06.12.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1985

1 ARALIK 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, Eskişehir'de incelemelerini sürdürdüve Eskişehir Sanayi Odası'nı ziyaret ederek bir konuşma yaptı.

2 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Güneş Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Toplu konut kredilerinin yükseltilmeyeceğini» bildirdi.

3-Islahatçı Demokrasi Partisi'nin, Ankara'da yapılan 1. OlağanGenel Kurulu'nda, Kurucu Genel Başkan Aykut Edibali, yeniden GenelBaşkanlığa seçildi.

4 -Türkiye'de bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Enformasyon veKültür Bakanı Ahmet Bin Hamad, Tercüman Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte, «Türkiye'nin bölgede en büyük güven unsuru olduğunu» söyledi.

5 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD), 24 üyeülke arasında yaptığı sağlık hizmetlerine ilişkin araştırmanın sonuçlarıaçıklandı. Raporda, Türkiye'nin doktor sayısı ve hastane yatak kapasitesi açısından çok yetersiz olduğu belirtildi.

6 -İngiliz İşçi Partisi Dışişleri Sözcüsü ve Avam Kamarası üyesiDonald Anderson, İngiltere'de Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte,«Türkiye'de demokrasi yolunda atılan adımlara rağmen, insan haklarının hâlâ ihlal edildiğini» öne sürdü ve «Türkiye'nin bu alanda kendisinden beklenilenleri yerine getirmediği sürece, Avrupa Topluluğu'ndakabul edilemeyeceğini» söyledi.

7-Yunanistan'da, ülke çapında araştırmalar yapan «Greek Openion» (Yunan görüşü) isimli kuruluş tarafından yapılan kamuoyu araştırmasında, Yunan halkının yüzde 81'inin «Türkiye ve Yunanistan'ıneski dostluk günlerinden yana olduğunun» ortaya çıktığı bildirildi.

8 -Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Ermeni Ulusal Komitesi tarafından Sevr Anlaşması'nın 65. yıldönümü nedeniyle bir toplantı düzenlendiği bildirildi.

9 - Kıbrıs DİSİ Partisi lideri Glafkos Klerides, Kıbrıs Rum televizyonuna yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Kıbrıs politikasının, kendileriaçısından, örnek alınacak mükemmellikte olduğunu» söyledi.

10-Fransa'nın başkenti Paris'te, dün ikibin kişinin katıldığı ırkçılık aleyhtarı bir protesto gösterisi düzenlendi.

11 -ABD'nin Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murphy, Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

12-Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin ile Brezilya DevletBaşkanı Jose Sarney, ortak sınırda yaptıkları iki günlük görüşmeler sonunda, iki ülke arasında tüm alanlarda yoğun işbirliğine gidilmesini öngören ortak bir deklarasyon yayımladılar. Bu arada, iki Devlet Başkanı, «Güney Amerika'nın dış borçları konusunda, alacaklı ve borçlu ülkeler arasında yeni siyasi görüşmelerin yapılması» çağrısında bulundular.

13 -Kolombiya'da ordu birliklerinin, FMA gerillalarının üssüne düzenlediği baskında 20 gerilla ve bir askerin öldüğü bildirildi.

14 - Hindistan'ın Pencap eyaletinde, Sih militanlarının saldırısı sonucu iki polisin öldüğü bildirildi.

2 ARALIK 1985

1 -Başbakan Turgut Özal, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nıziyaret ederek, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'dan tarım konusunda bilgi aldı.

2 - Devlet Bakanı Kazım Oksay, 3. Vakıf Haftası'nın başlaması nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Sayıları870'i aşan vakıfların ülke kalkınmasında aktif rol aldıklarını belirterekbunun, vakıf ruhunun Türk milletinde devam ettiğinin işareti olduğunu»söyledi.

3 - Yükseköğrenim kurumlarında tek ders yüzünden mezun olamayan ve ilişiği kesilen öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere sınav hakkı tanıyan yasa tasarısı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

4-SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Sudi Türel tarafından cevaplandırılmak üzere bir soru önergesiverdi. Fikri Sağlar, önergesinde, «Garp Linyitleri İşletmeleri (GLİ) Seyitömer bölgesi ocağında İslami Cihad örgütünün bildirilerinin dağıtıldığı ve dini istismar edici işlemlerin yapıldığı yolundaki iddiaları» gündeme getirdi.

5 - Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Kültür ve Enformasyon Bakanı Şeyh Ahmed Bin Hamad, Kültürve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu ile İstanbul'da bir görüşmeyaptı.

28 Kasım tarihinden bu yana Türkiye'de bulunan konuk Bakan, ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

6 -ABD Büyükelçisi Robert Strausz-Hupe Demokratik Sol PartiGenel Başkanı Rahşan Ecevit'i ziyaret etti.

7 -AET «Dış Ticaret Derneği» nden 6 kişilik bir heyet Ankara'yageldi.

8 -Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Temsilcisi JohnMurray, yaptığı açıklamada, «Ülkedeki uygulanan çalışma mevzuatının,serbest bölgelerde de uygulanması biçiminde» olduğunu söyledi.

9 -Pedagog Leyla Erköken'e, Ankara'da, Federal Almanya'nın «Büyük Liyakat Haçı» verildi.

10 -Ordu iline bağlı bulunan Kazım Karabekir Paşa köyünün, Samsun iline, Kahramanmaraş'a bağlı Aşağı Hucuklu köyünün ise Gaziantep iline bağlanmasına ilişkin İçişleri Bakanlığı kararı, Resmi Gazete'deyayımlandı.

11 -NATO Savunma Bakanları güz dönemi toplantısı, Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de başladı.

Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün temsil ettiğiAvrupa Grubu oturumunda, Konya'da bir «Taktik Uçak ve Silah EğitimÜssü» kurulmasıyla ilgili projenin hazırlanması için bir alt komisyonkurulması kararlaştırıldı.

Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Federal Alman SavunmaBakanı Manfred Wörner ile yaptığı ikili görüşmede, «Konunun ele alındığını» bildirdi.

Bu arada, Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecdetÜruğ'un temsil ettiği, NATO Askeri Komite Toplantısı'da, Brüksel'deyapıldı.

12 -Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye ülkelerin başbakan ve devlet bakanları, topluluğun kuruluş yasasında yapılacak reformları görüşmek üzere Lüksemburg'ta toplandılar.

13-A. A. nm Paris çıkışlı haberinde, Ermeni Devrimci Hareketinin kurucusu Monte Melkonya'nın Fransa'nın başkenti Paris'teki evinde, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Adnan Bulak'ın fotoğrafıyla, Marsilya'da demirleyecek Türk gemilerinin listesi ve Marsilya limanınınplânlarının ele geçirildiği bildirildi.

14 - İsrail Başbakanı Şimon Peres, ABD donanmasında karşı casusluk uzmanı olarak görev yapan Jonathan Pollard'ın İsrail adına casusluk yapmasının ortaya çıkmasını izleyen gelişmelerin, «İki ülkeilişkilerinden çok az bir gerginliğe ıneden olduğunu» söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, casusluk olayı ile ilgili olarak, «İsrail'in dilediği özürü kabul ettiklerini» açıkladı.

15-Filipinler'de, 1983 yılı ağustosunda, sürgünden ülkesine döndüğü gün Manila Havaalanı'nda muhalefet lideri Benigno Akino'ya karşı düzenlenen suikaste karıştıkları iddiasıyla yargılanan GenelkurmayBaşkanı Fabian Ver ve 24 asker ile bir sivil, delil yetersizliğinden beraat ettiler. Fabian Ver, beraat etmesinden sonra, Devlet Başkanı Marcos'un emriyle geçen yıl ekim ayında ayrıldığı Genelkurmay Başkanlığıgörevine iade edildi.

16 - Kıbrıs'ın Larnaka limanında demirli bir yata geçen eylül ayında baskın düzenleyerek 3 İsrailliyi öldüren, 2 Filistinli ve bir İngiliz'inyargılanmasına Lefkoşa'da başlandı.

17 -Zimbabwe Başbakanı Robert Mugabe, resmi bir ziyaret içinSovyetler Birliği'ne gitti.

18 - Demokratik Almanya Savunma Bakanı Neinz Hoffmann öldü.

3 ARALIK 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sincan'da incelemelerde bulundu ve bir ilkokulu öğrenime açtı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaptığıkonuşmasında, İzmir İmam Hatip Lisesi'nde kız ve erkek öğrencilerinayrı öğrenim görmeleri konusundaki görüşlerini açıkladı.

2 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek aylık olağan görüşmesiniyaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonra Cumhuriyet BaşsavcısıFiruz Cilingiroğlu'nu kabul ederek bir süre görüştü.

3 -Başbakan Turgut Özal, gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, Bulgaristan konusuna değindi ve «Bir Müslüman kendisine Bulgarismi almaz. O ancak silah zoru ile olmuştur» dedi.

4 -Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Askeri Komitetoplantısına katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ Türkiye'ye döndü.

5 -TBMM Genel Kurulu'nda, vergi paketinin Emlak Vergisi Yasası'nda değişiklikler öngören hükümleri, görüşülerek kabul edildi.

6 -ANAP, SHP, MDP ve bağımsız milletvekilleri tarafından hazırlanan bir önergenin, TBMM Başkanı tarafından ABD Büyükelçisi'ne verilmesi önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Önergede, ABDKongresi'nin gündeminde bulunan «Ermeni iddiaları ile ilgili karar tasarısının endişe ile izlendiği» belirtilerek, «Bu tertip ittifakça kabuledilemez. Dostluk ilişkilerine ağır bir darbe indirecek, büyük yaralaraçacaktır» denildi.

7 -Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Bulgaristan'da bir gazetede yayımlanan Başbakan Turgut Özal'a hitaben yazılmış ve sanatçılarla politikacılar tarafından imzalandığı öne sürülen mektupla ilgiliolarak yaptığı açıklamada, «Bu tür mektupların inandırıcı olmayacağıtek ülke varsa o da Bulgaristan'dır» dedi.

8 - Milliyetçi Çalışma Partisi, cumartesi günü yapılan büyük kongrede göreve getirilen MKYK üyeleri, başkanlık divanı üyelerini belirledi.

9 -Sovyetler Birliği Hükümet Sözcüsü Vladimir Lomeiko, TRT televizyonunda yayımlanan «32. Gün» programında yaptığı konuşmada,«Herhangi bir ülkenin bu arada sizin de (Türkiye) ileri teknoloji getireceği beklentisi ile Yıldız Savaşları projesine bağlanması bence kendinizi aldatmaktan öteye gitmez» dedi.

10-Avrupa Ekonomik Topluluğu Dış Ticaret Derneği heyeti, Ankara'da Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ile görüşerek, «Türkiye'nin konfeksiyon ürünleri ihracatında, gönüllü kısıtlamaya gitmesi yolundaki» dileklerini ilettiler.

11 -Erzurum'da 9. Kolordu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 40sanıklı THKPC Devrimci Kurtuluş Savaşçıları Örgütü davasında, 6 kişiömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 9 sanık 13 yıl 4 ay ile 4 yıl 5 ayarasında hapse mahkum oldu, 25 sanık ise beraat etti.

12 - Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, Laikliğe aykırı vaaz vermeksuçundan yargılanan Mahmut Ustaosmanoğlu beraat etti.

13-Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Güz DönemiSavunma Bakanları toplantısı sona erdi.

Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Brüksel'de, ABD SavunmaBakanı Caspar Weinberger ile ikili bir görüşme yaptı. Görüşmede,Türk - Amerikan Askeri ve Ekonomik Savunma İşbirliği Anlaşması üzerinde durulduğu bildirildi.

14 -Türkiye ile ABD arasında yatırımların karşılıklı olarak korunmasını ve teşvik edilmesini öngören anlaşma, ABD'nin başkenti Washington'da imzalandı. Anlaşmayı, Türkiye adına Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, ABD adına ABD Başkanı Ronald Reagan'ın ticarigörüşmelerdeki temsilcisi Clayton Yeutter imzaladılar.

15-ABD Temsilciler Meclisi Tüzük Komisyonu, 24 Nisan gününün Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl Ermeni Soykırımının yıldönümü olarak anılmasını öngören karar tasarısını kabul etti. Komisyon ayrıca, kabul edilen tasarının yasallaşması için derhal Temsilciler Meclisi Genel Kurulu gündemine alınmasına karar verdi.

16 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan ABD Savunma BakanıCaspar Weinberger, düzenlediği basın toplantısında, «Amerikan yönetiminin Ermeni iddialarıyla ilgili karar tasarısının Kongre'de kabul edilmeyeceği inancında olduğunu» bildirdi.

17 -ABD Başkanı Ronald Reagan, dün yaptığı bir konuşmada, kasım ayında Cenevre'de Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov ile yaptıklarızirve görüşmesi ile ilgili olarak «İstediğimiz gibi taze bir başlangıç»dedi.

18 -AET Parlamentosu'nda, Ermeni karar tasarısının gelecek ayaertelenmesi ve tasarının yeniden yazılması kararlaştırıldı.

19 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, ırkçılık aleyhtarı siyah ayaklanmasını bastırmak için 4 ay önce ilan edilen ve 38 kentte uygulananolağanüstü durum, 8 kentte yürürlükten kaldırıldı. Bu arada, 21 Kasım'da öldürülen 12 siyah için dün Mamelodi kentinde düzenlenen cenaze törenine 50 bin kişinin katıldığı bildirildi.

20 -Malta Hükümeti, «Geçen ay kaçırılarak Malta'ya indirilen Mısır uçağında sadece 4 korsan olduğunu, Yunanlı bir yolcunun ise havakorsanlarının silah zoruyla yardım etmiş olabileceğini» bildirdi.

21 - Hindistan'ın Bhopal kentinde geçen yıl 2 binden fazla kişininölümüne neden olan Union Carbide fabrikasmdaki gaz kaçağının yıldönümü nedeniyle 3 bin kişi protesto gösterisi düzenledi.

22-Bangladeş'te 4.000 öğretim görevlisinin iki günlük greve gitmeleri üzerine, ülkedeki altı üniversite kapandı.

4 ARALIK 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan'ı ve MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu'nu ÇankayaKöşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek, aylık olağan görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Diyanet İşleri Başkanı TayyarAltıkulaç'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü.

2-TBMM Genel Kurulu'nda dün okunan siyasi parti grupları vebağımsız üyelerin «Sözde Ermeni iddialarıyla ilgili karar tasarısına ilişkin önergeleri» TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın bir yazısı ilebirlikte ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Thomas O'Neill'e ve ABD'ninAnkara Büyükelçisi Robert Straus Hupe'e bildirildi.

