06.12.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1984

1 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da yaptırılan 1100 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdunun açılışında yaptığı konuşmada,«Kendisine gelen isteklerin çoğunluğunun kız öğrencilerin yurt istekleri olduğunu, bu nedenle vatandaşların yurt yapmaları gerektiğini» belirtti.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Bursa'da düzenlediği basın toplantısında, Katma Değer Vergisi uygulama çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Savunma Bakanlan'nın Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapacakları Sonbahar Toplantıları'na katılmak üzere, Brüksel'e gitti.

4- Türkiye - AET ilişkilerinin 20. yılını değerlendirmak amacıylaiktisadi Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen toplantı İstanbul'dayapıldı.

5- Akaryakıt fiyatlarına yüzde 5.8 oranında zam yapıldı.

6- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylanan 4 yasj,Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- Başbakanlıkla yapılan yeni tayinlere ilişkin kararnameler,Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanı Kensn Evren ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a birermesaj gönderdiği haberi basında yer aldı.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, resmi bir ziyaretiçin gittiği Roma'da İtalyan Başbakanı Bettino Craxi ile görüştükten sonradüzenlediği basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkileriyle çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı.

10- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, ABD'ye yaptığı geziyi tamamlayarak ülkesine döndü.

11- Ürdün Kralı Hüseyin, görüşmelerde bulunmak üzere Mısır'ınbaşkenti Kahire'ye gitti.

12- Fransa'nın Pasifik'teki sömürgesi olan Yeni Kaledonya'da bağımsızlık isteyen militanlar, «Kanak Sosyalist Ulusal Kurtuluş Cephesi Geçici Hükümeti» adı altında bir hükümet kurarak, başkanlığınaJean Marie Tjibaou'yu getirdiler.

13- Avusturalya'da yapılan Meclis ve Senato seçimlerini, iktidardaki işçi Partisi kazandı.

2 Aralık 1984

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, NATO AskeriKomite Toplantısı'na katılmak üzere, Belçika'nın başkenti Brüksel'egitti.

2- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Türkiye İtalya Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısına katılmak üzere Roma'ya gitti.

3- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı OsmanÖzbek, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin gıda ürünlerindeithalatçı duruma düştüğünü, teknolojik yenilik uygulanmadığı takdirde, yakında pek çok malın ithaline gidileceğini» söyledi.

4- Şair Yahya Kemal Beyatlı doğumunun 100. yıldönümünde,törenlerle anıldı.

5- Ücretlilere fatura karşılığı yapılan vergi iadeleri oranları, 1Ocak 1985 tarihinden geçerli olmak üzere Bakanlar Kurulu'nca yeniden belirlenerek Resmi Gazete'de yayınlandı.

6- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile,turizm amaçlı yüzer otel, yüzer lokanta ve benzeri tesislerin işletilmesine izin verildi.

7- Dışişleri Bakanlığı ile Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'neyapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- Türkiye'nin Dublin Büyükelçisi Gündoğdu Üstün'ün, Büyükelçilik ikametgahında başından ağır yaralı olarak bulunduğu bildirildi.

9- Suudi Arabistan Kralı Fahd, İngiliz Sunday Times Gazetesi'neverdiği demeçte, «Ülkesinde demokrasiye geçişin ilk adımları olarak,bir parlamento kurulacağını ve bir anayasa kabul edileceğini» açıkladı.

10- Pakistan Devlet Başkanı Ziya-ül Hak, «Başkanlık seçimleri için19 Aralık tarihinde bir referandum yapılacağını ve kendisinin de tekaday olduğunu» açıkladı.

11- Sri Lanka'da Tamil gerillalarının iki köye saldırarak 57 kişiyiöldürdükleri bildirildi. Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise, sahil koruma botlarının gerilla taşıyan bir motora ateş açmaları sonucu 10 kişinin öldüğü belirtildi.

12- Filipinler'de, gerillaların bir askeri üsse saldırıları sonucu çıkan çatışmada, 10'u asker, 33 kişi öldü.

3 Aralık 1984

1- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD Başkanı Ronald Reagan'dan aldığı Kıbrıskonusundaki mesaja, aynı konuda bir mesajla karşılık verdi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BakanlarKurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Bakanlar Kurulu'nun Keban Barajı gelir ortaklığı senetlerinin Ocak ayı içinde iki tertip halinde satışa çıkarılmasını kararlaştırdığını» söyledi.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay, 2. Vakıf Haftası'nın başlamasınedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Vakıf eserlerininhayatiyetini devam ettirebilmek inanç ve sevgi ile mümkün olacaktır» dedi.

4- Katma Değer Vergisi'nde yapılan değişikliklerle, 1 Ocak 1985tarihinden itibaren yazar kasa kullanılmasını kademeli olarak zorunlukılan yasa tasarıları TBMM Bütçe - Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Anavatan Partisi Edirne milletvekili Türkan Arıkan, parti Disiplin Kurulu tarafından 1 yıl süreyle geçici olarak ihraç edildi.

6- Boğaz Köprüsü gelir ortaklığı senetlerinin satışına başlandı.

7- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sendika Özgürlüğü Komitesi'nin Türkiye'ye ilişkin hazırladığı raporun taraflara ve ILO Yönetim Kurulu'na sunulduğu bildirilirken, rapor Cumhuriyet Gazetesi'ndeyayınlandı.

8- Mardin'in Hasankeyf bucağında yapılan belediye başkanlığıseçimini ANAP adayı Şeyhmus Kartal kazandı.

9- Halk Ozanı Muharrem Ertaş, Kırşehir'de vefat etti.

10- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Erzurum Askeri Mahkemesi'de yargılanan Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi, HalkınDevrimci öncüleri adlı yasa dışı örgüt üyelerinden 4 sanık idama, 2 sanık ömür boyu hapse, 11 sanık 5 ile 11 yıl arasında değişen hapiscezalarına mahkum edildiler. 3 sanık ise beraat etti.

11- İstanbul'da bir kuyumcuyu soyan 3 Yugoslav'dan ikisi, 3 tabanca ve çok sayıda mermi ile yakalandı.

12- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'nin öldürülmesi davası sanıklarından Yalçın Özbey'in, 12 ayrı suçtan yargılanmasına Federal Almanya'da Bochum Mahkemesi tarafından başlandı.

13- NATO Savunma Bakanları Toplantısı Brüksel'de başladı. OnurBaşkanlığını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un yaptığıAskeri Komite Toplantısından sonra yapılan basın toplantısında,NATO'nun askeri ihtiyaçlarının görüşüldüğü bildirildi.

14- Avrupa Ekonomrk Topluluğu zirve toplantısı, İrlanda'nın başkenti Dublin'de başladı.

15- Hindistan'da Bhopal kentinde bir fabrikadan sızan zehirli gazın 450 kişinin ölümüne, 10 bin kişinin de yaralanmasına yol açtığıbildirildi.

4 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı, Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan TBMM Başkam Necmettin Karaduman, «Meslis çalışmaları ve bütçe görüşmeleri programı hakkındaCumhurbaşkanı'na bilgi verdiğini» söyledi.

2- Başbakan Turgut Özal, partisinin grubunda yaptığı konuşmada, 2. Boğaziçi Köprüsü'nün temelinin 1985 Mart'ında atılacağını açıkladı ve hükümetin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

3- Brüksel'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecdetÜruğ, NATO Genel Sekreteri Lord Carrington ve Avrupa KuvvetleriBaşkomutanı General Rogers ile birer görüşme yaptıktan sonra Türkiye'ye döndü.

4- Kanuni faiz ve temerrüt faizine ilişkin yasa tasarısı, taşınmazmal zilliyetine yapılan tecavüzlerin önlenmesine ilişkin yasa tasarısı,çay kanunu tasarısı, TRT gelirleri yasa tasarısı, yeniden değerlendirme yasa tasarısı ile özel sektörün elektrik üretip satmasına olanakveren yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi BaşkanıVahit Erdem, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Halen yüzde34'ü halka açılmış olan Boğaz Köprüsü gelirlerinin satışa sunuluş oranının yüzde 80'e kadar çıkarılabileceğini» söyledi.

6- Gökova'da kurulacak olan termik santrale ilişkin Ekonomikİşler Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun kararının ertelenmesi ve kararın iptali için Gökova'lı köy muhtarları Danıştay'a dava açtılar.

7- 8. Kolordu ve Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Matıkemesi'nde, yasa dışı Devrimci Yol örgütüne üye olmaktan yargılanan.13 sanık 3 ile 11 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına mahkumedildiler.

8- NATO Savunma Bakanları Toplantısı nedeniyle Brüksel'de bulunan Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, düzenlediği basın toplantısında, Limni konusuyla ilgili olarak, «Türkiye'nin devlet politikasından herhangi bir taviz vermeyeceğini» söyledi.

9- Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Turizm Gazetecileri veYazarları Federasyonu (FİJET) tarafından düzenlenen Altın Elma Yarışmasını bu yıl «Antalya Kaleiçi ve Eski Liman Projesi» ile Türkiye kazandı.

10- NATO Savunma Bakanları Toplantısı Belçika'nın başkemıBrüksel'de başladı. Varşova Paktı'na bağlı ülkelerin Savununa Bakanları Toplantısı ise Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, Dışişleri Bakanları Toplantısı da Doğu Berlin'de başladı.

11- İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılan AET Zirve Toplantısısona erdi.

12- Kuveyt Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı, 155 yolcu ve 11mürettebatı ile birlikte 5 hava korsanı tarafından kaçırılarak İran'ınbaşkenti Tahran Havaalanı'na indirildi.

13- Romanya'nın başkenti Bükreş'te, saldırıya uğrayan Ürdün'lüiki diplomattan biri öldürüldü biri de yaralandı.

14- Hindistan'ın Bhopal kentinde bir fabrikadan sızan zehirli gazdan ölenlerin sayısının 2 bini geçtiği, 20 bin kişinin ise tedavi gördüğü bildirildi.

15- Grenada'da yapılan genel seçimleri, Yeni Ulusal Parti'sininkazandığı bildirildi.

