından kaçınılmaz olduğunu gören CHP,bu grup görüşmelerinde olduğu gibi gelecekteki gündemlerden de bütünlük içinde ve daha güçlü çıkacaktır» dedi.

6- Anadolu Ajansı'nın düzenlediği «İslam Ülkeleri Haber Ajansları Kongresi» ne katılan 24 ülkenin temsilcileri MSP Genel Merkezi'nde, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı ziyaret ettiler. Erbakan,görüşme sırasında yaptığı konuşmada, «Müslüman Ülkeler hiç gecikmeden ortak bir haberleşme sistemini gerçekleştirmelidir» dedi.

7- CHP Genel Yönetim Kurulu, İş Bankasının sermaye arttırımı ileilgili ana sözleşme değişikliklerine red oyu verilmesini istedi. Bu kararla ilgili yapılan açıklamada, «İş Bankası'nın hakettiği sermaye artırmınabaşvurmasını bekleyenler, bu kararımızdan ötürü bizi değil, seviyesiziftira kampanyasını düzenleyenleri sorumlu tutmalıdırlar» denildi.

8- İçişleri Bakanı Vecdi İlhan terör olaylarına ilişkin yaptığı konuşmada, «Tedhiş olaylarını azaltmanın bilinen tek çaresi gerginliklerin, hayal kırıklıklarının azaltılmasıdır. Yoksa her gün kırgınlıkları çoğaltan beyanlar, davranışlar, bölücülüğü, kırgınlığı daha da arttırmaktan öte bir ise yaramaz» dedi.

9- CHP İzmir İl Örgütü Başkanı Dr. Sedat Akman, İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, 14 Ekim sonuçlarını değerlendirdiklerinive son Kurultayla ilgili olarak İzmir delegasyonunun stratejisini saptadıklarını belirterek, «Bize emanet edilen örgüt firesiz olarak Ecevit'inçizgisinde ağırlığını koyacaktır» dedi.

10- Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'yi öldürmekten sanıkolarak yargılanan Mehmet Ali Ağca son duruşmasında daha önceki ifadelerini değiştirerek, «İpekçi'nin öldürülmesi olayında vardım, amaİpekci'yi öldürmedim» dedi. Duruşmada avukatlarının isteğine uyularak6 haftayı geçmemek koşulu ile adli müşahede altına alınmasına kararverildi.

11- Aydın ve İzmir'de iki öğrenci, Urfa'da ise bir öğretmen öldürüldü.

12- Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Ulrich Sahm Türkiye'deki görevini tamamlaması nedeniyle AA'nın sorularını cevaplandırırken, «Türkiye'de hangi hükümet işbaşında olursa olsun Almanya'nınekonomik alandaki yardımını sürdüreceğini» bildirerek, «Bu yardım belirli bir hükümete değil, Türkiye'ye verilmektedir» dedi.

13- Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantılarındansonra Başbakan Ecevit'in Yunanistan'la ilgili sözlerine ilişkin YunanDışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, «Türk Başbakanı ve bazı Türk gazatecilerin son günlerdeki iddilarını gerçek dışı olarak» nitelendirdive «Bu açıklamanın özellikle su anda yapılmış olmasının hangi amaçlara yönelik olduğunu merak ediyorum dedi.

14- Newsweek Dergisi'nin son sayısında Türkiye'deki seçimlereilişkin olarak yayınlanan bir yorumda, «Türk seçmeninin, Ecevit'in ortanın solu politikasını reddetmesine karşın, rakibi Demirel’i de kucaklamadığı» belirtildi ye bu sonucun yeni bir ara hükümet denemesi olasılığını yarattığı ileri sürüldü.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Kipriyanu, Newsweek Dergisi'neverdiği demeçte, Türkiye'deki hükümet değişikliklerinin,Kıbrıs sorununu etkilemediğini söyleyerek, «Son söz daima orduya aittir» dedi.

16- Ülkesinin Ortak Pazar'a üyeliğini çabuklaştırmak amacıyla BatıAvrupa gezisine çıkan Yunanistan Başbakanı Karamanlis, İngiltere'yegeçerek, İngiltere Başbakanı Margareth Thatoher ile görüştü. Görüşmede, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönmesi için İngiltere'nin yardımını istediği bildirildi.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bir süre önce Amerika'yagelen devrik İran Şahı Rıza Pehlevi'nin safrakesesi ameliyatı olduğunuve durumunun ciddi olmadığını bildirdiler.

18- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vanve, Bolivya'da Amerika Devletleri Örgütü toplantısında yaptığı konuşmada, bazı Latin Amerika ülkelerinde insan haklarının aralıksız olarak çiğnenmesini eleştirerek,bu ülkelerde özgürlükçü yasaların uygulanmadığını söyledi.

19- Çekoslavakya'da rejim karşıtlarına yardım etmekten yargılanan altı insan hakları savunucusundan beşi, çeşitli hapis cezalarınaçarptırıldı.

25 Ekim 1979

1- Anadolu Ajansı'nın düzenlediği İslam Ülkeleri Haber AjanslarıKongresi'ne katılan 24 İslam ülkesi haber ajansları genel müdür ve yöneticilerini kabul eden Başbakan Bülent Ecevit, görüşme sırasında,«Türk ekonomisinin içinde bulunduğu zorluklardan bizim sorumlu tutulamayacağımız anlaşıldıkça ve bizim aldığımız cesur kararların, Türkekonomisinin yolunu açtığı görüldükçe CHP'nin yeniden güçleneceğineinanıyorum» şeklinde konuştu.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Genel İdare Kurulu toplantısına girmeden önce bir gazetecinin, «CHP Olağanüstü Kurultayı'nıbeklediğiniz ve oradan bazı kopmalar olacağı yolunda iddialar var. Nedersiniz?» şeklindeki sorusu üzerine, «Bunun adına öküzün altında buzağı arama derler» dedi ve «Kimsenin 24 saat içinde AP'den hükümetbekleme hakkına haiz olmadığını» söyledi.

3- AP Genel İdare Kurulu toplantısından sonra bir açıklamada bulunan Parti Genel Sekreteri Nuri Bayar, toplantıda, hükümeti kurmakla görevlendirilen Demirel'in bu görevi yürütmesinin ittifakla kararlaştırıldığını söyledi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, Ankara'dabasına verdiği yazılı demeçte, MSP'nin AP'yi destekleyeceği konusundaki tutumunu açık olarak ortaya koyduğunu bildirerek, «Bugün, simdi milletin arzu ve dikkati, menfi propagandalara kapılmadan kendisinegüvenen zatın biran evvel hükümeti kurup icraatına başlamasında toplanmıştır» dedi.

5- Sivas CHP Milletvekili Azimet Köylüoğlu, seçildiği partidenayrılıp başka bir partiye geçen milletvekili ve senatörlerin parlamenterliklerinin sona ermesine ilişkin bir yasa önerisi hazırlayarak Millet Meclisi Başkanlığı'na verdi.

6- Türkiye is Bankası Olağanüstü Genel Kurulu'nda, sermayenin40 milyondan 1 milyar liraya çıkarılması reddedildi.

7- İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti'nce düzenlenen «Genişletilmiş AET ve Türkiye - AET ilişkilerinin geleceği» konulu toplantı İstanbul'da başladı.

8- Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak kapıda görevli iki güvenlik,görevlisini öldüren ve içeride bulunanları 48 saat rehin tutan Filistinli 4 gerillanın Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'lu Askeri Mahkemesi, iki ayrı öldürme olayı nedeniyle iki ıkez ölüm cezasına çarptırılmalarını kararlaştırdı.

9- Sosyal Sigortalar Kurumu'nun Çemberlitaş Şubesi'nden birbankaya para götüren zırhlı taşıt, Çemberlitaş'ta silahlı beş kişinin saldırısına uğradı. Saldırganlar, 5.5 milyon lira para ile 2.5 milyon liradeğerindeki çekleri alarak kaçtılar.

10- Ankara, Eskişehir ve Kayseri'de meydana gelen olaylarda 4kişi öldürüldü. Bu arada Tercüman Gazetesi muhabiri Tamer Özdemir,siyasi bir tartışma sonucu, kardeşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

11- Londra'da Thatcher - Karamanlis görüşmesinden sonra AtinaHaber Ajansı tarafından bildirilen haberde, Karamanlis'in İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'e Türk - Yunan ilişkileri konusunda ayrıntılıbilgi verdiği ve «Yunanistan'ın her zaman Türkiye ile olan sorunlarınıkarşılıklı anlayış ve onur içinde çözümlemek istediğini ancak aynı yaklaşımı komşu ülkeden görmediğini» söylediği belirtildi.

12- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'm Kıbrıs Özel TemsilcisiGalindo Pohl ile bir görüşme yapan KTFD Başkanı Rauf Denktas, Rumların Güzelyurt bölgesinde yeni yapmakta oldukları askeri mevzileri kaldırmalarını isteyerek, «BM'nin bu konuda dikkatini çektik ve mevziyapmalarının süratle durdurulması gerektiğini duyurduk. BM'nin konuya eğileceğini ve gerekeni yapacağını ümid ediyoruz» dedi.

13- Bir süre önce ABD'deki bir hastanede safrekesesi ameliyatıolan devrik İran Şahı Rıza Pehlevi'nin, lenf kanseri olduğu ve bu hastalığı 6 yıldan beri çektiği Şah'ın özel danışmanı tarafından basınaaçıklandı.

14- AFP tarafından, Cezayir Hükümeti'nin kendi ürettiği ham petrolün fiyatını yüzde 10 oranında arttırdığı bildirildi.

26 Ekim 1979

1- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ ve Genel Sekreter Yardımcıları, Başbakan Bülent Ecevit ile yaptıkları görüşmenin ardındanGenel Yönetim Kurulu istifa etti. Genel Sekreter Mustafa Üstündağ, istifa gerekçelerini açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, «Bukararımızı parti çalışmalarında başarıyı kendi şahıslarımızda değil, parti içinde aradığımız için verdik» dedi.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Yeni kurulacak hükümetin şartlarının olduğunu, bunlardan birinin de DGM'lerin kurulması olduğunu belirterek, «Gerekirse Türk Ceza Kanunu tadil edilecektir» dedi.

3- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan Ankara'da yaptığı açıklamada, partisinin yeni kurulacak hükümete destek vaadininaçık olduğunu belirtti ve hükümet kurulmasının geciktirilmemesini istedi.

4- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Ali Gürbüz Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Milletin, hükümetin bir an önce teşkilini istediğini» belirtti.

5- Silahsızlanma Haftası dolayısıyla Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin, uluslararası yumuşama ortamı yaratılarak silahsızlanmanın gerçekleştirilmesini kesin bir zorunluluk olarak gördüğü bildirildi.

6- Mersin Akkuyu'da kurulması öngörülen nükleer santral ile ilgili olarak İsveç Aseda - Atom firması ile yürütülen görüşmelerin, firmanın krediye ilişkin olarak öne sürdüğü koşullar nedeniyle Maliye Bakanlığı tarafından kesildiği bildirildi.

7- Diyanet İsleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Düşmanca tavırlardan vaz geçmek ve milletçe kucaklaşmak zamanının çoktan gelip geçtiğini» belirterek, «Gençlerin birbirlerine saldırmaları günahtır» dedi.

8- MESS ile DiSK'e bağlı Maden - İş Sendikası arasında 108 işyerinde yaklaşık 50 bin işçiyi kapsayacak toplu sözleşme görüşmelerine başlandı.

9- Görevine giderken otomobilinin içinde öldürülen Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul'un katil zanlıları olan sağ eylemci 5 kişiAdana Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından basına açıklandı.

10- ABD'de yayılanan haftalık TIME Dergisinin Türkiye'deki seçim sonrası gelişmeleri inceleyen bir yazısında, ülkenin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması için en makul yolun AP - CHP koalisyonuolduğu belirtildi ve gelecek hükümetin IMF politikasında değişiklik yapması halinde, Türkiye'nin felaketlerle karşı karşıya kalacağı öne sürüldü.

11- 4 Avrupa ülkesine yaptığı geziden dönen Yunanistan Başbakanı Karamanlis, havaalanında yaptığı basın toplantısında, Türk ve Yunanbasınında yer alan haberleri saçma ve sorumsuz olarak nitelendirdi ve«Türkiye'den bize karsı yöneltilen son tehdit ve öğütler sürdürülen politik dialogdan ciddiyet unsurunu kaldırmaktadır» dedi.