3-Başbakan Turgut Özal, Ermeni tasarısının, ABD TemsilcilerMeclisi İçtüzük Komisyonu'nda kabul edilmesiyle ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Karar Türkiye aleyhine çıkarsa Türk - ABD münasebetlerine pozitif tesiri olmaz» dedi.

4 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i ziyaretinden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, «Siyasi partilerin tüm faaliyetlerinin Cumhuriyet Başsavcılığınca denetlendiğini» belirterek, «Kimsenin ayrıca ihbar yapmasına gerek olmadığını» söyledi.

5-MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu yaptığı açıklamada,«ANAP'ın 84. maddeyi SHP'ye karşı kullanmasının hukuken mümkün olmadığını» söyledi.

6 -TBMM Genel Kurulu'nda, 12 vergi yasasında değişiklik öngören vergi yasa tasarısının görüşülmesi tamamlanarak, kabul edildi.

7 -Türkiye - İtalya İkinci Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın ön çalışmaları Ankara'da Hazine ve Dış Ticaret MüsteşarıEkrem Pakdemirli ile İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Fioretbaşkanlığındaki heyetler arasında başladı.

8-Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Vassil Lavlov, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu ziyaret ederek, Cenevre'de yapılan ABDBaşkanı Ronald Reagan ile SSCB Lideri Mihail Gorbaçov zirvesi sonuçlarına ilişkin resmi Sovyet görüşü ve değerlendirmelerini aktardı.

9 -Türkiye'ye gelen 16 kişilik bir İsveç heyeti, İstanbul TicaretOdası'nı ziyaret ederek görüşmelerde bulundu.

10 -Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin İbni Sina Hastanesi'nce«AIDS'in belirtileri, teşhisi ve tedavisi» konulu bir panel düzenlendi.

11 -Mülkiyeliler Birliği Vakfı tarafından düzenlenen «1985 RüştüKoray» ödülleri, sanat dalında halk sanatçısı Ruhi Su, bilim ve yönetimdalında da Prof. Fehmi Yavuz ile Prof. Cahit Talaş'a verildi.

12 - Muş - Bulanık karayolunda iki yolcu otobüsünün çarpışmasısonucu meydana gelen trafik kazasında 16 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.

13-Boğaziçi Köprüsü geçiş ücretlerine, yüzde 20-100 oranındazam yapıldı.

14 - Milliyet Gazetesi'nde, Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Barlas'ın, İsrail Başbakanı Simon Peres ile çeşitli konulara ilişkin görüşmesi yayımlandı.

15-ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ulusal Güvenlik DanışmanıRobert Mc Farlane, görevinden istifa etti, yerine yardımcısı AmiralPoindexter getirildi.

16 - Dün Fransa'ya giden Polonya Devlet Başkanı, General Jaruzelski, başkent Paris'te, Fransa Devlet Başkanı François Mitterrandile bir görüşme yaptı.

17 -İsrail birliklerinin dün Lübnan sınırının 20 kilometre kadar içlerindeki bir Filistin gerilla üssüne düzenledikleri saldırıda, 14 kişininöldüğü bildirildi.

5 ARALIK 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Türk kadınına siyasalhakların verilişinin 51. yıldönümü nedeniyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Perihan Evrenselbaşkanlığındaki bir heyeti kabul etti.

3 - Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile görüşmesiyle ilgili olarak, «Memleketin sosyal, iktisadi ve yurt dışı ilişkileri hakkında bilgi verdiğini» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın, Lüksemburg'ta AET zirvesi sonrasında düzenlediği basıntoplantısında «Ermeni soykırım» iddialarını gündeme getirerek bu konuda bir karar çıkarılmasını istemesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Bu teklifler nereden getirilirse getirilsin, Türkiye'nin durumu değişmez. Dostluğumuza bu ölçüler içinde bakarız» dedi.

4-Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Rouillon Dışişleri Bakanlığı'nadavet edilerek, konuyla ilgili olarak kendisinden bilgi istendi. Bu arada,AET ülkelerinin büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'm tutumu konusunda bilgi verildiği bildirildi.

5 - Bakanlar Kurulu, SSK'dan emekli aylığı alanlara ödenen sosyal yardım zammını 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere artırdı. Ayrıca, 1 Ocak 1986'da yürürlüğe girecek olan Bağ-Kur'luların sağlık yardımlarından yararlanmasını öngören karar, pilot bölge seçilen 11 ildeuygulamaya konulacak. Bakanlar Kurulu'nda ilk defa devlet memuriyetine atanacaklarla ilgili sınav yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

6-Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, OrtadoğuDerneği'nin «Türkiye'deki Ekonomik Programların Başarıları ve Gelişmesi» konulu semineri nedeniyle gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da, temasları hakkında açıklamalarda bulundu ve «Türk tarım sektörü yabancı sermayeye açıktır. Önemli olan onların Türkiye'ye çekebilmektir» dedi.

7 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, «1986 yılınınikinci yarısında, yazar ve yayınevlerine maddi katkıda bulunmak amacını taşıyan bir fon kurulacağını» bildirdi.

8 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD Temsilciler Meclisi'ndeErmeni iddiaları ile ilgili tasarının kabulünün Türkiye'de büyük tepkiyaratacağını, ABD Dışişleri, Bakam'na bir mektupla bildirdi.

9 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, yazılı bir açıklama yaparak, «Sıhhi malzeme üreten fabrikalarda, maliyet tesbiti yapılacağını»bildirdi.

10 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ve Emniyet Genel MüdürüSaffet Arıkan Bedük, yaptıkları açıklamalarda, «Poliste işkence yapıldığı iddialarının gerçek dışı olduğunu» bildirdiler.

11 -Türk Parlamenterler Birliği (TPB), ABD Temsilciler Meclisiçoğunluk grubu lideri James Wringht'a gönderdiği telgrafta, «Ermenisoykırımı iddialarını destekleyen karar tasarısının kabul edilmemesini» istedi.

12 -SHP Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Şahin, «TKP Örgütüne üye oldukları iddiasıyla haklarında soruşturma yapılan 5 kişiye,Emniyette polislerce ve DGM Savcı Yardımcısı Hâkim Yüzbaşı ÜlküCoşkun tarafından işkence yapıldığını» belirterek, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ve Adalet BakanıNecat Eldem tarafından cevaplandırılmak üzere bir soru önergesiverdi.

13 -SHP Kırşehir Milletvekili Tevfik Güneş ile SHP İstanbul Milletvekili Bilal Şişman, partilerinden istifa ettiler.

14-Karma Ekonomik Komisyon toplantılarında Türk heyetlerinebaşkanlık edecek bakanların listesi yeniden belirlendi.

15 - Türk-İş ile Federal Alman Sendikaları Birliği (DGB) arasındagerçekleştirilen toplantı İstanbul'da yapıldı. Toplantıda, Federal Almanya'da çalışan Türk işçilerinin işsizlik, serbest dolaşım hakkı, çiftevatandaşlık statüsü, yeni Alman «Vergi İndirimi Yasası» ndan doğansorunları ve kesin dönüş ile F. Almanya'nın uyguladığı vize konusunungörüşüleceği bildirildi.

16 -ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Richard Murphy, Ankara'ya geldi. Richard Murphy, ABD-SSCB liderlerinin İsviçre'nin başkenti Cenevre'deyaptıkları zirvenin Ortadoğu'ya dönük olası sonuçlarını görüşmeküzere 6 ülkeyi kapsayan bölge gezisinin son durağı olarak uğradığı Ankara'da, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile bir görüşme yaptı. RichardMurphy, daha sonra Türkiye'den ayrıldı.

17 -ABD Helsinki İzleme Komitesi heyeti, siyasi parti liderleri, çeşitli kuruluş temsilcileri ve özel kişilerle temaslarda bulunmak üzereTürkiye'ye geldi.

18 -Sıkıyönetim Kanunu gereğince görevlerine son verilen 1866öğretmenden 6'sı Ankara İdare Mahkemesi kararıyla, 823'ü de sıkıyönetim makamlarının sakıncalı kararını kaldırmasıyla görevlerine döndüler.

19 - Giresun Cumhuriyet Savcılığı tarafından, «Şebinkarahisar ilçesinde gözaltına alman 16 kişiye Emniyet Müdürlüğü'nde işkence yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak ikinci kez soruşturma açıldı.

20-7. Kolordu ve Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde 1981 yılından bu yana görülmekte olan TKEP (Türkiye Komünist Emek Partisi) davasında, 13 sanık 5-13 yıl arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı,4 sanık ise beraat etti.

21 -Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Adnan Bulak, Fransız DışişleriBakanlığı'na giderek, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ınLüksemburg'ta yapılan AET zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında «Ermeni soykırımı» iddialarını gündeme getirerek bu konuda bir karar çıkarılmasını istemesi ile ilgili olarak, Fransa'yı uyardı.Adnan Bulak bu girişimi, «Tutarsız, yersiz ve devletten devlete münasebetleri hiçe sayan» bir davranış olarak niteledi.

22-Türk ve Federal Alman heyetleri arasındaki, çeşitli konuların ele alındığı görüşmeler, Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da başladı.

23 -Hollanda Roermond Mahkemesi, Papa 2. Jean Paul'e suikastgirişimi olayına karıştığı öne sürülen ve Papa'nın Hollanda'yı ziyaretinin son gününde Hollanda sınırında silahla yakalanarak üç ay hapis cezasına çarptırılan «Samet Aslan'ın, Türkiye'ye iade edilebileceği yolunda» karar aldı.

24 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'ninKıbrıs Özel Temsilci Vekili James Holger ile Lefkoşa'daki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Türk tarafı ile teknik düzeyde yürütülen görüşmelerin İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilmesi yönündeki BM önerisinin kabul edildiğini» bildirdi.

25 - İngiltere, BM'nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'danbu yıl sonunda resmen ayrılacağını açıkladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Timothy Raison, «Örgütün aşırı bir şekilde politize olmasının etkinbir yönetim gösterememesinin ve gereksiz harcamalarda bulunulmasının ayrılma kararına gerekçe oluşturduğunu» belirtti.

26 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, dün gittiği Bonn'daFederal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ve diğer yetkililerle, «Stratejik Savunma Girişimi» ni görüştü.

27 -İsrail Cumhurbaşkanı Haini Herzog, İsrail Komünist Partisi'nin20. Kongresi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği'ne çağrıda bulunarak, «İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini»istedi.

28 - Malta Hükümet Sözcüsü Paul Mifsul, «Mısır uçağını kaçıranve yaralı olarak ele geçirilen hava'korsanının Mısır ile suçluların iadesianlaşması olmadığı ve olay Malta topraklarında olduğu için, suçlununMalta'da yargılanacağını bildirdi.

6 ARALIK 1985

1 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Strausz Hupe'yi makamına çağırarak, Amerikan TemsilcilerMeclisi'nde görüşülecek olan Ermeni iddialarına ilişkin karar tasarısına TBMM'nin tepkisini içeren bir mektubu verdi.

2 -Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Sıkıyönetimin kaldırıldığı illerde kurulu askeri mahkemelerin mevcutdavaları karara bağladıktan sonra kaldırılacağını» bildirerek «Askerimahkemelerin göreve devam etmesi Anayasa'ya aykırı değil» dedi.

3-Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «AIDS hastalığının ihbarı mecburi hastalıklar listesine alındığını» söyledi.

4 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Isparta'nın Keçiborlu, Uluborlu ve Senirkent ilçelerinin otomatik santrallerini hizmete açısında yaptığı konuşmada, «1986 yılı içerisinde haberleşme kapasitesinin750 bin hat daha arttırılacağını» belirterek «Yeni yılda kamu yatırımlarının yüzde 33'ü ise PTT imkânlarını artırmak için kullanılacak» dedi.

5 -Tunceli'nin Cemişgezek ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle bölücü çete mensupları arasında çıkan silahlı çatışmada, bölücü çete mensubu 3 kişi öldü. Çatışmada bir jandarma çavuşu da şehit oldu.

6 - Prof. Dr. Ahmet Kılıçbay'ın Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı'na atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Türkiye'nin AET içindeki serbest dolaşım hakkı çerçevesindeilişkilerin geliştirilmesi amacıyla 2 gündür Almanya'nın başkentiBonn'nda Türk-Alman heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonaerdi.

8 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Yunanistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin Ege'yi bölmek istediğini ileri sürerek, Türkiye politikasında herhangi bir değişiklik yapmayacağını» söyledi.

7 ARALIK 1985

1 -Başbakan Turgut Özal, Türkiye Elektrik Kurumu'nca Hamitabat-Tartarköy yöresinde yapılmakta olan Trakya Doğalgaz KombineÇevrim Santralı'nm ilk ünitesinin açılışında yaptığı konuşmada, «Bumemleket bundan sonra elektrik sıkıntısı çekmeyecektir. Bulgaristandan işimize geldiği için elektrik alacağız. Bu ülkeler bir problem çıkarırlarsa elektrik almayız. Çünkü ihtiyacımız yok artık» dedi.

2 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Isparta'nın Atabey ilçesininuluslararası ve şehirlerarası otomatik telefon görüşmesine açılmasıdolayısıyla yaptığı konuşmada, «Digital telefon ve gereçlerini üretenüçüncü bir tesisin de önümüzdeki günlerde hizmete sokulacağını» belirterek «Böylece haberleşme teknolojisi açısından dünyanın ilk 13-14ülkesi arasına gireceğiz» dedi.

3 -ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler ile yapılan röportaj Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4 -Emniyet Genel Müdürü Saffet Arrkan Bedük, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Rüşvet karşılığı ehliyet verilmesiyle ilgili soruşturmanın Kars, Kayseri ve İzmir de çok yönlü olarak sürdürüldüğünü» söyledi.

5-Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Devlet Bakanı Mesut Yılmaz,Kültür ve Turizm Bakanı Mükerem Taşçıoğlu, Ulaştırma Bakanı VeyselAtasoy, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, TÜTAV Başkanı Kemal Baytaş ve PTT Genel Müdürü Servet Bilgi'ye «1985 İletişim ve TanıtmaBüyük Ödülü» verdi.

6 - İran'ın başkenti Tahran'da bir arabaya yerleştirilen bombanınpatlaması sonucu 2 kişi öldü 15 kişi de yaralandı.

8 ARALIK 1985

1 -Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da Tuzla'nın Aydınlı köyü yakınlarında kurulacak olan Organize Deri Sanayi Sitesi'nin üstyapı temelini attı ve Darülaceze'yi gezdi.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, «Bizçalışma hayatında meselelerin ancak sağlıklı ve olumlu diyalogla çözümlenebileceğine inanıyoruz» dedi.

3-SHP Genel Sekreteri Cahit Angın, Çorum'da yaptığı açıklamada, «ABD Temsilciler Meclisi'nin Ermeni idiaları ile ilgili görüşütam açıklığa kavuşuncaya kadar Türk Amerikan Savunma İşbirliği Anlaşması'nın dondurulmasını» istedi.

