09.11.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1982

1 Kasım 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren anayasayı tanıtma gezisini sürdürürken İzmir'de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanının seçimi ve Cumhurbaşkanına verilen yetkilere değinerek, «Anayasanınkabulü halinde MGK Başkanı ilk yıl için Cumhurbaşkanı seçilir dedik.Ben 12 Eylül Harekatı'na Cumhurbaşkanı olayım diye karar vermedim.Konsey üyesi arkadaşlarım da, hiçbir makamı aklımızdan geçirmedik.Akıtılan kanlara son verilmesi için bu işe atıldık.» dedi.

Orgeneral Evren daha sonra konuşmasında, «Bu anayasaya birreaksiyon anayasası diyorlar. Hayır. Bu anayasa bir reaksiyon anayasası değildir. Sadece 61'den beri alınan derslerden ortaya çıkan biranayasadır. O kahrolası karanlık günlerin bir daha yaşanmaması içinhazırlanmış bir anayasadır.» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu İstanbul DefterdarlığıKonferans Salonu'nda Gelirler Genel Müdürlüğü çalışanları, hesap uzmanları, maliye müfettişleriyle bir sohbet toplantısı yaptı ve «Yenivergilendirmenin söz konusu olmadığını» söyledi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş Anadolu Ajansı muhabirine karşılıksız çek verme konusuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Bakanlığının konuya ilişkin bir yasa hazırlama çalışmalarına devam ettiğini, yapılan toplantılarda belirlenen görüşlerin de değerlendirildiğini» söyledi.

4- İstanbul'da bazı okullarda incelemeler yapan Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam vilayette yaptığı açıklamada, «Öğretmenlerin kadro, terfi ve ek gösterge sorularını çözme aşamasına geldik. Emekliliksırası gelen her öğretmen aldığı maaş üzerinden emekliye ayrılabilecek. Şimdiye kadarki uygulamada, öğretmenlerimiz kadrosuzluk nedeniyle üst dereceden maaş alıyor, ancak emekli olduklarında ise bağlanacak maaş için kadroları esas alınıyordu.» dedi.

5- Akajans’ın haberine göre; Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Etve Balık Kurumu'nca bazı mamullere yapılan zamları durdurdu ve «Zammın gerekçesi hakkında Kurum'dan şifahen aldığım bilgiler tatminkar görünmediği için zam uygulamasını durdurdum. Zammın iptali keyfiyeti Kurumca kombinalara bildirilmiştir.» dedi.

6- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu toplantısında Çalışma,Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İmar ve İskan Bakanlığı'nın bütçelerigörüşülerek kabul edildi.

7- Danışma Meclisi'nde İmar mevzuatına aykırı yapılara, gecekondulara uygulanacak önlemlere ve İmar Kanunu'na bir madde eklenmesine ilişkin kanun tasarısı ele alındı.

8- Bir süreden beri Türkiye'de bulunan yabancı gazeteciler grubu, Ankara'dan sonra İstanbul'a geçerek İstanbul Ticaret Odası'ndadüzenlenen toplantıya katıldılar.

9- İl merkezlerindeki elektrik işletmeleri Türkiye Elektrik Kurumu'na bağlandı.

10- Asya Afrika Yazarlar Birliği'nin her yıl düzenlediği «Lotus»Edebiyat Büyük Ödülü şair Ataol Behramoğlu'na verildi.

11- Milli Birlik Komitesi eski üyelerinden ve eski Kontenjan Senatörü Osman Koksal Ankara'da vefat etti.

12- Maliye eski Bakanlarından Sait Naci Ergin Ankara'da vefat etti.

13- Milliyet Gazetesi'nde Başbakanlık Çevre Müsteşarı Refet Erimile Ankara'nın hava kirliliği konusunda yapılan röportaj yayınlandı.

14- Atatürk Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi,Uludağ Üniversitesi ile Konya Selçuk Üniversitesi'nde yeni öğretimyılına başlandı.

15- Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim öğrencilerine verilen kredi miktarı 1500 liradan 3 bin 400 liraya yükseltildi.

16- Akajans'ın haberine göre; Adana İncirlik Hava Üssü'nde görevli Amerika Birleşik Devletleri'ne ait F-111 tipi eğitim uçağı Konya'nın Tömer köyü yakınlarında düştü ve iki pilot yaralı olarak kurtarıldı.

17- Tercüman Gazetesi yazarlarından Ahmet Kabaklı ile Yazı İşleriMüdürü Aydoğdu İlter hakkında, «Kaçması İstenmeyen Otobüs» başlıklı bir yazıda MGK'nın 71 sayılı kararına aykırı davrandıkları gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılğı'nca soruşturma açıldı.

18- Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı dış bürolarına yapılanatamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

19- İngiliz Middle East Economic Digest adlı dergi (MEED), Türkiye ekonomisini ele alan 60 sayfalık özel yayınladığı Türkiye raporunda «Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri tahminlerin ötesinde düzelme ve uluslararası alanda kabul edilmiş başarı» olarak niteledi.

20- Türkiye ile Bulgaristan arasındaki konsolosluk ve vize sorunlarına ilişkin görüşmelere Sofya'da başlandı.

21- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanı George Shultz «U.S. News and World Report» dergisine verdiği demeçte, «Sovyet liderlerine bir çağrı» yaparak, «ABD'nin dahagüçlü olma kararında olduğunu kesinlikle dikkate almaları gerektiğini» söyledi.

22- İsrail'de Beyrut katliamını soruşturmak üzere oluşturulan komisyonun, İsrail hükümetinin Satilla ve Sabra Filistin göçmen kamplarında girişilen soykırımla ilgili önceki açıklamalarla gelişen bazı yeni ipuçları ortaya çıkardığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- THA'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Alman Der Speigel dergisi, «Batı Alman Savunma Bakanlığı'nın Amerikan yapısı Pershing 2ve Cruise füzelerinin ülke topraklarına yerleştirilmesi konusunda gizliçalışmalar yaptığını» öne sürdü.

24- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül-Hak Endonezya gezisi öncesi Hindistan'auğrayarak Başbakan indira Gandhi ile bir zirve görüşmesi yaptı.

2 Kasım 1982

1- Anayasayı tanıtma gezisini sürdüren Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Kocaeli'nde halka hitaben yaptığı konuşmada, Sendikalar konusunda açıklamalarda bulundu ve «Bütün menfi tutumlararağmen Türk milleti bu Anayasayı büyük bir soğuklukla tasvip edecek ve Türkiye'nin önünde yeni ve parlak bir dönem başlayacaktır.»dedi.

2- Milliyet Gazetesi'nde Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin ileekonomik konulara ilişkin yapılan röportaj yayınlandı.

3- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, İstanbul'da Bakanlığınabağlı bazı okullarda denetlemelerde bulundu.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda Sağlık ve SosyalYardım Bakanlığı'nın bütçesi görüşülerek' kabul edildi.

Bütçenin görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Sağlık veSosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay «1983 yılında hastane ücretlerinde belli bir indirim yapılacağını» söyledi.

5- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp AA'ya verdiği demeçte, «2.Boğaz Köprüsü için 1982 fiyatlarıyla 46 milyar 250 milyon lira ödenek ayrıldığını, Boğaz'dan tüp geçişi fizibilite etüdünün de 1983 ortalarında sonuçlandırılacağını» söyledi.

6- THA'nın haberine göre; Danışma Meclisi Anayasa KomisyonuBaşkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, halkoylamasını izlemek üzere Türkiye'ye gelen yabancı basın mensuplarını Danışma Meclisi'nde kabul etti.

7- Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kemal HasanAli, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in resmi konuğu olarak İstanbul'ageldi.

8- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından Ankara, İstanbul veİzmir'deki üniversitelerin rektörlüklerine gönderilen yazıda ad çekmeye katılmak üzere çeşitli bilim dallarındaki tüm öğretim üyelerininadlarının gönderilmesi istendi.

9- Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden emekli Tali Dinçel atandı.

10- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nca «Tylenol kamsul» adlıilacın kullanımı yasaklandı.

11- 27 Bankadan oluşan uluslararası bir bankalar grubu, Türkiye'ye Ziraat Bankası'nca kullanılmak üzere 200 milyon dolarlık orta vadeli kredi açtı.

12- İşadamı Rahmi M. Koç'a, Federal Almanya'nın Yüksek LiyakatNişanı İstanbul'da törenle verildi.

13- Gazeteci Bediz Doğan'ı dövmek suçundan Adliye'ye sevkedilen Kaya Çilingiroğlu'nu serbest bırakan Şişli Cumhuriyet Savcısı Özcan Şen, gazeteci Bediz Doğan'ın avukatları tarafından Hakimler veSavcılar Yüksek Kurulu'na şikayet edildi.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde MHP ve Ülkücü kuruluşlar hakkında açılan davaya yazılı belgelerin okunmasıyla devam edildi.

15- THKP-C Devrimci Sol adlı yasa dışı örgütle ilgili üçüncü davaya İstanbul Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce Metrismahkeme salonunda başlandı ve 559 sanıktan 113'ü hakkında idam cezası istendi.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde ara seçimler yapıldı.

17- AP Ajansı'nın Bangkok çıkışlı haberine göre; ABD SavunmaBakanı Casper Weinberger, Çin Hindi ve Güney Asya'da komünistbloka bağlı olmayan ülkelere yaptığı ziyaretini sürdürürken, yaptığıbir açıklamada, «Manile ve ASEAN anlaşmalarına bağlı ülkelerin ordularının standart silah kullanmalarının gerektiğini» söyledi.

18- İran Silahlı Kuvvetlleri'nin pıazartesi gecesi Dezful kentininbatısında başlattıkları yeni bir saldırıyla Irak birliklerinin bölgeden30 kilometre batıya çekilmelerini sağladığı, İran haber ajansı İRNAtarafından bildirildi.

19- Lübnan Başbakanı Şefik Vazzan'ın, ülkesinin karşı karşıya bulunduğu ekonomik ve sosyal krizle başedebilmek için Parlamento'danolağanüstü yetki verilmesini istediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nınGdarisk kentinde binlerce kişi, Valesa'nın serbest bırakılması isteğiyle bir korsan gösteri yaptı.

21- AA'nın haberine göre; Tunus'da şiddetli yağışların neden olduğu sellerde 64 kişi öldü, birçok kişi de yaralandı.

22- Akajans'ın haberine göre; rejim aleyhtarı olan Nobel ödülüsahibi Sovyet fizikçisi Andrei Sakharov, dördüncü kez KGB ajanslarının saldırısına uğradı.

3 Kasım 1982

1- Anayasayı devlet adına resmen tanıtma görevini sürdürenDevlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Edirne'de yaptığı konuşmada,«Evet» ve «Hayır» oyları ile ilgili bir açıklama yaptı. Orgeneral Evrendaha sonra konuşmasında «Okuma - yazma seferberliğinin süreceğini,okur - yazar oranının yüzde yüze ulaşıncaya dek bu kampanyanın devam edeceğini» belirterek, «Yeni Anayasada her türlü eğitim ve öğretim için geçerli olmak üzere umumi direktif vardır. Eğitim hürriyetivar diye anayasaya sadakati ortadan kaldıramayız. Biz Türk gençliğinin' anayasasına sadakat borcu içinde, aziz Atatürk'ün çizdiği doğrultular içinde yetişsin istiyoruz. Bu 12 Eylül öncesi gibi başıboş bir yetişme olmayacaktır.» dedi.

2- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, 7 Kasım günü yapılacak halkoylamasım izlemek üzere Türkiye'ye gelen yabancı basınmensuplarının sorularını cevaplandırırken, «Siyasi Partiler Kanunu'nunŞubat ayı içinde bitirileceğini, genel seçimlerin de 1983 Ekim veyaen geç 1984 yılı Mart-Nisan ayı içinde yapılacağını» söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan başkanlığındaki Türk heyeti,Irak'taki görüşmelerini tamamlayıp yurda döndü.

Görüşmelerde, Türkiye ile Irak arasında kurulması öngörülenradyo-link hattının 1983 aralık ayından itibaren işletmeye açılması,Diyarbakır , Musul arasında yarı otomatik telefon bağlantısının kurulması kararlaştırıldı.

4- Danışma Meclisi'nde İmar Affı yasa tasarısının iki maddesi değiştirilerek kabul edildi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in resmi konuğu olarak İstanbul'a gelen Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kemal Hasan Ali Ankara'ya geçerek temaslarına başladı.

6- Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası Genel Müdürlüğü'ndeaçık bulunan genel müdür yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliğinebankanın inşaat işleri müdürü Cemil İnal Sungur getirildi.

Diğer atama kararları da basındaki haberlerde yer aldı.

7- Basında işadamlarının yeni vergiler yerine vergileri toplamausulü konusundaki görüşleri yayınlandı.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden THKP-C Kurtuluş davasında tutukluluk hali gözönünde bulundurularak 10 sanık tahliye edildi.

9- Kahramanmaraş ve yöresinde sıkıyönetim güvenlik güçlerincegerçekleştirilen operasyonlarda TKP örgütünün 28 elemanı yakalandı.

10- Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu silahlı 9 Dev - Sol militanı tarafından 16 saat süreyle işgai edildi. İşgalciler daha sonraellerindeki rehineleri serbest bırakarak teslim oldular.

11- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişimini araştıran İtalyan SavcıMartella'nın isteği üzerine, Almanya Türk Dernekleri Federasyonu adlısağcı bir örgütün başkanı Musa Serdar Çelebi, Alman polisi tarafındanyakalandı.

12- Yabancı ajansların Washington çıkışlı haberlerine göre; ABD'de yapılan Temsilciler Meclisi ara seçimlerinde muhalefetteki Demokrat Parti 23 temsilcilik daha kazanarak 167 sandalyeye yükseldi.

13- AA'nın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Franfurt Havaalanı'nabüyük uçakların inişini sağlamak amacıyla yapılacak pist için çevredeki ağaçların kesilmesini prootesto eden bir grup gösterici ile polis arasında çatışma çıktı.

4 Kasım 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, İstanbul Taksim Alanı'nda halka hitaben bir konuşma yaptı. Devlet Başkanı Orgeneral Evrenkonuşmasında «basın, üniversiteler, dernekler ve bu organların yenianayasada yer alış biçimlerine» değinerek, «Benim için, bizim için oyvermeyiniz. Çünkü biz bugün varız, yarın yokuz. Ancak anayasa bumilletin temel direğidir. Anayasayı çok iyi okuyunuz. Okumadan, çokakıllı bildiğiniz kimselere kapılmayınız. Onların akılları onlara kalsın.O kara günleri bir daha yaşamak istemiyorsanız bunları yaratan sebepleri daima hatırlayınız. Geçirdiğimiz o kara günleri hatırlayarak oylarınızı kullanınız.» dedi.

Devlet Başkanı Orgeneral Evren daha sonra askeri bir uçaklaEskişehir'e geçti ve orada da bir konuşma yaptı.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Eskişehir'de halka hitaben yaptığı konuşmada ise «Anayasadaki ailenin korunması ve özelmülkiyete ilişkin açıklamalar» yaparak, «Gençlerimizi milli kültürümüziçinde yetiştireceğiz, milli tarih şuurunu mutlaka vereceğiz ve onlarabaşkasının tarihi ile değil kendi tarihi ile övünmesini öğreteceğiz. Onları yabancı kültürlere çaldırmayacağız.» dedi.

2- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney'i makamında ziyaret etti.

3- Dış Ekonomik İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Sermet RefikPasin'in AET Komisyonunu ziyareti sırasında «1981'den bu yanadondurulan yaklaşık 750 milyon dolar kredinin serbest bırakılmasını»istediği, ancak AET yetkililerinin de demokrasinin gelişmesine bağlıolarak ekonomik ilişkilerin gelişeceği, cevabını verdikleri basındakihaberlerde bildirildi.

4- Çalışma Bakanı Turhan Esener THA'ya verdiği demeçte, «Yeni asgari ücretin 1 Ocak 1983 tarihinden itibaren bütçe ile birlikte yürürlüğe gireceğini» açıkladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun halen çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Esener, «Amacımız asgari ücretle çalışan büyük bir işçi kitlesinin yüzünü güldürecek düzeyde birücret tespiti olacak. Bunun için ilgili kuruluşlarca gerekli araştırmalar yapılacak ve en gerçekçi bir sonucun' ortaya konmasına çalışılacak» dedi.

5- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda memur maaş katsayısını 34'ten 35'e çıkaran önerge oy birliği ile kabul edildi.

Öte yandan memurlara verilmekte olan 3500 liralık yakacak yardımı da 5 bin liraya yükseltildi.

6- Almanya'daki Köln Başkonsolosluğumuzu silahla basarak görevlileri rehin alan yasa dışı Dev - Sol teröristlerinin 16 saatlik işgalden sonra teslim olmaları üzerine Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Türkiye'de demokrasinin sağlam temeller üzerindekurulması yolunda yeni bir aşamayı teşkil eden anayasa referandumuarifesinde girişilen bu menfur eylem, bu hainlerin gerçek emellerinive sağlam bir demokratik rejime karşı duydukları korku ve nefretiaçıkça göstermektedir» denildi.

7- Maliye Bakanlığı'nca bir tebliğle tahvillerin ödenmesi içinbankalara sorumluluk getirildi.

8- Türk lirası yılbaşından bu yana geçen 10 aylık sürede dolarkarşısında yüzde 28.5 değer kaybetti.

9- Çeşitli bakanlıklarda yapılan atama kararları basında yer aldı.

10- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Şeyhülmuharririn Burhan Felek İstanbul'da vefat etti.

11- Turizm ve Tanıtma eski Bakanlarından Nurettin Ardıçoğlu Ankara'da vefat etti.

12- Tercüman Gazetesi İdare Müdürü ve gazeteci Adil Ilıcak İstanbul'da vefat etti.

13- Hollanda Televizyonu NOS'un iki yetkilisi, TRT yapımı televizyon programlarını izledi ve üç saatllik programa satış bağlantısıyaptı.

14- Kaçakçılık suçundan yargılanan ve tutuklu bullunan MustafaUğurlu ve arkadaşlarının duruşmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

15- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Barış Derneği davasına devam edildi.

16- Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğunu silahla basan ve görevlileri rehin alan Dev - Sol militanı 9 kişi, Köln Sorgu Hakimliği tarafından tutuklandı.

17- ABD'de yapılan ara seçimlerle ilgili olarak Sovyet resmi haberajansı TASS tarafından yapılan yorumda, sonuçların; «Halkın Reaganyönetimine verdiği güvensizlik oyunu simgelediği» belirtildi.

18- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; resmi temaslarda bulunmak üzere Washington'a giden İtalya Başbakanı Spadoli'nin, ABD yetkililerine, «Sibirya doğal gaz boru hattı konusunda uyguladıkları ambargoyu kaldırmaları halinde İtalya'nın 1 milyar dolartutarında 30 adet DC 9-80 tipi yolcu uçağı alacağını vaadettiği» bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; İspanya'da zırhlıtümen komutanı General Victor Lagosari uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

20- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan birlikleri,1975-76 iç savaşından beri ilk kez olarak Doğu Beyrut'a girerek yöreyi kontrol altına aldı.

