09.11.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1987

1 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Yunanistan'da yayımlanan ve hükümet yanlısı olarak bilinen «Etnos Gazetesi» ne verdiği demeçteçeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, ABD'nin Türkiye'deki kulakları olarak nitelendirilen 7 haberleşme tesisinin Türkiye.yedevri konusunda ABD'den henüz resmi bir başvurunun gelmediğinibildirdi.

3 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında «Topyekûn kalkınmayla ilgili genel ilkeleri» açıkladı.

4 - MCP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Antakya'da düzenlediği basın toplantısında, «Özal çıkarttığı son kanun ile dikta özlemi içinde olduğunu ortaya koydu» dedi.

5 - 29 Kasımda yapılacak erken genel seçime katılacak 7 siyasi partiden 4'ünde önseçimler yapıldı.

Buna göre, ANAP'm 3 seçim çevresinde 11 adayı, SHP'nin 97seçim çevresinde 427 adayı, DYP'nin 60 seçim çevresinde 248 adayı ve DSP'nin de 15 seçim çevresinde 64 adayı önseçimle belirlenmiş oldu.

6 - İstanbul Belediyesi eski başkanlarından emekli KorgeneralŞefik Erensü, İstanbul'da öldü.

7 - Mersin Limam'nda demirleyerek depo olarak kullanılan veiçerisinde 9 bin ton ham petrol bulunan 85 bin tonluk bir tankerdeçıkan yangın sonucu petrole zarar gelmediği açıklandı.

8 - Pakistan'ın BM nezdindeki Büyükelçisi Şah Navaz, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, BM Genel Kurulu'nun Kıbrıs görüşmelerinde Türkiye ve KKTC'yi savunacaklarını söyledi.

9 - ABD Başkanı Ronald Reagan, son borsa krizinin temel nedenleri arasında sayılan ABD bütçe açığının giderilmesi için, ABD Kongresi'nden, yaptığı girişimlerde kendisine destek olmasını istedi ve «Kamu harcamalarında yapılacak kısıntılar, geçici olmamalı,denk bütçeye ulaşana dek sürdürülmelidir» dedi.

10 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un ülkesinde başlattığı reform hareketini dünyaya daha iyi tanıtmak amacıyla yazdığı«PERESTROİKA» isimli kitap Moskova'da yabancı diplomatlar ve gazetecilerin de katıldığı bir toplantıda tanıtıldı.

Gorbaçov kitabında, «Glasnost» hareketiyle ülkesini daha demokratik bir hale getirmek istediğini belirtiyor ve bu konudaki düşüncelerini açıklıyor.

11 -- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Sovyet Devrimi'nin 70. yıldönümü münasebetiyle Moskova'ya gitti.

12 - İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe, İran - Iraksavaşında ateş kesilmesi için BM Güvenlik Konseyi tarafındanalman kararın uygulanmadığını, ancak BM Genel Sekreterinin çabalarının da bir sonuç vermemesi durumunda, ateşkese uymayan tarafa silah ambargosu konması konusunda Sovyetler Birliği'nin hiçbir çaba içinde görülmediğini söyledi.

Sîr Geoffrey Howe ABD ile SSCB arasında Washington'da bir doruk toplantısına karar verilmiş olmasmı da memnunlukla karşıladığını bildirdi.

13 - İran ve Irak'ın karşılıklı bomba saldırılarının ardından,İran'ı ziyaret etmekte olan Sovyet Dışişleri Bakan Yardımcısı YuliVorontsov, Tahran ve Washington'u uyararak, Moskova'nın bir süredir Tahran'da girişimlerde bulunduğunu belirterek, ABD'nin Körfezdeki faaliyetlerini kınadı ve «ABD Körfez'deki çirkin faaliyetlerinisona erdirmeli ve donanmasını çekmelidir» dedi.

Bu arada, İngiltere de, Birleşik Arap Emirlikleri'ni, BM'nin ateşkes çabalarına katılması için Moskova'ya baskı yapmaya çağırdı.

14 - Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, NewYork'taki temasları ve Rum başvurusuyla ilgili gelişmeler hakkındaRum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu başkanlığında toplanan Rumsiyasi parti liderlerine bilgi verdi. Toplantıya, Rum Ana MuhalefetPartisi Lideri Glafkos Klerides yine katılmadı.

15 - Malezya'da Çin kökenlilerle Malaylar arasındaki etnik çatışmaları önlemek amacıyla hükümetin sürdürdüğü tutuklama kampanyasında tutuklu sayısı aralarında 11 parlamenterin de bulunmasıyla 91'e yükseldi.

Başbakan Mahathir Muhammed parlamentoda yaptığı konuşmada, tutuklamaları savundu ve politikacıların Çin kökenlilerle Malaylar arasında dini ve diğer sorunları alevlendirdiklerini söyledi. Malezya'da 1969 yılında Malaylarla Çin kökenliler arasında çıkan çatışmalarda 500 kişi ölmüştü.

16 - Çin Komünist Partisi'nin 13. Kongresi, Yeni Merkez Komitesi'nin seçilmesiyle sona erdi.

17 - Suriye, Şam'a sefer düzenleyen Uluslararası AİR - France,Svviss Air ve KLM'nin uçaklarının Güney Kıbrıs'taki Larnaka Havalimanı'na inmelerini yasakladı.

18 - Yunanistan'da yayınlanan haftalık Evdomi Gazetesi, birhaberinde Girit Adası'nın Yunanistan'dan ayrılıp bağımsızlığını ilânetmesi yolunda bazı gizli çalışmalar yapıldığını ve adanın çeşitliyerlerinde bu amaçla gizlenmiş silahlar bulunduğunu duyurdu.

19 - Şili'nin başkenti Santiago'da, serbest başkanlık seçimleriyapılması için sokaklarda bildiri dağıtan 200 kadar kişinin, dün tutuklandığı bildirildi.

2 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Etimesgut'ta yapımı tamamlanan bir okulun açılışında yaptığı konuşmada, «Özel kişilerce yaptırılan ücretli okulların fiyatlarının yüksek olduğunu ve isteyen öğrencilerin bu okullara gidemediğini» söyledi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, bir hafta sürecekgezi ve incelemelerde bulunmak üzere dün gittiği Trabzon'da, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ni de ziyaret ederek, yetkililerle bir süregörüştü.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da ayrı ayrı basın toplantısı düzenleyerek,erken genel seçimlerin gereği olarak yapılan önseçimle ilgili açıklamalarda bulundular.

4 - AT işleriyle sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, MarmaraÜniversitesi AT Enstitüsü'nün öğretime başlaması dolayısıyla yaptığı konuşmada, Türkiye'deki enflasyon oranının Avrupa ülkeleri içinden yüksek olmasının korkulacak bir durum olmadığını belirterek,«Türkiye'deki enflasyon kalkınmaya yöneldi, israfa değil» dedi.

5 - Devlet Bakanı Tınaz Titiz'in özel demeci Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «ABDve SSCB liderlerinin Washington'da bir zirve toplantısında buluşmayı kararlaştırmaları, silahsızlanma ve Doğu ile Batı ilişkilerinin geleceği açısından tarihi bir fırsat olarak» değerlendirildi.

7 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in özel demeci Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

8 - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türkkaya Ataöv'ün yöneticisi bulunduğu, Irk Ayrımına Karşı Uluslararası Af Örgütü'ne(EAFORD), Birleşmiş Milletler tarafından Öze! Barış Ödülü verildi.

9 - Yurtdışında görev yapan kamu görevlilerinin, yer değiştirme giderinin uzaklığa göre değişen bölümünün hesaplanmasında esas alman puanlama cetveline ilaveler yapıldı. Bakanlar Kuruıu'nunResmi Gazete'de yayımlanan kararma göre, yeni açılan ve açılmasına karar verilen dış temsilciliklere atanacak görevlilerin yer değiştirme giderinin hesaplanmasında 150-12.350 arasında puanlama yapılacak.

10 - Mardin'in Cizre ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 1 üsteğmen şehit oldu, 7 terörist teölü olarak ele geçirildi.

11 - Toprak Mahsûlleri Ofisi (TMO), hububat satış fiyatlarına2 ile 3 lira arasında zam yaptı.

12 - Bulgaristan'ın Türkiye'ye göndermeyi vaad ettiği 30 çocuktan 7'si daha Sofya'dan Türkiye'ye geldi.

13 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turgut Özal'ınÖzel Temsilcisi olarak Suudi Arabistan'a giden Dışişleri BakanlığıMüsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Kral Fahd tarafından kabu!edildi.

14 - İran'a bir röportaj yapmak için giden haftalık Nokta Dergisi'nin muhabiri Mahmut Övür, henüz açıklanmayan bir nedenleİran Gizli Polisi'nce gözaltına alındı.

15 - Avrupa Konseyi tarafından yayımlanan istatistik raporunda üye 21 ülke arasında, hapishanelerinde en çok mahkûm bulunanülke Türkiye olarak gösterildi.

16 - Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov, 1917 Ekim Devrimi'nin 70.yıldönümü dolayısıyla Kremün'deki Kongre Salonu'nda bir konuşmayaptı.

17 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, Merkez Komite tarafından Çin Komünist Partisi Genel Sekreteriiği'ne getirildi.

18 - Suriye'nin yeni Başbakanı Mahmut Er-Zubi, 36 bakandanoluşan yeni kabinesini açıkladı.

19 - İngiltere Dışişleri Bakan Vekili Linda Choker, Yunan TaNea Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «1974'ten bu yana çözüm arayan Kıbrıs sorunu karşısında, İngiltere hükümetinin ilgisiz olmadığını» bildirerek, BM çerçevesi içinde çözümlenmesi yolundaki İngiltere'nin görüşlerini yineledi ve «Eğer BM'nin çabalan sonuç vermezse, İngiltere olağanüstü durumlar için elinde hazır bulundurduğuplanları devreye sokacaktır» dedi.

20 - Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Körfez'de birAmerikan Fırkateyn'inin uyarı ateşine rağmen yaklaşan İran hücumbotuna ateş açtığını bildirdi.

