12.1.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1982

1 Ocak 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi son 1 yıl içinde 143 kanun teklif vetasarısını görüşerek kesinleştirdi. Danışma Meclisi ise kuruluşundanbu yana geçen iki aylık dönemde 9 kanun tasarısı ve teklifini görüşerek kabul etti.

2- Devlet Bakanı ve 100. yıl Kutlama Komitesi Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Özgüneş, Ankara'da basına yaptığı açıklamada,Atatürk'ün doğumunun 100. yılında, cumhuriyetin sembolü olacak«Atatürk Kültür Merkezi»nin yapımı için 1981 yılındaki bağışların, toplam 480 milyon 820 bin 129 liraya ulaştığını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, TercümanGazetesi'ne verdiği demeçte, «Ekonomik sistemde önemli bir değişiklikihtiyacı yoktur. Biz oldukça prensipler değişmez.» dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal GünaydınGazetesi'ne verdiği demeçte ise, ihracatta 1981 yılında 4 milyar dolarhedefinin aşıldığını belirterek, «1982'de ihracatımızı daha da artırarak 6 milyar doların üzerine çıkmayı milli bir hedef olarak alacağız.»dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, MilliyetGazetesi'nde yayınlanan «Kül Olan Milyarlar» dizisi ile ilgili olarak yine aynı gazeteye yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda programlananyatırım projelerinin bir bölümünün «politik amaçlarla başlatılmış olabileceğine» işaret ederek, «Bu işin içine mutlaka siyaset girmiştir.»dedi.

6- Maliye Bakanı Kaya Erdem, Milli Güvenlik Konseyi'nce kabuledilen ve çeşitli vergi yasalarında yapılan değişikliklerle ilgili olarakyaptığı açıklamada, asgari peşin vergi miktarının ticari kazanç sahipleri için 50 bin liradan 30 bin liraya indirildiğini, serbest meslek erbabının eskiden olduğu gibi en az 50 bin lira «peşin ödemede» bulunacaklarını söyledi.

7- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. OrhanAldıkaçtı, Türk Haberler Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Komisyonolarak ter türlü tartışmanın dışında kalma kararı aldıklarını» belirterek,«Anayasanın hazırlanmasıyla ilgili süre konusunda şimdiden birşeysöylemenin mümkün olmadığını» söyledi ve «Biz mümkün olduğu kadar temel hak ve hürriyetlerle bağdaşabilen bütün görüşlere anayasada yer vermeye çalışacağız.» dedi.

8- Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, yazarı belli olmayan yazılardan dolayı yazı işleri müdürlerine hapis cezası verilebileceğini hükmebağladı.

9- Kültür Bakanlığı ve bakanlığa bağlı kuruluşlar kadroları ilebirlikte Resmi Gazete'nin 10 Aralık perşembe günkü sayısında yayınlanan karara göre, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'na devredildi. Turizmve Tanıtma Bakanlığı'nın adı da «Kültür ve Turizm Bakanlığı» olarakdeğiştirildi.

10- Ticaret Bakanlığı ve Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre,1981 kasım ayında 552 milyon dolar olarak gerçekleştirilen ihracat,şimdiye kadar gerçekleştirilen en yüksek aylık ihracat oldu.

11- Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve Anadolu Ajansı'nın görev veyetkileri bugünden itibaren Başbakanlığa devredildi.

12- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacıİstanbul'a giderek Yüksek Öğretim Kanunu'na işlerlik kazandırmak,uygulamayı pratik hale getirmek amacıyla çeşitli üniversitelerin yönetioi ve temsilcileriyle görüşmeler yaptı. Görüşmelerden önce basınaaçıklamada bulunan Doğramacı, «Yüksek Öğretim Kanunu'nda rotasyon diye bir uygulamadan söz edilmediğini» söyledi.

13- Hazine Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgilere göre; yurt dışında faaliyet gösteren Türk müteahhitlik, firmalarının 6 Orta Doğuülkesinde bugüne kadar aldıkları ihalelerin tutarı 9 milyar 42 milyondolar düzeyine ulaştı.

14- İstanbul'da bir ilkokul öğrencisi olan 10 yaşındaki AyşegülDoğruol, TRT kurumunca düzenlenen öykü yarışmasında birinci olduktan sonra, Avrupa Yayın Birliği tarafından açılan yarışmada üçüncülüğü kazandı.

15- Türkiye, 1982 yılı için Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu'na(UNICEF) 25 milyon TL. taahhüt ederek, bu kuruluşa katkısını bir önceki yıla göre yüzde 44.5 artırdı.

16-8. Kolordu ve Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis illeri Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde bir kişi ideolojik amaçla taammuden adam öldürmek ve silah bulundurmak suçlarından idama mahkum edildi. Balıkesir'de THKP- C militanı yedi kişi i!e örgütünmerkez komitesi üyesi 11 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

17- Ankara içi ve çevresinde 1981 yılında meydana gelen sekiz bin 319 kazada, 325 kişi hayatını kaybetti ve 451 milyon 492 bin liralık maddi hasar oldu.

18- ABD'nin siyasi dergisi «Time» son sayısında «Türkiye: Kapalıbir ekonominin açılması» başlığı ile 16 sayfalık bir özel ilave yayınladı.

19- Altının onsu, 1982 yılına 400 dolarlık fiyatla girdi.

20- KTFD 1982 mali yılı bütçe kanunu tasarısı 10 milyar 917 milyon656 bin 581 lira ile bağlanarak Kıbrıs Türk Federe Meclisi'ne sunuldu.

21- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Amerikan ABC televizyonunca da doğrulanan ve Milliyet'te yayınlanan «ABD'ye giren suikast timindeki sahte kimlikli Ali Şefik ile Roma'da Ağca'nın yanındakiteröristin aynı kişi olduğu» iddiası üzerine İtalyan polisi ve savcılığıyeniden harekete geçti.

22- Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'ne seçilen Perulu diplomat Perez de Cuellar, yeni görevine resmen başladı.

23- Paris'te yayınlanan «Arab Oil and Gas Bulletin»de yayınlananhaberde, 1981 yılında, geçmiş yıla oranla OPEC teşkilatını oluşturan13 ülke satışlarında yüzde 16.4 düşüş kaydedildiği açıklandı.

24- Dayanışma Sendikası'nın Varşova liderlerinden Zbigniev Bujak'ın yayınladığı gizli bir bildiri ile, Polonya ordusu ve polisine seslenerek kendi halkına karşı silah kullanmaktan kaçınmalarını ve şimdikiaskeri yönetime karşı ayaklanma çağrısı yaptı. Polonya hükümeti iseordu ve polisten son günlerde yoğunlaşan kışkırtmalara kapılmamalarını istedi.

Öte yandan Papa 2. Jean Paul, Vatikan'da Polonya'deki sıkıyönetimin sona ermesi dileğiyle bir ayin düzenledi ve ayin sırasında yaptığıkonuşmada, Dayanışma Sendikası'nı «Adalet ve barış» örgütü olarakniteleyerek bu sendikanın tüm faaliyetlerini desteklediğini yineledi.

25- UPI'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı RonaldReagan yayınladığı yeni yıl mesajında, Polonya ve Afganistan'da yeniden özgürlük ve huzur ortamının sağlanması için Amerika'nın elindengelen çabayı harcayacağını ve çalışacağını belirterek, «Sovyetler Birliği'ne detayını açıklamadığı Avrupa'daki orta menzilli nükleer füzelerin geri çekilmesini düzenleyen bir plan sunduğunu» söyledi.

26- Polonya Devlet Başkanı Henryk Jablonski yayınladığı yeniyıl mesajında, tüm ulusu birlik ve beraberliğe çağırarak, «Bu birlik veberaberliğe ulaşmada kilisenin ve bağımsız sendikaların çeşitli görüşlerinin yer alabileceğini» söyledi.

2 Ocak 1982

1- Suriye'den ülkesine dönerken İstanbul'a uğrayan İran DışişleriBakanı Dr. Ali Ekber Velayeti, Yeşilköy Havaalanında bulunan DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ile görüştü. Özal görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, «İran'ın büyük ölçüde gıda sorunu vardır. Onlara gıda maddesi ihracatı yapabileceğimizi, karşılığındapetrol alabileceğimizi, bu suretle ekonomilerine'yardım edebileceğimizi söyledim. Ayrıca bazı tavsiyelerimiz olabileceğini bildirdim.» dedi.

2- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. OrhanAldıkaçtı imzasıyla üniversite ve öteki yüksek öğretim kurumlarınagönderilen bir anket formunda, anayasada yer alması istenen kurumve organlar hakkında ayrıntılı görüş istendi.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, geçtiğimiz 1981 yılının son haftasında 4 gün içindetoplam 50 işyerindeki toplu sözleşmeleri yeniden yürürlüğe koyduklarınısöyledi.

4- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; DışişleriBakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün, «Yunanlılarınyarattığı havayı NATO'ya ve diğer dost ülkelere bildirdik. Durumu izliyoruz ve değerlendiriyoruz.» dedi.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Atilla Sav, Ulusal Basın Ajansı'na verdiği demeçte, «Bağımsız yargı olmadıkça adaletten bahsedemeyiz.» dedi.

6- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar bir açıklamasında, «24 ocak kararları ile bütün dengeleri bozulmuş, sosyal çalkantılarla dolu ve kaos içindeki Türkiye ekonomisine doğru teşhis konulduğunu» belirterek, 1982 yılında bazı işletmelerin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceklerini söyledi ve «Devlet bu tür işletmeleri yüzüstü bırakıp (ne olursa olsunlar) dememelidir.» dedi.

7- Çay-Kur 1982 yılı üretim programı çerçevesinde, çay fiyatlarına yüzde 30 zam yaptı.

8- Cumhuriyet Gazetesi'nde «Ücretler Maaşlar Ne Oldu?» başlıklı yazı dizisinin birinci bölümü yayınlandı.

9- Özel sektöre mensup kuruluşlarca çıkarılacak tahvillerin miktar, faiz ve satış koşullarını düzenleyen tebliğde yapılan bir değişiklikle,özel sektöre mensup kuruluşların itfa vadesi sonuna kadar sabit vedeğişken faizli olmak üzere iki çeşit tahvil ihracat edebilmelerini öngören tebliğ yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Milliyet Gazetesi'nde, Mete Akyol ile Güngör Gönültaş tarafından, Federal Almanya'nın Tegel cezaevinde Türk mahkumlarla yaptıkları röportaj yayınlandı.

11- Bağ-Kur sigortalılarının ödemek zorunda bulundukları primlerin hesaplanması, ödenmesi ve tahsili usulleri Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle yeni esaslara bağlandı.

12- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Washington'da Tercüman Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, Türk - Amerikan ilişkilerinin halen en yüksek seviyede olduğunu ve bu ilişkileregölge düşürecek hiçbir menfi unsurun bulunmadığını belirterek, «Reagan yönetimi, Türkiye'yi batı dünyasının savunmasında, hayati görevleri üstlenmiş bir ülke olarak görmektedir.» dedi

13- UNESCO tarafından yayınlanan, «Çağdaş Bir Devletin Kurucusu Atatürk» adlı kitapla ilgili olarak, İngiliz Financial Times Gazetesi, kitabı ve Atatürk'ü övücü bir tanıtma yazısı yayınladı.

14- Akajans'ın bir haberine göre; Yunanistan'ın antlaşmalara aykırı olarak silahlandırdığı Ege adalarında son bir aydan bu yana en azüç misline çıkardığı silah gücüne ilaveten, deniz ve karadaki mayınalanlarını da genişlettiği saptandı.

15- Basında yer alan haberlere göre; Papa Jean Paul, ilk kez,«Polonya'da sıkıyönetimin kaldırılmasını, tutukluların serbest bırakılmasını» istedi ve «İşçilerin sendikalaşma hakkına sahip olduklarını»vurgulayarak, «Dayanışma sendikası'nı desteklediğini» açıkladı.

16- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'da Enver Sedat'ın ölümünden sonra Devlet Başkanlığı ile Başbakanlığı birlikteyürüten Hüsnü Mübarek, Başbakan Yardımcısı Fuat Muhiddin'i yenihükümeti kurmakla görevlendirdi.

17- UPI'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail Savunma BakanıAriel Sharon, askeri bölge komutanlarını değiştirdi, «İşgal altındakibölgeler askeri koordinatörlüğü» makamını feshederek, Batı Şeriaile Gazze şeridi için iki ayrı sivil koordinatör atadı- Öte yandan, 15 yıldan beri Doğu Kudüs'ü elinde bulunduran İsrail hükümeti ilk kez bubölgede bulunan 3 Arap sendika liderini gözaltına aldı.

18- AP Ajansı'nın Windsor çıkışlı haberine göre; Kanada DışişleriBakanı Mark Macguigan, Sovyetler Birliği'ne karşı yaptırımlar uygulayabileceklerini açıkladı.

19- Türk Haber Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; FKÖ lideri Yaser Arafat, FKÖ'nün İsrail işgali altındaki topraklarında ilk kezeyleme girişmesinin 18. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada,«Orta Doğu için varılacak herhangi bir barış anlaşmasında mutlaka,başkenti Kudüs olacak bir Filistin devleti kurulması maddesi bulunmalıdır.» dedi.

20- UPI'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ın Assameyaletinde son iki günde göçmen akınını protesto eden gruplarla polis arasında çıkan çatışmalarda 10 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

21- AP Ajansı'nın yayınladığı bir haberde, Gana'da 31 aralık günüaskeri darbe ile devrilen Devlet Başkanı Hilla Liman'ın başkanlığındakipartinin üç yetkilisinin tutuklandığı bildirildi.

22- Anadolu Ajansı'nın Şam çıkışlı haberine göre; resmi bir gezinedeniyle gittiği Şam'da bir basın toplantısı düzenleyen İran DışişleriBakanı Ali Ekber Velayeti, «Ülkesinin nihai, zaferi kazanıncaya kadarIrak ile savaşmaya devam edeceğini» söyledi.

23- İtalya'da Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılan Amerikalı General Dozier'in bulunmasına yardımcı olacaklara verilmek üzere 1 milyon800 bin dolarlık bir fon kuruldu.

3 Ocak 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, TV'nin renkli yayına 1984 yılındanönce geçemeyeceğini açıkladı.

2- Danışma Meclisi Basın, Yayın ve Haberleşme Yönetmeliği'nde,basın mensuplarının üye refakatinde de olsa kulise giremeyeceklerinibildirdi.

3- Danışma Meclisi Bütçe-Plan Komisyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı bütçelerini görüştü. Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinde 4 milyarlık artış öngörülürken, Adalet Bakanlığıbütçesinde 1 milyar 500 milyon liralık ek yapıldı. Ancak, 1 trilyon 815milyar liralık bütçe sınırının aşılmaması için bazı hizmet karşılıklarındaazaltmaya gidildi.

4- Sosyal Güvenik Bakanı Sadık Şide, ANKA Ajansı'na yaptığıaçıklamada, işçi- memur ayırımına da kesin çözüm getiren 657 sayılıDevlet Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören kanun tasarısınınMilli Güvenlik Konseyi'ne sunulduğunu belirterek, «Her konuda olduğu gibi bu konuda da hükümetimiz müktesep hak ilkelerine saygı göstermiştir. Tasarı kanunlaştığında halen çalışanlar işçi ya da memurolma konusundaki kararlarını kendileri vereceklerdir.» dedi.

5- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, Cumhuriyetmuhabirinin «Yeni Anayasa bu yıl eylül ayına yetişebilir mi?» şeklindeki sorusunu, «Bu hususta hiçbir fikrim yok. Anayasa Komisyonu'nda,benim gibi bazı üyeler biran evvel görevimizin başına üniversiteyedönmek istiyoruz. Ne kadar sürer bilmiyorum.» şeklinde yanıtladı.

6- Devlet Personel Dairesi, 657 sayılı Devlet Personel Yasası'ndadeğişiklikte, memurların yan ödeme dışındaki sosyal ödentilerinin maaşla birleştirilmesi önerisinde bulundu.

7- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı,İstanbul'da basına yaptığı açıklamada, «Kimsenin kuşkuya kapılmasına yer yok. Üniversitelerde tensikata gidilmeyecektir.» dedi.

8- Diyanet İşleri Başkanlığı'nca gerçekleştirilen araştırma sonucunda bütün yurttaki cami sayısının 47 bin 645 olduğu, her yıl yaptırılıp ibadete açılan cami sayısının 490 olduğu saptandı.

9- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nca hazırlananbir raporda, «Sosyal Sigortalar Kurumu Mali bünyesi ekonomi ilim veesaslarına dayanan, sağlam karar ve gerçekçi uygulamalarla düzeltilmedikçe yapılacak ycsa değişikliklerinin hiçbir önemi olmayacaktır.»denildi.

10- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; 1973 yılında yurdumuzda 8 bin 135 lira olan milli gelir, 1981 yılında 161 binliraya ulaştı.

11- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; «1982 ekonomik programı»nın ana hatlarının belli olduğu ve sanayide büyümehızının yüzde 6'ya düşürüldüğü bildirildi.

12- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, «Yurt dışındaçalışan işçilerin sorunları» ile ilgili çalışmalar tamamlandı.

13- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Ermeniterör örgütlerinin bugüne kadar Türkiye ve Dünya ülkelerini hedef alantoplam 106 saldırı gerçekleştirdikleri saptandı, bu saldırılardan bugünekadar yalnızca beşinin failleri yakalandı.

14- TPAO ile yabancı ortakları tarafından İskenderun Körfezi'ndeyapılmakta olan petrol arama çalışmaları sonuçlandı ve açılan ikincikuyudan petrol çıkmaması üzerine sondajlara ara verildi.

15- Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravda gazetesiyorumunda, Ronald Reagan yönetiminin 3 haftadan beri sıkıyönetim

uygulanan Polonya'ya ekonomik ambargo uygulayarak içişlerine karışmakla suçladı ve «Zaten Polonya'deki karşı devrimci güçleri destekleyen ABD uzun süredir bu ülkenin içişlerine karışmaktaydı.» dedi.

16- Varşova radyosu, «Dayanışma Sendikasının 9 fabrika liderinin para ve yedi yıla dek hapis cezalarına mahkum olduklarını açıkladı. Bu arada, Ulusal Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı AlbayZdizislaw Malina'nın da bir açıklamasını yayınlayan Varşova radyosu,«Normal koşullar altında etken bir şekilde görevlerini yerine getiren,ancak sıkıyönetim altında istenen ölçüde başarı gösteremeyen 90 idarigörevlinin azledildiğini» bildirdi.

17- İngiltere'de yayınlanan «Sunday Times» gazetesi, PolonyaBaşbakan Yardımcısı Rakovvski'nin oğlu Artur Rakowski'nin 4 ay öncegitmiş olduğu Federal Almanya'dan siyasal sığınma hakkı istediğiniduyurdu.

18- Polonya'da askeri yönetim, ülke ekonomisini içinde bulunduğu darboğazdan çıkarmak amacıyla aldığı önlemler çerçevesindePolonya parası Zlotinin değerini düşürdü.

19- İtalya'da Kızıl Tugaylar örgütünce kaçırılan ABD'IF GenerulJames Dozier ile ilgili bilgi vereceklere 2 milyon dolar ödül verileceğiyabancı ajanslar tarafından bildirildi. Öte yandan, Kızıl Tugaylar tarafından, bir cezaevinin duvarı bombayla uçurularak 4 kadın teröristkaçırıldı.

20- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal, İsrail'in Filistinlileri tanıması halinde bu ülkeyi tanıyabileceklerini söyledi.

21- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre;; kuzey Lübnan'da bulunan Irak'a ait bir petrol rafinerisinin roket ateşine tutulmasısonucu, rafineride yangın çıktığı bildirildi.

22- Yunan Genelkurmay Başkanı General Agamemnon Gratsios'ungeçtiğimiz cumartesi günü Başbakan ve Savunma Bakanı AndreasPapandreu'ya istifasını sunduğu Anadolu Ajansı'nın Atina çıkışlı haberinde bildirildi.

23- Batı Afrika ülkelerinden Gana'da 4 gün önce gerçekleştirilen askerî darbeden sonra anayasanın askıya alındığı, parlamentonunfesfedildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

4 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in 11 Ocak'ta başlayacak olan Bulgaristan - Romanya - Yugoslavya'ya resmî ziyaret programları, daha sonra saptanacak bir tarihe ertelendi.

2- Vergi yasalarında değişiklik öngören tasarı, Millî GüvenlikKonseyi'nde kabul edildi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Polonya ve Sovyetler Birliği'ne yaptırım uygulama konusundaki kararı hakkında «Şimdilik bir açıklama yapmayacağını» söyledi ve «ABD yönetimi, bu konudaki görüşlerini .ve almayıplânladığı tedbirleri,.önceden bize resmen bildirmiştir. Bilindiği gibi,AET halen bu sorunu görüşüyor. 11 Ocak'ta NATO Konseyi'nde deortak bir değerlendirme yapılacaktır. Bunlar yapılmadan evvel Türkiye'nin tutumu hakkında bir şey söylemekte yarar görmüyorum.» dedi.

4- Danışma Meclisi'nde, organ nakliyle ilgili kanuna bir fıkraeklenmesini öngören tasarı görüşülerek kabul edildi.

5- Askerî Yargıtay'da yapılan kanun değişikliği ile kurulan 5.Daire'ye atanacak 24 üye aday seçimle belirlendi.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Gölhan, 6 müsteşar yardımcısı ile emeklilik hakkından yararlanabilecek konumdaki bu bakanlığa bağlı tümgenel müdürler, erken emeklilik için başvuruda bulundular.

7- Tasarruf sahiplerinin paralarını değerlendirme amacıyla «Kara iştiraklı tahvillerin» çıkartılmasını öngören bir kararname hazırlandı.

8- Merkezleri İstanbul'da bulunan 7 bankerlik kuruluşu 2 ocakcumartesi gününden geçerli olmak üzere günlük «bileşik faiz» uygulamasını başlattılar.

9- Balıkesir Barosu tarafımdan yapılan açıklamada, «Türk anayasasını modern hukukun tüm kurumlarına ve önerilerine açık tutmanın zorunlu olduğu» bildirildi.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; YüksekHakem Kurulu, bugüne kadar yenilediği toplu iş sözleşmelerindegünlük 65 lira olarak saptadığı yemek ücretinin 1982 yılı içinde 90liraya çıkarılmasını kararlaştırdı.

11- Ulusal Basın Ajansı'nın haberine göre; Türk - İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, «İşçi - memur ayırımı sorunu ile ilgili kanun tasarısı hazırlanırken, Türk - İş'in görüşünün alınmadığını» söyledi.

12- Hak - İş Genel Başkanı Necati Çelik, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, 1981'de ülkemizde 3 milyon işsiz bulunduğunu belirterek, istihdamı artırmak için yatırımların hazırlandırılması gerektiğini söyledi.

13- Türk Bilim Adamı Profesör Nejat Veziroğlu'na Çin Halk Cumhuriyeti «Şeref Profesörlüğü» unvanı verildi.

14- Paşabahçe Şişe Çam Fabrikalarının ürettiği pencere camıfiyatlarına yüzde 15 oranında zam yapıldı.

15- 123'ü hakkında idam istenen yaklaşık 800 sanıklı Artvin DevYol davasında sanıkların sorgulanmalarına başlandı.

16- Anadolu Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; YunanistanDışişleri Bakanı Yuannis Haralambopulos, Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu'nun Türkiye ile ilgili saldırgan emelleri olmadığınısöyledi.

17-Basında yer alan bir habere göre; Polonya'nın Türkiye'ye olanborcunun 100 milyon doları aşması üzerine, Türkiye bu ülkeye ihracatını bir süre durdurdu.

18- Fransız Dış Ticaret Merkezi (MOÇİ) tarafından yapılan birincelemenin sonuçlarına göre; Türkiye dünyadaki yatırım ve ticarîilişkiler açısından riski en az olan 7 ülke arasında yer aldı.

19- Federal Almanya'nın eski başbakanlarından Willy Brandt, Kıbve Rum toplumlarına çağrıda bulunarak, «Sorunun tek uygun çöümü olan toplumlararası görüşmelere gereken önemi vermelerini istedi.

20- Basında yer alan bir habere göre, millileştirmelerden sonra Fransa'da kredilerin yüzde 85'i devlet kontrolüne geçti.

21- UPI'nın New York çıkışlı haberine göre; özel bir kuruluş olan «Özgürlük Derneğince yayınlanan bir araştırma raporunda, 62 ülkede yaşayan 2 milyar 40 milyon kişinin özgürlüklerinden yoksun olduğu öne sürüldü.

22- Polonya'da 13 aralıkta ilân edilen sıkıyönetimden bu yanailk kez ülkenin tüm sanayi kurumlarında işçilerin işbaşı yaptıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından atanan yeniBaşbakan Fuat Muhiddin'in kurduğu 33 kişilik yeni kabine Mübarektarafından onaylandı.

24- İsrail resmî çevrelerinin Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı PrensSuud el Faysal tarafından ifade edilen son öneriyi reddettikleri yabancı basın organları tarafından bildirildi.

25- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'nin kuzey eyaletlerini etkisi altına alan kar fırtınası ve soğuk dalgası, yeniyıl tatili boyunca en az 25 kişinin ölümüne neden oldu.

26- AP Ajansı'nın Rodos çıkışlı haberine göre; Mersin'de gazetecilik yaptıklarını söyleyen iki kişi bir tekne ile çıktıkları Rodos'taYunan polis makamlarından siyasal sığınma isteminde bulundu.

27- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El SalvadorKatolik Kilisesi Başkanı Arturo Rivera Damas, 1981 yılının ilk 11 ayındaülkede siyasal şiddet olaylarında 11.723 kişinin öldüğünü bildirdi.