12- Yunanistan Ana Muhalefet Partisi Lideri Papandreu, Atina'dayaptığı açıklamada, Türkiye'nin son günlerde Yunanistan'a karsı gösterdiği tepkilerin ardında ABD'nin olduğunu öne sürerek, Atina'nın Egeile ilgili yaklaşımlarının batı tarafından desteklenmediğini ve NATO'nün askeri kanadına dönmesi için Washington tarafından ağır baskıların var olduğunu söyledi.

13- Observer Gazetesi’nde yer alan, Sovyetler Birliği'nin Türkiyeve Yunanistan'ı NATO dışında bırakacak yem bir barış planı istediğineilişkin haber üzerine, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, «Batı, güvenliği açısından zayıf ve parçalanmış bir Türkiye görmek istemiyor» görüşü savunuldu.

14- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Magosa'da yaptığı bir konuşmada, «Kıbrıs'ı biz Türk vatanı olarak biliyoruz. Kıbrıs bastan basa Türktür. Rumlar, Türkleri Kıbrıs'ta yok etme amacından vazgeçmiş değildirler» dedi.

15- Suriye'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Kıbrıs'a dönenRum Toplumu Lideri Kipriyanu, Larnaka Havaalanında verdiği demeçte,Rumların silahlanmakta olduğu ve Türklere karşı saldırıya geçme hazırlıkları içinde oldukları yolundaki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

16- ABD Başkanı Carter, Washington'da yaptığı açıklamada, petrol şirketlerinin gösterdiği kârlardan sonra ek vergilendirmeye gidilmesinin şart olduğunu söyledi.

27 Ekim 1979

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, olağanüstükurultay öncesi istifasını açıklayan CHP Genel Yönetim Kurulu toplantısına girerken yaptığı açıklamada «Genel Yönetim Kurulu'nu haksızolarak hedef durumuna getirmek isteyenler, asıl hedeflerine erişmekiçin benim durumumdan yararlanma olanağı bulamayacaklardır. Çünkübenim her ne pahasına olursa olsun Genel Başkan kalmak gibi bir düşüncem ve ihtirasım yoktur» dedi.

2- CHP Cumhuriyet Senatosu Grup Başkan Vekili Orhan Vural,grubun olağanüstü kurultay ile ilgili olarak aldığı «Temenni kararlarını»Genel Başkan Ecevit'e bildirdiklerini belirterek «Kurulacak olan yeniyönetim kuruluna hizipler dışında kalan ve bazı gruplara karşı kesin tavır almayan üyelerin girmesinin istendiğini» söyledi.

3- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu ve Grup Sözcüsü Şener Battal THA'ya yaptıkları açıklamada, hükümet kurma girişimlerinde AP'nin desteklenmesi için MSP'nin bazı şartlar öne sürdüğü yolundaki haberleri yalanlayarak «Hiçbir şartımız yok. Sadece millet ve memleket menfaati için AP'nin bir an önce hükümet kurmasınıistiyoruz» dediler.

4- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, THA muhabirine verdiği demeçte «AP'yi hükümet kurma çalışmalarında desteklemek için genel af istedikleri yolunda çıkan iddiaları yalanladı.

5- Basın Şeref Kartlarının, sarı basın kartı sayılamayacağına ilişkin Ankara valiliğinin kararı, Danıştay 12. dairesince durduruldu. Böylece Bayram gazetesini çıkarma hakkı, Çağdaş Gazeteciler Derneğinden geri alındı.

6- CHP İstanbul il örgütü tarafından yayınlanan bildiride, «CHP'nin ön seçimlerdeki başarısızlığının nedenlerinin yüzeyde ve kişilerdedeğil, temelde aramak gerektiği» belirtilerek «Oysa gelişmeler beraberlerinde taşıdıkları ve istense de istenmese de, olayın hızla bir genelbaşkanlık sorununa dönüşmekte olduğu kaygısını bizde uyandırmaktadır» denildi.

7- DİSK ilkelerine uymadıkları gerekçesi ile bir süre önce geçiciolarak ihraç edilen sendika yöneticileri tarafından açılan iptal davasıBakırköy Asliye Mahkemesince reddedildi.