4-Türk-İş ile Alman Sendikalar Birliği (DGB) arasında İstanbul'da 3 gün süren Sendika Komisyonu Toplantısı sona erdi.

5 - Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği'nin 1. Büyük Kongresi İstanbul'da yapıldı.

6-Kars'ın Çıldır ilçesine bağlı Yakınsu bucağında yapılan belediye başkanlığı seçimini SHP adayı Abdullah Karahan (Çiftçi) kazandı.

7 - Doğu ve güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, bölücü eşkiyayakarşı koyan Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı yerleşim bölgelerindeki 96 köy korucusu ödüllendirildi.

8 - Şehit polis ailelerine 5 milyon liralık faizsiz konut kredisi verilmesine ilişkin uygulama başladı.

9 -Askeri Yargıtay 3. Dairesi «Şartlı salıverilmede geçen sürenin, genel güvenlik gözetimi altında bulundurulmak cezasından mahsup edilmesine» karar verdi.

10 -Irak Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, «Türkiye'nin İran-Irak savaşının sona ermesi yolunda çok çaba harcadığını»belirterek, «Savaş karşısında biz, Türkiye'nin tutumunu her yöndensaygıyla karşılıyoruz» dedi.

11 -Kıbrıs Rum kesiminde, milletvekilliği erken seçimleri yapıldı.

12-Federal Almanya'da Holfgand Dorng Vanfinca Leiclulingenkasabasında düzenlenen «Kıbrıs Sorunu» konulu seminer sona erdi.

13-Fransa'nın başkenti Paris'te dün iki mağazada meydana gelen patlamada yaralananların sayısının 35'i bulduğu açıklandı.

14-Butan, Bangladeş, Hindistan, Maldiv Adaları, Nepal, Pakistanve Sri Lanka'nın devlet ve hükümet başkanları, Bangladeş'in başkentiDakka'da yaptıkları toplantıda, Güneydoğu Asya İşbirliği Teşkilatı«Saarc»ı kurmayı kararlaştırdılar.

15 -İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, üç günlük resmi birziyaret için Suudi Arabistan'a gitti.

16 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Batı Afrika ülkelerini kapsayangezi sırasında, Gana'da düzenlediği basın toplantısında, «Bir ABDavcı uçağının kısa bir süre önce Libya'ya ait bir keşif uçağına ateş açtığını» öne sürdü.

17 - Kuzey İrlanda'da, iki polis, Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığı içinmücadele veren İRA militanlarınca öldürüldü.

9 ARALIK 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, İnsan hakları evrensel beyannamesinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edilişinin 37. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2 - 1986 mali yılı bütçe tasarısının görüşülmesine TBMM GenelKurulu'nda başlandı.

Maliye Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, sunuş konuşmasında, «1986 yılında enflasyonun yüzde 25'e ineceğini, milli gelirin yüzde 5 oranında büyüyeceğini» belirterek, «1986 yılında 1 trilyon 600milyar liralık borçlanmaya gidilmesi için yetki isteneceğini» söyledi.

3 -TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında, SHP Genel BaşkanıAydın Güven Gürkan, MDP GeneJ Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, ANAPGrup Başkan Vekili Pertev Aşçıoğlu, ANAP Denizli Milletvekili AyçanCakıroğulları, SHP Grup Başkan Vekili Cahit Tutum birer konuşmayaptılar.

4-Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'nda Türkiye aleyhine açılan davanın düşmesiyle ilgili olarakAnkara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin insan hakları alanındakitaahütlerini yerine getirdiğini kanıtladığını» söyledi.

5-İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Cumhuriyet Gazetesi'ninsorularını cevaplandırarak, Şebinkarahisar'daki ilk «27 Eylül Operasyonu»ndaki işkence iddialarına ilişkin idari soruşturmanın tamamlandığını ve iddiaların doğru olmadığının belirlendiğini» bildirdi.

6-Yüksek Sağlık Şûrası, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın başkanlığında Ankara'da başladı.

7 - Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ali Baransel, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, gözlerini Göz Bankası'na bağışlamasının,amacının organ bağışı konusunda yurttaşları özendirmeyi amaçladığını» belirtti.

8-Türkiye ile ABD arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbirliğiAnlaşmasının ikinci görüşmeleri Ankara'da başladı.

9 - Sarı basın kartlarının geçerlilik süresinin 31 Aralık 1986 tarihine kadar uzadığı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından bildirildi .

10-Türkiye Jeofizik Teknik ve Bilimsel Kurultayı Ankara'da başladı.

11 -İstanbul'da bulunan KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu, Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, «KKTC hakkındabilgi vermek amacını güttüğünü» belirterek, «Kıbrıs Rum kesimine iyiniyetle yaklaştıklarını, bunu bir süre daha sürdüreceklerini» söyledi.

12-SSCB'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, «Sovyetler Birliği'nin güdümü ve maddi desteği altında bulunanuluslararası bazı meslek kuruluşlarınca, Türkiye aleyhinde yeni birkampanya hazırladığı yolundaki Londra kaynaklı haberin doğru olmadığı» bildirildi.

13 -Tokat eski milletvekillerinden Mehmet Şahin Tokat'ta öldü.

14 -TSİP üyesi 39 kişi hakkında, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı.

15-Avrupa Konseyi Avrupa İnsan Haklan Komisyonu tarafındanFransa'nın Strasbourg kentinde yapılan açıklamada, «Türkiye'de insanhaklarının ihlal edildiği» gerekçesiyle Türkiye aleyhine Norveç, İsveç,Fransa, Hollanda ve Danimarka tarafından açılan davanın varılan anlaşma sonucu düştüğü bildirildi.

16-KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs'ta yapılanseçimlerin sonuçları konusunda Milliyet Gazetesi'ne yaptığı değerlendirmede, «1985 Ocak zirvesini sabote eden zihniyetin başarı kazandığını» söyledi.

17-Amerikan Ulusal Sağlık Kuruluşları Birliği'nin 1985 «YeniAraştırma» ödülü, ABD Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Türk kanser uzmanı asistan doktor Fatih Mehmet Uçkun'a verildi.

18-ABD yönetiminin, casusluk olaylarına önlem amacıyla Sovyetler Birliği, Demokratik Almanya, Polonya, Çekoslovakya, Bulgaristan, Küba, Libya, İran, Afganistan, Kuzey Kore, Vietnam, Moğalistanve Kampuçyalı diplomatlara bazı seyahat kısıtlamaları getirdiği, NewYork Times gazetesi tarafından bildirildi.

19 -Güney Yemen Dışişleri Bakanı Abdülaziz el-Dali, El-Vatan gazetesine yaptığı açıklamada, «Bir ay önce, kıyılarımız açıklarında üslenen Amerikan donanmasından havalanan bir filo, Bab el-Mendebyakınlarında sivil uçaklarımızın yolunu keserek, taciz ettiler» dedi.

20-Arjantin'de, 1975-1983 yılları arasındaki askeri yönetim döneminde görev yapan aralarında 3 eski devlet başkanının da bulunduğu yöneticilerin yargılanması sonucu 2 yöneticiye ömür boyu hapis, 3generale 17-4 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. 4 general berat etti.

21 -Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Amerikan Üniversitesi'nde görevli iki Hıristiyan öğretim görevlisinin, Batı Beyrut'ta kaçırıldığı bildirildi.

22 - Batı Şeria'da bir İsrail askeri üssünde çıkan yangın sonucu8 askerin kaybolduğu, 7 askerin yaralandığı bildirildi.

23 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde meydana gelen üç ayrı olayda, 4 siyah öldü, 18 kişi yaralandı.

24 - Guatemala'da, 31 yıl sonra, ilk sivil başkanlığa, ikinci tur başkanlık seçimini kazanan merkez sol Hıristiyan Demokrat Parti adayıVinicio Cerezo seçildi.

10 ARALIK 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Göz Bankası'na gözlerini bağışladı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yurttaşları organ bağışı yapmayaçağırarak, «Bunun dinen bir sakıncası olmadığını» söyledi.

2 -Başbakan Turgut Özal, Bütçe Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler sırasında TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye dışa açılmasını büyük ölçüde tamamladı. Türk ekonomisi, dünyaekonomisiyle paralel hale geldi» dedi.

3 -Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Ermeni soykırımı iddialarına dayanan tasarının ABD Temsilciler Meclisi gündemindeyken, Savunma İşbirliği Anlaşması görüşmelerinin yürütülmesi konusunda basınmensuplarının sorularını cevaplandırarak, «Biz, ABD ile dost ve müttefik iki ülkeyiz. Bunların birbiri arkasına rastlamasını fazla abartmamak ve bunlardan lüzumsuz ve olumsuz sonuçlar çıkartmamak dahadoğru olur» dedi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, daha sonra NATO toplantısınakatılmak üzere, Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

4 -TBMM Genel Kurulu'nda, 1986 yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nıntümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

5 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, bir açıklama yaparak, «Türkiye'yi, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na şikayet eden beşAvrupa ülkesi ile dostane çözüm bulunması yolunda varılan anlaşmanın, Türkiye'nin içişlerine müdahale getirmediğini» bildirdi.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk DSP'yi ziyaret etti.

7 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yapılan yazılıaçıklamada, kasım ayı sonu itibariyle 11 aylık fiyat artış hızının yüzde34.9'a, 12 aylık artış hızının da yüzde 38.6'ya çıktığı bildirildi.

8 - Sedat Simavi Vakfı Ödülleri, İstanbul'da düzenlenen bir törenle dağıtıldı.

9 -Türk-İş ile AAFLI İşçi Sağlığı ve iş Güvenliği Semineri Adana'da başladı. Seminerde, iş kazalarının Türkiye ekonomisine büyükzarar verdiği ve 1984 faturasının 100 milyar lira olduğu belirtildi.

10-Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, İnsanHakları Evrensel Beyannamesinin kabulünün 37. yıldönümü nedeniyleyayımladığı ımesajda, «İnsan haklarının en büyük güvencesi basın veyayın özgürlüğüdür» dedi.

11 -Anayasa Mahkemesi, hükümete köylerde kolluk gücü oluşturmasına olanak sağlayan Köy Yasası'nın 74. maddesine iki fıkra eklenmesine ilişkin başvuruyu reddetti.

12 - Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, tutuklulukta fazladan geçensürenin genel güvenlik gözetimi cezasından düşürülmesine karar verdi.

13-ANAP Ankara Milletvekili Abdulah Nejat Resuloğlu'nun, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde, ANAP'tan ihraç kararının iptaledilmesi için açtığı dava reddedildi.

14 - Kayseri'nin Şıhlı kasabasının DYP'li Belediye Başkanı NecipYılmaz, «Görevini kötüye kullandığı» ve «Görevini ihmal ettiği» gerekçesiyle mahkum oldu.

15 -Kapatılan MHP'nin Gençlik Kollan yöneticilerinden Ömer Aslan, İstanbul 1 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde yargılanması sonucu, tahliye edildi.

16-Bakanlar Kurulu'nun, Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre haksahiplerine ödenen sosyal yardım zammının yılbaşından itibaren 16bin liyara çıkarılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

17-Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Argun Özer, Berlin'de öldü.

18-Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'nda beş ülkenin Türkiyealeyhine açtığı davanın anlaşmayla sonuçlanmasıyla ilgili olarak Fransız Haber Ajansı (AFP) ve Reuter Ajansı, tarafından yapılan haberyorumlarda, «Türkiye'nin demokrasiye dönüş yolunda büyük mesafeler kaydettiği» belirtildi.

19-Atina Yüksek Temyiz Mahkemesi, Bulgaristan'dan Yunanistan'a kaçan 12 kişilik 3 Türk aile resini serbest bıraktı.

20-İsviçre'nin Cenevre kentinde, 14-15 aralık tarihlerinde, BMile KKTC arasında yapılacak ikinci tur alt düzey temaslarının ertelendiği bildirildi.

21 -Birleşmiş Milletler İnsan Haklan bildirisinin yayımlandığı «10Aralık İnsan Hakları Günü» tüm dünyada kutlandı.

22 -BM Genel Kurulu, terör eylemlerinin suç sayılarak kınanmasını öngören karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

23 -ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Avrupa gezisinin ilk durağı olarak İngiltere'ye gitti.

24 - Fransa Dışişleri Bakanı Ronald Dumas, resmi temaslarda bulunmak üzere İsrail'e gitti.

25 -Libya Lideri Muammer Kaddafi, «BM örgütünde adalet ve demokrasi kavramlarının bulunmadığını» belirterek, «Bu nedenle, Afrikaülkeleri bu kuruluş bünyesinde uygulanan oy sistemine karşı mücadele yürütmelidir» dedi.

26 -Güney Afrika'da meydana gelen olaylarda, iki siyah öldü.

27 - Ürdün Kralı Hüseyin, Suriye Başbakanı Abdül Rauf EI-Kasım'ıkabul ederek kendisiyle görüştü.

11 ARALIK 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, Milliyet ve Tercüman Gazetelerine, ikiyıllık çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

2-SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Meclis'teki bütçegörüşmelerini TRT'nin taraf tutarak verdiğini belirterek, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ın «Demokrasi engeli olmaktan çıkmasını» istedi.

3 -Adalet Bakanı Necat Eldem, «Federal Almanya'dan ilk etapta28 mahkumun geleceğini» bildirdi.

4-TBMM Genel Kurulu'nda 1986 yılı bütçe tasarısının görüşülmesi sırasında, Sayıştay Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi ve Başbakanlık Bütçeleri kabul edildi.

5 - TBMM Parlamentolararası Türk Grubu Başkanı ANAP AnkaraMilletvekili Barlas Doğu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında,«ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan sözde Ermeni iddialarına ilişkinolarak Parlamentolararası Birliği ABD Grubu üyelerine bu konuda birer mektup gönderdiklerini ve gerekçeleri dile getirdiklerini» söyledi.

6 -SHP Başkanlık Divanı ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun(MKYK), Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan başkanlığındaki toplantısısonunda yapılan açıklamada, SHP'nin 67 il başkanımnda onaylandığı»açıklandı.

7 - MDP'nin, doğu ve güneydoğu'daki 10 ilde yaptıkları incelemesonucu hazırladıkları «Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Durum» raporu,Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal'a verildi.

8 - Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Lyon'da düzenlenen «İslam ve Barış» konulu konferansa katılmak üzere, Fransa'yagitti.

