11.10.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1980

1 Ekim 1980

1- Başbakan Bülend Ulusu anarşi konusunda yaptığı açıklamaaa, «Alman ve alınacak tedbirler konusunda bir açıklama yapmadanönce beklemek gerekiyor. Bir ay bekleyelim. Bakalım aldığımız tedbirler ne gibi sonuçlar getirmiş, bu konuda ne gibi adımlar atmışız.Bunları bir görelim, ondan sonra görüşlerimizi belirtelim.» dedi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, Diyanet İşleri Bakanlığı'nda,Diyanet İşleri Başkanı, Başkan Yardımcıları ve Başkanlık görevlilerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada. Diyanet İşleri'nin kesinlikle politika dışında tutulmasını isteyerek, «Bizim görevimiz bölmekdeğil, birleştirmek, uzaklaştırmak değil yaklaştırmak, nefret etmekdeğil sevmektir. Müslümanları birbirine sevdirmek için ortak bir tutum içinde olacağız. Biz burada birlesirsek Müslümanlar da birleşir.»dedi.

3- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam orta öğretimin başlamasınedeniyle Yenimahalle Meslek Lisesi'nde düzenlenen bir törendeyaptığı konuşmada, Millî Eğitim Temel Kanunu, Üniversiteler Kanunuve diğer kanunlarda gerekli çalışmalar ve düzenlemelerin yapılacağını belirterek, «Öğretmenler ve öğrenciler politikadan kesinliklearındırılacak ve yabancı ideolojilere asla yer verilmeyecektir» dedi.

4- Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Serbülent Bingöl, AnadoluAjansı muhabirinin sorularını yanıtlarken, akaryakıt konusunda vatandaşların paniğe kapılmalarına gerek olmadığını söyledi ve 600 binton ham petrolün Türkiye'ye getirilmekte olduğunu bildirdi.

5- Devlet memurlarının giyimleri hakkında Başbakanlıkça, 15Ekim ve 15 Mayıs tarihleri arasında geçerli olacağr bildirilen bir genelge yayınlandı.

6- Yeni eğitim döneminin başlaması nedeniyle bir genelge yayınlayan ODTÜ Rektör Vekili Prof. Mustafa Doruk, öğrencilerden öğrenimin başarıya ulaşması için katkıda bulunmalarını ve sıkıyönetimilkelerine uymalarını istedi.

7- İstanbul'dan ilk hacı kafilesi Sultanahmet'ten karayolu ileMekke'ye hareket etti.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da bombalı pankart asmak isteyen 20 kişi ile, belediye otobüslerinden yasa dışı örgütleradına bildiriler atan 10 kişi yakalandı.

9- Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Hatay veMersin İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı çeşitli suçlardan aranan 24 sağ/c sol eylemcinin fotoğraflarının bulunduğu afiş bastırarak bunlarıbunları yurdun her yerine dağıttı.

10- UEFA kupasında Fenerbahçe futbol takımı Bulgaristan'ın Bersetakımına 2-1 yenilerek birinci turda elendi. Trabzon ise, AvrupaŞampiyon Kulüpler Turnuvasında Polonya'nın Szombierki takımına3- O mağlûp oldu.

11- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Emil Cazimaju Milliyet Gazeteüi'ne verdiği demeçte, «Federal Almanya, Türk vatandaşlarına vizeuygulama önlemini almasaydı, Fransa'nın da aynı yola başvurmasıiçin hiçbir neden olmayacaktı. Ancak, Almanların aldığı önlemler, ekonomik nedenlerle iş arayan ve Almanya kapılarından giremeyen insanları Fransa'ya yöneltecektir.» dedi.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Strasbourg'da toplanan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Bakanlar Komitesi'ne yolladığı tavsiye kararında, «Türkiye'deki durumun sürekliolarak yakından incelenmesini» istedi.

13- AP Ajansı'nın Nevv York çıkışlı haberine göre; BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Suriye Dışişleri Bakanı Abdül HalimHaddam, «İsrail'in yıliardan beri Genel Kurul ve Güvenlik Konseyikararlarına uymadığını, İsrail'e karşı kesin bir tavır takınma zamanının geldiğini» söyledi.

14- İran İslam Cumhuriyeti lideri Ayetullah Humeyni'nin halkınahitaben yayınladığı mesajda, İran gençlerinin ve halkın İslamiyet adına savaşmalarını istediği ve Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyinile anlaşmanın irçbir zaman mümkün olamayacağını belirttiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

15- Irak jetlerinin dün, Bağdat'a karşı düzenledikleri saldırınınmaddî hasara yol açtığının resmen doğrulandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan kara harekatının sürdüğü, Irak'ın Ahvaz'ın ele geçirildiği yolundaki iddialarına rağmen, şehrin çevresinde çok şiddetliçarpışmaların olduğu bildirildi.

16- AA'nın Balackpool çıkışlı haberine göre; ingiliz İşçi PartisiKongresi'nde, İngiltere'nin AET'den çekilmesi yolunda verilen önerge,çoğunlukla kabul edildi.

17- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclis,i kimyasal silahlar ve sinir gazı üretecek bir fabrikanınkurulması için 3.1 milyon dolar ayıran bir yasa tasarısını kabul etti.

2 EMrn 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Konseyi Baş.kanı Orgeneral Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, «Orgeneral Refet Ürgenalp - 80» tatbikatını izlemek üzere Van'a gittiler.Van'da Vilayet önünde vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Orgeneral Kenan Evren, 12 Eylüi harekatına da değinerek, «Eğer dahabekleseydik, inanın yakın bir zamanda iç harbe girebilir, birbirimiziboğazlardık. Bizler, beş kişilik konsey üyeleri uzun süre bu makamdakalmaya niyetli değiliz. Bizim makam ve mevkide gözümüz yok. Cumhurbaşkanı olmakta da gözümüz yok.» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında toplanan Bakanlar Kuruiu toplantısında, asayiş ve güvenlikle ilgili konuların görüşüldüğü,kömür ve akaryakıt stoklarının yeterli düzeyde olduğu belirtildi. Cumartesi günleri de yarım gün çalışılmasına ilişkin yeni bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı sorusunu cevaplayan Başbakan BülendUlusu, «Cumartesi günleri de çalışılması konusunda bir karara yarılamadığım» söyledi.

3- Milli Güvenlik Konseyi'nin 3 numaralı kararı gereğince, işçileremevcut ücret ve yan ödemelerine yüzde 70 oranında ve avans mahiyetinde ek ödemenin verilmesine başlandı.

4- Millî Eğitim Bakanlığı, orta dereceli teknik ve meslek okullarılise bitirme sınavları hakkında yönetmelikte değişiklik yaptı. Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, sınıf( geçma vesınav yönetmeliğinin 57. maddesi gereğince lise son sınıf ve orta sınıföğrencilerine tek ders sınav hakkı tanındı.

5- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan«Tüketici şikayetleri ile ilgili iş talimatı» adıyla yürürlüğe konulan talimat ile, tüketiciler tarafından satın alınan mal ve hizmetlerden dolayı yapılacak şikâyetlerin izlenmesi ve bu tür şikâyetlerin oluşmasınıönleyici önlemler ve Oda'ca yapılacak çalışmalar belirlendi.

6- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce idamcezası verilen THKP - C Acilciler grubu üyesi Serdar Soyergin ile arkadaşı Ayhan Cansın'ın dosyası, Askerî Yargıtay'a geldi.

7- Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt, Urfa, Van illeri SıkıyönetimKomutanlığı, son 18 gün içinde aralarında Suruç ve Diyarbakır'da 3polis memurunu şehit eden ve Kayseri CHP İl Başkanını öldüren 1037kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, 1 numaralı Askerî Mahkemesi, iki kişiyi öldürmek, iki kişiyi de yaralamak suçlarından yargılanan ülkücü sanıklar İlhami Imral ve Süha Tacalan'ı idam cezasınaçarptırdı.

9- Şişli'de bir tarlada, başlarından kurşunlanarak öldürülmüş biri polis, üç kişinin cesetleri bulundu.

10- Washington'da yapılmakta olan Dünya Bankası - IMF yıllıktoplantısına katılan Türk heyetinin başkanı Turgut Özal, Türk gazetecilerle yaptığı brtfingte, ABD yardımiarmdaki artmanın hem askerî hemde ekonomik yardımları kapsayacağını belirterek, «Türkiye'deki yeni askerî yönetimin tutumunu dostumuz ülkeler ve Türkiye'yi destekleyenlere açıkladık. Yüzyüze yaptığımız bu görüşmeler yararlı olmuştur.» dedi.

11- DPA'nın Frankfurt çıkışlı haberine göre : Batı Alman MerkezBankası (Bundesbank) aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 12 ülkeden alacağı olan Batı Alman firmalarına çağrıda bulunarak, bu ülkelerden alacaklarını bankaya kayıt ettirmelerini istedi.

12- Bbsında yer alan bir. habere göre : Avrupa Konseyi Parlamenterler Assamblesi, İsviçreli Richerd Müller'in kaleme aldığı ve Federal Almanya ile Fransa'nın vize kararlarını kınayıp, Bakanlar Komitesi'nin bu iki ülke nezdinde girişimler yapmasını isteyen tavsiye kararını değişiklik yapmadan kabul etti.

13- THA'nın Ankara çıkışlı haberine göre : Turistik amaçla Türkiye'ye girerek amaçları dışında faliyet gösteren yabancı uyruklu kişilerin yurt dışı edilmelerine başlandı.

14- Halen New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı İiter Türkmen, düngece BM Genel Sekreteri Dr. Kurt VValdheim şerefine Türkevi'nde birakşam yemeği verdi.

15- Birleşmiş Milletler Dünya Kalkınma Programı Konsey Direktörlüğüne Dr. Üner Kırdar atandı.

16- Irak - Türkiye boru hattının Türk kesimindeki onarımı akşamsaatlerinde bitti ve hat işletilmeye hazır duruma getirildi.

17- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre : Irak, Pazar günü başlamak üzere dört gün süre ile tek taraflı olarak ateşkes uygulayacağını açıkladı.

İran Devlet Başkanı Beni Sadr, İran Hava Kuvvetlerinin taarruzlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Hürremşehr için yapılan mücadelenin kahramanca sürdüğünü» belirterek, «İran - Irak sınırındakiSusangerd'in geri alındığını» duyurdu.

Irak'ın ateşkes uygulaması için, İran'ın savaşa ara vermesi,propaganda savaşını durdurması ve ateşkes sona ermeden barış görüşmelerine oturmayı kabul etmesi gerektiği de belirtildi. İran ise buşartlı ateşkes önerisini reddetti.

18- Reuter Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre : SovyetlerBirliği Başbakanı Aleksi Kosigin'in kalp yetmezliği ve kan basıncındaki bozukluktan dolayı tedavi gördüğü Sovyet makamlarınca açıklandı.

19- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre : El Salvador'da son günlerde siyasal şiddet olaylarından ölenlerin sayısının60'a yükseldiği bildirildi.

20- ANKA Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre : İtalya DevletBaşkanı Sandro Pertini, Demokrat Parti Lideri Arnaldo Forlani'yi, yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

21- AFP'nin Budapeşte çıkışlı haberine göre : Macaristan'da birpolisi öldürmekten ölüme mahkûm edilen iki kişi dün sabah idamedildi.

3 Ekim 1980

1- Van bölgesinde düzenlenen «Orgeneral Rafet Ülgenalp - 80»tatbikatını izleyen Devlet Başkanı, Milli Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Konsey üyesi komutanlarAnkara'ya döndü.

2- Başbakan Büiend Ulusu bir genelge yayınlayarak, toplu iş sözleşmesi sona eren işyerlerinde çalışan işçilere yüzde 70 avans ödemesi yapılacağını bildirdi.

3- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıkamada, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bundan sonra hiçbir dışihaleye girmeyeceğini belirterek, «Devlet müteahhit olarak çalışamaz,kendi ülkesinde yol yapacak makine parkı tamam değilken, müteahhitliğe kalkışmak karayollarının harcı değildir.» dedi.

4- Kültür Bakanlığı, Atatürk'ün doğumunun 100 yıldönümü nedeniyle 100 kıtobıri basımını planladı.

5- Anayasa Mahkemesi, TBMM eski üyelerine bazı haklar verilmesine ilişkin yasanın iptaline karar verdi.

6- Yeni yürürlüğe giren TRT kuruluş ve görev yönetmeliği gereğince, TRT'nin daire başkanlığı, haber dairesi, televizyon dairesi veAnkara Televizyon Müdürlüğü'nde yeni atamalar yapıldı.

7- Türkiye Ticaret Odaları, Ticaret Borsa!arı ve Sanayi OdalarıBiriiği'nce Bondırma'da düzenlenen «Hububat ve Mamullerinin Temel Sorunlun» konulu seminerin açış konuşmasını yapan Birlik Başkanı Mehmet Yazar, buğdayın petrole karşı bir silah olarak kullanılmasını istedi.

8- Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Nihat Erim'le koruma polisi AliKartai'ı öldüren Dev - Sol adlı örgütün 10 militanından sekizinin silahları ile birlikte yakalandığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafındanaçıklandı.

9- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Ankara Merkez Komutanlığı'nca gözaltına alınan eski parlamenter sayısının 90 olduğu bildirildi.

10- PETKİM Yarımca Kompleksi'nde dün gece geç saatlerde meydana gelen patlamadan sonra çıkan yangın, hemen söndürüldü.

11- 1. İslam Oyunlarında Suudi Arabistan'la oynayan Türk futboltakımı, maçı 3 - O kazandı.

12- IMF ile Dünya Bankası'mn yılık toplantısı için Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, ABD Maliye BakanıWilliam Miller ile bir görüşme yaptı.

13- BM Genel Kurulu'nun 35. dönem toplantıları dolayısıyla NewYork'ta bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Irak Dışişleri BakanıSadun Hammadi, Suriye Dışişleri Bakanı Abdulhalim Haddam ve İrlanda Dışişleri Bakanı Brian Lenihan ile ayrı ayrı görüştü.

14- Basında yer alan bir habere göre; Federal Almanya ve Fransa'nın vize kararı almasından sonra İsviçre Hükümeti de Türk vatandaşlarına vize uygulama zorunluluğu üzerinde çalışmaya başladı.

15- Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, BM Genel Kurultoplantısında yaptığı konuşmada, «Tomlumlararası görüşmelerin başlangıcından bu yana taraflar arasında çok değerli olan bir iyiniyet veanlayış ortamı doğduğuna dikkati çekmek isterim» dedi.

16- AP Ajansı'mn Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Federal Soruşturma Bürosu'nun «FBI» ortaya çıkardığı bir rüşvet skandalına adı karışan Pennsylvania Demokrat Miletvekili Michael Myers'in üyelikten çıkarılmasına karar verdi.

17- Irak ile İran arasında savaş sürerken, Irak birliklerininsaldırıyı bırakıp savunmaya geçtikleri yabancı ajanslar tarafındanbildiriidi.

18- Suudi Arabistan'ın İran - Irak savaşı nedeniyle dünyada petrol darlığı meydana gelmesini önlemek amacıyla günlük petrol üretimini 9.5 milyon varilden 10-2 milyon varile çıkarmaya karar verdiği,Japon Ulusal Yayın Kurumu tarafından bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da bağımsız işçi sendikaları bir saatlik «Uyarı Grevbni gerçekleştirdi.

20- İtalya'da çeşitli hükümetler zamanında üç kez Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Arnaldo oriani, ülkede yeni bir kabine kurma önerisini kabul etti.

21- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da meydana gelen olaylarda 19 kişi öldü.

4 Ekim 1980

1- Ulusu Hükümeti, bundan önceki iktidar döneminde TBMM'yesunulmuş olan yedeksubaylık yasasının kısa sürede sonuçlandırılmasına karar verdi.

2- Gümrük ve Tekel Bakanı Recai Baturalp, İstanbul'da Tekel'inBomontî'deki Bira Fabrikası ile Kuruçeşme'deki Çay Paketleme Fabrikasında incelemelerde bulundu.

3- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Savlet Aktuğ bir açıklamada bulunarak, «Almanya'nın vize uygulamasını kaldırması, Türkiye'nin arzu ve ısrarla üzerinde durduğu bir husustur.» dedi.

