09.11.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1980

1 Kasım 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Orgeneral Haydar Saltık, normal demokratik düzene geçişin programını Ankara'da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Saltık, açıklamasında, «Memleketimizin içinde bulunulan şartlarla henüz Kurueu Meclis teşkil aşamasına gelmediğini, Konsey'in teşekkülü ve yasama yetkisinin kullanılmasıyla temel hukuk düzeninde bir başkanlık sistemine geçildiğinindüşünülmeyeceğini» belirterek, «Demokratik düzene geçiş programında belirtilen aşamalar için tarih saptanamaz» dedi,

2- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Millî Güvenlik Konseyi'nin avukat vekalet ücretlerinin iki yılda bir düzenlenmesine ilişkin kabul ettiği kanunla, avukat vekalet ücretlerine bir üst sınır getirildi.

3- Eski Bakanlar ve Başbakanlar hakkındaki soruşturma dosyalarının Adalet Baknalığı'nca incelenmesi işlemi tamamlandı. AdaletBakanı Cevdet Menteş, ANKA Ajansına yaptığı açıklamada, incelenen dosyaların bir rapor halinde Millî Güvenlik Konseyi'ne gönderildiğini bildirdi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, İzmir'de basma yaptığıaçıklamada, «Federal Almanya'nın başlattığı ve bazı Avrupa ülkelerinin de katıldığı vize sorununun kaçak işçi sorununa kesinlikle çözümgetiremeyeceğini» öne sürerek, «Bu konu ancak uluslararası düzeydeele alınırsa sonuca ulaşabilir» dedi.

5- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, THA'ya yaptığı açıklamada,«Sosyal Mesken kredilerinin yükseltilmesi için çalışmalar yapıldığını»bildirdi.

6- Maliye Bakanlığı, Ağustos sonu itibariyle genel bütçe gelirleritahsilat toplamının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60.8 artarak341.1 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

7- Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, Şubat 1980'de Ankara'da inzibat eri Zekeriya Önge'yi öldürmekten sanık Erdal Eren hakkındaAnkara Sıkıyönetim Mahkemesi'nçe verilen ölüm cezasını bozan Asken Yargıtay 3. Dairesi'nin kararını geri çevirdi.

8- Anarşik olaylar karşısında sıkıyönetime başvurmaksızın ülkede «Olağanüstü Hal»» ilanını öngören ve gecen hükümet döneminde hazırlanan kanun tasarısı esas alınmak suretiyle yeniden hazırlanan kanun tasarısı yetkililerin imzasına açıldı.

9- Büyükelçiler arasında atamalar yapıldı, bu arada 8 büyükelçide merkeze alındı.

10- İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; son bir haftaiçinde güvenlik küvetleri tarafından yurdun çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen çeşitli operasyonlarda, 21'i silâhlı gasp ve soygun, 45'i öldürme, 12'si cezaevi firarisi sanığı olmak üzere çeşitli suçlardan sanık 618 kişinin yakalandığı bildirildi.

11- CHP hükümeti döneminde bağımsız milletvekili olarak Bakanlar Kurulu'nda görev yapan daha sonra CHP'ye giren eski Rize Milletvekili Tuncay Mataracı ile eski Sinop Milletvekili Hilmi İşgüzar gözaltına alındılar.

12- Adana'da Tank Yüzbaşı Bülent Angın'ı şehit eden terörist Süleyman Aydemir, Denizli'nin Buldan ilçesinin bir köyünde güveniikgüçleri ile giriştiği silâhlı çatışma sonucu ele gecrildi.

13- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgede 24 Ekimden bu yana 'çeşitli anarşik eylemlere karışmaktan sanık silâhlı sol ve sağ eylemci 210 kişinin yakalandığı bildirildi.

14- Erzurum'un Pasinler ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle silahlıçatışmaya giren soygunculardan biri öldü, diğeri sağ olarak ele geçirildi.

İstanbul Fatih'te iki teröristin silahlı saldırısına uğrayan AslanhanAltan adiı terzi öldürüldü.

15- Bulgaristan'ın Pernik kentinde yapılun Balkan Boks Şampiyonasında Türk boksörlerinden Burhan Koç altın. Arif Çelik iie SelamiKarakelle gümüş, Gürol Fıçı, Ali Hasetci, Fahri Sümer ve Cevat Aladağ da bronz madalya aldılar.

16- Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Nevzat Bölügiray'ın rahatsızlanması sonucu Ankara Gülhane Askerî Tıp Akademisi'ne kaldırılmasından sonra bölge Sıkıyönetim Komutanlığına Korgeneral Bürhansüin Bigalı'nın atanmasına ilişkin karar Resmî Gazete'de yayınlandı.

17- Federal Almanya Cumhurbaşkanı Kari Carstens CumhuriyetBayramı nedeniyle Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e gönderdiği kutlama mesajında, «Ülkenizin, idareniz altında bugünkü zorluklan aşıp sağlam bir demokratik düzene kavuşacağını ümit etmekteyim» dedi.

18- Türkiye ile Hollanda arasında Dışişleri Bakanlığı ile HollandaBüyükelçiliği nezdinde yapılan yazışmalar yoluyla imzalanan «Vizeharçlarından muafiyet anlaşması» onaylanarak yürürlüğe girdi.

19- Berielüks ülkeleri olarak, adlandırılan Holanda, Belçika veLüksemburg'un Türk vc'cndaşlarma vize uygulama karjrı başladı.

20- ABD Başkanı, Jimmy Carter yönetiminin, İran İslam Devriminitanıdığı ve dün Kahire'de kendisini yeni Şah ilan eden Rıza PehleviH'yi desteklemeyeceğini açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Polonya Basın Ajansı (PAPj'ın Varşova çıkışlı haberine göre;Polonya hükümetini temsil eden bir komisyon ile Bağımsız İşçi Sendikaları (Dayanışmacılar) Koordinasyonu arasında Wroclaw Demiryoluişçilerinin yasal haklarını güvence altına alan bir sözleşme imzalandı

2 Kasım 1980

1- Ulaştırma Bakanı Necmi Özgür, Güney Haber Ajansı'na yap=tığı açıklamada, posta ücretlerine zam yapılacağı yolundaki haberlerin asılsız olduğunu belirterek, «Böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğundabunu ilgili kurumlar ya da bakanlar duyurur» dedi.

2- Devlet Planlama Teşkilâtı tarafından hazırlanan bir raporda,bu yılın Ocak - Eylül döneminde yapılan dışsatım transferlerinin 4.1miiyar dolar olduğu, geçen yılın aynı döneminde yapılan 2.2 milyardolarlık transfere göre yüzde 86.4 oranında arttığı belirtildi.

3- Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier başkanlığındaki birheyet, Türk - İş'le l ederal Alman İşçi Sendikaları arasında oluşturulan ortak komisyon çalışmalarına katılmak üzere Federal Almanya'yagitti.

4- Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası'nın sermayesi 1.5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarıldı.

5- Artvin'in Şavşat ilçesi Kireçli köyünde güvenlik güçleri ileçatışmaya giren öldürme ve çeşitli anarşik eylem sanığı Özbir Erasile Şener Yazar ölü olarak ele geçirildi. Öte yandan Denizli'nin Yenikent kasabası Narlıdere köyünde bir ihbarı değerlendiren jandarmaile silahlı çatışmaya giren teröristlerden 1’i ölü, 4'ü sağ olarak ele geçirildi.

6- 3. Ordu ve Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Trabzon, Rize, Ordu, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum ve Sinop İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı, 25 Ekim ile 2 Kasım tarihleri arasında yapılan operasyonlardave aramalar sonunda çeşitli suçlardan sanık 349 kişinin yakalandığınıaçıkladı.

7- Güvenlik Kuvvetleri tarafından dün sabaha karşı Bursa Kapalı Cezaevi'nde yapılan arama sırasında 1 tabanca, 13 mermi ile 6bıçak bulundu.

8- Adalet Bakanlığı'nın 38 hakim adayının boş bulunan Cumhuriyet Savcı yardımcılıklarına atanması, 11 savcı yardımcısının da gö-

rev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

9- Türk - Macar Ekonomik İşbirliği Karma Komitesi çalışmalarısonunda hazırlanan prtokol, onaylanarak yürürlüğe girdi.

10- ABD'nin Başkan adaylarından California eski Valisi RonaldReagan, Tercüman Gazetesine yaptığı açıklamada, «Türkiye ve Yunanistan, NATO güney - doğu kanadının iki dost ülkesidir. Türkiye,Kore savaşından bu yana her zaman ve en iyi müttefiklerimizdendir.Ama ne zaman Amerikan yönetimi Demokratların eline geçse Türklerle münasebetlerimizdeki sıcak hava değişir» dedi.

11- Federal Almanya'nın iktidardaki partisi Sosyal Demokrat Partimilletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyelerinden Ludvig Fellermaierçeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

12- Sovyet Haber Ajansı Novosti (APN)) nin Ekim devriminin 63.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı bir yorumunda, Türkiye ile SovyetlerBirliği ilişkilerine yer verilerek, «Tarih, Sovyetler Birliği ve Türkiye'ninişbirliğini güçlendirdikleri sürece, bundan sadece yarar sağladıklarını gösteriyor.» denildi.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanı Edmund Muskie, Polonya'da hükümetin işçi sendikalarıylazıtlaşma yolundan uzaklaşmaya çalıştığı kanısında olduğunu söyledi.

14- İran Meclisi toplantısında, 365 gündür rehin tutulan 52 Amerikalı'nın serbest bırakılmaları ile ilgili olarak Ayetullah Humeyni tarafından öne sürülen, «ABD'nin İran'ın içişlerine karışmayacağı yolunda güvence vermesi; ABD'deki bankalarda dondurulmuş bulunanİran'a ait 8 milyar dolarrn geri verilmesi; ölen devrik Şah Rıza Pehlevi'nin mal varlığının İran'a geri verilmesi; ABD'nin İran'a karşı uyguladığı malî ve ekonomik.yaptırımlardan vazgeçmesi» şeklindeki dörtkoşul onaylandı.

15- Jamaika'da Perşembe günü yapılan seçimleri kazanan İşçiPartisi lideri Edvvard Seaga'nın Başbakan oldrak görevi devraldığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

3 Kasım 1980

1- Ankara Üniversitesinin açılış törenine bir mesaj gönderenDevlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Geleceğin daha güçlü Türkiye'sinin yönetim kadrolarını oluşturacak gençlerimizin, ülkemizinve halkımızın gerçeklerinden kaynaklanan Atatürk devrim ve ilkelerine yürekten bağlı, vatan sevgisi ve millî hislerle dolu, uygarca tartışılabilen, barışçı, hoşgörülü insanlar olarak yetiştirilmeleri ve eğitimleri en başta gelen görevlerimiz arasındadır» dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi toplantısında, şehit olan güvenlik mensuplarının ailelerine nokdi tazminat verilmesine ilişkin yasa tasarısıgörüşülerek kabul edildi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Necmi Ayanoğlu, 26. Ulusal Tıp Kongresi'ni açarken yaptığı konuşmada, «Birçok bilimsel,aktüel konular yanında, bilhassa son yıllarda bir çıkmaza girmiş bulunan Tamgün Yascsı'nı da daha çok bilimsel ve yurt yararına ölçülerle şekillendireceğimize inanıyorum» dedi.

4- Türk Ceza Kcnunu'nun 163. maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu yolundaki başvuru, sözkonusu maddenin Anayasa'nın laikliğeilişkin hükümlerinin doğal ve zorunlu bir sonucu olduğu gerekçesiyleAnayasa Mahkemesi'nçe reddedildi.

5- Yüksek Hakimler Kurulu'na seçilen üyeler aralarında görevbölümü yaptılar ve Mazhar Budak yeniden başkanlığa, Vasıf Dinçelde ikinci başkanlığa getirildiler.

6- Duvarlara yazı yazan kişilere uygulanan Türk Ceza Kanunu'nun 536. maddesinde belirtilen cezanın ertelenemeyeceği hükmününAnayasa'ya aykırı olmadığı kararlaştırıldı.

7- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'na Prof.Dr. Sencer Tonguç Orman Fakültesi Dekanlığı'na ise Prof. Dr. SelçukBayoğlu seçildi.

8- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK)tarafından düzenlenen 7. Bilim Kongresi istanbul'da başladı.

9- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; yılın ilk sekiz aylık döneminde tasfiye edilen dış borç tutarının 1 milyar 97 milyon dolaraulaştığı belirlendi.

10- Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'na, İstanbul adliyelerinden 14 cumhuriyet savcı yardımcısı alındı.

11- İstanbul'da eski Başbakanlardan Prof. Nihat Erim'in korumapolisi Ali Kartal'ın öldürülmesi olayına karışan Dursun Karataş adlımilitan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 No'lu Askerî Mahkemesi'nce tutuklandı. Güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda da,6 ay ile 2.5 yıl arasında hüküm giymiş 26 kişi yakalanarak gözaltınaalındı; 44 milyon liralık 7 silahlı gasp ve 2 hırsızlık suçundan sanık4 kişi de 2 tabanca ve 12 mermiyle birlikte yakalandı.

12- İstanbul'da bir MHP toplantısında yaptığı konuşma ile «Devletin manevi şahsiyetini tahkir ettiği» iddiasıyla İstanbul CumhuriyetSavcılığı tarafından MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş aleyhindesoruşturma açıldı. Öte yandan CHP Meclis Grubu Başkanvekili Metin Tuzun hakkında da «Devletin manevî şahsiyetini tahkir» iddiasıyla Sorgu Yargıçlığfnda dava açıldı.

13- Eski parlamenterler hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı'ncayürütülen soruşturmalar tamamlandı ve 39 eski parlamenterle ilgilidava dosyaları mahkemelere gönderildi.

14- İçel'de 12 Eylül 12 Ekim tarihleri arasında yapılan operasyonlarda, 6 yasa dışı örgüt ortaya çıkarıldı, yakalanan 99 sanıkla birlikte 3 otomatik, 1 sten otomatik tabanca, 25 tabanca, 6 bomba, 7şarjör, dinamit fitili ve kapsül, çok sayıda da mşrmi ele geçirildi..

15- Kilis'te cinayet suçundan aranmakta olan Hacı Mehmet Aydoğan adlı sanık, Merkez Jandarma Komutanlığı'na teslim oldu; Gaziantep'te yapılan operasyonlar sonucu 15'i yasa dışı «Apocu» örgütünün militanı 39 kişi, 38 tabanca, 4 mavzer, 2 otomatik tüfek ve348 mermi ile birlikte yakalandı.

16- Diyarbakır'da 10 ekimde Cizre - Süopi karayolunda TIR kamyonlarını soymaktan sanık 4 kişi 1 adet kaleşmkof, 2 tabanca, 33 mermi ile birlikte yakalandı.

17- Ankara 2. Şube infaz Masası'ndan bir ekibin son bir haftaiçinde yaptığı operasyonlarda iki cezaevi firarisi, 10 hükümlü ve haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan 17 kişi yakalandı.

18- «Sahte evrak tanzimi ve vergi kaçakçılığı» suçlarından yargılanarak bir süre önce beraat eden, beraat kararı Yargıtay'ca bozulan Hacı Alı Demirel ile Yahya Demirel'in duruşmalarına Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlandı.