9 -Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, Ankara BarosuBaşkanı Önder Sav, İstanbul Barosu Başkanı Sefahattin Sulhi Tekinayİzmir Barosu Başkanı Güneş Atabey, Cumhuriyet Gazetesi'ne ayrı ayrıyaptıkları açıklamalarda, «Sıkıyönetim mahkemelerinin, olağanüstüdönemlerin mahkemeleri olduğunu ve olağan dönemde bu mahkemelerin görevlerini sürdürmemeleri gerektiğini» belirttiler.

10-Helsinki Anlaşması'na imza koyan ülkelerdeki insan haklarıuygulamalarını izleyen «Amerikan Helsinki Gözleme Komitesi» ndeniki kişilik bir heyet, Türkiye'deki insan hakları ihlalleri ve işkence iddialarını incelemek üzere Türkiye'ye geldi. Heyet, Başbakan TurgutÖzal tarafından kabul edildi.

11 -AET'nin Türkiye Temsilcisi Gwyn Morgan, SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ve SHP Başkanlar Kurulu üyesi Erdal İnönü'yü,TBMM'de ziyaret etti.

12 -Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın her yıl Türk kültürü ve sanatıkonusunda çalışmalar yaparak üstün nitelikte yapıtlar ortaya koyankişilere verdiği «Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülü» bu yıl, Ord.Prof. Dr. Süheyl Ünver'e verildi.

13 -Behçet Necatigil Şiir Ödülü, «Ağustos Dehlizleri» adlı kitabıdolayısıyla Tuğrul Tanyol'a verildi.

14 - Gazeteci Hasan Kılıç, Zafer Mutlu ve Mehmet Şehirli, Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'a yayın yoluyla hakaret ettikleri iddiasıyla7'şer ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Hasan Kılıç'ın cezasınınparaya çevrildiğini, diğerlerinin ise tecil edildiğini bildirdi.

15 -Vergi kanunlarında değişiklik yapılmasını öngören yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

16 - NATO toplantılarına katılmak üzere Belçika'nın başkentiBrüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD DışişleriBakanı George Shultz ile ikili bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanı Vahit Haleföğlu, bu görüşmede esas olarak «Türkiye-ABD Savunma veEkonomik İşbirliği Anlaşması'nın üzerinde durulduğunu» bildirdi.

17-Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında Karadeniz'deki «FIR»(Uçuş Bildirim Bölgesi) sınırının belirlenmesini konu alan teknisyenler düzeyindeki müzakereler, SSCB'nin başkenti Moskova'da başladı.Türkiye, Sovyetler Birliği'ne Karadeniz'deki hava trafik hizmetlerineilişkin «FIR» sınırının belirlenmesinde «Ortay hat»tın esas alınmasınıönerdi.

18 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla Türk ve Rum taraflarına bir çerçeve anlaşma taslağısunmayı planladığını açıkladı.

19-ABD Senatosu, 1986 mali yılı bütçesinde 15.8 milyar dolardış yardım tahsis edilmesini onayladı. Türkiye'nin. 715 milyon dolarile İsrail ve Mısır'dan sonra ABD'den en fazla yardım alan ülke olduğu bildirildi.

20 -BM Genel Kurulu'nda Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne devletleritaraf olma çağrısında bulunan'bir karar tasarısı, Türkiye ile ABD dışında 140 ülke tarafından kabul edildi.

21 -Suriye'nin başkenti Şam'da yapılan 4. Uluslararası Şam FilmFestvali'nde, Şerif Gönen'in «Derman» filmi, uzun metrajlı film dalında birinci oldu.

22 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «AET'yi Kıbrıs üzerinde bir koloni idaresi kurma çabasındanvazgeçmeye davet ederim» dedi.

23 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Uluslararası İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, «Tüm hükümetleri insanhakları konusundaki uluslararası sözleşmelere uymaya» çağırdı.

24-ABD Başkanı Ronald Reagan, 10 Aralık İnsan Hakları Günüdolayısıyla dün yaptığı konuşmada, çeşitli ülkelerdeki insan haklarıihlallerini kınadı.

25 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, SSCB'de bulunan ABD Ticaret Bakanı ve 150 Amerikalı işadamını kabulünde yaptığı konuşmada, «ABD ile aralarındaki siyasi engeller kalkmadıkça Sovyet-ABD ticaretinin büyük çapta gelişemeyeceğini» söyledi.

26 - Uluslararası İnsan Hakları Günü dolayısıyla, SSCB'nin başkenti Moskova'da gösteri düzenleyen 12 kişi tutuklandı. Bu arada Şili'de yönetim aleyhtarı bir gösteri yürüyüşü düzenlendi.

27 - Merkezi Norveç'in başkenti Oslo'da bulunan bir insan haklarıörgütü tarafından düzenlenen ve yaklaşık 300 kişinin katılacağı, «Orta Amerika'da barışın sağlanması» amacıyla 2011 km. uzunluğundakiyürüyüş Panama'dan başladı.

28 - Lübnan’ın başkenti Beyrut'un batısında, karşıt görüşlü gruplar arasındaki çatışmaların önlenmesi için Suriye'nin önerisi üzerineasker-polis ortak gücü yerleştirilmeye başlandı.

29 - Beyrut'ta 5 gün önce kaçırılan iki Hıristiyan öğretim görevlisiserbest bırakıldı.

12 ARALIK 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra, Genelkurmay BaşkanıNecdet Üruğ'u ve TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı ayrı ayrı kabulederek bir süre görüştü.

2-Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun, gözlerini Göz Bankası'na bağışladılar.

3-Başbakan Turgut Özal, Tercüman Gazetesi'ne ve AnadoluAjansı'na hükümetin iki yıllık çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu.

4 -SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ve Başkanlar Kuruluüyesi Erdal İnönü, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit'i ziyaret ettiler.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «1986 yılında savunmaya 300 milyarlık kaynak yaratılacağını» belirterek, savunma sanayi alanında yapılacak yatırımlarkonusunda bilgi verdi.

6 -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, bakanlığının çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu ve «Memur ile işçiemeklisi arasındaki farkı 1987'de gidereceğiz» dedi.

7 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, yaptığı yazılı açıklamada,THY'nin Avrupa Havayolları arasında geçen yıla oranla bu yılın ilk 8ayında taşıma alanında yolcu - km. büyüme yüzdesinde ilk sırayı, koltuk - km. büyüme yüzdesinde ikinci sırayı aldığını bildirdi.

8 -TBMM Genel Kurulu'nda, DPT, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile Devlet İstatistik Enstitüsü bütçeleri kabul edildi.

9 -Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı OsmanÖzbek, Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Hüsamettin Tiyenşan, Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Güngör Yener ve Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mümin Erkunt, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptıkları açıklamalarda, hükümetin iki yıllık çalışmaları hakkında görüşlerini bildirdiler.

10-Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Yüksek Hakem Kurulu'nun üyelerine değil kuruluş şekline itiraz ettiklerini» belirterek,«YHK'ndan iki işçi kesimi temsilcisini çektiklerini, yeni üye de gönderilmeyeceğini» bildirdi.

11 -KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Kültür Derneği İstanbul Şubesi'nin davetlisi olarak bulunduğu İstanbul'daki temaslarınıtamamlayarak, Türkiye'den ayrıldı.

12-OECD Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu Başkanı Dr. ErichEhm ve beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

13 -ABD Dışişleri Bakanı'nm Avrupa İşleri Yardımcısı Vekili James Wilkinson, Türkiye'ye geldi.

14-İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Dev-Yoldavasında 17 sanık beraat etti.

15-Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Cenevre'de ABD ve SSCB liderleri arasında Cenevre zirvesi konusunda bilgi verildiği, Afganistan, Ortadoğu, LatinAmerika, Varşova Paktı ülkelerindeki ekonomik, siyasal ve askeri durumun görüşüldüğü bildirildi.

16-Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BelçikaDışişleri Bakanı Leo Tindemans ile ikili bir görüşme yaptı.

17 -Avrupa Parlamentosu, bir grup milletvekili tarafından verilmişbulunan «Türkiye'de insan haklarının ihlalinin kınanması» yolundakikarar tasarısını 70'e karşı 81 oyla reddetti.

18 -ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda, Ermeni soykırımtasarısının görüşülmesi sırasında verilen bir önergenin benimsenmesisonucu «Tasarının ertelenmesi» kararlaştırıldı.

19-Sovyetler Birliği kalkan balığının neslini korumak amacıyla,Karadeniz'de 10 yıl süreyle kalkan balığı avlanmasını yasakladı ve kararı Türkiye'ye bildirdi.

20 -Suriye Başbakanı Abdülraif El Kasım ile Ürdün Başbakanı Zeyid El Rıfai arasında, Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan görüşmelersonunda yayımlanan ortak bildiride, «İsrail-Arap anlaşmazlığının tümtarafları ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin katılacağı biruluslararası barış konferansı yapılması çağrısı» yapıldı.

21 - Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki çokuluslu güç içinde görev yapan Amerikan askerlerini taşıyan bir yolcu uçağı, Kahire - Köln - Kentucky seferini yapmaktayken, Kanada'nm New Foundland kıyısı yakınlarında düştü, 250 yolcu ve 8 mürettebat öldü.

22 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, hükümetin petrol fiyatlarındakidevlet desteğini kaldırması üzerine hayat pahalılığını protesto için Müslüman kesimde grev düzenlendi.

13 ARALIK 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da çeşitli konuları içeren birbasın toplantısı yaptı.

2 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Ankara Çocuk Islahevi veYarı Açık Cezaevi'ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

3 -Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Antalya'da çeşitli işçi sorunlarını içeren bir açıklama yaptı.

4 - 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde yargılanmakta olan yasadışı bölücü PKK Doğanşehirgurubuna mensup 6 sanıktan 2'si 13'er yıl, 2 sanık 8'er yıl, bir sanık ise4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

5 - 149 kişiye Türk vatandaşlığından çıkma izni veren ve 86 kişiyi de Türk vatandaşlığına kabul eden Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 - Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasın Ramazan, Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, «Körfezde bombalanan tankerler için Türkiye dahil hiçbir ülkeye tazminat ödemeyiz. Tazminatı İranversin» dedi.

7 -Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılmakta olan NATO Dışişleri Bakanları sonbahar toplantısı sona erdi.

8 -Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, dün Moskova'da yaptığı açıklamada, «Avrupaya yerleştirilmişolan bazı SS-20 füzelerinin sökülmesi işleminin tamamlandığını» söyledi.

14 ARALIK 1985

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da hükümetin iki yıllık çalışmasını içeren bir basın toplantısı yaptı.

2 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada, «657 sayılı Memurlar Yasası'nda küçük bir değişiklik yapmayı vesuç işlemeyi alışkanlık haline getirmemiş mahkumların memur olmalarını sağlamayı düşündüklerini» söyledi.

3 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Moskova'daki Türkiye Büyükelçiliğine sığınan Bulgaristan Türklerinden Mustafa Süleymanov'un Türkiye'ye getirilmesi içinSovyetler Birliği hükümeti ile temasların sürdüğünü» söyledi.

4-KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «AET'nin Güney Kıbrıs ile gümrük birliği kurulması amacıylabaşlattığı yolun BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın girişimlerinisona erdirecek bir nitelik almaya başladığını» söyledi.

5-Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı George Shultz,Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Amerika - Yunan ilişkilerindebir yumuşama kaydedildiğini, ancak Yunanistan üsler konusuna biraçıklık getirmediği takdirde Washington'un başka çözümler arayacağını» söyledi.

6 - Çin Dışişleri Bakanı Wu Xiukian dün resmi bir ziyaret için Ürdün'e gitti.

7 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, Bahreyn'de yaptığıaçıklamada, «Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin istifa eder ve savaş suçlusu olarak yargılanırsa ülkesinin Irak'a karşı girişmeyi planladığı büyük taarruzdan vazgeçmeye hazır olduğunu» söyledi.

8 - Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad Dakka'da yaptığı açıklamada, «1 Ocak'tan itibaren siyaset yapma yasağının kaldırılacağını» söyledi.

15 ARALIK 1985

1 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, DBA muhabirinin sorularını cevaplandırarak, «Her toplumda olduğu gibi Türkiye'de de münferit işkence olaylarının olduğunu, ancak bunların faillerinin yakalanarakcezalandırıldığını» belirterek, «Ama bu münferit olayları genelleştirip,Türk toplumunda bu olayların arkası sürüyor şeklinde hava yaratılmasıyanlıştır» dedi.

2 -TBMM Genel Kurulu'nda, Dışişleri Bakanlığı ile Bayındırlık veİskan Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

3 - Bakanlar Kurulu'nun 225 kişinin Türk vatandaşlığına alınmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

4 -İçişleri Bakanlığı'nın, «Komünist zanlısı yakını olana güvenlikbelgesinin verilemeyeceğine» ilişkin yönergesi ile ilgili olarak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, SHP Başkanlar Kurulu üyesiErdal İnönü, SHP Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Şahin, MDPGenel Sekreter Yardımcısı Mehmet Aydar, DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergenekon birer açıklama yaptılar.

5 - Dün Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Kıbrıs Koordinatörü James Wilkinson, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ve Ankara'daki ABD yetkilileri ile yaptığı görüşmelerini tamamlayarak, Yunanistan'a gitti.

6 - Suudi Arabistan Hac ve Evkaf Bakanı Abdülvahap Ahmet Abdülvassea. İstanbul'a geldi.

7 - İran'ın serbest bıraktığı 97 Iraklı esir, Kızılay aracılığıyla Iraklıyetkililere teslim edildi.

8 - Eski devlet bakanlarından, öğretim kurulu üyesi ve başkanvekili Muslih Fer Ankara'da öldü.

9 - Milliyet Gazetesi Ağrı muhabiri Mete Apaydın Ağrı'da öldü.

10 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca, bakanlık memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmalarına ilişkin olarak hazırlananyönergeye göre, bu şekilde atamaya tabi her personel ve öğretmenleriçin birer «Hizmet puan kartı» düzenleneceği bildirildi.

11 -Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marcelino Oreja, Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de A. A.'ya yaptığı açıklamada, Türkiye ile beş BatıAvrupa ülkesi arasında bir süre önce varılmış olan çözüm konusunda,«Dostane çözüm anlaşması Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu çerçevesinde sağlanmıştır ve hukukî nitelik taşımaktadır. Anlaşma, Türkhükümetinin insan hakları konusundaki sağlam iradesinin bir göstergesidir» dedi.

12 -Fransa, AET Dışişleri Bakanları Konseyi'ne resmen başvurudabulunarak, «Ermeni sorunu» nün tarafların da katılacakları tarafsız birkomisyon kurularak incelenmesini istedi.

13 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «AET ile Rum yönetimiarasında gümrük birliği kurulması konusuna açıklık getirilmeden BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar'ın, görüşmeler sürecini başlatamayacağını» söyledi.

