11.10.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1986

1 EKİM 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, ara seçim sonuçları konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada hükümetin çalışmalarını ve hükümet olarak istihdam ve gelişme konularında yaptıkları çalışmaları anlattı.

3 - Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun'la 3. Ordu Komutanlığı'nabağlı birliklerde incelemeler ve denetlemelerde bulunmak üzere Erzurum'a gitti.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, bir açıklama yaparakfındık ihracatının Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafındanverilecek belgeye dayanılarak yapılacağını ve fındık alımlarının yeniden düzenlendiğini, radyasyon oranı yüksek fındığı Fiskobirliğin,ihracat şansı fazla, radyasyon oranı düşük fındığı da tüccarın alacağını bildirdi.

5 - Ara seçimde milletvekilliğini kazanan 11 üyeden 3'ü, TBMM'de yemin ederek görevlerine başladılar.

5 - AKFA adlı şirketçe çay üretimine başlanması ve bu firmanın daha sonra zor duruma düşmesi konusunda bir Meclis araştırmasıaçılmasına ilişkin SHP milletvekilleri tarafından verilen önerge, TBMMGenel Kurulu'nda reddedildi.

7 - Danıştay 5. Daire Başkanlığ'ına, aynı Daire Üyesi Nuri Alanseçildi.

8 - Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sami Onaran SuriyeDışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın, «Washington Post» gazetesindeyer alan Neve Şalom Sinagogu katliamı ile ilgili demeci nedeniylebir açıklama yaparak, soruşturmanın henüz sonuçlanmadığını belirttive «Böyle ciddi ve vahim bir konuda Suriye Dışişleri Bakanı'nın açıklama yapmasını hayretle karşıladık» dedi.

9 - Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Silo Yaylası'nda jandarma keşifgözetleme birliğine ateş açan bölücü çeteye mensup kişiler, birjandarma çavuşu ile bir köy korucusunu şehit etti, dört eri de ağırbiçimde yaraladılar.

10 - Dünya Bankası ve IMF toplantılarına katılan Devlet Bakanıve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Washington'da yaptığı basıntoplantısında, «1987'de fiyatlara zam gelmeyecek. İki yıl sonuna kadar enflasyonu yüzde 10'a düşürmeyi hedefliyoruz» dedi.

11 - BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, gelişme yolundaki ülkelerin bir araya geldikleri 77'ler grubuna üye ülkelerin üzerinde çalıştıkları «Ticaret Tercihleri Sistemi »ne Türkiye'nin de katılmasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

12 - BM Genel Kurulu, özel siyasî komitesinin başkan yardımcılığına Türk diplomat Mehmet Ali İltemcik'in getirildiği ve bu görevin 20 yıldan beri ilk defa bir Türk'e verildiği açıklandı.

13 - İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin, Hürriyet Gazetesi'ninsorularını cevaplandırarak «Türkiye, Ortadoğu'da etkin rol oynayabilir. Araplarla Ankara'da masaya oturmaya hazırız» dedi.

14 - Washington Times Gazetesi, Kıbrıs anlaşmazlığı konusunda yayımladığı bir yazıda, anlaşmazlığın tarihçesini anlatarak, ABDMilli Güvenlik Konseyi eski üyelerinden Paul Henze'in konuya ilişkingörüşlerine de yer verdi.

15 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad Ürdün'lü gazetecilereverdiği demeçte «İki ülkeyi birleştiren anlaşmalar altında Irak'la birlik ilan etmeye hazır olduğunu» söyledi.

2 EKİM 1986

1 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal Başkanlığında toplandı. Başbakan Özal, daha sonra yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu'nda görev yapan 7 Devlet Bakanı'na iki ya da üç devlet bakanlığı ekleneceğini söyledi.

2 - TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, parti değiştiren milletvekillerinin durumunu görüşmek üzere toplandı.

3 - SHP Genel Başkan Yardımcısı ve İçel Milletvekili Fikri Sağlar tarafından verilen hayalî ihracatla ilgili Meclis araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek reddedildi.

4 - DYP Gene! Başkanı Hüsamettin Cindoruk, mazbatasını alarak bir basın toplantısı düzenledi.

5 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın düzenlediği «İlaçların Ters Etkileri Semineri» SSYP İlaç ve Eczacılık Genel MüdürüRıfat Öktem'in açış konuşmasıyla başladı.

6 - TGS 11. Genel Kurulu'na sunulmak üzere hazırlanan çalışma raporunda «Türk işçisinin sorunları ile Türk basınının sorunlarının birbiri ile çakıştığı» belirtildi.

7 - Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin gübre fiyatlarını yüzde 2 ile yüzde 6 oranında düşürdüğü bildirildi.

8 - Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Türkiye arasında «Konfeksiyon ihracatı» ile ilgili olarak İstanbul'da dün başlayan ve 3 günsürecek olan toplantının ilk turunda anlaşma sağlanamadığı belirtildi.

9 - İtalya İçişleri Bakanı Oscar Luigi Scalfaro, İçişleri BakanıYıldırım Akbulut'un resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

10 - SHP Genel Merkezinde Kürtçe ve Arapça konuştuğu gerekçesiyle hakkında dava açılan SHP eski MKYK üyesi Edip ServetDevrimci, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yapılan yargılanması sonucu beraat etti.

11 - Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında 28 Temmuz'da SSCB'de imzalanan «Turizm İşbirliği Anlaşması» Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmî Gazete'de yayımlandı.

12 - IMF Dünya Bankası Genel Kurullarının yıllık toplantısına katılmak üzere Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı KayaErdem'in, ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger ile de bir görüşme yaptığı ve görüşmede, Türkiye'ye verilen askeri yardım ileilgili sorunların ele alındığı belirtildi.

13 - BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, dün Dışişleri Bakanı George Shultz ile «üsler anlaşması» konusunda bir görüşmeyaptı. Dışişleri Bakanı Halefoğlu BM Genel Kurulu toplantısında yaptığı bir konuşmada da «Bulgaristan'daki Müslüman Türk azınlığa yapılan baskıları bu ülkenin ismini vererek gündeme getirdi».

14 - Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Haralambopulos,NATO'nun «Kararlılık Gösterisi 86» tatbikatının iki hafta içinde EgeDenizi'nde başlayacak bölümüyle ilgili olarak, deniz ve hava kuvvetlerinin alarma geçirildiğini açıkladı.

15 - Federal Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine iltica etmek isteyen Türk ve İran'lı toplam 201 kişinin, Atina'da geçerli vizeleri olmadığı gerekçesiyle durdurularak İstanbul'a geri gönderildikleri açıklandı.

16 - Dünya Bankası Türkiye masası Şefi James Chaff Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

17 - BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak ve ABD DışişleriBakanı George Shultz ile görüşmelerde bulunmak üzere New York'agelen Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'unReykjavik'te 11-12 Ekim tarihlerinde yapacakları «ön zirve» görüşmelerinde «Silahların denetimi konusuna öncelik ve ağırlık verileceğini» söyledi.

18 - Hindistan UNI Haber Ajansı, Hindistan Başbakanı RajivGandi ve Devlet Başkanı Zail Sing'e bir suikast girişiminde bulunulduğunu ve iki kişinin yararlandığını açıkladı.

19 - Bağdat televizyonu yaptığı açıklamada, devrim mahkemeleri tarafından idam cezasına çarptırılan Irak Petrol Bakanlığı Müsteşarı Abdül Mümin Hassan Alwan ile 6 işadamının cezalarının infaz edildiğini bildirdi.

20 - Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki diplomatik kaynaklar, Endonezya Komünist Partisi'ne mensup 1967-1971 yılları arasında tutuklanan ve haklarında dava açılan 4 eski liderin kısa bir süreönce idam edildiğini ve adlarının açıklanmadığını belirttiler.

3 EKİM 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, resmi bir ziyaret için Türkiye'debulunan İtalya İçişleri Bakanı Oscar Luigi Scalfaro'yu kabui ederekbir süre görüştü.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Hürriyet Gazetesi'nin çaşitii konulardaki sorularını cevapladı.

3 - Mahkûmların yaptıkları el işleri sergisini açan Adalet Bakanı Necat Eldem, burada yaptığı konuşmada «Cezaevlerinin yönetimi ile ilgili konularda bazı yasal değişiklikler ile rehabilitasyon çalışmaları yaptıklarını belirterek, çocuk ıslahevinden çıkan çocuklaradevlet memuru olabilme imkânını sağlayacaklarını» söyledi.

4 - SHP'nin MKYK toplantısında Genel Başkan Erdal İnönü'nünistifasının kabul edilmediği ve İnönü'nün sunduğu yeni Başkanlık Divanı üstesinin oy birliği ile kabul edildiği, buna göre Genel BaşkanYardımcılığına Aydın Güven Gürkan'ın, Genel Sekreterliğe Fikri Sağlar'ın, Genel Sekreter Yardımcılıklarına da Yakup Kepenek ve İbrahim Taşdemir'in getirildiği belirtildi.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı.

6 - ABD, İngiltere ve Fransa'nın da katıldığı, NATO'nun sonbahar serisi tatbikatlarından olan «Kararlılık Gösterisi 86» (DisplayDetermination 86) tatbikatı, dün Balıkesir ve Bandırma yöresindekiharekatla başladı.

7 - İktisadi İşbirliği ve Geliştirme Teşkilatı (OECD)'nin Eğitimde Yenilik ve Araştırma Merkezi (ÇERİ) etkinlikleri çerçevesinde «Türkiye Eğitim İncelemesi» konulu çalışmalarla ilgili olarak 4 kişilik bir heyet Türkiye'ye geldi.

8 - New York'ta BM Genel Kurul çalışmalarında Türk DaimiDelegesi İlter Türkmen'le Bulgar Daimi Delegesi İzvetkov görüşmesinden sonra, İlter Türkmen tarafından yapılan açıklamada, «Bulgaristan hükümeti'nin geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği aracılığıyla görüşme talebinde bulunduğu ve Türkiye'nin de bu talebi «olumlu bir gelişme» olarak değerlendirdiği ve kabul ettiğibelirtildi.

9 - Çalışmalarına Blackpool'da devam eden İngiliz Ana Muhalefet İşçi Partisi'nin kurultayına katılan bir grup delege, «Türkiye'deDemokrasiye Çağrı» adlı bir bildiri yayımladı. Bildiriye Parti Başkanı, Yönetim Kurulu'nun 21 üyesi, Avrupa Konseyi ParlamenterlerAsamblesi Heyeti Başkanı, Avrupa Parlamentosu Delegasyonu Başkanı ve çok sayıda milletvekilinin imza attıkları belirtildi.

10 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, Moskova'da düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada«Uzay silahları insanlığı savaşa bir adım daha yaklaştırdı» dedi.Gorbaçov konuşmasında «ABD ile ülkesinin geçen yıl Cenevre'dekizirvede varılan anlaşmaları yerine getirmekle yükümlü olduklarını»söyledi.

11 - Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze, dün Kanada'nın başkenti Ottovva'da yaptığı açıklamada «Afganistan'daki Sovyet askerlerinin birkaç gün içinde çekilmeye başlayacaklarını» bildirdi.

12 - Hindistan Haber Ajansı UNI, dün Hindistan BaşbakanıRajiv Gandi ve Devlet Başkanı Zail Sing'i hedef alan ve başarısızlıkla sonuçlanan suikast girişiminin ardından, Pencap eyaleti polisşefine karşı da bir suikast girişiminde bulunulduğunu, polis şefi veeşi de olmak üzere toplam 6 kişinin yaralandığını, bir güvenlik görevlisinin de öldüğünü açıkladı.

13 - Güney Afrika Dışişleri Bakanı Roelof Pik Botha, Amerikan Senatosu'nun ABD Başkanı Ronald Reagan'ın vetosunu aşarakülkesine yaptırımlar uygulanmasını öngören yasayı onaylamasının«Yanlış bilgilere dayanarak alınmış bir karar» olduğunu söyledi.

14 - Beyrut'taki Uluslararası bir haber ajansı bürosuna bildiri gönderen İslami Cihad Örgütü, «Lübnan'da tutulan rehinelerincan güvenliğinden ve meydana gelebilecek herhangi bir gecikme veyamenfi hareketten ABD Başkanı Reagan ve hükümetinin sorumlu olduğunu» bildirdi.

4 EKİM 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Washington Post Gazetesi'ne verdiği demeçte, son üç yıldır Amerika'dan gelen yardımın azaldığınıbelirterek, «ABD yönetiminin askeri yardıma ilişkin görüşmelerdehiçbir taahhütte bulunmadığını ve Kongre nezdinde tam bir çaba göstermediğini» söyledi.

2 - ANAP Başkanlık Divanı Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplanarak, ara seçim sonuçlarını değerlendirdi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Cumhuriyet Gazetesi'ninpartisindeki değişikliklerle ilgili sorularını cevaplandırdı.

4 - Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci Konya'da bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin kontrolünde bulunan kuruluşlarınzam yapmayacağını, ancak doların değer artışıyla petrolde fiyat ayarlaması yapılabileceğini belirtti.

5 - Adalet Bakanı Necat Eldem bir açıklama yaparak, «Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na kişisel başvuru prosedürüne uyacağını, ancak mekanizmanın nasıl işleyeceği ve ne zamanbaşlayacağı konusunda çalışmaların sürdüğünü» söyledi.

6 - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy,Fransa Başbakanı Jacques Chirac ve Paris Belediye Başkanı'nın davetlisi olarak Paris'e gitti.

7 - TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek, TV 2 yayınları hakkında açıklamalarda bulundu.

8 - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Kurulu İstanbul'da toplandı.

9 - TMMOB'ye bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin düzenlediği bir panelde, «Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP)bitiminde meydana gelecek sosyal, ekonomik ve kültürel değişikliklertartışıldı.

10 - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu hükümete1987 programında yer almasını istediği konularla ilgiii olarak bir ekonomik paket sundu.

11 - Demiryol-İş Sendikası'nın 2. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

12 - Bağımsız İl Bank-İş Sendikası'mn yöneticisi ve üyesi 14kişi hakkında sendikayı illegal bir örgüte dönüştürme savıyla yargılandıkları İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemede beraat kararı verildi.

13 - Yurtdışında «Türk Kültür Merkezleri» kurulmasına ilişkinyönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 - Dünya Bankası Başkanı Barber Conesle ile yapılan söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

15 - Federal Almanya'da yayınlanan «Suddentshe» Gazetesinde Türkiye'nin, «Tarafsızlık ilkesi »ne dayalı Ortadoğu politikası konusunda bir inceleme yer aldı.

