11.10.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1982

1 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Burdur ve Isparta'dayaptığı konuşmalarda, «Bu anayasaya aklı seliminizi kullanarak, hiçetki altında kalmadan oy verin. Bize güveniyorsanız, hazırladığımızanayasaya eve! dersiniz, güvenmiyorsanız hayır dersiniz.» dedi.

2- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı İhsan Doğramacı,Ankara'da basına yaptıiğı açıklamada, «Kadrosu dersine göre fazlaolan üniversitelerden dersleri boş geçen üniversite ere gönüllü öğretim üyesi bulunamaması halinde zorunlu aktarma yapılacağını»söyledi.

Prof. İhsan Doğramacı, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte,«Çalışan öğrencilerin devam zorunluluğu dışında tutulmalarına ilişkinölçütleri bu öğrencilerin okunduğu üniversitelerin belirleyeceğini»söyledi.

3- Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; D.B. DenizNakliyatı Türkiye A.Ş. Genel Müdürlüğü'nün yük taşımalarında buyılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine oranla artış oldu.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca, ALKIM Alkali KimyaŞirketi'ne, Afyon'un Dinar ilçesinde magnezyum ve sodyum tuzumadeni işletme imtiyazı verileceği bildirildi.

5- Türk Haberler Ajansı'nın İzmir çıkışlı haberine göre; ihracatçıbirlikleri yetkililerinden edinilen bilgide, halen AET'ye üye ülkeleringümrüklerinde bulunduğu kabul edilen 10 bin tonluk Türkiye çıkışlıpamuk ipliği ile önceden sözleşmeye bağlanmış satışların yalnızcaüç bin 600 tonluk bölümünün asgari ihraç fiyatları üzerinden AET'yesatışına izin verileceği bildirildi.

6- Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Yunus Yücel, Ankara'ya gelerek, Bakanlık yetkililerine, Lübnan'daki durumla ilgili bilgi verdi.

7- İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Kafalı,TÜBİTAK Bilim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

8- Bağ - Kur'un 10'uncu kuruluş yıldönümü kutlandı.

9- 4. Milletlerarası Türkoloji Kongresi nedeniyle 20 Eylül 1982günü, İstanbul Posta Merkezi'nde özel tarih damgası kullanıldı.

10- Çalışmalarına üç ay ara vermiş olan Meban, ödemelere başladı.

11- 19. Antalya Şenliği, geleneksel yürüyüşle başladı.

12- Karşılıksız çek vermek suçundan aranan TURİNTİŞ ve AKREMbankerlik kuruluşları sahibi Tahir Demircin ile Yalçın Doğan MenkulDeğerler Bankerlik ve Finansman A.Ş. sahibi Yalçın Doğan yakalandıktan sonra gönderildikleri nöbetçi mahkemece tutuklandılar.

13- Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın CHP hakkındaMHP'nin suç duyurusunda yer alan hususlarla ilgili olarak verdiği takipsizlik kararı, Sıkıyönetim Komutanlığı Adli Müşavirliği'nce incelenmeye başlandı.

14- Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs ve KalpDamar cerrahisi uzmanı Op. Doç. Dr. Argun Saylan'ı öldürdükleri belirlenen üç kardeş, suç aleti tüfekle birlikte Safranbolu'da yakalandı.

15- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararında,merkezi İstanbul'da bulunan Bank of Credit And Commerce International Limited'in, Artırma, Eksiltme ve ihale Kanunu'na göre teminatmektupları kabul edebilecekleri bildirildi.

16- New York'ta bulunan Türk Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,Mısır Dışişleri Bakanı Butros Ghali ile ikili görüşmede bulundu.

17- BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un, İsrail ve Arap ülkelerine çağrıda bulunarak,«Barış görüşmelerine başlamaları ve Orta Doğu'daki çatışmalara birson vermeleri için Başkan Reagan'ın planını kabul etmelerini» istediğiyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Anadolu Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; NATO Başkomutanı General Bernard Rogers, bir İngiliz gazetesine verdiği demeçte, «Avrupa ülkelerinin konvensiyonel silahlarında mütevazi düzeltmeler yapmaları durumunda, Batı Avrupa'yı nükleer silahlara başvurmadan savunma olanağı doğuracağını» söyledi.

19- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi, yabancı düşmanlığını kınayan bir karar tasarısını kabul etti.

20- Federal Almanya'da Hıristiyan Demokrat partileri CDU -CSU veHür Demokrat Partisi FDP tarafından Schmidt azınlık hükümetine karşıverilen «Yapıcı güvensizlik önergesi» Federal Parlamento'nun birleşiminde oylandı ve toplam 495 oydan 256'sını alan Hristiyan Liberalkoalisyonun adayı Helmut Kohl, Almanya'nın altıncı Başkanı oldu.

21- Basında yeralan bir habere göre; Amerikan Washington PostGazetesi'nde yayınlanan bir haberde, «İsrail Savunma Bakanı ArielŞaron'un, bir katliama girişeceklerini tahmin ettiği halde, Lübnan'lıHıristiyan Falanjistlerin Filistin mülteci kamplarına girmelerine izinverdiği» öne sürüldü.

22- Filistin'in Bağımsızlığı için Demokratik Cephe lideri Hawatme'nin, Filistin Ulusal Konseyi toplantısında, «FKÖ ile İsrail'in karşılıklıolarak birbirlerini tanımaları için çağrıda bulunacağını» açıkladığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- İran birliklerinin, sabah erken saatlerde Irak'a karşı yeni saldırı başlattıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- Polonya'da askeri yönetimin, bağımsız Dayanışma Sendikası'nı kapatmaya karar verdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Pekin'de yayınlanan resmi bir bildiride, «Çin'in Hong Kong üzerindeki egemenliğiniyeniden elde etmeye çalışmasının kutsal bir görev olduğu» açıklandı.

2 Ekim 1982

1- Başbakanlık Tanıtma Teşkilatı Müsteşarlığına, Dışişleri Bakanlığı meslek memurlarından Yüksek Müşavir Candemir Önhon'unatanmasına ait kararname yayınlandı.

2- Devlet Planlama Teşkilatı verilerinde; 1983 yılı için programlanan yatırımlarda en büyük payın ulaştırma sektörüne ayrıldığı,önümüzdeki yıl ise kamu kesiminin en çok yatırımı enerji sektörüne,özel kesimin ise konut yapımına ayırmasının beklendiği açıklandı.

3- Türkiye Barolar Birliği'nin anayasa tasarısıyla ilgili olarak Ankara'da toplanan olağanüstü Genel Kurulu'nda açış konuşmasını yapanbirlik başkanı Atila Sav, «Özgürlükler istisna gibi kalmış, kısma vesınırlamalar asıl olmuştur.» dedi.

4- Basında yeralan bir habere göre; Çalışma Bakanlığı'nda üçgenel müdür ile 18 iş müfettişinin işine son verildi.

5- Merkez Bankası eski başkanı, İş Bankası Yönetim Kurulu üyesiProf. Dr. Cafer Tayyar Sadıklar tarafından hazırlanan tarım satış kooperatiflerine ilişkin rapor tamamlandı ve Ticaret Bakanlığı'na teslimedildi.

6- İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Mustafa İktu, Balıkesir yakınlarında geçirdiği bir trafik kazası sonucu öldü.

7- Basında yeralan bir habere göre; Hereke ilçesi ile Sarımeşeköyünde işlenen cinayetlerde iki kişi öldürüldü.

8- Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Gasp Masası ekipleri gerçekleştirdikleri bir dizi operasyon sonunda, yasadışı bölücü Rızgari örgütünün dördü kız 15 militanını yakaladılar.

9- Münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in tahliyesiiçin Milli Savunma Bakanlığı'na yapılan müracaat ikinci defa reddedildi.

10- Milliyet Gazetesi'nde, Erhan Akyıldız'ın, Tunus'taki Filistinkampına ilişkin yazısı yer aldı.

11- Hürriyet Gazetesi'nde, Bülent Erandaç'ın, Batı Beyrut'tan yazdığı haber yayınlandı.

12- Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; geçen ağustosayında Türkiye'ye gelen, resmi ve özel kişilerle görüşmeler yapanABD Kongresi'nin «Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Komisyonu»nun daimikadrosuna mensup Spencer Oliver ile Martin Sletziner'in, Türkiye'ninbugünkü siyasal durumu ve insan hakları ile ilgili raporu, dün komisyoriun 12 üyesi ile bazı resmi ve özel kuruluşlara dağıtıldı. 15 sayfalık raporda, «Türkiye'de halen herkes 12 Eylül'ü olumlu bir gelişme olarak kabul ediyor. Bu sayede ülkede yıllardan beri süren siyasal kaos ve istikrarsızlık sona erdi.» denildi.

13- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Avrupa Konseyi Komisyonlarında, Türkiye konusundaki görüşmelerin başladığıbildirildi.

14- AP Ajansı'nın Vatikan çıkışlı haberine göre; Papa 2. Jean Paul,Türkiye'nin yeni Vatikan Büyükelçisi Sulhi Dişlioğlu'nu kabulündeyaptığı konuşmada, «Her türlü terörizmi lanetlediğini» söyledi.

15- Atina'da 29-30 Eylül ve 1 Ekim 1982 tarihleri arasında toplanan Balkan ülkeleri 15. Turizm Konferansı sona erdi ve çalışmalarlailgili protokol imzalandı. Protokolde, Türk Delegasyonu'nun teklifi ile,1983 yılı, «Balkan Ülkeleri Turizm Yılı» olarak kabul edildi ve ilanedildi.

16- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Pasok Parti TeşkilatıToplantısı'nda bir konuşma yapan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Türkiye ile ilişkilere değinerek, «NATO karşısındaki politikamız, zorunlu olarak Ankara'dan geçmektedir.» dedi.

17- NATO ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısı, Kanada'nın Quebeckşehrinde Val David dağ sporları merkezinde başladı.

18- Anadolu Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; AvrupaTopluluğu'nun on üyesi, «FKÖ'nün şiddet eylemlerinden vazgeçerekdavasını siyasi yollardan çözümlemeye çalışması halinde, bu örgütleilişkilerini gerçekleştirmeye hazır olduklarını» açıkladı.

19- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan Muhalefet PartiLideri ve Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Evangelos Averof, dün gece televizyonda yaptığı konuşmada, «Pasok hükümetini, Yunan ulusunu ikiye bölmekle» suçladı.

20- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; İsrail Başbakanı Menahem Begin, ABD Senatörü Alan Cranston'a bir mektup göndererek, «Beyrut'taki katliamı İsrail'in planladığı yolundaki iddialarınhayal ürünü olduğunu» söyledi, ayrıca, «ABD Başkanı Ronald Reagan'ın hazırladığı Yeni Orta Doğu Barış Planı'nın İsrail'in varlığını tehditettiğini» ifade etti.

21- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ortadoğu Özel TemsilcisiPhilip Habib, İsrail, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün'deki temaslarınıtamamladıktan sonra Suriye'nin başkenti Şam'a gitti. Yabancı ajansların haberlerine göre; Lübnan Radyosu, dün gece yaptığı bir yayında, Habib'in Devlet Başkanı Emin Cemayel'e, «Ülkedeki tüm yabancıgüçlerin birkaç hafta içerisinde çekileceklerini» söylediğini bildirdi.

22- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun, «Birnükleer savaşı önlemek için nükleer denemelerin yasaklanmasını» istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- Almanya'nın yeni Başbakanı Hıristiyan Demokrat Parti (CDU)lideri Helmut Kohl'un, yaptığı ilk konuşmada, «İlk hedeflerinin ekonomik durgunluğa son verip, işsizliğe çare bulmak olduğunu» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- İran'ın Başkenti Tahran'da, dün gece bir bombanın patlamasısonucu 60 kişinin öldüğü, 700'den fazla kişinin de yaralandığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

25- İran'ın Irak sınırına yeniden saldırıya geçmesi üzerine, Irak,Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

26- Basında yeralan bir habere göre; Yunanistan'ın Meriç bölgesindeki Belediye Başkanı adayı ve Pasok üyesi Moshos Darboudiöldürüldü.

3 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile birlikte Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral NurettinErsin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun, bayram tatili içingittikleri Antalya'dan Ankara'ya döndüler.

2- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. İsmail Türk, basına yaptığı açıklamada, «Menkul Kıymetler Tanzim Fonu'nun MEBAN adlıbankerlik kuruluşunun tüm acil parasal kaynak ihtiyacını karşılayacağını» söyledi.

3- Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdürlüğü verilerinde, 148Türk müteahhitlik firmasının Ortadoğu ülkelerinde faaliyet gösterdiğive toplam 10 milyar 332 milyon dolar tutarında ihale üstlendikleribildirildi.

4- Dışişleri eski bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil, TürkHaberler Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Parlamentoda her akım kendigücünde temsil edilmelidir hevesiyle Türkiye'yi daimi koalisyonlaramahkum bırakan bugünkü seçim sistemi mutlaka terkedilmelidir.» dedi.

5- Milletlerarası iş adamlarından Adnan Kaşıkçı, özel uçağı ileAnkara'ya geldi.

6- 15 NATO ülkesinin Dışişleri bakanlarının Kanada'nın Quebecşehri yakınlarındaki bir kayak merkezinde yaptıkları toplantı tamamlandı.

7- NATO'nun «Kararlılık - 82» Tatbikatı başladı.

8- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Yunan Dışişleri Bakanı Haralambopulos ile Kanada'da görüştü.

9- Federal Almanya'nın yeni Başbakanı Helmut Kohl, Alman televizyonu ZDF'ye verdiği demecinde, «Federal Almanya ile Türkiye arasındaki dostluğun kalıcı olmasını istediğini» söyleyerek, «Bu kadarTürk'ü Almanya'nın barındırması olanaksızdır. Hem sosyal yaşamımızhem de içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar bunu kaldırmaz.Türklerin sayısının çok olduğunu söylemek gerekir, ancak onların dönüşü namuslu ve adaletli olarak sağlanacak. Bu bizim görevimizdir.»dedi.

10- Basında yeralan habere göre; Yunanistan Başbakanı AndreasPapandreu, partisinin sekizinci kuruluş yıldönümü törenlerinde yaptığıkonuşmada, «NATO'dan kesinlikle ayrılacaklarını» söyledi.

11- Tercüman Gazetesi'nde, Avrupa Konseyi Türkiye RaportörüAvusturyalı Parlamenter Ludvvig Steiner'in hazırladığı rapor yayınlandı.

12- İngiltere'de yayınlanan pazar gazetesi «Sunday Times», «İsrail'de hemen' bütün yüksek subayların, Savunma Bakanı Ariel Şaron'uistifaya davet ettiklerini» bildirdi.

13- Mısır Dışişleri Bakanlığı'nda yüksek düzeyde yapılan bir toplantıda, Mısır - İsrail ilişkilerinin yeniden gözden geçirildiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

14- Sudan'ın Irak'a asker göndereceğini açıkladığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; İspanya'da askeridarbe düzenleyerek yönetimi ele almayı planlayan ikisi kardeş üçsubay tutuklandı.

4 Ekim 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, resmi görüşmelerde bulunmak üzereTunus'a gitti.

2- Türk-Amerikan Derneği ile Türkiye Odalar Birliği tarafındanortaklaşa düzenlenen ve 120 Amerikalı ve 160 Türk işadamının katıldığı konferansta bir konuşma yapan Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin,«Uygulanan istikrar politikalarının bundan sonra da izleneceğini» belirterek, «Dünya ekonomisindeki durgunluk ve daha da bozulma yönündeki belirtiler, bu programın başarısını yalnız bizim çabalarımızadeğil, uluslararası işbirliğinin gelişmesine de bağlamaktadır, işte bunoktada, ABD ile olan ekonomik ilişkilerimiz büyük önem taşımaktadır.» dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, SİSAV'ın düzenlediği NATO seminerinde yaptığı konuşmada, «Yıkıcı ve parçalayıcıözelliği ile terörizmin artık bir savaş niteliğini aldığı» belirtti ve «Ermeni terörü Türk Devleti'ni ve bütünlüğünü hedef alan bir savaşagirdiğine göre, artık Türkiye'de kendi koşulları, milli çıkarları ve stratejisi çerçevesinde soğukkanlılığı ve akılcılığını kaybetmeden bu savaşa cevap vermek zorundadır. Ve bu cevabı vermekte de kararlıdır.»dedi.

4- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, Akajans'a yaptığı açıklamada, ikinci Boğaz köprüsü ve ikinci çevreyolu projelerinin KarayollarıGenel Müdürlüğü'nün 1982 yatırım yılı programında yer aldığını belirterek, «Bu projeler için iç ve dış para dahil olmak üzere 1981 yılıfiyatları ile yaklaşık 40 milyar liraya ihtiyaç var.» dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Konya'da başlayan 4. dönem okuma - yazma kursunu açarken yaptığı konuşmada, «Bu yıl Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı UNESCO büyük jürisişeref mansiyonu ödülünü Türkiye'ye layık görmüştür.» dedi.

6- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında Montreal'de Yunanistan Dışişleri Bakanı Yoannis Haralambopulos ile dün yaptığı görüşmenin ayrıntıları ile ilgili olarakDışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «iki bakan, Brüksel'de Aralık 1982 tarihinde tekrar buluşmak konusunda mutabakata varmışlardır.» denildi.

7- 2-3 Ekim günleri Ankara'da çalışmalarını sürdüren TürkiyeBarolar Birliği 6. Olağanüstü Genel Kurulu, çalışmalarını tamamladı.Genel Kurul'da hazırlanan raporda, «Bu haliyle tasarının düzeltilemeyecek bir öneri olduğu ve yeni baştan kaleme alınması gerektiğigörüş ve inancındayız.» denildi.

8- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; kalkınma ve yatırımbankaları iie mevduat bankalarının dağıttıkları kredi miktarı, 1 trilyon788 milyar 700 milyon liraya yükseldi.

9- Renault 12 TS tipi otombilin fiyatı 30 bin lira artırılarak1 milyon 195 bin liraya, Station tipi otomobilin fiyatı ise 70 bin 500lira artırılarak 1 milyon 270 bin liraya çıkarıldı.

10- Kudüs Ruhban Okulu'nda din görevlisi olarak çalışmış veöğretmenlik yapmış olan Ermeni Papaz Hayko Manuel Eldemir'in duruşmasına, Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

11- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, uluslararası terörizme değinerek, «Bunagöz yummuş olan bazı ülkelerin bugün bizzat şiddet eylemlerine sahne olduğunu» belirtti ve bu alanda daha sıkı ve etkili işbirliği yapılması için çağrıda bulundu. Türkmen ayrıca, Türkiye'ye ve dış ülkelerdeki Türk diplomatlarına karşı girişilen Ermeni terör eylemleri hakkında geniş bilgi vererek, «Tarihi gerçekler tam aksine Ermeni iddialarının tamamen mesnetsiz olduğunu gösteriyor. Anlamsız Ermeniterörizmi kendisini tarihi veya manevi bakımdan haklı çıkartamaz.Ermeni propaganda ve şiddetinin tek başarısı sadece masum kurbanlarlistesidir.» dedi.

12- Karikatürist Semih Balcıoğlu, İtalya Arkeoloji ve Kültür Merkezi'nde dört yıldır düzenlenen «Arkeoloji ve Sanat Tarihi» konuluPescara Uluslararası Karikatür Yarışması'nda, Karikatür Kitabı dalında,«Güle Güle İstanbul» adlı kitabı ile birinci oldu.

13- Basında yer alan bir habere göre; İngiltere Dışişleri BakanYardımcısı Lord Belstead, Türkiye ile Arjantin arasında hiçbir benzerlik olmadığını belirtti ve ana muhalefet partisi olan işçi Partisi'nin bazı milletvekillerinden gelen Türkiye'ye yardımın kesilmesi isteklerini de geri çevirdi.

14- Basında yer alan bir habere göre; Kıbrıs Rum içişleri ve Savunma Bakanı Benjamin, Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'yabir suikast planının ortaya çıktığına ilişkin haberleri doğruladı.

15- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Sovyetler BirliğiDışişleri Bakan Yardımcısı Leonid F. llyichev, Çin - Sovyet ilişkilerininele alınacağı yüksek düzeyde görüşmelere katılmak üzere Pekin'e gitti.

16- Lübnan Hükümeti'nin, ülkedeki tüm yabancı güçlerin 22 kasıma kadar geri çekileceklerini açıklarken, İsrail savaş uçaklarının Suriye'ye ait bir füze bataryasını tahrip ettikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- İran' Hava Kuvvetlerine ait bir nakliye uçağı, kimliği açıklanmayan kişilerce kaçırılarak, önce Dubai'ye, daha sonra da Birleşik ArapEmirliklerinin Sarjan Havaalanı'na indirildi.

18- Irak'ın çağrısı üzerine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, İran'ın dört gün önce başlattığı genel saldırıyı görüşmeye başladığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Federal Almanya'da Hıristiyan Demokrat Partisi CDU'dan sekiz, Hür Demokrat Parti'den dört ve Hırisltiyan Sosyalistler BirliğiCSU'dan da dört bakanın yer aldığı kabine, Cumhurbaşkanı Karl Carstens tarafından onaylandıktan ve Federal parlamentoda yemin ettiktensonra göreve başladı.

