09.11.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1984

1 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplandıran BaşbakanTurgut Özal, Gökova'da kurulacak termik santralle ilgili olarak, «Türkiye'nin 2 büyük linyit yatağından birinin Muğla'nın Yatağan ilçesinde olduğunu, bundan 15 milyar kilovat saatlik enerji elde edileceğini, vazgeçmenin mümkün olmadığını» söyledi.

3- Pakistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Ürdün'e yaptığı ziyaretleritamamlayan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türkiye'ye döndü.

4- HP milletvekili tarafından sunulan «İşsizlik sigortası» yasaönerisi TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülerek reddedildi.

5- Amerikan Haberler Merkezi'nin, NATO üyesi parlamenterleriçin düzenlediği, Belçika, İtalya ve Federal Almanya'yı kapsayan geziye katılan 7 kişilik parlamento heyeti Ankara'dan ayrıldı.

TBMM Başkanlığı tarafından, heyetin, daha önce gezi programında var olan Fransa'ya gitmemesi kararlaştırıldı.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, işçi çıkarma yasağınınkaldırılması ve başlatılan işçi çıkarmalarıyla ilgili olarak Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «Keyfi işten çıkarılmanın önlenmesiile ilgili Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun kararlarının altındaTürk hükümetlerinin imzası olduğunu» belirterek, «İşçiye işinde güvence sağlayacak düzenlemelerin derhal yapılmasını» istedi.

7- Federal Almanya Çalışma ve Sosyal Düzen Bakanı NobertBlum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'nin resmikonuğu olarak, 4 günlük bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

8- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'un resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Suudi Arabistan PTT Bakanı Alawi Derwees Kayyalve beraberindeki heyet resmi görüşmelerini tamamladı.

9- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen, emekliliğini isteyerek görevinden istifa etti.

10- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde «Teşekkül halindeuyuşturucu madde satmak» suçundan yargılanan ikisi Mısır uyruklu4 sanık, 16'şar yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

11- Bir grup Yunanlı ve Türk, Yunanistan'ın başkenti Atina'da,Türk Büyükelçiliği önünde Türkiye'deki yönetim aleyhinde ve idamcezalarının infazına karşı bir gösteri yaptı.

12- Abdi İpekçi cinayetinin suç ortaklarından Mehmet Şener ipekçicinayeti ve Papa suikasti nedeniyle aranan Oral Çelik ve çeşitli suçlardan aranan Ülkücü Gençlik Derneği 2. Başkanı Abdullah Çatlı'nınFransa'da ortaya çıkarılan uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarındanarandığı ve haklarında İsviçre Konfederasyon Savcılığı'nca soruşturmaaçıldığı bildirildi.

13- Haftalık İngiliz ekonomi dergisi «The Economist», Türkiyeekonomisi üzerine değerlendirmelerin bulunduğu bir Türkiye eki yayınladı.

14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın aracılığıyla yapılan2. tur dolaylı barış görüşmeleri nedeniyle New York'ta bulunan KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün Kıbrıs'a döndü.

15- BM Çocuk Fonu UNİCEF Etiyopya'da açlık çekenlere yardımiçin bir hava köprüsü kurulduğunu açıkladı.

16- Hindistan Başbakanı indira Gandi'nin öldürülmesi üzerine çıkan şiddet olaylarında, 160 kişinin öldüğü, binden fazla kişinin yaralandığı bildirildi. Olayların yayılması üzerine Başkent Yeni Delhidahil 12 kentte sokağa çıkma yasağı kondu. Hindistan'daki 13 milyon Si'hin büyük bölümünün yaşadığı Pencap eyaletinde ise olağanüstü durum ilan edildi.

Öte yandan Başbakanlığa Indira Gandi'nin oğlu Rajiv Gandi getirildi.

17- Şili Devlet Başkanı Augusto Pinochet'in ziyaret ettiği SantiagoUluslararası Fuarı önünde bir bombanın patladığı, olayda ölen olmadığı bildirildi.

Öte yandan, Pinochet yönetimine karşı muhalefet ve sendikalartarafından düzenlenen protesto gösterilerinde 8 kişinin öldüğü, 70kişinin yaralandığı, 330 kişinin tutuklandığı açıklandı.

18- Nikaragua'nın başkenti Managua'nın, hangi ülkeye ait olduğu belirlenemiyen bir uçak tarafından bombalandığı, olayda can kaybının olmadığı bildirildi.

19- Filipinler'in başkenti Manila'da dün gece bir otelde çıkan yangında 12 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

2 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, Pakistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Tayland ve Ürdün'e yaptığı resmj ziyaretler konusunda bilgi«aldı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Danimarka'nın Ankara BüyükelçisiKjeld Collumsnn'ı ve Arjantin'in Ankara Büyükelçisi Vocente Guolierme Arnaud'u kabul etti.

2- Trabzon'da incelemelerde bulunan TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, Türk parlamenterlerin NATO gezisinde Fransa bölümününçıkarılması konusunda, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Karar Türkiye'nin Fransa'nın olumsuz tavrına karşı taşıdığı bir mesaj olaraknitelendirilmelidir» dedi.

3- Devlet Bakanı Kaya Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, «Eylülayında IMF'nin belirlediği para - kredi limitlerinin altında kalındığını»bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, 4 ülkeyi kapsayan gezisi ile ilgili temasları hakkındaaçıklamalarda bulundu.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Suudi Arabistan ve Irak'ayaptığı ziyaretleri tamamlayarak Ankara'ya döndü.

6- Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı BüyükelçiEcmel Barutçu, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Riou İllon'u makamınadavet ederek, «Fransız Komünist Partisi'nin, Hıdır Aslan'ın idamı gerekçesine dayanarak, Türkiye'de demokrasi ve insan haklarını yerleştirme amacıyla, Paris Büyükelçiliği önünde düzenlemeye karar verdiği gösterinin önlenmesini» istedi.

7- Yargıtay Ceza Kurulu tarafından alınan bir kararda, BakanlarKurulu'nun 7 Temmuz 1984 gün ve 30 sayılı kararının döviz suçlarıyla ilgili soruşturmaları durdurduğunu, ancak böyle bir yetkinin «af»niteliğinde olduğu, affın ise TBMM'ce çıkarılabileceği belirtildi.

8- Türkiye - Federal Almanya Sosyal Güvenlik ek sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

9- Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü,Karabük ve İskenderun Demir Çelik Fabrikalarında üretilen tüm haddemamullerinin satışını serbest bıraktı.

10- TÜBİTAK'ın açtığı yarışmalarda 1983-1984 öğrenim yılındadereceye giren öğrencilerin sertifikaları düzenlenen bir törenle verildi.

11- İstanbul'da sürdürülen bir operasyon sonucu, yasa dışı Marksist - Leninist Silahlı Propaganda Birliği - Devrimci Kurtuluş (MLSPB/DK) adlı örgüt üyesi 2 kişinin yakalandığı, ikisinin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

12- Katma Değer Vergisi uygulamasını öngören yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Hindistan'da çatışmada ölenlerin sayısının 500'e yükseldiği,30 kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağına rağmen halkın yasağauymadığı, başkent Yeni Delhi'de güvenlik kuvvetlerine verilen «vur»emrinin yürürlükte olduğu bildirildi.

Öte yandan iktidardaki Kongre Partisi'nin Yönetim Kurulu tarafından Başbakan Rajiv Gandi'nin Başbakanlığı resmen onaylandı.

3 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Konya'da incelemelerde bulundu, incelemelerde, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Nurettin Ersin,Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Balkanı Vehbi Dinçerler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, YÖK Başkanı İhsan Doğramacı hazır bulundular.

2- Trabzon'da çeşitli incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, 6 Kasım milletvekili genel seçimlerinin 1. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Türk milleti bugün de yarında en doğru kararı verecektir» dedi.

3- Cezayir Cumhuriyeti'nin 30. yıldönümü törenlerine katılanDevlet Bakanı Kazım Oksay Türkiye'ye döndü.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı: Mehmet Aydın, AA'ya yaptığı açıklamada, «Türkiye'de sarılık salgını görülmediğini» söyledi.

5- SODEP Ankara İl Başkanlığı'nca düzenlenen «Demokratikleşme Sürecinde Siyasal Örgütlenme» konulu panel, Eti Sanat Merkezi'nde yapıldı.

6- MİSK 4. Genel Kurulu Ankara'da toplandı.

7- Sosyalist Vatan Partisi'ni yeniden kurmaya çalıştıkları iddiasıyla 7'si tutuklu !10 sanık hakkında, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

8- Resmi Gazete'de yayınlanan atama kararnameleriyle TürkiyeSüt Endüstri Kurumu ve Orman Ürünleri Sanayii Genel Müdürlüğüyönetimleri yeniden düzenlendi.

9- Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 ülke, BM Genel Kurulu Siyasi Komitesi'ne bir tasarı sunarak, «Sovyetler Birliği ile ABD'yinükleer silahların sınırlandırılması görüşmelerine yeniden başlamaya»çağırdı.

10- Öldürülen Hindistan Başbakanı Indira Gandi'nin cesedi törenle yakıldı. Törene, 94 ülkenin devlet ve hükümet başkanları iletemsilcileri ve bir milyondan fazla kişi katıldı.

Öte yandan 3 gündür devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısının 1000'e ulaştığı bildirildi.

11- ABD, Şili hükümetinden, Honduras Devlet Başkanı RobertoSuazo Cordova'ya suikast yapılmasını planlayan ve bu ülkenin Santiago Büyükelçiliği Askeri Ataşesi olan General Jose Bueso - Rosa'nıniadesini istedi.

12- Şili'de bir polis otobüsüne atılan bombanın patlaması sonucu 4 polis öldü, 12'si yaralandı.

13- Polonya'da 3 polis tarafından kaçırılarak öldürülen Dayanışma Sendikası yanlısı rahip Popieluszko'nun cenaze törenine 200.000'eyakın kişinin katıldığı bildirildi.

4 Kasım 1984

1- Bakanlar Kurulu yurt dışında Türkiye aleyhine faaliyette bulunan 14 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasını kararlaştırdı.

2- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, beraberindeki bir heyetle Mısır'a gitti.'

3- MİSK 4. Olağan Genel Kurulu sona erdi. Genel BaşkanlığaMete Besen seçildi.

4- 1984 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'nün, Vedat NedimTor, Elif Naci ve Hikmet Münir Ebcioğlu'na verilmesi kararlaştırıldı.

5- Uluslararası Asya - Avrupa Maratonu'nun ikincisi koşuldu.

6- Hindistan'da, İndira Gandi'nin öldürülmesi üzerine çıkan ve1000 kişinin öldüğü, 10 bin kişinin tutuklandığı olaylarda, 20 bindenfazla Sih'in, Hindu saldırılarına karşı özel kamplarda korumaya alındığı bildirildi. Hindistan'ın 100'den fazla kentinde ilan edilen sokağaçıkma yasağının dün bazı kentlerde kaldırıldığı açıklandı, öte yandan,Yeni Delhj Valisi, «Olayları önlemekte yetersiz kaldığı» gerekçesiylegörevinden' alındı.

7- Lübnan'ın Sesi Radyosu'nun bir haberine göre, İslami CihatÖrgütü, «48 saat içinde Ortadoğu'daki Amerikan tesislerine karşı yenibir saldırı düzenleyeceğini» bildirdi.

8- İsrail'de 5 gün süren temaslarını tamamlayan ABD DışişleriBakanı Yardımcısı Richard Murphy, Suriye Devlet Başkanı Yardımcılarından Abdul Halim Haddam'la görüşmelerde bulunmak üzere Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

9- Nikaragua'da genel seçimler yapıldı.

10- Mısır'ın El Dahreya kasabasında dün çıkan yangında ölenlerin sayısı 60'a yükseldi.

5 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TZOB Başkanı Osman Özbekve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul ederek, birsüre görüştü.

Cumhurbaşkanı, görev süresi dolan Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Marcel Van de Kerkhove'u kabul etti.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, incelemelerini sürdürdüğü Trabzon'da yaptığı açıklamada, «Meclis'in, siyasi suçlular dışındaki suçlular için bir af düşündüğünü» 'belirtti.

3- Milliyet ve Tercüman gazetelerinde Başbakan Turgut Özal ileayrı ayrı yapılan birer röportaj yayınlandı.

4- Başbakan Turgut Özal'a, Genelkurmay Başkanlığı'nda, iç ve dışolaylar ve gelişmeler konusunda bilgi verildi.

5- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin mahalli idarelerinden sorumlu bakanların toplantısına katılmaküzere İtalya'ya gitti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da başlayan SSK 1. Tıp Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «Sosyalgüvenlik kurumlarına bağlı vatandaşların da serbest çalışan hekimlerden yararlanmaları gerektiğine inandığını» söyledi.

7- Siyasi Partiler, ANKA Ajansı'na yaptıkları açıklamalarda, 6Kasım 1983 genel seçimlerinden bu yana geçen bir yıllık sürenin değerlendirmesini yaptılar.

8- Gökova'da yapılacak termik santralle ilgili olarak bir süredirGökova ve çevresinde incelemelerini sürdüren HP heyeti Ankara'yadöndü.

9- MDP Genel Sekreteri Ülkü Söylemezoğlu, «Son zamanlardakiaçıklamaların Ekrem Pakdemirli ve Adnan Kahveci tarafından yapılmasının her şeye aykın olduğunu, bu kişilerin devlet memuru olarak suç işlediklerini» söyledi.

10- Milliyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandıran YÖK Başkanıİhsan Doğramacı, «Öğretim üyelerinin ihtisas alanları dışında da dersvermeleri iyidir. Bu dünyada da böyledir» dedi.

11- Sovyetler Birliği, Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Kadirov,Sovyet devriminin 67. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, «Doğal gaz boru hattının Türk topraklarındaki bölümününinşasında Türkiye ile Sovyetler Birliği'nin işbirliği yapabileceğini» söyledi.

12- Devlet Tiyatrolan'nın 35. kuruluş yıldönümü nedeniyle Büyük Tiyatro'da düzenlenen bir törenle, en az 35 yıl önce Devlet Konservatuan'ndan mezun olmuş 51 sanatçıya plaket verildi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, plaket alan sanatçıları törendensonra kabul ederek kutladı.

13- Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğütarafından düzenlenen, «Basında Atatürk» sergisi Ankara'da açıldı.

14- TÜYAP Edebiyat Halk Ödülü Yaşar Kemal'e verildi.

15- Şair Ürnit Yaşar Oğuzcan öldü.

16- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkeme'de görülen DİSK davasında sanık sayısının, konfederasyona bağlı 30sendika davasının da birleştirilmesiyle 1400'ü aştığı bildirildi.

17- ÜGD üyesi İlyas Ekşi'yi öldürdükleri gerekçesiyle, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde ölüm cezası istemiyle yargılanan Pendik ÜGD Başkanı ile dernek üyesi 3 kişiberaat etti.

18- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 111'i tutuklu toplam 375 sanıklı MHP ve yan kuruluşları ile ilgili davada kamu tanıklarının dinlenmesi işlemi bitirildi.

19- İstanbul'da güvenlk görevlilerince yapılan bir dizi operasyonsonucu TKP İlerici Gençlik adlı örgü üyesi 16 kişi yakalandı.

20- 531 hakim ve savcının bir üst dereceye terfi ettirilmesineilişkin Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

21- Japon ekonomi gazetesi «Nihon Keizaj Shimbun» özel birTürkiye eki yayınladı.

22- Hindistan'da Başbakan İndira Gandi'nin öldürülmesi olayınısoruşturmak üzere Yüksek Mahkeme Yargıcı başkanlığında bir komisyon oluşturuldu.

Öte yandan başkent Yeni Delhi'de Hindular ile Sihler arasındaçıkan olayların sona erdiği, tüm işyerlerinin de açıldığı bildirildi.

23- Şili Bakanlar Kurulu, Devlet Başkanı General Augusto Pinochet'ye hükümetini yeniden düzenleme olanağı sağlamak amacıyla istifa etti.

24- BBC Radyosu tarafından yayınlanan bir haberde, Afganistan'da, Ağustos ayında 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan Kabil Havaalanı'na karşı düzenlenen saldırıya karıştıkları gerekçesiyle 9 kişi idamedildi.

25- REU Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde, Polonya'da Dayanışma Sendikası yanlısı rahip Popieluszko'ya yapılan otopsi sonucunda öldürülmesinden önce işkence gördüğü belirtildi.

6 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyelerinin resmi çalışmalarıyla ilgili bir açıklama yapıldı. Konsey üyelerinin çalışmaları konusundademeç alma, röportaj veya sohbet yapma şeklinde basından gelenistekler üzerine yapıldığı bildirilen açıklamayı, üyeler adına NurettinErsin' imzaladı.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem, yaptığı açıklamada, İstanbul eskiEmniyet Müdürü Şükrü Balcı hakkında soruşturma yapılabilmesineizin verilmesi konusunda, bakanlık incelemesinin sürdüğünü, «ŞükrüBalâ'nın idari mi yoksa adli suçlu mu olduğunun araştırıldığını» söyledi.

3- TBMM'deki iki idam dosyası «Avukatlarının yargılamanınyenilenmesini istedikleri» için Başbakanlık tarafından geri alındı.

4- AA'nın «Uygulanmasının 2. yılını dolduran Anayasa ve seçmen yaşının 18'e indirilmesi konusunda» siyasi parti yöneticilerine sorduğu soruların cevabı basında yer aldı.

5- Bağımsız Çelik-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada,«İşçi çıkarma yasağının kaldırıldığı 10 gün içinde işlerine son verilenlerin saysının 800'ü aştığı» bildirildi.

6- 34. kuruluş yılını kutlayan Sanat Kurumu'nun Tiyatro Ödülleri Ankara'da düzenlenen bir törenle kazananlara verildi.

7- Askeri Yargıtay 1. Dairesi Çorum olayları davasıyla ilgili olarak 3. Ordu ve Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nin verdiği mahkumiyet kararını bozdu.

8- TBMM'de kabul edilen, «TBMM Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkındaki Kanun», 5 Yıllık Kalkınma Planlarının TBMM'de görüşülme ve yürürlüğe konulmasına ilişkin esasları yeniden düzenleyenkanun», «Türkiye'nin Milletlerarası imar ve Kalkınma Bankası'na katılma payının artırılmasını öngören kanun», Cumhurbaşkanı KenanEvren tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Berlin Senatosu, Türkiye'de YÖK tarafından görevlerindenalınan ya da işlerine son verilen öğretim üyeleri için Berlin üniversitelerinde kürsü açılmasını kabul etti.

10- Türkiye'de son haftalarda infaz edilen iki idamı protesto vebundan sonra infazı söz konusu olan ölüm cezalarının yerine getirilmemesi için, Fransa'nın başkenti Paris'teki Türk Büyükelçiliği'ninönünde Fransız Komünist Partisi'nin girişimiyle bir gösteri düzenlendi.

11- ABD'de Başkanlık seçimleri yapıldı. Resmi olmayan sonuçlaragöre Başkanlık seçimini Ronald Reagan'ın kazandığı bildirildi.

12- Nikaragua'da, seçimleri Daniel Ortega Başkanlığındaki Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin kazandığı açıklandı.

Öte yandan, Nikaragua Ulaştırma Bakanı Enrique Schmidt'in dünbir çatışma sırasında, düzen karşıtı gerillalar tarafından öldürüldüğüaçıklandı. Çatışmada 73 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

13- Güney Afrika'da, dün işçi ve öğrencilerin hükümetin ırkçıpolitikasını protesto etmek amacıyla yaptığı genel grev sırasında çıkanolaylarda, 16 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı, 40 kişinin detutuklandığı açıklandı.

14- Filipinler'de, komünist gerillaların askeri kampa düzenledikleri saldırıda 58 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Hindistan'ın yeni Başbakanı Rajiv Gandi, «Hükümetin İndiraGandi'nin ölümünden sonra çıkan çatışmalarda zarar gören Sihlereekonomik yardımda bulunacağını» açıkladı.

16- Belçika'da yayınlanan Libre Belgique gazetesinde yayınlananbir haberde, Zaire'de iktidarı elinde bulunduran Mobutu yönetiminekarşı bir darbe girişiminin ortaya çıkarıldığı ve yönetim karşıtı 5 subayın idam edildiği bildirildi.

17- Suudi Arabistan Havayolları'na ait bir yolcu uçağını, İran'ınbaşkenti Tahran'a kaçıran 2 Kuzey Yemenli hava korsanı yolcular tarafından etkisiz hale getirildi ve İranlı yetkililerce tutuklandı.

7 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp ve MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'i, Çankaya Köşkü'ndeayrı ayrı kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal, ABDBaşkanlık seçimini yeniden kazanan Ronald Reagan'a birer kutlamamesajı gönderdiler.

3- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile haftalık olağan görüşmesini yaptı.

4- Başbakan Turgut Özal, Danıştay Başkanı Orhan Özdeş'i makamında ziyaret etti.

5- Başbakan Turgut Özal imzasıyla kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen bir genelge ile, «Türk dili konusunda yapılan ilmi çalışmalar sonuçlanıncaya kadar resmi yazışma ve yayınlarda Anayasadilinin esas alınması» istendi.

6- MDP tarafından hazırlanan Başbakan Turgut Özal hakkındakigensoru Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

HP tarafından verilen, gümrüklerle ilgili Meclis araştırması açılması istenen önerge reddedildi.

7- «Akaryakıt Tüketim Vergisi» Yasası TBMM'de kabul edildi.

8- TBMM, «Dilekçelere pul yapıştırılmamasını» öngören yasa tasarısını kabul etti. Öte yandan, Meclis'ten geçen kanun hükmündekibir kararname ile «Bazı suçlardan haklarında soruşturma yapılanlarınkefalet karşılığı yurt dışına çıkabilmeleri», diğer 2 tasarıyla da «Sınırkapılarına açma ve kapama yetkisinin İçişleri Bakanhğı'na verilmesi»kabul edildi.

9- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 27 üniversitenin bütçeleri kabul edildi.

10- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık, PakistanKara Kuvvetleri Komutanının resmi konuğu olarak Pakistan'a gitti.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Türk-İşGenel Başkam Şevket Yılmaz ile Genel Sekreter Sadık Şide'yi kabulederek bir süre görüştü. Bakan, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, SSK Konut Kredileri, işten çıkarmalar ile Hükümet - Türk - İş zirvesinde ele alınan ve diğer bakanlıkları ilgilendiren konulsun görüşüldüğünü belirtti.

12- Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Kadayıfçılar görevinden istifa etti.

13- Rahmi Önen'in istifası üzerine boşalan Ziraat Bankası GenelMüdürlüğü'ne atanan Kemal Akkaya görevine başladı.

14- Türk Basın Birliği'nce düzenlenen «Hakkı Tarık Us Ödülleri»ni kazananlar açıklandı.

15- Türk Tanıtma Vakfı ile Anadolu El Sanatları Araştırma Grubu'nun işbirliğiyle hazırlanan, «Çatalhöyük'ten günümüze AnadoluMotifleri» sergisi Ankara'da, Alman Kültür Merkezi'nde açıldı.

16- Türkiye ile Japon Uluslararası Teşkilatı (JICA) arasındaki işbirliği çerçevesinde temaslarda bulunacak olan 5 kişilik Japon heyeti Türkiye'ye geldi.

17- Hacettepe Üniversitesi'nden 1, Ankara Üniversitesi'nden 4öğretim elemanının sözleşmeleri uzatılmayarak, görevlerine son verildiği bildirildi.

18- Edirne Kapıkule Gümrük Soruşturması sırasında, terörist Mehmdh Ali Ağca'yı yurt dışına kaçırdıkları savıyla gözaltına alınan 2 kişi,İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nceserbest bırakıldı.

19- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, Yunanistan'ınbaşkenti Atina'da Yunanistan Devlet Başkanı Konstantin Karamanlis veBaşbakan Andreas Papandreu ile ayrı ayrı birer görüşme yaptıktansonra Lefkoşa'ya döndü.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Ktpriyanu Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Türk tarafının değişmez tavrı altında New York'ta yapılacak 3. tur görüşmelere olumlu gözle bakılamayacağını» söyledi.

Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ise Atina'da yaptığıaçıklamada, «Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı bir çözüm bulunması konusunda New York görüşmeleri verimsiz olmuştur» dedi.

20- Şili'de «Askeri yönetime karşı terörist ve yıkıcı ayaklanmayason vermek» amacıyla «Savaş hali» ilan edildi.

General Augusto Pinochet, Pazartesi günü istifasını sunan Bakanlar Kurulu'nun istifasını reddederek hükümeti yeniden görevlendirdi. Pinochet'in yalnızca Çalışma Bakam Hupo Galvez'in istifasınıkabul ettiği AP tarafından bildirild.

21- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Sin dininin kurucusu GürüNanak'm doğum yıldönümü dolayısıyla Hindistan halkına ulusal birlik çağrısında bulundu ve muhalefet grup temsilcilerinden oluşan 9kişilik heyetle bir görüşme yaptı.

22- Polonya'da, rahip Jerzy Popieluszko'yu kaçırıp öldüren üçgüvenlik yetkilisi hakkında dava açıldı. Öte yandan, Başbakan General Wojciech Jaruzelski'nin bundan sonra iç Güvenlik Dairesi'ni kişisel denetimi altına alacağı açıklandı.

23- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un, Flick ŞirketlerTopluluğu tarafından verildiği öne sürülen rüşvet olayıyla ilgili olarak Parlamento Soruşturma Komisyonuna ifade verdiği Akajans tarafından bildirildi.

8 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, İstanbul'da toplanacak olan İslam Konferansı Ekonomik İşlerKomitesi toplantısı öncesinde, Başbakan ve bazı bakanlar tarafındanbilgi verildi.

2- Bakanlar Kurulu, sulama alanlarında arazi düzenlemesine dairtarım reformu yasa tasarısı ile yurt dışında çalışan vatandaşların yurtdışında geçen çalışma sürelerine ilişkin yasada değişiklik yapan yasatasarısını kabul etti.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Mahkemece haklarında koruma kararıverilen 4924 çocuk yuva ve yurtlara girmek için sıra beklemektedir»dedi.

4- İçişleri Bakanlığı, Türkiye aleyhinde yurt dışında faaliyettebulunduğu, ülkenin iç, dış, iktisadi ve mali güvenlikleri aleyhindeçalıştıkları gerekçesiyle 35 kişi hakkında «Yurda dön» çağrısı yaptı.

5- Kapatılan CHP Nevşehir İl Başkanı Zeki Tekiner'i öldürmeksuçundan idama mahkum olan Mehmet Onur Miman'ın ölüm cezasına ilişkin Adalet Komisyonu raporu 2. kez TBMM Genel Kurulu'ncaAdalet Komisyonu'na geri gönderildi.