4- Ziraat Bankası Genel Müdürü Ali Doğan Ünlü, Ankara'da basına yaptığı açıklamada «1980 yılı sonuna kadar 250 milyar lira tutarında ziraî kredi verileceğini, kontrollü ziraî kredi miktarının da 12milyar liraya ulaşacağını» bildirdi.

5-Mersin limanından son 8 ay içinde çeşitli dış ülkelere yapılandışsatımdan 100 milyar 868 milyon liralık döviz sağlandığı, bunun 669milyon lirasının limon satımından elde edildiği Ticaret ve Sanayi Odası ilgilileri tarafından açıklandı.

6- Basında yer alan bir habere göre; Türk Silahlı Kuvvetleri'ninsavunma gücünü arttırmak amacıyla Federal Almanya'dan sağlanan600 milyon marklık yardım sonucu, bu ülkeden leopar tankları, Milantanksavar füzeleri alımı ve tank modernizasyonu projelerinin ihalesitamamlandı, personel eğitimi ile birlikte silahların imalatına da başlandı.

7- İçel'in Gülnar ilçesi dolaylarındaki tarihi Meydancık Kalesi'ndeM.Ö. 3. yüzyılın ilk yarısına ait ve Helenistik dönemin hazinelerindenbiri bulundu.

8- UBA'nın bildirdiğine göre; eski parlamenterlerle ilgili 206 suçdosyası düzenlenerek gereği yapılmak üzere ilgili savcılıklara gönderildi.

9- Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Hatay ve Mersin İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı 1 numaralı Askeri Mahkemesi, 22Aralık 1978'de Elbistan'da Kahramanmaraş CHP eski Senatörü Avukat Hilmi Soydan'ı öldrümekten sanık Recep Sarıaslan'ı ölüm cezasına çarptırdı.

10- Ege Ordusu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'na bağlı güvenlik kuvvetlerinin İzmir'de yaptıkları çalışmalar soncu 766 kişi gözaltına alındı, çok sayıda silah ele geçirildi.

11- 6. Kolordu ve Adana, İçel, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden verilen bilgiye göre; 1 Numaralı Askerî Mahkeme'deyargılanan Tahir Canan, kasten adam öldürmek suçundan 24 yıl,öldürmeye tam teşebbüs suçundan 16 yıl, 6136 ösayılı kanuna muhalefetten 1 yıl hapse mahkum oldu ve hafifletici sebepler gözönünealınarak 36 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

12- TPAO ile birlikte iki öze! şirkete daha petrol arama iznininverilmesine ilişkin karar Resmî Gazete'de yayınlandı.

13- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Turgut Özal, Washington'daki temaslarının son bölümünde Beyaz Saray'ı gezerek UlusalGüvenlik Konseyi Danışmanı Dr. Brezinski ile görüştü.

Özal, yabancı basın için yaptığı basın toplantısında, Türkiye'ninstabilizasyon programı ve bugünkü ekonomik durumu hakkında bilgivererek, VVashington'da temas ettiği IMF, Dünya Bankası ve diğerbankalarla ABD yetkililerinden tam anlayış ve destek gördüğünüaçıklandı.

14- BM Genel Kurulu 35. dönem toplantısı dolayısıyla New York'tabulunan Dışişleri Bakanı İtler Türkmen, Fransa Dışişleri Bakanı JeanFrancois Poncet ile görüştü.

15- REUTER Ajansı'nın Milano çıkışlı haberine göre; İtalya'nınMilano kenti merkezinde, birisi Türk Hava Yolları bürosunun önünde olmak üzere iki bomba patladı, ancak ölen ya da yaralanan olmadı.

16- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberinde;; ABD'li petrol uzmanları tarfafından yapılan bir araştırmaya göre, İran - Irak petrolü-

ne bağımlı olan ülkelerin başında Brezilya ve Portekiz'le birlikte Türkiye'nin geldiği bildirildi,

17- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Komünist Partisi Merkez Komitesi işlilerin dün 1 saat süreyle işi durdurma grevinden sonra, ülkenin içinde bulunduğu durumu görüşmek veyönetimle ilgili bazı yeni düzenleyici kararlar almak üzere iki günsürecek toplantısına başladı,

18- AP Ajansı'nın Bilbao çıkışlı haberine göre; Kuzey İspanya'nınDurango kentinde hareket halindeki bir otomobilden ateş eden gerillaların, üç sivil polisi öldürdükleri bildirildi.

19- REUTER Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Komünist Partisi eski lideri Mao Tse Tung bazen «Derebeyi» gibi davranmakla suçlandı ve parti saflarından feodal etkilerin temizlenmesi istendi.

20- El Salvador'da meydana gelen tedhiş olaylarında 30 kişinindaha öldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

5 Ekim 1980

1- «Geçici Anayasa» üzerindeki çalışmalar tamamlanarak MilliGüvenlik Konseyi'ne sunuldu.

2- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nm güvanörler toplantısına katıldıktan sonra Türkiye'ye dönen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Turgut Özal, «Dünya malî çevreleri ile finansman çevrelerince Türkiye'ye yapılmakta olan yardımın azalmayacağı, bilakis artacağı kanaatine vardığını» söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Yunanistan Dışişleri BakanıKonstantin Mitsotakis'le New York'ta bir görüşme yaptı.. Görüşmedensonra yayınlanan ortak bildiride, ikili sorunların ele alındığı toplantının samimî ve dostça bir hava içinde geçtiği belirtildi.

4- Enerji Bakanlığı Müsteşarı Necdet Seckinöz başkanlığında birheyet, Türk - Romen Enerji Komitesi'nin yıllık toplantısına katılmaküzere Bükreş'e gitti.

5- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, güvenlik kuvvetlerinin yurdun çeşitli yerlerinde son bir hafta içinde gerçekleştirdikleri operasyonlar sonucunda, çeşitli suçlardan sanık 541 kişi ile276 silahın ele geçirildiği bildirildi.

6- Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, yabancı petrol şirketlerindenSheM'e Urfa'nın Siverek ilçesi yöresinde 59 bin hektarlık araziyi kapsayan alanda iki petrol arama ruhsatı verdi.

7- Batı Almanya ile Fransa hükümetlerinin Türkler için koyduğuvize mecburiyeti uygulanmaya başlandı.

8- Rumca «Ta Nea» Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre;Yunanistan Başbakanı Yorgo Rallis, «Türk Ordusunu Kıbrıs'tan zorlaatamayacaklarım Yunanistan Hükümeti ile Kıbrıs Rum Yönetimi'ninanlaması gerektiğini» söyledi.

9- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Yunanistan'ınNATO'ya dönmesi için bir öneri paketi hazırlandığı bildirildi.

10- Federal Almanya'da yapılan genel seçimleri Schmidt hükümetini oluşturan SDP (Sosyal Demokratlar) ve FDP (Hür Demokratlar)kazandı.

11- AF-R'nin Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Komünist Partisi Birinci Sekreteri Stanislaw Kania, PKP Merkez Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, «Yönetimde büyük bir reform yapılacağını»bildirdi.

12- Portekiz'de genel seçim yapıldı.

6 Ekim 1980

1- Maliye Bakanı Kaya Erdem, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Asgarî geçim indiriminin yükseltilmesi Vergi Yasası ile birlikte değerlendirilecektir.» dedi.

2- İçişleri Bakanlığı'nın Federal Almanya Cumhuriyeti'nden 6 15 Ekim 1980 arasında ziyaretlerde bulunmak üzere davet ettiği 14Alman kaymakamı Türkiye'ye geldi.

3- İstanbul 4. Uluslararası Diş Hekimliği Haftası ile Türk Diş Hekimliği 10- Ulusal Kongresi çalışmalarına başladı.

4- TRT Genel Müdür Yardımcılıklarına, Doğan Erdem, ErtanKarasu, Muammer Yaşar Bostancı ve Tekin Gürzümar atandılar.

5- Doğu Karadeniz böglesinde çay ve fındık üreticileri ile bazıözel ve tüzel kişiler tarafından Kara Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'na 17 milyon lira bağışta bulunuidu.

6- Türk Hava Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'na 3 Ekim 1980tarihine dek bağışta bulunanlara törenle madalya ve beratları verildi.

7- Ankara'deki iki olayda 7 kişiyi öldürmekten idama mahkumolan ve cezaları Resmî Gazete'de yayınlanarak kesinleşen 4 teröristten firarda olan sol görüşlü Kemal Ergin ile sağ görüşlü İsa Armağan'ın dışında sol görüşlü Necdet Adalı ile sağ görüşlü Mustafa Pehlivanoğlu sıkı önlemler altında Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne getirildive cezalan burada infaz edildi.

8- İstanbul ve Ankara'da meydana gelen olaylarda toplam üçkişi öldürüldü, Ankara'deki olayla ilgili olarak bir kişi silahıyla birlikte yakalandı.

9- NATO Avrupa Kuvvetleri Başkomutanı General Bernard Rogers, özel uçağıyla Ankara'ya gelerek, Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile bir görüşme yaptı ve akşamTürkiye'den ayrıldı.

10- Philip Morris Şirketi'ne mensup bir heyet, Türkiye'de Marlboro sigarası imal etmek için temaslarda bulunmak üzere ABD'den Ankara'ya geldi.

11- ABD'nin Los Angeles Kenti'nde Türk Başkonsolosu Kamal Arıkan'nın evi bombalandı, olayda can kaybı olmadı.

12- Avrupa Konseyi İskan Fonu Yönetim Kurulu'nun 8 - 13 Eylültorihlerı arasında Trieste'de yapılan toplantısında, Türkiye'ye iki ayrıproje için 84 milyon 965 bin dolarlık kredi verilmesini kararlaştırdı.

13- Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları İlter Türkmen ile Konstantin Mitsotakis, New York'ta biraraya gelerek bir görüşme yaptılar.Görüşmeden sonra yayınlanan ortak bildiride, tarafiar «Ülkeleri arasındaki sorunları anlamlı bir diyalog yolu ile çözümlemek ve bölgedeki barış, istkirar ve işbirliğine katkıda bulunma konusundaki kararlılıklarını» ifade ettiler. Öte yandan Dışişleri Bakanı İiter Türkmen BMGenel Sekreteri Kurt Waldheim'i ziyaret ederek, Kıbrıs sorunu hakkında bir süre görüştü.

14- İldeniz Divanlıoğlu başkanlığındaki Türk Heyeti ile Fransız Heyeti arasında, Fransa'nın Türk vatandaşlarına vize uygulama kararıalmasına ilişkin görüşmeler Paris'te yapıldı.

15- İran - Irak savaşında ikinci hafta sona ererken, ABD SavunmaBakanı Harold Brovvn bir ABD televizyonunda yaptığı konuşmada,Savaşın Basra Körfezi'nde daha fazla yayılmasını önlemek ve HürmüzBoğazı'ndan petrol ulaşımının devamını sağlamak amacıyla gerektiğitakdirde bölgede bulunan Amerikan donanmasını kullanabilceğini»açıkladı.

16-Federal Almanya'da Pazar günü yapılan seçimlerde,Demokrat ve Hür Demokrat koalisyonu yeniden seçildi.

17- REUTER Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz'deyapılan genel seçimleri, sağ eğilimli Demokratik Birlik Partisi kazandı-

7 Ekim 1980

1- Milli Güvenlik Konseyi, Türkiye Cumhuriyeti ile İsveç ve Norveç Krallıkları arasında imzalanan sosyal güvenlik sözleşmelerinionayladı.

Öte yandan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal,Milli Güvenlik Konseyi toplantısında, ekonomik konulara ilişkin bilgiverdi.

2- Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle Kültür Bakanlığı'nca yapılan kutlama hazırlıkları çalışmaları takvim haline getirilerek Kutlama Milli Komitesi'ne sunuldu.

3- Ankara Ticaret Odası Başkanlığı'na, olağanüstü yapılan seçimsonucunda Ankara Ticaret Odası Meslek Komiteleri Başkanı ÖmerGalip Gençoğlu getirildi.

4- Kok kömürü ve kok tozuna zam yapıldı.

5- Sanatsevenler Derneği Tiyatro Ödülleri 1979 -1980 değerlendirmesi tamamlandı ve ödül sahipleri belirlendi.

6- ANKA Ajansı'nm bir haberine göre; 1980 malî yılı bütçesi ödenekleri Eylül ayının son haftası itibariyle 1.3 trilyoon liraya yükseltildi.

7- Ankara eski Belediye Başkanı Ali Dinçer ile 6 arkadaşınınEdremit Asliye Ceza Mahkemesi'nce tutuklandığı, Emniyet SavcısıTalat Bulduk tarafından Edremit'te basına açıklandı.

8- Kahramanmaraş İli Sıkıyönetim Komutan Yardımcıhğı'nca yayınlanan bildiride, yapılan seri operasyonlar sonucu, aranan anarşistlerden bir kısmının yakalandığı, bir kısmının da dağlara kaçmak zorunda kaldığı belirtilerek, «Halkın şüphelendikleri her yabancıyı enyakın güvenlik kuvvetlerine haber vermesi» istendi.

9- İkinci Ordu ve Konya, Kayseri, Kırşehri, Niğde, Nevşehir veYozgat İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı, toplanacak silahlarla ilgili ikinci bir bildiri yayınlandı.

10- Bayrampaşa Cezaevi'nden firar eden sol eylemci Ömer Özcan şüphe üzerine Uzunköprü'de yakalandı.

11- Avrupa ülkelerinden Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ‘daTürk vatandaşlarına vize uygulama kararı aldı.

12- Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılanaçıklamada, «Vize koyma kararı sürekli değildir. Türk ve Alman tarafları, son olarak da 15 ve 16 Eylül günlerinde Bonn'da yaptıkları ikiligörüşmelerde sürekli ikili görüş alışverişi ile, vize zorunluluğunun getirilme nedenlerinin halen devam edip etmediğinin denetlenmesine karar vermişlerdir. Bu nedenler ortadan kalkarsa, vize zorunluluğu dakalkacaktır» denildi.

13- Irak ile İran arasındaki savaş sürerken, Irak kuvvetlerinin Şattülarap'taki Hürremşehr kentini tümü ile denetim altına aldığı, BBCradyosu tarafından bildirildi.

14- AFP'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; Belçika'da yabancı işçilere, özellikle Türk ve Faslılara karşı hafta sonunda yapılan gösterilerin ardından, aşırı sağcı neo - nazi grupların acilen dağıtılması içinbaskılar arttı.

15- Ürdün'ün Irak sınırına heran Bağdat'ın yanında savaşa katılmak üzere 40 bin kişilik bir mekanize kuvvet yığdığı, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

8 Ekim 1980

1- Milli Güvenlik Konseyi, faaliyetleri durdurulan derneklerle ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, yeni dernekler kanunu çıkratılıncayakadar, derneklerin müracaatlarının sıkıyönetim komutanlıklarmca değerlendirileceği belirtilerek, «Kamu yararına çalışmalar yaptıkları tespit edilenlerin faaliyetleri anılan komutanlıklarca srbst bırakılacaktır» denildi.

Öte yandan Milli Güvenlik Konseyi, sıkıyönetim yasasında değişiklik yapan ve bir ek madde ilave eden yeni bir tasarısını bugünkütoplantısında kabul etti.

2- Bakanlar Kurulu toplantısında asayiş ve güvenlik konulan ileekonomik durum incelenerek, bu konularda alınacak önlemleri kararlaştırdı.

3- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Ankara'da başlayan 198081 öğretim dönemi Millî Eğitim Bakanlığı müfettişleri yıllık genel toplantısının açıhşinda yaptığı konuşmada, eğitim plan ve programlarınınAtatürk milliyetçiliğinden ilham alınarak yapılmasını istedi ve «.Eğitimkurumlarımızın politik ve ideolojik yollarda zedelenmesine asla müsaade etmeyeceğiz» dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından, Fransa'nın 5 Ekim tarihindenitibaren Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlaması karşısındabu ülkeye gitmek zorunda olanların uyacakları koşullan bildiren biraçıklama yayınlandı,

Almanya ve Fransa'dan sonra Benelüks ülkeleri Belçika, Hollandave Lüksemburg'un da Türk vatandaşlarına vize uygulayacaklarına dairhaberler üzerine Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bukonu ile ilgili bir bilginin Türk hükümetine verilmediği bildirildi.

5- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel SekreteriRafet İbrahimoğlu TiSK'in aylık yayın organı «İşveren» dergisinde yeralan yazısında, «Kıdem tazminatı fonu, kamu ve özel sektörün finansman kaynağı olarak kullanılmalıdır» dedi.

6- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; Sıkıyönetim Komutanlıklarının sayısı 13'ten 11'eindirildi.

7- Uluslararası Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Sempozyumunun üçüncü gününde sunulan bildirilerde, ülkemizde tarım kesimindeki işgücünün yüzde 70'ini kadınların oluşturduğu belirtildi.

8- Piyangotepe katliamının duruşmasına Sıkıyönetim Komutanlığı 1 nolu Askerî Mahkemesinde başlandı. Duruşmada iddianamesiniokuyan askerî savcı, sanıklardan Nurullah Akdoğan hakkında toplam77 yıl, diğer sanıklar Mehmet Balcı, Halis Baykaya ve Mustafa Muminbüyük hakkında da 5-35 yıl arasında değişen ağır hapis cezasıistedi.

9- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 numaralı AskerîMahkemesi sağ görüşlü Mehmet Alus'u taammüden öldürmekten sanık sol görüşlü Ahmet Erhan'a ölüm cezası verdi.

10- İstanbul Feriköy'de bir gece bekçisi silahlı üç kişi tarafındanöldürüldü.

11- İngiliz BBC Televizyonu, terörist Mustafa Pehlivanoğlu ileNecdet Adalı hakkında verilen ölüm cezasının infaz edilmesiyle ilgilihaberi verirken, Türkiye'de 8 yıldan bu yana ilk kez bir idam cezasınınonaylandığını bildirdi, infazı ise, «Yeni askerî yönetimin siyasî tedhişekarşı kararlı davranacağının, bir belirtisi» olarak niteledi.

12-UBA'nın haberine göre; Birleşik Arap Emirlikleri İktisadî Kalkınma Fonu, Petkim Aliağa 2. Petrokimya tesislerinde kullanılmaküzere 27 milyon dolarlık kredi verdi.

13- DPA'nın Batı Berlin çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın Batı Berlin'deki Türkiye Başkonsolosluğuna giren 50-60 kişilikbir grup, aralarında Başkonsolos Nusret Aktan'ın da bulunduğu konsolosluk görevlilerini dövdüler ve eşyaları tahrip ettiler.

14- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 38 ülkenin oluşturduğu grubun BM'deki sözcülüğünü yapan Pakistan delegesi Niyaz Naik, Genelkurmay Başkanı veFederal Almanya'nın BM delegesi Ruediger Von Wechar'a yazdığı

mektupta İsrail'in her türlü BM çalışmasından çıkarılması görüşünüyineledi.

15- Birleşik Amerika'da Demokrat Parti'nin Kongre üyesi JohnsJenette bir federal jüri tarafından Federal Soruşturma Bürosu (FBI)ajanlarından 50 bin dolar rüşvet almaktan suçlu bulunarak 35 yılamahkum edildi.

16- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'da insan hakları savunucularından MariaMagdalena Henriques geçtiğimiz Cuma günü kaçırıldığı silahlı kişilertarafından öldürülmüş olarak bulundu.

17- AP Ajansı'nın Şam çıkışlı haberine göre; Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Sovyetler Birliği ile bir dostluk ve işbirliği anlaşmasıimzalamak üzere Moskova'ya gitti.

9 Ekim 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in başkanlığında toplanarak yürütmeyle ilgili konuları görüştü.

2- Başbakan Bülend Ulusu tarafından yayınlanan genelgede,«657 sayılı devlet memurları kapsamına giren personelin verimli vesüratli bir hizmet yapabilmesi için gerekli güven ortamının, malî vehukukî imkânların sağlanacağı» açıklandı.

3- Danıştay Başkanı Ragıp Tartan, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak, «Danıştay işlemleriyle ilgili yayınlar yapan Hürriyetve Tercüman gazeteleri hakkında kovuşturma açılmasını» istedi.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı HalitNarin, Ankara'da basma verdiği demeçte, «Kıdem tazminatına yasaltavan getirilmesini» isteyerek, «Kıdem tazminatı fonu kurulmalıdır»dedi.

5- Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bir süreden beri Uzunada'dagözetim altında bulundurulan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, soruşturma için Ankara'ya getirildiler ve burada sıkıyönetim güvencesi altına alındılar.

6- Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bülent Ecevit hakkında, güneşbattıktan sonra açık havada sözlü propaganda yaptığı iddiası ile davaaçtı ve bir ay ile altı ay arasında hapis cezasıyla cezalandırılmasınıistedi.

7- 6. Kolordu ve Adana Sıkıyönetim Komutanlığı 1 numaralı Askerî Mahkemesi, 23 Mart 1978 tarihinde Adana Baraj Yolu'nda-'AdanaMühendislik Okulu öğrencileri Güven Bilgili ve Ali Osman Beydilli'yiöldürmekten sanık İsmail Arıcı'ya ölüm cezası verdi. Mahkeme ayrıcasuç ortağı Osman Birbiçer'i de 15 yıl hapse mahkum etti.

8- Aralarında Kilis CHP ilçe Başkanı avukat Mehmet Yeşilcimenile Gaziantep Spor Kulübü Başkanı Haiil Kırmızı'yı öldürmek suçundan ve çeşitli anarşik olaylardan aranan toplam 35 kişi düzenlenenoperasyonlar sonucu yakalandı.

9- Diyarbakır Silvan'da, polis memuru Yılmaz Demirören'i şehitetmekten aranan Mehmet, Eşref ve Abdullah Düekçier ilçe emniyetamirliğine gelerek teslim oldular.

10- İstanbul Kadıköy'de 3 kişilik bir şebeke, biri ölü, biri yaralıolarak ele geçirildi, Ankara'da bir grup teröristle toplum polisi ekibiarasında çıkan çatışmada ise polis memuru Abdullah Yahşi başındanyaralandı.

11- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, İngiltere'de, İngiliz DışişleriBakanı Lord Carrington ile ikili ilişkiler üzerinde bir görüşme yaptı.Türkmen, Londra'ya hareketinden önce New York'ta verdiği bir demecinde de, «Fransa vize kararını hiçbir neden olmadan aldı» dedi.

12- Türkiye'ye gelen Irak Gençlik ve Spor Bakanı Kerim MahmutHüseyin, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan BülendUlusu ve Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül'le ayrı ayrı görüştüktensonra yurdumuzdan ayrıldı.

13- AP Ajansı Ankara çıkışlı bir haberinde, Bağdat'ın İran - Iraksavaşında arabuluculuk yapması için Türkiye'yi devreye sokmak isteyebileceğini bildirdi.

14- Bağdat Radyosu, üç bakanının, Irak'ın görüşlerini dost ülkelere anlatmakla görevlendirildiğini bildirdi.

15- Türkiye'nin ABD ve öteki batı ülkeleriyle olan kredi işlemlerinin yürütülmesini «Lazard Ereres and Co.» adlı bir yatırım bankasıüstlendi.

16- Sovyetler Birliği ile Suriye arasında Moskova'da imzalanan20 yıllık «Dostluk ve İşbirliği Anlaşması» ile, Sovyetler'in, Suriye'nin«Tehdit altında bulunması veya barışın tehlikeye düşmesi» halinde,Suriye ile derhal temas kurmayı taahhüd ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Geçtiğimiz hafta aralarında eski başbakanlardan Babiuch'unda bulunduğu 9 Komünist Partisi yetkilisinin görevden alınmalarındansonra Polonya'da Başbakan Josep Pinkovvski'nin hükümette değişiklikler yaptığı ajanslar tarafından bildirildi.

Ürdün Kralı Hüseyin, İngiliz BBC radyosuna verdiği demeçte,«Gerekirse Irak'ın yanında savaşa katılırız.» dedi.

18- AP Ajansı'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; 1980 NobelEdebiyat Ödülü, ABD'de sürgünde yaşayan Polonyalı Yazar CzeslawMilosz'a verildi.

10 Ekim 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi, ateşli silahlarla ilgili kanunda değişiklik yapan yasa teklifini görüştü ve kabul etti. Buna göre; eski milletvekillerine silah taşıma izni veren madde yürürlükten kaldırıldı.

Öte yandan, Millî Güvenlik Konseyi, faaliyetlerinin durdurulmasıbir aydan fazla sürmüş bulunan sendika federasyon ve konfederasyonların mallarının idaresi, menfaatlerinin korunması için kayyum tayin edilmesine ilişkin yasa teklifini kabul etti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, İbrahim Denizcier başkanlığındakiTürk - İş heyetini kabul etti. Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, «Kendileriyle çalışanların müktesep haklarında herhangi bir kısıtlama olup olmayacağı konusunu görüştük. Bugüne kadar olan müktesep hakların hiçbirinde geriye gidilecek değil. Hatta çalışanlara daha iyi çalışabilmeleri,huzurlu olabilmeleri için çalışanların lehinde birtakım kanunların çıkarılacağına dair kendileri bize teminat verdi» dedi.

3- BM Genel Kurulu'nun New York'ta 35. dönem toplantılarınakatıldıktan sonra yurda dönen Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, havaalanında yaptığı açıklamada, «Avrupa ülkeleri tarafından alınan vizeönlemleri, AET ile olan ortaklık anlaşmamızın ruhuna ve Avrupa Konseyi statüsüne aykırıdır» dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Necmi Ayanoğlu, Ankara'dabasına yaptığı açıklamada, «Tam Gün yasası halkın - devletin vehekimin hak ve sorumluluklarını gözetecek ve özellikle mahrumiyetbölgelerinde yaşayan halkımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini yasal güvence altına alacak biçimde değiştirilecektir» dedi.

5- Köyişleri Bakanı Münir Güney, İstanbul Valiliği'nde bakanlığıile ilgili yapılan bir toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada, kooperatiflerin devlet düzeni içinde kalarak gelişmelerini sağlayacak birysa tasarısı hazırlandığını söyleyerek, «Programımızda köyden kentegöçü durdurucu önlemler de var» dedi.

6- İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Cemalettin Öner seçildi.

7- İstanbul Ticaret Odası'nın aylık meclis toplantısında konuşanOda'nm Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu, «İçinde bulunulan dışsatım mevsiminde F. Almanya ve öteki Batı Avrupa ülkelerinin vizeuygulamasını Türkyie için bir şansızlık olarak» nitelendirdi ve «Kısazamanda demokratik düzene dönülmesi için bugünkü yönetime tümözel sektör mensuplarının yardımcı olmalarını» istedi.

8- Sümerbank ürünlerine yüzde 5 ila yüzde 25 arasında, demirçelik mamullerine de yüzde 15 oranında zam yapıldı.

9- Ankara'ya dün getirilen MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nca ifadelerinin alınmasına devamedildi.

10- Ulusal Basın Ajansı'nm bir haberine göre; askerî savcılık CHP,AP, TBP, SDP, TİP, TSİP, TİKP haklarındaki iddiaları incelemeye başladı- Öte yandan, Van Cumhuriyet Savcılığı, Diyarbakır CHP eski milletvekillerinden Halil Akgül hakkında, adam öldürmeye teşebbüs ve6136 Sayılı Kanun'a muhalefet suçundan soruşturma açtı.

11- Ankara'da 7 Temmuz 1978 günü işine gitmek için evindençıkıp otomobiline bindiği sırada 2 teröristin silahlı saldırısı sonucuöldürülen Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr.Bedrettin Cömert'in katillerinden Üzeyir Bayraklı Federal Almanya'dayakalandı.

12- DİSK'in eski Genel Başkanı Kemal Türkler'in katil zanlısı üçkişi yakalandı.

13- İstanbul'da Edirnekapı Kariye Müzesi önünde Süleyman Açıkbaş adlı bir polis memuru silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdi.

14- Basında yeralan bir habere göre; Malî Polis adları silah kaçakçılığına kansan 76 kişiyi gözaltına aldı.

­-İran Devlet Başkanı Beni Sadr'ın, bir açıklamada bulunarak,Irak birliklerine karşı Kuzistan bölgesinden son ve topyekün saldırı-

ların başlatıldığını söylediği yabancı basın organları tarafımdan bildirildi.

15- AFP'nin San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'dakiGüney Afrkia Büyükelçisi Archibald Dunn, «Halk Kurtuluş Cephesi»militanlarmca öldürüldü.

16- Stockholm Tıp Fakültesi «Karolinska Enstitüsü» 1980 yılı Nobel Tıp Ödülü'nü ikisi Amerikalı, birisi de Fransız olmak üzere üç doktora verdi.

11 Ekim 1980

1- Kara Kuvvetleri'ne mensup 24 general, Deniz Kuvvetleri'nemensup yedi amiral ile Hava Kuvvetleri'ne mensup 6 general ile KaraKuvvetleri'ne mensup 3 albayın başka görevlere atanmasını öngöörenkararname, Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evrenve Millî Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından onaylanarak yürürlüğegirdi.

2- Sıkıyönetim Kanunu'nda değişiklik yapan yeni kanun yürürlüğe girdi.

3- Millî Güvenlik Konseyi'nin kararıyla 12 Eylül'den beri Hamzakoy'da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvencesi altında bulundurulan Süleyman Demirel ile Bülent Ecevit ve eşleri, Ankara'ya getirildiktensonra serbest bırakılıp evlerine gönderildiler.

4- 12 Eylül günü Türk Silahlı Kuvvtleri'nin ülke yönetimine tümüyle el koymasından sonra güvence altında tutulan eski parlamenterlerden bir bölümü serbest bırakıldı.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Sıkıyönetim AskerîSavcılığı'nda iki gün süren sorgusundan sonra, tutuklama istemiylemahkemeye sevkedildi, mahkeme, askerî savcılığın TCK'nın 163. maddesinden tutuklanmasını istediği Erbakan'ı serbest bıarktı. Öte yandan, MSP yöneticilerinden Tahir Büyükkörükçü, Temel Karamoilaoğlu,Yaşar Göçmen ve Hüseyin Erdal tutuklandı. '.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve bu partiye mensup28 eski parlamenter ve bazı yöyneticiler «Halkı birbirine karşı silahlandırarak toplu kıyıma sevketmek» suçuna uyan TCK'nın 149. maddesine göre Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 no'lu Askerî Mahkemesi'nde akşam tutuklandılar. Duruşmaya çıkarılan Türkeş ve 28arkadaşı tutuklanarak Mamak Askerî Cezaevi'ne gönderildiler, mahkeme ayrıca 36 MHP'li hakkındada gıyabi tutuklama kararı verdi.

7- Halkevleri Genel Başkanı ve MBG üyesi Ahmet Yıldız ile CHPAnkara eski Milletvekili Erol Saraçoğlu Dernekler Yasası'na muhalefetten dolayı tutuklanma istemiyle gönderildikleri nöbetçi askeri mahkemece tutuklandılar.

8- Aralarında Maden - İş ve DİSK eski Genel Başkanı KemalTürkler'in de buulnduğu onikişi kişiyi öldürmekten, ayrıca yaralama,gasp, soygun, oto yakmak, duvarlara slogan yazmak gibi suçlardansanık 38 silahlı sağ terörist güvenlik görevlilerinin yaptıkları operasyon sonucu yakalandı. Öte yandan, 9. Kolordu ve Erzurum, Ağrı, Kars,Artvin İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı, Kemal Türkler'in katil zanlılarından Necdet Ada'nın Erzurum'da yakalandığını açıkladı.

9- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yayınlanan bildiride, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin de 1. Orduve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesine dahil edildiği açıklandı.

10- Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında değişiklikyapan kanun, Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- REUTER Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; ElefterotipiaGazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Yunanistan Başbakanı YorgoRallis'in ABD Başkanı Jimmy Carter'a bir mektup gönderdiği ve mektubunda, NATO'nun askerî kanadına dönmesine karşılık, Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki ulusal haklarından vazgeçmeyeceğini» söyledi.

12- Diplomatik temsilcilerin korunması amacıyla etkin önlemleralınmasını öngören karar tasarısı Birleşmiş Milletler'de görüşülmeyebaşlandı.

13- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devlet Başkanı Abdülhasan Beni Sadr'ın Tahran Büyükelçisi Turgut Tülümen'lebir görüşme yaptığı ve görüşmede güncel sorunların ele alındığı İranResmî Haber Ajansı PARS tarafından bildirildi.

14- Irak'ın İran'a silah yardımı yaptıkları gerekçesiyle Suriye,Libya ve Kuzey Kore ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Körfez'deki savaşın gelişmekte olan ülkelerin ekonomisi üzerinde doğuracağı olumsuz etkiyi azaltmak amacıyla Suudi Arabistan,Birleşik Arap emirlikleri, Bahreyn ve Katar petrol üretimini artırma kararı aldılar.

16- AFP'nin Moskova çıkışlı haberine göre; uzayda en uzun sürekalma rekorunu 185 gün ile kıran Sovyet kozmonotları Leonid Popovile Valery Riumin, yeryüzüne döndüler.

17- Cezayir'in kuzeyinde meydana gelen deprem, 20 bin kişininölmesine ,250 bin kişinin yaralanmasına neden oldu-

12 Ekim 1980

1- Genel nüfus sayımının 11'ncisi, Devlet İstatistik Enstitüsü uzmanları ve görevlilerce bütün yurtta yapıldı.

2- Türk Lirasının değeri yabancı paralar karşısında yeniden ayarlandı. Buna göre; 1 ABD doları 80 liradan 82.70 liraya, 1 Alman markı44.75 liradan 45.85 liraya yükseldi.

3- Haklarında tutuklama kararı verilen Ankara eski Belediye Başkanı Ali Dincer ve 6 arkadaşı, İzmir'e getirilerek Buca Bölge Cezaevine kondu.

4- Halkevleri Yönetim Kurulu üyesi izmir eski milletvekili FerhatAslantaş hakkında Dernekler Yasası'na muhalefetten gıyabi tutuklama kararı verildi.

MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 1 numaralı Askerî Mahkemesi'nde tutuksuz olarak yargılanmasına karar verildi.

5- Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 5'i ölü, 7'si sağ olarak, İstanbul'da bir terörist ölü, 2 katil zanlısıda sağ olarak ele geçirildi. Öte yandan çeşitli suçlardan sanık 17Dev - Yol militanı Adana'da yakalandı.

6- Londra'daki Türk Turizm Bürosu, akşam Türkiye saati ile21.30'da kimliği belirsiz kişiler tarafından bombalandı.

7- Hürriyet Gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde; Almanya'da Kari Hoffmann adlı yeni bir nazi liderinin bulunduğu ve bu kişinin Hitler gibi silahlı bir gençlik grubu kurduğu bildirildi.

8- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ülkenin Suudi Arabistan dışındaki hava savunma gücünü arttırmak amacıyla, Basra Körfezi'ne bir füze kruvazörügönderildiğini açıkladılar.

9- İran ile Irak arasındaki savaş sürerken Irak birliklerinin Karun nehrini geçerek Abadan'ı abluka altına aldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan İran Devlet Başkanı Beni Sadr'ın yaptığı açıklamada.İran'ın şu anda kazançlı durumda olduğunu» belirterek, körfez ülkelerini savaşa karışmamaları için uyardığı ye «Eğer bu ülkeler savaşakarışırlarsa bu bölgedeki bütün petrol tesislerini havaya uçururuz»dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13 Ekim 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Millî Güvenlik Konseyi üyeleriyle «Orgeneral Fazıl Bilge - 80 Tatbikatı»nı izlemek üzereDiyarbakır'a gittiler.

2- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında toplanan BakanlarKurulu'nda çalışmaları durdurulan siyasî parti, dernek, federasyon vekonfederasyonlara kayyum tayini hakkındaki geçici kanun tasarısıkabul edildi.

3- UBA'nın haberine göre; Millî Güvenlik Konseyi bünyesinde çeşitli konularda çalışmalarda bulunmak üzere 11 daire başkanlığı kuruldu.

4- Millî Güvenlik Konseyi ruhsatsız ateşli silahlarla, bıçak ve diğer aletlerin teslim süresinin 17 Ekim Cuma akşamına kadar uzatılmasını kararlaştırdı.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi gündeminde bazıAvrupa ülkelerinin Türkiye'ye vize uygulama kararını mutlaka getireceğini, bu uygulamanın kaldırılması konusunda Türkiye'nin görüşlerini en kesin biçimde açıklayacağını» söyledi.

6- Askerî Yargıtay, Adana'da Yüzbaşı Bülent Angm'ın öldürülmesi olayına karışan Serdar Soyergin'in idama, suç ortağı Ayhan Cansu'nun 11 yıl ağır hapse mahkum edilmesine ilişkin kararı onayladı.

7- Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan ile arkadaşlarının serbest bıbrakılması kararınaitiraz etti.

8- THY'nin Münih'ten İstanbul'a gelen ve Ankara'ya uçan THY890 sefer sayılı Diyarbakır yolcu uçağı, akşam saat 18.00'de İstanbul'dan hareketinden bir süre sonra silahlı 6 kişi tarafından kaçırıldıve yakıt ikmali için Diyarbakır Havaalam'na indirildi. Diyarbakır Ha-

vaalanında güvenlik güçleri tarafından etrafı çevrilen ve kontrol altına alınan uçaktaki 149 yolcudan kadın, çocuk, ihtiyar ve hastalardanoluşan 53'ü höva korsanları tarafından serbest bırakıldı.

9- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 numaralı Askerî Mahkemesi, Etiler Akatlar'da biri Amerikalı iki kişiyi öldürmektensanık yasa dışı örgüt üyesi Kadir Tandoğan'la Ahmet Saner'i idamcezasına çarptırdı.

10- 1. Ordu ve İstanbul, Çanakkale, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağİlleri Sıkıyönetim Komutanlığı yayınladığı 55 numaralı bildirisiyle aranan ve aralarında «Abuzer Uğurlu, Mustafa Uğurlu, Hacı Mirza ve Bekir Çelenk'in de bulunduğu 26 kişinin süratle komutanlığa müracaatetmesini ya da yakınları tarafından nerede oldukları hakkında bilgiverilmesini» istedi.

11- Şişli, Kurtuluş ve Feriköy'de ikisi polis memuru, biri bekçi olantoplam yedi kişinin öldürülmesi, bir kişinin yaralanması ve çok sayıdasilahlı gasp olayının sanıklarından biri olmak üzere 5 kişi yakalandı,

12- NATO Ülkeleri Parlamentelerinden oluşan Kuzey AtlantikAsamblesi'nin Siyasî İşler Komisyonu Başkanı Van Der Stoel üç günlük bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi.

13- Milliyet Gazetesi'nin Brüksel çıkışlı bir haberine göre; «Euromoney» dergisi, «Kredi açılırken hangi ülkenin daha az ya da dahaçok riskli olduğunu » saptayan listesine Türkiye'yi ilk kez almadı. Buna karşılık dergi, Tunus, Pakistan ve Peru'nun listede yukarı çıkarken, İngiltere, Panama, Çekoslovakya ve Polonya'nın geriledikleriniaçıkladı.

14- New York'taki Türk Evi'ne ve Los Angeles kentinde bir Türk.Seyahat Acentasma yapılan bombalı saldırılar karşısında Türk hükümeti, Washington nezdinde girişimlerde bulunarak, Amerika'daki Türklerin mal ve can güvenliğinin daha etkin şekilde korunmasını istedi.

15- Bulgaristan'ı ziyaret etmekte olan Yunanistan Devlet BaşkanıKonstantin Karamanlis'in, Kıbrıs'ın sorununun çözümünün Türk tarafının tutumuna ve Birleşmiş Milletler'in kararlığına bağlı olduğunusöylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Federal Almanya İçişleri Bakanı Baum ile eyaletler İçişleri Bakanlarının katıldığı bir toplantıda, Almanya'daki Türkler arasındakilerör olayları ele alındığı, aşırı uçlara mensup essylemcilerin Almanya'dan çıkarılarak Türkiye'ye geri gönderilmesi kararlaştırıldığı, yabancıbasın organları tarafından bildirildi.

17- Suudi Arbistan'm Medine kenti yakınlarında meydana gelentrafik kazası sonucunda 18 Türk hacı adayı öldü, iki hacı adayı driyaralandı.

18- İran ile ırak arasındaki savaş dördüncü haftasına girerken,Irak jetlerinin İran'ın 350 km. kadar içine girerek İran'ın çelik ve tekstil sanayii merkezi olan Isfahan kentinde hava saldırıları düzenlediğiyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14 Ekim 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Diyarbakır AtatürkMeydam'nda yaptığı konuşmada, «12 Eylül Hareketinin niçin yapıldığını artık izah etmeyeceğim. Çok defalar anlattım. Bu karar 5 kişinindeğil, bu milletin kararıdır, komuta zincirinin kararıdır. Biz sadece düğmeye bastık. Zira, çıkar yolumuz kalmamıştı. Birbirimize kenetlendik.Anarşinin hakkından gelmeden, vatanı huzura kavuşturmadan gitmeyeceğiz» dedi.

2- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce hakkında gıyabî tutuklama kararı verilen ve 12 Eylül günündenbu yana aranan MHP Genel Sekreter Yardımcısı Okuyan, MHP İdare Kurulu'nun iki üyesi ile birlikte teslim oldu.

3- Piyangotepe katliamına karıştığı belirlenen ve hakkında «Birden çok adam öldürme» eylemine katıldığı için «Tesilm ol» çağrısıyapılan silahlı sağ eylemci Ali Bülent Orkan, Ankara Emniyet Müdürlüğüne bağlı özel bir tim tarafından İzmir Karşıyaka'da yakalandı.

4- Münih - İstanbul - Ankara seferini yaparken hava korsanlarıtarafından Diyarbakır'a kaçırılan THY'nin «Diyarbakır» adlı yolcu uçağındaki yolcular ve mürettebat sabaha karşı yapılan bir operasyonsonucu kurtarıldılar.

Basında yer alan haberlerde, hava korsanlarının «Şeriat yanlısı»oldukları bildirildi.

5- Kolordu ve Sıkıyönetim Komutaniığı'nm uçak kaçırma olayı

ile ilgili olarak yayınladığı bildirisinde, Diyarbakır uçağının HasanGüneşer, Yılmaz Yalçmer, Ömer Yorulmaz ve Mekki Yassıkaya isimli şahıslar tarafından Tahran'a kaçırılmak istendiği, ancak Diyarbakır Havaalam'na yapılan operasyon sonucunda anarşistlerin iki silahlabirlikte ele geçirildikleri ve bu sırada yolculardan Fatih Öztürk, ŞenerArda, Murat Tiryaki, Mevlana Bitkazsm, Amerikalı L Schçlketons, İtalyan Cattarıed Anrea ile hostes Melike Gökyay'ın da anarşistlterin ateşi sonucunda yaralandıkları» açıklandı.

6- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leoonid Brejnev ABD'ye yaptığı çağrıda, «Çok geç olmadan Sovyetler Birliği ile özellkile silahların sınırlandırılması konusunda yapıcı görüşmelere başlanmasını» istedi.

7- AA'nın Doğu Berlin çıkışlı haberine göre; Demokrtaik Alman/a Devlet Başkanı Erich Honocker, Polonya yönetimini uyararak, «Bundan böyle Sovyet Bloku'nun Polonya'daki sistemin daha fazla liberalleştirilmesine karşı çıkacağını ve gelişmeleri kontrol altına alabilmekiçin çeşitli önlemlere başvurmaktan kaçınmayacağını» bildirdi.

8- THA'nın EI-Asnam çıkışlı haberine göre; Cezayir'de meydanagelen yeni bir deprem El Asnem'ın 32 km. güneyindeki Burç BunamaKentinin yıkılmasına yol açtı.

9- 1980 Nobel Fizik ödülü Amerikalı iki fizikçi James Cronin'leVal Fitçhe'e verildi.

15 Ekim 1980

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında 4 saatsüren bir toplantı yaptı.

2- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Ankara'da yaptığı açıklamada,geçen yılm Eylül ayında 168.4 milyon dolar olan ihracatın bu yılın Eylül ayında 202.6 milyon doları bulduğunu bildirdi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Recai Baturalp, Milliyet Gzaetesi'neverdiği demeçte, sigara kaçkaçılığmın salt polisiye tedbirlerle önlenemeyeceğini bildirerek, «sigara kaçakçılığını besleyen temel unsur,karşılanamayan Glep, yani yetersiz üretimdir. Sigara kaçakçılığınakesin darbe, üretimin talebi karşılaması ile vurulabilir» dedi.

4- Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğüne Tevfik Ertürk atandı.

5- Danıştay Başkanı Ragıp Tartan Ankara'da yaptığı açıklamada Danıştay'ın verdiği bazı idarî kararlar nedeniyle basında haksızeleştiriler yapıldığını bildirerek, «Yazılarında eleştiri hududunu aşaıakYüce Danıştay'ın manevî şahsiyetine yayın yoluyla hakaret edenlerhakknıda cezaî kovuşturmada bulunmaları için Cumhuriyet Savcılıklarına müracaat edilmiştir» dedi.

6- Ankara Ticaret Odası Başkanı Galip Gençoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ticarî faaliyetleri düzenleyen kanun,mevzuat ve kararların günün koşullarına göre değişken bir hale getirilmesini isteyerek, «Geç de olsa alınan tedbirler ekonomiyi sağlığakavuşturacaktır» dedi.

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO)'nun 300 firmayı kapsayan geleneksel anketine göre, T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi 1979 yılında6 milyar liranın üzerinde kar sağladı.

8- Atatürk'ün başkanlığında 23 Temmuz 1923'de Erzurum'datoplanan kongreye Giresun temsilcisi olarak katlıan ve bu kongreninhayatta kalan tek delegesi olan Dr. Ali Naci Duyduk 97 yaşında Giresun'da öldü,

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 21 arkadaşı TCK'nın 163/1 - 4 maddelerini ihlal, Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkındaki kanuna muhalefet ettikleri gerekçesiyle ve tutuklanma istemiyle gönderildiği Askerî Mahkeme'de serbest bırakıldıktan sonrasavcılığın itirazı üzerine Ankara 2 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından tutuklandılar.

10- THY'nin kaçırılan «Diyarbakır» yolcu uçağına yapılan operasyon sırasında yaralanan Muzaffer Asal adlı yolcu kaldırıdlığı Diyarbakır Tıp Fakültesi'nde öldü.

11- Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Karayolları 13. Bölge eskimüdürlerinden Mehmet Zeki Bakır ile Karayolları Genel Müdürlüğübaşmüşavirlerinden Mehmet Nazım Şevket Çelikkanat'ı öldürmektensanık İmam Yılmazer'i ölüm cezasına çarptırdı.

12- İstanbul Kocamustafapaşa'da bir kahvehaneye yapılan silahlısaldırı sonucu Kocamustafapaşa MHP eski Bucak Başkanı Mustafaİşler öldü.

13- Kuzey Atlantik Asamblesi Siyasî Komisyonu Başkanı Van DerStoel, Ankara'da yeni hükümet üyeleri, CHP ve AP Genel Başkanlarıve çeşitli sektörlerin yetkilileriyle iki gün süren temaslarda bulunduktan sonra Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte. «Batı camiası 12Eylül müdahalesine karşı bir hayli yumuşak bir tepki göstermiştir. Ancak, önümüzdeki aylarda demokrasiye doğru adım atılmazsa, Batı'daki bu ılımlı tutumun yerini kaygılara bırakacağı kuşkusuzdur» dedi.

14- 1980 Türkiye Güzellik Yarışması'm Funda Aydoğdu kazandı,

15- Türk Millî Takımı, Dünya Kupası grup eleme maçlarının ikincisinde, Goller Millî Takımına 4-0 mağlup oldu.

16- Türkiye'nin OECD ülkelerine birikmiş bulunan borçları çerçevesinde Avusturya hükümetiyle imzalanan borç erteleme anlaşmasıBakanlar Kurulu'nca onaylandı ve Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İsviçre Hükümeti'nin Türk uyruklulara vize uygulama kararı alması üzerine, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Genel Müdürü İldeniz

Divanlıoğlu başkanlığındaki bir heyet görüşmelerde bulunmak üzereBern'e gitti.

17- Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulunmasını amaçlayantoplumlararası görüşmelere Lefkoşa'da Ledra Palas Oteli'nde devamedildi ve KTFD, Maraş kentine ilişkin Rum önerilerine cevap verdi.

18- Tahran Büyükelçimiz Turgut Tülümen İran Devlet Başkanı Beni Sadr ile ikinci kez görüştü.

19- AP Aiansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan Deniz Kuvvetlerini gemi, füze ve helikopter gibi araç gereçlerle donattıktan başka personel eğitimi amacına da yönelik olan 3.5 milyar dolarlık bir anlaşma, Fransa ve Riyad hükümetleri arasında imzalandı.

20- Filistin özerkliği konusunda Mısır, İsrail ve ABD'nin katıldığıüçlü görüşmelere 5 aylık bir aradan sonra VVashington'da yenidenbaşladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- NOBEL Ekonomi ödülünü Ameriklı profesör Lawrençs Kleinkazandı.

16 Ekimi980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında yapılanSıkıyönetim Koordinasyon Kurulu toplantısında, 12 Eylül günündenitibaren yurtta uygulanan sıkıyönetimin 1 aylık faaliyetleri gözden geçirildi ve anarşiye karşı mücadelede çıkarılması gereken yasalar ele

2- Yüksek Askerî Şûra'nın kuruluş ve görevleri hakkındaki kanuna geçici bir madde eklenerek Millî Güvenlik Konseyi'nin devamısüresince, Devlet Başkanı ve Millî Güvenlik Konseyi Başkam'nın,Yüksek Askerî Şûra Başkam olması ile ilgili kanun tasarısı kabuledildi

3- Yedeksubaylığı yeniden düzenleyen ve Bakanlar Kurulu'ncabenimsenerek Milli Güvenlik Konseyi'ne sunulan yasa tasarısınınesasları belli oldu.

4- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal TV'de düzenlenen bir açıkoturumda, Türkiye'nin ekoomik sorunlarının, milletçe fedakarlık vetasarrufa dayandığını belirteerk, «Ekonominin çıkmazdan kurtulması,Türkiye'nin kurtulmasıyla eşittir» dedi.

5- Mersin Belediye Başkanı Kaya Mutlu ile Gaziantep BelediyeBaşkanı Esat Kaya Turgay, İçişleri Bakanlığı'nın telsiz emriyle yeniden eski görevlerine atandılar.

6- Basında yer alan bir habere göre; aylık normal toplantılarınıyapan İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İzmit Ticaret Odası (İTO) Meclis üyeleri, «Yürürlüğe konan vize tedbirlerinin Türkiye için haysiyetkırıcı ve Avrupa Konseyi üyeliğini zedeleyici ntelikte olduğunu» belirttiler.

7- 38 bankanın yöneticilerinin İstanbul Sheraton Oteli'nde yaptıkları toplantıda, kısa vadeli ihracat kredisi faiz oranı ile aynı sürelinormal kredi faiz oranının değiştirilmemesi kararlaştırıldı.

8- SEKA Genel Müdürlüğü ürettiği gazete kağıdı ve karton çeşitlerine yüzde 20 ile yüzde 25 oranında zam yaptı.

9- İstanbul Malî Polis Müdürlüğü Döviz Kısmı ekiplerinin Nuruosmaniye, Kapalıçarşı, Aksaray'daki bazı işyerlerine yaptıkları baskınlar sonucunda, 5 milyon lira değerinde üzerindeki damgadan daha düşük ayarda altın, 2.5 milyon değerinde de döviz ele geçirdi, 4kişi gözaltına alındı.

10- Haklarında gıyabi tutuklama karan bulunan MSP eski milletvekilleri Oğuzhan Asiltürk, Süleyman Arif Emre ile Recai Kutan, düngece Merkez Komutanhğı'na bağlı ekiplerce evlerinden alındılar.

Halen Merkez Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP Ankara eskimilletvekili Selahattin Öcal'ın tutukluluk haline yapılan itiraz AnkaraBirinci Asliye Ceza Mahkemesi'ncs reddedildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. şubede Zeynel Abidin Ceylan adlıkişiyi sorgulama sırasında işkence ederek ölümüne neden olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan Komiser Muavini Mustafa Haskıriş'in duruşmasına Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde başlandı

11- Türkiye ile ABD arasında savunma işbirliğini düzenleyen anlaşmanın savunma sanayiinde ortak çalışma ve işbirliği ek anlaşmasıuyarınca iki ülkenin uzmanları Türk Dışişleri Bakanlığında görüşmelere başladılar.

12- Akajans'ın Strasbourg çıkışlı haberine göre; Avrupa KonseyiBakanlar Kurulu toplantısı Fransa'nın Strasbourg kentinde başladı.Komite'de bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Avrupaülkelerinin Türk yurttaşlarına vize uygulama kararının ayrımcı nitelikteolduğunu, teşkilatın amaç ve niyetlerine açıkça aykırı düştüğünü söyleyerek, «Bu durum, Avrupa Anlaşması'nın üye devletler arasındaserbest dolaşımla ilgili düzenlemeleriyle de bağdaşmamaktadır»dedi.

Dışişleri Bakam İlter Türkmen ayrıca, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Franz Karasek ve AET Komisyonu Genel Sekreteri Emile Noelile ayrı ayrı görüştü.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Avrupa'dakiAmerikan Birlikleri Kumandanı General Frederick Kroesen, «Yarın birsavaş çıksa modası geçmiş bir ordu ile savaşa gitmek zorunda kalırız» dedi.

14- AFP'nin Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'da PanhelenikSosyalist Hareket Partisi (PASOK) Başkanı Andreas Papandreu, Patras'ta yaptığı bir seçim konuşmasında Yunan Hükümetini, NATO'nunaskerî kanadına yeniden dönüş isteğinden vazgeçmeye çağırdı.

15- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran, Basra Körfezi'nin kuzey kesiminde gerçekleşen bir ani saldırı sonucu 1000 Irakaskerini öldürdüğünü öne sürdü. Öte yandan Irak da Abadan'a gidentüm yolları ve radyo istasyonunu ele geçirmek suretiyle petrol rafinerilerinin bulunduğu Abadan'ı kuşatma amacıyla yapılan harekatın tamamlandığını bildirdi.

16- REUTER Ajansı'nın İsmailiye çıkışlı haberine göre; Mısır Hükümeti Süveyş Kanalı'ndan geçiş ücretinin yaklaşık yüzde 60 oranında arttırıldığını duyurdu.

17 Ekim 1980

1- Başbakan Bülend Ulusu, hükümetin kurulmasından sonraDevlet Başkanı, Millî Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile Çankaya Köşkü'nde ilk görüşmesini yaptı.

Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan söyleşisinde Başbakan BülendUlusu, «Terör odaklarına ağır, sert ve dağıtıcı darbeler indirildiğini»söyleyerek, «Anarşiyi silindir gibi ezip geçeceğimiz günler yaklaştı»dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi, işçi kıdem tazminatı ödemelerine tavan getiren kıdem tazminatı için f/5n kurulmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Şevket Müftügil ve DanıştayBaşkanı Ragıp Tartan, Anayasa ve yargının bağımsızlığına ilşikin Milliyet Gazetesi'ne yaptıkları açıklamada, «Geçici Anayasada yargınınbağımsızlığı ilkesinin bulunacağını, aksini düşünmenin olanaksız olduğunu» söylediler.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin de karşı vize koymayı düşündüğünü, BenelüksÜlkeleri Dışişleri Bakanlarının Türk yetkililerle vardığı anlaşmayı bozup, vize uygulama kararını açıklamış olmalarından hayal kırıklığıduyduğunu belirterek, «Vize uygulama kararlarının siyasî olay halinegirmeye başladığını» söyledi.

5- Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Şahap Kocatopcu, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «25 Ocak 1980'de yapılan fiyat düzeltmeleri, ondan önceki dönemde birikmiş olan fiyat farklarının akıl almaz derecede yüksek olması yüzünden, gerçekçi olamamış, o dönemin iktidarı fiyatları gerçek piyasa düzeyine ulaştıramamıştır» dedi-

6- Valiler arasında yapılan değişikliklere göre 19 Merkez Valisiçeşitli yerlere atandı, 23 ilin Valisi de merkeze alındı.

7- Basında Kıdem Tazminatı Yasası'nın tam metni yayınlandı.

8- DPT'nin üretim gerçekleşmeleri raporunda, 1980 yılının ilk 8aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre üretimi izlenenmal ve hizmetlerin 41'inde artış, 71'inde düşüş görüldüğü bildirildi.

9- UBA bir haberinde; geçtiğimiz Pazar günü yapılan genel nüfussayımının telgrafla elde edilen gsçici sonuçlarına göre Türkiye'ninnüfusunun 45 milyon 217 bin 556 olduğunu bildirdi.

10- Sıkıyönetim AskerîMahkemesi'nce haklarında gıyabi tutuklama kararı verilen MSP Genel idare Kurulu üyelerinden 7'si Merkez Komutanlığı'na teslim oldu.

11-Urfa CHP eski milletvekili Celal Paydaş'ın tutukluluk haline itirazıreddedildi.

12- Kadıköy Nüfus Memurluğu'nu basıp silah zoruyla soğuk damga makinasını alan iki teröristten biri Haydarpaşa'da güvenlik güçleriyle giriştiği silahlı çatışma sonucu öldü. Öte yandan Kadıköy'de birastsubay öldürüldü, Tarsus'ta bir kaçakçı öldü, 5 kaçakçı da yakaland.ı

13- OECD, Türkye'ye yardım anlaşması çerçevesinde ülkemizeİsviçre ve Kanada tarafından sağlanan kredilere ilişkin anlaşmalar Ankara'da imzalandı.

14- Avrupa.Konseyi'nin Strasbourg'da yapılan 67. dönem BakanlarKomitesi'nde tedhişçilik konusunda söz alan Dışişleri Bakanı İlterTürkmen, «Hükümetler, tedhişçilikle mücadelede kararlı olarak millîdüzeyde aldıkları tedbirleri arttırma yanında, ikili ve uluslararası işbrliğmi geliştirmelidirler. Bu işbirliğinin Avrupa ülkeleri arasında dabulunması gereklidir» dedi.

15- Türkiye ile Amerika arasında savunma sanayiinde işbirliğiolanaklarını inceleyen Türk ve ABD yürütme grupları, ikinci toplantıgünü sonuçlarına ilişkin olarak yaptıkları ortak açıklamada, «Bu pro-

jelerin bir an önce uygluamalarma geçilmesi için gerekli önlemleri veişlemleri saptadıklarını» belirterek, «ABD tarafı, projeler için maddîve teknik destek sağlayacağına ilişkin taahhütlerini bir kez daha teyit etmiş ve bu alandaki girişimlerin giderek hız kazanmasıyla birlikteABD desteğinin de artacağını belirtmiştir» dediler.

16- AP Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; İran ile Irak arasında süregelen svaaşın dünkü bölümünde Tahran ve Bağdat karşılıklı olarak bombalandı.

17- AP Ajansı'nın Tegucigalpa çıkışlı haberine göre; iki OrtaAmerika ülkesi olan Honduras ile El Salvador arasında 10 yılı aşkın bir süreden beri devam eden savaş hali, imzalanan yeni bir anlaşmayla sona erdi.

18 Ekim 1980

1- Başbakan Bülend Ulusu bayram dolayısıyla yayınladığı mesajında, «Tam olarak huzur ve güven dolu günlere ulaşmanın dikkatlive sürekli çabası içindeyiz. Bu gayretlerimizin olumlu sonuçlarınıvatandaşlarımızın her geçen gün biraz daha artan mutluluk duygularıiçine müşahade ettiklerinden eminim» dedi.

2- Başbakanlık Müsteşarlığına Necdet Calp atandı.

3- Çalışma Bakanı Turhan Esener, kıdem tazminatı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada 1475 sayılı yasaya tabi işlerin kıdem tazminatlarının her yıl için asgarî ücretin 7.5 katını aşamayacağını ve bunun tamamen vergi dışı olacağını bildirdi.

4- İçişleri Bakanlığfndan yapılan açıklamaya göre; son bir haftaiçinde güvenlik kuvvetlerince yurdun çeşitli yerler.nde gerçekleştirilen operasyonlar sonunda çeşitli suçlardan sanık toplam 242 kişiile 321 silah ele geçirildi.

5- Balıkesir Sıkıyönetim Tali Bölge Komutanlığı Basın ve Halklaİlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, Balıkesir İli SıkıyönetimKomutanlığı Askerî Mahkemesi'nce, çeşitli suçlardan sanık 115'i sağ,110'u da sol görüşlü olmak üzere 225 kişinin tutuklandığı bildirildi.

6- Basında yer alan haberlere göre; gazeteci Abdi İpekçi'nin katili idam mahkumu Mehmet Ali Ağca'nın Almanya'da .saklandığı saptandı.

7- Ankara eski Belediye Başkanı Ali Dinçer ve 6 arkadaşı tutuklu bulundukları Buca Cezaevinden tahliye oldular.

8- Ağa Han Vakfı tarafından düzenlenen «Uluslararası İslam Mimari Eserierh yarışmasını Türk mimarı Doç. Dr.- Turgut Cansever'in«Edirne Rüstem Paşa Kervansarayı restorasyon projesi» kazandı.

9- İran Başbakanı Muhammed El Reçai'nin, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Amerika'yı radar uçakları ile Irak'a yardım etmekle suçladığı ve «Washington, İran'daki 52 rehin Amerikalıyıkurtarmak için savaşı f(ırsat biliyor» dediği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

10- İtalya'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Hıristiyan Demokrat Forlani'nin, 4 partiden kurduğu koalisyon hükümeti yemin ederek göreve başladı.

19 Ekim 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Ankara Bayram Gazetesi'nde yayınlanan yazısında, «Alınteri akıtılmadan edinilen servetdinimiz açısından haram, insanlık açısından da yüz kızartıcıdır. Buyola başvurmaktan özellikle kaçınan nesiller yetiştirmeye özen gösterelim» dedi.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren İstanbul. Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte ise, «Büyük Atatürk'ün akıllı ve çalışkan olaraknitelediği aziz milletimiz, kardeşçe elele verdiği müddetçe her türlümeselesini yine kendi gücü ile çözecektir» dedi.

2- UBA'nın bir haberine göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıSerbülent Bingöl, «Libya'dan ve serbest piyasadan alınacak 1 milyonton ham, petrol ile rafinerilerimizin yıl sonuna kadar tam kapasite çalışmasının güvence altına alındığını» bildirdi.

3- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp UBA'ya verdiği demeçte, «Yeşilköy Hava Limanı'nın birinci ünitesi için Suudi Arabistan'dan 7.6milyon dolar kredi sağlandığını» bildirdi.

4- Avrupa Yatırım Bankası'nm son olarak yayınlanan faaliyetraporunda, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun bir finans kuruluşu olanAvrupa Yatırım Bankası'nm 1963-1979 yılları arasında en çok krediyi Türkiye'ye verdiği belirlendi.

5- THA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'a özel bir zi-.yaret yaparak Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis ve BaşbakanYorgo Rallis ile görüşen Federal Alman Sosyal Demokrat Parti LideriWilly Brandt Atina'da düzenlediği basın toplantısında, «Yunanistan'ınAvrupa Ekonomik Topluluğu'na girmesi Türklere oranla YunanlılarıAlmanlara daha yakınlaştıracaktır» dedi.

6- Avustralya'deki seçimleri Başbakan Malcom Fraser'in, LiberalPartisi'nin kazandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirdi.

20 Ekim 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Millî Güvenlik Konseyi ve hükümet üyeleriyle askerî erkanın bayram kutlamalarını ayrı ayrı düzenlenen törenlerle kabul etti.

2- Ankara Bayram Gazetesi'nde yayınlanan söyleşide BaşbakanBülend Ulusu, «12 Eylül bir ihtilal olarak değerlendirilmemelidir. Silahlı Kuvvetlerimiz kendi komuta zinciri içerisinde cumhuriyeti koruma vekollama görevini yapmak için duruma vaziyet etmiştir. Anarşi odaklarıtamamen kurutulacaktır. Kanunî düzenlemeler yapılıp adalet, işlerhale getirilecektir» dedi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, UBA'ya yaptığı açıklamada,«Yargının süratle işlemesini amaçlayan 9 yasa tasarısının Başbakanhk'a sunulduğunu» söyledi.

4- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk THA'ya verdiği demeçte, «25Ocak 1980 tarihinde ilan edilen önlemler ve bunlara destek olan dışkrediler sayesinde enflasyonla mücadelenin mümkün hale geldiğini» söyledi.

5- Ankara Bayram Gazetesi'nde yayınlanan bir söyleşide eskiBaşbakan Süleyman Demirel, 12 Eylül Hareketi için, «Gerekli hale getirilmiş bir müdahaledir. Başarısı, emir komuta zinciri içerisinde yapılmasıdır. Yeni yönetim mutlaka başarılı olmalıdır. Başarılı olamamasının sonu kaostur» dedi.

6- Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından planlanan «Orgeneral RafetÜlgenalp 80» tatbikatı Doğu Anadolu'da, «Orgeneral Fazıl Bilge 80»tatbikatı da Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapıldı.

7- İran ve Irak arasındaki savaş 1.ayını doldururken Tahran Radyosu'ndan yayınlanan bildiride, Irak kuvvetlerinin ağır silohlar ve toplarla Abadan kentine saldırdıkları, ancak İran askerlerinin buna şiddetle karşılık verdikleri kaydedildi. Bağdat Radyosu ise, Irak kuvvetlerinin Abadan çevresindeki çemberi giderek daralttığını bildirerek,Güneybatı İran'da bazı demiryollarının ve elektrik santrallerinin yıkıldığını haber verdi.

8- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan BaşbakanıYorgo Rallis, hükümetinin Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadınadönüşü ile ilgili olarak hazırlanan «Rogers Planını» kabul ettiğini doğruladı.

21 Ekim 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer Deniz Kuvvetlerinden emekli olan subay veastsubaylar için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Ulusumuzundesteği ve katkısı devam ettiği sürece ülkemize bir daha karanlıkgünler gelmeyecektir» dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Necmi Ayanoğlu UBA'ya verdiği demeçte, «12 Eylül yurdu boğucu hava içine sokan ruh hastalarını etkisiz hale getirmiştir» dedi.

3- THA'nın bir haberine göre; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koyarak parlamentoyu feshettiği 12 Eylül tarihinden bugüne dek, Millî Güvenlik Konseyi'nce 18 yasa çıkarıldı.

4- Ankara Bayram Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre;1872 yılından bu yana çeşitli illerdeki sivil ve sıkıyönetim askeri mahkemelerince içlerinde 2 kadının da bulunduğu 58 idam cezası verildi.Bu idam cezalarından 20'si Yargıtay'ca onaylandı, 5 ölüm cezası bozuldu, 2 idam cezası da Millî Güvenlik Konseyi tarafından onaylanarak infaz edildi.

5- İstanbul Bayram Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, maliyedalındaki bilim adamlarının vergi sistemi konusunda görüşleri yer aldı.

6- Brüksel'de olağanüstü bir toplantı yapan NATO SavunmaPlanlama Komitesi, Yunanistan'ın yeniden örgütün askeri kanaaınadönmesini onayladı.

7- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Devlet Başkanı Beni Sadr, İslam Ülkeleri Örgütü Genel Sekreteri Habib Çatti ileDezful kentinde Irak'la ateşkes konusunda bir görüşme yaptı.

8- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da işçihareketi lideri Lech Wa!esa, yaklaşık 30 bin maden işçisine hitabenyaptığı konuşmada, işçi hareketinin hiçbir biçimde engellenemeyeceğini belirterek, «Polonya'nın bağımsız işçi hareketini tanklar biledurdurmayacaktır» dedi.

22 Ekim 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren Bayram Gazetelerinde yayınlanan demecinde, 12 Eylül Harekatı'nın amaç ve hedeflerini yineleyerek, «Devletotoritesini hakim kıldıktan sonra sivil yönetimi yeniden kuracağız»dedi.

2-Basında yer alan bir habere göre; Ulusu Hükümeti, «Türk vatandaşlarının yurt dışına çıkışta başka ülkelerin sınır kapılarında haksız işlemlere tabi tutulmalarını, vize almak zorunluğunda kalmalarınıya da geri 'çevrilmelerini önlemek, aynı zamanda kaçak isçi çıkışlarınıorganize eden yasa dışı simsarların, is aramak amacıyla siyasaliltica taleplerinin tekrarlanmasına engel olabilmek için hem idarî hemde cezaî bazı önlemler almayı» kararlaştırdı.

3- Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan yeni ihracat rejiminde,5 temel tarım ürünü ihracatta değerlendirme yapmak amacıyla tescillistelerine alındı, buğday ihraç yetkisi de yalnızca Toprak Mahsulleri Ofisi'ne verildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal KurbanBayramı'm geçirdiği Side'de gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta,«Ücretlilerden alınan vergi oranı yüzde 40'ı aşmamalıdır. Ama, bunuhemen gerçekleştirmek sakıncalıdır» dedi.

5- Çalışma Bakanı Turhan Esener, istifa halinde kıdem tazminatıödenip ödenmemesi konusuyla ilgili olarak basına yaptığı açıklamada,«Eğer toplu sözleşmelerde aksi bir hüküm yoksa yasada belirtildiğigibi istifa haiinde kıdem tazminatının ödenmesi söz konusu değildir.Ancak toplu sözleşmelerde böyle bir hüküm önceden alınmış ise istifa edenlerin de kıdem tazminatı ödenebilir» dedi.

6- UBA'nın bir haberine göre; Sanayi ve Teknolooji Bakanı ŞahapKocatopçu KİT'lerdeki kadro şişkinliği bir plan dahilinde giderilecektir» diyerek, «Hazırladıkları plana göre, ilk aşamada emekliliği geçmiş olanların tasfiyesinin gerçekleştirileceğini» belirtti.

7- 2. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bir açıklama yaparak, 12Eylül'den sonra mühürlenen sendikaların meslekî faaliyetleri dışındaki faaliyetlerini sürdürmek için başvurmaları halinde, mahkeme aracılığıyla kendilerine kayyum tayin edileceğini bildirdi.

8- İk gündür Brüksel'de sürdürülen vize konusuna ilişkin Türkve Belçika heyetleri arasındaki görüşmeler sona erdi.

9- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; Uluslararası Enerri AjansıYönetim Kurulu Başkanı Niels Ersboll, Paris'te yaptığı açıklamada,«Irak'tan petrol sevkiyatmın durmasından sonra, Türkiye'nin petrolsağlamada meydana gelen açığını kapatmak için sanayileşmiş ülkelerin yardımcı olacaklarını» söyledi.

10- İran ile Irak arasındaki savaş sürerken, FKÖ'nün, iki ülke arasında arabuluculuk yapmak için girişimlere başladığı, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

11- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre- El Salvador'da süren tedhiş olayları son 48 saat içinde 50'den fazla insanın ölümüne neden oldu.

23 Ekim 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı, Genelkurmay veMillî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığındatoplanarak yürütme ile ilgili işlemleri görüştü ve hükümetin çalışmalarını gözden geçirdi.

2- Kıdem tazminatı fon tasarısı üzerindeki çalışmalara başlandı,

3- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi tarafından yapılan açıklamada, «Sendika, federasyon vekonfederasyonların, kayyum istekleriyle ilgili olarak sıkıyönetim komutanlıklarına yazılı olarak başvuracakları» bildirildi.

4- Olağanüstü kongre kararıyla feshedilen Demokratik Parti'ninKonya İl merkeziyle 17 ilçe merkezlerinde bulunan tüm mallarınınKızılay'a devir işlemleri tamamlandı.

5- Ege Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü'ne ait«K. Piri Reis Araştırma Gemisi»nin Eylül ayında Karadeniz'de yaptığı20 günlük çalışmalarda deniz altından alınan bulgular sonucu, Karadeniz'de zengin uranyum ve ham petrol yataklarının bulunduğu belirlendi.

6- Genelkurmay Sıkıyönetim Askerî Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; yeni çıkarılan ateşli silahlaryasasının tanıdığı süre içinde toplam 160.140 adet çeşitli marka ateşli silah ile 541.468 adet çeşitli çapta mermi yetkili makamlara teslimedildi.

7- Eski Başbakanlardan Prof. Nihat Erim ile koruma polisi AliKartal'ın öldürülmesi olayının sanıklarından yasa dışı «Dev - Sol» örgütüne mensup Hüseyin Solgun, Murat Karabulut ve Nuri Eryüksel,1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nceyapılan ilk sorgularından sonra tutuklandılar.

Yasa dışı bir örgüt üyesi Ali Ekber Acar, Ankara'da güvenlik güçlerinin «Dur» ihtrına uymayıp kaçarken açılan ateş sonucu öldürüldü.

Antalya'da yasa dışı bir örgütün 7 elemanı, 6 tabanca, 106 mermive 7 şarjörle ele geçirildi.

8- İki günlük resmî bir ziyaret için Ankara'ya gelen Kıbrıs TürkFedere Devleti Başkanı Rauf Denkîaş, havaalanında gazetecilereyaptığı açıklamada, «Kıbrıs sorununun çözümünde dış müdahalelerdenkaçınılmalı» dedi.

9- 1475 ile 854 sayılı kanunların kıdem tazminatlarına ilişkin bölümlerine yeni bir düzenleme getiren iki kanun Resmî Gazete'de yayınlandı.

10- Benelüks Ülkeleri, 1 Kasım tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlayacağını resmen açıkladı.

11- Günaydın Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Almanya'da Türk işadamı Özcan Erdiker, «80 arkadaşıyla birlikte Alman bankalarını boykot ettiklerini» gazeteye açıkladı.

12- Yunanistan'ın, NATO'nun askeri kanadına dönüşü ile ilgili olarak Yunan parlamentosundaki görüşmeler sırasında konuşan Başbakan Yorgo Rallis, Yunanistan'ın NATO'dan tam olarak çekilmesiyle bu bölgenin boş kalacağını belirterek, «NATO'nun güneydoğu kanadında tek temsilci olarak Türkiye'yi bırakmış olurduk ve ittifakıntüm yardımı normal olarak Türkiye'ye gitmiş olurdu» dedi..

13- REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'ninbaşkan adayları Jimmy Carter ile Ronald Regan'a imzalı bir uyarıtelgrafı çeken Libya Sosyalist Arap Halk Cemahiriyesi Lideri Kaddafı, «ABD'nin Orta Doğu politikası savaşa neden olabilir» dedi.

14- AP ve REUTER ajanslarının Moskova çıkışlı haberlerine göre;Sovyetler Birliği Başbakanı Aleksi Kossigin'in görevinden istifa ettiği;yerine yardımcısı Nikolay Tikonov'un getirildiği resmî bir açıklamaylabildirildi.

15- AFP'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Wilfried Martens başkanlığındaki yeni Belçika hükümeti kuruldu,

16- REUTER Ajansının Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore'deDevlet Başkanı Çun Du Hvan'a siyasal düzende değişiklik yapmasınısağlayacak gen.ş yetkiler veren anayasa yapılan halk oylaması sonucunda kabul edildi.

17- THA'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'nin 195 yıllıkLondon Times Gazetesi ile yan yayını Sunday Times gazetesi satışaçıkarıldı.

24 Ekim 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Birleşmiş Miletler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Türkiye, dünya barısını tehdit eden sorunlarınortadan kaldırılmasında etkin katkısını sürdürmekte kararlıdır» dedi.

Öte yandan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ı kabul ettiği zaman yaptığı konuşmada ise, «Başlatılan toplumlararası görüşmelerin başarıyla devam etmesi ve olumlu sonuca ulaştırılması bizim de arzumuzdur. Bu yönde bizim tarafımızdan yapılacak her türlü yardım muhakkak gerçekleştirilecektir.Bundan emin olabilirsiniz» dedi. ,

2- Millî Güvenlik Konseyi'nin bir kararı ile belediye başkanlarınıngörevlerinden alınmasından sonra, 54 kent merkezine yeni belediyebaşkanları atandı.

Öte' yandan MGK, Adana'da 14 Eylül günü işçi Erdoğan Polat'ıöldürdükten sonra kaçarken Tank Yüzbaşı Bülent Angın'ın da şehitedilmesi olayına karışan Serdar Soyergin hakkındaki ölüm cezasınıonayladı.

3- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, BM günü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Bu neslin fedakarlıklara katlanmak zorunda olduğunu» belirterek, «Geçtiğimiz yılagöre, bütün yoklukları ortadan kaldırdık, üretim de düşüktü, şimdiartış başladı» dedi.

4- Başbakanlık Sıkıyönetim Koordinasyon Merkezi BaşkanlığınaBaşbakanlık Müsteşar Yardımcılarından emekli Amiral Erdoğan Yazıcı getirildi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Birieşmiş Milletler Daimî Temsilciliğinde yapılan törendeki konuşmasında, «Bu ülkede herkes, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün «Yurtta barış, cihandabarış» ilkesine inanmıştır. BM'nin işleviyle ilgili nihaî bir irdeleme yaparsak bu teşkilâtın da aynı temel ilkeye bağlı olduğunu, aynı hedefigüttüğünü görürüz» dedi.

6- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, yeni atanan 27 vali ile Ankara'da yaptığı toplantıda, devletin bütün imkânlarıyla valilerin yanlarında olacağını belirterek, «İdarede zaman ve fırsat gözleyen sinmiş, zararlı, sakıncalı, hatta militan elemanlar hâlâ mevcuttur. Ya onları kazanın ya da teşkilât dışına atın» dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Serbülent Bingöl, bayramıgeçirmek için gittiği Antalya'da gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, KİT'lerin kendi sorunlarını çözebilecek hale gelmesi gerektiğini»söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi ŞefikFenmen Stockholm Büyükelçiliğine atandı.

9- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşculu,UBA'ya yaptığı açıklamada, «KİT'lerin ayrı ayrı ele alınarak, hangilerinde özel sektörle ortaklık yapılabileceğinin belirlenmesi gerektiğini»söyleyerek, «KiT'ler, Türkiye'nin en büyük kanseridir» dedi.

10- Türk-İş'e bağlı Petrol - İş Sendikasının faaliyeti, 1. Ordu veSıkıyönetim Komutanlığı tarafından durduruldu.

11- Ankara Basın Savcılığı AP Genel Başkanı Süleyman Demirelile CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in basın yasasıyla, secim yasasına muhalefetten, ayrıca hükümetin manevî şahsiyetine hakarettenayrı ayrı ifadelerini aldı.

12- 1. Ordu ve İstanbul, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağİlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi, «26Eylül 1980 tarihinden bu yana anarşik eylemlere karışmaktan sanık505 kişinin yakalandığını» açıkladı.

13- 6. Kolordu ve Adana, İçel, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'nca «5 kişiyi öldürdükleri, 2 kişiyi yaraladıkları ve çeşitli eylemlere karıştıkları belirlenen11 teröristin yakalandığı» bildirildi.

14- Sıkıyönetim Güvenlik güçlerinin son 10 gün içinde Ankara'nın19 ayrı bölgesinde yaptıkları operasyon sonunda yasa dışı örgüt üyesi 167 militan ele geçirildi.

15- Türkiye'nin ABD'ye olan vadesi gelmiş ya da 30 Haziran 1981'ekadar vadesi gelecek olan devlet borçlarının 350 milyon doları, Ankara'da imzalanan anlaşmayla ertelendi.

16- Arpaçay Baraj Gölü üzerinde devlet hududunu yeniden işaretleme amacıyla Türk - Sovyet Ortak Komisyonu'nun 5. dönem toplantısı Ankara'da başladı.

17- Mimar Turgut Cansever dün Lahor'da yapılan bir törenle AğaHan Mimar Ödülünü aldı.

18- AFP'nin Atina çıkışlı haberine göre; Yunan Parlamentosundabir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis, «TemeliAtatürk ve Venizelos tarafından atılan Türk - Yunan dostluk politikasının yeniden izleneceğini ve Yunanistan'ın NATO'nun askerî kanadına dönüşü ile böyle bir politikayı izlemenin şimdi daha da kolaylaşacağını» bildirdi.

19- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan Adalet Bakanlığı, 1974-77 yılları arasında DC -10 tipindeki 4 uçağınınPakistan Hava Yolları'na satılması sırasında yetkililere ödemeler konusunda yanlış bilgi verdiği ve rüşvet aldığı gerekçesiyle yapımcı firma olan Mc Donnell Douoglas aleyhine 949.000 dolarlık (76 milyonlira) tazminat davası açtı.

20- DPA'nın Paris çıkışlı haberine göre; 10 Ekim günü Cezayir'demeydana gelen ve çok sayıda can ve mal kaybına neden olan depremin meydan agetirdiği maddî zararın 30 milyar Cezayir Dinarı (Yaklaşık64 milyar TL) olduğu yetkililerce bildirildi.

21- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Filistin YüksekKomutanlığı, Amerikan Başkanlık seçimleri öncesinde İsrail'in Filistinüslerine yoğun bir saldırı düzenlemesinin beklendiğini belirterek, Lübnan'ın güneyindeki kuvvetlerini alarm durumuna geçirdi. .

25 Ekim 1980

1- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında 1980-81 ihracat rejimi kararını ve ihracat yönetmeliğini açıklayarak, «Türkiye'nin bugünkü bunalımdan çıkabilmesi içinvergi sisteminin ıslah edilmesi gerektiğini» söyledi, Cantürk, ihracattabaşarıya ulaşabilmek için bir ihracat seferberliği anlayışına sahip olmaları gerektiğine de dikkati çekerek, «Ancak bunlar yapıldığı takdirde bile yıl sonuna kadar önceden programlanan 3.5 milyar dolarlıkihracat hedefinden oldukça geride kalınacağını üzülerek ifade etmekisterim» dedi.

2- Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığına emekli Amiral Cezmi Bİı-en, Müsteşar Yardımcılıklarına da Nurettin Füsünoğlu, İlhami Cokarve Hayrettin Utkanlar getirildi.

3- Uluslararası para piyasalarında meydana geJen son gelişmeler karşısında, Türk Lirası'nın değeri, Amerikan doları ve öteki yabancı paralar karşısında yeniden belirlendi. Yeni düzenlemeye göre b;rAmerikan doları 82 lira 70 kuruştan 84 lira 80 kuruşa yükseldi. Federal Alman Markı da 45 lira 85 kuruştan 45 lira 40 kuruşa düştü.

4- Genelkurmay Sıkıyönetim Askerî Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada 18 günlük teslim süresi içinde 160 bin 140 adet çeşitli ruhsatsız silahla 540 bin 468 adet mermininteslim edildiği bildirildi.

5- Sıkıyönetim Komutanlığı'nca 10 gün süre ile kapatılan Bursa'mn Sesi Gazetesi Yazı İşler Müdürü Şevket Şenlet ile sayfa düzenleyicisi Niyazi Satık nöbetçi mahkemece tutuklandı. Gözaltına alınan gazete sahibî Necati Akgün ise serbest bırakıldı.

6- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Havaalanı Şubesi'nde görevli polis memuru Süleyman Açıkbaş'ın katil sanığı terörist Burhan Şrk'ın,polis tarafından suç aleti silahla birlikte yakalandığı İstanbul EmniyetMüdürlüğü tarafından açıklandı.

Ankara'da güvenlik kuvvetlerine saldırı düzenleyen yasa dışı birsol örgütün 13 üyesi yakalandı, İzmit'in Gebze ilçesinde de çeşitli

anarşik olaylara karıştıkları belirlenen 3 kişi bir arsada saklandıklarısilahları ile birlikte ele geçirildi.

MHP ve Ülkü Ocakları ile silahlı sağ eylemciler hakkındaki iddiaları «itirafa başlığı altında yayınlanan Ülkü Ocakları Derneği HukukMasası eski görevlisi Ali Yurtaslan, Hollanda'da THA muhabirine yaptığı açıklamada, «Türkiye'ye dönerek terörün odak noktası olan MHPye yan kuruluşları için yargı önünde tanıklık yapmak istiyorum» dedi.

7- Nöbet değişimine giden askerleri taşıyan bir askerî aracınİstanbul'da Çağlayan'dan Kasımpaşa'ya giden kaygan yol üzerindea'evrnmesi sonucu 6 er senit oldu, 1 assubay, 5 er de ağır şekilde yaralandı.

8- Hakkındaki ölüm cezası dün Millî Güvenlik Konseyi'nce onaylanan ve Resmî Gazete'de yayınlanan Serdar Soyergin'in cezası geceyarısmdan sonra saat 03.00'de Adana Cezaevi'nde infaz edildi.

9- Irak Sanayi ve Maden Bakanı Tahir Tevfik özel bir uçakla Ankara'ya geldi.

10- Dünya Bankası tarafından hazırlanan «Gelişmekte olan ülkelerde enerji» konulu araştırmada, Türkiye'nin kesinleşmiş petrol rezervinin 125 milyon varil olduğu bildirildi.

11- 1980-81 İhracat Rejmi Kararı ve İhracat Yönetmeliği, ResmîGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Ankara'deki temaslarını tamamlayarak Lefkoşa'ya dönenKTFD Başkanı Rauf Denktaş, Ercan Havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada; <Türk hükümeti ile Kıbrıs sorununun toplumlararasıgörüşmeler yoluyla halledilmesinin kararlaştırıldığını» söyledi.

13- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Kipriyanu resmî bir ziyaret için bulunduğu Hindistan'da, «Buradaki temaslarımın ana konusu Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ın kuzeyinde varlıklarını sürdürmelerinden duyulan kaygı oluşturmuştur» dedi.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Jimmy Carter, «İsrail, BM'den çıkarılacak olursa, ABD de toplantılara katılmayacaktır» şeklinde bir açıklamada bulundu.

15- Sovyet resmî haber ajansı TASS, Başbakan Yardımcısı Mikhail Lesechko'nun emekliye ayrıldığını ve yerine Haberleşme BakanıNikolai Talyzin'in getirildiğini bildirdi.

16- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'nınbaşkenti Belgrad'da, toplanan UNESCO toplantısında söz alan Afganheyeti başkanı Ahtar Muhommed Aktiawal, «Rus tankları, ülkemizdekadınlarımızı ve çocuklarımızı eziyor. Bir milyon Afganlı Rus işgaliyüzünden ülkesini terkederek Pakistan'a kaçmak zorunda kaldı» şeklinde konuştu.

17- Yunanistan'ın NATO askeri kanadına dönüşü ile ilgili görüşmeler sona erdi ve Rallis hükümeti, izlemekte olduğu dış politikadanötürü ulusal meclisin güvenini aldı.

26 Ekim 1980

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün Paris'te yapacağı toplantıya katılmak üzere Ankara'dan ayrıldı. Ozal, Esenboğa Havaalanında gazetecilerin bir sorusu üzerine yaptığı açıklamada, «Ücretlilerin vergi yükünü Mart 1981'dan itibaren yüzde 40'a indirmeyi amaçlıyoruz» dedi.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada, «İşçiler haklarını azçok toplu sözleşmelerle alabiliyorlar. Ancak memurlar çok sınırlı birbaremle yaşamlarını sürdürüyorlar ve ekonomik bir sıkıntı içinde buJunuyorlar» dedi.

3- İçişleri Bakanlığı'nca yeni yayınlanan bir yönetmelik gereğincesilah taşıma, silah bulundurma koşulları yeniden sınırlandırıldı,

4- Merkez Bankası'nın Para - Kredi Bülteni'nden derlenen bilgilere göre; Merkez Bankası kanalından bu yılın ilk 9 ayı sonunda piyasaya sunulan para miktarının 279.9 milyar lira düzeyine çıktığı, geçenyılın eşdöneminde tedavüldeki para miktarı olan 167.9 milyar lirayagöre yüzde 67.7 oranında ve 112 milyar liralık bir atış olduğu belirlendi.

5- Antalya'nın Aksu Bucağı yakınlarındaki Perge antik kentindebu yıl yapılan kazılarda, M.S. II. yy.. Roma uygarlığına ait 7 heykelortaya çıkarıldı.

6- Ankara Savcılığı'nca haklarında açılan soruşturmaları tamamlanan parlamenterler hakkında dava açıldı. Bu arada, hükümetin manevî şahsiyetine hakaretten Süleman Demirel hakkında 1, Bülent Ecevit hakkında 4, Alpaslan Türkeş hakkında da 7 ayrı dava açıldı.

Aralarında, Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul, Prof. Dr.Fikret Unsal, CHP Adana İl Başkanı Ahmet Albay ile Kazım İnceler,Halil Güllüöğlu, Fahri Gündoğdu, Ceyhun Can adlı avukatlar ve 1 erinde bulunduğu toplam 32 kişiyi öldürdükleri öne sürülen 45 kişilik aşırısağcı bir örgüt, suç aleti tabancalarla birlikte ele geçirildi.

7. Kolordu ve Diyarbakır, Urfa, Mardin, Siirt, Hakkari ve Van illeri Sıkıyönetim Komutanlığı, THY'nin «Diyarbakır» yolcu uçağını 13

Ekim 1980'de kaçıran 4 hava korsanının Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi'nce tutuklandığını açıkladı.

7- Irak Sanayi ve Madenler Bakanı Tahir Tevfik, Ankara'da Devlet Başkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı ile ayrı ayrı görüşmelerdebulundu. Tevfik, daha sonra Irak Büyükelçiliği'nde düzenlediği basıntoplantısında, Türkiye'nin arabuluculuk yapması gibi resmî bir istemgetirmediğini belirterek, «Savaşın biran önce bitmesini istiyoruz. İranhalkına hçbir kötü düşünce besleyemiyoruz. İran'la olan ilişkilerimizinde Türkiye gibi olmasını istiyoruz. Doğrusu da bulur» dedi.

8- Para ve Kredi Kurulu, fındık, çekirdeksiz üzüm, pamuk, pamukipliği ve tütün ihracı sırasında, ihraç edilen her kilo üzerinden alınandestekleme ve fiyat istikrar primlerini yüzde 7.4 ile yüzde 33.3 oranlarında arttırdı. Konuya ilişkin tebliğ Resmî Gazete'de yayınlandı.

9- Bazı büyükelçilikler arasında değişiklikler ve yeni atamalaryapılmasına ilişkin kararnameler Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- AP ve AFP'nin Tahran çıkışlı haberlerine göre; İran Parlamentosu, 52 Amerikalı rehinenin durumunu görüşmek üzere gizli bir oturum yaptı, ancak bir sonuca varılamadan oturum yararına ertelendi.

11- İran Merkez Bankası Müdürü Ali Rıza Nobari, «WashingtonPost» gazetesine verdiği demeçte, Amerikalı 52 rehinenin serbest bırakılmasından önce Amerikan bankalarında dondurulmuş 8 milyar dolar tutarındaki İran mevduatının hiç değilse bir kısmının geri verilmesinin şart olduğunu bildirdi.

12- Basında yer alan Bonn çıkışlı bir habere göre; Belgrad'dakiUNESCO toplantısına katılan Afganistan delegesi Achtar MuhammedPaktiavval dün Federal Almanya'ya giderek «Afganistan'ın artık ser-

best bir ülke olmadığını» ileri sürdü ve politik sığınma hakkı istedi.

13- AFP ve AP'nin Tahran çıkışlı haberlerine göre; Tahran Radyosu, Irak birliklerinin Dizful kentini roket ateşine tuttuklarını ve yıkıntılar arasından çıkarılan ceset sayısının 60'a ulaştığını bildirirken,İran Cumhurbaşkanı Ebulhasan Beni Sadr ülkenin Savunma YüksekKonseyi Başkanlığını üzerine aldı.

14- DPA'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Süveyş Kanalı'nın altından geçen «Ahmet Hamdi Tüneli» hizmete açıldı.

27 Ekim 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi, geçici Anayasa'yı hazırladı ve bugünkü toplantısında görüşerek kabul etti.

Ayrıca Konsey, faaliyetleri durdurulan siyasî parti, dernek, federasyon ve konfederasyonlara kayyum tayinini öngören yasa tasarısınıkabul etti.

Öte yandan tedhişçiliğin önlenmesine ilişkin Avrupa Sözleşmesi'nin onaylanmasının uygun bulunduğu hakkındaki kanun tasarısı dagörüşülerek kabul edildi.

2- Türk - İş İcra Kurulu, Konfederasyon Genel Başkanı İbrahimDenizcier'in başkanlığında toplandı.

3- İstanbul Ticaret Odası'n in verilerine göre; son 10 yılda Türkiye'de altın fiyatlarının 100 kattan fazla pahalılaşmasına karşılık, netasgarî ücretler yalnız altı katı artış gösterebildi.

4- TRT Dış ilişkiler Müdürlüğü'ne Fatoş Sevengil atandı.

5- Ankara Savcılığı'nca haklarında soruşturmaları tamamlanan35 eski parlamenter hakkında 24 ayrı suçtan ağır, asliye, sulh ceza vetoplu basın mahkemelerinde dava açıldı.

Almanya'da ortaya çıkarılan bir eroin kaçakçılığı olayına adlarıkarışan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile MSP eski milletvekili Fehim Adak'ın da sivil savcıîarca ifadesi alındı ve olayla ilgilidosya Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'na gönderildi.

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, güneş battıktan sonra seçimpropaganda konuşması yaptığı ve 298 sayılı yasaya aykırı davrandığı gerekçesiyle açılan davaya Erzurum 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndebaşlandı.

6-Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesiişkence yaptıkları iddia edilen Kayaş Karakolu görevlileri hakkındasuç duyurusunda bulunmayı kararlaştırdı.

6. Kolordu ve Adana Sıkıyönetim Komutanlığı, «Sıkıyönetim bölgesinde teröristlerce şehit edilen 28 subay ve emniyet mensubuna 13milyon 960 bin lira yardım yapıldığını» bildirdi.

7- Basında yer alan bir habere göre; MHP'nin Sağlık, Ticaret,Gümrük ve Tekel Bakanlıkları ile Makina Kimya Endüstrisi, Devletİstatistik Enstitüsü başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşlarındaoluşturduğu obaların 20 başkan ile 60 yöneticisi düzenlenen seri operasyonlarla ele geçirildi.

8- 1. Ordu ve İstanbul, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve TekirdağSıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askerî Mahkemesi, Kağıthane'de6 Aralık 1979 tarihinde güvenlik kuvvetleriyle giriştikleri bir çatışmada piyade eri Mustafa Kelemli'yi şehit etmek, piyade eri Zeki Uğurlu'yu yaralamak suçlarından yargılanan sanık İsmet Şahin'i ölüm cezasına çarptırdı.

9- Türkiye ile Hollanda arasında 1 Kasım 1980 tarihinde yürürlüğe girecek vize nedeniyle Hollanda'ya gideceklerin seyahat ve transit vize harcından muaf olması'nı sağlayan anlaşma imzalandı.

10- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lef,koşa'da gazetecilere verdiği demeçte, «ABD Başkanlarından NATO adına Kıbrıs meselesini halletmesi için diz çöküp yalvaran, İngiliz üslerinden beslenip, bu üslerden ABD uçaklarına hareket izni veren, ClA'dan para aldığı defalarcasaptanmış olan, Afganistan işgal edilirken ses çıkartmayıp Kıbrıs'tainsanlık dışı hareketleri ile ün yapmış bulunan Rum tarafının böylebir toplantıda Kıbrıs'ı temsilen bulunması, gerçek bağlantısız ülkeleriçin kabul edilemeyecek bir durum yaratmaktadır» dedi.

11- AFP ve AP'nin Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'yaresmî bir ziyaret yapmakta olan Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Başkanı Yaser Arafat'ın, Yugoslavya Başbakanı Vaselin Djuranoviç ile görüşmesinden sonra yayınlanan ortak bildiride, «İran ileIrak arasındaki çekişmeden üzüntü duyulduğu» belirtildi.

12- İran Parlamentosu ülkede yaklaşık bir yıldır rehine tutulan 52Amerikalının serbest bırakılması koşullarını tartışmak üzere yaptığıiki ayrı toplantıda da karar alamadı.

