11.10.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1983

1 Ekim 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, Federal Almanya'dan İstanbul'a geldi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Dünya Bankası veUluslararası Para Fonu'nun yıllık toplantılarıyla ilgili olarak Türk Haberler Ajansı'nın yaptığı açıklamada, «Dünya Bankası ve IMF'nin Türkiye'nin ekonomik çizgisini takdirle karşıladıklarını» bildirdi ve «Budurum beşinci kez uyum kredisi olmamızın yanısıra öteki kredilerinakışını sağlaması yönünden sevindiricidir» dedi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Federal Almanya'da yayınlanan Die Welt Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Ermeni terörü ile ilgili bir soru üzerine, «Ben hiçbir ülkeyi kötü niyetle suçlamadım. Ermeni terörünün destek gördüğü ülkelerden söz ettim. Fransa'dakiduruma bu açıdan bakılmalıdır. Fransa, Ermeni terör örgütlerinin ençok olduğu bir ülke haline gelmiştir» dedi.

4- Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal, partisinin seçim beyannamesinin esaslarını ve detaylandırılmış program esaslarını Ankara'da düzenlediği bir basın toplantısında açıkladı.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi'nin olağan GenelKurulu yapıldı.

6- Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Federal AlmanyaAşağı Saksonya Eyaleti Eğitim ve Kültür Bakanı George BerndOschatz, «Türk işçi çocuklarına ders veren Alman öğretmenlerin belirli sürelerle Türkiye'de eğitim göreceklerini» söyledi.

7- Türk-Arap Müşterek Ticaret Odası toplantısına katıldıktansonra Kıbrıs Türk Federe Devleti Sanayi Odası'nın davetlisi olarakKıbrıs'a giden Suudi Arabistan Heyeti, tekrar İstanbul'a gelerek Odakule'de işadamlarıyla görüşmeler yaptı.

8- Basında siyasi parti liderlerinin Avrupa Konseyi kararına ilişkin tepkileri yeraldı.

9- Türkiye Cimnastik Kız Milli Takımı, Balkan Şampiyonası'ndanbronz madalya kazandı.

10- Milliyet Gazetesi'nden Mehmet Ali Birand'ın haberine göre;İngiliz parlamenter Sir Fredric Bennet, yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin bazı moralistler, Yunanlılar ve komünistlerin kendi çıkarları içinAvrupa'dan uzaklaştırılmasına göz yumömayız ve sonuna kadarmücadele edeceğiz. Türkiye, Avrupa'deki yerini almalıdır» dedi.

Avrupa Konseyi Türkiye raportörü Avusturyalı parlamenter Ludwig Steiner ise, «Ben Türk düşmanı değilim. Amacımız KonseyAnayasasının her üye ülke için aynı şekilde uygulanmasıdır» dedi.

11- Uluslararası Para Fonu Balkanı J. de Larosiere, Washington'da Milliyet Gazetesine verdiği özel demeçte, «Türkiye'nin son üç yılda ekonomisini düzeltmekle gösterdiği başarının, aynı sorunlarlakarşılaşan diğer ülkeler için bir örnek sayıldığını» söyledi.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu, Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «NATO'nun Ankara'dan saklı tutulmak koşuluyla, Limni Adası'nı ortak askeri eğitime aldığını, ancak Yunan hükümetinin bu açıklaması üzerine Türkiye'nin gösterdiği tepki karşısında karar değiştirdiğini» söyledi ve «Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadında bulunuşu, bu konular altında uygulamada toton bir atalete itmiştir» dedi.

13- Suudi Arabistan Kralı Fahd Bin Abdülaziz, Müslüman ülkelerarasında hac organizasyonunda bu yıl birinci gelen Türkiye'yi kutladı.

14- Akajans'ın New York çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, New York'ta Birleşmiş MilletlerGenel Sekreter Perez de Cuellar ile görüştü. Denktaş görüşmedeKıbrıs Rum toplumu lideri Spiros Küpriyanu ile zirve önerisini BM Genel Sekreteri Cuellar'a iletti.

15- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, ABD Başkanı Ronald Reagan ile Washington'da yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında, «ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ortadoğu barış planınınyeniden canlandırılmasını» istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Lübnan'da varılan ateşkese Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün nezaret etmesi konusunda ABD ve Suriye Dışişleri Bakanları arasında yapılan görüşmede de anlaşma sağlanamadı.

17- ANKA Ajansı'nın Mogadişu çıkışlı haberinde; Sovyetler Birliği'nin, Kızıldeniz'de Eritre kıyılarındaki Dahlak Adaları'nda askeriüs kurduğu bildirildi.

18- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Dün gece MarsilyaUluslararası Ticaret Fuarı'nda 1 kişinin ölümüne, 27 kişinin yaralanmasına, Cezayir, ABD ve Sovyetler Birliği pavyonlarında' da geniş hasara yol açan patlama olayının sorumluluğunu Ermeni tedhiş örgütü «Orly» den sonra iki ayrı örgüt dana üstlendi.

19- Anadolu Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail'de yenihükümeti kurmakla görevli İzak Şamir'in, yeni bir sağ koalisyon hükümeti kurmak için çalışmalara başladığı bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanan «Washington Post» Gazetesi'nde, Sovyetler Birliği’nin geçtiğimiz salı günü fırlattığı bir uzay aracının, havalandıktan sonra infilak ettiği, içindeki üç kozmonotun ise kurtulduğu bildirildi.

2 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi, Kutludüğün Afet Evleri, Elmadağ üstgeçidi ve yapımı sürmekte olan Şovmenler Parkı'nda incelemelerde bulundu.

2- Washington'da yapıton Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Banka'sı toplantılarına katılan Devlet Bakanı Sermet Refik PasinTürkiye'ye döndü.

3- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; MaliyeBakanı Adnan Başer Kafaoğlu, ABD'de yayınlanan Fortune Dergisi'nin Türkiye özel ekinde yeralan açıklamasında, «Türkiye'nin Uluslararası kredi piyasasındaki itibarının giderek arttığını» söyledi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanlığı'ndaki ünitelerin bağlı olduklarımakamlar yeniden düzenlendi.

5- UBA'nın haberine göre; Bayrak Partisi, kuruluşunu tamamladı.

6- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türk-İşGenel Başkanı Şevket Yılmaz, Teksif Sendikası’nın Bursa Pilot Sanayii Şube kongresinde yaptığı konuşmada, «Ek zam talebinin ısrarlı takipçisi olduklarını» söyledi.

7- Tercüman Gazetesi'nde TÜSİAD Başkanı Ali Kaçman, TİSKBaşkanı Halit Narin ve İTO Başkanı Muti Kuşçulu'nun Türkiye ekonomisine ilişkin görüşleri yeraldı.

8- Ege Bölgesi Sanayi Odası Etüd Servisi'nce yatırımlar konusunda hazırlanan raporda, Türkiye'de toplam yatırımlar yüzde 6.4'lükgerileme kaydetti, özel kesimin yatırımlardaki payı da yüzde 50'denyüzde 40'a düştü.

9- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Petro-Kimya ürünlerine yüzde 15 ile 30 oranında değişen zam yapıldı.

10- Ankara'da düzenlenen 15. Balkan Artistik ve Ritmik Cimnastik Şampiyonası sona erdi.

11- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan'da çıkan «Akropolis» gazetesinin muhabirinin yönelttiği sorularıyanıtlayan ABD Başkanı Ronald Reagan, «Türkiye ile Yunanistan arasında bir çatışma meydana gelirse, bundan, endişe duyarız» dedi.

12- Basında yeralam bir habere göre; Türkiye'deki siyasi gelişmeler, Avrupa Konseyi'nden sonra Kuzey Atlantik Asamblesi'ndede tartışılmaya başlandı.

13- Basında yeralan bir habere göre; ABD'nin Türkiye dahil çeşitli ülkelere yardım programı, Kongre'nin bu konudaki yasa tasarısını zamanında onaylamaması nedeniyle, altı haftalık bir süre içinaskıya alındı.

14- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Batı Almanya'daKuzey Ren Vestfalya eyalet hükümeti adına Düsseldorf il yönetiminin yabancılar konusunda yaptırdığı ve «Yabancılar olmadan olmaz»sonucunu ortaya çıkaran araştırma yayınlandı.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kıbrıs TürkFedere Devleti Başkanı Rauf Denktaş'ın, Perez de Cuellar'a vermişolduğu Kipriyanu ile bir zirve toplantısı yapma önerisi, yarı resmi birkanalla Kıbrıs Rum liderine ulaştı..

16- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı RonoldReagan'ın, geçen hafta içinde ve muhtemelen de ABD'nin Atina Büyükelçisi Monteag Le Stearns aracılığıyla Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu'ya gönderdiği, «Aklı selime» telkin eden ve nükleer silahların sınırlandırılması konusunda NATO olarak Sovyetlerekarşı «Tek cephe» teşkil edilmesini isteyen gizli mektubu, Atina basını tarafından açıklandı.

17- Ulusal Basın Ajansı'nın Taşkent çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin Taşkent şehrinde süren Afrika-Asya Yazarlar Birliği toplantısında. Lotus Edebiyat Ödülü Jürisi, 1982-1983 yılı LotusÖdülü kazanan yazarları belirledi.

18- Pakistan'a yaptığı üç günlük resmi geziyi tamamlayan ABDSavunma Bakanı Caspar Weinberger, Pakistan'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, «Afgan halkının askerî Sovyetişgaline karşı giriştiği mücadeleyi destekleyeceğini» söyledi.

19- İngiliz İşçi Partisi Başkanlığı'na, Neil Kinnock Seçildi.

20- AP Ajansı'nın Dadu çıkışlı haberinde; Pakistan'ın Sind eyaletinde seçimlerin son turu yapılırken, yönetim aleyhtarı göstericilerle askeri birliklerin çatıştığı ve 16 kişinin öldüğü bildirildi.

21- Lübnan'daki Dürzilerin Lideri Velid Canbolat'ın, Beyrut'ungüneyinde yeralan Şuf bölgesinde özerk bir dürzi yönetimi oluşturmak istediklerini söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

3 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenarı Evren Kara Harp Okulu'nun yeni öğretim ve eğitim yılına başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada «Avrupa Konseyi içinde olsa da olmasa da Türk Milletinin varolacağını» belirterek, «Yalnız askeri gücümüzle değil, teknolojimizle, ilmîmizle ve aynı güçlerle yanyana olabilelim, işte bu seviyeye yükseldiğimiz zamandır ki, bize daima yukarıdan bakmakalışkanlığında olan milletler tutumlarını değiştirsinler» dedi.

2- AA'nın haberine göre; Ticaret Bakanı Kemal Cantürk «1983'ün ilk 7 aylık döneminde geçen yıla oranla yüzde 2.5 artışla 3 milyar26 milyon dolarlık ihracat yapıldığını» belirterek, «İhracatta görülenyavaşlamanın durdurularak, hedefe yakın bir ihracata ulaşılabilmesi için bütün tedbirlerin zamanında alındığını ve alınmakta olduğunu» bildirdi.

3- Kuzey Ren Vestefalyo Eyaleti eski Başbakanı ve FriedrichEbert Vakfı Başkanı Heinz Kühn Ankara'deki temaslarına başladı veMilli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam ile Federal Almanya'da OkuyanTürk çocuklarının durumunu görüştü.

4- Yüksek Seçim Kurulu, bugüne kadar toplam 54 adayın istifa ettiğini, 4 aday hakkında iptal kararı verildiğini, 10 adayın istifasının işleme konulmadığını ve 12 adayın da istifalarının reddedildiğiniaçıkladı.

5- Köyişleri eski Bakanlarından Orhan Kurumoğlu MilliyetçiDemokrasi Partisi'nden istifa etti.

6- Ankara-İstanbul karayolunda trafik kazası geçiren LizbonBüyükelçiliği eski maslahatguzarı Yurtsev Mıhçıoğlu tedavi edildiğiGülhane Askeri Hastanesi'nde vefat etti.

7- Yargıtay'ın bozma kararından sonra Ankara Birinci Asliye Ceza Mahkemesi'nde «Sahte evrak tanzim etmek ve hileli vergi» suçlarından dolayı açılan davaya yeniden devam edildi ve Hacı Ali Demirel beraat etti. Yurt dışında bulunan Yahya Demirel'in ise yakalanması, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yeniden istekte bulunulması kararlaştırıldı.

8- Toplu kaçakçılık yaptığı gerekçesiyle İstanbul SıkıyönetimKomutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan işadamı Kemal Derinkök'ün tahliye istemi reddedildi.

9- Türkiye konusunun da yer aldığı Kuzey Atlantik Asamblesitoplantılarına Avrupa Konseyi'nin aldığı kararı protesto amacıyla,Türkiye'nin Asamlble'ye gözlemci seviyesinde katılacağı Akajans'ınLohey çıkışlı haberinde bildirildi.

10- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; Ziraat Bankası'nınNew York şubesi törenle açıldı.

11- AP Ajansı'nın Dadu çıkışlı haberine göre; Pakistan'ın Sindeyaletinde yapılan yerel seçimler sırasında polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 16 kişi öldü.

12- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnanlı Dürzilerin Lideri Velid Canbolat'ın Şuf bölgesinde mahalli bir yönetim kurduklarını açıklaması üzerine Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel,BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan 6 ülkenin temsilcilerineçağrıda bulunarak, ülkenin resmen bölünmesine yol açacak bu türfaaliyetlerin önlenmesi için çaba sarf etmelerini istedi.

4 Ekim 1983

1- IMF ve Dünya Bankası Genel Kurulu toplantılarına katılmaküzere ABD'de çeşitli finans kuruluşları ve büyük bankalarla temaslarda bulunan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu yurda döndü.Kafooğlu yaptığı açıklaimada, «American Express Bankası'ndan ortavadeli ve çok düşük faizli 205 milyon dolarlık yeni bir kredi sağlandığını» söyledi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay DanışmaMeclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda bakanlığının bütçesi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada. «Büyük kentlerdeki hastanelerin yükünüazaltmak amacıyla uzman hekimlerle takviye edilmiş semt sağlıkocaklarının açılacağını» söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada «Türkiye'nin kendi topraklarında İran'a yönelik yıkıcı faaliyetlerde bulunulmasına müsade edilmesinin kesinlikle söz konusu olmadığı» bildirildi

4- İktisadi Devlet Teşekkülleri ve Kamu İktisadi Kuruluşlarıhakkındaki kanun hükmündeki kararname Danışma Meclisi GenelKurulu'nda kabul edildi.

5- Danışma Meclisi üyesi Mustafa Alpdündar ve 19 arkadaşınınemekli ikramiyesini 45 maaşa çıkaran yasa önerisi, Danışma MeclisiGenel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Siyasi partilerin seçim gezilerine ilişkin haberler basında yeraldı. Öte yandan siyasi partilerin kesin aday listeleri de yayınlandı.

7- Lizbon Büyükelçiliği eski Maslahatgüzarı Yurtsev MıhçıoğluDışişleri Bakanlığı önünde düzenlenen törenden sonra toprağa verildi.

8- Valiliklerin üstünde 8 Bölge Valiliğinin kurulmasına ilişkinKanun Gücünde Kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- New Yorkta bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, BM'nin 38. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunu, terörizm veçeşitli dünya sorunları üzerinde açıklamalarda bulundu.

10- Akajans'ın Lahey çıkışlı haberine göre; Hollanda'nın Laheykentinde çalışmalarını sürdüren Kuzey Atlantik Asamblesi'nin oturumunda Hollandalı Parlamenter Tom Frinkling'in hazırladığı Türkiyealeyhtarı rapor 8'e karşı 20 oyla1 reddedildi.

11- Akajans'ın Washington çrkışlı haberine gör«; ABD BaşkanıRonald Reagan, Ermeni terörüne karşı uluslararası mücadele konusunda Batılı devlet adamlarına yeni bir mektup daha gönderdi.

12- Lübnan'da ateşkesin ilan edilmesinden sonra oluşturulan«Ulusal Uzlaşma Komitesi» tarafından yapılan açıklamada, «Taraflar arasında çizilen sınırı oluşturan Yeşilhat'ta meydana gelen çatışmaların komitenin girişimleriyle sona erdiği» bildirildi. Suriye'ninise, «Lübnan'dan geri çekilmek için bu ülkede bulunan Çokuluslu Barışgücü askerlerinin de çekilmelerini yeni bir şart olarak ileri sürdüğü» yabancı ajans haberlerinde bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Leeuwarden çıkışlı haberine göre; Hollanda'nın Leeuwarden kenti yakınlarındaki bir askeri üsde bir F-16 uçağıkalkışı sırasında ters dönerek parçalandı, uçağın pilotu hayatını kaybetti.