6- Kapıkule olaylarıyla ilgili olarak soruşturma sırasında sanıklara «işkence yapıldığı» yolundaki 2 ayrı ses bandı TBMM Baskanlığı'na sunuldu.

7- Malta Dışişleri Bakanı Sciberas Trigona, Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu'nun konuğu olarak Türkiye'ye geldi. Malta Dışişleri BakanıYeşilköy Havaalanında yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Yunanistanarasında arabuluculuk için çağrı gelirse elimizden geleni yapmayahâzırız» dedi.

8- Avrupa Parlamentosu üyesi, Türk İngiliz Karma ParlamentoGrubu Başkanı James Spicer, AA'ya verdiği demeçte, İngiliz muhalefet partileri ile Batı'nrn Türkiye'ye karşı olumsuz tutumunu eleştirdi.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan TBKP-C Eylem Birliği davasında 10 sanıkidam cezasına mahkum edildi. 25 sanığın Ömür boyu hapis cezasınaçarptırıldığı davada 71 sanığa 23 yıl ile 3 ay arasında değişen hapiscezası verildi, 64 sanık ise beraat etti. 27 sanığın dosyaları davadanayrıldı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesı'nde görülmekte olan Barış Derneği Davası'nda, Mahkeme, Askeri Yargrtay 3. Dairesi'nin «Bozma kararına» uymama ve 6 sanığınise tahliyesine karar verdi.

11- İzmir Narkotik Şube ile Kütahya jandarma ekiplerinin ortaklaşa yaptıkları operasyon sonucu, 75 kilo toz esrar, İstanbul Narkotik Şube ekiplerinin operasyonu sonucu ise 2 kilo 465 gram esrar ele geçirildi.

Elazığ Narkotik Büro ekiplerince Diyarbakır'da gerçekleştirilenoperasyonda ise 3 kilo eroin ele geçirildi

12- Vatan Partisi'nin Genel Merkez ve İl örgütü üyesi 23 sanığın yargılanmalarına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkeme'sinde başlandı.

13- Askeri Yargıtay 5. Dairesi Ankara yöresi THKP-C Savaşçılardavasında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nin verdiği kararı esastan bozdu.

14- Askeri Yargıtay'ca haklarında ömür boyu hapis cezası bozulan sol görüşlü 2 sanık, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde yeniden yargılanmaları sonunda beraat ettiler.

15- DHMİ Genel Müdürlüğü'ne Turan öztamer atandı.

16- İngiliz Yayın Kurumu BBC'de, Türk - Yunan ilişkilerinin elealındığı bir program yayınlandı. Programda, Başbakan Turgut Özal veYunanistan Başbakanı Andreas Papandreu sorulan yanıtladı.

17- ABD'de yayınlanan «The New Yorker» dergisinde, Türkiyeile ilgili 20 sayfalık bir yazı yayınlandı.

18- Uluslararası Af örgütü, Cad ile ilgili olarak hazırladığı raporda, ülkedeki tutukluların öldürüldüğünü, silahsız sivillere ateşaçıldığını ve insanların bir kilisede canlı canlı yakıldığını belirtti.

19- Nikaragua hükümeti, ülke karasularına 2 ABD gemisinin girmesi üzerine orduyu alarma geçirdi.

ABD Başkanı Ronald Reagan olaya ilişkin bir açıklama yaparak,«Sovyet gemisinin Nikaragua'ya MIG-21 savaş uçakları taşıdığı dogluysa, bunu çok ciddi bir gelişme sayacaklarını» söyledi.

Nikaragua yetkilileri ise «ABD'nin Nikaragua'ya müdahale ortamı yaratmaya çalıştığını» öne sürdüler.

20- Filipinler'de meydana gelen tayfun sonucu ölenlerin sayısının 379'a yükseldiği, tayfun sırasında kaybolan 150 kişinin ise henüz bulunamadığı bildirildi.

21- Şili'de, General Augusto Pinochet'in savaş durumu ilan etmesinden sonra tutuklamaların arttığı bildirildi.

9 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye Ziraat Odaları BirliğiBaşkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile çiftçi temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Atatürk'ün 46. ölümyıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Atatürk'ün bir çok milletin bağımsızlığını kazanmasına da örnek olmuş son asrın yetiştirdiği eşsiz liderlerden birisi, belki de en önemlisi olduğunu» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, mesajında, «Onun fikir ilke ve direktifler; doğrultusunda hareket edip, ülkemizin müreffeh ülkeler seviyesine gelebilmesi yolunda çalışma azmimizi yenileyeceğiz» dedi.

3- İtalya'nın başkenti Roma'da Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen «Yerel Yönetimlerin Özerkliği» konulu toplantıya katılanİçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Türkiye'ye döndü.

4- Kahire'de yapılan Türkiye - Mısır 2. Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına katılan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Türkiye'ye döndü.

5- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü görevine, Büyükelçi Turgut Tülümen atandı.

6- İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Şatti, İslam ÜlkeleriEkonomik Daimi toplantısına katılmak üzere İstanbul'a geldi.

7- TÜBİTAK, «Bilim, Hizmet» ve «Teşvik» ödüllerini kazananbilim adamları belli oldu.

8- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden bir açıklama yapılarak, «Bir kısım teröristin,8 Kasım günü Siirt'in Eruh ilçesi Karageçit köyüne düzenledikleri saldırıda dördü çocuk, beşi kadın 9 kişiyi bomba ve silahla öldürdükleri, teröristlerden birinin ölü olarak ele geçirildiği» bildirildi.

9- Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen BarışDerneği davasında tahliyelerine karar verilen 6 sanık, serbest bırakıldı.

10- Adana 2 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılanmakta olanTHKP-C Acilciler örgütü üyesi 3 sanık idama mahkum edildi. 4 sanığın müebbed hapis, 7 sanığın 16 yıl 8 ay ile 3 sene hapis cezasınaçarptırıldığı davada, 4 sanığın dosyalarının tefrikine, 6 sanığın iseberaatlerine karar verildi.

11- Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'ne Dıcle Üniversitesi RektörüProf. Halil Cin, boşalan Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'ne ise ODTÜRektör Yardımcısı Prof. Dr. önder Pamuik'un getirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı tarafından yapılan atamalar, Resmj Gazete'de yayınlandı.

12- Kamu İktisadi Kuruluşlarıyla ilgili ana statüler ve bazı atamakararları Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Avrupa Konseyi yeni Genel sekreteri Marcelino Oreja, İspanyol Televizyonuna verdiği derneçto, «Demokrasiye geçiş döneminde başarı sağlayabilmesi için tüm Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin yanında olmalarını ve desteklemelerini» istedi.

14- KKTC Ekonomi ve Maliye Bakanı Salih Coşer, «Türkiye'nin1974-1984 yıllan ırasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne verdiğitüm borçları bağışa dönüştürdüğünü» açıkladı.

15- Federal Almanya, bir soruşturma sonunda, 5 Romanyalı diplomatın smır dışı edilmesini kararlaştırdı.

16- Zimbabwe'de, iktidar partisinin bir senatörü, hükümet karşıtıgerllalar tarafından öldürüldü.

10 Kasım 1984

1- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk,ölümünün 46. yıldönümünde tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle anıldı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anıtkabir'de yapılan törendensonra özel deftere yazdığı yazıda «En büyük eserin olan Cumhuriyetizaman zaman dış güçlerle de işbirliği yaparak parçalamak ve yoketmek isteyen hainlere Türk milleti her zaman oduğu gibi gerekli dersivermiş ve bundan sonra da vermeye devam edecektir» dedi.

3- Başbakan Turgut Özal Ankara Büyükkent Belediye Başkanlığı'nı ziyaret ederek, Ankara Belediye Başkanlarıyla bir toplantı yaptı.

4- Başbakan Turgut Özal, ANKA Ajansı'mn çeşitli konulardakisorularım yanıtladı.

5- İslam Konferansı Uluslararası İslam Hilal Komitesi'nin 3. toplantısı Ankara'da başladı.

6- Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Side, «Başbakanlık'ın acil birgenelge yayınlayarak, işçi çıkarmalarının durdurulmasını» istedi.

7- CHP eski milletvekillerinden Abdurrahman Köksaloğlu'nu öldüren Şişli Ülkü Ocakları Başkanı Osman Tüfekçi, yargılandığı Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 29yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

8- Demokrat Parti bakanlarından Emin Kalafat öldü.

9- BM Güvenlik Konseyi Nikaragua'nın ABD'yi şikayetini görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

10- El Salvador'un Suchitoto kasabasında, gerillalarla ordu birlikleri arasında meydana gelen çatışmalarda 120 kişi öldü, 30 kişiyaralandı.

11- Çin Devlet Başkanı Li Sianyan, İspanya, Portekiz ve Malta'yıkapsayan ziyaretlerine başladı.

12- Suriye gezisini tamamlayan Yunanistan Başbakanı AndreasPapandreu, Şam'dan, Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti.

13- Lübnan'da Şiilerin lideri Nebih Berri, Perşembe günü İsrailaskerlerince tutuklanan Emel örgütünün 55 yöneticisinin serbest bırakılmasına kadar Nakura'daki Lübnan - İsrail askeri görüşmelerinin kesildiğini açıkladı.

11 Kasım 1984

1- Başbakan Turgut Özal, ANKA Ajansı'nın, ekonomi, KİT'lerve gümrük yolsuzluğu konularındaki sorularını yanıtladı.

Öte yandan Başbakan Turgut Özal, «Defense and Foreign Affairs»dergisine verdiği demeçte ise, «Türkiye ile Yunanistan arasında serbest dolaşıma olanak sağlayan bir anlaşma yapılması» önerisinde bulundu ve «Bu ütopya değildir» dedi.

2- HP Genel Başkanı Necdet Calp, 32 milletvekili ile, Gökova'dayaptıkları inceleme gezisi ile ilgili yaptığı açıklamada, «Termik santrallere karşı olmadıklarını, ancak yer seçimine karşı çıktıklarını» söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Tercüman Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, hükümetin dış politika yaklaşımı ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

4- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, ANKA'ya yaptığı açıklamada, «Seçmen yaşının 18'e indirilmesi ile ilgili olarak anayasa değişikliği girişimlerine karşı olduklarını» belirtti.

5- İslam Konferansı Genel Sekreteri Hafoifo Şatti, İslam dünyasınınve örgütün geleceği, İslam dünyasında Türkiye'nin yeri ve önemi konusunda, Tercüman gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

6- CHP eski milletvekillerinden Haşim Tan öldü.

7- Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki bir inşaat firmasındaçalışan işçilerin üzerine ateş açılması sonucu bir Türk işçisi öldü, 3Türk işçisi de yaralandı.

Öte yandan, Fransa'nın Chateau-briant kentinde, Türk işçilerinin devam ettiği kahveye bir Fransız tarafından açılan ateş sonucunda 2 Türk öldü, 5 Türk ise ağır şekilde yaralandı.

Olay, Fransa Çalışma ve Ekonomi Bakanı tarafından kınandı.

8- Nijerya'nın Port - Harcourt Limanı'nda 9 aydır ekonomik sabotaj iddiasıyla alıkonulan Türk tankeri Sapen-1 ve kaptanının serbest bırakıldığı bildirildi.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Suriye gezisinden sonra Suriye - Yunanistan ortak bildirisi yayınlandı. Bildiride, Kıbrıs konusunda, «Kıbrıs'ın yabancı ordulardan arınması gerektiği belirtildi.

10- Belçika'da yayınlanmakta olan «Leş Europeens» Dengisi'nde, KKTC ile ilgili bir yazı yayınlandı.

11- El Salvador hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Suchitoto'da çıkan çatışmalarda, asker ve sivil toplam 120 kişinin hayatınıkaybettiği, gerillalardan da 100 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Fransız ve Libya askerlerinin, imzalanan anlaşma gereğincaÇad'dan çekilme işlemleri tamamlandı.

12 Kasım 1984

1- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Tercüman Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, Türk - Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu.

2- Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne atananBüyükelçi Turgut Tülümen görevine başladı.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından düzenlenen ve5 gün sürecek olan «Toplum sağlığının yükseltilmesi» konulu uluslararası toplantı Ankara'da başladı. Toplantıya, Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), UNİCEF ve BM Nüfus Planlama Teşkilatı (UNFA)'dan20 ve Türkiye'den 43 uzman katıldı.

4- Uluslararası Atom Enerjisi (İAEA), Uluslararası Gıda ve TarımTeşkilatı (FAO) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nca Ankara'da düzenlenen «Uluslararası Nükleer Tarım Semineri» başladı.

5- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle Türkiye'ye geldi.

6- Fransa'da, çalıştığı fabrikanın önünde öldürülen Türk işçisiKemal Özgül için, sendikalar tarafından tüm Fransa'da genel grevkararı alındı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ve İçişleri Bakanı Pitörende yaptığı konuşmada, «Bu genç Türk'ün naaşı, toplumumuzdamutlaka önlenmesi gereken menfur bir görüntüdür» dedi.

Öte yandan, Brüksel'de bulunan Avrupa İşleri Bakanı Ronald Dumas, Fransız Hükümeti sözcüsü sıfatıyla yaptığı açıklamada, «Türklerekarşı düzenlenmiş kanlı saldırıların Fransa'yı mateme boğduğunu» belirterek, «Hükümetin bunu ciddi şekilde kınadığını» söyledi.