16 - BM Güvenlik Konseyi, İran-lrak savaşını görüşmeye başladı.

17 - Sovyet resmi haber ajansı TASS, Bermuda Adası açıklarında seyreden nükleer bir Sovyet denizaltısında dün meydana gelen yangında üç kişinin öldüğünü belirterek, yaralılar hakkında bilgivermedi.

Öte yandan, Washington'da bir açıklama yapan Beyaz Saray sözcülerinden Roman Popaduik, Moskova'nın yangın hakkında kendilerine bilgi verdiğini ve istenirse yangının doğurduğu sonuçlar hakkında Sovyetler'e yardım etmeye hazır olduklarını da belirtti.

18 - Dünya Sağlık Teşkilatı ve uluslararası tıp bilimleri kuruluşlarının himayesinde bir süre önce Meksika'nın Acapulco kentinde toplanan uzmanların yaptığı açıklamada «dünyada doktor fazlasıolduğu ve uzun vadede tıp öğrenimi yapmak isteyenlerin ya da tıpmezunlarının sayısının sınırlandırılabileceği» belirtildi.

19 - Ermeni terör örgütü ASALA'nın Beyrut'ta yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde bütün Paris'i ve Fransa'nın diğer şehirlerinicehenneme çevireceğini ileri süren tehdidi üzerine batı Avrupa ülkelerinde alarm verildi.

20 - Polonya Hükümeti, kapatılan Dayanışma Sendikası'nın liderleri tarafından bu hafta oluşturulan «Dayanışma Konseyi»ni yasadışı ilan etti.

5 EKİM 1986

1 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Erciyes Üniversitesi'nin 1986/87 öğretim yılının açılış törenlerinde bulunmak üzere Kayseri'ye gitti.

2 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

3 - Ege Bölgesi Sanayi Odası, AET üyeliğinin geciktiğini vurgulayarak, basına, sendikalara, üniversitelere ve siyasi partilere çağrıda bulundu.

4 - Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS), yapılan seçimlerlesona eren Genel Kurulu'nda oluşturulan görüş ve kararlar açıklandı.

5 - Türk Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu tarafından «Dış Türkler Haftası» bünyesinde düzenlenen «Dış Türkler Sempozyumu» Dernek Başkanı Selahattin Yıldız'ın açış konuşmasıylabaşladı.

6 - Antalya Kültür ve Sanat Vakfı AKSAV tarafından Akdenizülkelerinden şarkıcıların katılımıyla düzenlenen «Akdeniz AkdenizMüzik Festivali» Antalya'da başladı.

7 - Yurdun çeşitli yerlerinde meyadna gelen trafik kazalarında 12 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8 - BM çevrelerinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere NewYork'ta bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Kenan Atakol'un son gelişmelerle ilgili değerlendirmeleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9 - Meksika'ya yaptığı 3 günlük resmi ziyaretini tamamlayanSSCB Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze, Mexico'da bir basın toplantısı düzenleyerek, «ABD ile Nikaragua arasındaki ilişkileri, Türkiye ile SSCB arasındaki ilişkilere benzettiğini» söyledi.

10 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, Fas'a yaptığı iki günlük ziyaret sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, «Fransa'nın,Arap dünyası ile olan tarihi bağlarının şu andaki krizden etkilenmeyeceğini» belirtti.

6 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nin yeni öğretim yılma başlaması nedeniyle düzenlenen törenlerekatılarak bir konuşma yaptı.

2 - «International Herald Tribüne» Gazetesi'nin İstanbul'da düzenlediği «Türkiye ve Avrupa Ekonomik ve Siyasi Perspektif» konulusempozyuma katılan Başbakan Turgut Özal, «Türkiye'nin AET'ye tamüyeliği» konusunda bir konuşma yaptı.

Başbakan Turgut Özal, geçen hafta bir suikast girişimine hedef olan Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi'ye bir geçmiş olsun mesajı gönderdi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bir basın toplantısı düzenleyerek, ara seçim sonuçları ile ilgili olarak grupta ve MKYK'deyapılan değerlendirmeler ışığında görüşlerini açıkladı.

A - Dünya Bankası ve IMF'nin yıllık toplantılarına katılmaküzere bir süredir ABD'de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'ya döndü. Erdem, Esenboğa havaalanında gazetecilerin toplantıyla ilgili sorularını cevaplandırdi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Fransa'da düzenlenen«Türkiye Ekonomisinin dinamizmi» konulu seminere katılmak üzere,Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

6 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin, yerel yönetimlerinden sorumlu bakanlar düzeyindeki toplantısına katılmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti.

7 - Türk-Alman işbirliği görüşmeleri, iki ülke dışişleri bakanlıkları müsteşarlarının başkanlık ettiği heyetler arasında, Ankara'dabaşladı.

8 - Dünya Konut Günü Türkiye'deki konut kooperatifçüeri tarafından Marmaris'te kutlandı. Kent Kooperatifçiliği Seminerinde konuşan Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, «Konut kooperatifçiliğinin Türkiye'de demokratikleşmenin en tutarlı örneği olduğunu» söyledi.

9 - İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 63. yıldönümütörenlerle kutlandı.

10 - TRT Televizyonu ikinci kanal yayınına başladı.

11 - BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere New York'tabulunan Dışişleri Bakanı, Vahit Halefoğlu, Philadelphia'daki Dış Politika Araştırmaları Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada «Türk-Amerikan» ilişkilerine değindi.

12 - İngiltere'de İşçi Partisi'nin Uluslararası İlişkiler GenelSekreteri Jenny Little, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırarak, «Türkiye'deki insan hakları ve demokrasi konularındaki gelişmeleri çok yetersiz bulduğunu, Ankara'nın AET'ye tam üyeliğinidesteklemeyeceğini ve Kıbrıs konusunda Yunanistan'ın görüşünü destekleyeceğini» söyledi.

13 - Rum Milli Muhafız Ordusu'na bağlı Rum askerlerinin, dünLefkoşe'de iki kesimi ayıran Yeşil Hat üzerindeki ara bölgede ikiTürk gencine saldırdıkları belirtildi.

14 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun, «PASOK»parlamento grubunda yaptığı konuşmada, ABD ve NATO'yu eleştirdiği bildirildi.

15 - OPEC liderleri yeni petrol fiyatlarını ve üretim miktarlarını belirlemek üzere İsviçre'nin Cenevre kentinde görüşmelere başladılar.

16 - Atlantik Okyanusu'ndaki Bermuda açıklarında seyretmekte iken geçtiğimiz günlerde yangın çıkan Sovyet nükleer denizaltısında yangının söndürülmesine rağmen geminin battığı bildirildi.

17 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, terörizmin başlıca hedefi haline gelen Fransa'nın, terörle mücadele için Suriye'den yardım istediğini açıkladı.

7 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Diyarbakır ve Muş'ta incelemelerde bulundu.

2 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Mısır Arap Cumhuriyeti Adalet Bakanı Ahmet Memduh Atıya'nın resmi davetlisi olarak Kahire'ye gitti.

3 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, Dünya Konut Günüdolayısıyla düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

4 - Ara seçim sonunda milletvekili seçilen 7 milletvekili dahaTBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek göreve başladılar.

5 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre, DYP Ordu Milletvekili Mehmet Haznedar'ın, «DoğuKaradeniz'deki ishal salgınının Cernobil kazasından ülkemize gelenradyasyondan kaynaklandığı yolundaki sözlerine» karşı çıkarak, «Böyle bir şeyin olabilmesi için, söz konusu miktardaki radyasyonun sürekli olarak alınması gerektiğini» vurguladı.

6 - NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri KurmaybaşkanıKorgeneral Thomas Healy, Türkiye-Avrupa Konferansı'nda «Türkiye'nin NATO'daki rolü» konusunu içeren bir konuşma yaptı.

7 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski başbakanlardanBülent Ecevit, Ankara Basın Savcılığfnda hakkında çeşitli yerlerdeaçılan 33 soruşturmayla ilgili olarak toplu ifade verdi.

8 - 1980 ve 1985 yıllarındaki genel nüfus sayımına ilişkin elkitaplarında Kürtçeyi uluslararası bir dil olarak göstermek suretiyleKürtçülük propagandası yaptıkları öne sürülerek haklarında DGM'dedava açılan 11 DİE görevlisinden 10'u beraat etti.

9 - 4. Kolordu Komutanlığı Ankara 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce, yasadışı bölücü örgüte yardım etmekten ölüm cezasıylayargılanan Behçet Cantürk ve 5 arkadaşının tahliyesine karar verildi.

10 - BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak amacıyla NewYork'ta bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile Kıbrıs sorununu içeren bir görüşme yaptı.

11 - Yunanistan'da yayımlanan ETNOS Gazetesi'nde çıkan biryazıda, Yunanistan'ın Türkiye'yi ancak bölücüler, Suriye ve Bulgaristan ile işbirliği yaparak yıkabileceğinden söz edilerek savaş kışkırtıcılığı yaptığı belirtildi.

12 - Avrupa Parlamentosu aylık toplantısı Fransa'nın Strasbourgkentinde başladı.

13 - «Ermeni Siyasi Tutukluları Savunma Komitesi» Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir basın toplantısı düzenledi.

14 - Şili Yüksek Mahkemesinin, 1976-77 yıllarında yasadışıŞili Komünist Partisi'nin 10 üyesinin ölümünden sorumlu tutulan HavaKuvvetlerine bağlı 40 subayı affettiği belirtildi.

15 - Resmi bir ziyaret amacıyla dün Hindistan'ın başkenti YeniDelhi'ye giden Ürdün Kralı Hüseyin'in, Hindistan Başbakanı RajivGandi ile bir görüşme yaptığı açıklandı.

16 - Nikaragua'da Sandinist yönetime bağlı birliklerin, karşı devrimcilere yardım götüren .bir Amerikan askeri nakliye uçağmı düşürdükleri, uçakta bulunan 3 askeri danışmanın öldüğü, birinin deyaralı olarak ele geçirildiği bildirildi.

17 - İsrail Başbakanı Şimon Peres, barış görüşmelerine gidenyolu açmak için Ürdün'le ABD aracılığıyla pazarlık yaptıklarını açıkladı.

18 - Ermeni terör örgütü ASALA, «İslami Cihad» örgütüne çağrıda bulunarak, kaçırılan Fransız gazeteci Jean Paul Kauffmann'ın öldürülmesini istedi.

8 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek aylık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıranTBMM Başkanı Karaduman, Cumhurbaşkanı Evren ile çeşitli ülke sorunlarını görüşerek, değerlendirmede bulunduklarını belirtti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Türkiye'de ilk defa denizde düzenlenen «Uluslararası Deniz Taşımacılığı ve Eğitimi Semineri'nde birkonuşma yaptı.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Tercüman Gazetesi'ne bir demeç verdi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Kayseri'nin Talaş bucağında bulunan İsmail Hakkı Güngör Eğitim ve KampMerkezi'nde «Dünya Güreş Şampiyonası» na gidecek sporcuları ziyaret ederek bir süre görüştü.

5 - SHP Ankara Milletvekili Suriri Baykal, Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Mehmet Aydın, SHP Hakkâri Milletvekili MehmetSait Erol ise, Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığıma birer soru önergesi verdiler.

6 - DYP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk başkanlığında toplanarak ara seçim sonuçlarını değerlendirdi.

7 - International Herald Tribüne Gazetesi, Dış Politika Enstitüsü ve Atlantik Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen «Türkiyeve Avrupa» konulu konferansa katılmak üzere Türkiye'de bulunanNATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Kurmaybaşkanı KorgeneralThomas Healy, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

8 - NATO Güney Avrupa Kuvvetleri Komutanı Amiral ArthurMoreau Jr. tarafından yapılan yazılı bir açıklamada, «Türk savunmasının güçlendirilmesinin ittifakın önümüzdeki yıllarda çözümlemesigereken en büyük sorunu olduğu» ifade edildi.

g - Türkiye ile Mısır arasında «Mahkûmların mübadelesine»ilişkin anlaşma Kahire'de imzalandı.

10 - Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Pınarlı köyünde heyelan sonucu çöken evde enkaz altında kalan 8 kişiden 4'ünün öldüğü, 4 kişinin de kurtarılmasına çalışıldığı belirtildi.

11 - Bingöl'de devriye gezen trafik otosuna bir grup teröristtarafından açılan ateş sonucu, bir polis memurunun öldüğü, birininde yaralandığı bildirildi.

12 - Bornova Cumhuriyet Savcılığı'nca, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk hakkında, Başbakan Turgut Özal'a hakaret ettiği,kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Bülent Ecevit hakkında da DSP'yi desteklediği gerekçeleriyle soruşturma açıldı.

13 - BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere New York'tabulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam ülkeleri dışişleri bakanlarıyla «KKTC'ye Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte eşit muamele»yapılması için ikili temaslarını sürdürüyor.

14 - ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Avrupa İşleri Alt Komisyonu'nda konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcılarından RosanneRidgeway, Başbakan Turgut Özal'ın, ABD askeri yardımının yetersizliğini eleştirmesinin özel bir yanı olmadığını söyledi.

15 - Federal Almanya'da çıkan Die Welt Gazetesi'nde yayımlanan bir yazıda «ABD'nin Türkiye'ye yapacağı askeri yardım» konusuna değinilerek, «Türkiye'nin izlediği sessiz politikanın yalış anlaşılmaması gerektiği» belirtildi.

16 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sartzetakis, Limni Adası'nın Osmanlı yönetiminden kurtuluşunun 74. yıldönümü nedeniyledüzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada «Türkiye'nin yayılmacı siyaset» uyguladığını öne sürdü.

17 - İngiltere Savunma Bakanı George Younger, Milliyet Gazetesi'ne Türkiye'ye yerleştirilecek nükleer füzeler hakkında bir demeç verdi.

18 - Yunan hükümeti'nin, Amerikan ve NATO uçaklarının EgeDenizi'ndeki NATO «Kararlılık Gösterisi 86» tatbikatı sırasında, Yunan hava sahasını ihlâl ettiklerini iddia ederek, ABD'yi protesto ettiği açıklandı.

19 - ABD Başkanı Ronald Reagan, «İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te SSCB lideri Mihail Gorbaçov ile yapacağı görüşmede öncelikle «insan hakları» konusunu gündeme getireceğini» söyledi.

20 - Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, ABD'ye karşı savunmayı güçlendirmek amacıyla Libya halkına Akdeniz kıyısını mayınlama çağrısında bulundu.

