11.1.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1986

1 OCAK 1986

1 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, İran'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Polis Vazife ve Selahiyetleri Yasası'nın uygulanmasındanhiçbir vatandaşın şikayetçi olmadığını» söyledi.

3 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel Ankara'dayaptığı açıklamada, «Arzu ederlerse, 1986 yılının 6'ıncı ayından itibaren Bulgaristan'a elektrik satmaya hazırız» dedi.

4 - Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da işçi meselelerinin çözümü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

5 - ABD Devlet Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği televizyonunda yeni yıl nedeniyle bir konuşma yaptı.

6 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, ABD televizyonunda, yeni yıl nedeniyle bir konuşma yaptı.

7 - Lübnan'da, Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmada 13 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

2 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM'de bir süre önce kabul edilen, üniversiteyle ilişkileri kesilen öğrencilere yeni sınav hakkı sağlayan yasa, memurların disiplin cezalarını kaldıran yasa ilesilahlarını teslim edenler hakkında soruşturmayı önleyen yasayıonayladı.

3 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ile yapılan röportaj Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yasadışı bölücü örgüt PKK'nın yurt dışından destek gördüğünü» söyledi.

5 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem, Ankara'da yaptığı açıklamada, «1986 yılında en az 100 bin aileyidaha ev sahibi yapmak istediklerini» belirterek «Toplu konutta çözüm yolu bulunmuştur. Bu yolda, 1986 yılında hızla ilerleyeceğiz»dedi.

6 - TRT Genel Müdürü Tunca Toskay ile yapılan röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7 - Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Aurel Duma,Romanya Cumhurbaşkanı Nicolai Çavuşesku'nun temsilcisi olarakAnkara'ya geldi.

8 - Devlet memurlarının tedavi yardımı ve cenaze giderlerine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9 - KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Fez kentinde yapılacak olan İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısınakatılmak üzere Fas'a gitti.

10 - İspanya Hükümeti'nin saldırıya yönelik hazırlıklar yaptıkları gerekçesiyle ikisi diplomat üç Libya vatandaşını sınırdışı ettiğibildirildi.

3 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Romanya Devlet BaşkanıNicolai Çavuşesku'nun mesajını getiren Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Aurel Duma'yı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - Başbakan Turgut Özal, çeşitli temaslarda bulunmak üzereİran'ın başkenti Tahran'a gitti.

3 - Devlet Bakanı ve Kamu Koordinasyon Kurulu Başkanı Kazım Oksay, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Kamu Koordinasyon Kurulu'nun toplu sözleşmelerde devreden çıktığını» belirterek «Kamuişyerlerinde toplu sözleşme pazarlığının bundan sonra kamu işverenleri sendikaları ile işçi sendikaları arasında yapılacağını» söyledi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, DevletBakanı ve Başbakan vekili Kaya Erdem'in başkanlığında toplananBakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Geçen yılişçi ve memura sağlanan tüm imkanların enflasyon oranının az daolsa üzerinde olduğunu» belirterek «1986 yılı enflasyonu yüzde 40'ınaltında gerçekleşecek» dedi.

5 - Kültür ve Turizm Başkanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «1985 yılının turizmde 'altın yıl' olduğunu» belirterek «1986 hedefimiz iki milyar dolar olup, ilk kez işçi dövizlerinide geçeceğiz» dedi.

6 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray ile yapılan röportajTercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, İslami CihadÖrgütü'nün, «Ortadoğu ülkelerinde ABD - İsrail politikası doğrultusunda hareket ettiği» gerekçesiyle 8 Türk Büyükelçiliğine karşı silahlı eylem yapacakları tehdidi üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, «İslami Cihad Örgütü'nün tehdidini daha önceden bildiklerini»söyledi.

4 OCAK 1986

1 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile yapılan röportaj Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Ankara'da yaptığı açıklamada «Affın sadece Adalet Bakanlığı'nı ilgilendiren bir konu olmadığını» belirterek «Af bir siyasi tercih konusu. Biz bakanlık olarak ancak hükümetin siyasi tercihi belli olduktan sonra bir çalışma yapabiliriz» dedi.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Sistemli işkence iddialarını önlemek üzere yasal çalışmalara başlandığını ve konuya gereken önemin verildiğini» açıkladı.

4 - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren Ankara'dayaptığı açıklamada, «TBMM Adalet Komisyonu tarafından AvukatlıkYasası'nda yapılan değişiklikleri olumlu bulduğunu» belirterek «Budeğişiklikler, yargıya olan güvensizlikten çok, yargıyı koruma amacına yöneliktir» dedi.

5 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Şubat ayı içinde hükümet, üniversite, sendika ve işveren temsilcilerinin katılmasıyla yapılacak kıdem tazminatı ile ilgilitoplantıda, amaçlarının mevcut ekonomiye ayak uyduramayan şirketlerin iflaslarına rağmen işçilerin kıdem tazminatı haklarını korumakolduğunu» söyledi.

6 - Başbakan Turgut Özal İran gezisi sırasında Başbakan MirHüseyin Müsavi ile yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında, «Her ülkede veya dışarıda İran-Türkiye ilişkilerinin bozulmasınıisteyen çevreler olabileceğini karşılıklı olarak ifade ettik» dedi.

7 - Türk heyetine Başbakan Turgut Özal, İran heyetine Başbakan Mir Hüseyin Musevi'nin başkanlık ettiği, Türk-İran resmi görüşmeleri Tahran'da başladı.

5 OCAK 1986

1 - Sosyal Demokratik Halkçı Parti (SHP) Merkez Karar veYönetim Kurulu, Genel Başkan Aydın Güven Gürkan başkanlığındatoplandı.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Tüketim malları ithalatının 650 milyondoları bulduğunu» bildirdi.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Türkiye'nin yurt dışında tanıtılmasının, tanıtmafonu ile bakanlık bütçesi dışına çıkarıldığını» söyledi.

4 - Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı İhsan DoğramacıAnkara'da yaptığı açıklamada, «1402 sayılı Sıkıyönetim Yasasıylagörevlerine son verilen öğretim üyelerinden Başbakanlığın, sakıncalıdeğildir diyeceklerinin hepsine kapımız her zaman açıktır» dedi.

5 - Türkiye Elektrik Kurumu ile Bulgaristan yetkilileri arasında elektrik satmalına sözleşmesinin yenilenmesine yönelik görüşmelerde anlaşma sağlanamayarak, Mart ayında tekrar bir araya gelinmesi kararlaştırıldı.

6 - Fransa'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci YardımcısıPhilippe Louet, Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'ne atandı.

7 - Ankara Radyosu'nun Türk Halk Müziği sanatçılarından Aynur Gürkan Ankara'da öldü.

8 - Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü'ne İstanbulBeyazıt Devlet Kütüphanesi Müdürü Hasan Duman'm atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

9 - Başbakan Turgut Özal İran'a yaptığı resmi gezi sırasındaİran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani ile bir görüşme yaptı.

6 OCAK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal İran'da yaptığı resmi görüşmeleritamamlayarak Türkiye'ye döndü. Başbakan Turgut Özal, İran'dan ayrılmadan önce Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, «Bizi kimse tehdit edemez. İran ile ilişkilerimizin gelişmesine de hiç bir yabancı ülke mani olamaz» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, İsrail Maslahatgüzarı Jehuda Millo'yu SHP Genel Merkezinde kabul ederek bir görüşme yaptı.

3 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Suri Türel, Enerji Tasarrufu Haftası'nın başlaması nedeniyle yayınladığı mesajda, «Kalkınmakta olan Türkiye'de sanayi, konut, ulaşım ve tarım sektörlerinin temelunsuru olan enerji ihtiyacının giderek arttığı ve mevcut kaynaklarında bu ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığı görülmektedir. Enerjimasraflarımızı azaltmamız enerjiyi dikkatli kullanmamızla mümkünolacaktır» dedi.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Ege ekici tütün piyasasının açılışı nedeniyle İzmir'de yaptığı açıklamada, «Önümüzdeki yıl tütünü borsa sistemiyle almayı hedeflediklerini» söyledi.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Bu yıl askere alınacak ihtiyaç fazlası nedeniyle bedelliaskerlik için kuraya katılacakların 15 bin civarında olacağının tahminedildiğini» söyledi.

6 - Sağlık Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın 39. VeremleSavaş ve Eğitim Haftası dolayısıyla Ankara'da yaptığı açıklamada,«Veremle mücadelede ülke çapında yeni bir programı uygulamayakoyduklarını, hastalığı önleme ve tedavisinde kullanılacak ilâçlarınşimdiden temin edildiğini» belirterek «Verem hastalığının öneminibugün de kaybetmediğini, üzerinde titizlikle durulması gerektiğini»bildirdi

7 - İslam Konferansı Örgütü'ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı 16. yıllık toplantı Fas'ın Fez kentinde başladı.

8 - Libya Lideri Muammer Kaddafi dün Libya'nın Trablus kentinde yaptığı basın toplantısında, «Amerika'nın Akdeniz'de çok tehlikeli bir oyun oynadığını» söyledi.

9 - Hindistan'ın Ahmetabad kentinde Hindular ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmada 7 kişi öldü.

7 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli ile Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Şide'yi dün Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek emeklilik tasarısıhakkında bilgi aldı.

3 - Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ'u Genelkurmay Karargâhı'nda ziyaret ederek bir süregörüştü. Görüşmeye Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'te katıldı.

4 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konuları içeren açıklamaları, Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Tercüman Gazetesi'nde yaptığı açıklamada hükümetin çeşitli yönlerini değerlendirdi.

6 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonunu ziyareti sırasında yaptığı konuşmada,«Enflasyona tesir eden faktörlerin uygulanmasında çeşitli tedbirlergetirilecek» dedi.

7 - İstanbul Radyosu sanatçıları, Başbakan Turgut Özal'ı ziyaret ederek bir süre görüştüler.

8 - 6. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan yasa dışı THKO/D-TDY örgütü davasında 5 sanık müebbet,1 sanık 8 yıl, 1 sanık 5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, iki sanık dadelil yetersizliğinden beraat etti.

