11.10.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1987

1 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Üniversitelerin yeni öğretim yılına girişi nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen törende çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

2 - Çoğunluğunu siyasi partilerin 1 Kasım erken seçimi içinYüksek Seçim Kurulu'na sunduğu listede yer alamayanların oluşturduğu 101 milletvekilinin, erken seçimin iptali için TBMM'nin yarın olağanüstü toplanması isteği TBMM Başkanı Necmettin Karaduman tarafından reddedildi.

3 - Yüksek Seçim Kurulu, Başbakan Turgut Özal'ın «Seçimlerde kontenjan adayının 1. sırada yer alacağına ilişkin kararının»düzeltilmesine ilişkin istemini reddetti.

4 - Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan 11 ildekimezralarda Olağanüstü Hal Valiliği'nce okul yapımının durdurulduğu bildirildi.

5 - Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Başyurt Köyüne baskındüzenleyen bir grup PKK militanı iki korucuyu öldürdü.

6 - SEKA, gazete kâğıdına yüzde 25 oranında zam yaptı.

7 - BM'nin 42. Genel Kurul toplantısı için New York'ta bulunan BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakova ile birergörüşme yaptı.

8 - Faaliyetleri Türkiye'de yasaklanmış bulunan Türkiye İşçiPartisi (TİP) ile Türkiye Komünist Partisi'nin, Belçika'nın Brüksel kentinde birleşme kararı aldıkları bildirildi.

9 - Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis, Atina'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, «Papandreu'nun EgeKıta Sahanlığı sorununun çözümü çabalarıyla ilgili olarak BaşbakanÖzal'a gönderdiği mesajın, Lahey Adalet Divam'na gidilmesi içinTahkimname hazırlanması konusunu içerdiğini» söyledi.

10 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, Nurmansk limanbölgesini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, «Ekonomik ve toplumsal reformların kritik bir aşamaya girdiğini» söyledi.

11 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, televizyondayaptığı konuşmada, «Karşı devrimci Contralar'la olan savaşta tekyanlı olarak kısmi ateşkes ilan ettiklerini» açıkladı.

12 - Suriye Dışişleri Bakanı Faruk Sara, BM Genel Kurulu'ndayaptığı konuşmada, İsrail'i, işgali altındaki topraklarda kontrolü sürdürmeye çalışmakla suçladı.

13 - Vietnam, Kamboçya hükümeti ile bu hükümete karşı savaşan üçlü koalisyon arasında görüşme yapabileceğini bildirdi.

2 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal Yüksek Seçim Kurulu'nun kontenjanadaylığı konusundaki kararına ikinci kez itiraz ettiklerini açıkladı.

3 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk, İstanbul'da ortaya çıkarılanuyuşturucu operasyonunu yöneten Kaçakçılık İstihbarat Daire Başkanı Atilla Aytek ve İstanbul Emniyet Müdürü Ünal Erkan'a birerplaket vererek başarılarının devamını diledi.

4 - BM Genel Kurulu'nun 42. dönem toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, New York'ta temaslarını tamamladı.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar ile New York'ta yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, «29 Mart belgesi bir barış belgesidir.Genel Sekretere 29 Mart belgesinin barış için en son çizgi olup olmadığını sordum. Öyle olduğunu söyledi. Ama Rumları masaya nasıl getireceğim diyor. Bunun çaresini Genel Sekreter kendisi bulsun. Rumlar masaya gelecek diye bir şey yapacak değiliz» dedi.

6 - ABD Senatosu yaptığı oylamada, ABD yönetiminin, stratejik silahların sayısı konusunda 1979 yılında imzalanan SALT-2 anlaşmasının öngördüğü sınırlara bağlı kalması gerektiğine karar verdi.

7 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, beşgünlük bir ziyarette bulunmak üzere Arjantin'e gitti.

8 - Çin Halk Cumhuriyeti yönetimindeki Tibet'te bağımsızlıkisteğiyle gösteri yapan Tibetlilerle polis arasında çıkan çatışmada3 kişi öldü.

3 EKİM 1987

1 - Yüksek Seçim Kurulu, Başbakan Turgut Özal'ın kontenjanadaylığı konusundaki karara ikinci kez yaptığı itirazı reddetti.

2 - Tekel'in yerli ve yabancı ortaklarla kuracağı sigara fabrikalarında uygulanacak esaslara ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

3 - Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, Pakistan'ınRavalpindi kentinde Türk gazetecileri kabul ederek bir süre görüştü.

4 - ABD Başkan Yardımcısı George Bush, 8 günlük Avrupaturunu tamamlayarak ABD'ye döndü.

5 - İsveç, BM Kıbrıs Barış Gücü'ndeki askerleri 8 Ekim perşembe günü geri çekmeye başlayacağını açıkladı.

6 - NATO Avrupa Müttefik Başkomutanı Orgeneral John Galvin, ABD ile SSCB arasında kısa ve orta - kısa menzilli nükleer füzelerin yok edilmesi konusundaki ilke anlaşmasının sonuçları ile ilgiligörüşlerini, Fransız L'Express dergisinde yayımlanan bir makalede açıkladı.

4 EKİM 1987

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Milliyet Gazetesi'ne, Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılmasına ilişkin 101 milletvekilinin imzaladığı önergeyi reddetmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ortadoğu bölgesine başladığı geziçerçevesinde Ankara'ya gelen ABD Enerji Başkanı John Harringtonile bir görüşme yaptı. Başbakan Turgut Özal, ABD Enerji Bakanı JohnHarrington'un ziyaretiyle ilgili görüşlerini Hürriyet Gazetesi'ne anlattı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, erken genel seçim öncesi, Türkiye genelindeki seçirn kampanyasını Kırklareli'nin Çorlu ilçesinde halka hitaben bir konuşma yaparak başlattı.

4 - BM 42. Genel Kurul çalışmalarının bitmesi üzerine NewYork'tan Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Ankara'da toplantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Halefoğlu Kıbrıs konusunun BM Genel Kurulu'nun gündemine getirilmesinin sempati ilekarşılanmadığını söyledi.

5 - MÇP'nin Ankara'da yapılan 2. Olağanüstü Kongresinde,kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Kongreye katılan306 delegeden oy kullanan 210 delegenin oylarıyla Genel Başkanlığa seçildi.

6 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Refah Partisine (RP) katılmasından sonra erken genel seçim gezilerinin ilk durağı olan Kayseri Yahyalı'da, Nevşehir ve Kırşehir'de halka hitaben birer konuşma yaptı.

7 - Anayasa Mahkemesi'nin, SHP'nin «3268 Sayılı Memurlarve Diğer Kamu Görevlileri Hakkındaki Bazı Kanunlarda DeğişiklikYapılmasına Dair Yetki Kanunu» nun bazı maddelerini iptal isteminireddetmesiyle ilgili gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), Hazine ve Dış TicaretMüsteşarlığı (HDTM) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından hazırlanan tüketici fiyatlarındaki artışlar açıklandı.

9 - Mardin'den Diyarbakır'a gitmekte olan bir askeri helikopter'in düşmesi sonucu 2 üsteğmen şehit oldu.

10 - Niğde'nin Sarıtuzla mevkiinde bulunan antik maden galerisinde Milattan Önceki dönemlerde de Anadolu'da kalay üretildiğiortaya çıkarıldı.

11 - Pakistan Devlet Başkanı Ziya - Ül - Hak, çeşitli konulardakigörüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıkladı.

12 - Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Altaf Saik, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

13 - Kuzey ve Güney Amerika Ortodoks Kiliseleri Başpiskoposu Yakovas Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

14 - Tibet'te Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı düzenlenen ve 6kişinin öldüğü gösteriler, Çin güvenlik güçlerince kontrol altına alınırken, Hindistan ve İsviçre'de yaşayan Tibetliler, Pekin aleyhinegösteriler düzenledi.

Göstericiler 1951 yılında Tibet'e giren Çin ordusunun ülkeyi terketmesini ve Tibet'e bağımsızlık verilmesini istiyorlar.

15 - Fransız polisi, ayrılıkçı Bask örgütü ETA'nın Fransa'ya sığınmış olan üyelerine karşı başlattığı yoğun tutuklama kampanyasısırasında 67 kişiyi gözaltına alarak, bunlardan 10'unu İspanya'ya gönderdi.

16 - Tunus'ta Başbakanlık görevine Zine EI-Abidin Bin Ali getirildi.

17 - Fransa'nın başkenti Paris'te ingilizce olarak yayımlanan«International Herald Tribüne Gazetesi» yayın hayatının 100. yıldönümünü düzenlenen törenlerle kutladı.

5 EKİM 1978

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «New York Daily News» gazetesinin ekinde yayımlanan demecinde, Türkiye ile ABD'nin ortakçıkarlar ve ortak değerleri olan aynı ittifakın iki ortağı olduğuna dikkat çekerek, ittifakın gerektirdiği sorumlulukları yerine getirebilmekiçin Türkiye'nin ordusunu güçlü tutmak zorunda kaldığını ve gayrısafi milli hasılanın yüzde 5.1'inin orduya harcandığını hatırlatarak,«ABD'den sonra, NATO'da en büyük orduyu besleyen Türkiye buyükü tek başına taşıyamaz» dedi.

2 - Seçim Yasası'nın iptali için Meclisin toplanmasını isteyen,ancak bu istemleri TBMM Başkanı Necmettin Karaduman tarafından reddedilen 101 milletvekili, bu kez Meclis Başkanı'nın tutumunu görüşmek üzere Meclis'in olağanüstü toplanmasını önerdiler.TBMM'nin ikinci kez olağanüstü toplanmasını isteyen ve 105 milletvekili tarafından imzalanan önerge, Mahmut Altunakar ve HüseyinAvni Sağesen tarafından TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'averildi.

Önerge'nin gerekçesinde, başkanlığın Meclis'in toplanmasına ilişkin takdir hakkı bulunmadığı belirtilerek, toplum ve devlet faaliyetlerini ilgilendiren konunun açıklığa kavuşması için Meclis'in 9 Ekimgünü saat 15.00'te olağanüstü toplanması istendi.

3 - 17 Üniversite ile Harp Akademileri yeni öğretim yılınabaşladı. Başbakan Turgut Özal, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ),Devlet Bakanı Tınaz Titiz, Marmara Üniversitesi, Kültür ve TurizmBakanı Mesut Yılmaz, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel ise yeni açılan Gaziantep Üniversitesi'nin açılışında birer konuşma yaptılar. Bu arada İstanbul Harp Akademileri ile Ankara Gülhane Tıp Akademisi'nde deyeni öğretim yılı başladı.

4 - Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Belçika Savunma Bakanı François Xavier de Donnea, Milli Savunma Bakanı ZekiYavuztürk'ü ziyaret ederek, iki ülke ilişkilerini görüştü.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, erken seçim kararı yüzünden eğitimdeyapı değişikliği gerektiren projelerinin yarım kaldığını söyledi.

6 - Anayasa Mahkemesi Raportörü, Erken Seçim Yasası'ndayer alan ve milletvekili adaylarının belirlenmesinde önseçim yapılmamasını öngören maddenin, önseçim yapılmamasının «parti içidemokrasiye aykırı olduğu» yolunda görüş bildirerek, iptalini istedi.

SHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne başvurularak, iptali istenen 8. maddede, «18. dönem milletvekili genel seçimi adaylığıiçin ön seçim yapılmaz. Adaylar siyasi partilerin tüzüklerindeki hükümlere veya merkez karar organlarınca belirlenecek usullere göreve seçim kurullarının yönetim ve denetimine tabi olmaksızın tespitedilir» deniliyor.

7 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i Parti Genel Merkezi'nde ziyaret ederek, GenelBaşkanlığa seçilmesinden ötürü kendisini kutladı.

8 - Ankara Çocuk Mahkemesi resmen açılarak, mahkeme heyeti belirlendi. Ankara Çocuk Mahkemesi Başkanı Turgut Altay, dosyaların intikali ile de duruşmalara başlanacağını söyledi.

9 - 580 kişinin idam istemiyle yargılandığı İstanbul Dev-Soldavasının görüşülmesine İstanbul 2 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde devam edildi.

Kararı açıklayan mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan 8 kişinintahliyesine karar verirken, duruşma ileri bir tarihe bırakıldı.

10 - Geçen haziran ayında bir Fransız turist kafilesine rehberlik ettiği sırada Şanlıurfa'daki tarihi ve turistik yerleri tanıtırken Ermeni propagandası yaptığı öne sürülen Fransız Michel Caraminot,Diyarbakır DGM'de yapılan duruşma sonunda tahliye edildi.

11 - Başkanlığına gazeteci Özden Alpdağ'ın getirildiği «Ekonomi Muhabirleri Derneği» (EMD) adı altında yeni bir dernek kuruldu.

12 - Öğretim Üyeleri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. TahirHatipoğlu bir açıklama yaparak, Ege Üniversitesi'ne yaptıkları parasal katkılardan dolayı 3 işadamına fahri doktorluk unvanı verilmesinidernek olarak kınadıklarını söyledi.

13 - Kuşadası SODEP İlçe Başkanı Recep Bilgin'den yaklaşık5 milyon lira tutarında rüşvet aldığı iddiasıyla yargılanarak hükümgiymiş olan Aydın'ın Davutlar ilçesi Belediye Başkanı CemalettinÖzer Biçer, İstanbul'da yakalandı.

14 - Toplu İş Sözleşmesi uyuşmazlıklarında görev yapacak 19resmi arabulucu daha belirlendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın tebliğine göre, yeni resmi arabuluculardan 6'sı il, 2'siülke ve 11'i de bölge düzeyinde görev yapacak. Resmi arabuluculararasında 8 avukat, 4 öğretim üyesi, 4 emekli bürokrat, 1 özel sektörtemsilcisi, 1 emekli sendikacı, 1 de serbest müşavir bulunuyor.

15 - Batı Trakyalı 10 Türk, Edirne sınırındaki Türk sınır devriyelerine teslim olarak, iltica talebinde bulundular.

16 - SSCB'den 4 kişilik bir askeri heyet, Trakya'da sürmekteolan «Kararlılık Gösterisi 87» tatbikatını izlemek üzere İstanbul'ageldi.

17 - Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'ya bir mesaj gönderdiği, mesajın SovyetDışişleri Bakanlığı Temsilcisi Büyükelçi İgor Andropov tarafındanKipriyanu'ya iletildiği açıklandı. Ancak, mesajın konusu hakkındabilgi verilmedi.

18 - Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in ikinci kez 6yıllık bir dönem için daha görev başında kalıp kalmayacağını belirleyecek referandum, 14 milyon seçmenin 23 bin seçim merkezindeoy kullanmasıyla yapıldı.

19 - Irak'ın bir İran tankerini, İran'ın ise Bağdat'ı bombalamasının ardından, Tahran Radyosu, Irak'lı yönetim karşıtlarının IrakKürdistan'ı olarak bilinen bölgedeki Kifri kentinde giriştikleri «Zafer-2» kod adlı operasyonda 300 subay ve görevliyi öldürerek, yönetim binalarını ele geçirdiğini duyurdu.

Bu arada İran Savunma Konseyi'nde Humeyni'yi temsil eden General Zahirnecad, ABD'nin kötü niyetinin tespit edilmesi halinde,Körfez ülkelerinde bulunan Amerikan üslerine saldırılar düzenleyeceklerini söyledi.

20 - Çin yönetimi altındaki Tibet'te bağımsızlık isteyen Budistlerin düzenledikleri protesto gösterilerinin ardından, polisin gösterici Budist rahipleri tutuklamaya başladığı, Budist manastırlarına gidenyolların kapatıldığı ve Tibet'in başkenti Lhasa'ya çok sayıda üst düzeyde polis ve 3 uçak dolusu asker sevkedildiği bildirildi.

Bu arada, Lhasa'daki Budist rahipleri bir bildiri yayımlayarak,Çin'in Tibet'ten çekilmesini istediler.

Çin Halk Cumhuriyeti Resmi Haber Ajansı, ülkenin hava sahasınıiki defa ihlâl eden Vietnam hava kuvvetlerine bağlı MİG-21 tipi birsavaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

21 - Sri Lanka'da Tamillerin çoğunlukta olduğu kuzey bölgesindeki Jaffna kentinde, başkent Kolombiya'ya nakledilmek üzere gözaltında tutulurken, intihara teşebbüs eden 17 Tamil gerillasından12'si öldü.

22 - Macaristan'ın Resmi Haber Ajansı MTİ, Macaristan'ınbaşkenti Budapeşte'de Dünya Müslüman Birliği (Rabıta)'nın finansmanıyla bir İslam Merkezi kurulacağını açıkladı.

6 EKİM 1987

1 - Cumurbaşkanı Kenan Evren, DYP Genel Başkanlığına seçilen Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süregörüştü. Görüşme, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in talebiüzerine gerçekleşti.

Bu arada, Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, CumhurbaşkanıKenan Evren'in resmi konuğu olarak beraberindeki bir heyetle Ankara'ya geldi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, ikinci kez Meclisinolağanüstü toplanmasını öngören ve 105 milletvekili tarafından imzalanan önergeyi de reddetti.

