09.11.1979
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1979

1 Kasım 1979

1- Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu, Anayasa gereği olarak yeni yasama yılına baslaıdı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Bayram Gazetesi’nde yayınlanan «Demokrasiyi Yaşatmak ve Demokrasiyle Yaşamak» adlı yazısında, «Demokrasiyi yaşatmakta kararlılık ve başarı gösteren toplumumuzun henüz demokrasiyle yasayabilmenin bazı güçlüklerini aşamadığını»belirterek, gelişme sürecindeki bir ülkenin demokratik rejim içinde ekonomik ve toplumsal sorunlara yaklaşımının nasıl olması gerektiğini irdeledi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bayram Gazetesi’ndeyayınlanan «Aydınlığa Giden Yolun İlk Basamağı» adlı yazısında, 14Ekim seçimlerinin «Milletin üstüne ölü toprağı serpilmiştir, ne yapılırsarıza gösterin» diyenlere hak ettikleri cevabı verdiklerini belirterek,«Türkiye'nin bugün herhangi bir hükümet değil, meseleleri çözebilecekbir hükümet aradığını» kaydetti.

4- İmar İskân Bakanı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan VekiliMehmet Yüceler, basına yaptığı açıklamada, canlı hayvan ihracatının içtüketimi olumsuz yönde etkilemeyeceğini, bu girişimin kaçakçılığı önleyeceğini bildirerek. İstanbul gibi büyük illerin et tüketimi için yeni önlemler alındığını söyledi.

5- Samsun'un Vezirköprü ilcesi'nde meydana gelen olayda bir kişi öldürüldü.

6- ABD'nin eski başkanlarından Eisenhower'in eşi, bir askeri hastanede öldü.

2 Kasım 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Arkalarında kafi destek bulmadan meselelerinaltına girmelerinin mümkün olmadığını» söyleyerek, «Hükümet olmalarıhalinde anarşiyi önlemek için her türlü kanuni yolu arayacaklarını vebu konuda CHP'den de destek isteyeceklerini» bildirdi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara Bayram Gazetesi'nde yayınlanan yazısında, partisinin milli değerlere uygun engüçlü parti haline geleceğini öne sürerek, «Milletin 14 Ekim seçimlerinde laf yerine icraat istediğinin ortaya çıktığını» söyledi,

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Bayram Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «14 Ekim seçim sonuçlarından sonra Türkiye'deçoğulcu demokrasinin gücü hakkındaki endişelerin zail olduğunu ve ülke sorunlarının devlete ve millete inanan bilinçli kadrolar elinde çözümleneceğini» belirtti.

4- CGP Genel Baştanı Turhan Feyzioğlu, Bayram Gazetesi'nde yayınlanan yazısında, ülkemizde artan hayat pahalılığı ve enflasyonun,anarşi kadar büyük boyutlara ulaştığını öne sürerek, «Bu afeti yenmekiçin iktidarı ve muhalefeti ile, mesleki kuruluşları ile herkese büyükgörevler düşmektedir» dedi.

5- 500 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerininbaşlamasıyla birlikte işverenlere karsı güç ve eylem birliği yapma kararı alan DİSK'e bağlı 7 sendika başkanı, basına yaptıkları açıklamada,«DGM'lere karşı olduklarını ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Demirel'in hükümet programına bu kuruluşları almasının şanssızlık olduğunu» bildirerek, «işçi sınıfının DGM'lerin kuruluşuna olanak tanımayacağını» söylediler.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Yılmaz Ateş, Ankara'dabasma yaptığı açıklamada Bayram Gazetesi’nin çıkarılması ve basınşeref kartları konusunun son günlerde demagoji konusu yapıldığınısöyleyerek, basın şeref kartlarına karşı olmadıklarını bildirdi.

7- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Basın mensuplarını temsile yetkili olandernek ve sendikaların belli olduğunu ve görevlerini yıllarca sürdürdüklerini» söyledi.

8- Yunus Emre Vakfı tarafından verilmekte olan ödülü gazeteci Recep Bilginer kazandı.

9- Ankara Bayram Gazetesi'nde, yer alan bir habere göre; «KaraKuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Dairesi'nce Sıkıyönetirn Komutanlıkları ve Emniyet Müdürlüklerine gönderilen 'Gizli ve önemli' işaretinitaşıyan bir genelge ile, Filistinli gerillaların bazı Avrupa ülkelerinde eylemler düzenleyecekleri, bu ülkeler içinde Türkiye'nin de bulunduğu»bildirildi.

3 Kasım 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, düzenlediği basm Toplantısında «Türkiye'nin sorunlarının geçmişte olduğu gibi gelecektede var olacağını» belirterek, sorunlara teslim olmak yerine mücadeleetmek gerektiğini, sorunların çarelerinin akılcı ve gerçekçi çabalarlaaranmasının yararlı olacağını söyledi.

Demirel daha sonra hükümet kurma çalışmalarının ilk dış temasını DP Genel Baskanvekili Faruk Sükan ile yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Sükan, 14 Ekim seçimleri doğrultusunda hareketederek kurulacak hükümeti destekleyeceklerini söyledi.

2- CHP Olağanüstü Kurultayı öncesi hizipler arasındaki gerginlik sürerken CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parti merkezinde İl Başkanları ile Başkanlık Divanının oluşturulmasını görüşmek amacıyla birtoplantı yaptı. Ecevit başkanlığındaki toplantıya 8 İl Başkanının katılmadığı bildirildi.

Diğer yandan parti içinde muhalefet grubu olarak adlandırılan parlamenterler aralarında düzenledikleri toplantıda, İzmir Senatörü Şeref Bakşık'ı Genel Sekreter adayı olarak göstermeyi kararlaştırdılar.

3- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesinin, sıkıyönetimin ilanından bu yana geçen 10 ay içerisinde 12 kişi hakkındaidam kararı verdiği bildirildi.

4- Türkiye Öğretmenler Bankası İstanbul Bölge Müdürü, evinegelen silahlı kişilerin saldırısı sonucu öldürüldü.

5- Diyarbakır ve Trabzon'da köy halkı arasında meydana gelenkan davalarından kaynaklanan çatışmalarda 4 kişi öldürüldü.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13kişi hayatını kaybetti.

7- Yunanistan Komünist Partisinin Atina Belediye Başkan adayıve ünlü besteci Mikis Teodorakis THA muhabirine yaptığı açıklamada,«Ege'de bulunan petrolü Türklerle paylaşmak gerektiğini ve bunu savunduğunu» bildirdi.

8- Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Kipriyanu'nun «Kıbrıs'la dayanışma» adı altında düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kıbrıs politikasını değiştirmesi gerektiğini, bunun yapılmaması halinde sorunun çözümünde bir gelişme kaydedilemeyeceğini söylemesi üzerine bir açıklama yapan Türk Toplumu Başkanı Denktaş, «Kipriyanu'nun BM'den toplumlararası görüşmelere mezar olacak bir karar çıkarma girişimleri yerine gerçekleri görerek, görüşme masasına gelmesini» istedi.

9- ABD'deki Yunan Lobisi Yönetim Kurulu üyesi James Kellis,Simerini Gazetesi’ne verdiği demeçte, Kıbrıs Rum yönetimini iki yüzlülükle suçlayarak, «Uluslararası platformlarda her fırsatta Kıbrıs'ın bağımsız ve yabancı üsierden arındırılmış olmasını isteyen Kipriyanu,Kıbrıs'taki Amerikan dinleme üsleri için ABD Hükümetinden binlercedolar alıyor» dedi.

10- İran'ın ileri gelen Şii liderlerinden Ayetullah Sadık TabatabaiTebriz'de Camiden çıkarken öldürüldü. Tabatabai'nin son günlerde Devrim muhafızlarının davranışlarının İslamiyete aykırı olduğu gerekçesiyle, Devrim Konseyini eleştirdiği bildirildi.

11- Yugoslavya Devlet Başkanı Tito, Romanya Devlet BaşkanıÇavuşesku ile 14. kez görüşmek üzere Bükreş'e gitti. İki liderin elealacakları konular arasında, Balkanlarda işbirliği ve güvenliğin sağlanması sorununun olduğu açıklandı.

12- Cezayir Savası kahramanlarından olan, ancak daha sonra Fransa'da gangsterliği seçen Jacgues Mesrine, polisin açtığı yaylım ateşisonucu öldürüldü.

4 Kasım 1979

1- CHP 8. Olağanüstü Kurultayı Ankara'da başladı. Kurultay'dabir konuşma yapan CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, Genel Başkanlık görevini sürdürüp sürdüremeyeceğinin, bu kurultayın sonuçlarına göre belli olacağını söyleyerek, «Ya ben, ya hizipler» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, MHP'den «Kayıtsız şartsız destek» sözü aldığını söyledi. Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında ise, ülkenin içinde bulunduğu sorunlara akılcıçözümler getirmek gerektiğini, Türkiye'nin bir yol ya da model aramadığını söyleyerek, «Hükümet olma ihtirası içinde bulunmadıklarını, hizmete talip olmak istediklerini» kaydetti.

3- CHP 8. Olağanüstü Kurultay'ında Ecevit'in konuşmasından sonra söz alan delegeler arasında bulunan Kocaeli Milletvekili Turan Güneş, CHP'nin geleceğin'in Kurultay'da bulunan delegelerin ellerinde olduğunu söyleyerek, «Kurultay çoğunluk olarak kararını verecektir. Yeter ki çoğunluk kararı manevi baskılarla, tehditlerle yanlış belirmesin.Sonuç olarak Genel Başkan'a güvenoyu vermiyorum» dedi.

4- Kurultay çalışmalarını sürdüren muhalefet gruplarının yetkilileri, Genel Sekreterliğe Erol Çevikçe'nin getirilmesini ilke olarak benimsedi.

5- Maliye Bakanlığı, hazırlıkları halen sürdürülmekte olan 1980yılı bütçesinde memur maaşları katsayısının 19 ila 21 arasında belirlenmesini ilke olarak benimsedi.

6- İlerici Gençler Derneği Genel Sekreteri Alaettin Tas tarafından yapılan yazılı açıklamada, İlerici Gençler Derneği, Sosyalist Gençler Birliği ve Öncü Örgütlerinin düzenlediği, «Merkezi İş ve Eylem Birliği» toplantısında, yeni öğretim yılında, öğrenci gençliğin akademikdemokratik istemleri uğrunda mücadelenin yükseltilmesi için merkezîortak eylemler düzenleme kararı alındığı bildirildi.

7- Ham petrol yokluğu nedeniyle üretimi düşürülen İzmir AliağaRafinerisinden sonra, Mersin'deki ATAŞ Rafinerisi'nde de üretim tamamen durduruldu.

8- Manisa'ya bağlı Soma ilçesinde yapılan Belediye Başkanlığıseçimini AP adayı Ahmet Baldır kazandı.

9- THA'nın Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinden elde ettiğibilgilere göre; 1971 yılından günümüze kadar geçen dönemde, teröristlerin silahlı saldırısına uğrayan 144 polis memuru ve amiri şehit oldu.

10- Geçen yıl Sah yönetimine karşı gösteriler sırasında ölen arkadaşlarının anısı için Tahran'da bir gösteri düzenleyen Lise ve YüksekOkul öğrencilerinden bir grup, Şah'ın ABD'ye girmesine izin verilmesiniprotesto amacı ile Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'ni basarak işgal ettiler.

11- Tahran Radyosu'nun Londra'dan dinlenen yayınına göre; bayramın son gününde ayrılıkçı güçlerin iran'ın Baneh kentideki ordu birliklerine karşı giriştikleri saldırılar sonunda 33 kişi öldü, 70 kişi yaralandı, 60 kişi de kayboldu.

12- ABD'nin Kuzey Carolina'nın Greensborough kentinde, Ku KluxKlan örgütü aleyhine izinli yürüyüş yapan yaklaşık 50 kişiye açılan ateşsonucu 5 yürüyüşçü öldü, 9 kişi yaralandı.

5 Kasım 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Kurultay'da yaptığı konuşmada, «Benim ve partinin demokratik devrimcilikle ters düşenleri ittiğim doğrudur. Ama bu tür franksiyonlara mensup gençlerin, örgüt tarafından itilmediği bazı İl örgütlerimiz vardır. Özellikle Sayın Baykal, bu illerdenbirisini çok iyi bilir. İşte seçimlerde bize bunların zararı olmuştur» diyerek, «Tasfiyeye yönelmek gibi bir davranış içinde olmayacağım» dedi.

2- İki gün süren CHP Olağanüstü Kurultayı'nda, Bülent Ecevit,1341 kabul, 20 red oyu ile yeniden Genel Başkan seçildi. Ecevit yeniden Genel Başkan seçildikten sonra yaptığı konuşmada, «Eğer Kurultay katı hizipçiliği reddeden bir ekiple bana çalışma olanağı tanırsa,Genel Başkan olarak görevimi sürdürürüm. Şayet, Kurultay bana buolanağı vermezse, görevimi Genel Başkan olmadan da partimde sürdürürum» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Ülke sorunlarının, kendilerinin hükümet olması;halinde ortadan kalkacağını» belirterek, «Ancak bunun için makul birisüre lazımdır. Bir günde kaldırız demiyorum, sihirli reçetelerin peşinde değiliz» dedi.

4- MHP Genel Başkan Yardımcılarından Sadi Somuncuoğlu, Ankara'da verdiği yazılı demeçte, «Ecevit'in kendisini Kurultay'da diktatör ilan ettiğini» öne sürerek, «Ecevit gibi bir kimsenin CHP'nin ve Türk»siyasi hayatının en önemli kademelerine tırmanması siyasi hayatımızın;en büyük talihsizliğidir» dedi.

5- CHP Kurultayı'nın ikinci gününde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, «Ecevit'in tasfiyeye yönelik politikasınınyanlış olduğunu» belirterek, «Biz gideriz, ama arkamızdan başkalarıgelir. CHP'yi bölmeye ve parçalamaya yönelik girişimler seziliyor. CHP'yi dikensiz gül bahçesi haline getirmenin sonu hüsrandır» dedi.

6- Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, Kurultay'da yaptığı konuşmada, «Partinin örgüt yapısına bir yenilik getirmek gerektiğini» belirterek, «Genel Başkan her kafadan ses çıkmasından yakındı.Bu, sorunların herkesle tartışabileceği bir yönetim organının bulunmayışından ileri geliyor» dedi.

Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur da Kurultay'da yaptığı konuşmada, «Türk Ceza Kanununun 141 ve 142. maddelerinin kaldırılmasını hep birlikte istemeleri» gerektiğini söyledi ve «Kurduğumuz Hükümet düzen değiştirecek, CHP programını uygulayacak hükümet değildi, bir koalisyon hükümeti idi» dedi.

7- Posta ve Telekomünikasyon idareleri, Turizm ve Kültür kuruluşları, uluslararası birliği UTC - PTT'nin 20. olağan kongresi İstanbul'da çalışmalarına başladı.

8- Diyarbakır Belediyesi Başkanvekili ve Ziraat Odası BaşkanıMehmet Kaba silahlı bir kişinin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

9- Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nin iranlı öğrenciler tarafındanABD'de tedavi amacıyla bulunan Şah'ın, yargılanmak için İran'a iadeedilmesi nedeniyle basılmasından sonra Humeyni yanlısı öğrencilerinTebriz ve Şiraz kentlerindeki ABD Konsolosluklarını da bastıkları açıklandı.

10- Çekoslovakya'da geçtiğimiz günlerde tutuklanan 5 İnsan Hakları savunucusunun serbest bırakıldığı açıklandı.

11- Bolivya'da yönetimi ele geçiren darbecilere bağlı ordu birliklerinin, göstericilerin üzerine açtığı ateş sonucunda 20 kişinin öldüğü, 40'tan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 Kasım 1979

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanlığı'na 164 üyenin 112'sinin oyunu alarak AP Senatörü İhsan Sabri Çağlayangil; Millet Meclisi Başkanlığı'nın ise 320 oy alarak CHP adayı Cahit Karakaş seçildiler.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, yeni seçilenGenel Yönetim Kurulu ile yaptığı ilk toplantıdan önce basına görüşleriniaçıklarken 8. Olağanüstü Kurultay'ın özgür iradesini kullanarak partininyeni yönetimini oluşturduğunu savundu ve «Bu nedenle Kurultay amacına ulaşmıştır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediğiseri basın toplantılarının dördüncüsünde, Hükümetin kurulup güvenoyualması halinde yapacağı başlıca isleri baslıklar halinde açıkladı ve «APolarak milletimizin büyük hedeflerine ulaşmak için sadakatle çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'yi milyonlara yeter hale getireceğiz, CHP'nin desteğini hiçbir zaman aramadım. O desteği ummak mümkün değil»dedi.

4- Hükümeti kurma çalışmalarına devam eden AP Genel BaşkanıSüleyman Demirel, CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu ile bir saatsüren bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamadabulunan Feyzioğlu, AP'ye destek vaad ettiklerini söyleyerek, «Ancakdesteğimizin kayıtsız şartsız olması söz konusu değildir. İcraatını göreceğiz, görüşmelerimize aykırı düşmezse desteğimizi sürdüreceğiz»dedi.

5- CHP 8. Olağanüstü Genel Kurultayı'nda Genel Yönetim Kuruluiçin yapılan seçimi Genel Merkez Listesi 120 oy farkla kazandı. Muhalefetin listesi 604 oy alırken, Genel Merkez Listesi 723 oy kazandı.

6- CHP 8. Olağanüstü Kongresi'nde seçilen yeni CHP GenelYönetim Kurulu görev bölümü yaptı ve Genel Sekreterliğe oybirliği ileyeniden Mustafa Üstündağ getirildi. Üstündağ, parti tüzüğüne uyarak.Genel Başkan Ecevit ile görüştükten sonra Genel Sekreter Yardımcılıklarına Alta n öymen, Erol Tuncer, İmadettin Elmas ve Metin Somuncuoğlu'nu seçti.

Öte yandan Kurultayla ile ilgili olarak gazetecilere görüşlerini açıklayan Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, «Bu sonuçtan sonraGenel Merkez'le, Meclis grupları arasındaki sürtüşme çok sert olacaktır. Parti içi muhalefet görevimiz sürdürülecektir. İşimiz daha bitmemiştir. Tüzük değişikliği ve bazı organların işlerlik kazanması için mücadelemize devam edeceğiz. Bu nedenle yakında Kurultay isteyeceğiz» dedi.

7- İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkenvekili Jak Kahmi, basına yaptığı yazılı açıklamada, «Türkiye'nin insan ve madde kaynakları, ülkemizin kalkınmış ve sanayileşmiş bir duruma gelmesi içinyeterlidir. Kalkınmaya yönelik politika ve yöntemlerin iyi saptanmasıdurumunda istenen sonuç alınacaktır» dedi.

8- Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası Yönetim KuruluBaşkanı Mesut Erez, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, çimento fiyatlarına yüzde 90 dolayında zam yapılmasını istedi ve bunungerçekleşmemesi durumunda, Türkiye çimento gereksinimini dışalımyoluyla karşılamak zorunda kalacaktır dedi.

9- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, İlerici Gençler Derneği'nin merkez ve şubelerinin faaliyetini durdurdu.

10- Gaziantep'te Pamukbank Şehreküstü şubesi, silahlı üç kişitarafından soyuldu. Bankadan 230 bin 430 lira alan soyguncular kaçtılar.

11- Mersin Kapalı cezaevinde «Af çıkarılması ve müdürün görevden alınması» istemiyle dün ayaklanan 360 hükümlü ve tutuklu, 8 gardiyanı 19 saat rehin tuttuktan sonra direnişlerini sona erdirdiler.

12- Eskişehir'de çeşitli tarihlerde işlenmiş 4 öldürme olayının sanığı 3 kişi yakalandı, çeşitli olaylara karıştığı belirenen 15 kişi ise tutuklandı.

13- İstanbul Siyasi Polis Ekip Amiri olduğu sırada çeşitli olaylardayakaladıkları sanıklara işkence ettiği iddia edilen Başkomiser UğurGür, Mete Altan ve 5 arkadaşı, 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraatetti.

14- Yüksek Hakimler Kurulu'nca 249 Hakim arasında atama yapılmasına ilişkin alınan karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayılanan bir habere göre; İngiltere,Türk pamuk ipliği dışsatımının belirli kotaları astığı gerekçesiyle, ülkeye girişinin tamamen durdurulmasını, Ortak Pazar Avrupa Komisyonu'ndan resmen istedi.

16- Türkiye ile ABD arasındaki Savunma işbirliğinin yeni koşullarını belirlemek amacıyla sürdürülen ve Türkiye'deki ortak savunma tesislerinin faaliyet süresimn üç ay daha uzatılmasından sonra ara verilengörüşmeler, Ankara'da yeniden başladı.

17- Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Ulusal Bayramı'nın62. yıldönümü dolayısıyla Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen basın toplantısında, Türk - Sovyet işbirliğinin sadeceekonomik alanda sınırlanmadığı, giderek politik konulara da yayıldığıaçıklandı.

18- Tahran'daki ABD Elçiliğini'nin İran'lı gençler tarafından işgalisürerken, İran Başbakanı Mehdi Bazergan, Hükümeti ile birlikte istifaetti. Bazergan, Humeyni'ye gönderdiği istifa mektubunda; görevi sırasında müdahaleler yapıldığını, engeller çıkarıldığını belirterek, görüşayrılıkları nedeniyle kendisini ve mesai arkadaşlarının sorumluluklarını artık sürdüremeyeceğini bildirdi. Başbakan Mehdi Bazergan ve Hükümetinin tüm yetkilerini Devrim Konseyi üstlendi.

19- AP Ajansı'nın Tokyo'dan bildirdiğine göre; Japonya'da Başbakanlık için Parlamentoda yapılan ikinci tur oylamalar sonucunda Masayosi Ohira, 138 oy toplayarak tekrar Hükümet Başkanlığı'na seçildi.

20- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, Pravda'yaverdiği demeçte. Batı Avrupa'ya yeni orta menzilli ABD füzelerinin yerleştirilmesi halinde Doğu - Batı arasındaki karşılıklı güç indirimi çakışmalarının tehlikeye düşeceğini bildirdi.

21- AP Ajansı'nın La Paz mahreçli haberine göre; Bolivya'da geçen hafta gerçekleştirdiği askeri darbe ile yönetimi ele geçiren AlbayAlberto Natusch, televizyonda yaptığı konuşmada istifa etmek niyetinde olmadığını ve bu yolda çıkan söylentilerin asılsız olduğunu söyledi.

7 Kasım 1979

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, yeni seçilen Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e bir saygı ziyaretinde bulundu. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, yeni Genel Yönetim Kurulu üyelerini kutlamadan önce Ecevit'le 35 dakika süren birgörüşme yaptı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, yeni kurulacak hükümetin, dolaylı birmilliyetçi cephe hükümeti modelini andırdığını belirterek, «Hükümetikurma görevi verilmesinden sonra Demirel'in ilk görüşmesini CHP ileyapabileceğini» söyledi ve «Başvurulduğu takdirde, daha deği'şik birhükümet modeli bulma olanağını görüşmeye hazırım» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, CHP Genel Baştanı Bülent Ecevit, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve MNP Genel Başkanı Hüsamettin Akmumcu ile görüşerek, parti liderleriyle temaslarınıtamamladı.

Ecevit ile görüşmesinden sonra gazetecilere açıklamada bulunanAP Genel Başkanı Demirel, bu hükümetin yeni bir milliyetçi cephehükümeti anlamına gelemeyeceğini, azınlık hükümeti gibi de yorumlanamayacağını ifade ederek, Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu şartların böyle bir hükümeti zorunlu kıldığına işaret etti.

4- Millet Meclisi Danışma Kurulu'nun Siyasi Partilerin MilletMeclisi Başkanlık Divanı'ndaki kontenjanlarının eskisi gibi devamı yolunda aldığı tavsiye karârı, Meclis'te okunarak onaylandı.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Demirel ile yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında, AP'nin kuracağı hükümeti şartsız destekleyeceklerini, ancak bazı dilek ve temennilerde bulunduklarını bildirerek, «Bu dilek ve temenniler yerine getirilirse hükümeti canı gönülden destekleriz. Aksi halde hükümeti kerhen destekleriz» dedi.

6- MNP Genel Başkanı Hüsamettin Akmumcu, hükümete şartsızdestek olacaklarını açıklarken, Demirel de, «Şimdi kafi sayıda desteğesahip olmuş durumdayız. AP Meclis'i açıp kapayacak kafi sayıya erişmiştir» dedi.

7- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Parti içinde tasfiye asla söz konusu değildir. Bizimamacımız CHP'yi daraltmak değil, büyütmektir. Ama, bu demek değildir ki CHP'de herkes tüzüğü çiğneyecek. Genel Yönetim Kurulu'nun amacı, CHP'nin daha güçlü olmasıdır» dedi.

8- AP Genel İdare Kurulu yaptığı toplantıda. Parti Genel Başkanı Süleyman Demirel'in hükümeti kurmasını kararlaştırdı.

9- Ankara Üniversitesi yeni öğrenim yılına törenle başladı. Törende konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Tahsin Özgüç, «Üniversiteolaylarının dış mihraklarca hazırlanıp üniversitelerde uygulandığını» beliterek, gençerin bu gerçeği göz önünde bulundurmalarını istedi.

10- Türkiye'de istihdam ve işsizlik sorunlarına ilişkin olarak, «Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti» tarafından düzenlenen birseminerde konuşma yapan Dr. Nejat Eczacıbaşı, «Türk ekonomisininönemli bir gelişme potansiyeline sahip olduğunu ve bunun gereği gibikullanılması için siyasal istikrarın sağlanması gerektiğini» belirterek,günümüz değerleri ile, bir kişilik istihdam için sanayide 1 milyon 200bin liralık yatırım gerektiğini söyledi.

11- Kasım ayında yapılması önceden kararlaştırılan Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları Genel Sekreterleri toplantısının, Türkiye'de yenihükümet kurma çalışmalarının tamamlanmasına kadar ertelendiği bildirildi.

12- ANKA Ajansı muhabirinin yetkililerden edindiği bilgilere göre,enerji tüketiminin doruk noktasına ulaşmak üzere olduğu ve eldeki hampetrol stokunun Türkiye'nin kısıtlı tüketim ihtiyacını dahi 4 gün süreylekarşılayabileceği açıklandı.

13- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Komiserlerinden Ali Yaşar Günaydın ve MHP Zeytinburnu eski ilçe Başkanlarından Mehmet Hürol,uğradıkları saldırılar sonucu öldürüldüler. Yurdun çeşitli yerlerindemeydana gelen olaylarda 5 kişi öldürüldü.

14- Mardin ve Adapazan'nda meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü.

15- İngiltere Hükümeti Türkiye'den ihraç edilen pamuk ipliğininkısıtlanması için Ortak Pazar'a başvurdu. İngiltere'nin itiraz gerekçesinde, Türkiye'nin kotayı astığı öne sürüldü.

16- Yunanistan Hükümeti, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'inson basın toplantısında Yunanistan'la ilgili sözlerine cevaben yaptığıaçıklamada, «Demirel bu konuşmasıyla sadece Yunanistan'ı değil, geleceği de tehdit ediyor» dedi.

17- NATO Ülkeleri daimi temsilcilerinin Brüksel'de yaptıkları hazırlık toplantısında, Batı Avrupa'deki orta menzili nükleer silahların modernleştirilmesi ve gerekirse meselenin Sovyetler Birliği'yle müzakere edilmesi konusunda görüş birliğine vardıkları açıklandı.

18- Tahran'da ABD Büyükelçiıliği'nin işgaline son verilmesi çabaları sürerken dini lider Humeyni, radyoda yayınlanan konuşmasında rehinelerin serbest bırakılmalarını redderek, başka önlemlerin de alınabileceğini söyledi. Diğer yandan FKÖ Lideri Yaser Arafat ve BM GenelSekreteri Kurt Waldheim, yayınladıkları mesajlarda olaydan endişe duyduklarını belirttiler.

19- AP Ajansı'nın San Salvador'dan bildirdiğine göre; El Salvador'da iki bakanlık binasını ele geçirerek aralarında üç de bakanın bulunduğu 30 kişiyi iki haftadır rehin tutan solcular, yeni cunta hükümeti hebir anlaşmaya vararak, eylemlerine son verdiler.

20- AP Ajansı, La Paz çıkışlı haberinde; Bolivya Devlet BaşkanıRoberto Guevera'yı deviren Albay Alberto Natusch'a sadık birliklerin,6 gün önce başlayan grevlerin önünün alınmaması üzerine sendika yöneticileriyle, Natusch'a karsı olduklarından kuşkulanılan bazı subaylarıtoplamaya başladıklarını bildirdi.

21- Sovyeter Birliği'nde büyük Ekim Devriminin 62. yıldönümüMoskova'da ve ülkenin diğer kentlerinde düzenlenen büyük törenlerlekutlandı.

8 Kasım 1979

1- Hükümeti kurmakla görevli AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile yaptığı görüşmede temaslarıhakkında bilgi verdi. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Demirel, hafta başında yeni kabineyi açıklayacağını bildirerek,«Biz sihir vaadetmiyoruz. Herseyin içinden makul bir süre içinde çıkabileceğimizi umuyoruz» dedi.

2- Bakanlar Kurulu, memurlara ödenen yakacak zammının 1000lira artırılmasını onayladı.

3- MSP Genel Başkanı Yardımcısı Süleyman Arif Emre THA'yayaptığı açıklamada MSP ve MHP tarafından desteklenecek hükümetinAP zihniyetinin tatbik edileceği bir hükümet olduğunu söyleyerek, «Ecevit AP ile hükümet kurmayı tasarlıyorsa engel yotur» dedi.

4- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan Ankara'da yaptığı açıklamada iş basına gelecek hükümetin kim olursa olsun, Ecevitve hükümetinden yaptıkları zulümlerin, yolsuzlukların hesabını sormasını istediklerini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Vecdi İlhan, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Yeni hükümetin anarşi konusunda yansız tutum izleyeceğine inanmaktayız. Ancak bunun tersi olunsa CHP olarak ve bazı bağımsızmilletvekilleriyle sayımız 215’i buluyor. Bu sayı ile mecliste karşı koyarız» dedi.

6- Millet Meclisi Genel Kurulu birleşiminde Meclis Başkanvekilliklerine, Ordu CHP Milletvekili Memduh Ekşi, Van MSP MilletvekiliMüslih Görantaş, Yozgat MHP Milletvekili Ali Fuat Eyüboğlu ve Erzurum AP Milletvekili İsmail Hakkı Yıldırım seçildiler.

7- Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit NarinANKA Ajansı muhabirinin sorularını cevaplandırırken «Gayrimeşru kazancın önlenebilmesi için her türlü yasal tedbirin alınmasını isteyerek,iç finansman probleminim çözümlenmesi için başta bankalar olmaküzere ellerinde kaynak bulunduran kurumların faaliyetlerinin yenidendüzenlenmesini» istedi.

8- İstanbul'daki iki silahlı saldırıda, Mecidiyeköy Lisesi MüdürüNazmi Gürbüz ile DOK- Gemi İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk- İşYönetim Kurulu üyesi Aslan Sivri, Adana'da iki öğrenci, Ankara'da birpolis ile Uşak'ta bir MHP’li öldürüldü.

9- İran'da Humeyni yanlısı göstericilerin, şahın İran'a iade edilmesine kadar ellerinde bulundurdukları ABD Büyükelçiliğini boşaltmayacaklarını açıklamalarından sonra, ABD hükümetinin İran'la yakın ilişkisi bulunan ülkelerden sorunun çözümlenmesi için yardım istediği vebu arada İran'da bulunan Türkiye Büyükelçisinin de bu amaçla girişimlerde bulunduğu bildirildi.

10- Bolivya’da Başkan Gueverayı iktidardan uzaklaştırarak yönetimi ele alan Albay Natusch, TV de yaptığı konuşmada «sıkıyönetim vebasına uygulanan sansürün kaldırıldığını, ülkenin sivil ve asker koalisyonu tarafından yönetileceğini ve bu yönetimin gelecek yıl yapılacakseçimlere kadar işbaşında kalacağını» açıkladı.

9 Kasım 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit 10 Kasım nedeniyle yayınladığı mesajda «Atatürk'ün kurduğu devletin temellerine ve özüne ters her girişimtarihin akışına da ters düşecektir ve etkisiz kalacaktır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel 10 Kasım nedeniyle yaptığı açıklamada «Ülkemizin, içinden çıkılması hemen herkesçe imkansız gibi görünen bir duruma sürüklendiği sırada milletimizle el ele vererek aydınlığın yolunu açan büyük Atatürk'ü ebediyete kadar herTürk gönlünde yaşatacaktır» dedi.

Öte yandan AP Genel Başkanı Süleyman Demirel gazetecilere hükümet çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Demirel, CHP GenelBaşkanı Ecevit'in hükümetle ilgili sözlerini yanıtlayarak «Örtülü MC diye bir hükümetin varolmadığını söyledi». Demirel daha sonra «Bize destek olan partiler Türkiye'nin legal partileri değil mi? CHP ile birlik oldukları zaman altın, bizimle oldukları zaman gayrı makbul olur mu böyle şey» dedi.

3- 10 Kasım nedeniyle bir mesaj yayınlayan Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Türk Silahlı Kuvvetleri, Atatürk ilkeleri doğrultusunda bütün engelleri aşacağına inanmakta, bu inanç ve anlayışlageleceğe güvenle bakmaktadır» dedi,

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, parti merkezinde kendisini ziyarete gelen işçi temsilcileriyle yaptığı konuşmada, «Milletimizi yeni kurulacak hükümetin etrafında birleşmeye ve yeni Cumhuriyethükümetine yardımcı olmaya çağırıyoruz» dedi.

5- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, THA muhabirinin hükümet çalışmaları ile ilgili sorularını yanıtlarken «Demirel hükümetinin işbaşına gelişiyle asayişsizliğin dahada artacağından korkuyoruz» dedi.

6- Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere toplanan DİSK GenelYönetim Kurulunda, bir siyasi partinin kurulmasının kararlaştırıldığı,ve bu konuda çalışmalar yapmak üzere Genel Başkan Abdullah Baştürk'ün tam yetki ile görevlendirildiği bildirildi.

7- İzmir belediyesinde çalışan DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikasına üye 2500 işçi ücret farklarının ödenmemesi üzerine direnişe geçti.

8- Türk Hür Teşebbüs Konseyini oluşturan beş kuruluşun yönetimkurulları aralarında toplandı. Toplantıda konuşan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin yeni kurulacak hükümetinterör sorununa en kısa zamanda çözüm bulmasını isteyerek hür teşebbüse karsı alınan ekonomik önlemlerin ülke ekonomisini yıprattığınıbelirtti. Aynı toplantıda bir konuşma yapan Odalar Birliği Başkanı Mehrnet Yazar'da «Bütçe hazırlanırken enflasyonla mücadeleye ağırlık verilmesi ve Türk parasının korunma mevzuatında günün şartlarına göredeğişiklik yapılmasını» istedi.

9- Bir süre önce CHP den istifa eden Malatya Senatörü HamdiÖzer düzenlenen bir törenle AP'ye girdi.

10- «İstanbul Otelcilik Şirketi» Yönetim Kurulu Başkanı ve Osmanlı Bankası Eski Genel Müdürü Reşat Aksan, evine gelen silahlı kişilertarafından öldürüldü.

11- İstanbulda bir öğretmen ile bir er, Ankarada da bir işçi öldürüldü.

12- ABD'nin Tahran Büyükelçiliği’nin İranlı öğrenciler tarafındanişgaline bir çözüm bulunması amacıyla sürdürülen girişimlerin sonuçsuz kaldığı ve rehineleri ellerinde bulunduran öğrencilerin FKÖ veTürk Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeyi reddettikleri bildirildi.

Diğer yandan ABD Başkanı Carter, İran'da meydana gelebilecekgelişmeleri izlemek amacıyla iki günlük Kanada gezisini erteledi.

10 Kasım 1975

1- Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük önder Atatürk, ölümünün41. yıldönümünde, bütün yurtta, dış temsilciliklerimizde ve Kıbrıs TürkFedere Devleti'nde törenlerle anıldı. Bu nedenle Türkiye Büyük MilletMeclisi'nde «Belgelerle Atatürk» isimli bir sergi açıldı.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutünk, Anıtkabir'de düzenlenen törende saygı durusunda bulunduktan sonra Özel Deftere, «Yüce Ulusun,devrim ilkelerimi, her geçen gün daha da artan bir inanç ve kararlılıklayaşatma ve yaymanın, başta gelen görevi olduğu bilinci içindedir» sözlerini yazdı.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara'da basına yaptığı açıklamada,kendisinin Demirel ile yaptığı görüşmede, «MSP'yi yasal olmayan partiolarak göstermediğini, MHP ile MSP'yi aynı kefeye koymadığını» bildirdi. Ecevit, TRT ile ilgili açıklamasında ise, «Daha hükümet kurmadan Sayın Demirel'in, eleştiriler karşısında ve TRT'nin tarafsızlığı karşısında bu kadar duyarlılık ve tepki göstermesi pek hayra işaret olmasa gerekir» dedi.