19- Federal Almanya Sosyal Demokrat Partisi milletvekillerindenLudvig Fellermaier, Ankara'da temaslarına başladı. Fellermaier, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ,CHP eski Genel Başkanı Bülent Eeevit ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

20- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin, 52 ABD'li rehineyirehin tutan öğrencilere, rehineleri hükümete devretmelerini emrettiği Tahran Radyosu'nun bir haberinde bildirildi.

21- Anadolu Ajansı'nın Tahran çıkışlı bir haberinde İran Başbakanı Muhammed Ali Recai, Uluslararası Kızılhaç Kurumu ile Cezayir'ebaşvurarak, Irak askerlerince tutsak alınan ve Bağdat'a götürülenİran Petrol Bakanı Muhammed Cevad Tondguyan'ın salıverilmesininsağlanmasını istedi.

22- Basında yer alan bir habere göre; Kıbrıs Rum Yönetimi, BMGenel Sekreteri Kurt Waldheim'in Türk ve Rum Dışişleri Bakanlarına17- 18 Kasım'da New York'ta görüşmek üzere yaptığı çağrıyı reddetti.

23- AP Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore AskerîTemyiz Mahkemesi, Güney Kore Muhalefet Lideri Kim Dae Yunghakkında verilen ölüm cezasını onayladı.

4 Kasım 1980

1- Başbakan Bülend Ulusu, personel tayin ve nakillerinde uygulanacak esaslarla ilgili olarak bir genelge yayınladı. Başbakan Ulusugenelgesinde, «Yüksek bir enflasyon dönemini aşmak zorunda olanülkemizde bütçelerin gelir ve giderleri arasında denkliğin sağlanması,ekonominin sağlıklı bir düzeye çıkabilmesinin en önemli şartlarındanbiridir» dedi.

2- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, İKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, alınan tedbirlerle enflasyonun bir yere hapsedilmesinin başarıldığını, ancak tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini, bunun için deTürkiye'de enflasyon kaynağı olmayan bir vergi düzeninin yaratılması ve herkesin bir Misak-ı Millî anlayışı ile yatırıma, üretime yönelmesi gerektiğini belirterek, «Bunlar oldukça Türkiye sadece fiyat meselesini değil, bütün meselelerini halleder» dedi.

3- ANKA Ajansı muhabirinin Başbakanlığa bağlı Teşvik ve Uygulama Dairesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre; 1980 yılı Ocak - Eylül döneminde tarım kesiminde 22.92 milyar lira maliyetli çeşitli yatırım projeleri teşvik belgesine bağlandı.

4- Uyuşmazlık Mahkemesi, politik ve ideolojik saikle işlenen suçlara ait davaların yargı yerinde görülmesi gerektiği kararını verdi.

5- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBlrliği'nin son üç aylık ekonomik gelişmelere ilişkin görüşlerini içeren rapor açıklandı ve raporda «24 Ocak istikrar önlemlerinin temelamaçlarına ulaştığı, enflasyonun etkin şekilde kontrol altına alındığı»görüşü savunuldu.

6- Yerli otomobillerden Renault ve Murat 131'lere 1 Kasım'dangeçerli olmak üzere 65 bin lira zam yapıldı.

7- Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca «üükümetin manevî şahsiyetini tahkir ve tezyif» suçunu işlediği iddiasıyla hakkında dava açılan CHP eski Antalya milletvekili Deniz Baykal ile, «Cumhurbaşkanı vehükümetin manevî şahsiyetini tahkir ve tezyif» suçunu işlediği iddiasıyla hakkında dava açılan AP eski Muğla milletvekili Ahmet Buldanlı'nınilk duruşmaları 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, TİKP hakkındasoruşturma açtı.

Sıkıyönetim Mahkemeleri tarafından tutuklanan eski parlamenterlerin ve parti yöneticilerinin bankalardaki paralarının tümü blokeedildi.

Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi, 3 Ocak1979 günü Sağlık Koleji öğrencisi İsmail Öksür'ü siyasî amaçla öldürmekten sanık Orhan Aydm'ı idam cezasına, aynı olayın sanığı 8 kişiyi de 5-34 yıl arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırdı.

Artvin'in Şavşat ilçesi Keleşli köyünde Sıkıyönetim güvenlik kuvvetleri ile silahlı çatışmaya giren iki terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- Federal Almanya Sosyal Demokrat Parti üyelerinden LudvigFellermaier, Ankara'da iki günlük temasları sonunda Milliyet Gczetesi'ne yaptığı açıklamada, «Çok iyi biliyoruz ki, Türk Silahlı Kuvvetleri demokrasi geleneğine sıkı sıkıya bağlıdır. Orgeneral Evren'in12 Eylül'den sonra yaptığı açıklamada demokrasiye mümkün olduğukadar kısa sürede dönüleceğine dair vaadine inancımız tamdır, çünküOrgeneral Evren, sözüne sadık bir asker olarak tanımaktadır» dedi.

9- 1136 sayılı Avukatlık Yasası'nın iki maddesinde değişiklik öngören ve bu yasaya bir geçici madde ekleyen yasa Resmî Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Devletler Özel Hukuku Lahey Konferansı 12. Genel Kurul kararına göre, nafaka yükümlülüğü konusunda alınan kararların uygulanmasına ilişkin sözleşme yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Türkiye saati ile sabaha karşı alınan kısmî sonuçlara göre;Cumhuriyetçi Parti adayı eski Hollywood aktörü ve Calfiornia Eyaleti eski Valisi Ronald Reagan ABD'nin 40. Cumhurbaşkanı seçildi.

12- İran resmî haber ajansı Pars tarafından bildirildiğine göre;ABD hükümetinin 52 Amerikalı rehinenin serbest bırakılması konusunda İran'ın öne sürdüğü dört şart ile ilgili cevabını bir mektup ile Tahran'a ulaştırdığı İran Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi tarafındanbildirildi. Yetkili açıklamasında, «Amerika'nın cevabı bizi tam anlamıile memnun etmedi» dedi.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in parlamentoda yaptığı konuşmada, «Tahran haklarımızı kabul etsin, yarın kuvvetlerimiişgal altındaki İran topraklarından çekerim» dediği yabancı ajanslartarafından bildirildi.

5 Kasım 1981

1- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle, dünyanın birçokülkesinde seminerler, toplantılar ve açık oturumların yapılmasına başlandı.

2- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Emlak Kredi Bankası'nca verilen konut kredi miktarlarının artırılmasını düşündüklerini açıklayarak, bu miktarın600 bin lira olması gerektiğini söyledi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Necmi Ayanoğlu, bakanlığıile ilgili, incelemeler ve denetlemelerde bulunmak üzere İstanbul'agitti.

4- Bakanlıklarda, Bakanlar Kurulu'nca görevlendirilen sözleşmelipersonelin emekli aylıklarının kesilmeksizin çalışmalarını öngörenkanun görüşülerek kabul edildi

5- Akbank T.A.Ş.'nin aylık yayın organı «Türkiye Ekonomisi» bülteninin verilerine göre; Merkez Bankası'nın altın ve döviz rezevlerıAğustos 198G'de yüzde 21.3 artarak 1 milyar 4 milyon 400 bin dolarayükseldi.

6- Ordu'nun Fatsa ilçesi'nde dün yapılan bir operasyon sırasında güvenlik güçleri ile çatışmaya giren teröristlerden Marksist - Leninist Silahlı Propaganda Birliği merkez komitesi üyesi Kerim MeteSonatılgan ölü, Cemalettin Büyükaslan ve Nuri Aydın da sağ olarakele geçirildi.

7- İstanbul'da bir gıda pazarı sahibi Hasan İşcan, iki kişi tarafından tabançay'a vurularak öldürüldü, bir demir fabrikası mutemedini soyan iki kişi 1 milyon 200 bin lira alarak kaçtı; Dev - Genç örgütüne tehditle para istemekten yargılanan iki kişi de 14'er yıl ağır hapis cezasına mahkûm edildi.

8- 8. Koıordu ve Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlisİlleri Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, 3 Ekim 3 Kasım 1980 tarihleri arasında yapılan operasyonlar sonucunda de-

ğişik tarihlerde öldürme, yaralama olayları ile yasa dışı eylemlerinbirçoğunun fail ve elebaşıları oldukları saptanan çeşitli örgütleremensup 326 kişi gözatma alındı, bunlardan 62'si tutuklandı.

9- Karadeniz Ereğlisi'nde yakalanarak Ankara'ya getirilen veMerkez Komutanlığı'nda gözetim altına alınan CHP eski ZonguldakMilletvekili Kemal Anadol serbest bırakıldı.

10- KTFD Başbakanı Mustafja Çağatay, resmî görüşmelerde bulunmak üzere bir heyetle birlikte Ankara'ya geldi.

11- Türkiye Ermeni Patriği Şinork Kalutsyan, Avrupa ülkelerineyaptığı geziden döndükten sonra bir açıklamada bulunarak, «Atatürknesillerinin Türk toplumuna, can, kan ve her şeyimizle dahil olan bizleri tedirgin etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu cemaatin ruhani lideriolarak, insan olarak, gerçek bir Türk vatandaşı olarak, insanlık ve dinianlayışımız içinde, vatanımız aleyhindeki her türlü hareketi bir keredaha nefretle kınıyoruz. Türk Ermenilerinin vatanımızdaki yaşamlarını,karşıjıklı iyi ilişkilerini dünya kamuoyuna, dinî merkezlere hakkıylaanlatmak için patrikliğimiz harekete geçmiştir» dedi.

12- Libya Ekonomi Sekreterliği Halk Komitesi Başkanı Fevzi Saksuki, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Türkiye ile ülkesi arasındaki ekonomik ilişkilerin her geçen gün biraz daha geliştiğini, Türkiye'ye Libya tarafından verilen petrolün artırılması amacıyla görüşmelerin sürdürüldüğünü» söyledi.

13- İstanbul'da Yenikapı - Söğütlüçeşme arasında yeralacağı düşünülen sualtı tüp demiryolu geçişinin ön araştırma ihalesi ABD'deAID kuruluşu tarafından yapıldı.

14- Federal Almanya'da, Başbakan Helmut Schmidt, TemsilcilerMeclisi'nde 222 red oyuna karşılık 266 olumlu oy toplayarak resmenseçildi.

6 Kasım 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Konsey Başkanı ve üyelerinin adlarını kullanarak iş takibinde bulunanlarhakkında gereken kanunî işlemin yapılacağı bildirildi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, resmî bir ziyaret amacıyla Suudi Arabistan'a gitti.

3- Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etüdleri Enstitüsü'nce düzenlenen «1978 Türkiye Doğurganlık Araştırma Konferansı» Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Necmi Ayanoğlu'nun konuşmasıyla İstanbul'da çalışmalarına başladı.

4- Maliye Bakanlığı, kıdem tazminatı ödemelerinde işçi - işverenarasında çıkabilecek anlaşmazlıkları önlemek ve konuya açıklık kazandırmak için bir kanun tasarısı hazırlayarak Başbakanlık'a gönderdi.

5- İstanbul Belediye Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Akansel,İstanbul'du tüm işgal edilen yerlerin kaldırılacağını bildirerek, «İşgallerden temizlenen sahiller boş kalmayacak, bunlardan vatandaşlareşit olarak nasıl yararlanacak, bu tesbit ediliyor» dedi.

6- Uçak Servisi A.Ş. (USAŞ) Kara, Hava ve Deniz KuvvetleriniGüçlendirme Vakıflarına toplam 3 milyon lira bağışta bulundu.

7- UBA muhabirinin Ziraat İşleri Genel Müdürlüğünden aldığıbilgiye göre; Türkiye'de tahıl rekoltesi bu yıl 25 milyon 532 bin tonolarak gerçekleşti.

8- İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen «Ücretliler Geçinme İndeksi»ne göre Ağustos 1980'de yüzde 1'e kadar düşen aylıkfiyat artışları. Ekim 1980'de yüzde 5.6'ya yükseldi.

9- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığınayeniden Prof. Dr. Cevat Geray seçildi.

10- Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı Delibaşlı köyünde, ilkokul binasında arama yapmak isteyen güvenlik güçleri ile çatışmaya girenDev - Yol adlı yasa dışı örgüt üyesi teröristlerden 1'i ölü, öteki yaralı olarak e° geçirildi, 2'si de kaçtı.

11- NATO Güney Avrupa Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Walter D. Druen yeni göreve atanması nedeniyle tanışmakve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

12- İslam Ülkeleri İşbirliği Konferansı çalışmalarını tamamladı.Konferansa katılan ülkeler, aralarında ekonomik işbirliği öngören bir«Eylem plam»m kabul ettiler.

13- ABD'nin yeni Başkanı Ronald Reagan, seçimden sonra yaptığı ilk basın toplantısında kendisine sorulan, «Türkiye'nin NATO müttefiki olarak Bati güvenliği içindeki yerini nasıl değerlendiriyorsunuzve Türkiye'ye ekonomik ve askerî yardımı arttıracak mısınız ?» şeklindeki soruyu yanıtlarken, «Bu konu seçim kampanyası sırasında yaptığımızdan daha fazla düşünme ve danışma gerektiren bir durumdur.Ancak hepimiz Türkiye'nin ve Yunanistan'ın önemini biliyoruz. Ve buİKİ ülke arasındaki sorunların çözümünde ve durumun düzelmesindeyardımcı olabilçeğimizi umuyorum. Bu iki ülke NATO'nun güneydoğukanadmdadır. Dolayısıyla bizim ulusal güvenliğimiz açısından da büyük önem taşımaktadır» dedi.

14- REUTER Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; İngiliz Uluslar Tûpıuıuğu na üye 3i ülkenin yetkilileri geçen yıl yapılan Lusaka zirvesinin sonuçlarını ve topluluk ülkeleri başbakanlarının Avustralya'dayapacakları gelecek toplantının planlarını görüşmek üzere 3 günlükbir toplantı için Lefkoşa'da bir araya geldiler.

.- REUTER Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Batı AlmanyaBaşbakanı Helmut Sçhmidt geçtiğimiz Nisan ayında Almanya'ya giderek Amerikalıların kurtarılmas1 için Avrupa hükümetlerinin desteğiniisteyen rehinelerden birinin eşine bir telgraf; göndererek, bu yöndeellerinden gelen herşeyi yapacaklarını söyledi.

Öte yandan Helmut Schmidt'in başkanlığında kurulan ve 16 bakandan oluşan yeni Federal Alman hükümeti açıklandı.

15- AFP'nin Atina çıkışlı haberine göre; NATO Güney AvrupaKuvvetleri Başkomutanı Amerikalı Amiral VVilliam Crowe, Yunanistan'a üç günlük bir ziyarette bulunmak üzere Selanik'e gitti.

16- Karakas havaalanından havalandıktan sonra 3 kişi tarafındankaçırılan Venezuela Hava Yolları'na ait yolcu uçağı Küba'nın başkentiHavana'ya indiriidi. Korsanlar, Havana'da Küba makamlarına teslimoldular.

17- Anadolu Ajansı'nın Strasbourg ;çıkışlı haberine göre; ingilizhükümeti, 1959 - 62 döneminde binlerce çocuğun sakat doğmasına neden olan bir yatıştırıcı ilacın, (thalidomine) yan etkileri ve kurbanlarınıkonu blan bir yazı dizisinin «Sunday Times» gazetesinde yayınlanmasını engellemek suçundan söz konusu gazeteye 22.626 sterlin (yaklaşık 4.5 milyon TL) ödemeye mahkum oldu.

