09.11.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1985

1 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren uçan göz hastanesi personelinikabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal Türkiye'yi ziyaret etmekte olan ABDDışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost'u kabul ederek bir görüşme yaptı.

3 -TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda 1986 yılı bütçe kanun tasarısının görüşülmesine başlandı.

4 - Halkçı Parti (HP), İstanbul Milletvekili Günseli Özkaya, HatayMilletvekili İhsan Gürbüz, İzmir Milletvekili Hüseyin Aydemir, EdirneMilletvekili Hüsamettin Konuksever, İstanbul Milletvekili Reşit Ülker,Çanakkale Milletvekili Şeref Bozkurt, Bursa Milletvekili Mehmet Azizoğlu, Balıkesir Milletvekili Rıza Tekin partilerinden istifa ettiler. Öteyandan parti disiplinine uymadıkları gerekçesiyle İstanbul MilletvekiliSabit Batumlu ve Kırklareli Milletvekili Selçuk Akıncı HP'den ihraçedildiler.

5-Odalar Birliği Başkanı Ersin Faralyalı, Diyarbakır'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Vatandaşımızın günlük yaşamındabir ferahlama olduğu zaman ve bunu farkettiğimizde enflasyonda düşüşten söz edebiliriz» dedi.

6-ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost, iki günden bu yana Ankara'da yapmakta olduğu görüşmelerini tamamladı.

7-ABD Dışişleri Bakanı George Shultz,Washington'da düzenlediği basın toplantısında, «Ortadoğuda barışın, uluslararası bir konferans toplanmasıyla değil, ancak İsrail ile komşuları arasında yapılacakdoğrudan görüşmelerle sağlanabileceğini» söyledi.

8 -ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki silahsızlanma görüşmelerinin, 19-20 Kasım tarihleri arasında yapılacak Reagan - Gorbaçov doruğundan önceki son turu, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

9-Hindistan'ın güneyindeki bir köyde benzin tankerinin patlaması sonucu 39 kişi öldü 85 kişi de yaralandı.

2 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'nın Bala ilçesine giderek incelemelerde bulundu.

2 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ile yapılan bir röportajTercüman Gazetesi'nde yayınlandı.

3 - Başbakan Turgut Özal, İzmit'te bir fabrikanın açılışında yaptığı açıklamada, «Memleketi ileri götürecek imkânları milletin emrineveriyoruz. Büyük otoyollar elektrik santralları projeleri başlamak üzeredir. Türkiye'de artık programsız elektrik kesintisi tarihe karıştı. İstanbul bölgesinde 1,5 yıl içerisi nde telefonda sıra bekleme kalmayacaktır. Köylerin yarıdan fazlası telefona kavuşmuş olacaktır. 1987'deköy elektrifikasyonu tamamlanacaktır» dedi.

4-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, İstanbul'da başlayan Marmara Bölgesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Koordinasyonu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «Emeklilik yaşının yükseltilmesi çalışmalarının devam ettiğini» söyledi.

5 - Halkçı Parti (HP) Olağanüstü Kurultayın'da partinin adı «Sosyal Demokrat Halkçı Parti - SHP» olarak değiştirilerek yeni tüzük veprogram kabul edildi.

6 -ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost ziyareti sırasında Ankara'daki Amerikan Büyükelçisi'nin konutunda Türkiye ileABD arasındaki Savunma İşbirliği Anlaşmasıyla ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «ABD'nin Türkiye ile bir antlaşma yapmak istemediğini»belirterek «Antlaşma Kongre'den kaynaklanan sorunları çözmez, sonunda Kongreye gidecek, bu nedenle de 7/10 oranı ve Ermeni tasarıları tehlikesi yine olacak» dedi.

7 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington Belçika'nın başkentiBrüksel'de yaptığı açıklamada, «Türk - Yunan anlaşmazlığının, ittifakagerek siyasi, gerek askeri bakımdan büyük zarar verdiğini» söyledi.

8 - Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, Mısır'a giderek Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir görüşme yaptı.

3 KASIM 1985

1 -İstanbul'daki incelemelerini sürdüren Başbakan Turgut Özal,Ankara'ya döndü.

2-Senegal'ın başkenti Dakar'da yapılan «İslam Ülkeleri Enformasyon ve Kültür İşleri Komitesi» toplantısına katılan Devlet BakanıMesut Yılmaz, Türkiye'ye döndü. Mesut Yılmaz, İslam Konferansınaüye 16 ülkenin bakan düzeyindeki temsil edildiği toplantıda, «Bulgaristan'daki Türklere uygulanan baskılar konusunun anlatıldığını vetoplantıya katılan ülkelerce yayınlanan ortak bildiride Bulgar yönetiminin kınandığını» söyledi.

3 -Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP), Ankara'da yapılan Olağanüstü Büyük Kurultayla kendini feshederek, dün kurulan Sosyal Demokrat Halkçı Partiye SHP katılma kararı aldı. 478 delegenin katıldığıoylamada 457 kabul, 18 red oyu kullanıldı, 3 oy geçersiz sayıldı.

4-Çorlu'da, Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığa karşı sürdürülen baskıları protesto etmek amacıyla bir miting düzenlendi.

5-3. Kıtalararası Asya-Avrupa Maratonu, İstanbul'da koşuldu.Maratonun birinciliğini Mehmet Terzi kazandı.

6 -16 Eylül 1985 tarihinde yayın hayatına başlayan Hürgün gazetesi kapandı.

7 -Dayanışma Meclisi üyelerinden ve Büyük Türkiye Partisi kurucularından Osman Yavuz Girne'de öldü.

8 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Türkiye'ye gelmedenönce, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, A.A.'ya verdiği demeçte, «Türkiye'nin Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nda desteklenmemesinden üzüntü duyduğunu» söyledi.

9 -ABD Dışişleri Bakan George Shultz, İrlanda'da basına yaptığıaçıklamada, «Afganistan'ın başkenti Kabil'de, ABD Büyükelçiliği'nesığınan bir Sovyet askeri nedeniyle, binanın ablukaya alındığını veelektiriğinin kesildiğini» bildirdi.

10-Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ortadoğu'da barışınsağlanması konusunda düzenlenecek uluslararası bir konferansa FKÖ'nün katılmasını desteklediklerini bildirdi.

11 -İngiltere'nin başkenti Londra'da, Güney Afrika'deki ırkçı yönetimi ve buna karşı İngiltere Hükümeti'nin tutumunu protesto mitingine, 100 bine yakın kişinin katıldığı çıkan olaylarda 10 polisin yaralandığı, 140 kişinin ise tutuklandığı bildirildi.

12 -Polonya'da kapatılan Dayanışma Sendikasının Lideri Lech Walesa ve 76 aydın, siyasi tutukluların serbest bırakılması çağrısındabulunarak, Papa 2. Jean Paul ile BM İnsan Hakları Komisyonundan bukonuda kendilerini desteklemelerini istediler.

13 -Arjantin ve Guetemala'da seçimler yapıldı.

4 KASIM 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da basına yaptığı açıklamada,«Anayasa'nın 84. maddesine ilişkin olarak milletvekilleri arasındaaraştırma yapacaklarını» söyledi.

2 -TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Başbakanlık ve bağlı kuruluşların 1986 mali yılı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

3 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, resmi bir ziyaret içinAnkara'ya geldi. NATO Genel Sekreteri, Başbakan Turgut Özal ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile bir süre görüştü.

4-Japon işadamlarından oluşan 30 kişilik bir heyet, Ankara'datemaslarına başladı.

5-Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Ana-Çocuk Sağlığı veAile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan bir raporda,Türkiye'de her yıl meydana gelen 450 bin düşük ve 1 milyona yaklaşan doğum olayı sırasında yaklaşık 3500-4000 kadının yaşamını yitirdiği bildirildi.

6-Sanat Kurumu Seçici Kurulu tarafından belirlenen 1984-1985Sezonu Tiyatro Ödülleri sahiplerine verildi.

7-AET Komisyonu tarafından Belçika'nın başkenti Brüksel'deyapılan açıklamada, «Türkiye'deki duruma ilişkin olarak Brüksel'e birrapor gönderen Ortak Pazar Ankara Temsilcisi Gwyn Morgan'ın görevinde kalacağı» bildirildi.

8-NATO Başkomutanı ABD'li Bernard Rogers, Federal Almanya'da yayımlanan «Frankfurter Rundschau» gazetesine verdiği demeçte Batı Avrupa'dan kimyasal silahların çekilebileceğini ve ancak askeri bir kriz anında geri getirilebileceğini» söyledi.

9-ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, 19-20 kasım tarihlerinde Cenevre'de yapılacak olan Reagan - Gorbaçov zirvesi hazırlıklarıiçin SSCB'nin başkenti Moskova'ya gitti.

10 - ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Washington'da yaptığı açıklamada, «Geçen hafta sonu Afganistan'ın başkenti Kabil'deki ABD Büyükelçiliği'ne sığınan Sovyet askerinin, elçiliği terk ettiğini» bildirdi.

11 -Fransa'nın nükleer denemelerini protesto etmek üzere 10Ternmuz'da, Güney Pasifik'e giden Uluslararası Çevre Koruma ÖrgütüGreenpeace'e ait Rainbow Warrior gemisinin, Yeni Zelanda'nın Auckland limanında batırılması ile ilgili olarak iki Fransız gizli ajanının yargılanmasına Yeni Zelanda'da başlandı.

Mahkeme, Greenpeace üyesinin de ölümüyle sonuçlanan sabotajı düzenlemekle suçlanan Binbaşı Alain Mafart ve Albay DominiquePrieur'un cinayetten yargılanması istemini reddederek, yağmacılık veölüme yol açmak suçlarından yargılanmalarına karar verdi. Sanıklar,sabotajı kendilerinin düzenlediklerini itiraf ettiler.

12 -Kıbrıs Rum yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, Yunanlı yetkilerle görüşmelerde bulunmak üzere, Yunanistan'a gitti.

13 -Arjantin'de dün yapılan ara seçimleri Başbakan Raul Alfonsin'in lideri olduğu Radikal Parti kazandı.

14 - Pakistan'da muhalefetteki Halk Partisi'nin Lideri ve eski Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun kızı Benazir Butto ağustos ayından berievinde göz hapsinde tutulduğu ülkesinden ayrılarak, İngiltere'ye gitti.

15-Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, İsrail'in Güney Lübnan'daki son askerlerini de çekmesi konusunda BM öncülüğünde yenigörüşmeler yapılması önerisinde bulundu.

5 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı, Kenan Evren NATO Genel Sekreteri LordCarrington'u kabul ederek bir süre görüştü.

2-«Bağ-Kur emeklilerinin sağlık sigortasından yararlanmalarını» öngören yasatasarısı ile, yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerinTürkiye'de yüksek okul dışında ilk ve orta özel öğretim kurumu açabileceklerine» ilişkin yasa tasarısı TBMM'de kabul edildi.

3 - HP'den istifa eden bağımsız Yozgat milletvekili SefahattinTaflıoğlu, Anayasa'nın milletvekillerinin transferini engelleyen 84. maddesinin, SHP tarafından ihlal edildiği gerekçesiyle, bu partiye mensupmilletvekillerinin üyeliklerinin düşürülmesi istemiyle, TBMM Başkanlığı'na başvurdu.

4 -Çankaya İlçe Seçim Kurulu, birleşme kararı alan HP kurultayının iptali için delegelerden Emin Tutum ve Hasbal Keskin'in başvurularını reddetti.

5 -Türk-İş, Tarım-İş ve AAFLI (Asya Amerika Çalışma Enstitüsü) tarafından düzenlenen «Gezici Tarım İşçileri Sorunları» konulu panel, Ankara'da başladı.

6 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu BaşkanıErsin Fararyalı, Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side, Türkiye ZiraatOdaları Birliği İkinci Başkanı Reşit Kurşun, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Memduh Üreyen, 6. Kasımseçimlerinin ikinci yılı dolayısıyla, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda,ekonomik durumu değerlendirdiler.

7 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman tarafından kabul edildi. Ankara Üniversitesi'ndebir konferans veren Lord Carrington, TBMM'de düzenlenen toplantıda, milletevekillerinin sorularını cevaplandırdı. NATO Genel Sekreteri, düzenlediği basın toplantısında, «NATO üyelerine Türk ordusununmodernizasyonunun önemi konusunda telkinlerde bulunacağını» söyledi.

8 -Sovyetler Birliği'nin Ankara Büykelçisi Vladimir Lavrov, EkimDevrimi'nin 68. yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplansında,Sovyetler Birliği'nin Ermeni terörizmi konusundaki bir soruyu cevaplandırarak, «Biz ıhem bireysel, hem örgütlü, hem de devlet terörizmine kesinlikle karşıyız» dedi.

10 -Japon yatırım heyeti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni ziyaret etti.