21 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Holmes, NATO Nükleer Savunma Grubu'nun Pasifik Okyanusu'nun Monterey kentindebaşlayacak olan toplantısının öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, «Şu anda bizim için Montebello kararlarından dahaönemli bir şey yok» dedi.

NATO Savunma Bakanları, 1983'te Nükleer Planlama Grubu çerçevesinde Kanada Montebello'da biraraya gelerek, tek yanlı olarakAvrupa'dan 1400 savaş başlığının çekilmesini ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerde nükleer modernizasyona gidilmesini kararlaştırmıştı.

22 - İran ilk kez BM Güvenlik Konseyi'nin İran - Irak savaşı ileilgili olarak almış olduğu kararlan sert bir dille eleştirdi.

İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani Devrim Muhafızlarına hitaben yaptığı konuşmasında, BM'nin Körfez Savaşı'nı sürüncemedebıraktiğmı belirtti ve Güvenlik Konseyi'nin «Zamansız bir ateşkesisteyen, haksız fikirler içeren, karmaşık bir karar aldığını» söyledi.

23 - Libya'nın resmi haber ajansı JANA, Libya Lideri AlbayMuammer Kaddafi'nin Trablus'ta yaptığı bir açıklamada «bu haftasonunda Ürdün'ün başkenti Amman'da başlayacak olan olağanüstüArap Birliği Zirvesi'ne katılmayacağını» söylediğini duyurdu.

24 - Yunanistan, Kasım ayı içinde İtalya ile Orta Ege'de yapacağını açıkladığı ortak tatbikatlarını iptal etti.

25 - Japonya Merkez Bankası'nın 600 milyon dolarlık müdahalesine karşın Amerikan Dolan 137.58 yene düştü.

3 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, seçim kampanyasını Yozgat'ta halka hitaben bir konuşma yaparak, başlattı.

2 - Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'da bir açıklamayaparak, Ziraat Bankasfmn nakit sıkıntısı içinde bulunduğu ve busebeple üretici ödemelerini yavaşlattığı yolundaki haberleri yalanladı.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün NATO'ya ilişkindemeci Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk, Sivil Savunma Tatbikatı'nıizledikten sonra, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

5 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

6 - Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Diyarbakır ve Ergani'de partisince düzenlenen toplantılarda halka hitabenbirer konuşma yaptı.

7 - Ankara DGM Savcılığı, bu ay içinde Türkiye'ye gelerekTürkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP)'ni kuracaklarını açıklayanTKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel Sekreteri NihatSargın hakkında soruşturma başlattı.

Savcılık Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdiği bir yazı ileKutlu ve Sargın'ın Türkiye'ye gelmeleri halinde gözaltına alınmalarını istedi.

8 - Ankara Basın Savcılığı, Türk-İş'in yasaklarla ilgili Anayasa referandumundaki «evet» kampanyası için soruşturma başlattı.

9 - Cumhuriyet Savcılığı, İnsan Hakları Derneği Adana Şubeyöneticileri hakkında, derneğin politikaya karıştırıldığı gerekçesiylesoruşturma açtı.

10 - Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Hekimler Birliği (IPPVVC)Başkanı Bernard Loçn, Başbakan Turgut Özal'a bir mektup göndererek, «Türkiye'de nükleer savaşa karşı Hekimler Derneği'nin kurulmasındaki gecikmelerden üzüntü duyduğunu» bildirdi.

11 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), 1986 ürünü bazıçaylardaki radyasyon oranını açıkladı.

12 - Türkiye'nin Federal Almanya Büyükelçisi Oktay İşcen,Cumhuriyet Gazetesi'ne Türkiye - Federal Almanya İlişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

13 - Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçm, Ankara'dayapağı açıklamada, «Batıkent'in altyapı hizmetlerinden yoksun olmasının tek sorumlusunun Anakent Belediyesi olduğunu belirtti ve«Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in dün, Batıkenti ziyareti sırasındaaltyapı sorununun çözümü için Ankara Valisi Cahit Bayar ve diğerilgililere talimat vermesini memnunlukla karşıladıklarını» söyledi.

14 - Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Hayrettin Ozansoy, Ankara'da öldü.

15 - İran-Irak Savaşı ve Körfez bunalımı konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere, geçen Cuma günü Suudi Arabistan'a giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Birleşik Arap Emirlikleri'ne geçti. Kandemir, Abu Dabi'de BAE DevletBaşkanı Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahayan tarafından kabul edildi.

16 - Arnavutluk'ta, Kopu Küçükü adlı bir tarihçi tarafındanAtatürk'ün askeri ve siyasi kişiliği ile Türkiye'de yaptığı devrimlerve dünya barışına katkıları anlatılan Mustafa Kemal Atatürk adınıtaşıyan bir kitap yazıldı.

17 - PKK'nın 25-28 Ekim tarihleri arasında Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlediği 3. olağanüstü kongresinde, «savaş konseyi»diye adlandırılan askeri kanat ARGK'ya eylemleri metropollere kaydırması için talimat verildiği açıklandı.

18 - Pasifik Okyanusu'nun Monterey kentinde başlayan, NATOSavunma Bakanları'mn Orta Menzilli Nükleer Füzeler (INF) Antlaşması sonrasında, Avrupa'nın nükleer yazgısının tartışıldığı NükleerPlanlama Grubu toplantısında ABD, Türkiye'den havadan atılımlı kısa menzilli Cruise füzesiyle ilgili görüşmeleri sonuçlandırmasınıistedi.

19 - Dün ABD'ye ait «Carr» firkateyninin İran botu zannederekyanlışlıkla Hindistan'a ait bir balıkçı teknesine ateş açtığı ve saldırıda teknedeki Hintli mürettebattan Tinin öldüğü, 3'ünün de yaralandığı bildirilirken, İran ve Irak'ın, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar ile yeni tur görüşmelerde bulunmak için temsilci göndermeyi kabul ettikleri açıklandı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman biraçiklama yaparak, İran ve Irak'ın ateşkes çağrısına verdikleri cevabın yetersiz olduğunu belirtti ve hazırlanacak yeni karar tasarısınınBM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'm bundan sonra yapacağı girişimlerde daha güçlü hareket etmesini sağlayacağını söyledi.

20 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis, AT'nunTürkiye'ye vereceği 10 milyon Avrupa hesap birimi (ECU) tutarındaki kredinin ödenebilmesi için, Türkiye'nin, İstanbullu Rumlarınmallarını bloke eden 1964 kararnamesini yürürlükten kaldırması gerektiğini söyledi.

21 - Bangladeş'te geçen hafta Devlet Başkanı Muhammed Erşad yönetimine karşı olan ve aralarında milletvekilleri ile iki eskibakanında bulunduğu muhalefet liderleri ile 5000 militanın tutuklandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı geçen hafta yaptığı açıklamada, 520 kişinin tutuklandığını bildirmişti.

22 - Güney Afrika yönetimi, Angola topraklarında yeni bir operasyon düzenleyerek, Namibya'nın bağımsızlığı için silahlı mücadele veren Swapo gerillalarından 150'den fazlasının öldürüldüğünü açıkadı.

23 - Yunan Kilisesi Başpiskoposu Serafim, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüşmesinden sonra bir açıklama yaparak, hükümetin, Yunan Kilisesi'nin elinde bulundurduğu toprakların kamulaştırılması için çıkardığı yasadan sonra bozulan devlet kilise ilişkilerinin anlaşma yoluna girdiğini söyledi.

24 - Fransız Gümrük yetkilileri, geçen hafta Fransız karasularında el konan bir gemide, Sovyet yapısı Sam - 7 uçaksavar füzeleribulunduğunu açıkladılar.

25 - Amerikan doları, Frankfurt ve Londra borsalarında Federal Alman Markı karşısında tarihinin en düşük değerine indi.

26 - Hindistan'da meydana gelen şiddetli fırtına sonucu 9 kişiöldü, 1500 kişi mahsur kaldı ve binlerce ev de yıkıldı.

4 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Adana'da, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da çeşitli konularda açıklamalarda bulundular.

2 - Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü,DYP Genel Başkanı Süleyman Demire! ve DSP Genel Başkanı BülentEcevit, ANAP'm İstanbul Fatih ilçe merkezine atılan bomba dolayısıyla birer kınama mesajı yayınladılar,

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl GüzelGaziantep'te yaptığı açıklamada, Seçim sonrası kuracakları yeni hükümet döneminde gazete okunmasının teşvik edileceğini, bu amaçlabir paket programları olduğunu söyledi.

4 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Çay-Kur'a ait 50 bin tondolayında çayın gömülerek imha edilmesine karar verdi.

5 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamada ekim ayında Türkiye genelinde perakende fiyatların yüzde4.8 oranında yükseldiği bildirildi.

6 - Türkiye'nin NATO nezdindeki daimi temsilcisi BüyükelçiOsman Olcay Pasifik Okyanusu'nun Monterey kentinde yapılan «Nükleer Planlama Grubu» toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'ninyeni yükümlülük almayacağını» söyledi.

7 - Türkiye'de bulunan yabancı basın yayın organları ve yabancı gazetecilerin görevleri sırasında kullanacakları araç ve gereçlerin her türlü gümrük resmi ve harçlardan muaf tutulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - ANAP'm İstanbul Fatih ilçe merkezinde meydana gelenpatlamada bir kişi öldü.

9 - SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov,SSCB devriminin 70. yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, «Sovyet Komünist Partisi'nin eski kalıp ve dogmaları aştığını» belirterek«Sadece komünistleri değil, sosyalistleri de bizimle birlikte yenisesler aramaya çağırıyoruz» dedi.

10 - Küba Lideri Fidel Castro, SSCB'nin 70. kuruluş yıldönümü törenlerine katılmak üzere Moskova'ya gitti.

11 - Federal Alman Hükümet Sözcüsü Friedhelm Ost başkentBonn'da yaptığı açıklamada, «Federal yönetimin, ailelerinin yanınagetirilecek gurbetçi çocukları için bir yaş sınırı konusunda henüzkarara varmadığını» bildirdi.

5 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Adana'da Tarsus - Adana - Gaziantep karayolunun temelini attı ve Ortadoğu'nun en büyük hastanesiolan 1000 yataklı Çukurova Üniversitesi Balçalı Hastanesi'ni de hizmete açtı.

