12.1.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1987

1 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'daki Gazi Kız Öğrenci yurdunu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konulardaki açıklaması,Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Bedelli askerlikle ilgili yasa değişikliğinin hazırlandığını ve yakında Başbakanlığa sunulacağını» söyledi.

4 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığıaçıklamada, «1988 yılı sonunda turistik yatak kapasitesinin 150 biniaşmasının beklendiğini» söyledi.

5 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis, Atina'dayaptığı açıklamada, «Türk tehdidi altında bulunduklarını» belirterek«Kader, Yunanistan'ı saldırgan bir komşu ile yaşamaya mecbur ettiği için çok iyi silahlanmalıyız» dedi.

6 - Porto Rico'nun San Juan kentindeki bir otelde yangın çıkması sonucu 100 kişi öldü, 109 kişi de yaralandı.

2 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Akdeniz Bölgesi'ne yaptığı gezi sırasında İçel'in Mut ve Silifke kazalarında halka hitaben birer konuşma yaptı.

2 - Devlet Sakanı Ahmet Karaevli, hava kirliliği konusundayaptığı açıklamada, «Hava kirliliğine yeni önlem olarak egzoz gazlan uygulamasına geçileceğini» söyledi.

3 - Adalet Bakanı M. Oltan Sungurlu, SHP Genel SekreteriFikri Saiğar'ın cezaevlerindeki siyasi tutuklu ve mahkûmların şikayetlerine ilişkin dilekçelerini vermesi üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşkence vardır ama devlet denetiminde işkence yoktur»dedi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, «İşçi emeklilerinin gösterge tablosunu yükselterek memurlarla eşitlediklerini» bildirdi.

5 - Demokratik Sol Parti (DSP) TBMM Grup Başkanlığı'na,Zonguldak Milletvekili Cahit Karakaş getirildi.

6 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

7 - Ankara'nın Keçiören ilçesinde bir çukurun üzerindeki buzların kırılması sonucu suya düşen 7 çocuktan 3'ü boğularak öldü.

8 - Lübnan'ın güneyinde İsrail askerleri ve Hıristiyan milislere, Müslüman direnişçiler tarafından yapılan saldırıda 25 İsrail askeri ve milis öldü.

9 - Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de dün sabahgösteriler sırasında tutuklanan 24 arkadaşlarının bırakılmasını isteyen 5000 üniversite öğrencisi tarafından bir gösteri düzenlendi.

3 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Akdeniz bölgesindeki gezisinin ikinci gününde Mersin serbest bölgesini hizmete açtı.

Başbakan Turgut Özal, Güney Kore'de yayımlanan Diplomacydergisine verdiği demeçte, «Türkiye ekonomisinde gerçek değişikliğin 1980 yılında meydana geldiğini» söyledi.

2 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Birleşik Arap Emirliklerinde yayımlanan gazetelere verdiği demeçte. Arap İşadamlarını Kuzey Kıbrıs'ta yatırıma çağırdı.

3 - Kıbrıs Rum Yönetimi, Rum bandıralı gemilerin Lübnan'agitmesini yasaklaması üzerine, İsrail'i protesto etti.

4 - Libya savaş uçaklarının, Çad'ın Zuar ve Fada kentlerinibombaladıkları bildirildi.

5 -- Brezilya Havayollarına ait Boeing 707 tipi bir yolcu uçağımn İvory Coast'ta düşmesi sonucu 49 kişi öldü.

6 - Şili Hükümeti sürgünde bulunan 227 kişinin ülkeye dönmesine izin verdi.

4 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Akdeniz Bölgesi'ndeki gezisi sırasında Adana'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2 - Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Sağlanan maddî artışa ilaveten adli personele yenimaddi hakların temini hususunda çalışmaların devam ettiğini» söyledi.

3 - Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı Vahit Erdem, Fransa Savunma Bakanlığının resmi davetlisiolarak Paris'e gitti.

4 - Türkiye Ulusal Verem Savaşı Derneği tarafından her yıldüzenlenen «Verem Savaşı Propaganda ve Eğitim Haftası» başladı.

5 - Eski milletvekillerinden Süleyman Kuranel Ankara'da öldü.

6 - İstanbul'da bir otomobilin denize uçması sonucu 6 kişiöldü.

l - Avrupa Parlamentosu Sosyalist grubu üyesi ve AET'mnTürkiye Raportörü İngiliz Parlamenter Richard Balfe Fransa'nın Strasbourg kentinde yaptığı açıklamada, «Türkiye'de oluşan demokratikgelişmeler doğal olarak Avrupa Parlamentosu - Türkiye ilişkilerinede yansıyacak» dedi.

8 - Filipinler'de Müslümanların çoğunlukta olduğu Mindanosadasının bağımsızlığı için mücadele veren Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) Örgütü, hükümetle uzlaşarak bölgesel özerklikle yetinmeyi kabul etti.

5 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsanDoğramacı'yı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, DSP Genel Başkam,Rahşan Ecevit'i kabul ederek bir süre görüştü.

3 - Başbakan Turgut Özal Akdeniz Bölgesi'ne yaptığı geziyiÇuk-urova Üniversitesi'ni ziyaret ederek sürdürdü.

4 - Devlet Bakanı ve Başbakanı Yardımcısı Kaya Erdern Bursa'da yaptığı açıklamada, «İthalat konusunda yanlış değerlendirmeler yapıldığını» belirterek «Lüks ithalata 30 milyon dolar vermiş olmamız döviz tasarrufu yaptığımız anlamına gelir» dedi.

5 - Kültür ve turizm Bakanı Mesut Yılmaz, 5. Basın - Yayınve Kitap Fuarı'nı Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde açtı.

6 - Türk-İş Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda, eski genel sekreter Sadık Şide'nin kongrede yaptığı konuşmanın incelenerek suçduyurusu olarak kabul edilmesine ve savcılığa başvurulmasına kararverdi.

7 - Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Raportörü İngilizParlamenter Richard Balfe çeşitli görüşmelerde bulunmak üzereTürkiye'ye geldi.

8 - Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde direnmek ve polise karsı gelmek suçlarından 35'er gün hapis ve 25'er kırbaç cezasına çarptırılan 7 Türk işçisi Türkiye Büyükelçiliğinin temasları sonucu RiyadValisi Emir Salman tarafından affedildi.

S - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, görüşmelerde bulunmak üzere Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitti.

10 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi İran'ın başkenti Tahran'da yaptığı açıklamada, «ABD'nin 1979'da bloke ettiği 500 milyondolarlık İran varlıklarını belirli bir süre içinde serbest bırakmamasıdurumunda, Lahey Uluslararası Adalet Divam'na başvuracaklarını^bildirdi.

6 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Siyasi Partiler Yasası'ndadeğişiklik yapan ve TV'de paralı propaganda süresini uzatan, muhaJ-efet partilerinin seçimlerde propaganda imkânını kısıtlayan, hükümete ve kamu görevlilerine getirilen yasakları daraltan yasayı yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye gönderdi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığıaçıklamada, Türban konusunda üniversite yöneticilerinin en uygunçözümü bulacağına inandığını belirterek «Türban tartışmasının kanunla düzenlenmesine gerek kalmayacağını» söyledi.

3 - Başbakan Turgut Özal Akdeniz Bölgesi'ndeki gezisi sirasmda Mersin'de Türkiye Odalar Birliği'nin genişletilmiş bölge toplantısında yaptığı konuşmada çeşitli ekonomik konulara değindi.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk - İş Genel Başka’nı Şevket Yılmaz'ı ziyaret ederek yeniden Genel Başkan seçilmesidolayısıyla kutladı.

