12.1.1981
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1981

1 Ocak 1981

1- Akajans'ın haberine göre; Yunanistan'ın NATO'nun askerikanadına yeniden dönüşünden sonra, Ege Hava Sahasında yapılacak askeri düzenleme konusunda Devlet Başkanı Orgeneral KenanEvren ve MGK üyelerine Genelkurmay Başkanlığı binasında İzmir'deki NATO karargahından gelen bir heyet tarafından bir brifing verildi.

2- Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası üzerinde değişiklikler yapan ve bazı maddelerinin kapsamını genişletenyasa tasarısı Bakanlar Kurulu etrafından onaylanarak Milli GüvenlikKonseyi'ne sunuldu.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'da yayımlanan Turkish Daily News gazetesine verdiği demeçte, «Türkiye'nin Arap ülkeleri ile ilişkilerinin somut temellere dayandığını ve bazı Avrupa ülkeleri tarafından Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin kaldırılmasıiçin ilgili hükümet nezdinde girişimlerin devam edeceğini» söyledi.

4- Ticaret Bakanlığı'nda verilen resmi bilgiye göre, geçtiğimizyılın 11 ayında toptan eşya fiyatlarındaki artış oranı yüzde 89 oldu.

5- Basında yer alan bir habere göre, haklarındaki Danıştay kararlarından sonra bazı özlük haklarının verilmemesi nedeniyle 16 uzman DPT'den ayrıldı.

6- Sümerbank pamuklu, yünlü ve kundura mamullerine yüzde 5ile yüzde 15 oranında zam yapıldı.

7- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Türk Anonim Şirketi mamul fiyatlarına yüzde 4 ile yüzde 14 arasında değişen zam yapıldı.

8- 12 Eylül Harekatıyla dokunulmazlıkları kaldırıldığı için dahaönce işledikleri iddia edilen suçlardan dolayı haklarında dava açılan46 eski parlamenterden 9'u beraat etti, 2'si çeşitli hapis cezalarınaçarptırıldı, ancak cezaları paraya çevrildi. Alpaslan Türkeş, Kasım

Önadım ve İhsan Ataöv'ün dosyaları ise parti yöneticisi olduklarıgerekçesiyle Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'na gönderildi.

9- Ankara'da güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlar sonucu 2 kişiyi öldürüp çeşitli kurşunlama ve bombalama eyleminigerçekleştirdikleri saptanan 11 silahlı sağ eylemci yakalanarak gözaltına alındı.

10- İran'da Tahran Radyosu tarafından yayınlanan bir yorumdaAmerikalı rehinelerin idam edilebileceğinin ve Amerikan yönetimininİran'ın şartlarını kabul etmekten başka çaresinin bulunmadığınınaçıklandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- UPI Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Afganistan'da bir mücahit mahkemesinin geçtiğimiz günlerde esir edilen birSovyet generalini idam cezasına çarptırdığı öne sürüldü.

12- AA'nın Nairobi çıkışlı haberine göre; Kenya'nın başkenti Nairobi'de dün gece bir otelde meydana gelen patlamada 16 kişi öldü,84 kişi de yaralandı.

2 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, bütün SıkıyönetimKomutanlarına birer yazı göndererek, «Güvenlik kuvvetlerinin cansiperane gayretlerinin her türlü takdirin üstünde olduğunu» bildirdi.

2- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk tarafından açıklanan yeni ithalat rejimi kararında 1981 yılı ithalat hacmi 9 milyar dolar olaraköngörüldü ve «Tahsisli İthal Malları Listesi» kaldırıldı. Konuya ilişkin bilgiler veren Ticaret Bakanı Kema! Cantürk, «İthalat rejimi kararında, ana amacın ülkede mal bolluğu yaratmak olduğunu» belirttive «1981'de ve gelecek yıllarda Türkiye'de mal sıkıntısı çekilmeyecektir» dedi.

3- Değişen yasa gereğince İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemelerinde 12 sivil yargıç çalışmaya başladı.

4- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulubasına verdiği demeçte, «Yeni yılda kararlarda devamlılık sürdürülürse, 25 Ocak önlemlerinin olumlu etkilerinin görülmeye devam edeceğini» söyledi.

5- Türk folklorcusu ve masa! yazan Eflatun Cem Güney, geçirdiği rahatsızlık sonucu İstanbul'da vefat etti.

6- Sıkıyönetim güvenlik güçlerince Ankara'da son 15 içinde gerçekleştirilen operasyonlarda 3 sol ve 1 sağ yasa dışı örgüt ortayaçıkarıldı, 39'u sağcı olmak üzere 99 terörist yakalanarak gözaltınaalındı. Bu arada çok sayıda silah ve mermi de ele geçirildi.

7- Bakanlar Kurulu tarafından garantisiz ticari borçlarda dövizyerine Türk Lirası ile ödemeleri teşvik etmek amacına yönelik kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- Vergi Usul Yasası, Harçlar Yasası'nda muafiyet sınırını genişleten yasa ile çeklerin vergi dışı bırakılmasına ilişkin yasa ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Akajans'ın verdiği habere göre; Yunanistan CumhurbaşkanıKontantin Karamanlis ülkesinin onuncu üye olarak Ortak Pazar'a resmen katılmasına ilişkin olarak «Eurovision»a verdiği demeçte, «Yunanistan bugün hem tarih ve medeniyet, hem de müşterek ekonomik ve politik menfaatlerle bağlı bulunduğu Avrupa ülkeleri ailesiiçinde yerini yeniden almış bulunuyor» dedi,

10- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD hükümeti İran'a, Washington'un rehineler konusundaki görüşlerini kabul etmesi için 16 Ocak tarihine kadar süre tanıdı.

11- DPI Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin resmi haber ajansı TASS, Polonya'deki bağımsız sendikalarıniçine «Antikomünist unsurların sızdığını» bildirdi.

12- Afganistan Devlet Başkanı Babrak Karmal'ın Hindistan Haber Alma Ajansfna yaptığı açıklamada, «Afganistan'da 1 yıldır sürendirenişin kırıldığını ve son kalan bazı Müslüman gerilla gruplarının dayakında dağıtılacağını» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

3 Ocak 1981

1- Milli Güvenlik Konseyi Bayındırlık eski Bakanı ve MardinCHP milletvekili Şerafettin Elçi için bir soruşturma komisyonu kurdu.

2- Bakanlar Kurulu tarafından 1 trilyon 581 milyar 800 milyonlira olarak Milli Güvenlik Konseyi'ne gönderilen 1981 mali yılı bütçesi, Konsey Bütçe - Plan ve Mali İşler Dairesi'nde ele alınarak görüşülmeye başlandı.

3- Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, «AtatürkYılı» boyunca çeşitli yerlerde Atatürk Ormanları, Atatürk Mahallelerive Cumhuriyet Köyleri ile Atatürk Göletleri kurulacağını açıkladı.

4- Türkiye - Sovyetler Birliği Karma Ekonomik Kurulu toplantılarına katılmak üzere Moskova'ya giden Sanayi ve Teknoloji BakanıŞahap Kocatopçu hareketinden önce Yeşilköy Hava Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, «1981 yılında herşeyden evvel devametmekte olan kemer sıkma ve piyasa ekonomisi politikası biraz değişikliklerle de olsa devam edecektir» dedi.

5- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, UBA'ya yaptığıaçıklamada, kurulun 15 Ocak tarihinden itibaren görevine başlayacağını ve kurulda görev alacak üyelerin tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek, «Bunlardan bir kısmını kanun saptamıştır. Diğer üyelerin seçimi için de ilgili bakanlıklar ve kuruluşlar çalışmalarını sürdürmektedirler» dedi.

6- Turizm Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu BaşkanıAhmet Haşim Gönenç görevinden alındı, yerine Maliye Bakanlığımüşavirlerinden Cafer Canlı atandı.

7- Eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar, Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü törenlerine şeref konuğu olarak katılmak üzere Ankara'ya geldi.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, HalkevleriGenel Yönetim Kurulu üyeleri hakkında, yayınlanan broşür ve açıklamalar yoluyla komünizm propagandası yapmak suçundan Türk Ceza Kanunu'nun 141. maddesi uyarınca soruşturma açtı.

9- Adana Kapalı ve Yarıaçık Cezaevi'nde saat 10.30 sıralarındasol görüşlü bazı hükümlü ve tutukluların isyan hareketinde çıkanolayda 1 terörist öldü, 1'i ağır 2 gardiyan da yaralandı.

İstanbul'da güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlar sonucu MLSPB merkez komite üyesi Hulusi Köprülü adlı bir kişi yakalandı.

10- Kıbrıs'ta, Lefkoşe'nin Türk kesiminde meydana gelen bombalı saldırı olayında 2 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

11- Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün, İsrail'i Noel günü GüneyLübnan'da öldürdükleri 5 Filistinlinin cesetlerini yok etmeye çalışmakla suçladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine (göre; İran Devlet Başkanı Ebul Hasan Beni Sadr ordu komutanlarını cephede savaş konseyi toplantısına çağırdı. Öte yandan İran'ın dini liderleri arasındaönem taşıyan Ayetullah Hüseyin Montazeri de, «Beni Sadr'ın başkanlığını yaptığı Yüksek Savunma Konseyi'ni» eleştirdi ve «İran SilahlıKuvvetlerinin bir türlü savunma durumundan saldırı durumuna geçirilemediğini» söyledi.

4 Ocak 1981

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Serbülent Bingöl, Akajans'averdiği demeçte, yabancı şirketlerin Türkiye'de petrol aramak için«Garanti» talep ettiklerini belirterek, «Bu amaçla bir kanun çıkarmayı düşündüklerini ve 1983 yılında elektrik ihtiyacımızın tamamınıkarşılayabileceğimizi» belirtti.

2- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Atilla Sav, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çıkarılan yeni vergi yasalarının bir bölümünün vergi adaleti ve yasama tekniği açısından sakınıcalı kurallar taşıdığını söyleyerek, «Salt devlete daha çok gelir sağlamak yaklaşımı,sosyal hukuk devletinin oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunmaz» dedi.

3- Ankara Barosu Başkanı Prof. Muammer Aksoy yaptığı açıklamada, yeni Anayasanın hazırlık çalışmalarına baroların da katılmasını önererek, «Yeni Anayasanın ve birçok temel yasanın hazırlamasında baromuzun ve Türkiye Barolar Birliği'nin görüşleri alınırsa,bunların hazırlanmasına baroların da temsilcileri katkıda bulunursa,yakın tarihimizin en ciddi bir bunalımını atlatma görevini üzerine almış olanlar bu tarihsel ödevlerini daha kolay yerine getirebilirler»dedi.

4- Marmara Gümrükleri Başmüdürlüğüne istanbul GümrükleriBaşmüdür Yardımcısı Yaşar Kızıltuğ atandı.

5- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur, yaptığı açıklamada, ülkenin döviz kaynaklarının bol ve yeterli olmadığınıbelirterek, «Dışalıma getirilen serbestlikle zaten yetersiz olan dövizkaynaklarının israf edilmemesini arzuladığını» belirtti ve «Türk sanayii dış rekabete hazır değildir. Zaten hazır olsaydı Ortak Pazar'abizi üye olarak alırlardı» dedi. Bodur ayrıca iç piyasa ile dış piyasanın dengelenmesi gerektiğini, halen sanayiinin yüzde 50 kapasite ileçalıştığını ifade etti.

6- Basında yer alan bir habere göre; Köy YSE-İŞ Sendikası ileYSE-İŞ Sendikaları Yönetim Kurulları ayrı ayrı kendilerini feshetmeyeni bir sendika kurma ve birleşmeyi bu sendika çatısı altında gerçekleştirme kararı aldı.

7- İran'lı yetkililerin, ABD Başkanlığına seçilen Ronald Reagan'ı«Kendilerine karşı silah kullanmaması yolunda uyardıkları» yabancıajanslar tarafından bildirildi.

8- Pakistan Dışişleri Bakanı Ağa Şahin'in İslamabad'da yaptığıbasın toplantısında, Afganistan'daki politik krize bir çözüm bulmakiçin İran, Pakistan ve Afganistan arasında bir diyalog kurulmasınınyararlı olacağını söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

5 Ocak 1981

1- Türkiye Cumhuriyetî'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun 100. Yıldönümü nedeniyle «Atatürk Yılı» Ankara'dayapılan törenlerle başladı. Anıtkabir'de yapılan ilk törenden sonraTBMM'de yapılan törende «Atatürk Yılı» açılış konuşmasını yapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Aksaklıklar giderilinceülkenin Atatük'çü yönetime emanet edileceğini» bildirerek, «TürkSilahlı Kuvvetleri Devlet ve Yasaların egemenliğini yeniden tesisetmek, terörle etkisiz hale getirilen Demokrasiye tekrar işlerlikkazandırmak bilinci içinde tarihi görevini hiç bir iç ve dış baskıyaboyun eğmeden sürdürecektir» dedi.

2- «Acilciler» adlı yasa dışı terör örgütünün, merkez komiteüyesi ve İstanbul sorumlusunun da aralarında bulunduğu 21 militanı, bir kuyumcu dükkanını soymaya hazırlanırken Siyasî Şube ekiplerinin düzenlediği baskın sonucu yakalandı.

3- Türkiye'deki gelişmeler hakkında Avrupa Konseyi'ne raporvermekle görevlendirilen Konsey Siyasî Komisyonu özel RaportörüLudvig Steiner ile komisyon üyesi Janez Bürnuevo Türk Hükümeti vesiyasî çevrelerle temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

4- İran'ın Ankara Maslahatgüzarı Ebu'l Kasım İçtihadı, aylık birdergiye verdiği demeçte Müslüman Ülkelerin petrol gereksinmelerinin karşılanmasında öncelik tanıdıklarını belirterek, «Ülkelerimiz arasında anlaşmalar yapılması en samimî dileğimizdir» dedi.

5- 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Diğer Aletler Hakkındaki yasagereğince valiler tarafjından silah taşıma ve bulundurma belgesi verilmesinde uyulacak esasları düzenleyen yönetmelik değiştirildi veyeni yönetmelik Resmî Gazete'de yayınlandı.

6- Türkiye ile Irak arasında imazlanan Karayolu Taşımacılığı Anlaşması Bakanlar Kurulu tarfından onaylanaark Resmi Gazete'de yaymlandı.

7- Yunan Merkez Birliği Partisi Genel Başkanı Mavros, Türk Yunan ilişkileri konusunda Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte,Türkiye ile Yunanistan'ın yakınlaşmalarının zorunlu olduğunu belirterek, «İkimiz de aynı tehlikelerle karşı karşıyayız. Bu durumda silahlanma yarışını ve husumeti sürdürmek akıl almaz bir iş olur. Dostluk şarttır ve bizim yönümüzden hükümete hiç bir sorun çıkmayacaktır. Türkiye de aynı niyetteyse bu, gerçekleşir» dedi.

8- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jody Powwell'in CBS TV'sinde yaptığı konuşmada, «İran'da rehin bulunan 52 Amerikalı görevlinin serbestbırakılması halinde Jimyy Carter hükümetinin eli kolu bağlı oturmayacağını ve rehinelerin mahkum olmaları halinde çok önemli olaylarınolabileceğini, İran hükümetinin bunları anlamış olması gerektiğini»söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9- ANKA Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; NATO'nunAfganistan'da rejime karşı mücadele eden Müslüman gerillaları desteklemek için şimdiye kadar 20 milyon dolar tutarında para harcadığı,Sovyetler Birliği'nde yayınlanan «Sosyalist Endüstri» Gazetesi tarafından öne sürüldü.

10- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; AfganistanDevlet Başkanı Babrak Karmal, ABD, Cin ve Pakistan'ı Afganistan'daki Sovyet güdümlü rejimine karşı «Resmi olmayan bir savaş ilânetmekle» suçladı.

11- AA'nın Amrnan çıkışlı haberine göre; Ürdün eski BaşbakanıAhmet Tukan'ın öldüğü resmen açıklandı-

6 Ocak 1981

1- Atatürk Yılı'nın başlaması nedeniyle dün gece Çankaya Köşkü'nde 67 ilin temsilcilerinin de katıldığı bir resepsiyon veren DevletBaşkanı Orgeneral Kenan Evren, Atatürk ilkelerinin tanıtılmasını isteyerek, «Eğer yeni yetişen nesile Atatürk'ün ne olduğunu, neler yaptığını ve varlığımızı ona medyunu şükran olduğumuzu anlatmazsak,o evlatlarımız da daha iyi anlatılan yönlere kayarlar. Onlara kabahatbulmuyorum. Onlara biz birşey anlatamadık ki. Anlatamayınca, anlatacaklar bunları ellerine aldılar ve istedikleri gibi yoğurdular ve memleketi bu hale getirdiler» dedi.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin doktor ihtiyacını karşılamak amacıyla 12 Eylül Harekatından sonra kurulması kararlaştırılan «GülhaneAskerî Tıp Akademisi»ne bağlı Askerî Tıp Fakültesi'nde 1980-1981öğretim yılı ve eğitim yılı törenle başladı. Törende bir konuşma yapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, mevcut tıp fakültelerininordunun ihtiyacını karşılayamadığı için bu yola başvurulduğunu açıkladı ve «Tarihe baktığımızda görürüz.. Yenilikler Türkiye'ye daimaasker kanalıyla girmiştir» dedi.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem vergi konusu ile ilgili olarak UBA'ya verdiği demeçte, vergi yasalarından şikâyet edenlerin, aslında vermeleri gereken vergileri ödemeyenler olduklarını belirterek, «Türkiye'de bugün serbest meslek sahibi 1 mliyon 600 bin mükellefin yüzde84'ünün vergi ödemediği tespit edilmiştir. Vergi ödeyenlerin yüzde8'ini ise yüksek oranda vergi ödemesi gerekirken ancak ücretlilerdüzeyinde vergi ödeyenler teşkil etmektedir. Aslında bunları da vergivermeyenler olarak değerlendirmek gerekir ki, bu durumda serbestmeslek sahibi 1 milyon 600 bin mükelleften yüzde 92'sinin vergi vermediği ortaya çıkar» dedi.

4- İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Sıkıyönetim Askerî Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı'nın kayıtlarına göre;_son iki yıl içerisinde toplam 5 bin 241 kişinin öldüğü, 14 bin 152 kişinin yaralandığıülkemizde, 12 Eylül Harekatı'ndan bu yana sağ ve sol bölücü örgütler tarafından çıkarılan olaylarda 230 kişi öldü, 395 kişi de yaralandı.

5- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada Adana'da yasa dışı sol örgüt üyesi 15 teröristin yakalandığı, 6 tabanca, iki bomba, 11 şarjör, 151 mermi, 1 daktilo makinasıve bomba yapımında kullanılan kimyevî maddelerin ele geçirildiğibildirildi.

Öte yandan yasa dışı «İslam Kurtuluş Partisi’nin, «Hisbut TahrirGrubu» üyesi 7 kişi yakalandı.

İstanbul ve Urfa'da iki kişi uğradıkları saldırı sonucu öldüler.

1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nca, DünyaGazetesi Genel Yönetmeni ve Başyazarı CHP eski milletvekili OrhanBirgit'le gazetenin sorumlu Yazıişleri Müdürü İlyas Yeşil hakkında,MGK'nin 7 numaralı bildirisine muhalefet ettikleri gerekçesiyle davaaçıldı.

1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı AskerîMahkemesi DİSK ve DİSK'e bağlı sendikaların yöneticilerinden 15 kişihakkında tutuklama, 25 kişinin hakkında da tahliye kararı verdi.

6- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askerî M<ahkemesfnce TCK.'nm 141/1. maddesine muhalefetten gözaltına alınan7 sendikacıdan 6'sı tutuklandı, biri ise serbest bırakıldı.

7- PTT, yurt dışı telefon görüşmeleri ile posta kutusu ücretlerineyüzde 100'e varan zamlar yaptı, ayrıca telefon devir ücretlerini deyeni oir düzenleme ile arttırdı.

8- 1981 yılının programının uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararına ek 1981 yılı programı yatırımprojeleri Resmî Gazete'de yayınlandı.

9- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan BaşbakanıRallis, Ana Muhalefet Partisi lideri Papandreu'ya, «Ege Denizi'ndeTürkiye'ye bakan adaların silahsızlandırılmayacağı» konusunda güvence verdi.

10- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Devlet Başkanı Beni Sadr, dün yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerinin uzunsüredir beklemekte olduğu saldırıyı gerçekleştirdiğini bildirdi. Öteyandan Başbakan Recai de halka yaptığı konuşmada, halkı BeniSadr çevresinde toplanmaya çağırdı.

11- REUTER Ajansı'nın Ciudad Juarez çıkışlı haberine göre;ABD'de 20 Ocak tarihinde Başkanlık görevini devralacak olan Ronald Reagan, Meksika sınırını geçerek Meksika Devlet Başkanı JoseLopez Portillo ile iyiniyet görüşmesi yaptı.

12- AA'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin'deki Libya Büyükelçiliği «Halk Komitesi» haline dönüştürüldü.

7 Ocak 1981

1- Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası ile TCK'nda değişiklik yapan yasa tasarıları Millî Güvenlik Konseyi toplantısında görüşülerekkabul edildi.

2- Bakanlar Kurulu toplantısında Yüksek Hakem Kurulu'nun hükümet ve kamu kesimi adına görev yapacak üyeliklerine Prof,, SafaReisoglu, Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarından Rüştü Altay veAlbay Talat Sargın getirildi.

3- DBA tarafından verilen bir habere göre; Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı'nca, madenlerden hangilerinin devlet, hangilerininözel sektör tarafından aranacağını ve üretileceğini belirleyen bir yasatasansi hazırlandı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafındıan ilaç fiyatlarınaortalama yüzde 35 - 50 arasında zam yapıldı.

5- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyon Raportörü Ludving Steinerile Ankara'ya gelen komisyon üyesi Barnuevo, AP Genel BaşkamSüleyman Demirel, CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Türk - İşGenel Başkanı İbrahim Denizcier ve CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüşmelerde bulundu.

6- Üniversitelerarası Kurul, Üniversite Yasa Taslağı'nı görüşmeküzete Ankara'da olağanüstü toplandı.

7- İstanbul Barosu tarafından yapılan açıklamada, Gelir Vergisi'nde yapılan değişiklik nedeniyle 150 avukatın İstanbul Barosu'ndankayıtlarını südirdikleri bildirildi.

Öte yandan İstanbul Barosu, yayınlarında kendilerine hakaretedildiği gerekçesiyle Tercüman Gazetesi aleyhine tazminat davasıaçtı.

8- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Ankara 8.Sulh Hukuk Hakimliği tarafından, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ve Haysiyet Divanı karar defterine el konuldu.

9- Boğaziçi Üniversitesi Kültür ve İşletme Kulübünce düzenlenen «1981 'in Eşiğinde Türkiye Ekonomisi» semineri, üretim sorunlarının tartışılması ile sona erdi.

10- 9. Beyaz Baston Körler Haftası törenle başladı.

11- Türkiye'de ilk böbrek naklini gerçekleştiren Cerrahpaşa TıpFakültesi Cerrahi Kürsüsü öğretim üyesi Prof. Mecdi Ramazanoğluvefat etti.

12- Türk Hava Yolları Pakistan'a düzenli sefer yapmaya başladı.

Halen tutuklu bulunan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş,Uşak'ta 1978 yılında partisinin açık hava toplantısında bir polis memuruna. hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi.

13- UBA'nın bildirdiğine göre; Federal Almanya'da tutuklu bulunan eski parlamenterlerden Halit Kahraman'ın dosyayı, MSP GenelBaşkanı Necmettin Erbakan'ın davasında delil olmak üzere Türkiye'ye getirildi.

14- Çeşitli olaylara karıştıkları saptanan yasa dışı TKP-ML TİKKOüyesi 51 kişi, güvenlik güçlerince yakalandı.

15- Yurt dışına 30 milyon lira değerinde eroin kaçırarak satan birkaçakçı, İstanbul'da yakalandı.

16- Haydarpaşa'dan Kurtalan'a gitmekte olan 5016 sefer sayılıPosta treni, Malatya'da eski istasyonda yüzleri maskeli otomatik silahlı 4 kişi tarafından soyuldu.

17- Askerî Yargıçlar arasında bazı değişiklik ve atamalara ilişkin Millî Güvenlik Konseyi kararı Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

18- NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı OramiralWlliam Crowe ittifakı ilgilendiren konuları görüşmek üzere Ankara'ya geldi.

19- Kıbrıs sorununa barışçı çözürrf bulmayı amaçlayan toplumlararası görüşmelerin 4. turu Lefkoşa'da, BM kontrolündeki Ledra Palasotelinde başladı.

20- Polonya'da hür sendika kurmak isteyen çiftçileri desteklemekamacıyla bazı işyerlerinde uyarı grevlerinin yapıldığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

21- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine Libya ile Çad'ın birleştiği, Libya Haber Ajansı JANA tarafından resmen açıklandı.

8 Ocak 1981

1- Basında yer alan bir habere göre; Anyasa Mahkemesi, TürkCeza Kanunu'nun 142. maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu yolundayapılan bir başvuruyu oybirliği ile reddetti.

2- Üniversitelerarası Kurul, yeni hazırlanan üniversite yasa tasarısını idarî ve bilimsel açıdan özerkliğe aykırı bularak tümünü reddetti.

3- THA'nın Ankara çıkışlı haberine göre; 1981 Yılı yatırım programında Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT) harcamaları için, 480 milyonliralık tutarı dış kaynaklardan sağlanmak kaydıyla toplam 2 milyar12 milyon liralık ödenek kondu.

4- UBA Ajansı'nın bildirdiğine göre, Ülkücü Gençlik DerneğiBaşkanı Yaşar Yıldırım, güvenlik kuvvetlerince düzenlenen bir operasyonla İsparta'da yakalandı, Ankara'ya getirildi.

5- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Savcılığı, MHP Genel İdareKurulu ile Haysiyet Divanı ve Denetim Kurulu Üyelerinin tahliye taleplerini inceledi ve 19 MHP yöneticisinin tahliyelerine karar verdi.

6- Tarsus'un Huzurkent kasabası yakınındaki Kulak Köyü'nde orman bekçisinin ihbarıyla yakalanarak getirildiği Tarsus Jandarma Karakolu'nda dün gece üzerinde gizlediği silahla 4 güvenlik görevlisinişehit ederek kaçan teröristin gerçek kimliği Hasan Boztepe olarakbelirlendi.

7- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; 1980 yılında Türkiye'ye ge>en yabancı sermaye miktarı 7.1 milyar liralık artış göstererek 9.6 milyar lirayı aştı.

8- Türkiye ile ilgili bir rapor hazırlamak üzere Türkiye'ye gelenAvrupa Konseyi Siyasî Komisyon Raportörü Avusturyalı parlamenterLudvvig Steiner ve Ayrupa Konseyi üyesi İspanyol parlamenter LuisBarnuevo Ankara ve İstanbul'da Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri ilegörüştüler.

9- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyon raportörü Ludwig Steiner,Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Hükümet ve resmî ma-

kamlar, Türkiye'de demokrasiye en kısa zarr, :nda dönmek hususundaki azimlerini ve kararlılıklarını bize kesinlikle açıklamışlardır. Politikacıların da Türkiye'de vukubulan durumu fevkalâde ciddî vedengeli bir şekilde değerlendirdiklerini müşahade ettim. Kimse, Demokrasiden başka bir rejim düşünmemektedir» dedi.

10- NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı OramiralCrovve Ankara'deki temaslarını tamamladı.

11- Akajans'ın bildirdiğine göre; KTFD Başkanı Rauf Denktaş,Toplumlararası görüşmelerle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, «Maraş geçici statü ile açılırsa gene Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin bir parçası olacaktır. Maraş ancak bu şartlarda açılacaktır» dedi.

12- Reuter Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; resmî Libyahaber ajansı JANA, «Araplara yönelik emperyalist, Siyonist ve gericikampanyaya karşı Libya'nın genel seferberlik çağrısında bulunduğunu» bildirdi.

13- AP Ajansı'nın Trablus çıkışlı haberine göre; Libya ile Cadtarafından yayınlanan ortak bildiride, iki ülkenin birleşmediği, ancak«tüm anlamı ile birlik içinde yaşamaya anlaştığı» belirtildi.

9 Ocak 1981

1- MGK Bütçe-Plan Komisyonu Devlet Başkanı Orgeneral KenanEvren başbakanlığında toplanarak 1981 Malî yılı Bütçe Tasarısını görüşmeğe başladı. Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in açış konuşmasından sonra tasarıyı sunan Maliye Bakanı Kaya Erdem, hükümet olarak hedeflerinin enflasyonu kontrol altına almak ve kaybolanorta sınıfı tekrar yaratmak olduğunu bildirerek, yeni vergi yasalarınada değindi ve «Bu güne kadar mükellefiyetle ilgili faaliyetlerini gizliyerek vergi dairelerine hiç kayıt yaptırmamış vatandaşlarımıza, buödevlerini Mart sonuna kadar yerine getirmedikleri takdirde diğervergi cezalarının yanısıra ayrıca 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacaktır» dedi.

2- Memurların Ocak ve Şubat ayları vergi farklarının bu yıl Haziran ve Temmuz aylarında,işçilerin vergi farklarının da yine bu yıl içindegeri verilmesi Hükümet tarafından kararlaştırıldı.

3- AET' ye tam üyeliği 1 Ocak'ta yürürlüğe giren Yunanistan'ınAET ile ilişkileri bulunan üçüncü ülkelerle uyum anlaşmaları yapmasızorunluğunun ortaya çıktığı, bu nedenle de Türkiye ile Yunanistan arasında yapılması gereken uyum anlaşmasıyla ilgili görüşmelerin 20 Ocakterhinde Brüksel'de başlayacağı Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından açıklandı.

4- Millî Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan Üniversite Kanunu Tasarısı, Üniversitelerarası Kurul'da incelendi ve günün koşullarına,gerçeğedayalı olmaması nedeniyle benimsenmedi. Kurul ayrıca Milli Eğitim Bakanı'na başvurarak yeni bir Üniversite tasarısı için birlikte çalışmayıönerdi.

