06.12.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1986

1 ARALIK 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Siyasi yasakların kaldırılmasıyla ilgili yasa önerisininAnayasa Komisyonu'na havale edileceğini» söyledi.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk NATO'nun «Sonbahar Dönemi» toplantısına katılmak üzere eBlçika'ya gittiler.

3 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, 4. Vakıflar Haftası'nın başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, «Sosyal ve ekonomik yardımlaşmanın fakirliği ve onun doğurduğu sosyal yıkıntıyı asgari düzeyeindirdiğini» belirterek «Bu amaçla 617 il ve ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kurulduğunu» bildirdi.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, EgeEkici Tütün Piyasası'nın açılışında yaptığı konuşmada, «1986 tütününe tüccardan alıcı çıkmadığı takdirde almaya hazırız. Bu uygulamayıüreticinin alınterinin karşılığını alması için yaptık» dedi.

5 - Öğretmenlerin eğitim - öğretim tazminatlarını artıran Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegirdi.

6 - Fransa Başbakanı Jacques Chiracr; Fransız televizyonunaverdiği demeçte, «İran'ın iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesiiçin yaptığı silah sevkiyatı talebini reddettiklerini» bildirdi.

2 ARALIK 1986

1 -- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Minko Gueorguiev Sladkarov'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Minko Gueorguiev Sladkarov Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e güven mektubunu sundu.

2 - Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu HDP ile birleşmeye karar verdi.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Birinci sürgün çayda 22-23 bin bekerel radyasyon bulunduğunu, ancak bunun tehlikeli olmadığını» söyledi.

4 - Hür Demokrat Parti (HDP)'li 11 milletvekili ANAP'a katıldı.

5 - Vatandaş Partisi (VAP) Kurucular Kurulu'nun İstanbul PeraPalas'ta yaptığı toplantıda 14'e karşılık 21 oyla DYP'ye katılma kararıalındı.

6 - İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 9 sanıklı Proletaryanın Kurtuluşu davasında 8 sanığa 1 yıl 4 ay ile 10yıl 8 ay arasında değişen cezalar verilirken, 1 sanık hakkında da davanın reddine karar verildi.

7 - Tunceli'nin Mazgirt ilçesi ile Mardin'in Cizre ilçelerindegüvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 7 terörist ölü olarak ele geçirildi.

8 - Sinema Sanatçısı Hülya Koçyiğit Fransa'nın Nantes şehrinde düzenlenen «Nantes Üç Kıta Festivali »'inde en iyi kadın oyuncu seçildi.

9 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, temaslarda bulunmak üzere gittiği Paris'te Fransa Başbakanı Jacgues Chirac ile birgörüşme yaptı.

3 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kayseri gezisi sırasında yaptığı açıklamada, "Gerek kişiler, gerek çeşitli vakıflar tarafındanyaptırılacak öğrenci yurtlarının tümünün Kredi ve Yurtlar Kurumu'nadevredilmesini» istedi.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bugün Türkiye'de irtica diye bir şey yoktur. Yurtlar kontrol altındadır»dedi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Ankara Mobilya Fuarı'nın açılışındayaptığı konuşmada, «Mülkiyetin yaygınlaştırılmasıyla daha iyi çalışma sağlanacağını, böylece mutluluğun artacağını» belirterek, «Esnafımızı kendi dükkanının sahibi yapacağız» dedi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güze!,Bakanlar Kurulu'nun Karadeniz'de 200 millik ekonomik bölge kararıalması üzerine yaptığı açıklamada, «Bu kararla Türkiye'nin Karadeniz'deki iktisadi ve diğer menfaatlerinin korunması sağlanacaktır»dedi.

5 - Adalet Bakanı M. Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Federal Almanya ile Türkiye arasında yapılan mahkûm mübadelesinin sürdürüldüğünü» belirterek «Mübadelenin durdurulduğusöylentilerinin doğru olmadığını» söyledi.

6 - SHP'nin Tekirdağ Milletvekili Salih Alcan, İçel MilletvekiliEdip Özgenç ile Kars Milletvekili Ömer Kuşhan partilerinden istifaettiler.

7 - Sinai Kalkınma Bankası ve İş Bankası'nın ortaklığı ileİzmit'te kurulan «Koruma Klor Alkali» Fabrikasında meydana gelengaz kaçağından zehirlenen 8 kişi hastaneye kaldırıldı.

8 - Afrika ülkelerinden Mozambik'te meydana gelen bir trenkazasında 13 kişi öldü.

4 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal Cumhurbaşkanı ile görüşmesinden sonrayaptığı açıklamada, «Türkiye'de din ve vicdan hürriyeti vardır, Anayasa aşırı ceyranlara kapalıdır.» dedi.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bakanlığının dernekleri sürekli denetlediğini» belirterek «Bizim tetkiklerimizden herhangi bir suç oluşturabilecek fiilin olmadığıneticesine vardık» dedi.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, «Kimya Sanayiininsorunları» konulu toplantıda yaptığı açıklamada, «Bazı dayanıklı tüketim mallarına enflasyonun üzerinde zam yapıldığını tesbit ettiklerini»belirterek, «Zam yapanlar, fiyatlarını makul düzeylere indirsinler»dedi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Kanada hükümetinin 1500 kadar Türk vatandaşının kaçak olarak ülkesine girmek istemesi üzerine Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasına geçilmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, «Vatandaşlarımızın bu yola başvurmaktan kaçınmaları lazım. Hele 1500 kişi için 50 milyona vize koymak hiç caiz değil» dedi.

5 - YÖK Başkanı İhsan Doğramacı Bursa'da yaptığı açıklamada,«Üniversitelerde namaz kılmakla, oruç tutmakla irticanın olmayacağını» söyledi.

6 - GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) ve Afşin Elbistan Santralına sabotaj girişimiyle gözaltına alınan Afşin Elbistan LinyitleriMüessese Müdür Yardımcısı Dinçer Kara, Türkiye'de İran'daki dinirejime benzer bir yönetim biçimi oluşturmaya çalışmaktan tutuklandı.