7 Kasım 1980

1- Başbakan Bülend Ulusu, Van'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Bizleri suni nedenlerle bölmeye kalkışanlar karşılarında milletimizin ezici çoğunluğunun sarsılmaz iradesini ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni bulacaklardır» dedi.

2- Millî^Savunma Bakanı Haluk Bayülken, Ankara'da düzenlediğibir basın sohbetinde, «Yedeksubay Yasası, dövizli askerlik uygulamaları, silah ambargosunun etkileri, savunma ve uçak sanayiindeki gelişmeler» üzerinde kendisine önceden yöneltilmiş sorular üzerinde genel bilgiler verdi.

3- Başbakanlık bünyesinde dış seyahatlerle ilgili olarak bir «DışSeyahat Komitesi»» kuruldu.

4- İçişleri Bakanlığı, son bir hafta içinde 100'ü öldürme olayısanığı, 599 kişinin yakalanarak gözaltına alındığını, sanıkların üzerinde ve evlerinde 39 uzun namlulu silah, 215 tabanca, 15 av tüfeği, 29dinamit lokumu, 41 dinamit kapsülü, 8 bomba, 18 tahrip kalıbı kapsülü, 108 f Ünye, 495 metre saniyeli fitil ve 27 bin 405 adet çeşitliçapta fişeğin ele geçirildiğini açıkladı.

5- Basında yer alan bir habere göre; Anayasa Mahkemesi'ne sonbir yıl içinde TCK'nm 141 ve 142'irıci maddelerinin bazı fıkralarınıniptali için beş başvuru yapıldı, mahkeme bunlardan 3'ünü reddetti,Tini mahkemeye iade etti.

6- 20 sanıklı yasa dışı Partizan adlı örgütle ilgili duruşmaya Sıkıyönetim Komutanlığı 3 no'lu Askerî Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada iddianamesini okuyan askerî savcı, sanıklardan 1Ti hakkındaidam istedi.

7- Mersin'deki Ataş Rafinerisi'nde üretime ara verildi.

8- Türk ve KTFD hükümet temsilcilerinin katıldığı «Kıbrıs Koordinasyon Kurulu» toplantısı Ankara'da başladı.

9- NATO Güney Avrupa Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral VValter D'Druen Ankara'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

10- IMF ve Dünya Bankasfna Türkiye'nin katılma paylarının artırılması ile ilgili yasa JVlillî Güvenlik Konseyi tarafından onaylandı veyürürlüğe girdi.

11- Türk Haberler ve Anadolu Ajanslarının haberlerine göre;Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Tikonov, ABD'nin 40'ıncı başkanlığına seçilen Ronald Reagan'ın seçilmesiyle ilgili olarak yaptığı konuşmada, «Yeni Reagan yönetmiinin ABD- Sovyet ilişkileriyle ilgili yapıcı bir tutum izleyeceğini umuyoruz» dedi.

12- Anadolu Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail ve Mısır, 15 Aralıktan itibaren, TIR kamyonlarının Sina'nın Akdeniz sahilindeki El - Ariş'te sınırı geçmelerine izin verilmesini kararlaştırdı.

13- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Komünist Partisi Birinci Sekreteri Stanislavv Kania, tüm ülkede yayınlananbir televizyon konuşmasında, hükümetin. Komünist Parti'nin etkiniği konusundaki maddenin, bağımsız sendika Dayanışma'mn tüzüğünden çıkarılmaması için elinden geleni yapacağını söyledi.

14- Amerikalı sinema aktörü Steve Mc Oueen'in Meksiko'da öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

8 Kasım 1980

1- Başbakan Bülend Ulusu, Hakkari'de halka hitaben yaptığıkonuşmada, «1930 eylülünde memlekette tam bir anarşinin hükümsürmekte olduğunu, devlet otoritesinin zedelendiğini ve idarenin silemez hale geldiğini, ülkenin bir iç savaş tehlikesiyle karşı karşıyakalmak üzerinde olduğunu» belirterek, «İşte bu durumda Türk SilahlıKuvvetleri ülke yönetimine el koymak mecburiyetinde kalmıştır. 12Eylülden itibaren memleketimizde huzur ve güven ortamı tesis edilmiştir» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Suudi Arabistan'daki resmî görüşmelerini tamamladıktan sonra basına yaptığı açıklamada, «Suudi Arabistan Hükümeti ikili bir anlaşma çerçevesinde Türkiye'nin petrol ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmayı olumlu karşıladı»dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan bir dizi atamayla, 3 elçi yerdeğiştirdi, emekli Orgeneral Turgut Sunalp ise Ottowa Büyükelçiliği'ne getirildi,

4- Milas'ta düzenlenen seri operasyonlarda, yasa dışı «DevVol» militanı oldukları saptanan 11 kişi yakalandı,

5- Sosyal Sigortalar Kurumu Konut Kredisi Yönetmeliği ResmîGazete'de yayınlandı.

6- Türk Lirası ABD Doları ve diğer yabancı paralar karşısındayeniden düzenlendi. Buna göre, daha önce 84 lira 80 kuruş olan birABD Doları 87 kuruşa yükseldi- 45 lira 40 kuruş olan Batı Alman Markıise 45 lira 15 kuruşa düştü.

7- 600 milyon marklık Federal Alman askeri yardımı çerçevesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri için Leopar tankları, Milan tanksavar roketleri ve tank kurtarma araçları imal edecek olan Alman firmaları, ileanlaşma sağlandı ve mukavelelerin imzalanmasına başlandı.

8- REUTER Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Irkçı Güney Afrika'ya karşı topyekün bir ambargo uygulanması önerisi Birleşmiş Milletler üyelerinin çoğunluğunun oylarıyla kobul edildi.

9- Polonya Hükümeti'nin işçi sendikalarını uyararak, iş hayatının aksamasına izin vermeyeceğini ve grevleri önlemeye kararlı olduğunu söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10- İran'ın eski Dışişleri bakanlarından Sadık Kutbizade'nin, devletin radyo yayınlarını eleştirdiği için tutuklandığı yabancı afanslartarafından bildirildi.

11- DPA'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Halk Cumhuriyeti'ninBatı'ya açılışından sonra 5200 Çinli genç çeşitli batı ülkelerine eğitimegönderildi.

9 Kasım 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Atatürk'ün ölümünün42. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkede Atatürk ilkelerinden ayrılarak ülkeyi parçalamaya yönelenve hatta ne acıdır ki, bazı çıkarları uğruna Atatürk düşmanlığı dahiyaratmaya çalışan bedbahtların felakete giden çabalarını bir defa daha böyle önlemiştir. Aziz Atatürk, ne sağında, ne de solundayız. Yarattığın her yaştan 45 milyon kahraman ve asil Türk ulusu, acı kaybının 42. yıldönümünde yasınla başlarımız eğik, bizlere verdiğin azimve gururla yolunda, ardında dimdik yürüyecek, koşacağız, sana veidea»ine mutlaka ulaşacağız» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Atatürk'ün 42. ölüm yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Atatürkçülük geleceğimizin en büyükgarantisi, yaşamımızın sarsılmayan temelidir ve öyle kalacaktır» dedi.

3- 12 Eylül Harekatından sonra görevlerinden alman 67 ilin Belediye Başkanlıklarından 57'sine yeni atama yapıldı.

4- Türk Hava Kurumu Ankara Şubesi'ne bağışta bulunanların,Türk Hava Kurumu Genel Merkezinde düzenlenen bir törenle, KurumGenel Başkanı emekli Hava Tuğgeneral Abdullah Orakçılar tarafından madalya ve plaketleri verildi.

5- 1. Ordu ve İstanbul, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve TekirdağSıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden bir basın - yayın açıklaması yapılarak, çeşitli tarih ve yerlerde anarşik eylemlere katılmaktan sanık olarak daha önce aranmakta olan sağ vesol kesimden toplam 260 kişinin yakalanarak haklarında yasal işlemlere başlandığı bildirildi.

9. Kolordu ve Erzurum, Ağrı, Kars ve Artvin İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nce yayımlanan 23 numaralı duyuruda, Artvin'de yapılan operasyonlarda aranan 2 kişinin yakalandığı, haklarında gıyabî tutuklama kararı bulunan 6 kişinin de teslimolduğu bildirildi.

6- ABD Genelkurmay Başkanı Hava Orgeneral David C. Jones,Devlet Başkanı, Milli Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in resmî konuğu olarak İstanbul'a geldi.

7- Japonya'da düzenlenen 10. Dünya Çocuklararası Resim Yarışması'nda, Buğra Azmun adında bir Türk çocuğu ödül aldı.

8- İran İslam Cumhurıyeti'nin bir süredir boş bulunan AnkaraMasluhatgüzarlığı'na Tahran Üniversitesi İslam Tarihi profesörlerinden Dr. Abdülkasım İçtihadi atandı.

9- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Meksika'da çıkan «Exelcior» gazetesine verdiği bir özel demeçte, Batı Şeria ve Gazze'de birFilistin Devleti kurulmasından yana olduğunu belirtti, ancak bu devletin askersiz olmasını istedi.

10 Kasım 1980

1- Atatürk, ölümünün 42. yıldönümü nedeniyle tüm yurtta, KıbrısTürk Federe Devleti'nde ve dış temsilciliklerimizde düzenlenen törenlerle anıldı.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Anıt - Ka'btr'de düzenlenen törenden sonra Anıt - Kabir Defteri'ne yazdığı yazıda, «YüceAtatürk, çağdaş uygarlığa ulaşmada ve önümüze çıkan her engeliaşmada bize daima rehber olmuş ve olmaya devam eden devrimve ilkelerini, yeni bir ruh ve heyecanla ilelebet yaşatmanın azmi, inancı ve kararlılığı içinde yine huzurundayız» dedi.

3- CHP Aydın eski senatörü Saadettin Demirayak, Trabzon Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı'na atandı.

4- Türk Ticaret Bankası Araştırma Merkezi'nin yaptığı bir açıklamaya göre; 1 Temmuz'da başlayan serbest faiz uygulamasındansonra, 1979 yılındaki aynı döneme oranla, 1980'in ekiminde vadelitasarruf mevduatı yüzde 80 arttı.

5- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; 1980 yılının ilk on ayında8 bin 130 şirket kuruldu ve şirketlerde net sermaye artışı 90 milyar134 milyon lirayı aştı.

6- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mamak Askerî Cezaevi'nde gözetim altında bulunan sağ görüşlü Bekir Bağ'ın intihar ettiği. Sol yayınlar sahiplerindenİlhan Erdost'un ise bir muhafız erinin dip'çikle vurması sonucu beyinkanamasından öldüğü bildirildi.

7- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün 1980 özel yardımıçerçevesinde İtalya Hükümeti'nce verilmesi öngörülen 25 milyon Amerikan doları tutarındaki krediye ilişkin anlaşma Ankara'da imzalandı.

8- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir yazıda, OECD Raporu'nun birinci bölümü yer aldı.

9- Vurt dışındaki Türk uzmanlar yoluyla bilgi transferini öngören«TOKTEN» proje anlşamasına ek anlaşma Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmî Gazete'de yayınlandı.

10- Türkiye'nin, Fransa'nın Strasbourg kentindeki Başkonsolosluğu bombalı saldırıya uğradı, bomba maddî hasara yol açtı.

11- Anadolu Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; BirleşikAmerikanın yeni Başkanı Ronald Reagan, «Kıbrıs'ta bütün göçmenlerin evlerine dönmelerini sağlayacak bir çözümün, soruna bulunacaken iyi çözüm olduğunu» öne sürdü.

12- AP Ajansı'nın Cezayir çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Warren Christopher, Amerikalı rehinelerin serbest bırakılmasına karşılık İran'ın yerine getirilmesini istediği koşullara ABD'nin verdiği resmî yanıtı Cezayir Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Yahya'ya iletti.

11 Kasım 1980

1- ABD Genelkurmay Başkanı General David Jones, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile bir görüşme yaptı.

2- Türkiye'nin, İMF ve Dünya Bankası'ndaki kotalarının artırılmasına ilişkin yasa değişikliği, Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

3- DPT ve Maliye Bakanlığı uzmanları tarafından Bakanlar Kurulu üyelerine Ankara'da bir brifing verildi.

4- UBA'nın bir haberine göre; Devlet Personel rejimine köklü değişiklikler getirecek yasal düzenlemenin temel ilkeleri belli oldu.

5- Yabancı para üzerine yapılan işlemlere ilişkin vergi matrahlarının belirlenmesinde her 6 ayda bir saptanacak kurların uygulanacağı hükmü kaldırılarak, vergilemede son satış kurunun esas alınması ve bunun için bir tebliğ çıkarılmaması hususundaki Maliye Bakanlığı tebliği yayınlanarak yürürlüğe girdi.

6- Türk - İş'e bağlı Yol - İş Federasyonu'nun 9. olağan GenelKurulu Ankara'da başladı. Genel Kurulda bir konuşma yapan Türk İş Başkanı İbrahim Denizcier, «Kamu kesiminde tamamlanmadığı halde askıya alınan toplu sözleşme görüşmelerinin biran önce sonuçlandırılmasını istiyoruz» dedi.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nin yayını, 1, Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca ikinci bir emre kadar durduruldu.

8- CHP Malatya eski Senatörü Süleyman Efe'nin, hükümetin gü- ,venlik kuvvetlerine hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 6. Ağır CezaMahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

9- Çanakkale'nin Yenice ilçesi Belediye Başkanı İsmail Kaya,istanbul'da bir maden suyu fabrikasına soygun amacıyla gelen silahlıkişilerin açtıkları ateş sonucu öldü. fabrikada çalışan Alaeddin Berbergil adlı şahıs ta yaralandı.

10- Federal Almanya'nın ana muhalefet partisi olan Hristiyon Demokrat Partisi milletvekili Heinz Sçhvvarz Ankara'ya geldi.

11- Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nin fakülte kurabilmesine ilişkin kanun. Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Türkiye İş Bankası Frankfurt şubesi törenle hizmete açıldı.

13- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Alman Sosyal Demokrat Partisi tarafından Türkiye'ye gönderilen ve incelemeleryapan SPD Milletvekili Ludvig Fellermaier hazırladığı raporda, «Batılıölçüler için Türkiye'de demokrasinin yeniden kurulması uzun zamanıgerektiriyor» dedi.

14- Ortak Pazar daimî delegeleri, Türkiye'nin yaklaşık 1 ay önce<Jvedi» toplanmasını istediği Ortaklık Konseyi'nin, 19 Kasım günü yapılacak olan Avrupa Parlamentosu toplantısından sonraya bırakmakararı aldı.

15- Türk- Bulgar Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi'ningörüşmeler sonucu anlaşmaya vardığı protokol yürürlüğe girdi.

16- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat'ta düzenlediğibasın toplantısında, «Türkiye'nin dış ilişkilerimizde kendine özgü özeibir yeri vardır. Biz ortak çıkarlarımıza saygı gösteriyoruz. Türkiye dekendi açısından saygı gösteriyor. Türkiye ile ilişkilerimizin gelişmesi için özel temsilciler gönderdik. Amacımız komşuluk ilişkilerindekidostluğu sürdürmektir» dedi.