Karaduman, ikinci önergeyi reddederken, «Ülkenin seçim sath-ımailine girdiği bir zamanda, milletvekillerini parlamentoda bağlı tutmanın uygun olamayacağını» bildirdi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin seçim çalışmaları nedeniyle İzmir'e gitti. Erdal İnönü burada düzenlediği basıntoplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin seçimleri iptalini ciddi bir ihtimal olarak gördüklerini belirtti.

4 - Yargıtay, Nazım Hikmet'in «Yaşamak Güzel Şey be Kardeşim» adlı kitabının, Emniyet Müdürlüğü'nün yazısına dayanılarakDGM'ce toplatılmasını yasaya aykırı buldu.

5 - Yüksek Seçim Kurulu, siyasi partilerin 1 kasım pazar günü yapılacak milletvekili genel seçimi öncesi radyo ve televizyondanyapacakları propagandayla ilgili ilkeleri belirledi.

6 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye'nin BrükselTicaret Ataşesi'ne bir yazı göndererek, Menteşoğlu Şirketler Topluluğu'nun bu ülkeye sattığı bozuk konserveler konusunda incelemeyapılmasını istedi.

7 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada, yeni seçim sisteminin çok partili siyasal yaşamın içine yerleştirilen bir dinamit olduğunu söyledi. DSP Genel Başkanı ile yapılanözel bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8 - DYP İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastörk, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, yeterli imzayı taşıyan iki önergeverildiği halde TBMM'yi toplantıya çağırmayı reddeden TBMM Başkanı Necmettin Karaduman hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı yetkilileri, bir Meclis Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunulmasının Türkiye'de ilk kez olduğunadikkat çektiler.

9 - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın BaşkanıÖmer Dinçkök, genel seçimler öncesinde üyelerle görüş alışverişinde bulunmak ve gelecek 5 yıl için iktidara talip olan siyasi partilereTÜSİAD'ın ekonomik görüşlerini iletmek üzere siyasi parti genelbaşkanlarının katıldığı toplantılar düzenledi.

Basına kapalı olarak yapılan toplantıların ardından, basın mensuplarına bir açıklama yapan Dinçkök, TÜSİAD yönetimi olarak referandumun hemen sonrasında Başbakan Turgut Özal, SHP lideriErdal İnönü, DYP lideri Süleyman Demirel ve son olarak da geçtiğimiz hafta DSP lideri Bülent Ecevit'i ziyaret ederek, TÜSİAD üyeleriiçin ekonomik önceliklerin ne olduğunu parti liderlerine anlattıklarını söyledi.

10 - 4. Kolordu Komutanlığı 1 numaralı Askeri Mahkemesi, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu/Türkiye Devriminin Yolu (THKO/TDY)davasında 1 sanığı idam, 1 sanığı da ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

11 - Evinde 20 kilo esrar ele geçirilen Siirt'in Sason ilçesiSHP ilçe başkanı Hasan Tanrıkulu, Asliye Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı.

12 - İzmir DGM'de Maltepe Askeri Lisesi Öğrencilerine, Akyazı dershanelerinde nurculuk dersi verdikleri ve Said Nursi'ye ait kitapları okuttukları iddiasıyla yargılanan sanıklardan 2'si toplam 11yıl 40 gün hapis cezasına mahkûm oldu.

13 - Siirt'in Şırnak ilçesi yakınlarında güvenlik güçleri ile PKKmilitanları arasında meydana gelen silahlı çatışmada 2 terörist ve1 köy korucusu öldü, 1 astsubay ile 2 er de yaralandı.

Öte yandan Hakkâri'nin Uludere ilçesine bağlı İnceler köyü yakınlarında bir şantiyeye baskın düzenleyen bölücü teröristler 3 aracıyaktılar.

14 - İstanbul'un kurtuluşunun 64. yıldönümü törenlerle kutlandı.

15 - Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun kontenjan adaylığı konusunda alman ilke kararına, ANAP'ın yaptığı itiraza ilişkin karan Resmi Gazete'de yayımlandı,

16 - KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Lefkoşa'da BM Barış Gücü Komutanı General Griendl'la yaptığı görüşmede, Rumların 1 Ekimde sergiledikleri yeni silahlar, devam eden silahlanma faaliyetleri ve Güney Kıbrıs'a yasadışı yollardan 3 bin Yunan askeri getirilmesi konularına değinerek, Birleşmiş Milletlerinduruma ciddiyetle eğilmesini istedi.

17 - Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Ganev, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sarzatakis'in ziyareti öncesi, Sofya'ya davetedilen 4 Yunanlı gazeteci ile yaptığı görüşmede, «Türkiye'yi-Turancılık» ile suçladı.

18 - İran ve Irak'ın Basra Körfezi'nde karşılıklı bombalı saldırılarının ardından, Irak Savunma Bakanlığı Gazetesi El Kasidiye deyer alan bir yazıda, İran'ın füze saldırılarına misilleme olarak İrankentlerine füze saldırıları düzenleneceği bildirildi.

Bu arada İran Savaş Enformasyon Merkezi tarafından yayımlanan bir bildiride ise, «Bağdat rejimi alçakça saldırılarına devam ettiği takdirde, Müslüman savaşçıların misillemelerinin bütün şiddetiyledevam edeceği konusunda uyarıyoruz» denildi.

19 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Arjantin Cumhurbaşkanı Raul Alfonsin'in resmi konuğu olarak, Buenos Aires'egitti.

20 - SSCB'de yayımlanan tek bağımsız gazete olan Glasnost'unülkedeki uluslara ilişkin bir yazıya yer veren son sayısına polis tarafından el konuldu.

21 - Fiji'de darbe lideri Albay Sitiveni Rabuka, ülkenin öndegelen 3 siyasi lideriyle yaptığı görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine resmen cumhuriyet ilan etti. Radyoda bir konuşma yapan AlbayRabuka, «Demokratik değerlere ve hukuk devletine dayalı bir anayasa hazırlanacağını» söyledi.

22 - Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, RomanyaResmi Haber Ajansı AGERPRES tarafından da yayımlanan KomünistParti Merkez Komitesi'nde yaptığı konuşmasında, temel enerji endüstrüerindeki başarısızlıkları eleştirerek, yıl sonuna dek planlananhedeflere varılabilmesi için, ekonominin tüm kesimlerinde reformçağrısı yaptı.

7 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Pakistan Devlet BaşkanıZiya Ül Hak başkanlığındaki resmi görüşmelerde, ikili ve çok taraflısiyasi konuların yanı sıra ticari ilişkiler ve savunma işbirliği konularının ele alındığı bildirildi.

Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'ni de ziyareteden Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak burada düzenlediği basıntoplantısında. «Ülkesinin Yunanistan'a düşman olmadığını, ama Türkiye ve KKTC'ye daha yakın olduğunu» söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan otobüs terminalinin temelini attı.

3 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir,Başbakan Turgut Özal'ın yazılı mesajını İran Başbakanı Mir HüseyinMusavi'ye iletmek ve temaslarda bulunmak üzere İran'a gitti.

4 - Yüksek Seçim Kurulu, ANAP Mardin Milletvekili adayı Nurettin Yılmaz'ı veto etti.

5 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in çeşitli konulardaki açıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel'i ziyaret ederek DYP Genel Başkanlığı'na seçilmesinden dolayı kutladı.

7 - Türban giyen öğrencilerin derslere alınmamasını kınayan30 kadar kız öğrenci, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü önünde toplanarak eyleme başladılar.

8 - Kayseri'de bir bankanın Düveönü Şubesi silahlı 3 kişi tarafından soyuldu. Soyguncular veznede bulunan 16.5 milyon lirayıalarak kaçtılar.

9 - Türkiye'de faaliyeti yasaklanan Türkiye Komünist Partisi(TKP) Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile kapatılan Türkiye İşçi Partisi(TİP) Genel Başkanı Behice Boran, Brüksel'de düzenledikleri basıntoplantısında iki partinin birleşerek Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) adını aldığını bildirerek yeni partinin programı konusunda ortak bir açıklama yaptılar.

10 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, Moskova'yı ziyaret etmekte olan Finlandiya Devlet Başkanı Mauno Koivisto onuruna Kremün'de verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Avrupa'daki konvansiyonel silahların sınırlandırılmasıyla ilgili görüşmelere tüm Avrupa ülkelerinin katılması gerektiğini» söyledi.

11 - ABD Kongresi, İran'dan başta ham petrol olmak üzere hertürlü mal ithalatını yasaklayan bir yasa tasarısını çoğunlukla kabuletti.

12 - Kıbrıs Rum Kesimini ziyaret etmekte olan Sovyetler Birliği özel temsilcisi Büyükelçi İgor Andropov Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «BM Genel Kurulu'nda Kıbrıs sorununun görüşülmesi sırasında faal rol oynayacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın» dedi.

'13 - 39. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Federal Almanya'nınFrankfurt kentinde açıldı.

14 - Suriye'nin, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki büyükelçiliğiikinci sekreteri Antonios Hanna, evinde uğradığı saldırı sonucu öldürüldü.

15 - Tamil gerillalarının, Sri Lanka'nın doğusundaki bir köyedüzenledikleri gece baskınında 38 kişinin öldüğü bildirildi.

16 - Dominik Cumhuriyeti'nden Porto Riko'ya kaçmak isteyen100 mültecinin bindikleri teknenin batması üzerine denize düşenmültecileri köpek balıklarının yediği bildirildi.

8 EKİM 1987

1 - Türkiye'yi resmen ziyaret etmekte olan Pakistan DevletBaşkanı Ziya Ül Hak, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile birlikte Konya'ya giderek Mevlana'yı ziyaret etti.

2 - Milliyet Gazetesi'ne özel bir demeç veren SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ayrıca Bolu'nun Düzce ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, il sağlık müdürlüklerinegönderdiği genelgelerde, kontrolden geçirilmemiş kanların hastalara verilmemesini ve acil durumlarda gereken kanın da hastanın enyakın akrabasından alınmasını istedi.

4 - Yüksek Seçim Kurulu, DYP milletvekili adayları FeyzullahYıldırır ile Mustafa Çorapçıoğlu haklarındaki, Anayasa'nın 84. maddesi uyarınca adaylıklarının iptaline ilişkin itirazı reddetti.

5 - Güvenlik Kuvvetleri'nin Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepeilçeleri ile Ağrı Dağı'nda yaptıkları operasyonlarda, 20 PKK militanıile bunlara yataklık eden 4 kişi yakalandı.

6 - Geçtiğimiz günlerde yüklü miktarda Alman Markı, belgeve şifrelerle kaybolan Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu İdariAtaşesi Meral Erbay Bodrum'da yakalandı. Erbay, Ankara'ya getirilerek sorguya alındı.

7 - Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında başlayan ticaretin50. yılı nedeniyle, Türk-Sovyet ekonomik ilişkilerine yaptıkları katkılarından dolayı 64 firma ve kuruluşa Sovyetler Birliği Büyükelçiliği'nde düzenlenen törenle altın madalya ödülü dağıtıldı.

8 - Isparta'nın Eğridir ilçesindeki Komando Okulu'nun spor salonu inşaatında yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle, Isparta 58. TümenAskeri Mahkemesi'nde görülen davada bir albay bir üsteğmen, 4 asteğmen ve bir sivil memur hakkında tutuklama kararı verildi.

9 - 24. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde birincilik ödülünü Yavuz Turgul'un senaryosunu yazdığı «Muhsin Bey» isimli film alırken, en iyi erkek oyuncu ödülü «Muhsin Bey» filmindeki rolüyleŞener Şen'e, en iyi kadın oyuncu ödülü ise «Hayallerim Aşkım veSen» filmindeki rolüyle Türkân Şoray'a verildi.

10 - İspanya'nın Barcelona kentinde yapılan 8. Dünya TekvandoŞampiyonası'nda 51 kiloda yarışan Tennur Yerlisu 1. olarak altın madalya kazandı.

11 - Yunanistan, NATO uçaklarının alçak irtifa eğitim ve atışyeri seçimi konusunda ittifakı tehdit ederek, Kanada yerine Konyaüzerinde karara varılması halinde NATO'dan ayrılacağını bildirdi.

12 - Avrupa Parlamentosu üyeleri ile görüşmeler yapmak üzere Brüksel'e giden Yüksek Sovyet Prezidyum Başkanı Lev Tulkunovyaptığı açıklamada, «Yakın bir gelecekte Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekileceğini» söyledi.

13 - ABD'nin, Körfez'de helikopterine ateş açan 3 İran devriyebotunu batırdığı bildirildi.

14 - Çin Halk Cumhuriyeti, Tibet'teki olaylar üzerine Tibet'te bulunan 15 yabancı gazeteciye bölgeden ayrılmaları için 48 saat süretanıdı.

15 - Şili'de dün işçi sendikalarının çağrısı üzerine düzenlenen24 saatlik grevde askerlerle işçiler arasında çıkan olayda 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

16 - Sri Lanka'da bulunan Hindistan birliklerinin, son günlerde kanlı saldırılara girişen Tamil gerillalarına karşı geniş çaplı biroperasyon başlattığı bildirildi.

9 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, Bursa'danÇanakkale'ye geçerek, gezi ve incelemelerde bulundular.

2 - Anayasa Mahkemesi, SHP'nin 3403 Sayılı Seçim Yasası'nın 6 maddesinin Anayasa'ya aykırılığı gerekçesiyle açtığı iptal davasını sonuçlandırdı.

İptali istenen 49. maddenin 2. fıkrasını değiştiren 1. madde, 8.Madde'nin 2. fıkrasını değiştiren 4. Madde, 34. Madde'nin 2. Fıkrasına eklenen cümle ile 9. ve 18. Maddeleri, Anayasa MahkemesiBaşkanı ve 10 üyeden oluşan 11 kişilik mahkeme heyetinin 5 retoyuna karşılık 6 kabul oyu ile uygun bulunurken, Önseçimsiz adaybelirlenmesini öngören 8. Madde ise yine aynı heyetin 6 ret oyunakarşılık 5 kabul oyu ile Anayasa'ya aykırı bulunarak iptal edildi.

Toplantıdan sonra Mahkemenin kararını açıklayan Genel Sekreter Ziyaeddin Özkanlı, «Anayasa Mahkemesi 8. Madde'yi iptal etmiştir. Uygulama konusu bizim dışımızdadır» dedi.

3 - Anayasa Mahkemesi'nin önseçimle ilgili maddeyi iptal etmesinden sonra 105 milletvekili, «Yorumladığımız gibi fevkalade birdurum hasıl olmuştur» diyerek TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılması için 4. kez TBMM Başkanlığı'na başvurdu.

TBMM Başkanvekili Halim Araş, önergenin Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra karara bağlanacağını söyledi.

Öte yandan, 105 Milletvekilinin «TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın Meclisi toplantıya çağırmama kararının iptali» için Ankaraİdare Mahkemesi'ne açtıkları davanın görüşülmesine başlandı.

Bu arada Ordu ili Barosu Avukatlarından Haluk Türkmen, Karaduman'm Anayasa'yı ihlal ettiğini, ihlalin maddi ve manevi unsurlarının oluştuğunu, bu nedenle Türk Ceza Yasası'nın 146/1 maddesine göre idam talebiyle yargılanması gerektiğini bildirerek, Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmek üzere Ordu Cumhuriyet Savcılığı nezdinde suç duyurusunda bulundu.

4 - Anayasa Mahkernesi'nin 8. Madde'yi iptal etmesinden sonra seçim bildirgesini açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenleyen ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Turgut Özal, Anayasa Mahkernesi'nin iptaline karar verdiği 8. maddeye, «erken seçim yapılmaz» hükmünün eklenmesini, bu maddeye itiraz eden SHP'nin veGenei Başkan İnönü'nün istediğini bildirdi.

5 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin «önseçim yapılmasınıengelleyen yasa maddesini iptal kararını memnuniyet verici» olarakniteleyerek, önseçim yapılmadığı takdirde seçime katılmayı düşünmediklerini bildirdi ve TBMM'nin toplanarak yeni bir seçim tarihibelirlemesini istedi.

Erdal İnönü, Başbakan Özal'ın siyasi ahlaksızlıkla ilgili suçlamalarını cevaplandırırken de, «Seçim Yasası, TBMM'den ANAP'ın getirdiği biçimde çıktı» dedi.

Öte yandan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan TurgutÖzal'ın Malatya'da Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı üzerine yaptığı açıklamanın kendisine iletilmesinden sonra DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel ile DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i telefonlaarayarak, «Son gelişen olaylar karşısında imza toplanarak, Meclisinolağanüstü toplantıya çağrılması gerektiğini» bildirdi. İki parti genelbaşkanının da, İnönü'nün bu isteğini olumlu karşıladıkları açıklandı.