11 -Lütfi Ay'a, Fransızca'dan yaptığı başarılı çeviriler ve Türkiyeile Fransa arasındaki kültürel yakınlaşmaya yaptığı katkılar nedeniyle, Legion d'Honneur nişanı, Fransız Sarayı'nda düzenlenen bir törende, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi tarafından verildi.

12 -1985 TÜYAP Edebiyat Halk Ödülü, yazar Aziz Nesin'e verildi.

13-Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Umurlu köyü yakınlarında, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren iki bölücü çete mensubunun ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

Bölücü çete mensubu 15 kişinin, dün Bingöl'ün Kiğı ilçesinde cezaevine açtıkları ateş sonucu iki jandarma erinin şehit olduğu,bir gardiyanın yaralandığı, A. A. tarafından bildirildi.

14-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun kabul edilen atamakararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

15 -Tüm AET ülkeleriyle birlikte, Türkiye, İsviçre, Norveç, Avusturya, Finlandiya ve İsveç'in katıldığı EUREKA 'nın (Avrupa Araştırma Koordinasyon Ajansı) Federal Almanya'nın Hannover kentinde ikigünlük resmi toplantıları başladı. Toplantıya, Türkiye adına DevletBakanı Mustafa Tınaz Titiz ile Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu katıldılar.

16 -İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Micheal Hilton tarafından bir açıklama yapılarak, AET'nin Ankara Temsilcisi Gwyn Morgantarafından Türkiye aleyhine düzenlenen raporla ilgili olarak bir açıklama yaparak, «Türkiye'de insan haklarına saygı tesis edilmiştir» dedive «Morgan'ın raporunun hiç bir şekilde kendilerini bağlamayacağını»bildirdi.

17-İngiltere'de 51 parlamenter, tarafından halen cezaevinde bulunan Barış Derneği yöneticilerinin salıverilmesini isteyen bir mesaj,TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'a gönderildi.

18 -ABD Başkanı Ronald Reagan ile SSCB Lideri Mihail Gorbaçovarasında 19-20 kasım tarihlerinde yapılacak zirve toplantısının gündemini belirlemek üzere Moskova'da Sovyet yetkilileriyle temaslar yapan ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, SSCB Lideri Mihail Gorbaçov ve SSCB Dışişleri Bakanı Şevardnadze ile birer görüşme yaptı.

19-Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Lübnanlı milis liderlerinegönderdiği mesajda, «Şam'da varılan barış anlaşmasının bir an önceonaylanmaması halinde, anlaşmanın liderler olmadan yürürlüğe gireceğini» bildirdi.

20 - İtalya Başbakanı Bettino Craxi, İtalyan yolcu gemisinin kaçırılması olayının Filistin davasını desteklemelerini engellemeyeceğiniaçıkladı.

21 -FKÖ lideri Yaser Arafat, Ürdün Kralı Hüseyin'e, İsrail ile yapılacak Ortadoğu barış görüşmelerine katılabilmek için ödün verdikleri iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

22 -Tanzanya Devlet Başkanı Julius Nyerere, 24 yıldır yürüttüğüDevlet Başkanlığı görevinden ayrıldı. Yerine, eski Başbakan Yardımcısı Afi Hasan Mwinyi seçildi.

6 KASIM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, 8 ilde sıkıyönetimin kaldırılması ve 16 ilde olağanüstü haluygulamasına 4 ay daha devam edilmesine ilişkin Milli Güvenlik Kurulu kararma uyulmasını kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, «Uyuşturucu maddelerle ilgili»bir yasa tasarısı kabul edilerek, TBMM'ye sevkedilmesi kararlaştırıldı.

2 -Aydın Bağımsız Milletvekili İskender Cenap Ege, TBMM'deBağımsız miiletvekkillerinin sayısının 46'ya ulaştığını belirterek, bağımsızların da güçleri oranında, TBMM Başkanlık Divanı'nda ve komisyonlarda temsil edilmelerini» istödi.

3-Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Zonguldak MilletvekiliRıza Öner Çakan, partisinden istifa etti.

4 -SHP MKYK'nin yapılan ilk toplantısında Başkanlık Divanı üyeleri belirlendi. Genel Sekreterliğe Cahit Angın seçildi. Genel Başkanyardımcılıklarına, feshedilen SODEP'ten Cezmi Kartay, Türkan Akyol,Tevfik Çavdar, Uğur Batmaz, HP'den ise Vecihi Ataklı, Halil İbrahimŞahin, Kenan Nehrozoğlu ve Ayhan Fırat seçildiler.

5-Cumhuriyet Başsavcılığı, HP Olağanüstü Büyük Küçükayı'nıniptali için, HP Giresun delegesi Hasbal Keskin'in başvurusunu redetti.

6-YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, Selçuk Üniversitesi tarafından Konya'da düzenlenen «Birinci Milli Gençlik Kongresi»nde yaptığıkonuşmada, «Öğretim üyelerinden ve bütün öğretmenlerden toplumun menfaatlerini kendi menfaatlerinden üstün tutan, insan haklarına saygılı bir nesil yetiştirmelerini isteriz» dedi.

7 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Erzurum ve Kars'taincelemelerde bulundu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecdetÜruğ'un konuğu olarak Doğu Anadolu bölgesinde bazı askeri tesislerigezdi.

8 -18 ülkeden 36 bakanın katıldığı ve Federal Almanya'nın Hannover kentinde yapılan EUREKA toplantısında Türkiye, «Dört büyükprojeye katılabileceğini» resmen açıkladı. Türkiye, Milli Koordinatörlüğe, TÜBİTAK Genel Sekreteri Prof. Dr. Nejat İnce'yi gösterdi.

9 -ABD Başkanı Ronald Reagan'ın silahsızlanma konusundakibaşdanışmanı Paul Nitze, SSCB'deki temasları sonrası gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, «SSCB'nin orta menzillinükleer füzeler konusunda ayrı geçici bir anlaşma yapılmasını önerdiğini» söyledi.

10-Kolombiya'nın başkenti Bogota'da, gerillalar, adalet sarayınıbasarak birçok Yargıç ve memuru rehin aldılar. Bogota Radyosu tarafından yapılan açıklamada, gerillaların güvenlik kuvvetleriyle çatışması sonucu, 15'i gerilla, biri polis diğerleri sivil olmak üzere 22 kişiöldü.

11 -İtalya'da, Başbakan Bettino Craxi yönetimindeki 5 partili koalisyon hükümeti, Temsilciler Meclisi'nden güvenoyu aldı.

12 -Polonya Parlamentosu, Wojciech Jaruzelski'yi Devlet Başkanlığı statüsündeki Devlet Konseyi Başkanlığı'na seçti. Başbakanlıktanistifa eden Jaruzelski'nin yerine de Parlamento Politbüro Üyesi Zbrigniev Messner getirildi.

13 - Sri Lanka'nın Trîncomales bölgesinde, gerillalar tarafından yerleştirilen bir mayının patlaması sonucu 7 polis öldü.

14 -Şili'de başkent Santiago ve diğer bazı kentlerde, yönetimekarşı düzenlenen gösterilerde, güvenlik güçleri ile halk arasında çıkan çatışmalarda 34 kişi yaralandı, 150 kişi tutuklandı.

15 -Üç günlük resmi bir ziyarete için Lüksemburg'da bulunan Ürdün Kralı Hüseyin'in Ortadoğu'da barışın sağlanması için hazırladığıdört aşamalı barış planına AET'nin desteğini aldığı, ve «Bu planın başarıya ulaşmasının büyük ölçüde ABD'nin FKÖ'yü tanımasına dayandığını» açıkladığı, AP Ajansı tarafından bildirildi.

7 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, haftalık görüşmesini yaptı.

2 -Başbakan Turgut Özal, Afyon ve Isparta üzerinden Burdur'agitti. Başbakan Turgut Özal, halka hitaben yaptığı konuşmasında, «Modern ve ileri Türkiye'yi kurmaya azmettiklerini» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, ANKA Ajansına, ekonominin seyrineilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Genelde kabul etmek lazım. Yazaylarında para arzı yükselmesini kontrolde zorlandık. Bunun enflasyonist sonuçları oldu» dedi.

3-Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile buna bağlı bir fon oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısı TBMMGenel Kurulu'nda kabul edildi.

4-MDP Grup Başkan Vekili Rafet İbrahimoğlu ile Doğu ve Güneydoğu'da incelemelerde bulunan MDP milletvekilleri, Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında, «İç ve dış güvenlik konularında, hükümetin Meclis'e sistemli ve açık bilgi vermesi gerektiğini» bildirdiler.

5-SHP Başkanlık Divanı'nın Ankara'da yaptığı ilk toplantısında,partinin yeni amblemi kabul edildi.

6 - İhracatçılar Birliği tarafından Gaziantep'te düzenlenen birtoplantıya katılan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Güney ve Güneydoğu bölgelerinde incelemelerde bulundu.

7 - Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce, Basın Yayın ve Gazetecilik Yüksek Okullarını bitirenlerin munzam eğitim görmelerini sağlamak, halen gazetecilik alanında çalışanbasın mensuplarının da mesleki tecrübelerini geliştirmek amacıyla,bazı Avrupa ülkelerinde «Basın bursu» vereceği bildirildi.

8 -Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti tarafından düzenlenen «1985 Sonbaharında Türkiye Ekonomisi ve İzlenen Politikalar» konulu toplantı yapıldı.

9 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Artvin, Hopa, Rizeve Trabzon'da incelemelerini sürdürdükten sonra İstanbul'a gitti.

10 -Erzurum, Ağrı, Kars ve Artvin çevresinde meydana gelen ortaşiddetli depremde, biri ağır 15 kişi yaralandı, 113 ev hasar gördü.

11 -Askeri Yargıtay, Erzurum Sıkıyönetim Komutanlığı AskeriMahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılan sağ görüşlü bir sanık ile çeşitli hapis cezalarına çarptırılan iki sanık hakkındaki kararıbozdu.

12 - 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır AskeriMahkemesi'nde görülen yasadışı bölücü PKK Ceylanpınar grubu davasında, bir sanık ömür hapis cezasına, bir sanık 3 yıl ağır hapis cezasına mahkum edildi, 3 sanık ise beraat etti.

13 -9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde, «Kamunun telaş ve heyecanını doğuracak şekilde mübalağalı haber yayımlamak» savıyla, Hürsöz Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Nihat Polat hakkında dava açıldı.

14 -4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndedevam eden «MHP ve Yan Kuruluşları Davası» nın duruşmasında,mahkeme Hicabi Koçyiğit hakkındaki dava dosyasının, «Askeri Yargıtay'ın kararı üzerine dava dosyasına eklendiğini» açıkladı.

15-BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs'daki özeltemsilcisi vekili James Holger, «Türk ve Rum tarafları ile ayrı ayrıyapılacak duruşma toplantılarından sonra taraflara Kıbrıs sorunununçözümü için yeni bir belge sunulacağını» bildirdi.

16 -SSCB ile ABD heyetleri arasında 19 Eylül'den bu yana İsviçre'nin Cenevre kentinde sürdürülen silahsızlanma görüşmelerininüçüncü oturumu sona erdi. Cenevre görüşmelerinin, Reagan-Gorbaçov zirvesi sonrası 16 Ocak'ta yeniden başlaması kararlaştırıldı.

17-Kolombiya'nın başkenti Bogota'da, dün Adalet Sarayı'nı veiçerde bulunan 200 kişiyi rehin alan gerillalara karşı, girişilen operasyon sonucu 58 rehinenin daha kurtarıldığı bildirildi. Resmi açıklamalarda gerillaların binaya girmelerinden bu yana 17 kişinin öldüğü, belirtildi. Yüksek Mahkeme Başkanı Alfonso Reyes'in de ölenler arasında bulunduğu belirtildi.

18-Irak Hava Kuvvetleri'nin, İran'ın ana petrol dolum tesislerininbulunduğu Harg Adası'na saldırı düzenlediği, bu arada Kara Kuvvetleri'nin cephenin kuzey ve güney kesimlerinde giriştiği harekatta 109İran askerinin öldüğü, Irak askeri sözcülüğü tarafından açıklandı.

19-Başbakan Anibal Cavacı Silva ve 13 üyeden oluşan Portekizhükümeti görevine başladı.

20-Şili'de, tutuklu bulunan 6 işçi liderinin serbest bırakılmasıiçin düzenlenen protesto gösterilerinde, göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışma sonucu, 3 kişi öldü, 100'e yakın kişi yaralandı, çoğu öğrenci olmak üzere 750 kişi tutuklandı.

21 -İslami Cihad Örgütü, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, ellerindetuttukları 5 ABD'li rehineyi, ABD ile yapılan dolaylı görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle öldüreceklerini öne sürdü. Ancakpolis kuvvetleri tarafından yapılan aramalarda, cesede rastlanılmadığıbildirildi.

22-FKÖ Lideri Yaser Arafat, Mısır'ın başkenti Kahire'de yaptığıbasın toplantısında, «Devletlerce ya da kişilerce desteklenen, masumve silahsız insanlara karşı eyleme girişen her türlü terör örgütünükınadıklarını» bildirdi.