21 - İran'ın başkenti Tahran'da yüzden fazla kişinin FederalAlman Büyükelçilik binasını basarak Frankfurt'daki kitap fuarında İranpavyonunun kapatılmasını protesto ettikleri bildirildi.

9 EKİM 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, KKTC'nin AnkaraBüyükelçisi Peker Turgut'u kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ara seçim sonuçları konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - Daha önce TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu'ndareddedilen, «Sigortalı olmayan kadınlara, doğum yardımı yapılmasım» öngören yasa önerisi TBMM'de de reddedildi.

5 - DYP Ordu Milletvekili Mazhar Haznedar ve arkadaşları,TBMM Başkanlığı'na «Çernobil Nükleer Santralında meydana gelenkaza nedeniyle ülkemizi de etkileyen radyasyonla ilgili olarak Meclis araştırması açılmasını» öngören bir önerge verdiler.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sami Onaran A.A. muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Kıbrıs'taki Türk birliklerinintakviye edildiği yolundaki Yunan iddialarının tamamen asılsız olduğunu» söyledi.

7 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Türkiye Ekonomi KurumuAraştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen «Türkiye'de istihdam veissizliğin önlenmesi» seminerinde bir konuşma yaptı.

8 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İslam Ülkeleri Ekonomik Kurul toplantılarına katılmak üzere İstanbul'a geldi.

9 - Uluslararası Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri JohnHorrocks, Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen «UluslararasıDeniz Taşımacılığı Eğitimi Sempozyumu»nda bir konuşma yaptı.

10 - Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na verdiği dilekçesiyle, müdahil olarak bulunduğu davada sanıklara, «işkence yapılmasını isteyen» Avukat Bedri Doğan Kurtuluş'un üç ay meslekten men cezasına çarptırıldığı bildirildi. Ankara Barosu Disiplin Kurulu,Kurtuluş'un bu sözlerini «Hukuka ve savunma anlayışına aykırı» bulduğunu açıkladı.

11 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı belirtildi.

12 - Romanya Büyükelçisi Vasile Palitinet, Sakarya yakınlarında geçirdiği bir tarifik kazası sonucu öldü.

13 - Yüksek Öğretim Akademik Teşkilât ve Öğretim ÜyeliğineYükseltme Atanma Yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14 - 233 kişinin Türk vatandaşlığına alınmasına ilişkin kararlarResmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15 - KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu, bir basın toplantısıdüzenleyerek, son siyasal ve ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

16 - Fransa'da yayımlanan Le Monde Diplomatique Gazetesi,«Ortadoğuda Kürt Sorunu» ile ilgili olarak yayımladığı araştırmasında «PKK'nin yalnız kaldığı ve diğer Kürt örgütlerince tecrit edildiği»belirtildi .

17 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Kalb'in, ABDLibya çatışması konusunda Amerikan basınına sızdırılan haberlerdebilinçli bir yanıltma programı uygulanmasını protesto etmek için istifa ettiği belirtildi.

10 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyelerive bazı bakanlar Prof. İhsan Doğramacı Vakıflarının desteği ile kurulan Bilkent Üniversitesi'nin açılış törenine katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Eğerkalkınmak istiyorsak, bir taraftan devlet, bir taraftan kişiler, kuruluşlar, vakıflar elleriyle bu ülkeyi kalkındırmak zorundayız» dedi.

2 - Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Mesut Yılmaz,SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü TBMM'deki odasında ziyaret ederek, dış politika konusunda bilgi verdi.

3 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, «Türkiye'de İşsizliğinÖnlenmesi» seminerinde «Türkiye'de kendi işini kurma projesinin işsizliği önlemeye katkısı» konulu bir konuşma yaptı.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, bedelli askerlik uygulamasında tam anlamıyla başarıya ulaşılamadığını, dövizle askerlik uygulamasında ise hedefe ulaştıklarını belirtti.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, birbasın toplantısı düzenleyerek, yeni ekonomik kararların gerekçelerini açıkladı.

6 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, bir basıntoplantısı düzenleyerek, Tarım ürünleri destekleme fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

7 - Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

8 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

9 - Sağhk-İş Sendikasının 11. Olağan Genel Kurulu çalışmalarına başladı.

10 - Romancı Yaşar Kemal ve Besteci Ozan Zülfü Livaneli,BM himayesinde Danimarka'da yapılacak olan «Dünya Barış Kongresi'ne katılmak üzere Türkiye'den ayrıldılar.

11 - 24 Temmuz 1986 günü Ürdün Büyükelçiliği Başkâtibi, Büyükelçi Vekili Zaid J. Sati'yi öldürdüğü ileri sürülen 5 kişinin Türkgüvenlik güçleri tarafından yakalandıkları açıklandı.

12 - Ekonomik Kararlara ilişkin tebliğler dün Resmi Gazete'ninmükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13 - BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak amacıyla NewYork'ta bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, bir basın toplantısı düzenledi.

14 - Birleşmiş Milletler Güvenlik .Konseyi'nde teşkilat genelsekreterliği görevine yeniden Peru'lu diplomat Javier Perez de Cuellarseçildi.

15 - İsrail Başbakanı Şimon Perez görevinden istifa etti.

16 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Güney Lübnan'daki Filistin Mülteci kamplarında yaşayan Filistinlileri, Şii Müslüman militanların veİsrail güçlerinin saldırılarına karşı koruyabilmek için bölgeye gerillalar yolladığını açıkladı.

17 - Hindistan'ın kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinde yer alanKanpur kenti yakınlarında Ganj Nehri'ne uçan bir yolcu otobüsünde70 kişinin öldüğü bildirildi.

11 EKİM 1986

1- Başbakan Turgut Özal, Otomarsan'ın Niğde Aksaray'dakiSivil ve Askeri Araçlar Fabrikası'nı hizmete açtı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin,AET ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, çalışmaları devam eden Basın-İşve Sağlık-İş Genel Kurul toplantılarına katılarak birer konuşma yaptı.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Kurul Çalışmalarına katılmak üzere gittiği New York'tan döndü. Halefoğlu, Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenleyerek çalışmalarıylailgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

4 <- Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin mahalli idarelerinden sorumlu Bakanlar toplantısına katılmak üzere Avusturya'nın Salzburgkentinde bulunan İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Türkiye'ye döndü.

5 - Basın-İş Sendikası Genel Kurulu Ankara'da çalışmalarınabaşladı.

6 - Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yüksekİstişare Konseyi, İstanbul'da toplandı.

7 - Aydınlar Ocağı 1986-1987 yılı istanbul faaliyetlerine «Kültür ve Milli Kültürümüzün Tarihi Gelişmesi» konulu toplantısıylabaşladı.

8 - Bitlis Bağımsız Milletvekili Kâmran İnan, dün BaşbakanTurgut Özal ile Başbakanlık Konutu'nda yaptıkları görüşmeyle ilgiliolarak Tercüman Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

9 - İslam Konseyi tarafından düzenlenen, «İslam Ülkeleri Ekonomik İşbirliği» konulu konferans, İslam Konseyi Genel SekreteriSalim Azzam'ın açış konuşmasıyla İstanbul'da başladı. Çeşitli İslamülkelerinden 40 delegenin ve çok sayıda Türk davetlinin de katıldığıaçılış töreninde, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ta bir konuşmayaptı.

10 - KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Tercüman Gazetesi'ninKıbrıs ekonomisiyle ilgili sorularını cevaplandırdı.

11 - «İslam Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Toplantısına katılmaküzere İstanbul'da bulunan Afgan Mücahitleri Lideri Gübeddin Hikmetyar, Tercüman Gazetesi'ne bir özel demeç verdi.

12 - Antalya'da düzenlenen «Akdeniz Akdeniz Müzik Festivali» içinde yer alan ve 14 ülkenin katıldığı müzik yarışmasında Türkiye'yi temsil eden Hafif Müzik Sanatçısı Nilüfer'in seslendirdiğiparça birinci oldu.

13 - Mudanya Mütarekesi'nin 64. yıldönümü Mudanya'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

14 - Demir-çelik ürünlerine yüzde 12 ile 14 oranında zarn yapıldı.

15 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişinin öldüğü bildirildi.

16 - Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Dadaklı köyüne baskın düzenl'eyen bölücü çete mensuplarının bir köy muhtarını öldürdükleri, ikiköy korucusunu da yaraladıkları bildirildi.

17 - Türkiye ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (BMKP)arasında ortaklaşa yürütülen, «Devlet Su İşleri Personelinin Eğitimve Desteklenmesi» projesinde yapılan değişiklik Bakanlar Kurulu Kararfyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13 - İran haber ajansı «İRNA», İran komandolarının Irak'ınkuzeyinde bulunan ve Bağdat karşıtı olan Irak'lı Kürtlerle birleşerekTürkiye-lrak boru hattının da geçtiği Kerkük'teki petrol tesislerinesaldırı düzenlediklerini ve tesislerin «imha edildiğini» açıkladı.

19 - KOP Lideri Mesut Barzani, «Lak-l»de incelemelerde bulunmak üzere dün kardeşi Nihat Barzani ve 1600 «Peşmerge»si ile birlikte İran'dan Kuzey Irak'a gitti. Barzani KDP Radyosu aracılığı ilehalka ve Peşmergelere hitaben bir konuşma yaparak, «Türkler'lekardeş olduklarını belirttikten» sonra Peşmergeler'e ve sınır boyundaki kürtlere «APO'cuları gördüğünüz yerde yakalayın, yakalayamazsanız vurun» emrini verdi.

20 - ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov arasındaki «mini zirve»İzlanda'nın başkenti Reyzjavik'te başladı. Amerikalı yetkililer görüşmede ağırlıklı konuyu «nükleer denemelerin» oluşturduğunu açıkladılar.

21 - Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'un başkenti SanSalvador'da dün meydana gelen depremden sonra Devlet BaşkanıJose Napolen Duarte, radyoda bir konuşma yaparak halkın paniğekapılmamasını ve yardımlaşma içinde olmasını istedi. Kosta RikaTelevizyonu'nun haberinde depremde ölenlerin sayısının yüzlerce kişiyi bulduğu ve Devlet Başkanı'nın ülkesine uluslararası yardım çağrısında bulunduğu da belirtiliyor. Deprem dolayısıyla ülkede olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı.

22 - Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Daire BaşkanıGerold Von Braunmuehl, dün silahlı bir kişi tarafından vurularak öldürüldü. Suikastı, Alman Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF)'nun üstlendiği belirtildi.

23 - İsrail Havayolları EI-Al'a bağlı bir yolcu uçağına bombasokmaya çalışmak suçundan tutuklanan, Ürdün'lü gazeteci Nezar Hindawi'nin davası başladı.

24 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da belediye binasına bombalısaldırı düzenlendiği açıklandı.

12 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, özel bir gezi yapmak amacıyla Bolu'ya gitti. Cumhurbaşkanı Evren, Milli Eğitim Gençlik veSpor Bakaniığfna ait Aladağ İzci Kampı'na da giderek yetkililerdençalışmalar hakkında bilgi aldı.

2 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar'ın «Başbakan TurgutÖzal'ın mal varlığını açıklaması» istemiyle TBMM Başkanlığı'na Temmuz ayında verdiği yazılı soru önergesi «işleme konulmadığı» gerekçesiyle, Sağlar'a geri verildi.

3 - SHP Genel Başkan Yardımcısı Türkân Akyol, Sosyalist Enternasyonal kadın toplantısına katılmak üzere Federal Almanya'nınBonn kentine gitti.

4 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul'daki temaslarını tamamlayarak, Lefkoşa'ya döndü. Denktaş, Geçitkale Havaalanı'nda bir demeç vererek, «Kıbrıs Türklerinin özgürlüğünü pazarlık konusu yapamayacaklarını» söyledi.

5 - İslam Konseyi ile Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen İslam Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Konferansı sona erdi.

6 - Ankara'nın Delice ilçesi yakınlarında yolcu otobüsü ve birkamyonun çarpışması sonucu 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı belirtildi.

7 - Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nce, Milli Savunma Bakanlığı'nın Etimesgut ve Yenikent'teki inşaatlarında usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan Ekşiler İnşaat Şirketi'nin sahiplerinin Türkiye'de bulunan tüm mallarına haciz konulması kararlaştırıldı.

8 - Siirt'in Şırnak ilçesinde köy basan bölücülerin 3 kişiyi öldürdükleri açıklandı.

9 - Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'nun «Türkiye'ye karşı şimdiye kadar takip ettiği olumsuz tutumu değiştirmeye ve Karma Parlamento Komisyonu'na işlerlik kazandırmaya şartlı olarak hazırolduğu» Belçikalı milletvekili Marcel Remarcle tarafından AnadoluAjansı'na açıklandı.

10 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs Rum Yönetiminin uluslararası konferans önerisini, Güvenlik Konseyi üyelerinedanışma kararı aldı.

11 - ABD Başkanı Ronal dReagan ve Sovyet Komünist PartisiGenel Sekreteri Mihail Gorbaçov arasında İzlanda'nın başkenti Reyzjavik'te başlayan görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlandığı açıklandı.

12 - El Salvador'un başkenti San Salvador'da meydana gelendepremden sonra yüzlerce kişinin enkaz altında kaldığı, ölü sayısınınbinin çok üstünde olduğu, 6800 kişinin yaralı olarak kurtarıldığı ve suana kadar 350 kişinin cesedinin bulunduğu, kurtarma çalışmalarınındevam ettiği San Salvador yetkililerince açıklandı.

13 - Bangladeş hükümeti yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Kuzeydoğu Bangladeş'te muson yağmurlarının neden olduğu selbaskınlarında son iki haftada ölenlerin sayısı 65'e ulaşırken, demirve karayolu bağlantıları da büyük ölçüde hasar gördü.

14 - İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 6 günlük resmi bir ziyaretiçin Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

15 - İran Parlamentosu Başkanı Haşimî Rafsancani, parlamentoda bir konuşma yaparak, «Kerkük Petrol tesislerine dün düzenlenenkomando saldırısının, Bağdat'ın OPEC kararlarından sapmasına bir«misilleme olduğunu» söyledi.

16 - Yunanistan'da 8 milyon seçmen'in oy kullandığı mahalliseçimler yapıldı.

13 EKİM 1986

1 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Kurulu'na katılmak için gittiği New York'taki temasları ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

2 - Memurlar ve işçilerle bunların emeklilerine konut edindirme yardımı yapılmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edildi.

