11.10.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1985

1 EKİM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek aylık görüşmesini yaptı.

TBMM Başkanı Necmettin Karaduman görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, «Görüşmede Anayasa'nın 84. maddesinin ele alındığını»söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal ANAP Meclis grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Hükümetin yaklaşık iki yıllık icraatını ayrıntılarıyla anlatarak, «Eski siyasilere Türkiye'nin iç ve dış siyaseti hakkında görüşaçıklama yasağı getiren 2969 sayılı yasanın değiştirilebileceğim» söyledi.

Başbakan Turgut Özal'ın DPT'nın kuruluşu ile ilgili açıkmaları Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Devlet Plânlama Teşkilatı Müsteşarı Yusuf Bozkurt Özal,DPT'nın kuruluşunun 25. yıldönümü toplantısında yaptığı konuşmada,«DPT'nın klasik anlamda plânlamadan farklı olarak devlete müşavirlikyapan daha etkin bir 'kuruluş haline geldiğini ve Türk ekonomisinin kabuk değiştirme süreci içinde hükümetçe yapılan çalışmalarda etkinbir rol oynadığını» söyledi.

4-Bangladeş Devlet Başkanı General Hüseyin Muhammed Erşad, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in konuğu olarak Ankara'ya geldi.

5 - Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve HarpAkademileri 1985 - 86 öğretim yılına başladılar.

6 - 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, «28 Eylül günü Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı köy ve mezralarda arama yapan güvenlik kuvvetleriile bölücü çete mensupları arasında çıkan çatışma sonucu, çete mensuplarından birinin ölü, diğerinin de yaralı olarak ele geçirildiği» bildirildi.

Öte yandan aynı gün Mardin'de bir ihbarı değerlendiren güvenlikkuvvetleri, Midyat ilçesinin Kutlubey köyü civarında güvenlik kuvvetlerine ateş açarak kaçmaya çalışan çete mensuplarından birini ölüolarak ele geçirdi.

7 -Trabzon'da Sağlık Sosyal Yardım Müdürlüğü mutemedi silahlıiki kişi tarafından soyularak 54 milyon lira gasp edildi. Soyguncularınolaydan sonra kaçması üzerine güvenlik kuvvetleri bölgede geniş çaplıbir arama operasyonuna başladılar.

8 -ABD'nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu'nun, İsrail'in Tunus'taki FKÖ kampını bombalamasından dolayı saldırıyı şiddetle kınayarak İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir ileyapacağı görüşmeyi de tek taraflı iptal ettiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu saldırı ile ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «İsrail bu suretle Tunus'un egemenliğini ihlal ederek, Birleşmiş Milletler Yasası Hükümlerini ve uluslararası hukuku çiğnemekve kuvvet kullanmak siyasetinde israr ettiğini bir kere daha göstermiştir. Bu tutumu, bütün dünyanın özlemini çektiği Ortadoğu'da barışısağlamaya yönelik çabalara tam bir çelişki teşkil ettiği ortadadır»dedi.

9 - İsrail savaş uçaklarının Tunus'taki Filistin Kurtuluş Örgütü Karargahını bombalaması sonucu, çoğu Tunus vatandaşı 60 kişi öldü, 50kişide yaralandı.

Saldırıda FKÖ lideri Yaser Arafat'ın yara almadan kurtulduğu bildirildi. Başkent Tunus'un 35 km. güneyindeki Borg Cedri'de bulunanFKÖ karargahının bombalanmasını üstlenen israil Hükümeti, yayınladığı bir askeri bildiride, saldırının «Bir süre önce Kıbrıs'ın Larnaka Limanı'nda üç İsrail vatandaşının öldürülmesine misilleme niteliği taşıdığını» açıkladı.

10-Tunus, İsrail savaş uçaklarının ülkesindeki FKÖ karargahınıbombalamasından sonra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini olağanüstü toplantıya çağırdı.

11 -ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, BM Genel Kurulu dolayısıyla New York'ta Latin Amerika ülkeleri ve Karayibler Dışişleri Bakanlarına verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Borçlu ülkelerin borçödeme konusunda aldıkları önlemlerin sosyal ve siyasal sonuçlar doğurduğunu» belirterek «Bu ülkelerin vatandaşlarından sonuna dek kemer sıkmalarının beklenemeyeceğini» söyledi.

2 EKİM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çankaya Köşkü'nde, konukBangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad onuruna verdiğiyemekte yaptığı konuşmada, İsrail uçaklarının dün, Tunus'taki FKÖ karargahına düzenledikleri saldırıyı kınayarak, «İsrail savaş uçaklarınıngiriştiği saldırı sadece Filistin Kurtuluş Örgütü'nü hedef almakla kalmamış, aynı zamanda dost ve kardeş Tunus'un egemenliğini de ihlal etmiştir» dedi.

2-Başbakan Turgut Özal, İsrail uçaklarının Tunus'taki FKÖ karargahını bombalaması olayına ilişkin olarak gazetecilerin sorularınacevaplandırarak, «Herkesin bir başka memleketi istediği gibi bombalamakta serbest olamayacağını» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, bir soru üzerine, «ABD gezisi sırasında görüşme talebinde bulunan İsrail Başbakanı Simon Peres ile görüşmeyeceğim» bildirdi.

3-Başbakan Turgut Özal, Cumhuriyet Gazetesi'nin ekonomiyeilişkin sorularını cevaplandırarak, yatırımlar konusunda, «Kendi kendini finanse eden projelere ağırlık tanınacağını» açıkladı.

4 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, IMF veDünya Bankasının Seul'de yapılacak yıllık guvenörler toplantısına katılmak üzere, Güney Kore'ye gitti.

5 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin kültür bakanlarının katılacağı, «Mimari Mirasın Korunması» anlaşmasının son görüşmesi ve imza törenine katılmak üzere. İspanya'ya gitti.

6 - Dışişleri Bakanlığı tarafından İsrail uçaklarının Tunus'taki FKÖkarargahını bombalamasına ilişkin olarak yapılan açıklamada, «Saldırının Tunus'un egemenliğini ihlal ederek, BM yasası hükümlerine veuluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak düzenlendiği, bundan daTürkiye'nin büyük üzüntü ve infial duyduğu» bildirildi.

7-TBMM Genel Kurulu, ihtisas komisyonlarının üyelerini belirledi.

8 -TBMM'nin siyasi parti Grup Başkan Vekilleri'nin, TRT yetkilileriyle yaptığı toplantıda, «TRT'nin siyasi partilerin Meclis Grup Başkan Vekilleri'nin demeçleriyle ilgili uygulaması ve uygulamak istediğikıstaslar, Meclis faaliyetlerinin TRT aracılığıyla kamuoyuna daha yaygın ve etkin ne şekilde yansıtılacağı» konuları görüşüldü.

9 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, Polis Vazife veSalahiyetleri Yasasının üç aylık uygulamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

10 - Ankara, Marmara ve Trakya Üniversitelerinde yeni öğretim yılıbaşladı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Tarık Somer, Marmara Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Orhan Oğuz, Trakya Üniversitesi Rektörü ProfDr. Ahmet Karadeniz, Üniversitelerin yeni öğretim yılına başlamalarınedeniyle birer konuşma yaptılar.

11 -Türk Tabibler Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Nusret Fişek,30 Eylül tarihinde televizyonda yayımlanan sağlık programı ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

12-NATO «Kararlılık Gösterisi-85» tatbikatının Türkiye bölümüAkhisar'da başladı.

13 - Türkiye'de bulunan Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad, İsrail'in Tunus'taki FKÖ karargahına düzenlediği saldırıylailgili olarak yaptığı açıklamada, «Filistinli kardeşlerimize ve onlarıntemsilcisi FKÖ'ye tam desteğimizi, anavatanları üzerindeki vazgeçilmez haklarına tam desteğimizi tekrarlıyoruz» dedi.

14 - FKÖ'nün Ankara Temsilcisi Abu Firaz, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «İsrail'in saldırısının intikamı en uygun yer ve zamanda kesinlikle alınacaktır» dedi.

15 - Uluslararası Af Örgütü yetkilisi İngiliz Hugh Poulton, Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar hakkında bilgi almak üzere, Türkiye'ye geldi.

16 - SSCB'nin başkenti Moskova'da, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kürtcebe Alptemoçin'in dinleyici olarak katıldığı Türk - Sovyetekonomik ağırlıklı resmi görüşmelerin yapıldığı yuvarlak masa toplantısı sonunda, bir memorandum imzalandı.

17-Fenerbahçe, Fransa'nın Bordeaux takımını, Galatasaray isePolonya'nın Lodz takımını eleyerek, Avrupa Şampiyon Klüpler Kupası2. turuna geçtiler.

18 - BM Güvenlik Konseyi, Tunus'un isteği üzerine New York'taolağanüstü toplandı.

19 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, New York'ta BM GüvenlikKonseyi'nde, üye olmayan ülke sıfatıyla yaptığı konuşmada, «İsrail'inTunus'a karşı giriştiği eylemi, Türk hükümeti'nin hoşgörüyle karşılaması mümkün değildir» dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, «Saldırının Tunus'u hedefleyen hiçbir yanı yoktur» dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde, Türk Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu,Tunus, Kuveyt Dışişleri Bakanları, Hindistan ve Mısır BM Daimi Temsilcileri, İsrail ve ABD'nin resmi görüşünü kınadılar ve Güvenlik Konseyi'ni İsrail'e karşı kanama eyleminde bulunmaya çağırdılar.

20 -ABD Başkanı Ronald Reagan'ın İsrail'in Tunus'taki FKÖ karargahına saldırısını, «Teröre karşı meşru müdafa» olarak nitelemesinekarşılık, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un, dün altı Körfez ülkesinin Dışişleri Bakanlarına yaptığı konuşmada, «İsrail'in Tunus'a karşıgerçekleştirdiği saldırı dahil tüm şiddet eylemlerine karşı olduğunu»söylediği bildirildi.

21 -FKÖ Lideri Yasar Arafat, saldırıda, «ABD'nin, İsrail'e yardımettiğini» öne sürdü.

22 -AET Dışişleri Bakanları, İsrail saldırısını kınayarak, Ürdün- Filistin ortak heyeti ile görüşme kararı aldı.

23 - Libya, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, İngiltere, Federal Almanya, Jtalya, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Çin, Sovyetler Birliği,Japonya, İsrail saldırısını kınadılar.

24 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, dört günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

25 - Lübnan'ın Trablusşam kentindeki çarpışmaların sona erdirilmesini sağlamak amacıyla pazartesi günü kaçırılan dört Sovyet diplomatından Kültür Ataşesi Arkady Karpov'un cesedi bulundu.

Olayı üstlenen İslami Kurtuluş Örgütü, AP Ajansının Beyrut bürosunu arayarak, «Sovyet Büyükelçiliği'nde bulunan görevlilerin 48saat içinde binayı terketmemeleri durumunda binanın bombalanacağını» bildirdiler.

26 - Federal Almanya'da, Neonazilerin resmi partisi NPD'nin kurultayına karşı yapılan gösteriler sırasında, polis aracının bir göstericiyiezmesiyle başlayan olayların dördüncü gününde, çatışmaların sürdüğü,Frankfurt kentinde 8 kişinin yaralandığı, 235 kişinin tutuklandığı, Stuttgart'ta ise 140 kişinin tutuklandığı bildirildi.

3 EKİM 1985

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Devlet Bakanı VehbiDinçerler, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, AnayasaMahkemesi Başkanı Semih Özmert, YÖK Başkanı İhsan Doğramacı,Rektör Yüksel Bozer Hacettepe Üniversitesi'nin açılış törenine katıldılar.