5 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada,«Türkiye'nin 1987 yılı petrol faturasına ilişkin bir sıkıntısının bulunmadığını» belirterek «Herhangi bir zam sözkonusu değildir» dedf.

6 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yapılan Türkiye-Libya görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, «Libya'danbu yıl 4 milyon ton petrol alımına ilişkin ilke anlaşması doğduğunu,alımların bu rakamın yüzde 25 oranının altında ve üstünde gerçekleşeceğini» söyledi.

7 - Libya Planlama Bakanı Fawzi Ahmad Al Shakshoki çeşitligörüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

8 - Çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu Grup Sözcüsü İngiliz Parlamenter Richard Balfe,TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Türkiye AET Karma Komisyonu ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Gökberk Ergenekon ile birer görüşme yaptı.

7 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Adana'ya gitti. Cumhurbaşkanı'nın gezisinde Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Sedat Celasun, Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanı Metin Emiroğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacıkatıldı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'ın Akdeniz Bölgesi'ne yaptığı gezi ve türban konusunda açıklamalarda bulundu.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, «İşçi-Emekli aylıklarının hesaplanmasında son 5 yıl yerine, çalışılan sürenin ortalamasının alınacağını»söyledi.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı yazsiıaçıklamada, «Sürücü belgesi alacaklar için öngörülen sürücü kurslarına gitme mecburiyetinin uzunca bir süre uygulanmayacağını» bildirdi.

5 - Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Avrupa Parlamentosu Raportörlerinden İngiliz Parlamenter Richard Balfe, Başbakan TurgutÖzal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve Devlet Bakanı Ali Bozer ilebirer görüşme yaptı.

6 - Mısır"da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz,Mısır Başbakanı Atef Sedgi tarafından kabul edildi.

7 - ABD Savunma Bakan Yardımcılarından Richard Perle, ABD'nin Washington kentinde düzenlediği basın toplantısında, «Geçen ayAnkara'da parafe edilen Savunma ve İşbirliği Anlaşması'nın (SEIA)sonuçlandmlmamasmın çok yanlış olacağını» söyledi.

8 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakam Eduard Şevardnadze'nin,Afganistan'ı ziyaretinden sonra Moskova'da yapılan açıklamada, «Sovyetler Birliği'nin, Afganistan sorununun siyasi yoldan çözüme kavuşturulmasına katkıda bulunmaya hazır olduğu ve. bu ülkedeki birliklerinin çekilmesi yolunda takvim hazırlanmasını kabul ettiği» bildirildi.

9 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Bermuda adalarındayaptığı açıklamada, «İran ile ilişkileri düzeltme yolunda bir zeminoluştuğunu »söyledi.

10 - İrak Devlet Bakanı Saddam Hüseyin Bağdat'ta yaptığı açıklamada, «İran, Basra kentini bombalamayı sürdürürse tüm İran kentlerini, havadan imha edeceklerini» söyledi.

11 - Lübnan'ın eski Devlet Başkanı Kâmil Şamun'a düzenlenensuikast girişimi sırasında Kâmil Şamun saldırıdan yaralı olarak kurtulurken, olayda 6 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı.

12 - Kolombiya'da Şivor su bendinde meydana gelen patlamada10 kişinin öldüğü bildirildi.

8 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Çukurova Üniversitesinde yapılan Rektörler toplantısında Laiklik ve İrtica konusunda açılkamalarda bulundu.

2 - Başbakan Turgut Öza! Ankara'da yaptığı açıklamada, «Laiklik konusunda Cumhurbaşkanı Sayın Evren ile görüşlerimiz aynı»dedi.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Evren'in konuşmasını toplantıda görüşmediklerini, ancak hükümetin gerek irtica, gerek komünizm ve cumhuriyet ilkelerine, anayasa ilkelerine tersolan bütün konularda son derece dikkatli olduğunu» söyledi.

4 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Olağanüstü Hal KoordinasyonKurulu toplantısının açılışında yaptığı açıklamada, «Ülkenin tamamında güven ve asayişin sürdürülmesi yönünde memnuniyet verici birdurum izlendiğini» bildirdi.

5 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Yazar Demir Özlü ile ilgiliolarak SHP Milletvekili Cüneyt Canver'in Başbakan Turgut Özal'a'verdiği yazılı soru önergesini cevaplandırdı.

6 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara Adliyesi'nde incelemelerde bulundu.

7 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün çeşitli konulaniçeren açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8 - Türkiye - Libya Karma Ekonomi Komisyonu protokolü Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ile Libya Planlama Bakanı Favvzi Ahnıat Al Shakshoki tarafından Ankara'da imzalandı.

9 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yeni yıla büyük bir çay stoku ile girildiğini» belirterek «Radyasyon konusunda hazırlanan aydınlatıcı broşürün önümüzdeki günlerde çıkacağını» söyledi.

10 - YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı Adana'da yapılanRektörler toplantısından sonra çağdaş giyim konusunda açıklamalarda bulundu.

11 - Vietnam Haber Ajansı VI Xuyen bölgesinde üç gün sürençatışmalarda 1500 Çinli askerin öldürüldüğünü bildirdi.

9 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Adana'da Çukurova Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Ziyaret sırasında türban konusunda görüşlerini açıkladı.

2 - Devlet Bakanı Ali Bozer, 1987 yılında Türkiye-AET ilişkilerinde beklenen gelişmeleri Milliyet gazetesi için değerlendirdi. AfiBozer açıklamalarında «AET ilkeleri çerçevesinde işçilerin serbestdolaşımı konusunda sınır kabul etmiyoruz. Türkiye'den de gitmeli,AET ülkelerinden de Türkiye'ye işçi gelmeli» dedi.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğfu,Ankara'da Türk-İş ve Hak - İş sendikalarını ziyaret etti.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yahm Eralp, Ankara'da bir açıklama yaparak, Bulgaristan hükümetinin Türkiye'deki ailelerinin yanmagöndereceğini bildirdiği 103 kişiden 14 çocuğun Sofya'daki TürkiyeBüyükelçiliğinden vize aldıklarını bildirdi.

5 - YÖK'ün Resmi Gazete'de yayımlanan «Çağdaş Giyim Yönetmeliği» uyarınca Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafındanyapılan açıklamada, «Üniversiteye başı örtülü girmenin disiplin suçuoluşturacağı» bildirildi.

6 - Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Oktay Kurtböke, 212 sayılı Basın İş Yasası'mn yürürlüğe girişinin 26. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, «Bugün gazetecilik mesleğihorlanmakta, gazetecilik dışı yöntemlerle basının kapıları zorlanmakta, siyasal ve parasal iktidarların görünmez baskıları ciddi sorunlaryaratmaktadır» dedi.

7 - Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti tarafından «yılın gazetecileri» seçildi.

8 - Sovyetler Birliği,.Türkiye'yi uzayda işbirliğine çağırdı. Çağrı, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un «Uzayda uluslararasıişbirliği yapılması» önerisi çerçevesinde, Ankara'deki Sovyet Ticarettemsilcisi Vladimir Kostinov tarafından yapıldı.

9 - Amerikan NBC televizyonu, ABD Başkanı Ronaid Reagan'tnİran'a yapılan gizli silah satışından haberdar olduğu, ancak paranınNikaragua'deki karşı devrimcilere gönderilmesiyle ilgisi bulunmadığının belirlendiğini ileri sürdü.

