09.11.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1986

1 KASIM 1986

1 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, Kanada'daki Türk Büyükelçiliği'ni 1985'te basarak bir güvenlikgörevlisini öldüren üç Ermeni teröristin Ottawa'da ömürboyu hapiscezasına çarptırılmalarının «Memnuniyet verici» olduğunu ve bütünülkelerin bu şekilde hareket etmelerinin kuşkusuz terörizmle mücadelede etkili bir unsur teşkil edeceğini söyledi.

2 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Cumhuriyet gazetesinin sorusunu cevaplandırarak, «İnfaz Yasası'ndan yararlanan hükümlülerdenbazılarının, cezaevlerinde yatmaları gereken sürelerinin yanlış hesaplanması nedeniyle erken salıverilmelerinin, Yasanın mahkemelerceyanlış yorumlanmasından kaynaklandığını» bildirdi. Bakan, «Şartla salıverilmeleri gereken tarihten önce tahliye edilmiş bulunan hükümlülerin, yeniden ceza infaz kurumlarına alınmalarının doğrudan doğruya Cumhuriyet Savcıları kanalıyla ve yakalama müzekkeresi çıkarıIsrak gerçekleştiğini» belirtti.

3 - Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen 1986 Burhan FelekBasın Hizmet Ödülü'ne, Hasan Sâmih Tiryakioğlu, Murat Sertoğlu veAgop Arad değer görüldüler.

4 - Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü Yarışması sonuçlandı. Röportaj dalında Cengiz Çandar, kısametrajlı film dalında Neşet Kırcalıoğlu, şiir dalında ise Behçet Aysan birinciliğe değer görüldü.

5 - Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği, Avusturya'da yapılacak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Toplantısı'na bir mesajgöndererek, Bulgaristan'daki Türkler konusunun gündeme alınmasını ve soruna çözüm bulunmasını istedi.

6 - DİE, ekim ayında toptan fiyatların yüzde 3.9, tüketici fiyat indeksinin de yüzde 7.3 oranında artış gösterdiğini, ilk on aylıkenflasyon hızının yüzde 21.6 olduğunu açıkladı.

7 - İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, SHP Adana MilletvekiliCüneyt Canver'in «TBMM'nin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyifettiği» iddiasıyla, İstanbul Sanayi Odası Başkanı ve Çanakkale Seramik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bodur hakkında ettiği» iddiasıyla, İstanbul Sanayi Odası Başkanı ve Çanakkale Seramik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bodur hakkındaaçtığı davada yetkisizlik kararı verdi. Kararda, dosyanın suç yeri itibariyle takdir ve gereğinin yapılması için, yetkili Çan CumhuriyetSavcılığına gönderilmesi» gereği belirtildi.

8 - Başbakan Turgut Özal'ın, Bangladeş'e yaptığı resmi gezinin ikinci gününde, Türk heyetine Başbakan Turgut Özal, Bangladeşheyetine ise Devlet Başkanı General Hüseyin Muhammed Erşad'ınbaşkanlık ettiği görüşmelerde, deniz taşımacılığı, yatırımların teşviki ve Türkiye'nin Bangladeş'e kredi vermesine ilişkin anlaşmalarimzalandı.

Başbakan Turgut Özal, görüşmeler sırasında, Kıbrıs ve Bulgaristan'daki Türklere uygulanan baskılar konusunda bilgi verdi.

9 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği'ni Afganistan konusunda kınarken, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz da,Moskova'yı insan hakları konusunda eleştirdi.

10 - Suriye resmi haber ajansı SANA, Sovyet yetkililerinin,Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'a bir mektup göndererek, «SSCB,Londra'nın, Washington ve Tel Aviv'le birlikte başlattıkları kampanya'da tamamen Suriye'nin yanındadır» denildiğini bildirdi.

11 - Bulgaristan'daki bir kimya tesisinde .meydana gelen kazada, ilk belirlemelere göre, 17 kişi öldü.

12 - Güney Kore'de bir haftadır yönetimi protesto gösterilerinin devam ettiği, dün başkent Seul'de öğrencilere karşı girişilen tutuklama operasyonunu protesto yürüyüşüne 8 üniversiteden 7 binöğrencinin katıldığı bildirildi.

2 KASIM 1986

1 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Pakistan Genelkurmay Başkanı'nm davetlisi olarak Pakistan'a gitti.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet gazetesine,partisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa Güvenlik İşbirliği Konferansı Üçüncü İzleme Toplantısfna katılmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti. Dışişleri Bakanı Halefoğlu, AtatürkHavalimanı'nda yaptığı açıklamada, «toplantıda, siyasi, ekonomik veinsancıl konuların ele alınacağını, bunun Türkiye açısından çokönemli olduğunu» belirtti.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, Ankaraİl Sağlık Merkezi'nde «Sağlık Sisteminin Reorganizasyonu» konulutoplantıda yaptığı konuşmada, «Özel sağlık sektörünün teşvik edileceğini ve devlet hastaneleri ile SSK hastanelerinin yardımlaşmasının sağlanacağını» bildirdi.

5 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, BaşbakanTurgut Özal'ın uzakdoğu gezisi nedeniyle bulunduğu Bangladeş'inbaşkenti Dakka'da yaptığı açıklamada, «İzlenen ekonomik politikada yeniden ihracata ağırlık verileceğim» belirterek, «İhracat içingönderilecek mala ve gönderilen ülkeye göre özel teşvikler getirilecek» dedi. Canevi, «Faizlerin ekonomiye yükünün yavaş yavaş azaltılacağını ve bu operasyonun süreceğini» söyledi.

6 - İzmir'de üç gün süren Türk-Alman sendika komisyonutoplantısının ardından yapılan açıklamada, «Toplantıların ana konularını, vize sorunu, Almanya'daki yabancılar politikası ve Türk işçilerinin AET ülkelerinde serbest dolaşımının oluşturduğu» belirtildi.

7 - 4. Kıtalararası Avrasya Maratonu, İstanbul'da, 6.264 kişinin katılımıyla yapıldı. Maratonu birinci olarak Hanefi Atmaca bitirdi.

8 - Başbakan Turgut Özal, Bangladeş'e yaptığı resmi gezininson gününde, Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Erşad ile görüşmelerde bulundu. Başbakan Turgut Özal, bir açıklama yaparak,«Ekonomik ve siyasi yönden Ortadoğu'ya büyük ilgi gösterdiklerini»söyledi.

9 - Mehmet Terzi, 23 bin kişinin katıldığı Uluslararası NewYork Maratonu'nda 13. oldu.

10 - Uluslararası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu (UHF)'nün 1986 yılı içinde Türkiye'de insan haklarına ilişkin hazırladığıikinci raporda «Türkiye'de insan haklarının çelişkili ve sürekli «gelgit»'lerle yüklü konumunu sürdürmekte» olduğu öne sürüldü.

11 - Sovyetler Birliği'nin Federal Almanya ile imzalayacağıNükleer İşbirliği Anlaşması'nın, Federal Almanya Başbakanı HelmutHokl'un Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'u, Hitier'in Propaganda Bakanı Goebbels'e benzetmesini protesto etmek amacıyla ertelediği açıklandı.

12 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan El İttihad gazetesine verdiği demeçte, «Hükümetinin, Paris'te meydana gelen bombalı saldırıların ardındaki terörizm ile Arap dünyası arasında hiçbir zaman bağlantı kurmadığını»söyledi.

13 - Pakistan'ın Karaçi ve Haydarabad kentlerinde etnik gruplar arasında çıkan çatışmalarda üç gün içinde 23 kişi öldü.

14 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, «U.S. News and WorldReport» dergisinde yayımlanan demecinde, «ABD'nin ülkesini bombalamasından bu yana özgürlük için mücadele veren tüm örgütlereyardımlarını iki misli arttırdıklarını» söyledi.

15 - Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 7. zirve toplantısı BirleşikArap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de başladı.

16 - Filipinler Savunma Bakanı Juan Ponce Enrile'nin yolsuzluk yapıp yapmadığı konusunda ABD Adalet Bakanlığı'nca soruşturma başlatıldı.

17 - Lübnan'da, İslami Cihad Örgütü tarafından yaklaşık 17aydır rehin tutulan Beyrut Amerikan Hastanesi Müdürü David Jacobsen serbest bırakıldı. İki Amerikalı rehinenin, halen örgütün elinde bulunduğu bildirildi.

18 - Tunus'ta yapılan ve muhalefet partilerince boykot edilenparlamento seçimleri sonunda Tunus'un ömürboyu Devlet BaşkanıHabib Burgiba'nın Desturyan (Anayasacı) Sosyalist Partisi yenideniktidar partisi oldu.

19 - Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Direktör Yardımcısı Kenneth Hunt, Londra'da yaptığı açıklamada, ABD ile SSCB'nin yakın bir gelecekte Orta Avrupa'dan orta ve uzun menzilli nükleerfüzelerin kaldırılmasında anlaşmaları halinde, Türkiye ile diğer NATOülkelerindeki kısa menzilli nükleer silahların takviye edileceğinisöyledi.

3 KASIM 1986

1 - FKÖ'nün Ankara temsilcisi Abu Firaz, şimdilik ertelenen12 milletvekilinin İsrail'e yapacağı geziyle ilgili bir açıklamada bulunarak, «İşgalci İsraillilerin, işgal altındaki Filistin'i ziyaret için yaptığı herhangi bir davetin kabul edilmesini, işgali desteklemek veonaylamanın yanı sıra Filistin ve Türk halkları arasında mevcut bulunan dini ve tarihi bağlara zarar vereceği şeklinde değerlendiriyorum» dedi.

2 - Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 35 kişi öldü, 16 yolcu Sivas'taki hastanelerde tedavi altına alındı.

3 - Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinden dokuz öğrenci vebir veli, Yükseköğretim Yasası'nın 44. maddesinin değiştirilmesi içinhazırlanan yasa değişikliği önerisini içeren dilekçeyi TBMM Başkanlığı'na vermek üzere İzmr'den yürüyüşe başladılar.

4 - Başbakan Turgut Özal, Bangladeş'e yaptığı resmi geziyi tamamlayarak, Hong Kong'a gitti.

5 - International Herald Tribüne gazetesinde, Türkiye ile ilgili bir yorum yayımlandı.

6 - BM Genel Kurulu'nda, Uluslararası Adalet Divanı'nın ABDnin Nikaragua politikasını kınayan kararı, çoğunlukla kabul edildi.Türkiye'nin çekimser oy kullandığı kararı 94 ülke kabul, üç ülke redetti, 47 ülke çekimser kaldı.

7 - Sovyetler Birliği, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un Amerikan Neewsweek dergisinde yayımlanan sözleri üzrine, Federal Almanya'dan bu sıralarda hiçbir ziyaretçi kabul etmeyeceğiniaçıkladı.

Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, dergide, Sovyet LideriMihail Gorbaçov'u, Hitler'in propaganda bakanı Goebbals'e benzettiği şeklinde çıkan sözlerini geri aldığını ve sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın başyardımcısı Ronald Reagan, Suriye'nin terörizmi desteklemesi halinde, ABD'nin bu ülkeyekarşı askeri eyleme girişebileceğini söyledi.

Bu arada, Belçika Hükümeti, Şam'daki Büyükelçisi'ni, danışmaamacıyla geri çağırmayı kararlaştırdı.

9 - Bir İran askeri uçağının, Pakistan - Afganistan sınırındadüşmesi sonucu, uçakta bulunan 98 kişinin öldüğü açıklandı.

10 - Nikaragua'da ordu birlikleri ile yönetim karşıtı gerillalararasında çıkan çatışmalarda, 100'den fazla kişinin öldüğü, Resmi kaynaklarca açıklandı.

11 - Romanya'nın Buhusi kasabasında, bir sanagogun kimliğibilinmeyen kişilerce yakıldığı bildirildi.

12 - İsrail, işgal ettiği topraklar üzerinde 9 yerleşim alanı dahakurdu.

13 - Kuzey İrlanda'nın İngiltere'den bağımsızlığı için yıllardırsilahlı mücadele veren İrlanda Cumhuriyet Ordusu (İRA)'nun siyasikanadı Sinn Fein partisi, 60 yıllık politikasını değiştirerek, İrlanda parlamentosunda görev almayı kararlaştırdı.

14 - Pakistan'ın Başkenti Karaçi'de, etnik gruplar arasında 4gündür süren çatışmalarda ölenlerin sayısının 36'ya yükseldiği, 300yaralının tedavi edildiği bildirildi.

4 KASIM 1986

1 - SHP'li Arif Toprak ve 21 arkadaşının «Hükümetin zam vefiyat politikası» hakkında genel görüşme açılmasına ilişkin önergesi,TBMM'de reddedildi.

2 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit bir açıklama yaparak,Anayasa'nın yalnız 4. maddesi ile ilgili eleştirilerin yetersiz olduğunubelirterek, «Anayasa'da daha geniş toplum kesimlerinin siyasal haklarına ağır sınırlamalar getiren bazı maddeler bulunduğunu» söyledi.

3 - Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl düzenlenen BurhanFelek Hizmet Ödülü'nü bu yıl kazananlara ödülleri, İstanbul'da törenlesahiplerine verildi.

4 - Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdülaziz El Rıfai, Milliyetgazetesinin sorularını cevaplandırdı.

5 - Anayasa Mahkemesi, dine küfredene ceza öngören yasanın iki maddesini iptal etti.

