09.11.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1983

1 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Erzurum ve çevresinde incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren yayınladığı mesajda, «Yapılan çalışmaları köy köy gezerek yerinde gördüm ve ilgililerden bilgi aldım. Bu arada yurttaşların dilek ve sorunlarını yerinde bizzat dinledim. Üzülerek belirteyim ki deprem, bölgede sanılandan büyük tahribat meydana getirmiştir. Can ve mal kaybının daha da artmasından endişe duyulmaktadır. Bölgede askeri birlikler, kamu kuruluşları ve yurttaşlar felaketzedelerin acılarının dindirilmesi ve yaralarının sarılması konusunda olağanüstü bir çaba göstermektedirler.Yönetim olarak bütün tedbirler alınmaktadır» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren İtalyan Televizyon Kurumu RAİile İngiltere'de yayınlanan «The Times» gazetelerine, Türkiye'dekiseçimlerle ilgili demeç verdi.

3- Milli Güvenlik Konseyi, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndadeğişiklik öngören kanun tasarısını kabul etti.

4- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Bölge valiliklerinin tayinleri hususunda herhangi bir işlem yapılmadığı» bildirildi.

5- Erzurum'un Horasan, Pasinler ve Narman ilçeleri ile Kars'ınSarıkamış ilçesinde meydana gelen depremde ölenlerin sayısının1233'e çıktığı, yaralı sayısının da 550 olduğu ilgililerce açıklandı.

6- Ankara'da taksilerin kalkış ücreti 100 liradan 150 liraya çıkarıldı.

7- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Erzurum ve çevresinde meydana gelen deprem ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı KenanEvren'e gönderdiği mesajda «Depremin tahripkar sonuçlarının giderilmesi için teşkilatın yapabileceği her türlü yardımı yapmaya hazırolduğunu» bildirdi.

8- Yabancı ajansların haberlerine göre; Kıbrıs Rum kesiminin ana muhalefet lideri Glafkos Klerides Rum kesiminde yayınlanan birgazeteye verdiği demeçte, Türkiye'nin 1969 tarihli Zürih Anlaşmasıile Kıbrıs'ta askeri birlik bulundurma ve tek yanlı müdahale hakkınıkazandığını» söyledi.

9- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş MilletlerGenel Kurulu'nda dün yapılan oylamada, 1 Ocak 1984 tarihindenbaşlamak üzere 2 yıl süreyle Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayanüye ülkeleri Mısır, Yukarı Volta, Hindistan, Peru ve Ukrayna olarakbelirlendi.

10- AP Ajansı'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Iran ve Irak arasında süren savaşlailgili olarak aldığı kararda, taraflara «Düşmanlıklara son verilmesi»çağrısında bulundu.

11- AP Afansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Parlamentosu ülkede bulunan 4 Amerikan üssünün görev süresinin 5 yıldaha uzatılması ile ilgili görüşmelere başladı.

12- ABD ve 6 Karayip ülkesinin ortak girişimde bulunduğu Grenada Adası'nda yaşamın normale döndüğü, okul ve işyerlerinin açıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Yabancı ajansların Washington çıkışlı haberlerine göre; ABDdeniz piyadelerinin Grenada Adası'nın kuzeyindeki Carriacou adasına da çıkartma yaptıkları bildirildi.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Lübnan sorununa barışçı bir çözüm bulmak amacıyla Cenevre'de düzenlenen Ulusal Uzlaşma Konferansı'nda taraflar bira raya gelerek görüşmelere başladılar.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, İngiliz Parlamentosu, ülkeye Cruise füzelerinin konumlandırılmasını onayladı.

16- Arjantin'de yapılan seçimlerde, Radikal Parti oyların yüzde 52'sini, Peronist Parti ise yüzde 40'ını aldı.

2 Kasım 1983

1- Milii Güvenlik Konseyi, Askeri yasak bölgeler ve güvenlikbölgeleri kanununda değişiklik yapan kanun tasarısını, tahsis edildikleri gayelerde kullanılmasına imkan ve füzum kalmayan harp sefinelerinin satılmasına yetki verilmesine ilişkin kanunda değişiklikyapan kanun tasarısını, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunutasarısını, Yüksek Askeri Şura'nın yılda en az iki kez toplanmasınailişkin kanun tasarısını kabul etti.

2- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Bahir Sorguç, Latin alfabesinin kabulünün 55. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, «Cumhuriyetimizin 60. yıldönümünü kutladığımız şu günlerde Harf İnkılâbını gerçekleştiren Yüce insana şükran borcumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz» dedi.

3- Başbakanlık Basın-Yayın Genel Müdürlüğü tarafından «Türkiye'de Seçimler» adlı bir broşür hazırlandı.

4- İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakülteleri yönetmeliklerinde yapılan bir değişiklikle, «Ders Geçme»sistemi kabul edildi.

5- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlileri Tülin Hoşgör ile Özer Oktay Arar ve BYYO öğretim görevlisiRıfat Araz'ın görevlerine son verildi.

6- Paris ve Amsterdam'da yasa dışı Dev-Sol örgütüne mensupteröristlerin Pan Amerikan bürolarını işgal ettikleri, yabancı ajanshaberlerinde bildirildi.

7- AA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Türk FedereDevleti Başkanı Rauf Denktaş, Avrupa Konseyi Genel SekreteriFranz Karasek'in Güney Kıbrıs'a yaptığı ziyaret ile ilgili açıklamasında, «Sayın Karasek'in Kıbrıs'ın kuzeyine gelmemesi Avrupa Konseyi'nin tarihine yazılacak bir olaydır. Bu durum çok vahim. Hak veadalet gerçekçilik ve insaf açısından kabul edilemez bir yaklaşımdır» dedi.

8- AA'nın Londra çtkışlı haberine göre; İngiltere Savunma Bakanı Michael Heseltine yaptığı açıklamada, «ABD yapısı Cruise füzelerinin yerleştirileceği hassas bölgelere göstericilerin girmeleri halinde silah kullanılacağını» söyledi.

9- AP Ajansı'nın St. Georges ve Havana çıkışlı haberine göre;Grenada Genel Valisi Sir Peter Scoon'un, ülkedeki Sovyetler Birliğive Libya Büyükelçiliği mensuplarını sınır dışı, Küba Büyükelçisininde «istenmeyen kişi» ilan edildiğini açıkladığı, Kanada Basın Ajansı'nın haberinde bildirildi.

Bu arada ABD Kongresi Temsilciler Meclisi «ABD Başkanı Reagan'dan Grenada'daki Amerikan askerlerini 60 gün içinde geri çekmesini» 'istedi.

BM Genel Kurulu da Grenada'daki durumu görüşmek üzere toplandı.

10- THA'nın Helsinki kaynaklı haberine göre; Sovyetler BirliğiDevlet Başkanı Yuri Andröpov, Helsinki'de Uluslararası Fizikçiler Örgütü'nün nükleer savaşın önlenmesi için kendisine yaptığı çağrıyıcevaplarken «Sovyetler Birliği nükleer savaş tehlikesini azaltmakiçin her türlü radikal kararları almaya hazırdır» dedi.

11- Anka Ajansı'nın Roma ve Stockholm çıkışlı haberlerine göre;Fransa Dışişleri Bakanı Claude Cheysson «Irak'a satılan 5 Süper Ethandard uçağının teslim edildiğini» açıkladı.

12- Yabancı ajansların haberlerine göre; Cenevre'de yapılmaktaolan Ulusal Uzlaşma Konferansı'nın üçüncü gününde tarafların,«Lübnan'ın: bağımsız bir Arap devleti ve Arap birliğinin kurucu üyesi olduğunu onaylayan karar üzerine görüş birliğine vardıkları»konferans sözcüsü tarafından açıklandı.

Öte yandan Beyrut'ta Dürzi milisler ile Lübnan ordu, birlikleriarasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Kingston çıkışlı haberine göre; Jamaika hükümeti, bir diplomatın öldürülmesiyle ilgili komplo hazırlayan 4 Sovyetelçilik görevlisinin 52 saat içinde ülkeyi terketmesini istedi.

3 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Urfa'nın Bozova ilçesi yakınlarında kurulacak ve yılda 8.8 milyar kilovatsaat elektrik enerjisiüretecek olan Atatürk Barajı'nın temelini attı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren temel atma töreninde yaptığı 'konuşmada, «Türk milietinin gerçekleştirdiği bu büyük eserlerin sahibinin Türk milleti olduğunu» belirterek, «Bu baraj tamamlandığındabugüne kadar ülkemizde hizmete sunulan en büyük eser olacaktır. Bu baraj hizmete girdikten sonra gerek enerji bakımından gerekse sulama bakımından Türkiye'nin en büyük bir ihtiyacım giderecektir. Şimdi bu baraj dünyadaki barajlar arasında 5. sırayı almaktadır» dedi.

2- Akajans'ın haberine göre; OECD konsorsiyumu çerçevesinde Federal Almanya hükümetinin 1983 yılı taahhütünü oluşturan130 milyon marklık proje kredisine ilişkin anlaşma Maliye BakanıAdnan Başer Kafaoğlu ile Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dirk Oncken arasında imzalandı.

3- Türkiye Odalar Birliği'nce düzenlenen «Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında haberleşmenin önemi ve haberleşmenin geleceği» konulu seminer Ankara'da yapıldı.

Seminerde konuşan Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan «Türkiye'nin haberleşme sisteminin, gelişmişlik düzeyleri Türkiye'den azolan ülkelerden daha geri olduğunu» söyledi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nca 13 ilacın satışı vekullanılması yasaklandı.

5- Basında seçime katılan siyasi partilerin yurdun çeşitli yerlerinde yaptıkları propaganda konuşmaları yayınlandı.

6- Yasa dışı bir örgüte mensup 7 kişinin yakalandığı AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada bildirildi.

7- Serbest Bölgeler Teşkilatı hakkındaki kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD TemsilcilerMeclisi Dışişleri Avrupa ve Ortadoğu Alt Komisyonu'nda Kıbrıs konusu tartışıldı.

9- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Grenada'ya yapılan «silahlı mücadeleyi kınayan» bir kararı 9'a karşı 108 oyla kabul etti. Oylamada Türkiye, çekimser kaldı.

Öte yandan ABD, Grenada'daki tüm çatışmaların sona erdiğini ve adada bulunan Amerikan askerlerinin çekilmeye başladıklarınıaçıkladı.

10- İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Ulusal Uzlaşma Konferansı'nda bir konuşma yapan Lübnan İlerici Sosyalist Parti lideriVelid Canbolat «17 Mayıs 1983'te imzalanan Lübnan - İsrail anlaşması konusunda konferansa katılan taraflar arasında uzlaşmayavarıldığını» açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens de Kudüs'te ABD SavunmaBakan Yardımcısı onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada«Lübnan'a ABD birlikleri ile ortak askeri girişimlerde bulunabileceklerini» söyledi.

11- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Genelkurmay Başkanlığından yayınlanan bildiride, kuzey cephesindeki İran birliklerinin, kendilerine saldıran Irak avcı bombardıman uçaklarından ikisinidüşürdüğü açıklandı.

4 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren radyo ve televizyondan yaptığı konuşmada, «Geçersiz oy miktarının geçerli oylardan fazla çıkması halinde seçimlerin yenileneceği ve bu seçime diğer partilerinde katılacağı yolundaki söylentilere inanılmamasını» isteyerek,«Seçmenlerin kendilerine en uygun gelen parti veya şahıslara yakın olan partiyi seçmelerini» istedi.

2- Romanya'ya bir ziyaret yapan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen yurda döndü.

3- Türkkuşu Genel Müdürü Hava Pilot Albay Acar Uzgür,Türkkuşu'nun Etimesgut tesislerinde düzenlenen bir törenle göreviHava Pilot Kıdemli Albay Mehmet Karagöz'den devraldı.

4- Yüksek Seçim Kurulu yayınladığı bir bildiri ile 5 Kasım 1983günü saat 18.00'den itibaren siyasi partilere ilişkin propagandanınyasaklandığını bu yasağın 6 Kasım 1983 günü saat 17.00'ye kadarsüreceğini, saat 21.00'den itibaren bütün yayınların serbest olduğunu duyurdu.

5- Münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit. İngilizTelevizyon Şirketi, Grenada ve Amerikan OBS televizyonlarının ortaklaşa düzenlediği «Milletlerarası terörizm» konferansı'na katılmaküzere Londra'ya gitti.

6- Gazeteciler Cemiyeti eski Genel Başkanı ŞeyhülmuharririnBurhan Felek ölümünün birinci yıldönümünde anıldı.

7- Türk tarih yazarı, gazeteci Doğan Avcıoğlu öldü.

8- Lübnan'ın güneyindeki Sur kentinde bir İsrail karargahınayapılan bombalı saldırının ardından İsrail jetlerinin Lübnan'ın merkezindeki dağlarda bulunan Suriye ve Filistinli gerillalara ait mevzilere bombalı saldırıda bulunduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Olayın sorumluluğunu «İslami Cihad» adlı bir örgüt üstlendi.

9- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre, Cenevre'de yapılan Ulusal Uzlaşma Konferansı'na katılan Suudi Arabistan yetkilisi, görüşmelere 14 Kasım tarihine kadar ara verileceğini» açıkladı.

Öte yandan Lübnan'ın Trablusşam kentinde FKÖ lideri YaserArafat yanlısı ve karşıtı gruplar arasında çtkan çatışmaların da devam ettiği ajans haberlerinde bildirildi.

10- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'ninBoston kentinde Doğu Alman fizikçisi, casusluk iddiasıyla tutuklandı.

11- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre, Cenevre'de yapılan Ulusal Uzlaşma Konferansı'na katılan Suudi Arabistan yetkilisi, görüşmelere 14 Kasım tarihine kadar ara verileceğini» açıkladı.

Öte yandan Lübnan'ın Trablusşam kentinde FKÖ lideri YaserArafat yanlısı ve karşıtı gruplar arasında çıkan çatışmaların da devam ettiği ajans haberlerinde bildirildi.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'ninBoston kentinde Doğu Alman fizikçisi, casusluk iddiasıyla tutuklandı.

5 Kasım 1983

1- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Romanya'ya 1 günlük bir ziyaret için giden Dışişleri Bakanı İlter Türkmenile Romanya Devlet Başkanı Cavuşesku arasında Kıbrıs meselesiüzerinde görüş alış-verişinde bulunulduğu bildirildi.

2- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada, «Horasan, Pasinler, Narman ve Sarıkamış ilçeleri ileköylerinde meydana geien depremle ilgili çalışmaların tamamlandığı, deprem bölgesindeki köylerden 25'inde kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı, buna göre 25 köyde 977 konutun tamamen yıkıldığı, 350 'konutun tamamen hasar gördüğü, 450 konutunise az hasar gördüğü» bildirildi.

3- Ankara Belediye Başkanı Süleyman Önder, TGS Ankara Şubesi yöneticileri ile Ankara'daki gazete ve ajans temsilcilerindenoluşan bir heyeti kabul etti.

4- Türkiye Ziraat Bankası'nın görev ve yetkilerini yeniden düzenleyen kararname yayınlandı ve banka bünyesinde bir «KredilerYüksek Kurulu» oluşturuldu.

5- Yarın yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle bugün saat 18.00'den yarın saat 17.00'ye kadar siyasi partiler hakkında her türlü propaganda yasaklandı. Öte yandan tüm eğlence yerleri kapatıldı, alkollü içki satışı yasaklandı.

6- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından20.10.1983 tarrhinde basımı, yayımı, dağıtımı ve bulundurulması yasaklanan haftalık Merhaba gazetesinin yayınma izin verildi.

7- PTT Genel Müdürlüğü, milletvekili seçimleri dolayısıyla 24saat görev yapacak «Seçim Koordinasyon Hareket Merkezi» kurdu.

8- THA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD hükümeti,Türkiye'ye 160 adet F-16 jet uçağı satmak istediğini Kongre'ye resmen bildirdi.

9- Tercüman Gazetesi'nin Los Angeles muhabiri Lütfü Gökmen, merkezi Washington'da bulunan Smithsonian Enstitüsü'ne asil üye seçildi.

10- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı berberine göre; Kıbrıs'a gitmesibeklenen BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilcisi Hugo Gobi,ülkesi Arjantin'e gitti.

11- AP Ajansı'nın Trablusşam çıkışlı haberine göre; Trablusşamyakınlarındaki iki Filistin mülteci kampına ve askeri karargahlarınayapılan saldırıların ardından bir konuşma yapan FKÖ lideri YaserArafat, «Sonuna kadar savaşacaklarını» söyledi.

12- AA'nın Thran çıkışlı haberine göre; Tahran Radyosu, Irak'ın güneybatıdaki Andimeşk kentine karşı uzun menzilli füzelerlegerçekleştirdiği saldırıda sivil halktan 11 kişinin öldüğünü, 95 kişinin de yaralandığını açıkladı.

6 Kasım 1983

1- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Horasan, Pasinler,Narman ve Sarıkamış ilçelerinin köylerinde yapılacak konutlarınfarklı olacağını 'belirterek, «Geçmiş dönemlerdeki afet evlerinin boşkalmaları nedenlerinin altında elverişsiz olmalarından başka etkenler de vardır. Türkiye'de en uygun afet evi tipi Ankara bölgesindeuygulanan ve başarılı olan iki katlı konut tipidir. Üstü ev, altı ahırşeklindeki konutlarda ısı farkı düşünülerek, duvarlarının kalın yapılması, çift pencereli olması gerekir. Konutlarda yöreye özgün tezekle ısınma sistemi de uygulanabilir» dedi.

2- Milletvekili Genel Seçimleri tüm yurtta sakin bir ortamdaye düzenli olarak geçti. Basında resmi olmayan seçim sonuçları yeraldı.

3- Erzurum ve Kars yöresinde meydana gelen depremden zarar gören yurttaşlar için İsveç Kızılhaçı tarafından 50 prefabrik konut gönderildi.

Öte yandan yurtiçinden ve yurtdışından yardımların devam ettiği yetkililerce bildirildi.

4- Akajans'ın haberine göre; Kütahya'nın Emet ilçesinde hafif şiddette bir deprem oldu.

5- Ressam, gazeteci Münif Fehim İstanbul'da vefat etti.

6- Anka Ajansı'nın haberine göre; İstanbul - Ankara demiryolu,bir yük treninin raydan çıkması sonucu 12 saat süreyle ulaşımakapandı.

7- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Papa 2. JeanPaul'e suikast girişiminden İtalya'da ömür boyu hapse mahkum edilen terörist Mehmet Ali Ağca'ya Roma'da olayla ilgili olarak ikincikez tatbikat yaptırıldı.

8- Yabancı ajansların haberlerine göre; Suudi Arabistan, 20Kasım tarihinde Riyad'da yapılacak Arap Doruğu'nun ertelendiğimaçıkladı.

9- Yabancı ajansların Sur çıkışlı haberlerine göre; Lübnan'ın güneyinde Sur şehrindeki İsrail ordu karargahına düzenlenenbombalı saldırıda ölenlerin sayısı 60'a yükseldi. Öte yandan biraçıklama yapan İsrail Başbakanı İzak Şamir, Lübnan'daki düşmanlarına karşı misillemeye devam edeceklerini» söyledi.

10- Yabancı ajansların Lefkoşe çıkışlı haberlerinde İran'ın başlattığı Safak-4 harekatının Irak'ın misillemesiyle devam ettiği bildirildi.

Öte yandan İran resmi haber ajansı İRNA, «Irak'ın Mescid-i Süleyman, Behbahan ve Andımeşk şehirlerini roket ateşine tuttuğunu,bu arada çok sayıda sivilin öldüğünü» açıkladı.

7 Kasım 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Seferberlik ve Savaş Hali Kanunutasarısı ile Kamulaştırma Kanunu tasarısını kabul etti.

2- İçişleri Bakanı Sefahattin Çetiner 6 Kasım Genel Seçimlerinin olaysız geçmesi sebebiyle teşkilata bir mesaj göndererek teşekkür etti.

3- Arika Ajansı'nın haberine göre; Bakanlar Kurulu, AvrupaKonseyi İskan Fonu'ndan yaklaşık 377 milyar lira tutarındaki kredialınmasına ilişkin anlaşmayı onayladı.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «14 Eylül1983 tarihinde bir arıza nedeniyle Irak topraklarına giren ve yanlıştanımlama sebebiyle düşürülen eğitim uçağımızın, 2 eğitim pilotunun 7 Kasım 1983 günü salimen Türkiye'ye dönmeleri sağlanmıştır» denildi.

5- Halkçı Parti Gene! Başkanı Necdet Calp Anavatan PartisiGenel Başkanı Turgut Özal'a bir kutlama mesajı gönderdi proje yapımı ihaleye çıkarıldı.

6- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yanıkömeroğlu Tercüman gazetesi muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Geçersiz oyların az olduğunu» söyledi.

7- Basında seçime katılan siyasi partilerin resmi olmayan seçim sonuçlarına ilişkin çeşitli demeçleri yer aldı.

Buna göre Anavatan Partisi'nin oyların % 50'sini aldığı bildirildi.