5- Türk - İş Yürütme Kurulu tarafından Yüksek Hakem Kurulu'naİşçi kesiminden, Deniz-Ulaş İş Genel Başkanı Emin Kul ile Sağlıkİş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nun katılacağı açıklandı.

6- İstanbul eski Senatörlerinden Mehmet Feyyat'ın 1979 yılındaTercüman Gazetesi hakkında, yayın yoluyla kendisine hakaret edildiğiiddiasıyla açtığı dava sonuçlandı ve gazete, 125 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.

7- İstanbul Eyüp'te akşam üzeri bir çarşı içini basan silahlı 20 terörist, 4 kuyumcu dükkanını soyarak 40 milyon lira değerinde altınsle geçirdiler, olay yerinden kaçarken kendilerine engel oJmak isteyen güvenlik güçleri ile çatışmaya giren militanlardan 1'i yaralı olarakele geçti, 1 polis memuru ile yoldan geçen bir kız öğrenci çeşitli yerlerinden yaralandı.

8- Türkiye'ye yaptığı ziyareti tamamlayan Avrupa ParlamentosuRaportörü Ludvig Steiner, Türkiye'den ayrılmadan önce Yeşilköy Hatfa Limam'nda yaptığı konuşmada, «Ziyaretinin son derece olumlugeçtiğini ve Türkiye'deki gerçekleri yerinde görmesinin, hazırlayacağısiyasal rapor için yararlı olduğunu» söyledi.

9- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye'nin 1981 yılı hampetrol gereksiniminin bir böülmünün sağlanabilmesi amacıyla bir süredir Tahran'da bulunan Türk heyeti, İran'da 3.5 milyon tonluk hampetrol alınması için anlaşma imzaladı.

10- İran hükümet sözcüsü Nabavi'nin Suudi Arabistan'ın Taif kentinde 24 - 28 Ocak tarihleri arasında yapılacak «3. İslam Konferansı» naIrak'ın katılması nedeniyle, kendilerinin katılmama kararı aldıklarınıaçıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- Libya ile Çad'ın birleşme anlaşması üzerine Mısır DışişleriBakanlığı'nm Cad'la bütün diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladığı,yabancı ajanslarca bildirildi.

10 Ocak 1981

1- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, «Yüksek Öğretim Yasası»nın ön tasiağmın hazırlandığını bildirdi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca enerji tasarrufu nedeniyle televizyon yayınlarının 3 saate indirilmesi kararlaştırıldı.

3- Yargıtay Dokuzuncu Hukuk Dairesi, «Kısa süreli» askerlik görevlerinin, hizmet akdinin devamı içinde yapılması halinde kıdem süresine katılmasını kararlaştırdı.

4- Süresi sona eren toplu sözleşmeleri zorunluluk hallerinde yeniden yürürlüğe koymakla görevli Yüksek Hakem Kurulu'nun çalışmailkelerini belirleyen yönetmelik tamamlandı ve Kurulun ilk toplantısınıönümüzdeki hafta yapması kararlaştırıldı.

5- İstanbul Barosu'nun ertelenen Genel Kurulu'nda başkanlığayeniden Orhan Apaydın seçildi.

6- Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu, sabah Başbakan Bülend Ulusu ile yaptığı görüşmeden sonra görevinden istifaetti.

7- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, 10 Ocakbasın bayramı nedeniyle verdiği demeçte, «Basın özgürlüğünü kalemanarşisi olardk anlayanlar basın özgürlüğüne ihanet içindedir» dedi.

8- Köy - Koop Olağanüstü Genel Kurul toplantısı, 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nce ihtiyati tedbir kararıyla durduruldu.

9- ANKA Ajansı'nın bir haberinde; TPAO tarafından GüneydoğuAnadolu bölgesinde sürdürülmekte olan sismrk çalışmalar sonucuyeni bir petrol alanının keşfedildiği bildirildi.

10- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yayınlananbir bildiriye göre; Cumhuriyet Gazetesi'nin 5 gün süreyle 6. Kolorduve Sıkıyönetim bölgesine sokulması yasaklandı.

11- Basında yer alan bir haberde; ABD'nin yeni Başkanı seçilenRonald Reagan'ın Dışişleri Bakanlığı'na atadığı Alexender Haig, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, «ABD'nin çıkarlarını korumak için hiçbirşeyden kaçınmayacaklarını ve gerekirsenükleer silah da kullanacaklarını» söyledi.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlıği tarafından yapılan açıklamada, «Libya ile Çad'ın birleşmesine yönelik çalışmalar bizde kaygı uyandırdı» denildi ve budurumun Çad'ın bağımsızlığına gölge düşüreceği belirtildi.

13- REUTER Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa yönetimi, Libya ile Oad'ın birleşme kararından ötürü huzursuz olan Afrikaülkelerine yardım etmek amacıyla Afrika'ya destek birlikler yollamakararı aldı.

14- Polonya'da Dayanışma Sendikası'nın haftada 5 gün çalışmasisteminin getirilmesi için açtığı kampanyaya uyan milyonlarca işçinin işe gitmediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11 Ocak 1981

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ANKAAjansı'na verdiği demeçte, enflasyonu kontrol altına alabilmek içiniçin süratle iş yapmak gerektiğini belirterek, «Vergi yasalarındakideğişikliğin bu bakımdan önemli olduğunu, 24 Ocak kararlarınınolumlu sonuçlarının alınmasına devam edildiğini» kaydetti. ,

2- UBA'nm verdiği bir haberde, Adnan Başer Kafaoğlu'nun, vergi yasalarında aksayan yönler bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla bir rapor hazırladığı bildirildi.

3- Cumhuriyet Senatosu eski Başkanı ve Dışişleri eski Bakanlarından İhsan Sabri Cağlayangil, Avrupa Konseyi temsilcileri ile Ankara'da yaptığı görüşmelerle ilgili olarak UBA'ya yaptığı açıklamada,((Avrupa Konseyi'nin memleketimiz hakkında ihraç gibi ağır bir müeyyide uygulamak yolurra gideceğini sanmıyorum» dedi.

4- Türk-İş'e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası Orta Anadolu BölgesiGenel İdare Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Türk-İş GenelBaşkanı İbrahim Denizcier, «İşçi haklarının geriye değil, ileriye götürülmesi için çalışacağız» dedi.

5- Veremle Savaş Haftası başladı.

6- Akajans'm bildirdiğine göre; «Belçika Sinema EleştirmenleriBirliği Büyük Ödülü ilk kez, Türk yapımı olan ve yönetmenliğini ZekiÖkten'in, senaryosunu Yılmaz Güney'in yaptığı «Sürü» filmine verildi.

7- Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Salim Bayar, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığınca gözaltına alındı.

8- Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube Ekiplerinin 17 Ekim günübaşlayan ve 11 Aralık'ta sona eren seri operasyonu sonucu yasa dışıDev - Yol adlı örgütün üst düzey yöneticileri ile militanlarından olu?an toplam 204 kişi yakalandı- Yakalanan örgüt elemanlarının evle-

rinde ve bazı işyerlerinde yapılan aramalarda da toplam 98 çeşitliçapta tabanca ele geçirildi. Bu arada örgütün, malî gelir sağlamakamacıyla çok sayıda büro, şarküteri, manav, ardiye ve toptancı mağazaları işlettiği, bir çocuk kreşi açmak için de hazırlığa giriştiklerisaptandı.

9- Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in konuğu olarak 4 günlük resmi birziyaret için Türkiye'ye geldi.

10- Orta Amerika ülkesi olan El Salvador'da solcu gerillalarlahükümet kuvvetleri arasıma yoğun çatışmaların başladığı, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

12 Ocak 1981

1- Üç günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya gelen 'PakistanDevlet Başkanı General Ziya Ül Hak ile eşi, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından askeri bir törenle karşılandı.

Konuk Başkan onuruna Çankaya Köşkü'nde verilen akşam yemeğinde bir konuşma yapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren,«Son iki yıl içinde bölgede yeni gerginlik odaklarının doğduğuna veuluslararası ilişkilerde güvensizlik ve istikrarsızlığın sürdüğüne» işaret ederek, «Orta Doğu'daki Arap - İsrail anlaşmazlığına, yakın birgelecekteki kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunması umutları kuvvetli sayılmaz. Kudüs'teki emrivaki bizim için ciddi bir endişe kaynağıdır. Buna tepkimiz açık ve kararlı olmuştur» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi'nin toplantısında, «Sıkıyönetim AskeriMahkemelerinde görevlendirilen sivil yargıçların, görevlerinde geçirdikleri süre, mahkeme heyetindeki askeri yargıçlardan fazla ise, duruşmaları yönetebileceklerine» ilişkin yasa kabul edildi.

3- Bütçe Plan Komisyonu, Başbakanlık ve Başbakanlığa bağlıDevlet Planlama Teşkilatı, Toprak ve Tarım Müsteşarlıkları ile Devlet İstatistik Enstitüsü, Diyanet İşleri Başkanlıkları ve Tapu Kadastro, Devlet Meteoroloji İşleri ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçelerinigörüşerek kabul etti.

4- Yeni Gelir Vergisi Yasası'na göre; ücretlilerin fazla mesaiden verdikleri vergi yüzde 15 artarak yüzde 40 oranına yükseldi.

5- Başkan ve üyelerinin oluşumu tamamlanan Yüksek HakemKurulu (YHK) Çalışma Bakanı Turhan Esener'le bir tanışma toplantısı yaptı.

6- Türkiye ile Romanya arasındaki tioarî, teknik, ekonomik vediğer alanlarda işbirliğini geliştirmek amacıyla Türk - Romen KarmaEkonomik Komisyonu'nun 7. Dönem toplantısı Ankara'da Ticaret Bakanlığı'nda başladı.

7- İsmail Hakkı Aydınoğlu'nun istifasıyla boşalan Merkez Bankası Başkanlığı'na Osman Şıklar atandı.

8- Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü Erol Türegün SıkıyönetimKomutanlığı'nca gözaltına alındı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi,tutuklu bulunan MHP'li Osman Albayrak ile Ahmet Hamdi Ayan hakkında tahliye kararı verdi, Alpaslan Türkeş ve 16 arkadaşının tahliyeistemi ise reddedildi.

10- İstanbul'da gasp suçundan sanık yasa dışı «Kurtuluş»" örgütü üyesi üç kişi yakalandı.

11- ANKA Ajansı'nın Sofya kaynaklı haberine göre; Türkiye ileBulgaristan arasında vize muaflığı görüşmeleri Sofya'da başladı

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal başkanlığındaki bir heyet çeşitli temaslarda bulunmak üzere Londra'ya gitti.

13- Ermeni Patriği Başpiskoposu Şinork Kalustyan, Patrikhaneadına Atatürk'ün doğumunun 100. yılını kutlama giderleri için 2 milyon lira bağışta bulundu.

14- AA'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır resmi haber ajansıMENA, Mısır hükümetinin, casusluk yaptığı belirlenen bir Sovyet diplomatını ülkeden ihraç ettiğini açıkladı.

15- Güney Kore Devlet Başkanı Çun Du Van'ın, TV'de yaptığıkonuşmada bir yılı aşkın süredir yürürlükte bulunan sıkıyönetiminŞubat ayında kaldırılacağını ve Başkanlık seçimlerinin Mart sonundayapılabileceğini söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13 Ocak 1981

1- Milli Güvenlik Konseyi, Bütçe Plan Komisyonu'nun MaliyeBakanlığı tarafından hazırlanan ve Muhasebe-i Umumiye Kanunu'nun, «İndeksleme yöntemini» getiren 39. maddesinin değiştirilmesiniöngören tasarıyı benimsemedi.

2- Bankalar Yasası gereğince Ticaret Mahkemesi'nde yemînederek görevine başlayan Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar,«25 Ocak tarihinde alınan istikrar kararları ile ilgili çalışmaları aynendevam ettirmeyi düşündüğünü» belirtti.

3- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığınca Pazar günü gözetimaltına alınan Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Salim Bayar serbest bırakıldı.

4- Tekirdağ CHP eski milletvekillerinden Yılmaz Alpaslan 12 Eylül döneminden önce Çorlu'da yayınlanan gazetesinde, hükümetehakaret ettiği gerekçesiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı veilk'celsede beraat etti.

5- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'nin öldürülmesi olayında Mehmet Ali Ağça'ya yardım ettiği iddia edilen veYargıtay'ca cezası eksik soruşturma nedeniyle bozulan Yavuz Çaylan için Askeri Savcı en az 10 yıl ağır hapis cezası istedi.

6- UBA'nın bildirdiğine göre;- Paris'te Türk Büyükelçiliği MaliMüşaviri Ahmet Erbeyli'nin arabasına silahlı bomba konuldu, arabanın içinde bulunan Ahmet Erbeyli yara almadan kurtuldu. Olayı, «Ermeni Gizli Ordusu» adlı bir örgüt üstlendi.

7- Uluslararası Kamu Görevlileri Sendikası (PSI) Genel BaşkanıHeinz Kluncker, Türkiye'ye yaptığı üç günlük geziden sonra Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Türkiye'de askeri yönetimindemokrasiye dönüş konusunda inançlı ve kararlı olduğunu» vurguladı.

8- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns'un, Hannover'de Sanayive Ticaret Odası'nda düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada,«Kuzey Atlantik Paktı Anlaşmasında yer alan sınırların sahte engeller oluşturmaması gerektiğini» vurgulayarak, «Sovyetler Birliği'ninAfganistan'a müdahalesi, NATO sınırları dışındaki bölgenin de Batıçıkarları için büyük önem taşıdığını» söylediği, yabancı ajanslar tarafıindan bildirildi.

9- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; 20 Ocak'taABD Dışişleri Bakanı olacak olan A!exander Haig, «NATO müttefiklerinin savunma rollerini Basra Körfezi'ne kadar uzatmalarını bekleyemeyeceklerini, bu durumda ABD'nin petrol çıkarlarını kollamak içinBasra Körfezi'nde gerekirse tek başına harekete geçebilecek tedbirleri alması gerektiğini» söyledi.

14 Ocak 1981

1- 1990'da tamamlanması kararlaştırılan 10 ülkenin katıldığı, Avrupa Ekonomik Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı çerçevesinde gerçekleştirilecek Trans - Avrupa Kuzey - GüneyOtoyolu projesi (TEM), Bakanlar Kurulu ve Devlet Başkanı tarafından onaylandı.

2- Eski Başbakan yardımcılarından Sadi Koçaş, Milli GüvenlikKonseyi Genel Sekreteri Haydar Saltık'm danışmanlığına atandı.

3- Bakanlar Kurulu, uluslararası terörizmin dış temsilcilerimizekarşı suikast teşebbüslerini kınayan bir bildiri yayınladı.