3 - NATO'nun sonbahar tatbikatları serisinden olan «KararlılıkGösterisi, 86» (Display Determination' 86) harekâtı'nın Saros Körfezi'nde yapılan amfibi harekâtı ile sona erdiği açıklandı.

4 - Öğretmen, psikolog ve pedagoglardan oluşan 50 kişilik Federal Alman heyeti SHP Genel Merkezi'ni ziyaret etti.

5 - Ankara'nın başkent oluşunun 63. yıldönümü törenlerle kutlandı.

6 - Ürdün'ün Ankara Büyükelçiliği başkatibi Sait J. Sati'nin öldürülmesi eylemine katılan «Ebu-Nidal» adlı tedhiş örgütünün dörtmilitanının Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tutuklandığı, ikisinin ise serbest bırakıldığı belirtildi.

7 - Hakkari'nin Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyüne dünbaskm düzenleyen ve sayıları belirlenemeyen bir grup bölücü çetemensubunun köy korucusunun evini yaktıkları ve bir kadını da ateşaçarak öldürdükleri açıklandı.

8 - Tiyatro sanatçısı Kamran Yüce, Çorlu yakınlarında meydana gelen bir trafik kazasında öldü.

9 - Türkiye ile İsviçre arasında bölgesel ve uluslararası sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunulan «Siyasi Danışma Toplantısı» Berlin'de başladı.

10 - 1986 yılı Nobel Tıp Ödülü «Çoğalma Faktörleri» konusundaki buluşları nedeniyle İtalyan biyolog Rita Levi Montalcini ve Amerikalı biyokimyager Stanley Cohen'e verildi.

11 - El Salvador Devlet Başkanı Jose Napoleon Duarte, biraçıklama yaparak perşembe günü meydana gelen depremde ölenlerin sayısının son saptamalara göre 890 olduğunu ve bu sayının 2000'eçıkmasının beklendiğini, 10 bin kişinin yaralandığını ve 150 bin kişinin evsiz kaldığını bu sayının da 300 bine yükselebileceğini söyledi.

12 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'u ikiye ayıran Yeşil Hat üzerinde, Hıristiyan ve Müslüman milisler arasında çıkan çatışmada 4 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı belirtildi.

13 - Filipinler hükümeti 163 kamu kuruluşunu özelleştirme kararı aldı.

14 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gelirler Genel MüdürlüğüBilgi işlem binasını ve Ulus Vergi Dairelerini gezerek, incelemelerdebulundu.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, SHP Genel BaşkanıErdal İnönü ile DYP Gene! Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u TBMM'deki odalarında ziyaret ederek, birer görüşme yaptı.

3 - Bakanlar Kurulu Devlet Bakanı Kazım Oksay başkanlığında toplandı.

4 - DYP Ordu Milletvekili Mazhar Haznedar ve arkadaşları tarafından, «Çernobil Nükleer Santralında meydana gelen kaza nedeniyle ülkemizi de etkileyen radyasyon»la ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na verilen Meclis araştırması açılmasını öngören önerge, TBMMGenel Kurulu'nda reddedildi.

5 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, «Terörizme karşı her ülkeyle işbirliği yapılabileceğini belirterek, Türkiye'nin terörizme karşıuluslararası işbirliği tezinin, Avrupa'da da kabul gördüğünü» söyledi.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, 8 Eylül 1986 günü 80 çalışanının görevine son verdiği gerekçesiyle, Güneş Gazetesi için İş Kanunu'na aykırı hareketten dolayı Cumhuriyetsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

7 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyet KomünistPartisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov arasında başlayan «MiniZirve»yle ilgili olarak basına bilgi verdi.

8 - Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube Başkanı İsmetSolak, son günlerde basma yönelik saldırıları kınayarak, «Gazetecilere hakaret etmek, sorunların üstesinden gelmek demek değildir»dedi.

9 - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Jacgues de Larosiereçeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

10 - Kuveyt Savunma Bakanı Şeyh Salim El-Sabah, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün davetlisi olarak resmi bir ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

11 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı belirtildi.

12 - «Uluslararası Af Örgütü»nün yıllık raporunda, zorla isimdeğiştirme kampanyası doğrultusunda Bulgar güvenlik kuvvetlerinin100 Türk'ü öldürdükleri açıklandı.

13 - 1986 Nobel Barış Ödülü, Nazi toplama Kampından kurtulmayı başarmış ve insan haklarını savunmak için yaptığı etkinliklerletanınan yazar ve eğitimci Yahudi asıllı ABD'li Elie Wiesel'e verildi.

14 - İngiliz BBC'nin haberine göre, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Sovyet Televizyonu'nda bir konuşma yaparak, «ABD'nin Yıldız Savaşları Projesinin dünya barışı için başlıca engel olduğunu» söyledi.

15 - Yunanistan'ın AET İşleri Bakanı Teodoros Pangalos, Yunan ve yabancı gazeteciler için düzenlenen basın toplantısında, «Kıbrıs'ın tez zamanda AET sınırlarına dahil edileceğini» açıkladı.

16 - İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in resmi bir ziyaret içingittiği Çin'de Çin Halk Cumhuriyeti Lideri Deng Ziao-Ping'le görüştüğü belirtildi.

17 - Belçika'da iktidardaki merkez sağ koalisyon hükümeti istifa etti.

18 - Japon «Kyodo» Haber Ajansı tarafından verilen bilgiyegöre, Japonya'nın başkenti Tokyo'da hükümet binalarına karşı roketsaldırılarına girişildi. Ancak saldırı sonucu ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı.

19 - Afganistan'da Kabil yönetimine karşı savaşan mücahitler,hükümetin diyalog ve ulusal uzlaşma önerilerini reddettiklerini açıkladılar.

20 - İsrail'de 1984 Eylül'ünde imzalanmış olan koalisyon protokolü gereğince, hükümet üyelerinin yapmaları gereken görev değişimi, koalisyonun çökmesi ihtimalinin belirmesi üzerine son anda48 saat ertelendi.

15 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, çeşitli temaslarda bulunmaküzere Türkiye'de bulunan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım FonuUNICEF Genel Direktörü James P. Grant'ı Çankaya Köşkünde kabulederek bir süre görüştü. Grant, Türkiye'nin kampanyada birinci sırayıalması nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir plaket sundu.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başkanlık Divanı'nınAnayasa'nın 84. maddesi konusunda aynı durumdaki iki milletvekiliiçin farklı kararlar almasını, toplantılara katılan üyelerin değişmesinebağlıyarak, «Son kararı Meclis verecek» dedi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve beraberinde bir heyetSosyalist Enternasyonal'in toplantısına gözlemci olarak katılmak üzere Federal Almanya'nın başkenti Bonn'a gitti.

4- Bakanlar Kurulu ve ANAP Başkanlık Divanı üyeleri, hükümette ve parti yönetiminde yapılması düşünülen değişiklikler doğrultusunda istifa ettiler.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,bir basın toplantısı düzenleyerek, «1987 yılının ilk altı aylık döneminde memur maaş katsayısının 66 olarak belirlendiğini» açıkladı.

6 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, yaptığı yazılı açıklamasında, İran-lrak savaşında Türkiye'nin konumu ile ilgili olarak birtakım spekülatif amaçlı yorumların yapıldığını belirterek, «Türkiye,İran-lrak savaşında bilinen tutumunu muhafaza etmektedir» dedi.

7 - TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, SHP AdanaMilletvekili Cüneyt Canver ve DYP İstanbul Milletvekili Sabit Batumlu'nun dokunulmazlıklarının kaldırılmasını kararlaştırdı.

8 - SHP Yolsuzluk, Usulsüzlük ve Haksızlıkları Araştırma Komisyonu Genel Sekreterliğe bağlı olarak, Adana Milletvekili CüneytCanver Başkanlığı'nda kuruldu.

9 - Amerikan Basın ve Kültür Merkezi ile Foto Muhabirleri Derneği'nin ortaklaşa düzenledikleri «Beyaz Saray Foto Muhabirleri Der-

neği 41. Yıllık Sergisi» Gazeteciler Cemiyeti'nde Kültür ve TurizmBakanı Mükerrem Taşçıoğlu tarafından açıldı.

10 - Memur maaş katsayısının 66 olarak belirlenmesi muhalefet partilerince tepkiyle karşılandı.

11 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, asgari ücretin yeniden saptanması amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nabir dilekçeyle başvurduklarını açıkladı.

12 - Ankara'da bir gün süren temasları sırasında IMF BaşkanıJacques De Larosiere'ye Türkiye-AET ilişkileri hakkındaki resmi Türktezinin aktarıldığı ve Türk tarafının beklentilerinin dile getirildiği belirtildi.

13 - SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Büyükelçi Popov, Türkiye'ye geldi. Popov, «Türkiye'ye «Reykjavik zirvesindeki görüşmeler hakkında bilgi vermeyegeldiğini» söyledi.

14 - Bakanlar Kurulu'nca «Yurtdışına Çıkışlarda UygulanacakEsaslar Hakkındaki Kararname»de yapılan değişiklik ile cezaların infazında, Bakanlar Kurulu'nca bazı değişiklikler yapıldığına ilişkinYasa Gücünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegirdi.

15 - Yaprak tütün üretimi, alımı ve satımıyla ilgili esasları belirten yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

16 - ABD'nin Türkiye'ye önümüzdeki mali yılda 490 milyon dolar askeri yardım yapması Uzlaşma Komitesi'nce karara bağlandı.

17 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, bir açıklama yaparak, «Yıldız Savaşları» (SD!) projesinin nükleer silahlanma yarışınıartıracağını savundu.

18 - Uluslararası Af Örgütü'nün Londra'da yayımlanan ve 1985yılı faaliyetlerini kapsayan yıllık raporunda, tüm dünyadaki hükümetler nezdinde ısrarla sürdürülen girişimler sonucu, insan hakları alanında hissedilir başarılar sağlandığının kaydedildiği açıklandı.

19 - Sovyetler Birliği'nin Kuzey Buz Denizi kıyısında yeni birbüyük denizaltı üssü kurduğu bildirildi.

20 - Bangladeş'te Devlet Başkanı'nı belirlemek üzere 48 milyon seçmen oy kullandı. Bu arada Muhalefet partileri, sıkıyönetimaltında gerçekleştirilen seçimi özgür olmadığı gerekçesiyle boykotederek, halkı genel greve çağırdı.

21 - İspanya'nın Barselona limanında bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu bir polisin öldüğü, çoğu ağır olmaküzere 3'ü polis 15 kişinin yaralandığı belirtildi.

22 - Nobel 1986 Kimya ve Fizik Ödülleri, 6 bilim adamı arasında paylaştırıldı.

23 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, ABD'de yayımlananTİME dergisine yaptığı bir açıklamada, «Batının terör faaliyetleriniplanladığı ve desteklediği yolundaki iddialarını, Suriye Yönetimi olarak reddettiklerini» bildirdi.

24 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, uzun zamandanberi beklenen Irak'a karşı büyük saldırı için «geriye sayma» işierninin başladığını söyledi.

25 - Kudüs'te meydana gelen son 2,5 yılın en büyük bombalısaldırısında 47 kişinin yaralandığı belirtildi.

16 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkünde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. Başbakan Turgut Özal, Köşk'ten ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, «Haftaya Bakış» Dergisi'ne verdiği özel demeçte, Bakış Genel Yönetmeni Mehmet Ali Kışlalı'nınsorularını cevaplandırarak «Siyasi yasaklarla» ilgili görüşünü de açıkladığı ve «Prensip olarak siyasal affa karşı değilim» dediği bildirildi.

2 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, 1986-1987opera-bale sezonunun açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, «1987'de yardım isteğinde bulunacak özel tiyatrolara 100 milyon lira yardım yapılacağını» kaydederek, «Sinema, Video ve MüzikEserleri Kanunu ile sansür yerine daha çağdaş olan «denetim» kavramını getirdiklerini» söyledi.

3 - TBMM Genel Kurulu'nun birleşmesinde, DYP Aydın Milletvekili İskender Cenap Ege, Meclis Başkan Vekilliğine seçildi.

4 - SHP'li Hüseyin Avni Sağesen ve 52 arkadaşı tarafından«görevini ihmal ettiği ve kötüye kullandığı» gerekçesiyle Sanayi veTicaret Bakanı Cahit Aral hakkındaki Meclis soruşturması açılmasıistemi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

5 - Başbakan Turgut Özal başkanlığındaki hükümette yer alanBakanlar Kurulu üyelerinin dün görevlerinden istifa etmeleri konusunda SHP ve DSP «Hükümetin, Meclisten yeniden güvenoyu almasıgerektiğini» belirttiler.

6 - SHP İçel Milletvekili Ali İhsan Elgin partisinden istifa ettiğini açıkladı.

7 - TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nca dokunulmazlığının kaldırılması kararı alınan SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, kararın gerekçesi olan Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği öne sürülen konuşması için «Konuşmamı her yerde, her zaman tekrar etmeye hazırım» dedi. Grupta yaptığı söz konusu konuşmanın metnini basına dağıtan Canver, konuşmasında hakaret unsuru bulunmadığınıbildirdi.

8 - 20 Temmuz 1986'da kurulan Büyük Vatan Partisi (BVP) kendini feshetti.

9 - SHP'nin kurduğu «Yolsuzlukları ve Usulsüzlükleri AraştırmaKomisyonu»na ilk başvurunun Yassıada'da yargılanan işadamlarındanve eski armatör Ali İpar tarafından yapıldığı Genel Sekreter FikriSağlar tarafından açıklandı.

10 - Devlet Bakanları Mustafa Tınaz Titiz, Mesut Yılmaz veKültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğiu'nun da kurucular arasında bulunduğu Türk el halı ve kilimciliğini geliştirmek amacıyla«Türk Halıcılık Vakfı» kuruldu.

11 -Türk-İş'e bağlı Yol-İş Sendikası'nın Genel Kurul çalışmaları başladı.

12 - İran Dışişleri Bakan Yardımcılarından Şeyhülislam, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun ziyareti sırasında kararlaştırılan siyasi görüşmeler çerçevesinde, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

13 - SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Viktor İvanoviç Popov, Reykjavik zirvesi konusunda Ankara'ya bilgi verdi. Popov, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ileyaptığı görüşmede, zirvede ABD'nin Sovyetler Birliği'ne Yıldız Savaşları projesinin teknolojisini paylaşma önerisinde bulunduğunu, ancak bu önerinin SSCB tarafından kabul edilmediğini söyledi.