8- Türkiye'deki Genel Seçimleri izlemek üzere Ankara'da bulunan Avrupa Konseyi üyesi yabancı milletvekilleri, «Türkiye'nindemokrasiye geçmesinde en büyük ve önemli adımı teşkil eden 6 Kasım seçimlerinin gayet düzenli, özgür bir atmosfer içinde yapıldığna tanık olduk. Bunu dönüşte Konsey'e sunacağımız rapordavurgulayacağız» görüşünde olduklarını söylediler.

9- Basında yer alan haberlere göre; İstanbul'da BaltalimanıKanlıca arasında yapılarak 1988 yılında kullanıma açılması planlanan ve 100 milyar liraya mal olacak ikinci Boğaziçi Köprüsü'nünproje yapımı ihaleye çıkarıldı.

10- 44. Devlet Resim ve Heykel Sergisi başarı ödüllerini resimdalında, Mustafa Ayaz, Seyyit Bozdoğan, Zahit Büyükişleyen, AdemGenç, Yalçın Gökçebağ, Veysel Günay, Fevzi Karakoç, MehmetMahir, Vural Yurdakul, heykel dalında ise Remzi Savaş kazandı.

11- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi'nin Erzurum ve çevresinde meydana gelen depremden zarar gören vatandaşlara çeşitli malzemelerden oluşan 80 ton ağırlığında yardım gönderdiği,açıklandı.

12- AP Ajansı'nın Grenada çıkışlı haberinde, Grenada'da 100 kişilik toplu bir mezarın ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger televizyonda yayınlanan demecinde «Greenada'daki askeri operasyonu birsivil operasyona dönüştürüyoruz. Kuvvetlerimizi en kısa süre içindeadadan geri çekmek istiyoruz» dedi

13- Sovyetler Birliği'nde İçişleri Bakanlığı görevine Ermenistanİçişleri Bakan Yardımcısı Aikaz Şaginyan'ın getirildiği, THA'nın Moskova çıkışlı haberinde bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Doha çıkışlı haberine göre; Katar güvenlikyetkilileri, Doha'daki bir oteli havaya uçurarak, bu ülkede Körfezİşbirliği Konseyi toplantısı için biraraya gelecek 6 körfez ülkesininkral ve şeyhlerini öldürmeyi planlayan bir şebekeyi ele geçirdi.

15- AP Ajansı'nın Trablusşam ve Kudüs çıkışlı haberine göre;İsrail karargâhına düzenlenen saldırının ardından toplanan İsrailkabinesi Baalbek şehrinde üslenen örgütlere karşı misilleme hareketinin başlatılması ve Filistin ile Suriye mevziilerinin tekrar bombalanması kararını aldı.

16- Öte yandan FKÖ lideri Yaser Arafat ile bağlı birliklerinin ElBedevi kampının Suriye ve Libya tarafından desteklenen muhalifgerilla gruplarınca kuşatılmasının ardından Lübnan'ın Trablusşamkentine çekildikleri bildirildi.

8 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, milletvekili genel secimleri ileilgili olarak yayınladığı mesajında, «Vatandaşların seçimlerde gösterdikleri anlayışa, olgunluğa ve yüksek orandaki iştiraklerine teşekkür ettiğini, vatandaşların birbirlerini kırıcı davranışlardan buradan sonra da kaçırtmalarını» isteyerek, «Seçim neticelerinin milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını bir defa daha dilerken, iktidarı ile.muhalefeti ile bütün partilerimizi tebrik eder, hepsine başarılar temenni ederim» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, seçimlerde yüzde 50'nin üzerinde milletvekili çıkararak tek başına iktidar olmaya hak kazananAnavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal'ı Çankaya Köskü'ndekabul etti ve başarısından dolayı kendisini kutladı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren kabulde yaptığı konuşmada,«Koalisyonsuz bir hükümetin oluşturulduğunu, yüzde 92'lik bir katılma oranının sevindirici olduğunu, seçimler sırasında asılsız söylentilerin çıkarıldığını» belirterek, «Ben sayın Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal'ı bu seçimlerde aldığı neticeden dolayıtebrik ediyor, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Kendisine ve partisine başarılar diliyorum» dedi.

Kabulde bir konuşma yapan Anavatan Partisi Genel BaşkanıTurgut Özal da, «MGK'ye ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne güvenli birortam sağladıkları için» teşekkür ederek, «Bu yeni devrin SayınCumnurbaşkanı'nın liderliğinde götürülmesi Türkiye için büyük birhayırdır ve hayırlı neticelerin alınacağına da bütün kalbimle inanıyorum» dedi.

3- Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp,Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal ile Halkçı Parti GenelBaşkanı Necdet Calp'e seçimlerdeki başarılarından ötürü birer kutlama mesajı gönderdi.

Öte yandan KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Anavatan PartisiGenel Başkanı Turgut Özal'a bir mesaj göndererek başarısını kutladı.

Seçime katılamayan Doğruyol Partisi Genel Başkanı YıldırımAvcı da seçimlerdeki başarılarından ötürü Anavatan Partisi GenelBaşkanı Turgut Özal'ı kutladı.

4- 6 Kasem 1983 günü yapılan milletvekili genel seçimlerindeAnavatan Partisi'nin yüzde 50'nin üzerinde milletvekili çıkardığı basındaki haberlerde yer aldı.

5- Uluslararası İslam Mirasını Koruma Komisyonu İstanbul'daPrens Faysal Bin Fahd bin Abdülaziz başkanlığında çalışmalarınabaşladı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanıİlhan Evliyabğlu, «Bugünkü medeniyetimizin temelinde islam kültürvarlığı mevcuttur» dedi.

İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Şatti de yaptığı konuşmada «İslam kültür mirasına tüm Müslümanlar'ın ortak olduğunu»söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman düzenlediği basın toplantısında, «6 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinindış çevrelerde olumlu karşılandığını» söyledi.

7- Erzurum ve Kars çevresinde meydana gelen depremden zarar görenler için İstanbul Valiliği'nde İl Daimi Yardım Komitesi kuruldu. Bu arada İslam Dayanışma Fonu da felaketzedeler için 500bin dolar bağışta bulundu.

8- Birinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından basımve yayımı 17 Ekim 1983 tarihinde durdurulan Milli Gazete ile 30Ekim 1983 tarihinde kapatılan Tan Gazetesi'nin bugünden itibarenyayınlanmasına izin verildi.

9- İstanbul Sefaköy'de 3 güvenlik görevlisi ve iki örgüt üyesinin ölmesi ile sonuçlanan olaydan sonra yakalanan Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TİKB) adlı yasa dışı örgütün 38 militanınınyargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

10- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız Devlet televizyonunda gösterilen Ermenilerle ilgili bir program nedeniyle Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği Fransız hükümetine bir nota verdi.

11- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in Cenevre'de BM Daimi delegeliğine atandığına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Akajans'ın haberine göre; İşçi Kredi Bankası T.A.Ş.'nin bankacılık işlemleri yapma yetkisinin kaldırıldığına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- AP Ajansı'nm Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan, Japonya ve Güney Kore'yi kapsayan 6 günlükUzakdoğu gezisine çıkmadan önce yaptığı açıklamada, «Japonya'nın, anayasasındaki kısıtlamalara rağmen askeri bakımdan güçlendiğini görmek istediğini» söyledi.

14- ABD'nin Lübnan'da bir misilleme yapma olasılığı üzerineSuriye'nin genel seferberlik ilan ettiği, buna karşılık İsrail'in de yedekleri askere çağırdığı, yabancı ajanslar tarafından bildirilirken,Washingîon'dan yapılan resmi açıklamada, «ABD'nin böyle bir plânhazırlığı içinde olmadığı ve ılımlı Arap ülkeleriyle temaslarda bulunacağı» bildirildi.

15- THA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devlet BaşkanıAli Hamaney, Tahran Radyosu'ndan yaptığı konuşmada, «İran'dadevam eden iktidar savaşının ülkenin geleceğini tehdit ettiğini»söyledi.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre; Grenada'da 100 kişinintoplu mezarı bulunduğuna ilişkin haberlerle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Hugh, «Ada'nın güney ucundaki PointSalinas'da toplu bir mezar olduğu olasılığı kuvvetlidir. Amerikan askeri çalışma grubu bu olasılığı araştırmaktadır» dedi.

Grenada Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Guy Farmer ise yaptığıaçıklamada, «Böyle bir mezar bulunduğu yolunda ellerinde hiçbirdelil olmadığını» söyledi ve iddiaları yalanladı.

17- Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kenti çevresinde FKÖ lideri Yaser Arafat yanlısı ve karşıtı gerillalar arasında çarpışmalarınsürdüğü, bu arada Arafat yanlılarının kente doğru geri çekilmeyebaşladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Bu arada ayrılıkçıların lideri Albay Ebu Musa, FKÖ lideri YaserArafat'a gönderdiği mesajda «Örgüt içindeki anlaşmazlıkların çözül-

mesi ve İsrail'e karşı ortak mücadele edilmesi için görüşme çağrısında bulunduğu», buna karşılık FKÖ lideri Yaser Arafat'ın da «İsyancı karşıt grupların saldırıdan vazgeçmeleri halinde savaşa sonvereceklerini» açıkladığı aynı ajan's haberlerinde bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Bir Batı Almanyetkilisi, terörist Carlbs'un (Çalkal) Batı Berlin'deki Fransız KültürMerkezi'ne geçen Ağustos ayında yapılan ve bir kişinin ölümü ilesonuçlanan (bombalı saldırıyı üslendiğini,ayrıca Alman İçişleri Bakanı'nı da ölümle tehdit ettiğini bildirdi.

19- AP Ajan'sı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'ninbaşkenti Washington'da Temsilciler Meclisi ve Senato'nun bulunduğu Kongre (Capitol Hill) bincfsında bir bomba patladı. Patlamayıüstlenen «Silahlı Direniş Birimi> ABD'nin Grenatia'yı işgal etmesinive Lûbnan'da asker bulundurmasını protesto ettiklerini açıkladı.

9 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Atatürk'ün ölümünün 45. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Atatürk, yalnız Türk milletine değil, bağımsızlık ve uygarlık savaşı veren bütün mazlum toplumlara da düşünce ve eylemleriyle ışık tutmuş, yollarını aydınlatmıştır» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren MDP Genel Başkanı TurgutSunalp ile Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Evren, MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'i kabul sırasında yaptığı konuşmada, «Muhalefette olan partilerimizinde büyük görevleri vardır. Bu muhalefette bulunan partilerimiz eğeryapıcı muhalefet yaparlarsa zannediyorum, MecHs'te en büyük görevi yüklenmiş olurlar. Bu bakımdan MDP'nin aldığı neticenin deküçümsenmeyecek bir netice olduğunu ifade ediyorum» dedi.

MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp ise yaptığı konuşmada,«Devletin başında milletin bizzat kendisi vardır. Bunlara sahip çıkmak bizim ancak yapıcı bir muhalefetle Mecl'is'te görev yapmamızıicap ettirmektedir» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp'i kabul sırasında yaptığı konuşmada da, partinin başarısını kutlayarak, «Partilerimizin görev anlayışı içerisinde kısır çekişmelerden uzak ve yapıcı tarzda çalışmaları memlekete büyük faydasağlar. Bunun böyle olacağına inanıyorum» dedi.

Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp ise konuşmasında.Partisinin bu anlayış içinde hareket edeceğini 6 Kasım'ın bir sondeğil, başlangıç olduğunu» söyledi.

3- Basında yer alan bir habere göre; MGK üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, «Mahalli seçimlere 6 Kasım seçimlerine giren 3 partinin katılabilmelerini» öngören yasaönerisini geriye aldı.

4- Başbakan Bülend Ulusu, Anavatan Partisi Genel Başkanı

Turgut Özal, Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp ve MilliyetçiDemokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp'e birer nezaket ziyareti yaparak seçimdeki başarılarından dolayı kendilerini kutladı.

5- Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun çalışmaesasları Bakanlar Kurulu tarafından belirlendi.

6- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu düzenlediği basıntoplantısında Erzurum ve çevresindeki depremden zarar gören köylülere 150'şer bin liraya kadar geçici iskan yardımı yapılacağını»belirtti.

7- Başbakanlık Bankerlik Koordinasyon Kurulu'nun yürüttüğüçalışmalar sonucunda, bugüne dek toplam 233 bankerden 230'ununalacaklıları ile ilgili sıra cetvellerinin açıklandığı, 230 bankere ait alacaklılardan yüzde 20'sinin reddedildiği bildirildi.

8- UBA'nın haberine göre; Anayasa Mahkemesi Yeni DüzenPartisi'nin kapatliması istemini reddetti.

9- Erzurum ve Kars yöresinde meydana gelen depremden zarar görenler için Türk Ermeni Patrikhanesi'nden 10 milyon lira bağış yapıldı.

10- Tariş tarafından zeytinyağı fiyatlarına 15 lira zam yapıldı.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, Milli Güvenlik Konseyi'n'in 79 sayılı kararı uyarınca 2 Haziran - 30 Eylül 1983tarihleri arasında Çanakkale Zincirbozan'a'a zorunlu ikamete tabitutulan altı eski parlamenter, (Sırrı Atalay, Nahit Menteşe, Yiğit Köker, Metin Tuzun, Hüsamettin Cindoruk, Mehmet Gölhan) hakkındaMilli Güvenlik Konseyi'ne yazdıkları ortak bir dilekçe nedeniyle soruşturma açtı.

12- Akajans'ın haberine göre; Bolu ve çevresinde güvenlik kuvvetleri tarafından yapılan operasyonda 19 kişi yakalandı.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi’nde devam eden THKP-C adlı yasa dışı örgüt üyesi 49 sanık hakkında idam cezası istendi.

13- 6 günlük bir Uzakdoğu gezisine çıkan ABD Başkanı RonaldReagan Japonya'nın başkenti Tokyo'ya gitti.

14- AFP'nin Norfolk çıkışlı haberine göre; Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne bağlı John Kennedy uçak gemisinden olağan bir görevuçuşu için havalanan bir F-14 uçağının Akdeniz'de düştüğü, iki kişilik mürettebatının da kaybolduğu Deniz Kuvvetleri sözcüsü tarafından açıklandı.

15- Yabancı ajansların Grenada çıkışlı haberine göre; GrenadaGenel Valisi Paul Scoon, seçimlere kadar ülkeyi yönetecek Danışma Konseyi'nin 9 üyesini açıkladı.

Bu arada öldürülen eski Başbakan Mauriçe Bishop'un dört kişilik bir mezardan çıkarıldığı Amerikan yetkililerince açıklandı.

16- Akajans'ın Beyrut çıkışlı haberine göre; FKÖ lideri YaserArafat, Trablusşam'da Fransız Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada,kendi grupları ile karşıt gruplar arasında teşkesin ilan edildiğinisöyledi.

10 Kasım 1983

1- Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Atatürk ölümünün 45. yıldönümünde tüm yurtta, KTFD'nde ve dış temsilciliklerde törenlerleanıldı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Anıtkabir'deki törende özel deftere bir yazı yazarak, «Eserlerinin uyanık bekçileri, Cumhuriyeti'nintehlikeye düşmemesi ve onun temel ilkelerinden birisi olan 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' özdeyişinde ifade ettiğin demokratikparlamenter sistemin bir daha yozlaşmaması için, bundan böyleher zamankinden dikkatli ve duyarlı olacaktır» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi'nde Basın Yasa Tasarısı ile TRT Yasası onaylandı.

3- Milli Güvenlik Konseyi toplantısında, halen 67 ilde uygulanmakta olan sıkıyönetimin 4 ay daha uzatılması kararlaştırıldı.

4- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman Burma'nın (Birmanya) başkenti Rangoon'da Güney Kore heyetine karşıdüzenlenen suikast ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Güney KoreCumhurbaşkanı ve beraberindeki heyete karşı girişilen suikastin, birülkenin resmi görevlileri tarafından tertip edilmiş olduğunun açıklanması olaya daha da vahim bir boyut ilâve etmektedir» dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman FKÖ ileilgili olarak yaptığı açıklamada da «Lübnan'da Filistinli güçler arasında ortaya çıkan çarpışmaların biran önce sona erdirilmesi isteğinde» bulunarak, «Türkiye'nin, FKÖ lideri olarak Yaser Arafat'ı tanıdığını» söyledi.

5- Yüksek Seçim Kurulu, 6 Kasım'da yapılan seçimlerde milletvekili seçilenlerin ad ve soyadları ile bağlı oldukları siyasi partiyi gösteren geçici listeyi geçici olarak ilan etti.

Açıklamaya göre Anavatan Partisi 211, Halkçı Parti 117, Milliyetçi Demokrasi Partisi de 71 milletvekili çıkardı.

6- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Gaip Sosyal DemokraaiPartisi (SODEP) ve bundan sonra 'kurulması tasarlanan diğer sosyaldemokrat partileri «HP'nin çatısı altında toplanmaya» çağırdı.

7- İstanbul Ticaret Odası Meclisi'nin olağan toplantısında.Meclis Başkanlığına Can Kulaksızoğlu getirildi.

8- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca 10 gün önce basımve yayımı durdurulan Günaydın Gazetesinin bugünden itibaren yayınlanmasına izin verildi.

9- Genelkurmay eski Başkanlarından emekli Orgeneral RüştüErdelhun ve Gazeteci yazar Osman Yüksel Serdengeçti vefat ettiler.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde MHP ve yan kuruluşları ile ilgili davada Alpaslan Türkeş'in tahliye istemi reddedildi.

11- KiT'lerin yeniden düzenlenmesine ilişkin Türkiye Halk Bankası A.Ş.'nin görev ve sorumlulukları ile ilgi Kanun Gücünde kararname yayınlandı. Buna göre banka, İhtisas Bankası haline dönüştürüldü.

12- İran Devlet Başkanı Ali Hameney Tahran'da yaptığı bir konuşmada, «Öfkesinin bazı ülkelere uyguladığı petrol ambargosundan Türkiye'nin etkilenmeyeceğini» söyledi.

13- Federal Almanya parlamentosunda, yabancı işçiler için hükümet tarafından hazırlanan «Geri Dönüşü Teşvik Yasası» onaylandı.

14- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; resmi bir ziyaretamacıyla Japonya'da bulunan ABD Başkanı Ronald Reagan, Japonya Başbakanı Yasuhiro Nakasone ile ABD-Jpon ticaret ilişkileri vesavunma konularında bir görüşme yaptı.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; Lübnan'ın Trablusşamkentinde FKÖ lideri Yaser Arafat yanlıları ile karşıtları arasında çatışmaların ilan edilen ateş-kese rağmen devam ettiği bildirildi.

Öte yandan İtalya Savunma Bakanı Giovanni Spadolini düzenlediği basın toplantısında, «İki İtalyan gemisinin FKÖ lideri YaserArafat'ı istediği anda Lübnan'dan almaya hazır olduğunu» açıkladı.

16- Suriye Dışişleri Bakanı Aibdülhalim Haddam'ın Lübnan'dakidurumu konu alan görüşmelerde 'bulunmak üzere Moskova'ya gittiği Sovyet resmi haber ajansı TASS tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Amstendam çıkışlı haberine göre; Hollanda'da 'Bira Kralı' olarak tanınan işadamı Freddy Heincken'in kaçırıldığı ve 300 milyon lira fidye istendiği bildirildi.

11 Kasırm 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suudi Arabistan Kültür Sporve Gençlik Bakanı Prens Faysal Bin Fana1 Bin Abdülaziz'i kabuletti. Prens Faysal Başbakan Bülend Ulusu'yu da ziyaret etti.

2- MGK 1984 mali yılı bütçe yasa tasarısını kabul etti.

3- Başbakan Bülend Ulusu, «Hükümetin istifasını, yeni Meclis’in toplanacağı gün vereceğini» açıkladı.

4- Başbakanlık tarafından hazırlanan bir raporda, «Hükümetin 12 Eylül 1980 tarihinden itibaren üç yıl içindeki çalışmalarınıngenel değerlendirmesi» yapıldı.

5- Bakanlar Kurulu, Ankara'nın Merkez ilçesinin kaldırılmasını ve altı yeni ilçe kurulmasını öngören Yasa tasarısını MGK'nesundu.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut tarafındanÜçüncü Ankara Mobilya Fuarı Atatürk Spor Salonu'nda açıldı.

7- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yanıkömeroğlu, «10ilin kesin sonuç tutanaklarının henüz kendilerine ulaşamadığını»açıkladı.

8- Hürriyet gazetesinin haberine göre, Sermaye Piyasası Kurulu, «kâra iştiraklı tahvil» ile «Katılma İntifa Senedi» çıkarılmasınakarar verdi.

9- Yüksek Öğretim Kurulu teşkilatı ve çalışma yöntemleri yönetmeliği değiştirildi.

10- İmar ve İskan Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İmarve İskan Bakanlığının Toplu Konut Fonu'na 1 milyar lira aktardığıAA'nın haberinde bildirildi.

11- Telefon santrali üretecek tesis hizmete girdi.

12- Hürriyet gazetesinin haberine göre, Emniyet Genel Müdür-

lüğü, Türkiye aleyhinde faaliyette bulundukları saptanan 8370 yabancının Türkiye'ye girmesini yasaklayan bir liste yayınladı.