5 Aralık 1934

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, HP Genel Başkanı Necdet Calpile MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'i ayrı ayrı kabul ederek bir süregörüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 50. yılı nedeniyle kadın milletvekilleri veKadın dernekleri temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

3- Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 50. yılınedeniyle TBMM Genel Kurulu'nda özel gündem düzenlenirken, mesleklerinde ilk olan kadınlara da plaketleri Başbakan Turgut Özal tarafından verildi.

4- Devlet Güvenlik Mahkemesi, amirini öldürmekten yargılananpolis memurunu ömür boyu hapse mahkum etti.

Türkiye'ye eroin sokakken yakalanan Pakistanlı üç kişi ömür boyuhapse mahkum edildiler.

5- Halk tipi (CB) telsiz cihazı sapihlerine bazı kolaylıklar sağlayan Ulaştırma Bakanlığı'nın tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

6- İtalya'da yapılan İkinci Karma Ekonomik Komisyonu Toplaniısı'na katılan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Türkiye'ye dönerken Frankfurt'ta AA'ya yaptığı açıklamada, «İtalya'nınOrtak Pazar'la ilişkilerimizi normalleştirme operasyonlarında Türkiye'yi destekleyeceğini» söyledi.

7- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı yayınlanan ortak bir bildiri ile sona erdi.

8- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun, Brüksel'de Yunanlı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Türkiye iledialog için 3 şart öne sürdüğü bildirildi.

9- Görevinden istifa eden Fransa Dışişleri Bakanı Claucte Cheysson, AET Komisyonu üyeliğine atandı. Dışişleri Bakanlığına ise RolandDumas getirildi.

10- Kuveyt Havayolları'na ait bir yolcu uçağını Tahran Havaalanı'na indiren uçak korsanlarının ABDMİ bir yolcuyu öldürdükleri, 23yolcuyu da serbest bıraktıkları bildirildi.

11- Ürdün'ün Bükreş Büyükelçiliğinde görevli diplomatın öldürülme olayını Kara Eylül adlı bir örgütün üstlendiği bildirildi.

6 Aralık 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Kadın Hakları Haftasınedeniyle Türkiye'de bulunan yabancı kadın gazetecileri kabul ederek bir görüşme yaptı ve Meclis salonlarında kadın milletvekillerincedüzenlenen el sanatları ve resim sergisini açtı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağan görüşmesiniyapan Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada,Cumhurbaşkanına hükümetin son ekonomik ve sosyal çalışmalarıylailgili olarak bilgi verdiğini söyledi ve gazetecilerin çeşitli konularailişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Turgut Özal, Yunanlı bir gazetecinin sorusu üzerineyaptığı açıklamada ise, «Türk - Yunan ilişkilerindeki gerginlik, karşılıklıgörüşmelerle, bir diyalog kurularak çözümlenmelidir. Biz Yunanistan'la diyalog kurmak istiyoruz» dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «Kıdem Tazminat Fonutasarısında yapılacak düzenlemede kazanılmış haklara dokunulmayacağını» söyledi.

4- Merkez Bankası'nın orta vadeli kredi limitlerini 1 trilyon liraya çıkartan kanun hükmündeki kararname ile KDV'de değişiklik yapan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, DYP GenelBaşkanı Yıldırım Avcı aleyhine, Manisa'da yaptığı seçim konuşmasında Yüksek Seçim Kurulu'na gıyaben ha-karet ettiği gerekçesiyleCumhuriyet Savcılığı tarafından dava açıldı.

6- Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun 9 ayrı işyerinde çalışan yaklaşık 23 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi Ankara'daimzalandı.

7- 3. Ordu ve Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan Çorum Ülkücü Gençlik Derneği davasında, 49 sanıktan 15'i ömür boyu, 17'si 5 ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılırken, 17 sanık da beraat etti.

9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Erzurum Askeri Mahkemesi, adam öldürmekten yargılanan 3 sanıktan birini idama, birini 10yıl, birini de 6 yıl 8 ay hapse mahkum etti.

Asker i Yargıtay, Türkiye Devrimci Komünist Partisi (TDKP) davasında çeşitli hapis cezalarına mahkum ed:ilen 33 sanık hakkındakikararı onaylarken, 13 sanık hakkındaki kararı ise bozdu.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, 17 TKP/MLTİKKO örgütü üyesi hakkında 6 idam istemli yenj bir dava açtı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ankara ve ilçelerinde yapılan operasyonlarda teröristlere silah kaçakçılığı yaptığı belirlenen 13 kişinin yakalandığı bildirildi.

8- Polis Yüksek Öğretim Yasası, Motorlu Taşıtlar Vergisi Yasasıve Finansman Yasası'nda değişiklik yapan yasalar ile avda ve spordakullanılan araçlar yasasına geçici bir madde eklenmesine ilişkin yasa,Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylandı ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- TBMM Genel Sekreterliğine Mehmet Çelebi'nin atanması,Maliye ve Gümrük, Ulaştırma ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarına yapılan atamalar Resmi Gazetede'de yayınlandı.

10- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu'nun Türkiye ile diyalogu başlatmak için 3 şartileri sürmesine ilişkin olarak, Brüksel'de Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Papandreu'nun diyalogdan yana olmadığını» söyledi ve«Türkiye, Ege'nin bir Yunan gölü olmasına hiçbir zaman izin vermeyecektir» dedi.

11- Hindistan'da Bhopal kentinde gaz zehirlenmesinden ölenlerin sayısının 2500'e yükseldiği, yaklaşık 20 bin kişinin ise tedavi altına alındığı bildirildi.

12- Kuveyt Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağını Tahran Havaalanı'na kaçıran 5 hava korsanının 4 yolcuyu kurşuna dizerek öldürdüğübildirildi.

13- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun, Atina'ya giderek Yunanistan Cumhurbaşkanı Karamanlis ve Başbakan AndreasPapandreu ile ayrı ayrı birer görüşme yaptığı bildirildi.

7 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Avrupa Şampiyonasında 6 birincilik, 3 ikincilik 3'de üçüncülük alan Teakwon-do milli takımınıkabul ederek kutladı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile Başbakanlık'ta haftalık görüşmesini yapan Başbakan Turgut Özal, daha sonraBaşbakanlık Basın Bürosu'nda gazetecilere çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

3- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, «E-5 karayolunun gelir ortaklığı senetlerinin de satışa çıkarılacağını» açıkladı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, AA'ya yaptığı açıklamada, yurt dışından yabancı doktor ithalatının düşünülmediğini belirterek, «Bizim için önemli olan yurt dışındaki Türk doktorlarının dönüşünü kolaylaştırmaktır» dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara Büro Malzemeleri Fuarı'nı açarken yaptığı konuşmada, «Geçen yılkı ihracat içerisinde endüstri ürünlerinin oranının yüzde 60.9, bu sene ise yüzde74.5'i geçmiş durumda olduğunu» belirtti.

6- Bakanlar Kurulu, hayat standardı göstergelerinin yüzde 25oranında arttırılmasını ve Merkez Bankası bünyesinde geliştirme vedestekleme fonu kurulmasını kararlaştırdı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Yalım Eralp, düzenlediği basın toplantısında, «Ege'de sivil hava koridorlarının yeniden düzenlenmesi yolunda Uluslararası Sivil Havacılık Kuruluşu (İCAO)'n'unçağrısını Türkiye'nin kabul, Yunanistan'ın ise reddettiğini» açıkladı.

8- Türk-İş tarafından hazırlanan «Bir Yılın Getirdiği Çıkmazlar»başlıklı rapor Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

9- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üyesi bulunan 24 ülke üzerinde yaptığı bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı vesonuçlar Milliyet Gazetesi'nde yayınlandı.

10- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yayınlanan bir bildiride, Tokat'ın Turhal ilçesinde 12 Eylül öncesi TKEP adlı yasa dışıörgüt adına çeşitli eylemlerde bulundukları belirlenen bir militanlabunlara yataklı;k yapan 7 kişinin çeşitli silahlarla yakalandıkları belirtildi.

11- Sovyetler Birliği'nin, Türkiye'ye 1987 yılından itibaren 25 yılsüreyle doğal gaz satmasını öngören anlaşma Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Karamanlis ve Başba'kan Andreas Papandreuile üçlü bir görüşme yaptıktan sonra Atina'dan' ayrılarak, BM GenelSekreteri Perez de Cuellar ile görüşmelerde bulunmak üzere NewYork'a gitti.

13- Sri Lanka'nın Anuradhapura kentinde, Tamil gerillalarının biryolcu otobüsünü ateşe vererek 17 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

8 Aralık 1934

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Keçiören ilçesindekiÇocuk Yetiştirme Yurdu'nda denetleme ve incelemelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı Sudi Türel, Sümerbank'ın Pazartesi günündenÜibaren halı haricinde ürettiği 300 kalem malına yüzde 5 ile 25 oranında bir indirim uygulanacağını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun Brüksel'de yapılan NATOSavunma Bakanları Toplantısı ve bu toplantıda ortaya çıkan sonuçlarile ilgili görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, «MadenYasası'nda yapılacak değişiklikle Afşin - Elbistan Termik Santralı kömürlerinin özel sektöre devredilmesinin kararlaştırıldığını» söyledi.

5- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları Sonbahar Toplantılarına katılan Milli Savunma Bakanı ZekiYsvuztürk, Türkiye'ye döndü.

6- 1985 mali yılı Bütçe tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine başlandı.

7- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığfndan yapılan bir açıkIşımada, Mardin'in Midyat ilçesi Suçayı köyü yakınlarında, bulundukları mağaradan güvenlik kuvvetlerinin üzerine ateş açan 2 çete mensubundan birinin ölü, birinin de sağ olarak yakalandığı bildirildi.

8- Atatürk Uluslararası Barış Ödül tüzüğü Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de yayınlanan genelgesi ileyu'i dışındaki işçiler tarafından bankalarda açtırılan kredi mektupludöviz tevdiat hesaplarına sınırlamalar getirildi.

10- Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Katma Değer Vergisi ile ilgiliolarak 6 tebliğ yayınladı.