7 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kuzey Kıbrıs'ı ziyaretetmekte olan İngiliz parlamento heyetini kabulü sırasında yaptığıaçıklamada, «Kıbrıs konusunda Türkiye'ye kimsenin baskı yapamayacağını» söyledi.

8 - ABD Başkan Yardımcısı George Bush, İran'a silah satımıkonusu üzerine yaptığı açıklamada, «Bugün İran'da işbaşında olanrejimi sevmeyebiliriz. Ancak bu ülkenin stratejik ve jeopolitik önemini de görmemezlikten gelemeyiz. Humeyni sahneden geçecek, yeriniyeni bir yönetim alacaktır. Bunu dikkate alarak ABD'nin çıkarlarınıdüşünmek zorunda olduğumuz da unutulmamalıdır» dedi.

5 ARALİK 1986

1 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Alman Kruss - Maffel lisansı ile Tülomsan tarafından üretilen 12 adet Diesel elektrik yolmanevra lokomotiflerini törenle hizmete soktu.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Konut Edindirme Yasası hakkında Ankara'da yaptığı açıklamada, «Buuygulama ile 3 milyon 208 bin kişi, ortalama beş yılda cebinden beşkuruş ödemeksizin konut sahibi olacak. Yine uygulama ile gecekondudan sosyal konuta geçiş devrimi başlatılacak» dedi.

3 - SHP'nin İzmir milletvekili Durcan Emirbayer ile Konya milletvekili Sabri Irmak partilerinden istifa ettiler.

4 - Bakanlar Kurulu'nun 9 valiyi merkeze aldığı ve 21 valiliğeyapılan atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 - Sinema Yönetmeni Natuk Baytan ile Tiyatro ve Sinemasanatçısı Nezahat Tanyeri İstanbul'da öldü.

6 - Dün Fransa'nın başkenti Paris'te hükümet tarafından hazırlanan Üniversiteler Yasası'nı protesto yürüyüşüne katılan öğrencilerlepolis arasında çıkan çatışmada 100 kişi yaralandı.

6 ARALİK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çankırı'da MKE tarafındanyaptırılan Uçaksavar Top Fabrikası'nı törenle hizmete açtı. TöreneBaşbakan Turgut Özal ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral dakatıldı.

2- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Güneydoğu'da 5 ilde uygulanmakta olan sıkıyönetimin yakında kaldırılacağını» bildirdi.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, «Bugünkü asgari ücretin yeterli olmadığını» belirterek «Yılbaşından sonra asgari ücret de dahil olmaküzere tüm işçi sorunlarım teker teker ele alacağız» dedi.

4 - Mısır Dışişleri Bakanı İsmet Abdülmecid'in çeşitli konularıiçeren açıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - ABD ile SSCB arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılmakta olan silahsızlanma görüşmelerinin herhangi bir gelişme kaydedilmeden sona erdiği bildirildi.

6 - Fransa'da, hükümet tarafından hazırlanan üniversite yasasını protesto için çıkan olaylarda bir öğrencinin ölmesi üzerine Fransa'nın yüksek öğrenimden sorumlu Bakanı Alain Devaquet görevinden istifa etti.

7 ARALIK 1986

1 - AET ilişkileriyle sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer Ankara'da «AET'de Serbest Dolaşım» konusunda bir açıklama yaptı.

2 - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılan Belediye Başkanlığıseçimini ANAP adayı Hüsamettin Özmen kazandı.

İzmir'in Zeytinova ilçesinde yapılan Belediye Başkanlığı seçimini DYP adayı Ali Kulakoğlu kazandı.

3 - Kent - Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Polonya Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Boğdan Saar'ın davetlisi olarak Polonya'ya gitti.

4 - Çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelenAmerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle İzmir'de yaptığı açılkamada, «İran'a bundan böyle silah sevkiyatıolmayacak» dedi.

5 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27 kişi öldü 106 kişi de yaralandı.

6 - Irak savaş uçaklarının İran'ın Ahvaz kentini bombalamalarısonucu 100 kişi öldü.

8 ARALIK 1986

1 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel, Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin kitle haberleşmesinden sorumlu bakaniarın toplantısına katılmak üzere Avusturya'ya gitti.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı, Radyasyon Komitesi Başkanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Radyasyon söylentilerininTürkiye'nin dışsatımına büyük darbe indirdiğini» belirterek «Türk çaymın radyasyon bakımından kesinlikle tehlikesiz olduğunu» söyledi.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,1937 bütçesi üzerinde, TBMM'de yaptığı konuşmada, «Hedeflerin tesbitinde ve ihtiyaçların karşılanmasında kaynaklarımızı dikkate aldık»dedi.

4 - Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy TBMM'de Başbakan Turgut Özal'ı ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada«Başkentin acil su sorununu çözmek için yağmur bombası kullanacaklarını» söyledi.

5 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Büyük kamu arazileri üzerindeinşaat şirketlerine anahtar teslimi konut yaptırmaya karar verdiklerini» bildirdi.

6 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, 1987 bütçesi üzerindeTBMM'de yaptığı konuşmada, «1987 bütçesinin hayat pahalılığını daha da arttıracağını ve halkı daha büyük sıkıntılara sokacağını» bildirerek «Gelecek yılın bu yıldan daha iyi olmayacağını gösterdiğini» söyledi.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, 1987 bütçesiüzerinde TBMM'de yaptığı konuşmada, «Hükümet borçlarını gelecekkuşakların refahından kısarak ödeme yolunu seçmiştir. 1970'ler Türkiyesinde zengin-yoksul uçurumu bu kadar büyük değildi, ancak1980'den sonra gelir dağılımı iyice bozulmuştur» dedi. Cindoruk konuşmasında, «Ülkede eşitsizlik, keyfi yasaklar, gereksiz sınırlamalarinsan haklarını kısıtlarsa, o toplumda liberal ekonomi de işlemez.Ferdin katılmayı reddettiği bir ekonomik kalkınma gerçekleşemez»dedi.