13- Basında yer alan bir habere göre Muhafazakâr Parti'nin kuruluşu tamamlandı.

14- Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, SODEP Genel Başkanı Cezmi Kartay hakkında, 27 Ekim tarihinde, Erzurum'da yaptığıbir konuşma nedeniyle, 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

15- MGK Genel Sekreterliği Hukuk işleri Kanun ve KararlarDairesi Başkanı Tümgeneral Muzaffer Başkaynak'ın Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Yasama ve Yürütme Hizmetleri Yardırncılığı'na atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- THA'nın haberine göre; KiT'lerin yemden düzenlenmesineilişkin olarak Turizm Bankası A.Ş.'n'in görev ve sorumluluklarını yeniden düzenleyen kanun gücünde kararname yayınlandı.

17- Kamu Konutları Yasa Tasarısı MGK'nce kabul edilerek Resmi Gazete'de yayınlandı.

18- Kıbrıs barış harekâtına fiilen katılan asker ve sivil bütünpersonele 197.740 lira tazminat verilmesini öngören kanun ResmiGazete'de yayınlandı.

19- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bazı ülkelere, gelecek yılın ekim ayından itibaren yapacağı 11.3 milyar dolarlık «Dışyardım programı»nı onayladı.

20-• Avrupa Parlamentosu'na bağlı 8 kişilik bir heyet Kuzey Krbrıs Türk Cumihuriyeti'ni ziyaret etti.

21- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; resmi bir ziyaret amacıyla Japonya'da bulunan ABD Başkanı Ronald Reagan Japon Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada «Sovyetler Birliği ile yapılan silahların sınırlandırılması görüşmelerini iyiniyetle sürdüreceklerini» belirtti. Reagan, Japon televizyonunda yayınlanan demecinde de «ABD'nin Cenevre görüşmelerinin son tarihi olan 15 Kasımtarihinden sonra da görüşme masasında kalacağını» açıkladı.

22- Hürriyet ve Günaydın gazetelerinin Washington çıkışlı haberlerine göre; ABD Temsilciler Meclisi'n'in yedi üyesi Grenada'ya

ortak müdahalede bulunarak «ABD Anayasası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle Başkan Rönald Reagan'ın görevden alınmasını» istediler.

23- Yabancı ajansların haberlerine göre, Sovyet Dışişleri BakamAndrei Gromiko ile görüşen Suriye Dışişleri Bakanı Abdül HalimHaddam Sovyetler Birliği'nden ayrıldı. Sovyetler Birliği resmi haberajansı TASS, «İki bakanın, Arap ülkelerini, ABD-İsrail planlarını etkisiz hale getirmek için uyum içinde çalışmaya çağırdıklarını» bildirdi.

24- FKÖ lideri Yaser Arafat, Radio France International'e Trablusşam'da yaptığı açıklamada, «Suriye desteğindeki güçlerin kenti üç yandan işgale hazırlandığını, kendilerinin de savunma için sonhazırlıklarını tamamladıklarını» söyledi.

25- AA'nın haberine göre; Cenevre'de, Lübnan Ulusal UzlaşmaKomitesi tarafından oluşturulan «Lübnan Siyasal Komisyonu» dünçalışmalarını tamamladı.

Komisyon raportörü, «Ele alınan konuların çoğunda görüş birliğine varıldığını» söyledi.

Öte yandan ABD Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçağına, Suriyetarafından ateş açıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre, Nikaragua'daki Sandimsta yönetiminin üst derecedeki iki görevlisi, «Ülkede1985 yılında serbest seçimler yapılacağı konusunda» güvence vererek, «ABD yönetiminin Nikaragua'nın totaliter bir rejime kaydığıyolundaki iddialarını» reddetti.

27- THA'nın Paris çıkışlı haberine göre, Sovyetler Birliği, Batılıülkelerin, UNESCO'nun «Dünya çapında yeni bir enformasyon vehaberleşme düzeni kurulmasına ilişkin teklifinin gerçekleşmesi»halinde, kuruluşa yapılan madi yardımı kesecekleri yolundaki kararlarını kınadı. Sovyetler Birliği sözcüsü Andrei Grachev, «Günümüzde kullanılan toplu haberleşme yöntemlerinin uluslararası ilişkileri 'bozmak isteyen güçler tarafından bir sila'h olarak kullanıldığını» söyledi.

28- AP Ajansı'nın Kopenhag çıkışlı haberine göre, Pakistanlımuhalefet liderlerinden Kevace Muhammed Eşref, Danimarka'yauyuşturucu sokmak isterken yakalandı.

12 Kesim 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'a hareketinden önceAnkara'da bir fotoğraf sergisini gezdi.

Daha sonra İstanbul'a giden Cumhurbaşkanı Kenan Evren ikinci Boğaz Köprüsü konusunda incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Beraberinde MGK üyesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin ve Başbakan Bülend Ulusu ile birlikte İstanbul'a gidenCumhurbaşkanı Kenan Evren'e, Harp Akademileri Komutanlığı'ndabir brifing verildi.

2- Milli Güvenlik Konseyi Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş veyargılama usullerine ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

3- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, ANKA Ajansfna yaptığı açıklamada, «Yeni hükümetin, işsizliğe, konut sıkıntısına ve fiyat artışlarına öncelikle çözüm bulmak zorunda olduğunu» söyledi.

4- Basında, 6 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerine katılamayan, ancak kuruluşlarını tamamlayan diğer partilerin de yerel seçimlere katılacaklarına ilişkin haberler yer aldı.

5- Horasan, Pasinler, Narman ve Sarıkamış yöresinde meydana gelen deprem felaketzedelerine yardımlar devam ederken, biraçıklama yapan Kızılay Genel Başkanı Kemal Demir, «Gerek yurtiçinden, gerekse yurt dışından gelen yardımlar yerlerim bulmaktadır. Yardım malzemesini alan da satan da cezalandırılacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın» dedi.

6- Yurtdışında çeşitli toplantılara katılan Bülent Ecevit Almanya'dan yurda döndü.

7- İstanbul'da şehiriçi telefon görüşmelerinde hatların, meşguledilmesini önlemek amacıyla bütün santrallerde '3 dakika' sonraotomatik olarak ek ücret yazılması işlemlerine başlandı.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri

Mahkemesi'nde devam eden 12'si tutuklu 16 sanıklı Tariş' olaylarıdavası karara kaldı.

8- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye'ye ait çeşitli bilgileri Bulgar gizli servisine ileten iki casus İstanbul'da güvenlik kuvvetlerince yakalandı.

9- Antalya ve Mersin limanlarının serbest bölge olarak kabuledilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- PTT Genel Müdürlüğü'nün kuruluş yasasında yapılan değişiklikle telefon ve teleks haklarının aboneden bir başkasına devrinin yasaklanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Uzakdoğu gezisini sürdüren ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Japonya'dan Güney Kore'ye geçtiği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Ghon Doo Whan tarafından Seul'de karşılanan ABD Başkanı Reagan, «ABD'nin eskiden olduğu gibiGüney Kore'nin yanında olduğunu, Güney Kore'nin savunması içinellerinden geleni yapacaklarını» söyledi.

12- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD SavunmaBakanı Caspar Weinberger «NATO'nun 1400 eski savaş başlığınıAvrupa'dan çekme kararını yeniden gözden geçireceğine ilişkin haberi» yalanladı.

13- Moskova'da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı AbdülhalimHaddam ile görüştükten sonra bir açıklama yapan Sovyetler BirliğiDışişleri Bakanı Andrei Gromiko, «Filistin Kurtuluş Örgütü içindekiiç çekişmelerin sona erdirilmesinde ve FKÖ'nün yeniden bir bütünolmasından büyük bir zaruret görüyoruz» dedi. Suriye Dışişleri Bakanı Haddam görüşmelerinij tamamlandıktan sonra ülkesine döndü.

14- AP Ajansı'nın St. George çıkışlı haberine göre; ABD SilahlıKuvvetleri Grenada'daki 700 askerini çekerek Ada'daki kuvvetlerini2300 kişiye indirdi.

Öte yandan ABD dış yardım yetkilileri ile Grenada yetkilileri arasında 7.5 milyar dolarlık acil imar yardım anlaşmasının ilk bolümüimzalandı.

13 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da Anadolu Medeniyetleri Sergisini ve Yakacık Hatice Aibbas Yetiştirme Yuddu'nu ziyaret ederek incelemelerde bulunduktan sonra Ankara'ya döndü.

2- Çalışma Bakanı Turhan Esener ANKA Ajansı muhabirininyabancı ülkelerde çalışan Türk işçileriyle ilgili sorularını cevaplandırırken, «Federal Meclis'te kabul edilen Geri Dönüşü Teşvik Yasası ile Türk işçilerinin dolaylı ya da dolaysız yollardan Türkiye'yedönmeleri için yapılacak zorlamalara karşı olduklarını» söyledi.

3- Yüksek Seçim Kurulu 6 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, seçimlerde 19 milyon 740 bin 500 seçmenden, 18milyon 214 bin 104'ü oy kullandı, Seçimlerde geçerli oy sayısı 17milyon 328 bin 735, geçersiz oy sayısı da 885 bin 369 oldu.

Katılma oranının yüzde 92.27 olduğu seçimlerde siyasi partilerin çıkardığı milletvekilleri sayısı da şöyle :

Oyların dağılımı Yüzdesi Milletvekili sayısı

Anavatan Partisi7.823.827yüzde 45.15211

Halkçı Parti 5.277.698yüzde 30.46117

MilliyetçiDemokrasi Partisi 4.032.046 yüzde 23.2771

Bağımsız 195.164 yüzde 01.12-

Buna göre Anayasa gereğince TBMM'nin en yaşlı üyenin başkanlığında 10 gün sonra toplanacağı basındaki haberlerde yer aldı.

4- Toplam 55 bin konutluk yerleşim merkezi Batıkent'te düzenlenen bir törenle inşaatı tamamlanan 516 konut sahiplerine teslimedildi.

5- Erzurum ve çevresinde hava sıcaklığının düşmesinin ardından yeniden hafif şiddette üç kez deprem olduğu ajans haberlerinde bildirildi.

6- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Bulgaristan Gizli Servisi adına casusluk yaparken Milli İstihbarat Teşkilatı mensupları tarafından yakalanan iki Bulgar göçmeni, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi tarafından tevkif edilerek cezaevine gönderildiler.

7- Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edilen ve 67 ilde sıkıyönetimin 4 ay daha uzatılmalına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen Basın YasaTasarısı Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- KİT'lerin yeniden düzenlenmesine ilişkin Devlet Havacılıkve Hava Heydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, (DHHM'İ) statüsünüdeğiştiren, kurumun görev ve sorumlulukları ile ilgili Kanun Gücünde Kararname yayınlandı.

10- Akajans'ın Wasfrington çıkışlı haberine göre; ABD Kongresi'nin ABD Başkanı Ronald Reagan'a ülkelere yapılacak dış yardımlar konusunda imkanlar tanıdığı bu nedenle Türkiye'nin bundanpek etkilenmeyeceği açıklandı.

11- AA'nın Sofya çıkışlı haberine göre; üç günlük resmi bir ziyaret nedeniyle Bulgaristan'da bulunan, Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu «Nükleer silahlardan arındırılmış bir Balkanlar,yaşadığımız güç dönemde bir güneş ışığı olacaktır» dedi

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronafd Reagan'ın Orta Amerika ve Karayipler'de uyguladığıdış politikayı protesto etmek amacıyla 20.000 kişi Beyaz Saray önünde bir protesto gösterisi düzenledi.

13- ANKA Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan'da hükümet aleyhtarı gösterilerde 100 kişi tutuklandı.

14- Yabancı ajansların Lima çıkışlı haberlerine göre; Peru'dayapılan mahalli seçimlerde çıkan olaylarda 3 polis öldü, 12 kişi yanlandı.

14 Kasım 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yanıkömeroğlu'ndan mazbatasını alırken yaptığı konuşmada,«MDP'ye girmedim, girmem de söz konusu değil» dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman Fransız Televizyonunda, Ermenilerin Türkiye aleyhine hazırladığı, «BirMilletin dramı» adlı Ermeni filminin gösterilmesi olayı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada «Fransız hükümeti, Türkiye ile ilişkilerine buderece ağır zarar veren davranışlarda bulunmakta bir sakınca görmüyorsa, Türkiye'den de aynı nitelikte tepkilere maruz kalacağınıbilmelidir» dedi.

3- Yüksek Seçim Kurulu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 24Kasım 1983 Perşembe günü toplanmasını kararlaştırdı. YSK'nın 547

sayılı kararında kesin ilan için radyo ve Resmi Gazete ilanının birlikte ele alınması gerektiği belirtildi.

4- İstanbul'da Basın Müzesi haline getirilecek binanın Belediyeden Gazeteciler Cemiyeti'ne devrine ilişkin protokol, GazetecilerCemiyeti Başkanı Nezih Demirkent ve Belediye Başkanı AbdullahTırtıl tarafından imzalandı.

5- AA'nın Maliye Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamaya dayanarak verdiği haberde, Hazinece üç tertip halinde üç yıl vadeli sabit faizli, on yıl vadeli değişken faizli ve beş yıl vadeli ikramiyen devlet tahvillerinin salısına 21 Kasım 1983 günü başlanacağı belirtildi.

6- KİT'lerin yemden düzenlenmesini öngören Kanun Gücündeki Kararnamelerle yeni bazı kuruluşlar oluşturuldu. Buna göre, Anadolu Bankası KİT haline dönüştürülerek, Sermayesinin yüzde 91'i Ha-|zineye, yüzde 9'u da kamu kuruluşlarına, mesleki kuruluşlara, gerçek ve tüzel kişilere ayrıldı. Öte yandan Resmi Gazete'de yayınlanan kararnamelere göre, Türkiye Denizcilik Kurumu Genel Müdürlüğü (TÜDEK) adında yeni bir KİT kuruldu. Denizcilik Bankası daTÜDEK'e bağlı ihtisas bankası haline dönüştürüldü.

Ayrıca Kanun Gücündeki Kararname ile orman ürünlerinin de değerlendirilmesi amacıyla ORUS adında yeni bir İktisadi Devlet Teşekkülü de oluşturuldu.

7- İkinci Boğaziçi Köprusü'nün Baltalimanı - Kanlıca arasındayapılmasının kesinleştiği ve köprünün mühendislik hizmetlerinin, İngiliz Freeman Fox Partners firmasına 1 milyar 416 milyon 156 binliraya ihale edildiği Bayındırlık Bakanlığı yetkililerince bildirildi.

8- Milliyet gazetesinde yer alan bir habere göre, Atatürk Barajı için kamulaştırma çalışmalarının Adıyaman'a bağlı Hayaz köyünde başlandı.

9- Gazi Üniversitesi ve Numune Hastahanesi'nin ortaklaşa düzenledikleri Acil Yardım ve Kazalar Sempozyumu Ankara'da başladı. Toplantıda bir konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıKaya Kılıçturgay, acil yardım ve kazalardan korunmanın öneminedeğinerek, «Ülkemizde 1982 yılında 151 bin 777 iş kazasında 832 işçimiz ölmüş, 1874 işçimiz yaralanmış ve 2 milyon 850 bin iş günüde kaybolmuştur» dedi.

10- Basında yer alan haberlerde, Merkez Bankası tarafındanson beş haftada bankalara 113,4 milyar liralık kredinin açıldığı belirtildi.

11- Ankara'da taksi taşıma ücretlerine yapılan zammın uygulanmasına başlandı.

12- İstanbul 2 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesinde 24 Haziran1982 günü başlayan «Barış Derneği» davası sona erdi. Mahkemeheyeti 18 sanığı 8 yıl, 5 sanığı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı, 5 sanıkise beraat etti.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde devam eden ve birleştirilen; 683 sanıiklı Dev-Yol davasında 213 kişihakkında ölüm cezası istendi.

14- MGK tarafından kabul edilen TRT yasası Resmi Gazete'ninmükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- 6 Kasım 1983 Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu kesin kararı Resmi Gazete'nin mükerrersayısında yayınlandı.

16- Kısa adı NELSAK olarak belirlenen Nükleer Elektrik Santralleri Kurumu adlı yeni bir kurumun kurulmasına ilişkin BakanlarKurulu kararnamesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- Japonya ve Güney Kore'ye yaptığı bir haftalık gezisini tamamlayan ABD Başkanı Ronald Reagan dün Seul'den ayrılarak,Washington'a döndü.

18- Yabancı ajansların haberlerine göre; Avrupa'da konumlandırılacak Amerikan Cruise füzelerinin ilkinin İngiltere'ye geldiği İngiltere Savunma Bakanı Mioheal Heseltine tarafından açıklandı.

19- AA'nın bir haberine göre, Bangladeş lideri Hüseyin Muhammed Erşad, «Başkanlık seçimlerinin gelecek mayıs ayında yapılacağını ve siyasi faaliyetlere hemen izin verileceğini» açıkladı.

20- AA'nın bir haberine göre, Çin'li bir pilotun, Mig-17 uçağı ilebirlikte Taiwan'a sığındığı, Taiwan Savunma Bakanlığı tarafındanaçıklandı.

15 Kasım 1983

1- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Ulaştırma Bakanı MustafaAysan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türk armatör veTIR işletmecileri arasındaki yoğun tartışmaların Avrupa'da ve komşu ülkelerde Türk liman ve taşıma kapasiteleri konusunda tereddütler yarattığını» söyledi.

2- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Maliye Bakanlığı, Kamu kuruluşlarının birbirlerine olan 1 trilyon liralık borç ve alacaklarınınkonsolidasyonunu (silinmesi) öngören yasa tasarısını Milli Güvenlik Konseyine gönderdi.

3- AA'nın haberine göre; Yüksek Hakem Kurulu Başkanı NaciVarlık yaptığı açıklamada «Fiyat artışları hakkında istedikleri bilgilerin ellerine geçmesinden sonra 1984 yılı zammını belirleyeceklerini» söyledi.

4- İmar ve İskan Bdkanlığı'nca Erzurum'un Horasan ilçesindeyaptırılan ilk parti 42 prefabrik konut yetkililerce depremzelere dağıtıldı.

5- THA'nın haberine göre; İTO Yönetim Kurulu Başkanı NuhKuşçulu, İstanbul'da yaptığı açıklamada, «Devlet ve özel sektör tekellerinin 'kaldırılması ile mallarda kalitenin artacağını, fiyatlarındüşeceğini» söyledi.

6- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Devlet İstatistik Enstitüsü,Ekim ayında tüketici fiyatlarının Türkiye genelinde yüzde 5.3 oranında arttığını açıkladı.

7- Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nur Vergin,görevinden istifa etti.

8- Ankara-İstanbul karayolunun Akyazı kesiminde meydanagelen trafik kazasında 16 kişi öldü, 27'si ağır 34 kişi de yaralandı.

9- MGK'nm 79 sayılı kararı uyarınca 2 Haziran - 30 Eylül 1983tarihleri arasında Çanakkale Zincirbozan'da zorunlu ikamete tabi

tutulan 6 eski parlamenter Hüsamettin Cindoruk, Yiğit Koker, MetinTuzun, Mehmet Gölhan, Sırrı Atalay, Nohit Menteşe'nin MGK'yayazdıkları bir dilekçe ile ilgili olarak açılan soruşturma nedeniyleçeşitli Sıkıyönetim Askeri Savcılıklarında ifadeleri alındı.

10- Çanakkale ve çevresinde silah kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 12 sanığın yargılanmalarına Sıkıyönetim Komutanlığı 4 numaralı Askeri Matrkeme'de başlandı.

11- Adana 3. Ağır Ceza Mahkemes'i'nde gasp suçundan yargılanan 3 kişi, 4 er yıl 2 şer ay hapis cezasına çarptırıldılar, 1 kişi deberaat etti.

12- Yasadışı TKP üyesi oldukları bildirilen 5 kişi Balıkesir'de yakalandı.

13- HHA'nın haberine göre; Erzurum 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Ülkücü Mustafa Akdoğan ölüm cezasına çarptırıldı. Aynı davadu yargılanan iki sanığa 10-15 yıl hapis cezası verildi, bir kişi ise beraat etti.

. - İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 12 sanıklıyasadışı İzmir TKP/B (Türkiye Komünist Partisi Birliği) grubu davası sonuçlandı. Davada sanıklardan, 6 kişi 1 yıl ile 6 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı, 6 sanık ise beraat etti.

14- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edildi. Kıbrıs Türk Federe Meclisi bağımsızlık kararını oy birliğiyle aldı. KTFD Başkanı RaufDenktaş'ın okuduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluş vebağımsızlık bildirisinde, «Yeni devletin BM ilkelerine bağlı olduğu,bağlantısız bir dış politika uygulayacağı ve hiç bir devletle birleşmeyeceği» açıklandı.

Ayrıca «BM Genel Sekreteri'nin gözetimi altında görüşmelerinyürütülmesinin istendiği» bildirildi.