5 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'de ortak yatırımlaryapmak ve Türkiye-ABD ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirmek imkanlarını araştırmak üzere Türkiye'ye gelen 15 kişilik heyette bulunan OPİC (Denizaşırı Özel Sermaye Yatırımları) Başkanı Craig Nalenve ABD Başmüsteşarı Perez ile ABD Tarım Bakanı Yardımcısı Lyng'ikabul etti. Firma temsilcileri daha sonra Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar ile görüştüler.

Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden verilen bilgiye göre, OPİC Başkanı Craig Nalen, Cumhurbaşkanı Evren'e«ABD Başkanı Ronald Reagan'ın «iki ülke arasındaki ekonomik, ticari alandaki ilişkilerin geliştirilmesine verdikleri önemi» belirten birmesajını sundu.

2- Milli Güvenlik Konseyi, yeni «Dernekler Yasası»nı kabul etti.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, DM Bütçe Plan Komisyonu'nda Maliye Bakanlığı bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada «MEYAK kesintilerinin bir miktarının mevduata dönüştürülerek ödenmesi ilkesini getireceklerini» söyledi.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, «Karaborsa eğilimi veya fiyat artışları tesbit edildiği takdirde ihtiyaç kadar çimentonun acilen ithali yoluna gidileceğini» açıkladı.

5- DM Bütçe-Plan Komisyonu, 1984 Mali Yılı Bütçesini 3 trilyon 261 milyon lira olarak kabul etti. Öte yandan Komisyon'da 1984yılında «memur maaş katsayısının «40» olması yolundaki, alt komisyon önerisi de kabul edildi.

6- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu üçü siyasi, biri adi suçlu dört kişinin idam cezasını onayladı.

7- Dışişleri Bakanlığı, 14 Eylül tarihinde eğitim uçuşu sırasındayanlışlıkla Irak hava satıasına girerek düşen Türk uçağının pilotlarıile ilgili bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünden yapılan açıklamada, «uçağın silahsız olduğu ve telsiz irtibatının kesilmesinden sonra uçağın düştüğü, ancak pilotların altlamayı başardığı,Irak makamlarının araştırmalara devam ettiği» bildirildi.

8- Dünya Postalar Birliği'nin düzenlediği, «Uluslararası MektupYazma Yarışması» nda, Türkiye'den katılan Yusuf Baydal üçüncüoldu.

9- Barış Derneği Genel Başkanı Mahmut Şerafettin Dikerdem'in «Askeri Savcıya hakaret» iddiası ile, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca ifadesi alındı.

10- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan açıklamada, eylül ayı içinde, çeşitti suçlardanyargılanan 100 sanıktan ikisi müebbet hapis, diğerlerinin 3 ila 23 yılarasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı bildirildi.

11- BM Toplantısı için New York'a giden Dışişleri Balkanı İlterTürkmen, ABD Dışişleri Bakanı George Schultz ile görüştü.

12- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre, Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın kendisine yazdığı mektuba verdiği cevapta «Amerikan nükleer füzelerinin Batı Avrupa'ya yerleştirilmesine karşı olduklarını» açıkladı.

13- AA'nın Cenevre çıkışlı haberine göre, ABD ile Sovyetler Birliği arasında «stratejik füzelerin indirimi görüşmeleri» (START) Cenevre'de başladı. AP Ajansının Washington çıkışlı haberinde ise,ABD Başkanı Ronald Reagan'ın «Stratejik Silahların Azaltılması» görüşmelerinde, Sovyetler Birliğine «Tarafların her yıl stratejik nükleerbaşlıklarının yüzde beşini imha etmesi» yolunda bir öneride bulunduğu bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanan «Waenington Post» Gazetesi, Sovyetler Birliği'ndeki bazıkaynaklara dayanarak verdiği bir haberinde, 1 Eylülde düşürülen Güney Kore uçağının Sovyet hava sahasına girmesini engelleyemeyenüst düzeydeki bazı subayların görevden alındığını» bildirdi.

15- AP Ajansının Vittel çıkışlı haberinde, Fransa Devlet BaşkanıFrançois Mitterand'ın başkanlığında toplanan 38 Afrika ülkesininDevlet veya Hükümet Başkanlarından oluşan onuncu «Fransa-Afrika» zirvesi sona erdi.

Zirve toplantısında Çad meselesinin görüşüldüğü bildirildi.

16- AP Ajansının Santiago kaynaklı haberinde, Şili askeri yönetiminin 592 Şilili mültecinin daha ülkelerine dönebileceğini ilan ettiği bildirildi.

17- Sovyetler Birliği resmi haber ajansı TASS tarafından yayınlanan bir haberde, «Avrupa'ya yerleştirilecek NATO füzeleri tasarısının uygulamaya konulması halinde, Cenevre'de yapılmakta olan«Stratejik silahları sınırlandırma» görüşmelerinin durdurulacağı bildirildi.

18- AP Ajansının Atina çıkışlı haberine göre, Lübnan'daki İlericiSosyalist Parti Başkanı ve Dürzi'lerin lideri Velid Ganbolat dün Yunanistan'da başbakan Andreas Papandreu ve daha sonra da İtalya'da İtalya Başbakanı Bettino Craixi ile görüşmelerde bulundu.

19- Cumhuriyet Gazetesi'nin Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da Alman Sendikalar Birliği (DGB) ve ona bağlı sendikaların çağrısı üzerine nükleer silahlanmaya karşı beş dakikalık bir«genel uyarı grevi» yapıldı.

20- «1983 Nobel Barış Ödülü», Polonya'da kapatılan DayanışmaSendikasının eski lideri Lech Walesa'ya verildi.

6 Ekim 1983

1- Tercüman Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; 1630 sayılıDernekler Kanunu'nu yürürlükten kaldıran ve dernekleşme ile ilgilifaaliyetleri günün şartlarına göre yeniden düzenleyen yeni DerneklerKanunu tasarısı MGK tarafından kabul edildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile işçi ücretlerine ek zam yapılması konusunda Başbakanlık'tabir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Başbakan Bülend Ulusu'nun ek zammı yenidengörüşmesi için Yüksek Hakem Kurulu'na talimat yazısı yazdığını»söyledi.

3- Yüksek Seçim Kurulu, Anavatan Partisi'ne kayıtlı olması nedeniyle Ankara 3 numaralı seçim çevresinden bağımsız adaylığını iptal ettiği Dr. Nuray Erbaşı hakkındaki bu kararını kaldırdı.

4- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu, Genel Kurul gündeminde bulunan ve MGK üyesi Deniz Kuvvetleri Komutanı OramiralNejat Tümer tarafından sunulan ve ilk yerel seçimlere 6 Kasım seçimlerine katılan partilerin katılabilmesine ilişkin yasa önerisini bazı basım yanlışlıkları nedeniyle geri çekti.

5- Feridun Şakir Öğünç, Mustafa Alpdündar, Vahap Güvenç ve62 arkadaşı tarafından hazırlanan ve işsiz kalan işçiye 240 gün süreile aldığı son maaşının yüzde 40'ı oranında işsizlik sigortası yardımıödenmesine ilişkin «İşsizlik Sigortası yasa tasarısı» Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Danışma Meclisi üyesi ve MDP Diyarbakır milletvekili Mehmet Hazer düzenlediği basın toplantısında partisinden istifa ettiğiniaçıkladı.

7- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Federal Almanya Parlanmentosunun Ekonomik ve İşbirliği Komitesi heyeti Ankara'da çalışmalarını sürdürdü ve Milliyetçi Demokrasi Partisi, Anavatan Partisi ileSODEP'i ziyaret etti.

8- İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 60. yıldönümütörenlerle kutlandı.

9- Akajans'ın haberine göre; Federal Almanya'nın Bavyera Eyaleti Kültür ve Eğitim Bakanı Prof. Hans Maier temaslarda bulunmaküzere Ankara'ya geldi.

10- Antalya 20. Uluslararası Sanat Şenliği'nde yönetmenliğiniZeki Ökten'in yaptığı «Faize Hücum» adlı film Altın Portakal kazandı. En iyi erkek oyuncu Genco Erkal, en iyi kadın oyuncu da HülyaKoçyiğit seçildi.

11- Hicret'in yıldönümü nedeniyle 1404 Hicri yılı başladı.

12- Cumhuriyet Başsavcılığı, Anavatan Partisi'nin tanıtma rozetlerinde biçim, büyüklük, yapılış türü itibariyle Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davrandığı gerekçesiyle Anavatan Partisi'ne ihtarda bulunulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

13- Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan ve yasa dışı örgütlere üye olmaktan sanık 30kişi, çeşitli hapis cezalarına mahkûm edildi.

14- Bakanlar Kurulu'nun menkul kıymetler borsası, Merkez Bankası Kanunu'nda değişiklik ve ödünç para verme işleriyle uğraşanlarhakkında kabul ettiği 3 Kanun Gücünde Kararname Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

15- Telsiz Yasası'nın amatör telsizcilik konusu dışında kalan hükümlerinin uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri belirleyen TelsizYönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Almanya'da yayınlanan haftalık Stern Dergisi'nin son sayısında Türk işçilerini konu alan bir başyazı yayınlandı.

17- Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nun, 6 Kasım seçimlerine gözlemci göndermeme kararı aldığı, ajans haberlerinde bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan, AP Ajansı yöneticileri ile yaptığı söyleşide, «Ülkesi ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkilerin son yıllara oranla en gerçekçi düzeyde olduğunu» söyledi.

19- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Kuzey AtlantikAsamblesi'nin Lahey'de devam eden sonbahar oturumuna sunulanbir raporda, «İran İslam Devrimi ve Afganistan'ın işgalinden sonra1980 yılında Amerikan Çevik Kuvveti'nin kurulmasıyla NATO için önemi daha da artan 'Alandışı güvenlik' kavramının, 1950'lerden beri ittifak gündeminde olduğu, ancak zaman içinde beliren koşullara göre birtakım değişiklikler gösterdiği» belirtildi.

20- İran'ın dini lideri Humeyni, Tercüman Gazetesi muhabiri Mevlüt Işık'ı kabul sırasında, «Savaşın, Saddam Hüseyin yönetimindekiIrak rejiminin yıkılmasına kadar devam edeceğini» söyledi.

21- Lübnan'da çatışan tarafların Hıristiyanlarla Müslümanlarınbirarada yaşamalarını sağlayacak Ulusal Uzlaşma Konferansı'nın tarihini, yerini ve gündemini belirleyecek bir hazırlık komitesinin kurulması konusunda anlaşmaya vardıkları yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

22- AA'nın Tiran çıkışlı haberine göre; Arnavutluk lideri Enver Hoca Arnavutluk Haber Ajansı (ATA) tarafından yayınlanan konuşmasında, «Ülkesinin hiçbir devletin uydusu olmadığını» belirterek, «Birkaç devlet dışında tüm dünya ile dost olduklarını, iyi insanlara kapılarını ardına kadar açık tuttuklarını» söyledi.

23- Nobel Edebiyat Ödülü'nü, Sinekler Tanrısı adlı yapıtıyla İngiliz romancı William Golding kazandı.

7 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından. Yeşilköy Hava Limanı Dış Hatlar yeni terminal ünitesi törenle hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren törende yaptığı konuşmada. «Türk milleti Atatürk'ün 'İstikbal Göklerdedir' direktifi ile o tarihlerde havacılığa gereken önemi vermiştir. Ancak, zamanla teknolojiye maalesef gereğikadar önem vermemiş ve ayak uyduramamıştır» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nu kabul etti.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Başbakan Bülend Ulusu tarafından, «Ek zammın yeniden görüşülmesi» konusundaki yazılı direktif üzerine görüşünü açıklarken, «Konunun yenidendeğerlendirileceğini, yeni bir karar alınacağını» söyledi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, SSK Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa önerisi kabul edildi.

5- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; KurucuMeclis üyelerine tabanca taşıma dahil olmak üzere ömür boyu dokunulmazlık hakkı tanıyan kanun teklifinin bazı maddelerini değiştirilerek kabul edildi.

6- Türkiye'de bulunan işadamı Adnan Kaşıkçı, yatırımlarda bulunmak üzere Kültür ve Turizm Bakanı İlham Evliyaoğlu ve Sanayive Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut ile görüştü.

7- Anavatan Partisi, Siyasi Partiler Yasası'na aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığından gelen ihbar yazısınaverdiği cevapta, «Rozetlerin bir firmanın önerisi olduğunu» belirterek, «Olayın Parti kararına uygun olmadığını» bildirdi.

8- Tercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak ile sorumlu yazı işlerimüdürü Aydoğan İlter hakkında, «Her gece iki gündüz arasındadır»başlıklı yazı nedeniyle açılan davaya İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

9- Üçüncü Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, sağ görüşlü 97 sanığı 7 gün ile 36 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

10- Milliyet Gazetesi'nde Limni Adası ile ilgili bir yazı yayınlandı.

11- Tercüman Gazetesi'nde Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wenye. Zhan ile Pekin'de yapılan söyleşi yer aldı.

12- Menkul kıymetler borsalarının kuruluş, yönetim ve çalışmaesasları ve denetlemelerini düzenleyen «Menkul Kıymetler BorsalarıHakkındaki Kanun Gücünde Kararname» Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Dernekler Kanunu, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

14- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ileNew York'ta görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın zirve teklifine, bazı görüşmeler yapmaya kararverdikleri gerekçesiyle cevap verilmediğini» söyledi.

15- Hindistan'ın Pencap eyaletinde «Olağanüstü federal yönetimin ilan edildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Banker Kastelli, Bimtaş, Mentaş için görevli mahkemelernezdinde oluşturulan menkul kurullarının görevlerini tamamladıkları için kaldırılmasına karar verildi. Konuya ilişkin BalkanlarKurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) Komisyonu ile yürütülenpamuk ipliği görüşmelerine katılan özel sektör temsilcileri ekim ayısonunda yapılacak görüşmeler için komisyon üyelerini Türkiye'yedavet etti.

18- AP Ajansı'nın Limni çıkışlı haberine göre; Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Antony Drosyannis, bir törende yaptığı konuşmada «Türkiye ile Yunanistan arasındaki sürtüşmeler nedeniyleNATO manevralarının artık Ege'de yapılamayacağını» söyledi.

19- Yabancı ajansların haberlerine göre; Kıbrıs Rum yönetimilideri Spiros Kipriyanu BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla hazırladığı öneri mektubunu cevaplandırdı. Kipriyanu cevabında, «Türklere yüzde 23 oranında toprak'bırakılmasını, Maraş bölgesinin Türk tarafından geri verilmesini, Magosa Limam'nın yönetiminin Rum tarafına iade edilmesini» istedi.

20- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş Kıbrıs'tayayınlanan Halkın Sesi Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kıbrıs'ta barış isteyen her ülke, Kıbrıs Türklerinin kendi kaderini tayin hakkınasahip M toplumdan biri olduğunu ve Rumların tüm Kıbrıs'ın temsiledemeyeceğini anlamak zorundadır» dedi.

21- Geçtiğimiz 15 Temmuz'da THY'nin Orly Hava Limanı'ndakiyolcu kayıt gişesinde Ermeni tedhiş örgütü ASALA tarafından düzenlenen katliamda bombanın üreticisi olarak belirlenen Türk uyruklu Soner Nayır, Fransız güvenlik güçlerince Marsilya'da yakalandı.

Öte yandan 7 Ermeni de Paris'te yakalandı.

22- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Türkiye'deki basın davaları ile ilgili olarak bir bildiri yayınladı.

23- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Atina'da «Milletlerarası Doktorlar Teşkilatı'nın düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, «Pershing-2 veCruise füzelerinin Batı Avrupa'ya yerleştirilmesinin 6 ay daha ertelenmesi teklifini» yineledi.

24- Fransa'nın Irak'a sattığı 5 adet 'Süper Etandard' uçaklarının Fransa'nın batısındaki Landivisiau üssünden hareket ederekBağdat'a gittiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- AA'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan'da Sind eyaletinde devam eden yönetim karşıtı gösteriler Belucistan'a sıçradıve Afganistan sınırı yakınlarındaki Ouetta'da ikisi polis üç kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

9 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'ya döndü.

2- BM Genel Kurulu toplantısına katılan Dışişleri Bakanı İlterTürkmen Ankara'ya döndü.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık AA'ya yaptığıaçıklamada, «Başbakan Bülend Ulusu'nun işçi ücretlerine ek zamkonusunun yeniden ele alınmasına ilişkin yazısının henüz kendilerine ulaşmadığını» söyledi.

4- MDP, HP, Anap yöneticileri enflasyonla mücadele konusundaki görüşlerini Ulusal Basın Ajansı'na açıkladılar.

5- Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik Uygulama Dairesi 1983Ağustos ayında 63 adet yatırım ve teşvik belgesi verdi.