6 - Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, Yozgat'ın şehir merkezindeMercimek Tepe kazı çalışmalarına başlandığı ve 5 bin yıl öncesineait tarihi eserlere rastlandığı bildirildi.

7 - 5. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen 1986yılı Edebiyat Halk Ödülü, yazar Aziz Nesin'e verildi.

8 - Erzurum'a gitmekte olan bir askeri uçak, Giresun'un Espiyeilçesine bağlı Akkaya köyü yakınlarında düştü, 6 asker şehit oldu.

9 - İstanbul'da, Marmara, İstanbul ve İstanbul Teknik Üniversitelerinden 15 öğrenci, Yükseköğrenim Yasası'nın 44. maddesinin değiştirilmesi için hazırlanan yasa değişikliği önerisini içeren dilekçeyiTBMM Başkanlığı'na vermek üzere İstanbul'dan yürüyüşe başladılar.

10 - Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki resmi heyet, HongKong'tan Güney Kore'ye gitti.

11 - Arnavutluk Haber Ajansı ATA'nın haberine göre, EmekPartisi'nin 9. kongresinde bir konuşma yapan Arnavutluk lideri RamizAlia, «Türkiye ile Arnavutluk arasındaki dostluk ilişkilerinin istikrarlıbir biçimde güçlenmekte olduğunu bildirdi.

12 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis, Atina'dakonuk olarak bulunan Hindistan Cumhurbaşkanı Giani Zail Sing'inonuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin, Yunanistan'a karşı kışkırtıcı ve tehdit edici bir politika izlediğini» öne sürdü.

13 - Tahran Radyosu'nun haberine göre, İran Meclis BaşkanıHaşimi Rafsancani, Türk yetkililerinden bazılarının Irak'ın kuzey bölümü ile Kerkük bölgesindeki petroller üzerinde çıkarları bulunduğunadair görüş beyan ettiklerini öne sürerek, «Saddam çöktükten sonraIrak'ın kuzeyine kimse el atamaz. Petrolünü alıp götüremez. OrasıKürt halkına aittir ve onların olacaktır» dedi.

14 - Avrupa Konseyi Üyesi 21 ülkenin terörle mücadeledensorumlu bakanlarının katıldığı, terörizme karşı önlemlerin belirleneceği toplantı, Fransa'nın Strasbourg kentinde başladı.

15 - 35 ülkenin Dışişleri Bakanlarının katıldığı Avrupa Güvenlikva İşbirliği Konferansı (AGİK) 3. izleme toplantısı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplandı.

16 - ABD'de, Temsilciler Meclisi üyelerinin tamamı ve Senato'da ise 34 sandalye için yapılan, ayrıca eyalet valilerinin 36'sını belirleyen ara seçimler yapıldı.

17 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, İsrail HavayollarıEI-Al'a ait bir uçağa Londra'da bomba yerleştirme girişimi olayındaSuriye'nin suçüstü yakalandığını öne sürerek, İngiltere'nin Suriye ilediplomatik ilişkilerini kesme kararını övdü.

Şam radyosundan yayımlanan yorumda ise, Suriye'ye karşı açılan kampanya'nın amacının ülkeyi siyasal çizgisini değiştirmeye veİsrail'le görüşmeye zorlamak olduğu» belirtilerek ülkenin Ortadoğu'nun barut fıçısı olduğu, terörizmi destekleme iddiaları devam edersefıçının patlayabileceği» bildirildi.

18 - Mozambik'te geçen ay ölen Devlet Başkanı Samora Machel'in yerine Dışişleri Bakanı Joaquim Chissano atandı.

5 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve HDP Genel BaşkanıMehmet Yazar'ı ayrı ayrı kabul etti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren,liderlere, siyasi yasaklar konusunun TBMM'de çözülmesi gerektiği,ancak TBMM'de anlaşma sağlanamazsa bu konuda kendisinin hakemlik yapabileceği yolunda görüş bildirdi.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Karayolları Trafik Yasası'ndadeğişiklik yapan yasayı veto etti.

3 - Bakanlar Kurulu, Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesindeki mühimmat depolarında 18-19 haziran tarihlerinde meydana gelen patlamalarda zarar gören öze! ve tüzel kişilerin zararlarının devletçe karşılanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, basında çıkan haberlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Son günlerde İncirlik Üssü'nde,Türk ve NATO uçaklarının uçuşlarının, bu mevsimde, iki üç gün sürenve her yıl düzenli olarak yapılan eğitim uçuşu olduğunu» belirtti.

5 - Japon Deniz Savunma Kuvvetleri Komutanı Oramiral Hidoshi Nagata, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Göksan'ın resmîdavetlisi olarak, Ankara'ya geldi.

6 - Kayseri'de özel olarak biraraya geien Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz ile TİSK Başkanı Halit Narin, aynı zamanda başkanı oldukları tekstil işkolunun yaklaşık 100 bin işçisini bağlayan toplusözleşme için anlaşmaya vardılar.

7 - Otomobil - İş Sendikası üye işyerlerinde, işçilerin MESSsözleşmesinin sonuçlanmamasını protesto ederek yemek boykotunagitmeleri üzerine polis, sendikanın Gebze ve İzmit şube başkanlarıve Yönetim Kurulu üyeleri ile 18'i işyeri temsilcisi olmak üzere 26sendikacıyı gözaltına aldı.

8 - İzmit'in Eşme köyü halkı, Cumhurbaşkanı Kenan Evren veBaşbakan Turgut Özal'a kıyı koruma yasasıyla ilgili olarak bin imzalıdilekçe gönderdiler.

9 - Ankara'da 4 öğrenci derneği üyeleri, Yükseköğretim Yasası ve YÖK'ü protesto amacıyla, YÖK binasının önüne siyah çelenkbıraktılar.

10 - Kapatılan Türkiye İşçi Koyulu Partisi (TİKP) yöneticilerihakkındaki 5-8 yıllık mahkûmiyet kararları, Askeri Yargıtay 1. Dairesitarafından onanarak kesinleşti.

11 - Gazeteci Ziyad Ebuzziya'nın, Aydınlar Ocağında, 1 Kasım1986 günü «Örnekleriyle Son Devir Osmanlı Aydınları» konulu konferansta, «Harf devrimi, Atatürk tarafından yapılmış olsa bile, bencebir hatadır» şeklindeki konuşması üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı soruşturma açtı.

12 - İstanbul'da üç gündür devam eden 35 ülkeden 64 kuruluşun katıldığı Asya Pasifik Yayın Birliğinin (ABU) 23. Genel kurulusona erdi.

13 - Meriç nehrinden Yunanistan'a kaçmak isteyen 10 İranlı,Türk yetkililerince yakalandı.

14 - Ürdün Büyükelçiliğimde görevli Başkâtip Zaid Sati'nin geçen yıl, Ebu Nidal örgütünce, Ankara'da öldürülmesi olayına karışan4'ü tutuklu, 2'si gıyabi tutuklu 6 kişi hakkında, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı.

15 - Zonguldak ve Manisa'da iki maden ocağında meydanagelen göçükte 3 işçi öldü.

16 - Başbakan Turgut Özal, Güney Kore Cumhurbaşkanı ChunDoo Hwan tarafından kabul edildi ve Güney Kore Başbakanı Lho ShinJong ile resmi görüşmelerine başladı.

17 - ABD Çocuk Sağlığı Akademisi tarafından Yüksek ÖğretimKurumu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı'ya çocuk sağlığı alanındakibaşarılarından dolayı Washington'da, Christoferson ödülü verildi.

18 - Bulgaristan, Bulgaristan'daki Türkleri slavlaştırma kampanyasının gerçek olmadığını iddia ederek, Uluslararası Af Örgütünüyalancılıkla suçladı.

19 - NATO üyesi ülkelerin patlamenterlerinden oluşan ve kışdönemi oturumu 13-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Kuzey Atlantik Asamblesi'nin komisyon raporları yayımlandı. İttifakın çeşitli sorunlarının irdelendiği raporlardan dördünde Türkiye konusuna yer verildiği bildirildi.

20 - BM Genel Kurulu'nda Afganistan konusunda Türkiye'ningörüşlerini açıklayan daimi temsilci Korkmaz Haktanır, «BM'nin, vatanlarından ayrı yaşamak zorunda bırakılan milyonlarca Afgan mültecisinin sorunlarına çare bulmasını, bölgede öncelikle adil ve kalıcıbir barışın sağlanmasını istedi.

21 - Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nce yayımlanan «1986-87 Askeri Denge Raporu»'nda Türkiye ile Yunanistan'ınaralarındaki sorunlar nedeniyle asker sayısını artırdıkları, Türkiye'ninNATO'da savunma harcamlaraı en yüksek üçüncü ülke olduğu veraporda Türkiye'nin NATO'da ABD'den sonra en büyük orduya sahipolduğu bildirildi.

22 - Avusturya'nın başkenti Viyana'da çalışmalarını sürdürenAvrupa Güvenlik ve İşbirliği toplantısında bir konuşma yapan SovyetDışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze, insan hakları ve silahsızlanmakonularında üç yeni öneride bulundu. Sevardnadze, «Moskova'da insancıl sorunlar konusunda bir uluslararası konferans toplanmasını,Konvansiyonel silahların indirilmesi ile ilgili NATO ve VarşovaPaktı'nda çalışma grupları kurulmasını ve Avrupa'nın kimyasal silahlardan tamamen arındırılması için yeni öneriler getireceklerini»söyledi.

23 - Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Konseyiüyesi 21 ülkenin terörle mücadeleden sorumlu bakanları, teröre karşıAvrupa'nın kesin tavrını ortaya koymak için yapılan ve iki gün sürecek toplantının birinci gününde, 3 karar tasarısı ile bir ortak bildiriyayımlayarak terörizme karşı işbirliği isteğinin sözde kalmamasıçağrısında bulundular.

24 - ABD'de yapılan ara seçimlerde, Demokratların Senato'daüye sayılarını 55'e, Temsilciler Meclisi'nde ise 259'a çıkardıkları,Cumhuriyetçilerin üye sayılarının ise, Senato'da 45'e TemsilcilerMeclisinde ise 176'ya düştüğü açıklandı.

25 - Pakistan'ın Karaçi kentinde, cuma gününden bu yana ikietnik grup arasında süren çatışmaların ardından ilân edilen sıkıyönetimi ihlal edenlere polisin ateş açması sonucu 6 kişi öldü. Böylece olaylarda ölenlerin sayısının 51'e yükseldiği, yaralı sayısının ise 500'übulduğu bildirildi.

26 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindeki Filistin mültecikampı Burç el Barajni'de, Şii Emel Örgütü militanları ile Filistinligerillalar arasında meydana gelen çarpışmalarda 20 kişi öldü, 150kişi yaralandı.

27 - İsrail Devlet Başkanı Haim Herzog, altı günlük resmi birziyaret için gittiği Avustralya'da yaptığı konuşmada, ılımlı Arap ülkelerinin barış görüşmelerine başlamaya hazırlandıklarını söyledi.

28 - Abu Dabi'de yapılan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) doruktoplantısı, sona erdi.

6 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili ve DevletBakanı Kaya Erdem'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - YÖK Yasası'nın 44. maddesinin değiştirilmesi istemiyleİzmir ve İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen öğrenciler sorunlarını içeren7 bin imzalı dilekçeyi TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'a verdiler. Öğrenciler daha sonra SHP ve DYP gruplarını ziyaret ettiler. Yürüyen öğrencileri, Ankara girişinde karşılayan 200'e yakın öğrenciden30'u Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı.

3 - Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen 2.Milli Gençlik Kongresi, Devlet Bakanı Hasan Celâl Güzel tarafındanaçıldı.

4 - Adalet Bakanı M. Oltan Sungurlu, Üçüncü Ulusal Adli TıpGünlerine katılmak üzere gittiği İstanbul'da, İstanbul Adliyesini ziyaret etti.

5 - Türkiye - Irak İkinci petrol boru hattının yapımı ile ilgilikomisyonun toplantısı için Türkiye'ye gelen Irak Petrol Bakanı Yardımcısı İsan Abdurrahman El Çelebi, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile görüştü.

6 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, 67 ilden «İl temsilcisi yılın öğretmenlerini »belirledi.

7 - DYP'li Yılmaz Hastürk ve 21 arkadaşının, pamuk ihracındaüreticinin ve tekstil sanayicisinin zararına yol açan farklı teşvik primi uygulamasının nedenlerini ve sorunlarını saptamak amacıylaMeclis araştırması açılmasına ilişkin önergeleri ,TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi .

8 - Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, Düzce'de DSP tarafından düzenlenen açık hava toplantısında konuk konuşmacı olarak yaptığı konuşmada, «Cumhurbaşkanı'nın partilerarasıdiyalog önerisini yerinde bulduğunu» belirterek, «SHP ve DYP'nin,Anayasa'nın sadece 4. maddesini ele almalarını topluma karşı haksızlık olarak» nitelendirdi.

9 - Otomobii - İş üyesi işçilerin yemek boykotu nedeni ile gözaltına alınmış olan Otomobil - İş'li 26 sendikacıdan 2'si mahkemeceyasadışı greve teşvik suçu ile tutuklandı. Diğerleri serbest bırakılırken, 3 kişi için tutuksuz dava açıldı.

Öte yandan, toplusözleşme görüşmelerinin olumsuz geçmesiniprotesto etmek üzere SEKA işçileri kuruluşun 50. yıldönümü yemeğine katılmadılar.