2 - Başbakan Turgut Özal ile çeşitli konulan içeren röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Ankara'da yaptığı açıklamada,«Daha önce imzalanan hükümlü transferini öngören anlaşma çerçevesinde, Federal Almanya'da bulunan 56 mahkumun Türkiye'ye iade edileceğini» bildirdi.

4-Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, «New Middle East» dergisine Türk taşımacılığı konusunda açıklamalarda bulundu.

5 - Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer, 29 Eylül'degittiği Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayarak, Türkiye'yedöndü.

6 - Ankara Valisi Cahit Bayar, «19 Temmuz'dan bu yana olağanüstühal yönetiminde yaşayan başkentte; basının, Ankara halkının ve yöneticilerin gösterdiği destek ve anlayış nedeniyle olağan yaşamın sürdüğünü» belirtti.

7 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar, Türk - ABD Dostluk Grubu Başkanlığı'na getirildi.

8 - Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad, Ankara'daki resmi temaslarını tamamlaması dolayısıyla düzenlediği basıntoplantısında, Kıbrıs konusuna değinerek, «Kıbrıs Türklerini bütün uluslararası toplantılarda destekleyeceğiz» dedi.

9 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan Doç. Yalçın Küçük, 1 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum oldu.

10-SSK Genel Müdürlüğü'ne Zahit Gönencan'ın atanmasına ilişkin karar Resmî Gazete'de yayımlandı.

11 -ABD'nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile bir görüşme yaptı.Görüşmede, Türkiye'nin ekonomik alanda gerçekleştirmek istediklerikonusunda açıklamalar yapan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD pazarında, Türk tekstil ve demir - çelik ürünlerine uygulanan kısıtlamalara değindi.

ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, «Konuyla ilgileneceğini» belirterek, «İlişkileri her alanda zenginleştirmek istiyoruz» dedi.

12 -A. A. nın Washington bürosu hizmete girdi.

13 - Fransa'da bulunan SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, Fransız Parlamentosunda yaptığı konuşmada, «SovyetDışişleri Bakanı Svardnadze'nin ABD Devlet Başkanı Ronald Reagan'asunduğu nükleer silahların sınırlandırılması planı» hakkında bilgi verdi.

14 - Tunus Devlet Başkanı Habib Burgiba, ABD Büyükelçisi PeterSebastian'a, ABD Beyaz Saray Sözcüsü Larry Speakes'in İsrail saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamasına karşılık, bir protesto notası verdi.

4 EKİM 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da, Yıldız Üniversitesi'nin yeniöğretim yılının açılışında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de her meseleileriye doğru gitmektedir, Mühim olan birlik ve beraberlik içinde olmak, birbirlerinizin fikirlerine kavga etmeden, ikna ederek saygı göstermektir» dedi.

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, vergi konusunda açıklamalarda bulundu.

3 - Adalet Bakanı Necat Eldem ve Rektör Prof. Mithat Özsan, Çukurova Üniversitesi'nin; Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci ile RektörHalil Cin ise Selçuk Üniversitesinin açılışında birer konuşma yaptılar.

4 - SODEP İnsan Hakları Komisyonu ile tutuklu yakınları, Ankara'da, bir basın toplantısı düzenlediler.

5 -9 Eylül, Çukurova ve Selçuk Üniversiteleri, yeni öğretim yılına başladılar.

6 - Balkan Gençler Güreş Şampiyonası Edirne'de başladı.

7 - Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde Devrimci Yol adlı örgüte üye oldukları iddiasıyla 10 kişi hakkında açılan davaya başlandı.

8 - Devlet Denetleme Kurulu üyeliklerine Cumhurbaşkanlığı'ncaDr. İhsan Kuntbay ile Mustafa Yuluğ'un atanmasına ilişkin karar ResmîGazete'de yayımlandı.

9 -Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, New York'ta BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada «İnsan ve azınlık hakları ihlallerinin devamettiğini» belirterek, «Kıbrıs sorununun çözümündeki ciddi engel Yunanistan'ın tutumudur» dedi.

10 - İngiltere'de çıkan «The Economist» dergisinde yayımlanan bir haberde Türkiye ile ABD arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasının yenilenmesi görüşmeleriyle ilgili öneriler yer aldı.

11 -ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, dün, «İsrail saldırısınınİsrail'e karşı girişilen terörist eylemlere cevabından ibaret olduğunu»bildirerek, Tunus Devlet Başkanı Habib Burgiba'yı «ABD ile dostluğu» nedeniyle övdü.

Bu arada, İsrail Başbakanı Simon Peres, «65 kişinin öldüğü saldırının Ortadoğu barışını tehlikeye atmadığını» söyleyerek, Ürdün KralıHüseyin'e «Herkesin önünde İsrail ile savaş haline son vermeye hazır olduğunu açıklaması» çağrısı yaptı.

12-İsrail saldırısı konusunda ilk açıklamasını dün yapan TunusDevlet Başkanı Habib Burgiba, «ABD'nin olumsuz ve etki altındaki tepkisinden şaşkınlığa uğradığını» belirterek, İsrail'in saldırısının «Canice ve barbarca» olduğunu söyleyerek kınadı.

13 - İslami Cihad Örgütü, «İsrail, savaş uçaklarının Tunus'taki FKÖkarargahına, salı günü düzenlediği saldırıya misilleme olarak, geçenyıl Beyrut'ta kaçırılan ABD'li diplomatlardan William Buckley'i öldürdüklerini» açıkladı.

14 - Lübnan'ın Trablusşam kentinde, Suriye desteğindeki milislerve ordu birlikleriyle Sünni İslam Birliği Hareketi Tevhid gerillaları arasında 19 gündür devam eden çarpışmalarda, İran'ın girişimiyle ateşkessağlandığı açıklandı. Bu arada Beyrut'taki Sovyet Büyükelçiliği'ne yönelik tehditlerin artması üzerine de 100 kadar Sovyet vatandaşının büyükelçilik binasını terkederek, Beyrut'tan ayrıldığı bildirildi.

15 - Fransa'da bulunan Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov,Fransa Devlet Başkanı Francois Mitterrand ile başkent Paris'te ortakbir basın toplantısı düzenlediler.

Basın toplantısında, Fransa Devlet Başkanı Francois Mitterrand,Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un nükleer silahlar konusunda Fransaile ayrı bir görüşme yapma önerisini geri çevirdi.

16 - Kolombiya'da, hükümet yetkililerince yapılan açıklamada, «Gerilla örgütlerine karşı girişilen operasyonlarda 50 kişinin öldürüldüğü»bildirildi.

17 -Kıbrıs'ta 3 İsrailli'yi öldüren, ikisi Filistinli, biri İngiliz 3 kişinin yargılanmasına Larnaka'da başlandı.

5 EKİM 1985

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman başkanlığındaki TürkParlamento heyeti, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

2 -Başbakan Turgut Özal, «Bu yıl uygulanacak personel politikasının 1986 yılında da uygulanacağını, 1986 yılında sadece açık kadroların tamamlanması amacıyla öğretmen, polis, imam ve sağlık personelinin işe alınacağını» bildirdi.

3-Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, Bakanlar Kurulu kararıyla,1 Ocak 1986 tarihinden geçerli olmak üzere bakanlık ve kuruluşlarda33 bin kadronun serbest bırakıldığını belirterek, hizmetin akışına göre, kadrolarda istihdam yaratmayı amaçladıklarını» söyledi.

4 - HP ve DYP, Alaçatı Belediye Başkanlığı seçimleri içinANAP'ın 3. kez aday belirlemesi ve adaysız kalan MDP'nin aday arayışını sürdürdüğü için Çeşme İlçe Seçim Kurulu'na itiraz ettiler.

5 - Bangladeş Cumhurbaşkanı Hüseyin Muhammed Erşad, temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

6-ABD Ulaştırma Bakanlığı, «Yabancı askeri satışlar kredisi ileTürkiye'nin satın aldığı askeri malzemelerin, bundan sonra Türk bayraklı gemilerle Türkiye'ye taşınacağını» bildirdi.

7 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, muhalefetteki YeniDemokrasi Partisi'nin, Kuzey Ege'deki petrol aramalarıyla ilgili olarakYunan hükümetini vatan hainliği ile suçlaması üzerine yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Ege kıta sahanlığında hiç bir hakkı yoktur» dedi.

8 - BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Tunus'taki FKÖ karargahına düzenlediği hava saldırısının kınanmasını öngören bir karar tasarısınıondört oyla kabul etti. 15 ülkenin katıldığı oylamada, ABD çekimseroy kullandı.

9 - Uluslararası Af Örgütü tarafından 1985 yılı raporu yayımlandı.

10-ABD Başkanı Ronald Reagan, New Jersey eyaletinde yaptığıaçıklamada, «Stratejik Savunma Girişimi» (Yıldızlar Savaşı) programından vazgeçmeyeceğini» söyledi.

11 -SSCB lideri Mihail Gorbacov, Fransa'ya yaptığı dört günlükresmi ziyaretini tamamlayarak, Fransa'dan ayrıldı.

12 - Hollanda Hükümeti, Stratejik Savunma Girişimi projelerinekatılmama kararı aldı.

13 - Peru'nun başkenti Lima'daki bir hapishanede çıkan olaylarda,30 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.

6 EKİM 1985

1 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konuları içeren açıklaması Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Emlakalım-satımı konusunda Tercüman Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

3 -Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Ağaç-İş Sendikası Ankara Şubesi'nin Olağanüstü Genel Kurulu Toplantısında İşçimeselelerini içeren bir konuşma yaptı.

4-Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yapılan Belediye Başkanlığı seçimini MDP adayı İhsan Çelik kazandı.

5-6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde görülmekte olan yasa dışı örgüt davasında 5 kişi idamcezasına, 12 kişi ömürboyu hapis cezasına, 56 kişi 4 ay ile 24 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılırken, 17 sanık hakkında görevsizlik kararı verdi. Askeri Mahkeme 84 sanığın da beraatine kararverdi.

6 - Emekli Tümgeneral İlhan Atabaş'ın, Cumhurbaşkanlığı GenelSekretereliği İdari Hizmetler Yardımcılığına atanmasına ilişkin karar.Resmî Gazete'de yayımlandı.

7 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hıristiyan ve Müslüman milislerarasında çıkan çatışmada 4 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

8 - El Salvador Devlet Başkanı Jose Napoleon Duarte, Pablo Pedro Castillo gerillalarıyla yaptığı telsiz görüşmesinden sonra yaptığıaçıklamada, «Gerillalar tarafından kaçırılan kızı Ines Guadelupe DuarteDuran ile bir arkadaşı ve 24 belediye başkanını kurtarmak için, 22 gerillayı serbest bırakacağını» bildirdi.

7 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul Üniversitesi'nin yeniöğretim yılına başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Tutuculuğa ve yobazlığa karşı aşılmaz birer bilim kaleleriolan üniversitelerimizin, vatan ve insan sevgisinin hür düşünce vemüsbet bilimin bütün iyilik ve güzelliklerinin ve özellikle Atatürkçülüğün öğretilmesi gibi önemli görev ve sorumluluklarla yükümlü olduğunu» söyledi.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve YÖK Başkanı İhsan Doğramacı İstanbul Üniversitesi'nin, Başbakan Turgut Özal Ege Üniversitesi'nin, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Malatyaİnönü Üniversitesi'nin, Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz EskişehirAnadolu Üniversitesi'nin, Devlet Bakanları Vehbi Dinçerler ve KazımOksay Gazi Üniversitesi'nin açılış törenine katıldılar.

