11.1.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1984

1 OCAK 1984

1- Adalet Bakanı Necat Eldem, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «Af konusunun çok yönlü ve çok boyutlu vedikkatle ele alınması gereken bir sorun olduğunu» söyledi.

Öte yandan Adalet Bakanı Necat Eldem «Mahkemeye intikaleden boşanma davalarının büyük bir çoğunluğunun uzun süre bekletilmeden tek celsede karara bağlanmasına çalışıldığını» açıkladı.

2- THA'nın haberine göre, İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, Ankara'dayaptığı açıklamada, «Emniyet Teşkilatı Personel Kanun Taslağı'nın hazırlandığını» belirtti.

3- Akajansın Malatya çıkışlı haberinde Malatya Fırat Askerlik Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, «Kore savaşına ve Kıbrıs BarışHareketına katılan subay, astsubay, erbaş ve erlere bir defaya mahsusolmak üzere 140'ar bin lira ikramiye verileceği» belirtilerek «Malatyabölgesinden 245 askere ödemenin yapılacağı» bildirildi.

4- Yazarlar Birliği 1983 yılı başarılı yazar ve fikir adamlarını seçti.Edebi röportaj dalında Tercüman gazetesi yazarı Ahmet Kabaklı; romandalında «Gurbet Ölümleri» adlı eseriyle Hasan Kayıhan; hikaye dalında «Ya Tahammül, Ya Sefer» adlı eseriyle Mustafa Kutlu ödüle layıkgörüldüler.

5- A.A. nın haberine göre, Eylül ayında kabul edilen «Devletihale Kanunu» yürürlüğe girdi.

6- Emniyet Sandığı'nın Ziraat Bankası'na devredilmesine ilişkinBakanlar Kurulu'nca çıkarılan kanun gücünde kararname yürürlüğe girdi.

7- AP Ajansının Londra çıkışlı haberine göre; İran Dışişleri BakanıAli Ekber Velayeti, Tahran radyosuna verdiği demeçte, «Ülkesinin,ABD'nin BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO'dan çekilmesinindoğuracağı boşluğu doldurmaya hazır olduğunu» açıkladı.

8- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile Romanya DevletBaşkanı Nikolai Çavuşesku tarafından, ABD ve Sovyetler Birliği liderlerine gönderilen ortak bir mektupta, «Avrupa'ya orta menzilli nükleer füzeler yerleştirilmesinin durdurulmasının» istendiği, yabancı ajanslarca bildirildi.

9- Hürriyet gazetesinin Atina çıkışlı haberine göre, YunanistanHükümet Sözcüsü Dimitri Marudas, «Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun, Kıbrıs ve Yunanistan Parlamentosunda temsil edilen tümsiyasi parti liderlerini başkent Atina'ya davet ederek, liderlerle yapacağıayrı ayrı görüşmelerde izleyeceği yeni politikaya ilişkin bilgi vereceğinive görüş alacağını» bildirdi..

10- AP Ajansının Londra çıkışlı haberine göre, Nijerya'da dün meydana gelen askeri müdahaleden sonra Devlet Başkanlığı'na GeneralMuhammed Buhari getirildi. Lagos radyosu «Ülkede anayasanın askıya alındığını ve bütün siyasi partilerin kapatıldığını, eski Başkan ŞehuŞagari ve bütün yardımcılarının tutuklandığını, sokağa çıkma yasağının uygulandığını» bildirdi.

11- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel yayınladığı yeni yıl mesajında, «Ülkesindeki bütünyabancı birliklerin gitmesi için çaba sarfetmeye devam edeceğini»belirtti.

Öte yandan İtalyan Savunma Bakanı Spadolini, Lübnan'a ziyaretisırasında yaptığı açıklamada «İtalyan Barış Gücü askerlerinin sayısının2100'den 1000'e indirileceğini» söyledi.

12- AP Ajansının Bender Seri Begavan çıkışlı haberine göre, Güneydoğu Asya'daki Borneo adasında bulunan eski İngiliz sömürgesiBruneî, bağımsızlığını ilan etti.

13- AP Ajansının Tunus çıkışlı haberine göre FKÖ içindeki kuruluşlardan biri olan El Fetih Merkez Komitesi toplantısı, FKÖ lideri YaserArafat'ın başkanlığında, Tunus'ta başladı.

14- AP Ajansının Marsilya çıkışlı haberinde, Fransa'nın Marsilya ketinde, 1983'ün son günü meydana gelen ve toplam 6 kişinin ölümüne, 34 kişinin yaralanmasına yolaçan bombalı saldırılardan sonragüvenlik kuvvetlerinin alarma geçirildiği, saldırılan hiçbir örgütün üstlenmediği bildirildi.

15- El Salvador'da, solcu gerillaların, bir ordu karargahına yaptıklarısaldırı sonucu 2 albay ve 39 askerin öldüğü, 135 askerin tutsak alındığı, bu arada 15 gerillanın öldüğü yabancı ajanslarca bildirildi..

16- Berlin'deki Lichtergelde nezarethanesinde sınır dışı edilmeküzere tutuklu bulunan yabancıların kaldıkları hücrelerde çıkarılan yangında altı yabancının öldüğü, diğer 36 tutuklunun ise kurtarıldığı haberibasında yer aldı.

17- Basında yer alan bir habere göre, Belçika'da gÖzaltında bulunan ve Türk hükümetinin iadesini istediği Mikail Göleli serbest bırakıldı.

18- Pakistan'ın kuzeyinde dün meydana gelen depremde 30 kişinin yaralandığı, 12'den fazla kişinin öldüğü, A.A. nın İslamabad

çıkışlı haberinde bildirildi.

2 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Fas Kralı İkinci Hasan'ın özeltemsilcisi, Fas Ulaştırma Bakanı Monsouri Benali'yi kabul etti. Görüşmede Benali, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e «Fas'ın Kazablanka kentinde yapılacak olan İslam Konferansı örgütü Zirve toplantısı için KralHasan'ın davet mesajını» sundu.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, İstanbul Üniversitesi'nde verdiği bir konferansta, «Fatura karşılığı vergi iadesi uygulamaesaslarının bu ayın sonuna kadar belli olacağını» açıkladı. Vural Arıkan,«Vergi sistemindeki değişiklikler, konut yapımını teşvik için % 100oranında yatırım indirimi sağlanacağını» belirtti.

3- 1111 sayılı yasada değişiklik yaparak kurada kaybeden yedeksubay adaylarının da 9 aylık erlik yapmalarına olanak sağlayan tasarıTBMM Milli Savunma Komisyonu'na sevkedildi.

4- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar görevinden istifa etti.

5-A.A. .nın haberine göre, tasfiye halindeki bankerlerden alacaklı olanlar için Türkiye Emlak Kredi Bankası şubelerinde açılan mevduat hesaplarının 25'er bin liralık vadesiz bölümlerinin ödenmesinebaşlandı.

6- 2 hazİran - 30 Eylül 1983 tarihleri arasında, MGK'nın 79 sayılıkararı uyarınca, Çanakkale'de zorunlu ikamete tabi tutulan 6 eski siyasi(Sırrı Atalay, Nahit Menteşe, Yiğit Köker, Metin Tuzun, HüsamettinCindoruk, Mehmet Gölhan) hakkında, İstanbul Sıkıyönetim AskeriSavcılığı'nca, «Kovuşturmaya, yer olmadığı» kararı verildi.

7- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü hakkında, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nin aldığı beraat kararının gerekçesi yayınlandı.

8- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Erzincan 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, değişik suçlardan yargılanan 18 sanığı, çeşitli hapiscezalarına çarptırdı.

9- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerşubesinden yapılan açıklamada, «26 Ekim - 28 Aralık 1983 tarihleriarasında, 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesinde yapılan operasyonlarda, yasadışı THKP-C Acilciler Örgütüne mensup 13 kişi ve bu örgüte silah ve maddi kazanç sağlayan 18 kişininyakalandığı» bildirildi.

10- TKP doğrultusunda 6 kasım seçimlerini protesto ettikleri gerekçesiyle 6 kişi hakkında, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

11- Bakanlar Kurulu'nun Erzincan ili içerisinde kalan alanın afetbölgesi olarak ilanına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Huzurevlerinin açılış, işleyiş, personel koşulları ile ücret, denetim ve kapatma işlemlerini düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Lefkoşa'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Kıbrıs sorununun çözümüiçin hazırladığı öneri paketini açıkladı. Denktaş bu önerilerin BM GenelSekreteri'ne de iletildiğini bildirdi. Rauf Denktaş, «1974 harekatındanberi kapalı bulunan Maraş kentinin ve Lefkoşa Havaalanı'nın BM yönetimine bırakılmasını ve Kayıp Kişiler Komitesi'nin yeniden çalışmayabaşlamasını» önerdi.

Öte yandan, Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yakovu ileSavunma Bakanı Benjamin'in, Rauf Denktaş'ın açıklamalarından sonra,«Siyasal konuları» görüşme gerekçesiyle Yunanistan'ın başkenti Atina'yagittikleri haberi basında yer aldı.

14- A.A. nın haberine göre, Türkiye, Güneydoğu Asya'daki BorneoAdası'nda bulunan ve bağımsızlığını yeni ilan eden Brunei Sultanlığı'nıtanıdı.

15- ANKA Ajansının Köln çıkışlı haberine göre, Türkiye'nin KölnKonsolosluğu'na 3 Kasım 1982'de bir saldırı düzenleyerek bir süre işgaleden 10 Türk'ün duruşması sırasında 300 kadar Türk, mahkeme binasında gösteri yaptı.

16- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Tunus'ta bulunanFKÖ lideri Yaser Arafat, yayınladığı mesajda; «Ortadoğu meselesinin çözümünde, bütün Arap Dünyası, Mısır halkının gücünü kabul etmelidir» dedi.

Öte yandan, Lübnan'ın Sayda kentinde, bir Müslüman liderinİsrail askerleri tarafından tutuklandığı, Çokuluslu Barışgücü'nde görevli Fransız Birliği karargahının bombalandığı bildirildi.

17-AP Ajansının Moskova çıkışlı haberine göre, Sovyetler Birliğiile Avrupa arasındaki tabii gaz.boru hattından ilk defa Fransa'ya gazpompalanmaya başlandığı bildirildi.

18- A.A. nın Washington çıkışlı haberine göre, ABD, «Irak'ın, İran'laartlarında süren savaşı kaybetmesinin ABD'nın çıkarlarına zarar vereceğini» belirtti.

19- AP Ajansının Londra çıkışlı haberine göre, Lagos radyosu, «Ülkede 14 üyeden oluşan Yüksek Askerj Konsey'in kurulduğunu» bildirerek Nijerya yeni Devlet Başkanı Muhammed Buhari'nin «Ülkedeyolsuzluğa karşı savaş açtığını» belirtti.

20- İran'ın Resmi Cumhur-İslami gazetesinin haberine göre, Kuveythükümetinin, geçen ay içinde başkentte meydana gelen patlamalardan sonra aldığı kararlar çerçevesinde, son 10 gün içinde 400 İranlıyısınırdışı ettiği bildirildi.

21- Brezilya'nın Parana eyaletindeki bir köprünün çökmesi sonucu25 kişinin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Afganistan Hükümeti'nin 18 yaşını dolduran tüm gençleri askere çağırdığı, yabancı ajanslarca bildirildi.

23- Yabancı ajansların haberine göre, İngiltere Savunma Bakanlığı,"Greenham Common Hava Üssü'ne getirilen Amerikan Cruise füzelerinden 16'sının ateşlenmeye hazır duruma getirildiğini» açıkladı.

24- AFP ve A.A. nın San Jose çıkışlı haberlerinde, «El Salvador'dagerillaların başkent San Salvador yakınlarındaki bir kışlaya geçen cumagünü yaptıkları saldırı sonucu 200 askeri öldürdükleri, 200 askeri tutsak aldıkları ve malzemeleri imha ettikleri» beiirtidi.

3 OCAK 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, TRT Genel MüdürüMacit Akman ve YH'K Başkanı Naci Varlık'ı ziyaret etti.

2- Başbakan Turgut Özel Mamak Özel Askeri Cezaevinde bulunan bazı tutukluların yakınlarını kabul etti.

3- Bakanlar Kurulu toplantısında, ihracatı teşvik alanında yürürlükte bulunan tüm mevzuatı tek bir belgede birleştiren kararname kabuledildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, TicaretGazetesi'ne bir açıklama yaparak, «iki ve üç yıl vadeli devlet tahvillerisatışının durdurulduğunu» bildirdi.

5- THA'nın haberine göre, Bayındırlık, İskan, Turizm ve Ulaştırma Komisyonu Başkanı İbrahim Özdemir, imar ve gecekondu mevzuatına aykırı yapılara getirilen af yasasından yararlanmak için Türkiye düzeyinde 1 milyon 800 bin vatandaşın başvurduğunu» bildirdi.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Gıda harcamalarında 1000 liralık faturalaravergi iadesi yapılacağını, eğitim ve sağlık için vergi iadesi düşünülmediğini» açıkladı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, yaptığıaçıklamada «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın dün açıkladığı öneri paketinin takdir ve memnunlukla karşılandığını» belirterek «Türk hükümetinin bu yapıcı gayretlere katkıda bulunmak amacıyla, Kıbrıs'taki Türk Barış Kuvvetleri'nin sayısında 1500 kişilik bir azaltma yapmaya karar verildiğini» bildirdi.

8- Basın - Yayın Genel Müdürü Necati Özkaner'in görev süresi6 ay uzatıldı.

9- Merkez Bankası başkanlığında toplanan 5 banka «Ortak dövizfiyatı ilan etme» kararı aldı.

Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği Basın ve Halklaİlişkiler Şubesi tarafından bir açıklama yapılarak, «Kıbrıs Barış Harekatı'nakatılanlara Mayıs 1976 - 30 Kasım 1983 arası toptan ödeme yapılacağı ve ilgililerin askerlik şubelerine başvuruda bulunmaları» gerektiği bildirildi.

10- Petrol Ofisi A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu BaşkanıRuhi Orbay'ın iş akti Başbakanlık tarafından iptal edildi.

11- TEK, 1 Ocak 1984 tarihinden geçerli olacak yeni elektrik tarifelerini belirledi.

12- İstanbul Emniyet Müdürlüğü «Asayiş Şubesi ekiplerince girişilen seri operasyonlar sonucu yasa dışı bir örgütün çeşitli suçlardanaranan 35 mensubunun yakalandığını» bildirdi.

13- DİSK'e bağlı Dev-Maden-Sen'in 16 Yöneticisinin yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

14- THA'nın haberine göre, yasadışı örgütlere kaçak mermi satmak isteyen 12 kişi hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı AskeriSavcılığı tarafından dava açıldı.

15- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bir açıklama yaparak,«3. Ordu ve Sıkıyönetim sorumluluk bölgesinde, 1 Ocak 1983 ile29 Aralık 1983 tarihleri arasında vatandaşların da yardımıyla seri aramave operasyonlar sonucunda 9.949 adet çeşitli silah ve 98.000 adet mermiele geçirildiğini» bildirdi.

16- Erzurum 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde 3-4 Eylül 1978 tarihinde meydana gelen Sivas Olayları ile ilgili devam eden davada25 sanık tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

17- MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'na Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

18- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Rumsfeld'in, Lübnan'daki parti liderlerine ve Devlet Başkanı Emin Cemayel'e ülkeyi yönetim konusunda bazı öneriler yaptığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

19- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Kürt lideri Talabaniile karşılıklı olarak ateş kesilmesini ve 2.5 milyon Kürt'e daha geniş bir özerklik verilmesini öngören bir anlaşma imzaladığı Reuter AjansınınBağdat çıkışlı haberinde bildirildi.

20- AP Ajansının Tunus çıkışlı haberinde; Tunus'ta gıda maddelerinin % 100 artırılması üzerine meydana gelen olaylarda 25 kişininöldüğü, çok sayıda kişinin tutuklandığı, Tunus hükümetinin, olağanüstü durum ilan ederek, sokağa çıkma yasağı ilan ettiği bildirildi.

21- A.A. nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre, İsrail hükümetinin ekonomi politikasını protesto amacıyla, 40 bin kadar işçi ve memur greve gitti.

22- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, İsrail jetleri Lübnan'ın orta kesiminde Suriye denetimindeki bölgedeki gerilla üslerinibombaladı.

23- Suriye tarafından geçen ay içinde uçağı düşürülerek esir edilen ABD'li pilotun serbest bırakıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

4 OCAK 1984

1- Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığındabir toplantı yaptı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmazkonuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren,Bakanlar Kurulu üyelerine yeni yıl için iyi dileklerini ve bazı konulardaki görüşlerini ifade ettiler» dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin ve yenİ yönetim kuruluüyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, bir grup siyasi tutukluailesiyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «7 kişilik bir temsilcigrubunun taleplerinin hukuk kuralları içerisinde inceleneceğini» bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Anavatan Partisi'ne katıldı.

4- Akajans'ın haberine göre; Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, gazetecilerle yaptığı toplantıda, yurt dışındaki işçi sorunları ile ilgili olarak«Türk işçilerinin geriye dönüşünün bir yük değil, kazanç haline getirilmesi için çalışıldığını» belirtti.

5- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, Ankara'daGençlik ve Spor eski bakanları ile Milli Eğitim eski bakanlarının katıldığı bir toplantı yaptı.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, «Bazı vergi kanunlarında değişiklikyapılması hakkındaki kanun tasarısı» görüşülerek kabul edildi.

7- Anavatan Partili 10 milletvekili tarafından verilen «Mahalliİdareler Seçimi Kanunu» teklifi, TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, yaptığıaçıklamada, «Balkan İşbirliği Uzmanlar Toplantısı'nın gündeminin, (Balkanlar'ın nükleer silahlardan arındırılması) maddesinden oluşması halinde, Türkiye'nin söz konusu toplantıya katılmayacağını» belirterek,«Bu konudaki mektubun Yunanistan'a gönderildiğini» bildirdi.

9- Türkiye'deki son siyasal durumla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen, Avrupa Konseyi Hukuk Komisyonu raportörü İsviçreli parlamenter Cladius Adler, Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile Avrupa Konseyi Parlamentosu'nunMayıs ayındaki toplantısına Türk parlamenterlerin katılmaları konusunugörüştü.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Strausz Hupe, Kuzey Kıbrıs'takiTürk kuvvetlerinin bir kısmının geri çekilmesi kararı ile ilgili olarakMilliyet gazetesine verdiği demeçte, «Bu kararı Kıbrıs'taki Rum veTürk toplumları arasındaki gerilimi azaltıcı ve ilişkileri geliştirici biradım olarak görüyorum» dedi.

11- İran Dışişleri Bakanlığı iktisat işleri Yardımcısı Kazh Pür Erdebili,Türkiye'ye geldi.

12- Türkiye'de ilk defa laser ışınıyla beyin ameliyatı CerrahpaşaTıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi.

13- Ankara 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, yasa dışı TDKP'ye üyeolmak ve çeşitli eylemlerde bulunmaktan yargılanan 2 kişiyi 6 yıl8, ay ile 8 yıl hapis cezasına çarptırdı.

14- Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam edilenDİSK davasında, konfederasyonun 1. Ören toplantısına ait bantlardinlendi. Mahkeme 3 sanığın tahliyesini kararlaştırdı.

15- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesinde, Sultanahmet Özel Askeri Cezaevi'nde meydana gelen bir olaynedeniyle yargılanan Doç. Dr. Yalçın Küçük, tahliye edildi.

16- KKTC'de yayınlanan Bozkurt gazetesine bir demeç veren KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «ABD'nin Kıbrıs uyuşmazlığında taraf tutmamasını» istedi.

17- A.A.'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre, Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti Bakanlar Kurulu, 1 Ocak'ta bağımsızlığına kavuşan «Bruneidevletini tanıma» kararı aldı.

18- Kıbrıs Rum yönetimi hükümet sözcüsü bir açıklama yaparak,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından açıklanan önerilerin hiçbir yenilik içermediğini belirterek, «Güvenlik Konseyi'nin 541 sayılı kararının hükümlerini uygulatmak içinçaba gösterileceğini» bildirdi.

19- A.A. nın Roma çıkışlı haberine göre, İtalyan savcı yardımcısıAntonio Albano Roma mahkemesine başvurarak, «Papa 2. Jean Paul'ün13 Mayıs 1981 günü vurulması olayına adı karışan ve bir süredir evindegöz hapsinde bulundurulan Bulgar Sergei İvanov Antonov'un yenidencezaevine konmasını» istedi.

20- Akajansın Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan hükümeti, «İçsavaşa son vermek amacıyla, Müslüman ve Hıristiyan liderler arasındageniş çaplı bir güvenlik planı üzerinde anlaşmaya varıldığını» açıkladı.

21- International Herald Turibune gazetesinde yer alan bir haberegöre, «Suriye ile İran arasında yeni yapılan bir anlaşma gereği, İran'ınekonomik yardımına karşılık Suriye'nin Tahran yönetimine daha büyükölçüde siyasal destek ve silah sağlayacağı» öne sürüldü.

22- Yabancı ajansların Londra çıkışlı haberlerine göre, Nijerya Askeri Yönetim lideri General Muhammed Buhari, «Darbe sırasında birtuğgeneralin öldürüldüğünü, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını,havaalanlarının trafiğe açıldığını» açıkladı.

23- Arjantin'de Raul Alfonsin hükümetinin,. Falkland AdalarınınArjantin yönetimine girmesi için İngiltere'ye çağrıda bulunduğu, yabancı ajanslarca bildirildi.

5 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u kabul ederekbir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le haftalık olağan görüşmesini yapan Başbakan Turgut Özal, basın mensuplarının Ankara'nın hava kirliliği ile ilgili sorularını yanıtlayarak, «Kirliliğin yakıt sorunuyla çözümlenebileceğini» söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in «Türkiye'ye gelen IMF heyeti ile herhangi bir pazarlığın sözkonusu olmayacağını» söylediği basındaki haberlerde yer aldı.

4- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fethi Çelikbaş, Komisyontoplantısından sonra bir açıklama yaparak, «Komisyonun, her partidentemsilci almak şartıyla, 9-11 Ocak tarihleri arasında yapılacak AvrupaKonseyi Siyasi Komisyonu toplantısından önce, hükümet tarafındangayri resmi bir heyet gönderilmesinin yararlı olacağı görüşünde birleştiğini» söyledi.

5- «Yerel Seçimler» yasa önerisi, TBMM'de görüşülerek kabuledildi.