11- Devlet terörizminin kınanması yolundaki bir karar tasarısı, BMGenel Kurulu'nda kabul edildi.

12- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun, New York'taBM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir görüşme yaptığı ve görüşmede, Cuellar'ın hazırladığı Kıbrıs ile ilgili yeni tekliflere Rumyönetiminin cevabını verdiği bildirildi.

13- Kuveyt Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağını Tahran'a kaçıran 5 hava korsanı, Kuveyt'te tutuklu bulunan 17 arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyerek, 39 yolcuyu serbest bıraktılar ve geri kalan 18 yolcuyu istekleri yerine getirilmediği takdirde öldürecekleriniaçıkladılar.

9 Aralık 1984

1- Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Ankara'da yaptığı açıklamada,«Yaklaşık dörtbin adet yolsuzluk dosyasının toparlandığını» belirtti.

2- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türk Hava Yolları'riın hisse senedi yolu ile halka satışı için hazırlıkların bitmek üzere olduğunu» bildirdi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş Ankara'dayaptığı açıklamada, «Elektriğe yeni bir zam yapılmasının düşünülmediğini, kömüre zam yapılıp yapılmayacağına da, Türkiye Kömür İşletmeleri'nin karar vereceğini» söyledi.

. - TBMM Genel Kurulu'nda 1985 yılı bütçesinin tümü ve MilletMeclisi Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülerek kabuledildi.

4- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, bir süredir devameden arama ve operasyonlarla ilgili 12 kişinin arandığını açıkladı. Buarada bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Güneydoğu'da Ağustos ayından bu yana sürdürülen operasyonların tamamlandığını söyledi.

5- Güvenlik Kuvvetlerince Çorum'da yapılan operasyonlar sonucu, yasa dışı örgüt mensubu 12 kişi yakalandı.

6- Genelkurmay eski başkanlarından emekli Orgeneral SemihSancar Ankara'da vefat etti.

7- İran Resmi Haber Ajansı IRNA'nin verdiği habere göre, İrangüvenlik kuvvetleri, kaçırılarak Tahran'ın Mahrabat Havaalanı'na indirilen Kuveyt uçağına bir operasyon yaparak, uçakta kalan yolcularısağ olarak kurtardı.

8- İran'ın Buşehr Limanı yakınlarında Bahama bandralı bir tankerin, Irak uçakları tarafından bombalandığı bildirildi.

10 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Guatemala'nın Ankara Büyükelçisi Edgardo Dumas Rodirignez ile Honduras'ın Ankara BüyükelçisiFelipo Doroteo Monterrese Mİranda'yı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da THA'ya yaptığı açıklamada,«Benzin motorların dizel motorlara çevrilmesi için taksi şoförlerineverilecek 1 milyon liralık kredinin az olmadığını» belirtti.

3- Yüksek Askeri Sûre Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındaAnkara'da toplandı.

4- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, TBMM'de bir basın toplantısıdüzenleyerek Bakanlığının çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

5- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Ankara'da «Leopard»tankları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

6- TBMM Genel Kurulu'nda Başbakanlık, Anayasa Mahkemesi veSayıştay bütçe tasarıları kabul edildi.

7- İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin Birleşmiş Milletler tarafından kabulünün 36. yıldönümü törenlerle kutlandı. Törene BaşbakanTurgut Özal'da bir mesaj gönderdi.

8- 1984 Sedat Simavi Vakfı Ödülleri İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine dağıtıldı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan yargılanan 5 kişiden 3'ünüömür boyu hapse mahkum ederken diğer 2 sanık ise beraat etti.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile New York'ta görüştükten sonra yaptığı açıklamada,«Khbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu ile zirve toplantısının buay içinde Lefkoşa'da başlaması ihtimali bulunduğunu» bildirdi.

11- 1984 Nobel Barış Ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenlerle sahiplerine verildi.

12- «Doğu-Batı diyalogu» adlı toplantı Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu'nun, açış konuşmasıyla Atina'da başladı.

11 Aralık 1984

1- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, görüşmelerde bulunmak üzereSuudi Arabistan'a gitti.

2- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Türk - İran Ulaştırma KarmaKomisyonu toplantısına katılmak için beraberindeki bir heyetle İran'agitti.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, işçi çıkarma yasağı üzerinde Ankara'da bir açıklama yaptı.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, Diyarbakıryakınlarındaki «Derin Barbos 1» kuyusunda yüksek gravitede petrolbulunduğunu açıkladı.

5- Adalet Bakanı Necat Eldem, Güneş gazetesine verdiği demeçte, «Türkiye'de adalet mekanizmasının geç işlemesine neden olanfakirlerin tesbit edilerek, çözüm yollan oluşturulduğunu» belirtti.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yunanistan'ın karasuları konusunda bir hesap yapmamasında büyük yarar olduğunu» söyledi.

7- Türk-İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Asya -Amerika HürÇalışma Enstitüsü (AAFLI) ile Ankara'da ortaklaşa düzenledikleri «İşçiSağlığı ve İş Güvenliği» Semineri'nde yaptığı konuşmada, «Türkiye'ninmaden işkolundaki kazalarda dünya birincisi, inşaat kolundaki kazalarda ise, dünya ikincisi olduğunu» söyledi.

8- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesinde yapılan arama ve operasyonlarda çok sayıda silah ele geçirildi.

1. Hava Kuvvet ve Eskişehir Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen 45 sanıklı ÜGD davası 1 idam ve çeşitli hapiscezalarıyla sonuçlandı.

Eroin imal etmekten sanık 32 kişinin yargılanmalarına AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Asken Mahkemesi tarafından Hüseyin Kaymaz hakkında verilen ölüm cezasını Askeri Yargıtay Üçüncü Da;iresi esastan bozdu.

12 Aralık 1984

1- Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan, Yüksek Askeri Şura'nın toplantısı sona erdi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, memurlarla ilgili yasalarda değişiklik yapan yasa gücündeki kararname ileilgili bazı açıklamalarda bulundu.

3- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, 1985gençlik yılı nedeniyle Ankara'ya çağrılan üniversite öğrencileriyle birsüre görüştü.

4- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca hazırlanan kiraların bir bölümünün vergi iadesi kapsamına alınmasına ilişkin kararname, Bakanlar Kurulunca kabul edildi.

5- TBMM Genel Kurulu Danıştay ve Diyanet işleri Başkanlıklarıyla, Vakıflar ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüklerinin bütçelerinigörüşerek kabul etti.

6- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, 59'u hakkında ölüm cezası istenen 305 sanıklı TİKKO-3 davasına başlandı.

7- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan YehovaŞahitleri sanıklarından 23'ü 4 yıl 2 ay ile 6 yıl 8 ay arasında ağır hapis cezalarına mahkum edildiler. Mahkeme 8 sanık hakkında görevsizlik karart verdi.

8- Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcılığına Yener Özgün, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeliğine HakimAlbay Abdullah Demir'in atamalarına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılmak için gittiği Brüksel'de ABD Dışişleri BakanıShultz ve NATO Genel Sekreteri Lord Carrington ile birer görüşmeyaptı.

10- Türk-Alman Karma Ekonomi Komisyonu toplantısı FederalAlmanya'nın başkenti Bonn'da çalışmalarına başladı.

11- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Marudas Atina'da yaptığı açıklamada, «Limni Adası'nı silahlandırma hakkımız kabul edilenekadar NATO manevralarına katılmayacağız» dedi.

12- Kuzey Afrika ülkelerinden Moritanya'da yapılan darbe sonucu Devlet Başkanlığına Genelkurmay Başkam Albay Mauyasid AhmedTaya geçti.

13 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BaşbakanTurgut Özal'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'ndan çıktıktan sonra yaptığı açıklamada, «Toplantıda ithalat ve ihracat rejimleriningörüşüldüğünü ve bir çok malın yasak listesinden müsadeye tabi mallar listesine alınacağını, müsadeye tabi mallar listesindeki kalemlerinde bazılarının ithalat yeni rejimine göre ithalinin serbest bırakılacağını» söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından veto edilen, üst kademe yöneticilerinin yetiştirilmesine ilişkin yasa, TBMM İçişleri Komisyonu'nda yeniden görüşüldü.

4- Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi, Japonya, Hong Kongve Federal Almanya'daki temaslarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

5- Türkiye'nin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında20 kişi hayatını kaybetti.

6- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi, Pazarkulesınır kapısında 15 Pakistanlıyı, Yunanistan'a kaçak olarak geçirmekisteyen 4 Türk'ten birinin açılan ateş sonucu öldüğünü açıkladı.

7- Ücretlilere uygulanan vergi iade kapsamını genişleten, memurların yan ödeme katsayısını ve yakacak yardımını artıran, kalkınmada öncelikli yörelerdeki vergileri indiren ve yeni muafiyetler getiren kararnameler Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'un, temaslarda bulunmak içingittiği İran'da Başbakan Hüseyin Müsavi ve Ağır Sanayi Bakanı Behzat Nebavj ile ayrı ayn görüştüğü bildirildi.

9- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun da katıldığı NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

10- Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da yapılmakta olan TürkAlman Karma Ekonomi toplantısı sona erdi.

11- Libya lideri Muammer Kaddafi ile yapılan bir röportaj, Milliyet Gazetesi'nde yayınlandı.

14 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Cumhurbaşkanlığı Konseyiüyeleri, Türk Tarih Kurumu tarafından düzenlenen «Atatürkçülük neden ve nasıl bir ideolojidir» konulu konferansı izlediler.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bir mahkumun cezasını affetti.

3- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u kabul ederek bir süre görüştü.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, TBMM'de Milli Savunma Bakanlığı Bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, «Lozan Antlaşması'na göre Limni'nin silahlandırılması mümkün değildir» dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşçi emeklilik yaşı yükseltilirken, kazanılmış hakların korunmasına çalışılacağını» belirtti.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türk özel sektörünün silah yapmasına değil, satmasına karşıyız» dedi.

7- Adalet Bakanı Necat Eldem, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi üzerinde yapılan eleştirileri cevaplandırdı.