4- Mili' Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, TalimTerbiye Başkanlığı'nca kabul edilen yönetmelikte getirilen değişiklikuyarınca, meslek yüksek okullarının elektrik, elektronik, makina, makina resmî ve konstrüksiyon, motor, maden, inşaat, döküm, seramik,harita kadastro ve tekstil bölümlerinden mezun olanların, «Tekniker»olarak adlandırılacakları, işletme-muhasebe, turizm işletmeciliği,kamu sevk ve idare, pazarlama ve sekreterlik bölümleri mezunlarınınise mezun oldukları alanın «Meslek elemanı» olarak kabul edilecekleribildirildi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan diğer açıklamadaise, «Yüksek Öğretim Kurumları Yasa Taslakları» üzerinde çalışmaların yapıldığı, ancak basına yansıyan şekil ve ölçüde kesinleşmiş veson şeklini almış bir taslağın mevcut olmadığı belirtildi.

5- Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, İstanbul'a hareket etmeden önce Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ne yaptığı ziyaretsırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Türkiye ile Pakistanarasında bir savunma anlaşmasının yapılmasının düşünülmediğini,iki ülke arasında uluslararası ve ikili sorunlar üzerinde tam bir görüşbirliği bulunduğunu, Türkiye'nin Afganistan sorunu ile ilgili son Pakistan önerisini baştan beri desteklediğini, Türkiye ile Pakistan'ın,Taif’teki İslam zirvesini tam bir başarıyla sonuçlandırmak için ortakcaba harcamaya kararlı olduklarını» açıkladı.

6- Tercüman Gazetesinde yer alan bir habere göre; demir veçelik yan ürünlerine yüzde 15-20 oranında zam yapıldı.

7- Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Eski ile Milliyet GazetesiAnkara Bürosundan Emin Çölaşan, Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından kendilerine verilen 1980 yılı Gazetecilik Başarı Ödüllerinialmayı reddettiklerini açıkladılar.

8- Türk Ceza Kanunu'nun 163. maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve sonra tutuklanan MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan ile partinin Genel İdare Kurulu üyeleri hakkındaAskeri Savcılığın «Tutukluluk hallerinin devamı» konusunda verdiğikarara, sanık avukatları tarafından yapılan itiraz reddedildi.

9- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre; Mardin ve Urfa'da güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlar sırasında «Teslimol» çağrısına uymayan iki terörist silahlı çatışma sonucu ölü olarakele geçirildi.

10- Sovyet Novosti Basın Ajansı (APN)'nin verdiği bir haberde;BM Kültür ve Eğitim Teşkilatı'nın (UNESCO) aldığı karar çerçevesinde Sovyetler Birliği'nin Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle «Jübile» ve «Bilimsel» toplantılar ile Atatürk Sergileri düzenleyeceği bildirildi.

11- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; ABD'nin yeniDışişleri Bakanı Alexander Haig, «Türkiye'ye askeri ve ekonomik yardım yapılmasının her zaman için kuvvetli bir savunucusu olduğunuve bu yardımların 7'ye 10 oranında gerçekleştirileceğini» söyledi.

12- AFP'nin Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da geçen ay «Kızıl'Tugaylar» adlı yeraltı örgütü tarafından kaçırılan ve ölüme mahkumedilen Yüksek Mahkeme Yargıcı Ggovanni d'Urso serbest bırakıldı.

13- DPI Ajansı'nın San Salvador Çıkışlı haberine göre; gerillalartarafından, «ABD'çe desteklenen cuntayı» yıkmak için düzenlenengenel saldırıda 500 kişi öldü, 20 bin devlet memuru yapılan çağrıüzerine gerillaları desteklemek üzere işlerini bıraktı.

15 Ocak 1981

1- MGK üyeleri ile birlikte yurt gezisine çıkan Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren, Konya'da hükümet alanında halka hitabenyaptığı konuşmada, Kurucu Meclis'in 30 Ağustos ile 29 Ekim arasında bir tarihte kurulacağını. Milli Güvenlik Konseyi'nin ise bir çeşitSenato görevini yapacağını açıkladı.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in konuğu olarakTürkiye'ye gelen Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, saat9.00'da Pakistan Hava Yolları'na ait bir uçakla ülkemizden ayrıldı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, FederalAlmanya Başbakanı Helmut Schmidt, Dışişleri Bakanı Genscher veBaşbakanlık Müsteşarı Lahnstein'le ayrı ayrı görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında «Türkiye'nin 1981 yılı gereksinimlerinin1.5 milyar dolar düzeyinde olduğunu» söyledi-

4- 25 Ocak kararlarıyla ülkede en üst düzeyde ekonomik kuruıolarak görev yapmakta olan ve Turgut Özal'ın başkanlığında çalışanKoordinasyon Kurulu kaldırıldı, yerine Başbakan'ın başkanlığında görev yapacak olan «Yüksek Koordinasyon Kurulu» kuruldu.

5- Maliye Bakanlığı'nın, yeni yürürlüğe giren Amme Alacaklarının Tahsili ile ilgili Kanun'un uygulanmasına açıklık getirilmek amacıyla yayınladığı tebliğde, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz vekimsesiz vatandaşlara bağJanan emeklilik aylıklarının haczedilemiyeceği, Harcırah Kanunu'na göre yapılan ödemelerin de haczedilmemesi öngörüldü.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türk-İş, ortalama işçiücretleri düzeyini gösteren bir rapor hazırlayarak Devlet Başkanlığıve Yüksek Hakem Kurulu'na sundu.

7- İstanbul Belediyesi Konservatuvarı öğretim üyelerinden Muammer Yeşil vefat etti.

8- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, toplu kaçakçılık suçundan gözaltına alınan 13 kişiden 12'sini tutukladı.

9- Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü Seçkin Türesay, 1- Orduve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alındı.

10- Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) adlı yasa dışıörgütün Marmara ve İstanbul askeri bölge sorumlularıyla, aralarında2 güvenlik görevlisi de bulunan 6 kişiyi öldüren 30 kişi yakalandı.

11- 20 Ocak'ta görevini Ronald Reagan'a devredecek olan ABDBaşkanı Jimm Carter, VVashington'da Amerikan halkına bir vedamesajı yolladı.

12- Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin yaym organı «Pravda»,El Salvador'da, ABD'nin askerî müdahaleye hazırlandığını öne sürdü.

16 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren yurt gezisinin ikincidurağı olan Adana'da halka hitaben yaptığı konuşmada, toplu sözleşme düzeninde yapılacak iyileştirimlere değinerek, «Türkiye'nin neresinde olursa olsun, aynı işkolunda çalışan işçilerin eşit ücret almasıyolunda kanun değişikliği hazırlıklarının yapıldığını» belirtti.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyeleri, Adanave Mersin'de çeşitli askeri birlik ve kuruluşlarda incelemeler yaptılarve düzenlenen kent ve bölge sorunlarıyla ilgili brifinglere katıldılar.

Daha sonra helikopterle İskenderun'a giden Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, bir işadamının yapımını üstlendiği Atatürk büstünü açarken yaptığı konuşmada, «Atatürk'ün 100. doğum yılında ilkdefa bir Atatürk büstü açıyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun» dedi,

2- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, sermaye piyasasının düzenlenmesi ve denetimine ilişkin kanuntasarısını görüşerek kabul etti ve tasarının Milli Güvenlik Konseyi'nesunulmasını kararlaştırdı.

3- Gümrük depolarında bekleyen hor türlü eşyanın öncelikle devlet kurumlarına satılmasını öngören Gümrük Kanunu'ndaki değişikliktasarısı Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi ve tasarı Milli Güvenlik Konseyi'ne gönderildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, İngiltere'den dönerken Esenboğa Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «1981 yılı için Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu dövizi, gerek ihracattaki, gerek işçi dövizlerindeki artış ile tamamen karşılayabileceği umudundayım» dedi.

5- İmar ve İskan Bakanı Seril) Tüten Anadolu Ajonsı'na yaptığıaçıklamada, «Yıllık konut açığının 300 bine ulaştığını, ilkbaharda koRut fonunun kurulacağını ve açığın kapatılmasında fonun yararlı olacağını» söyledi.

6- Samsun'da yapılan Karadeniz Başkanlar Toplantısında bir konuşma yapan Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, dış para gereksinimlerinin bu yıl da önemini koruyacağını belirterek, «Ancak dış kredibulmakta ve yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmekte daha büyük güçlüklerle karşılaşabileceğimiz kaygısını taşıyorum» dedi.

7- Tekel Genel Müdürlüğüne, Tekel Genel Müdür BaşyardımcısıNiyazi Sürenkök atandı.

8- 7 Haziran 1977 yılında Çarşamba'da secim konuşması yaparken, gösterilen yer ve zamana uymadığı gerekçesiyle Seçim Kanunu'na muhalefet suçundan, Çarşamba Asliye Ceza Mahkemesi'ninisteği üzerine MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Ankara 8.Asliye Ceza Mahkemesi'nce talimatla ifadesi alındı.

9- Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Notu Askeri Mahkemesi'nce hakkında gıyabi tutuklama kararı verilen TÖB-DER Merkez YürütmeKurulu üyesi Abdullah Gürbulak dün yakalandı.

10- THKP-C Acilciler adlı yasa dışı örgütle ilgili olarak Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca sürdürülen soruşturma sonuçlandı ve 82 sanıktan 30'u hakkında «Anayasal düzeni tamamen değiştirerek Marksist-Leninist düzen getirme amacı doğrultusunda eylem gerçekleştirme» gerekçesiyle, idam istemiyle dava açıldı.

11- Genel-İş Sendikası'na ait Emaş Matbaasında yapılan aramayla ilgili olarak gözetim altına alınan İlhami Soysal ve 7 arkadaşısorgularından sonra Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'na gönderildi.

12- Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonlarda Dev-Yol adlı yasa dışı örgüt üyesi oldukları bildirilen 7 kişisilahlarıyla birlikte yakalandı.

13- Eskişehir - Kütahya ve Afyon İlleri Sıkıyönetim KomutanlığıAskerî Savcılığı, Kütahya ili ve ilçeierinde silah ve mermi kaçakçılığı olaylarıyla ilgili olarak 70 kişinin gözaltına alındığını, 19 sanığıntutuklandığını, 53 tabancanın ele geçirildiğini açıkladı.

14- Bayrampaşa Kapalı Çezaevi'nden dün kaçan 3 tutukludan2'si, 4 saat içinde yakalandı,

15- Yüksek Hakem Kurulu Genel Sekreterliği'nin görev ve yetkileri ile çalışma tarzına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- OECD'nin 1979 ve 1980 özel yardım programlan çerçevesinde Japonya hükümeti tarafından taahhüt edilen 80 milyon ABD doları tutarındaki kredi anlaşması Ankara'da imzalandı.

17- İran'da rehin tutulan 52 Amerikalı rehinenin serbest bırakılması için Cezayir'de temasların sürdüğü, ABD Başkanı Jimmy Carter'ın bir anlaşmaya varılması olasılığı karşısında İran'ın ABD'dekibankalarda bulunan hisse senetleri ve bir bölüm mal varlığı ile 50ton altının Londra'ya nakledilmesi konusunda emir verdiği, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

18- AFP'nin Lima çıkışlı haberine göre; Peru'da temel yiyecekmaddeleri ve yakıta yapılan son zamlardan sonra hayat pahalılığın)protesto eden ve ücretlerin arttırılmasını isteyen işçiler 4 sendikamerkezinin çağrısına uyarak tüm ülkede 24 saatlik grev yaptılar.

19- AFP'nin Lizbon çıkışlı haberine göre; ikinci kez Portekiz Başkanlığına getirilen General Eanes, anayasa gereğince kabinesininistifasını sunan Başbakan Francisco Pinto Balsemao'dan hükümetin görevde kalmasını istedi.

17 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Ornegeral Kenan Evren, Antakya'da halkahitaben yaptığı konuşmada, ırk ve mezhep ayrımlarına değinerek,«Bu yöre halkımızı alevi - sünni ayrımı yaparak bölmek isteyenlervar. Bu ülkeyi hiç kimseye parçalatmayacağız» dedi.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyesi komutanlar, Antakya'dan sonra Kahramanmaraş'a, oradan da Gaziantep'egittiler.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından onaylanarakyürürlüğe giren «1981 Yılı KİT Yatırım ve Finansman Kararnamesindeyer alan hükümler uyarınca bu kuruluşların işçi ve memur kadrolarıdonduruldu.

3- Bakanlar Kurulu'nca kabul edilerek Milli Güvenlik Konseyi'negönderilen Sermaye Piyasası Yasası'na göre; piyasaya çıkarılan hissesenetleri hakkında yapılan reklam ve ilanlar gerçeğe uymuyorsa, sorumlular hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile 50 bin ile 500bin lira arasında para cezası verileceği belirtildi.

4- 25 Ocak'ta Suudi Arabistan'ın Taif kentinde toplanacak olanİslam Zirvesi hazırlık çalışmaları başladı. Hazırlık çalışmalarında Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, basına verdiği demeçte, Türkiye'nin, İslam Ülkeleri arasında dayanışma ve işbirliğiniarttırıcı bir rol oynaması için konferansa katıldığını belirterek, «Türkiye, İran - Irak savaşında bir arabuluculuk girişiminde bulunmadı. Bugirişim ancak iki ülkenin istekleriyle gerçekleşebilir» dedi.

5- Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan Gelir Vergisi Kanunu'na ilişkin tebliğe göre; zirai kazançlardaki istisna kaldırıldı ve serbestmeslek kazançlarmdaki 10 bin liralık istisna 200 bin liraya çıkarıldı.

6- Türkiye Barolar Birliği'nce düzenlenen Baro Başkanları Toplantısı Ankara'da başladı.

7- Türk Dil Kurumu'nca düzenlenen «Atatürk Yolunda Türk DilDevrimi» konulu seminer Ankara'da başladı.

8- Adana'da güvenlik güçlerinin düzenlediği «Terörü çökertme»operasyonlarında aralarında Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul, ÇuKurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Fikret Uysal, GHP İlBaşkanı Avukat Ahmet Albay ve bazı güvenlik görevlilerinin de bulunduğu toplam 219 kişiyi öldürmekten sanık 223 kişi yakalandı.

9- Akyazı'da bir kuyumcu dükkanını soyan ve kuyumcunun oğlunu öldüren soygunculardan üçü güvenlik güçlerince ölü olarak elegeçirildi, diğerleri ise kaçtı.

Öte yandan İstanbul Güngören'de bir kuyumcu dükkanı, Kumkapı'da bir manav, Şehremini'de de bir bakkal dükkanı soyuldu.

10- Tunus'tan Mersin'e fosfat getirmekte olan Kaptan Metin Koca yönetimindeki «Deniz Sönmez» adlı kuru yük gemisi, Akdenizdekişiddetli fırtına yüzünden Girit açıklarında alabora olarak battı.

11- Türk diplomatlarına ve dış kuruluşlarımıza karşı Ermeni tedhişçilerin eylemlerini sürdürmeleri karşısında Türk hükümeti, 2 yada 3 güvenlik uzmanından oluşan bir ekibi Paris'e göndereceğiniFransız makamlarına resmen iletti.

12- 441 günden beri İran'da rehin tutulan Amerikalı diplomatların salıverilmesini sağlayacak anlosma metninin ABD tarafından Tahran'a ulaştırıldığı, bu arada İran'lı yetkililerin «ABD'nin dondurduğuİran mal varlığının bir kısmını geri verdiğini, bu nedenle yeni bir durumun yaratıldığını» açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- ANKA Ajansı'mn bildirdiğine göre; El Salvador'un Nikaragua'deki elçilik personeli görevlerinden istifa ettiler.