10 - Eski Samsun milletvekillerinden, Türkiye Ziraat OdalarıBirliği Karadeniz Bölgesi Koordinatörü, avukat Şevki Yücel, Ankara'da öldü.

11 - Antalya'nın Kütükçüaltı semtinde Hazineye ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait arsalarda yapılan 2500'ü aşkın gecekondu belediye ekiplerince yıkıldı, 8 kişi gözaltına alındı.

12 - Başbakan Turgut Özal, Güney Kore ziyaretinin üçüncügününde, Pusan'daki Türk Şehitliği'ni ve bölgedeki ağır sanayi tesislerini ziyaret etti.

13 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'na katılmak üzereAvusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile ikili bir görüşme yaptı.

14 - Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Kapsis, dünAtina'da, Türk Büyükelçisi Nazmi Akıman'ı makamına davet etti veTürkiye'nin İranlı göçmenlerin Yunanistan'a geçmelerine kolaylık sağladığını iddia ederek, Yunan hükümetinin Türkiye'yi şiddetle protestoettiğini bildirdi.

Türk Büyükelçisi Nazmi Akıman, Türk askeri makamlarının İranlı göçmenlere kolaylık sağlamadığını belirterek Yunan hükümetininsöz konusu iddialarını geri çevirdi.

15 - İran, savaş uçaklarının salı günü Van'ın Başkale ilçesinebağlı Güvenlik Köyü'nü yanlışlıkla bombaladıkları iddiasını yalanladı.

16 - BM Genel Kurulu Pakistan tarafından sunulan, Afganistan'daki Sovyet askerlerinin hemen çekilmesini öngören karar tasarısınıonayladı.

17 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, Suriye'ye silah sağladıkları yolundaki iddiaları yalanladı.

18 - Lübnan'daki Burç El Barajni Filistin mülteci kampında meydana gelen çatışmalarda 3 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

19 - İngiltere'de 47 kişi taşıyan sivil bir helikopter, Kuzey Denizi'ne düştü. Üç kişinin sağ olarak kurtarıldığı ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

7 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ali Baransel, yaptığıaçıklamada, «Cumhurbaşkanımızın 5 Kasım 1986 günü, TBMM'degrubu bulunan Siyasi Parti Sayın Genel Başkanlarıyla ayrı ayrı yaptığı görüşmelerde, çeşitli konuların yanı sıra, 12 Eylül öncesi siyasipartilerin «ayın Genel Başkanlarıyla bazı yönetici kadrolarının affıüzerinde de durulmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız, siyasal yasaklarkonusu TBMM'de kilitlenir ve kendilerinin anlaşmazlıklara çözüm konusunda devreye girmesine gerek duyulursa, o zaman hakemlik görevini üstlenebileceklerini söylemişlerdir» dedi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Türk-ABD DostlukDerneği Başkanı Tarhan Danışman ile yönetim kurulu üyelerini kabulederek bir süre görüştü.

3 - SEKA ürünlerine yüzde 4.8 ile yüzde 25 oranında değişenzam yapıldı. Gazete kâğıdı ve üçüncü hamur kâğıdın fiyatı artırılmadı.

4 - ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz - Hupe, siyasiparti genel merkezlerini ziyaret programının sonuncusu olarak ANAPGenel Merkezi'nde Başkanlık Divanı'nı ziyaret etti.

5 - İstanbul'da bir grup öğrenci, YÖK uygulamalarını protestoetmek ve yasanın 44. maddesinin değiştirilmesini sağlamak amacıyla açlık grevine başladı. Ankara'da ise öğrenci dernekleri temsilcilerigözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılana kadar açlık grevi yapacaklarını açıkladılar.

6 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı nedeniyle Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve Bulgar Dışişleri Bakanı Peter Mladenov Bulgaristan'daki Türkazınlığın durumu konusunda bir görüşme yaptılar. Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu, basına yaptığı açıklamada, «Bulgarların tutumundabir değişiklik olmadığını» belirtti. Halefoğlu, daha sonra Türkiye'yedöndü.

Öte yandan, Bulgaristan Dışişleri Bakanı birinci yardımcısı İvanGanev, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'yi eleştirerek, PanTürkizmin resmi ideoloji haline geldiğini söyledi.

7 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Yunanlı gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, «Türkiye ve Yunanistan'ın Limni sorununu çözmek için uluslararası birmahkemeye gitmesini» önerdi.

8 - İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Lynda Chalker, Londra'daki Yabancı Gazeteciler Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nin insan hakları konusunda olumlu adım attığı takdirde, AET'nin Türk işçilerinin serbest dolaşımına izin vereceğini»söyledi.

9 - İnsan Haklan ve Halkların Kurtuluşu Derneği'nin düzenlediği Uluslararası İnsan Hakları Kongresi, Yunanistan'ın başkenti Atina'da başladı.

8 KASIM 1986

1 - SHP Küçük Kurultayı, Ankara'da başladı.

2 - Yasadışı bölücü PKK örgütüne mensup bir grup silahlı teröristin Siirt'in Şırnak ilçesinde bir yurttaşı öldürdüğü bildirildi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Malezya Başbakanı Mahathir Mohammad ile bir görüşme yaptı. Başbakan Turgut Özal, görüşmede, Kıbrıs ve Bulgaristan konularında Malezya'nın, uluslararası kuruluşlardaTürkiye'yi desteklemesini istedi. Önerinin, Malezya Başbakanı tarafından olumlu karşılandığı bildirildi.

4 - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, İranlı göçmenler konusunda, Türk Dışişlerine verdiği cevabi açıklamada, «Türkiye'nin gösterdiği gerekçelerin tutarsız olduğunu» öne sürdü.

5 - ABD'de çıkan Washington Post gazetesinde yayımlanan bir.habarde, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın bu yılın ortasında, ABD'lirehineleri kurtarmak için İran'la gizli pazarlık programının yenidenuygulanması için emir verdiği öne sürüldü.

ABD Başkanı Ronald Reagan, bu iddialara karşı yaptığı açıklamada, «Lüblan'a kaçırılan ve rehin tutulan Amerikalıların serbestbırakılmalarını sağlamak amacıyla İran'la gizli görüşmeler yapıldığıyolundaki haberlerin asılsız olduğunu» bildirdi.

İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, «Ülkesinin Lübnan'darehin tutulan Amerikalıların salıverilmeleri konusunda ABD ile silahsatışına ilişkin görüşmeler yapıldığı» yolundaki iddiaları yalanlayarak rehineler sorununda arabuluculuk yapmak için ABD'ye bazı şartlar ileri sürdü. Ancak, Amerikalı bir yetkili, AP ajansına yaptığı açıklamada, «Silah karşılığında Lübnan'daki üç Amerikalının serbest bırakıldığını, silahların ve F-4, F-5 savaş uçaklarının yedek parçalarınınİsrail üzerinden İran'a yollandığını» söyledi.

İsrail hükümeti ise resmi açıklamalarında, İran'a doğrudan silâhsattığı veya aracı olduğu iddialarını yalanladı.

Öte yandan, Danimarka Denizciler Sendikası Başkan YardımcısıHenrik Berlau, Morsoe adlı bir Danimarka şilebinin İsrail'in Eylat limanından İran'ın Bender Abbas limanına 460 ton Amerikan askerimalzemesi götürdüğünü bildirdi.

Bu arada ABD Başkanı Ronald Reagan, Lübnan'da kaçırıldıktan17 ay sonra serbest bırakılan rehine için Beyaz Saray'da düzenlenentörende, «Serbest bırakmaları sağlamak için yürüttüğümüz çabalarlailgili söyleceğimiz tek bir söz ilerde başkalarının salıverilmesi olasılığını tehlikeye düşürür» dedi.

6 - Yunanistan dışındaki AET ülkelerinin terörizmi desteklemekle suçlanan Suriye'ye silah ambargosu uygulama kararı aldıklarıbildirilirken, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, İngiltere'nin ülkesineyaptırım uygulanması çağrısını eleştirerek, «İngiltere'nin çağrısınauyan herhangi bir ülkeye misilleme yapacağız» dedi.

Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın bu uyarıyı yapmasından 24saat sonra Yunanistan'ın dışındaki diğer AET ülkelerinin Suriye'yekarşı bazı ortak önlemler almayı kabul ettikleri bildirildi.

7 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac'ın Federal Alman liderlerin Londra'da İsrail uçağına düzenlenmek istenen saldırılar ardındaİsrail gizli servisi ile Suriyeli yönetim karşıtlarının bulunduğunu düşündüklerini açıklamasıyla ilgili olarak, Federal Almanya BaşbakanıHelmut Kohl ve Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, bu açıklamayı yalanladılar.

Fransa Başbakanı Jacques Chirac, Washington Times gazetesinin «Sözlerini çarpıttığını kendine göre yorumladığını» bildirdi.

8 - Çekoslovak eski devlet adamı ve yazar Artur London, Paris'te öldü.

9 - Haiti'nin başkenti Portau - Prince ve Gonaives kentinde düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerde, 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

9 KASIM 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, 11 gün süren ve 5 ülkeyi kapsayangezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

2 - Bakanlar Kurulu, 38 ilde 145 bölgeyi «Afete maruz bölge»kabul etti.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam Konferansı bünyesinde kurulan İslam Barış Komitesi toplantısına katılmak üzere, SuudiArabistan'ın Cidde kentine gitti.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «CumhurbaşkanlığıKonseyi üyesi Tahsin Şahinkaya'nın Hava Kuvvetleri Komutanlığı döneminde yapılan ihalelerle ilgili herhangi bir soruşturma açılmadığıgibi açılmasına da gerek görülmemiştir» dedi.

5 - SHP Küçük Kurultayı, Ankara'da iki gün süren çalışmalarını tamamladı.

6 - Türkiye ile İran arasında varılan anlaşma gereği sınır ticaretine başlandı.

7 - Eski Başbakanlardan ve kaptılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel, Yunanistan'da yayımlanan Anti dergisine verdiğidemeçte, «Türk-Yunan ve Türkiye-AET ilişkileri ile 12 Eylül'densonraki gelişmeleri değerlendirerek, iki komşu ülkenin barış içindeyaşaması gerektiğini» söyledi.

8 - Tunceli Valisi Kenan Güven, yasadışı örgüt üyelerine çağrıda bulunarak, teslim olmalarını istedi.

9 - Bingöl'ün Kığı ilçesine bağlı Yedisu bucağında yapılan belediye başkanlığı seçimini bağımsız aday Faik Osmanoğlu kazandı.

10 - Ankara eski milletvekillerinden Naki Cevat Akkerman, Ankara'da öldü.

11 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

12 - Suriye, hava sahasını akşam saatlerinde bir süre askerive sivil uluslararası uçuşlara kapattı.

THY'nin İstanbul - Bağdat seferini yapan yolcu uçağı ile Gaziantep üzerinden Suriye hava sahasına girmek üzere olan üç ABD savaş uçağı geri çevrildi.

13 - SSCB'de geçen Nisan ayında nükleer patlamanın meydana geldiği Çernobil Santralinde, ikinci reaktörün de çalışmaya başladığı bildirildi.

14 - Mısır'da Ali Lütfi başkanlığındaki hükümet istifa etti. Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, yeni hükümeti kurma görevini, Atıf Muhammed Necip Sıdkı'ya verdi.

10 KASIM 1986

1 - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk,ölümünün 48. yıldönümünde bütün yurtta, yurtdışı temsilciliklerindeve KKTC'de törenlerle anıldı.

Atatürk için Anıtkabir'de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, Başbakan Turgut Özal, ana muhalefetpartisi lideri Erdal İnönü, Genelkurmay ikinci başkanı ile Askeri veMülki erkân katıldılar.

2 - Amerikan Kongresi'nin 40 üyesi, Başbakan Turgut Özal'a,DİSK ve Barış Derneği davalarının sona erdirilmesini, sanıkların dakoşulsuz olarak serbest bırakılmasını isteyen bir mesaj gönderdi.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, TBMM Bütçe - PlanKomisyonunda yaptığı konuşmada, «Türkiye'ye makul düzeyin üstünde ilave nükleer silahların kabulü söz konusu değildir» dedi.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, Küçük Kurultay bildirisini açıkladı. Bildiride, «SHP ikili anlaşmaların ulusal çıkarlarımıza göre yeniden gözden geçirilmesiniisteyecektir. Türkiye'deki üslere nükleer füzeler yerleştirilmesine veüslerin NATO amacı dışında kullanılmasına kesinlikle karşı çıkacaktır» denildi.

5 - Türkiye, İran ve Pakistan'ın üye olduğu Ekonomik İşbirliğiTeşkilatı (ECO) çerçevesinde üye ülkeler arasında yatırım ve ticaribankacılığın geliştirilmesine yönelik toplantıların üçüncüsü Ankara'da başladı.

6 - ANAP Denizli Milletvekili Ayçan Cakıroğulları başkanlığındaki 6 kişilik parlamento heyeti, Türkiye-AET Karma Parlamento Komisyonu toplantısına katılmak üzere Fransa'ya gitti.

7 - Ürdün Büyükelçiliği Birinci Kâtibi Zaid J. Sati'nin öldürülmesiyle ilgili iki kişi tutuklandı, 5 Filistinli öğrenci de sımrdışı edildi.

8 - YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, öğrencilerin değiştirilmesiistemiyle yürüyüş yaptıkları Yükseköğretim Yasası'nın 44. maddesininbaşarı oranını yükselttiğini söyledi.