3 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin ulaşım sorununu çözümlenmesi için büyükbölümü paralı olacak otoyol ağının kurulmasının planlandığını» söyledi.

4-Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Malatya'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Yeni bir ek sınav hakkının verilmesinin söz konusu olmadığını» bildirdi.

5 - İzmir'in Karaburun ilçesi bağımsız Belediye Başkanı Faruk Kartal, ANAP'a geçti

6-İstanbul, İstanbul Teknik, Ege, Anadolu, Cumhuriyet, Dicle,Erciyes, Fırat, Gazi, Karadeniz, Mimar Sinan, 19 Mayıs ve Uludağ Üniversiteleri ile Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde 1985-1986 dönemiöğretim yılına başlandı.

7 - NATO Müttefik Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Bernard W. Rogers, Çorlu'daki NATO Çevik Kuvveti'nin (ANS) 25. kuruluş yıldönümü törenlerine katılmak üzere, Türkiye'ye geldi.

8 - Devlet sanatçısı, besteci Cemal Reşit Rey, İstanbul'da öldü.

9 -Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni yazar-şair Saadet Timur Ulçugür öldü.

10-7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır AskeriMahkemesi'nde, 23 sanıklı Şemdinli davası başladı.

11 -FKÖ lideri Yaser Arafat, Tunus'ta, Cumhuriyet ve MilliyetGazetelerine birer demeç verdi. Yaser Arafat, «İsrail radyolarınınİbranice yayınında, Tunus'taki FKÖ karargahının bombalanacağındanABD'nin daha önce haberdar edildiğini açıkladıklarını» söyledi.

12 -ABD Başkanı Ronald Reagan SSCB Komünist Partisi GenelSekreteri Mihail Gorbaçov'un stratejik nükleer silahlarda yüzde 50 indirim yapılması önerisi konusunda, «Projenin değiştirilecek proje olmadığını» söyledi.

13-Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'ya davet ettiği Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Başkanı Assad Kotaiteile yaptığı görüşmede, sivil uçuşların güvenliği ile ilgili teknik gerekçeler nedeniyle, «G-18 Koridorunun Limni üzerinden geçirilmesini» istedi.

14-ABD iDışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Charles Redman, Washington'da yaptığı açıklamada, «ABD'nin, Uluslararası Lahey Adalet Divanının siyasi konulardaki kararlarını tanımayacağını ve çıkarlarına aykırı olan kararlara uymayacağını» bildirdi.

15 - Filistinli gerillalar tarafından, içinde 454 yolcu bulunan birİtalyan yolcu gemisi, Mısır'ın İskenderiye limanından ayrıldıktan birsüre sonra kaçırıldı. Gerillalar, gemiyi serbest bırakmak için, İsrail'decezaevinde bulunan 50 Filistinlinin serbest bırakılmasını istediler.

16 -Geçen hafta, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 4 Sovyet diplomatını kaçırdıktan sonra birini öldüren İslami Kurtuluş Örgütü, «SSCB veABD liderleri gelecek ay Cenevre'de yapacakları zirve toplantısında,Lübnan iç savaşına son verecek kararlar almadıkça, ellerindeki rehineleri serbest bırakmayacaklarını» açıkladılar. Örgüt, ayrıca, ellerindeki 6 Amerikalı ve 4 Fransız rehineyi salıvermemeleri için İslami Cihad Örgütü nezdinde temasa geçtiklerini bildirdi.

17 -İngiltere'nin başkenti Londra'da, dün gece çıkan olaylarda birpolis öldü, 67'si polis olmak üzere 252 kişi yaralandı.

18-Kabil radyosu, Sovyet birliklerinin, Afganistan'ın doğusundaki müslüman direnişçilere karşı yeni bir saldırı düzenlediğini, saldırıda, 24 müslümanın öldüğünü bildirdi.

19-Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, «Tunus'taki FKÖ karargahının, Kahire'ye taşınmasını» önerdi.

20-İsrail birlikleri'nin dün Batı Şeria'daki El Halil yakınlarında 4Filistinliyi öldürdükleri, İsrail ordu sözcüsü tarafından açıklandı.

21 -İsrail hükümeti, Mısır'ın Sina Yarımadasındaki Eliat kentinde,Mısırlı bir polisin cumartesi günü etrafa ateş açarak 7 İsrailli turistiöldürmesi ile ilgili olarak, «Mısır'ın 48 saat içinde bir açıklama yapmasını» istedi.

22 - Portekiz'de pazar günü yapılan seçimler sonucunda, SosyalDemokrat Parti'nin en fazla oy aldığı, hiç bir partinin ise çoğunluğusağlayamadığı bildirildi.

8 EKİM 1985

1 -İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, TBMM'de sözlü soru önergesini cevaplandırarak, «Osmaniye'de susturucusuz motosiklet kullanan vatandaşı döven iki polis hakkında kamu davası açıldığını» bildirdi ve «Polisin vatandaşa eziyet etmeye, dayak atmaya hakkı yoktur»dedi.

2 -ANAP Ankara Milletvekili Halil Şıvgın, TBMM Adalet Komisyonu üyeliğinden çekildiğini açıkladı.

3 -Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi, Ankara'da yaptığı toplantıda, ölüm cezalarını, tıp mesleği kuralları açısından inceleyerekiki noktada bu cezalara karşı olunduğuna ve konuya ilişkin görüşlerinTBMM'ye, Hükümet ve Cumhurbaşkanlığı makamlarına duruyulmasına karar verdi.

4-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu BaşkanıErsin Faralyalı, SSCB'nin başkenti Moskova'da düzenlenen Türk Haftası süresince yapılan ikili temasların sonuçlarını değerlendirerek«SSCB ile ticarette serbest döviz esasından vazgeçilmesini» istedi.

5 -Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen «1923 Lozan ve 1947 Paris Anlaşmaları Işığında Yunanistan'ın Ege Adaları 'nı Silahlandırma Sorunu» konulu seminer Ankara'da yapıldı.

6 - Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halid MahmudArif, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun'un resmikonuğu olarak Ankara'ya geldi.

7 - Türkiye Taşkömürleri Kurumu, Karadon kömür üretim bölgesinde, dün meydana gelen göçükte, bir işçi öldü, bir işçi yaralandı.

8 -Çin Halk Cumhuriyetinde bulunan TBMM Başkanı NecmettinKaraduman ve beraberindeki heyet, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal HalkKongresi Başkanı Peng Zheen ve Kongre üyeleriyle bir görüşme yaptı.

9 -IMF ve Dünya Bankası'nın ortak genel kurul toplantısı GüneyKore'nin başkenti Seul'de başladı. Toplantıda Türkiye'yi Devlet Bakanıve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Merkez Bankası Başkanı YavuzCanevi temsil ediyor.

10 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) istihdam raporunda, yurt dışında çalışan Türk işçilerin kurdukları işçi şirketlerinin, istihdam yaratıcı projelerin en iyi örneklerinden biri olduğu bildirildi.

11 -Kuzey Atlantik Asamblesi'nde 16 NATO ülkesini temsil edenNATO parlementerlerinin katıldığı toplantı, ABD'nin San Franciscokentinde başladı.

12 - BM Genel Kurul çalışmalarını izlemek üzere ABD'nin başkenti Washington'da bulunan KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı KenanAtakol, İngiliz Uluslar Topluluğu Genel Sekreteri Ramphal'a bir mektup göndererek, Topluluğun Danışma Grubu'nca hazırlanan raporunKıbrıs'la ilgili bölümünü eleştirdi.

13 -İtalya yolcu gemisi Achille Lauro'yu dün Mısır'ın İskenderiyelimanından kaçıran Filistinli korsanların iki ABD'li yolcuyu öldürdükleri öne sürüldü. Gemi, Suriye'nin yanaşma izni vermemesi nedeniyle, Güney Kıbrıs'a yöneldi.

İtalyan Hükümeti, «Teröristlerin şantajına boyun eğitmeyeceğini» bildirdi.

FKÖ sözcüsü Ahmet Abdurrahman, yaptığı açıklamada, «FKÖ’nün olayla hiçbir ilgisinin olmadığını» bildirdi.

FKÖ lideri Yaser Arafat'ın yardımcısı Abu İyad, Tunus'tan FKÖadına yaptığı çağrıda, «Olayın barışçı şekilde çözümlenmesi için geminin Mısır karasularına dönmesini» istedi.

Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı ise, bir FKÖ heyetinin korsanlarla görüşmek için yola çıktığını bildirdi.

İsrail hükümetinin toplantısından sonra açıklama yapan bir sözcü, «İsrail'in 50 Filistinli tutukluyu salması için, hiçbir hükümetten birtalep gelmediğini» ıbelirtelerek, «İsrail politika olarak teröristlere boyuneğmez» dedi.

14 - Romanya Cumhurbaşkanı Nikolai Çavuşesku, resmi bir ziyaretiçin Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

15 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker,4 günlük resmi bir ziyaret için İsrail'e gitti.

16 - Mısır İçişleri Bakanlığı, hafta sonunda Sina yarımadasındakiEliat kentinde Mısırlı bir polisin etrafa rastgele ateş açarak 7 İsraillituristi öldürmesi ile ilgili olarak, başka açıklama yapılmayacağını bildirdi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, olayla ilgili olarak dahaönce yaptığı açıklamada, saldırının, «Aklını kaybetmiş bir güvenlik görevlisinin yol açtığı kaza» olduğunu söylemişti.

17 -Afganistan'daki Sovyet kuvvetlerinin, Müslüman direnişçilere karşı saldırıya geçtikleri, tarafların kayıplara uğradığı bildirildi.

18-Lübnan'ın başkenti Beyrut'un batısındaki Şatila kampında, ŞiiEmel Örgütü milisleriyle Filistinli gerillalar arasında, dün meydanagelen çarpışmalarda 7 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

19 -Avusturalya'nın Canberra kentinde yapılan Dünya AtletizmŞampiyonası sona erdi.

9 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, HP Genel Başkanı Aydın GüvenGürkan ile MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu'nu, Çankaya Koşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek, iki aylık olağan görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Fas Kralı İkinci Hasan'ın özeltemsilcisi ve Kültür Bakanı Muhammed Ben Aissa'lı kabul etti.

2 -Başbakan Turgut Özal, Numune Hastanesi Acil Yardım Merkezi'ni hizmete açtı ve YÖK Merkezi ile Hacettepe Üniversitesi'nebağlı Beytepe Kampusunda incelemelerde bulundu.

3 -NATO bünyesinde oluşturulan Çevik Kuvvet (AMF)'in 25. kuruluş yıldönümü, Çorlu'da kutlandı. Törene, NATO Müttefik KuvvetleriKomutanı Orgeneral Bernard Rogers, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ve komutanlar katıldı.

4 -Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemocin, vergiiadesi uygulamasında yapılan değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

5-Irak, 55 İranlı savaş esirini, Kızılay aracılığıyla Ankara'da İranlı makamlara teslim etti.

6-6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen 55 sanıklı Gaziantep Dev-Sol davasında, bir kişi idam, 5kişi ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi. 3 sanığın 20 yıl, 12 sanığın 3-16 yıl hapis cezasına çarptırıldığı davada, 33 sanık beraat etti.

7 -13 sanıklı yasadışı Rızgari örgütü davasında, 6 sanık 5 ila 8yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı, 6 sanık ise beraat etti. 7 Kolordu ve Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davada, bir sanığın da dosyasının tefriki kararlaştırıldı.

8 -Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, New York'ta, İslam ÜlkeleriDışişleri Bakanları danışma toplantısında yaptığı konuşmada, «Bulgarmakamlarının, binlerce Türk asıllı Müslümam toplama kamplarındatuttuklarını» söyledi.