18 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyeleri Konya, Adana, Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerine yaptıklarıyurt gezisinden Ankara'ya döndüler.

2- Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğüne bağlı olarakvergi işlemlerini yürütecek, vergi mükelleflerinin yurt çapında vergive faaliyet türleri itibaryile kimliklerini belirleyecek «Elektronik Bilgiişlem Merkezi» kuruldu.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Yüksek Hakem Kurulu'nun çalışmaya başlamasından sonra toplu sözleşme yenilemede öncelik konusunda kamu kesimi ya da özel kesim ayrımı yapmayacaklarını, kurulun resmençalışmaya başlamadığını, buna karşın işyeri düzeyinde bölge çalışma müdürlüklerine, işkolu düzeyinde ise Çalışma Bakanlığı'na başvuruların başladığını» belirtti.

4- ODTÜ Rektör Vekili Prof. Mehmet Kıcıman, haftalık YANKIDergisi'ne yaptığı açıklamada, «Yeni tasarı ile getirilen, hükümetindaha çok temsilcisinin bulunacağı bir yüksek öğretim kurumununoluşturulması hükmünün üniversitelerin idarî özerkliğini büyük ölçüdekısıtlayacağını» belirtti.

5- Türk Dil Kurumu tarafındcm Ankara'da düzenlenen «AtatürkYolunda Türk Dil Devrimi» semineri sona erdi.

6- Sakarya'ya bağlı Akyazı ilçesinde 2 kuyumcu dükkanını silahzoru ile soyan 7 anarşist yakalandı.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Konya'nınÇumra İlçesi Kargın kasabasında, «Devamlı şekilde yıkıcı propagandayaptıkları «gerekçesiyle ülkücü görüşü benimseyen iki ilkokul müdürü ve üç öğretmen Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi tarafından tutuklandı.

8- Önceki gün Girit Adası'n ı n güneybatısında alabora olarakbatan «Deniz Sönmez» adlı geminin 32 müretebatını bulmak için de-

nizden ve havadan yapılan tüm aramaların sonuçsuz kaldığı, ajanslar tarafından bildirildi.

9- İslam Ülkeleri 3. Zirve Toplantısı'nın hazırlık çalışmalarınınikinci gününde bazı gündem maddeleri üzerinde anlaşmaya varılırken Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal düzenlediği basın toplantısında «Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerini asgari düzeye indiripdondurması çok iyi bir davranıştır. Bu kararın İslam davasına büyükkatkısı olmuştur» dedi.

10- Rehineler sorununda İran'ın başgörüşmecisi Nabavi'nin, İranile ABD arasında kesin bir anlaşma yapıldığını, ancak «Bir iki önemsiz noktanın» kaldığını açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca, El Salvador hükümetinin ülkedeki solcu gerillaların hareketine karşı desteklenmesi için 5 milyondolarlık askerî yardım yapacağını ve bu arada 5 adet de helikoptergöndereceğini açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Sovyetler Birliği'nin resmi yayın organı Pravda gazetesindedün yayınlanan ve «ABD'nni İran'a karşı askeri bir hareket planladığı» yolundaki iddia üzerine ABD'nin, Sovyetler Birliği'ni protesto ettiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Bahreyn çıkışlı haberine göre; Suudi ArabistanVeliahdı Prens Fahd, El Riyad gazetesine verdiği demeçte, «Süpergüçler bizi kendi halimize bıraksınlar. O zaman ülkelerimiz huzur vebarış diyarı olur. Körfez ülkelerinin kendilerini savunmak için başkalarının yardımına ihtiyacı yoktur» dedi.

19 Ocak 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi, Horb Okulu mezunu subaylardan kendi hesabına Hukuk Fakültesi'ni bitirenlerin askerî hakim olabilmesineilişkin Askerî Hakimler Kanunu'nda değişiklik yapan tasarıyı görüşerek kabul etti.

2- Akajans'ın verdiği bir habere göre; Polis Enstitüsü YüksekÖğrenim kısmı yönetmeliği, Atatürk inkılaplarına, Türk milliyetçiliğine bağlı millî, ahlakî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyen, -koruyan ve geliştiren bir kişiliğe sahip kılmak üzere yenidendeğiştirildi ve öğretim süresi 3 yıldan 4 yıla çıkartıldı.

3- Yankı Dergisi ile Modern Gazete'nin son sayılan mahkemekararı ile toplantıldı.

4- Sıkıyönetim Komutanlığı, CHP Ordu eski milletvekilleri Ertuğrul Günay, Temel Ateş ile Ordu eski Senatörü Orhan Vural, tabiisenatörlerden Ahmet Yıldız, Ankara eski miletvekili Erol Saraçoğluve Prof. Sadun Aren'in yurt dışına çıkışlarını yasakladı.

5- Millî duyguları zayıflatıcı propaganda yapmak ve hükümetinmanevî kişiliğine hakaret etme suçı-arından hakkında dava açılan CHPMardin eski milletvekili Şerafettin Elçi'nin yargılanmasına AnkaraSıkıyönetim 3 Nolu Askerî Maıhkemesi'nde başlandı.

MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kardeşi Akgün Erbakon hakkında da «Türk Parasının Değerinin Korunması» na muhalefetten gıyabî tutuklama kararı verildi.

Yasa dışı eylemlerde bulunduğu iddia edilen DİSK'in kaoatılma .sı için Genel Başkan Abdullah Baştürk aleyhine Bakırköy İş Mahkemesi'nde acılan davanın duruşmasında mahkeme, ihtiyatî tedbir olarak dava sonuna kadar DİSK'in faaliyetten menine karar verdi.

6- Uşak'ta güvenlik güçleriyle çatışmaya giren bir terörist ölüolarak ele geçirildi.

7- Okey oyununda kullanılan ıstakaların içine yerleştirilen 20milyon lira değerindeki eroini yurt dışına kaçırmak isteyen uluslararası bir şebekenin 5 üyesi ile İstanbul sorumlusu polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

8- ANKA Ajansı'nm verdiği bir habere göre; Türkiye ile AvrupaEkonomik Topluluğu arasında «Uyum göörüşmeleri»nin ilki Brüksel'de başladı.

9- Akajans tarafından verilen bir haberde; Birleşmiş MilletlerÇalışma Örgütü (ILO)'nun yurt dışında çalışan Türk işçilerinin Türkiye'de 19 milyar 136 milyon lira sermayeli 197 yatırım şirketi kurmalarını «Başarılı Türk modeli» olarak nitelendirdiği ve bu modeli gelişmekte olan ülkeler işçilerine örnek olarak gösterdiği bildirildi.

10- REUTER Ajansı'nın Taif çıkışlı haberine göre; islam ZirveKonferansı hazırlık çalışmaları için biraraya gelen İslam Dışişleri Bakanları, konferansın gündeminde İran - Irak savaşı ve Afganistan bunalımının yer almasını kararlaştırdı.

11- Yabancı ajanslar tarafından verilen bir habere göre; İran'daHumeyni yanlısı Devrim Muhafızlarının 443 gün önce Tahran'da ABDBüyükelçiliği'ni basarak rehin aldıkları 52 Amerikalı'nın serbest bırakılması ile ilgili anlaşma, Cezayir'de ABD adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Warren Christopher İran adına da Devlet Bakanı Behzat Nabavi tarafından imzalandı.

Ancak Tahran Havaalanında Amerikalı rehinelerin bindiği uçağın hareketi İranlılar tarafından bazı transfer işlemleri nedeniyle durduruldu. Bu arada Cezayir adına Tahran'da konuşan bir diplomat,son anda bazı pürüzler çıktığını bunların çözümüne çalışıldığını bildirdi.

20 Ocak 1981

1- Başbakan Bülend Ulusu tarafından yayınlanan bir genelgeyle27 Aralık 1981 tarihinden itibaren süresi şorta eren toplu iş sözleşmeleriyle ilgili olarak işçilere yüzde 70 avans ödemesi yapılmayacağıduyuruldu.

2- Bakanlar Kurulu, Pasaport Kanunu'nda değişiklik yapılmasınıöngören kanun tasarısı ile 1475 sayılı iş kanununda değişiklik yapankanun tasarısını ve ticarî faaliyetlerin düzenlenmesine ve tüketicininkorunmasına ilişkin kanun tasarısını kabul etti.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Bazı koşullarla şahıs şirketlerinin sermaye şirketine dönüşmesininvergi dışı bırakıldığını, yazar ve müelliflerin peşin vergi ödemeyeceğini, serbest meslek sahiplerinden yeni işe başlayanlar için peşin vergiuygulaması yapılmayacağını» bildirdi.

4- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, basına verdiği demeçte «1981yılı ihracat hedefine ulaşabilmek için ihracatçıların konuyla ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmalarını» isteyerek «Söz konusu kuruluşlarınihracatçılara her türlü kolaylığı göstereceklerini, bu yolda bazı önlemler alındığını» bildirdi.

5- TRT Genel Müdürü Doğan Kasaroğlu görevinden 'ayrıldı, yerine emekli Tümgeneral Macit Akman atandı.

Öte yandan Basın - Yayın Genel Müdürü Cemil Ünlütürk ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Necdet Seçkinöz görevlerinden istifa ettiler.

6- Tarım ve Orman Bakanlığı, Müsteşarlığı'na bağlı Ağaçlandırma ve Erozyonu Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 1979- 1980 dönemi içinde ağaç tohumu dışsatımından 30 milyon lira değerinde döviz girdisi sağlandı.

7- Akajansın haberine göre; 1980 yılında boraks ve yan ürünlerinin dışsatımında 30 milyon dolarlık döviz sağlandı.

8- ANKA Ajcmsı'mn haberine göre; dışsatıma yönelik yatırımlarda«Kuüonılrnış tesis» dışsatımına izin verileceği, bildirildi.

9- SBA'nın haberine göre; «Banker» adı altında faaliyet gösteren kuruluş ve kişiler fpiz oranlarını yüzde 11 'in üzerine çıkardı.

10- AA'nın haberine göre; Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarındaTPAO'nın açmakta olduğu Güney Dinçer-1 petrol kuyusunda 1700metreye ulaşıldı.

11- istanbul'da taksi, dolmuş ve minibüs ücretlerine zam yapıldı.

12- Teşekkül halinde eroin imal etmek ve ihraç etmekten yargılanan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile Mardin MSP eski milletvekili Fehim Adak, Ankara 1. Ağır Ceza Mohkemesi'nde başlayanduruşmalarında beraat ettiler.

13- Bir süre önce gözetim altına alınan ve sonra serbest bırakılan DİSK'e bağlı sendikaların yöneticilerinden 223'ü hakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesi gıyabî tutuklama kararı verdi.

Ordu'nun Fatsa ilçesinde «Devrimci Yol adına gerçekleştirileneylemleri teşvik ve tahrik etikleri» iddiasıyla. Ordu eski milletvekillerinden CHP'Iİ Ertuğrul Günay ile Temel Ateş, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alındı.

Malatya'da güvenlik güçlerinin «Dur» uyarısına karşı silahlı çatışmaya giren Seyit Ali Taşlan adlı terörist ölü olarak ele geçirildi.

14- Basında yer alan bir habere göre; Türkiye, iki Güney Afrikaülkesi olan Bptvvana ve Svvazilond ile büyükelçilik, düzeyinde diplomatik ilişkiler kurdu.

15- SBA'nın haberine göre; Ankara'daki Libya Halk KongresiKomitesi Başkanlığı'nça yapılan açıklamada, Libya'deki Türk işçilerinin tercihen istihdam edilecekleri, Türkiye'den her ay 3- 5 bin Türk

i talep edileceği belirtildi.

16- ABD'nin, İran'ın öne sürdüğü son koşulları kabul etmesi üzerine 444 gündür Tahran'da rehin tutulan 52 Amerikalı diplomat Türki-

ye saatiyle 20.25 sıralarında serbest bırakıldı. Rehineler iki ülke arasında arabuluculuk yapan Cezayir'e ait 2 yolcu uçağı ile Tahran'danayrıldı ve Cezayir'de resmen ABD'ye teslim edilen rehineler bir ABDuçağı ile Almanya'nın VVeisbaden kentindeki Amrikan Üssü'ne götürüldü.

17- ABD'nın 40. Başkanı Ronald Wilson Reagan, Türkiye saati ile19.00'da görevini devraldı.

18- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Dışşileri Bakanı Andrei Gromiko, Sovyetler Birliği Komünist Partisigazetesine yazdığı bir yazıda Sovyetler Birliği'nin stratejik silahlarınsınırlandırılması, Salt - 2 anlaşmasının temel ilkelerine yönelik görüşmelere hiçbir zaman katılmayacağını belirtti.

21 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Başbakan BülendUlusu, ABD'nin yeni Başkanı Ronald Reagan'a birer kutlama mesajıgönderdiler.

2- Askerî Mahkemelerin daha hızlı çalışabilmesi ve bazı hallerde gıyabda duruşma yapabilmesine ilişkin tasarı Millî Güvenlik Konseyı'nce kabul edildi.

Türkiye ile Hollanda arasındaki Sosyal Güvenlik anlaşmasınıyeniden düzenleyen yasa tasarısı ile Türkiye'nin 1974 yılında imzalanan Uluslararası Enerji Programı anlaşmasına katılmasını öngören yasa tasarısı Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

3- Bakanlar Kurulu'nca kabul edilen yasa tasarısında yapılandeğişiklikte «Atatürk'e karşı işlenmiş suçlar ve anarşi olaylarına karışan kimseler hakkında açılan davalar sonuçlanıncaya kadar bu kişilere pasaport verilmeyeceği, öte yandan pasaportunu kaybetmeyi alışkanlık haline getirenlere de pasaport verilmeyeceği, BM, OECD, AET,Avrupa Konseyi, IMF. Dünya Bankası gibi kuruluşlarda çalışan ulusiararası memur statüsündeki TC vatandaşlarına da pasaport almakonusunda gerekli kolaylıkların sağlanacağı» bildirildi.

4- NATO Kuvvetleri eski Başkomutanı General Aleksander Haig'inyeni ABD hükümetinde Dışişleri Bakamı olarak görevlendirilmesi üzerine Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Haig'e bir kutlama mesaıı gönderdi.

5- İstanbul İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi Ekonomi Fakültesi Kamu Maliyesi Enstitüsü tgrafından düzenlenen «Vergi RerofmlarıKongresi»nin açılşında bir konuşma yapan Maliye Bakanı Kaya Erdem, «Yeni vergi düzenlemelerinde amacımız fakir devlet, zengin vatandaş görünümünden kurtulup zengin devlet, zenginleşen toplumhaline gelebilmektir» dedi.

6- Kültür Bakanlığı Müsteşarlığına emekli Korgeneral HasanKemal Gökçe atandı. Öte yandan çeşitli kuruluşlara yapılan atamalarBakanlar Kurulu'nda kabul edildi ve MGK'nin onayına sunuldu.

7- Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Cevdet Aykan yaptığı açıklamada ('Kuruluşun 1980 yılı içinde kendiüretim rekorunu kırdığını» belirterek, «Ereğli Demir- Çelik'in üretimiileride 1 milyon tona ulaşabilecektir» dedi.