Başbakan Özal ayrıca Adana'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2 - Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bir işçinin sendika üyeliğindenihracına konfederasyonun değil, mensubu bulunduğu sendika genelkurulunun karar vermesi gerektiğini bildirdi.

3 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk, «Federal Almanya'nın Hamburg kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu ölen balet Aydın Erol'un dün Ankara'da toprağa verilişi sırasında gazetecileri tartaklayanpolisler hakkında soruşturma açtırdığını, polislerin açığa alınıp alınmayacağının sonuca göre beiii olacağını» söyledi.

4 - İtalyan Kültür Heyeti'nin Ankara'daki yeni binası Kültürve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz tarafından hizmete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, tiyatro sanatçısı Ayten Gökçer'in Devlet Sanatçıları Yönetmeliği gereğince toplanan Sahne Sanatları Seçici Kurulu'nun aldığı karar ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teklifi üzerine, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in de onayıyla devlet sanatçısıolduğunu açıkladı. Mesut Yılmaz ayrıca, sanat tarihçisi ve Türk Sanatı uzmanı Dr. Esin Atıl'a 1987 Kültür ve Turizm Bakanlığı BüyükÖdülü'nün verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

5 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzendiği basın toplantısında, partisinin seçim beyannamesinde yer alanalt yapı, enerji ve ulaştırma ile ilgili bölümleri açıkladı.

6 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parti genel merkezindedüzenlediği basın toplantısında, 6 Eylül'deki halkoylaması sonucunda demokrasiye ve insan haklarına aykırı bazı yasakların kaldırılmasıyla demokrasimizin eksikliklerinden birinin giderildiğini, ancakbugün de demokrasimizin daha büyük bir eksiğinin gözlere çarpacakduruma getirildiğini söyledi.

7 - RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Bitlis'in Tatvan ilçesinde düzenlenen açık hava toplantısında halka hitaben bir konuşmayaptı.

8 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, ülkenin en önemli sorununun haksız gelir dağılımı ve bundan kaynaklanan güvensizlik olduğunu söyledi.

9 - Yüksek Seçim Kurulu'na önseçimle ilgili olarak yapılan itirazlar sona erdi. SHP, DYP ve DSP'den YSK'ya 50 dolayında başvuru yapıldı. YSK başvuruların bir bölümünü sonuçlandırarak reddetti.

10 - 1. Ordu Komutanlığı İstanbul Askeri Mahkemesi'nde görülen Dev - Sol davasında 9 sanık daha serbest bırakıldı.

11 - Gaziantep'e bağlı Karakesek köyü Koreli mezrasına gelenbölücü çete mensubu 4 kişi köylülerle giriştikleri silahlı çatışmadansonra kaçtı.

12 - İstanbul 5. İş Mahkemesi, sözleşmeli personelle ilgili 233sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin, eşit ücret kavramına aykırıve sendika! faaliyetleri önleyici nitelikte ve Anayasa'nın 128 ve 152.maddeleri ile ruhuna aykırı olduğunu belirtti.

13 - Atom Kimya Sanayi A.Ş. işvereni ile Özgıda-iş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine fabrikada çalışan 65 işçi greve başladı.

14 - Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 40 siyasi tutuklu, tek tip elbise giymeyeceklerini ve bunu boykot ettiklerini belirterek açlık grevine başladılar.

15 - Atatürk Orman Çiftliği ürünlerine zam yapıldı.

16 - TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nın altıncısı, TÜYAP istanbulSergi Sarayı'nda, Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın konuşmasıyla açıldı.

17 - Eskişehir eski milletvekillerinden Ayşe Aliye Koksal Ankara'da öldü.

18 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

19 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Doha'da Katar Emiri Şeyh Halife bin Hamad el-Tani tarafındankabul edildi. Kandemir, Katar Emiri'ne Cumhurbaşkanı Kenan Evrenve Başbakan Turgut Özal'm sözlü mesajlarını iletti.

20 - Faaliyetleri durdurulan TÖB-DER Başkanı Gültekin Gazioğluile kapatılan TSİP Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz, Milliyet Gazetesi'neyaptıkları açıklamada, «Yakında dönüyorlar» şeklindeki iddialara karşı, «istediğimiz koşullar oluşmadığı sürece Türkiye'ye dönüşümüz sözkonusu değil» dediler.

21 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, borsalardaki çöküntünün temel nedeni olarak gösterilen ABD bütçe açığı konusunda ABD Başkanı Ronald Reagan'a bir mesaj göndererek acil önlemçağrısında bulundu.

22 - Ekim Devrimi'nin 70. yıldönümü törenlerine katılmak üzere Moskova'da bulunan Afganistan yönetiminin Lideri Necibullah,Sovyet resmi haber ajansı TASS'da yayımlanan konuşmasında, ülkesindeki Sovyet askerlerinin, 30 eyaletin 12'sinden çekildiklerini bildirdi.

23 - ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger'in istifasını kabul ederek yerine Ulusal GüvenlikDanışmanı Frank Carlucci'yi atadı.

24 - ABD'nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki Monterey kasabasında yapılan NATO Nükleer Planlama Grubu [NPG) toplantısı, kısamenzilli nükleer füze sistemlerinin Montebello kararları çerçevesinde modernleşmesine ilişkin çağrıyla sona erdi.

Toplantı sonrasında Hürriyet ve Cumhuriyet Gazeteleri'nin sorularını cevaplandıran NATO nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Osman Olcay, Türkiye'nin nükleer politikasını değiştirmesiiçin bir neden olmadığını söyledi.

25 - İran'da ABD Büyükelçiliğimin işgalinin 8. yıldönümü dolayısıyla ülke çapında düzenlenen gösteriler sırasında, Isfahan ve Güney iran Ermeni Başpiskoposu Krion Papian, ABD bayrağını yaktı.

İran resmi haber ajansı İRNA, Başpiskopos'un, İsfahan'daki gösteriler sırasında, «ABD'nin işlediği suçları protesto etmek ve Müslüman savaşçılarla Ermeniler arasındaki dayanışmayı göstermekamacıyla ABD bayrağını yaktığını» bildirdi.

26 - Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı RilvvanuLiikman, gazetecilere yaptığı açıklamada, örgüte üye ülkelerin günlük petrol üretiminin 17.5 milyon ile 18 milyon varil arasında bulunduğunu söyledi.

27 - Güney Afrika'daki ırkçı yönetime karşı mücadele edenAfrika Ulusal Kongresi Lideri Goyan Mbeki, 23 yıl süren hapis yaşamından sonra serbest bırakıldı.

28 - Orta Amerika'da barışın sağlanması amacıyla geçen Ağustos ayında bölgedeki beş ülke tarafından imzalanan barış planınınyükümlülüklerine uyma süresi sona ercli.

6 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kızılay Genel Başkanı Kemal Demir'i kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'nın çeşitli semtlerinde düzenlenen açık hava toplantılarında çeşitli konularda açıklamalardabulundu.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, seçim gezisinin ilk durağı olan Van'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

4 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem İzmir'de yaptığı açıklamada, «Türk Lirası'nın günlük kur ayarlamasıylaher gün devalüe edildiğini, bu nedenle seçim sonrası yüklü bir devalüasyona gerek olmadığını» söyledi.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu basında yer alan haberler üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yurtlarda öğrencilerin mezhepleriyle ilgili olarak sorulan sorular hakkındabir bilgisi bulunmadığını, ancak olayla ilgili gerekli tedbirlerin alınacağını» söyledi.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrern TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, «Türk-İş hakkında herhangi bir suçduyurusunda bulunmadığını» söyledi.

7 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Ankara Belediyesi'nin ithal ettiği kömürün nakliyesinden doğan sorunlar dolayısıyla Ankara'daki sıkıntının giderilmesi için başkente linyit kömürü verilmesinin kararlaştırıldığını» söyledi.

8 - Yüksek Seçim Kurulu, milletvekili aday ve aday adaylarının önseçim listelerine yaptığı 46 itirazın tümünü reddetti.

9 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

10 - RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Bingöl'de çeşitlikonuları kapsayan bir konuşma yaptı.

11 - Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na tam üye olması halinde egemenliğin kullanılmasının kısmen AT organlarına bırakılması gerektiği,Anayasamızın ise böyle bir şeye izin vermediği belirtildi.

12 - Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü'nün düzenlediği «Türkiye ve AT Üyeliği» konulu açıkoturum İstanbul'dayapıldı.

13 - Sovyetler Birliği Ankara Büyükelçisi Albert SergeyeviçÇernişev, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Moskova'ya davet edildiğini, ziyaret için uygun tarihin diplomatik kanallardan belirleneceğini» söyledi.

14 - Ankara DGM Savcılığı, kapatılan TİP Genel Başkanı Behice Boran'm cenazesini yurda getirilmesi nedeniyle Başbakan TurgutÖzal, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ile diğer ilgililer hakkında yapılan şikâyetle ilgili soruşturmayı tamamladı. DGM Savcılığı, Özal ve Karaduman hakkında suçlamanın yerinde olmadığı, suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirterek takipsizlik kararı verdi.

15 - Gaziantep'te bir eve girerek 5 milyon liralık altın çalansoyguncular ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada bir polis öldü, 2 poliste yaralandı.

Öte yandan Siirt'in Pervari ilçesinde de güvenlik kuvvetleri ilebölücü eşkiya arasında dün akşam bir çatışma çıktı.

16 - Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, İngiltere'ninbaşkenti Londra'da Türkiye'deki ekonomik gelişmeler konusunda birkonuşma yaptı.

17 - İsveç Sendikal Hareketi Uluslararası Merkezi, «isveç Sendikal Hareketi 1987 Özgürlük Ödülü»'nü DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk'e verdiğini açıkladı.

18 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Arias Barış Planı'nın yürürlüğe girmesi dolayısıyla yaptığı açıklamada, Kontra Gerillalanyla dolaylı görüşmeler yapmaya hazırlandıklarını, bin dolayında siyasi mahkûmun serbest bırakılacağını ve bazı koşullara bağlıolarak olağanüstü durumun kaldırılacağını söyledi.