Öte yandan, Yükseköğretim yasasını ve bazı uygulamaları protesto amacıyla İstanbul'da bir grup öğrencinin başlattığı açlık grevisona ererken, Bolu İdari Bilimler Yüksekokulu'nda bazı öğrenciler açlık grevine başladı. Ankara'daki öğrencilerin açlık grevinin sürdüğübildirildi.

9 - Güvenlik Soruşturması Yönetmeliği yürürlüğe girdi.

10 - Türk - İş'e bağlı 28 sendikanın 16'sının genel kurullarınıntamamlandığı bildirildi.

11 - Siirt'in Şırnak ilçesinde 2 kamyonda silah ele geçirildiğibildirildi.

12 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen 10 trafik kazasında 16 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

13 - İngiltere'de çıkan The Times gazetesinde, Türkiye'dekidinci akımlarla ilgili bir yazı yayımlandı.

14 - İngiltere Sağlık Bakanlığı, Çernobil santralinde meydanagelen kaza sonucu, «AET standartlarının çok üzerinde radyasyon taşıdığı» gerekçesiyle Türkiye'den gelen 40 ton fındığa, Kuveyt de 20kamyon hayvan yemine giriş yasağı koydu.

15 - Ermeni terör örgütü ASALA, 1975 yılından bu yana Türkiye ve müttefiklerine karşı 300'den fazla saldın düzenlediğini açıkladı.

16 - New York Times gazetesinde yayımlanan yazıda, 1980yılında İran'daki rehineleri kurtarmak için ABD'nin giriştiği operasyonda Türkiye'nin kullanıldığı yolundaki iddialarla ilgili olarak dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakam Hayrettin Erkmen, iddiaların gerçek dışı olduğunu bildirdiler.

17- Federal Almanya'nın Stadtlohn kasabasında bir Türk öldürüldü.

18 - İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe'un başkanlığında, Londra'da toplanan AET dışişleri bakanları, Suriye'ye karşı 4önlem alınmasını kararlaştırdı. Yapılan açıklamada, AET ülkelerininSuriye'ye silah satışını durduracağı, Şam ile yüksek düzeyde resmitemaslara ara verileceği, Suriye Havayolları personelinin sıkı takibealınacağı ve Suriye büyükelçiliklerinin kontrol edileceği bildirildi.

19 - Yunanistan ile ABD arasında Savunma Sanayii İşbirliğiAnlaşması, Atina'da imzalandı.

20 - Fransız Başbakanı Jacques Chirac'ın Washington Timesgazetesine daha önce verdiği demecin tam metni aynı gazetede yayımlandı. Chirac, demecinde, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gencher'in, Nisanayında EI-AI uçağını düşürmeyi amaçlayan girişimin ardında İsrail İstihbarat Örgütü Mossad'm bulunduğunu düşündüklerini söylemişti.

21 - Devrimci Adalet Örgütü, Lübnan'da rehin tuttuğu 3 Fransız rehineden, 2'sini serbest bıraktığını açıkladı.

22 - Sovyet Devrimi'nin son temsilcisi ve eski Dışişleri Bakanlarından Vyacheslav Molotov, 96 yaşında öldü.

23 - Libya'nın Cad'm kuzeyindeki bazı yerleşim merkezlerinibombaladığı bildirildi.

24 - Bangladeş'te, 1982 yılından bu yana yürürlükte olan sıkıyönetime son verildi.

25 - Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, resmi bir ziyaret için Japonya'ya gitmeden önce verdiği demeçte, «Darbe olursahalkı direnmeye çağıracağını» açıkladı.

11 KASIM 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, gazetecilerin Suriye ile ilişkiler konusundaki sorularını cevaplandırarak, «Türkiye'nin bu ülke karşısında sertli kyanlısı politikalar izlenmesini onaylamadığını belirtti.

2 - Memurlar ve işçilerle bunların emeklilerine konut edindirme yardımı yapılması hakkındaki tasarı, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İncirlik Üssü'nden kalkanuçakların Suriye üzerinde uçmasını eleştirdi ve ABD'nin İncirlik Üssü'nü kullanarak Türkiye'yi bir «oldubitti» ile karşı karşıya getirmesiolasılığı konusunda hükümetin dikkatini çekerek açıklama istedi.

4 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar ve SHP Yolsuzluklar Araştırma Komisyonu Başkanı Cüneyt Canver, düzenledikleri basın toplantısında, «Hava Kuvvetleri Komutanı ve Milli Güvenlik Konseyiüyesi Tahsin Şahinkaya döneminde Hava Kuvvetleri'nde 49 milyar298 milyon liralık ihale yapıldığını, ihalelerin yüzde 58'inin 5 şirketeverildiğini» belirterek, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün açıklamalarıyla kamuoyunu yanıltıp, olayı küçültmek istediğini» öne sürdüler.

5 - RP Genel Başkanı Ahmet Tekdal'ın Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu aleyhine açtığı davada, Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından takipsizlik kararı verildi.

6 - Nihat Renda'nın emekli olmasıyla boşalan Yargıtay BirinciBaşkanlığı'na Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi Başkanı Ahmet Coşarseçildi.

7 - Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Ahmet Can, İstanbul'daöldü.

8 - İngiliz The Economist dergisinin çeşitli ülkelerde iş yapanişadamlarına yardımcı olması için hazırladığı «Dünya insan haklarıkılavuzunda, Türkiye 68. sırada yer alıyor.

9 - Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, BM GenelSekreteri'nin Özel Siyasi İşler Yardımcısı ve Genel Sekreter Yardımcılığı Daire Başkanıyla yaptığı görüşmede, 29 Mart çerçeve anlaşma taslağını» yeniden reddetti ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşile kendisi arasında sınırlı zirve yapılmasını önerdi.

10 - Yunanistan hükümeti, Üyesi olduğu AET'nin aldığı kararauymayacağını belirterek, Suriye devletinin terörist ilân edilmesi kararına karşı çıktı.

11 - Fransa'nın başkenti Paris'te patlayan üç bombanın sorumluluğunu Doğrudan Eylem adlı örgüt üstlendi.

Öte yandan, Belçika'nın Anvers kenti sinagoguna da bombalısaldırı düzenlendi. Her iki olayda da ölen ya da yararlanan olmadı.

12 - Lübnanlı örgütlerce rehin tutulan iki Fransız serbest bırakıldı. Fransa Başbakanı Jacques Chirac, yaptığı konuşmada, iki fransız rehinenin serbest bırakılmasına yardım eden Suriye, Suudi Arabistan ve Cezayir hükümetlerine teşekkür etti.

Fransız Dışişleri Bakanı Jean Bernord Raimond, Fransa'nın İran'adevrik Şah yönetiminden kalan borçlarını ödeyeceğini açıkladı.

12 KASIM 1988

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye Odalar ve BorsalarBirliği tarafından Ankara'da yaptırılan Ticaret Merkezi'ni hizmete açtı.

Cumhurbaşkanı Evren, sürekli hastalığı nedeniyle bir mahkumuda affetti.

2 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı.

3 - İslam Konferansı Teşkilâtı İslam Barış Komitesi'nin SuudiArabistan'ın Cidde kentinde yapılan 9. toplantısına katılan DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu, Türkiye'ye döndü.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türkiye'nin, FKÖ temsilcisiAbu Firaz'm açıklamalarını onaylamadığını, FKÖ lideri Yaser Arafat'ailettiğini söyledi.

4 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington'un Limni adası ileilgili anlaşmazlığın çözümlenebilmesi için Türkiye ve Yunanistan'ınuluslararası mahkemelere başvurması yolundaki önerileri, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk tarafından dün TBMM'de reddedildi.

5 - Ankara'da temaslarına başlayan Macaristan Kültür BakanYardımcısı Frene Ratkai, Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz ilebir süre görüştü.

Öte yandan, Devlet Sanatçısı Orkestra Şefi Prof. Hikmet Şimşek'e Macaristan Kültür Bakan Yardımcısı tarafından «Liszt Nişanı»verildi.

6 - Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun 26 ANAP'lı üyesi 15 Ekimdeki toplantılarında SHP'li Cüneyt Canver hakkında yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin olarak aldıkları iki değişik kararın düzeltilmesi için yeniden görüşme istediler.

7 - 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca kırsal kesimlerdeki yerleşim birimlerine, helikopterlerle bölgede faaliyet gösterenbölücü çete mensuplarıyla ilgili broşür dağıtıldı. 31 kişinin adlarının yazılı olduğu broşürde, eşkiya'nın yerini bildirene bir milyondanaz olmamak üzere ödül verileceği de bildirildi.

8 - THKP-C Eylem Birliği Örgütü adına eylemlerde bulunmaktan İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Halil Güçlüidam cezasına mahkum oldu.

9 - Ankara DGM'de yargılanan PKK doğrultusunda çalıştıklarıgerekçesiyle Ankara DGM'de yargılanan 2 sanık mahkum oldu, 8 sanık beraat etti.

10 - Kayseri DGM'de karara bağlanan Sivas/Divriği Dev-Yoldavasında 8 sanık çeşitli hapis cezalarına mahkum olurken, 20 sanıkberaat etti.

11 - Saçak Dergisi'nin düzenlediği «Sosyalist Partide Parti İçiDemokrasi paneline katılan konuşmacılardan Dr. Halil Berktay avukatAli Kalan ve Cenan Bıçakçı, Ankara DGM'nce tutuklandı.

12 - MSB inşaatlarında müteahhit firma Ekşiler A.Ş.'ye 1.5milyar lira fazla ödeme yaparak Hazine'yi zarara uğrattıkları gerekçesiyle yargılanan asteğmenlerden 17'si tahliye edildi.

13 - Edirne'de, Yunanistan'a kaçak geçmek isteyen 17 İranlıve. 2 Iraklı yakalandı.

14 - TİSK ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından”İş Kanunu'nun 50. Yılı Sempozyumu” İzmir'de düzenlendi.

15 - Yunan hükümet sözcüsü Andonis Kurtis, Milli SavunmaBakanı Zeki Yavuztürk'ün TBMM konuşması ile ilgili Yunanlı gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, «Linini sorunu, Türk-Yunan anlaşmazlığı değildir. Bu konu doğrudan doğruya NATO'yu ilgilendirir» dedi. Kurtis, «Yunan hükümeti'nin Limni Adası'nı haklı ve yasal bir şekilde silahlandırdığını, çünkü bu konudaki Lozan Antlaşması'nın maddelerinin yerini, daha sonra imzalanan Montreux Anlaşması maddelerinin aldığını» söyledi.

16 - İran'ın BM'deki temsilcisi Said Recai Horasani, New York'ta düzenlediği basın toplantısında «ABD'nin İran ile ilişkileri düzeltme eğilimi gösterdiğini, İran'ın da ABD'nin özellikle Lübnan politikasında değişiklik yapması halinde buna hazır olduklarını» söyledi.

17 - İrak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) Sesi Radyosu,bir süre önce birleşen Talabani ve Barzani güçlerinin yaptığı saldırıda 6 Irak subayını öldürdüklerini duyurdu.

18 - İran, Irak'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü ve iki hücumbotunu batırdığını öne sürdü.

19 - Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Federal Almanya'nınZDF televizyonuna verdiği demeçte, Fransa'nın izlediği Ortadoğu politikasını överek, «Fransa aynı politikayı sürdürdüğü takdirde, Lübnan'da rehin tutulan diğer Fransızları da kurtarmanın mümkün olduğunu» söyledi.

Suriye'nin Paris Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Amil Sueri de«AET ülkelerinin Suriye'ye karşı yaptırımlarına katılmış olmalarınarağmen, Fransa ile Suriye arasındaki ilişkiler, hiç bu kadar iyi olmamıştı» dedi.

20 - COMECON zirvesi için Moskova'da bulunan Küba DevletBaşkanı Fidel Castro, Sovyet Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov ile bir görüşme yaptı.

21 - Filipinler'de, Yeni Halk Ordusu gerillaları ve yasadışı Filipinler Komünist Partisi sözcüleri bir askeri darbe olursa Devlet Başkanı Corazon Aquino'nun yanında yer alacaklarını açıkladılar.

22 - Haiti'nin batı kesiminde bir feribotun batması sonucumeydana gelen kazada 180 kişinin öldüğü açıklandı.

13 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü.

Kenan Evren ayrıca, «Cumhurbaşkanları, bakanlar ve milletvekillerinin görevleri sona erdikten sonra da ruhsatsız silah taşıyabilmelerini» öngören yasayı veto etti.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Turgut Özal'ıziyaret ederek bir görüşme yaptı. Erdal İnönü, çeşitli iş ve dış olaylarkonusunda görüştüklerini belirterek, «Türkiye'nin güneyindeki olaylarla ilgili olarak Başbakan Özal'ın Türkiye'nin bir maceraya girmeyeceğini ifade ettiğini» söyledi.

3 - Başbakan Turgut Özal, ABD Savunma Bakan YardımcısıRichard Perle ile görüştükten sonra yaptığı basın toplantısında, çeşitli konularda açıklamalarda bulunarak, «Amerikan yardımındakiazalmanın kendilerini memnun etmediğini, ancak yardımın kalitesinde yükselme olduğunu, son günlerde ortaya çıkan iflasların olağanolduğunu ,her ekonomide iflasların görülebileceğini» söyledi.

4 - Kuzey Atlantik Asamblesi toplantısına katılmak üzere İstanbul'a gelen ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Richard Perle, Ankara'da, Genelkurmay İkinci Başkanı Necip Toruntay ve DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu ile ayrı ayrı görüştü.