5 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Kenan Evren, Çin Halk Cumhuriyeti AnkaraBüyükelçisi Zhou Jue ile İsveç'in Ankara Büyükelçisi Rune Nystrom'uayrı ayrı kabul etti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut özal, Adana'da çeşitli meslek grupları temsilcilerinin katıldıkları bir toplantıda,sorunları ve dilekleri dinledikten sonra yaptığı konuşmada, 1982 yılı-.nın bir önceki yıla oranla daha iyi bir yıl olacağını söyledi ve «Komünist blokta açlık vardır. Polonya'sında, Romanya'sında, Çekoslovakya'sında, Rusya'sında.. Gelişmiş, sanayileşmiş Batı'Iı ülkelerde hatifABD'de işsizlik had safhadadır. 3. Dünya ülkeleri sıkıntılar içindedir.Bizim durumumuz çok iyidir.» dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, MilliyetGazetesi'ne, erken emeklilik konusuna ilişkin verdiği demeçte de, «Kazanç ne kadar artarsa, riski de o kadar artar. Bunun için, emekliikramiyesi alanların tedbirli olması gerekir. Bunların, paralarıyla devlet tahvili almalarını ya da mevduat olarak yatırmalarını tavsiye ederim. Emekli olacaklar paranın emniyetini sağlamalı ve bu yollara başvurmalıdır.» dedi.

4- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, 22 Ocak'ta Marsilya'da Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen'e silahlı saldırı suçundanyargılanacak Ermeni terörist Kilimciyan'm duruşmasına Türkiye'ninilk defa müdahil olarak katılacağını belirtti ve bu maksatla bir Fransız avukatla sözleşme imzalandığını söyledi.

Menteş, Ankara'da basına yaptığı açıklamada ise, «Ceza oranları artırılması öngörülen kanun maddeleri ile ilgili olarak hazırlanan tasarının Danışma Meclisi'ne sunulduğunu ve ilgili komisyondagörüşülmesine başlandığını» bildirdi.

5- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Resmî Gazete'de yayınlanan 1982 ithalat rejimininesaslarını açıkladı. Cantürk, 1982 yılında 10 milyar dolarlık ithalatyapılmasının öngörüldüğünü belirterek, «1982 yılı ithalat rejimimiz, evvelemirde bu ithalatı gerçekleştirecek bir çerçevede, ithalat formalitelerini azaltıcı bir zinhiyet içinde ve ithalatımızın giderek daha liberal şartlarda gerçekleşmesi prensibi dahilinde hazırlanmıştır.»dedi.

6- Danışma Meclisi birleşiminde, ikili uluslararası sözleşmeninonaylanmasına dair yasa tasarısı görüşülerek kabul edildi. TRTyayınlarının da ele alındığı birleşimde, Merkez üyesi Hikmet Altuğ,«TRT'nin bu yayın programı ile bir yere varmanın mümkün olmadığını»söyledi.

7- Danışma Meclisi Bütçe - Plan Komisyonu memur maaşları katsayısını hükümetin teklifi doğrultusunda 30 olarak benimsedi.

8- THA'nın bir haberine göre; Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Naci Ünver, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun 2000 yılına kadartüm faaliyetlerinin planlanacağı bir master planının hazırlandığınısöyledi.

9- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) BaşkanıHalit Narin, KiT'ler konusunda yaptığı açıklamada, «KİT sorunununhalledilmesinin birçok sorunu da çözebileceğini» belirterek, «KİT'lerkonusunda şu an yapılacak en olumlu iş, KİT'lerin anonim şirket haline getirilmesi ve halka satılarak tcsfiye edilmesidir.» dedi.

10- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur, basınaverdiği demeçte, «Batan batsın kalan kalsın gibi katı tutumlar devamederse, 1982 yılı 1981 yılını aratacaktır.» dedi.

11- Televizyon Dairesi Başkanı Nedim Tekin ile yardımcısı Teoman Ertan 20 yıllık çalışma sürelerini doldurarak emekliliklerini istediler.

12- Türk Philips A.Ş. personelinin katkılarıyla fabrika bahçesindeYaptırılan «Atatürk büstü» törenle açıldı.

13- Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür İşleri Müsteşarlığı Millîpolklor Araştırma Dairesi Başkanlığı'nm düzenlediği «Türk oyalarındanörnekler» sergisi Ankara'da açıldı.

14- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na, Adana petrol bölgesi-'nin güneyinde ve Akdeniz'de Türk kara suları dışında kalan dört sahaile Hatay petrol bölgesinin güneyinde ve Akdeniz'de Türk karasularıdışında kalan bir bölgede petrol arama ruhsatı verildi.

15- 1981 yılında zeytinyağı ihracatında 59 milyon dolar gelir eldeedildiği İzmir İhracatçı Birlikleri tarafından bildirildi.

16- Bankalardaki vadeli tasarrufların düzeyi 540.6 milyar lirayayükseldi.

17- İstanbul'un 6 bankeri yeni sermaye piyasası yasasına göre«Çober» oldu.

18- Flistin devriminin 17'nci yıldönümü nedeniyle FKÖ temsilciliğitarafından Ankara'da törenler düzenlendi

19- Basında yer alan haberlere göre; münfesih MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada eğitimcilik yapmakla suçlanan sanıkların sorgulan sürdürüldü. Duruşmanın sabahki bölümünde sorguları yapılan dört sanık, bu suçlamaları kabul etmediler.

20- Akajans'ın bir haberine göre; Ankara'da 1981 yılı içerisinde48 ölümlü olayın 61 sanığı ile 393 yaralama olayının 421 sanığınında aralarında bulunduğu yasadışı örgüt üyesi 3 bin 740 kişi yakalandı.

21- İzmir, Antalya, Gaziantep ve Bolu illerinde 1976 yılında?)bu yana birçok eylem gerçekleştiren ve 14'ü hakkında idam istenen43 sanıklı THKP-C eylem birliği militanlarının yargılanmalarına, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nceMetris Askerî Cezaevi'nde başlandı.

22- Tahsilatın hızlandırılması hakkında kanuna eklenen yeni maddeler ile Emlak Alım - Satım ve Gayrimenkul Kıymet Artış Vergisimükellefleri ile Veraset ve İntikal yoluyla gayrimenkul elde edenvergi mükellefleri için «Yeni bir af olanağı» ve ek ödeme süreleri tanınmasına ilişkin tasarı yürürlüğe girdi.

23- AP Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, Birleşmiş Milletler Güvenlik

Konseyi'nin beş daimî üyesinin büyükelçilerini çağırarak, kendilerine,«Dikkatlerini Türkiye ve Kıbrıs Türk yönetiminin son faaliyetlerineçekmelerini» söyle'di ve «Bu faaliyetlerin Kıbrıs'ta gerginliği artırıcıbir etki yaptığını» öne sürdü.

24- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ABDDışişleri Bakanı Alexander Haig, Polonya'deki gelişmelerle ilgili olarak Sovyetler Birliği'ne uygulayacağı önlemler konusunda DışişleriBakanı İlter Türkmen'e bir mesaj gönderdi.

25- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Polanya ve Sovyetler Birliği'ne karşı ABD'nin uygulamaya koyduğu ekonomik ambargo konusunda Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun-ABD'ninyanında yeralmamasına karşılık engelleyici bir tutum içinde bulunmayaçoklarının açıklanmasının «sevindirici» olduğu belirtilerek, «görüşmeler yapılması» önerisinin ise Amerika'nın beklediği olumlu gelişmeolduğu kaydedildi.

26- Sovyetler Birliği resmi haber ajansı TASS'ın yorumunda, AET'nin Sovyetler'e uygulanacak ekonomik ambargoya katılmama kararlarının yerinde olduğu vurgulandı ancak «AET ülkelerinin Polonya'dekisıkıyönetimin sona erdirilmesi» çağrısı Polonya'nın içişlerine karışmakolarak nitelendirildi.

27- UPI'nın Washington çıkışlı haberinde, Washington'da yapılan bir açıklamaya göre, IMF'nin özel çekme haklarına uygulananfaiz oranının yüzde 2 oranında düşürüldüğü bildirildi.

28- Federal Almanya Başbakanı Helmut Sçhmidt'in, Washington'da ABD Başbakanı Ronald Reagan'la Polonya'deki gelişmeler veABD'nin Polonya ve Sovyetler Birliği'ne uygulamaya karar verdiğimelerin temel konusunu Federal Almanya'nın ABD'nin ekonomikyaptırımlarına karşı çıkma kararının oluşturduğu yabancı ajanslartarafından bildirildi.

29- İtalya'da Kızıl Tugaylar adlı örgütün dün gece bir kayak merkezindeki bankayı soyarak yaklaşık 20 bin dolar gaspettikleri yabancıajanslar tarafından bildirildi.

30- UPI'nın Atlanta çıkışlı haberine göre; uzun yıllar ABD'ninBirleşmiş Milletler baş delegesi olarak görev yapan, ancak daha sonrabu görevinden istifa eden zenci din adamı Andrew Young, AtlantaEyalet valisi seçildi.

31- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'm ulusal güvenlik danışmanı olan adı bir yolsuzluk iddiasına karışan Richard Allen'in istifa ettiği ve yerine Dışişleri Bakan Yardımcısı William Clark'ın atandığı Beyaz Saray tarafından duyuruldu.

32- Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Güney Yemen, Madagaskar, Senegal, Singapur, Kamerun, Fildişi sahili ve Kosta Rika'daki büyükelçilikleriyle Cenevre ve Köln konsolosluklarının geçici olarak kapatıldığı bildirildi.

6 Ocak 1982

1- Millî Güvenlik Konseyi üyesi Org. Sedat Celasun'un, «Ruhsatsız silah bulundurma suçundan mahkûm olanların cezalarınınneticeleriyle birlikte affını» öngören kanun teklifi Danışma Meclisi'ndedeğiştirilerek kabul edildi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Zeyyat Baykara, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «20 yıla erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen memurların hepsinin emekli edilmesinin sözkonusu olmadığını» söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı İlhan Öztrak başkanlığında bir komisyon bankerler konusuyla ilgili hukukî durumun belirlenmesi için görevlendirildi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, 1982 yılında dış politika ileilgili beklentiler, Türkiye'nin Batı ile ilişkilerindeki muhtemel gelişmeler, ABD ile savunma sorunları ve Polonya konusunda 11 ocaktayapılacak NATO Konseyi'nin sonuçları hakkında Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, bazı Avrupa ülkelerinde Türkiye ile Polonya'dekigelişmeler arasında bir benzerlik kurma eğilimleri konusuna ilişkinolarak, «Türkiye ile Polonya arasında bir benzerlik ya da bağlantıkurmak imkânsızdır. Türkiye'de yapılan müdahalenin tek gayesi, demokrasiyi istikrar içinde geliştirmektir. Dolayısıyla, iki ülkedeki durum arasında bir paralelizm bulmaya çalışanlar çelişkiye düşerler.»dedi.

5- Arap Birliği Genel Sekereteri Chadlı Klibi ve eşi, DışişleriBakanı İlter Türkmen'in konuğu olarak Ankara'ya geldi. Klibi, alanda yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin uluslararası kuruluşlarda Araptezlerini ve görüşlerini destekleyen politikasından çok müteşekkiriz.»dedi.

Kendisini karşılayan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen de, «ArapBirliği'nin, Arap ülkeleri arasında dayanışma ve işbirliğini güçlendirmeye ve geliştirmeye çalışan bir kuruluş olduğunu» söyledi.

6- Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, beş aylık bir çalışma sonucunda toplam 3bin 155 köyün envanterinin çıkarıldığını bildirdi.

7- Danışma Meclisi «Anayasa Komisyonumda hazırlık çalışmaları sürdürülen yeni anayasa üzerinde görüşlerini basına açıklayanMESS Başkanı Şükrü Er, «Yeni Anayasayla işverenin lokavt hakkı dasarih olarak getirilmelidir.» dedi.

8- Danışma Meclisi'nde boş bulunan iki üyeliğe Millî GüvenlikKonseyi, Gümrük ve Tekel eski Bakanı Recai Baturalp ile emekliKorgeneral Adnan Orel'i seçti.

9- Yargıtay, «İş kazası sonucunda doğan zararların açılan birdava sonucunda işverence karşılanması durumunda, iş kazasına uğrayan tarafın ayrıca Sosyal Sigortalar Kurumu'na müracaat ederekaylık bağlanmasını işleyemeyecekleri» doğrultusunda karar aldı.

10- Millî Eğitim Bakanlığı'nca, 10. Millî Eğitim Şurası'nda belirlenen yeni «Türk Milli Eğitim Sistemi» doğrultusunda, «Milli Eğitim TemelKanunu» taslağı hazırlandı.

11- Türkiye'nin 1981 yılı içinde 35 milyar 187 milyon dolarlık dışborç ödediği, bunun yanında Türkiye'nin OECD'ye üye ülkeler veJaponya ile yapılan erteleme anlaşmaları ile 1981, 1982 ve 1983 yıllarına düşen borç taksitlerinin de ertelenerek yaklaşık, garantili ticarî borçlar da dahil -olmak üzere 3 milyar dolar tutarında bir borçferahlığı sağlandığı Maliye Bakanlığı'nca belirtildi.

12- Arayış Dergisi Yazı İşleri Müdürü Nahit Duru, 2 ay 15 günlükcezasını çekmek üzere İnfaz Savcılığı'na teslim oldu.

13- Maliye Bakanlığı denetim elemanları 1981 yılının ilk 10 ayında638 bin 2Iධ işyerini denetledi, 152 bin 675 tutanak düzenleyerek vergi usulsüzlükleri nedeniyle 760 milyon 969 bin 800 lira para cezasıkestiler.

14- Feshedilen siyasî partilerin mal varlıklarının tesbiti ve Hazine'ye intikali ile görevlendirilen il ve ilçe tasfiye kurulları çalışmalarına başladı.

15- Marksist - Lenininst Silahlı Propaganda Birliği (MLSPB) adlıyasa dışı örgütün militanlarından Şemsi Özkan, Sıkıyönetim AskerîMahkemesi'nde sorguya çekildi. Sanığın ve savcının istemine uygunmahkeme kurulu, sorgu için gizlilik kararı aldı.

İzmir'de, yasa dışı Dev - Sol örgütüne üye olmak ve örgütünamaçları doğrultusunda faaliyet göstermek gerekçesiyle haklarındadava açılan 4 kişiden 1'i hakkında idam talep edildi.

16- Ankara'da Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nca 1981yılı içinde komutanlıktan 1383 soruşturma evrakı geldi, bu evrakların1212'si için iddianame hazırlanarak dava açıldı.

17- Adana'da yasa dışı örgütün bir üyesi ile ayrıca beş kişi, Balıkesir'de ise iki kişi yakalandı.

18- Ereğli Kömür İşletmesi'nin Zonguldak'taki Üzülmez Bölgesi'ne bağlı Dilaver Kömür Ocağı'nda meydana gelen göçükte, üç işçitoprak altında kaldı.

19- Fenerbahçe futbol takımı Berlin Salon Turnuvasfnın ikincigününde ilk maçta Herta Berlin'i 1 - 0, Schalke'yi 6-2 yendi.

20- ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Malzeme Başkanı OramiralJohnkgbm Williams, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer'in resmî konuğu olarak Ankara'ya geldi.

21- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü'nün (CIA) eski ajanlarından Frank Terpil, yıllarboyu silah, cephane ve zehir sattığı müşteriler arasında Türkiye'dekiaşırı sağcı bir terör örgütünün de bulunduğunu öne sürdü.

22- Time dergisi, 4 ocak 1982 sayısında Türkiye'ye 16 sayfalıkyer vererek, ekonominin 1981 dünya konjonktüründe en başarılı birörnek olarak geliştiğini belirtti.

23- Panama bandıralı Türk gemisi «Gulia»ya bir Yunan mahkemesi kararı ile el konuldu.

24- Hürriyet Gazetesi'nde, Federal Alman Başbakanı HelmutSchmidt ile Türkiye ve Amerika konularında yapılan görüşme yer aldı.

25- UPI'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerika BirleşikDevletleri Başkanı Ronald Reagan ile yaptığı görüşmeden sonra birbasın toplantısı düzenleyen Batı Alman Başbakanı Helmut Schmidt,Polonya'deki basın rejimine karşılık olarak Batı'nın bazı sert önlemleralması gerektiği konusunda Reagan ile görüşbirliğinde olduğunu ancak ülkesinin ABD'nin Polonya ve Sovyetler Birliği'ne uyguladığı ambargoya katılmayacağını açıkladı.

26- Avusturya Radyosu, Polonya'dan İsveç'e dönen turistlere dayanarak verdiği bir haberde, Başbakan Jaruzelski'nin «DayanışmaSendikası'nm kapatılmasına» karşı çıktığını ve hükümet üyelerine«Kapatılma kararında direnirseniz istifa ederim hatta kendimi bileöldürürüm.» dediğini öne sürdü.

27- Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi'nin, 4 gün süren HalkKongerisi'nin kapanış konuşmasında, Libya, Cezayir ve Suriye'nin deiçinde bulunacağı bir Birleşik Arap Devleti'nin hemen kurulmasını istediği ve «Arap ülkeleri nükleer güçlü Yahudi devletini yok etmezlersekendileri yok olacaklardır.» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28- Yunanistan'da Yüksek Askerî Şûra, Genelkurmay Başkanı vekuvvet komutanlarını emekliye sevkettikten sonra, 8 generali dahaemekliye ayırdı.

29- İki yıldan beri İsveç'teki bir teknik okulda «Harp Tekniği»üzerine staj yapan 200 Libya'lı öğrenci İsveç Hükümetinin aldığı kararüzerine aniden uçakla ülkelerine gönderildiler.

7 Ocak 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Arap Birliği Genel SekreteriChadli Klibi'yi kabul etti. Başbakan Ulusu, görüşmeden önce yaptığı konuşmada, «Dost ve kardeş Arap alemi j|e ilişkilerimizi en yüksekdüzeye çıkarmak istiyoruz.»dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türkiye'nin Yunanistan ve Avrupa Konseyi ile ilişkileri konusunda Anka ajansı'na yaptığı açıklamalarında, «Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun Türkiye'ye karşı seçimplatformunda öne sürdüğü politikayı gerçekleştirme peşinde koştuğunu» söyledi.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «İhracatın geliştirilmesinde her türlü kolaylığı ve hizmeti vermeye devamda kararlı olduklarını» bildirerek, «İnancımız odurki, kamu ve özel kesimin bir ihracat seferberliği anlayışı içinde, ihracatın artırılmasına yönelik çabaları, bizi 1982 yılı için öngörülen 5.6milyar dolarlık ihracat hedefine vardıracaktır.» dedi.

4- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Danışma Meclisi'ne yurtdışından seçilen Ender Çiner'i makamına davet ederek, «yurt dışındaki işçi çocuklarının eğitim sorunları» konusunda bilgi aldı. Sağlamgörüşmede yaptığı konuşmada, «Yurt dışındaki çocuklarımız ideolojik yönden aşılanıyor. Uzun vadede yurt dışında görevlendirileceköğretmenlerin tümü Türkiye'den gönderilecektir.» dedi.

5- Milli Güvenlik Konseyi'nce'Danışma Meclisi üyeliklerine atananGümrük ve Tekel eski Bakanı Emekli Korgeneral Recai Baturalp ileemekli Korgeneral Adnan Orel, yemin ederek bu görevlerine başladılar.

6- Danışma Meclisi Bütçe Komisyonu Başkanı Mustafa Aysan,Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, komisyonca kabul edilen1982 bütçesi hakkında bilgi verdi ve «Ekonominin en önemli sorunuhâlâ enflasyondur.» dedi.

7- Yargıtay İkinci Ceza Dairesi, «Kavgada yaralamakta kullanılmak üzere kullanılan şişenin kırık olması halinde silah kapsamına gi- deceğine, şişe sağlamsa Türk Ceza Yasası'nın 189'uncu maddesindeki silahlardan sayılamayacağına» karar verdi.

8- Yargıtay, «Eşitlik ilkesini bozar» gerekçesiyle, meskenlerdeolduğu gibi, işyerlerinde de yılda yüzde 30'un üzerinde kira artışınagidilemeyeceğine karar verdi.

9- Arap Birliği Genel Sekreteri Chadli Kılıbi, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «İran-lrak uyuşmazlığı sadece bu ülkelerideğil tüm Arap ülkelerini ilgilendirmektedir. Bu konuda Türkiye'ninhasımlar arasında daha dinamik bir rol oynaması kanımızca tüm İslam aleminin yararınadır. Bu düşüncemi burada Türk yetkililerine deilettim.» dedi.

10- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye İşverenSendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Halit Narin, İstanbul'dayaptığı açıklamada, «Türk parasının boyutlarının küçültülmesi, dışarıya para kaçırılmasını kolaylaştırır.» dedi.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Gezginise, «Türkiye'de asgarî ücretin 10 bin lira olduğu bir dönemde boyutları'küçültülmüş 5 bin liralıkların çıkartılması psikolojik bir terslikyaratır.» görüşünü savundu.

11- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı NuhKuşçulu, İstanbul ücretliler geçinme indeksinde geçen aralık ayındayüzde iki oranında artış olduğunu açıkladı.

12- Hak - İş Genel Sekreteri Ali Kaçar, Ankara'da basına verdiğidemeçte, Türk - İş'in tutumunu eleştirdi ve «Türk - İş tabandan gelensese kulak tıkamıştır.» dedi.

13- Kuru soğan fiyatlarını üretici lehine desteklemek amacıylaTarım Satış ve Kredi Kooperatifleri Birlikleri'ne kuru soğan alımı içingörev verildiği, alımların üretici belgesi aranarak yapılacağı ve kurusoğana 15 lira baş alım fiyatı verileceği açıklandı.

14- Karadeniz Teknik Üniversitesi Senatosu'nca, üniversitede görevli 1 doçent ve 19 asistan hakkındaki geçici ve sürekli olarak verilen «görevden çıkarılma» cezaları Danıştay tarafından durduruldu.

15- 10. Beyaz Baston Körler Haftası kutlanmaya başlandı. .

16- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nm, «Tiyatro» dalındaki 1981 yılı başarı ödülü yazar Necati Cumalı'ya verildi.

17- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Danışma Meclisi Başkanlığı'na gönderilen idam dosyası sayısı 29'a yükseldi.

18- Feshedilen MHP ve ülkücü kuruluşlar hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde görülen davada, dosyadan «tefrik» edilen İstanbul olayları sanıklarının yargılanmasına 1Numaralı Askerî Mahkeme'de başlandı. 65 sayfadan oluşan ek iddianameyi okuyan askerî savcı, aralarında DİSK eski genel başkanlarından Kemal Türkler ve yazar Ümit Kaftancıoğlu'nun da bulunduğu34 kişinin öldürülmesi, 186 kişinin de yaralanması olaylarına adlarıkarışan 45 sanıktan 25'i hakkında idam cezası istedi.

19- Birinci Ordu ve İstanbul Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde casusluktan sanık olarak yargılanan Muzaffer Cengil içinAskeri Savcı tarafından, «Millî Müdafaaya ihanet» suçundan 20 yıl hapis cezası istendi.

20- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığının sorumluluk bölgesinde sürdürülen seri operasyonlarda, yasa dışı bölücü bir örgütün11 elemanı yakalandı.

21- Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik Şube Müdürlüğü dedektifleri son bir yM içinde piyasa değeri yaklaşık 50 milyon liraolan 330 gram esrar ele geçirdiler.

22- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 1981 özel yardım programı çerçevesinde ABD'nin taahhüt ettiği 300 milyon dolartutarındaki yardımın son bölümü olan 200 milyon dolarlık krediyeilişkin anlaşma Ankara'da imzalandı.

23- Türkiye ile SSCB arasında 1982 yılındaki ticaret kapsıamımbelirleyecek ticaret protokolü görüşmelerine Ankara'da başlandı.

24- Türkiye- Hindistan kültürel değişim programı görüşmeleri, Ankara'da başladı.

25- Ankara ve İstanbul'da bir haf(ta süreyle çeşitli kimseler ve kuruluşlarla temaslarda bulunacak olan Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Siyasî ve Hukuk Komisyonları başkanları ile üyelerinden oluşanheyet, Ankara'ya geldi.

26- Avusturya'nın Türkiye kaynaklı sanayi ürünlerine uyguladığıgümrük indirim oranını yüzde 50'ye yükselttiği Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği tarafından bildirildi.

27- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunan televizyonu tarafından Meriç Nehri'nde iki gün önce bir Yunan balıkçısının Türk balıkçılarca öldürüldüğü öne sürülen haberin YunanBaşbakanı Papandreu'ya bildirildiği ve Papandreu'nun soruşturmanınderinleştirilmesi için emir verdiği açıklandı.

28- Kıbrıs'ta toplumlararası görüşmeler bir aylık aradan sonraLedra Palas'ta tekrar başladı, taraflar 19 ağustosta varılan anlaşmauyarınca gündemde bulunan iki toplum iyiniyet, karşılıklı güven venormale dönüş konuları ele alındı. Toplantıdan sonra BM temsilcisitarafından yayınlanan bildiride, Anayasa konusunda taraflar arasındagörüşbirliği sağlanan noktaların özellikle ele alındığı bildirildi.

29- REUTER Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Suriye'ninBM Temsilcisi Diya - Allah -el - Fattal BM Güvenlik Konseyi'nin ikigün önceki oturumunda Golan'ı ilhakına karşılık olarak İsral'in yalnızca kınanmasının yeterli olmayacağını söyledi ve yaptırım uygulamanıntek yol olduğunu bildirdi.

30- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, ABD'nin Polonya konusunda SovyetlerBirliği'ne yönelttiği suçlamalara karşın Moskova ile ocak ayı içinde yapılması daha önceden kararlaştırılmış olan üst düzeydeki görüşme lerden vazgeçilmesinin düşünülmediğini söyledi.

31- Basında yer alan bir habere göre; İtalya'da Ağca’nın Papa'yakarşı giriştiği suikast olayının soruşturmasını da sürdürdüğü bildirilenİtalya'nın anti terör uzmanı Nicola Simone, evinin önünde uğradığısilahlı saldırıda ağır yaralandı.

32- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; çeşitli İtalyan gazetelerine telefon eden kimliği belirsiz kişiler, Kızıl Tugayların Amerikalı general James Dozier'i öldürdüklerini söylediler, ancak italyanpolisinin bu ihbarların üzerinden saatler geçmesine rağmen Dozier'incesedini bulamaması üzerine, telefonların, soruşturmayı yanıltmakamacıyla edildiği sonucuna varıldı.

33- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; Fransız Bakanlar Kurulu, Korsika Adası'na kendi meclisini seçme hakkı veren özel statütanınması yolundaki yasa tasarısını onayladı.