8- Hükümet tarafından yapılan resmi bir açıklamada, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak New York'ta yapılan dolaylı görüşmelerin, zirvekararıyla sonuçlandırılmış olması olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

9- Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi Ankara'da yaptığı açıklamada, «İleriye yönelik olarak, enflasyonun düşeceğii kanaati kesinleşirse faiz oranları indirilir» dedi.

10- Konya Kültür ve Turizm Derneği'nce Mevlânâ Celalettin-i Rumi'nin ölümünün 711. yılı nedeniyle düzenlenen anma törenleri Konya'da başladı.

11- Ankara'nın Keçiören semtindeki Atatürk Çocuk Yurdu'nun birbölümü çıkan yangın sonucu yandı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca MayaDergisi sahibi ve yazarı Ünal Yaltırık ile Sorumlu Yazı İşleri MüdürüNecmettin Önder hakkında açılan soruşturmada kovuşturmaya gerekduyulmadı.

13- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun da katıldığı Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de yapılan NATO Sonbahar Dönemi Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı bir ortak bildiri yayınlanarak sona erdi.

14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun 17Ocak 1985 tarihinde New York'ta zirve toplantısı yapacaklarını BMGüvenlik Konseyi'ne bir rapor ile bildirdi.

15 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, boş bulunan Askeri Yargıtayüyeliklerine Hava Hakim Albay Yalçın Acargün, Hakim Yarbay YaşarYücel ve Hava Hakim Yarbay Önder Ayhan'ı seçti.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında hükümetin bir yıllı'k çalışması hakkında bilgi verdi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, «SSK'nin sadece hastanelerin verdiği hizmetin karşılığını öder duruma getirileceğini» belirterek, «SSK hastaneleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde kurulacak Sağlık Hizmetleri Başkanlığı'na bağlanacak» dedi.

4- Brüksel'de yapılan NATO Bakanlar toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'ya döndü.

5- Ordu'nun Ünye İlçesine bağlı Çaybaşı bucağında belediyeyeait düğün salonunda çıkan panik sonucu 14 kişi öldü, 20 kişi de ağıryaralandı.

6- Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüzlerin ÖnlenmesiHakkında Kanun, TRT Kurumu Gelirleri Kanunu, Merkez Bankası Kanunu'nda değişiklik yapan kanun ve Katma Değer Vergisi'nde değişiklik öngören kanunlar Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görevini altıay daha uzattı.

16 Aralık 1984

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «Ülkemizde sağlık personeli dağılımında büyükbir çarpıklık olduğunu» belirterek «Mecburi Hizmet Kanunu'nun değiştirilmeyeceğini» söyledi.

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Prefabrik öğrenci yurtlarının bir bölümünün 19 Mayıs1985'te hizmete sokulacağını» bildirdi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli THA'yaverdiği demeçte, «SSK hastanelerinin devlet hastanelerine devrininsöz konusu olmadığını» söyledi.

Bu arada Hürriyet Gazetesi'ne de bir açıklama yapan Çalışma vsSosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, «Alman Yapı Tasarruf Sendikaları'nda biriken 3 milyar Mark'ın bölüm bölüm Türkiye'ye kaydırılması için Alman makamları ile anlaşma yapıldığını» bildirdi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Dışişleri Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

5- Toplu Konut ve Kamu İdaresi Ortaklığı Başkanı Vahit ErdemYankı dergisine verdiği demeçte, «Toplu Konut için İstanbul ve Ankara'da 900, İzmir'de ise 36 hektar alanın kamulaştırıldığını» söyledi.

6- Doğru Yol Partisi'nin Büyük İstişare Toplantısı Ankara'da yapıtdı.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner yaptığı açıklamada, «Son bir yıllık enflasyon oranının yüzde 57.5'e ulaştığın,,toptan eşya fiyatlarında ise Kasım ayı içinde bir önceki aya oraniayüzde 3.7'lik bir artış kaydedildiğini» söyledi.

8- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile NewYork'ta Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerini tamamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbula' geldi.

9- Yatağan Termik Santralı'nın 3. ünitesi devreye girdi.

10- Bakanlar Kurulu'nun yüksek öğretim kurumlarına ait yaklaşık7 bin kadronun serbest bırakılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'deyayınlandı.

11- İspanya'da iktidarda bulunan Sosyalist Parti'nin Madrid'de yapılan kurultayında NATO'da kalma kararının alındığı bildirildi.

12- Hanoi Radyosu, Çin - Vietnam sınırında meydana gelen çarpışmalarda 130 Çin askerinin öldüğünü bildirdi.

17 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, Dışişleri Bakan VekiliMesut Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ercüment Yavuzalp'ındabulunduğu toplantıya katılan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş songelişmeler hakkında bitgi verdi.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam Konferansı Dışişleri Bakanları'nın toplantısına katılmak üzere Kuzey Yemen'in başkenti Sana'ya gitti.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, TBMM Genel Kurulu'ndaBakanlığı'nın bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, «Halen ikiyüz binin üstünde güvenlik soruşturması talebi var. Güvenlik soruşturması ile emniyet soruşturması karıştırılıyor. Bu tahkikatların kısssürede sonuçlandırılması için gereken tedbirler alınmıştır» dedi.

4- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Başkanı Vahit Erdem, yaptığı açıklamada, «Getirilecek yeni önlemlerle, ferdi kredi dağıtımısıklaştırıiarak, ferdi konut kredisinden yararlanmak için «aile bireyleri arasında yapılan satışlar önlenecektir» dedi.

5- KKTC Maliye Bakanı Salih Coşar, Ziraat Bankası ile yapılantarırmal kredi anlaşmasını imzalamak için Ankara'ya geldi.

6- Merkez Bankası altın alım ve satımına başladı.

7- Eski milletvekillerinden Cevat Önder Ankara'da vefat etti.

8- Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Yalıköy kasabasında yapılanBelediye Başkanlığı seçimini HP adayı Yusuf Ziya Şen kazandı.

9- Konya'da yapılan, Türk düşünürü ve şairi Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ölümünün 711. yıldönümü anma törenleri sona erdi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce idama mahkum edilen, yasa dışı THKP-C Örgüt üyesi GürselBaştaş, Burhanettin Doğan, Haydar Yılmaz'ın cezalarının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkereleri, TBMM Başkanlığına verildi.

11- YÖK Başkanlığının yönetmeliğinde yapılan değişiklik ResmiGazete'de yayınlandı.

12- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığına getirilen Necdet Tezel'inatamasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Türkiye ile Irak arasında imzalanan Emlak ve Emlak haklarınadair sözleşme Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Sovyetler Birliği Politbüro üyesi Mihail Gonbaçev ile Londra'da bir görüşme yapan İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, dahasonra Hong Kong'un iadesiyle ilgili anlaşmayı imzalamak için Çin HalkCumhuriyeti'ne gitti.

15- İngiltere, Kanada, İtalya, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ile Federal Almanya'nın katıldığı ve «Dünya Çevre Sorunları»nınele alındığı toplantı Londra'da başladı.

16- Yunan Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında yapılan değişiklikler basında yer aldı.

18 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TRT'de incelemelerde bulunduktan sonra, Polis Enstitüsü'nün akademiye dönüştürülmesi nedeniyle İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut başkanlığındaki bir heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Uruğ, GüneydoğuAnadolu bölgesinde bulunan birlikleri denetleme ve incelemek içinGaziantep'e gitti.

3- Dışişleri Bakan Vekili ve Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ortaya çıkan son durumun «Bir taviz olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını» söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Türkiye'nin ilk sayısal telefon santralını Ankara'da törenle hizmete açtı.

5- TBMM Genel Kurulu'nda Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığıile Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabuledildi.

6- Ankara'daki görüşmelerini tamamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'a gitti.

7- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, gazeteciyazar Uğur Mumcu hakkında basın yasasına aykırı davrandğı iddiasiyle açılan soruşturmada «görevsizlik» kararı verdi.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, silah kaçakçılığı suçundan yargılanan 8 kişi 3-20 yıl arasındahapse mahkum oldular.

8- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada, «15 Ağustos 1984'den 1 Aralık 1984 tarihine kadar bölgede devam ettirilen arama harekatından, olaylara fiilen katılan veyayataklık eden toplam 111 bölücü çete mensubunun yakalandığı, yakalananlardan' 12'sinin ölü olarak ele geçirildiği ve 52'sinin de Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'na teslim edildiği» bildirildi.

Terörist Mehmet Ali Ağca'nın kaçırılması olayı ile ilgili olarak 3Gümrük görevlisi, 1 polis ve 3 sivil hakkında açılan dava, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Ma h kemesi'nde başladı.

9- Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye'den giden giyim eşyalarına % 16.97, tüm tekstil ürünlerine ise % 15.77 ek vergi koyduğu bildirildi.

10- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı FuatVeziroğlu ile Çalışma Bakanı Hasan Özbaflı'nın görevlerinden istifaettikleri bildirildi.

19 Aralık 1984

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Türk-İş vePathfınder Vakfı'nın işbirliği ile «Çalışma hayatı ve nüfus ilişkileri»konulu konferansta yaptığı konuşmada, «Halka kolay erişilmemesisebebiyle, aile planlaması çalışmalarıntn yetersiz kaldığını» söyledi.

2- TBMM Genel Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Enerji veTabii Kaynaklar ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları bütçelerini görüşerek kabul etti.

3- Cumhuriyet Başsavcılığı DYP'ye «ihtar» verilmesi istemiyleAnayasa Mabkemesi'nde dava açtı,

4- TBMM üyelerinden oluşturulan «Cezaevlerini Ziyafet ve inceleme Komisyonu»nun bugüne kadar 8 sivil, 6 askeri cezaevinde inceleme yaptığı bildirildi.

5- Edirne Milletvekili Türkan Arıkan, Anavatan Partisi'nden istifa etti.

6- Trakya Doğal Gaz Kombine Santralı ile ilgili anlaşma, Türkiye Elektrik Kurumu ile BBC - Enka grubu arasında Ankara'da imzalandı.

7- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Daire Başkanlığı yaptığı açıklamada, «18 Aralık 1984 günü Elazığ'da Karakocan ilçesindekibir mezranın aranması sırasında bölücü çete mensupları tarafındangüvenlik kuvvetlerine açılan ateş sonucu bir jandarma astsubayı veiki jandarma erinin şehit olduğunu» bildirdi.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde taammüden adam öldürmek suçundan yargılanan silahlı sağeylemci Veli Can Oduncu 17 yıl 8 ay, Erkin Alaşakim ile Kamil Oruç10'ar yıl ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, TercümanGazetesi yazarlarından Nazlı Ilıcak ile Sorumlu Yazı İşleri MüdürüYüksel Baştunç hakkında dava açtı.

9- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçişleri ve Sağlık Bakanı OktayFeridun'un görevinden istifa ettiği bildirildi.

10- Hong Kong'un Çin Halk Cumhuriyeti'ne devredilmesine ilişkin anlaşma, İngiltere Başbakanı Margareth Thatcher ile Çin'li yetkiliDeng Şiaoping arasında Pekin'de imzalandı.

11- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)'in İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan Bakanlar Toplantısı'nda bir konuşma yapanSuudi Arabistan Petrol Bakanı Şeyh Zeki Yamani «OPEC'in uyguladığı resmi petrol fiyatlarının en az jki yıl artmayacağını» söyledi.

20 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Lisesi'ni ziyaret ederekincelemelerde bulundu.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İskenderun'daki incelemelerinitamamlayarak Ankara'ya dönen, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u kabul ederek, bir süre görüştü.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Ankara'daTRT ile ilgili açıklamalarda bulundu.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da yaptığı açıklamada, «Katma Değer Vergisi'nin akaryakıta yansıyacağını bildirdi.

5- Türkiye Milli Kültür Vakfı tarafından 1984 yılı için «TRT'deMilli Kültüre hiizmet armağanı'na layık görülen «'Küçük Ağa» adlı TVdizisinin yazarı Tarık Buğra ile yapımcılarına ödülleri Başbakan Turgut Özal tarafından verildi.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği yetkililerince yapılan açıklamada, «İran'ın ablukayı kaldırmaması durumunda Harg Adası'ndan geçen tüm gemilerin vurulacağı» bildirildi.

7- Anadolu Bankası'nın, toplu konut kredisi vermesine ilişkinprotokol Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresiyle Anadolu Bankasıarasında imzalandı.

8- İstanbul'daki özel okul ve kurs ücretlerine yüzde 30-35 oranında zam yapıldı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde MHP Gençlik kolları muhasip üyesi Basri Coşkun, ile ÜYDüyesi Ömer Nurettin Coşar'ın yargılanmalarına başlandı.

10- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde asgari ücret 40 bin lira oldu

11- Pakistan'da yapılan referandum sonunda Devlet Başkanlığı'nıyeniden General Ziya-ül Hak seçildi.

12- Libya Halk Sosyalist Cumhuriyeti Devlet Başkanı Albay Muammer Kaddafi, İspanya'nın Mayorka adasında Avusturya BaşbakanıBruno Kreisky ve İspanya Başbakanı Felipe Gonzales ile ayrı ayrı birgörüşme yaptı.

13- Sovyetler Birliği Politbüro üyesi Mikhail Gorbaçev, İngilteregezisi sırasında yaptığı açıklamada, «Amerika uzay savaşında direnirse, onları kopye etmek yerine savunma şemsiyesini delmeye kararveririz» dedi.

21 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Pakistan Cumhurbaşkan'ı ZiyaÜl-Hak'a halk oylaması sonucu Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısiylebir kutlama mesajı gönderdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Parlamento Muhabirleri Derneği'nceAnkara'da düzenlenen «Demokrasi ve Basın» sempozyumunda bir konuşma yaptı.

3- 1985 mali yılı bütçesi TBMM'de oylanarak kabul edildi.

4- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Türk bayrağının çekilmesi, indirilmesi ve bayrak töreni ile ilgili bir genelge yayınladı.

5- Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral TallalSalim-el Mufaddı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zahit Atakan'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

6- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan ÜGD'li üç sanık toplam 24 yıl 8 ay 20 günağır hapis cezasına çarptırıldılar.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Ertan Kahramanoğlu'nun görevinden alındığına dair karar Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

8- Paris'in Orly Havaalanı'nda, THY bürosu baskınına karışan 6Ermeni teröristinden 5'i iki ila dört yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı, biri ise beraat etti.

9- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde «Kanlı Noel»in 21. yıldönümü nedeniyle düzenlenen «Mücadele ve Şehitler Haftası» başladı.

10- Kuzey Yemen'in Başkenti Sana'da yapılmakta olan İslam Konferansı Bakanlar Toplantısı'nda teşkilatın Genel Sekreterliğine, Pakistan Adalet Bakanı Şerifüddin Pirzade'nin atandığı bildirildi.

11- Sovyetler Birliği Savunma Bakanı ve Politbüro üyesi MareşalDimitri Ustinov'un öldüğü, Sovyet Resmi Haber Ajansı TASS tarafından Moskova'da açıklandı.

12- Sovyetler Birliği Başbakan Yardımcısı İvan Arkinov, resmitemaslarda bulunmak üzere Çin Halk Currvhuriyeti'ne gitti.

13- Libya Haber Ajansı JANA, Kudüs Müftüsü'nün Suudi Arabistan'da yaptığı açıklamada, «Patlama gücü büyük bir bombanın Mescidi Aksa'nın avlusuna yerleştirildiğini, ancak bombanın patlamadangörülerek tesirsiz hale getirildiğini» bildirdi.

14- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un doğusundaki Dürzi köyünde bir okulun bahçesine giren otomobilde patlayan bombanın 25 kişinin ölümüne yol açtığı, daha sonra Dürzi ve Hıristiyan milisler arasında çatışmaların başladığını bildirildi.

15- Batı Almanya'nın Hessen eyaleti Arolsen kenti Belediye Başkanı Ernst Hubert Von Michalis'ın, Doğu Almanya'ya giriş yaparkentutuklandığı bildirildi.

22 Aralık 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Atatürk Ticaret Merkezi'nin açılışınıyapmak üzere gittiği İzmir'de yaptığı basın toplantısında, Katma Değer Vergisi konusunda açıklamalarda bulundu.

2- İçişleri Bakanlığı ile Türk-Metal İş Sendikası arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve İl teşkilatlarındaki tamirhanelerdeçalışan yaklaşık 2 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi Ankara'daimzalandı.

3- Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleriSendikası (KlPLAS)'ın düzenlediği «Kıdem Tazminatı Fonu Tasarısı»konulu sempozyum Adana'da başladı.

4- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 11'i hakkında ölüm cezası verilen 80 sanıklı Nazilli ÜGDdavası, Askeri Yargıtay 5. Dairesi'nce 'bozuldu.

5- Gümrük giriş tarife cetveli ile ilgili Bakanlar Kurulu KararıResmi Gazete'de yayınlandı.

6- Silahlı Kuvvetler personelinin yan ödeme kararnamesi ResmiGazete'de yayınlandı.

7- Fransa Devlet Başkanı François Mitterand, CumhurbaşkanıKenan Evren'e bir yeni yıl mesajı gönderdi.

8- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Ege Adaları YerelKonseyi'nin toplantısı için gittiği Sisam Adası'nda yaptığı konuşmada, «Özal sfk sık görüşme isteğini belirten mesajlar gönderiyor. Ancak aramızda diyalog nedeni olabilecek konular yok» dedi.

9- Kuzey Yemen'in Başkenti Sana'da yapılan, İslam KonferansıBakanlar Toplantısı sona erdi.

10- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'ın ABD Başkanı Ronald Reagan ile görüşmek üzere Washington'a gittiği bildirildi.

11- Sovyetler Birliği Savunma Bakanlığı'na Mareşal Sergei L. Solokov'un getirildiği, Sovyet Resmi Haber Ajansı TASS tarafından açıklandı.

23 Aralık 1984

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, hükümet basın ilişkileri ve basının sorunları konularında Cumhuriyet'in sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, zor durumdaki işçi şirketlerinden 14'üne, 2,5 milyar lira yardım edilmesi için DESİYAB'a talimatverdiğini açıkladı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli THA'yayapvığı açıklamada, «Aralarındaki anlaşmazlık yüzünden bakanlığınTürk-İş'e baskı yaptığı yolundaki iddiaların kesinlikle doğru olmadığını» belirtti.

4- Kuzey Yemen Cumhuriyeti'nin başkenti Sana'da yapılan İslam Ülkeleri 15. Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Türkiye'ye döndü. Vahit Halefoğlu, EsenboğaHavaalanı'nda basına yaptığı açıklamada, «Toplantıdan sonra 106 tasarıdan oluşan 35 sayfalık bir bildiri yayınlandığını» belirterek, «Ekonomik, kültürel konularda birçok kararı içeren bildirinin bizi ilgilendiren en önemli yanının İslam Ülkeleri Çimento Birliği Merkezi'ninTürkiye'de kurulması kararının olduğunu» bildirdi.

5- 1 Ocak 1985 tarihinde yürürlüğe girecek olan Türkiye ile Avusturya arasındaki sosyal güvenlik anlaşması Bakanlar Kurulu tarafındanonaylandı.

6- İlkokul öğretmenlerinin yüksek okul programlarına devamedebilmelerini öngören bir protokol Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖKarasında imzalandı.

7- Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yapılan belediye başkanlığı seçimini DYP adayı Orhan Koroğlu, Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Aşağıcıgil kasabasında ANAP adayı Ömer Yıldız kazandı.

8- Türk Hukuk Kurumu tarafından Ord. Prof. Dr. Hıfzı VeldetVelidedeoğlu'na «Hukuk Devleti Savaşçılığı Onur Ödülü» verildi.

9- Parlamento Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen «Demokrasi ve Basın» konulu sempozyum Ankara'da yapıldı.