23-Ürdün Kralı Hüseyin, Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Fransa'nınOrtadoğu politikasının olumlu ve yapıcı» olduğunu söyledi.

8 KASIM 1985

1 -Başbakan Turgut Özal, Burdur'da halka hitaben bir konuşmayaptı.

2-Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada, 4-6 Kasım tarihleri arasında Federal Almanya'nın Hannoverkentinde yapılan «Avrupa Araştırma Koordinasyon Ajansı» (EUREKA)2. bakanlar toplantısı hakkında açıklamalarda bulundu.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Sıkıyönetim yasasıyla görevinden alınan1966 öğretmenden 823'ünün göreve iade edildiğini» söyledi.

4-Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, İstanbul 6. Telefon Müdürlüğü'nün açılışında yaptığı konuşmada, «Dünya haberleşme sisteminiyakından takip ediyoruz. 1990 yılında haberleşme sistemi tamamenkompütüre geçecektir» dedi.

5 -Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, BM Gıda veTarım Teşkilatı (FAO)'nun toplantısına katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'ya gitti.

6 - Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Şide'nin çeşitli konuları içeren açıklaması Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7-NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, yaptığı resmi geziyitamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

8 - Almanya'nın Münster Eyaleti Milli Eğitim Bakanı Grete Ulisshberger Willgeroth, beraberindeki 40 Alman öğretmenle birlikte Afyon'un Dazkırı ilçesini ziyaret etti.

9 -7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen «PKK» slogan davasında 16 sanık 6 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

10-Kıbrıs'ın Rum kesiminde meydana gelen patlamada Irak Havayolları Müdürü öldü.

11 -Kolombiya'nın başkenti Bogota'da, Adalet Sarayı'nı basan gerillalarla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 90 kişi öldü.

12-FKÖ Lideri Yaser Arafat Mısır'ın başkenti Kahire'de yaptığıaçıklamada, «İsrail'in işgal ettiği topraklar dışında eylemlerde bulunangerillaların sert bir şekilde cezalandırılacaklarını» söyledi.

9 KASIM 1985

1 -Başbakan Turgut Özal yurt gezisi sırasında Denizli'de halkahitaben bir konuşma yaptı.

2-Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Türk-Arap İlişkileri İnceleme Vakfı'nın Danışma Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «20. yüzyılınsonuna yaklaşırken, hangi mihrakların, hangi art niyetlerle Türk-Arapulusları arasında düşmanlığı körüklediği belirgin hale gelmiştir» dedi

3 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yalan makinelerini kulanmaya başlarsak, sorgulamasıyapılacak hükümlüler makineye kendi istekleriyle girecekler, zor kullanarak makineye sokma diye bir şey söz konusu olamaz» dedi.

4-Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde görülen 14 sanıklı ÜGD davasında sanıklardan 11'i biryılla 36 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Askeri Mahkeme iki sanık hakkında beraat kararı verirken, bir sanık hakkındadava dosyası ayrıldı.

5 -Kabil Radyosunda yapılan açıklamada, «Afgan birliklerinin Afganistan'ın Herat bölgesinde 350 mücahit öldürdükleri, 75 mücahitide esir aldıkları» bildirildi.

10 KASIM 1985

1 -Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk,ölümünün 47. yıldönümünde tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'detörenlerle anıldı.

2 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, törenden sonra Anıtkabir özeldefterine yazdığı yazıda, «Bize hedef olarak gösterdiğin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmek için yolumuza konmak istenen bütün engelleri aşarak emin adımlarla ilerlemeye devam ettik» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih YüksekKurumu'nda düzenlenen «Atatürk ve Gençlik» konulu toplantıda yaptığıkonuşmada, «Gençler, Atatürkçülüğü öğrenmiş ve kendinden sonra gelecek nesillere öğretebilecek duruma ulaşmışlardır. Benim arzum, bizden sonra gelecek nesiller de tekrar kısa bir süre önce olduğu gibi Atatürkçülüğü unutturacak bir döneme Türkiye'yi getirmesinler. Türkiye'nin yaşaması, yücelmesi ancak bu sayede mümkün olacaktır» dedi.

3 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve bazı siyasi parti yöneticileri, Atatürk'ün ölümünün 47. yıldönümü nedeniyle birer mesajyayımladılar.

4 - Başbakan Turgut Özal, Burdur, Denizli ve Afyon ile bu illerebağlı ilçe ve köyleri kapsayan gezisini tamamlayarak, dün Ankara'yadöndü.

5 -Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Türkiye - Suriye ilişkilerikonusunda Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «İki ülke arasındayeni bir dönemin başladığını» belirtti ve Suriye yetkililerinin teröristleri desteklemediklerini söylediklerini. «Bizim de buna inandığımızı»bildirdi.

6-Türk Tabibler Birliği Genel Yönetmeni Dr. Uğur Cilasun, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Siyasal düşünceleri dolayısıyla 70 dolayında hekime görev verilmediğini» bildirdi ve «Bunun, halkın sağlığıylaoynamak olduğunu» belirterek, Dünya Tabipleri Birliği Genel Kurulu'nda alınan kararlara ülkemizde de uyulması gerektiğini» söyledi.

7 -Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Altaf Shaikh, yaptığı açıklamada, «Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi içinözel çaba harcıyoruz» dedi.

8-Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun parlamenter organı AvrupaParlamentosu İngiliz milletvekili Richard Balfe, İngiltere'nin başkentiLondra'da, Türkiye ile ilgili olarak hazırlanan rapora ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

9 -Kolombiya'da, M-19 örgütünün, ülkenin batısındaki Andes bölgesinde bir askeri garnizona saldırması sonucu 11 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

10 -Uganda Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, iç hat seferini yaparken 40 yolcusuyla birlikte, başkent Kampala'nın batısındaki Kasesekasabına kaçırıldı.

11 KASIM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, üç günlük resmi bir ziyaret içingittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de, Şeyh ZayedSultan Nahyan tarafından törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e ziyaretinde Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel ile Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri Dairesi yetkilileri, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar YardımcısıMahir Barutçu'dan oluşan bir heyet eşlik ediyor.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Sovyet Genelkurmay Başkanı Mareşal Sergey Ahromeyev'in konuğu olarak SSCB'ninbaşkenti Moskova'ya gitti.

3 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da, Altındağ Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, «Sağlam bir kültür milletleri geliştirir kuvvetlendirir ve birbirine daha çokbağlı kılar» dedi.

4 - Devlet Bakanı Ahrnet Karaevli, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü'nün 50. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlenensempozyumda yaptığı konuşmada, «Maden kaynaklarının milletin kullanımına sunulduğu takdirde bir değer ifade ettiğini, bunun yeni maden rezervlerinin işletilip değerlendirilmesi ile mümkün olabileceğini»söyledi.

5 -Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, TBMM Plan ve BütçeKomisyonu'nda bakanlığı bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada,«Öğretmenlerin askerlik hizmetini Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın göstereceği yerlerde öğretmen olarak yapmalarını öngören biryasa tasarısı hazırladıklarını» açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı Bütçesi, komisyonda görüşülerek benimsendi.

6 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun uygulaması konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularınıcevaplandırdı.

7 -Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'da yaptığı açıklamada, «1986 yılından itrbaren savunma sanayiinde özel sektör imalatçılarına büyük görev düşecek» dedi.

8 -Ankara Valisi Cahit Bayar, «Kış için gerekli tedbirlerin almdığını» belirterek, «6.273 kilometre köy yolunun bakım ve onarımınıntamamlandığını» söyledi.

9-SHP'de birden fazla seçim bölgesine sahip illerden Adana,Konya ve Samsun il geçici kurulları onaylandı, tüm il ve ilçe örgütlerifeshedildi. Bunlardan 36 il ve 186 ilçeye geçici kurullar atandı.

10 -Mardin'in Cizre ilçesinin SHP'li Belediye Başkanı Tahir Vesek,Ankara'da silahlı bir saldırı sonucu yaralandı.

11 - İsviçre, Macar, Japon, İspanyol ve İngiliz ticaret heyetleri, Ankara, İstanbul ve İzmir'de görüşmelerini sürdürüyor.

12 - İzmir Ticaret Odası tarafından düzenlenen «Ekonomi BasınınıÖzendirme Yarışması» sonuçlandı.

13 -Kars'ta meydana gelen trafik kazasında 18 kişi öldü, 13 kişi deyaralandı.

14 -İstanbul'da, sıkıyönetimin ilan edildiği 26 Aralık 1978 tarihinden 1 Kasım 1985 tarihine dek geçen süre için, Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gelen 16.200 dosyadan 8.664'ü hakkında davaaçıldı, 4.506 dosya hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı, 1019'uhakkında görevsizlik, yetkisizlik kararı, 1084'ü hakkında birleştirme karan, 21'i hakkında da tatil kararı verildi. Sıkıyönetim askeri mahkemelerine açılan 8.664 davadan 8.413'ü karara bağlandı.

15 -Türkiye ve Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü (TKKKO) hakkında Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde iki ayrı dava açıldı.

16 -Bakanlar Kurulu'nca onaylanan «Yatırımların ve döviz kazandırıcı hizmetlerin teşviki ve yönlendirilmesine ilişkin esasları» düzenleyen karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

17-ABD Başkanı Ronald Reagan, dün ABD'deki İsrail heyeti ileABD'li Yahudilerce düzenlenen toplantıya gönderdiği mesajda, «Siyonizmi ırkçılığın bir türü olarak ilan eden 10 Kasım 1975 tarihli BM kararının feshini destekleyeceğini» açıkladı.

18-Güney Afrika Cumhuriyetinde meydana gelen çatışmalardadün 4 siyah öldü, bir polis yaralandı. Bu arada ülkede bazı tutukluların,«Tüm tutuklulara avukatları ile görüşme hakkı tanınması ve bazı işçiliderlerinin serbest bırakılması» istemiyle açlık grevine başladıklarıaçıklandı.

19-Pakistan'da bir kömür madeninde meydana gelen çökme sonucu 13 işçi öldü.

12 KASIM 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırarak, «Siyasi Parti Yasası'nda değişiklik yapılmasına çalışıldığını, bu değişikliğin ara seçimlerden önce yetiştirileceğini» bildirdi.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Bedelli askerlik parasının 1986 yılı için 2 milyon500 bin lira olarak belirlendiğini, bedelli asker olacakların bu parayı askerlik süresi kadar taksitte ödeyeceklerini» bildirdi ve «İhtiyaç fazlasıolan ve askerliklerini kamu kuruluşlarında yapacak yükümlüler ile ilgiliyönetmeliğin gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na sunulacağını» söyledi.

3-İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, TBMM'de SHP milletvekiliCüneyt Canver'in işkence ile ilgili sözlü soru önergesini cevaplandırarak, «İşkence iddialarının ortaya atılarak yeniden muayene istemlerinin asıl amacı, emniyet mensuplarını tedirgin etmek ve görev yapmalarına mani olmaktır» dedi.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi Maliye Araştırma Merkezi'nde verdiği konferansta, «Hükümet stopaja (peşin vergiye) yumuşak şekildegeçmeyi düşünmektedir» dedi.

5 -TBMM Genel Kurulu'nda, sıkıyönetimin 8 ilden kaldırılması,9 ilde ise 4 ay daha uzatılması kabul edildi.

6 - DİE Başkanı Nihat Güner tarafından yapılan açıklamada, «Tüketici fiyatlarının ekim ayında yüzde 6.3 oranında arttığı» bildirildi.

7-Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, düzenlediği basın toplantısında, Ankara'nın hava kirliliği ile mücadelekampanyasını başlatarak, alınacak önlemleri konusunda açıklamalardabulundu.

8 -Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası ve Ankara TicaretBorsası Yönetim Kurulları, ortak toplantıları sonunda bir bildiri yayımlayarak, hükümetin izlediği ekonomik politika konusundaki görüşleriniaçıkladılar.

9 -ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Schneider ile beraberindeki heyet Türkiye'ye geldi.

10 -Papa davasını soruşturmakla görevli İtalyan Mahkeme heyeti,suikast girişimi dosyasında adı geçen Türklerin ifadelerini almak üzere Ankara'ya geldi.

11 -Maliye ve Gümrük Bakanlığı hesap uzmanlarınca 1984 yılındayapılan incelemelerde, mükelleflerin beyan ettikleri her 1.000 liralıkgelire karşılık 1.289 liralık geliri sakladıkları belirlendi.

12 -Yüce Divan'da, eski Devlet Bakanı ve Manisa Milletvekili İsmail Özdağlar hakkında rüşvet alma gerekçesiyle açılan davaya devamedildi.

13-Nakşibendi Teşkilaiı Şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yargılanmasına DGM'de başlandı.

14 -Türkiye Yazarlar Sendikası davasında, İstanbul SıkıyönetimKomutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nin verdiği «Beraat» kararı, Askeri Yargıtay 1. Dairesi'nce «eksik soruşturma» yapıldığı gerekçesiyle bozuldu.