17- Balkan Ülkeleri Resmî Turizm Örgütleri 13. Konferansı sonucunda hazırlanan protokolde, Türkiye'nin yurt dışındaki turizm büroları ile THY bürolarına yapılan saldırılar kınandı.

18- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya ileYunanistan arasında askerî alanda işbirliğini gerçekleştirme olanaklarının araştırılacağı Yunan Silahlı Kuvvetler Başkomutanı GeneralKarayanis tarafından açıklandı.

12 Kasım 1980

1- Yedek Subay Kanunu, Millî Güvenlik Konseyi'nde görüşülerek kabul edildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, yayınladığı bir genelgede, «KİT'lerde,müesseseleri ve iştiraklerinde, üretim programlarını gerçekleştiricive kapasite kullanımlarını artırıcı tedbirlerin alınmasını ve tasarrufsağlanmasını» istedi.

3- Bakanlar Kurulu toplantısında, KiT'lerin verimli çalışmasıylailgili önlemler görüşüldü, ayrıca bakanlıkların çalışmaları incelendi vegenel bir değerlendirme yapıldı.

4- Anadolu Bankası Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantısında,bankanın sermayesinin 1.5 milyara çıkarılması kabul edildi.

5- Hükümetin manevî şahsına alenen tahkir ve tezyif iddiasıylayargılanan AP Ankara eski Milletvekili Mustafa Başoğlu, DördüncüAsliye Ceza Mahkemesi'nce beraat ettirildi.

6- TİKP Genel Merkezei'nde yapılan aramadan sonra Parti Başkanı Doğu Perin'çek ile 41 arakadaşı hakkında gıyabî tutuklama kararıverildi.

7- İlhan Erdost'un ölümüyle ilgili olarak askerî savcılıkça 1 Numaralı Askerî Mahkeme'ye gönderilen 1 astsubay ile 4 er tutuklandı.

8- Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'lu Askerî Mahkemesi'nde, savcıDoğan Öz'ü öldürmekten sanık İbrahim Çiftçi hakkında askerî savcıTCK'nın 450/4. maddesi uyarınca idam cezası istedi.

9- Diyarbkaır'da Hacı Yıldırım adlı bir öğretmen, öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürüldü; Eskişehir'de ise Feridun Yılmazadlı bir kişinin cesedi bulundu. Balıkesir'in Gönen ilçesinde güvenlikgüçlerinin «dur» uyarısına silahta karşılık veren, yaşam boyu hapsemahkum cezaevi kaçağı Ahmet Balcan ağır yaralı olarak ele geçirildi.

10- Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'lu Askerî Mahkemesi, 15 Ekim1978'de Türközü İmrahor köyü yakınlarında Halim Kaplan ile İlhanKarataş'ın öldürülmesiyle sonuçlanan olayın sanıkları Türközü ÜlküOcakları Başkanı Eyüp Özmen, Fikri Arıkan, Kemal Özdemir'e TCK'mn 149. maddesi uyarınca 2. kez ölüm cezası verdi.

11- Konya'da çeşitli suçlardan sanık 14, Ereğli İlçesi'nde 1, Ankara Kartaltepe'de 4, Yozgat'ın Devecipınar kasabasında 4, Bursa'da8 kişi yakalandı.

12- Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nca sürdürülen operasyon sonunda yakalanan 91 MHP'li sıkıyönetim komutanlığı askerîmahkemelerince tutuklandı, 89'u hakkında gıyabî tutuklama kararı verildi. MHP Genel Merkezi ile Gençlik Kolları Genel Merkezi ve yankuruluşlarında yapılan aramalarda da 83 tabanca, 2400 mermi ve çokmiktarda patlayıcı madde bulundu. Tabancaların yapılan balistikmuayenesi sonunda başkentte çeşitli tarihlerde işlenen 10 öldürmeolayı da aydınlandı.

13- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi, yapılacak ihbar ve müracaatlarla ilgili bir açıklamada bulundu.

14- Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'nın Türk uyruklulara uyguladığı giriş vizelerinin şartları açıklandı.

15- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Özel Yardımcısı Perez deCuellar, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte «Taraflara baskı yapmakistemiyoruz, ama görüşmelerin hiç sonuç alınmadan sürüp gitmesinide arzu etmiyoruz. Kıbrıs'ta amacımız iki toplumun yakınlaşmasıdır^dedi.

16- Federal Alman Hükümeti, yabancı ülkelerde çalışmakta olanişçilerimizden Türkiye'de işyeri açmak isteyenlere, bu yıl içerisinde

6 milyon marklık (Yaklaşık 276 milyon Türk Lirası) kredi vermeyikararlaştırdı.

17-Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Konferansı, Madrid'de dün akşamresmen açıldı, ancak gündem konusunda bir anlaşmaya yarılamadığıiçin konferansın çalışmaları iki dakikalık açılıştan sonra ertelendi.

18- Tahran'daki Amerikalı 52 rehine konusundaki ABD yanıtınınCezayir aracılığı ile İran başkentine ulaştığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- DPA'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya MilletMeçlisi (Bundestag)'ın iktidardaki Sosyal Demokrat kanadına mensupmilletvekili Hans Thusing, «Türkiye'de Demokratlarla Dayanışma»adlı bir grubun raporunu basına açıklarken yaptığı konuşmada, «Türkiye'de aranan ve bazıları hakkında ölüm hükmü bulunan en az 8 aşırısağcı teröristin Federal Almanya'da bulunduklarını» öne sürdü.

13 Kasım 1980

1- Devlet Planlama Teşkilâtı ile Maliye Brikanlığı'nın üst düzeyde yetkililerinden oluşan bir grup, Millî Güvenlik Konseyi üyeleri ileSiinaîı Kuvvetlenin üst düzeyindeki yetkililerine ekonomik konulardabir brifing verdiler.

2- Yol - İş Federasyonu 9. Olağan Genel Kurulu'nda, FederasyonGenel Başkanlığı'na Muzaffer Saraç seçildi.

3- Gazeteci Aydın Apaydın istanbul'da öldü.

4- Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, TÖB - DER hakkında Soruşturma açtı.

5- CHP kayyum tayini ile ilgili olarak Ankara Valiliği'ne başvurdu.

6- Tekel Genel Müdürü Özbek Saran, düzenlediği basın toplantısında, sigara sıkıntısını hafifletecek olan ve 55 milyon dolara malolan fason sigaraların tütünlerinin Bulgaristan ile Yugoslavya'ya gönderildiğini söyleyerek, «Sayın Bakanımızın belirttiği 15 Kasım tarihinde, piyasayı doyurmak için seferber olduk» dedi.

7- 6. Kolordu ve Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman,Mersin, Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı, aralarında yüzbaşı Bülent Angın'ın katil sanığının da bulunduğu 24 kişinin arandığını duyuran afişleri kentin çeşitli yerlerine astıırdı.

8- MHP Genel Başkan Yardımcılarından Sadi Somunçuoğlu, yazıişleri müdürlüğünü yaptığı «Milliyet Gençlik» adlı dergide, 26.3.1979tarihinde çıkan bir yazıda, hükümetin manevî şahsiyetine hakaretettiği gerekçesiyle Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başladı. Öte yandan AP eski Bursa Milletvekili Kasım Önadım,4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, hükümetin manevî şahsiyetini tahkirve tezyif iddiasıyla yargılandı.

9- Haklarında gıyabî tutuklama kararı verilen 6 MHP'li AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı'na teslim oldu; hakkında gıyabî tutuklama

kararı verilen Ülkü Ocakları derneği eski genel başkanı Sami Bal iseAnkara'da güvenlik kuvvetlerince yoklandı.

10- Seçim Yasası'na muhalefetten MHP Genel Başkanı AlparslanTürkeş ile MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Sivas'ta yapılanarak ikişer ay hapis cezasına çarptırıldı.

11- Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi'nce toplu silah kaçakçılığı suçundan hakkında gıyabî tutuklama kararı verilen AP eski Milletvekili Celal Bucak, Ankara'da yakalandı.

12- Basında yer alan bir habere göre; Mardin'in bir köyünde düngüvenlik güçlerince ele geçirilen yaklaşık 1 milyar lira değerindekieroinin yasa dışı bir örgüte ait olduğunun belirlendiği Mardin güvenlik yetkililerince açıklandı.

13- Kıbrıs'ta toplumlararası görüşmelerin ikinci bölümü tamamlandı.

14-Savunma Bakanları düzeyinde başlayan ve ilk kez Yunanistan'ın bakan düzeyinde temsil edildiği NATO Nükleer Planlama Grubutoplantısı Brüksel'de başladı.

15- Madrid'de toplanan Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Konferansı'nın ilk oturumu yapıldı.

16- ABD Başkanı Jimmy Carter'ın, İran'ın rehineleri serbest bırakmak için istediği koşullara verdikleri yanıtın yeterli olduğuna inandığını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Çekoslovakya ve Macaristan liderlerinin, Polonya KomünistPartisi'ni desteklediklerini açıkladıkları yabancı ajanslar tarafmdıanbildirildi.

18- REUTER Ajansı'nm Kahire çıkışlı haberine göre; ABD'nin OrtaDoğu'da yapacağı manevralara katılacak birlikler Kahire'ye geldi.

14 Kasım 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi'nce 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'ndayapılan değişiklikten sonra 88 Cumhuriyet Savcısı, değişik illerdekiSıkıyönetim Mahkemelerinde görevlendirildi. Aynı değişikliğe göre,Sıkıyönetim Komutanları da, görev ve yetkilerinden dolayı Genel Kurmay Başkanı'na karşı sorumlu kılındılar.

2- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, Toprak - SuGenel Müdürlüğü'nde düzenlenen brifingde yaptığı konuşmada, «Ülkemiz sanayileşme aşamasında gelişmeler kaydedilmesine karşın,tarım birinci plandaki yerini korumaktadır Yurt ekonomisinde ağırlık tarımdadır» dedi.

3- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'i ziyaret ederek basının sorunlarını görüştü.

4-Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafındanistanbul'da düzenlenen konsey toplantısının açış konuşmasını yapanTÜSİAD Konsey Başkanı Dr. Nejat Eczacıbaşı, «Türkiye'nin çok önemli ekonomik sorunlarını derinlemesine araştırmalara bağlamadanpalyatif tedbirlerle gerçek sağlığına kavuşturmanın mümkün olmadığını» belirterek, «Bu sorunlar, ülkenin özelliklerini dikkate alan bilimsel incelemelere dayanarak uzun vadeli bir perspektif içinde düşünüldüğünde, sanırım uzmanlar sanayileşme stratejimize köklü değişiklikler getirecekler, tarıma gereken önemi verecekler, turizm olanaklarını değerlendirmek isteyeceklerdir» dedi.

5- Zeytinyağı aestekleme alım fiyatları 125 lira olarak belirlendi.

6- Sirkeci - Kapıkule arasındaki 318 Km.'lik demiryolunu 12 Km.kısaltan Ömerli, Çatalca, Cayırdere ve Çerkezköy ek demiryolu, düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

7- 1969 - 73 döneminde CHP'den Adana milletvekili olarak parlamentoda bulunan Fazlı Güleç, geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat

8- İstanbul Belediyesi eski Başbakanlarından Ahmet İsvan, düngece gözaltına alındı. Haklarında gıyabî tutuklama kararı veriien 42TKP'liden Genel Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul İl Başkanı HalimSpatar sıkıyönetim yetkililerine teslim oldu.

9- Hatay AP eski milletvekili Ali Yılmaz, 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Cumhurbaşkam'na hakaret suçundan yargılandı. Ancak,mahkeme, Yılmaz'ın sözlerinde hakafet bulunmadığı için beraatinekarar verdi.

MHP Şişli İlçesi Yönetim Kurulu eski üyesi Veli Yorgancı uğradığısilahlı saldırı sonucu öldürüldü. Bakırköy'de Rüstem Gürsoy adlı birkişinin cesedi bulundu, Fatih Belediyesi önündeki görevli askerlerebelirsiz kişilerce ateş açıldı, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

10- Yedeksubay ve Askerî Memurlar Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa değişikliği Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansını izleme toplantısınakatılmak amacıyla Madrid'e giden Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,Lüksemburg, Yunanistan, Federal Almanya ve İspanya Dışişleri Bakanlar! iîe ikili görüşmelerde bulundu.

12- Sudan ile imzalanan ticaret anlaşması yürürlüğe girdi.

13- AP Ajonsı'mn Strasbourg çıkışlı habebrine göre; 21 üyeiı Avrupa Konseyi'nce Fransa'da düzenlenen bir konferansa katılan İngiliz Prof. Paul VVilkinson, konferanstan sonra düzenlediği basın toplantısında, .«Paris'in Avrupa'daki ulaslararası tedhişçiliğin merkezidurumuna geldiğini, Fransız güvenlik güçlerinin tedhişçilerin hedefiolan yabancılarla, diplmatların korunması için gereken çabayı göstermediğini» belirtti.

14- Basında yer alan bir habere göre; Kuveyt, kuzey sınır bölgesine İran savaş uçaklarınca gerçekleştirilen roket saldırısını resmenprotesto ettiğini bildirdi.

15 Kasım 1980

1- Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş Ankara Radyoevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Atatürk'ün doğumunun 100. yılınınkutlanması giderlerine katkıda bulunmak isteyen yurt içinde ve dışındaki yurttaşlarımızın, resmî ve öze! tüm kuruluşların tüm bağışlarınınkabul edileceğini, fona yapılacak bağış ve yardımların gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kabul edileceğini, bağış için düzenlenen belgelerin her türlü resim ve harçtan muaf tutulacağını vefona katkıda bulunanların ödüllendirileceklerini bildirdi.

2- Gümrük ve Tekel Bakanı Recai Baturalp, UBAya yaptığı açıklamada, Bulgaristan ve Yugoslavya'ya sipariş edilen fason sigaralarınTürkiye'ye gelmeye başladığını bildirdi.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Cetiner 16 ili kapsayan yurt gezisinebaşladı.

4- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyetinin İstanbul'dadüzenlediği «Türk.'ye'ae petrol üretimi» konulu toplantıda bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Serbülent Bingöl, «Türkiye'nin enerji sorunu, Afşin - Elbistan Elektrik Santralı projesiningerçekleştirilmesinin geciktirilmesinden kaynaklanmaktadır» dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Savlet Aktuğ'un Prag Büyükelçiliği'ne atanmasıyla boşalan bu göreve büyükelçi Oktay İşcen getirildi.

6- Basında yer alan bir habere göre; KiT'lerin sorunlarına köklübir çözüm bulabilmek için ekonomiyi oluşturan bakanlıklardan birertemsilcinin katıldığı bir komisyon kuruldu.

7- Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendrime Vakfı Genel Müdürüemekli General Turhan Olcaytu Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 1980 yılı sonu itibariyle vakfın servetinin 620 milyon lirayaulaştığını bildirdi.

8- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ile MeclisBaşkanlık Divanı seçimleri sonucu Adnan Türkay yeniden başkanlı-

ğa seçildi, Yönetim Kurulu seçimlerini ise Ali Osman Sönmez'in listesi kazandı.

9- İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Yönetmeliği yürürlüktenkaldırılarak, yerine geçici bir yönetmelik hazırlandı.

10- Sanatsevenler Derneği 1979-1960 Tiyatro Ödülü, dün akşamyapılan törenle sahiplerine verildi.