6- Ceza infaz kurumlarındaki hükümlülere cezaevi dışındakiişyerlerinde çalışma zorunluluğu getiren yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; NewYork'da BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile temaslar yaptıktan sonra Avrupa Parlomentosu'na Kıbrıs'la ilgili görüşlerini açıklamak üzere Strasbourg'a geçen Kıbrıs Türk Federe Devleti BaşkanıRauf Denktaş, uğradığı Brüksel Havaalanı’nda verdiği demeçte,«Bağımsızlık ilanı sözünün yanlış ördüğünü, bağımsız bir halk olarak idarelerinin adını dünyanın tanıyacağı bir şekle sokacaklarını»söyledi.

8- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Lozan Anlaşması'nın Limni Adası'nın askerden arınmasını öngören maddesinin Montrö Sözleşmesi ile iptal edilmiş olduğu görüşünü yansıtanbir belgeyi NATO üyesi ülkelere dağıttığının belirlendiği, MilliyetGazetesi'nin Limni mahreçli haberinde yer aldı,

9- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Burt, Avrupa'deki orta menzilli silahların sınırlandırılması konusunda ABD ve Sovyetler Birliği'nin, NATOfüzelerinin yerleştirilmeye başlanacağı aralık ayından önce bir anlaşmaya varılacağına inandığını» açıkladı.

10- İngiltere İşçi Partisi'nin geçen hafta sona eren kurultayındagenel başkanlığa Neil Kinnock atandı.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre; resmi bir ziyaret için Burma'nın (Birmanya) başkenti Rangoon'da bulunan Güney Kore DevletBaşkanı Chun Doo'ya bombalı saldırı yapıldı, olayda Chun Doo yaraalmadan kurtulurken dördü bakan 19 kişi öldü, 48 yüksek düzeydeyetkili de yaralandı.

10 Ekim 1983

1- Danışma Meclisi 1984 yılı bütçe kanun tasarısını görüşmeyebaşladı. Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu bütçenin sunuş konuşmasını yaparken, «Memur katsayısının 39'dan 40'a yükseltilmesi halinde artışların farklı olacağı için maaşlar arasındaki dengesizliğin daha fazla ortaya çıkacağını ve bu durumun enflasyona yolaçacağımı» belirterek, «Çalışanlar dahil tüm milletin zararına olanenflasyona ve işsizliğe neden olacak hareketlerden kaçınmak mecburiyetindeyiz. Çalışanlara sağlanacak en büyük yarar budur. Enbüyük adaletsizlik gelir sahibi olanlar ile hiç geliri ve işi olmayanlararasındaki adaletsizliktir. Bu bakımdan yatırımları kısacak girişimlerin doğru olmayacağı kanaatini bir kere daha izhar etmekte yarargörüyorum» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Avrupa Konseyi'nde Türkparlamenterlerle ilgili alman karar hakkında düzenlediği basın toplantısında «Bu karar Avrupa Konseyi'nin temel prensip ve ilkelerineaykırıdır, ancak kararın bağlayıcı yanı yoktur. Biz yine de Konsey'eakıl ve sağduyunun egemen olacağına ve Türk parlamenterlerininyerlerini alacaklarına inanıyoruz. Konsey Türkiye'de demokrasi sürecine katkıda bulunmak istiyorsa bu yönde hareket eder» dedi.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen daha sonra, «Düşürülen Türkuçağı ile ilgili olarak da Irak hükümeti nezdinde girişimlerde bulunulduğunu, Türkiye'nin sadece Limni adası değil, sahillerimizin karşısında bulunan adaların silahlandırılmasına karşı olduğunu» söyledi.

3- Danışma Meclisi üyelerinin milletvekillerine tanınan sosyalhaklardan ömür boyunca yararlanmalarını öngören yasa önerisi,Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda reddedildi.

4- Danışma Meclisi Trabzon üyesi Akif Erginay MDP'den istifa etti. Halkçı Parti İstanbul milletvekili adaylarından Senin Tongsirde adaylıktan istifa etti.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bünyesinde Kan ve KanÜrünleri Danışma Kurulu kurulmasına ilişkin bir yönetmelik yayınlandı.

6- Çukurova Üniversitesi'nde düzenlenen 3. Ulusal Çocuk Cerrahisi Kongresi'nin açılışında konuşan Türkiye Çocuk CerrahlarıDerneği Başkanı Prof. Dr. Akgün Hiçsönmez, çocuk hastanelerininkurulmasının artık kaçınılmaz olduğunu, tüm üniversitelerin birer çocuk hastanesi kurması gerektiğini» söyledi.

7- PTT Genel Müdürlüğü tarafından ortaokul öğrencileri arasında açılan 'Posta uluslararası bir bağdır' konulu kompozisyon yarışmasında dünya üçüncüsü olan Yusuf Baydar adındaki öğrenciyeödülü, PTT Genel Müdürü Servet Bilgi tarafından verildi.

8- 4 Ekim tarihinde başlayan NATO Kararlılık Gösterisi 83 tatbikatına Keşan'a bağlı Saroz Körfezi'ndeki Mecidiye plajlarında devam edildi.

9- Tercüman Gazetesi 23. yayın yılına girdi.

10- Merkez üssü Yunanistan'a ait Semadirek Adası olan orta şiddetteki deprem Ege ve Marmara bölgelerinde hissedildi.

11- Aralarında Bülent Ecevit'in de bulunduğu münfesih CHP'nin133 eski parlamenteri hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı.

12- Gölcük Askeri Mahkemesi'nde yargılanan yasa dışı TKP ML - Tikko Partizan üyesi 4 kişi 5'er yıl ağır hapis cezalarına çarptırıldılar.

13- AA'nın Şanghay çıkışlı haberine göre; Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen 1983 Çocuk Resimleri Yarışması'nda 13 Türk çocuğu ödül kazandı.

14- Milliyet Gazetesi'nin Atina mahreçli haberine göre; YunanHükümet sözcüsü iki grup Amerikan savaş uçağının hava trafiğinive bir grubunun da Yunan hava sahasını ihlal ettiğini, bu nedenlegerekli diplomatik girişimin yapılacağını açıkladı.

15- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD içişleri Bakanı James Watt istifa etti. İstifası Başkan Reagan tarafından kabuledildi.

16- AA'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin askeriyetkilileri, yönetimin kararlaştırılan tarihten iki ay önce sivillere devredileceğini bildirdi.

17- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail Parlamentosu'na sunulan Bakanlar Kurulu listesi güvenoyu aldı ve İzak Şamir İsrail'in yeni Başbakanı oldu.

18- Lübnan'da FKÖ lideri Yaser Arafat yanlıları ile karşıtları arasında Naihr El Bared Mülteci Kampı yakınlarında çatışma çıktığı,AA'nın Troblusşam çıkışlı haberinde bildirildi.

19- DPA'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; 1983 Tıp Nobel ÖdülüAmerikalı bayan doktor Barbara Mc Clintock'a verildi.

11 Ekim 1983

1- «Uluslararası terörizmin çağdaş yönleri» adlı seminerin kapanışında bir konuşma yapan Birinci Ordu ve Sıkıyönetim KomutanıOrgeneral Necdet Öztorun, «Terörizmle mücadelede temel unsurmilletlerin terörizmle mücadeleye kararlı olmasıdır. Bunda ilerlemesağlarsak terörizmle mücadelede önemli bir adım atmış olacağız.»dedi.

2- Sosyal Sigortalar Kurumu Konut Kredi Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle ilgili olarak bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, «İnşaatın yüzde 50 sinin tamamlanması halinde 900bin liralık krediden kalan bölümün tamamını alabileceklerini» söyledi.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesi, Milli Savunma, Adalet, İçişleri, Dışişleri, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve 27üniversitenin bütçelerini görüşerek kabul etti.

4- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Iraktopraklarında düşen Türk askeri uçağı konusunda yaptığı açıklamada,«Şu ana kadar saptanan duruma göre uçağımız arıza nedeniyle sınırı aşmış, ancak Irak kuvvetleri uçağın milliyetini saptayamadıklarından ateş açmışlardır. Irak Hükümeti paraşütle atlayan pilotlarımızınbiran önce bulunması için -her türlü çabanın gösterilmekte olduğu hususunda bizi temin etmiştir. Konu ile ilgili olarak Irak makamları ile temaslarımız yoğun bir biçimde sürmektedir.» dedi.

5- Yüksek Hakem Kurulu'nda temsilcisi bulunan kuruluşlar, işçilerin ek zam konusunda yeniden durum değerlendirmesi çalışmasınabaşladılar.

6- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Devlet İstatistik Enstitüsütüketici fiyatların Eylül ayında yüzde 3.2 oranında arttığını açıkladı.

7- Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığına Doğuş GrubuBaşkanı Ayhan Sahenk seçildi.

8- Bir süreden beri devam eden Kararlılık Gösterisi - 83 tatbikatının Saroz Körfezi'ne çıkarma harekatı dün gerçekleştirildi.

Öte yandan NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Oramiral William Small, Limmi Adası ile ilgili olarak, «BirNATO komutanı olarak Türkiye'nin Limni konusundaki politik durumunu anlıyorum. Ancak Limni konusu milletlerarası anlaşmaları ilgilendirir. Limni'nin silanlandırılması konusunda NATO bir tutum alamaz.»dedi.

9- Türkiye ile Avusturya arasında Karayolu Karma Komisyonutoplantısı Ankara'da başladı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, THY'nin Truva adlı yolcu uçağını THKP adlı yasa dışı örgüt için22 Ekim 1972 tarihinde 3 arkadaşıyla birlikte Bulgaristan'a kaçıranHacı Özdemir'i önce idam, sonra da 20 yıl ağır hapis cezasma çarptırdı.

Diyarbakır 2 Numaralı Askeri Mankemesi'nde devam eden PKK Suruç Grubu davasında 4 sanık ölüm cezasına çarptırıldı.

11- Dışişleri, Ticaret, Milli Eğitim, Maliye, Bayındırlık, Tarım - Orman, Sosyal Güvenlik Bakanlıklarında yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; Londra'deki «Ermenistan'ın Kurtuluşu Halkçı Hareketi Demokratik Cephe» örgütünün yayın organı «Hayaston - Kaytzer» dergisinde yer alan bildirilerde,«Türkiye ile mücadele bahanesi altında masum Türkler ve yabancılar yaşamlarını kaybetmektedirler. Bu saldırıların Ermeni haklarını elde etme yolundaki mücadeleyle hiçbir ilişkisi yoktur» denildi.

12 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında gösterdiği kahramanlık ve üstün hizmetleri nedeniyleGenelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin'e Türk Silahlı Kuvvetleri'nin «Kıbrıs üstün cesaret ve feragat» madalyasını ÇankayaKöşkünde düzenlenen bir törenle verdi.

Öte yandan Kıbrıs Barış Harekatı'na katılarak taltif edilen SilahlıKuvvetler Personeline «Madalya» ve «Savaş harekat şerit rozetleri»düzenlenen bir törenle verildi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, YÖK Personel Yasası, GayrimenkulKiraları ile Dünya, Olimpiyat ve Avrupa Şampiyonluğu kazanmışsporculara vatani hizmet tertibinden aylık bağlanmasını öngören yasaları kabul etti.

3- Devlet Bakanı Sermeî Refik Pas in, Türkiye'de yatırım olanaklarını incelemek amacıyla gelen ABD Tarım Bakan Yardımcısı Lyngile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, «Amacımız şimdi özelsektörümüz ile yabancı sermayeyi ortak bir noktada birleştirmektir.»dedi.

4- Milliyet Gazetesinde Cüneyt Arcayürek'in, Maliye BakanıAdnan Başer Kafaoğlu ile yaptığı söyleşi yer aldı.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda bütçe görüşmelerine devam edildi.

6- Siyasi partiler ve seçimle ilgili haberler basında yer aldı.

7- Ankara'da M.A.N. kamyon ve otobüs fabrikası tarafındanüretilen araçlar sergisi açıldı.

8- Türk Milli Takımı ile Kuzey İrlanda Milli Takımı arasında Ankara'da yapılan futbol karşılaşmasını, Türk Milli Takımı 1 - 0 kazandı.

9- Dış Politika Enstitüsü ve HZI Nöropsikiyatri Vakfı tarafındandüzenlenen terörizm konulu seminer 5 binden fazla terörist üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların sonucu tartışıldı.

10- THA'nın haberine göre; MGK'nın 76 sayılı bildirisine aykırıolarak yaptığı bir açıklama nedeniyle Erdal İnönü hakkında açılandava, İnönü'nün yurt dışında bulunması nedeniyle ertelendi.

11- Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak tarafından Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu ile gazetenin eski Genel Yayın Müdürü Oktay Kurtböke aleyhlerine açılan şahsi ceza davası kararakaldı.

12- Güneş Gazetesi'nde yer atan bir habere göre; Bulgar GizliServisi adına casusluk yaptığı için bir süre önce gözaltına alınanPapaz İvan Petkov İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

13- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; BM Genel Kurul toplantısı gündemindeki «Diplomatların korunması» maddesi üzerineyapılan görüşmelerde söz alan BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Coşkun Kırca, «Her türlü terör eyleminin en kesin şekilde kınanmasınıve uygun önlemlerin alınmasını» istedi.

14- Akajans'ın Strasbourg çıkışlı haberine göre; Strasbourg'dabulunan KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Lideri Spiros Kipriyanu'nun görüşmeleri reddetmesinin devamı halinde bağımsızlığınTürkiye'deki genel seçimlerden önce ilân edileceğini açıkladı.

15- AA'nın Rangoon çıkışlı haberine göre; Güney Kore DevletBaşkanı Chun Doo Vhan'ın Birmanya ziyareti sırasında düzenlenenve 20 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıyla ilgili olarak biri ölü2 Korelinin ele geçirildiği, aranmakta olan üçüncü Koreli suikastçının da yakalandığı bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; İran'ın, Fransa'nın Irak'a. 5 adet Süper Ethandart uçağı satmasının ardından Hürmüz Boğazı'nı kapatacağı yolundaki açıklamalarından sonra, ABD'nin 2 bin kişilik «bir amfibik birliğini Hint Okyanusu bölgesine gönderdiği açıktandı.

17- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'da yediyıldan bu yana devam eden Lockheed skandalına ilişkin dava sonunda, rüşvet olayına adı karışan eski Başbakanlardan Kakuei Tanaka4 yıl hapis cezası ile 2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

18- Lübnan Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Nedim Hakim'in,Velid Canbolat liderliğindeki Dürzi milislerin safına geçtiği, Janaajansı tarafından bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberinde; Şili'de Pinochet yönetimine karşı sürdürülen protesto gösterilerinin devam ettiği, Santiago kentinde 50 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş yapıldığı Şili EğitimBakanı Morıica Adariaga'nın istifa ettiği bildirildi.

20- Asya - Afrika Yazarlar Birliği'nin 25. kuruluş yıldönümü Taşkent Özbekistan'da düzenlenen törenle 'kutlandı. Bu arada kuruluşunbüyük ödülü olan «Lotus Öd'ülü» nü kazananlar da açıklandı.

21- Ham petrol fiyatlarının varil başına 85 sent artarak 30.85 dolardan işlem görmeye başladığı ajanslar tarafından bildirildi.

13 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'nın Başkent oluşunun60. yıldönümü nedeniyle Ankara Valisi ve Belediye Başkanı başkanlığındaki bir heyeti kabul etti.

2- KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın, «6 Kasım seçimlerinden öncebağımsızlık ilân edecekleri» şeklindeki açıklaması ile ilgili olarakbilgi veren Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «Biztoplumlararası müzakerelerin mevcut ve üzerinde mutabakata vanlmış çerçevesinde gecikmeksizin yeniden başlamasını arzu etmekteyiz. Türkiye, toplumlararası müzakereler sürecini daima teşvik etmiştir. Bu politikamızda 'bir değişiklik yoktur.» dedi.

3- Maliye Bakanlığı yayınladığı bir tebliğ ile, gazetelerin pazarlama firmaları aracılığıyla dayanıklı tüketim malı dağıtmak üzere halktan para toplayamayacağını, bunun yasaya aykırı bir davranış olduğunu duyurdu.

4- Toplu kaçakçılık suçundan Tekirdağ Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan işadamı Jak Kombi ile arkadaşları hakkındaki kamu davasının ortadan kaldı n imasına karar veriidi.

5- Ordu eski milletvekilleri Ertuğrul Günay ile Temel Ateş'in yasa dışı Dev-Yol örgütüne yardım ettikleri iddiasıyla yargılandıklarıdava karara kaldı.

6- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre ABD Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Türkiye ve Yunanistan'a satılacaksilahlarla ilgili bilgi verildi. Öte yandan satılması kararlaştırılan silahmiktarının bölgede askeri dengeyi olumsuz yönde etkilemeyeceği belirtildi.

7- AP Ajansı'nın Strasbourg çıkışlı haberine göre; Fransa'nın'Strasbourg kentinde çalışmalarını sürdüren Avrupa Parlamentosu«Türkiye'nin dünya güç dengesindeki yeri ve stratejik konumundandoğan özel şartların anlayış ile karşılandığı uzlaştırıcı bir kararı» kabul etti.