15-İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, «Laikliğe aykırı propaganda yaptığı» gerekçesiyle yargılananMilli Gazete'nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü 1 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın cezası, Basın Yasası uyarınca 9 bin 700 lirapara cezasına çevrildi.

16 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Birleşik Arap Emirliklerini resmiziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin «1980 yılından sonradünyaya açıldığını» söyledi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile BAE Devlet Başkanı Şeyh Zayed Sultan El Nahyan'ın başkanlık ettiği resmi görüşmeler başkent Abu Dabi'de başladı. Görüşmelerde, Türkiye'nin BAEtarafından finanse edilmek üzere iki proje önerdiği, bu projelerden birinin kabul gördüğü, diğerinin geri bırakıldığı bildirildi.

17-Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanı Sergey Ahromeyev'in davetlisi olarak gittiğiMoskova'da resmi temaslarına başladı.

18 -SSCB - Türkiye 8. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantısı süresiz ertelendi.

19-NATO üyesi ülkelerin yıllık kuvvet planlarının görüşüldüğü«Savunma İnceleme Komitesi» Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplandı. Toplantıda, Türkiye, Yunanistan'ın Limni adasındaki kuvvetlerini ittifak emrine tahsis ettiği için Yunanistan'ın kuvvet planını veto etti.

20 - İtalya'nın Napoli kentinde toplanan Avrupa Konseyi Siyasi Komisyonu, Türkiye Delegesi Bitlis Milletvekili Kamran İnan'ın «Yunanistan'a iltica eden üç Türk ailesinin Bulgaristan'a iade edilmemesi» hakkında sunduğu karar tasarısını kabul etti. Komisyon Başkanının karartasarısını, diplomatik yollarla, Yunanistan hükümetine bildireceği belirtildi.

21 -Romanya Dışişleri Bakanı Stefan Andrei, Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku tarafından görevinden alındı. Romanya Resmi AjansıAgerpress, bu göreve İllie Vaduva'nın atanacağını bildirdi. Sanayi İnşaatı Bakanı İon Petre, Başbakan Yardımcılığına, Sanayi İnşaatı Bakanlığına ise İoan Avran getirildi.

22-Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyan doğu kesiminde, ülkenin Hıristiyan liderlerinin toplantı yaptığı bir manastırda meydanagelen patlama sonucu 2 asker öldü, 11 kişi yaralandı.

23-Ürdün Başbakanı Zaid Rıfai, beraberindeki bir heyetle Suriye'ye gitti.

24-FKÖ Lideri Yaser Arafat, Mısır'dan, Irak'ın başkenti Bağdat'agitti.

25 - Liberya'da, eski Genelkurmay Başkanı Thomas Ouiwonkpa'nınbir darbe girişiminde bulunduğu, Devlet Başkanı Samuel Doe'nin, «Darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını» açıkladığı bildirildi.

26 - Etiyopya'da hükümet kuvvetlerinin, yönetim karşıtı gerillaların bulunduğu Eritre bölgesindeki bazı sivil yerleşim bölgelerine düzenlediği hava saldırısı sonucu 11 sivil öldü, 19 kişi ise yaralandı. Eritre Halk Kurtuluş Örgütü ise, hükümet kuvvetlerinin bölgedeki bir gerilla karargahına düzenlediği saldırıda 150 askerin öldürüldüğünü,450'sinin de yaralandığını öne sürdü.

27-İran Dışişleri Bakanlığı, «Resmi ziyaret için pazar günü Tahran'a gelmesi beklenen bir Sri Lanka heyetinin ülkeye kabul edilmeyeceğini» bildirdi.

13 KASIM 1985

1 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, işsizliği önleme paketi içinde yer alan üç yeni projeyi» açıkladı ve «17 grup projeden oluşan program paketi uygulanmaya başlandığında, yılda bir milyon kişiye iş sağlanmasının amaçlandığını» bildirdi.

2 - Bakanlar Kurulu'nda, Avukatlık yasa tasarısında değişiklik yapan yasa tasarısı ile üniversitelerde tek dersten kalanlara ek sınavhakkı verilmesini öngören yasa tasarısı kabul edildi.

3 -TBMM Genel Kurulu'nda, oniki vergi yasasında değişiklik yapan tasarılar görüşülerek kabul edildi.

4 -TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bütçeleri kabul edildi.

5-SHP'li Ali İhsan Elgin, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan TurgutÖzal'ın Büyükşehir Kooperatifi ve İSOTAŞ ile ilgisinin bulunup bulunmadığı konusunda bir soru önergesi verdi.

6 - Refah Partisi İzmir İl Yönetim Kurulu, istifa etti.

7 - Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Tümgeneral Baki Aydın,Türk Kuşu Genel Müdürü Hava Pilot Kurmay Albay Ayfer Dara, Lefkoşa'ya gittiler.

8 -Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin'in yaptıkları toplantıda,«Gelecek yıl karşılaşılacak ekonomik ve sosyal sorunların bir değerlendirilmesinin yapıldığı» bildirildi.

9 -Dış Politika Enstitüsü tarafından'düzenlenen «Doğu Akdeniz'inGüvenliği» konulu uluslararası toplantı İstanbul'da başladı.

10 - Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği, Bulgaristan'daTürklere yapılan baskıları protesto için, Sovyetler Birliği İstanbul Başkonsolosluğu'na bir yazı sundu.

11 -Savunma Sanayi Destekleme Fonu'na kaynak olmak üzere ithal sigaraların satış fiyatları 20 lira arttırıldı.

12-Ankara Mamak Askeri Cezaevinde çalışmalarına başlayanPapa davasında görevli Roma Mahkemesi heyeti, Abuzer Uğurlu veÖmer Ay'ı sorguladı.

13 - 1402 sayılı yasa ile görevlerine son verilen Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanlığı iş müfettişleri hakkında İdare Mahkemeleri tarafından, «Yürütmenin durdurulması» kararı verildi.

14 -Yasadışı KAWA örgütü sanıklarının slogan davasında 5 sanıkbir yıl hapis cezasına çarptırıldı, 10 sanık ise beraat etti.

15 -Türkiye ve .Romanya Milli takımları arasında İzmir'de oynananfutbol karşılaşmasında, Türkiye 3-1 yenildi.

16-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Birleşik Arap Emîrlikleri'nin ElAin kentinde incelemelerini sürdürdü.

17 - Başbakan Turgut Özal, İslam ve Batı Derneği'nce düzenlenen«İslam ve Batı'nın Yeni Ekonomik Düzene Katkısı» konulu konferansakatılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti. Başbakan, Paris'te, 20kadar Fransız sanayici ve bankacıyla bir görüşme yaparak, Türkiye'ninsiyasi ve ekonomik durumu hakkında bilgi verdi.

Başbakan Turgut Özal Fransa'da yayımlanan Liberation Gazetesinin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

18 -Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak üzereFederal Almanya'nın her yıl OECD çerçevesinde, Türkiye'ye yaptığıyardım anlaşması bu yıl 260 milyon mark olarak, F. Almanya'nın başkenti Bonn'da, Türk ve Alman heyetleri arasında imzalandı.

19 -Uluslararası Af Örgütü, Londra'da yaptığı açıklamada, «Yunanistan Hükümeti'nden, Bulgaristan'dan kaçarak Atina'ya gelen 3 Türkailesinin Bulgar makamlarına iade edilmemesini» istedi ve «Bulgaristan'da iki ay içinde Türk asıllı 3 kişinin daha öldürüldüğünü» bildirdi.

20-Fas, BM'de, «Batı Sahra'nın bağımsızlığına kavuşması sorunuyla ilgili olarak yapılan çalışmalardan çekildiğini» açıkladı.

21 -Hindistan ve Mauritius, BM Güvenlik Konseyi'ni, Namibya sorununu görüşmek üzere acele toplantıya çağırdılar.

22 -Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinde, son 4 günde meydana gelen kasırga ve sellerde 46 kişi öldü.

23 - Kolombiya'da, İbague eyaleti Yüksek Mahkeme yargıçları veUlusal Adalet İşçileri Birliği, M-19 gerillalarının başkent Bogota'dakiAdalet Sarayı baskınına ordunun müdahalesi üzerine, aralarında 11 Yüksek Mahkeme Yargıcı bulunan 44 yargıçta dahil 100'den fazla kişininölmesine yol açan müdahalenin gerçekleşmesi için orduya emir verenDevlet Başkanı Belisario Betancur aleyhine dava açacaklarını bildirdiler.

Bu arada, yargıçların başlattıkları genel grevin sürdüğü bildirildi.

24-Irak'ın, FKÖ'ye, genel karargâhını Tunus'tan Bağdat'a taşımaönerisinde bulunduğu bildirildi.

25-Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos, 17 Ocak 1986'dayapılacak seçimlere adaylığını koymak için şartlı istifa mektubunu Ulusal Meclise sundu.

14 KASIM 1985

1 -Anayasa Mahkemesi Başkanı Semih Özmert, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u parti genel merkezinde ziyaret etti.

2 -Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Hakkâri'nin Çukurca ilçesi ile Uludere ilçesi arasında 84 kilometrelik enerji nakil hattını hizmete soktu.

3 -TBMM Genel Kurulu'nda, vergi yasasında değişiklik yapan tasarıların görüşülmesi sırasında, vergi kaçıranların basın ve TRT yoluylateşhir edilmesini öngören hükmün metinden çıkarılması ve AnayasaKomisyonu'nda incelenmesi önergeleri reddedildi.

4-TBMM Başkanlık Divanı'nda, «SHP'li milletvekillerinin üyeliklerinin Anayasa'nın 84. maddesi çalıştırılarak düşmesi önerisinin» Anayasa ve Adalet Komisyonlarına şevki kararlaştırılırken, bu konuda komisyona önerinin reddi konusunda görüş bildirilmesi kararı verildi.

5 -TBMM'de 46 bağımsız milletvekilinden 24'ünün, Meclis'te düzenlediği toplantı sonunda yapılan açıklamada, «Üyeliğin Anayasa veiçtüzüğün partili milletvekillerine tanımış olduğu tüm hakların bağımsız milletvekilleri için de aynen uygulanmasının sağlanması konusunda görüş birliğine varıldığı» bildirildi.

6 - Demokratik Sol Parti (DSP), 37 ilden 612 kurucu üye adına,İçişleri Bakanlığı'na yapılan başvuru ile resmen kuruldu. DSP'nin kurucuları arasında eski HP'den istifa eden bağımsız milletvekilleri TurgutSözer, Süleyman Koyuncugil, Fikret Ertan ve Nuri Korkmaz yer aldılar.

7 -Türk Tabibler Birliği hakkında, «Hekimlik mesleği ile bağdaşmadığı gerekçesiyle idamların kaldırılması için» Cumhurbaşkanı KenanEvren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özalve milletvekillerine mektup yazdığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

8 -9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde,1 yıldan buyana sürmekte olan 939 sanıklı Artvin Dev-Yol davası sonuçlandı. Mahkeme, 11 kişiyi ölüm, 10 kişiyi ömür boyu hapis, 42 sanığı10 - 15 yıl arasında ağır hapis, 25 sanığı 4-10 yıl arasında ağır hapis,58 sanığı 2 ay ile 4 yıl arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırdı. 25sanık hakkında görevsizlik, 22 sanık hakkında davanın düşürülmesi,12 sanık hakkında davaların reddi, 6 sanık hakkında davanın muvakkaten tatili, 63 sanık hakkındaki davanın tefriki, 439 sanık hakkında daberaat kararı verildi.

9-Savunma Sanayi Destekleme Fonu'na yatırılacak miktarlarıbelirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

10-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Birleşik Arap Emirlikleri'ndekitemaslarını tamamlayarak Pakistan'a gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Pakistan'da yaptığı ve çeşitli dünya sorunlarına değindiği konuşmasında, «Bulgaristan'da baskı altındaki Türkler sorununun çözümlenmediği sürece, Bulgaristan'la ilişkilerin eski düzeyine ulaşamayacağını» bildirdi. Cumhurbaşkanı Evren, Yunanistan ile sorunların diyaloglaçözümlenmesini istediğini» belirtti.

Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ü! Hak, konuşmasında, «KıbrısTürklerini desteklemeye devam edeceklerini» söyledi.

11 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, KKTC'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, «Kıbrıs'ta kalıcı barışa yönelik çabalarınbaşarıya ulaşması» dileğinde bulundu.

12-Başbakan Turgut Özal, Fransa'nın başkenti Paris'te, «İslamve Batı'nın Yeni Bir Ekonomik Düzene Katkıları» konulu seminerde birkonuşma yaparak, «İslam ve Batı piyasalarının temel benzerliği, ikisinin de hür olmasıdır» dedi.

Başbakan Turgut Özal, Fransa Dışişleri Bakan Yardımcısı Jean Michael Baylet, Paris Belediye Başkanı Jacques Chirac ile çeşitli gazete ve dergilerin yöneticileriyle görüştü.