11- Faaliyeti durdurulan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında Sivas 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği 2 aylık hapis cezasına Erbakan'ın avukatları itiraz ettiler.

Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nde görevli Amerikaiı çavuş VVılüamC. Herrington kimliği bilinmeyen silahlı üç kişinin saldırısı sonucu öldürüldü.

İzmr'de bombalı pankartı etkisiz hale getirmek isteyen bir polisağır yaralandı.

12- Sıkıyönetim Mahkemelerindeki davaların çabuklaştırılmasınıöngören sıkıyönetim komutanlıklarını Genelkurmay Başkanı'na bağlayan kanun Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Federal Almanya'nın Afşin - Elbistan projesi için TKİ'ye, 11milyon 450 bin mark kredi vermesine ilişkin kredi anlaşması ResmîGazete'de yayınlandı.

14- Cumhuriyet dönemi Türk ressamlarının 65 yapıtı, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da sergilenmeye başlandı.

15- NATO ülkeleri parlamenterlerinden oluşan Kuzey AtlantikAsamblesi'nin 16-21 Kasım tarihleri arasında yapacağı dönem toplantılarına katılmak üzere eski parlamenterlerden İrfan Özaydınlı ileErdoğan Adalı Brüksel'e gittiler.

16- Türk - Yunan Turizm Protokolü onaylanarak yürürlüğe girdi.

17- REUTER Ajansı'nın San Fransisco çıkışlı haberine göre;iran'daki 52 Amerikalı rehinenin durumunu tehlikeye sokacak bir karar alınmasını önlemek üzere, 1 yıl önce Amerikan hükümeti tarafından dondurulan Birleşik Amerika'deki İran mal varlığıyla ilgili 20 kadardava 30 gün süreyle ertelendi.

18- Kuveyt'te yayınlanan El Vatan gazetesinde yayınlanan birhaberde, İran'ın dinî lideri Ayetullah Humeyni'nin İran'daki 52 Amerikalı rehinenin BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim'a teslim edilmesiniöngören bir tasarı üzerinde durduğu ve bu tasarıyı incelediği bildirildi.

19- Papa II. Paul, 5 günlük bir ziyaret içifKAlmanya'ya gitti.

20- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet YüksekPrezidyumu, 8 Ekim tarihli Sovyet - Suriye dostluk anlaşmasını oybirliği ile onayladı.

21- REUTER ve AP Ajanslarının Varşova çıkışlı haberlerine göre;Polonya'da Bağımsız İşçi Sendikası lideri Lech Walesa, KomünistPartisi Başkanı Stanislav Kania ile görüştü.

22- AP Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; ABD SavunmaBakanı Harold Brown, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında,Sovyetler Brrliği'nin nükleer ve geleneksel silahlanma yığınağını dengelemek için ABD'nin Avrupa'daki müttefiklerinin savunma harcamalarını yüzde 3 oranında artırmaları gerektiğini söyledi. .

16 Kasım 1980

1- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Ankara'da basma yaptığı açıklamada, 6 kanun tasarısının Başbakanlık'a sunulduğunu, yapılan yenibir düzenleme ile yüz bini aşkın davanın duruşma yapılmaksızın cezakararnamesi veya ön ödeme ile sonuçlandırılacağını söyledi.

2- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı nedeniyle bir süredirMadrid'de bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen yurda döndü.Türkmen Esenboğa Havalam'nda gazetecilere verdiği demeçte, «Uluslararası forumlarda Türkiye ile Yunanistan birbirlerine dikkatli davranmak zorundadırlar» dedi.

3- Sıkıyönetim Askerî Hizmetler Koordinasyon Dairesi Başkanvekili Tümgeneral Hayri Ündül, televizyonda yaptığı açıklamada, 12Eylül sonrası silahlı saldırı ve çatışma olaylarında yüzde 80 oranındaazalma görüldüğünü, buna karşılık patlayıcı madde atma olaylarındayüzde 60, afiş asma ve bildiri dağıtma olaylarında ise yüzde 18 oranında artış kaydedildiğini bildirerek, «Bu durum anarşist ve teröristlerin güçlerini gittikçe kaybederek varlıklarını belli edecek göstermelik, basit ve münferit faaliyetlere yöneldiklerini göstermektedir» dedi.

4- Hakkında tutuklama kararı verilen MHP'li Abdullah Alay teslim oldu.

5- Suç ortakları ölüm cezasına çarptırılan Aslan Töre ve ÜmitSavaş'ın gıyaplarında yargılanmalarına Ankara Askerî SıkıyönetimMahkemesi'nde başlandı.

6- Fatsa ve Gaziantep'te güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmayagiren 3 terörist ölü olarak ele geçirildi, Ankara'da da sıkıyönetim mahkemeleri tarafından haklarında gıyabî tutuklama kararı bulunan 13sanık ile çeşitli suçlardan hüküm giymiş olan 11 kişi polis tarafındanyakalandı.

7- Diyarbakır - Urfa karayolunda bir taşıtın gizli bölmelerindemaddî değeri 500 milyon lira olduğu belirlenen 6 kilo saf eroin elegeçirildi.

8- Resmî Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararnamesiyle«Yabancı Sermaye Çerçeve Kararnamesinin Genel Esaslar Bölümü'ndeki 3 hükme uygun olmak koşuluyla, tamamı yerli sermayeli şirketlere yabancı sermayenin iştirak izlerinin Devlet Planlama TeşkilâtıYabancı Sermaye Dairesi tarafından verilmesi öngörüldü.

9- Yunan Savunma Bakanı Averof, Brüksel'de NATO NükleerPlanlama Grubu çalışmalarına katıldıktan sonra, Türk - Yunan ilişkilerinin geçmişi, bugünü ve yarını konusunda görüşlerini açıkladı..

10- AP Aıansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Birleşik Amerika'nın 1981 savunma bütçesini belirleyecek olan Kongre Alt Komitesi, 1981 yılı savunma bütçesini 161 milyar dolar olarak saptadı.

11- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet Komünist Partisi Merkez Komitesi Uluslararası Haberleşme Dairesi Başkanı Leonid Zamyatin, Batılı ülkelerin Polonya'ya milyonlarca dolar vererek, ülkede bir reıim aleyhtarlığı oluşturmak istediklerini öne sürdü.

12- REUTER Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Poionya'daki bağımsız sendikacılığın öncüsü Lech Walesa, «Artık yasal birörgüt olduklarını ve gerilla taktikleri kullanmamaları gerektiğini» belirterek, «Haklı bir dava jçin de olsa greve başvurmadan başka yollardan sorunların çözülmesini» istedi.

13- İran'ın Pars Ajansı Tahran çıkışlı haberinde, ülkenin kuzeybatısında yer alan Hemedan kentinde, uyuşturucu madde kaçakçılığıyaptıkları saptanan 10 kişinin idam edildiğini bildirdi.

14- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; iki gündür yoğunçatışmaların meydana geldiği güneybatı İran kasabası Susangerd'eIrak birliklerinin grimeye başladığı Susangerd Valisi tarafından bildirildi.

17 Kasım 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nde, Yönetim Kurulu üyeleri ile yaptığı toplantıda, «Bizlerdenyalan beklemeyin, anarşi mutlaka temizlenecektir. İlk sözümüz neyse son sözümüz de o .olacaktır. Anarşi ile mücadelemiz de devamedecektir. Ve anarşi son nefesine kadar kazınacaktır» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığında toplanan BakanlarKurulu vergi reformu ile ilgili çalışmalarına başladı.

3- İzmir eski milletvekili Akın Simav hakkında «Hükümetin manevî şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif» iddiasıyla açılan davaya,4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

4- TİKP yöneticilerinden Doğu Perinçek, Oral Çalışır, DurmuşUyanık, Haydat Güngör, Mehmet Cengiz, Şahin Çömez, Nezih Artan,Asım Yazıcı, Kamil Saydam, İnci Ataberk, Fuat Terzi, İsmail Tekin veMustafa Karayunlu Ankara Sıkıyönetim Komutanlığına teslim oldularve haklarındaki gıyabî tutuklama kararı vicahiye çevrilerek cezaevinekonuldular.

, - MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in avukatı Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi kanalıyla, Sivas 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin bir süre önce verdiği 2 aylık hapis cezasına itiraz etti. Bu aradaMerzifon Cumhuriyet Savcılığı, «Hükümetin manevî şahsiyetini tahkir» suçundan MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş hakkında davaaçtı.

İzmir'de haklarında gıyabî tutuklama kararı bulunan sağ görüşlü 9 kişi, çok sayıda silah ve patlayıcı maddeyle birlikte ele geçirildi.

Elazığ'ın Ahlat ilçesi Oltuyazı Köyü'nde güvenlik güçleriyle çalışmaya giren Necmettin Kırkkaya adlı katil, üzerinde 1 mavzer, 1tabanca, 3 şarjör ye 105 mermiyle ölü olarak ele geçirildi. Sanığınadam öldürmek, yaralamak gasp ve soygun suçlarından hakkında gıyabî tutuklama karan olduğu bildirildi.

5- Kısa adı OECD olan Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu Başkanı Giel, Ankara'deki görüşmelerini tamamladı.

6- 15 NATO ülkesi millî parlamentolarından atanan 172 üyeli«Kuzey Atlantik Asamblesinin Brüksel'deki 26. yıllık kongresine verilen, Türkiye'deki iç gelişmeleri kapsayan 26 sayfalık raporda,«Türkiye'ye dış yardımın, yeni yönetimin tutumuna göre ayarlanacağı» belirtildi.

7- Federal Almanya'nın Türkiye'ye vermeyi kararlaştırdığı 600milyon marklık askerî yardıma ilişkin anlaşma Ankara'da imzalandı.

8- Basında yer alan bir habere göre; Suudi Arabistan bu yıl, Türkiye'nin Irak-İran savaşından doğan petrol boşluğunu ve 1981'deham petrol ithalat ihtiyacının yarısını karşılamak üzere iki ülke arasında ikili anlaşma imzası için mutabakatını bildirdi.

9- Federal Alman Başbakanı Helmut Schmidt Amerikan ABCTV'sine verdiği demeçte, Avrupa'deki Amerikan askerî birliklerininİran - Irak savaşı dolayısıyla, Basra Körfezi'ne sevkedilmesi halindedoğacak boşluğu Almanya'nın doldurmaya hazır olduğunu söyledi.

10- Anadolu Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; BirleşikAmerika ve Sovyetler Birliği arasında Batı Avrupa'ya yerleştirilmesiplanlanan nükleer füzelerin sınırlandırılması konusunda 1 aydır sürdürülen görüşmelere ara verildi.

11- Atina'da 17 Kasım 1973 günü Teknik Üniversite öğrencilerininayaklanması sırasında çıkan olayların yıldönümü nedeniyle düzenlenen gösteride, güvenlik güçleri ile öğrenciler arasında çıkan çatışmalarda 20 yaşındaki bir kız öldü, 100 kişi de yaralandı.

18 Kasım 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, askeri birlikleri denetlemek amacıyla gittiği Çorlu'da halka hitaben yaptığı konuşmada,birinci planda terörle mücadeleyi ele aldıklarını belirterek, «Sokağaçıkmaya korkan, okula çocuğunu gönderirken dönüp dönmeyeceğinden kuşku duyan vatandaşın huzurunu sağlamadan birşey yapmaya kalkarsak, herşeyi yarım yapmış oluruz» dedi. Evren, daha sonraİstanbul'a dönerek, İstanbul Valisi ve Gazeteciler Cemiyeti YönetimKurulu üyeleri ile ayrı ayrı görüştü.

2- Başbakan Bulend Ulusu, Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi'nın207. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Okul Komutam'na gönderdiği kutlama mesajında, «İçinde bulunduğumuz asrın savaş şartlarına uygunaraçlarla donatılan, yeni yeni imkânlara kavuşan Türk Deniz Kuvvetlerimizin kendisine verilecek her görevi başarı ile ifa edeceğine olaninancımız tamdır» dedi.

3- Bölge Valiler Toplantısı'nın ilki, İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner başkanlığında Ağrı'da yapıldı. Çetiner toplantıyı açarken yaptığıkonuşmada, Denetlemelerinizi, kontrollerinizi artırın, teferruatainin, hata ve eksiklikleri seyretmeyin görün, müdahale edin, susmayın, düzeltin» dedi.

4- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk basına yaptığı açıklamadaEkim ayı dışsatımının 231.5 milyon dolar olduğunu bildirdi.

5- Turizm ve Tanıtma Bakanlığı müşavirlerinden Mahmut İhsanÖzgen. Ali Haçı Toker ve İhsan Çetin görevlerinden alındı.

6- Devlet Planlama Teşkilatı, 1981 yılı programı ile ilgilimalların talep projeksiyonları» çalışmalarına başladı.

7- Tam Gün Yasasınca öngörülen tazminattan, insan sağlığı ileilgili konularda çalışmaları koşuluyla eczacı, veteriner, biyolog, kimya mühendisi, kimya lisansiyer ve kimyagerlerin yararlanabilecekleriSayıştay'ca kabul edildi.

8- İkinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesindeki Konya, Kayseri, Kırşehir, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerindebulunan bazı meslekî kuruluş ve derneklerin faaliyetleri serbest bırakıldı.

9- TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu ile 63 arkadaşıhakkında Sıkıyönstim Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesi gıyabitutuklama kararı verdi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, MHP Genel Başkanı AlpaslanTürkeş hakkında, 9 Eylül 1979 günü Beyazıt Beyaz Saray salonlarında, partisinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetinmanevî şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği gerekçesiyle İstanbul 4. AğırCeza Mahkemesi'nde dava açtı.

Haklarında gıyabî tutuklama kararı bulunan TİKP eski yöneticilerinden Kabil Konyalı ile MHP'li Ahmet Turan Komek ve Coşkun Akyıldız Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığına teslim oldular.

Basında yer alan bir habere göre; güvenlik kuvvetlerinin ve özeltimlerin İstanbul, Kayseri ve Ordu'da düzenledikleri operasyonlarsonunda Türkiye'ye çeşitli zamanlarda 500 bin mermi ve 250 silahsokan şebeke etkisiz hale getirildi, bu şebekenin patronları sayılankişiler yakalandı.

İskenderun'da 3'ü polis olmak üzere 11 kişiyi öldürmek ve karakol bombalamak suçlarından sanık olarak aranan sol bir örgüteüye 12 kişi yakalandı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı «Devrimci Yol»adlı yasa dışı örgüt hakkında dava açtı. Sıkıyönetim Komutanlığı 1Nolu Askeri Mahkemesi'nce acılan kamu davasında örgütün 30 sanığı hakkında idam cezası, 30 sanığı hakkında 5-15 yıl arasında,3 sanık hakkında da, 3 -12 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

10- Kacakcılığın Men ve Takibine Dair Kanun hükmüne göre,muhbirlere ve kaçak malları yakalayanlara verilen ikramiyelerdenVeraset ve İntikal Vergisiyle, Malî Denge Vergisi kesilmesinin kararlaştırılmasına ilişkin Sayıştay Genel Kurul kararı Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Türkiye'den giden yeni komutanlar onuruna Mücahitler Sitesi'nde düzenlediği bir kokteylde yaptığıkonuşmada, «İdeolojik çatışmalar ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle birbirimize düşer, zayıflarsak Türk Karıncası diye hepimizi ezeceklerdir»dedi.