8- İstanbul Bayrampaşa'da bir kahveye kimliği belirsiz kişiler tarafından otomatik silahla ateş açıldı, olayda 6 kişi öldü. Öte yandanAmasya ve Adana'da meydana gelen olaylarda da 4 kişi öldürüldü.

9- ABD Dışişleri Bakanı Vance, Tüm NATO üyesi ülkelere, Sovyetler Birliği'ni Batıdan daha güçlü ve üstün kılacak herhangi bir nükleer kısıtlama önerisini kabul etmeme konusunda çağrıda bulundu.

10- AP Ajansı'mn Beyrut çıkışlı bir haberine göre, Filistin Devriminin Kartalları Örgütü'nün bir yeraltı fraksiyonu geçen temmuz ayındaAnkara'da Mısır Büyükelçiliğini basan ve iki Türk güvenlik görevlisini.öldüren 4 gerillanın idamına ilişkin kararlar konusunda Türk Hükümeti'ni uyardı.

11- Anadolu Ajansı'nın Magosa Muhabirinin bildirdiğine göre; Kıbrıs Rum yönetimi, Rum Ulusal Muhafız Ordusu'nun, sınır boyunda tahkimat ve yığınak yaptığını doğruladı.

12- Reuter Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail eskiDışişleri Bakanı Moşe Dayan, İsrail radyosunda yaptığı konuşmada,«İsrail Hükümeti'nin işgal altındaki Arap topraklarını ilhak etmek niyetinde olduğunu, bu nedenle hükümetten istifa ettiğini» açıkladı.

13- Güney Kore Devlet Başkanı Park Chung - Hee, Merkezi HaberAlma Örgütü Başkanı Jim Jai - Kyu tarafından vurularak öldürüldü.

28 Ekim 1979

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanvekili Cengizhan Yorulmaz, Cumhuriyetin ilanının 56. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, demokratik ve laik cumhuriyetin ona bağlı ve sahip çıkacak yurttaşların özverilerine emanet olduğunu kaydederek, «Cumhuriyeti, demokrasiyi, anayasal düzeni tehlikeye düşürmenin ülke için yaratacağı sonuçları değerlendirmeliyiz» dedi.

2- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CumhuriyetBayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, «Türk Ulusu, ulusunu ve ülkesini bölmeye yönelik girişimleri, demokrasi kuralları içinde ve Atatürk milliyetçiliğinin ve laikliğinin bütünleştirici gücüyle her zaman etkisiz bırakacaktır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile yayınladığı mesajda, «Aziz milletimiz, demokrasi ve meşruiyetyolunu tıkayan hürriyet içinde kalkınma mücadelesine ihanet eden, milletimizin refah ve saadetini yanıltıcı, hayalci, sihirli reçetelerle arayarak büyük Atatürk'ün yolundan sapan bir zihniyeti elinin tersiyle itmiştir» dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Cumhuriyetin56'ncı yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, «İçinde bulunduğumuz ekonomik ve politik durumdan faydalanmak isteyenlerin emellerine ulaşmak için sarfettikleri gayretler bizi iyi tanımayanların hastaadam olarak nitelendirmelerine neden olmaktadır» dedi.

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, THA muhabirine yaptığı açıklamada «Genel Başkanımız parti içindeki sorunların yorumunuaçık olarak yapmıştır. Genel Başkanımızın parti içindeki muhalefeti tasfiye gibi bir amacı olduğuna inanmıyorum. Bundan sonraki Genel Merkez yönetiminde kesinlikle görev almayacağım» dedi.

6- MSP Grup Başkanvekili ve Konya Milletvekili Şener Battal,ANKA Ajansı muhabirinin sorularını yanıtlarken, MHP'nin genel af isteği ile ilgili olarak, «Bu AP ve MHP'nin bileceği 'iş» şeklinde konuştu ve«Hükümetin biran evvel kurulması büyük zarurettir» dedi.

7- Yargıtay içtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu, Danıştay'caverilen «Yürütmeyi durdurma» kararlarını uygulamayan kamu görevlilerinin sorunlu tutulmalarına karar verdi.