İslam Konferansı Genel Sekreteri Sharrbubdin Pirzade de, yaptığı konuşmada, Bulgaristan'ı kınadı.

9 -Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Kurul toplantılarıiçin bulunduğu New York'taki temaslarıyla ilgili olarak CumhuriyetGazetesi'ne bir demeç verdi.

10 -Türkiye'nin, AET topluluğu ve AET parlamentosuna ilişkin şikayetleri, Lüksemburg'ta yapılan Siyasi Direktörler Toplantısında,Büyükelçi Cenap Keskin tarafından bildirildi.

11 -BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 23. dönem konferansı Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, Devlet Başkanı Todor Jivkov'un konuşmasıyla açıldı.

12 -Mısır Dışişleri Bakanı İsmet Abdülmecit, yaptığı açıklamada,7 Ekim'günü İtalyan yolcu gemisi Achille Lauro'yu İskenderiye Limanından ayrıldıktan kısa süre sonra ele geçiren 4 Filistin'li korsanın,Port Said'de, koşulsuz teslim olduklarını, Mısır'dan açıklanmayan biryere gideceklerini» bildirerek, «Gemide, ölen ya da yaralanan bulunmadığını» söyledi.

İtalyan Başbakan Bettino Craxı ise, «Amerikalı bir yolcunun kayıp olduğunu» öne sürdü.

13 -ABD, Kübalı hükümet görevlilerinin ABD'ye girişini yasakladı.

14 - Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker, üç günlük resmi bir ziyaret amacıyla Yunanistan'a gitti.

15-Lübnan polisi, başkent Beyrut'ta Lübnanlı 5 Hıristiyan gazetecinin kaçırıldığını bildirdi.

16-Hollanda Hükümeti, Lübnan'da BM Barışgücü UNIFIL'de görevli askerlerini geri çekmeyi kararlaştırdı.

10 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulutoplantısında, 1986 Yılı Bütçe Yasa Tasarısı ile Vergi Yasa Tasarılarıgörüşülerek yeni memur katsayısı belirlendi.

3-Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Kurulu toplantıları için gittiği Nevv York'dan döndü. Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu,Esenboğa Havaalanı'nda, basına, New York'taki temasları ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

4 -Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, New York'ta Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırarak, «Avrupaile ilişkilerin düzelmesi için Türkiye'nin mümkün olan her şeyi yaptığını» söyledi.

5-Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, «Türkiye'dekuraklığın etkili olduğu ürünler ve bölgeler olduğunu» belirterek, «Anadolu'da hububat üretiminde belli yerlerde düşüşler olmuştur. Kuraklık, hangi iktisadi politika, hangi tarım politikası uygulanırsa uygulansın, sonucu menfi yönde etkiler» dedi.

6 - HP Gaziantep Milletvekili Süleyman Koyuncugil, MKYK'danistifa etti.

7 -Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi, İzmir'de toplandı.

8 - NATO Müttefik Kuvvetleri Komutanı General Bernard Rogers'in Cumhuriyet Gazetesi'nde çeşitli konulara ilişkin bir demeci yayımlandı.

9 - 12 Eylül'den önce yayımlanan «Militan Gençlik» dergisininYazı İşleri Müdürü, Dr. Ali Haydar Yıldırım, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce, 11 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

10-BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu'nun Kıbrıs sorunu ile ilgili konuşması üzerine biraçıklama yaparak, «Görevini, Güvenlik Konseyi Kararlarına uygun olarak yaptığını» söyledi.

11 -Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Yüksek Sovyet Prezidyumu'nunkonuğu olarak, SSCB'ne gitti.

12 -Yönetmen, yazar, sinema ve tiyatro oyuncusu Orson Wellesile sinema ve tiyatro oyuncusu Yul Brynner öldü.

11 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal'a, Silahlı Kuvvetlerin modernizasyon ve reorganizasyonu konulu brifing verildi. Brifingte, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, MilliSavunma Bakanı Zeki Yavuztürk, ilgili bakanlar, kuvvet komutanları,Genelkurmay İkinci Başkanı, Jandarma Genel Komutanı, ilgili müsteşarlar bulundular.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu, New York'ta katıldığı BM Genel Kurulu toplantıları ve yaptığı temaslar hakkında bilgi verdi.

2 -Başbakan Turgut Özal, Meclis'te yabancı gazetecilerin, çeşitlikonulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ı1986 mali yılı bütçe kanunutasarısı ve memur maaş katsayısını açıkladı.

4-Vergi yasalarında değişiklik öngören yasa tasarıları, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5 -Federal Almanya'nın yerel yöneticilerinden oluşan 39 kişilikbir heyet, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'uziyaret etti.

6-7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada, «Bölücü çete mensuplarının, Siirt'in Şırnak ilçesinde, güvenlik kuvvetlerine ateş açarak, bir jandarma erini şehit ettiği» bildirildi. Mardin ve ilçelerinde de 5 bölücü çete mensubunun, silahlarlayakalandığı açıklandı.

7-Şair ve ressam Metin Eloğlu, İstanbul'da öldü.

8-Emekli gazeteci, Basın Şeref Kartı sahibi Mehmet Atakeröldü.

9 -Türkiye, BM Apartheid Komitesi'nin kendisine yönelttiği soruları cevaplandırarak, «BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul'un kararlarına tam anlamıyla uyulduğunu, bu çerçevede, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde'ki ırkçı rejimle, diplomatik, askerî, ekonomik ve diğeralanlarda hiç bir ilişkisi bulunmadığını» bildirdi.

10 -NATO Parlamentosu 31. dönem toplantısı, ABD'nin San Francisco kentinde başladı.

11 -Güney Kore'nin başkenti Seul'da toplanan Dünya Bankası veIMF'nin 40. yıllık Genel Kurul Toplantısı sona erdi.

12 -1985 Nobel Barış Ödülü, nükleer savaşın önlenmesi yolundaki çabalarından dolayı, bir Amerikalı, bir Sovyet başkanı olan «Uluslararası Doktorlar Derneği »ne verildi.

13 -İtalyan Achille Lauro gemisini kaçırdıktan sonra teslim olangerillaları, Kahire'den Tunus'a götüren Mısır uçağı ABD jetleri tarafından Sicilya'daki bir NATO üsüne indirildi.

İtalyan Başbakanı Bettino Craxi'nin bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, «Mısır uçağının geri verileceği, ancak gemi korsanlarının İtalya'da yargılanacakları» bildirildi.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Larry Speakes, düzenlediği basın toplantısında, «Harekatın, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın emriyle yapıldığını ve ABD Başkanı Ronald Reagan ile İtalyan Başbakanı BettinoCraxi arasında bir telefon görüşmesi olduğunu» açıkladı.

Mısır Hükümeti, Port Said Limanı'nda bulunan Achille Lauro ge.misinin limandan çıkış iznini, herhangi bir gerekçe göstermeden iptal etti.

14-Yunanistan Başbakanı ve Savunma Bakanı Andreas Papandreu, Atina'da yaptığı açıklamada, «NATO organlarının kararı uyarıncaYunanistan'da eski tip nükleer başlıklı füzelerin sökülmeye başlandığını, ancak yerine yenilerinin yerleştirilmeyeceğini» bildirdi.

15 -Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, resmi bir ziyaret için bulunduğu İngiltere'de yaptığı açıklamada, Güney Afrika'ya yönelik politikası nedeniyle İngiltere'yi eleştirdi ve «İngiltere'nin hiç bir önlem almaması şaşırtıcıdır» dedi.

12 EKİM 1985

1 -Başbakan Turgut Özal, Bolu'da ANAP il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada; «Yunanistan'da şu anda Başbakan olan zatın yanlış ve anlaşılmaz tutumu ilişkilerimizdeki sıkıntıların büyük sebebi olmaktadır» dedi.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, UNESCOtoplantısına katılmak üzere, Bulgaristan'a gitti.

3- Türkiye Maden-İş Sendikası ikinci olağanüstü Genel Kurulu, Ankara'da yapıldı.

4 -Antalya ve Mersin serbest bölge yönetmelikleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 - Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker'inYunanistan'a yaptığı resmi ziyaret sonucu imzalanan ortak bildiride,Kıbrıs ve Ege sorunlarına da yer verildiği bildirildi.

6-İtalyan Achille Lauro gemisini kaçıran korsanları taşırkenABD jetleri tarafından Sicilya'ya indirilen Mısır uçağında bulunan FKClideri Muhammed Abbas, İtalya'dan ayrılarak, Yugoslavya'ya gitti. İtalyan yetkililer, Muhammed Abbas'ın, hükümet emriyle serbest bırakıldığını açıkladılar. İtalyan Başbakanı Bettino Craxi ile görüşen ABD'ninRoma Büyükelçisi, FKC Liderinin serbest bırakılmasını protesto etti.Korsanların, Sirakuza'daki bir cezaevine götürüldüğü ve İtalyan Savcılarınca sorgulamaya başlandığı bildirildi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İtalyan gemisini kaçırankorsanların bulunduğu Mısır uçağının ABD avcı uçaklarınca Sicilya'yaindirilmesini, kınadı ve olayı «korsanlık» olarak niteledi.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, Senegal'in başkenti Dakar'da yaptığıaçıklamada, ABD operasyonunu «Terörist bir eylem» olarak tanımladı.

7 - İslami Cihad Örgütü, «BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ınİsrail'de tutuklu bulunan 100 Filistinlinin serbest bırakılmasını sağlayacak girişimlerde bulunması koşuluyla, Beyrut'ta geçen yıl kaçırılan ve geçen hafta öldürüldüğünü açıkladıkları ABD'li diplomat William Buskley'in cesedinin, BM'ye teslim edileceğini» bildirdi.

8 -ABD'de bir Arap derneğinin bombalanması sonucu, derneğinyerel lideri öldü, 7 kişi yaralandı.

9 - Libya, son 10 hafta içinde 20 bin Suriyeli işçiyi smırdışı etti.

13 EKİM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın başkent oluşunun62. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, «Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça Ankara, başkent olmaya devam edecektir ve bu Cumhuriyet'in şeklini değiştirmeye de kimsenin gücü yetmeyecektir» 'dedi.

2 -Adalet Bakanlığı'nca kurulan Ceza Kanunu Komisyonu Başkanı Ord. Prof. Sulhi Dönmezer, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeni ceza kanunu yasa tasarısı hakkında bilgi verdi.

3 -Çağdaş Gazeteciler Derneği, Başbakan Turgut Özal ve Adalet Bakanı Necat Eldem'e birer mektup göndererek «Başta düşün vebasın suçlarını kapsamak üzere, tam kapsamlı bir genel affın çıkarılmasını» istedi.

4 - İstanbul Üniversitesi ve UNESCO tarafından ortaklaşa düzenlenen «Modernleşme ve Sonuçları» konulu sempozyum İstanbul'dabaşladı.

5 - Ankara'nın başkent oluşunun 62. yıldönümü törenlerle kutlandı.

6-TBMM Başkanı Necmettin Karaduman başkanlığındaki TürkParlamento heyeti, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki resmi temaslarını tamamladı.

7-ABD'nin San Francisco kentinde devam eden Kuzey AtlantikAssamblesi 31. dönem toplantılarında, Askeri Komisyon Türkiye'yeyardımın artırılmasını öngören raporu kabul etti. Siyasi Komitede iseTürk parlamenterleri tarafından Stutgart'taki ilkbahar toplantısında sunulan «Bulgaristan'daki Türklerin durumuna» ilişkin öneri ittifakla kabul edildi ve karar tasarısına dönüştü.

8-Suudi Arabistan Prensi Faysal, beraberindeki bir heyetleKKTC'ye gitti.