Bildiride, «Kıbrıs'ta 20 yıldnn beri vuku bulan gelişmeler ve bugelişmelerin bugün ulaştığı nokta, bazı gerçeklerin dünya kamuoyu önünde açıkça söylenmesini zorunlu hale getirmiştir. Yeryüzünde barışın ve temel insan haklarının egemen almasını isteyen, insanlar arasında ırk, milli menşe, dil ve dini inanç yüzünden ayırım gözetilmesini reddeden, sömürgeciliğe ve ırkçılığa karşı olan herkesin, (bu gerçekleri, önyargılardan uzak bir şekilde değerlendirmesini bekliyoruz» denildi. Denktaş bağımsızlık ilanından sonra, Türkiye'nin Lefkoşe Büyükelçisi İnal Batu, daha sonra da BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Hugo Gobbi ile görüştü.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türkiye'nin bağımsızlığını ilaneden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanındığını, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıkladı.

15- Milliyet gazetesinin Bodrum çıkışlı haberine göre; İtalya'datutuklu bulunan Mehmet Ali Ağca'nın yeni itirafları doğrultusunda,Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'yi vuran kişi olduğu öne sürülen Yalçın Özbey, Almanya'nın Bochum kentinde polis tarafındanyakalandı.

16- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere BaşbakanıMargaret Thatcher, Avam kamarasında yaptığı açıklamada, «ABDile Sovyetler Birliği arasında silahların kontrolü konusunda anlaşmaya varılması halinde füzelerin derhal ülkeden çekilebileceğini»belirtti.

17- Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre; Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, «Washington Post» gazetesine verdiği demeçte,«Lübnan ile ilgili barış girişimlerine Sovyetler Birligi'nin de katılması gerektiğini» söyledi.

18- Trablusşam'da Arafat yanlıları ile karşıtları arasında çatışmaların yeniden başladığı, yabancı ajanslarca bildirildi.

19- AP Ajansı'nın haberine göre; Lübnan Radyosu, Beyrut'undoğu kesiminde Eşrafiyeh mahallesiyle, batıda Sın EI-Fil Müslümanmahallesinin yoğun top ve roket ateşi altında kaldığını duyurdu. Basında yer aian haberlere göre, Lübnan polis yetkililerinin, Lübnanaskerlerinin Dürzi militanlarla Suk El Garb kesiminde iki kez çarpışmaya girdiğini haber verdiği bildirildi.

Öte yandan ABD'nin yeni Orta Doğu Özel Temsilcisi DonaldRumsfeld, Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ile dün görüştü.

20- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; İsviçre'nin Cenevre kentinde sürmekte olan orta menzilli nükleer güçler (INF) görüşmelerinin oturumu, Sovyet görüşmecisi vitsinky'nin 35 dakikasonra terletmesi üzerine yarıda kaldı.

21- Amerikan Cruise nükler füzelerinin ilk bölümünün dün İngiltere'ye gelmesi üzerine, nükleer füze karşıtı gösterilerin yoğunlaştığı, çok sayıda göstericinin tutuklandığı AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberinde bildirildi.

22- Yunanistan'daki ABD Askeri Yardım Heyeti (Jusmag) DenizBölümü Başkanı Yunan asıllı Amerikan Albayı George Tsantes veşoförü silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

23- AA'nın Havana çıkışlı haberine göre; Küba Devlet BaşkanıFidel Castro, Grenada'da öldürülen 24 Kübalı'nın anısına düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «ABD Devlet Başkanı Ronald Reagan'ın «faşist ve düşüncesiz davranışlarla tüm insanlığı bir nükleersavaş tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını» ileri sürdü.

24- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanan haftalık «US News and World Report» dergisinde yayınlananhaberde, ABD'de faaliyet gösteren dört büyük terör örgütünden birinin «Ermeni Adalet Komandoları» grubunun olduğu belirtildi.

25- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet Komünist Partisinin resmi yayın organı Pravda'da yer alan bir yorumda «İran-lraksavaşının devam etmesinin sorumluluğunun İran'a ait olduğu» belirtildi.

16 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilan edilmesi dolayısıyla, KKTC'nin Devlet Başkanı RaufDenktas'a gönderdiği kutlama mesajında, «Türkiye, Kıbrıs Türk halkına elinden gelen her türlü yardımı esirgemeyecektir» dedi.

2- MGK üyesi ve Genelkurmay Başkanı Nurettin Ersin, KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Dervktaş'a gönderdiğimesajında, «İlan edilen cumhuriyetin, Kıbrıslı Türk soydaşlarımızaen yakışan çağdaş bir idare olduğuna inanıyorum» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Rauf Denktaş'a bir kutlama mesajı yollayarak, «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin adaya kalıcı birbarışı getirmesini» temenni etti.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, yaptığı yazılıaçıklamada, sanayi tipi dikiş makinalarına olan ihtiyacın yarısının»yerli üretimden, yarısının ise ithalat yolu ile karşılanma-sına kararverildiğini» bildirdi.

5- Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal, Halkçı PartiGenel Başkanı Necdet Calp'i HP Genel Merkezinde ziyaret etti.Turgut Özal görüşme ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Meclis'inbir an evvel çalışmaya başlaması konusunu görüştük» dedi.

6- AA'nın haberine göre; Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz,«Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenecek 1984 yılı zammınınbağlayıcı olmayacağının ortaya çıkacağını» söyledi.

7- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yanıkömeroğlu, Akajansa yaptığı açıklamada, «Kurul'un, Başbakan ve üç bakanı bağımsız olarak kabul ettiğini» söyledi.

8- YSK, 6 Kasım milletvekili genel seçiminde oy kullanmayanların 2500 liralık para cezalarının bağışlanması için bir yazıyla MGKya başvurdu.

9- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Cumhuriyet Başsavcılığı,

Siyasi Partiler Yasası uyarınca, siyasi partilerden üye kayıt durumlarını bildirmelerini istedi.

10- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen OşinografiAraştırma Gemisi TCG Çubuklu 14 bin tonluk lojistik destek gemisi«TCG Akar» ve ikinci Türk denizaltısı «TCG Doğanay», Gölcük Tersane Komutanlığı'nda yapılan bir törenle denize indirildi.

11- ANKA Ajansı'nm haberine göre; «Deprem bölgesinin yeniden inşası için hazırlanan 100 milyar liralık ön proje, «Avrupa Konseyi İskan Fonu»na gönderildi. Projenin 50 milyar liralık bölümü Avrupa Konseyi İskan Fonu tarafından, 50 milyar liralık bölümü iseTürk hükümeti tarafından, (kendi özkaynakiarı i!e yurt içi ve dışından sağladığı bağışlarla) karşılanacağı belirtildi.

12- ANKA Ajansı'nm haberine göre, Merkez Bankası verilerinee«para arzi» 14-21 Ekim tarihleri arasında bir haftalık sürede 36.5milyar liralık artış kaydederek 1.5 trilyon liraya yükseldi. Dolaşımdaki para miktarı bu son artışla birlikte 541.9 milyar liraya yükseldi.

13- ANKA Ajansı'nm haberine göre; Türkiye'ye yapılan «NATOyardımları»nın Ocak-Ağustos döneminde 90.1 milyon dolara ulaştığı belirlendi.

14- Tercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydoğdu İlter, Nazlı Ilıcak'ın 10 Ağustos 1983 tarihinde yazdığı «Her gece iki gündüz arasındadır» başlıklı yazı nedeniyleİstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndeaçılan davadan, 'suçun oluşmadığı' gerekçesiyle beraat ettiler.

15- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 ve 2 Numaralı Askeri Mahkemelerinde dün sonuçlanan 2 davada yasadışı ÜGD'yemensup toplam 18 sanıktan 14'ü çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

16- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı 1 numaralı Askeri Mahkeme'de bağımsız İlbank-İş yöneticisi 20 sanık hakkında dava açıldı.

17- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, CumhurbaşkanıKenan Evren'e bir mektup göndererek, İngiliz hükümetinin «1960Garanti Anlaşması» gereğince «3 garantör devletin» bir araya gelerek konuyu görüşmesini istediğini belirtti.

18- İstanbul'da yapılan Avrupa Futbol Şampiyonası eleme grubu son maçında Türkiye A Milli Futbol Takımı, Avusturya'yı «3-1»yendi.

19- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısına katılmaküzere ABD'ye giden KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul'auğradı.

20- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bangladeş tarafından tanındı.

21- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanıyan Banlgladeş ile Yunan hükümetinin diplomatik ilişkilerini kestiği, Atina radyosu tarafmdan açıklandı.

22- THA'nın Brüksel çıkışlı haberine göre, NATO BüyükelçilerKonseyinin olağan toplantısından sonra NATO sözcüsü bir açıklama yaparak, «Kıbrıs'ta meydana gelen son durumla ilgili olarak endişe duyulduğunu, ancak NATO'nun olaya örgüt olarak tavır almayacağını» belirtti.

23- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu da BM toplantısına katılmak üzere ABD'ye gitti. Kipriyanu daha önce Atina veLondra'ya uğrayarak hükümet yetkilileri ile görüşmeler yaptı.

24- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'ın 'başkenti Atina'da görevli ABD Askeri Ataşesi George Tsantes ve şoförü Yunanlı Nikos Veloutsos'un dün öldürülmeleri olayını «17 Kasım»adlı bir örgüt üstlendi.

25- Kuzey Lübnan'daki Filistin mülteci kampı «Bedevi'nin» Suriye'nin desteklediği Arafat karşıtı gerillaların eline geçtiği APAjansı'nın Trablusşam çıkışlı haberinde bildirildi.

26- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre, İsrail uçaklarıBekaa Vadisi'nde Suriye yakınındaki İran yanlısı gerilla üssünübombaladı. Öte yandan İsrail Başbakanı Izak Şamir, «Ürdün KralıHüseyin'e Ortadoğu barış görüşmelerine katılması yolunda» çağrıda bulundu.

27- AA'nın Quagadougou çıkışlı haberine göre, Yukarı Voltahükümet kaynakları, yaklaşık 15 eski hükümet görevlisinin tutuklandığını bildirdi.

17 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çankaya Köşkü'nde başarılısporcuları kabulü sırasında yaptığı konuşmada, «Milli futbol takımlarımızın Avusturya önünde aldıkları galibiyetlerin sevindirici olduğunu» söyledi.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın sağladığı kredi desteğiile kurulmuş küçük sanayi siteleri ve sanayicilerle sanat kooperatiflerinin ürünlerinin yer aldığı «Daimi Sanayi Sergisi»nde bir konuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu, «Sergi sayesinde dış ülkelerdengelen heyetlere sanayi ürünlerimiz hakkında bilgi verme olanağınasahip olacağız» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, basın mensuplarının Kıbrıs ile ilgili sorularını cevaplandırırken, «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ninilanı ile ilgili gelişmeleri yakından izlediklerini» belirterek, «Kıbrıskonusunda Türkiye'de hiçbir olağanüstü durumun mevcut bulunmadığını» söyledi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, düzenlediğibasın toplantısında, bakanlığına bağlı kuruluşların çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken, «Bağ - Kur emeklilerinin 1 Ocak,SSK emeklilerinin de 1 Şubat'tan itibaren zamlı maaş alacaklarınıaçıklayarak, «Bu yıl, emekli dul ve yetim aylıklarına; gösterge artışı, katsayının 40'a yükseltilmesi ve sosyal yardım zamları artışı ilebirlikte 3 koldan zam yapılmış olmaktadır» dedi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, İngiltere Dışişleri BakanıGeoffrey Howe ile görüşmek üzere Londra'ya gitti.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman düzenlediği basın toplantısında, İngiltere Başbakanı Thatcher'in Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e gönderdiği mektupta yer alan zirve önerisiile ilgili olarak, «Bize göre İngiltere hükümeti bu garanti anlaşmasının öngördüğü garantiler arasındaki istişare önerisini yapmadan önce, resmi açıklamada bulunmasaydı ve BM Güvenlik Konseyi'ne müracaat etmemiş olsaydı, bu daha makul bir hareket tarzı olurdu.Biz buna rağmen 1960 yılındaki garanti anlaşmasının önemini vurgulamak için 3 devlet arasında istişareye hazır olduğumuzu İngilizhükümetine bildirdik» dedi. Büyükelçi Akıman, Yunanistan'ın, «Ba-

ğımsızlık kararı geri alınmazsa, Türkiye ile olan her türlü diyalogukeseriz» biçimindeki sözleri için de, «Yunanistan ile aramızda birdiyalog var mıydı ki kesiliyor?.. Olmayan bir şeyin kesilmesini anlayamıyorum» dedi.

7- Ayçiçeği ve perakende tavuk etine zam yapıldı. Yeni zamlarla birlikte ayçiçeği yağının kilosu 280, perakende tavuk etinin kilosu da 600 lira oldu.

8- Anadolu Bankası Genel Müdürlüğü'ne Orhan Emirdağ,atandı. Konuya ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Danıştay 7 ve 9. Daireleri görevlerinin bir kısmının 3. Dairetarafından yürütüleceğine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- İki Türk inşaat firması Libya'da ihale kazandı.

11- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılmak üzere gittiği NewYork'ta düzenlediği basın toplantısında, «Maraş bölgesinin geçiciolarak BM yönetimine terkedilmesini, bu bölgenin iki tarafın işbirliği ile onarılmasını ve sayı kaydı koymaksızın Kıbrıslı Rumların Maraş bölgesine gelip yerleşmelerini» önerdi. Denktaş, «1974 yılındanbu yana kapalı bulunan Lefkoşe Havaalanı'nın yeniden trafiğe açılmasına izin verileceğini» belirtti.

12- Akajans'ın Strasbourg, Brüksel ve Paris çıkışlı bir haberinegöre; Avrupa Parlamentosu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanını kınayan bir karar tasarısını kabul etti. Öte yandan Akajans'ınWashington çıkışlı bir diğer haberinde de, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nde kabul ed'ilen iki ayrı karar tasarısı ile Kuzey KıbrısTürk Cumhuriyeti'nin ilanı kınandı.

13- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanını kınamak amacıylaİngiltere tarafından hazırlanan karar tasarısını görüşmek üzere toplanan BM Güvenlik Konseyi çalışmalarına başladı. Oturumun açışkonuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanını kınadı.

14- Milliyet Gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanı ile ilgili olarak gazetecilere bir açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, «Bu geliş-

meleri asla kdbul etmeyeceğiz. Bu gelişmeler durdurulmazsa bölgede çok büyük tehlikelere yol açılabilir» dedi.

15- BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılmak üzere NewYork'a giderken Milliyet gazetesine özel bir demeç veren KıbrısRum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu. «1960 Anayasası'na 'dönmeye hazırız. Eğer garantör devletler, 1960 Anayasası'nı yeniden ihyaetmeye hazırlarsa, biz de bunu kabul etmeye hazırız» dedi.

16- Türkiye ile Kuveyt arasında yapılmış bulunan kültürel anlaşma çerçevesi içinde 19-23 Kasım 1983 tarîhleri arasında Kuveyt'te«Türk film haftası» düzenlendi.

17- AA'nın Londra çıkışlı bir haberine göre, İngiltere'de yayınlanan The Daily Express gazetesi, Batılı haber kaynaklarına dayanarak «Sovyetler Birliği lideri Yuri Andropov'un, Leonid Brejnev'in oğlu Yuri Brejnev tarafından kolundan yaralandığını» öne sürdü.

18- Londra'da yapılan 1984 Dünya Güzellik Kraliçesi Yarışması'nı İngiltere güzeli Sara Jane Hutt kazandı. Yarışmada ikinciliğiKolombiya güzeli Marisa Luna, üçüncülüğü de Brezilya güzeli TatiaFederosa aldı.

18 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'da bulunan ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ortadoğu Özel Danışmanı Ronaid Rumsfeid'ikabul etti. Rumsfeld, Dışişleri Bakanı vekili Ümit Haluk Bayülkenve Başbakan Büiend Ulusu ile de kısa bir süre görüştü.

Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi, KKTC'nin ilan edilmesi olayı ile ilgili olarak Dışişleri Bakan Vekili Ümit Halûk Bayülkenile görüştü.

2- MGK tarafından kabul edilen Gülhane Askeri Tıp Akademisiile çeşitli kanunlarda değişiklik yapan 4 kanun basında açıklandı.

3- Türk Hava Kurumu'nun 28. Büyük Genel Kurulu Ankara'dabaşladı. Genel Kurula bir mesaj gönderen Başbakan Bülend Ulusu,«Türk Hava Kurumu'nun Türk havacılığının gelişmesine olduğu kadar, ülke ekonomisine de katkıları her türlü takdirin üzerindedir»dedi.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal'ı Genel Merkez binasında ziyaret ederekbir süre görüştü.

5- İşkur Kimya Sanayi, İstanbul 2. İflas Memurluğu tarafındanyapılan açık arttırma sonucunda, 5 milyar 300 milyon liraya Denizcilik Bankası'na satıldı.

6- Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada,Türkiye'nin 1983 yılı Eylül ayı ihracatının 459 milyon 764 bin dolarolduğu ve bu değerin geçen yılın Eylül ayı ihracatına göre binde 7artış gösterdiği bildirildi.

7- Erzincan'da 5.6 şiddetinde deprem oldu. Can kaybının olmadığı depremde, bazı binalar hasar gördü.

8- Akaryakıta yüzde 15, buzdolabı ve renkli televizyon fiyatlarına ise yüzde 10-20 oranında zam yapıldı. Buna göre, normal benzin

126 liraya, süper benzin 136 liraya, gazyağı ve motorin 84 lira 50 kuruşa yükselirken, tüpgazın fiyatı da 1250 lira olarak belirlendi.

9- Hürriyet gazetesinde yayınlanan 'bir habere göre, elektriğinkilovatsaatine 75 kuruş zam yapıldı. Yeni zam ile birlikte elektriğinkilovotsaati meskenlerde 12 lira 65 kuruş olurken, sanayide 11 lira65 kuruş, ticaret kesiminde ise 13 lira 90 kr. oldu.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı İki Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, aralarında subay ve assubaylarm da 'bulunduğu, DevSol üyesi olmdk ve Bulgaristan hesabına casusluk yapmak suçlarından yargılanan 8 kişiyle ilgili dava sonuçlandı. Dava sonucundaüsteğmenlikten tardedilen Muzaffer Cengil casusluk suçundan 27yıl 6 ay ağır hapis cezasına mahkum edilirken, 6 sanık ta Dev-Sol'aüye olmaktan 7 yıl 6'şar aya malhkum edildiler, 1 sanık ise beraatetti.

11- 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinden yapılan bir açrklamada, Ankara'da yasadışı örgüte mensup 8 kişinin yakalandığı bildirildi.

12- 183 sanıklı Ege Dev-Yol davası sonuçlandı. Dava sonucunda, 4 sanık idam, 4 sanık da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldılar. 107 sanık çeşitli hapis cezalarına müh'kum olurken, 67 sanıkberaat etti.

13- Akajans'ın haberine göre; Londra'da bulunan Dışişleri Bakanı Üter Türkmen, İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe ile görüştü. Datıa sonra bir basın toplantısı düzenleyen Türkman, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu konusunda basınmensuplarının sorularını cevaplandırdı.

14- Yunanistan'ın Selanik kentinde başlayan 14. Balkan HalterŞampiyonasının ilk gününde, Türk haltercileri 3 gümüş madalya elde ederlerken, 5 Türkiye rekoru kırdılar.

15- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, «KKTC'nin bağımsızlık ilanının geçersiz okluğunu, geri alınması gerektiğini ve hiç birüye ülkenin yeni devleti tanımamasını» isteyen İngiliz karar tasarı-

sini 1 red, 1 çekimser oya karşı 13 oy ile onayladı. Oylamadan sonra bir konuşma yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş «Tam yirmiyıldır ezilirken, öldürülürken, adanın yüzde ikilik 'bir bölümüne sıkıştırılmışken neredeydiniz, ne yaptık da böyle karşımıza çıkıyorsunuz,hakkımızı almak, sokak haydutlarına karşı çıkmak mı hata? BiziRumların kölesi yapmak istiyorsunuz, bunu kabul etmeyeceğiz. Bukararı benim halkım aldı, buna siz karşı çıkıyorsunuz, biz ise hakkımızı almaktan dolayı israr ediyoruz. Siz nederseniz deyin, biz Rumları Kıbrıs'ı temsil eden hükümet olarak tanımıyoruz. Siz ne derseniz deyin Kıbrıs'ın melezleşmesine müsade etmeyeceğiz» dedi.

Milliyet gazetesinde yayınlanan Londra çıkışlı habere göre;

İngiltere Kıbrıs'lı Rumlardan gelen «Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulanması» yolundaki talebi reddetti.

Krbrrs Rum lideri Spiros Kipriyanu, Londra'dan New York'a hareket etmeden önce Milliyet gazetesine verdiği özel demeçte, «Toplumlararası görüşmelere kaldıkları yerden başlamaya hazır olduklarını ama bunların gerçekleşmesi için bağımsızlık kararının geri alınmasının gerektiğini» belirterek, «En iyi güvence, iki toplumun bribirine karşı güven duymasıdır» dedi.