5 Kasım 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren anayasaya ilişkin sonkonuşmasını radyo ve televizyonda yaptı. Devlet Başkanı OrgeneralEvren konuşmasında, «Eğer 12 Eylül öncesine dönmek ve o felaketligünleri ve yılları tekrar ve bu sefer belki de daha da feci bir şekildeve kurtuluş ümitleri kaybedilmiş bir surette yaşamayı istemiyorsak,öbür gün sandık başında beyaz oy kullanarak, anayasaya kabul diyecek ve böylece anayasayı kabul edeceğiz. Bu anayasanın bütün hükümleri Atatürk'ün belirlediği milliyetçilik anlayışı içinde ve o'nun inkılap ve ilkeleri doğrultusunda yorumlanıp uygulanacaktır.» dedi.Devlet Başkanı Orgeneral Evren konuşmasını bitirirken de, «24 Ekimakşamı sizlere ilk hitabımda söylediğim gibi ben bu anayasaya kefiloluyorum. Bunu tasvip etmenizi, devlet ve memleketimizin geleceğive evlatlarımızın, Türk milletinin istikbali için sizlerden istiyorum.» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, resmi bir ziyaret içinTürkiye'ye gelen Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı KemalHasan Ali'yi kabul etti.

Türk ve Mısır Dışişleri Bakanları arasında resmi görüşmelerin tamamlanmasından sonra yayınlanan ortak basın bildirisinde «İki bakın geleneksel bağlara ve ortak tarihe dayanan ikili ilişkilerin devamlıgelişmesinden duydukları memnuniyeti belirtmişler ve iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi ve genişletilmesi için kararlılıklarını teyid etmişlerdir.» denildi.

3- Karayolları trafik yasa tasarısı Danışma Meclisi Bayındırlık,Ulaştırma, İmar ve İskan, Külltür ve Turizm Komisyonlarında kabuledildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğde, küçük sanayi kollarında faaliyet gösteren kişi ve tüzel kişiliğe sahip kuruluşlara yüzde 3.5 faizli kredi verileceği bildirildi.

4- ANKA Ajansı'nın haberine göre; faaliyette bulunan 23 özelbankadan 16'sının Maliye Bakanlığı tarafından öngörülen sermaye artışını henüz gerçekleştirmediği, bugün mevduat bankalarının yetersizözkaynak ve ödenmiş sermaye ile çalıştıkları belirlendi.

5- Cumhuriyet Gazetesi'nde Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kemal Hasan Ali ile yapılan röportaj yayınlandı.

6- Atatürk fotoğraflarının sergilendiği Ankara Valiliği Sanat Galerisi açıldı.

7- Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Basın Yayın Yüksek Okulu'ndabazı öğretim üyelerinin görevine son verildi.

8- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Şeyhülmuharririn Burhan FelekGazeteciler Cemiyeti ve Milliyet Gazetesi önünde düzenlenen törenlerden sonra Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

9- THA'nın haberine göre; İzmir'de TARİŞ olayları davasındayargılanan 153 sanıktan 23'ü hakkında yasadışı gizli örgüte üye olmak suçlarından ikinci bir dava açıldı.

10- Yurt dışında basılan bazı mecmua, gazete, kitap ve broşürlerin yurda sokulmasını yasaklayan Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Hollanda'nın Amsterdam kentindeki Türkiye Turizm Müşavirliği bürosu, 13 Dev-Sol militanı tarafından işgal edildi, ancak ikisaat sonra binanın kapıları kırılarak Hollanda polisi tarafından işgalciler yakalandı.

12- Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; Galatasaray - AustriaWien maçı sırasında ellerinde pankartlarla sahaya inen ve slogan söyleyen Dev - Sol militanı 8 kişi, Avusturya polisi tarafından serbest bırakıldı.

13- İngiltere'de yayınlanan Euromoney adlı dergide yer alan özelraporda, «Türkiye'deki asayiş mucizesi ve ekonomik mucizenin 5 yıldevam edeceği» belirtildi.

14- Danışma Meclisi üyesi Prof. Feyyaz Gölcüklü ile Prof. Mümtaz Sosyal'ın da katıldığı Amerikan hükümetinin serbest seçimler konusunda düzenlediği uluslararası toplantıda bir konuşma yapan ABDBaşkanı Ronald Reagan, «Düşüncelerin serbestçe ifade edildiği veserbestçe rekabete giriştiği demokratik sistemleri desteklemek Amerika'nın temel amaçlarından biridir.» dedi.

15- Reuter Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre; Philadelphia'daki Türk Başkonsolosluğunu havaya uçurmak suçundan Los Angeles'te yargılanan 5 Ermeni, Federal Jüri tarafından suçlu bulundu vebu suçtan dolayı mahkemede yargılanmalarına karar verildi.

16- AP Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; ArjantinDevlet Başkanı Reynoldo Bignone, «Ülkesinin daha önce belirlenenMart 1984 tarihinden önce demokratik yönetime geçebileceğini» açıkladı.

17- AP Ajansı'nın Berlin çıkışlı haberine göre; Batı Berlin'de toplanan FDP Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, Hans Dietrich Gencheryeniden FDP Genel Bakanlığı'na seçildi.

18- AP Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın yeni Savunma Bakanı Manfred Woerner, «Varşova Paktı ülkelerinin hızlı silahlanmaları karşısında, kendilerinden önceki Schmidt hükümetinin izlediği detant politikasını uygulamaktan vazgeçebileceğini»söyledi.

6 Kasım 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile birlikte MGK üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin Polatlı TopçuOkulu'nu ziyaret etti.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Polatlı'da halka yaptığısohbet toplantısında yurttaşların sorularınnı cevaplandırırken, «Konutsorununun çözümlenmesi için köyden şehire olan akının durdurulması gerektiğini» söyledi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Danışma Meclisi BütçePlan Komisyonu'nda daha önce 34 olarak benimsenen memur maaşkatsayısının 35'e yükseltilmesinden sonra ANKA Ajansı'na görüşlerini açıklarken, «Karar, tüm üyelerin katılmasıyla alınmıştır. Bu durumda bizim diyeceğimiz bir şey yok. Katsayının 30'dan 35'e yükseltilmesi en çok hakimlerin maaşlarında bir artış yaratacaktır.» dedi.

3- Çalışma Bakanlığı'nın çağrısı üzerine 17 Kasım'da toplanacakolan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na sunmak üzere Türk - İş tarafından hazırlanan raporda, «Asgari ücretin net 19.500 lira olması gerektiği» belirtildi.

4- Türkiye'de ilk kez Anadolu Üniversitesi'ne bağlı olarak bir açıköğretim fakültesi kuruldu.

5- 28 Şubat 1981 tarihinden beri bekleyen ve 48 bin işçiyi ilgilendiren enerji iş kolundaki toplu sözleşme, Yüksek Hakem Kurulutarafından tamamlanarak yürürlüğe konuldu.

6- Koop - İş Sendikası'nın 1981 yılının kasım ayında yapılan seçimlerinde tüzüğe aykırı olarak «Doğal üyelik» sisteminin uygulandığıgerekçesiyle Genel Başkan Burhanettin Işık ve Yürütme Kurulu üyelerinin görevine son verildi.

7- Türk Interpolü Federal Almanya'nın Köln Türk Başkonsolosluğu ile Hollanda'nın Amsterdam kenti Turizm Müşavirliği'ni basan yasa dışı Dev - Sol örgütü militanlarının kimlikleri ile olayın oluş şeklihakkında bilgi istedi.

8- 2. Ordu ve Konya Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce yasadışı örgüt üyesi 6 sanığa 1 yıl 6 ay ile 26 yıl 8 ay arasında değişenhapis cezalan verildi.

9- İzmir'de güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda«Sosyalist Devrimde Kurtuluş» adlı örgüt üyesi 26 kişi silahlarıylabirlikte yakalandı.

10- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde devam eden yasa dışı PKK (Partiya Karkaren Kürdistan) örgütü Adıyaman grubu davasında 8 sanık tahliye edildi.

11- 51 kişinin Türk vatandaşlığından çıkma izninin verilmesi, 65kişinin de Türk vatandaşlığından çıkarımasına ilişkin Bakanlar Kurulukararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kemal HasanAli, resmi temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

13- Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Kemalettin Demirer'i 21Temmuz 1982 günü öldürmeye teşebbüs eden Ermeni terörist Benyamin Evingüiü, Hollanda Mahkemesi tarafından 6 yıl ağır hapis cezasına mahkum edildi.

14- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; İspanya'daki gezisini sürdüren Papa 2. Jean Paul Bask bölgesini ziyaret etti.

15- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran Radyosu, cumagünü bir Irak uçağının düşürüldüğünü bildirdi.

7 Kasım 1982

1- Anayasa halkoylaması bütün yurtta yapıldı ve resmi olmayanilk belirlemelere göre Anayasa, yüzde 90'ı aşan bir çoğunlukla kabuledildi. Orgeneral Kenan Evren de Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı oldu.

2-Yargıtay, işverenin kanun dışı greve katılan işçinin hizmet sözleşmesini feshedebileceğine karar verdi.

3- Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şerafettin Turan YankıDergisi'nin «Birinci Milli Kültür Şurası»yla ilgili sorularını yanıtlarken«Yeni düzenlemeler ne getirirse getirsin, topluma rnalolmuş bulunandil devriminin ve tarih çalışmalarının süreceğine inanıyorum.» dedi.

4- 30 Kasım tarihinde Paris'te yapılacak OECD toplantısında tartışılacak ve daha sonra yayınlanacak rapor için Türkiye'nin ekonomikdurumuna ilişkin veriler, OECD'ye gönderildi.

5- Gazeteci Bediz Doğan'ı döverek ağır şekilde yaralayan KayaÇilinğiroğlu hakkında Şişli Savcısının istemi üzerine Nöbetçi Mahkemece tutuklama kararı verildi.

6- Akajans'ın Sinop çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'ninAeroflot Havayolları'na ait bir yolcu uçağı içindeki 40 yolcusu ile birlikte silahlı kişilerce Sinop Havaalanı'na indirildi.

İnişten kısa bir süre sonra güvenlik yetkililerine teslim olan havakorsanlarının Doğu Alman uyruğunda oldukları belirlendi.

7- İstanbul'u ziyaret eden İngiliz Kraliyet Donanması'na ait ikisavaş gemisi İstanbul Limanı'ndan ayrıldı.

8- AA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Türk Federe Devleti İçişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol «Kıbrıs sorununa barışçıbir çözüm bulunmasını amaçlayan toplumlararası görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini» belirterek, Rum liderinin iddialarını yalanladı.

Öte yandan Rum Demokratik Birlik Partisi Genel Başkanı GlafkosKlerides'in ortaya attığı «Türkiye'nin Kıbrıs'ta askeri bir harekata girişeceği» yolundaki iddiasını da yalanlayarak, «Türkiye'nin Ege'de bir çözümü zorlamak için Kıbrıs'ta askeri bir harekata girişeceği görüşü hayal mahsulünden ileriye gidemez.» dedi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Papa 2. JeanPaul'e suikast girişiminden İtalya'da tutuklu bulunan Mehmet Ali Ağcaile Sofya'da kendisi ile irtibat kurduğu bildirilen Ömer Mersan, hapishanede yüzleştirildi.

10- Yunan Hükümeti, NATO'nun Kuzey Yunanistan'da iki ay önceplanladığı bir askeri tatbikatı son dakikada iptal ettiğini açıkladı.

11- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet Devriminin 65. yıldönümü nedeniyle Kremlin Sarayı'nda düzenlenen törende bir konuşma yapan Sovyet lideri Brejnev, «ABD'nin askeri maceralara girmesi halinde ezici bir karşı saldırıya geçeceklerini» söyledi.

12- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Meclis Başkanı Rafsancani Tahran'da düzenlediği basıri toplantısında «Irak sınırını geçen İran ordusunun 10 kilometre ilerleyerek Irak'ın Tib kentiniele geçirdiğini» açıkladı.

13- Batı Afrika ülkelerinden Yukarı Volta'da dün gece Devlet Başkanı Albay Sayezerbo'ya karşı girişilen' darbenin başarıyla sonuçlandığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AA'nın Yaounde çıkışlı haberine göre; Kamerun'un yeni Devlet Başkanı Paul Biya görevine başladı ve Maigari Bello Bouba'yıBaşbakan seçti.

8 Kasım 1982

1- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Toplantısı'na katılmak üzere Ankara'dan Strasbourg'a gitti.

2- Ankara'da yapılan Yüksek Ekonomik Kurul toplantısında Ankara'nın hava kirliliği sorunu ele alındı ve en kısa zamanda linyit yerine kok kömürünün kullanılması kararlaştırıldı.

3-Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz yaptığı açıklamada,halkoylamasını ve sonucunu Türk siyasi tarihinin önemli bir aşamasıolarak kabul ettiklerini belirterek, «Yedinci Cumhurbaşkanımızın dabu suretle seçilmiş olduğu referandumda verilen kabul oylarının ittifaka çok yakın olması, tahminlerin üstünde bir millet onayını işaretetmektedir.» dedi.

4- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçulu, Sermaye Piyasası Kurulu kararlarının yeniden gözden geçirilmesini istedi.

5- Türk vatandaşlarının Mısır'da bulunan emlakları ile ilgili olarak Türkiye ile Mısır arasında imzalanan emlak anlaşması gereğincekurulan ortak emlak komisyonu toplantısı Ankara'da başladı.

6- İstanbul Teknik Üniversitesi ile Yıldız Üniversitesi'nde yeniöğretim yılına başlandı.

7- Anayasa referandumunu izlemek ve Türkiye'de çeşitli toplum kesitlerinin görüşlerini öğrenmek amacıyla Ankara'ya gelmiş olanAvrupa Konseyi Danışma Meclisi üyeleri İngiliz Muhafazakar Parti'denPercy Grieve, Alman Sosyal Demokrat Bardens ve Hollandalı Sosyalist Vandanberg referandum sonuçlarından sonra basına verdikleridemeçlerde, «Referandumun tam bir tarafsızlık, özgürlük ve düzenlilik içinde cereyan ettiğini, halk üzerinde herhangi bir baskı yapıldığını görmediklerini ve referandumun gerçekleştiriliş şeklinin mükemmel ve her türlü şaibeden uzak olduğunu» belirttiler.

8- Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Oktay Akbal ile TercümanGazetesi yazarlarından Ahmet Kabaklı hakkında «Halkoylamasında oyları belli yönde etkileyici telkinde bulundukları» iddiasıyla her ikigazetenin yazı işleri müdürleri ile birlikte haklarında dava açıldı.

9- Sovyet Hava Yolları'na bağlı bir yolcu uçağını Sinop'a kaçıran ve güvenlik güçlerine teslim olan Doğu Alman uyruklu üç havakorsanı için Federal Almanya siyasal sığınma hakkı tanıdı. Öte yandan hava korsanları hakkında Sinop Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

10- Kayaş'ta 2 kişiyi öldürmek suçundan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan sağ görüşlü26 sanıktan 7'si 10 ile 16 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

11- Ankara'dan İzmir'e gelmekte olan T - 33 tipi askeri eğitimuçağı Çiğli Askeri Havaalanı'na iniş sırasında piste çakıldı, uçağın pilotu yara almadan kurtuldu.

12- Yunan Hava Kuvvetleri günü nedeniyle Tatoi'deki hava üssünü Devlet Başkanı Konstantin Karamanlis ile birlikte ziyaret edenYunanistan Başbakanı Andreas Papandreu burada yaptığı konuşmada,«Limni bir Yunan adaşıdır. Montrö Anlaşması'na göre bu adanın silahlandırılmasında Yunan hükümeti her türlü yasal hakka sahiptir. Ayrıca Yunan hükümetinin sahip olduğu bu hakkın NATO çerçevesindetanınmaması bizim için kabul edilmez bir durumdur.» dedi.

13- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin Batı Beyrut katliamı ile ilgili soruşturmayı yürütenkomisyonda verdiği ifadesinde, «Sabra ve Satilla Filistin Mülteci Kampları'na Falanjistlerin girmesine izin verilmesinden hiç haberi olmadığını»belirterek, «Olayı BBC'nin 18 Eylül günü yaptığı radyo yayınındanöğrendiğini» söyledi.

14- Lübnan Hükümeti, Avusturya ve Belçika'nın Beyrut'ta görevyapan çokuluslu Barış Gücü'nde görev almalarını istedi.

9 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Atatürk'ün ölümünün 44.yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda «Atatürk sevgisini azaltmaya ve kurutmaya hiçkimsenin gücünün yetmeyeceğini» belirterek,«Yolunda elele ve gönül birliği içinde, tek bir yürek halinde yürüyor,daha umutlu ve aydınlık günlere kavuşmak için her çabayı göstereceğimize and içiyoruz. Huzurunda şükran ve minnet duygularıyla milletçe eğiliyoruz, Büyük Atatürk.» dedi.

2- 7 Kasım günü yapılan Anayasa referandumu sonuçlarınınYüksek Seçim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sunulmasından sonra bir açıklama yapanCumhurbaşkanı Evren, «Demokratik bir ortam içinde cereyaneden oylamanın neticesi bizi de sevindirmiştir. Görev başında bulunanbütün personele sizin şahsınızda teşekkür ve takdirlerimi iletiyorum.»dedi.

Orgeneral Kenan Evren'in Cumhurbaşkanlığına seçilmesi ve Anayasanın kabulü üzerine 101 pare top atışı yapıldı.

3- MGK üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral NurettinErsin'in Medeni Kanun'da değişiklik yapılmasını ve evlatlık edinilençocukların kendi ailelerinin değil de evlatlık olarak kabul edildiği ailenin soyadını taşımasını öngören önerisi, Danışma Meclisi AdaletKomisyonu'nca reddedildi.

4- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, MGK Başkanı ve Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e bundan böyle «Cumhurbaşkanı Sayın Kenan Evren» şeklinde hitap edileceği, «Sayın Devlet Başkanı'nın Cumhurbaşkanı sıfatını kazanmış olmasının Başbakan Bülend Ulusu'nun istifasını gerektirecek bir nedenolmadığı» belirtildi.

5- Anayasa'nın kabulünden sonra önümüzdeki siyasal gelişmeler konusunda Milliyet Gazetesi'ne bir açıklama yapan Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, «Yeni SiyasiPartiler Kanunu'nda mümkün olduğu kadar demokratik bir yapı bekliyorum. Devlet Başkanı'nın da daha önce açıkladığı gibi siyasi partiler içinde oligarşilerin oluşmasına engel olacak bir statü istiyoruz» dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman,nükleer silahsızlanma konusunda yaptığı açıklamada «Sadece Balkanlar'ın nükleer silahlardan arındılması, bölgedeki nükleer dengeyibozmaktan öteye geçemeyecektir.» dedi'

7- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar Anayasa referandumu sonucu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Şimdi başlayanyeni dönemde hızla ilerlemek ve bir an önce aziz Atatürk'ün işaretettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkabilmek için birlik, beraberlik ve sorumluluk duygusu içinde çok çalışmak zorundayız.Zira önümüzde aşılacak nice merhaleler ve geçilecek nice geçitlervardır. Bunda da başarılı olacağımız inancıyla Anayasa'mızın bütünTürk milletine hayırlı olmasını dilerim.» dedi.

8- Türkiye'de bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) GenelBaşkanı Peter Galliner Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı BeyhanCenkçi'yi ziyaret ederek Uluslararası Basın Enstitüsü ile Türk basınının ilişkilerini görüştü.