9 - Kırklareli eski senatörlerinden Ali Alkan İstanbul'da öldü.

10 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Fas'ın Fez kentinde yapılan İslam Konferansı Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, «İslam ülkelerini KKTC'yle ilişkilerini geliştirmeye ve Bulgar zulmüne karşı birlik olmaya» çağırdı.

İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları, Konferansının toplantısında«İsrail ve ABD tehditlerine maruz kalan» Libya'yı desteklediklerinedair bir bildiri yayınlamaya da karar verdiler.

11 - İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Şerifuddin Pirzade, Fas'ın Fez kentinde yapılan İslam Konferansı, Dışişleri Bakanları Toplantısında yaptığı konuşmada, «Kıbrıs Türkleri'nin adada eşitstatü ve haklarını elde etmek için verdikleri mücadeleyi desteklediklerini» söyledi.

12 - Lübnan, İsrail'in son günlerde Güney Lübnan'daki saldırılarını arttırması üzerine BM Güvenlik Konseyi'ne başvurdu.

8 OCAK 1986

1 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Peşin fiyatla dizel motor satışı yapmayan ithalatçı firmaların ruhsatlarının iptal edileceğini» söyledi.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ile yapılan röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar hakkında verilenusulsüz banka kredisi kullandığına ilişkin Meclis araştırması önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek reddedildi.

4 - Tarım, Ulaştırma ve Milli Savunma eski bakanlarındanMehmet İzmen İstanbul'da öldü.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Fas'ın Fez kentinde yapılmakta olan İslam Konferansı Dışişleri Bakanları toplantısı çalışmaları sırasında Libya Dışişleri Bakanı Abdüsselam Treiki'yle birgörüşme yaptı.

6 - ABD tarafından Libya'ya karşı uygulamaya konulan ambargo, Fas'ın Fez kentinde çalışmalarını sürdüren İslam konferansı Dışişleri Bakanları toplantısında kınandı.

7 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da yaptığı açıklamada, «Filistin Kurtuluş Örgütü'nün İsrail'i tanımadan barış görüşmelerine izin vermeyeceklerini» söyledi.

9 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin veNejat Tümer ile Başbakan Turgut Özal, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi(DTCF)'nin kuruluşunun 50. yılı törenlerine katıldılar.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Uruğ'u ve Başbakan Turgut Özal'ı ayrı ayrı kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

3 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Maliye ve Gümrük BakanıAhmet Kurtcebe Alptemoçin ile birlikte Tekel'in Sıhhıye'deki transitdepolarında incelemelerde bulundu.

4 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, milletvekillerine ayrıcalıklıimkânı tanıyan yasayı veto etti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, işçilerin emeklilik yaşını yükselten yasayı onayladı.

5 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Son günlerde bazı gazetelere ilavetenseks sömürüsü yapan dergilerin belirli merkezden emir almışcasınayayınlanmaya başladıklarını» belirterek «Bu yayınlara göz yuman yetkililerin en azından vazifeyi ihmal suçu işlediklerini» vurgulayarak«ANAP iktidarı bu ihmalin hesabını soracaktır» dedi.

6 - Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Şide'nin emeklilik yaşınınyükseltilmesine ilişkin görüşleri Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir yazılı mesaj göndererek, Libya'ya karşı uygulamaya başladıkları ekonomik amborgoyu, Türkiye'nin de desteklemesini istedi.Mesaj Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e iletilmek üzere ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strauzs Hupe tarafından Dışişleri Bakanlığı'naverildi.

8 - Gazeteci Reşat ileri İstanbul'da öldü.

9 - Yüksek Öğretim Kurumu ile Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanlığı'na yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

10 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Federal Almanya'nın Bonn kentinde yaptığı açıklamada, «ABD ile ülkesi arasındasürdürülen Yıldız Savaşları projesine ilişkin görüşmelerde, Amerikalı yetkililer ile kısa süre sonra anlaşmaya varılacağını» söyledi.

11 - İngiltere Savunma Bakanı Michael Heseltine görevindenistifa etti.

12 - Haiti'de, rejim aleyhtarı gösteri yapan kişilerle polis arasında çıkan olaylarda 12 kişi öldü.

10 OCAK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Keçiören Çocuk İslahevi'ni gezerekincelemelerde bulundu.

2 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada,«Yeni yılda dünya petrol fiyatlarında bir artış olmaz ve dolarda değişiklik görülmezse, petrole zam yapmayı düşünmediklerini» söyledi.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Banker olayına benzer bir kooperatif olayına izin vermeyeceklerini» belirterek «Konut kooperatiflerine el konması yolundahükümetin bir talimatı olmadığını» söyledi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Afyon'un Dazkırı ilçesine bağlı Evciler kasabasında Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen Endüstri Meslek Lisesi'nin devir törenindeyaptığı konuşmada; «Meslek eğitimi görmek isteyen öğrencilerimizeistedikleri alanda eğitim verebilmek için her yıl 20 bin öğrenci kapasiteli sağlayacak okul yapımına ihtiyaç vardır» dedi.

5 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin İslam Konferansı'nda, ABD'ye karşı alınan ve Libya'yı destekleyen kararlara olumlu oy kullanmakla beraber,bu kararların, Türk dış politikasının temel ilkelerine uygunluğu açısından yeniden inceleneceğini» bildirdi.

6 - Danıştay Başkanlığı'na Orhan Özdeş yeniden seçildi.

7 - Eski Milli Eğitim ve Adalet Bakanı Celal Yardımcı İstanbul'da öldü.

8 - Gazeteci Hasan İşmir İstanbul'da öldü.

9 - Sosyal Sigortalar Kurumu'nda değişiklik yaparak, sigortalıların emeklilik durumlarını yeniden düzenleyen kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10 - Libya Dışişleri Bakanı Abdüsselam Treiki, Fas'ın Fez kentinde çalışmalarını sürdüren İslam Konferansı Dışişleri Bakanlarıtoplantısında dün yaptığı konuşmada, «Libya, İslam âleminin Amerikan mallarını bozkot etmesini ve Arap ülkelerinin paralarını ABD den çekmesini istemektedir» dedi.

11 - Libya Halk Cemahiriyesi lideri Albay Muammer Kaddafi,Libya'nın Trablus kentinde yaptığı açıklamada, «ABD Başkanı RonaldReagan'ın emrettiği ekonomik yatırımlara misilleme olarak ABD'ninmal varlıklarını bloke etmeyi düşündüklerini» belirterek «Amerikabaskısının devam etmesi halinde, Libya'nın komünizme ve SovyetlerBirliği'ne itilebileceğini» söyledi.

12 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, dün yaptığı basıntoplantısında, «Ülkesinin Libya tarafından düzenlenen terörist eylemlere son vermek konusunda kararlı olduğunu ve bu amaca ulaşmakiçin gerekirse askeri kuvvet kullanılabileceğini» söyledi.

Bu arada Moskova'da dün bir açıklama yapan Sovyetler BirliğiDışişleri Bakanı Eduard Şevarnadze, «ABD'nin yeni yayılmacılık politikası uyguladığını ve ülkelerin bağımsızlığına müdahale ettiğini» belirterek «Libya'ya karşı başlatılan ekonomik ambargonun ve askerimüdahale tehdidinin bunu gösterdiğini» söyledi ve «Sovyetlerin ABDtehdidi altındaki ülkeleri desteklemeye devam edeceğini» bildirdi.

11 OCAK 1986

1 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem İzmir'de yaptığı açıklamada, «1986 yılında doların lira karşısında kazanacağı değer yüzde 20'yi geçmez. Böylece akaryakıta hiç zam yapmayabiliriz. Bu yüzden bir çok seri zamlar da öniecek. Böylece enflasyonu önlemek de mümkün olacak» dedi.

2 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Fonu Başkanı Vahit Erdem,SİSAV tarafından düzenlenen «Hızlı Şehirleşmenin Yarattığı Ekonomik ve Sosyal Sorunlar» konulu seminerde çeşitli konuları içerenbir konuşma yaptı.

3 - ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye'den ithal edilen demir-çelik ürünlerine yüzde 17.8 oranında 'Fark giderici gümrük vergisi' uygulamaya karar verdi.

4 - Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Ülkelerimiz bir çok alanda işbirliği yapabilir ve yapmalıdır. Ekonomik ve kültürel ilişkilerimiz 70'lı yıllardakicanlılığını bulmalıdır» dedi.

5 - Federal Almanya'nın Hamburg kentinde bir Türk'ün öldürülmesini protesto amacıyla bir yürüyüş yapıldı.

6 - Umre ziyareti için Suudi Arabistan'a gitmekte olan otobüsile bir TIR'ın Irak'ın Kerbela kenti yakınlarında çarpışması sonucu 23kişi öldü.

7 - İngiliz Ulusal Topluluğu (Commonvvealth), ırkçı Güney Afrika'yı komşu ülkelerine yönelik saldırılarından dolayı kınadı.

8 - Filistin Haber Ajansı (HAFA)'dan yapılan açıklamada İsraillilerin Kudüs'teki «Mescidi Aksa'ya ve kutsal yerlere yaptıklarıtecavüzler nedeniyle FKO'nün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acele toplantıya çağırdığını» bildirdi.

12 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Atatürk Kültür Merkezi inşaatını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

2 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konuları içeren bir açıklaması Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Fas'ın Fez kentinde yapılan 16. İslam ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'na katıldıktan sonra Türkiye'ye dönen DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, «Konferansta 'Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığa karşısürdürülen baskılar' konusunda bütün Müslüman ülkelerin konu ileilgili olarak ilk kez bir dayanışma kararı almasının, Türkiye'nin bugüne kadar uluslararası forumlarda elde etmiş olduğu en büyük başarılardan biri olduğunu» söyledi.

4 - Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Kerbelâ yakınlarında ölenlerin cenazeleri ve yaralıların en kısa zamanda Türkiye'ye getirileceğini ve masrafların hükümetçe karşılanacağını» söyledi.