Fransa'nın Chateaubriant kasabasında, Türkler tarafından işletilenkahvenin taranması sonucu 2 Türk'ün öldürülmesi, 5'inin yaralanması olayı da Fransız basını, kamuoyu ve sendikalar tarafından kınandıve Chateaubriant'da protesto yürüyüşleri düzenlendi.

7- Kuzey Atlantik Parlamenterler Asamblesi'nin 30. olağan toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

8- Fas, Afrika Birliği Örgütü'nden resmen çekildiğini açıkladı.

13 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, başkanlık edeceği İslam Konferansı Örgütü Ekonomik Ticari İşbirliği Daimi Komite Toplantısı içinİstanbul'a gitti.

2- TBMM Genel Kurulu'nda, MDP milletvekilleri tarafından «Hukuk dışı davranışlara meydan verdiği» iddiasıyla Başbakan TurgutÖzal hakkında verilen ilk gensoru önergesinin'gündeme alınması 147'ye karşı 194 oyla reddedildi.

3- Sıkıyönetimin 19 Kasım'dan itibaren 7 ilde (Konya, Kayseri,Manisa, Uşak, Denizli, Eskişehir ve Giresun) kaldırılması TBMM tarafından onaylandı. Bu illerden beşinde( Denizli, Eskişehir, Uşak, Manisa ve Giresun) 4 ay süreyle olağanüstü hal uygulanacak.

4- «Sulama alanlarında arazi düzenlemesine dair tarım reformuyasa tasarısı» TBM'M Başkanlığı'na sunuldu.

5- Avrupa Konseyi İskan Fonu'ndan sağlanan 4 milyar JaponYeni (Yaklaşık 6 milyar 840 milyon Ti.) tutarındaki kredi anlaşmasıBakanlar Kurulu'nca onaylandı.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Yalım Eralp, Fransa'da 3 Türk'ün öldürülmesiyle ilgili bir açıklama yaparak, «Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın tutumunun olumlu karşılandığını» belirtti.

7- Fransa'da 3 Türk vatandaşının silahlı saldırı sonucu öldürülmesi nedeniyle fabrikalarda ve işyerlerinin büyük çoğunluğunda kısasüreli iş bırakmalar ve saygı duruşları gerçekleştirildi, birkaç bin kişinin katıldığı protesto yürüyüşleri yapıldı.

8- Kuzey Atlantik Asamblesi'nin Kültür ve Eğitim komisyonutoplantısında, Türk üyelerin aleyhte oy kullandıkları, «Türkiye'de insan hakları»na ilişkin rapor kabul edildi. Siyasi komisyon'da ise Türkiye - Yunanistan ilişkilerine ait rapor görüşüldü.

9- Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitri Marudas, Atina'da yabancıbasın mensuplarına düzenlediği brifingte, «Türkiye'nin, iki ülke ilişkilerinin düzelmesi için, Kıbrıs konusunda BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyması ve Ege Ordusu'nu çekerek Ege'deki tehdide sonvermesinin şart olduğunu» söyledi.

10- Çekovlovakya, Avusturya ile arasında sınır ihlali konusundaortaya çıkan anlaşmazlık nedeniyle, Viyana'daki Büyükelçisini süresiz olarak geri çekti.

14 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da toplanan İslam Konferansı örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Sürekli Komitesi toplantısını açarken yaptığı konuşmada, «İslam ülkeleri arasındaki ekonomikbağları güçlendirme çalışmalarına somut sonuçlar kazandıracak yenibir yön vermeli ve üzerinde anlaşmaya vardığımız konuları bir anönce uygulamaya koymalıyız» dedi.

2- Cumhunbaskanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile kuvvet komutanları, KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 1. kuruluş yıldönümü nedeniyle KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a birer kutlama mesajı gönderdiler.

3- Olağanüstü Hal Yasası'nı değiştiren yasa hükmünde kararname TBMM'de kabul edildi.

4- TBMM Bütçe - Plan Komisyonu tarafından, Sayıştay Başkanlığına, Yüksek Öğretim Kurulu üyesi Servet Şamlıoğlu seçildi.

5- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, dün Genelkurmay ikinci Başkanı Necdet Öztorun başkanlığında yapılan Türk - ABD yüksek savunma grubu toplantısı ile ilgili bilgi verdi.

6- Askeri Yargıtay 1. Dairesi, Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP)yöneticileri hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce verilen kararlardan 13'ünü onaylarken, 15 kişi hakkındakikararı, cezayı ertı'rma yönünden bozdu. Askeri Yargıtay 1. DairesiTİKP davasında hüküm giyen 3 kişinin de tahliyelerine karat verdi.

7- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 1. kuruluş yıldönümü ile15 Kasım Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, konuşmasında, «Cumhuriyetin ya bugünkü şekliyle veya bir Federal Cumhuriyetin iki federe devletinden biri olarak sonsuza dek devam edeceğini» söyledi.

8- Filistin Tutukluları Savunma Birliği, İsrail tutuklama kamplarında ve değişik cezaevlerinde 5 bin dolayında Filistinli tutuklu vehükümlünün bulunduğunu açıkladı.

9- Federal Almanya'nın başkenti Bonn'daki Romanya Büyükelçiliğinde görevli 5 diplomat, Federal Alman hükümetinin casusluk faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle ülkeyi terketmelerini istemesiüzerine F. Almanya'dan ayrıldılar.

15 Kasım 1984

1- İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği DaimiKomitesi toplantısının 2. gününde, İslam Kalkınma Bankası ile Türkiye arasında 70 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı.

Öte yandan Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral başkanlığındatoplanan Sanayi Bakanları Komitesi'nin toplantısı ile Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Kaya Erdem başkanlığında toplanan komitelerdealınan kararlar basına açıklandı.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'ndaki değişiklik çalışmalarının tamamlandığını ve TBMM'ye sevkedilecek aşamaya geldiğini» açıkladı.

3- Nüfus Yasası'nda değişiklik yapan yasa gücündeki kararname TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- «Milli Saraylar Sempozyumu» İstanbul'da başladı.

Sempozyuma, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal ve bazı bakanlar katıldılar.

5- 21 ülkeden 35 parlamenterin katıldığı, Avrupa Konseyi Danışma Meclisi, Sağlık ve Sosyal işler Komisyonu, 1976'dan sonra ilkkez Antalya'da toplandı.

6- İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Şatti, Fransa'da 3Türk işçisinin öldürülmesiyle ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Bu ırkçılık olaylarına karşı tüm İslam ülkelerince topluve kesin bir tavır konması gerektiğini» söyledi.

7- 8. Kolordu, Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi tarafından yapılan açıklamada, Tunceli'nin Nazimiye ilçesinde8 Kasım 1984 günü bombalı pankart asmak isteyen TKP/ML - Partizan (TİKKO) örgütü mensubu teröristlerden, birinin ölü, diğerininyaralı olarak ele geçirildiği» bildirildi.

8- Askeri Yargıtay 1. Dairesi, Halkevleri eski Genel Başkanı Ahmet Yıldız ile dernek yöneticisi ve kapatılan CHP'nin eski milletvekillerinden Erol Saraçoğlu ve Ferhat Arslantaş haklarındaki beraat kararını eksik soruşturma yapıldığı gerekçesiyle bozdu, 16 iâ-ıığın beraat kararını ise onayladı.

9- Brüksel'de toplantıları sürmekte olan NATO ParlamenterlerMeclisi'nde, «Terör ile ortak mücadele edilmesini» öngören bir karartasarısı onaylandı.

Öte yandan, Assamble Kültür Komisyonu'nda kabul edilen Türkiye ile ilgili raporun «Türkiye'deki Müslüman Azınlıklar» başlığınıtaşıyan bölüm metinden çıkartıldı ve karar genel hatlarıyla Türkiyelehine bir nitelik kazandı. .

10- Avrupa Parlamentosu'nun Strasbourg'da yapılan oturumunda,Türkiye'ye yapılacak yardımlardan biri onaylandı, diğer ikisi reddedildi.

11- ASD'de bulunan Türk Ermeni Patriği Şinork Kalustyan, Washington'da yaptığı açıklamada, «Masum Türklerin yaşamına kastedenErmeni terörizminin Ermeni toplumunun kontrolü dışında meydanageldiğine kuşku yoktur» dedi.

12- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ve Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin,Girit Adası'nda bir araya gelerek yaptıkları üçlü doruk toplantısında,«Cad konusunun» görüşüldüğü, bildirildi,

13- İsrail ve Lübnan askeri heyetleri, İsrail'in Güney Lübnan'dangeri çekilmesi konusunu görüşmek üzere sınır -kasabası Nakura'dakiBM karargahında, bir hafta aradan sonra yeniden toplandılar.

16 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında İstanbul'da 3 günden bu yana çalışmalarını sürdüren İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Sürekli Komite toplantıları sona erdi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren kapanış konuşmasında, «DaimiKomite'nin bundan böyle birbirleriyle ilişkili ve geniş kapsamlı programlar üzerinde çalışmasının İslam Dünyası için arzu edilir bir gelişme teşkil edeceğine inanmaktayım. Bu yapılırken adım adım ilerlen-meşinin ve konuların öncelik sırasına göre ele alınmasının yararlı olacağını düşünmekteyim» dedi.

Başbakan Turgut Özal, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik veTicari İşbirliği Daimi Komite çalışmaları sonunda bir basın toplantısıdüzenleyerek, Daimi Komite tarafından onaylanan kararlar konusunda açıklamalarda bulundu. Başbakan, açıklamasında, İslam ülkeleriarasında «İslam serbest ticaret mübadele bölgesi» kurma konusundakarar alındığını bildirdi.

2- Fransa'da 3 Türk işçisinin öldürülmesiyle ilgili olarak THA'nın sorusunu cevaplandıran Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, «Olaylarda henüz açıklığa kavuşmayan yönler bulunduğunu» belirterek «Açıklama için bir süre daha bekleneceğini» bildirdi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray ve beraberindeki heyet resmi bir ziyaret için Güney Kore'ye gitti.

4- Motorlu Taşıtlar Vergisiyle Taşıt Alım Vergisini iki katına yükselten tasanlar TBMM Bütçe - Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

5- İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Habib Şatti, istanbul'da yaptığı açıklamada, «Bazı Batılı çevrelerin saldırılarına rağmenİslam dünyasının barış arayışlarını sürdüreceğini» belirterek. «Irkçılığın, sömürgeciliğin bulunmadığı daha iyi bir dünya istiyoruz» dedi.

6- Türk- Basın Birliği ödülleri Ankara'da törenle dağıtıldı-.

7- Gölcük tersanesinde inşa edilen 2'nci Türk denizaltını Doğanaytörenle Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi.

8- Gaziantep'te 3 un fabrikası'ndaki zehirli ve sadece tohumlukolarak kullanılabien 72 ton buğdaya öğütümek üzereyken el konulduğu, unların başka illerde de bulunma ihtimaline karşı EmniyetMüdürlüğü'nün 10 ile durumu bildirdiği, operasyonlar sonucu 15kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

9- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdiİpekçi'yi öldüren Mehmet Ali Ağca ile Doç. Dr. Bedrettin Cömert'iöldüren Üzeyir Bayraklı'yı sahte belgeler düzenleyerek yurt dışınakaçırdıkları savıyla 12 kişi hakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı1 Numaralı Askeri Mahkeme'sinde dava açıldı.

10- Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan NATO Parlamenterler Meclisi yıllık Genel Kurul çalışmaları tamamlandı. Tcolantıda birkonuşma yapan Genel Sekreter Lord Carrington «Türk - Yunan sorununun 2 ülke arasında çözüme kavuşturulması gerektiğini» söyledi.

11- Yugoslavya'nın Sırbistan Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi Türkiye'nin Belgrad büyükelçisi Galip Balkar'ı öldüren 2 teröristten binolan Rafi Elbekyan'ın hapis cezasını 20 yıldan 15 yıla indirdi,

12- Dün sona eren Afrika Birliği Örgütü (OAU) toplantısındakıtanın ekonomik durumu konusunun görüşülerek Afrika'ya uzun vekısa vadeli acil uluslararası yardım yapılması çağrısında bulunuldu.

13- Ürdün Kralı Hüseyin, Mısır'da yayınlanan El Ahram gazetesine verdiği demeçte, «ABD ile özellikle askeri alandaki işbirliğimizivarolan düzeyden daha ileri götürmek niyetinde değiliz» dedi.

14- İsrail'in Güney Lübnan'dan çekilmesi konusunda İsrail, Lübnan ile yapılan görüşmelerde, İsrail askerlerinin bölgeden çekilmesive 10 milyar dolar tazminat ödenmesi şeklindeki Lübnan önerisinireddetti.

15- Libya Resmi Haber Ajansı JANA, bir açıklama yaparak, Libyalı «İntihar Mangaları»nm, Mısır'da sürgünde bulunan eski Başbakan Abdülhamid Bakuş'u öldürdüğünü bildirdi.

16- Şili'de yapılan bir operasyon sonucu binlerce kişinin stcdyumlarda gözaltına alındığı, operasyon sonunda ise 227 kişinin tutuklandığı hükümet tarafından açıklandı.

17- Güney Afrika polisi Johannesburg kentinin güneyinde 2.300siyah işçinin tutuklandığını bildirdi.

18- ABD'de 21 gün önce bir ameliyatta maymun kalbi takılanbebek öldü.