9- Batı basınında Anayasa referandumu ile ilgili çıkan haberlerbasında yer aldı.

10- Kapatılan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve arkadaşlarının yargılanmasına devam edildi.

11- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davaya 109 nolu klasör içindebulunan belgelerin okunmasıyla devam edildi.

12- Esenboğa Hava Limanı'na saldırı düzenleyen ve olaydan sonra yaralı olarak yakalanan Ermeni terörist Levon Ekmekçiyan hakkında verilen ölüm cezası Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda görüşüldü ve cezanın infazı onaylandı.

13- Paris THY Satış Bürosu'nu basan 5 Dev - Sol millitanı, iki görevliyi 1 saat rehin aldıktan sonra polise teslim oldular.

14- Akajans'ın Münih çıkışlı haberine göre; Münih'in banliyösüMainburg'da İslam Cemiyeti Camii benzin dökülerek yakıldı, olaydacan kaybı olmadı.

15- Yabancı ajansların haberine göre; Yunan hükümeti, ülkeninkuzeyinde yapılacak NATO tatbikatını iptal ettikten sonra BaşbakanAndreas Papandreu Türkiye ile sınırı oluşturan Meriç nehri boyuncave Çanakkale Boğazı girişindeki Yunan adalarında askeri denetlemelerde bulunurken, Kamu Düzenliği Bakanlığı da sivil savunma amacıyla ülkede alarm çanlarını çalarak tatbikat yaptı.

16- Akajans'ın Strasbourg çıkışlı haberine göre; Avrupa KonseyiAsamblesi toplantısına katılmak üzere Strasbourg'a giden DışişleriBakanı İlter Türkmen gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, Anayasa referandumu ile ilgili bilgiler verdi. Türkmen toplantıda yaptığıkonuşmada da «Şu aşamada ortak toplantıya katılacaklarını, kendisinden öğrenmek istedikleri birşeyler varsa, onlara cevap vermenin yararlı olacağı kanısına vardığını» söyledi.

17- Lübnan Parlamentosu'nda Başbakan Şefik Vazzan başkanlığındaki yeni kabineye 1'e karşı 57 oyla güvenoyu verildiği, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan Lübnan Radyosu da «Beyrut'un güneydoğusundakiFar Nabrak, Brih ve Fuara köylerinde Hristiyan milisler ile Dürzilerarasında meydana gelen çatışmalara İsrail birliklerinin de müdahale ettiğini ve 15 kişinin öldüğünü bildirdi.

18- İspanya Başbakanı Felipe Gonzales'in, Fransa BaşbakanıPierre Mauroy'ya telefon ederek BASK teröristlerinin Papa 2. JeanPaul'e İspanya ziyareti sırasında bir suikast planladıklarını bildirmesiyle Fransa'da 4 BASK üyesinin tutuklandığı, AP Ajansı'nın Madridçıkışlı haberinde bildirildi.

19- Tahran'da dün bir basın toplantısı düzenleyen İran Devlet Başkanı Ali Hameney'in, «Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in İran'ınbarış şartlarını kabul etmesi durumunda da savaşı sürdüreceklerini»bildirerek, «Saddam, savaş suçlusu olarak yargılanacaktır. Biz onun.Körfez'in ve Orta Doğu'nun selameti için cezalandırılması gerektiğineinanıyoruz.» dediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; Yukarı Volta Radyosu, ülkede önceki güri gerçekleştirilen darbe ile işbaşına gelen geçici HalkSelamet Konseyi Başkanı Binbaşı Jean - Baptise Quedrago'nun aynı zamanda ülkenin yeni Devlet Başkanı olduğunu duyurdu.

21- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Afganistan'nbaşkenti Kabil'i kuzey kesime bağlayan Salang Tüneli'nde meydanagelen kazada 1000'den fazla Sovyet askeri ve Afganlı sivil öldü.

10 Kasım 1982

1- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 44. yıldönümünde tüm yurtta, Kıbrıs Türk Federe Devleti iledış temsilciliklerimizde törenle anıldı.

Anıtkabir'de yapılan törenden sonra özel deftere bir yazı yazanCumhurbaşkanı Kenan Evren «Ölümsüz Atatürk, 44 yıl evvelbugün aramızdan ayrılarak bizleri öksüz bıraktın. O günkü gibi, içimizdeki acıyı bütün tazeliği ile hissediyoruz. Yok olmak, tarih sahnelerinden silinmek üzere olan Türk devletini yeniden kurdun, aramızdan ayrıldıktan sonra, yine içimizden bu devleti parçalamak isteyenler zaman zaman çıktı. Ancak gerçekleştirdiğin ilke ve inkılaplarına sadık olanlar, her seferinde bu hain güçleri temizlemesini bildi.Bundan sonra da aynı iman ve güçle koruyacak ve bu devleti dünyadurdukça yaşatacaktır. Bu bakımdan toprağında rahat uyu BüyükAtatürk. Türk milleti sana olan minnettarlığını ebediyen sürdürecektir.» dedi.

Başbakan Bülend Ulusu da Atatürk'ün ölüm yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda «Türkiye üzerine hesap yapıp düşmanca yolaçıkanlar, sabrın tükendiği noktada hep Ata'sından esinlenen, ülkesive devletiyle bölünmez bir bütün olan bu büyük ulusu karşılarındabulmuştur» dedi.

2- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun'a Sınırlı Sorumlu Öz Malatyalılar Kooperatifi tarafından altın bir plaketverildi.

3- Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü'nde öngörüleri hükümleri yerine getirmeyen işverenlerin sorumlu ve kusurlu olacaklarını bildirdi.

4- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar başkanlığındaSanayi ve Ticaret Odaları ile Ticaret Borsaları Yönetim Kurulu Başkanları Ankara'da toplandı.

5- Merkezi Ankara'da bulunan Türk Atlantik Antlaşması Derneği Gençlik Kolu Atatürk'ü anmak için bir toplantı düzenledi.

6- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesiDoç. Artun Unsal istifa etti.

7- Şekerbank 600 milyon lira olan sermayesini 13 milyar lirayayükseltti.

8- 6 Eylül 1982 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi'nde çıkan «YarınDiye Bir Gerçek» başlıklı yazı nedeniyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan CumhuriyetGazetesi yazarlarından Oktay Akbal ile yazı işleri müdürü Okay Gönensin beraat ettiler.

9- Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, 7 Kasım Pazar günü yapılanhalkoylamasında kabul edildikten sonra Resmi Gazete'nin mükerrersayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Strasbourg'da toplanan Avrupa Konseyi'ne üye 21 ülkeninDışişleri Bakanları veya daimi delegelerinden oluşan Bakanlar Komitesi'nde bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, yeni Anayasa'yı ve temel maddelerini anlattı. Türkmen «Türk Anayasası'nınokunmadan eleştirildiğine» dikkati çekerek, «Her Anayasa'nın şu veya bu maddesinin anti demokratik olduğu ileri sürülebilir veya eleştirilebilir, ancak önemli olan temel demokratik ilkelerin bu anayasadabulunmasıdır ki Türk Anayasası'nda bu vardır» dedi.

11- Almanya'da yayınlanan «Frankfurter Allegemeine Zeitung» gazetesinde Detlef Radke imzasıyla yayınlanan bir yorumda, «Batı'nınTürkiye'ye ekonomik ve mali desteğini kesmemesi» istendi.

12- ABD hükümetince düzenlenen ve Türiye de dahil olmak üzere 35 ülkeden temsilcinin katıldığı «Serbest seçimler» konferansı sona erdi.

13- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail İçişleri Bakanı Yosef Burg, Türkiye doğumlu Ermeni Patriği Karakin Kazanciyan'a oturma izninin verilmeyeceğini açıkladı.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Federal Almanya Savunma Bakanı Manfred Warner Washington'da yaptığı birkonuşmada, «Amerika'nın nükleer füzelerini önümüzdeki yılın sonuna kadar Avrupa'ya yerleştirilmemesi halinde sorunlar doğacağını»söyledi.

Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar'ın katıldığı Körfez Ülkeleridoruk toplantısında, İran - Irak savaşı üzerinde duruldu ve savaşınsona erdirilmesi için çözüm yolları görüşüldü.

15- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Irak Bakanlar Kurulutoplantısında yaptığı konuşmada Irak - İran savaşındaki son gelişmeler hakkında bilgi verdiği ve «İran'ın bir miktar toprağımızı işgaletmesi bizim zaferimizi engelleyemez» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre; Arnavutluk Devlet Başkanı Enver Hoca başkent Tiran'da yaptığı açıklamada «Geçen yıl intihar eden eski Başbakan Mehmet Sehu'nun Arnavutluk'un en büyükdüşmanı olduğunu, Sehu'nun 2. Dünya Savaşı'ndan' beri ABD Haberalma Servisi (CIA) adına çalışmalar yaptığının belgelerle ortaya çıkarıldığını ve kendini öldürmekle görevlendirildiğini» öne sürdü.

17- Polonya'da Dayanışma Sendikası'nın ikinci yıldönümündesendikanın isteği üzerine 8 saatlik grev çağrısına uyan 1000'e yakınişçinin Varşova'da polisle çatıştığı, Wroclav kentinde 15 bin kişininkatıldığı gösteriler yapıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Rio de Jenario çıkışlı haberine göre; Brezilya'da 18 yıldan beri süren askeri yönetime son verecek seçimlere eskipolitikacıların da katılabileceği açıklandı.

11 Kasım 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu Anayasa'nın kabulüyle ilgili olarakDanışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak'a gönderdiği mesajda,«Danışma Meclisi tarafından hazırlanarak Milli Güvenlik konseyi'nceson şekli verilen Anayasa'nın Türk milletince tartışılmaz bir şekildeaçık oylarla kabul edilmesi, her vatandaşın paylaşacağı ortak bir sevinçtir.» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu özel sektör temsilcileriyle düzenlediğitoplantıda genel ekonomik duruma ilişkin yaptığı konuşmada, «Bugüne kadar yürüttüğümüz dengeli ücretler ve gelirler politikamız aynen yürütülecektir. Memurun maaşını, işçinin ücretini, çiftçinin tabanfiyatını, tüccar ve sanayicinin kullandığı kredinin hacmini ve faizininseviyesini tespit ederken ülkenin genel ekonomik dengesini gözönünde bulundurmaya ve bu dengeye ters düşmeyen kararlar vermeyedikkat edeceğiz.» dedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ekonomik politika konusunda AA'ya yaptığı açıklamada, «Katsayının 35'e çıkması durumunun sosyal adalet ilkesini ve gelir dengesini bozacağını» söyledi.

4- İmar Affı yasa tasarısının görüşülmesine Danışma MeclisiGenel Kurulıî'nda devam edildi. Kabul edilen önergeler sonucu yapılan değişiklikler uyarınca İstanbul Boğazı'nda kaçak olarak yapılantüm bina ve tesisler ile yerleşim merkezleri dışında kıyılarda 100 metrelik kıyı şeridi içinde kaçak yapılmış olan bina ve tesisler af kapsamı dışında tutuldu.

5- Devlet Yatırım Bankası'ndan boşalan Yönetim Kurulu üyeliğine eski İmar ve İskan eski Bakanlarından Şerif Tüten atandı

6- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner «Geçtiğimizyıla göre ihracatta yüzde 26.9'luk büyüme olduğunu» açıkladı.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada «Ekimayı tüketici fiyatları endeksinde bir ay önceye göre en yüksek artışınyüzde 2.8 olarak Adana'da görüldüğü» bildirildi.

8- Gazeteciler Cemiyeti Konferans Salonu'na Burhan Felek'in adıverildi.

9- THA'nın Diyarbakır çıkışlı haberine göre; Diyarbakır Sıkıyönetim 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde devam ederi yasa dışı PKK örgötünün Suruç grubu sanıklarının yargılanmaları sırasında bir sanık,«Filistin'de 45 gün eğitim gördüğünü» söyledi.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden Barış Derneği davasında avukatlar, «Sanıklarınsaçlarının kesilmesi ve cezaevi elbisesi giydirilmesi karşısında görevlerini yapamayacaklarını» belirterek duruşma salonunu terkettiler.

11- AA'nın Tiran çıkışlı haberine göre; Arnavutluk Devlet Başkanı Enver Hoca bir açıklama yaparak, «Türkiye ile Arnavutluk'un ikidost ülke olduklarını ve yönetim farklılıklarının iki üllke arasındakibağlan etkilemediğini» söyledi.

12- İngiltere İşverenler Konfederasyonu, Ortadoğu Derneği ve İngiltere Türkiye Ticaret Odası tarafından Londra'da ortaklaşa düzenlenen bir seminerde Türkiye ekonomisi görüşüldü. Seminerde enflasyon konusuna değinen Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)Genel Başkanı Ali Koçman «Enflasyonu 20. yüzyılın en tehlikeli hastalığı olarak» niteledi.

13- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev 10 Kasım çarşamba günü geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

14- Geçen yıl 13 Aralık'ta ilan edilen sıkıyönetimden buyanagözaltında tufulan Dayanışma Sendikası lideri Lech Valesa'nın serbestbırakılması için Polonya Askeri yönetimince emir verildiğinin açıklandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da beşli koalisyondan oluşan hükümet istifa etti, ancak İtalya Devlet Başkanı Sandro Pertini Başbakan Spadoli'nin istifasını geri çevirdi.

16- Lübnan'ın Sur kentindeki İsrail askeri karargahının bulunduğu8 katlı binanın önüne bırakılan bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu karargahın tümüyle çöktüğü ve enkaz altından 60 kişinin cesedinin çıkarıldığı, AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde bildirildi.

17- UBA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak'ın eski Sağlık Bakanı Riyad Sabah İbrahim idam edildi.

18- AP Ajansı'nın Cape Canevaral çıkışlı haberine göre; daha önce 4 kez deneme uçuşu yapan uzak mekiği Colombia, Florida Eyaletinin Cape Canevaral Uzay Üssü'nden ilk ticari uçuşuna başladı.

19- İtalyan sinema yönetmeni Elio Petri Roma'da öldü.

12 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, göreve başlaması nedeniyle TBMM'de ve Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenlerle kutlamaları kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren halkoylaması sonucu Anayasa'nın kabulü dolayısıyla yaptığı radyo televizyon konuşmasında«TBMM'nin Anayasa'nın öngördüğü doğrultuda oluşturulması hedefine yaklaşıldığını» bildirdi ve «Milletvekili seçimlerinin mühim ve makul bir sebep olmazsa Ekim 1983 ayı içinde yapılacağını» söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra konuşmasında «Gelecek yıl bugünlerde demokrasi düzeni içinde milletin yeganemümessili olacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin millet adına yasama yetkisini kullanmasını, yürütme yetki ve görevleri içinde Bakanlar Kurulu'nun oluşmasına zemin teşkil etmesini görmekten milletçebüyük bir bahtiyarlık duyacağız ve gerçek sevinç ve iftiharlarımızıdevletimizin banisi Yüce Atatürk'ün manevi huzurlarında yaşayacağız.»dedi.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sovyetler Birliği lideri Leonid Brejnev'in ölümü nedeniyle Sovyet Sosyalist CumhuriyetleriBirliği Yüksek Sovyet Şurası Presidyum'a bir başsağlığı mesajı gönderdi.

4- Başbakan Bülend Ulusu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'egönderdiği kutlama mesajında «Türk milleti Anayasa oylaması ile demokrasiye layık, büyük ve medeni bir topluluk olduğunu bir keredaha ispat etmiştir.» dedi.

5- Hükümet tarafından, Edirne'yi Pazarkule sınır kapısına bağlayan yol ve dolayları 22 Kasım 1982 gününden itibaren tüm yabancılara «Yasak bölge» ilan edildi.

6- 1983 yılı bütçe tasarısının Danışma Meclisi Genel Kurul'ndagörüşülmesine başlandı. Bütçeyi Genel Kurul'a sunan Maliye BakanıAdnan Başer Kafaoğlu, «Memur katsayısının 34'ten 35'e çıkarılmasınındevlete 60 milyar liralık yük getireceğini ve bunun enflasyona yolaçacağını» .söyledi.

7- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener Milliyet Gazetesi'ne işsizlik konusu ile ilgili olarak verdiği özel demeçte, «Türkiye'deki işsizlik oranı 1982 yılında yüzde 18-19'a ulaşmıştır. Yatırım olmadıkçaişsizlik de artacaktır. Şu anda geçici tedbirlerle bu işi halletmeye çalışıyoruz, işten adam çıkartılmaması tedbirleri gibi. Bu meseleyi çözmekiçin emek-yoğun yatırımlara öncelik verilmesi kaçınılmazdır.» dedi,

8- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun son günlerde Türkiyealeyhtarı sözleriyle ilgili olarak bir soruya verdiği yanıtta, «Papandreuiki ülke arasında ısrarla gerginlik ortamı yaratma çabasına girmiştir.Kendisi iki ülke arasındaki centilmen anlaşmasının gittikçe hızlananbir tempoda ihlali ile meşguldür.» dedi.

9- Ankara'da yapılan Türkiye ile Macaristan arasındaki ekonomik işbirliği ve ticaret karma komitesi toplantısı sona erdi ve iki ülkearasındaki karma ekonomik protokol imzalandı.

10- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nca yapılan inceleme veanalizler sonucu formülüne ve farmasi tekniğine uygun üretilmedikleri saptanan 16 ilacın satılması yasaklandı.

11- Ticaret Bakanlığı, BAKO Menkul Değerler Finansman veYatırım Anonim Şirketi'nin tasfiyesi için 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne dava açtı.

12- Başbakan Bülend Ulusu'nun özel sektör temsilcileri ile yaptığıtoplantıya katılan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Gezgin «Bu tür toplantıların çok yararlı olduğunu» belirtti. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Halit Narin de«Bu toplantıdan çok olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını» söyledi. Öteyandan basında özel sektörün ekonomi konusunda hükümete sunduğurapor yer aldı.

13- İstanbul Fotoğraf Sanatçıları Kurumu (İFSAK)'ın 7. UlusalFotoğraf Yarışması'nda birinciliği Cengiz Karlıova, ikinciliği CengizAkduman, üçüncülüğü de Alev M. Özgül aldı.

14- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'na bağlı Ortopedik Cihaz veProtez Teknisyen Okulu açıldı.

15- Kapatılan TlKP Genel Başkanı Doğu Perinçek yayın yolu ilekomünizm propagandası yapmaktan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı2 Nolu Askeri Mahkemesi'nce 1.5 yıl hapse mahkum edildi.

16- Dışişleri Bakanlığı birimlerinde yapılan nakiller Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- TRT'de yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

18- Federal Almanya Cumhurbaşkanı Cari Carstens, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, «Cumhurbaşkanı seçilmesi» dolayısıyla bir kutlama telgrafı gönderdi.

19- Yunanistan ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi Partisi'ninsözcüsü, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Limni Adası'na ilişkin son üç gün içinde NATO ve Türkiye'ye karşı söylediği sözlerle ilgili olarak yaptığı bir yorumda, «PASOK hükümetinin bu konudaki politikasının sorumsuz bir davranış olduğunu» belirterek,«Yalnızca, Türkiye Montrö Anlaşması'nı yanlış yorumlayarak adanıntahkim edilmesi hakkı konusunda Yunanistan'la anlaşmazlık içindedir.Bu nokta, ittifak içinde bir sorundur ve olayın gerçek ve kesin yönüde budur» dedi.

20- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği hükümetinin Türkiye'den, bir Sovyet uçağını kaçırarak Sinop'a inmeye zorlayan üç Doğu Alman asıllı uçak korsanının hemen iade edilmesini resmen istediği, TASS Ajansı tarafından bildirildi.

21- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Komünist Parti Genel Sekreterliği'ne Leonid Brejnev'in yerine eski KGB Başkanı Yuri Andropov'un atandığı Moskova Radyosu tarafından bildirildi.

22- Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Svetislav Vujoviç Yugoslav resmi haber ajansı TANJUG'a yaptığı açıklamada, «ArnavutlukDevlet Başkanı Enver Hoca'nın eski Arnavutluk Başbakanı MehmetŞehu'nun bir Yugoslav casusu olduğu yolundaki iddialarını» yalanladı.

23- 1981 Aralık ayından bu yana gözaltında tutulan DayanışmaSendikası lideri Lech Valesa'nın serbest bırakıldığı, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

24- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkakanı Ronald Reagan Amerikan televizyonundan yayınlanan bir basıntoplantısında yaptığı konuşmada, «İlk kez savunma harcamalarındankısıntı yapmayı kabul edebileceğini» açıkladı.

25- Bağlantısız Ülkeler haber ajansları yetkililerinin katıldığı toplantıda muhabirlerle bir görüşme yapan FKÖ lideri Yaser Arafat'ın«Amerika'nın Lübnan'a 15 bin asker gönderdiğini, Fransa ve İtalya'dan başka ülkelerin de Lübnan'a asker göndermesini sağlamaya çalıştığını» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; MısırDışişleri Bakanı Kemal Hasan Ali ABD'deki temaslarına başladı ve ABDDışişleri Bakanı George Shultz ile görüştü.

13 Kasım 1982

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Danışma Meclisi'ndebütçe görüşmeleri sırasında soruları cevaplandırırken «Katsayının 34'ten 35'e çıkarılmasını Meclis'in hakemliğine bıraktığını» belirterek,istikrar tedbirleri konusunda da «Dünya ülkelerinde ekonomik istikrar programlarının uygulama süresi genellikle 18 ay olarak kabul edilmiştir. Ancak dünya ekonomisinin bugün arzettiği kritik durum busürenin daha uzak tutulabileceğini göstermektedir. Gerek dünya ekonomisinin kritik durumu, gerekse içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar nedeniyle bu sürenin bizde de uzayacağı söylenebilir» dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman KıbrısRum kesimindeki bazı gazetelerde Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inRomanya Dışişleri Bakanı aracılığıyla Papandreu'ya bir mesajgöndererek, Kıbrıs'taki Rum askerlerinin kademeli olarak çekileceğinibildirdiği yolundaki haberleri yalanladı.

3- Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki 17 sayılı karara ek olan ve altının günlük değerinin bundan böyle Merkez Bankası'nca düzenleneceğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğegirdi.

4- Milliyet Gazetesi'nde Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ile dışekonomik konularda yapılan söyleşi yayınlandı.

5- Akajans'ın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı mesleki veteknik yüksek okullarından mezun olan 781, iki yıllık eğitim enstitüsümezunlarından da 340 olmak üzere 1121 öğretmenin ilk atamasınıyaptı.

6- Türk Eğitim Vakfı'nca düzenlenen Çocuk Yayınları Yarışması'nda derece alanlara ödülleri, Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle verildi.

7- Avusturya Cumhuriyeti'ne yapmış olduğu hizmetlerden ötürüİstanbul Barosu başkanlarından Avukat Burhan Güngör'e Avusturya'nın Büyük Liyakat Nişanı verildi.

8- Yabancı ajansların haberine göre; Federal Almanya hükümetinin yabancı sorunlar danışmanı bayan Lisolette Funcke, Alman ikinci televizyonunda verdiği demeçte «Paralı geri dönüş ve ailelerin birleştirilmesi konusunda yeni kısıtlamalar getirilmesine» karşı çıktı.

9- ABD Başkanı Ronald Reagan Sovyetler Birliği lideri LeonidBrejnev'in ölümünden spnra ABD Radyolarından yayınlanan haftalıkkonuşmasında «Sovyetler Birliği'ne stratejik ve askeri avantaj sağlayacak ticari anlaşmalara girmemeyi kararlaştırdık» dedi ve «Batı'nıngelecekteki enerji gereksinimini Sovyet doğal gazından başka temellere dayandıracak çalışmaların başlayacağını» belirtti.

10- Lübnan'ın güneyindeki Sur liman kentinde meydana gelenpatlamada ölenlerin sayısının 86'ya yükseldiği, otomobillere yerleştirilen bombalarda da 5 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya Cumhurbaşkanı Sandro Pertini, iki gün önce istifasını geri çevirdiği Spadolinihükümetinin istifa isteğini kabul etti.

14 Kasım 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Sovyetler Birliği Devlet BaşkanıLeonid Brejnev'in cenaze törenine katılmak üzere Dışişleri Bakanıİlter Türkmen ile birlikte Moskova'ya gitti.

2- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı anayasa referandumu sonuçları ile ilgili olarak İsveç televizyonuna verdiği demeçte, «Basına getirilen sınırlamalar dışında Anayasada hiçbir konuda sınırlamaya gidilmediğini» söyleyerek, «Tek birdemokrasi anlayışı düşünmek yanlış olur. Her ülke kendine göreanayasa yapar. Eğer böyle olmasaydı tüm demokratik ülkeler için birtek anayasa olurdu. Biz, Anayasa'yı kendi ülkemize göre yaptık» dedi.

3- Federal Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Federal hükümetin memleketinedönmek isteyen yabancılara maddi açıdan mutlaka yardım yapacağını» belirterek, «Yabancıların endişelerini anlıyorum. Belki bütün arzularını yerine getiremeyeceğiz, ama kısa zamanda müşahhas bir yabancılar politikası ortaya koyacağımızdan emin olabilirsiniz» dedi.

4- Malkara'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 60. yılı törenlerle kutlandı.

5- İstanbul Boğazı'nın Yeniköy kesiminde seyreden Lübnanbandıralı Abdullatif adlı bir gemi Carlton Oteli'ne çarptı, olayda cankaybı olmadı, maddi hasar meydana geldi.

6- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan «Doğal gaz nakil hattı konusundaki yaptırımların kaldırılmasının ABD ile Batı Avrupalı müttefikler arasındaki anlaşmazlıkları gidereceğini, ancak Kremlin liderlerinin hatırı için Sovyet karşıtıtutumunu değiştirmeyeceğini» açıkladı.

7- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Sibirya doğal gaz boru hattıkonusundaki yaptırımların kaldırıldığını açıklamasından sonra Avrupa ülkelerinde olumlu ve memnuniyet verici olarak karşılandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

8- AP Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre; İsrail Başbakanı Menahem Begin eşinin ölümü üzerine 10 günlük resmi ABDgezisini iptal ederek Tel Aviv'e döndü.

9- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan DevletBaşkanı Emin Cemayel Başbakan Şefik Vazzan ile birlikte Suudi Arabistan'a giderek Kral Fahd ile iki ülke arasındaki işbirliğini görüştü.

10- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da hükümet birliklerinin ülkedeki gerillalara karşı yeni bir harekata giriştikleri El Salvador askeri sözcülüğü tarafından bildirildi.

11- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Batı Hindistankıyılarını etkisi altına alan kasırga nedeniye 442 kişinin öldüğü resmi kaynaklar tarafından açıklandı.

12- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Serbest bırakıldığı bildirilen Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa Polonya devlet televizyonunun kendisiyle yaptığı bir röportajda, «Anlaşmaya gidilmesini arz uettiklerini, ancak diz çökerek isteklerde de bulunamayacaklarını» söyledi.

15 Kasım 1982

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay TercümanGazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesisisteminden vazgeçmeyeceklerini» belirterek, «Bu sistem koruyucuhizmetlerle tedavi edici hizmetler arasında belirgin bir denge oluşturmuştur ve hizmetlere bir bütün olarak bakmaktadır» dedi. Kılıçturgay ayrıca «17 bin doktor açığının' olduğunu da» sözlerine ekledi.

2- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu ilk toplantısını yaptı vesiyasi partiler yasa teklifinin hazırlanabilmesi için 5 alt komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Diyanet İşleri Başkanlığı,Danıştay ve Anayasa Mahkemesi bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

4- İçlerinde Türk Ceza Kanunu'nun bazı maddelerinin de değiştirilmesini içeren 7 kanun tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

5- Maliye Bakanlığı Emlak Vergisi beyannamelerinin 1 Ocak'tanitibaren vergi dairelerine verilmesini öngören karar aldı. Ayrıca, bina,arazi ve arsa vergilerinde de mükellef lehine yüzde 50 oranında indirim yapıldı.

6- Kahire'de 20-27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olanTürk Haftası nedeniyle Türkiye Odalar Birliği Genel Sekreteri MehmetSağlam bir basın toplantısı düzenledi. Sağlam toplantıda yaptığıkonuşmada Mısır Arap Cumhuriyeti ile Türkiye'nin karşılıklı imkanlarını iyi kullanarak bugünkü ticaret hacmini çok kısa sürede beş misline çıkartabileceğini» belirtti.

7- Gazi Üniversitesi'nde 15 öğretim üyesi ve görevlisinin sözleşmesi feshedildi.

8- İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan AbdiinCevher Özden'in (Banker Kastelli) tahliye istemi reddedildi.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nde, Hollanda Televizyonuna demeç vermekten hakkında dava açılanyayımcı Muzaffer Erdost'un yargılanmasına başlandı.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkeme'deyargılanan Dev - Yol üyesi Hanefi Kılıç ömür boyu hapse mahkumedildi.

11- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde, 16'sı hakkında ölüm cezası istenen 28 sanıklı Uşak ÜlkücüGençlik Derneği davasına başlandı.

12- Sovyetler Birliği lideri Leonid Brejnev'in naaşı, 100 ülkenin devlet, hükümet başkanları ve dışişleri bakanları ile beraberlerindeki heyetlerin katıldığı törenle defnedildi.

13- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Brejnev'in cenaze töreninde bir konuşma yapan Komünist Parti Genel Sekreteri YuriAndropov, «Biz, her zaman dürüst, eşit karşılıklı yarar ilişkisi içinderüm ülkelerle ayrım gözetmeksizin işbirliği yapmaya hazırız. Ancak hertürlü saldırganlık politikası ve uygulamasına karşı mücadele etmektende geri kalmayacağız» dedi.

14- Yunanistan resmi haber ajansı ANA, Limni Adası ve buna ilişkin olarak «Apex Express-82 NATO Tatbikatı» hakkında yayınladığıbir yorumda, «Limni Adasının yasal durumu üzerinde herhangi birsorun yoktur. Bundan ötürü Yunanistan'ın davranışı da tamamen yasaldır» dedi.

15- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Federal Almanya Başbakanı Helmuth Kohl ABD'ye gitmeden önce Almanya'daverdiği demeçte, «Brejnev'in ölümü ve yerine Andropov'un getirilmesi ile Sovyet politikasında kısa dönemde büyük değişiklikler olacağını sanmıyorum, ancak Brejnev zamanındaki sorunlar hale geçerlidir.»dedi.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre; Polonya'da 11 aydan buyana gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan Dayanışma Sendikası lideri Lech VValesa Gdansk'taki evinde düzenlediği basın toplantısında «Gözaltında tutulduğu süre içinde hiçbir belge imzalamadığını, hiçbir taahhütte bulunmadığını» söyledi.

17- Brezilya'da 18 yıldan bu yana ilk kez genel seçimler yapıldı.

16 Kasım 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi İhtisas Daireleri Başkanları düzenlenenbir törenle Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e tebriklerini sundular.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Milli Savunma ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken bakanlığının bütçesiüzerindeki sorulan cevaplandırırken, «NATO ile, NATO üyesi ülkelerbirbirine karıştırılmamalı, ittifak üyesi bir süper devletin kendi ulusalkararı ile girişeceği bir hareket, NATO hareketi olarak görülemez» dedi.

Adalet Bakanı Cevdet Menteş de yaptığı konuşmada «1983 yılında daha çok hükümlü çalıştırılması için işlik ve iş kolları sayısıarttırılacaktır» dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu ise «Kültür Şurası»ndaalınan kararların yakında yürürlüğe konulacağını belirterek, «Bizimhedefimiz 5 yıl içinde 1 milyar dolarlık gelir elde etmektir. Bununiçin yabancı sermayeden de yararlanacağız» dedi.

3- Tarım ve Orman Bakamı Sabahattin Özbek, Türkiye - Çin Karma Ekonomik Komisyon toplantısı için Türkiye'ye gelen Çin HalkCumhuriyeti Dış Ekonomik ilişkiler Bakan Yardımcısı Lu-Xuejian ilegörüştü.

4- Kopenhag Büyükelçiliğine Büyükelçi Asaf İnhan atandı, Kopenhag Büyükelçisi Behçet Türümen' ise merkeze alındı.

5- Sermaye Piyasası Kurulu hisse senetlerinin bir adedinin üstsınırını 50 bin liraya çıkardı.

6- İstanbul Sanayi Odası Meclisi Başkanı İbrahim Bodur THA'yaverdiği demeçte, «Özel sektörün enflasyonu canlandırma gibi bir isteği olmadığını» belirterek, «Devletin ve ona destek olan özel sektörün en çok istediği hususlardan biri enflasyon konusundaki tedbirlerdir. Bu şuur ve gayret içinde olan devletimizin ve özel sektörün elbirliği ile çözüm aradığı bir dönemde enflasyonun körüklenebileceğidüşüncesi bile abestir. Dolayısıyla özel sektör hükümet görüşmelerinde enflasyonu yukarı çekecek tedbirler götürülmesi söz konusu olamaz» dedi.

7- Gazi Üniversitesi'nde 18, Konya Selçuk Üniversitesinde ise29 öğretim elemanının sözleşmeleri feshedildi.

8- TRT'nin 1983 yılı yalınım programının belli olduğu ve kuruma Devlet Planlama Teşkiiatı'nca 2 milyon 250 milyon lira ödenekayrıldığı UBA tarafından bildirildi.

9- Yazar, şair ve tiyatrosu Suat Taşer İzmir'de vefat etti.

10- Yüce Divan'da yargılanmasına devam edilen Bayındırlık eskiBakanlarından Şerafettin Elçi için Cumhuriyet Başsavcısı, 8 yıl ağırhapis cezası istedi.

11- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davaya 111 nolu klasör içinde yer alan ülkücülerin illegal bölge istişari toplantılarına sunduklarıraporların okunması ile devam edildi.

12- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile 35 arkadaşının yargılanmalarına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

13- «Anayasaya hayır» kampanyasında eylem birliği yapan Türkiye Komünist Partisi ve Türkiye Sosyalist İşçi Partisi mensubu 10'ukız 32 kişi yakalandı.

14- Emniyet Müdürlüğü 1. Şube ekipleri Ankara'da faaliyet gösteden yasa dışı aşırı sağcı Hizb-ut'u Tahrir örgütünün 22 elemanıyakalandı.

15- Kapatılan Türkiye İşçi Köylü Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 1yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

16- Sovyetler Birliği lideri Brejnev'in cenaze törenine katılanBaşbakan Bülend Ulusu Moskova'da Soovyetler Birliği Başbakanı Tikonov ile görüştü.

17- Londra'da yapılan İngiliz - Türk Dostluk Derneği'nin yıllık balosunda görüşlerini açıklayan Muhafazakar Parti milletvekillerindenSir Frederic Benn'et, referandum sırasında Türkiye'de bulunduğunubelirterek «Ben siyasi görüşü ne olursa olsun, diğer gözlemci arkadaşlarım Türklerin olgunluğuna hayran olduk. Türkiye'de halk propaganda ne olursa olsun kendi doğru bildiği yolda oyunu kullanmıştır. Buda daha önce yapılan eleştirilerin ne kadar dayanıksız olduğunu gösterir» dedi.

18- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Washington'da biraraya gelen ABD Başkanı Ronald Reagan ile Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl yayınladıkları ortak bildiride «ABD ve FederalAlmanya arasındaki iyi ilişkilerin sürdürüleceğine dair söz verildiğini,Türk hükümetini demokrasiye dönüş çabalarında destekleyeceklerini»bildirdiler.

19- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Sibirya doğal gaz boru hattıambargosunu kaldırmasından sonra Sovyetler Birliği Andropov'uniyi ilişkiler kurma yolundaki konuşmasına bir cevap veren İngiltereBaşbakanı Margaret Thatcher'ın, «Önümüzdeki günlerde silahlanmanın sınırlanması ve nükleer yarış tehlikesini önleyici politikalardakitutumlarında değişme, yumuşama beklediğini, böyle bir değişiklikhalinde ülkesinin tam bir destek vermeye hazır olduğunu» açıkladığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Sovyet lideriBrejnev'in cenaze töreninde Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'danKıbrıs sorununu çözmek için Bağlantısız Ülkeler üzerindeki etkisinikullanarak yardım istediği, Atina Haber Ajansı tarafından bildirildi.

21- İran birliklerinin Bağdat'a 100 kilometre yaklaşarak, sınırkenti olan Mandali'ye girdikleri, ancak bir süre sonra kendi mevzilerine geri döndükleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Uzay Mekiği Colombia ticari uçuşunu tamamlayarak ColombiaEdwards Hava Üssü'ne döndü.

17 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı ile komisyon üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek Anayasa'nın hazırlanmasında gösterdikleri çalışmalardan dolayı kendilerini kutladı.

Cumhurbaşkanı Evren kabul sırasında yaptığı konuşmada,«Ayrıca bir görev var ki, bu da Anayasa kadar mühim. Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu. Eğer bu kanunları da Anayasa kadar mükemmel şekilde hazırlar isek, zannediyorum ki bundan sonra kurulacak hükümetlerin daha rahat çalışması, seçimlerin daha olumlu neticelerle sonuçlanması sağlanmış olur. Bunu da başaracağınızdaneminim.» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu ile Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,Sovyetler Birliği eski lideri Leonid Brejnev'in cenaze törenine katılmak üzere gittikleri Moskova'dan Türkiye'ye döndüler.

Başbakan Ulusu gazetecilerin siyasi bir partide etkin bir faaliyetalıp almayacağı yolundaki sorularını, «Şimdilik böyle bir şey düşünmüyorum. Ama memleketin menfaati o istikamette tecelli ederse vebana da böyle bir görev düştüğüne kani olursam böyle bir teşebbüsegirerim» şeklinde cevaplandırdı.

3- Danışma Meclisi Genel Kurul'nca İçişleri Bakanlığı, EmniyetGenel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın bütçesi oylanarak kabul edildi.

İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner bütçe görüşmeleri sırasında Danışma Meclisi üyelerinin bazı Vali ve Kaymakamlar hakkındaki suçlamalarını cevaplandırırken, «İleri sürülen iddialarda adı geçen Vali veKaymakamlar hakkında hem Bakanlığın, hem de devletin güvenlik vediğer yetkili makamlar vasıtasıyla tahkikat yaptırdığını, ancak hiçbirinin kanunsuz bir davranışının bulunmadığının tespit edildiğini» söyledi.

4- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp Danışma Meclisi Gene! Kurulu'nda bakanlığı ile ilgili bütçe görüşmeleri sırasında sorulan cevaplandırırken, «Yeni Galata Köprüsü'nün inşaatının 20 Şubat 1987de bitirilmesinin planlandığını» belirterek, «İstanbul ikinci Boğaziçikarayolu köprüsüyle çevre yolunun yapımı için 1982 fiyatlarıyla toplam 46 milyar 250 milyon liralık ödeneğin ulaştırma ana planı içindehizmete ayrıldığını» söyledi.

5- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma Bakanı Turhan Esener'in başkanlığında toplandı. Esener toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, «Ücret karşılığında çalışanlar, makul bir hayat seviyesindeyaşamaya hak kazanmalıdırlar. Bunun yanında, ekonomik düşünceleregöre de maliyeti düşürmek, ücreti belirli bir seviyenin altına indirmekle değil, üretimi ve verimi arttırmak yolu ile sağlanmalıdır, işçiücretleri belirli bir sınırın altına düşürülmeden rasyonel ve modernbir teknolojiye uygun olarak üretim artışlarının sağlanması suretiylemaliyetin düşürülmesi, işletmecilerin önemle üzerinde çalıştığı bir konudur. Nihayet hakkaniyet gereği devlet zaman zaman asgari ücretin tespitine imkan sağlamalıdır.» dedi.

6- UBA'nın haberine göre; Danışma Meclisi Genel Sekreterliği,Anayasa Komisyonu'nda hazırlanmasına başlanan "Siyasi Partiler Kanunu" konusunda üyelere yardımcı olmak amacıyla «siyasi partilerkanunu metinleri» hazırladı.

7- Türkiye Odalar Birliği tarafından düzenlenen «Türk Haftası»nedeniyle Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar ve İstanbul SanayiOdası Meclis Başkanı ibrahim Bodur Mısır'a gittiler.

8- Eski Milli Eğitim Bakanlarından ibrahim Öktem İstanbul'da vefat etti.

9- Deniz Assubay Hazırlama Okulu'nun 92. kuruluş yıldönümütörenle kutlandı.

10- Milliyet Gazetesi'nde «Üniversitelerimiz» başlıklı bir incelemeyayınlanmaya başlandı.

11- AA'nın haberine göre; Kars'ın Ardahan, Göle ve Hanak ilçelerinde benzin karışmış gazyağının gaz lambalarında yakılması sonucuçıkan yangınlarda 5 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

12- Türkiye'nin dış temsilciliklerinde, vali yardımcıları ve kaymakamlar arasında yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Kuzey Atlantik Asamblesi'nde ele alınan güney kanadı raporunu hazırlayan Hollandalı parlamenter Ton Friking Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Raporun bir "ara rapor" olduğunu, gelişmeleregöre gelecek yıl yapılacak asambleye, Türkiye, Yunanistan ve İspanya'daki incelemelerden sonra asıl raporu sunacağını» belirterek, «Halkoyuna sunularak yürürlüğe konan Anayasa ile siyasal hayattaki uygulaması farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle uygulamayı beklemekgerekir.» dedi.

14- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Berlin'de Alman Kalkınma Politikası Enstitüsü Türkiye'ye yardım konusunda geniş bir araştırma yaparak hükümete sunduğu raporda, «Yardımların sürdürülmesini» istedi.

15- Avrupa Futbol Şampiyonası ikinci eleme maçında Türk millitakımı Avusturya'da yaptığı maçta, Avusturya milli takımına 4-0 mağlup oldu.

16- Akajans'ın haberine göre; Hollanda'da geçtiğimiz 6 Kasımgünü Amsterdam Turizm Müşavirliğimizi basarak bir süre işgal eden9 Dev - Sol üyesi terörist sorgu hakimliğince serbest bırakıldı.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; Türkiye'nin PhiladelphiaBaşkonsolosluğu'na saldırı hazırlığı içindeyken yakalanan 5 Ermeniterörist tutuksuz olarak yargılanmak üzere 2 milyon dolar kefaletleserbest bırakıldı.

18- Akajans'ın haberine göre; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilcisi Hugo Gobi Rum radyo televizyonuna verdiği özel demeçte, «Toplumlararası görüşmelerin bu safhasında memnuniyet verici gelişmeler olduğunu» söyledi.

19- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği lideri Brejnev'in cenaze töreninden sonra Washington'a dönenve Moskova'daki temasları ile ilgili olarak ABD Başkanı Ronald Reagan'a bilgi veren ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, başkanla görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada «Sovyetler Birliğilideri Andrcpov'a ABD'nin Sovyetler Birliği ile işbirliği yapma arzusunda kararlı olduğunu bildirdiğini» söyledi.

20- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi'ne bağlı bir alt komitede sürdürülen gizli toplantılarsonunda Mx füzeleri, B-1 bombardıman uçakları, F-18 savaş uçakları,C-5 B kargo uçakları ve nükleer güçle çalışan uçak gemilerinin yapımı için gerekli bütçeler onaylandı, orta menzilli Preshing II füzeleriiçin ayrılan yaklaşık 500 milyon doların tahsisi konusu ileri bir tariheertelendi.

21- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da hükümetikurmakla görevlendirilen Senato Başkanı Amintore Fanfani, parti liderleriyle görüşmelere başladı.

18 Kasım 1982

1- Ürdün Kralı Hüseyin Bin Tallal Cumhurbaşkanı KenanEvren'in konuğu olarak iki günlük bir resmi ziyaret için Ankara'yageldi.

Esenboğa Hava Limanındaki karşılamadan sonra basın mensuplarının bulunduğu bölümde bir konuşma yapan CumhurbaşkanıKenan Evren «Dost ve kardeş Ürdün Haşimi Kralı çok değerli MajesteHüseyin Bin Tallal'ı Türkiye'de misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu» belirterek, «Görüşmelerin her iki ülke menfaatineolacağı inancıyla bir kere daha hoşgeldiniz diyorum.» dedi.

Kral Hüseyin de yapiığı konuşmada «Türkiye'ye yaptığım bu ziyaret için duygularımı ifade etmek için kelime bulmakta zorluk çekiyorum. Özellikle sizin ezici bir çoğunlukla Cumhurbaşkanı seçilmişolmanızdan hemen sonra bu ziyaretin gerçekleşmesi benim için özelbir anlam ve onur taşımaktadır. Sizin mümtaz kişiliğinizde Türkiye'nin daha mutlu yarınlara doğru ilerleyeceğinden eminim» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra Kral Hüseyin onurunaÇankaya Köşkü'nde bir akşam yemeği verdi.

2- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin AA'ya verdiği demeçte «Türkekonomisinin bu yıl da fevkalade olumlu gelişmesini sürdürdüğünü»belirterek, «Türkiye 1982 yılı içinde IMF ve Dünya Bankası'ndan gerekli krediyi aldı. OECD nezdinde sağlanan kredilerin taahhüt toplantıları henüz bitmedi. Paris'te aralık ayı içinde yapılacak olan toplantıda taahhüt bildirmeyen ülkeler muhtemelen taahhütlerini açıklayacaklardır.» dedi.

3- Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada «Türkiye'nin 25-30 yıl sonraolimpiyat oyunlarını düzenleyebileceğini» belirterek, «Türkiye'deolimpiyatların düzenlenmesi bir fantezi değildir. Yunanistan bu oyunların devamlı kendi ülkesinde olmasını istiyor. Biz de kendi ülkemizedönük bir plan yapmaya mecburuz» dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel de soruları cevaplandırırken, «Enerji açığını gidermek için her yıl bir Keban Barajıyapmak gerekiyor. Bu olmayacağına göre nükleer santraller derhalkurulmalıdır. Yoksa Türkiye büyük bir enerji krizi içine girecektir.»dedi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Gençlik ve Spor Bakanlığıile Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ve Enerji ve Tabii KaynaklarBakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

5- ABD Temsilciler Meclisi New York üyesi ve dış ilişkiler komitesi üyesi Stephan Sol arz resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından yasaklanan ilaçlarla ilgili olarak Valiliklere bir genelge gönderidi.

7- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar Milliyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «İhracatçı kredileri Merkez Bankası tarafından Ekonomik Kurul'un benimsediği bir tercih sırasına göre kronolojik olarakyapılmaktadır. Bu maksatla her geçen hafta Merkez Bankası 5 milyarlira civarında bir enjeksiyon yapılmaktadır.» dedi.

Şıklar, faizlerin düşürülmesi konusu ile ilgili olarak da «Bugünekadar banka mevduat faiz oranlarının düşürülmesi konusunda bankameclisimizce hiçbir çalışma yapılmamıştır.» dedi.

8- Kuzey Atlantik Asamblesi Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan NATO Genel Sekreteri Joseph Luns «Türkiye'nin çok önemli biraskeri görev yaptığını» belirterek, «Çok mükemmel bir ordu olanTürk ordusunun tek sorununun yeterince donatılmamış olduğunu»söyledi.

9- Ankara'da Deniz Aktopuk adlı bir kız, kimliği belirlenemeyenkişilerce kaçırıldı ve 300 milyon lira fidye istendi.

10- Suriye'den yurda 13 adet Rus yapısı yabanca sokarken ihbarüzerine yakalanan sanık Mehmet Çelebi, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Nolu Askeri Mahkemesi'nce 13 yıl 4 oy ağır hapis cezasınaçarptırıldı.

11- İstanbul Toplu Basın Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan birdava ile Kocaeli'nde 22 kişi hakkında açılan davanın, Doğu Perinçekve arkadaşları hakkındaki TİKP davasıyla birleştirilmesi kararlaştırıldı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde devam eden Barış Derneği davasında kapatılan CHP Adana milletvekili ve Köy-Koop eski genel başkanı Nedim Tarhan'ın sorgusuna başlandı.

13- Tuk İstihbarat Örgütü yetkilileri, 12 Eylül öncesinde Ankara'daki Balgat katliamı sanıklarından idam mahkumu isa Armağan'ınFederal Almanya'da olduğunun belirlendiğini bildirdiler.

14- Türk - İş Genel Başkanvekillerinden Emin Kul başkanlığındakibir heyet Brüksel'de yapılan Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) Yönetim Kurulu toplatısına katıldı. Toplantıda örgütsel ilişkilerin ele alındığı, ICFTU yöneticilerinin son gelişmeleriolumlu karşıladıkları bildirildi.

15- Avrupa Parlamentosu üyesi İngiliz Muhafazakar Parti milletvekillerinden Pearce, Avrupa Parlamentosu Başkanlığı'na yaptığı açıklamada «AET'nin Kıbrıs'a yapmakta olduğu yardımlar ve verilen kredilerden Kıbrıs Türk halkının da yararlanması gerektiğini» belirtti.

16- THA'nın bir haberine göre; Federal Almanya hükümeti, Türkiye'de suç işleyip Almanya'ya giren ve yakalanan 5 kişiyi Türkiye'ye iade etme kararı aldı.

17- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği eskilideri Brejnev'in cenaze töreninden sonra Pekin'e dönen Çin Dışişleri Bakanı Huang Hua yaptığı açıklamada, «Çin-Sovyet yakınlaşmasıkonusunda çok iyimser olduğunu ve her iki tarafın da yapılan temaslara büyük önem verdiğini» söyledi.

18- AP Ajansı'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Kuveyt'in 26 aydan beri sürmekte olan İran-lrak savaşına bir çözüm bulunması içinSovyetler Birliği'nden devreye girmesini istediği, El Vatan Gazetesitarafından bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Mandali çıkışlı haberine göre; İran birliklerininBağdat'ın 97 kilometre kadar kuzeyindeki Mandali kentini ele geçirmek için dün gece 5 kademeli bir saldırı düzenledikleri ve İranbirliklerinin geri püskürtüldüğü, Irak yetkilileri tarafından bildirildi.

20- Londra'da yapılan Dünya Güzellik Kraliçesi Yarışması'nı Dominikli güzel Mariasela Alarez Lebron kazandı, ikinciliğe Finlandiyagüzeli Sari Kaarine Aspholm, üçüncülüğe de İngiliz güzeli Della Frances Dolan seçildi.

19 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Ürdün Kralı Hüseyin bin Tallal'a CumhurbaşkanıKenan Evren tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin altın şeref madalyası verildi. Ürdün Kralı Hüseyin de Cumhurbaşkanı Evren'eÜrdün'ün «Kladet-ul Hüseyin» nişanını sundu.

Madalya töreninden sonra iki ülke heyetleri arasında Ortadoğukonusuna ilişkin resmi görüşmeler yapıldı.

Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşmelerde Kral Hüseyin, «İsrail'insaldırgan ve uyuşmaz tutumuyla her türlü barış ve yumuşama olanağını yok ettiğini» belirterek, «Arapların işgal altındaki topraklarınıve kutsal yerleri kurtarmak, aynı zamanda da kalıcı bir barışı sağlamak azminde olduklarını, İran-lrak arasındaki savaşa barışçı bir çözümiçin islam çerçevesi içinde birlik sağlanması gerektiğini» söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren de, «Türkiye'nin Orta Doğu'da barış için her türlü çabayı destekleyeceklerini» belirterek, «İran-lraksavaşını sona erdirmek amacıyla Türkiye'nin hem Komisyonda hemde kişisel girişimlerini» anlattı.

Görüşmelerden sonra Başbakan Bülend Ulusu'nun kendi onurunadüzenlediği öğle yemeğine katılan Ürdün Kralı Hüseyin, daha sonraKırıkkale'deki MGK silah fabrikalarını ziyaret etti.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Gümrük ve Tekel Bakanlığıile Milli Eğitim Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer bütçe görüşmeleri sırasındayaptığı konuşmada «Bir memlekette bir kesim fazilet timsali, öbürkesim de faziletsizlik timsali olamaz. Bizde var olan şeyler başka yerlerde de vardır ve bunun asgariye indirilmesi konusunda çaba gösterilmektedir. Ancak birkaç kişinin yasa dışı hareketi dolayısıyla bütünbütün Bakanlığı şaibe altında tutmayalım. Bakanlığımda organize birhırsızlık yoktur. Münferit rüşvet olayları vardır ve kesinlikle üzerinegidilmektedir.» dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam ise kendisini istifaya davet.eden Danışma Meclisi üyesi Mehmet Pamak'a verdiği cevapta, «Eğervicdan ve iman duyguları kuvvetli ise 12 Eylül öncesine baksın. Kendilerinin yaşından çok en şerefli hizmetin içinden geliyorum. Atatürk'e gönlünü kaptırmış bir insan olarak bugünkü yönetimin hedeflerine de yürekten bağlıyım.» dedi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'in Türkiye ziyareti ile ilgili olarak GüneşGazetesi'ne yaptığı açıklamada «Genscher, bu aşamada çeşitli sorunlarımız ve ilişkilerimiz üzerinde karşılıklı görüşmelerin olumlu sonuçlar vereceğini söyleyerek gelmek isteğinde bulundu. Eibette bugörüşmeler sırasında yalnızca ekonomik yardımın miktarı üzerinde duracak değiliz. Türk işçilerinin çeşitli sorunlarını her iki taraf da yakından biliyor. Federal Almanya'nın Türk işçilerinin AET ülkelerindeserbest dolaşım haklarını kısıtlayabileceğini sanmıyoruz. Çünkü bubir AET taahhüdüdür.» dedi.

4- Danışma Meclisi Milli Savunma Bakanlığı'nın 1983 mali yılıbütçesinin kabulü dolayısıyla, Türk ordusu ve komutanlarına takdirve güven duygularının iletilmesini kararlaştırdı.

5- Amerikan Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi üyesi Stephan Solarz Başbakan Bülend Ulusu, Türk - İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz ve CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'le ayrı ayrı görüştü.

Stephan Solarz Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte de«Türkiye'nin demokratik rejime dönüş konusunda ciddi gelişmelerkaydettiğini, bu aşamada Türkiye'ye zarar verecek davranışlardan kaçınılması ve mümkün olduğu kadar fazla yardım yapılması gereğiniKongre'ye anlatacağını» söyledi.

6- Tükiye, hem üye üike başkentlerinde bir dizi girişim, hem deNATO örgütüne dağıttığı bir memorandum ile, NATO'nun bundanböyle terör konusunda daha duyarlı hareket etmesini ve sürekli olarak bu konuyu gündemine sokmasını istedi.

Ancak bu öneri İngiltere ve Almanya tarafından «NATO'nun terör ile ilgilenmesine gerek olmadığı» öne sürülerek olumlu karşılanmadı.

7- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı Ankara'da düzenlediği basın toplantısında «6 Kasım gününe kadar üniversitelerde mevcut asistan kadrosunda veya başka bir öğretim yardımcısıkadrosunda çalışan 12 bin 848 elemandan 192'sinin görevinin yenilenmediğini» belirterek, «Yeni elemanların alınması için eskilerin işlerine son verildiğini, amacın kan değişimini sağlamak olduğunu, buelemanların kadrolarının yenilenmemesi ile ilgili YÖK'ün hiçbir baskısı ya da telkini bulunmadığını» söyledi.

8- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen bankanın 119. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «1863 yılında MithatPaşa tarafından "ikraz sandığı" şeklinde faaliyete başlayan Ziraat Bankası'nın bugün tarım sektörünü kredilendiren ve geliştirdiği kredisistemleriyle bu sektöre hizmet veren bir kuruluş durumuna geldiğini» belirtti.

9- THA'nın haberine göre; Gazi Üniversitesi Dekanı Prof. TurgutÖnen ile birlikte 14 profesör ve doçent, 2 de öğretim üyesi olmaküzere 16 kişi Üniversite'den istifa etti.

10- DİSK kuucusu Türk-Gıda İş Sendikası ile Bağımsız DevrimciKimya-İş Sendikası'nın 80 yöneticisi hakkında «Kapatılan TİP ve TİKP,yasa dışı TDKP, sol görüşlü kuruluşlar ile Barış Derneği, yurt dışındaUluslararası Sendikalar Birliği ve Bulgaristan'daki bir sendikayla işbirliği içinde oldukları» öne sürülerek İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nca dava açıldı.

11- İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde devam eden Barış Derneği davasında dün sorgusu yapılan eski CHP milletvekillerinden ve KÖY - KOOP eski genel Başkanı Nedim Tarhan hakkında yetkisizlik kararı verildi ve dosyanın Ankara Sıkıyönetim Komutanlığınagönderilmesine karar verildi.

12- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Türkiye'ye gelmeden önce Alman ikinci kanal TV'si ZDF tarafından düzenlenen açık oturuma katılan Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher«işsiz kalan Türklerin 12 ay süre ile işsizlik parası almak hakları bulunduğunu, bu paranın dönmek isteyenlere verilebileceğini ve Ankaraziyaretinde Türk hükümeti ile bu konularda görüşmeler yapacağını»söyledi.

13- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Federal Almanyaİçişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Cari Dieter Spranger bir süre önceKöln Başkonsolosluğumuzu basan teröristlerin iltica taleplerini yanıtlayarak, «Bir Türk Konsolosluğunu işgal eden, rehine alan zorbalaraülkelerinin iltica hakkı vermesinin kesinlikle kabul edilemeyeceğini»belirtti.

14- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar başkanlığında Birleşmiş Miletlerin ABD temsilcisi Jeane Kırkpatrick, Sovyetler Birliği temsilcisi Oleg Troyanovski ve İngiltere temsilcisi Sir JohnTomson ile yapılan toplantıda, Birleşmiş Milletler bütçesinde yapılacakkısıntılar görüşüldü.

15- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Washington'da düzenlediği basın toplantısında «Ülkesinin Sovyetler Birliği'y'e ilişkilerinin düzelmesini ciddi olarak istediğin ancak temel sorunun Sovyet tarafınnın davranışlarında değişiklik yapması olduğunu» söyledi.

16- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Dışişleri Bakanı Huang Hua ile Savunma Bakanı Geng Biao görevlerinden alındılar, Dışişleri Bakanı Huang Hua'nın yerine Dışişleri Bakan YardımcısıWu Şieqian atandı.

20 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ile Başbakan Bülend Ulusu Samsun'a gittiler. CumhurbaşkanıEvren Samsun'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Kavga devrininbittiğini, yerine kardeşlik devrinin geldiğini» belirterek, «Artık yenibir devir başlamıştır. Önümüzde yeni bir dönem başlıyor. Demokratik parlamenter sisteme geçiş dönemidir. Bunu daha önce yaşadık. Eğerbundan sonraki demokratik parlamenter sisteme dönüşte de 12 Eylül'den evvel olduğu gibi birbirimize düşman gözüyle bakar, kendimizin görüşünde olmayan kişileri daima horlar ve onlara kem gözlerle bakarsak, bu memlekette arzuladığımız hakiki demokratik sistemi, parlamenter sistemi kuramayız.» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren resmi görüşmelerde bulunmaküzere Ankara'ya gelen Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans DeitrichGenscher'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Daha sonra Başbakanlıkta Başbakan Bülend Ulusu tarafından kabul edilen Genscher görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, «Türkiye ile AET arasındaki ilişkilerin yeniden hareketlenmesi amacıyla Federal hükümetin ağırlığını koyacağını, Washington'da Başbakan Kohl ileReagan görüşmesinden sonraki bildiride açıklandığı gibi, Türkiye'yeekonomik destek sağlanmasında ve ekonomik durumun düzeltilmesineyardımcı olmakta kararlı olduklarını, Türkiye'deki anayasa referandumu ve bunu izleyecek gelişmeler hakkında Ankara'da edindiği bilgilerin 24 Kasım günü Federal Hükümet toplantısına yansıtacağını vehükümetin bunu rapor halinde Federal Parlamento'ya kısa sürede intikal ettireceğini» söyledi.

3- Yüksek Seçim Kurulu tarafından 7 Kasım günü yapılan halkoylamasının kesin sonuçları açıklandı. Buna göre; 20 milyon 690 bin914 seçmenden 18 milyon 885 bin 488'i oy kullandı. Oy kullanan seçmenlerden 18 milyon 841 bin 990'ınm oyları geçerli sayıldı. Geçerlisayılan oylardan 17 milyon 215 bin 559'unun evet, 1 milyon 626 bin431'inin red oyu olduğu belirlendi.

Açıklamada, Anayasa oylamasına katılma oranının yüzde 91.27,evet oylarının oranının yüzde 91.37 ve red oylarının oranının ise yüzde 8.63 olduğu da belirtildi. Konuya ilişkin açıklama Resmi Gazete'deyayınlandı.

4- Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı olarak Devlet BaşkanlığıGenel Sekreterliği'ni yürüten Orgeneral Necdet Üruğ'un sıfatı, esasgörevleri uhdesinde kalmak üzere Cumhurbaşkanlığı ve Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri olmak üzere değiştirildi.

5- Danışma Meclisi'nde YÖK ve üniversiteler bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

6- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel SekreteriRafet İbrahimoğlu yaptığı açıklamada, «Asgari ücret üzerinde spekülasyonlar yapıldığını» ileri sürdü.

7- İki günlük resmi ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrılanÜrdün Kralı Hüseyin Bin Tellal, daha önce düzenlediği basın toplantısında, «Bu ziyaretten olumlu sonuçlarla döndüğünü» belirterek «Siyasi, ekonomik ve kültürel konularda Türkiye ile olan işbirliğini artırmaya kararlıyız. Askeri kurumlarımız benzerlik gösteriyor, ileridedaha geniş bir işbirliği ile bunun da gelişeceği inancındayım.» dedi.

8- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti'rice İstanbul'da«Türkiye'de İlaç Endüstrisi» konulu bir seminer düzenlendi.

9- İstanbul Ataköy'de bir tavernada tüpgaz patlaması sonucuçıkan yangında ilk belirlemelere göre 19 kişi öldü, çok sayıda kişi deyaralandı.

10- THA'nın haberine göre; 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca aranmakta olan yasadışı örgüt üyesi oldukları bildirilen 12 kişiyakalandı.

11- THA'nın haberine göre; Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan ve üçü hakkında idamcezası istenen Dev - Sol üyesi 5 sanık beraat etti.

12- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Amerika tarafından gerçekleştirilen Pershing II füzelerinin denemesi ile ilgili olarakTASS tarafından yapılan açıklamada «Deneme, silahlanma konusundaaşırı bir hazırlık» olarak nitelendirildi ve «Eğer Avrupa'ya yeni füzeler konması tartışılacaksa Sovyetler de tutumlarını değiştirecektir» denildi.

13- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Orta Doğu özel temsilcisi Philip Habib'in Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ile görüşme yaptığı,Öte yandan Suriye ve İsrail birliklerinin Bekaa Vadisi'nde yeniden çatışmalara başladıkları, FKÖ lideri Yaser Arafat'ın da bir Filistin askeriheyetiyle birlikte Cezayir'e gittiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu dün gece BakanlarKurulu'nda yaptığı konuşmada, «PASOK hükümetin işlerine sık sıkmüdahale etmektedir. Parti hükümete, bakana kesinlikle müdahaleedemez, terfi transfer gibi işlemler için banka idarelerini etkileyemez»dedi ve «Hükümetin 1 yıllık çalışmasından tatmin olmadığını» sözlerine ekledi.

15- Yunanistan Dışişleri Bakanı Harambopulos 3. kez görevindenistifa etti.

16- ANKA Ajansı'nın Kolombia çıkışlı haberine göre; Sri Lanka'da genel seçimlere gidilmeyip mevcut parlanmentonun görev süresinin 6 yıl daha uzatılması amacıyla gelecek ay yapılacak olan referandum için hükümet kampanyaya başladı.

17- Pakistan'ın eski Başbakanı Zülfikar Ali Butto'nun eşi NusretButto'ya yurt dışında tedavi görmesi için izin verildi ve Nusret ButtoAlmanya'ya gitti.

21 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Karadeniz bölgesinde çıktığıyurt gezisinde Ünye, Fatsa ve Ordu'da halka hitaben birer konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Evren konuşmalarında Anayasa oylamasının sonuçları ile ilgili olarak «Türkiye'nin neresinde çok çile çekilmişse, neresinde anarşi ve terör en yüksek noktalara çıkmışsa oralarda en büyük oy potansiyeli çıktı. Bu gösteriyor ki, vatandaş anarşiden, terörden yana değildir. Vatandaş huzur ve güven aramaktadır.Bu reyler Orgeneral Kenan Evren'e verilmedi. Bu reyler Konsey üyelerine verilmedi. Bu oylar huzur ve güven için verildi. Bu oylar devlet otoritesinin sağlanması için verildi. Bunlardan biz pay çıkarmıyoruz. Millet iftihar etsin, millete aittir.» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ordu'dan Samsun'a geçti, daha sonra Ankara'ya döndü.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Gelirler Genel Müdürlüğü'nün yeni bir idari yapıya kavuşturulmasıyla ilgili olarak ANKAAjansı'na yaptığı açıklamada, «Halen vergi dairesinin sorunları büyümüş ve neredeyse kilitlenmiştir. Vergi politikasını ve uygulamasınıyürüten Gelirler Genel Müdürlüğü, memleketimizin ihtiyaçları ve şartlar doğrultusunda yeniden teşkilatlandırılacaktır.» dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel THA'ya yaptığıaçıklamada «1983 yılında 14.2 milyon ton ham petrol ithal edeceğizve yaklaşık olarak bugünkü fiyatlarla 3 milyar 700 milyon dolar ödeyeceğiz.» dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay TercümanGazetesi aracılığıyla hekimlere yaptığı çağrıda, «Reçetelere az ve ucuzilaçların yazılmasını» istedi.

5- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu 1983 mali yılı bütçeyasa tasarısının kabul edilen yeni Anayasa'ya uygun hale getirilmesiamacıyla çalışmalara başladı.

6- Başbakanlık Çevre Müsteşarı Rafet Erim Ankara'da hava kirliliğinin bu yılki durumu, alınan önlemler ve vatandaşlardan beklenen katkılar konusunda basın mensupları ile bir toplantı yaptı. Erim yaptığı konuşmada «Ankara'da hava kirliliği konusunda basından yardımbeklediklerini, bu konuda halkın eğitilmesine büyük ihtiyaç duyulduğunu» söyledi.

7- Türkiye'ye yaptığı 12 satlik ziyareti tamamlayarak Federal Almanya'ya geri dönen Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher Esenboğa Havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, «Federal Almanya'daki Türk işçilerinin istemleri dışında herhangi bir zorlama ile ülkelerine geri gönderilmelerinin söz konusu olmadığını» belirterek,«Türkiye'ye yardımın devam etmesini ve Türkiye ile NATO ve AETarasındaki ilişkilerin geliştirilmesini» istedi.

8- Yüksek Hakem Kurulu, Öz İplik-İş Sendikası'nın Haysun Halıve Yünlü Sanayii A.Ş. işyerindeki toplu iş sözleşmesini yeniledi.

9- Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde görevli iki öğretim üyesiistifa etti.

10- İstanbul Ataköy'de bir tavernada çıkan yangında ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi, olayda 32 kişi de yaralandı.

11- THA'nın haberine göre; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde cinayet suçundan yargılanan sol görüşlü 12 sanık beraat etti.

12- THA'nın haberine göre; Mamak Askeri Ceza ve Tutukevi'ndedireniş yaptıkları gerekçesiyle iki ayrı davadan yargılanan toplam 26sanıktan 7'si beraat etti, 19 sanık ise iki aya kadar hapis cezasınamahkum edildi.

13- 433 Afganistanlının Türk vatandaşlığına kabulü ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan yaptığı bir radyo konuşmasında «Özgür ticaret ve özgür pazarlar gemisinde açılan delikleri hep beraber tıkamaya çalışacağız ve refah yolunda ilerleyeceğiz. Bazı Amerikalılar ithalata sınırlarkoyup kendi pazarlarımızı korumamızı istiyorlar. Bu, himayeciliği savuunmak olur.» dedi ve «Himayeciliğe direnilmesini» istedi.

15- Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak ülke sorunları ile ilgiliolarak yaptığı konuşmada, «Siyaset yasağının uzun süre kaldırılmasının düşünülmediğini» belirterek, «Sovyetler Birliği ile ülkesi arasındaki ilişkilerin daha ılımlı bir havaya girmesini ümit ettiğini» söyledi.

16- Irak'ın İran'ın petrol yükleme tesislerinin bulunduğu Hargadası civarında yabancı bandralı 5 tankeri batırdığı, AP Ajansı'nınManama çıkışlı haberinde bildirildi.

17- ANKA Ajansı'nın Wındhoek çıkışlı haberine göre; Güney Afrika hükümeti, görev süresi sona eren Namibya geçici hükümetininşubat ayına kadar görevini uzatıldığını açıkladı.

18- AA'nın Bükreş çıkışlı haberine göre; Romanya Dış Ticaret veUluslararası Ekonomik İşbirliği Bakanı Nikola Konstantin görevdenalındı.

19- AA'nın Nairobi çıkışlı haberine göre; Kenya Devlet BaşkanıDaniel Arap Moi, «Afrika ülkeleri Devlet ya da Hükümet Başkanlarını Trablusgarp'te 23 Kasım günü yapılması kararlaştırılan doruk toplantısına katılmaya» çağırdı.

20- Yabancı ajansların Londra çıkışlı haberlerine göre; İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph ve Sunday Telegraph'da çalışan ve gazetelerin basımına üç gündür engel olan 450 işçi, iki gazetenin de sahibi şirket tarafından işten çıkarıldı.

22 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan!ık'ta Başbakan Bülend Ulusu'yu ziyaret ettikten sonra bir süre Bakanlar Kurulu üyeleriyle toplantı yaptı. Cumhurbaşkanı Evren toplantıda yaptığı konuşmada, «Bu toplantının Bakanlar Kurulu toplantısı değil, bir nezaketziyareti olduğunu» belirtti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren' daha sonra Merkez Bankası ileZiraat Bankası Genel Müdürlüklerini de ziyaret etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Hava Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Tahsin Şahinkaya Gazi Üniversitesi'nin açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Dürüsüt ve aydın kadro olmadıkça kalkınma sözcüğü yalnızca dudaklarda kalır.» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Merkez Bankası'nın davetlisi olaraktemaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen İslam Bankaları BirliğiBaşkanı Prens Muhammed El Faysal'ı kabul etti.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Bakanlığı'nın bütçesi üzerinde konuşan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Türkiye'nin dış sorunlarıhakkında bilgi verirken, «ABD ile silahlı kuvvetlerin modernizasyonuamacıyla sürdürülen sıkı işbirliğinin Türkiye'ye NATO dışı ek sorumluluklar yükleyeceği yolundski yorumların gerçek dışı olduğunu» söyledi. Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Türk - Yunan ilişkileri ile ilgili olarak da «Yunanistan'ın Türkiye tarafından tehdit edildiği yolunda iddialar öne sürmesinin' gerçekle bağdaşmadığını» belirterek, «Türkiye'nin tamamen savunma amacıyla giriştiği geçmiş ve güncel harekatlarının Yunan yetkililerince çarptırılarak yorumlandığını» bildirdi.

5- 1 Ocak 1983 tarihinden itibaren memur maaşlarında meydanagelecek artış oranını emekli memur, dul ve yetim maaşlarına da yansıtmak amacıyla «Emekliliğe esas gösterge tablosunda değişiklik yapılmasını» öngören kanun tasarısı, Bütçe Plan Komisyonu'nda yeniden düzenlenerek benimsendi.

6- Macaristan Başbakanı Grorgy Lazer, Başbakan Bülend Ulusu'nun resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. Esenboğa Hava Limanı'nda bir demeç veren lazer «iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesikonusunda çaba harcanması gerektiğini» belirtti. İki ülke arasındakiresmi görüşmelere Başbakan)ık'ta başlandı.

7- Türkiye Birinci Pul Kongresi Ankara'da başladı.

8- Akaryakıt perakende satış fiyatlarına yüzde 15 ile 20 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

Resmi gazete'de yayınlanan tebliğe göre normal benzinin litresi102 liraya, süper benzinin litresi 110 liraya yükseldi.

Gazyağı ve motorinin fiyatı ise 68.60 liraya yükseldi. 12 kilogramlık tüpgazın satış fiyatı da 980 lira olarak belirlendi.

9- DİSK'e bağlı Türkiye Lastik - Kauçuk ve Plastik Sanayii işçileri Sendikası'nın 16 yöneticisi ve üyesi hakkında anayasal düzeni devirerek yerine proleterya diktatörlüğü kurma girişiminde bulundukları gerekçesiyle İstanbul Askeri Savcılığı'nca dava açıldı.

10- Basın-Yayın Genel,Müdürlüğü'nün yurt dışı kadrolarında yapılan yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Milliyet Gazetesi'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; AvrupaParlamentosu tarafından topluluğun bütçesinden çıkarılan Türkiye'nin4 milyon dolarlık proje kredisi yeniden bütçeye kondu.

12- Türkiye ile Bulgaristan arasında yapılmakta olan turizm karmakomisyonu toplantılarının 12'si Sofya'da başladı.

13- Akajans'ın Wolfenbuttel çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın Wolfenbuttel kasabasında bir Türk ailesinin kaldığı ev kundaklandı, olayda üçü çocuk 4 Türk hayatını kaybetti.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi yeni parti lideri Yuri Andropov'un başkanlığında yaptığı toplantıda sağlık gerekçesiyle görevinden ayrılanPolit Büro üyesi Andrei Krilenko'nun yerine Azerbaycan CumhuriyetiKomünist Partisi Şefi Ceydar A. Aliev getirildi.

15- AA'nın Tiran çıkışlı haberine göre; 29 yıldan bu yana Arnavutluk Devlet Başkanı olan Hakşhi Lieshi görevinden alındı, yerineKomünist Partisi Merkez Komitesi Sekreterlerinden Ramiz Aliya getirildi.

16- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da İsviçrebankalarını dolandırmaya çalışan uluslararası bir şebekenin ortaya çıkarıldığı açıklandı.

23 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Macaristan Başbakanı Lazar'ı kabul etti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, şehrin sorunları hakkında bilgi almaküzere İstanbul'a giti.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte «Vatandaşın servet sahibi olmadan 5-10 yıl öncesindentakibine başlanacağını» belirterek, «Kadro eksiğimiz var. Uzman kadroların Bakanlığa alınması için sınavlarda çok yüksek not alınmasıgerekiyor. Bunun önüne geçeceğiz. Kendi içimizde büyük bir eğitimseferberliği açarak vergi den'etimini sağlamak istiyoruz.» dedi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Ticaret Bakanlığı bütçesigörüşülerek kabul edildi. Bakanlığının bütçesi ile ilgili sorulan cevaplandıran Ticaret Bakanı Kemal Cantürk «Zamlar hiç kuşkusuz arzu ettiğimiz bir şey değildir.» dedi.

İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu da Danışma Meclisi GenelKurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada «Toplukonut yasa»sını anlattı ve «Ayrılan ödeneğin yetersiz olduğunu» belirtti.

5- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam 24 Kasım Öğretmenler Gününedeniyle yayınladığı mesajda «24 Kasım'ın Atatürk'ün Milet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği bütün öğretmenlerin Başöğretmen Atatürk'ün inkılap ve ilkeleri etrafında toplandığı ve bunlarıkorumak için yapılan andın tazelendiği gün olduğunu» söyledi.

6- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda genel idari hizmetleri sınıfında ek göstergelerin kazanılmış hak aylık derecesinebağlanması kabul edildi.

7- İstanbul Bankası Genel Müdürlüğü'ne İlhan Köseoğlu getirildi.

8- Süt Endüstri Kurumu (SEK) poşet sütlere 5 ile 10 lira arasında zam yaptı.

9- Petrol ürünlerine yapılan yeni zamlardan sonra kömüre deyüzde 13 .ile yüzde 13.85 oranında zam yapıldı. Buna göre linyitintonu 7 bin 400 lira olurken kok kömürünün tonu da 14 bin 800 lirayayükseldi.

10- THA'nın Ereğli çıkışlı haberine göre; Ereğli Demir-Çelik Fabrikalarının birinci yüksek fırını "Ayşe" bakım çalışmalarının sona ermesi üzerine 4 yıl aradan sonra yeniden üretime başladı.

11- AA'nın haberine göre; Çukurova bölgesinin, Keban'dan beslenmesini sağlayacak enerji nakil hatlarıyla trafo merkezleri düzenlenenbir törenle hizmete girdi.