5 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük Ankara'dayaptığı açıklamada, «1986'da polisin çağdaşlaşması ve teknik modernizasyonu için daha fazla çalışılacağını» belirterek «Türk polisininartık Batı ülkeleri polisinden farkı kalmayacak» dedi.

6 - Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya kasabasında yapılan belediye başkanlığı seçimini ANAP adayı İsmet Ergen kazandı.

7 - Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi'nin dün Trablus'tayaptığı basın toplantısında, ABD Başkanı Ronald Reagan'ı ülkesinedavet ettiği bildirildi.

13 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Katar Haber Ajansı'na (ONA)verdiği demeçte, «ABD'nin Libya'ya karşı aldığı kararın müttefiklerine danışmadan alınmış acele bir karar olduğunu düşünüyoruz» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye Cumhuriyeti'nin altmış yıllık tarihinde en büyük vergi reformunu yaptık. Bunu başarıya ulaştırmak zorundayız» dedi.

Başbakan Turgut Özal, ANAP genişletilmiş başkanlık divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Ara seçimlerin 1986 Haziran'ı ile 1987 Kasım ayı arasında herhangi bir tarihte yapılabileceğini»söyledi.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun AET Ortaklık Konseyi'nin «Dışişleri Bakanları» düzeyinde toplanmasını isteyen mektubunun topluluk ülkeleri başkentlerine ve dönem başkanlarına verildiği bildirildi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Devletimizin imkânları ölçüsünde öğretmenlerimizin özlük haklarının iyileştirilmesi yönünde çalışmalarımızsürdürülüyor» dedi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Esnafa verdiğimiz sözlerin yüzde 95'ini gerçekleştirdik. Çıraklık kanun tasarısı da yakında Meclis'e sunulacak. Kanunun hazırlanması çalışmaları sürüyor, konuyla ilgili olarak esnaf teşkilâtından görüş istedik» dedi.

6 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Ankara'dayaptığı açıklamada, «1985 yılında Türkiye'ye 2.8 milyon turist geldiğini, 1986 yılında öngörülen 2 milyar dolar turizm gelirinin elde edilebilmesi için yatak kapasitesinin arttırılması gerektiğini» bildirdi.

7 - Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir işçilerin çeşitli sorunları üzerinde açıklamalarda bulundular.

8 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Amerikan CBS Televizyonu'na verdiği demeçte, «Havaalanlarına karşı baskın düzenleyen teröristlerin Suriye denetimindeki Lübnan topraklarında eğitildiklerine ilişkin bilgi edindiklerini» söyledi.

9 - Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemgyel, Lübnan milis liderlerinin Suriye gözetiminde imzaladıkları barış anlaşmasını görüşmeküzere Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

10 - Güney Yemen'de Devlet Başkanı Ali Nasır Muhammed'ekarşı bir darbe girişiminde bulunulduğu, darbe girişiminin bastırıldığı, olayla ilgili 4 kişinin idam edildiği bildirildi.

14 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mısırlı gazetecilere verdiğidemeçte, «İran-Irak savaşının, ne taraflara, ne de bölgeye yararsağladığını» belirterek «En büyük tehlike savaşın yayılmasıdır» dedi.Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Ortadoğu sorununun temelinde Filistin konusunun bulunduğunu» vurgulayarak «Türkiye'nin bu sorunayaklaşımının son derece açık olduğunu ve bu yaklaşımın hiç değişmeden süreceğini» söyledi.

2 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Ankara'da 6. Filo'ya akaryakıt verilmesi konusunda yaptığı açıklamada, «Müzakereler, PetrolOfisi ile ABD yetkilileri arasında sürüyor. Önümüzdeki günlerde biranlaşmaya varılmasını bekliyoruz» dedi.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM Genel Kurulu'ndayaptığı konuşmada, «Tüm İslam âleminin Bulgaristan'daki Türk azınlığın sorunlarına sahip çıktığını» belirterek «İslam Konferansı Örgütü meseleyi kendi sorunu olarak benimsemiştir» dedi.

4 - Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Sanık tahkikatın her safhasında avukatıyla görüşebilir. Bunun engelleyen bir hüküm yok. Uygulanmıyorsa, uygulanması için bir genelgeyayımlayacağım» dedi.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli ileyapılan röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Malatya'dan gelen 49 köy muhtarını makamında kabul ederek bir süregörüştü.

7 - 4. Kolordu Komutanlığı Ankara 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde yargılanmakta olan yasa dışı bölücü örgüt üyesi bir kişiidam cezasına çarptırıldı.

8 - Mardin'in Cizre İlçesi ile Siirt'in Şırnak ilçesi yakınlarındagüvenlik kuvvetleri ile silahlı çatışmaya giren bölücü çete mensubu4 kişi ölü olarak ele geçirildi.

9 - Metin Fer'in ölümüyle boşalan YÖK üyeliğine Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı İbrahim Düzyol atandı.

10 - Federal Almanya Bilefeld Üniversitesi İlim ve AraştırmaMerkezi tarafından hazırlanan raporda «F. Almanya'daki Türklerinesir muamelesi gördüğü» öne sürüldü.

11 - Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, Amerikan televizyonu (NBC)'na yaptığı açıklamada, «6. Filo ve Amerikan stratejik güçlerinin Libya'yı bombalamaları halinde, Akdeniz bir savaş alanı olur.Bu alanı imha ederiz. Ulaşım, ticaret ve turizm durur» dedi.

12 - Güney Yemen Devlet Başkanı Ali Nasır Muhammed'e karşı dün girişilen darbe girişiminden sonra, Güney Yemen'in dünyaile bağlantısının kesildiği bildirildi.

15 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal, Cumhuriyet Gazetesi'nin, dış politikaya ilişkin sorularını cevaplandırdı.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, ABD'nin Türkiye çıkışlı demir ve çelik ürünlerine koyduğu ek vergi konusunda HürriyetGazetesi'ne yaptığı açıklamada, «ABD ve AET ülkeleri bizim mallarımızın rekabetinden korkuyorlar» dedi.

4 - SHP İçel Milletvekili Ali İhsan Elgin, TBMM Başkanlığı'na,Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılması istemiyle, «Bingöl ili Genç ilçesi Dedebağ köyü öğretmeni Sıddık Bilgin adlı öğretmenin işkence gördükten sonra öldürüldüğü» yolundaki iddialarındoğruluk derecesi konusunda bir soru önergesi verdi.

5 - Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, televizyonda yayımlanan basın toplantısında, gazetecilerinçeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

6 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Anayasa'nın 4 ayrımaddesinde ve çalışma yaşamını ilgilendiren 7 ayrı yasada değişiklik öngören Türk-İş raporunu, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ile ANAP, MDP, DYP ve DSP yöneticilerine iletti.

7 - İzmir Aliağa rafinerisinde meydana gelen bir gaz kaçağısonucu, bir işçi öldü, 160 işçi zehirlendi.

8 - Eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve eski Danışma Meclisiöyesi Emekli Orgeneral Etem Ayan, Ankara'da öldü.

9 - DİSK ve bağlı sendikalar davasında, 1477 sanıkla ilgili 809sayfalık esas hakkındaki görüşün okunmasına başlandı.

10 - Kapatılan CHP'nin eski senatör adaylarından ve ilçe başkanlarından Avukat Şakir Keçeli ve arkadaşlarına işkence yaptıklarıiddiasıyla Yozgat Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'de görevli 1 komiser ve altı polis memuru hakkında Yozgat Cumhuriyet Savcılığfnca dava açıldı.

11 -TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliklerine, Prof. Cengiz Dökmeci ve Prof. Aral Olcay'ın atanmalarına ilişkin karar Resmi Gazete'deyayımlandı.

12 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Kahire'de Cumhuriyet Gazetesi'ne Mısır-Türkiye ilişkileri, Mısır'ın Türkiye'den beklentileri, Türkiye'nin Ortadoğu'da oynayabileceği role ve Mısır'ınTürk-Yunan ilişkileri ile Kıbrıs sorunu konusunda neler yapabileceğine ilişkin bir demeç verdi.

13 - Tunus Dışişleri Bakanı Beji Kaid Essepsi, Tunus'ta, Tercüman Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

14 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, uydu aracılığıyla yaptığı açıklamada «Müttefiklerini, ABD'nin aldığı Libya'ya ekonomikyaptırımlar uygulama kararına katılmaya» çağırdı.

İsrail Başbakanı Simon Peres, karara katıldıklarını açıkladı. Federal Almanya ise «Libya'ya karşı alınacak diplomatik önlemlere katılacağmı» açıkladı.

Öte yandan Libya lideri Muammer Kaddafi, «Arap ülkelerini,Amerika'ya karşı ekonomik yaptırım uygulamaya» çağırdı.

15 - ABD Uçak gemisi Saratoga'nın, bölgedeki gerginliğin artması üzerine bir önlem olarak, Hint Okyanusu'ndan Akdeniz'e doğru gittiği, ABD Savunma Bakanlığı yetkililerince bildirildi.

16 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Edward Şevardnadze,resmi bir ziyaret için Japonya'ya gitti.

17 - Aden Radyosu'nda okunan hükümet bildirisinde, GüneyYemen'de, 13 Ocak'ta eski Devlet Başkanı Abdülfettah İsmail'e bağlı güçlerin düzenlediği darbe girişiminin bastırıldığı, ülkede durumundenetim altına alındığı ve darbecilerin çoğunun yakalandığı» açıklandı. Öte yandan, yabancı ajanslar, iç savaşın sürmekte olduğunu bildirdiler.

18 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Hıristiyan Lübnan Güçleri ileFalanjist Hıristiyanlar arasında çıkan çarpışmalarda, 100 kişinin öldüğü, 300 kişinin yaralandığı ve Lübnan Güçlerinin lideri Eri Elie Hobeika'nın Falanjistlere teslim olduğu bildirildi.