5 Ekim 1982

1- Danışma Meclisi Genel Kurulu yeni çalışma yılına başladı veyapılan seçimlerde, üçüncü tur oylama sonunda Sadi Irmakyeniden Danışma Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Oylamadan önce Danışma Meclisi Başkanlığı için Eşref Akıncı, Teoman Özalp, Fevzi Uyguner, Sadi Irmak ve Namık Kemal Yolga'nın aday oldukları açıklandı.Başkanvekilliklerine ise Vefik Kitapçıgil ile Turhan Güven getirildiler.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Federal Alman Başbakanı HelmuthKohl'a gönderdiği kutlama mesajında, «Kohl ve birlik partilerinin ikiülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine gösterdiği ilgili iktidar döneminde daha da artarak gelişeceğine inanıyorum.» dedi.

Başbakan Bülend Ulusu, dün gece Tunus Başbakanı MohamedHzali'nin kendi onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Lübnan'da bir çözümün sağlanması için İsrail'in bu ülkeden derhal çekilmesi gerekmektedir.» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, İzmir'de gazetecilere yaptığı açıklamada, «Kürtaj Yasası, ana sağlığının korunmasıiçin yararlıdır. Türkiye'de üstü kapalı kürtaj bir türlü önlenememiştir.Yasaya karşı çıkanlara Türkiye'de her yıl 500 bin kürtaj yapıldığınıve 15 bine yakın kadının yaşamını yitirdiğini belirtmekte yarar var.»dedi.

4- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı AliKoçman basına yaptığı açıklamada, «ABD'nin, Türkiye ekonomisi konusundaki değerlendirmelerinin son derece olumlu olduğunu» söyledi.

5- Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir tebliğ ile, tahvil ihraçlarının en az yıllık yüzde 45 oranında olmak üzere sabit faizli ihraç edilebileceği hükme bağlandı.

6- Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı «SİSAV» tarafından düzenlenen «1980'lerde NATO» seminerinde konuşan ABD'li uzman Dr.Paul Henze, «Ermeni terörüne neden olarak gösterilen ve katliam denilen olayım' büyük bir abartma olduğunu» söyledi.

7- Amerika Birleşik Devletleri emniyet örgütü üst düzey yetkililerinden oluşan beş kişilik bir heyet Türkiye'ye gelerek temaslarınabaşladı.

8- Libya Petrol Bakanı Hassan al Maktar Ankara'ya geldi.

9- Murat 131 tipi otomobillerin fiyatlarına yüzde 7 oranında zamyapıldı.

10- Basketbol'da Beşiktaş basketbol takımı, Macaristan'ın M A F C.Budapeşte takımına 74-61 yenildi. Öte yandan, Tofaş Sas BasketbolTakımı Koraç Kupası için Bursa'da Yugoslavya'nın Kızılyıldız Takımıile yaptığı maçta, 96-80 mağlup oldu.

11- Esenboğa baskınının idama mahkum edilen sanığı Ermeni terörist Levon Ekmekçiyan, Ankara'da basın mensuplarıyla görüştü. Görüşme sırasında, Asala'nın ailesiyle görüşmesine engel olduğunu, yaptığından bin kere pişman olduğunu söyleyen Ekmekçiyan, «Şimdiamacın tüm dünyada yaşayan Ermeni vatandaşlarına seslenmektir.Ermeniler iyi bilmelidir ki, onların düşmanı Türkler değil, ASALA köpekleridir.» dedi.

12- Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndegörülen Barış Derneği Davası'nda, Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Erdal Atabek ve derneğin Genel Yönetim Kurulu üyesi Kemal TahsinUsluoğlu'nuri sorgusu yapıldı. Duruşmada, Burhan Apaydın'ın sanıklariçin yaptığı tahliye istemi mahkemece reddedildi.

13- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Bergama ve yöresinde 12 Eylül öncesi sol görüşlü bir kişinin öldürülmesi olayına adları karışan sağ görüşlü 12 kişiden dokuzu tutuklandı.

14- Eski başbakanlardan Nihat Erim'i taammüden, koruma polisiAli Kartal'ı kasten öldüren Dev - Sol militanları Saadettin Güven veBaki Altın Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 2. kez idamcezasına mahkum edildiler.

15- Prof. Sadun Aren hakkında Sıkıyönetim Komutanlığ; AskeriSavcılığı'nca dava açıldı. Aren'in «Makro Ekonomi» adlı ders notlankitabıyla ilgili olarak açılan davada 15 yıla kadar ağır hapis cezasıistendi.

16- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davaya 105 nolu klasör içindeki yazılı belgelerin okunmasıyla devam edildi.

17- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, İran - Irak savaşıylailgili olarak dün gece yaptığı toplantıda, ateşkes çağrısında bulunduğu,Konsey'e üye 15 ülkenin oybirliği ile aldıkları kararda ayrıca, tarafların savaştan önceki sınırlarına çekilmelerinin istendiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Aynı kaynakların haberlerine göre; Güvenlik Konseyi'nin oturumu sürerken bir basın toplantısı düzenleyen İran'ın Birleşmiş MilletlerDaimi Delegesi Büyükelçi Horasani, alınacak kararı tanımayacaklarınıaçıkladı; Irak Dışişleri Bakanı Sadun Hammadi ise, İran'ın dini lideriAyetullah Humeyni'nin İran'a getirdiği yönetim tarzını bütün İslam dünyasına yaymak istediğini söyledi .

18- Avrupa Konseyi Asamblesi'nin Beyrut'taki Filistinli mültecikamplarında meydana gelen katliam olayından İsrail'in sorumlu tutulmasını öngören karar tasarısını kabul ettiği, İsrail'in Lübnan'dan geriçekilmesi yolunda bir ifadenin yeraldığı metin ile Filistin halkının devlet kurma çabalarının desteklenmesi şeklindeki öneriyi reddettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, New York'taMilliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Ermeni terör örgütü ASALA'nınhiçbir şekilde adada faaliyet sürdürmesine izin vermeyeceklerini» açıkladı.

20- İngiltere'de iktidarda bulunan Muhafazakar Parti kurultayıbaşladı.

21- ANKA Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberinde, Çin Halk Cumhuriyeti ile Sovyetler Birliği arasında üç yıl önce kesilen görüşmelerinPekin'de yeniden başladığı bildirildi.

22- Irak'ın eski Devlet Başkanı Ahmet Hasan El - Bekr, dün Bağdat'ta öldü.

6 Ekim 1982

1- Bağ - Kur'un kuruluşunun 10. yıldönümü törenlerle kutlandı.Törende bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide,«Bağ-Kur üyelerine sağlık hizmetlerinin verilmesi konusunda çalışmalara başlandığını» açıkladı.

2- Anayasa Komisyonu Üyesi, emekli Orgeneral Tevfik FikretAlpaslan, Anayasa Tasarısına ilişkin olarak Cumhuriyet Gazetesi'ninsorularını yanıtlarken, «Cumhurbaşkanı'nın seçimi için görüşlerimi yineleyim. Bir kere mutlaka bu kadar hizmet yapan bir kişiyi, bu milletin seçtiği milletvekilleri Cumhurbaşkanı olarak seçer ve ona layıkolduğu yeri verir. Hakikaten büyük hizmeti var. Biraz evvel söylediğim gibi hakikaten çok doğru ve prensip sahibi ve sözlerini gerçekleştiren bir kişi. Bu yönleriyle mutlaka Cumhurbaşkanı seç'leceğindenemin olarak Anayasa'da yazıldığı gibi TBMM tarafından seçilmesişeklinin en iyi usul olduğu düşüncesindeyim.» dedi.

3- Basında, Türk - İş'in anayasa tasarısıyla ilgili olarak MiiliGüvenlik Konseyi'ne sunduğu rapor yer aldı. Raporda, «Bu çerçevede serbest toplu pazarlık hakkında söz etmek mümkün değildir,hak kağıt üzerinde kalacaktır.» denildi.

4- Türkiye Barolar Birliği olağanüstü genel kurulunca hazırlananve kabul edilen anayasa tasarısıyla ilgili rapor Milli Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

5- Türk- İş'e bağlı Tez Büro - İş Sendikası ile Amerikan Ticaret veBüro İşçileri Sendikası (UFCW)'nin ortaklaşa düzenledikleri «Dünyadave Türkiye'de Sendikacılık Hareketi, Anayasa ve Yeni Yasal Düzenlemeler» konulu seminer Antalya'da bağladı.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Nail Güreli, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Basının kaderi siyasaliktidarların iki dudağı arasına bırakılamaz.» dedi.

Ankara Gazete Sahipleri Sendikası Mustafa Özkan ise, «12 Eylülöncesinde 1961 Anayasası'nın getirdiği bazı hak ve hürriyetler gibi,basın hürriyetini de kötüye kullananlar olduğu» görüşünü savundu ve«Devlet Başkanı'nın İsparta konuşmasında ortaya koyduğu gerçeklerireddedemeyiz.» dedi.

7- TV Daire Başkanlığı'na TRT Radyo Daire Başkanı Kerim AydınErdem, vekaleten atandı.

8- İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 60. yıldönümütörenlerle kutlandı.

9- İstanbul'da üç gündür devam eden 60 Amerikan ve 67 Türkfirması temsilcisinin katıldığı «Türk - Amerikan İşadamları Konferansı»sona erdi.

10- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında Arpaçay Barajı ve gölündeki sınırın yeniden işaretlenmesi ile ilgili anlaşma konusunda görüşmelerde bulunmak üzere bir Sovyet Heyeti Ankara'ya geldi.

11- Basında yeralan habere göre; Eylül'ün ilk haftasında 15 bin850 lira olan Cumhuriyet altını, ekim ayının ilk günlerinde 15 bin 800lira oldu.

12- Basında yer alan bir habere göre; İstanbul Boğazı'ndan geçmekte olan Danİmarka bandıralı yük gemisinden denize atlayan Sovyet asıllı üç Romen iltica isteminde bulundu.

13- Tercüman Gazetesi'nde, «OECD'nin gizli Türkiye Raporu» başlıklı haber yayınlandı.

14- Koraç Kupası maçlarında, Galatasaray Torna'yı 101 -87, EfesPilsen Ostrava'yı 83-80, Karşıyaka ise Belçika'nın Maes Pils Racingtakımını 64-63 yendi.

15- Hürriyet Gazetesi'nde, Mehmet Ali Ağca'nın gazeteye gönderdiği mektup yayınlandı ve Ağça'nın ikinci açlık grevine başladığıbildirildi.

16- DİSK Araştırma Enstitüsü'nün 19 uzmanı hakkında açılan davaya Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

17- Halk arasında Apocu olarak bilinen yasadışı bölücü PKK örgütünün 210 sanıklı Viranşehir grubu sanıklarının Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam edilen duruşmasında, haklarındadava açılan aynı gruba mensup 44 sanığın kimlik tespiti yapılarakiddianameleri okundu. Askeri Savcı, sanıklardan 15'i için ölüm cezasıistedi.

18- Esenboğa Havaalanı'na bir arkadaşıyla baskın yaparak on kişinin ölümüne neden olan Ermeni terörist Levon Ekmekçiyan hakkındaverilen ölüm cezası, Askeri Yargıtay 1. Dairesi'nce onaylandı.

19- Türk Üniversiteleri Konseyi ve Türk Üniversite Rektörleri Konferansı kurulmasına ilişkin yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

20- Bedelli Askerlik Yasası'nın uygulanmasına ilişkin yönetmeliktedeğişiklik yapıldı.

21- Dört günlük resmi bir ziyaret için Tunus'ta bulunan BaşbakanBülend Ulusu, dün akşam Tunus Başbakanı Mizali onuruna verdiğiyemekte yaptığı konuşmada, «İslam aleminde birer istikrar unsuruolan Türkiye ve Tunus'un dünyanın geçirdiği çalkantılı dönemdedengeli ve ileri görüşlü bir politika izlemek zorunda olduklarını» söyledi.

22- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; BirleşmişMilletler Genel Kurulu'nun 37. dönem çalışmalarına katılmak üzereNew York'ta bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, dün gece DışPolitika Derneği'nde yaptığı konuşmada, «Türkiye'de demokrasiyedönüş programı aynen uygulanmaktadır. Program tamamlanınca bazıBatı Avrupa ve iskandinav ülkeleri ile olan gerginlikler ortadan kalkacaktır.» dedi.

23- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, New York'ta Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Lübnan'da devlet otoritesi kurulur kurulmazTürkiye'nin Lübnan hükümetinden Ermeni teröristlerine karşı gerekliönlemleri almasını isteyeceğini açıkladı ve «ASALA'nın Beyrut'taki örgütünün henüz dağılmadığı kanısında olduğunu» belirtti.

24- Basında yer alan bir habere göre; Güz dönemi çalışmalarınıtamamlayan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde, Türkiye'ninüyeliği konusu ocak ayına ertelendi.

25- Federal Almanya'da eski hükümetin yabancı sorunları görevlisi ve Hür Demokrat Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayan LisoletteFuncke, Bonn'da Milliyet Gazetesi'n'e yaptığı açıklamada, «Liberallerinyönetimde oldukları süre içinde yabancıların zorlayıcı önlemlerle ülkelerine geri gönderilmelerinin söz konusu olmayacağını» söyledi.

26- Basında yeralan bir habere göre; geçen yıl Atatürk'ün doğumunun 100. yılını kutlama törenleri sırasında Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin üzerinden alçaktan uçarak halkı korkutan Yunanlı pilot, dün akşam çıktığı mahkemede beraat etti.

27- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in yaptığı bir açıklamada, «Ülkesinde çok sayıda Filistinlinin gayr-ı kanuni olarak kaldığınıve bunların Lübnan'ı terketmesi gerektiğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'da HernanSiles Zuazo Cumhurbaşkanlığına seçildi.

29- Akajans'ın Koblenz çıkışlı haberine göre; Almanya'da silahlıiki kişi bir bankayı bastı ve 1 milyon marklık (Yaklaşık 70 milyon TL.)fidyeyi ve rehinelerden birkaçını beraberlerine alarak kaçtı.

7 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, yeni atanan KıbrısTürk Federe Devleti Temsilcisi Peker Mustafa Turgut'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, Ankara Üniversitesi ile Ziraat Bankası tarafından düzenlenen «Türkiye'de Su Ürünleri Üretimini Artırma ve Kredileri Yönlendirme» konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, «Suürünleri üreticilerinin desteklenmeleri ve sosyal güvenceye kavuşturulmaları gerektiğini» söyledi.

3- Tunus'a yaptığı ziyareti tamamlayan Başbakan Bülend Ulusu,akşam uçakla Türkiye'ye döndü. Ulusu, Yeşilköy Havaalanı'nda ziyareti ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «İlk kez bir Türk başbakanının iki bakanla birlikte Tunus'u ziyaret etmesinin kardeş Tunuslularfarafından büyük bir memnuniyetle ve sevinçle karşılandığını» belirterek, «Karma Ekonomik Komisyonu'nun hazırladığı protokolle iki ülke arasındaki ticaretin artırılması ve sınai işbirliğinin geliştirilmesininöngörüldüğünü» bildirdi.

4- Çalışma Bakanı Turhan Esener, ANKA Ajan'sına Federal Almanya'daki Türk işçilerinin durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Almanya'da hiç kimsenin Türk işçilerinin Alman ekonomisine yaptığı katkıyı inkar edemeyeceğini belirterek, «Bizim işçilerimizin dönüşlerine esas teşkil edecek politikamız iki unsura dayanmaktadır : Bunlardanbirincisi vatandaşlarımızın geri dönüş kararlarını hiçbir baskı olmadankendi serbest iradeleriyle verebilmeleridir, ikincisi ise, geri dönecekolan işçilerimizin geleceklerini güvence altına alması için yabancı işçi çalıştıran ülkeler tarafından maddi olanakların yeterince sağlanmasıdır.» dedi.

5- Danışma Meclisi'nde ihtisas komisyonlarının sayıları belirlendi ve Anayasa Komisyonu ile Bütçe Plan Komisyonu'na üye seçimiyapıldı.

6- Gümrük Kanunu'nda değişiklikler yaparak vergi cezalarını onkat artıran bu arada bazı formalite kolaylıkları getiren yasa tasarısı,ilgili komisyonlardan geçerek Danşma Meclisi gündemine geldi.

7- Türk Haberler Ajansı'nın Merkez Bankası yetkililerinden aldığı bilgiye göre; 1982 yılı ocak - temmuz döneminde toplam 1 milyar47.8 milyon dolar tutarında işçi dövizi, 113.6 milyon dolar tutarındada turizm geliri sağlandı.

8- Türkiye - ABD yüksek düzeyli ortak savunma grubunun ikincitoplantısı Ankara'da başladı.

9- NATO'nun «Kararlılık Gösterisi - 82» tatbikatının Türkiye Bölümü, müttefik kuvvetlerin Saroz Körfezi'ne çıkarma harekatıyla başladı.

10- Altın Portakal film yarışmasında, yönetmeliğini Sinan Çetin'in yaptığı «Çirkinler de Sever» filmi Altın Portakal Ödülü'nü kazandı.Seçici Kurul, Nur Sürer'i en başarılı kadın oyuncu, Genco Erkal'ı enbaşarılı erkek oyuncu, Ömer Kavur'u en başarılı yönetmen ve YavuzTurgul'u da en başarılı senaryo yazarı seçti.

11- Eczacıbaşı basketbol takımı, İtalya'nın Billy takımına 86-82mağlup oldu.

12- Basında yeralan bir habere göre; Bayrampaşa Cezaevi'ndebulunan Banker Kastelli (Cevher Özden), 9. Tasfiye Kurulu BaşkanıUluer Aral'a gönderdiği dilekçede, «istenen bütün bilgileri vermeyehazırım» dedi.

13- Anadolu Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa Savunma Bakanı Charles Hernu, Yunanistan Savunma Bakanlığı MüsteşarıPafssnias Zakolikos'la bir görüşme yaptı.

14- MHP ve yan kuruluşları davasında Alpaslan Türkeş, NecatiGültekin, Mehmet Doğan, Mehmet Irmak ve Namık Kemal Zeybek'intahliye istemleri mahkemece bir kez daha reddedildi. Öte yandanTürkeş, hastaneye kaldırıldı.

15- TİP davasına ek iddianame ile açılan 49 sanıklı ikinci davaya,Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı ve dava dosyası 88 sanıklı TİP davası dosyası ile birleştirildi. Böylece TİP davasında sanık sayısı 137'ye yükseldi.

16- Milli Güvenlik Konseyi'nin 52 numaralı kararına muhalefet etmek suçundan üç ay hapis cezasına çarptırılan Tercüman GazetesiBaşyazarı Nazlı Ilıcak, Bayrampaşa Cezaevi'ne konuldu.

17- Yüksek Öğretim Kurulu'nca yayınlanan yönetmelikle, yurtiçinde ve yurt dışında görevlendirmelerde uyulacak esaslar yeniden belirlendi. Buna göre; «Uzun süreli görevlendirme yapılabilmesi için öğretim üyelerinin' üniversitede en az yedi yıl çalışmış olması» koşulu getirildi.

18- Tekel Genel Müdürlüğü, mamullerinin yurt dışında tanıtılmasıamacıyla bir yönetmelik yayınladı.

19- Basında yeralan bir habere göre; Londra'da bir Türk diplomatına suikast hazırlıkları içindeyken yakalanan iki Ermeni teröristin duruşmasına devam edildi ve Gris Gregoryan ve Zaven Bedros adlı teröristlerin Camberwell Mahkemesi'nde yapılan duruşmalarda söz alanScotland Yard temsilcisi, tahkikat dosyasının savcılığa teslim edildiğini bildirdi.

20- Anadolu Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; «JerusalemPost» gazetesinde yer verilen bir haberde, İsrail hükümetinin, 1984mali yılı için, Birleşik Amerika'dan 3 milyar dolar yardım isteyeceğibelirtildi.

21- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Aratanın, dün Lübnan'ınBekaa Vadisi'ne gittiği ve daha sonra Beyrut'un 30 km. doğusundayeralan Ebu Hamed Filistin mülteci kampını ziyaret ettiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

22- Bağdat'ta yayınlanan Irak askeri bildirisinde Mandali çevresine giren' İran askerlerinden 2 bin 300'ünün öldürüldüğü, geri kalan birliklerin de İran topraklarına çekildiğinin öne sürüldüğü yabancıajanslar tarafından bildirildi.

8 Ekim 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu'nun, Tunus Başbakanı MohammedMzali'nin davetlisi olarak Tunus'a yaptığı resmi ziyaretle ilgili olarak,iki ülke başkentlerinde ortak bildiri yayınladı. Ortak bildiride, «İkibaşbakan arasındaki resmi görüşmelerde, her iki tarafın, ele alınankonularda tam bir görüş birliğinde bulunulduğunun kaydedildiği» bildirilerek, «Taraflar, İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı politikayıkınamışlar, Sabra ve Chatill'deki mülteci kamplarında işlenen cinayetve katliamlar karşısında nefretlerini belirtmişlerdir.» denildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, İstanbul Valiliği'ne bir yazı göndererek, «Boğaziçi'nin bugünkü durumundan kurtarılarak yeniden düzenlenmesini» istedi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Biz, Yunanistan'la aramızdaki atmosferi en mükemmelhale getirdik diye bir hayale kapılmadık. Uluslararası forumlarda Yunan parlamenterlerinin tutumları vardır. Ayrıca Yunanistan'ın da belliforumlardaki davranışları bilinmektedir. Bugünkü koşullar içinde nekadar mümkün ise, o kadar sakin bir atmosfer sağlanması için gayretsarfediyoruz. Bizim, Yunan Dışişleri Bakanı'yla basın bildirisi yayınlamamızla, Türk - Yunan ilişkileri çözümlenmiş olmuyor. Bundan sonraki gelişmeler, iki tarafın da davranışlarına bağlı olacaktır. Yunanhükümetinin davranışlarını dikkatle takip ediyoruz. Türkiye ile Yunanistan arasında diyalog başlamıştır. Ancak yöntem belli değildir.»dedi.

4- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanlığı'na yenidenOrhan Aldıkaçtı seçildi. Komisyon' sözcülüğüne Şener Akyol, Başkanvekilliğine Kemal Dal, Katip üyeliğe ise Abbas Gökçe getirildi.

Bütçe Plan Komisyonu Başkanlığı'na Tandoğan Tokgöz, Başkanvekilliğine Orhan Baysal, Sözcülüğe Cemil Çakmaklı, Katip üyeliğe iseBahtiyar Uzunoğlu getirildiler.

5- Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, senet vererek borçlanan herkesinbanker sınıfına girmeyeceği kararını aldı.

6- Anka Ajansı'nıın bir haberine göre; Merkez Bankası tarafından, geçici bir tedbir olarak, 6 özel ticari bankanın reeskont limitleri donduruldu.

7- Türk - İş Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Ankara'dabasına yaptığı açıklamada, «Milli Güvenlik Konseyi'nin Türk - İş'in itirazlarını ciddi olarak değerlendireceğine ve gerekli düzeltmeleri yapacağına inanmamak, koyu bir karamsarlık olur, sendikacı ise karamsarinsan değildir.» dedi.

8- Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanlığı'na yeniden Halit Narinseçildi.

9- Azot Sanayii Genel Müdürlüğü'ne, genel müdür yardımcılarından A. Ungün Özoğul atandı.

10- Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı, uluslararası güvenlik politikası ile sorumlu bakan yardımcısı Richard Perle, Erzurum'agiderken Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada,«Türkiye'nin kara, deniz ve hava kuvvetlerinin modernizasyonu için,ABD'nin elinden gelen her türlü çabayı göstereceğini» söyledi.

11- Banker Kastelli (Cevher özden) in eşi Mukadder Özden, Türkiye'ye döndü.

12- Basında yer alan bir habere göre; Türkiye'de Cumhuriyet altınıdış fiyatlara bağlı olarak bir ara 17 bin' liraya kadar tırmandıktan sonra, 16 bin 700 lirada dengeye vardı.

13- 62'si hakkında idam istenen 72 sanıklı DİSK davasının 6. sanığı olan Mukbil Zırtıloğlu'nun sorgusuna Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

14- Yasadışı Dev - Sol örgütüne girmek suçundan SıkıyönetimKomutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan beş kişiden dördü 3 ila 10 yıl arasında değişen ağır hapse mahkum oldu. Bir sanıkda delil yetersizliğinden' beraat etti.

15- Görüş ayrılığı nedeniyle Nihat Tırpan'ı öldürmek, Ömer Tırpan'ı da yaralamak suçundan Erzurum . Kars . Artvin - Ağrı illeri Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan sağgörüşlü üç kişinin ölümle cezalandırılması istendi.

16- Basında yeralan bir habere göre; kapatılan MHP'nin İstanbulİI Gençlik Kolu eski Başkanı Kazım Ayaydın ile arkadaşı Gürsel Başdemir, idam cezası isteği ile yargılandıkları bir davada ikinci defaberaat ettiler.

17- İngiltere Dışişleri Birinci Bakan Yardımcısı Douglas Hurd,Brighton'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'deki gelişmeleri olumlu bulduklarını» belirterek, «İngiltere'nin olanakları çerçevesinde Türkiye'ye yardıma devam edeceğini» söyledi.

18- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Arap ülkelerininliderlerine birer mesaj göndererek, Batı Beyrut'a girişilen son tutuklamaların sona erdirilmesi çağrısı yaparken, Lübnan ordu birliklerininaramalar sırasında İtalyan Kızıl Tugaylar Örgütünün üç lideriyle Federal Alman Baader Meinhoff (RAF) örgütü üyesi 11 kişinin ele geçirildiğinin Falanjist Lübnan'ın Sesi radyosu ve «El Amel» gazetesi tarafından açıklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Polonya parlamentosunun, sıkı güvenlik önlemleri altında yaptığı toplantıda iki yıl önce kurulan bağımsız Dayanışma Sendikası'nıfeshettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- İsveç karasularında saptanan kimliği bilinmeyen denizaltıyıçıkarma çalışmaları devam ederken, İsveç basınının, başka bir denizaltının daha geldiğini iddia ettikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9 Ekim 1982

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Prof. Dr. Kaya Kılıçturgay,İstanbul'da Şişli Hastanesi'nde düzenlenen bir brifinge katıldı.

2- Sanayi ve Teknoloji, Enerji ve Tabii Kaynaklar ve Köyişleri veKooperatifler Bakanlığı'nda atamalar yapıldı.

3- Basında yeralan bir habere göre; Yüksek Öğretim Kurulu, öğrencilerin kazanılmış haklarına dokunulmayacağını açıkladı. Açıklamada ayrıca, üniversitelerde, «İnkilap Tarihi ve Atatürk İlkeleri» ile «Türkçe» derslerinin haftada enaz bir saat olmak üzere zorunlu olarak okutulacağı bildirildi.

4- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Federal Almanya'daki siyasal gelişmelerden sonrakurulan' yeni hükümetin özellikle Türk işçilerinin toplu halde gerigönderilmelerine ilişkin eğilimlerini doğru karşılamadıklarını ve böylebir tasarrufun insancıl ölçülerle bağdaşmayacağını» söyledi.

5- Türkiye Odalar Birliği ile Türk - Amerikan Derneği'nin ortaklaşa düzenledikleri Türk - Amerikan işadamları toplantısına katılanABD'li işadamları, Ankara'deki özel sektör temsilcileri ve kamu yetkilileriyle görüşmelerde bulundular.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği, konusu «Anayasa ve basın özgürlüğü» olan bir panel düzenledi. Panelde bir konuşma yapan CüneytArcayürek, «Anayasa, tümüyle, Türkiye'nin sosyal gelişimi göz önüne alınırsa, özlediğimiz ve bekediğimiz anayasa değildir. Bu anayasataslağının sistematiği yoktur.» dedi.

7- Basında yeralan bir habere göre; başkent Ankara'daki banker alacaklılarının kendi aralarında oluşturdukları komitelerin düzenlediği açık hava toplantısı polisin müdahalesi üzerine dağıldı.

8- SİMTAŞ Menkul Değerler Yatırım ve Finansman A.Ş.'nin sahibi, Mali Şube ekiplerince yakalandı ve sorgusundan sonra gönderildiği mahkemece tutuklandı.

9- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; NATO'nun «Bilim Komitesi» ananevi toplantılarında, Türkiye, Yunanistan ve Portekiz'e yapılan 15 milyon dolarlık yardımın işleyişi konusunda bilgi verildi.

10- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de basına yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun Birleşmiş MilletlerGenel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı yanıtlarken, «Türkiye'yi bu denli ağır bir dille suçlamasının barış istemi ile bağdaştırılmayacağını» söyledi ve «Bu konuşma dünyayı aldatabilir, fakat Türk toplumunu haklarına sahip çıkmakta daha güçlü ve daha kararlı olmaya sevkeder.» dedi.

11- Kıbrıs'ın Rum kesiminde yayınlanan «Eleftherotipia» gazetesi,«Suriye ile İsrail arasında Bekaa Vadisi'nin denetimi altına alınması,nedeniyle yeni çatışmalar çıkması olasılığı üzerine ABD 6. Filosu'nunKıbrıs açıklarına geldiğini» bildirdi.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, halka hitaben yaptığı haftalık radyo konuşmasında, «Polonya'da bağımsız Dayanışma Sendikası'nın feshedilmesine kayıtsız kalamayacaklarını» belirterek, «Bu ülkeninBirleşik Amerika ile olan ticaretinde en fazla ayrıcalıklı ülke statüsünün kaldırıldığını» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Anadolu Ajansı'nın, İran'ın resmi Pars Ajansı'ndan aldığı habere göre; İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, İran'ın öne sürdüğü barış koşullarında bir değişiklik olmadığını belirtti.

14- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ın, dün Bağdat'tanBahreyn'e geçtiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'nın BaşkentiRoma'da bir sinagogdan çıkan kişilere düzenlenen saldırı sonucunda,iki yaşında bir çocuk öldü, dördü ağır olmak üzere 34 kişi de yaralandı.

16- AP Ajansı'nın Bükreş çıkışlı haberine göre; Romanya KomünistPartisi'nde bazı üst seviyedeki görevliler parti komitelerinden atılırken, bazılarının yerleri değiştirildi veya rütbeleri indirildi.

17- Anadolu Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'nınyeni Devlet Başkanı Hernan Siles Zuazo, dün iki yılı aşkın süredirsürgünde bulunduğu Peru'dan ülkesine döndü.

10 Ekim 1982

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu yaptığı açıklamada, «Yeniden değerlendirme ile sermaye şirketlerinin sermayelerini artırabileceklerini, bu arada da tahvil ihraç edebileceklerini» belirtti ve «350bini aşan Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin bilançolarınıyeniden değerlendirme suretiyle gerçek hüviyetlerine kavuşturulabileceklerini» söyledi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, bakanlığınsağlık politikasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Sağlık hizmetlerinde kısıtlı olanakların en ekonomik, en etkin biçimde ve ülke gerçeklerine göre kullanılmasının esas alındığını» belirterek, «Bu şekildehizmetin yerine getirilmesinde il Sağlık Müdürlüklerini çekirdek olarak görüyoruz. Sağlık Müdürlüklerini, kendi illerinin' sağlık sorunlarınıçözmeleri için sorumlu tutuyoruz.» dedi.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide ANKA Ajansı'na yaptığıaçıklamada «İşçi emeklilerine yılbaşından itibaren yüzde 20, Bağ - Kuremeklilerine de yüzde 39'a varan oranda zam yapılacağını ve bu zammın 750 bin işçi emeklisini kapsayacağını» söyledi.

4- Dışişleri ve Çalışma bakanlıklarının kadrolarında yeni atamalar yapıldı.

5- Maliye Bakanlığı gayrimenkul kıymet artışı vergileri ve cezalarının iade edilmesi kararını aldı.

6- Milli Savunma eski Bakanlarından Hasan Esat Işık'ın anayasa tasarısı ile ilgili olarak THA'ya yaptığı açıklama basında yer aldı.

7- Basında yeralan bir habere göre; Federal Almanya muhalefetpartisi SPD milletvekillerinden Rolf Wernstedt, Türkiye'deki eğitimve öğretimi yakından görmek ve Federal Almanya'daki Türk çocuklarına daha yararlı olabilmek amacıyla geldiği Türkiye'de yaptığı açıklamada, «İki milyon yabancı işçi evlerine gönderilirse, iki milyon işsize iş açılır» sloganının Alman ekonomisini iyi bilmeyenler tarafından ortaya atıldığını söyledi ve «Almanya'dan yabancıların gitmesi işsizliğe çözüm getirmez. Özellikle Türklerin gitmesi Alman ekonomisini sarsar.» dedi.

8- Yardımcı doçentliğe tayin edilme esaslarına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- 151 Afgan mültecisinin daha Türk vatandaşlığına geçirilmesiile ilgili karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Danışma Meclisi üyesi Ender Ciner, Bonn'da Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Federal Almanya Başbakanı HelmuthKohl'un, Almanya'daki Türklerin azaltılması yolundaki sözlerinin talihsiz bir açıklama olduğunu» savunarak, bunun Alman Anayasası ilebağdaşmadığını söyledi.

11- 17 ülkeden 19 filmin katıldığı «Akdeniz Film Festival i »nde,yönetmenliğini Ali özgentürk'ün yaptığı «At» filmi üçüncü oldu.

12- Papa 2 Jean Paul'un, Vatikan'da düzenlenen ve çoğunluğunuPolonyalıların oluşturduğu 200 bin kişinin katıldığı törende PolonyalıPapaz Maxmilian Kolbe'yi aziz ilan ettikten sonra yaptığı konuşmada,«Dayanışma Sendikası'nın kapatılmasının insan haklarıyla bağdaşmadığını» savunarak, «Polonya yöneticilerinin en kısa sürede hatalarınıdüzeltmelerini» istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Federal Almanya'nın Bavyera eyaletinde yapılan seçimleri,Hristiyan Sosyal Birliği kazandı.

14- AP Ajansı'nın bir haberine göre; İsveç karasularında yakalanan kimliği bilinmeyen denizaltıyı çıkarma çalışmaları sürerken, birSovyet casus uçağının denizaltıyla telsiz teması kurmaya çalıştığı İsveç yetkililerince açıklandı.

15- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'nın başkenti Roma'da dün bir sinagoga karşı girişilen saldırıdan ve Suriye Elçiliği'nin bombalanmasından sonra, geç saatlerde islam Merkezi'ningirişinde bir patlama oldu.

16- Lübnanlı 500 Şii Müslümanın evlerinin buldozerle yıkıldığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberinde, Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının dün İran'daki askeri hedeflere 94 sadiri düzenlediği bildirildi.

18- Meksika'nın başkenti Meksiko City'de, boğa göreşlerinin yapıldığı bir arenanın çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 14 kişi öldü,400 kişi de yaralandı.

11 Ekim 1982

1- Anayasa tasarısı Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında sabah yapılan olağanüstü bir toplantıda ele alındı ve Konsey tarafından tasarıda yapılan değişiklikler değerlendirildi.

2- Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül Cumhuriyet Gazetesi'ninsorularını yanıtlarken, «Bu öğretim yılı için yurtlarda yer bulunabileceğini söyleyemeyeceklerini, pansiyonculuk konusunda amaçlarınınkamuoyu oluşturmak, benimsenmesini sağlamak olduğunu» ifade etti.

3- Federal Almanya'nın yeni Başbakanı Helmuth Kohl'un Türk işçilerine ilişkin demeci üzerine, Hürriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Çalışma Bakanı Turhan Esener, «Fazla heyecana gerek yoktur,işçilerimiz ve aileleri heyecanlanmasınlar. Almanya, Türk işçileriningeri dönüşlerinde onları tamamen serbest bırakacak ve dönüşe zorlayıcı hareketlerden kaçınacaktır. Biz, bir bekleme politikası içindeyiz.»dedi.

4- Doğu Anadolu bölgesinde bir inceleme gezisine çıkan İmar veİskan Bakanı Ahmet Samsunlu Van'da düzenlediği basın toplantısında,«Bakanlığın' afetzedelere 57 bin mesken borcu bulunduğunu, 49 ilinde kanalizasyon şebekesinden yoksun olduğunu» açıkladı.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu, Adalet Komisyonu, Milli Savunma, içişeri, Dışişleri Komisyonu ve Milli Eğitim Komisyonu üyelerini belirledi.

6- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin 1983 bütçe uygulaması ile Türkiye ve KTFD arasındaki öteki ekonomik ilişkilerin ele alındığı resmîgörüşmeler Başbakanlık'ta başladı.

7- Basında yeralan bir habere göre; Federal Almanya'nın AnkaraBüyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Federal Alman Hükümeti'nin Türk işçilerine ilişkin görüşü istendi.

8- Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yeni atamalar yapıldı.

9- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, Prof.Dr. Cihad Tahsin Gürson anısına düzenlenen «Birinci Gürson Konferansları» gününde, «Pediatride Meslek Ahlakı» konulu bir konuşma yaptı. Prof. Doğramacı daha sonra İstanbul Tıp Fakültesi'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorunlarını yanıtlarken, «İhtiyaç fazlası öğretim üyelerinin kura ile iki ders yılı için görevlendirme yapılacağını, her öğretim üyesinin rotasyona sokulmayacağını» söyledi.

10- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Şahap Aryaptığı açıklamada, «80 bin dolayında öğrenciye daha bu yıl içindekredi verileceğini, yurtların yatak kapasitelerini arttırmak için çalışmalar yapıldığını» söyledi.

11- Tercüman Gazetesi 22. yayın yılına girdi.

12- Kurucu Meclis üyelerinden Vedat Arıkan Ankara'da vefat etti,

13- Devlet Tiyatrosu ve sinema oyuncusu Yııldırım Önal, İzmir'degeçirdiği beyin kanaması sonucu öldü,

14- Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin, yazarları Oktay Akbal ve Mehmed Kemal haklarında İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde iki ayrıdava açıldı.

15- Barış Derneği davasına, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2Numaralı Akeri Mahkemesi'nde sanık Aybars Ungan ve Ali Erol Taygun'un sorguları ile devam edildi.

16- Kapatılan Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'nin Merkez Yönetim Kurulu üyesi, Sakarya Karasu ilçesi ve Sinop ili yöneticisi 9'u tutuklu19 sanığın yargılanmasına başlandı.

17- Ankara'nın Esenboğa Havaalanı'nı basıp 10 kişinin ölümüne neden olan Ermeni terörist Levon Ekmekçiyan Günaydın Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, «idamdan kurtulmak için konuştuğumu sananlar aldanıyorlar. Diğer Ermeni gençlerinin aldatılıp benim durumuma düşmelerini önlemek istiyorum.» dedi.

18- Erzurum'un Karayazı ilçesinde bir çalınma olayından sonragirişilen operasyonda PKK (Apocular) örgütüne mensup 37 kişinin yakalandığı, 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından açıklandı.

19- Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Yardımcısı RichardPerle görüşmelerde bulunmak üzere İzmir'e geldi.

20- Basında, Federal Almanya Hükümeti ortaklarının, Türk işçilerinin durumuna ilişkin görüşleri yer aldı.

21- BBC Türkçe yayın bölümü muhabirinin, Washington'daki kaynaklara dayanarak verdiği haberde, ABD Savunma Bakanlığı'nın, Türkiye'ye yapılmakta olan askeri yardımın çok büyük ölçüde artırılmasıiçin de bir çalışma içinde olduğunu açıkladığı Milliyet Gazetesi'ndeyer alan bir haberde bildirildi.

22- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, resmi bir ziyaretiçin Kuveyt'e gitmeden önce «Al Anba» adlı Kuveyt Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye ile işbirliği ve dostluk ilişkilerini yeniden kurmak, samimi isteğimizdir. Böylece, her ikimiz de silahlanma yarışı yerine, ekonomik ve toplumsal kalkınmamız üzerinde yoğunlaşabiliriz.»dedi.

23- Filistin Kurtuluş örgütü lideri Yaser Arafat'ın, Ürdün KralıHüseyin ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Kudüs'te Filistinbayrağını dalgalandıracak her türlü çözüme razıyız.» dediği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

24- Batı Alman televizyonunda, CDU, CSU ve FDP parti temsilcilerinin katıldığı bir programda yabancı işçi sorunları tartışıldı.

25- Polonya'nın Gdansk şehrinde Dayanışma Sendikası'nın sıkıyönetim tarafından feshedilmesini kınayan işçilerin Lenin Tersanesindegreve başladıkları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26- AP Ajansı’nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'nın yeniDevlet Başkanı Siles Zuazo görevine başladı ve ülke halkına yaptığıçağrıda «ülkenin yeniden kurulması için kendilerine yardımcı olmalarını» istedi.

27- 1982 Nobel Tıp Ödülü, İngiliz bilim adamı John R. Vane ileİsveçli bilim adamları Süne Bergtroom ve Bengt Samuelsson'a verildi.

12 Ekim 1982

1- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, «Basın, demokrasininen önemli organlarından biridir.» dedi,

2- Türk hükümetiyle temaslar yapmakta olan KTFD BaşbakanıMustafa Çağatay başkanlığındaki heyet, Kıbrıs Koordinasyon KuruluBaşkanı ve Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara ile görüşmelerdebulundu.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, finansman güçlüğü içindeki Asil - Çelik Sanayii AnonimŞirketi'nin devletçe satın alınmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

4- Gençlik ve Spor Bakanı Vevdi Özgül, Ankara'da yaptığı açıklamada, «öğrenci kredilerinin yılbaşından itibaren 3 bin liraya çıkarılacağını» söyledi.

5- Milli Savunma Komisyonu Başkanlığına Eşref Akıncı getirildi.Başkanvekili Asım İğneciler, Sözcü Aydın Tuğ, Katip Üye de AvniMüftüoğlu oldu.

6- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel BaşkanıHalit Narin, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Uzun süredirkamuoyunda ve Ankara'da bankalar, bankerler nasıl kurtarılacak konusu ekonominin bir numaralı problemi gibi ele alınıyor.» dedi.

7- 1983 yılı bütçe tasarısında katma bütçeli idarelere ayrılanödenekler belli oldu.

8- Ankara, İstanbul, Adana ve diğer belediye ve köylerindekielektrik hizmetleri için kurulmuş kurumların Türkiye Elektrik Kurumu(TEK)'e devrini öngören kanuna göre hazırlanan yönetmelik yürürlüğe girdi.

