11.1.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1985

1 OCAK 1985

1- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada televizyondaikinci kanal yayınlara bu yıl başlanacağını bildirdi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, ANKAAjansı'na yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin istenilen düzeyegetirilmesi için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirterek, «Gerekli hallerde sigortalı, kurum dışındaki doktorlara muayene olabilecektir» dedi.

3- Katma Değer Vergisi uygulamasına başlandı.

4- Türk Hava Yolları'nın iç hat seferlerine yüzde 23-36 oranındazam yapıldı.

5- Yazarlar Birliğince seçilen yılın başarılı yazar, sanatçı ve fikir adamları açıklandı.

6- Vietnam Haber Ajansı (AVİ) Kamboçya Başbakanı Chan Sy'indün geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldüğünü bildirdi.

7- BBC Radyosu'nun bir haberine göre, Kamboçya'da yönetimkarşıtı gerillaların saldırılarını püskürten Vietnam birlikleri yeni birsaldırı başlattı.

8- Vietnam Hükümeti, son sınır çatışmalarında Vietnam askerleri tarafından 400 Çinli askerin öldürüldüğünü öne sürdü.

9- Amerikan Havayollarına bağlı bir yolcu uçağını 198 yolcusuylabirlikte Küba'nın başkenti Havana'ya kaçıran Amerikalı bir mahkûm burada teslim oldu.

2 OCAK 1985

1- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Büyükelçi NecdetTezel görevine başladı.

2- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem,UBA'ya yaptığı açıklamada, «Bu yıl 200 milyar lira toplu konut kredisiverileceğini» söyledi.

3- Türkiye'de bulunan Kuveyt Polis Akademisi yönetici ve öğrencilerinden oluşan bir heyet İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ve Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük tarafından kabul edildi.

4- KKTC Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özker Özgür,Milliyet gazetesine bir demeç vererek Kıbrıs'taki son gelişmeleri değerlendirdi.

5- Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu kömüre yaklaşık yüzde40.2 oranında zam yaptı.

6- Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Devlet Memurlarının TedaviYardımı ve Eczane Giderleri Yönetmeliği'nin uygulanmasıyla ilgili birtebliğ yayınladı.

7- Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği yetkilileri, Federal Almanya'nınVillingen kentinde, iki Alman polisinin boğarak öldürdüğü öne sürülenCevat Karaçaylı için, Alman Dışişleri Bakanlığı'na «Sözlü Nota» vererek resmen bilgi istendiğini belirttiler.

8- Yunan Radyosu'nda bir konuşma yapan Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu Türk - Yunan ilişkilerine değinerek, Kıbrıs konusunda Türk tarafının «Önemli ve olumlu» adımlar attığını söyledi.

9- Nijerya hükümeti, Ankara Büyükelçiliği'ni ekonomik zorluklarnedeniyle kapattı.

10- KKTC Ana Muhalefet Partisi Toplumcu Kurtuluş Partisi GenelBaşkanı İsmail Bozkurt yayınladığı basın bildirisinde, Güney Kıbrıs'ageçilmesinden tedirgin olan çevreleri kınadı.

11- Tayland hükümeti, Vietnam askerlerinin sınır ihlallerini BM'deprotesto etti.

12- Japonya Başbakanı Yasuhiro Nakasone, resmi bir ziyaret içinAmerika Birleşik Devleti'ne gitti.

13- Nikaragua'da Sanctönist yönetime karşı mücadele veren gerillaların, başkent Managua'nm kuzeydoğusundaki Leon kentine saldırarak altı kişiyi öldürdükleri bildirildi.

14- Amerikan Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, içindeki 33 kişiyle birlikte, Bolivya'nın La Paz Havaalanı'na inişe geçtiği sırada kayboldu.

3 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ile Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabulederek birer görüşme yaptı.

2- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Güneş Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «THY'na katılmak üzere alınmasına karar verilen 7 Airbusuçağı ile ilgili olarak, ihracatçı firma ile kesin anlaşmanın sağlandığınıve uçakların kısa zamanda geleceğini» söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun bir demecini yanıtlayarak, «Kıbrıs konusunda yapılacak zirve toplantısının başarısı Rum tarafının BM GenelSekreteri'nin görüşlerini kabul etmesine bağlıdır. Türkiye'nin statüyegösterdiği saygı gibi Yunanistan'ın da saygı göstermesinin çözüm getireceğini» söyledi.

4- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem,Güneş Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «İşçilerin ve diğer personelin çalıştıkları kamu iktisadi teşebbüslerine, hisse senedi alarak ortak olmalarını öngören projenin bu yıl içinde uygulanmasına başlanacağını ve işçilerin ortak olacağı fabrika ve işletmelerin tesbit edildiğini» bildirdi.

5- Banker alacaklılarının, Türkiye Emlâk Kredi Bankası şubelerinde adlarına açılan mevduat hesaplarından paralarının ödenmesinebaşlandı.

6- Tuzla'daki DESAN Tersanesi'nde DOK Gemi-İş tarafından başlatılan grev'in, İstanbul 8. İş Mahkemesi tarafından durdurulduğu bildirildi.

7- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde yargılanan 3 sanıktan biri ölüm, biri 20 yıl, biri de 4 yıl 2 ayhapis cezasına mahkûm edildi.

8- Odalar Birliği Yasasfnda değişiklik yapan Kanun HükmündeKararnamelerin reddine ilişkin TBMM kararı Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da CumhuriyetGazetesi'ne verdiği demeçte, «17 Ocak'ta New York'ta yapılacak olanzirve toplantısında, Türkiye'nin garantörlüğünün önkoşul olacağını»açıkladı.

10- ABD'yi ziyaret etmekte olan Japonya Başbakanı YasuhiroNakasone, ABD Başkanı Ronald Reagan ile Los Angeles kentinde birgörüşme yaptı.

11- Tayland'ın Pichid eyaletindeki bir ilkokulun bahçesinde bulunan el bombasının patlaması sonucu 15 öğrenci öldü, 21 öğrenci deyaralandı.

12- Hindistan'ın Bhopal kentinde zehirli gazdan etkilenen 2 bin500 kişi adına Amerikan Union Carbide şirketi aleyhine 50 milyar dolarlık (22.5 trilyon lira) yeni bir davanın açıldığı bildirildi.

4 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye Odalar ve BorsalarBirliği'ni ziyaret ederek, Başkan Mehmet Yazar'dan Odalar Birliği'ninçalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, resmi görüşmelerde bulunmak üzere Kuveyt'e gitti.

3- Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşan karma bir komisyon, «17 milletvekilinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılmasını,» yasama görevinin sonuna ertelenmesini kararlaştırdı.

4- Danıştay Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerle, Yüksek SeçimKurulu'nda boş bulunan 3 üyeliğe Salim Tansuk, Muzaffer Cebesoy veBahir Oğuz Ayçın getirildiler.

5- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «12 Eylül 1980 öncesi anarşi ve terör döneminin yaralarını saracak, Anayasa'nın elverdiği ölçüde kapsamlı bir affın gündemde olduğunu» söyledi.

6- DYP Teşkilat Başkanlığı'na Genel Başkan Yardımcısı MehmetGölhan getirildi.

7- Adalet Bakanlığı'nca kurulan komisyon tarafından hazırlananTürk Medeni Kanunu ön tasarısı ve gerekçesi Milliyet ile GünaydınGazetelerinde yayınlandı.

8- Emekli Sandığı tarafından memurlara verilen borç para miktarı yüzde yüz oranında arttırılırken, faiz oranı da yüzde 5'ten, yüzde7.5'e çıkarıldı. Emekli memurlara yapılan sağlık yardımı da arttırıldı.

9- Devlet yatılı okullarına yüzde 50 dolayında zam yapıldı.

10- 3 Aralık 1984 tarihinde İstanbul'da bir kuyumcuyu soyarkenyakalanan Yugoslavya pasaportlu 3 kişiden ikisinin, yasa dışı Dev-Yolmilitanı oldukları bildirildi.

11- Ürdün Kralı Hüseyin ile FKÖ lideri Yaser Arafat, Amman'dabir görüşme yaptılar.

5 OCAK 1985

1- Güneş Gazetesi'nde Başbakan Turgut Özal ile çeşitli konulara ilişkin olarak yapılan özel bir röportaj yayınlandı.

2- Yolsuzluk yaptığı öne sürülen Devlet Bakanı İsmail Özdağlar,görevinden istifa etti. Devlet Bakanı Sudi Neşe Türel, Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanlığı'na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, Devlet Bakanlığı'na getirilirken, Sudi Türel'den boşalan Devlet Bakanlığı'na ise İstanbul milletvekili Mustafa Tınaz Titiz getirildi.Bu arada yayınlanan bir hükümet bildirisinde, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar ile ilgili yolsuzluk iddiasının kanuni gereği yapılmaküzere Adalet Bakanlığı'na intikal ettirildiği» açıklandı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «SSK'nın 61 milyar lira primalacağı bulunduğunu» belirterek, «Tedbir alınmadığı takdirde kurumun5 yıllık plan sonunda 600 milyar liralık bir açıkla karşılaşacağını» söyledi.

4- Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu'nun4/8/1984 tarihinde yaptığı toplantıda alman ilke kararları, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

5- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün kuruluşunun 20. yıldönümündeAA'nın sorularını yanıtlayan FKÖ Ankara Temsilcisi Ebu Firaz, «Belirleyici bir faktör olan Türkiye'nin bölgede liderliğine ihtiyaç var. Türkiye tarihi açıdan bölgeye bağlıydı. Bağlıdır ve bağlı kalacaktır» dedi.

6- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, Elazığ Askeri Mahkemesi,çeşitli suçlardan yargılanan 48 sanıktan 35'ini değişik ağır hapis cezalarına mahkûm etti.

7- Buğday, kasaplık hayvan ve balık etlerini 1 Nisan 1985 tarihine kadar Katma Değer Vergisi dışında tutan Bakanlar Kurulu Kararı,Resmî Gazete'de yayınlandı.

8- Özel öğretim kurumlarında öğrenci ücretlerinin tespit vetahsiline ilişkin yönetmelik Resmî Gazete'de yayınlandı.

9- Resmi bir ziyaret için Kuveyt'e giden Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, Kuveyt Emiri Şeyh Cabir el Ahmet el Sabah tarafından kabul edilerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bir mesajını sundu.

10- Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Adnan Bulak, Türk gazetecileriçin Paris'te düzenlediği basın toplantısında, «Fransız Televizyonu 2.kanalında gösterilen bir program nedeniyle Fransa'nın protesto edildiğini» bildirdi.

11- İran Resmi Haber Ajansı İRNA, Kuzistan Eyaletindeki Bustankasabasında bulunan 4 köye Irak savaş uçaklarınca düzenlenen saldırılar sonucu sivil halktan 16 kişinin öldüğünü, 53 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

12- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, Ürdün'de Kral Hüseyin ile bir görüşme yaptı.

13- ABD'de bir Havaalanı'nda iki görevliyi yaralayarak, 7 rehineyle birlikte bir yolcu uçağını ele geçiren kadın hava korsanı, düzenlenen operasyon sonucu yaralı olarak ele geçirildi.

6 OCAK 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Hürriyet gazetesineverdiği demeçte, «Demokrasiye hâmil anlamda geçtiğimizi söyleyemeyiz ama Parlamento'nun kapısını açmanın önemini de hatırdan çıkaramayız» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Kara, Deniz veJandarma birliklerinde denetlemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, 38. VeremEğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bu yıl her ilçede ve köy sağlık ocaklarında veremle savaş üniteleri ve her ilin devlet hastanesinde verem pavyonları kurulacaktır»dedi.

4- Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar hakkında meclis soruşturması açılmasıyla ilgili önerge TBMM başkanlığına sunuldu.

5- HP İzmir Milletvekili Mahmut Akkılıç Ankara'da öldü.

6- Telsiz Kanunu uyarınca, kablosuz mikrofon, ses yayın, diyafon ve simültane tercüme sistem cihazlarının imal, ithal ve kullanılmasıyla ilgili yönetmelik ile 6/11/1981 tarihinde yükseköğretimkuruluşlarında asistan olarak çalışan, lisansüstü öğretim yapan kişilere 1765 Sayılı Üniversite Kanunu'na göre tam gün ödeneği verileceğine ilişkin karar Resmî Gazete'de yayınlandı.

7- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Kuveyt'teki resmi temaslarını tamamlayarak Bahreyn'e gitti.

7 OCAK 1985

1- Başbakan Turgut Özal, ANAP'ın Başkanlık Divanında yaptığıkonuşmada, «Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar'ın yolsuzluk yaptığına kani olduğunu» söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, devlet ve özel kuruluşlarıntemsilcilerinden oluşan 28 kişilik bir heyetle, «Türkiye - Suudi Arabistan karma ekonomi» toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan'ınbaşkenti Riyad'a gitti.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, Bakanlar Kurulu toplantısındançıktıktan sonra, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar olayı ile ilgili bilgiverdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, «SSK hastanelerinin işçiye daha iyi hizmetvermesi için yapılan düzenleme çalışmalarının devam ettiğini» söyledi.

5- Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonlarda aranan 18 sanık yakalandı.

6- Keban Barajı gelir ortaklığı senetlerinin satışına başlandı.

7- 1985 Kamu Yatırım Programı Resmî Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

8- ABD ve Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanları arasındaki, Nükleer silahların kontrolü görüşmeleri İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

9- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, ABD'de yayınlanan haftalık«Time» dergisine verdiği demeçte, «Hiçbir ülkeye karşı değiliz, ancak Amerikan politikasının benimsemediğimiz noktaları karş-sında sesimizi yükseltme hakkına sahibiz» dedi.

8 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek aylık görüşmesini yaptı.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «İsmail Özdağlar'm dokunulmazlığının kaldırılmasına hukuken imkan yok» dedi.

3- Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar hakkındaki yolsuzlukiddiaları konusunda yaptığı açıklamada, «Bir komplo ile karşı karşıyaolduğunu» söyledi.

4- Başbakan Turgut Özal, Anavatan Partisi Meclis Grubu'nuntoplantısında yaptığı konuşmada, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlarhakkındaki yolsuzluk olayı ile ilgili bilgi verdi.

5- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Kuveyt ve Bahreyn'e yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da yaptığı açıklamada, «1985 yılı yurt dışına gidecek işçiler içinparlak bir yıl olacak. Bir önceki yıl durma noktasına gelen yurt dışıişçi akımı bürokratik düzenlemelerle geçtiğimiz yıl 40 bin kişiye yükseldi» dedi.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «Son kararnameyle ilaç fiyatlarının tesbit vekontrolüne daha esnek bir sistem getirdik. Ayrıca kâr marjını firmayadeğil ilaca tanıdık. Böylece birçok yeni ilacın yapımını teşvik edeceğiz» dedi.

8- Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Büyükelçi Turgut Tülümen, Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek Başkan BeyhanCenkçi ve Yönetim Kurulu üyeleri ile basın sorunları üzerinde birsüre görüştü.

9- İstanbul Metro ve Tüp Geçit Projesine ABD'den sağlanan 500bin dolarlık bağışa ilişkin anlaşma Hazine ve Dış Ticaret MüsteşarıEkrem Pakdemirli ile ABD Ankara Büyükelçisi Strauz Hupe tarafındanimzalandı.

10- Muhlis Bozkurt hakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Başkanlığına sunuldu. Dahaönce başkanlığa geri verilen Muzaffer Oztürk ve Sedat Yılmazsoy'unidam dosyaları da yeniden Meclise gönderildi.

11- Katma Bütçeli İdareler, 1985 Mali Yılı Bütçe Kanunu, ResmîGazete'de yayınlandı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Esas sorun Rum bakanların değiştirilmesi değil, Güney'dekiidarenin kendisini dünyaya tüm Ada'nın yasal hükümeti olarak takdim etmesidir» dedi,

13- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu başkanlığında toplanan Dışişleri ve Savunma Konseyi KYSEA'nın Yunanistan'ın yeni«Ulusal Savunma Politikası» planını onayladığı bildirildi.

9 OCAK 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığı açıklamada, «1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası ile görevlerinden alınan memurların özlük haklarının kazandırılmasına ilişkin yasanın bu yasamayılı içinde çıkarılmasına çalışıldığını» söyledi.

2- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar'ın adının karıştığırüşvet olayına tam teşhis koyamadıklarını» söyledi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler Ankara'da yaptığı açıklamada, «İsteyen ilkokul öğretmeninin Açık ÖğretimFakültesi'nde önlisans eğitimi yapabileceğini» belirterek «Bu öğretmenlerin masraflarının bir bölümünün de Devletçe karşılanacağını»söyledi.

4- TUSAŞ motorlarının teminine ve yurt içinde imaline yönelikABD ile Türkiye arasındaki anlaşma, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer ve GeneralElectrik temsilcisi Mr. Mlosfelds arasında Ankara'da imzalandı.

5- TBMM Genel Kurulunda polislerin beylik tabancalarının yanisıra kişisel bir tabanca edinmelerine olanak sağlayan kanun teklifikabul edildi.

6- TBMM Adalet Komisyonu, çek ödemelerinin düzenlenmesive çek hamillerinin korunması hakkındaki yasa tasarısını kabul etti.

7- TRT Genel Müdürlüğünün aldığı bir kararla, radyo ve TV yayınlarında, 205 kelimenin kullanılması yasaklandı.

8- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın Katma Değer Vergisininuygulamasına açıklık getiren tebliği Resmî Gazete'de yayınlandı.

9- Bakanlar Kurulu'nun, bedelsiz zaman ve miktar üzerinden ücret alan sigortalıların 1 Ocak 1985'ten itibaren günlük 890 lira üzerinden prim ödeyeceklerine ilişkin kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

10- Bakanlar Kurulu'nun genel idare hizmetleri sınıfına dahil 1.derece kadrolarda 400 ve 500 ek gösterge uygulanacak unvanları yeniden belirleyen kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Kurucu Meclisi'nin 17 Ocak Zirvesi ile ilgili toplantıdan çıktıktan sonra yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin garantörlüğünde iki kesimli yönetimden vazgeçilmeyeceğini» söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile Sovyetler BirliğiDışişleri Bakanı Andrei Gromiko arasında isviçre'nin Cenevre kentinde yapılan «Nükleer silahların kontrolü» görüşmeleri sona erdi.

10 OCAK 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le haftalık olağan görüşmesini yaptıktan sonra, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- Bakanlar Kurulu, görevle yurt dışına çıkışlarda Harcırah Yasası'na göre ödenecek günlükleri yeniden belirledi.

3- TBMM, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından veto edilen«Üst kademe yöneticilerinin yetiştirilmesi» hakkındaki yasayı ilk şekliyle kabul etti.

4- Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar hakkında rüşvet aldığıgerekçesiyle Meclis'de Soruşturma Komisyonu Kurulması, oybirliği ile kabul edildi. Öte yandan UM Denizcilik Şirketi'nin sahibi UğurMengenecioğlu'nun, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar'a rüşvet vermesi olayı ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca ifadesialındı.

5- Maliye ve Gümrük Bakanlığı, «Mükelleflerin noter onaylı faturaların yanı sıra, işletme vergisi perakende satış fişlerini notereonaylatmadan fatura yerine kullanabileceklerini» açıkladı.

6- TGS Genel Başkanı Oktay Kurtböke, 10 Ocak Basın Bayramınedeniyle yayınladığı mesajda, «Fikir işçisinin düşünce özgürlüğü yokedilmek isteniyor» dedi.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği 1984 yılının başarılı gazetecilerini açıkladı. ÇGD Yönetim Kurulu'nca «Özel onur ödülü» nün AzizNesin'e verilmesi kararlaştırıldı.

8- Ankara Gazeteciler Cemiyeti «Yılın gazetecileri ve yayımcılarını» açıkladı.

9- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır AskeriMahkemesi'nce yasa dışı Kawa örgütü davasında yargılanan 329 sanıktan üçü ölüm, biri de ömür boyu hapis cezasına mahkum oldu.Aynı davada 176 sanık beraat etti.

10- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, New York'ta yaptığıaçıklamada, ABD ile Sovyetler Birliği arasında silahsızlanma görüşmelerinin yeniden başlaması için Cenevre'de anlaşma sağlanmasınıolumlu bir gelişme olarak niteledi.

11- ABD Başkanı Ronald Reagan, Cenevre görüşmelerinin ardından düzenlediği basın toplantısında, «1985 yılının Sovyetler Birliği ilebir diyalog ve görüşmeler yılı olacağını» söyledi.

12- Sri Lanka'nın kuzeyindeki Jaffna bölgesinde, ordu birliklerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda 12 Tamil gerillasının öldürüldüğü,40'ının da yakalandığı bildirildi.

13- Ekvador'da benzin fiyatlarına yapılan zammı protesto etmekamacıyla ülke çapında başlayan grev sürerken, çıkan olaylarda üç kişiöldü ve bir çok kişi tutuklandı.

14- Nikaragua'da Sandinist hükümetin lideri Daniel Ortega, Devlet Başkanlığı görevine resmen başladı.

11 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Verem Savaş Haftası nedeniyleTürkiye Verem Savaş Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Hamdi Açan ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.Cumhurbaşkanı Kenan Evren, kabulde yaptığı konuşmada «Verem ilesavaşın sürekli olması gerektiğini» belirtti.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Meclis'te grubu bulunan siyasi partilere gönderdiği yazıda, Devlet eski Bakanı İsmail Öz.dağlar hakkında Meclis soruşturması açılması ile ilgili olarak kurulacak olan komisyon üyeliği için adayların bildirilmesini istedi.

3- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u Başbakanlık'ta kabul ederek, haftalık olağan görüşmesiniyaptı.

4- HP Genel Başkanı Necdet Calp, Trabzon'da düzenlediği basıntoplantısında, «Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar ile ilgili olayın aydınlanmasından sonra Hükümet hakkında gensoru önergesi vereceklerini» söyledi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Katma Değer Vergisi uygulaması ve denetimiyle ilgili incelemelerdebulunmak üzere gittiği İstanbul'da Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «KDV uygulamasıyla 1985 yılında bütçeye 762 milyar liragelir sağlanmış olacağını» belirterek, «Nisan ayına kadar KDV dışındatutulan temel gıda maddelerinden sıfır oranda KDV alınması kararınıNisan ayından başlamak üzere 3 ay daha uzatacağız» dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, Elektrik İşleriEtüd İdaresi tarafından Ankara'da düzenlenen «Sanayide Enerji Tasarrufu» konulu konferansta yaptığı konuşmada, «Ülkemiz için hedeflenen ekonomik büyüme hızlarının gerçekleştirilmesi, birincilenerji kaynaklarımızın yerinde ve tasarruflu kullanılması ile mümkünolacaktır» dedi.

7- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler,ODTÜ'de 1985 Uluslararası Gençlik Yılı faaliyetlerinin başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «18 yaşın üzerindekigençler siyasi tercih yapmalı ve meselelere devlet millet gözüyle bakmalıdırlar. Kesinlikle bir siyasi partinin savunucusu olmamalıdırlar»dedi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Yunanistan Dışişleri ve Savunma Konseyi'nin, ulusal savunma politikasına ilişkinplanı onaylamasından sonra yapılan açıklama ile ilgili sorulara verdiği yanıtta, «Yeni savunma doktrininin, temelinde mevcut çelişkiyegösterilen tepkileri yumuşatmaya yönelik bir manevra» olduğunu bildirdi.

9- Bursa'da Ticaret ve Sanayi Odası ile Uludağ Üniversitesi'ninortaklaşa düzenledikleri «KİT'lerin Satışı ve Türkiye'de Sermaye Piyasası» konulu seminere bir tebliğ gönderen, Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem, «İlk etapta halka açılmaya müsait sanayi alanlarının, gıda, dokuma ve giyim, orman ürünleri, deri - kösele, toprak, makina imalat sanayileri ve hizmet sektöründeyer alan bazı KİT'lerin olduğunu» belirtti.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner, «1984'ünAralık ayında fiyat artış hızının yüzde 1.7 oranında gerçekleştiğini,yıllık enflasyon hızının ise yüzde 53.5'e ulaştığını» açıkladı.

11- Anayasa Mahkemesi, dış ticaretin düzenlenmesine ilişkinyetki kanunununun Anayasa'ya aykırı olduğu yolunda Halkçı Parti tarafından açılan davayı reddetti.

12- TİSK ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası BaşkanıHalit Narin, Sendikanın düzenlediği sempozyumda yaptığı konuşmada,«Sıkı para politikasının getirdiği yükün Katma Değer Vergisi iledaha da artacağını» belirterek, «Katma Değer Vergisi'nde istisnalarolmasının, istismarlara yol açacağını» söyledi.

13- Ankara'da bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı terörizmle Mücadele Bakan Yardımcısı Büyükelçi Robert Oakley, Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük ile görüştü.

14- 4 Şubat 1979 günü Tahran'da öğrenciler tarafından işgal edilen ABD Büyükelçiliğinde ele geçirilen Amerikan belgelerinin Türkiye ile ilgili olanlarının İran hükümeti tarafından açıklandığı bildirildi.Belgeler, Milliyet Gazetesi'nde yayınlandı.

15- Milli Eğitim eski Bakanlarından ve Uşak eski milletvekili Orhan Dengiz, Ankara'da öldü.

16- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde eroin ve uyuşturucu madde kaçakçılığından yargılanan 4sanıktan 1'i ömür boyu, 3'ü ise çeşitli hapis cezalarına mahkum edildiler.

17- Askeri Yargıtay 1. Dairesi, Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmek iddiasıyla yargılanan İbrahim Çiftçi hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesitarafından alınan beraat kararını onayladı.

18- Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Resmî Gazete'de yayınladığı genelgede, noter onaylı faturaların yanı sıra işletme vergisi perakende satış vesikalarının da fatura yerine kullanılabileceğini açıkladı.

12 OCAK 1985

1- Devlet Bakanı Cemal Büyükbaş, makamında kabul ettiği gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ilebirlikte Kapıkule Gümrük Kapısında denetlemelerde bulunan İçişleriBakanı Yıldırım Akbulut, yaptığı açıklamada, «Valilerle ilgili herhangibir değişiklik kararnamesinin hazırlanmadığını» söyledi.

3- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Yusuf Bozkurt Özal başkanlığındaki bir heyet OECD toplantısına katılmak üzere Fransa'nınbaşkenti Paris'e gitti.

4- HP Genel Başkan Yardımcısı Özer Gürbüz, yaptığı yazılı açıklamada, «Hükümetin Kıbrıs konusunda Meclis'e bilgi vermesini» istedi.

5- DYP'nin Ankara'da yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulutoplantısında, Genel Başkan Yardımcılığına Baki Tuğ getirildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Ankara'da temaslarınabaşladı.

7- Milliyet Gazetesi'nde, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar ileçeşitli konulara ilişkin olarak yapılan bir röportaj yayınlandı.

8- Ankara'da Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı kuruldu.

9- Kapatılan CHP'nin Cumhuriyet Senatosu Grup BaşkanvekiliOrhan Vural'ın, Meclis ve Senato Grup başkanvekilleri için getirilen10 yıllık siyaset yasağının kaldırılması konusunda, Ankara 3 Numaralıİdare Mahkemesi'nde açtığı davayı kazandığı haberi basında yer aldı.

10- 121 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resrnî Gazete'de yayınlandı.

11- İçinde 200 kadar yolcu bulunan kimliği belirsiz bir uçağınBasra Körfezi'ne düştüğü ve yolculardan 130'unun öldüğü AP Ajansı'nca bildirildi.

12- Pakistan Devlet Bakanı Ziya-ÜI Hak, genel seçimlerin 25 Şubat'ta yapılacağını açıkladı.

13- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Arnavutluk ileYunanistan'ın savaş haline son vererek, sınırlarını karşılıklı olarak açtıkları bildirildi.

13 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, 17 Ocak'ta New York'tayapılacak zirve konusunda bilgi aldı. Toplantıya Başbakan Turgut Özal,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Devlet Bakanı MesutYılmaz, Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi İlter Türkmen dekatıldılar.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türk - Yunan ilişkileri konusunda Hürriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Denizli'de yaptığı konuşmada, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar'la ilgili olayları «Siyasibir komplo» olarak niteledi.

4- HP İçel Milletvekili Ali ihsan Elgin, TBMM Başkanlığına, Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılmak üzere sözlü soru önergesi verdi, önergede, Devlet Bakanı Kazım Oksay'ın, «ANAP'ın kuruluşu sırasında Soytaş Genel Müdürü olarak 7 ayrı çekle 7 milyon lirabağışta bulunup bulunmadığı» soruldu.

5- Deniz Kuvvetleri Komutanı Zahit Atakan, Federal AlmanyaDeniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Anshart Hetke'nin resmi konuğu olarak Federal Almanya'ya gitti.

6- Yüksek Seçim Kurulu, ANAP'ın Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yapılan belediye başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin istemini reddetti.

7- HP Genel Sekreteri Yılmaz Hastürk, yaptığı yazılı açıklamada,«Ham petrol taşımacılığı devlet eliyle yapılmalıdır» dedi.

8- MDP Grup Başkan Vekili Ali Bozer, bir açıklama yaparak,«Yürürlükteki mevzuat açısından, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar hakkındaki iddiaları soruşturmak üzere kurulmasına karar verilenKomisyon'un hukuki dayanağı bulunmadığını, hukuki boşluk doldurulmadığı takdirde, komisyon kararının tartışmalara yol açabileceğini,Yüce Divan tarafından geçersiz sayılabileceğini» söyledi. Ali Bozer,konunun TBMM Başkanlık Divanı ya da Danışma Kurulu'nda ele alınarak en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını» istedi. Bu konuda basının sorularını yanıtlayan ANAP Grup Başkan Vekili Pertev Aşçıoğlu,«Hukuki boşluğun gerçekten var olduğunu» belirtti.

9- Federal Almanya Çalışma Bakanı Nobert Blum, Günaydın Gazetesine verdiği demeçte, «1985'in F. Almanya'da yaşayan Türkler veTürk - Alman ilişkileri açısından verimli bir yıl olacağını» söyledi.

10- İstanbul Belediye Şehir Tiyatroları'nın 70. kuruluş yıldönümünde, Muhsin Ertuğrul törenle anıldı.

11- Yüksek öğretim kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği,Resmî Gazete'de yayınlandı.

12- Kıbrıs Türk Televizyonu BRT.'de düzenlenen ve Türkiye'de yayınlanan gazete temsilcilerinin katıldığı açık oturumda, 17 Ocak'taNew York'ta yapılacak Kıbrıs Zirve'si tartışıldı.

13- ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, dün AmerikanNBC Televizyonuna verdiği demeçte, «ABD ile SSCB arasında başlatılacak silahsızlanma görüşmelerinin başarılı olmasının uzayda stratejik savunma sistemi (Yıldızlar savaşı) ve MX füzeleri projesinin Kongre tarafından onaylanmasına bağlı olduğunu» söyledi.

Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ise SovyetTelevizyonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Uzay silahlarının yasaklanması yönünde girişimlerde bulunulmayacak olursa, ABDile nükleer silahların sınırlandırılması konusunda bir anlaşma sağlanmasının da mümkün olamayacağını» söyledi.

14- Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Kıbrıs Rum yönetimiLideri Spiros Kipriyanu ve beraberindeki heyetin, 17 Ocak New Yorkzirvesi'ne ilişkin olarak, Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis ve Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüştüğübildirildi.

15- İtalya'nın başkenti Roma'da Libya Halk Bürosu (Büyükelçiliği)Halk Komitesi'nde görevli bir diplomat öldürüldü.

16- Bangladeş'te bir yolcu treninde çıkan yangında 150 kişi öldüğü, 300 kişinin yaralandığı AP Ajansının Dakka çıkışlı haberinde bildirildi.

Bangladeş resmi kaynakları ise yaptıkları açıklamada «27 kişininöldüğünü, 58 kişinin de yaralandığını bildirdiler.

17- Yeni Kaledonya'da 2 gündür süren ayaklanmadan sonra ilanedilen olağanüstü halin devam ettiği bildirildi. Fransız hükümeti,adaya bin kadar jandarma göndererek, şiddet olaylarına izin vermeyeceklerini açıkladı.

18- Irak ordu sözcüsü, Harg Adası'nın güneyinde 2 deniz hedefini bombaladığını açıkladı.

14 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Kaya Erdem'i kabul ederek, Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret konusunda bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, BM nezdinde Türkiye daimi temsilcisi görevine yeni atanan Büyükelçi İlter Türkmen'i kabul etti.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Meclis SoruşturmaKomisyonu'nun çalışma şekline ilişkin hukuki boşluğun doldurulmasıiçin Meclis Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı.

3- Başbakan Turgut Özal, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Hüsamettin Tiyanşan ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek ile beraberindeki heyeti ayrı ayrı kabulederek görüştü.

4- Devlet Bakanı Cemal Büyükbaş, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, hakkında çıkan yolsuzluk iddialarının gerçekle ilgisi olmadığını belirtti.

5- THA'nın haberine göre, Maliye ve Gümrük Bakanı A. KurtcebeAlptemoçin İstanbul'da yaptığı açıklamada, «Katma Değer Vergisi'nibahane ederek suni fiyat artışları yaratılması halinde, Maliye olarakbunlarla ilgili korumaları ortadan kaldırabileceklerini» belirtti.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu TRT Genel Müdürlüğü'nce yayınlarda bazı sözcüklerin kullanılmaması kararı konusunda, THA'ya yaptığı açıklamada «Atatürk Dil ve Tarih Kurumu'ndayaptığımız toplantıda alman karar, Anayasa dilinde de kabul ettiğimizve konuşulan, yaşayan dilin uygulanmasıdır. Bunun dışında bir kısıtlama doğru olamaz» dedi.