8- Türkiye, diplomatik dahil olmak üzere uluslararası korunankişilere karşı işlenen suçların önlenmesi ve cezalandırılması sözleşmesine katıldı.

9- 24 Mart 1978'de Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı DoğanÖz'ü öldürdüğü gerekçesiyle Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NoluAskerî Mahkemesi'nde yargılanan ülkücü İbrahim Çiftçi, TCK'nm450/4 maddesine göre ölüm cezasına çarptırıldı.

Emniyet Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılanaçıklamaya göre; İzmir'de sıkıyönetim güvenlik güçlerince son bir ayiçinde kentin çeşitli kesimlerinde yapılan operasyonlarda 1978-1980yıllarında Elazığ, Ankara, Aydın ve İzmir'de üç kişiyi öldüren, 5 kişiyiyaralayan, 1 polis memurunun ağır şekilde yaralanmasına neden olanbirçok konut, işyeri ve otolara patlayıcı madde -atan yasa dışı bir solörgütün 19 üyesi çok sayıda suali ve mermi ile ele geçirildi. İstanbulGayrettepe'de bir su tesisatçısı, kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucu öldürüldü.

Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıkl<amada, «Gençlik 1» adı verilen son operasyonlar sırasında uyuşturucu madde kaçakçısı 16 kişi yakalandı.

Kocaeli eski milletvekili ve DİSK Genel Kurul üyesi Kenan Akmanİzmit'te güvenlik kuvvetlerine teslim oldu.

Vatan Partisi askerî komite üyesi oldukları bildirilen 3 kişi Ankara'da gözetim altına alındı.

10- Türkiye ile Mozambik Halk Cumhuriyeti 20 Ocak 1981 tarihinden itibaren büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişkiler kurmayı kararlaştırdı.

11- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; ABD'nin 40. Başkanı Ronald Reagan, ilk resmî iş olarak federal işgücünü dondurdu, yeniişe alımları durdurdu.

12- AFP'nin Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail Başbakanı Menehem Begin, İsrail Parlamentosu'nun feshedilmesi ve önümüzdeki Temmuz ayında seçime gidilmesini öngören bir yasa tasarısını dün geceparlamentoda onaylattı.

22 Ocak 1981

1- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten Milliyet Gazetssi'ne verdiğidemeçte, «Yılda 120 bin liraya kadar o lan'kira gelirlerinin 40 bin lirasının vergi dışı bıraklımasının kira artışlarını önleyeceğini» belirtti.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in isteği üzerineTürk-İs tarafından işçi ücretleri konusunda hazırlanan raporda, «İşçilerin yüzde 45'inin 15 bin lira ve altında ücret aldıkları» belirtildi.

3- ANKA Ajansı’nın haberine göre; Atatürk Üniversitesi Öğretimve Sınav Ortak İlkeler Yönetrrveliği'nin 17. maddesine bir madde ve birfıkra eklenerek öğrencilerin kılık ve kıyafetlerinin nasıl olması gerektiği belirtildi.

4- İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanarak Maliye Bakanlığı'na sunulan, yeni vergi yasalarında bazı maddelerin değişiklik önerilerinin yer aldığı raporda, «Kurumlar Vergisi oranının yüzde 40 dolaylarında tutulması ve yüzde 45'i asla geçmemesi istendi.

5- Basında yer alan bir habere göre, Türkiye, 1980 yılı içindeSamsun, Trabzon, Hopa ve Mersin limanlarından, İran ve Irak'a yapılan transit taşımacılıktan yaklaşık 350 milyon dolar kazandı.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; bankalarda biriken toplammevduatın 187 milyar lirasının vadesiz, 145 milyar lirasının ise vadelitasarruf mevduatı olduğu bildirildi.

7- Donanma ve Kocaeli, Bursa, Bolu, Sakarya, Bilecik ve Zonguldak İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada; Bursa'da çeşitli tarihlerde aralarında 8.Bölge Eczacılar Odası Başkanı Naci Doğan, CHP Yönetim Kuruluüyesi Avukat Cengiz Görel ile 5 öğretmenin de bulunduğu 31 kişiyiöldürdükleri ve 12 kişiyi yaraladıkları belirlenen Bursa Ülkü Yolu Derneğine mensup 87 kişinin ele geçirildiği, 113 kişi hakkında da gıyabîtutuklama kararı verildiği bildirildi.

8- Görevli polis memuruna hakaret ettiği gerekçesiyle yargılananCHP Ankara eski milletvekili Selahattin Öcal beraat etti.

9- Basında yer alan haberlere göre; Ortak Pazar ülkelerindenseçilen Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu, Brüksel'de, Türkiye'deki gelişmeleri gözden geçirdi ve Ankara'ya «Geniş bir heyetin yollanmasını» kararlaştırdı.

Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) Teknik Heyetinin de,Ankara'deki incelemelerinden sonra Türkiye'nin 12 aydır izlediği ekonomik - malî politikalarını ve Türk yöneticilerinin çabalarını genel hatlarıyla «Sürekli fon desteğine değer» bulduğu ajanslar tarafından bildirildi.

10- Avrupa Konseyi'nin Parlamenter Asamblesi toplantılarınıngündeminde yapılan bir değişiklikle «Türkiye'de durum» maddesi 28Ocak tarihine alındı.

Bu arada Türkiye'de incelemelerde bulunan Steiner'ın, raporunaDevlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in Kurucu Meclis hakkında.Konya'da yaptığı açıklamayı eklediği ajanslarca bildirildi.

11- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Faronsa'nın Marsilya kentinde açılan bir sokağa Ermeni anıtı dikilerek «24- 25 Nisan 1915» adıverildi.

Fransa'deki Türk makamlarının bu anıtın dikilmemesi ve sokağabu adın verilmemesi için yaptıkları girişimlerin sonuç vermediği bildirildi.

12- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Sovyetler Birliğiile bundan önce imzalanan ve 6 Eylül 1979 tarihli Resmî Gazete'deyayınlanan Katma Protokol metninde yer alan çok sayıda projenin,geçtiğimiz Aralık ayında Moskova'da imzalanan Katma Protokol metlinden çıkarıldığı belirtildi.

13- Akajans'ın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği,Cosmos-1241 diye adlandırılan bir uyduyu dünya yörüngesine yerleştirdi.

23 Ocak 1981

1- Öğretmenlere Mart ayından başlayarak ayda 1000 lira eğitimve öğretim tazminatı verilmesi hakkındaki tasarı, Millî Güvenlik Konseyi'nde kabul edildi.

2- MGK tarafından yayınlanan bildiride, «Toplu iş sözleşmeleri27 Araiık 1980 tarihinden önce sona ermiş, henüz yenisi imzalanmamış işyerlerinde, Yüksek Hakem Kurulu'nca toplu sözteşme yenidenyürürlüğe konuluncaya kadar yüzde 70 avans ödenmesine devamedileceği» belirtildi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz ile 1.Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Necdet Üruğ'u makamlarında ziyaretettikten sonra saat 13.45..de Suudi Arabistan'ın Taif kentinde yapılacak «3. İslam Ülkeleri Zirve Konferansıma katılmak üzere uçakla Riyad'a gitti.

4- Sosyal Güvenlik eski Bakanı CHP milletvekili Hilmi İşgüzar'lailgili yolsuzluk dosyalarını inceliyen Soruşturma Komisyonu, belgelerüzerinde yaptığı inceleme ve araştırma sonunda Hilmi İşgüzar'ın sorumlu olduğu kanısına vardı ve hazırladığı dosyayı Millî GüvenlikKonseyi'ne gönderdi.

5- Türkiye Cumhuriyeti ekonomi tarihine «24 - 25 Ocak Önlemleri» olarak gecen ve yaklaşık 40 kararname ile 50 tebliğden oluşan«Ekonomik İstikrar Programı» 1 yılını doldurdu. Bu nedenle bir açıklama yapon Türkiye İşveren Sendikaları Başkanı Halit Narin, «24Ocak kararlarının Türk ekonomisine sürekli, yapıcı bir karakter kazandırdığını» belirterek, «Enflasyonun kısa sürede yavaşlatılmış olması önlemlerin başarısını gösterir» dedi.

Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin yıllık Genel Kuruludolayısıyla yayınlanan raporda ise, «24 Ocak kararlarının başarılı°lup olmadığını tartışmak, bu kararla getirilmek istenen ekonomikdüzene karşı olunmadıkça doğru bir yaklaşım sayılamaz» denildi ve,"24 Ocak kararlarının kısa dönemde sağlanabilecek başarılara ulaştığı, ancak asıl olumlu sonuçlarının en az 5 yıllık bir süre içinde sağ'anabileceği» belirtildi.

6- Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu, yaptığı toplantıda Atilla Onuk'un istifasını kabul etti, yerine emekli Tuğgeneral Cevdet Tanyeliatandı.

Basın Yayın Genel Müdürlüğüne emekli Tümgeneral Necati Öz- İMkaner, TRT Genel Müdürlüğüne emekli Tümgeneral Macit Akman, Petrol Ofisi Genel Müdürlüğüne emekli Kurmay Albay Avni Çöker, TKİ J]Genel Müdürlüğüne Hasan Mumcu, Etibank Genel Müdürlüğüne Erdemir Karakaş, TPAO Genel Müdürlüğüne Selohattin Özkan, KültürBakanlığı Müsteşarlığına emekli Korgeneral Kemal Gökçe, VakıflarGenel Müdürlüğüne emekli Tümgeneral Galip Yiğitgüden'in atanmalarına ilişkin kararnameler Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

Öte yandan Denizcilik Bankası Genel Müdür YardımcılıklarınaMehmet Erol Tarhan, Özden Dumanlı ve Zeki Asman Ecevit'in MerkezBankası Başkan Yardımcılıklarına Yavuz Canevi, İbrahim Kurt ve RuhiHaseski'nin, Türk Uçak Sanayii Yönetim Kurulu üyeliklerine emekli Hava Korgeneral Hulusi Kaymaklı, Şeker Fabrikaları Yönetim Kurulunada emekli Orgeneral Kemalettin Eken'in atanmalarına ilişkin kararnameler Resmî Gazete'de yayınlandı.

7- Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nce «Yılın Gazetecisi» seçilenHalit Kıvarrç, Savaş Ay ve Bedri Koraman da basına yaptıkları açıklamalarda kendilerine verilecek ödülleri almayacaklarını bildirdiler.

8- 1977 yılında Sivrihisar'da vaktinden önce seçim konuşmasıyaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan AP Genel Başkanı Süleyman Demire!, Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi.

Öte yanaan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile MSPeski milletvekili Tahir Büyükkörükçü de Burdur ve Kırıkhan AsliyeCeza Mahkemelerince haklarında açılan davalarla iglili olarak Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ifade verdiler.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Nezih Demirkent 1. Orduve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nda ifade verdi-

6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yayınlanan bildiride, Adana'da öldürme, yaralama, silahlıtarama ve birçok siyasal eylemlerin sanığı yasa dışı sol bir örgütüyesi 25 kişinin yakalandığı, 30 kişinin de kimliklerinin belirlendiğiaçıklandı.

9- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; rejim muhalifi iki yazar ofan Lev Kopelen ile Vasili Aksiyanov'un Sovyet vatandaşlığındançıkarıldığı, Yüksek Sovyet Şûrası tarafından açıklandı-

10- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Güney Kore'de hükümetidevirmek için komplo hazırladığı iddiası ile geçen Eylül ayında ölümcezasına mahkum edilen ve Kasım ayında hakkındaki ölüm hükmüAskeri Yargıtay tarafından onaylanan muhalefet lideri Kim Dae Jung'un cezası, Kore hükümeti tarafımdan müebbet hapse çevrildi.

24 Ocak 1981

1- Bakanlar Kurulu'nca kabul edilerek Millî Güvenlik Konseyi'nesunulan Ticaret Faaliyetlerinin Düzenlenmesi ve Tüketicinin Korunmasına İlişkin Yasa tasarısında; «Fazla fiyatla satış yapanların, spekülatif amaçlarla mal stoklayanlarm üretim, fiyat, üretim ve dağıtımtekeli kuranların 100 bin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılacakları, suçun tekrarı halinde bu para cezasının bir kat arttırılacağı,ayrıca suçlulara 1 yıla kadar hapis cezası verileceği bildirildi.

2- Türkiye Esnaf, ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri MerkezBirliği Genel Yönetim Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Maliye Bakanı Kaya Erdem, Türkiye'deki 1 milyon 700 bin esnaf ve sanatkardan yaklaşık yüzde 80'inin Gelir Vergisi vermediğini, yüzde 10'ununda asgari ücretten daha az gelir gösterdiğini belirterek, «Katma Değer Vergisi uygulamaya konunca, herkes kazandığı gelirin vergisiniverecektir» dedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu İstanbul'da Paşabatıce Cam Sanayii Anonim Şirketi'nde düzenlediği basın toplantısında, «KiT'lerin başarılı olabilmelerini sağlayabilmek için, önceliklepolitik baskılardan uzak tutmaya çalışacağız» dedi.

4- Konya'da bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunan İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, yurdumuzda her yıl 300 bin mesken açığınınbulunduğunu belirterek, «Bakanlığımız bugüne kadar Türkiye çapında23 bin konut yaptırdı. Kooperatiflerle birlikte bu rakam 38 bin civarındadır» dedi.

5- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Turizm ve Tanıtma Ba:kanlığı bünyesinde turizm yatırımlarını teşvik etmek amacıyla» Yabancı Sermaye Dairesi» kuruldu.

6- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Ankara Belediyesi'nde çalışan işçilere, toplu sözleşmeleri henüz imzalanmadığı için uygulananyüzde 70 avans ödemesi kaldırıldı.

7- Emekli Tümgeneral Orhan Coşkun Devlet Hava Meydanlarıİşletmesi Müdürlüğü kadrosuna sözleşmeli olarak atandı. SEKA Ge-

nel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İsmet Kunt da görevinden alındı, yerine eski Genel Müdür Yel man Gazimihal atandı.

8- İstanbul Sııkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nca bir soruşturma için gözetim alında tutulan Hürriyet Gazetesi Sorumlu Yazıisleri Müdürlerinden Seçkin Türesay serbest bırakıldı. '

9- Sıkıyönetim Komutalığı Askerî Mahkemelerince haklarındagıyabî tutuklama kararı verilen ve bugüne kadar yakalanmayan MHPve yan kuruluşlarında çeşitli tarihlerde görev almış 64 kişinin fotoğrafları Çoğaltılarak tüm Emniyet Örgütü'ne ve sınır kapılarına gönderildi.

10- Basında yer alan bir habere göre; Libya Arap Halk SosyalistCemahinyesi Enformasyon İşleri Temsilcisi Musa Ömer Mahyun İstanbul'da yaptığı basın toplantısında, «Libya - Cad birleşmesinin Afrika ülkelerine karşı olmadığını, birleşmeye Fransa'nın Afrika'da sürdürdüğü sömürgecilik ve İslamiyeti ezme politikasının neden olduğunu» öne sürdü

11- AP Ajansı'nın Nevv York çıkışlı haberine göre; bir Hırvat terör grubunun «New York'ta bir bomba patlayacak» biçimindeki uyarısından birkaç saat sonra Nevv York Eyalet Yüksek Mahkemesi binasında patlayan bomba çevrede geniş hasara sebep oldu.