6 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'niniptal kararına ilişkin olarak «önseçimsiz bir seçimin antidemokratikolduğunu, böyle bir seçimin parti teşkilatları ile genel merkezlerikarşı karşıya getireceğini defalarca yinelediğini» bildirerek, «1 Kasımda yapılacak seçimler, 9 Ekim tarihi itibariyle adaysızdır. Milliiradenin tecellisine mani durum getiren bir olup bitti milletin üstüne empoze ediliyorsa böyle bir seçime meşruiyet kazandırmak veba!meselesidir. Böyle bir seçimi kim istiyorsa yapsın» dedi.

7 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'deki Grup odasında yaptığı basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin SeçimYasası'nın 8. Maddesini iptal etmesiyle 1 Kasımda yapılacak genel seçim tarihini de iptal etmiş olduğunu söyleyerek, Meclisin b!r anevvel toplanarak yeni seçim tarihini belirlemesini istedi.

Bu arada MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ve kapatılanMSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan da ayrı ayrı yaptıklarıaçıklamalarda, TBMM'nin toplanması ve yeni bir seçim yasası ileseçimlere gidilmesi gerektiğini bildirdiler.

8 - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Elçin biraçıklama yaparak, Anayasa Mahkemesi'nin Seçim Yasası'nın adayların belirlenmesine ilişkin maddesini iptal kararının gerekçesiylebirlikte Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra ortaya çıkabilecek hukuki sonuçların incelenerek karara bağlanacağını bildirdi veYSK'nun konu ile ilgili ön görüşmelere başladığını söyledi.

9 - İngiltere'de yayınlanan «The Independent» gazetesi İslamabad kaynaklı bir haberinde, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in birPakistan gazetesine yaptığı açıklamada, Pakistan ile nükleer teknoloji alanında işbirliği yapmaya arzulu olduğunu söylediğini yazdı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu ise bir açıklamayaparak iddiaları yalanladı.

10 - İran'a yaptığı 2 günlük ziyaretten dönen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, İran Cumhurbaşkanı Seyit Ali Hamaney'in, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in mesajına karşılıkolarak, Kıbrıslı Türklerin haklarını koruyucu her türlü hareketi destekleyeceklerini vaat ettiğini söyledi.

Kendemir, Cumhurbaşkanı Evren'in Hamaney'e gönderdiği mesajın Kıbrıs sorunuyla ilgili olduğunu belirtirken, Başbakan TurgutÖzal'ın mektubunu da Başbakan Musavi'ye ilettiğini söyledi ancak,mesajın konusu hakkında bilgi vermedi.

Başbakan Turgut Özal ise, mesajla ilgili olarak, «Sulha gitmelerini tavsiye ettim. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarını bunun için Tahran'a yolladım» dedi.

11 - Bulgar zulmünden kaçarak geçen yıl Türkiye'ye iltica eden6 Batı Trakyalı Türk'e Çorlu Belediyesi encümen üyelerinin kararıyla 300-400 metrekarelik arsalar verildi ve belediyede iş imkânısağlandı.

12 - Sigorta Acentelerini tek çatı altında toplamak amacıylaİstanbul'da «Sigorta Acenteleri Birliği» kuruldu. Birliğin başkanlığınaFahrettin Ecevit getirildi.

13 - Türkiye Yazarlar Sendikası'nın düzenlediği «Muzır Yasası» ile ilgili Sempozyum İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nin BurhanFelek Konferans Salonu'nda yapıldı.

14 - Erzurum Belediyesi ile ilgili olarak 1986 yılında basındaçıkan haber, fotoğraf ve röportaj dallarında açılan «Yılın BelediyeHaberleri» gazetecilik ödülleri törenle sahiplerine verildi.

15 - 1982 Anayasası'nın hazırlayıcılarından Prof. Orhan Aldıkaçtı, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararıyla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ııin sorularını cevaplandırırken, kararı, «Demokrasiningelişimi açısından olumlu bir aşama olarak» nitelendirdi.

16 - PKK militanlarmca girişilen kanlı eylemlerin sürmesi yüzünden Devlet Demir Yolları (DDY), Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki gece seferlerini iptal etti.

17 - Adana Sıkıyönetim 1 Nolu Askeri Mahkemesi, YasadışıDevrimci Halkın Birliği (DHB) Örgütü üyesi 2 sanığı, 12 Eylül döneminde adam öldürmek, bombalı pankart asmak ve kahvehane taramak suçlarından idam cezasına çarptırdıktan sonra, hazırlık aşamasındaki itirafları ve iyi niyetlerini gözönüne alarak cezalarını ömürboyu hapse çevirdi. Aynı davadan yargılanmakta olan 2 sanık ise 16şar yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

18 - Federal Almanya'nın Frankfurt kentindeki Türkiye Başkonsolosluğundan yüklü miktarda mark, gizli belge ve şifreleri alarakkaybolan İdari Ataşe Meral Erbay, sorgulanmakta olduğu Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nce zimmetine para geçirmek suçundandolayı tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

19 - Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Ekonomikİşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nde (OECD) çalışan 24 ulustan 2 binuzmanın haklarını koruyan, çalışma alanları ve koşullarına ilişkingörüş ve önerilerini Örgüt Genel Sekreterliği nezdinde dile getirenTemsilciler Meclisi Başkanlığı'na ilk kez OECD Bilgi İşlem DairesiYönetici ve Paris'teki «Dauphine» Üniversitesi'nde ekonometri Profesörü olarak görev yapan Orhan Güvenen seçildi.

20 - A.A.'nm haberine göre Birleşmiş Milletler 42. Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Kıbrıs Rum Lideri Spiros Kipriyanu, Kıbrıs'ta Türk askerlerinin varlığını kınayarak adanın tümüyle askerdenarındırılması ve Maraş'ın BM denetimine verilmesi önerisini GenelSekreter Perez de Cuellar'a yinelediğini söyledi.

Kipriyanu konuşmasında, Türkiye'yi BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi kararlarını gözardı etmekle suçlayarak, dünya kamuoyunun Türkiye'yi durdurması için destek istedi ve Genel Sekreterin girişimlerini desteklemelerinin yamsıra Güvenlik Konseyi'nin rolününartırılması açısından uluslararası bir konferans önerdiklerini bildirdi.

21 - Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün bomba yüklü bir otomobilin infilâk etmesi sonucunda çoğu sivil 27 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

Kabil radyosu meydana gelen patlamanın, 1979 Aralık ayında başlayan Sovyet işgali süresince Kabil'de gerçekleştirilen en kanlı eylem olduğunu duyurdu.

22 - İran Resmi Haber Ajansı IRNA, Amerikan helikopterlerinin uluslararası sularda olağan devriye görevlerini yapan 5 İran hücumbotuna saldırdığını duyururken, ABD Savunma Bakanı CasparWeinberger konuya ilişkin açıklamasında, «Körfez'deki Amerikankuvvetleri, ateş açan İranlılara gereken dersleri vermeye devam edecektir» dedi.

23 - Çevre Korumacı bir grup tarafından dağıtılmasına 1980 yılında başlanan alternatif Nobel ödüllerini bu yıl kazananlar açıklandı.

Ödüller. İsrail nükleer sırlarını basma sızdıran Mordahay Vanunu,Yıldız Savaşlarının muhaliflerinden Federal Alman Fizikçi Hans-PeterBurr, Amerikalı insan haklan savunucusu Frances Moore-Lappe veHimalaya dağlarında ağaç kesimini engelleyen Çipko adlı bir köyünsakinlerine verildi.

10 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri AliBaransel, muhalefetin Meclisin olağanüstü toplanması istemiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada «Sayın Cumhurbaşkanı, kendisinindevreye girmesinin istenmesi halinde, durumu değerlendirerek, gerekirse uzlaştırıcı rol üstlenebilecek» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararların geriye doğruçalıştırılamayacağını belirterek, «Erken genel seçim, kanun kuvvetiyle 1 Kasım 1987 tarihinde yapılacaktır» dedi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Samsun'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

4 - Anayasa Mahkemesi'nin 3403 Sayılı Seçim Yasasfnm 8.maddesini iptal kararından sonra SHP Genel Başkanı Erdal İnönü,DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı BülentEcevit, Ankara'da bir toplantı yaparak «Ortak Tavır» kararı aldılar.3 lider, Başbakan Turgut Özal'a da «Sorumluluğunu hatırlaması veAnayasa Mahkemesi kararına işlerlik kazandırılması, sorunun çözümüne katkıda bulunması» çağrısı yaptılar.

5 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin, Ankara'dayaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin, Seçim Yasası'nın Önseçim yapılmadan milletvekili adaylarının seçilmesini kapsayan 8.maddesinin iptali konusunda «Kesin ve tartışmasız çözümü TBMM'nin getireceğine inanıyoruz» dedi.

6 - Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Meclisi toplantıya çağırmayı reddeden TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'la ilgili iddialarınancak TBMM'de görüşülebileceğine karar verdi. Savcılık, DYP'li Yılmaz Hastürk'ün Karaduman'la ilgili suç duyurusu dilekçesini bu nedenle TBMM Başkanlığına iletilmek üzere Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

7 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı Ziya-ül Hak İstanbul'daçeşitli temas ve incelemelerde bulundu.

8 - UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nca, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın görmeyenler için hazırladığı okuma yazmaöğretme projesine «UNESCO Irak Onur Mansiyonu» verildi.

9 - Mardin'in Nusaybin ilçesinde PKK'lı teröristler tarafındanyola döşenen mayının patlaması sonucu 2 kişi öldü. 1 kişi yaralandı. Hakkari'nin Uludere ilçesine bağlı Işıkveren Köyü yakınında, gecedevriye gezen askeri time PKK'lı teröristlerin ateş açması sonucuçıkan çatışmada 1 er şehit oldu.

10 - Ankara Valiliği'nin koyduğu yasağa rağmen, tutuklu vehükümlü yakınları, genel af ve ölüm cezalarının kaldırılması için Ankara Güvenpark'ta yeniden imza toplamaya başladılar.

11 - Amerikan USIA Dairesi tarafından düzenlenen «Uluslararası Konsey» toplantılarının ilki Washington'da sona erdi. Türkiye'den işadamları Sakıp Sabancı, Şarık Tara, Jak Kamhi ve Rahmi Koçile birlikte emekli Büyükelçi Nuri Eren'in katıldığı toplantılar sırasında, Amerika'nın iç ve dış politikasında karşılaştığı sorunlar tartışıldı.

12 - Kapatılan Türkiye İşçi Partisi (TİP) nin Genel Başkanı Behice Boran, Belçika'nın başkenti Brüksel'de öldü.

13 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Londra'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'nun Cuma günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndayaptığı konuşmayı değerlendirerek, «Kıbrıs meselesini bilmeyenlerikandıracak ne varsa yapıyor» dedi.

11 EKİM 1987

1 - Deniz Kuvvetleri tarafından yaptırılan TCG Yavuz firkateyni, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecipTorumtay'ın katıldığı bir törenle donanmaya devredildi. Cumhurbaşkanı Evren daha sonra Ankara'ya döndü.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'a yaptığı geziyi yarıda keserek Ankara'ya döndü ve Başbakanlık Konutu'nda ANAP üst yöneticileri ve bazı bakanlarla bir toplantı yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, «Demokrasinin esasının dürüst bir seçim olduğunu» belirterek «Muhalefetle iktidarın anlaşarak, uzlaşarak çıkaracağı bir seçim yasası ile seçime gidilir. O zaman şaibesi olmayan seçim olur»dedi.

4 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Refah Partisi (RP)'nin Ankara'da yapılan olağan kongresinde Genel Başkanlığa seçildi.

5 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin, muhalefetpartilerinin «Takvimin durdurulması talebi» ile ilgili olarak yaptıklarıbaşvuruları görüşmek için de, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını bekleyeceklerini söyledi.

6 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye yaptığı ziyareti tamamlayan Pakistan Devlet Başkanı ZiyaÜl Hak, Suudi Arabistan'a gitti.

7 - İlk Türk savaş uçağı «Savaşan Şahin F-16» ilk denemeuçuşunu başarıyla tamamladı.

8 - Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Çobandere mezrasına baskındüzenleyen PKK'lı teröristler 5'i çocuk, 6'sı kadın 13 kişiyi öldürdüler.

9 - AT Komisyonu'nun Akdeniz işleriyle görevli üyesi ClaudeCheysson, Yunan Hükümeti'ne gönderdiği mektupta, Atina'nın Türkiye - Yunanistan uyum anlaşmasını imzalaması gerektiğini bildirdi.

10- İran - Irak'ın başkenti Bağdat'a füze saldırısı düzenlerkenIrak' iki tanker daha vurduğunu açıkladı.

11 - Birmanya Havayollarına bağlı Foker 27 tipi bir yolcu uçağının iç hat seferi sırasında düşmesi sonucu 44 kişi öldü.

12 - Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya bir grup Yahudi'nin zor kullanarak girmek istemesi üzerine çıkan olaylarda 25 Filistinli yaralandı.

12 EKİM 1987

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, SHP, DYP ve DSPtarafından, TBMM'nin yarm olağanüstü toplanması istemiyle önerge verilmesinden sonra yaptığı açıklamada, «TBMM'yi toplantıya çağıracağını» söyledi.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel'inçeşitli konulardaki açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. Cumhurbaşkanı Emekli Oramiral Fahri S. Korutürk İstanbul'da öldü.

4 - SHP Parti Meclisi, yeni erken seçim tarihinin belirlenmesi konusundaki girişimler ve takınılacak tavırlar için Genel BaşkanErdal İnönü'ye oybirliğiyle tam yetki verdi.

5 - İran ve Irak'ın karşılıklı olarak büyükelçiliklerini kapatmakararından sonra iki ülkenin büyükelçilik mensupları aileleri ile birlikte Ankara Esenboğa Havalimanı'nda takas edildiler.

6 -- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang Pekin'de yaptığı açıklamada, «Ülkede uygulanmaya başlanan reformcu politika iledışa açılma girişimlerinin hızlanarak süreceğini» söyledi.

7 - ABD ve Japonya, F-15 ve F-1ö savaş uçaklarının modellerinin değiştirilerek, ortaklaşa yeni tip bir savaş uçağı üretimi konusunda ilke anlaşmasına vardılar.

8 - Filipinler'de sanayi ve bankacılık sektörlerinde çalışan işçiler, ücretlerinin artırılması isteği ile genel greve başladı.

13 EKiM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 6. Cumhurbaşkanı emekliOramiral Fahri S. Korutürk'ün ölümü nedeniyle bir taziye mesajıyayımladı.

Evren mesajında, «Sayın Korutürk, özellikle Cumhurbaşkanlığıdöneminde engin sağduyusu, önsezisi ve uzlaştırıcı tutumuyla birçok sorunun çözümünde etkili olmuştur. Bu büyük kaybımız dolayısıyla başta kederli ailesi olmak üzere, Silahlı Kuvvetlerimize ve bütün vatandaşlarıma başsağlığı dilerim» dedi.

Korutürk'ün ölümü nedeniyle DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş ve DSP Grup Başkanı Cahit Karakaş, eşi Emel Korutürk'e başsağlığı mesajı gönderdiler.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ile Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, NejatTümer ve Sedat Celasun da Emel Korutürk'e birer telgraf göndererek, başsağlığı ve sabır dilediler.

KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun ise, Emel Korutürk'e gönderdiği başsağlığı mesajında, Korutürk'ün Kıbrıs Türk toplumunun kurtuluşuna ve bağımsızlığını kazanmasına yaptığı katkıları şükranlaanacaklarını bildirdi,

2 - Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. Cumhurbaşkanı Emekli Oramiral Fahri S. Korutürk'ün ölümü nedeniyle tüm yurtta da KKTC'da bayraklar yarıya indirildi.

İçişleri Bakanlığı, yarıya indirilen bayrakların Korutürk toprağaverilinceye kadar böyle kalacağını bildirdi.

3 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker, Atatürk Barış Ödülü'nü almak üzere Ankara'ya geldi. AlmanCumhurbaşkanını, Esenboğa Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı KenanEvren karşıladı.

4 - Anayasa Mahkemesi'nin 3403 Sayılı Seçim Yasası'nın 8.Maddesinin iptaline ilişkin gerekçeli kararının Resmi Gazete'de yayınlanması için Başbakanlığa ulaşmasından sonra, Başbakan TurgutÖzal, kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasını bir süre için erteledive gerekçe olarak da, Anayasa Mahkemesi'nden «Salt çoğunluğunanlamı konusunda görüş istenmesini» gösterdi.

Başbakan Turgut Özal, Anayasa Mahkemesi'ne, Başbakanlıkantetli ve kendi imzasıyla gönderdiği bir başvuru yazısıyla, «Saltçoğunluk nisap sayısının» kaç olduğunu sordu.

5 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Turgut Özal'ınAnayasa Mahkemesi'nden «Salt çoğunluk nisap sayısının» açıklanmasın! istemesi üzerine, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'lebir telefon görüşmesi yaptıktan sonra, konuya ilişkin açıklamalardabulundu.

g - Anayasa Mahkemesi'nin, 3403 Sayılı Seçim Yasası'nın 8.Maddesini iptal eden gerekçeli kararı açıklandı.