8- Milliyet Gazetesi'nin Atina çıkışlı haberinde, Suudi Arabistan'ın Attna Büyükelçisi Şeyh Abdullah-el Marhuk, Batı Trakya'dakiMüslüman Türk azınlık vakıflarının gereksinimlerinde kullanılmaküzere 10 milyon drahmilik (25 milyon TL.) bağış çekini Rodop Valisi'ne verdiği bildirildi.

9- Reuter Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da yayınlanan haftalık «Le Canard Enchaine» dergisi, Fransa hükümetininErmeni teröristlerin saldırılarını önlemek için FKÖ ile işbirliği yaptığını öne sürdü.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Suriye Devlet BaşkanıHafız Esad, «İsrail'in kendilerine saldırması durumunda Sovyetler Birliği'nden doğrudan yardım alma yoluna gidebileceklerini» açıkladı.

Hafız Esad konuşmasında, «Sovyetler Birliği ile 3 yıl önce imzaladıkları dostluk ve işbirliği anlaşmasına» değinerek, «Önce İsrailaskerlerinin Lübnan'daki çekilmesi ve bu konuda İsrail Lübnan arasında bir anlaşmaya varılması halinde biz de askerlerimizin bölgeden çekilmesi için emir vereceğiz» dedi.

Öte yandan FKÖ lideri Yaser Arafat, Ürdün'e giderek Kral Hüseyin ile bir Fiiistin-Ürdün konfederasyonu olasılığı üzerine görüşmeler yapacağını açıkladı.

11- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel New York Times Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Lübnan'ın başlıca sorununun ülkedeki yabancı güçlerin çekilmesi olduğunu» belirterek, «Ulusal Uzlaşma Konferansı'nın bir kamuflaj olduğunu» söyledi.

12- Yabancı ajansların haberlerine göre; İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatarak petrol sevkıyatını durduracağı şeklindeki açıklamasından sonra Körfez ülkeleri kendilerini savunma hakkına sahip olduklarını açıkladılar.

13- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail Maliye Bakanı Yoram Aridor bu görevinden istifa etti.

14- AA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin düzenlediği basın toplantısında, «Fransa'nın ülkesinevereceği Süper Etendard uçaklarının henüz gelmediğini, ancak buuçakların ay sonunda ülkesine ulaşabileceğini» söyledi.

15- Reuter Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Birmanya'nınbaşkenti Rangoon'da bombalı saldırıda hayatlarını kaybeden GüneyKoreli 4 Bakan için Seul'de cenaze töreni düzenlendi.

14 Ekim 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu 1984 mali yılı bütçe görüşmelerininsona ermesi nedeniyle Danışma Meclisi'nde yaptığı konuşmada, «Kısa bir süre sonra yapılacak genel seçimlerle milletimizin hayatındabir yeni dönemin başlayacağını» belirterek, enflasyon, ekonomi, dışpolitika Avrupa Konseyi ve konut sorununa değindi. Başbakan Ulusu konuşmasında, «Huzur ve güvene kavuşmuş, bir kısım meselelerihalledilmiş ve birçok meselesine el atılmış bir Türkiye devrediyoruz.Alınan tedbirlerin bir kısmı sonuçlarını orta ve uzun vadede verecektir. Gelişmiş bir ekonomiye sahip olma yolunda büyüyen Türkiye'ninçözüm gerektiren meseleleri daima olacaktır. Önemli olan husus, refah artışını devamlı ve adil kılmak ve problemlerin çözülebilir boyutlar içinde kalmasını sağlayabilmektir.» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın Strasbourg'da, «Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nunzirve toplantısını kabul etmemesi halinde 3 hafta içinde referandumyapılarak KTFD'nin kendi kaderini tayin sürecine bağlanacağına» ilişkin açıklaması konusunda, «Bakanlığımızın görüşü, bu aşamada toplumlararası görüşmelerin mevcut ve kabul edilmiş çerçeve içinde devam etmesi yolundadır. Denktaş'ın bu görüşlere hız vermek için Kipriyanu ile doruk toplantısı önerisini de destekledik. Denktaş'ın buöneriyi yaptığı zaman üç haftalık bir süreden söz ettiğini hatırlamıyorum» dedi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen yaptığı açıklamada, «Lübnandaki çokuluslu Barış Gücü'nün ülkedeki barış sürecine olumlu katkısıolduğunu» söyledi.

4- Danışma Meclisi'nde Maliye Bakanlığı bütçesi görüşülerekkabul edildi. Bütçe tasarısının görüşülmesi sırasında memur, maaşkatsayısı 40, aile ve yakacak yardımı da 7500 lira oldu.

Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Maliye Bakanlığı'nın butçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin borçlarını günü gününe ödeyebilen bir ülke olduğunu» söyledi.

5- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu konut sorunuyla ilgiliolarak yaptığı açıklamada, «Tüm bankaların konut kredisi vermesi ve vergi iadesi yoluyla vatandaşı özendirici bir konut tasarrufu sistemioluşturulması konusunda çalışmalar yapıldığını» belirterek, «Böyleceyurt dışında yapı tasarrufunun konut edinmede büyük katkıları olduğundan aynı sistemin ülkemizde de uygulanması için gerekli yasaldüzenleme yapılmıştır» dedi.

6- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu sözcüsü Prof. ŞenerAkyol «Yasama çalışmalarını tamamlayarak tatile giren DanışmaMeclisinin seçimlere kadar görevini sürdürmesi gerektiğini» söyledi

7- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz işçilerin ek zam talebiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Ek zam milyonların sorunudur.Bu zam talebimiz gerçekleşmez veya geciktirilirse ister istemez buihtimal gündeme gelecek ve direnen kişilerin yarınki sosyal barışıengellemekte, bazı siyasal ve kişisel çıkarları olup olmadığı tartışılacaktır» dedi.

8- 6 Kasım seçimlerine katılacak siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları konuşma sırasının da oy pusulasında olduğugibi birinci sırada MDP, ikinci sırada HP, üçüncü sırada da AnaP.'nin olacağı belirlendi.

9- Akajans'ın haberine göre; Türkiye'de tiraj toplamları 2.5 milyon civarında 980 adet günlük gazete yayınlandığı, bunlardan üçünün Almanya'da, birinin ise Avusturalya'da Türkçe baskı yaptığıDPT'nin bir araştırmasında belirtildi.

10- İhracat yapmak amacıyla Kuveyt'ten ithal ettikleri 250 tonbakırı iç piyasada satan ve yerine hayali ihracat yapmak isteyen 13kişilik bir şebeke İstanbul'da yakalandı.

11- Kıbrıs Rum yönetim lideri Spifos Kipriyanu, Yunan Televizyonunun «Kıbrıs Programı» na verdiği özel mülakatta, «Denktaş ile görüşmeye BM Genel Sekreteri Perez De Cuellar'ın bu buluşmayı nedenli yapıcı ve gerekli gördüğü yolundaki değerlendirmesini öğrendikten sonra karar vereceğim.» dedi.

12- Akajans'ın Lahey çıkışlı haberine göre; NATO Genel Sekreteri Joseph Luns Aralık ayında istifa edeceğini resmen açıkladı.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan'ın 1984 başkanlık seçimlerine katılacağı açıklandı.

14- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; James Watt'ın istifasıyla boşalan ABD İçişleri Bakanlığı görevine Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Wiiliam Clark getirildi.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; Beyaz Saray sözcüsüLarry Speakes yaptığı açıklamada, «İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma kararı alması durumunda bölgedeki ulaşımı sağlamak amacıylagerekli tüm önlemlerin alınacağını» söyledi.

16- ANKA Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; VarşovaPaktı Kuvvetleri Başkomutanı Mareşal Victor Kulikov «Avrupa'yaAmerikan füzelerinin yerleştirilmesi halinde ABD'ye karşı önlemleralmakta gecikmeyeceklerini» söyledi.

17- AP Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore'de hükümetin istifa kararını almasının ardından Güney Kore Devlet Başkanı Chun Doo Whan, kabinede değişiklik yaparak yeni hükümetikurdu. Bu arada Güney Kore hükümetinin Birmanya ile diplomatikilişkilerini keseceği açıklandı.

18- Filipinlerde Devlet Başkanı Ferdinand Marcos yönetimi aleyhine protesto gösterilerinin yapıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'nın Keskin ilçesinde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, burada halkahitaben yaptığı konuşmada, «Bütün seçmenlerin sandık başına gitmelerini» isteyerek «Sizi bölmek isteyenler olacaktır. Alevi - Sünni,doğulu - batılı diye. Bunlar dış güçlerin eseridir. Sizler böyle kolkolaolursanız bunlar geçicidir. Seçimlerden sonra da şimdiki gibi kolkolave kardeşçe yaşayın. Seçim propagandaları nedeniyle birbirinizedüşmeyin» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak tarafından TBMM tören salonunda Danışma Meclisi kuruluşunun ikinci yıldönümü nedeniyle verilen kabul resmine katıldı.

Öte yandan Danışma Meclisi'nin Türk Ordusu'na en derin şükran, takdir, bağlılık ve güven duygularının iletilmesine ilişkin kararıResmi Gazete'de yayınlandı.

3- Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı'na Suat İlhan, Yüksek Kurul üyeliklerine de Prof. Hamza Eroğlu, Prof. Mehmet Kaplan, Prof. Reşat Kaynar ile Prof. Şükrü Elçin, CumhurbaşkanıKenan Evren tarafından tayin edildiler.

4- Türk-İş Yönetim Kurulu'nun dün başlayan çalışmaları tamamlandı.

5- Basında siyasi partilere ilişkin çeşitli haberler yer aldı.

6- Ankara Valiliği 1983 - 1984 kış mevsiminde başkentte havakirliliğinin azaltılması amacıyla bir dizi önlemler aldı.

7- Yargıtay onursal üyelerinden Saim Özkök Ankara'da, Gazeteci - yazar Adviye Fenik İstanbul'da vefat etti.

8- Ordu'nun Fatsa ve Kumru ilçelerinde yapılan operasyonlardayasa dışı Dev-Yol örgütüne mensup 4 teröristten ikisi ölü, biri yaralıolarak ele geçirildi.

9- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Milli Havacılık ve Uzay Araştırmaları Dairesi NASA, teknik bir arıza nedeniyle uzay mekiği Colombia ve uzay laboratuvarının 28 Ekim tarihindeki uçuşunu ertelediğini açıkladı.

10- Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; Federal AlmanyaDışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ile Sovyetler Birliği DışişleriBakanı Andrei Gromiko Avrupa'ya yerleştirilecek nükleer füzeler konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Viyana'da biraraya geldiler.

11- AP Ajansı'nın St. Georges çıkışlı haberine göre; Karayiplerdeki Grenada Adasında Başbakan Maurice Bishop'un ve üç kabineüyesinin gözaltında tutulduğu, :bu arada yerine tayin edilen BernardCoard'ın istifa ettiği, resmi olmayan kaynaklar tarafından bildirildi.

12- AP Ajansı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua'darejim aleyhtarı gerillalar ülkenin Pasifik'teki ikinci petrol limanındaki yeni onarılmış boru hattını bombaladılar.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cemayel'in Ulusal Güvenlik Danışmanı Haddad «Ülkesindeki ateşkesin sürekli olacağını sanmadığını, ancak kısa da sürse ateşkes sırasında tarafların aralarındaki anlaşmazlıklara çözümbulmaya çalıştıklarını» söyledi.

14- THA'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da GdanskTersanesi Katolik papazı Henry Jankovski «dini duygulan istismar»ettiği gerekçesiyle yargılanmak üzere mahkemeye çağrıldı.

16 Ekim 1983

1- Hürriyet Gazetesi'nin bir haberine göre; Amerikan FortuneDergisi'nin ekim sayısında yayınlanan Türkiye ekine bir demeç verenBaşbakan Bülend Ulusu, «Yabancı sermaye, Türk ekonomisinin kazandığı gelişme temposuna yardımcı olacak ve dışa açılmasında hayati rol oynayacaktır» dedi.

Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Devlet Bakanı Sermet Refik Pasn'in görüşlerinin de yer aldığı dergide «Türkiye'nin hızlı gelişen ekonomilerden birine sahip olduğu» belirtildi.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side 1983 yılında faaliyete başlayan SSK Kırıkkale Hastanesi'nde incelemeler yaptı.

3- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı haftalık, bir derginin sorularını cevaplandırırken, «Bir sınav hakkının daha tanınıp tanınmayacağı konusunda, Üniversitelerin karar yetkisi bulunmadığını, yasaya göre öğrencilere bir ara sınav hakkı tanındığını,bu ara sınavların ağırlığını ise Üniversitelerarası Kurul'un belirlediğini» söyledi.

4- Siyasi Partilerin seçim propagandaları başladı.

5- Siyasi Partilerin seçim gezilerine ilişkin haberler basında yeraldı.

6- Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wu Cueçüen DışişleriBakanı İlter Türkmen'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

7- Federal Almanya hükümet ortaklarından Hür Demokrat Partisi'ne mensup 4 kişilik bir heyet, Milli Eğitim, Sosyal Güvenlik veDevlet Bakanlarıyla Federal Âlmanya'da'ki Türk işçileri ve geri dönenişçilerin karşılaştıkları sorunları görüşmek üzere Ankara'ya geldi.

8- Ankara'da Ucuz Gıda Fuarı açıldı.

9- Uyuşturucu madde ve silah kaçakçılığı suçlarından AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde gıyaben yargılanan ve hakkında tutuklama kararı bulunan Bekir Çelenk'inmallarının haczine karar verildi. Karar, Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

10- Yabancı ajansların haberlerinde; Viyana'da biraraya gelen Federal Almanya ve Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlarının görüşmelerinden bir sonuç alınamadığı, bu arada Federal Almanya Dışişleri Bakanı Gensçher'in, «ABD ve Sovyetler Birliği arasında Cenevre'de sürdürülen orta menzilli nükleer füzelerin sınırlandırılması görüşmelerinden bir sonuç alınamaması halinde, NATO'nun aralık ayı itibariyleAvrupa topraklarına Amerikan yapımı Pershing-2 ve Cruise füzeleriniyerleştirmeye kararlı olduğunu» söylediği, Sovyetler Birliği DışişleriBakanı Andrei Gromiko'nun da «ABD'nin Cenevre görüşmelerine yaklaşımı reddettiklerini bildirdiğini» söylediği bildirildi.

11- İsrail askerlerinin Lübnan'ın güneyinde Nebatiye kentinde ŞiiMüslümanlara ateş açtığı, olayda 10-15 kişinin ölmüş ya da yaralanmış olduğu AP Ajansı'mn bir haberinde bildirildi.

17 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, inşaat halinde bulunan AtatürkOrman Ciftliği'ndeki devlet mezarlığını, onarım halinde bulunan Ankara Palas ve Etnografya Müzesi ile TBMM eski binasını gezipincelemelerde bulundu.

2- Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği Teşkilâtı'nınkuruluşunu, görevlerini ve yönetim esaslarını belirleyen kanun, MilliGüvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

3- Milli Güvenlik Konseyi, karayolu taşımacılığına ilişkin yasatasarısını kabul etti.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda geçtiğimiz hafta kabul edilerek Milli Güvenlfk Konseyi'ne sunulan 1984 mali yılı bütçe yasa tasarısı, Konsey Bütçe Plan Komisyanu'nda görüşülmeye başlandı.

5- Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Kurul üyeliğine tayin edilen Danışma Meclisi Üyesi Prof. Dr. Hamza Eroğlu,Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Dil, millet dediğimiz engelişmiş toplum düzeninde yapıcı ve birleştirici bir unsurdur» dedi.

6- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «iki hafta içerisinde öğretimüyesi eksikliği olan öğretim programı kalmayacağını» söyledi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre; Ağustos ayında290.3 milyon dolar düzeyinden gerçekleşerek ocak - ağustos dönemiitibariyle 2 milyar 302 milyon dolara yükselen sanayi ürünleri ihracatının toplam ihracat içindeki payı yüzde 67 olarak hesaplandı.

8- Seçime katılacak üç siyasi parti liderleri, propaganda gezilerine devam ettiler.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi'nin yeni yönetim kurulu belli oldu.

10- İngiltere Savunma Bakanı R. J. Hesseltine, Milli Savunma Bakanı Ümît Halûk Bayülken'in konuğu olarak bir günlük resmi bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi.

11- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in resmi davetlisi olarak Ankara'da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wu Çüeçüantemaslarına başladı.

12- Basında yeralan bir habere göre; Federal Alman Hür Demokrasi Partisi mensubu 4 kişilik bir heyet, Almanya'da görüşülmekte olan yabancılar kanun tasarısı hakkında Türk Hükümeti'nin görüşünüalmak üzere Türkiye'ye geldi.

13- Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası tarafından düzenlenen, «Profesyonel İhracatçı» konulu seminer İstanbul'da başladı.

14- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; yılın ilk dokuz ayında sermayeleri toplamı 64.3 milyar lira olan 5 bin 734 şirket kuruldu.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; geçtiğimizhafta Mısır Arap Cumhuriyeti'ne 17'si çekici ve kamyon, 6'sı otobüsolmak üzere toplam 23 araç ihraç edildi.

16- Güvenlik kuvvetlerinin 14 eylül 1983 tarihinde Manisa'nın il veilçelerinde gerçekleştirdikleri seri operasyon sonunda, aralarında Salihli, Alaşehir. Sarıgöl ilçeleri sorumlularının da bulunduğu yasa dışıTKP örgütünün 10 üyesi yakalandı.

17- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; İngilizyazar Antony Bridge «Muhteşem Süleyman» adıyla Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ı tanıtan 220 sayfalık bir kitap yayınladı.

18- Basında yeralan Lefkoşe çıkışlı bir habere göre; Kıbrıs RumYönetimi, KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın bağımsız devlet ilanı girişimlerinin önlenmesi konusunda garantör ülkelerden, İngiltere veYunanistan'ın Türkiye nezdinde harekete geçmelerini istedi.

19- Milliyet Gazetesi'nin Londra çıkışlı haberine göre; İngilizRadyo ve Televizyon Kurumu BBC'nin ülke içine yönelik programlarından birinde bu ay başında Saroz Körfezi'nde yapılan «KararlılıkGösterisi - 83» adlı tatbikatı değerlendiren NATO Komutanları, Yunanistan'ın tutumunu eleştirdiler.

20- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ABDBaşkanı Ronald Reagan'ın 1 Ekim 1983'ten iti'baren bankaların müşterilerine uyguladıkları mevduat ve kredi faizlerini tamamen serbestbıraktığı bildirildi.

21- Akajans'ın bir haberine göre; Fransız mahkemelerinde Ermeni teröristleri savunan Ermeni asıllı avukat Patrick Deveciyan,Paris'in banliyösü Antony'nin belediye başkanı seçildi.

22- Yabancı ajanslar tarafından bildirilen bir habere göre; Lübnan yönetimi, İtalyan ve Yunan askerlerinden oluşması tasarlananateşkesi korumakla görevlendirilecek gözlemci kuvvetin görev esaslarını belirledi.

23- Anadolu Ajansı'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; 1983 Nobel Ekonomi Ödülü, California Üniversitesi'nde görevli Fransız asıllıAmerikalı Profesör Gerafd Debreu'ya verildi.

18 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'nin geleceği, yapılacakseçimler, terörizm ve insan hakları konusunda İtalyan RAİ Televizyonu 1. kanalı ve İngiliz The Times gazetesine açıklamalarda bulundu.

2- Danışma Meclisi üyesi Vehbi Muhlis Dabakoğlu ve arkadaşları tarafından verilen ve Danışma Meclisi üyelerine bazı sosyal haklar verilmesini öngören kanun teklifi MGK tarafından reddedildi.

3- Milli Güvenlik Konseyi, «Türkiye'de Öğrenim Gören Yabancıuyruklu öğrencilere ilişkin kanun, Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Kanunu ile Sivil Havacılık Kanunu ve İller Bankası Kanunu'nun değiştirilmesine ilişkin 4 kanun» tasarısını kabul etti.

4- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında toplanan Bakanlıklararası Ekonomik İşler Yüksek Kurulu'nun kararı ile Çankaya'da 408odalı, 700 yataklı otelin inşa edilmesi kesinlik kazandı.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, Ankara'da basınaverdiği demeçte, bugün Türkiye'de mevcut sanayi kapasitesinin yüzde 75'inin kullanıldığını, bu oranın 1980'den önce ancak yüzde 35 olduğunu söyledi.

6- KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay, beraberinde Maliye,Dışişleri, Sanayi ve Teknoloji, Turizm ve Tanıtma Bakanı ile birlikteAnkara'ya geldi. Çağatay, gazetecilere yaptığı açıklamada, «BizRumlarla ikili görüşmelerin devamından yanayız. Ancak önemli olanikili görüşmelerin sağlıklı olup olmamasıdır. Sonuç verecek olmasıönemlidir» dedi.

7- Türkiye'ye resmi ziyaretini, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ilegörüşerek tamamlayan Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı WuÇüeçüan, Ankara'dan ayrılırken yaptığı basın toplantısında, ÇinHalk Cumhuriyeti Devlet Başkanı'nın 1984'ün ilk yarısında Türkiye'yegeleceğini açıkladı. Çüeçüan bir soru üzerine, «Türkiye ve Çinayrı bölgelerde olmakla beraber, her iki ülke de Sovyetler Birliği'nin tehdidi altındadır. Bu sorun üzerinde fikir birliği içindeyiz. Bu nedenleher iki ülke, aralarındaki ilişkileri kuvvetlendirmen ve Sovyet hegemonyasına karşı uyanık olmalıdır» dedi.

8- Türkiye'ye resmi bir ziyaret amacıyla dün Ankara'ya gelenİngiltere Savunma Bakanı Heseltine, Dışişleri Bakanı'nı, BaşbakanUlusu'yu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin'i ziyaretettikten sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi.Kıbrıs'la ilgili çeşitli soruları yanıtlayan Heseltine, «Kıbrıs gibi müzminleşmiş sorunların acele çözüm yollarını bulmak güçtür. Taraflarınkarşılıklı anlayış göstermesi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin yapıcı diyalogu sürdürme çabalarının sürdürülmesi gerekir.»dedi.

9- Türkiye'de bulunan Federal Alman Hür Demokrasi Partisi heyeti Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Çalışma Bakanı Turhan Esener ile görüşmeler yaptı.

10- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Ankara'da Kıbrıs konusuna ilişkin olarak basına yaptığı açıklamada, «Türkiye enerjisini, çabasını, toplumlararası görüşmelerin mevcut çerçeveiçinde sürdürülmesi ve ikili zirvenin gerçekleşmesi için yoğunlaştırmıştır.» dedi.

11- AA'nın haberine göre; Türk Dil Kurumu Başkanlığı'na Prof.Dr. Hasan Eren, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na Prof. Dr. Yaşar Yücel, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığına Prof. Dr. Utkan Kocatürkatandı.

12- İmar ve İskan Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Toplu Konut Fonu'na 1 milyar lira daha aktarıldığı bildirildi.

13- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; İTO Yönetim Kurul Başkanı Nuh Kuşçulu, Katma Değer Vergisi'nin uygulanmasıylavergi gelirlerinin artacağını söyledi.

14- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapan kanun tasarısının Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi tamamlandı.

15- İstanbul'da yayınlanan günlük Milli Gazete'nin basımı, yayımıve dağıtımı, Birinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından süresiz olarak yasaklandı.

16- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan kakao kaçakçılığı davası sonuçlandı. Davasonunda iki sanık 15 yıl ile 8 yıl 9 ay ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

17- Vergi Usûl Yasası'nda yapılan değişiklikle iktisadi kıymetleretanınan amortisman oranlarıyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı bir tebliğ yayınladı.

18- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminden Roma'da müebbethapse mahkûm olan terörist Mehmet Ali Ağca'ya suikast girişiminiyaptığı Roma'nm Saint Pietro Meydanı'nda tatbikat yaptırtıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan Haber Ajansı ANSA'ya gönderilen el yazısıyla yazılmış bir mektupta, Ağca'nınserbest bırakılmasına karşılık kaçırıldığı iddia edilen 15 yaşındaki Emanuela Orlandi'nin öldürüldüğü ihbar edildi.

20- AA'nın Hamburg çıkışlı haberine göre; Federal Alman «Stern»Dergisi'ne bir demeç veren Sovyetler Birliği Generali Nikolae Chernov, «NATO'nun Batı Almanya'ya Pershing-2 ve Cruise füzelerini yerleştirmesi halinde, Sovyetler Birliği'nin de yeni füzeler üslendireceğini» açıkladı.

21- Beyrut'ta ateşkes ihlâlinin sürmesinin ardından, uluslararasıhava alanına giden bazı yolların trafiğe kapatıldığı, bu arada ABDBaşkanı Ranald Reagan'ın Lübnan'daki durumu görüşmek üzere Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan bir açıklama yapan Filistin Kurtuluş Ordusu Başkomutanı General Muhammed El Kadra, «FKÖ içindeki ayrılıkçı liderEbu Musa'nın tarafına geçtiğini açıkladı.

22- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un «ABD'nin körfez bölgesinin ulaşıma kapanması durumunda gerekli önlemleri alacağını»söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- Anadolu Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; UluslararasıStratejik Araştırmalar Enstitüsü'nce yayınlanan bir raporda, KıbrısRum Ulusal Milli Muhafız Ordusu'nun silah ve personel gücü hakkında bilgi verildi.

24- Milliyet Gazetesi'nin Londra çıkışlı haberine göre; Uluslararası Af Örgütü, Irak'ta 1978 yılından bu yana siyasal nedenlerle 520kişinin idam edildiğini belirterek, Irak hükümetini siyasal gerekçeliidamlara son vermeye çağırdı.

.19 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulusu başkanlığındaki Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyeleriniÇankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren kabul sırasında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de unutulmaya başlayan Atatürkçülük, Atatürk İnkılaplan gibi konuları yeniden ele alacak kurulun gelecek nesilleri eğiteceğini» belirtti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra gazete sahip ve yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi, tarımda kendi adına ve hesabına çalışanların Sosyal Sigortalar Yasası, esnaf ve sanatkârlar ve diğerbağımsız çalışanlar, Sosyal Sigortalar Kurumu Yasası ile orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi hakkındaki ve tarım işçilerininSosyal Sigortalar Yasası'nı kabul etti.

3- Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülken, ABD'ye ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, «Ziyareti sırasında Türkiye - ABDsavunma ilişkileri, NATO'daki ortak sorunlar ve Türkiye ile ABD arasındaki savunma işbirliğinin tatbikatının gözden geçirileceğini» belirterek, «Bu ziyaretimin özel bir amacı yoktur. Kıbrıs konusundakison gelişmeler ile ilgili bir ziyaret değildir. Fakat bu gibi ziyaretlerdemüşterek konuların ele alınması tabiidir. Bizim Kıbrıs hakkındaki görüşümüz öteden beri toplumlararası görüşmeleri desteklemek şeklinde olmuştur. Türk toplumu için Kıbrıs'ta iki bölgeli Federal bir sistemi çözüm şekli olarak görüyoruz. Diğer çözümler şimdilik spekülasyondur.» dedi.

4- Irak'ın sıvılaştırılmış petrol gazını (LPC) Türkiye üzerindenAkdeniz'e sevkedecek ikinci bir boru hattı yapımıyla ilgili protokol,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel ile Irak Petrol BakanıKasım Takj arasında Ankara'da imzalandı.

5- KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay ve beraberindeki heyetBaşbakan Bülend Ulusu ve Devlet Bakanı Zeyyat Baykara ile görüştü.

6- Yüksek Hakem Kurulu toplantısında, «Toplu sözleşmeli işçilere ayda brüt 3 bin lira ek zam yapılmasına karar verildiği» YHKBaşkanı Naci Varlık tarafından açıklandı. Varlık, ek zammın 1 Kasım1983'ten itibaren uygulanacağını da bildirdi.

7- Askeri Yargıtay 4. Daire Başkanlığı'na aynı daire üyelerindenHakim Albay Naci Turanay, 1. Daire Başkanlığına da aynı daire üyelerinden Albay Turgut Lüleci getirildi.

8- Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD)'ın düzenlediği«Türkiye Genel Enerji Durumu ve Hidroelektrik İmkânların Gerçekleştirilmesi» konulu konferansta bir konuşma yapan Türkiye ElektrikKurumu (TEK) Genel Müdürü Kâmil Toktaş, «Yeterli düzeyde finansman 'kaynakları bulunmadığı ve mühendislik hizmetleri sağlayabilengelişmiş bir elektro - mekanik sanayi kurulmadığı sürece Türkiye'ninyeterli elektriğe sahip olamayacağını» söyledi.

9- Basında Siyasi Partilerin seçim gezilerine ilişkin haberleryer aldı.

10- Yabancılar politikası ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Federal Alman Hür Demokrat Parti yöneticilerindenHırsch, «Almanya'da şu anda yabancılarla ilgili bir tasarının bulunmadığını, getirilmek istenen kısıtlama tedbirlerinin hükümetin görüşü olmadığını» söyledi.

11- Milliyet ve Hürriyet Gazetelerinde yer alan bir habere göre,İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı halen yurt dışındaişçi olarak çalışan iki Türk yurttaşı hakkında, Bulgaristan hesabınacasusluk yaptığı gerekçesiyle soruşturma açtı.

12- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde piyasa değeri 10 milyar lira olan190 kilo eroin ele geçirildi, imalâtını yapan 6 kaçakçı ise 2 tabancaile yakalandı.

13- Devlet Personel Dairesi'nce hazırlanan «Devlet MemurlarıEğitimi Genel Planı» Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- KTFD Başkanı Rauf Denktaş Hürriyet Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, «Kıbrıs'ta iki toplumlu bir federal cumhuriyetin kurulabilmesi için Rumlarla eşit haklara sahip olduğumuzu göstermeliyiz» dedi.

15- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin dünkü toplantısındaLübnan'da bulunan Barış Gücü askerlerinin görev süresinin 19 Nisan tarihine kadar uzatılması kararlaştırıldı.

16- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reogan «1915'te Ermenilerin öldürüldüğü söylentilerinin geçmişe gömülmesinin zamanının geldiğini» söyledi.

17- AP Ajansı'nın Bridgetown çıkışlı haberine göre; KarayiplerDenizi'ndeki Grenada Adası'nda Başbakan Bishop'un ordu tarafından göz hapsine alınmasının ardından istifa eden bakan sayısı beşeyükseldi.

18- Lübnan'da çıkan çatışmalarda 10 kişinin öldüğü 33 kişininde yaralandığı, bu arada Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'inUlusal Uzlaşma Konferansı'nın Beyrut Havaalanı'nda toplanması önerisinin Dürzilerin lideri Velid Canbolat ve Ulusal Kurtuluş Cephesilideri eski Başbakan Raşid Karami taraflından reddedilmesi üzerinehükümetin konferansı ertelediği, yabancı ajansların Beyrut çıkışlıhaberlerinde bildirildi. Öte yandan, Suriye'nin yanında Suudi Arabistan'ın da konferansa çağrıldığı ajans haberlerinde yer aldı.

20 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk'ün doğumunun 100.yılı dolayısıyla Ankara Belediyesi ve Ziraat Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen Ankara - Çankaya Seymenler Parkı'nı törenle açtı.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Buadın parça çok yakıştığını» belirterek, «Seymen adını çok takdirederim. Bu suretle, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinde seymenler tarafından karşılanışı da simgelenmiştir.» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kıbrıs Türk Federe Devleti Başbakanı Mustafa Çağatay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

3- Milli Güvenlik Konseyi, öğretmenlere eğitim ve öğretim tazminatı verilmesine, KİT'lerin yeniden düzenlenmesine ilişkin kanunhükmünde kararnamenin yasalaşmasını da içeren 4 yeni yasa tasarısını kdbul etti.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay Valilikleregönderdiği genelgede, «Kuduz hastalığına karşı korunmak için gerekli mücadelenin yapılmasını» istedi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz YHK'da brüt 3 bin liraek zammın kabul edilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Taleplerinin büyük ölçüde karşılandığını» söyledi.

6- Doğuş Şirketler Grubu, Garanti Bankası'nın Sabancı Grubu'daki şirketlere ait olan hisse senetlerini de alarak, bankanın yüzde97'sine sahip oldu.

7- ABD Başkanı Ronald Reagan dün düzenlediği basın toplantısında, «Lübnan'da barışın sağlanabilmesini Suriye'nin engellediğini, Amerikan deniz piyadelerinin tüm barış ümitleri sönmeden Lübnan'dan ayrılamayacağını» söyledi. Reagan toplantıda, «SovyetlerBirliği'nin tüm engelleme çabalarına rağmen aralık ayı sonunda Avrupa'ya orta-uzun menzilli füzeleri yerleştirmekte kararlı olduğunu,İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması tehdidine hiçbir devletin seyircikalamayacağını» da söyledi.

8- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; İran'ın, bir yandan Irak desteğindeki ayrılıkçı gruplarla yönetim karşıtı güçlere, biryandan da Irak'a karşı kuzeybatı cephesinde yeni bir harekat başlattığı İran resmi haber ajansı İRNA tarafından bildirildi.

9- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan DevletBaşkanı Emin Cemayel yer konusunda çıkan anlaşmazlık nedeniyleiptal edilen Ulusal Uzlaşma Konferansı'nın gelecek hafta Cenevre'deyapılmasını önerdi.