6- Ankara'ya gelen İran Dışişleri Bakanlığı İktisadi İşler Yardımcısı Kazenpur Erdebil, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e İran Cumhurbaşkanı Hamaney'in bir mesajını iletti.

7- ANKA Ajansının haberine göre IMF Heyeti Türkiye'ye geldi.

8- ABD Büyükelçisi Robert Strausz Hupe ile Türkiye'deki Amerikan Askeri Yardım Heyeti (JUSMAT) Başkanı Tümgeneral Elmer Pendleton, Güneş gazetesine verdikleri ortak demeçte, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu için gösterilen çabalar sonucu Türk askerinin zaten varolan üstün savaşma yeteneğinin daha da artacağını»belirttiler.

9- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor eski bakanlarının Ankara'da yaptıkları toplantının ilk bölümü tamamlandı.

Öte yandan, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, 1985 yılının gençlik yılı olarak ilan edilmesi üzerine genç mimarlar arasında«Yarının konutu» konulu bir proje yarışması düzenlendi.

10- DİSK'e bağlı Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası (SlNESEN)'in13 yöneticisinin yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 NduAskeri Mahkemesi'nde başlandı.

11- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar'ın, Bonn BüyükelçiliğiMüşavirliği'ne atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Kimyasal gübrelerin yurt içi perakende satış fiyatlarına yapılan% 60.3 ile % 65.1 oranlarındaki zam kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- THA'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre, Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı 28 Ocak 1982'de öldürmek suçundan yargılanan Ermeni Harry Sasunyan, Los Angeles Mahkemesi jürisi tarafından suçlu bulundu ve cezasının pazartesi günü belli olacağı bildirildi.

14- A.A. nın haberine göre, BM Genel Sekreteri, İsrail'in Lübnan'ınBekaa Vadisi'ne düzenlediği ve 100'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısı ile ilgili olarak İsrail'den bilgi istedi.

Öte yandan, İsrail'in saldırısının, Şii lideri Nebih Berri, Yüksek ŞiiDini Konseyi Başkanı Mehdi Şemseddin ve Arap ülkeleri yetkilileri tarafından kınandığı yabancı ajansiarca bildirildi.

AP Ajansının haberinde ise İsrail Başbakanı İzak Şamir'in, ülkesininLübnan politikasını gözden geçirmek amacıyla, Savunma Bakanı veyüksek düzeydeki hükümet yetkilileri ile görüştüğü bildirildi.

15- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'ın, Londra'da yaptığıaçıklamada, «Beyrut'taki Çokuluslu Barış Gücü'nün çekilmesi olasılığıkarşısında, BM Barış Gücü'nün Lübnan'da daha etkin bir rol oynamasını istediklerini» belirttiği yabancı ajansiarca bildirildi.

16- Tunus'ta toplanan Filistin Yüksek Askeri Konseyi'nin FKÖ liaerine karşı olan Ebu Musa ve Ebu Advi ile birlikte 5 askeri liderisuçlu bularak üyelikten çıkarma kararı aldığı, Filistin resmi haberajansı WAFAtarafından bildirildi.

17- AP Ajansının New York çıkışlı haberine göre, İran'ın BM Temsilcisi Recai Horasani, düzenlediği basın toplantısında, «Irak'ın kendilerine karşı kullandığını iddia ettiği kimyevi maddelerin delillerini»gösterdi.

18- AP Ajansının Tunus çıkışlı haberine göre, Tunus'ta, hükümetaleyhtarı göstericilerle, askeri birlikler arasında çıkan çatışmalarda, 57kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi tutuklandı.

19- ANKA Ajansının Dakka çıkışlı haberine göre, Bangladeş'temuhalefetin çağrısı üzerine yapılan genel greve katılan kişilerle polisarasında çıkan çatışmalarda 100'den fazla kişi tutuklandı.

6 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, HP Genel Başkanı Necdet Calp'ikabul ederek, bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, 16-18 Ocak tarihleri arasında,Fas'ın Kazablanka kentinde yapılacak olan İislâm Ülkeleri Zirve Toplantısına» katılacağı bildirildi.

3- Başbakan Turgut Özal, Bölge Valiler toplantısı için Ankara'dabulunan 12 ilin valisini kabul etti.

4- Başbakan Turgut Özal, Başbakanlık muhabirlerini kabul etti.Başbakan Turgut Özal, basın ile ilişkiler konusunda, «Saygı, sevgi veanlayışa dayanan bir sistem kurmamız lâzım. Bizim de gizliliklerimizolacaktır,basının da bu konuda anlayışlı olması lâzım» dedi.

5- Devlet Bakanı Kâzım Oksay, TRT Genel Müdürü Macit Akman'ıziyaret etti.

6- Adalet Bakanı Necat Eldem, THA'ya yaptığı açıklamada, «Cezaevlerinde 46.473 hükümlü ve 28.473 tutuklu olmak üzere toplam74.946 kişinin bulunduğunu» söyledi.

7- Maliye Bakanı Vural Arıkan, «Vergi İadesi Yasa Tasarısı'nın,Başbakan Turgut Özal'a sunulduğunu» açıkladı,

8- Ekonomik ve Sosyal Etütler Konferans heyetince İstanbul'dadüzenlenen, «Hükümet Programının ekonomik ve sosyal yönleri» konulu panelde konuşan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, «Yabancı ürünlerin aşırı fiyat kırarak Türk pazarına girmelerineizin verilmeyeceğini» söyledi.

9- Avrupa Konseyi Hukuk Komisyonu Raportörü Cladius Adler,TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı ziyaret etti.

10- Ankara'da bulunan IMF heyeti, Başbakan Yardımcısı KayaErdem ile Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemir'liyi ziyaretederek bir süre görüştü.

11- Halkçı Parti Grubu adına basına yapılan açıklamada, «Anayasa'ya aykırı unsurlar taşıyan Yerel Seçimler Yasası'nın hukuki açıdanincelendiği, yasa konusunda Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yapılabileceği ya da Anayasa Mahkemesi'ne başvurulabileceği» belirtildi.

12- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Turgut Özal'ıziyaret etti.

13- Ankara Valiliği, «Başkent'te yapılabilecek toplantı ve toplanmayeri ile yürüyüş yolunu» yeniden belirledi.

14- Doğrul Yol Partisi Genel Başkanı Yıldırım Avcı, Nokta Dergisinde yayınlanan «Millet Devre Dışı Bırakılamaz» başlıklı yazısı nedeniyle Ankara Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'nda ifade verdi.

15- Erzurum 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden ArtvinDev-Yol sanığı 15 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Aynı mahkemede görülmekte olan Iğdır yasadışı Dev-Yol davasısanıklarından 6 kişi ise, 3 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezasınaçarptırıldı.

16- «Ödünç Para Verme İşleri hakkında 90 Sayılı Kararname»ninuygulanmasında yeterli açıklık ve yeknasaklık kazandırılmak amacıylayapılan yeni düzenlemelere ilişkin tebliğ Resmî Gazete'nin mükerrersayısında yayınlandı.

17- Federal Almanya'nın Köln kentinde bulunan Türk başkonsolosluğuna 3 Kasım 1982 günü bir saldırı düzenleyerek 60 kişiyi rehinalan Dev-Yol üyesi 10 Türk'ün Köln Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürdürülen duruşmasında, avukatlar'ın, sanık ve salonda bulunan dinleyicilerin, olay çıkartmaları üzerine, duruşmanın bir kısmı dinleyicilerekapalı olarak yapıldı, bazı sanıklar ise mahkeme salonunu terkettiler.Çarşamba günkü duruşmada olay çıkardığı saptanan bir Türk'de, mahkeme heyetinin kararıyla tutuklandı.

18- A.A. nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Meclisi «Af Yasa Tasarısı»nı kabul etti.

19- İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türk hükümetinin Kıbrıs'tan asker çekme kararı ile ilgili yapılan açıklamada, «Kıbrıs'ta gerilimi azlatmak amacıyla atılacak her türlü adımın memnuniyetle karşılanacağı, bu çerçevede Türkiye'nin asker çekme kararının tatmin edici olduğu» belirtildi.

20- AP Ajansının Kuveyt çıkışlı haberine göre, FKÖ Lideri YaserArafat'ın siyasal danışmanlarından Haniel Hasan Kuveyt'te yayınlanangazetelere bir açıklama yaparak «Bazı Arap ülkeleriyle karşıt gerillagruplarının, FKÖ Lideri Yaser Arafat'a ve FKÖ'nün diğer üst düzeyyöneticilerine suikast girişiminde bulunmalarından endişe edildiğini»söyledi.

21- Yabancı ajansların haberine göre, Nijerya'nın yeni yöneticisiGeneral Muhammed Buhari, «Eski Devlet Başkanı Şehu Şagari ve üstdüzeydeki bazı yöneticilerin, ülkenin ekonomik durumunun kötüleşmesinde suçlu olup olmadıkları konusu açıklığa kavuşuncaya kadargÖzaltında tutulacaklarını» bildirdi.

22- A.A. nın Trablusgarp çıkışlı haberine göre, Libya lideri AlbayMuammer Kaddafi, Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, «ABDaltıncı Filosuna ait bazı gemilerin Lübnan açıklarından ayrılarak Tunus'adoğru yol aldığını öğrendiklerini» söyledi. Muammer Kaddafi konuşmasında, «Eğer Amerika, Arap dünyasını yıkmak niyetindeyse, o vakitbiz de yeni bir Vietnam yaratırız» dedi.

23- A.A. nın Tunus çıkışlı haberine göre, Tunus Devlet BaşkanıHabib Burgiba, radyo ve televizyonda bir konuşma yaparak, «Kısa birsüre önce ekmek ve tahıl fiyatlarına yapılan ve çıkan olaylarda 60 kişinin ölümüne yol açan yüzde 100 dolayındaki zammı, iptal ettiğini,bunun yerine lüks malların fiyatlarına zam yapılacağını» açıkladı.

24- AP Ajansının Managua çıkışlı haberinde, Nikaragua'nın Potosilimanına havadan ve denizden saldırılar düzenlendiği, olay sırasında birkişinin öldüğü, sekiz kişinin yaralandığı bildirildi. Nikaragua askeriyetkilileri, «Liman kentine üç gündür devam eden saldırılara katılanteknelerin Honduras'tan geldiğini» açıkladılar.

Öte yandan ABD yönetiminin Orta Amerika temsilcisi RichardStone'nun, Managua'da Sandinist yönetiminin koordinatörü Daniel Ortega ile kilise ve muhalefet liderleriyle görüşerek, ABD'ye döndüğü bildirildi.

7 OCAK 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da yaptığı ilk basın toplantısında,«Gerçekleştirdikleri işler ve bundan sonra izleyecekleri politikaların anailkeleri hakkında» bilgi verdi. Başbakan Turgut Özal, konuşmasında,«Tüketiciyi en iyi korumanın rekabet ortamını tesis etmekle olduğunainandığını» söyledi.

2- Bayındırlık ve İskân Bakanı İ. Sefa Giray, bir açıklama yaparak, «Hak sahipliği onaylanan konut kooperatiflerine kredi verilebilmesi için toplam 300 milyar liraya ihtiyaç olduğunu» belirtti.

3- Ankara Barosu'nun 46. Olağan Genel Kurul toplantısı başladı.

4- Türkiye'deki spastik çocukların rehabilitasyon tedavilerini yapacak ilk özel merkez Ankara'da açıldı.

5- SODEP'in büyük kongresi ile DYP'nin il ve ilçe kongreleri,yerel seçimlerin yapılacağı 25 Mart tarihinden sonraya ertelendi.

6- Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Yönetim Kurulu toplantısında başkanlığa Kemal Ilıcak getirildi.

7- Boyaya yüzde 20-25, kereste ve suntaya yüzde 5-10 oranında zam yapıldı.

8- Erzurum 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Erzurum'da sağ ve solgörüş sahibi 14 sanığı, 2 ilâ 10 yıl arasında değişen hapis cezalarınaçarptırdı.

9- Fas'ın Kazablanka kentinde, 16-18 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan İslam Zirve Toplantısı'na, Kuzey Kıbrıs Türk CumhuriyetiCumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın da katılacağı bildirildi.

10- Fransa Dışişleri Bakanlığı Arşivi'nde bulunan bir belgeye göre,Birinci Dünya Savaşı boyunca kendini geçici bir Ermeni hükümetininbaşbakanı olarak kabul ettiren Bogos Nubar Paşa adlı kişinin, 18.12.1918tarihinde, Fransa Dışişleri Bakanlığı Asya Masası Başkanı BüyükelçiGout'a yazdığı bir mektupta, Ermenilerin sayısı hakkında bilgi vererek, «Türkiye'deki Ermenilerin 600 ilâ 700 bin civarında oldukları, ve bunlardan 390 bininin çeşitli ülkelere göç ettiklerinin» belirtildiği,Akajansın Ankara çıkışlı haberinde bildirildi.

11- Akajansın Paris çıkışlı haberine göre, Fransa CumhurbaşkanıFrahçois Mitterrand, Vienne kentinde, Ermeni topluluğuna hitaben yaptığı konuşmada, «1915 Ermeni soykırımı konusunda Ermeni topluluğuile dayanışma içinde olduğunu» belirterek «Fransa'deki Ermeni terörünün dışardan kaynaklandığını ve Ermeni toplumuna maledilmesininüzüntü verici olduğunu» söyledi.

12- Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Kıbrıs Rum yönetimi lideriSpiros Kipriyanu'nun Fransa Cumhurbaşkanı Fran'çois Mitterand veDışişleri Bakanı Claude Cheysson ile görüştüğü, yabancı ajanslarca bildirildi.

13- Hürriyet gazetesinin haberinde, Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Marsilya istasyonunda 5 kişinin ölümüçok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı, Silahlı Arap Mücadele örgütünün üstlendiği» bildirildi.

14- İsrail Genelkurmay Başkanı Moşe Levi'nin «Suriye kuvvetlerinin çekilme kararını beklemeden, İsrail askerlerinin Lübnan'dan çıkabileceğini» açıkladığı yabancı ajanslarca bildirildi.

15- ABD'nin başkenti Washington'daki Sovyet Büyükelçiliği Ataşesi Yevgeni Gavrilov'un, dün Büyükelçilik binasında ölü bulunduğu,yabancı ajanslarca bildirildi.

16- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberinde, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Dürziler'in ABD ve Lübnan ordu birliklerinin mevzilerini topçuateşine tuttuğu Lübnan'ın güneyinde bulunan Hıristiyan milislerin ise,Müslümanların yoğun olarak bulunduğu yerleşim yerlerini bombaladığı bildirildi.

Öte yandan, Lübnan'ın Sayda kentinde, iki İsrail tankının sivilaraçlara ateş açması sonucu 10 kişinin yaralandığı belirtildi.

17- AP Ajansı Beyrut gazetelerine dayanarak verdiği haberinde,Suriye Dışişleri Bakanı Haddam ve Suudi Arabistan arabulucusu RefikHariri'nin Suriye'nin başkenti Şam'da da, Dürzi Lider Velid Canbolat, ŞiiLideri Berri, Lübnan Ordusu İstihbarat Şefi ve Hıristiyan sağcı güçlerin temsilcilerinin katıldığı «Lübnan Güvenlik Anlaşması» planıyla ilgili birtoplantı yaptıklarını bjldirdi.

Öte yandan, Lübnan Dürzi Lideri Velid Canbolat anlaşmayla ilgiliyaptığı açıklamada, «Suudi Arabistan'ın planının kabul edilemez olduğunu» söyledi.

8 OCAK 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, «Avrupa Konseyi Siyasi Komisyonu'nun 10 Ocak'da Kanarya Adaları'nın Lonzorette kentindeyapılacak toplantısına, ön temaslar yapmak amacıyla, TBMM'den bir

heyet gönderilmesi kararından vazgeçildiğini» bildirdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Adana ve Mersin'de sanayici, işadamları esnaf ve tarım kesimi temsilcileri ile yaptığı toplantılarda, çeşitli konulan görüştü.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Uruğ, beraberindeKara Kuvvetleri Komutanı, Birinci Ordu Komutanı ve 5 'inci Kolordu Komutanı olduğu halde incelemelerde bulunmak üzere Edirne'ye gitti.

4- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Ankara'da Hürriyet Gazetesine yaptığı açıklamada «Kamu İktisadi Teşebbüslerinin de diğer Sanayi kuruluşları gibi dış rekabete açık tutulacaklarını, sürekli başarılı olamadıkları takdirde, tasfiyelerine gidileceğini» söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, «Dış tanıtmaya 2.5 milyar lira harcayan devletin, bu kaynaklan birbirinden kopuk birimler aracılığıyla verimsiz kullanmasını önleyici düzenemeleregidimesini amaçlıyoruz» dedi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz DBA muhabirininhaşhaş ekirn alanlarının artırılması ve ihracı hakkındaki bir sorusunu cevaplandırarak «ihracaat amacıyla haşhaş ekim alanlarının genişletilebileceğini» söyledi.

6- THA'nın Ankara çıkışlı haberine göre Adalet Bakanı NecatEldem boşanma davalarını kolaylaştırmak amacıyla yapılan çalışmalarsonunda Medeni Kanunun 937 maddesinden 801'inin değiştirildiğini çalışmaların 31 Aralık 1984'de sona ereceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, «Sosyalgüvenlik kurumlarının bir çatı altında toplanmasının düşünüldüğü»söyledi.

8- Ankara Barosu Genel Başkanlığına Önder Sav seçildi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği, 1983 yılının başarılı gazetecilerinibelirledi.

10- Yunanistan'da yayınlanan To Vima gazetesi, Türk BüyükelçisiFahir Alaçam'ın «Yunanistan'daki Türk diplomatları ve kuruluşları içingüvenlik önlemlerinin artırılmasını istediğini» bildirdi. Yunan Dışişlerinezdinde yapıldığı bildirilen istem, Türk Büyükelciligi'nce de doğrulandı.

11- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Siyasi Komisyonu TürkiyeRaportörü Ludwig Steiner, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «YeniTürk parlamenterlerinin Ocak oturumuna katılma eğiliminin, çok risklive politik olmayan bir tutum içerdiğini» söyledi.

12- THA'nın haberine göre, DSİ Genel Müdürü Sabahattin Sayın«Atatürk Barajı'nın yapımında bir gecikmenin söz konusu olmadığını»söyledi.

13- Hisarbank, İstanbul Bankası ve Ortadoğu İktisat Bankası'nınkamulaştırılarak 24 Kasım'da Ziraat Bankası'na devredilmesinden buyana süren soruşturma kayıtlarına göre, üç bankanın çeşitli senetleryoluyla Merkez Bankası'ndan yaptıkları borçlamanın tutarı 115 milyonlira olarak belirlendi.

14- ANKA Ajansının haberine göre, Mamak Özel Askeri Ceza veTutukevi'nde bulunan tutuklulara tek tip elbise giydirilmesi uygulamasına başlandı.

15- «Uluslararası aile cüzdanı» oluşturulmasına ilişkin uluslararasısözleşme Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- A.A. nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Münir Ertegün, «Yakın bir gelecekte yedi sekiz islarnülkesinin KKTC'yi tanımasının beklendiğini» söyledi. Münir Ertegün,Fas'ın Kazablanka kentinde 16 Ocak'ta başlayacak İslamZirvesi toplantılarına katılmak üzere, KKTC'den ayrıldı.

17- AP Ajansının Moskova çıkışlı haberine göre, Sovyetler BirliğiKomünist Partisi resmi yayın organı Pravda'da yer alan bir yorumda,«Sovyetler Birliği'nin, Avrupa'ya yerleştirilmeye devam edilen Amerikan nükleer füzeleri sökülmedikçe, Cenevre'deki silahsızlanma görüşmelerine dönmeyeceği» belirtildi.

18- AP Ajansının Virginia çıkışlı haberine göre, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, 15 günlük bir ABD ve Kanada ziyaretiiçin ABD'ye gitti.

19- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Suriye, Suudi Arabistan ve Lübnan Dışişleri Bakanları, «Lübnan Güvenlik Planı»na sonşeklini vermek üzere, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da birarayageldi.

Öte yandan, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen çatışmalarda bir Amerikan deniz piyadesi öldü, 2 deniz piyadesi de yaralandı.

20- Arjantin'de, «1976-1979 yılları arasında ülkeyi yöneten askeriyönetimin, aralarında eski Devlet Başkanı George Videla'nın da bulunduğu 4 üyesinin ülkeden ayrılmasının yasaklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Güneş gazetesinin haberine göre, Kıbrıs Rum Yönetimi Bakanlar Kurulu, «Rum kadınlarını sivii savunma hizmeti görmeye zorunlukılan» bir kararname yayınladı.

22- AP Ajansının Kahire çıkışlı haberinde Suudi Arabistan KralıFahd'ın kardeşi ve danışmanlarından Prens Talal İbni Abdül-Aziz, Mısır'ın başkenti Kahire'de Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir görüşme, yaptığı ve görüşmede «iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesikonusunun ele alındığı» bildirildi.

23- A.A. nın Washington çıkışlı haberine göre, geçen cuma günü,ABD'nin başkenti Washington'daki Sovyet Büyükelçiliği ataşelerindenEvgeni Gavrilov'un boğularak öldürüldüğü açıklandı.

24- Yabancı ajansların haberlerine göre, İran Resmi Haber AjansıİRNA «İran kuvvetlerinin 29 Aralıkta başlattıkları operasyonlar sonunda, Irak'ta Kürtlerin yaşadığı bölgede 830 etnik gerillanın öldüğünü,30 köyün de kontrol altına alındığını» açıkladı.

9 OCAK 1984

1- UBA Ajansının haberine göre, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, «Hükümetin aldığı tüm kararların yurt dışında datanıtılması için gerekli çalışmalara başlandığını» söyledi.

2- A.A. nın Antalya çıkışlı haberine göre, Devlet Bakanı SudiTürel Antalya Valisi Yılmaz Türktekin'i ziyaret etti. Sudi Türel, «Kirameselesinin, mesken yapımı ile çözümleneceğini» söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu'nun Fransız Büyükelçisi'ni makamına davet ederek,«Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın Fransa'nın Vienne kentinde Ermeni cemaatine hitaben yaptığı konuşmada Ermenilerin tarihigerçekleri saptırarak öne sürdükleri soykırım iddiasını mesnetsiz birşekilde benimsemesinin esefle karşılandığını, bu tarz beyanların uluslararası tedhişi cesaretlendirmekten başka bir netice vermeyeceğini»bildirdiği, belirtildi.

4- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, Türk soylu Afganistanlı mültecilerin Türkiye'ye kabul ve İskan konusunda Akajans'a Ankara'da verdiği demeçte, «Türkiye'ye bugüne dek 4.172 kişilik 1008 Afgan ailesinin göç ettiğini ve Afganlı mülteciler için bugüne kadar bir milyar 700milyon lira harcama yapıldığını» bildirdi.

5- Cumhuriyet Gazetesinin sorularını cevapladıran Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Mehmet Aydın, «Yeni ithalat rejimiyle, Bakanlığın, ilaçhammaddesi üzerindeki kontrolünün kaldırıldığını» belirterek, «Bugüne dek ilaçlarda rekabetin zayıf olduğunu, yaratılacak rekabet ortamından tüketicinin yararlanacağını» söyledi.

6- THA'nın haberine göre, TEK Genel Müdür Yardımcısı MuhittinBabalıoğlu, «Yeni kurulacak tesislerin, özgül enerjj tüketimi az olanteknoloji ile kurulması gerektiğini» söyledi.

7- A.A. nın haberine göre, Halkçı Parti Genel Başkan YardımcısıŞeref Uğur, HP'nın Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliği ile GenelBaşkan Yardımcılığı'ndari istifa etti.

8- ANKA Ajansının haberine göre, IMF heyeti, Hazine ve DışTicaret Müsteşarlığı, Merkez Bankası ve DPT yetkilileriyle teknik düzeyde resmi görüşmelere başladı.

9- Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası, Macaristan'ın başkentiBudapeşte'de başladı.

10- Avrupa Konseyi Hukuk ve Siyasî işler Komisyonu, KanaryaAdaları'nın Lonzorette kentinde toplandı. Toplantıda, Türkiye'deki siyasi gelişmeler üzerinde durulduğu haberi basında yer aldı.

11- Yabancı Ajansların haberine göre, Panama'nın başkenti PanamaCfty'de biraraya gelen 9 Latin Amerika ülkesinin (Kolombiya, Panama,Meksika, Venezuela, Kosta Rika, Honduras, Nikaragua, El Salvador,Guatemala) dışişleri bakanları düzeyinde yapılan toplantı sonucunda,«Bölgenin askeri unsurlardan arındırılması ve barış için 3 özel komisyonun görev alması» kararlaştırıldı.

12- Lübnan'ın güvenliği konusunda, Suudi Arabistan, Suriye veLübnan Dışişleri Bakanları'nın, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dayaptıkları toplantının «Hiçbir anlaşmaya yarılamadan sona erdiği» AP Ajansı tarafından bildirildi.

13- FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın, Cezayir Devlet Başkanı Çadlj Bincedid ile görüşmek üzere Cezayir'e gittiği yabancı ajanslara bildirildi.

14- Yabancı ajansların haberine göre, Tunus Savunma Bakanlığıbir açıklama yaparak, «Cezayir'den Tunus'un Skira Limanına petrol taşıyan boru hattının dört Libyalı tarafından havaya uçurulduğunu» bildirdi.

15- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde, Dürzi ve Hıristiyanmilisler arasında çıkan çatışmalarda 6 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslarca bildirildi.

16- Güney Afrika Cumhuriyeti Savunma Bakanı Magnus Malan,bir açıklama yaparak, «Angola'da bulunan kuvvetlerinin, bir süredirişgal altında tuttukları topraklardan çekilmeye başladıklarını» bildirdi.

17- AP Ajansının Amman çıkışlı haberine göre, Ürdün parlamentosu 1974'den bu yana ilk kez toplandı. Toplantıda, «Batı Şeria'da genel seçimlere gidilmesine olanak sağlayacak Anayasa değişikliği» onaylandı.

Öte yandan Ürdün İçişleri Bakanı Ahmet Ubaidat'ın Ürdün KralıHüseyin tarafından yeni kabineyi kurmakla görevlendirildiği bildirildi.

10 OCAK 1984

1- Adalet Bakanı Necat Eldem, genel af çıkartılması için kendisinegelen 160 adet dilekçeyi bir yazıyla birlikte TBMM Başkanlığı'na gönderdi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, tarımsal öğretimin başlamasının 138. ve Ziraat Fakültesi'nin kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle Ziraat Fakültesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada «Bir toplumda mühendis işsizliğinden söz ediliyorsa o toplumda ciddi sorunlar vardır» dedi. Tarım, Orman ve Köyişleri BakanıHüsnü Doğan ise, «1840 yıllarında Türk tarımına verilen değerin günümüze kadar sürdüğünü» bildirdi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Türk-İştarafından Ankara'deki şube yöneticileri jçin düzenlenen «Mevzuat Semineri»nde yaptığı konuşmada «Bundan sonra ilanihaye yaşatmaya kararlı olduğumuz demokrasimizin hayatiyetinin devamı için sendikalara,en büyük işçi konfederasyonumuz olan Türk-İş'e büyük görevler düşmektedir..» dedi. Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz da çalışma yaşamını düzenleyen yasalarda yapılan değişiklikleri anlatarak, «Önümüzdeçok güç yol vardır» dedi.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam Konferansı 4. İslamZirvesi'nin hazırlık çalışmalarına katılmak üzere Fas'ın Kazablanka kentine gitti.

5- İçişleri Bakanı, Dr. Ali Tanrıyar, 8 ilin valisi ile Adana'da birtoplantı yaptı. Adana, İçel, Hatay, Gaziantep, Urfa, Adıyaman, Malatya, ve Kahramanmaraş valilerinin katıldığı toplantıda Emniyet GenelMüdürü Fahri Görgülü de bulundu.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Edirne Gümrük Müdürlüğü ile Kapıkule Gümrüğü'nde incelemelerde bulundu.

7- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, SODEP Genel BaşkanıErdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı, Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand'ın 1915'te 1.5 milyon Ermeninin katledildiğiyolundaki konuşmasını kınadılar.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıtman, FransaCumhurbaşkanı François Mitterrand'ın Ermeni cemaatine yaptığı konuşma ile ilgili olarak, «Bu Türk - Fransız ilişkilerinde yeni ve ciddi birdarbedir. Bu darbenin iki ülke arasındaki ilişkilere yapacağı etkilerizamanla göreceğiz» dedi.

9- Ankara Gazeteciler Cemiyetj Başkanı Beyhan Cenkçi, «10 OcakBasın Günü» nedeniyle, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, CumhurbaşkanlığıKonseyi üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer, SedatCelasun ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'a birer mesajgönderdi. Cenkçi mesajında, «Bu geçiş döneminde basına önemli görevler düşmektedir. Yaraların sarılarak özgürlükçü demokratik rejimin yerliyerine oturtulmasında basının ağır sorumluluğu vardır» dedi.

10- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Akabay,Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, Papa'nın da içinde bulunduğu kimi çevrelerin ipekçi cinayetini unutturmak istediğini belirterek, Abdi İpekçi dosyasının yeniden açılmasını istedi.

11- Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'a esnaf ve sanatkarların meseleleri konusundabir birifing verdi.

12- Türkiye 2. Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle İstanbul'da 2.Enerji Tasarruf Sergisi açıldı

13- Milliyet Gazetesinde yayınlanan bir haberde, İstanbul Belediyesi'nin yeni bütçesi'nin 54 milyar 734 milyon 429 bin 814 lira olarakonandığı belirtildi.

14- MHP ve yan kuruluşları davasında 7 sanık tahliye edildi,Alpaslan Türkeş'in tahliye istemi ise reddedildi.

15- Türkiye-lrak petrol boru hattına sabotaj yapmaktan yargılanan6 sanık 11 yıl 3 ay 10'ar gün, 2 sanık 5 yıl 10'ar ay hapis cezasınamahkum edildiler.

Askeri Yargıtay, Çorum ve Diyarbakır'da silah ve mermi kaçakçılığı yapmaktan 2-20 yıl arasında hapse mahkum olan 37 sanığın cezasını onayladı.

33 sanıklı Halkın Devrimci Öncüleri (HDÖ) davasına Erzurum 1Numaralı Askeri Mahkemesinde başlandı.

16- Mehmet Can Hakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesineilişkin Başbakanlık teskeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

17- Basında siyasi partilerin yerel seçimlerle ilgili değerlendirmeleri yer aldı.

18- Miliyet gazetesinde 6 Kasım 1983 Genel Seçimleri ile ilgili biraraştırma yayınlandı.

19- Erzincan'da mal ve can kaybına yol açmayan Riehter ölçeği ileiki şiddetinde bir deprem oldu.

20- Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği ile 1984 yılında uygulanacak iş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük zammı, mali sorumluluk ve özel hizmet tazminatı ile memurlara 1984 mali yılında yapılacak tedavi giderleri ödemelerinin esaslarına ilişkin Maliye ve GümrükBakanlığının tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

21- Milli Eğitim Bakanlığı, «Bakanlık Tayin Yönetmeliği'ne göre, eşlerin meslekleri ne olursa olsun durumunu belgeleyen öğretmenlerinrotasyona tabi tutulmayacaklarını» açıkladı.

22- Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye ülkelerin parlamenterlerinin oluşturduğu Avrupa Parlamentosu'na, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, irlanda ve Belçikalı, 10 parlamenter tarafından «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanınmasını» öngören bir karar tasarısısunuldu.

23- Akajan'sın bir haberine göre, Yunanistan Hükümet SözcüsüDimitri Marudas Atina'da düzenlediği basın toplantısında, BaşbakanTurgut Özal'ın basın toplantısında Ege ve Türk - Yunan anlaşmazlıklarıile ilgili açıklamalarına verdiği cevapta, «Türkiye ile aramızda çözümlenemeyecek hiçbir sorun yoktur» dedi.

24- Yabancı ajansların haberlerine göre, Kanarya Adaları'nda toplanan Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Siyasi Komisyonu, 31 Ocak'ta başlayacak toplantıya, Türkiye'nin göndereceği milletvekillerinin kabul edilmemesini Genel Kurul'a tavsiyeyi kararlaştırdı. Bu arada Siyasi Komisyonda, Avusturyalı parlamenter Ludwig Steiner'in hazırladığı Türkiye'yeilişkin rapor da incelenmeye başlandı.

25- Yabancı ajansların haberlerine göre, İsrail Savunma BakanıMoşe Arens, bir siyasal toplantıda yaptığı konuşmada, «Lübnan'dakiİsrail birliklerinin geri çekilmesi olasılığının yüksek olduğunu» söyledi.

26- AA'nın AFP'ye atfen verdiği bir habere göre, ABD ile Vatikanarasında diplomatik ilişki kuruldu.

27- AP Ajansının Washington çıkışlı bir haberinde, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Zao Ziyang'ın, Kuzey Amerika gezisinin ilk durağı olanWashington'daki temaslarını sürdürdüğü ve ABD Başkanı Ronald Reaganile bir görüşme yaptığı bildirildi.

28- Yabancı Ajansların haberlerine göre, Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi ve parlamento toplantısında, yönetimde değişiklik yapılması kararlaştırıldı.

29- Anka Ajansı'nın bir haberine göre, Danimarka'da 13 partininkatıldığı parlamento seçimleri yapıldı.

11 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yerel Seçim Yasası'nı «Bir dahagörüşülmesini isteyerek TBMM'negeri gönderdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Sayıştay, Hakimler ve Savcılar YüksekKurulu, Yüksek öğretim Kurulu, Türk-İş ve Odalar Birliği'ni ziyaretetti.

3- Tercüman gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray, «Boğaziçi Kanunu ile İmar Affı Kanunu'nun yeniden gözden geçirileceğini, özellikle imar affının işlemeyen hükümlerinin yeniden düzenleneceğini» söyledi.

4- Televizyonda, hükümetin ekonomik önlemlerinin tartışıldığıbir açık oturum yapıldı. Oturuma, Anavatan Partisinden Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Halkçı Partiden Aydın Gürkan ve Milliyetçi Demokrasi Partisi'nden Ali Bozer katıldılar.

5- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen Anadolu Ajarisı'naverdiği demeçte, «Devredilen üç bankanın personeline kıdem ve ihbartazminatlarının ödenmeye başlandığını» söyledi.

6- Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na veMurahhas üyeliğine ilhan Evliyaoğlu seçildi.

7- Kapatılan Türkiye Birlik Partisi eski genel başkanı Mustafa Timisi ve 7 arkadaşı Ankara il merkezinde düzenlenen bir törenle SosyalDemokrasi Partisi'ne girdiler.

8- Halkçı Parti l| Yönetim Kurulu Ceyhun Kılıç başkanlığında yeniden oluşturuldu.

9- Basında siyasi partilerin yerel seçimlerle ilgili haber ve değerlendirmeleri yer aldı.

10- TRT Kurumu ile Çin Halk Cumhuriyeti Radyo Televizyon Bakanlığı arasında işbirliği ve ilişkileri düzenlemek amacıyla bir protokolimzalandı.

11- 1984 ihracatı teşvik kararnamesi İKA Ajansı tarafından basınaaçıklandı.

12- Gazeteci - Yazar Reşat Enis, İstanbul'da öldü.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkernesi'nde görülmekte olan Halkevleri davasında Askeri Savcı'nın, sanıkların 1-4 yıl arasında hapsini ve Halkevleri Derneği'nin kapatılmasınıistediği, ANKA Ajansı tarafından bildirildi.

14- A.A.'nın haberine göre; Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 2Numaralı Askeri Mahkernesi'nde görülmekte olan 609 sanıklı yasadışıPKK örgütü Mardin grubu davasında, 15 sanık tahliye edildi.

15- THA'nın bir haberine göre, Askeri Yargıtay, Çorum ve Diyarbakır'da silah ve mermi kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle iki ayrı davadan yargılanıp çeşitli hapis cezalarına mahkum olan 37 silah kaçakçısıyla ilgili kararı onayladı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesinde sonuçlanan ve aralarında 22 subay ve assubayın bulunduğu 52 sanıklı Mersin bölgesi gümrük ve elektronik eşya kaçakçılığı davasında,iki albay 15'er yıl 6'şar ay 20'şer gün ağır hapis, 12'si subay ve assubay toplam 28 sanık ise 2 yıl ile 15 yıl 6 ay 20 gün arasında değişenhapis cezalarına mahkum oldular.

16- Yasadışı İlerici Gençler Derneği (İGD) üyesi 5 sanık hakkında6 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis istemiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkernesi'nde dava açıldı.

17- Hürriyet Gazetesinde yayınlanan bir habere göre, İstanbul Narkotik polisi düzenlediği bir operasyonda, Topkapıda yurt dışına gönderilmek üzere hazırlanan 250 milyon lira değerinde 10 kilo saf eroinele geçirildi.

18- Korunması gerekli olmadığı tesbit edilen taşınır kültür varlıkları ile korunması gerekli olduğuna karar verilerek tescil edilenlerden,devlet müzelerine alınmasına lüzum görülmeyen taşınır kültür varlıklarının ticareti ile ilgili esasları düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete'deyayınlandı.

19- Milliyet Gazetesi'nde M. Ali Bİrand imzasıyla yayınlanan birhabere göre, Türkiye 1984-1985 mali yılı için ABD'den 1 milyar 200 milyon doları askeri, 300 milyon doları da ekonomik olmak üzere toplam 1.5 milyar dolarlık dış yardım isteğini ABD yönetimine bildirdi.

20- AP Ajansının Strazburg çıkışlı bir haberine göre, Kanarya Adalarında toplanan Avrupa Konseyi Siyasi Komisyonu, Türkiye ile ilgilikarar tasarısının oya konulmaması kararını aldı.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre, Kıbrıs Rum toplumu lideriSpiros Kipriyanu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı RaufDenktaş'ın önerilerine karşı bir öneri paketini, New York'ta BM GenelSekreteri Perezde Cuellar'a verdi.

22- Yabancı ajansların haberlerine göre, Bulgaristan Hava Yolları«Balkan» şirketine ait bir yolcu uçağı, Doğu Berlin-Sofya seferini yaparkan Sofya yakınlarında düştü. Kazada, 9'u Türk, 50 kişi öldü.

23- AP Ajansının Washington çıkışlı bir haberine göre, ABD Başkanı Ronald Reagan, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Kore yarımadasını istikrara kavuşturmak ve karşı karşıya duran iki silahlı kamp sorununu çözmek amacıyla ABD ve Çin'i de içine alan dörtlü bir konferans toplanmasını» önerdi.

24- Yabancı ajansların haberlerinde, Danimarka'da yapılan erkengenel seçimlerde parlamentoda hiçbir partinin çoğunluğu sağlayamadığı bildirildi.

25- İsrail'de ana muhalefet İşçi Partisi'nin bir üyesinin, parlamentoda, İsrail birliklerinin Lübnan'dan geri çekilmesi gerektiğini belirtenOrdu Planlama Dairesi'nin hazırladığı gizli bir raporu açıkladığı yabancı ajanslarca bildirildi.

26- Yabancı ajansların haberlerine göre, Arjantin eski Devlet BaşkanıReynalde Bignon'e, tutuklandı.

12OCAK1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, «Kışkırtıcı değil, uzlaştırıcı bir tutum içinde olunursa, demokrasiyi yaşatma görevi daha kolaylıkla yerine getirilebilir» dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağan görüşmesini yaptı.

3- Anka Ajansının bir haberine göre, süresi 1984 Hazİran ayındadolacak olan mevcut «Stand-by» düzenlemesinin iptal edilerek, bir yılsüreli yeni bir «Stand-by» yapılması konusunda Başbakan Turgut Özalile IMF Avrupa bölümü Direktörü L.A. Whittome arasında anlaşmasağlandı. Başbakan Turgut Özal, Whittome ile yaptığa görüşmede,«IMF'nin Türkiye'ye para politikası konusunda biraz daha toleranslıdavranması gerektiğini» belirterek, «Yeni Stand-by düzenlemesi çerçevesinde sağlanacak kredi miktarının artırılmasını» istedi.

4- Anavatan Partisi Kurucular Kurulu, Genel Başkan ve BaşbakanTurgut Özal başkanlığında toplanarak, Cumhurbaşkanı Kenan Evrentarafından geri gönderilen Yerel Seçim Yasa Tasarısını görüştü. Başbakan Turgut Özal daha sonra partisinin grup toplantısında yaptığıkonuşmada, «Seçimde uygulanacak baraj konusu siyasi tercihtir. Bubarajda ısrarlıyız. Seçim tarihinde ısrarlıyız» dedi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray, THA'na yaptığı açıklamada, imar mevzuatında yapılacak değişikliklerin en geç Mart ayı içinde sonuçlandırılacağını belirterek, «İmar mevzuatında vatandaşı sıkıntıya sokan'tüm hükümlerin kaldırılacağını» söyledi.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Verem Haftasınedeniyle yaptığı açıklamada, «Türkiye'de 170-180 bin civarında verem hastası bulunduğunu» belirterek, «Bunların ancak 115 bininin dispanserlere kayıtlı olduğunu» söyledi.

7- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, Milliyet gazetesineverdiği demeçte, «Yerel seçimlerde SODEP ile güçbirliği yapılabilir.Ancak bunun bazı şartları vardır» dedi. Bu arada, SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü'de Anka Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Yerel seçim sonuçlarının soyral demokrat kanatta birleşmeyi kolaylaştıracağını» söyledi.

8- Ankara'nın Bala ilçesine bağlı Tol ve Abazlı köylerinde, biyogaztesisleri ile Emniyet Amirliği binası Vali Mustafa Gönül tarafından hizmete açıldı.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'ın «Yunanistan'a dostluk elimizi şakadan uzatmıyoruz» şeklindeki sözlerine, Yunanistan'ıntepkisiyle ilgili olarak, «Sayın Başbakanımız, dostluk elimizi şakadanuzatmadığımızı söyledi, bu çok önemlidir. Ancak bunun ciddiye alınıp alınmaması karşı tarafın sorunudur» dedi.

10- TBMM Genel Kurulu'nda, Avrupa Konseyi Danışma Meclisitoplantılarında Türkiye'yi temsil edecek milletvekilleri belirlendi.

11- Anavatan Partisi Çorum milletvekili İlhan Tombuş tarafındanhazırlanan TBMM içtüzük önerisi Meclis Başkanhğı'na sunuldu.

12- Milli Savunma Bakanlığı'nca Askeri Yargıtay üyeliklerine atamalar yapıldı.

13- Merkez Bankası, Türk Lirası'nın ABD doları karşısındaki alış vesatış kuruna % Soranında devalüasyon yaptı.

14- Atatürk'ün 1925 yılında Reşadiye Vapuru'nda çekilmiş bir fotoğrafı ilk kez yayınlandı.

15- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü ziyaret ettiler.

16- Ankara Barosu 46. Genel Kurulu'nda seçilen yeni YönetimKurulu görev bölümü yaptı.

17- Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Derneği Başkanı DervişGünday, Başbakan Turgut Özal'a bir telgraf göndererek «Tüm ülkedetaksilerde tek tarife uygulanmasını» istedi.

18- Türk Tanıtma Vakfı'nın kuruluşunun ikinci yılı kutlandı. Bu nedenle bir basın toplantısı düzenleyen Vakıf Başkanı Maral Öztekin,«Hedefimiz barbar Türk değil, uygar Türk imajını yerleştirmektir» dedi.

19- OTİM tarafından düzenlenen «Eş Eşyaları İhracat Sergisi» İstanbul'da açıldı.

20- Hakkında verilen ölüm cezası Askeri Yargıtay'ca bozulan, TDKPüyesi Abdülkadir Konuk, İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce ikincikez ölüm cezasına mahkum edildi.

216 sanıklı Ağrı Özgürlük Yolu, PKK ve ÜGD davalarını izleyenüç Alman avukat yaptıkları açıklamada, «Türk mahkemelerinin adil işlediğini gördük. Bize anlatıldığı gibi değil» dediler.

21- Milliyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Ankara Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından 1983 yılında 6424 işyerinde yapılan denetimlerde damgasız olarak piyasayasürülen 2893 tavuk ile 19.377 kilo et yakalandı. 7126 kilo et ve sütürünlerinden oluşan gıda maddelerini de imha eden ekipler, 16312 adetbaşıboş hayvanı da itlaf ettiler.