34- İran'ın resmî haber ajansı İRNA, »Yabancı güçler için casusluk yapmak» suçundan Bahai mezhebine mensup 4 kişinin başkentTohran'da idam edildiklerini bildirdi.

35- Belçika ve Avusturya hükümetleri kendilerinden sığınma hakkı isteyecek Dayanışma Sendikası yöneticileri ile tüm öteki Polonyalılara bu hakkı tanıyacaklarını açıkladılar.

8 Ocak 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte «İşçilere, ikinci yıl zammı olan yüzde 25'in kesin rakamolmadığını, işyeri ve iş durumuna göre değişebileceğini» belirtti.Başbakan Ulusu ayrıca, gazetenin çeşitli konulara ilişkin sorularınıda yanıtladı.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, kendisiyle görüşen AvrupaKonseyi heyetine, «Türkiye'nin Avrupa Konseyi'yle ilişkilerine önemverdiğini, bunların devam etmesini istediğini» söyledi ve «Ancak Türkiye'nin bu tutumunu yanlış anlamamakta yarar vardır. Bizim ilişkilere önem vermemizin sebebi Avrupa'dan alınacak ekonomik yardımlar ya da buna benzer maddî çıkarlar değildir. Türkiye çoğulcu parlamenter demokrasiye olan inancı ve bu rejimi sağlıklı bir şekildeişlerliğe kavuşturmak azmi nedeniyle Konsey'in de bu ilkeleri benimseyen bir kuruluş olmasını dikkate alarak ilişkilerimize bu çerçevedeönem vermekteyiz.» dedi.

3- Bankerlerle ilgili olarak Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığında oluşturulan komisyon, çaışmalarını tema miadı ve hazırlanan rapor Millî Güvenlik Konseyi'ne sunuldu. Raporda, «Küçük tasarruf sahiplerinin paralarına kesinlikle arka çıkılması» ilke olarak benimsendi.

4- Motorlu taşıtlar, müteharrik makineler veya lastik tekerleklitraktörlerin malî mesuliyet sigortası Bakanlar Kurulu tarafından 10kat artırıldı.

5- Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi, «İşçinin, idarenin tek yanlıtasarrufuyla memur statüsüne geçirilmesi halinde, kendisinin zimnen onayı bulunmasa da, kıdem tazminatı hakkının ortadan kalkamayacağına» karar verdi.

6- Ankara Barosu Yönetim Kurulu adına Başkan Muammer Aksoytarafından TRT Genel Müdürlüğü'ne gönderilen mektupta. TRT Haber Dairesi'nin Ankara Barosu ile ilgili haberlere yer vermediği önesürüldü ve bu tutumun kınandığı belirtildi.

7-Haklarında iflas kararı alınan bankerlerle ilgili olarak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde bir bilgi merkezi oluşturuldu.

8- 1981 yılı içinde petrol aramak üzere 31 petrol arama ruhsatı verildiği.' Enerji Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda bildirildi.

9- Tercüman Gazetesi'nde «Ocak Tedbirlerinin dünü - bugünü «yarını konulu ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Turgut Özal,prof. Dr. Emre Gönensay ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin'in katıldığı açık oturum yayınlandı.

10- Milliyet yazarlarından Metin Toker, İstanbul'da, «Türkiye'nindışarıdan görünüşü» konulu bir konferans verdi.

11- Bir tatbikat sırasında Trakya'da Pancarköy'de şehit düşenTürk Silahlı Kuvvetleri mensupları için acılan kampanyada toplananyaklaşık 38 milyon lira, Genelkurmay İkfnci Başkanı Orgeneral NecdetÖztorun'a verildi. Orgeneral Öztorun da, bu .çabası nedeniyle MilliyetGazetesi'ne Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir şildini verdi.

12- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü'nebağlı ekiplerin 1981 yılında İstanbul ve çevresinde yaptıkları operasyonlar sonucunda, iç piyasa değeri 150 milyon lira olan, dış piyasadeğeri ise 450 milyon lira ile 1 milyar lira arasında değişen 44 kiloeroin ele geçirildi.

13- Sinema sanatçısı Yılmaz Güney, yayın yoluyla komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yokluğunda 7 yıl 6 ay ağır hapiscezasına çarptırıldı.

14- Fenerbahçe f,utbol takımı, Berlin salon turnuvalarında AZ 67Alkmaar'a 3-0, Hertha Berlin'e 3-1 yenilerek sonunçuluğa düştü.

15- Ankara'da bulunan Avrupa Konseyi heyeti. Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak ile ayrı ayrıgörüştü.

16- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyon Raportörü Steiner, DevletBaşkanı Orgeneral Kenan Evren ile görüştükten sonra basına yap.tığı açıklamada, «Türkiye'deki demokrasinin insan haklarına saygılıbir demokrasi olarak kurulacağına dair güvence aldık.» dedi.

17- Türkiye'ye resmî bir ziyarette bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Chadli Klibi ve eşi, İstanbul'a gitti.

18- Amerikan ABC televizyonunun Mehmet Ali Ağca programınakatılan terörizm uzmanı bayan Claire Sterling, «Papa'nın katli içinbir Türk'ün kullanılmasının temelinde Batı ile Türkiye arasında biruçurum yaratılıp doğacak kargaşadan Sovyetlerin Polonya'deki özgürlük hareketini bastırma planının yattığını» öne sürdü.

19- Avrupa Ekonomik Komisyonu, Fransız, Belçika ve İtalyan çelikendüstrilerinin içinde bulundukları bunalımdan çıkabilmeleri için kendidevletlerinin şirketlere yardım etmelerine izin verdi.

20- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Fransa Savunma Bakanı Charles Hernu ile ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger arasında dün yapılan görüşmeden sonra yayınlanan ortak bildiride, her iki bakanın da Polonya konusunda görüş birliği içinde oldukları belirtildi.

21- Polonya Başbakanı Jaruzelski'nin basın danışmanı YüzbaşıWieslaw Gornickinin, Batı'nın yeni yaptırımlara yönelmesinin Polonya'daki askerî yönetimin sertleşmesine yol açacağını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Polonya Askerî Konsey sözcüsü Albay Tadeusz Maliçki'nin,sıkıyönetimin 13 aralık'tan önce ülkenin içinde bulunduğu ekonomikbunalımı çözmek için ilân edildiğini açıkladığı, Başpiskopos JosephGlemp'in ise halkı sakin olmaya çağırarak, «Zaman Potonya uğrunaölmek zamanı değil, özgür Polonya için yaşamak zamanıdır» dediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, kendisiyle görüşenAvrupa Konseyi Danışma Meclisi Siyasî ve Hukuk İşleri Komisyonuyelerine, «Yeni anayasa hazırlıklarında Danışma Meclisi'nin tamamenözgürce çalışmakta ve sağlam, işlerliği olan, 12 Eylül'den öncekidurumların ortaya çıkmasını önleyebilecek önlemleri kapsayan çoğulcu bir demokrasinin temellerini hazırlamakta olduğunu, bu faaliyetsırasında Meclis üzerine herhangi bir politik baskı ya da etki yapılmamasına gayret edildiğini» anlattı.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Tutumu ile birlik ve beraberlik içindeki bir ulusa hizmet edemeyeceği anlaşılan veya davranışı devlet memurluğu sıfatı ile bağdaşmayan kişiler erken emekli olmak istemeseler bile idarî organlar tarafından emekliye sevkedilecektir. Re'sen emekliye sevkedilecek kişilere normal emeklilik hakları verilecektir.» dedi.

3- Atatürk Yılı Kutlama Komitesi Başkanı ve Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, Ankara'da 1982 yılı çalışmalarıyla ilgili olarak basınayaptığı açıklamada, «1981 yılında Atatürk'ün anılması ve 100'üncüdoğum yıldönümünün kutlanmasına ağırlık verdik. Bu yıl ise Atatürk ilkelerinin tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz.» dedi.

4- Dün toplanan para - kredi kurulunda, 1982 yılı ihracat hedefibelirlendi.

Başbakan Yardımcısı Turgut özal, konuyla ilgili olarak, «iyi birorganizasyon yapıldığı takdirde Orta - Doğu ülkeleri ile Kuzey Afrikaülkeleri Türkiye için devamlı pazar haline gelebilir.» dedi ve Türkiye'nin şimdi bunun çabası içinde olduğunu kaydederek, «Eğer bunaciddî olarak eğilinirse Türkiye ihracatının iki yıl içinde 10 milyar dolara ulaşması mümkündür.» şeklinde konuştu.

5- Kayseri Üniversitesi işletme Fakültesi ile Kayseri Ticaret veSanayi Odası'nın ortaklaşa düzenledikleri «Türkiye ihracatının geliştirilmesi» konulu seminerde konuşan Devet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, «Enflasyonla birlikte kredi faizleri'nin de düşürüleceğinil» belirterek, «Devlet, hizmeti daha pahalı yapmaktadır.Daha ucuz yapan varsa onu desteklemeliyiz.» dedi.

6- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Polonya olaylarını görüşmeküzere olağan üstü toplanacak olan NATO Bakanlar Konseyi toplantı,sına katılmak üzere Ankara'dan ayrıldı. Türkmen, gidişinden öncedüzenlediği basın toplantısında, «Polonya sorununun genişlediği .yebu ülkenin çerçevesini aştığı ortadadır. Sorunun Avrupa Güvenlik yeİşbirliği Konferansı çerçevesinde ve bakanlar düzeyinde çözümlenmesinden yanayız.» dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, önümüzdeki öğretim yılında 13-15 bin öğretmene ihtiyaçolduğunu belirterek, Doğu bölgemizde öğretmen açığı bulunduğunusöyledi ve «Geçen yıl kura çeken öğretmenlerden yüzde 40'ının istifaederek, Doğu bölgelerine gitmediğini» belirtti.

8- Türkiye ile Hindistan arasında 1982 -1984 yıllarını kapsayankültürel değişim programı Ankara'da imzalandı.

9- TPAO Batman Bölge Müdürlüğü'nün 1982 programında yeralan sondaj çalışmalarına başlandı.

10- Milliyet Gazetesi'nde, Devlet Bakam ve Başbakan YardımcısıTurgut özal ile çeşitli ekonomik konulara ilişkin yapılan söyleşi yayınlandı.

11- İkinci «Evlilik okulu» Ankara'da açıldı.

12- Yunan Hükümet Sözcüsü, Türk Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in Türk - Yunan ilişkileri hakkındaki son demeci ile Türk basınında çıkan yazılara ilişkin bir açıklama yaptı. Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, açıklamada, «Bu davranışların, gerçekte Türkiye'ninniyetlerini örtmeye ve Yunanistan'ın üzerine sorumluluğu yıkmayayönelik olduğu» öne sürüldü.

13- Fenerbahçe futbol takımı, Berlin Salon turnuvasında Schalke04’e 5 - 3, Eintracht Frankfurt'a 5 - 0 yenildi.

14- Milliyet Gazetesi'nde yayınlonan bir habere göre; Berlin'deTegel cezaevindeki Alman mahkumların kaleme alıp imzaladıkları açıkrnektupta, «Yeterli dil bilmediklerinden ve Alman yöneticilerin peşinhükümlü olmalarından ötürü yabancı mahkûmların aşağılandıkları,haklarına sahip çıkamadıkları, Alman mahkumlara tanınan birçoksosyal haktan yaralandırılmadıkları» belirtildi.

15- Danimarkalı liberal milletvekili Elmquist, görüşmeler ile ilgiliolarak basına yaptığı açıkamada, temaslarının çok olumlu geçtiğinikaydetti ve Devlet Başkanı Kenan Evren'in kendilerine, «Halkın arasına karışarak onların görüşlerini almaları gerektiğini, en doğru izleniminböyle edinebileceğini» söylediğini bildirdi.

16- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un batı kesiminde İran yanlısı EmelPartisi taraftarları ile, Moskova yanlısı Komünist Partisi taraftarlarıarasında çatışmaların devam ettiği Kuveyt Radyosu tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya hükümeti ülkehapishanelerinde açlık grevi başlatan tutukluların zorla beslenmelerine izin veren yasa tasarısını parlamentoya sundu.

18- Dayanışma Sendikası'nın etkili olduğu Gdansk ve Katowiçekentlerinin Komünist Partisi'nin öndegelen iki yöneticisinin istifa ettiğiVarşova Radyosu tarafından bildirildi.

10 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Ankara'da Millî Eğitim Bakanlığı önünde bulunan «Başöğretmen Atatürk Anıtı»nın bronzdökümünü gerçekleştiren Demir-Çelik Karabük İşletmeleri Müdürlüğü'ne şilt verdi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, yarın başlayacak ve 17 ocak tarihine kadar sürecek olan «Enerji tasarrufu haftası» nedeniyle yaptığıaçıklamada, 1982 yılında enerji tüketiminde yüzde 10 tasarrufun hedeflendiğini, tasarruf tedbirlerinin başarıya ulaşması için ulaştırmadademiryolu ve denizyolu taşımacılığına ağırlık verileceğini söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, resmî ilân fiyat tarifesini yeniden belirledi.Buna göre, günlük ortalama net tirajı 200 binin üzerinde olan gazeteler için resmî ilân fiyatı sütun santimi için 500 lira, Ankara, İstanbul ve İzmir belediye smırları içinde yayınlanan gazeteler içinlira, diğer gazeteler için ise 200 lira oldu.

4- Bakanlar Kurulu, belediyeler tarafından alınacak çeşitli vergi ve harçların miktarlarını belirledi. Buna göre; bütün belediyelervatandaşlarca tüketilen normal benzinden ton başına 125 lira, süper benzinden ise 140 lira Akaryakıt Tüketim Vergisi alacak.

5- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, merkez üyesi Kazım Öztürk ve arkadaşlarının «Mevzuatı düzenleme» yasa teklifini reddetti.

6- Danışma Meclisi'nin sendikacı üyeleri Mustafa Alpdündar,Feridun Şakir öğünç ve Vahap Güvenç ortak bir bildiri yayınlayarak,«Türk-İş teşkilâtından hazırladıkları tasarı ve teklifler konusundabilgi istediklerini, ancak Türk - İş'in bilgi vermekten çekindiğini, Türk İş'in camia olarak işçi sorunlarını ilgilendiren konuların dışında kaldığını» öne sürdüler.

7- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Prof. FeyyazGölcüklü, Ankara'da temaslarını sürdüren Avrupa Konseyi Siyasî veHukuk Komisyonu üyeleri ile yaptığı görüşmede, «Anayasa ve demokrasinin vesayet altında bulunmayacağını» söyledi.

8- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Ulusal Basın Ajansı'nayaptığı açıklamada, «İlköğretimi ayağa kaldırmak için 91 milyar liralıködeneğe ihtiyaç' olduğunu» söyledi ve «Ancak her şeyi devletten beklemek doğru değldir. Bu amaçla Millî Eğitim Vakfı'nı kurduk. Vaktim bütçesi bugün 100 milyon liraya ulaşmıştır.» dedi.

9- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen «Atatürk ve Batı Trakya Türkleri» Konferansı'nda, «Yunanistan'ın Batı Trakya Türkleri'ne çeşitli kısıtlamalar uygulayarak Lozan Andlaşmasımn çiğnendiği» öne sürüldü.

10- Ziraî öğrenimin 136. yıldönümünü kutlamak nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende konuşan Türk Ziraat Mühendisleri BirliğiBaşkanı Ali Güngör, Türkiye'nin hızla sanayileşmesi gerektiğini söyledi ve tarımın sanayileşmeye kaynak ve dayanak olması için çalışmalaryapılmasını istedi.

11- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, 10 OcakBasın Bayramı nedeniyle verdiği demeçte, «Millî Türk basını, ordusuyla birlikte Türk Devletinin bütünlüğü, sağlıklı ve kalıcı bir demokratik rejimin kurulması için mücadele vermektedir.» dedi.

12- Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 10 Ocak Basın Bayramı nedeniyle düzenlenen «150. Yılında Türk Basını» konulu panelAnkara'da yapıldı. Panelde, Türk basınının tarihi gelişimi, bugünküdurumu ve sorunları ele alındı.

13- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; SEKA Genel MüdürüYelman Gazimihal, SEKA'ya bağlı Türk kağıt fabrikalarında geçenyıl üretimde 63 bin artış sağlandığını belirterek, yakında kağıt dışsatımına başlayacaklarını bildirdi.

14- Türkiye'yi yurt içinde ve yurt dışında bütün değerleri ve zenginlikleri ile devletin ulusal hedefleri ve çıkarları doğrultusunda tanıtacak «Türkiye Tanıtma Vakfı» kuruldu.

15- Bulvar gazetesi İstanbul'da yayın hayatına başladı.

16- Atatürk'ün 10 yıl koruma memurluğu ile özel fotoğrafçılığınıyapmış olan Rıdvan Gür Arı, çeşitli tarihlerde Atatürk'ten hediye aldığı 31 parçalık eşyayı Pera Palas Oteli'ne hibe etti.

17- 1982 yılı ithalat rejimi kararına göre, ithal edilecek mallardanDestekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'na alınacak miktarlar belirlendi,çiğ kahve ithalinde fona kilo başına 500 lira alınması öngörüldü.

18- Avrupa Konseyi Heyeti, eski CHP Genel Sekreteri MustafaÜstündağ'ın evinde parti yöneticileriyle bir sohbet toplantısı yaptı,daha sonra ski CGP Başkanı Turhan Feyzioğlu'nu ziyaret etti.

19- Ankara'da temaslarda bulunan Avrupa Konseyi Asamblesiheyetinde yer alan Hukuk Komisyonu Başkanı İngiliz MuhafazakarMilletvekili Percy Grieve, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, bu ay sonunda Asamblede Türkiye'nin üyeliği konusunda yapılaçak oylamanın sonucu ile ilgili olarak, «Sonucu tahmin edemem. Ancak olumlu bir sonuç çıkaracağını umuyorum, dedi.

20- İstanbul Elmadağ Cumhuriyet Caddesinde meydana gelen patlamada Lufthansa ve İsrail Hava Yolları büroları tahrip oldu.

21- Haydarpaşa - Kurtalan seferini yapan 5518 sayılı posta treni,Adana'nın Ceyhan ilçesinde bir firmaya ait servis otobüsü ile çarpıştı, kazada 9 işçi kadın hayatını kaybetti.

22- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; FederalAlmanya'yı Strasbourg'daki İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikâyeteden Sivaslı Abdulbaki Öztürk davasını kazandı.

23- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; NATO Dışişleri Bakanlarının yarın yapacakları «Polonya toplantısı» öncesinde,Sovyetler Birliği, tüm NATO ülkelerini, olası ekonomik yaptırım kararı almaları durumunda Moskova'nın sert tepkisiyle karşılaşacaklarıyolunda uyarırken, AET ülkeleri de Yunanistan'ı uyardılar ve «Papandreu'nun son Polonya bildirisini reddetmesi durumunda, AET'nin per~şembe günü sadece 9 üyesiyle toplanıp Yunanistan'ı dışarıda bırakabileceklerini» bildirdiler.

Öte yandan yine aynı gazete haberinde, Yunan hükümetinin «Polonya'daki gelişmeler ile Türkiye'deki durum» hakkında, Atina'cNATO üyesi ülkelerin büyükelçiliklerine birer nota verdiğinin öğrenildiği bildirildi.

24- UPI'nın Washington çıkışlı haberine göre; Batı Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, ABD Başkanı Ronald Reagan ile SovyetlerBirliği Lideri Leonid Brejnev'i bir zirve toplamışı yapmaya çağırdı.

25- UPI'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Ticaret Bakanı Nikolai Patolichev, resmî yayın organı Pravda'da yayınlanan bir yazısında, Batı Avrupa ülkelerinin, ABD'nin Sovyetler'ekarşı uygulamaya koyduğu ekonomik ambargoya katılmaları halindeülkesiyle yapılan karlı ticareti kaybedeceklerini öne sürdü.

26- İran Cumhurbaşkanı Ali Hameney'in kardeşi Muhammed Hamaney'e Tahran'daki evinin önünde suikast girişiminde bulunuldu,iran parlamentosunda Meşhed temsilcisi olarak bulunan MuhammedHameney suikast girşiminde hafif yaralandı, ancak koruma görevlilerinden ikisi öldü.

27- Varşova Radyosu, Polonya'da demir ve deniz yolu ulaşımınayüzde 165, karayolu taşıma ücretlerine ise yüzde 118 zam yapıldığınıbildirdi.

28- UPI'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan polisi. Kızıl Tugaylar adlı örgütün liderlerinden kriminoloji profesörü Giovanni Senzani ile birlikte 3'ü kadın 9 militanı ele geçirdi.

29- Polonya'da Askerî Konsey'in yönetimi ele alıp sıkıyönetim ilânetmesinden bir ay sonra cumartesi gecesi yurt dışı telefon ve telekshaberleşmesine izin verildiği ve yabancı basın mensupları ile ajansların görüşmelerine uygulanan sansürün kaldırıldığı yabancı ajanslartarafından bildirildi. Öte yandan, Polonya Kilisesi Başkiskoposu JosefGlemp ilk kez Askerî Konsey Başkanı General Jaruzelski ile özel birgörüşme yaptı.

11 Ocak 1982

1- Millî Güvenlik Konseyi, bölge idare, idare ve vergi mahkemelerini kuran yeni Danıştay Yasası'm onayladı.

2- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Türkiye Çimento Üreticileri Birliği'nce Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığıkonuşmada, «Ağır enflasyonun yaptığı tahribatın geçirilen devreninsıkıntılarından kaynaklandığını, 1983 yılından sonra Türkiye'nin dahaiyi günlere kavuşacağını» söyledi.

3- Erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyenlerin yaptıklarıbaşvurular, Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara'nın başkanlığındaki komisyon tarafından incelenmeye başlandı.

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen Mersin Turizm Semineri başladı. Seminerin açılışına bir mesaj gönderen Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu, Türkiye'de son yıllarda turizm eğitimineverilen öneme değinerek, «Sokaktaki adamından, okuldaki çocuğuna,hizmetlisinden görevlisine, sürücüsünden satıcısına kadar toplumumuzu her sınıftaki insanına turizmin önemini anlatmak, onları bukonuda bilinçli kılmak planladığımız amaca varmanın en büyük güvencesi olacaktır.» dedi.

5- Ulaştırma, Sanayi ve Teknoloji, Köyişleri ve Kooperatiflerile Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına yeni atamalar yapıldı.

6- Yargıtay, «İşverenin kadroların dolu olması halinde işçi temsilcisini işe alma zorunluluğu olmadığına» karar verdi.

7- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Akajans'a yaptığıaçıklamada, 1980'den kalan ve henüz uygulamaya konulmadığı iddiaedilen bazı işyerlerine ait toplu iş sözleşmelerinin, «Redaksiyonu yapılmakta olan sözleşmeler olduğunu, bu sözleşmelerin redaksiyonununyapılarak en kısa zamanda kararlarının yazılıp imzalanacağını» söyledi.

8- Genelkurmay Başkanlığı'nca Avrupa Konseyi Asamblesi heyeti üyelerine sunulan anarşi raporunda, terör ve anarşi olaylarının 12 eylül sonrasındaki bir yıllık dönem içinde yüzde 90 oranında azaldığı bildirildi.

9-Devlet büyüklerinin garnizonlara gelişlerinde alınacak güvenlik önlemleri ile emekli orgeneral ve oramiraller ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin diğer mensupları ve emeklilerinin güvenlğine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yapıldı.

10- «Medenî Kanun Düzenleme Komisyonu Başkanı Esat Şener,basına yaptığı açıklamada, Medenî Kanun'da değiştirilmesi öngörülen435 maddeden 250'sinin görüşüldüğünü belirterek, «Bugüne kadaraile müessesesi, özellikle karı - koca ilişkileri konusunda açıklık getiricimaddeler üzerinde yoğun çalışma yapıldığını» söyledi.

11- Ankara'da hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine Ankara İli Genel Hıfzısıhha Meclisi Ankara Valisi Mustafa Gönül'ün başkanlığında toplanarak, ilk ve orta dereceli okulların ikibucukgün kapatılması, özel arabaların plakalarının tek ya da çift oluşlarınagöre trafiğe çıkabilmesini de içeren bir dizi önlemler aldı.

12- Türk - İş'e bağlı Türk Metal Sendikası tarafından düzenlenen«İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği» konulu seminer Ankara'da başladı. Sendika Başkanı Mustafa Özbek, semineri açış konuşmasında, «Sendikalar kanun tasarısının biran önce kanunlaşmasını bekliyoruz.» dedi.

13- Ana ihraç ürünleri olan pamuk, üzüm, incirin, sezon başındanbu yana gerçekleştirilen dış satımından 230 bin dolarlık döviz girdisi,Gemlik'te kurulu Borusan Fabrikasının 1981 yılında gerçekleştirdiği 31bin ton boru ihracatı ile de 20 milyon dolar döviz girdisi sağlandı.

14- ANKA Ajansı'nın bir haberinde, 1981 yılında'feshedilen şirketlerin sayısının 1980'e göre yüzde 101.4 oranında artış göstererek 2bin 300'e ulaştığı bildirildi.

15- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; 1981 yılının ocak - ekimdöneminde 102 milyon 733 bin liralık senet protesto edildi. 1980 yılınınQynı döneminde ise 45 milyon 871 bin liralık senet protesto oldu.

16- Geçtiğimiz yıl, 1980'e oranla yüzde 65 artan ihracatımız, 4milyar doları aştı.

17- TARiŞ'in pamuk depolarında çıkan yangında, yaklaşık 5 milyonliralık zarar meydana geldiği yetkililerce açıklandı.

18- ASELSAN İnşaatında kasım ayı başında meydana gelen ve 5kişinin ölümü ile sonuçlanan çökme olayı davasında, tutuklu sanıklarıntümü nakdi kefaletle tahliye edildi.

19- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nca, 126'sıhakkında idam cezası istenilen Dev - Yol davasına Adana SıkıyönetimKomutanlğı 2 numaralı Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

20- Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince 29 ekim 1981 günündenitibaren Adana, İçel ve İskenderun'da sürdürülen operasyonlar sırasında PKK örgütünün üst düzey elemanları da dahil 33 mensubunun yakalanmasından sonra aynı yörede yoğunlaştırılan operasyonlarda aynı örgütün 13 elemanının daha yakaladığı açıklandı.