10- Yabancı ajansların Beyrut çıkışlı haberlerinde, Lübnan'da savaşan tüm tarafların katılacağı Ulusal Uzlaşma Konferansı'nın yerikonusunda anlaşmaya varıldığı Lübnan Dışişleri Bakanı Elle Salemtarafından açıklandı.

11- Yabancı ajansların Bridgetown ve Barbados çıkışlı haberlerinde; Grenada'da gözaltına alınan Başbakan Bishop ve üç bakan ilebir sendika liderinin askeri birlikler tarafından öldürülmesi üzerineordunun yönetime el koyduğu, ve sokağa çıkma yasağının ilân edildiği bildirildi.

12- Pakistan'ın güneyinde Sind eyaletinde hükümete bağlı kuvvetlerin yönetim karşıtlarına karşı harekata giriştiği, helikopterlerinbazı köylere roket atışı açtığı, Reuter Ajansı'nın İslamabad çıkışlıhaberinde bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Salyut 7 uzay istasyonunun arızalandığı yolunda ingiliz BBC radyosu tarafından yayınlanan haberi yalanladı ve aracın 116 günlükgörevine normal şekilde devam ettiğini açıkladı.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD Senatosu'nda yapılan oylamada Martin Luter King, «Amerikan Ulusal Kahramanı»ilan edildi.

21 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren iki günlük Ege gezisinin ilkgününde İzmir Maltepe Askeri Lisesi'nin açılış törenine katıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «TürkSilahlı Kuvvetleri her zaman dimdik ayakta durursa, bu milletin sırtını 'hiç kimse yere getiremez» dedi.

Datıa sonra Manisa ve Akhisar'a geçerek incelemelerde bulunanCumhurbaşkanı Kenan Evren, halka hitaben konuşmalar yaptı. Evren Manisa'daki konuşmasında, «Koalisyona karşı olduklarını», belirtti. Akhisar'daki konuşmasında da seçimlere değinen Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra İzmir'e geçti.

2- Üniversitelerarası Kurul'un Van'da yaptığı toplantı sona erdi. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Üniversitelerarası KurulBaşkanı Prof. Kemal Kafalı, «Öğrencilere ek sınav hakkı verilmesinin söz konusu olmadığını» söyledi.

3- Resmi bir ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Pakistan'ın turizm işleri ile görevli Devlet Bakanı Bayan Vigar un NisaNoön'a Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda Türkiye turizmi hakkında birbrifing verildi.

4- «Avrupa Parlamentosu Basın Grubu» na mensup 37 gazeteci, Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

5- Milli Güvenlik Konseyi'nin Yeni Doğuş Partisi'nin uygun görülmeyen üç kurucu üyesini de onaylamasıyla partinin kuruluşu tamamlandı.

6- Türk Edebiyatı Vakfı'nın 1903 - 1984 sohbet dönemi, «1983Yazı'nın Sanat ve Kültür Hadiseleri» konusuyla açıldı.

7- TGS İstanbul Şubesi Başkanlığı'na yeniden Eren Güvenerseçildi.

8- Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası Genel Müdürü ErolAksoy, yaptığı yazılı açıklamada, «Enflasyon oranının aşağı çekilmesi için kredi faizlerine dokunulmadan mevduat faizlerinin derhal yükseltilmesini» istedi.

9- Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi'nde Richter ölçeği ile 4.3şiddetinde deprem oldu, bazı binalarda hasar meydana geldi.

10- Mersin Limanı'nda yük boşaltan bir Ro-Ro gemisi alaboraolup battı, gemide bulunan ikinci kaptan yaşamını yitirdi.

11- Bitlis'te 380 kilo, Hatay'da da 48 kilo esrar ele geçirildiği emniyet yetkililerince açıklandı.

12- Milli Savunma Bakam Ümit Haluk Bayülken resmi davetli olarak bulunduğu ABD'de, Savunma Bakanı Caspar Weinberger ile Savunma Bakanlığı'nda «Pentagon» bir görüşme yaptı.

13- AA'nın Korsika çıkışlı haberine göre; yönetmenliğini ErdenKral'ın yaptığı «Hakkari' de bir Mevsim» adlı film, Bastia'da AkdenizKültür Festivali'nde büyük ödüle lâyık görüldü.

14- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İsviçre DışişleriBakanlığı sözcüsü Clemens Bierrer yaptığı açıklamada, Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in, Ulusal Uzlaşma Konferansı'nın Cenevre'de yapılması yolundaki başvurusunun kabul edildiğini, ancak konferansın yeri ve zamanı için henüz bir karar alınmadığını söyledi.

15- Yabancı ajansların haberlerinde; 28 Haziran günü Salyut 7uzay istasyonu'nda görev yapan iki kozmonotun Sovyet uzay üssündemeydana gelen patlamadan ötürü dünyaya denemedikleri bildirildi.

22 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Manisa'nın Kula, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu ilçelerini gezdi.

Cumhurbaşkanı Evren Kula'da halka hitaben yaptığı konuşmada,«Memlekette huzur ve güven sağlandıktan sonra herşeyin yapılabileceğini» belirterek, «Seçimlerden sonra hemen sıkıyönetimin kalkacağını söylüyorlar. Kalkmayacak, bir süre devam edecek. Mahkemeler devam ediyor. Memleketi bu hale getiren örgütlerin kökü kazınmadıkça rahata erişiiemez. Bunların kökünü kazımak kolay değil, çünkü her ülkede var. Ancak kurutmaya yakın bir hale getirirsek iyi. Huzur ve güvenin devamını hepiniz istersiniz. Devlet otoritesi gerekli bunun için, bu da zorla değil,kanunlara saygı duyarak olur. İnsan o!ma bilincine sahip olmak gerekir. Eğer devlet devletliğini bilmezse vatandaş üzerinde otorite kuramaz. Bundan anarşi doğar. Sonra da terör olur.» dedi.

2- Bakanlar Kurulu, konut kredisi tavanının 600 bin liradan 900bin liraya yükseltilmesini kabul etti.

3- Akajans'ın haberine göre; Türkiye - Kıbrıs Türk Federe Devleti Ticari Protokol Anlaşması Ankara'da, Ticaret Bakanı Kemal Cantürk ile KTFD Ticaret ve Turizm Bakanı Nazif Borman arasında imzalandı.

4- Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp,Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, Anavatan Partisi GenelBaşkanı Turgut Özal ile televizyonda yapılan açık oturum gazetelerde yer aldı.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi 11. Olağan Genel Kurulu Ankara'da Türk-İş Salonu'nda toplandı. Türk-İş GenelBaşkanı Şevket Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, «Türkiye'nindertlerini herkese duyurmanın demokrasinin bir gereği olduğunu» belirterek, «Basın demokrasinin aynasıdır.» dedi.

6- Tes-İş İstanbul 1 Numaralı Şubesi'nin Olağan Genel Kurulu yapıldı.

7- Türk-İş'e bağlı Türkiye Otel, Lokanta, Eğlence Yerleri Sendikası TOLEYİŞ'in İç Anadolu Bölge Şu'besi Başkanı Mustafa Araş, verdiği yazılı demeçte, «Otel, lokanta, eğlence yerleri için yüzdelerindağıtımı 'konusunu içeren yeni yönetmeliğin bu iş yerlerinde çalışankalifiye personel arasında huzursuzluklara yol açtığını» söyledi.

8- THA'nın haberine göre; Demiryol-İş Ankara Şubesi'nin GenelKurulu'nda bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz,«1 Ocak 1984'ten itibaren toplu iş sözleşmelerini sendikaların yenidenyapmaya başlayacaklarını» söyledi.

9- AA'nın bir haberine göre MDP'nin Trabzon mitingi ile ilgiliolarak Trabzon Cumhuriyet Savcılığı «Bir kısım öğrencilerin MDP'ninpankartlarını taşıdığı» yolunda basında çıkan ihbarlar üzerine soruşturma açtı.

10- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Halkçı PartiEyüp İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri görevlerinden ve partiden istifa ettiler.

11- MDP Ordu İl Başkanı geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti.

12- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Türk Federe Devlet Başkanı Rauf Denktaş Lefkoşe'de Amerika'nın Sesi radyosunun sorularını cevaplandırırken, «Biz Rumlar'dan Kıbrıslı Türklerin 1960'larda kurulan cumhuriyetin ortak kurucuları olduğunu vegelecekte teşkil edilecek iki bölgeli federal bir devletin Rumlarla birlikte yine kuruculuğu paylaşacaklarını kabul etmelerini istiyoruz.»dedi.

13- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Irak ile İran arasındaki çarpışmalar kara ve hava saldırılarıyla devam ederken, Irakhükümeti yaptığı açıklamada, «Körfez'in girişinde bulunan İran'a aitBunder Humeyni Limanı civarını mayınladığını, petrol taşıyan gemilerin bu bökjeye yaklaşmamalarını» istedi.

14- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; 1 Kasım tarihinde Cenevre'de yapılması kararlaştırılan Lübnan Milli Uzlaşma Komitesi Konferansı'nın hazırlık çalışmaları sürerken, Beyrut ve çevresinde ordu birlikleriyle Şii ve Dürzi milisler arasındaki çatışmalar devametti.

15- AP Ajansj'nın Augusta çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan'm Atlanta'da bulunduğu klubu basarak bir Beyaz Saray yetkilisini rehin alan silahlı kişi, gözaltına alındı.

23 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren yarın kutlanacak Birleşmiş Milletler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Teşkilatın uluslararasıterörizm konusunda etkin tedbirler almasını» isteyerek, «Büyük Önderimiz Atatürk'ün «Yurtta Sulh, cihanda sulh» ilkesini, dış politikasının temeli olarak uygulamaktan gurur duyan Türkiye'nin, örgüt çalışmalarına katkılarını yapıcı ve etkin bir şekilde sürdürmeye kararlıolduğunu 'bir kez daha vurgular, Birleşmiş Milletler'in 38. kuruluş yıldönümünü, bütün uluslar için örgüt yasasının amaç ve ilkelerine bağlılıklarını belirtmenin yeni bir vesilesini oluşturması ve uluslararasıtopluma daha mutlu günler getirmesi dileği ile içten kutlarım.» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ANKA Ajansı muhabirinin sonüç yılın dış politikası ile ilgili sorularını cevaplandırırken, «Bu devrededış politikamız bir ölçüde başarılı olduysa bunun asıl nedeni, Türkiye'nin istikrara kavuşması ve kuvvetli bir devlet olarak ortaya çıkmasıdır.» dedi.

3- Yüksek Seçim Kurulu, Milliyetçi Demokrasi Partisi'nin Kayseri 4. sıradaki adayı Mehmet Gönen'in görevinden istifa etmedenaday olduğu gerekçesiyle, adaylığının iptaline karar verdi.

4- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp'in katıldığı basın toplantısı televizyondan yayınlandı.

5- Petrol-İş Sendikası Ankara Şubesi'nin 15. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Petrol-İş Sendikası Ankara Şubesi Başkanı Şevket Direkçi, Genel Kurulu açarken yaptığı konuşmada, «Birlik ve beraberlikiçinde güçlü ve sağlıklı bir sendika yönetimi oluşturulacağına inandığını» söyledi.

6- Türk - Metal Sendikası İzmir Şubesi Dördüncü Genel Kurulunda bir konuşma yapan sendika başkanı İ. Hakkı Süren, «Yeni kurulacak hükümeti bekleyen en önemli sorunun işsizlik olduğunu» belirterek, «Bu sorunun çözümü için izlenecek en iyi politika devletinbazı temel sektörlerde yatırım yapması ve emek-yoğun yatırım sistemine ağırlık vermesidir.» dedi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi'nin 11. GenelKurulu'nda yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi.

8- PTT'nin kuruluşunun 143. yıldönümü kutlandı.

9- Federal Almanya ile Berlin'de karşılaşacak olan Türk Futbol Milli Takımı Federal Almanya'ya gitti.

10- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'da Çokuluslu Barış Gücü'ne bağlı ABD deniz piyadeleri ile Fransız askerlerinin karargâhları önünde bir kamyonda patlayan bomba birçok binanın hasar görmesine, 135 ABD deniz piyadesi ile 62 Fransız askerinin ölümüne neden otdu,

11- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 170 kadar Amerikan ve Fransız askerinin ölümüne neden olan patlamalarla ilgili olarak bir açıkiama yapan ABD Başkanı Ronald Reagan ve Dışişleri Bakanı George Shultz'un «Amerikan deniz piyadelerinin Beyrut'tan çekilmelerinin söz konusu olmadığını» belirttikleri yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

Savunma Bakanı Weinberger ise «Patlamada İran'ın parmağı olduğuna dair bazı kanıtlar bulunduğunu» öne sürdü.

12- AP Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'nun başkentiLima'da solcu gerillalar tarafından düzenlenen bombalı saldırılardaiki kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı yetkililer tarafından bildirildi.

13- THA'nın Washington çıkışlı haberine göre; İtalya BaşbakanıBettino Craxi Washington Post gazetesine verdiği demeçte, «NATOnükleer füzelerinin, Sicilya'nın Corniso üssüne aralık ayında değil,ilkbaharda yerleştirileceğini» belirtti.

14- AA'nın haberine göre; İran Haber Ajansı İRNA, «Irak'ın ikiBatı İran kasabasına açtığı füze ateşi sonucu 95 kişinin öldüğünü,400 kişinin de yaralandığını» bildirdi.

24 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD Başkanı Ronald Reagan'agönderdiği mesajda «Lübnan'daki Barış Gücü'nde görevli ABD veFransız askerlerine karşı girişilen bombalı saldırıdan duyduğu üzüntüyü» belirterek, «Lübnan'da hayati bir barış görevi yapan askerlereyöneltilen bu caniyane hareketi takbih ediyor ve nefretle karşılıyoruz.» dedi.

2- Birleşmiş Milletler'in 38. kuruluş yıldönümü Ankara'da törenlerle kutlandı.

Toplantıda ayrıca, BM Genel Sekreteri De Cuellar ile Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in mesajı okundu.

3- Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 60. yılını kutlama haftası başladı. Bu amaçla Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafındandüzenlenen «Sağlrk Malzemeleri ve Eğitimi» sergisi açıldı.

4- MDP Başkanı Turgut Sunalp'in katıldığı basın toplantısı televizyondan yayınlandı.

5- Siyasi partilerin liderlerinin ikinci tur seçim gezilerine ilişkinhaberler basında yer aldı.

6- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı Hürriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «Yüksek Öğrenim çağında olup da okula gidebilen gençlerin oranının çok düşük olduğunu» söyledi.

7- İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Seyhan Celikoğlu yaptığı açıklamada, «Bugün insan sağlığınaen çok zarar veren maddelerin başında sigaranın geldiğini, o nedenle bunun kullanımının ortadan kaldırılması için devletçe gereken hertürlü önlemin alınması gerektiğini» söyledi.

8- Akajans'ın haberine göre; TPAO'nun Batman Rafinerisi'nde2.5 aylık bakım, ham petrol ünitesinin devreden çıkarılmasıyla başladı.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden Barış Derneği davasında savunmalar sonaerdi.

10- Basında yer alan bir habere göre; 19 Eylül 1981 tarihindevatandaşlıktan çıkarılan ve İsviçre'ye yerleşen Yahya Kemal Demirel yeniden Türk vatandaşlığına alınması için T. C. Bakanlar Kurulu'na başvurdu.

11- Milli Savunma Batanı Ümit Halûk Bayülken Washington'dadüzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nin Orta Doğu politikası,Kıbrıs ve ABD ile ilişkileri» konusunda bilgiler verdi ve «Türkiye'ninABD Baştanı Ronald Reagan tarafından açıklanan Orta Doğu barışplanını desteklediğini» belirtti.

12- Yılmaz Helvacıoğlu Danimarka'da yapılan Taekwando Şampiyonası'nda Dünya Birincisi oldu.

13- Federal Almanya'da yayınlanan Der Spelgel'de yer alan biryazıda, «Türkiye'ye gelen Hür Demokrat Partisi milletvekilleri Gernard Baum ve Burhard Hırsch'in görüşleri yer aidi ve «Ankara'nınHür Demokratlarla yabancılar 'konusunda tam bir fi'kir birliği içinde»oldukları belirtildi.

14- Milliyet Gazetesi'nin Atina çrkışlı haberinde, Batı Trakya'daiki Türk ve bir Yunan köyünün 2 bin 500 dönümlük ortak otlağın 1963ve 1969 yıllarında köylülere tarla olarak paylaştın imasına karşın,Türk köylülerinden bu toprakların geri alınmasına ve Yunanlı köylülere dağıtılmasına başlandığı, Batı Trakya Türk Müslüman toplumuyetkililerince açıklandı.