19 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da, 95 işçi sendikası tarafından, Parlamento binasına bir yürüyüş düzenlendiği, yürüyüşe 25 binişçinin katıldığı bildirildi.

20 - Guatemala'da, geçen ay yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerini kazanan merkez sol eğilimli Vinicio Arevale, görevine başladı.

16 OCAK 1986

1 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, televizyonda yayımlanan basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

2 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, «İl müftülerinin özel hizmettazminatlarının yükseltildiğini» açıkladı.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Başbakan Turgut Özal başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısıhakkında yaptığı açıklamada, «İhtiyaç fazlası yükümlülerin askerlikgörevlerini kamu kurum ve kuruluşlarında yerine getirmeleri konusunda bir kararnamenin kabul edildiğini, kararnamede, bedel ödeyecek yükümlülerin bedel esasjarmm da belirlendiğini, Su ÜrünleriYasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı ile Tekel'denpay alan şehit ailelerine verilen payları yükselten yasa tasarısınınkabul edildiğini» bildirdi.

4 - Eski Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu hakkında, «Başak Şirketler Grubu'nu kurtarma operasyonunda Anadolu Bankasından usulsüz kredi kullandırarak, devleti zarara soktuğu ve görevinikötüye kullandığı» iddiasıyla, ANAP milletvekili Alaattin Kısakürekve 51 arkadaşı tarafından verilen Meclis soruşturması açılması önergesi, TBMM'de reddedildi.

5 - SHP Sinop Milletvekili Barış Can tarafından hazırlanan«Sıkıyönetim Komutanlıklarınca görevlerine son verilenlere yargı yolunun açılması ve hizmet sürelerini doldurmasalar bile emeklilikhakkı tanınmasını» öngören yasa önerisi, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda reddedildi.

6 - İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürü Teoman Güner,«Türkiye'de gerçek işsiz sayısının 2 milyon dolayında olduğunu» bildirdi,

7 - Radyo Televizyon Yüksek Kurulu, Ankara'da toplandı.

8 - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren ve AnkaraBerosu Başkanı Mahir Can Ilıcak, Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük'ün, «Sanık sorgulamalarının video ile yapılmasına» ilişkin açıklamasıyla ilgili olarak, «İşkence savıyla açılmış bir davada,video sorgu bandının delil olamayacağını ve hukuki bir anlam taşımayacağını» belirttiler.

9 - Türk-İş Mevzuat Komisyonu'nca alınan anayasa ve çalışma yasalarında ILO ilkelerine uygun değişiklik yapılması kararı gereğince parti başkanlarını ziyaret eden Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, SHP ve RP Genel Başkanlarını ziyaret ederek, önerilerini içeren raporunu verdi.

10 - Türk Tanıtma Vakfı'nca (TÜTAV), Türkiye'nin yabancı ülkelerde tanıtımı çabalarından dolayı 11 kişi ve iki kuruluşa «1985 YılıTanıtma Ödülleri» verildi.

11 - Samsun'un Havza ANAP İlçe Başkanı Kayhan Çon, İlçeYönetim Kurulu Başkanlığı'ndan istifa etti.

12 - Ürdün ve Suriye'yi kapsayan özel bir geziye çıkan ABD'ninAnkara Büyükelçisi Robert Strausz Hupe, Ankara'ya döndü.

13 - Konya'nın merkez Tepeköy bucağının MDP'li BelediyeBaşkanı Ali Oral, yaralama suçundan tutuklandı.

14 - Yayıncı İlhan Erdost'un Mamak Askeri Cezaevi'nde dövülerek öldürülmesi davasında Astsubay Şükrü Bağ hakkında ikincikez verilen 10 yıl 8 aylık mahkûmiyet kararı, Askeri Yargıtay tarafından yeniden bozuldu.

15 - 12'si hakkında ikinci kez olmak üzere toplam 14 sanık içinölüm cezası istenen 53 sanıklı Dev-Sol 7 davasına, İstanbul 2 numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

16 - İzmir'deki TPAO Aliağa Rafinerisi'nde, bir işçinin ölümüne, 126 işçinin zehirlenmesine yol açan gaz sızması olayıyla ilgilioterak, Aliağa Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

17 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, üç ülkeyi kapsayan gezisinin ilk durağı olarak Tunus'a gitti. Tunus Cumhurbaşkanı Habib Burgiba tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonraTunus Başbakanı Muhammed Mzali ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede, bölgelerdeki siyasi gelişmelerin aktarıldığı, barışın takviye edilmesi konusunda da görüş birliğine varıldığı, ayrıca, Tunus - Türkiye ve Kuveyt işbirliğiyle kurulacak gübre kompleksi inşaatına25 Ocak'ta başlanacağı bildirildi.

Bu arada, Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler, Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu ve Dışişleri Bakanlığı uzmanlarıyla, Tunus dışişleri, ekonomi, "kültür ve tarım bakanlarının katıldığı bir toplantıda ekonomikilişkiler üzerinde durulduğu bildirildi.

18 - ABD'nin New York kentinde çalışmalarını sürdüren 48.Uluslararası PEN Kongresi'nde Türkiye ile ilgili olarak kabul edilenbir karar tasarısında, «Türk Hükümeti'ni Avrupa İnsan Hakları Konvansiyenu'nun 10. maddesiyle ilgili taahhüdüne uymaya ve yazarlarakarsı izlediği tutumu yeniden gözden geçirmeye çağırır ve Yargıtaykararına rağmen bazı yazarların tutukluluk durumunun sürmesinedikkati çeker» denildi.

19 - SSCB Lideri Mihail Gorbaçov'un, dün Sovyet radyo ve televizyonunda yaptığı konuşmasındaki «Dünyanın 2000 yılma kadaraşamalı olarak nükleer silahlardan arındırılması» önerisi konusunda, ABD Başkanı Ronald Reagen «Önerileri müttefiklerimizle birlikte dikkatlice incelememiz gerekiyor» dedi.

Federal Almanya ve İngiltere ise, «SSCB Lideri Mihail Gorbaçov'un önerilerini memnuniyetle karşılayarak yapıcı bulduklarını» açıkladılar.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO adına yapılan resmi açıklamada da, «İttifakın Gorbaçov'un önerilerini dikkatlice inceleyeceği»bildirildi.

20 - Hint Okyanusu'ndan gelen ABD uçak gemisi Saratoga'nındün Akdeniz'e girerek Libya'ya doğru yol alması üzerine, Libya Lideri Muammer Kaddafi, dün bir açıklama yaparak, «Libya'nın Akdeniz'deki gemilere saldırı düzenleyebilecek intihar komandolarına silah sağlayacağını ve eğitebileceğini» söyledi.

Bu arada, İtalya'daki SSCB Büyükelçisi Nikolay Lunkov dün yaptığı açıklamada, «ABD, Akdeniz sanki gölüymüş gibi davranıyor» dedi.

FKÖ lideri Yaser Arafat ile yardımcıları, «ABD saldırısına karşıLibya'yı destekleyeceklerini» açıkladılar.

21 - Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, Federal Almanya Başbakanı Helmuth Kohl ile olağan görüşmesini yapmak üzereBaden - Baden'e gitti.

22 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün karşıt Hıristiyan milislerarasındaki çarpışmalarda, yenilgiyi kabul ederek falanjistlere teslimolan Lübnan Güçleri'nin lideri Elia Hobeika, Fransa'da sürgünde yaşamak üzere Beyrut'tan ayrılmayı kabul etti.

Bu arada, karşıt Hıristiyan milisler arasındaki çarpışmalar nedeniyle Şii, Dürzi ve Suriye desteğindeki Müslüman milisler genel seferberlik ilan ettiler. Suriye yanlısı milislerin, Devlet Başkanı EminCemayel'e bağlı Lübnan ordusuna saldırmaları ile dünkü çarpışmalarda, toplam ölü sayısının 300'e, yaralı sayısının ise 600'e ulaştğıbildirildi.

17 OCAK 1986

1 - Başbakan Turgut Öza! televizyonda yayınlanan basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'da esnaf temsilcilerini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, «Türk Ticaret Kanunu'nun değiştirileceğini» söyledi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, 67ilin valiliklerine gönderdiği genelgede «Okul binasının ucuza maledilmesi için vatandaşın her türlü yardımının kabul edilmesini, gönüllü gençlerin de bedenen çalıştırılmalarını» istedi.

4 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, İstanbul'da yaptığı açıklamada, «Derince - Trieste arasında müşterek işletilecek Ro-Ro hattının kurulması hususunda İtalyan hükümeti iie mutabakata varıldığını ve ilgili protokolün 15 Ocak günü Roma'da imzalandığını» söyledi.

5 - Ankara Valisi Cahit Bayar, Mehmet Akif Erkek ÖğrenciYurdu, Gazi Kız Öğrenci Yurdu ve Sabancı Kız Öğrenci Yurdundaincelemelerde bulundu.

6 - Tunus Cumhurbaşkanı Habib Burgiba'nın davetlisi olarakTunus'a giden Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve beraberindeki heyet,resmi görüşmelerini tamamladı.

7 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Whitehead, Londra'da yaptığı açıklamada, «Libya ve Kaddafi'nin gösterdiği terör, eşigörülmedik bir durumda. Bununla şimdiye kadar kullanılmamış yöntemlerle başedilmesi gerektiği sonucuna vardık» dedi.

8 - Cezayir'de Devlet Başkanı Şadli Bin Cedid'in isteği ilehalk oyuna sunulan yeni anayasa metni büyük çoğunlukla kabuledildi.

18 OCAK 1986

1 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada. «1986 yılında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Fonu gelirlerinin 677 milyar liraya ulaşmasının hedef alındığını» belirterek «Bu paranın 310 milyar lirasıyla 'toplu konut seferberliği'nin destekleneceğini 100 bin yeni konutun iskana açılmasının öngörüldüğünü» bildirdi.