10 -- Fransa'nın Çad'daki mevzilere hava saldırısında bulunduğuyolundaki haberlerin doğruluğu tartışılırken, Mısır'ı resmen ziyaretetmekte olan İtalya Dışişleri Bakanı Giovanni Spadolini, Libya'ya Ça«Tm içişlerine karışmaması çağrısında bulundu.

11 - İsrail savaş uçakları, Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentiyakınlarında bulunan Filistin gerilla mevzilerini bombaladılar. Saldırıda 3 gerillanın öldüğü bildirildi.

12 - İran, Irak'a karşı cephenin güney kesiminde «Kerbela-5»adında yeni ve büyük çaplı bir saldırı başlattığını «düşman topraklarında» ilerleyen iran zırhlı birliklerinin 5 bin Irak askerini öldürdüğünüve 12 Irak uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

13 - Güney Afrika Cumhuriyeti, kapatılan teşkilâtların itibarınıartıran ya da politikalarını savunan ilânların ve haberlerin yayımlanmasını yasakladı.

10 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Türkiye'de bulunan Tunus DevletBaşkanı ve Sosyalist Düstûr Partisi Direktörü El Baccouche'yi Ankara'da kabul ederek bir süre görüştü.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, İncelemelerde bulunmaküzere Trabzon'a gitti. Akçaabat ilçesinde bir konuşma yapan Akbulut, «Demokrasiyi yaşatmak azmindeyiz» dedi.

3 - YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, Güneş Gazetesi'neverdiği demeçte, Üniversitelerde bir ideolojinin simgesi gibi giyinen öğrencilerin ve buna göz yuman rektörlerin görevlerine son verileceğini söyledi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Nüzhet Kandemir dün İran'a gitti.

5 - Çalışan Gazeteciler Bayramı nedeniyle, Merkezi Ankara'dabulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, İzmir TGSŞubesi Başkanı Hüseyin Aslan ve Parlamento Muhabirleri DerneğiBaşkanı Rafet Genç birer mesaj yayınladılar.

6 - İran Radyosu «Türk hükümetinin kararları karşısında direnen Türk öğrencilerinin hareketini takdirle karşılıyoruz» dedi, Radyo, Türban konusundaki yayınlarını sürdürerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Adana'da türban konusunda yaptığı konuşmayı çarpıtarak dinleyicilerine duyurdu.

7 - İran'ın üç gün önce başlattığı Kerbela - 5 saldırısına onbinlerce asker sürdüğü ve şiddetli çarpışmalarda binlerce kişinin öldüğübildirildi.

8 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hıristiyan ve Müslüman milisler arasındaki çatışmalar devam ederken, Devlet Başkanı Emin Cemayel'in sarayına ve Beyrut havaalanına topçu saldırısı yapıldı.

11 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da yaptığı konuşmada, «İrtica ile mücadele etmek ilimle, irfanla ve icraatla olur. İleriye gidenbir Türkiye'de geriye dönüşün imkânı ve ihtimali yoktur» dedi.

Başbakan Turgut Özal İstanbul'un Bakırköy ilçesi Devlet Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, «Vatandaşın hastane kapılarında eziyet çekmemesi için bir dizi önlem alacaklarını» söyledi.

2 -SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Muğla'da «Laiklik» konusund.a açıklamalarda bulundu.

3 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray'ın 2. Boğaz Köprüsühakkındaki açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - DYP Genel Başkan Vekili Mehmet Gölhan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, «ANAP iktidarının refahtan, demokrasiden ve sosyal devlet anlayışından uzak olduğunu» söyledi.

5 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada, «İrtica ve eğitim sorununa gerçekçi teşhislerin ve somut çözümlerin aranmadığı sürece bugün yaplıan tartışmaların boşlukta kalacağını» söyledi.

6 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun başkanlığında bir heyet, Suudi Arabistan'la ticari ilişkilerin geliştirilmesikonusunda görüşmeler yapmak üzere Suudi Arabistan'ın başkenti Cidde'ye gitti.

7 - Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası Genel BaşkanlığınaSuayip Dilmen yeniden seçildi.

8 - İnsan Hakları Derneği'nin tüzüğü İçişleri Bakanlığı'nca noksanlık ve yasaya aykırılık bulunduğu gerekçesiyle geri çevrildi.

9 - Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yapılan ara smavJara türban ve başörtüyle gelen öğrenciler alınmadı.

10 - Narkotik Şube elemanlarınca İstanbul'da düzenlenen operasyonda 12 kilo eroinle birlikte biri İsrailli 5 kişi yakalandı.

11 - Türkiye'nin ABD'ye ihraç ettiği tekstil ürünlerinden sadece, «kısıtlama kapsamına giren kalemlere vize uygulanması ve ötekikalemlerin vize dışı bırakılmasını» öngören anlaşma Washington'daiki ülke heyetleri arasında imzalandı.

12 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü için iyi niyetini göstererek adadaki birliklerini yüzde 50 azalttığını» açıkladı.

13 - ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger VVashington'dayaptığı açıklamada, «Geliştirilmiş bir füzesavar sistemini deneme yasakları sürse bile 2 yıl içinde hizmete sokabileceğini» söyledi.

12 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'da yeni yapılacak olan Galata Köprüsü'nün temelini attı.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel'inçeşitli konuları içeren açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı

3 - DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar Ankara'da yayımlananDaily Nevvs gazetesine verdiği demeçte, «DİSK hakkında verilen kararın sosyalist parti kuruluş çalışmaları için de önemli olduğunu» belirterek «DİSK'e tahammülü olmayan bir anlayışın sosyalist partiyehiç tahammül göstermeyeceğini» söyledi.

4 - Tunceli'nin Ovacık ve Pülümür ilçelerinde çığ düşmesi sonucu 12 kişi öldü.

5 - Afyon'un Dinar ilçesine bağlı Akçaköy ocağında kaçak kömür almaya çalışan 6 kişiden 3'ü göçük altında kalarak öldü.

6 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı özel temsilcisi NikolaiRadionov'un Kıbrıs Rum Yönetimiyie konuşmasının Kıbrıs'ta taraflarlakonuşmuş anlamına gelmediğini, üstelik Rumların uzlaşmazlığını artırdığını» bildirdi.

7 - Yunanistan Hava Kuvvetleri için Amerika'dan satın alınacak 40 adet F-16 ile ilgili anlaşma Atina'da imzalandı.

8 - Sovyetler Birliği'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde, çığ düşmesi sonucu 29 kişi öldü.

9 - İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın güneyindeki Filistin mevzilerine düzenlediği hava saldırısında 3 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

10 - Libya birliklerinin dün gece Çad'ın doğusundaki kalede bulunan Fransız ve Cad hükümet birliklerine saldırdığı bildirildi.

13 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da çeşitli incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal Anavatan Partisi grup toplantısındansonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

Başbakan Turgut Özal Federal Almanya'da yayınlanan «Stuttgarter Nachrichten»'e verdiği demeçte «Ülkemiz ucuz işçi ve madenzenginliği bakımından Avrupa'nın üretim merkezi olabilir. Avrupateknolojisiyle bir çok şey üretip satabiliriz. Türkiye'nin AET'ye üyeliği, ülkemizin istikran ve güvenilirliği açısından önemlidir» dedi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada Laiklik konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğltıAnkara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'de asgari ücretin tanımındabir yanlışlık bulunduğunu» belirterek «bu tanımla bu asgari ücret işçiye yetmez» dedi.