14 - BM Genel Kurulu, ABD ve İngiltere'nin, Güvenlik Konseyi'ninGüney Afrika'ya yaptırımlar uygulaması konusunda geçen ay aldığı kararı veto etmelerini kınadı.

15 -Federal Almanya ziyaretini tamamlayan ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz, üç ülkeyi kapsayan Doğu Avrupa gezisinin ilk durağıolarak Romanya'ya gitti, Shultz, başkent Bükreş'te Romanya DevletBaşkanı Nikolay Çavuşesku ile görüştükten sonra Macaristan'a gitti.

16 - Şili'de hükümet acil durumun üç ay daha uzatılmasını kararlaştırdı ve yeni askeri yetkililer atadı.

16 ARALIK 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, illerde başarılı seçilen muhtarlarıTBMM'de kabul etti.

2 -TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleriBakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.,

3 - Ekonomik İşler Koordinasyon Kurulu, Başbakan Turgut Özalbaşkanlığında yaptığı olağanüstü toplantıda, vergi borcundan dolayıhacizli olan PAKTAŞ tesislerinin Hazine'ye devrine karar verdi.

4 - PTT Genel Müdürü Emekli Tümgeneral Servet Bilgi, Kültürve Turizm Bakanlığı Müsteşarı emekli Korgeneral Kemal Gökçe görevlerinden istifa ettiler.

5 - «Türkiye'de Piyasa Ekonomisine Geçişin Tarım Sektörü Üzerindeki Etkileri» konulu sempozyum İzmir'de yapıldı.

6 - 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan ana Dev-Yol davasında 11 sanık tahliye edildi.

7 -AET üyesi ülkelerin siyasi direktörlerinden oluşan komiteninBelçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan toplantısında, Fransa, «1915olaylarını inceleyecek uluslararası bir çalışma grubunun kurulmasını»istedi. Öneri, diğer üye ülkelerin temsilcileri tarafından kabul edilmedi.

8 - Federal Almanya'nın Ruhr bölgesindeki kömür madenindemeydana gelen kazada bir Türk öldü, biri Türk, 4 madenci yaralandı.

9-ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Macaristan'da DevletBaşkanı Janos Kadar ile görüştü.

10 - Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, SSCB'ye gitti.

11 -Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, Güney Afrika - Zimbabwe sınırında bir aracın Afrika Ulusal kongresi gerillaları tarafından yerleştirilen mayına çarpması sonucu 5 beyaz öldü, 6'sı yaralandı.

17 ARALIK 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, PTT Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Servet Bilgi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek birsüre görüştü.

2 -TBMM Genel Kurulu'nda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

3 - Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılarak, «Asıl adıMehmet olan Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mirar Topçiev'in,İslam Konferansı Genel Sekreteri Şerafettin Pirzade'ye gönderdiği mesajınm Bulgar makamlarının tehdidi altında yazıldığından kimsenin şüphesi bulunmadığı» bildirildi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, düzenlediği basıntoplantısında, «Geçen hafta içinde Sovyetler Birliği'nde teknisyenler düzeyinde yapılan FIR görüşmelerinde Sovyetler Birliği'nin Türkiye'ninkarasularının hemen üzerinden geçen FIR sınırının Karadeniz'in kuzeyine çekilmesi yolundaki Türk görüşünü benimsemediğini» belirterek,«Türkiye'nin sorunun çözümü için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nebaşvuru hakkının bulunduğunu» söyledi.

5 -Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen davada, THKP - Kurtuluş Örgütü üyesi 25 sanıktan 5'iömür boyu, 9'u 5 yıl ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum oldu, 11 sanık ise beraat etti.

6-Uluslararası Basın Enstitüsü'nce (IPI) hazırlanan gelenekselyıllık raporda, Bulgaristan Hükümeti'nin ülkedeki Türk azınlığa yapılanbaskı ve eziyetlere ilişkin gelişmeleri ve olayları izlemek isteyen Türkve yabancı basın temsilcilerine ülkeye giriş izni vermemesi kınandı.Raporda, «Türkiye'de basının baskıdan uzak bir özgürlüğe sahip olduğu» belirtildi.

7 -Türkiye'nin üç kültürel ve doğal varlığı, «Dünya Kültür Mirası»listesine alındı.

8 -ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü James Wilkinson, Kıbrıs Rum liderleriyle ve KKTC yetkilileriyle görüşmelerdebulunmak üzere Kıbrıs'a gitti.

9 -ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, 10 günlük resmi Avrupagezisi çerçevesinde, Macaristan'da, Dışişleri Bakanı Peter Vorkonyi veKomünist Partisi Lideri Janos Kadar ile yaptığı görüşmelerini tamamlayarak Yugoslavya'ya gitti.

10-Afganistan sorununa bir çözüm bulmak amacıyla, PakistanDışişleri Bakanı ile Afganistan Dışişleri Bakanı arasında, BM temsilcisi Diego Cordovez gözetimindeki görüşmeler dün İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

Öte yandan, Batılı diplomatlar İslam gerillaları tarafından Kabilyakınlarındaki bir havaalanına düzenlenen saldırıda, 50 ile 65 Afganhükümet askerinin öldüğünü belirttiler. Afgan hükümet yetkililerinceise olayda 9 kişinin öldüğü bildirildi.

11 - Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'da, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel SekreteriMihail Gorbaçov, Devlet Başkanı Andrei Gromiko, Dışişleri BakanıEduard Sewardnadze ve Savunma Bakanı Sergey Sokolov ile görüşmelerde bulundu.

12 - Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, ilk kez resmi bir ziyaretamacıyla Hindistan'a gitti.

13 - Lübnan'da Hıristiyan milisler, 10 yıldır süren iç savaşı sonaerdirmek amacıyla bir iyi niyet girişimi olarak 12 Suriyeli tutukluyuserbest bıraktılar.

14 - Uganda hükümeti, dört ay süren görüşmeler sonunda rejimkarşıtı Ulusal Direniş Ordusu (NRA) gerillaları ile barış anlaşması imzaladı.

18 ARALIK 1985

1 -Cumhumbaşkanı Kenan Evren, Mili Eğitim Gençlik ve SporBakanlığı'nca Ankara'da düzenlenen «Gençlik ve Zararlı Alışkanlıklar»konulu konferansta yaptığı konuşmada, «En etkili caydırma biçimininyerinde görmek olduğunu» söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan Adnan Kökner'in ant içme törenine katılarak, kendisini kutladı.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suudi Arabistan Hac ve EvkafBakanı Abdülvahap Ahmet Abdülvassea'yı Çankaya Köşkü'nde kabuletti. Konuk Bakan, daha sonra Başbakan Turgut Özal tarafından kabuledildi.

3 -TBMM Genel Kurulu'nda, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı bütçesi görüşülerek kabul edildi.

4-Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca gösterilen adaylar arasından Cumhurbaşkanınca seçilerek Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan Adnan Köknar ant içerek görevine başladı..

5 -Yüksek Sağlık Şûrasının 10 gün süren toplantıları sona erdi.

6 -TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu'nun faaliyetleri çerçevesinde düzenlenen «Milli egemenlik» konulu yağlıboya resim yarışması Ankara'da açıldı.

7 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleşen ICFTU (Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu) toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de hürsendikacılık hareketinin baskı altında olduğunu ve Türk-İş eylem politikasına destek olunmasını» istedi.

8 -Türk pilotu Erdoğan Menekşe, Atlantik Okyanusu ve Avrupa'yı 15 saatte konaklamadan ve ikmal yapmadan geçerek dünya uçuş rekoru kırdı.

9 - İstanbul Sağmalcılar ve Metris ile Ankara Mamak Cezaevi'nde bulunan tutuklu veya hükümlülerin yakınları, Ankara'da SHP GenelMerkezi'nde düzenledikleri basın toplantısında, cezaevlerindeki songelişmeleri anlattılar.

10 -Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi üyeleri hakkında, «İdamcezalarının kaldırılması için» Cumhurbaşkanı Kenan Evren TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal, bazı bakanlar ileilgili kuruluşlara başvurmaları» nedeniyle hem hukuk, hem de cezadavası açılması kararlaştırıldı.

11 -Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) davasında 12 yıl hapis cezasına mahkum edilen 4 sanık ile 5'er yıl hapiscezasına çarptırılan 39 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarını onayladı. 5 yıl hapis cezası verilen 16 sanık hakkında beraat kararı verendaireler kurulu, 8 beraat kararını da onayladı.

12-Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan TKP-ML Partizan örgütü üyesi 31 sanıktan 19'u 16yıl 8 ay ile 2 yıl 15 gün arasında değişen hapis cezalarına mahkum oldular, 12 sanık ise beraat etti.

13-Danıştay'da boş bulunan üyeliklere yapılan atamalara ilişkinkarar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 -Geçen nisan ayında, Bulgaristan'da gördükleri baskılar gerekçesiyle Yunanistan'a iltica eden 12 nüfuslu üç Türk aile reisininBulgaristan'a iade edilmemeleri için Türkiye'nin uluslararası düzeydeki girişimleri, Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından protesto edildi.

15 -BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, «Güney Lübnan'dabulunan BM Barış Gücü (UNIFIL)'nün çok zor koşullarda görev yaptığını, karşılaşılan zorlukların çoğunun ise, İsrail'in tutumundan kaynaklandığını» söyledi.

16 -ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Yugoslavya'da Başbakan Milko Planinç ve Yugoslav Dışişleri Bakanı Raif Dizdarevic ilegötüştü. ABD Dışişleri Bakanı, Avrupa gezisini tamamlayarak ülkesine döndü.

17-Sosyalist ülkelerin bağlı bulunduğu Ekonomik Yardımlaşmave İşbirliği Örgütü «COMECON'un» Hükümet Başkanları ToplantısıSSCB'nin başkenti Moskova'da başladı.

18 - Federal Almanya kabinesi, ABD'nin yıldız savaşları (SDI) projesine katılma kararı aldı.

19-Romanya Savunma Bakanı Konstantin Olteau ile MetalürjiBakanı Nevulay Ağacı görevlerinden alındı.

20 - Suriye'yi 20 yıl sonra ziyaret eden ilk Çin Halk CumhuriyetiDışişleri Bakanı Wu Xueqian, Suriye Devlet Başkan Yardımcısı AbdulHalim Haddam ile bir görüşme yaptı.

21 - İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, radyoda yaptığı açıklamada,«Suriye, yerden havaya atılan füzelerini Lübnan üzerinde keşif uçuşuyapan İsrail uçaklarına karşı kullandığı takdirde, buna çok sert karşılıkvereceklerini» söyledi.

22 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Hıristiyan ve Müslüman kesimleri ayıran yeşil hat boyunca meydana gelen çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

23 - Filipinler'de iç hat seferini yapan bir vapurun 200 yolcusuylabattığı, 3 kişinin kurtarılabildiği bildirildi.

19 ARALIK 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2-Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BakanlarKurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Emekli Sandığı veSSK yasalarında değişiklik yapılarak, emeklilik yaşını yükseltecek yasa tasarılarının kabul edildiğini» söyledi. Bakanlar Kurulu'nda ayrıca,vergi paketi ile Bakanlar Kurulu'na tanınan yetkiler gereğince stopajoranları ile vergi iadesi kapsamıda belirlendi.

3 -TBMM Genel Kurulu'nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bütçesi görüşülerek kabul edildi.

4-Türk-Sovyet sınır hattının akarsulardan geçişinin kontrolünüyapmak üzere kurulan Türk-Sovyet Ortak Kontrol Komisyonu'nundördüncü dönem toplantısı Ankara'da başladı.

5 -SHP Bitlis il ve merkez ilçe başkanları partilerinden istifa ettiler.

6 - DYP Kayseri Sarıoğlan İlçe Örgütü, toplu olarak istifa etti.

7 -Ankara Altındağ Belediye Başkan Vekili Cafer Yurtoğlu görevinden istifa etti.

8 -Denizli'nin Çivril ilçesinde, perşembe günleri belediye hoparlöründen dini yayın yapıldığı için laikliğe aykırı davranmak suçundanDMG'de yargılanan Belediye Başkanı Servet Özel, 2. yargılaması sonunda beraat etti.

9 -Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, Barış Derneği üyesi 23 sanık hakkında, askeri mahkeme tarafından verilen kararı «Eksik soruşturma» nedeniyle bozdu. Sanıkların tahliye talepleri reddedildi.

10 - 4 Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Ankara'nın Bahçelievler semtinde 8-9 Ekim 1978 tarihinde yediTİP'linin öldürülmesine ilişkin dava sonuçlandı. Dava sonunda, bir sanık idama, bir sanık ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. İki sanığın12 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum olduğu davada, beş sanık beraatetti.

11 -Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu, ABD'nin New Yorkkentinde Bulgaristan'ı protesto gösterisi düzenledi.

12 - SHP Başkanlar Kurulu üyesi Erdal İnönü, İtalya'da, İtalya Başbakanı Bettino Craxi ile bir görüşme yaptı.

13 - BM Güvenlik Konseyi'nde, terörizmi kınayan bir karar tasarısıoybirliği ile kabul edildi.

14-NATO-Genel Sekreteri Lord Carrington, Belçika'nın başkenti

Brüksel'de, «İttifakın çoğunluğundan farklı nükleer politika izlemeleri»nedeniyle Yunanistan ve Danimarka'yı eleştirdi.

15 -ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Washington'da, Avrupaya yaptığı resmi geziyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Ülkesi ileSovyetler Birliği ve müttefikleri arasındaki ilişkilerin düzelmesi yolunda hızlı bir değişiklik hazırlığı gözlendiğini» bildirdi.

16 -Moskova Radyosu, dün geceki yayınında, «Sovyetler Birliği'nin nükleer denemelerin yasaklanması ile ilgili olarak, yerinde denetlemeler, yapılmasını kabul edeceğini» bildirdi.

17 -Fransa'nın Nantes kentinde, dört soyguncunun yargılanmakta olduğu mahkemeyi basan silahlı bir kişi, arkadaşlarını kurtardıktansonra 29 kişiyi rehin aldı.

18 -Yunanlı Gazeteciler Cemiyeti, hükümetin toplu sözleşme ileilgili yasa tasarısını bir süre için bekletme kararı alması üzerine «Paydos grevlerine» başladı.

Bu arada, Yunan Havayolları Olympic'in 366'dan fazla pilotunundün sabahtan itibaren «Sağlık» nedenleriyle uçuşlarını gerçekleştiremedikleri bildirildi.

19 - Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, resmi bir ziyaret içingittiği Sri Lanka'ya yaptığı konuşmasında, «ülkesinin, Güney Asya'nınnükleer silahlardan arındırılmış bir bölge ilan edilmesi için çaba gösterdiğini» söyledi.