12- Altın fiyatının Merkez Bankası'nca günlük saptanması üzerineboğazlardan geçeri gemilerin «Sahil sıhhiye rüsumu» ile «Fener ücret»i on kat arttırıldı ve sıhhiye rüsumu ton başına net 528 kuruşayükseltildi.

13- 14 gün önce kimliği bilinmeyen kişilerce Ankara'da kaçırılanDeniz Aktopuk adlı genç kız, İstanbul'da serbest bırakıldı.

14- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Ankara Barosu avukatlarından Halil Çelenk hakkında cezaevlerindeki bayan tutukluları «Cezaeviyönetimine karşı kışkırtmak» iddiasıyla dava açıldı.

15- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davaya Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yazılı belgelerin okunmasıyla devam edildi.

16- Birinci Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde süren Dev-Yol davasında üç sanık tahliye edildi.

17- THA'nın haberine göre; 7. Kolordu ve- Sıkıyönetim Komutanlığı'nca çeşitli anarşik olaylara katıldıkları gerekçesiyle aranan yasa dışıçeşitli örgütlere mensup 10 sanık güvenlik güçlerince yakalandı.

18- Türk Pamuk ipliği ihracatçıları Birliği'nden 5 kişilik bir heyetleAET yetkilileri arasındaki görüşmelere Brüksel'de başlandı.

19- Yunanistan hükümetinin aldığı tek yanlı bir kararla Türkiye Dışişleri Bakanı 11 ter Türkmen ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yuannis Haralambopulos arasında 9 Aralık'ta Brüksel'de yapılması kararlaştırılan görüşmenin iptal edildiği, Yunanistan Hükümet sözcüsü tarafındanaçıklandı.

20- Suudi Arabistan'da Türk Haftası düzenlendi.

21- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan dün gece tüm ABD'de yayınlanan bir televizyon konuşmasında, «Kazara çıkabilecek bir nükleer savaşın önüne geçmekiçin birlikte çalışmayı» öneren bir mektubu, Sovyetler Birliği KomünistPartisi lideri Andropov'a gönderdiğini açıkladı.

22- Yabancı ajansların haberlerine göre; Sovyetler Birliği KomünistPartisi Genel Sekreteri Yuri Andropov Kremiin'de başlayan SSCB Yüksek Prezidyum toplantısında oy birliği ile Prezidyum üyeliğine seçildi.

24 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren 24 Kasım öğretmenler Gününedeniyle öğretmenler temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam'ın da bulunduğu kabulde birkonuşma yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Sizlere teslim edilençocuklar yarının büyükleridir. Onların başarıları ile gurur duyacaksınız. Milli Eğitim topluluğuna 12 Eylül'den sonra büyük önem verildive öğretmenlere eski saygınlıkları iade edildi.» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türk - İş ve Türkiye İşverenSendikaları Konfederasyonu (TİSK)'i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Evren Türk - İş Genel Merkezi'nde yaptığı konuşmada, «Çalışma hayatındaki yeni yasaların yürürlüğe girmesindensonra yakında toplu pazarlık döneminin yeniden başlayacağını» ifade etti.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu ziyareti sırasındada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Evren, «Çırakacağımız yasalarlageçmişteki olumsuzlukları gidereceğiz. Önümüzdeki dönemde bu çekişmeli kavgalı dönemi bırakacağız. Ne işveren işçiyi sömürmeli, nede işçi işverene karşı çıkmalıdır. Hazırlayacağımız yasalarla bunu önleyeceğiz.» dedi.

3- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak THA'ya yaptığı açııklamada «Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında, eski siyasilere konan yasağı genişletecek bir maddenin yer almayacağını» söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam 24 Kastın Öğretmenler Gününedeniyle il temsilcilerini kabul sırasında yaptığı konuşmada, «Öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve mesleki gelişmelerini sağlamak, sosyalve moral faaliyetlerini geliştirmek başlıca hedefimiz olmuştur.» dedi.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Bakanlığının bütçesi ile ilgili soruları cevaplandİran Sanayi veTeknoloji Bakanı Mehmet Turgut, «Türkiye'nin uçak sanayiini kurmayamecbur olduğunu, renkli TV üretimi için küçük firmalara izin verilmeyeceğini, KİT'lerle ilgili yasa tasarılarının yakında Danışma Meclisi'ne sunulacağını» belirtti.

6- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevaplandırırken «Petrol zammının zincirleme zamları getirmeyeceğini» belirterek, «Devletin faiz hadlerine müdahalesini doğru bulmadıklarını, yeniden' değerlendirme yasası ile hisse senedi satışı ve tahvil ihracının artacağını, kar-zarar ortaklığı ile de bankalar üzerindeki kredi talebinin azalacağını, bu tedbirler neticesindekendiliğinden düşebileceğini» söyledi.

7- Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, «Yunan basınında Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın düşürüldüğü konusundaçıkan haberler» yalanlandı.

8- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu,«Enflasyonda öngörülen yüzde 25'lik hedefin çiftçiye yapılan peşinödemenin arttırılmasından kaynaklandığını» belirterek, «1982 yılındaihracat yönünden öngörülen hedefe ulaşılacak, hatta bu hedef aşılabilecektir.» dedi.

9- 24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta düzenlenen törenlerle kutlandı.

10- TÜBİTAK'ın lise öğrencileri arasında düzenlediği matematik,fizik, kimya; lise ve üniversite öğrencileri arasında düzenlediği proje yarışması; ortaokul öğrencileri arasında düzenlediği matematik yarışmasında ödül kazanan öğrenci, öğretmen ve okulların ödülleri düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

11- 4. Yüksek İstatistik Şurası toplandı.

12- UB'nın haberine göre Sümerbank ürünlerine de yüzde 3-10arasında zam yapıldı.

13- Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde 6 yıllık öğretim süresinitamamlamış ve mezun olamamış öğrencilere bir hak daha tanındı.

14- «Ekonomiye Giriş» adlı ders kitabında komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan ve Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Prof. SadunAren beraat etti.

15- Cumhuriyet Gazetesi muhabirlerinden Fatih Güllapoğlu ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin hakkında «Buğday Üreticilerigüç durumda kaldı» başlıklı yazıda, «Kamunun telaş ve heyecanınıdoğuracak şekilde asılsız haber yaymak» iddiasıyla İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

16- 276 Afganlı'nın Türk vatandaşlığına alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların Kuzey Kıbrıs'ta yapılantatbikata katılmalarını «Kıbrıs'ın hava sahasını ihlal» olarak niteleyen Kıbrıs Rum hükümeti, bu durumu Birleşmiş Miletler'de protestoetti ve Rum lideri Kipriyanu BM'ye yaptığı çağrıda, «Kıbrıs topraklarından büyük bir bölümünün daha fazla Türkiye'nin işgali altındakalmasına müsaade edilmemesi gerektiğini» söyledi.

18- Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları'nın 9 Aralık'ta Brüksel'de yapacakları ikili görüşmenin Yunanistan tarafından tek taraflı iptal edilmesinden sonra Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin alarma geçirildiği ve EgeDenizi'nde Yunan donanmasının bazı ek tatbikatlar yapacağı haberibasında yer aldı.

19- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Andropov'un dün Doğu-Batıarasındaki gergin ilişkilerin yumuşatılması yolundaki çağrısı ile ilgiliolarak bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Hughes«Her yapıcı Sovyet girişimine olumlu karşılık vermeye hazırız» dedi.

20- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin parlamentosu niteliğindeki Yüksek Sovyet, bir süre önce ölenDevlet Başkanı Leonid Brejnev'in yerine seçim yapmadan Sonbahartoplantısını sona erdirdi.

Komünist Partisi'nin Merkez Komitesi toplantısında bir konuşmayapan parti lideri Yuri Andropov «Ülkede üretimin arttırılmasını devlet sektörü ile kollektif çiftliklere daha fazla bağımsızlık tanınmasınıtüketim mallarının kalitesinin düzeltilmesini» istedi.

21- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail'de Beyrutkatliamını soruşturmakla görevlendirilen komisyon, Başbakan Menahem Begin ve 8 diğer üst düzey yetkiliye kendilerine zarar verebilecek iddiaları incelemeleri ve 15 gün' içinde yeniden ifade vermeleriyolunda çağrı yaptı.

22- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'da Başbakan Suzuki'nin istifa etmesiyle boşalan Liberal Demokratik Parti liderliğiiçin yapılan seçimleri Yasuhiro Nakasone kazandı.

23- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan'ın eskiBaşbakanlarından Zülfikar Ali Butto'nun eşi Nusret Butto'nun tedaviiçin yurt dışına gitmesi üzerine, kızı Benazir Butto, Pakistan Halk Partisi liderliğine seçildi.

25 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Yüksek Askeri Şura toplantısınabaşkanlık etti. Evren ve Şura üyeleri daha sonra Anıtkabir'i ziyaretederek saygı duruşunda bulundular.

2- Hükümet-Çiftçi zirve toplantısının ikincisi Başbakan BülendUlusu'nun başkanlığında yapıldı. Hükümetin destekleme politikasıhakkında bilgi veren Başbakan Ulusu, «Devlet adına destekleme alımlarında uygulanacak esaslar bir kararname ile düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu kararname, düzenli bir ödeme sistemine bağlanmasıı yönünde esnek hükümle getirmektedir. Teslim edilen' ürün bedellerininyüzde 50'si peşin ödenmektedir. Buğday üreticisine verilen 2 liralıkfarktan doğan alacakları, üreticilere Aralık ayında ödenecektir» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu Öğretmenler Günü nedeniyle 67 iltemsilcisini Başbakanlıkta kabul etti. Bülend Ulusu kabul sırasındayaptığı konuşmada, «Öğretmenlerin lojman sorununa çare bulunacağını» söyledi.

4- Danışma Meclisi'nde emekli devlet memurlarına, dul ve yetimlerine 35 katsayıya göre verilecek aylıkla ilgili tasarı görüşülerek kabul edildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ercüment Yavuzalp Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Papolias'ı makamına çağırarak, Dışişleri Bakanları arasında yapılacak toplantının iptal durumunun Yunantarafının iki ülke arasındaki sorunların müzakere yoluyla çözümündenbirtakım bahanelerle kaçmak niyetinden başka birşey ifade etmediğini» söyledi.

6- Elektriğin kilovatsaatine 100 kuruş zam yapıldı, çimento giyetlerine de yüzde 15 zam yapıldı.

7- Milliyet Gazetesi'nde, eski siyasi parti il başkanları ile yenisiyasal düzen hakkındaki düşünceleri ile ilgili bir araştırma yayınlandı.

8- MEBAN bankerlik kuruluşu aylık faiz, ana para ve tahvilödemlerini yeniden durdurdu.

9- Ankara Emniyet Müdürlüğü 2. Şube ekipleri, son 1 ay içinde lgerçekleştirdikleri seri operasyonlar sonucu yasa dışı TKP, Dev - Yol,Kurtuluş, Türkiye Devrimci Komünist Partisi'ne mensup 38 militanıyakaladı.

10- MHP ve yan kuruluşları ile ilgili davaya 114 numaralı klasörün okunması ile devam edildi.

11- MSP eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve arkadaşlarınınyargılanmalarına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde devam edildi.

12- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin Cenevre'de yapılan Ticaretve Gümrükler Genel Anlaşması (GATT) toplantısında Türkiye'yi temsil etti.

13- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Mısır'da düzenlenen Türk Haftası ile ilgili olarak Kahire'de düzenlediği basın toplantısında «Haftanın hedefe ulaştığını» belirterek, «Türk işadamlarıbu süre içinde 100 milyon doların üzerinde bağlantı yapmışlardır.Mısır yetkilileriyle ocak ayı içinde bir çerçeve anlaşması imzalanacaktır. Bu işbirliği bölgemizde barışın sağlanmasına da katkıda bulunacaktır.» dedi.

14- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan polisi, Papa2. Jean Paul'e geçen yıl Mehmet Ali Ağca tarafından yapılan suikastgirişimiyle ilgili olarak, Bulgar Hava Yolları'nda çalışan ivanov Antonov adlı bir Bulgar'ı, suikast planına katılmak suçundan tutukladı.

15- ANKA Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; SoovyetlerBirliği parlamentosu niteliğindeki Yüksek Sovyet, ülkenin casuslukeylemlerinden ve ideolojik bölünmelerden korunmasını öngören yasatasarısını kabul etti.

16- AP Ajansı'nın Trablus çıkışlı haberine göre; Afrika Birliği örgütü üyesi 32 ülkenin liderleri, dün yaptıkları iki saatlik toplantıdansonra doruk toplantısında Çad'ı, yeni lider Hissene Habre hükümetinin temsil etmesine karar verdiler, ancak bu ülke yöneticilerinin doruk toplantısına katılmaması için çağrıda bulundular.

Çad Dışişleri Bakanı İdris Miskin ise, «Ülkesinin bu çözümü kabul etmediğini» bildirerek, doruğa katılacak heyet ile birlikte Paris'egitti.

17- Yabancı ajansların haberine göre; Japonya'nın yeni Başbakanı Yasuhiro Nakasone, «ABD-Japonya ilişkilerinin ülkesinin dış ilişkilerinde en önemli yeri tutmaya devam edeceğini» açıkladı.

18- İspanya Parlamentosu Kral Juan Carlos tarafından açıldı.

19- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Gana'da dün gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminden sonra ülkede, durumun sakinolduğu Gana Radyoosu tarafından bildirildi.

26 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı, Milli Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in başkanlığında dün toplanan YüksekAskeri Şûra çalışmalarını tamamladı. Yapılan açıklamada, «Toplantıda,Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eğitim ve hazırlık sistemlerinin değerlendirilmesi yanında Silahlı Kuvvetler'in gereksinimlerinin de ele alındığı» bildirildi.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Sağlık ve Sosyal YardımBakanlığı ile Çalışma Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay bakanlığının bütçesi üzerindeki eleştirileri yanıtlarken «İlaç sanayiinin devlete rağmengeliştiği iddiası artık yanlıştır. Biz sadece ilaç sanayiinin artık bazı temel ilaç hammadelerini üretmeye yönelmesini istiyoruz» dedi.

Çalışma Bakanı Turhan Esener'de yaptığı konuşmada «Asgari ücretin 1 Ocak 1983 tarihinden itibaren yürürlüğe girebilmesi için komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü» söyledi.

3- Danışma Meclisi Mali İşler Komisyonu toplantısında, kıdemtazminatının asgari ücret ile bağlantısını kaldİran tasarı kabul edildi.

4- Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; 1981 yılı ocak-ağustos döneminde 1 milyar 750 milyon dolar olan dış ödemeler açığı, bu yılın aynı döneminde 677 milyon dolar azalarak 480 milyon dolar düzeyine indi.

5- Tercüman Gazetesi'nde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. İhsan Doğramacı ile üniversitelere ilişkin yapılan söyleşiyayınlandı.

6- İstanbul Belediye otobüs bilet fiyatını 20 liradan 25 lirayayükseltti.

7- Prof. Sadun Aren, DİSK-ek davası ile ilgili olarak hakkındaçıkarılan gıyabi tutuklama kararı nedeniyle bir kez daha tutuklandı.

8- Politika Gazetesi yazı işleri müdürü Aydın Şenesen yazarı belli olmayan yazıda yayın yoluyla koomünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi tarafından 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

9- Ankara'deki TKP davasında 6 sanık tahliye edildi.

10- Ankara'da Narkotik Şube ekiplerince piyasa değeri 50 milyonlira olan 1 kilo saf eroin ele geçirildi, olayla ilgili kişiler yakalandı.

11- AP ve Reuter Ajanslarının Cenevre çıkışlı haberlerine göre;Cenevre'de yapılan Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması(GATT) konferansında ABD, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun görüşmeleri çıkmaza soktuğunu öne sürdü.

12- Fransa Devlet Başkanı Francoise Mitterand Le Monde Gazetesi'ne verdiği demeçte «Filistinlilerin İsrail devletini yıkma fikrinden vazgeçmesi gerektiğini» belirtti.

13- AA'nın Amman çıkışlı haberine göre; ABD Orta Doğu özeltemsilcisi Philip Habib 48 saat sürecek bir ziyaret için Amman'a gitti ve temaslarına başladı.

14- Yabancı ajansların Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl parlamentoda yaptığı konuşmada ülkesininizleyeceği dış politika konusunda bilgi verdi.

15- AA'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail Savunma BakanıAriel Şaron Sabra ve Satilla kamplarındaki katliamları soruşturmaklagörevli komitenin İsrail hükümetinin düşmesine yol açmayacağınısöyledi.

16- AA'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'nın yeni Başbakanı Yasuhiro Nakasone hükümetini kurdu.

17- AA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bir binada meydana gelen patlamada 6 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

27 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Erzurum'dan sonra gittiği Kars'tahalka hitaben yaptığı konuşmada tarım ve hayvancılığa önem verilmesini, tarım arazilerinin ve meraların amaç dışı kullanılmamasını belirterek «Bu toprakların yanlış kullanılmasının önüne geçmek zorundayız. Anayasa'da da bunun için birtakım hükümler yer almıştır» dedi.

2- Danışma Meclisi'nde 1983 mali yılı bütçe tasarısı kabul edildi vememur maaş katsayısı 35 olarak belirlendi.

Başbakan Bülend Ulusu görüşmelerden sonra yaptığı konuşmada «Bizim hedefimiz hem ekonomimizin geleneksel ihracat darboğazını aşmak hem de son on yılda meydana gelmiş olan iki petrol şokunun ağır yükünü taşıyan ödemeler dengesini rahatlatmaktır. Aynızamanda da gelişmeyi hızlandırmayı hedef alıyoruz. Bunu klasik reçete ile değil, ancak onun ötesine geçerek yapmak mümkündür.» dedi.

İstikrar tedbirleri, kur politikası, planlama konularında da bilgiveren Başbakan Ulusu, «Köylülerin destekleme alımlarından dolayıalacakları bulunan 9.4 milyarlık borcun yakında ödeneceğini de» söyledi.

3- Başbakan Bülend Ulusu Danışma Meclisi'nde dış politikayailişkin yaptığı konuşmada, «Yunanistan'ın, Yunan deniz ve hava alanlarının Türkiye tarafından ihlal edildiği yolundaki iddialarının» yersiz olduğunu belirterek, «Ancak ne yazık ki, Yunanistan Başbakanı'nın Yunan kamuoyunu Türkiye'ye karşı hasmane duygular içindetutma çabalarından vazgeçmediğini, çelişkili ve tutarsız davranışlarını sürdürdüğünü görüyoruz, Papandreu bir yandan Anadolu'yu yitirilmiş vatan olarak ilan edip Yunan halkına maceracı hevesler aşılamaya çalışmakta, bir yandan da Türkiye'nin Yunanistan'ı tehdit ettiğiyolundaki asılsız ve esastan yoksun iddiasını sürdürmektedir.» dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken ile Genelkurmayikinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun Brüksel'de yapılacak NATOsonbahar grubu tooplantılanna katılmak üzere Belçika'ya gittiler.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen resmi bir ziyarette bulunmaküzere Moskova'ya gitti.

6- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Yunansözcüsünün Montreal'de Türk Dışişleri Bakanı'nın «Yunan meslekdaşına Türk uçaklarının 6 mile kadar uçacaklarını daha görüşmenin başında söylediği» şeklindeki açıklamasını inkar etmesi üzerine yaptığıaçıklamada, «Türkiye yalnız Montreal'de değil ondan önce de konuyla ilgili kesin açıklamalar yapmıştır. Mesela beri 8 Eylül tarihinde yaptığım bir açıklamada, herhangi bir ihlal olayı olmadığını ve Türk uçaklarının uluslararası kurallara uygun bir şekilde uçtuklarını belirttim.Uluslararası kuralları Chicago ve İcao Andlaşmaları düzenlenmektedir.Bu andlaşmalara göre de bir ülkenin karasuları ile hava sahası aynıuzunluktadır.» dedi.

7- Başbakanlık Deniz Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Devlet Yatırım Bankası gibi kamu kuruluşlarında yapılan atamalar basında yeraldı.

8- Milliyet Gazetesi'nde Dr. Nejat Eczacıbaşı ile Türkiye'deki ilaçsanayii konusunda yapılan röportaj yayınlandı.

9- Seyitömer Termik Santralı'nın dördüncü ünitesinin yapımınabaşlandı.

10- 2. Evlilik Okulu Ankara'da yeni öğretime başladı.

11- İstanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'nca sürdürülen CHP'nin133 parlamenteri hakkında DİSK davasıyla ilgili olarak açılan davadasavcılık yetkisizlik karan verdi ve soruşturma dosyası Ankara'ya geldi.

12- İstanbul'da güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği seri operasyonlar sonucu yasa dışı Devrimci Kurtuluş örgütü üyesi 29 kişi silahlarıyla birlikte ele geçirildi.

13- 12 Eylül'den önce hazırlanarak TBMM'ye sunulan yüzde 5 faizli Hazine tahvilleri ihracına dair kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun hükmünde kararname ile fiyat düzenleme ve desteklemefonu kurulmasına ilişkin kanun hükmünde kararname hükümlerinintümü reddedilerek yürürlükten kaldırıldı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin resmi konuğu olarak Kıbrıs'dabulunan Federal Almanya Hristiyan Demokrat Partisi'nin Avrupa Parlamentosu milletvekili Prof. Dr. Konrad Schön, KTFD Başkanı RaufDenktaş tarafından kabul edildi.

15- AP Ajansı'nın Vatican City çıkışlı haberine göre; Papa 2. Jean Paul Vatikan'daki Kardinaller toplantısında yaptığı açıklamada, «İtalya'daki banka skandali ile ilgili olarak araştırma yapan yetkililer ileVatikan Bankasının işbirliği yapacağını» söyledi.

16- THA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Fransa Devlet Başkanı Francoise Mitterrand resmi görüşmelerde bulunmak üzere Hindistan'a gitti.

17- ANKA Ajansı'nın Quito çıkışlı haberine göre; Güney Amerikaülkelerinden Ekvator'un başkenti Gjuito'daki İsrail Büyükelçiliği'ndameydana gelen bombalama olayında iki polis öldü, 1 kişi de yaralandı.

18- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberin göre; Irak'ın son 24 saatiçindeki çarpışmalarda 112 İran askerini öldürdüğü, Bağdat Radyosutarafından açıklandı.

28 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren beraberinde MGK üyesi ve KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin ve Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Celal Bulutlar ile birlikte gittiği Artvin'de halka hitaben yaptığı konuşmada, «Siyasi Parti ve seçim kanunlarının daha hazırlanmadan, siyasi çalışmalar içine girenler olduğunu» belirterek, «Bukişilere MGK'nin bildirilerinin yürürlükte olduğunu siyasal faaliyetlerinin yasak olduğunu hatırlatırım. Siyasi partiler kanunu çıkıncaya kadar bu faaliyetler yasaktır. Ne zaman ki, siyasi partiler kanunu hazırlanır,o zaman bu çalışmalara girebilir. Bu kişiler o zaman parti kurar, faaliyetlerine başlarlar.» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını cevaplandırırken, hazırlanan fiyat endekslerinin gerçeğiyansıtmadığını öne sürerek, «Gelecek yıldan itibaren yeni endeksleriuygulamaya koyacağız. Ekonomik yük, sadece dar gelirlilerin üzerinde değildir, bütün kesimler aynı yükü çekmektedir. Firmaların batmasını önleme çabalarımız işçilerin işsiz kalmalarını önlemek içindir, buise işçilere en büyük lütuftur» dedi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer bakanlığının çalışmalarıhakkında Güneş Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Yurda kesin dönüş yapan işçilerimize kolaylık sağlandığını, kaçakçılık konusunda önlemleralındığını, çay üretim alanlarının genişletildiğini» belirterek, «Biz, bakanlık olarak yeni bir çay ekim alanları planı geliştirdik. Bugünkü ekimalanlarına ek olarak 5 yıl süre içerisinde yılda 25 bin dekarlık yeniekim alanı açarak toplam 125 bin dekarlık yeni ekim alanı varolanlaraeklenecektir» dedi.

4- Maliye Bakanlığı'ndan yayınlanan tebliğ uyarınca, suni elyaf,naylon iplik, polyester elyaf, polyester iplik, boyalı ve boyasız ipliktürleri için belirlenen gider vergisinde ilk madde indirim oranlan yüzde 3 ile yüzde 9.5 arasında belirlendi.

5- Kore'de yapılan Kunuri muharebelerinin 32. yıldönümü nedeniyle «Kore'de savaşan Türkler» anıtı önünde bir anma töreni düzenlendi.

6- Türk Hava Yolları iç hat bilet ücretlerine yüzde 30 oranındazam yapıldı.

7- Libya'nın Ankara'daki Halk Bürosu Sekreteri Ümran el- Futuriİsa geçirdiği bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

8- Merkezi Ankara'da bulunan İmar ve İskan Bakanlığı Kültürve Spor Derneği mahkeme kararı ile feshedildi.

9- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; 88 ülke temsilcilerinin katıldığı Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Andlaşması(GATT) toplantısına devam edildi.

10- ABD Başkanı Reagan'ın Orta Doğu özel temsilcisi Philip HabibÜrdün'den sonra Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.

11- Yabancı ajansların haberine göre; Çin Devlet Başkanı Zao Ziyang Amerika'da kutlanan Filistinlilerle Dayanışma Günü nedeniyleyayınladığı mesajda «Filistin halkının yanında bulunduklarını» belirtti.

12- Reuter Ajansı'nın Montevideo çıkışlı haberine göre; Uruguay'da iki partinin temsilcilerini belirlemek üzere seçimler yapıldı. 1973yılından bu yana askeri yönetimin devam ettiği Uruguay'da, başkanlık ve kongre seçimlerinin 1984 yılında yapılacağı, Uruguay Devlet ,Başkanı Gregorio Alvarez tarafından açıklandı.

13- AA'nın Madrid çıkışlı haberine göre; İspanya'ya girmek isteven 36 İranlı'ya gerekli belgelere sahip »olmadıkları gerekçesiyle ülkeye giriş izni verilmedi.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'nin başkenti Washington'da zencilere, beyazlarla eşit haklar verilmemesiniisteyen Ku Kiux Klan adlı örgütün düzenlediği yürüyüş sırasındaolaylar çıktı.

29 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Artvin'deki gezi ve incelemelerini tamamladıktan sonra Trabzon'a gitti. Bu arada çeşitli ilçelerde dekonuşmalar yapan Cumhurbaşkanı Evren Hopa'daki konuşmasında,«Gençler, yarının devlet adamları olacaklar ve yönetimi teslim alacaklar. Onlar yalnız ilim ve irfanla yetişmeyecekler. Evet ilmiöğrenecekler, ilim sahibi olacaklar, fakat kendilerini ahlaken de yetiştireceklerdir. Eğer dürüst, ahlaklı, vatanını ve milletini seven bir kişiolarak yetişmezse bir insana yalnız ilim kafi gelmez» dedi.

2- Türk Esnaf ve Sanatkarların sorunları konusunda ikinci kez yapılan hükümet ve esnaf temsilcileri toplantısında bir konuşma yapanBaşbakan Bülend Ulusu, «Yeni anayasa ile devletin esnaf ve sanatkarlara sağladığı desteğe istikrar ve süreklilik kazandırıldığını» belirterek,«Bundan böyle hiçbir ekonomik kanun veya politika devletin bu desteğini çekemeyecektir.» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay son günlerde meydana gelen halkın sağlığını etkileyen bozuk kanlarla ilgiliolarak basına yaptığı açıklamada, «Kan temini ile ilgili asıl merkezKızılaydır ve Kızılay ihtiyacın yüzde 90'ını Silahlı Kuvvetler'den temin etmektedir.» dedi ve «Özel kan merkezlerindeki denetlemelerinsürdürüldüğünü» belirtti.

4- Yargıtay ikinci Hukuk Dairesi, Sağlık durumları nedeniyle bazımahkemelerin ilansız evlenme yapılmasına ilişkin verdikleri kararlarıbozdu.

5- TRT Genel Sekreterliği'ne emekli Tuğgeneral Sadık Öztekinatandı.

6- İslam Çimento Birliği uzmanlar toplantısı Ankara'da TürkStandartlar Enstitüsü'nde başladı.

7- «İstikrar ve nöbet değişikliği» başlıklı yazısında hükümetinmanevi kişiliğine hakaret ettikleri ve sıkıyönetim yasasına aykırıdavrandıkları gerekçesiyle yargılanan Tercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak ve sorumlu yazı İşleri müdürü Aydoğdu ilter beraat ettiler.

Öte yandan Tercüman Gazetesi yazarı Ergun Göze ile yazı isleri müdürü Aydoğdu İlter hakkında Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca başka bir soruşturma açıldı.

8- Basında, Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminde terörist Mehmet Ali Ağca'ya yardım ettiği belirlenen Oral Çelik'in arandığı haberiyer aldı.

9- Geçtiğimiz ekim ayı içinde Türkiye'de parafe edilen «Türkiye Amerika Savunma İşbirliği» anlaşmasının mutabakat belgesi Brüksel'de Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun ile ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle tarafından imzalandı.

10- Resmi bir ziyaret için Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanıİlter Türkmen Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile temaslarına başladı.

11- Fransa ve İzlanda dışında NATO'ya üye tüm Avrupa ülkelerinin Savunma Bakanları'nın katıldığı «Avrupa Grubu» toplantılarıBrüksel'de yapıldı. Toplantı sonunda yayınlanan ortak bildiride Bakanlar, «Avrupa güvenliğinin NATO'nun savunma ve caydırma politikasına bağlı olduğunu» belirttiler ve «Dengeli bir silahsızlanmaşekli, aranmasının temel unsur olduğunu» ifade ettiler.

12- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Arnavutluk'un bağımsızlığını kazanmasının 70. yıldönümü nedeniyle bir konuşma yapan Arnavutluk Başbakanı Adil Carcani, «Eski başbakan Mehmet Şehu yanlılarının ülkenin başarısını ve sosyalist devrimi ortadan kaldırmaya çalıştıklarını» öne sürdü.

13- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Arnavutluk'unbağımsızlığını kazanmasının 70. yıldönümü nedeniyle Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin resmi yayın organı Pravda gazetesinde yayınlanan bir yazıda «Her iki ülkenin içişlerine karışmama ve eşitlikilkeleri içinde yeniden diplomatik ilişkiler kurmaları gerektiği» belirtildi.

14- Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak Financial TimesGazetesi'ne İslamabad'da verdiği demeçt, «Sovyteler Birliği yeni lideriYuri Andropov ile Moskova'daki görüşmelerinden olumlu izlenimleredindiğini, Afganistan konusunda Sovyetler Birliği'nden yeni bir girişim ve daha yumuşak bir tutum beklediğini» söyledi.

15- UBA'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da, anayasaya karşı kasıtlı olarak propaganda yapanlar; cezayı gerektiren birsuç işleyenler; vergi ödemeyenler; izinsiz çalışanlar; oturma izinlerini zamanında almayarak Alman makamlarını sahte belgelerle kandırmaya çalışanlar; doktor raporuyla ruh hastası oldukları belirlenenler; ülke ve toplum için tehlike oluşturan yabancıların sınır dışı edilecekleri bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Tullahoma çıkışlı haberine göre; ABD'nin Tennese eyaletinin Tullahoma şehrine yakın bulunan Arnold Mühendislikve Geliştirme Merkezi'ndeki füze deposunda meydana gelen patlamada 4mühendis öldü.

30 Kasım 1982

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul Gazeteciler CemiyetiBaşkanı Nezih Demirkent ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan birheyeti, Çankaya Köşkü'nds kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın veHalkla İlişkiler Müşavirliğinden verilen bilgiye göre; CumhurbaşkanıKenan Evren, kabul sırasında yaptığı konuşmada, «Türk basınına 12Eylül haraketı'ndan sonra olduğu gibi parlamenter sisteme geçiş hazırlıklarının sürdüğü bu dönemde de ülke yararları doğrultusundabüyük sorumluluklar düştüğünü» belirtti.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Maliye Bakanlığı bütçesine 1982 yılıiçin 5 milyar liralık aktarma ödeneği konulmasına ilişkin yasa tasarısınıbenimsedi.

3- Milli Güvenlik Konseyi toplantısında, Emekli Sandığı Kanunu'nda değişiklik yaparak emekliliğe esas gösterge rakamlarını yeniden düzenlemek suretiyle, memur ve emekli aylıklarını yüzde 20 oranında artıran kanun tasarısını kabul etti.

4- Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıyla faaliyetlerine izin verilen derneklerin her derecedeki organlarının seçimlerini erteleyen tasarı, MiNi Güvenlik Konseyi'nde benimsenerek kesinleşti.

5- Başbakan Bülend Ulusu, Başbakanlık'ta İstanbul GazetecilerCemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Demirkent başkanlığındaki Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Başbakan Ulusu, bazı bakanların dakatıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, basının problemlerinin müşterek problemler olduğunu söyleyerek, «Bize düşen görev, bunlarınüzerine, bakan arkadaşlarımla birlikte, hep birlikte gitmektir. Kağıt isedüşünmüyoruz» dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye'deki bazı havaalanlarının modernizasyonu için ABD ile varılan mutabakat hakkında yapılanaçıklamada, «imzalanan mutabakat muhtırasının esas amacı Türkiye'ninsözkonusu NATO gereksinimlerini karşılama kapasitesinin geliştirilmesidir» denildi.

7- Devlet desteği sağlamak için 35 şirketin başvurduğu haberiüzerine, Milliyet Gazetesi'nin sorunlarını yanıtlayan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Gezgin, «Burada önemli olanfirma sahiplerinin kurtarılması ile tesislerin ekonomiye kazandırılmasının ayrımıdır. Teknolojisi ve ülke ekonomisine yaran söz konusu olantesisleri ekonomiye kazandırabilmek için objektif kriterler dikkate alınabilir.» dedi.

8- Prof. Orhan Işık'ın vefatı ile boşalan Ankara Sanayi OdasıMeclis Başkanlığı'na Mümin Erkut getirildi.

9- Tek Gıda - İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk - İş'in eski Başkanı İbrahim Denizcier, yaptığı bir açıklamada, «Türkiye'nin gündemindeki en önemli sorunu olan işsizliğin çözümünün tarımdan geçtiğini»vurguladı ve «Alınacak işlemlerin yanısıra işsizlik sigortası uygulanmasını» istedi.

10-Türkiye Emlak Kredi Bankası 100. Yıl Konut ve Bankacılık Enstitüsü ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından ortaklaşa Ankara'da «Şehirleşme, Planlama ve TopluKonut ilişkileri» konulu bir panel düzenlendi.

11-Başkentte, iki bankerlik kuruluşunun daha tasfiyesine karar verildi.

12- Tercüman Gazetesi'nde yeralan bir habere göreç Türkiye'ninihracatında bu yılın ilk 9 ayında ilk sırayı alan ülke 487 milyon dolar ile Irak oldu, geçen yıl yüzde 44 olan Orta-Doğu ve Afrika ülkelerinin toplam ihracatımızdaki payı bu yıl yüzde 52.3'e ulaştı.

13- Türkiye Yazarlar Sendikası'nın 18 yöneticisi hakkında BirinciOrdu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Bir Nolu Askeri Mahkemesi'nde, «Türk Ceza Kanunu'nun 141/1, 312 ve 159. maddelerini ihlal ve 274 sayılı Sendikalar Kanunu'na muhalefet» gerekçesiyle dava açıldı.

14- Askeri savcının beşi hakkında ölüm, dördü hakkında ise 5-15yıl arasında ağır hapis cezaları istediği dokuz sanıklı yasadışı THKP-CKurtuluş Örgütü Antalya grubunun sanıklarının yargılanmasına EgeOrdu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bir Nolu Askeri Mahkemesi'ndebaşlandı.

15- Ankara Emniyet 1. Şube Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği birdizi operasyon sonunda yakalanan aşırı dinci Tahrir cemiyetinin 13 militanı Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

16- İstanbul'da güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen bir dizi operasyonda, yasa dışı Dev - Sol adlı örgüt mensubu 15 militan silahlanile birlikte yakalandı.

Asli devlet memurluğuna atananların yemin merasim yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko başkanlığındaki heyetler arasında Moskova'dayapılan resmi 'görüşmeler tamamlandı. Dışişleri Bakanı Türkmen ayrıcadün Sovyetler Birliği Başkanı Tikonov ile de bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanları arasında iki gün süren resmi görüşmeler sonunda iki ülke arasında, «Birbirlerinin içişlerine karışmama, Türkiye'nin NATO ittifakına, Sovyetler'in de Varşova Paktı'na üye ülkeler olmasına rağmen iyi komşuluk prensiplerine dayanan ilişkilerin devam ettirilmesikonusunda görüş birliğine varıldığı» basında yeralan haberlerde bildirildi.

18- Belçika'da yapılan NATO sonbahar dönemi savunma bakanlarıtoplantılarına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Savunma Bakanı Haluk Bayülken, Belçika Savunma Bakanı Alfred Vreven ile görüştü.

19- Basında yeralan bir habere göre; Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuannis Kapsis, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Fahir Alaçam'ımakamına çağırarak, Türk Hükümeti'nin notasına karşılık bir yanıt nota verdi.

20- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Frankfurtmahkemesi, bundan bir süre önce Papa suikasti ile ilgili görülerek tutuklanan Türk Federasyonu Başkanı Musa Serdar Çelebi'nin İtalya'yagönderilmesine karar verdi.

21- Anadolu Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; NATO Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı'nın dünkü oturumunda, ittifakınAvrupa'daki konvensiyonel gücünün artırılması kararlaştırıldı.

22- Yunan Hükümetinin 1983 bütçesini ilk kez bir trilyon drahmi(yaklaşık 2.5 trilyon Türk lirası) üzerinden parlamentoya sunarken, savunma bütçesinde de yüzde 12.7 oranında bir artış yaptığı basındayeralan bir haberde bildirildi.

23- İngiltere'nin başkenti Londra'da Başbakan Margaret Thatcher'in resmi ikametinde, bir paketin patlaması sonucu bir güvenlik görevlisi yaralandı.

24- AP Ajansı'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan'da aralarında idam edilen eski Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun kuzeni de bulunan Halk Partisi'nin çok sayıda lideri gözaltına alındı.