5 - DYP Genel Başkam Hüsamettin Cindoruk, DYP'nîn Ankara'daki grup toplantısından sonra çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

6 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit partisinin Millet Meclisi Grup toplantısında yaptığı konuşmada, «Ülkede ciddi bir muhalefet bunalımı bulunduğunu ve bu bunalımdan SHP ile DYP'nin sorumlu olduğunu» öne sürdü.

7 - YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın uzman ve asistanlık konusunda yaptığı açıklamaları Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

8 -Bulgaristan Hükümeti'nin Türkiye'ye vermeyi kararlaştırdığı Türk çocuklarından biri öğleden sonra Kapıkule sınır kapısmdanTürkiye'ye gönderildi.

9 - Türkiye Diyanet Vakfı, Danıştay kararıyla vergi mükellefisayıldı.

10 - ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger, ABD'nin Washington kentinde yaptığı açıklamada, «Sovyet askerlerinin Afganistan'dan çekilmeleri için iki haftanın yeteceğini» söyledi.

11 - İsrail savaş uçaklarının, Lübnan'ın doğusundaki Suriyekontrolünde bulunan Bekaa Vadisi'ni bombaladıkları bildirildi.

12 - Etiyopya Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir uçağın Aşmera kentiyakınlarında düşmesi sonucu 54 kişi öldü.

13 - Kolombiya'nın Macaristan Büyükelçisi ve eski Adalet Bakanı Enrioue Parajo Gonzales, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deuğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

14 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü i!e DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek birer saat ayrı ayrı görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konulan içeren açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, bazı üst kademe generallerin Gazi Orduevi'nde biraraya geldikleri ve irtica konusundabir uyarı mektubu hazırlayarak Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e ilettikleri yolundaki haberler üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, «SilahlıKuvvetler mensuplarının ne gibi toplantılar yapacakları kanunla tesbitedilmiştir. Bunların dışında bir toplantı olması mümkün değildir» dedi.

4 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na kişisel başvuru hakkınınişletilmesiyle birlikte, Türk hukuk sistemiyle Avrupa hukuk sisteminin bazı noktalarda birleşeceğini» söyledi.

5 - Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel Ankara'dayaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından irtica konusunda herhangi bir mektup sunulmadığınıbildirdi.

6 - TBMM Anayasa Komisyonu, Seçim Yasası'nı Cumhurbaşkanı'nın isteği doğrultusunda değiştirerek kabul etti.

7 - Sovyetler Birliği Maslahatgüzarı Anatoli Kadirov Ankara'dayaptığı açıklamada, «Çernobil felaketi dolayısıyla, Türkiye'ye ve ötekiülkelere bir tazminat ödemelerinin söz konusu olmadığını» söyledi.

8 - AET Kuzey Akdeniz Direktörü Jean Joseph Schvved, Türkiye AET ortaklığı konusunda İzmir'de yaptığı açıklamada, «Serbest dolaşım için Adalet Divanm'a gidilmesi halinde tam üyelik başvurusunun dondurulacağını» söyledi.

9 - Türk Hava Kuvvetlerine ait bir T - 38 tipi jet uçağının İzmirÇiğü'de düşmesi sonucu bir yüzbaşı şehit oldu, bir teğmen yaralandı.

10 - Sinema yönetmeni ve senarist Turgut Demirağ İstanbul'da öldü.

11 - Adana - Pozantı karayolunda ters yönden giren TIR'ın yolcu otobüsü ile çarpışması sonucu 17 kişi öldü.

12 - Ürdünlü diplomat Zaid J. Sati'nin öldürülmesi davasındaidam istemiyle yargılanan Suriye Büyükelçili iğİkinci Kâtibi Muhammed Derviş Beledi'nin diplomatik dokunulmazlığı bulunduğu için yargıjanamayacağı şeklindeki karar, Yargıtay'da temyiz edildi.

13 - Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde yasadışıTHKP/C Kurtuluş Örgütü davasında yargılanan 26 sanık 7 ile 17 yılarasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırılırken, 16 sanık beraatetti.

14 - Afganistan Lideri Necibullah Kabil Radyosu'na verdiği demeçte, «Gece yarısından itibaren Afgan birliklerinin tek yanlı olarakateşi kestiklerini ve birliklerin barış zamanındaki bölgelerine döneceklerini» bildirdi.

15 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığıyazılı açıklamada, «Kan ihtiyacının büyük bir kısmının Silâhlı Kuvvetlerce temin edildiğini, sivil halktan beklenen ölçüde kan alınamadığını» belirterek «Meclis üyelerinin kan bağışında bulunmalarını» istedi.

3 - SHP'li 52 milletvekili irtica konusunda Meclis araştırmasristeyen önergeyi Meclis Başkanlığı'na verdiler.

4 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü.

5 - İzmir eski senatörlerinden Mustafa Hilmi Onat, Ankara'daöldü.

6 - Sabah Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Selahattin Duman ileBaşyazarı Güneri Cıvaoğlu hakkında «Generaller irtica için Evren'ebaşvurdu» başlıklı haber nedeniyle Şişli Savcılığı'nca soruşturmaaçıldı.

7 - Suriye İçişleri Bakanı Muhammed Gabbaş Suriye'nin başkenti Şam'da yaptığı açıklamada, «Suriye topraklarından Türkiye'ningüvenliğine yönelik hiç bir faaliyete izin vermeyeceklerini» söyledi.

8 - Kıbrıs Türk Lideri Dr. Fazıl Küçük KKTC'de törenle anıldı.

9 - ABD'nin Utah eyaletinde küçük bir yolcu uçağıyla öze!uçağın havada çarpışması sonucu 16 kişi öldü.

10 - Pakistan'ın Karaçi kentinde dün polis tarafından öldürülenbir kişinin cenaze töreninde, polisin halka ateş açması sonucu 2 kişiöldü, 50 kişi de yaralandı.

11 - Yunanistan'da kamu ve özel sektörde çalışan 2 milyon işçi ve memur 24 saatlik genel grev yaptılar.

15 OCAK 1987

1 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Hazırlanan yeni Ceza Yasası taslağının kitapçık halinde bastırılarak kamuoyunda tartışmaya açılacağını» söyledi.

2 - Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD}'nin yapılanGenel Kurulu sonucu Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Ömer Dinçkökseçildi.

3 - Cumhuriyet Başsavcısı Firuz Çilingiroğlu, SHP'den istifaeden milletvekillerinin DSP'ye geçmek için kurmuş oldukları Ha!kPartisi (HP) hakkında «yasağa karşı hile yapıldığı» gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

4 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın,İstanbul'da düzenlediği toplantının gösteriye dönüşmesinden sonra2'si İranlı 7 kişi gözaltına alındı.

5 - Türkiye'nin ilk Kanseroloji uzmanlarından Patalog Prof. Dr.Perihan Çambel İstanbul'da öldü.

6 - Adana Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde yargılanmaktaolan ÜGD Adana grubu davasında 39 sanıktan 2'si ölüm cezasına,2 sanıkta ömürboyu hapis ceazsma, 11 sanık ise 2 ile 36 yıj arasındadeğişen hapis cezalarına çarptırılırken 15 sanık beraat etti.