12- Basında yer alan bir habere göre; Türkiye, Iran ve Irak'a petrol ürünleri dışsatımına başladı.

13- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; BM'de bir rapor hazırlayan Üçüncü Dünya Ülkeleri Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan tamamen çekilmesi çağrısının yinelenmesini istedi.

14- AFP'nin Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail işgalindeki Gazzeşehrinin kuzeyinde bulunan Gebalia kenti Belediye Başkanı Muhammed Ebtıvvardeh, belediyedeki bürosuna çok yakın mesafeden açılanateşle öldürüldü.

19 Kasım 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, MGK üyeleri KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Jandarma Genel KomutanıOrgeneral Sedat Celasun ile birlikte Tuzla Piyade Okulunu, GölcükDonanma Komutanlığı'nı ziyaret etti. Orgeneral Evren Eskişehir'de1. Taktik Hava Kuvvetleri'ni denetledikten sonra vilayette halka hitaben yaptığı konuşmada, «Zaten biz anarşi ve terörün memleketteyarattığı huzursuzluğun giderilmesi için bu işe atıldık. İlk işimiz buydu. Bunda da çok adımlar atıldı. Çok az kaldı kökünü kazıyacağız»dedi,

2- Genelkurmay Genel Sekreterliği tarafından yayınlanan bir genelge ile Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren'esivil kişilerin «Devlet Başkanı», asker kişilerin ise «Komutanım» biçiminde hitap etmeleri esasa bağlandı.

3- Bakanlar Kurulu, üç günden bu yana vergi reformu üzerindesürdürdüğü çalışmalarını tamamlayarak, bu konuya ilişkin 21 yasatasarısını Millî Güvenlik Konseyi'ne sunmayı kararlaştırdı.

4- Millî Savunma Bakanı Haluk Bayülken, yeni çıkan Yedeksubaylık Yasası'mn ilk uygulaması olan Aralık 1980 celbine tabi yedeksubay aday adayları konusunda Bakanlık'ın aldığı kararları Anka'ra'da açıkladı.

5- İktisadî Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen «Türkiye'deKredi Piyasası İşleyişi ve Muhtemel Gelişmeler» konulu seminerde konuşan Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu, «Finansmansisteminin iyileştirilmesinin ekonomik kalkınma için gerekli, ancakyeterli olmadığını» savunarak, «Türkiye ekonomisinin temel sorunumevcut üretim yapısı içerisinde üretimi arttırmak değil, yeni bir üretim yapısı içinde üretimi arttırmaktır» dedi.

6- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi yasa dışı sol bir örgüte para sağlamak için 17 Mayıs 1977 tarihindeAntalya'da Yapı ve Kredi Bankası Bahçelievler Şubesi'ni soymak ve

bir otomobili gasp etmek suçlarından yargılanan 3 militanı ömür boyu hapis cezasına mahkûm etti.

İstanbul Topkokaran'da Refik Vardar İlkokulu Müdürü Hasan Yıldız silahlı 4 teröristin saldırısı sonucu öldürüldü.

Emniyeti suistimal suçundan hakkında dava açılan AP Ordu eskimilletvekili Hamdı Mağden'in yargılanmasına Ankara 4. Asliye CezaMahkemesi'nde başlandı.

7- Dünya Bankası Yönetim Kurulu Türkiye'ye 3 işlemde topluolarak 162 milyon dolarlık kredi anlaşmasını onayladı.

8- Avrupa Parlamentosu'nun Strasbourg'da başlayan toplantıla.rında Türkiye konusu ele alındı.

9- AFP'nin Lozan çıkışlı haberine göre; Fransız şarkıcı CharlesAznavour Lozan'da yayınlanan bir dergide çıkan röportajında, «Ermeniler ve "lürkler arasındaki uyuşmazlıkların çözümünde arabuluculuk yapmak istediğini» belirtti.

10- Libya'nın Misurata kentinde yapılacak demir çelik tesislerininliman inşaatı iha!es>ni bir Türk firması kazandı.

20 Kasım 1980

1- Basında yer alan bir habere göre; vergi yasalarını görüşenve Konsey'e gönderen Bakanlar Kurulu, tüm ücretli ve memurlarıngelir vergilerinde yüzde 23'e kadar varan bir indirim yapmayı kararlaştırdı.

2- Milli Eğitim Bakanlığı, millî eğitim sisteminin yeniden düzenlenmesinde yararlı olacak' görüşleri belirlemek amacıyla, yüksek öğrenim kurumları arasında bir anket düzenleyerek, ankete ilişkin sorukağıtlarını ilgili yerlere gönderdi.

3- Merkez Bankası, son 10 gün içinde emisyon hacmini 9 milyarlita daralttı.

4- İstanbul Sanayi Odosı Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Çavuşoğiu, İSO'nun selimlerden önce yapılan son meclis toplantısındakikonuşmasında, «Anarşinin etkisiz bırakılmasında önemli ölçüde yolalınmıştır. Ancak yatırımlar hızlandırılmadığı sürece, istihdam sorunuyeni bir kaos oluşturacaktır» dedi.

5- İstanbul Ticaret Odası'nda yapılan seçimlerde. Oda MeclisiBaşkanlığı'na Refik Şunol, Başkan Vekilliğine de Can Kulaksızoğluyeniden seçildiler.

,- Hükümetin manevî şahsiyetine hakaretten yargılanan CHPeski Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile C^mhurbaşkanlığı'na vehükümete hakaretten yargılanan AP Muğla eski Milletvekili AhmetBuldanlı, yapılan duruşmalarında beraat ettiler.

6- AP eski Zonguldak Milletvekili Ömer Barutçu, görevli memurahakaret ve tehdit etmekten, Antalya eski Milletvekili İhsan Ataövhükümetin manevî şahsiyetini alenen tahkir ve tezyitten, AP eski Milletvekili İbrahim Ethem Ezgü de yayın yoluyla hakaretlerden ayrı ayrı yargılandılar.

7- «Devrimci Sol adlı'illegal örgütün proleter diktatörlüğü kurmak amacına hizmet için Türkiye'nin çeşitli yerlerinde silahlı çetelerkurarak, adam öldürüp yaraladıkları, adam kaçırdıkları, gasp sucunuişledikleri, çeşitli yerlere bomba atarak tahrip ettikleri» iddiasıyla 42sanık hakkında acılan davaya, Sıkıyönetim 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi, ideolojik amaçla taammüden adam öldürmek, gasp tehdit, polise silahlı mukavemet, silah bulundurmak ve suçluyu saklamak iddialarıyla yargılanan sağ görüşlü sanıklardan Veli Can Oduncu'yu 36 yılağır, 2 yıl 10 ay hapis, Hüseyin Karlıdağ'ı 35 yıl 4 ay ağır, 8 ay hapis,Erkin Alaşhakin'i 36 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı. SanıklardanTayfun Yılmaz, Yılmaz Çınar, Kunarberk Bilgen 2'şer yıl, Adnan Kahyaoğlu'da üç yıl hapis cezasına hüküm giydiler.

9-Adana'da ayakkabıcılık yppan Kazım Yücel, kimliği bilinmeyenbir kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü. Tarsus'ta da bir süredir arandığı belirtilen Şaban Ballı adlı .kişi, güvenlik kuvvetlerinin«Dur» ihtarına uymadığından açılan ateş sonucu ölü olarak ele geçirildi.

10- Banker Vasili Prokopo, 19 Kasım günü yakalandı ve Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilerek, Sulh Ceza Mahkemesi'ncetutuklandı.

11- Avrupa Parlamentosu, Türkiye'deki gelişmelerle ilgili olarakverilen üç karar tasarısının öncelikli şekilde oylanması istemini reddetti ve tasarıları komisyonlara geri yolladı.,

12- AP Ajansı'nm Cenevre çıkışlı haberine göre; Baltık sahilindenbaşlayarak İtalya ve Avusturya üzerinden Türkiye'ye kadar uzanacakoian ve bu yüzyıl sonunda tamamlanması beklenen 10 bin kilometrelik Trans - Avrupa Karayolu Projesi, taraf| ülkelerce imzalandı.

13- AP Ajansı'nm Roma çıkışlı haberine göre; Türk Hava YollarıRoma Bürosu'na dün geceyarısına doğru bomba atıldı, patlamada

ölen ya da yaralanan olmadı, ancak binada maddî hasar meydana

14-Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Afganistan'dan tüm yabancı askerlerin çekilmesi çağrısında bulunan karar tasarısı 22aleyhte oya karşı 111 oyla kabul edildi.

15- Türk Haberler Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İranDevlet Başkanı Ebulhasan Beni Sadr, sözlerini sansür etmekle suçladığı İran radyo ve televizyonunu boykot ettiğini açıkladı.

16- AP Ajansı'nın Hong Kong çıkışlı haberine göre; Çin'de aralarında Mao'nun eşinin de bulunduğu «Dörtlü Çete» ve altı siyasî suçlunun duruşmalarına başlandı.

21 Kasım 1980

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan BülendUlusu ile Çankaya Köşkü'nde bir görüşme yaptı ve hükümetin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, ANKA Ajansı'na verdiği demeçte, «Yunanistan'ın uluslararası oturumlardaki davranışlarının Türkiyetarafından olumsuz olarak nitelendirildiğini ve Türkiye'nin tepkisininYunan yetkililerine bildirildiğini» açıkladı.

3- Millî Güvenlik Konseyi bünyesinde kurulan Bütçe Plan Komisyonu Baskanlığı'na emekli Amiral Hüsnü Kücükahmet getirildi.

4- Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak, Yazı İşleri MüdürüÜnal Sakmun ve köşe yazarlarından Ahmet Kabaklı, 21 Şubat 1976tarihinde gazetede yayınlanan bir yazıdan dolayı toplam 45 bin liratazminat ödemeye mahkûm oldular.

5- Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç'a silah çektiği vetehdit ettiği gerekçesiyle yargılanan CHP Urfa eski milletvekili CelalPaydaş, 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada salıverildive hakim duruşmayı ileri bir tarihe bıraktı.

6- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 11 günde aralarında Prof. Cavit Orhan Tütengil,Prof. Ümit Doğanay ve DİSK eski Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesi olaylarına karışanların da bulunduğu ve 26'sı cinayet olmaküzere çeşitli anarşik eylemlere katılan 460 kişinin yakalandığı bildirildi.

7- Mısır Büyükelçiliği'ni 13 Temmuz 1979 günü basarak bekçi AliBabacan ve polis memuru İrfan Sadık Kocabaş'ı öldürmekten, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 4 Filistinli gerilla hakkında ikinci kez Türk Ceza Yasası'nın 450/7. maddesi gereğince «İkişer kez» ölüm cezasına çarptırılmaları istendi.

8- Adana'da Teksa Tekstil Fabrikası'nm Teknik işler MüdürüAhmet Refii Hatiboğlu, kimliği bilinmeyen bir kişinin açtığı ateşle öldürüldü.

9- Üç haftadan bu yana Türk ekonomisini inceleyen ve tüm yatırımcı kuruluşlarla DPT'de yatırım projeleri konusunda bilgi alan 14kişilik Dünya Bankası heyetinin çalışmaları sona erdi.

10- Yurt dışına yaptığı son geziden dönen Ermeni Patriği Başpiskopos Şinork Kalustyan, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'a yaptığı nezaketziyaretinde, «Gittiğimiz her yerde Türk diplomatlarına ve temsilciliklerine yapılan menfur saldırıları kınadık» dedi.

11- Brüksel'de 26- yıllık toplantılarını yapan Kuzey AtlantikAsamblesi, Türkiye ile ilgili kabul ettiği karar tasarısında, «Durumunizin verdiği andan itibaren demokrasiye dönüşün sağlanacağına dairhükümetin ve askerî yöneticilerin yaptıkları açıklamaları gözönündetutarak, Atlantik İttifakı üyesi ülke hükümetlerini, Türkiye'de demokratik kurumların kısa zamanda yeniden işlerlik kazanmasını ve buülkenin içinde bulunduğu durumdan mutlu bir sonuç ile çıkması içingereken yakın ilgiyi belirtmeye çağırır» denildi.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis, yabancıbasın görevlileri ile yaptığı brifingde, «Türk - Yunan ilişkileri konusunda geçen aya oranla şimdi daha iyimser olduğumu söyleyebilirim.Bunda Türk hükümetinin, Yunanistan'ın NATO'ya dönüşü konusundagöstermiş olduğu iyi niyetin de etkisi vardır» dedi.

13- ABD Başkanı Jimmy Carter, Kıbrıs konusunda Kongreye verdiği raporda, «Toplumlararası görüşmelerin kesintisiz süreceği vekapsamlı bir sonuca ulaşacağı ümidinde olduğunu» bildirdi.

14- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; İran Başbakanı Muhammed Ali Recai, BM tarafından İran ve Irak arasında arabuluculuklagörevlendirilen eski İsveç Başbakanı Olof Palme ile dün yaptığı görüşmeden sonra, «Bu görüşmenin savaş açısından hiçbir değişikliksağlamayacağını» söyledi..

15- AP Aiansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da Katolik olan Jerzy Ordowski, hükümet tarafından Başbakan Yardımcılıa tandı.

22 Kasım 1980

1- Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Toprak Refprmu Yasası'nın tek basına düşünülemeyeceğini» belirterek, «Yeni Toprak Reformu Yasası, sosyaladaleti sağlayıp, toprağın verimliliğini artırmalıdır» dedi.

2- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, incelmelerde bulunmaküzere Adana'ya gitti.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Recai Baturalp, Bakanlığı ile ilgiliincelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a gitti,

4- Basında yer alan bir habere göre; izni olmadığı için gümrüklerde çürümeye terkedilen meslekî alet ve makinelerle otomobillerin,döviz bozdurma koşulu ile ithal izni verildi.

5- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu,THA'ya yaptığı açıklamada, «31 Ekim tarihinde Ticaret Bakanlığı'naodalar olarak, ticarette dürüstlüğün tesisi ve korunması yasa tasarısının sakıncalı yönlerini ilettik. Görüşlerimiz doğrultusunda tasarıdadeğişiklikler yapılmasını bekliyoruz^) dedi.

6- Basın Yayın Genel Müdürlüğü tarafından «Atatürk Fotoğraflarını Derleme Kampanyası» başlatıldı.

7- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı ile İstanbul Valiliği, tüm ülke çapında alınmakta olan tasarruf önlemlerine katkıdabulunmak amacıyla «İstanbul'da Enerji Tasarrufu Kampanyası» açtılar.

8- UBA’nın bir haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutnalığı'na bağlı ekiplerce, son 6 yılda meydanagelen kaçakçılık olaylarında toplam değeri 1 milyar 887 milyon 992bin 50 lirayı bulan, 19 ton 156 kilo uyuşturucu madde, 12 bin 233tabanca ve tüfek, 10 milyon 83 bin 941 adet de mermi ele geçirildi.

9- İstanbul Haznedar Güngören'de Ömer Kıral adlı şahıs, silahlıbir kişinin saldırısı sonucu öldü.

10- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafındanyapılan açıklamada, «1 Haziran 1980 günü Hakkari'nin Çukurova bölgesinde meydana gelen sınır olayında yaşamlarını kaybeden 10 kişinin yakınlarına, Irak Hükümetî'nce 2 milyon 970 bin 685'er TürkLirası tazminat ödendiği» bildirildi.