8 - 49 gün önce yayın hayatına başlayan Yeni Haber Gazetesikapandı.

9 - Çeşitli dini ayin ve toplantılar düzenleyerek laikliğe aykırıdavrandıkları gerekçesiyle gözaltına alınan DPT uzmanlarından İskender Evranosoğlu ve 22 arkadaşı soruşturmayı yürüten DGM savcılığında ifade verdiler.

10 - Ankara'nın Yenimahalle semtinde bulunan Halide EdipLisesi tifo nedeniyle 4 gün kapatıldı.

11 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Yunanistan'ın Kıbrıs'a asker göndermesinin Makarios'labaşlatılan Kıbrıs'ı Yunanlaştırmak amacına yönelik olduğunu» söyledi.

12 - Belçika Savunma Bakanı Xavier de Donnea, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, «Ülkesinin Türkiye tarafındansatın alınacak F-16 avcı bombardıman uçaklarının yapımında kullanılmak üzere milyonlarca frank tutarında malzeme hibe edeceğini»açıkladı.

13 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, «İran'a silah satışına başından beri karşıolduğunu ve bu görüşünü daha önceki toplantılarda açıkladığını» söyledi.

14 - Fransa Başbakanı Jasques Chirac Fransız Radyo ve Televizyonunda yaptığı konuşmada, «Üniversiteler yasa tasarısını olduğugibi geri çektiğini» söyledi.

15 - Hindistan'ın Bangalore eyaletinde polisin gösteri yapanMüslümanların üzerine ateş açması sonucu 8 kişi öldü 50 kişi de yaralandı.

9 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal 1987 mali yılı bütçe yasa tasarısınıntümü üzerinde TBMM'de bir konuşma yaptı.

2 - SHP Amasya Milletvekili Arsan Savaş Arpacıoğlu partisinden istifa etti.

3 - Gazeteciler Cemiyeti'nin 40. yılı nedeniyle açtığı «BasınÖzgürlüğü» konulu makale yarışmasını Selçuk İrdem kazandı.

4 - Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Cüneyt Arcayürek ilegazetenin sorumlu yazı işleri Müdürü Okay Gönensin, «Devletin emniyeti bakımından gizli kalması gereken belgeleri yayınladıkları» gerekçesiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandılar.

5 - DPT'de ayinler düzenleyerek mürit topladığı gerekçesiylegözaltına alınan DPT uzmanlarından İskender Evranosoğlu DGM tarafından tutuklandı.

6 - Yargıtay Dokuzuncu Ceza Dairesi, Refah Partisi eski İzmiryöneticileri Ömer Cahit Akay, Erol Cantakan ve Eyüp Menderes hakkında İzmir DGM tarafından laikliğe aykırı davrandıkları gerekçesiyleverilen 4'er yıl hapis cezasını onayladı.

7 - Bakanlar Kurulu'nun 130 kişiyi vatandaşlıktan çıkarma kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Ahmet Yüksel Özemre, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Guvernörler toplantılarına katılmak üzere gittiği Avusturya'nın başkenti Viyana'da radyasyonla ilgiliaçıklamalarda bulundu.

9 - Türk asıllı Dünya Şampiyonu Bulgar halterci Naim Süleymanov'un, Avustralya'nın Melbourne kentinde yapılacak olan DünyaHalter Şampiyonası öncesi kaybolduğu bildirildi.

10 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da öğrencilerin öldürülmesini kınarken, Batı Şeria ve Gazze'de Filistinlilerin protesto gösterilerinin devam ettiği bildirildi.

10 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da Birleşmiş Milletler TürkDerneği, tarafından düzenlenen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 38, yıldönümü dolayısıyla düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, «İnsan Hakları Beyannamesi'nde yer alan hak ve özgürlüklerdenyararlanmak hükümetimizin başlıca hedefidir» dedi.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, DışTicaret Derneği tarafından düzenlenen «1987 yılında Dış TicaretteBeklentiler» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «İhracatı arttırmanın, Hükümetin gündemindeki birinci madde olduğunu» söyledi.

3 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay'ın çeşitli konuları içeren açıklaması Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Vatandaş Partisi (VAP)'nin 21 kurucusu düzenlenen bir törenle Doğru Yol Partisi (DYP)'ne katıldı.

5 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Avrupa EkonomikTopluluğu'na üye ülkelerin topluluk dışı ülkelerden yaptıkları katı gıda ithalinde «çifte standart» uyguladıklarını» belirterek «Bu ülkelerin Topluluk dışı ülkelerden yaptıkları ithalatta 600 Bq/kg'lık üstradyasyon sınırı uygularken, kendi aralarındaki alışverişlerde bu sının 1000 Bq/kg'ye çıkardıklarını» söyledi.

6 - 1986 Sedat Simavi Vakfı Ödülleri düzenlenen törenle dağıtıldı.

7 - Nobel Barış Ödülü Amerikalı yazar Elie Wiesel'e verildi.

8 - Dünya Şampiyonası için bulunduğu Avustralya'nın Melbourne kentinde Bulgar ekibinden gizlice ayrılan Türk asıllı Dünya Şampiyonu halterci Naim Süleyınanov, Türkiye'den siyasi iltica talebindebulundu.

9 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Atina'da yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Yunanistan arasmda diyalog kurulmasıiçin, Ankara'nın, Ege'de bugünkü durumu peşinen kabul etmesi gerektiğini» söyledi.

10 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand, Fransa'nınbaşkenti Paris'te yaptığı açıklamada, «Lübnan'da rehin tutulan 6 Fransızın serbest bırakılması koşulu ile terörist Enis Nakkaş'ın affedilmesinin düşünülebileceğini» söyledi.

11 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Etimesgut semtinde giderek incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal çeşitli incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a gitti.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'un çeşitli konularda açıklamaları Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

5 - İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Basın Yasası'na aykırıdavranmaktan yargılanan Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri MüdürüOkay Gönensin ile Prof. Dr. Hüsnü Göksel hakkında beraat kararıverdi.