Gerekçeli kararı yorumlayan Anayasa Mahkemesi Üyeleri,«Aday listelerinin yeniden belirlenmesi gerektiğini» belirterek «Budurumda işlemlerin 1 Kasım'a kadar tamamlanamayacağını» söylediler.

7 - Türkiye Halk Bankası'nın katkıları ile Türk Tanıtma Vakfıtarafından hazırlanan Kültür Evi Ankara'da Kültür ve Turizm BakanıMesut Yılmaz tarafından hizmete açıldı.

8 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında ABD Başkan Yardımcısı GeorgeBush'un Boston'da Ermeni Dernekleri Asamblesi'nde, Ermeni iddialarını destekler nitelikteki konuşması üzerine, Türkiye'nin, CalifornisValisi Dökmeciyan onuruna verilen yemek öncesinde Dışişleri Bakanlığı nezdinde gerekli uyarıyı yaptığını belirtti. Bush konuşmasında «Eğer dünya, Ermeni soykırımı konusunda sessiz kalmaya devam ederse, dehşet verici olaylar birgün tekrar meydana gelebilir»demişti.

9 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin, yeni seçimtarihinin 29 Kasım olarak belirlenmesi üzerine A.A.'ya yaptığı açıklamada, «Eğer tadil edilen yasada süreleri kısaltma yetkimiz kalırsa ve biz bunu kullanırsak, seçim takvimi 29 Kasım'a yetişebilir»dedi.

10 - 11 ilin valileri ile emniyet müdürlerinin katıldığı Olağanüstü Hal Bölge Valileri Toplantısı Diyarbakır'da Bölge Valisi HayriKozakçıoğlu'nun başkanlığında başladı.

11 - Tutuklu yakınları, İçişleri Bakanlığı'na telgraf çekerek, gene! af ve ölüm cezalarının kaldırılması kampanyasına getirilen kısıtlamanın kaldırılmasını istediler.

12 - Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Höyük köyünde Kuran kursu verdiği köy çocuklarına Atatürk'ü din düşmanı ilan eden İmamErtuğrul Yalçın, köy halkının şikayeti üzerine yapılan soruşturmasonrasında nöbetçi mahkemece tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

13 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde tek tip öğrenci derneğiöngören yasa önerisi ile yurt yönetmeliğini protesto amacıyla eylemyapan 30 öğrenci hakkında Ankara DGM'de dava açıldı.

14 - Ankara Mamak Askeri Ceza ve Tutukevi'nde bulunan sağeylemci mahkûmların ailelerinin dün Adana'da başlattıkları ölüm orucuna katılanların sayısı 17'den 21'e yükseldi.

15 - Ankara'nın başkent oluşunun 64. yıldönümü törenlerle kutlandı.

16 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de geçirdiği bir kalp krizi sonucu ölen TİP Genel Başkanı Behice Boran'ın cenaze töreni için TİP- TKP, Avrupa Konseyi Komünist Grubu ve Dünya Barış Konseyi temsilcilerinden oluşan bir komite kuruldu.

17 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sartzetakis'in, Bulgaristan'a yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde, iki ülke arasında yeni bir işbirliği anlaşması üzerinde mutabakat sağlandığı bildirildi.

18 - İran'ın Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir ilkokulu hedef alanfüze saldırısında 29'u çocuk 32 kişi öldü, 218 kişi yaralandı.

19 -İran'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Recai Horasani, Amerikan CBS Televizyonu'nda yaptığı konuşmada «Ülkesinin Amerikan yapımı Stinger füzelerine sahip olduğunu, ancak bu füzeleriAfgan mücahitlerden değil, Amerikalı aracılardan elde ettiklerini»açıkladı.

Pentagon tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, Basra Körfezi'nde Amerikan donanması tarafından ele geçirilen İran devriyebotlarının birinde Stinger'lere ait parçalar bulunduğu bildirilmişti.

20 - Nobel Komitesi, 1987 yılı Nobel Barış Ödülü'nün, OrtaAmerika'da barışın sağlanması için kendi adıyla anılan bir plangeliştiren Kostarika Devlet Başkanı Oscar Arias Sanchez'e verildiğini açıkladı.

21 - Kolombiya'da sol eğilimli Vatansever Birlik Partisi LideriJime Pardo Leal'in bir suikast sonucu öldürülmesi üzerine çıkan olaylarda 11 kişi öldü. Protestocular ülkede genel grev çağrısı yaptılar.

14 EKİM 1887

1 - Uluslararası Atatürk Barış Ödülü, Ankara'da düzenlenen törenle Federal Alman Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker'e verildi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, «Gerçeğin katı cephesinin Özal'a 1 Kasım'da seçim yapılamayacağını gösterdiğini» belirterek, «Partilerarası uzlaşma için hertürlü görüşmayi yapacağını» söyledi.

3 - Başbakan Turgut Özal'ın Anayasa Mahkemesi'ne «salt çoğunluğun anlamının açıklanması» konusunda yaptığı başvuruyu, oybirliği ile reddedildi.

4 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Çorum'da yaptığı konuşmada çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

5 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da erkenseçim konusunda açıklamalarda bulundu.

6 - Ankara 2. İdare Mahkemesi, DYP milletvekilleri Vural Arıkan ve Doğan Kasaroğlu'nun TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ınMeclisi toplantıya çağırmaması üzerine yaptıkları başvuruyu reddetti.

7 - PKK militanlarının Bingöl'ün Derikli Köyüne yaptıkları baskında bir köy korucusu öldü iki er yaralandı.

8 - DYP Kırşehir Milletvekili İsmet Ergül ile İzmir Milletvekili Ahmet Süter partilerinden istifa ettiler.

9 - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, CezayirDevlet Başkanı Çadli Bin Cedid ile 8 Kasım'da Amman'da yapılmasıplanlanan Arap zirvesiyle ilgili bir görüşme yaptı.

10 - Tayvan, 38 yıldır yürürlükte olan Çin'e seyahat yasağınıkaldırdı.

15 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağan görüşmesini Meclis'te yapan Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Daha sonra Ankara'da bir otelin temel atma töreninde konuşan Başbakan Turgut Özal, turizm gelirlerinin sürekli arttığını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz da törende bir konuşma yaptı.

2 - Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nü almak üzere Türkiye'ye gelen Federal Alman Cumhurbaşkanı Richard von WeizsaeckerTürkiye'den ayrıldı.

3 - 1988 yılı bütçesini seçimlerden sonra kurulacak yeni hükümet ve yeni Meclis'e bırakmayı kararlaştıran Hükümet, Anayasa'nın 162. maddesi gereğince TBMM Başkanlığına «usulen» bir bütçetasarısı sundu.

4 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin, Kurul toplantısından sonra yaptığı açıklamada, erken genel seçimin 1 Kasım'da yapılamayacağına karar verildiğini, adayların belirlenmesi,aday listelerinin kesinleştirilmesi için yeterli süreyi sağlayıcı en erken seçim tarihinin 29 Kasım olduğunu bildirdi.

5 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bir mesajını Kuveyt Emiri Şeyh ElAhmed El Sabah'a iletmek üzere Kuveyt'e gitti.

6 - DSP TBMM Grubu'nun Ankara'da yapılan toplantısında, erken seçimin, ön seçim ve propaganda için makul bir süre tanıyacakzamanda yapılması gereği vurgulanarak, barajın indirilmesi de seçimsisteminin değiştirilmesi için çaba harcanması kabul edildi. Öte yandan, SHP TBMM Grubu toplantısında, erken seçim konusundaki songelişmeler değerlendirilirken, DYP TBMM Grubu'nun toplantısındada erken seçimin, eşitlik ilkesi içinde tüm partiler arasında varılacak bir uzlaşma ile gerçekleştirilebileceği savunuldu.

7 - ANAP Edirne Milletvekili Hüsamettin Konuksever, partisinden istifa ederek DSP'ye girdi.

8 - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Amerikan Silahlı Kuvvetler Derneği tarafından Washington'da düzenlenenbir toplantıda yaptığı konuşmada, ABD'yi Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) görüşmeleri sırasında Yunanistan'a karşıverilecek tavizler konusunda uyararak, «Yunanistan'ın bazı taleplerine meyleden bir ABD tutumu Türk - ABD güvenlik işbirliği üzerinde yıkıcı tesirler yapacaktır» dedi.

9 - Ermeni ve Kürtcülük propagandası yaptığı gerekçesiyleDiyarbakır'da gözaltına alınan ve 3 Kasım'da mahkemeye çıkarılacakFransız turist rehberi Michel Caraminot'un Türkiye'den çıkmasınaizin verilmesini isteyen karar tasarısı Avrupa Parlamentosu GenelKurulu'nda kabul edildi.

10 - KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, İngilizUluslar Topluluğu Genel Sekreteri Shridath S. Ramphal'a bir telgrafgöndererek, İngiliz Uluslar Topluluğu hükümet başkanları zirve toplantısına katılmak üzere Kanada'nın Vancouver kentine giden RumYönetimi Lideri Kipriyanu'nun Kıbrıs'ın tümünü temsil edemeyeceğini belirtti.

11 - İran, Kuveyt'in Mina Al Ahmadi petrol dolum tesislerineorta menzilli bir füzeyle saldırdı. Bu arada, Körfez'deki ABD donanması komutanlarının, savaş gemilerinin bölgede ABD bayrağı taşımayan tankerleri de koruması yolundaki önerisi Beyaz Saray tarafından reddedildi.

12 - Afrika ülkelerinden Burkina Faso'da Devlet Başkanı Thomas Sankara yönetimi, eski Adalet ve Devlet Bakanı Blaise Compaora liderliğindeki askeri bir darbeyle iktidardan uzaklaştırıldı.

13 - Sri Lanka'da, Tamiller'in çoğunlukta olduğu Jaffna kentinin dış mahallelerini ele geçiren Hintli barış gücü askerlerinden 30'unun kent civarındaki çatışmalarda öldüğü bildirildi.

14 - İtalyan ATI Havayollarına ait bir yolcu uçağının, havalandıktan kısa bir süre sonra Napoli yakınlarında düşmesi sonucu uçaktaki 37 yolcu öldü.

16 EKİM 1987

1 - Erken seçimin 29 Kasım'da yapılmasını öngören ANAP'ınönerisi TBMM'nin olağanüstü toplantısında görüşülerek kabul edildi. TBMM'nin olağanüstü toplantısı sürerken, SHP Genel BaşkanıErdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Gene!Başkanı Bülent Ecevit biraraya geldiler. İnönü, toplantıda, BaşbakanTurgut Özal ile yaptığı görüşmeyi anlattı.

2 - Selden etkilenen Bangladeş'e 250 milyon liralık gıda vetemizlik yardımı yapılmasına ilişkin kararname Bakanlar Kuruluncaonaylandı.

3 - Yüksek Seçim Kurulu, gümrük kapılarında başlaması gereken oy verme işlemini durdurdu.

4 - Aydın Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 yıl hapse mahkûm edilen ve bu cezası Yargıtay'ca esastan bozulan Davutlar Belediye eski Başkanı Cemalettin Özelbiçer tahliye edildi.

5 - DYP Milletvekillerinden Sefahattin Taflıoğlu, Turgut Sözerve Osman Eskin Tipi partilerinden istifa ettiler.

6 - «Türk Yunan Halkları Dostluk Komitesi»'nin Selanik ve Atina'daki çalışmalarıyla ilgili olarak yayımlanan basın bildirisinde. İkiülkenin de okul kitaplarında bulunan tarihi gerçeklere uygun olmayan bölümlerin çıkarılması, iki ülke halklarının kültürlerini simgeleyen tarihi eserlerin onarılması istendi.

7 - İran'ın Amerikan bayrağı çekmiş bir Kuveyt tankerinefüze saldırısında bulunması üzerine ABD ve Kuveyt yaptıkları resmiaçıklamalarda, Tahran'ı sert biçimde kınadılar.

8 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristo Sartzetakis, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Atina'yadöndü.

9 - Ortadoğu ülkelerini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, İsrail'e gitti. İsrail'li yetkililer ile Araplarla Barış görüşmelerine başlanması formülü üzerinde görüşmeler yapan Shultz, ayrıca Sovyetler Birliği'nden İsrail'e gelmek isteyen Yahudiler konusunda da bilgi aldı.

10 - Batı Afrika ülkelerinden Burkina Faso'dan dün «15 EkimHalk Cephesi» adlı örgütün düzenlediği darbe sırasında çıkan çatışmalarda Devlet Bakanı Thomas Sankara'nın öldüğü bildirildi. EskiAdalet ve Devlet Bakanı Blaise Compaore liderliğindeki darbecilerin,bütün siyasi tutukluları salıverdiği belirtildi.

11 - Sri Lanka'da Hintli Barış Gücü askerleri ile savaşan TamilEalam Kurtuluş Kaplanları örgütü Hindistan'a ateşkes çağırışında bulundu. Ancak Yeni Delhi hükümeti, bu çağrıyı reddederek Tamil gerillaları silahlarını teslim etmeden ateşkesi kabul etmeyeceğini bildirdi.

12 - Nikaragua'da yönetime karşı savaşan Contralar, Sandinista hükümeti ile görüşmeye hazır olduklarını açıkladılar.

17 EKİM 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Bursa'da yaptığı konuşmada, «Tüm elverişsiz koşullara karşı seçime girmek gereklidir» dedi.

2 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığıaçıklamada, partisinin 29 Kasım'da yapılacak erken genel seçimekatılacağını söyledi.

3 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Sakarya'da erken genelseçimle ilgili bir konuşma yaptı.

4 - Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Yeşilsırt köyünü basan teröristler köy muhtarını öldürdüler.

5 - BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilciliği'ne Arjantinli diplomat Oscar Camillion atandı.

18 EKİM 1987

1 - Hürriyet Gazetesi'nde Başbakan Turgut Özal ile yapılan birsöyleşi yayımlandı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Adana'da halka hitabenbir konuşma yaptı.

3 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DSP Genel Merkezi'ndedüzenlediği basm toplantısında, yeni seçim yasasını ve SHP'yi eleştirdi.

4 - TRT Radyoları 4. programı Ankara'da yapılan törenle yayına başladı.

5 - Marmaris Belediye Başkanı Muharrem Elgin, İçişleri Bakanlığı tarafından göreve iade edildi.

6 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında33 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.

7 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığıkonuşmada, Rum halkına çağrıda bulunarak, liderlerini silahlanmave dünyayı aldatma gibi yanlış yollardan çevirmeleri için girişimdebulunmalarını istedi.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan, yaptığı radyo konuşmasında,İran'ın Amerikan bayrağı taşıyan Kuveyt tankerine giriştiği son saldırıya misillemede bulunmaya kararlı olduklarını söyledi.

9 - «Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği» nce her yıl geleneksel olarak verilen «Demokrasi Madalyası» bu yıl, uluslararasıalanda yaptığı çalışmalar nedeniyle İngiltere Başbakanı MargaretThatcher'a verildi.

10 - Yugoslavya Dışişleri Bakanı Raif Dizdareviç, iki günlükresmi bir ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

11 - Mısır'da Sina Yarımadası'nın güneyindeki Noebaa bölgesinde şiddetli yağışların neden olduğu sellerde 10 kişi öldü.

19 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, erken seçimin 29 Kasım'dayapılmasını öngören yasayı onayladı.

2 - Romanya Sosyalist Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı NikolaiÇavuşesku resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Ankara - Eryaman Uydukent projesinin temelini attı.

4 - Yüksek Seçim Kurulu, seçim takvimini 29 Kasım'a göreyeniden düzenledi.

5 - SHP Parti Meclisi, yaptığı toplantıda 29 Kasım'da yapılacak seçimlere katılma ve adayların belirlenmesi için önseçim yapılmasını oybirliği ile karara bağladı. Bu arada, SHP Antalya Milletvekili Aydın Güven Gürkan da parti meclisi üyeliğinden istifa etti.

6 - İçişleri Bakanlığı karan ile 5 ay önce görevinden alınanMarmaris Belediye Başkanı Muharrem Elgin, İçişleri Bakanlığı tebliği ile görevine başladı.

7 - İki yıl önce SSCB'nin başkenti Moskova'daki Türk Büyükelçiliği'ne sığınan Türk asıllı Bulgar vatandaşı Mustafa Süleymanov,Moskova'da daha önce Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden ve casusluk yapmaktan sanık Mehmet Demirel ile takas edilerek, Türkiye'ye getirildi.

8 - Kars'ın Aralık ilçesinin Ağrı Dağı bölgesinde güvenlikkuvvetlerinin yaptıkları operasyonda 3 bölücü terörist yakalandı.

9 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 44 kişi öldü.

10 - ABD, Kuveyt'te demirli iki tankerinin saldırıya uğramasından sonra İran'a ait iki petrol platformunu bombaladı.