19 - Japonya'da Maliye eski Bakanı Noboru Takeşita'nın başbakanlık görevine getirilmesi, parlamento tarafından onaylandı.

20 - Mozambik Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı, DevletHaber Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Ülkenin çeşitli yerlerinde hükümet askerleri ile gerillalar arasında çıkan çatışmada toplam 87kişinin öldürüldüğünü» bildirdi.

21 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Boris Padişev,New York'ta yaptığı basın toplantısında, «Kıbrıs sorununun ABD Sovyet görüşmelerinde her zaman gündem maddesi olduğunu» belirtti.

22 - ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Alton Keel,ABD'nin Worldnet Televizyonu tarafından gerçekleştirilen uydulu basın toplantısında yaptığı açıklamada, «7 Aralık'ta ABD Başkanı Ronaid Reagan ile Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanacakolan orta menzilli füzelerin (INF) sıfırlanması anlaşmasının NATO'dabir boşluk doğurmayacağını» söyledi.

23 - İran, Basra Körfezi'nde Panama bandıralı bir Amerikan tankerini vurduğunu bildirirken, Irak da Basra Körfezi'nin kuzeyinde birİran petrokimya tesisine saldırdığını açıkladı.

24 - Fransa, Güney Pasifik'teki Mürurca mercan adasında birnükleer deneme yaptı.

7 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Ekim Devrimi'nin 70. yıldönümü münasebetiyle Sovyet Lideri ve Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'a bir mesaj yolladı.

Mesajı hem Başbakan hem de ANAP Genel Başkanı olarak imzalayan Özal, «Dinamik liderliğinizde Sovyetler Birliği'nin kaydettiğiilerleme ve refahın devamını dilerim» dedi.

2 - ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Turgut Özal, İstanbul'daTariabaşı Bulvarı'nın temel atma törenine katıldıktan sonra, Büyükçekmece Barajı'nı hizmete açtı. Özal daha sonra bazı semtlere giderek, vatandaşlarla konuştu.

Öte yandan, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Hakkâri'de, DSPGenel Başkanı Bülent Ecevit Diyarbakır ve ilçelerinde, RP Gene!Başkanı Necmettin Erbakan Malatya'da ve MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ise Samsun'da partilerince düzenlenen toplantılardahalka hitaben birer konuşma yaptılar.

Bu arada DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

Öte yandan DYP Genel İdare Kurulu da bir toplantı yaparak merkez yoklaması ile gösterilecek adayları belirledi ve Genel BaşkanSüleyman Demirel'e 46 kontenjan adayını belirlemesi için ittifaklatam yetki verdi.

Genel idare Kurulu'nun bu kararı Genel Başkan Yardımcılarından Mehmet Dülger tarafından basına açıklandı.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın muvazaalı (sahte)eczaneler konusunda Eczacı Odaları'nın bakanlığa yapacakları başvuruların değerlendirileceğini açıklamasından önce Ankara'da birbasın toplantısı düzenleyen Türk Eczacılar Birliği Başkanı Prof. Dr.Metin Tanker, sahte eczanelerin denetlenmesi yetkisinin kendilerine verildiğini, ancak birliğin yapması gereken birçok görevin SSYB'nin aldığı kararla önlenmeye çalışıldığını bildirmişti.

4 - Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilerin mezhepleriyle ilgilisorular bulunan «Öğrenci Bilgi Kartlarını» iptal kararı aldı. Bu arada DGM Savcılığı da, yurtlarda mezhep sorgusu konusunda soruşturma başlattı.

5 - Ankara DGM Savcılığı, Brüksel'de ölen TİP Genel BaşkanıBehice Boran'ın cenazesini yurtdışından getirenlerin belirlenmesiyleilgili açılan soruşturmanın sürdürüldüğünü açıkladı.

6 - Türkiye'de ilk kez bir hayali ihracat davasında 3 işadamı10'ar yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir DGM'ce verilen mahkûmiyet kararları Yargıtay 7. CezaDairesi'nce de onanarak kesinleşti.

7 - Yasadışı PKK Örgütü'nün Kars sorumlusu Mehmet Oğuz,güvenlik kuvvetlerince yakalandı.

8 - Sinop Cumhuriyet Savcılığı, ANAP İl Başkanlığı ve ANAP'lıBelediye Başkanı Aydın Atakan hakkında iki ayrı dava açtı. SinopBelediye Başkanı Atakan hakkında, Atatürk Anıtı'mn çöplüğe atılması, ANAP İl Örgütü hakkında ise, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda parti binasına bayrak asılmamasıyla ilgili olarak dava açıldığı bildirildi.

9 - Gelişim Yayınları Sahibi Ercan Arıklı ile Sabah GazetesiSahibi Dinç Bilgin'in ortaklaşa kurdukları SÖZ Gazetesi yayın hayatına başladı.

10 - Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) YönetimKurulu ve Yürütme Komitesi Üyesi Nihat Yüksel tarafından kalemealınan ve TiSK'in yayın organında yayınlanan bir yazıda, «Devletinsosyal vazifelerini giderek işverene yüklediği ve bunun olumlu sonuçvereceğinden endişe duyulduğu» bildirildi.

11 - Sovyetler Birliği Sözcüsü Genadi Gerasimov'un bir özeldemeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı,

12 - Tunus'un ömürboyu Cumhurbaşkanı 84 yaşındaki HabibBurgiba, Başbakan Zin El Abidin Bin Ali tarafından kansız bir darbeile devrildi. Kendisini Devlet Başkanı ilan eden Başbakan Bin AliTunus Radyosu'nda yaptığı konuşmada, «Cumhurbaşkanı Habib Burgiba'nın tıbbi bir rapora dayanılarak, yetersiz kaldığının anlaşıldığını ve Anayasa'nm 57. maddesi uyarınca görevden alındığını» söyledi. Görevinden alınan Burgiba'nın ise nerede olduğu bildirilmedi.

13 - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün'ün başkenti Amman'da başlayacak olan Arap Birliği Zirvesi'nde Tahran'a giderek,İranlı yöneticileri Irak ile sürdürdükleri savaşı durdurmaları için «ikna» edebilecek 3 kişilik bir komitenin seçilmesini istedi.

14 - İtalyan polisi, kayatuzu yüklemek için Sicilya'da bir limana yanaşan Federal Alman gemisinde tank bulunduğunu bildirerek,gemiyi alıkoydu. Fransız Haber Ajansı AFP gemilerin Türkiye'ye aitolduğunu duyururken, Türk Genelkurmayı ise gemilerin Türkiye'yeait olduğunu doğrulamadı.

15 - Ekim Devrimi'nin 70. yıldönümü, SSCB'nin başkentiMoskova'deki Kızıl Meydan'da düzenlenen askeri törenle kutlandı.

16 - BM'nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun GenelDirektörlüğü'ne BM Genel Kurulu'nun son birleşiminde, 149 ülkeden 142'sinin oylarıyla İspanyol Federico Mayer getirildi.

8 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Tunus'un yeni Cumhurbaşkanı Zin El Abidin Bin Ali'ye Cumhurbaşkanlığı'na gelmesinden dolayı bir kutlama mesajı gönderdi.

2 - Başbakan Turgut Özal Adapazarı'nda, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel Ankara'da, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Afyon'da, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Adana'da, MÇP GenelBaşkanı Alpaslan Türkeş Ankara'da seçimle ilgili açıklamalarda bulundular.

3 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Fahrettin Kurt Ankara'dayaptığı açıklamada, «İlaç israfının ilaç fiyatlarının artmasına nedenolduğunu» söyledi.

4 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da yaptığı açıklamada, «Gençliğin öncelikle sevgi ve anlayışa ihtiyacı olduğunu»belirterek «SHP gençliğe gençliğini yaşatacak» dedi.

5 - Savunma Sanayi Destekleme ve Geliştirme İdaresi Başkanı Vahit Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin savunma sanayi yatırımlarından bir tanesinin de radar üretimi olduğunu»söyledi.

6 - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu Başkanı Prof.Dr. Rüçhan Arık Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bir yasa çerçevesinde çalışan bu kurula bu kadar yüklenilmemeli, Türkiye bu kurulladüzelmez ki» dedi.

7 - TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın ve TKP Genel SekreteriHaydar Kutlu, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demire!, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve RP GenelBaşkanı Necmettin Erbakan'a birer mektup göndererek Türkiye Birleşik Komünist Partisi'nin yasal olarak kurulması ve demokratik kültürün yerleştirilmesi konularında destek istediler.

8 - İstanbul'da yapılan Avrasya Maratonu'nu Danimarkalı atletJens Worzner kazandı.

9 - Tunus'un yeni Devlet Başkanı Zin El Abidin Bin Ali Sosyalist Düstur Partisi'nin Başkanlığı'na getirildi.

10 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Atina'da yaptığı açıklamada, «Başbakan Turgut Özal ile sürdürdüğü mesaj teatisininbir anlaşma ile sonuçlanabileceği konusunda iyimser olmadığını»söyledi.

11 - Arap Birliği üyesi ülkeler, çeşitli konuları görüşmek üzere Ürdün'ün başkenti Amman'da toplandılar.

12 - İtalya'da, adli reform ve nükleer santrallar konusunda referandum yapıldı.

13 - Kuzey İrlanda'da Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında ölenler için düzenlenen bir tören sırasında patlayan bomba sonucu 11kişi öldü.

14 - Ebu Nidal'e bağlı Filistinli bir grup gerillanın İsrail işgalindeki Gazze kıyısında Fransız bandralı bir tekneyi ele geçirdiği ve 8israilli mürettebatı rehin tuttuğu bildirildi.

15 - İran, Irak'ın başkenti Bağdat'a füze saldırısında bulunduğunu açıkladı.

9 KASIM 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TMMOB Makine Mühendisleri Odası'mn düzenlediği Sanayi Kongresi'nde yaptığı konuşmada, sanayileşme ile ilgili düşüncelerini açıkladı.

Öte yandan, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, «SHP'yi solele geçirdi, bu parti sosyal demokrat değildir» şeklindeki sözleri,SHP'liler tarafından tepkiyle karşılandı.