6 - Dışişleri Bakanı Vahit Haiefoğlu, Belçika'nın Brüksel kentinde yapılmakta olan NATO toplantısı sırasında ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile bir görüşme yaptı.

7 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Barış Gücü'nün Kıbrıs'taki görev süresini 6 ay daha uzattı.

8 - İspanya Başbakanı Felipe Gonzalez ziyaret etmekte olduğuYunanistan'da Başbakan Andreas Papandreu ile bir görüşme yaptı.

9 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek resmi bir ziyarettebulunmak üzere dün Fransa'ya gitti.

12 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Öğretmenlerin maddi durumunu düzelttiklerini» belirterek «Öğretmenlerin yüzünü güldürdük. Sıra işçilerde» dedi.

3 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, TBMM'de DPT Müsteşarlığı'nın bütçesi görüşülürken açıklamalarda bulundu.

4 - Anayasa Mahkemesi, SHP'nin başvurusu üzerine görüştüğü İmar Kanunu'nu Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

5 - İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkeme'de görülmekte olan374 sanıklı Devrimci Yol davasında, 4 sanık hakkında ömür boyu hapis cezası verilirken 127 sanık, 20 gün ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Askeri Mahkeme, 13 sanık hakkında davanın reddine, 230 sanık hakkında da beraat kararı verdi.

6 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Belçika'nın Brüksel kentinde yapılmakta olan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndan sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, «Avrupa Parlamentosu'nunTürkiye hakkındaki kararını hayretle karşıladığını» belirterek bu kararın «Türkiye'nin AET'ye tam üyelik başvuru kararını geciktirmeyiyâ da değiştirmeyi amaçlamış olabileceğini'» söyledi.

13 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

2 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesinin TBMM'de görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, «Resmi Kuran Kurslarının sayısının arttırılacağını belirterek «Kuran kursları bugün her hafta başı ve sonunda gönderine şanlı bayrağımızın çekildiği,altında İstiklâl Marşımızın okunduğu eğitim müessesesi haline gelmiştir» dedi.

3 - Milli Savunma eski Bakanlarından İlhami Sancar İstanbul'da öldü.

4 - Önceki gün Avustralya'nın Melbourne kentinde Bulgar ekibinden ayrılıp Türkiye'den siyasi iltica talebinde bulunan Dünya Şampiyonu halterci Naim Süleymanov Ankara'ya geldi.

5 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Kıbrıs Rumlarının adaya sokacakları her yeni silah karşısında, Türklerin 5-10 tane yeni silâh aJacaklarmı» bildirdi.

6 - İsrail uçaklarının, Lübnan'ın kuzeyindeki Filistin mültecikamplarmı bombalaması sonucu 5 kişi öldü.

14 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'den siyasi sığınmatalebinde bulunan Türk asıllı Dünya Halter Şampiyonu Naim Süleymanoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Devlet Bakanı Ali Bozer çeşitli görüşmelerde bulunmaküzere Belçika'ya gitti. Devlet Bakanı Ali Bozer seyahatinden önce düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nin tam üyeliği önüne engelolarak dikilmeye çalışılan «demokrasi yok» suçlamasının haksız olduğunu» bildirdi.

3 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, PASOK MerkezKomitesi'nin toplantısında yaptığı bir konuşmada ülkesindeki nükleersilahları kaldırma yönünde verdiği sözü şimdilik yerine getirmeyeceğini söyledi.

4 - Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AET konulan sorumlusu Teodoros Pangalos Yunanistan'da yayınlanan ENA dergisineverdiği demeçte, «Türkiye'nin dış politik hedeflerine ulaşabilmek içinmali güçlerini seferber ettiğini» öne sürdü.

5 - Yunanistan Ana Muhalefet Partisi lideri Konstantin Mitsotakis, Middle East Times dergisine verdiği bir demeçte, «iktidardakiPASOK hükümetinin Türkiye'yle ilgili politikasının yanlış olduğunubelirterek, iki ülkenin doğrudan görüşmesi gerektiğini» söyledi.

6 - Hindistan Haber Ajansı PTI'nin haberine göre Hindistan'daiki geminin çarpışması sonucu meydana gelen 'deniz kazasında yaklaşık 30 kişinin boğularak öldüğü belirtildi.

7 - Pakistan'ın Karaçi Kenti'nde, iki etnik grup olan Paştun'larla Mücahir'ier arasında çıkan çatışmada 54 kişi öldü, 310 kişi de yaralandı.

15 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ile birlikte, görevlerine yeni atanan 11 valiyi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, hükümet tarafından verilen«Ekonomik brifinge» katıldı.

3 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Türkiye'ye iltica edenNaim Süleymanoğlu'nu kabul ederek bir süre görüştü.

4 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, bütçe görüşmelerisırasında TBMM'de yaptığı konuşmada, «Ankara'ya bugünden itibaren yeraltı sularından yararlanılarak, 25 bin metreküp fazla su verileceğini »açıkladı.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, «Bağ-Kur devlet geçinsin diye değilhizmet için kurulmuştur. Sigortalı geleceğinden emin olursa borcunuyatırır» dedi.

6 - Ankara Valisi Cahit Bayar yaptığı açıklamada, «Yenimahalle Halide Edip Lisesi'nde görülen tifo salgınının şehir şebeke suyundan kaynaklandığının anlaşıldığını» söyledi.

7 - Ürdünlü diplomat Zaid J. Sati'yi öldürdükleri ve Türkiye'debir çok eylem yaptıkları iddia edilen Adnan Süleyman Musa Amerinve Ali Kent hakkında Genelkurmay Mahkemesi'nde «Milli müdafaayahiyanet ettikleri» gerekçesiyle yeni bir dava açıldı.

8 - SEKA ürettiği kâğıt fiyatlarına yüzde 4.8 ile yüzde 15 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

9 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Meşru Kıbrıs devletini yıkmak için 1963 yılında silâha sarılan Rumların savaş suçlusu olduğunu» söyledi.