11 - Endonezya'nın başkenti Jakarta yakınlarında iki trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 103 kişi öldü.

20 EKİM 1987

1 - ABD'den satın alınan 4 adet F-16 savaş uçağı ile Türkiye'de montajı tamamlanan F-16'nın ilk resmi uçuşu nedeniyle Ankara'dadüzenlenen törene Cumhurbaşkanı Kenan Evren, CumhurbaşkanlığıKonseyi üyeleri, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, BaşbakanTurgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, MilliSavunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgenarai Cemil Çuha, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kemal Yamak,jandarma Genel Komutanı Orgeneral Adnan Doğu, Savunma Sanayii Destekleme ve Geliştirme İdaresi Başkanı Vahit Erdem, bazı bakanlar ile askeri ve mülki erkân katıldı.

2 - Başbakan Turgut Özal, Moskova'dan Türkiye'ye getirilenBulgar vatandaşı Mustafa Süleymanov'u Başbakanlık Konutu'nda kabul etti.

Öte yandan Başbakan Turgut Özal gazetecilerin Körfez gerginliği ile ilgili sorularını cevaplandırırken, «Endişe duyuyoruz. Gelişmeleri dikkatle izliyoruz» dedi.

3 - Ekonomi Zirvesi, Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıKaya Erdem başkanlığında Ankara'da toplandı.

4 - Devlet Güvenlik Mahkemesi, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP/C) Devrimci Direniş Ordusu davasını karara bağlayarak 3 sanığı 28 yıl 4'er ay, bir sanığı da 16 yıl 8 ay ağır hapiscezasına çarptırdı.

5 - SSCB'nin başkenti Moskova'da Mustafa Süleymanov iletakas edilen Mehmet Demirel, «Türkiye aleyhine faaliyetlerde bulunmak amacıyla yabancılardan para aldığı» gerekçesiyle yargılandığı Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde beraat etti.

6 - PKK'nm Doğu Anadolu bölge sorumlusu Aziz Keskin,Kars'ın Aralık ilçesinde güvenlik kuvvetlerine teslim oldu.

7 - SHP Milletvekilleri Vehbi Batuman, Vecihi Ataklı, Kâzımİpek, Enver Özcan, Cevdet Karslı, Hayrettin Ozansoy, DYP milletvekili Lezgin Önal, ANAP Milletvekilleri Engin Cansızoğlu ve AydınBaran partilerinden istifa ettiler.

8 - Lüksemburg'da sona eren Ortak Pazar Dışişleri BakanlarıToplantısında, Yunanistan'a, AT bünyesinde Türkiye'ye karşı izlediğiuzlaşmaz siyasetten dolayı topluluk içinde tecrit edilebileceği bildirildi.

9 - ABD'nin Körfez'de İran petrol platformuna yönelttiği saldırıdan sonra açıklanan ABD Kongresi Senato Dış ilişkiler Komisyonu Körfez Raporu'nda, «Gerilimin artması halinde Kerkük'teki stratejik petrol yatakları ve rafinerilerinin tehlikeye girmesinin söz konusu olduğu» belirtildi.

10 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, AT ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında imzalanan «GümrükBirliği Anlaşması» ndan tüm Kıbrıs'ın yararlanacağının sözlü olarakbelirtilmesine rağmen kendilerinin bu konuda endişelerinin bulunduğunu bildirdi.

11 - ABD Başkanı Ronald Reagan Washington'da yaptığı açıklamada, «İran ile savaşmaya niyetimiz yok. İran bir savaşı göze alacak kadar aptal olamaz» dedi.

İran Devlet Başkanı Ali Hamaney ABD saldırısından sonra Tahran Radyosu'ndan yaptığı konuşmada, «Biz kesinlikle misilleme yapacağız, ABD saldırısını cevapsız bırakmayacağız» dedi.

İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani de Meclis'te yaptığı konuşmada, ABD saldırısının intikamının önümüzdeki günlerde alınacağını bildirirken, BM'deki İran temsilcisi Recai Horasani düzenlediği basın toplantısında, «ABD tarafından bombalanan platformlarınaskeri bir üs olarak kullanıldığı yolundaki açıklamalar, Amerikan halkını aldatmaktan başka birşey değildir» dedi.

Öte yandan İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, ABD'nin, Suriyekanalıyla İran'a misillemede bulunmamaları halinde yeni eylemlerdüzenleyeceklerini bildiren bir mesajp üzerine yaptığı açıklamada,«Bunu kabul etmiyoruz, ABD ile kesinlikle uzlaşmayız. Mutlaka misillemede bulunacağız» dedi.

12 - SSCB'ye gitmekte olan ABD Dışişleri Bakanı George Shultzile Londra'da kısa bir görüşme yapan İngiltere Dışişleri Bakanı SirGeoffrey Howe, görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırarak ABD'nin Basra Körfezi'nde İran'a karşı giriştiği saldırıyı değerlendirdi ve İngiltere'nin ABD'yi tam olarak desteklediğini söyledi.

13 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'un davetlisi olarak Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti.

14 - Kandaki RH (rhesus) faktörünü bulan ABD'li doktor PhilipLevine New York'ta öldü.

15 - ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir avcı uçağının IndianapolisHavaalanı yakınındaki bir otele çarpması sonucu 14 kişi öldü.

21 EKİM 1987

1 - ABD'nin İran petrol platformlarını bombalaması üzerineDışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Türkiye'nin ABD savaşgemilerinin İran petrol platformlarını bombalaması ile artan Körfezgerginliğinden «endişe ve üzüntü» duyduğunu belirterek, «İlgili tümtarafların her zamankinden daha fazla teenni, gerçekçilik ve sağduyu içerisinde hareket etmelerinin büyük önem taşıdığı» bildirildi.

2 - Ankara'nın Gölbaşı ilçesi Belediye Başkanı Mümtaz Sarıtaş, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

3 - ANAP'tan istifa eden Zonguldak milletvekili Engin Cansızoğlu RP'ye katıldı.

4 - Cumhurbaşkanı Kenan Evrenin resmi davetlisi olarak Ankara'ya gelen Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku ve beraberindeki heyet Türkiye'den ayrıldı.

5 - ANAP Konya Milletvekili Kemal Ör Ankara'da öldü.

6 - Gazeteci İlhan Ezik İstanbul'da öldü.

7 - Avrupa Topluluğu (AT) Bakanlar Konseyi Başkanı ve Danimarka Dışişleri Bakanı Aleman Jansen, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeyayımlanan Eleftherotipia gazetesine yaptığı açıklamada, «AT ileKıbrıs arasındaki gümrük birliğinin bütün adayı kapsayacağını, Kuzey Kıbrıs'tan ihraç edilecek malların Güney Kıbrıs resmi makamlarının damgasını taşımasının kaçınılmaz olduğunu» söyledi.

8 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi bir açıklama yaparak,«Körfez'de misillemeden vazgeçilmesi yolunda ABD tarafından yapılan öneriyi reddettiklerini» belirterek, «ABD'nin mesajına karşılık olarak, hiçbir saldırıyı cevapsız bırakmayacağımızı bildirdik» dedi.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti de açıklamasında «ABD'ye iki petrol platformuna yaptığı saldırıyı ödeteceklerini» söyledi.

9 - 1987 yılı Nobel Ekonomi ödülü Amerikalı iktisat profesörü Robert M. Solovv'a verildi

22 EKİM 1987

1 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığıaçıklamada, «ABD-İran gerginliği devam ederken Türkiye'deki üslerin kullanılmayacağını» belirterek, «Bölgede çatışma istemiyoruz»dedi.

2 - Marmaris Belediye Başkanı Muharrem Elgin, İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla ikinci kez görevinden alındı.

3 - İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, düzenlediğibasın toplantısında Boğaziçi'ne yapılacak 3. köprü için DPT'den izinalındığını söyledi.

4 - ANAP, yalnızca Kastamonu, Muş ve Hatay 2. Bölgede önseçim; Ankara 3., Adana 2., Afyon ve Zonguldak'ta ise 1. bölgelerde kontenjan adayları için il yoklaması yapacağını, SHP, 7 ilde merkez yoklaması, 97 seçim bölgesinde önseçim yapacağını birer yazıile Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına bildirirlerken, RP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Ulucak Ankara'da yaptığı açıklamada, MÇP tarafından MKYK toplantısından sonra yapılan açıklamada, milletvekiliadaylarını merkez yoklaması ile belirleme kararı aldıklarını bildirdiler.

Bu arada IDP Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Girayhan isepartisinin ön seçim yapmasına imkân olmadığını bildirdi.

5 - ANAP Çanakkale Milletvekili Nadir Pazarbaşı partisindenistifa ederek DYP'ye, DYP'den istifa eden Hakkâri Milletvekili Lezgin Önal ANAP'a katılırken, ANAP Samsun Milletvekili SüleymanYağcıoğlu da partisinden istifa etti.

6 - Türkiye-ABD 3. dönem ekonomik danışma toplantısı Ankara'da başladı.

7 - Türkiye'nin turizme yönelik girişimlerine katkı sağlayacağı belirtilen Uluslararası Tur Operatörleri toplantısı Antalya'da başladı.

8 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in özel temsilcisi sıfatıylaBirleşik Arap Emirliklerine giden Dışişleri Bakanlığı Teftiş KuruluBaşkanı Bedük Olgaçay, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in mesajınıBAE Devlet Başkam Şeyh Zayid Bin Sultan Al Nahayan'a sundu.

9 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile Sovyetler BirliğiDışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze arasında Moskova'da yapılangörüşmede, Federal Almanya'daki orta - kısa menzilli 72 adet Pershing-lA füzesinin sökülmesi konusunda ilke anlaşmasına varıldı.

10 - Basra Körfezi'nin kuzeyinde Kuveyt'e ait «Sea Island» petrol dolum tesisi bir füze tarafından vuruldu. Kuveyt Savunma Bakanlığı olayın Çin yapımı «Silkvvorm» füzesi tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

11 - Lübnan'da Amerikalı ve Fransız rehineleri elinde bulunduran «İslami Cihad» örgütü, bir bildiri yayımlayarak, «binlerce intihar komandosunun» Körfez'dski Amerikan donanmasına ve Avrupalı güçlere saldırı düzenlemek için hazır beklediğini bildirdi.

12 - Yugoslavya'daki Kosova özerk bölgesinin başkenti Priştine'de Sırp ve Karadağ kökenli ilk ve orta okul öğrencileri, bölgedeki Arnavut çoğunluğun baskısını protesto etmek için okulları boykot ettiler.

13 - Şili'de askeri yönetim, hüküm giymiş Marksistlerin kamuoyu önünde konuşma yapmalarını engelleyen, bazı mesleklerden yasaklanmalarını ve bu kişilerin görüşlerini yayımlayan basın yayımorganlarına ağır para cezaları verilmesini öngören bir yasa tasarısını onayladı.

14 - 1987 yılı Nobel Edebiyat Ödülü Rus ozanı Joseph Brodsky'ye verildi.

15 - Macar film yönetmeni Pal Gabor İtalya'nın başkenti Roma'da öldü.

23 EKİM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, dün açıklanan Tekel ve Demir-Çelik ürünlerine yapılan zamlarla ilgili olarak gazetecilerin sorularınıcevaplandırırken, «Ekonominin gereği neyse onu yapıyoruz» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Basra Körfezi'nde savaşın tırmanış içinde olduğunu bu savaşa ABD'nin katılmasıyla tırmanışın yeni boyutlar kazandığını söyledi ve Türkiye'nin İran - Irak savaşı ve Körfez'deki gerginliğe karışmaması gerektiğini savundu.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz Atatürk Kültür Merkezi'ndeki 1. Kitap Fuarı'nı gezerek yetkililerden bilgi adı. Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Yılmaz, Fuardaki aksaklıkların gelecek yıl düzeltileceğini söyledi.

4 - Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkan Vekili Vahit Erdem, kooperatiflerin kredi başvurularını kabuletmediği yolundaki iddialarla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'neaçıklamalarda bulundu.

5 - Tekel İşletmeleri Genel Müdürü Süreyya Yücel Özden,son zamlarla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin-sorularını cevaplandırdı.

6 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Antalya'da yaptığıaçıklamada «Türk-İş olarak erken seçimlerde tek bir partiyi desteklememiz söz konusu değildir» dedi.

7 - DYP İzmir 2. Bölge liste başı adayı Turan Çelebi, aday saptama yöntem işlemlerinin iptali için YSK'ya başvurusunun ardından,DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in kendisini tehdit ettiği gerekçesiyle savcılığa başvurdu.

8 - 12 Eylül döneminde Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde başkanlık yapan Pilot Albay Niyazi Çağın, Sıkıyönetim Komutanı Recep Ergun'un, MSP davası sanıklarının salıverilme kararı üzerine mahkeme üyelerine baskı yaptığını açıkladı.

9 - Cezaevlerindeki yakınlarının yaşam şartlarının düzeltilmesi için giriştikleri eylemleri desteklemek amacıyla Sağmalcılar Cezaevi önünde açlık grevi yaptıkları gerekçesiyle İstanbul DGM'deyargılanan 19 kişiden 7'si tahliye edildi.

10 - Türk Kızılay ve Bulgar Kızılhaç teşkilatlarınca, parçalanmış aileleri birleştirmek amacıyla varılan anlaşma gereğince, 4'ükız, 1'i erkek 5 Türk çocuğu daha Bulgaristan'dan Türkiye'ye getirildi.

11 - Ankara'da yapılan Türkiye-ABD 3. Dönem Ekonomik Danışma görüşmeleri sonuçsuz bir şekilde tamamlandı. Askeri Dış Satış Kredilerinin (FMS) geri ödenmesi konusunda uzlaşma sağlanamadı.

12 - Türkiye Zirai Donatım Kurumu, gübrenin kilosunda 5 ile 7lira arasında değişen oranda indirim yaptı.

13 - Bulgaristan Devlet Deniz Yolları'na ait «Kostor» adlı biryatın Marmara Denizi'nde kaybolduğu açıklandı.

14 - Başkanı dışındaki Savcılar ve Hakimler Yüksek Kurulu asılve yedek üyelerine 1000 gösterge üzerinden aylık ve ek tazminatödenmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

15 - Çeşitli illerde bulunan Devlet Güvenlik Mahkemelerininboş üyeliklerine yapılan atamalara ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Türkiye'ninAtina Büyükelçisi Nazmi Akıman'ı parlamentodaki bürosuna davetederek, bir süre görüştü. Türk Büyükelçiliği ve Yunan hükümet sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, Papandreu'nun, Akıman'danTürkiye'de seçim öncesinde kaydedilen iç gelişmelerle ilgili bilgiistediği bildirildi.

!7 - Türkiye'den Federal Almanya'ya giden 84 Süryani'nin daha, bu ülkeden sığınma talebinde bulunduğu açıklandı.

18 - Almanya'nın Luebeck kentinde 20 kadar dazlağın birTürk gencine saldırdığı, gözaltına alınan 10 ırkçı dazlağın kimliktespitinden sonra salıverildikleri açıklandı.

19 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yayımlanan «Birlik» gazetesine bir demeç veren KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «Rumun, Maraş üzerinde söz hakkı bulunduğunu kabul etmiyoruz. Ancak, Maraş'ı daha baştan yerleşime açmamak hataydı» dedi.

20 - ABD Başkanı Ronald Reagan, dün Washington'da düzenlediği basın toplantısında, «ABD'nin Körfez'de deniz trafiğinin açık tutulmasını amaçladığını» belirterek, «Eğer Amerikan hedeflerine saldırılırsa, bunu onlara çok pahalıya ödetiriz» dedi.

Öte yandan Savunma Bakanı Caspar Weinberger ise, «Körfezolayını, müttefikleri bizimle daha fazla işbirliğine ikna için bir fırsat olarak kabul ediyoruz» dedi.

21 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un Moskova'da Sovyet yetkililerle sürdürdüğü görüşmelerde anlaşma sağlanamadı.

Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'la 4 saat süren görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Shultz, ilk günkü görüşmelerde kaydedilen ilerlemelerden sonra uyanan anlaşma umudununsönmesini silahsızlanma konusunda yeterince ileri adım atılmamışolmasına bağlarken, Shultz'un toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze de,orta menzilli füzeler konusunda 1 Kasım'dan başlayarak, «moratoryum ilân edilmesini» önerdiklerini açıkladı.

22 - ABD Dışişleri Bakanlığının 15 ekimde Senato Dış İlişkiler Komitesi Terörizm Alt Komitesi'ne, Kontr-terörizmden sorumluBüyükelçi Paul Bremer tarafından sunulan raporda, Neve-Şalomkatliamının Suriye'de planlandığı, sorumlularının da Suriye'de eğitildikleri öne sürüldü.

23 - Sovyetler Birliği'nde, aralarında Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Vladimir Şutov'un da bulunduğu 5 Sovyet generalinin hafta başında meydana gelen bir uçak kazasında öldükleriaçıklandı.