21- Zonguldak'taki kömür ocaklarında 4 saat içinde üç göçlükmeydana geldi, 1 işçi öldü, iki işçi de yaralandı.

22- Ankara'da temaslarını sürdüren Avrupa Konseyi AsamblesiHeyeti üyeleri, Başbakan Yardımcısı Turgut Özal'ı ziyaret ederek,ekonomik durum hakkında bilgi aldılar.

23- Meriç Nehri'nden değişik tarihlerde Yunanistan'a geçen, hepside 17 yaşında olan 3 Türk genci, Atina yakınlarındaki «Lavrion göçmenler kampı»ndan kaçarak Türk Büyükelçiliği'ne sığındılar, dahasonra da Türkiye'ye gönderildiler.

Öte yandan Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; Çeşme'de Yunanistan'a kaçmayı planlayan 2 kişi güvenlik kuvvetlerince Karaada'da yakalandı.

24- Türk ressamı ve heykeltraşı Mehmet Güleryüz'ün resim veheykel sergisi New York'ta açıldı.

25- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, genel sekreterlik görevini Waldheim'dan devraldıktan sonra New York Times Gazetesine

verdiği demeçte, «Dünyadaki gerilimin ancak görüşmeler yoluyla çözüme kavuşabileceğini çok sayıda ülkenin artık anladığını ve kendisinin bu gelişmeden büyük bir sevinç duyduğunu» belirtti ve Polonya konusu ile ilgili olarak da, «Polonya'da insan haklarının çiğnendiği yolunda BM Örgütü nezdinde yapılan Amerikan girişimine katılmadığını» söyledi.

26- Namibia Konseyi başkan ve başkan yardımcılıkları secimi BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar'ın başkanlığında yaptığı NamibiaKonseyi toplantısında sonuçlandırıldı. Zambia'nın BM daimî temsilcisi Lüsaka tekrar başkan, Türkiye, Cezayir, Hindistan, Yugoslavyave Viyana daimî temsilcileri de başkan yardımcılıklarına seçildiler.

27- NATO Dışişleri Bakanları'nın Brüksel'de yaptığı olağanüstü toplantıda yayınlanan ortak bildiride, Polonya ve Sovyetler Birliği'ne karşı her ülkenin kendi durumları ve yasalarına uygun olanaklar içindeönlemle; almasının kararlaştırıldığı bildirildi.

28- Anadolu Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; «Time»dergisi Sovyetler Birliği'nin İran yöneticilerini, «İran'ın dıştan gelecekmüdahalelere karşı korumak amacıyla beş ilâ on yıl süreli bir dostlukve karşılıklı yardım antlaşması» imzalamaya razı etmeye çalıştığınıyazdı.

29- Papa II. Jean Paul'dan sonra Polonya Kilisesi BaşpiskoposuJosef Glemp'in, «Polonya'da askerî müdahalenin ülkeye açı, dert vekötülük getirdiğini» söylediği yabancı ajanslar tarafımdan bildirildi.

30- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; AET Dışişleri Bakanları toplantısına Yunanistan'ı temsilen katılarak Polonya konusundaalınan kararı imzalayan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Asimakis Fatilas'ın Başbakan Papandreu tarafından azledilmesi ve dahasonra Yunanistan'ın bu kararla bağlı bulunmadığının açıklanması ileilgili olarak bir açıklama yapan eski Dışişleri Bakanı Mitcotakis, «Yunanistan'ın AET ile ilgili kararını imzaladığı halde tanımaması ülkenin uluslararası itibarına indirilen ağır bir darbedir.» dedi.

31- DPA'nm İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan'ın parasınıDalgalanmaya bıraktığı ve ABD doları ile olan bağlantılarını kopardığıPakistan Maliye Bakaniığı'nca açıklandı.

32- Bir uçak kazasında öldüğü bildirilen Malaysra Dışişleri BakanıGazali Şafi'nin hayatta olduğu açıklandı.

33- Akra Radyosu, Gana'deki yeni yönetimin Libya ile ilişkileri yeniden kurmaya karar verdiğini açıkladı.

34- Basında yeralan haberlere göre; ABD 20'inci yüzyılın en soğukkışını yaşarken Chicago'da ısı sıfırın altında 68 dereceye düştü, kutuprüzgârları Avrupa'da yaşamı felce uğrattı, çeşitli yerlerde kötü havakoşullan birçok insanın ölümüne neden oldu.

12 Ocak 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Türk Tanıtma Vakfı'nın kuruluşuylailgili olarak yaptığı açıklamada, «Vakıf, bugüne kadar birbirinden ayrıolarak yürütülen tanıtma faaliyetlerini, bu arada yurt dışına çıkanvatandaşlarımızın kendi gayretleri ile yürüttükleri tanıtma çalışmalarınıda tamamlayıp destekleyecek ve elbirliği ile Türk'ü ve Atatürk Türkiyesini dünyaya anlatmamıza yardımcı olacaktır.» dedi.

2- Türk Tanıtma Vakfı'nın kuruluş senedi, TBMM binasında düzenlenen törenle kurucu üyeler tarafından noter huzurunda imzalandı. Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği Genel Koordinatörü Tümamiral Işık Biren, «Vakfın Türkiye'yi millî hedef ve menfaatleri doğrultusunda kültürel, turistik, sinai, hizmet, ticarî, tarifi ve bilimsel sahalarda tanıtmayı amaçladığını» söyledi.

3- Ödeme güçlüğü içinde bulunan bankerlerin işlemlerinin tasfiyesine ilişkin Bakanlar Kurulu'na yetki veren tasarı Danışma Meçlisi'nde kabul edildj. Banker işlemlerinin tasfiyesine ilişkin kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verilebilmesi için MGK anayasasının64, maddesinde bazı değişiklikler yaptı.

4- Türk Ceza Yasasının 141 ve 142'nci madelerinde gösterilensuçları işleyenlere verilecek cezaların arttırılmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu ile Adalet Komisyonu'ndaayrı ayrı görüşülerek kabul edildi.

5- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu, üniversite ve yargı kuruluşlarından sonra, bazı derneklerden de hazırlanacak olan yeniAnayasa konusunda görüş ve öneri istedi

6- Askerî Yargıtay 4. Dairesi Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1Numaralı Askerî Mahkemesi'nce kararı bağlanan «Piyangotepe Davası» nda verilen ölüm cezasını bozdu.

7- Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanlığı'na Hakim Tuğgeneral Semahattin Devrim atandı.

8- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, yenilenen topluiş sözleşmelerinin halen açıklanmayan 3'üncü yıl zamlarıyla ilgili olarak THA'ya yaptığı açıklamada, «Yüksek Hakem Kurulu'nun 3'üncüyıl zamlarıyla ilgili eğitimi yüzde 25'tir.» dedi.

9- Türk - İş İcra ve Yönetim Kurulu Samsun'da Genel Başkanİbrahim Denizcier'in başkanlığında toplandı. Denizcier, toplantıda yaptığı konuşmada, «Bugünkü hayat koşulları karşısında gerilemiş bulunan 'asgari ücretlerin yeniden tesbitini istediklerini» belirterek, «YüksekHakem Kurulu çalışmalarının da beklenen randımanı vermediğini»söyledi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre Millî EğitimBakanlığı'nca hazırlanarak Başbakanlık'a sunulan özel öğretim kurumları yasasında değişiklik öngören tasarı, özel öğretim kurumlarının,Milli Eğitim Bakanlığı'nın sıkı gözetimi ve denetimi altında bulundurulması ilkesini getirirken, özel dershanelerin de 1 ağustos 1983'te kapatılmasını karara bağladı.

11- Türkiye asker - sivil Emekliler Konfederasyonu Genel Başkanı Kemal Kerim Kalkan Ankara'da basma yaptığı açıklamada, emekli, malul, dul ve yetimlerin büyük geçim zorluğu içinde olduklarını,emekli, dul ve yetimlerin, özellike güncel geçim sorunlarına gereği gibieğilinmediğini» öne sürdü.,

12- Ankara'nın hava kirliliği oranı düne oranla daha da artarak,Dünya Sağlık Teşkilatı standartlarının üzerine çıktı. Kentte hastaneve fırınlar dışında duman çıkaran ve çevre kirlenmesine yol açangayrısıhhi müessese ve işyerleri valiliğin yapacağı ikinci bir duyuruyakadar tatil edildi, tüm spor faaliyetleri durdurulurken, kalorifer ve sobaların kesinlikle yakılmaması istendi.

13- Gelirler üzerinden tahsil edilen vergi tutarı, geçen mali yılıneşdönemine göre 180.5 milyar lira artış kaydetti ve 1981 mali yılınınilk 8 aylık döneminde 447.3 milyar lira tutarında Gelir Vergisi tahsiledildi.

14- 1981 yılının Ocak - Eylül aylarını kapsayan ilk dokuz aylıkdöneminde Merkez Bankası ve döviz pozisyonu tutan yetkili ticari bankalar tarafından toplam 1.7 milyar dolarlık dış borç ödendi.

15-Libya'nın eylül -ayında teslim aldığı mal bedellerini ödemeye başladığı Ticaret Bakanlığı tarafından bildirildi.

16- İstanbul Ticaret Odası'ndan kaydını sil diren işyeri sayısında 1981'in ilk 10 ayında 1980"ın aynı dönemine oranla yüzde 97 artışoldu.

17- İktisadi Kalkınma Vakfı, AET hakkında «Anlaşma ve EkleriHazırlık Dönemi Uygulamasının Değerlendirilmesi» adlı ikinci bir kitabı yayınladı.

18- Bankalara mevduat sertifikaları karşılığı yatırılan vadeli mevduatın 18 Aralık 1981 tarihi itibariyle 131.7 milyar liraya ulaştığı belirlendi.

19- Yapı ve Kredi Bankası, Faiih Rıfkı Atay'ın «Çankaya» adlıeserini «The Atatürk I Knev» adı ile İngilizce olarak yayınladı.

20- Avrupa Konseyi Asamblesi Hukuk İşleri ve Siyasi Komisyonüyeleri Ankara'daki temaslarının son gününde Çalışma Bakanı TurhanEsener ve Devlet Bakanı İlhan Öztrak ile görüştüler.

21- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Brüksel'de AET KomisyonuBaşkanı Gaston Thorn, Avrupa Parlamentosu'nun görev süresi dolan Başkanı Bayan Simone Veil ve Liberal Grup Başkanı Bandemasile yaptığı görüşmelerde, Türkiye'deki son gelişmeler hakkında bilgiverdi.

22- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, Brüksel'de düzenlediğibasın toplantısında, bir gazetecinin «Polonya'deki askeri yönetimeadeta ambargo uyguluyorsunuz, ancak Latin Amerika'deki ülkelere,Türkiye'ye askeri yardım yapıyorsunuz, bu çifte standart kullanmakdeğilmidir?» şeklindeki sorusuna, «Türkiye ile Polonya'deki durumlarıbirbirleriyle nasıl karşılaştırabilirsiniz anlamıyorum. Türkiye'de müdahale tamamen anarşiyi kökünden kazımak için gerekliydi. Gelinbiraz hafızalarımızı tazeleyelim. Türkiye'de terör yüzünden günde30 kişinin hayatını yitirdiğini unutmayalım. O zaman sorular nedensorulmamıştı acaba?» şeklinde yanıtladı.

23- İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Carrington, BBC'nin «Panorama»adlı programında, «Türkiye gibi bir üyesinde askeri yönetim varkenNATO'nun Polonya'yı askeri yönetim ilan edildi diye kınaması doğrumu?» şeklinde sorulan soruya karşılık, «Türkiye'nin durumu çokfarklı. Geçen gün Türklerle konuştum. Takvim açıklandı. Normaledönüş yolunda kuvvetli belirtiler var» dedi.

24- REUTER Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; dün geceBeyrut'ta bir basın toplantısı düzenleyen Arap Birliği Genel SekreteriChadli Klibi, İran ile Irak arasında 16 aydan beri devam eden savaşısona erdirmek amacıyla Türkiye'ye, iki ülke arasında arabuluculukyapmasını önerdi.

25- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Brüksel'de yapılanNATO Dışişleri Bakanları olağanüstü toplantısı sonucunda yayınlananbildiriye Yunanistan'ın koyduğu «çekince» kararı hakkında yaptığıaçıklamada, «Cenevre silahsızlanma konuşmalarının sürdüğü bir sırada diyalog ve yumuşama ortamına aykırı düşecek bir biçimde, sistemlerden birinin kınanması, bir çeşit soğuk savaş anlamını taşır» dedi.

26- Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Rolandis ile İçişleri ve Savunma SBakanı Benjamin yaptıkları açıklamada, «Türklerin Rum bölgelerinekarşı herhangi bir saldırıda bulunacakları, bu konuda hazırlık içindeoldukları ya da plan ve tasarılar hazırladıkları haberlerinin yalan olduğunu» ifade ettiler.

27- UPI'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile Polonya Dışişleri Bakanı Josef CzyrekTASS Ajansı kanalıyla yayınladıkları bir ortak bildiride, NATO bildirisinin «Polonya'nın içişlerine müdahale» olduğunu açıkladılar.

28- UPI Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan polisi, geçtiğimiz pazar günü tutuklanan Kızıl Tugaylar üyesi 10 kişi arasındabulunan Franca Musi'nin Dozier olayına yeni boyutlar kazandırabileceğini açıklarken, İtalyan hükümeti geçtiğimiz yıl NATO'yıı, bu ülkedekibir yetkilisine saldırıda bulunulacağı konusunda üç kez uyardıklarınıbelirtti.

29- Papa 2. Jean Paul ile Polonya Dayanışma Sendikası lideriLech Walesa arasında karşılıklı mektuplaşma yapıldığı Vatikan sözcüsü tarafından açıklandı.

30- İsrail Başbakanı Menahem Begin'e ABD - İsrail işbirliği ve ilişkileriyle ilgili bir mektup gönderen ABD Başkanı Ronald Reagan,«ABD ile İsrail arasında görüş ayrılıkları kalktı.» dedi.

31- Meksika, Venezuela ve Cezayir ham petrol fiyatlarını indirdiler.

32- Anadolu Ajansı'nın Kolombiya çıkışlı haberine göre; Kolombiyahükümeti, mart ayında yapılacak yasama meclisi, mayıs ayında yapılacak başkan seçimine, ülkede faaliyet gösteren yasa dışı gerilla hareketi üyelerinin de katılması çağrısında bulundu.

33- Yunanistan'da yabancı uçak şirketlerinde çalışan Yunanlı personelin yaptığı 10 günlük grev sona erdi.

34- Basında yer alan haberlere göre; İngiltere'de şiddetli soğuklar nedeniyle son 4 haftada 13 bin kişi öldü.

13 Ocak 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi bölge idare mahkemeleri, idare mahkemeleri ve vergi mahkemelerinin kurulmasını öngören yasa tasarısını görüşerek kabul etti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Danimarka Televizyonu'nun sorularını yanıtladı ve bir soru üzerine, «Toplumumuzun beklediği yenidendüzenleme çalışmaları, demokrasiye geçiş için verilen takvim içindetamamlanmış olacaktır.» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, İran Sanayi Bakanı Mustaf(a Haşimibaşkanlığındaki heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Ulusu,kabul sırasında yaptığı konuşmada, «Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin iyi gitmesinden tedirgin olan çevreler bulunduğunu» söyleyerek,«Türkiye'nin topraklarında başka bir ülkeye karşı bir örgütlenmeyeve harekete göz yumulduğu asla varit değildir.» dedi.

4- NATO Bakanlar Konseyi'nin Brüksel'de yaptığı Polonya konusundaki toplantıya katılan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Ankara'yadöndü. Türkmen, havaalanında verdiği demeçte, «ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in Türkiye'nin Polonya'ya benzetilmesi üzerinebasın toplantısında yaptığı açıklamayı memnunlukla karşıladığını»belirterek, «Türkiye gerçeğini herkesten daha iyi ve açık anlattı. Keşke bütün müttefikler Birleşik Amerika kadar isabetli bir değerlendirme yapabilseler.» dedi.

5- Danışma Meclisi, Türk Ceza Yasası'nın 141 ve 142. maddelerindeki «ırkçılık» ve «bölücülük» suçlarının cezalarının artırılmasınıöngören yasa tasarısını kabul etti.

6- Danışma Meclisi Ankara üyesi Fikri Devrimsel, düzenlediğibasın toplantısında, «Cumhurbaşkanına millet meclisini Ijeshetme yetkisi verilmesini, milletvekili adaylarını (veto) için inceleyerek bir üstkuruluş oluşturularak, yeni anayasaya bu konuda hüküm konulmasını»istedi.

7- Yargıtay, işyeriyle ilgisi olmayan bir sebeple gözaltına alınanişçinin mecburî devamsızlığının, hizmet sözleşmesinin işverence feshi için haklı bir sebep teşkil etmeyeceğine karar verdi.

8- Tümgeneral İsmet Küçüktüzen, Genelkurmay Denetleme Kurulu Başkanlığı'na atandı.

9- Sermaye Piyasası Kurulu Başkan, Başkanvekili ve üyelerininseçim ve atamaları ile ücret ve ödeneklerinin saptanmasına ilişkinBakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Bu karara göre yapılan seçimlerde ise Prof. Dr. ismail Türk Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı'nagetirildi.

10- Katsayının 30'a çıkmasından sonra, gösterge tablolarında dadeğişiklikler yapıldı ve memurlara brüt yüzde 36'ya kadar varan zamkesinleşti.

11- İstanbul Ticaret Odası'nın 100. kuruluş yıldönümü dolayısıylabir basın toplantısı düzenleyen Oda Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu, «Yıllardır savundukları ekonomik felsefenin nihayet 24 ocakönlemleri içinde yerini bulduğuna sevindiklerini» söyledi.

12- TPAO Genel Müdürü ismail Kafesçioğlu, kuruluş mensuplarıadına 10 milyon 840 bin liralık bir çeki düzenlenen törenle DevletBakanı vö 100. Yıl Kutlama Komitesi Başkanı Mehmet Özgüneş'everdi.

13- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi'nce düzenlenen «Türk Basınında Polonya olayları» konulu açık oturumda konuşan eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Turan Güneş, «Kimse kendi ülkesinin geleceği ve kaderini başka ülkelere bağlamamalıdır.» dedi.

14- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, bankerlerePara kaptıran tasarruf sahibi halka ve ödeme güçlüğü içinde bulunan bazı bankerlere de destek sağlama niteliğindeki kararname, piyasada ciddî malî aracı kurumlar olarak tanınan bazı kurum yetkililerince olumlu karşılandı.

15- Ankara'da hava şartlarının düzelmesi üzerine kirlilik norma!düzeyine indi ve tehlike ortadan kalktı.

16- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde sürdürülen DİSK davasında, Askerî Mahkeme, avukatların,Askerî Savcı Kıdemli Hakim Albay Süleyman Takkeci hakkında AskerîAdalet Teftiş Kurulu'na «suç duyurusunda» bulunulması istemini reddetti.

17- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davadan ayrılan 67 sanıklı İstanbul olayları ile ilgili davaya Sıkıyönetim 1 No'lu Askerî Mahkeme'dedevam edildi. Duruşmada, sorguları tamamlanan sanıklardan Berkerİnanoğlu ile Aydın Eşi tahliye edildi.

18- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, 3 NumaralıAskerî Mahkemede açtığı davada, Türkiye İhtilalci Kızıl Ordu Çekirdeği (TİKOÇ-C) adlı yasa dışı örgüt üyesi 6 sanık hakkında ölümcezası, diğer 9 sanık hakkında ise çeşitli hapis cezası istedi.

19- İran Sanayi Bakanı Mustafa Haşimi başkanlığındaki heyet ileSanayi Bakanı Mehmet Turgut başkanlığındaki karma heyet arasındaki görüşmelere Dışişleri Bakanlığı'nda başlandı.

20- Ankara'deki temaslarından sonra İstanbul'a giden AvrupaKonseyi üyeleri, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, Türk sanayici ve işadamları ile görüşmeler yaptıktan sonra Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda konuşan AvrupaKonseyi Parlamenter heyeti başkanı Tom Urvvin, «Türkiye'nin, 25ocak'ta yapılacak Avrupa Konseyi toplantılarının gündeminde olduğunu» söyleyerek, «Türkiye'de 12 Eylül'den sonra çoğulcu demokrasinin temel şartı olan seçimler yapılmamıştır. Bizim aradığımız Türkiye'de yeniden çoğulcu demokrasiye dönüş için bir ışık olup olmadığıdır. Bu konuda topladığımız bilgileri Paris'e dönünce yapacağımıztoplantıda değerlendireceğiz.» dedi.

21- AET'nin getiğimiz kasım ayından beri Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu ileri sürerek bloke ettiği 650 milyon dolarlık yardımın bu ay içinde serbest bırakılacağı açıklandı.

22- Türkiye ile Federal Almanya arasında 1977 yılında imzalanankarayolu ile uluslararası yolcu ve eşya taşımacılığı anlaşması uyarınca, Üçüncü Karayolu Karma Komisyonu toplantısı Bonn'da başladı.

23- Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli SekreteriMehmet Savaş Yergüz'ün katili Ermeni terörist Cangoçyan'ın serbestbırakılmasını isteyen bir Ermeni tedhiş örgütü, Cenevre'de bir kibritfabrikasına bombalı saldırı düzenledi.

24- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt ile Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, Polonya olaylarını görüşmek üzereParis'te biraraya geldiler.

25- Suudi Arabistan Veliahdı ve Başbakan 1. Naibi Prens FahdBin Abdülaziz, Dahran'da teknolojik araştırmalar akademisi subayve öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, «Arap ülkelerinin tek çerçeve içinde birleşmelerinin ümidinde olduğunu ve bu çerçevenin İslamalemini kapsadığı takdirde ve islami akide üzerinde durulması halindebaşarının büyük olacağını» bildirdi.

26- Polonya Başbakan Yardımcısı Ozdowski ile Askerî KonseySözcüsü ve Komünist Partisi liderlerinden Jerzy Unban'ın Polonya'dasıkıyönetimin 1 şubatta kaldırılacağını açıklamalarına karşılık, DevletBaşkanı Henryk Joblonski'nin, sıkıyönetimin kaldırılması için belirlibir zaman verilemeyeceğini, bu zamanı ancak ülkenin ekonomik durumu ile sosyal hayalıdaki bir düzenlemenin 'belirleyeceğini söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27- Kanada Başbakanı Pierre Trudeau'nun, NATO bildirisine rağmen, Polonya'ya ekonomik yaptırımlar uygulanmasına karşı olduğunu, hükümetinin askerî yaptırımlar dışında herhangi bir uygulamayabaşvurmayacağını açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Dışişleri Bakanı literTürkmen'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Türkmen'in Devlet BaşkamEvren'e NATO Bakanlar Konseyi toplantısı hakkında bilgi sunduğu belirtildi.

2- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı, Millî Güvenlik Konseyi üyeleri, Sıkıyönetim Komutanlıkları ve öteki yüksekdüzeydeki sorumluların isimlerini ve makam nüfuzlarını istismar ederek, özel çıkar sağlamak maksadıyla çeşitli makamlara başvurmalarıile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Çıkar sağlamak için MGK üyelerive yüksek düzey sorumlularının kartvizitlerini taşıyanlara karşı» halkıuyardı.

3- Danışma Meçlisi Başkanı Sadi Irmak, Ankara'da DanimarkaTelevizyonu'nun sorularını yanıtlarken, «Türkiye'nin 80 yıldan beri daha iyi bir Anayasa arayışı içinde olduğunu» söyledi ve «Sahip olduğumuz büyük tecrübelerle umuyoruz ki, daha iyi bir Anayasa hazırlayacağız.» dedi.

4- 1982 mali yılında devlet memurlarına verilecek gündelik belirlendi. Bu arada, Milli Güvenlik Konseyi üyelerine 1450 lira günlük harcama verilmesi de kabul edildi.

5- 1982 mali yılı bütçe kanunu tasarısının Danışma Meclisi'ndegörüşülmesine başlandı ve Maliye Bakanı Kaya Erdem bütçeyi sundu.Erdem konuşmasında, 1982 yılı bütçesinin 10 aylık olduğuna dikkatiçekerek, bu bütçenin sağlam kaynaklarla finanse edildiğini, harcamalarda tasarrufa özen gösterildiğini belirtti ve «Yatırımlara öncelik tanınan bir bütçe getirilmiştir. Bu bütçe, enflasyon hızını yüzde 25' düzeyine çekecek ve yüzde 4.4'lük kalkınma hızını gerçekleştirebilecekbüyüklük ve kompozisyona sahiptir.» dedi.

6- İstanbuf Ticaret Odası'nın 100. kuruluş yıldönümü, Oda Meclisinde düzenlenen törenle kutlandı. Törene katılan Ticaret BakanıKemal Çantürk, işadamlarından, «Güven ortamı içinde ekonomiyi iyiye götürmek için geçen yılki gayretlerini artırarak sürdürmelerini»istedi.

7- Devlet Orman İşletmeleri'nce ihaleye çıkarılan kereste ürünlerine yüzde 8 ile yüzde 10 arasında zam geldiği İzmir Ticaret Odasıyetkililerince bildirildi.

8- Türk ve İran heyetleri arasında Ankara'da yapılan görüşmelersonunda iki ülke arasında ticaret ve sanayi alanlarında işbirliğini öngören bir protokol imzalandı.

9- Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Murat Gümrükçüoğlu.Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Ankara'deki hava kirliliğininnedeninin meteorolojik olmadığını, yapısal durumun bu kirliliğe yolaçtığım, bu nedenle daha ciddi ve köklü önlemler alıması gerektiğini»söyledi.

10- Ulusal Basın Ajansı'nın bir haberine göre; yurt dışındaki işçilerimizden dövizli askerlik hizmeti karşılığı 2 milyar 369 milyon liragelir elde edildiği saptandı.

11- Ordu eski milletvekillerinden Fikri Boztepe vefat etti.

12- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada, savunma avukatlarından Kaya Alp Kartal ile bir sanık, duruşmanın düzenini bozduklarıgerekçesiyle salondan dışarı çıkarıldı.