4- AP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan, Parti Genel BaşkanıSüleyman Demirel, «Hükümet bir günde herşeyi düzeltecek değildir.Ama herşeyin düzeltileceğine inanarak ve onun için var olduğunu bilerek yola çıkılmaktadır. Makul bir süre içinde herşeyi normale çevirmek mümkündür» dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur tarafından yapılan yazılıaçıklamaya göre; Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin atama ve yerdeğiştirme esaslarını yeniden belirledi. Rotasyon sistemini getiren yeniuygulama ile Türkiye dört ana bölgeye ayrıldı ve öğretmenlerin bu yörelerde görev yapmaları zorunlu hale getirildi.

6- DİSK Yönetim Kurulu olağanüstü toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada, «İşçi sınıfı mücadelesini, bilimi doğrultusunda benimseyen siyasi grupların birliğinin zorunlu olduğu» belirtilerek, «Bir siyasi örgütlenme ve birlik oluşturma çalışmalarını yürütmek, siyasal birliğin program ve ilkelerini saptamak üzere DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk'ün başkanlığında bir komisyon kurulmasını kararlaştırdığı» açıklandı.

7- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel SekreteriRafet İbrahimoğlu, İşveren Dergisi'nde 1979 yılının değerlendirmesini yaparken,» Bugünkü idare, toplu sözleşmelerde DİSK'i aşırı ölçüde himaye etmiş, Türk - İş ise, birtakım kısıtlamalara mahkum edilmek istenmiştir» dedi.

8- Türkiye Petrol ürünleri İşverenleri Sendikası Genel SekreteriHilmi Direkçi, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Petrol Bakanlığıadı ile ayrı bir Bakanlık kurulmasını istedi.

9- Geçirdiği bir trafik kazası sonucu ölen yazar Nevzat Üstün,İstanbul'da toprağa verildi.

10- İstanbul, İzmir ve Manisa'da meydana gelen olaylarda 4 kişi öldürüldü.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 numaralı Askeri Mahkemesi, sağ görüşlü Sabri Taşdemir'i öldürmekten sanık olarak yargılanan sol görüşlü İsmail Karacaoğlan'ı 10 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

12- Gizli örgüt kurmak suçundan TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu ile Merkez Yönetim Kurulu üyesi 10 kişi, Ankara Sıkıyönetim Güvenlik Kuvvetlerince gözaltına alındılar ve Askeri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

13- Yakacak yardımının 1000 lira artırılmasını öngören BakanlarKurulu kararnamesi, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- AA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberinde, Afganistan'da Sovyet silahlarıyla donatılmış hükümet kuvvetlerinin. Başkent Kabil'e odun getirilecek yolu ele geçirmek için Müslüman gerillalara karşı geniş çaplı birsaldırıya giriştikleri bildirildi.

15- Washington Star Gazetesi'nin bildirdiğine göre; ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Orta Doğu Komitesi Başkanı Florida Senatörü Demokrat Richard Stone, Tahran'daki Türk Büyükelçisi'nin, elçilikte rehine tutulan ABD Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin kurtulması içinyardım çabasında bulunduğunu açıkladı. Öte yandan, FKÖ'den bir heyetKum kentine hareket ederek, konuya ilişkin olarak Humeyni ile görüşmeye gitti.

16- BM Güvenlik Konseyi ABD'nin çağrısı üzerine olağanüstü toplanarak, Tahran'daki Amerikan Büyükelçiliği'ni işgal ederek 60 kadarAmerikalıyı rehin tutan iranlı öğrencilerin eylemlerine derhal son vermeleri için çağrıda bulundu.

17- Lefkoşe'nin Rum kesiminde yayılanan Ta Nea Gazetesi, Bağlantısız Ülkelerin BM'ye sunularak onaylanmasını sağlamak üzere Kıbrıs'la ilgili bir karar tasarısı hazırladığını öne sürdü.

18- Gazetelerde yer alan Bolivya - Lapaz çıkışlı bir habere göre; Albay Alberto Natusch Buch tarafından gerçekleştirilen darbedenbu yana ilk kez toplanan Bolivya Parlamentosu, Albay Busch'u Devlet Başkanı olarak tanımadığını ve devrik Başkan Walter Guevara'nın hala Cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı ve silahlı kuvvetlere çağrıda bulunarak Natusch'un devrilmesini istedi.

19- AFP'nin Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz Devlet Başkanı General Antonio Ramolho Eanes, 25 Nisan 1974 devrimindensonraki dönemde işlenen tüm siyasi ve askeri suçları ilgilendiren afyasasını imzaladı.

11 Kasım 1979

1- Hükümeti kurmakla görevlendirilen AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, AP Ortak Grubu'nda Hükümetle ilgili görüşlerindi açıklayarak, «Kuracağımız Hükümetin muayyen bir görevi vardır. Bu göreviyapacaktır. Sonra sanıyorum seçime gidilir. Ama şimdiden seçim lafını dahi telaffuz etmemiz doğru olmaz» dedi.

2- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Tasfiye, hizipçiliğin sonucudur, benden yanaolmayanları yaşatmayacağım anlamına gelir. CHP'de parti içi muhalifleri tasfiye etmek kimsenin aklından bile geçmiş değildir» dedi.

3- MSP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, «MSP'nin ülkemizin içinde bulunduğu şartları gözönünde tutarak AP'nin bir hükümet kurmasına yardımcı olacağını açıklamak üzere bir olıgunluk ve iyi niyet ifadesi gösterdiği günün hemenarkasından, Sayın Demirel’in Sayın Ecevit'le görüşmesini bahene ederekMSP'nin anarşik olaylarla, Bakanlıklar ve Resmi Kuruluşların silahlımilitanlarca işgali ile bir alakası varmış gibi görüntü vermeye kalkışmışolması esefle tesbit olunacak bir olay olarak kaydedilmiş ve üzüntüile karşılanmıştır» dedi.

4- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin, Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlayarak, «Kurulacak Hükümet güçlü olmayacaktır» dedi.

5- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Nevzat Kösoğlu, Ankara'dabasına verdiği demeçte, «Ecevit bir milli irade mahkumudur. Ama onda,seçim sonuçlarından gerekli dersi alacak demokratik terbiye maalesefyoktur» dedi.

6- Türk - İş Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan bildiride, ülkenin can ve mal güvenliğinin kalmadığı bîr uçurumun kenarına getirildiği,belirtilerek; «Terör odaklarına son ihtarımızdır. Eğer ihkak - ı hak gibibir durum ortaya çıkarsa, büyük milletimizin bölünmez bir parçası olanTürk - İş topluluğunun, anarşi kayaklarını nasıl mahvedeceği açıkçagörülür. Sabrımız taşmak üzeredir» denildi.

7- Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü ve MİT'in Trakya bölgesi yetkilileri tarafından ortaklaşa düzenlenen bir operasyon sonunda, içinde kafnu görevlilerinin de bulunduğu büyük bir kaçakçılık şebekesinin ortayaçıkarıldığı ve iki TIR ile 200 milyon lira değerinde çeşitli elektronikeşyaya el konduğu bildirildi.

8- Kars ve Giresun'da meydana gelen olaylardajiki kişi öldürüldü.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü.

10- «Uluslararası Altın Mercury Şeref Ödülü»nü almak üzere Kahire'de bulunan Türkiye Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp SabancıTürkiye'ye dönüşünde yaptığı yazılı açıklamada, «Türk sanayisinin bugün vardığı teknolojik düzeyin, dış ülkelerde artık yatırım yapacak güçte olduğunu» belirtti.

11- Enerji alanında ilki ülke arasında işbirliği yapılması konusunuincelemek üzere bir Federal Alman Heyeti Ankara'ya geldi.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter, ülkedeki tüm İranlı öğrencilerinoturma izinlerinin gözden geçirilmesi ve vizesi sona ermiş olanlarınhemen sınır dışı edilmeleri yolunda emir verdi.

13- Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nde rehin olarak tutulan 60Amerikalı’nın serbest bırakılması için girişim yapan, Papa Jean Paul II'nin temsilcisi Annibale Bugnini'yi kalbul eden Humeyni, «Sizi sadece dinadamı oduğunuz için görmeyi kabul ettim. ABD Büyükelçiliği'ndekirehinelerin durumunu kesinlikle tartışmak istemiyorum» dedi.

Öte yandan İran'ın yeni Dışişleri Bakanı Abdül Hasan Beni Sadra daPars Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Tahran'daki eylemin Amerikan ulusu değil, devrik Şah'ı destekleyen ABD yönetimlini hedef aldığını söyleyerek, ABD'nin devrik Şah'ın kendilerine verilmesi yolundaki isteklerinidesteklemelerini istedi.

14- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Çin'e yapacağı resmi ziyaret için Atina'dan ayrıldı.

12 Kasım 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Hükümeti kurmakla görevlendirilen AP Genel Başkanı Süleyman Demirerin kendisine sunduğu Bakanlar Kurulu listesini onayladı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile İkisaat süren görüşmeden sonra, gazetecilere Başbakan olarak ilk demecini veren AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, «Ülke sorunlarının biran önce çözümlenmelinde herkesten destek beklediğini» bildirerek,«Bu kalbine bir kalp gibi çalışacaktır ve ahenk içinde olacaktır, olmaya devam edecektir. Tek partinin kabinesidir. Ama Türkiye CumhuriyetiHükümetidir ve tüm milletin Hükümetidir, öyle olacaktır» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Günaydın Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, «Yeni Hükümetin başarılı olması demek milletin yüzününgülmesi demektir. Hükümetin başarısı ile kan akması duracak, pahalılıkve kuyruklar önlenecektir. Bunu istemeyen kimse çıkmaz herhalde»dedi.

3- Görüşmeden sonra açıklanan ve saat 15.00'da görevlerini devralan Bakanlar Kurulu listesi ise şöyle :

Devlet Bakanı: Ekrem CeyhunDevlet Bakanı: Orhan ErenDevlet Bakanı: Metin MusaoğluDevlet Bakanı: Ahmet KarahanDevlet Bakanı: Muhammet KelleciDevlet Bakanı: Koksal ToptanAdalet Bakanı: Ömer UcuzalMilli Savunma Bakanı: A. İhsan Birincioğlu

İçişleri Bakanı: Mustafa Gülcügil

Dışişleri Bakanı: Hayrettin Erkmen Malîye Bakanı: İsmet SezginMilli Eğitim Bakanı: Orhan Cemal FersoyBayındırlık Bakanı: Selahattin KılıçTicaret Bakanı: Halil Başol

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı: Münif İslamoğluGümrük ve Tekel Bakanı: Ahmet ÇakmakGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Cemal KülahlıUlaştırma Bakanı : Hüseyin ÖzalpÇalışma Bakanı : H. Cavit ErdemirSanayi ve Teknoloji Bakanı : Nuri Bayar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Esat KıratlıoğluTurizm ve Tanıtma Bakanı: Barlas Küntayİmar ve İskan Bakanı: Turgut TokerKöyişleri Bakanı: Ahmet KarayiğitOrman Bakanı: Hasan EkinciGençlik ve Spor Bakanı: Talat AsalSosyal Güvenlik Bakanı: Sümer OralKültür Babanı: Tevfik Koraltan

4- Bakanlar Kurulu ilk toplantısını, Başbakan Süleyman Demirelbaşkanlığında yaptı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada ise, Bakanlar Kurulu'nun yağ, kömür sıkıntısı ile elektrik kesintilerini önleyecekönlemlerin süratle alınmasını ve hastanelerde uygulanan hasta muayene, tetkik, tahlil ve ameliyat ile tedavi ücretlerinin indirilmesini kararlaştırdığı bildirildi.

5- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, Millet Meclisi'nde ilk iş olarak, asgari geçim indirimi, eşel mobil sistemi ve para değerinin ancak meclislerin kararıile değiştirilebilmesine ilişkin yasaların çıkarılmasını istedi.

6- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «Yeni kurulan hükümetin Ecevit iktidarın-:dan hesap sorması gerektiğini, bunun milli bir görev olduğunu» önesürdü.

7- CGP Başkanlık Divanı'nca açıklanan bildiride, «CGP'nin ku-|rulacak AP Hükümetine başlangıçta kabul oyu vereceği, ancak Hükümetin icraatını yakından izleyerek yapıcı muhalefeti sürdüreceği belirtildi ve «Hem AP, hem de CHP'yi içine alan geniş tabanlı bir milliberaberlik hükümeti kurulması yoluna gidilebilseydi ve bu iki parti arasında temel konularda uzlaşabilseydi, en yararlı çözüm bu olabilirdi.Bu yola gidilememiştir» denildi.

8- İmar ve İskan Bakanı Turgut Toker, Milliyet Gazetesi'nin sorularım yanıtlarken, yeni yerleşim alanlarının uygulamasının, yapılaninceleme sonucunda olumlu bulunması halinde, devam ettirileceğinibildirerek «Benim daha önce düşündüğüm, üzerinde çalıştığım projeden daha iyiyse uygulamaya devam ederiz» dedi TANSA uygulamasının kaldırılacağını bildirdi.

9- DİSK'e bağlı Tek Gıda - İş Sendikası'nca yapılan açıklamada,DİSK'in yeni bir parti kurma girişimine karsı çıkılarak, «Demokrasi güçlerinin artık, an yitirmeksizin bir antifaşist cephede birleşmeleri gerektiği» bildirildi.

10- 14 Ekim seçimlerinde Batman Belediye Başkanlığına seçilenBağımsız Edip Solmaz, evinin önünde uğradığı saldırı sonucu öldü.Adana'da bir öğretmen, İstanbul'da bir kasap silahlı saldırı sonucuöldürüldü. Siverek'te de bir eve yapılan baskında, bir aileden üç kişiöldürüldü.

11- Sivas ve Rize'de meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü,18 kişi de yaralandı.

12- Eskimiş, yıpranmış veya kısmen fiziki parça kaybına uğramışbanknotların değiştirilmesine ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Associated Press Ajansı, Başbakanlık görevi verilen AP GenelBaşkanı Süleyman Demirel'in, kabinesini hazırlayarak CumhurbaşkanıKorutürk'e sunması ve Cumhurbaşkanı'nın onayını almasından sonrayayınladığı bir haber yorumda «Türkiye'de bundan önce 5 kez dahaBaşbakanlık görevini üstlenen Demirel, siyasal başarısızlıklardan sonratekrar iktidara gelmekle, dikkat çekici bir başarı göstermiştir» dedi.

14- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Kipriyanu, yaptığı bir konuşmada, hiç kimsenin Rum göçmenlerinin evlerine dönmelerini engelleyemeyeceğini söyleyerek, «Biz Kıbrıs sorununa çözüm istiyoruz. Ancakbu çözümde serbest dolaşım ve Türk askerlerinin ayrılması şarttır.Zaman bizi etkilemez» dedi.

15- Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nin işgalinin 9. günü dolarkenrehineleri ellerinde tutan, işgalci öğrencilerin, seslerini dünyaya dahaiyi duyurabilmek için açlık grevine başladıkları bildirildi.

Diğer yandan, İran Eski Başbakanı Şahbur Bahtiyar ABD'nin ABCHaber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Büyükelçiliğin işgali olayını kınayarak,» Bunun İran halkının geleneklerine ve uluslararası kurallara aykırı olduğunu» savundu.

16- Pakistan Askeri Yönetimi lideri Ziya Ül Hak, Karaçi'de düzenlediği basın toplantısında, «Şimdilik sıkıyönetimi kaldırmak ve ülkedesivil yönetime geçmek niyetinde olmadığını» açıkladı.

17- İsrail Hükümeti'nin, İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan Hablus kentinin Arap Belediye Başkanı'nı tutuklaması, bölgedegerginliğe yol açtı ve grevler başladı.

18- Kanada'nın Missisagua kenti yakınlarında bir trenin raydançıkmasıyla devrilen vagonlardan çevreye duman ve zehirli klorin gazıyayılması üzerine gelebilecek bir tehlikeye karşı çevrede bulunan yerleşim bölgelerinde, 240 bin kişinin boşaltılmasına başlandı.

13 Kasım 1979

1- Başbakan Süleyman Demirel ve Bakanlar Kurulu üyeleriAnıt - Kabir'e giderek Ata'nın huzurunda saygı duruşunda bulundular. Hükümet üyeleri öğleden sonra da Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'üziyaret ettiler.

2- Başbakan Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile Başbakanlıkta 5 saatte yakın bir görüşme yaptı. Demirel ile Ecevit arasındaki görüşmeye, Eski Devlet Bakanı Hikmet Çetin, yeni Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun ile Dışişleri eski Bakanı Gündüz Ökçün de katıldılar.

3- Yeni Hükümetin göreve gelmesiyle Bakanların büyük çoğunluğu kendilerine bağlı kuruluşlara birer telgraf göndererek, eski atamave nakillerin durdurulduğunu, imza yetkilerinin kaldırıldığını bildirdiler.

4- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Ali Gürbüz, Ankara'da basınaverdiği yazılı demeçte, «Yeni kurulan Hükümetin acil olarak çözümlemesi gereken önemli bir sorunun TRT olduğunu» bildirerek, «Bununiçin TRT yasasının bir an önce hazırlanıp meclislere sunulmasını» istedi.

5- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Günaydın Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, «Allahın izniyle anarşiyi durduracağım. Anarşiye karşıbütün imkanlarımızı kullanacağız. Can ve mal güvenliğini sağlamakiçin geceli gündüzlü çalışacağız» dedi.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Münif İslamoğlu, Ankara'dabasına yaptığı açıklamada, «1975 yılında saptanan hastane ücretlerinin,sabahtan itibaren yürürlüğe girdiğini» bildirdi. İslamoğlu, «Tam GünYasası'nın kaldırılmayacağını, ancak yeni düzenlemeler getirileceğini»belirterek, «Yasa'ya karşı değiliz, ama hastaların hekim seçme özgürlüğünün zedelenmesine, hekimlerin maddi menfaatlerine halel gelmesineve bütçeye gereksiz yük yüklenmesine razı değiliz» dedi.

7- DPT tarafından aylık üretimleri izlenen 90 dolayında temel vekritik malın, 1979 yılı ilk dokuz aylık üretimlerinin 1978 yılının aynıdonemi ile karşılaştırılması sonucu elde edilen bulgulara göre; belirtilen dönemlerde sanayinin bütününün yaklaşık yüzde 40'ını içeren mallar kapsamında, madencilik sektörü yüzde 19.1, elektrik üretimi yüzde4.9, imalat sanayii toplam olarak yüzde 1.2 ve sanayinin toplamı iseyüzde 2.2 oranında arttı.

8- İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi Kamu ve Halk İşletmeciliği Enstitüsü ile Türkiye Halk Bankası 'nın ortaklaşa düzenlediği, «İşçi şirketlerinde maliyet muhasebesi ve finansal planlama» seminerinin açılış konuşmasını yapan İstanbul İTİA Başkanı Orhan Oğuz, «İsçi şirketlerinin Türkiye'de yatırım ve üretim faaliyetlerinde bulunmalarının ekonomik yararının büyük olduğunu» söyledi.

9- Türk - İş İcra Kurulu, Hükümet programında yer almasını istediği önerileni Başbakan Süleyman Demirel'e bir yazı ile duyurdu. Türk- İş İcra Kurulu yazısında, «Memurlara toplu iş sözleşmesi ve grev hakkı verebilmek için çareler aranmasını, gerektiğinde Anayasa değişikliği yoluna gidilmesini» önerdi.

10- Türk - İş'e bağlı Petrol - İş Sendikası, yaptığı yazılı açıklamada, demokratik hakların kısıtlanmasına ve demokrasinin baltalanmasınakarsı durmak ve tekellere karsı ekonomik savaşım vermek için Türkİş ve DİSK'e bağlı sendikalarla, öteki bağımsız sendikaları eylem birliğine çağırdı.

11- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafından kurulan yeniHükümet konusundaki görüşlerini açıklayan İstanbul Sanayi OdasıBaşkanı Nurullah Gezgin, «Hükümetin başarılı olması için herkesin sorumlu ve bilinçli bir davranış içinde olması gerekmektedir», TÜSİADBaşkanvekili Ali Koçman, «Demirel’in açıklamaları, hükümetin dahagerçekçi ve fakat radikal uygulamalara gireceğinin işaretidir», İktisadiAraştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Orhan Dikmen, «Demirel'in ilk plandakoyduğu hedefler doğru bir stratejidir», İTO Başkanı Nuh Kuşçulu, «Hükümet ihracatı arttırmak istiyorsa gerçekçi bir politika uygulamalı», İzmir Ticaret Odası Başkanı Dündar Soyer, «Herhalde kamuoyu önündesöz veren partiler taahhütlerini yerine getirirler», Ege Sanayi Odası Başkanı Şinasi Ertan, «Hükümet yapı olarak olumlu, ancak yetenekleri belli değil, icraatlarını görerek değerlendirmek lazım» dediler.

12- Inter - Continental Oteli'nde, Oleyis Sendikası'nın grevi sürerken, oteli işleten İnter Şirketi de oteli tamamen terkederek anahtarınotere teslim etti.

13- İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdür Başyardımcısı AliAkman'a Papa Jean Paul II. nin, en büyük nişanı olan «Commodor» unvanı, Vatikan Büyükelçiliği'nde yapılan bir törenle verildi.

14- Tarihi «Savarona» gemisinin bir sabotaj sonucu yanmasıyla ilgili olarak suçlu görülüp tutuklanan Gemi Komutanı Deniz Albay Okyar Erdal ile Deniz Yüzbaşılar Tarık Aktunç ve Ömer Akkoyunlu, Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından serbest bırakıldılar.

15- Devrik Şah'ın ABD tarafından geri verilmesini isteyen, Türkiye'deki 60 kadar İranlı öğrenci, açlık grevine son verdiler.

16- İstanbul Giyim Sanayii Personel Müdürü Mehmet Gümüşbaston, işyerinden çıktığı sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

17- Ankara Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Metin Çilay'ınmakam odasında yapılan arama sırasında, bir tabanca ve 83 mermi elegeçirildi. Çilay, yakalanan tabanca ve mermilerle ilgili olarak gözaltınaalındı.

18- Urfa'nın Siverek İlçesine 25 km uzaklıktaki bir köyde, ekin ekmeye giden bir gruba başka bir grubun engel olmak istemesi üzerine çıkan silahlı çatışmada, 2 kişi öldü, bir kişi ağır yaralandı.

19- Kadıköy Kuşdili'ndeki Sümerbank Şubesi önünde görevli komando eri, otomobil park etmek yüzünden çıkan tartışma sırasında kendisi ile kavga eden Güven Yılmaz isimli İnşaat Mühendisini vurarak öldürdü.

20- İstanbul'da meydana gelen olaylarda bir kahveci, Gaziantep'te1 doktor ve Urfa'da ise bir kadın öldürüldü.

21- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Geçtiğimiz Pazargünü raydan çıkarak devrildikten sonra yanmaya başlayan, zehirli kimyasal maddeler dolu katarın yarattığı tehlike nedeniyle, Kanada'nın enbüyük endüstri merkezlerinden biri olan Mississagua kentindeki 250bin kişinin boşaltılmasından sonra olay yerine 3 kilometre uzaklıkta,bulunan Torontox kenti de tehdit altına girdi.

22- İran Dışişleri Bakanı Beni Sadr'ın Tahran'daki yabancı temsilcilerle toplantısında, ABD Büyükelçilik rehinelerini serbest bırakma koşullarını açıklaması üzerine, Türkiye Büyükelçisi Turgut Tülümen'inAnkara'ya gönderdiği bilgiler, ABD Büyükelçiliği'ne iletildi.

23- Milliyet Gazetesi'nden Mehmet Ali Birand'ın Brüksel'den bildirdiğine göre; Türkiye BM Genel Kurulu'nda Kıbrıs ile ilgili Bağlantısız ülkeler tasarısının engellenmesi için, geniş bir diplomatik girişimbaşlatarak, Dublin'de aynı konuda kararlarını verecek olan 9'ların başkentlerinde Türk Büyükelçileri, Dışişleri Bakanlıklarının yüksek düzeyyetkilileriyle görüştüler.

24- Eski Politikacılardan Kasım Gülek'e, Türk - Alman dostluğunakatkıları ve uluslararası alandaki hizmetlerinden dolayı, Federal Almanya Devlet Başkanı’nın «Birinci Derecede Liyakat Nisanı» verildi.

25- NATO Nükleer Planlama Grubu'nun Savunma Bakanları seviyesindeki toplantısı Hollanda'nın La Haye şehrinde başladı.

26- AFP ve AP'nin New York çıkışlı haberlerine göre; ABD Başkanı Jimmy Carter, «Vahim» olarak nitelendirdiği, Tahran'da 60 Amerikalının, İranlı öğrenciler tarafından rehine alınması olayı karşısında,İran'dan yapılan bütün petrol dışalımını durdurdu.

27- Çin'i resmen ziyaret etmekte olan Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Çin Başbakan Yardımcısı Teng Hsiao Ping ile bir görüşmeyaptı. Ajanslar tarafından bildirildiğine göre, Teng görüşmede, Yunanistan'ın Avrupa Ekonomik Topluluğu'na katılmasının memnunluk verici bir gelişme olduğunu söyledi ve bu arada Çin terminolojisinde «Sovyetler Birliği» anlamına gelen «Hegemonyacılığın» tehli'kelerinden çeşitli kereler söz etti.

28- Sovyetler Birliği'nde yayınlanan «Pravda Gazetesi, ülkenin birenerji bunalımına doğru gittiğini bildirerek, ülkenin enerji ihtiyacınıkarşılayamayan enerji sektörü için bir dönem başladığını yazdı.

29- AP Ajansının New York çıkışlı haberine göre; Ege Denizi'nde petrol arayan bir Amerikan şirketi tarafından, kuzeyde Yunan kıyıları açıklarındaki Prinos bölgesinde petrol bulunduğu bildirildi.

30- Filipin güzeli Mimilanie Raoul Marquez, Tokyo'da yapılanDünya Güzellik Yarışması'nda, «Uluslararası Dünya Güzeli» seçildi.

14 Kasım 1979

1- Başbakan Süleyman Demirel AP Grubu'nda yaptığı konuşmada, «Hangi yükü üstlendiğimizi biliyoruz. Bu yükü seve seve üstlendik.Yükü hep beraber kaldıracağız» dedi.

Demirel, ayrıca Genelkurmay Başkanı ve bazı Anayasal kuruluşve derneklerin, hükümetin kurulmasına ilişkin tebriklerini kabul etti.Demirel, devlet dairelerinde ve kamu yönetimlerinde tüm atama ve nakillerin durdurulması ile ilgili bir genelge de yayınladı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Çok partili demokratik rejimlerde görevden ayrılanhükümetlerin, göreve gelen hükümetlere geniş ve ayrıntılı bilgi vermesinde yararlılık olacağına inandığını, bu anlayışla Başbakan SüleymanDemirel'e ayrıntılı bilgi sunduğunu» belirterek, «Demokratik HukukDevleti ilkelerinden ayrılmadan, temel hak ve özgürlükleri kısma yolunagitmeden alacağı her türlü önlemler için kendilerine destek olacağımızısöyledim» dedi Ecevit basın toplantısında ayrıca, Demirel Hükümeti'nekredi ve kredi ertelemeleri olarak sağlanan dış ödeme kolaylıklarınıntoplam 11 milyar doları bulduğunu bildirdi.

3- AP Millet Meclisi Grup Başkanvekilliklerine Oğuz Aygün ileGıyasettin Karaca seçildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy, göreve başlamasıdolayısı ile, Bakanlık merkez örgütü ve valiliklere gönderdiği mesajda,«Milli eğitimin, milliyetçilik şuuru içinde ve milli eğitim temel ilkelerine uygun biçimde yönetileceğini» bildirdi.

5- Ticaret Bakanı Halil Başol, Akajans'a verdiği demeçte, «Yağsıkıntısının giderilmesi için yaygın dağıtımın gerçekleştirileceğini veyağ hammaddesi ile yağ fiyatları arasındaki dengesizliğin giderileceğini» söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Petrolleri AnonimOrtaklığı'nın elinde bulunan 30 petrol alanındaki arama ruhsatlarını biryıl süre ile uzattı.

7- ANKA Ajansı'nın yaptığı bir araştırmada; Ocak-Eylül döneminde yapılan petrol dışalımının 1978'in eş dönemine göre yüzde 10.7oranında gerilediği, fuel - oil dışalımının ise yüzde 21.7 oranında arttığı bildirildi.

8- MHP Şisli ilçesi eski Başkanı Eczacı Cihan Duman, silahlı kişilerce öldürüldü. İstanbul Okmeydanı’nda da bir büfenin silahla taranması sonucu iki kişi öldü.

9- Abdi İpekçi'nin katil sanığı olarak yargılanan Mehmet Ali Ağca'nın, Adli Tıp tarafından akli dengesinin saptanması için yapılan gözetim sonucu, akli dengesinin yerinde olduğu bildirildi.

10- BM Genel Kurulu'nda, başlaması beklenen Kıbrıs görüşmeleriöncesinde Kıbrıs Rumlarının, son 16 yılın en sert karar tasarısını sundukları bildirilirken, KTFD'nin özel siyasi komite çalışmalarını boykotettiği açıklandı.

11- NATO Nükleer Planlama Grubu'nun Hollanda'nın Lahey şehrinde başlayan, Savunma Bakanları seviyesindeki toplantısı, yayınlanan bir bildiri ile sona erdi. Toplantı sonunda, Sovyet - SS 20 füzelerinekarsı geliştirilmesi amaçlanan füzelerin Avrupa'ya yerleştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- İran Dışişleri Bakanı Abdül Hassan Beni Sadr, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, İran'ın Amerikan bankalarında bulunan12 milyon dolarını çekeceğini açıkladı.

Öte yandan, İslam Devrim Konseyi'nin tüm Amerikan uçakları vegemilerine İran sahaları ve karasularının kapatılmasını kararlaştırdığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- İran'ın kuzeydoğu bölgesinde meydana gelen deprem, 14 yerleşim bölgesinde büyük hasar meydana getirdi ve 500 kişinin ölümüneneden oldu.

15 Kasım 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutünk, Cumhuriyet Senatosu Başkanıİhsan Sabri Çağlayangil'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Bakanlar Kurulu yaklaşık beş saat süren toplantısında, hükümet programı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Daha sonra yayınlanan Bakanlar Kurulu bildirisinde, 18 Kasım Pazar aksamından itibaren bütün yurtta geceleri uygulanmakta olan elektrik kesintisinin kaldırılmasının ve asayiş görevlilerinin, yaralanma, sakat kalma ve ölüm hallerinde ailelerine tazminat ödenmesine ilişkin bir yasa tasarısının hazırlanarak biran önce Meclis'e sevkedilmesinin kararlaştırıldığı açıklandı.

Öte yandan, Türkiye ile Federal Almanya Teknik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde yürütülmesi öngörülen «Katma Değer Vergisi alanında teknik işbirliği projesi»ne ilişkin olarak imzalanan düzenlemeyi Bakanlar Kurulu onayladı.

3- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Giden CHP Hükümeti'nin geride bıraktığı miraslardan birinin de haksız tayin, kıyım ve sürgünler olduğunu»öne sürerek «AP Hükümeti'nin yapacağı ilk işlerden biri, bu haksız tayinleri düzeltmektir. Hükümet yeni yapacağı tayinlerde kanunun öngördüğü objektiflikten ayrılmamalıdır» dedi.

4- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e hitaben, «Böylesine özelliklere sahip olan bir kimsenin 14 Ekim'de olduğu gibi anlaşılan milletten bir erken seçimle yeni bir tokat daha yemesi icapetmektedir. Belki o zaman aklını basına devsirir ve kendine gelir» dedi.

5- Kültür Bakanı Tevfik Koraltan «Kültür Yüksek Kurulu»nu lağvetti.

6- Çalışma Bakanı Cahit Erdemir, yetkili sendikanın belirlenmesinde uygulanan «Durum saptaması» yöntemi ile ilgili 6 sayılı genelgeyi yürürlükten kaldırdı.

7- MİT Müsteşarı Emekli Orgeneral Adnan Ersöz görevinden istifa etti. İstifa, Başbakan Süleyman Demirel tarafından kabul edildi.

8- CHP içindeki «Sol kanat» a mensup 34 parlamenter, Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, TÖB - DER Genel Başkanı'nın da tutuklanmasına değinerek, «Faşizme yeşil ışık yakma gayretlerinin son günlerde anti - demokratik tutuklamalarla belirgin hale geldiğini» savundular.

9- Merkez valilerinden Vecdi Gönül Ankara, eski emniyet müdürlerinden Metin Dirimtekin Adana, Sabri Turan Sakarya, Babür ÜnsalKayseri, Cahit Bayar Erzurum, Ali Rıza Yaradanakul Trabzon valiliklerine getirildiler.

10- Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nce, Başbakan Süleyman Demirel'e basın sorunlarına ilişkin bir rapor verildi. Demirel, görüşme sırasında yaptığı konuşmada «Vergi dilimlerini değiştireceğiz. Dar gelirlilerlehine 80 milyar liralık bir dilim ayarlaması yapacağız» dedi.

11- DİSK Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada,DİSK'in siyasi parti kurulmasına ilişkin kararının çeşitli çevrelerce yanlış anlaşıldığı ve yorumlandığı belirtilerek, «İsçi sınıfının birliği yolunda oluşturulacak bir siyasi parti için çeşitli örgüt ve kişilerle görüşme yapılabileceği» bildirildi.

12- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu tarafından Hükümete verilen raporda, «Devletçi uygulamanın kaldırılması, 4. Beş YıllıkPlan'ın yeniden düzenlenmesi, sendikaların denetime tabi tutulması vegenel bir ücret politikasının saptanması» istendi.

13- Samsun ve Sakarya'da meydana gelen olaylarda iki kişi, Zeytinburnu'nda ise MHP İlçe Başkanı İsmail Arslan işyerlerine giderkenacılan ateş sonucu öldürüldü.

14- Politika Gazetesi Yazıişleri Müdürü Tamer Kayaş hakkında,gazetedeki iki ayrı yazı yüzünden tutuklama kararı verildi.

15- İstanbul Boğazı’nın Haydarpaşa Mendireği açıklarında, sabaha karşı 165 DW tonluk Romen Tankeri İndependenta ile demir yüklü10 bin DW tonluk Yunan şilebi Evryali'nin çarpışması sonucu, petrolyüklü olan Romen şilebi yanmaya başladı. Ardarda meydana gelen patlamalardan sonra tankerden yayılan akaryakıt denizde 4 kilometrelikbir alanın tutuşmasına neden oldu.

Olay nedeniyle İstanbul Valiliği ve Sıkıyönetim Komutanlığı'ncagerekli önlemler alınarak Boğaz trafiğinin akısı değiştirildi. Olayda Rornen şilebinde bulunan 50 kişiden 46'sının kayıp olduğu, ikisinin dekurtulduğu belirlendi. İki denizcinin ise cesedi bulundu.

16- Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nde rehine olarak tutulan 62'si Amerikalı 98 kişiden, Amerikalı beyaz erkekler dışındakilerin serbest bırakılacağı İran Dışişleri Bakanı Beni Sadr tarafından açıklandı.

17- İsrail Hükümeti'nin Nablus Belediye Başkanı Bassam Şakaa'yı 5tutuklayarak sınırdışı etmesinden sonra, İsrail işgali altındaki Batı Şeria ile birlikte Gazze Bölgesinde bulunan 29 Arap Belediye Başkanınıntopluca istifalarını verdikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16 Kasım 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Süleyman Dernirel'ikabul ederek bir süre görüştü. Demirel, Cumhurbaşkanı ile görüştüktensonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Sayın Ecevit'in çizdiği tablo ileülkenin içinde bulunduğu durum aynı değildir» dedi.

2- Bakanlar Kurulu toplantısında Devlet Bakanları arasında görevbölümü yapıldı.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «Demirel Hükümeti'nin bazı bakanlarının yasalarıhiçe sayarak keyfi bir yöntemle kamu görevlileri üzerinde tasarruflaryaptıklarını, bu durumun devlet dairelerinde ciddi bir tedirginlik yarattığını» öne sürerek, «Yasa dışı keyfi tasarruflar durdurulmalıdır» dedi.

4- MHP Başkanlık Divanı toplantısından sonra yapılan açıklamada, «Cinayet şebekeleri devletten mukabele görmelidir. Vatandaş, devlete güven duygusunu yitirirse kendi kendini korumak gibi felaket sonuçlara yol açabilecek bir psikolojiye girebilir» dedi.

Öte yandan, MHP Başkanlık Divanı adına Gün Sazak, Sadi Somuncuoğlu, Nevzat Kosoğlu, Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret ederek, «İstanbul'da MHP'lilere karşı yürütülen saldırı olayları» konusundaönlem alınmasını istediler.