17 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ü Çankaya Köşkü'ndekabul ederek bir süre görüştü. Toplantıda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ercüment Yavuzalp ile bazı generaller de hazır bulundu.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, OECD20-21 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan bakanlar düzeyindekiEğitim Komitesi toplantısına katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

3- «Kamu yararının zorunlu gördüğü hallerde, kamu hizmetiniteliği taşıyan özel teşebbüslerin devletleştirilmesi hakkındaki kanun tasarısı» TBMM Plan - Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Türkiye - Libya Karma Ekonomik Komisyonu çalışmaları istanbul'da başladı.

5- Üst mahkemelerin kurulmasını öngören yasa tasarısı konusunda, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren tarafından yapılan açıklamada, Birliğin bu konudaki görüşü belirtilerek, «Üst mahkemelerin bugün için kurulmasının gereksiz olduğu, kurulacak mahkemelerin davaların uzamasına yeni bir neden olacağı» bildirildi.

6- Çay - Kur Genel Müdürlüğü'nce çay fiyatlarına % 15 oranında zam yapıldı.

7- Fransa'da öldürülen 3 Türk işçisinin cenazeleri Türkiye'ye getirildi.

8- Birinci ve İkinci Kategori Türkiye Jimnastik Şampiyonası Ankara'da başladı.

9- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Hakkari'nin Uludereve Beytüşşebap ilçelerinde, 2 gün süreyle sokağa çıkma yasağı konulduğunu bildirdi.

10- Gaziantep'te ekmeklik un yapılmadan önce ihbar üzerine elegeçirilen 71 ton zehirli buğdayla ilgili olarak 17 kişinin tutuklandığı,3 kişinin ise arandığı bildirildi.

Operasyonları genişleten Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, 11 tonzehirli buğdayın daha ele geçirildiği bildiriliyor.

11- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Savunma İnceme Komitesi Toplantısında Yunanistan Temsilcisi, önümüzdeki 5 yıliçin geçerli olacak «Kuvvet Hedefleri Programına» Yunanistan'ın, LimniAdası'nda bulunan 18 uçaklık F-5 tipi iki filoyla bir birliği, «NATO'nun savunması» için ve «Barış zamanından itibaren» NATO'ya tahsisettiğini bildirdi.

Türkiye'nin, Limni'deki Yunan kuvvetlerinin NATO'ya tahsis edildiğini yazan ve teknisyenler düzeyinde tartışılan asker; belgelere rezerv (çekince) koyması üzerine, toplantıların kesildiği ve NATO Sekreteryasının hafta başında yapılacak yeni bir toplantıda konunun elealınmasını kararlaştırdığı bildirildi.

12- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuannis Kapsis'in, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman'ı dün makamına davet ederek, «Yunan vatandaşı, olan terörist Mahir Hacımesin Özduran'ın Türkiye'de idem cezasına çarptırılmasını protesto ettiği» bildirildi.

13- İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan İstanbul Ermeni Kilisesi Patriği Şinork Kalustyan ve Canterbury Başpiskoposu Dr. RobertRuncie, terörizmi ve şiddet, olaylarını kınadılar.

14- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Könstantin Çernenko, Amerikan NBC televizyonuna verdiği demeçte, «ABD Başkanı RonaldReagan'in 2. döneminde en önemli sorunun nükleer silahların indirimi olması gerektiğini» söyleyerek, «Sovyetler Birliği'nin bu hedefeulaşılması için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu» belirtti.

15- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Benho kentinde yaptığı bir basın toplantısında,«Libya'nın Mısır'da sürgünde bulunan eski Başbakanlarından Abdülhamid Bakusi'nin bir idam mangası tarafından öldürüldüğü yolunda Libya tarafından yapılan, iddiaların asılsız.olduğunu» ve Bakusi'nin yaşadığını açıkladı.

Mısır Devlet Başkanı, «Suikast girişiminde bulunan 3 teröristinise yakalandığını» bildirdi.

16- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhao Zyang, Pekin'de yaptığı konuşmasında, Milliyetçi Çin (TayVan) ile birleşme çağrısını tekrarlayarak, «Sistemler değişik olsa bile, orta yol bularak birleşebileceklerini» söyledi.

17- Yunanistan'ın başkenti Atina'da, teknik üniversite olaylarının11. yıldönümü nedeniyle, Başbakan Andreas Papandreu'nun da katıldığı 500.000 kişilik bir gösteri yürüyüşü düzenlendi.

18- İsrail geçen hafta tutukladığı Şii Emet örgütü liderlerindendördüncüsünü de dün serbest bıraktı. 3 Şii önderinin daha önce serbest bırakıldığı bildirildi.

19- Hindistan'da geçen haftadan bu yana devam eden kasırgave şiddetli yağışlardan 95 kişinin öldüğü, 100 bin kişinin evsiz kaldığı bildirildi.

18 Kasım 1984

1- Başbakan Turgut Özal, dün Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında yapılan toplantıda, NATO ve Limni Adası'yla ilgili sorunlar üzerinde konuşulduğunu» söyleyerek, Yunanistan'ın Limni Adası'ndaki askeri gücünün bir bölümünü NATO'ya tahsis etmesi ile ilgiliolarak, NATO'nun bu ikonuya girmesini istemiyoruz «Bizim görüşümüz Limni'nin silahlandırılrnamasıdır, Yunanistan bu maksadına NATO'yu alet etmek istiyor» dedi. Başbakan, «NATO'nun bu soruna hiçbirşekilde taraf olmaması gerektiğini, bunun Türkiye ile Yunanistan'ınikili bir meselesi olduğunu» belirterek, «NATO Genel Sekreteri LordCarrington'un arabulucuğunun ise kabul edilmeyeceğini» bildirdi.

Daha sonra Çankırı'ya giderek incelemelerde bulunan BaşbakanTurgut Özal Ankara'ya döndü.

2- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, beraberindeki bir heyetle SSCB'ye gitti.

3- Portekiz Genelkurmay Başkanı Orgeneral Lemos Fereira, Genelkurmay Başkam Orgeneral Necdet Üruğ'un davetlisi olarak resmibir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

4- Ankara'da yapılan İkinci Kategori Jimnastik Şampiyonası sonaerdi.

5- Fransa, Çad'da halen Libya kuvvetlerinin bulunduğunu önesürerek, keşif uçuşlarının yeniden başladığını bildirdi.

19 Kasfm 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Devlet Bakanları Kazım Oksay ve MesutYılmaz, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet K. Alptemoçin, DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu, Turizm ve Kültür Bakanı Mükerrem Taşçıoglu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli ile Tarımve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan'ı Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yurt dışı teşkilatlarını düzenleyen kanun gücündeki kararnameyi veto etti.

3- Başbakan Turgut Özal, Avusturya'nın başkenti Viyana'da görevli BM Sosyal Kalkınma ve İnsani Sorunlar Merkezi Müdür Yardımcısı Evner Ergun'un Ermeni teröristler tarafından öldürülmesi ile ilgiliolarak basına yaptığı açıklamada, «Dünya terör meselesiyle daha ciddimücadele etmelidir» dedi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, «BM'de görevli uluslararası bir memurun hedef seçilmesi» üzerine dünya kamuoyunun dikkati çekildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ercüment Yavuzalp, Avusturya maslahatgüzarını Bakanlığa çağırarak saldırının sorumlularının yakalanması için bütün çabaların gösterilmesini istedi.

SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, HP Genel Sekreteri Yılmaz Hastürk, DYP Genel Sekreteri Refik Sunol, MDP Meclis Grup Başkan Vekili Ali Bozeryayınladıkları mesajlarla saldırıyı kınadılar.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, yaptığı açıklamada, «Toplantıda Bakanlıkların yurt dışı kadrolarının teşkilatlarıile ilgili Kararnamenin görüşüldüğünü, Cumhurbaşkanının kararnameile ilgili bazı değişikliklerin yapılmasını önerdiğini» belirterek, «Başbakanlıkta ilgili bakanlıkların temsilcilerinden oluşan bir komisyon oluşturulmasının ve kararnamenin buna göre yeniden şekillendirilmesinin kararlaştırıldığını» bildirdi.

5- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, THA'ya yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanının muvafakati alınmadan anayasa değişikliği istenilemeyeceğini» söyledi.

6- Türk - Libya Sanayi ve Ticaret protokolü Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ile Libya Ağır Sanayi Bakanı Omar Münteşir tarafından Ankara'da imzalandı.

7- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, SODEP Genel BaşkanıErdal İnönü, DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı, basına yaptıkları açıklamalarda, «Hükümetin, Limni Adası sorunuyla ilgili girişimlerinin buaşamada olumlu olduğunu» bildirdiler.

8- TBMM'nir, aldığı karar gereğince, 7 ilde (Konya, Kayseri, Giresun, Uşak, Manisa, Denizli, Eskişehir) sıkıyönetim kaldırıldı, Konyave Kayseri hariç 5 ilde olağanüstü hal ilan edildi. Daha önce olağanüstü hal ilan edilmiş bulunan illerden Balıkesir, Kırşehir, Niğde, Gümüşhane, Isparta, Aydın ve Çankırı'da olağanüstü hal uygulamasıkaldırılarak normal yaşama dönüldü.

9- Üstün Cam A.Ş.'de teknoloji değişikliği nedeniyle 200 işçininişine son verildi, İzmir Batı Tekstil'de en son işten çıkarılan 60 işçiylebirlikte çıkarılan işçi sayısının 349 olduğu bildirildi.

Ote yandan Türk-İş'e bağlı Ağaçİş Sendikası 5 işyerinde grevkararı aldı.

10- MDP İzmir Milletvekili Işılay Saygın, partiden istifa ettiğiniaçıkladı.

11- 48 sanıklı 2. Barış Derneği davası İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başladı.

12- Ressam Eşref Üren öldü.

13- Avusturya'nın başkent; Viyana'da görevli BM Sosyal Kalkınma ve İnsani Sorunlar Merkezi Müdür Yardımcısı Evner Ergun Ermeni teröristler tarafından öldürüldü. Saldırıyı «Ermeni Devrimci Ordusu»ARA üstlendi.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, saldırıyı «Alçakça bir teröreylemi» olarak niteledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hughes deyaptığı açıklamada, «Tüm ulusları bu tür eylemleri durdurmak içinsert önlemler almaya çağırıyoruz» dedi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Leopold Gratz, «Saldırının, hiç bir şekilde haklı görülemeyecek alçakça bir eylem olduğunu» bildirdi.

Ermeni Patrikhanesi Danışma Kurulu da yayınladıkları mesajlaolayı kınadılar.

14- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılması gereken NATO «Savunma İnceleme Komitesi» toplantısı, ertelendi. Erteleme kararı, NATOSekreteryasının Limni Adası'ndaki üssün NATO emrine verilmesi üzerine çıkan soruna Türkiye ve Yunanistan tarafından benimsenecek bir«Uzlaşma formülü» bulunmaması üzerine alındı. Türkiye, NATO'yaüye ülkelere gönderdiği mesajda, üye ülkelerin «Tarafsız kalmalarını» istedi.

15- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Yunanistan'da yayınlanan Ta Nea gazetesinde yer alan demecinde, «NATO toplantılarına katılmama kararı almış olmasına rağmen, bu kez bu kararınıdeğiştirdiğini ve Aralık ayında Brüksel'de yapılacak NATO SavunmaPlanlama Komitesi Toplantısına, Savunma Bakan Yardımcısı AndonisDrossoyannis'i göndermek yerine bizzat katılma kararında olduğununu»açıkladı.

16- Libya lideri Muammer Kaddafi, Federal Almanya BaşbakanıHelmui- Kchl, Hindistan eski Başbakanı İndira Gandi, Suudi Arabistan Kralı Fahd ve Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'ı öldürtmeyiplanladığı yolundaki Mısır iddialarını reddetti.

Öte yandan, Mısır İçişleri Bakanı Ahmet Rüşdü ise yaptığı açıklamada, «Mısır'da sürgünde bulunan eski Libya Başbakanı AbdülhamidBakusi'yi öldürme girişiminde bulunan 4 teröristin Mısır'a ait F-16 uçağını kaçırmak ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'i de öldürmekistediklerini» öne sürdü.

17- ABD ile Nikaragua'nın aralarında meydana gelen anlaşmazlıkları çözmek için Meksika'nın Manzanillo kentinde yemden görüşmelere başladıkları AP Ajansı tarafından bildirildi.

18- Fransa Savunma Bakanı Charles Hernu ile General JannouLacaze'nin Çad'a gittiği AP Ajansı tarafından bildirildi.

19- Meksika'nın başkenti Meksrko City'de bulunan bir doğal gazişleme tesisinde meydana gelen patlamada 80 kişi öldü.

20- Pakistan hükümeti, Afganistan'ın geçen yıl başından bu yanasınır bölgelerine yönelttiği saldırılarda 100’ü aşkın kişinin öldüğünü bildirdi.

21- Hindistan hükümeti, öldürülen eski Başbakan İndira Gandi'nin anısına bir uluslararası barış ödülü verilmesini kararlaştırdı.

20 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'ya gelen İslam BarışKomitesi Başkanı ve Gambiya Cumhurbaşkanı Dawda Jawara'yı kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sayıştay Yasası'nda değişiklikyapan yasa tasarısını veto etti.

3- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da ANAP Meclis Grubundayaptığı konuşmada, «Avrupa Konseyi'nde, dönem başkanlığı sırasının Türkiye'ye geldiğini» belirterek, «Türkiye'nin bu haktan vazgeçmeyeceğini» bildirdi. Başbakan Turgut Özal, konuşmasında AET'nintutumunu da eleştirerek, «Türkiye'nin AET'ye mutlaka üye olma gibibir sorununun olmadığını, AET'den sağlanacak 600 milyon dolarlıkkredinin tehdit unsuru olarak kullanılmasının yanlış olduğunu» söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa Konseyi BakanlarKomitesi'nin yıllık toplantısına katılmak üzere Fransa'nın Strasbourgkentine gitti.

5- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Milliyet Gazetesi'ninF-16 projesiyle ilgilj sorularını yanıtladı.

6- TBMM Genel Kurulu'nca Sayıştay Baskanlığı'na Servet Şamlıoğlu seçildi.

7- «Askerlik görevinin kamu kurum ve kuruluşlarında yapılabilmesini» öngören yasa tasarısı ile, «Kamu yararının zorunlu kıldığı hailerde kamu hizmeti niteliği taşıyan özel teşebbüslerin devletleştirilmesini düzenleyen» yasa tasarısı değişiklikle TBMM'de kabul edildi.

8- Kıyı yasa tasarısı TBMM Baskanlığı'na sunuldu.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2. Nolu Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Barış - 2 davasında sanık olarak yargılanan10 avukatın İstanbul Barosu Disiplin Kurulu'nda savunmaları alındı.

10- Dev-Yol davası sanığı 24 kişinin yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde başlandı. Mahkeme daVanın ana Dev-Yol davasıyla birleştirilmesine karar verdi.

9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından yasa dışı Dev-Yo! örgütüne üye 2 kişi 5 yıl ile 15 yıl ağırhapib cezasına mahkum edildi.

11- Avusturya Başbakanı Fred Sinowatz, BM görevlisi Evner Ergun'un öldürülmesiyle ilgili olarak verdiği demeçte, «Terörizmin önlenebilmesi için uluslararası alanda mümkün olan en yoğun işbirliğinin gerçekleşmesinden yana olduklarını» söyledi.

Avusturya Hükümeti de yayınladığı bildiride, «Katillerin .bulunupgereken cezaya çarptırılmaları konusunda güvenlik kuvvetlerine hertürlü olanağı kullanma talimatı verildiğini» açıkladı.

12- Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Marudas, Atina'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin iddiaları ne olursa olsun, Yunanistan'ın Limnikonusundaki tutumunu değiştirmeyeceğini» bildirdi.

13- İran İslam Cumhuriyeti'nde yayınlanmakta olan İttilaat gazetesi, İran basınında ilk olarak Türkiye'nin 29 Ekim Cumhuriyet bayramıyla ilgili bir ek yayınladı.

14- NATO Avrupa Kuvvetleri Başkomutanı General Rogers, BatıAvrupa'ya bugüne kadar 93 Cruise ve Pershing - 2 Amerikan nükleerfüzesi yerleştirildiğini» açıkladı.

15- Meksika'nın başkenti Meksiko City yakınlarındaki sıvılaştırılmış doğal gaz dolum tesislerinde dün meydana gelen patlama sonucuçıkan yangında ölenlerin sayısının 300'e ulaştığı, 500 kişinin de yaslandığı bildirildi.

16- Kıbrıs Rum lideri Spiros Kipriyanu, İngiltere'nin başkenti Londra'ya giderek, dün İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile Kıbrıskonusunda bir görüşme yaptı.

17- DPA Ajansı'nın haberinde, Sri Lanka'nın kuzey kesimindeayrı bir devlet kurmak için mücadele eden Tamil gerillalarının birpolis karakolunu havaya uçurdukları olayda en az 25 polisin öldüğü bildirildi.

21 Kasım 1984

1- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve beraberindeki hevet 23-24 Kasım tarihleri arasında Hollanda'nın Lahey kentindeyapılacak olan Bağımsız Avrupa Program Grubu Savunma Bakanlarıtoplantısına katılmak üzere Türkiye'den ayrıldı.

2- TBMM Genel Kurulu'nda, HP ve M DP milletvekilleri tarafındanayrı ayrı verilen ve birleştirilerek görüşülen, «Gökova'da kurulacakKemerköy Termik Santralı'nın çevreye ve turizm sektörüne vereceğizararın incelenmesi konusundaki «Meclis araştırması» önergeleri reddedildi.

3- Muhafazakar Parti Menkez Karar ve Yönetim Kurulu, GenelBaşkan İsmail Hakkı Lanoğlu'nun başkanlığında toplanarak, BaşkanlıkDivanı üyelerini yeniden belirledi.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ankara'ya gelerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evrenle bir görüşme yaptı. Rauf Denktaş'ın, BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar'ın başlatacağı Kıbrıs sorunuyla ilgilitoplumlararası görüşmelerin 3. ve son turuna katılmak üzere Cumartesi günü New York'a gideceği bildirildi.

5- İslam Barış Komitesi Başkanı ve Gambia Cumhurbaşkanı DawdaJawara, Başbakan Turgut Özal'ı ziyaret ederek bir görüşme yaptı.Konuk Cumhurbaşkanı daha sonra Türkiye'den ayrıldı.

6- DİE tarafından yapılan açıklamada, «1984 yılı büyüme hızının % 5,7 olarak gerçekleşmesinin tahmin edildiği» bildirildi.

7- HP İstanbul Milletvekili Mucip Ataklı geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

8- Gölcük Tersanesi'nde yüzer havuzlardan birinde meydana gelen patlamada 2 işçinin öldüğü, 1 kişinin kaybolduğu, 18 kişinin deyaralandığı Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafındanaçıklandı.

9- İstanbul Barosu eski yöneticilerinin, «Görevi ihmal» iddiasıylaİstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına başlandı.

10- Olağanüstü Hal Yasası'nda değişiklik yapılarak olağanüstü haluygulanan illerde valilerin yetki sınırlarını genişleten yasa yürürlüğegirdi.

11- Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre,belirlenen 10 yer turizm merkezi olarak kabul edildi.

12- Adalet Bakanlığı'nda yapılan atamalara ilişkin kararlar ResmiGazete'de yayınlandı.

13- Amerikan «Time» dergisinde, Başbakan Turgut Özal ile KİTsatışları konusunda bir röportaj yayınlandı.

14- Avusturya'da öldürülen BM görevlisi Evner Ergun için Avusturya'nın başkenti Viyana'daki BM Sitesi'nde bir tören düzenlendi.

15- Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları sonbahar dönemi toplantıları, Fransa'nın Strasbourg kentinde başladı. Toplantının ilk gününde, Türkiye'nin Nisan 1985 - Kasım 1985 döneminde Bakanlar Komitesi Başkanlığı'na getirilmesinin görüşüldüğü, oturumun uzamasınarağmen, çözüm sağlanamadığı belirtildi. Türkiye adına toplantılarakatılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, «Nisan 1985 - Kasım 1985 döneminde Bakanlar Komitesi Başkanlığına getirilmemesi halinde, Bakanlar Komitesi'ne katılmayacağını»bildirdi.

16- Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO Savunma incelemeKomitesi toplantısında, Yunanistan'ın Limni Adası'na üslendirilmiş F-5tipi 18 askeri uçağı NATO'nun emrine vermesi, Türkiye'nin de bunureddetmesi üzerine çıkan sorun teknik düzeydeki diplomatlar tarafından yeniden ele alındı. Oturumda, Türkiye'nin «Çekinceyi» kaldırmaması üzerine, konunun NATO Savunma Planlama Komitesi'nin Pazartesi günü yapılacak toplantısının gündemine getirilmesi kararlaştırıldı.

17- Yunanistan'ın, biri Limni Adası'nı merkez almak üzere ikideniz tatbikatı başlattığı, Yunanistan Savunma Bakanlığı tarafındanaçıklandı.

18- Akajans'ın Limfourg çıkışlı haberine göre, Belçika'nın Limburgbölgesindeki maden ocağında 2 gün önce meydana gelen kazada 1Türk işçisi öldü, 2 Türk ise yaralandı.

19- «Avustralya hükümetinin, ABD ve Sovyetler Birliği arasında,silahların sınırlandırılması ve nükleer silahsızlanma konularında arabuluculuk yapma isteğinin iki ülke tarafından olumlu karşılandığı veiki ülke heyetlerinin arabuluculuk önerisi çerçevesinde Avustralya'yaçağrıldıkları», Avustralya Dışişleri Bakanı Bili Hayderi tarafından açıklandı.

20- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre, Batı Şeria'daki BiçZeit Üniversitesi öğrencilerinin gösterisine İsrail askerlerinin ateş açması sonucu, bir öğrenci öldü, beşi ise yaralandı.

21- İtalya'da, «Maliye Bakanı'nın vergi reformu tasarısını desteklemek» için, 18 milyon işçinin katıldığı bir genel grev yapıldı.

22 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesiniyaptı.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BakanlarKurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Avrupa Konseyi'ndeki son gelişmelerin görüşüldüğünü» bildirerek, «Toplantıda ayrıcaçay tekelinin kaldırılması ve TRT gelirleri ile ilgili yasalarda değişiklik yapan tasarıların da Meclis'e gönderilmesinin kararlaştırıldığını»söyledi.

3- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Akaryakıt bayilerinin hükümetçe tesbit edilen akaryakıt satışfiyatlarının altında satış yapabileceklerini» bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, TBMM'deBakanlık bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, «SSK'ya primini ödemeyenlere hapis cezası getirileceğini» söyleyerek, «Türkiye'de aylık işçi çıkartma ortalamasının 1000 olduğunu» bildirdi.

5- TBMM Bütçe Plan Komisyonu'nda Cumhurbaşkanı'nın ödeneği, 1 Ocak 1985 tarihinden geçerli olmak üzere ayda net 630 binlira olarak belirlendi.

6- Sulama alanlarında arazi düzenlemesine dair tarım reformukanun tasarısı TBMM'de kabul edildi.

7- HP milletvekili Feridun Şakir Öğünç tarafından Sapen - 1 tankeriolayının içyüzünün açıklanması için Başbakan Turgut Özal'a soruönergesi verildi.

8- Libya Ağır Sanayi Bakanı Ömer Muntasır, Türkiye'den ayrıldı.

9- Ankara'nın hava kirliliğinin önlenmesi için Türkiye'ye gelen11 kişilik Japon uzmanlar heyeti, Devlet Bakanı Ahmet Karaevli'yiziyaret ettiler.

10- Aylık Maya Dergisi'nin Kasım sayısı, 2. Sulh Ceza Mahkemesikararıyla toplatıldı.

11- Kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve arkadaşlarıyla anarşik olaylara karışmış ülkücü kuruluş üyelerinin AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmalarına bir ay aradan sonra yeniden başlandı.

12- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi,sağ görüşlü 2 sanığı ölüm cezasına mahkum etti.

13- Kamu sektöründeki ilk grev, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nabağlı TESTAŞ Ankara Fabrikası'nda başladı.

14- Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında, «Türkiye'nin «Nisan 1985 - Kasım 1985döneminde Bakanlar Komitesi Başkanlığı» isteği kabul edilmeyerek,konunun gelecek toplantının gündemine alınması kararlaştırıldı. Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun, «Bakanlar Komitesi toplantısına katılmayacağını» açıklaması üzerine, toplantıda Türkiye'yi Daimi Temsilci Büyükelçi Filiz Dinçmen temsil etti.

15- Fransa Dışişleri Bakanı Claude Cheysson'un, dün parlamentoda yaptığı konuşmasında, Türkiye sınırları içindeki bir yöreden «Kürdistan» diye söz ederek, «4 Fransız, Kemal Özgül'ün ailesineKürdistan'da doğduğu köye kadar refakat ettiler» dediği bildirildi.Fransız Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon Genel Müdürü ise, yaptığı açıklamada, «Bu sözcüğün Bakan'ın konuşmasında yer almadığını» öne sürdü.

16- Ermeni Ulusal Hareketi (MNA) tarafından, Fransa'nın başkenti Paris'te, Türk Başkonsolosluğu önünde bir gösteri düzenlendi.

17- Avrupa Ulaştırma Bakanları Konferansı Fransa'nın başkentiParis'te başladı.

18- 9 aydır Nijerya'da tutuklu bulunan Sapen - 1 gemisinin kaptanı Mustafa Coşkuner'in serbest bırakıldığı bildirildi.

19- AA'nın Washington çrkışlı haberine göre, ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun silahsızlanma konularını görüşmek üzere İsviçre'nin Cenevre kentinde biraraya gelecekleri Amerikan NBC televizyonu tarafından açıklandı.

20- Fransa Başbakanı Laurent Fabius, «Ülkesinin, Libya birliklerinin Çad'dan çekilmesi için gereken önlemlere başvuracağını» söyledi.

21- Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Carolos Papoulias, Libya birliklerinin geri çekilmesini izlemek üzere Çad'a gitti.

Öte yandan Libya Dışişleri Bakanı Abdül Selim Triki'nin Yunanistan'a giderek Yunan Başbakanı Andreas Papandreu 9e görüştüğü bildirildi.

22- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün parlamentosu niteliğindeki Filistin Ulusal Konseyi Ürdün'ün başkenti Amman'da toplandı.

23- Hindistan'ın Bombay kenti yakınlarında, bir banliyö trenininraydan çıkması sonucu en az 50 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı A.A. tarafından bildirildi.