10 - Filipinler'de komünist gerillalar, geçen ayın sonunda imzalanan ve yürürlüğe giren 60 günlük ateşkes anlaşmasını ihlalettiler.

16 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının çeşitli sorularını cevaplandırdı.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, bakanlığınnı bütçesiTEMM'de görüşülürken yaptığı konuşmada, «ABD'nin Silahlı Kuvvetlerimizin güçlendirilmesine olan ciddi taahhütlerini teyid ettiğini»belirterek «Her iki hükümet ekonomik ve ticari ilişkileri azami ölçüdegeliştirme yollarını araştıracaklardır. Karşılıklı ticarette muhtemelengelleri kaldırmak amaciyle azami çaba harcayacaklardır» dedi.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'de kuduzla mücadelenin artırıldığını»söyledi.

4 - Bakanlar Kurulu'nun Tarım kesiminde çalışanların 10 ildedaha Sosyal Sigortalar Kanunu hükümlerine tabi olma kararı ResmiGazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5 - Çıraklık Eğitim Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

6 - UNİCEF'in 40. yıldönümünde çocuk hastalıklarına karşı mücadelede Türkiye örnek ülke gösterildi.

7 - Pakistan'ın Karaçi kentinde çıkan olaylarda ölenlerin sayısının 162'ye çıktığı bildirildi.

17 ARALIK 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Dışişleri eski bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil'i kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,TBMM Genel Kurulu'nda çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

Taşçıoğlu ayrıca Hak - İş Konfederasyonu Genel Başkanı NecatiÇelik ve beraberindeki bir heyeti makamında kabul ederek bir süregörüştü.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da çeşitli konularıiçeren açıklamalarda bulundu.

4 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü 2 kişi de yaralandı.

5 - Türkiye'nin Karadeniz'de 200 millik Ekonomik Bölge ilanınailişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6 - Irak savaş uçaklarının İran'ın batısındaki bir petrol pompalama tesisi ile Basra Körfezi'nin kuzeyindeki petrol dolum tesislerinibombaladığı bildirildi.

18 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Turgut Özakman'ın Türk Dil Kurumu'nda verdiği «Türk Tiyatrosu» konulu konferansı izledi.

2 - Başbakan Turgut Özal Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Ankara'daki temsilcisi Abu Firaz'ı kabul ederek bir süre görüştü.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Meydana gelen izdiham dolayısıyla trafik ruhsatname ve tescil belgelerinin yenileriyle değiştirilmesi süresinin 1 Mart 1987 tarihine kadar uzatılacağını» söyledi.

4 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Türkiye'nin AET ile ilişkileri konusunda temaslarda bulunmak için gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da çeşitii temaslardan sonra yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin siyasiaçıdan topluluğa katılması için herhangi bir engel olmadığını» söyledi.

5 - SSCB'nin Kazakistan Cumhuriyeti'nde Komünist Parti Lideri'nin görevden alınmasından sonra olaylar çıktığı pek çok kişininsokaklara dökülerek kararı protesto ettiği bildirildi.

19 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kızılay'ın Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı kokuşmada, «Vatanı için canını esirgemeyen Türk Milleti bir kaç gram kanını da esirgemez» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da şirketlerin halka açılmasıiçin getirilen teşvikler üzerine yaptığı açıklamada, «Uygulamayakonulan reformun Türkiye'de demokrasinin güçlenmesinde önemlirolü olacağını» belirterek «Alacaklı ile borçlu anlaştığı takdirde, zordurumdaki şirket sermaye arttirımı yolu ile kurtarabilecektir» dedi.

3 - Devlet Bakanı Ahmet Kavaevli, İktisadi Araştırmalar Vakfıile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Mersin'de düzenlenen«Mersin Serbest Bölgesi ve Geleceği» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «Mersin Serbest Bölgesi'nin 3 Ocakta açılacağım ve Akdeniz ülkelerindeki serbest bölgelerin en başarılılarından biri olacağını»söyledi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «İrticanm yuvalandığı kurs ve pansiyontalebe dernekleriyle ilgili olarak Milli Güvenlik Kurulu çerçevesinde kurulan Komisyona Bakanlık olarak katıldıklarını» açıkladı..

5 - SHP Zonguldak Milletvekili Cahit Karakaş, Ankara Milletvekili Halil İbrahim Karal, Zonguldak Milletvekili İsa Vardal, Trabzon Milletvekili Yusuf Ziya Kazancıoğlu, Balıkesir Milletvekili DavutAbacıoğlu, ile Sivas Miilletvekili Şevki Taştan partilerinden istifaetti.

6 - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy Ankara'da yaptığı açıklamada .«Ankara'ya kaçak sokulan linyitin havakirliliğinin artmasında büyük etkisi olduğunu» belirterek «Gerekirsekaçak linyit kullananlara para cezası uygulanacağını» söyledi.

7 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş BaşkanlarKurulu'nda yaptığı konuşmada, «Türk-İş'e bağlı sendikaların Türk- İş bütünlüğü ve işçi çıkarları söz konusu olduğunda tek vücut olarak dış tehlikelere karşı bütünleşebileceğini» belirterek «Türk-İş'izaaf içinde görmek isteyenler boşuna heveslenmesinler» dedi.

8 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun İstanbul'da yaptığı açıklamada, «İhracat teşvik tedbirlerinin arttırılmasının gerekli olduğunu» söyledi.

9 - Devlet Bakanı Ali Bozer, resmi ziyaret için gittiği Belçika'da Ortak Pazar Komisyonu Akdeniz Havzası Sorumlusu ClaudeCheysson ile görüştü.

10 - Türkiye ile Yunanistan arasındaki Keşan - İpsala sınır bölgesinde Yunan askerlerinin sınır tecavüzünde bulunması sonucu çıkan çatışmada bir teğmen ile bir erimiz şehit oldu. Olayda bir deYunan askeri öldü.

11 - Sovyetler Birliği'nde Kazakistan Sovyet Cumhuriyeti Komünist Partisi Lideri Cinmukhamed Kunaev'in görevden alınmasındansonra başlayan protesto gösterilerinin devam ettiği bildirildi.