5- Milli Eğitim Balkanlığı'nda yeni tayinler yapıldı ve Müsteşarlığa Abdullah Nişancı, Teftiş Kurulu Başkanlığı'na Mehmet Alptekin,Müsteşar Yardımcılığına Saim Hekimoğlu, Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne Kenan Kolukısa getirildi.

6- Finlandiya Hükümeti'nce sağlanan 8 milyon Finmarklık krediye ilişkin anlaşma Hazine Genel Müdürü Aysel Öymen ve Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Eric Slotte arasında imzalandı.

7- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun son bildirisi üzerine yaptığı açıklamada,«TİSK'in 1930'ların faşist Almanyasmın özlemini çektiğini» öne sürerek, «İşverenler Konfederasyonu'nun açıklamasında yalnızca iki şey eksik kalmıştır; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin ve Anayasa'nmtümüyle yerle bir edilmesi ve parlamento yerine kendilerinin ülkeyi yönetmesi» dedi.

8- Dışsatım işlemleri, Karadeniz Bölgesi Fındık İhracatçıları Birliği'nce yürütülen ve 28 Eylül 1979 itibariyle gümrüklerce iade edilen belgelere göre; 1979'daki fındık ürününden 430 ton iç fındık dışsatımı yapıldı ve karşılığında Türkiye'ye 48 milyon lira girdi.

9- Akdeniz Bölgesi'nin narenciye yöresi olan Alanya İlçesi'ndenson iki ay içinde Avrupa ve Doğu Bloku ülkelerine 76 milyon liralık limon dışsatımı yapıldı.

10- Hürriyet Gazetesi’nde yer alan Cüneyt Arcayürek imzalı birhaberde; «CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, kızkardeşi Hacer Asude Aral, CHP eski Kadın Kolları Başkanı Güler Gürpınar ve Anadolu Ajansı Genel Müdürü'nün esi Canan Yıldız ile arkadaşlarının kurduğu Takım ve El Sanatları Üretimi Sanayii Ticaret A.Ş.'nin yağ dağıtımında etkin rol oynadığı, TARKO'nun Köylü Derneği'neverdiği yağların parasını bu şirketin topladığı» öne sürüldü.

11- 1 Mayıs 1977 tarihinde Taksim Cumhuriyet Alanı'nda DİSK'indüzenlediği miting sırasında meydana gelen ve 34 kişinin ölümü, 126 kişinin de yaralanması olayıyla ilgili olarak 98 sanık hakkında açılan dava,İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde başladı.

12- TÖB - DER İstanbul Şubesi eski Başkanı Talip Öztürk, görevyaptığı Karagümrük Ahmet Rasim Ortaokulu'nun önünde kimlikleri belirlenemeyen üç kişi tarafından vurularak öldürüldü.

Öte yandan, yurdun diğer kesimlerinde meydana gelen olaylardaüç kişi öldürüldü.

13- Haydarpaşa açıklarında Yunan Şilebi Evryali ile çarpışaraktutuşan Romen Tankeri İndependenta'da yangın sürerken, Marmara'dan avlanan balıkların bir süre daha yenilememesi ve gazlı duman yayılan bölgelerde camların açılmaması yetkililerce istendi. Bu arada, kaybolan 46 denizciden 4'ünün cesedi Zeytinburnu kıyılarına vurdu.

14- Resmi Gazete'de yayınlanan bildiride, «Bankalar Yasasındayapılan değişikliklerin uygulanmasında ortaya çıkabilecek bazı aksaklıkların ve banka ortaklarının gereken işlemlerini tamamlamaları ve sermaye yedek akçelerini yükseltmeleri için iki yıllık süre tanındığı» açıklandı.

15- Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçisi olarak Türkiye'de ikibuçuk yıl görev yaptıktan sonra İsviçre'ye atanmış olan Büyükelçi Ulrich Sahm, Türkiye'den ayrılmadan önce Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Türkiye halen bazı ekonomik güçlüklerle karsı karşıyadır.Federal Almanya, geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da bu güçlüklerin giderilmesinde Türkiye'ye yardımcı olacaktır» dedi.

16- Kıbrıs Türk Federe Devleti, Ortak Pazar Avrupa Komisyonu'naverdiği memorandumda, «Rum yönetimiyle yapılmış olan anlaşmanın ikinci döneme geçişinin ertelenmesini ve AET'nin Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin gereksinmelerini de dikkate alacak bir yöntem saptamasını» istedi.

17- ABD'nin İsçi Sendikaları Federasyonu olan AFLCIO'nun toplantısında konuşan Devlet Başkanı Jimmy Carter, İran Hükümeti'ni tedhişçilikle suçlayarak, Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nin işgalinde rehine alman Amerikalılara zarar geldiği takdirde, bundan tamamiyle İranHükümeti'nin sorumlu tutulacağını bildirdi.

18- AP Ajansı’nın New York'tan bildirdiğine göre; İran Hükümeti, dünyanın çeşitli yerlerine İran'dan hampetrol sevkeden Amerikanpetrol şirketlerine petrol satışını durdurdu. Bu arada, Ayetullah Humeyni, Fransız Televizyonu'na verdiği demeçte, «ABD, İran'a karşı olantutumunu değiştirmediği takdirde, daha yıpratıcı önlemler alacağız»dedi.

Öte yandan, bir kısmını Devrim Konseyi üyelerinin oluşturduğuİran'ın yeni hükümeti açıklandı.

19- AP Ajansı'nın Lapaz çıkışlı, haberinde, Bolivya'da 1 Kasımgünü sivil Devlet Başkanı Walter Guavera'yı devirerek basa geçen Albay Alberto Natusch'un, ordudan ve kongre üyeliği ile halktan gelenbaskılar sonucu görevinden istifa ettiği bildirildi.

17 Kasım 1979

1- Rahşan Ecevit'in Başkanı olduğu Köylü Derneği'ne yağ satışlarından gelir sağladığı ve bir paravan şirket kurulduğu haberleri ve iddiaları üzerine Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu'na gelirken gazetecilere yaptığı açıklamada, «Ticaret Bakam arkadaşımıza tahkikat açtırması için talimat verdim. Milletin hukukunu savunmakbizim millete taahhüdümüzdür» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Köylü Derneği'ne yağ dağıtımı yapıldığına ilişkinsorunu Genel Yönetim Kurulu'na getirdiğini ve her türlü denetim yapılabilmesi için bir komisyon kurulduğunu açıklayarak, «Eşimi veyadoğrudan veya dolaylı olarak beni hedef alan kumpanyada partimin enküçük bir zarar görmemesi için üzerime düşen her görevi yerine getireceğim» dedi.

3- Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Süleyman Demirel Başkanlığı'nda düzenlenen toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada, «Tütünekicisine yeniden balya avansının ödenmesini, ilaç, kömür, mazot, yağ,benzin, tüpgaz ve seker giıbi maddelerin vatandaşa yeterince ve zamanında ulaştırılması için her türlü önlemlerin zamanında alınmasının kararlaştırıldığı» bildirildi.

4- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Türkiye ile AET arasındaki ilişkilerde yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu kanısındayız. Türkiye, AET ile diyalogu sürdürmelidir. Kanımca Türkiye'nin ortak üye sıfatıyla, öbür ülkelere nisbetle bazıkolaylıklara ve ayrıcalıklara hakkı olduğu karşı tarafça kabul edilmeli,buna paralel olarak bize düşen bazı vecibelerin de yerine getirilme imkanları araştırılmalıdır» dedi.

5- MHP Gençlik Kolları'nın «4. Türk Gençlik Kurultayı»nda konuşan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «Ecevit'in 22 ayda tam birülkücü avı devri yaşattığını» öne sürdü.

6- MSP Genel Sekreter Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, Ankara'dabasına verdiği yazılı demeçte, «KTFD bağımsızlığını derhal ilan etmelidir» dedi.

7- Türk - İş'e bağlı 13 sendika Genel Başkanı tarafından ortaklasa basına yapılan yazılı açıklamada, «Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu»nun hükümetten istemlerine karşı çıkılarak, «TİSK Hükümetten işçi sınıfının kanı, canı pahasına aldığı tam demokratik hakların yok edilmesini istemektedir» denildi.

8- Yeni hükümete öneriler demeti halinde sunulan görüşleri içeren, «1980 yılının basında ekonomik bunalımdan çıkış» adlı raporda,Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Türkiye'nin içinde bulunduğuekonomik bunalımdan çıkacak güce sahip olduğunu, bunun için de devamlı kur ayarlamasına gidilmesinin, 2 milyar dolar dolayında serbestyoldan yurda giren dövizin yönlendirilmesinin, KİT'lerin durumununtekrar ele alınmasının gerekli olduğunu ileri sürdü.

9- Ziraat Bankası Genel Müdürü Turgut Erdem, Banka'nın 117.kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak Ankara'da basına verdiği demeçte,«Ziraat Bankası'nın toplam mevduatının 97 milyara ulaştığını ve dışişlemler yapan dünyanın 3000 büyük bankası arasında 131. sırayı aldığını» söyledi.

10- Rahşan Ecevit'in başkanlığındaki Köylü Derneği ile ilişkili veparavan şirket olarak iddia edilen «Üretim Tarım ve El Sanatları Üretimi Sanayi Şirketi» adına Ankara'da yapılan yazılı açıklamada, «Şirketin yağ dağıtımıyla ilgisi bulunmadığı, ancak bu şirkete üye olan Köy Der kooperatiflerinden bazılarına başka kooperatiflere olduğu gibi,TARKO tarafından yağ verildiği ve bu yağların resmi fiyattan halkaintikal ettirildiği» bildirildi.

11- CHP'de «Demokratik kitle örgütlerine baskı yapıldığı» yolundabir bildiri yayımlayan 34 parlamenterden 31'i, bir başka yazılı açıklamada bulunarak, «Kendi açıklamalarının yanlış yorumlandığını» bildirdiler ve «CHP'ye ve onun ilke ve amaçlarına bağlı olduklarını» bildirdiler.

12- Bandırma CHP İlçe Örgütü, Balıkesir CHP İli Yönetim Kurulukararı ile feshedilerek yerine yeni üyeler atandı.

13- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlık Divanı ileYönetim Kurulu seçimlerinde, Meclis Baskanlığı'na yeniden Adnan Türkay getirildi.

14- Halkevleri 9. Olağan Kurultayı, Ankara'da çalışmalarına başladı.

15- Yapı ve Kredi Bankası'nın sermayesi 1 milyar 200 milyon liraya çıkarıldı.

16- İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Tatbiki Jeofizik KürsüsüBaşkanı ve eski Maden Tetkik Arama Dairesi başkanlarından Prof. Mehmet Dizioğlu, İstanbul'da vefat etti.

17- Bursa'da meydana gelen olayda 1 işçi, Kayseri'de ise 1 öğrenci öldürüldü.

18- Haydarpaşa açıklarında Yunan Şilebi Evryali ile çarpışan Romen Tankeri İndependenta, kazanın üçüncü gününde aynı hızla yanmasına devam ederken, patlamadan sonra kaybolan tanker personelindencesetleri sahile vuranların sayısı 12'ye yükseldi.

19- Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET), Türkiye'ye çeşitli projelerde kullanılmak üzere 100 milyon dolar hibe etti.

20- ABD Başkanı Jimmy Carter, Bayan Juanita Kreps'in istifasıylaboşalan Ticaret Baıkanlığfna, Dünya Yahudi Kongresi Başkanı PhilipKlutznick'i atadı.

21- İranlı dini Lider Ayetullah Humeyni, Tahran'daki ABD Büyük-,elçiliği'ni 14 günden beri işgal altında tutan öğrencilere, zenci ve kadın olan Amerikalı rehineleri serbest bırakıp bunları Dışişleri Bakanlığı'na teslim etmelerini emretti.

22- REUTER'in Tahran çıkışlı haberine göre; Amerika'nın TahranBüyükelçiliği'nde 60 Amerikalıyı rehin tutan İranlı öğrenciler, İran televizyonuna yaptıkları açıklamada, devrik Şah Rıza Pehlevi'nin İran dışında herhangi bir ülkeye gönderilmesi halinde rehinelerin durumunun daha da kötüleşeceğini bildirdiler.

23- İran Dışişleri Bakanı Sadr'ın, geçtiğimiz cuma günü petrol faturalarında Amerikan doları yerine sadece Alman Markı, Fransız ve isviçre Frangı kabul edeceklerini açıklaması üzerine, Frankfurt borsasında ABD Doları değer kaybına uğradı.

24- AFP'nin Lapaz'dan bildirdiğine göre Bolivya'da darbeci AlbayAlberto Natusch istifasını açıkladıktan sonra. Kongre Başkanı Bayan Lidia Gueliler geçici Devlet Baskanlığı'na getirildi.

18 Kasım 1979

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil, bir rahatsızlığı nedeniyle, tedavi için Londra'ya gitti.

2- Partisinin Karabük ilçe Kongresi'nde bir konuşma yapan MHPGenel Başkanı Alparslan Türkeş, «Ecevit Hükümeti'nin esnafı ortadankaldırıp kend'i kurdukları ticari şirketleri aracı kılmak istediklerini» önesürerek, «22 aylık iktidarları döneminde yığılan suistimal, yolsuzluk,vurgun ve kaçakçılık, aynı zamanda Ecevit iktidarının yüz karası olarak tarihe geçecektir» dedi.

3- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, verdiği yazılıdemeçte, «Tüm memleket meselelerinin son ve en doğru çözümününMSP'yi iktidara getirmek olduğu anlaşılacaktır» dedıi.

4- Devlet Bakanı Koksal Toptan Karadeniz Ereğlisi'nde toplananAP Ereğli İşçi Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «Devletin herkademesi eli işleyen ve vatandaşı koruyan bir devlet haline getirileceğini» kaydederek, «Rüşvet, yolsuzluk ve kayırma ile amansız bir mücadeleverileceğini» söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, tüm yurttaki gece elektrik kısıntılarının kaldırıldığını, gündüz kısıntılarının ise en alt düzeye indirileceğini belirtti.

6- Gümrük ve Tekel Bakanı Ahmet Çakmak Ankara'da yaptığıaçıklamada. Bakanlığı bünyesindeki yolsuzluk araştırmalarına ağırlıkverdiğini söyleyerek, gümrüklerdeki yolsuzlukların peşini bırakmayacaklarını belirtti.

7- Maliye eski Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Başbakan Süleyman Demirel'in «Asgari Geçim İndirimi» vaadinin 'Sadece niyet' olduğunu» belirterek, «Madem asgari geçimindiriminden yanaydılar, niye Ecevit Hükümeti'nin bunu sağlayacakvergi reformunu engellediler» dedi.

8- CHP Ankara Milletvekili Bekir Adıbelli partisinden istifa etti.

9- CHP İzmir Milletvekili Ferhat Aslantaş da parti yararını zedeleyici yayın ve propaganda yapmak suçunu işlediği gerekçesiyle geçiciihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevkedildi.

10- DİSK'e bağlı Türkiye Genel İsçiler Sendikası Ankara 1. şubesinin 7. Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan DİSK Genel Sekre-

teri Fehmi Işıklar, «CHP içindeki muhalif terin partiyi olumlu bir çizgiye oturtmalarında sayısız yararlar olduğunu» savunarak, demokratikkitle örgütlerini bu savaşmada yardımcı olmaya çağırdı.

11- Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu MİSK Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı düzenlediği basın toplantısında, «Yeni Hükümetin ilk icraatlarından biri devleti işgalden kurtarmaktır» diyerek, «AP’nin seçimden evvel verdiği sözleri unutmaması gerektiğini», söyledi.

12- İslam Ülkeleri Ticaret Fuarı'nın ilki Ticaret Bakanı Halil Başoltarafından açıldı. 30 Kasım akşamına kadar sürecek olan fuara, 19 İslam ülkesi ile 62 yerli firma katıldı.

13- Ankara'nın Güdül ilçesi ile Kütahya'nın Emet ilçesi Hisarcıkkasabası ve Konya'nın Seydişehir ilçesi Gevrekli kasabasında yapılanBelediye Başkanlığı seçimlerini AP'li adaylar kazandı.

14- Hacettepe Üniversitesi'nden 3 bilim adamınca başlatılıp, MTAEnstitüsünce geliştirilen araştırmalar sonucunda, Karadeniz ve Van Gölü'nde dünya denizlerindekinden 20 kat fazla uranyum bulunduğununsaptandığı açıklandı.

15- Deniz Harb Okulu ve Lisesi'nin 206. kuruluş yıldönümü, Heybeliada'da Okul Komutanlığında yapılan törenle kutlandı.

16- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in adının da geçtiği «Yağ yolsuzluğu» iddiasıyla ilgili olarak, CHP GenelYönetim Kurulu üyeleri tarafından konuyla ilgili Meclis Araştırmasıaçılması için bir önerge hazırlandı.

17- Artvin'in Murgul ilçesinde iki grup arasında çıkan çatışmadasol görüşlü bir gencin öldürülmesinden sonra, bir grup AP İlçe binasınıbasarak Türk Bayrağı'nı yırttı. Malatya'da da so! görüşlü bîr eczacı, kalfası vurularak öldürüldü. Kocaeli'nde de Türk - İş'e bağlı Çimse - İşSendikası Kocaeli Şube Başkanvekili İsmail Baştürk, arabasının içindevurularak öldürüldü.

18- Haydarpaşa Mendireği açıklarında meydana gelen deniz kazası ileilgili soruşturmayı sürdüren Kadıköy Savcılığı, olaya neden olan Yunanşilebinin 1. ve 2. Kaptanı'nı, «Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu denizkazasına, bir tankerin patlayarak yanmasına, İstanbul Limanı'nda tehlikeye ve hasara yol açmak, 40 gemicinin kaybolmasına neden olmak»gerekçesi ile tutukladı.

19- AP Ajansı'nın bildirdiğine göre; Sovyetler Birliği'nin İtalya'yı,ülkeye yerleştirilmesi tasarlanan Amerikan nükleer füzeleri konusundauyardığı belirtildi.

20- İran'ın bundan böyle petrol karşılığında ödeme birimi olarakAmerikan Dolarını kabul etmeyeceğini bildirmesinin ardından bir açıklama yapan Suudi Arabistan Petrol Bakanı Zeki Yamani, petrol karşılığında dolardan başka bir para biriminin ödenmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

21- Bolivya'da, darbeci Albay Alberto Natusch'un istifa etmesi vebayan Lidia Guiler'in Devlet Başkanlığı görevine getirilmesinden sonrabir açıklama yapan ABD Hükümeti, bu ülkeye kestiği yardımı yenidenbaşlatacağını bildirdi.