15- THA'nın haberine göre; Türk - Libya Ortak Tarım ve Hayvancılık Şirketi Genel Müdürü Ahmet Khail Gartaa yaptığı açıklamada, «Şirketin kurulduğu 1981 yılından bu yana her yıl giderek artanmiktarlarda toplam 56 milyon 500 bin doladık dışsatım yaptığını»söyledi.

16- Milliyet Gazetesi'nin Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'daadını açıklamayan bir örgüt, İtalya'da tutuklu bulunan teröristMehmet Ali Ağca, Musa Serdar Çelebi ve Ömer Boğa'nın serbestbırakılması amacıyla Emanueia Orlandi ve Mirella Gregon'dan sonrabir üçüncü İtalyan kızını da kaçırdığını açıkladı.

17- Yabancı ajansların Beyrut çıkışlı haberlerinde, 161 Amerikandeniz piyadesi ile 30 Fransız askerinin ölümü ile sonuçlanan patlamaların yol açtığı enkaz çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Öte yandan Fransa Devlet Başkanı Francois Mitterand da olayüzerine Beyrut'a gelerek incelemelerde bulundu ve Lübnan DevletBaşkanı Emin Cemayel ile görüştü.

Bu arada Beyrut'ta meydana gelen iki parlamanın sorumluluğunu «İslami Cihad» adlı bir örgüt üslendi.

18- Yabancı ajansların haberlerinde; İran birliklerinin gecen hafta içerisinde Kuzey Irak'taki dağlık bölgelerde başlattığı ,«Şafak 4»harekatının ikinci aşamasına girdikleri belirtildi.

İran resmi haber ajansı İRNA, Kaiu tepelerindeki Irak mevzilerini ele geçirerek yüzlerce Irak askerini öldürdüklerini açıklarken, Bağdat Radyosu da İran saldırısının geri püskürtüldüğünü, bu aradaIrak Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların yanı sıra füzelerle de bombalanan İran'ın sınırdaki Dezful ve Merivan kentlerinde 34 kişinin öldüğünü duyurdu.

19- AA'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır İçişleri Bakanı Hasan Ebu Başa bir gazeteye verdiği demeçte, öldürülen Mrsır eskiDevlet Başkanı Enver Sedat'a karşı düzenlenen suikast ve daha sonra başlayan terörist olaylar arasında bağlantı kurarak, «Olaylar, eylemlerin amacının iktidarı ele geçirmek olduğunu kanıtlıyor. DevletBaşkanı Sedat'ın öldürülmesi, casusluk zinciri halkalarından sadece birisi idi.» dedi.

20- Karayip Ülkeleri Topluluğu'na üye ülke temsilcilerinin düngece Trinidad-Tobago'da yaptıkları toplantı sonunda Grenada ile olan ilişkilerin askıya alınmasını kararlaştırdıkları, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

21- AA'nın San Jose çıkışlı haberine göre; Bir Kosta Rica Gazetesi'nin polis kaynaklarına dayanarak verdiği bir haberde, KostaRica'lı çocukları Avrupa ve Asya ülkeleriyle Birleşik Amerika'dakiçiftlere para karşılığı satart bir şebeke ortaya çıkarıldı.

25 Ekim 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Sosyal Sigortalar Kanunu'nun bazımaddelerinin değiştirilmesine ilişkin yasayı kabul etti.

2- Türk - Cezayir Ticaret Karma Komisyonu Başkanının konuğuolarak bir süredir Cezayir'de incelemelerde bulunan Devlet BakanıSermet Refik Pasin yurda dönüşünde Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığıaçıklamada, «iki ülke arasında uzun vadeli ekonomik, bilimsel ve teknik işbirliği anlaşması imzalandığını» söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman yaptığıaçıklamada «Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri Lübnan'a ulusal uzlaşmayı ve barışı sağlamak üzere gönderilmiştir. Bu güçlerinetkin olacağını düşünüyoruz. Onlara yöneltilen saldırıları kınıyoruz.Olayda ölen ABD ve Fransız askerlerine üzülüyoruz.» dedi ve her ikiülke Dışişleri Bakanlarına da başsağlığı mesajları gönderildiğini belirtti.

4- Anayasa Mahkemesi, programının Siyasal Partiler Kanununun 78, 84, 86 ve 87. maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle HuzurPartisi'nin kapatılmasına karar verdi.

5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal'ın katıldığı basın toplantısı televizyondan yayınlandı.

6- MDP Sakarya ili adayı Abdülmümin Kovalalının adaylığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.

7- Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayici ve İş Adamları Derneğitarafından yayınlanan «1983 ortalarında Türkiye ekonomisine birbakış» konulu raporda, «Yıl içindeki ekonomik gelişmeler» açıklandıve basında yer aldı.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Merkez Bankası verilerinedayanılarak yapılan hesaplamalarda vadeli tasarruf mevduatının yıim ilk 9 ayında yüzde 29.8 oranında 274.5 milyar lira artış kaydederek1.2 triiyon liraya ulaştığı belirtildi.

9- Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. yıldönümü dolayısıyla Ankara'daki Türk - Amerikan Derneği'nin düzenlediği toplantıda bir konuşmayapan ABD'nin Türkiye Büyükelçisi RObert Strausse Hupe, «Türkiye'nin Atatürk sayesinde doğru seçim yaparak Oumihuriyeti kurduğunu» belirterek, «Türkiye'nin Avrupa ve Amerika ile olan ilişkilerinisürdürmesi gerektiğini» söyledi.

10- İşçilere 1 Kasım tarihinden başlayarak verilecek 3 bin liralıkavansla ilgili karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu iktidar yanlısıakşam gazetesi «Ta Nea» nın «Gelecek seçimlerde hangi konulardabaşarılı olmak isterdiniz» sorusuna verdiği cevapta, «İki konuda. Bukonular arasında herhangi bir ayırım gözetmiyorum. Birincisi, bölgedeki barışın daha büyük güvenlik altına alınmış olması. Buna Türkiye'yi de katıyorum. Daha önce, belirgin göremediğim ancak şimdigörebildiğimiz bazı olumlu olanaklar var. Yani birincisi güvenlik. İkincisi ise özerk bir ekonomi yolunu gerçekleştirebilecek yeni ekonomiyapısıdır.» dedi.

12- AA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Güney Kıbrıs'ta bulunan Romanya Devlet Başkanı Nikolae Cavuşescu, onuruna verilenyemekte yaptığı konuşmada, «Kıbrıs sorununda barışçı görüşmelerleadanın bütünlüğünü, egemenliğini ve bağlantısızlığını güvence altınaalacak ve iki toplumun barış içinde birlikte varolmasını sağlayacakbir çözüm bulunmasından yana olduğunu» söyledi.

13- AP Ajansının Bridgetown çıkışlı haberine göre; ABD ve DoğuKarayip Ülkeleri Organizasyonu'nu oluşturan 6 Karayip ülkesi (Antigua, Barbados, Domimca, St. Lucia, St. Vincent ve Jamaika) birlikleri tarafından Grenada'ya ortak bir çıkartma harekatı düzenlendi.

Harekatı doğrulayan ABD Başkanı Ronald Reagan, «GirişiminGrenada'da bulunan Amerikan vatandaşlarının hayatlarını güvenlikaltına almak, düzeni yeniden sağlamak ve bölgede bir süreden buyana devam eden karışıklıklara bir son verilmesi amacıyla gerçekleştirildiğini» bildirdi.

Eski bir İngiliz sömürgesi olan Grenada'da Başbakan Bishop veüç bakanın öldürülmesinin ardından Askeri Devrim Konseyi kurularakyönetime el koymuştu.

Girişimle ilgili olarak Küba, BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarakâcil toplantı yapılmasını istedi.

26 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Sotirios Konstantopoutos'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi Olağanüstü Hal Yasası'nı kabul etti.

3- Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 6 Kasımseçimlerinde «Her üç parti de il barajını aşamazlarsa aldıkları oyların bölünmek suretiyle çıkaracakları milletvekili sayısının belirleneceği» belirtildi.

4- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. İsmail Türk İzmir'deyaptığı açıklamada, «Türkiye'deki banka sayısının artmasının büyük yararları vardır. Çünkü küçük bankaların kriz içine girmeleri büyük bankalarda olduğu gibi büyük sorun yaratmaz» dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Grenada'ya karşı girişilen ortak müdatvale ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Türkiye, ülkelerin içişlerine karışılmaması prensibinin uluslararası ilişkilerde temel bir prensip olduğu görüşündedir. Bu açıdan, Grenada'ya karşı girişilen askeri müdahale hakkında birçokülkeler tarafından duyulan tereddütlere katılmamak imkânı görmemektedir» dedi.

6- İzmir'in Çeşme ilçesinde Tütünbank tarafından düzenlenen«Uluslararası Sermaye Piyasası ve Bankalar» konulu seminerde birkonuşma yapan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Kurt.«Kaynak maliyetlerinin düşürülmesi için mevduat faizlerinin aşağıyaçekilmesi gerekir. Bu da tasarrufları olumsuz yönde etkilemekte, kredi talebini arttırmaktadır.» dedi.

7- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, sağlık nedeniyle istifa eden işçinin, bu durumu kanıtlaması halinde kıdem tazminatını almaya hakkazanacağına karar verdi.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; İran Dışişleri Bakanlığı Siyasiİşler Genel Müdürü LaVasani, Ankara'ya gelerek Dışişleri Bakanıİlter Türkmen'e İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'den bir mesajgetirdi.

9- Gazi Üniversitesi, Cumhuriyetin 60, yılı nedeniyle e sanatlarıile endüstriyel sanatları içeren bir sergi açtı.

10- AA'nın haberine göre; Diyarbakır'da devam eden 207 sanıklı«Özgürlük Yolu» davası sonuçlandı. Diyarbakır eski Belediye Başkanlarından Mehdi Zona 24 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı, 94 sanık çeşitli hapis cezalarına çarptırılırken 84 kişi de beraat etti.

11- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı gayrı sıhhi müesseselerleilgili bir yönetmelik yayınladı.

12- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülken düzenlediği basın toplantısında, Washington'daki temasları ile ilgili bilgi verirken, «Amerikan askeri yardımının kesilmesi halinde bundan en çok Türkiye'nin ABD'yle ortaklaşa sürdürdüğü projelerin etkileneceğini» söyledi.

13- Federal Almanya Milli Takımı ile Berlin'de karşılaşan TürkMili Takımı 5 -1 mağlup oldu.

14- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız güvenlik kuvvetleri, Paris Turizm ve Tanıtma Müşavirliği'ne girerek 1 saat süreyleişgal eden «Dev Sol» örgütüne mensup 5 militanı gözaltına aldı.

15- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, önce Küba, daha sonrada Nikaragua'nın çağrısı üzerine Grenada'daki son durumu görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Meksika temsilcisi olayı kınayarak, «Bu durumun BM Anayasası'nın açık bir ihlali olduğunu ve üçüncü bir ülkenin içişlerine karışmak anlamına geldiğini» söyledi.

16- Grenada'nın BM temsilcisi de «Olayın kınanmasını» istedi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; Beyrut'ta geçtiğimizhafta pazar günü meydana gelen patlamada ölen ABD deniz piyadelerinin sayısının 216'ya çıktığı, ABD Başkan Yardımcısı GeorgeBush'un 1 günlük bir ziyaret için Lübnan'a gittiği bildirildi.

18- Milliyet Gazetesi'nin Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği resmi yayın organı TASS tarafından yayınlanan bir haber bülteninde, «Sovyetler Birliği'nin terörist örgüt ASALA ile hiçbir ilişkisi olmadığı» belirtildi.

19- ABD ve 6 Karayip ülkesinin Grenada'ya ortaklaşa düzenledikleri harekatla ilgili olarak Sovyetler Birliği, «Amerikan askerlerinin derhal bölgeden geri çekilmesi çağrısında» bulundu.

20- Yabancı ajansların Tahran çıkışlı haberlerine göre; İran Devrimci İslam Mahkemesi, Pazar günü ABD ve Fransız askerlerine karşı Beyrut'ta girişilen bombalı saldırıdan dolayı Lübnan'daki Müslümanlar'ı kutladı.

21- 4 yıl aradan sonra İran'da Tahran Üniversitesi'nin öğretimeaçıldığı, yabancı ajans haberlerinde bildirildi.

27 Ekim 1983

1- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Uluslararası YapıMerkezleri Birliği'nin Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «TopluKonut Kanunu'nun esas maddeleri ile işlerliğinin kazandırılması vemutlak kaynak sağlanması, hatta tüm bankalar sisteminin devreyegirmesi inancında olduğunu» söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, İranDışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Genel Müdürü Lavasani'nin gelişiyleilgili olarak yaptığı açıklamada, «İranlı yetkili ile ikili ilişkiler ve savaşın son durumu görüşülmüştür. Türkiye'nin bu aşamada savaşındurdurulmasında arabuluculuk yapması girişimi söz konusu değildir.»dedi.

3- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın zirve çağrısını kabul ettiği yolundaki haberlerkonusunda bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü BüyükelçiNazmi Akıman, «Resmi bir bilgi gelmediğini, bu doğrultuda gayrı resmi bilgiler aldıklarını» söyledi.

4- Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi 11. Genel Kurulu'nda Turhan Salman yeniden TGS Ankara Şubesi Başkanlığınagetirildi.

5- Kısa adı OYAK olan Ordu Yardımlaşma Kurumu ile YaşarHolding'in yeni yatırımlarda işbirliğine vardığı, HHA'nın haberinde bildirildi.

6- Milliyet Gazetesi yazarı Teoman Erel ile Yazı İşleri MüdürüDoğan Heper hakkında «Veto Yelpazesi» başlıklı yazıda MGK'nın 76sayılı kararına aykırı iddiasıyla açılan davaya İstanbul SıkıyönetimKomutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

7- İstanbul'da devam eden Barış Derneği davası karara kaldı.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, yayıncı İlhan Erdost'u tutuklubulunduğu Mamak Askeri Ceza ve Tuîukevi'nde öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 4 sanığı 10'ar yıl 8'er ay, bir sanığı 8 yıl, bir sanığıise 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafındanhazırlanan ek iddianame ile yine açılan Devrimci Yol Örgütü hakkındaki dava, Asken Mahkemede görülen dava ile birleştirildi.

Milli Gazete eski sorumlu yazı işleri müdürü Durmuş Ali Aydın,lâikliğe aykırı propaganda yaptığı gerekçesiyle yargılandığı mahkemede 1 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı, daha sonra cezasıparaya çevrildi.

Corum ve Sungurlu'da güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyonlarda 46 kişi yakalandı.

Adana ile Ceyhan, Kadirli ve Bahçe ilçelerinde çeşitli örgütlereait olduğu bildirilen çok sayıda silah ele geçirildiği Adana Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından açıklandı.

10- Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen OlağanüstüHal Yasası Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Akajans'ın Roma çıkışlı haberine göre; Avrupa Konseyi'neüye ülkelerin ilgili bakanlarının Roma'da yaptığı göçmen işçilerin sorunlarıyla ilgili toplantı sona erdi.

Türkiye'yi Çalışma Bakanı Turhan Esener'in temsil ettiği toplantıda, «Federal Almanya hükümetinin haksız uygulamaları ortadankaldırmak için gerektiğinde ailelerin birleşmesiyle ilgili şartları yeniden gözden geçirmesi» istendi.

12- Günaydın Gazetesi'nde ABD Senatörü Barry Goldwater ileİstanbul'da yapılan söyleşi yayınlandı.

13- NATO Savunma Bakanları Nükleer Planlama Grubu toplantısının Kanada'nın Montebello kentinde başladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Lübnan'daki BarışGücüne asker gönderen ülkelerin Dışişleri Bakanları (ABD DışişleriBakanı George Shultz, İngiltere Dışişleri Bakanı Geoffrey Howe,Fransa Dışişleri Bakanı Claude Cheysson ve İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Andertti Paris'te olağanüstü bir toplantı biraraya gelerek yaptılar.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD ve 6 Karayip ülkesinin Grenada'da gerçekleştirdikleri ortak operasyonla ilgili olarakbir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı, «Operasyonun sona erdiğini Grenada'daki Richmondhil Hapishanesi'nin Amerikan kuvvetlerinin eline geçtiğini» bildirdi.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre; Grenada'ya karşı girişilen ortak harekatla ilgili olarak toplanan İngiliz Parlamentosu oturumunda, hükümetin, İngiliz tacına bağlı bir bağımsız ülkenin,bir başka müttefiki tarafından işgal edilmesine göz yumduğu» önesürüldü.

17- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Beyrut'ta geçtiğimiz pazar günü ABD ve Fransız askerlerinin karargâh binalarına yapılan bombalı saldırıda ölenlerin sayısının 275'e yükseldiği resmi olarak açıklandı.

18- AP Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; Guatemala'da solcu gerillalar tarafından kaçırılan Başbakan Oscar Humberto Mejia Victores'in kızkardeşi ile eski başkan Efrain Rios Montt'un kızkardeşinin dün serbest bırakıldığı bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler'e bağlı Milletlerarası Telekomünikasyon Birliği tarafından düzenlenen fuar açıldı.