24- İspanya'nın Bask bölgesinde ayrılıkçı ETA lideri Dr. SantiagoBrouard'ın öldürülmesini protesto amacıyla genel greve gidildi.

23 Kasım 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Çorum, Amasya ve Kastamonu illerinikapsayan 2 günlük gezisinin ilk gününde, Çorum ve Amasya'ya giderek incelemelerde butundu ve halka hitaben konuşma yaptı.

Dış politika konusunda gazetecilerin sorularını cevaplandıranBaşbakan Turgut Özal, «Avrupa Konseyi'nin artık önemli olmadığını,Bakanlar Komitesi'ne biz seçilsek de seçilmesek de Dışişleri Bakanıdüzeyinde değil, büyükelçi veya müsteşar düzeyinde temsil edileceğimizi» bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözsücü Mesut Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında bilgi verdi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Eğitim veöğretim faaliyetlerinin vazgeçilmez unsuru olan öğretmenleri günlükpolitik endişelerden uzak bir çalışma düzenine kavuşturma ve öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığını artırma çabalarını süreklikılacaklarını» söyledi.

4- Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısı için Fransa'nınStrasbourg kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Türkiye'ye döndü.

Dışişleri Sakanı Vahit Halefoğlu, Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, dış politrka konusunda Türkiye'nin bundan sonraki tutumu hakkında açıklamalarda bulundu.

5- İçişleri Bakanlığı bütçesi TBMM Bütçe Plan Komisyonu'nda kabul edildi. İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Bütçe Komisyonu'ndayaptığı konuşmada, «Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki hassas yörede sınır hattından 'içeriye doğru 30 metrelik kesimin fiziki engelsistemiyle donatılacağını» bildirdi. Bakan hassas bölgeye önemli kuvvet kaydırıldığını açıkladı.

6- Fransa Dışişleri Bakanı Claude Cheysson'un Fransız Parlamentosu'nda yaptığı ve televizyondan da naklen yayınlanan konuşmasında, Türkiye'deki bir bölgeden «Kürdistan» diye söz etmesi, TürkHükümeti tarafından Paris ve Ankara'da diplomatik kanallardan protesto edildi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, «Rumlar bizim anayasal haklarımızı kabul ettikleri takdirde, toprak konusunda umduklarının daha da ötesinde esnekolmaya hazırız» dedi.

8- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından basına biraçıklama yapılarak, «Okullar konusunda terörist çevrelerce yayılansöylentilere inanılmaması» istendi.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edilen Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı'na verilen 1383imzalı «Aydınlar dilekçesi» davasında sanıik sayısı 56'dan 59'a yükseldi.

10- Şair Vecihi Timuroğlu hakkında, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce verilen 10 yıl ağır hapiscezası, Askeri Yargıtay 2. Dairesi'nce 'bozuldu.

11- Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu hakkında, devameden 2. Ağca davasını etkileyici yayın yaptığı gerekçesiyle, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

12- Antalya'nın Elmalı ilçesinde bulunan tarihi eserleri kaçıran 7kişi yakalandı.

13- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda yapılan atamalara ilişkinkararlar Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Hollanda'nın Lahey kentinde, 22-23 Kasım tarihlerinde yapılan Bağımsız Avrupa Program Grubu (İEPG)'nin Savunma Bakanlarıdüzeyindeki toplantısı sona erdi. Toplantıya katılan Savunma BakanıZeki Yavuztürk, Milliyet Gazetesi'ne toplantı hakkındaki görüşleriniaçıkladı.

15- SODEP Başkan Yardımcısı ve Yol-İş Sendikası eski BaşkanıMuzaffer Saraç'a, Avusturya'da faaliyette bulunan Dr. Bruno KreiskyVakfı tarafından «insan Hakları ödülü» Viyana'da törenle verildi.

16- ABD ve Sovyetler Birliği tarafından dün yapılan resmi açıklamalarda, «İki ülke arasında bir dizj yeni görüşme yapılması ve silahsızlanma konusunda da bu görüşmelerin gündemine alınması üzerinde anlaşmaya varıldığı» bildirildi.

17- Kıbrıs Rum yönetimindeki tüm bakanlar istifa etti. Kıbrıs RumYönetimi Sözcüsü Andreas Hristofides yaptığı açıklamada, «Bakanların, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'ya kabinesinde istediği değişikliği yapma olanağı sağlamak üzere istifalarını verdiklerini» bildirdi.

18- Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku, Komünist PartiGenel Sekreterliğine yeniden seçildi.

19- Yunanistan'ın başkenti Atina'da dün 3 kişinin ağır yaralandığı 5 ayrı patlamanın sorumluluğunu, «21 Kasım örgütü» üstlendi.

20- Kuzey Kore ile Güney Kore sınırında çıkan çatışmada, 4 kişiöldü.

24 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 24 Kasım Öğretmenler gününedeniyle Ankara'da düzenlenen törende öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, «Çocuklarımızın kafalarına gizli gizli değişik, sapıkideolojileri sokmaya çalışamazsınız, buna kimsenin hakkı yoktur» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 67 ilin temsilcisi öğretmenler ileMilli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, Strasbourg'daki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı hakkında bilgi aldı.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suriye Devlet Başkanı HafızEsad'a bir mesaj gönderdi.

4- Başbakan Turgut Özal, 3 ili kapsayan gezisinin ikinci gününde, Kastamonu'da incelemelerde bulundu, Suluova ve Merzifon'dahalka hitaben birer konuşma yaptı.

5- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Derneği Konfederasyonu'nun Ankara'da düzenlenen genel kurulunda yaptığı konuşmada, «1985'de fiyat artışlarını % 25 düzeyinde tutmayı planladıklarını» söyledi.

6- Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan Avrupa Ulaştırma Bakanları Konferansı'na katılan Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy Türkiye'yedöndü.

7- Fransız Dışişleri Bakanı Claude Cheysson'un dün parlamentoda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir yöresinden «Kürdistan» olarak bahsetmesi konusunda, Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü tarafındanAnkara'da yapılan açıklamada, «Sorumluluk duygusu taşıması gereken bir bakanın bu şekilde konuşmakta sakınca görmemiş olması,en azından hayret vericidir» denildi.

8- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, SSCB'yeyaptığı resmi geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

9- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin,Avrupa Konseyi, AET, Limni ve NATO konusundaki sorularını yanıtladı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Cumhuriyet Gazetesi'ne,toplu sözleşme dönemine yeniden geçişin bir yıllık değerlendirmesini yaptı.

11- NATO Genel Sekreteri Lord Carrington'un Başyardımcısı Büyükelçi Da Rin, Türk-Yunan ilişkileri, Limni ve Avrupa Konseyi konularında temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Da Rin, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ercüment Yavuzalp ve AvrupaKonseyi nezdindeki eski daimi delege Büyükelçi Selçuk Korkut ilebirer görüşme yaptı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusunda, BMGenel Sekreteri gözetiminde gerçekleşen görüşmelerin 3. ve son turuna katılmak için ABD'nin New York kentine gitti.

13- Öğretmenler Günü, yurtta törenlerle kutlandı.

14- Eskişehir'de kurulu Eston Beton Direk Fabrikası'nda grev kararı alındığı, İstanbul'da 2, Tarsus'ta 1 işyerinde 1400 dolayında işçiyikapsayan toplu iş sözleşmelerinin imzalandığı, öte yandan İstanbul'da 2 işyerinde toplam 13 işçinin işten çıkarıldığı bildirildi.

15- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, ABD ve Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlarının silahsızlanma görüşmelerinin başlaması içinOcak ayında bir araya gelmelerinden büyük memnuniyet duyduğunuve bunu desteklediğini söyledi.

16- İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçılarından Atıf Avcıöldü.

17- Hollanda'nın Lahey kentinde 2 gün süren NATO'ya bağlı BatıAvrupa Savunma Bakanlarının katıldıkları «Bağımsız Avrupa Program Grubu (İEPG)» toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda yayınla-

nan ortak bildiride, «Ortaklaşa silah üretimi konusunda görüş birliğine varıldığı, bu alanda işbirliğinin arttırılacağı ve muhtemel ortakprojeler üzerinde çalışmalara derhal başlanacağı» belirtildi.

18- Uluslararası Kızılhaç Örgütü Başkanı Alexandre Hay, Cenevre'de yaptığı açıklamada, «İran'ın elinde bulunan 50 bin Iraklı savaştutsağının hayatlarının tehlikede olduğunu» bildirdi.

19- Ürdün'ün başkenti Amman'da devam eden Filistin Ulusal Konseyi toplantısında, Konsey Başkanı Halid El Fahum görevden alınarakyerine Şeyh Abdülhamid Sain getirildi.

20- Somali Havayollarına bağlı bir yolcu uçağını, Etiyopya'nın başkenti Adis Abafoa'ya kaçıran Somalili 3 asker, «Rehinelere karşılık, Somali'deki direniş gruplarına bağlı 7 muhalif hakkındaki idam kararının geri alınmasını ve 14 Somali'li muhalifin serbest bırakılmasınıistediklerini bildirdiler.

21- AP Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre, Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin'in konuşma yapacağı stadyumda dün birbomba patladı, iki bomba ise imha edildi. Arjantin İçişleri BakanlığıSözcüsü, «Devlet Başkanı Raul Alfonsin'i 3 gün önce gittiği Cordoba'da öldürmeyi amaçlayan bir başka komplo daha ortaya çıkarıldığını»bildirdi.

22- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, dün ABD Başkanı RonaldReagan'la görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye gitti.

23- Şili'de, 9 muhalefet liderinin ülke içinde sürgüne gönderildiği, Valparaiso kentinde de 191 kişinin tutuklandığı bildirildi.

25 Kasım 1984

1- Başbakan Turgut Özal, 67 ilin temsilcisi öğretmenleri kabul etti.

2- Ankara'da bulunan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Da RinBaşbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi. Da Rin daha sonraDışişleri Batanı Vahit Halefoğlu ile de bir görüşme yaptı,

3- Aydın'a bağlı Kuyucak ilçesinde yapılan Belediye Başkanlığıseçimini SODEP adayı Ali Gerçek kazandı.

4- Çankırı'nın Ilgaz ilçesi yakınında, meydana gelen trafik kazasında 30 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

Cizre - Nusaybin arasında meydana gelen kazada ise 7 kişi, Van'daki başka bir trafik kazasında da 4 kişi öldü.

5- Adalet Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan atama kararlarına göre, 9 hakim ile 4 savcı yardımcısı naklen, 5 hakim ile 8savcı yeni görev yerlerine atandı, 54 hakim adayının da görev yerleri belirlendi.

6- Fransa'nın başkenti Paris'te, Playel Konser Salonu önünde,Ermeniler tarafından yapılacak bir toplantı öncesinde meydana gelenpatlamada, 6 kişi yaralandı.

7- ABD'nin, Portekiz'in başkenti Lizbon Büyükelçiliği önünde 3patlamanın olduğu, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

8- Uruguay'da 13 yıllık aradan sonra genel seçimler yapıldı.

9- Kamboçya'da Vietnam birlikleri ile yönetim karşıtı gerillalararasında şiddetli çarpışmaların yapıldığı bildirildi.

10- Avusturya Başbakanı Fred Sinwvafz, resmi bir ziyaret içinberaberindeki heyetle SSCB'ye gitti.

11- İran, Uluslararası Kızılhaç örgütünün, Irak lehine casusluk yaptığını öne sürdü.

12- Somali'nin başkenti Mogadişu'da, yaşları 14-19 arasında değişen 40 kişinin, Somali Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne yardım ettiklerigerekçesiyle idam edildikleri bildirildi.

13- Bangladeş'te, polisin gösteri yapan öğrenciler üzerine ateşaçması sonucu 2 kişi öldü.

14- Lübnan'da Raşit Kerami başkanlığındaki hükümeti oluşturantarafların, yeni bir güvenlik planı konusunda anlaşmaya vardıklarıbildirildi.

26 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sayıştay Başkanı Servet Şamlıoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Maliye ve Gümrük Bakanlığı bütçesi kabul edildi.

3- DYP Kurucular Kurulu'nun Ankara'da yapılan toplantısında,parti tüzüğünde yapılan değişiklikle, genel başkan yardımcılıklarınınsayısı 3'ten 5'e çıkarıldı. 32'si kapatılan Büyük Türkiye Partisi kurucusu olan 35 kişinin yönetime alınması kararlaştırıldı.

4- Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası'nın düzenlediği «İşçiTasarruflarının Değerlendirilmesi, Yabancı Sermaye ve DESİYAB» konulu sempozyum Trabzon'da başladı.

5- Ankara'da yapılan «Çalışan Kadınlar Konferansı'nda bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «1977 yılını bazalırsak işçi ücretlerinde 1984 yılında % 40 gerileme vardır» dedi.

6- Kıbrıs konusunda BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar gözetiminde, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum yönetimilideri Spiros Kipriyanu'nun katıldığı 3. tur görüşmeler ASD'nin NewYork kentinde başladı.

7- Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO daimi delegelerininyaptıkları toplantıda, Limni konusunun görüşülmediği bildirildi.

8- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

9- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, RomanyaDevlet Başkanı Nikolae Çavuşesku'nun davetlisi olarak 3 günlük birziyarette bulunmak üzere Bükreş'e gitti.

10- Irak Başbakan Yardımsısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Washington'da, ABD Başkanı Ronald Reagan ile yaptığı görüşmeden sonra, «İki ülke arasında yeniden resmi diplomatik ilişkilerin kurulduğunu» açıkladı.