7 - Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürü ve YönetimKurulu Başkanlığı'na Ekrem Ünal'ın atanmasına ilişkin karar ResmiGazete'de yayımlandı.

8 - İran, Irak'ın başkenti Bağdat'a yeni bir füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

9 - Hu Yao Bang Çin Komünist Partisi Genel Sekreterliğindenistifa etti.

17 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, İran İslam Cumhuriyeti'nin Ankara'daki Büyükelçisi Manocehr Mottaki'yi çağırarak «İki ülke arasındakiilişkileri olumsuz yönde etkileyecek tutum ve davranışlardan kaçınılmasını» İstedi.

Başbakan Turgut Özal, kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'm dün İstanbul'daki gösterisi konusunda «Bu tip olaylarınhiç kimseye siyasi fayda getirmeyeceğini, halkın bu konularda çokdikkatli olduğunu» söyledi.

2 - Devlet Bakanı Kazım Oksay İzmir'de yaptığı açıklamada,"1987 yılı süresince petrol ürünlerine zam yapılmayacağını» söyledi.

3 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, çevre kirliliği ve bu konudaki modern teknolojinin Türkiye'de uygulanmasıyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye gitti.

4 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, 28 Eylül 1986 ara seçimlerinden önce Altındağ, Çamdibi ve Bornova'da yaptığı konuşmalardan dolayı Siyasi Partiler Yasası'nm 119/C maddesine aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapiscezasına çarptırıldı.

5 - Ankara DGM Savcılığı'nca yürütülen soruşturmada, Kırıkkale'deki MKE'ye ait Silah ve Mühimmat Fabrikası'nda 7 kişinin öiüITİÜ 21 kişinin yaralanmascıyla sonuçlanan patlamayla ilgili 8, GAP veAfşin - Elbistan Termik Santralları'na karşı tasarlanan sabotajla ilgili3 kişi tutuklandı.

6 - Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, İran'ı insanhakları ihlallerine son vermeye çağıran karar tasarısına aleyhte oykullandı.

7 - Ekvador Devlet Başkanı Leon Ferbes Cordero, rehin alındığı hava kuvvetleri personeli tarafından daha sonra serbest bırakıldı.

8 - Pakistan'ın Peşaver kentinde Afganistan'daki Sovyet işgalini protesto eden bir yürüyüş yapıldı.

18 OCAK 1987

1 - Başbakanlıktan yapılan açıklamada, İran Büyükelçisi Mottaki ile Özal'ın görüşmesi sırasında, «Türkiye'ye yönelik iran yayınlarından doğan rahatsızlığın belirtildiği ve İranlı kız öğrencilerin İslami kurallara bağlı giyimleri konusunda da mevzuatın tetkik ettirileceğinin» söylendiği belirtildi.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ Bursa'da yaptığı açıklamada, «Basında çıkan bazı haberlerle, Türkiye'de halen askeri idare varmış gibi bir izlenim yaratıldığını» belirterek «Bunun haksız bir suçlama olduğunu» söyledi.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Bursa'da çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Erzurum ve ilçelerindekiincelemesi sırasında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de demokrasininayakta durmasının kadınlarla sağlanabileceğini» söyledi.

5 - Federal Almanya'da yayımlanan «Der Spiegel» dergisininABD'nin İran'ın Basra'yı ele geçirmesi halinde Körfez Savaşına müdahale etmek üzere İncirlik Üssü'ne 3 F-16 filosu yerleştireceği yolundaki haberi, Ankara tarafından kesin bir dille yalanlandı.

6 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü.

7 - İran Radyosu yaptığı yayında, Başbakan Turgut Özal'ın İranBüyükelçisi ile yaptığı görüşmede, «Tesettürlü öğrencilerin okullaraalınmasını engelleyen kararın kaldırılması konusunda çaba harcayacağına söz verdiğini» öne sürdü. : ...

3 -• ABD Başkanı Ronald Reagan yaptığı haftalık radyo konuşmasında «silahsızlanma» konusunda «iyimser» olduğunu belirtirken,4 bin kadar gösterici ABD uzay araştırma merkezi Cape CanaveralÜssü'nü işgal etli.

9 - Afganistan Devlet Başkanı Necibullah yaptığı açıklamada,«Yönetime karşı savaşan İslamcı gerilla gruplarının «savaşa devam»kararına aldırmaksızm ulusa! uzlaşma politikasını sürdüreceğini» söyledi.

13 OCAK 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da yaptığı açıklamada, «İran İslam Cumhuriyeti'nin özellikle son günlerde Türkiye'niniçişlerine kabul edilemez bir müdahale tavrına girdiğini» belirterek«Hükümetin ise bu konudaki tutumu son derece yetersizdir. İranahaddi bildirilmelidir» dedi.

2- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Sivas'ta yaptığı açıklamada; «Yurda illegal yollarla giren yabancıların takip edildiğini» söyledi.

3 - Adana Yumurtalık'ta yapılacak olan santralla ilgili anlaşmayı Avustralya adına Oueensland Eyaleti Başbakanı Sir Johannes Petersen, Türkiye adına da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türelimzaladılar.

4 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da .çeşitlikonularda açıklamalarda bulundu.

5 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel ile kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkında Siyasi PartilerYasası'na aykırı davrandıkları iddiasıyla Samsun'un Havza kazasındaaçılan davada verilen beraat kararı, Havza Cumhuriyet Savcılığı'mRyasal süre içinde kararı temyiz etmemesi üzerine kesinleşti.

6 - Konya'da izinsiz gösteri yapan 200 kişiden 26'sı polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

7 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti Tahran'da yaptiğraçıklamada, «Fransız yöneticilerin, uluslararası politika konusundakigörüşlerini «armonize» etmeleri gerektiğini» söyledi.

8 - İran - Irak savaşında, İran'ın Basra kenti çevresindeki Şattüiarap nehrinde iki adacığı daha ele geçirdiğini açıklaması üzerine,Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Mısır ve Ürdün liderlerinitelefonla arayarak, «İran saldırıştın göğüsleyecek güçte olduklarımve endişe etmemelerini söylediği» bildirildi.

20 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da irtica konusunda çeşitli

açıklamalarda bulundu.

2 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Kanuni Sultan Süleyman Devri Sergisi'nin açılışına katılmak üzere ABD'ye gitti.

3 - SHP Milletvekili Seyfi Oktay ve 54 arkadaşı tarafından, «Laikiik ilkesine aykırı faaliyetlerin tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılmasıve alınacak önlemlerin saptanması» amacıyla verilen Meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge, TBMM'ye oylanarak reddedildi.

4 - DSP Kırklareli Milletvekili Şükrü Babacan, Başbakan TurgutÖzal için laikliğe aykırı davranışları nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

5 - ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi, İran-Contra skandaliile ilgili raporun son biçiminde ABD yönetimini yasalara aykırı davranmakla suçladı.

6 - Güney Kore'de, bir üniversite öğrencisinin sorgulama sırasında işkence görerek öldüğünün ortaya çıkmasından sonra, İçişleriBakanı Kim - Chong - Hoh ve Emniyet Genel Müdürü Kang - Min - Changgörevlerinden istifa ettiler.

7 - 26 Ocakta başlayacak 5. İsiarn Zirvesi'ne hazırlanan Kuveyt'in üç petrol tesisinde yangın çıktı.

21 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Harita Genel Komutanlığı'mgezerek yetkililerden bilgi aldı .