11- UBA'nın bir haberine göre; Türkiye'de uyuşturucu maddekullanmak ve satmaktan yargılanarak, çeşitli hapis cezalarına çarptırılmış olan 5 Amerikalı mahkum, Türkiye ile ABD arasında son olarak imzalanan «Suçluların geri verilmesi» anlaşması uyarınca ülkelerine iadelerini istediler.

12- İskandinav ülkeleri tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na sunulan «Diplomatların korunması» konusundaki karar tasarısı, Türkiye'nin istediği yönde değiştirildi,

13- ABD'nin Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ilegörüşmelerde bulunmak üzere VVashington'a gitti.

14- Federal Almanya'da senato niteliğindeki Federal TemsilcilerMeclisi 5 Ekim'de Federal Almanya tarafından Türkiye'ye karşı konanvize konusunu ele alarak, «Bütün Türk diplomat ve görevlilerinin vizeden muaf tutulmalarını kararlaştırdı.

15- Af P'nin Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan Kongresi, Roald Reagan'ın başkanlık görevine başlamasını beklemeden,bu hafta içinde yaptığı çalışmalar sırasında Amerika'ya dost olan ülkelere askeri yardımı arttırmayı planladı

16- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Başbakanlığından yapılan bir açıklamada, 52 amerikalı rehinenin serbest bırakılması için öne sürülen isteklere karşı verilen Amerikan yanıtının ayrıntılı ve açık olmadığı bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'ın, Amerikan üslerinin işleyişine ilişkin yeni bir anlaşma taslağı hazırladığı,Yunan Dışişleri Bakanı tarafından açıklandı.

18- Libya'nın resmî haber ajansı JANA'nın Roma bürosundanverilen bir haberde, Irak Devrim Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet İbrahim'in Bağdat'ta kurşuna dizildiği öne sürüldü.

23 Kasım 1980

1- Anayasa Mahkemesi, Sosyal Sigortalar Yasası'nın 99. maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ilişkin başvuru oy çokluğu ilereddetti.

2- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AskeriYargıtay 4. Dairesi Türk Ceza Yasası'nın 142. maddesine giren suçların «Yaygın şiddet eylemlerinin ve anarşik ortam yaratılmasınınkökeni olduğunu kabul ederek, bu suçlara bakmaya Sıkıyönetmi Mahkemelerinin görevli olduğuna karar verdi.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem, Yankı Dergisi'ne yaptığı açıklamada, bugüne kadar sürdürülen ekonomik politikada değişiklik yapmayı gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, «Ancak, bu politikanın başarıya ulaşması için gerekli olduğu halde, bugüne kadargerçekleştirilemeyen bazı tedbirler vardır» dedi.

4- İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlanmakta olan İstanbul toptan eşya indeksi Ekim ayı rakamlarına göre; toptan eşya fiyatlarında 1980 Ekim ayında yüzde 7.8 oranında artış oldu.

5- Ankara Belediye Başkanı Süleyman Önder şube müdürlüklerine Belediyeye bağlı işyerlerine gönderdiği bir genelge ile metro yeBatı - Kent çalışmalarına hız verilmesini istedi.

6- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye'ye1980 yılı Ocak-Ağustos döneminde gelen 881 bin 360 turist, 212 milyon 154 bin dolar döviz bıraktı.

7- 1. Taktik Hava Kuvvetleri ve Eskişehir, Afyon, Kütahya Sıkıyönetim Komutanlığı, «12 Eylül ile 20 Kasım 1980 tarihleri arasındaçeşitli olay sanığı 718 kişinin yakalandığını, bunlardan 182 kişinin tutuklandığını» açıkladı.

8- İnzibat eri Zekeriya Önge'yi öldürdüğü gerekçesiyle hakkındaverilen ölüm cezası Askerî Yargıtay Daireler Genel Kurulu'nca onaylanan Erdal Eren'le ilgili kararın düzeltilmesi için sanığın avukatlarıAskerî Yargıtay Başsavcılığına ve 1 Nolu Askerî Mahkemeye başvurdular.

9- İstanbul Şehremini'de kimlikleri belirsiz üç kişinin silahlı salrısına uğrayan Zeki İhtiyar adlı bir polis memuru yaralandı.

10- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın Kuzistan bölgesindeki kentlerinden birisi olan Ahvaz, Irak birliklerince bombalandıve bombardıman sırasında İranlı askerler 70 ölü verdi.

11- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; bir İtalyan elektronik firmasında görevli 9 kişi, çok gizli askerî bir radar sistemi planını satmaya çalışmak suçundan tutuklandı.

12- Film yıldızı Mae West 87 yaşında öldü.

24 Kasım 1980

1- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, Ankara'yagelen Sovyetler Birliği Ağır Sanayi Ürünleri Bakan Yardımcısı Posarefve beraberindeki heyetle bir görüşme yaptı. Görüşmede, her iki ülkenin sanayi sorunları tartışıldı.

2- Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, sınıf geçmeve sınav yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

3- 1918 sayılı kaçakçılığın men ve takibi ile ilgili yasanın 24. maddesini değiştiren bir tasarı hazırlandı ve Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

4- Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği bünyesinde kurulan,emekli Amiral Hüsnü Küçükahmet başkanlığındaki «Bütçe Plan Komisyonu» ücretlilerin yaklaşık 70 bin liraya kadar olan gelirlerinin tamamen vergi dışı bırakılması için çalışmalara başladı.

5- Bakanlar Birliği'ne bağlı bankaların İzmir'de yapılan toplantısında faiz hadleri korundu, yeni vergi yasa tasarısının açıklanmasından sonra faiz hadlerinin tekrar gözden geçirilmesi kararlaştırıldı.

6- İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, basına yaptığı açıklamada, «3saatlik elektrik kesintisi dışında önerdiğimiz kısıntıya uymayanlar 3ay hapis cezası alacak» dedi.

7- Eski senatör Niyazi Unsal ve Çankırı AP eski milletvekili ArifTosyalıoğlu beraat etti.

8- Askeri Savcılığa teslim olan TİKP kurucularından Mustafa Karayunlu hakkındaki gıyabî tutuklama kararı vicahiye çevrildi.

«Devrimci Sol adlı illegal örgütün uygun olarak silahlı çete kurup, adam öldürmek, yaralamak, kaçırmak, gasp, bomba atmak» gibisuçlamalarla haklarında dava açılan Abdullah Bülent Uluer ve arkadaşları, Sıkıyönetim 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde sorguya çekildiler.

9-Samsun'un Terme ilçesinde güvenlik güçler i ile Tevfik Karataşadlı terörist arasında çıkan silahlı çatışmada, terörist ölü olarak elegeçirildi.

10- Ankara'nın Keskin ilçesine bağlı Danacıovası köyünde tüppatlaması sonucu çıkan yangında 100'e yakın yurttaş can verdi.

11-«AET içinde Sermaye Piyasasının Düzenlenmesi Çalışmaları veTürkiye «konulu konferans İstanbul'da başladı.

12- Amerika'nın Akdeniz'deki Altıncı Filosunun Komutanı Koramiral VVilliam Small, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Montrö Anlaşması'yia Boğazlar Türkiye'nindir. Bu hak tartışılmaz. Boğazların bir uzantısı olan Ege Demzi'nde durum daha karmaşıktır. EgeDenizi de geniş bir boğaz gibidir- Türk ve Yunan donanmalarının işbirliği, Ege Denizi'nin kontrolünde etken olacaktır. Bu işbirliği zorunludur» dedi.

13- İslam Kalkınma Bankası Başkanı Said Ahmet Menai ile Türkyetkililer arasında 25 milyon dolarlık bir kredi anlaşması Cidde'deimzalandı.

14- AP Ajansı'nın Napoli çıkışlı haberine göre; İtalya'nın güneyinde iki gün üst üste gelen şiddetli yer sarsıntısında en az 900 kişi canverdi, yüzlerce kişi de yaralandı.

15- REUTER Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail'in eskiSavunma Bakanı Ezer Weizman, sağcı Herut Partisi'nden ihraç edildi.

25 Kasım 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi toplantısında, halen gözaltında tutulan eski bakanlardan Tuncay Mataracı ile Hilmi İşgüzar'ın Yüce Divan'a sevkedılmeleri kararlaştırıldı.

2- Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda, vergi uygulamaları ve mali mevzuatı düzenleme konularında bir genel değerlendirme yapıldı. Öte yandan Bakanlar Kurulu Malî Müşavirlik Yasa Tasarısını kabul ederek MGK'ne sundu.

3- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; bankaların temmuzayından itibaren vermeye başladıkları mevduat sertifikası miktarı, kasım ayının iki haftası sonunda 10 milyar liraya ulaştı.

4- Ankara'da 12 Eylül Harekatı'ndan sonra dokunulmazlıklarıkaldırılan eski parlamenterlerden 25 kişi çeşitli mahkemelerde yargılandılar, bunlardan 2'si mahkum oldu, 5'i de beraat etti.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş hakkında «Hükümetinmanevî şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği» gerekçesiyle açılan davayaAnkara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

6- Ankara'da bir benzin istasyonu gece bekçisi Cemil Kervan,kimlikleri belirlenemeyen kişilerce başına sert bir çişimle vurularaköldürüldü, Öte yandan, Sıkıyönetim Komutanlığfna bağlı timlerce yakalanan Mehmet Öztepe ve Erol Güntutmaz adlı sağcı teröristler ikikişiyi öldürdüklerini söylediler.

7- Adana Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerinin, Adıyaman'ın Kahta ilçesi ve köylerinde sürdürdüğü seri operasyonlarda, çok sayıdaadam öldürme, yaralama, gasp ve benzeri suçlar sanığı yasa dışı birörgütün 35 elemanı 26 tabanca, 8 kalaşinkof otomatik tabanca, 6 piyade tüfeği, 7 mavzer ve çok sayıda mermi ile birlikte yakaladıklarıbildirildi.

8- Türkiye ve Kıbrıs Türk Federe Devleti ile İngiltere arasındakiticarî ilişkileri geliştirmek amacı ile Londra'da kurulan İngiltere Türk -

İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası seçimi yapıldı ve Oda Meclsi Başkanlığı'na Kıbrıs'lı Türk işadamı Asil Nadir getirildi.

9- Anadolu Ajansı'nın Bonn 'çıkışlı haberine göre; Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, yabancı işçi alımının durdurulmasında kararlı olduklarını ve siyasî litica isteminde bulunanlar hakkında çok sıkı araştırmalar yapılacağını söyledi.

10- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da Dayanışma Sendikası'nın üyelerinden birinin tutuklanması üzerine, Varşova yakınlarındaki bir traktör fabrikasnıdaki işçiler işi bıraktı, demiryolu işçileri de uyarı grevine gitti.

11- Suriye, Libya, Güney Yemen, Cezayir, Lübnan ve FKÖ'nünboykot ettiği «11. Arap Doruk Konferansının Ürdün'ün başkentiAmman'da Kral Hüseyin tarafından açılarak çalışmalarına başladığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- REUTER Ajansı'nın Uagadugu çıkışlı haberine göre; YukarıVolta Devlet Başkanı Sagdule Lamizana, dün gece yapılan bir askerîdarbe sonucu düşürüldü.

13- Çin'de Dörtlü Çete'den sonra Mao'ya suikast girişiminde buiunan generallerin yargılanmalarına başlandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26 Kasım 1980

1- Yüksek Planlama Kurulu, 1981 oütçe ve programını görüşmek üzere Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Turgut Özal'ın başkanlığında Ankara'da toplandı.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, Pancar Üreticileri Kooperatifi, Pankobirlik'in Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,Türkiye'nin içinde bulunduğu kalkınma savaşını kazanabilmesi içintarım ve sanayinin elele vermesi gerektiğini belirterek, «Ancak kalkınmanın temelinin tarımsal endüstri olduğu asla unutulmamalıdır» dedi.

3- Denizcilik Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erkol Tümer'in görevinden alınmasına ilişkin kararname iptal edildi ve Tümer görevinedöndü.

4-Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Sait Kemal Mimaroğiu, Dünya Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine vebu kuruluşun İcra Komitesi'ne seçildi.

5- İstanbul Sanayi Odası'nın Meclis Başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliği seçimleri sonucu Meclis Başkanlığı'na yeniden İbrahim

Bodur, Baskanvekilliğine de Refik Boydur getirildiler.

6- Türkiye ile Japonya arasında otomatik teleks görüşmesi açıldı, Tekirdağ santrali de milletlerarası otomatik görüşmeye bağlandı-

7- 4 Ocak günü Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Güney Gökçer'e çektikleri telgrafta Dernekler Yasası'na aykırı davrandıkları vehakaret ettikleri geerkçesiyle haklarında iki ayrı dava açılan DevletTiyatroları sanatçılarından dördü Dernekler Yasası'na muhalefet suçundan beraat ettiler.

8- İki ayrı olayda görevli polis memurlarına hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan CHP İzmir eski milletvekili SüleymanGenc'in yargılanmasına başlandı.

Aydınlık Gazetesi'nde bir süre önce MHP ve ÜGD ile ilgili itirafları yayınlanan Ömer Tan lök, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı AskerîSavcılığı'nda ifade verdi.

6. Kolordu ve Adana, İçel, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyamanve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, Gaziantep'te çeşitli tarihlerde 12 öldürme ve 10 yaralama olayının failleri oldukları bildirilen yasa dışı örgütmensubu 25 kişi ile birlikte çeşitli çap ve tipte 5 adet tabanca elageçirildiği bildirildi.

Erzurum, Ağrı, Kars ve Artvin İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla lîişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, Kars ve Artvinillerinde yapılan operasyonlarda çeşitli olaylara karışan 39 kişinin elegeçirildiği bildirildi.

Vezirköprü'de bir polis otosuna açılan ateş sonucu Fahrettin Kayaçan ve Cemil Kıvanç adlı polis memurları olay yerinde öldüler.

9- «AET içinde Sermaye Piyasasının Düzenlenmesi Çalışmalarıve Türkiye» konulu seminer sona erdi

10- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Dünya Bankası,Türkiye'ye 75 milyon dolar kredi verilmesini kararlaştırdı.

11- BM Genel Kurulu, diplomatların ve elçiliklerle konsolosluklarınkorunmasına ilişkin bir karar tasarısını oy çokluğu ile kabul etti.

12- Avrupa Ekonomik Topluluğu AET'nin, Japonya'nın dışsatımını azaltmasını ve AET ülkelerinden ithalatını artırmasını bir acil önlemolarak istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansının Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da görevlerini kötüye kullanmak suçundan Komünist Partisi 67 kişiyi üyelikten attı, 79 üyeye de çeşitti disiplin cezaları verdi.

14- AP ve REUTER Ajanslarının Pekin çıkışlı haberlerine göre;Çin'de çeşitli suçlardan yargılanan Dörtlü Çete'nin lideri Mao'nun duleşi Ciang Cing, ilk kez olarak sanık sandalyesine oturdu ve sorulanbütün sorulan «Birşey bilmiyorum» diyerek yanıtladı.