11- Bangladeş'te, polis ile halk arasında çıkan çatışmada 4 kişinin öldüğü, 50 kişinin ise yaralandığı UBA tarafından bildirildi.

12- Lübnan'da yeni güvenlik planı yürürlüğe girdi.

13- Kanada'nın Montreal kentinde dün patlayan bomba 4 kişininölümüne, 8 kişinin yaralanmasına yol açtı.

14- Somali Hükümeti bir açıklama yaparak, Somali Havayollarınaait bir yolcu uçağını kaçıran ve Somali hükümetinin isteklerini kabuletmemesi halinde uçaktaki 108 yolcuyu öldüreceklerini bildiren, «5 havakorsanının isteklerinin hiç bir şekilde kabul edilmeyeceğini» bildirdi.

27 Kasım 1984

1- Başbakan Turgut Özal, yayınladığı bir genelgeyle, Bakan düzeyinde yapılacak Karma Ekonomi Komisyonu toplantılarına katılacakbakanlar arasında görev dağılımı yaptı.

2- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, incelemeler yapmak üzere gittiği Rize'de yaptığı konuşmada, «Çay konusunda hazırladığımız kanun yürürlüğe girdiği zaman özel sektör çay fabrikaları kurulacaktır» dedi.

3- Devlet Bakanı Sudi Türel ile Bayındırlık ve İskan Bakanı SafaGiray, Çankaya Belediye Başkanı Erdoğan Yavuzlar'ı ziyaret ederek,bir süre görüştüler.

4- Çalışma Bakanı Mustafa Kalemli, Rize'de sosyal güvenlik kuruluşları yetkilileri ile yaptığı toplantıda, emeklilik yaşı üzerinde açıklamalarda bulundu.

5- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, «8 Kasım'da Şırnak'ta teröristlerce katledilen 9 yurttaşımızın roket atışlarıyla öldürüldüklerini» söyledi.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, 67 ilintemsilcisi öğretmenler ile Ankara'da yaptığı sohbette «Eğitim sistemimizi sarsan ve geriye götüren unsur teftiş sistemimizdir» dedi.

7- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, TBMMBütçe Plan Komisyonu'nda görüşülen gelirler bütçesi ile ilgili soruları yanıtladı.

8- 1985 Mali yılı Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Bütçe Plan Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

9- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, BirleşmişMilletler Nüfus Faliyetleri Fonu Başkanı Filipinli Rafel Salaş ile Türkiye'deki nüfus planlaması faaliyetleri ve eğitimi ile ilgili temaslaraAnkara'da başladı.

10- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Şeyhülislam görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, kapatılan MHP Genel Başkanı AlparslanTürkeş'in tahliye istemi 28. kez reddedildi.

12- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi,işkence yaparak Ensar Karahan'ın ölümüne neden olmaktan sanık 8güvenlik görevlisini 5'er yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırdı.

13- İletişim Yayınları'nca çıkarılan aylık Video-Sinema Dergisi'nin Yazı İşleri Müdürü Jülide Ergüder ile yazarlar Onat Kutlar veMahmut Tali Öngören'in Sıkıyönetim Yasası'na aykırı davrandıklarıgerekçesiyle yargılanmalarına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mshkemesi'nde başlandı.

14- Suriye'ye giden Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand'ın,Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile bir görüşme yaptığı bildirildi.

15- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Mısır'da yayınlanan El-Ahram gazetesine bir demeç verdi.

28 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anayasa'nın çıkarılmasını öngördüğü kanunlar arasında yer alan «Üst kademe yöneticilerinin yetiştirilmesi» hakkındaki kanunu veto etti.

2- Başbakan Turgut Özal, TÜBİTAK'ın 1984 yılı bilim, hizmet veteşvik ödüllerinin dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin 1979 sonunda düştüğü ekonomik bunalımdan çıkmak için yaptığı atılımı, aynı şekilde bilim ve teknoloji alanında yapma mecburiyeti vardır» dedi.

3- Bayındırlık Bakanı Safa Giray, Ankara'da yaptığı açıklamada«ikinci Boğaziçi Köprüsünün temelinin 1985 yılının ilk yarısında atılacağını» bildirdi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Pankobirlik'in 13. GenelKurulunda yaptığı konuşmada, «Pancar ekimini ve şeker fabrikalarınıDoğu'ya kaydırmak zorundayız. Bunun için yepyeni bir politika izleyeceğiz» dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Trabzon'da düzenlenen «İşçi Tasarruflarının Değerlendirilmesi, YabancıSermaye ve DESİYAB» konulu sempozyumda bir konuşma yaptı.

6- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında 18 Eylül'de imzalanan«1985 Yılı Ticaret Protokolü», Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

7- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, daha önce istifa edenİzmir milletvekili Işılay Saygın'ın istifasını geri aldığını bildirdi.

8- Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Teşkilatı ve İngiltere'nin Aberdeen Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği «Çevrenin insan sağlığına etkileri» konulu sempozyum Adana'da başladı.

9- Resmi görüşmelerde bulunmak için Ankara'ya gelen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Süleyman Şeyhülİslam, Cumhurbaşkanı KenanEvren tarafından kabul edildi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi, uyuşturucu madde kaçakçılığından iki ayrı davada yargılanan6 kişiyi çeşitli hapis cezalarına mahkum etti.

11- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce,sağ eylemci M. Şükrü Doruk ve İsmet Bek'e 11'er yıl ağır hapis cezası verildi.

12- İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce haklarında 4'er yıl 2'şer ay hapis cezası verilen TKP üyesi 7 kişi, Antalya'nınçeşitli semtlerinde yapılan operasyonlar sonucu yakalandılar.

13- İstanbul Siyasi Polis Ekipleri tarafından yapılan operasyonla«Dine dayalı devlet düzeni» kurmak için örgüt kuran 14 kişi yakalandı.

14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Avusturya'da öldürülenBM görevlisi Evner Ergun için New York'taki BM Genel Merkezi'ndeki toplantıda yaptığı konuşmada, «Terörizm son yılların en büyükfelâketidir» dedi.

29 Kasım 1984

1- MGK, Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplanarak,iç ve dış olaylarda meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. Toplantıya Başbakan Turgut Özai, Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ, bakanlar, Kuvvet Komutanları, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri katıldılar.

2- Meclisten geçen «Üst kademe yöneticilerinin yetiştirilmesi hakkındaki kanunu» Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in veto gerekçesi açıklandı.

3- Başbakan Turgut Özal, «Filistin Halkıyla Dayanışma Uluslararası Günü» dolayısıyla, kutlama komitesi başkanına bir mesaj göndererek, «İsrail Kudüs dahil, işgal ettiği bütün Arap topraklarındançekilmedikçe getirilecek hiç bir çözümün adil ve kalıcı olamayacağınıizaha gerek yoktur» dedi.

4- Kamuya ait enerji üretim ve dağıtım kurumlarının özel sektöre devrini öngören yasa tasarısı, TBMM Sanayi Teknoloji ve TicaretKomisyonu'nda kabul edildi.

5- Motorlu taşıtların yıllık vergilerini artıran yasa tasarısı TBMM'de kabul edildi.

6- Kanada Milli Savunma Bakanı Robert Coates Türkiye'ye geldi.Konuk Bakan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem ilebir görüşme yaptı.

7- Güney Avrupa NATO Müttefik Kuvvetleri Komutanı Oramiral William Small Türkiye'ye geldi.

8- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde yargılanan sol görüşlü 22 sanıktan biri ölüm, üçüömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 8 sanığa toplam 88 yıl hapiscezası verilen davada, 10 sanık beraat etti, bir sanığın dosyası isetefrik edildi.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafındanTercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak ile Yazı İşleri Müdürü ÜnalSakman hakkında, Milli Güvenlik Konseyi kararlarını eleştirmektensoruşturma açıldı.

10- New York'ta BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın gözetiminde, Kıbrıs konusunda yapılan dolaylı görüşmelerin 3. turuna 10gün ara verildi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, görüşmeler sonunda yaptığı açıklamada, «Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipruyanu ile bir zirvede buluşması için BM Genel Sekreteri Perez deCuellar'ın önerilerini kabul ettiğini» bildirdi. Öte yandan Kıbrıs Rumyönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun New York'tan ayrıldığı ve görüşünü 10 gün sonra açıklayacağı bildirildi.

11- ABD Başkanı Ronald Reagan, The Washington Times Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Nikaragua'ya gitmekte olan 6 Sovyet gemisinde MİG uçaklarının bulunup bulunmadığını bilmediklerini, ancakbu tip uçakların Nikaragua'ya gönderilmesine kesinlikle göz yummayacaklarını» söyledi.

12- Fransa Cumtıurbaşkanı François Mitterrand, Suriye ziyareti ileilgili olarak, Fransa'nın başkenti Paris'te yaptığı açıklamada, «Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat ile yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini» belirtti.

13- FKO'nün Ürdün'ün başkenti Amman'daki, Filistin Ulusal Konseyi Toplantısı sona erdi. Konsey'de onaylanan mücadele programında, «ABD ve İsrail'in terör eylemlerine karşı Ortadoğu'da mücadeleyürütülmesi» öngörüldü. Konsey, en üst karar organı olan YürütmeKurulu'na, Ürdün Kralı Hüseyin'in Ortadoğu'daki barış için Ürdün FKÖ işbirliği önerisini de götürme kararı aldı.

14- Lübnan'da bir postanenin bombalanması ve Doğu Beyrut'tabir roketin düşmesi sonucu 7 kişi öldü, 17 kişi yaralandı. Filistin Mülteci Kampında çıkan çatışmada 1 kişi öldü.

15- Fas hükümeti, Batı Sahra'nın bağımsızlığı için savaşan Polisaryo gerillalarının ilan ettiği Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti'nitanıyan Yugoslavya ile diplomatik ilişkilerini kesti.

16- Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Ürdün Büyükelçisi bir suikast girişiminden yara almadan kurtuldu.

17- Kuveyt'te 3 gün süren 5. Körfez İşbirliği Konseyi toplantısısona erdi.

30 Kasım 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Toprak ve Tarım Reformu, Devletleştirme, Bedelli Askerlik ve Deniz, tabii ve suni yol ve akarsukıyılarına ilişkin esasları yeniden düzenleyen yasaları onayladı.

2- Başbakan Turgut Özal, Televizyonda yayınlanan İcraatın İçinden programında, gelir ortaklığı senedi satışı hakkında açıklamalardabulundu.

3- Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi'nin başkanlığındaki ve13 bankanın genel müdüründen oluşan bir heyet görüşmelerde bulunmak üzere Japonya'nın başkenti Tokyo'ya gitti.

4- Türk-İş Yönetim Kurulu'nun yayınladığı bildiride, «Siyasal iktidar, temel işçi haklarını kısıtlama yasal güvenceleri ortadan kaldırma eylemlerini durdurmalıdır» denildi.

5- Ankara'da bulunan Kanada Savunma Bakanı Robert Coates,Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ,Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş ile ayrı ayrıgörüştü.

6- Ankara'ya gelen NATO Güney Avrupa Müttefik KuvvetleriKomutanı Oramiral Small, Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecdetÜruğ ile bir görüşme yaptı.

7- Dünya Bankası ikinci Başkanı Anne Krueger, Ekonomik veSosyal Etüdler Konferans Heyeti'nin İstanbul'da düzenlediği seminerde yaptığı konuşmada, «Türk ekonomisini tehdit eden en büyük tehlike enflasyonun hızlanmasıdır» dedi.

8- Ankara Anlasması'nın uygulamaya girişinin 20. yılı nedeniyleDışişleri Bakanı Vahit Halefcğlu ile AET Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış ilişkiler Sorumlusu W. Haferkamp'ın Türkiye - AET ilişkilerihakkındaki görüşleri Milliyet Gazetesi'nde yayınlandı.

9- Türkiye'nin, Ege'de ilmi araştırmalar yapmakta olan Piri ReisGemisi'nin Yunanistan hücumbotları tarafından taciz edilmesini Yunanistan nezdinde protesto ettiği bildirildi.

10- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi'nden yapılanaçıklamada, Siirt'in Eruh ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle teröristlerarasında çıkan çatışmada 1 erin şehit edildiği bildirildi.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 90 sanıklı yasa dışı Türkiye Komünist Partisi/Birlik örgütü davasında 38 sanık 5-8 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edilirken, 51 sanık da beraat etti.

12- Bazı malların gümrük ve istihsal vergilerinde yeniden düzenleme öngören Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Katma Değer Vergisi uygulaması ile ilgili Maliye ve GümrükBakanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- NATO Savunma Planlama Komitesi'nin daimi temsilciler düzeyinde Brüksel'de yapılan toplantısında, Genel Sekreter Lord Carrington'un NATO'nun yıllık savunma planlamasıyla ilgili genel rapordan Türkiye ve Yunanistan kısımlarının çıkarılarak diğer 12 ülkeyle ilgili kısımlarının bakanlara gönderilmesi yolundaki önerisi kabul edildi.

15- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, resmi bir ziyaretamacıyla gittiği ABD'nin başkenti Washington'daki temaslarına başladı.

16- Sri Lanka'da Tamil gerillalarının iki çiftliğe yaptıkları saldırılar sonucu 100'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

17- Ürdün'ün başkenti Amman'da toplanan Filistin Ulusal Konseyi, yayınladığı bir bildiri ile çalışmalarını tamamladi.