9- Türkiye'yi ziyaret eden ABD güvenlik örgütüne mensup birheyet, «Ermeni terörizmi» hakkında Türk yetkililerinden aldıkları bilgiler ışığında hazırladıkları raporla birlikte ABD'ye döndüler.

10- Tiyatro ve Sinema sanatçısı Yıldırım Önal, İzmir'de toprağa verildi.

11- Bir Norveç gazetesinde kendisine atfen yayınlanan demeç dolayısıyla beş yıl ağır hapis cezası istemiyle Ankara 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde yargılanan CHP eski genel başkanı Bülent Ecevit, yapılan duruşmasında beraat etti.

12- NATO ülkeleri enformasyon yetkililerinin katıldığı NATO Enformasyon Sempozyumu'nda Türkiye'yi Temsil edecek olan DışişleriBakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Londra'ya gitti.

13- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türk konfeksiyon İhracatçıBirlikleri temsilcilerinden oluşan heyetin Brüksel'deki AET Komisyonuyetkilileriyle yaptığı tekstil görüşmeleri tamamlanırken, Türk tarafıtopluluğun konfeksiyon ihracatımıza uygulamak istediği kısıtlamalarıreddetti.

14- Federal Almanya İçişleri Bakanı Zimmermann, bir Alman gazatesine verdiği demeçte, «En eski ve güvenilir dostumuz olan Türkiyeile 1986 yılından itibaren serbest işgücü dolaşımını öngören OrtakPazar anlaşmasını ivedi bir şekilde Türk Hükümeti ile görüşmeliyiz.Türk Hükümeti, bütün iyi niyetlere karşın, daha fazla Türk işçisi kabul edemeyeceğimizi idrak edecektir.» dedi.

15- Japonya Başbakanı Zenko Suzuki'nin, iktidardaki LiberalDemokratik Parti'nin başkanlığından istifa ettiğini açıkladığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

16- Polonya'nın Baltık Denizi kıyısındaki üç kentte tersane işçilerinin, Dayanışma Sendikası'nın kapatılmasını protesto etmek amacıylayeniden sekiz saat greve gittikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın, «Ortadoğu'nun patlamahaline geldiğini» öne sürdüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- İsrail askeri komutanlığının, 6 Haziran günü başlayan Lübnansavaşında toplam 368 İsrail askerinin öldüğünü resmen açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; El Salvador'da son üç yıl içinde 50 bin kişi öldürüldü.

13 Ekim 1982

1- Ankara'nın başkent oluşunun 59. yıldönümü kutlamaları devam ederken, Ankara Valisi ve Belediye Başkanı'mn da bulunduğu birheyet, Çankaya Köşkü'nde Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından kabul edildi. Devlet Başkanı Evren, kabul sırasında yaptığıkonuşmada, «Çeşitli eksikliklere ve kusurlara rağmen, Ankara artıkbüyük ve modern bir şehir manzarasını kazanmaktadır. Ankara Atatürk'ün özlediği şekle bürünecektir.» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulusu'nun resmi konuğu olarak Ankara'ya gelen KTFD Başbakanı MustafaÇağatay'ı kabul etti.

3- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Ronalt J. Hays'ın resmi konuğu olarakİngiltere'ye gitti.

4- Basında yeralan bir habere göre; Türkiye'de 10 kadar askeri havaalanının NATO savunma stratejisine uygun şekilde modernize edilmesini öngören mutabakat belgesi sonuçlandırıldı ve Türk - ABD Yüksek Savunma Grubu'nun Ankara'daki son toplantısında Türkiye adına Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun, ABD adına da Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle tarafından parafeedildi.

5- İzmir'de bulunan Başbakan Bülend Ulusu, bazı kuruluşlardainceleme yaptı ve aslına uygun olarak yapılan tarihi İzmir Vilayet Konağı ile Balçova'daki kaplıcaları hizmete açtı.

6- Başbakan Bülend Ulusu, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda yaptığıkonuşmada, ekonomik planın başarıya ulaşabilmesi için 1983 yılındada fedakarlıklara devam edilmesini istedi ve «Bu konuda milletimizingösterdiği gayret ve anlayışı hükümet olarak şükranla karşılamaktayız.»dedi.

7-Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, İzmir'de Başbakan Bülend Ulusu'nun da katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, «Kredi faizlerlerinin düşürülmesi ile ilgili gelen önerilerin, devlet gelirlerinin indirilmesini önlemek anlamını taşıdığını» belirterek, «Bu da şimdilik mümkün değil, ancak gerek mevduat faizleri, gerekse kredi faizleri konusu hükümetin gündemindedir» dedi.

8- Danışma Meclisi'nde, Federal Almanya'nın yabancılar politikasına ilişkin konuşmalar yer aldı.

9- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda 6 komisyonun ve iki komisyonda bulunan boş üyeliklerin seçimi yapılarak, komisyon seçimleritamamlandı.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nde Yüksek Seçim Kurulu Başkanı OrhanAydın'ın Anayasa oylamasına ilişkin açıklamaları yer aldı.

11- Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan 1983 mali yılı bütçe gerekçesinde «vergi politikası ve vergi yönetimine ilişkin ilke ve hedefler»belirtildi.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Maliye Bakanlığı bankerlere ait gayrimenkullerden uygun görülenlerin satın alınabilmesi için 5 milyar liralık ek ödenek istedi.

13- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Para değerindeki gelişmelerin ortaya çıkardığı ihtiyaç nedeniyle, 25 Ekim 1982 tarihinden itibaren piyasaya 10 binliralık banknotlar çıkartılacağını ve maaş ödemelerinde kolaylık sağlanması için bu banknotların Türkiye'nin her tarafına dağıtılacağını»söyledi.

14- IMF Heyeti'nin iki uzmanı, çeşitli görüşmelerde bulunmaküzere dün Ankara'ya geldi.

15- Şekerbank'ın 30. kuruluş yıldönümünde sermayesi 13 milyarTürk Lirası'na çıkarıldı.

16- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; eylül ayı başında 13.4milyar lira azalan bankalardaki mevduat, 3-10 Eylül tarihleri arasında 26.5 milyar liralık artış kaydetti. Bankalardaki toplam mevduat buartışla 1 trilyon 821.4 milyar liraya ulaştı.

17- Sanat Kurumu'nca her yıl verilmekte olan tiyatro ödüllerinin1981 - 1982 sezonu sahipleri belirlendi. En iyi yerli oyun yazarı ödülü Rumuz Goncagül» ile Oktay Arayıcı'ya, en iyi yönetmen ödülü de«Küçük Adam N'oldu Sana» adlı oyunla Yılmaz Onay'a verildi.

18- Tercüman Gazetesi'nde, seçim sistemine ilişkin çeşitli kişilerin görüşleri yer aldı.

19- Esenboğa katliamından sanık olarak yargılanan ve idamamahkum edilen Ermeni terörist Levon Ekmekçiyan'ın dosyası, DanışmaMeclisi Başkanlığı'na, oradan da Adalet Komisyonu'na gönderildi.

20- Bülent Ecevit'in gözaltında ve tutuklulukta geçirdiği 54 günlük sürenin halen çekmekte olduğu ceza süresinden mahsup edilmesine ilişkin avukatlarınca yapılan başvuru, Askeri Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nde ele alındı.

21- DİSK Davasında idam istemiyle yargılanan Yürütme Kurulueski üyelerinden konfederasyonun Örgütlenme Dairesi ve DevrimciToprak - İş Sendikası eski genel başkanı Tuncer Kocamanoğlu'nun sorgusuna başlandı.

22- 22 kişi hakkında idam cezası istenen 223 sanıklı Dev - Yoldavasına, 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

23- Basında yeralan bir habere göre; Ortak Pazar, Türkiye'nin tişört satışlarına koyduğu kesin yasaklamayı kaldırdı ve 31 aralık'akadar 1 milyon 200 bin tişört satışına izin verdi".

24- AP Ajansı'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Kuveyt'te üç günlük bir resmi ziyarette bulunan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Kuveyt'li liderlerle yaptığı görüşmelerde, Kıbrıs sorununa da değinerek, «Türk askerlerinin Kıbrıs'tan geri çekilmesi ve Kıbrıs sorununa ne Türkiye'nin ne de Yunanistan'ın karışmaması gerektiğini»söyledi.

25- Basında yeralan bir habere göre; Papa 2. Jean Paul'e suikastgirişiminde bulunan terörist Mehmet Ali Ağca'nın olayda kullandığısilahı verdiğini itiraf eden Ömer Bağcı'nın, İsviçre tarafından İtalya'yaiade edilmesi kararlaştırıldı.

26- Federal Almanya'da yeni hükümetin programı, Başbakan Helmuth Kohl tarafından açıklandı.

27- AP Ajansı'nın Oslo çıkışlı haberine göre; bu yılki Nobel BarışÖdülü, İsveçli bayan Alvamydral (80) ve Meksikalı Garcia Robles (71)arasında paylaştırıldı.

28- Polonya'nın Gdansk kentinde üç günden beri süren işçi direnişlerinin devam ettiği için grevlerin bulunduğu Lenin gemi tezgahlarının askeri kontroJa alındığı ve bu karar sonunda 5 binden fazlaişçinin otomatik olarak askere alınmış kabul edildikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29- Lübnan'ın doğu kesimindeki dağlık bölgelerde Dürzilerle Hıristiyan milisler arasındaki çatışmaların dün yeniden şiddetlendiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

30- AP Ajansı'nın Hartum çıkışlı haberine göre; Mısır ve Sudansiyasi bütünleşmenin dışında ekonomik, savunma, dış ve sosyalpolitika alanlarında bütünleşmeyi öngören bir anlaşmayı imzaladılar.

31- Türk Haberler Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberinde, Sovyetkuvvetlerinin Afganistan'daki Müslüman direnişçilere karşı bir saldırıya geçtikleri bildirildi.

32- Akajans'ın Oslo çıkışlı haberine göre; İran'ın Norveç maslahatgüzarı geçen hafta içinde, hükümetten siyasi sığınma hakkı istedi.

14 Ekim 1982

1- Danışma Meclisi yeni Başkanlık Divanı'nın Parlamento Muhabirlerine verdiği yemekte bir konuşma yapan Danışma Meclisi BaşkanıProf. Dr. Sadi Irmak, «Basın özgürlüğü bütün özgürlüklerin anasıdır.»dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Yurt Dışı İşçi Sorunları Yüksek Koordinasyon Kurulu'nu açarken yaptığı konuşmada, Federal Almanya'dakiişçilerin durumuna değinerek, «Bir hukuk devletinde üzerlerine düşenher türlü mükellefiyeti yerine getirerek yasa arın ve uluslararası an.laşmaların teminatı altında çalışmakta olan yurttaşlarımızın en küçükhaklarında bile korumasız kalmayacağı şüphesizdir.» dedi.

3- «Türkiye'de konut ısıtmasının geleceği» konulu panel Ankara'da yapıldı. Panelin açış konuşmasını yapan Devlet Başkanı Nimet Özdaş, «1982 yılında 3 milyar 777 milyon dolarlık petrol ithal edilmesiöngörülmüştür. Bu ise tüm ithalatımızın yüzde 40'ı mertebesinde, ihracatımızın ise yüzde 60'ının üstünde bir yer almaktadır. Diğer ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye'nin petrole bağımlılığının fevkalade yüksek olduğu görülmektedir.» dedi.

4- Danışma Meclisi İhtisas Komisyonlarına seçilen üyeler toplanarak, başkanlık divanlarını ayrı ayrı oluşturdular. Adalet Komisyonu'nda Başkanlığa Rıfat Beyazıt, başkanvekiliğine Fevzi Uyguner,sözcülüğe Enis Muratoğlu, Katipliğe ise Ferda Kurdoğlu seçildiler.

Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu'nda başkanlık görevine ZekiÇakmakçı, başkanvekilliğine Mehmet Akdemir, sözcülüğe FeridunGüray, katipliğe ise Cavidan Tercan getirildiler.

Mali İşler Komisyonu'nda Hilmi Sabuncu başkanlığa, RecaiBaturalp başkanvekilliğine, Mehmet Pamak sözcülüğe, Avni Şahin katipliğe seçildiler.

Danışma Meclisi Hesaplarını İnceleme ve Sayıştay Komisyonu'ndaHamza Eroğlu başkanlığa, İsmail Arar başkanvekilliğine, Kazım Öztürksözcülüğe, İmren Aykut katipliğe, Alaattin Aksoy ise denetçiliğs seçildiler.

Tarım Komisyonu başkanlığına Osman Yavuz, başkanvekilliğineSalih İnal, sözcülüğe Doğan Gürbüz, katipliğe ise Zekai Özkaya getirildiler.

Bayındırlık, Ulaştırma, İmar - İskan, Turizm ve Tanıtma Komisyonu başkanlığına Fehmi Kuzuoğlu, başkan'vekilligine Hayri Seçkin, sözcülüğüne Mehmet Aydar, katipliğe de Lütfullah Tosyalı seçildiler.

5- Basında yeralan bir habere göre; Danışma Meclisi Çanakkaleüyesi Mehmet Pamak, Milli Güvenlik Konseyi'ne bir rapor vererek,Anayasa oylamasında neden red oyu kullandığını anlattı.

6- İmar mevzuatına ve Gecekondu Yasası'na aykırı olarak yapılan yapı ve tesislerde belirli koşullarla af getiren yasa tasarısı, Danışma Meclisi'nin ilgili komisyonlarında görüşüldü ve kapsamı genişletilerek kabul edildi.

7- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «İhracat kredileriyle ilgili isteklerin karşılanamadığıyolundaki haberlerin asılsız olduğunu» belirterek, ödemeler dengesinin bozulmamasına dikkat ettiklerini söyledi ve «Bu denge bozulduğuan, yokluklar ve kuyruklar başlar.» dedi.

8- Devlet İstatistik Enstitüsü istatistiklerine göre; 1982 yılınınilk dokuz ayında toplam fiyat artışının en yüksek olduğu il yüzde26.7 ile Diyarbakır, en düşük fiyat artışı ise yüzde 18.7 ile Adana'dagörüldü.

9- «Bankacılık ve Finansman Semineri» Ankara'da başladı. Seminerde konuşan Dr. Güngör Uras, banka sisteminin temel sorunununkaynak maliyetinin yüksekliği olduğunu öne sürdü.

10- İstanbul İplik, Hambez ve Mensucat İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Şuhubi, basına yaptığı açıklamada, «AET çelişkili davranışlar içindedir. Bir yandan işçilerin geri gönderilmesi ve bu amaçla Türkiye'de de emek yoğun sanayilerin teşvikini öngörüyor, öteyandan ülkenin en önemli emek yoğun sanayi dalı olan dokumaürünlerine ithal yasağı, miktarı kısıtlamaları koyuyor» dedi.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AET, aldığı bir kararla Türkiye'den ithal ettiği üzümün ithalatını durdurdu.

12- Barış Derneği davası duruşmasında, sorgusu tamamlanan sanıklardan gazeteci Niyazi Dalyancı hakkında tahliye kararı verildi.

13- Pol - Der eski Başkanı Abdülkadir Bozfemur hakkında AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı'nca gıyabi tutuklama kararı verildi.

14- Uluslararası «Del Luca» ödülü, Paris'te yapılan bir törenle, Yaşar Kemal'in tüm kitaplarına verildi.

15- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başbakanı Mustafa Çağatay, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'den 1983 yılından4 milyarı altyapı yatırımı, 5 milyarı kredi olmak üzere toplam 9 milyar lira yardım alacaklarını» açıkladı.

16- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Jean J. Kırkpatrick,dün yaptığı açıklamada, «İsrail'in BM üyeliğinden çıkarılması halinde,ülkesinin bu teşkilatı boykot ederek, yaptığı yardımları keseceğini»bildirdi.

17- Polonya'nın diğer kentlerinde Dayanışma'nın kapatılmasınıprotesto eden göstericilerle hükümet birlikleri arasında çatışmalarçıktığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Lübnan'da Hıristiyan misillerle Müslüman Dürziler arasındaiki gündür süren çarpışmaların, İsrail birliklerinin müdahalesiyle sona erdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Ürdün Kralı Hüseyin ile Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri YaserArafat'ın, Filistin - Ürdün Federasyonu'nun kurulması konusunda ilkeanlaşmasına vardıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Yine aynı kaynakların haberlerine göre; Hıristiyan lider BinbaşıHaddad'ın Marcayun kentindeki evi yakınlarında bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 3 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı; Lübnan birliklerinin Batı Beyrut'ta yaptığı aramalarda ise 1441 kişi tutuklandı, ancak daha sonra bunlardan yaklaşık 450 kişi serbest bırakıldı.

20- AP Ajansı'nın Venedik çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluşörgütü ile İtalyan terör örgütü Kızıl Tugaylar arasındaki bağlantıyı soruşturmakta olan bir savcı, Venedik mahkemesine başvurarak, FKÖlideri Yaser Arafat'ın tutuklanması için karar çıkarılmasını istedi.

21- Hollanda'nın Hıristiyan Demokrat Başbakanı Andries Van Agt,görevinden istifa etti ve bundan böyle partisinin de başbakan adaylığını üstlenmeyeceğini açıkladı.

15 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak başkanlığında yeni Başbakanlık Divanı üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren,kabul sırasında yaptığı konuşmada, «Bu dönemde de büyük işlerimizvardır. Bilhassa Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu, bence Anayasa, kadar mühim konulardır.» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Danışma Meclisi Bsşkanı Sadi Irmak'ı makamında ziyaret etti.

3- 1983 bütçe kanunu tasarısının Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda görüşülmesine başlandı. Maliye Bakanı Adnan Başar Kafaoğlu, yaptığı konuşmada, 1983 yılında enflasyon oranının yüzde yirmiye düşürülmesinin planlandığını, yüzde 4.8'lik reel büyüme hızınınsağlanacağını belirtti ve «1983 yılında izlenecek maliye politikaları,istikrar ile birlikte gelişmenin önündeki engelleri kaldırmak amacındadır» dedi.

4- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, Ankara'dayaptığı konuşmada «Yeni kooperatifler tasarısı, Başbakanlık Yasal Düzenleme Kurulu'nda görüşülmektedir. En kısa zamanda Bakanlar Kurulu'na gelerek Dansıma Meclisi'ne sunulacaktır.» dedi.

5- Bakanlar Kurulu 209 kişinin Türk vatandaşlığına alınmasına karar verdi.

6- Danışma Meclisi'nce seçilen iki komisyon görev bölümü yaptı. Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı'na Selçuk Kantarcıoğlu, Başkanvekilliğine Mahir Canova, sözcülüğe Muzaffer Ender, katip üyeliğe deZeki Yıldırım getirildi.

İktisadi işler Komisyonu başkanlığına Nuri özgöker, başkanvekilliğine Yılmaz Ozman, Sözcülüğe Paşa Sarıoğlu, katip üyeliğe de Halil Erdoğan Gürel seçildi.

7- Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, toptan eşya fiyatları endeksinin, eylül ayında, ağustos ayına oranla yüzde 1.3'lük art'Ş kaydettiği bildirildi.

8- Tercüman Gazetesi'nde, Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar'ın «Yatırım - Kaynak ve yabancı sermaye» konularına ilişkin açıklamaları yer aldı.

9- Türk Isı Bilim ve Tekniği Derneği ile Türk Demir - Döküm Fabrikaları'nın ortaklaşa düzenledikleri panel dün Ankara'da yapıldı.

10- Giyim Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Selahattin Akdoğan, basına gönderdiği açıklamada, «AET'nin ithal yasağını kaldırmaküzere Türkiye'nin 1982 sonuna kadar yapacağı ihracata 1 milyon 200bin adetlik miktar kısıtlaması koyduğunu» belirterek, «Bu önerininheyet tarafından kabul edilmediğini» bildirdi.

11- 1981 ürünü Ege tütününün asgari ihraç fiyatları Ege A gradiçin 4.30, B grad için 3.45, kapa için 2.05, kapa - kapa için 0.80 vekırık tütün için de 0.45 dolar olarak belirlendi.

12- Basında yeralan habere göre; televizyon firmaları, siyah - beyazTV fiyatlarına ortalama yüzde 10 zam yaptılar.

13- Suat Uğurlu Baraj ve hidroelektrik santralının birinci ünitesinde enerji üretimine başlandı.

14- Asya - Amerika Hür Çalışma Enstitüsü Genel Direktörü Morris Paradino, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «UluslararasıHür İşçi Sendikaları Konfederasyonumun (ICFTU) askıya aldığı Türk İş'in üyeliğinin yeniden devamı için çaba göstereceklerini» söyledi.

15- 12 Eylül öncesi İzmir'de yayınlanan «Savaş Yolu» adlı gazetenin yazı işleri müdürü İbrahim Arık, askeri mahkemece 15 yıl ağırhapis cezasına çarptırıldı.

16- Feshedilen siyasi partilerden CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit tahliye edildi.

17- Türkiye'yi ziyaret eden Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma örgütü (OECD) heyetinin, Paris'te örgüt Genel Sekreteri Emile Van Lennep'e sunulmak üzere hazırladığı raporun bir özetini yayınlayan BBCTürkçe yayın bölümü, «Örgütün Türkiye'deki gelişmeleri cesaret vericibulduğunu» bildirdi.

18- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AmerikaDışişleri Bakanlığı (State Department) nda Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Masası Direktörü Dirk Gleysteen Ankara'da bir dizi temaslarda bulundu ve Atina'ya geçti.