2 - Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, İzmir'de düzenlediğibasın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, özelsektörün aşırı zam yaptığını söyledi ve «Nasıl olsa bakanlar seçimçalışması için Ankara dışmdalar. Ne yaparsak kârdır deyip olağanüstü zam yapıyorlar» dedi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, gazetecilerin Türk sporu hakkındaki sorularını cevaplandırırken, «Millitakımlarda her zaman yerli hocalardan yana olduğunu» söyledi.

4 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da gazetecilerle sorulu - cevaplı bir oturum düzenleyerek çeşitli konulardagörüşlerini açıkladı.

5 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, KiT'lerin özelleştirilmesi ile ilgili olarak Ankara'da verdiği yazılı demeçte, «KiT'lerin milletin malı olduğunu savunarak, özelleştirilmesi konusunun halkoylamasına sunulması gerektiğini» bildirdi.

6 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Ankara'nın Nallıhan,Beypazarı ve Ayaş ilçelerinde halka hitaben konuşmalar yaptı.

7 - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Elçin, 29Kasımda yapılacak erken genel seçimlerle ilgili, radyo ve televizyonda 22 Kasımda başlayacak olan propaganda konuşmaları için, partilerin sırasını belirlemek üzere yeniden kura çekimi yapılmayacağını,daha önce yapılan kura çekiminin ve belirlenen saatlerin geçerli olacağını açıkladı.

8 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve Hak-İş Gene!Başkanı Necati Çelik, ilk kez resmi olarak biraraya gelerek, ortakmücadele kararı aldılar.

9 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Federal Almanya'yıziyaretinden dönerken İstanbul'da yaptığı açıklamada, Rum kesiminin adada sürekli silahlandığını ve terörist eylemlere hazırlandığınıbelirterek, bu konuda Rumlara yardım eden Fransa'nın büyük birsorumluluk altına girdiğini söyledi ve İngiltere'yi de garantör birdevlet olarak adada yeni bir siyaset izlemeye çağırdı.

10 - Dünya Bankası'nın Türkiye ve Pakistan'dan sorumlu direktörü Hans Eberhart bazı temaslarda bulunmak üzere İstanbul'dan,Ankara'ya geldi. Bu arada, Dünya Bankası uzmanlarınca, «Türkiye'demali politika ve vergi reformu» adlı bir rapor hazırlandığı bildirildi.

11 - Avrupa Şampiyonası grup eleme maçında, çarşamba günü Kuzey İrlanda ile karşılaşacak olan (A) Milli Futbol Takımı, İrlanda'ya gitti.

12 - Tayland Dışişleri Bakanvekili Prapas Limpabaunhu, işadamlarından oluşan bir heyetle birlikte Türkiye'ye geldi.

13 - Federal Alman Cumhurbaşkanı Richard von VVeizsaecker1in Ankara'da 1987 Atatürk Barış Ödülü'nü alırken yaptığı konuşmanın, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından 4 dilde yayımlanan Newspot Gazetesi'nde sansür edilerekverilmesi üzerine Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Oktay İşcen, AlmanDışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, kendisine Weizsaecker'in konuşmasının bu şekilde kesilmesinin usulsüz olduğu diplomatik bir dillebelirtilerek, hükümetin şifahi protestosunun Ankara'ya iletilmesiistendi.

14 - Arap Birliği Zirvesi'nin Ürdün'ün başkenti Amman'da başlayan toplantısının ikinci gününde Irak ve Suriye Devlet Başkanları Saddam Hüseyin ile Hafız Esad, biraraya gelerek 3 saat sürenbir görüşme yaptılar. Görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

15 - İngiltere Savunma Bakanı George Younger, UluslararasıStratejik Araştırmalar Merkezi'nde (CSIS) yaptığı konuşmada ortamenzilli füzeler (INF) konusundaki kaygılarını anlattı.

16 - Bulgaristan Ticaret Bakan Yardımcısı Gines baskanhğ'rda 4 kişilik bir heyet, Rum yönetimi yetkilileriyle ekonomi ve ticariilişkiler konusunda görüşmeler yapmak üzere Güney Kıbrıs'a gitti.

17 - Yunanistan'da ABD'ye ait 4 büyük üs ve 17 askeri tesisingeleceğiyle ilgili müzakerelere başkent Atina'da Dışişleri Bakanlığı'nda başlandı. Görüşmelere, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın temsilcisi olarak Alan Flanagan, Yunanistanı temsilen de Büyükelçi Hristos Zaharakis katılıyor. Her iki temsilci aynı zamanda üyelerden oluşan 5'erkişilik heyetlere başkanlık ediyor.

18 - Kenya'da Müslümanların Lideri Şeyh Şerif Ahmet Badavi tutuklandı. Badavi'nin tutuklanma gerekçesi açıklanmadı.

19 - Hindistan Haber Ajansı PTI, Hindistan'da bağımsızlık yanlısı 2 Sih liderin polis tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

20 - Kayatuzu yüklemek gerekçesiyle Sicilya'daki bir limanayanaşan ve içinde tank olduğunun anlaşılması üzerine İtalyan polisince alıkonulan Federal Alman bandıralı «Suray» gemisinin kaptanıve yardımcısı tutuklandı.

21 - İrlanda'nın batısındaki Enniskillen kasabasında dün meydana gelen ve 11 kişinin ölümüne, 50 kişinin de yaralanmasına yolaçan patlamanın sorumluluğunu Cumhuriyetçi İrlanda Ordusu (İRA)üstlendi.

22 - Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da özel bir otobüsün içineyerleştirilen bombanın, halkın mesai sonrası evlerine dönmekte oldukları bir saatte patlaması sonucu 10'u çocuk, 50 kişi öldü, 100kişi yaralandı.

23 - İtalya'da nükleer santraller ve adli reform konularındayapılan referandum oylaması yaklaşık yüzde 8 çoğunlukla Evet oylarıyla sonuçlandı.

10 KASIM 1978

1 - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk,ölümünün 49. yıldönümünde tüm yurtta, yurtdışı temsilciliklerde veKKTC'de anıldı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Anıtkabir'de yapılan törene katıldıktan sonra Anıtkabir şeref defterine yazdığı mesajında, «Ebediyete intikal edişinin üzerinden 49 yıl geçmiş olmasına rağmen, yokluğunun derin acısı ilk günkü gibi tazeliğini muhafaza ediyor» dedi.

2 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra Milli Güvenlik Kurulu GenelSekreterliği tarafından yapılan açıklamada, toplantıda, iç ve dışolaylarda meydana gelen gelişmelerin gözden geçirildiği, genel asayiş ve güvenlik konularının değerlendirildiği bildirildi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Atatürk'ün ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı yazılıaçıklamada, İzmir Merkez İlçe Belediye Başkanı Süha Baykal'ın Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararına karşın görevine döndürülmemesini eleştirdi ve İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk'u «Anayasa'yı ihlâletmekle» suçladı.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı A. Kurtcebe Alptemoçin, Samsun'da yaptığı açıklamada, asgari ücretin 100 bin lirayı aşacağınısöyledi.

6 - Öğretmenler Günü nedeniyle Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanlığınca yılın öğretmenleri belirlendi.

7 - Basında yer alan bazı iddialar üzerine Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, askeri ceza ve tutukevlerinde bulunan sanıklara maddi işkence yapılmadığı, askeri ceza ve tutukevlerinde son yıllarda iyileştirmelere gidildiği bildirildi.

8 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Atatürk'ü şükran ve bağlılık duygularıyla andıklarını belirterek, Atatürk'ün başta gelen amaçlarından birinin halkınülke yönetiminde etkin duruma gelmesi olduğunu kaydetti ve DSPseçimlerde ne kadar yüksek oy alırsa, TBMM'de halkın o kadar yüksek oranda temsil edileceğini söyledi.

9 - Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Gaziantep'te halka hitaben bir konuşma yaptı.

10 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi.

11 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Atatürk'ün 49. ölüm yıldönümü nedeniyle Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, «HükümetinAtatürk İlkelerini çiğnediğini» söyledi.

12 - Kapanan MDP'nin Genel Başkanı, İzmir Bağımsız Milletvekili Turgut Sunalp, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, kaçakişadamı Kemal Horzum'un partinin kuruluş çalışmaları sırasında yardımları dokunduğunu bildirdi.

13 - Yüksek Seçim Kurulu, kontenjan milletvekilliğinin en çokgeçerli oyu alan siyasi partiye verileceğini açıkladı.

14 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Doç. Dr. Atilla Özmen, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, çayda radyasyon sorununa köklü bir çözüm getirebilmek amacıyla bir önlem paketi hazırlandığını bildirdi.

15 - Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURT-KUR),yurtlarda kalan öğrencilere doldurtulan bilgi fişlerinden, öğrencininmezhebinin sorulduğu bölümün çıkarılması için bölge ve yurt müdürlüklerine emir verdi.

16 - Türk-iş ve Hak-İş tarafından Ankara'da yapılan ortakaçıklamada her iki konfederasyonun, işçi hak ve özgürlükleriyle,demokrasi önündeki diğer engellerin aşılması için sürekli görüşalış-verişinde bulunacakları bildirildi.

17 - Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu'na ait Erzurum ve Bayburtfabrikalarının özel sektöre kiralanmaları ve Tekel'in Diyarbakır'dakisigara fabrikasının satışına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

18 - Hakkâri ve Kars'ta güvenlik kuvvetlerince yapılan serioperasyonlarda, 27 PKK militanı silahlarıyla birlikte ele geçirildi.

19 - Türkiye'nin NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi BüyükelçiOsman Olcay, Atlantik Konseyi'nce VVashington'da düzenlenen yuvarlak masa toplantısında soruları cevaplandırırken, Varşova Paktıüyesi Bulgaristan ile saldırmazlık paktı imzalayan Yunanistan'ınNATO üyelerince açıkça kınanmadığını belirterek bu durumu eleştirdi.

20 - Uluslararası Kamu Çalışanları Sendikası (PSI)'nın genelkurul niteliğindeki 7. Avrupa Konferansı için hazırlanan karar tasarısında, sendikal haklar tanınmadığı takdirde Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden ihracı istendi.