14 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 1 kişinin yaralandığı, 10 kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı.

15 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanSüleyman Demirel Ankara Basın Savcılığı'nda ara seçim öncesi yaptığı konuşmalarla ilgili ifade verdi.

.16 - Mardin'in Ömerli ilçesinde yasadışı bölücü PKK Örgütünce yapılan saldırıda köprüden geçen bir minibüsün parçalandığı veolayda 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

17 - Uyuşmazlık Mahkemesi, sıkıyönetimin kaldırıldığı illerde,sıkıyönetim kapsamına giren suçlarla ilgili yeni açılan davaların, suçun işlendiği ildeki sivil mahkemelerde görülmesi gerektiğini karara bağladı. Uyuşmazlık Mahkemesinin konuya ilişkin karan ResmiGazete'de yayımlandı.

18 - İlk defa Devlet Memurluğuna alınacak sakatlar için özelsınav yapılacak. «Sakatların Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ileHangi İşlerde Çalıştırılacakları Hakkında Yönetmeiik»in bazı maddelerinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı.

19 - NATO Başkomutanı General Bernard W. Rogers, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, «Nükleer füze başlıklarınınittifaka üye ülkeler arasında yeniden dağılımının, 1983 MontebelloAnlaşması gereği olduğunu» belirterek, «Topraklarında yeni füze isteyip istememe karan yine de Türkiye'ye aittir» dedi.

20 - Nobel Edebiyat Ödülü, Nijeryalı romancı ve oyun yazarıWole Soyinka'ya verildi.

21 - Kudüs'te dün bir kişinin ölümüne, 69 kişinin yaralanmasına yol açan saldırıya misilleme yapan İsrail uçakları, Lübnan'dakiFilistin kamplarını bombaladılar. Saldırı sırasında bir İsrail uçağı, gerilların yerden açtığı ateşle düşürüldü.

22 - Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, Amerikan TV'sinden yayınlanan söyleşisinde, Filistin savaşçıları eğittiklerini, ABD'nin atombombası atması durumunda bile bundan vazgeçmeyeceklerini vurguladığı belirtildi.

17 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, görevlerine yeni atanan veyer değiştiren bakanları Başbakan Turgut Özal Başkanlığında kabuletti.

2 - Hükümet kabinesinde yapılan değişiklikle Devlet Bakanlığıve Hükümet Sözcülüğü'ne Gaziantep Milletvekili Hasan Celâl Güzel,AET'den sorumlu Devlet Bakanhğfna Ankara Milletvekili Ali Bozer,Adalet Bakanlığına Gümüşhane Milletvekili Mahmut Oltan Sungurlugetirilirken, Devlet Bakanı Mesut Yılmaz Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Sağlıkve Sosyal Yardım Bakanlığı'na, Kültür ve Turizm Bakanı MükerremTaşçıoğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baksnlığı'na getirildi. AdaletBakanı Necat Eldem ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı MehmetAydın kabine dışı kaldılar.

3 - Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Turgut Özal Başkanlığında toplanan ANAP MKYK toplantısında alınan kararla Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na TBMM BayındırlıkKomisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili İbrahim Özdemir, Basın veHalkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na da KİT Komisyonu Başkanı Ordu Milletvekili Şükrü Yürür getirildi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, geçen yasama yılında yürürlüğe giren «Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yasasının yalnızca eğitim sorununun çözümü anlamına gelmediğini belirterek, «Kanun sadece eğitim değil, istihdam sorununu çözen sosyal adaleti uygulatan bir sosyal kanundur» dedi.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Yol-İş Sendikası'nm Genel Kurul çalışmaları dolayısıyla yaptığı bir konuşmada «Kalkınmasını tamamlamayan ülkelerde 5 yıllık seçim sürelerinin yıpratıcıbir süre olduğunu kaydederek, «Seçimlerin 4 yılda bir yapılması gerektiğini» söyledi.

6 - SHP Genel Başkan Yardımcılarından Aydın Güven Gürkan,bir basın toplantısı düzenleyerek, 1987 bütçesi ve SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver'in dokunulmazlığının kaldırılması konularınadeğindi.

7 - Beraberinde bir heyetle birlikte Suriye'den dönen Şanlıurfa Valisi Alpaslan Karacan, Ceylanpınar'da yaptığı açıklamada,«Haseki Valisi Muhammed Mustafa Miro ile resmi bir görüşmeyaptıklarını ve görüşmede Suriye'den bölücü çete mensuplarını iadeetmesini istediklerini» söyledi.

8 - Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve TİSK Başkanı Halit Narin 100 bin dolayında tekstil işçisini kapsayan toplu iş sözleşmesi uyuşmazlığının çözümü için biraraya geldiler.

9 - Başbakanlık Müsteşarlığı'na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Selçuk'un, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'na da Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi'nin atandıkları açıklandı. Bu arada yeni bir düzenlemeye göre DSİ'nin Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na bağlandığı bildirildi.

10 - Kendini Şeyh ilan eden Bulgaristan Başmüftüsü MehmetTopçiev'in bu girişimi, Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği'nce tepkiyle karşılandı. Dernek Genel Başkanı Mehmet Çavuş imzasıyla yayınlanan bildiride, «Topçiev'in Başmüftülükten ayrılmasının2 milyon Bulgaristan Türkünü sevindireceği» belirtildi.

11 - Mardin'in Kızıltepe İlçesinin Şenyurt kesiminde dün devriye gezen jandarma ekibine teröristler tarafından açılan ateş sonucu bir jandarma erinin şehit olduğu, bir erin de yaralandığı bildirildi.

12 - Sosyalist Enternasyonalin Federal Almanya'nın başkentiBonn'daki toplantısına katılan İsveç Sosyalist Demokrat İşçi Partisi(SAP) lideri ve Başbakan Ingvar Carllson'un Türk-İsvec ilişkilerinedeğindiği demeci, Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

13 - İsveç Muhafazakar Partisi Lideri Cari Bildt, İsveç'te yayımlanan Expressen Gazetesi'nde yeralan bir yazısında .Türkiye - BatıAvrupa ilişkilerine değinerek, «Türkiye'nin Avrupa'ya bağlanması içinyapılacak çalışmaların Batı Avrupa ülkelerine uzun vadede yarar sağlayacağını» belirtti.

14 - Uluslararası Barış Yılı dolayısıyla düzenlenen Dünya Barış Kongresi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da başladı. Uluslararası Kongre Hazırlık Komitesi'nce hazırlanan ve beş gün sürecek olan Dünya Barış Kongresi'ne 132 ülkeden 2400'e yakın delegenin katılacağı, banş ve silahsızlanma konularının da tartışılacağı belirtildi.

15 - Lefkoşa'nın Rum kesiminde basın ve yayın kuruluşlarınıntemsilcileriyle görüşen SSCB'nin Lefkoşa Büyükelçisi Fokin, «Kıbrıssorunuyla ilgilenen herkesin, her yerde, Birleşmiş Milletler'de, Genel Kurul'da, Güvenlik Konseyi'nde cözürn yönünde faaliyet göstermesini bekliyoruz» dedi.

18 EKİM 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara Belediyesince yaklaşık 640 binmetrekarelik bir alana kurulacak olan Altınpark'ın temelini attı. Başbakan Özal törende yaptığı konuşmada, kömür sorununa değinerek,başkentin hava kirliliği sorununu çözmek için kısa vadede, kömürithalini düşündüklerini, söyledi.

2 - Dünya islam Bankalar Birliği Konferansı istanbul'da toplandı. 14 İslam ülkesinden 24 banka temsilcisinin katıldığı toplantıda konuşan Başbakan Turgut Özal, «Uluslararası İslam faaliyetlerininTürkiye'de yapılmasına karar verilmesi, raslantı değildir» dedi.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Ankara'da yaptığı açıklamada «Hedefim, iş barışını sağlamak olacak» dedi.

4 - Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu'nun özel demeciMilliyet Gazetesinde yayımlandı.

5 - Ankara Büyükşehir Belediyesi Sular İdaresi Genel Müdürlüğü (ASU) tarafından yürütülen, «Şehir İçi Dağıtım Şebeke Projesinin finansmanı için Federal Almanya'dan sağlanan 88 milyon 200 binmarklık kredi anlaşması Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

6 - Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Abdulkadir Genelioğlu, «Türkiye'de suç işleme oranının diğer ülkelere göre daha fazlaolduğunu» söyledi.

7 - A.A.'ya bir açıklama yapan, Eczacılık Genel Müdür VekiliRıfat Öktem, «Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bünyesinde kurulan «Türk Advers İlaç Etkilerini İzleme ve Değerlendirme Merkezi»'ne7 ay içerisinde 120 ilacın ters etki yaptığının bildirildiğini» söyledi.

8 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı açıklandı.

9 - Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Devlet Memurları Sicil Yönetmeliği'ne göre, sicil amirleri tarafından 657 Sayılı Kanun kapsamına giren memurlar için her yıl Aralık ayının son yarısında doldurulacak sicil raporlarındaki sorular, yüz puan üzerinden değerlendirilecek. 60 puandan daha az puan alanlar yetersiz sayılacaklar. İki kez üstüste olumsuz sicil alanlar, başka bir sicil amirinin emrine atanacaklar, yine olumsuz sicil alırsa, memuriyetle ilişkileri kesilecek.

10 - Adalet, Maliye ve Gümrük, Milli Eğitim Gençlik ve Sporile Dışişleri Bakanlıklarında yapılan atamalar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

11 - Sosyalist Enternasyonal'in toplantısına katılmak üzereFederal Almanya'da bulunan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Köln'deHalkçı Devrimci Federasyonu'nun düzenlediği toplantıda bir konuşmayaparak, «Türkiye'nin AET'ye üyeliği için zamanın geldiğini» söyledi.

12 - Filistin Kurtuluş Örgütü'nün, Filistin Devrim KuvvetleriKomutanı Vekili Abu Cihad (Hali! El-Vezir), Kuveyt'te Anadolu Ajansı muhabiri ile yaptığı özel görüşmede «FKÖ'nün Türkiye'den dahafazlasını beklediğini» söyledi.

13 - ABD Temsilciler Meclisi'nden sonra Senato Genel Kurulu'da, Kongre Ulaştırma Kurulu'nun Türkiye'ye 1987 mali yılı bütçesidış yardım faslından toplam 490 milyon dolar verilmesini onayladı.

14 - SSCB, Yıldız Savaşları diye bilinen Starejik Savunma Girişimi (SDI] projesi konusunda bir taviz vererek labaratuvar dışında,karada denemeler yapılmasını kabul edebileceğini belirtti. Öte yandan İngiliz haber ajansları Reuters ve BBC, Cenevre'deki SovyetSilahsızlanma Heyeti Başkanı Viktor Karpov'un «SDI konusunda, laboratuvar dışında karada deneme yapılmasını kabul edebiliriz. Ancak, uzayda denemelere kesinlikle karşıyız» dediğini bildirdiler.

15 - Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a bir mektup göndererek, «İran'ın Irak'ın başkentiBağdat'a düzenlediği uzun menzilli füze saldırılarını durdurması içinBM'nin girişimlerde bulunmasını »istedi. Tarık Aziz mektubundaayrıca, «BM'nin tekrarlanan İran saldırganlığını durdurmak konusundasorumluluğunu yerine getirmesini» istedi.

19 EKİM 1986

1 - HDP Kurucular Kurulu, HDP Genel Başkanı Mehmet YazarBaşkanlığı'nda toplandı.

2 - Türkiye Yol - İş Sendikası'nın Genel Kurul Toplantısındayapılan seçimler sonucunda Genel Başkanlığa yeniden Bayram Meralgetirildi.

3 - Birleşik Arap Emirlikleri Ulaştırma Bakanı Muhammed SaidEl - Mulla beraberindeki heyetle birlikte iki ülke arasındaki ulaştırmakonularına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

4 - Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 931 hâkim ve savcının atanmasına ilişkin Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 - Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Uğrak köyünde güvenlikkuvvetleriyle, bölücü çete mensupları arasında çıkan çatışmada biriköy korucusu diğeri bölücü çeteye mensup iki kişinin öldüğü, birastsubayın da yaralandığı açıklandı.

6 - İsparta - Eğridir karayolunda bir otobüsle, kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 32 kişinin öldü, 30 kişiyaralandı.

7 - Amerikan Associated Press Ajansı hazırladığı özel bir raporda, Birleşmiş Milletler tarafından «Barış Yılı» olarak ilân edilen1986'da 43 ülkenin birbiriyle savaştığını belirtti. Ajans raporunda,Türkiye'yi de savaşın içinde olan ülkeler grubuna sokarak, «Ülkenindoğusundaki bölücülerin eylemleri nedeniyle Türkiye sıcak savaşıniçinde» dedi.

8 - Yugoslavya Cumhurbaşkanı Sinan Hasan'ın özel demeciMilliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9 - Sovyetler Birliği, ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nde çalışan dört diplomat ile Leningrad Konsolosluğu'nun bir çalışanını «İstenmeyen adam» ilân ederek ülkeyi terk etmelerini istedi. Bu aradaABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Washington'da bir televizyonaverdiği demeçte, «Sovyet kararına misillemede bulunabileceklerinive Moskova'yı protesto edeceklerini» bildirdi.

10 - «Nükleer Savaşı Önlemek İçin Uluslararası DoktorlarBirliği»'nin ikinci toplantısı İspanya'nın başkenti Madrid'de başladı.

11 - Mesut Barzani önderliğindeki Irak Kürdistan DemokratPartisi'ne (KDP) bağlı güçlerin dün Irak'ın kuzey kesiminde 100 Irakaskerini öldürdükleri açıklandı.

12 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Hıristiyan Devlet BaşkanıEmin Camayel'in başkanlık sarayı ile Şii Emel örgütü lideri NebibBerri'nin evinin bombalandığı, her iki binada da hasarın büyük olduğu ancak can kaybı olmadığı açıklandı.

13 - Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi resmi bir ziyarette bulunmak üzere Tayland'ın başkenti Bangkok'a gitti.

20 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyarette bulunmakamacıyla Yugoslavya'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Belgrad Havalimanı'nda Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Kurulu Başkanı ve Devlet Başkanı Sinan Hasani tarafından törenle karşılandı.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Nükleer Planlama Grubu'nun Sonbahar toplantılarına katılmak üzere Londra'ya gitti.

3 - Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinin yaptığı açıklamaya göre, Mardin'de bulunan Radar üssüne 18Ekim 1986 günü silâhlı saldırıda bulunulduğu, ölen ya da yaralananolmadığı ve üste büyük bir hasar meydana gelmediği bildirildi.