9 - İtalyan Hükümeti'nin, Sicilya'da tutulmakta olan Mısır uçağını bıraktığı, Mısır'ın da, Port Said Limanı'nda bekletilen Achille Lauroadlı İtalyan gemisine ayrılma izni verdiği bildirildi.

10 -Federal Almanya'nın Münih kentinde, bir nükleer işletme tesisinin kuruluşunu protesto gösterilerinde, bir güvenlik görevlisi yaralandı, 100 kişi tutuklandı.

11 -İkisi FKÖ Yürütme Kurulu üyesi, dört kişilik Filistin-Ürdünortak heyeti, resmi görüşmelerde bulunmak üzere, İngiltere'ye gitti.

12 -Belçika'da yapılan seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göreiktidardaki Sosyal Hıristiyan ve Liberal koalisyonun parlamento'dakiçoğunluğu koruduğu bildirildi.

13 - Polonya'da, parlamento seçimleri yapıldı.

14 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da Testaş Genel Müdürlüğü'nü ve Atatürk Sanatoryumu'nu gezerek incelemelerde bulundu.

2 -Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, NATO Bakanlar Konseyi'ninbir günlük olağanüstü toplantısına katılmak üzere, Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

3 -BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen 23. Genel Konferansına katılan MilliEğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, yaptığı konuşmada,«Bulgaristan'daki Türk azınlığın eğitim, kültür ve haberleşme alanında maruz kaldığı darbelerin UNESCO tarafından bilinmesi ve çarelerüzerinde durulması gerekir» dedi.

4 -1985 Nobel Tıp Ödülü, Kolesterol metoblizması ve kolesterolün yol açtığı hastalıklar konusunda yaptıkları çalışmalar nedeni ileABD'li bilim adamları Michael S. Brown ile Joseph L. Goldstein'a verildi.

5-İngiliz Hükümeti, Dışişleri Bakanı Geoffrey Howe ile Londra'da davetli olarak bulunan iki Filistin Kurtuluş Örgütü üyesi arasındayapılması planlanan görüşmeyi iptal etti. Görüşmenin iptal edilmesine gerekçe olarak, FKÖ temsilcilerinin şiddeti kınayan ve İsrail'in varolma hakkını tanıyan bir demeç vermeyi reddetmeleri gösterildi.

6-SSCB'nin Tacikistan Cumhuriyetinde meydana gelen depremde, çok sayıda insanın öldüğü, Sovyet Resmi Haber Ajansı TASStarafından bildirildi.

7 -Tunus'taki FKC sözcülüğünden yapılan açıklamada, «İtalya'dan Yugoslavya'ya gönderilen Filistin Kurtuluş Cephesi Lideri Muhammed Abbas'ın, Yugoslavya'dan ayrılarak, bir Arap ülkesine gittiğibildirildi.

15 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, İstanbul Anakent BelediyeBaşkanı Bedrettin Dalan'ı ziyaret ettiler.

2 -Başbakan Turgut Özal, İçel ve Adana'ya yaptığı gezinin songününde, gazetecilerin iç ve dış konulardaki sorularını cevaplandırdı.Konya'da NATO için bir hava üssü kurulacağı yolundaki bir soruyu cevaplandıran Başbakan Turgut Özal, «Böyle bir çalışmanın olmadığını»söyledi.

3 -İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, «Biz hukuk devletiyiz, işkenceyi müsamaha ile karşılamamız mümkün değil» dedi.

4 - Dışişleri Bakanlığı, Yunan askeri uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ve Anıttepe muhribinin rahatsız edilmesi olaylarını protestoetti.

5-Devlet eski Bakanı ve ANAP Eskişehir Milletvekili CemalBüyükbaş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinden istifa etti.

6-MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, DYP Genel BaşkanıHüsamettin Cindoruk'a birleşme konusunda görüşme çağrısında bulundu.

7 -Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir İl Örgütü'nün düzenlediği «Refah Gecesi» dolayısıyla Refah Partisi hakkında soruşturma açtı.

8-Ankara DGM Savcılığı, Ürdün'lü diplomat Ziad Satı'nın öldürülmesi eylemini üstlenen ve Abu Nidal örgütüne üye olduğunu bildiren 12 kişi hakkında dava açtı.

9 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Kadıköy ve Zeytinburnu ÜGD davalarında yargılanantoplam 27 sanıktan 10'u 5 ile 30 yıl arasında değişen hapis cezalarınaçarptırıldı, 15 sanık ise beraat etti.

10 -19-20 Kasım'da Cenevre'de yapılacak Reagan - Gorbaçov Zirvesi ve silahsızlanma konusundaki önerilerin görüşüldüğü, DışişleriBakanları düzeyindeki NATO «Özel Konsey» toplantısı yapıldı. Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Zirve'de, Bulgaristan'daki Türklere yapılandavranışlarında görüşülmesini istedi.

11-Kuzey Atlantik Asamblesi Genel Kurulu'nun, ABD'nin SanFrancisco kentinde yapılan 31. dönem toplantıları sona erdi. Genel Kurul'da, Bulgaristan'daki Türklere yönelik davranışlarla ilgili karar tasarısı kabul edildi.

12-Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Spiros Kipriyanu, BM Genel Kurulu'nda, Kıbrıs Cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, «BM GeGenel Sekreteri'nin Kıbrıs sorununu çözümü konusundaki çabalarınıdesteklemeyi sürdürdüklerini» belirtti,

13-Suriye'nin başkenti Şam'da bir araya gelen Hıristiyan, Dürzive Şii milis liderlerinin Lübnan'da 10 yıldır süren iç savaşı sona erdirme konusunda, Suriye'nin gözetiminde yapılan görüşmelerde anlaşmaya vardıkları açıklandı.

14-İngiliz hükümetinin, Londra'da bulunan Ürdün-FKÖ ortak delegasyonundaki Filistinli Üyelerle yapılacak görüşmeyi iptal etmesinden sonra, ortak delegasyon, «Lüksemburg'da AET yetkilileri ile yapacağı görüşmeyi ertelediğini» bildirdi.

16 EKİM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı, ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2-Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Başkanı PengZhen'in davetlisi olarak Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığı resmi geziyitamamlayan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve beraberindekiheyet Türkiye'ye döndü.

3 -Başbakan Turgut Özal, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı Eduard Sauma'ya gönderdiği mesajda, «Türkiye'nin, gelecek kuşaklara daha iyi ve daha adil bir dünya sağlamak amacıyla yeryüzünden açlık, yetersiz beslenme ve yoksullluğun silinmesine kendini adadığını, bu çerçeve içinde FAO'nun açlık ve yoksullukla savaşının hayatiönem taşıdığını» bildirdi.

4 - Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın Güney Kore'nin başkenti Seul'daki genel kurul toplantılarına katılan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Türkiye'ye döndü.

5 - M DP Genel Sekreteri Abdurrahman Karaa ve arkadaşları tarafından Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan hakkında verilengensoru önergesinin gündeme alınması TBMM'de, 129'a karşı 186 oylareddedildi.

6 -HP milletvekilleri Nuri Korkmaz, Süleyman Koyuncugil ve Fikret Ertan, ortak bir deklarasyon yayımlayarak, partilerinden istifa ettiklerini açıkladılar.

7 - HP Çorum Milletvekili Besim Göçer, partisinden istifa etti.

8-ANAP Ankara Milletvekili Abdullah Nejat Resuloğlu, ANAPOrtak Disiplin Kurulu kararıyla, partisinden bir yıl süreyle ihraç edildi.

9 - Dünya Gıda Günü nedeniyle Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nda düzenlenen törende, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) temsilcisi Peter Rosenegger, FAO Başkanfmn bir mesajını okudu.

10-İstanbul Üniversitesi ve UNESCO tarafından İstanbul'da düzenlenen «Modernleşme ve Sonuçları» konulu, uluslararası karşılaştırmalı siyasal bilim sempozyumu sona erdi.

11 - Dünya Gıda Günü'nün 5. yıldönümü törenlerle kutlandı.

12 -Türk Hava Kuvvetleri tarafından yaptırılan Hava Müzesi İstanbul'da açıldı.

13-Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin,Dünya Gıda Günü dolayısıyla, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Son birkaç yıldır uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle, ürünlerimizinverimi giderek düşüyor» dedi.

14 - Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Geyikpmar köyüne baskın yapanbölücü çete mensuplarının 2 kişiyi öldürdükleri, 6 kişiyi yaraladıkları,Bitlis Valiliği tarafından bildirildi.

15-Hakkari'nin Çukurca ilçesi yakınlarındaki Sorti deresinde,9 Ekim 1984 tarihinde 8 erin şehit edilmesi, bir astsubay ile bir eri öldürmeye tam teşebbüs suçundan 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 17 sanık beraat etti.

16-Ankara 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde görülen Büyük Dev-Yol davasında, 3 sanığıntahliyesine karar verildi.

17 -Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulias, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Kurulu için gittiği New York'takitemasları konusunda açıklamalarda bulundu ve «Türkiye, Kıbrıs sorununda içten ve yapıcı bir diyalog istediğini kamtlamalıdır» dedi.

18-Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, dün NewYork'ta BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin Kıbrıs'la ilgili BM kararlarını görmezden geldiğini» öne sürdü. Spiros Kipriyanu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüşmesinden sonraKıbrıs ile ilgili ikinci zirve için bugün koşulların uygun olmadığını belirtti.

19 -İtalya Savunma Bakanı Giovanni Spadolini liderliğindeki Cumhuriyetçi Parti, beş partiden oluşan koalisyon hükümetinin ortaklığından çekildiğini açıkladı. Cumhuriyetçi Parti, çekilme kararında gerekçeolarak, Filistinli lider Muhammed Abbas'ın serbest bırakılması ve Achille Lauro olayında hükümetin ortaklarına temel konularda ve terörizmle savaşta danışmadığı belirtildi.

20 - Nikaragua'da, Devlet Başkanı Daniel Ortega, Sandinist yönetimi devirmeyi amaçlayan karşı devrimci gerillaların faaliyetini yoğunlaştırdıkları gerekçesiyle, ülkede olağanüstü hal ilan etti.

21 -Şili'de, yönetim karşıtı göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığı, 200'den fazla kişinin tutuklandığı bildirildi.

22 - Hollanda'nın, 48 adet Cruise füzesini topraklarına yerleştireceği açıklandı.

23 - Bangladeş'in başkenti Dakka'da, bir öğrenci yurdunun çökmesisonucu yüzden fazla öğrencinin öldüğü bildirildi.

24 - İngiliz ve Türk Milli takımları arasında, İngiltere'de yapılan futbol karşılaşmasında, Türkiye 5-0 yenildi.

17 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, incelemelerde bulunmak üzereKastamonu'ya gitti.

2 -Başbakan Turgut Özal, BM'nin kuruluşunun 40. yıldönümü törenlerine katılmak üzere ABD'ye gitti.

3-Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM'de, BM Genel Kurulçalışmaları için gittiği New York'taki temasları hakkında bilgi verdi.

4 -İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, TBMM'de HP Genel BaşkanYardımcısı Barış Can tarafından gündeme getirilen Şebinkarahisar'dakiişkence iddialarını cevaplandırdı.

5 -Suriye'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın «Türkiye ile ilişkilerin mutlaka iyileştirilmesi» yolunda talimat verdiği bildirildi.

6 -Askeri Yargıtay 4. Dairesi Kayseri Acilciler davasında 9 sanıkhakkında verilen kararı bozdu.

Askeri Yargıtay 4. Dairesi, Sungurlu - Alaca yöresi 49 sanıklıTDKP davasında verilmiş kararı ise onayladı.