22- İhracatı teşvik kararnamesi ile DPT Teşvik ve Uygulama Dairesi'nin bu konudaki tebliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

23- Sözleşmeli personele ödenecek brüt ücret tavanını yenidendüzenleyen ve 1 Ocak 1984 tarihinden geçerli olacak Bakanlar Kurulukararnamesi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

24- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, partisinin parlamento grubunda yaptığı konuşmada, Başbakan Turgut Özal'ın uzattığı dostluk elini memnuniyetle karşıladığını belirterek, «Sayın Özal,bize bir zeytin dalı uzatmıştır. Ancak, demecine koyduğu «hakkaniyet»sözcüğü, uluslararası anlaşmaların hükümleri ile uyuşmamaktadır ki,bu durumda sözleşme ve anlaşmaların koruduğu Ege'deki siyasal statünün yürürlükte olamayacağı anlamı çıkmaktadır. Ancak şunu kesinlikle belirtmek isterim ki, Ege asla müzakere dahi edilemez» dedi.

25- Akajansın bir haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından milletlerarası terörizmle ilgili olarak yapılan bir açıklamada, Ermeniterörizminin sadece Türkiye Cumhuriyeti veya Türkleri hedef almaktan vazgeçtiği ve her milletlerarası terör teşkilatı gibi üçüncü ülkeleride tehdit etmeye başladığı belirtildi.

26- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Bayrağının belirlendiği basında yer aldı.

27- Akajansın bir haberine göre, Ermeni tedhiş örgütü ASALA,New York'ta yayınlanan «The Armenian Raporter» gazetesine gönderdikleri bir mektupta, Taşnak Partisi yanlısı Ermeni Devrimci Federasyonu'na karşı bir saldırı kampanyası başlattıklarını açıkladılar.

28- Yabancı Ajansların haberlerine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum toplumu lideri SpirosKipriyanu'nun, «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bağımsızlık kararınıgeri alması halinde, görüşmelere yeniden başlanabileceği» yolundakiaçıklamasının Kipriyanu'nun görüşmeyi arzu etmediği anlamına geldiğini söyledi.

29- THA'nın bir haberine göre, Kanarya Adaları'nın Lonzorefte kentinde toplanan Avrupa Konseyi Siyasi Komitesi, «Terörizmle Mücadeledeişbirliği Konferansı» yapılması yolundaki ispanya'nın önerisini onayladı.

30- Fas'ın Kazablanka kentinde Pazartesi günü başlayacak İslâmZirve Konferansı'nın Dışişleri Bakanları düzeyindeki hazırlık çalışmalarının başladığı ajans haberlerinde belirtildi.

31- AP Ajansının bir haberine göre, Çin Başbakanı Zao Ziyang,Washington'da k i resmi temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, ABD ile özellikle dış politika konusunda pek çok görüş ayrılıkları bulunduğunu belirterek, «Birikte Sovyeter Birliği'ne karşı herhangi bir stratejik ittifak kurmalarının söz konusu olmadığını»açıkladı.

32- Yabancı ajansların haberlerine göre, FKÖ içerisindeki Filistin'inKurtuluşu İçin Halk Cephesi» örgütünün lideri George Habbaş, Suriye'nin başkenti Şam'da yayınladığı bildiride, «Yaser Arafat'ın FKÖ liderliğinden ihraç edilmesini» istedi.

13 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, dün YÖK Başkanı Prof. İhsanDoğramacı ve diğer YÖK yetkilileri tarafından bir brifing verildi. Öteyandan Cumhurbaşkanı Evren, ODTÜ Kampusunu de gezdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Türkiye'ye gelen ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu üyesi Robert Torrichelli'yi kabul ederek, birsüre görüştü.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, bir açıklamayaparak, «Sağlık personeli için uygulanan Zorunlu Hizmet Yasası'nınyürürlükte olduğunu» belirtti.

4- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre, Federal Almanya'dayayınlanan, General Anzeiger gazetesinin sorularını cevaplandİran,Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, «Ortak Pazar konusunda, Türkiye'ninana hedefinin, Ortak Pazar (AET)'a tam üyelik olduğunu» söyledi.

5- A.A. nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü BüyükelçiNazmi Akıman, bir açıklama yaparak, «Balkanlar'da İşbirliği Toplantısı'na katılmanın prensip olarak kabul edildiğini, ancak, toplantı 16Ocak'tan, 30 Ocak'a ertelenmediği takdirde Türkiye'nin katılamayacağını» bildirdi.

6- Merkez Bankası Banka Meclisi toplantısında, Osman Şıklar'dan boşalan Merkez Bankası Başkanlığı'na Yavuz Canevi'nin getirilmesi kararlaştırıldı.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, «Anadolu liseleriyle,Türk özel ve yabancı okulların giriş sınavlarına başvurulardaki 6 tercihhakkını 2'ye indirdi.

8- Başbakanlık Enerji Tasarrufu Koordinasyon Kurulu ve Kent-Kooptarafından, «Enerji Haftası» nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşanKent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, «Ankara için merkezi ısıtmaçalışmaları yapılmalı ve belediyenin nafta projesi desteklenmelidir»dedi.

9- Kızılay Genel Müdürlüğü, Erzurum ve Kars illerinde, Ekim ayında meydana gelen depremle ilgili çalışmalarını konu alan bir toplantıdüzenledi.

10- Prof. Dr. Rıdvan Ege, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, «Türkiye için kaza-acil yardım ve felaket işleri teşkilatının kurulmasının şart olduğunu» söyledi.

11- A.Ü. DTCF'de, 200 dolayında öğrencinin 2547 sayılı kanunun44. maddesi gereğince kaydı silindi.

12- DSİ 13. Bölge Müdürlüğünün açıklamasına göre, Manavgat Irmağı üzerinde kurulan Oymapınar Barajı ve Hidroelektrik Santrali enerji üretimine başladı.

13- Parlamentoda daha öce görev yapmış 77 eski parlamenterSODEP'e katıldı.

14- Transit yolcular hariç olmak üzere, her altı ayda bir Türkiye'yeberaberinde getirilebilecek hediye niteliğindeki eşyaların muafiyet limiti 500 mark, yurtdışından gönderilecek hediyelik eşya limiti de 300mark olarak belirlendi.

15- Siyasi ve Sosyal Araştırma Vakfı (SİSAV) tarafından, FransaCumhurbaşkanı François Mitterrand'a gönderilen telgrafta, «Mitterrandın Vienne'de; Ermeni toplumuna hitaben yaptığı konuşmanın, çok vahim sonuçlar yaratacak eylemlere yol açacak mahiyette olduğu» belirtildi.

16- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre, Federal AlmanyaDışişleri Bakanlığı, bir açıklama yaparak, «Almanya'dan iltica talebindebulunan, ancak istekleri reddedilerek Türkiye'ye iade edilenlere, hiçbirşekilde kötü muamele yapılmadığını, buna dair tek bir örnek bulunmadığını» bildirdi. Türkiye'ye iade işlemlerini durdurmuş bulunan KuzeyRen Westfalya eyaleti de, bu kararı kaldırarak, «İltica talebi reddedilenlerin iadelerine yeniden başlanacağını» açıkladı.

17- İslam Konferansı Zirve Toplantısına gözlemci olarak katılmaküzere Fas'a gidecek olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul'a geldi. Rauf Denktaş, «Kazablanka'da Kıbrıs'ın sorunlarını anlatacağını» söyledi.

18- Basında yer alan bir habere göre, Yugoslavya'da Türk Büyükelçisi Galip Kemal Balkar'ı öldüren iki Ermeni'nin yargılanması ile ilgiliolarak, Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Yugoslav Büyükelçiliği önünde gösteri yapmak isteyen Ermenilere, Yunan polisi gösteri izni vermedi.

19- AP Ajansının Lozan çıkışlı haberine göre, Mehmet Ali Ağca ilebirlikte Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'nin öldürülmesi olayına karışan Mehmet Şener'in, «İsviçre'de tutuklu bulundurulmasına karşı temyiz işlemi» reddedildi.

20- AP Ajasının Roma çıkışlı haberine göre, Papa 2. Jean Paul'e karşısuikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca'nın suç ortağı olduğu iddia edilen, Bulgar Sergei İvanov Antonov'un, hapisten çıkarılarakevinde, göz hapsinde tutulması yolundaki karar bir Roma mahkemesitarafından geri alındı ve üç gün içinde, temyiz için, yüksek mahkemeyebaşvurulmasına karar verildi.

21- Hürriyet gazetesinin Viyana çıkışlı haberine göre, Avusturya'dayaşayan Türkler'in sorunlarına ilgililerin dikkatini çekmek amacıylaAvusturya - Türkiye Dostluk Derneği tarafından «açlık grevi» düzenlendi.

22- Fas'ın Kazablanka kentinde, 9 Ocak günü başlayacak İslamZirve konferansının gündemini belirlemek üzere başkent Rabat'tabiraraya gelen İslam Konferansı örgütü Dışişleri Bakanlarının çalışmalarının devam ettiği, yabancı ajanslarca bildirildi.

Öte yandan İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Şatti, yaptığı konuşmada, İslam âlemi kendine yöneltilen tehditlere karşı tekvücut halinde hareket etmelidir. Zirvede bu eylem planının da görüşülmesinde büyük yarar vardır» dedi. Habib Şatti Kıbrıs konusunda,«İki toplum arasındaki sorunların ancak toplumlararası görüşmelerleçözümlenebileceğini» söyledi.

23- Yabancı ajansların haberine göre ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz, Washington'da yaptığı açıklamada, İsveç'in Stockholm kentinde gelecek hafta başlayacak olan Avrupa Silahsızlanma Konferansı'nda Sovyet Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile yapacağı görüşmeile ilgili olarak, Amerikan yönetiminin silahsızlanma kousunda dahafazla taviz vermeyeceğini» söyledi.

24- Yabancı ajansların haberine göre, Nikaragua-Honduras sınırında keşif uçuşu yapmakta olan bir Amerikan helikopterinin, Nikaraguaateşi sonunda düşmesi ve pilotun ölümü ile sonuçlanan olayla ilgili biraçıklama yapan, Honduras Hükümeti, «Olayı BM Güvenlik Konseyi'negötüreceğini» bildirdi. Nikaragua hükümeti ise, «Helikopterin Nikaraguasemalarında düşürüldüğünü ve olayın Orta Amerika'daki zaten kritikdurumu daha da kötüleştirmeyeceğini umduğunu» belirtti.

25- Yabancı ajansların haberlerine göre, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Şam'da İngiltere Dışişleri Bakanı Geoffry Howe ve ABD Ortadoğu özel temsilcisi Donald Rumsfeld ile ayrı ayrı görüştü. Suriye Resmi Ajansı, görüşmede, «Lübnan'daki gelişmelerin ele alındığını» açıkladı.

26- Yabancı ajansların Buenos Aires çıkışlı haberlerine göre, Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin, düzenlediği basın toplantısında,«Fakland Adaları bunalımının çözülebilmesi için İngiltere ile görüşmeyapmaları olasılığının belirdiğini» söyledi.

27- A.A.'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum kesimindeyayınlanan Simerini gazetesi, «Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Kipriyanu'nuniki toplum arasında gevşek bir federasyon kurulmasını önerdiğini» ileri sürdü.

28- Yabancı ajansların Moskova çıkışlı haberine göre, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov ve Dışişleri Bakanı Andrei Gromikoayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, «Avrupa'ya yerleştirilen Amerikanfüzeleri geri çekilmedikçe silahsızlanma görüşmelerinin yeniden başlatılmayacağını» bildirdiler.

29- A.A. nın Kabil radyosuna dayanarak verdiği habere göre, Afganistan Devlet Başkanı Babrak Karmal, «Sınır güvenliği sağlanana kadar,Sovyet birliklerinin ülkede kalmayı sürdüreceklerini» bildirdi.

30- Akajans'ın haberine göre, ABD'de bulunan Ermeni Milli Komitesi, ABD Başkanı Ronald Reagan'a bir telgraf göndererek, «Lübnan'daki Ermeni Devrimci Federasyonu liderlerinden Unger Apo Aşciyan'ın1982 yılında Türk ajansları tarafından kaçırıldığını» öne sürdü.

31- Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonasında bayanlarda DoğuAlman Katarina Witt, Sovyet Vodorezeva'nın çekilmesi ile altın madalyakazandı.

14 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, tarafından yapılan açıklamada «Kaya Erdem'in bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi sunduğu» bildirildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, sağlık nedenleriyle dörtmahkûmun cezasını affetti.

2- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Fas'ın Kazablanka kentinde yapılacak olan İslâm Zirve Konferansınakatılmak üzere, Türkiye'den ayrıldı.

3- Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, «Kiraların binanın asgari beyan değerinin yüzde 7'sinden aşağı olamayacağını» kararlaştırdı.

4- Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, ölümünün 61. yıldönümünde, İzmir'de törenle anıldı.

5- Anavatan Partisi il ve ilçe Başkanları toplantısı Ankara'da yapıldı.

6- Ziraat Bankası'na devredilen üç bankanın yedi şubesinin verimsizlik nedeniyle kapatıldığı, Ziraat Bankası yetkilileri tarafındanaçıklandı.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, «1983yılında, 1982'ye göre Türkiye genelindeki yeni tüketici fiyatları indeksinin % 31.4 oranında artış gösterdiği» bildirildi.

8- ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden 10 kişilik bir heyet İstanbul'a geldi.

9- İçel Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bir operasyon sonucu, yurt dışına süreklj olarak döviz kaçırdığı belirlenen birşebeke 17,5 milyon lira döviz ile birlikte ele geçirildi.

10- Çorum olayları sırasında, adam öldürmek suçundan Erzincan 1No. lu Askeri Mahkemesi tarafından yargılanarak beraat eden üç polisin dosyası, Askeri Yargıtayca «Suçları sabit görülerek», bozuldu.

11- Fas'ın Kazablanka kentinde yapılacak İslam Konferansı ZirveToplantısı'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e yurt dışında bulunduğu sürede, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın vekalet etmesine ilişkin yazı Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Maliye ve Gümrük Bakanlığı Danışmanlığı'na Abdullah Aslan'ın atanmasına ilişkin kararname, Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla,«Yabana devletler, uluslararası kurumlar ya da yabancı banka ve kurumlardan hazinenin ödeme garantisi ile alınan bir yıl ve daha uzunvadeli kredilerin vergi kesinti oranları» yeniden düzenlendi.

14- Gelir Vergisi Yasası ile Kurumlar Vergisi Yasası'nda değişiklikyapan yasa Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- A.A. nın haberine göre, Türk Tarih Kurumu Şeref üyesi Prof.Dr. Gotthard Jaschke Federal Almanya'da öldü.

16- Akajans'ın Atina ve Brüksel çıkışlı haberinde, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun emri ile Ege adaları üzerindeki askeritesislerin takviye edildiği bildirildi.

Öle yandan 3 Yunanlı parlamenterin Avrupa Konseyi'ne sundukları karar tasarısında, «Türk yöneticilerinin Yunanistan'ın toprak bütünlüğünü hedef alan açıklamalarının kınanması» istendi.

17- Fas'ın başkenti Rabat'ta perşembe günü başlayan İslam Konferansı «Dışişleri Bakanları» toplantısı sona erdi. Yayınlanan ortak bildiride, «İran- Irak savaşının derhal sona erdirilmesi ve Afganistan'dakiSovyet askerlerinin tümüyle geri çekilmesi»nin istendiği basında yeraldı.

18-Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitrios Marudas, bir açıklama yaparak, «Balkanlar'ın Nükleer Silahlardan Arındırılması Konferansı'nın,programlanan şekilde, yarın başlayacağını, öteki delegasyonlar Atina'ya geldiği için, Türkiye'nin erteleme isteğinin teknik ve diplomatikaçıdan hükümetinin tek başına karar verebileceği bir durum olmaktançıktığını, ancak toplantı başladıktan sonraki ilk gündem maddesi olarak ele alınabileceğini» bildirdi.

19- AP Ajansının Moskova ve Beyrut çıkışlı haberlerine göre, Sovyet resmi haber ajansı TASS, Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'da bulunan Lübnan İlerici Sosyalist Parti ve Dürzîlerin lideri Velid Canbolat'ın Politbüro üyelerinden Boris Ponamarev ile görüştüğünü ve dahasonra yaptıkları ortak açıklamada, «Lübnan topraklarındaki İsrail veNATO birliklerinin derhal ve önşartsız çekilmelerini, Lübnan'daki çatışmalara çözüm bulmada ABD'nin arabuluculuk çabalarını reddettiklerini» bildirdi.

Öte yandan, Suriye'de temaslarını tamamlayan ABD özel temsilcisiDonald Rumsfeld'in, İsrail'e gittiği AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde bildirildi.

20- AP Ajansının San Francisco çıkışlı haberine göre, Çin HalkCumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, ABD gezisi sırasında, San Franciscokentinde yaptığı açıklamada, «Tayvan'a Çin ile birleşmeyi kabul etmesi halinde muhtariyet verilebileceğini» bildirdi.

21- AP Ajansının Kahire çıkışlı haberine göre, Filistin Ulusal Konseyi üyesi Saed Kemal, Akbar el-yom gazetesine verdiği bir demeçte,«FKÖ'nün 6 yıllık Mısır boykotunu tarihsel bir hata» olarak nitelendirdive «İsrail ile FKÖ adına görüşmek üzere Mısır'a ve Ürdün'e isterlerseyetki verilebileceğini» söyledi.

22- AP Ajansının Hong Kong çıkışlı haberine göre, Hong Kong'dadün taksi şoförlerinin greviyle başlayan olaylarda çıkan çatışmalarda34 kişi yaralandı, 150 kişi ise polis tarafından tutuklandı. Daha sonrabir açıklama yapan Hükümet yetkilileri, «Taksi şoförlerinin isteğininkabul edileceğini» bildirdi.

23- Güney Kore'nin Pusan kentindeki bir otelde çıkan yangında,37 kişinin öldüğü, 75 kişinin yaralandığı AP Ajansının Seul çıkışlı haberinde bildirildi.

24- AP Ajansı Tel Aviv çıkışlı haberine göre, Güney Lübnan'da, İsrail desteğindeki Hıristiyan milislerin lideri Saad Haddad,öldü.

15 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İslâm Konferansı 4. Zirve Toplantısı'na katılmak üzere Fas'ın Kazablanka kentine gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, Anka Ajansı'nın sorularını cevaplandırırken, Türkiye'nin coğrafi konumu ve ortak kültür bağları nedeniyleOrtadoğu'nun ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, «Bu durumda Ortadoğu'da herhangi bir rol oynamaktan kaçınmamız mümkündeğildir.» dedi.

3- Bor Şeker Fabrikası, Başbakan Turgut Özal tarafından törenlehizmete açıldı. Başbakan Turgut Özal törende yaptığı konuşmada,«Bor Şeker Fabrikası'nın üretime geçmesi ile 15 bin çiftçi ailesinin geçimini fabrikaya vereceği pancardan sağlayacağını» söyledi.

4- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, Akajansa verdiği demeçte, nüfuscüzdanlarının değiştirilmesi işlemine devam edildiğini ve bugüne kadar37 milyon 500 bin kişiye yeni nüfus cüzdanlarının verildiğini söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakam Sefa Giray, Güneş Gazetesi'nekonut sorunu ile ilgili yaptığı açıklamada, «Konut sahibi olmak isteyenlere % 25 faizli 20 yılda ödemeli kredi verileceğini» belirterek «Konutkredisi belli bankalar kanalıyla halka dağıtılacak» dedi.

6- Anka Ajansı'nın bir haberine göre, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının geçmişte birbirlerine olan borç ve alacaklarını tasfiye etmek amacıyla hazırlanan bir «tahkim» yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7- Muhafazakar Parti Kurucular Kurulu'nun Ankara'da yapılantoplantısında, Genel Başkanlığa İsmail Hakkı Yılanlıoğlu getirildi.

8- İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin düzenlediği «İhracatın SorunlarıPaneli» sona erdi.

9- Tercüman Gazetesinde sanayici ve inşaatçıların konut sorunuile ilgili görüşleri yer aldı.

10- Tercüman gazetesinde, ABD'nin Ankara Büyükelçisi RobertStrauz Hupe ile Türkiye'nin İncirlik Üssünden ABD Barış Gücü'nesağladığı kolaylık ve Avrupa ile olan ilişkiler konusunda bir röportajyayınlandı.

11- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan «Avrupa ArtistikBuz Pateni Şampiyonası» yapılan gösterilerle sonuçlanırken, çiftlerde,Sovyet Valova -Vasiliev, erkeklerde Sovyet Fadaev ve buz dansında daİngiliz Torvill - Dean çifti şampiyon oldular.

12- Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Yavuz Canevi'nin atama kararnamesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- İçişleri Bakanlığı, avda ve sporda kullanılan tüfek, tabanca veav bıçaklarınnı yapımı, alımı, satımı ve bulundurulmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı.

14- Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Abbas, MilliyetGazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nimutlaka tanıyacağız. Bundan hiç şüpheniz olmasın» dedi.

15- Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Almanya'nınKassel kenti yakınlarındaki Hofgeismar köyünde bir toplantı düzenleyen Almanyalı Ermeniler, «Soykırım iddiaları ve toprak hakları Türkiye tarafından kabul edilinceye kadar mücadeleye devam kararı» aldılar.

16- Hürriyet gazetesinin bir haberine göre, Washington GeorgeTown Üniversitesi Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'ninBrüksel'de düzenlediği «NATO'nun geleceği ve Dünya Güvenliği» konulu konferans sona erdi.

17- Kıbrıs Türklerinin lideri ve eski Cumhurbaşkan Yardımcısı Dr.Fazıl Küçük, tedavi edilmekte olduğu Londra'da vefat etti.

18- Yabancı ajansların habrelerine göre, Beyrut Uluslararası Havaalanı, alanda bekleyen Ortadoğu Havayolları'na ait bir yolcu uçağına açılan makineli tüfek ve topçu ateşi sonucu uçağın isabet almasıüzerine üç saat süreyle ulaşıma kapandı.

Bu arada Amerikan savaş gemilerinin de havaalanının bombalanması üzerine, Beyrut'un doğusundaki Dürzi mevzilerine topçu ateşiaçtıkları yabancı ajanslarca bildirildi.

19- AP Ajansının Bağdat çıkışlı bir haberinde, Irak'ta Saddam Hüseyin yönetimi ile ittifak yapacak ayrılıkçıların, kurulacak «Ortak Cephe»için ülkenin kuzeyinde görüşmelere başladığı bildirildi.

20- AA ve AFP'nin bir haberine göre, Çekoslavakya'da bir Sovyetnükleer füze üssünde meydana gelen patlamada, en az 30 Sovyet askerinin öldüğü, Avusturya'da yayınlanan «Kurier» gazetesi tarafındanöne sürüldü.