7- HP'li iki miletvekili tarafından TBMM Başkanlığına verilen«Meclis araştırması» önergesinde, Hazine ve Dış Ticaret MüsteşarıEkrem Pakdemirti'nin «Hayali ihracat yapan firmalarla ilgili dosyalarıaçıklaması» istendi.

8- HP miletvekili Ali İhsan Elgin, Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılmak üzere, Devlet Bakanı Kazım Oksay'ın SOYTAŞGenel Müdürlüğü sırasındaki uygulamaları konusunda yeni bir soruönergesi verdi.

9- HP Grup Sözcüsü Ankara Milletvekili Sururi Baykal, ANKAAjansına yaptığı açıklamada, «Eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlarhakkındaki iddiaları incelemek üzere oluşturulacak komisyonun yürüteceği soruşturmanın objektif yapılabilmesi, gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi ve kanıtların tahrip edilmemesi, değiştirilmemesi için hükümetin istifa etmesi gerektiğini» söyledi.

10- TRT Genel Müdürü Tunca Toskay yaptığı basın toplantısında,TRT'de çeşitli kademelere yapılan atama ve nakiller hakkında açıklamalarda bulundu.

11- Türk-İş'e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası'nın, «Kara-Deniz-Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıflarına 106 milyon lira tutarında bağış yaptığına» ilişkin TRT haberi konusunda, sendika yetkileri tarafından yapılan açıklamada, «Haberin kamuoyuna yanlış yansıtıldığı» bil-.dirildi.

12- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle, Türk-İş ile Hükümet zirvesinin 27. Ocak'tan sonraki birtarihe ertelendiği, Türk-İş yetkilileri tarafından bildirildi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 17. Ocak'ta New York'ta yapılacak Kıbrıs zirvesine katılmak üzere, İstanbuldan New York'agitti.

14- DİE tarafından yapılan açıklamada, tarım ürünleri fiyatlarında 1983 yılında % 31.2 olan artışın 1984 yılında % 57.5 olduğu bildirildi.

15- Dış ticaretin düzenlenmesine ilişkin yasanın Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'nde HP tarafından açılan iptal davası reddedildi.

16- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, «Hayali ihracat» olayına adı karışan firmalar hakkında, bu konuda basında çıkan haber ve yazılarıihbar kabul ederek, soruşturmanın başlatılmasına karar verdi.

17- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ankara'da yasadışı bölücü örgüt üyesi 34 kişinin yakalandığı bildirildi.

18- İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan Uluslararası Stockholm Boks Turunvası'nda, Türk boksörleri 3 altın, 2 gümüş ve 3 bronzmadalya kazandılar.

19- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun pazar günü Moskova televizyonundaki konuşmasına yanıt olarak yaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği,ABD'nin uzay savunması programından taviz vermesinde ısrar ederse, silahsızlanma görüşmelerini baltalayabilir» dedi.

20- İsrail Hükümeti, İsrail birliklerinin Lübnan'dan 3 aşamada geri çekilmesini öngören bir planı onayladı.

Öte yandan, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, 2 Fransız askeri öldürüldü. Saldırıyı İslâmi Cihad örgütü üstlendi.

21- AP Ajansının haberine göre, Adis-Ababa-Cibuti treninin raydan çıkıp köprüden yuvarlanması sonucunda 418 yolcunun öldüğü,559 yolcunun da yaralandığı bildirildi.

22- Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, 17 Ocak tarihinde New York'ta yapılacak, Kıbrıs zirvesi öncesinde, İngiltere'ye gelerek, İngiltere Başbakanı Margaret Thacher ile bir görüşme yaptı.

23- Basra Körfezi'nde yaptığı geziyi sürdüren Ürdün Kralı Hüseyin, Suudi Arabistan ve Kuveyt'i ziyaretinden sonra Bahreyn'e gitti

24- İtalya'nın başkenti Roma'da dün öldürülen Libyalı diplomatMakyum Farag'a karşı gerçekleştirilen suikastin sorumluluğunu «Libya Volkan Örgütü»nün üstlendiği bildirildi.

15 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bulgaristan'da yaşayan Türklere karşı yönetimin çeşitli baskılar uyguladığı yolundaki haberlere ilişkin olarak, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'a bir mesaj göndererek, «Sorunun iki ülke arasındaki iyi komşuluk ve dostluk ilişkileri çerçevesinde anlayışla ele alınacağı umduğunu» bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da 2 Kız Öğrenci Yurdunu denetledi. Daha sonra Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünü ziyaret eden Cumhurbaşkanı, kurumun çalışmaları hakkında bilgialdı.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay, SOYTAŞ Genel Müdürü olduğusırada, ANAP'a 7 milyon lira bağışta bulunduğu iddiasıyla ilgili olarak,A.A. ya yaptığı açıklamada, «Herkesin bildiğini açıkça ortaya koyması gerekmektedir. Korkumuz ve endişemiz yoktur» dedi.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, TBMM'de bağımsız milletvekiliRüştü Şardağ'ın sözlü soru önergesini yanıtlayarak, «İstanbul Emniyeteski Müdürü Şükrü Balcı hakkında 2 adli, biri idari görevle ilgili olan3 ayrı eylem nedeniyle soruşturmalara başlandığını» söyledi.

5- TBMM Danışma Kurulu, «Soruşturma Komisyonu'nun Meclisiçtüzüğü yapılıncaya kadar, yürürlükte olmayan birleşik toplantı içtüzüğünün Anayasa'ya aykırı olmayan hükümlerinin çalışmalarda esasalınmasını» kararlaştırdı. Danışma Kurulu'nun bu kararı Meclis GenelKurulu'nda onaylanarak kabul edildi.

6- MDP Milletvekili Murat Sökmenoğlu, TBMM'de Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'na bir soru önergesi yönelterek, «Bulgaristan'dabulunan Türklere karşı yönetimin çeşitli baskılar uyguladığı yolundaki haberlerle ilgili olarak açıklama yapılmasını» istedi.

7- Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar hakkındaki iddiaları soruşturmakla görevli Meclis Soruşturma Komisyonu'nun 15 üyesi,Genel Kurul'da partilerin gösterdiği adaylar arasından kura ile belirlendi. Soruşturma Komisyonu'na ANAP'tan 8, HP'den 4, MDP'den 3üye seçildi.

8- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Daire Başkanı Yalım Eralp,düzenlediği haftalık basın toplantısında Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskılara ilişkin olarak yaptığı açıklamada «Bulgaristan'ınprotesto edilmediğini» belirterek, «Bulgaristan'da halen 1 milyon dolayında Türk'ü ilgilendiren sorunun çözümü için gerekli girişimlerinyapıldığını» bildirdi.

9- HP Grup Başkanvekilliğine Ankara Milletvekili Seyfi Oktayseçildi.

10- Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığının AnayasaMahkemesi Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ile üye Yekta Güngör Özden'in DYP ile ilgili davada bulunmamaları yolundaki istemini reddetti.

11- PTT hizmetlerine % 35 ile 67 arasında değişen oranda zamyapıldı.

12- Tercüman Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak ile Sorumlu Yazı İşleriMüdürü Yüksel Baştunç'un «MGK'nın icratmı kötüleyici ve küçük düşürücü şekilde eleştirdikleri» savıyla yargılanmalarına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

13- Askeri Yargıtay, 1983 yılı Nisan ayında Diyarbakır'da kararabağlanan 62 sanıklı yasadışı PKK Bilecik Grubu davasındaki 7 idamcezasından 6'smı onayladı, 10 sanık hakkındaki kararı da eksik soruşturma ve suç niteliği nedeniyle bozdu.

14- Erzurum 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde çeşitli suçlardan yargılanan 6 sanıktan biri idama, mahkum edildi, 5 sanık da 10 ile 20 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırıldı.

15- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçiliği kanalıyla, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sözlü olarak gönderdiği cevabi mesajda, «Konuyla bizzat kendisinin ilgileneceğini ve aralarındaki dostluğun sorunu çözmeye yeteceğini» belirtti.

16- OECD Türkiye Konsorsiyumu ile Türk hükümet temsilcileriarasındaki yıllık toplantı, Fransa'nın başkenti Paris'te OECD Merkezi'nde yapıldı.

17- Kıbrıs Türk halkının liderlerinden Dr. Fazıl Küçük, ölümünün1. yılında KKTC'de törenlerle anıldı.

18- Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO'ya ait bir binanınönünde meydana gelen patlamada, 2 nöbetçi yaralandı.

19- ABD'yi ziyaret etmekte olan Belçika Başbakanı Wilfried Martens, «NATO planında öngörüldüğü biçimde mart ayında ülkesineCurise füzelerinin yerleştirilmeye başlanmasını kabul etmeyerek, Belçika hükümetinin bu konudaki kararı erteleyeceğini» açıkladı.

20- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da başlaması beklenen Varşova Paktı doruk toplantısının ertelendiği bildirildi.

21- Vietnam birlikleriyle Kampucyalı gerillalar arasında çarpışmaların yeniden başladığı bildirildi.

22- Brezilyada, Seçim Kurulunca 21 yıldan bu yana ilk kez gerçekleştirilen Devlet Başkanlığı seçimini muhalefetin adayı TancredoNeves kazandı.

23- Türk-İş'e bağlı Teksif Sendikası ile Sümerbank Genel Müdürlüğü arasında 32 bin dokuma işçisini kapsayan toplu iş sözleşmesiimzalandı.

24- AA'nın bir haberine göre, demiryolu yolcu ve yük taşıma ücretleri yeniden belirlendi.

25- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, Barış Derneği davasında tutuklu 12 yöneticinin tutukluluk durumuna yapılan itirazı reddetti. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi, silah satmaktan sanık 3 kişiye çeşitli hapis cezalarına mahkum etti.

26- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Belediye İmar Yönetmeliği'ne yapılan eklemeler, Resmi Gazete'de yayınlandı.

27- AA'nın bir haberine göre, BM Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Örgütü'nün hazırladığı bir raporda, «Batı dünyasında uyuşturucumadde salgınından etkilenmeyen tek ülkenin Türkiye olduğu» bildirildi.

28- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, resmi temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

29- Çin Haber Ajansı, dün gece yaptıkları baskın sırasında 6 Çinliyi öldürerek Yunan sınır bölgesinden Çin'e giren Vietnam askerlerinin çok sayıda ölü ve yaralı bırakarak geri çekildiklerini bildirdi.

30- Nikaragua Savunma Bakanlığı, güvenlik güçlerince son 11gün içinde gerçekleştirilen operasyonda, 300 rejim karşıtının öldürüldüğünü, 74'ünün de yaralandığını bildirdi.

16 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren T.C. Merkez Bankası BanknotMatbaası'nda incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan bazı yetkililer ilebirlikte, Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar ve yönetim kurulu üyeleriyle bir toplantı yaptı. Toplantıda, Odalar Birliği tarafından hazırlanan 3 raporun Başbakan Turgut Özal'a sunulduğu bildirildi.

3- Başbakan Turgut Özal, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, İran Başbakanı Musevi'nin Türkiye'yi ziyareti ile ilgili çalışmaların gözden geçirildiğini söyledi ve toplantıdan sonra Ankara'da bulunan İran Ağır Sanayi Bakanı Behzat Nabari ile bir görüşme yaptı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, SSKİstanbul Hastanesi'nin kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «SSK Hastaneleri işçinin müessesesi olarak kalacaktır. Hiçbir yere bağlanmayacak ve devredilmeyecektir» dedi.

5- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, 18 Haziran'da yürürlüğe girecek Karayolları Trafik Kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

6- HP Milletvekili Bahriye Üçok tarafından hazırlanan ve TürkCeza Yasası'nm 441. maddesinde değişiklik öngören yasa teklifiTBMM Adalet Komisyonu'nda reddedildi.

7- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu illerineyaptığı geziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, ilaç fiyatlarını serbest bırakan Bakanlar Kurulu kararma açıklık getiren bir tebliğ yayınladı.

9- İran Ağır Sanayi Bakanı Behzat Nabari başkanlığındaki birheyet Türk-İran Karma Ekonomik Kurul toplantısına katılmak üzereAnkara'ya geldi.

17 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, İran Başbakanı başkanlığında Türkiye'ye gelecekheyet konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiğini ve Kıbrıs'la ilgili zirvenin konuşulduğunu» bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Kamu Toplu İş Sözleşmeleri KoordinasyonKurulu Başkanı Kazım Oksay, A.A. ya yaptığı açıklamada, «Kamu kesiminde bugüne kadar 189.170 işçiyi kapsayan 441 toplu iş sözleşmesi imzalandığını, halen 40.131 işçiyi kapsayan 28 toplu iş sözleşmesigörüşmesinin devam ettiğini, 31 işyerinde ise uyuşmazlığa gidildiğini» bildirdi.

3- A.A. nın Ankara çıkışlı haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, bir açıklama yaparak, Mersin-Akkuyu'da 2 nükleer santral kurulmasının kararlaştırıldığını ve yapım işlerinin Kanadaile Federal Alman firmalarına ayrı ayrı verildiğini» bildirdi.

4- Türkiye ile İran arasında, Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz,ile İran Ağır Sanayi Bakanı Behzat Nebavi'nin başkanlık ettiği KarmaEkonomik Komisyon (KEK) toplantıları başladı.

5- HP tarafından eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar hakkında,«Görevde bulunduğu sırada nüfuzunu kötüye kulanarak şahsi menfaatsağladığı ve devleti zarara uğrattığı» gerekçesiyle verilen Meclis soruşturması açılmasına ilişkin önerge TBMM'de reddedildi.

6- Türkiye-AET Karma Komisyonu Başkanı Ayçan Cakıroğulları,TBMM'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, «1985 yılının AET’ye tam üyelik için başvuru yılı olabileceğini» söyledi.

7- Bursa'da kurulan Balkan Göçmenleri Kültür ve DayanışmaDerneği Başkanı ve beraberindeki heyet, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, HP Genel Başkanı Necdet Calp ile MDP Genel BaşkanıTurgut Sunalp'i ziyaret etti.

8- IMF Türkiye Masası Şefi Geoffrey Tyler başkanlığındaki IMFheyeti Ankara'ya geldi.

9- UBA Ajansının haberinde, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından, Etibank'ın, UM A.Ş. adlı şirkete, verdiği 7,5 milyar liralık kredi ile ilgili olarak soruşturma açılması istendiği bildirildi.

10- Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Karaismailler köyündeçöken maden ocağına bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

11- Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Askeri Yargıtay'ın, ilgilidairelerine 1984 yılında, 40'ı bir önceki yıldan devir olmak üzere, 2.822dava dosyasının incelenmek üzere geldiği, bu dosyadan 2.768'nin incelenerek karara bağlandığı 54'ünün 1985 yılına devredildiği, AskeriYargıtay Genel Sekreterliğince bildirildi.

12- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Sorumluluk Bölgesi'nde yasadışıbölücü bir çeteye mensup 17 kişinin yakalandığı, 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından bildirildi.

13- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 1985 yılı için ilk işkolları istatistiği Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre, Toplu KonutYasası'nın uygulama yönetmeliğinin üç maddesi değiştirildi.

15- AP Ajansının Sofya çıkışlı haberine göre, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki yabancı diplomatlar, Güneydoğu Bulgaristan'da yaşayan Türklere yönelik baskılar olduğunu ve çok sayıda Türk'ün öldüğüne ilişkin söylentiler çıktığını bildirdiler.

16- AP Ajansının Strasbourg çıkışlı haberine göre, AET dönembaşkanlığı görevini yürüten İtalya Dışişleri Bakanı Giulio AndreottU«AET'nin Türkiye'ye yapacağı yardımın, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'deki siyasal durum hakkında vereceği karara kadar ele alınmayacağını» açıkladı.

17- Yunanistan'da bulunan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, yaptığı konuşmasında, New York'taki Kıbrıs konusundaki Zirveile ilgili olarak, «Umuyoruz ki bu zirve Bağlantısız Kıbrıs'ın tarihindeyeni bir dönemin başlangıcı olacaktır» dedi.

18- New York'ta, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar gözetiminde, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum yönetimiLideri Spiros Kipriyanu ile beraberlerindeki 3'er kişilik heyetin katılmasıyla yapılan doruk toplantısı başladı.

19- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ulusal Güvenlik DanışmanıRobert Mc Farlane, «ABD ve Sovyetler Birliği'nin Ortadoğu sorunu konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını» bildirdi.

20- Lübnan hükümeti, «İsrail'in Güney Lübnan'dan tek taraflı geriçekilme planını kabul etmek için zamana ihtiyacı olduğunu» belirterek İsrail hükümetinden plan üzerine yapılacak görüşmeleri gelecekPazartesiye kadar ertelemesini istedi. Öte yandan, İsrail askeri yetkilileri tarafından yayımlanan bildiride, «İsrail'in bölgeden, gelecek şubat ayının 18'ine kadar geri çekilmesi planı uyarınca, Güney Lübnan'daki İsrail'e ait askeri gereçlerin geri çekilmesine gelecek hafta başlanacağı» açıklandı.

18 OCAK 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u başbakanlıkta kabul ederek bir süre görüştü. '

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Yürürlükteki İmar Yasası'nın büyük ölçüde değiştirildiğini ve bürokratik engelleri ortadan kaldıracak yasa tasarısının en geç10 gün içinde TBMM Başkanlığına sunulacağını» söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, İstanbul'da düzenlenen«İhracatın Sorunları» panelinde Hükümetin takip ettiği ekonomik politika ile ilgili bir konuşma yaptı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Ankara'dayapılan 1. İlaç Danışma Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Bakanlar Kurulu kararı iyice incelendiğinde görülmektedir ki, ilaç fiyatlarının oluşması bakanlığın iznine bağlıdır. Devletin denetimi ve gözetimi süreklişekilde firmaların üzerinde olacaktır.» dedi.

5- TRT Genel Müdürü Tuncay Toskay, yaptığı açıklamada, «TRTnın bazı kelimeler için aldığı yasaklamaların sadece kendi programlarında uygulanacağını» belirterek, «Bizim dışımızdaki hazırlayıcılaramüdahalemiz asla olmayacaktır. Bu, o insanların haklarına tecavüz etmek demektir» dedi.

6- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na kurul üyesi Cahit Keskinseçildi.

7- Demir Yolları ve Deniz Yolları yolcu ve yük taşıma ücretlerineyüzde 25 ile yüzde 80 arasında zam yapıldı.

8- Spor Danışma Toplantısı Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında Ankara'da yapıldı.

9- Ankara Emniyet Siyasi Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılanoperasyon sonucu THKP/C Dev-Yol örgütüne mensup 30 militan yakalandı.

10- Polislere, ele geçirilen tabancalardan birer adet verilmesiniöngören kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19 OCAK 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Mamak'ta 3 bin 300 aileye tapu tahsis belgesinin dağıtılması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Gençlere ve çocuklara hizmet eden belediyelere ayırımyapmadan yardım edeceğiz» dedi.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Türk Ceza Yasası'nın günün koşullarına göre düzenlenmesi ve değişiklikler yapılması için çalışmalar yapıldığını» bildirerek, «Yasa üzerinde çalışmalarda bulunacak komisyonun bu hafta kurulduğunu» söyledi.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Akajans'a yaptığı açıklamada, «1984 yılında Türkiye çapında 679 uyuşturucu madde kaçakçılığımeydana geldiğini ve bu olaylarda piyasa değeri 785 milyonu aşan1.5 tona yakın uyuşturucu madde ele geçirildiğini» söyledi.

4- Türkiye Milli Kültür Vakfı ödülleri İstanbul'da yapılan bir törenle sahiplerine verildi.

5- Kamu kurum ve kuruluşlarında üst kademe yöneticilerinineğitimiyle ilgili kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.

6- Bakanlar Kurulu tarafından taşkömürüne yapılan yüzde 14 ileyüzde 26 arasındaki zam kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Türkiye'de üretilen ilaçların terkibinde kulanılan hammaddeler, başlangıç maddeleri ve hammadde üretiminde kullanılan maddelerin ithalatını bir yıl süreyle muaf tutan kanun, Başbakanlık Personelve Prensipler Genel Müdür Yardımcılığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilâtlandırma Genel Müdür Yardımcılığına yapılan atamalara ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- Para ve kredi kurulu, pamuk ipliği ve karma ipliklerin ihracatından alınan destekleme ve fiyat istikrar primlerini kaldıran tebliğiResmi Gazete'de yayınlandı.

9- AA'nın haberinde, Federal Almanya'nın Herten kentinde birlokantaya yapılan baskında üç Türk'ün ağır yaralandığı bildirildi,

10- Çin Havayollarına ait bir yolcu uçağının iç hat seferini yaparken düşmesi sonucu 38 kişinin öldüğü A.A. tarafından bildirildi.

20 OCAK 1985

1- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz ile Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli, Federal Almanya'deki Türklerin problemlerini ele almak amacıyla 6 günlük resmi ziyaret için Federal Almanya'yagittiler.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Cüzzam Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, «Cüzzamın çağdaş tıbbın imkanlarıyla tedavisi kolay bir hastalık olduğunu» söyledi.

3- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, özel veresmi sektör temsilcilerinden oluşan bir heyetle, Hollanda Dış TicaretBakanı Bonkenstein'in resmi konuğu olarak Hollanda'ya gitti.

4- İran İslam Cumhuriyeti Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, beraberinde Ticaret Bakanı Hasan Abedi Caferi, Devlet Bakanı Gülam RızaAgazde ve Dışişleri Bakanlığı Kaymakamlığı Muhammed Ali Basaretolmak üzere, Başbakan Turgut Özal'ın konuğu olarak Ankara'ya geldi.

Daha önce Ankara'ya gelen İran Ağır Sanayi Bakanı ile Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz arasında sürdürülen görüşmelerde, her2 ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolara çıkarılması konusunda anlaşmaya varıldı.

5- Ankara'da 12 Eylül öncesi yasadışı sağ ve sol örgütlere silahsattıkları ve bir kişiyi öldürdükleri iddia edilen 7 sanık hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca dava açıldı.

6- New York'da BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar başkanlığında yapılan ve dört gün süren Kıbrıs zirvesi sonunda anlaşmaya varılamadı. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, zirvesonunda ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında, farklı yorumluaçıklamalarda bulundular.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, basına yaptığı açıklamada, «İnanıyorum ki, Kıbrıs sorununa bir çözüm arayışında aradaki görüş farklılıkları hiçbir zaman bu kadar daraltılmamıştı. Ve bu nedenle çabalarımıza devam gerekir. Eğer mümkün olursa Şubat 1985'denönce yeniden bir ortak yüksek düzeyli toplantıda bir araya gelmek için

her iki tarafla temas halinde kalacağım» dedi. KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş ise yaptığı açıklamada «Parlamentom ve halkım yeniden hayatiyet kazandırmadıkları takdirde ön anlaşma taslağındavermiş olduğum tavizleri şimdiden itibaren geçerli saymıyorum» dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu ise açıklamasında,«Genel Sekreter hiçbir zaman bir şey imzalamam talebinde bulunmadı. Ama söz konusu belge üzerinde tartışmalara katılmamı istedi.Karşı taraf müzakereyi asla kabul etmedi» dedi.