13-Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu,KKTC'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

14 -ABD Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa İşleri Direktörü WilliamRope'nin, Türkiye ABD ilişkileri konusundaki demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

15 -Cumhuriyet Gazetesi'nde, İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir'inKudüs'te verdiği bir demeci yayımlandı.

16 -KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 2. yıldönümü nedeniyle Kıbrıs'ta yayımlananCumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, «Uzlaşma yollarını açık tuttuklarını» bildirdi ve KKTC'nin en önemli üç sorununun «Hava ulaşımı,enflasyon ve tanıtma» olduğunu söyledi.

17 -Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, «Afganistan'daki tüm yabancı birliklerin geri çekilmesini» öngören karar tasarısını kabul etti.

18 -Kolombiya'da, 400 yıldır hiç bir faaliyet göstermeyen Nevadadel Ruiz yanardağının patlaması sonucu, 50 bin nüfuslu Armero kentinin lavlar altında kaldığı, ilk belirlemelere göre 20.000 kişinin öldüğü,25.000 kişinin yaralandığı bildirildi.

19 -Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Görbaçov, Stratejik Savunma Girişimi (Yıldız Savaşları) projesini eleştirerek, «Uzay silahlarından karşılıklı tehditler, ABD - Sovyet ilişkilerinibugünkü standartlara göre bile, çok gergin bir duruma getirecektir.Böyle bir ortamda, olayları kontrol etmek daha da zor olacaktır. Uzayınsilahlandırılması insanlık için intihar olacaktır» dedi. Sovyet Lideri Gorbaçov, konuşmasında, «Yıldız Savaşları projesinin, dünyada nükleersilahların ortadan kaldırılmasına yol açacağına ilişkin iddiaların gerçekle hiç bir ilişkisinin olmadığını» belirtti.

20 -Yunanistan'da, ilan edilen 24 saatlik genel greve 1.5 milyonsendikalı işçi ve memurun katıldığı bildirildi.

15 KASIM 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, Fransa'ya yaptığı resmi geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Sovyetler Birliği'ne yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, TBMM Bütçe Plan Komisyonu'nda Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada,«Bakanlar Kurulu kararıyla Başbakanlık nezdinde «Vip» servisi kurulacaktır. Diğer ülkelerde de olan bu servisten, sadece Cumhurbaşkanı veBaşbakan değil, her kademedeki devlet görevlileri yararlanacaktır»dedi.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Hakkâri'de yapılan bir fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, «İthal dizel motorlarında fahiş fiyatla satışın önüne geçilmesini amaçladıklarını» söyledi.

5-Avukatlık Yasası'nda değişiklikler öngören yasa tasarısı iletek dersten başarısızlık nedeniyle üniversitelerle ilişkileri kesilen öğrencilere sınav hakkı tanıyan yasa tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.

6 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, gezisi sırasında uğradığı Pakistan'da Meclisi Şura denilen Pakistan parlamentosunda bir konuşmayaptı.

7 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin kuruluşunun 2.yıldönümünde yaptığı açıklamada, «Mücadelemiz sahte değildir, Ada'yıYunanistan'a ilhak etmek isteyenlere karşı atılan adımlar, yiğitçe adımlardır, sahte değildir. Sahte bir Cumhuriyet varsa o da Anayasa'yı sepete atmış, uydurma bir Anayasa ile ayakta duran 20 yıldır yerel seçimleri yapmayan Güney'deki idarenin cumhuriyetidir. Bizim cumhuriyetimiz, halkın selfdeterminasyon hakkından doğan gerçek bir cumhuriyettir. Barış olacaksa bu cumhuriyetin ağırlığı kefede Rumlar kadar ağır olacaktır» dedi.

8 -ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği lideri Gorbaçovile Cenevre'de yapacağı zirve öncesi Beyaz Saray'da yaptığı Radyo veTV konuşmasında, «Eğer savaş silahlarımızı terk edip zararsız, nükleerolmayan bu savunma sistemine yönelirsek, bundan tüm dünya yarargörür» dedi.

9 - Kuzey İrlanda'nın geleceği için, İngiltere ile Serbest İrlandaCumhuriyeti arasında bir anlaşma imzalandı.

10 -Hindistan'ın doğusundaki Bihar eyaletinde polisle çatışan gerillalardan 58'inin öldüğü bildirildi.

11- ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği lideri Gorbaçov ile Cenevre'de yapacağı zirve öncesi Beyaz Saray'da yaptığı Radyo veTV konuşmasında, «Eğer savaş silahlarımızı terk edip zararsız, nükleerolmayan bu savunma sistemine yönelirsek, bundan tüm dünya yarargörür» dedi.

9 - Kuzey İrlanda'nın geleceği için, İngiltere ile Serbest İrlandaCumhuriyeti arasında bir anlaşma imzalandı.

10 -Hindistan'ın doğusundaki Bihar eyaletinde polisle çatışan gerillalardan 58'inin öldüğü bildirildi.

16 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan'a yaptığı geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, resmibir ziyaret amacıyla gideceği Brezilya'ya hareketinden önce AnkaraEsenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, «1980'den sonra Avrupave Ortadoğu ülkeleri ile Uzakdoğu ile Uzakdoğu ülkelerine yönelikdış ticaretin hızla arttığını, üçüncü büyük hamlenin de Latin Amerikaülkelerine yapılacağını» belirterek «Brezilya'ya yapacağımız ziyaretbu hedefi gerçekleştirmek yolunda atılmış bir adım olacaktır» dedi.

3 -Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztünk Ankara'da yaptığı açıklamada, «Silahlı Kuvvetlerin harp araç ve gereçlerinin yurt içindeüretimi hususunda uzun vadeli bir plan ve çalışmanın yürütüldüğünü»belirterek «Gerek ülke ekonomisinin gelişmesi ve gerekse SilahlıKuvvetlerin dışa bağımlılığının azaltılması hedeflerine ulaşmada önemliadımlar atılmaktadır» dedi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Gaziantep'te yaptığı açıklamada, «SSK'dan emekli, dul ve yetim maaşıalanların sayısının 1 milyon 42 bin 322 kişiye ulaştığını» belirterek«Sosyal güvenlik kuruluşları artık derlenip toparlanmalı, hesabını kitabını iyi yapmalıdır» dedi.

5-Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nın bütçe teklifi TBMMPlan Bütçe Komisyonunda görüşüldü.

6-Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'la zirveye katılmak amacıyla İsviçre'nin Cenevre Kentine gitti.

17 KASIM 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, Bitlis ve Van illerini kapsayan iki günlük gezisine başladı. Başbakan Turgut Özal, Bitlis'te, Türkiye'de hizmete giren ilk özel sektör sigara fabrikası olan Best'in açılışında yaptığıkonuşmada, «Kalkınmada öncelikli yörelerde devlet yatırımlarının arttırılacağını» söyledi.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Umman'ın milli günü dolayısıyla, Sultan Kabus Bin Said'in davetlisi olarak Umman'a gitti.

3-Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Hakkari'nin ilk fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, güneydoğu olaylarıyla ilgili olarak, «Türkiye son derece hassas bir noktada bulunduğuna göre, bucins olaylar beklenmelidir, Yüzde yüz, bıçak gibi kesilmesi mümkündeğil» dedi.

4 - MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, İstanbul'da yaptığıaçıklamada, «Hangi partilerin kapatılacağı önemli değil, önemli olansağın Meclis'te güçlü bir sesinin bulunmasıdır. Sağ muhalefet korunacaktır» dedi.

5 -Sarayköy Belediye Başkanlığı seçimini SHP adayı Ali Cengizkazandı.

6-Suriye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tevfik Sellum, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuzturk'ün, 11 Kasım günü TBMM'de yaptığıkonuşmada, Suriye'nin kendi gücü üzerinde silahlanmasıyla ilgili sözlerine ilişkin olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Bizyüksek Türk makamlarından bu konuda tatmin edici bir açıklama aldığımız inancındayız» dedi.

Sellum açıklamasında, «Suriye Silahlı Kuvvetleriyle ilgili olarakyürütülen faliyetler, doğrudan düşmanımız İsrail'e dönüktür. Türkiyeile herhangi bir ilgisi yoktur» dedi.

7 - Bulgaristan'daki Türklere uygulanan baskılar, İzmit'te düzenlenen mitingte protesto edildi.

8 - Federal Almanya Federal İstatistik Dairesi'nden verilen gitgide, son dört yıl içinde 3020 Türk'ün F. Alman vatandaşlığına geçtiği bildirildi.

9 -ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov ile yapılacak Zirve için gittiğiİsviçre'nin Cenevre kentinde, verdiği demeçte, «İki ülke arasında derin görüş ayrılıklarının bulunduğunu» söyledi.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger'in, ABDBaşkanı Ronald Reagan'a verdiği zirveye ilişkin mektup New YorkTimes'da yayımlandı.

10 - Kolombiya'da, Nevado del Ruiz yanardağının yeniden lav püskürtmesi ihtimaline karşı yanardağ çevresindeki bölgenin boşaltılması gerektiği bildirildi. Resmi açıklamalarda, 50 bin nüfuslu Armerokentinde 21 binden fazla kişinin öldüğü bildirildi.

11 -Brezilya'da yapılan yerel seçimleri Demokratik Hareket Partisi'nin kazandığı bildirildi.

12 - İngiliz Hazine Bakanı İan Gow, İngiltere ile İrlanda Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşma nedeniyle istifa etti.

13 -Şili'de dün grev yapan işçilerle güvenlik güçlerinin çatışmasısonucu 20 kişi yaralandı.

14 - Yunanistan'da, politeknik olaylarının 12. yıldönümü nedeniyle yaklaşık 1 milyon öğrenci ve işçinin protesto gösterisi yaptığı bildirildi.

18 KASIM 1985

1 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Trabzon'da düzenlediği basın toplantısında, «DSP'ye kurucu üye olan dört bağımsız milletvekilinin durumunu inceleneceğini ve bu konuda bir karar verileceğini» açıkladı.

2-Başbakan Turgut Özal, Van'da incelemelerini sürdürdü. Başbakan Turgut Özal, bölgeye yapılan yatırımlar konusunda açıklamalarda bulunarak, «Urfa'nın yıllardır çözüm bekleyen toprak reformu sorununu çözümlediklerini» söyledi.

3-Çevre sorunlarıyla görevli Devlet Bakanı Ahmet Karaevli,Cumhuriyet Gazetesi'nin, çevre korunması politikasıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM Bütçe Plan Kamisyonu'nda bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, «Yunanistan'ın Türkiye'yi Avrupa'dan dışlama siyaseti izlediğini» söyledi

5-Ankara Belediye başkanları, Münih kentinde yapılacak konferansa katılmak üzere Federal Almanya'ya gittiler.

6 -Türk-İş'in 58 il, 8 bölge temsilcisi ve teşkilatlandırma sekreterlerinin toplantısı Ankara'da başladı.

7-Deniz Harp Okulu'nun 212. kuruluş yıldönümü İstanbul'dakutlandı.

8-SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbacov,ABD Başkanı Ronald Reagan ile yapacağı zirve toplantısı için İsviçre'nin Cenevre kentine gitti. Gorbacov verdiği demeçte, «Tüm insanlıknükleer savaş tehlikesinin ortadan kaldırılmasını ve verimli bir işbirliğinin başlamasını beklemektedir» dedi.

9 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile görüşmelerde bulunmak üzere, İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Görüşmelerde, doğu-batı. ilişkileri, AET,Güney Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alınacağı bildirildi.

10-Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen bir patlamada,iki kişinin öldüğü bildirildi.

11 -10 Arap Ülkesi (Ürdün, Irak, Kuveyt, BAE, Tunus, Fas, Cezayir, Tibuji, Somali ve Kuzey Yemen) parlamenterlerinin Irak'ın başkenti Bağdat'ta iki gün süren toplantısı sonunda yayımlanan ortak bildiride, «ABD'nin Ortadoğu'da İsrail yanlısı politikasını terketmezsebölgedeki çıkarlarının tehlikeye gireceği» belirtildi.

12 - İtalyan yolcu gemisi Achille Lauro'yu 1 Ekim 1985 günü kaçırarak bir ABD'li rehineyi öldüren 4 Filistinli ve suç ortakları silah vepatlayıcı madde taşımak suçlarından dolayı, İtalyan Genova Mahkemesi tarafından 4 ile 9 yıl arasında hapse mahkum edildiler.

Asıl kaçırma olayı ve ABD vatandaşı Klinghorfer'in öldürülmesi davasının gelecek yıl başlayacağı bildirildi.

13 -Yunanistan'ın başkenti Atina'da, 12 yıl önce meydana gelenPoliteknik olaylarının yıldönümü dolayısıyla düzenlenen gösterilerdeçıkan çatışmalarda, 15 yaşındaki bir genç, polisin açtığı ateş sonucuöldü. Olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı ve Kamu düzeni Bakanı istifaettiler, ancak istifaları, Başbakan Andreas Papandreu tarafından kabuledilmedi.