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Yargıtay Başkanı AhmetCoşar'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam Zirvesi'ne katılmaküzere Kuveyt'e hareketinden önce yaptığı açıklamada, «İran radyosunun yayınları karşısında İran'ın gereken şekilde uyarılmakta olduğunu» bildirdi.

4 - İran İslam Cumhuriyeti'nin Ankara'daki Büyükelçisi Manucehr Mottaki Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, son haftalarda İran radyosunun Türkiye'nin laik düzenini hedef a!an yayınlarıkonusunda Türk siyasi çevreleri ve basınında doğan eleştirileri reddetti.

5 - Türkiye Kömür İşletmeleri, SEKA ve Güneş Sigorta'da topluiş sözleşmeleri imzalandı.

6 - Bulgaristan Hükümeti önceden göndereceğini bildirdiği 4Türk çocuğunu daha Türkiye'ye gönderdi.

7 - ABD'nin Washington Belediye Başkanı Marion Barry, 25Ocak tarihini «Türk Kültürü ve Dostluğu Günü» ilân etti.

8 - Sovyetler Birliği resmi haber ajansı TASS'ın yaptığı açıklamada, Afganistan Lideri Necibullah'ın 550 mücahit temsilcisi ilegörüştüğünü, görüşmeden sonra 200 temsilcinin savaşa son verilmesine ilişkin belgeyi imzaladığı, bir grubun kararsız olduğu, bir grubunda belgeyi imazlamayı reddettiğini bildirdi.

9 - Çin Halk Cumhuriyeti Lideri Deng Şiaoping Pekin'de yaptığı açıklamada, «Ülkesinin dünya ile ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini ve yönetimdeki Çin hükümetinin, iç huzursuzluklara rağmen buamaca ulaşmak için gerekenleri yapacağını» söyledi.

10 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, 7'si çocuk 12 zencinin birgrup terörist tarafından öldürüldüğü bildirildi.

22 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Turgut Öza!,Cumhurbaşkam'yla görüşmesinden sonra gazetecilerin İran-Irak savaşı hakkında soru sormaları üzerine yaptığı açıklamada, «Bu savaşın bir çok yere tesiri olmuştur. Biz de istiyoruz ki harbin bize tesiriolmasın» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk-İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli başkanlığında dün toplanan Sağlık Şûrası, Türkiye'de tüp bebek uygulamasınaizin verdi.

3 - DYP'li Fehmi Memişoğlu ve arkadaşları tarafından «Çayüreticilerinin sorunları ve radyasyonun çay ürünü ile tüketiciler üzerindeki etkilerini saptamak» amacıyla verilen soru önergesi TBMMGenei Kurulu'nda görüşülerek reddedildi.

4 - Eski Başbakan yardımcılarından Zeyyat Baykara İstanbul'daöldü.

5 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü.

6 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın İstanbul Beyazit Camii'nde kıldığı namazdan sonra izinsiz yürüyüş vegösteri yaparak laikliğe aykırı slogan attıkları iddiasıyla gözaltınaalınan 15 kişiden 7'si İstanbul DGM tarafından tutuklandı.

7 - İzmir DGM'de görülen «Refah Gecesi» davasında dört sanık hakkında verilen karar Yargıtay'ca onandı.

3 - İzmir'in kazası Bornova 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 11ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan kapatılan CHP'nin Başkanı Büien Ecevit'in avukatları, kararı temyiz ettiler.

9 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, 5. İslam Zirvesi hazırlıklarına katılmak üzere Kuveyt'e giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin son gelişmelere rağmen İran ve Irak karşısındaki mutlak tarafsızlık tutumunda bir değişiklik olmadığını» söyledi.

10 - AET Avrupa Komisyonu Yunanistan'ın itirazına rağmenuyum anlaşmasını Türkiye ile parafe etti.

11 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Diectrich Genscher,başkent Bonn'da yaptığı açıklamada, «Bulgaristan'daki Türklerin eritilmesi konusunda izlenen politikaya son verilmesini istediklerini»söyledi.

12 - Sovyetler Birliği hükümeti, nüfusun arttırılması için uzunsüredir yürütülen kampanyayı Tacikistan Cumhuriyeti için tersine çevirerek, «Nüfus artışının sınırlandırılması amacıyla önlemler alacağını» açıkladı.

13 - ABD'nin, Orta Akdeniz'de 29 savaş gemisi ve 180 uçağınkatıldığı bir manevra yaptığı bildirildi.

14 - Filipinlerin başkenti Manila'da hükümetin toprak reformuyapmasını isteyen çiftçilerin Başkanlık Sarayı'na bir yürüyüş düzenledikleri bildirildi.

15 - Guatemala'da dün bir yanardağın faaliyete geçtiği bildirildi.

16 - İran'ın Kum kentinin Irak savaş uçakları tarafından bombalanması sonucu 100 kişinin öldüğü bildirildi.

23 OCAK 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da çeşitli konularda

açıklamalarda bulundu. .

2 - Devlet Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'nakişisel başvuruların kabulü konusunda, yakında girişim yapacağını» söyledi.

3 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na Muammer Elçin seçil-

4 - İlk ve orta dereceli okullarda ilk yarı tatili başladı.

5 - Hakkari'nin Uludere ilçesine bağlı Ortabağ kasabasında ikieve kimliği belirlenemeyen kişilerce bacalarından el bombası atılması sonucu 8 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.

6 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Yunanistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye'den kaynaklanan sorunlara anlayış gösterilmemeye devam edilmesi durumunda, NATO'dançıkılması için halkoylamasına gidileceğini» söyledi.

7 - Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin özel temsilcisi Abdu!kadir Bağdadi, Kaddafi'nin mesajını Cezayir Devlet Başkanı Şadli Bincedid'e ulaştırmak üzere bulunduğu Cezayir'de yaptığı açıklamada,«Fransa ve ABD'nin, Cad Devlet Başkanı Hissene Habre'yi desteklemeye devam etmesi halinde, bu ülkedeki savaşa doğrudan müdahale edeceklerini» söyledi.

8 - İran'ın, Irak'ın başkenti Bağdat'a düzenlediği füze saldırısısonucu 22 kişinin ölmesi üzerine, Irak savaş uçaklarının İran'ın çeşitli kentlerine düzenlediği hava saldırılarında, 212 kişinin öldüğü bildirildi.

24 OCAK 1987

1 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada,«Tayyar Altıkulaç'ın emekliliğini istemesi nedeniyle bir süredir vekâleten yürütülen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın vekâleten yürütülmeyedevam edileceğini, daha sonra bünye içinden bir atama yapılacağını»söyledi.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, şeker darlığı konusundaki haberlerle ilgili yaptığı açıklamada, «Şeker darlığının söz konusuolmadığını» belirterek «Şeker üretiminin ve stoklarının yurt içi ihtiyaca kesinlikle yeterli olduğunu» söyledi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Esnafve Sanatkârlar Vakfı arasında çıraklık ve mesleki eğitimi konusunda işbirliği yapılması amacıyla hazırlanan protokol, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu ile Vakıf Başkanı Fehmi Gençtarafından imzalandı.

4 - Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Başyurt köyü Gündükkörtemezrasında iki ayrı eve silahlı ve bombalı saldırı düzenleyen yasadışı bölücü PKK örgütü militanları, 7'si çocuk, 10 kişiyi öldürdüler.