19 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kuzey Kıbrıs Cumhuriyetininbağımsızlık kararının ve Türkiye'nin bu cumhuriyeti tanıma kararının geri alınmasını isteyen ABD Baş'kanı Ronald Reagan'ın özeltemsilcisi Donald Rumsfeid ile yaptığı görüşmede, «Böyle bir kararın Türkiye tarafından geri alınmasının söz konusu olamayacağını»belirtti.

2- Sağlı'k-İş Sendikası'nın 10. Genel Kurulu'nda konuşan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, işçi-memur ayırımına değinerek,«Yeniden bir kararname ile işçi memur ayırımı konusunu gündemegetirip huzursuzluk yapmaya kimsenin gücü yetmez» dedi.

3- Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Genel Kurulu'nda birkonuşma yapan Çalışma Bakanı Turhan Esener, yılbaşından itibaren toplu iş sözleşmelerinde serbest rejim uygulanacağını belirterek, «Sözkonusu tarihten sonra grev ve lokavt serbest olacaktır»dedi.

4- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 45. GenelKurulu'nda bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül, «Yurtlarda bir yatağın maliyetinin 550 bin liraya ulaştığını» söyledi. Genel Kurul'da öğrenci kredilerinin 4 bin liraya çıkarılması kararlaştırıldı.

5- Türkiye'nin onbininci köyüne düzenlenen bir törenle şehirlerarası ve milletlerarası tam otomatiğe açık telefon bağlandı. Çorum'un Çatak köyünde düzenlenen törende bir konuşma yapanUlaştırma Bakanı Mustafa Aysan, «10 yıl içinde telefonsuz köyün kalmayacağını» söyledi. Törende ayrıca İmar ve İskân Bakanı Ah- |met Samsunlu ile PTT Genel Müdürü Servet Bilgi de birer konuş- lma yaptılar.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanımasıyla ilgili kararın ve görüşlerinin, Güvenlik Konseyi'nden çıkankararla değişmesinin beklenemeyeceğini» söyledi.

7- Ankara Belediyesi ve Ziraat Bankası'nın işbirliği ile yaptırılan Kalaba üst geçidi törenle hizmete açıldı.

8- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMühkemesi'nde yasa dışı Halkın Kurtuluşu örgütüne üye olmaktanyargılanan Kâmil Gedikoğlu 4 yıl 2 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

9- Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanan KanunHükmünde Kararname ile, Savunma Donatım İşletmeleri Genel Müdürlüğü adıyla, tüzel kişiliğe sahip, faaliyetlerinde özerk ve sorumluluğu sermayesiyle sınırlı bir Kamu İktisadi Kuruluşu kuruldu.

10- Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren SSK KonutKredisi Yönetmeliği'ne bir geçici madde eklenerek, 600 bin liradan,900 bin liraya yükseltilen konut kredisi tavanından konut koperariflerinin yararlanma esasları belirlendi.

11- Milliyet Gazetesi'nide yayınlanan Washington çıkışlı haberegöre, Türk İncelemeler Enstitüsü ile Amerikan Georgetown Üniversitesi'nin Stratejik Etüdler Merkezi'nin ortaklaşa düzenledikleri,Türkiye'nin siyasi ve dış ilişkilerini inceleyen konferans sona erdi.

12- İnigiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe ile Londra'dagörüşen Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türkiye'nin resmi cevabınıİngiltere'ye ilettikten sonra, gittiği New York'ta BM Genel SekreteriPerez de Cuellar ile de bir görüşme yaptı. Daha sonra basına biraçıklama yapan Türkmen, «Bağımsızlık kararının geri alınması sözkonusu olamaz. Umut ederim, zamanla mantık, Kıbrıslı Rumlara hakim olur» dedi ve BM Genel Sekreteri ile «Zamanı geldiğinde Kıbrıs'ta barışın sağlanması ve görüşmelerin başlatılması gereği üzermde mutabık kaldığını» söyledi.

13- New York'ta bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez de Cueelar ileyaptığı görüşmeden sonra Milliyet Gazetesine verdiği demeçte«Kendi devletimizi ilan etmemiz, dünyaya, Avrupa ve Amerika'yaTürk toplumunun hakkını hatırlattı. Artık bizim de varlığımızın farkındalar» dedi.

14- AA.nın Washington çıkışlı bir haberine göre; ABD DışişleriBakanı George Shultz, dün Yunanistan Dışişleri Bakanı YuannisHarlampopulos ile yaptığı görüşmede, ABD'nin Kıbrıs'ta «Bağımsız

bir Türk Devleti» kurulmasına kesinlikle karşı olduğu konusunda güvence verdi.

15- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun BM Güvenlik Konseyinin Kıbrıs konusunda aldığı karar tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, Konsey kararının kendileri için olumlu olduğunusöylediği ydbancı ajanslar tarafından bildirildi.

Bu arada aynı karar doğrultusunda Lefkoşe'de bir açıklamayapan KKTC Başkan Vekili Nejat Konuk, Güvenlik Konseyi kararının geçersiz olduğunu belirterek, «Hiçbir organın kararı, bizi barışagiden yoldan, siyasal kimliğimizi belirleyen karardan alıkoyamayacaktır» dedi.

16- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan AP Ajansı'nm BM çıkışlıbir haberine göre; aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 44 ülke Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan birliklerini çekmesi için BM GenelKurulu'na bir tasarı sundular.

17- ABD Kongresi, 1984 savunma bütçesini 249.8 milyar dolarolarak onayladı.

18- Alkajansın Paris çıkışlı haberinde, Ermeni tedhiş örgütü;ASALA'nın Temmuz ayında Paris'in Orly havaalanında giriştiği saldırı ile ilgili tutuklanan 12 Ermeni'den 4'ünün serbest bırakıldığıbildirildi.

20 Kasım 1983

1- MGK üyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral SedatCelasun denetlemelerde bulunmak üzere Van'a gitti.

MGK üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ise Ankara'ya döndü.

2- TBMM'nin açılışı ve Başkanlık Divanı'nın oluşumu konusunda Anayasa'daki süreler dikkate alınarak MGK Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan çalışma takvimi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği'ne gönderildi.

MGK Genel Sekreterliği tarafından hazırlanarak TBMM GenelSekreterliği'ne gönderilen çalışma takviminde TBMM'nin 24 Kasımtarihinde toplanacağı ve üyelerinin and içeceği, 5 Aralık tarihindeMeclis'in ikinci toplantısını yapacağı, 6 Aralık tarihinde ise Başkanlık Divanı'nın ön hazırlıklarını yapacak olan Danışma Kurulu'nuntoplanacağı belirtildi.

3- TBMM'nin açılışı ve Başkanlık Divanı'nın oluşumu konurafından hazırlanan çalışma takvimi, Türkiye Büyük Millet MeclisiGenel Sekreterliği'ne gönderildi.

4- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, İslam ülkelerini kapsayan bir geziye çıktı. Öte yandan Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Fahir İlkel de Irak'a gitti.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Cafer Tayyar Sadıklar yaptığıaçıklamada, «Petrol ve petrol ürünlerine yapılan zammın tekel ürünlerine yansımasının söz konusu olmadığını» söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam AA'ya yaptığı açıklamada, «Batı Almanya'deki Türk işçi çocuklarının din eğitiminin dahabilinçli yapılabilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 20 din öğretmeninin gönderileceğini» söyledi.

7- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan DoğramacıANKA muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Biz Yüksek ÖğretimKanunu üzerinden işlem yapıyoruz.Yani işlerimizi kanuna uygun

olarak yürütüyoruz. Bakanlar Kurulu kararına göre değil. Bu anlamda yeni iktidar, bizim çalışmalarımızı etkilemez» dedi.

8- Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal, yaptığı açıklamada, «En önemli işin enflasyonu aşağı çekmek olduğunu» belirterek, «Kaldırılan bakanlıkların olmadığını, hizmetin daha iyi görülebilmesi için bazı bakanlıkların birleştirilebileceğini» söyledi.

9- Anavatan Partisi Kurucular Kurulu toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «Partinin hiçbir siyasi teşekkülün devamı olmadığı, partinin geniş tabanla birleştirici bir karakterle ortaya çıktığı» belirtildi.

10- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen, Ziraat Bankası'nın 120. yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında,«İyi bir kontrol sistemi kurulduğu takdirde serbest faiz uygulamasının başarılı olabileceğini» söyledi.

11- Türk Hava Kurumu 28. Genel Kurulu'nda emekli hava Tuğgeneral Yılmaz Oral yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

12- THA'nın haberine göre; Kredi ve Yurtlar Kurumu GenelMüdürü Şahap Ar, «Üniversitelerin paralı öğretime geçmesi ile birlikte öğrencilere yüksek öğrenim kredilerinin yanı sıra, okullara ödenecek harç miktarını karşılamak amacıyla ayrı bir kredi verileceğini, bunun miktarının ise okullara göre değişeceğini» söyledi.

13- HHA'nın haberine göre; İstanbul'dan Magosa limanına giderken Gelibolu açıklarında makine dairesinde çıkan kontak sonucu tamamen yanan «Öneralp» gemisinin mürettebatı denize atlayarak kurtuldu.

14- Erzurum'un Horasan ilçesi ve köylerinde meydana gelen ilkdepremde hasar gören çok sayıda konut, dün sabatia karşı meydana gelen 4 şiddetindeki sarsıntı sonucu tamamen yıkıldı, ancak cankaybı olmadı.

15- 12 Eylül 1980 - 12 Eylül 1983 tarihleri arasında 38 bin 964'üuzun namlulu olmak üzere 570 bin 836 silahın yakalandığı. İçişleriBakanlığı tarafından açıklandı.

16- THA'nm New York çıkışlı haberine göre; Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dün New Yörk'ta Birleş-

mis Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir görüşme yaptı.Görüşmeden sonra basın mensuplarına bir açıklama yapan Denktaş, «Sayın Cuellar'a Kıbrıs Türklerinin 20 yıl bekledikten sonra buson adımı niye atmak zorunda bırakıldıklarını izafi ettik, görüşmelere hazır olduğumuzu duyurduk» dedi.

17- THA'nın Lefkoşe çı'kışlı haberine göre; Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti Dışişleri ve Savurana Bakanı Kenan Atakol, AvrupaParlamentosu'nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili olarak aldığı tek yanlı kınama kararının kabul edilemez olduğunu» belirtti.

18- Yabancı ajansların haberlerine göre; Lübnan'da Nar el Bared mülteci kampında FKÖ lideri Yaser Arafat yanlılarına, Suriyedesteğindeki isyancılar tarafından acılan ateş sonunda 25 kişi öldü.

Lübnan Başbakanı Emin Cemayel Lübnan sorununa bir çözümbulmak amacıyla Suudi Arabistan Kralı Fahd ile bir görüşme yaptı.

19- AA.nın Tahran Çıkışlı haberine göre; İran'lı yetkililer yayınladıkları askeri bildiride, «Pencvin kasabasının Doğu ve Güneybatıkesimlerinde yeni bir saldırı başlatıldığını, özellikle yüksek rütbelibirçok subayın bulunduğu yüzlerce Irak'lının öldürüldüğünü ya dayaralandığını» öne sürdüler.

20- THA'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua-KostaRica sınırında çatışma çıktı.

21- Lizbon ve kuzeyindeki bölgede şiddetli yağışlar sonucu 9kişi sel sularına kapılarak öldü.

21 Kasım 1983

1- MGK, Boğaziçi'nin doğal görünümünü ve bu alandaki kültürel ve tarihi değerlerin korunmasına ilişkin tasarıyı kabul etti.

2- MGK üyeleri ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin Diyarbakır'da, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral TahsinSahirikaya Bandırma ve Eskişehir'de, Jandarma Genel KomutanıOrgeneral Sedat Celasun da Van'da incelemelerde bulundular.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın MGK üyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin'e gönderdiği cevabi mesajıaçıkladı. Denktaş'ın mesajında «Barışı sağlamak için sarf edilen çabalara samimiyetle ve varılmış olan bugünkü noktada daha güçiüolarak devam edilecektir.» dediği bildirildi.

4- Tercüman Gazetesinde yayınlanan Akajans'ın bir haberinegöre; OECD konsorsiyumu çerçevesinde, Fransız hükümetinceenerji ve ulaştırma sektörleriyle ilg'ili kalkınma projelerinin finansmanı amacıyla sağlanan 252 milyon Fransız Frank'ı tutarındaki krediye ilişkin malî protokol Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

5- Türk Deniz Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nca İzmir AtatürkKültür Merkezi'nde düzenlenen bir törenle 14 kişiye şükran belgesi, 19 kişiye şilt, 28 kişiye de teşekkür mektubu verildi.

6- Kızılcahamam'da Belediye ve halk tarafından yaptırılan Atatürk Anıtı ve tören alanı düzenlenen bir törenle Ankara Valisi Mustafa Gönül tarafmdan açıldı.

7- Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal, Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp'i MDP Genel Merkezi'nde ziyaret etti.

8- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Yeni hükümet kurulur kurulmaz asgari ücretinarttırılmasını isteyeceklerini» söyledi.

9- Sağlık-İş Sendikası'nın 10. Genel Kurulu sona erdi. GenelKurul sonunda sendika başkanlığına yeniden Mustafa Başoğlu getirildi.

10- Anka Ajansı'nın bir haberine göre; Ekim ayının başından buyana piyasadan ilk kez 4-11 Kasım tarihleri arasında 19.1 milyar lira para çekildi. Öte yandan Merkez Bankası,bankalar kesimine açtığı kredilerde, 11 milyar liralık bir daraltma yaptı.

11- Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamdan sonra piyasada gıda

maddelerine ve bakır levha fiyatına zam yapıldı.

12- Mardin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 64. yıldönümü törenlerle kutlandı.

13- THA'nın bir haberinde, yurt dışında çalışan Türk işçilerininsayısının çocukları ile birlikte 2.5 milyonu bulduğu belirtildi.

14- Filistin Kurtuluş Örgütü Ankara Temsilcisi Ebu Firaz, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin Filistin davasında gösterdiğianlayışa teşekkür ettiklerini belirterek, «Bu destek bizi mutlu etmektedir. Yalnız Dışişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerdeki açıklamasından son çatışmaların Filistinliler arasındaki çatışma olduğu söyleniyordu. Bu doğru değildir. Filistinliler Suriye'ye karşı savaşmaktadırlar» dedi

15- Hürriyet Gazetesinde yayınlanan bir haberde; Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ve Kobra adı verilen bir operasyon sonucu 101 silah kaçakçısı yakalandı.

16- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, yasa dışı«THKP/C Üçüncü Yol» adlı örgütün 89 sanığı hakkında dava açtı.

17- Zonguldak’ın Armutçuk bölgesindeki Kandilli Kömür Ocağı'nda asansör halatının kopması sonucu meydana gelen kazada 4 kiçi öldü, 2 işçi de yaralandı.

18- ABD'nin başkenti VVashington'da Kıbrıs konusuyla ilgilidiplomatik temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, BM

Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüştükten sonra. ABD Dışişleri Bakanı Shultz, Savunma Bakanı Weinberger ve ABD BaşkanYardımcısı Bush ile de birer görüşme yaptı.

19- Türkiye'nin Kıbrıs konusunda açtığı diplomatik taarruz çerçevesinde körfez ülkelerinde temasa başlayan Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayulken-, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bir mesajını Suudi Arabistan Kralı Fahd'a iletti. Bayülken, Kral Fahd ileyaptığı görüşmeden sonra Kuveyt'e geçti.

20- Tercüman gazetesinde yer alan 'bir habere göre; Cidde Büyükelçisi Umut Arrk, kendisini İslâm Konferansı Teşkilâtı nezdindeTürkiye daimî temsilcisi olarak yetkilendiren mektubu, TeşkilâtMerkezinde Genel Sekreter Habib Şatti'ye sundu.

21- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Başkanı Ronald Reagan'a gönderdiği bir mektupta, ABD'nin Kıbrıs konusunda izlemekte olduğu yanlış politikayı terk etmesigerektiğini belirterek, «Rumların Türkleri 1963 yılından beri yönetimden uzaklaştırdığını, Kipriyanu'nun Türk halkı adına konuşmayahakkı bulunmadığını» söyledi.

22- BM Güvenlik Konseyi'nfn kararını protesto etmek amacıylaLefkoşe'de Atatürk Alanı'nda bir mfting düzenlendi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, mitinge gönderdiği mesajda, KKTC'nin tanınacağının bir gerçek olduğunu belirterek, Kipriyanu'yu yeniden görüşmeye çağırdı.

23- Washington'da bulunan Kıbrıs Rum lideri Spiros Kipriyanu,ABD Başikanı Ronald Reagan ile görüşerek, ABD Başkanından«Türkiye'ye baskı yapmanın Kıbrıs çözümü konusundaki tek çıkaryol olduğunu, dolayısıyla hem ekonomik-askeri yardımlar, hem deKKTC'nin başka ülkelerce tanınmasının mutlaka önlenmesi için yönetimin kararlı hareket etmesini» istedi ve «Bağımsızlık kararı gerialınmadan görüşmeye başlamayacaklarını» söyledi.

24- Yabancı ajansların haberlerine göre; FKÖ lideri Yaser Arafat karşıtı ve Suriye desteğindeki muhalif Fili-stin güçleri tek taraflı

ateşkes ilan ederlerken, Arafat, Arap ülkeleri liderlerine bir mesajgöndererek, «Suriye ve Libya'nın, Filistinlilere karşı giriştiği kıyımıdurdurmalarını» istedi.

25- AP Ajansı'nın Darkley Çıkışlı haberine göre, İrlanda'nınDarkley kentindeki Protestan kilisesini basan maskeli ilci kişi, 3 dinadamını öldürüp, biri ağır olmak üzere 7 kişiyi de yaraladı.

22 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anavatan Partüsi Genel Başkanı Turgut Özal'ı kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı ile «Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşturulması ve MGK'nin görevinin bitimi» üzerinde konuştuklarını söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel resmi görüşmelerde bulunmak üzere İran'a gitti.

3- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Kıbrıs konusuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, «ABD deiki toplum arasında görüşmelerin yapılmasını ve bu sorunun halledilmesini istiyor. Bu açıdan, bizim soruna yaklaşımımızla aynıdır.ABD'nin tutumunu bu şekilde anlamaya çalışıyoruz. Ama ABD'ninKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ilânını esefle karşılamasına katıldığımız söylenemez» dedi.

4- Ankara'da yapımı tamamlanan 10 derslik Karakusunlar ilkokulu ile Abdi İpekçi ilkokulu'nun 8 derslik ek bölümü Ankara ValisiMustafa Gönül tarafından öğretime açıldı.

5- PTT Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2. Pul Kongresi Ankara'da başladı. Kongrede bir konuşma yapan PTT Genel Müdürü Servet Bilgi, «Putun uluslararası tanıtmada ve eğitimde önemli bir yeri olduğunu» söyledi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, faaliyeti durdurulanDİSK'e bağlı sendikalara üye işçilerin Türk-İş çatısı altında toplanacağını belirtti.

7- Sovyetler Birliği'nin Türkiye Büyükelçiliği'ne, İsviçre eskiBüyükelçisi Vladimir Lavrov atandı.

8- Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan «EğitimSektörü» raporunda, «öğretmen açığının değişik kaynaklardan sağlanması,öğretmenliğin toplumdaki statü ve niteliğini geriletiyor» denildi.

9- Yerli otomobillere, aliminyum, yaprak gübre ve naylon ipliğe zam yapıldı.

10- İstanbul Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü Kaçakçılık İstihbarat Şubesi ekiplerince Aksaray'da bir işhanına yapılan baskında,15 milyon lira değerinde kaçak elektronik eşya ve elektrikli ev aletleri ele geçirildi.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Türkiye Cumnuriyeti Devieti'nin dış ülkelerde itibarını sarsmak suçundan yargılanan yayıncı Muzaffer Erdost ile İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3. Numaralı Askeri Mahkemesinde yargılananTekin Yayınevi sahibi Kemal Karatekin beraat ettiler.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığınca DİSK'ebağlı Dev-Maden-Sen Sendikasının 16 yöneticisi ile İGD'nin üç üyesihakkında dava açıldı.

13- Devlet memurlarına yapılan yakaçak yardımını 7 bin 500 liraya yükselten yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı. Öte yandan katsayı 40 olarak belirlendi.

14- Washington'd a bulunan Dışişleri Bakam İlter Türkmen, ABDBaşkanı Ronald Reagan ile Kıbrıs konusuyla ilgili bir görüşme yaptı.Görüşmede, Türkmen'in, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilhakının söz konusu olmadığını ve bu konuda güvence verdiği Reagan'm ise, «Bağımsızlık kararını üzüntüyle karşıladıklarını. Ancak Türkiye'nin öneminin idraki içinde olduklarını» söylediği belirtildi.

Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Kıbrıs Rumyönetiminin, Bağımsızlık kararının değiştirilmesi için Türkiye'ye baskı yapılması ve bu karar değiştirilmedikçe de toplumlararası görüşmelere başlanılmama'sı konusundaki önerisinin Reagan yönetimitarafından benimsenmediği bildirildi,

15- Kıbrıs konusuyla ilgili olarak Körfez ülkelerinde temaslardabulunan Milli Savunma Saikanı Ümit Haluk Bayülken, Kuveyt'te EmirŞeyh Ahmed El Cabir El Sabah tarafından kabul edilerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bir mesajını iletti.