20 - Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, Pencap Eyaletinde imzalanan barış anlaşmasına karşı çıkan göstericilerin parlamentoyayaptıkları yürüyüş sırasında 20.000 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

21 - Suriye'de, iktidardaki Baas partisinin yayın organı El - Baasgazetesinde çıkan bir yazıda, «İsrail'in Lübnan hava sahasını ihlal etmesine izin verilmeyeceği» bildirildi.

22-Lübnan'da, 10 Hıristiyan'ın, Müslümanlar tarafından kaçırıldığı bildirildi.

20 ARALIK 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye Kızılay Derneği'nin Etimesgut'taki malzeme depolarında ve Hava Kuvvetleri Hastanesi'ndeincelemelerde bulundu.

2 - Emekli Sandığı ve SSK yasalarında değişiklik yapan yasa tasarısı, Bakanlar Kurulu tarafından TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi TBMM GenelKurulu'nda görüşüldü.

4-ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar'ın kardeşinin kullandığı krediler hakkında Meclis araştırması açılması önergesi, SHP Milletvekili Ali İhsan Elgin tarafından, TBMM Başkanlığı'na verildi.

5-ANAP Kahramanmaraş Milletvekili Alaattin Kısakürek ve 51milletvekili tarafından imzalanan, Başak Şirketler Grubu'nun kurtarılması sırasında Anadolu Bankası'nı yaklaşık 7 milyar lira zarara uğrattığı öne sürülen eski Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu hakkındaMeclis soruşturması açılmasına ilişkin önerge, TBMM Başkanlığı'nasunuldu.

6 -SHP'nin iki Hakkari Milletvekili Lezgin Önal ile Sait Erol, partilerinden istifa ettiler.

7-Yeşil reçeteyle satılacak uyarıcı, sakinleştirici, uyku vericive ağrı kesici olarak bilinen P-5490 ilaçlar, SSYB İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nce belirlendi.

8 -Türk Eczacılar Birliği 22. Olağan Kongresi Ankara'da yapıldı.

9 - ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strauss Hupe, TBMMBaşkanı Necmettin Karaduman'ı ziyaret ederek, ABD kongresi üyelerinin Türkiye'ye gelmek istediklerini iletti.

10 - Bulgaristan'dan, yaklaşık üç ay önce Yunanistan'a kaçan veYunan Yüksek Mahkemesi kararıyla Bulgaristan'a iadeleri reddedilen12 kişilik üç Türk ailesi Türkiye'ye geldiler.

11 -Türkiye'de ilk kez, bir batında 8 çocuk doğdu, bebeklerdenaltısı öldü.

12 -ANAP Samsun Milletvekili Gülami Erdoğan, Ankara'da öldü.

13 -Tekirdağ'ın eski Belediye Başkanlarından Osman Alyanak,Tekirdağ'da öldü.

14 - Nurculuk yaptıkları iddiasıyla 10'ar yıl ağır hapis cezası istemiyle Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan iki sanık, kanıt yetersizliğinden beraat ettiler.

15-Yetiştirilmek amacıyla ilgili yurt dışına gönderilecek devletmemurları ile ilgili kurum kontenjanlarını belirleyen Bakanlar Kurulukararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 -ABD Kongresi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelere yapılacak dış yardımla ilgili yasa tasarısını onaylayarak, imzalaması için ABD Başkanı Ronald Reagan'a gönderdi.

17 - Kıbrıs Rum kesimi hükümet sözcüsü, «BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın yeni girişimlerinin 17 Ocak belgesinin devamı olanNisan Belgesi'yle bağlantılı olduğunu ve geçen nisan ayında Perez deCuellar'ın sunduğu bu belgenin geçerli olduğunu» öne sürdü.

18-Sovyetler Birliği'nin Londra Büyükelçi Yardımcısı GerhardGventsadze, İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na, «SSCB'nin İngiltere ve ABDile nükleer moratoryum görüşmelerine hazır olduğunu» bildirdi.

19-Libya lideri Muammer Kaddafi, Mısır Devlet Başkanı HüsnüMübarek'i görüşme masasına davet etti.

20 - İran, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Moskova'yı ziyaret etmesi nedeniyle, SSCB'yi kınadı.

21 - Fransa'nın Nantes kentindeki Adalet Sarayı'nda yargılananiki arkadaşlarını kurtarmak üzere duruşma salonlarından birini basanve 35 kişiyi rehin alan Fas uyruklu Abdülkerim Halki ve iki arkadaşı,güvenlik kuvvetlerine teslim oldular.

22-İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Dan Şomron,«Suriye'nin İsrail ile savaşa girmeye hazırlıklı olmadığını» söyledi. İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir «Lübnan üzerinde günlük keşif uçuşuyapan İsrail jetlerinin, Suriye'yi kışkırtan tavırlara girmeyeceklerini»bildirdi.

23 - Nijerya'da askeri yönetim, bir grup subay tarafından düzenlenen darbe girişiminin başarısızlığa uğratıldığını açıkladı. Nijerya Savunma Bakanı General Domkat Mali, darbe girişimi ile ilgili olarak birgrup subayın tutuklandığını bildirdi.

24-Güney Afrika Cumhuriyeti'nde meydana gelen mayın patlamasında iki çocuk öldü, 19 kişi de yaralandı. Bu arada Lesotha'da gerçekleştirilen iki ayrı saldırıda, 9 Güney Afrikalı mülteci öldürüldü.

21 ARALIK 1985

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin bugününü yakın geleceğini değil, uzun vadeli geleceğini planladıklarını» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Olağanüstü Hal Koordinasyon KuruluBaşkanı ve Devlet Bakanı Kâzım Oksay'ın başkanlığında, olağanüstühal uygulanan 16 ilin valisini kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'ye 1985 yılında 2 milyon 800 bin dolayındaturist geldiğini turizm gelirlerinin 1.5 milyar doları bulduğunu» söyledi.

3 -Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Yenimahalle Belediyesitarafından yaptırılan bilgi işlem merkezini hizmete açtı.

4 -TBMM Genel Kurulu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye ve Gümrük Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

5-Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da düzenlenen «Türk-İş'ten TBMM Sayın üyelerine Çağrı» toplantısında çeşitlikonuları içeren bir konuşma yaptı.

6 - Hafif Batı Müziği Sanatçısı Nil Burak, İtalya'nın Palermo kentinde düzenlenen Akdeniz Şarkı Festivali'nde «Güneş Bir Kere Doğdu» adlı beste ile birinci oldu.

7-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Mücadele ve ŞehitlerHaftası başladı.

8-Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Antonis Drossoyannis Atina'da yaptığı açıklamada, «NATO müteffikleri Türkiye'den yönelebilecek güvenlik tehditlerine karşı, ülkesinin Türkiye ile ortak sınır bölgelerine yeni bir sivil savunma sistemi geliştirmeyi planladığını» söyledi.

22 ARALIK 1985

1 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Yankı Dergisi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırarak, «Dünyada işkence yapandevletlerin var olduğunu ama Türk devletinin işkence yapmayacağını»belirterek, «Türk toplumundaki işkence iddialarını ve vakalarını münferit vakalar olarak düşünmek gerektiğini» söyledi.

2 -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Tercüman Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

3 -TBMM -Bütçe ve Plan Komisyonu'nda, Emekli Sandığı ve SSKyasalarında değişiklik yaparak, emeklilik yaşını yükselten yasanın görüşülmesi sırasında, işçi emeklilik yaşını yükselten yasa, değiştirilerekkabul edildi.

4 -Türkiye Barolar Birliği, Bulgaristan'daki Türk azınlığa karşı yapılan muamelerden dolayı Bulgar hükümetinin tutumunu kınadı ve diğer ülkeleri gereken ilgi ve duyarlılığı göstermeye çağırdı.

5 -İstanbul ve Ankara Baroları Genel Kurulları sonunda, İstanbulBarosu Başkanlığı'na Prof. Sulhi Tekinay, Ankara Barosu Başkanlığı'naMahir Can Ilıcak seçildi.

6 - Türk-İş Başkanlar Kurulu, emeklilik yaşının yükseltilmesi ile ilgili olarak hükümet tarafından yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla toplandı. Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, yaptığı açıklamada, «Bu girişimin derhal durdurulması gerektiğini» söyledi.

7-Orman Yasası'nın iki maddesinin iptali için Antalya 1. SulhCeza Mahkemesi'nce, Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru, «MGKdöneminde çıkartılan yasalar hakkında Anayasa'ya aykırılık ve iptaldavasının açılamaması» nedeniyle reddedildi.

8 -12 yayının Türkiye'ye sokulmasının yasaklanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmî Gazete'de yayımlandı.

9 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da verdiği demeçte, «Kıbrıs Türk halkının toplumlararası görüşmelerde azami tavizleri verdiğini» belirterek, «Şimdi top Papandreu'da ve Kipriyanu'dadır» dedi.

10-Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravda'da yayımlanan bir yazıda, «Afgan toplumunun özellikleri dikkate alınmadanülkede bazı sosyal reformlar uygulandığı» belirtildi.

11-Sovyetler Birliği'nde, dün emekliye ayrılan Başbakan Yardımcısı Veniamin Dimşits'in yerine, Yuri Bataline getirildi.

12 - Lübnan'ın Sur kentine Hıristiyan milislerce düzenlenen saldırı sonucu beş sivilin öldüğü, 8'inin de yaralandığı bildirildi.

13-Güney Afrikalı tutuklu siyah lider Nelson Mandela'nın eşiWinnie Mandela, tutuklandı.

23 ARALIK 1985

1 - 1986 malı yılı Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'ndaoylanarak 152 oya karşılık 209 oyla kabul edildi. 15 üye çekimser kaldı.

2 - TBMM Genel Kurulu, Danışma Kurulu'nun, Meclis'in 26 Aralıkgününden itibaren 12 gün süreyle tatile girmesi ve görüşeceği yasa tasarılarına ilişkin kararını onayladı.

3-Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı AnatoliyKadirov bir basın toplantısı düzenleyerek, «Ülkesinin 6 Ağustos 1985'tenükleer denemelerin durdurulması konusunda tek taraflı olarak ilân ettiği moratoryuma, ABD'nin katılmaması durumunda, 1986'da moratoryumun yürürlüğünü yitireceğini» bildirdi.

4 - Mustafa Fehmi Kubilay, ölümünün 55. yıldönümünde, Menemen Yıldıztepe'de törenlerle anıldı.

5 - Armutçuk Maden ocağında meydana gelen kazada 2 kişi öldü.

6 -Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin, «İdamcezasına karşı çıkarak görevleri dışına çıktıkları gerekçesiyle», birlik yönetimindeki görevlerine son verilmesine ilişkin davaya, Ankara 3.Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı.

7 -Bakanlar Kurulu'nun 520 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin kararı Resmî Gazete'de yayımlandı.

8 - Belçika'daki Türkler tarafından, Bulgar baskısını protesto içinBulgaristan'ın Brüksel Büyükelçiliği önünde bir gösteri yapıldı.

9 - İsviçre'nin Zürih kentinde yapılan Mülteciler Komitesi toplantısından çıkan Türklere Neofaşistler tarafından yapılan saldırıda 6 kişiyaralandı.

10 - Fransa'nın başkenti Paris'te, sol görüşlü Türkler arasında çıkan çatışmada, 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

11 -ABD'de yayımlanan «The Wall Street Journal» gazetesinin 20Aralık tarihli sayısında çıkan başyazısında «Kıbrıs» sorunu ele alındı.Yazıda, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Kıbrıs sorununün çıkmazdan kurtulmasını istemediği, bunalımı Türklere karşı bir silah olarak kullandığı» belirtilerek, «ABD ile Avrupa'nın KKTC'yi tanıması zamanının geldiği» bildirildi.

12 -Libya, Suriye ve İran Dışişleri Bakanlarının Trablusşam'da yaptıkları görüşmeler sona erdi. Görüşmeler sonunda, yapılan açıklamada,üç ülkenin «Uluslararası alanda ortak hareket etme kararı aldıkları»bildirildi.

13-Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Amanzimtoti kentindeki biralış - veriş merkezinde, bir bombanın patlaması sonucu 7 kişi öldü,50 kişi yaralandı.

Bu arada, tutuklu bulunan siyah lider Nelson Mandela'nın düntutuklanan eşi Winnie Mandela serbest bırakıldı.

14 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Amerikan NBC televizyonuna verdiği demeçte, «FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın, İsrail'e bölgedevar olma hakkı veren BM'in 242 ve 338 sayılı kararlarını kabul etmemesi halinde, kaybeden taraf olacağını» söyledi.

15-Pakistan'da, aralarında muhalefete mensup 32 politikacınında bulunduğu çok sayıda rejim karşıtının tutuklandığı, AP tarafındanbildirildi.

16-Fas hükümeti, Fransa'nın Nantes kentinde, iki arkadaşınınyargılandığı mahkeme binasını basan Faslı eylemci Abdülkerim Halki'nin Fas'a iadesini kabul etmedi.

24 ARALIK 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ndedüzenlenen ekonomik brifingte bilgi aldı. Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Kaya Erdem başkanlığındaki heyete Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, DPT Müsteşarı Yusuf Bozkurt Özal ile bazı DPT yetkilileri katıldılar.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bir mahkumun cezasını hastalıknedeniyle affetti.

3 - Başbakan Turgut Özal, Emekli Sandığı ve SSK yasaları ile ilgili olarak, yaptığı açıklamada, «Bu adımı atmasaydık, sigorta kurumu,devlet bütçesi ve çalışanların üzerinde yük olmaya devam ederdi»dedi.

4-Yargıtay Başkanı Nihat Renda, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Yargı erki büyük bir bunalım geçiriyor, Geleceğedönük tedbir alınmazsa, 12 Eylül öncesi meydana gelen devlet otoritesi boşluğu gibi, yargı boşluğu meydana gelecek» dedi.

5 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, «1986 ithalat rejiminin Ekonomik Kurul'da kabul edildiğini» bildirdi.

6 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Avrupa Araştırmalar Koordinasyon Kurumu EUREKA ile ilgili olarak sanayici ve işadamlarınabilgi vermek amacıyla Ankara Sanayi Odası'nda yaptığı toplantıda,«Türkiye'nin bu amaçla proje geliştirdiğini» söyledi.

7 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut bir açıklama yaparak, «Bir süre önce SHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, 11gün süreyle işkence gördüğünü ileri süren emekli öğretmen NurettinKedik'in işkence görmediğine ilişkin doktor raporu bulunduğunu» bildirdi.

8 -Adalet Bakanı Necat Eldem, adli yargı kadrolarında 1800 açığın bulunduğunu belirterek, «Mesleğimizin eski cazibesini tekrar bulacağına ve kadrolarımızın kısa bir sürede dolacağına inanıyorum» dedi.