13- Hükümetin manevi şahsiyetine hakaret ettiği gerekçesiyledava açılan feshedilen CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, beraatetti. Ayrıca, Ecevit'in hakkındaki üç dava da düştü.

14- İstanbul Elmadağ'da geçtiğimiz hafta Almanya «Lufthansa»ve israil «EL-AL» havayolları terminal binalarında meydana gelenbombalama olayını, «15 Mayıs Arap Cephesi» adlı bir Filistin örgütüüstlendi.

15- Bakanlar Kurulu'nun ödeme güçlüğü içinde bulunan bankerlerin işlemleri hakkındaki kanun hükmündeki kararnamesi, ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Vatandaşların bankerlere yatırdıkları paralan güvence altınaalacak kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- İran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Haşimi, MilliyetGazetesi'ne verdiği özel demeçte, «İran - Irak uyuşmazlığı konusunda

Türkiye arabuluculuk yaparsa bunu olumlu karşılarız. Biz barıştanyanayjz. Ancak Irak'ın topraklarımızdan çıkması gerekir.» dedi.

18- Federal Almanya Eyalet İçişleri Bakanları, Bonn'da yaptıklarıolağan toplantılarında yabancılar sorununu görüşerek, ailelerin birleştirilmesi yoluyla sürekli olarak artan yabancı nüfusun dondurulabilmesi için yeni bazı kısıtlayıcı önlemler üzerinde görüş birliğine,vardılar.

19- Akajans'ın bir haberine göre; Yunanistan Dışişleri Bakanlığı,Atina'da resmi bir yazılı açıklama yaparak, bir Türk savaş gemisininEgriboz «Eyva» adasının güneyinde Yunan karasularında görüldüğünüve olayın Ankara Büyükelçisi Papulias aracılığı ile Türk Dışişleri Bakanlığı nezdinde bir nota ile protesto edildiğini bildirdi.

20- Polonya Askeri Konsey Başkanı General Jaruzelski başkanlığında Konsey üyeleri, parti yöneticileri, Dayanışma Sendikası ilediğer sendikaların temsilcilerinin katıldığı bir ortak toplantı düzenlendi.

21- Londra'da yayınlanan London Times gazetesi, ArnavutlukBaşkanı Enver Hoça'nın geçen ay içerisinde «Bir sinir krizi sonundaintihar ettiği» açıklanan Mehmet Şehu ile silahlı çatışmaya girdiğinive aldığı yaralar tesiri ile öldüğünü öne sürdü. Ancak bu haber Arnavutluk'un Paris ve Viyana Büyükelçileri tarafından yalanlandı.

22- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail DışişleriBakanı İzak Shamir, İsrail Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, işgal altındaki bölgelerde yaşayan Filistinlilerin özerkliği ile ilgili görüşmelerde daha fazla ödün verilemeyeceğini, ayrıca, «Doğu"Kudüs diyebir sorun olmadığını ve bu konuya tamamen kapanmış gözüyle baktıklarını ve Kudüs'ten hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini» söyledi.

23- Florida havayollarına bağlı bir Boeing 737 yolcu yolcu uçağınınWashington havaalanından kalkmasından kısa süre sonra kar fırtınasıyüzünden bir köprüye çarparak Potomac nehrine düşmesi sonucuuçakta ve köprü üzerinde bulunanlar ile birlikte toplam 81 kişinin öldüğünün sanıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- İngiltere Başbakanı Margareth Thatcher'in Cezayir'deki ParisDakar rallisine katılan ve yedi gündür kayıp olan oğlu Mark Thatcher,büyük sahra çölünde yapılan arama çalışmaları sonucu bulundu.

15 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Başbakan BüiendUlusu'yu kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2- Danışma Meclisi'nde 1982 malî yılı bütçe kanunu tasarısınıntümü görüşülerek kabul edildi. Bütçenin tümü üzerinde eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Kaya Erdem, dar ve sabit gelirlilerin bütçeimkânları içinde durumlarının düzeltilmeye çalışıldığını, ancak bundandaha fpzla yapamadıklarını» belirterek, «İşçi ücretlerinin vergi dışıbırakılmasıyla Maliye'ye 40 milyar liralık bir yük yüklenecekti. Buda bütçenin genel dengesini bozduğu için yapmak imkânı olmadı.Ama çeşitli yanlarda dar ve sabit gelirlileri bugünkü hayat koşullarıiçinde asgarî düzeye varmaları için elimizden gelen yapıldı.» dedi.

3- Sermaye Piyasası'nın 7 üyesi Yargıtay'da yemin ederek görevlerine başladılar.

4- Danışma Meçlisi, Erhan Buldanlıoğlu ve Cengiz Baktemuradındaki kişilerin idam cezaları ile ilgili dosyaları, Başbakanlık'a iadeetti.

5- Yunanistan'ın bir Türk hücumbotunun karasularını ihlâl ettiğigerekçesiyle Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'na ilettiği protesto notasıDışişleri Bakanlığı'nça reddedildi.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu toplantısında bankerlerin tasfiye işlerine bakacak mahkemeler belirlendi.

7- Bankerler Birliği Başkanı Hüsnü Göçmenoğlu UBA'ya verdiği demeçte, «Hükümete kanun hükmünde kararname çıkartma yetkisinin verilmesini olumlu karşıladıklarını» söyledi.

8- Bağımsız Topraksu - İş Sendikası'nın Genel Kurulu'nda birkonuşma yapan Genel Başkanı Ahmet Demirbaş, «Yüksek Hakem Kurulu'nun öngördüğü ücret artışlarının fiyat artışlarının çok altındaolduğunu» bildirdi.

9- İstanbul Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi'nde 52 sanıklı DİSKdavasına devam edildi. DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk mahkemeye bir dilekçe vererek, Odalar Birliği Yönetim Kurulu BaşkanıMehmet Yazar, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu BaşkanıHalit Narin ve Tercüman Gazetesi yazarı Ahmet Kabaklı'n ırı, «MGK'nın52 sayılı bildirisine rağmen DİSK ve şahsına yönelik suçlamalardabulundukları» gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmasını istedi.Savcının istemi üzerine mahkeme tarafından dilekçe iade edildi.

10- Tercüman Gazetesi'nde «1982'de Türk dış politikası» konutuaçık oturum yayınlandı.

11- Ankara Belediyesi denetiminde çalışacak olan özel halk otobüsleri törenle hizmete açıldı.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi, savcıyahakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan MHP davası müdafi avukatlarından Mehmet Çelik'in tahliyesine karar verdi.

13- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, sorumluluk bölgesinde yapılan operasyonlarda 24'ü Dev - Yol militanı olmak üzere 42kişinin yakalandığını açıkladı.

14- Çeşitli eylemlerden sanık yasa dışı THKP/C Halkın DevrimciÖncüleri adlı örgütün 91 militanının yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

Öte yandan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskerîMahkemesi'nde yasa dışı Dev-Yol örgütünün 39 rrtilitanı hakkında(11 sanık için idam istemiyle) dava açıldı.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı da DevVol örgütünün 52 militanı hakkında dava açtı.

15- 15 Ocak 1982 tarihi itibariyle açıklanan resmî kurlara göre,1 Amerikan dolarının döviz alışı 136.50, döviz satışı 139.23, eteKtif alışı 136.50, efektif satışı 140.60 lira, 11 Batı Alman markının döviz alışı59.30, döviz satışı 60.49, efektif alışı 59.30, efektif satışı 61.08 lira, 1

sterlinin döviz alışı 254.98, döviz satışı 260.08, efektif alışı 254.98,efektif satışı 262.63 lira oldu.

16- Teşvikten yararlanan yatırım mallarının ithalatında meydanagelen 'kur farklarının ödenmesinde uygulanan ödemesiz döneminuzatılmasına ilişkin kararname Resmî Gazete'de yayınlandı.

17- Atina'da temaslarda bulunduktan sonra Ankara'ya geçen ABDDışişleri Bakan Yardımcısı Vetili David Gombert Kıbrıs'a gitti.

18- «Bir Türk savaş gemisinin Yunan karasularını ihlâl ettiği» gerekçesiyle verdikleri notadan sonra ikinci bir açıklama yapan Yunanhükümet sözcüsü, «Türk savaş gemisinin hem uluslararası sulardahem de Yunan karasularında Yunan makamlarının bilgisi tahtında zararsız ve normal bir seyir takip ettiğini» bildirdi.

19- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Alexander HaigWashington'a gitti.

20- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; ordu içinde huzursuzluklara neden oldukları gerekçesiyle İspanya Genelkurmay Başkanı, Kgra, Hava ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanları görevlerinden alındı.

21- ANKA Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; aralarında diplomatik ilişki bulunmayan ABD ve Angola arasında Paris'te ikili vebölgesel sorunlarla ilgili görüşmeler başladı.

16 Ocak 1982

1- Danışma Meclisi toplantısında MGK - Danışma Meclisi, Devlet Başkanlığı ve Sayıştay bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

2- Ankara Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen «1981'den1982'ye Türk Ekonomisi» konulu açık oturumda bir konuşma yapanBaşbakan Yardımcısı Turgut Özal, enflasyonun 1981'de yüzde 30'aindirildiğini belirterek, «1982 yılı içinde bu rakamı yüzde 25'in altınadüşürmek zordur. Ama bu mutlaka yapılmalıdır. Hatta yüzde 20'yegetirmek hedef alınmalıdır.» dedi.

3- Türkiye, NATO'nun askerî kanadına dönüşünü sağlayan RogersPlam'na uymadığı gerekçesiyle, Yunanistan'ın NATO içindeki durumunun belirlenmesin>i resmen istedi.

4- Samsun'da toplanan Türk - İş Genel Kurul toplantısından sonra yayınlanan bildiride, asgarî ücretin yeniden tesbit edilmesi istenerek, «Asgarî ücretler bir süre önce belirlenerek yürürlüğe girerkengünün şartlarına göre yeterli bulunmuş, fakat bugün bir ailenin geçimini sağlamaktan çok uzak kalmıştır. Yönetim Kurulumuz asgarî ücretlerin yeniden belirlenmesi! konusunda Türk - İş İcra Kurulu'nun ilgilimakamlara yaptığı başvurunun tez elden dikkate alınmasını ve asgarîücretlerin yeniden belirlenmesi çalışmalarına süratle başlanmasınıhükümetten istemeye oybirliği ile karar vermiştir.» denildi.

5- İstanbul İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi'nin 99. kuruluşyıldönümü Ankara ve İstanbul'da törenlerle kutlandı.

6- İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin 5. Olağan Toplantısı yapıldı.

7- Anka Ajansı'na bir açıklama yapan Hak - İş Genel SekreteriAli Koçar «Çalışma hayatı ile ilgili tasarıların basına yansıdığı şekliyleyasalaşması halinde, uzun mücadele sonucunda kazanılmış haklarıntekrar 30-40 yıl geriye götürülmüş olacağını» öne sürdü.

8- Matbaalar ve Mücellitler Derneği'nce matbaacılığın 253. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul'da bir gece düzenlendi.

9- Ankara'da 9 banker resmen müracatta bulunarak iflâs ettiklerini açıkladı. Öte yandan 5 bankerin konkordato taleplerinin kabul edildiği de basındaki haberlerde yer aldı.

10- Erzurum 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesi'nde silah kaçakçılığı yapmak suçundan sanık 10 kişitoplam 150 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

11- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı'nın emri üzerine İstanbul'dagözaltına alınan Dündar Kılıç serbest bırakıldı.

12- Los Angeles Üniversitesi'nde Türk Tarihi okutulan bir sınıfın20 kadar Ermeni tarafından basılmak istendiğj, ancak bu girişiminbaşarısızlıkla sonuçlanarak iki Ermeni'nin tutuklandığı haberi basındayer aldı.

13- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; NATOGenel Sekreteri Joseph Luns'un geçen hafta bir konuşma sırasındaYunanistan'ın NATO içmedeki rolünün az olduğunu, Yunanistan olmadan da NATO'nun varolabileceğim» söylemesi üzerine Yunanistan hükümeti, NATO daimî temsilcisinden, Joseph Luns'tan bu konuda bilgialmasını istedi.

14- AP Ajansı'nın Roma çiKişlı haberine göre; İtalyan sorgu yargıcı Ferdinando İmposimato polisle işbirliği yapmaya başlayan tutuklutedhişçilerin ifadelerine dayanarak yaptığı açıklamada, «KGB'nin, Filistin Kurtuluş Örgütü dışındaki bir Filistin örgütü kanalıyla Kızıl Tugaylar ve diğer solcu kent gerüllalarına silah sağladığını» bildirdi.

17 Ocak 1982

1- 1982 malî yılı bütçe kanun tasarısının Danışma Meclisi'ndegörüşülmesine devam edildi, Başbakanlık bütçesi kabul edildi. Başbakanlık bütçesi üzerinde eleştirileri yanıtlayan Devlet Bakanı ilhanÖztrak, «Anadolu Ajansı, Basın Yayın Genel Müdürlüğü, TRT, Tanıtma Genel Müdürlüğü'nün bir devlet enformasyon merkezi ya da devlet tanıtma merkezi şeklinde toplanacağını» belirterek, «Böylecedevletin politikasının ve tanıtılmasının hem anında hem de gerektiğikuvvette gerçekleştirilmesine çalışacağız.» dedi.

2- DPT'nin 1982 malî yılı bütçesi üzerindeki eleştirileri yanıtlayanBaşbakan Yardımcısı Turgut özal da, «Bizdeki planlamanın hiçbir zaman sosyalist ülkelerdeki merkezi plancılık gibi düşünülmediğini»,«Memur ve ücretlilerin gelir kayıplarının iki üç yıl içinde telafi edilebileceğini, aksi halde enflasyonun süratle geri döneceğini» belirtti ve soruları yanıtladı. Daha sonra DPT 1982 malî yılı bütçe kanun tasarısıonaylanarak kabul edildi.

3- Danışma Meclisi üyesi Mustafa Aipdündar haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlarken, Türk - İş'in işçi sorunları karşısındakayıtsız kaldığını belirterek, «Türk - İş sınırlı olan sendikal imkanlarıdeğerlendirmemektedir. Değerlendirme yolunda bir gayret ise görülmemektedir. Tarihi bir sorumluluk altındadır. Çünkü işçi sorunlarınınçözümlenmesinde en büyük engel Türk - İş'in içindedir. Genel Sekreteri bakandır. İşçi sorunlarının iyileştirilmesi yolunda yaptığımız çalışmalara engel olmaktadır.» dedi.

4- Medeni Kanun Komisyon Başkanı Esat Şener'in görevini bırakması üzerine yapılan toplantıda komisyon üyesi Prof. Kemal TahirGürsoy'un başkanlık görevini yürütmesi kararlaştırıldı.

5- Samsun'da kooperatifçilik konusunda sendika temsilcileriile bir toplantı düzenleyen Türk- İş Genel Teşkilatlandırma SekreteriOrhan Erçetik, «Toplu iş sözleşmeleri ile son üç yılda sağlanan maddihakların fiyat artışları ile eridiğini, reel ücretin korunamadığı gibi dönem başındaki satınalma gücünün de gerisine düştüğünü» belirterek,«Böyle bir durumda ücretlerin arttırılması birşey ifade etmemekte veçalışanlar giderek yaşama gücünü yitirmektedirler. Türk- İş kazanılan

ücretin korunabilmesi maksadıyla herkesin bildiği, fakat ülkemizdeyeterli bir düzeyde bulunmayan kooperatifçilik hareketini amaçlarınauygun hizmet verecek bir düzeye getirmeyi amaçlayan ve uygulamayakonulan bir program getirmiştir.» dedi.

6- İmar ve İskan Bakanlığı tarafından Boğaziçi SİT Planı yenidengözden geçirilmesi geerkçesiyle Anıtlar Yüksek Kurulu'na gönderildi.

7- Milliyet Gazetesi'nde Değişen Qin başlıklı bir yazı dizisi başladı.

8- Milliyet Gazetesi'nde Ziraat Bankası Genel Müdürü RahmiÖnen ile Türk bankacılığının sorunları hakkında yapılan bir söyleşiyayınlandı.

9- Bazı ilçelerde kaymakamlar arasında yapılan görev değişikliğine ilişkin üçlü kararname Resmî Gazete'de yaynılanarak yürürlüğegirdi.

10- Danışma Meclisi'nin Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'een derin şükran ve takdir duyguları Resmî Gazete'de iletildi.

11- Yunan Parlamentosunca 12 Kasım 1980 tarihinde Batı Trakya'daki Türklerin vakıflarının yönetimine yerel valilerin karışmasını,mütevelli heyetleri seçFmi yerine valilere atama yetkisnn tanınmasını ve ayrıca mevcut mütevelli heyetlerince vakıfların tüm mal varlıklarını 20 Kasım 1981 tarihine kadar maliye şubelerine bildirmesiniöngören bir yasa kabul edildi.

12- Fransa'da tutuklu bulunan 4 Ermeni teröriste siyasal sığınmahakkı tanınması için Fransız hükümetine 15 Şubat tarihine kadar süretanıyan ve istekleri yerine getirilmezse tüm dünyada Fransız diplomatlarına karşı saldırıya geçeceklerini açıklayan «Orly» adlı yasa dışıErmeni terör örgütü, Paris'te 1 banka ile Cenevre'de iki otoparkabombalı saldırı yaptı.

13- Askerî yönetim tarafından gözaltına alınan Polonya bağımsızDayanışma Sendikası Lideri Lech Walesa'nın serbest bırakılacağı haberi Polonya'nın Londra Büyükelçisi Stefan Staniszewski tarafındanaçıklandı.

14- Moskova'da çıkan «Yeni Zamanlar» adlı derginin aralık sayısında Ermenileri savunan bir mektubun yayınlandığı Yeni Forumdergisi tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Mitterand başkanlığındaki Fransa hükümetinin 36 banka, 5 sanayi kuruluşu ile 2 yatırımşirketinin devletleştirilmesi yasa tasarısının bazı maddelerine AnayasaKonseyi, anayasanın tarafsızlık ilkesinin çiğnendiği gerekçesiyle karşıçıktı.

16- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; 1 ay önce Verona'daki evinden kaçırılan Amerikalı General Dozier ile ilgili olarakKızıl Tugaylar tarafından yayınlanan yeni bildiride, «İtalyan devletiniyıkmak için Kızıl Tugaylar'ın emperyalistlere karşı iç savaşı amaçerdindiği, kaçırılan generalin devrim güçlerinin ilk hareketi olduğu»belirtildi.

17- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail SavunmaBakanı Ariel Sharan, iki ülke arasındaki ilişkileri görüşmek üzereMısır'a gitti.

18 Ocak 1982

1- Danışma Meclisi'nde Tapu ve Kadastro, Vakıflar, Meteoroloji,Diyanet işleri ve Danıştay bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Bütçelerin görüşülmesi sırasında eleştirileri yanıtlayan Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, Tapu Kadastro, Meteoroloji ve Diyanet İşleribütçeleri üzerinde bilgiler verdi ve soruları yanıtladı.

2- Hükümet, televizyon yayınlarının 1 Temmuz 1984'ten itibarenrenkli olarak yapılmasını ve bu konuda deneme yayınlarına başlanılmasını kararlaştırdı.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Danimarka televizyonunun sorularını yanıtlarken Türkiye'nin NATO ile arasında hiçbir anlaşmazlığının olmadığını belirtti ve Avrupa Konseyi ile ilgili olarak da «Bazı Konsey üyeleri Konsey'den çıkarılmamızı onaylarlarsa, hata olur, biz ortakve müttefikimiz olan bu ülkelerin böyle bir karara varacağını sanmıyoruz. Bu pek yapıcı bir karar olmaz.» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, THA'ya yaptığı açıklamada, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ - Kur yasalarında değişiklik yapan yasa tasarılarının hazırlanması için çalışmaların başlatıldığınıve halen alt düzeyde sürdürüldüğünü söyledi.

5- Yüksek Öğretim Kurulu, Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam'ınbaşkanlığında yapıldı ve Sağlam, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

6- Sermaye Piyasası Kurul Başkanı Prof. İsmail Türk TercümanGazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Sermaye piyasasının gelişebilmesinin temel şartının malî istikrar olduğunu, enflasyonun bu piyasanınen büyük düşmanı olduğunu» belirterek, «önümüzdeki dönemde sermaye piyasasının birdenbire canlanan, hareketlenen bir piyasa halinegeldiğini göreceğiz.» dedi.

7- Hukukçulardan oluşan Değerlendirme Komisyonu'nun yaptığı bir incelemeye göre: 12 Eylül 1980 ile 12 Aralık 1981 tarihleri arasında Millî Güvenlik Konseyi Müracaat ve Şikayetleri İnceleme Dai resi'ne toplam 128 bin dilekçe geldi, bunlardan 41 bin tanesi değerlen- dirmeye uygun bulunarak ilgili yerlere havale edildi, 28 bini sonuçlandı, 13 bini hakkındaki işlemlerin de sürdürüldüğü belirtildi.

8- DYF - İş Yönetim Kurulu'nun Ankara'daki olağan toplantısında bir konuşma yapan DYF-İş Genel Başkanı Mehmet Acıdereli,«Asgarî ücretlerin her yıl yenilenmesini ve vergi dışı bırakılmasını,ödenmeyen işçi alacaklarının tamamının ödenmesini ve bundan böylegecikmemesini, KİT'ler üzerindeki baskılara son verilmesini, emekliliksistemlerinin bir yeknesaklığa bağlanmasını» istedi.

9- DİSK Genel - İş EMAŞ Matbaasında yasa dışı örgütlere aitbüdiri ve broşürler bastıkları gerekçesiyle haklarında dava açılanİihami Soysal ve arkadaşlarının yargılanmasına Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkeme, tutukiu sanık İihami Soysal'ın tahliye istemini reddetti,

10- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesi'nce, Denizli'de kahve basarak 3 öğrenciyi öldüren 2 ülkücüidam, 1 ülkücü de 2 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

11- 24 Kasım 1980 tarihinde Briefing adlı dergide, 27 Kasım 1980tarihinde de Cumhuriyet ve Dünya gazetelerinde iktibas edilerekyayınlanan «12 Eylül Hareketi olmasayı MHP kanlı darbe yapacaktı»konulu yayın üzerine Alparslan Türkeş tarafından açılan 1 milyonliralık manevî tazminat davası sonuçlandı ve tarafların 100 bin liraödemesine karar verildi.

12- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; Amerikan Newsweekdergisi'ne bir demeç veren NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, «Polonya bunalımının NATO'yu güçlendirdiğini, buna karşılık VarşovaPaktı'nı zayıflattığını» söyledi.

13- Polonya Bağımsız Dayanışma Sendikası lideri Leçh Walesa'nmserbest bırakılacağı yolundaki haberler üzerine, Askerî Konsey yetkililerine dayanarak bir açıklama yapan Varşova Radyosu haberi yalanladı.

AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre ise, Polonya'da incelemelerde bulunan ABD Senatörü Larry Pressley yaptığı açıklamada, askerî yetkililerin ülke bunalımını hafifletmek amacıyla DayanışmaSendikası'na bazı ödünler vermeye hazır olduklarını belirterek, Walesa da serbest bırakılacak, sıkıyönetim de kaldırılacak, ama bu netam anlamıyla bir serbesti, ne de tam anlamıyla sıkıyönetimsizbir Polonya özlemine karşılık olabilecektir. Bu iki konudaki kararlarüzerinde bazı şüphelerim, kaygılarım var.» dedi.

14- AA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; AFP'nin Beyrut bürosunatelefon eden ASALA üyesi bir kişi, tutuklu bulunan ve 7 gün önceaçlık grevine başlayan 4 ASALA üyesinin sağlık durumları düzelmediği takdirde, tüm dünyadaki Fransız kuruluşlarına karşı yeniden saldırıda bulunulacağını açıkladı.

15- ABD'nin Paris Büyükelçiliği Askerî Aataşe Yardımcısı YarbayJames Charles Ray'ın kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından evinden çıktığı sırada tabancayla vurularak öldürüldüğü, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da dün yapılan milletvekilliği ara seçimlerinde 4 milletvekilliğinin tümünü de muhafazakar adaylar kazandı.

17- AA'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'da yayınlanan MayoDergisi'ne bir demeç veren Mısır Savunma Bakanı General Abdülhalim Ebu Gazala, ülkesinin ABD tarafından oluşturulacak ÇevikKuvvet'e katılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını açıkladı.

18- Moskova'da bir teknoloji araştırma merkezinde 8 Ocak tarihinde meydana gelen patlamada 50 kişinin öldüğü, 300 kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; Kızıl Tugaylar örgütü'nünRoma Kolu Başkanı Ceza Hukuku profesörü Senzani'rtin yakalanmasıüzerine, örgütün 22 Ocak tarihinde İtalyan Hristiyan Demokrat Partisi'nin Kongresi'ne yapmayı planladıkları bir baskın olayı ortaya çıkarıldı.

19 Ocak 1982

1- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Bern Büyükelçimiz DoğanTürkmen'e suikast girişiminden Fransa'da yargılanacak olan Ermeniterörist Kilimciyan'ın serbest bırakılması amacıyla Ermeni gruplarcagirişilen eylem ve kampanyalar konusunda Fransız Hükümeti'ne birmesaj gönderdi.

2- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten Ankara'da düzenlediği besın toplantısında, emeklilerin aldıkları ikramiyeyi Emlak ve Kredi Bankası'na yatırmaları halinde 1 yıl sonra yaklaşık yüzde 12 faizle yatırdıkları paranın iki katına kadar kredi alabileceklerini açıkladı.

3-Danışma Meclis'i'nde Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığıve Yargıtay bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Anayasa Mahkemesi üzerindeki eleştirileri yanıtlayan Adalet Bakanı Cevdet Menteş, «Demokratik hukuk devleti içinde Anayasa Mahkemesi'nin varolması gerektiğini benimsiyorum.» dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı, İsrail Savunma Bakanı Şaron'un parlamentoda ve bir Fransız dergisinde yayınlanan «israil'in stratejik savunma alanı Türkiye'yi de içine almaktadır» şeklindeki demecinin doğru olup olmadığını araştırmak için Tel Aviv temsilciliğimize talimatgönderdi.