4 - İl Genel Meclisi seçimlerinde İzmir Valisi Vecdi Gönül'ünANAP'a oy vermesi üzerine, İdare Mahkemesine başvuran SHP, yürütmenin durdurulmasını ve seçimin iptalini istedi.

5 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Asgari ücretin yeniden tesbit edilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yaptıkları başvuruya olumlu yanıt alamamaları durumunda, yenieylem biçimlerinin gündeme gelebileceğini» söyledi.

6 - Hak-İş'e bağlı Özdemir-İş Sendikası'nca Çayırova'da kurulu Türk Otomotiv Endüstrisi Sanayii A.Ş.'de (TOE) uygulanan grev,tarafların anlaşması üzerine sona erdi.

7 - Hürriyet Vakfı'nca düzenlenen «Özgür Bir Toplumda Basının Görevi» konulu seminer, İstanbul'da çalışmalarına başladı.

8 - İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Yehuda Miilo,A.A.'ya verdiği özel demeçte, «Ankara'nın Ortadoğu siyasetinde dahabüyük bir rol üstlenebileceğini de söyleyerek, İsrail'le Türkiye'ninilişkilerini birçok alanda geliştirebileceğini» belirtti.

9 - Cumhuriyet Gazetesi Yazarları Oktay Akbal ve Mustafa Ekmekçi, Tercüman Gazetesi Yazarı Ergun Göze'ye yazılarında hareketettikleri gerekçesi ile açılan davada beraat ettiler.

10 - Sosyalist Enternasyonal'in toplantısına katılmak üzereStrasbourg'da bulunan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Grup BaşkanıRudi Arndt ile yaptığı görüşmeden sonra, bir açıklama yaparak Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye olunmasına taraftar olduklarını belirtti. «Ancak Türkiyenin ekonomik gelişmesinin engellenmeyeceği uygun bir zamanda» dedi.

11 - Mozambik Devlet Başkanı Samora Machel, Zambiya'danülkesine dönmek üzere bindiği uçağın düşmesi sonucu öldü. Uçakkazasında ölen 34 kişi arasında Mozambik Savunma Bakanı AlbertoChipande ve Ticaret Bakanı Manuel Jorge Aranda'nın da bulunduğuaçıklandı.

12 - İzak Şamir, İsrail Parlamentosu'ndan (Kneset) güvenoyualarak, İsrail'in 9. Başbakanı olarak göreve başladı. Başbakanlık görevini İzak Şamir'e devreden Şimon Peres ise Dışişleri Bakanı oldu.

21 EKİM 1986

1 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Cumhuriyet gazetesinin sorularınıcevaplandırırken, «Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na tarnüyelik için gerek rejim, gerekse ekonomi yönünden hazır olduğunu»söyledi.

2 - ABD Dışişleri Bakaniığı'nda İnsan Hakları ve İnsancıl İşler Sorumlu yardımcısı ve Dışişleri Bakan Yardımcılarından RichardSchifter, Kongreye sunacağı insan hakları raporunun Türkiye bölümünü hazırlamak üzere Ankara'ya geldi. Schifter kapatılan AP'ninGenel Başkanı ve eski Başbakanlardan Süleyman Demirel ile de görüştü.

3 - Devlet İstatistik Enstitüsü, 20 Ekim 1985 tarihinde yapılanGenel Nüfus Sayımı kesin sonuçlarını açıkladı. 12. Genel Nüfus Sayımına göre Türkiye'nin nüfusu 50 milyon 664 bin 458 olarak belirlendi.

4 - Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı Dikmen semtinde, içinde iki çocuğunda bulunduğu gecekondunun Çankaya Belediyesi tarafından yıkılması sırasında iki çocuk ve bir yıkım teknisyeni öldü.

5 - Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Dikboğaz köyünde ve Adıyaman'da devriye gezen jandarmalar PKK militanları tarafından ateşaçılması sonucu bir ajndarma eri ve bir bekçinin öldüğü açıklandı.

6 - Federal Almanya Parlamenterler Birliği'nin davetlisi olarakBonn'a giden Türk Parlamenterler Birliği heyeti yurda döndü.

7 - Resmi bir ziyarette bulunmak amacıyla Yugoslavya'da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Yugoslavya Cumhurbaşkanı Sinan Hasani ile görüştüğü ve görüşmelerde, ekonomik konularda vesiyasal diyalogda gelişme sağlandığı belirtildi. Türk-Yugoslav görüşmelerinin siyasal gündemini, Bulgaristan, Yunanistan, Kıbrıs ve Balkanlar'da işbirliği konularının oluşturduğu açıklandı.

8 - NATO Nükleer Planlama Grubu Savunma Bakanlarının İskoçya'nın Glereagles şehrindeki toplantıları başladı. Toplantıya katılan bir yetkili yaptığı açıklamada Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün «Türkiye'nin ABD Başkanı Reagan'ın Reykjavik zirvesinde sunduğu teklif paketini desteklediğini bildirdiğini» söyledi.

9 - ABD Silahsızlanma Dairesi Başkanı Kenneth Adelman, BMGenel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Reykjavik zirvesininsonuçlarından umutlu olduğunu söyledi. Adelman, «Yıldız Savaşlarıkonusunda bi ruzlaşma, gerçek silahsızlanma anlaşmalarına da kapıyıaraiamalı» dedi.

10 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, Kremli'nde Batılıkültür işleri yetkilileri ile yaptığı görüşmede ABD Başkanı RonaldReagan ile gerçekleştirdiği İzlanda görüşmeleri hakkında bir değerlendirme yaptı.

11 - SSCB'nin geçen hafta 5 diplomatı sınır dışı etme kararınamisilleme olarak ABD'de 55 Sovyet diplomatının ülkeyi terk etmesiniistedi.

12 - Ürdün Enformasyon Başkanı Muhammed EI-Hatip, Amman'da Cumhuriyet gazetesinin Ortadoğu'yla ilgili sorularını cevaplandırdı.

13 - Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker, altıgünlük resmi bir ziyaret için Çin'in başkenti Pekin'e gitti.

14 - Resmi bir ziyaret için Moskova'da bulunan DanimarkaBaşbakanı Paul Schlueter, ABD ile Sovyetler Birliği'nin ellerindekitüm yolları deneyerek Reykjavik'te başlayan diyalogu sürdürmeye çağırdı.

15 - Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki Somali bölgesinde bir köyün Sovyet topçusu tarafından bombardımana tutulduğu,yaklaşık 30 kişinin öldüğü belirtildi.

16 - Vietnam ve Çin birlikleri arasında iki gün önce meydanagelen çarpışmalarda 250 Çin askerinin öldüğü belirtildi.

22 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yugoslavya'ya yaptığı üç günlük resmi ziyareti tamamlayarak, Ankara'ya döndü. CumhurbaşkanıKenan Evren, görüşmelerde iki ülke arasında bazı noktalarda pek azfark olduğunun saptandığını, bu farkların da «görüşmeler yoluyla çokaza indirildiğini »söyledi.

2 - Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, Ankara'da yaptığıaçıklamada, genel af konusunda şartların oluşmadığı belirterek, genelaffa karşı olduğunu söyledi. Adalet Bakanı açıklamasında, «Cezaevlerinin şartlarını iyileştirmek çok uzun yıllar alır» dedi.

3 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un davetlisiolarak resmi bir ziyaret için Ankara'ya gelen Fransa GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Jean Sauinier, temaslarına başladı.

4 -- DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DYP, TBMM Grubunun toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver ile DYP İstanbul Milletvekili Sabit Batumlu'nıındokunulmazlıklarının kaldırılması girişimlerini kınadı ve AnayasaAdalet Karma Komisyonu'nun mahkemeler kadar yansız çalışmasıgerektiğini belirtti.

5 - ABD'nin insan haklarından sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Schifter Ankara'daki temaslarını tamamlayarak, İstanbul'a gitti. Schifter, İstanbul'da DİSK Genel Başkanı AbdullahBaştürk, Avukat Turgut Kazan, BAL - GÖÇ Başkanı Mümin Gençoğluve Barış Derneği Genel Başkanı Mahmut Dikerdem'le temaslarda bulundu.

6 - Siirt Valisi Selami Teker'i duruşma sırasında tokatlayanANAP İl Başkanı Avukat İdris Arıkan, tutuklu bulunduğu Siirt Cezaevinden tahliye edildi. Avukat İdris Arıkan'ın yargılanmasına tutuksuz olarak devam edileceği belirtildi.

7 - Hak-İş'in kuruluşunun 11. yıldönümü nedeniyle bir basıntoplantısı düzenleyen, Hak - İş Konfederasyonu Genel Başkanı NecatiÇelik, «sendikacılığın özendirici önlemlere acil bir şekilde ihtiyacıolduğunu» söyledi.

8 - DİSK ve bağlı Sendikalar davasında 85 avukatın imzaladığı 19 adet eki ile birlikte 857 sayfalık avukat ortak savunmasınınokunması tamamlandı. Avukatlar ortak savunmalarında DİSK davasının gerek uluslararası hukuka, gerekse iç hukuka aykırı olduğunusöylediler.

9 - 23. Antalya Film Şenliği törenle başladı.

10 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

11 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısında bir konuşma yaparak, Ankara'nın «Kendi jeopolitik konumuyla çelişen ya da Türkiye'nin bugüne kadar uygulamış olduğu nükleer siyasete ters düşen herhangi bin insiyatife aslaizin vermeyeceğini» söyledi.

12 - Avrupa Parlamentosu liberal grup üyesi, Belçikalı parlamenter Luc Beyer de Ryke, Tercüman gazetesine verdiği özel demeçte, «Türkiye'nin AET'ye tam üyeliği imkânsızdır. İkiyüzlülük yapmayalüzum yok. AET bir Hıristiyan topluluğudur. Türkiye ise Müslüman birülkedir. Avrupa ülkesi değildir» dedi.

13 - Antalya'ya bağlı Kaş ilçesine 3 mil uzaklıktaki Yunan adasi Meis'teki havaalanı Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sartzetakis tarafından törenle açıldı.

14 - Nikaragua'daki yönetim karşıtlarına malzeme taşıyan uçağın 6 ekimde düşürülmesi sonucunda ele geçirilen Amerikalı askeridanışman Eugene Hasenfus, Amerikan NBC televizyonuna verdiği demeçte, ABD yönetiminin kendisini yalnız bıraktığını söyledi.

23 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in eski siyasilerin affına karşı olmadığı, ancak affın yolu, yöntemi ve zamanı konusunda henüz net bir görüş bildirme aşamasına gelmediği» belirtildi.

2 - Türkiye Bilişim Derneği 6. Ulusal Bilişim Kurultayı Ankara'da başladı. Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Kurultay'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ana sorununun gereksinimi olduğu bilgilere nasıl erişeceği bilgisine sahip olunmaması olduğunu vurgulayarak, «Gelişmemiz, insanlarımızı bilgi üretimini izleyen değil, bilgileri üretenkişlier haline getirmeye bağlıdır» dedi.

3 - Devlet Bakanı Ali Bozer, «Yasaların anayasaya uygunluğunu ve mevzuat içindeki tutarlılığını sağlamak ve bir denetim mekanizması kurmak istediklerini» söyledi.

4 - PTT'nin 146. kuruluş yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. İik kez bu yıl kutlanmasına karar verilen PTT Haftası da başladı. Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, yıldönümü dolayısıyla yaptığıaçıklamada, «Kalkınma gerek sayısal, gerek teknolojik, gerekse sunulan hizmetler yönünden yeterli haberleşme şebekesine sahip olunmakla mümkündür» dedi.

5 - Danışma Meclisi'nin 5. yıldönümü nedeniyle Prof. Sadi Irmak başkanlığında 23 Danışma Meclisi üyesi Taksim Anıtı'na çelenkkoydu.

6 - Türk Hukuk Kurumu Başkanı Muammer Aksoy, «AnayasaMahkemesi'nin iptal ettiği ve bu iptal kararıyla, hukuka aykırılığı kesinleşen hükümlerin, TBMM'ce bir daha yasa olarak kabul edilmesinin bir hukuk devletinde imkânsız olduğunu söyledi. Aksoy, parlamentonun yetkilerini anayasadan aldığını ve bu yetkinin Anayasa Mahkemesi kararlarıyla sınırlandırıldığını kaydederek, «Anayasa Mahkemesi kararları, Yasama Meclisi'ni dahi bağlar» dedi.

7 - 10 Milletvekilinin, işledikleri öne sürülen çeşitli suçlardandolayı yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması konusu, Anayasa Adalet Karma Komisyonu'ndan sonra Meclis Genel Kurulu'nda da görüşülerek dönem sonuna ertelendi.

8 - DYP Grup Başkan Vekili Ahmet Sarp ile Zonguldak Milletvekili Koksal Toptan, Siyasi Partiler Yasası'nın 119. maddesinin kaldırılması için TBMM Başkanlığı'na yasa önerisi verdiler.

9 - İrlanda'da düzenlenen bir sendika toplantısında yapılan konuşmalara müdahale etmeyerek, «Türkiye'nin dışardaki itibarını küçük düşürdüğü» iddiasıyla Ankara DGM'de TCK'nın 140. maddesiuyarınca 5 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle yargılananSHP, MKYK üyesi Muzaffer Saraç beraat etti.

10 - Gazeteci - Yazar Cüneyt Arcayürek hakkında, Cumhuriyetgazetesinde yayımlanan «12 Eylül'e 5 Kala» adlı yazılarında devletsırrını açığa vurmakla ilgili olarak ve Türk Ceza Yasası'nın 132/2maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle İstanbul Devlet GüvenlikMahkemesince, 3-10 yıl hapis cezası istemiyle soruşturma açıldı.

11 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Türkiye Devriminin Yoluadlı örgüte üye olduğu ve anayasal düzeni yıkmaya yönelik eylemlerde bulunduğu iddiasıyla ölüm cezasına çarptırılan bir kişi hakkındaki karar, Askeri Yargıtay tarafından bozuldu. Öte yandan Askeri Yargıtay, aynı dava sanıklarından 6 kişinin 6 yıl 8 ay ve 2 kişinin 4 yıllıkağır hapis cezalarını onayladı.

12 - İzmir Bağımsız Milletvekili Rüştü Şardağ, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in siyasi yasaklar konusundaki düşüncelerinden 'edindiği izlenimlerini de kattığı görüşlerini Ankara'da bir basın toplantısı yaparak açıkladı.