8- Yüksek Seçim Kurulu, 14 Ekim Pazar günü 29 ilde yapılanCumhuriyet Senatosu üçte bir yenileme ve Milletvekili ara seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. Buna göre; AP, Cumhuriyet Senatosuseçimlerinde oyların yüzde 46.83'ünü, CHP yüzde 29.4'ünü, MSP yüzde 9.70'ini, MHP yüzde 6.60'ım, CGP yüzde 2.40'ım, TBP yüzde 1.18'ini aldı. Seçime katılan diğer üç sol parti ise yüzde 1'in altında oytopladı.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Milliyet Gazetecilik AnonimŞirketi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

10- Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde olumlu sonuç alınamayanMardin Çimento Fabrikası'nda çalışan 351 işçi göreve başladı.

11- Türkiye Petrolleri İzmir Rafinerisi'nde kalorifer yakıtı olarakkullanılan fuel - oil 5'in üretimi durduruldu.

12- Türk Milli Takımı, Malta'da Malta Milli Takımı ile yaptığı futbol maçında 2 - 1 galip geldi.

13- Eskişehir'in Erenköy Mahallesi'nde meydana gelen olayda Halit Öztürk adlı bir genç bıçaklanarak öldürüldü, iki kişi de yaralandı.

14- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Suudi Arabistan'a gitti.

15- İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil, Köln Belediye Başkanı'nın çağrılısı olarak Federal Almanya'ya hareket etti.

16- Yugoslav Devlet Başkanı Josip Broz Tito, Türkiye'de Cumhuriyetin ilanının 56'ncı yıldönümü doiayısı ile Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e bir kutlama mesajı gönderdi.

17- Yunanistan Savunma Bakanı Avengelos Averof, Yunanistan'ın2'nci Dünya Savası'na girişini anmak amacıyla düzenlenen «28 EkimBayramı»nda yayınladığı bir mesajda, «Yunan Ulusu Osmanlı İmparatorluğu'na karşı verdiği kurtuluş savaşından sonra en önemli savaşı nazilere karşı vermiştir» dedi.

18- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Mihailides'in Atina Haber Ajansı'na verdiği bir demeci yorumlarken, «Mihailides'i bize Kipriyanu'danılımlı ve gerçekçi bir kişi olarak takdim edenler vardı. Mihailides'inRum toplumuna söyledikleri başka, kapalı kapılar arkasında diplomatlara söyledikleri başkadır. Elenizm için savaş açanlar, Kıbrıs'ın Türk olduğunu hazmedemiyor» dedi.

19- Türkiye'nin Lefkoşe Büyükelçisi Candemir Orhun, CumhuriyetBayramı törenlerinin açılısı dolayısı ile Bayrak Radyosu'nda yaptığıkonuşmada, «Rum Toplumu bir yandan suni yakınlaşma gösterilerindebulunurken, diğer yandan Kıbrıs Türk'ünü dünya nimetlerinden mahrumetmek için uluslararası alanda ellerinden geleni yapmaktadırlar» dedi.

20- AFP'nin New York'tan bildirdiği habere göre; çoğunluğunuBirleşik Amerika'da yaşayan İranlıların oluşturduğu ikibin kadar gösterici New York'ta Şah'ın Birleşik Amerika'da bulunuşunu protesto etti.

21- İran'da Kürtlerin sorunlarını çözmek üzere dört kişilik özel birkomisyonun oluşturulduğu İran resmi Pars Ajansı tarafından bildirildi.

22- İsveç Ulusal Sismolojik Enstitüsü, Sovyetler Birliği'irin BatıSibirya'daki Semipalatinsk yöresinde yeni bir yeraltı nükleer denemesi yaptı.

23- Reuter Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Libya Sosyalist Arap Halk Cemahinyisei Başkanı Muammer El Kaddafi, BirleşmişMilletler Güvenlik Konseyi'ndeki daimi üyeliğin ve veto hakkının kaldırılmasını istedi.

24- AP Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore Hükümetitarafından yapılan bir açıklamada, Başkan Park Çhung Hee ile 4 muhafızının öldürülmesiyle sonuçlanan olayın Kore Merkezi Haber Alma Örgütü tarafından önceden tasarlanmış bir komplo olduğu bildirildi.