14-Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, ırk ayrımı poltikasım protesto gösterilerinde, güvenlik kuvvetleriyle siyahların çatışması sonucu3 kişi öldü.

15 -Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, «SSCBile BAE arasında diplomatik ilişki kurulmasına, kısa bir süre önce karar verildiğini» açıkladılar.

16-İslami Cihad Örgütü, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yayınladığıbildiride, elindeki Fransız rehinelerden birinin hasta olduğunu, görüşmelerin sonuca bağlanmasının gecikmesi nedeniyle rehinelerin başına gelebilecek herşeyden Fransız Hükümeti'nin sorumlu olacağını»bildirdi.

17 - Bangladeş'te gazetecilerin greve gittikleri bildirildi.

19 KASIM 1985

1 -Başbakan Turgut Özal, Bitlis ve Van illerini kapsayan iki günlük gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 1986 bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığıkonuşmada, «Bugüne kadar bakanlığa gelen 190.793 güvenlik soruşturması dosyasından 182.793'ünün sonuçlandırıldığını» bildirdi.

3 -TBMM'de vergi tasarısının görüşülmesi sırasında, 22 ANAPmilletvekilinin muhalefet ve bağımsız üyelerle birlikte oy kullanmasısonucu, «Yeminli mali müşavirlik kurumunun tasarıdan çıkarılmasına»ilişkin önerge kabul edildi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin 17 Eylül tarihinde resmen müzakereye açtığıABD ile yapılan savunma ve ekonomik işbirliği anlaşmasının geçerliliksüresini otomatik olarak bir yıl süreyle uzattığı yolundaki çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu, Türkiye'nin 17 Eylül tarihinde ABD'ye yaptığı bildirimle ihtiyaçlarımızı karşılayacak yeni bir metin ortaya çıkarılmasını istediğini» bildirdi.

5 - NATO Parlamenter Assamblesi Siyasi Komisyon Alt Komitesi Güney Bölge ve Bölge Dışı Tehditler Alt Komisyonu üyeleri, Ankara'da eski başbakanlardan Süleyman Demire! ve Bülent Ecevit ile birer görüşme yaptılar.

6 - İtalya'nın başkenti Roma'da görülmekte olan, Papa suikastıdavasıyla ilgili tanıkların, Ankara ve İstanbul'da ifadelerini alan RomaAğır Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Severino Santiapichi ve SavcıMarini, İstanbul'dan ayrılarak Roma'ya gittiler.

7 - 12 Ekim 1985 tarihinde İzmir'de düzenlenen «Refah gecesi»nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı'nca partiden çıkartılmaları istenenikisi MKYK üyesi toplam 20 Refah Partili, partilerinden istifa ettiler.

8-TBMM tarafından geçen hafta içinde alınan karar uyarınca,saat 17.00'den itibaren 8 ilde (İstanbul, Adana, Adıyaman, Ağrı, Erzurum, Gaziantep Hatay ve Kars) sıkıyönetim kaldırılarak olağanüstühal uygulamasına geçildi.

9-Elektrik İşleri Etüt İdaresi'nin 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen Hidroelektrik Enerji Sempozyumu Ankara'da başladı.

10 -Çorum eski milletvekili Yakup Gürsel dün öldü.

11 -Ankara DGM'de, Abu Nidal örgütüne üye oldukları iddiasıyla11'i Ürdün, biri İsrail uyruklu 12 sanık hakkında açılan dava, ilgisi nedeniyle İstanbul DGM'ne gönderildi.

12 -Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, BrezilyaCumhurbaşkanı Jose Sarney tarafından kabul edildi.

13 - Uluslararası Yazarlar Birliği PEN Kulüp'ün İsveç Merkezi tarafından Adalet Bakanı Necat Eldem'e gönderilen bir mektupta, kulübün fahri üyesi yazar ve toplumbilimci İsmail Beşikçi'nin serbest bırakılması istendi.

14-Yunanistan'ın Bulgaristan'a iade etmek istediği üç Türk ailenin durumuyla ilgili soruna, Avrupa Siyasi Komisyonun'dan sonraGöç-Mülteci ve Nüfus İşleri Komisyonu'nunda ele aldığı bildirildi.

15-İngiltere'nin başkenti Londra'da sona eren BM heyeti ileKKTC teknik heyeti arasında yapılan görüşmelere ilişkin açıklama yapılmadı.

16-ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği KomünistPartisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov arasındaki zirve toplantısı,İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı. Beyaz Saray Sözcüsü Larry Speakes ve Sovyet Enformasyon Dairesi Başkanı Leonid Zamyatin ayrıayrı yaptıkları basın toplantısında, «Zirvenin sonuna kadar neler konuşulduğunun basına açıklanmaması kararının karşılıklı olarak alındığını» bildirdiler.

17 -Kolombiya'da, Nevado del Ruiz Yanardağı'nın patlaması üzerine yaklaşık 25 bin kişinin hayatını kaybettiği Armero kentinde kurtarma çalışmalarının devam ettiği, bölgede salgın hastalık tehlikesinin arttığı bildirildi. Kolombiya'da üç günlük ulusal yas ilan edildi.

18 -Güney Afrika Cumhuriyetinde, beyaz azınlık yönetiminin ırkçı uygulamalarını protesto gösterilerinde çıkan çatışmalarda 10 siyahöldü, 126 siyah tutuklandı.

19-Yunanistan'da, Atina Politeknik Okulu olaylarının 12. yıldönümünde, bir gencin öldürülmesi üzerine, gencin ölümüne yol açanpolis, «Kasıtlı cinayet» suçundan mahkemeye çıkarıldı. Bu arada, Yunan Öğrenciler Birliği (EFEE) düzenlediği protesto yürüyüşünü iptaletti, Politeknik okulundaki işgal de sona erdi.

Çatışmalarda ise 20'si polis olmak üzere 60'tan fazla kişi yaralandı, yüzlerce kişi gözaltına alındı.

20-İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amos Lapidoth, «İsrail ileSuriye uçakları arasında çıkan ve iki Suriye uçağının düşürülmesi ilesonuçlanan çatışmanın, Suriye toprakları üzerinde meydana geldiğini» bildirdi.

21 -Filipinler Yüksek Mahkemesi, muhalefet lideri Benigno Akino'nun 1983'te öldürülmesiyle ilgili davaya bakan mahkemenin kararını açıklamasını, «Kararın adil olmadığı» yolunda verilen bir dilekçeninsonuca bağlanmasına kadar ertelendi.

20 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı İzmir'dekabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da bir toplantı sırasında yaptığıaçıklamada, «Kamu görevlileri arasında çok yoğun şikayetlere nedenolan güvenlik soruşturması sisteminin yeniden düzenleneceğini» bildirerek «Soruşturma konusunda münferit şikâyetler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle soruşturma yapılan bir memurun iş değiştirmesindesoruşturmaya gerek kalmayabileceği gibi, bu konuda basitleştiricibaşka yollar üzerinde de duruyoruz.» dedi.

3 -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda bakanlığın bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, «Ayda 90 kilovatsaat elektrik tüketenlere uygulanan indirim kapsamı genişletilecek. Böylece bizim ortadirek dediğimiz kesime birkolaylık daha sağlanacaktır. Bu miktar yılbaşından sonra ayda 150 kilovatsaat yükseltilecektir» dedi.

4 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Nihat Güner hakkında Başbakanlık Teftiş Heyetince soruşturma açıldı.

5 - Konya'nın Bozkır ilçesine bağlı Harmanpınar kasabasınınMDP'li belediye başkanı Hüseyin Güven partisinden istifa etti.

6 -Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, «Toplu sözleşmede serbest pazarlık sistemini engelleyen hükümler kalkmalıdır» dedi.

7 - Suriye'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada İsrail uçaklarının saldırısına değinilerek Suriye'nin «Kutsal Arapdavasının savunabilmesi açısından silahlanmanın zaruri olduğu» belirtildi.

8 - Hakkari'nin Çukurca ilçesiyle Tunceli'nin Geyikkuyu bucağında güvenlik kuvvetleriyle bölücü çete mensupları arasında çıkan çatışmada bir er şehit oldu, çete mensuplarından üçü ölü olarak ele geçirildi.

9 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem resmi ziyaret amacıyla gittiği Brezilya'da Brezilya Meclis ve Senato Başkanları ile Yüksek Mahkeme Baskanı'nı ziyaretinden sonra, Brezilya'nın Riokentinde yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin başta Brezilya olmak üzere bütün Latin Amerika ülkeleri ile ticari ve siyasi ilişkilerini geliştirmek amacında olduğunu» söyledi.

10-Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ Washington'da yaptığı açıklamada, «Halen ABD Temsilciler Meclisi'nde bulunan 192 sayılı 'Ermeni karar tasarısının' onaylanması durumunda bunun Türk-ABD ilişkilerine şimdiden kestirilemeyecek zararlar verebileceğini» söyledi.

11 -Avrupa Konseyi Hukuk İşleri Komisyonu Fransa'nın Strasbourg kentinde yaptığı toplantıda, Batı Trakya'da yaşayan Türkler ileTürkiye dahil öteki ülkelerdeki azınlıklar meselesinin birleştirilerekincelenmesini kararlaştırdı.

12 -İsviçre'nin Cenevre kentinde ABD Başkanı Ronald Reagan ileSSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov arasında ikigün süren zirve görüşmeleri sona erdi. Beyaz Saray Sözcüsü LarrySpeakes, zirvenin resmen sona ermesinden sonra yaptığı açıklamada,«İki liderin çok sayıda konuyu ele aldıklarını ve iyi bir ilerleme yapıldığını» söyledi.

21 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İzmir Ticaret Odası'nın düzenlediği «Yüz Yılda Türk Ekonomisi» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «Bir devletin ekonomik gücü yoksa, istediği kadar geniş topraklara sahip olsun, istediği kadar fazla nüfusa sahip olsun büyük devletler arasına karışamıyor» dedi.

2 - Devlet Bakanı,Mustafa Tınaz Titiz Çukurova Üniversitesi tarafından düzenlenen «İstihdam sorunları» konulu konferansta yaptığıkonuşmada «Az üreten ancak çok tüketen bir ülkeyiz. Bu da geçimizorlaştırıyor. İşsizlik ile gelir yetmezliği aynı kapıya çıkmaktadır»dedi.

3 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli Ankara'da yaptığı açıklamada,Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınmasına ilişkin çalışmalara değinerek, «Anarşi ve terör yaratanlar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yatırım yapılmasını istemiyorlar» dedi.

4 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, TBMM PlanBütçe Komisyonu'nda bakanlığı'nın bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, «Turizmde gidişin iyi olduğunu, turizm gelirlerinin hızla arttığını» söyledi.

5 - TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan vergi yasa tasarılarının peşin vergiye ilişkin bölümü kabul edildi.

6 - Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi BaşkanıVahit Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada «Gelir ortaklığı senetlerigelirlerinden vergi alınacağı yolundaki haberlerin gerçekle ilgisi olmadığını» söyledi.

7 - Devlet İstatistik Başkanı Nihat Güner, «başka bir göreveatanmak» üzere üçlü kararname ile görevinden alındı.

8 -Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Batı kesiminde Dürzi ve Şii milisler arasında çıkan 'çatışmalar sonucu 2 kişi öldü 18 kişi de yaralandı.

22 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İzmir'e yaptığı gezi sırasındaİzmir İmam Hatip Lisesi'ni denetledi.

2 - Başbakan Turgut Özal Federal Almanya'ya yaptığı geziyi tatamamlayarak Ankara'ya döndü,

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Parlamento Muhabirleri Derneği'ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada,«Her hükümetin basından şikayet edebileceğini» belirterek «Hükümeti öven basın, kendi görevini yapmıyor demektir» dedi.

4 -Adalet Bakanı Necat Eldem, Eskişehir'de yaptığı açıklamada,«Af konusunun Bakanlar Kurulu'ndan daha önce iki kez görüşüldüğünü, ancak bütçe ve vergi kanunlarının şu anda Meclis'te görüşülmesinedeniyle af konusundaki görüşmelere ara verdiklerini» belirterek «Afkonusu, 1986 yılı başında Meclis'te görüşülecektir» dedi.

5 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bu yıl elektriğe zam yapılmayacağını ve yıl başındanitibaren ortadireğin elektrik enerjisini 800 ile 1000 lira arasında dahaucuz kullanacağını» söyledi.

6 -Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yasadışı örgütlerin yurt dışında faaliyetlerini artırdıklarını ve Ermeni örgütleriyle müşterek eylem kararı aldıklarını» belirterek «Bu faaliyetler hakkında sürekli bilgi edindiklerini» bildirdi.

7 - Polonya Devlet Başkanı General Jaruzelski resmi bir ziyaretetmek amacıyla Romanya'ya gitti.

8 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Pretoria yakınlarındaki bir kasabada gösteri yürüyüşü düzenleyen siyahlara polisin ateş açması sonucu 10 kişi öldü 100 kişi de yaralandı.