5- Türk Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına geçici olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Müsteşarı Kemal Baytaşgetirildi. Öte yandan Yönetim Kurulu üyeliklerine de Necati ÖzkanerReşat Erkmen, Güran Erberk, Orhan Aka, Mehmet Sağlam ve TurgutBolu seçildi.

6- Türk-İş eski Genel Başkanı Halil Tunç Milliyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «Genei Kurul öncesinde bir liderlik ve seçim kavga-sına girişmenin yararsız olduğunu» belirterek, «Bugün enflasyonlamücadelenin tek yolunun halkı fakirleştirmek olduğu öne sürülüyorve bunun alternatifi olmadığı söyleniyor. Türk - İş bunun alternatifiolduğunu bilimsel yoldan kanıtlamalı, verimi arttırmak yoluyla enflasyonun önlenebileceğini göstermelidir.» dedi.

7- Siyasî tarihçi ve dış politika yazarı Ord. Prof. Ahmet ŞükrüEsmer ile Türk Tarih Kurumu Başkanı ve tarihçi Ord. Prof;. EnverZiya Karal Ankara'da vefat ettiler.

8- 4. Kolordu ve Ankara Çankırı ve Kastamonu İlleri SıkıyönetimKomutanlığı, Çankırı ve Kastamonu'da gece sokağa çıkma yasağınınsaat 24.00'ten itibaren tamamen kaldırıldığını açıkladı.

9- Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamadaAnkara, İzmir ve Muğla'da yapılan operasyonlarda yasa dışı Dev Sol ve Dev-Yol Örgütü militanı 51 kişinin yakalandığı bildirildi.

10- Akajans'ın haberine göre; Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında 600 milyon dolar tutarındaki ticaret protokolü, Türk hükümetiadına Ticaret Bakanlığı Andlaşmalar Genel Müdürü Dinçer Asena ileSovyetler Birliği adına da Dış Ticaret Genel Müdürü Kuznetsovtarafından Ankara'da imzalandı.

11- Norveç Hükümeti'nin NATO yardımı çerçevesinde bu yıl Türkiye'ye sağlamayı taahhüt ettiği uçaksavar silah ve malzemesinigöndermekten vazgeçmesi üzerine Oslo Büyükelçimiz girişimde bulunarak, «Bu davranışın haksız ve yersiz olduğunu, Türkiye'nin içişlerine dolaylı bir baskı anlamı taşıdığını» bildirdi.

12- Avrupa Yayın Birliği «EBU» tarafından düzenlenen ve 12ülkeden 47 öğrencinin katıldığı Uluslararası Çocuk Öyküleri Yarışması'nda Ayşegül Doğru adında bir Türk öğrenci birinci oldu.

13- Yabancı ajansların Atina çıkışlı haberlerine göre; Yunanistan.hükümet sözcüsü, Sovyetler Birliği'nin Akdeniz'de görevli AskerîYardımcı gemileri ile ticaret gemilerinin onarım ve bakımlarının yapılacağını resmen açıkladı.

14- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Finlandiya'dapazar günü yapılan seçimlerde Devlet Başkanlığı ve Parlamento seçimlerini Sosyal Demokratlar kazandı, Başbakan Mauno Koivisto ülkenin ilk Sosyal Demokrat Devlet Başkanı oldu.

15- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın Bender Abbaskenti savcısının öldürüldüğü Kayhan gazetesi tarafından bildirildi.

16- Hindistan'da ülke çapında greve gidildiği, grev sırasında çıkanolaylarda 5 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

20 Ocak 1982

1- Millî Güvenlik Konseyi'nde ruhsatsız silah taşıyanların affedilmesiyle ilgili kanun teklifi Danışma Meclisi'nden geldiği biçimiyle kabul edilerek kesinleşti. Konsey, ayrıca 6 kanun tasarısını da görüşerekkabul etti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Ankara'nın Ayaş, Beypazarı ve Çayırhan ilçelerinde incelemelerde bulundu. Ayaş Yetiştirme Yurdu'nu hizmete açtıktan sonra Ayaş Tünelini de gezen Ulusu yaptığı konuşmada,«Türk vatandaşının, milletin kendinden beklediği hizmeti en iyi şekildeyapacağından emin olduğunu belirtti» ve «Boşa harcayacak ne birdakikamız ne de bir kilovat enerjimiz vardır» dedi.

3- Danışma Meclisi'nde Milli Savunma Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Millî Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken bakanlığının bütçesiüzerindeki eleştiriler: yanıtlarken, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin NATOve Orta Doğu içindeki önemine işaret etti» ve Yunanistan ile ilgiliolarak da, «Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan'ın görüşmelerdenkaçınan ve bu itibarla da gerginliklere sebebiyet vermesi kaçınılmazolacak uzlaşmaz tutumunu sürdürmesi sonuçta ancak hüsranla noktalanır.» dedi.

Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide de eleştirileri yanıtlarken, erken emekliliğe karşı olduğunu belirterek, «Bu açmazdan memleketikurtaracağız. 12 Eylül taviz politikasıyla amacına ulaşamaz.

O nedenle kademe kademe emin adımlarla yürüyeceğiz. En yakınımızdan gelen eleştiriler bile beni korkutmaz. Bu durum düzelecektir.»dedi.

4- Türkiye ile Güney Kore arasında 12 -13 Kasım 1981 tarihleriarasında Ankara'da yapılan ticari görüşmelere ilişkin protokol Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

5- Medeni Kanunu Düzenleme Komisyonu Başkanlığına Esatşener'in yerine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesiProf. Dr. Kemal Tahir Gürsoy getirildi.

6- Türk Tanıtma Vakfı ilk yönetim kurulu toplantısında GenelBaşkanlığa Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm İşleri Müsteşarı KemalBaytaş seçildi. Ayrıca vakfın kısa ismi de «TÜTAV» olarak belirlendi.

7- THA'nın haberine göre; 1982 mali yılı bütçe tasarısında bütçeye mali yıl boyunca kesilecek trafik cezalarıyla 4 milyar, vergi vezam cezalarıyla da 8 milyar lira olmak üzere 12 milyar liralık bir cezageliri sağlanması öngörüldü.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Uluslararası Çalışma Örgütü(İLO), Türkiye'de tüketim kooperatiflerinin geliştirilmesi için projeönerisinde bulundu.

9- Oyak - Renault fabrikası üretimini geçici olarak durdurdu.

10- Ankara'da vefat eden Prof. Ahmet Şükrü Esmer, SBF'de düzenlenen törenden sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

11- İstanbul'da yayınlanan 1982 yılına ait «Hicret» takviminin EgeOrdu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bölgesine sokulması yasaklandı.

12- 8. Kolordu ve Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli, Muş ve Bitlisilleri Sıkıyönetim Komutanlığı bölgesinde uygulanan sokağa çıkmayasağı tamamen kaldırıldı.

13- Danıştay Yasası, İdari Yargılama Usulü Yasası ile Bölgeİdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemeleri kuruluşuna ilişkin yasa Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Merkez Bankası'nın reeskont ve avans işlemlerinde uygulanacağı yeni faiz oranları ile tarım kredilerinde faiz oranlarının düşürülmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Türkiye, Norveç'in NATO'nun savunma yardımlaşması çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri eğitimi için vermeyi kabul ettiği uçaksavar toplarının sevkiyatını durdurması ve resmi makamlardan öncebu olayı basına açıklaması karşısında Norveç Hükümeti'ne bir protesto notası vererek, «Norveç Hükümeti'nin bu hareketi, uluslararasıkurallara ve ülkeler arasındaki ikili ilişkilerde cari teemmüllere tamamen aykırı düşmektedir.» denildi.

16- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Başkanı İspanyol JoseMario Arensa'nın Almanya'nın Sesi radyosuna verdiği demeçte, «Türkiye'de demokrasiye dönüş konusunda söz verildiğ'ini ancak, Polonya'da General Jaruzelski'nin komünist sistem içinde normale dönüşühedef alındığını» belirterek, «İki ülke arasında bir benzerlik kurulamayacağını» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Polonya'daBaşbakan Yardımcısı Rakowski başkanlığındaki 5 kişiden oluşan birkomite tarafından yapılan açıklamada, «Dayanışma Sendikası'nınsendikaların yeniden organize edilmesinde görevlendirilmeyeceği,bundan sonra kurulacak sendikaların tamamen Komünist Partisi'nebağlı olacağı, komitenin hükümetle sendikalar arasında işbirliğini sağlayacak yeni bir uygulamayı kısa zamanda tamamlayıp Askeri Konseyile parlamentonun onayına sunacağı» belirtildi.

18- UPI Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre, Başkanlığagelişinin 1. yıldönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen ABDBaşkanı Ronald Reagan, Polonya sorunu ile ilgili konuşmasında, «ABDolarak bugün, yarın Polonya sorunu düzelecek diye sonsuza dek beklemeye niyetli değiliz. Uygulanan ekonomik yaptırımlara yenileri eklenecektir.» dedi.

19- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet resmi haberajansı TASS, «ABD ile NATO'nun Helsinki anlaşmasını çarpıttıklarınıve bu anlaşma ile Polonya olaylarından yararlanarak sosyalizmi sarsıp SSCB ile Avrupa ve dünyadaki sosyalist ülkeleri karıştırmak istediklerini» öne sürdü,

20- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran radyosu tarafından, 14 yaşında olan 4 bin kadar siyasi tutuklunun özel bir yerde hapsedildiği ve hiçbir zaman ölüm cezasına çarptırılmadıkları açıklandı.

21- AA'nın Strasbourg çıkışlı haberine göre; Avrupa Parlamentosudönem baskanlığına Hollandalı sosyalist milletvekili Piet Dankert seçildi.

22- Reuter Ajansının Kuveyt çıkışlı haberine göre; Kuveyt Parlamentosu'nda «Gelenekleri ve İslam ilkelerini çiğneyeceği» gerekçesiylekadınlara oy hakkı verilmesini öngören yasa tasarısı reddedildi.

21 Ocak 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu tarafından bazı yatırımcı bakanlıklara ve DPT yetkililerine, «Enerji santralleri ile ilgili yatırımlara ağırlık verilmesi» yolunda talimat verildi.

Başbakan Ulusu TRT ile ilgili olarak bakanlıklara ve bazı kuruluşlara gönderdiği genelgede de «Yurt dışında bulunan Türklere hitaben yapılan TRT programlarında, TRT mensuplarına gerekli tümkolaylıkların sağlanmasını» istedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Türkiye'deiki yıldan bu yana uygulanmakta olan ekonomik istikrar tedbirleri ileilgili olarak yaptığı açıklamada, «İstikrar programının tatbikatına başladığımız zaman bu rakamların ilk hedefini 1985 yılı sonu olarak ifadeediyorduk. Bazı çevreler ise bunun hayal olduğunu söylüyorlardı. Şimdi ise sağlanan başarılarla hedefe 1983 yılının sonunda ulaşabilirizdiyoruz.» dedi.

3- Ankara'da çevre kirliliği ile mücadele konusundaki çalışmalarlailgili olarak bir açıklama yapan Devlet Bakanı Nimet Özdaş, «OrmanBakanlığı ile yapılacak ortak çalışmalarda, Ankara çevresinde yeşilkuşak denilen ve kentin etraf,ında oluşturulacak bir ağaçlı bölgeninplanlandığını, bu yıl 100 bin ağaç dikildiğini, 180 bin metre karelikkent alanının da ağaçlandırma için tahsis edildiğini» belirtti.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Avrupa Konseyi ile Türkiyearasındaki ilişkilerle ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, «AvrupaKonseyi Danışma Meclisi'nin, Türkiye'nin üyeliği konusunda makul,itidalli ve dengeli bir davranış içinde olması gerektiğini» belirterek,«Bu konu AET'nin Bakanlar düzeyindeki toplantısında görüşülecektirsanıyorum. AET Topluluklar Komisyonu malî protokol konusunda Bakanlar Konseyi'nin nabzını yoklama aşamasındadır. 1982'de malî protokolün gerçekleşmemesi için sebep görmüyorum.» dedi.

5- Adalet Bakanı Cevdet Menteş Hürriyet muhabirinin sorularını yanıtlarken «Süratli adalet, halkın huzurunu ve güvenini sağlar.

Adaletin sürati, adalete olan güveni artırır. Huzur ve güven içindeolan halkın başarısı Türkiye'nin başarısı olacaktır.» dedi.

6- Hürriyet Gazetesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu'nun Bakanlığı ile ilgili açıklaması yayınlandı.

7- Danışma Meclisi'nde İçişleri Bakanlığı ile Bayındırlık Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

8- Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen'i öldürmek amacıyla silahlı saldırıda bulunan ve Fransa'da yakalanarak tutuklanan.Ermeni terörist Kilimciyan'ın duruşmasından önce bir açıklamayapan Dışişleri Bakanlığı. «Biz bu davanın bir cinayete tam teşebbüsdavası olarak görüleceğini ve Fransız adaletinin bazı Ermeni çevrelerinin konuyu saptırma çabalarına imkân bırakmayacağını umuyoruz.»dedi.

9- ANKA Ajansı’nın haberine göre; terör olaylarında hayatlarınıkaybedenlerin yakınları tarafından İçişleri Bakanlığı aleyhine açılandavalarda Danıştay, İçişleri Bakanlığı'nın «Yeterli önlem almadığı, yetersiz kaldığı» ve «Gerekli müdahalelerde bulunmadığı»na karar veverek İçişleri Bakanlığı'nı sorumlu tuttu.

10- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, YHK'nın yavaş çalıştığı iddialarına karşılık THA'ya yaptığı açıklamada «YHK bilindiğigibi 8 üye ve 1 başkandan oluşmaktadır. 2364 sayılı yasada belirtildiği gibi, YHK 2 üye eksikle yani 7 üyenin katılmasıyla çalışmalarınısürdürebilir. İşçi temsilcisi üyelerden ya da diğer üyelerden 2 kişinineksik olması çalışmaları durdurmaz.» dedi.

11- THA'nın haberine göre; Merkez Bankası'nca kamu iktisadîteşebbüsü niteliğindeki kuruluşlara açılan krediler, 25 Aralık 1981tarihi itibariyle bir önceki yıla göre yüzde 30.3 oranında artarak 174/milyar liradan 227.3 milyar liraya yükseldi.

12- Mimarlar Odası Başkanı Ali Balamir Toplu Konut Yasası ileilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, «Halkın konut sorununu çözmek iddiasıyla ortaya atılan yasa ve yönetmelikler gerek finansman,gerekse planlama açısından önemli eksiklikler ve belirsizliklerle doludur.» dedi.

13- Bursa Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Oğuz Ogün,yaptığı açıklamada, yeni hazırlanacak anayasada, «yasama organının300 üye ile sınırlandırılmasını, seçmen yaşının 18, seçilme yaşının da25 olarak belirlenmesini» istedi ve «çift meclis sisteminin ülkemizgerçeklerine uymadığını, kontenjan senatörlüğü, tabii senatörlüğünve Senato'nun yeni anayasada yer almaması gerektiğini» belirtti.

14- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'ndan yapılan açıklamayagöre; Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde sokağa çıkmayasağı kaldırıldı.

15- İngiltere Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Sir Miçhael PaliserDışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kamuran Gürün'ün resmî konuğuolarak Ankara'ya geldi.

16- Türkiye'yi ziyaret eden Avrupa Konseyi Temsilciler HeyetiBaşkanı İngiliz parlamenter Percy Grieve BBC Türkçe yayın bölümüneTürkiye'nin Konsey üyeliği ile ilgili olarak verdiği özel demeçte, «Sanırım temsilciler heyetinde bulunan bizler, hepimiz Türkiye'den, Türkiye'nin üyelikten çıkarılmasına pek de gerek olmadığı kanısıyla döndük.Bunun iki nedeni var. Birincisi görüştüğümüz değişik siyasalgörüşleri benimsemiş her Türk bize, Türkiye üyelikten çıkarılırsa bunun bir felâket olacağı duygusunu taşıdıklarını söylediler. Bu Türklerin gururunu büyük ölçüde kırabilirdi.. İkincisi, Türkiye'yi Avrupa'nındışında bir başka bloka itebilir ya da bizim koruma amacında olduğumuz insan haklarını olumsuz yönde etkileyebilirdi.» dedi.

17- Arnavutluk'un yeni Başbakanı Adil Çarçani'nin, ArnavutlukHalk Meçlisi'nde yaptığı konuşmada, «Arnavutluk halkı ve hükümetiTürkiye ile olan ilişkilerini bugüne kadar oluduğu gibi karşılıklı saygıve ortak çıkarlar çerçevesinde geliştirilmesini arzu etmektedir.» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Atina'da düzenlenen «Yunanistan, İspanya ve Portekiz'in üyeliği ile topluluğun genişlemesininsiyasî sonuçları» konulu seminerde bir konuşma yapan Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) Komiseri İvor Richard, «Ekonomik durgunluk nedeniyle ülkeleri zor günlerin bekleyebileceğini, şayet bu ülkelerin ekonomik zorlukları tek başına ve bir boşluk içinde çözmeleri halindedurumun daha da kötüye gideceğini, topluluğu terketmenin ya da tehlikelerine katılmanın ülkeler için bir felakete yol açabileceğini»söyledi.

19-AA'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; Ürdün tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan, İsrail'in Golan Tepeleri'ni hak olayının kınaması ile ilgili karar tasarısı, ABD tarafıdan vetoedildi.

20-Reuter Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz ay

Polonya'da ilan edilen sıkıyönetimden 1 gün sonra bir traktör fabrikasında başlatılan greve önderlik etmek suçlarından yargılanan Dayanışma Sendikası'nın üç üyesi Varşova Mahkemesi'nce 2 ile 3.5 yılarasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

21- AA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Beyrut'un doğu kesiminde toplanan bir grup Ermeni, Fransa'nın Marsilya kentinde yarın yargılanacak olan Ermeni militanı Kilimciyan'ın serbest bırakılmasını istedi.

22 Ocak 1982

1- Danışma Meclisi'nde Ticaret Bakanlığı bütçesi görüşülerekkabul edildi. Bütçe üzerindeki eleştirileri yanıtlayan Ticaret BakanıKemal Cantürk, «Enflasyon ve fiyat yangınları söndü.. Ancak durumları üstünde tütüyor. Enflasyon yüzde 40'a inmiştir. Hangi maldafiyat yangını varsa, hemen ithalatı açarak karaborsayı önleyeceğiz.»dedi.

2- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı sözcüsüBüyükelçi Nazmi Akıman yaptığı açıklamada, «Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, 19 Ocak günü Ankara'deki Danimarka MaslahatgüzarıSven B. Bpergo'yu Bakanlığa çağırarak kendisine Danimarka Hükümeti'nin Türkiye aleyhine izlediği tutum hakkındaki görüşlerimizi en,açık bir dille bildirmiştir.» dedi.

3- Resmî görüşmelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanı GenelSekreteri Kamuran Gürün'ün konuğu olarak Ankara'ya gelen İngiltereDışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Sir Miçhael Palliser Dışişleri Bakanı tiler Türkmen'le görüşmeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, «İki ülke arasındaki ilişkilerin, uluslararası ve bölgeselsorunların düzenli ve samimî ziyaretlerle taraflar arasında gözden geçirilmesinin çok yararlı olduğunu, kendisinin de bu amaçla Türkiye'yegeldiğini» söyledi.

4- 1967 bunalımı sırasında Türkiye'nin istemi üzerine Kıbrıs Rumyönetiminin elinden alınarak Birleşmiş Milİetter denetiminde depolanmış olan silahların çalındığı haberlerine dayanılarak, Türk tarafıdepoların teftiş edilmesini istedi.

5- Gümrük ve Tîekel Bakanlığı'nça, başla Federal Almanya olmaküzere bazı ülkelere yapılan 640 bin lilre rakı salısından, loplammilyon 250 bin mark döviz elde edildi.

6- 64. dönem Kaymakamlık kursunu biliren 32 kaymakamın sertifikaları vıe görev yerleri. İçişleri Bakanlığı'nda düzenlenen bir törenlebelirlendi.

7- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koçman,«24 Ocak kararlarının temel prensiplerini ilk günkü kadar lüzumlu görüyor ve inançla savunuyoruz, ancak enflasoynun btedelinin ağır faizyükü ile tek başına sanayicinin omuzlarına yüklenmesini, özel sektörün kendi bünyesi içerisinde rahatsız bir dengeye yol açması açısından çok sakıncalı buluyoruz.» dedi.

8- İş adamı Vehbi Koç Görüş Dergisi'nde yayınlanan makalesinde, «Silahlı Kuvvetlerimizin son 30 yılda 3 defa devlet yönetimintmüdahale mecburiyetinde kaldığını, bu durumun hem orduyu yıpranma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını, hem de demokratik rejimindeduraklamalara sebebiyet verdiğini» öelirterek, «Bu defa demokraside duraklamalara imkân vermeyecek bir anayasaya sahip olmam-zmutlaka temin edilmelidir. Bu son şansımızdır.» dedi,

9- Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nce 1 Şubat tarihindengeçerli olmak üzere yolcu taşıma ücretlerine yüzde 2C oranında zamyapıldı.

10- Geçirdiği bir rahatsızlık sonucu Ankara'da vefat eden Prof.Dr. Enver Ziya Karal'ın cenazesi Karşıyaka Mezarlığı'nda törenle toprağa verildi.

11- Kültür ve Turizm Bakanlığı eski müsteşarlarından Selahattin Ertürk Ankara'da vefat etti.

12- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Isparta ve Burdurillerinde sokağa çıkma yasağının kaldırılacağını açıkladı.

13- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davadan ayrılan bölge davalarının yeniden birleştirilmesi yolunda askerî savcılığın talebini görüşen İzmir olaylarıyla ilgili dava heyeti, davanın birleştirilmesinde yarargörmedi.

14- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada, Mardin'in Cizre ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 6 teröristten biri ölü, diğerleri sağ olarak ele geçirildi.

15- Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen'e silâhlı saldırıda bulunan Ermeni terörist Kilimcivan'ın duruşması, Fransa'nın Aixen Provence kentinde çok sıkı güvenlik önlemleri altında başladı. Dava,tanıkların bir kısmının dinlenmesi ve avukatların savunması için ertesi güne bırakıldı.

16- Avrupa Parlamentosu'nda, İtalyan komünist parlamenter Fantiile Fransız komünist parlamenter Pigret tarafından hazırlanan ve «Yargılamaların Çabuklaştırılması, siyasî tutukluların serbest bırakılması,idam cezasının kaldırılması, Türkiye'ye AET tarafından yapılan yardımın durdurulması» gibi konulara yer veren karar tasarısı, 434 üyeli parlamentoda, toplantıya katılan 118 üyeden 65'e karşı 53 oylakabul edildi.

17- ABD'de «The Heritage Foundation» tarafından yayınlananulusal güvenlik raporunda «Sovyetler'in Avrupa ve Orta Doğu arasındaki bağlantı ve NATO güney kanadını zayıflatmakta çaba gösterdikleri, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ve iki ülkenin diğerNATO müttefikleriyle olan ilişikilerini de gerginleştirmek amacıylaçalışmalarda bulundukları» öne sürüldü.

18- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler yeni Genel Sekreteri Perez de Cuellar düzenlediği ilk basın toplantısında çeşitli dünya sorunlarına yer verdi ve Kıbrıs ile ilgili olarakda «Kısa zamanda gelişmeler kaydedileceğini, Denktaş ve Kipriyanu ile de ayrı ayrı görüşeceğini» açıkladı.

19- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya Başbakanı Spadolini, Bakanlar Kurulu ve güvenlik kuvvetleri başkanları ile yaptığı toplantıda «Teröristlerin Mafia ve Mafia'nm Napoli bölgesi kolu olanCamorra ile yakın temasları olduğunu ve teröristlerin bunlar tarafından desteklendiğini» söyledi.

20- İngiltere hükümetinin İskoçya İşleri ile görevli bakanı Nicholas, İskoçya'da meydana gelen bir olayda resmi soruşturmadanönce basma açıklama yaptığını kabul ederek görevinden istifa etti.

23 Ocak 1982

1- ESAS tarafından ülkemizde ilk kez üretilen 50 bin kilovat /amper gücündeki trafonun Çukurova AŞ'ye teslimi sırasında düzenlenen törende konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı TurgutÖzal, «Tesis sayısı arttıkça elektrik sanayiine olan gereksinimin deartacağını» belirterek, «Özel sektörün bu alanda yatırım yapmasını»istedi.

2- 24 Ocak kararlarının 2. yıldönümü nedeniyle İstanbul Ticaret Odası'nca düzenlenen bir seminerde konuşan Devlet Başkanı veBaşbakan Yardımcısı Turgut Özal, 24 Ocak öncesi ve sonrası ekonomik durumun bir değerlendirmesini yaparak, «Türkiye ekonomisi kapalı bir ekonomidir. Ancak izlenen politika ile Türkiye ekonomisi dışaaçılacaktır. Bunu sadece ekonomide almıyoruz. Topyekün dışa açılmaolarak alıyoruz. Geçen dönem içinde Türkiye bu konuda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Ama daha çalışmamız lâzımdır.» dedi.

3- Danışma Meclisi'nde Gümrük ve Tekel Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Bakanlığı ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Gümrük ve Tekel BakanıAli Bozer, «Usulsüz ve kanunsuz yollara tevessül edenleri bu bakanlıkta barındırmayacağız. 12 Eylül Harekatı'nın esprisine uygun icraatiçin geldik. Kanunsuz yollar ve usullerle elbette savaşacağız. Ancakhaksız ithamlara maruz kalmış hiçbir arkadaşımızı da feda etmeyeceğiz.» dedi.

4- Millî Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken Yunanistan'ın EgeAdalarını silahlandırması ve kıyılarını 12 mile çıkarma girişimleri ileilgili olarak THA'ya yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin milletlerarası anlaşmaların tek taraflı değiştirilemeyeceğine kani olduğunu» belirterek,«Bu itibarla milletlerarası anlaşmaların tanımış olduğu hakların yerine getirilmesi için Türkiye gerekli her forumda teşebbüslerini yapmıştır ve yapmaya devam edecektir.» şeklinde konuştu. Bayülken,«KTFD'nin şubat ayının ilk günlerinde bağımsızlığını ilân edeceği yolundaki haberlere de inanmanın mümkün olmadığını» belirtti ve Norveç'in ambargo kararı ile ilgili olarak da «Norveç'in tutumunu, dav- ranışını ne ikili ilişkilerimiz bakımından ne de NATO ile yardımlaşmabakımından mantıkî bir izaha ve tefsire imkân yoktur.» dedi.