25 Ocak 1981

1- Maliye Bakanlığı tarafından 1 trilyon 581 milyar 800 milyonlira olarak belirlenen 1981 yılı bütçesi, Millî Güvenlik Konseyi BütçeKomisyonu'nda 16 milyar lira dolaylarında azaltılarak 1 trilyon 565milyar liraya bağlandı.

2- 24 Ocak kararlarının birinci yılı nedeniyle Milliyet Gazetesi'negörüşlerini açıklayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı TurgutÖzal, Türkiye'nin 1981 yılı başındaki ekonomik göstergelerinin geçenyılın girişine oranla daha iyi olduğunu belirterek, «1980 yılma iyi koşullarla girseydik bile petrol zamları ekonomimizi perişan ederdi»dedi.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem THA'ya verdiği demeçte, «24 Ocakkararlarının enflasyonun kontrol altına alınması bakımından hedefeulaştığını belirterek, «Genel fiyat artışı 1980 Nisan - Kasım döneminde yüzde 3 seviyesinin altına düşürülmüştür» dedi.

4- Hürriyet Gazetesi spor yazarlarından Talay Erker, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin «Yılın Gazetecisi» ödülünü reddetti.

5- Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün Siyasî Şube ekiplerince İstanbul'da yapılan bir seri operasyonlar sonucu Dev - Yol adlı yasadışı örgütün merkez komite üyelerinden 4'ü ele geçirildi.

6- Cezayir Turizm Bakanı Allahoum, turizm konusunda temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

7- TRT'de personelin işe alınışı, hizmet düzenlenmesi, çalışmausulü, kadroları, disiplin yönetmeliği ve uyulması gereken zorunluesasları yeniden düzenleyen TRT yönetmeliği Resmî Gazete'de yayınlandı.

8- 3. İslam Zirvesi, Mekke-i Mükerrem'dski Harem-i Şerifte yapılan bir törenle açıldı.

9- Akajans'ın haberine göre; Hindistan Başbakanı İndira Gandi, Daily News gazetesine verdiği demeçte «Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkilerin sürekli gelişmeye açık olduğunu, bunun için her ikiüikenin de azamî çaba harcaması gerektiğini» söyledi.

10- İran'da 444 gün rehin olarak tutulan 52 Amerikalı, tıbbî kontrol altında tutuldukları Weisbaden'deki Hava Kuvvetleri Hastanesindenayrılarak Hürriyet-l adlı uçakla Amerika'daki Vespoint Hava Üssü'neindiler.

11- AFP'nin Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Halk Cumhuriyeti'ndeMao'nun dul eşi Bayan Çiang Çing. ölüm cezasına çarptırıldı, ancakmahkeme, kararın iki yıl süreyle yerine getirilmemesini, bu süre içinde suçlunun işlediği suçlardan pişmanlık duyarak bağışlama isteminde bulunabilmesi olanağı tanındı.

26 Ocak 1981

1- İslam Ülkeleri 3. Zirve Toplantısında Asya Grubu adına birkonuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu, «Buraya ayak bastığımızandan bu ana kadar bize mükemmel ev sahipliği yapan Suudi Arabistan'a teşekkür ederim. Dün, Mekke'de Harem-i Şerifi ziyaretimiz veKabe'ye tavaf etmemiz unutulmaz bir anı olarak kalacak. Kabe'dekitören insanlar arasında politik, kültürel ilişkilerde İslam'ın öneminibir kez daha ortaya koydu. Türkiye'nin İslam davasına elinden gelenkatkıyı yapacağına inanıyorum» dedi.

2- Tarım ve Orman Bakanı Profı Dr. Sebahattin Özbek, Çukurova'da ikinci ürün olarak ekilmesi kararlaştırılan soya fasulyesi tabanfiyatının 40 lira olduğunu açıkladı.

3- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyon üyeliğinden istifa eden Turon Güneş'in yerine Metin Toker Tüzük Komisyonu'na da Prof. Muammer Aksoy seçildi,

4- Basın Yayın Genel Müdürlüğüne atanan emekli TümgeneralNecati Özkoner ile Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğüne atanan emekli Tuğgeneral Cevdet Tanyeli görevlerine başladılar.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü'nce yapılan bir araştırmaya göre;1980 yılında konut yapımı metrekare maliyeti 10 bin 946 lira oldu.

6- Uluslararası para piyasalarında meydana gelen son gelişmeler dikkate alınarak Türk Lirası'nın değeri bazı yabancı paralar karşısında yeniden belirlendi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndanyapılan açıklamaya göre; 1 Amerikan Dolarının fiyatı 89 lira 25 kuruştan 91 lira 90 kuruşa yükseldi, Federal Alman Markı değerinde birdeğişme olmadı.

7- Türkiye'nin çeşitli yerlerinde turizm yatırımları yapılmasıkonusunda projeler üzerinde görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'da bulunan Amin Ağa Han, «Yatırımlara 8 ay sonra başlanabileceğini» söyledi.

8- Genelkurmay Sıkıyönetim Askerî Hizmetler KoordinasyonBaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, «TİP Genel Başkanı Benice Boran ile TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu'nun Türkiye'ye dönerek teslim olmadıkları takdirde Türk vatandaşlığından çıkarılacakları» bildirildi.

9- Türkiye Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tunceli eskimilletvekili Ali Haydar Veziroğlu gözaltına alındı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesi'ce hakalrında gıyabî tutuklama kararı verilen DİSK üyesi 20 kişidaha tutuklandı.

izmir Çeşme'de Altmyunus tesislerinde çalışan MİSK üyesi 5sağcı eylemci güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlar sonucuyakalanarak gözaltına alındı.

11- «International Herald Tribüne» Gazetesi'nde yayınlanan biryazıda, 15 Türk diplomatını öldüren Ermeni tedhişçilerinin FilistinKurtuluş Örgütü'n'ün Marksist kanadı ile sıkı işbirliği içinde olduğuöne sürüldü.

12- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü'nün, Çinhükümet'ne çağrıda bulunarak Mao'nun dul eşi Bayon Çiang ve ÇongÇung Çiao'ya verilen ölüm cezalarının bağışlanmasını istediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- UPI Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'nin muhalefetteki İşçi Partisi, geçtiğimiz hafta sonu yapılan bir kongredeyönetimin partinin sol kanadına ve büyük işçi sendikalarına devredilmesi sonucu bölünme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

14- Polonya'da Bağımsız Dayanışma Sendikası ile hükümet arasında artan gerginlik sonucu, Dayanışma Sendikası'nın çağrısına uyanişçilerin işbaşı yapmadığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyelerinin deizleyeceği bildirilen yeni yılın ilk tatbikatı «Hakimiyet Milletindir-81»Plan Tatbikatı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesiOramiral Nejat Tümer Gölcük'e gitti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, 3. İslam Zirve Toplantısı nedeniylebulunduğu Taif'te, Suudi Arabistan Kralı Halid ve Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile görüştü.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu basına yaptığıaçıklamada, Amin Ağa Han, Cezayir Turizm Bakanı Allahoum ve Danimarka'lı turizm yatırımcısı Nielsen ite üç gündür yapılan temaslarınümit verici yönde geliştiğini belirterek, «Eskiden Türkiye'ye yapılacak yatırımın finansmanına yüzde 5'le katılmayı düşünen Amin AğaHan, bugün yüzde 75'e kadar katkıda bulunabileceğini belirtmektedir.Biz de, yatırımcılara özellikle güney bölgemizde ve İstanbul'daki devlet arazilerini 99 yıl vadeN kira mukabili tahsis edeceğiz ve TurizmBankası kredi faizini çeşitli sübvansiyonlarla yüzde 12-15 arasınaindireceğiz» dedi.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Çalışma barışını sağlamak amacıylasürdürülen temasların olumlu yönde olduğunu, işçi - işveren ve hükümet üçlüsünün uyumunun en kısa sürede gerçekleşeceğine inandığını» belirtti.

5- Kent - Koop ile Ankara Belediyesi orasında Aralık ayında imzalanan protokol gereği, Kent - Koop arsa tahsisleri için Ankara Beledlyesi'ne 250 milyon lira avans verdi.

6- Yazar Aziz Nesin, Ankara Gözeticiler Cemiyeti'nin «Yılın Gazetecisi» ödülünü almayacağını bildirdi.

7- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Turhan İlgaz hakkında «Ve Bayar» başlıklı yazı nedeniyle dava açtı.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askerî MahkemesiMHP eski milletvekillerinden İhsan Katoadayı'nın tahliye edilmesinikararlaştırıdı.

9- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdi İpekçi'yi taammüden öldürmekten idam cezasına hükümlü firarî MehmetAlı Ağca'nm suç ortağı Yavuz Caylan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askerî Mahkemesi'nce önce ölüm cezasına çarptırıldı,daha sonra ceza 10 yıl ağır hapse indirildi.

10- «Pençe Operasyonu»nü tamamlayan Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri 1'i ABD'li çavuş, 1'i fabrika müdürü olmak üzere 15 kişiyi öldüren yasa dışı 2 sol örgüt üyesi 23 teröristi yakaladı.

11- Bursa'da, THKP - ML Devrimci Halkın Yolu adı altında faaliyet gösteren yasa dışı bir örgüte mensupp 41 kişinin yakalanarak tutukfandığı, 28 kişi hakkında da gıyabî tutuklama kararı verildiği açıklandı.

Konya'nın Karaman ilçesinde çeşitli öldürme ve eylemlere adlarıkarışan 28 kişi yakalandı.

12- İzmir'de yasa dışı sol örgüt üyesi 6 kişi yakalandı. Öte yandan Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesi,Ziraat Bankası Karabağlar Şubesini soyan ve bir kişiyi öldüren üç sanık hakkında idam cezası istedi-

13- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu'nda bir konuşma yapanTürkiye delegesi Metin Toker, hem Türk halkının, hem askerî yöneticin normal demokratik rejime biran önce geçmeye kararlı olduğunu

bildirerek, «Bütün dışardaki dost ve müttefiklerimiz gibi Avrupa Konseyi de bize anlayış göstererek yardımcı olursa, biz bu işi daha çabukve kolay yaparız. Ama bunu görmezsek, hiç şüpheniz olmasın bunuyine de mutlaka yaparız. Avrupa Konseyi'nin içinde veya dışında»dedi.

Öte yandan Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu, Türkiye'nin üyeliği konusunda yeni yönetime kesin bir tarih yerine Mayıs ayından daileri gidilecek bir süre tanınmasını kararlaştırdı.

14- 3. İslam Zirve Konferansı'nda konuşma yapan Suudi Arabistan Başbakanı Vetîaht Prens Fahd, «İslam ülkelerinin gıda gereksinmesini karşılamak için bir 'Gıda Tarım Fonu' kurulması gerektiğini,bu fonun herhangi bir İslam ülkesinde kıtlık, açlık ya da doğai felaketanlarında kullanılmak üzere stoklama yapacağını ve İslam ülkeleriningıda ve .tarım gereksinmelerini karşılamak için üretimi arttırıcı yatırımları destekleyeceğini» söyledi.

15- THA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devlet BaşkanıEbulhasan Beni Sadr, kendisine karşı hazırlanan bir suikast planınınortaya çıkarıldığını, bunu kanıtlayan iki belgenin ele geçirildiğiniaçıkladı.

28 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Millî Güvenlik Konseyi üyeleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve JandarmaGenel Komutanı Sedat Celasun ile 1. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ, «Hakimiyet Milletindir-81» tatbikatını izlemek üzere Gölcük'e gittiler.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal THA'yaverdiği demeçte, «Politik müdahalelerin asgariye indirilmesi içinKiT'lerin ekonomi üzerindeki ağırlıklarının azaltılması gerektiğini» savundu.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Af Yasası ile ilgili olarak ANKAAjansı'na yaptığı açıklamada, «Af Kanunu da dahil tüm yasa çıkarmayetkisi Millî Güvenlik Konseyi'ne aittir. Bakanlığımda af kanunu üzerine biı çalışma sürdürülmemektedir» dedi.

4- Gümrük ve Teke! Bakanı Recai Baturalp Akajans'a verdiğidemeçte, gümrük kapılarındaki düzensizliğin giderileceğini belirterek,«Bir askerî kışlanın nizamiyesi neyse, Kapıkule Gümrük Kapısı daTürkiye Cumhuryieti Devleti'nin Avrupa'dan gelenlere karşı nizamiyesidir» dedi.

5- Sanıkların ve suç kanıtlarının ele geçirilmelerini çabuklaştırmak amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde «Genel Bilgi ToplamaBaşkanlığı» kuruldu.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Sağlık ve Sosyal Yardım Sakalığı, 2200 adet ilaca ortalama yüzde 35 oranında zam yapılmasını onayladı.

7- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) YönetimKurulu Başkanlığı'na yeniden Ali Koçman seçildi.

8- Şair Özdemır Asaf, İstanbul'da vefat etti.

9- CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkında 1977 genelseçimleri öncesi Nazilli'de Seçim Yasası'na aykırı davrandığı iddiasıyla açılan duruşmaya başlandı.

10- Yayıncı İlhan Erdost'un ölümüne neden oldukları gerekçesiyleDir astsubay ile 5 er hakkında, 2 yıldan 30 yıla kadar değişen ağır hapis cezası istemiyle, Ankara Sıkıyönetim 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

11- Adana'da 6'sı öğretmen toplam 10 kişinin öldürülmesi ve çeşitli yasa dışı eylemlere katılma olaylarının sanığı olan biri komiser86 Dev - Yol üyesinin duruşmasına başlandı.

12- Dolandırıcılıktan sanık bankerlerle ilgili hazırlık soruşturmasıdosyası, istem üzerine İstanbul Sıkıyönetim Askerî Savcılığı'na gönderildi.

13- Taif'te 3. islam Ülkeleri Zirve Toplantısında Mekke Bildirisi'ninaçıklanmasından sonra bir konuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu,deklarasyonun önemini belirterek, «İslam ülkelerinde değişik politikalar izlenmektedir. Her ülke kendi ihtiyacına en uygun gördüğü,değişik hukukî ekonomik, sosyal ve siyasî sistemleri benimser. BizTürkiye olarak deklarasyonu bu şekilde anlıyoruz» dedi.

14- İslam Ülkeleri Zirve Toplantısında, İslam Zirvesi'ne dahilülkeler, İsrail'e ve İsrail'in Kudüs'ü başkent yapmasını kabul edenülkelere ekonomik boykot uygulamasını kararlaştırdı. Öte yandanMekke bildirisi de genel hatlarıyla kabul edildi ve yazım komitesinegönderildi.

Toplantıda ayrıca, İslam Kalkınma Bankası direktörlerinin önümüzdeki ay içinde toplanarak Kıbrıs Türk Federe Devleti'ne doğru-

dan yardım yapma kararı aldıkları basında yer alan haberlerde bildirildi.