7- Komünist AKEL Partisi'nin öncülüğü ile bir süre önce dikilenLefkoşa kenti varoşlarından Eğlence köyü meydanındaki Türk-RumDostluk Anıtı, dün kimliği bilinmeyen kişilerce bombalandı, ölen yada yaralanan olmadı.

8- ABD Başkanı Ronald Reagan ile Başkan Yardımcısı GeorgeBush'un ikinci dört yıllık görev süresi resmen başladı.

9- AP Ajansının Colombo çıkışlı haberinde, Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillalarının, Murukandi - Mankulam seferini yapan birtreni bombaladıkları, 21 kişinin öldüğü, 44 kişinin yaralandığı bildirildi.

10- İsrail askeri sözcüsü, Güney Lübnan'dan aşamalı olarak çekilmeye başladıklarını ve ilk aşamanın 18 Şubat'ta tamamlanacağını bildirdi.

11- AA. nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre, Hindistan hükümeti, bir Fransız diplomatını, casusluk yaptığı gerekçesiyle sınır dışı etti.

21 OCAK 1935

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İran Başbakanı Mir HüseyinMusavi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. İran Başbakanı kabulde,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney'in«İki ülke ilişkilerinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti ve iyiniyetlerini» belirten bir mesajını sundu. Bu arada Türkiye-İran resmi görüşmeleri tamamlandığı ticaret protokolü ile kültür değişim programının imzalandığı açıklandı.

Başbakan Turgut Özal ile İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsaviarasındaki görüşmelere de, İran-Irak savaşı, petrol ve doğal gaz boruhattı ile ticaret anlaşması üzerinde durulduğu bildirildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem», Fiyatartış hızının 1985 Temmuz'unda % 28'e çekilebileceğine inandığını»söyledi.

3- New York'ta yapılan Kıbrıs Zirvesi konusunda, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan Hükümet açıklamasında, «Zirve toplantısının BM Genel Sekreteri'nin çabaları sonunda ortaya çıkan anlaşmataslağının Rumlar tarafından reddedilmesiyle başarısız kalmış olmasını T.C. hükümeti üzüntüyle karşılamakta ve bu tarihi fırsatın da Rumlarca heba edilmiş olmasını, Kıbrıs meselesine vurulmuş ağır bir darbe olarak telakki etmektedir» denildi.

4- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal, DYP Genel Başkan Yardımcısı Nazif Kocayusufpaşaoğlu, sanayici ve sendikacıların, 24 Ocak kararlarının uygulamaya konuluşunun 6. yılı nedeniyle açıkladıkları görüşleri basında yeraldı.

5- Anarşi ve terör hükümlülerinin rehabiltasyonu» konulu uluslararası sempozyum İstanbul'da başladı.

6- Uluslarası Para Fonu (IMF) heyeti ile Hazine Müsteşar Yardımcısı Yener Dinçmen başkanlığındaki Türk heyeti arasındaki resmigörüşmeler başladı.

7- SEKA ürettiği tüm ürünlerin fiyatlarında % 10 indirim yaptı.

8- Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından, İstanbul - İzmir,İstanbul-Bandırma ve Kıbrıs feribot seferlerine, % 20-300 oranındazam yapıldı.

9- Ziraat Bankası'nın kredi faiz oranları artırıldı.

10- Oyun yazarı Oktay Arayıcı İstanbul'da öldü.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi 5 Ocak 1983 tarihinden bu yana süren Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) davasında, 18 yönetici ve bir üyenin beraatine karar verdi.Mahkeme ayrıca Dernekler Yasasına aykırılık suçundan da görevsizlik kararı verdi.

12- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından bir açıklamayapılarak, «21 Ocak 1985 günü sorgulaması yapılmak üzere EmniyetMüdürlüğü'ne getirilen bir örgüt elemanıyla, güvenlik mensupları arasında meydana gelen boğuşma sonucunda bir güvenlik görevlisi ileörgüt elemanının öldüğü, bir güvenlik görevlisinin yaralandığı» bildirildi.

13- PKK'nın askeri kanadını oluşturan Kürdistan Kurtuluş Birliği«Hezzen Rızgaria Kürdistan» Örgütü'nün Siirt'in Eruh ilçesi ile Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 15 Ağustos günü gerçekleştirdiği öne sürülen eylemlerle ilgili olarak 30'u hakkında ölüm cezası istenen 84 sanığın yargılanmasına Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

14- Kıbrıs Zirvesi konusunda, Yunanistan Hükümeti tarafından yayınlanan resmi açıklamada, «Türk tarafının çerçeve anlaşması üzerinde müzakereye yanaşmamasınm ve BM Genel Sekreteri'nin yeni birzirve önerisini reddetmesinin üzüntü yarattığı» belirtilerek, «Olası birzirve toplantısında Türk birliklerinin Ada'dan çekilmesi, toprak sorunu, üç özgürlük (serbest dolaşım, hukuki ve anayasa) ve garanti konularının görüşülebileceği» bildirildi.

15- İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamadaise, «BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın çabaları sayesinde zirvenin yenilenebileceği umudundayız» denildi.

16- Federal Almanya'da çıkan Frankfurter Rundschau Gazetesi'nde yayınlanan bir yazıda, «70'li yıllardan 80'li yıllara gelinceye kadarBulgarların, Türk azınlığın oranını yarı yarı azaltıldığı öne sürüldü.

17- Irak askeri sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Irak'ınİran'ın petrol dolum tesislerinin bulunduğu Harg Adası açıklarında,dün 3 büyük deniz hedefini vurduğu bildirildi.

18- ABD'nin Nevada eyaletinde 68 yolcu taşıyan bir uçağın düştüğü bildirildi.

19- Kamboçya'da yönetime karşı savaşan Kızıl Kmer gerillalarıyla Vietnam birlikleri arasında, Nikhom Hoeun bölgesinde şiddetli çarpışmaların olduğu THA tarafından bildirildi.

20- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen çarpışmalarda9 kişinin öldüğü, 18 kişinin yaralandığı bildirildi.

22 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Somali Devlet Başkanı BirinciYardımcısı ve Savunma Bakanı Korgeneral Muhammed Ali Samatar'ıkabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatınİçinden» programında Katma Değer Vergisi konusunda açıklamalardabulundu.

3- Türkiye ile İran arasında petrol ve doğal gaz boru hatlarınailişkin ön anlaşma, Başbakan Turgut Özal ile İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi arasında Ankara'da imzalandı. Daha sonra İstanbul'a giden konuk Başbakan temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'den ayrıldı.

4- TBMM Genel Kurulu'nda yapılan Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmede Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, New York'ta yapılan zirveyeilişkin açıklamalarda bulundu.

5- HP milyetvekilleri tarafından, Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoyhakkında, meclis soruşturması açılması için önerge verildi. Bu arada,Başbakan ve Enerji Bakanına çeşitli konularda sözlü soru önergeleriyöneltildi.

6- A. A.'nın haberine göre, MDP milletvekili Faik Tarımcıoğlu,Başbakan Turgut Özal tarafından yanıtlanması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na Bulgaristan'da Türklerin uğradığı baskılar konusunda soruönergesi verdi.

7- Kenan Doğan ve Mustafa Özdemir hakkındaki ölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

8- MDP Grubunda, yapılan seçim sonucu Avrupa ParlamentolarBirliği üyeliklerine Siirt Milletvekili Abdülrezzak Ceylan ile TrabzonMilletvekili Osman Bahadır'ın getirilmesi kararlaştırıldı.

9- SODEP TRT'nin tarafsızlığını açıkça çiğnediği ve ağır bir hizmet kusuru işlediği gerekçesiyle, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ıngörevinden alınması istemiyle TRT Yüksek Kurulu'na başvurdu.

10- New York'ta yapılan Kıbrıs zirvesi için ABD'de bulunan KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul'a geldi. Rauf Denktaş YeşilköyHavaalanı'nda yaptığı açıklamada, «Barış yollarını tıkayacak değiliz»dedi.

11- Bulgaristan'ın Resmi Turizm Kuruluşu olan Balkan Tourist'ingeçici olarak aldığı kararda «Bulgaristan aleyhtarı propaganda» nedeniyle Bulgaristan'a Türk turistin alınmayacağı bildirildi. Türk DışişleriBakanlığı yetkilileri böyle bir kararın kendilerine ulaşmadığını belirttiler.

12- İstanbul Emniyet eski Müdürü Şükrü Balcı hakkında, «İrtikapve rüşvet almak» savıyla dava açıldı.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sıkıyönetim yasasına aykırı davrandıkları gerekçesiyle yargılanan yazarlar Onat Kutlar ve Mahmut Tali Öngören ile aylık VideoSinema Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Julide Ergüder, beraatettiler.

14- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halklaİlişkiler Şubesinden yapılan açıklamada, Ankara'da son 2 ay içinde yapılan operasyonlar sonunda bölücü örgüt üyesi 8 kişinin yakalandığıbildirildi.

15- 353 sayılı ve 25/10/1963 tarihli Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Yasası'nın 2. maddesini değiştiren yasaResmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Resmi bir ziyaret için Hollanda'da bulunan Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli resmi temaslarınabaşladı.

17- Kıbrıs Rum kesiminin, BM gözetiminde olmak üzere 2 toplumarasında yeni bir zirvenin yapılması çağrısında bulunduğu AP Ajansıtarafından bildirildi.

18- Lübnan'ın müslüman bölgelerinde, Müslüman lider MustafaSaad'a karşı girişilen bombalı saldırıyı protesto amacıyla, genel grevegidildi.

19- Arap Birliği üyesi 7 ülkenin dışişleri bakanlarından oluşankomitenin Bağdat'ta 2 gün süren toplantılarından sonra yayınlanan bildiride, Irak'ın tüm barış girişimlerine olumlu yanıt verdiği belirtilerek,«Savaşın sürmesi Arap ülkelerinin İran'la olan ilişkilerini yeniden değerlendirmelerine yol açacağı» açıklandı.

20- AP Ajansının Yeni Delhi çıkışlı haberinde, Hindistan'da ortaya çıkarılan casusluk olayıyla ilgili olarak gözaltına alman ve aralarında subaylar, devlet memurları ile karşı istihbarat örgütü üyelerindebulunan görevlilerin sayısının 60'a çıktığı bildirildi.

23 OCAK 1985

1- Gazetecilerin, Bulgaristan'da meydana gelen olaylar hakkındaki sorularını cevaplandıran Başbakan Turgut Özal, TBMM'de İran Başbakanı Hüseyin Müsavi ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalardabulundu.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Tercümangazetesine 24 Ocak kararları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, İstanbul'da yapılan «TeröristlerinRehabilitasyonu» konulu seminerin kapanışında yaptığı konuşmada,«Anayasamızın 14. Maddesi açıktır. Teröristlerin affı mümkün değildir. Diğer suçluların affına gelince hükümette bu konuda affın yararlıolacağı yolunda ifadeler var. Bu affın zamanla yapılacağı görüşü var.Bu da Meclis'de hükümetin takdir edeceği şartların oluştuğu, toplumun hazır olduğu takdirde benimsenecektir. Fakat bakanlığımda aflailgili bir çalışma yoktur» dedi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Bir taraftan, otel fiyatları serbest bırakılırken, bir taraftanda Türkiye'nin ucuz tatil beldesi olma niteliğini korumak zorundayız» dedi.

5- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Son beş yılda 3.151 Türk'ün yurt dışında, 17.221 kişinin de ülkeiçinde uyuşturucu kaçakçılığından yakalandığını» açıkladı.

6- TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu, BAĞ-KUR Yasası'ndadeğişiklik yapan yasa tasarısını kabul etti.

7- Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Büyükelçi TurgutTülümen tarafından Barış Harekatına katılarak, Milli Savunma Bakanlığı'nca gazi unvanı verilen Genel Müdürlük mensuplarına, plaket verildi.

8- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu'na TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ın görevden alınmasınıve partilerine temel muhalefet partisi gözüyle bakılmasını anlatan birmektup gönderdi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da 24 Ocak kararları ile ilgili açıklamasında, «İstikrar tedbirleri fedakârlık tedbirleri şeklinde yorumlanabilir» dedi.

10- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) tarafından İstanbul'da yapılan açıklamada, «Bulgaristan'ın Türk turistler ile Türkiye'den gelecek turistleri ülkeye sokmayacağını bildirmesinin, Balkan Ülkeleri Resmi Turizm Kuruluşları 17. toplantısı protokolüne aykırı olduğu» belirtildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'taki zirve dönüşü İstanbul'da yaptığı konuşmada, «Şubat'ta bir zirve toplantısı bizimiçin söz konusu değildir» dedi.

12- Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Libya Dışişleri Bakanı Abdüsselam Treiki, Libya Lideri Muammer Kaddafi'denCumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal'a birer mesajgetirdi.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi yasa dışı TKEP örgütünün 25 sanığını 20 günle 10 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırdı.

14- Federal Almanya'da temaslarda bulunan Devlet Bakanı MesutYılmaz ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli FederalAlmanya Başbakanı Helmut Kohl'la bir görüşme yaparak Başbakan Turgut Özal'ın bir mesajını ilettiler. Bu arada, Federal Almanya'daki Türkişçilerinin yapı kredilerinin Türkiye'ye aktarılması, entegrasyon yardımı ile Türkiye'ye dönen işçi çocuklarının mesleki eğitimi konularındaki Türk - Alman resmi görüşmeleri Federal Almanya'nın başkentiBonn'da başladı.

15- Yunanistan Hükümeti, Türk Savaş uçaklarının Yunan Hava Sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk Hükümetinin protesto edildiğiniresmen açıkladı.

24 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Libya Dışişleri Bakanı Abdüsselam Treiki'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Konuk Bakan, Libya LideriMuammer Kaddafi'nin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i Libya'ya davetiniyineledi. Libya Dışişleri Bakanı Abdüsselam Treiki, daha önce, Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

3- HP milletvekilleri tarafından TBMM Genel Kurulu'nda «Hayaliİhracat» konusunda Meclis araştırması önergesi verildi. Bu aradaTBMM 12 Şubat tarihine kadar 18 günlük tatile girdi.

4- Televizyonda, ANAP, HP ve MDP Genel Başkanlarının katıldığıbir açıkoturum düzenlendi.

5- Hollanda'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Hazine ve DışTicaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Türkiye'ye döndü.

6- Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Argir Konstantinov, MilliyetGazetesine yaptığı açıklamada, «Bulgaristan'daki Türk kökenlilere baskı yapıldığı yolundaki haberlerin tek tek tahkik edildiğini, hiçbirinindoğru olmadığını» belirtti.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca Gençlik Yılı nedeniyle düzenlenen 1. Folklor Şenliği Ankara'da yapıldı.

8- Bulgaristan'daki yakınlarına yönelik uygulama ve baskılar duyurmak amacıyla, Göçmenler Heyeti'nce hazırlanan belge ve imzalar,Ankara'da devlet, hükümet ve parti yetkililerine sunuldu.

9- Eski Tabii Senatör ve kapatılan Halkevleri'nin Genel BaşkanıAhmet Yıldız'ın, Halkevleri davasında savunmasını yaparken, askerisavcıya hakaret ettiği iddiasıyla, yargılanmasına, Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

10- Federal Almanya'da bulunan Devlet Bakanı Mesut Yılmaz veÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, F. Almanya Maliye Bakanı Benhard Stoltenberk ile bir görüşme yaptılar.

11- Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından bir açıklama yapılarak, Türkiye - Bulgaristan sınırının yabancılara kapalı olmadığı, sınırın kapalı olduğu yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Yetkililer, resmi turizm kuruluşu «Balkan Tourist» Ajansı'nınfaaliyetlerinden haberdar olmadıklarını belirttiler.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'ya dönüşündeyaptığı açıklamada, «New York zirvesinden Spiros Kipriyanu'nun 2 kesimli federal bir çözümü kabul etmediği sonucunun çıktığı görüşünübelirterek, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Şubat ayı içindeönerdiği ikinci buluşma konusunda, «Kuzey Kıbrıs'ta halk kendi anayasasını ve seçimlerini yapacaktır. Yeni bir başkanın seçilmesini, yenibir hükümetin kurulmasını beklemeliyiz» dedi. Öte yandan, İngiltere'yegiden BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile Kıbrıs konusunun ele alındığı bir görüşme yaptı.

13- BM Sözcüsü Timur Göksel İsrail Lübnan görüşmelerinin kesildiğini açıkladı.

14- Kolombiya'da meydana gelen 2 ayrı uçak kazasında 40 kişininöldüğü, A. A. tarafından bildirildi.

15- Filipinler'de Muhalefet lideri Benigno Akino ve katilini öldürmek ya da cinayete karışmakla suçlanan ve aralarında GenelkurmayBaşkanı'nın da bulunduğu 25 kişinin tutuklandığı yabancı ajanslarcabildirildi.

25 OCAK 1985

1- Başbakan Turgut Özal, TV'de yapılan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

2- Devlet Bakanı Ahmet Karaevli Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Hava kirliliğine köklü çözüm getirmek için esas olan, merkezi ısıtma sisteminin gerçekleştirilmesini sağlamaktır» dedi.

3- Atatürk Uluslararası Barış Ödülü Kurulu ile Atatürk Kültür,Dil ve Tarih Yüksek Kurulu, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındatoplandı.

4- MDP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, Genel Başkan TurgutSunalp'ın dışında görevden çekildi.

5- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığına Şahap Kocatopçu seçildi.

6- İlk, orta, lise ve dengi okullarda yarı yıl tatili başladı.

7- ANKA ajansının haberine göre, Hindistan Başbakanı RajivGandi, ülkesinin bağımsızlık günü dolayısıyla, Türk ulusuna ve hükümetine bir mesaj gönderdi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Genel seçimlerin 23 Haziran'da yapılacağını» söyledi.

26 OCAK 1985

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı.

2- HP Genel Başkanı Necdet Calp, TV'de basın mensuplarınınsorularını cevaplandırdı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz ile Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Federal Almanya'daki görüşmelerini tamamlayarak Ankara'ya döndüler.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Bulgaristan'daki olaylarla ilgili Milliyet Gazetesine yaptığı açıklamada, «Konunun yüksek düzeyde ele alındığını gerekli teşebbüslerin yapıldığını, Ancak Bulgaristan'la yakın ilişkilerimiz ve komşuluğumuz göz önüne tutularak ikitarafında bu ilişkilerden zarar görmemesine dikkat edildiğini» soyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ANKA Ajansına yaptığıaçıklamada, «Kara Kuvvetlerinin mevcut tanklarının motor ve silahlarının modernizasyonu çalışmalarına devam edildiğini, bir kısım uçaksavar toplarının Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tesislerinde yapımına bu yılın sonunda başlanacağını» söyledi.

6- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul İl Başkanlığı'nındüzenlediği «Enflasyon ve Gelir Dağılımı» konulu toplantının açılışındayaptığı konumada, «Ekonomik modelimizin temeli, üretimi arttırmak,âdil bir gelir dağılımını sağlamaktır» dedi.

7- DYP Genel Başaknı Yıldırım Avcı, TRT'ye bir yazı göndererekTelevizyonda siyasi parti liderlerinin katıldığı basın toplantısına iştiraketmelerinin sağlanmasını istedi.

8- Emekli Sandığı Genel Müdürü Ateş Amiklioğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Hizmetlerde bilgisayara geçildiğini ve emeklilere aylık bağlama işleminin 5-7 günde tamamlanacağını» söyledi.

9- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerince yapılan operasyonda uyuşturucu madde satan 11 kişilik bir şebeke ele geçirildi.

10- İstanbul'da güvenlik kuvvetlerince son bir ayda yapılan operasyonlarda, yasa dışı örgüt mensubu 23 kişi yakalandı.

11- Avrupa Konseyi'nin 28 Ocak - 1 Şubat tarihleri arasında yapılacak Genel Kurul toplantısına katılacak olan 12 parlamenter Fransa'nın Strasbourg kentine gitti.

12- Türkiye'nin Philadelphia Başkonsolosu Kanat Arbay'a suikastplanlamak suçundan yargılanan 5 Ermeni teröristten 3'ü Los Angelesmahkemesi tarafından 4-6 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

27 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, incelemelerde bulunmak üzereAdana'ya gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, gazetecilerle birlikte «Gökova Santralı»nın yapılacağı yeri incelemek amacıyla Marmaris'e gitti.

3- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, TV'de yapılan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

4- Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side ANKA ajansına yaptığı açıklamada, «Ocak ayı bitmeden zirvenin yapılmasını bekliyoruz» dedi.

5- Aydın iline bağlı Karasu ilçesi Yenice Kasabasında yapılanBelediye Başkanlığı seçimini SODEP adayı Mustafa Tuncer kazandı.

6- Bakanlar Kurulu'nun bazı gümrük vergilerinin indirilmesineilişkin kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni «Haziran ayında seçim kararı almasından» dolayı Birleşmiş Milletler GenelSekreteri'ne şikayet etti.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar Kampuçyalı mültecilerin bulunduğu Tayland'daki kampları ziyaret etti.

9- ABD Başkanı Ronald Reagan Washington'da yaptığı açıklamada ABD ile Sovyetler Birliği arasında yapılacak olan silahsızlanmagörüşmeleri konusunda «Bu görüşmeler oldukça zorlu geçeceğe benziyor, ancak gene de olumlu sonuçlar alınacağını sanıyorum» dedi.

10- Hindistan'ın Bombay kentinde greve giden tekstil fabrikası işçilerine polis tarafından ateş açılması sonucu 3 işçi öldü 6 işçide yaralandı.

28 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çukurova gezisinin ikinci gününde, Çukurova Üniversitesi, Taşucu SEKA Tesisleri Akkuyu NükleerSantral sahası ve Kromsan fabrikasında incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı SudiTürel, Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu ve beraberinde 49basın mensubu ile Milas'ın Türkevleri köyünde yapılacak KemerköySantralı yapım bölgesinde incelemelerde bulundu. Başbakan TurgutÖzal, «İzlenimimiz zarar getirmeyeceği yolundadır» dedi.

3- Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yurt içindeki mallar için belirlediği 700'ü aşkın zorunlu standart, ithal mallarına da uygulanmağabaşladı.

4- İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından yapılan açıklamada, kayıtlıişsiz sayısının ilk defa 1 milyonu aştığı bildirildi.

5- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Kapıkule sınır kapısında ortaya çıkarılan kaçakçılık ve rüşvetolayları ile ilgili olarak, 6'sı tutuklu 46 sanığın yargılanmasına başlandı.

6- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi,Dev-Yol Örgütüne üye 41 sanıktan 3'ünü idam, 5'ini müebbet, 23 sanığı da 2 ile 12 yıl arasında hapis cezasına çarptırırken, 28 sanığındaberaatını kararlaştırdı.

7- Türkiye, Küba ve Nikaragua'ya yaptığı gezileri tamamlayarakülkesine dönen İran Başbakanı Hüseyin Müsavi, Mehrabad Havaalanında yaptığı açıklamada, «Türk hükümet yetkilileriyle temaslarınınçok yararlı olduğunu» söyledi.

8- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, ülkesinin bağımsızlık günüdolayısıyla Başbakan Turgut Özal'ın kendisine gönderdiği kutlama mesajını cevaplandırdı.

9- Nükleer silahlara karşı olan 6 ülke liderinin, (Yunanistan, Hindistan, Arjantin, Meksika, İsveç ve Tanzanya) Hindistan'ın başkentiYeni Delhi'de yaptıkları «Silahsızlanma Zirvesi» nde, silah yarışınason verilmesi, uzay silahlarındaki tırmanmanın durdurulması ve eldekisilah stoklarının yok edilmesi için, elinde nükleer silah bulunan ülkelere çağrıda bulunuldu.

29 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Çukurova gezisi sırasında Cilvegözü sınır kapısında incelemeleri sırasında verdiği demeçte, «Devletihalelerini fiyatı büyük ölçüde düşürerek alan ve sonradan işi bırakanmüteahhitlerin işin uzamasına neden olduklarını ve devleti zarara soktuklarını» söyledi.

2- Başbakan Turgut Özal İstanbul Anakent Belediyesi'nce hazırlanan brifingde yaptığı konuşmada İstanbul'un bir çok yeri Anadolu'dangeri kalmıştır. Bunun için, sorunları çözmek üzere arkadaşlarımızdangörüş almaya geldik» dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye, Ege'de güç dengesinin aleyhine dönmesine izin vermeyeceğini, Silahlı Kuvvetler'in modernizasyonu ile ilgili projelerincanlılığını koruduğunu» söyledi.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, Türk Ceza Kanunu'ndaki değişiklikesaslarını tesbit edecek komisyon toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, «Bugünün çağdaş ceza hukuku anlayışına göre, suç teşkil etmemesi gereken bazı fiillerin ceza mevzuatından çıkarılması, suçluların ıslahı ve topluma kazandırılması açısından bazı ahvalde ceza verme yerine başka tedbirlerin alınmasrgibi esaslar, benimsenen ilkeleriteşkil etmektedir» dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Tüketicinin lehine hükümler içeren Tüketiciyi Koruma YasaTasarısının Başbakanlığa sevk edildiğini» bildirerek, «Türk TicaretYasası'nda da çağın gereklerine uygun yeni düzenlemeler yapılacağını»söyledi.

6- Halkçı Parti, devletleştirmeye ilişkin yasa ile Kıyı YasasınınAnayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

7- 1984 yılı gelişmelerini gözden geçirmek ve 1985 yılı üzerindegörüşmeler yapmak üzere Ankara'da bulunan IMF heyeti Türkiye'denayrıldı.

8- Güvenlik Kuvvetlerince Hakkâri'ye bağlı Çukurca ilçesinindağlık bölgesinde mağara ve barınaklarda yapılan aramalarda bölücübir örgüte ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

9- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın vergi iadesi kapsamına girenmal ve hizmet alımlarında verilen KDV için vergi iadesi ödenmesineilişkin tebliği Resmî Gazete'de yayınlandı.

10- ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger Washington'da yaptığı açıklamada, «Bütçe açığını önleme gerekçesiyle silahlanmadan özveride bulunamayız. Böyle bir durum, bizi silahsızlanma görüşmelerinde Sovyetler Birliği karşısında güçsüz kılar» dedi.

11- AP ajansının Aranyaprathet çıkışlı haberine göre, Tayland,Kampuçya'daki çatışmalar sırasında topraklarına giren Vietnam birliklerine karşı dün havadan saldırıya geçti.

30 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Çukurova gezisi sırasında Hatay'ın Samandağ ilçesinde yapılan Atatürk anıtının açılışında yaptığıkonuşmada, «İçimizdeki bazı hainler Atatürk'ü Türk milletine unutturmak istiyorlar. Atatürkçülüğü herkesin kafasına sokacağız» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Cumhuriyetmuhabirinin sorusunu cevaplandırarak, «TRT yayınlarının zaman zaman eleştirilmesinin normal olduğunu» söyledi.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada«Suç örgütlerini ihbar eden sanıkların cezalarına indirim yapılmasınıöngören kanun tasarısının yakında Meclise sevk edileceğini» bildirerek «Af mutlaka çıkacaktır» dedi.

4- Maliye Ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da yaptığı açıklamada, «Vergi iadesi uygulamasının hızlandırılması yolunda çalışma yaptıklarını, ödemelerin bundan böyle 3 ayda birdeğil, aydan aya olacağını» söyledi.

5- Osman Karagöz ve Gülcemal Arslan hakkındaki ölüm cezalarının yerine getirilmesine dair Başbakanlık tezkereleri, TBMM Başkanlığına sunuldu.

6- Genelkurmay Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Egedenizinde yapılan planlı tatbikata katılan bir tank çıkarma gemisininbatması sonucu gemide bulunan 50 personelden 11'inin kurtarıldığı,2 şehidin cesedinin bulunduğu ve 37 personelinde kaybolduğu bildirildi.

7- Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Şakir İnandık, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Üniversite gençliğinin sorunlarının yüzde80'i barınma, beslenme ve maddi imkânsızlıklardan kaynaklanıyor»dedi.

8- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı güvenlik kuvvetlerinceElazığ ve ilçelerinde yapılan aramalarda bölücü bir çeteye mensup 24kişi yakalandı.

9- Antalya Emniyet Müdürlüğü Silah ve Mühimmat Kaçakçılık Şubesi elemanları tarafından silah ve mermi kaçakçısı 4 kişi yakalandı.

10- Türkiye - Avusturya arasındaki sosyal güvenlik anlaşmasıResmî Gazete'de yayınlandı.

11- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman Yunanistan'ınEge'de Türk Deniz ve Hava Kuvvetlerinin katıldıkları Deniz Kurdu -1/85tatbikatı sırasında uçaklarımızın hava sahalarını ihlal ettikleri iddiasıyla yaptığı girişimlere, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulundu.

12- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, «Ülkesinde yaşayanTürk asıllı nüfusa baskı yapıldığı yolundaki haberlere ilişkin olarakCumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir mesaj gönderdi.

13-KKTC Kurucu Meclisi genel seçimlerin 23 Haziran 1985'teyapılmasını oybirliği ile kabul etti.

14- Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısında «Avrupa'da Doğu Batı diyalogunun yeniden canlandırılması» kararlaştırıldı.

15- İsveç'in başkenti Stockholm'de devam eden ve 35 ülkeninkatıldığı Avrupa Güvenlik Konferansı'nda ABD ve NATO üyesi müttefikler tarafından, Sovyetler Birliği de dahil, konferansa katılan tüm ülkelerin, kendi kara ve hava kuvvetlerinin yapıları hakkında yazılı olarak bilgi alışverişinde bulunmaları önerildi.

16- İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) petrol fiyatlarını indirme kararı aldı.

17- 14 Avrupa ülkesinin bakanları, «Avrupa Uzay Ajansı» (ESA) nıngeleceğini belirlemek üzere İtalya'nın başkenti Roma'da toplandılar.

31 OCAK 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıs Kaya Erdem'i Çankaya Kökü'nde ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Üst düzey yöneticilerinin eğitimiyle ilgili yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'a Ege denizinde batan tank çıkarma gemisinde şehitolan 2 görevli ve 37 personel için bir başsağlığı mesajı gönderdi.

TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, MDP Grup BaşkanvekiliSabri Eşkin, ve SODEP Genel Başkanvekili Türkan Akyol GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Necdet Üruğ'a birer başsağlığı mesajı gönderdiler.

2- Avrupa Sevk ve İdare Sempozyumu'na (EMF) katılmak üzere İsviçre'nin Davos kasabasına giden Başbakan Turgut Özal, hareketinden önce İstanbul Yeşilköy Havaalanında yaptığı açıklamada, «Davos'ta siyaset adamları, sanayiciler, basın kuruluşları ve finans çevrelerinin temsilcileriyle temaslar yapacağını toplantının, Türkiye'nin tanıtılması açısından büyük yararlar sağlayacağını» söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem HacettepeÜniversitesi'nde yapılan «İstikrar Önlemlerinin Enflasyona Etkisi» konulu konferansta yaptığı konuşmada, «İhracatın fiyat artışına yol açtığını ancak, üretim artışının başka türlü sağlanamayacağını» söyledi.

4- Genelkurmay Başkanlığı'nın bir talimatiyla, 1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasası uyarınca işlerine son verilen kamu görevlilerinin durumlarının, sıkıyönetim komutanlıklarınca «bir kez daha» gözden geçirilmesi kararlaştırıldı.

5- Türkiye - Irak Karma Ulaştırma Komisyonu Protokolü, BakanlarKurulunca onaylandı.

6- Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'nun Türkiye'nin daveti üzerine yurdumuzdaki yasaları ceza uygulamalarını, insan haklarıyla ilgiligenel tutumunu yerinde inceleyip, bilgi almak amaciyle gönderdiği uzmanlar heyeti Ankara'da Adalet ve Milli Savunma Bakanlarıyla görüştüler. Heyet üyeleri Askeri Cezaevi'ni de gezerek tutuklu ve mahkûmlarla konuştular.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde görülen yasa dışı Devrimci Derleniş davasında 32 sanıktan4'ü ömürboyu 5'i 2 ayla 8 yıl arasında hapse mahkum oldu, 19 sanıkta beraat etti.

8- Ankara'da Güvenlik Kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlar sonucu, yasadışı örgüt mensubu 9 militan yakalandı.

Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğünce yapılan aramalardaaşırı sol örgüte mensup 37 militan yakalandı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde eroin imal etmekten yargılanan 9 kişiden 3'ü ömür boyuhapse 5 sanık ise 20 şer yıl ağır hapse mahkûm oldular.

10- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı güvenlik kuvvetlerince, Elazığ ve ilçelerinde yapılan aramalarda çeşitli olaylara katıldıkları belirlenen bölücü bir örgüte mensup 24 kişi yakalandı.

11- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ÖSYM kuruluş, işleyiş ve görev yönetmeliğinin bazı maddelerini değiştirilmesine ilişkin kararıResmi Gazete'de yayınlandı.

12- Roma'da yapılan Avrupa Uzay Ajansı Bakanlar Toplantısı'nda,ABD'nin 1990 yılında uzaya yerleştirmeyi planladığı 10 milyar dolarlıkdaimi uzay istasyonu projesine katılması onaylandı.

13- Suriye'nin başkenti Şam'da yapılmakta olan, Suriye ve Lübnan arasındaki toplantıda, Güney Lübnan'ın güvenliğinin sağlanmasıkonusunda anlaşmaya varıldı.

14- Bulgaristan Başbakanı Grisa Filipov, resmi bir ziyarette bulunmak üzere dün Libya'ya gitti.