2 - ABD'nin Libya'ya karşı aldığı ekonomik yaptırım politikasıkonusunda bilgi vermek için Ankara'ya gelen ABD Dışişleri BakanYardımcısı John Whitehead, Başbakan Turgut Özal, İçişleri BakanıYıldırım Akbulut ve Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Necdet Tezel ileyaptığı görüşmelerini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

3 - Şanlıurfa Temel Yatılı Bölge Okulu'nun kalorifer kazanının patlaması sonucu 5 öğrenci öldü, 10 öğrenci yaralandı.

4 - Cumhurbaşkanı Kenan. Evren Tunus'a yaptığı geziyi tamamlayarak Mısır'a gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek karşıladı.

5 - ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Washington'da yapılan açıklamada, «Bulgaristan'daki Türklerin durumu konusunda endişelerindevam ettiğini, Bulgaristan'ın nüfus sayımına ilişkin ön açıklamasında bu konuda duyulan kaygıları giderecek nitelikte hiçbir hususunyer almadığı» bildirildi.

6 - Guatemala Havayolları'na ait bir uçağın düşmesi sonucu90 kişi öldü.

7 - İspanya'nın İsrail'i tanımasından sonra Lübnan'ın başkentiBeyrut'ta, İspanyol bir diplomat ile İspanyol elçiliğinde görevli ikiLübnanlı kaçırıldı.

19 OCAK 1986

1 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Avrupa Çalışma Bakanları Konferansı'na katılmak üzere, İspanya'nınbaşkenti Madrid'e gitti.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Erdek'te bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulundu.

3 - Dışşileri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Necdet Tezel, Romanya'nın başkenti Bükreş'e giderek, Romanya'nın «Balkanlar'ın nükleer silahlardan arındırılması» çağrısına Türk Hükümeti'nin cevabınıyazılı bir metin halinde bildirdi.

4 - Yozgat'ın Saraykent bucağı Belediye Başkanlığı seçiminiDYP adayı Abdülkadir Doğan, Konya'nın Yukarıçığıl bucağı seçiminiise, DYP adayı Mevlüt Doğu kazandı.

5 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, geçen hafta içinde siyasi parti liderlerine verdikleri Anayasa ve çalışma yasalarındadeğişiklik isteyen öneriler ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesi'ninsorularını cevaplandırdı.

6 - TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanlığı'na yeniden Eyüp Ünal seçildi.

7 - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Ankara Temsilcisi Ebu Firas, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Siyonist tehlikeTürkiye'yi tehdit etmektedir» dedi.

8 - Basın Şeref Kartı sahibi, gazeteci Ali Erdoğan Mengü öldü.

9 - Askeri Yargıtay Daireler Kurulu'nun, Barış Derneği ile ilgili bozma kararının gerekçesi sanık avukatlarına tebliğ edilmeyebaşlandı.

10 - Türkiye'nin Washington, New York, Paris, Londra ve Atinabasın ateşelikleri atamaları yapıldı.

11 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Mısır Devlet BaşkanıHüsnü Mübarek arasında resmi görüşmeler, Mısır'ın başkenti Kahire'de yapıldı, iki ülke Dışişleri Bakanlarının başkanlık ettiği heyetler arasındaki resmi görüşmelerde de, ekonomik ve siyasi işbirliğikonularının ele alındığı bildirildi.

12 - NATO'daki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi OsmanOlcay, 9 Ocak günü, NATO Savunma Planlama Komitesi üyeleri ileAskeri Komisyon Başkam'na gönderdiği mektupta, anlaşmanın dahaiyi anlaşılması içm «Savunma Planlama Komitesi'nin 20 Ekim 1980tarihli toplantı tutanaklarının açıklanmasını» istedi.

13 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Libya'ya karşı aldığı birdizi ekonomik yaptırımlar konusunda bilgi vermek üzere Ankara'dansonra Atina'ya giden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Whitehead, Yunan Dışişleri Bakanı Karalos Papuiias ile bir görüşme yaptı.

14 - İsrail Başbakanı Simon Peres, Hollanda, İngiltere ve Federal Almanya'yı kapsayacak olan 12 günlük Avrupa gezisinin ilk durağı olarak, Hollanda'nın Lahey kentine gitti. Peres, Lahey'de, İspanyaBaşbakanı Felipe Gonzales ile bir görüşme yaptı.

15 - Lübnan'da, Devlet Başkanı Emin Cemayel yanlısı kuvvetlerle Müslümanlar arasında çıkan çarpışmalarda 12 kişi öldü. Bu arada Şii Emel Örgütü lideri ve Adalet Bakanı Nebih Berri, Lübnan ordusuna çağrıda bulunarak, Devlet Başkanı Emin Cemayel'e karşı,ayaklanılmasını istedi. Dürzi Lider Velid Cumblat ise Cemayel'ekarşı genel boykot çağrısında bulundu.

16 - Güney Yemen Devlet Başkanı Ali Nasır Muhammed'in, sabah Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'ya gittiğini bildiren İsrail televizyon, Başkanın yeniden ülkesine döndüğünü öne sürdü.

17 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, siyahlar arasında çıkan kabile çatışmalarında, 7 kişi öldü, 39 kişi yaralandı.

18 - Malina ve Burkina Faso hükümetleri arasında varılan anlaşma sonucu savaşa son vererek kuvvetlerini karşılıklı olarak geriçekmeyi ve kendi sınırlarına çekilmeyi kabul ettiler.

19 - Honduras'ın yeni Devlet Başkanı Jose Azcona Hoyo, «Ülkesindeki Amerikan askeri varlığını sona erdirmek için bir bölgeselbarış anlaşması imzalamaya razı olduğunu» belirterek «Bunun içinNikaragua'nın Sovyet danışmanlarını ülkelerine göndermesi gerektiğini» söyledi.

20 OCAK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Türkiye'ye 24 saatlik bir ziyarettebulunan ABD Dışişleri Bakan Vekili John Whitehead'in «Libya'nıntecrit edilmesi konusunda Türk hükümetiyle anlaşmaya varıldığı»yolundaki açıklaması ile ilgili soruları cevaplandırarak, «Libya konusunda ABD ile bir anlaşmamız yok» dedi.

Başbakan Turgut Özal, yaptığı açıklamada, «Anayasa değişikliğine ANAP'm ve bugünkü Meclis'in gücünün yetmeyeceğini» söyledi.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, TBMM BaşkanıNecmettin Karaduman'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Gürkan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «TBMM Başkanına, Anayasa'nın84. maddesiyle ilgili tartışmaların yanısıra Anyasa değişikliği veMeclis'in çalışması ile ilgili konularda görüşlerini ilettiğini» bildirdi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Öğretmenlerin güvenlik soruşturmalarının hızlandırıldığını ve kolaylaştırıldığını» belirterek, «Anadolu Liseleri'nde öğretmen sorununun çözümlendiğini» bildirdi.

4 - Eski Halkçı Partili, Kırklareli Bağımsız Milletvekili ŞükrüBabacan, Demokratik Sol Parti'ye girdi.

5 - Foto Muhabirleri Derneği'nce düzenlenen «1985 Fotoğraflarla Türk Basını» adlı fotoğraf yarışmasında, Kadir Çan'ın «Lodos, Tekneyi Böyle Batırdı» adlı üç seri fotoğrafı birinci seçildi. Yarışmada ikinciliğe Süleyman Arat'ın üçüncülüğe ise Rıza Ezer veRuşen Güven'in fotoğrafları seçildi.

6 - NATO Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri BaşkomutanlığıKurmay Başkanı Orgeneral John T. Chain, incelemelerini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

7 - FKÖ'nün Ankara Temsilcisi Ebu Firaz, SHP Genel BaşkanıAydın Güven Gürkan'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

8 - Anayasa Mahkemesi, «Sayıştay'a yapılan üye seçimlerinin Anayasa'ya aykırılığı» nedeniyle, SHP tarafından yapılan başvuruyu görüşerek reddetti .

9 - Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler hakkında, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı olduğu dönemde yapılan «Kitap Yazma Seferberliği» toplantısındaki söz ve davranışlarından ötürü, emekli müşavir müfettişi Kemal Onur tarafından manevi tazminat davası açıldı.

10 - Kapatılan CHP'nin eski senatör adaylarından ve ilçe başkanlarından avukat Şakir Keçeli ve arkadaşlarına işkence yapıldığısavıyla Yozgat Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şubede görevli bir komiser ile 4 polis memuru hakkında açılan davaya, Yozgat Ağır CezaMahkemesi'nde başlandı.

11 - DİSK ve bağlı sendikalar davasında 1477 sanıkla ilgili 809sayfalık esas hakkındaki görüşün okunması tamamlandı. 3. AskeriSavcı yardımcısı tarafından hazırlanan esas hakkındaki görüşte, 232kişi hakkında 10 yıl 8 ay ile 20 yıl arasında, 550 kişi hakkında 6 yıl8 ay ile 16 yıl arasında hapis cezası, 674 kişi hakkında ise beraatkararı verilmesi istendi. Bir sanık hakkında 1 ile 3 yıl arasında hapiscezası istenen davada, 20 sanık hakkında ayırma, davanın düşmesive davanın reddedilmesine karar verilmesi istendi.

12 - 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bölücü faaliyetlerde bulunan ve silahlı eylemlere girişen 30bölücü çete mensubunun kendiliklerinden güvenlik kuvvetlerine teslim oldukları bildirildi.

13 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mısır'a yaptığı üç günlük ziyaretini tamamladı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, basına yaptığı açıklamada, görüşmeler konusunda bilgi vererek, «İki ülke arasında tarihte olan her şeyin üzerini kapatıyoruz. Yeni bir sayfa açıyoruz»dedi.

14 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da verdiğidemeçte «Ada Rumlarının hızla silahlanmaya devam ettiklerini» belirterek, «Ada'da barışın silahlı bir boy ölçüşme ile değil, görüşmeyolu ile bulunabileceğini» bildirdi.

15 - Yunanistan'da bulunan ABD Dışişleri Bakan Vekili JohnWhitehead, Yunan Dışişleri Bakanı Karalos Papulias, İçişleri ve Kamu düzeni Bakanları, Başbakan Yardımcısı Yannis Laralambopulosve Başbakan Andreas Papandreu ile görüşmelerde bulundu.