16- Anka Ajansı'nın haberine göre, Avrupa Ekonomik Topluluğu(AET), Yunanistan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne karşı zorlayıcı ekonomik yaptırım uygulanması önerisini kabul etmedi.

17- Viyana'nın Kunstlerhaus ve Tarım müzesindeki «Viyana Önlerinde Türkler» adlı sergi sona erdi.

18- BM'deki temaslarını tamamladıktan sonra Londra'ya gidenKuzey Kıbrıs Türk Cumıhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BBCDünya Servisi'nin hazırladığı bir Kıbrıs programı için verdiği mülakatta «Kıbrıs Rum yönetimi lideri Kipriyanu'nun, 1960 Anayasası'nadönülmesi ve adada güvenliği Türklerin uygun göreceği ülkelerinaskerlerinden oluşan bir uluslararası barış gücünün sağlanması şeklindeki önerilerini benimsemediğini» açıkladı.

19- Bangladeş'in Ankara temsilcisi Mahbub-ül Hak Kuzey KıbrısTürk Cumhuriyeti'nin Bangladeş tarafından tanınmasıyla ilgili olarakMilliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Bana bugüne kadar gelenbilgi Kıbrıslı Türklerin davasını samimiyetle destekiediğimizdir. Ancak, yeni devleti tanımak veya tanımamak konusunda hiçbir bilgigelmedi» dedi.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre; Sovyetler Birliği'ndeiç hat seferi yapan bir yolcu uçağı Türkiye'ye kaçırılmak istenirken,uçağın içinde çıkan çatışmada 7 kişi öldü.

21- Federal Almanya Meclisi, Alman topraklarına Amerikan füzelerinin yerleştirilmesini kabul etti.

22- ABD Başkanı Ronald Reagan adına Kanada'dan postalanmış ve içinde dinamit bulunan bir paketin güvenlik yetkililerince etkisiz hale getirildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- Yabancı ajans haberlerinde; Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde Suriye desteğindeki Arafat karşıtı gerillaların önceki gece ilan ettikleri ateşkesin bozulduğu ve çatışmaların yenidenbaşladığı belirtildi. Öte yandan, Lübnan'ın bağımsızlığının 40. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Lübnan Devlet Başkanı EminCemayel. «Lübnan'daki tüm yabancı güçlerin geri çekilmesini»istedi.

24- BM Genel Kurulu, Fransa'nın üzerinde hak iddia ettiği Mayotte adasının egemenliğinin Comoros İslami Federal Cumnuriyeti'ne ait olmasını öngören tasarıyı,1’e karşı 115 oyla kabul etti.

25- Yabancı ajansların haberlerine göre; Polonya'da BaşbakanJaruzelski kabinede bazı değişiklikler yaparken, kendisi de Savunma Bakanlığı görevinden ayrıldı ve Parlamentonun onayı ile UlusalSavunma Komitesi Başkanlığına atandı.

26- Japonya'nın Shizuoka kenti yakınlarındaki bir tatil merkezinde, tüp gaz patlaması sonucunda 14 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

23 Kasım 1983

1- Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «El ele ve gönül birliği içerisinde bulunduğumuz sürece, çözülemeyecek hiçbir sorun olamaz. Daha aydınlık vemutlu günlerin bizleri beklediği inancında, bu anlamlı günde sizlere başarı, mutluluk ve esenlikler diliyor, Türk Milli Eğitimi'ne emeğigeçen bütün öğretmenlerimizi minnetle ve şükranla anıyorum» dedi.

2- MGK üyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral NurettinErsin, İzmir'deki denetlemelerini tamamladı. Orgeneral Ersin'in denetlemelerinde, MGK üyeleri ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer de bulundular.

Öte yandan MGK üyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun da Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki incelemeve denetlemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3- Suudi Arabistan ve Kuveyt yetkili makamları ile görüşmelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken yurdadöndü.

4- Öğretmenler Günü'nün 3. yıldönümü nedeniyle televizyonda bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, «Karanlık günlerden koparak, ümitsizlikten sıyrılarak, milli eğitime asıl olanözelliği yönünde ışık ve heyecan gelmiş, Atatürk etrafında toplanılmış, planlı ve doğru yola girilmiştir» dedi.

5- Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener, 1984 ücret zamlarının YHK tarafından belirlenmesi konusunda, «Devlet ancak toplu sözleşme yapılmasını sağlamak için toplu pazarlık sistemine müdahale edebilir.Toplu pazarlık özünde serbesttir, serbest olmalıdır» dedi.

6- TBMM Genel Sekreterliği'ne Sedat Tüzüner, Basın Müşavirliği'ne ise yeniden Tekin Günasar atandı.

7- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Nejat Konuk

beraberinde 6 milletvekilinden oluşan bir heyetle, Yeni Meclis'inaçılışını izlemek üzere Ankara'ya geldi.

8- 1983 «Öğretmenler Günü» dolayısıyla, İstanbul'da ilkokul,ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen şiir, kompozisyonve resim yarışması sonuçlandı.

9- Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanı Profesör Dr. Necati Kolan ile aynı hastahanenin Patolojik Anatomi Kürsüsü eski profesörü Dr. Osman Nuri Aker'in yeniden Yüksek Sağlık Şûrası üyeliklerine atanmalarına ilişkin kararnameler Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Hürriyet gazetesinde yeralan bir habere göre; devlet memurlarının eş ve çocuklarına yapılan aile yardımlarının miktarlarıyeniden belirlenerek yüzde 25 oranında arttırıldı.

11- İstanbul Bankası, Odibank ve Hisarbank Ziraat Bankası'nadevredildi.

12- Merkez üssü Bursa olarak belirlenen Richter ölçeği ile 4 şiddetindeki deprem tüm Marmara Bölgesi'nde hissedildi, ancak canve mal kaybı olmadı.

13- Münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, çağrılıolduğu Sosyalist Enternasyonal'e katılmak üzere Brüksel'e gitti.

14- İstanbul Çadır Köşkünde bulunan Tanzimat Müzesi, TürkiyeTuring ve Otomobil Kurumu tarafından Gülhane Parkında yapılan yeni binaya nakledildi.

15- Otosan'ın ürettiği kamyon ve minibüs tipi araçlarla ayçiçekyağına zam yapıldı.

16- Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak'm aleyhlerine açtığı, yayın yolu ile hakaret davasından yargılanan, Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu ile gazetenin eski yazı işleri müdürü OktayKurtböke beraat ettiler.

17- Askeri Yargıtay, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisieski öğretim üyelerinden Doç. Yalçın Küçük hakkında İstanbul Sıkı-

yönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin verdiği 8 yıllık hapis cezasını onaylamayarak halen tutuklu bulunan sanığın beraatine karar verdi.

18- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı AskeriMahkemesinde görülen Eşme TDKP/Halkın Kurtuluşu davasında 16sanık 6 ay ile 5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Mahkemesi tarafından 10 sanığın ömür boyu, 3 sanığın da 11'er yıl hapis cezalarınamahkum edilmeleriyle sonuçlandırılan uyuşturucu madde kaçakçılığı davası karan Askeri Yargıtay tarafından bozuldu.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesindegörülen DİSK davasına devam edildi.

19- ABD'deki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı İlterTürkmen, Fransa'ya giderek Avrupa Konseyi Birleşik Toplantısınakatıldı.

20- Güneş gazetesinde yer alan bir habere göre; İngiltere'deyayınlanan Ortadoğu Ekonomi Dergisi «MEED» Türkiye ile ilgili olarak yayınladığı özel sayısında, Türk ekonomisine, ekonomi üst yöneticilerine, büyük şirketlere ve sektörlere yer verdi.

21- Avrupa Parlamentosu'nun Alman üyelerinden Rudolf Wedekind, yaptığı bir açıklamada, «Kıbrıs Türkleri tarafından demokratikbir şekilde seçilen Rauf Denktaş, parlamentonun isteğine uyarakbağımsızlık ilan etti. Buna batı ülkelerinin bu kadar tepki göstermesi düpedüz haksızlıktır» dedi.

22- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Mustafa Çağatay,Lefkoşe'de yaptığı açıklamada, Kıbrıs rum lideri Kipriyanu'nun NewYork'ta Cuellar ile görüştükten sonra, «Karar geri alınmazsa sorunun çözümünde herhangi bir gelişme olması olanaksızdır» şeklindeki açıklamasına karşılık «20 yıllık bir bekleyişten sonra siyasi statüsünü saptayan halkımız Kipriyanu veya başka örgütler öyle istiyor diye, bu kararı asla geri almayacaktır. Kipriyanu yeni devlet statüsünü ve halkın kararlılığını dikkate aldığı takdirde Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunabilir» dedi.

23- İngiliz Uluslar Topluluğu zirve toplantısı Hindistan Başbakanı İndira Gandi'nin açış konuşması ile Yeni Delhi'de başladı. Toplantıya bir mesaj gönderen Kıbrıs Rum lideri Kipriyanu, «İngiliz

Uluslar Topluluğu üyesi ülkeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nitanımamaya ve Kıbrıs'ın bölünmesine karşı çıkmaya» çağırdı.

24- Trablusşam'da Filistinli karşıt gerilla grupları arasında süren çarpışmaların sona erdirilmesi ve görüşmelerin anlaşma yoluile çözümlenmesi için Suudi Arabistan ile Suriye'nin hazırladığı anlaşma tasarısı Yaser Arafat ve El Fetih Merkez Komitesince kabuledildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- Federal Almanya Pariamentosu'nun Alman topraklarınaAmerikan füzelerinin konumlandırılmasını onaylaması üzerine, Sovyetler Birliği'nin Cenevrede'ki heyeti, Orta-Uzun Menzilli NükleerGüçler (INF) görüşmelerini terketti.

26- Güneş gazetesinde yayınlanan bir habere göre; YunanistanSavunma Bakanı, «Deniz ve Hava Kuvvetlerinin Girit açıklarındateyakkuz durumuna getirildiğini ve Atina FIR hattı bölgesine girebilecek Türk uçuklarını engelleme ve geriye çevirme emri verildiğini»açıkladı.

27- Yabancı ajansların bildirdiğine göre, Salyut-7 uzay aracı ileyaklaşık 5 aydan beri uzayda bulunan Sovyet Kozmonotları Vladimir Lyakhov ve Aleksander Aleksandrov dünyaya döndüler.

24 Kasım 1983

1- Öğretmenler Günü bütün yurtta törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam başkanlığındaki 67 ilden gelen öğretmen temsilcilerini kabul ederken yaptığı konuşmada, Atatürk'ün öğretmenlere verdiği öneme değinerek,«12 Eylül öncesinde her kesimde ve her kuruluşta olduğu gibi, öğretmenler kesiminde de yaralanmalar olduğunu» belirtti ve «Bu yaralar el birliğiyle sarıldı» dedi.

Başbakan Bülend Ulusu da öğretmen temsilcilerini Başbakanlık'ta kabul etti. Ulusu kabulde, öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, «Bu gözbebeği yuvalarımızı artık kimse rahatsız edemeyecektir. Öğretmeni yükseltmek ve yüceltmek gelecek Cumhuriyethükümetlerinin baş görevi olacaktır» dedi.

2- MGK üyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin de Öğretmenler Günü nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam'a bir kutlama mesajı gönderdi. Ersin mesajında, «Düşmanlarınher zaman fırsat kolladıkları unutulmamalı ve alınan büyük ve o derece acı derslerden yararlanılarak bu hainlere bir daha fırsat verilmemelidir» dedi.

3- İzmir'deki denetleme ve incelemelerini tamamlayan MGKüyeleri ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin ile HavaKuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya beraberlerindeKara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ ile birlikte İzmirden, MGK üyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun da Ankara'dan İstanbul'a gittiler.

4- Başbakan Bülend Ulusu hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sundu. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, BaşbakanUlusu'nun istifasını kabul ederek yeni hükümet kurulana kadar Ulusu'dan göreve devam etmesini istedi. Başbakan Bülend Ulusu, istifa sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM'de bağımsızların yerinde oturacağını belirterek, «Ben partiye girmedim ve girmiyorum» dedi.

5- Türkiye Büyük Millet Meclisi birinci yasama yılının ilk toplantısını yaptı. İlk birleşimde 6 Kasım'da yapılan seçimde milletvekili seçilenler, Anayasa uyarınca and içerek görevlerine başladılar.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, gazetecilerin bir sorusu üzerine yaptığı açıklamada, «Silahlı Kuvvetlerimizin halen Ege'de tatbikat yapmakta olduklarına ilişkin haberlertamamen asılsızdır. Ege'de şu anda tarafımızdan bir tatbikat yapılmamaktadır. Aksine Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin bir tatbikat yapmakta olduklarına ilişkin haberler Yunan basınında yer almıştır» dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman Cenevre görüşmelerinin Sovyetler Birliği tarafından belirsiz bir zamanaertelenmesine ilişkin yaptığı açıklamada «Bundan dolayı üzüntü duyuyoruz. Beklentimiz bunun Doğu - Batı ilişkilerinde gerginliğe yolaçmaması ve etki yapmamasıdır. Ocak ayında Stockholm'detoplanacak Avrupa Silahsızlanma Könferansı'na da olumsuz etkiyapmamasını temenni ediyoruz» dedi.

8- Anavatan Partisi Millet Meclisi Grubu Genel Başkan TurgutÖzal başkanlığında toplandı. Toplantıda bir konuşma yapan Özal,«İşimiz zor, zor bir dönem başlıyor. Yağmurlu fırtınalı günler olacak» dedi.

9- Danıştay Genel Kurulu'nda yapılan seçim sonunda, Danıştay Başkanvekilliğine üçüncü Daire üyesi İbrahim Rasih Çopuroğluseçildi.

10- İstanbul Bankası Hisarbank ve Odibank'ın Ziraat Bankasınadevredilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Öte yandan üç bankanın Ziraat Banka'sı'na devri konusundabir basın toplantısı düzenleyen Ziraat Bankası Genel Müdürü RahmiÖnen, «Kararname ile Ziraat Bankası'na devredilen üç bankanıntüm şubelerine bu sabahtan itibaren Ziraat Bankası'ndan bir müdürvekili ile muhasebeci vekili gönderilerek hesaplarına el konulduğunusöyledi. Önen, konuşmasında «üç bankaya yatırılmış mevduatın Ziraat Bankasına yatırılmış mevduat olarak 'kabul edileceğini ve yasalfaiz uygulanacağını da» kaydetti.

11- Türk-İş'e bağlı Şeker-İş Sendikası'nın 11. Genel Kurulu Ankara'da başladı.

12- Moda ve Tekstil İhracatı Sergisi İstanbul OTİM'de açıldı.

13- Adana'nm Osmaniye ilçesinde Richter ölçeği ile 4 şiddetinde

bir deprem oldu. Can kaybının olmadığı depremde, bazı binalar hasar gördü.

14- Ticaret Bakanlığı Konjonktür ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nca yapılan hesaplamalara göre, toptan eşya fiyatları, 1982 Aralıkayından, 1983 Ekim ayına kadar (10 ayd) yüzde 27.4 arttı.

15- Pendik Tersanesi'nin inşaatı sırasında hakediş belgeleri ileilgili olarak çıkan anlaşmazlık sebebiyle açılan dava sonunda Kozanoğlu - Çavuşoğlu gurubu sahiplerinden, Ömer Çavuşoğlu ile AhmetKozanoğlu, Kartal 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

16- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde yargılanıp 3 ay hapis cezasına çarptırılan Cumhuriyetgazetesi yazarı Oktay Akbal cezasını tamamlayarak tahliye oldu.

17- Doç. Dr. Yalçın Küçük İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3Numaralı Askeri Mahkemesi'nce devletin askeri kuvvetlerini alenentahkir ve tezyif etmekten tutuklandı.

18- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesinde görülen Dev-Yol Seyranibağları davası sonuçlandı. Dava sonunda, 2 kişi ömürboyu, 9 kişi de çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar.10 sanık.ise delil yetersizliğinden beraat etti.

19- Esnaf sicil yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yüfürlüğe girdi.

20- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık kararını kınayan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararının bildiriye konulmasını isteyen Kıbrıs Rum yönetiminin isteğine Türkiye'nin karşı çıkması üzerine, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, tarihinde ilk kezbildiri yayınlamadan dağıldı.

Bu arada toplantıda bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı İlterTürkmen, «Demokrasiye geçiş takviminin aynen uygulanarak vadedildiği gibi zamanında tamamlanmış olduğunu, 6 Kasım'da yapılanseçimlerle Türkiye'de çoğulcu demokratik düzenin yeniden kurulmuş olduğunu ve hükümetinin yeni seçilen TBMM'den çıkacak hükümete yönetimi devretmeye hazırlandığını» bildirdi.

21- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Avrupa Konseyi toplantısınakatılmak üzere gittiği Strasbourg'da Türk gazetecilerine Kıbrıs ko-

nusunda yaptığı temaslar ile ilgili olarak yaptığı açıklamadaTemaslarının yararlı geçtiğini» bildirdi.

22- New York ve Londra'deki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a gelen- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı RaufDenktaş, Yeşilköy Havaalanında yaptığı açıklamada, «BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'm görüşmeleri Şubat ve Mart'ta başlatabileceğini» söyledi.

23- Akajans'ın Brüksel çıkışlı bir haberine göre, Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nda «Türkiye'de İnsan Hacları» konusunda Mart ayında düzenlenecek açık oturuma Türk Hükümeti'ninde davet edilmesi kararlaştırıldı.

24- Akajans'ın haberine göre; Yunanistan, Türk uçaklarının Yunan FIR hattına girdi'klerini ileri sürerek Ankara'ya bir protesto notası verdi.

25- Akajans'ın Paris ve Strasbourg çıkışlı haberine göre; AETzirvesi hazırlık çerçevesi içinde Avrupa'da diplomatik bir geziye çıkan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Fransa Devlet Başkanı Mitterand ile görüştükten sonra Brüksel'e geçti.

26- Yabancı ajansların haberlerine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov adına televizyonda okunan bir mesajda,Andropov'un, «Batı Avrupa topraklarına Amerikan yapısı NATO füzeleri yerleştirilmesine karşılık kendilerinin de doğrudan ABD'yi vurabilecek nitelikte füzeleri Okyanuslara ve denizlere yerleştireceklerini bildirdiği» belirtildi.

27- Yabancı ajansların haberlerine göre, Cad Dışişleri Bakanıİdris Miskin, dün yaptığı açıklamada, «Habre yönetiminin Veddeye'nin asi güçleri ile koşulsuz olarak görüşmeye hazır olduğunu» söyledi.

28- Yabancı ajansların haberlerine göre, FKÖ, İsrail'in elindeki5000 kadar Filistinli ve Lübnanlıya karşılık 1982'de esir aldıkları 6İsrail askerini geri vermeyi kabul etti.

25 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Nejat Konuk 'başkanlığındaki heyeti kabul etti.KKTC Meclis Başkanı Nejat Konuk, «Kıbrıs Türk hal'kmın zamanıngeldiğine inanarak bağımsızlık kararı aldığını» belirterek, «Siz debizi desteklediniz. Burada şükranlarımızı ifade etmekten büyük mutluluk buyuyoruz» dedi.

2- MGK üyesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin,Gölcük ve Eskişehir'de, MGK üyesi Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer Çanakkale'de, MGK üyesi ve Jandarma GenelKomutanı Orgeneral Sedat Celasun İzmir'de, MGK üyesi Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahin'kaya İstanbul'da incelemeve denetimlerde bulundular.

3- Başbakan Bülend Ulusu, yüksek yargı organları başkanlarıile Yüksek Seçim Kurulu ve YÖK başkanlarını ziyaret etti.

4- Erzincan'da deprem bölgesi ile ilgili incelemelerde bulunanye Vilayet binasında düzenlenen bir durum değerlendirme toplantısına katılan İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu «Yurt içi veyurt dışından -bugüne v dek 4,5 milyar lira toplandığını, bu paranın dağıtılmayacağım, deprem bölgesinde yaptırılacak 5000 konut içinharcanacağını» söyledi.

5- Halkçı Parti ile Milliyetçi Demokrasi Partisi ilk meclis gruptoplantılarını TBMM'de yaptılar. MDP grup başkanvekilliklerine AliBozer ile Arif Atalay getirildi. Grup Yönetim Kurulu üyeliklerineMükerrem Hiç, Feyzullah Yıldırer, Mehmet Kocabaş, Haydar Koyuncu, Ülkü Söylemezoğlu, Mustafa Çorapçıoğlu, Necati Mimaroğlu seçildiler.

HP meclis grup toplantısından sonra Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Aydar ile Genel Sekreter Özer Gürbüz basma yaptıkları,açıklamalarında, «toplantıda verilen bir önergenin kabul edilerekMilli Güvenlik Konseyi ve Türk Silahlı Kuvvetlerine yeniden demokrasiye geçişi sağladıkları için grup adına şükranların bildirilmesininkararlaştırıldığını» söylediler.