15- Avrupa Konseyi Asamblesi Genel Kurulu'nda bir konuşmayapan Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı İsveç Dışişleri BakanıUlssten, «Avrupa Konseyi'nin itibarı kuruluşumuzdaki ilkeleri savunmakta göstereceğimiz titizliğe orantılı şekilde artacak veya azalacaktır. Kendi iç sorunlarımızı etkin ve içtenlikle ele alabildiğimiz sürece,dış dünyanın insan hakları konusundaki kararlarımıza saygı duymalarını bekleyebiliriz. Bu nedenle Türkiye sorununu ele alırken bu örgütün hangi temel ilkeler üzerine kurulduğunu unutmamalıyız. Bu ilkeler de kanun düzeni, insan haklan, temel hürriyetler ve parlamenterdemokrasidir» dedi.

16- Basında yer alan haberlere göre; Lefkoşa'da BM denetimindeki Ledra Palas Oteli'nde, toprak sorununun görüşülmesiyle toplumlararası görüşmelerin dördüncü turu tamamlandı.

17- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Washington'da 52 Amerikalırehineyi karşılama töreninde yaptığı konuşmada, «Bundan böyleülkelerini temsil etmekte olan Amerikalılara karşı düzenlenecek tedhiş hareketlerine süratle ve etkin şekilde karşılık verileceğini» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AA'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nın güneydoğusundaki Rzeszovv bölgesinin Voyvoda yöresinde bulunan 6 işletmeninsüresiz greve başladığı bildirildi.

19- UPI Ajansı'nın Milano çıkışlı haberine göre; İtalya'nın MilanoŞehrinde İsviçre Hava Yollan ve Turizm Bürosu'nda iki patlama oldu.

29 Ocak 1981

1- Başbakan Bülend Ulusu, Taif'teki 3. İslam Zirve Konferansı'ndan sonra Türk heyetine tahsis edilen özel bir uçakla saat 15.50'deAnkara'ya döndü. Esenboğa Havalanı'nda bir demeç veren BaşbakanUlusu, «Dürüst, ağırbaşlı, peşin hükümlerden ve ard düşüncelerdenuzak, herkese ve tüm ülkelere karşı dostluk hisleriyle dolu bir Türkiye, konferansta saygı ve takdir uyandırmıştır. İslam camiası, Türkiye'nin özelliklerini anlayışla karşılamaktadır» dedi.

2- Odalar Birliği İç Anadolu Bölgesi Başkanları Toplantısı'ndabir konuşma yapan Maliye Bakanı Kaya Erdem, «Yasalardaki düzenlemeler konusunda bazı küçük aksaklıkların tabii karşılanması gerektiğini, uygulama ile ilgili tereddütlerin aksaklıkların ve yanlış anlamaların kısa sürede giderilmesi için uygulama prensiplerinin tesbitınebaşlandığını» söyledi.

Ticaret Bakanı Kemal Cantürk ise konuşmasında, ekonomininişleyişi için gerekli olan güvenin sağlandığını belirterek, «Elimizdekivergi kanunları şüphesiz açıtındır. Toz duman ortalığı karıştıracaktır. Ama toz duman yatışınca gerçek görülecek, eğer hasar varsa onarılacaktır» dedi.

3- Banka faiz oranlarının 1 Temmuz 1980'de serbest bırakılmasından sonra bankaların mevduat hesaplarına uyguladıkları ortak faizoranlarına ilişkin Centilmenlik Anlaşması bozuldu ve yıllık faiz oranıyüzde 50'ye yükseldi.

4- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Federal Almanya'da yayımlanan «Suddeutsçhe Zeitung» gazetesinin, Atatürk'ün 100. doğum yıldönümünün kutlanması nedeniyle 3 Mart 1981 tarihinde «Türkiye1981» adıyla özel bir sayı çıkaraçağ» bildirildi.

Öte yandan Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde ise,Cumhuriyetin doğuşu sırasında Türkiye'de bulunan ve Mustafa

mal Atatürk'ün mücadelelerini yakından izleyen Alman bilim adamıTürkolog Prof. Dr. Gotthard Jaeschke'ın, uzun yıllar Atatürk ve Türkiye üzerine yaptığı araştırmalar sonucu bir araya getirdiği yüze yaKin eser ve belgeleri, Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Türkiye'ye armağan ettiği bildirildi.

5- Dünya Sağlık Teşkilâtı (WHO) Leon Bernard ödülü, Prof. Drİhsan Doğramacı'ya verildi.

6- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askerî Mahkemesi,kamu güvenliğini bozmak amacıyla suç işlemek için bir cemiyete üyeolmak ve çeşitli silahlı eylemlerde bulunmak suçlarından sanık MHPŞişli Gençlik Kolları Başkanı Yunus Meral ile Ferhat Tüysüz ve 9arkadaşına topam 265 yıl hapis cezası verdi.

7- Ege Ordu ve İzmir İli Sıkıyönetim Komutanlığı'na bağlı güvenlik kuvvetlerince yapılan seri operasyonlar sonunda yasadışı sol birörgütün 20 üyesi yakalandı.

Tasarruf sahiplerini dolandırdıkları iddiasıyla bir süre önce gözaltına alınan ve mahekemeye sevkedilen 11 bankerden 5'i tutuklandı.

8- Basında yer alan bir habere göre; Türkiye'nin özel borçlarının tutarı olan 3.2 milyar doların ödeme koşullarının yumuşatılmasıiçin 16 bankaya başvurusu olumlu karşılandı.

9- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, 3. İslamZirve Konferansından dönerken Yeşilköy Hava Limam'nda gazetecide yaptığı açıklamada, Filistin konusuyla ilgili kesin kararlar alınö|ğını belirterek, «Türkiye'nin İslam dünyasının davalarına bu kadaretkin şekilde sahip çıkması tüm İslam ülkelerince memnuniyetle karşılandı» dedi.

10- Avrupa Konseyi Genel Kurulu, Türkiye'ye yeni bir süre verilmesini, gelişmelerin yakından izlenmesini ve durumun Mayıs ayındayeniden gözden geçirilmesin: benimseyen Siyasî Komisyon tasarısınıkabul etti.

11- AP Ajansı'nın Taıf çıkışlı haberine göre; Taif'te yapılan 3.İslam Ülkeleri Zirve Konferansı'nın sonunda İsrail'e «Cihad» çağrısında bulunuldu, Afganistan'ın Sovyetler Birliği tarafından işgali kınandı ve Irak ile İran arasındaki savaşın sona ermesi için bir komitekurulacağı belirtildi.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Alekander Haig, «Sovyetler Birliği'nin uluslararası terörist örgütlere yardım ettiğini ve tedhiş olaylarının dünya çapında yayılmasında önemli bir rol oynadığını, Ronald Reagen yönetiminin bu tür tedhişçilikle mücadeleye büyük önem verdiğini» söyledi.

13- İspanya Başbakanı Adolfo Suom'in hükümet ve parti başkanlığından istifa ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AFP'nin Salt Lake City çıkışlı haberine göre; Utah Üniversitesi bilim adamları tarafından, alüminyum ve plastikten imal edilen yapay kalp yapıldı.

30 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan BülendUlusu ile Dışşileri Bakanı İlter Türkmen'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Millî GüvenMk Konseyi, 1981 Malî Yılı Bütçe Kanunu tasarısınıincelemeye başladı.

3- Millî Eğitim Bakanlığı, özel dersanelerle ilgili olarak yayınladığı genelgede, kurs açma ve öğretime başlama izninin Bakanlıkçaverileceğini duyurdu.

4- Bankalar arasındaki Centilmenlik Anlaşmasının bozulmasındansonra bankalar yeni faiz oranlarını açıklamaya başladılar. Konuylailgili olarak görüşlerini açıklayan Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, tüm bankaların faiz konusunda aynı düzeye gelmelerini «Olumlu» olarak niteledi ve bankaların «Kredi faizlerini yüzde 5 arttıracağını» söyledi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kocman yaptığı açıklamada,«Bu durumun sürekli olmayacağını, bugünkü fjaiz tırmanışlarının birplatformda duracağım» belirtti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Şaban Cavuşoğlu ise yaptığı açıklamada, «Esasen büyük bir durgunluk içindeki ekonomi, yeni faiz oranlan uygulamasıyla yeniden daha ağır durgunluğa itilmektedir.Bir yandan enflasyon hızımın yüzde 40 dolayında olduğu öne sürülenbir ekonomide, banka kredi faizlerinin yüzde 50'yi aşan noktalara getirilmesi izahı mümkün olmayan bir tutumdur» dedi.

5- Türk - İş'e bağlı Maden Federasyonu, 78 bini işyeri düzeyinde, no bini de işkolu düzeyinde olmak üzere toplam 190 bin civarında işçi adına Yüksek Hakem Kurulu'na başvurdu.

6- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Fethi Kardeş Ankara'da vefat etti.

7- AP Genel Başkanı Süleyman Demire! Edremit'te güneş battıktan sonra propaganda konuşması yaptığı iddiası ile Edremit As'iye Ceza Mahkemesi'nin hakkında açtığı dava ile ilgili olarak ifadeverdi.

MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve bu partinin Mardineski milletvekili Fehim Adak'ın, eroin kaçakçılığı davası hakkında Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararı Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca temyiz edildi.

Yasa dışı örgüt kurmak iddiasıyla haklarında dava açılıan TİPGenel Başkanı Behice Boran ile TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın içmgıyabî tutuklama kararı verildi.

CHP Ordu eski milletvekilleri Ertuğrul G una y ile Temel Ateş, Ankara Sıkıyönetim 3 Nolu Askerî Mahkemesi'nce, «Dev - Yol militanlarına destek olmak, örgütsel amaçla toplantılar yapmak» iddiasıylatutuklandılar.

DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar ile Demokrat Gazetesi Yazıİşleri Müdürü Hasan Basri Çıplak hakkında, devletin güvenlik güçlerini alenen tahkir ve tezyif etmek iddiasıyla dava açıldı.

8- Güvenlik güçlerince Hatay'da yapılan operasyonlarda sağ vesol örgüt militanı 49 kişi yakalandı. .Öte yandan son bir hafta içindegüvenlik kuvvetleri tarafından yurdun muhtelif yerlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda 7'si silahlı gasp ve soygun, 25'i öldürme olayısanığı, 11M cezaevi firarisi olmak üzere 607 kişi yakalandı, 925 ateşlisilah ele geçirildi.

9- Santral Holding operasyonuyla ilgili olarak gözaltına alınandört kişi, serbest bırakıldı.

10- Basında yer alan bir haberde; Yunanistan'ın AET'ye katılması dolayısıyla geçen hafta Brüksel'de başlayan uyum görüşmelerimdeTürk Hükümeti'nin, AET'nin Türkiye'den satın aldığı tarım maddelerinde «Yeni kısıtlayıcı koşullar koymayacağına dair güvence verilme-.sini» istediği bildirildi

11- KTFD, Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Raift Denktaş,Başbakan Mustafa Çağatay ile arasındaki anlaşmazlık nedeniyle partisinden istifa etti.

12- ABD Başkanı Ronald Reag-an'ın ilk resmi basın toplantısındaSovyet liderlerini, güçlerini arttırmak için her türlü suçu işlemeye, yalan söyleyip hile yapmaya hazır «Ahlaksız» kişiler olmakla suçladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- REUTİR Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; Başbakanlık'tan istifa ecfen Adolfo Suarez'in yerine, Başbakan Yardımcısı Leopoldo Calve Stelo aday gösterildi.

31 Ocak 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, saat 11.40'da TRTGenel Müdürü emekli Tümgeneral Macit Akman, Basın Yayrn GenelMüdürü emekli Tümgeneral Necati Özkaner, Anadolu Ajansı GenelMüdürü emekli Tuğgeneral Cevdet Tanyeli'yi kabul ederek bir süre görüştü- Orgeneral Kenan Evren görüşmeden önce yaptığı konuşmada,«Basınımızın bizde özel bir yeri vardır. Basınla ilgili ve tüm Türk vedünya kamuoyuna hizmetler vermiş, TRT, Anadolu Ajansı ve BasınYayın Genel Müdürlerini tebrik etmek için kabul ettim. Bu üç kuruluşun çok tarafsız bir yönetim altında bulunmaları gereğince asker arkadaşlarımı bu göreve almayı uygun bulduk, özel sektörden alamaz mıydık? Şimdilik böyle olmasında yarar vardır. Muvaffak olacaklarınainanıyor, başarılar diliyorum» dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi İdarî Komisyonu'noa hazırlanıp Konsey'e sunulan kamu yönetiminin yeniden düzenlenmesi (Reorganizasyon) başlıklı bir raporda, «Başbakanlığın doğru karar alabilmesi veicrayı takip edebilmesi için bir 'Başbakanlık Karargahı' kurulması»istendi.

3- Maliye Bakanlığı, Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan değişikliklerden, doğabilecek tereddütleri önlemek amacıyla Gelir Vergisi Genel Tebliği yayınlandı.

4- Siyasî Partilere kayyum olarak atanan merkez valilerinin, valilik ile kayyumluk arasında bir seçim yapmaları istendi.

5- Türkiye Tekstil Sanayicileri İşverenler Sendikası Yönetim veYürütme Komitesi Başkanlığı'na Halit Narin seçildi.

6- Economist Dergisi'ne bir demeç veren iş adamı Rahmi Koç,1981 yılının satıcıların yılı olacağını belirterek, «Tam kapasite ile üretime geçtik. Enerji var ,döviz var, fakat Türk lirası ve pazar yok» dedi.

7- Aralarında Haydarpaşa Askerî Hastanesi doktorlarından Yüzbaşı Çetin Özeralp ile İNŞA fabrikası Genel Müdürü Mesut Öz'ünde bulunduğu 8 kişinin öldürülmesi, 6 kişinin de yaralanması ile çeşitli soygun ve saldırı olaylarının sanığı Türkiye Halk Kurtuluş Partisi

Cephecisi Savaşçıları adlı yasa dışı sol örgüt militanı 40 kişi çeşitlioperasyonlar sonucu İstanbul'da ele geçirildi.

Etlik - Ayvalık - Keçiören - Aktepe obalarım oluşturdukları gerekce'siyle 17 sağcı hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı AskerîSavcılığı'nca sürdürüien soruşturma sonuçlandı ve 3 Nolu AskerîMahkemesi'na'e dava açıldı.

Tekirdağ'da işçilik yapan Urfa'lı 9 kişi, Apocu örgütü içinde çeşitli suçlar işledikleri gerekçesiyle yakalanıp, Urfa'ya gönderildi.

8- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; ABD'deki yeni yönetimin Sovyetler Birliği'ne yönelttiği eleştirileri yanıtlayan Sovyet resmî haber ajansı TASS, ABD Başkanı Reagan'ı, Sovyetler Birliği'nden 'Yakışıksız' biçimde söz etmek ve Sovyetler Birliği'nin uluslararası politikasının niteliğini, amaçlarını çarpıtmakla suçladı.

9- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Polonya'da hükümet ileDayanışma Sendikası orasında sürdürülen görüşmeler, 2 günlük haftatatili ve haftadn 40 saatlik çalışma süresinin ilke olarak kabul- edilmesiyle sonuçla di. Ancak ülkenin içinde bulunduğu güç ekonomik koşullar nedeniyle işçilerin ayda bir kez Cumartesi günü 6 saat çalışacakları belirtildi.