24 - Fransız Sanatçısı Lino Ventura, Paris'te öldü.

24 EKİM 198?

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Kazan ve Kızılcahamam ilçelerinde incelemelerde bulundu.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal veDışişleri Bakanı Vahil Halefoğlu BM'nin 42. kuruluş yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün çeşitli konuları içerenaçıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Türkiye, KKTC'nin 1983'te kuruluşundan bu yana sürdürdüğü «gümrük muafiyeti» uygulamasına son vererek KKTC'den ithaledilen bütün mallardan vergi ve fon alınmasına karar verdi.

5 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığı açıklamada, «Son bir yıldır çeşitli sebeplerden dolayıvatandaşlıktan çıkarılan ve yurda girişi yasaklanan kişilerin durumuİçişleri ve Dışişleri Bakanlığı tarafından incelenmektedir» dedi.

6 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'deki üslerin gerek NATO gerekse Türkiye'ninmilli arzularının dışında bir sebeple kullanılması söz konusu olamaz»dedi.

7 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, «Süper emeklilikte tavan göstergesiolan 1400 göstergenin değişmeyeceğini ve 1. derecenin 9'uncu kademesinin altında kalan derece ve göstergeler için herhangi bir iyileştirme yapmanın mümkün olamayacağını» söyledi.

8 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

9 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da yaptığı kokuşmada çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

10 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Antalya'da yaptığıaçıklamada, «İşçinin huzursuz olduğunu» belirterek «Geçim zorluğuçekmektedir. Yasal sıkıntılar vardır. Yeni gelecek meclis buna çare bulamazsa Türk-İş toplanır, en iyi kararını verir. Bundan çekinecekhalimiz yoktur» dedi.

11 - Askeri Yargıtay, TKP/ML TİKKO-I davasını karara bağlayarak, 4 ölüm cezası ile 3 ömürboyu hapis cezasını onayladı.

12 - İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, 2000'e Doğru dergisinin 44. sayısını henüz basılma aşamasındayken, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e yayın yoluyla hakaret edildiği» gerekçesiyle dağıtımını durdurma kararı aldı. Savcılık dergiyle ilgili aldığı kararı prosedür gereği daha sonra Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği'ne bildirdi.Kararı görüşen Bakırköy Sulh Ceza hakimliği dergide dağıtımın engellenmesine neden bir unsur bulunmadığı gerekçesiyle kararın iptaline hükmetti.

13 - İthalat rejiminde yapılan yeni düzenleme ile gazete kâğıdıithalatında gümrük vergisi sıfırlanırken, Petkim ürünlerinin ithal maliyetleri yüzde 15'e varan oranlarda ucuzlatıldı.

14 - Ambarlı Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrah'nın sözleşmesi TEK ve santralın tesisini üstlenen konsorsiyum arasında imzalandı.

15 - Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Karasu Manuk Ermeni Kilisesi, yapılan büyük bir onarımdan sonra Türkiye Ermeniler PatriğiŞnork Kalutsyan tarafından ibadete açıldı.

16 - Tekel tarafından Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde ilk defa düzenlenen Uluslararası Şarap Yarışması sonuçlandı. Yarışmada Türkiye 3 altın madalya kazandı.

17 - Federal Almanya'nın Köln İdare Mahkemesi, Federal Almanya'da Türkiye aleyhine çalışan Adana eski Müftüsü CemalettinKaplan'ın yönetimindeki yurdun kapatılmasını kararlaştırdı.

18 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Moskova'daki temaslarını tamamladı ve Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçerek olağanüstü NATO Konseyi'ndeki yetkililere bilgi verdi.

19 - Kuveyt'te Pan - Am uçak şirketinin bürosuna konan bombanın patlaması sonucu büyük hasar meydana geldi.

25 EKİM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da Türkiye Gazeteciler Sendikası 5. Yapı Kooperatifi'nin temelini attı.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Kooperatifler yasasında değişiklik yapıldığı, bu değişiklikle,devlet denetiminin arttırıldığını» söyledi.

3 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, Türk-Fransız İşadamları Konseyi'nin 2. dönem toplantılarına katılmak üzereFransa'ya gitti.

4 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında seçim beyannameleriyle ilgili açıklamalarını sürdürdü.

5 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İzmir'de düzenlenen açıkhava konuşmasında çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

6 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da yaptığı açıklamada, DSP'li yöneticileri demokrasi havariliği yapmakla suçladı.

7 - DSP'ten istifa edip SHP'ye geçen Celâl Kürkoğlu, Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak DSP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'nden dava açılmasını istedi.

8 - Mardin'in Midyat ilçesinde PKK teröristleri tarafından kaçırılan polis memuru öldürüldü.

Öte yandan Hakkâri'nin Çukurca ilçesi yakınlarında devriye gezen helikopterlere makineli tüfekle ateş açıldı.

9 - Uluslararası Tur Operatörleri Federasyonu (IFTO) YönetimKurulu 4. Olağan Genel Kurulu Antalya'da yapıldı.

10 - Gazeteci Safa Kılıçlıoğlu İstanbul'da öldü.

11 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in özel temsilcisi BüyükelçiTurgut Tülümen, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in gönderdiği mesajıMısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e sundu.

12 - Mısır'da yayımlanan yarı resmi EI-Ahram Gazetesi, Bulgarzulmü ile ilgili yeni bir dosya açarak Müslümanlara karşı yapılan insanlık dışı uygulamaları dile getirerek, «Bulgaristan'dacehennemi işkenceler altında kıvranan 2 milyonu aşkın Müslüman, dünyanın dört bir yanındaki din kardeşlerinin kesin vekararlı müdahalesini bekliyor... Bulgaristan'daki Müslümanları ancak bu müdahale koruyup kurtarabilir» denildi.

13 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Edward Derwinski, KıbrısSorunu'nun çözümü için «Camp David» benzeri kapalı bir zirve önerisi yapmasının ardından Rum lobisinden sert tepki gelmesi üzerineyaptığı açıklamada, önerisini yineleyerek, «Israrlı ve kararlı müzakerenin sonuç getireceğine inandığını» söyledi.

14 - Kuveyt basını dün Pan-Am şirketinin bürosunda meydana gelen patlamadan dolayı İran'ı suçladı.

Öte yandan Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplanan Körfezİşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanları, İran saldırısına karşı Kuveyt'idestekleme kararı aldı.

İran, Amerikan Havayolları'nın Kuveyt'teki bürosuna girişilen saldırı gibi Amerikan aleyhtarı eylemlerin tekrar edilebileceğini bildirdi.

Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Boris Piadişev TASSajansınca yayınlanan açıklamasında, İran'ın Kuveyt'e saldırısını «Kabul edilemez bir davranış olarak niteledi.

15 - Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in dün Mısır'ın başkenti Kahire'ye 6 saatlik gizli bir ziyarette bulunduğu bildirildi.

16 - Çin Komünist Partisi'nin 13. Kongresi Pekin'de çalışmalarına başladı.

17 - Yugoslavya'nın Arnavutların çoğunlukta olduğu Kosovaeyaletinde huzursuzluğun artması üzerine, yöreye özel polis timlerigönderildi.

26 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Birleşik Arap Emirliklerinde(BAE) yayımlanan Emirates News Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Körfez'de yedi yıldır sürmekte olan savaşın görüşmeler yoluyla sonaerdirilmesi için harcanan çabanın devam etmesini» istedi.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı'nın reorganize edileceğini, ancak Genelkurmay Başkanlığı'nın yetkilerinin değişmiyeceğini bildirdi.

Öte yandan İran Başbakanı Siyasi İşler Yardımcısı Ali Rıza Muayyeri, İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin bir yazılı mesajınıBaşbakan Turgut Özal'a iletti. İran Başbakanı mesajında, «Körfezdeki savaşı üçüncü ülkeler tırmandırıyor. İran da bunlara karşı, kendiçıkarlarını koruyacaktır» dedi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'de gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,seçim bölgesi olan Gaziantep'te propaganda çalışmaları sırasındadüzenlediği basın toplantısında, «Anadolu Basmı'na sahip çıktıklarını, KİT ilânları dışındaki resmi ilânların Anadolu basınına verilmesi için çalışmalar yaptıklarını» söyledi.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Prof.Cemil Kıvanç, Cumhuriyet Gazetesi'nin eğitimle ilgili sorunlar hakkındaki sorularını cevaplandırdı.

6 - Ağrı Valisi Şevket Ekinci bir açıklama yaparak, Ağrı Dağı'nda Nuh'un Gemisi'nin kalıntısı olduğu ileri sürülen bölgenin koruma altına alındığını bildirdi.

7 - Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

8 - Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Partisinin Van'da düzenlediği mitingde halka hitaben bir konuşma yaptı.

9 - Türkiye Kızılay Derneği'nin Afrika ülkelerinden BurkinaFaso'ya (Yukarı Volta) yapması kararlaştırılan yardım, bu ülkede gerçekleştirilen darbe üzerine durduruldu.

10 - Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Uşaklı köyüne baskın düzenleyen PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada1 er şehit oldu, 2 er yaralandı ve 1 terörist ölü olarak ele geçirildi.

11 - Emniyet Müdürlüğü ile Jandarma Narkotik Şube ekiplerinin Diyarbakır-Bitlis karayolunda ortaklaşa düzenledikleri operasyonlarda piyasa değeri 100 milyon lira olan 3 kilo eroin ile 4 kilobaz morfin ele geçirildi.

12 - Petrol - İş Sendikası ile Aygaz işvereni arasında anlaşmasağlanması üzerine Aygaz işyerlerinde alınan grev kararı kaldırıldı.

13 - İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Dr. Haydar Dümen'inCinsel Yaşam -1 ve Cinsel Yaşam-2 adlı kitaplarını birleştirerek,yayımladığı Cinsel Kültür adlı kitabı hakkında verilen imha kararınıkaldırdı.

14 - Selçuk Üniversitesi'nce düzenlenen Milletlerarası 1. Gençlik Kongresi» Konya'da başladı.

15 - Yunanistan'dan sınırı gizlice geçerek Türkiye'ye giren Batı Trakya'lı 11 Türk iltica talebinde bulundu.

16 - Temel Gıda ürünlerinden, ayçiçek yağına yüzde 9-12, yemeklik yağa yüzde 4,4, pirince yüzde 40, salçaya da yüzde 33 oranında zam yapıldı.

17 - Federal Almanya'nın Köln kentindeki TİP ve TKP Enformasyon Bürosu'ndan Türkiye'deki basma yapılan açıklamada, yurtdışında siyasi mülteci olarak yaşayan TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın ve TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu'nun, «Türkiye Birleşik Komünist Partisi» adı altında kurmak istedikleri partiyle ilgili yasal çalışmaları sürdürmek amacıyla Türkiye'ye gelmeye karar verdikleri»bildirildi.

18 - Sovyet Ermenistan Cumhuriyeti ve bütün Ermeni toplumunun Ruhani Lideri Patrik Vasken l. ABD Başkanı Ronald Reaganile yaptığı görüşmede, soykırım tasarısı konusunda yardım isterken, SSCB Ermenistan Komünist Partisi yayın organı da, Türkiye'de bulunan Ermeni kültürüne halen soykırım politikası uygulandığını ilerisürdü.

19 - İngiltere'de bulunan Kerkük Türkleri, Irak'taki Türk azınlığa baskı yapılması üzerine, «Irak Türkmen Demokratik Partisi» nikurdu.

20 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Federal Almanya'nınbaşkenti Bonn'daki temasları sırasında, Alman parlamenterler ve gazete yazarlarıyla görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Alman parlamenterleri KKTC'ye davet ettiğini bildirdi ve Güney Kıbrıs'ın uluslararası teröristlerin yatağı ve silah tüccarlarının uğrak merkezihaline geldiğini söyledi.

21 -ABD Başkanı Ronald Reagan, İran'a ekonomik yaptırım uygulama kararı aldı.

Reagan'ın ambargo kararını uluslararası güvenlik ve işbirliğiniyetiştirme yasasına dayanarak aldığı ve ambargonun bir an önceuygulanabilmesi için Dışişleri ve Hazine Bakanlıklarından gereklihazırlıkların yapılmasını istediği bildirildi.

Öte yandan ABD Başkanı Ronald Reagan, dünya borsalarındakikrizin aniden artması üzerine, krizin en önemli nedeni sayılan ABDbütçe açığını azaltmak amacıyla Kongre üyeleriyle bir görüşme yaptı.

22 - Körfez İşbirliği Konseyi dışişleri bakanlarının Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptıkları toplantı sonunda yayımlananbildiride, «İran'ın saldırgan tutumu» kınandı ve «İran'ın Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinden herhangi birine yönelteceği saldırı, tümüyelere yapılmış sayılacaktır» denildi.

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Hüccetülislam Ali Ekber Muhteşemi, bir toplantıda yaptığı açıklamada, «İran halkını ABD ile girişilebilecek bir savaşa hazır olmaya» çağırırken, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ise Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan tarafından iletilmek üzere Kuveyt Emiri Şeyh Cabir EI-Ahmet El-Sabah'a yazılı bir mesaj göndererek, «Genelde Arap ülkelerine yöneliktehditler ve özellikle Irak, Kuveyt ve Suudi Arabistan'a yönelik İransaldırıları karşısında, iki ülkenin işbirliği ve koordinasyon içindeolmasını» önerdi.

23 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, geçtiğimiz haftaMoskova'da Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov ve Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile yaptığı görüşmeler konusunda açıklamalardabulunurken Sovyet liderinin silahların kontrolü görüşmelerine ve zirve konusuna engel koyduğunu belirterek, zirve konusunda, «Ya onunhazır olduğu bir zamanda yaparız. Ya da, çok uzun beklerse, belkibiz hazır olmayabiliriz» dedi.

24 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın silahlanmanın kontrolükonusundaki özel danışmanı Edward Rovvny, Çin Halk Cumhuriyeti'ninbaşkenti Pekin'de yaptığı açıklamada orta menzilli füzelerin (INF)sökülmesi için süper güçler arasında yapılması planlanan anlaşmanın birkaç haftada tamamlanabileceğini söyledi.

25 - Sri Lanka'da bulunan Hint Barış Gücü, 16 gün süren çarpışmalardan sonra ayrılıkçı Tamil gerillalarının elinde bulunan Jaffnakentinin hemen hemen tamamının kontrol altına alındığını bildirdi.

26 - Fransa, Tahiti'de cuma günü polis ile grevci dok işçileriarasında meydana gelen çatışmalardan sonra baş gösteren karışıklıkları önlemek amacıyla, Pasifik'teki ada devletine yüzlerce askerve polis gönderdi.

27 EKİM 1987

1 - Bakanlar Kurulu'nun Sümerbank ve PETKİM'in özelleştirilmesi için, bu kuruluşların Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi'nedevredilmesine ilişkin kararı Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylandı.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada hükümetin çalışmaları konusunda bilgi verdi.

Öte yandan Başbakan Özal'ın «İcraatın İçinden» programı televizyonda yayımlandı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün Türkiye'nin dış politikası konusundaki görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Devlet Bakanı Hasan Celâl Güzel, seçim bölgesi olan Gaziantep'te siyasi partilerin il merkezlerine nezaket ziyaretinde bulundu.

5 - Olağanüstü Hâl Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, «Kimsenin zorla köy korucusu olmasınıistemiyoruz. Bu konuda tüm yetkililere emir verdik, hiç kimseyi zorlamayacaklar» dedi.

6 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Muğla'da yaptığı konuşmada SHP'yi ANAP'ın müttefikliğini yapmakla suçladı.

7 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Mersin'de yaptığı açıklamada, «İktidara geldiklerinde düşünce ve orman suçlarını affedeceklerini» söyledi.

8 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, sanayileşme ve istihdam konusunda Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Ülkemizin en önemli ve acil sorunu işsizliktir» dedi.

9 - Bankalar Birliği, son günlerde şiddetlenen faiz yarışını vebankacılık sektöründeki diğer gelişmeleri görüşmek üzere Ankara'datoplandı.

10 - Antalya'da başlayan Uluslararası Tekstil Giyim ve Deri İşçileri Federasyonu'nun (ITGLVVF) Başkanlar ve İcra Kurulu toplantısı sona erdi.

11 - Cumhuriyet Başsavcılığı, Celâl Kürkoğlu'nun DSP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'nde dava açılması isteğiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

12 - 2000'e Doğru Dergisi, Adana ve Erzurum Emniyet Müdürlüğü ile son sayıda dağıtımın önlenmesi kararını veren Bakırköy Cumhuriyet Savcı Yardımcısı hakkında, soruşturma açılmasını istedi.

13 - Aralarında «Güneşe Çağrı» dergisi sahibi Kubilay Akpınar'm da bulunduğu 11 sanığın, «TKP/B-SGB» adlı silahlı çete kurarak ideolojik amaçlı bildiri dağıtmak ve pankart asmak suçlarındanyargılanmalarına İstanbul'da başlandı.

14 - Ses sanatçısı Cem Karaca, Komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada beraat etti.