28 Ekim 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, Cumhuriyet'in 60. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, «Bu aydınlık günler kahraman SilahlıKuvvetlerimizin ve büyük Türk milletinin eseridir» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Hariciye Köskü'nde, Bakanlar Kurulu üyelerine bir veda yemeği verdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Cumhuriyetin 60. yıldönümü nedeniyle, Türk Silahlı Kuvvetlerine bir mesaj yayınlıyarak, «Bugün milletimiz için en büyük bayramdır» dedi.

4- Akajans ve HHA'nın haberlerine göre, Sosyal Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cezmi Kortay'ın Erzurum'da yaptığı konuşma nedeniyle, Erzurum Siyasi Polisi ve Cumhuriyet Savcılığı'nda ifadesialındı.

5- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı l Numaralı Askeri Mahkemesi'inde görülmekte olan 691 sanıklı Dev-Yol davasında 2 sanık tahliye edildi.

6- Yasa dışı bir örgüte mensup 22 kişinin olaylarda kullandıklarısuç unsurları ile birlikte yakalandıkları. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından açıklandı.

7- Türkiye'nin Japonya'ya olan yaklaşık 52 milyon 635 bin 325dolarlık (13 milyar 155 milyon 830 bin lira) borcunun ertelenmesineilişkin anlaşma Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- AA ‘nin haberine göre, KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Yunanistan Başbakanı Andrea's Papandreu'nun ulusal bayram nedeniyleyayınladığı mesajla ilgili olarak «Kıbrıs Yunanistan'ın ulusal toprağıdeğildir ve olmayacaktır» dedi.

9- İstanbul'da bulunan KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay,KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın «Zirve toplantısı» önerisini, Rum yönetimi lideri S'pifos Kipriyanu'nun ilke olarak kabul ettiğini ve bunuBM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a bildirdiğini» söyledi.

10- Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Ned Broek'in, «Hükümetinin, Türkiye'ye 23 adet F-104 jet satmaya korar verdiğini» söylediğiyabancı ajanslar tarafından 'bildirildi.

11- AA’nın Monta Bello çıkışlı haberine göre, Kanada'nın MontaBello kentinde yapılan NATO Savunma Bakanları Nükleer Planla'maKomitesi Toplantısı'nda, «Modası geçen 1400 nükleer savaş başlığının Batı Avrupa'dan çekilmesi» kararlaştırıldı.

12- Yabancı ajansların haberlerine göre; BM Güvenlik Konseyi'nin sona eren toplantısında benimsenen «Grenada'da'ki tüm yabancıgüçlerin geri çekilmesini» öneren karar, ABD tarafından veto edildi.Öte yandan Sovyetler Birliği resmi haber ajansı TASS, «ABD HavaKuvvetlerinin Grenada'daki Sovyet Büyükelçiliğine ateş açtıklarınıve bir 'kişiyi yaraladıklarını» bildirdi.

13- BM Güvenlik Konseyinin dünkü toplantısında bir konuşmayapan Doğu Karayip Devletleri Örgütü Dönem Başkanı ve DominikBaşbakanı Euginia Charles, «ABD'nin askeri müdahalesinin, GrenadaGenel Valisi Sir Paul Scoon'dan gelen talep üzerine başlatıldığını»söyledi. Öte yandan Grenada'nın Devlet Başkanı kabul edilen İngiltere Kraliçesi II. El'izabeth ise «Bu konuda 'kendisine hiçbir bilgi gelmediğini» açıkladı.

14- AP Ajansının Washington çıkışlı haberine göre, ABD BaşkanıRonald Rea'gan, dün Amerikan televizyonunda yaptığı bir konuşmada, «Grenada da Sovyet danışmanlarının ve Kübalıların bulunduğunu, büyük bir cephanenin ele geçirildiğini» söyleyerek, «Küba, Grenada'yı işgal etmeyi planlıyordu» dedi.

15- FKÖ Lideri Yaser Arafat ile Arafat'a bağlı Filistinli gerillaların, Trablusşam'da Suriye ordusuna bağlı 10 bin asker tarafındankuşatıldığı yabancı ajansların Beyrut çıkışlı haberlerinde bildirildi.Filistin haber ajansı WAFA ise, «Trablusşam'daki Filistin göçmenkamplarının Suriye birlikleri tarafından sürekli top ateşi altında tutulduğunu» duyurdu ve «Bir toplu 'katliam tehlikesine karşı Arap ülkelerine duruma müdahale etme» çağrısında bulundu.

Ajans, Yaser Arafat'ın «Sovyetler Birliği Devlet Başkanı YuriAndropov'dan Suriye'ye karşı yardım istediğini de» bildirdi.

16- AP Ajansı’nın Cenevre çıkışlı haberine göre; Lübnan muhalefet liderlerinden Velid Canbolat, Süleyman Falanjiye, Raşit Keramive Nebi Berri, Ulusal Uzlaşma Konferansı görüşmelerinde bulunmaküzere İsviçre'nin Cenevre kentine gittiler.

17- Basında yer alan bir habere göre; Şii milislerin lideri HüseyinMüsavi, düzenlediği 'bir basın toplantısında, Pazar günü Beyrut'ta,300'e yakın Amerikan ve Fransız askerinin ölmesine yol açan tombalama olayı ile ilgisi olmadığını» söyledi.

18- A.A. nın Tunus çıkışlı haberine göre, Tunus'u ziyaretinin ikinci gününde, Tunus parlamentosunda 'bir konuşma yapan Fransa Devlet Başkanı François Mitterand, «Ortadoğu bölgesinde istikrarı bozabileceği nedeniyle, Fransa'nın, Irak'ın, Körfez savaşında yenilgiyeuğramasına izin vermeyeceğini» söyledi.

19- AP Ajansının Santiago çıkışlı haberine göre, Şili'de muhalefetin düzenlediği gösterilerde göstericilerle polis arasında çıkan çatışma olayında 7'den fazla kişi yaralandı, 70 kişi tutuklandı.

29 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Cumhuriyetin 60. yıldönümünedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «6 Kasım'da tüm seçmenlerin oy kullanmasını» isteyerek, «Cumhuriyetimiz, 60 yıl boyunca her alanda yetişmiş, güçlü bir insan potansiyeliyetiştirmiştir. Doğruyu ve güzeli bulma bazı kişi ve kadroların inhisarında olamaz. Böyle bir düşünce şekli milletimize güvensizlik anlamıtaşır ki buna hiç kimsenin hakkı yoktur.» dedi.

2- Cumhuriyetin 60. yıldönümü tüm yurtta, KTFD'de ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

3- Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Yunanistan Devlet BaşkanıKonstantin Karamanlis Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir kutlamamesajı gönderdi.

4- Türkiye'de serbest bölgeler oluşturulma çalışmalarını yürütecek merkez ve taşra teşkilâtı kurulmasını öngören kanun hükmünde kararname Milli Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

5- Ankara Palas, Devlet Konukevi olarak hizmete açıldı.

6- Yüksek Seçim Kurulu, Başbakan Bülend Ulusu ve 6 bakanınMDP'den bağımsiz milletvekili adaylığı üzerine herhangi bir sorunbulunmadığına karar verdi.

7- Basında Siyasi Partilere ilişkin haberler yer aldı.

8- Bulgaristan'da bulunan silah kaçakçısı Bekir Celenk'in birkalp krizi nedeniyle Sofya Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alındığı basındaki haberlerde yer aldı.

9- Papa 2. Jean Paul, ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropav'a birer mesaj göndererek, «Uzlaşma için tek yol olan görüşmelerden vazgeçmemelerini vesilahlanma yarışına son vermelerini» istedi.

10- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayei Lübnan'da barışın sağlanması için yapılması 'kararlaştırılan Ulusal Uzlaşma Konferansı'na katılmak üzere İsviçre'nin Cenevre kentine gitti.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Lübnan'ınbaşkenti Beyrut'ta Türk Büyükelçiliği'ne saldırıda bulunmak isteyenteröristler güvenlik kuvvetlerince durduruldu. Daha sonra el bombasıatarak kaçmaya çalışan teröristlerden ASALA üyesi olduğu belirlenen Milham Sarkış Danielyan adlı biri yakalandı.

30 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Erzurum ve Kars çevresindemeydana gelen deprem ile ilgili olarak yayınladığı mesajda, «Erzurum ve çevresinde meydana gelen ilk belirlemeye göre çok sayıdayurttaşımızın vefatına, ağır ya da hafif yaralanmalarına sebep olandeprem felaketi, hepimizi derin acılar içinde bırakmıştır. Hükümetve yetkililerden elim olayın vukuundan 'bu yana sürekli bilgi alıyorum. Felaketten mağdur olan yurttaşlarımızın açılarının dindirilmesi,yaralarının sarılması konusunda yönetim olarak maddi ve manevi herdestek sağlanacaktır. Milletçe maruz kaldığımız bu ortak acıyı yinemilletçe içten duygularla paylaşmakta olduğumuzu açıklarken, buelim deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere Tanrıdan rahmetdiler, ailelerine ve yakınlarına taziyetlerimi sunarım. Yaralanan vatandaşlarıma da geçmiş olsun der, biran önce sağlıklarına kavuşmalarını dilerim» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren yeniden düzenlenen Etnografya Müzesi ile yurt içi ve yurtdışı gezilerinde kendisine armağan edilen eşyaların Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde teşhir edildiği bölümleri hizmete açtı.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, Köyişleri ve Kooperatifler BakanıMünir Güney deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzereErzurum'a gittiler.

4- Bakanlar Kurulu Etibank'ın 18 ayrı tesisinde özel güvenlikörgütü kurulmasını ve tesislerin özel güvenlik önlemleri aldırılmaksuretiyle korunmasını kararlaştırdı.

5- Erzurum, Kars ve çevresinde Rihter ölçeğiyle 6 şiddetindemaydana gelen depremde ölenlerin sayısının ilk belirlemelere göre500 olduğu, bu arada Erzurum'un Narman, Horasan ve Pasinler ilçeleri ile Kars'ın Sarıkamış ilçesinde çok sayıda köyün harap olduğubildirildi.

Öte yandan depremzedelere, İmar ve İskan Bakanlığı ve Kızılaytarafından çeşitli ihtiyaç maddeleri gönderildi.

6- İlk ve orta okullardan meydana gelen ve temel eğitim uygulaması yapılan okullara İlköğretim Okulu denileceği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.

7- Siyasi Partilerin radyo ve televizyondan propaganda 'konuşmaları başladı.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nda 30 hizmet yılını dolduran personel ile Tıp Fakültesi, yüksek okul ve sağlık meslek liselerinden dereceyle mezun olan öğrencilere, Cumhuriyet'in 60. yıldönümü kutlama programı çerçevesinde düzenlenen bir törenle ödülverildi.

9- Önceki yıllarda 3 yıllık Eğitim Enstitülerini bitirip öğretmenolanların «Üç yıl başarılı öğretmenlik yapmış olmaları» şartıyla dördüncü sınıfı okuyup, fakülte mezunu olabilecekleri bildirildi.

10- İstanbul Boğaziçi köprüsü 11. hizmet yılına girdi. İlgililer 10yılda köprünün 12 milyar 688 milyon lira gelir sağladığını açıkladılar.

11- Günaydın ve Tan gazetelerinin basım ve yayımı Birinci Orduve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından ikinci bir emre kadar durduruldu.

12- Federal Almanya'nın Stutgart kentinde Türk Başkonsoloslukbinası önünde meydana gelen patlama maddi hasara neden oldu.

13- Yabancı ajansların haberlerinde, ABD ve 6 Karayip ülkesininortak müdahale yaptığı Grenada'da, Başbakan Yardımcısı BernardCoard'ın Amerikan birliklerince yakalanıp gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan Grenada'da Genel Vali halka yaptığı çağrıda «Herkesi işinin 'başına dönmeye» çağırdı.

14- ABD Başkanı Ronald Reagan radyoda yaptığı konuşmada,«Sovyetler Birliği'nin Cenevre'deki görüşmelerde iyi niyetle davranmayı reddettiklerini ve NATO'nun eski nükleer füze sayısında indirim yapmasına karşın kendilerinin yeni füzeler ürettiklerini» önesürdü.

15- ANKA Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak, ülkesiyleİran arasında süren savaşın sona erdirilmesi amacıyla bir ateşkesanlaşmasının kararlaştırılması halinde, buna uyacağını açıkladı.

16- AA'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin'de yenisiyasal dönemde görev yapacak Devlet Başkanı, Parlamento üyelerive yerel yöneticileri belirlemek üzere seçim yapıldı.

31 Ekim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulusu ilebirlikte deprem felaketzedelerinin durumlarını incelemek üzere Erzurum'a gitti.

Depremden zarar gören 'köylerde incelemeler yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren Narman'da yaptığı konuşmada, «Hiç kuşkunuz olmasın ki devlet daima sizinle beraberdir. Felaketzedelere her türlüyardımın yapılması için yetkililere gerekli emri verdim.» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin deprem felaketi nedeniyle Erzurum ve Kars Valilerine birer taziye mesajı gönderdi.

3- Milli Güvenlik Konseyi'nin, Danışma Meclisi'nin tatilde olduğusüre içinde veya gerekli görülen hallerde yasama görevini doğrudanyerine getirmesine ilişkin 167 sayılı MGK karan yürürlüğe girdi.

4- ABD'ye yaptığı resmi ziyaretten sonra Kanada'da yapılanNATO toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülken yurda döndü, Bayülken Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «ABD'de yapılan temaslar sonucunda F-16 uçaklarına ilişkinmutabakatın sağlandığını» söyledi.

5- Akajans'ın haberine göre; Yüksek Seçim KuruluBaşkanı İsmet Yanıkömeroğlu, «Erzurum'da meydana gelendepremin seçimlerin yapılmasına engel teşkil etmediğini» belirterek,«Bu bölgede seçimlerin geri kalması diye birşey bahis konusu olamaz. Seçim günü kullanılacak oy pusulaları ve görevliler 6 Kasım'dasandık başında hazır olacaklar. Tabii, psikolojik bir yıkıntı var ama,bu seçimin yapılmasına engel teşkil edecek nitelikte değil.» dedi.

6- Ankara Valiliği Erzurum Kars ve yöresinde meydana gelendeprem nedeniyle, depremzedelere yardım için bir komite oluşturdu.

7- Yargıtay 5. Ceza Dairesi 1979 yılında Mısır Büyükelçiliği'nibastıkları gerekçesiyle sivil mahkeme tarafından iki kez idam cezasına çarptırılan 4 Filistinli hakkındaki kararı görev yönünden bozdu.

8- Erzurum'un Horasan, Pasinler ve Narman ilçeleri ile Kars'ınSarıkamış ilçesinde meydana gelen depremde ölü sayısı 1226'ya, yaralı sayısı da 534'e yükseldi.

9- Federal Almanya'nın Stutgart kentinde Türk Başkonsolosluğu binası önünde pazar günü meydana gelen bombalama eylemini.«Devrimci Halk Tugayı» adlı bir örgütün üslendiği, Milliyet gazetesi'nin Frankfurt çıkışlı haberinde bildirildi.

10- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; Uluslararası Kızılhaç Teşkilâtı Erzurum'da meydana gelen deprem felâketzedeleriiçin acil yardım çağrısında bulundu.

11- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum muhalefet liderlerinden Glafkos Klerides bir Rum gazetesine verdiği demeçte, «1959 Zürih anlaşmasının Türkiye'ye, Kıbrıs'ta asker bulundurmahakkı verdiğini» belirterek, «1963 yılında Karamanlis hükümeti, bunoktalara dikkatimizi çekerek 1959 Zürih Anlaşması’nı yıkmak içinçalışmamızı istedi» dedi.

12- Anka Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Japonya, Endonezya ve Hindistan'ı kapsayan Asya gezisine çıktı.

13- ABD kuvvetleri tarafından Grenada'nın Fot Fredriç bölgesinde girişilen Ambardı manda bir hastanenin isabet aldığı ve 47 sivilinöldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberinde; Afganistan'ınbaşkenti Kabil'de Afganlı mücahitlerin Sovyetler Birliği büyükelçiliğive askeri komutanlık binalarının da dahil olduğu pek çok Sovyet kuruluşuna karşı saldırılar düzenledikleri bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail parlamentoüyelerinden Yossi Sarid dün yaptığı açıklamada, «Suriye'nin son birkaç yıl içinde silahlı kuvvetlerinin sayısını iki misline çıkardığını ve1985 yılı başlarında İsrail'e karşı bir saldırıya geçebileceğini» ilerisürdü.

16- Lübnan'da barışın sağlanması amacıyla oluşturulan «UlusalUzlaşma Konferansı», Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel başkanlığında İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.