5 - TBMM Genel Kurulu'nda, sıkıyönetimin Diyarbakır, Mardin,Siirt, Hakkari ve Van'da dört ay uzatılması, Ankara, İzmir ve Kars'taolağanüstü halin kaldırılması, Bingöl, Elazığ, Tunceli, Şanlıurfa, Adana, İstanbul, Ağrı ve Hatay'da da olağanüstü halin devamı karara bağlandı .

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, TBMM'de yaptığı konuşmasında,son dört ayda yurt çapında 103'ü irticai kesimden 961 örgüt mensubunun yakalandığını, 19 güvenlik görevlisi 21 vatandaş, 3 de teröristin öldüğünü bildirdi.

6 - Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu üyeleri, Devlet ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel'i ziyaret ederek, basının çeşitli sorunları konusunda görüştüler.

7 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, HDP Genel Başkanı Mehmet Yazar'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

8 - Türk Harb - İş Sendikasının Ankara'daki genel kurulundakonuşan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye'nin sorunlarının ancak sendikalarla siyasal partilerin dayanışması halinde çözümlenebileceğini bildirdiler.

9 - Anayasa Adalet Karma Komisyonu, bağımsız İçel Milletvekili Ali İhsan Elgin ile SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver'in dokunulmazlıklarının kaldırılmasını karara bağladı.

10 - İslami Cihad örgütü adına çalışan ve güvenlik kuvvetlerince yakalanan Ürdün asıllı Adnan Süleyman Musa Amerin ileİran asıllı Ali Kent Ankara DGM tarafından tutuklandılar.

11 -Tercüman gazetesi yazarı Ahmet Kabaklı'nın Cumhuriyetgazetesi yazarı Oktay Akbal aleyhine açtığı manevi tazminat davası,İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce reddedildi.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da Kongre üyeleriyle yaptığı toplantıda, «İran'a silah gönderildiğinden haberdar olduğunu» belirterek, «Bu hareketin İran'la ilişkilerin düzenlenmesindegeçerli bir politika olduğunu» söyledi.

13 - Danimarka Denizciler Sendikası Genel Sekreteri HendikBerlau, ABD'nin İran'a Lübnan'daki Amerikalı rehinelerin salıverilmesini sağlamak için gönderdiği silahların, Danimarka ve bazı başkaAvrupa ülkelerinin bayrağını taşıyan gemilerce taşındığını ve gemilerin aralarında Pire'nin de bulunduğu bazı Akdeniz limanlarını kullandıklarını öne sürdü.

14 - Sovyetler Birliği, ülkenin kuzeybatısındaki Kola Yarımadası'nda bulunan orta menzilli nükleer füzeleri söktüğünü açıkladı.

15 - İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin, Tel Aviv'de Cumhuriyetgazetesine özel bir demeç verdi.

16 - Avrupa Parlamentosu, Suriye'ye 1987'de verilmesi planlanan kalkınma yardımını, terör olaylarına karıştığı gerekçesiyle blokeetti.

14 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da, Aile PlanlamasıKongresi'nde yaptığı konuşmada, «Nüfus artışında dini çevrelerinhalk üzerinde yaptığı baskıların rolü olduğuna inanıyorum» dedi.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM Plan - Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında, dış politika konusunda bilgi vererek, ABD, AET, Yunanistan ve Suriye ileilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

3 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Ali Coşkun, TOBB Yüksek İstişare Kurulu'nun Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile 1987 bütçesi üzerinde yaptığı görüşalışverişi üzerine bilgi vermek için Ankara'da bir basın toplantısıdüzenledi. Coşkun toplantıda, «Zor duruma düşmüş şirketlere yardım edilmesinin Batıda görüldüğünü, haciz ve iflasla karşı karşıyabulunan şirketlerin sorunlarının ya bankalararası bir konsorsiyum, yada DPT bünyesinde kurulacak bir daire eliyle çözüm bulunmasını hükümete önerdiklerini» açıkladı.

4 - FKÖ'nün Ankara temsilcisi Abu Firaz, SHP'yi ziyaret ederek, Genel Başkan Yardımcısı Aydın Güven Gürkan ile görüştü. AbuFiraz, basının sorularını cevaplandırarak, Dışişleri Bakanlığının Türkiye'yi terk etmesini istediği yolundaki haberlerin doğru olmadığınıbildirdi.

5 - ABD savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, NATOAsamblesi 32. Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere geldiği İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, «İran veSuriye'nin Türkiye'yi içinde bulunduğu rotadan ve kendisini bekleyen iyi gelecekten alıkoymasının mümkün olamayacağını» söyledi.

6 - İstanbul'da 32. dönem toplantısını yapacak olan NATOAsamblesi'nin komisyonları çalışmalarına başladılar. Komisyonlarda,NATO'nun askeri sorunları, terör, insan hakları ve NATO üyelerininekonomik durumları görüşüldü.

7 - TÜSİAD, İSO, TİSK ve ESO, son günlerde iş çevrelerindemeydana gelen haciz ve iflas olaylarıyla, uygulanan ekonomi politikası konusunda görüşlerini açıkladılar.

8 - YÖK'ün uygulamalarını protesto amacıyla açlık grevine giden öğrencilerin eylemlerine Ankara ve Bolu'da son verdikleri, İzmirve Muğla'da devam ettikleri bildirildi.

9 - ABD başkanı Ronald Reagan, radyo-televizyonda yaptığıkonuşmasında, «Ülkesinin İran'la diplomatik ilişkilerini yeniden kurmak için 18 aydır gizli görüşmeler yaptığını ve İran'a az miktardasilah verilmesi için onay verdiğini, ancak bunun Amerikalı rehinelerin serbest bırakılmaları için pazarlık konusu yapılmadığını» bildirdi.

İran Devlet Başkanı Ali Hameney, ABD Başkanı Ronald Reagan'ınABD ve İran yetkililerinin dilomatik görüşmeler yaptığı yolundaki iddialarını reddederek, Sadece İran gizli servisinden görevliler bilgialmak için görüşme yaptılar, Biz buna diplomatik görüşme demiyoruz» dedi .

İsrail Başbakanı İzak Şamir, İsrail Ordu Radyosundan yayınlanandemecinde, «Başkan Reagan'dan ve Amerikan yönetiminden dahabaşka açıklamalar bekliyorum» dedi ve silah sevkiyatıyla İsrail'inilişkili olup olmadığı yolundaki bir soruya ise «İsrail genellikle böyieşeyler yapmaz» dedi.

10 - ABD'nin Suriye'ye bazı konularda yaptırım karan aldığı,Beyaz Saray Sözcüsü Larry Speakes tarafından açıklandı.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada.Güney Kore'ye nükleer başlık da taşıyabilen orta menzilli füzelerinyerleştirilmesine karar verdiği bildirildi.

11 - İsrail hükümeti, Londra Büyükelçisi Yehuda Ayner aracılığıyla İngiltere Dışişleri Bakanı Geoffrey Howee ilettiği mesajda, İngiliz basınında İsrail'in nükleer sırlarını açıklayan Mordehai Vanunu'nun ülkeye kendi isteği ile döndüğünü ve kaçırılması diye bir şeyinsöz konusu olmadığını bildirdi.

12 - İran'ın Bağdat'a karşı düzenlediği saldırıda, 7 kişinin öldüğü, 63 kişinin yaralandığı bildirildi.

13 - Hindistan'ın Tripura eyaletindeki Bagafa köyünü basanTripura Ulusal Gönüllüleri adlı örgütün 17 sivili öldürdükleri, 8 kişiyiyaraladıkları bildirildi.

14 - Güney Yemen'de çıkarılan af çerçevesinde 4 bin tutuklunun serbest bırakıldığı bildirildi.

15 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönüile Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denkiaş'a KKTC'nin 3. kuruluş yıldönümü nedeniyle birer kutlama mesajıgönderdiler.

2 - Çin ve Pakistan'a yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Ankaraya döndü.

3 - İstanbul'daki Kuzey Atlantik Asamblesi'nin siyasi komisyon oturumunda Türkiye'de demokrasi konusu görüşüldü.

4 - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «Türk hükümeti ile yaptığı görüşmelerden sonra üsler anlaşması görüşmelerinin yakın bir gelecektesonuçlanmasının beklendiğini» açıkladı.

5 - Besteci Ahmet Adnan Saygun'a, Macaristan Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğumda düzenlenen bir törenle, «Pro Cultura Hungaria» nişanı verildi.

6 - Bursa - Karacabey yolunda meydana gelen trafik kazasında15 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

7 - KKTC'nin kuruluşunun 3. yıldönümü kutlandı.

8 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Rumca Fileleftheros gazetesinde yayımlanan yazısında, «Ülkesinin BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın federal çözüm önerisini sadece Türklerin kabuletmesi ve Rumların reddetmesinden düş kırıklığına uğradığını» belirterek, «KKTC'yi tanımamış olmasının Kıbrıs Türk toplumu ile temaslarımızın devamı için bir engel teşkil etmez» dedi.

9 - Suriye Enformasyon Bakanı Yassin Ragouh, Şam'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye ile ilişkilerine büyük önemverdiklerini» belirterek, «Batılı ülkelerin bize karşı giriştikleri hareketlerde dostlarımızın bizim yanımızda olmasını bekliyoruz» dedi.

10 - Uluslarası Af Örgütünün hazırladığı raporda, Türk yetkililerin, tüm işkence söylentilerinin soruşturulduğunu açıklamasınakarşın son 12 ay içinde tutuklu ve gözaltında bulunanların durumunda hiçbir iyileşme görülmediğini ve işkence uygulamasının devam ettiğini öne sürdü.

11 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Camp David'de,ABD Başkanı Ronald Reagan ile görüştü.

12 - Suriye, Amerikan yönetiminin yaptırım kararlarının, İsrail ile Mısır arasında imzalanan Camp David anlaşmalarına Suriye'ninde uymasını sağlamak amacıyla alındığını, ancak bunun umutsuz birgirişim olduğunu» bildirdi.

13 - ABD Ulaştırma Bakanlığı, ABD ile Güney Afrika arasındaki hava ulaşımının pazar gününden itibaren durdurulduğunu açıkladı.

16 KASIM 1986

1 - Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde yapılan belediye başkanlığıseçimini SHP adayı Mehmet Şen kazandı.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un davetlisiolarak Türkiye'de bulunan İtalya Genelkurmay Başkanı Riccardo Bisoniere, İzmir'e gitti.

3 - Emniyet makamlarının, terör eylemlerine karıştıkları şüphesiyle 5 Filistinli öğrenciyi pasaportlarına el koyarak sınır dışı etmesi üzerine FKÖ'nün, Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak bu durumun düzeltilmesini istediği ve bu talebin kabul edilerek, öğrencilerin Suriye'den Ankara'ya getirildikleri bildirildi.

4 - Ağa Han Mimarlık Ödülü, aday gösterilen 200 yapı arasından 6 projeye verildi. Büyük ödülü paylaşanlar arasında, Prof. SedadHakkı Eldem'in yaptığı İstanbul Zeyrek'teki Sosyal Sigortalar Kurumubinası da yer alıyor.

5 - Ayyıldız Yayınları sahibi Bektaş Ayyıldız'a işkence yaptıkları gerekçesiyle 3 polis memuru hakkında, Yenimahalle 1. AsliyeCeza Mahkemesi'nde dava açıldı.

6 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydans gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü.

7 - Tahran Radyosu Türkçe yayınında, İran komandoları ileKürt Peşmergelerin, Fetih-3 harekâtını başlattıklarını ve Türk-Irakkarayolunu ulaşıma kapattıklarını bildirdi. Radyo, Türk-Irak petrolboru hattını koruyan 38. Irak Tümeni'nin merkezinin de imha edildiğini öne sürdü.

8 - İngiltere Parlamentosu'nda tüm partilerin temsil edildiği«Kıbrıslı Türklerin Dostları Grubu» tarafından davet edilen KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiltere'ye gitti.

9 - ABD Başkanı Ronald Reagan ile görüşen İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ülkesine döndü.

10 - İsrail jetleri, Lübnan'da Ayn El Hilve kampı yakınlarındakiüç Filistin üssünü bombaladı, hava saldırısında 4 kişi yaralandı. İsrail ise saldırının, Sayda liman kasabasındaki bir Filistin deniz üssüneyapıldığını bildirdi.

11 - Kuzey İrlanda'da, İngiltere'yle Güney İrlanda Cumhuriyeti'nin geçen yıl imzaladıkları anlaşmayı protesto için dün düzenlenengösterilerde 8 kişi yaralandı.

17 KASIM 1986

1 - Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Ağa Han Vakfı tarafından bu yıl İstanbul'daki tarihsel mirası koruma çalışmaları dolayısıyla verilen mansiyonu reddetme kararı aldı.

2 - Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Ankara'da düzenlenen «Demokrasi ve Basın» paneli yapıldı.

3 - Kuzey Atlantik Asamblesi'nin İstanbul'da sürmekte olan32. Genel Kurulu'nda, Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskıyı kınayan karar tasarısı ile, terörizm, NATO'nun güney kanadının güçlendirilmesi için Türkiye, Portekiz ve Yunanistan'a yardımın arttırılmasıve insan haklan ile ilgili karar tasarıları kabul edildi. Toplantıda dördü Türkiye'yi ilgilendiren 14 tasarı kabul edildi.