5- Avrupa Parlamentosunun Türkiye'ye AET yardımının durdurulması yolundaki yeni kararı üzerine bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «Kararın 434 kişilik birparlamentoda 53'e karşı 56 oyla geçirildiğine» dikkati çekerek, «Karar üzerinde yorumda bulunmağa gerek duymadığını» açıkladı.

6- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık ANKA Ajansı'nayaptığı açıklamada, «Süresi bu yıl sona eren toplu iş sözleşmelerininağustos ayından itibaren ele alınacağını» bildirdi.

7- Ankara Belediye Encümeni, belediye sınırları içinde uygulananyük ve eşya taşıma tarifesini yeniden belirledi.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde «Ermeni Sorunu» konulu bir ders verilmeye başlandı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesinde bir sanığa işkence ettikleri iddiasıyla yargılanan Ankara Emniyet 1. Şubede görevli biri komiser 11 polisin beraatlerine karar verildi.

10- Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen'e 6 Şubat 1980günü suikast girişiminde bulunmaktan Aix en Provence'de iki gündüryargılanan Ermeni terörist Kilimciyan, jüri tarafından ikinci derecedesuçlu bulunarak 2 yıl hapse mahkûm edildi.

11- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göne; aralarında birgeneralin de bulunduğu birçok Polonyalının ABD'ye sığındığı haberiAmerikan ABC televizyonu tarafından bildirildi.

12- AP Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz Yönetimi, Lizbon'daki Sovyet Büyükelçiliği'nde görevli iki Sovyet diplomatın 5 gün içinde ülkeden ayrılmasını istedi.

13- Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; BM eski Genel Sekreteri Avusturyalı diplomat Kurt VValdheim'in, Avusturya BaşbakanıBruno Kreisky'nin «Özel Dışişleri Bakanı» olacağı bildirildi.

14- THA'nın Paris çıkışlı haberine göre; iki gün önce HocatülislamMuhammet Gilani tarafından basına yapılan açi'klamada «İran Cezaevlerinde 3 bin ile 4 bin arasında siyasî tutuklu bulunduğu» iddisınakarşılık Paris'te basına bir açıklama yapan Halkın Mücahitleri örgütülideri Mesut Racavi, «iran cezaevlerinde 30 bin siyasal tutuklununbulunduğunu» öne sürdü.

15- Şili'nin eski Devlet Başkanı Eduardo Frei öldü.

24 Ocak 1982

1- Danışma Meclisi toplantısında Türkiye'de mevcut 20 üniversitenin bütçeleri üzerinde görüşmeler yapıldı ve üniversite bütçeleri kabul edildi.

2- 17 il ve ilçe belediye başkanları içişleri Bakanı Selahattin Çetiner başkanlığında Ankara'da toplandı. Toplantıda bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Çetiner, «Belediye başkanlarının başarı ve başarısızlıkları kamuoyunca hükümetlere de maledilir. Bu bakımdan hükümet, belediyelerin görev ve hizmetlerini yerine getirip getirmediklerini denetlemekten sorumludur. Vatandaşı mahallî yaşayışında çaresiz bırakmamalı, dertlerini dinlemek, paylaşmak, onu hoşnut ve mutlu kılmak, belediye başkanlarımızın bcşta geten görevidir.» dedi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş UBA'ya yaptığı açıklamada«Yurt dışındaki teröristlerin Türkiye'ye iadesi konusunda ilgili ülkelerte diplomatik temaslara başlanıldığını» söyledi.

4- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Atilla Sav, Yankı DergisininDanıştay Kanunu ile ilgili soruları.ıı yanıtlarken, «Danıştay'ın bugünkü yapısı bakımından yapısal sakatlığı olmadığını» belirterek, «Herkurum gibi Danıştay'ın da eleştirilmesi olanağı vardır. Yargı organları da zaman zaman tartışılan kararlar verir. Hatta bütün kararlartartışmaya açıktır. Ancak Danıştay'ın toptan işlevini aştığı yolundakigörüş yerinde değildir. Danıştay'ın temel işlevi yürütmenin (idare)yargısal denetimini yapmaktır.» dedi.

5- Parlamento Muhabirler Derneği Başkanı Rafet Genç haftalıkYankı dergisinin sorularını yanıtlarken, «Danışma Meclisi'nde çokkısıtlı olanaklarla çalıştıklarını» belirtti.

6- Adı bir eroin davasına karışan eski emniyet müdürü MehmetZahit Avorbaşıoğolu ile 6 arkadaşı hakkında Ankara Yenimahalle AğırCeza Mahkemesi tarafından verilen mahkumiyet kararı Yargıtay 6.Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

7- Türkiye'deki siyasî gelişmeleri yerinde incelemek üzere Avrupa Parlamentosu Siyasî Komisyon Raportörü Federal Alman Hristiyan Demokrat milletvekili Von Hassel ile Siyasî Komisyon üyesi GerdLemmur'dan oluşan Avrupa Parlamentosu heyeti Ankara'ya geldi.

8- Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen'e suikast girişiminden Fransa'da yargılanan Ermeni terörist Kilimciyan'ın davasınaDoğan Türkmen adına katılan Fransız avukat Vdal Nequet, kararınaçıklanmasından sonra Milliyet'e verdiği demeçte, «Sonucun kendisinihayrete sevkettiğini» belirterek, «Bence, Kilimciyan kuşkusuz şekildesorumlu olan kişiydi, ancak jüriye bunu kabul ettiremedik. Jüridedoğan kuşku Kilimciyan'a yaradı.» dedi.

25 Ocak 1982

1- Danışma Meclisi oturumunda Bakanlığı ile ilgili bilgiler verenDışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türk-Yunan ilişkileri konusundakison gelişmelerle iglili olarak, «İki ülke arasında Ege Kıta Sahanlığı'nın sınırlandırılması, Ege Hava Sahası, adaların silahlandırılması,azınlıklar gibi çeşitli sorunlar mevcuttur. Bütün bu sorunların buaşamada ciddiyetini arttırıcı unsur Papandreu hükümetinin 1976 yılından beri teknik ve bakan düzeyinde sürdürülen müzakereleri askıyaalmış olmasıdır.» dedi.

Dışişleri Bakanı Türkmen Fransa'da yargılanan Ermeni terörist Kilimciyan davası hakkında da bilgi vererek, «Savcı ve yargıcıntarafsız davrandığını, jürinin ise siyasî ve psikolojik baskı altında tutulduğunu» söyledi.

2- Danışma Meclisi'nde Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşülerekabul edildi. Bakanlığı ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Ulaştırma Bakcm Necmi Özgür, «Bakanlığının bu yıldan itibaren kitle taşımacılığıncdeniz ve demiryolu taşımacılığına önem veren bir politika izleyeğini» söyledi.

3- Cüzzam Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Sağlık ve

yal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay sCüzzam artık çağdışı sayılarbir hastalıktır. Ülkemizden kaldırılıncaya kadar bilmeliyiz ki cüzzamltecridi gereken bir hastalık değildir. Onlara şefkatle yaklaşalım, yardımcı olalım ve onları iyileştirecek topluma tekrar kazandıralım.»dedi.

4- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, Anayasa Komisyonu'nun son 1 aylıkçalışmalarına ilişkin bir raporu açıklayarak, «Bizim hazırladığımızanayasanın kabul edileceği kanısındayım. Çünkü siyasî parti kanununun yapılması ve biran önce seçime gidilmesi için bu gereklidir. Kamuoyu ve geniş bir seçmen kitlesi biran önce normal rejime geçilmesiiçin evet oyu vereceklerdir. Sonra isterlerse kendileri değiştirirler.»dedi.

5- Danıştay Başkanlığfna Dtevlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından Orhan Özdeş atandı.

6- AET Parlamentosu Siyasî Komisyonu Raportörü Uwe VonHassel Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu üyeleriyle görüşme yaptıktan sonraMilliyet'e verdiği özel demeçte, «Türk kamuoyu ye milleti şundan eminolmalıdır ki, Avrupa'nın büyük çoğunluğu Türkiye'nin yanındadır, onudesteklemektedir.» dedi.

7- Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Rahmi Koç, Danimarka televizyonunun sorularını yanıtlarken, «Yeni teknoloji, yüksek üretim kapasitesi ve yeni araçlarla çalışan endüstrilerin fırtınayı atlatacağına ve güçleneceğine inandığını» söyledi.

8- Türk Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu adına yapılanaçıklamada, «Trafik kazaları ve trafik düzensizliğinin yalnız önleyiciyasaklarla değil, genel ulaşım ve taşıma düzenini de kapsayan yasalörgütsel değişikliklerle giderilebileceği» belirtildi ve trafik konusundatek yönetim istendi.

9- Aksaray ilçesinde bilim adamları tarafından 3 gün süren incelemelerden sonra yapılan açıklamada, gökyüzünde görülen ışıklı cismin «Sirius» ve «Venüs» gezegeni olduğu bildirildi.

10- Merkezi Ankara'da bulunan Veteriner Hekimler Derneği tarafından düzenenen 1981 Basın ödülü sonuçları açıklandı. Buna görebirinciliği Cumhuriyet Gazetesi, .ikinciliği de Günaydın Gazetesi aldı.Dergilerde ise birincilik ödülü Arayış Dergisi'ne verildi. Jüri özel Ödülleri Erbil Tuşalp (Cumhuriyet), Şeref Özata (Millî Gazete), Faruk Bildirici (Cumhuriyet) adlı gazetecilere verildi.

Ankara Basını Özel Ödülü de Yenigün Gazetesi'nden İsa Kayacan'a verildi.

11- Kürdistan Ulusal Kurtuluşçuîarı adlı yasadışı bölücü örgütün199 militanının Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskerîMahkemesinde yargılanmasına başlandı.

12- Türkiye - ABD savunma sanayiinde işbirliği olanaklarını görüşecek olan Amerikan heyeti Ankara'ya geldi.

13- Avrupa Konseyi'nin 33. dönem toplantısı Strasbourg'da başladı.Öte yandan Siyasî Komisyon'da, Siyasî Komisyon Raportörü Steiner'in Türkiye hgkkmda hazırladığı üç karar tasarısı da görüşüldü.

14- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Başbakanı Papandreu, «Türkiye'nin Yunan hava sahasını ihlal ettiği» yolundaki Atina basınında yer alan haberleri yalanladı.

15- AA'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile görüşme yapacak olan ABD DışişleriBakanı Alexander Haig Cenevre Havaalam'nda verdiği demeçte, «Polonya konusunda Sovyetler'den daha esnek bir tutum içinde girmelerinin beklendiğini» belirterek. «Görüşmelerde Polonya'deki gelişmelerden duydukları kaygıyı ve bu durumun Amerikan - Sovyet ilişkilerineyapacağı etkileri doğrudan ortaya koyacağını» söyledi.

16- Sıkıyönetim ilan edilmesinden bu yana ilk kez toplanan Polonya parlamentosunda bir konuşma yapan Askerî Konsey BaşkanıBaşbakan Jaruzelski'nin, «Sıkıyönetim kararlarının parlamento tarafından yasallaştırılmasını istediği, ambargo uygulayan ülkeleri, baştaABD'yi içişlerine müdahalelerini kınadığı», yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, eski başkan Enver Sedat tarafından kurulan 52 üyeliCumhurbaşkanlığı Danışmanlar Komitesi'nin feshedildiğini açıkladı.

18- AA'nın Lagos çıkışlı haberine göre; Nijerya'da Lagos'taki Dışişleri Bakanlığı binasında geçtiğimiz 14 aralık tarihinde çıkan yangında 22 güvenlik görevlisinin öldüğü saptandı.

26 Ocak 1982

1- Emlak Vergisi'nde metrekare hesabına dönülmesini öngören,Arazi ve Arsa Vergilerinde muafiyet sınırlarını genişleten Veraset veintikal Vergisi'nde varisler lehine değişiklik yapan vergi tasarılarıMilli Güvenlik Konseyi'nce görüşülerek kabul edildi.

2- Devlet Bakanı Nimet özdaş hava kirliliği ile ilgili olarak Akajans'a yaptığı açıklamada, hava kirliliği konusunda uzun vadeli köklü tedbirler alınması için çalışmalar yapıldığını, yapılan projelereişlerlik kazandırılacağını belirterek, «Bu arada şunu belirteyim ki,bugüne kadar aldığımız bütün tedbirler vatandaşlarımızın uygulamaması sonucu hiçbir sonuca ulaşmadı. Vatandaşlarımızı hava kirliliğikonusunda hep birlikte yardıma çağırıyorum.» dedi.

3- Danışma Meclisi'nde Köyişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürkenbir konuşma yapan Köyişleri Bakanı Münir Güney, köylerde kalkınma istikametinde teşkilâtlanma ve kooperatifleşmenin yetersiz olduğunu belirtti.

4- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi'ndeki gelişmelerle ilgili olarak, «Özellikle bazı İskandinavların öncülük ettiği İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidilmesi konusunun, Siyasî Komisyon raporuna da birşekilde alınması için çaba harcıyorlar. Raporun Genel Kurul'da tartışılması sırasında durum aydınlığa kavuşacaktır. İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurulmas! önerisini rapora koydurma çabalarının sonucu en geç öbür gün meydana çıkacaktır.» dedi.

5- Para Kredi Kurulu, Başbakan Yardımcısı Turgut özal başkanlığında Merkez Bankası'nda faiz konusunu görüşmek üzere toplandı.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca Danıştay Başkanlığına Orhan özdaş, başsavcılığına da A. Rıza Alpaslan seçildi.

7- Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar THA'ya yaptığı açıklamada, 24 Ocak kararlarının olumlu, eksik ve aksayan yönlerini belirterek, «24 Ocak tedbirleri Türkiye'nin ekonomik potansiyelini harekete geçirmeye yetmiştir.» dedi.

8- Türk Hava Yolları olağan üstü genel kurul toplantısında, şirketin sermayesinin 3 milyar liradan 20 milyar liraya çıkarılması kararlaştırıldı.

9- Makina Mühendisleri Ankara Şubesi'nce düzenlenen «HavaKirliliği ve yapılarda ısı yalıtımı» konulu sempozyumda, yapıda yalıtımyapılması halinde yakıt masraflarında yüzde 70'e varan oranda azalmasağlanacağı belirtildi.

10- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyon raportörü Von Hassel veberaberindeki heyet Devlet Bakanı İlhan Öztrak, eski Dışişleri Bakanıİhsan Sabri Cağlayangil, Türk-İş Genel Başkanı ibrahim Denizcier,Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, Millî Savunma BakanıÜmit Haluk Boyutken ile görüşmeler yaptıktan sonra Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren tarafından kabul edildi.

11- Prof. Nermin Abadan Unat, Avrupa Konseyi'nde yeni kurulan«Kadın Erkek Eşitliği» Komitesi başkanlığına 4 yıl süreyle seçildi.

12- Türkiye Komünist Partisi Marksist-Lenininst Hareketi, Devrimci Halkın Birliği adlı yasa dışı örgütün yöneticilerinden Ermeni asıllı Garbis Altınoğlu, İstanbul Siyasî Şube ekiplerince gerçekleştirilenoperasyonlarda örgüt üyesi 31 arkadaşı ile birlikte yakalandı.

13- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından Danıştayüyeliklerine ve Askerî Yargıtay üyeliklerine yapılan atamalar ResmîGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu Türkiye'nin Konsey'den çıkarılması ve demokrasiye dönmediği takdirde İskan Fonu'ndan yararlandırılmaması yolundaki iki öneriyi çoğunlukla reddetti.

Öte yandan Komisyon, Avusturyalı parlamenter Steiner tarafındanhazırlanan ilk karar tasarısının insan haklan ve temel hürriyetlerle ilgili bölümün de sertleştirilm.esini istedi. Daha sonra görüşmeler bir sonraki güne bırakıldı.

15- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun Kıbrıs'ın Yunanistan'ın uzantısı olduğu şeklindeki iddiasınailişkin olarak yaptığı açıklamada, «Yunan Başbakanı Krbrıs adasını bugözle görürse Kıbrıs'ı Yunan yapmak için yıllarca çaba harcayan kilisenin yetiştirdiği ve kiliseye uzun yıllar çeşitli şekillerde hizmetetmiş Kipriyanu ile görüştükten sonra böyle bir demeç verirse Kıbrısmeselesinin ne kadar zor bir aşamada olduğunu anlamak mümkündür.» dedi ve Kıbrıs Türk halkının haklarının yok edilemeyeceğinibelirtti.

16- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD veSovyetler Birliği Dışişleri Bakanlarının Cenevre'de görüşmelere başlamasından sonra bir açıklama yapan Beyaz Saray Basın SözcüsüDean Fisher, ABD Başkanı Reagan ile Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Brejnev arasında bir zirve toplantısı için ortamın henüz elverişliolmadığını belirterek, «ABD ile Sovyetler Birliği arasında StratejikSilahların Azaltılması (START) görüşmelerinin başlayabilmesinin tamamen Doğu ile Batı arasındaki ilişkilerin içinde bulunduğu ortamabağlı olduğunu» söyledi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ile Sovyetler BirliğiDışişleri Bakanı Andrei Gromiko, İsviçre'nin Cenevre kentinde biraraya gelerek görüşmelere başladılar.

18- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in Cenevre'de basınadağıttığı bildiride, «Polonya Başbakanı Jaruzelski'nin sözlerine hiçbiruzlaşma, ılımlılık veya anlaşma 'belirtisi sezmediğini ve bundan üzüntü duyduğunu» belirttiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Amerikalı General James Dozier'i 17 Aralık 1981 tarihindeVerona'daki evinden kaçıran Kızıl Tugaylar örgütü'nün yayınlandıkları beşinci bildiride, bu ıkonu ile ilgili her türlü görüşmeyi reddettiklerive Generalin bir resmini gönderdikleri, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

20- Yabancı ajansların Varşova çıkışlı haberlerine göre; Polonyatelevizyonu, Polonya parlamentosunun. Başbakan Jaruzelski başkanlığındaki askerî yönetimi desteklediğini açıkladı.

21- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler BirliğiKomünist Partisi Merkez Komitesi ve Politbüro üyesi teorisyen Mikhail A. Suslov bir kalp rahatsızlığı sonucu öldü.

22- AP Ajansı'nın Hortum çıkışlı haberine göre; Sudan DevletBaşkanı Cafer Numeyri, Savunma Bakanlığı görevini yürüten GeneralAbdülmecid Halil'i görevinden aldı, görevi kendisinin yürüteceği belirtildi. Öte yandan Sudan'ın tek siyasal partisi olan Sosyalist BirlikPartisi de Numeyri tarafından feshedildi.

23- AA'nın Helsinki çıkışlı haberine göre; Sosyal Demokrat MaunaKoivisto, seçmenler kurulu tarafından Finlandiya Cumhurbaşkanı seçildi.

27 Ocak 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkartması halinde ne olacağı şeklindeki soruya verdiği yanıtta, «Bir kere biz Yunanistan'ın Ege'deki 12 mil olayını sureti katiyede kabul etmiyoruz. Bu gibi denizlerdekarşılıklı anlaşma zemini ve yönetimi vardır. Bu nedenle sorun, iki ülkeyi ortaklaşa ilgilendiren bir konudur. Burada Türkiye'nin menfaatlerisöz konusudur. Emrivakilere kesinlikle gelmeme kararında ve azmindeyiz.» dedi.

Ulusu Avrupa Konseyi ile ilgili olarak da, «Konsey üyeliğindençıkarılma yolunda 'bir karar beklemiyoruz. Ayrıca bu alanda alınacakolumsuz bir kararın iki tarafın da aleyhinde olacağını söylemek isteriz.Türkiye bu alanda tam bir kararlılık içindedir. En ufak bir tavizdenyana olmadığımız gibi, bir emrivakiye de boyun eğmeyeceğiz.» şeklindekonuştu.

2- Başbakan Bülend Ulusu imzasıyla yayınlanan genelgede, yurttaşların eğilim, dilek ve şikâyetlerinin daha süratli değerlendirilmesiamacıyla hazırlanan formların ilgili bakanlıklar tarafından aylık raporlar halinde Başbakanlığa gönderilmesi istendi. Bu arada bakanlıklara gönderilen ikinci bir genelgede, bakanlıklardan yurttaşlarınbasında yer alan şikayetleri hakkında ne gibi işlemler yaptıklarını daBaşbakanlık'a ayrıntılı olarak bildirmeleri istendi.

3- İsviçre'nin Davos kentinde yapılacak Avrupa Sevk ve İdareForumu'na katılmak üzere İsviçre'ye giderken Yeşilköy Hava Limanı'nda gazetecilere bir demeç veren Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Turgut Özal, enflasyon hızı ve faizlerin yavaş yavaş ineceğini belirterek, «Daha çok faiz almak için elindeki parayı, hatta malını mülkünü paraya çevirerek yüksek faize veren vatandaşları düşünmek zorundayız. Birden bire faizleri düşürürsek o zaman ne olur?Bugün yüksek faiz alan yurttaşlar hiç merak etmesinler fpizler düşürüldüğünde geçim oranı da o nispette düşecektir. Alınan faiz oranıenflasyonu karşılayacaktır.» dedi.

4- Danışma Meclisi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarımve Orman Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Bakanlığı bütçesi üzerindeki eleştirileri yanıtlayan Sanayi veTeknoloji Bakanı Mehmet Turgut, ekonomik bağımlılık üzerinde durarak, «Bir defa bütün açıklığı ve kesinliğiyle ifade etmek isterim ki,ta Babil'den beri tarihin hiçbir devrinde ve dünyanın hiçbir yerindetamamen bağımsız bir ekonomi görülmemiştir. Her ekonomi veya hersanayi az veya çok mutlaka bağımlıdır.» dedi.

Tarım ve Ormarı Bakanı Sebahattin Özbek de yaptığı açıklamada, «1982 yılının Bakanlık örgütü içinde bir reorganizasyon yılı olacağını, bakanlığın 17 adet yeni proje geliştirdiğini, bu projelerin uygulanması ile tarımsal ve hayvansal üretimde artış sağlanacağını» söyledi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer, 4. Millî Tütün Komitesi'niaçarken yaptığı konuşmada, tütünün önemli bir döviz kaynağı olduğunu belirterek, «Geçmiş dönemlerde ortalama 100 milyon dolar civarında seyreden tütün ihracat birimi 1979-1980 döneminde 278milyon dolar, 1980-1981 de ise 284 milyon dolara ulaşmıştır.» dedi.

6- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «1981 yılında toplu iş sözleşmeleri tamamlananişçilere yüzde 10, artı 3 bin liralık avans ödenmesi yolundaki Bakanlar Kurulu kararnamesinin henüz yürürlükten kalkmadığını, bu nedenle toplu sözleşmeleri 1982 yılı içinde tamamlanan işçilere de aynıoranda avans verilmesinin doğal olduğunu» belirtti.

7- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Toplu konut tahvillerinin bütçeden alınan ödenek ve toplu konut fonuna aktarılan kredi ve kredi faizleri toplamınınyüzde 25'inden fazla olmamak üzere Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği miktarda Maliye Bakanlığı'nın saptayacağı koşullarla ve hazinekefaleti ile çıkarılacağını» söyledi.

8- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu'nun raportör Steiner tarafından Türkiye'deki durum hakkında yazılmış raporu değiştirmesi karşısında Ankara'dan yapılan açıklamada, «Türkiye'nin bugüne kadarAvrupa Konseyi ile ilişkilerine verdiği önemi, demokratik rejimin vedevlet düzeninin sağlam temellere oturtulması çabalarını ve Ankara'daki temaslarda bulunan parlamenterlere içtenlikle açıklanmış olangerçekleri hiçe saymak, ülkelerin iç politika kaygılarına Türkiye'yi alet etmek iyiniyetten yoksun bazı yersiz ve mesnetsiz suçlamalarladolu» denildi.

9- Askerî Yüksek İdari Mahkemesi Başkanlığı'na Hakim Tuğgeneral Selahattin Devrim, Başsavcılığına da Hakim Albay TurgutAtan atandı.

10- Danıştay Başkanı Orhan Özdeş ile Danıştay Başkanvekili Orhan Tüzemen ve Osman Meric'in, görevleri ile iligli olarak verdikleridemeçler Tercüman Gazetesi'nde yayınlandı.

11- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen Federal Almanya'nın WDR televizyonuna verdiği demeçte, «Ziraat Bankası bünyesinde tarımsal kredi uygulanacağını, bu kredilerden yararlanmanınbaşlıca koşulunun, yurt dışında çalışan işçilerimizin yurda kesin dönüş yapmaları ve istenilen özkaynağı döviz olarak yurda getirmeleriolduğunu» söyledi.

12- Ankara 3. Ticaret Mahkemesi'ne 58 bankerin tasfiye isteminde bulunduğu basında yer alan haberlerde bildirildi.

13- Borsaş bankerlik kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı Sezer Özkay malî polis tarafından gözaltına alındı.

14- Adalet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Turhan Dilligil, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu'ya yayın yoluyla hakaretettiği gerekçesiyle Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemşsi'nce 30 bin liramanevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.

15- Turyağ A.Ş., yemeklik margarin fiyatlarında yüzde 9.5 oranında indirim, likid ve toz deterjanların bir bölümüne de yüzde 10oranında zam yaptı.

16- Denizcilik Bankası İstanbul'da çalışan vapurların yolcu ücretlerine 5 lira ile 30 lira arasında zam yaptı.

17- Münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit,yasaklarına aykırı davranışta bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı Nazilli Sulh Ceza Mahkemesi'nde 250 lira para cezasına çarptırıldı.

18- Yasa dışı PKK örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle Diyarbakır'da yargılanan münefsih CHP'nin eski milletvekili Ahmet Türk tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Öte yandan Erzurum'da devam eden yasa dışı Artvin Dev - Yoldavası sanıklarından 16 kişi, Ankara'da da Akıncılar davası sanıklarından 2 kişi tahliye edildi.