19- Federal Almanya'nın yeni İçişleri Bakanı Zimmermann, dünakşam Alman TV'sinin ikinci programında yayınlanan «Diextra» programında yabancılar konusunda yaptığı açıklamalarda, «Topluma uymak isteyenler ve uyanlar bizlerle birlikte yaşayabilirler. Fakat, burayayalnız çalışmaya gelerek kazandıkları parayı ülkelerine göndermekisteyenlere müsaade edemeyiz.» dedi.

20- Anadolu Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; KTFD Başkanı Rauf Denktaş, New - York'ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında,«Kıbrıs'ta Rum Milli Muhafız Ordusu'nu eğiten 12 bin Yunan askerinin bulunduğunu» bildirdi.

21- Lübnan'da Hıristiyan Falanjistler ile Dürziler arasındaki çatışmaların yeniden başladığı yabancı ajansların Beyrut çıkışlı haberinde bildirildi.

22- İran'ın dini lideri Humeyni'nin Bahteran kenti temsilcisi veönde gelen dini liderlerinden Ayetullah Eşrafi'nin, İstaifahani Camii'nde Cuma Namazı'nı kıldığı sırada atılan bir el bombasıyla öldürüldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- ANKA Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberinde, Bolivya'nın eskiaskeri yönetimi başkanı General Garcia Mesa'nın ülkeden kaçarak Arjantin'e sığındığı bildirildi.

24- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat'ın, Fas Kralı IIHasan'la Fas'ın ifrane kentinde bir görüşme yaptığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

25- AP Ajansı'nın Toronto çıkışlı haberine göre; Kanada'nın başkenti Toronto'da nükleer başlıklı «Cruise» füzelerinin yönlendirici aygıtlarının yapıldığı fabrikada dün gece bir patlama oldu, olayda beşkişi yaralandı.

16 Ekim 1982

1- Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, siyasipartiler ve seçim yasa tasarılarının, hangi komisyonda görüşülmesigerektiği yolunda, genel kurul'da bir tartışma açma eğiliminde olduklarını belirtti ve «Elimizdeki İçtüzük ve Kurucu Meclis Yasası'na göre, bu iki yasa tasarısının Anayasa Kcmisyonu'nda görüşülmesigerektiğine dair herhangi bir ibare göremedik. O nedenle BaşkanlıkDivanı'nda bu konuyu tüzük açısından inceleyip bir rapor hazırlayacağız ve genel kurulda tartışma açacağız.» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Ankara'da düzenlediği 8. basın toplantısında hükümetin çalışmaları, ekonomik durum ve dış politika konularında açıklamalarda bulundu. Başbakan Ulusu, enflasyonla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğini belirterek, 1983 yılında hedefin,fiyat artışını yüzde 20 civarına indirmek olduğunu söyledi. BaşbakanBülend Ulusu ayrıca, Türkiye'nin 12 Eylül öncesinin endişe dolu günlerini geride bıraktığını huzur ve güvene kavuşulduğunu belirterek,«İç terörü kısa sürede yenmiş bir devlet olarak, dış terörün de neşekilde hakkından gelineceğini biliyoruz. Eskisinden çok daha güçlüve istikrarlı bir duruma kavuşmuş olan ülkemiz, Ermeni teröründenbir çıkar sağlayacaklarını umanların, bu emellerini boşa çıkartmayamuktedirdir.» dedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Türkiye'de gerçek gelirin saptanabilmesi için servetbeyanı almak yerine, sırdaş hesap, mevduat sertifikası ve benzeri gizlipara işlemlerine son verileceğini, bu konuda Gelir Vergisi Yasası üzerinde çalışmalar yapıldığını» açıkladı.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda, 1983 bütçe kanunu tasarısının tümü üzerindeki görüşmeler başladı.

5- Basında yeralan bir habere göre; bir süre önce kabul edilenyasa uyarınca, Türkiye'nin nükleer enerji politikasını ve bunun uygulanma alanlarını saptamakla görevli «Türkiye Atom Enerjisi Kurumu»ilk toplantısında ,hükümetin bu konudaki direktiflerini görüştü ve bazı kararlar aldı.

6- Ticaret Bakanlığı 1983 yılında ihracatı geliştirmek amacıyla18 uluslararası fuara katılma kararı aldı.

7- Ülkenin savunma giderleri için 1983 yılı bütçesine 111 milyar814 milyon liralık ödenek konuldu.

8- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen, üretici ve üreticikuruluşların iştirakiyle Kars'ta düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Tarımsal kredi faiz oranlarının indirilmesi çalışmalarını sürdürdüklerini» açıkladı.

9- Tercüman Gazetesi'nde, İstanbul Ticaret Odası Başkanı NuhKuşçulu'nun, çeşitli ekonomik konulara ilişkin görüşleri yer aldı.

10- Dışişleri Bakanlığı Telekomünikasyon Daire Başkanlığı'na, meslek memuru Erhan Tuncel atandı.

11- Makina Mühendisleri Odası Ankara'da «Anayasa 1982» konulu bir panel düzenledi. Panel'de konuşan Metin Toker, Anayasa'yı herkesin ve eski siyasilerin kendi partilerinin görüşleri doğrultusundaveya eğilimleri doğrultusunda eleştirdiklerini belirterek, «Bu anayasatasarısında kanunla düzenlenmesi gereken hususları, anayasa maddesiyaparken, o kanunla düzenlenmesi gereken haklar, özgürlüklerin özükısıtlanmış durumda» dedi.

12- Milliyet Gazetesi'nde, Ağca olayı ile ilgili olarak İtalyan SavcıMartello'nun raporu yayınlandı.

13- Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği «1982 Türkiye Güzellik Yarışması» dün gece sonuçlandı ve 20 yaşındaki Belgin Güven 1982 Türkiye Güzellik Kraliçesi oldu.

14- Akajans'ın Londra çıkışlı haberine göre; Avrupa ABD DenizKuvvetleri Komutanı Koramiral Ronald J. Hayes'ın davetlisi olaraküç gün önce Londra'ya giden ve daha sonra Türkiye'ye dönen MilliGüvenlik Konseyi Üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, Londra'daki Türk gazetecîleriyle yaptığı sohbet toplantısında, «Türkiye'nin pek yakında tam demokratik düzene geçeceğindenkimsenin şüphesi olmamalıdır.» dedi.

15- AP Ajansı'nın Stuttgart çıkışlı haberinde, yüzleri maskeli 22kadar solcu Türk'ün Stuttgart'taki THY bürosunu bir saat süreyle işgalettikten sonra polis tarafından gözaltına alındıkları bildirildi.

17 Ekim 1982

1- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak yaptığı açıklamada,«Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu tasarılarının birlikte ele alınabileceğini» belirterek, «Tecrübeli vatandaşların da fikirlerini ortaya koyacaklarını ümit ettiğini» söyledi.

2- Başbakan Bülend Ulusu tüm kamu kuruluşlarına gönderdiğigenelgede «Koruyucu güvenlik genel esaslarına uyulmasını» istedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, otomobil lastikfiyatlarına firmalarca yapılan zammı «izin alınmadığı» gerekçesiyledurdurdu.

4- Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek yaptığı açıklamada,«Buğday rekoltesinin tahmininde bu yıldan itibaren uzay teknolojisinden yararlanılacağını» belirterek, «Ülkemizde bu yıl ekim alanı küçüldü, ancak buğday rekoltesi 17.5 milyon tonla rekor düzeyde gerçekleşecek» dedi.

5- THA'nın bir haberine göre; Anayasa Komisyonu üyesi emekliKorgeneral Tevfik Fikret Alpaslan yaptığı açıklamada, «12 Eylül öncesiolaylarından tamamen eski politikacıları sorumlu tutmanın mümkünolamayacağını» belirterek, «Eski politikacıların seçme ve seçilme haklarının ellerinden alınmasının hukuk devleti ilkelerine ters düşeceğini» söyledi.

6- Milliyet Gazetesi'nde Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'eve Milli Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan Türkiye'nin ekonomiksorunlarına ilişkin rapor yayınlandı.

7- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerin kadro boşluğunu tamamlamak için Yüksek Öğretim Yasası'na konulan rotasyonla, ilgili maddeyi bir genelge ile değiştirdi ve çok zorunlu hallerde rotasyonun 1 yıla indirilmesini kararlaştırdı.

8- TES - İŞ Federasyonu Genel Başkanı Orhan Erçelik İzmir'deyaptığı açkılamada, «Anayasa tasarısının sosyal ekonomik ve siyasiyönden yetersizlikler, yanlışlıklarla dolu olduğunu» öne sürdü.

9- Milliyet Gazetesi'nde «Dünyayı Sarsan 13 Gün» başlıklı biryazı dizisine başlandı.

10- Milliyet Gazetesi'nde Papa 2. Jean Paul'e suikast girişimindebulunan terörist Mehmet Ali Ağca'ya yardım ettiği öne sürülen kişilere ilişkin haberler yer aldı.

11- Akajans'ın Münih çıkışlı haberine göre; Ermeni Meselesini Araştırma Enstitüsü'nce Münih'de düzenlenen «Dünya Ermenilerinin Problemleri» konulu toplantıda «Türkiye'nin Ermenilerle diyalog kurmasıve tazminat ödemesi» istendi.

12- Yunanistan'ın Atina, Pire ve Selanik kentlerinde yapılan yerel seçimlerde hiçbir aday yasanın gerektirdiği yüzde 50 oranında oy toplayamadı ve pazar günü ikinci tur seçimlerin yapılması kararlaştırıldı.

13- Yabancı ajansların haberine göre; Lübnan Devlet BaşkanıEmin Cemayel Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısına katılmakve ABD yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak üzere New York'a gitti.

14- Polonya'da Katolik Kilisesi Başpiskoposu Joseph Glemp'in,«Askeri yönetimin toplumun sesine kulak vermediğini» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Palermo çıkışlı haberine göre; Sicilya'nın Palermo kentinde 20 binden fazla insan Mafia örgütüne karşı sıkı önlemler alınması isteğiyle gösteri yaptı.

16- Lübnan'ın Bekaa vadisinde İsrail ile Suriye arasında üç gündür çatışmaların olduğu, AP Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberinde bildirildi.

18 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyeleri, ÇinHalk Cumhuriyeti Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Chang Chen başkanlığındaki 7 kişilik askeri heyeti kabul ettiler.

2- Milli Güvenlik Konseyi anayasa tasarısı görüşmelerine başladı.

3- Danışma Meclisi toplantısında bütçe görüşmeleri sırasında birkonuşma yapan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, kıdem tazminatına ilişkin çalışmalar hakkında «Asgari ücretin kıdem tazminatınabağlılığının kesilmesi konusunda görüş birliğine vardık. Kıdem tazminatının sabit tutulmaması ilkesi benimsenmiştir. Memur emeklilik ikramiyesinin dörtte biri işçinin kıdem tazminatına eklenecektir. Böylecebelli bir süre işçi ve memur arasındaki kıdem tazminatı ve memurikramiyesi eşit düzeye gelecektir.» dedi.

4- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu Ankara'da yaptığıaçıklamada «Devlet memurlarına 1983 yılından itibaren lojman yapımına ağırlık verileceğini» belirterek, «Bakanlığının gerek Toplu Konut Kanunu gerekse büyük bir önem taşıyan ve bugüne kadar elealınmamış olan devlet memur lojmanları yapımı işinde kendisine düşen görevi en iyi şekilde yapacağını» söyledi.

5- Çalışma Bakanı Turhan Esener Federal Almanya Baden Würtenberg eyaleti Çalışma Bakanı Dietmar Schlee'yi kabul ederekbir süre görüştü.

6- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu toplantısında Başbakanlık ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

7- Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal Milliyet Gazetesi muhabiri Emir Çölaşan'la yaptığı söyleşide, Türkiye'ninson ekonomik durumuna ilişkin sorularını yanıtlarken, «Şartlar uygunolduğu takdirde kuracağı partinin başında olacağını, bu partinin sağkesim ile eski CHP'nin «Ortanın solu» oylarından bir bölümünü almayı amaçlayan toparlayıcı bir kuruluş olması için çaba harcadığını»söyledi. Öte yandan Turgut Özal ile yapılan röportajlar basındaki haberlerde yer aldı.

8- İstanbul Üniversitesi düzenlenen bir törenle 1982-83 öğretim yılına başladı.

9- Yüksek öğretime devam eden öğrencilere verilmekte olankrediler 1.500 liradan 3 bin 400 liraya çıkarıldı.

10- 574 sanıklı yasa dışı Dev - Yol örgütü davasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı ve sanıkların kimlikleri belirlendi.

11- Banker Kasteili adıyla bilinen Abidin Cevher Özden'in yargılanmasına İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

12- THA'nın haberine göre; 1979 yılında Mısır Cumhuriyeti'ninAnkara Büyükelçiliği'ni basarak polis memuru ve bekçiyi şehit edenve elçilikte bulunan kişileri rehin alan 4 Filistinli gerilla ile suç ortaklarının yargılanmasına Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devamedildi.

13- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Washington Post Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'den Yunanistan'ın toprak bütünlüğüne yönelik gerçekbir tehdit olduğuna inandıklarını» öne sürerek, «Bu nedenle Amerikanüslerinin kaldırılması yönünde tek taraflı bir karar almayacağını ve NATO'dan çekilmeyeceğini» söyledi.

Öte yandan Yunanistan'da mahalli seçimlerin ilk turu yapıldı.

14- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in ABD'yi ziyaret ederken Newyork Havaalanı'nda yaptığı konuşmada, «Lübnan topraklarındaki tüm yabancı birliklerin bİran önce geri çekilmesinin» zorunluolduğunu söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Başbakanı ZaoZiyang ülkesini ziyaret etmekte olan Pakistan Devlet Başkanı GeneralZiya Ül Hak onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Afganistan bunalımının, bir süper devletin ülkeyi istila etmesinden kaynaklandığını ve sorunun da bu süper devletin birliklerini geçtiği zamançözümlenebileceğini» belirterek, «Çin - Sovyetler Birliği görüşmelerinin Moskova ve Pekin'de düzenli olarak sürdürüleceğini» söyledi.

16- AP Ajansı'nın Dakka çıkışlı haberine göre; Bangladeş'te baroya kayıtlı 12 avukat sıkıyönetim kurallarına uymadıkları gerekçesiyle tutuklandı.

17- 1982 Nobel Fizik Ödülü Amerikalı Prof. Kenneth Wilson'a,kimya ödülü de Güney Afrika kökenli İngiliz bilim adamı Prof. AronKlug'a verildi.

19 Ekim 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu'nca hazırlanan' 193 maddelik anayasa tasarısını değiştirerek kabuletti ve madde sayısını 177'ye indirdi. Bu arada 11 geçici madde sayısı da 16'ya çıkarıldı.

Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen anayasa tasarısına göre; Anayasanın kabulüyle birlikte Devlet Başkanı "Cumhurbaşkanı" sıfatını kazanarak 7 yıllık süre için göreve başlayacak, MGKüyeleri de yeni parlamentonun teşkiliyle birlikte CumhurbaşkanlığıKonseyi'ni oluşturacaklar.

Öte yandan tasarıda, 1 Ocak 1980'de iktidar ve ana muhalefetpartilerinin yöneticisi durumunda bulunanların 10 yıl süreyle siyasiparti kuramayacakları ve seçimde aday olamayacakları; 1 Ocak 1980tarihinde TBMM üyesi olanların da 5. yıl süreyle parti kuramayacaklarıve kurulacak partilerin organlarında görev alamayacakları esasa bağlandı.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Danışma Meclisi Başkanlığına yeniden seçilen Prof. Sadi Irmak ile Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilen Ahmet Boyacıoğlu'nu makamında ziyaret etti.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen resmi bir ziyaret için İran'a gitti.

4- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «TürkYunan diyalogundaki tutumundan dolayı NATO'nun Türkiye'nin davranışını olumlu karşıladığını» belirtti.

5- Dışişleri, Çalışma ve Ulaştırma Bakanlıklarına atamalar yapıldı.

6- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Orhan Aydın 7 Kasım tarihinde yapılacak anayasa halkoylamasının «en güvenlikli oylama» olacağını söyledi.

7- Türkiye'de bulunan Federal Almanya Baden Wurtenberg Eyaleti Çalışma Bakanı Dietmar Schilee düzenlediği basın toplantısında«Almanya'da yabancı düşmanlığı yoktur. Bunlar abartılan haberlerdir. Ayrıca bizim entegrasyon politikamız yabancı düşmanlığının ortaya çıkmasını önleyecektir.» dedi.

8- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Çin Halk CumhuriyetiHalk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Zhang Zhenbaşkanlığındaki heyet, Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar ile görüştü.

9- Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi ve piyanist Mithat Fenmen Ankara'da öldü.

10- DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası'nın 28 yöneticisi hakkında istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı’nca dava açıldı.

11- THA'nın haberine göre; hakkında «Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs ve bu amaçla gizli cemiyet kurma» suçundan idamamahkum edilen Dev - Yol davası sanıklarından Turgay Erbay, tedaviiçin Haymana'dan Ankara'ya götürülürken yolda kaçtı.

12- ANKA Ajansı Genel Müdürü Müşerref Hekimoğlu'nun Amman'dan bildirdiğine göre; Ürdün Kralı Hüseyin Türkiye ziyareti ileilgili olarak yaptığı açıklamada, «General Evren'in şahsında Türkiye'deki bütün dostlarımı en sıcak duygularımla selamlıyorum. Türkiye'nin şimdi ayrı bir yeri var. En yakın bir fırsatta geleceğimi ümid ediyorum. Bu benim için büyük mutluluk olacak. Bölgede tartışmamızgereken ortak meseleler var.» dedi.

13- Yabancı ajansların Washington çıkışlı haberlerine göre; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dünkü oturumunda, Lübnan'daki BMBarış Gücü'nün görev süresinin 3 ay daha uzatılmasını kararlaştırdı.

14- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Yabancı BasınDerneği'nin verdiği bir yemekte basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Türkiye ile ilgili olarak, «İki ülke arasında diyalogun sürdüğünü» söyledi.

15- AP Ajansı'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Kuveyt'te bulunan FKÖ lideri Yaser Arafat, Ürdün Kralı Hüseyin ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi vererek, «FKÖ'nün Ürdün ile iyi ilişkiler içindeolduğunu ve bu yakınlaşmanın birlikte bir federe devlet kurmaya kadar gideceğini» söyledi.

16- Fransanın eski Başbakanlarından Pierre Mendes France öldü.

20 Ekim 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, Danışma Meclisi'nden gelen 193 maddelik Anayasa tasarısını 177 maddeye indirdi ve geçici madde sayısını11'den 16'ya çıkardı.

2- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu, Milli Savunma Bakanlığı bütçesini görüşerek kabul etti. Görüşme sırasında bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, bütün komşularımızla ilişkilerimizi en iyi seviyede muhafaza etmeyi öngören hertürlü gayreti sarfettiğimizi belirterek, «Buna rağmen 1 Ekim 1982 tarihinde bağımsızlık günü nedeniyle yapılan resmi geçitte Kıbrıs Rumtarafında Doğu ve Batı ülkelerinden temin edilen silahlar dikkatimiziçekmiştir. Kıbrıs Rum tarafında silahlanmaya yönelik aşırı arzu ve gayretleri uygun bulmadığımızı, Kıbrıs'taki dengeyi bozucu bu girişimlerin Türk toplumunun güvenlik duygusunu sarsarak adada sürdürülmekte olan görüşmeleri olumsuz etkileyeceğini hatırlatmamızın yerindeolacağı kanısındayız. Netice itibariyle adadaki olumsuz gelişmeler heriki toplumun aleyhinde olacaktır ve aynı zamanda komşumuz Yunanistan ile olan ilişkilerimizi de etkileyecektir.» dedi.

3- İstanbul Sanayi Odası'nın davetlisi olarak İstanbul'da bulunanSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut sanayicilerle bir toplantıyaptı.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda İçişleri BakanlığıBütçesi görüşülerek kabul edildi.

5- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda görüşülen Başbakanlık bütçesinde 350 milyon liralık ödenek kesildi, Adalet Bakanlığı'na ise 200 milyon lira daha ödenek verildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Yunanistan'ın Türkiye'dengelen tehdit karşısında bulunduğu yolundaki sözleri ile ilgili olarak,«Bu tür sözler iki ülke arasındaki diyalogu olumsuz yönde etkiliyor.»dedi.

7- Türk Genelkurmayı'nın konuğu olarak bir süreden beri Ankara'da çeşitli temaslar yapan Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Chang Chen ve beraberindeki askeri heyet,Odalar Birliği'ni ziyaret etti.

8- Hollanda Büyükelçimiz Filiz Dinçmen Tercüman Gazetesi'neverdiği demeçte, terör ile ilgili olarak, «Milletlerarası terör son dereceönemli bir mesele olmaya başladı. Öyle ki yalnız devletlerarası birmesele olmaktan çıkıp, ülke halklarını da tehdit eder hale geldi. Amabiz resmi görevli olarak bu gerçekle yaşamak zorundayız. Özel hayatımda kendimle ilgili bazı kısıtlamalar yapabilirim, arna devlet hizmetinde böyle bir kısıtlama düşünülemez. Bu hizmet neyi gerektiriyorsa onu yapmaya hazırım» dedi.