16 OCAK 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Odalar Birliği başkanlar toplantısındayaptığı konuşmada, son alınan ekonomik kararlar konusunda, kendilerinin daha çok riske girdiklerini belirterek, «Herkesin bize yardımcıolması lazım. Bizim sorumluluğumuz büyük» dedi. Toplantıda dahasonra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile OdalarBirliği Başkanı Mehmet Yazar, ekonomik konuları kapsayan birer konuşma yaptılar.

2- Başbakan Turgut Özal, Anka Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Orta menzilli Amerikan füzelerinin Türkiye'ye yerleştirilmesinin söz konusu olmadığını» söyledi.

3- Başbakan Turgut Özal'a Genelkurmay Başkanlığı'nda, Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ ile Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı'nın da katıldığı Türkiye'nin Savunma ihtiyaçları konusunda bir birifing verildi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray, deprem bölgesindeyapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlediği basıntoplantısında, «Depremden zarar gören afetzedelerin daimi İskanı içinönümüzdeki yıllarda 10 milyar lira gereklidir» dedi. Bakan Giray Bakanlık afet fonundan bugüne kadar depremzedeler için 1 milyar 440milyon lira harcama yapıldığını ve harcamaların tamamının hibe şeklinde olduğunu belirterek, «2 milyar 295 milyon 796 bin liralık yurtiçi ve 449 milyon 298 bin liralık yurt dışı bağışlarının ise harcanmadantutulduğunu» söyledi.

5- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, «Yabancıdille eğitim yapan Anadolu liseleri ile özel okulların giriş imtihanlarında tercih hakkının 6'dan 2'ye indiren kararın değiştirildiğini ve 2 ilsınırı uygulamasının getirildiğini» açıkladı.

6- Ticaret ve Sanayi Bakanı Cahit Aral, Ankara Esnaf ve KüçükSanatkarlar Dernekleri Birliği genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, «Orta direk derken biz esnaf, çiftçi, işçimemur ve emekliyi kastediyoruz. Ancak burada en önemli unsur, esnaf ve çiftçilerdir. Çünkü bunların ekonomik özgürlükleri vardır. Diğer üç kesimin yoktur. Bunlar devlete bağımlıdır. Esnaf ve çiftçilerbaşlıbaşına birer ekonomik birimlerdir.» dedi.

7- ABD Temsilciler Meclisi üyesi Tom Lanthos ve beraberindeki birheyet, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal,Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile birer görüşme yaptılar. Daha sonra bir basıntoplantısı düzenleyen ABD heyeti üyeleri, «Türkiye'nin Kıbrıs konusunda yeni jestler yapması, adımlar atması gerektiğini»-söylediler.

8- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından yeniden görüşülmeküzere TBMM'ne gönderilen Yerel Seçim Yasası üzerindeki görüşmelerİçişleri Komisyonunda tamamlandı. Yeni Yasa tasarısı öncelikle ve ivedilikle görüşülmek üzere TBMM'ne gönderildi.

9- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 161 Hakim, 112 Cumhuriyet Savcı ve yardımcısı ile 46 İdari Yargı Hakiminin terfilerine karar verdi.

10- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, YÖKiçin Meclis araştırması istenmesi üzerine Milliyet gazetecine verdiği özeldemeçte, «Meclis'in bir yasama ve denetleme organı olduğunu» belirterek «Eleştirilerden her zaman yararlanmak istemişizdir, isteyeceğizdir»dedi.

11- Türkiye - Bulgaristan gümrük makamları arasındaki resmi görüşmeler Ankara'da başladı.

12- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel SekreterliğineSüreyya Tuna, Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Basın Müşavirliğine deAhmet Ayduğ getirildi.

13- Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Zekeriya Yıldırım getirildi.

14- Sümerbank ürünlerine % 10, Demir-Çelik ürünlerine % 3-5.5,SEKA tarafından üretilen kağıda % 5-10, Petkim ürünlerine % 3, aliminyum'a ise % 4-5 oranında zam yapıldı.

15- Basında siyasi partilerin yerel seçimlerle ilgili görüşleri yeraldı.

16- Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel Kurulu'nda Şube Başkanlığına Eyüp Ünal getirildi.

17- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkesi'nde görülen TİP davası karara kaldı.

18- Diyarbakır eski milletvekili ve eski Devlet Bakanlarından VefikPirinççioğlu İstanbul'da vefat etti.

19- Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in temsil ettiği 4. İslam Zirvesi Fas'ın Kazablanka kentinde çalışmalarına başladı. İlk konuşmayı Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın yaptığı Zirve'de, Dönem Başkanı ve Fas Kralı II. Hasan, resmi açış konuşmasından sonra, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Senegal Başkanı Abdan Diouf ve FKÖ LideriYaser Arafat'ı 4. İslamZirvesinin Başkan Yardımcıları olarak ilan etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren 4. İslam Zirvesi'nin açılışından öncePakistan Devlet Başkanı Ziya-Ül-Hak .ve İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Şatti ile birer görüşme yaptı.

20- AP Ajansının haberine göre, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu,beraberinde bir heyetle Fas'ın Kazablanka kentinden, 33 Avrupa ülkesiyle ABD ve Kanada Dışişleri Bakanlarının katılacağı, Avrupa Silahsızlanma Konferansına katılmak üzere isveç'in başkenti Stokholm'e gitti.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre, İslam Konferansı nedeniyle Kazablanka'da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar tarafından kendisine iletilen Kıbrıs Rum toplumu lideri Spiros Kipriyanu'nunönerilerini reddetti.

22- A.A.'nın bir haberine göre, Yunanistan'da yapılan ve Türkiye'nin gözlemci olarak katıldığı, Balkanların nükleer silahlardan arındırılması ile ilgili uzmanlar toplantısında, Türkiye'nin isteği doğrultusunda, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun konu ile ilgiliönerisinin görüşülmesi ertelendi.

23- A.A.'nın bir haberine göre, AP Ajansının Lefkoşa bürosuna telefon eden ve Hajik Haveryan adlı bir Ermeni grubu adına konuştuğunu söyleyen bir kişi, «Fransa hükümetinin, Paris'teki Türk konsolosluğunu basan 4 Ermeni teröristine karşı sert tutumunu sürdürmesi halinde Fransa'da büyük bir operasyona girişeceklerini» açıkladı.

24- AP Ajansı'nın bir haberine göre, ABD Başkanı Ronald Reagan,«Amerika'nın Sesi» radyosu tarafından tüm dünyaya yayınlanan konuşmasında, «ABD ile Sovyetler Birliği arasında bir savaş çıkmayacağını ve kendi başkanlık döneminde ABD'nin artan askeri harcamaları sayesinde dünyannı emin bir yer haline geldiğini» söyledi.

25- Yabancı Ajansların haberlerine göre, Ürdün Kralı Hüseyin, Parlamentonun açılışında yaptığı konuşmada, «İsrail işgali altındaki Araptopraklan ve Arap halkını kurtarmak için FKÖ ile işbirliği kurmak istediklerini ve bu amaçla formül aradıklarını» söyledi.

26- Yabancı ajansların haberlerine göre, Beyrut Radyosu, «Dürzilerin, Doğu Beyrut'taki Hıristiyan bölgesini topçu ateşi altında tuttuğunu ve bombardıman sırasında ilk belirlemelere göre iki kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını» duyurdu. Bu arada Suriye ve İsrailliderleriyle görüşmeler yapan ABD'nin Ortadoğu özel temsilcisi Rumsfeld Beyrut'a gelerek, Lübnan hükümet yetkilileriyle görüşmelere başladı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ve Dışişleri Bakanı Howe ile Lübnan konusunda bir görüşme yaptı.

27- Avrupa'da soğuklardan 32 kişinin, Brezilya'da ise sıcaklardan29 kişinin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17 OCAK 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, TürkiyeEsnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Uyuşmazlık Mahkemesi, TürkiyeZiraat Odaları Birliği ve Yüksek Seçim Kurulu'nu ziyaret ederek yöneticileriyle bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, partisinin grup toplantısından çıkarken gazetecilerin zamlarla ilgili sorularına, «Son zamları biz yapmadık. KİT'ler kendileri yaptı. KİT'ler kanun ve kararnamelerle verilenyetkiye dayanarak yönetim kurulları kararıyla zam yaparlar. Buna Bakanlar Kurulu karar vermez.» dedi.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından yeniden görüşülmeküzere geri çevrilen Yerel Seçim Yasası TBMM'de 112 red oyuna karşılık, 205 evet oyuyla kabul edildi.

Başbakan Turgut Özal yasa kabul edildikten sonra yaptığı açıklamada, «Biz getirdiğimiz baraj sisteminin Anayasa'ya aykırı olduğukanısında değiliz. Bu sistemin Anayasa'ya aykırı olup olmadığı ötekipartiler Anayasa Mahkemesi'ne gittiği zaman anlaşılır.» dedi.

HP Grup Başkanvekili Cahit Tutum ise «Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını ve yasanın iptalini isteyeceklerini» söyledi.

4- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Devleti yalan haberden korumak için, hükümet olarak basına karşı bir koruma çemberi kuracaklarını» söyledi.

5- Devlet Bakanı Sudi Neşe Türel, konut sorununun çözümü içinhükümet düzeyinde sürdürülen çalışmalar hakkın bilgi verirken, «Hedefimiz işçi ve memuru, emekli ikramiyesi ile ev sahibi yapmaktır»dedi. Devlet Bakanı Türel, konut açığının kapatılması için yılda 250 binkonut üretilmesi gerektiğini de belirterek, «Hükümetimizin amacı Türkiye'nin konut ihtiyacını 5 yılda sıfıra indirmektir» dedi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray, gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Konut sorununun çözümünün yalnız tek tip konut olmadığını, bu şekilde bir yapılaşmaya gidilmesi halinde insanların bunalıma düşebileceklerini» bildirdi.

7- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, düzenlediği basın toplantısında Anadolu liseleri ile özel Türk ve yabancıokullara giriş sınavlarını düzenleyen ilkeleri açıkladı.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Turizmi engelleyen tüm bürokrasiyi azaltacaklarını» söyledi.

9- Irak İçişleri Bakanı Sadun Şakir Mahmud, İçişleri Bakanı AliTanrıyar'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

10- ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John A. Wickham,Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık'ın davetlisi olarak resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

11- Halkçı Parti, Avrupa Konseyi, NATO, AET ve Avrupa Parlamentolararası Birliği Türk grubuna, parti adına katılacak üyeleri belirledi.

12-. Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne Gazeteci-Yazar Hüsamettin Çelebi getirildi.

13- Ankara Belediyesi'nin 15. tanzim satış mağazası, Belediye Başkanı Süleyman Önder taraf ından açıldı.

14- Anadolu Bankası Genel Müdürlüğü'ne, Ziraat Bankası GenelMüdür Yardımcısı Halil Ata, atandı.

15- Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen «Süstaşları» sergisi Ankara'da açıldı.

16- Asil Çelik kaliteli çelik ürünlerine % 5-10 oranında, KarabükDemir Çelik Fabrikalarında üretilen Kok yan ürnülerine de % 4,5 oranında zam yapıdı.

17- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, İstanbulNarkotik Polisi yaptığı operasyon sonunda, Haseki'deki bir otelde250 milyon lira değerinde 10 kilo eroin ele geçirdi. Olayla ilgili olarak 11 kişi göz altına alındı.

18- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerj Savcılığı, Doğru YolPartisi Genel Başkanı Yıldırım Avcı ve Nokta Dergisi Yazı İşleri Müdürü Yazgülü Aldoğan haklarında açılan soruşturma konusunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

19- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi, silah kaçakçılığından sanık Bekir Eroğlu'nu 11 yıl ağır hapis cezasına mahkum etti.

Ordu ve çevresinde silah kaçakçılığı yapmaktan sanık 20 kişinin,5-2 yıl arasında hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

20- THKP/Cephesi Üçüncü Yol adlı yasa dışı örgütün 89 sanığınınyargılanmalarına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı AskeriMahkemesi'nde başlandı.

21- Akajansın bir haberine göre, Kayseri'nin Sarız ilçesine bağlıYalak kasabasında bir cismin patlaması sonucu 5 çocuk öldü.

22- Akajansın br haberine göre, Hakkari'nin Geçimli köyünde çığaltında kalan ökişi öldü.

23- Başbaaknlık Çevre Müsteşarı Refet Erim'in bu görevden alınarak, Başbakanık danışmanlığına getirilmesine ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

24- Sosyal Sigortalar Kurumu Huzurevleri Yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı.

25- İslamZirvesi nedeniyle Fas'ın Kazablanka kentinde bulunanCumhurbaşkanı Kenan Evren, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ileKıbrıs sorununun ele alındığı bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, görüşmede yaptığı konuşmada, «Kıbrıs sorununun çözümüiçin toplumlararası görüşmelerden yana olduğunu» söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra FKÖ lideri Yaser Arafatve Birleşik Arap Emiri Şeyh Zaid ile de birer görüşme yaptı.

26- 33 Avrupa Ülkesi ile ABD ve Kanada Dışişleri Bakanlarınınkatıldığı «Avrupa'da Güvenlik Yaratıcı Önlemler ve Silahsızlanma Kon.feransı» İsveç'in başkenti Stockholm'de çalışmalarına başladı.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD Dışişleri BakanıShultz, Avusturya, Hollanda ve Almanya Dışişleri Bakanları ile de birergörüşme yaptı.

27- Miliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, İngitere'ninDerby kentinde Belediye Meclisi, Müslüman kızların okula istedikleritakdirde geleneksel kıyafetleri ile gelebileceklerine ilişkin karar aldı.

28- AP Ajansının bir haberine göre, ABD gezisini tamamlayanÇin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, bir hafta sürecek Kanada gezisine başladı.

29- Yabancı ajansların haberlerine göre, Batı Beyrut'ta Suudi Arabistan Başkonsolosu silahlı kişilerce kaçırıldı.

Bu arada, Doğu Beyrut'ta Dürzilerle Hıristiyanlar arasında dünmeydana gelen ve 13 saat süren çatışmalarda 34 sivilin öldüğü, 100sivilin de yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

30- AFP'nin Lima çıkışlı bir haberine göre, Peru ile Ekvator arasındaki sınır bölgesinde iki ülke askeri kuvvetleri arasında çıkan çatışmada, 15 Ekvador askeri öldü.

18 OCAK 1984

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanj Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu Üyelerinikabul etti.

2- «13 aylık askerlik süresinin 9 aya inmesine» olanak sağlayankanun tasarısı TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, «YÖK, TRT,Basın Yasası gibi temel yasalarda önce uygulamaya bakılacağını, aksaklık varsa, düzeltme yoluna gidileceğini» bildirdi.

4- Ankara'da bulunan Irak İçişleri Bakanı Sadun Muhammed Şakir Mahmud, içişleri Bakanı Ali Tanrıyar ile görüştü.

5- Türkiye ile SSCB arasında imzalanan «Türk-Sovyet Devlet HudutHattının Nehir, Çay ve Derelerde Geçişinin Müşterek Kontrolü Hakkında Protokol» Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

6- Vergi iadesi ile ilgili tasarı Bakanlar Kurulu'nca kabul edildi.

7- Bakanlar Kurulu, Yüksek Hakem Kurulu'nun boş üyeliklerineZeki Dagdemir ve Naci Önsal'ın getirilmesini kararlaştırdı.

8- 30 Ocak 1984 günü, Fransa'nın Strasbourg kentinde başlayacakolan Avrupa Konseyi Danışma Meclisi toplantısına katılacak olan parlamento heyeti, Avrupa'nın çeşitli ülkelerini ziyaret ederek görüşmelerde bulunmak üzere, Türkiye'den ayrıldı.

9- HP Genel Başkanı Necdet Calp, Yerel Yönetimler Seçim Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkernesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

10- THA, ANKA ve Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından yapılanaçıklamalarda «Devlet Bakanı Mesut Yılmaz'ın basınla ilgili sözlerininüzüntüyle karşılandığı» belirtildi.

11- ANKA Ajansının haberine göre, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, petrol ürünlerine % 2.9oranında zam yaptı.

12- İzmir'de yayınlanan Yeni Asır Gazetesi yerel seçim - anket ekibigörevlilerinin geçirdiği kazada 2 kişi öldü, bir kişi yaralandı.

13- Hakkari'de çığ altında kalan 4 kişinin öldüğü 2 kişinin dekayıp olduğu THA tarafından bildirildi.

14- 12 Eylül 1980 tarihinden sonra faaliyetleri durdurulan DİSK'ebağlı çeşitli sendi'kalara ait araçlar, açık artırma ile satıldı.

15- ANKA Ajansının haberine göre, Ankara Üniversitesi'ne bağlı5 fakülte ve yüksek okuldan toplam 1717 öğrencinin ilişkisi kesildi.

16- SSCB'den Sinop'a 7 Kasım 1982 günü bir yolcu uçağını kaçıran Alman asıllı 3 Sovyet vatandaşına verilen 8 yıl 4'er ay ağır hapiscezayı Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından onaylandı.

17-Ankara 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan, DevYol'a üye olmak ve eylemlerde bulunmaktan sanık 3 kişi, 3-15 yılhapis cezasına çarptırıldı.

18- Yerel Seçim Yasası, TBMM'de ikinci kez görüşülüp kabul edilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı NecmettinKaraduman tarafından onaylanarak, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

19- Fas'ın Kazablanka kentinde yapılan 4. İslamZirve Konferansı'nın kapanışı ertelendi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Konferansda yaptığı konuşmada,Kıbrıs, İran - Irak savaşı, Afganistan, Ortadoğu ve Filistin konularınadeğindi.

20- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Tunus Devlet Başkanı Habib Burgiba,Suriye Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdulhalim Haddam ilegörüşmlerde bulundu. Zirve toplantısında Türkiye'nin Ekonomik Komisyon Başkanlığı'na getirilmesi kararlaştırıldı.

İslamZirve Konferansında, Mısır'ın konferansa dönmesi «Şartlıolarak kabul edilirken,» İran-lrak savaşına son verme girişimlerindebulunmak üzere, konferansa katılmayı reddeden İran'a «Bakanlar düzeyinde bir heyet gönderildiği» bildirildi.

21- Akajansın Stockholm çıkışlı haberine göre, İsveç'in Stockholmkentinde yapılmakta olan «Avrupa'da Güven ve Güvenlik Artırıcı Tedbirler ve Silahsızlanma» Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, İtalyan, Norveç, Bulgaristan, ve Kanada Dışişleri Bakanlarıile ikili temaslarda bulundu.

22- Hürriyet gazetesinin haberine göre, Yunanistan'da «Ermenistan'ın Kurtuluşu için Gizli Ermeni Ordusu» adlı bir kitap yayınlandı.Kitapta ASALA'nın gerçekleştirdiği eylemlerin de anlatıldığı bildirildi.

23- Pakistan'da düzenenen milletlerarası «Siretunnebi Yarışması'ndaİslamtarihi yazarı Mustafa Asım Koksal «Hz. Muhammed ve İslamiyet»adlı 12 ciltlik eseriyle birincilik kazandı.

24- ANKA Ajansının haberine göre, Yunanistan, Balkanlar'ın Nükleer Silahlardan Arındırılması, Güvenlik ve İşbirliği Toplantısı'nın gündenimde yer alacak konulara ilişkin değişiklik önerisini kabul etti.

25- ANKA Ajansının Tahran çıkışlı haberine göre, İran Televizyonu,Sovyetler Birliği'nin, İran'a «Dünya emperyalizmine, ABD saldırganlığına ve sayısı giderek artan nükleer silahların doğurduğu tehlikeye karşıbirlikte mücadele» önerdiğini bildirdi, İran televizyonu söz konusumesajın Sovyet Parlamentosundan İran parlamentosu Başkanı Rafsancani'ye Sovyetler Birliği'nin İran Büyükelçisi aracılığıyla iletildiğini debelim.

26- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Larry Speakes, ABD'nin, SovyetlerBirliği'nin Cenevre'deki stratejik silahlarla ilgili görüşmelere (START)yeniden başlamasını arzu ettiğini» bildirdi.

27- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan'ın başkentiBeyrut'taki Amerikan Üniversitesi Rektörü Malcolm Kerr, ÜniversiteKampüsü'nde kimliği belirlenemeyen kişilerce vurularak öldürüldü. Öldürme ve Suudi Arabistan Konsolosu Hüseyin Farrasi'nın kaçırılmasıolayını İslami Cihad Örgütü'nün üstlendiği bildirildi.

19 OCAK 1984

1- Fas'ın Kazablanka kentinde yapılan İslam Konferansı 4. ZirveToplantısına katılan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'ya döndü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Konferans'la ilgili yaptığı açıklamada,«Bütün ümidimiz kardeş Arap ülkeleri arasındaki görüş ayrılıklarınınve uçurumlarının giderilmesi ve bölgede birlik ve beraberlik içinde bumücadelenin yürütülebilmesidir» dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile bir görüşme yaptı.

3- Kara Küvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık'ın davetlisiolanak Türkiye'de bulunan ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Org. JohnWickham, beraberindeki heyetle Haydar Saltık'ı ziyaret etti.

4- Dış ticaretin düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

5- Birinci Türkiye Bilgisayar Kongresi, çalışmalarına Ankara'da başladı.

6- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce, bir ay içinde yapılan seri operasyonlar sonucu, yasa dışı Türkiye ihtilalci Komünistler Birliği (TİKB)'nin biri ölü olmak üzere 11 üyesinin yakalandığı, bildirildi.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde Dev-Yol üyesi oldukları iddiasıyla yargılanan 38 sanık, beraatetti.

8- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Yargıtay'ın bozma kararı nedeniyle yeniden görülmeye başlanan Kahramanmaraş davasında sanıkların tahliye istekleri reddedildi.

9- 1984 yılı ithalat rejimi kararında değişiklik yapan düzenleme,Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

10- Bakanlar Kurulu'nun, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanan kararına göre, «Gümrük ve İstihsal Vergisi değiştirilen vefon'a tabi maddeler listesi» iptal edilerek, yeniden düzenlendi.

11- Avrupa Silahsızlanma Konferansı oturumunda, Yunanistan veKıbrıs Rum yönetimi tarafından, «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ninilanı» gündeme getirildi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, yaptığı konuşmasında, «Yapılanbeyanların dayanaksız ve foruma getirilmelerinin uygun olmadığını»belirtti. Vahit Halefoğlu, ikili temaslarına devam ederek, Romanya,İsviçre ve İngiliz Dışişleri Bakanları ile görüştü.

12- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, çeşitli Avrupa ülkelerinde hırsızlık, sahtekarlık, gasp ve benzeri suçlardan yakalanan TCpasaportlu 815 kişinin Türk olmadıkları ve pasaportlarının sahte olduğunun belirlendiği, bildirildi.

13- Milliyet Gazetesi'nin bir haberinde Yunanistan'da Ermeni teröristleri korumak amacıyla özel bir komitenin kurulduğu bildirildi.

14- AP Ajansının Los Angeles çıkışlı haberine göre, Türkiye'ninLos Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı 28 Ocak 1982 tarihinde öldüren Ermeni terörist Hampig Sasunyan'ın ««Ömür boyu hapis cezasınaçarptırılması» yolundaki jüri önerisi, hakim tarafından onaylandı.

15- Yugoslavya Ulaştırma Bakanlığı'nın, «Türk ihraç ve ithal ürünlerini taşıyan 15 büyük nakliye firmasının Yugoslavya'dan geçişlerini3ay süreyle yasakladığı» haberi basında yer aldı.

16- Fas'ın Kazablanka kentinde yapılan 4. islâm Zirvesi'nde, «Ortadoğu sorununun çözümünü ve İran-lrak savaşının sona erdirilmesini»öngören karar tasarılarının oybirliği ile kabul edildiği, haberi basındayer aldı.

Konferansa üye ülkeler, «Mısır'a gidecek bir heyetin, Mısır yönetimiyle, Mısır'ın üyeliğe yeniden alınması koşullarını görüşmesini»kararlaştırdı.

Öte yandan, Mısır Devlet Başkanı'nın danışmanı Osama EI-Baz,«İslamZirvesi'nin öne sürdüğü koşulları kabul etmeyeceklerini, bununbir mesaja yanıt değil, ilke olarak açıkladığını» bildirdi.

17- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberinde, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki, Amerikan Üniversitesi Rektörü Malcolm Kerr'in öldürülmesi nedeniyle, Lübnan'ın Müslüman ve Hıristiyan kesimlerindeki tüm okulve üniversitelerin yas ilan ederek, kapalı kaldıkları bildirildi.

18-Japonya'nın güneyinde bulunan Kiyuşu adasında bir madendemeydana gelen kazada ölenlerin sayısının 84'e yükseldiği, 12 işçininyaralandığı, 14 işçinin mahsur kaldığı A.A. nın Fükuoka çıkışlı haberinde bildirildi.

20 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ile haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, AnkaraGazeteciler Cerniyeti'ni ziyaret etti. Devlet Bakanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, «Basınla ilgili açıklamasının yanlış anlaşıldığını» bildirdi ve «Biz hükümeti yalan habere karşı koruyacağız» dedi.

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Başbakan TurgutÖzal'a bir telgraf çekerek, «Devlet Bakanı Mesut Yılmaz'ın 17 Ocak'tayaptığı basınla ilgili açıklaması konusunda üzüntülerini» bildirdi.

3- Ücretlilere vergi iadesi sağlayan yasa tasarısı TBMM'ne sunuldu.

4- TBMM Adalet Komisyonu'nda bulunan 26 idam dosyasının birsüre gündeme alınmaması kararlaştırıldı.

5- Mükelleflerin PTT ve banka şubelerine vergi ödemelerine olanak sağlayan ve vergi cüzdanlarına işlerlik kazandıran yasa tasarısıTBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- YSK Başkanlığı, 25 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin takviminiaçıklayarak, seçimlerin başlangıç tarihini 16 Şubat olarak belirledi.

7- Ankara Üniversitesi Senatosu, Fransa Cumhurbaşkanı FrancoisMttterrand'ın Ermenilerle ilgili konuşmasını kınama kararı aldı ve karar mektup halinde, Francois Mitterrand'a gönderildi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada,«Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri'nce 1983 yılında alınan ürün bedelinden, üreticiye olan 11 milyar 275 milyon liralık borcun birliklere gönderjldiği» belirtildi.

9- Milli Eğitim Bakanlığı, 1983-1984 öğretim yılının ilk yarısınınCuma günü sona ermesi nedeniyle, öğretmenlerin maaşlarının 27Ocak'ta ödenmesini kararlaştırdı.

10- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli,SSCB ile ilkili ekonomik görüşmelere katılmak üzere, Sovyetler Birliği'negitti.

11- ANKA Ajansının haberine göre, İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar'ınresmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen, Irak İçişleri Bakanı Sadun ŞakirMahmud resmi temaslarını tamamladı.

12-Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Genel Kurul toplantısı İstanbul'da yapıldı.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen DİSK davasında 3 sanığın tahliyesi kararlaştırıldı.

14- «Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesi nedeniyle kanunsuz, grev yaptıkları» iddiasıyla haklarında davaaçılan 1429 işçinin yargılanmalarına, 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

15- Erzurum 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, bölücülük propagandası yapmaktan sanık 2 kişiyi 8'er yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

16- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının, «Kamusektörünün yapacağı ithalatta uygulanacak esasları» belirleyen tebliğiResmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

17- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca hazırlanan «1984 mali yılıbütçe uygulama talimatı» Resmi Gazete'de yayınlandı. Tebliğ gereğince, 31 Aralık tarihi itibariyle boşalan ya da bu tarihten sonra boşalmışolan memur kadrolarına atama yapılması Başbakanlığın iznine bağlandı. Ayrıca, kamu kuruluşlarında yeni sürekli işçi kadrolarının vize edilmesi de yasaklandı.

18- Akajansın Stockholm çıkışlı haberine göre, İsveç'in başkentiStockholm'de hafta başında başlayan «Avrupa'da güven ve güvenlikarttırıcı tedbirler ve silahsızlanma» konferansına katılan Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu, İsviçre Dışişleri Bakanıyla yaptığı görüşmeden sonra,bir açıklama yaparak, «Silahsızlanma Konferansı'nda Türkiye'nin görüşlerini anlatma fırsatı bulduğunu, ayrıca ikili görüşmeler sırasında da Türkiye'deki gelişmeler hakkında bilgi verdiğini» söyledi.

19- Akajans'ın Ankara çıkışlı haberine göre, BM Cenevre Ofisi'ndeTürkiye Daimi temsilcisi görevinde bulunan Dışişleri eski Bakanı İlterTürkmen, «BM Genel Sekreter Yardımcılığı görevini kabul edemiyeceğini», BM Genel Sekreteri Perez De Cuellar'a bildirdi.

20- Fas'ın Kazablanka kentinde düzenlenen 4. İslam Zirvesi sonaerdi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «İslam Ekonomi ve Ticari İşbirliğiKomisyonu» Daimi Komitesi Başkanlığı'na seçildi.

Zirve'de bir konuşma yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Dsnktaş, KKTC'nin ilanının gerekçelerini anlattı. 4. İslam Zirvesi sonuç bildirisinde, Kıbrıs konusunda daha önce alınmışolan kararlar teyid edildi ve «Kıbrıs Türklerinin desteklenmesi ve eşitiik sağlama çabalarına yardımcı olunması» maddesi yer aldı.

Ayrıca, Mısır'ın, «İslam alemi içinde seçkin bir yeri olduğu» belirtilerek, Mısır'ın, «İslam Zirvesine koşulsuz olarak davetine» karar verildi. '

21- Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET)'nin Türkiye Temsilcisi GwynMorgan'ın, «Yeni ithalat, ihracat ve kambiyo düzenlemelerinin AETtarafından olumlu karşılandığını» açıkladığı, ANKA Ajansı tarafındanbildirildi.

22- AP Ajansının Washington çıkışlı haberine göre, ABD BaşkanıRonald Reagan, «Polonya'ya uyguladıkları ekonomik amborgoyu hafifleteceklerini» açıkladı.

23- ABD yönetiminin, Afrika'ya gıda yardımının artırılması için«Çabalarını yoğunlaştırdığı» ve «32.7 milyon dolarlık yeni bir acilyardım programını onayladığı» yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- AP Ajansının Hayfa çıkışlı haberine göre, İsrail'de Hayfa Üniversitesi'nde bir konuşma yapan İsrail Savunma Bakanı Ariel Şaron,Hazİran 1982 tarihinde. Lübnan'ın işgalinden kendisinin sorumlu olduğunu bildirerek, «Öteki bakanların, hükümetin savaş nedeniyle paylaşmak zorunda olduğu sorumluluktan kaçtıklarını» söyledi.

25- AP Ajansının Kabil çıkışlı haberine göre, Afganistan'da yönetimde bulunan Babrak Karmal Hükümeti'nin, Kabil Radyosu tarafındanyayınlanan açıklamasında, «83 Müslüman mücahidin öldürüldüğü vemücahitlere ait çok sayıda silahın ele geçirildiği» bildirildi.

26- AP Ajansının Washington çıkışlı haberinde, Küba'nın, Etiyopya'da altı yıldan beri bulundurduğu askeri birliklerinin bir kısmınıilk defa çekmeye başladığrbildirildi.

27- THA'nın ve A.A. nın Rabat çıkışlı haberlerine göre, Fas'ta gıdamaddelerine ve okul ücretlerine yapılan zammı protesto gösterilerindeolaylar çıktı. BBC Radyosu, olaylarda 30'dan fazla kişinin öldüğünü,yüzlerce kişinin yaralandığını bildirdi.

28- AP Ajansının Bogota çıkışlı haberine göre, Kolombiya DevletBaşkanı Belisario Betancur'un, yönetime karşı mücadele eden 1000gerillaya af ilan etmesi üzerine, kararı protesto eden Kuvvet Komutanları istifa ettiler. Savunma Bakanı Fernando Landabazal'ın da dahaönce aynı nedenle istifa ettiği bildirildi.

29- AP Ajansının Buenos Aires çıkışlı haberine göre, Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin'in emri üzerin 15 bin kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle başkent Buenos Aires bölgesi emniyet eski müdürü Ramon Camps tutuklandı.

21 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Fas Kralı 2. Hasan'a bir mesajgöndererek, «İslamKonferansı Orgütü'nün Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Başkanlığı'na getirilmesinden duyduğu memnuniyeti» belirtti.

2- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz Cumhuriyet Gazetesinin sorularını cevaplandırırken «Türkiye'nin yurt dışında tanıtılması için yürütülen faaliyetlerin bir süre için dondurulduğunu» belirterek, «Türkiye'nintanıtımı için yeni bir sistem getirmeye çalışıldığını» bildirdi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, Eskişehir'deyaptığı açıklamada, «Bu yazdan itibaren kömürün taksitle verileceğini»söyledi.

4- Ankara Tabip Odası Genel Kurulu başladı.

5- İstanbul Narkotik Şube ekipleri tarafından geçen hafta içindegerçekleştirilen seri operasyonlarda, uluslararası bir şebekenin altı elemanı 10.5 kilo eroinle yakalandı.

6- Merkez Bankası'nın, Yurt dışına çıkışlardaki döviz işlemlerineaçıklık getiren genelgesi, Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- «Anadolu Üniversitesi Öğretim ve İmtihan Yönetmeliği» ResmiGazete'de yayınlandı.

8- Maliye ve Gümrük Bakanlığı Müsteşarlığına Ertuğrul Kumcuoğlu'nun atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Avrupa Silahsızlanma Konferansı için gittiği Stockholm'deki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, AET ve NATOyetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere, Belçika'nın Başkenti Brüksel'e gitti.

10- A.A. nın Londra çıkışlı haberine göre, Fas'ın Kazablanka kentinde düzenlenen İslam Zirve Konferansı'na gözlemci olarak katılanKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'a dönmeden önce uğradığı İngiltere'nin başkenti Londra'da bir basın toplantısı düzenleyerek,«Kıbrıs Rum lideri Spiros Kipriyanu'nun son tekliflerini reddettiklerini»bildirdi.

Öte yandan, Kıbrıs'ın Rum kesiminde yayınlanan gazeteler, KıbrısRum Yönetim Lideri Spiros Kipriyanu'nun önerilerini, Kıbrıs'ta gizlitutup, Avrupa'da açıklamasını protesto amacıyla, «Bir gün yayınlarınıdurdurma» kararı aldı.

11- Akajansın Brüksel çıkışlı haberine göre, bir günlük ziyaret içinBrüksel'de bulunan Kıbrıs Rum kesimi lideri Spiros Kipriyanu, AETyöneticileriyle yaptığı görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, «KKTC'nin bağımsızlık ilanının geri alınmadan adada barışçıçözüm bulmanın imkansız olduğunu» söyledi.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, yaptığı bir konuşmada, «Sovyetler Birliği'nin, nükleer füzelerin azaltılması görüşmelerine yenidendöneceğine inandığını» söylediği, A.A. nın Washington çıkışlı haberinde bildirildi.

13- Yabancı ajansların haberine göre, İran Meclis Başkanı Ayetullah Rafsancani, İslam Ülkeleri Zirve Konferansı'nda alınan kararlarlailgili olarak, «Konferans artık İslamı savunma yeteneklerini yitirmiştir»dedi.

14- THA'nın İran resmi haber ajansı IRNA'ya dayanarak verdiğihaberine göre, İran'ın BM Büyükelçisi Said Recai, «Uzmanlarca yapılan incelemeler sonucu, Irak'ın İran'a karşı kullandığı kimyasal silahların İngiliz yapısı olduğunun belirlendiğini» söyledi.

15- A.A. nın Tahran çıkışlı haberine göre İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu «İran'da kapatılan Tudeh Partisi'nin, Devrim AskeriMahkemesi'nde yargılanan üyelerinden 86'sının bir yılla ömür boyuarasında değişen hapis cezasına mahkum olduğunu» açıkladı.

16- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberinde, Lübnan'da Dürzi miliskuvvetlerinin, dünden itibaren, Hıristiyanların çoğunlukta olduğu Beyrut'un doğu kesimine açtıkları top ve roket ateşi sonucu, iki Lübnanaskerinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan, Dürzi milislerin açtıkları topçu ateşi sırasında, Başkanlık sarayınında hasar gördüğü belirtildi. Yayınlanan hükümet bildirisinde, «Saldırının Cumhurbaşkanı Emin Cemayel'in, Suudi Arabistan'ın önderliğinde hazırlanan güvenlik planını yürürlüğe koyma çabalarını engellemeyi amaçladığı» bildirildi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre, ABD'de bir Beyaz Sarayyetkilisi, Lübnan'daki Şii grupların uçaklarla Amerikan mevzilerine vegemilerine intihar saldırısı yapmalarına karşı, ABD Başkanı RonaldReagan'ın daha önce harekete geçerek, terör merkezlerine darbe indirmeyi planladığını» açıkladı.

Öte yandan ABD Beyaz Saray Sözcüsünce yapılan açıklamada,ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Üçüncü Dünya ülkelerindeki çıkarlarını korumak için 10 bin kişilik özel bir güç olarak «Çevik Birlik»kurulması için Kara Kuvvetlerine izin verdi.

18- AP ajansının Roma çıkışlı haberine göre, Libya'nın İtalya'nınbaşkenti Roma'daki «Halkçı Komitesi» Başkanı Ammer Taggazi, birsaldırı sonucu ağır yaralandı.

19- A.A. nın Kopenhang çıkışlı haberinde, Danimarka'da 10 Ocakgenel seçimlerinin oy sayımında teknik bir hata yapıldığının ortayaçıkması üzerine, iktidardaki koalisyon hükümetinin, parlamentoda çoğunluğa ulaştığı bildirildi.

20- Fransa'da, yılbaşında meydana gelen ve 5 kişinin ölümüne yolaçan bombalı saldırılarla ilgili olduğu görülen, Mısır, Tunus, Cezayir veİran uyruklu 11 kişinin sınırdığı edildiği, A.A. nın Marsilya çıkışlı haberinde bildirildi.

22 OCAK 1984

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, KütahyaGazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, emeklilik işlemlerinin kısa sürede tamamlanacağını belirterek, «SSK ve Bağ-Kuremeklilerinin aylıklarının 7 gün içinde bağlanacağını» söyledi,

2- İstanbul Adliye örgütünde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Necat Eldem, «Adli işlemlerde bürokrasinin yoğun olduğunu biliyor, bunun ortadan kaldırılması için çalışmalar yapıyoruz. Yüce Meclisten, konuyla ilgili kanun kapsamında kararname çıkarma yetkisi isteyeceğiz» dedi.

3- Cumhuriyet Gazetesi'nde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem ile ekonomik konulara ilişkin bir röportaj yayınlandı.

4- Tercüman Gazetesi'nin düzenlediği «Milli Eğitim Sempozyumu»sona erdi.

5- THA'nın bir haberine göre, Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği tarafından ekonomi ile ilgili birrapor yayınlandı.

6- Orman ürünlerinin muhammen bedellerine % 20-25 oranındazam yapıldı.

7- Gümrük Muhafaza Ekipleri tarafından İstanbul'da düzenlenenoperasyonlarda 320 milyon lira değerinde kaçak demir ve torna tezgahları ile kaçak kürk ele geçirildi.

8- Van'da yapılan «Yıldırım l» operasyonu ile dış piyasa değeri200 milyon lira olan 19 kilo baz morfin ele geçirildi,

9- THA'nın bir haberine göre, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 28 sanıklı yasadışı Manisa ÜGD davasında askeri savcı, sanıklardan 7'si hakkında ölüm,17'si hakkında da 5-30 yıl arasında değişen ağır hapis cezalan istedi.

10- Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Müzeler Yönetmeliği ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Anka Ajansı'nın bir haberine göre, İsveç'te yapılan «Avrupa'nın Güvenliği ve Silahsızlanma Konferansına» katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'e giderek NATO Genel Sekreteri Josef Luns ile görüştü.

12- Avrupa Konseyi toplantısına katılacak Türk parlamenterlerindenbir grup Hollanda'ya geçti.

13- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Lübnan'da muhalefetteki ilerici Sosyalist Partisi lideri Velid Canbolat, Ürdün'de yayınlanan «EI-Rey»Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Cemayel hükümeti istifa etimedikçeDürzi milis kuvvetlerinin çarpışmalardan vazgeçmeyeceğini» bildirdi.

14- A.A.'nın bir haberine göre, 4. İslam Zirve Konferansı çalışmalarına katılan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'a dönüşündeyaptığı açıklamada, «İslamdünyasının en önemli, en üst konferansı olan Zirve Konferansı'na katılarak Kıbrıs meselesini kardeşlerimize anlatmaya çalıştım» dedi.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre, Libya'nın Roma temsilcisi Ammar Taggazi'ye düzenlenen suikast girişimini «Alborkan» örgütü üstlendi.

16- AP Ajansı'nın bir haberine göre, ABD Hava Kuvvetleri, düşmancasus uydularını yok edecek olan ilk füzenin denemesinin yapıldığınıduyurdu.

17- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Norveç polisi, Sovyetler Birliği adına casusluk yapmakla suçlanan Norveç Dışişleri Bakanlığı BasınBürosu Başkan Yardımcısı Arne Treholt'u tutukladı.

18- AP Ajansı'nın bir haberinde, Fas'ta gıda maddelerine yapılanzammı protesto eden göstericilerle, güvenlik kuvvetleri arasında çıkançatışmalarda ölü sayısınnı 200'ü aştığı bildirildi.

19- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan Dışişleri BakanıElie Salem, Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Claude Cheysson'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Beyrut'taki Çokuluslu Barış Gü-

cü'nün, ülkedeki bütün yabancı birliklerin geri çekilmesini sağlayacakbir anlaşma sağlanana kadar Lübnan'da kalacaklarını» bildirdi.

20- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan AP Ajansı'nın bir haberinegöre, Afganistan'da gerillalar ile hükümet kuvvetleri arasında dün meydana gelen çatışmalarda 100 gerilla öldü.

23 OCAK 1984

1- Adalet Bakanı Necat Eldem, İstanbul'daki adliye ve cezaevlerindeki incelemelerini tamamladıktan sonra yaptığı açıklamada, «idamcezalarının kaldırılmasıyla ilgili olarak Meclis'te hiçbir çalışma yapılmadığını» söyledi.

2- Tercüman Gazetesi'ne bir demeç veren Milli Savunma BakanıZeki Yavuztürk, «Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşma uyarıncaTürkiye'de yapımına başlanacak F-16 uçaklarının ortak yapım faaliyetlerine başlandığım ve Mürted'de kurulmakta olan TUSAŞ Uçak Fabrikası'nın dış para ihtiyacının ortak firma General Dynamics tarafından, iç para ihtiyacının da Türkiye'nin milli kaynaklarından karşılanacağını» söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, incelemelerde bulunmaküzere gittiği Van'da yaptığı konuşmada, «12 Eylül'den önce Türkiye'deki rejim yıkılmadıysa esnaf, sanatkar ve çiftçinin güçlü olmasındandır»dedi.

4- İstanbul'da bulunan Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray,«Sahipli arazilerin üzerinde yapılan kaçak konutların hemen yıkılmasını, Hazine ve vakıf arsaları üzerine yapılan kaçak konutların da belirlenerek haklarında yasal işlem yapılmasını» istedi ve «Belirlenecek fiyatlardan arsa bedeli alınmasının yerinde olacağını» söyledi.

5- Dünya Bankası Başkanı A.W. Clausen'in başkanlık ettiği bir heyet Ankara'ya geldi. Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile bir görüşmeyapan Clausen, daha sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ercüment Yavuzalp,Türk-Çin Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'na katılmak üzere dünÇin Halk Cumhurjyeti'nin başkenti Pekin'egitti.

7- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Başkanı Kari Ahrens, görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

8- Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığına İstanbul İdare Mahkemesi üyesi İbrahim Düzyol getirildi.

9- Bankalar Birliği ve Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi,Bankalar Birliği toplantısından sonra Akajansa yaptığı açıklamada, «Toplantıda bankalar hakkındaki 70 sayılı kanun hükmündeki kararnamenin aksayan yönlerinin düzeltilmesi için hükümete sunulmak üzerebir teklif raporunun hazırlandığını ve bankaların son düzenlemelereadapte olduğunu» söyledi.

10- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi önen, İzmir'de yaptığıaçıklamada, gübre almak istemen ücreticilere verilecek kredinin faizoranının yüzde 12 düşürüldüğünü söyledi.

11- Türk-lş, Yüksek Hakem Kurulu asil üyelikleri için Türk-MetalGenel Başkanı Mustafa Özbek ile Sağlık-İş Genel Başkanı MustafaBaşoğlu'nun adlarını bildirdi.

12- Ankara Tabip Odası Genel Kurul toplantısından sonra yapılanseçimlerde, yönetim kurulu üyeleri belirlendi.

13- Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Gölcük Askeri Mahkemesi'ndeg örülen 123 sanıklı THKP-C Kurtuluş örgütü davasında, 54 sanık 3 yıl 4 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar. 63sanığın delil yetersizliğinden beraat ettiği davada, 4 sanık hakkında da davanın tefrikine karar verildi.

14- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, DevrimciHalk Kültür Derneği mensubu 7 kişi hakkında, kanun dışı faaliyetlerdebulundukları ididasryla dava açtı.

15- Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, AET Komisyonu Başkanı Gaston Thorn ve Dış İlişkilerden sorumlu BaşkanYardımcısı William Hafferkamp ile birer görüşme yaptı.

16- Kamran İnan, Leyla Köseoğlu ve Paşa Sarıoğlu'ndan oluşanTürk Parlamento heyeti, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nde bir basıntoplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Kamran İnan, «Biz her zamanmilli bir politika olarak batı ile birlik içinde olmak istiyoruz» dedi.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Baş Yazan Abdi İpekçi'nin öldürülmesi davasıyla ilgili olarak F. Almanya'da tutuklu bulunan Yalçın Özbevadlısanık Bochum Cezaevi'nden tahliye edildi. Bu arada 1. Ordu ve İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, Abdi İpekçi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak yeni bir dava açtı.

18- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki ticari işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen resmi görüşmelere Moskova'da başlanduTürk heyetine Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Sovyetler Birliği heyetine de Dış Ticaret Bakan Yardımcısı I.T. Grishinbaşkanlık etti.

19- AA'nın bir haberine göre, Kıbrıs eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük, Lefkoşa'da, düzenlenen devlet töreni ile toprağaverildi. Cenaze töreninde Türkiye'yi Devlet Bakanı Abdullah Tenekecibaşkanlığında bir 'heyet temsil etti.

20- AFP Ajansı'nın bir haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz, Amerikan ABC televizyonunda yaptığı konuşmada, Lübnan'daterörist grupların intihar saldırılarına karşı ABD birliklerini korumakamacıyla ülkesinin önlem mahiyetinde saldırılarda bulunabileceğinisöyledi.

21- AP Ajansı'nın bir haberine göre, ABD Adalet Bakanı WiliiamFrench Smith görevinden istifa etti. Bu arada ABD Kongresi iki aylıkaradan sonra yeniden açıldı.

22- Yabancı ajansların haberlerine göre, İran Devlet Başkanı AliHamaney, «İran'ın bölgede Amerika tarafından girişilecek herhangi birmecaraya anında cevap vereceğini» söyledi.

23- AA'nın bir haberine göre, Cezayir'de 5 yıllık bir süre içinyeniden Devlet Başkanlığı'na seçilen Şadli Bincedid, Abdülhamid İbrahimi başkanlığındaki yeni hükümet listesini açıkladı.

24- AP ve AA'nın bir haberine göre, Fas Kralı Hasan, yaptığı konuşmada, ülkedeki karışılıkların ve gösterilerin, marksist, siyonist veHumeyni yanlıları tarafından başlatıldığını öne sürdü.

25- ANKA Ajansının bir haberine göre Arap Parlamento Birliği,Kuzey Yemen'in başkenti Sana'da toplandı.

26- Yabancı ajansların haberlerine göre, Ürdün Kralı Hüseyin, dünAmman'da Filistin Kuvvetleri Başkomutanı Yardımcısı Ebu Cihad veLübnan Başbakanı Şefik Vazzan ile birer görüşme yaptı.

27- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Afganistanda, Mücahitler ileAfgan Ordu birlikleri ve Sovyet askerleri arasından çıkan çatışmalarda90 Mücahid ile 150 Afgan ve Sovyet askeri öldü.

24 OCAK 1984

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

2- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Nejat Tümer, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ile yönetim kurulu üyeleriniTBMM'deki çalışma odasında kabul etti. Kabulde, Nejat Tümer'e Basın Onur Üyeliği belgesi verildi.

3- Anka Ajansı'nın bir haberine göre, Dışişleri Bakanlığı SözcüsüBüyükelçi Nazmi Akıman, yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Arap dünyasını ilgilendiren sorunlara karşı izlediği politika nedeniyle İslamülkeler arasındaki itibarını arttırdığını» söyledi.

4- Dünya Bankası Başkanı A.W. Clausen, Ankara'daki resmi temaslarını tamamladı. Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen Dünya Bankası Başkanı Clausen, «Türkiye en çok desteklediğimiz ülkedirve bunu devam ettirmek arzusundayız» dedi. Clausen daha sonra İstanbul'a gitti.

5- Ankara'da bulunan Avrupa Konseyi Danışma Meclisi BaşkanıFederal Alman Parlamenter Kari Ahreris resmi temaslarına başlayarak,TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ile bir görüşme yaptı.

6- Fazilet Partici Kurucular Kurulu yaptığı toplantıda, Fazilet Partisi'nin Anavatan Partisine ilhakına ve partinin feshine karar verdi.

7- Erzincan 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, 291 sanıklı GiresunDev-Yol davasında 8 sanığı ölüm cezasına, 3 sanığı ömür boyu hapse,5 sanığı ise 16 ile 24 yıl arasında değişen hapis cezasına mahkum etti.120 kişinin beraat ettiği davada, 155 sanık da çeşitli hapis cezalarınaçarptırıldı.

İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Manisa Devrimci Kurtuluş davasında 3 sanığı ikinci kez ölüm cezasına mahkum etti. 1 sanığın ömürboyu hapse mahkum olduğu davada, 3 sanık ise 6 ile 30 yıl arasındahapse mahkum oldular.

8- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan bir açıklamaya göre, Samsun'da yapılan operasyonlarda, yasa dışı Dev-Yol örgütü mensubu 32 kişi yakalandı.

9- Haftalık Yazko- Somut gazetesi İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından ikinci bir emre kadar kapatıldı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, Milliyet Gazetesi GenelYayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi'nin öldürülmesi ile ilgiliolarak 11 sanık hakkında açtığı yeni davada, üç sanığın idamını istedi.

11- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü hakkında Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından verilen beraatkararı kesinleşti.

12- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Batı Avrupa ülkelerine yaptığı geziyi tamamladıktan sonra Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, «Biz elimizden geleni yaptık. Şimdi sıra Batı Avrupalılarda.Umarım oyunu bizim gibi dürüst şekilde oynarlar» dedi. Daha sonraAnkara'ya dönen Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada ise «AET ile Türkiye arasındaki ilişkilerinher geçen gün normale döneceğini, ancak acele edilmemesi gerektiğini» söyledi.

13- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli başkanlığındaki Türk heyeti ile Sovyetler Birliği heyeti arasında Moskova'da başlayan resmi görüşmelerin komiteler halinde devam ettiği, basında yer aldı.

14- Türkiye'nin Paris Başkonsobsluğu'na karşı silahlı saldırı düzenleyen 4 Ermeni teröristin yargılanmalarına Paris Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

15- AA'nın Stockholm çıkışlı bir haberine göre, Avrupa Silahsızlanma Konferansı'nda Türk heyeti başkanı ve Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Haluk Özgül, itimat ve güven arttırıcı önlemler paketini Batı grubuadına konferansa sundu.

16- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Türkiye - ÇinHalk Cumhuriyeti Karma Ekonomik Toplantısı Pekin'de başladı.

17- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Federal Almanya BaşbakanıHelmut Kohl resmi bir ziyaret için İsrail'e giderken, FKÖ lideri Yaser Arafat, beraberindeki bir heyetle Afrika gezisine başladı ve Dakar'a gitti.

18- Yabancı ajansların haberlerine göre, ABD Hükümeti tarafındanyayınlanan bir bildiride, İran'ın uluslararası terörizme destek sağladığıve Lübnan'daki ABD Deniz piyadeleri karargahına yapılan bombalı saldırı olayından İran'ın da sorumlu olduğu iddia edildi.

19- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Fas'ın Nador kentinde genelgrev yapıldı. Bu arada Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Fas KralıHasan'a bir telgraf göndererek, yabancı gazetecilerin olaylı kentlerden çıkarılmasını, ve basına sansür uygulanmasını protesto etti.

25 OCAK 1984

1- TBMM Halkla İlişkiler Binası Meclis Başkanı Necmettin Karadumari tarafından törenle açıldı.

2- Başbakan Turgut Özal, Ermeni Patriği Sinork Kalutsyan ile Musevilerin İstanbul dini lideri David Asseo başkanlığındaki iki heyetikabul ederek ayrı ayrı görüştü.

3- Halkçı Parti, ana muhalefet partisi grubu sıfatını kullanarak,Yerel Seçim Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.Dava ile ilgili dosya Parti Genel Başkanı Necdet Calp tarafından Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Hasan Şamiloğlu'na verildi ve davanın gerekçeli iptal istemi metni de basına açıklandı.

4- Devlet Bakanı ve hükümet sözcüsü Mesut Yılmaz, BakanlarKurulu'nun bugünkü toplantısında, tasarrufların teşviki ve kamu yatırımlarının hızlandırılması, toplu konut tasarısı ve bürokratik işlemlerin azaltılması için Bakanlar Kurulu'na yetki veren yasa tasarılarınınüzerindeki görüşmelerin tamamlandığını ve hafta sonu veya önümüzdeki hafta başı TBMM'ne sevkedileceğini söyledi.

5- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Başkanı Kari Ahrens, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu ile birer görüşme yaptı.

6- Millet Meclisi Bütçe Komisyonu'nda 35 kamu kurum ve kuruluşunun 1983 sonuna kadar birbirlerine olan 2 trilyon 800 milyarlira tutarındaki borçlarının silinmesini öngören tahkim tasarısı kabuledildi.

7- IMF Heyeti ile Hazine Müsteşar Yardımcısı Tevfik Altınok Başkanlığındaki Türk heyeti arasındaki görüşmeler tamamlandı.

8- Dünya Bankası Başkanı A.W. Clausen ve beraberindeki heyet, İstanbul'daki temaslarını tamamlayarak, Türkiye'den ayrıldı.

9- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve yönetim kurulu üyeleri Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz'ıziyaret ederek bir süre görüştüler. Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, görüşmede yaptığı konuşmada, «Basına verilmiş haklar geri alınmaz.Basın ahlak kurallarına uyan basın, baştacımızdır» dedi.

10- Askerlik görevini yedek subay olarak yapmak istediği halde,kura yada seçim sonucu 12 ay er olarak askere alınmaları kararlaştırılanların bu sürelerini 4 ay indiren ve 8 ay askerlik yapmalarını öngören yasa tasarısı TBMM'de kabul edildi.

11- DİSK davasında, sanık sayısı, 11 sanıklı Emek Basın Yayın Reklamcılık (EM-AŞ) davasının da birleştirilmesi ile 147'ye yükseldi.

12- Çankırı, Bursa, Tekirdağ, Yozgat Elazığ, Ağrı, Uşak ve Erzincan'da meyaana gelen tren, otobüs ve otomobil kazalarında, 26 kişiöldü, 30 kişi de yaralandı.

13- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yayınlanan birtebliğ ile dış ticareti devletleştirilmiş ülkelerden ithalat yapacak kamukuruluşları ile ihracatçı sermaye kuruluşları belirlendi.

14- Danıştay Başkanlık Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanankararı ile kamu görevlilerine ait disiplin işlerine ilişkin davalara 10.Daire'de bakılması kararlaştırıldı.

15- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanantebliği ile 1 Şubat 1984 tarihinden itibaren günlük vergi ve resimlerintahsilinden alınacak faiz oranları belirlendi.

16- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Sovyetler Birliği lideri YuriAndropov, Sovyet Resmi yayın organı Pravda gazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Sovyet - Amerkan dialogu çağrısına yanıt olarak, ilk önce ABD'nin Moskova'ya yönelik tehdit vebaskılardan vazgeçmesini istedi.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Yunanistan Hükümet sözcüsü Dimitri Marudas, «Sovyetler Birliği hesabınacasusluk yaptığı suçu ile tutuklanan Norveç Dışişleri Bakanlığı diplomatlarından Arne Treholt'un, Yunannistan'daki Albaylar cuntası döneminde, yönetime karşı ülke dışında direnen Yunanlılara yardımda bulunduğuriu» açıkladı.

18- A.A.'nın bir haberine göre, Hollanda Devlet Konseyi, NATO'nunHollanda'ya Amerikan Cruise füzeleri yerleştirilmesinin Hollanda Anayasası'na aykırı olmadığını ve bu konuda ABD ile yapılacak bir anlaşmanın onaylanabileceğin! açıkladı.

19- THA'nın bir haberine göre, Mozambik Ulusal Haber Ajansı,ülkenin güneyindeki gerillaların geçen hafta bir yolcu otobüsüne yaptıkları saldırıda 20 kişiyi öldürdüklerini bildirdi.

20- Yabancı ajansların haberlerinde Çad'da meydana gelen çatışmalara Fransız askerlerinin de fiilen katıldığı ve bir Fransız uçağının düşürüldüğü, 20 Fransız askerinin de esir alındığı bildirildi.

21- AP Ajansı'nın bir haberine göre, ABD, İsrail ile FKÖ'nün deyer alacağı bir Ortadoğu Barış Konferansı yapılması konusundaki BMteklifini reddetti.

26 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 13 valinin yer değiştirmesine21 valinin de merkeze alınması ilişkin kararnameyi onayladı.

2- Başbakan Turgut Özal, 51 ülkeden 5 başbakan ve 44 bakanınkatılacağı E.M.F. sempozyumuna katılmak üzere İsviçre'nin Davos kentine gitti.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay, Diyanet işleri Başkanlığı'nın 1984yılı faaliyet programı hakkında açıklamalarda bulunurken, «Cezaevlerine kadrolu vaizler atanacağını, TRT'de yapılan dini yayınların daha doyurucu seviyeye çıkartılacağını» bildirdi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Türkiye'nin de üyesibulunduğu Gümrük İşbirliği Konseyi tarafından ilan edilen GümrükGünü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, «Ev eşyasında muafiyettatbikinde kullanılmış ve kullanılmamış şartın aranmayacağını» belirtti.

5- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığından yapılan açıklamada,«Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Başkanlığında kamuve ©zel sektör temsilcilerinden oluşan Türk heyetinin Moskova'deki temaslarının olumlu geçtiği ve yapılan görüşmeler sonunda, 100 milyondoların üzerinde ihracat bağlantısının yapıldığı» bildirildi.

6- Türkiye Kalkınma Vakfı'nın 15. kuruluş yıldönümü kutlandı.

7- Askeri Yargıtay Başsavcılığı, tebliğname ile kapatılan Milli Selamet Partisi davasının esastan bozulmasını istedi.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmaları sona eren 145 sanıklı TİP davasında 102 sanık çeşitli hapis cezalarına çarptırılırken, 38 kişi de beraat etti.

Barış Derneği davasında 8 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan ressam Orhan Taylan, tutuklu olarak yargılandığı Ankara TKP davasındatahliye edildi.

9- Resmi Gazete'de yayınlanan bir kararname ile Bağbank (TürkiyeBağcılar Bankası) nın mevduat kabulü ve bankacılık işlemi yapma yetkisi kaldırıldı ve tasfiyesi Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü'neverildi.

10- Akajansın bir haberine göre, Avrupa Konseyi Danışma MeclisiTürk Grubu üyeliğine seçilen milletvekillerinin teşkil ettiği bir heyet, Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da CDU, CSU ve Hür Demokrat partilerinin yetkilileri ile birer görüşme yaptılar. Bu arada Hollanda hükümetmerkezi Lahey'de, Avrupa Konseyi Danışma Meclisi üyesi Parlamenterlerle bir görüşme yapan üç kişilik Türk parlamento heyeti de bir basıntoplantısı düzenledi.

11- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan Akajansın bir haberine göre, İslamKalkınma Bankası'nın Cidde'de yapılan Yönetim Kurulu,toplantısında Türkiye'ye 35 milyon dolar kredi verilmesi kararlaştırıldı.

12- Akajansın bir haberine göre, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Mustafa Çağatay, Dışişleri ve Savunma Bakanı NecatiMünir Ertegün ile siyasi parti liderleri ve partj yöneticilerine KıbrısRum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun önerileri hakkında bilgi verdi.

13- Yabancı ajansların haberlerine göre, ABD Başkanı Ronald Reagan Kongre'deki yıllık geleneksel toplantısında yaptığı konuşmada,«Sovyetler Birliği ile daha istikrarlı temellere dayalı barışçıl ilişkiler kurmak istediğini» söyleyerek, Sovyetler Birliği halkına hitaben, «Sizin ülkeniz ve bizimki için sağduyulu tek bir politika vardır, bu modernçağda uygarlıklarımızı korumak. Nükleer savaşlar kazanılamaz onuniçinde hiçbir zaman savaşılmamalıdır» dedi.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre, İsrail'e yaptığı resmi geziyi sürdüren Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, İsrail Başbakanı İzak Şamir'in onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Kudüs'ün Berlin gibi işgal sonucu ikiye bölünmüş olmasının kabul edilemeyeceğini» söyledi.

15- AP Ajansının bir haberinde, ABD istihbarat kaynakları tarafından orta menzilli SS-22 Sovyet füzelerinin Doğu Almanya'ya yerleştirilmiş olduğu bildirildi.

27 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk-Iş ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu ayrı ayrı ziyaret ederek yöneticileriyle görüştü.

2- Konut İnşaatı ve Yatırımların Teşviki Hakkında Kanun Tasarısı ile bürokrasinin ve dış ticaretin yeniden düzenlenmesiyle ilgili yasatasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, kendisinebağlı olarak «Hükümet Sözcülüğü Basın Merkezi» oluşturulacağını açıkladı.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, 1983-1984öğretim yılının ilk döneminin sona ermesi nedeniyle yayınladığı demecinde, «öğretmenlere minnet ve şükran borcumuz var» dedi.

5- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ve beraberindeki 70 kişilik heyet, SSCB'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, bir açıklama yaparak, «Ege Denizi'nde halen mevcut olan düzenin korunmasıgerektiğini» bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, «Karasularının 12 mileçıkartılacağı ve Taşoz Adası'nın doğusunda petrol araştırmalarına başlanacağı yolundaki Atina kaynaklı haberlerin, Yunanistan hükümet sözcüsü tarafından yalanlandığını» belirtti.

7- HP Milletvekili Prof. Mahmut Akkılıç, Milli Eğitim Gençlik veSpor Bakanı'nm cevaplandırması isteğiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

8- MDP, «Yerel Seçim Yasası»nın iptali için Anayasa Mahkemesi'nebaşvurdu.

9- Teşvik ve Uygulama Dairesi Başkanı Dr. imdat Akmermer, Anka Ajansının sorularını yanıtlayarak, «ihracatta 1984 yılı için 7,5 milyardolarlık hedefe varılmasının amaçlandığını» söyledi.

10- A.A. nın haberine göre, Kahramanmaraş olaylarında, Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce ölüm ve ömür boyu hapis cezasına çarp-

tınlan ve cezaları Yargıtay'ca tasdik edilen 22 hükümlünün, «Tashih-ikarar» talebinde bulunması nedeniyle dosyaları, davadan ayrılarak Askeri Yargıtay'a gönderildi.

11- Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü 24 Mart 1978tarihinde öldürmekten yargılanan ve dört kez idam cezasına çarptırılan sağ eylemci İbrahim Çiftçi hakındaki karar, Askeri Yargıtay Daireler Kurulu tarafından esastan bozuldu ve sanığın «tahliyesine» kararverildi.

12- Mehmet Ali Ağca'nın, «Gazeteci Abdi İpekçi'yi birlikte öldürdüklerini» ileri sürdüğü iki suç ortağından Yalçın Özbey'in Almanya'dayakalandığı sırada üzerinde çıkan sahte pasaport'un sahibi Selami Demirel, Trabzon'un Sürmene ilçesinde yakalandı.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, Mustafa Çetinkaya'yı öldürmekten yargılanan 9 sanık 2-13 yılarasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

14- İGD'nin Gaziosmanpaşa yöneticileri hakkında, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

15- MEYAK kesintilerinin ana paralarının 19 Mart'ta, % 60 faizlerinin de 19 Hazİran'da ödenmesi ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı ResmiGazete'de yayınlandı.

16- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Ziraat Bankası arasında ikikredi anlaşması imzalandı.

17- Avrupa Yönetim Forumu Toplantılarına katılmak için İsviçre'debulunan Başbakan Turgut Özal'ın, UBS Bankası ile yaptığı görüşmede,Atatürk Barajı'nın elektrik üretim ünitelerinin dış finansmanı konusunugörüştüğü, basındaki haberlerde yer aldı.

18- Türkiye'nin, Avrupa Konseyi Danışma Meclisi çalışmalarına katılacak 24 kişilik parlamenter heyetinin resmi yetki belgelerini, KonseyGenel Sekreterliği'ne verdiği basındaki haberlerde yer aldı.

19- A.A. nın Belgrad çıkışlı haberine göre, Yugoslavya'da Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar'ı öldürmekten yargılanan ikiErmeni’nin duruşması, 20 Şubat tarihine ertelendi.

20- A.A. nın Strasbourg çıkışlı haberine göre, Avrupa Konseyiinsan Hakları Komisyonu, beş ülkenin (Fransa, Danimarka, Norveç,İsveç ve Hollanda), «Türkiye'de temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği» gerekçesiyle 1 Temmuz 1982'de yaptığı şikayeti, görüşmeyi kabul etti.

21- Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nun Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan toplantısında, «KKTC'nin tanınmasını içerenbir karar tasarısının, Avrupa Parlamentosu yenileme seçimlerine kadariilerin yoğunluğu» nedeniyle görüşülmediği Akajans'ın Brüksel çıkışlıhaberinde bildirildi.

Öte yandan, Brüksel'de toplanan Avrupa Parlamentosu Mali Komisyonu, AET Komisyonu'nun Kıbrıs'a yapılacak ekonomik ve teknikyardımla ilgili teklifi görüştüğü ve hazırlanan metinde kullanılan, «Kıbrıshalkları» yerine «Kıbrıs halkı» denilmesini kararlaştırdığı, Akajans tarafından bildirildi.

22- Federal Almanya Sosyal Demokrat Parti lideri Willy Brandt,AP Ajansına Bonn'da verdiği demeçte, «Dünya'nın kendi kendini yoketmesini önlemek için yeniden yumuşama'ya (Detant) dönülmesi gerektiğini» belirterek, «ABD ve Sovyetler Birliği'nin bir yıllık bir moratoryumu kabul etmeleri halinde, bu süre içinde anlaşma zemini bulabileceğini» söyledi.

23- Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Yunan Dışişleri Bakanı Haralambopulos, Kıbrıs Rum Demokratik Birlik Partisi Başkanı GloskovKlerides'ten, «Kıbrıs sorununa görüşmeler yoluyla bulunacak bir çözümiçin çerçeve sunmasını» istedi.

24- Yabancı ajansların haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alan Romberg, Washington'da yaptığı açıklamada, «Çad'daki Hissene Habre yönetimini desteklediklerini» belirterek, «Fransa'nın Çad'ayardım göndermesini askeri ve siyasi müdahelesini desteklediklerini» bildirdi.

25- Yabancı ajansların haberine göre, İsrail'e yaptığı resmi ziyareti sürdüren Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un, «Suudi Arabistan'a satılacak silahların diğer Arap ülkeleri tarafından kullanılmayacağı konusunda İsrail'e güvence verdiği» Kohl'un basın sözcüsü tarafından açıklandı.

26- Danimarka'da 10 Ocak'ta yapılan genel seçimlerde oyların sayısına ilişkin üçüncü yanlışlığın ortaya çıkarılmasından sonra, «Parlamentonun çalışmalarının askıya alınmasının» kararlaştırıldığı, yabancıajanslarca bildirildi.

27- Reuter Ajansının Manila çıkışlı haberine göre, Filipinler'deAnayasa'da yapılacak bazı değişiklikler için halk oylaması yapıldı. Meydana gelen olaylarda 8 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

28- Hindistan'da Cumhuriyet'in ilanının 34. yıldönümünde, GüneyEyaleti Karnataka'da olaylar çıktığı, göstericilerle polisin çatıştığı ve onbin kişinin gözaltına alındığı yabancı ajanslarca bidirildi.

29- AP Ajansının İslamabad çıkışlı haberine göre, Pakistan'da, dünyayınlanan bir sıkıyönetim kararnamesi ile «Kadınlara kırbaç cezasının uygulanması» yasaklandı.

28 OCAK 1984

1- AA'nın haberine göre, Anayasa Mahkemesi Başkanı AhmetBoyacıoğlu bir açıklama yaparak, «Muhalefet partileri tarafından açılan Mahalli idareler Kanunu'nun iptaline ilişkin dava dosyasının 31Ocak günü Genel Kururda ele alınacağını» bildirdi.

2- Anka Ajansının haberine göre, Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli, yazılı bir açıklama yaparak, «Libya ve Ortadoğu ülkelerinde iş bulmayı vaadeden işçi simsarlarının ortaya çıktığını, bunlar aracılığı ile yurt dışına çıkan işçilerin mağdur durumadüştüğünü» bildirdi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu İzmir'de yaptığıbir konuşmada, «Konservatuarların YÖK'ten alınıp tekrar Bakanlığabağlanacağını» söyledi.

4- TBMM'de temsil edilen 3 siyasi partiye üye 12 milletvekili Avrupa Konseyi Genel Kurul toplantısına katılmak üzere, Fransa'nınStrasbourg kentine gitti.

5- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirlive beraberindeki heyetin Sovyetler Birliği ziyareti ile ilgili olarak yapılanaçıklamada, «20-27 Ocak tarihler arasında Moskova'da Sovyetler Birliği yetkilileri ile dış ticaretimizin artırılması, uygun fiyat ve şartlarlaenerji alımı ve daha önce satın alınmış tesislerin' kredilerinin faiz veanapara ödemelerinin karşılığında ihraç edilecek mallara ait listeleringörüşüldüğü ve bu üç konuda görüşbirliğine varıldığı» bildirildi.

6- Akajansın Paris çıkışlı haberine göre, Türkiye'nin Paris Başkonsolosu Cemal Özen'i öldürmek ve Başkonsolos yardımcısı Kayaİnal'ı yaralamak suçundan yargılanan ASALA üyesi Ermenileri desteklemek için, Ulusal Ermeni Hareketi adlı grubun Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği gösterilerde, 200'den fazla kişi tutuklandı.

7- Akajansın Lefkoşa çıkışlı haberine göre, Kıbrıs Rum kesimi anamuhalefet partisi lideri Glafkos Klerides yaptığı açıklamada «Rumyönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a sunduğu yeni tekliflerin Kıbrıs meselesini daha da çıkmaza sokacağını» belirterek, «Hazırlanan karşı muhtıranın bir örneğininde Yunanistan hükümetine iletildiğini» bildirdi.

8- A.A. nın İslamabad çıkışlı haberine göre, Pakistan yönetimi,«Afganistan Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların, bir Pakistan köyünübombaladıklarını, en az 40 kişinin öldüğünü, 60 kişinin yaralandığını»bildirdi. Pakistan yönetimi «Olayla ilgili olarak Birleşmiş Milleter'e başvurulduğunu» açıkladı.

9- AP Ajansının Cenevre çıkışlı haberinde, Tayland hükümeti tarafından, bu ülkeye sığınan Vietnamlı mültecilerin tekrar botlara bindirilerek göçe zorlandıkları ve Malezya'ya ulaşan mültecilerin, BM Mülteciler Yüksek Komisyonu tarafından kurtarıldığı bildirildi.

BM Yüksek Komiseri Poul Hartling, olayla ilgili olarak TaylandBaşbakanı Prem Tinsulanon'a bir telgraf göndererek, «İnsani kurallarasaygı gösterilmesini» istedi.

10- ABD özel temsilcisi Donald Rumsfeld ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murphy'nin, Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ile görüştüğü Beyrut Radyosu tarafından bildirildi.

Öte yandan, Beyrut'ta yayınlanan El Sıra dergisine bir açıklamayapan Dürzi lider Velid Canbolat, «Çokuluslu Barış Gücü'nün Lübnan'dan koşulsuz olarak çekilmesi gerektiğini» belirterek, «YerlerineBM birliklerinin geçmesi önerisine de karşı olduklarını» bildirdi.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre, FKÖ lideri Yaser Arafat,Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku'nun davetlisi olarak Romanya'ya gitti.

12- İran'da, Devrim Muhafızlarının, Irak sınırında gerçekleştirdikleri bir harekat sonucu, 300'den fazla Kürt direnişçinin öldürüldüğü,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Yabancı ajansların haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, 1947tarihli «İkinci Dünya Savaşı sonrasında savaş suçlusu Nazi yetkililerininkaçmasına Vatikan'ın yardımcı olduğunu» belirten bir raporu kamuoyunaaçıkladı.

29 OCAK 1984

1- İsviçre'in Davos kentindeki uluslararası sempozyuma katılanBaşbakan Turgut Özal Türkiye'ye döndü. Yeşilköy Havaalanı'nda bir açıklama yapan Başbakan Özal, «Atatürk Barajı için 1 milyar İsviçre Frangıkredi sağlandığını» belirterek, «Yabancı işadamlarının ülkemizde yatırımyapmak istediklerini» söyledi.

2- Milliyet ve Günaydın gazetelerinde yayınlanan habere göre,Adalet Bakanı Necat Eldem, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'e kişisel kaydıyla gönderdiği bir yazıda, «Son kararlarla Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu'na göre açılan davaların süreceğini ve verilenkararların kalkmayacağını» bildirdi. Yazıda ayrıca, Bakanlar Kurulu'nunkendi kullanabileceği yetkileri başka bir mercie, bu arada Hazine ve DışTicaret Müsteşarığı'na devretmesinin söz konusu olamayacağı da belirtildi.

3- Mardin'de bulunan Adalet Bakanı Necat Eldem, cezaevindeyaptığı incelemelerden sonra bir açıklama yaparak, «Cezaevlerine düşmüş kader mahkumlarının durumunu daha iyi saptamak için incelemelerde bulundum. Bina çok kötü inşa edilmiş. Modern bir bina demeyedilimiz varmıyor. Sorunları en kısa sürede çözüme ulaştıracağım» dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, denetleme ve incelemelerde bulanmak üzere gittiği Mardin'de işadamlarıy'la yaptığı toplantıda, işsizlik sorununun konut yatırımı ile çözümlenebileceğini belirterek, «Türkiye'nin halen 6 milyar dolar dolayında olan ihracatının, beşyılda 25 milyar dolara çıkarmalıyız» dedi.

5- MDP Gaziantep milletvekili Galip Deniz partisinden istifa etti.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, haftalık bir dergiye verdiği demeçte, «işçi ücretlerine yapılacak zam talebinin yüzde 30'un üzerinde olacağını» söyledi.

7- Milliyet Gazetesi'nde, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı EkremPakdemir'li ile Moskova'ya giden işadamlarının, gezi ile ilgili görüşleriyer aldı.

8- Cumhuriyet Gazetesi'ne YÖK ile ilgili özel bir demeç verenAnavatan Partisi Grup Başkanvekili Prof. Dr. Ercüment Konukman «Bir müessesede aksama varsa ve bu aksama ortaya çıkmışsa bunların üzerine gitmek vazifemizdir.» dedi.

9- Basında siyasi parti Genel Başkanlarının yurtiçi gezilerindeyaptıkları konuşmalar yer aldı.

10- Tercüman Gazetesi'nde, ABD'li Gazeteci-Yazar Paul Henze ileAbdi İpekçi davasıyla ilgili bir röportaj yayınlandı.

11- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun bir raporunda yeralan işsizlikle ilgili istatistiki bilgiler Hürriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

12- Güneş gazetesinde yayınlanan bir habere göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, «Kıbrıs'a normal pasaport ile gidilebileceği ve Kıbrıs Damgası bastırmalarına gerek kalmadığı» belirtildi.

13- A.A.'nın bir haberine göre, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, İsrail'den ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyerek«İsrail yönetimi ile her konuda görüş birliğine varamadıklarını» söyledi.

14- Irak, İran'la savaşta esir düşenlerin karşılıklı iade edilmeleriyolunda yaptıkları anlaşma uyarınca 190 İranlı savaş esirini EsenboğaHavaalam'nda İran makamlarına teslim etti.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili olarak yaptığı biraçıklamada, «Türkiye, her iki komşu ve dost ülke ile mevcut ilişkilerive izlediği tarafsızlık siyaseti çerçevesinde insani mülahazalarla bu teslim işleminin gerçekeşmesine yardımcı olmuştur» dedi.

15- THA'nın bir haberine göre, Fransa'nın başkenti Paris'te askeriaraçlar üreten bir fabrikada bomba patladı. Ölen ve yaralananın olmadığı olayı «Doğrudan Eylem» adlı sol bir örgüt üstlendi.

16- AP Ajansının Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler BirliğiKremlin sözcüsü Leonid Zamyatin yaptığı bir açıklamada, «ABD yönetiminin dış politikasında başkanlık seçimlerine kadar radikal bir değişikliğin beklenemeyeceğini ve Reagan'ın tekrar başkan seçilmesinin, ABDve Sovyetler Birliği arasındaki gergin havanın dört yıl daha süreceği anlamına geleceğini» söyledi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'yasaldırı girişiminde bulunan iki kişi yakalanarak tutuklandı.

18- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Afganistan Hava Kuvvetleri'nebağlı iki savaş uçağının bir Pakistan köyünü bombalayarak 40 sivilinölümü, 60 kadarının da yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıdan sonraPakistan, Afganistan'a bir nota verdi.

19- AP Ajansının bir haberine göre, Beyrut'un Müslüman kontrolündeki batı kesiminde bîr arabaya yerleştirilen bombanın patlamasısonucu 16 kişi yaralandı. Bu arada, Lübnan'ın Sesi Radyosu, Morubityun milislerinin lideri Velid el Cemal'in kimliği belirlenemeyen kişilerceöldürüldüğünü bildirdi.

20- Günaydın gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Alman DieWelt gazetesine bir demeç veren İsrail Başbakanı İzak Şamir'in DevletSekreteri Matti Scmulevitz, «Almanya Suudi Arabistan'a silah satmayadevam ederse biz güvenliğimizi için bu ülkeye (Suudi Arabistan'a)saldırabiliriz» dedi.

30 OCAK 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Türk-İş Genel Merkezi'niziyaret ederek, Genel Başkan Şevket Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleriile bir görüşme yaptı.

2- Yüksek Askeri Şûra, Başbakan Turgut Özal başkanlığında Ankara'da toplandı.

3- İstanbul'da SSK'ya bağlı hastane ve ilaç fabrikalarında incelemelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, «Hizmet sürelerini belgelendirenlere müracaatlarından sonra 7gün içinde asgari emekli aylığının bağlanacağını» söyledi.

4- Trakya'da incelemelerde bulunan Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, «Transit taşımacılıkta daha çok deniz ve kara taşımacılığı ele alınacak, sorunları yerinde tesbit ediyoruz. Ardiye ücretleri yeniden belirlenecek ve katlama sistemi 1 Mart'tan itibaren kaldırılacak» dedi.

5- Dün Türkiye'ye gelen OECD Türkiye Konsorsiyumu BaşkanıDr. Geberth Ankara'daki temaslarına başlayarak, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Tevfik Altınok ile birer görüşme yaptı.

6- TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda dış ticaretin düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısı, kabul edildi.

7- Basında yer alan haberlere göre; Halkçı Parti Milletvekillerince hazırlanan ve TBMM Başkanlığı'na sunulan bir önerge ile YÖK hakkında Meclis araştırması açılması istenirken, bir yasa önerisi ile deüniversite ve yüksek okullardan çeşitli nedenlerle kaydı silinen öğrencilerin affedilmesi istendi.

8- ABD Kongre üyeleri ve hükümet yetkilileri ile 1-8 Şubat tarihleri arasında görüşmeler yapacak olan 5 kişilik TBMM heyeti ABD'yegitti.

9- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan bir açıklamada, güvenlik kuvvetlerinin Muş'ta yaptıkları operasyonlar sonunda, yasa dışı Özgürlük Yolu ile Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi Örgütüne mensup 11 kişinin yakalandığı bildirildi.

10- Yüksek Seçim Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararıile yerel seçimlere katılacak siyasi partilerin radyo ve televizyonda yayınlanacak seçimle ilgili metinlerin yayın esasları belirlendi.

11- Paris'teki Türkiye Başkonsolosluğunu basarak güvenlik görevlisini öldüren ve Başkonsolosu yaralayan 4 Ermeni teröristin, ParisAğır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmasında savcı teröristlerden birinin 10, ikisinin 7'şer ve birinin de 5 yıl hapsini istedi.

12- Basında yer alan haberlere göre, Avrupa Konseyi DanışmaMeclisi, Türk heyetinin yetki belgelerinin kabul edilip edilmemesi konusunda, Siyasi Komisyon ve Hukuk Komisyonu'nun görüşlerinin alınmasını 7'ye karşı 114 oy ile kararlaştırdı.

13- AP Ajansı'nın bir haberine göre, ABD Başkanı Ronald Reagandün televizyon'da yaptığı bir açıklama ile 1984 başkanlık seçimlerineadaylığını koyduğunu ve başkan yardımcılığı için yeniden George Bush'useçtiğini bildirdi.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan'da Şii milislerleABD Deniz Piyadeleri arasında çıkan çatışmalarda 4 kişi öldü, 25 kişide yaralandı.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre, Irak Deniz Kuvvetleri Komutanı Abid Muhammed Abdullah, «İran'ın petrol yükleme tesislerininbulunduğu Harg Adası da dahil olmak üzere, diğer tüm İran limanlarınagelecek yabancı bandıralı gemilere milliyetlerine bakılmaksızın ateş açılacağını» söyledi.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Gine Devlet Başkanı Ahmed Seku Türe başkanlığındakiİslamZirvesi Delegeler Heyeti'nin Kahire'ye gelişinden sonra düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Kazablanka Zirvesi'nin Mısır'ınyeniden İslam Konferansı bünyesine dönmesi yolunda yaptığı çağrıyıkabul ettiğini» açıkladı.

17- AA'nın Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberine göre,Zanzibar Devlet Başkanı ve Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Abud Jumbe, her iki görevinden de istifa etti.

18- Basında yer alan haberlere göre, Yunanistan'da 1967 yılındakiaskeri darbenin liderlerinden ve ömür boyu hapse mahkum albay YorgoPapadopulos, «Ulusal Siyasal Birlik Partisi» (EPEN)'in Genel Başkanlığı'na seçildi.

31 OCAK 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Uyuşmazlık Mahkemesi BaşkanıServet Tüzün'ü kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Suudi Arabistan Kralı Fahd'ınresmi konuğu olarak Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile birlikte, 9 Şubat tarihinde Suudi Arabistan'a gideceği bildirildi.

3- Başbakan Turgut Özal Başkanlığındaki iki gün süren YüksekAskeri Şûra toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren toplantıdan sonra, Yüksek Askeri Şûra üyelerini kabul etti.

4- Başbakan Turgut Özal, televizyonda, «İcraatın İçinden» programında yaptığı konuşmada, «Ekonomide yapısal bir değişiklik vaadiyleişbaşına geldik. Yaptığımız ilk iş, Türkiye için hayırlı gördüğümüz yeniicraat yollarını açmak oldu» dedi ve 37 günlük çalışmaları hakkındabilgi verdi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Hamdi Boyacıoğlu, «YerelSeçim Yasası'nın Anayasa'ya aykırı olduğu» gerekçesiyle açılan iki iptaldava dosyasının ilk incelemesinin tamamlandığını» belirterek, «HP'ninaçtığı iptal dava dosyasında hiçbir noksanlığın bulunmadığını, bu nedenle esastan incelenmesine karar verildiğini, MOP ve HP milletvekillerinin ortaklaşa başvuru dosyasının ise noksanlıkların tamamlanmasıiçin TBMM Başkanlı'ğına iade edildiğini» bildirdi.

6- THA'nın haberine göre, Devlet Bakanı ve Hükümet SözcüsüMesut Yılmaz, «imar affından elde edilecek tahminen 200 milyar liranın da toplu konut fonuna aktarılacağını» söyledi.

7- A.A. nın haberine göre, Adalet Bakanı Necat Eldem, hükümlü ye tutuklulardan bakanlığa gönderilen, 591 adet genel af çıkarılmasına ilşikin başvuruyu TBMM Başkanlığı'na gönderdi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, TEK'ingaz türbinleri yedek parçaları alımı ile ilgili soruşturma açıldığınıaçıkladı.

Öte yandan HP milletvekilleri tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş hakkında Meclis soruşturması açılması istendi.

9- TBMM Genel Kurulu'nda, «Vergi Tahsilatının Hızlandırılmasınaİlişkin Kanun Tasarısı» kabul edildi.

10- TBMM Genel Kurulu'nda 37 kamu kuruluşunun 1983 yılınakadar birbirlerine olan toplam 2 trilyon 8 milyar dolayındaki borçlarının silinmesini öngören, «Tahkim Tasarısı» kabul edildi.

11- Hükümetin bürokratik işlemleri azaltmak, kırtasiteciliği önlemekiçin üç yıllık yetki isteği, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşüldü.Görüşme sonunda yetki süresi 1,5 yıla indirildi.

12- ANAP milletvekilleri tarafından hazırlanan öğrenci affı ile ilgili ikinci yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na verildi.

13- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, AvrupaKonseyi Danışma Meclisi çalışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada «Songelişmeleri olumlu karşıladıklarını» bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, 13 Şubatgünü Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılacak olan, Balkan ülkelerinin katıldığı «Balkanlarda İşbirliği» toplantısı ile ilgili olarak ise «Türkiyetoplantılarda Balkan ülkeleri arasındaki işbirliği konularına öncelik verilmesini istiyor» dedi.

14- ANKA Ajansının haberine göre, Esenboğa'da 16 Ocak 1983tarihinde 47 yolcunun ölümü 16 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan uçakkazası ile ilgili olarak Çubuk Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davasonuçlandı. Hava trafik kontrolü olan 3 kişinin beraatine karar verilendavada, kaptan pilot ve ikinci pilota verilen 2'şer yıl hapis cezalan,toplam 78'er bin lira ağır para cezasına çevrildi.

15- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden 89 sanıklı THKP-C Üçüncü Yol davasında cezaevi tarafından verilen tek tip elbiseyi giymeyi ikinci kez protesto eden 23 sanık bir daha duruşmalara alınmamak üzere salondan çıkarıldı.

16- Akajansın haberine göre, OECD Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu Başkanı Rolf Geberth, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini ziyaretetti.

17- 14 Eylül 1981 tarihinde Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğunubasarak Güvenlik Görevlisi Cemal Özen'i öldüren. Başkonsolos Yardımcısı Kaya inal'ı ağır yaralayan ve 50'den fazla kişiyi 15 saat rehin tutan 4 Ermeni sanık, yargılandığı Paris Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

18- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi'nin Siyasi ve Hukuk Komisyonlarında yapılan görüşmelerde, Türk heyetinin bu aşamada Konsey'den çıkarılmaması, durumun yerinde incelenmesinden sonra oylamanın Mayıs veya diğer bir oturuma bırakılması yolundaki uzlaşı formülü, kabul edildi.

19- AP Ajansının Washington çıkışlı haberine göre, Cenevre Nükleer Silahsızlanma görüşmelerinde, ABD Heyetine Başkanlık edenEdvvard Rovvny, ABD Başkanı Ronald Reagan'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Ülkesinin nükleer silahsızlanma ve stratejik silahlarınsınırlandırılması görüşmelerine yeniden başlamaya hazır olduğunu,Sovyetler Birliği'nden de aynı tutumu beklediklerini» söyledi.

20- Lübnan'da Falanjist milislerin genel komutanı görevinde bulunan Fadi Fram düzenlenen bir suikast sonucu ağır yaralandı.

Öte yandan ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Donald Rumsfeld'inLübnan konusunda görüşmeler yapmak üzere, Kudüs'e gittiği belirtildi.

21- THA'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre, ABD'de Yunan lobisiAHEPA tarafından düzenlenen seminerde konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Koordinatörü, Haass «Güçlü bir Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan'ın da yararınadır» dedi.

22- ANKA Ajansının Washington çıkışlı haberine göre, Ürdün KralıHüseyin, ABD'de yayınlannan Newsweek dergisine verdiği bir demeçte, «Filistinliler'den İsrail'e kanarak topraklarını terketmemelerini istedive «Ürdünlüler ile Filistinliler arasında yakında eşitlik ilkesine dayananilişkiler kurulabileceğini» belirtti.

23- Filipinler'in başkenti Manila'da, yüzbinlerce kişinin Devlet Başkanı Ferdinand Markos'u protesto gösterileri düzenledikleri, AP Ajansının Manila çıkışlı haberinde bildirildi.

24- THA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan Devlet Radyosu, ABD uçaklarının, başkent Beyrut üzerinde keşif uçuşu yaptıklarınıbildirdi.