10- 121 üniversite'nin üye olduğu Avrupa Siyasal AraştırmalarKonsorsiyumu Genel Başkanı Prof. David Mc Kay, Türkiye'deki incelemelerini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

11- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında, ikinci «Enerji nakil hath»nm kuruluşuyla ilgili protokol, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Mersin - Magosa seferini yapmakta olan İstanbul feribotu,meydana gelen bir arıza ve kötü hava koşulları nedeniyle dün Magosa limanına giremeyerek, Karpaz Burnu yakınlarında beklemeyebaşladı.

13- Reuter Ajansı tarafından, Yunanistan'ın Türkiye ve NATO ilişkilerini ele alan bir yorum yayınlandı.

14- Federal Almanya'nın Stuttgart kentinde sağ ve sol görüşlüTürkler arasında çıkan çatışmada 6 kişinin yaralandığı, 150 kişiningözaltına alındığı AA tarafından bildirildi.

15- AA'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş, yaptığı açıklamada, «Kıbrıs konusunda hazırlanan belgenin bir bütün olarak kabul ve reddedilecek durumda olduğunu»söyledi.

16- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Bahreyn, Hindistan,Çin ve ABD'yj kapsayan bir haftalık dünya gezisini tamamlayarak,İngiltere'ye döndü.

17- AP'nın haberinde, Sovyetler Birliği Gürcistan Cumhuriyeti'ninbaşkenti Tiflis'de bir apartmanın altından geçen doğal gaz boru hattından sızan gazın patlaması sonucu 100 kişinin öldüğü veya yaralandığı bildirildi.

18- İtalya'da bir trende meydana gelen 2 patlama sonucu 25 kişinin öldüğü, 40'dan fazla kişinin ise yaralandığı bildirildi. Olayı sağcıörgütler üstlendi.

19- Bangladeş'de muhalefet partilerinin çağrısı üzerine başlayan48 saatlik genel grev sırasında çikan olaylarda 9 kişi öldü, 3000 kişigözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, genel grev çağrısını yapan 23 muhalefet liderinin de bulunduğu bildirildi.

20- Filistin Ulusal Konseyi'nin Dışişleri Bakanı Faruk Kaddumi, «FKÖmerkezinin Tunus'ta kalacağını» açıkladı.

21- Nepal'de meydana gelen uçak kazasında 11 kişi öldü, 2 kişiağır yaralandı.

22- Yunanistan Savunma İşleri ile görevli Devlet Bakanı PausaniasZakolikos'un 2 gün süren Libya gezisi sona erdi.

24 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, görev süresi sona eren İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Santiago Martinez Caro'yu kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonra YÖK Başkanı İhsanDoğramacı'yı kabul ederek, kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı

Cumhurbaşkanı, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 50. yıldönümü nedeniyle TBMM tören salonunda düzenlenensergiyi gezdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Balkanlar Kurulu toplantısından sonrayaptığı açıklamada, «Temel gıda maddelerinin de KDV kapsamına dahil olduğunu» belirtti.

öte yandan Başbakan Turgut Özal, Türk-İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz'ı kabul ederek bir süre görüştü.

3- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Tercüman Gazetesi'nin, TRT konusundaki sorularını cevaplandırdı.

4- 7. Milli Tütün Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Maliye ve Gümrük Bakanı A. Kurtcebe Alptemoçin, «1985 yılı tütün piyasasının bu yıl erken açılacağını» bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ankara'da yaptığı açvklamada«AET Komisyonu'nun 1 Ocak'tan itibaren Türkiye menşeli üç kategoritekstil maddesine, miktar kısıtlaması uygulamayı başlatma kararınüzüntüyle karşıladığını» bildirdi.

6- TÜBİTAK bilimsel araştırma ve proje yarışmalarında derecealan öğrenci ve öğretmenlere ödülleri Ankara'da törenle verildi.

7- İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Kurulu yapıldı.

8- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, «İzmir'de düzenlenen Yehova Şahitleri toplantısında yasak yayın dağıtan ve toplantıyı düzenleyen 8 kişi gözaltına alındı.

9- Bakanlar Kurulu'nun Viyana sözleşmesi'nin resmen tanınmasına ilişkin kararı Resmi Gâzete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Türkiye ile Kuveyt heyetleri arasında ulaştırma ve transit ticaret konularını düzenlemek amacıyla hazırlanacak protokol ile ilgiligörüşmeler Kuveyt'te başladı.

11- İslam Konferansı Dışişleri Bakanları toplantısı için Kuzey Yemen'in başkenti Sana'da bulunan Libya Dışişleri Halk Bürosu HalkKomitesi Sekreteri Ali el-Treiki, düzenlediği basın toplantısında, OrtaDoğu'nun sorunları ve Akdeniz'de barış konusunda görüşlerini belirterek, «Libya'nın Kıbrıs halikının güvenliği ve Kıbrıs'ın bağımsızlığıyolundaki girişimleri desteklediğini» bildirdi.

12- ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte, «Füzesavar yapımı programının, SSCBile silahsızlanma görüşmelerinde pazarlık konusu edilmeyeceğini»söyledi.

13- Hindistan'da genel seçimlerin ilk bölümü yapıldı. Ülkenin büyüklüğü nedeniyle seçimlerin 2. bölümü 27 Aralık, 3. bölümü de 29Aralık günü yapılacak. Öte yandan seçim kampanyası sırasında çıkançatışmalarda 9 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- İtalya'da Napoli - Milano seferini yapan bir trende dün meydana gelen patlamada, en az 29 kişinin öldüğü, 120 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Kuzey İrlanda'nın Londonderry kentinde İRA üyelerinden birinin cenaze töreninde çıkan çatışmada 18'i polis 23 kişinin yaralandığıAA tarafından bildirildi.

16- Polonya'da yasa dışı Dayanışma Sendikası'nın 8 üyesi, eskiBaşkan Yardımcısı Andrzej Gwiazda'nın tutuklanmasını protesto etmek amacıyla dün 4 günlük açlık grevine başladılar.

25 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TED Ankara Koleji'nde incelemelerde bulundu.

2- Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 11. yılında Anıtkabir'de devlet töreniyle anıldı.

3- Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında, hükümetin bir yıllık çalışmalarının genel değerlendirilmesi yapıldı.

Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında görüşülen konular hakkında açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, «Bakanlıkların yurt dışı teşkilatlarını düzenleyen kanun hükmündeki kararnamenin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylanmasıyla, hükümetin idari reform çalışmalarını tamamladığını» söyledi. Kararname güvenlik gerekçesiyle Resmi Gazete'de yayınlanmadı.

4- Kent - Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Avrupa İskan Fonu Yönetim Kurulu'nun 19 Aralık 1984 tari'hinde yaptığı toplantıda Kent - Koop'a 22.292.400dolarlık yeni bir kredi daha vermeyi kabul ettiğini» açıkladı.

5- SSCB Başbakanı Nikolay Tikhonov, Başbakan Turgut Özal'ınresmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

SSCB Başbakanı Nikolay Tikhonov, yaptığı konuşmada, «İki ülkenin halklarının çıkarlarına, barış ve güvenlrk şartları içerisinde yaşamak isteklerine en çok uyan, iyi komşuluk ve karşılıklı saygıdır»dedi.

İki ülke teknik heyetleri arasında ticari ve ekonomik ilişkiler üzerinde görüşmelere başlandı.

6- Türk Ekonomi Bankası, Sovyetler Birliği ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerde aracılık etmek üzere, Sovyetler Birliği Dış Ticaret Bankası ile bir anlaşma imzaladı.

7- Resmi ve özel sektör yetkilileri ile görüşmeler yapmak üzere,Irak Devlet Müteahhitlik Şirketi'nden 5 kişi l'ek bir heyet Türkiye'yegeldi.

8- Keban Barajı gelir ortaklığı hisse senetlerinin 7 Ocak 1985günü iş Bankası şubelerinde satışa çıkarılacağı bildirildi.

9- THKP/C 3. Yol davasında, 1'i teğmen, 14'ü üsteğmen olantoplam 45 kişinin yargılanmasına, İstanbul Sııkıyönetim Komutanlığı3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen THKP/C Dev - Savaş davasında 75 sanıktan 1’i ömürboyu hapis, 31 kişi 1 ay ile 30 yıl arasında değişen hapis cezalarınamahkum edildiler. 37 kişi hakkında beraat, 5 kişi hakkında görevsizlik, 1 'kişi hakkında da davanın tatiline karar verildi.

11- İstanbul'da güvenlik görevlilerince gerçekleştirilen bir dizioperasyon sonucu yasa dışı 5 ayrı sol örgüte mensup 73 kişi yakalandı.

12- Federal Almanya'nın Münster kentindeki Türkiye Başkonsolosluğu'nun bombalanması sonucu, binada hasar meydana geldi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

13- ABD Savunma Balkanı Caspar Weinfoerger'in ABC televizyonuna verdiği demeçte, «Uzayda füzesavar sisteminin Sovyetler Birliğile silahsızlanma görüşmelerinde pazarlık konusu yapılmayacağı» yolundaki sözleri üzerine SSCB Resmi Haber Ajansı TASS'da yay nlananyorumda, «ABD gerçek anlamda silahsızlanma görüşmeleri istemiyor»denildi.

14- AP Ajansının haberinde, Vietnam birlikleri Kamboçya'nınTayiand sınırına yakın bölgedeki 3 direnişçi kampına yaptıkları saldırı sonucu 55 bin Kamboçya 11'n ı n yaralandığı, 63 bin Kamboçyalısivilin de Tayland'a göç ettiği bildirildi.

15- Hindistan'da seçimlerin ilk gününde çıkan olaylarda ölenlerinsayısının 15'e çıktığı, 200 kişinin de yaralandığı AP tarafından bildirildi.

16- İran'ın başkenti Tahran'da bir bombanın patlaması sonucu4 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

17- Basra Körfezi'nde Hindistan bandralı bir tankerin bombalandığı AP Ajensı tarafından bildirildi.

18- El Salvador'da devam eden iç savaşta, Noel nedeniyle ateşkes ilan edildi.

26 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyaret için Ankara'dabulunan SSCB Başbakanı Nikolay Tikhonov'u Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Başbakan Turgut Özal'ında bulunduğu kabulde, SSCB Başbakanı Tikhonov, SSCB Devlet Başkanı Konstantin Çernenko'nun birmesajını Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e iletti.