19 Kasım 1979

1- Başbakan Süleyman Demirel, Hükümet Programını saat 15.00'de Millet Meclisi'nde, 17.00'de de Cumhuriyet Senatosu'nda okudu.

40 sayfalık küçük bir kitapçıktan oluşan Hükümet Programı'nda,«Can ve mal güvenliğinin sağlanması, Türkiye'nin baş meselesi» olaraknitelendirildi ve «Can ve mal güvenliği mutlaka sağlanacaktır» denildi.Ülkede huzur ve sükun sağlanıncaya kadar halen 19 ilde uygulanmaktaolan sıkıyönetime devam edileceği belirtilen Hükümet Programı'nda,devlet otoritesinin güçlendirilmesi amacıyla, «Fevkalade Haller Kanunu»ile «Devlet Güvenlik Mahkemeleri Kanunu» nün çıkarılacağı, ilgili yasalarda değişiklik yapılarak, yeni düzenlemelere gidileceği bildirildi. Programda ayrıca sendika ve Dernekler Kanunun değiştirileceği, İl İdaresi,Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri, Polis Vazife ve Salahiyet kanunlarınıngünün koşullarına göre yeniden düzenleneceği, 4. Beş Yıllık KalkınmaPlanı'nın değiştirilerek ülkenin ihtiyaçlarına en uygun yeni bir plan yapılacağı ifade edildi.

Hükümet Programı'nın giriş bölümünde, tüm siyasi partiler yurtsorunlarını çözümde, yardımcı olmaya çağrıldı.

2- CHP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Metin Tüzün, ANKAAjansı muhabirine, hükümete güvenoyu verilip verilmeyeceği konusunda yaptığı açıklamada, «Grubumuz henüz bir karara varmadı. Ancakarkadaşlarımın eğilimi hükümete red oyu verilmesi yönündedir» dedi.

3- MSP Grup Sözcüsü Şener Battal, Meclis kulisinde gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında, hükümet programı üzerindeki kişisel görüşlerini anlatarak, «CHP Hükümeti programındaki bazı cümleleri bu Hükümet aynen tekrarlamış» dedi ve Fevkalade Haller Kanunu'nun kamuhürriyetlerini inanç ve vicdan hürriyetlerini tahrip için kullanılmasınaizin vermeyeceklerini bildirdi.

4- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «Ecevit, hem eşinin gazetesine, kendi iktidarı döneminde verilen milyonlarca Liralık ilanın, hem de baldızının vediğer fikri yakınlarının hakkında ortaya atılan, yine kendi iktidar dönemine ait yolsuzluk ve suiistimal iddialarının hesabını derhal vermelidir»dedi.

5- Genelkurmay Genel Sekreterliği, bir açıklama yaparak, YüksekAskeri Şûra'nın, 26 - 28 Kasım'daki toplantı gündeminde halen uygulanmakta olan askerlik sürelerine ilişkin bir maddenin bulunmadığını bildirerek, Şûra'da yüksek öğrenim kurumu mezunlarının askerlik görevleri ile ilgili sorunlarına kalıcı çözüm getirecek hal tarzları üzerinde durulacağını açıkladı.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Münif İslamoğlu, Ankara'da verdiği demeçte, «Sağlık tesislerine işlerlik kazandırılacağını ve sokak politikasının dışarı atılacağını» söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bir genelge yayınlayarak,madenlerin devletçe işletilmesine ilişkin yasayla ilgili tüm işlemleri ikinci bir emre kadar durdurdu.

8- AP Antalya Milletvekili İhsan Ataöv, İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nda 10 bin tondan yukarı gemilerin geçişini yeni esaslara bağlayan bir kanun teklifini Meclis Baskanlığı'na verdi.

9- TÜBİTAK'ın bilim, hizmet ve teşvik ödülleri, Ankara'da düzenlenen bir törenle Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından sahiplerine verildi.

10- «Yağ olayı» olarak adlandırılan Üretim A.Ş. ile ilgili iddialarüzerine Ticaret eski Bakanı Teoman Köprülüler ile CHP Genel YönetimKurulu üyesi Uğur Alacakaptan, bazı iddiaların yalan olduğunu belirttiler.

11- TANSA Genel Müdürü, Mustafa Cengiz son günlerde ortayaçıkan yağ yolsuzluğu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, TANSA dışında bazı münferit belediyelere yağ verilmesinin dağıtım anarşisi yarattığını söyleyerek, bunun karaborsa ve yokluğu körüklediğini bildirdi.

12- MHP İstanbul Yönetim Kurulu üyesi ve AP eski Milletvekillerinden gazeteci yazar İlhan Darendelioğlu, Kumkapı'da işyerinden çıktığı sırada kimlikleri belirlenemeyen kişiler tarafından tabanca ile öldürüldü. Ankara ve Adıyaman'da meydana gelen olaylarda üç kişi öldürüldü.

13- Bir süre önce İstanbul Boğazı'nda Romen ve Yunan bandıralıiki geminin çarpışması olayını inceleyen bilirkişi raporunda Yunan şilebinin kaptanının büyük kusuru olduğunun saptandığı bildirildi. Diğeryandan yapılan açıklamada, kaza sırasında iki gemide de klavuz kaptan bulunmadığı belirtildi.

14- Dünya Bankasının «Türkiye bunalımından büyümeye» adlı raporunun gizliliğinin kaldırılarak, resmen yayınlanmasına ilişkin önerisi Hükümet tarafından kabul edilmedi.

15- Paris'te aralarında Türk Hava Yolları'nın da bulunduğu üç hava yolu temsilciliği bombalandı, can kaybının olmadığı olayı Ermenistan Kurtuluş Örgütü üstlendi.

16- KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay, Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, Rum liderliğinin BM'de Türk tarafı aleyhinde karar aldırması halinde, bazı önemli kararları almada tereddüt etmeyeceklerinisöyleyerek, «Bu durumda Maras'taki otelleri işletmeye başlarız» dedi.

17- Tahran'daki ABD BüyükElçiliği'nde 4 Kasım'dan beri rehin tutulan 98 kişiden 13'ü iki ayrı grup halinde serbest bırakıldılar. Dini Lider Humeyni de ABD televizyon şirketine verdiği demeçte, Şah'ın geriverilmemesi halinde, ellerinde kalan rehinelerin casusluk suçundan yargılanacaiklarım belirterek, Amerikan Büyükelçiliği için 'Casus yuvası'deyimini kullandı.

18- Carter yönetimi İran'ı uyararak, rehine diplomatların casuslukiddiası ile yargılanmalarının, uluslararası kanunlara aykırı olduğunu bildirerek, Şahın tedavisi bitmeden hiçbir yere gönderilemeyeceği açıklandı.

19- Romanya Komünist Partisi Genel Sekreteri Çavuşesku, Bükreş'te çalışmalarına başlayan 12. Parti Kongresi'nin açış konuşmasında,ülkesinin Karadeniz'de petrol bulduğunu bildirerek, 1981 - 1985 yıllarıarasında Romen Kıt'a Sahanlığı içinde petrol çıkarma işlemlerine başlanacağını bildirdi.

20 Kasım 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Prof. Dr. Ümit Doğanay'ın öldürülmesi üzerine İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Alp'egönderdiği mesajda, «Artık amacı ve yolları açıkça belli olan bu eylemlere karşı ulus ve devlet olarak, en etkin tedbirleri oluşturmak ve uygulamak gerektiğini bir kez daha hatırlatırım» dedi.

2- CHP Genel Yönetim Kurulu'nun toplantısında söz alan PartiGenel Başkanı Bülent Ecevit, «Hükümetin ciddi bir stratejisi yok. Biryandan yangın var, güçlükler var diyor, bir yandan renkli TV öneriyor.Bu nedenle bu iktidar kendiliğinden yıpranabilir ve genel seçimlerdenönce bize sorumluluk düşebilir» şeklinde konuştu.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Haluk Alp'e ayrı ayrı gönderdiği başsağlığı telgraflarında, «İstanbul'da öldürülen gazeteci yazarilhan Darendelioğlu'nun öldürülmesinin, basın özgürlüğüne ve demokrasiye, Profesör Ümit Doğanay'ın öldürülmesinin ise demokrasiye vedüşünce özgürlüğüne tahammülsüzlüğün örneği olduğunu» söyledi.

4- Yargıtay Büyük Genel Kurulu, İdarenin Danıştay'ca alınan yürütmeyi durdurma kararlarını infaz etmesi gerektiği kararını aldı.

5- ANKA Muhabirinin, Dördüncü Beş Yıllık Planının Hükümet tarafından değiştirilmesi ile ilgili sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, «Dördüncü Beş Yıllık Plan'da'ki tezatlar ortadan kaldırılacaktır» dedi.

6- Senato AP Grup Başkanvekili Cahit Dalokay ile üç arkadaşı,yağ konusu ile ilgili olarak eski Başbakan Bülent Ecevit ve Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler hakkında Meclis Soruşturması açılmasını istedi.

7- CHP İçel Milletvekili Ali Haydar Eyüboğlu, partisinden istifaetti. Bu arada, CHP'den istifa eden Ankara Milletvekilli Bekir Adıbelliise, AP'ye girdi.

8- Türk - İş 1. Bölge temsilciliği ile Türkiye Genel - İş Sendikasının ortaklaşa düzenledikleri «Sosyo - ekonomik sorunlar» adlı seminerAnkara'da çalışmalarına başladı.

9- Türkiye Demiryolu İşçileri Konfederasyonu DYF - İŞ ile TCDDGenel Müdürlüğü arasında süren uyuşmazlık anlaşma ile sonuçlandı.

10- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Faruk Erem, son günlerdeki cinayetlere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Tüm siyasal iktidarların cinayetler karsısında sorumluluk içinde olması, onların da anayasal çizginin dışında oldukları görünümünü vermektedir» dedi.

11- İslam Dünyası İslamiyetin 1399. yılını bitirerek, 1400. yılınagirdi. Böylece İslam Dünyası 15. yy'nı tamamlamış oldu.

12- Halkevleri 9. Kurultay'ında yapılan seçimde Genel BaşkanlığaAhmet Yıldız yeniden seçildi.

13- İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğanay, Etiler'de evinin önünde işine gitmek üzerebindiği makama otomobilinin içinde biri kadın 4 kişinin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

14- MHP Bakırköy İlçesi eski Başkanı Mehmet Başak kimlikleri belirlenemeyen kişilerce öldürüldü. Olaydan sonra saldırganları izleyeniki polisten biri de saldırganlar tarafından öldürüldü.

15- Gaziantep'te bir kahvenin taranması ile iki kişi, Elazığ'da biröğrenci, Ankara'da bir kuyumcuda çalışan iki kişi, silahlı saldırganlartarafından öldürüldü.

16- Almanya'da yayınlanmakta olan Die Welt Gazetesi, Türkiye ileilgili bir yorumunda, Batılıların Türkiye'nin ekonomik düzensizliğininsağlığa kavuşturulacağı inancında olmadıklarını öne sürerek, «Demirel,yalnız yurt dışından gelecek kapitalle, Türkiye'yi içinde bulunduğu bunalımdan çıkaramayacağını bilmelidir. Türkiye'nin bugün kredilerdençok köklü bir ekonomik reforma ihtiyacı vardır» görüşünü savundu.

17- Bağlantısız Ülkelere üye Cezayir, Küba, Guyana, Hindistan,Mali, Siri Lanka ve Yugoslavya tarafından hazırlanan ve BM Genel Kurulu'na sunulan, Kıbrıs'ta bulunan tüm yabancı askerlerin adayı terk etmesini öngören karar tasarısı, 5'e karşı 99 oyla onaylandı. Oylamada,Türkiye'den başka Bangladeş, Pa'kistan, Suudi Arabistan ve Cubuti temsilcileri de red oyu verdiler.

18- Şiddetli yağış ve seller, Yugoslavya ile Yunanistan'da can vemal kaybına neden oldu. Yunanistan'ın kuzeyinde olağanüstü durumilan edildi.

21 Kasım 1979

1- Milli Güvenlik Kurulu, Çankaya Köşkü'nde CumhurbaşkanıFahri Korutürk'ün başkanlığında yaptığı toplantıdan sonra bir açıklamada bulunarak, toplum huzurunun olağanüstü biçimde bozulduğunu, anarşi, törer, bölücülük ve yıkıcılığın etkisiz duruma getirilmesinin şart olduğunu belirtti ve «Yasalardaki eksikliklerin giderilmesini, mevcut yasaların tam ögemen kılınması için her türlü önlemin alınmasını» Hükümete tavsiye etti.

2- Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında yapılan BakanlarKurulu toplantısında, anarşik olayların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve Hükümet programında yer alan kanun tasarılarının Meclislere sevkedilmesi kararlaştırıldı.

3- Hicret'in 1400. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başbakan Süleyman Demirel, «Bugünün, İslam alemine ve Türk milletinehayırlı olmasını» diledi.

4- Bakanlar Kurulu kararnamesiyle, Kamu İktisadi Teşekküllerinde personele ödenmiş bulunan «Olağanüstü ikramiyelersin geri alınması kararlaştırdı.

5- Cumhuriyet Gazetesi'inde yer alan bir haberde, «İçişleri Bakanlığı'na bağlı bazı kuruluşlarda, Valiler ve Emniyet Müdürleri ile Bakanlık bünyesinde yapılacak atamaları saptamak üzere Faik Türün, ÖmerNaci Bozkurt ve Gültek'in Kızılışık'tan oluşan üç kişilik bir komisyonunkurulduğunun öğrenildiği bildirildi.

6- TARİŞ Genel Müdürü Erdinç Gönenç Milliyet Gazetesine yaptığı açıklamasında, «TARİŞ'in 1979 yılı içinde yaptığı ham yağ, rafineayçiçek yağı ve margarin dışalımına 69 milyon 413 bin 747 dolar ödendi» dedi.

7- AP Hükümet Programı ile ilgili olarak DİSK tarafından yapılanyazılı açıklamada, programdaki vaadlerin gerçekçi olmadığı ve sorunlara çözüm getiremeyeceği bildirilerek, «Program, sermayeye sınırsızalan tanımakta, tekellerin egemenliğini pervasızca pekiştirmekte, işçive emekçi kitlelerin hak ve özgürlüklerini daha da kısıtlayıcı özellik taşımaktadır» denildi.

8- Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Şide, ANKA Ajansı Muhabirine yaptığı açıklamada, «Hükümet Programı'nda yer alan Sendikalar Yasası'nın değiştirilmesi hassas bir konudur. Yasanın ıslah edilmesi gereken yanları vardır. Sendikal hakların kısıtlanması anlamında değişiklikhiçbir zaman kabul göremez» şeklinde görüşlerini bildirdi.

Öte yandan, Türk - İş Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, kısa adı ICFTU olan Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun Madrid'de başlayan Genel Kurul çalışmalarında Türk - İş'in Orta Doğu grubuna alındığı bildirildi.

9- Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Hükümet programını olumlu karşıladıklarını belirterek, «Ancak uygulamanın da aynı doğrultuda olması gerektiğini» bildirdi.

10- Enerji - İş Federasyonu Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Bakanlar Kurulu'nun ciddi önlemler almadan elektrik kısıntısınıkaldırdık demekle sorunun çözümlenmediğini, bunun da ötesinde meydana gelen arızaların sorumluluğunun çalışanlara yüklenmekle büyükbir sorumsuzluk gösterildiğini» belirterek, Ambarlı Santralı'ndaki ikigünlük fuel - oil'in bitmesi halinde Türkiye'nin karanlığa gömüleceğiniöne sürdü.

11- Üretim -Tarım ve El Sanatları Üretim Ticaret Sanayii AnonimŞirketi (Üretim A.Ş.) nin bir dilekçeyle Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak, «Delil tesbiti» istediği bildirildi.

12- Türkiye Ekonomi Kurulu'nca düzenlenen «Tarım kesiminin gelişmesi ve geleceği» konulu sempozyum, Ankara'da yapıldı.

13- Avrupa Uluslar Kupası için İzmir Atatürk Stadı'nda oynanarTürkiye Galler Milli Maçını, Türk Milli Takımı 1-0 kazandı.

14- Yedi ilde meydana gelen olaylarda ikisi polis, dokuz kişi öldürüldü.

15- THY'nin 160 yolcu ile İstanbul'dan Frankfurt'a hareket edenBoeing 727 tipi Adana adlı yolcu uçağı, uçuş sırasında ön iniş takımları yuva kapağının koparak uçması sonucu İstanbul'a geri dönerekYeşilköy Havalimanı'na zorunlu iniş yaptı.

16- Çocuk mahkemelerinin kuruluş, görev ve yargılama usullerinigösteren kanun. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- BM Genel Kurulu'nda Kıbrıs konusunda alınan karar sonucunda Lefkoşe'de basına açıklamada bulunan KTFD Başkanı Rauf Denktaş,«Rumların yanlış karar aldıklarını ve bunun ne Kıbrıs'a ne de kendileri-

ne bir yararı olmayacağını» belirterek, Kıbrıs sorununun çözüm yerininKıbrıs olduğunu vurguladı.

18- Dünyada sayıları 800 milyonu asan Müslümanlar, Hicret'inXV. yüzyılına girişini törenlerle kutlamaya başladılar.

19- Hicret'in 1400'üncü yılının ilk günü olan salı günü Kabe'denamaz kılınırken 2000'e yakın bir aşiret taraftarları mukaddes Ulu Camü'yi işgal ederek bir çok Müslümanı esir aldı. Daha sonra Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri'yle çatışmaya giren saldırganlar birçok rehineyi serbest bıraktılar.

20- Tahran'da ABD Büyükelçiliği'nde 17 günden beri rehine tutulan 49 Amerikalı diplomat ve elçilik görevlisinin casusluk iddiası ileyargılanacakları haberi üzerine ABD Başkanı Jimmy Carter'ın, «Rehinelerin en kısa zamanda bırakılmaması halinde iran'a askeri müdahalede bulunulabileceğini» ima ettiği; bu arada, Filipinler'deki ABD Denizüssünde bulunan dev uçak gemisi Kitty Hawk ile çok sayıda savaş gemisinin Umman Denizi'nde bulunan Midway uçak gemisi ile buluşmaküzere üsten ayrıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Pakistan'ın Başkenti İslamabad'daki ABD Büyükelçiliği, çoksayıda Pakistanlı ve İranlı öğrenciler tarafından basıldı. Baskın sırasında öğrencilere engel olmak isteyen bir Amerikalı deniz piyade eri öldürüldü. Olaylar sırasında elçilikte bulunan 100 kadar Amerikalı, Pakistanlı askerlerin yardımı ile damdan kaçırıldı.