6- Türk Metal Sendikası ile Likat-İş Sendikasının genel kurulları başladı. Türk-İş Gene! Başkanı Şevket Yılmaz her iki sendikanın genel kurulunda yaptığı konuşmada, «Türk işçileri olarak parlamenter demokratik sistemin arızaya uğramaması için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini» söyledi.

7- THA'nıri haberine göre, Siyasi ve Sosyal Araştırma Vakfı(SİSAV) tarafından düzenlenen uluslararası düzeydeki «Silahsızlanma ve Barış Semineri» İstanbul'da başladı. İki gün sürecek seminere Fransa, Batı Almanya, Finlandiya, İsviçre ve ABD'den 30 temsilcikatıldı.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Maliye Bakanlığı vergi borçlan olan Kamu İktisadi Kuruluşları (KİT) nın banka hesaplarına venakillerine el koydu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilisi, bu kuruluşların, İskenderun Demir Çelik, Karabük Demir Çelik, Sümerbank Yarımca ve SEKA Dalaman fabrikası olduğunu açıkladı.

9- TEK Genel Müdürü Kamil Toktaş. Ekonomik ve SosyalEtüdler Konferans Heyetinin düzenlediği «Elektrik Enerjisi» konulutoplantıda yaptığı konuşmada, «Bundan sonra yeterli elektrik enerjisi üretimi için sanayicilerimiz de sağlayacakları finansmanın birbölümünü elektrik santralları yapımına harcamalıdırlar» dedi.

10- Giyim Sanayiciler Derneği ile Dış Ticaret Derneği'nce ortaklasa düzenlenen «AET ve Konfeksiyon Ürünleri İhracatı» konulu seminer, Orta Doğu Ticaret ve İhracat Merkezi'nde (OTİM)de yapıldı.

11- SEK süt ve süt ürünlerine değişik oranlarda zam yaptı.

12- İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan bir genelgede «Ülkemiznarkotik polisi ile bazı ülkelerin narkotik polisi arasında sürdürülenpolis teknik işbirliği sırasında uyuşturucu maddelerin, silah ve beynelmilel terörle ilişkisinin» belirlendiği açıklandı.

13- Üçüncü Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral FikretOktay, yayınladığı 37 numaralı bildiri ile «Yurttaşların güvenlik kuvvetlerine yardımcı ve uyanık olmalarını» istedi.

14- ANKA Ajansı'nın haberine göre; toplam 288 sanıklı Türkiye Komünist Partisi (TKP) davasında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, 224 sanık hakkında 1 -16 yıl arasında değişen hapis cezası, 55 sanığın da beraatini istedi.

Davada 5 kişi tahliye edildi.

Samsun ve Sinop TKP davasında 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, 21 sanığı 1 ay ile 10 yıl 8 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı, 20 sanık da beraat etti.

15- Milli Gazete'nin sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Karakaya'nın yayın yoluyla laikliğe aykırı davrandığı iddiası ile, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Dohkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

16- Bakanlar Kurulu'nun «155 kişiye Türk vatandaşlığından çıkma izni verilmesine» ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Resmi Gazete'de, yerli ham petrol ve tabii gazın serbest rekabet fiyatları ile ilgili bir tebliğ yayınlandı.

18- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York ve Londra'da görüşmelerini tamamlayarak Kıbrıs'adöndü.

Lefkoşe Atatürk Alanı'nda düzenlenen mitingde konuşma yapan Rauf Denktaş, «Dünyadaki tüm İslam ülkelerinin yeni Cumhuriyet'e yardımcı olmalarını» istedi.

19- THA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre, Kıbrıs Rum LideriSpiros Kipriyanu, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de devam eden«İngiliz Uluslar Topluluğu» doruk toplantısında yaptığı konuşmada,«Konferansa katılan ülkelerden Kıbrıs Türklerinin bağımsız devletilan etme kararının geri alınması yolunda çaba harcamalarını» istedi.

20- Yunan hükümetinin Kıbrıs sorunu konusunda İngiltere'nin,«3 garantör ülke, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin üçlü bir konferans yapılması» yolundaki önerisini reddettiği Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuannis Kapsis tarafından açıklandı.

21- İtalyan haber ajansları ANSA ve AGİ'ye göre, İtalyan sorgu hâkimi İtario Martella, Bulgaristan Hava Yolları görevlisi Sergeiİvanov Antonov'un, Polonya Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa'ya suikast girişiminde bulunacağı yolundaki Mehmet Ali Ağca'nın öne sürdüğü iddiaların «iftira» olduğunu açıkladı.

22- Federal Almanya'da, Ortak Pazar dışı ül'kelerden gelen yabancılara geri dönüş primi olarak 10 bin 500 mark verilmesini veberaberinde götürecekleri her çocuk başına da 1500 mark verilmesini öngören «Geri dönüşü teşvik» yasası, Federal Parlamento'dansonra, Federal Temsilciler Meclisi tarafından da kabul edildi.

23- Milliyet gazetesinin haberine göre, FKÖ lideri Yaser Arafatkarşıtı gerillalar, Suriye ve Suudi Arabistan'ın Şam'da hazırladığı«ateşkes anlaşmasını» reddettiler.

24- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal veSuriye Dışişleri Bakanı Abdül Halim Haddam Şam'da yaptıkları biraçıklamada «Trablusşam'da devam eden çatışmalara son verilmesi ve FKÖ lideri Yaser Arafat yanlıları ile karşıtlarının iki hafta içinde kenti boşaltmaları» konusunda bir anlaşmaya varıldığını söyledikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- AA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan hükümeti, üstdüzeydeki Libyalı diplomatların sınırdışı edildiğini, İran Büyükelçiliği'nın de kapatılacağını bildirdi. Lübnan resmi haber ajansı, kararınher iki ülkenin de Lübnan'daki kuvvetlerini çekmemeleri üzerinealındığını belirtti.

26 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulusu veBakanlar Kurulu üyelerine Devlet Konukevi'nde bir yemek verdi.Yemeğe MGK üyeleri ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri SedatGüneral de katıldı.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Milliyet Gazetesi'nden Mehmet Ali Birand'ın sorularını cevaplandırırken, «Lübnan Barış Gücü'ne makul ölçüde bazı ikmal kolaylığı sağlamamızın bir sakıncasınıgöremiyorum.» dedi.

3- ANKA Ajansının haberine göre, Maliye Bakanı Adnan BaşerKafaoğlu, banka hesap ve nakillerine el konulan KİT'ler konusunda, «Devlet var olduğu sürece, vergi alacaklarını ister kamu, isterözel kesimin olsun, tahsil edecektir. Bu olay normaldir» dedi.

4- Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına emekli Amiral Hüsnü Küçükahmet atandı.

5- MDP milletvekilleri, Genel Başkan Turgut Sunalp'ın başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret ettiler.

Öte yandan MDP Genel Başkanı Turgut Sunaip, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, TBMM grubu adına, «Ülkede yeniden çokpartili demokratik düzeni kurmada gösterdikleri üstün gayretleri»dolayısıyla bir şükran telgrafı gönderdi.

6- Türk-İş'e bağlı Cimse-İş ve BASS Banka ve Sigorta İşçileriSendikası ile Türk Metal Sendikaları Genel Kurulları Ankara'dabaşladı.

7- TÜYAP'ın düzenlediği 2. İstanbul Kitap Fuarı, İstanbul'daaçıldı.

8- Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)nın 17. Genel Kurulu İstanbul'da toplandı.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası 10. dönem olağan genel kurulu Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek salonunda başladı.

10- Türkiye 1. Basın Yayın ve Kitap Fuarı, Ankara'da TürkiyeOdalar Birliği'ride açıldı.

11- Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın (SİSAV) İstanbul'dadüzenlediği, «Silahsızlanma ve Barış» adlı seminerin ikinci gününde.Emekli Fransız Generali Pierre Gallois ile Federal Alman GeneralJohannes Steinhof «Askeri Savunma Konuları» isimli birer tebliğsundular.

12- Emniyet Sandığı'nın, 1 Ocak 1984 tarihinden itibaren ZiraatBankası'na devredileceğine ilişkin haber basında yer aldı.

13- Tekirdağ - Bandırma arasında 10 aydır sürdürülen Ro-Ro seferleri kaldırıldı.

14- SSCB Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu-Afganistan-İran-TürkiyeBölümü Genel Müdürü Vasilli Safrancuk, Milliyet gazetesi yazarıMehmet Ali Birand'ın «Türkiye'nin Sovyetler Birliği politikası, üsler,ABD Çevik Kuvveti, Ermeni terörü, ASALA, Ege Denizi, Yunan adaları ile ekonomik ilişkiler konusundaki (Türk-Sovyet ilişkileri konusundaki) sorularını cevaplandırdı. Vasili Safrancuk, Ermeni terörükonusunda «Türkiye'yi hiçbir zaman Ermeni soykırımı ile suçlamadrklarını» belirterek, «İster ASALA, ister bir başka örgütün kişiselterörünü kabul etmiyoruz» dedi.

15- Akajans'ın Lefkoşe ve Atina çıkışlı haberine göre; Federal Almanya ve İtalya'da resmi görüşmelerde bulunan YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu ülkesine dönmeden önce Bonnda yaptığı açıklamada, «daha önce İngiltere tarafından önerilen veüç garantör devletin biraraya gelmesini kabul edebileceklerini»söyledi.

16- AP Ajansı'nın Panaji çıkışlı haberine göre, İngiliz UluslarTopluluğuna üye ülkelerin Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yaptıkları toplantıda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ntn ilanı kınandı.Ayaca sorunun çözümüne katkıda bulunmak üzere 5 ülkeden oluşan bir «Eylem grubu» oluşturulması kararlaştırıldı.

17- Milliyet gazetesinin haberine göre; Yunanistan dışındaki bütün NATO üyesi ülkeler tarafından imzalanan bir «NATO bildirisinde», «Sovyetlerin orta menzilli füzeler görüşmelerini geçerli bir neden olmadan terketme kararından üzüntü duyulduğu» bildirildi.

18-Öte yandan Demokratik Almanya lideri Erich Honecker de, Doğu-Batı silahsızlanma görüşmelerinin önemine değinerek, «siyasidiyalogun» sürdürülmesi çağrısında bulundu. Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile Fransa Devlet Başkanı Françoise Mitterand«Sovyetler Biriiği'ni görüşme masasına dönmeye» çağırdı.

19- Romanya Komünist Partisi Siyasi Yürütme Komitesi'nin Bükreş'teki toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «Sovyetler Birliği ve ABD'nin nükleer füzelerle ilgili planlarını yeniden gözden geçirmeleri» istendi. Romanya Resmi Haber Ajansı Agerpres tarafından yayınlanan bildiride, ayrıca «Sovyetler Birliği ile ABD arasındaCenevre'de başlayan «nükleer füzelerle ilgili görüşmelerm sürdürülmesi» çağrısında bulunuldu.

20- ABD'nin, İtalya'nın Sicilya adasındaki 6. Filo Lojistik DestekÜssü'ne bağlı, iki askeri nakliye uçağının, içlerinde toplam 7 kişilik mürettebatla birlikte, italya ve İspanya arasında olağan bir görev uçuşu sırasında kaybolduğuna ilişkin açıklama basında yeraldı.

21- AP Ajansı'nın Şam ve Beyrut çıkışlı haberine göre; FKÖ lideri Yaser Arafat karşıtı grupların, Suudi Arabistan ve Suriye tarafından hazırlanan, FKÖ içi çatışmalara son veren ve Trablusşam’dançekilmelerini öngören «Barış Planı»na uyacaklarını açıkladılar.

22- AP Ajansı'nın Chicago çıkışlı haiberine göre, Cin Hafk Cumhuriyeti nin BM'de görevli bir diplomatı ABD'ye iltica etti.

27 Koşun 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Delice ilçesindeincelemelerde bulundu.

2- Miliyet gazetesinde yayınlanan bir hdbere göre, İmar ve İskan Bakanlığı yetkilileri, deprem bölgesinin yeniden inşası için Avrupa İskan Fonu'ndan 50 milyon lira tutarında kredi sağlandığınıaçıkladılar.

3- Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın Genel Başkanlığına yeniden Oktay Kurtböke seçildi.

4- Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası'nın 5. Genel Kurultoplantısı sonunda Genel Başkanlığa yeniden Mustafa Özbek seçildi.

5- Türk-İş'e bağlı Likat-İş Sendikası'nın 9. olağan Genel Kurulunda Genel Başkanlığa yeniden Ahmet Kurt seçildi.

6- Kore Şehitleri, Kunuri Muharebesinin 33. yıldönümü nedeniyle Ankara'da, Kore'de Savaşan Türkler Anıtı önünde törenleanıldı.

7- Bilgisayar Eğitim Merkezi (BIEM)'in düzenlediği bilgisayarkursları Ankara'da başladı.

8- SİSAV tarafından düzenlenen «Silahsızlanma ve Barış» konulu seminere katılan Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Federal Alman parlamenter Von Hassel, Tercüman gazetesine verdiğiözel demeçte, «12 Eylül harekatıyla iktidara gelen askeri yönetiminsözünde durduğunu görmenin Avrupa Parlamentosu açısından sevinç verici olduğunu» belirterek, «Askeri yönetimin daha önce ilanettiği takvime bağlı kalarak 6 Kasım'da seçimler yapılmasına imkantanıması Avrupa Parlamentosu tarafından olumlu bir adım olaraknitelendirilmiştir» dedi.

9- Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Vakfı SİSAV tarafından düzenlenen «Silahsızlanma ve Barış» seminerine katılmak üzere İstanbul'a gelen İngiliz Lofdlar Kamarası Savunma Çalışma Grubu Kurucu üyelerinden Lord Newall, THA muhabirinin Kıbrıs ile ilgili sorularını yanıtlarken, «1974 yılında Türk askeri müdahalesi olmasaydıadada Türk kalmayacaktı» dedi.

10- TÜYAP Fuarcılık A.Ş. tarafından 2. Kitap Fuarı sebebiyleİstanbul'da bulunan Fransız müslüman düşünür Roger Garaudy Tercüman gazetesine verdiği demeçte, «Basında, bilhassa batılı aydınlar arasında geniş çapta İslama ilginin olduğunu» belirtti.

11- Milliyet gazetesine bir açıklama yapan Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü, polis ve karakol sayısının yetersiz olduğunu bildirerek, «1283 olması gereken karakol sayısının 992 olduğunu, 136bin 500 olması gereken polis sayısının ise, 55 bin dolayında bulunduğunu» belirtti.

12 - THA'nın bir haberine göre; DPT yetkilileri, Türkiye'dekiişsiz sayısının 3 milyon 565 bin 900'e ulaştığını ve bu sayının çalışan nüfusun yüzde 20'sini oluşturduğunu açıkladılar.

12- İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından derlenen verilere göre,bu yılın ilk altı ayında, kuruma iş istemiyle başvuran 363 bin işsizden 78 bin'i işe yerleştirildi.

13- Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre; EgeOrdu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndekarara bağlanan 25 sanıklı yasadışı TKP davasında, Askeri yargıtay 17 sanık hakkındaki kararı bozdu.

14- Sermaye Piyasası Kurulu'nca hazırlanan menkul kıymetleryatırım ortaklığı ile ilgili tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Günaydın gazetesine verdiği özel demeçte, «Amerika ve Rusya'ya Kuzey Kıbrıs'ta ne üs vermeyi, ne de herhangi bir kolaylık sağlamayı düşünüyoruz. Kuzey Kıbrıs bir barış ülkesi olacaktır. Hiçbirbloka kapılarımızı açmayacağız. Burasını bir İsviçre gibi düşünüyoruz» dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet gazetesine

yaptığı açıklamada ise, «KKTC'nin yeni oluşumu için gerekirse bende istifa eder, yeniden seçime girerim» dedi.

16- Güneş gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Kıbrıs Rumtoplumu lideri Kipriyanu, Yeni Delhi'de yapılan İngiliz Uluslar Topluluğu Zirve toplantısında yaptığı konuşmada, «Kıbrıs'ta Türkiye'ninyeni bir devlet kurdurmasının bütün İngiliz Uluslar Topluluğu'na karsı bir saldırı olduğunu iddia etti.

Daha sonra söz alan Bangladeş Devlet Başkanı Erşad ise,«Bangladeş Kıbrıs'ta neler olup bittiğini yakından takip etmiştir.Kıbrıs Türk halkı süregelen ikili görüşmelerden Rum tarafının oyalamaları sonucu ümidini kestiği için ayrı bir devlet ilân etmek zorunda bırakılmıştır. Bu devlet ilanında garantör devletlerden biri olanTürkiye'nin uzak yakın bir ilgisi yoktur» dedi.

17- İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türkler, Londra'da düzenledikleri bir mitingde, KKTC'nin kuruluşunu kutladılar ve yen'i Türk devletinin kuruluşuna karşı çıkan İngiltere ile diğer devletleri protestoettiler. Mitingden önce, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi adına 6 kişilik bir heyet Başbakan Margareth Thatcher'e bir protestomektubu verdi.

18- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı bir haberine göre, Yunanistan'da İskeçe'ye bağlı inhanlı köyünde 9 Türk tutuklandı.

19- Yabancı Ajansların haberlerine göre; Bayrut'ta Hırıstiyanlarla Dürziler arasında yeniden çatışma çıktı. Öte yandan İsrail Başbakanı İzak Şomir ile Savunma Bakanı Osa Arens, ABD BaşkanıRonald Reagan ile görüşmelerde bulunmak üzere Washington'a gittiler.

20- THA'nın Roma çıkışlı bir haberine göre, İtalya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, İtalya'ya yerleştirilmesi kararlaştırılan 112 adetCruîse füzelerinin ilk bölürnün'ün Sicilya'daki ABD Deniz Üseü'negeldiğini açıkladı.

21- Güneş Gazetesinde yayınlanan bir habere göre; İrak'taki«İslam Çalışma Örgütü» adlı İran yanlısı bir Şii grup adına Paris'tenyapılan açıklamada, Irak'ın başkenti Bağdat'ta gerçekleştirilen ikikundaklama eylemi sonunda 90 kişinin öldüğü ya da yaralandığı bildiri içti.

Öte yandan Irak Haber Ajansı INA Bağdat'ta kanlı eylemler yapıldığı yolunduki haberlerin Irak yetkililerince yalanlandığını duyurdu.

22- AP Ajansının bir haberine göre; Amerika'da şiddetli kış maddi hasara yol açtı, 40 kişi de öldü.

23- Kolombiya Hava Yolları Avianca'ya ait bir Boeing-747 yolcuuçağı 20 kişilik mürettebatı ve 174 yolcusuyla Madrid yakınlarındadüştü ve infilak ederek yandı. Kaza sonunda, 20 mürettebat ile birlikte 163 yolcu öldü, 11 yolcu ise yaralı olarak kurtuldu.

28 Kasım 1983

1- MGK üyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nu ziyaret etti. Ersin'in veda ziyaretine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ ile Kara uvvetleri Komutan YardımcısıOrgeneral Haydar Saltık da katıldı. Daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ'u ziyaret eden Ersin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına giderek MGK üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer'le bir süre görüştü..

Buradan Genelkurmay Karargâhına geçen Ersin, MGK üyesive Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun'u kabulederek bir süre görüştü. Ersin son olarak Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Halit Toroslu'yu ziyaret etti,

2- Başbakan Bülend Ulusu Ankara Valisi Mustafa Gönül, 4.Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Sabri Yirmibeşoğlu ileBelediye Başkanı Süleyman Önder'e veda ziyaretinde bulundu.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «ABD yardımında kesinti yapılacağını gösteren enufak bir emare yoktur. Benim Amerika'da edindiğim izlenimlere göre, tam tersine ilk defa Kongre'ye önerilen ABD yardımına çok yakın bir miktarda yardım beklenmektedir» dedi. Aralık ayı başındaDakka'da yapılacak olan islam Konferansında «Kollektif olarakKKTC'nin tanınması yolunda bir karar alınmasını» beklemediklerinikaydeden Türkmen, «Ancak örgütün Kıbrıs'lı Türklere duyduğu sempatiyi vurgulamasını bekliyoruz. Tanıma bireysel olacaktır. Bu dazamanla gerçekleşir ümit ediyoruz» dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet Komutanlarının görev teslim törenlerinin1-2 ve 3 Aralık'ta yapılacağı bildirildi.

5- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık ve Kurul üyeleri, Başbakan Bülend Ulu'su'yu Başbakanlıkta ziyaret ederek, kendisine veda ettiler.

6- Bakanlar Kurulu, 11 kamu kuruluşunun daha özel güvenlik örgütü kurmasını ve özel güvenlik önlemleri aldırılmak suretiyle korunmalarını kararlaştırdı.

7- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Kavaklıdere-Dışkapı arasında oluşturulacak olan Ankara metrosu'nun projesi, Bakanlıklararası İmar Koordinasyon Kurulu tarafından onaylandı,

8- Türkiye'de bulunan Macaristan Halk Cumhuriyeti TicaretHeyeti, İstanbul Ticaret Odası (İTO)'yu ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu ile bir süre görüştü.