12 - Pakistan'da karşıt Müslüman gruplar arasında çıkan çatışma sonucu 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

20 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal ile yapılan röportaj Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türk-Yunan sınırındameydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Biz haklıyız. Herkes olayı dikkat ve endişe ile takip ediyor» dedi.

3 - Türkiye Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Kurulu Ankara'da toplandı.

4 - Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanlığına Dr. Kemal Demir yeniden seçildi.

5 - İşçi, emekli, dul ve yetimlerin aylıklarının hesaplanmasındakullanılan gösterge tablosunda yapılan değişiklik Resmi Gazete'deyayımlandı.

6 - Başbakan Turgut Özal yeni yapılan bir barajın açılışındabulunmak üzere Kuzey Yemen Cumhuriyeti'ne gitti.

7 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Türkiye ile AET arasındaki ilişkilerkonusunda Belçika'nın başkenti Brüksel ile İngiltere'nin başkentiLondra'ya yaptığı resmi gezileri tamamlayarak Ankara'ya döndü.

8 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Atina'da yaptığı açıklamada, «Yunanistan'ın NATO'dan çıkmasının tehlikeli bir davranış olacağını, bu yüzden de NATO'da kalmaya devam edileceğini»belirterek, «Siyasi gerçekçilik ittifak içinde kalmamızı öngörüyor»dedi.

9 - Lübnan'ın çeşitli bölgelerinde Suriye birlikleri ve Suriyedesteğindeki Şii milislerle, Filistinli gerillalar ve Filistin yanlısı gruplar arasında çıkan çatışmalarda 39 kişi öldü 84 kişi de yaralandı.

21 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kuveyt'te yayınlanmakta olan«Al Anba» Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'nin başkalarınıntopraklarında gözü olmadığını ve Yunanistan ile tarihin eski sayfalarını açmak istemediğini» söyledi .

2 - Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığıaçıklamada, «İşkence olayları sonucunda bugüne kadar 13 kişininöldüğünü, bu yıl içinde işkence iddilarıyla ilgili olarak da hakkındadava açılan 1459 sanıktan 100'ünün çeşitli cezalara çarptırıldığını»söyledi.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli'nin Sağlık sorunları üzerinde yaptığı açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü TBMM Başkanı NecmettinKaraduman ile bir görüşme yaptı. İnönü görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, «Olayların ağırlığına karşın, Meclisi eksik çalışıyor görünümünden kurtarmak için oturumlara katılacaklarını, başkanlık divanıkürsü güvencesi verinceye kadar, divandan çekileceklerini» söyledi.

5 - Türkiye Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Kurulu'nda yapılan seçim sonucu Genel Başkanlığa yeniden Necati Çelik seçildi.

6 - Başbakan Turgut Özal Kuzey Yemen Cumhuriyeti'ne yaptığı gezi sırasında Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed Bin Nahayan ile bir görüşme yaptı.

7 - Federal Almanya'nın Hamburg kentinde yönetimin şehirplanlaması çerçevesinde gecekonduları yıkma planı üzerine düzenlenen protesto gösterileri sırasında çıkan olaylarda 124 kişi yaralandı.

8 - Peru'nun güneydoğusundaki Puno eyaletinde Maocu «IşıklıYol» gerillaları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 50 kişininöldüğü bildirildi.

9 - Irak Savaş uçaklarının İran'ın Bahteran kentini bombaladıkları bildirildi.

22 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Kuzey Yemen Cumhuriyeti'ne yaptığı geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü. Başbakan Esenboğa HavaLimanında gazetecilere Türk-Yunan sınırında meydana gelen olaylar üzerine yaptığı açıklamada, «Dikkatli hareket ediyoruz. Bu gibihadiselerin kıvılcım olabileceğini, bu kıvılcımlar arttığı zaman tehlike getirebileceğini söylemek isterim, onun için iki tarafında dikkatliolması lâzımdır» dedi.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Dışişleri Bakanlığı bütçesi TBMM'de görüşülürken yaptığı konuşmada, «Türkiye ile Yunanistanarasında diyalog ve işbirliğinin ne kadar önem taşıdığı bu acı ve üzücü olayla bir kez daha ortaya çıkmıştır» dedi.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe AlptemoçinAnkara'da yaptığı açıklamada, «Milli Piyango yılbaşı çekilişinin toplam 30 milyar lirayı bulan biletlerinin bugün tükenmesinin beklendiğini» belirterek «Ekstra çekiliş yapılacağını» açıkladı.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı ve Radyasyon Güvenlik KomitesiBaşkanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Çay-Kur'un radyasyonlu olduğu savunulan çaylarının tehlikesiz olduğunu» belirterek«Tehlikesiz dediğimiz çayı imha edersek kendi kendimizi inkâr ederiz» dedi.

5 - Geçen cuma günü Edirne'nin İpsala ilçesi yakınlarındameydana gelen ve iki askerimizin şehit düşmesiyle sonuçlanan «Sınır çatışması» nedeniyle yapılması gereken «Hudut Protokol toplantısı» Yunan tarafının katılmaması nedeniyle gerçekleşemedi.

6 - Türk-İş'in 14. olağan kongresi Ankara'da çalışmalarınabaşladı.

7 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında16 kişi öldü 35 kişi de yaralandı.

8 - ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Mc FarlaneWashington'da yaptığı açıklamada, «İran'a silah satışının Başkan Ronald Reagan'ın onayı ile başladığını» söyledi.

9 - İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, Iraksavaş uçaklarının İran'ın batısındaki İslamabad-e Garb kasabasınayaptıkları saldırı sonucu 100 sivilin öldüğünü bildirdi.

10 - Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, DemokratikParti Genel Kurulu'nda yeniden genel başkanlığa seçildi.

23 ARALIK 1936

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kent Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın ile Altı Nokta Körleri Eğitme ve Kalkındırma DerneğiYönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yılbaşından itibaren sadece takograf takılan otobüslerin denetleneceğini» söyledi.