29 Ekim 1979

1- Cumhuriyetin 56. yıldönümü bütün yurtta ve KTFD'de törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda. Hükümet sorununun bütün gerçek demokrasilerde olduğu gibi bizde de demokratik kurallar içinde ve Parlamentodaçözümleneceğinin tabii olduğunu söyleyerek, «Kendi aramızda birlik veanlaşma oldukça bütün iç ve dış sorunları yeneceğimizden asla hiçbirimizin şüphesi olmamalıdır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği bir yazıda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin alenen tahkir ve tazfiye edildiğini öne sürerek, «TRT'yi bu hale getirenlerden hesap sorulacağı günler uzak değildir» dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı ve CHP Kocaeli Milletvekili Necdet Uğur,Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Ciddi bir hükümet bunalımının yaşandığını, bunalımın AP'nin boyutlarım aştığını» belirterek,«Ülkenin bunalımdan çıkması için, CHP'nin toparlanması ve güçlenmesi şarttır» dedi.

4- Tercüma Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Dışişleri Bakanlığı, yurt dışındaki temsilciliklerine gönderdiği bir mesajda, yabancıkökenli tedhiş örgütlerinin Türk diplomatlarına karşı silahlı yeni saldırılara geçilebileceğini belirterek, gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nca, La Valetta'da dün yapılan Türkiye - Malta milli futbol maçında, gönderdeki Türk Bayrağını yırtanların saptanması ve haklarında yasal kovuşturma açılması girişimindebulunulması için, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'ne talimat verdiği bildirildi.

6- Kültür Bakanlığı Büyük ödülü Ankara'da düzenlenen bir törenle Varlık Yayınları sahibi Yaşar Nabi Nayır'a verildi.

7- Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Var olan gücümüzü birbirimize karşı değil, ülkemizin kalkınması ve milletimizin mutluluğu için ortaya koymalıyız» dedi.

8- Atatürk'ün, eserlerini ve devrimcilerini konu alan posta pulları, piyasaya sürüldü.

9- Ankara Sanat Tiyatrosu, Sovyetler Birliği Kültür Heyeti tarafından, 9 - 23 Kasım tarihleri arasında temsiller vermek üzere SovyetlerBirliği'ne davet edildi.

10- AA'nın bir haberinde, Çukurova'da bazı sanayi tesislerindeakaryakıt ve hammadde yokluğu yüzünden üretimin tamamen durduğuaçıklandı.

11- Günaydın Gazetesi'nin bir haberine göre, Ankara BelaıdiyesiZabıta Ekipleri, Küçüçkesat'taki TARKO Genel Müdürlüğü'nün deposuna baskın yaptı ve depoda stoklanmış 400 ton margarin ve likit yağmael koydu.

12- Üsküdar Paşakapısı Cezaevi'nde, Bayram günlerindeki görüşme programını ve cezaevi savcısını protesto ederek ayaklanan ülkücütutuklu ve hükümlüler, 9 saat sonra rehine aldıkları gardiyanları serbest bırakarak teslim oldular.

13- Tekirdağ'da çeşitli bombalama olaylarına karıştıkları ileri sürülen, yasa dışı Dev - Sol örgütü üyesi olan yedi kişi yakalandı.

14- Cezayir Hükümeti'nin ilk kez Türkiye'ye yerleşik bir Büyükelçi gönderme kararı almasından sonra Ankara Büyükelçiliği'ne atadığı Mustafa Kadri Türkiye'ye geldi.

15- 15 Eylül'de yeniden yayınlanmaya başlanan Forum Dergisi'nin4. sayısında. Dünya Bankası'mn «Türkiye: Krizden Büyümeye» başlıklıraporu açıklandı ve Bankanın, 4. Beş Yıllık Kalkınma Planı yöntemini'Modası geçmiş' olarak nitelediği belirtildi.

16- Milliyet Gazetesi Muhabiri Akay Cemal tarafından, özellikleGüzelyurt (Omorfo) ve Magosa kentlerinin bazı bölgelerinde Rumlarınyemi mevziler yapımının devam ettiği bildirildi.

17- ABD Savunma Bakanı Harold Brown'ın, Güney Kore DevletBaşkanı Park'ın öldürülmesi nedeniyle Güney Kore'ye fazladan gemive uçaklar gönderildiğini açıkladığı, yabancı ajanslar tarafında bildirildi.