15- Ürdün'ün başkenti Amman'da toplanan Arap Doruğu'ndaekonomik eylem planındaki dört başlıktan üçünün kabul edildiği,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27 Kasım 1980

1- Yüksek Askerî Şûra Devlet Başkanı ve Genelkurmay ve MGKBaşkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında toplanarak çalışmalarına başladı-

2- Millî Güvenlik Konseyi vergilerle ilgili «Taşıt Alım Vergisi Kanunu, Motorlu Kara Taşıtları Vergisi Kanunu, Harçlar Kanunu, Değerli Kağıtlar Kanunu, Damga Vergisi Kanunu ve Amme Alacakları ile İlgili Kanun» tasarılarını görüşerek yasalaştırdı.

Öte yandan Millî Güvenlik Konseyi, Gümrük ve Tekel eski BakanıTuncay Mataracı ile Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi İşgüzar hakkında ayrı ayrı birer soruşturma komisyonu kurulmasına karar verdi.

3- AET uzmanlar heyetiyle yapılan müzakerelerin tamamlanmasından sonra Dışişleri Enformasyon Dairesi'nce yayınlanan basınaçıklamasında, «Türk - AET ilişkileri açısından önem taşıyan konuların ele alındığı «bildirilerek,» Görüşmelerde 840 milyon dolarlık krediyle ilgili 4. Malî Protokole ilişkin görüşmelerin süratle başlatılmasıüzerine de görüşbirliğine varıldı» denildi.

4- Yüksek Müşavir Büyükelçi Adnan Bulak Paris Büyükelçiliği'ne, Genel Sekreter Enformasyon İşleri Yardımcısı Savlet Aktuğ PragBüyükeiçiliği'ne atandı.

5- UBA'nın bir haberine göre; telgraf ücretleri yüzde 150-200posta ücretleri yüzde 300'e varan oranlarda arttırldı.

6- Ankara Cumhuriyet Savcılığı CHP eski Genel Başkanı BülentEcevit'in seçim yasaklarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle ifadesini aldı.

7- Adana'da Abdullah Demir adlı bir astsubay, görevine gitmeküzere evinden çıktığı sırada silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü.

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde polis otosuna saldıran üç terörist, olaydan üç saat sonra güvenlik kuvvetlerince yakalandı.

Ankara'da güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlardaTürkiye Devrimci Komünist Partisi (TDKP) ile «Genç Öncüler» ve«Halkın Kurtuluşu» adlı örgüt üyesi toplam 57 militan, çeşitli cinayetlerde kullanıldığı saptanan 61 tabanca ve 2 otomatik silahla yakalandı.

8- İkili temaslar için Ankara'ya gelmiş olan AET uzmanlar heyeti ile Türk yöneticileri arasında sürdürülen görüşmelerde, 105 milyondolarlık özel fpnun büyük bir bölümünün, Türkiye tarafından önerilen4 enerji projesine tahsisi, geri kalan paranın da tarım ve tekniğineğitim alanlarındaki faaliyetlerinde kullanılması kararlaştırıldı.

9- Bedelli askerlik yapmak isteyenlerin ödeyecekleri bedel miktarının iki katına çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ResmîGazete'de yayınlandı.

10- Federal Alman makamları, Türkiye'den Almanya'ya gidenTürk işadamlarına verilen 3 aylık oturma iznini 6 aya çıkardı.

11- AFP'nin Rom açıkışlı haberine göre; deprem bölgesindeki yatırım çalışmalarının yavaş yürüdüğü gerekçesiyle Devlet BaşkanıSandro Partini'nin eleştirileriyle karşılaşan İtalya İçişleri Bakanı Rognoni istifa etti.

12- AF Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya hükümetinin, işçileri serbest bırakılmasını istedikleri iki kişiyi salıvermesiüzerine Dayanışma Sendikası, Varşova'daki bir grev dışında ülkedekitüm grevlerin durdurulmasını kararlaştırdı-

13- Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'da Salı günü siyasî cinayetlerde 20, solcu gerillalarla güvenlik kuvvetleri arasındaki çarpışmalarda da 56 olmak üzere toplam 76 kişinin öldürüldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28 Kasım 1980

1- Yüksek Askerî Şura'nın, Devlet Başkanı, MGK ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in başkanlığında dün başlayantoplantısı sona erdi. Genelkurmay Genel Sekreterliğinden yapılanaçıklamada, Yüksek Askerî Şura'nın gündemindeki Silahlı Kuvvetler'!e ilgili konuları görüşerek karara bağladığı bildirildi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki subay veastsubayların istifa ve emeklilik işlemlerinin durdurulmasını ikinci biremre kadar uzattı.

3- Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'nun 142. maddesinin2. fıkrasının iptali istemini reddetti.

4- Türkiye ve Uluslararası Çocuk Sağlığı Merkezi, Sağhk veSosyal Yardım Bakanı Prof. Dr. Necmi Ayanoğlu tarafından açıldı.

5- Başbakanlık Basın Müşaviri Mehmet Muhsinoğfu görevindenalındı.

6- Vakıflar Genel Müdürlüğü İdare Meclisi Başkanı AbdülkadirKerimoğlu görevinden alındı, yerine Başbakanlık Müşaviri Fuat Ünveratandı.

7- Millî Eğitim Bakanlığı tarafından istenen ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Senatosu'nca hazırlanan yeni Üniversiteler Yasasıhakkındaki görüş ve önerileri açıklandı. Açıklamada, «Yüksek öğrenimkurumları bir çatı altında birleştirilmen» denildi.

8- Prag Büyükelçisi Osman Başman Beyrut Büyükelçiliği'neatandı.

9- Dünya Barış Konferansı Yönetim Kurulu'na eski BüyükelçiMahmut Dikerdem seçildi.

10- Ankara Ticaret Odası Genel Kurulu'nda, Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin aynısının Ankara'da yaptırılması karara bağlandı. Öteyandan Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanlığı'na Odalar Birliği Genel Başkanvekili Cahit Aydoğan seçildi.

11- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nayeniden Şaban Çavuşoğlu seçildi.

12- Batı - Kent alanında bulunan 2049 arsanın tapuları Kent Koop'a devredildi.

13- Yılbaşından bu yana aralarında Türk firmalarının da bulunduğu 23 firmaya petrol arama izni verildi.

14- 1950 yılında Türkiye'nin katıldığı Kore savaşlarının ve Kunurî Muharebesi'nin 30. yıldönümü törenlerle kutlandı.

15- Görevli memura hakaret suçundan tutuksuz olarak yargılananMardin CHP eski milletvekili Ahmet Türk, Mardin Cezaevi'ne sevkedildi.

Adana'da dün gece görevine gitmek üzere evinden çıktığı sıradasilahlı terörist tarafından ateş edilerek şehit edilen Astsubay Abdullah Demir'in katilinin ve suç ortağının güvenlik ekiplerince 'yakalandığı, 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca a:cıklandı.

16- 8. Kolordu ve Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl ve Muş İlleriSıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekci'nin katili Mehmet Ali Ağca'yı Ankara'da saklayıp yurt dışına çıkarmayı başaran 4 sanıkla birlikte, aşırı sağ ve sol örgütlere mensuptoplam 59 sanığın yakalandığı bildirildi.

17- Türkiye'ye resmî bir ziyartte bulunan Somali Dışişleri BakanıBarre ile Dışişleri Bakanı İlter Türkmen başkanlığındaki heyetler arasında ekonomik, teknik ve kültürel işbirliği konularına ilişkin üç anlaşma imzalandı.

18- Değerli Kağıtlar Kanunu, Damga Vergisi Kanunu, Harçlar Kanunu, Finansman Kanunu'nun Taşıt Alım Vergisi'ne ilişkin maddelerinde değişiklik yapılmasını öngören kanun ve Amme AlacaklarınınTahsil Usulü Hakkındaki Kanun ile Kara Taşıtları Vergisi Kanunu'ndadeğişiklik yapılmasına ilişkin kanun Resmî Gazete'de yayınlandı.

19- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na yeniden Akay Cemal seçildi.

20- Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Türkiye arasındaki ilişkilerinele alındığı görüşmelere katılan AET Heyeti'nin Başkanı Pierre Duchateau, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Topluluk ileTürkiye arasındaki ilişkilerin genişlemesi ve dördüncü malî protokolünsonuçlandırılmasının Türkiye'nin iç politikaya dönük olarak vereceğigüvencelere bağlı olduğunu» söyledi.

21- THA'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) enerji bakanları, dünyada meydana gelebilecek bir petrol bunalımı halinde, spot alımlardan kaçınarak eldeki stokları paylaşmaya karar verdiler.

22- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, Genel Kurul'a sunduğu 5sayfalık Kıbrıs Raporu'nda toplumlararası görüşmelerin yavaş gittiğini, ancak bu temasların taraflar arasında «Ortak zemin» sağlamaktaolduğunu bildirdi.

23- Polonya'daki Bağımsız Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa'nın, dün grevden vazgeçen çelik işçilerine yaptığı bir konuşmada, «Artık işçilerin hükümete karşı daha yumuşak olması gerektiğini,aksi takdirde bugüne kadar kazandıkları tüm hakları da kaybetmetehlikesi bulunduğunu» söylediği çelik işçilerinin de grevden vazgeçmesiyle Polonya'da grevlerin sona erdiği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

24- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye temsilcisi Ebu Firaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Filistin davasını destekleyenlerin yanında bulunduklarını belirterek, «Birleşmiş Milletler'in Filistin'le ilgili olarak aldığı kararlar ulusararası siyonizmin baskı ve tedhişiyüzünden kağıt üzerinde kalmaktadır» dedi.

29 Kasım 1980

1- Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle UNESCOAtatürk ile ilgili bir kitabın hazırlanması için 12 tarihçiye öneride bulundu.

2- Bakanlar Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu'nça da kabul edilen 1.5 trilyon lira değerindeki 1981 program bütçesini Millî Güvenlik Konseyi'ne şevketti.

3- NATO'nun Brüksel'de düzenlediği «Çevre sorunları» ile ilgilitoplantıya katılan Devlet Bakanı Prof, Dr. Mehmet Nimet Özdaş, Türkiye'ye döndü.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Necmi Ayanoğlu, Anadolu,Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, her dalda yüksek öğrenim yapanlara mecburî hizmet getirilmesinin düşünüldüğünü açıkladı.

5- Millî Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan «Yüksek öğrenimin düzenlenmesi» ile ilgili çalışmaların ön hazırlıkları tamamlandı.

6- CHP eski Adana milletvekili ve Adalet eski Bakanı MehmetCan ile CHP'den milletvekili adayı olan Prof. Erzan Erzurumluoğlu'nunCHP'deki kayyumluk görevine atanmalarına ilişkin karar geri alındı.

7- Ankara Sanayi Odası Meclis Başkanlığı'na Orhan Işık, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Mehmet Yazar, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na da Necdet Esen getirildiler.

8- Tez Büro - İş Sendikası'nın 9. Genel Kurul toplantısı sonunda.Genel Başkanlığa yeniden Uğur Batmaz seçildi.

9- 7. Kolordu ve Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt, Urfa ve Vanİlleri Sıkıyönetim Komutanlığı'nnı, görev bölgesindeki ilçe ve bazı köylere iyiniyet heyetleri göndererek, çeşitli sorunlarn saptanması içinÇalışmalar yaptığı, Komutanlığın Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi yetkililerince bildirildi.

10- Anadolu Ajansı'nın bir haberinde; Denizcilik Bankası'nın, Deniz Nakliyatı Anonim Ortaklığı'na ait «Raufbey» tankerinin İran - Iraksavaşı nedeniyle «Ateş Hattı» durumuna gelen Hürmüz Boğazı'ndasürekli kalarak, İpraş Rafinerisi'ne ham petrol getirecek tankerleresevkiyat yapacağı bildirildi.

11- Eski Başbakan Yardımcılarından CHP eski Genel Sekreterlerinden, CHP İstanbul eski milletvekili Orhan Eyüboğlu, geceyarısı geçirdiği ani bir kalp krizi sonucu öldü.

12- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, yasa dışı sol bir örgüte mensup biri öğretmen 4 kişinin yakalandığı bildirildi.

13- Malatya'da üç gün önce kimliği belirlenmeyen 3 kişinin saldırısına uğrayarak ağır yaralanan Mehmet Sebzeci adlı kişi, tedaviedildiği hastanede kurtarılamayarak öldü.

14- Türk Haberler Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Yunanistan Dışişleri Bakanı Mitsotakis, Kıbrıs meselesinin Türkiye ileYunanistan arasında bir sorun olmadığını, bu nedenle Yunanistan'ınTürkiye ile Kıbrıs konusunda görüşmeler yapmadığını söyleyerek,«Kıbrıs bağımsız bir devlettir. O karar verir, Yunanistan da destekler»dedi.

15- Federal Alman Hükümeti Resmî Pasaportu bulunan Türklerevize uygulamama kararı aldı.

16- Yunan Meclisi'nin 12 Kasım 1980 tarihli oturumunda BatıTrakya Türk azınlığı vakıfları ile bunlara ait mal varlığının idare veişletmesine dair kanun teklifini kabul ettiği ve kanunun yürürlüğegirdiği yolundaki haberler üzerine Türk Dışişleri Bakanlığı Yunanistan'dan konuya ilişkin açıklama talep etti.

17- AP ve REUTER Ajanslarının Washington çıkışlı haberlerinegöre; ABD, Suriye ve Ürdün arasında giderek artan anlaşmazlıkta,Ürdün'ü desteklediğini bildirdi, bu arada her iki ülkenin kendilerinifrenlemelerini istedi.

18- REUTER Ajansı'nın Ottowa çıkışlı haberne göre; Kanada, Afganistan'a müdahalesinden sonra Sovyetler Birliği'ne uygulanan tahılambargosunu kaldırdığını resmen açıkladı.

30 Kasım 1980

1- 1981 yılı programının uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesine ilişkin karar Bakanlar Kuaılu'nca onaylandı.

2- Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, görev konusunda mahkemeler arasında anlaşmazlıklara yol açan 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'nın 13'nçü maddesinde yapılan yeni değişikliğe açıklık getirecekyeni bir karar verdi.

3- 1981 Malî Yılı Bütçe Kanun Tasarısı'na, memur aylıklarına uygulanmakta olan katsayının 25'te bırakılması üzerine, emekli, dul veyetimler için ayrı bir yöntem getirildi ve emekli, dul ve yetim aylıklarına yüzde 30 oranında zam yapılması kararlaştırıldı.

4- Türkiye'nin 1981 yılı bütçesi 1 trilyon 581 milyar lira olarakbelirlendi.

5-Tuzla Piyade Okulu'nda eğitimini tamamlayan 1509 yedek subay, düzenlenen bir törenle asteğmen olarak diplomalarını aldılar.

6-Ege Bölgesi Maden İşçileri Sendikası Genel Kurulu'nda, GenelBaşkanlığa yeniden Abdultah Cakırefe seçildi.

7- Elazığ'da çeşitli öldürme, yaralama ve patlayıcı madde atmaeylemlerine karışan sağ görüşlü bir teröristin 4 Kasım günü yakalandığı açıklandı.

8- Ankara'da 2.2.1980'de Yukarı Ayrancı Hoşdere Caddesindedüzenlenen korsan gösteri sırasında inzibat eri Zekeriya Önge'yi öldürmekten yargılanan ve hakkında Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'luAskerî Mahkemesi'nce verilen ölüm cezası Askerî Yargıtayca onaylanan Erdal Eren'in onanma kararı imzadan çıktı ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'na gönderildi.