21 - Dünya Bankası uzmanlarınca hazırlanan «Türkiye'de MaliPolitika ve Vergi Reformu» konulu raporda, son iki yıl içinde hızlaçoğalan özel fonların «gelirleri kamu denetiminden kaçırdığı veoiumsuz ekonomik gelişmelere yol açtığı» öne sürülerek, fon uygulamasına son verilmesi gerektiği görüşü savunuldu.

22 - Yunanistan ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi'nin Lideri Mitçotakis'in siyasi danışmanı Prof. Nikolaus VVenturis, GüneşGazetesi'.ne yaptığı açıklamada, Özal - Papandreu Zirve görüşmelerinin önümüzdeki ayın ilk günlerinde, büyük olasılıkla Ocak'ta tarafsız bir ülkede gerçekleşeceğini açıkladı.

23 - Federal Alman televizyonunda yayınlanan «Dünyanın Aynası» adlı programda, Türk-Yunan ilişkileri ekrana getirilerek, ikiNATO üyesini birbirinden ayıran Ege'de her an bir savaşın patlayabileceği ileri sürüldü.

24 - ABD'de yayınlanan «Time» dergisi son sayısında TürkiyeTuring Otomobil Kurumu Başkanı Çelik Gülersoy'u «Eski İstanbul'ukurtaran ve beton yığınlarına karşı savaşan emprezaryo» olarak tanıttı.

25 - İtalyan haber ajansı ANSA tarafından yapılan bir açıklamada, İtalya Başbakanı Giovanni Goria'nın Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu ile yaptığı görüşme sırasında, Türkiye ile Yunanistan arasında arabuluculuk yapmayı önerdiği bildirildi.

26 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'taki BM BarışGücü Komutanı General Greindl'i makamına çağırarak Rumların son aldıkları Fransız AMX-30» tankları ile öteki silahlar konusunda dikkatini çekti ve BM Genel Sekreteri Cuellar'm iki kez önerilerini reddeden Rum tarafının şimdi de «korkunç» biçimde silahlanmasınınKıbrıs'ta kalıcı barışa en büyük engeli oluşturduğunu belirtti.

27 - Dünya Ermeni Kiliseleri Başpatriği Vasken l, Washington'da yaptığı bir açıklamada, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'dan,«Avrupa Parlamentosu» nün Ermeni soykırımına ilişkin 18 Hazirantarihli kararının BM'de tasdik edilmesini» istediğini söyledi.

28 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Amerika Devletleri Örgütü'nün gene! kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Nikaragua'daki karşı devrimcilerle ateşkes konusunda resmi görüşme yapmaları durumunda Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega ile görüşebileceğini açıkladı.

29 - Nijer Devlet Başkanı Seyni Kuntçe, sağlık durumu öne sürülerek, Genelkurmay Başkanı tarafından devrildikten birkaç saatsonra tedavi edilmekte olduğu Paris'te öldü.

30 - Tunus Başbakanı Hedi Bakkuş, düzenlediği ilk basın toplantısında, anayasanın, demokratik bir sistem oluşturulması içingözden geçirileceğini belirterek, ülkedeki fanatik dincilerin de barışçı yollar dahilinde görüşlerini ifade edebilecekleri bir siyasi ortam kurmaya çalışacaklarını söyledi.

31 - SSCB Adalet Bakanı Boris Kravtsov. Sovyet resmi haberajansı TASS'a yaptığı açıklamada, Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'unbaşlattığı «Perestroika» hareketinin en önemli aşamasına gelindiğini ve Sovyet ceza yasasının değiştirileceğini bildirdi.

32 - İspanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü inecencio Arias, yaptığı bir açıklamayla, İspanya ile ABD arasındaki savunma anlaşmasını ülkesinin yenilemeyeceğini resmen bildirdi.

33 - Federal Almanya'nın kuzeyinde bulunan Hannover'deüçünde Türklerin yaşadığı dört binayı ateşe veren bir Neo-Nazi, 10yıl hapis cezasına çarptırıldı.

34 - Bangladeş'te, Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad'in istifasını isteyen göstericiler ile polis arasında çıkan çatışmada6 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

11 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Antalya'ya gitti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Trabzon'dan Ordu'ya uzanan Karadeniz gezisinde halka hitaben konuşmalar yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, seçim kampanyasını Rize'de yaptığı konuşma ile sürdürdü.

4 - Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait ikitopu Federal Almanya'ya götürürken İtalya'da alıkonan gemi ve mürettabatının, yapılan girişimler sonucu serbest bırakıldığını açıkladı.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı A. Kurtcebe Alptemoçin, Samsun'da yaptığı açıklamada, Samsun, Bafra ve Alaçam'daki Tekel işletmelerinin çeşitli ünitelerinde mevsimlik işçi statüsünde çahşan4248 kişiye kadrolarının yılbaşından geçerli olmak üzere verileceğini bildirdi.

6 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk, Olağanüstü Ha! Bölge ValisiHayri Kozakçıoğlu ile birlikte Ankara'dan Diyarbakır'a gitti.

İçişleri Bakanı Selçuk, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, üç ay önce açığa alman İzmir Merkez İlçe Belediye BaşkanıSüha Baykal'ın göreve iade edildiğini söyledi.

7 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Bu arada DYP'nin Seçim Beyannamesi de basına dağıtıldı.

8 - Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan Şanlıurfa, Gölbaşı ve Adıyaman'da halka hitaben birer konuşma yaptı.

9 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, İran'a vizesiz giden Nokta dergisi muhabiri Mahmut Övür'ün artık gözaltında tutulmadığını söyledi.

10 - Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, Diyanet İşleri Başkanlığını,yayınların dağıtımı ile iigili yanlış uygulamalardan kaçınması gerektiği yolunda uyarması üzerine bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu, personelinin çeşitli yayınların satılmasına ilişkin yükümlülüğünün kaldırılacağını bildirdi.

11 - Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameile TÜBiTAK Kanunu'nun bazı maddeleri değiştirildi.

12 - Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Gazeteciler Cemiyeti'nin işbirliği ile Ankara'da kurulan YabancıBasın Merkezi Devlet Bakanı Hasan Celâl Güzel'in konuşmasıyla açıldı.

13 - Yeni kurulan İstanbul Çocuk Mahkemesi'nde ilk duruşmayapıldı.

14 - İstanbul Basın Savcılığı, Başbakan Turgut Özal'ın şikayetmektubu üzerine 2000'e Doğru dergisinin sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatma Yazıcı ve yazarı Neyir Kalaycıoğlu aleyhine yayın yoluylahakaret davası açtı.

15 - TÜYAP Kitap Fuarı içinde, dört yıldan bu yana «TÜYAPKitap Fuarı Halk Ödülü» adı altında verilen ödüle bu yıl Gazeteci Yazar Mehmet Ali Birand değer bulundu.

16 - Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Sarıtaş Köyü'ne baskındüzenleyen bir grup terörist, köy ilkokulunu ateşe verip, bir öğretmeni kaçırdı.

17 - İran'ın Erzurum Konsolosluğu'nda Konsolos Yardımcılığıgörevlisi Habibullah Sahsahami Rasti hakkında Ankara DGM'de açılan dava, Viyana Sözleşmesi hükümlerine göre, bu kişinin yargı bağışıklığı bulunduğu gerekçesiyle düşürüldü.

18 - Polyester iplik ve naylon ipliğe yüzde 11-13 oranında zamyapıldı.

19 - VVashington'da bîr basın toplantısı düzenleyen NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Osman Olcay, Türkiye'nin NATO çerçevesinde üzerine düşen nükleer yükümlülüğü yerine getirdiğini ve bunuartırmayacağını bildirdi.

20 - Sovyetler Birliği'nin Kıbrıs Rum kesimindeki BüyükelçisiYuri Fokine, Türk Gazeteciler Cemiyeti'nin davetlisi olarak KKTC'dedüzenleyeceği basın toplantısına hiçbir mazeret göstermeden katılmadı.

21 - Ürdün'ün başkenti Amman'da dört gün süren Arap Zirvesi sona erdi. Zirve toplantısının kapanış konuşmasını yapan ÜrdünKralı Hüseyin, toplantıda Arap Birliği'nin «yeniden doğduğunu» söyledi.

Zirve sonucunda yayımlanan bildiride, Ortadoğu'da kalıcı ve kapsamlı bir barışın ancak İsrail'in, Kudüs dahil işgal ettiği tüm Araptopraklarından çekilmesi halinde sağlanabileceği kaydedilerek, bunun için BM gözetiminde FKÖ dahil ilgili tüm tarafların katılacağıuluslararası bir barış konferansı düzenlenmesinin kabul edilebilecek tek çözüm yolu olduğu yinelendi.

22 - Güney Afrika Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,Angola toprakları üzerinde Sovyet ve Küba askerleriyle ırkçı yönetime bağlı askerlerin çatıştıkları bildirildi.

23 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un Aralık ayı içinde VVashington'a yapacağı ziyaret konusunda temaslarda bulunmaküzere ABD'ye giden Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı SözcüsüBoris Padişev yaptığı açıklamada, zirve toplantısı sırasında biraraya,gelecek olan iki liderin Kıbrıs konusunu da ele alacağını belirterek,«Rum kesimini sonuna kadar desteklemeye» devam edeceklerinisöyledi.

24 - Bangladeş Devlet Başkanı General Muhammed Erşad'ınistifa etmesi için ülke çapında başlatılan genel grev yer yer çatışmalarla sürerken, polis, ülkenin muhalefet liderlerinden biri olanMilliyetçi Parti Lideri Begüm Halide Ziya'yı tutukladı.

25 - Irak askeri sözcüsü, Irak savaş uçaklarının, İran açıklarında seyreden büyük bir deniz hedefini daha vurduğunu bildirdi.

26 - Beyrut Havalimam'nda meydana gelen patlamada, 6 kişiöldü, 73 kişi yaralandı.