15 - Gazeteci Selim Baban İstanbul'da öldü.

16 - Sovyetler Birliği'nin yeni Ankara Büyükelçisi Albert Sergeyeviç Çernişev Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkiler konusundaki görüşlerini açıkladı.

17 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, NATO MüttefikKuvvetleri eski Başkomutanı General Bernard Rogers'ın Hürriyet Gazetesi Washington muhabirine verdiği demeçte, «Eğer SovyetlerBirliği Doğu Anadolu'ya girerse bazı müttefik ülkelerin burayı savunacağından emin değilim» şeklinde konuşmasına tepki olarak Brüksel'de yaptığı yazılı açıklamasında, «Sizi temin ederim ki, ittifak sözleşmesi Norveç'in kuzeyinden Türkiye'nin doğusuna kadar eşit biçimde uygulanır» dedi.

18 - İran Petrol Bakanı Gulam Agazade, resmi bir ziyaretiçin Tahran'da bulunan Devlet Bakanı Kazım Oksay'la görüştüktensonra yaptığı açıklamada, «İran'ın bu yıl Türkiye'ye 6 milyon tonpetrol satacağını, iki ülkenin gerekirse bu miktarı arttırabileceğini»söyledi.

19 - Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Çi HuaiYuan Pekin'de yaptığı açıklamada, «Kıbrıs'ta iki ulusal toplum arasındaki ayrılığın büyük zorluklar yarattığını» söyledi,

20 - Irak yayınladığı askeri bildiride, savaş uçaklarının iran'ınAbadan kentinin doğusunda bulunan Agra Jari petrol tesislerine saldırdığını bildirdi.

Öte yandan İran İçişleri Bakanı Ali Ekber Mohteşami, İran'ın herkent ve köyündeki vatandaşlarının ABD'ye karşı kıyasıya savaşa hazırlanması çağrısı yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Seyid Ali Hamaney de Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'a gönderdiği mesajda «İran'ın Basra Körfezi'ndekiher saldırıya kararlılıkla karşılık vereceğini» bildirdi.

İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi Tahran Radyosu'nda yaptığıaçıklamada, «ABD'nin İran'dan yapılan ithalata ambargo koymasınınülkesini etkilemeyeceğini» söyledi.

21 - Batı Avrupa Birliği'ni oluşturan 7 ülkenin dışişleri ve savunma bakanları Hollanda'nın Lahey kentinde yaptıkları toplantıdaFransız ve İngiliz ulusal nükleer güçlerinin, Avrupa'nın güvenliğiiçin gerekli olduğu konusunda görüş birliğine vardılar.

22 - Suudi Arabistan Kralı Fahd, Petrol İhraç Eden ÜlkelerÖrgütü'nün (OPEC) 1988 sonuna kadar halen sürdürülen varil başına 18 dolarlık sabit fiyat uygulamasında herhangi bir artış yapmayacağını açıkladı.

23 - Güney Kore'de, Cumhuriyet kurulduğundan bu yana hazırlanan 9. Anayasa oylandı.

28 EKiM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhuriyetin kuruluşunun64. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Çok partili demokratik sistemin zaman zaman çeşitli nedenlerle yozlaşma sonucu kesintiye uğradığını» belirterek «Demokrasiyi artık kesintisiz bir şekilde bütün müesseseleri, töreleri ve gelenekleriyle korumak, güçlendirmek ve yüceltmek hepimizin ortak amacı olmalıdır» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca, Başbakan Turgut Özai'ıÇankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

Başbakan Özal görüşmeden sonra gazetecilere özelleştirme vetasarrufla ilgili açıklamalarda bulundu.

2 - Başbakan Özal, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri eskiBaşkomutanı Bernard Rogers'ın, Sovyetler Birliği tarafından DoğuAnadolu'ya düzenlenecek bir saldırıda, ittifakın Türkiye'nin yardımınagelip gelmeyeceğini bilmediğine ilişkin sözleri üzerine yaptığı açıklamada, «Ciddiye almadım, çünkü NATO Başkomutanlığından ayrılmış kimse» dedi.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Para sepetinde çeşitli para değerlerinin değişmesi nedeniyle, yabancı ülkelerde bulunan vatandaşlarımızın haksızlığa uğramamaları için para miktarlarını ahenkli duruma getireceğiz» dedi.

Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, F-104 savaş uçakları konusunda yaptığı açıklamada da, «Bu uçaklar için «uçan tabut» diyorlar. Biz bu uçakları alıyoruz, daha sonra söküp yedek parça takıyoruz. Yıllardır kullanılan uçaklardır bunlar. Pek o kadar da kötü uçaklar değiller» dedi.

4 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyetin kuruluşunun 64. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Cumhuriyetimiz milletimizin sahipliğindedir. Demokratik, lâik ve sosyalhukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti her zaman dimdik ayaktaolacaktır» dedi.

5 - Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu'nun dün MerkezBankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu başkanlığında yapılan toplantısında, büyük bankaların serbest faizde yüzde 52'yi aşmama konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, düzenlediği basın toplantısında, basında, Türkiye'deki seçimler konusundaABD Büyükelçiliğinin bir anket yaptığı yolundaki haberlerin yer alması üzerine «Anketle nabız yoklaması arasındaki farkı gözden kaçırmamak lazımdır. Nabız yoklama, her büyükelçiliğin, her diplomatikmisyonun normal görevleri çerçevesindedir. Söz konusu olay, yanianket yapıldığı yolundaki haberler ABD Büyükelçiliği tarafından yalanlanmış bulunuyor. Biz de büyükelçiliğin bu açıklamasını kaydettik» dedi.

7 - 1988-89 öğretim yılında yapılacak üniversitelerarası öğrenci seçme ve yerleştirme sınav sisteminde bazı değişiklikler yapıldı.

8 - Askeri Yargıtay 5. Dairesi, Türkiye Komünist Partisi (TKP)davasında 104 sanık hakkında verilen mahkûmiyet kararlarını onaylarken, 102 sanık için verilen mahkûmiyet kararlarını ise eksik soruşturma, suçun oluşmaması ve suçun niteliği gerekçeleriyle bozdu.

9 - Tahran'da bulunan Devlet Bakanı Kazım Oksay, İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi ile görüşerek, Başbakan Turgut Özal'ınbir mesajını sundu.

10 - Sovyetler Birliği'nin Moskova Televizyonu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 64. yıldönümü nedeniyle bir program yayınladı.

11 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman aralarında Türkiye'nin de bulunduğu OECD ülkelerinden İran'a uygulamaya başladıkları ticaret ambargosuna katılmalarını isteyecekleriniaçıkladı.

12 - İngiliz Hükümeti, Avam Kamarası Dış İlişkiler Komisyonu'nca hazırlanan raporda «Kıbrıs'ta, İsviçre örneğinde olduğu gibibir kanton sistemine dayalı yönetim uygulamasının başarılı olmayacağı» görüşüne yer verildi.

13 - İran Devlet Başkanı Seyit Ali Hamaney, İran'ın başkentiTahran'da yaptığı konuşmasında, «Ülkesine karşı etkili ambargo uygulanması halinde Hürmüz Boğazı'nı trafiğe kapatacaklarını» söyledi.

14 - ABD Hava Kuvvetleri Bakan Yardımcısı Tidal Mc Coy NewYork'ta yaptığı açıklamada «NATO'yu Ortadoğu'ya indirip herhangibir kimseye karşı kullanmayı düşünmüyoruz» dedi.

15 - Orta Amerika ülkelerinden Ekvador'da, düzenlenen genelgrev öncesinde, süresiz olarak olağanüstü durum ilan edildi.

16 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Güney Kore Büyükelçiliğiikinci Sekreteri Chae Sueng Do, kaçırıldıktan 20 ay sonra dün geceserbest bırakıldı.

17 - Malezya'da hükümet, Malaylar ile Çin asıllılar arasındaırk çatışmasını önlemek gerekçesiyle 63 kişiyi tutukladı, üç gazeteyikapattı ve toplu eylemleri yasakladı.

18 - Güney Kore'de halkoyuna sunulan yeni anayasa tasarısıkullanılan oyların yüzde 95'ine yakın bir çoğunlukla kabul edildi.

19 - Dolar, dünya borsalarında son 7 yılın en düşük düzeyine

29 EKİM 1987

1 - Cumhuriyet'in kuruluşunun 64. yıldönümü yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Anıtkabir'de yapılan ilk törende, Cumhurbaşkanı Kenan Evren,çelenk koyduktan sonra, Anıt Özel defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Deftere yazdığı mesajında «64 yıl evvel bugün kurduğun cumhuriyet, üzerinden geçen her yıl daha güçlenerek, yüce milletimiztarafından vazgeçilmez bir hayat tarzı olarak benimsenmiştir» dedi.

TBMM Şeref Salonu'nda düzenlenen 2. törende ise Cumhurbaşkanı Kenan Evren, kutlamaları kabul etti.

Başbakan Turgut Özal, bayram dolayısıyla yayımladığı mesajında, «Bu Cumhuriyet Bayramı'm, Aziz Atatürk'ün gösterdiği muasırmedeniyet seviyesi hedefine doğru hızla ilerlemenin verdiği kıvançve mutlulukla kutluyoruz» dedi.

Bu arada SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DSP Genel Başkan!Bülent Ecevit de bayram dolayısıyla birer mesaj yayımlarlarken, RPGenel Başkanı Necmettin Erbakan, MÇP Gene! Başkanı AlpaslanTürkeş ve IDP Genel Başkanı Aykut Edibali ise törenlere katılmadılar.

Öte yandan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bütün askeri ceza ve tutukevlerinde açık görüş yapıldı.

2 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, dün Ankara'da yaptığı açıklamada, Ankara'nın ABD'den İran'a ambargo uygulanması için resmi bir talep almadığını söyledi ve «Böyle bir talebin intikal etmesi halinde Türkiye, özel coğrafi konumunu ve Körfez savaşında titizlikle sürdürdüğü tarafsızlığı dikkate alarak gereklikararları alır» dedi.

3 - Türk-Alman Sendikaları Ortak Komisyon Toplantısı İstanbul'da başladı. Toplantıya Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz veDGB Yönetim Kurulu Üyesi Jocher Richtert başkanlıklarında birerheyet katıldı.

Bu arada Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Çalışma veSosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nun Türk-İş'in siyasetyaptığına ilişkin açıklamasını, Türk-İş'in tehdit edilmesi olarak değerlendirdi ve «Türk-İş'in tehditlerden yılmayacağını ve Türkiye'desiyasetin bir avuç sermayedar tarafından yapılıp halkın dışlanmasına izin verilemeyeceğini» söyledi.

4 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, 1986 ürünü Lipton çaylarda, belirlenen oranın üstünde radyasyon bulunduğunu açıkladı.

5 - Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüsamettin Tiyanşan, Tercüman Gazetesi'ne «Mesleki Eğitim»le ilgili açıklamalarda bulundu.

6 - Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri, kamuoyunda «İslami Kooperatif» olarak bilinen Akevler Kredi ve Yardımlaşma Kooperatifi Yöneticilerinin, Yönetim Kurulu Başkanı'na 50 milyon rüşvetverdiklerini öne sürerek, İzmir Cumhuriyet Savcılığına şikâyette bulundular. Savcılığın bazı yönetim kurulu üyelerinin ifadelerini aldığı bildirildi.

7 - Deri - İş Sendikası ile Deri İşverenleri arasında çıkan uyuşmazlık sonucu 129 gündür süren ve zaman zaman yargı önüne gidenderi grevi anlaşmayla sonuçlandı. Sözleşmeyle işçilerin günlük ücretlerine 1. yıl için 2 bin, 2. yıl için 2 bin 50 lira zam yapılırken, Disiplin Kurulu Başkanlığı'nm da işçi ve işveren temsilcilerince dönüşümlü yapılması ilkesi kabul edildi.

8 - Türkiye'nin 1988 yılında İran'dan 6 milyon ton ham petrolalmasına ilişkin anlaşma, Devlet Başkanı Kâzım Oksay ve İran Petrol Bakanı Gülamrıza Agazade arasında Tahran'da imzalandı.

İmza töreninden sonra Tahran Radyosu'na bir demeç veren Akazade, iki ülkenin İran petrolünü Akdeniz'e taşımak amacıyla, bir petrol boru hattı kurulması yönündeki çalışmaları hızlandırma kararıaldıklarını söyledi.

9 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de salı günü toplanan «ATAkdeniz Komitesi» 12 Eylül müdahalesinden sonra dondurulmuş olankrediler arasına giren Türkiye'ye verilmesi öngörülen, «Özel İşbirliği Fonunun» serbest bırakılması konusunu görüştü.

10 Milyon hesap birimi (ECU) tutarındaki kredi diliminin Ankara'ya iletilmesini, Yunanistan ve Danimarka dışındaki bütün üye ülkeler onayladılar. Toplantıdaki Atina temsilcisi, bu tür bir kararınancak oybirliği ile alınabileceğini öne sürerek, paranın Türkiye'yeaktarılamayacağmı bildirdi ve konuyu derhal AT'nin en yüksek yargı organı durumundaki Lüksemburg Adalet Divanı'na götüreceğinibildirdi.

Bu arada yazılı bir açıklama yapan Yunanistan'ın Ortak PazarDaimi Temsilciliği ise, yürütme organı Brüksel Komisyonu'nun Adalet Divam'mn kararı kesinleşinceye kadar kredileri Türkiye'ye ödememesini istedi.

10 - Avrupa'deki NATO Kuvvetleri Başkomutanı Org. John Galvin, bir süre önce, eski komutan Bernard Rogers'in yaptığı ve Türkkamuoyunda hassasiyet ve polemik yaratan açıklamalarını cevaplandırmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada,«Doğu Bloku'ndan Türkiye'ye yönelecek bir saldırıya, NATO'nün topyekûn karşı koyacağından şüphem yok» dedi.

11 - ABD'de yayımlanan «The Atlanta Journal» gazetesinde«Kongre, ABD Müttefiki Türkiye'yi Günah Keçisi Değil, ÖncelikleÜlke Yapmalıdır» başlığı ve Edvvard Serotta imzasıyla yayınlanan biryazıda, «ABD dış politikasının tarihî gelişimi içinde hiçbir müttefikülkenin Türkiye kadar haksızca değerlendirilmediği» bildirildi.

12 - Uluslararası Af Örgütü'nün Federal Almanya Bölümü, Türkiye'deki insan haklarının çiğnenmesini Münih'te bir gösteriyle eleştirdi.

13 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiliz Avam Kamarası'nda bir konuşma yaparak, İngiltere'nin Kıbrıs'a ilişkin politikasını sert bir dille eleştirdi.

14 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un geçen hafta Moskova'da yaptığı görüşmeler sırasında Ortadoğu konusunda yeni birAmerikan-İsrail projesini gündeme getirdiği, ancak bu projeninSovyet yetkililer tarafından Filistinlilerin tek yasal temsilcisinin FKÖ(Filistin Kurtuluş Örgütü) olduğu belirtilerek reddedildiği» açıklandı.

Bu arada resmi bir ziyaret için Moskova'da bulunan Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Nayef Havvatmeh deFransız Haber Ajansı AFP'ye konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

15 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı 1. Yardımcısı YuliVorontsov, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararının uygulanmasıiçin Genel Sekreter Perez de Cuellar'ı destekleme gezisinin ilk durağı olan Bağdat'tan Tahran'a geçti.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ziyaretle ilgili olarak Vorontsov'a, BM Güvenlik Konseyi'nin İran ve Irak'ı ateşkese çağırankararını «Yanlış yorumlamaya yönelik her türlü girişimi reddettiklerini» bildirdi.

16 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Boris Piadişev, 3. Reagan - Gorbaçov zirvesinin gündemi konusunda, ABD, yönetimi ile anlaşma sağlandığını açıklarken, Sovyet Dışişleri BakanıEduard Şevardnadze de, Washington'a gelişinden önce Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da Shultz ile Moskova'da yaptığı temaslar konusunda 6 Doğu Avrupa ülkesinin Dışişleri Bakanlarına bilgi verdi.

17 - ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Atina'daki Sovyet casuslarının 4 yıl önce ABD yapımı «Stinger» uçaksavar füzesinin planlarını ele geçirdiği haberini doğruladı.

18 - İngiltere Hükümeti, karasularını 12 mile çıkardığını açıkladıktan sonra, Manş Adaları'nm 12 millik yeni karasuları sınırınınFransa kıyılarına sarkmasıyla doğacak hukuki sorunu çözümlemekve her iki ülkenin egemen haklarını belirlemek amacıyla Fransız Hükümetiyle görüşme masasına oturdu. İki ülke teknisyenleri. İngilizve Fransız karasularının dış sınırının, Uluslararası Deniz Hukuku'nda «Ortay Hat» diye bilinen yöntemle belirlenmesi üzerinde anlaştılar.