3 - Yüksek Sağlık Şûrası, Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıMustafa Kalemli Başkanlığında toplandı.

4 - Geçen cuma günü Yunanlıların sınır tecavüzü sonucu ikiaskerimizin şehit olmasına ve bir Yunan askerinin ölmesine nedenolan olayla ilgili olarak Türk ve Yunan heyetleri İpsala sınırında buluştular.

5 - İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde «Gizli kalması gereken malumatı ifşa etmek» iddiasıyla yargılanmakta olan Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin ile Yazar CüneytArcayürek beraat ettiler.

6 - İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmaktaolan DİSK ve bağlı sendikalar davasında, toplam 264 kişi çeşitlihapis cezalarına mahkûm edilirken, 1169 kişinin beraatine, 29 kişininhakkındaki dosyanın ayrılmasına 14 kişinin hakkındaki davanın düşmesine, 1 kişi hakkında da davanın reddine karar verildi. Taper-İşile Devrimci Yapı İş Sendikası dışında kalan sen'dikalarm ise kapatılmasına karar verdi.

7 - Elâzığ Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan «ElazığPKK» davasında 161 sanıktan 6 sanık idam, 10 sanık müebbet hapiscezasına çarptırılırken 89 sanık beraat etti.

8 - Sovyet lideri Mihail Gorbaçov tarafından affedilen rejimaleyhtarı ve Nobel Barış Ödülü Sahibi fizikçi Andrei Sakharov sürgünde bulunduğu Gorki'den Moskova'ya döndü.

9 - Afganistan Komünist Partisi lideri Necibullah Devlet Başkanı ilân edildi.

24 ARALIK 1986

1 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada,«Hampetrol fiyatlarındaki artışın halka yansıtılması konusunda birhesaplama yöntemi var. Enerji Bakanlığı bu konuda bir çalışma yaptı.Yüzde 25'lik bir artış getirmekle beraber bu artışın fiyatlara yansıtılması söz konusu değil» dedi.

2 - Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Cezaevlerinde 31 bin 396'sı hükümlü, 21 bin 315'i detutuklu olmak üzere toplam 52 bin 711 kişinin bulunduğunu» bildirdi.

3 - 1987 mali yılı bütçe tasarısının maddeleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM GenelKurulu'nda 1987 mali yılı bütçesinin maddeleri üzerinde görüşmelersırasında yaptığı konuşmada, «Milleti refaha götürecek yolun seçimolduğunu» belirterek «Erken seçime gidilmesini» istedi.

5 - Ankara Valisi Cahit Bayar Ankara'da yaptığı açıklamada,«Halide Edip Lisesi'nde meydana gelen tifonun kontrol altına alındığını, yeni bir vakaya rastlanmadığını» söyledi.

6 - Başbakanlık Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre Ankara'da yaptığı açıklamada, «Halkın Sağlığınıtehdit eden hiçbir çay halka sunulmadı» dedi.

7 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yargı organlarının yurt dışı yasağı koydukları kişinin açık kimliğini bildirmemesi halinde bu yasağın uygulanamayacağını» bildirdi.

8 - Anayasa Mahkemesi, Maden Yasası'nın iki maddesini iptal etti.

9 - Irak, İran'ın batısındaki 15 dolayında askeri ve ekonomikhedefin hava kuvvetlerine bağlı uçaklar tarafından bombalandığınıbildirdi.

10 - Bangladeş'te hükümet kuvvetlerine karşı savaşan etnikbir gruba bağlı gerillaların Ramgarh kasabasında giriştikleri bir sinema baskınında açılan ateş sonucu 19 kişi öldü 40 kişi de yaralandı.

25 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'da yaptığı açıklamada,«Çay dahil 38 kalem üründe radyasyon testi yaptırdığını »belirterek«Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi'ne gönderdiği bu ürünlerde rasyasyonun bulunmadığını bazı ürünlerde yok denecek kadar az olduğunu» söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal 1987 Mali Yılı Bütçe Yasası'nınTBMM'de oylanması sırasında bütçenin tümü üzerinde yapılan eleştirileri cevaplandırdı.

3 - 1987 Mali Yılı Bütçe Yasası TBMM'de 127 red oyuna karşılık, 254 oyla kabul edildi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, «Kıdem tazminatı yıllık tavanının 223bin 200 liradan 310 bin 200 liraya yükseldiğini» bildirdi.

5 - Tahran Radyosu yaptığı açıklamada, İran birliklerinin Irak'akarşı «Kerbela-4» saldırısını başlattığını ve Irak topraklarına girdiklerini bildirdi.

6 - Irak Havayollarına ait bir yolcu uçağı, Bağdat'tan Amman'agiderken 4 hava korsanı tarafından kaçırılmak istendi. Çıkan çatışmada bir bombanın patlaması üzerine Suudi Arabistan'ın Arar Havaalanına mecburi iniş yapmak isterken uçağın yere çakılması sonucu62 kişi öldü 34 kişi de yaralandı.

26 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «İkikomşu ve müttefik ülke olan Yunanistan ile Türkiye arasında bir anönce diyalog ve itimat atmosferinin kurulması gereğinin geçen haftameydana geien olayla bir kez daha ortaya konduğunu» söyledi.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Merkezi (TÜBİTAK)'nin düzenlendiği ödül dağıtma töreninde yaptığı konuşmada, «20 yüzyılda teknolojinin büyük bir hızla geliştiğini» belirterek «Teknoloji yarışında Türkiye'nin de yer alması gerektiğini» söyledi.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Bankaların geri dönmeyen kredilerinde bazı banka genelmüdürlerinin de sorumluluğu bulunduğunu» söyledi.

4 - Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı İhsan DoğramacıAnkara'da yaptığı açıklamada, «Üniversitelerde belli bir eğilimin, bellibir ideolojinin simgesi olan giyimi yasaklayacağız. Atatürk çağdaşolmamızı emretmiştir, bunun gerekleri yerine getirilecektir» dedi.