4 - Dünya Enerji Konferansı Türk Milli Komitesi'nce düzenlenen Türkiye 4. Enerji Kongresi İzmir'de başladı.

5 - Menemen yakınlarındaki Çamaltı Tuzlası Kuş Cenneti koruma altına alındı.

6 - ANAP'tan istifa eden ve daha sonra DYP'ye katılan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili ve Çankaya BelediyeMeclisi üyesi Faruk Dînçer, Çankaya Belediye Başkanı Erdoğan Yavuzlar ve ANAP Ankara İl Başkanı Rıfat Diker aleyhine tazminat davası açtı. Buna karşılık Rıfat Diker ve Erdoğan Yavuzlar da Faruk Dinçer aleyhine manevi tazminat davası açtılar .

7 - Federal Almanya'da yayımlanan Faz gazetesinin Hamburgbürosu, kendilerini «Türk ve Kürt Anti - Faşist ve Demokratları» olarak nitelendiren bir grup tarafından dün dört saat süreyle işgal edildi.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan, bundan böyle İran'a silahsevk edilmeyeceğini açıkladı.

9 - Irak'a karşı Fetih - 3 harekâtını başlatan İranlı komandolarla peşmergelerin, çarpışmalarda 300'den fazla Iraklı askeri öldürdüğüöne sürüldü. Tahran radyosu, İran Hava Kuvvetlerinin Kerkük ve Erbin bombaladığını duyurdu.

10 - Federal Almanya Savunma Bakanı Manfred Wörner, Avrupa'daki orta menzilli füzelerde indirim yapılmasını, kısa menzillifüzelerin sayılarında da indirime gidilmesi koşuluyla kabul edebileceklerini bildirdi.

11 - Filipinler'de, sol parti lideri Roiando Olalia'nın öldürülmesini protesto eden ve Savunma Bakanı Juan Ponce Enrile'nin istifasını isteyen işçiler, tüm ülkede genel greve gittiler ve bir yürüyüşdüzenlediler.

12 - Güney Avya Bölgesel İşbirliği Örgütü'ne (SAARC) üyeülkelerin liderlerinin, Hindistan'ın Bangalore kentinde başlayan doruktoplantısı sona erdi.

13 - İran'da yasadışı KürdistanDemokratik Partisi Merkez Komitesi üyesi Hakim Rezai'nin 4 arkadaşıyla, hükümet kuvvetleri arasında meydana gelen çarpışmada öldükleri bildirildi.

14 - Hindistan'da meydana gelen tekne kazasında 24 kişi öldü.

15 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Burj El Barajne mültecikampı çevresinde Filistinlilerle Emel Örgütü milisleri arasında meydana gelen çarpışmalarda 5 kişi öldü, 52 kişi yaralandı.

18 KASIM 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da Alman Haber AjansıDPA'ya verdiği bir demeçte, AET'nin politik ve ekonomik tavizler vermesi halinde Türkiye'nin AET ile aralarındaki ortaklık anlaşmasındayer alan haklarından kısmen vazgeçmesinin söz konusu olabileceğinisöyledi.

2 - A.Ü. Ziraat Fakültesi, TÜBİTAK ve Ziraat Bankası'nın birlikte düzenlediği «GAP Tarımsal Kalkınma Sempozyumu» Ankara'da başladı. Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, GAP'ın yürütülmesinde zaman zaman finansman sıkıntıları olduğunu söyleyerek,«Proje'nin zamanında bitmesi için elimizden geleni yapacağız» dedi.

3 - Bakanlar Kurulu, 358 kişinin Türk vatandaşlığının kaybettirilmesini kararlaştırdı.

4 - TBMM, HP ile SODEP'in birleşmesinden sonra SHP adınıalan partiye bağlı milletvekillerinin üyeliklerinin Anayasa'nın 84. maddesi kapsamına girmediğini onayladı.

5 - Kuzey Atlantik Asamblesi'nin İstanbul'da yapılan 32. GenelKurulu sona erdi.

6 - 12 Eylül sonrasının en büyük grevi olarak adlandırılanNETAŞ'ın (Northern Electric Telekomünikasyon A.Ş.) Ümraniye'dekifabrikası ile Ankara'daki montaj ve İzmir'deki satış yerlerinde başladı. Bağımsız Otomobil-İş Sendikası'nca uygulanan greve 2 bin 650 işçi katıldı.

7 - İsveç'in Ankara Büyükelçisi Lennort Dofgart, Adana'da Baro Başkanı ile yaptığı görüşmede, Türkiye'de siyasi suçlu olmadıkları saptananların iade edileceklerini açıkladı.

8 - Zonguldak Ereğli'de bir süre önce esrar satarken yakalanan din dersi öğretmeni ve üç arkadaşının yargılanmasına AnkaraDGM'de başlandı.

9 - İslam Konferansı Bilimsel ve Teknik İşbirliği Komitesi toplantılarına katılacak olan Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz ve beraberindeki heyet İstanbul'dan Pakistan'a gitti.

10 - Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Hindistan'a gitti.

11 - ABD Savunma Bakan Yardımcılarından William H. Taft,Washington'da düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'ye ABD'ninbağış biçiminde vereceği silahların listesini Savunma BakanYardımcılarından Richard Perle'nin hazırladığını ve Ankara'da Türkyetkilileriyle görüşme masasına getirdiğini» açıkladı.

12 - Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin, dün ABD BaşkanıRonald Reagan ile görüştü.

19 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin ve Tahsin Şahinkaya, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, YÖK Başkanı İhsan Doğramacı olduğu haldeEskişehir'e gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anadolu ÜniversitesiAçıköğretim Fakültesi'nin ilk mezunlarının diploma törenine katılarak bir konuşma yaptı.

2 - Bakanlar Kurulu, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındatoplandı.

3 - Başbakan Turgut Özal, TİSK Başkanı Halit Narin'i kabulederek görüştü.

4 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Şefik Yıldızeli, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1986 yılı kalkınma hızı tahmininin yüzde 7.9 olduğunu açıkladı.

5 - SHP ve DYP, DiE'nin 1986 yılı büyüme hızı tahminini 7.9olarak açıklamasını eleştirdi.

6 - Suriye Büyükelçiliği tarafından Türk-Suriye ilişkilerini içeren bir bildiri yayımlandı.

7 - Tekstil sanayiinde 206 işyerindeki toplam 100 bin işçiyikapsayan toplu iş sözleşmesi Tekstil İşverenleri Sendikası ile Teksifsendikası arasında imzalandı.

8 - SHP İstanbul Milletvekili ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası eski Genel Başkanı Kemal Özer Ankara'da öldü.

9 - Ordu eski milletvekillerinden Yusuf İzzettin Ağaoğlu, Ankara'da öldü.

10 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı SıkıyönetimAskeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 705 sanıklı Dev-Yol davasında tutuklu sanık kalmadı.

11 - Türkiye adına Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun 6 aylığına dönem başkanlığını üstleneceği Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Toplantısı, Fransa'nın Strasbourg kentinde başladı.

12 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Türkiye - SSCB 9. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantılarınakatılmak üzere, Moskova'ya gitti.

13 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, NATO ittifakınınnükleer caydırıcılık stratejisinde hiçbir değişiklik yapmaması gerektiğini söyledi.

14 - Yunanistan'da bulunan Kıbrıs Rum kesimi lideri SpirosKipriyanu, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüştü.

15 - Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Abdülhalim Haddarn,Fransız Le Nouvel Observateur dergisine verdiği demeçte, «Fransa veAvrupa'daki terör eylemleriyle ilgili olarak İsrail ve ABD'yi «suçlayarak», Hizbullah örgütü militanlarının Lübnan'da İran yanlısı bir İslamCumhuriyeti kurmayı başaramayacaklarını söyledi.

16 - Filipinler'de solcu lider Rolando Olalia'nın öldürülmesinden 6 gün sonra, Filipinler Savunma Bakanı'nın yakın arkadaşı veve eski Meclis üyesi David Busan uğradığı saldırı sonucu öldürüldü.

Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, ateşkes sağlanmasıamacıyla komünist gerillalarla görüşmelerin yeniden başlatılmasınıistedi.

20 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, iki gün süren Eskişehir gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - Yüksek Askeri Şûra, Başbakan Turgut Özal başkanlığındatoplandı.

3 - Bakanlar Kurulu, İl Özel İdaresi Yasa Tasarısı'nı kabul etti-.

4 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli ile Sanayi ve Ticaret BakanıTürk-İş'e bağlı Teksif Sendikasının Genel Kurulu'na katıldılar.

5 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel ve CHPnin eski milletvekili Deniz Baykal, ara seçim öncesinde yaptıklarıkonuşmalardan ötürü, Basın Savcılığı'na ifade verdiler.

6 - Anayasa Komisyonu, TBMM içtüzük taslağını kabul etti.

7 - Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi emekli Hava KuvvetleriKomutanı Tahsin Şahinkaya hakkında, SHP'liler tarafından hazırlanan Meclis araştırması önergesi, TBMM Başkanlığı'na verildi.

8 - SHP Malatya Milletvekili İlhan Dinçel, partisinden istifaetti.

9 - Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türk sinemasının kültür vesanat yönünden geliştirilmesini sağlamak, sinemayı desteklemek vefilm yapımcılarına katkıda bulunmak amacıyla üç dalda verdiği sinema ödülleri belirlendi.

10 - Sovyetler Birliği'nde, dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlüsanatçıların katılımıyla yapılan «Issık Gölü Forumu»'nda alınan kararuyarınca, yazar Yaşar Kemal ve müzik sanatçısı Zülfü Livaneli, forumun sonuç bildirgesini Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve Siyasi Parti liderlerine ilettiler.

11 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen MHP davasında, tutuksuz olarak yargılanan MHP'ninGenel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, Genel İdare Kurulu üyeleri Ahmet Er ve Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni TahaAkyol ile milletvekilleri Turan Kocal ve Ahmet Hamdi Ayan hakkındaki yurt dışına çıkma yasağı kaldırıldı.

12 - Ürdün Büyükelçiliği Birinci Katibi Zaid J. Sati'nin öldürülmesiyle ilgili olarak Ürdün'ün Ankara'daki Büyükelçiliğinde idari memur olarak çalışan Adnan Musa Süleyman Amerin, İran uyruklu AliKent ile Suriye Büyükelçiliği 2. kâtibi Muhammed Derviş Beledi hakkında Ankara DGM Savcılığı'nın hazırladığı ek iddianame i!e davaaçıldı.

13 - DGM Savcılığı tarafından Ürdünlü diplomat Zaid J. Sati'ninöldürülmesi olayını planlamakla suçlanan Suriye Büyükelçiliği İkinciKâtibi Muhammed Derviş Beledi Türkiye'den ayrıldı.

14 - ABD Başkanı Ronald Reagan, bir basın toplantısı düzenleyerek, İran ile yürütülen gizli diplomasi girişiminden yalnız UlusalGüvenlik Kurulu'nun değil, Dışişleri Bakanlığı ve CIA'nın da haberiolduğunu» açıklayarak, Dışişleri Bakanı George Shultz'un istifasınınsöz konusu olmadığını bildirdi.

15 - Filipinler'de solcu lider Rolando Olalia'nın öldürülmesiniprotesto yürüyüşüne 50.000'de fazla kişinin katıldığı gösterilerde,Devlet Başkanı Aquino'dan, faşist unsurları temizlemesini ve Savunma Bakanı Juan Pance EnrÜe'nin istifasının istendiği bildirildi.

16 - İsviçre hükümetince alman bir karar uyarınca, Filipinlerdevrik Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un ülkeye, girmesi yasaklandı.

17 - Afganistan Devlet Bakanı Babrak Karmal, görevinden istifa etti.

18 - Lübnan'ın Sur kenti yakınlarında patlayıcı yüklü bir otomobilin infilak etmesi sonucu 8 kişi öldü.

19 - İran, Irak jetlerinin Ahvaz kentini bombalamaları sonucu12 kişinin öldüğünü, 192 kişinin de yaralandığını açıkladı.

21 KASIM 1986

1 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Türk işçilerinin, AET üyesi ülkelerde serbest çalışma hakkını öngören haklarının geçerlik kazanmasıiçin topluluk nezdinde girişimde bulundu.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa Konseyi DönemBaşkanlığı'nın .Türkiye'de demokrasinin tam anlamıyla yerleştiğininb;r göstergesi olduğunu söyledi. Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına katılan Hatefoğlu daha sonra Türkiye'ye döndü.

3 - Ürdün Büyükelçiliği Birinci Kâtibi Zait J. Sati'nin öldürülmesiyle iigili operasyonlar çerçevesinde şüpheli görülerek haklarındasınır dışı etme kararı verilen 5 Filistinli öğrenciden 3'ü İsrail'e, diğerikisi de Ürdün'e gönderildiler.

4 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile İngiltereBaşbakanı Margaret Thatcner ortak savunma sorunlarını ve ikili ilişkileri görüşmek üzere Paris'te biraraya geldiler. Fransa ve İngiltere,Satı Avrupa'nın konvansiyonel silah gücü arttırılmadıkça, ABD'nin,Sovyetler Birliği ile orta menzilli nükleer füzeler konusunda kapsamlı bir indirime gitmesine karşı çıktılar.

5 - Hindistan'da meydana gelen trafik kazasında 30 işçi öldü.

6 - Japonya'da küçük bir adada bulunan yanardağın yenidenfaaliyete geçmesi sonucu, adanın 11 bin sakininin tahliye edilmesinebaşlandı.