16 - Sovyetler Birliği Yüksek Sovyet Prezidyumu, ABD Kongresi'ne bir mesaj göndererek, «Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov'un tüm nükleer silahların 15 yıl içinde ortadan kaldırılması yolundaki önerisinin desteklenmesini ve Cenevre görüşmelerinde silahlanma yarışının son bulması yolunda somut kararlar alınmasını» istedi.

Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Edward Şevardnadze, Japonya'ya yaptığı geziyi tamamlayarak, Kuzey Kore'ye gitti.

17 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Libya Halk Kongresi'nin«Ülke dışında girişilecek gerilla operasyonları için intihar mangaları yetiştirilmesi» yolundaki önerisini onayladı.

Bu arada, Avustralya, «Libya'ya sınırlı yaptırım uygulayacağını»açıkladı. Avusturya ise, «Libya ve Suriyeli diplomatlara vize uygulama kararı aldığını, Tunus için ise geçici vize uygulamasının başlatılacağını» bildirdi,

18 - İspanya ile İsrail arasında diplomatik ilişki kurulmasını öngören anlaşma, iki ülke başbakanları Felipe Gonzales ile Simon Peres arasında, Hollanda'nın Lahey kentinde imzalandı.

19 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ortadoğu Özel TemsilcisiRichard Murphy, Ürdün Kralı Hüseyin ile yaptığı görüşmeden sonraLondra'dan Lahey'e giderek İsrail Başbakanı Simon Peres ile temaslarda bulundu.

20 - Güney Afrika Cumhuriyeti topraklarının ortasında küçükbir ülke olan Lesotho'da yarı askeri birliklerin komutanı General Justin Lekhanyen, Başbakan Leabua Jonathan hükümetini görevden alarak yönetime el koydu.

21 OCAK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Siyasi Partiler Yasası ile personelKanurıu'nda yapılması düşünülen değişiklikler konusunda açıklamalarda bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal, TBMM'de, Müzik Prodüktörleri Derneği Başkanı Yaşar Kekeva başkanlığındaki 7 ses sanatçısını kabuletti.

3 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırarak, «İktidarın Anayasa'nın 84. maddesini, Demokles'in kılıcı gibi partinin üzerinde tutmayı amaçladığını» söyledi.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkan Yardımcısı Kenan Nehrozoğlu'nun iddialarına ilişkin olarak yaptığı yazılıaçıklamada, «Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde 8 kişinin işkencedenöldüğü yolundaki iddaların doğru olmadığını, ancak 1985 mart ve mayıs aylarında, çeşitli suçlardan sanık 3 kişinin intihar etmek suretiyle öldüğünün, yapılan incelemeden anlaşıldığını» bildirdi.

5 - Avukatlık Yasa Tasarısı, TBMM'de görüşülerek, değişiklikle kabul edildi.

6 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Necdet Tezel, başkent Bükreş'te Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku tarafından kabul edildikten sonra Türkiye'ye döndü.

7 - MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, Milli GüvenlikKonseyi Genel Sekreterliği'nce 12 Eylül döneminde, İmar ve İskanBakanlığı'na gönderilen bir yazı ile çıkarcı olduğu için MüsteşarYardımcılığı görevinden alınmasının istendiği yolundaki haberlerle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında «Bunun bir yıpratma hareketi olduğunu» belirterek, «Hakkımda ileri sürülen iddiaları ne İmarİskan Bakanlığı ne de MGK ciddiye almadı» dedi.

8 - Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından, Başbakan TurgutÖzal ile Adalet Bakanı Necat Eldem'e bir mektup gönderilerek, «Başta basın ve düşünce suçlularını kapsamak üzere, sınır konulmayantam kapsamlı genel af çıkarılması ve idam cezasının kaldırılması»istendi.

9 - İtalya Büyükelçisi Piero Ferraboschi, ANKA'ya verdiği demeçte, «Ülkesinin, Türkiye ile AET arasında daha iyi bir anlayışınsağlanmasında katkıda bulunacağını» söyledi.

10 - Eski Devlet Bakanı ve ANAP Manisa Milletvekili İsmailÖzdağlar'ın Yüce Divan'da yargılanmasına devam edildi.

11 - Refah Partisi tarafından İzmir'de düzenlenen «Refah Gecesi ile ilgili olarak DGM'de, TCK'nın 163/3. maddesi uyarınca açılan dava sonuçlandı ve geceyi düzenleyen 4 eski yönetici 4'er yıl2'şer ay hapis cezasına mahkum oldular.

12 - Askeri Yargıtay 4. Dairesi, «Sanıkların soruşturmasını yapan polislerin tanıklıklarının delil niteliğinde kabul edilemeyeceğine» karar vererek, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, THKP/C Kurtuluş Örgütü davası sanığı üç kişihakkındaki, kararı bozdu.

13 - Anayasa Mahkemesi'nin Köy Koruyucuları ve İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı ile ilgili kanunların iptaline ilişkin istemleri gerekçeli red kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mısır'daki temaslarını tamamlayarak, Katar'ın başkenti Doha'ya gitti. Şeyh Halife Bin HamadEl Thani tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaptığıkonuşmada, «Bu ziyaretimin dostluk ve işbirliği ilişkilerimiz açısından yararlı sonuçlar doğuracağı inancını taşıyorum» dedi.

Bu arada, Türkiye - Mısır Bilimsel ve Teknik İşbirliği AnlaşmasıKahire'de imzalandı.

15 - Sovyetler Birliği'nin resmi haber ajansı TASS'ın yayınında «Kıbrıs anlaşmazlığının çözümsüz kalmasının adanın bağımsızbir cumhuriyet olarak varlığını tehlikeye soktuğu» belirtilerek, «Sorunun çözümüne yardımcı olmak için uluslararası bir konferansıntoplanması» önerildi.

16 - Moskova'da bulunan Güney Yemen Başbakanı HaydarEbubekir El Attaş ile Dışişleri Bakanı Abdülaziz El Dali, Kuzey Yemen Devlet Başkanına, FKÖ Liderlerine ve Arap Birliği başkanınagönderdikleri mesajlarda, her ne amaç ve gerekçe olursa olsun ülkelerine dış müdahalede bulunulmamasını istediler.

17 - Yunan Dışişleri Bakanı Karolos Papaulias, Atina'da yaptığı açıklamada, «Terörist eylemlerin çoğunun arkasında Libya'nınbulunduğunu öne süren ABD görüşüne katılmadığını, bu ülkeye karşı yaptırım uygulamayacaklarını ve Libya ile birlikte diğer Arap ülkeleriyle iyi ilişkilerini sürdüreceklerini» bildirdi.

18 - Yugoslavya'da, yeni hükümeti kurma görevi eski KomünistParti liderlerinden Brankl Mikuliç'e verildi.

19 - İspanya Başbakanı Felipe Gonzales, iki gün sürecek İtalyaİspanya doruğu için, Sicilya'ya gitti.

20 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un doğu kesiminde, Devlet Başkanı Emin Cemayel'e bağlı bir temsilcilik yakınındaki benzin istasyonunda, bomba yüklü bir kamyonun patlaması sonucu, en az 25kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

21 - Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki bir hapishanedeayaklanan tutuklular, üç gardiyanı rehin aldılar.

22 OCAK 1986

1 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem,BAZAAR International dergisi ile İstanbul İktisat Fakültesi'nin ortaklaşa düzenledikleri toplantıda yaptığı konuşmada, «24 Ocak Kararları'nın verdiği sonuçlardan gurur duyduklarını» belirterek «1986'nınbir hizmet ve yatırım yılı olacağını, enflasyonun mart sonunda yüzde30'un altına düşeceğini» söyledi.

2 - Adalet Bakanı Necat Eidem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Af konusunda hükümetteki gene! eğilim, infaz süresinin kısaltılması ve şartlı salıvermenin erkene alınması şeklindedir» dedi.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Sinema vevideo yasa önerisinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, «Bu sene devlet sanatçılarına ne arzu ettilerse o ücreti verdik. Sanatçı ne alsa azdır, prensibinden hareketediyoruz» dedi.

4 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Katar'a yaptığı resmi gezi sırasında Katar Emiri Şeyh Halife ile bir görüşme yaptı.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan Avrupa Çalışma BakanlarıKonferansı'nda yaptığı konuşmada, «Göçmen işçi kabul eden ülkelerden, işsiz kalan yabancıların iş bulmaları için tedbir almalarını»isteyerek «Bu ülkelerin dönüşe zorlayıcı tedbirlere de başvurmamasıgerektiğini» söyledi.

6 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da SovyetlerBirliği'nin Kıbrıs sorununa ilişkin öneriler belgesi üzerine yaptığıaçıklamada, «Sovyet lideri Gorbaçov'un dünya sorunlarına bakarkenKıbrıs sorunu üzerinde Sovyetlerin görüşünü ilgili taraflara duyurmasının doğal karşılanması gerektiğini» belirterek, «Ancak KıbrısTürklerinin esas siyaseti Kıbrıs'ı iki süper güç aracında bir çekişmeyeri yaptırmamaktır» dedi.

7 - Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu, Belçika'nın Brüksel kentinde yaptığı toplantıda, 'Ermeni meselesine siyasi çözüm'isimli, Belçikalı parlamenter Van de Meulebroucke tarafından yazılan raporu geri çevirdi.

8 - Hindistan Başbakanı İndira Gandi'ye suikast suçundan yargılanan üç Sih koruma görevlisi idama mahkûm edildiler.