9 -Emekli Sandığı ve SSK yasalarında değişiklik yapan tasarılarTBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

10 - MDP tarafından TRT konusunda hazırlanan bir mektup bilgiiçin Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve Devlet Bakanı Mesut Yılmaz'a verildi.

11 -ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler ve Amasya Milletvekili Adnan Tutuk, Hindistan Milli Kongre Partisi'nin kuruluşunun 100. yıldönümü törenlerinekatılmak üzere Yeni Delhi'ye gittiler.

12 - FKÖ'nün Ankara Temsilcisi Abu Firas, UBA'ya verdiği demeçte, «Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 5 ilini kendi sınırları Üçinde gösteren İsrail'in Türkiye için tehdit oluşturduğunu» söyledi.

13 -Gazeteci Ercan Hersek, İstanbul'da öldü.

14 - 7. Kolordu ve Diyarbakır 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan «Kadınlar Koğuşu» davasında, 6 sanık 4-14 ay arasındahapis cezasına çarptırıldı, 4 sanık ise beraat etti.

15 - İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemede görülmekte olan 83sanıklı Rızgari davasında 7, TSİP davasında bir sanık tahliye edildiler.

16 - İngiltere'nin haftalık ekonomi siyaset dergilerinden Economist'te ve İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan yazılarda, «Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskılarla ilgili yorumlar yer aldı.

17-Federal Almanya'nın Hamburg kentinde, 50 kadar ırkçı Almanın saldırısına uğrayan ve bitkisel hayata giren Türk genci Ramazan Avcı öldü.

18 - AET Komisyonu'nun Akdeniz Ülkelerinden Sorumlu TemsilcisiClaude Cheysson, AET ile Kıbrıs Rum kesimi arasında gümrük birliğikonusunda görüşmeler yapmak için gittiği Güney Kıbrıs'ta düzenlediğibasın toplantısında, «Topluluk üyesi ülkelerin Kıbrıs'ın bütünlüğünü,bağımsızlığını, egemenliğini ve bağlantısızlığını savunmak için taahhütlerinin bulunduğunu» söyledi.

19 -SSCB'ye giden Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı LiPeng, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov ile bir görüşme yaptı.

20 - Çevre Koruma Örgütü Greenpeace Başkanı David Mc Taggart,Londra'da yaptığı açıklamada, «Fransız hükümetinin, Greenpeace'inRairibow Warrior adlı gemisine Yeni Zelanda'nın Auckland limanındadüzenlenen sabotaj sonucu batırılması konusunda sorumluluğu resmen kabul ettiğini ve örgüte tazminat ödemeyi kabul ettiğini» bildirdi.

21 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, polisle siyahlar arasında çıkan çatışmalarda, 6 siyah öldü.

25 ARALIK 1985

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıda iç ve dış olaylardameydana gelen gelişmeler değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde CumhurbaşkanlığıKonseyi Üyesi Tahsin Şahinkaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı SudiTürel ile birlikte, 6 günlük bir yurt gezisi için Adana'ya gitti.

2 -Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 12.yılında, Anıtkabir'de devlet töreniyle anıldı.

3 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyon toplantılarına katılmak üzere beraberindeki bir heyetleİran'a gitti.

Devlet Bakanı Titiz, gezisinden önce Cumhuriyet gazetesininsorularını cevaplandırdı ve «Başbakan Turgut Özal'ın İran gezisi gündeminde çözüm gerektiren önemli bir siyasi sorun bulunmadığını»bildirdi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırarak, «Memur ve işçi emeklilik aylıkları arasındaki farkın kaldırılması için kaynak arandığını veEmekli Sandığı'nın sağladığı sosyal yardımların işçi emeklilerine deverileceğini» söyledi.

5-TBMM Genel Kurulu'nda, «Kamu görevlilerinin bazı disiplincezalarının affı hakkında kanun» teklifi ile Öğrenci Affı Yasası kabuledildi.

6 -Türkiye ile Romanya arasında Ro-Ro taşımacılığını konu alanprotokol imzalandı.

7 - Şeker fiyatlarına yüzde 26.6, petrol ürünlerine ise yüzde 7.8 ile10 arasında zam yapıldı.

8 -Türkiye Yazarlar Sendikası davasında, İstanbul 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi, Askeri Yargıtay 1. Dairesi'nce bozulan eskikararında direnerek, «19 sanık hakkında beraat, Dernekler Yasası'naaykırı davranmak suçundan da görevsizlik kararı verildiğini» açıkladı.

9-Askeri Yargıtay, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde Nadir Kaya adındaki kişiye işkence yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir komiser ve iki polis memuruna verilen 8'er ay hapis cezasını onayladı.

10 - İstanbul 1 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi, Abdiİpekçi'yi öldüren Mehmet Ali Ağca'ya, Türkiye'de gerçekleştirdiği eylemlerde yardımcı oldukları gerekçesiyle yargılanan 11 sanıktan 10'uhakkında beraat kararı, bir sanık hakkında ise 3 yıl hapis cezası verdi.

11 -Türkiye'nin ilk «Hayali ihracat» davası, Zonguldak Ağır CezaMahkemesi'nde karara bağlandı ve Yahya Demirel 23 yıl 4 ay, nakliyeci Selahattin Özbirinci 11 yıl 8 ay hapse mahkum edildiler.

12 -Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem'in Mili Savunma Bakanlığı Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresiBaşkanlığı'na atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazate'cle yayımlandı. Vahit Erdem, her iki görevini birlikte yürütecek.

13-KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve KKTC Meclis Başkanı HakkıAtun.ve KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol yaptıklarıaçıklamalarda, AET Güney Akdeniz Sorumlusu Claude Cheysson'un,dün Lefkoşa'nın Rum kesiminde düzenlediği basın toplantısında, «BizGüney Kıbrıs'ı tanıyoruz. KKTC hiç kurulmamalıydı» sözlerini eleştirerek, «Türk halkının, ırkçı baskılar karşısında seçeneksiz olmadığını,gerekirse yeniden gösterecek ve doğacak fiili sonuçlardan da sorumluolmayacağını» belirttiler.

14-SSCB'de, Moldavya Cumhuriyeti Başkanı İvan Ustian'ın görevden alındığı yerine İvan Kalin'in getirildiği bildirildi.

15 -Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Pakistan Dışişleri Bakanı tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, Afganistan'ınSSCB tarafından işgali kınandı.

16-Çin Halk Cumhuriyeti'ne kaçırıldığı bildirilen Sovyet uçağının yolcu ve mürettebatıyla SSCB'ye döndüğü, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

17 - Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, «Sri Lanka hükümetinin ayrılıkçı Tamil gerillalarına karşı yürüttüğü mücadele sırasında sivil Tamillerin katliamına seyirci kalamayız» dedi.

18-FKÖ, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, «BM Güvenlik Konseyi'nin 242 ve 338 sayılı kararlarının FKÖ tarafından kabuledilmesi çağrısını» reddetti.

19 -Endonezya sularında seyreden bir geminin Sumatra Adası yakınlarında 130 yolcusuyla kaybolduğu ve 9 gündür haber alınamadığı,Endonezya Haber Ajansı tarafından bildirildi.

20-Güney Çin Denizi'nde geçen hafta bir tekneyle Malezya'yakaçmak isteyen 80 Vietnamlı'dan 50'sinin korsanların saldırısına uğrayarak öldürüldüğü, Cenevre'deki BM Mülteciler Yüksek Komiserliğisözcüsü tarafından açıklandı.

21 - Sicilya adasının Çatanla kentinde bulunan Etna yanardağınınlav püskürtmeye 'başladığı, yakınındaki bir otelin sarsıntı sonucu çökmesi üzerine bir kişinin öldüğü bildirildi.

26 ARALIK 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, dün gittiği Adana'da incelemelerini sürdürerek, Çatalan Barajı ve Hidroelektrik Santralı yapımı konusunda bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Adana'nın Kozan ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmasında, «Sizleri bir başka konuda da seferberliğe davet ediyorum. Bu, kötü alışkanlıklardan vazgeçme seferberliğidir. Bunun başında sigara, içki, kumar ve uyuşturucugelmektedir» dedi.

2-TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, beraberinde 8 kişilikparlamento heyeti olduğu halde Katar'a gitti.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, SHP İçelMilletvekili Fikri Sağlar'ın sorularına verdiği yazılı cevapta, «1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'na göre görevden alınan öğretmenlerden 1127sinin görevlerine yeniden iade edildiğini, ancak işe başlamaları içinbu kişiler hakkında güvenlik soruşturmasının sonucunun beklendiğini»açıkladı.

4 - Dışişleri Bakanlığı SözcüsüYalım Eralp, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Yunan makamlarınca alınan askeri ve siyasiönlemlerin Türk hükümetince yakından izlendiğini» belirterek, «Türkiye'nin, Ege'de tahriklere kapılmayacağını, ancak, emrivakilere müsaade etmeme politikasının da kararlılıkla sürdürüldüğünü» bildirdi.

5-Türkiye Kimya, Petrol ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası'nın (KİPLAS) İstanbul'da düzenlediği ve 1985'teki uygulamalarla,1986 yılına ilişkin önerilerin işçi, işveren ve hükümet temsilcileriyletartışıldığı toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Maliye veGümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Türk-İş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz, TİSK Başkanı Halit Narin katıldılar.

6 - İstanbul Barosu Başkanı Selahattin Sulhi Tekinay, «Yargıtayüyelerinin herhangi bir nedenle görevlerinden ayrılmalarından başlayarak iki yıl süreyle kendi kurumlarında avukatlık yapmalarını önleyen tasarı Ihükmüne, İstanbul Barosu'nun da taraftar olmadığını» açıkladı.

7-Türk-İş, emeklilik yaşının yükselmesini öngören yasanın veto edilmesi için, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e başvurdu.

8 - Hacettepe Üniversitesinde, AIDS konulu bir sempozyum düzenlendi.

9-Devlet Demiryolları yolcu ve yük taşıma ücretlerine yüzde13 ile 60 arasında, SEKA, kâğıt ve karton fiyatlarına ise yüzde 2 ile10 arasında zam yapıldı.

10 -KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın oğlu Raif Denktaş, 23.Aralık tarihinde Lefkoşa'da geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu, tedavi gördüğü Ankara'da öldü.

11 -FKÖ'ye karşıt gruplardan Ebu Nidal Grubu adına Türkiye'deeylemlere giriştikleri iddiasıyla haklarında dava açılan Ürdünlü ve Filistinli 12 sanık, DGM'de tahiiye edildiler.

12 -Vergi iadesi, döviz hesapları, ithalatta fon, ihracatta teşvikler, desteklemeye tabi ürünler, stopaj oranlan, peşin vergi, harçlar,vergiler, taşıt alım ve eğlence vergisi konularında alman ekonomikkararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

13-İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, Tahran'da Cumhuriyetgazetesine verdiği özel demeçte, «İki ülke arasında büyük sorunlar olmadığını, Türkiye'nin indirimli petrol talebinin ise Başbakan TurgutÖzal ile yapacağı görüşmelerden sonra sonuca bağlanacağını» söyledi.

14-BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yayımlananbir raporda, Türkiye, «Düşük Ücretli ülkeler» arasında sayıldı.

15 -Afrika ülkelerinden Mali ile Burkina Fasso arasındaki sınır anlaşmazlığı nedeniyle çıkan savaşın şiddetlendiği bildirildi.

16 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, kabileler arasında çıkan çatışmalarda 63 kişi öldü.

27 ARALIK 1985

1 -Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 66. yıldönümü törenlerle kutlandı.

2 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yurt gezisi sırasında Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmada, «Türk Silahlı Kuvvetlerinin demokrasiyeâşık ve onun yılmaz bekçisi olduğunu» belirterek «12 Eylül'ün bir ihtilal değil, demokrasiyi koruma ve kollama harekâtı olduğunu» söyledi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaptığıkonuşmada «Devlet memurlarına lojman yapılmasının şart olduğunu»söyledi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz ile yapılanröportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

5-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetinin Türkiye'ye1985 yılı için vermeyi taahhüt ettiği 100 milyon dolarlık hibeye ilişkinanlaşma, Devlet Bakanı Kaya Erdem ile ABD Ankara Büyükelçisi Robert Strausz-Hupe tarafından Ankara'da imzalandı.

6-Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yalım Eralp Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun Türkiye'ye karşı'Milis gücü oluşturma' gayretinin arkasında asıl amacın Avrupa'yıtehdit olduğunu» söyledi.

7-Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürü Fikret Yağmur, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Kurumun birikmiş prim alacaklarının tutarının 96 milyar lira olduğunu» söyledi.

8-İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 49. yılında törenle anıldı.

9-4. Kolordu Ankara 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan «Bursa Ülkücü Kuruluşlar Davası»nda 143 sanıktan 7'siölüm, 86'sı ise 1 ile 36 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Askeri Mahkeme 50 sanık hakkında da beraat kararı verdi.

10 -Devlet memurlarına verilen yakacak yardımının 18500 lirayaçıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11 -İsrail Havayolları EL-AL'ın İtalya'nın başkenti Roma ve Avusturya'nın başkenti Viyana havaalanlarındaki bürolarına, teröristlerceyapılan silahlı baskın sonucu 18 kişi öldü.

28 ARALIK 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı illeri kapsayan yurt gezisinde, Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinden Adıyaman'a gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çemberlitaşpetrol arama bölgesinde ve Atatürk Barajında incelemelerde bulunduktan sonra Şanlıurfa'ya gitti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Marmara Belediyeler Birliği Genel Kurulu'nun İstanbul'daki toplantısında yaptığı konuşmada, «1980'le birlikte Türkiye'nin yeni sosyal bir döneme girdiğini, ayırım yapmamakonusunda gayret sarfettiklerini» söyledi.

3 - Dışişleri Bakanlığı tarafından Ankara'da yapılan açıklamada,İtalya'nın başkenti Roma ve Avusturya'nın başkenti Viyana'daki İsrailHavayolları EL-AL bürolarına karşı girişilen saldırılar kınandı.

4 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Cumhuriyet Gazetesi'ne, ekonomik konularda açıklamalarda bulundu.

5-SHP Genel Sekreteri Cahit Angın, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in Kahramanmaraş konuşması konusunda değerlendirmelerdebulundu.

6-Sinop'un Gerze ilçesi ANAP'lı Belediye Başkanı Zait Demirkol, partisinden istifa etti.

7 - Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, SHPGenel Başkanı Aydın Güven Gürkan'a bir mektup göndererek, «Milletvekilleri maaşlarındaki artışın ve vatandaşın sorunlarının, AnayasaMahkemesi'ne götürülmesini» istedi.