22 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Tahsin Şahinkaya, Nurettin Ersin ve Nejat Tümerile Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve Genelkurmay BaşkanıOrgeneral Necdet Üruğ He Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemil Çulha olduğu halde, Ankara yakınlarında kurulan ve F-16 savaşuçaklarını üretecek olan TUSAŞ Uçak Fabrikası'nda incelemelerdebulundu.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman başkanlığındaki parlamento heyeti, Fas Temsilciler Meclisi Başkanı Ahmed Osman'ın davetlisi olarak Rabat'a gitti.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, İl Özel İdaresi Kanun Tasarısıyla ilgili bir basın toplantısı yaptı.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, AnkaraNumune Hastanesi'nde incelemelerde bulundu.

5 - Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba köyündegüvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya giren 8 bölücü çete mensubuölü olarak ele geçirildi. Çatışmada bir er şehit oldu, bir asteğmenleiki er yaralandı.

6 - Memur ve işçiler ile bunların emeklilerine konut edindirmeyardımı yapılması hakkındaki kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Avustralya'da Türkiye'nin Melbourne Konsolosluğu'nun bulunduğu binanın garajında bir bombanın patlaması sonucu, Avustralyalı bir kadın yaralandı.

8 - Federal Almanya'nın Frankfurt kentinde Türkiye'den gelen40 ton fındığa, radyasyon gerekçesiyle el kondu.

9 - Sovyetler Birliği'nde, Yüksek Sovyet Konseyi tarafındankabul edilen yasaya göre, aynı çatı altında yaşayan aile bireylerinin,sinirli öz-el işletme kurabilecekleri bildirildi.

10 - Filipinler'in başkenti Manila'da Aquino yanlısı bir Müslüman politikacının öldürülmesinden kısa süre sonra radyo - televizyon binası askerlerce kuşatılarak korumaya alındı.

23 KASIM 1986

1 - ANAP 2. Olağan Küçük Kongresi, Ankara'da yapıldı.

2 - Ankara'da yapılan Teksif Genel Kurulu'nda başkanlığa yeniden Şevket Yılmaz seçildi.

3 - Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Şıhlı kasabasında Belediye Başkanlığı seçimini, ANAP adayı Mustafa Özkan kazandı.

4 - Avustralya'nın Melbourne kentinde Türkiye Başkonsolosluğu'nun bulunduğu binanın garajında dün meydana gelen patlamanınsorumluluğunu, «Ermeni - Yunan - Bulgar Cephesi» adlı bir örgüt üstlendi. Patlama sırasında garajda bulunan ve bombalı saldırının failiolabileceği tahmin edilen bir kişinin de öldüğü açıklandı.

5 - İran, Irak savaş uçaklarının ülkenin batısına düzenlediğihava saldırısında 98 kişinin öldüğünü bildirdi.

6 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ABD Başkanı Ronald Regan'a bir mesaj göndererek, ABD'nin İran'a silah satmasından sonra, Arap dünyasındaki inandırıcılığını kaybetmeye başladığını belirtti.

7 - Filipinler Savunma Bakanı Juan Pance Enrile görevindenistifa etti. Yerine, Rafael lleto atandı.

24 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yılın öğretmeni ve il temsilcisi öğretmenleri kabul ederek görüştü. Cumhurbaşkanı Kenan Evren,«Laiklik konusunda duyarlı olmaya mecburuz» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplanlssında, Başbakan Turgut Özal'ın, ANAP Küçük Kongresi'nde yaptığıanayasayla ilgili açıklamalarını eleştirdi.

3 - SHP Milletvekili Halil İbrahim Şahin, Denizli'nin Tavas ilçesi Kızılcabölük kasabasında Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Pansiyonu'nda kalan ortaokul öğrencisi Bekir İkiz'in işkence ve baskı sonucu intiharıyla ilgili olarak hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığı'na verdi.

4 - ANAP Küçük Kongresi'nden sonra, il ve ilçe başkanları ilebelediye başkanlarının katıldığı Danışma - 5 toplantısı Ankara'da yapıldi.

5 - Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Başbakan TurgutÖzal'ın bazı sözlerini eleştirerek, «Türk işçisi hiçbir zaman anarşiyeprim vermemiştir» dedi.

6 - Öğretmenler Günü törenlerle kutlandı.

7 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanSüleyman Demirel, ara seçim öncesinde Yenimahalle seçim bölgesinde yaptığı konuşmalarla, Siyasi Partiler Yasası'na aykırı davrandığı gerekçesiyle hakkında 1-3 yıl hapis istemiyle açılan iki ayrıdavadan beraat etti.

8 - Kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alparslan Türkeş, ara seçim öncesinde MÇP tarafından Yenimahalle ilçesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle, Yenimahalle Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade verdi.

9 - AET Dışişleri Bakanlarının Belçika'nın başkenti Brüksel'dekitoplantısında, serbest dolaşımın 1 Aralıkta başlaması gerektiğini belirten Türk tezi reddedildi. Türkiye'nin öne sürdüğü hukuki gerekçeler kabul edilemez nitelikte bulunurken, serbest dolaşımı fiilen askıyaalan belge kabul edildi. Bu arada, Yunanistan'ın serbest dolaşımdanmuaf tutulması kararlaştırıldı.

10 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, «Afganistan'dakiSovyet askerlerinin bu ülkede kalıcı olarak bulunmadığını» söyleyerek, «Bağımsız ve bağlantısız bir Afganistan görmek istediğini» belirtti.

11 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bir altın madeninde dünişçMer arasında meydana gelen çatışmada 11 siyah madenci öldü.

12 - Avusturya'da dün yapılan erken genel seçimlerde, iktidardaki Sosyalist Parti çoğunluğu sağlamakla birlikte 18 sandalye kaybetti.

25 KASIM 1986

1 - Başbakan Turgut Özal tarafından dün açıklanan yeni düzenleme uyarınca hazırlanan .eğitim ve öğretim tazminat miktarlarınıyükselten kararname Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan bir değişiklikle öğretmenlerin ek ders ücretleri artırıldı.

2 - 1987 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı TBMM Plan ve BütçeKomisyonu'nda kabul edildi.

3 - Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi ve eski Hava KuvvetleriKomutanı Tahsin Şahinkaya'nın kendisine ve ailesine menfaat sağladığı yolundaki iddiaların araştırılması için SHP Milletvekili CüneytCanver ve arkadaşları tarafından Meclis araştırması açılmasını isteyen önerge, TBMM'de reddedildi.

4 - SHP tarafından hazırlanan, DYP'nin de desteklediği, eskipolitikacılara siyasi yasak getiren Anayasa'nın 4. maddesinin kaldırılmasına ilişkin önerge, 136 imzayla, TBMM Başkanlığı'na verildi.

5 - AET Dışişleri Bakanlarının serbest dolaşım hakkı konusunda dün aldıkları önerilere ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Türkiye'nin tam üyeliği desteklemediği sürece, serbest dolaşım hakkından geri adım atılmayacağı» bildirildi.

6 - Ürdün Büyükelçiliği Birinci Kâtibi Zaid J. Sati'nin öldürülmesiyle ilgili davaya, Ankara DGM'de başlandı. Mahkeme sanıklardan Ürdün Büyükelçiliğimde görevli olarak çalışan Adnan Musa Süleyman Amerin'in diplomatik dokunulmazlığı bulunduğunu belirterek,hakkındaki davanın düşmesini ve sanığın tahliyesini kararlaştırdı.

7- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve beraberindekiparlamento heyeti, Fas'ta, Fas Kralı İkinci Hasan tarafından kabuledildi.

8 - BM Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi İlter Türkmen, Sosyal İşler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Bulgaristan'ı Hitler Almanyası'na benzeterek, «Irkçı politika izlemenin devletleri nereye götürdüğü tarih boyunca görülmüştür» dedi.

9 - İran Cumhurbaşkanı Seyit Ali Hamaney, İran'da görev süresi dolan Tahran Büyükelçisi İsmet Birsel'i kabul etti. İran Cumhurbaşkanı, Türkiye-İran ilişkilerini bozmak isteyenler olduğunu belirterek, «Bu kişilere alet olmamalıyız» dedi.

10 - Bulgar Haber Ajansı BTA, Türkiye'nin Melbourne Konsolosluğu'nun bulunduğu binanın garajında meydana gelen, bir kişininölümü, bir kişinin de yaralanmasına yol açan patlamayla kesinlikleilişkileri bulunmadığını» açıklayarak, «Olayı insanlık dışı bir eylem»olarak nitelendirdi.

11 - İran uçaklarının, Irak'ın Türk sınırı yakınlarındaki Dohuk'tabulunan ekonomik ve askeri tesisleri bombaladıkları bildirildi.

Öte yandan, Irak uçaklarının da dün İran'ın Bender Humeyni veSar Bender kentlerini bombaladıkları, 19 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı bildirildi.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan, «Adalet Bakanı Edwin Meese'nin yürüttüğü soruşturma ile ilgili olarak verdiği ilk rapor çerçevesinde, Ulusa! Güvenlik Danışmanı Amiral John Poindexter'in veİran ile gizli diplomasi girişiminde rol oynayan Güvenlik Kurulu üyesi Deniz Piyade Albayı Oliver North'un istifa ettiklerini» bildirdi. ABDAdalet Bakanı Edwin Meese, Reagan'ın direktifiyle yürüttüğü soruşturma sonucu, İran'a yapılan tüm gizli silah satışlarının İsrail aracılığıyla gerçekleştirildiğini ve İran'ın ödediği bazı yaraların yasal olmayan yollardan Nikaragua'da Sandinista yönetimine karşı savaşanContra adlı gerillalara ulaştırıldığının ortaya çıktığını açıkladı.

13 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, resmi bir ziyaret için Hindistan'a gitti.

14 - Belçikalı parlamenter Jaak Vandemeulbroucke tarafındanhazırlanan sözde Ermeni soykırımıyla ilgili rapor, Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nda oylanamadı. Rapor, tüzük komisyonundakarar alınması amacıyla başkanlık divanına geri gönderildi.

26 KASIM 1986

1 - Anayasa Mahkemesi, «Polis Vazife ve Selahiyet Yasası'nıniki maddesini iptal etti.

2 - Türk Metal Sanayicileri Sendikası MESS, toplu pazarlıktakiuyuşmazlık nedeniyle Otomobil - İş'in aldığı grev kararma karşılık 101işyerinde lokavt kararı aldı.

3 - İran İslam Cumhuriyeti'nin Ankara'daki Büyükelçisi Monacehr Mottaki, İran - Irak savaşı hakkında bilgi vermek üzere düzenlediği basın toplantısında, İran'ın, Irak'taki Talabani ve Barzani önderliğindeki Kürt gruplarının kurdukları ortak cepheyi desteklediğini»bildirdi. Mottaki, Türkiye'deki bazı tehdiş faaliyetlerini desteklediğiyolunda güvenlik kaynaklarına atfen basında ortaya atılan iddiaların«senaryo»'yu andırdığını söyledi.

4 - Dışişleri eski Bakanlarından, kapatılan CHP milletvekili veSiyasal Bilgiler Fakültesi eski Dekanı olan Prof. Gündüz Okçun Ankara'da öldü.

5 - Siirt'in Şırnak ilçesinde PKK militanlarıyla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada bir er şehit oldu.

6 - Ürdün Büyükelçiliği Birinci Kâtibi Zaid J. Sati'nin öldürülmesiyle ilgili olarak Ankara DGM'de devam eden duruşmada diplomatikdokunulmazlığı olduğuna dair bilgi gelmeyen Suriye Büyükelçiliği 2.Kâtibi Muhammet Derviş Beledi hakkında tutuklama kararı verildi.Dünkü duruşmada tahliyesine karar verilen Ürdün Büyükelçiliği idaregörevlisi Adnan Musa Süleyman Amerin hakkında üç soruşturmadan tutuklama kararı bulunuyor.

7 - Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Ekin Danışmanlık Bilar A.Ş. davasına başlandı.

8 - Avustralya'nın Melbourne kentinde Türkiye Başkonsolosluğu'nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak polisin 8 Ermeniyi gözaltına aldığı bunlardan birinin tutuklandığı bildirildi.

9 - BM Genel Kurulu'nda, Arjantin'in desteklediği «FalklandAdaları Sorunları» adıyla bilinen karar tasarısı, İngiltere aleyhinde116 oyla kabul edildi, Türkiye çekimser kaldı.

10 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Ürdün'de yayımlanan «El Düstur» gazetesine verdiği demeçte, «Basra Körfezi'ne gtriş yapan Hürmüz Boğazı'nın kapanması durumunda, NATO'nun körfeze müdahale edebileceğini söyledi .

11 - İran'ın Irak'ın başkenti Bağdat'ı füze ile vurması sonucu53 kişi öldü, 53 kişi yaralandı.

Öte yandan, Irak'ın İran'a düzenlediği hava saldırısında ise 110kişinin öldüğü bildirildi. Irak'ın Larak petrol terminalini bombalamasısonucu biri Kıbrıs, ikisi İran bandıralı 3 gemi yandı.

12 - 9 Martta Alman-Arap dostluk derneğine bombalı saldırıdüzenlemek ve 9 kişinin yaralanmasına neden olmaktan Batı Berlin'de yargılanan Ürdün uyruklu iki sanık 13 ve 14 yıl hapis cezasınaçarptırıldı.