9 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un batı kesiminde, Dürzi ve Şii Milisler arasında çıkan çatışma sonucu 35 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.

23 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ege gezisinin son gününde Kula'ya giderek incelemelerini sürdürdü. Cumhurbaşkanı Kenan Evren,halka hitaben yaptığı konuşmada, «Kız olsun, erkek olsun çocuklarınızı okutun» dedi.

2 -Başbakan Turgut Özal, beraberinde Devlet Bakanları AbdullahTenekeci, Ahmet Karaevli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel ve Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan ile birlikte Konya'ya giderek incelemelerde bulundu.

3 -Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Brezilya'ya yaptığı resmi geziyi tamamlayarak Brezilya'dan ayrıldı.

4 -Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan 16. Dönem Ulaştırma Bakanları toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Türkiye'ye döndü.

5 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, «Nüfus kontrolünü sağlıklıbiçimde elde tutmak gerektiğini, ancak Türkiye'nin nüfusu ile sanayisi ile büyüyen bir ülke olduğunu, bu büyümenin de faydaları olduğunu» söyledi.

6 - Demokratik Sol Parti (DSP) ilk Kurucular Kurulu toplantısıAnkara'da yapıldı ve Genel Başkanlığa Rahşan Ecevit seçildi. Kurucular Kurulu'nda yarıca MKYK'nun 16 üyesi belirlendi.

7 - 1986 mali yılı Bütçe Yasa Tasarısı Bütçe ve Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

8 -DİE, 1985 yılına ilişkin yaptığı ikinci büyüme hızı tahmininde,bu oranın yüzde 4.9 olarak gerçekleşeceğini açıkladı.

9 - «Yurtdışı 4. Büyük İşçi Kurultayı» Ankara'da başladı.

10 -Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hemşirelik Yüksek Okulu öğretime açıldı.

11 -ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murphy, ABD veSSCB liderlerinin İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptıkları zirve konusunda bilgi vermek amacıyla gittiği İsrail'de Dışişleri Bakanı İzak Şamir ile bir görüşme yaptı. Murphy, daha sonra Ürdün'ün başkentiAmman'a gitti.

12 -Mısır Havayollarına ait bir yolcu uçağı, Atina-Kahire seferini yaparken, 120 yolcusu ve 6 mürettebatıyla Malta'ya kaçırıldı.

Malta'ya indirildiklerinde, isteklerinin yerine getirilmemesi halinde yolcuları sıra ile öldüreceklerini söyleyen korsanlar daha sonra4 yolcuyu öldürdüler. Korsanların «Mısır Devrimcileri» örgütüne mensup oldukları açıklandı.

13-Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Dürzi ve Şii milisler arasındaçıkan çarpışmalarda 60 kişinin öldüğü bildirildi.

14-Filipinler'de, gerillaların bir köyü basarak 17 kişiyi öldürdükleri, 10 kişiyi de yaraladıkları bildirildi.

15-Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, meydana gelen olaylarda 3siyah öldürüldü.

16-Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, geleneksel olarak basına günlük brifing yapılması uygulamasını kaldırdığını, bundansonra Basın ve Enformasyon Bakanlığı'nın hazırladığı günlük basınbültenleri dağıtılacağını açıkladı.

17-Irak'ın başkenti Bağdat'ta toplanan FKÖ Yürütme Komitesi,Yaser Arafat'ın «Kahire Bildirisi» olarak adlandırılan açıklamasınıonayladı.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, 7 Kasım'da, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada «FKÖ'nün İsrail işgali dışındaki topraklarda gerilla faaliyetine girmeyeceğini» bildirmişti.

18-Brezilya'da, 1964 yılında 1985 yılının ocak ayına dek sürenyönetim döneminde, siyasi tutuklulara işkence yapanların adlarındanoluşan 400 kişilik bir liste yayımlandı.

12 -Mısır Havayollarına ait bir yolcu uçağı, Atina-Kahire seferini yaparken, 120 yolcusu ve 6 mürettebatıyla Malta'ya kaçırıldı.

Malta'ya indirildiklerinde, isteklerinin yerine getirilmemesi halinde yolcuları sıra ile öldüreceklerini söyleyen korsanlar daha sonra4 yolcuyu öldürdüler. Korsanların «Mısır Devrimcileri» örgütüne mensup oldukları açıklandı.

13-Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Dürzi ve Şii milisler arasındaçıkan çarpışmalarda 60 kişinin öldüğü bildirildi.

14-Filipinler'de, gerillaların bir köyü basarak 17 kişiyi öldürdükleri, 10 kişiyi de yaraladıkları bildirildi.

15-Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, meydana gelen olaylarda 3siyah öldürüldü.

16-Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, geleneksel olarak basına günlük brifing yapılması uygulamasını kaldırdığını, bundansonra Basın ve Enformasyon Bakanlığı'nın hazırladığı günlük basınbültenleri dağıtılacağını açıkladı.

17-Irak'ın başkenti Bağdat'ta toplanan FKÖ Yürütme Komitesi,Yaser Arafat'ın «Kahire Bildirisi» olarak adlandırılan açıklamasınıonayladı.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, 7 Kasım'da, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada «FKÖ'nün İsrail işgali dışındaki topraklarda gerilla faaliyetine girmeyeceğini» bildirmişti.

18-Brezilya'da, 1964 yılında 1985 yılının ocak ayına dek sürenyönetim döneminde, siyasi tutuklulara işkence yapanların adlarındanoluşan 400 kişilik bir liste yayımlandı.

24 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kabul ettiği Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu ve 67 ilin öğretmenlerine hitaben yaptığı konuşmada, «TürkiyeCumhuriyeti'ni daha emin ellere teslim etmek istiyorsak, öğretmenlere değer verilmesi gerekir» dedi.

2 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yurt Dışı İşçi Kurultayına katılanları kabul töreninde yaptığı konuşmada, «Yurt dışında çalışan işçilerimizin problemlerine hal yolu bulmak devletçe ve milletçe görevimizdir» dedi.

3 -TBMM Başkanı Necmettin Karadurnan, 67 ilin temsilcisi öğretmenleri kabul etti..

4 -Başbakan Turgut Özal, Konya gezisinin ikinci gününde yaptığı konuşmada, «Ekonomimiz iyi gitmezse bundan zarar görecek olaniş çevreleridir. Bu memleketin insanlarıdır» dedi.

5-Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu incelemelerdebulunmak üzere Sivas'ın Divriği kazasına gitti.

6 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Necdet Tezel beraberinde birheyetle Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

7 - Demokratik Sol Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nunAnkara'da yaptığı ilk toplantısı sonunda, Genel Sekreterliğe NecatHamzaoğlu seçildi.

8-Sovyetler Birliği Genelkurmay Silahsızlanma Dairesi BaşkanYardımcısı Albay Geliy Bateni, Cumhuriyet Gazetesi yazarının YıldızSavaşları projesiyle ilgili sorusunu cevaplandırarak, «Yıldız Savaşları projesi Türkiye'nin güvenliğini sağlamaz. Yıldız Savaşları vurucu silahların yeni bir aşaması olacaktır. Türkiye'nin bu projeye katılmasıSovyetler'de olumsuz etki yaratır» dedi.

9-Atina-Kahire seferini yaparken dün kendilerine «Mısır Devrimcileri» adını veren silahlı üç hava korsanı tarafından 90 dolayındaki yolcu ve mürettebatla Malta'ya kaçırılan uçağa Mısır hükümetince gönderilen Mısırlı komandolar tarafından bir operasyon düzenlendi. Operasyon sonunda 50'ye yakın yolcu öldü, 30'a yakın kişide yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

FKÖ Merkez Komitesi bir bildiri yayımlayarak, olayı kınadı.

10 -Sudan'ın güneyinde etkinlik gösteren Sudan Halk KurtuluşOrdusu (SPLA) gerillaları, son dört gün içinde 48 askeri öldürdüklerini açıkladılar.

25 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri ile birlikte, Kırıkkale'ye giderek MKE'nin çelik farbikasında namluüretimi ile ilgili tesisleri gezdi ve MKE'nin tank topu üretimi ile ilgilitesislerin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren açılışta yaptığıkonuşmada, «Türkiye'nin, jeopolitik durumu dolayısıyla savunma sanayi dalında bağımlılığını azaltması kaçınılmazdır» dedi.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ile UNlCEF'in birlikte gerçekleştirdikleri aşı kampanyasının üçüncü ve son aşamasını başlattı Cumhurbaşkanı Kenan Evren yaptığı konuşmada, hızlı nüfus artışına da değinerek, «Bu memlekette aile planlaması kampanyasını da başlatmalıyız» dedi.

Başbakan Turgut Özal, aşı kampanyası nedeniyle yaptığı konuşmada, «Çocuk ölümlerine neden olan beslenme yetersizliğim önümüzdeki yıl en iyi şekilde çözeceğiz» dedi.

3 -Başbakan Turgut Özal, Kırıkkale'de MKE'nin tank topu tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, «Savunma sanayinin Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra ülke ekonomisine de büyük katkısı olduğunu» söyledi.

Törene, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral da katıdılar.

4 - Başbakan Turgut Özal, 67 ilin öğretmen temsilcilerini Başbakanlıkta kabul etti. Başbakan Turgut Özal, öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, «Devletin olanaklarının artması ile birlikte öğretmenlere de daha iyi olanaklar sağlanacağını» söyledi. Başbakan daha sonra, bir gazetenin düzenlediği Yurtdışı İşçi Kurultayı temsilcilerini kabuletti.

5 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıSudi Türel, TPAO Genel Müdürü Özer Altan ile bazı yetkililer, İskenderun Körfezi'ndeki petrol arama platformu «Gülcihan-1» de incelemelerde bulundular. Devlet Bakanı Kazım Oksay, «Sondaj çalışmalarıumut verici sonuçlanırsa, Ege'de petrol aranabileceğini» bildirdi.

6 -Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem 16. Kasım'da gittiği Brezilya'daki görüşmelerini tamamlayarak, Ankara'yadöndü.

7 -TBMM'deki bağımsız miletvekilleri adına oluşturulan 7 kişilikkomite, TBMM Başkanı'na yazılı olarak başvurarak grup kurmalarınısağlayacak işlemlerin yapılmasını istediler.

8-Yeni Düzen Partisi (YDP) fesih kararı aldı.

9-Başbakanlık Çevre Genel Müdürü Muzaffer Evirgen, Cumhuriyet Gazetesi'ne çevreyi temizleme projeleri konusunda açıklamalarda bulundu.

10 - Islahatçı Demokrasi Partisi, Avrupa Parlamentosu'nun 23Ekim'de Türkiye aleyhine aldığı kararı protesto amacıyla AET'nin Ankara'daki Türkiye temsilciliğine bir mektup verdi.

11 -Başbakanlık Müsteşarlığı ve OECD Teknik İşbirliği Komitesi'nce düzenlenen «Vatandaş-Yönetim İlişkileri» konulu toplantı İstanbul'da yapıldı.

12 -Resmi bir ziyare için Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan GenelKurmay Başkanı Orgeneral Muhammed Salih el Hammad, Ankara'daGenelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile askeri işbirliği konularının ele alındığı görüşmelerde bulundu.

13 - UNICEF Genel Müdürü James Grant, «Aşı kampanyasında,% 80 aşılama hedefinin aşılmasının büyük başarı olduğunu» belirtti.

14-SHP Ankara Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi eski Ankara temsilcisi Kemal Aydar, tedavi görmekte olduğu ABD'nin Washington kentinde öldü.

15-Dansçı Coşkun Evcim, Ankara'da öldü.

16 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuelear, Başbakan Turgut Özal'abir mesaj göndererek, «Dünya sağlık örgütünün tüm çocukları aşılamak için 1990'ı hedeflediğini ve Türkiye'nin bu hedefe beş yıl önceulaştığını» söyledi.

17-Federal Almanya Ekonomi Bakanı Martin Bangeman ile Köln'de, Türkiye AET ilişkileri ve Türk işçilerinin F. Almanya'da serbestdolaşımı konularını içeren bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

18-Atina-Kahire seferini yaparken Malta'ya kaçırılan Mısır Havayolları'na bağlı uçağın yolcularını kurtarmak amacıyla, Mısır komandolarının pazar gecesi düzenledikleri operasyon sırasında uçakta bulunan 98 kişiden 60'ı ve 5 hava korsanından 4'ü öldü, 30 kişi yaralandı. Mısır Hükümeti olaydan 15 saat sonra yayımladığı bildiride, «Havakorsanlarının FKÖ'den ayrılan ve teröristlere yataklık yapmasıyla tanınan bir Arap ülkesi için çalıştıklarını» belirtti. Mısır'daki askeri kaynaklara göre, ülkedeki silahlı kuvvetlerin alarm durumu sürüyor.