30 Ekim 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, Türk halkının tüm sorunlarına özgürlük ve barış içinde çözüm bulabileceğini bildirerek, «Yurttaşı yurttaşa vurdurtmak, düşmanetmek için yıllardır yapılan kışkırtmalara, halkımız kanmamaktadır» dedi. Daha sonra bir açıklama yapan Bülent Ecevit, basında yer alan. Genel Yönetim Kurulu listesini kendisinin hazırladığı yolundaki iddialarıreddetti ve «Şimdiye kadar Genel Yönetim Kurulu listesi hakkında birçalışma yapmadığını» söyledi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Ülkemiz bayrama umutlarla giriyor. 14Ekim seçimleri karanlığı delmiş, aydınlığa giden yolu açmıştır. Hükümet çıkaramayan bir demokratik rejim düşünülemez» dedi. Demirel, partisinin hükümet kurma çalışmalarını yürüten Ortak Kurul toplantısındagazetecilere yaptığı açıklamada, 3 ve 4 Kasım tarihlerinden sonra dıştemasları yapabilecek hale geleceğini belirterek, «Rakamlara dayalı birhükümet kurmak yetmiyor» dedi.

3- MSP ve CGP Genel Başkanları, yayınladıkları mesajlarda, TürkMilletinin Kurban Bayramını kutladılar.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «MHP olaraik milletimizi gönül seferberliğineçağırıyoruz. Vatandaşlarımızı milli konularda hassas olmaya davet ediyoruz» dedi.

5- AP Grup Yönetim Kurulu'yla, AP Genel İdare Kurulu'nun hükümetin kurulması için destekçi partilere götüreceği ve ülke sorunlarını kapsayan belge ile ilgili çalışmaları tamamlandı.

6- Eskişehir'de sol görüşlü bir genç açılan ateş sonucu öldürüldü.

7- İğdır ilçesi Lise Müdürü Tuncay Demirel, silahlı kişilerce öldürüldü.

8- Artvin Cezaevi'nde tutuklu olarak bulunan 15 mahkum tünel kazanark kaçtı.

9- ABD Başkanı Carter, 1980 yılı bütçesinde yer alan Türkiye'ye450 milyon dolar tutarındaki yardım programını imzaladı.

10- Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Rallis'in Bulgaristan'a yapmışolduğu ziyaret sonunda imzalanan ortak bildiride, Kıbrıs sorununa da yer verilerek, çözümün bağımsızlık, egemenlik, toprak bütünlüğü vebağlantısızlık statüsüne uygun olarak gerçekleştirilmesi istendi.

11- ABD'nin, Güney Kore Devlet Baskam'nın öldürülmesindensonra bu ülkede otorite boşluğunun sebep olabileceği müdahaleleri engellemek için 7. filoya ait gemilerini bu ülke limanlarına gönderdiğiyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Çin Başbakanı Hua Kua Feng, Avrupa gezisinin son durağıolan İngiltere'de Başbakan Thatcher ile görüştü. Görüşmede iki Başbakanın da gittikçe yaygınlaşan Sovyet etkisine son vermek gerektiğikonusunda anlaştıkları açıklandı.

13- Avusturya Başbakanı Bruno Kreisky BM Genel Kurulu'ndayaptığı konuşmada, tüm dünya ülkelerinin FKÖ'yü tanımaları gerektiğini ve Orta Doğu'da barışa varılması için İsrail'le Filistinliler arasındahazırlık görüşmelerinin başlatılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

14- Güney Kore Devlet Başkanı Park Çhung Hee'nin öldürülmesinden sonra, Kuzey Kore'de bütün askeri birliklerin alarma geçirildiği açıklandı.

15- El Salvador'un başkenti San Salvador'da gösteri yapan, birtoplulukla polisin çatışması sonucu 25 kişi öldü, 43 kişi de yaralandı.

31 Ekim 1979

1- Iğdır'da meydana gelen olayda, bir öğretmen ve bir işçi öldürüldü.

2- Türk Hava Yolları'nın Milano'daki bürosuna patlayıcı maddeatıldı. Olayın sorumluluğunu, «Ermeni Gizli Kurtuluş örgütü» üstlendi.