8 - Ankara Barosu Yönetim Kurulu, yayımladığı bildiride, «Ölümcezasının kaldırılmasını» istedi.

9 - Demir ve Çelik ürünlerine, yüzde 3.5 ile 6 oranında zam yapıldı.

10 - Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nce, 50. sanat yılını dolduran üç tiyatro sanatçısına düzenlenen törenle ödülleri verildi.

11 -Manisa Devrimci Kurtuluş davasıyla ilgili olarak Ege OrduKomutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi eski kararında direnerek,5 sanıktan ikisini ölüm, ikisini ömür boyu hapis, bir sanığı da 24 yılağır hapis cezasına mahkum etti.

12 -Geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve Ankara'da tedavialtına alındığı hastanede ölen, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ınoğlu, Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Özel Danışmanı Raif Denktaş, Lefkoşa'da, devlet töreniyle toprağa verildi.

13-ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği'nin, Afganistan işgalini kınayarak, Sovyet birliklerinin, bu ülkeden çekilmesiniistedi.

14 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, nükleer denemelerin dondurulması çağrısında bulunarak,«1986'nın barış yılı olması için çaba harcanmasını» istedi.

15-Japonya'da, Başbakan Yasuhiro Nakasone, hükümet kabinesindeki 17 bakanı değiştirdi.

16-Suriye, İsrail jetlerinin Lübnan üzerinde yaptığı keşif uçuşlarına ilişkin BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a, şikayette bulundu.

17 - İsrail Başbakanı Simon Peres «Suriye'nin Lübnan'ın doğusundaki Bekaa Vadisi'ne uzun menzilli SAM-6 ve SAM-8 füzeleriyerleştirdiğini haber aldıklarını» açıkladı. İsrail Savunma Bakanı IzakRabin ise yaptığı açıklamada, «Suriye yönetiminin bu tutumuna karşılık ne pahasına olursa olsun, kendileri için uygun zaman ve en beklenmedik şekilde harekete geçeceklerini» söyledi.

18 -Lübnanlı üç milis lideri arasında, ülkedeki 10 yıllık iç savaşısona erdirmeye yönelik, Suriye öncülüğündeki barış anlaşması, Suriye'nin başkenti Şam'da imzalandı. Dürzi milislerin lideri Velid Cunblat,Şii Emel örgütü lideri Nebih Berri ve Hıristiyan Lübnan Güçleri Başkanı Eli Hobeyka arasında varılan anlaşmanın imzalanması törenine,Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Afedül Halim Haddam da katıldı.

19-Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Raşid Abdullah AlNuami, İran-Irak savaşını sona erdirme girişimleri ile ilgili olarakİran'ın 'başkenti Tahran'a gitti. Nuami'nin, Körfez İşbirliği Konseyi'ninaltı üyesi tarafından verilen barış teklifini görüşeceği bildirildi.

20 - Mısır'da, ekim ayında, cinnet getirdiği bir anda 7 İsrailli turisti öldüren polis memuru, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

29 ARALIK 1985

1 -Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ninbazı illerini kapsayan gezisi nedeniyle gittiği Şanlıurfa'da yaptığı konuşmada, vatandaşları Kızılay'a daha fazla destek ve yardım etmeyeçağırdı ve «Atatürk Barajının programlanan süreden önce devreye gireceğini» söyledi. Harran, Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği veNusaybin sınır bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı,daha sonra Diyarbakır'a gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, gezisineCumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Tahsin Şahinkaya, Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Sudi Türel, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı HüsnüDoğan ile Devlet Bakanı Ahmet Karaevli de 'katıldılar.

2 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, başkanı bulunduğu İstihdamı Geliştirme Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun hazırladığı 17 projeninyürürlüğe girmesiyle, işsizliğin büyük ölçüde çözümleneceğini belirterek, «Beceri Kazandırma Projesi ile her yıl 25 bin kişinin iş sahibiolacağını» söyledi.

3-YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, TBMM'de kabul edilen öğrenci affı ile ilgiliolarak, «Başarısız olanlara yeniden okuma hakkı vereceğiz» dedi.

4-İzmir Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nce, Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskıları kınama amacıyla İzmir'de bir miting düzenlendi.

5-Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararnamesiyle, 1. OrduKomutanlığı İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemesinin Barış Derneği davasına bakan duruşma yargıcı Hâkim Binbaşı Atilla Ülkü, 4. Tümen Komutanlığı Askeri Mahkemesi Hâkimliği'ne, aynı mahkemeninyargıç üyesi Hâkim Yüzbaşı Tarık Kale, İkinci Zırhlı Tugay Komutanlığı Disiplin Subaylığı'na getirildi.

DİSK davasına bakan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2. .Numaralı Askeri Mahkeme Yargıcı üyesi Saygı Nalbantoğlu, Levazım Mly.Okulu Disiplin Subaylığı'na atandı. TİP davasını gören İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi duruşma yargıcıDeniz Hâkim Albay Bahri Yağcı ise Deniz Harp Okuiu Komutanlığı Disiplin Subaylığı'na getirildi. İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı AdliMüşaviri Hâkim Albay Durmuş Akşen de asli görevi olan 1. Ordu Komutanlığı Adli Müşavirliği'ne atandı.

6-ABD Başkanı Ronald Reagan, İtalya'nın başkenti Roma veAvusturya'nın başkenti Viyana'da, 27 Aralık günü, İsrail HavayollarıEL-AL bürolarına karşı girişilen ve 18 kişinin ölümüne, 121 kişinin deyaralanmasına yol açan saldırılarla ilgili olarak İsrail Başbakanı SimonPeres'e bir mektup göndererek, «Teröristlerin, Ortadoğu'da barış kurma amacımızdan bizi saptırmasına izin vermemeliyiz» dedi. İsrail Hükümet sözcüsü Uri Savir, AP'ye yaptığı açıklamada mektubun alındığını doğruladı.

30 ARALIK 1985

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, beraberindeki 8 kişiliktesi'nde incelemelerde bulundu ve konuşmasında, «Affın kendi görevi olmadığını, bunun TBMM'nin görevi olduğunu» belirtti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bazı Güneydoğu Anadolu illerini kapsayan 6günlük gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, beraberindeki 8 kişilikparlamento heyeti ile Katar'a yaptığı ziyareti tamamlayarak, Türkiye'ye döndü.

3 - Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayımlanan «İcraatıniçinden» programında, hükümetin iki yıllık çalışmaları konusundaaçıklamalarda bulundu.

4 - İran'da bulunan Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz'i getirmeküzere Tahran'a gidecek olan THY uçağı, İrak hava sahasının güvenliolmayışı nedeniyle geri döndü.

5-Askeri Yargıtay 2. Dairesi THKP-C Kurtuluş Eylem Birliğidavasında 4. Kolordu 2 No. lu Askeri Mahkemesi tarafından verilen20 kişi hakkındaki kararı, «Mahkumiyetlerin gerekçeden yoksun olması » nedeniyle bozdu.

6-Askeri Yargıtay, «Milli müdafaaya hıyanet ettiği» gerekçesiyle yargılanarak 17 yıl hapis cezasına çarptırılan İlhan Bardakçıhakkındaki mahkeme kararını onadı. Askeri Yargıtay, aynı suçtan 15yıl hapse mahkum edilen Süleyman Tırkaç hakkındaki kararı ise noksan soruşturmadan bozdu.

7-Ankara Savcılığınca Türk-İş'in, 21 Aralık günü Ankara'dayaptığı parlamentoya çağrı toplantısı için takibat yapılmasına gerekgörülmedi.

8 -TRT'de 203 sözcüğün kullanılmaması yönündeki yasağın Anayasa'ya aykırı olduğu öne sürülerek Avukat Mehmet Feyyat tarafından yapılan suç duyuruna, Ankara Cumhuriyet Savclığı'nca «Takipsizlik kararı» verildi.

9 - Türkiye'nin Fransa Büyükelçisi Adnan Bulak, geçirdiği rahatsızlık sonucu Paris'te öldü.

10-Sovyetler Birliği Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarında dündüzenlenen basın toplantısında, «ABD Başkanı Ronald Reagan'ın,SSCB'nin silahların kontrolü anlaşmalarını ihlal ettiği yolunda Kongre'ye sunduğu 'rapor kınandı ve ABD'nin SALT-2 ve ABM anlaşmalarını çiğnediği» bildirildi.

11 -Avusturya İçişleri Bakanı Kari Blechal, Roma ve Viyana'da27 Aralık günü, İsrail Havayolları bürolarına karşı girişilen ve 18 kişinin ölümüne yol açan saldırılarla ilgili olarak televizyonda yaptığıaçıklamada «Olayda FKÖ parmağı olduğu yolundaki suçlamalara inanmadığını» söyledi. Olaydan yaralı olarak kurtulan gerillalar, hastanede yaptıkları açıklamada, FKÖ'den ayrılan «Ebu Nidal» grubundan olduklarını söylemişlerdi.

İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin ise, yaptığı açıklamada, «İsrail, teröristlere ne zaman, nerede ve nasıl saldıracağı konusunda kendisi karar verecektir» dedi.

12 - Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül-Hak, Pakistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, «8 yılı aşkın bir süredir yürürlüktebulunan sıkıyönetimin kaldırıldığını» açıkladı.

13-Ürdün Kralı Hüseyin, Suriye'nin başkenti Şam'a giderek, Suriye Cumhurbaşkanı Hafız Esad ile görüştü.

Suriye Haber Ajansı SANA'nın haberine göre, görüşmede, Ortadoğu'daki gelişmeler, ikili ilişki ve ortak Arap girişimleri konularıele alındı.

14 - Lübnan'daki iç savaşın sona erdirilmesi amacıyla bir anlaşma imzalayan üç milis lideri, bir hafta içinde ulusal bir koalisyon kabinesi kurulması ve ülke çapında ateşkes ilan edilmesi çağrısındabulundular.

31 ARALIK 1985

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yeni yıl mesajında, «Gerçeklere vicdanların kapatılmak istendiği bir toplumda sevgi, saygı vekardeşlik duygularının gelişmesinin zor olduğunu» belirtti.

2 -TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, DYP Genel Başkanı Hüsammettin Cindoruk, Türk-İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz, TİSK Başkanı Halit Narin yeni yıl dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

3 - Başbakan Turgut Özal, İran gezisi öncesinde, İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı'na verdiği demeçte, İran ve Irak ilişkileri konusunda, «Şu anda bir harpten geçiliyor. Hangisi haklı, hangisi haksızkestirmek zor. Ben iki tarafı birbirine yanaştırmayı uzlaştırmayı tercih ederim» dedi.

4 - Resmi bir ziyaret için İran'da bulunan Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz'i Ankara'ya getirecek THY uçağına İran hava sahasındangeçişi sırasında Irak tarafından bir güvence verilmemesi üzerine, Türkiye, Sovyetler Birliği nezdinde girişimde bulundu. Sovyetler Birliği'nin, THY uçağının kendi sahası üzerinden geçebileceğini bildirmesiüzerine, Esenboğa'da bekleyen uçak Tahran'a hareket eti.

5-Ankara Valisi Cahit Bayar, A.A.'ya yaptığı açıklamada, «Ankara'da hava kirliğini oranının tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine bazı müesseselerin kapatıldığını, soba ve kaloriferlerin günde bir kezyakılmasının istendiğini» bildirdi.

6 - Konya Selçuk Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Burdan Gündoğan, Ankara'da öldü.

7-Gazeteci Yazar Hikmet Münir Ebcioğlu, İstanbul'da öldü.

8 - Karakaya Barajı'nda meydana gelen iş kazasında, biri İtalyan,4 kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

9 - Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanlığından yapılanaçıklamada, «Sıkıyönetim Askeri Mahkemeleri'ne 26 Aralık 19781 Kasım 1985 tarihleri arasında 45.613 dava dosyası intikal ettiği vebunlardan 44.507'şinin sonuçlandırıldığı açıklandı. Açıklamada, 13.603dosya hakkında beraat, 15897 dosya hakkında da mahkumiyet karanverildiği, 15.007 dosya hakkında da çeşitli kararlar verildiği bildirildi.

10 - TBMM'de 23 Aralık 1985 günü kabul edilen 1986 Mali YılıBütçe Kanunu, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarakyürürlüğe girdi.

11 -Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından çıkarılan ve yeni vergi düzenlemelerine açıklık getiren 12 tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.

12 -Türkiye Denizcilik İsletmeleri Genel Müdürlüğü'nün şehir vekörfez hatlarındaki yolcu ve araba vapuru ücretleri ile feribotlara, yüzde 28 ile 30 arasında değişen oranlarda zam yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu karan, Resmi Gazete'de yayımlandı.

13 -İslami Cihad Örgütü tarafından, Amerikan AP Ajansı'nın Beyrut bürosuna posta ile gönderilen bir bildiride, Türk Hükümeti'ne,«ABD ve İsrail'in bölgede izlediği saldırgan politikayı desteklemekten vazgeçmesi, Arap ülkelerine karşı sürdürdüğü yıkıcı faaliyetlereson vermesi ve CIA ile MOSAD'ın (İsrail İstihbarat Örgütü) göreviniüstlenen, Arap başkentlerindeki Türk büyükelçiliklerindeki casus yuvalarını lağvetmesi» çağrısında bulunularak «Bu çağrının yerine getirilmemesi halinde, çeşitli Arap ve Avrupa başkentlerindeki Türk büyükelçiliklerine saldırılar düzenleneceği» tehdidinde bulunuldu.

14-ABD Beyaz Saray Sözcüsü Larry Speakes, 18 kişinin ölümüne yol açan Roma ve Viyana havaalanlarındaki saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, «Saldırganların kim tarafından desteklendiğini bulabilirsek, onlara misillemede bulunacağız, şayet teröristlerin kaynağını başka bir ülke bulup karşı saldırıya geçerse, buna da bir itirazımızolmayacak» dedi. Libya'nın, saldırıyı «Kahramanlık» olarak niteleyenaçıklamasıyla ilgili olarak, ABD, Libya'yı kınayarak, «Bu ülkeye karşıharekete geçmek için öteki ülkelerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu»bildirdi.

15 - Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, dün yaptığı açıklamada, Suriye'nin başkenti Şam'da, Lübnanlı üç milis lideri arasında imzalanan anlaşmayı onayladığını belirtti.

Öte yandan, İran Meclis Dışişleri Komitesi Başkanı Ahmed Azizi, bir açıklama yaparak, Dürzi, Şii ve Hıristiyan Lübnan Güçleri milisleri arasındaki barış anlaşmasını kınadı ve «Siyonist ajanlarla yapılananlaşmanın yıkılmaya mahkum olduğunu »söyledi,

16-Nepal Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın, Katmanduyakınlarında düşmesi sonucu 25 kişi öldü.