Öte yandan, SSCB Başbakanı Tikhonov, Başbakan Turgut Özal'ıSovyetler Biriiği'ne resmen davet etti. Davetin Başbakan Turgut Özaltarafından kabul edildiği bildirildi.

Sovyetler Birliği ve Türk heyetleri arasındaki resmi görüşmelertamamlandı. İki ülke arasında biri kültürel ikisi ekonomik olmak üzere3 ayrı anlaşma imzalandı.

2- Hacettepe Vakfı tarafından kurulan ilk özel üniversite BilkentYüksek Öğretim Kurumu'nun kuruluşu ile ilgili olarak vakıflara aitMetaksan Kağıt Üretim Tesisleri'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, TBMM BaşkanıNecmettin Karaduman, Başkan Vekili Halil İbrahim Karal, 6 bekan katıldı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, törende yaptığı konuşmada, YÖK'ekarşı olanların karşısında olduğunu» söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İtalya'da bir trende meydanagelen patlama sonucu ölenler için İtalyan Cumhurbaşkanı AelksandroPertini'ye başsağlığı mesajı göndererek üzüntülerini bildirdi.

4- Başbakan Turgut Özal, 1984'ün önemli ekonomik gelişmeleri,af, Meclis içi ve dışı muhalefet, erken seçim konularında, TercümanGazetesi yazarı Yavuz Donat'ın sorularını cevaplandırdı.

5- 1985 mali yılı bütçe kanunu tasarısı için TBMM Genel Kurulu'nda 21 Aralık Cumartesi günü yapılan oylamanın açıklanan sonuçları mükerrer oy kullanılması nedeniyle değiştirildi. HP Genel Sekreteri Yılmaz Hastürk, bir açıklama yaparak oylamanın yenilenmesiniistedi.

6- Maliye Bakanlığı, perakende -satış sırasında ayrıca Katma Değer Vergisi hesabı yapılmayacak işkollarını belirledi.

7- HP yönetiminde görev alan 33 milletvekili bir bildiri yayınlayarak «HP'lilerin birlik ve beraberlik içinde olmalarını» istediler.

8- Türkiye Odalar Birliği ile Dış Politika Enstitüsü'nce düzenlenen Türkiye - Mısır Semineri başladı.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkam Oktay Kurtböke,yaptığı açıklamada, Kıdem Tazminatı Fon tasarısını eleştirerek, Gazetecilerin özgürlükleri için elde ettikleri hakların bir kalemde geri alınmasına göz yumulmayacağını» söyledi.

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent de, 212sayılı Basın Yasası'na tabi olanların «Kıdem Tazminatı Fon Tasarısı»kapsamına alınmasına karşı olduğunu bildirdi.

10- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zahit Atakan'ın resmikonuğu olarak Türkiye'de bulunan Suudi Arabistan Deniz KuvvetleriKomutanı Tuğamiral Tallal Salim El Hufaddi, Gölcük'te incelemelerdebulunduktan sonra Ankara'ya geldi.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen PKK Apocular davasında, bir sanık idama mahkumoldu, 9 sanık ise beraat etti, bir sanığın dosyası davadan ayrıldı.

Öte yandan aynı mahkemede yargılanan başka bir davada, sağeylemci 1 sanık ömür boyu hapis cezasına, 3 sanık ise, 10 yıl ile 8 yılarasında hapis cezasına mahkum edildiler.

12- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi'yi öldüren Mehmet Ali Ağca ile Doç. Dr. Bedrettin Cömert'i öldüren Üzeyir Bayraklı'yı yurt dışına kaçırdıkları savıyla yargılanan 12 kişiden5'inin tahliye edildiği İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde görülen davada, tutuklu sanık kalmada

13- İtalyan polisi, uyuşturucu kaçakçısı 3 kişinin 15 kilo eroin ilebirlikte yakalandığını, sanıklardan birinin İtalyan, diğer ikisinin Türkolduğunu açıkladı.

14- Güney Lübnan'ın Harub bölgesinde, Hıristiyan ve Dürzi milisler arasında 2 gündür süren çatışmalarda 5 kişinin öldüğü, 6 kişininyaralandığı bildirildi.

15- Basra Körfezi'nde, İran uçaklarının, İspanyol bandralı bir tankeri bombaladığı bildirildi.

16- Hindistan'da, Pazartesi günü yapılan seçimlerin ilk bölümünde yolsuzluk yapıldığı yolunda şikayetlerin gelmesi üzerine, 6 seçimbölgesinde yarın yeniden seçime gidileceği açıklandı.

AP Ajansı'nın haberine göre, Hindistan Seçim Komitesi BaşkanıTrivedi, seçimlerin yapıldığı ilk 2 günde 15 kişinin öldüğünü bildirdi.

17- Afgan savaş uçaklarının Pakistan'ın bir sınır köyüne düzenlediği hava saldırısında 4 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı bildirildi.Pakistan Hükümet Sözcüsü, Afganistan Hükümetine bu konuda birprotesto notası verildiğini açıkladı.

18- Pakistan'da General Ziya-ül Hak'ın 5 yıl daha yönetimde kalmasını sağlayan referanduma hile katıldığı gerekçesiyle, muhalefettarafından 'bazı kentlerde gösteriler düzenlendi.

27 Aralık 1984

1- Atatürk'ün Ankara'ya gelişi törenlerle kutlandı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

3- Milli Güvenlik Kurulu, Çankaya Köşkü'nde bir toplantı yapara'k, son bir aylık dönem içinde iç ve dış olaylarda meydana gelengelişmeleri değerlendirdi.

4- Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatın İçinden» programında, hükümetin çalışmaları hakkında açıklamalardabulundu.

5- Başbakan Turgut Özal'ın, Tercüman Gazetesi'nde, Yazar Yavuz Donat ile sohbetinin 2. bölümü yayınlandı.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Samsun'dakiaskeri tesislerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

7- SODEP Genel Başbanı Erdal İnönü, bir açıklama yaparak, «Üniversitelerde, Anayasa'nın istediği bilimsel özellik yoktur» dedi.

8- HP'li 38 milletvekili, yayınladıkları bir deklarasyonla parti içisorunlar ve demokrasi konusundaki görüşlerini kamuoyuna açıkladılar.

9- Türk-lş Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı Ankara'dabaşladı.

10- SSCB Başbakanı Nikolay Tikhonov ve beraberindeki heyetresmi ziyaretini tamamlayarak, Türkiye'den ayrıldı.

11- MKE Kayaş Kapsül ve İmha Fabrikası'nda bir fünye atölyesinde meydana gelen patlamada 6 işçi yaralandı.

12- Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 65. yıldönümü dolayısıyladüzenlenen «Birinci Atatürk Büyük Halk Koşusu»nu, Osman Özdemirkazandı.

13- Katma Değer Vergisi kapsamında, telafi edici vergiye tabiolanları belirleyen 8 numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği,Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Yunan Hükümeti «Başbakan Turgut Özal'ın Yunanistan'ın Egedenizindeki statüko'yu değiştirmeye çalıştığı» yolundaki sözleri konusunda açıklama istedi.

15- ABD Başkanı Ronald Reagan, dün bir açıklama yaparak, Afganistan'daki Sovyet askeri varlığını kınadı.

Öte yandan Afganistan'daki Sovyet askerlerinin varlığı çeşitli ülkeyöneticileri tarafından kınandı ve bazı ülkelerde gösteriler düzenlendi.

16- Hindistan'da parlamento seçimlerinin 2. turu başladı. Hindistan Ulusal Haber Ajansı, meydana gelen olaylarda 5 kişinin öldüğünübildirdi.

17- Polonya'da, rahip Popieluzsko'yu öldürmekle suçlanan 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

18- ABD, İngiltere ve Federal Almanya'nın ortak çabalarıyla oluşturulan ilk «Yapay Kuyruklu Yıldız» başarıyla denendi.

28 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Uluslararası Gençlik Yılı'nınbaşlaması nedeniyle 'Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Gençliğine önemvermeyen, gidişatını takip etmeyen, problemlerine eğilmeyen ülkeler, bir zaman gelecektir, gençliğine sahip çıkan ülkelerin lokmasıolacaktır» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çin Halk Cumhuriyeti AnkaraBüyükelçisi Zhan Shillang ile Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ıayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

3- İstanbul Sanayi Odası'nda bir konuşma yapan Başbakan Turgut Özal, «Serbest faiz sistemine geçilmesini planladıklarını» bildirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «ABD ile ortaklaşa finanse edilerek yapılacak Muş Havaalanı'nın proje çalışmalarının tamamlandığını kısa bir zaman sonra havaalanının ihalesinin gerçekleştirileceğini bildirdi ve Denizli Çardak'ta ise yeni bir havaalanı yapılacağını» açıkladı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kıdem tazminatının yıllık tavan miktarının yeniden belirlendiği bildirildi.

6- Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığı'na bağlandı.

7- Gebze - İzmit paralı otoyolunun açılışı Başbakan Turgut Özaltarafından yapıldı.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Devrimci Halkın Birliği davasında 1 sanık ömür boyu hapis, 8sanık 5'er yıl ile 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı, 12 sanık ise beraat etti.

Aynı mahkemede 10 sanıklı Rizgari davasında 3 kişi 10 yıl 8'eray hapis cezasına çarptırıldı, 6 kişi ise beraat etti, 1 sanığın o-osyasıdavadan ayrıldı.

9- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesindegörülen 152 sanıklı Dev -Sol davasında 4 sanık idam, 6 sanık müebbethapis, 103 sanık ise 3 yıl ila 20 yıl arasında değişen hapis cezalarınaçarptırıldı. 3 sanık hakkında görevsizlik, 2 sanık hakkında davanındüşmesi kararı verilen davada, 44 sanık beraat etti.