19 - Filipinler'in başkenti Manila'da komünist gerillalar tarafından düzenlendiği bildirilen silahlı saldırıda 5 kişinin öldüğü, ölenlerarasında 2 asker, 1 polis ve 2 sivilin bulunduğu Filipinler Polis yetkililerince açıklandı.

20 - Orta Amerika ülkelerinden Ekvador'da dün düzenlenen 24saatlik genel grev sona erdi. Grev sırasında aralarında sendika liderlerinin de bulunduğu 100 den fazla kişi tutuklandı.

Ekvador'da sendikalar, ücret artışı istemiyle ve insan haklarınıihlâl etmekle suçlanan İçişleri Bakam'nın görevden alınmasına ilişkin kongre kararına hükümetin uymaması nedeniyle genel greve gitmişlerdi.

21 - İtalya'da demiryolları ve havayolları'nda, işçiler greve gitti. Roma Merkez Garı'ndan kalkması gereken 86 trenden, 6'sı sefereçıkarken, havayollarında da yer görevlilerinin demiryolu işçilerinidesteklemesi sonucu seferlerde aksamalar görüldü. Alitalia yetkilisi, 1 kasıma kadar 56 iç ve dış seferin iptal edildiğini açıkladı.

22 - Fransa'nın batısındaki Nantes Limanı'nda, bir kimyasalgübre deposunda çıkan yangın sonucu, çevreye yayılan zehirli gaznedeniyle «Orsec» kod adıyla bilinen ve felaket halinde tüm imkânların seferber edilmesini öngören yardım planı uygulamaya konularak, onbinlerce kişinin bölgeyi tahliye işlemine başlandı.

23 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyan Doğu Kesiminde,Fransız Elçiliği Muhafızı olduğu bildirilen 3 Fransız askeri, silahlısaldırı sonucu öldü.

24 - Dünya Borsalarında hisse senedi fiyatlarında gerileme sürerken, ABD Doları da hızlı bir düşüş sürecine girdi. Tokyo Borsası'nda dolar, Japon Yeni karşısında 137.55 Yen'e düşerek 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en düşük değerine indi. Alman ve Japon MerkezBankalarının doların düşüşünü durdurmak için borsalara yaptıklarımüdahale ise sonuç vermedi.

30 EKİM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 30 Ağustos'ta yeni görevlerine atanan Genelkurmay Başkanı ile Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlarını ziyaret ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra, TBMM'nin 67. yılı nedeniyle, Muammer Sun tarafından bestelenen Milli Egemenlik Destanı konulu konseri izledi.

2 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Kıbrıs konusundaki bir mesajını KralFahd'a iletmek üzere Suudi Arabistan'a gitti.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'nın Mamak ilçesi'ne bağlı Kayaş'ta partisince düzenlenen seçim bürosunun açılışında bir konuşma yaptı.

4 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, GüneşGazetesi'ne devalüasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, önümüzdeki haftaSan Francisco'da yapılacak NATO Nükleer Planlama Grubu Toplantısı öncesinde Cumhuriyet Gazetesi'nin konuya ilişkin sorularını cevaplandırırken, Türkiye'nin nükleer politikasına ilk olarak ANAP iktidarının açıklık getirdiğini söyledi.

6 - Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Emin Çulha, F -16uçaklarıyla ilgili olarak son günlerde ortaya atılan teknik arıza iddialarını reddetti.

7 - Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Belçikaİçişleri Bakanı Joseph Michel'in, Flaman Dergisi'ne verdiği bir demeçte Türkleri, Faslıları ve Yugoslavları «barbar» olarak nitelemesiüzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, Belçikalı bakanı kınayıp, sözlerini, «Çirkin ve talihsiz» olarak nitelendirirken, Belçika ve Hollanda'daki Yabancıları Koruma ve Irkçılıkla Mücadele Dernekleri de busözlerinden ötürü bakanı mahkemeye verdiler.

8 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara da düzenlediği basın toplantısında DYP'nin hedeflerini anlattı.

10- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisininGümüşhane iline bağlı Bayburt ilçesinde düzenlediği açık hava toplantısında halka hitaben bir konuşma yaptı.

10 - ANAP'ın seçim beyannamesi, Genel Başkan Yardımcılarından Bülent Akarcalı tarafından açıklandı.

11 - Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve DGM YönetimKurulu Üyesi, sürekli Türk-Alman Sendika Komisyonu Başkanı Jochen Richert Ankara'da ortak bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundular.

12 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü.

13 - Güvenlik Kuvvetlerince sürdürülen operasyonlar sırasındaMardin'in Midyat ve Gercüş ilçelerinde 2 terörist sağ olarak ele geçirildi.

14 - Van'da düzenlenen operasyonda piyasa değeri 1 milyarlira olduğu bildirilen 35 kilogram saf eroin ele geçirildi. Eroinle ilgili olarak 3 kişi gözaltına alındı.

15 - Erzincan'ın Kemaliye İlçesi'nde dün gece çıkan yangın sonucu, 114 dükkân, 2 ev, 4 belediye ambarı, 1 eczane, ilçe halk kü-.tüphanesi binası, TEK'e ait bir bina ile ANAP ve RP'nin binaları yandı. Can Kaybının olmadığı yangın, 2 milyar liralık maddi hasara yolaçtı.

16 - ANAP İzmir İl ve merkez ilçe örgütü ile Kayseri İl merkezibinalarında patlamalar oldu, iskenderun ANAP ilçe merkezi binasında ise bomba bulundu. İzmir'deki patlamaya bir saatli bombanın yolaçtığı ve 5 kişinin yaralandığı, Kayseri'deki patlamanın da hasarayol açtığı, olayların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadığı bildirildi.

17 - Ankara DGM'de Dev-Sol üyesi olmaktan sanık 8'i tutuklu,10 kişinin yargılanmasına başlandı.

Öte yandan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesitarafından sonuçlandırılan İstanbul MHP davasının 15 Temmuz 1986tarihli gerekçeli kararında, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'inkimliği belirlenememiş 2 kişiyle birlikte ülkücü görüşü benimseyen Abdüisamet Karakuş ve Aydın Eryılmaz tarafından öldürüldüğü vehalen Mamak Cezaevi'nde tutuklu bulunan bu sanıkların eylemlerinedeniyle 36'şar yıl ağır hapis cezasına çarptırıldıkları belirtildi.

18 - Çeşitli yollarla Türkiye'ye giren İran'lıları üçüncü bir ülkeye göndermek amacıyla sahte pasaportlar ve sahte vizeler düzenleyen 26'sı İran'lı, 6'sı Türk 32 kişilik bir şebeke İstanbul'da Emniyetgörevlilerince yakalandı.

1S - TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu'nun özel bir demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

20 - PETKİM ve Sümerbank'ın özelleştirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

21 - Mesleki ve teknik eğitim konularında planlama, araştırma,geliştirme ve üretim hizmetleri yürütmek amacıyla kurulan «Mesleki ve Teknik Eğitim Araştırma ve Geliştirme Merkezi» Ankara'dafaaliyete geçti.

22 - Türkiye Liman ve Kara Tahmil-Tahliye İşçileri (Likat-İş)Sendikası'nın İstanbul Haydarpaşa, Mersin İskenderun, Samsun, Derince ve Bandırma illerinde çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi kapsayantoplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. AnlaşmaLikat-İş ile TCDD arasında imzalandı.

23 - PKK'nın yayın organı «Serxwebun» da Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki yatılı bölge okullarını hedef gösteren «Merkez Komitesi Emri» niteliğinde bir yazı yayımlandı.

Yazıda, «Yatılı bölge okullarının PKK eylemleri karşısında engelteşkil ettiği belirtilerek, bu okulların ortadan kaldırılması gerektiği,görevin de büyük ölçüde PKK askeri kanadı ARGK'ye düştüğü bildirildi.

24 - Sönmez Denizcilik Şirketi'ne ait «Topkapı S» adlı demircevheri yüklü bir şilep dün Kefken açıklarında battı. Olayda 2 denizci öldü, 16'sı da kayboldu. Karadeniz Ereğli Liman Başkanlığı yetkilileri olayla ilgili soruşturma açıldığını bildirdiler.

25 - Özel bir ziyaret için İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas, «Diplomatik Muhabirler Derneği» nde düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs sorununda sonzamanlarda kaydedilen gelişmelerle ilgili görüşlerini açıklarken, İngiliz Hükümeti'nin izlediği politikayı da eleştirdi.

26 - KKTC'de siyasi partiler tarafından oybirliğiyle alınan kararda, «Kıbrıs sorununun bölünmez bir bütün olduğu, parça parça elealınamayacağı, bu nedenle Kıbrıs Rum tarafının daha fazla gecikmeden 29 Mart Belgesi'ni kabul etmesi gerektiği» bildirildi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, bir açıklama yaparak, KKTC'ninaldığı bu kararı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

27 - İngiliz Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, KKTC'densözde Cumhuriyet olarak bahsedilmekle birlikte, Kıbrıs Türk toplumuna uygulanan tecrit politikasının da kabul edilmediği vurgulandı ve 12 yıldır faaliyet gösteren KKTC Londra Temsilciliği çalışanlarının «Diplomatik statüleri olmadığı gerekçesiyle gelir vergisi ödemeleri kararlaştırıldı.

28 - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Perez de Cuellar.ABD Yönetimine çağrıda bulunarak, mali krizden kurtulmaları içinyardımcı olmalarını istedi.

29 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyet Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov ile önümüzdeki 7 aralıkta Washington'da bir zirve toplantısında biraraya geleceğini açıkladı.

Zirve hazırlıkları için VVashington'a gelen SSCB Dışişleri BakanıEduard Şevardnadze ABD Başkanı Reagan'a, Gorbaçov'un bir mesajını ilettikten sonra, Dışişleri Bakanı George Shultz ile de bir görüşme yaptı.

Bu arada Reagan, Beyaz Saray'da Shultz ve Şevardnadze ile birlikte basına yaptığı açıklamada, uzun menzilli nükleer füzelerin kaldırılmasına ilişkin görüşmelerin de devam edeceğini söyledi.

30 - İran'ın, Irak'ın başkenti Bağdat'a füze saldırısında bulunmasının ardından, Irak savaş uçakları dün İran'ın Fars eyaletindekibazı hedefleri bombaladı. İran'ın buna misilleme olarak Irak'ın merkezi Bağdat'ı bombalaması sonucu çok sayıda kişinin öldüğü açıklandı.

31 EKİM 1987

1 - Başbakan Turgut özal, bir günlüğüne gittiği İstanbul'dabir kuruluşun temel atma törenine katıldıktan sonra, Almanya'dangelen ve kendisiyle görüşmek isteyen Türk işçileriyle bir görüşmeyaptı.

2 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk, Güneş Gazetesi'ne trafiksorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Uluslararası BağdatFuarı'nın açılışına katılmak üzere Bağdat'a hareketinden önce, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, «Yüksek oranda radyasyon taşıdığı belirlenen 1986 ürünü Lipton marka çaylarıntoplatılması için üretici firmaya, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu(TAEK) ve kendileri tarafından talimat verildiğini» açıkladı.

4 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Partisinin Bursa'da düzenlediği toplantıda halka hitaben bir konuşma yaptı.

5 - Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, PartisininKars'ta düzenlediği salon toplantısında halka hitaben bir konuşmayaptı.

6 - Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm valiliklere birer genelgegöndererek, parti binaları çevresinde sıkı önlemler alınmasını istedi.

Bu arada, İzmir ve Kayseri'deki ANAP merkezlerine düzenlenenbombalı saldırıların ardından, Ankara'da düzenlenen operasyonlardaşüpheli görülen 102 kişi gözaltına alındı ve bu illerde, polisteki izinler ikinci bir emre kadar kaldırıldı.

7 - Tekel Genel Müdürü Süreyya Yücel Özden Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yabancı sigaralara yapılan zammın doların fiyatındaki yükselmeye bağlı olarak yapıldığını, zamdan önceTekel'in zarar etmeye başladığını yineledi ve 1984 yılından bugünekadar yabancı sigara için 322 milyon 449 bin dolar ödendiğini bildirdi.

8 - Ankara Eczacılar Odası Başkanı Akın Çubukçu, yaptığı yazılı açıklamada, «Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın korsan eczanelerin açılışına göz yumduğunu» öne sürdü.

9 - İstanbul Türk Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin, A.A,ya bir açıklama yaparak, Süryanilerin dini ve siyasi baskı gördüklerigerekçesiyle Türkiye'den kaçtıkları yolundaki iddiaları yalanladı.

10 - 1987 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne, Tahsin Öztin,Osman Nebioğlu ve Şevket Rado layık görüldüler.

11 - İstanbul il Müdürlüğü Güreş Ajanlığı'nın düzenlediği, Uluslararası Cumhuriyet Kupası Güreş Karşılaşmaları, Türk güreşçilerinin üstünlüğü ile sona erdi.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan gelecek yılın ilk yarısındaMoskova'da Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov ile yapmayı umduğu 4. birzirvede de, uzun menzilli füzelerin yarı yarıya azaltılması yolunda biranlaşma imzalanabileceğini söyledi.

Bir ziyaret amacıyla VVashington'da bulunan Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ise ülkesine hareketinden önce Washington'daki Sovyet Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısındauzayın silahlandırılmasını ve bu bağlamda ABD'nin Yıldız Savaşlarıprogramını yasaklayan Anti Balistik Füze (ABM) anlaşmasına uyulması konusunda anlaşma olmadan, uzun menzilli füzeler için pazarlığa girmeyeceklerini söyledi.

Bu arada ingiltere'nin Dışişleriyle görevli Devlet Bakanı DavidMellor ise Londra'da düzenlediği basın toplantısında ingiltere'nin dezirve haberini olumlu karşıladığını söyledi.

13 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Yunanistan veKıbrıs Rum Kesimi'nin yeni Paris Büyükelçilerinin güven mektuplarını kabul ettikten sonra yaptığı açıklamada, «Kıbrıs Cumhuriyeti'ninegemenliğinin ve bütünlüğünün yeniden kurulmasına, gerek AT çerçevesinde gerekse başka uluslararası formlarda yardımcı olacaklarını» söyledi.

14 - Japonya ve Federal Almanya, ABD'nin iran'a ekonomikyaptırımlar uygulanması yolundaki önerisini reddetti.

15 - Lefkoşa'nm Arkabos salonlarında 10-17 ekim 1987 tarihleri arasında yapılan PKK, ASALA ve Rumlar arasında işbirliği Sempozyumu'na Kıbrıs Rum Lideri Spiros Kipriyanu'nun bir başarı mesajı gönderdiği ve toplantıya bazı Rum bakanlarının da katıldığı, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın toplantıya katılmadığı ancak, video kasetaracılığıyla gönderdiği bir mesajla, Güneydoğu'daki bölücü eylemleri için Rum halkından yardım istediği açıklandı.

UBA'nın haberine göre, toplantıda, Rum, Ermeni, ASALA ve PKKdelegeleri Türkiye aleyhine karar çıkartırlarken, «Eylem ve her türlüsabotaja devam» kararı da alındı.

16 - Suriye'de Raif El Kasım başkanlığındaki hükümet parlamento tarafından, kabinesindeki 4 bakanın görevlerini iyi yapmadıkları için güvenoyu verilmemesi üzerine istifa etti. Suriye DevletBaşkanı Hafız El Esad, Başbakan Kasım'ın istifasını kabul ettiktensonra yeni hükümeti kurma görevini Parlamento Başkanı MahmutZübi'ye verdi.

17 - Bangladeş'te hafta başından beri Devlet Başkanı HüseyinMuhammed Erşad'ı istifaya zorlamak amacıyla yapılan gösterilerdebinlerce politikacı ve gösterici güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklandı.

18 - SSCB Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuli Vorontsov, Kuveyt'teDışişleri .Müsteşarı Süleyman Mecid el Şahin'le görüştükten sonrayaptığı açıklamada, Körfez Savaşı'nda ateşkes ilân edilmesini öngören 598 sayılı BM Kararı konusunda ülkesiyle ABD arasında anlaşma sağlanmış olmasının, öteki ülkelerin bu kararı yürütülmesiyle ilgili olarak alınacak, «İcrai Önlemler» konusunda hem fikir olmalarını kolaylaştırabileceğini söyledi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ise, iran'a silahambargosu uygulanması için Moskova'ya çağrıda bulundu.

19 - Yugoslavya'nın Kosova Özerk Bölgesi Komünistler BirliğiBölge Komitesi Başkanı Azem Vlasi bir açıklama yaparak, Sırp milliyetçiliğinin Arnavut milliyetçiliği kadar tehlikeli olduğunu söyledi.

20 - AP'nin Dayton, Ohio kaynaklı haberin de, bir F-16 uçağının kanat dayanıklılığı testinde başarısız olması üzerine, Amerikan Hava Kuvvetleri'nin F-16 C ve F-16 D modellerine uçuş kısıtlaması koyduğunu bildirmesinin ardından Amerikan Hava KuvvetleriSözcüsü Mike Wallace de bir .açıklama yaparak, haberi doğruladı.