5 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, İstanbulMenkul Kıymetler Borsasının açılışının birinci yıldönümü dolayısıyladüzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Borsanın birdenbire aşırıbeslenmeyle değil yavaş yavaş sağlıklı bir şekilde gelişmesini amaçladıklarını» söyledi.

6 - Halk Partisi resmen kuruldu.

7 - Bir süre önce SHP'den istifa eden bağımsız İçel Milletvekili Ali İhsan Elgin DYP'ye katıldı.

27 ARALIK 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı.

2 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da çeşitli konuları içeren yazılı açıklamada bulundu.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalar yaptı.

5 - Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı İhsan Doğramacıtürbanın yasaklanması konusunda yaptığı açıklamada, «Eğer türbanAtatürk ilke ve inkılaplarına meydan okuma ise buna karşıyım. Kesinlikle taktırtmam» dedi.

6 - İstiklâl Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy ölümünün 50. yıldönümünde Edirnekapı Şehitliği'ndeki mezarı başında anıldı.

7 - Lübnan'ın başkenti Beyrut ve çevresindeki Filistin mültecikamplarında meydana gelen çarpışmalarda 8 kişinin öldüğü, 45 kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal İzmir Aliağa'da yapılan Petrolkimyatesisini hizmete açtı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Diyarbakır'da düzenlediğibasın toplantısında «Güneydoğuda halkın en önemli sorunu devletinkendilerine insanca davranması ve güvenmesidir. Halk kendine ikincisınıf vatandaş muamelesi yapıldığını anlatıyor» dedi.

3 - Adana'nın Düziçi ilçesinde yapılan belediye başkanlığı seçimini SHP adayı Veli Türkoğlu kazandı.

4 - Türk - İş Genel Başkanlığı'na Şevket Yılmaz yeniden seçildi.

5 - Romanya'nın Köstence limanı ile İstanbul arasında çalışan Romen bandıralı geminin motorlarından birinin bozulması üzerine kaptan tarafından 5'i Türklere ait 11 TIR denize atıldı. Olay sırasında bir de Türk şoförün kaybolduğu bildirildi.

6 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Bulgaristan Devlet BakanıTodor Jivkov'a uyuşturucu maddelere karşı ABD'de sürdürülen mücadeleyle ilgili bir mesaj gönderdi.

7 - Amerikada yayınlanan «TIME» Dergisi Filipinler DevletBaşkanı Bayan Corazon Aguino'yu Yılın Kadını seçti.

29 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'da yapımı tamamlanan 56.500hat kapasiteli telefon santralını hizmete açtı.

2 - Demokratik Sol Parti (DSP)'ye geçmek için SHP'den istifaeden milletvekillerinin kurduğu Halk Partisi kendini feshetti.

3 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Demokrasinin sağlıklı yürümesi ve işçi, emekli, dar vesabit gelirlinin yararı için yapılacak eylemleri en kısa sürede tarihleri itibariyle ortaya koyacaklarını» söyledi.

4 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi Tahran'da yaptığı açıklamada, «Amerika Birleşik Devletleri'yle yeniden ilişki kurmalarınınmümkün olmadığını» söyledi.

5 - Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin resmi görüşmelerdebulunmak üzere Suudi Arabistan'a gitti.

6 - Kuzey Kore lideri Kim İl Sung, Kuzey Kore Yüksek HalkMeclisi toplantısında yeniden Devlet Başkanlığı'na seçildi.

7 - Hindistan'ın Pencap eyaletindeki grev sırasında çıkan olaylarda 6 kişinin öldüğü, olaylarla ilgili olarak 200 kişinin tutuklandığıbildirildi.

30 ARALIK 1986

1 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'da yapımı tamamlanan birfabrikayı hizmete açtı.

2 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada,«İran'dan 1987 yılında alınacak 6 milyon ton petrol için OPEC fiyatıödeneceğini» bildirdi.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yapılan vergi düzenlemeleriyle sabit vedar gelirlilerin ücretlerinde reel artışların kaydedildiğini ve vergi yüklerinin azaltıldığını bildirdi.

4 - SHP'den istifa ettikten sonra Halk Partisi'ni kuran dün departilerini feshetme kararı alan milletvekillerinden 16'sı törenle Demokratik Sol Parti'ye katıldı. Bu katılmalardan sonra DSP TBMM'degrup kurma hakkını kazandı.

5 - Yüce Divan tarafından görevini kötüye kullanmaktan 2 yılhapis cezasına çarptırılan Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar cezasınıçekmekte olduğu Keçiören İslahevi'nden tahliye edildi.

6 - İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde THKP - C PartizanYolu adlı gizli örgüte üye oldukları gerekçesiyle yargılanan 5 sanık8'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

7 - Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'ne Ali Tınaz Tugay'ın atanması Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Kuveyt'in savaş bölgesine çok yakın olması nedeniyle İslâmdoruğunun toplanması bakımından güvenli bir yer olmadığını» söyledi.

31 ARALIK 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren yayınladığı yeni yıl mesajında,«Yeni yıla kavuşmanın verdiği sevinci kutlamak isteyenleri hoşgörüyle karşılamak gerekir. Yılbaşı yalnız Hıristiyanların kutladığı birgece değildir» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal yayınladığı yeni yıl mesajında, «Bazen üzülerek bazen sevinerek, sonsuz çeşitlilikte bir yıl yaşadık. Demokratik alanda önemli gelişmeler sağladık» dedi.

3 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konuları içeren açıklamaları Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Türkiye - İran petrol protokolü İstanbul'da imzalandı. Protokolü Türkiye adına Devlet Bakanı Kâzım Oksay İran adına PetrolBakanı Gholam Reza Agazadeh imzaladılar.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türk güreşini eski parlak günlerine döndürmeye kararlı olduklarını» söyledi.

6 - Sürücü belgelerinin yenileriyle değiştirilmesine Ankara'dabaşlandı.

7 - Porto Rico'daki bir otelde meydana gelen patlamalar sonucu 50 kişi öldü çok sayıda kişi de yaralandı.