23 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 16 Ocak'ta başlayan Tunus,Mısır ve Katar ziyaretlerini tamamlayarak, Türkiye'ye döndü. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaptığı açıklamada, «Türkiye bir taraftanBatı, diğer taraftan da Ortadoğu'daki Arap ve Müslüman ülkeleriyleilişkilerini geliştirmek çabacı içindedir. Bazı çevrelerin iler sürmeyeçalıştıkları gibi, Türkiye Batıyla ilişkilerini azaltmamıştır» dedi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Anayasa'nın 84.maddesinin SHP milletvekilleriyle ilgisi konusunun, Genel Kurul'dagörüşülmesine karar verdi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Sovyetler Brliği'nin Kıbrıs sorununa ilişkin açıkladığı önerileri konusunda, «Bunların eskiden beri bilinen şeyler olduğunu» söyleyerek, «Türkiye'nin bu konudaki düşüncesi bellidir. İki toplumlu federal devlettir. Türkiye'nin sağlam garantisi olmadan olmaz. Tecrübeler bunu göstermiştir» dedi.

4 - Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) konusunda, Devlet Bakanı Tınaz Titiz ve TÜBİTAK Genel Sekreterliği uzmanları, BaşbakanTurgut Özal başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'na brifing verdi.

5 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, ANKA'ya yaptığı açıklamada, «Suriye ile ilişkilerin bugüne kadar geliştirilmemesinin üzüntü verici olduğunu belirterek. Bu ülke ile ilişkileri geliştirmek kararında olduklarını» söyledi.

6 - TBMM Genel Kurulu'nda, Video ve Sinema Eserleri YasaTasarısı kabul edildi.

7 - SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'un cevaplandırması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ile 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nın yaptığı açıklamalar arasında çelişki bulunduğunu öne sürerek, bu konuda bilgi verilmesini istedi.

8 - Yüce Divan'da yargılanan eski Devlet Şakanı ve ANAPManisa Milletvekili İsmail Özdağlar, son savunmasına başladı.

9 - Danıştay 8. Dairesi'nin kararında, «YÖK Yasası'yla yükseköğrenimin harca tabi olduğu, ancak ödemeyen öğrencinin kaydınınsilinmesi yolunda bir hüküm bulunmadığı» belirtildi.

10 - Ankara'ya gelen Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı silahsızlanma işlerinden sorumlu Genel Müdür Anatoli Slusar, Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle, SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un «Yeryüzündeki bütün nükleer silahların 2000yılına kadar ortadan kaldırılması» önerileri konusunda bir dizi görüşmede bulundu.

11 - İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Andreotti, Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu'nun konuğu olarak İstanbul'a geldi.

12 - İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Piero Ferraboschi, Türk-İtalyan ilişkileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

13 - Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, Şevket Özkaranfil hakkındaki ömür boyu, Selçuk Çıtak hakkındaki 36 yıl, Ercin Başaran hakkındaki 10 yıl ağır hapis cezalarını, eksik soruşturma nedeniyle bozdu ve Selçuk Çıtak ile Ercin Başaran'ın tahliyelerine karar verdi.

14 - İstanbul 2 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görülenTKP/ML/TİKKO-4 davasında 24 sanıktan 8'i beraat etti. 16 sanıkhakkında ise 4 yıl ile 20 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları verildi.

15 - Federal Almanya'nın, Türkiye'ye yapacağı 130 milyonmarklık askeri yardım anlaşması, başkent Bonn'da imzalandı.

16 - Amerikan uzay aracı «Voyager» in, Uranüs gezegeninin ikiminik ayını daha keşfettiği, Amerikan Uzay ve Havacılık DairesiNASA tarafından açıklandı.

17 - İsrail Başbakanı Simon Peres, üç ülkeyi kapsayan gezisininikinci durağı olan Londra'da, ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Richard Murphy ile dün yeni bir görüşme yaptı. Simon Peres, ÜrdünKralı Hüseyin'e ve ılımlı Filistinlilere, Ortadoğu Barış Konferansı'mndüzenlenmesi ile ilgili olarak görüşme çağrısında bulundu.

18 - Lübnan'ı geçen hafta zorunlu olarak terkeden HıristiyanLübnan Güçleri'nin devrik lideri Elia Hebeika'nın Suriye'nin başkenti Şam'a gittiği bildirildi. Öte yandan, Dürzi Lider Velid Cumblat veŞii Emel Örgütü Lideri Nebih Berri'nin de Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Abdülhalim Haddam başkanlığında yürütülen görüşmelerekatılmak üzere Şam'a gittiği belirtildi. Bu arada, 300 kişinin öldüğü,600 kişinin ise yaralandığı karşıt Hıristiyan grupları arasındaki çatışmanın sürdüğü açıklandı.

19 - Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki bir turistik oteldeçıkan yangında, 38 kişi öldü.

20 - «Barış yürüyüşü» adı altında tüm Orta Amerika'yı dolaşmak üzere Panama'dan hareket eden göstericiler, yürüyüşlerini, Mexico City'de tamamladılar.

24 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İtalya Dışişleri Bakanı GuilloAndreotti'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir görüşme yaptı.

3 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «24Ocak Kararları'nın, batmakta olan ekonomisi büyük sıkıntılara düşmüş, yokluklarla, kuyruklarla halkı büyük ızdırap içine girmiş bir ekonomik sistemden köklü bir değişiklik ile yeni ekonomik anlayışa geçmenin başlangıcı olduğunu» söyledi.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe AlptemoçinAnkara'da yaptığı açıklamada, «Gümrüklerdeki rüşvet olayını doğuran nedenlerden birinin kamu görevlilerinin ücretlerinin yetersizliğiolduğunu» söyledi.

5 - İtalya Dışişleri Bakanı, Guillo Andreotti, Başbakan TurgutÖzal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu ziyaret ederek birer görüşme yaptı.

6 - Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Vladimir Lavrov,Ankara'da yaptığı basın toplantısında çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

7 - istanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde görülmekteolan Akıncılar Örgütü davasında, 34 sanık beraat etti.

8 - Güney Afrika'da iki kabile arasında çıkan olaylarda 30 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

9 - İngiltere Sanayi ve Ticaret Bakanı Leon Brittan görevinden istifa etti.

25 OCAK 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Başkanlığında toplandı.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Sotirios Konstantopoulos'u kabul ederek bir süregörüştü.

3 - Başbakan Turgut Özal ile yapılan röportaj Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk yaptığı açıklamada,«Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geliştirilmesinin ve modernizasyonunun,stratejik hedef plân ve programlarına göre yürütüldüğünü» söyledi.

5 - Libya'nın Ankara Büyükelçisi Muhammed Abdul Malik Ankara'da yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, Libya'ya ekonomikambargo uygulanması teklifine Türkiye'nin katılmamasını «İslam ülkesi olmanın ve tarihi dostluğun delili» olarak değerlendirdi.

6 - İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Andreotti temaslarını tamamlayarak Ankara'dan ayrıldı.

7 - KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hakkı Atun başkanlığında 4 kişilik parlamento heyeti, 27 Ocak'ta başlayacak AvrupaKonseyi Parlamenterler Meclisi toplantılarına katılmak üzere Fransa'nın Strasbourg kentine gitti.

26 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, TahsinŞahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun, resmi bir ziyaret içinSuudi Arabistan'a gittiler.

2 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, resmi bir ziyaret içinİngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti.

3 - SHP Tekirdağ Milletvekili Salih Alcan, «SSYB'nca yapılan3650 pratisyen hekimin katıldığı ve 805 adayın kazandığı ihtisas sınavlarında yolsuzluk yapıldığına» ilişkin bir soru önergesini Sağlıkve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın'ın cevaplaması istemiyle,TBMM Başkanlığı'na verdi.

4 - SHP'den istifa eden Balıkesir Milletvekili Davut Abacıgil,yeniden SHP'ye girdi.

5 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, işkence iddialarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Polisin sorgulamaları sırasında ortaya çıkan işkence iddiaları münferit hadiselerdir» dedi. Bedük, sorgulamada modern bir sistem olan aynalı odalarla ilgili yapımçalışmalarının sürdüğünü, belirterek, «Yapımı tamamlananların bekletilmeden hizmete sokulacağını» söyledi.

6 - Sovyetler Birliği'nin İstanbul Başkonsolosu Yuri Savostianov, Kıbrıs konusundaki son Sovyet önerileri ve Türkiye - Sovyetilişkilerindeki yeni gelişmelerle ilgili olarak THA'nın sorularını cevaplandırdı.

7 - Sakarya'nın Karasu ilçesine bağlı Sinanoğlu kasabasındayapılan belediye başkanlığı seçimini, ANAP adayı Yılmaz Öztürk kazandı.

8 - İllüstratör, grafik sanatçısı Şule Sönmez, İstanbul'da öldü.

9 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanı Mustafa Kalemli,İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan Avrupa Konseyi ÇalışmaBakanları toplantısından sonra, Hollanda'nın Lahey kentine gitti.

10 - Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar, Hollanda'nınLahey kentinde yapılan bir gösteriyle protesto edildi.

11 - ABD Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşleri Bakan Yardımcısı Richard Perle, Washington'da Milliyet gazetesine birdemeç verdi.

12 - Sovyetler Birliği İçişleri Bakanı Vitali Fedorçuk, görevdenalınarak, yerine Aiexander Vlasov getirildi.

13 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, «Akdeniz'deki Amerikanüslerinin, ülkesine karşı herhangi bir saldırıda kullanılması halinde,misillemeye girişeceğini» söyledi.

14 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, resmi bir ziyaret için gittiği, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, «Stratejik Savunma Girişimi'nin silahlanma yarışını hızlandıracağını» belirterek, «ABD yönetiminin, yiyecek, temel ihtiyaçlarve barış için yüksek teknolojiyi amaçlayan bir stratejik gelişme girişimi başlatması gerekir» dedi.

15 - Güney Yemen'de, dün darbecilerin safına geçen BaşbakanHaydar Ebubekir Al Attas'ın geçici olarak Devlet Başkanlığına atanmasından sonra, iki haftadır sürmekte olan çarpışmaların kesildiğive durumun normale döndüğü bildirildi.

16 - Uganda'da, hükümete bağlı askerlerle bir haftadır savaşanUlusal Direniş Ordusu gerillaları, ülkede denetimi tamamen ellerinegeçirdiklerini ve ülkenin yeni hükümeti olduklarını açıkladılar.