12 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanlığı Basın va Halkla ilişkiler Müşaviri AliBaransel, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve kızı Gülay Alpaslan'ın İstanbul'da bulunan dairelerinin kiraya verilmesi ile ilgili olarak basında yer alan bazı haberler üzerine yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı Evren'in bundan üzüntü duyduğunu» belirterek, «Hatırlanacağı gibi, Sayın Cumhurbaşkanımız, kız ve erkek öğrencilerden oluşan 11yüksek öğrenim öğrencisine bizzat kendi bütçesinden burs vermektedirler. Sayın Cumhurbaşkanımız, tamamen kendi bütçesine dayaiı bu sosyal yardım amaçlı kaynağı biraz daha geliştirmek ve güçlendirmek için İstanbul Ulus semtindeki dairesini bölgedeki rayicinaltında şimdilik kiraya vermişlerdir» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, seçim kampanyası çerçevesindeÇankırı, Sinop ve Kastamonu'da halka hitaben birer konuşma yaptı.

Başbakan Turgut Özal ayrıca, İtalyan haftalık siyasi ve aktüalite dergisi «Panorama» muhabirinin kendisi ile yaptığı söyleşide,Komünist Parti'nin yasallaşmasının mümkün olduğunu söyledi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, seçim kampanyasına Malatya ve Elazığ'da halka hitaben yaptığı konuşmalarla devam etti.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Muğla'da bir salontoplantısında halka hitaben yaptığı konuşmada «Koalisyonlar ülkeyeyarar getirmiyor. O nedenle istikrarlı oy veriniz» dedi.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, AnkaraSanayi Odası'nın 1986 yılında yüksek vergi ödeyen ve ihracatta başarılı olan üyelerine altın plaket verdi.

6 - Şanlıurfa Valisi Alpaslan Karaçan'ın Güneydoğu AnadoluProjesi (GAP)'ne ilişkin özel demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında partisinin seçim bildirgesini açıkladı.

8 - DYP Ankara Milletvekili Nejat Abdullah Resuloğlu, MCP'ye katıldı. MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Resuloğlu'na GenelBaşkan Danışmanlığı görevini verdi.

9 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş hakkında, MÇP Keçiören İlçe Örgütü'nün dün düzenlediği toplantıda, seçmenlerine Kuran-ı Kerim dağıtması üzerine, Siyasi Partiler Yasası'mn 87 ve TürkCeza Yasası'mn 163. maddeleri uyarınca DGM Savcılığı tarafındandava açıldı.

Bu arada Cumhuriyet Başsavcılığı da, gazetelerde yer alan haberior üzerinde DGM Savcılığı'na bir yazı yazarak, olayla ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının kendilerine bildirilmesini istedi.

Siyasi Partiler Yasass'nm 106. maddesi uyarınca, mahalli cumhuriyet savcılıkları, siyasi partilerin faaliyetleri ile ilgili elde ettikleri delilleri Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmek zorunda bulunuyor.

10 - Bangladeş Dışişleri Bakanı Hümayun Raşid Çavduri, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğiu'nun resmi davetlisi olarak Ankara'yageldi.

11 - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı'naProf. Dr. Güney Devrez atandı.

12 - Bir süre önce hakkında soruşturma açılarak görevindenalınan, ancak daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından tekrar görevine iade edilen İzmir Merkez İlçe Belediye Başkanı Süha Baykal görevine başladı.

13 - Avrupa Topluluğu Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Haluk Kabaalioğlu, AT'ye giriş süresinde «Türkiye'deki oligopol piyasanın dağılmak zorunda olduğunu» söyledi.

14 - Anayasa Mahkemesi, Vergi İdaresini Geliştirme Fonu'nunkuruluşuna ilişkin yasa hükmünü iptal ederken, Tanıtma Fonu'ndanyapılacak harcamaların TBMM denetimi dışında tutulmasının daAnayasa'ya aykırı olduğu görüşüne vardı.

15 - Yabancı basın yayın organları ile bunların yabancı uyruklu mensuplarına sağlanacak gümrük kolaylıkları hakkındaki esaslarıkapsayan karar Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

16 - TCDD Genel Müdürlüğü limanlarında çalışan 4 bin 500 işçiyi kapsayan toplu sözleşme, Lika-İş ile TÜHİS arasında imzalandı.Toplu sözleşmeyle işçi ücretlerinde 1. yıl için yüzde 39, 2. yıl için deyüzde 28 oranında zam yapıldı.

17 - Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine yapılan atamalar açıklandı.

18 - İstanbul Ticaret Odası (İTO)'nm meslek komitesi seçimleri sonuçlandı.

19 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi yakınlarında PKK militanlarınca döşenen mayınların patlaması sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

20 - Haftalık AKİS Dergisi'nin Mayıs ayında «Humeyni ve Seks,Din ve Humeyni'ce Aşk» başlığı altında yayımlanan yazı nedeniyleİstanbul DGM'de açılan dava sonuçlandı ve derginin 8 yöneticisihakkında beraat kararı verildi.

21 - Dünya Süryani Katolik Cemaati Lideri Patrik ignasiyasAnton Haig II, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ı ziyaret ederek, «Avrupa'ya göç eden Süryaniler» konusunu görüştü.

22 - Federal Almanya'da yayınlanan «Frankfurter AllgemeineZeitung» Gazetesi Başbakan Turgut Özal'ı tanıtan bir yazı yayımladı.

23 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO «Savunma İncelemeKomitesi» (DRC) adıyla uzman düzeydeki diplomatların katıldığı veittifak üyesi ülkelerin bir sonraki yılda ne gibi askeri faaliyetlerdebulunacağının açıklandığı toplantıda Yunan temsilci Türkiye kuvvetplanına veto getirdi.

24 - Fransa'nın başkenti Paris'te yayımlanmakta olan Le Monde Gazetesi'nin aylık eki «Le Monde Diplomatique» de Türkiye ileilgili olarak yer alan bir yorumda, ülkenin Batı ittifakı açısından «Sonderece önemli olduğu» fakat, «Müslüman bir ülke olarak AvrupaTopluluğu'na kabulünün» önemli sorunlar çıkartabileceği belirtildi.

25 - Dünyadaki 7 milyon Ermeni'nin ruhani lideri olan VaskenI, ABD'nin San Francisco kentinde yaptığı konuşmada, Ermeni Kilisesi'nin, Osmanlı Türkleri tarafından yapılan «Sözde Soykırım» ı hiçbir zaman unutamayacağını açıkladı.

26 - ABD Başkan Yardımcısı ve Başkan adayı George Bush,ABD Ermeni Doğu Kiliseleri Patriği Torkom Manukyan'a gönderdiğibir mektupta, «ABD'nin Ankara'deki büyükelçisi Robert Strausz Hupe'ye Ermeni soykırımının olup olmadığını belirleyecek Osmanlı arşivlerinin açılmasını sağlaması için talimat verildiğini» açıkladı.

27 - Nikaragua Devlet Başkanı Dainel Ortega, Amerikan Devletler Örgütü'nün Washington'daki toplantısında bir konuşma yaparak, ABD'yi, isyancı kontralara destek vererek, Orta Amerika BarışPlanını baltalamakla suçladı ve hükümetiyle, ABD arasında doğrudan diyalog kurulmasından yana olduğunu söyledi.

28 - Polonya Lideri General Wojciech Jaruzeiski, Varşova Paktı'nın, elindeki klasik silahlarda indirime gidilmesini kabul edebileceğini, ancak bunun için NATO'nun Batı Avrupa'daki bombardımanuçaklarının sayısında indirime gitmesi gerektiğini söyledi.

29 - Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzvvater, ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyet lideri Mihail Gorbaçov arasındaki zirve toplantılarının 0-10 Aralık tarihleri arasında Washington'da yapılacağını açıkladı.

30 - Sovyetler Birliği Sözcüsü Genady Gerasimov, Sovyet Komünist Partisi'nin yayın organı Pravda'ya verdiği bir demeçte, «ABD1nin Cenevre'deki görüşmelerde INF Antlaşması'mn denetimi konusundaki yeni taleplerinin sorun çıkardığını» bildirdi.

31 - Arap Birliği Zirvesi'nden çıkan kararlar Irak ve Mısır'ındiplomatik başarısı olarak değerlendirilirken, İran, Körfez Savaşı'nısona erdirmek amacıyla BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'la görüşmek üzere bir elçi göndermeyi kabul etti.

32 - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin dışişlerinden sorumluDevlet Bakanı Raşid Abdullah, ülkesinin yanı sıra Kuveyt, Katar,Suudi Arabistan ve Bahreyn'in, Mısır ile diplomatik ilişki kurma kararını Kahire'de açıkladı.

33 - İsveç hükümeti, eski Başbakan Olof Palme cinayetinin aydınlanması ve katilin bulunmasına yardımcı olacak kişiye 50 milyonkron (yaklaşık 7,5 milyar TL.) ödül verileceğini açıkladı.

34 - Sri Lanka'nın kuzeybatısındaki Şeddikulam bölgesinde birotobüsün mayına çarpması sonucu 25 kişi öldü.

35 - Fransa'nın «St. Maur» kentinde terörist George ibrahimAbdullah'ın da tutuklu bulunduğu cezaevindeki 440 mahkûm ayaklandı. Ayaklanan mahkûmların, cezaevi müdürü ile 10 kadar kişiyirehin aldıkları ve cezaevinin bir bölümünü ateşe verdikleri bildirildi.

36 - Bangladeş'te Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşadyönetimine karşı mücadele eden ikinci bir muhalefet lideri de evhapsine alınırken, ülkedeki protesto gösterileri sırasında 2'si polis5 kişi öldürüldü.

13 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Antalya ve Muğla illeri ilebazı ilçelerini kapsayan altı günlük gezisinin üçüncü gününde Kültürve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz ile birlikte Kumluca, Finike, Kale veKaş ilçelerinde incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'ya su getirecek Kınık Tüneli'nin açılışını yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

4 - Avrupa Topluluğu işlerinden sorumlu Devlet Bakanı AliBozer Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye ile topluluk arasındaki ilişkilerde olumlu gelişmeler sağlandığını ve bu çerçevede 1 yıldır toplanamayan «ortaklık konseyi» nin gelecek yılın ilk yarısındatoplanacağını» söyledi.

5 - Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran - Irak savaşında, Türkiye'nin tam bir tarafsızlık izlediği ve bu politikayı sürdürmeye kararlı olduğu bildirildi.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun bilgi işlem merkezini hizmete sokmasıdolayısıyla yapılan toplantıda çeşitli konuları içeren açıklamalardabulundu.