19- 28 Ocak 1982 tarihi itibariyle açıklanan resmî döviz kurlarınagöre; 1 Amerikan dolarının döviz alış fiyatı 138.90 döviz satışı 141.68,efektif alışı 138.90, efektif satışı 143.07, 1 Batı Alman markının dövizalışı 60.20, döviz satışı 61.40, efektif alışı 60.20 efektif satışı 62.01,1 sterlinin döviz alışı 260.65, döviz satışı 265.86, efektif alışı 260.65,efektif satışı 268.47, 1 Kuveyt dinarının döviz alışı 489.51, döviz satışı499.30, efektif alışı 465.03, efektif satışı 504.20 lira oldu.

20- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile görüşme yaptıktan sonra basma bir demeç veren ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, «Polonya'deki askerî baskının Doğu - Batı ilişkilerini zehirlediğini ve yakıntarihte program dışı yüksek düzeyde görüşmelerin yapılmasını zorunlukıldığını, Polonya konusunda derin görüş ayrılıkları bulunmasına rağmen ABD ve Sovyet görüşmecileri arasında Cenevre'de başlayan nükleer silahların sınırlandırılması görüşmelerinin devam edeceğini» açıkladı.

21- UPI'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet resmî haberajansı TASS Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile ABDDışişleri Bakanı Alexander Haig arasında Cenevre'de yapılan görüşmelerle ilgili olarak yaptığı yorumda, «Her iki tarafın tutumlarındaaşılması olanaksız görüş ayrılıklarının bulunduğunun anlaşıldığını»belirtti.

22- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıReagan Amerikan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Polonya'daki durumda bir gelişme kaydedilmediği takdirde bu ülkeye karşı daha katı önlemler alınacağını belirterek, «Küba ve Libya gibi Karayipler'de ve dünyanın diğer bölgelerinde terörizmi ihraç etmeye kalkanülkelere fırsat vermeyeceğiz ve katı bir tutum takınacağız.» dedi.

23- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da HristivanDemokrat Parti üyesi hukukçular, Polonya Dayanışma Sendikası lideriLech Walesa'ya 1982 Nobel Barış Ödülü verilmesi için kampanyabaşlattılar.

24- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'da mezhepçatışmalarına karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alnan 55 kişi serbestbırakıldı.

25- Peru'da meydana gelen sel felaketinde sulara kapılan 600 kişi öldü.

28 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Yüksek Öğretim Kurulu'nu ziyaret ederek kurulun çalışmaları ile sorunları hakkında bilgialdı.

2- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak Abdül Kerim Hilalel Cüheydili başkanlığında 4 parlamenterden oluşan Kuveyt MilletMeclisi heyetini kabul etti.

3- Danışma Meclisi'nde Turizm ve Kültür Bakanlığı ile İmar ve:iskan Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

4- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar AA'ya yaptığı açıklamada Kuveyt'ten sağlanan kredinin, uluslararası piyasalara çıkmamızda ilk adım olduğuna dikkati çekerek, «Türkiye artık uluslararası piyasalardan kredi alabilecek bir ülke haline geldiğini kanıtlamıştır.» dedi.

5- Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde «Tarihi Eserleri Kurtarma veDeğerlendirme Enstitüsü» kuruldu.

6- Türkiye İş Bankası 1981 Şiir, Siyasal Bilim, Resim büyük ödülleri Banka Genel Müdürlük binasında düzenlenen bir törenle dağıtıldı.

7- Diyanet İşleri eski Başkanlarından ve Anayasa Mahkemesieski üyelerinden Mehmet Tevfik Gerçeker Ankara'da vefat etti.

8- Anayasa Mahkemesi'nde eski bakanlardan Tuncay Mataracıile arkadaşlarının duruşmasına devam edildi, sanıklardan Abuzer Uğurlu'nun 5 milyon lira kefaletle tahliyesine karar verildi.

9- Yasa dışı Dev - Yol örgütüyle ilişkileri olduğu gerekçesiyle tutuklanan münfesih CHP'nin eski Ordu milletvekilleri Temel Ateş ve Ertuğrul Günay'm yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı ve iki sanığın tahliye istemlerireddedildi.

10- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan, Konsolosluk binası yakınlarında silahlı iki kişinin saldırısına uğrayarak öldürüldü. Olaydan sonra Assosiated Press haber ajansı bürosuna telefon eden kimliği belirlenemeyen kişiler, «Ermeni Soykırımının AdaletKomandoları» adlı örgütün cinayeti üslendiğini bildirdiler.

11- İsviçre'ye turist olarak girerek çalışan 35 Türk'ün, İsviçre'deoturma izni almak için bir kilisede başlattıkları açlık grevine devamettikleri basında yer alan haberlerde bildirildi.

12- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi toplantısında, Türkiye'ninKonsey'den çıkarılmaması 75'e karşı 38 oyla kararlaştırıldı. Ayrıca«Türkiye'de insan haklarının, temel hürriyetlerin çiğnendiği, işkenceyapıldığı yolundaki iddiaların ne dereceye kadar doğru olduğunun Avrupa İnsan Hakları Komisyonu tarafından incelenmesi için gerekli mekanizmaların çalıştırılması» çağrısı yapıldı. Avrupa Konseyi DanışmaMeclisi'nin aldığı karar, basında yayınlandı.

13- AP Ajansı'nın Berlin çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ile Cenevre'de görüşmelerde bulunduktan sonraDemokratik Almanya Komünist Parti Başkanı Erich Honecker ile debir görüşme yapan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko,Demokratik Alman Haber Ajansı ADN'ye yaptığı açıklamada, «ABD'ninPolonya içişlerine karıştığını, bu ülkede gerilim yarattığını» öne sürdü.

Öte yandan, Cenevre'den israil'e giden ABD Dışişleri BakanıHaig ise Menahem Begin ile görüştükten sonra Kahire'ye gitti.

14- Birleşmiş Milletler Örgütü'nce son 10 yıldır Genel Sekreterlikgörevini yürüten Kurt VValdheim'e, yeni Genel Sekreter Prez de Cuellar tarafından madalya verildi.

15- 17 Aralık tarihinde Verona'daki evinden Kızıl Tugaylar örgütütarafından kaçırılan Amerikalı General James Dozier'in bir baskın sonunda sağ olarak kurtarıldığı İtalyan haber ajansı ANSA tarafındanbildirildi.

16- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Polonya'da temelgıda maddelerine yapılan yüzde 200-300 oranındaki zammın 1 Şubattarihinden itibaren yürürlüğe gireceği yetkililerce açıklandı.

17- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; Orta Amerikaülkesi olan El Salvador'da solcu gerillalar bir havaalanına saldırdı.

Öte yandan gerillaların bir askerî birliğe de saldırdıkları bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Tegucialpa çıkışlı haberine göre; 17 yıllık askeriyönetimden sonra seçimle işbaşına gelen Honduras Devlet BaşkanıDr. Roberto Suazo görevine başladı.

29 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın Ermenilerce şehit edilmesi üzerineDışişleri Bakanı İlter Türkmen'e gönderdiği mesajda, «Yüreklerindekinden başka duygunun bulunmadığı insanlığın yüz karası haline gelen soysuzların ülkemizin yurt dışındaki temsilcilerine ve çalışma yerlerine yönelttikleri saldırıların bir yenisini oluşturan bu olayı milletçe,şiddetle ve nefretle kınıyoruz.» dedi.

2- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi'nin Türkiye ile ilgili tavsiyekararı Devlet Başkanı ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı OrgeneralKenan Evren'in başkanlığında Çankaya'da düzenlenen bir toplantıdadeğerlendirildi,

3- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren «Times» gazetesi'neverdiği demeçte, «Türkiye'nin kesinlikle parlamenter demokrasiye döneceğini defalarca ifade ettim. Ama bu parlamenter demokrasi, Batılıdostlarımız istedi diye değil, Türk milletine en uygun siyasal sistemolarak görüldüğü içindir.» dedi.

4- Başbakan Bülend Ulusu yayınladığı genelgede, «1981 yılındakamu görevlilerinin yurt dışı gezileri için 884 milyon 136 bin lira harcandığını, bu nedenle tasarrufa gidilmesini» istedi.

5- Adalet Bakanı Cevdet Menteş basına yaptığı açıklamada,yakalanan idam hükümlüsü İsa Armağan'm Türkiye'ye iadesinde hiçbir engel olmadığını. Dışişleri Bakanlığı kanalıyla başvuruda bulunduğunu» söyledi.

6- Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer, «Sigara paketlerinin üzerine sağlığa zararlıdır uyarısının konulmasından sonra sigara tüketiminde artış görüldüğünü» söyledi.

7- Danışma Meclisi'nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

8- Türk - ABD Savunma İşbirliği Yürütme Grubu toplantıları sonaerdi. Toplantılarda tank modernizasyonu, uçak yenileştirme ve bakımı,cephane sevk barutu ve diğer patlayıcı maddelerin üretimine ilişkinprogramların uygulanması konuları ele alındı.

9- Ankara 3. Ticaret Mahkemesi, üç bankerlik kuruluşu hakkındatasfiye kararı verdi.

10- Yüce Divan'da yargılanırken 5 milyon lira kefaletle tahliye edilen Abuzer Uğurlu 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nın istemi üzerine yeniden gözaltına alındı.

11- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada MİT ajanı olduğu ilerisürülen Hicabi Koçyiğit'in yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

12- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'da güvenlik güçlerincegerçekleştirilen seri operasyonlarda 2'si polis 13 kişiyi öldüren yasadışı Devrimci Sol örgütü üyesi 21 militanın yakalandığı bildirildi.

13- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı öldürdüğü saptanan Hırayr Sosunyan adlı bir Ermeni'nin Los Angeles polisitarafından yakalandığı, 2 arkadaşını da arama çalışmalarının sürdürüldüğü yabancı ajanslar tarafından bildiriidi.

14- ABD Başkanı Ronald Reagan, Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın Ermeniler tarafından şehit edilmesi üzerine Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e gönderdiği mesajda, «Olaydan duyduğuüzüntüyü» belirtti ve «Meslekdaşımız Arıkan'ın caniyane ve alçakçakatlinden derin üzüntü ve hiddet duydum. Amerikan makamlarının katillerin adalet huzuruna çıkarılması konusunda ellerinden gelen hiçbirgayreti esirgemeyecekleri hususunda size şahsen söz veriyorum.»dedi.

15- Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen'i öldürme girişiminde bulunmaktan Fransa'nın Aix en Provence kentinde yargılananve 2 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Ermeni terörist Max Kilimciyarhapis cezasının süresini doldurduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı.

16- THA'nın haberine göre;Avusturalya hükümeti, Türkiye'ninSydney Başkonsolosu Şarık Arıyak'ın katilinin bulunması için vaadettiği 100 bin dolarlık ödülü 250 bin dolara çıkardı.

17- Yunanistan'ın karasularını 12 mile uzatma hazırlıkları ile ilgilibasında çıkan haberler üzerine Yunan hükümeti bir yorum yapmayacağını bildirdi.

18- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı RonaldReagan, iki ayda bir hazırlayarak Temsilciler Meclisi ve Senato'yaverdiği Kıbrıs'a ilişkin raporunda, toplumlararası görüşmelerin devamettiğini belirterek, «Konular karmaşık olmakla ve gerek Türk gerekseRum toplumlarının çok yoğun çaba harcamaları gerekmekle birliktedevam eden gelişmelerin Kıbrıs sorununun her iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüme bağlanabileceği konusunda umutluyum.» dedi.

Reagan Amerikan CBS televizyonu'nda yaptığı açıklamada da«Küba ile ilgili sorunların iki süper güç arasında çözümlenmesi gerektiğini, çünkü Havana hükümeti'nin ABD gözünde geçerli bir görüşmeciolmadığını» öne sürdü.

19- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya televizyonunda yayınlanmaya başlayan bir dizi programda Polonya karşı casusluk örgüt yöneticileri, ClA'nın Polonya'deki faaliyetleri ile ilgili belgeleri ve fotoğrafları göstererek açıklamalar yaptılar.

20- UPI Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Ermeni terör örgütlerinden «Orly Fransız Haber Ajansı AFP'ye telefon ederek, «FransızHükümeti'nin 24 Eylül günü Paris'teki Türk Elçiliğine baskın yapan vedaha sonra tutuklanan 4 Ermeni'ye siyasal tutuklu statüsü tanımayıkabul ettiğini, bu nedenle Fransa'ya yönelik tüm bombalama eylemlerine son vereceklerini» açıkladı.

21- AA'nın Amman çıkışlı haberine göre; Ürdün Kralı Hüseyin TV'deyaptığı konuşmada, Ürdünlüleri Irak'ın yanında savaşa katılmaya çağırarak, «Bu savaşa kendisinin de gönüllü olarak katıldığını ve bundanbüyük bir şeref duyduğunu, Ürdünlü gönüllü askerlerin Yarmuk birliğiolarak anılacağını» söyledi.

22- AP Ajansı'nın Vicenza çıkışlı haberine göre; italyan polisi KızılTugaylar örgütünün 17 militanını daha yakaladı.

30 Ocak 1982

1- Danışma Meclisi'nde 17 günden beri görüşülen 1982 mali yılıbütçe tasarısı 2 aleyhte oya karşılık 145 oyla kabul edildi.

Danışma Meclisi'nde bir konuşma yapan Başbakan Ulusu «Ekonomik politikamızın asıl unsurlarından biri enflasyonun dizginlenmesidir. Bunun içrndir ki çeşitli seksiyonlar kaldırılmış ye da azaltılmıştır.KİT fiyat sistemi değiştirilmiştir.» dedi.

Bütçe görüşmelerinin tamamlanmasından sonra Danışma Meclisi8 Şubat tarihine kadar tatil edildi.

2- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın Ermeniteröristlerce şehit edilmesinden sonra Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu, «Dünya kamuoyubir kere daha tedhişin iğrenç yüzü ile karşı 'karşıyadır» dedi. Ulusu,«ABD makamlarının olayı layık olduğu ciddiyet ve önemle ele alacaklarına ve canileri ele geçireceklerine inandıklarını ve beklediklerini»de söyledi.

3- Başbakan Bülend Ulusu Danışma Meclisi'nde, Avrupa KonseyiDanışma Meclisi'nin Türkiye ile ilgili karan üzerine yaptığı açıklamada,«Bu kararın hükümetimizin 12 Eylül Harekatı'mn amaçlarını gerçekleştirme doğrultusunda yapacağı çalışmalar; etkilemesi söz konusu değildir. Bu son karar, Türkiye'nin temsil edilmediği bir organı kendimizemuhatap sayamayacağımızı bir kere daha ortaya koymaktadır.» dedi.

4- Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nca 30 Ocakgününün Polonya işçileri için dayanışma günü olarak ilan edilmesiüzerinde Türk - İş İcra Kurulu tarafından yayınlanan bildiride, «Polonyahalkının haklı özlemlerine önderlik eden Dayanışma Sendikası'nınonurlu mücadelesini destekliyoruz.» denildi.

5- Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen 1981 Türkiye GazetecilikBaşarı ödüllerini kazananlar belli oldu. Buna göre; haber dalında«Cüneyt Arcayürek, Bekir Boran, Kasım Gence», Güncel yazılar dalında, «Ergun Balcı, Hasan Pulur, Adalet Gazetesi Haber ve Yorum ekibi»,Röportaj ve seri röportaj dalında, «Ertuğrul Akbay, Kamil Başaran,

Sami Kohen», inceleme dalında; «Ömer Sami Coşar, Nezih Demirkent,Tokay Gözütok,» Fotoğraf dalında; «Erdoğan Kahya, Serdar Koçak,Hüsnü Savaş.» Karikatür dalında; «Bedri Koraman, Nehar Tüblek, Cafer Zorlu,» Sayfa düzeni dalında; «Ali Acar, Ahmet Citoğlu, Hayri Hiçler,» Radyo - TV yayınları dalında; «Ender Asman, Altan Aşar, AliKırca'dan oluşan TRT ekibi, Uğur Dündar».

6- Başbakanlık eski müsteşarlarından Ahmet Salih Korur İstanbul'da vefat etti.

7- Tiyatro, yazar, :çevirmen ve eleştirmen Melih Vassaf vefat etti.

8- Avrupa Yönetim Forumu toplantısı için Davos'da bulunan Başbakan Yardımcısı Turgut Özal yaptığı konuşmada, «Yabancı sermayeye kâr ve sermaye transferi hakkının tanındığını» söyledi ve yabancısermaye temsilcilerini Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti.

9- AA'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; NATO Genel SekreteriJoseph Luns, Brüksel'de NATO yedek Subaylar Konfederasyonu

toplantısında yaptığı konuşmada, «Polonya ve Türkiye'deki askeri rejimlerin bir karşılaştırmasını» yaparak «Bu iki rejim arasındaki fark,vatan hainleri ile yurtseverler arasındaki farktır.» dedi.

10- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD NobelKomitesi bu yılın Nobel Barış Ödülü için Polonya'deki Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa'yı aday gösterdi.

11- AP Ajansı’nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; SuriyeDışişleri Bakanı Abdülhalim Kaddam, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantısında İsrail'in Birleşmiş Milletler'deki üyeliğinin askıya alınması ve bu ülkeye karşı geniş boykot uygulanmasınıistedi.

12- UPI Ajansı'nın Trablusgarp çıkışlı haberine, göre; Libya lideriMuammer Kaddafi, «Ürdün Kralı Hüseyin'in kurduğu gönüllü askeribirliğin İsrail'e karşı kullanılması gerektiğini» söyledi.

13- Reuter Ajansı'nın Cidde çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistanİçişleri Bakanlığı, Riyad'da bir Lübnanlıyı öldürdükleri için 2 Filipinliuyruklunun idam edildiklerini açıkladı.

14- ANKA Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; HindistanBaşbakanı indra Gandhi, «Hindistan'ın Pakistan'a saldırmayacağı» konusunda güvence verdi.

31 Ocak 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, radyo TV konuşmasında, Avrupa Konseyi Danışma Meclisi'nin Türkiye'ye ilişkin kararıve bu kuruluşla gelecekteki ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.Devlet Başkanı Evren konuşmasında, Türkiye'nin Danışma Meclisi'ninaldığı kararın muhatabı olmadığını belirterek, «Türkiye bundan böylegirişilecek içişlerine müdahale şeklindeki tüm teşebbüslere müsamahaetmemeye ve bu yöndeki Avupa Kon,seyi Danışma Meclisi çalışmalarını Türkiye için bir gündem maddesi olarak kabul etmemeye kararlıbulunmaktadır. Bu andan itibaren, Avrupa Konseyi ile ilişkilerimizinağırlık noktası, hükümetlerin temsil edildiği bakanlar ve delegelerkomitesine kaymıştır. Avrupa Konseyi ile ilişkilerimizi hükümetlerinbundan sonraki tutumlarına göre ayarlayacağımız tabiidir.» dedi.

2- TRT televizyonu'nda yayınlanan «Polonya Polonyalılarındır»adlı programda konuşan Başbakan Bülend Ulusu, «Türkiye, geleneksel olarak polonya halkına karşı büyük yakınlık ve dostluk duygularbeslemektedir. Polonya'nın tarihi boyunca uğradığı talihsizlikler, Türkiye tarafjindan her zaman tepkiyle karşılanmıştır. Polonya halkının,1980 yazında başlayan yenilenme ve reform yolunda, herhangi bir'dışmüdahale olmaksızın ilerleme olanağına sahip olacağı umudunu taşıyorduk. Bu konuda biz, Helsinki nihai belgesinde ifadesini bulan ilkelere kesinlikle bağlıyız, ilgili bütün ülkelerin de, Polonya halkının sorunlarını kendi başına çözmesini ve ulusal uzlaşma, gelişme ve istikrarını sağlamasını mümkün kılacak şekilde hareket etmeleri gerekir.»dedi.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, valiliklere gönderdiği genelgede, trafik denetiminde jandarmadan da yararlanılacağını belirtti.

4- Danışma Meclisi'ne Milli Güvenlik Konseyi kontenjanındanseçilen Kara Kuvvetlen eski Komutanı emekli Orgeneral Eşref Akıncı,Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Yunanistan'ın Ege'deki karasularını 12 mile çıkarmasının, Türkiye ile Yunanistan arasında birsavaşın nedeni sayılabileceğini» belirterek, «İleride doğabilecek dahavahim sonuçlardan biz Türklerin sorumlu tutulamayacağını bütün dünya bilmektedir.» dedi.

5- 1982 bütçesine, Danışma Meclisi'nde kırmızı oy veren merkezüyesi Ertuğrul Alatlı, Cumhuriyet muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta,«Şunu öncelikle belirtmeliyim. Başbakana karşı değilim, bir kısım bakanların silahlı kuvvetlerin dinamizmini yönetime yansıtmadıkları kanısındayım. Ayrıca, güdülen mali ve iktisadi politikanın sosyal yapımızın belkemiğini oluşturan orta sınıfı ezip geçtiğini üzülerek görüyor veçok endişeleniyorum. Bu iki noktaya dikkati çekmek için red oyu kullandım.» dedi.

6- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, normal döneme geçildiğinde kurulan faaliyetlerinsona ermemesi gerektiğini belirterek, «YHK, yine ihtilafları çözmekgrev ve lokavt yasağı bulunan iş kollarında sözleşmelerin yenilenmesine yardımcı olmak görevlerini yetkileri genişletilerek yerine getirmelidir.» dedi.

7- Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu bir bildiri yayınlayarak,Danıştay Yasasfnda yapılan değişiklikle idareain yargısal denetimininbüyük ölçüde daraltıldığını öne sürdü ve «Bu değişiklik Danıştay üyesive başkanlarının bağımsızlıkları açısından da önemli sakıncalar taşımaktadır.» dedi.

8- Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Kumcuoğlu, Emlak Vergisi'nde yapılan değişiklikle ilgili açıklamasında, «Bina ve arsalardavergi oranlarının yarı yarıya düşürüldüğünü ve Emlak Vergisi beyanlarının asgari beyana bağlandığını» bildirdi.

9- Turizm ve Kültür Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre; 1981yılında turizmden sağlanan net döviz gelirlerinde 1980 yılma göre yüzde33.1 oranında artış olduğu belirlendi.

10- Sayıştay Denetçileri Derneği'nin Arayasa değişikliği konusundaki görüş ve önerilerini saptayan çalışmasında, «Türkiye'nin sorunlarının doğrudan doğruya anayasa sorunları olmaktan çok, iktisadi vesosyal yapı sorunlarıyla ilgili olduğu» belirtilerek, «Bu anayasanınözüne dokunulmamalıdır.» denildi.

11- Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu, Milliyet GazetesiGenel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi'nin öldürülüşünün3. yıldönümü nedeniyle yayınladığı bildiride, «Cinayetin ardındaki ka-

ranlığın bir türlü aydınlatılamadığını» belirterek, «Gerçeğin açığa çıkarılmasını» istedi.

12- Akaryakıt ve tüpgaz fiyatlarına yeniden zam yapıldı. Buna göre;normal benzinin fiyatı 74 liradan 77.5 liraya, süper benzinin fiyatı ise81 liradan 85 liraya yükseldi.

13- Erken Emeklilik Yasası gereğince, re'sen emekli süresi sonaerdi ve tüm Türkiye'de 860 memur re'sen emekliye sevkedildi.

14- Tercüman Gazetesi'nde, Tokay Gczütok'un, «Ermeni TerörÖrgütlerinin Analizi başlıklı yazısının birinci bölümü yayınlandı.

15- Cumhuriyet Gazetesi'nde, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı'na getirilen Prof. Dr. İsmail Türk ile sermaye piyasası üzerine, TRTGenel Müdürü Macit Akman ile de TRT yayınları konusunda yapılansöyleşiler yayınlandı.

16- Basında yer alan bir haberde. İstanbul'daki askeri mahkemelerde 617 kişinin idam isteğiyle yargılandığı bildirildi.

17- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı askerî mahkemelerinde geçen yıl işlem gören dava dosyalarından 3 bin 675'i karara bağlandı,bin 236'sı ise 1982 yılma devredildi.

18- Pakistan - İran dış ticaret ve temsilcilik firması «AuthenticTraders'in OTİM'deki İstanbul bürosu törenle açıldı.

19- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın isteği üzerine, Türkiye'nin LosAngeles Başkonsolosu Kemal Arı-kan için Hollyvvood'daki İslam Merkezi'nde cenaze töreni düzenlendi.

20- Akajans'ın bir haberine göre; Yunanistan'ın NATO içindekdurum ve tutumunun açıklığa kavuşturulması amacıyla Türkiye'ninNATO nezdinde yaptığı başvuru, Atina tarafından yanıtlandı. Yunanıhükümetine yakın kaynaklara göre; yanıtta Yunanistan'ın Rogers Planına karşı olmadığı, ancak antlaşmanın özellikle Ege harekat kontrolkonulan ile ilgili bölümlerinin uygulanmaya konmasının bir süre sonraya bırakıldığı bildirildi.

21- ABD Başkanı Ronald Reagan'm tüm dünyaya yaptığı çağrı veilan ettiği «Polonyalılarla Dayanışma günümün, ABD, Kanada ve BatıAvrupa ülkeleri ile birçok ülkede protesto gösterileri ve konuşmalarlakutlandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Şikago'da yapılan Polonyalılarla dayanışma gününe katılanABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in, «Polonya'da yönetimi Sovyetier ilan etmiştir. Bu davranış, Doğu - Batı ilişkilerine karanlık bir gölge düşürmüştür.» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde, Polonya askerî yetkililerinin yedi hafta önce ilan edilen sıkıyönetim yasaklarının bazılarının hafifletilip kaldırılacağını açıkladıkları bildirildi.

24- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Dışişleri BakanYardımcısı Ahmet Azizi, Kral Hüseyin'in Ürdünlüleri İran'a karşı savaşmaya çağırmasını «savaş ilanı» olarak gördüklerini açıkladı.

25- Amerikan sinemasının «Altın küre» ödüllerini kazananlar bellioldu ve «On Golden Pond» en iyi film seçilirken Meryl Streep ve HenryFonda birincilik ödüllerini aldılar.