5 - Kuveyt'te çalışmalarını sürdüren İslam Ülkeleri DışişleriBakanları toplantısında, Kuveyt tarafından hazırlanan terörizimle ilgilibir tasarı kabul edildi.

25 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 5. İslam Ülkeleri Zirvesi'nekatılmak üzere Kuveyt'e .gitti.

2 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konuları içeren açıklamasıTercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Güneydoğu'da son günlerde meydana gelen saldırıların, Türkiye'nin vatan bütünlüğünü bozacak güçte olmadığını» söyledi.

4 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Ankara'da yapılan Parlamento Muhabirleri Derneği'nin olağan genel kurul toplantısında yaptığıkonuşmada, «Ceza Yasası'nı değiştiren taslakta basını sınırlayıcı yeni düzenlemelere gidilmediğini» belirterek «Sadece eski yasalardayer alan konuların düzenlendiğini» söyledi.

5 - Parlamento Muhabirleri Derneği Oîağan Genel Kurulu seçimleri sonucu Dernek Başkanlığına Ercan San seçildi.

6 - İran Başbakanı Siyasi İşler Yardımcısı Ali Rıza Muayyeri,Ankara'ya gelerek Başbakan Turgut Özal ile bir süre görüştü.

7 - Fransa'ya yaptığı iki günlük resmi ziyareti tamamlayan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez, Fransa Cumhurbaşkanı ve Başbakanıile görüştükten sonra Belçika'ya gitti.

8 - Peru'da, şiddetli yağmurlardan bir barajın çökmesi sonucu15 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

9 - Federal Almanya'da genel seçimler yapıldı.

26 OCAK 1987

1 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Mardin'in Midyat ilçesinebağlı Başyurt köyünün Efeler mezrasında incelemeleri sırasında yaptığı konuşmada, «Midyat olayıyla ilgili olarak şüpheli 23 kişinin gözaltına alındığını» söyledi.

2 - DSP ve DYP'li bazı milletvekilleri, TBMM Başkanlığı'na verdikleri soru önergeleriyle, Güneydoğu'daki olaylar, Netaş grevi, Cemalettin Hoca, Çad'daki paralı askerler, GAP Projesi ve cam enjektör konularında hükümetin bilgi vermesini istediler.

3 -Resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye gelen İran BaşbakanYardımcısı Ali Rıza Muayyeri, Başbakan Turgut Özal'la görüştüktensonra yaptığı açıklamada, «Başbakan Sayın Özal'la bölgedeki siyasigelişmeler ve Irak'taki rejimin geleceği konusunu görüştük» dedi.

4 - Cumhurbaşkanı Kenan Evran'in de katıldığı 5. İslam ZirvesiKuveyt'te başladı.

5 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi, Dışişleri BakanıVahit Haiefoğlu'nun başkanlığında Fransa'nın Strasbourg kentindebaşladı.

6 - Filipinlerin başkenti Manila'da geçen hafta 12 çiftçinin askerler tarafından öldürülmesini protesto amacıyla bir gösteri düzenlendi.

27 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Öza!, TBMM'de Parlamento MuhabirleriDerneği Başkanlığına seçilen Ercan San ve PMD'nin yeni yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

Başbakan Turgut Öza! ANAP'ın TBMM grup toplantısında yaptığıkonuşmada, «Türkiye'de henüz özgür tartışma ortamına ulaştlmadığım» belirterek «Çağdaşlık mı demokrasi mi dendiğinde çağdaşlık tercih edilirse, o memlekette demokrasi olmaz» dedi.

2 - AET işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer'in çeşitlikonuları içeren açılkaması, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - DYP milletvekili Feyzullah Yıldırır ve Arkadaşları tarafından verilen ithal körnür hakkındaki Meclis araştırması önergesi,TBMM'de görüşülerek reddedildi.

4 - Uluslararası Gazete Sahipleri Federasyonu (FfEJ) 1987'ninilk toplantısını İstanbul'da başlattı.

5 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında16 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

6 - Gazeteci Selami Münir Yurdatap İstanbul'da öldü.

7 - Kapatılan AP'nin milletvekillerinden Murat Bayrak, Türkiye'de teokratik bir rejim kurulması için faaliyet gösterdiği gerekçesiylegiyabında İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandı.

8 - Kahramanmaraş olayları sırasında iki öğretmeni öldürdükleri ve bir kıraathaneyi bombaladıkları gerekçesiyle önce ölüm, dahasonra ömür boyu hapis cezasına çarptırılan iki sanığın cezalan Askeri Yargıtay 4. Dairesi tarafından bozuldu.

9 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 5. İslam Zirvesi için bulunduğu Kuveyt'te FKÖ Lideri Yaser Arafat'ı kabul ederek bir süre görüştü.

10 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi Dönem Başkanı sıfatıyla Fransa BaşbakanıJasques Chirac ile ikili görüşme yaptı.

11 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington Belçika'nın Brükselkentinde yaptığı açıklamada, «İran-Irak savaşının özellikle Ortadoğu'daki ılımlı ülkeler için büyük tehlike oluşturduğunu» belirterek«Savaşı İran'ın kazanması ve Irak'ta iktidarı Şiilerin ele geçirmesihalinde, NATO'nun Türkiye'nin zekâsına ve bölgedeki tecrübesinedayanarak hareket edeceğini tahmin ediyorum» dedi.

12 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ziyaret etmekte olan Sudan Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı ve Sudan BaşbakanıÖzel Temsilcisi Abdalla Ahmad Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Sudan'ın Kıbrıs'la ilgili politikasını değiştirebileceğini» söyledi.

13 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, Tahran'da Amerikan CBS Televizyonu'na verdiği demeçte, «ABD'nin bir kaç hafta öncesine kadar kendilerine silah satmaya çalıştığını, ancak bu talebireddettiklerini» söyledi.

14 - Pakistan'ın başkenti İslamabad'da görevli Afganistan Büyükelçiliği işgüderi Muhammed Şerif Folad yaptığı açıklamada, «Afgan yönetiminin mücahitlerin tüm isteklerini kabul ettiğini, SovyetBirliklerinin en kısa zamanda Afganistan'dan çekilmelerini öngörenyepyeni bir takvim sunacaklarını» söyledi.

15 - Filipinler'de devrik devlet başkanı Fardinand Marcos yanlısı subaylar darbe girişiminde bulunarak başkent Manila'daki birradyo - televizyon istasyonunu ele geçirdiler. Daha sonra darbecilerhükümet kuvvetleri tarafından kuşatıldı.

16 - El Salvador'da yönetime bağlı kuvvetler ile gerillarlar arasında çıkan çatışmalarda 41 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

17 - Arjantin'de hükümetin ekonomik politikalarını protesto etmek amacıyla 24 saatlik gsnel grev yapıldı.

28 OCAK 1987

1 - SHP Gene! Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Başbakan Özal'ın çağdaşlık ve demokrasi kavramlarını birbirine zıt iki kavram gibi gösterdiği, bundan da ANAP'ınçağdaş olmayan bir demokrasi istediğinin anlaşıldığını» söyledi.

2 - Çayda radyasyon bulunduğu iddiasıyla Sanayi ve TicaretBakan Cahit Aral ile Çay - Kur Genel Müdürlüğü aleyhine açılandavaya Van'da başlandı.

3 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren 5. İslam Zirvesi'ne katılmaküzere gittiği Kuveyt'te Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile birgörüşme yaptı.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Fransa'nın Strasbourgkentinde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu'na kişisel başvuruhakkının tanındığını resmen açıkladı. Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğludönem başkanı sıfatıyla bir konuşma yaptı.