9- Libya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Ümran Futuri İsa, TercümanGazetesi'ne yaptığı ziyaret sırasındaki açıklamasında, «Türkiye ile Libya arasında bir ek petrol anlaşmasının yetkililerce Tripoli'de imzalandığını» söyledi.

10- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı sağlığa zararlı oldukları tespit edilen ağrı kesici ve bazı ilaçların formüllerini değiştirdi ve hammaddelerinin ithalatını durdurdu.

11- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, kurulun süreleri1979, 1980 ve 1981 yıllarında sona eren toplu iş sözleşmelerinin yenileme başvurularının tümünün karara bağlandığını ANKA Ajansı'naaçıkladı.

12- Köy- Koop Yönetici Kurul Başkanlığı'na Prof. Cevat Geray atandı.

13- Basında yer alan bir habere göre; 177 asıl, 16 geçici maddeden oluşan Anayasa'nın bir maddesi ile, bazı parti yöneticilerine5 yıl ile 10 yıl süreyle-siyaset yasağı getirildi.

14- Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Oktay Akbal'ın, «YurttaşOlarak Görevimiz» ve «Ölü mü Denir Onlara» başlıklı iki yazısındaasılsız ve mübalağalı haber yazdığı gerekçesiyle İstanbul SıkıyönetimSavcılığı'nca ifadesi alındı.

15- Dolandırıcılık ve emniyeti suistimal suçlarından yargılanan,Abidin Cevher Özden'in tahliye istemi reddedildi ve duruşma 15 Kasım tarihine ertelendi.

16- Teşekkül halinde gümrük eşyası ve sigara kaçakçılığı yapmaksuçlarından haklarında dava açılan Abuzer Uğurlu ve 16 arkadaşınınyargılanmasına Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

17- Milli Güvenlik Konseyi'nce 18 Ekim günü kabul edilen ve dünaçıklanan «Anayasa Metni», 2709 Sayılı Kanun olarak Resmi Gazete'deyayınlandı.

18- Akajans'ın Strasbourg çıkışlı haberine göre; Avrupa İnsan Hakları Komisyonu, Danİmarka makamlarının birbuçuk yıldır birçok intihar olayının görüldüğü hücrelerde manevi işkence altında tuttuğu iddiasında bulunan bir Türk vatandaşının şikayetini resmen tecil edereksıraya koydu.

19- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu ile YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu'nun Kıbrıs sorununun bağlantısız ülkeler zirvesi ile BM Genel Kurulu'na götürülmesine karar verdiklerinin açıklandığı, basındaki haberlerde yer aldı.

20- Amerikan CBS TV'sine bir demeç veren Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu, «Gerektiğinde Orta Doğu konusunda arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu» söyledi.

21- Yabancı ajansların bildirdiğine göre; Lübnan Devlet BaşkanıEmin Cemayel ABD'ye yaptığı resmi ziyareti tamamladıktan sonraFransa'ya geçerek, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile görüştü.

22- Polonya'dan tek motorlu bir uçakla Baltık Denizi'ni aşarak İsveç'e giden ve 5 aileden oluşan 20 Polonyalının bu ülkeden sığınmaisteğinde bulunduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- 1982 Nobel İktisat ödülü, Amerikalı iktisatçı Şikago Üniversitesi öğretim üyesi Georga Stigler'e verildi.

21 Ekim 1982

1- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in anayasayı tanıtmagezilerine önümüzdeki pazartesi gününden itibaren başlayacağı ve 9günde 11 ile gideceği belirtildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Türkiye'de ilk kurulan Deniz TicaretOdası olan İstanbul Deniz Ticaret Odası heyetini kabul ederek birsüre görüştü.

3- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Yüksek Öğretim Kurulu'nu merkezi bir kurum olarak yararlı gördüğünü, bakanlığının çalışmaları sonucu 8 yasa tasarısının hazırlandığını» belirterek, «Yüksek Öğretim kurumları için hazırlatılan "Türk İnkılap Tarihi" ders kitaplarının bu öğretim döneminde okutulmasına başlandığını» belirtti.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, resmi davetli olarak gittiğiİran'dan yurda döndü. Gezisi ile ilgili bir açıklama yapan Türkmen«İran'la Türkiye arasında bir hava ulaştırma anlaşması yapıldığını, ayrıca iki ülke arasında döşenmesi planlanan petrol ve doğal gaz boruhatları nihai fizibilitesinin aralık ayında ülkemize gelecek bir heyetleimzalanacağını» söyledi.

5- Danışma Meclisi'nde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kanun tasarısı görüşülerek kabul edildi.

6- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda Bayındırlık ve Gümrük Tekel Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

7- Türkiye ve Benelüks heyetleri arasındaki vize görüşmelerineAnkara'da başlandı.

8- Yüksek Öğretim Kurulu'nun, rotasyon sonucu Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki bölgelere atanacak öğretim üye ve yardımcılarına yüzde 25'ten yüzde 50'ye varan ek tazminatın verilmesini kararlaştırdığı, basındaki haberlerde yer aldı.

9- Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz, «Türkiye'nin dördüncü, İstanbul'un ise ikinci hukuk fakültesinin 3 kasımdan itibaren üniversitelerine bağlı olarak öğretime başlayacağını» bildirdi.

10- Şekerbank'ın 30. kuruluş yıldönümü kutlandı.

11- Yazar Adalet Ağaoğlu, «Fikrimin İnce Gülü» adili kitabı nedeniyle İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce açılan davadan beraatetti.

12- Marksist - Leninist Silahlı Propaganda Birliği adlı yasa dışı örgüt üyesi Talip Yılmaz, tutuklu olduğu Hastal Cezaevi'nden kaçmayateşebbüs ederken, görevliler tarafından açılan ateş sonucu öldü.

13- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan açıklamada, «Yasa dışı KUK örgütünün AdanaBölge Komitesi Başkanı ile çeşitli eylemlerin sanığı olarak aranan 6THKP-C/D.K örgütü üyesinin yakalandığı» bildirildi.

14- Askeri Savcı tarafından 66'sı hakkında ölüm cezası istenenUşak Dev - Yol davasına Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

15- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Karaçek Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında «Türkiye'nin Konsey'den çıkarılmasının sözkonusu olmadığını» belirtti ve «Bu aşamada Anayasa üzerinde bir yorum yapmayacağını, Türkiye'deki referandumu izlemeye gidecek olanheyetin gayri resmi olduğunu, Türkiye'nin davetlisi olarak değil, kişisel çabalarıyla gözlem yapacak bu heyete Türk hükümetinin de elindengelen yardımı yapacağını» söyledi.

16- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Amerikan CBS muhabirinin sorularını yanıtlarken Türkiye ile ilgili olarak, «ilginç olannokta bizim NATO'da olmamız, bizi Türkiye'ye karşı koruyamıyor. Geçen aralıkta Brüksel'deki zirvede bu konudaki isteğimi NATO kabuletmeye karşı isteksiz kaldı. Orada, her nereden gelirse gelsin bir saldırıya karşı her ayrı NATO ülkesinin korunmasını önermiştim. Bu önerimi geçirme başarısını elde edemedim.» dedi.

17- Hristiyan Demokrat Parti (CDU) tarafından Almanya'da düzenlenen «Almanya'daki yabancılarla ortak gelecek için» adlı seminerde bir konuşma yapan CDU Genel Sekreteri ve Federal Aile Bakanı Hainer Geissler, «Bu seminerin diğer bir ödevi de, yabancıların gitmesi halinde işsizliğin ortadan kalkacağı iddialarının yanlışlığını ortaya koymaktır. Yabancı işçiler olmasa çok sayıda kentin belediye hizmetleri yürümez. Otomobil fabrikalarındaki bandlar durur. Alman ekonomisinin hemen hemen bütün iş dalları yabancıların işgücünemuhtaçtır.» dedi.

18- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nde Sovyet Yazarlar Birliği'nce haftalık olarak çıkarılan Literaturnaya gazetesinde, «Polonya'deki haberalma örgütleri» eleştirilerek,«Polonya Katolik kilisesi sürekli olarak devrim karşıtlarına desteksağlamakla» suçlandı.

19- Ajans haberlerine göre; Yunanistan'da, seçmenlerin milletvekillerini oy pusulaları üzerinde işaretleyerek tercih etmesi sisteminikaldİran hükümet yasa tasarısı, iktidardaki Panhelenik Sosyalist Hareketi (PASOK) partisinin oyları ile kabul edildi.

20- AP Ajansı'nın Quito çıkışlı haberine göre; Latin Amerika ülkelerinden Ekvador'da işçi hareketlerinin yoğunlaşması üzerine Cumhurbaşkanı Osvaldo Hurtado, ülkede olağanüstü hal ilan etti ve silahlı kuvvetlerin tüm kamu görevlerini üstlenmelerini istedi.

21- İsrail'in ABD'deki Büyükelçisi Mose Arens «Bostan Globe» gazetesine verdiği demeçte «Irak ile savaşan İran'a silah sattıklarını, silah satışına İran'daki Amerikalı rehinelerin 1981 ocağında serbest bırakılmasından sonra başlandığını» söyledi.

22- ABD'nin, İsrail'in Birleşmiş Milletler'den ihraç edilmesi halinde örgütten çekilerek, BM bütçesine olan katkısını çekeceğini açıklamasından sonra bu konuda girişimde bulunan Arap ülkelerinin bu isteklerinden vazgeçtikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Pakistan DevletBaşkanı General Ziya Ül Hak resmi bir ziyaret için bulunduğu Çin'deyaptığı konuşmada, «Afganistan sorununun ancak Sovyetler Birliği'ne bu ülkede dost ve bağlantısız bir yönetim kurulacağı yolundagüvence verilmesinden sonra Sovyetier'in birliklerini geri çekmesi ilesonuçlanabileceğini» söyledi.

24- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali üzerine direniş gösteren Müslüman Mücahitlerin İslamabad'da yaptıkları açıklamada, «Sürdürdükleri gerilla savaşlarında Sovyetler Birliği'nin yanı sıra Küba birlikleriyle de savaştıklarını» söylediler.

25- AP Ajansı'nın Colombo çıkışlı haberine göre; 1948 yılındabağımsızlığına kavuşan Sri Lanka'da ilk kez geçtiğimiz hafta, başkanlık seçimleri yapıldı, oyların çoğunluğunu kazanan Birleşik Milli PartiBaşkanı Jayewardene ülkede karışıklık olduğu gerekçesiyle olağanüstü hal ilan etti.

26- Bolivya'da askeri yönetimin iktidarı sivil yönetime bıraktığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27- Nobel Edebiyat ödülü «Gerçek ile gerçeküstüyü bir kıtanınhayatını ve çelişkilerini yansıtan zengin bir hayal dünyasında birleştiren roman ve hikayelerinden ötürü» Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez'e verildi.

22 Ekim 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi tarafından 71 Sayılı Karar'la ilgili olarak yapılan açıklamada, «Milli Güvenlik Konseyi'nde kesin şeklini alarak kabul edilen yeni Anayasa metninin geçici maddeleri hariç, tümüüzerindeki görüş ve düşüncelerin 70 sayılı Milli Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde açıklanmasına 4 Kasım 1982 gecesine kadar devamedilebilir. Ancak 21 Ekim 1982 gün ve 71 sayılı Milli Güvenlik Konseyi kararının yayımlandığı tarihten itibaren Anayasa'nın geçici maddeleri ile Devlet Başkanı'nın radyo, televizyonda ve yurt gezilerindeyapacakları Anayasa'yı tanıtma konuşmaları hiçbir suretle eleştirilemeyecek ve bunlara karşı yazılı veya sözlü herhangi bir beyanda bulunamayacaktır.» denildi.

2- Başbakanlık tarafından, Asil Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ninhisselerinin satın alınmasına ilişkin olarak yapılan açıklamada, «Hisselerini satmak istemeyenin satmayabileceği veya bu hisseleri satın almak isteyen başka özel sektör kuruluşu varsa devletin müşteri olmakniyetinde olmadığı» bildirilerek, «Hükümetimiz, Asil Çelik hisselerinisatın almaya karar vermeden önce bir yılı aşkın bir süre içinde konuyu her yönü ile inceledikten sonra hiçbir özel veya tüzel şahsınmenfaatini gözetmeksizin her zaman olduğu gibi yalnız kamunun veekonominin yararını düşünerek bu sonuca varmıştır.» denildi.

3- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türk Hükümeti, Yunan Başbakanı Papandreu'nun Türkiye'nin Yunanistan'ıtehdit ettiğini iddia ederek ABD'den teminat isteyeceği yolundaki açıklamaları üzerine, Amerikan yönetimini «Papandreu'nun oyununa gelmemesi» için uyardı.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda, Dışişleri Bakanlığıbütçe görüşülerek kabul edildi. Eleştirileri yanıtlayan Dışişleri BakanıHter Türkmen, özellikle Yunanistan'ın NATO içindeki davranışlarınındikkatle izlendiğine değindi ve «Papandreu'nun iktidara gelmesindensonra Yunanistan'ın NATO içindeki tutumunun sadece Türkiye için birtereddüt konusu olduğu, Yunanistan'ın NATO içerisinde genel dış politika yaklaşımı itibariyle bir bağlantısız ülke gibi davranmakta olmasıhiçbir müttefikinin gözünden kaçmamaktadır.» dedi.

5- Maliye Bakanlığı'nın her bir belge nev'ine ilişkin olarak kesilmiş bulunan «özel usulsüzlük cezalarının» her bir tesbit için 50 binlirayı ve bir takvim yılı için 500 bin lirayı aşan cezaların tahsil edilmemişse telkinini, tahsil edilmişse iadesini öngören «Vergi UsulKanunu Genel Tebliği» Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

6- Maliye Bakanlığı «Tahsilat Genel Tebliği» Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde, yurt dışına çıkmaları sakıncalıgörülenlerin saptanabilmesi amacıyla yurda giriş ve çıkışların bilgisayarla kontrol edilmesi kararlaştırıldı ve mükelleflerin yurt dışınaçıkmasını engelleyen' vergi borcu miktarı 250 bin liraya çıkarıldı.

7- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de,özel sektöre ihracata dönük olmak üzere sigara yapımı ile ilgili teşvik belgesi verildiği bildirildi.

8- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, yurt dışında 35 bini aşkınTürk gencinin eğitim gördüğü, ayrıca bini aşkın öğretmenin yurt dışında görevli olduğu bildirildi.

9- AET ülkelerinin Kıbrıs'a kendi üye ülkelerinden uluslararası bir;barış gücü gönderme konusu üzerinde bazı hazırlıklar yaptıklarını bildiren Milliyet Gazetesi'nin Brüksel kaynaklı haberi ile ilgili olarakDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Bizim malumumuz olan husus, AET ülkelerinin, Yunanistan hariç, BM Genel Sekreteri'nin gözetimindeki toplumlararası görüşmeler yoluyla Kibrıs'ta kalıcı bir çözüm bulunmasındanyana olduklarıdır.» dedi.

10- Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğitarafından hazırlanan, «1982 Ortalarında Türk Ekonomisi» konulu raporda, «Türkiye'de enflasyon oranı düşürülürken, kalkınma hızının1980'"de negatif yüzde 1.1'den, 1982'de pozitif yüzde 4.3'e yükseldiği açıklandı.

11- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşmiş Milletler SınaiKalkınma Teşkilatı (UNİDO)'nun ortaklaşa Ankara'da düzenlediği «Çimento Sanayii'nde iş üstü Grup Eğitimi» konulu seminer sona erdi.

12- Türkiye'de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Zhang Zhen başkanlığındaki askeri heyet,Gölcük Donanma Komutanlığı'nı ziyaret etti.

13- Basında yeralan bir habere göre; kapatılan CHP ve yöneticileri hakkında askeri savcılıkça verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararı, Ankara Sıkıyönetim Komutanı tarafından imzalanarak kesinleşti.

14- Kapatılan AP eski genel başkanı Süleyman Demirel için hükümetin manevi şahsiyetine alenen tahkir ve tezyif ettiği gerekçesiyleaçılan soruşturmada, Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı görevsizlik karan verdi.

15- Basında yer alan habere göre; Haymana Cezaevi'nden AnkaraNumune Hastanesi'ne getirilirken kaçan Dev - Yol militanı TurgayErbaylı, İstanbul'da kaldığı evde intihar etti.

16- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'lu AskeriMahkemesi'nde TCK'nın 450. maddesi uyarınca yargılanan sanık Cengiz Ayhan, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

17- Teşekkül halinde gümrük eşyası, traktör parçası ve elektronikmalzeme kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle 15 kişi hakkında davaaçıldı.

18- Yunan Başbakanı Andreas Papandreu, Brüksel'de düzenlediğibasın toplantısında, «Türkiye ile ülkesi arasında geçen temmuz ayındavarılan Moratoryum anlaşmasının gayet iyi yürüdüğünü ve aralık ayında iki ülke dışişleri bakanının, taraflarca kabul edilebilir bir diyalogçerçevesi saptamak üzere çalışacaklarını» belirtti.

19- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in, Amerika BirleşikDevletleri, Fransa ve İtalya'yı kapsayan gezisinden askeri yardımsağlayarak Beyrut'a döndüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- DPA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'da dini lider Ayetullah Humeyni'nin ölümünden sonra ülkenin yönetiminin nasıl olacağı konusunda «Uzmanlar Meclisi»nin karar vereceği ve meclis üyelerinin belirleneceği 10 aralık'ta ülke çapında seçim yapılacağı açıklandı.

23 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın 37. yıldönümü dolayısı ile yayınladığı mesajda, «BirleşmişMilletler'in uluslararası topluma daha mutlu bir gelecek ve barış içinde adlı bir dünya yaratmak amacıyla kurulduğunu, teşkilatın bugün157 üye ülke ile evrensel bir niteliğe kavuştuğunu belirterek, «Büyükönder Atatürk'ün (Yurtta sulh, cihanda sulh) ilkesini politikasının temeli yapmaktan gurur duyan Türkiye, Birleşmiş Milletler Yasası ileüye ülkelere düşen görev ve sorumlulukların bilincinde olarak, teşkilat çalışmalarına yapıcı ve etkin katkılarını bundan sonra da sürdürmeye kararlıdır.» dedi.

2- Birinci Milli Kültür Şûrası, Devlet Başkanı Orgeneral KenanEvren'inkonuşmasıyla çalışmalarına başladı. Devlet Başkanı KenanEvren, «Milli Kültür Şûrası toplantılarıyla milli kültürümüz üzerindeyapılacak diğer çalışmaların şimdiye kadar yapılan çalışmalara yeni değerler katacağına inanıyorum.» dedi.

3- Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği, anayasa metniniözetleyerek açıklayan, tanıtıcı bir broşür yayınladı.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Hürriyet Gazetesi'ninsorularına verdiği yanıtta, «Çalışmaların 1983 ve daha sonraki yıllardaTürk vatandaşını daha da rahatlatmak için yapılacağını» belirterek, «Şirketlerin sorunlarının çözümü için anahtarın yeniden değerlendirmetasarısı» olduğunu söyleyerek, «Kimse mucize beklemesin, ekonomikmucize yaratmayacağız. Ancak ekonomide kriz de olmayacak» dedi.

5- PTT'nin kuruluşunun 142. yıldönümü törenlerle kutlandı. PTT'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle PTT Genel Müdürlüğü tarafındanhazırlanan PTT müzesi, düzenlenen bir törenle Başbakan Bülend Ulusutarafından açıldı.

6- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda, Sosyal GüvenlikBakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bütçeleri görüşülerek kabul edildi. Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, eleştirileri yanıtlarken,«Özellikle tarım sektöründe çalışanların, sektörün' özellikleri de dikkate alınarak sigorta kapsamına alınması için çalışmalar yürütülmektedir.»dedi.

7- Etibank'ın kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel,iktisadi kamu kuruluşlarının (KİT)'lerin daha çok kaynak yaratması vebu kaynaklar ölçüsünde yatırım yapması gerektiğini söyledi.

8- Danışma Meclisi'nin birinci kuruluş yıldönümü, TBMM'de verilen bir kabul resmiyle kutlandı.

9- Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; Maliye Bakanlığı 1983 bütçe raporunda, yapılan vergi incelemeleri sonunda bankaların 1981 yılında 8 milyar 835 milyon lira vergi kaybına neden oldukları açıklandı.

10- Türk - İş Yönetim Kurulu Ankara'da toplandı.

11- Merkez Bankası tebliği uyarınca, bankaların 30 haziran 1982tarihli plasmanlarının toplamı üzerinden Menkul Kıymetler Tanzim Fonu'na yatıracakları tutarların tarihleri belli oldu.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Anayasa'nıngeçici maddeleri hükmü uyarınca, 478 eski parlamenterin beş yıl süre ile siyasi parti kurma ve bir siyasi partinin yönetim kademesindegörev alma haklarını kaybettikleri, ancak, bu eski parlamenterlerinmilletvekili seçilebilecekleri bildirildi.

13- Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Zhang Zhen ve beraberindeki askeri heyet, Harbiye'deki AskeriMüze ile Beşiktaş'taki Deniz Müzesi'ni gezdi. Zhang Zhen, AskeriMüze'de yaptığı konuşmada, «Türk Ordusu dünya barışı için bir teminattır. Bütün Türk milletine sevgilerimizin iletilmesini ve Çin halkının Atatürk'e büyük hayranlık duyduğunu belirtmek istiyorum.» dedi.