13 - Business International'in düzenlediği Türkiye ile ilgili yuvarlak masa toplantısı İstanbul'da başladı.

14 - İnsan hakları ve insani meselelerden sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Schifter'in insan hakları ve demokrasi ile ilgili demeci Tercüman gazetesinde yayımlandı.

15 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerinin düzelmesi için öne sürdüğü şartları, iki günlükresmi bir ziyaret için Atina'da bulunan Çekoslovakya Başbakanı Lübamir Strugal'ın onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada yineledi.

16 -Yunanlı besteci Mikis Theodorakis Atina'da" yayınlananENA dergisine verdiği demeçte, Yunanistan'ın Kıbrıs konusunda takip ettiği politikayı eleştirerek, «Kıbrıs'taki Türk istilasından Elenler (Yunanlılar) sorumludur» dedi.

17 - Federal Almanya'nın muhafazakâr gazetelerinden Frankfurter Allgemanie «Türkiye'nin Kuzey Irak sınırındaki gelişmelerdenendişe duyduğunu» dile getiren bir yorum yayımlandı.

18 - ABD ve SSCB liderleri arasında Reykjavik'te gerçekleşen zirve görüşmesinin sona ermesinden sonra tarafların birbirlerini suçlamaya devam ettikleri açıklandı.. Öte yandan Washington'dabulunan Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, yaptığı açıklamada, «Sovyetlerin konvansiyonel silâhlar alanında çok üstün durumda olduğunu kaydederek, bunda bir denge sağlanmadan nükleer silahlarda indirime karşı olduklarını» belirtti.

19 - İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Ariel Şaron, dün İsrail televizyonu'na verdiği demeçte, «Ülkesinin Filistinli gerilla liderleriniöldürmesi gerektiğini» söyledi. Bu arada İsrail Başbakanı İzak Şamir'de yaptığı açıklamada, Ürdün Kralı Hüseyin ile görüşmeye hazırolduğunu söyledi.

20 - Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Amerikan donanmasına ait bir uçağın salı gününden bu yana 4 kişilik mürettebatı ile birlikte Akdeniz'de kayıp olduğu ve arama çalışmalarının yoğun bir biçimde sürdürüldüğü belirtildi.

21 - Orta Afrika Cumhuriyeti'nin eski imparatoru Bokassa,sürgün yaşamını sona erdirerek, ailesiyle birlikte ülkesine kesin dönüş yaptı.

24 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan Prof. Dr. Vural Savaş ile Mehmet Şerif Atalay, düzenlenen bir törenle ant içerek, cüppelerini giydiler. Cumhurbaşkanı Kenan Evren törenden sonra yaptığı sohbet sırasında,«Üniversite Öğretim Üyelerine tanınan olanakların Anayasa Mahkemesi Üyelerine tanınan olanaktan daha fazla olduğunu belirterek,yakında bu durumun düzeltileceğini» söyledi ve «Ancak bunun iyidengelemek lazım. En zor çözümlenebilecek meseleler, sosyal meselelerdir» dedi.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,ilk basın toplantısını yaptığı Gaziantep'te, «Anadolu basını her yerde desteklenecektir. Bu bir hükümet kararıdır. Gerek Anadolu basını, gerek yaygın basın bizim daimi desteğimizdir» dedi.

3 - Türk - Metal Sendikası 6. olağan Genel Kurul çalışmalarıAnkara'da başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı MükerremTaşçıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada asgari ücret ve sendikalkısıtlamalar konusunda «Devletin imkânları elverdiği ölçüde herşeyi yapmaya hazırım» dedi.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,1987 Mali Yılı Bütçesi'nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine başlanmasından sonra yaptığı açıklamada, «1987 yılıenflasyon hedefinin yüzde 20 olarak belirlendiğini» belirterek, «Ülkemizde ekonomik gelişmeyi sürekli kılmayı hedefleyen bir istikrar bütçesi hazırladık» dedi.

5 - Yasama dönemi başlarında bir yasa'nın görüşülmesi esnasında komisyon sıralarında oturan Adalet eski Bakanı Necat Eldem ve SHP Genel Sekreteri Barıç Can arasında geçen bir tartışmadan dolayı Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açılmasıüzerine, mahkeme hakimi ve avukatlar tarafından TBMM Genel Kurul Salonu'nda, TBMM'nin kuruluşundan bu yana ilk kez keşif yapıldı.

6 - Kırklareli Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın üç buçuk yıl önce Türkiye'ye iltica eden doktor anne, babanın 7 yaşındaki kızları Şule Şükrüyeva'yı serbest bıraktığıbelirtildi.

7 - Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde eylemlerde bulunan yasa dışı bölücü «PKK» örgütüne karşı halkı aydınlatmakamacıyla Diyanet Yüksek Din İşleri tarafından bir «İrşad Ekibi»oluşturularak, bölgeye gönderildiği açıklandı.

8 - SHP Grup Başkan Vekili Cahit Tutum, düzenlediği basm toplantısında, «Hükümetin fiyatlar ve zam politikasıyla ilgili olarakgenel görüşme açılmasını öngören önerge'yi TBMM Başkanlığı'nasunduklarını» açıkladı.

9 - Türkiye'ye yaptığı ziyareti tamamlayan ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Haklarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Richard Schifter, İstanbul'dan İsrail'e gitti.

10 - OECD Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu Başkanı Dr. ErickEhn, İzmir'de yaptığı açıklamada, Ankara'deki görüşmelerini değerlendirdi.

11 - Petrol - İş Sendikası İstanbul'da çalışmalarına başladı.

12 - KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, bir açıklama yaparak,«Rum tarafının uzlaşmaz tutumunun sürmesi halinde KKTC'nin tanınması kaçınılmaz olacak» dedi.

13- ABD'de kasım ayında yapılacak Senato ara seçimleri öncesinde, tatile hazırlanan ABD Kongresi'nin, Başbakan Turgut Özal'abir mektup yollayarak, DİSK ve Barış Derneği Davaları'nın bir anönce sonuçlandırılmasını istedikleri ve sanıkların serbest bırakılması çağrısında bulundukları belirtildi.

14 - Çekoslovakya Başbakanı Lubomir Strougal, Atina'ya yaptığı iki günlük resmi ziyaret sonrasında bir basın toplantısı düzenleyerek, «Yunanistan'ın Balkanlar'da nükleer silahlardan arındırılmışbölge oluşturulması yönündeki planını desteklediklerini» söyledi.

15 - İngiltere, geçen Nisan ayında Londra'da İsrail Havayollarına ait bir uçağa bomba yerleştirilmesi girişimiyle Suriye'ninbağlantısı olduğunu belirterek bu ülkeyle ilişkisini kesti. Bunakarşılık Suriye'nin de İngiltere ile olan ilişkisini kestiği, Kanada'nmise Şam Büyükelçisini geri çağırdığı belirtildi.

16 - Orta Afrika'nın devrik imparatoru Jean - Bedel Bokassa,sürgün yaşadığı Fransa'dan ayrılıp ülkesine döner dönmez tutuklandı. Yetkililer, 1980 yılında gıyabında idam cezasına çarptırılmış olanBokassa'nın idam edilebileceğini belirttiler.

25 EKİM 1986

1 - Temeli 10 yıl önce atılan ve satte 600 ton, yılda 5 milyon ton ham petrol işleme kapasitesinde olan Kırıkkale Orta Anadolu Rafinerisi törenle hizmete açıldı. Açılışı yapan CumhurbaşkanıKenan Evren, rafinerinin geç de olsa bitmesinden memnunluk duyduğunu belirtti.

2 - Sesten iki kat hızlı uçan Concorde uçağı 4 saatlik Londra - İstanbul yolunu 3,5 saatte alarak, İstanbul'a ilk seferini yaptı.

3 - Aydınlar Ocağı ve Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı'nın ortak çalışmaları sonucu yaptırılan Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi törenle açıldı.

4 - Haftalık Limon Dergisi hakkında, İstanbul DGM Savcılığıtarafından, «Orduya ve Türklüğe hakaret ettiği» iddiası ile soruşturma açıldı.

5 - Gazeteci - Şair Ali Türkkeskin Afyon'da öldü.

6 - ABD Yönetimi'nin, Türkiye'yi, Kıbrıs'taki birliklerini modernize etmesi konusunda uyardığı belirtildi.

7 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Nikaragua'da yönetime karşımücadele eden gerillalara 100 milyon dolarlık askeri yardım yapılması kararını onaylayarak, yürürlüğe soktu.

8 - SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, Reykjavik Zirvesi'nde silahların kontrolü konusunda anlaşma için eşsiz bir fırsatın kaçırılmasına rağmen bir anlaşmanın hala mümkün olduğunu söyledi. Öte yandan Demokratik Alman Haber Ajansı ADN'nin açıklamasına göre,Doğu Alman Parlamentosu Başkanı ve Politbüro üyesi Horst Sindermann, Avrupa Parlamentosu Başkanı Pierre Pjlimlin'e bir mektupgöndererek, parlamentolararası silahsızlanma görüşmelerine başlanmasını önerdi.

9 - İngiltere'nin Suriye'yi «terörist eylemlerin gerisindeki devlet» olmakla suçlayarak, bu ülke ile diplomatik ilişkilerini kesmesinin, dünya çapında yankılar uyandırdığı açıklandı.

10 - Ermeni - Devrimci Federasyonu - Devrimci Hareket «FRA - MR» adlı örgüt, Ermeni Taşnak Partisi'nin 28 Mart 1985'ten bu yana rehin tuttuğu Sarkis Zeitlian adlı yetkilisini öldürdüğünü açıkladı.

26 EKİM 1986

1 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, yayımladığı ilk genelkesinde «insan sağlığını kuduzdan korumak için, başıboş kedi ve köpeklerle sürekli ve etkin bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini» bildirdi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün Federal Almanya'nınbaşkenti Bonn'da düzenlenen Sosyalist Enternasyonalin toplantısınailişkin görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlualeyhine, Refah Partisi'nden «İrtica Partisi» diye söz etmesi nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak dava açtıklarını söyledi.

4 - Türk Metal Sendikası'nın 3 gün süren Genel Kurul çalışmaları sonunda Genel Başkanlığa yeniden Mustafa Özbek seçildi.

5 - 275 gazeteci tarafından imzalanan bir bildiride, basın sektöründeki toplu işten çıkarmaların önlenmesi istenerek, Güneş Gazetesi'nde gizli lokavt niteliğindeki toplu işten çıkarmalar da kınandı.

6 - İslam Ülkeleri Ticaret Tercihleri Uzmanlar Grubu toplantısı dün İzmir'de başladı.

7 - Yazar Sadık Albayrak, «Yürüyenler ve Sürünenler» adlıkitabında TCK'nun 163. maddesine aykırı hareket etmekten 6 yıl,3 ay pahis cezasına çarptırıldı.

8 - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Cumhuriyet gazetesine verdiği özel demeçte, ABD Kongresinde alınankararlara dikkat çekerek, «Kongre'de alınan sonuçla birlikte TürkAmerikan ilişkilerinde «ciddi bir durumun» ortaya çıktığını söyledi.

9 - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri ve Kabinede hükümet üyesi olan Yannis Kapsis'in, Yunanistan'ın, Türk - Yunan sorunları hakkındaki görüşlerini içeren demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

10 - Yunanlı Besteci Mikis Theodorakis'in, Türk-Yunan dostluğu ile ilgili düşüncelerinin Yunan gazetelerinden sonra dün de, Yunan televizyonu'nda yer aldığı belirtildi. Teodorakis'in televizyondayaptığı açıklamada, Ege'deki sorunların tümüyle NATO'dan kaynaklandığını, Yunanistan NATO'dan çıkarsa, hiçbir sorun kalmayacağınısöylediği belirtiliyor.

11 - UEFA, İsviçre'nin Zürih kentinde yaptığı toplantıda Beşiktaş futbol takımıyla İstanbul'da ilk maçı oynamadığı için KıbrısRum Kesimi'nin Apoel Kulübü'ne iki yıl Avrupa Kupalarına katılmama ve 400 İsviçre Frangı {Yaklaşık 1 milyon 850 bin TL.) para cezası verdiğini açıkladı.

12 - SSCB'nin Suriye ile diplomatik ilişkileri kesme kararınıeleştirmesi üzerine, İngiliz Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparakSovyetler Birliği'ne, «Devlet terörünü ve El-Al uçağını kaçırma girişimini» açıkça kınama çağrısı yaptı.

13 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail'in yeni Başbakanı İzak Şamir'i, Orta Doğu sorununun çözümü için uluslararasıbarış konferansı toplanması yolunda iki ülke arasında varılan anlaşmayı çiğnememesi konusunda uyardı.

14 - Cenevre'de toplanan Uluslararası Kızılhaç Konferansı'nda,Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üyeliğinin askıya alınması kararınınardından, Güney Afrika yönetiminin ülkedeki Kızıl Haç görevlilerinisınır dışı edeceğini açıkladığı belirtildi.

15 - Güney Lübnan'daki Şii Müslüman bölgesinin içlerine doğru ilerleyen Filistinli gerillalarla, Şii EMEL milisleri arasında ateşkesimzalandığı açıklandı.

16 - Roma'da, «Dünya Barış Günü» dolayısıyla düzenlenen veçok sayıda, sendikacı, politikacı ve bilim adamınında katıldığı binlerce kişilik gösteride nükleer silahların protesto edildiği belirtildi.

27 EKİM 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında olağan toplantısını yaparak, Ankara, İzmir ve Kars'ta olağanüstü hal uygulamasının 19 Kasım 1986 tarihinden itibaren kaldırılmasını hükümete bildirme kararı aldı.

2 - TBMM binası yanındaki Milli Egemenlik Parkı ve MilliEgemenlik Anıtı TBMM, Başkanı Necmettin Karaduman tarafındanaçıldı. Karaduman törende yaptığı konuşmada, «15 bin metrekarelik park sahasında çeşitli ülkelerin fidanları için bir yer ayrıldığını»kaydederek, «bunun ülkeler arasında barış, kardeşlik ve dostluğupekiştireceğine inandığını» söyledi.

3 - Hükümetteki son değişiklikten sonra Devlet Bakanları arasında yeniden görev bölümü yapıldığı, buna göre Devlet Bakanlarına verilen görevlerle, Başbakanlığa bağlı kuruluşların hangi DevletBakanı tarafından yönetileceğinin belirlendiği açıklandı.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «ortaöğretimdeders saatlerinin azaltılması ve program değişiklikleri konusundakiçalışmaların sürdüğünü, ancak konunun aceleye getirilmeyeceğini»söyledi.