5 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun deterjan ithalatını ön izne bağladığı bildirildi.

6 - İran Meclis Başkanı Haşerni Rafsancani, Tahran'da gazetecilere yaptığı açıklamada, «İran'ın nihai büyük saldırısının yakındagerçekleşeceğini» belirterek «Bu hafta Türkiye'yi ve Suudi Arabistan'ı ziyaret eden temsilcilerinin temaslarının bu konuyla bağlantılıolduğunu» söyledi.

7 - Kuveyt'te yapılmakta olan 5. İslam Zirvesi sırasında, SuriyeDevlet Başkanı Hafız Esad ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarekbir görüşme yaptılar.

8 - ABD'nin Atina Büyükelçisi Robert Keeley, Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Haralambopuios ve Savunma Bakan Yardımcısı Teodoros Statis ile Atina'da görüşerek Lübnan'a yapılabilecek birAmerikan müdahalesi halinde Girit'teki ABD üslerinin kullanılmasınaizin verilmesini istedi. Keeley - Haralambopuios görüşmesinden sonrabir açıklama yapan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Andonis Kurtis,«Yunan Hükümeti'nin ABD'nin bölgedeki herhangi bir hareketi sırasındaki üslerini kullanmasına izin vermeyeceğini» söyledi.

9 - Brezilya'nın Sao Paulo kentinde meydana gelen sel seİGketinde 75 kişinin öldüğü, 80 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

10 - Hindistan'ın en büyük Uluslararası Barış Ödülü, geçen yılmŞubat ayında öldürülen İsveç Başbakanı Olof Palme'ye verildi.

11 - Filipinlerin başkenti Manila'da bir televizyon istasyonunuellerinde tutan isyancılara gözyaşartıcı bomba atılması üzerine yüzkadar subayın Genelkurmay Başkanı Fidel Ramos'un Ofisini basarakolayı protesto ettiği bildirildi.

29 OCAK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kuveyt'te yapılan 5. İslamZirvesi'nin sona ermesinden sonra Türkiye'ye dönerken gazetecilereyaptığı açıklamada, «5. İslam Zirvesi'nden olumlu izlenimlerle ayrıldığını» belirterek, «Zirvenin 50'ye yakın gündem maddesini görüştüğünü, 30 dolayında ülkenin zirvede söz aldığını» söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal, ANAP MKYK toplantısından sonraçeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, savunma politikasıtoplantılarına katılmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

4 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, İstanbul'da düzenlenen «Dünya Konut Yılı'nda Türkiye» konulu sempozyumda yaptığıkonuşmada, «Türkiye'nin nüfusunun her yıl yüzde 4 oranında artışgösterdiğini» kaydederek «Bu artış, bugünkü nüfusumuzun yılda takriben 1 milyon 200 bin yeni nüfus artışı ve müteakiben 250-300 binyeni ev ihtiyacı demektir» dedi.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DYP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, «Anayasa'nın tümüyle eîealınarak demokratikleştirilmesi gerekirken, sadece geçici 4. maddesinin kaldırılması için 175. maddenin değiştirilmesinin anlamsız olduğunu, ancak 175. madde için Meclis'te müzakerelerin başlaması vebir noktaya ulaşması halinde aynı tasarı içinde geçici 4. madde sorununun da bitirilmesi gerektiğini» söyledi.

6 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Cezayir Hükümeti'nin davetlisi olarak Cezayir'e gitti.

7 - Kuvet'te yapılmakta olan 5. İslam Zirvesi kapanış bildirisiyayımlanarak sona erdi.

8 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin sona eren merkez toplantısı sonunda Kazakistan Cumhuriyeti'nde geçen ay görevinden alınan Komünist Parti lideri Din Muhammed Kunayev Politbüro üyeliğinden çıkarıldı.

9 - Filipinler'in başkenti Manila'da Corazon Aquino yönetiminekarşı ayaklanarak bir radyo - televizyon istasyonunu 60 saat boyuncaellerinde tutan 245 Marcos yanlısı asker ve sivil sabah teslim oldular.

10 - Sri Lanka'da ayrılıkçı gerillalar ile hükümet birlikleri arasında çıkan çatışmada 56 kişinin öldüğü bildirildi.

11 - Libya uçaklarının, Çad'ın Kuzey - Doğusu'ndaki Fada kasabasını dün ve bu sabah sürekli şekilde bombaladığı bildirildi.

30 OCAK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Malatya ve Adıyaman'da 5 ve 6 Haziran 1986 tarihlerinde meydana gelen depremlerde yıkılan evlerinyerine yapılan afet evlerinin teslim töreninde yaptığı konuşmada,«Türkiye bugün güçlüdür. Artık eskisi gibi bu felaketlere uğrayan yurttaşlarımızın yaralarının sarılması yıllar almıyor. Sadece bir kaç aydabitiriliyor. Birliğimizi ve beraberliğimizi arttıralım» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün çeşitli konuları içerenaçıklaması, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Bakanlar Kurulu, Askerlik Yasası'nda yapılacak yeni değişiklikleri kabul etti.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Ankara'da yaptığı açıklamada, «Askerlik Yasası'nda yapılan değişiklik ile bundan böyle her isteyenin bedelli askerlik uygulamasındanyararlanabileceğini» söyledi.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu'na kişiselbaşvuru hakkıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

6 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel'inAvrupa İnsan Hakları Komisyonu'na bireysel başvuruda bulunabileceklerini» belirterek «Komisyona başvuramayacak Türk vatandaşlarının isimlerinin sayıldığını zannetmiyorum» dedi.

7 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Karadeniz ekicitütün piyasasını açtı.

8 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'ın, radyasyon konusundaki açıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9 - ABD Senatosu'nun İrangate skandalini soruşturmak üzereoluşturduğu İstihbarat Komisyonu'nun raporu açıklandı.

10 - Yunanistan'da elektrik şirketinde çalışan 30 bin işçi grevebaşladı.

31 OCAK 1387

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Eyren'in başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, MGK toplantısından önce Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederekbir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal, Türkiye Şoförler ve OtomobilcilerFederasyonu Başkanı Mesut Çan'ı TBMM'de kabul ederek bir süregörüştü.

Başbakan Turgut Özal çeşitli incelemelerde bulunmak üzereİstanbul'a gitti.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Adana'da yaptığı konuşmada, «Anayasa'mn 175. maddesinin Özal'ın istediği gibi değiştirilmesihalinde, ANAP'ın. Meclis'teki çoğunluğuyla Anayasa'mn herhangi birmaddesini istediği gibi değiştirebileceğini» söyledi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğkıAnkara'da yaptığı açıklamada, «Türk-iş'in kamudaki toplu iş sözleşmelerinde tıkanıklıklarla ilgili şikayetlerinde haksız olduğunu» bildirdi.

5 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray İstanbul'a giderekyapımı süren Fatih Köprüsü'nde incelemelerde bulundu.

6 - Türkiye Taşkömürleri Zonguldak Müessesesi Kozlu madenocağında 8 işçi göçük altında kaldı.

7 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun çeşitli konulardaki açıklaması, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8 - Sri Lanka'da güvenlik güçlerinin ayrılıkçı Tamil Gerillalsrına karşı giriştikleri operasyon sırasında, bir şirketin 34 Tamil çalışanını öldürdükleri bildirildi.