14- İstanbul Boğazı'nın her iki girişinde, İstanbul Limanı ile Haliç'in her iki yakasında kalan bölgelerde gemi inşaatı, onarımı ve çekmefaaliyetleri yasaklandı.

15- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde perşembe günü başlayan, 66'sı hakkında ölüm cezası îste-

nen ve 178 sanıklı Uşak Dev - Yol davasında, tutuklu yargılanannıklardan, haklarında tahliye kararı verilen 10'u serbest bırakıldı.

16- Gazeteci Mehmet Ali Zarifoğlu, polis tarafından gözaltına alındı.

17- Karabük'te öğretmenlik yapan bir kişi, bomba ve mermi bulundurmak suçundan Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nce 6 yıla mahkum oldu.

18- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, «baba» tabir edilen yedi sanıklı kaçakçılık davasında askeri savcılığın soruşturma yapmaya yetkisiz olduğuna karar verdi.

19- Banker Hitit Ticaret'in sahibi, Mali Şube ekiplerince yakalandıve gönderildiği mahkemece tutuklandı.

20- Akajans'ın bir haberinde, Siirt'te dün petrol boru hattında yangın çıkaran iki kişinin yakalandığı bildirildi.

21- AP Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberinde, son iki yıl içindebaşta Türk diplomatları olmak üzere çeşitli ülkelerin diplomatlarınaait bina ve ikametgahlarına bombalı saldırı düzenleyen beş Ermenitedhişçinin yakalandığı bildirildi.

22- Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Kemalettin Demirer'e geçtiğimiz 22 Temmuz günü suikast girişiminde bulunan Ermeni teröristBenyamin Evingülü Rotterdam'da yargılandı.

23- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan, Arap Birliği Heyeti ile yaptığı görüşmelerden sonrakiaçıklamasında toplantıyı, «Herşeye rağmen, Ortadoğu barışı için atılmış başarılı bir adım» olarak niteledi ve «Arap-İsrail barış görüşmeleri pek yakında yeniden başlayabilir.» dedi.

24- İngiltere İçişleri Bakanlığı, bir Sovyet diplomatın İngiltere'yeiltica ettiğini ve kendisine oturma izni verildiğini açıkladı.

25- Basında yeralan bir habere göre; Yunanistan'da 54 yargıç vesavcının, görevini kötüye kullanmak ve rüşvet alma gibi iddialardanhaklarında yapılan ilk soruşturmadan sonra 6'sının disiplin kurulunasevkedildiğini yargıtay ikinci başkanı açıkladı.

26- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in, Ortadoğu sorunununçözümü için bazı Arap ülkelerine ziyaretlerde bulunacağını açıkladığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27- AP Ajansı'nın Çalama çıkışlı haberine göre; Şili'de banka soygunculuğu ve cinayetten suçlu görülen iki eski gizli polis, dün idamedildi.

28- AP Ajansı'nın El Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'unbaşkenti San Salvador'da beş solcu liderin tutuklandığı bildirildi. .

24 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren yeni anayasayı tanıtmak üzere radyo ve televizyonda yaptığı konuşmada, «Türk SilahlıKuvvetleri'nin her zaman olduğu gibi kışlasına gene geri döneceğini»belirterek, «Bu devlet ve bu memleket sahipsiz değildir. Bu devlet debu memleket de ezeli ve ebedi Türk milletinindir ve Türk Silahlı Kuvvetleri de sadece ayrılmaz bir parçası olduğu Türk milletinin iradesinde ve emrindedir.» dedi.

Orgeneral Evren «Bazılarının bu anayasayı halkın gözünde küçükdüşürmeye ve neticede Türk Silahlı Kuvvetleri'ni sanki bozguna uğratarak, akıllarınca memleketi sahipsiz bıraktırmaya çalıştıklarını» belirterek, «Ben, sizlerin vatan ve millet sevginize güvenerek, devlete bağlılığınıza, cumhuriyete sadakatinize güvenerek bu Anayasa'ya kefaletediyorum. Kefil oluyorum. Kışkırtmalara, zihin bozucu, fikir çelici maksatlı ve yanlış telkinlere kulaklarınızı tıkayınız-» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu bankerzedelerle ilgili olarak TercümanGazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Tasfiye Kurulları'nın yeteri hızla çalıştıklarını» belirterek, «Bankerlerden alacaklı olan vatandaşların mağduriyetlerine yol açmamak için, her türlü tedbir alınmıştıır ve alınmaya devam edilmektedir.» dedi.

3- Çalışma Bakanı Turhan Esener ANKA Ajansı'na, Federal Almanya Baden Wüttenberg eyaleti Çalışma Bakanı Schlee ile yaptığıgörüşmelerle ilgili verdiği demeçte, «Görüşmeler sonucunda şu hususlarda anlaştık; hiçbir zaman Alman hükümeti hiçbir şekilde ve hiçbir zaman isterse işsiz olsun, hiçbir Türk işçisini iradesi dışında geridönüşe zorlayamaz ve zorlayamayacaktır.» dedi.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda görüşülen 1983yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nda bugüne kadar 1 milyar 600 milyon liraödenek kesintisi gerçekleştirildi.

5- Milliyet Gazetesi'nde eski Maliye Bakanı Kaya Erdem ile bankerler olayı ve bankerzedeler üzerine yapılan röportaj yayınlandı.

6- Kemalist Atılım Birliği Genel Başkanı Baha Vefa Karatay,THA'ya yaptığı açıklamada, «Ben bunu her yerde söylüyorum. Her türlü siyasi ilişkinin dışındayız. Tek amacımız milli birliğe katkıyı sağlamaktır. Biz parti olmayacağız, olamayız.» dedi.

7- Tunus İçişleri Bakanı Driss Guiga İçişleri Bakanı SelahattinÇetiner'in resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

8- Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Sağlığı Bakanı Cui Yueli, ikili görüşmelerde bulunmak amacıyla Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı KayaKılıçturgay'ın resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

9- Binicilik dalında Devlet Başkanlığı Kupası'nı İstanbul AtlısporKlubü'nden Fevzi Atabek kazandı.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yapılan TKP duruşmasında 5 kişi tahliye edildi.

11- Ankara'da yapılan operasyonlarda yasa dışı Kurtuluş örgütüüyesi 13 kişi yakalandı.

12- Memurlara ilişkin Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri ileilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Birleşmiş Milletler'in 37. kuruluş yıldönümü tüm ülkelerde törenlerle kutlandı.

14- İslam İyiniyet Komitesi Tahran ve Bağdat'ta yaptığı görüşmelerden sonra Cidde'de toplanarak son gelişmeleri gözden geçirdi.

15- Yunanistan'da yapılan yerel seçimlerde PASOK'un 131, YDP'nin39, KKE'nin 24, Bağımsızların 10 aday çıkardığı, yabancı ajaslar tarafından bildirildi.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre; Fas Kralı Hasan ABDBaşkanı Ronald Reagan ile görüştükten sonra yaptığı basın toplantısında, «Arapların İsrail'i tanımak ve barış içinde yaşamak için öne sürdükleri koşulların başında, İsrail'in 1967 savaşında ele geçirdiği toprakları geri vermesinin bulunduğunu» söyledi.

Öte yandan Lübnan'da Hristiyan falanjist milisler, «Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayl'i tam olarak desteklediklerini» açıkladılar.

25 Ekim 1982

1- Anayasayı tanıtma gezilerinin ilk başlangıç yeri olan Trabzon'da bir konuşma yapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, halkaAnayasa hakkında bilgi verdi. Evren konuşmasında «Her milletin kendine göre bir özelliği vardır. Bizim de kendimize göre özelliklerimizvar. O halde bizim Anayasamızın da kendine göre özellikleri olacakve Anayasamız bize göre olacak» dedi.

Trabzon'dan sonra Rize'ye geçen Devet Başkanı OrgeneralKenan Evren burada halka hitaben yaptığı konuşmada, «Sahil yolunun yapımı nedeniyle yıkılan balıkçı barınaklarının yerine yenilerininyapılacağını, çay alımında ölçülere uyulması gerektiğini» belirterek,«Anayasa'ya kefil olduğunu» söyledi.

2- Amerikan International Herald Tribüne Gazetesi'nde Türkiye'nin yeni hazırlanan Anayasası ile ilgili olarak Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından yazılan bir yazı yayınlandı.

3- Devlet Bakanı Zeyyat Baykara, Sağlık Bakanı Kaya Kılıçturgay'ın resmî davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Çin Halk CumhuriyetiKamu Sağlığı Bakanı Çui Yueli ve beraberindeki heyeti kabul etti.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda Ticaret Bakanlığıbütçesi görüşülerek kabul edildi. Komisyonda bir konuşma yapan Ticaret Bakanlığı bütçesi görüşülerek kabul edildi. Komisyonda bir konuşma yapan Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, «1982 yılının ilk sekizayında 3 milyar 360 milyon dolarlık ihracata karşılık 5 milyar 555 milyon 502 bin dolarlık ithalat yapıldığını» söyledi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide Diyarbakır'da Türk - İş bölge temsilciliğinde sendika başkanları ile yaptığı toplantıda, «Gereksizharcamalara son verileceğini, yeni gelir kaynakları aranmaya başlandığını» söyledi.

6- Danışma Meclisi'nde 1979 yılında Millet Meclisi'ne sunulan vehukuken hükümsüz sayılmayan 31 kanun hükmünde kararnamedendördü görüşüldü, 444 sayılı KİT'lerle ilgili kanun hükmünde kararname ile 474 sayılı gümrük yasasına ilişkin kanun hükmünde kararname kabul edildi.

7- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, «Türkiye'nin Guatemala Fahri Başkonsolosluk binasının silahlı saldırıya uğradığı» bildirildi.

8- PTT Genel Müdürü Servet Bilgi yaptığı açıklamada, «Çağırmalı ankesörlü telefon sisteminin getirildiğini» belirtti.

9- Ankara'da devam eden Birinci Milli Kültür Şurası toplantısındatarih, mimarlık ve tarihi çevre, Türk süsleme sanatları ile plastik sanatiar dallarında sunulan bildiriler okundu.

10- Merkez Bankası'nca hazırlanan yeni 10 bin liralık banknotlartedavüle sokuldu.

11- Türk Belediyecilik Derneği Olağan Konresi'nde dernek başkanlığına yeniden ismet Sezgin seçildi.

12- UBA'nın haberine göre; TRT Yönetim Kurulu, televizyon reklam ücretlerine yüzde 20 oranında zam yapılmasını kararlaştırdı.

13- İstiklal savaşına katılan emekli Tümgeneral İhsan Beşergil, Ankara'da vefat etti.

14- 572 sanıklı ve 184 ölüm cezası istenen Ankara Devrimci - Yo!davasında iddianamenin okunmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

15- Ankara Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devameden TKP davasında Emrullah Dillioğlu adlı kişi tahliye edildi.

16- Yılmaz Güney'in yurda dönmesi için tanınan süre doldu veTürk vatandaşlığından çıkarıldı.

17- Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine ilişkin hazırlanan bir yönetmelik resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

18- Yabancı ajansların haberlerine göre; 43 Arap ülkesi temsilcileri tarafından hazırlanan ve diğer İslam ülkeleriyle Doğu Bloku'nundesteklediği «İsrail'in BM'de yeralmaya hakkı olmadığı» doğrultusundaki bir çekince mektubu Genel Kurul'a sunuldu.

19- AP Ajansı'nın San Francisco çıkışlı haberine göre; ABD'ninSan Francisco kentinde 70 bin kişi, ABD Başkanı Reagan'ın ekonomikpolitikasını ve işsizliği protesto etti.

20- İngiliz BBC radyosundan yayınlanan bir haberde, İngiliz Haberalma Servisi'nde bir Sovyet casusunun 15 yıl çalıştığı belirtildi.

21- Yunanistan'da toplam 276 belediye başkanlığı için yapılan seçimlerin 173'ünü PASOK, 44'ünü YDP, 45'ini KKE, 14'ünü de bağımsızlar kazandı.

22- Batı Beyrut'taki Filistin Göçmen Kamplarında meydana gelenkatliam olayını soruşturmak amacıyla kurulan komisyonda ifade veren İsrail Savunma Bakanı Ariel Şaron'un, «Lübnanlı Hristiyan milislerin kamplara girmesine, kendisinin izin verdiğini» söyleyerek, «Hristiyan milislerin kamplarda arama yapmasına izin verilmesinin hükümetin Falanjist militanlardan savaşta daha fazla yararlanılması yolundakitavrı doğrultusunda gerçekleştiğini» belirttiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- ANKA Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Libya lideri Albay Muammer Kaddafi resmi bir ziyaret için Çin'e gitti.

24- AP Ajansı'nın Osaka çıkışlı haberine göre; Japonya'nın Osakakentinde nükleer silahlara karşı yapılan bir gösteride 450 bin kişi ölütaklidi yaptı.

25- Belçika Europalia Edebiyat Ödülü, Yunanlı yazar AntonisSamarkis'e verildi.

26 Ekim 1982

1- Anayasa tanıtma gezisi nedeniyle Erzurum'da bir konuşmayapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Temel hak ve hürriyetleri kanunların koyduğu çerçeve içinde kullananlara, bunları devletibölmek ve parçalamak için kullanmayanlara Anayasa ile kısıtlama getirilmediğini söyledi. Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren «Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin temel niteliklerinden birisinin laiklik, yanidinle devlet işlerinden birbirinin ayrılması olduğunu, laikliğin dinaleyhtarlığı, din düşmanlığı anlamına gelmeyeceğini» de sözlerineekledi.

2- Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'nce hazırlanan anayasayı tanıtıcı yayınların dağıtımına başlandı.

3- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşülerek kabul edildi. Komisyonda bir konuşma yapanUlaştırma Bakanı Mustafa Aysan «Ülke ekonomisinin gözönüne alınarak kitle taşımacılığına imkan veren denizyolu ve demiryolu taşımacılığının en üst düzeye çıkarılmasının hedef alındığını» söyledi.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Orhan Aydın yaptığı açıklamada, 7 Kasım'da yapılacak anayasa referandumu ile ilgili olarak, «Beyazoyun "evet" mavi oyun da "hayır" anlamına geleceğini, oy pusulasına yazılan yazı ve işaretlerin oy rengini etkilemeyeceğini» belirterek,«Bir itiraz olduğu takdirde yedi kişilik Yüksek Seçim Kurulu'nca kararverileceğini» söyledi.

5- «Türk Ordusunun batıdan doğuya kaydırıldığı ve yeni kurulacak hava üssü için planlar yapıldığı» yolundaki Washington Postgazetesinde çıkan başyazı ile ilgili olarak bir açıklama yapan' DışişleriBakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «Bu yazının gazetecininkendi hayal ürünü olduğunu» söyleyerek, «Türkiye'nin kuvvet konumu ülkenin savunma ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Bu konum saptanırken savunma ihtiyaçları dışında bir başka unsur dikkate alınmaz. ABDtarafından yapılan askeri yardım da Türk Ordusu'nun NATO çerçevesindeki savunma ihtiyaçlarına göre ayarlanır» dedi.

6- Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliğine Dışişleri Bakanlığı Ekonomikİşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Oktay İşçen atandı.

7- Türkiye'de işlediği çeşitli suçlardan dolayı hakkında uluslararası tutuklama müzakeresi bulunan Ömer Ay, Alman makamlarıncaTürkiye'ye iade edildi.

8- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Türkiye'nin SovyetlerBirliği Büyükelçisi Vahit Halefoğlu, Sovyetler Birliği Dışişleri BakanıAndrei Gromiko ile Türkiye - Sovyet Birliği ikili ilişkileri hakkındagörüşme yaptı.

9- Ajansların Los Angeles çıkışlı haberine göre; 1980 yılındanbu yana Amerika'daki Türk diplomatlarına ve temsilciliklerine karşıgirişilen saldırılardan ve tehditlerden sorumlu oldukları gerekçesiyle,geçtiğimiz cuma günü Los Angeles'te yakalanan 4 Ermeni terörist, yargılandıkları Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklandılar.

10- Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan yıllık rapordaTürkiye ile ilgili bölümde, «1981 yılında sıkıyönetimin sürdüğü, 29bin 929 kişinin siyasal suçtan dolayı hapiste olduğu, Türkiye'deki yönetimin işkence ihbarlarını soruşturma konusunda olumlu adımlar attığı» belirtildi.

11- İsrail'in BM'den ihraç edilmesini öngören İran önerisinin oylanmasının, Finlandiya tarafından sunulan başka bir önerinin benimsenmesi sonucu ertelendiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Diyarbakır'da yaptığıkonuşmada, «vatandaşların siyasi hak ve görevlerini tam anlamıyla yerine getirmemeleri halinde bunun vebalinin kendilerine ait olacağını»söyledi ve demokrasinin Türk milletinin yaradılışına en uygun yönetim biçimi olduğunu belirterek, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiçbirmensubu diktatörlük heveslisi değildir. Eğer Avrupalı dostlarımız bukonuda bizi daha rahat bıraksalardı yapacaklarımızı belki daha kısazamanda yapabilecektik.» dedi,

2- Milli Güvenlik Konseyi üyesi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer'in, «İstanbul ve Çanakkale Boğazı'nın kontrolü» ileilgili bir yazısı, (NATO'S FIFTEEN NATIONS) dergisinin özel sayısındayayınlandı.

3- Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan yeni vergi paketi Bakanlar Kurulu'nda ele alındı.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda Tarım Bakanlığıile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçeleri kabul edildi. Tarım Bakanlığı bütçesi üzerindeki eleştirileri yanıtlayan Bakan Prof. SabahattinÖzbek, tarımda büyük gelişmeler olduğunu belirterek, «Üretim alanında 1982 yılında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu yıl bakanlığımız faaliyetleri yanında iklim şartlarının da iyi gitmesi nedeniyle son10 yılın en yüksek üretim değerlerine ulaşıldığını söylemek mümkündür. Ancak potansiyelinin belirli bir bölümünü kullanarak bu düzeydeüretim yapabilen bu sektörün karşılaştığı en büyük darboğaz malesefpazarlama konusu olmuştur.» dedi.

5- Danışma Meclisi Başkanlık Divanı toplanarak, siyasi partiler veseçim kanunu tekliflerinin Anayasa Komisyonu'nda ele alınması gerektiğine karar verdi.

6- Danışma Meclisi üyesi Kamer Genç ve 11 arkadaşı tarafından,«Devlet Hizmetinde 20 yılını dolduran, ağır hapis, 6 aydan fazla hapiscezasına uğramamış, yüz kızartıcı suçlardan mahkum olmamış, ahlakve yetersizlik nedenleriyle kurumlarıyla ilişkileri kesilmemiş, sadece1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasası uyarınca görevlerine son verilmiş olan devlet memurlarına emekli memurlarına emekli aylığı bağlanmasınıve ikramiye verilmesini» öngören bir yasa tasarısının hazırlanarak,Danışma Meclisi başkaniığı'na verildiği basında yeralan haberlerdebildirildi.

7- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı,Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Tıp fakültelerinin gerek gördükleri takdirde öğretim üyesi açığını mütehassıs hekimlerle karşılayabileceklerini» söyledi.

8- Antalya'da yapılan 21. Ford ve 13. Anadol bayileri toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Rahmi Koç,«Zorluklara rağmen ülke ekonomisinde belirli bir iyiye gidiş gözlendiğini, tüm ülkelerde ınracat gerilerken, Türkiye'nin ihracatını iki yılda iki mislinden fazlaya çıkardığını, borçlarını ödüyor hale geldiğini,dünyada kredi verilebilir ülkeler sınıfına geçtiğini» söyledi.

9- Milli Kültür Şurası çalışmalarını tamamladı.

10- Ankara'daki resmi görüşmelerini tamamladıktan sonra İstanbul'a giden Tunus İçişleri Bakanı Driss Guiga, İstanbul Valisi NevzatAyaz'ı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, «Papa vurulmadan önceMehmet Ali Ağca ve Ömer Ay'ın Tunus'ta İtalyanlara ait bir petrolşirketinde birlikte çalıştıklarını belirledik» dedi.

11- Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Peter Hole,dün Ankara'ya geldi.

12- Avrupa Uluslar Kupası Grup Eleme maçlarında, Türk A MilliFutbol Takımı, İzmir'de yaptığı maçta, Arnavutluk Milli Takımı'nı 1-0yendi.

13- Geleneksel Türkiye Aşıklar Bayramı, Konya Selçuk Üniversitesi'nde başlandı.

14- Basında yeralan bir habere göre; «Anayasaya hayır» kampanyası açan üçü aşırı solcu, biri şeriat yanlısı dört yasadışı örgüt üyesi50 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalandı.

15- 62'si için ölüm cezası istenen toplam 72 sanıklı DİSK davasına, yürütme kurulu üyesi ve Tekstil Sendikası Genel Başkanvekili Süleyman Çelebi'nin sorgusu ile devam edildi.

16- Adam öldürmek suçundan Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Salih Akçan ve Ertuğrul Özkürkçülerömür boyu hapse mahkum oldular.

17- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam etmekte olan Barış Derneği davasıyla ilgili olarak Ankara'da dernek üyesi 60 kişinin ifadesinin alınmasına başlandı.

18- Askeri Yargıtay, 11 yıla mahkum edilen silahlı sağ eylemciSıddık Polat'la ilgili kararı esastan bozdu.

19- Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik Yüksek Okulu'nda okunan «Makro Ekonomi Ders Notları» adlı kitabındakomünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılanProf. Sadun Aren'in yargılanmasına Sıkıyönetim Komutanlığı 2 NoluAskeri Mahkemesi'nde başlandı.

20- 574 sanıklı yasadışı Ankara Dev - Yol davasına SıkıyönetimKomutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde iddianamenin okunması iledevam edildi. Askeri savcılar, sanıkların 60 olayda toplam 78 kişiyi öldürdüklerini belirttiler.

21- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Almanya'da yakalanıp dün Türkiye'ye iade edilen terörist Ömer Ay'ın İstanbulAdliyesi'nce ifadesi alındı.

22- Nazilli ve çevresinde 12 Eylül öncesi eylemlerde bulunan 42Dev - Yol militanının yargılanmaları tamamlandı. Ölüm cezasına çarptırılan 4 militandan 3'ünün cezaları müebbet hapse çevrildi, 15 militan ise çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar.

23- Askeri Yargıtay Dördüncü Daire Üyesi Hakim Kıdemli AlbayHüsamettin Yavuzel, Askeri Yargıtay İkinci Daire Başkanlığı'na atandı. Resmi Gazete'de ayrıca diğer atama kararnameleri yer aldı.

24- ABD'de geçtiğimiz hafta gözaltına alınan ve dördü dün tutuklanan beş Ermeni teröristin Türkiye'nin Philadelphia Fahri Konsolosu Kanat Arbay'ın ofisine saatli bomba yerleştirmek üzere eylemegeçtikleri bir sırada yakalandıklarının Federal Araştırma Bürosu FBI tarafından açıklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanlığı Kıbrıs'ta Birleşmş Milletler'in gözetiminde yapılmakta olantoplumlararası görüşmeler için bir diplomat olan Christian Chapman'ıkoordinatör olarak tayin etti.

26- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan Dışişleri BakanYardımcısı Yuannis Kapsis ile ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasal AskeriKonular Dairesi Genel Müdürü özel büyükelçi Reginald Bartholomewve tarafların heyetleri arasında «Yunanistan'daki ABD askeri üsleriningeleceğini saptamaya yönelik» görüşmelere Atina'da başlandı.

27- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; YunanistanDevlet Başkanı Konstantin Karamanlis, Yunan Silahlı Kuvvetlerindekisuçlu subay ve askerler için genel af yayınlarken, Başbakan Papandreu'yıı da dolaylı olarak «Siyasal hırs ve ayırımdan uzak durup, ülkebirliğine yönelmesi» yolunda uyardı ve aksi davranışın, «1922 felaketine benzeyebileceğini» söyledi.

28- Washington'da bulunan Filistin Kurtuluş Örgütü sözcülerindenHasan Abdurrahman'ın, «Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Ortadoğu barışgörüşmelerinde Filistinliler konusunda başka bir kuruluşun sözcülükyapmasını kabul etmeyeceğini» söylediği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi,

29-REUTER Ajansı'nın Dakka çıkışlı haberine göre; mart 1982'dekansız bir darbe ile işbaşına geçen Bangladeş Genelkurmay BaşkanıHüseyin Muhammed Erşad, görev süresini iki yıl uzattı.

30- AP Ajansı'nın Portekiz çıkışlı haberine göre; Portekiz'de Devrirn Konseyi dün feshedildi-

28 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, anayasayı devlet adına resmen tanıtma göreviyle başladığı yurt gezisinin ilk bölümünüramamlayarak Ankara'ya döndü.

2- Genelkurmay Başkanlığı'nca «Türkiye'deki anarşi ve teröründurumu» başlıklı rapor yayınlandı.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, her milletin layık olduğu yönetim tarzına kavuştuğunu, bunun en güzel örneğinin Türk milletinin demokrasi ile yöneltilmek konusunda gösterdiği çaba olduğunu belirterek, «Milletimiz, insan haysiyetine en yaraşan, fertleri arasında hiçbir ayrım yapmayanböyle bir yönetimden başkasını kabul edemez» dedi,

4- Kayseri'de sendikacılarla bir toplantı yapan Sosyal GüvenlikBakanı Sadık Şide, konuşmasında, «Türkiye'de 1 milyon 150 bin kişinin sigorta kaçağı olduğunu ve en çok sigorta kaçaklarının karayolutaşımacılığında oluştuğunu» söyledi.

5- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, son üç gün içinde toplam 32 bin 503 işçiyi kapsayan 679 toplu iş sözleşmesinin yenilendiğini söyledi.

6- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Strausz Hupe, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Türkiye ile imzalamış oldukları Savunma İşbirliği Anlaşması uyarınca Türkiye'de Amerika'nın üssü olmadığınıve yeni üsler kurmak gibi bir niyet de bulunmadığını» söyleyerek,«Türkiye'nin savunmasını planlamak ve düzeltmek sadece Türkler'insorumluluğundadır.» dedi.

7- Basında yeralan bir habere göre; ülkücü terörist Ömer Ay'ınTürkiye'ye iade edilmesi üzerine, Türk İnterpolü Alman resmi makamlarından öteki kanun kaçaklarının da yakalanması ve iadesi için yenibir istemde bulundu.

8- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da Hıristiyan Liberal koalisyon hükümetinin CDU'lu Çalışma ve Sosyal Düzen Bakanı Dr. Norbert Blum, Türk Çalışma Bakanı Turhan Esener'ebir mektup göndererek, kendisiyle Federal Almanya'daki Türk işçilerinin bütün meselelerini görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

9- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'deAkajans'a yaptığı açıklamada, «Kıbrıs Rum yönetiminin Kıbrıs'taki Türkhalkına karşı uyguladığı ekonomik ambargonun, Avrupa Parlamentosu'nda dile getirilmesinin memnuniyet verici bir gelişme olduğunu»söyledi.

10- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, dün aldığı bir kararla Polonya'dan ithal edilen mallar üzerindeki gümrük kolaylıklarını kaldırdığını açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; resmi bir ziyaret için140 kişilik bir heyetle Pekin'e giden Libya Halk Cemahiriyesi BaşkanıMuammer Kaddafi ile Çin Halk Cumhuriyeti lideri Deng Xiao Ping,uluslararası sorunlar ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir görüşme yaptılar.

12- İspanya'da genel seçimler yapıldı.

13- Basında yeralari bir habere göre; Yunanistan'da iktidardakiPan Hellenik Sosyalist Hareketi (PASOK) parti disiplini nedeniyle birmilletvekilini daha partiden ihraç etti.

14- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, Sovyet YüksekŞurası ve Sovyet Hükümeti'nin davetlisi olarak Moskova'ya gitti.

15- Lübnan'da görevli Birleşmiş Milletler Barış Gücü Sözcüsü'nün,Barış Gücü'nde görevli üç irlandalı askerin kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldüğünü açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- İsrail Gizli Haberalma Teşkilatı Mosad'ın şefinin, geçen ayBeyrut'ta Şatila ve Sabra Filistin kamplarında meydana gelen katliamla ilgili olarak ikinci defa sorguya çekildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'te otobüs ve metrogörevlileri greve gitti.

29 Ekim 1982

1- Cumhuriyet Bayramı, bütün yurtta, dış temsilciliklerimizde veKıbrıs Türk Federe Devleti'nde törenlerle kutlandı. Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Ankara Hipodrumu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Millet ve tarihin günü gelince eski siyasilerden hesap soracağını» söyledi ve «Bunların açılacak yeni devirde siyasetedevam etmelerinin, yeni Anayasa'nın getirmeye çalıştığı siyasi bünyeve fonksiyonların kurulmasına ve yaşatılmasına imkan vermeyeceğiaşikardır» dedi.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Anıt - Kabir'de düzenlenen törende, özel deftere yazdığı yazıda, «Aziz vatanımızın her köşesini sulayan kanların bedeli olan büyük eserini, zaman zaman ortadan kaldırmaya veya başka kalıplara sokmaya cüret edenler çıkmıştır. Fakat, Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olan güçler, bu gibi hainleriher seferinde temizlemesini bilmiş ve Cumhuriyete sahip çıkmışlardır» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Cumhuriyet Bayramınedeniyle resepsiyon verdi.

3- Atatürk'ün doğumunun 100. Yıldönümü dolayısıyla dünyanınbeşinci, Türkiye'nin en büyük anıtı olarak Kara Harb Okulu girişindeyapımına başlanan «Atatürk ve Harbiyeli» Anıtı'nın ilk bölümü, MilliGüvenlik Konseyi Üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin' tarafından açıldı.

4- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınlanan raporda; «12Eylül Harekatı ile başlayan terörle mücadele döneminde 7571'si sağ,30 bin 351'i sol, 3445'i bölücü, 15 bin 119'u da görüşü belirlenemeyen kişilerden olmak üzere toplam 56 bin 486 kişi yakalandığı,halen yurdun çeşitli yerlerinde Sıkıyönetim Komutanlıkları AskeriMahkemeleri'nde 17 bin 570'i sol, 1228'i sağ, 4 bin 522'si bölücügörüşlere sahip toplam 23 bin 320 sanığın örgüt davalarında yargılanmakta olduğu ve bu arada ideolojik olaylardan 7390 kişinin arandığı»bildirildi.

5- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam,Danışma Meclisi Bütçe PlanKomisyonu'nda yaptığı konuşmada, «Çeşitli nedenlerle diplomaları iptal edilen yüksek okul mezunu gençlerimize bir imkan tanımak üzere,.beş defa sınava girme hakkı tanıdık.» dedi.

6- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Anadolu Ajansı'na yaptığı çıklamada, Türkiye Halk Bankası'nın, esnaf ve sanatkarlara açtığı kredilerin bir önceki yıla oranla yüzde 32 oranında artarak, 102 milyar liraya yükseltildiğini söyledi.

7- 43. Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Kültür ve Turizm Bakanıİlhan Evliyaoğlu tarafından Ankara'da açıldı.

8- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel SekreteriRafet İbrahimoğlu, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «FederalAlman Hükümeti'nin, Türk işçilerinin yurda dönmelerini zorlayan tutumunu haksız ve yanlış olarak» niteledi.

9- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AvrupaEkonomik Topluluğu ülkelerine yapılacak çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı tescile bağlandı.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, tasfiye edilen 236 bankerden 224'ünün durumlarının belirlendiği ve bu bankerlerin 148 bin kişiye 55 milyar lira borcu olduğunun saptandığı bildirildi.

11- Suudi Arabistan, Mısır ve Pakistan'ın katılmasıyla kurulan«Kıbrıs İslam Bankası», düzenlenen bir törenle Kıbrıs Türk FedereDevleti Başkanı Rauf Denktaş tarafından Ankara'da hizmete açıldı.

12- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında bulunan ve sorgusu sürdürülen ülkücü terörist Ömer Ay, «Ağca olayının figüranlarıÇelik, Çatlı, Şener üçlüsüdür» dedi,

13- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca, çeşitli suçlardanÖtürü aranmakta olan Türkiye Komünist Partisi örgütü üyesi iki sanpğm Kırşehir ve Nevşehir'de güvenlik kuvvetlerince yakalandığı Sıkıyönetim Kamutan Yardımcılığı tarafından basına açıklandı.

14- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da,Federal Politik Eğitim Merkezi, «Bütün yabancılar ülkelerine geri dönerlerse ne olur?» sorusunu sorarak yaptığı bir araştırma sonunda, «Trenlerin sadece kısa mesafelerde çalışıp, çöplerin ortada kalacağı, elektrik üretiminin düşeceği, inşaat şantiyelerinin durma noktasına gelip, lokantalarda servisin duracağı» sonucuna vardı.

15- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 23'e karşı 105 oyla, Kamboçya'da bulunan Vietnam güçlerinin çekilmesini isteyen bir önergeyi kabul etti. Oylamada20 üye çekimser kaldı.

16- ABD Savunma Bakanı Casper Weinberger'in, Washington'dadüzenlediği basın toplantısında, «Ülkesinin Lübnan'da Barış Gücü'ndebulunan Amerikan askerlerinin sayısını artırabileceğini söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Basında yeralan haberlere göre, İspanya'da yapılan genel seçimlerde, Felipe Gonzales'in başkanı olduğu Sosyalist İşçi Partisi PSOE,oyların yüzde 46'sını aldı ve 350 sandalyeli İspanyol parlamentosunda,partinin 201 milletvekili sandalye aldı. Manuel Fraga'nın sağcı partisiHalkçı Birlik (AP) ise yüzde 25'lik oy oranı ile 106 milletvekili çıkararak, parlamentoya ana muhalefet partisi olarak girdi.

18- AP Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; İngiltere BaşbakanıMargareth Thatcher ile Federal Alman Başbakanı Helmut Kohl, Bonn'dagörüşme yaptı.

19- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; İran'ın Birleşmiş Milletler'deki temsilcisi Recai Horasani, İran birliklerinin temmuzayı içinde Basra kentine doğru ilerlerken, Irak'ın kimyasal silahlarkullandığını belirtti.

20- Akajans'ın Roma çıkışlı haberine göre; Papa 2. Jean Paul,Federal Almanya Cumhurbaşkanı Kari Carstens'den, ülkedeki yabancıişçilere sahip çıkılmasını istedi.

21- AP Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; 1974 yılında birdarbe yapan Portekiz Silahlı Kuvvetleri, dün yapılan bir törenle yönetimi Parlamentoya devretti.

30 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kayseri'de yaptığı konuşmada, «1960 ve 1971'den ders almayan siyasilerin memleketi 12Eylül öncesine getirdiklerini» söyledi ve «Yeni Anayasa'nın halkoyuna sunulmasının 61 Anayasası için yapılan halkoylamasından farklı olduğunu» belirterek, «Bizim anayasamızın dayandığı yer partiler değildir. Eski anayasanın arkasında bir parti vardı. Biz arkamıza parti almadık. Biz partilerin gücü ile değil, milletin gücüyle anayasayı sizintasvibinizden geçirmek istiyoruz» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kayseri'de Afganmültecilerin bulunduğu yerleri de gezdi.

3- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türkiye,Uluslararası Para Fonu'na (IMF), önümüzdeki yılın haziran ayında bitecek olan anlaşmanın yerine bir yenisini daha yapmayı önerdi.

4- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin bazı havaalanlarının NATO ile yapılan teknik anlaşma çerçevesinde geliştirileceğini, bunlara NATO dışı alanlarda kullanılmak üzere ABD tarafından kurulmuş bulunan çevik kuvvet ile bir ilgisi bulunmadığını» söyledi ve «Türkiye'nin önce kendiulusal savunma gereksinimi ve bu arada NATO çerçevesinde ve NATObölgesi içindeki savunmasını güçlendirmek için bir modernizasyonprojesi uyguladığını» kaydetti.

5- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada ,vergi usûl kapsamına giren tüm cezaların uzlaşma komisyonlarınca kısa sürede sonuçlanması için alınacak önlemlerin ilkinin genel tebliğ şeklinde yürürlüğe girdiğini bildirdi.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre; Türkiye'nin 1982yılının ilk sekiz ayında, üç milyar 360 milyon doları aşan dışsatımgelirleri, on yıl öncesinin aynı dönemindeki 512 milyon dolarlık dışsatım gelirlerine göre yüzde 555.6 oranında artış gösterdi.

7- Kars'ın düşman işgalinden kurtarılışının 62'inci yıldönümü törenlerle kutlandı.

8- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; temmuz ayında BaşbakanBülend Ulusu'nun konuğu olarak Türkiye'ye resmi bir ziyaret yapanÜrdün Veliaht Prensi Hasan, Ürdün ile Türkiye arasında siyasal sınırları ve tarife duvarlarını aşan bir tür ortak pazar kurulmasını önerdi.

9- Anadolu Ajansı tarafından, Papa II, Jean Paul'un, 10 günlükİspanya gezisine başladığı bildirildi.

10- Filistin Kurtuluş örgütü lideri Yaser Arafat'ın, İsrail'in Lübnan'a karşı giriştiği saldırıda, bugüne değin 78 bin kişinin öldüğünüsöylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- AP Ajansı'nın Lefkoşe ve Riyad çıkışlı haberine göre; SuudiArabistan'ın başkenti Riyad'da yayınlanan «el-Riyad» gazetesi, Cezayir'in İran-lrak arasındaki arabuluculuk faaliyetlerinin sonuç vermemesi halinde Arap ülkelerinin, Humeyni yönetimine karşı ekonomikve politik boykot uygulayacaklarını öne sürdü.

12- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya DevletBaşkanı General Jaruzelski, «Milli ekonomiyi zayıflatacak ve normaledönüşü engelleyecek faaliyetlerde bulunulması halinde, sıkıyönetimin1983 yılı sonuna kadar uzatılacağını» söyledi.

31 Ekim 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Anayasa'yı tanıtmaamacıyla çıktığı yurt gezilerinde Adana ve Antalya'da halka hitabenbirer konuşma yaptı.

Orgeneral Evren Adana'da yaptığı konuşmada, «işçilerin siyasetleilgilenmeyecekleri yolundaki söylentilerin asılsız olduğunu belirterek,«Böyle şeyler yok. Ama geçmişteki işçi ve çalışma hayatıyla ilgili söylenecek çok söz var. TARİŞ'te işçileri kullanarak meydana getirilen100 milyon liralık zararı devlet ödedi. Buna benzer kanunsuz grevlerve direnişler yüzünden ekonomimizde meydana gelen zararlarınacısını hep beraber çektik.» dedi. Evren daha sonra anayasa ile ilgili olarak da «isteyen her işçi istediği sendikaya üye olabilir. Amakimse kimseyi üye olmaya veya ayrılmaya zorlayamayacak.» dedi.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Antalya'da yaptığı konuşmada ise «Siyaset yasağının bir kısım politikacılara 5 yıl, bir kısımpolitikacılara ise 10 yıl süre ile getirildiğini» hatırlatarak, «10 yıllık sürenin hepsine uygulanmasının adil bir davranış olmayacağını» söyledi.

2- Devlet Bakanı İlhan Öztrak haftalık Yankı Dergisi'ne bankeralacakları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Tasfiye kurullarındaçalışmaların devam ettiğini» belirterek, «Bunun için evvela gerçekborcun bilinmesi gerekir. Gerçek borç bilinmeden herhangi bir ödemeyapılması mümkün değildir.» dedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu İstanbul Defterdarlığı'nda düzenlenen Maliye Bakanlığı'nın yeniden örgütlenme çalışmalarıyla ilgili toplantıya katılmak üzere İstanbul'a gitti.

4- Para ve Kredi Kurulu'nca zeytinyağı ve yer fıstığı desteklemealım fiyatları belirlendi. Buna göre zeytinyağının kilosu 150 lira, yerfıstığının ise 85 lira olması kararlaştırıldı.

5- Ankara Sanayi Odası Meclis Başkanı Prof. Orhan Işık Ankara'da vefat etti.

6- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; İspanya BaşbakanıFelipe Gonzales seçimlerden sonra verdiği özel bir demeçte, «Ülkesindeki Amerikan üslerinin statüsünü benimseyeceğini» söyledi.

7- Ankara'nın hava kirliliğine çözüm bulmak amacıyla Seyitömer'de kurulan dumansız yakıt fabrikasında meydana gelen patlama sonucu, fabrika kullanılamaz hale geldi.

8- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns Tercüman Gazetesi muhabiri Kurtul Altuğ'un sorularını cevaplandırırken, «Ekonomik ve malialanda Türkiye'de görülen düzelmenin devam etmesi, mevcut hükümetin terörizmle mücadelede elde ettiği büyük başarının sürekli olması ki bu inançtayım ve son olarak da, Türkiye'nin demokratik yapıyasahip bir ülke olarak çok yakında ittifak bünyesi içinde daha da güçlüolması temennisindeyim.» dedi.

9- AA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde Ulusal Birlik Partisi başkanlığına yeniden Mustafa Çağatayseçildi.

10- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'dan yabancı birliklerin çekilmesi konusunda temaslarını sürdüren Amerikanözel temsilcisi Morris Draper, Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayelile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «İsrail birliklerinin Lübnan'dan çekilmesi konusunda bir İsrail heyetinin Lübnanlı yetkililerle görüşmesinin beklendiğini» bildirdi.

İsrail İşçi Partisi Başkanı Simori Perez de yaptığı açıklamada, «FKÖile görüşmeler yapılmasına karşı olduğunu ve diğer İşçi Partisi yetkililerini de bu konuda uyaracağını» söyledi.

11- Lübnan'da yabancı güçlerin geri çekilmesi için çabalar sürerken, İsrail ile Suriye birlikleri arasında gerginliğin devam ettiği, Lübnanlı solcu Müslümanlar ile sağcı falanjistler arasında yeniden çatışmaların patlak verdiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- AP Ajansı'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; Kamboçya Başbakan Yardımcısı Khieu Samphan, Vietnam'ın ülkesine karşıgiriştiği saldırıda yaklaşık 3 milyon Kamboçyalı'nın öldüğünü bildirdi.

13- AP Ajansı'nın Ottawa çıkışlı haberine göre; Kanada'nın başkenti Ottawa'da 15 bin kadar gösterici, Amerikan Cruise füzelerininKanada'da yapılan denemelerini protesto etti.