7-İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde süren 20 sanıklı Devrimci Derleniş davasında, 10 sanık tahliye edildi, tutuklu 2 sanık kaldı.

8 -TKP/ML Devrimci Halkın Birliği - Devrimci Kanat üyesi oldukları öne sürülen 10 sanığın yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

9-İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca, RuhiSu'nun cenaze töreni sırasında gözaltına alınarak daha sonra serbestbırakılan 160 kişi hakkında, 2911 sayılı Toplu Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı davrandıkları gerekçesiyle, soruşturma açıldı.

10 -Yunan Hükümet Sözcüsü Kostas Laliotis, dün basına yaptığıaçıklamada, «Yunan hava kuvvetlerine bağlı uçakların, Türk hava sahasını ihlal etmediğini» söyledi.

11 -İtalya Başbakanı Bettino Craxi istifa ettiğini açıkladı.

12 - Lübnanlı Dürzi, Şii ve Hıristiyan milisler arasında, iç savaşısona erdirme konusunda varılan anlaşma gereğince, Beyrut'a Suriyebirliklerinin yerleştirileceği açıklandı.

13 -İsrail Başbakanı Şimon Perez, Ortadoğu'da barış görüşmelerinin başlatılması konusunda temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

14 - 1985 yılı Nobel Edebiyat Ödülü, Fransız yazar Claude Simon'averildi.

18 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kastamonu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Türkiye için en önemli üç tehlikenin, komünizm, faşizm ve irtica olduğunu» söyledi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Kastamonu'daki incelemelerine, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi NurettinErsin, Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz ile Milli Eğitim Gençlik veSpor Bakanı Metin Emiroğlu katıldılar.

2 -Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Dezhi Yang, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un resmi konuğu olarak,Türkiye'ye geldi.

3 -7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 96 sanıklı yasadışı bölücü örgüt (KUK) davasında, 62 sanık beraat etti. 30 sanığın 20 yıl ile 3 ay arasında değişenhapis cezalarına çarptırıldığı davada, 4 sanık hakkında görevsizlik kararı verildi.

4 -Yasadışı bölücü örgüt (PKK) Van grubu sanıkları hakkında, 7.Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır Askeri Mahkemesi'ndeyeni bir dava açıldı.

5 - İngiliz Uluslar Topluluğu'na üye 49 ülkenin devlet ve hükümetbaşkanlarının katıldığı. Bahama'nın başkenti Nassau'daki doruk toplantısında, «KKTC'nin resmen tanınmaması» yolundaki bir karar tasarısı kabul edildi.

6 - Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan İsrail Başbakanı SimonPeres, ABD Başkanı Ronald Reagan ile görüşmesinden sonra yaptığıaçıklamada, «Ürdün'ün, Ortadoğu barışı konusundaki her türlü önerisine açık olduklarını» söyledi.

7 -Afrika Ulusal Kongresi üyesi siyah şair Benjamin Moloise,Güney Afrika'da idam edildi. Protesto gösterilerinde iki kişi öldü.

19 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çankırı'da incelemelerde bulundu ve halka hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evrenberaberinde Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Nurettin Ersin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanı Metin Emiroğlu ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, dahasonra Ankara'ya döndüler.

2 -Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM'de, HP İçel Milletvekili Fikri Sağlar'ın sorularını cevaplandırarak, «Türkiye için nükleer savaş tehlikesinin kesinlikle bulunmadığını» söyledi.

3 -Türk Hukuk Kurumu'nca düzenlenen «Genel Af» konulu açıkoturum, Ankara'da yapıldı.

4 -Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü, ürünlerineyüzde 2.2 ile 3.2 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

5-Askeri Yargıtay'ca bozulan 18 sanıklı Nazilli TDKP «HalkınKurtuluşu» davasında 14 sanık toplam 69 yıl 6 ay 14 gün hapis cezasınaçarptırılırken, 4 sanık da beraat etti.

6 -Bulgar Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Gonev, Bulgaristan'daki Türk azınlığın durumuna ilişkin görüş ve değerlendirmelerine ilişkinolarak Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «1982 yılında Evren veJivkov'un Varna'da buluşmalarında azınlık sorununun (artık kapanmış)olduğunu kararlaştırdıklarını» öne sürdü.

7 - İtalya'ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Whitehead, İtalya Başbakanı Bettino Craxi'ye, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesi isteğini içerenbir mektubunu iletti.

8 - Romanya'da, elektrik üretim sektöründe, olağanüstü hal ilanedildiği ve sorunla ilgili üç bakanın görevden alındığı bildirildi.

9 -Bulgaristan'da enerji alanında çıkan sorunlar nedeniyle, Devlet Planlama Komitesi Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Vones'in görevinden alındığı bildirildi.

10 -Güney Afrika'da siyah şair Benjamin Moloise'nin idamı, BM,UNESCO ile çeşitli ülke ve uluslararası kuruluşlarca kınandı.

11 -Şili'nin başkenti Santiago'daki bir cezaevinde çıkan çatışmada6 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

12-Kuzey İrlanda'da, sorumluluğunu İRA'nın üstlendiği bir patlamada, 30 kişi yaralandı.

20 EKİM 1985

1 -Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, yaptığı açıklamada, «Bakanlığımın ve DİE'nin tahminleri ortalamalarla ifade edilir.Aksi halde çok özel kötü şartlar altında bir iki çiftçimizin elde etmişolduğu verim sonuçlarını ele alarak Türk çiftçisine sunduğumuz yenive verimli tohumlukları, bunların üstün kalitelerini kötülemek hiç kimseye yaramaz» dedi.

2 - 12. Genel Nüfus Sayımı, tüm yurtta yapıldı.

3 - Şair Sabri Altınel öldü.

4 -ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Whitehead, Mısır'a gitti.Bu arada, Mısır'da, ABD ve İsrail aleyhtarı gösterilerin devam ettiğibildirildi.

5 - Güney Lübnan'da ve başkent Beyrut'ta meydana gelen çatışmalarda, 8 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

6 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 20 gün önce 3 Sovyet diplomatlabir doktoru kaçıran İslami Kurtuluş Örgütü, «Sovyetler Birliği Büyükelçiliğinin faaliyetine son vermemesi üzerine, rehinelerden birini dahaöldürdüğünü» açıkladı.

7-Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, öldürülen 14 siyahın cenazetörenine 50 bin kişinin katıldığı, 9 kentte devam eden ırkçılığı protestogösterilerinde de, 2 siyahın öldürüldüğü bildirildi.

8 - Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore'ye ait «Silahlı bir casus gemisini» batırdıklarını bildirdi.

9 - Hindistan'ın Pencap eyaletinde, Sinlerle güvenlik kuvvetleriarasında çatışmaların çıktığı, Taran'da ise, Kongre-1 Partisi lideriRaj Pal Kang'ın Sih militanlarınca öldürüldüğü bildirildi.

21 EKİM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ'un konuğu olarak Türkiye'de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dezhi Yang'ı kabul etti.

2 - HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Oktay Kurtböke, İstanbul'da 3 gazetenin hazırlandığı binaya yapılan saldırıyı kınadılar. İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut,gazete, yöneticilerine geçmiş olsun dileklerini iletti ve saldırganlarınen kısa sürede yakalanacaklarını söyledi.

3-Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bulgar Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Gonev'in, Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan Bulgaristan'daki Türk azınlığının durumuna ilişkin görüş ve değerlendirmeleriyle «Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Bulgaristan DevletBaşkanı Todor Jivkov arasında yapılan görüşmeden sonra Bulgaristan'daki Türk azınlığı sorunununkapandığına ilişkin sözlerinin gerçekleri yansıtmadığı» bildirildi.

4 - Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral DezhiYang, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Nurettin Ersin, GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Necdet Üruğ ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ü ziyaret etti.

5-Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Fernand Rouillon, Ankara'dayaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerini değerlendirerek, Ermeni sorununa ilişkin olarak, «Geçmişte meydana gelen olaylardan ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti'nin sorumlu tutulamayacağını» söyledi.

6-Yeni Asır, Sabah ve Rapor gazetelerinin hazırlanıp basıldığıİstanbul'daki gazete binası, kimlikleri belirlenemeyen kişilerce kurşunlandı. Saldırganların, olaydan bir süre sonra yakalandığı bildirildi.

7-Genelkurmay Başkanlığı Sıkıyönetim Koordinasyon DairesiBaşkanlığından yapılan açıklamada, «Mardin'in Kızıltepe ilçesi yakınlarında, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren bölücü çete mensububir kişinin ölü olarak ele geçirildiği» bildirildi.

8 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ'un konuğu olarak Türkiye'de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dezhi Yang'ı kabul etti.

9 - HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Oktay Kurtböke, İstanbul'da 3 gazetenin hazırlandığı binaya yapılan saldırıyı kınadılar. İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut,gazete, yöneticilerine geçmiş olsun dileklerini iletti ve saldırganlarınen kısa sürede yakalanacaklarını söyledi.

10-Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bulgar Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Gonev'in, Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan Bulgaristan'daki Türk azınlığının durumuna ilişkin görüş ve değerlendirmeleriyle «Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Bulgaristan DevletBaşkanı Todor Jivkov arasında yapılan görüşmeden sonra Bulgaristan'daki Türk azınlığı sorununun kapandığına ilişkin sözlerinin gerçekleri yansıtmadığı» bildirildi.

11 - Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral DezhiYang, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Nurettin Ersin, GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Necdet Üruğ ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ü ziyaret etti.

12-Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Fernand Rouillon, Ankara'dayaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerini değerlendirerek, Ermeni sorununa ilişkin olarak, «Geçmişte meydana 'gelen olaylardan ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti'nin sorumlu tutulamayacağını» söyledi.

13-Yeni Asır, Sabah ve Rapor gazetelerinin hazırlanıp basıldığıİstanbul'daki gazete binası, kimlikleri belirlenemeyen kişilerce kurşunlandı. Saldırganların, olaydan bir süre sonra yakalandığı bildirildi.

14-Genelkurmay Başkanlığı Sıkıyönetim Koordinasyon DairesiBaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, «Mardin'in Kızıltepe ilçesi yakınlarında, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren bölücü çete mensububir kişinin ölü olarak ele geçirildiği» bildirildi.

15 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Amerikan CBS Televizyonu'na verdiği demeçte, Filistinli korsanları taşıyan Mısır uçağınaAmerikan savaş uçaklarınca havada müdahale edilmesinde, «Tunus'unABD ile işbirliği yaptığını» öne sürdü.

16 - İngiliz Uluslar Topluluğu'nun, Bahama'daki toplantısında, «Güney Afrika yönetimine, sınırlı bazı ekonomik yaptırımlar uygulanmasıve beyaz yönetimin siyah liderlerle görüşmesi için çalışacak bir heyetoluşturulması» kararı alındı.

17 - Filipinler'in başkenti Manila'da, Devlet Başkanı Ferdinand Marcos yönetimiyle ABD'yi protesto gösterilerinde, güvenlik kuvvetlerince açılan ateş sonucu iki kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

Bu arada, Filipinler'de bir altın madeninin göçmesi sonucu 30kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı, 20 kişinin ise halen kayıp olduğu bildirildi.

18 -İsrail Başbakanı Simon Peres, New York'taki BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Arap ülkeleriyle barış anlaşmaları imzalanabileceğim» belirterek, «Ürdün'e İsrail'le savaş haline derhal son verilmesini» önerdi.

19 -Vietnam'da geçen hafta etkili olan tayfunda 670 kişinin öldüğü, 257 kişi yaralandığı, 128 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

20 - Yunanistan'da, yeni ekonomik önlemleri protesto amacıyla düzenlenen genel greve, yaklaşık bir milyon kişinin katıldığı bildirildi.