9- Şeker-İş Sendikasının 11. Olağan Genel Kurul toplantısındayapılan seçimlerden sonra Genel Başkanlığa yeniden Yaşar Doğrualp, Genel Başkan Yardımcılığına ise Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide seçildiler.

10- UBA'nın bir haberinde, İmar ve iskan Bakanlığı'nm 1961 yılından bu yana afet bölgelerinde 134 bin 966 konut inşa ettiği belirtildi.

11- Merkez Bankası, piyasadan son bir haftada 14.2 milyar lira çekerek, emisyon hacmini 702.4 milyar lira düzeyine d'üşürdü. Buarada, Merkez Bankası'nın bankalara kullandırdığı kredi miktarı isebir haftada 9.1 milyar lira artış gösterdi. Öte yandan Merkez Bankası'nın döviz birikimi yılbaşından bu yana 205.3 milyon dolarlık çoğalma gösterdi.

12- İçişleri Bakanlığının isteği üzerine Bakanlar Kurulu'nun aldığı bir kararla, yurt dışında basılan 41 İran kaynaklı 48 yayının yurda sokulması ve dağıtılması yasaklandı.

13- Emniyet Müdürlüğü Silah ve Mühimmat Kaçakçılığı ekiplerince İzmir'in Kınık ilçe ve köylerinde yapılan operasyonlarda, silahalım ve satımı yapan 25 kişi ile 170 tabanca, 794 mermi ve 1 piyadetüfeği ele geçirildi.

14- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığ 2 Numaralı Askeri Mahkemesinde görülmekte olan yasadışı TDKP Halkın Kurtuluşu davası sonuçlandı. Dava sonunda, 1 sanık 5 yıl 7 aya mahkum oldu.

15- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, kapatılanİlerici Kadınlar Derneği (İKDJ'nln Fatih şubesinin 5 yöneticisi ileDİSK'e bağlı Sine-Sen Sendikasının 13 yöneticisi hakkında davaaçtı. Öte yandan Devrimci Halkın Yolu adlı yasadışı örgüt davasında ise, 46 sanıktan 19'u 1,5 aydan 7 yıla kadar değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar.

16- «Korunmaya muhtaç çocukların iş ve meslek sahibi olabilmeleri» ve «Korunmaya muhtaç çocukların tesbit ve incelemesi» neilişkin yönetmelikler Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Emekli öğretim elemanlarının yüksek öğrenim kurumlarındasözleşmeli olarak çalıştırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

18- AA'nın bir haberine göre, Pakistan yönetimi, Türk işadamlarına ülkeye vize almaksızın, serbestçe girip çıkmalarını kararlaştırdı.

19- Arapça dilinde aylık olarak yayınlanan «AL-MECELLETÜ'L ARABİYYE» adlı derginin Kasım 1983 sayısında, «Türk Alim ve Edibi Abdülkadir Karahan İslam Hizmetinde» başlıklı bir makale yayınlandı.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre; resmi bir ziyaret amacıyla ABD'de bulunan İsrail Başbakanı İzak Şamir, Washington'da

ABD Dışişleri Bakanı Shultz ve Savunma Bakanı Caspar Weinbergerile bir görüşme yaptı.

Diğer yandan Cenevre'de birinci tur toplantıları yapılan UlusalUzlaşma Konferansı ile ilgili olarak temaslarını sürdüren LübnanDevlet Başkanı Emin Cemayel, Roma'ya gitti.

21- Milliyet gazetesinde yayınlanan bir haberde; Yunanistan'ınbaşkenti Atina'da Kıbrıs konusuyla ilgili olarak gerçekleştirilmesiplanlanan toplantılardan ilkinin Devlet Başkanı Konstantin Kara- .|manlis ile Başbakan Andreas Papandreu arasında yapıldığı bildirildi. Öte yandan Yunan hükümet sözcüsü Dimitros Marudas yaptığıbir açıklamada, «Papandreu başkanlığında yapılacak Kıbrıslı Rumparti liderleri toplantısının daha uygun bir tarihe ertelendiğini» bildirdi.

22- Yabancı ajansların haberlerine göre. Federal Almanya Başbakanı Helmut Koni, Sovyetler Birliği Lideri Yuri Andropov'un kendisine bir mektup göndererek, «Cenevre görüşmelerinden çekilmekararırım değiştirilmez olmadığını, görüşmelerin tekrar başlatılmasını düşünebileceklerini» bildirdiğini açıkladı.

Öte yandan Hindistan'ın Başkenti Yeni Delhi'de biraraya gelenİngiliz Uluslar Topluluğu üyesi ülkelerin liderleri, ABD ile SovyetlerBirliği'ne yaptıkları çağrıda, dünyadaki gerilimi azaltmak için yeniden Cenevre'de görüşmelere katılmalarını istediler.

23- Yabancı ajansların haberlerinde; Bangladeş'de «Jana Dal»adlı yeni bir partinin kurulduğu ve parti 'başkanlığına askeri yönetimin lideri General Hüseyin Muhammed Erşad'ın getirileceği» bildirildi. Bu arada askeri yönetimi protesto eden göstericiler ile polis arasında meydana gelen çatışmalar nedeniyle siyasi faaliyetler yeniden yasaklandı.

24- AP Ajansı'nın Kuveyt çıkışiı bir haberine göre, Suriye Başbakan Yardımcılarından Muhammed Haydar, Kuveyt'te yayınlananEl Vatan gazetesine verdiği demeçte, «Suriye lideri Hafız Esad'ınIrak ile Suriye arasında birleşmeyi arzuladığını» söyledi.

25- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı bir haberine göre; Japonya Başbakanı Yasu'hiro Nakasone, iki meclisli parlamentonun TemsilcilerMeciisi'ni feshederek 18 Aralık'ta erken seçimlere gitme kararı aldı.

26- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre, Mısır, Süveyş kanalı geçiş ücretlerini yüzde 1 ile yüzde 5 oranında arttırdı.

27- Nijerya Hava Yollarına ait bir yolcu uçağı Enuguya Havaalanına iniş sırasında düşerek parçalandı. Kaza sonunda, 63 kişi öldü, 8kişi de sağ olarak kurtuldu.

28- Yabancı Ajansların haberlerine göre; Uruguay'ın başkentiMontevideo'da toplanan 300 bini aşkın gösterici askeri yönetimiprotesto edeerk, ülkede demokrasiye dönülmesini istediler.

29- Yabancı ajansların haberlerine göre, Filipinlerin BaşkentiManila'da, muhalefet lideri Aguino'nun yaş günü dolayısıyla düzenlenen hükümet aleyhtarı gösterilerde 200 kişi yaralandı, 24 kişi detutuklandı.

30- THA'nın ha'berine göre; Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan Uzay Laboratuvarının da yer aldığı Uzay Mekiği Colombia biriBatı Alman olmak üzere 6 kişilik astronot ekibiyle altıncı gezisinebaşladı.

29 Kasım 1983

1- MGK altı yeni ilçe kurulmasını öngören yasa tasarısını kabuletti. Tasarıya göre, Ankara'nın Mamak, Keçiören, Gölbaşı ve Sincan bucakları ile Muğla'nın Dalaman bucağı aynı isimlerle, Adana'nm Haruniye bucağı ise, Duziçi adıyla ilçe statüsüne getirildi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, işyerlerinde çalışan işçi sayısınınÇalışma Bakanlığı'na bildirilmesini öngören yasanın geçici maddesindeki süreyi 15 Aralık 1983 tarihine kadar uzattı.

3- Başbakan Bülend Ulusu, bir genelge yayınlayarak, «Kamukurum ve kuruluşlarının çalıştırmak istedikleri sözleşmeli personelsayısının 10 Aralık tarihine kadar Başbakanlığa bildirilmesini» istedi.

4- Milliyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre; MaliyeBakanı Adnan Başer Kafaoğlu, «Tüketimi kamçılayacak her türlühareketten, gelecek için özenle vazgeçilmesi gerektiğini» söyledi.

5- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Toplu Konut Fonu'na aktarılan paraların son dereceaz olması nedeniyle bakanlığın daha önce belirttiği miktarları ödemekte zorluk çektiğini» söyledi.

6- Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal, İstanbul'danAnkara'ya giderken Yeşilköy Hava Limanında gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin imar mevzuatında bürokrasi çarkının çokyavaş döndüğünü, bunları düzeltmek için yoğun çalışmalar yaptıklarını» söyledi.

7- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, Ankara'da üç bankanın Ziraat Bankası'na devri konusunda yaptığı açıklamada, iflasların sürdürülen ekonomik politikasının beklenen doğal sonucu olduğunu belirterek, «iflasların yeni dönemde de süreceğine ilişkinendişe taşıdıklarını» söyledi.

8- Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Hasan CemalUluslararası Basın Enstitüsü (IPI)Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi.

9- Türk-Alman ortak kuruluşu olan Basf-Türk şirketi, Erzurum

ve çevresinde meydana gelen depremde zarar görenlere 5 milyon85 bin lira bağış yaptı.

10- Külçe altının gram fiyatı 4 bin liraya yükseldi. Cumhuriyetaltınının fiyatı da 27 bin 200 lira oldu.

11- Emniyet Genel Müdürlüğü'nce verilen bilgilere göre; Türkiye'de, sekte yılda meydana gelen 371 bin 914 trafik kazasında 40bin 690 kişi öldü, 240 bin 79 kişi de yaralandı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, EM-AŞ davasının DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası davasıyla birleştirilmesini kararlaştırdı.

13- Askeri Yargıtay 3. Dairesi, Ülkücü Hüseyin Kaymaz hakkında verilen ölüm cezasını onaylamadı.

14- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yargılanmaktaolan TDKP-HK «Kurtuluş» ve TSİP üyesi 38 kişi 3 ile 16 yıl arasındahapis cezasına çarptırıldılar.

Güvenlik Kuvvetlerince İzmir ve çevresinde gerçekleştirilenoperasyonlar sonunda, yasadışı DEV-YOL örgütüne mensup 11 kişiyakalandı.

Askeri Yargıtay 4. Dairesi’nce bazı sanıklar yönünden bozulan4 sanıklı Uşak DEV-YOL davası ikinci kez karara bağlandı. Kararsonunda, 1 sanık 3 yıl 4 ay hapse mahkum olurken, 3 sanık da beraat etti.

15- Milliyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre, yabancıbir petrol şirketi tarafından Siirt'in Batman ilçesi yakınlarında Şelmosahasında sürdürülen aramalarda kaliteli petrol bulundu.

16- Bakanlar Kurulu'nun Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve İktisadiDevlet Teşekküllerine ilişkin yeni düzenlemeleri Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğinegöre. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapılacak seyahatlerde yolcu beraberinde götürülecek Türk Lirasının yıllık toplamı 100 bin liraya yükseltildi.

18- Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren tebliğinde, gazetelerin taksitle mal dağıtımının 30 Eylül1984 tarihine kadar bitirileceği, gazetelerin bu günden sonra teslimat yapamayacakları ve okuyucudan para toplayamayacakları bildirildi.

19- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin, Tunus'ta Başbakan Muhammed Mzali ve Devlet Başkanı Habib Burgiba tarafından kabuledilerek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapanDevlet Bakanı Pasin, Tunus Devlet Başkam'na Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in KKTC'nin kuruluşuyla ilgili bir mesajını sunduğunu bildirdi.

20- Günaydın Gazetesinde yayınlanan Roma çıkışlı bir haberegöre; İtalya'da yayınlanan EPOCA dergisi son sayısında yayınladığıbir araştırmada, Türk Donanmasını Avrupa'nın en güçlü 7 donanmasından biri olarak gösterdi.

21- Mustafa Çağatay başkanlığındaki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti, Kurucu Meclise geçici hükümet kurma imkânısağlamak amacıyla istifa etti.

22- Kuveyt Meclis Başkanı Adasani, Milliyet gazetesine verdiğiözel demeçte, «Türkiye, hem bölgemizde, hem de İslam alemindebir istikrar unsurudur» dedi.

23- Milliyet gazetesinde yayınlanan Londra çıkışlı 'bir haberegöre, Londra Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye hakkında, «Türkiye:Dalgalı Ama Ödüllendirici Bir Pazar» başlıklı konferans hazırladı.

24- Yabancı Ajansların haberlerine göre; Kıbrıs Rum lideri Spiros Kipriyanu, Yeni Delhi'de düzenlediği basın toplantısında, hedeflerinin, «Bağımsız bir devlet ilan edilmesi suretiyle Kıbrıs Rum yönetimine karşıdan girişimin kırıanmasıyia yetinmeyip, bu eyleminbozulmasını da sağlamak» olduğunu söyledi.

25- Milliyet gazetesinde yayınlanan Brüksel çıkışlı bir haberegöre; AET Dışişleri Bakanlarının toplantısında, Avrupa KomisyonuBaşkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler sorumlusu Haferkamp başkanlığındaki bir heyetin Güney Kıbrıs'a yollanması kararlaştırıldı.

26- Yabancı ajansların haberlerine göre; Cenevre'de Amerikanheyeti ile stratejik silahların azaltılması görüşmeleri, (START) çerçe-

vesinde buluşan Sovyet heyeti başkanı Viktor Karpov, bu görüşmelerin süreceğini açıkladı.

Diğer yandan Yeni Delhi'de bulunan İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, «Sovyet lideri Andropov'un Alman Başbakanı Kohl'den sonra kendisine de bir mektup gönderdiğini ve İngiltere'ye yerleştirilen ABD nükleer füzelerine karşı uyardığını» açıkladı.

27- Yabancı ajansların haberlerine göre; Washington'daki temaslarını sürdüren İsrail Başbakanı İzak Şamir, ABD Başkanı Ronald Reagan ile yaptığı görüşmede, Reagan'a İsrail ile ABD arasında yeni askeri ve ekonomki işbirliği önerilerinde bulundu.

28- AP Ajansı'nın bir haberine göre; İtalya Başbakanı BettinoCraxi, Cenevre'de orta menzilli nükleer füzelerin sınırlandırılmasıgörüşmelerinin en kısa sürede yeniden başlamasını istedi.

29- AP Ajansının bir haberine göre; İtalya'da, aralarında Kızıltugaylar Örgütü liderlerinden Corrado Alunni'nin de bulunduğu 152'den fazla terörist çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar.

30- Yabancı ajansların haberlerine göre; Bangladeş'de 4 kişinin ölümü 400 kişinin de yaralanmasına yol açan olaylardan sonraülkede, üniversiteler kapatıldı, gazeteler çıkmadı.

31- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Pakistan'da bir gösteri

yürüyüşü yapmayı planlayan muhalefetteki Pakistan Halk Partisi'nin 60 üyesi tutuklandı.

32- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı bir haberine göre; Berlin EyaletBaşkanı Richard Von Weizsaecker, gelecek Mayıs ayında yapılacakseçimler için Alman Cumhurbaşkanlığına aday gösterildi.

33- AP Ajansı'nın Bonn çıkışlı bir haberine göre; Federal Almanya Ekonomi Bakanı Otto Lambsdorff hakkında yolsuzluk iddiaları iledava açıldı.

30 Kasım 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ı kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra biraçıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Sayın Cumhurbaşkanımıza son fiyat artışları ve piyasanın durumu hakkındabilgi arz ettim» dedi.

2- MGK üyeleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, DenizKuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun veda ziyaretlerinde bulundular.

3- Veda ziyaretlerini sürdüren Başbakan Bülend Ulusu, Türk-İşGenel Başkanı Şevket Yılmaz, TİSK Genel Başkanı Halit Narin veTürkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek'i ziyaret ederekbir süre görüştü.

4- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Teşkilatı ile ilgili birnumaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin, çalışanların alacaklarısosyal hak ve yardımlara ilişkin maddesinde değişiklik yapıldı.

5- Bakanlar Kurulu çıkardığı bir genelgede, Ziraat Bankasınadevredilen üç bankanın personelinin Ziraat Bankası personeli olabileceklerini belirtti.

6- İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 35 kaymakamın yeri değiştirildi. 3 kaymakam da vali yardımcılığına atandı,68. dönem kursu bitiren 23 maiyet memuru da kaymakamlığa getirildi. Atamalara ilişkin kararname Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı.

7- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, Doç. Dr.Yalçın Küçük hakkında devletin askeri güçlerine hakaret etiği iddiasıyla ikinci bir dava açtı.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, haklarındaki mahkumiyet karan Askeri Yargıtayca bozulan 7Kurtuluş üyesini yeniden 5'er yıl hapse çarptırdı. THKP-C'yi yeniden kurmak idiasıyla yargılanan 12 sanığın 2-15 yıl hapsi istendi. 78 sanıklı, 10 idam istemli TKP-ML/TİKKO Partizan davasında savunmalar başladı. Barış Derneği davasında, hükümle birlikte tutuklanan Avukat Orhan Apaydın adına tutuklamaya yapılan itiraz, Sıkıyönetim 1 Numralı Askeri Mahkemesince reddedildi.

9- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı AskeriMahkemesinde görülen Balıkesir Dev-Yol davası sonuçlandı. Davasonunda, 3 sanık ömür boyu. 29 sanık 1-15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar. 22 sanık ise beraat etti.

10- 3. Ordu Komutanlığı, Çorum'da Rufai tarikatına üye 68 kişiile Türkiye Devrimci Komünist Partisi'ni yeniden canlandırmak üzere çalışmalar yapan 29 kişinin yakalandığını açıkladı.

11- Katsumi İshida başkanlığındaki bir Japon Kültür Heyeti Ankara'ya geldi.

12- 21. Balkan Boks Şampiyonasında, Türk boksörleri 1 altın 4gümüş ve 5 bronz madalya kazandılar.

13- Akajans'ın bir haberine göre; İngiliz Uluslar Topiuluğu'nun,üç gün süren toplantısından sonra yayınlanan ortak bildiride, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanı» kınandı.

14- Irak Kültür Merkezi'nce Ankara'da «Savaş Esirlerine Karşıİslam Görüşü ve Dünya Kamuoyu» konulu bir seminer düzenlendi.

15- KKTC hükümetinin oluşumuna olanak sağlamak amacıylahükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a sunan Başbakan Mustafa Çağatay, yaptığı bir açıklama ile Ulusal Birlik PartisiGenel Başkanlığından da istifa ettiğini bildirdi.

16- Akajans'ın Bonn çıkışlı bir haberine göre; NATO manevraları sebebiyle Avrupa'da bulunan F-104 S tipi bir Türk savaş uçağı,Federal Almanya'nın sınır eyaletlerinden Saarland'da Fransa'danHollanda'ya giderken düşerek parçalandı. Uçağın pilotu yaralı olarak kurtuldu.

17- Akajans'ın Atina çıkışlı bir haberine göre, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karamanlis başkanlığında ve Papandreu ile Kipriyanu'nun iştirakleriyle yapılan üçlü toplantıdan sonra yayınlanan Cumhurbaşkanlığı bildirisinde, «Toplantıda, Kıbrıs sorununun bundan

sonraki yönlendirilmesi konusunda Yunan ve Kıbrı-s Rum hükümetleri arasında tam bir görüş birliği tespit edildiğine» işaret edildi.

18- Milliyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre, İngiliz Muhafazakar Parti milletvekili ve eski bakanlardan Julian Amery, İngiliz The Times gazetesine gönderdiği bir mektupta, «Bu saattensonra Kıbrıs'ta üniter bir devlet kurmanın söz konusu olamayacağını, ancak Kıbrıs'lı Rumlarla Türklerin biraraya gelerek bazı sorunların çözüm getirebilecek bir konsey kurulabileceğini» söyledi.

19- Cenevre'deki Orta-Uzun menzilli nükleer güçlerin sınırlandırılması görüşmelerinin kesilmesinden sonra NATO üyesi ülkelerinbaşkentlerini ziyaret eden ABD heyeti başkanı Paul Nitze, Londra'da düzenlediği basın toplantısında, «Sovyetler Birliği ile bazı konularda gelişme kaydettiklerini ama ana konuda ise tamamen karşıtgörüşte olduklarını» söyledi.

20- İngiltere'de, Ulusal Basımevi İşçileri Sendikası ile gazete sahipleri arasında anlaşma sağlandı ve gazeteler çıkmaya başladı.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre, Beyrut Uluslararası Havaalanı, Amerikan Deniz Piyadelerinin de bulunduğu bölgenin sürekli top ateşi altında kalması üzerine trafiğe kapatıldı.

22- Akajans'ın bir haberine göre, Federal Almanya Çalışma veSosyal Düzen Bakanlığı 10 bin 500 marklık «Dönüş Teşvik Kanunu»nun uygulama esasları ile ilgili bir tahmin yayınladı.

23-ANKA ajansının Varşova çıkışlı bir haberine göre, 10 Aralıkta yapılacak olan Nobel Barış Ödülü törenlerine katılmak üzere,Polonya Dayanışma Sendikası Lideri Lech VValesa'nın eşi Danuta'ya Norveç'e gitme izni verildi.

24- AA'nın Dakka çıkışlı bir haberine göre, Bangladeş hükümefi, 18 Sovyet diplomatını sınır dışı ederek, Kremlin'den Dakka'dekiKültür Merkezini kapatmasını istedi.