13- AP Ajansı'nın Seul ıkışlı haberine göre; Güney Kore DevletBaşkanı Chun Doo - Whan, eski Devlet Başkanı Park Ohun Hee'in«Yuşin» anayasasının yürürlükten kaldırıldığını ve yeni anayasanınresmen yürürlüğe konulduğunu açıkladı.

14- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; Pars Ajansı, devrik Şahyönetimi sırasında milletvekilliği yapan parlamenterlerden ikisinin,Irak hesabına casusluk suçundan idam edildiklerini duyurdu.

28 Ekim 1980

1- Amerikan Haber Ajansı Associated Press, Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Orgeneral Haydar Saltık'm yabancı gazetecilerleyaptığı görüşmeyle ilgili bir haber yayınladı. Buna göre OrgeneralHaydar Saltık, görüşme sırasında, «İleride normal siyasî yaşama dönüldüğünde, 'Siyasî yaşamlarını sürdürebilecek durumda olduklarıortaya çıktığı takdirde' Demirel ile Ecevit'in siyasete dönebileceklerini» söyledi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, yayınladığı bayram mesajında «Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir defa daha belirtmek isterim ki, vatandaşlara karşı tam bir tarafsızlık içinde hareket eden ve devletinmenfaatlerini herşeyin üstünde tutan bir yönetim süratle tesis edilecektir» dedi.

3- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Anayasadüzeni hakkında 7 maddelik kanun teklifinin Millî Güvenlik Konseyitarafından kabul edilmesi ile 157 maddelik 1961 Anayasası'nın 54.maddesi değişti.

4- İçişleri Sakalığı tarafından hazırlanan 3'lü kararname uyarınca vali muavinleri ile kaymakamlar arasında yeni atama ve yer değ'şiklikleri yapıldı.

5- İçişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Fahri Görgülü'nün KocaeliValiliği'ne atanmasıyla boşalan İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığına birsüredir Merkez Valisi olarak görev yapan Rıfat Kaplan atandı. .

6- 17. Türk Dil Kurultayı Ankara'da başladı.

7- TRT Genel Müdürü Doğan Kasaroğlu, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Atatürk'ün doğum yıldönümü olan 1981 yılı içinşimdiden hazırlıklar yapıldığını ve programların yanı sıra 10 dalda dayarışma açıldığını bildirdi.

8- Devlet Yatırım Bankası'nın 1980 yılında çıkartacağı tahvillerinfaiz oranları yüzde 20 olarak tesbit edildi.

9- Türk - İş İcra Kurulu'nun bir süredir devam eden toplantılarısonuçlandı ve Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier Başbakan

Bülend Ulusu ile bir görüşme yaparak Konfederasyonun görüşleriniyazılı olarak sundu.

10- Geçtiğimiz ay geçirdiği bir trafik kazası sonucu Acil Yardımve Traf(ik Hastanesinde tedavisi sürdürülen MSP'li eski milletvekiliKorkut Özal hakkındaki gıyabî tutuklama kararı vicahiye çevrildi.

Ankara'da son iki gün içinde sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerincegerçekleştrilen iki ayrı uygulama sonucu, 1Ti 9 kişinin öldürülmesi olayına karışan yasa dışı sol örgüt mensubu olmak üzere 19 militan silahları ile birlikte yakalandı.

Atatürk Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı Fahrettin Yılmaz'ıBeykoz'da 5 Temmuz 1978 tarihinde taammüden öldürmekten sanıksağ görüşlü Saffet Alyas, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nce TCK'nın 450. maddesi uyarınca ölüm cezasınaçarptırıldı, ancak duruşmadaki iyi hali gözönüne alınarak, bu ceza yaşam boyu hapse çevrildi.

11- Paris'te Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Turgut Özalbaşkanlığındaki heyetin katıldığı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü çerçevesindeki 2. çalışma grubunun dünkü toplantısında, Türkiye'nin son ekonomik durumu gözden geçirildi.

12- REUTER Ajansı, New York çıkışlı haberinde; Birleşmiş Milletler çevrelerine göre İran ve Irak'ın, Basra Körfezi bölgesinde çatışmaya son vermek üzere bağlantısız ülkelerin bir iyiniyet ve durumsaptama girişiminde bulunmalarına ilişkin Filistin önerisini kabulettiklerini bildirdi.

13- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, NATO'nun kilit mevkiindeki bazı üyelerinin, ittifakın savunma alanı dışında bazı kararlar almakla, Kuzey Atlantik İttifakını ciddî şekilde tehlikeye sokabileceklerine dikkati çekti.

14- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Afganistan'dakamu yönetiminin yüksek düzeyde bir yetkilisi, ülkesinin SovyetlerBirliği tarafından işgalini protesto amacı ile Pakistan'a sığındı.

29 Ekim 1980

1- Cumhuriyetimizin kuruluşunun 57. yıldönümü tüm yurtta, dıştemsilciliklerimizde ve Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde törenlerle kutlandı.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Cumhuriyet Bayramınedeniyle yayınladığı mesajda, «Türk ulusunun güven dolu bir yaşantıya kavuşturulması için mümkün olan herşey yapılmakta, bütün imkânlar kullanılmaktadır. Başarıya mutlaka ulaşılacaktır. Bu ülke, bucumhuriyet bizim» dedi.

3- Millî Güvenlik Konseyi Gene! Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Haydar Saltık'ın 28 Ekimtarihinde yabancı basın mensuplarının sorularına verdiği yanıtlarınyanlış anlamalara yol açtığı kaydedilerek, «Bu toplantıda siyasî faaliyetler serbest bırakıldlğmda, bay Demirel ve bay Ecevit'in diğervatandaşlar gibi siyasî faaliyetlerini sürdürebilecekleri açıklanmış, ancak herhangi bir partinin lideri olacaklarına dair bir beyanda bulunulmamıştır» denildi.

4- Başbakan Bülend Ulusu yayınladığı bayram mesajında, vatandaşlara karşı tarafsızlık içinde hareket eden ve devletin menfaatleriniher şeyin üzerinde tutan bir yönetimin süratle tesis edileceğini bildirerek, «Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923'ten bu yana büyük işlerbaşararak, dünya devletleri arasında saygın ve seçkin yerini almıştır»dedi.

OECD'nin Paris'te yapılan toplantılarına katılan Devlet Bakanıve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal Ankara'ya döndü. Özal, Esenboğa Havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye'de uygulanmakta olan istikrar tedbirlerinin çok olumlu bulunduğunu ve önümüzdeki dönemde geliştirilecek yeni tedbirler için OECD ülkelerininkatkılarının sağlanacağını» belirtti,

5- Devlet Planlama Teşkilâtı'nca hazırlanan «Ekonomik İstikrarTedbirleri ve Uygulama Neticeleri» başlıklı raporda, yatırımlar içinverilen teşvik belgelerine değinilerek, 1980 yılının Ocak - Eylül aylan arasında kalan dönemde toplam 145 milyar liralık teşvik belgesiverildiği bildirildi ve yeni iş alanları açma çabalarının artan iş gücünePVak uyduramadığı» belirtildi.

6- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur, Çan'dadüzenlediği basın toplantısında, «İşletme karlarının belli bir dengeiçinde çalışanlara dağıtılmasını» isteyerek, «Bu yolla üretimin arttırılacağına inanıyoruz» dedi.

7- 6. Kolordu ve Adana Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Adana'da çeşitli yasa dışı eylemlerde bulunmak,adam öldürmek, bomba atmak ve silahlı soygun yapmak suçlarındansanık bir sol örgüte üye 24 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı» bildirildi.

8- Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nin Yurteli kesiminde güvenlik kuvvetleriyle silahlı 'çatışmaya giren terörsitlerden 8'i öldürüldü, 22'si deyaralı olarak ele geçirildi.

9- Avrupa Rektörler Konseyi Daimî Komisyonu üyeliğine 7 yılsüreyle seçilmiş bulunan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof,. Dr. Semih Tezcan, konsey toplantılarında Türkiye'yi temsil etmek üzere Cenova'ya gitti.

10- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Mathew Nimetz, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, seçimler sonucunda yönetimin değişmesihalinde dahi, ABD:nin Türkiye'ye karşı politikasının ve Washington'unTürkiye'ye desteğinin devam edeceğini söyleyerek, «Türkiye konusunda adaylar arasında görüş birliği vardır. Aynı görüş birliğ1 Kongre'de de mevcuttur» dedi.

11- AFP'nin Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet Komünist Paıtisi yayın organı Pravda Gazetesi, Yunanistan'ın askerî kanadına dönüşünden sonra NATO'nun bu kez de Fransa'yı geri almak istediğini

12- Irak Dışişleri Bakanı Sadun Hammadi, BM Genel SekreteriKurt Waidheim'a gönderdiği mektupta, «İran, Irak'ın Şattülarap'takiegemenliğini tanımadan, Irak birliklerinin bölgeden çekilmesini istemek yasal ve pratik olarak olanaksızdır» dedi.

AFP'nin Gdansk çıkışlı haberine göre; Polonya Bağımsız İşçi Sendikası'nın, Polonya Başbakanı'mn bu sabah Varşova'da görüşmelerin başlaması için yaptığı öneriyi kabul ettiği bildirildi.

30 Ekim 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Orgeneral Haydar Saltık, «The New York Times» gazetesinde yayımlanan demecinde, «Yunanistan'ın NATO'nun askerî kanadına dönmesinin NATO'nun güneydoğu kanadına istikrar ve etkinliğin yeniden kurulmasını sağladığını»belirterek, «Yunanistan'ın bundan sonra yapılacak görüşmelerde anlayışlı olacağını ümit ettiğini» söyledu

2- Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'nden yayınlanan bildiride, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, partisinin genel başkanlığından istifa ettiğine ilişkin açıklamasının «Kişisel bir istifa kararınınduyurulması maksadını aştığı» kaydedilerek, ülkenin muhtaç olduğuhuzur açısından açıklama metninin yayınlanmasının uygun görülmediği belirtildi.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Cetiner, Ulusal Basın Ajansfna yaptığı açıklamada, «Emniyet örgütünün ıslahı için gerekli yasal düzenlemelerin Bakanlıkça başlatıldığını» söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Eçevit, partisinin Genel Başkanlığından istifa etti.

5- 17. Türk Dil Kurultayı yapılan seçimlerle sonuçlandı.

6- Kapıkule'de dün gece yurda giriş yapan Köy - Koop GenelBaşkanı ve CHP Adana eski milletvekili Nedim Tarhan, SıkıyönetimBölge Komutanlığı'nca yakalanarak gözaltına alındı.

7- 6. Kolordu ve Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına Korgeneral Burhanettin Bigalı atandı.

8- Polonya haber ajansı PAP'm bir haberine göre, Polonya hükümeti ile Komünist Partisi yetkilileri, işçilerle yarın yapacakları gö-

rüşmeden önce çağrı üzerine gittikleri Moskova'dan 5 saatlik görüşmeden sonra tekrar ülkelerine döndüler.

9- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ile İsrail Devlet Başkam'lzhak Navon, Filistin'inözerkliği konusunda yeni yaklaşımlarda bulunduklarını ve iki ülkearasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda yeni adımlar atılmasıiçin anlaştıklarını açıkladılar.

10- Polonya'nın başkenti Varşova'deki Sovyet Hava Yolları Aerofioot bürosunda sabaha karşı bir patlama oldu, ancak patlamada cankaybı meydana gelmedi.

31 Ekim 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan BülendUlusu’yu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Millî Güvenlik Konseyi, avukatlık ücretlerinin iki yılda bir düzenlenmesin: öngören kanun teklifi ile, Akdeniz'in kirlenmeye karşıkorunmasına ait sözleşme ve protokollerin uygun bulunduğuna dairtasarıyı kabul etti,

3- Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda yeni düzenlemeler yapan biryasa tasarısı Bakanlar Kurulu'na gönderildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, MilliyetGazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin dış borç yükünün giderekartmasının önemli olmadığını öne sürerek, «Önemli olan borcu alabilmek ve kullanabilmektir. Türkiye'ye geçtiğimiz yıllarda da önemlimiktarda dış borç sağlanmış, ancak bunlar doğru yönde kullanılamamıştır. Bu nedenle de ülke sıkıntıdan kurtulmamıştır. Bu yıl kurtuldu»dedi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Kıbrıs sorununun çözümü içinNATO'nun hazırladığı bir planın Türkiye ve Yunanistan tarafındankabul edildiğine dair bir Yunan gazetesindeki iddialar hakkında Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Bunlar tam bir hayal mahsulüdür.Gerçekle en ufak bir ilgisi olmayan ve bu yüzden üzerinde durulmayadeğmeyen bir fantezidir» dedi.

6- Yüksek Hakimler Kurulu üyeleri Yargıtay'da yemin ettiler.

7- Türk Dil Kurultayı'nda Yönetim Kurulu'tıa seçilen üyelerin aralarında görev bölümü yapmaları sonucu Prof. Şerafettin Turan TürkDil Kurumu Başkanlığı'na yeniden getirildi.

8- Türk Hava Yollan dış hat uçak seferleri yolcu ücretlerine yüzde 2.5 oranında zam yapıldı.

9- Ankara Savcılığı, Alpaslan Türkeş'in Bülent Ecevit aleyhineaçtığı bir davada takipsizlik kararı verdi.

10- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ve arkadaşları ile MSPGenel Başkanı Necmettin Erbakan ve arkadaşlarının tutukluluk hallerine yaptıkları itirazlar Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemelerinin yetkili hakimlerince reddedildi.

11- Siyasi Şube'de görevli polis memuru Mehmet Naci Türküm,Kumkapı'da uğradığı silâhlı saldırı sonucu öldürüldü. Rumelihisarı'ndaelinde bomba patlayan 1 terörist öldü, 1 terörist ağır yaralandı.

12- Belçikalı bir film ekibi, «Bilinmeyen Yönleriyle Türkiye» konulufilmin çekimini yapmak üzere İzmir'e geldi.

13- İstanbul Siyasal Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Yaşar Gürbüz, Fransa'nın Bordeaux Hukuk Faküitesı'nde verdiği konferansta, Türkiye'nin politik sorunlarını anlattı ve 12 Eylül Harekatı'nadeğinerek; «Türkiye'de askerî müdahaleyi anlayabilmek için Türkiye'yiyakından tanımak gerekir» dedi.

14- UNESCO Yürütme Kurulu Program ve Dış İlişkiler KomîsyonouBaşkanlığına Prof. Dr. Erdal İnönü seçildi.

15- İsviçre Hükümeti, «Vize sorununu yeniden gözden geçirmek»kararı aldı ve 1 Kasımda vize zorunluluğunun uygulanmasını erteledi.

16- Anadolu Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD'ninönüm Jzdeki Salı günü yapılacak olan seçimlerdeki başkan adayı Cumhuriyetçi Ronald Reagan, Kıbrıs'tan tüm yabancı askerlerin çekilmesi gerektiğini söyledi.

17- AFP'nin Philadelphia çıkışlı haberine göre; ABD Devlet Başkanı Jimmy Carter, Philadelpia'da Polonyalıların oturduğu bir mahallede yaptığı seçim konuşmasında, «Başkan kaldığı sürece Polonya'daki işçilerin yaptığı mücadeleyi destekleyeceğini, bunun insan haklarına saygının bir gereği olduğunu» belirtti.

18- AA'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan Krallığı«.Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Devlet Başkanı MuammerKaddafi'nin Haç aleyhindeki son demeçleri» üzerine, bu ülkeyle diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

19- AA'nın Varşova çıkışlı haberine göre; 7 milyon üyesi bulunanPolonya Bağımsız Sendikası «Dayanışma» liderleri, bağımsız sendikahareketlerinin siyasetten arındırılması yolundaki taleplerini BaşbakanJosef Pon Pinkowski ile görüştüler.

20- Kuveyt Gazetesi El Kabas'a bir demeç veren Kıbrıs Rum Toplumu lideri Spiros Kipriyanu, Basra Körfezi bölgesindeki petrol yataklarına karşı düzenlenecek saldırılarda Kıbrıs'ın bir üs olarak kesinlikle kullanılamayacağını söyledi.

21- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; İran'ın eski Şah'ıMuhammed Rıza Pehlevi'nin oğlu Prens Rıza Pehlevi, sürgünde bulunduğu Mısır'da kendisini yeni İran Şah'ı ilân etti.