5 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Yunan DışişleriGenel Sekreteri Yannis Kapsis'in Milliyet gazetesi'ne verdiği demeciyle ilgili görüşlerini, Milliyet Gazetesi'ne açıkladı. Eralp açıklamasında demecin yeni bir unsur içermediğini, Yunan Hükümeti'nin eskigörüşlerini tekrarladığını ve birtakım gerçekleri saptırdığını söyledi.

6 - Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı Genel Sekreteri ve Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ÖğretimÜyesi Prof. Dr. Mehmet Haberal, ABD'de kurulu «Fellow of American College of Surgeons» (FACS) üyeliğine seçildi.

7 - Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı Dikmen semtinde geçtiğimiz hafta bir gecekondu'nun Çankaya Belediyesi tarafından yıktırılması sırasında 3 kişinin ölümüne sebep olmaları nedeniyle, ikiyıkım işçisi ile bir zabıta memuru hakkında, «Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucunda ölüme sebebiyet verdikleri» gerekçesiyle TCK'nun455/2 ve son fıkraları gereğince Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından dava açıldı.

8 - Türk - İş Başkanlar Kurulu toplantısı Genel Başkan Şevket Yılmaz'ın açış konuşmasıyla Ankara'da başladı.

9 - Devlet eski bakanlarından İsmail Özdağlar, mahkûmiyetinitamamlaması nedeniyle Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek,gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

10 - Irak'ın, Türkiye ve Avrupa'ya açılan Zaho Gümrük Kapısı'nda işlemleri en az düzeye indirerek, üç gün önce de alınan birkararla kesmesi üzerine Mardin Valiliği ile Habur Gümrükler Başmüdürlüğü yetkililerinin Zaho'daki yetkililerle görüşmelerde bulundukları belirtildi.

11 - Yunus Emre Kültür ve Sanat Vakfı Eskişehir'de kuruldu.

12 - Hürriyet Vakfı'nın Basın-Yayın Yüksek Okullarındakiöğrenci gazeteleri arasında düzenlediği yarışmanın ödül töreni İzmir'de yapıldı.

13 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü. 36 kişi yaralandı.

14 - AET Dışişleri Bakanları toplantısı Lüksemburg'da başladı.

15 - «Dünya Barış Günü» İtalya'nın Assisi kentinde kutlanırken, Papa II. Jean Paul'un çağrısı üzerine tüm dünyada silahlar birgün sustu.

16 - Filistin Kurtuluş Örgütü ile Şii EMEL hareketi arasındaCumartesi günü imzalanan ateşkese rağmen, çatışmaların FKÖ'nünele geçirdiği topraklardan çekileceğini açıklamasından birkaç saatsonra başladığı belirtildi.

28 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında «Ulu Önder Atatürk'ün kutsal emaneti,en gerçekçi ve en yüce değerleri yapısında kurumsallaştıran siyasal rejimimizin ve hayat tarzımızın adı olan cumhuriyetin 63. yıldönümüne ulaşmanın sevincini milletçe yaşıyoruz» dedi.

Kızılay Haftası Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yayımladığı mesajla başladı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren mesajında, kızılayın afetve felaketler dışında yoksullara, sakatlara ve muhtaçlara da çeşitlihizmetler verdiğini belirterek, «Kızılay'ın güçlenmesi, yardımseverTürk halkının bu konuda yıllardır esirgemediği katkılarının artmasınabağlıdır» dedi.

Kızılay Derneği Genel Başkanı Kemal Demir'de düzenlediği basın toplantısında Kızılay'ın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM Grup Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında «siyasi yasakların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği hakkındaki yasa önerisini imzaladı. Öneri, SHP grubunda imzaya açılırken İnönü, öteki partilerin deöneriye katılmasını beklediklerini açıkladı.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı CemilKıvanç, Türkiye'de yaşayan gayrimüslim çocuklarının, din derslerinin uygulamaya yönelik bölümlerinden muaf tutulacaklarını açıkladı.

4 - Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ni zorunlu bitirme süresi8 yıldan 9 yıla çıkarıldı. Gata Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin değiştirilmesine ve bazı maddeler eklenmesine dair yönetmelik ResmiGazete'de yayımlandı.

5 - 23. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödül alanfilmler belirlendi.

6 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 36 kişi de yaralandı.

7 - KKTC'de bulunan Prof. Fethi Çelikbaş başkanlığındaki 11kişilik Türk Parlamento heyeti, temaslarına başladı.

8 - İran Resmi Haber Ajansı IRNA'nın haberinde, ülkenin dinilideri Ayetullah Humeyni'nin halefi olarak görülen Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri'nin akrabaları ve yardımcılarının cinayet, adamkaçırma ve yeraltı faaliyetleri suçlarından tutuklandıkları belirtildi.

9 - Etiyopya Dışişleri Bakanı Goshu Wolde, ülkesindeki Sovyet yanlısı «Marksist» yönetimi «zorbalıkla suçlayarak dün istifa etti.

29 EKİM 1986

1 - Cumhuriyet'in 63. yıldönümü tüm yurtta, yurtdışı temsilciliklerimizde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

3 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra basına bir açıklama yapan Devlet Bakanı veHükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel, toplantıda Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bünyesinden alınarak, Ulaştırma Bakanlığıbünyesine bağlayan bir yasa tasarısının kabul edildiğini belirtti.

4 - Başbakan Turgut Özal ve SHP, DYP, HDP, DSP ve RP'ningenel başkanları Cumhuriyetin 63. kuruluş yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayınladılar.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu'nundavetlisi olarak Türkiye'ye gelen Federal Almanya Kuzey Ren Wesfalya eyaleti Eğitim ve Kültür Bakanı Hans Schvvier, yurt dışındandönen işçi çocukları için Almanca eğitim veren Kemal Yurtbilir Anadolu Lisesi'ni gezerek bu arada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla okulda yapılan törenleride izledi.

6 - Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yapılan biraçıklamada, genç ormanların bakımının özel sektöre açıldığı belirtildi.

7 - Marmara'dan gelip, Karadeniz'e doğru gitmekte olan Polonya bandıralı bir gemiden Boğaz'da denizle atlayan üç Polonyalı'nınTürkiye'ye iltica isteğinde bulundukları açıklandı.

8 - Irak'ın Türkiye ve Avrupa'ya açılan Zaho Gümrük kapısının birkaç gün önce alınan bir kararla Irak tarafınca kapatılmasınınardından tekrar açıldığı ve araçların geçiş yaptıkları belirtildi.

9 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Cumhuriyet'in 63. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj göndererek, «Yüce Türk ulusuna, özgür Kıbrıs'tan sonsuz minnet ve şükran duygularımızı ve bağlılığımızı bir kere daha teyit ediyoruz» dedi. Bu arada Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sartzetakis'in de Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir mesaj göndererek, Cumhuriyetin ilânının 63. yıldönümü kutladığı belirtildi.

10 - İngilizce ve Urdu dillerinde yayınlanan Pakistan gazeteleri Özel renkli ilaveler vererek, Cumhuriyet Bayramını kutladılar.The Müslim gazetesi'nin Cumhuriyet Bayramına iki tam sayfa ayırarak, Başbakan Turgut Özal'ın «2000'li Yıllarda Türkiye» başlıklımakalesini yayımladığı belirtildi.

11 - Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nda düşen «Ermeni raporununun yeniden gündeme gelip gelmeyeceği konusundakiusul tartışmalarında Türk tarafının lehine bir gelişme olduğu ve Parlamento Sosyal Hıristiyan Grubu yöneticisi Egon Klepsh'in, Başkanlık Divanına bir protesto mektubu göndererek bu divanın «Ermeni raporunu» yeniden siyasi komisyona havale etme kararının, «yetkileriaşmak» olduğunu duyurduğu belirtildi.

12 - ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye ve Kanada'ya yapılantorpil satışı konusunda soruşturma açtı. Bakanlık sözcüsünün yaptığı açıklamada, satış anlaşması gereğince Türkiye ve Kanada'ya14.3 milyon dolar tutarında indirim uygulanması gerekirken, satışişlemlerinde aracılık yapan Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin, Türkiyeile Kanada'ya söz konusu meblağı vermediği yolundaki, özel bir kuruluşun iddiasının incelendiği belirtildi.

13 - ABD'nin BM temsilcisi Vernon Walters'in, BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'a Güvenlik Konseyi Üyelerinin görüşlerini bildirerek, Kıbrıs Rum kesimi lideri Spiros Kipriyanu tarafındanönerilen, «Kıbrıs için uluslararası konferans seçeneğine» kesinliklekarşı olduklarını bir kez daha vurguladığı belirtildi.

14 - İngiltere'nin geçtiğimiz hafta Suriye'yle diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından, Fransa Dışişleri Bakanı Jean - BernardRaimond, Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada, Suriye'ye silah satışına ilişkin anlaşmaların dondurulduğunu belirtti.

15 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Trablus'ta İrlanda Televizyonu'na bir demeç vererek, İngiltere'yi Suriye aleyhtarı teröristleri desteklemekle suçladı ve «İngiltere yaptıklarından pişman olacaktır» dedi.

30 EKİM 1986

1 - Cumhuriyet'in kuruluşunun 63. yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından verilen resepsiyonların ikincisiÇankaya Köşkü'nde yapıldı.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Trabzon'da düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'de demokratik sürecin yenidenbaşlamasından sonra Avrupa ülkeleri ve çeşitli uluslararası kuruluşlarla olan görüşmelerin giderek gelişme kaydettiğini» söyledi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Bahreyn, Bangladeş, Güney Kore,Malezya, Hong Kong ve Umman'ı kapsayan 10 günlük resmi bir geziiçin beraberinde bir heyetle birlikte gezisinin ilk durağı olan Bahreyn'e gitti.

4 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Cumhuriyet gazetesi'neyaptığı açıklamada yargıçlığın yeniden cazip hale getirilmesi içinçalışmalara başlandığını kaydederek, «Ben adalet kesiminde hâkimliğin cazip hale getirilmesinden başka bir reform düşünemiyorum»dedi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Uluslararası BağdatFuarı'nın açılışına katılmak üzere Irak'a gitti.

6 - Türkiye'nin ilk «Nükleer Yakıt Pilot» tesisi İstanbul'da Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral tarafından açıldı.

7 - 47. Devlet Resim ve Heykel Yarışmasına katılan 108 sanatçısının eserlerinin yer aldığı sergi, Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz tarafından açıldı.

8 - SHP Genel Başkan Yardımcısı Barış Can, Adalet eski bakanı Necat Eldem'e TBMM Genel Kurulu'nda hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce beş milyon lira tazminat ödemeye mahkûm oldu.

9 - İçel'in Erdemli ilçesinde Cumhuriyet Bayramının 63. yıldönümü törenlerine, İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin başları örtülüolarak katılmak istemeleriyle ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

10 - Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Mehmet Altınsoybaşkanlığında toplanarak, KKTC'nin Dipkarpaz kentini başkent Ankara ile kardeş kent ilân etti.

11 - Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç emekliye ayrıldı.

12 - İngiltere'de yayımlanan The Economist Dergisi'nin yanyayınlarından «Foreign Report», «Türkiye'nin Ortak Pazar Planları»başlıklı yazısında «Türkiye Başbakanı Turgut Özal'ın AET'ye tamüyelik için Ortak Pazar'a birkaç haftaya kadar resmen başvurmasının beklendiğini belirtti.

13 - Belçika'da yayımlanan «La Libre Belgique» gazetesininmuhabiri ile konuşan «Ermeni Ulusal Hareketi» adlı örgütün lideriAra Toranyan, tedhiş eylemlerinin sürdürüleceğini ve hedeflerininbundan böyle sadece Türkiye toprakları olduğunu söyledi.

14 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Reykjavik zirvesinde ABDtarafından masaya getirilen silahsızlanma önerilerinin bundan sonraki ABD - Sovyet görüşmelerinde de geçerli olacağını söyledi.

15 - Kıbrıs Rum kesimindeki Arap Büyükelçilerin, İngiltere'yiSuriye'ye karşı saldırı hazırlamakla suçladıkları ve bu konuda birortak bildiri hazırladıkları belirtildi.

16 - Falkland (Malvinas) adaları yüzünden 1922 yılında birbirleri ile savaşan İngiltere ve Arjantin arasında, İngiltere'nin adaların çevresindeki balıkçılık alanını 3 milyon 150 mile çıkarttığını açıklamasıyla birlikte yeni bir sorunun patlak verdiği açıklandı. Bu aradaArjantin hükümeti'nin İngiltere'yi protesto ettiği ve silahlı kuvvetlerini alarma geçirdiği belirtildi.

17 - Endonezya'da Sumatra adasının güneyindeki Lampungve Bangkulu bölgelerinde geçen hafta meydana gelen su baskınlarında 83 kişinin öldüğü, 19 kişinin ise kaybolduğu açıklandı.

31 EKİM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul'un çeşitli yerlerindeincelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

2 - Başbakan Turgut Özal Bangaldes ve Güney Kore'ye giderken Bahreyn'e 18 saatlik resmi bir ziyarette bulundu.

3 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan Ankara'dayaptığı açıklamada, «Hükümetin hayvancılığı çok yönlü olarak teşvik ettiğini» «avunarak «Bunun en önemli göstergesinin son dönemde hayvanların karkas ağırlıklarmdaki artışlar olduğunu» söyledi.

4 - PTT, telefon görüşme ücretlerine yüzde 25-400 oranındazam yaptı.

5 - Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy Cumhuriyet Kitap Kulübü tarafından Ankara'da hazırlanan Üçüncü KitapŞenliği'ni açtı.

6 - Kanada'nın Türkiye Büyükelçiliğine geçen yıl silahlı saldırı düzenleyerek bir koruma görevlisini öldüren, 13 kişiyi 4 saat rehin tutan ve Büyükelçi Coşkun Kırca'nın yaralanmasına neden olanüç Ermeni terörist ömür boyu hapse mahkûm oldu.

7 - Filipinler'de yönetime karşı savaşan komünist gerillâlarile hükümet kuvvetleri arasında Mindanao Adası'nda meydana gelençarpışmalarda 8 kişi öldü 10 kişi de yaralandı.

8 - Pakistan'ın Karaçi ve Haydarabad kentlerinde de iki etnikgrup arasında çıkan çatışmada 6 kişi öldü 20 kişi de yaralandı.