21 -Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, polisin döverek öldürdüğü 13yaşındaki bir siyahın cenazesinde çıkan olaylarda iki kişi öldü.

22 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, üniversite rektörleri ve YüksekÖğrenim Kurumu üyelerinin Ankara'da yaptıkları ortak toplantıyı izledi.

2 -TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Vergi Usul Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısı görüşülerek kabul edildi.

3 - Halkçı Parti Yozgat milletvekili Selahattin Taflıoğlu ile Tokat milletvekili Cemal Özdemir, partilerinden istifa ettiler.

4 - HP Eski Genel Başkanı Necdet Calp, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun'u ziyaretederek bir süre görüştü.

5 -Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Doğu ve İçanadolu illerine yaptıkları «Sorunlarıyerinde tesbit» gezisini değerlendirdi.

6 -Türkiye Odalar Birliği Başkanı Ersin Faralyalı, Türkiye OdalarBirliği tarafından Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,«Türkiye ekonomisinin, büyüme enflasyon ve dış ticaret açısından inceleneceğini» söyledi.

7 -Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u ziyaret etmekamacıyla Ankara'da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Dezhi Yang temaslarını sürdürüyor.

8 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan 36 sanıklı TKEP-Birlik Yolu davasında 30sanık beraat ederken 4 sanık 4 ay ile 10 yıl 8 ay arasında hapis cezalarına çarptırıldı. Askeri Mahkeme bir sanık hakkında ayırma kararı verirken, bir sanıkla ilgili olarak da karar verilmesine yer olmadığını bildirdi.

9 -Başbakan Turgut Özal, Birleşmiş Milletler Örgütü'nün 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle BM Genel Kurulu'nda çeşitli konuları iiçerenbir konuşma yaptı.

23 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, PTT'nin kuruluşunun 145. yıldönümü dolayısıyla Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy ve PTT Genel Müdürü Servet Bilgi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Batı Avrupa BirliğiAsamblesi Savunma ve Silahlanma İşleri Komisyonu üyelerini, Meclis'te kabul ederek bir süre görüştü.

3 - Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda, Başbakan Turgut Özal'ın, DİSK ve Barış Derneği ilgili olarak bir yabancı dergiye yaptığı açıklamaları ve dış gezileri ile ilgili sözlü soru önergelerini cevaplandırdı.

4 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, başkent Şam'da yapılacakolan Türkiye - Suriye ikinci karma ekonomik komisyon toplantısına katılmak üzere, Suriye'ye gitti.

5 - HP eski Genel Başkanı Necdet Calp ve 23 arkadaşı ile dünHP'den istifa eden iki milletvekili tarafından, HP yönetimine bir uyarıbildirisi verildi.

6 -PTT'nin «Posta kodu» sistemi uygulaması başladı.

7 -Petrol ürünlerinin fiyatına ortalama yüzde 5.1 ile 3.7 oranındazam yapıldı.

8 -Zonguldak maden havzası Amasra Üretim Bölge Müdürlüğü'nebağlı 1 Nolu maden ocağında meydâna gelen göçükte bir maden işçisiöldü.

9 - AET'nin Danışma Organı Avrupa Parlamentosu'nun, Fransa'nınStrasbourg kentindeki toplantısında, İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Richard Balfe tarafından hazırlanan ve Türkiye'de insan hakları konusunuirdeleyerek «Türkiye'de henüz tam anlamıyla demokrasiye geçilmediğiiçin, TBMM ile ilişki kurulmamasını» içeren raporu kabul edildi.

10 - Yunanistan hükümeti, Türk - ABD ikili tatbikatları sırasındaYunan hava sahasının 25 kez ihlal edildiğini öne sürerek, Türkiye veABD'yi protesto etti.

11 -BM nezdindeki Bulgar daimi delegasyonu tarafından yayınlanan ve BM'de dağıtılan bildiride, «Bulgaristan'da bir Türk azınlığı olmadığı ve Türkiye'nin kendi içindeki insan haklarına karşı uygulamalarınıdünya kamuoyunun dikkatinden saptırmak için Bulgaristan aleyhindebir kampanya başlattığı» öne sürüldü.

12-KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiliz Uluslar Topluluğu'nun Bahamalar'da sona eren zirve toplantısı sonunda yayımlananve KKTC'nin bağımsızlık ilanını kınayan ortak bildiriyi eleştirerek, «Değişik uluslararası kuruluşların tek yanlı kararlarıyla Kıbrıs Türkününmahkum edilemeyeceğini» söyledi.

13 -Varşova Paktı'na üye yedi ülke liderlerinin Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da iki gün süren toplantıları sona erdi. Yayımlanan ortakbildiride, «Uzay silahları ile kimyasal silahların yasaklanması ve nükleer silahların denenmesinde moratoryum ilan edilmesi» istendi.

14-Romanya'da ve Bulgaristan'da, enerji bunalımının yol açtığıekonomik kriz nedeniyle elektrik santrallerinin orduya devredildiği bildirildi.

15 - Körfez İşbirliği Konseyi'ne üye ülkeleri (Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri), Savunma Bakanlarının Kuveyt'teki toplantısı sonunda, ortak vurucu kuvvet oluşturulması karara bağlandı.

24 EKİM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Birleşmiş Milletler.Teşkilatı'nın40. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın bazı yetersizliklerine ve zaman zaman görülen amaçve ilkelerine aykırı davranışlarına rağmen, evrensel barış ve güvenliğinkorunması ve devamında vazgeçilmez bir forum özelliğini koruduğunu»söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem ve Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ'u ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem, BusinessInternational tarafından düzenlenen «Türkiye'de Ticaret ve Yatırım İmkânları» konulu toplantıda yaptığı konuşmada, «Hükümet, uyguladığıolumlu politikalarda değişiklik yapmamakta kararlıdır» dedi.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Türk Derneği tarafındandüzenlenen kutlama toplantısında yaptığı konuşmada, «Dünyada barışve güvenliğin muhafazası için bütün ülkelere sorumluluk düşmektedir»dedi.

4-Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Modernizasyonu amacıyla Savunma Sanayii Destekleme Fonukurulmasını öngören Kanun Tasarısı'nın TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabulünden sonra yaptığı konuşmada, «Özlemini çektiğimizsilahları Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandıracağız» dedi.

5-TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Modernizasyonu günün teknolojik şartlarına uydurulması ve geliştirilmesini sağlamak amacıyla Savunma Sanayii Destekleme Fonukurulmasını öngören Kanun tasarısı, kabul edildi.

6 - HP İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk ile Kocaeli Milletvekili Salih Güngörmez partilerinde istifa ettiler.

7 - Başbakan Turgut Özal, Birleşmiş Milletler'in 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle gittiği New York'ta, Hindistan Başbakanı Rajiv Gandiile bir görüşme yaptı.

25 EKİM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren İsveç'in Ankara Büyükelçisi Karıotto Lennard Dafgard'ı Çankaya Köskü'nde kabul etti. Kabulde, İsveçBüyükelçisi Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e güven mektubunu sundu.

2 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaptığı açıklamada af konusuna değinerek, «Af çıkacaktır. Ancak siyasisuçtan tutuklu veya hükümlü bulunanları kapsamayacak. Af konusundaki çalışmalar, tamamlanmak üzere, ancak bütçe görüşmeleri affınçıkmasını biraz geciktirecek. Bütçe görüşmeleri biter bitmez ilk etaptaaf çıkacak, mutlaka yıl başından önce affı çıkaracağız» dedi.

3 -İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Emniyet Genel Müdürlüğünebağlı timlerin Ankara'nın Gölbaşı semtindeki Polis Eğitim Merkezindeyaptıkları tatbikatı izlerken yaptığı açıklamada, «Devletin operasyontimlerine her türlü imkanı sağlayacağını» söyledi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Ankara'da yaptığı haftalık olağan basın toplantısında, çeşitli dış konular üzerice açıklamalarda bulunarak, Avrupa'nın Türkiye ile ilişkileri sertleştirme kararı ileilgili olarak «Bu karara göre ABD ve Yunanistan'ın da AET ile ilişki kurması gerekir» dedi.

5-Başbakan Turgut Özal, Birleşmiş Milletler'in 40. yıldönümükutlama çalışmaları için gittiği New York'ta, BM Genel Sekreteri Perezde Cuellar ile bir süre götüştü.

26 EKiM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren Çankaya Köşkü'nde gazete yöneticileriyle yaptığı toplantıda «İç politikada basının görevi tansiyonuaşağı çekmektir. Ama iş, baştan başlıyor. Derken Halk bölünüyor.Kahvehanesini bile ayırıyor. Sonunda medet umuluyor. Bu noktayagelinmeyi ıhep beraber önleyelim» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bir hükümlünün cezasını, sakatlığı nedeniyle affetti.

2 -Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun, PTT Genel Müdürü Servet Bilgi'yi ziyaret ederek hizmetlerinden dolayı tebrik ettiler.

3 - Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Trabzon'da yaptığı açıklamada,«Siyasi alanda, Anayasa ve 2969 sayılı Kanunun getirdiği yasaklarınbiri dışında hepsinin kaldırılmasından yana olduğunu» söyledi.

4 -Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin 1986Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nasunuluşu nedeniyle yaptığı konuşmada, «Yapılan düzenlemelerle işehenüz başlayan devlet memuruna dahi, hedeflenen enflasyon oranınınüzerinde bir maaş artışı sağlanması gözönünde bulundurulmuştur»dedi.

5-Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da verdiği demeçte, «Amerikan askeri yardımının bugünkü düzeyinde, silah sanayiinde yeni projelere girişmenin mümkün olmadığını» belirterek «Askerisatış kredilerinin tavanının yükseltilmesi gerektiğini» söyledi.

6 - Bolu'nun Mengen ilçesinde yapımı tamamlanan Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi, Devlet Bakanı Kâzım Oksay ve Milli Eğitim Gençlikve Spor Bakanı Metin Emiroğlu tarafından öğretime açıldı.

7-Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Ardıç köyündeki sınır karakolunun bölücü çete mensupları tarafından basılması sonucu, 9 erşehit oldu.

8 - Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat'ta yaptığı konuşmada, «Arap ülkeleri tek vücut halinde İsrail ve ABD'ye karşı çıkmazsa, diğer dünya devletleri önünde küçük düşerek halklarının şeref vehaysiyetini korumamış sayılacaklardır» dedi.

27 EKİM 1985

1 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Avrupa Parlamentosu'nun, Türkiye - AET ilişkilerini askıda tutma kararı karşısında, «Parlamentolararası ilişkilerin geleceği ve Türkiye - AET Karma Komisyonu'na seçilmiş Türk milletvekilleri grubunun göreve devam edip etmeyeceği konusunun Meclis'te değerlendirileceğim» söyledi.

2-Başbakan Turgut Özal, ABD'deki temaslarını tamamlayarakTürkiye'ye döndü. Başbakan Turgut Özal, ABD'nin New York kentinde,Cumhuriyet Gazetesi'ne çeşitli konuları içeren bir demeç verdi. Başbakan Turgut Özal, ABD ile Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın gözden geçirilmesi sırasında, Türk - Amerikan ilişkileriniticareti ön planda tutarak daha gerçekçi ve daha pratik bir zemineoturtmak istediklerini» bildirdi.