22 Kasım 1979

1- Başbakan Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı AlparslanTürkeş ve MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, ayrı ayrı verdikleri demeçlerle Kabe'nin işgalini kınadılar.

2- CHP, TBMM Ortak Grubu toplanarak, Ecevit Hükümeti'ninuygulamalarını ve Demirel Hükümeti'nin programını görüştü. Toplantıdasöz alan Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Ben hiçbir zaman örtülüMC'ye yeşil ışık yakmadım. Önlemek için de Demirel'e bazı önerilerdebulundum, alternatifleri olduğunu söyledim. MC'nin sakıncalarına değindim. Bu alternatifleri söylerken asıl amacım, örtülü MC'nin kurulmasını önlemekti» dedi.

3- Balkanlar Kurulu'nun toplantısında, anarşik olayların önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması ve Hükümet programında yer alankanun tasarılarının Meclis'lere ivedilikle sevkedilmesi kararlaştırılırken,DGM ile Sendika ve Dernekler Kanunu'nda yapılacak değişikliklere ilişki kanun tasarılarının öncelikle ele alınması üzerinde duruldu.

4- Mardin Çimento Sanayii T.A.Ş. işyerlerinde Çimse - İş Sendikası'nca alınan lokavt kararının uygulanması Bakanlar Kurulu'nca 30gün süreyle ertelendi.

5- Millet Meclisi'nde Demirel Hükümeti programı üzerindeki görüşmeler sırasında MSP adına görüşlerimi açıklayan Parti Genel Başkanı Necmettin Erbakan, «Bu hükümet, kırmızı çizgiyi geçmediği müddetçe, bütün Meclis yardımcı olacaktır. AP Hükümetinin çalışmalarınıdestekleyeceğiz. Beyaz oy vereceğiz. Ama hatası ve kusuru olursa, hatabizde değil, seçmenin bir kısmmdadır» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Düzce İlçeKongresi'nde yaptığı konuşmada, «Anarşiye artık dur demenin zamanıçoktan gelm;iş, hatta geç bile kalınmıştır. Anarşiye karşı çıkmak, nereden gelirse gelsin her türlü şiddet hareketinin karsısında yer almakve bunu siyasi partileriyle, aydınlarıyla, basın mensuplarıyla, halkıylahep birlikte yapmak zorundayız» dedi.

7- Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye vereceği yaklaşık 18 milyon dolar tutarındaki kredinin anlaşması, Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdürlüğü ve Uluslararası İktisadi işbirliği örgütü Genel Sekreteri KayaErdem ile Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Genel Müdür Yardımcısı tarafından Ankara'da imzalandı.

8- CHP Grubu adına Demirel Hükümeti programı hakkında konuşan CHP Grup Başkanvekili Metin Tüzün, programın gerçekleri yansıtmadığını söyleyerek, «Seçimlerde AP kazanmamış, CHP kaybetmiştir. AP gerçekten demokrat olsaydı. CHP'nin koşullu tartışmalı desteğiile hiç bir komplekse 'kapılmadan bir azınlık hükümeti oluşturabilirdi» dedi.

9- CHP'den istifa eden İçel Milletvekili Ali Haydar Eyüboğlu AP'ye geçti. Böylelikle AP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 187'ye yükseldi.

10- İstanbul'da MHP Zeytinburnu İlçe Yönetim Kurulu üyesi Meriç Dikici, işine giderken, bir arabadan açılan yaylım ateşi sonucu öldürüldü. Gazetelere telefon eden kimlikleri belirsiz kişiler, THKP - Cadlı gizli örgüt adına cinayeti üstlendiler.

Öte yandan Adana, Ordu, Diyarbakır ve Artvin'deki olaylarda isetoplam 4 kişi öldü.

11- Silahlı bir saldırı sonucu öldürülen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Yaşar Doğanay'ın cenazesi törenle toprağa verildi.

12- Hafta basından bu yana Ankara'da bulunan AET KomisyonuDış ilişkiler müdürlerinden Pierre Duchateaux ile tekstil uzmanlarındanJonathan Sheen, gayri resmi temaslarını bitirdikten sonra Türkiye'denayrıldılar.

13- Tahran'daki ABD Büyükelçiliğimde 49 Amerikalıyı 18 gündenberi rehine tutan öğrenciler, yaptıkları bir açıklamada, ellerindeki rehinelerin kurtarılması amacıyla, ABD tarafından askeri bir girişimde bulunulursa, bütün Amerikalıların öldürüleceğini bildirdiler.

Bu açıklama üzerine Beyaz Saray sözcüsü Jody Powell, Büyükelçilikteki 49 Amerikalıya bir şey olması halinde bundan İran yöneticilerinin sorumlu tutulacaklarını söyledi.

14- İslamabad'daki ABD Elçiliği ile diğer kentlerdeki Kültür Merkezlerinin ateşe verilmesi olayından sonra, ABD, Pakistan'daki bütünAmerikan diplomat ailelerini ve Pakistan'da mutlaka bulunması gerekmeyen Amerikalıları geri çağırdı.

23 Kasım 1979

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürkile yaptığı haftalık olağan görüşmeden sonra gazetecilere verdiği demeçte «Anarşi ve enflasyonun önlenmesi için parlamento zemininde vedışında alınacak önlemler konusunda, tüm partiler işbirliği yapmak zorundadır» dedi.

Demirel Hükümeti'nin programı, Cumhuriyet Senatosu'nun 6,5saat süren oturumunda görüşüldü. Görüşmelerin tamamlanmasındansonra eleştirileri cevaplamak için söz alan Başbakan Süleyman Demirel, «Azınlık Hükümeti'nin demokrasimiz için olgun bir aşarna» olduğunu ve zor şartlar altında olan Türkiye'nin bundan önceki yıllarda daçok kolay şartlar altında bulunmadığını» söyledi.

2- Hükümet programı üzerindeki Millet Meclisi görüşmelerininsabaha karsı tamamlanmasından sonra eleştirileri yanıtlayan BaşbakanSüleyman Demirel «CHP'den de işbirliği istiyoruz. Türkiye'nin büyükmeselelerini konusalım. Her konuyu konuşalım demiyorum. Ama yüzmesele içinde iki üç konu konuşalım. Bunları halledersek milletin rejime ve meclise itimadı artar» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis'te gazetecilerle yaptığısöyleşide, «Kendi içimizdeki muhalefeti bir bitirsek, gerçekten iktidarakarşı muhalefet yapacağız» dedi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit,Kabe'nin silahlı saldırıya uğraması konusunda verdiği demeçte, «Dünya Müslümanlarınınkıblesi olan Kabe'nin uğradığı saldırı son derece üzücüdür. Hele bu çirkin saldırının Hicri 15. y.y.'ın başlangıcına rastlaması tüm İslam aleminin üzüntüsünü büsbütün arttırmaktadır» dedi.

4- Avrupa Konseyi Komitesi'nin 6.5. Dönem toplantılarına katıldıktan sonra yurda dönen Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, yaptığıaçıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakam ile Brüksel'de 12 Aralık'ta ya-'pılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında görüşeceğini söyledi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Münif İslamoğlu, TercümanGazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Tam Gün Yasası'nın kaldırılacağını vehekimin kırılan itibarının düzeltileceğini» söyleyerek, yeni Sağlık Personel Rejimi'nin çıkarılacağını bildirdi.

6- İstanbul Zeytinburnu'nda sol, Maltepe semtinde sağ görüşlüiki genç saldırganlar tarafından öldürüldü.

7- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta yayınlanan Halkın SesiGazetesine verdiği demece, BM'nin Kıbrıs konusunda aldığı kararın uygulanacak yönü olmadığını belirterek, Kıbrıs Rum yönetiminin, Türktoplumunun tüm haklarını gasp etme eylemi karsısında, Kıbrıs'ta bağımsız bir Türk Devleti kurulması zamanının geldiğini söyledi ve bukararın Türk Hükümetine de kabul ettirilmesi gerektiğini bildirdi.

8- ABD Hükümeti'nin İslamabad'daki ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıdan sonra bu ül'kede kalması zorunlu olmayan personelin, Pakistan'ı terketmesi yolunda alınan kararın ardından, 400 kadar Amerikalı, özel bir uçakla Washington'a hareket etti.

9- Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Muhammed Yamani, Riyad Radyosunda yaptığı açıklamada Mescid - Ül Haram'da, denetiminsağlandığını ve saldırganların tutuklandığını bildirdi. Diğer yandan başka bir saldırgan grubun Medine'deki Hazreti Muhammed'in kabrine karsı bir baskın düzenlemek istedikleri, ancak bunu başaramadıkları açıklandı.

10- Tunus'ta toplanan Arap ülkeleri konferansı nihai bildirisinde,ABD'nin Arap ulusuna karşı sinsi planlar uyguladığı bazı girişimlerdebulunduğu belirtilerek, bu ülkenin konferansa katılan Arap ülkeleri tarafından kınandığı bildirildi.

24 Kasım 1979

1- Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed El Avadi,Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret ederek, Kabe'nin Mehdiciler tarikatı mensupları tarafından basılması hakkında bilgi verdi.

2- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, DGM'lerin kurulmasınailişkin olarak yaptığı açıklamada, «DGM'lerin kuruluşuna, CHP'nin detemelden karşı çıkmadığını» öne sürerek, Ecevit Hükümeti'nce, anarşiyiönleme paketi içinde bulunan İhtisas Mahkemelerinin de DGM'lerdenfarkı yoktur» dedi.

3- DP Genel Başkanvekili Faruk Sükan, Ankara'da verdiği demeçte, anarşi için Siyasi Parti yöneticilerinin bir araya gelmeleri gerektiğinibelirterek, «Memleketimizde terörist hareketlerle yıkıcı faaliyetler, ihtilalci hareketlerde olup, asıl hedefleri devleti çökertmek ve siyasi iktidara el koymaktadır» dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kısatlıoğlu, ANKA Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, enerji ve akaryakıt tasarrufu sağlanması amacıyla, Almanya'dan bu konudaki önlemleri içeren bir dosyagetirttiğini ve ayrıca madenlerin devletleştirilmesi yasasının iptalini öngören bir yasa tasarısının hazırlanmakta olduğunu bildirdi.

5- İslam ülkeleri 1. Ticaret Fuarı nedeniyle İstanbul'da bulunan14 İslam ülkesi Ticaret Bakanlarının katıldığı bir toplantıda konuşanTicaret Bakanı Halil Başol, «İlk düşündüğümüz şey, Türkiye'de üretimiarttırıcı tedbirlerdir. Bunun başında da Türkiye'de kurulu sanayii; kapasitesine uygun düzeyde üretime geçirmek gelmektedir» dedi.

6- Adalet Bakanı Ömer Ucuzal, Ankara'da yaptığı açıklamada,Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kurulmasına ilişkin çalışmaların hızlayapıldığını belirtti ve «Bu tasarı Anayasa'nın 136. maddesindeki tümhususları ve Anayasa Mahkemesi'nin DGM'ler konusundaki görüşleriistikametinde olacaktır» dedi.

7- Ankara Ticaret Odası Başkanlığı'na Turgut İlhan seçildi.

8- Gazeteci Ahmet İhsan Bahçıvangil İstanbul'da öldü.

9- Ankara'da meydana gelen iki ayrı olayda üç kişi, Samsun'dabir kişi, Gaziantep'te iki kişi, Kayseri'de bir kişi öldürüldü.

10- BM'deki, Kıbrıs görüşmelerinden dönerken Frankfurt'a uğrayan KTFD Dışişleri, Savunma ve Turizm Bakanı Kenan Atakol, yaptığı açıklamada, BM'deki son oylamaya değinerek, «Bu kararı tamamenaleyhimizde bir karar olarak görmek hatalıdır. Rumlar BM'de istediğinibulamamıştır. Geçen yıllara oranla bizim lehimize gelişmeler var. Dünya artık Kıbrıs Türkünün davasını anlamıştır» dedi.

11- Federal Almanya'da bulunan Sovyet Dışişleri Bakanı AndreiGromiko, Bonn'da düzenlediği basın toplantısında «NATO Avrupa'yanükleer füzeler yerleştirmeye karar verdiği takdirde, silahsızlanma görüşmelerini açmak için oluşturulan ortam, temelden yok edilmiş olur»dedi.

12- Bolivya'da darbeci Albay Natusoh tarafından Kara KuvvetleriKomutanlığına getirilmiş olan General Luis Garcia Meza'nın Devlet Başkanı Bayan Lidia Gueiler'e karsı ayaklandığı bildirildi.

13- Romanya Devlet Başkanı Çavusesku, partisinin 12. Kongresinde Romen Komünist Partisi Genel Sekreterliğine yeniden seçildi.

25 Kasım 1979

1- Altıncı Demirel Hükümeti, Millet Meclisi'nde 208'e karşı 229oyla güvenoyu aldı. Oylamaya 438 Milletvekili katıldı. MSP'den Abdülkadir Kaya çekimser oy kullandı. Oylamada Bağımsız Milletvekillerininbiri hariç, diğerleri red oyu kullandılar. Bağımsız Siirt Milletvekili Abdülkerim Zilan ile CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu oylamada bulunmadılar.

Bu arada, CHP'den İçel Milletvekili Yusuf Ziya Ural, İzmir Milletvekilleri Mustafa Öztın ile Akın Simav ve Zonguldak Milletvekili BurhanKaraçelik, Hatay Milletvekili Öner Miski ve Ankara Milletvekili KenanDurukan oylamaya gelmediler.

Ayrıca, Ankara CHP Milletvekili Cengiz Şenses, Demirel Hükümeti programına kabul oyu verdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, güvenoylamasından sonra yaptığı konuşmada, «14 Ekim seçimlerinden meydana gelen durum üzerinebir Hükümet sorunu ortaya çıkmıştı. Şimdi Hükümet sorunu çözümekavuşmuş bulunmaktadır. Zor ve ağır şartlar altında görev yapacağımızı biliyoruz. Cenab - ı Allah'ın bize yardımcı olacağına inanıyoruz» dedi.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Yankı Dergisi'ne yaptığı açıklamada, «Sağcı ve solcu tedhişçilerin amacının Türk Devleti'ni yıkmakolduğunu» söyleyerek, «Tedhiş sağdan gelsin, soldan gelsin, neredengelirse gelsin, karşısındayız» dedi.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, Yankı Dergisi'ninturizm konusuna ilişkin sorularını yanıtlarken, turizmin geliştirilmesihakkında, «Yabancı sermayeyi mutlaka getirmek lazım» dedi ve bunutemin etmenin de bir başarı sayılacağını bildirdi.

5- CHP Meclisi Grubu, güvenoylamasından sonra ikinci grupBaşkanvekil'ini seçmek üzere toplandı. Ancak üç tur yapılmasına rağmenadaylar, gerekli çoğunluğu alamadılar.

6- AP Meclis Grup Başkenvekilleri Dr. Oğuz Aygün ve GıyasettinKaraca, Hükümetin güvenoyu almasından sonra verdikleri ortak demeçte, «Türk Parlamentosu fevkalade mesuliyet ve görevlerin karşısında,milletimize layık seviyede bir çalışma yılı idraki içinde olmalıdır» dediler ve tüm Milletvekillerini birlikte çalışmaya davet ettiler.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu'nda Parti Genel Başkan, Bülenthakkında basına demeçler veren İzmir Milletvekili Ferhat Aslantaş'ın soruşturma sonuçlanıncaya kadar parti üyelerine tanınan haklardan yararlanamayacağı, grup toplantılarına da katılamayacağı doğrultusunda karar alındı.

7- CHP İzmir Milletvekili Akın Simav ve Mustafa Öztin partilerinden istifa ettiler. CHP Ankara Milletvekili Cengiz Şenses, Grup kararmauymadığı gereçesiyle ve kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na verildi.

8- Haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlayan TARKO Araştırmave Planlama Grup Başkanı Aydın Gürpınar, TARKO'nun, ülke tüketiminin ancak yüzde 12'si kadar yağ dağıttığını söyleyerek, «TARKO'nunyağ darlığında bir neden olduğunu öne sürenler, TARKO'nun yağ dağıtımından ötürü çıkarları bozulanlardır» dedi.

9- Milliyet Gazetesi'nin Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdiİpekçi'yi vurarak öldürmekten sanık Mehmet Ali Ağca, Kartal - MaltepeAskeri Cezaevi'nden kaçtı.

10- Ankara Yenimahalle'de 1977 yılında bir operasyon sonucu yaralı olarak ele geçen ve hastanede ölen yasa dışı Türkiye İsçi KöylüKurtuluş Ordusu (TİKKO) liderlerinden Zeki Şerit’in ölüm yıldönümüile ilgili bombalı pankart hazırlayan aynı örgüt üyesi iki kişi, bombanınpatlaması sonucu parçalanarak öldüler.

11- Tercüman Gazetesi'nden Özdemir Kalpakçıoğlu'nun Atina'danverdiği habere göre; Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, ABDBaşkanı Carter'a gönderdiği bir mektupta, Carter'ı Türk dostu olmaklave Ege'deki Yunan çıkarları konusunda hassas olmamakla suçladı.

12- Tercüman Gazetesi'nden Abdullah Azizoğlu'nun Lefkoşe'denbildirdiği bir habere göre; KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın Türk toplumunun, «Bağımsızlık ilanı noktasına» geldiği yolundaki açıklaması ve bağımsız Türk Devleti'nin ilanı durumunda kullanılacak bayrağın dünyabasınına tanıtılması üzerine, Rum yönetimi dünya çapında kampanya açtı.

13- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran'daki Birleşik Amerika Büyükelçiliği'ni işgal eden öğrencilerin sözcüsü, AmerikanKongre üyesi George Hansen'in rehineleri ziyaret etmesine izin verildiğini bildirdi. Hansen, görüşmeden sonra rehinelerin iyi olduğunu söyleyerek, «Ancak rehineler çok kaygılı. Büyükelçilik'ten çıkmak istiyorlar. Ayrıca ailelerinin de, kendilerinin iyi olduklarını bilmelerini istiyorlar» dedi.

14- UPI New York çıkışlı haberinde, Polonya Haberalma Teşkilatıeski Şefi Albay Michael M. Goleniewski'nin, «SSCB'nin 1950'lerde Şiilerin arasına sızdığını ve bu yıllarda Ayetullah Humeyni'nin bir Rusajanı olduğunu» öne sürdüğünü bildirdi.

26 Kasım 1979

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, «Parti içinde tüzük değişikliği için hazırlıklara başlandığını» bildirerek, «Partiden istifa edenleri bir kayıp saymadıklarını» söyledi.