17 - Şili'nin kuzeyindeki bir silah ve cephane fabrikasında meydana gelen patlamada 30 işçi öldü.

18 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Ürdün Kralı Hüseyin ile temaslarda bulunmak üzere başkent Amman'a gitti.

19 - Sri Lanka'da, tamil gerillalarıyla hükümet birlikleri arasında çıkan çarpışmalarda, 19 kişi öldü.

27 OCAK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'a gitmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda, Nokta Dergisi'nde yayımlanan «Bir işkenceci polisin itirafları» konulu yazıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Turgut Özal, «İddiaları araştıracaklarını» belirterek, «İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'un gerekli açıklamayı yapacağını» bildirdi.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, yaptığı açıklamada, «Sınavı kazanan 15.400 öğretmenden 9.000'inin soruşturma sonuçlarının beklendiğini» bildirdi.

3 - SHP tarafından hazırlanan «Af ve toplumsal barışı sağlama» yasa önerisi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

4 - Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği'ne atanan Kara Kuvvetlerieski Komutanı emekli Orgeneral Haydar Saltık, yeni görevine başlamak üzere İsviçre'ye gitti.

5 - Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanı Prof. Dr. Tümgeneral Necati Kolan, «Türkiye'de teşhis edilmiş ilk AIDS'linin hastanelerinde tedavi gördüğünü» belirterek, «Hastanın ABD'den bedelliaskerlik için gelen 35 yaşındaki bir kişi olduğunu ve öldüğünü» bildirdi.

6 - Tunceli'de, merkez ve merkeze bağlı köylerde 23, ilçe veilçelere bağlı köylerde de 26 muhtar gerekçesiz olarak görevlerindenalınarak, yerlerine Tunceli Valiliği tarafından atama yapıldı.

7 - Askeri Yargıtay 2. Dairesi, savunma sırasında mahkemeyehakaret edildiği savıyla 4 avukat hakkında verilen birer yıllık mahkumiyet kararının bozularak, beraat kararı verilmesi gerektiğini bildirdi.

8 - Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce görülmekte olan PKK ek davasında yargılanan bir sanık 24 yıl, bir sanık da 4yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

9 - AET üyesi ülkelerden birinde yaşayan ve elinde en az 4aylık oturma izni bulunan Türk vatandaşlarından, Belçika, Hollandave Lüksemburg'a turist olarak gelişlerinde vize istenmemesi kararıalındı.

10 - Avrupa Ekonomik Topluluğu dışişleri bakanlarının, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptıkları toplantıda, terörizm konusunungörüşüldüğü bildirildi.

11 - Güney Yemen'de, iki haftadır süren iç savaşın sonunda,Devlet Başkanı Ali Nasır'ın yerine geçici olarak getirilen BaşbakanHaydar Ebubekir El Attas, Sovyetler Birliği'nden, başkent Aden'edöndükten sonra, televizyonda yaptığı konuşmada, «SSCB ile 1979'da imzalamış oldukları dostluk ve işbirliği anlaşmasını daha kapsamlı hale getireceklerini» bildirdi.

Bu arada, bir Kızıl Haç heyetinin ülkeye giderek ilk yardım çalışmalarına başladığı bildirildi.

12 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Ethnos adlı bir Yunan dergisine verdiği demeçte, «Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun ülkesindeki Amerikan üslerini kapatacağı yolundaki bir süre önce yaptığı açıklamasının, öteki Avrupa ülkeleri tarafından örnek alınmasını» istedi.

13 - İtalya Devlet Başkanı Francesco Cossiga, resmi bir ziyaret için Yugoslavya'ya gitti.

14 - İsrail Başbakanı Simon Peres, Avrupa gezisinin son durağı olarak gittiği Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da yetkililerlegörüşmelerde bulundu.

15 - FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın, Amman'da, Ürdün Kralı Hüseyin ile iki kez görüştüğü bildirildi.

28 OCAK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'da çeşitli incelemelerdebulundu.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, SHP'nin MKYKtoplantısından sonra yaptığı açıklamada, «SHP'lilerin üyeliklerinindüşürülmesi yolunda Meclis'teki oylamayı, sonucu ne olursa olsunkabul etmeyeceklerini, bunun ağır bir Anayasa ihlali olacağını» söyledi.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, işkence konusunda yaptığı açıklamada, «Bazı münferit olayları yaygın hareketlenmiş gibigöstermeye kimsenin hakkı yok. Polis teşkilatı içinde kanunlara aykırı davrananlar cezalandırılmaktadır. Bu gibi davranışlar içinde olanlar kesinlikle müsamaha ile karşılanmaz» dedi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, TezKoop İş Sendikası ile SSK arasında Ankara'da yapılan toplu iş sözleşmesi toplantısında yaptığı konuşmada, «Kamu kesimi işyerlerindeyapılacak sözleşmelerde, işçilerimize daha fazla imkân sağlayacağız»dedi.

5 - Yüksek Seçim Kurulu, 1 Haziran 1986'da yerel ara seçimyapılmasına karar verdi.

6 - Uluslararası Kızılhaç ve Kızılaylar Federasyonu (LİG),Arap Kızılhaç ve Kızılayları Sekretaryası ile Türkiye Kızılay Derneğiarasında işbirliği protokolü Ankara'da düzenlenen törenle imzalandı.

7 - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 15.olağan genel kurulunda yapılan oylama sonucu başkanlığa Sakıp Sabancı seçildi.

8 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen İspanya Sanayi ve Enerji Bakanı Joan MajoCruzate, yaptığı açıklamada, «İspanya'nın, Türkiye'nin AET'ye tamüye olma girişimlerini destekleyeceğini» söyledi.

9 - Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdül Cabbar Cevat, SHPGenel Başkanı Aydın Güven Gürkan ile MDP Genel Başkanı ÜlküSöylemezoğlu'nu ziyaret ederek bir süre görüştü.

10 - Amerika Birleşik Devletleri tarafından uzaya fırlatılan uzaymekiği 'Challenger' fırlatıldıktan hemen sonra infilak etti. Uzay mekiğinde 6 astronot bulunuyordu.

11 - Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi Libya'nın Trabluskentinde yaptığı açıklamada, «ABD'nin, Vietnam, Filistin, Lübnan,Suriye ve Nikaragua'da yaptığı gibi Libya'yı da karıştırmak istediğini»söyledi.

12 - Haiti'de hükümet aleyhtarı öğrencilerin gösterileri sırasında, polisin ateş açması sonucu 3 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

29 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Uzay mekiği 'Challenger'indüşmesinden dolayı ABD Başkanı Ronald Reagan'a taziyetlerini bildiren bir mesaj gönderdi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, ABD TemsilcilerMeclis Başkanı Thomas O'Neill ile ABD Başkan Yardımcısı GeorgeBuch'a. Uzay mekiği 'Challenger'in düşmesinden dolayı üzüntülerinibildiren bir telgraf gönderdi.

3 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «1986 bütçesinin açık vermeyeceğini vehatta bütçe fazlası olmasının beklendiğini» bildirdi.

4 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay yaptığı açıklamada, «Petrolithal edilen ülkelerle fiyat görüşmelerine gidildiğini» belirterek «Fiyat konusu tam açıklığa kavuşmadıkça petrol alımının sözkonusu olamayacağını» söyledi.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Sovyetler Birliği'ne gitti.

6 - Meksika'nın Los Mochis kentinde, bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 21 kişi öldü.

30 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı ve Başbakanvekili Kaya Erdem'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «ABD'nin Türkiye'ye yardımda yapacağı kısıntının 'F-16' projesini etkileyeceğini» belirtti.

Başbakan Turgut Özal çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere İsviçre'nin Davos kentine gitti.

3 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz öncülüğünde 'BedenselEngellileri Güçlendirme Vakfı' kuruldu.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra işkence iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

5 - Bakanlar Kurulu, çeşitli başvurularda sağlık kurulu raporu alınması zorunluluğunu kaldıran bir kararnameyi kabul etti.

6 - Erdemir Demir Çelik Fabrikası'nda meydana gelen patlamada 3'ü ağır 15 kişi yaralandı.

7 - İhtiyaç fazlası yükümlülerin askerliğe tabi tutulmaları vebu görevi yerine getirme esaslarını kapsayan Bakanlar Kurulu karan ile Avukatlık Yasası'nda değişiklik yapan yasa Resmi Gazete'deyayınlayarak yürürlüğe girdi.

8 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe AlptemoçinSovyetler Birliği'ne yaptığı resmi gezi sırasında Sovyet Dış TicaretBakan Yardımcısı Komarof ile bir görüşme yaptı.

9 - İsviçre Cumhurbaşkanı Alphons Egli, Türkiye'nin yeni BernBüyükelçisi emekli Orgeneral Haydar Saltık'ı kabul etti.

10 - Haiti'nin kuzeyindeki kıyı kenti Çap Haitîen'de 30 bin kişi,Devlet Başkanı Jean Claude Duvalier aleyhine gösteri yaptı.

31 OCAK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süregörüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk Kültür Merkezi ileDemetevlerdeki Onkoloji Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe AlptemoçinSovyetler Birliği'ne yaptığı geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Boğazlardan geçişi düzenleyen MontröSözleşmesi'nin yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 50 yıl içindeTürkiye'nin sözleşmeyi büyük bir titizlikle uyguladığını, bundan sonra da uygulamaya devam edeceğini» söyledi.

5 - TRT'nin kuruluşunun 18. yıldönümü törenle kutlandı.

6 - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa İşleri ile Sorumlu Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgway Washington'da yaptığı açıklamada.«Reagan yönetimi olarak Türkiye ile ilişkileri daha kuvvetlendirmekve genişletmek istediklerini» söyledi.

7 - ABD, İsrail'in Kudüs'teki İslam mabetlerinin kutsallığınıihlal eden hareketlerini kınayan BM Güvenlik Konseyi kararını vetoetti.