3 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Türkiye ile Suriye arasındaki ikinci karma komisyon çalışmalarına katılmak üzere gittiği,Şam'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Devlet BakanıMustafa Tınaz Titiz, «Türkiye ile Suriye arasında ekonomik, teknik, ticarive bilimsel alanda işbirliğini öngören protokolün Şam'da imzalandığını» belirterek, «Bölgesel sular ve güvenlik konularının da görüşüldüğünü» bildirdi.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Belçika'nın başkentiBrüksel'e gitmeden önce Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte,«Yıldız Savaşları projesi içinde Türkiye'nin de yeri olduğunu belirterek,«EUREKA, Amerikan teknolojisinin gerisinde kalmamak için kurulmuşbir Avrupa Araştırma Merkezi'dir. EURAKA'nın, kasımda Hannover'deyapılacak bakanlar düzeyindeki toplantısına Türkiye'de katılacak. BizTürkiye'de bu alanda yetişmiş uzmanların bu teknolojinin dışında bırakılmasını istemiyoruz» dedi.

5 -İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, bakanlığı ile ilgili incelemeve denetlemelerde bulunmak üzere gittiği Şanlıurfa'da, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde dün meydana gelen ve 9 erin şehit edilmesiylesonuçlanan saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Eşkiya'nın buşekilde hareketi dış mihraklardan kaynaklanıyor» dedi.

6 -Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ile ABD Büyükelçisi Carlyn tarafından Antalya'da imzalanan anlaşmada, «ABD'yeyönelik iki tekstil ürününün ihracatının kısıtlanması» öngörüldü.

7 - İzmir'in Çeşme ilçesi Alaçatı bucağı belediye başkanlığı seçimlerini, ANAP adayı İsmet Sarı kazandı.

8 -Tekel Genel Müdürü Yücel Özden, tekel maddelerine, yüzde5-93 arasında değişen oranlarda zam yapıldığını açıkladı.

9-İsrail Başbakanı Simon Peres, ABD, Fransa ve Avusturya'yıkapsayan gezisini tamamlayarak, ülkesine döndü.

10 -Ürdün Kralı Hüseyin, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile,Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir görüşme yaptı.

11 -Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Cape eyaletinde, polisle siyahlara arasında çıkan çatışmada 3 siyah öldü, 2 polis yaralandı.

ABD'nin New York kentinde bulunan Güney Afrikalı zenci rahipDesmond Tutu, yaptığı basın toplantısında, «Johannesburg'un siyahların oturduğu Sovveto kasabasına, gazetecilerin girmesinin yasaklanmasının çok kötü gelişmelerin habercisi olduğunu» söyledi.

28 EKİM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhuriyetin kuruluşunun 62.yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Milletimizin demokrasiyiartık vazgeçilmez bir yaşam biçimi olarak seçtiğini» belirterek «Yakınzamanlardaki acı deneylerden yararlanarak demokrasiyi sağlıklı bir biçimde işletmek ve kökleştirmek için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini» istedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek, ABD gezisi hakkında bilgi aldı.

2-Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Edward Sewardnadze KübaDevlet Başkanı Fidel Castro ile görüşmek üzere Küba'nın başkenti Havana'ya gitti.

3-Irak, Harg Adası'nı ve İran'ın çeşitli yerlerinde bulunan dörtbüyük petrol istasyonunu bombaladığını açıkladı.

4-Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Ürdün Kralı Hüseyin'le çeşitli konuları görüşmek üzere Ürdün'e gitti.

5 - İsrail savaş uçaklarının dün Lübnan'ın doğusundaki Bekaa vadisinde, Suriye yanlısı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi - Genel Komutanlık Örgütü'ne ait iki üsse giriştiği saldırıda, 5 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

6 -Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde geçen hafta meydanagelen bombalı bir saldırıda 14 kişinin öldüğü, 78 kişinin de yaralandığı,Kabil Radyosu tarafından açıklandı.

29 EKİM 1985

1 -Cumhuriyetin kuruluşunun 62. yıldönümü, tüm yurtta, yurt dışıtemsilciliklerinde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhuriyetin ilanının 62. yıldönümü nedeniyle, Anıtkabir özel defterine yazdığı yazıda, «Her zamangüvendiğin ve güç aldığın aziz milletin, şartlar ve ortam ne olursa olsun, en büyük eserin ve emanetin olan Cumhuriyeti korumanın, kollamanın ve yürütmenin vazgeçilmez kutsal görev olduğunun bilinciiçinde, hedef gösterdiğin çağdaş uygarlık düzeyi üstüne ulaşmanınazim ve inancı ile doludur» dedi.

2 -Başbakan Turgut Özal, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, «Ekonomik ve sosyal kalkınmamız yolunda milletçe hepberaber büyük fedakarlıklar ve mesuliyetler yüklenmiş bulunmaktayız» dedi.

3 -Süt Endüstrisi Kurumu ile Et ve Balık Kurumu ürünlerine zamyapıldı.

4-Gaziantep eski milletvekillerinden Galip Kınaoğlu, Ankara'daöldü.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Nükleer PlanlamaGrubu toplantıları için bulunduğu Belçika'nın başkenti Brüksel'de ABDSavunma Bakanı Caspar Weinberger ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, «ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger ile savunma, sanayi ve ekonomik konularda görüşüldüğünü» bildirdi.

6 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyetin ilanının 62.yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, «Kıbrıs Türk toplumununAtatürk ilkelerine bağlı kalarak, içte ve dışta barışın savunucusu vekoruyucusu olmak istediğini» söyledi.

7 - NATO Savunma Bakanları'nın Nükleer Planlama Grubu toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

8-Güney Afrika Cumhuriyeti'nde meydana gelen olaylarda, yerel bir Zulu milletvekili de olmak üzere 6 kişi öldürüldü.

9-FKÖ lideri Yaser Arafat, Ürdün Kralı Hüseyin ile Ürdün'ünbaşkenti Amman'da ikinci kez bir görüşme yaptı.

30 EKİM 1985

1 - Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin dış borçlarının son değerlendirmelerde 22.5 milyar dolar olarak hesaplandığını» belirterek «Bunun 16milyar 900 milyon dolarlık kısmının ise kısa vadeli borçlardan oluştuğunu» bildirdi.

2-Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Ankara'da turizm konusunda açıklamalarda bulundu.

3 -HP'nın Afyon Milletvekili Şükrü Yüzbaşıoğlu, Bursa Milletvekili Kemal Göçora, Eskişehir Milletvekili Nuri Uzel ve İzmir Milletvekili Hayrullah Olca, partilerinden istifa ettiler.

4 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Kıbrıs sorununun barış yoluyla çözümlenmesini engelleyentaraf Papandreu'dur. Amerika'nın bu konuda herhangi bir söyleyeceğivarsa, Papandreu'ya söylemesi iyi olur» dedi.

5 -ABD Başkanı Ronald Reagan, İngiliz televizyonu BBC'ye verdiği demeçte, «Terörizmle mücadele amacıyla gerekirse, uluslararasıhukuku ihlal edebileceğini» söyledi.

6-Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Kahire'de yabancı gazetecilerle yaptığı açıklamada, «FKÖ'süz barış olmaz. Ürdün KralıHüseyin, FKÖ olmadan, İsrail'le barış görüşmelerini hiç bir zaman kabul etmeyecektir. Öyle bir şey yaparsa bölgedeki tüm ülkeler tarafından kınanacağını bilir» dedi.

7 -Irak uçaklarının, Körfez'in kuzeyinde İran'a ait iki petrol kuyusunu bombaladıkları bildirildi.

31 EKİM 1985

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında yaptığı toplantıda, 19 Kasım 1985 tarihinden itibaren 8 ilde (Adana, Gaziantep, Erzurum, Hatay, İstanbul, Kars, Adıyaman, Ağrı) sıkıyönetimin kaldırılmasını ve 4 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesini, 9 ilde (Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Van, Bingöl,Tunceli, Elazığ) sıkıyönetimin 4 ay süreyle uzatılmasını, olağanüstü haluygulanan 4 ilde (Kocaeli, Edirne, Erzincan, Kahramanmaraş) olağanüstü halin kaldırılmasını, 7 ilde (İzmir, Bursa, Ankara, İçel, Malatya, Sivas, Ordu, Artvin) olağanüstü halin 4 ay süre ile uzatılmasını, hükümete bildirmeye karar verdi.

2 -MGK'nın önerilerini, Bakanlar Kurulu'nun 6 kasım günü, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında yapacağı toplantıda ele alması kararlaştırıldı.

3-Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayımlanan «İcraatınİçinden» programında, dış politika konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'yı kabul ederek, orta ve yüksek öğretimin kalitesinin yükseltilmesi için alınabilecek önlemleri görüştü.

5 - Devlet Bakanı ve Milli Savunma Bakan Vekili Kazım Oksay,«Savunma Sanayi Fonu'na yılda 150-200 milyar liralık gelir sağlanacağını» belirterek, «Fon için gerekirse akaryakıta yeniden zam yapılır»dedi.

6-TBMM Genel Kurulu'nda, eski HP Genel Sekreteri İstanbulbağımsız milletvekili Yılmaz Hastürk ve arkadaşları tarafından verilen«Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki olaylarla» ilgili genel görüşme açılmasına ilişkin önerge reddedildi.

7 - Halkçı Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Kafkasgil ile Kocaeli Milletvekili Orhan Otağ partilerinden istifa ettiler. HP Merkez Disiplin Kurulu, İstanbul Milletvekili Günseli Özkaya'nın partiden ihracına karar verdi.

8 -Türkiye - AET Parlamento Komisyonu Başkanı Ayçan Çakıroğulları yaptığı yazılı açıklamada, İngiliz parlamenter Richard Balfe tarafından hazırlanan ve Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen raporuprotesto etti.

9 -SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye Odalar Birliği Başkanı Ersin Faralyalı'yı ziyaret ederek bir görüşme yaptı.

10-SODEP MKYK, Halkçı Parti ile birleşme sonucu oluşacakSHP'nin program ve tüzüğünü kabul etti.

11 -Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Sami Doğan,yaptığı açıklamada, «Tarım geri kaldıkça, sanayide gelişme olmaz»dedi.

12 -ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Michael Armacost, Türkiye ile ABD arasındaki Savunma İşbirliği Anlaşması görüşmeleri için Türkiye'ye geldi. Armacost, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Necdet Tezel ve Müsteşar Siyasi İşler Yardımcısı Büyükelçi Ecmel Barutçu, Müşterek Güvenlik İşleri Genel Müdürü ve Savunma İşbirliği Anlaşması Müzakerelerinde Türk Heyeti Başkanı Büyükelçi Selçuk Korkut ile görüşmelerde bulundu.

13 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Michael Armacost'u kabul ederek bir süre görüştü.

14-Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan «Kapıkule kaçakçılık davasında, tutuklu bulunan 27 sanıktan 19'u tahliyeedildi.

15-Gaziantep Cezaevi Müdürü, Müdür Yardımcısı ve 8 gardiyan,rüşvet ve zimmet suçundan tutuklandı. Van'ın Erciş Cezaevi Müdürühakkında gıyabi tutuklama kararı verildi.

16 -Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 15 ülke tarafından BM'euluslararası terörizmle mücadelede işbirliğini öngören bir karar tasarısı sunuldu.

17 -ABD Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Frank Gaffney,Washington'da, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «StratejikSavunma Girişimi (Yıldızlar Savaşı)'nın uygulamaya konması halinde,Türkiye'nin Sovyetler Birliği karşısındaki savunmasının güçleneceğini,bu programın Türkiye'nin de güvenlik çıkarlarını karşılayacağını» söyledi.

18 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, resmi bir ziyaret için gittiği SuudiArabistan'da, yayımlanan El-Şark El Esvat gazetesine verdiği demeçte,«Achille Lauro adlı İtalyan gemisinin kaçırılması olayını, FKÖ'ye karşıkomplo kuran düşman bir ülkenin gerçekleştirdiğini» öne sürdü.