10- Bakanlar Kurulu'nun yurt dışına çıkışlarda Toplu Konut Fonu'na yatırılan miktarı 2 katına çıkarılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın memurlar ve diğer kamugörevlileri ile ilgili bazı konularda değişiklik öngören 243 sayılı kanun hükmünde kararname ile 1985 yılında uygulanacak iş güçlüğüiş riski, temininde güçlük zamları ile mali sorumluluk ve özel hizmettazminatına ilişkin tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- 1985 ithalat rejimine ilişkin karara ek olarak yayınlanan 1 sayılı liste ile, 1985 yılı sonuna kadar, bazı mallardan alınacak gümrükvergisi oranları yeniden belirlendi.

13- Resmi Gazete'de Katma Değer Vergisi uygulamasına ilişkinkararlar yayınlandı.

14- Federal Almanya'nın Goppingen kentine bağlı Sussen kasabasında Türklerle Almanlar arasında çıkan kavgada 3 kişi yaralandı.

15- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Barıştan umutluyuz ve uğraş veriyoruz, doruğa umutlu gidiyoruz» dedi.

16- Hindistan'da parlamento seçimlerinin 3. ve son turu sırasında meydana gelen çatışmalarda 8 kişinin öldüğü AP Ajansı tarafından bildirildi.

17- Arjantin Yüksek Mahkemesi, insan haklarını çiğnemek suçundan yargılanan 9 eski askeri yönetim üyesinin sivil mahkemelerde yargılanafoileceklenni açıkladı.

29 Aralık 1984

1- İstanbul'da bulunan Başoakan Turgut Özal, Esnaf ve Sanatkârlar Birlikleri Derneği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, «Taksilerdeki benzinli motorların dizel motorla değiştirilme işleminin en geç2 yıl içinde gerçekleştirileceğini, 500-600 bin lira karşılığı 65-70beygir dizel motorların ithal edileceğini» açıkladı.

2- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Yalova'da yaptığı açıklamada, «Basına verilmiş haklar, basın hizmetlerinin daha seri yürütülmesini amaçlamaktadır. Kanunla tanınan hakların geri alınması söz konusu edilemez» dedi.

3- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, 1985 yılıithalat yönetmeliği hakkında yaptığı açıklamada, «Bürokrasinin azaldığını, fiyat istikrarının korunmasının amaçlandığım ye Merkez Bankası'nın bazı yetkilerinin yerel bankalara devredildiğini» söyledi.

4- Siyasi partilere 1985 yılında yapılacak Hazine yardımı Milliyet Gazetesi'nde yayınlandı.

5- Türk-İş Başkanlar Kurulu Toplantısı, yayınlanan ortak bir bidiri ile sona erdi.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Giyim Sanayicileri Derneği tarafından Başbakan Turgut Özal'a verilen bir raporda, «AET ve ABD ile tekstil ürünleri konusunda gündemde olansorunların çözümü için Türkiye'nin elindeki kozları biran önce kullanması» istendi.

7- Ankara Esenboğa Havaalanı, yoğun sis nedeniyle ulaşıma kapandı.

8- 16 sosyalist ülkeden ithalat yapacak 37 kamu kuruluşu, 27üniversite ile 21 dış ticaret sermaye şirketlerinin listesi açıklandı.

9- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in sürekli hastalık ve sakatlıksebebiyle cezasını affettiği Arif Erikli'nin cezasının kaldırılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- İthalat ve İhracat Yönetmelikleri ile yeni Dış Ticaret RejimiResmi Gazete'de yayınlandı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da verdiği demeçte, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun New York'ta,«Magosa Limanı'nın Türk ve Rum toplumları tarafından ortaklaşa işletilmesinj önerdiği» şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu açıkladı.

12- FKÖ Yürütme Komitesi üyesi Fuat El Kavasmi'nin Ürdün'ünbaşkenti Amman'da uğradığı silahlı bir saldırı sonucu öldürüldüğübildirildi.

13- Irak savaş uçaklarının İran'a ait iki savaş uçağını düşürdüğübildirildi.

14- Hindistan'ın Bhopal kentinde meydana gelen zehirli gaz kaçağından etkilenen 22 kişinin Union Carbide adlı ABD şirketi aleyhine 80 milyar dolarlık tazminat davası açtığı bildirildi.

30 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mehmet Akif Öğrenci Yurdu'nda denetleme ve incelemelerde bulundu.

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray Ankara'da yaptığı açıklamada, «Halen Karayolları Genel Müdürlüğü'nce yapılan araçlarınfenni muayenelerinin bundan sonra özel istasyonların da yapabileceğini» söyledi.

3--Kent - Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Akajans'a yaptığı açıklamada, «Bugüne kadar Avrupa İskan Fonu'ndan 1.5 milyar,Toplu Konut Fonu'ndan son dört ay içinde 4.5 milyar lira kredi alındığını» bildirdi.

4- Akaryakıta yüzde 6.8 oranında zam yapıldı.

5- Şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 48. yıldönümünde istanbul'da yapılan törenle anıldı.

6-. Yoğun sis nedeniyle ulaşıma kapanan Ankara Esenboğa Havaalanı yeniden ulaşıma açıldı.

7- Üçüncü Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi, adam öldürmekten yargılanan Ahmet Kıral'a ölüm, Hürriyet Andemirci ile Hamdi Çevik adlı sanıklar'a da ömür boyu hapiscezası verdi.

Askeri Mahkeme, 1980 Çorum olayları sanığı 3 kişiyi 8 yıl ila 20yıl arasında hapis cezasına mahkum etti.

8- Akajans'ın verdiği bir habere göre, Federal Almanya'nın Villingen Kasabası'nda Cevat Karacaylı adlı bir Türk iki Alman polis tarafından öldürüldü.

9- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in İsviçre'nin Cenevrekentinde yapılan toplantısında, Nijerya ve Cezayir dışındaki 11 üyeülkenin, Ocak ayı sonuna kadar petrol fiyatlarında geçici ayarlamayapılmasını kabul ettikleri bildirildi.

10- Irak savaş uçakları, İran'ın iki sınır kasabasını bombalamasısonucu 14 kişinin öldüğü 96 kişinin de yaralandığı bildirildi.

31 Aralık 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yayınladığı yeni yıl mesajında,«Türkiye olarak birçok ülke gibi içeride çözüm bekleyen bir takımsorunlarımız elbette vardır. Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz,demokratik parlamenter sisteme olan inancımızı devam ettirdiğimizsürede bu sorunlarımızı da gelecekte mutlaka çözebileceğimize inanmalıyız» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bu arada yılbaşı gecesi, KeçiörenGüçsüzler ve Kimsesizler Yurdu'nu ziyaret ederek, yurtta kalanlarınyeni yılını kutladı.

2- T'BMM Başkanı Necmettin Karaduman, yayınladığı yeni yılmesajında, «Türkiye'nin her yönüyle çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmesi konusunda parlamentomuz, taşıdığı büyük sorumluluğun bilinciyle üstlendiği görevleri, 1985 yılında da hiç kuşkusuz en verimlibir şekilde yerine getirmeye çalışacaktır» dedi.

TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, düzenlediği basın toplantısında, «TBMM içtüzüğü'nün yeniden düzenlenmesi için 7.5 aydırçalışan Partilerarası Özel Komisyon'un çalışmalarını tamamlayarakTBMM Başkanlığı'na sunduğunu» açıkladı.

3- Başbakan Turgut Özal, yeni yıl nedeniyle yayınladığı mesajında, «Üç yıllık aradan sonra demokratik sistemin yeniden yerineoturtulması, 12 Eylül'ün sağladığı huzur ve güven ortamının sürdürülmesi, ekonomide iktisadi dengelerin yeniden kurulması, Sosyal veidari yapıda köklü reformların temellerinin atılması gibi işlerin 1984yılına sığdırıldığını» belirtti.

Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da düzenlenen 1985 Yatırımları konulu toplantıya katılmadan önce gazetecilerin çeşitli konularailişkin sorularını yanıtlarken, «1984 yılı zor bir yıl olmuştur. Ancak1985 yılı kolay olacaktır» dedi.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ANKA Ajansı'na verdiği demeçte, 1984 yılını başarılı olarak nitelendirdi ve 1985 yılı için çeşitliülkelerle ilişkileri değerlendirdi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SSK Konut Kredi uygulamasını durdurarak, 31 Aralık 1984 tarihi itibariyle konut kooperatiflerine kredi verilmesini yürürlükten kaldırdı.

6- Siyasi parti liderlerinin yeni yıl mesajları basında yer aldı.

7- Anavatan Partisi, 23 Aralı'k'ta yapılan Köyceğiz seçimlerineitiraz etti.

8- Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side, «Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, Türk-İş'in işten çıkarmaların kontrol altına alınmasına ilişkin önerisini kabul ettiğini» açıkladı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, Kapıkuleolayları ile ilgili olarak, aralarında Maliye ve Gümrük Bakanlığı eskiMüsteşar Yardımcısı Doğan Akin'in de bulunduğu 46 sanık için 4 Numaralı Askeri Mahkeme'de dava açtı.

10- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Erzincan 1 ve 2 Numaralı Askeri Mahkemelerinde sonuçlanan 3 ayrı davada, 1 sanık ölüm,2 sanık ömür boyu hapis, 14 sanık ise 1-32 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiler. Davalarda 31 sanık da beraat etti.

11- Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Katma Değer Vergisi uygulamasına açıklık getiren bir tebliğ yayınladı.

12- Adalet Bakanlığı'nın 22 hakim ve savcı ile ilgili atama kararlan Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Devlet teşkilatında sınıf, unvan ve dereceleri yeniden düzenleyen ek kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Bankacılık ve ihracat ile ilgili yeni karar ve düzenlemelerResmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, yayınladığı yeniyıl mesajında, «Yeni yılın dünya için bir barış yılı olmasını temenniettiğini» bildirerek, «Kıbrıs sorunu BM'nin himayesi altında adil vesürekli bir çözüme doğru yönlendirilecektir» dedi.

16- Hindistan Cumhurbaşkanı Zail Singh tarafından Başbakanlığaatanan Rajiv Gandi ve hükümet üyeleri and içerek görevlerine başladılar.

17- Kampuçya'da gerillaların, Vietnam birliklerine saldırıları sonucu, 100 Vietnam askerinin öldüğü bildirildi.