Libya Dışişleri Bakanı Ali Treiki, SSCB'nin Resmi Haber AjansıTASS'a verdiği demeçte, «Mısır uçağının kaçırılmasında Libya'nın rolü olduğu yolundaki Kahire çıkışlı haberlerin gerçek dışı olduğunu»bildirdi.

Malta Hükümet Sözcüsü Paul Mifsud, «Mısır yetkililerinin ısrarıüzerine Malta Hükümeti'nin operasyona izin verdiğini belirterek, sorumluluğun kendilerine ait olmadığını» bildirdi.

Operasyon'un ABD, İsrail ve Körfez Arap ülkeleri tarafındanolumlu karşılandığı açıklandı.

19-Yunanistan'da, Başbakan Andreas Papandreu'nun gazetecileriçin düzenlenen geleneksel brifingleri iptal etme kararından sonra,Yunan Gazeteciler Cemiyeti'nin uyarı grevi kararı yürürlüğe kondu.Bu arada, hava trafik kontrolörleri de daha iyi çalışma koşulları sağlanması ve sosyal hakların iyileştirilmesi amacıyla «açlık ve uyumama» grevine başladılar.

20 - Kolombiya'da 97 kişinin öldüğü başkent Bogota'daki AdaletSarayı baskını ve Nevado del Ruiz yanardağının patlaması ile ilgili olarak 35 günlük ekonomik ve sosyal olağanüstü durum ilan edildi.

21 -Yeni Zelanda Başbakanı David Lange, ülkesinde sabotaj veölüme neden olmak suçlarından 10 yıla mahkum olan iki Fransız istihbarat ajanının, Fransa'ya beş yıldan önce iade edilmelerinin söz konusu olmadığını» bildirdi.

22 - FKÖ Merkez Konseyi'nin, dün Yaser Arafat başkanlığında,Irak'ın başkenti Bağdat'ta toplanarak, «Cenevre'deki Reagan-Gorbaçov zirvesinin ışığında, Ortadoğu barış sürecini gözden geçirdiği» bildirildi.

26 KASIM 1985

1 -Yüksek Askeri Şura, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındaGenelkurmay karargahında toplandı.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, «1984 yılı sonu itibariyle kamu kesiminin 18 milyar 768 milyon dolarlık dış borcu bulunduğunu» bildirdi.

3 -Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Anadolu liselerinde had safhaya varan öğretmensıkıntısını gidermek için çalışmalara başladıklarını» söyledi.

4 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, «UluslararasıTurizm Fuarı'nın açılışına katılmak amacıyla İngiltere'nin başkentiLondra'ya gitti.

5 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un davetlisi olarak Ankara'da bulunan Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed Salih El Hammad incelemelerine devam ediyor.

6 -Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mankemesi'nde görülmekte olan Antalya Dev-Yol davasında iki sanık ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı.

7 -4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan TKP/B'nin gençlik kolu Sosyalist Gençler Birliği üyesi6 kişi 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldılar.

8-Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından hazırlanan ve«Tababet Uzmanlık Yönetmeliği» nin 40, 41, 42, 45 ve 46. maddelerindedeğişiklik yapılmasını öngören yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

27 KASIM 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Askeri Şûra üyelerini kabul etti.

2 - Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplanan ve iki gün sürenAskeri Şûra toplantısı sona erdi. Toplantıda, Türk Silahlı KuvvetleriniGüçlendirme ve Geliştirme Programları'nın ele alındığı bildirildi.

3 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ile SHP Başkanlar Kurulu üyesi Erdal İnönü, Barış Derneğisanıklarını, İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde ziyaret ettiler.

4 - Bakanlar Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı KayaErdem başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, toplantıda, halen 16 ilde sürdürülen olağanüstü hal uygulamasının görüşüldüğünü ve bürokrasinin azaltılması konusunda bugüne kadar alınan önlemlerin değerlendirildiğini bildirdi.

5 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorusunu cevaplandırarak, «Kısa zamanda artan enflasyon oranına göre, köprü geçiş ücretlerinin yeniden düzenleneceğini» açıkladı.

6 -TBMM Bütçe Plan Komisyonu Başkanı Cengiz Tuncer, düzenlediği basın toplantısında komisyonda görüşülmesi tamamlanan bütçetasarısı üzerinde bilgi verdi.

7-Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Necdet Tezel ve beraberindeki heyet, Irak'a yaptığı ziyareti tamamlayarak Türkiye'yedöndü.

8 -Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, UNESCO MilliKomisyonu ile Hürriyet Vakfı'nın ortaklaşa olarak İstanbul'da düzenledikleri «Şiddet ve Kitle İletişim Araçları» konulu uluslararası seminersona erdi.

9 -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Müsteşar YardımcısıMehmet İndap ile Irak Sanayi ve Madenler Bakan Yardımcısı Abdultuvvap el Hüves arasında, Irak'tan 1987 yılının ortalarından itibarenelektrik enerjisi alımına ilişkin protokol, Ankara'da imzalandı.

10 -Türk-İş, iş yasalarında değişiklik isteyen raporunu, TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu üyelerine verdi.

11 -Ankara Sanayi Odası Başkanlığı'na Mümin Erkut seçildi.

12-Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un konuğu olarak Türkiye'de bulunan Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Salih El Hammad, Eskişehir'e gitti.

13 - BM Türkiye Daimi Temsilcisi İlter Türkmen, Bulgaristan'ın 8Kasım tarihli mektubuna karşılık, BM Genel Kurulu'na ve Sekreterliğine hitaben gönderdiği cevapta, Bulgaristan'ın «Irkçılık yaptığını» belirtti.

14-Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Washington Times gazetesine verdiği demeçte «Ermeni Soykırım tasarısınınABD Temsilciler Meclisi'nde benimsenmesi halinde, Türkiye'nin ABDile ilişkilerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalabileceğini» söyledi.

15 -AET Konseyi Brüksel'de yaptığı ve 1986 bütçesinin ikinci müzakeresine ayrılan toplantıda, Türkiye'ye 3. mali protokol çerçevesinde30 milyon ECU (25.57 milyon dolar) ödenek ayrılmasını karara bağladı.

16-Türk Hava Yolları'nın, Paris Orly Havaalanı’ndaki yolcu kabulve bagaj bürosuna patlayıcı atılması olayının sanıklarına yataklık etmekten yargılanan Ara Toranyan hakkında, Paris İstinaf Mahkemesi tarafından beraat kararı verildi.

17 -ABD Başkanı Ronald Reagan'ın iki ayda bir Kongre'ye sunduğu Kıbrıs raporlarından sonuncusu açıklandı.

18-Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve BasınDairesi Başkan Yardımcısı Yuri Greimitskiy, Moskova'da, CumhuriyetGazetesi yazarının sorusunu cevaplandırarak, «Sovyetler Birliği'nin veSovyet Ermenistan Cumhuriyeti'nin, kişisel ya da devlet terörü olarakher türlü terörün karşısında olduğunu» bildirdi.

19 -Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Moskova'da, YüksekSovyet toplantısında yaptığı konuşmada, «ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Yıldız Savaşları programına son vermeyi kabul etmemesi Cenevre'de silahlanmanın kontrolü konusunda herhangi bir anlaşmaya varılmasını engelledi» dedi.

20 -ABD'nin Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murphy, Ürdün'e gitti.

21 - Fransız - Ermeni Dayanışma Örgütü, dün Fransa'nın başkentiParis'te, «Avrupa Parlamentosu'nda Ermeni Soykırımının Tanınması»konulu bir toplantı düzenledi.

22 -Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, resmi bir ziyaret için İngiltere'ye gitti.

23 -Mısır Hükümeti, Malta'da kaçırılan Mısır uçağına düzenlenenoperasyon sırasında yaralı olarak ele geçirilen Tunus'lu hava korsanının Mısır'a iadesini istedi.

Malta Hükümet Sözcüsü Mifsudi, Ömer Mazruki adlı Tunus'luhava korsanının hastanede tedavi altında bulunduğunu ve sağlığı elverdiği ölçüde sorgulamasına devam edildiğini» bildirdi. Malta yetkilileri59 kişinin öldüğü operasyonla ilgili olarak hava korsanı aleyhine davaaçılmasına, sorgulamadan sonra karar verileceğini» belirttiler.

24 - Hindistan'da Sih mezhebi liderlerinden Giani Sahib Singh uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralandı, koruma görevlisi öldü.

25-Yunanistan'ın başkenti Atina'da, dün meydana gelen bombalısaldırıda, 19 polisin yaralandığı, bir polisin öldüğü açıklandı. Bununüzerine, Atina güvenlik kuvvetlerinin özel ve mekanize birlikleri hayatını kaybeden arkadaşlarının anısına ve kendi can güvenliklerinin sağlanması için, ikişer saat süreli iki paydos grevi yaptılar.

28 KASIM 1985

1 -Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inbaşkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

2 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

3 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkocağı Tiyatro Salonu ile«Türk Resim Sanatından Seçmeler» sergisini açtı.

4-TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Dolmabahçe Sarayı'nın«Değerli Eşyalar Salonu» nü ziyarete açtı.

5 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Aydın GüvenGürkan Ankara'da yaptığı açıklamada, «Partiler nitelik kazanmadan seçim yapılmasından yana olmadıklarını» belirtti.

6 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Çimento fiyatlarını serbest bırakıyoruz, ancak valilikler her üçayda bir fiyat kontrolü yapacaktır» dedi.

7 -TBMM Adalet Komisyonu, Avukatlık Yasası'nda değişiklik yaDilmasma ilişkin kanun tasarısını görüşerek kabul etti.

8 - Türk-İş Başkanlar Kurulu Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın başkanlığında toplandı.

9 - Birleşik Arap Emirlikleri Kültür ve Enformasyon Bakanı AhmetBin Hamed, Kültür ve Turizm Bakanı MükerremTaşçıoğlu'nun resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

10 - Bakanlar Kurulu'nun Türk vatandaşlığından 5 kişinin çıkarılmasına ilişkin kararı Resmî Gazete'de yayımlandı.

29 KASIM 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren Anayasa Mahkemesi'nde boş bulunan üyeliğe Yargıtay üyesi Adnan Kukner'i atadı.

2-Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Filistinhalkının vazgeçilmez haklarının tanınmasının Ortadoğu'da adil ve kalıcı barış sağlamanın ön şartı olduğunu» belirterek «Türk halkı, Filistinhalkının yasal haklarını desteklemektedir» dedi.

3 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Adana'da düzenlenen«Toplu Konut Sempozyumu» nda yaptığı konuşmada, «1986 yılında 250bin yurttaşın Toplu Konut Fonu'ndan yararlandırılacağını ve 300 milyarlira kredi dağıtılacağını» bildirdi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «İmam-Hatip liselerinde kız ve erkek öğrencilerin ayrı binalarda öğrenim görmelerinde sakınca olmadığını» söyledi.

5 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada,«Sıkıyönetimsiz bir idarenin tesisi için gerekli şartların neler olacağını» belirterek, «Düşüncemiz yurdun her tarafından sıkıyönetiminkalkmasıdır. Tabii demokratik nizam içerisinde sıkıyönetim idaresi normal bir hal olmamalı ve mecbur olmadıkça bu yola başvurulmamalıdır,düşüncesini samimiyetle taşıyoruz. Hükümetimiz de aynı görüştedir»dedi.

6 -TBMM Ceza ve Tutukevlerini Ziyaret ve İnceleme Komisyonuraporunu Meclis Başkanlığına sundu.

7-Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz'ında katıldığı «Türk-İş Başkanlar kurulu toplantısı sona erdi.

30 KASIM 1985

1 - Başbakan Turgut Özal Eskişehir'de halka hitaben yaptığı konuşmada, «Siyasi kavgaların halka faydadan çok zarar getirdiğini» belirterek «Hiç kimseyle kavgaya girmeyeceklerini» söyledi.

2-Başbakan Turgut Özal TV'de yayınlanan «İcraatın İçinden»programında çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

3 -Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ 91. NATO Askeri Komitesi toplantısına katılmak üzere Belçika'ya gitti.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, 3. BasınYayın ve Kitap Fuarını Ankara'da açtı.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Rüşvet illetinden öğrencilerin korunması için,ders programlarında yeniden düzenleneceğini» söyledi.

6 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'de doğal gaz üretiminin, sadece Trakya ve Mardin Çukurlu sahalarında yapıldığını» belirterek «Eylül ayı sonu itibariyle, doğal gaz üretimi 38 milyon 189 bin metreküpe çıktı. Bu miktar,yıl sonunda 46 milyon metreküpe ulaşacaktır» dedi.

7 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

8 -Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Elbistan'da yapılan ŞekerFabrikası'nın açılışını yaptı.

9 - Muhafazakâr Parti (MP) Birinci Olağan Büyük Kongresi Ankara'da yapıldı.

10 -Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türk-İş Başkanlar Kurulu'nda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal şartların gözden geçirilmesinden sonra, diyalog politikasının sürmesi gibi iyiniyetli bir davranışın beklenenin aksine pek çokyeni mesele yarattığı sonucuna varıldığını» söyledi.