Öte yandan, olaya karışmakla suçlanan ve üst düzeyde bir Suriyehaberalma yetkilisi olduğu bildirilen Abu Ahmet için tutuklama emriçıkarıldı.

13 - Lübnan'ın güneyinde FKÖ gerillaları stratejik Magduşehkasabasını Şii Emel milislerinden geri alırken, çatışmaların Beyrut'ada sıçradığı, 100'e yakın kişinin öldüğü bildirildi.

14 - İsrail Başbakanı İzak Şamir'in sözcüsü tarafından yapılanaçıklamada, «İsrail, ABD'nin isteği doğrultusunda İran'a savunma silahları ile yedek parçaların gönderilmesinde yardımcı olmuştur. Ancak, İran'ın silahlara karşı ödediği para, İsrail'den geçmeden İranlıtemsilci tarafından doğrudan İsviçre'deki bir banka hesabına yatırıldı» dedi.

27 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı veGenelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u, Çankaya Köşkü'ndeayrı ayrı kabul ederek haftalık olağan görüşmelerini yaptı.

Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, ABD ile Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nda varılanuzlaşmayla ilgili olarak, «ABD'den daha fazla yardım yerine, ticariilişkilerin artışını istedik. Bu konuda mesafe alındı, ama tabii kafideğil» dedi. Türk işçilerinin serbest dolaşım konusunda mücadeleyedevam edeceklerini belirten Başbakan, ABD'nin İran'a yaptığı silahsevkiyatında Türkiye'deki üslerin kullanıldığı iddialarının gerçekdışıolduğunu bildirdi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Yargıtay Başkanı Ahmet Coşar'ı ziyaret etti.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü ve DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile ayrı ayrı görüşerek, dış politika konusunda bilgi verdi.

4 - Nevşehir'in Boğazköy Köyü yakınlarındaki maden ocağınınçökmesi sonucu 4 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

5 - Yayıncı İlhan Erdost'u gözaltında bulunduğu sırada öldürmekten sanık Astsubay Şükrü Bağ, 3 yıl hapis ve ömür boyu memuriyetten men cezasına çarptırıldı.

6 - Kapıkule sınır kapısında 1984 yılında yurtdışına çıkış yapanbir yolcu otobüsünde yakalanan kaçak dövizlerden 157 milyon liralık bölümünü zimmetlerine geçiren 8 gümrük muhafaza görevlisi ilegörevlerini kötüye kullandıkları ileri sürülen 19 gümrük görevlisi hakkında, Edirne, 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bakılan dava sonuçlandı.Mahkeme 8 gümrük muhafaza görevlisine 12'şer yıl hapis, çeşitli paracezaları, memuriyetten men, hapis cezaları kadar gözetim altındabulundurulmalarını kararlaştırdı. 19 gümrük görevlisi hakkında da 4'eryıl 8'er ay hapis cezası ile bankadaki paralarının müsaderesine kararverdi.

7 - KDV uygulamasından haksız kazanç sağlamak amacıylapiyasaya 500 milyon liralık naylon fatura süren 5 kişi gözaltına alındı.

8 - İngiltere Sosyal Konut Vakfı'nca düzenlenen uluslararasıyarışmada «Batıkent» projesiyle 23 ülke arasından birinci olan KentKoop'un ödülü, Gal Prensi Charles tarafından Genel Başkan MuratKarayalçın'a düzenlenen bir törenle verildi.

9 - Avrupa Parlamentosu Başkanlık Divanı, Brüksel'de, Belçikalı Milletvekili Jaak Vandemeulebroucke tarafından hazırlanan ve1915 techir olaylarını bir soykırım olarak niteleyen raporun yenidenparlamento siyasi komisyonunda oylanmasına karar verdi.

10 - Suriye'nin geçen Mart ayında Alman-Arap Dostluk Derneği'ne düzenlenen bombalı saldırının gerisinde olduğunun, bir Berlin mahkemesince belirlenmesi üzerine, Federal Almanya 5 Suriyelidiplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı. Federal Almanya HükümetSözcüsü Fieldheim Ost tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye'yeverilen kalkınma yardımının durdurulduğu, ve Şam'a yeni elçi atanmayacağı bildirildi.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, müttefiklere çağrıda bulunularak, Suriye'ye karşı birlikte hareket edilmesi istendi.

11 - İran, Roma'daki elçisini, 5 gün önce İtalyan devlet televizyonunda yayımlanan bir program nedeniyle geri çekeceğini açıkladı.

12 - Angola'da ordu birlikleriyle yönetime karşı savaşan UNITA gerillaları arasında meydana gelen çatışmalarda 77 asker öldürüldü.

13 - Lübnan'ın güneyindeki Sayda kenti çevresinde FilistinliEl Fetih gerillaları ile çarpışan Şii Emel örgütü milislerinin stratejiköneme sahip Magduşeh kasabasını yeniden ele geçirdikleri bildirilirken, İsrail savaş uçakları Sayda yakınlarındaki Filistin gerilla üstlerine bombardıman düzenlediler.

14 - Filipinler'de 17 yıldır süren iç savaşa iki ay için ara verenateşkes anlaşması, Hükümet ile gerillalar arasında, başkent Manila'da imzalandı.

15 - Üniversite Reform Tasarısı'nı protesto etmek amacıylaFransa'nın çeşitli kentlerinde gösteriler düzenlendi.

28 KASIM 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı. MGK, son bir aylık dönem içinde iç ve dış olaylarda meydana gelen gelişmeleri değerlendirilerek, Radyo - Televziyon Yüksek Kurulu'nda boşalmış olan bir üyeliğe eski Ulaştırma Bakanlarından Necmi Özgür'ün seçildiğini hükümete bildirmeye kararverdi.

2 - Başbakan Turgut Özal, HDP Genel Başkanı Mehmet Yazar'ıHDP Genel Merkezi'nde ziyaret ederek, bütünleşme önerisinde bulundu.

3 - SHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Güven Gürkan, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubunun düzenlediği «Türkiye-AET İlişkileri» toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

4 - NATO Savunma Planlama Komitesi'nin dün Brüksel'de yapılan toplantısında, NATO kuvvet planı imzalandı.

5 - ODTÜ Gaziantep Kampusu Dekanı Prof. Dr. Subidey Toğan görevinden istifa etti.

6 - Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen Abdi ipekçi Barışve Dostluk Ödülü yarışmasını kazananlara ödülleri verildi.

7 - ABD büyükelçisi Robert Strausz - Hupe, kapatılan AP genelBaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret etti.

8 - Ulaştırma Bakanlığı banliyö tren ücretlerine, yüzde 43 oranında zam yaptı.

9 - SSYB İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün 24 Kasım 1986tarihinde yayımladığı yeni fiyat listesine göre Türkiye'de üretilentoplam 3.586 ilaçtan 1438 tanesine, yüzde 6-30 oranında zam yapıldı.

10 - Konya'nın Yunak ilçesi Çeltik kasabasında bulunan pansiyonda kalan öğrencileri döven ve yasak yayın bulunduran 4 görevlitutuklandı.

11 - Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Yıldızlı köyünde çıkanolaylar üzerine Kuran Kursu ve Yardım Pansiyonu kapatıldı.

12 - İzmir DGM Savcısı Enver Güner Tuncelili, Kurs ve OkulTalebelerine Yardım Derneği'nin pansiyonunda kalan ve intihar edenBekir İkiz'in soruşturmasını kendilerinin de izlediğini ve 2 savcı tarafından soruşturulduğunu bildirdi.

13 - Hollanda Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan bir duyuruda Türk çayı numunelerinde, kabul edilebilir oranın 60 katı radyasyon saptandığı bildirildi.

14 - Resmi bir ziyaret için Paris'e gelen İtalya Başbakanı Bettino Craxi, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile bir görüşmeyaptı.

15 - Lübnan'ın güneyindeki Sayda kenti yakınlarında, Şii Emelörgütü milisleri ile Filistinli gerillalar arasındaki çatışmalarda, 209kişinin öldüğü, 424 kişinin de yaralandığı bildirildi. Çatışmalarla ilgiliolarak, Suriye'nin başkenti Şam'da ateşkes anlaşmasına varıldığıaçıklanırken, FKÖ Lideri Yaser Arafat, dün Bağdat'ta Irak DevletBaşkanı Saddam Hüseyin ile bu konuda görüşmelerde bulundu.

16 - Suriye, Federal Almanya'nın aldığı kararlara karşılık olarak, 3 Federal Aiman diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.

17 - Güney Afrika Cumhuriyetinde, grevdeki 2 bin madenişçisi işten atıldı.

18 - Filipinler'de, Sosyal İşler Bakanı ile Doğal KaynaklarBakanı istifa etti.

29 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Denizli'nin Çardak ilçesindeNATO tesislerinde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Denizli Valisi Necati Bilcan'dan, Denizli'deki irtica söylentilerive tarikatçılık hareketleri konusunda bilgi aldı..

2 - Türkiye Barolar Birliği'nin 7. olağanüstü genel kurulu, Ankara'da yapıldı. ;

3 - Aralarında yazarlar, sanatçılar, aydınlar, sendikacılar vemilletvekillerinin de bulunduğu 109 kişi tarafından imzalanan açıklamada, «Yasalardaki bütün düşünce suçlarının TBMM tarafından ortadan kaldırılması» istendi.

4 - İtalya Kara Kuvvetleri Komutanı'nm davetlisi olarak İtalya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Kara Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Necdet Öztorun, Türkiye'ye döndü.

5 - Bakanlar Kurulu'nun Katma Değer Vergisi'ne ilişkin yeni düzenlemeleri, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6 - ABD'de yayımlanan «The Wall Street Journal» Gazetesi'ndeTürkiye ve Bulgaristan'daki Türklerle ilgili bir yorum yer aldı.

7 - Lübnan'ın güneyindeki Sayda kenti yakınlarında Şii EmelÖrgütü milislerine karşı savaşan Filistinli gerillalar, Suriye'nin başkenti Şam'da Libya, Suriye ve İran tarafından hazırlanan ateşkesanlaşmasına uymayacaklarını açıkladılar. Çarpışmalarda 24 kişi öldü,97 kişi yaralandı.

Öte yandan, Şatila ve Burç El Barajni kampları Suriye tarafındanEmel Örgütlerine destek amacıyla bombalandı.

8 - Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen iktidar aleyhtarı gösterilerde, 2 bin gösterici tutuklandı.

Öte yandan, Şatila ve Burç El Barajni kampları Suriye tarafındanŞii EMEL Örgütlerine destek amacıyla bombalandı.

30 KASIM 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz ve Denizli Valisi Necati Bilcan ile Denizli'de incelemelerini sürdürürken yaptığı konuşmada irtica yuvalarına çatarak, aileleriuyardı ve söz konusu yurtların Milli Eğitim Bakanlığı'na devri içingerekiyorsa kanun yapılmasını» istedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, konut sorunu konusunda Televizyonda, «İcraatın İçinden» programında açıklamalarda bulundu.

3 - HDP Kurucular Kurulu, MKYK tarafından verilen tavsiye kararını benimseyerek partinin kapatılmasına ve ANAP'la birleşerekmal varlığının da ANAP'a devrine karar verdi. HDP Genel BaşkanıMehmet Yazar, «ANAP ya da hükümette görev almayacağını» açıkladı.

4 - SHP Şanlıurfa Milletvekili Vecihi Ataklı ile Mardin Milletvekili Kenan Nehruzoğlu, Mardin ve köylerinde üç gün süren incelemelerinden sonra Mardin'de halka baskı yapıldığı iddiaları üzerine birbasm toplantısı düzenleyerek, bölgede gözlemledikleri olaylarla ilgilibilgi verdiler.

5 - Genel Maden İş Sendikası, 2. Olağan Genel Kurulu'nda,Türkiye Maden İşçileri Sendikası ile birleşme kararı alındı.

6 - İngiltere'de çıkan The Guardian gazetesinde yer alan«Üçüncü Dünya Ülkeleri Mültecileri» adlı inceleme yazısında siyasisığınma hakkı isteyenler arasında Türklerin dünyada üçüncü sıradayer aldığı ve çeşitli Avrupa ülkelerine sığınma hakkı isteyen Türklerin sayısının 15 bine ulaştığı bildirildi.

7 - ABD'nin B - 52 bombardıman uçaklarına Cruise füzeleriyerleştirilerek 1979 tarihli SALT-2 anlaşmasını çiğnemesi, SSCB,Fransa, Hollanda, Belçika ve İsveç tarafından tepkiyle karşılandı.

8 - Suriye'nin çeşitli Avrupa ülkelerindeki terör olaylarına kanştıği iddiasıyla, İngiltere, Federal Almanya ve bazı AET ülkelerinin,aldığı önlemlere karşılık, İran ve Libya, Suriye ile dayanışma içindeolduklarını ve desteklediklerini bildirdiler.

9 - Lübnan'da, Filistinlilerle Şii EMEL milisleri arasında devameden çatışmalarda toplam 105 kişinin öldüğü bildirilirken, Libya Lideri Muammer Kaddafi, Filistinli katliamını durdurmak için, SuriyeDevlet Başkanı Hafız Esad'ı müdahaleye çağırdı.

10 - Hindistan'ın Pencap eyaletinde bir grup Sih terörist, birotobüsü durdurarak, içindeki yolculardan 24 Hindu'yu kurşuna dizdi.Olayda, 7 kişi de yaralandı.

11- İngiliz asıllı sinema aktörü Gary Grant öldü.