2- Yüksek Askeri Şura çalışmalarına başladı.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, «Can ve mal güvenliğini sağlamak için ilk tedbirleri almayabaşladık. Her geçen gün bu tedbirlerin yenilen alınacak ve bunlarınolumlu sonuçları kısa zamanda görülecektir» dedi.

4- Maliye Bakanı İsmet Sezgin, "İKA Ajansına verdiği demeçte,«Fiyat artışlarının makul oranlara indirilmesine çalışılacağını, vergilendirme yapısında kamu gelirlerini artırıcı ve vergi yükünün adil dağılımını sağlayıcı değişikliklerin süratle ele alınacağını» söyledi.

5- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, Ankara GazetecilerCemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulederek bir süre görüştü. Küntay, görüşme sırasında yaptığı konuşmada,«Turizme dar boyutlar içinde bakmıyoruz. Turizmi petrol kadar önemlibir kaynak olarak görüyoruz» dedi.

6- Adalet Bakanı Ömer Ucuzal Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, 7 bölgede birer devlet güvenlik mahkemesi kurulacağını bildirerek, «Kurulmasında zorunluluk bulunan DGM'lerin çalışma şekliAnayasa'nın doğal yargıç prensibiyle çatışmamaktadır» dedi.

7- Gençlik ve Spor Bakanı Talat Asal, bir genelge yayınlayarak,«Bakanlığa ait kuruluşlarda siyasi faaliyette bulunmanın kesinlikle yasakolduğunu» bildirdi ve «Atatürk ilkelerine sadık kalmak en kutsal görevimizdir» dedi.

8- Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Erdal Atabekİstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Tam Gün Yasası'nın kaldırılmaması gerektiğini savunarak, «Ancak yasada yapılan yanlışlık veişlerliğini azaltan etkenlerin kaldırılması gerektiğini» söyledi.

9- Danıştay Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ülgen, yaş haddinidoldurması nedeniyle emekliye ayrıldı.

10- Köln belediye Başkanı Szigler, İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil'in konuğu olarak İstanbul'a geldi.

11- İstanbul'da meydana gelen olaylarda 2 işçi, 2 memur ve biröğretmen, Ankara'da da bir Hukuk Fakültesi öğrencisi öldürüldü.

Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'yi öldürmekten sanıkMehmet Ali Ağca'nın Kartal Cezaevi'nden kaçmasından sorumlu görülen 27 kişinin İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde yapılan duruşmaları sonunda 2 subay, 1 assubay ve 11 er tutulandı.

Öte yandan, Milliyet Gazetesi’nde yer alan bir haberde MehmetAli Ağca'nın, gazeteyi iki kez aradığı ve bir mektup göndererek «Kaçma amacının, yurdumuza resmi bir ziyaret için gelen Papa'yı öldürmekolduğunu» öne sürdüğü bildirildi.

12- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Katar'da çalışmalarına başlayan 3. Siret- i Nebi Konferansının açış konuşmasını yaptı. Erbakan, konuşmasında, «İslam ülkelerinin bir diriliş devresi yaşadıklarına dikkati çekerek, bu dönemin kendine özgü sorumluluk ve güçlükleriolduğunu» söyledi.

13- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim İran'daki son gelişmeleryüzünden dünya barışının tehlikede olduğunu öne sürerek GüvenlikKonseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

14- İran dini Lideri Ayetullah Humeyni, Tahran'da devrim muhafızlarına hitaben yaptığı konuşmada, «ABD'ye karşı mukaddes cihad'ıbaşlattığını» ilan etti.

15- Cidde - Karaçi seferini yapmakta olan Pakistan Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı, havalandıktan kısa bir süre sonra Cidde Havaalanı'na düştü. Kazada, 11 mürettebat ve 140 yolcudan kurtulan olmadı.

27 Kasım 1979

CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Bir parti kendi ilkelerinden, programından Kurultay kararı ile ayrılırsa, milletvekilinin o partiyi terk etmesi normal olur»diyerek, «Kendisi transfer yapınca bunu başarı, başkası yapınca ayıpilan etmek tutarsızlıktır» dedi.

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, GünaydınGazetesi'ne yaptığı açıklamada, «OPEC'in petrole yapacağı zammı Türkiye'de halka yansıtmayacağız» dedi ve yeni petrol yataklarının bulunması için her türlü imkanın kullanılacağını, gerekirse Petrol Yasası'nındeğiştirileceğini söyledi.

2- Çeşitli terör eylemleri ile Anayasa'nın öngördüğü özgürlükleriortadan kaldırmaya ve böylelikle Anayasa nizamını kısmen ilgaya cebren teşebbüs ettikleri iddiasıyla İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan ülkücü sanıklar Şerafettin Afşar, Mustafa Baki Gülcan ve Veli Can Oduncu hakkında Askeri Savcı tarafından idamkararı istendi.

3- İstanbul'da iki, Tarsus, Manisa, Urfa, Kahramanmaraş, Antakya ve Antalya'da meydana gelen olaylarda da toplam 9 kişi öldürüldü.

4- Paris'te yayınlanmakta olan Le Figaro Gazetesi, Türkiye'nin iranolayları karşısındaki tutumunu ele aldığı bir yorumunda, «Türkiye, İranolayları sırasında laik devlet olduğunu kanıtladı» görüşünü savundu.

5- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldheim'ın çağrısıüzerine, İran'da rehin olarak bulunan ABD Büyükelçiliği mensuplarınındurumunu görüşmek için toplanan BM Güvenlik Konseyi çalışmalarınabaşladı.

6- Harp Okullarına kanuna uygun olarak muvazzaf subay yetiştirme esaslarını belirleyen Harp Okulları Yönetmeliği, Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

28 Kasım 1979

1- Vatikan Devlet Başkanı Papa II. Jean Paul, Türkiye'ye resmibir ziyarette bulunmak üzere geldi. Papa, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürktarafından resmi bir törenle karşılandı ve Korutürk'ün «Sizi Türkiye'degörmekten ve karşılamaktan mutluyuz» sözleri üzerine «Zatıalinizin sağlığı ve Türkiye'nin refahı için» diyerek Türk Toprağı'nı öptü.

2- Başbakan Süleyman Demirel, AP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşmasında, «Memleket yanıyor. Herkes bize güvenmeye devam etmelidir. Doğru olanı yapacağız» dedi.

3- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Hasan Fehmi Güneş'in Senato'da yaptığı konuşmada öne sürdüğü iddiaları yanıtlamaık amacıyla düzenlediği basın toplantısında, «120 kişilik cinayetlistesi iddialarının asılsız olduğunu» öne sürdü ve «Bazı olayları politik sermaye yaparak sömürmek doğru değildir» dedi.

4- Yüksek Askeri Şura'nın 26 Kasım'da başlayan olağan toplantısı sona erdi. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, yedeksubaylukla ilgili yeni bir yasa tasarısının hazırlanmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

5- Danıştay Başkanlığından emekli olan İsmail Hakkı Ülgen Cumhurriyet Gazetesine yaptığı açıklamada, «Danıştay asla idarenin karşısında değildir, özellikle Anayasal görevi gereği bir yandan idareye verdiği düşünceler ve yaptığı incelemelerle, öte yandan yarağı denetimi yoluyla idarenin yasallığını sağlamakla görevli bir kuruluştur» dedi.

6- Filistin Halkıyla Dayanışma Uluslararası Günü nedeniyle biraçıklama yapan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, «Ortadoğu'da kalıcı barışın temel koşulu bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması ve işgaldeki Arap topraklarının boşaltılmasıdır» dedi.

7- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanlığı'na İbrahim Bodur, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Şaban Çavuşoğlu seçildi.

8- Kayseri'de meydana gelen olaylarda 6 kişi, Urfa'da ise bir kişiöldürüldü.

9- Türkiye ile Yugoslavya arasında imzalanan Ekonomik İşbirliğiÜçüncü Dönem Protokolü, Danimarka ile imzalanan kredi verilmesineilişkin anlaşma ve Sierra Leone ile imzalanan ekonomik ve teknik işbirliği anlaşmaları Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Yunanistan Hükümeti, Boğaz'da meydana gelen tanker kazasından suçlu bulunarak tutuklanan denizcilerle ilgili olarak Türk Hükümeti'ne gönderdiği protestoda, denizcilerin kefaletle serbest bırakılmasını istedi.

11- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Brejnev, Yüksek Prezidyum'da yaptığı konuşmada, 1979 tahıl ve diğer alanlardaki üretimin tahminlerin çok altında olduğunu ve dışarıdan tahıl ithal edileceğini söyledi.

12- ABD Büyükelçiliği'ni ellerinde bulunduran iranlı öğrencilertarafından yapılan açıklamada, İran'ın BM Güvenlik Konseyi toplantılarına temsilci göndermeyeceği bildirildi. Bu açıklamanın ardından daİran Radyosu, Devrim Konseyi'nin Dışişleriyle görevli üyesi Beni Sadr'ın görevinden alındığını ve bu görevi Sadık Kutbizade'nin yürüteceğiniduyurdu.

13- Yeni Zelanda Havayolları'na ait bir yolcu uçağının Güney Kutbu'na düşmesi sonucu, 271 kişi öldü.

29 Kasım 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Papa II. Jena Paul'u kabulederek bir süre görüştü. Papa, ziyaretinde yaptığı konuşmada, «Modernve laik Türk Devleti'nin sınırları içinde yasayan ayrı din ve cemaatleremensup kişilere tanıdığı fırsat eşitliğinden memnunluk duyduğunu» belirtti.

2- Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında yaptığı toplantıdan sonraki açıklamasında, «1980 Bütçesi üzerindekigörüşmelerin tamamlandığı ve Meclislere şevkinin kararlaştırıldığı» bildirildi.

3- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Kayseri’de meydanagelen son olaylara ilgili olarak verdiği demecinde, «Anarşiye karşı köklü tedbirlerin alınması için kaybedilecek gün ve saat kalmamıştır. Kanun yapanlar kanunları çiğner, anarşi TBMM'nin çatısı altına girerse,bir savcı aşırı örgüt mensuplarının diliyle konuşursa, anarşi yayılmayadevam eder» dedi.

4- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «Son günlerdeki şiddet eylemlerinin önlenmesi içiniktidarıyla, muhalefetiyle hepimizin üzerine düşeni yapması gerektiğineinanıyorum» dedi ve «Katilin milliyetçisi veya devrimcisinin olamayacağını, Devlet gücünün tam bir yansızlıkla suç isleyenlerin karşısına çıkması gerektiğini» bildirdi.

5- Yargıtay Büyük Genel Kurulu, görevinden alınan kamu görevlilerinin Danıştay'ca yürütme kararı alması ve kararın ilgililerce uygulanmaması halinde tazminat davası açabileceklerine ilişkin içtihadı birleştirme kararı aldı.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, İKA Ajansımuhabirine yaptığı açıklamada, «İnşa edilmekte olan ve işletime açılmadurumunda olup da sürüncemede kalan bütün barajların kısa sürededevreye sokulacağını» söyledi.

7- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Cemal Külahlı Ankara'daçalışmalarına başlayan 1. Ulusal Zirai Mücadele İlaçları Sempozyumu'nun açılış konuşmasını yaparken, «Tarımsal mücadele yapılmadığı takdirde yılda 80 milyar liralık ürün kaybı doğacağını» söyledi.

8- Ankara Belediyesi'nin ilkokullar arasında açtığı gazete kağıdıtoplama kampanyası sonunda elde edilen kağıtların değerlendirilmesiyle bastırttığı çocuk kitaplarının dağıtımı, Milli Eğitim Bakanlığı'nca «Talim Terbiye Dairesi'ne kontrolundan geçmediği» gerekçesiyle durduruldu.

9- Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yenidenMehmet Yazar seçildi.

10- İstanbul'da bir fabrika müdürü ve bir öğrenci öldürüldü.

11- Kayseri'de önceki gün ve dün meydana gelen olaylarda 10 kişinin öldürülmesi, 11 kişinin de yaralanması üzerine Kayseri Valiliğisokağa çıkma yasağı koydu ve tüm kahveler kapatıldı. Bu arada, olayları yerinde incelemek amacıyla 6 kişilik bir parlamenter grubu Kayseri'ye gitti.

12- 3 Temmuz 1978 günü Tuncay Yasayacak adlı devrimci olduğubildirilen bir öğrenciyi öldüren ülkücü Vedat Kasımlar, SıkıyönetimMahkemesi'nce 24 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

13- Resmi bir ziyaret için ülkemizde bulunan Papa II. Jean Paul,Ankara'deki Vatikan Büyükelçiliği'nde Katoliklere verdiği vaazda, «Bugün artık sosyal adalet, özgürlük, doğruluk, ve manevi değerler çevresinde birleşmek zamanıdır» dedi ve «Tek Allah'a inanan Müslümanlarla Hristiyanların arasındaki bağların güçlendirilmesi» dileğinde bulundu.

Papa II. Jean Paul, Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra, İstanbul'a gitti. Çok sıkı güvenlik önlemleri ile Topkapı, AyasofyaSaraylarını gezen Papa, Fener Rum Patrikhanesi'nde de bir konuşmayaptı.

14- Filistin Halkıyla dayanışma günü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen FKÖ Ankara temsilcisi Abu Firaz, «Papa'nm Türkiye ziyaretinin dünyadaki Müslüman ve Hristiyan yakınlaşmasının olumlu biradımı olduğunu» kaydetti ve «Türkiye'nin Filistin davasına her zamandestek olacağına inanıyorum» dedi.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, Lefkoşe'de Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan beş ülkenin Büyükelçilerini çağırarak, KTFD Başkanı Denktaş'ın bağımsız bir Türk Devleti kurulmasıyla ilgili açıklamasını şiddetle protesto ettiğini bildirdi.

16- ABD Başkanı Carter, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, İran Dini Lideri Humeyni'yi, Elçilik baskın olayının kişisel sorumlusu olarak tuttu ve «Şah'a ABD'ye geliş izninin kendisinin verdiğini bundan pişmanlık duymadığını» söyleyerek, «ABD'nin sabrı, dünyadaki gücünü yitirdiğini değil, tam tersine arttırdığını kanıtlar» dedi.

17- İran'ın yeni Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Tahran'da yaptığıaçıklamada, ABD'nin Başkanlık seçimleri için, İran üzerinde oyun oynamak istediğini öne sürdü ve «Ödün sırası Amerika'ya geldi» dedi.

30 Kasım 1979

1- Başbakan Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı Fahri Korutürkile olağan görüşmesini yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Demirel, asgari ücretin vergiden muaf olması için çalışılacağınıbelirtti ve yeni bütçenin 739 milyar olarak bağlandığını, kalkınma hızının yüzde 6.5 ve memur maaş katsayısının da 22 olarak belirlendiğinisöyledi.

2- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ahmet Karayiğit Yol - İş Federasyonuna bağlı YSE İş Sendikasının 61 işyerinde. Şubat 1982 tarihine dek yaptığı Toplu İş Sözleşmesini geçersiz saydığını açıkladı. Ancak uygulamanın durdurulması için YSE İş Sendikası tarafından Ankara9. İş Mahkemesi'ne açılan davada, kararın uygulanması durduruldu.

3- CHP Kocaeli Milletvekili Turan Güneş, Akajans'a yaptığı açıklamada, CHP Meclis Grubu Baskanvekilliğine adaylığını koyacağını vebunu parti içindeki hizipleri birleştirmek amacıyla yaptığını söyledi.

4- Emniyet Genel Müdürlüğüne Malatya eski Valisi Rafet Küçüktiryaki getirildi.

5- Eurovision Büyük Jürisi, Türkiye'yi bu yıl şarkı yarışmasındaAjda Pekkan'ın temsil etmesini, 18'e karşı 24 oyla kararlaştırdı.

6- İstanbul'da bir fabrika kontrol şefi ile bir bakkal, Trabzon veManisa'da birer genç öldürüldü.

7- Türkiye'ye üç günlük resmi bir ziyaret için gelen Papa II. JeanPaul, İzmir'de tarihi Efes şehrini gezdi, Meryem Ana türbesini ziyaretederek Hacı oldu. Papa ziyaretlerini tamamladıktan sonra özel uçağı ileTürkiye'den ayrıldı.

8- BM Genel Kurulu, İsrail ile Mısır arasında imzalanan Camp David anlaşmalarının Filistin Halkının geleceğini tayininde hiçbir geçerlilik taşımadığını belirten bir karar tasarısını 33'e karşı 75 cyJa kabuletti.

9- İrlanda'nın Başkenti Dublin'de bir süredir çalışmalarını sürdüren AET Başbakanları Konseyi toplantısı bir karara varılamadan dağıldı.Diğer yandan İngiltere Hükümeti AET'ye 2 milyar dolar ödeyemeyeceğini açıkladı.

10- Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'ni ellerinde bulunduran Humeyni yanlısı öğrenciler bir açıklama yaparak, «Devrik Şah'ın İran'a iade edilmemesi ve Amerika'dan başka bir yere gönderilmesi halinde, ellerindeki rehineleri derhal casusluk suçundan yargılayacaklarını bildirdiler.

11- ABD Kongresi'nin iktidar ve muhalefet partilerime mensup 54üyesi, Başkan Carter'a sundukları ortak teklifte, Tahran'da 29 gündenberi İranlı öğrencilerin elinde bulunan Amerikalı rehinelerin serbest bırakılması için, İran'a mühlet verilmesini, bu istek yerine getirilmediğitakdirde de derhal askeri müdahale yapılmasını istediler.

12- İran'ın yeni Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, ülkesinin BMGüvenlik Konseyi'nin, İran'ın elindeki ABD'lİ rehinelerle ilgili toplantısını boykot ettiğini açıkladı.

13-Mekke'deki Mescid - ül Haram baskınını üstlenen ve kendilerine Arap Yarımadası Halkları Birliği adını veren örgüt Beyrut'ta yaptığı açıklamada, «Baskının amacının şeriatla yönetilen ülkede Krallığıdevirip, yerine uygar ve demokratik bir Cumhuriyet» kurmak olduğu bildirdi.

14- Libya Devlet Başkanı Kaddafi, Filistin Halkı ile dayanışma günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Filistinlilere çağrıda bulunarak, «Süveyş kanalının tahrip edilmesini, Babülmendep boğazının deniz trafiğine kapatılmasını, Filistin davasına hizmet etmeyen ülkelerin elinde bulunan petrol kuyularının havaya uçurulmasını» istedi.

15- Meksika Hükümeti, Şah Rıza Pehlevi'yi kabul edemeyeceğiniaçıkladı.