7 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, çeşitli konuları kapsayan açıklamalarda bulundu.

8 - RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Antakya'da seçimleilgili bir konuşma yaptı.

9 - İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin İstanbul'da düzenlediği bir kollokyumda, «Güney Avrupa ülkelerinin AETile kaynaşma ve bütünleşme» konuları ele alındı.

10 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı (TAEK) Atilla Özmen Ankara'da yaptığı açıklamada, «Çay-Kur markalı çayların izinverilen limitlerin üzerinde radyasyon içermediğini» belirterek «Özel sektörün piyasaya radyasyonlu çay dağıtmasının ardındaki nedenin,özel sektörün elindeki çay miktarının önemsenmemesi olduğunu»söyledi.

11 - Öz Gıda-İş Sendikası iie Türkiye Gıda Sanayii İşverenleriSendikası arasında, Et Balık Kurumu ile Yem Sanayii Türk A.Ş. işyerlerinde çalışan 6 bin 600 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

12 - Sümerbank, İsparta, Diyarbakır, Bünyan ve Hereke fabrikalarında üretilen halılarına yüzde 10-25 oranında zam yaptı.

13 - İran'a vizesiz girdiği gerekçesiyle 11 gün gözaltında tutulan Nokta Dergisi Muhabiri Mahmut Övür İstanbul'a döndü.

14 - Diyarbakır eski milletvekili Bahattin Karakoç Diyarbakır'da öldü.

15 - İstanbul siyasi şube görevlileri, 15 gün süren operasyonlar sonucu PKK'ya mali yardım, giyecek, yiyecek, tıbbi malzeme sağlayan ve kaçaklara yataklık yapan 18 kişiyi yakaladı.

16 - Siirt'in Şırnak ilçesinde iki köye baskın düzenleyen bölücü teröristler 9 köylüyü kaçırdılar.

17 - İngiltere'de yayımlanan The Economist Dergisi, NATO'nungüney kanadındaki Amerikan üsleriyle ilgili yazısında, «Türkiye'ninNATO'nun «iyi bir askeri» olarak yeterince ödüllendirilmemektenşikâyet ettiğini» yazdı.

18 - Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) gözetiminde İsviçre'ninCenevre kentinde toplanan 14 Avrupa ülkesi, yiyeceklerdeki radyasyonu belirlemek amacıyla örgütün önerdiği radyasyon hesabındauzlaşmaya vardılar.

19 - İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Dimitrios, YunanistanOrtodoks Kilise'sini ziyaret etmek amacıyla Yunanistan'a gitti.

20 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Afgan Mücahit Lideri YunusHalis'i Beyaz Saray'da kabul ederek bir süre görüştü.

21 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında Nikaragua'daki içsavaşla ilgili açıklamalarda bulundu.

22 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand arasında yapılan ortak askeri tugaykurulmasına ilişkin planın temel noktaları üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirildi.

23 - İtalya'daki 5 partili koalisyonun üyelerinden Liberal Parti,hükümetten çekilmeyi kararlaştırdı.

24 - Filistin Kurtuluş Örgütü, ABD'nin kendilerinden resmenistekte bulunması halinde örgüt lideri Yaser Arafat'ın Lübnan'da rehin tutulan Amerikalıların serbest bırakılmasını sağlayabileceğinibildirdi.

25 - Ürdün'ün başkenti Amman'da toplanan Arap Birliği zirvesisona erdi.

14 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Muğla ve ilçelerindeki incelemelerini tamamlayarak, Dalaman'dan Marmaris'e geçti.

2 - Başbakan Turgut Özal Antalya, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü Sivas, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Manisa, MÇPGenel Başkanı Alpaslan Türkeş Trabzon, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Adana ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise İstanbulve çevresinde seçim konuşmaları yaptılar.

3 - KKTC'nin 4. kuruluş yıldönümü törenlerinde Türkiye'yitemsil edecek olan Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci'nin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in KKTC'yi ziyaret etmek istediğini açıklaması, Rurn kesiminde tepkiyle karşılandı.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, KayseriTicaret Odası tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, «iktidara yeniden geldikleri takdirde yılbaşından itibaren tüm kamu çalışanlarının, emekli, dul ve yetimlerinin maaşlarını artıracaklarını» açıkladı.

5 - Antalya Beldibi tesisini açan ve bir Tatil Köyü'nün temeliniatan Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, bu yıl turizmde hedeflenen noktalara ulaşılamadığını söyledi.

6 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet Gazetesi'nin seçimlerle ilgili sorularını cevaplandırdı.

7 - Başbakanlık Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Birleşik Komünist Partisi'ni kurmak üzere Türkiye'yegeleceklerini açıklayan Haydar Kutlu ve Nihat Sargm'ın gözaltınaalınacakları ancak tutuklanıp, tutuklanmayacaklarına DGM'nin kararvereceği bildirildi.

8 - 3 gün önce İçişleri Bakanlığı tarafından görevine iade edilen İzmir Merkez İlçe Belediye Başkanı Süha Baykal, ikinci kez görevden alındı.

9 - İki özel helikopterin, İstanbul'da reklam filmi çekimi sırasında havada çarpışması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi öldü,3 kişi yaralandı.

10 - Türkiye Komünist Partisi'nin Sesi Radyosu yayınlarına sonverdi. TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu kararla ilgili olarak, «Bizgizli çalışmak zorunda bırakıldığımız için gizliliğin gereklerini yerinegetiriyoruz. Yasal çalışma hakkını elde ettiğimiz zaman yayınlarımızın durumunu tümden gözden geçireceğiz» dedi.

11 -Türkiye'de Anayasa'nm 163. maddesine aykırı harekettenciciayi hakkında dava açılan ve halen Federal Almanya'nın Köln şehrinde yaşayan Adana eski Müftüsü Cemalettin Kaplan ve müritle-yaşamlarını konu alan bir filmin Federal Alman Televizyonu'nda gösterilmesinden sonra bir açıklama yapan Federal Almanya'nınVestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Schnoor, «Türkiye'deradikalbir İslâm devleti kurulması çalışmalarının sadece Türkiye'nin değildünyanın sorunu olduğunu» söyledi.

12 - KKTC'nin 4. kuruluş yıldönümü kutlamaları CumhurbaşkanıRauf Denktaş'ın yerel Bayrak Radyosu'nda yaptığı konuşma ve aynıanda Lefkoşa'da 21 kez yapılan top atışlarıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu KKTC'nin 4. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a ayrı ayrı kutlama mesajıgönderdiler.

KKTC'nin 4. kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir grup gazeteciyi kabul eden Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Fransa ve İngiltere'nin Rum kesiminin silahlanma çılgınlığını teşvik ettiğini belirterek,«BM Barış Gücü askerlerini uyardık fakat sonuç yok. Bu durumdaBirleşmiş Milletler, Kıbrıs'ta savaş kundakçılığı yapıyor» dedi.

Lefkoşa'nm Rum kesiminde öğrenciler, Londra'da ise Kıbrıs Rumkuruluşları KKTC'nin 4. kuruluş yıldönümünü protesto amacıyla bireryürüyüş düzenlediler.

Öte yandan, Rum yönetiminin Kıbrıs sorununun BM Genel Kurulu'nda görüşülmesine ilişkin başvurusunun geri çekildiği de resmen açıklandı.

13 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, dün Washington'daki Vatikan Büyükelçiliği'nde buluştuğu Kardinal Bravo'ya, hükümetiyle Contralar arasında 6 yıldır süren ve 40 binin üzerinde Nikaragualı'nın ölümüyle sonuçlanan çarpışmalarda uzlaşma sağlamasıiçin arabulucu rolü önerdi.

14 - İtalya'da Başbakan Giovanni Goria istifa etti. Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga'nın Hıristiyan Demokrat başbakanın istifasını kabul edip etmediği ise henüz açıklanmadı.

15 - Beyrut'taki Amerikan Hastanesi girişinde bir bombanın patlaması sonucu, 7 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

16 - Fas Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Ürdün'ünbaşkenti Amman'da toplanan Arap Birliği Zirvesi'nin aldığı kararuyarınca Mısır'la yeniden diplomatik ilişki kurma kararı aldığını duyurdu.

Fas, Mısır'la diplomatik ilişkisini 1979 yılında kesmişti.

17 - Fiji'de askeri yönetimin lideri Albay Sitiveni Rabuka, Vanua Levu Adası'nda yaptığı konuşmada, ülkede demokrasiye geçişiçin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

18 - Nazi işgali sırasında Polonya'da çok sayıda Musevi'ninöidürülmesine katılmaktan sorumlu tutulan Nazi savaş suçlularından 75 yaşındaki Nazi Subayı Jozef Leo Schvvammberger, Arjantin'de yakalanarak, tutuklandı.

15 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesi veEdirne'de, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Gaziantep'te, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demire! Tarsus ve Mersin'de, DSP Genel BaşkanıBülent Ecevit ise Balıkesir'de çeşitli konularda açıklamalarda bulundular.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Zor durumdaki şirketlerin alacaklı bankalara devri yoluyla yeniden ekonomiye kazandırılmalarını öngörenyasanın işlemediğini» söyledi.

3 - Milli Savunma Bakanlığı ASAL Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma BakanlığıBaşhukuk Müşavirliği ve Davalar Daire Başkanlığı temsilcilerinin katıldıkları toplantıda, bedelli askerlikte temel eğitimin 3 ay olduğu vebedelli askerlik yükümlülerinin tamamının 6 gün izin haklarının bulunduğu görüşüne varıldı.

4 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti'nin kuruluşunun 4. yıldönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a bir kutlama telgrafı gönderdi.

5 - MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Erzurum'da çeşitlikonuları içeren açıklamalarda bulundu.

6 - Tunus Başbakanı Hedi Bakkuş Kuveyt'te yayımlanan El Rey El - Am Gazetesi'ne verdiği demeçte, geçen hafta sonu görevden uzaklaştırılan Devlet Başkanı Habib Burgiba'nın istediği an ülkeyi terk edebileceğini bildirdi.

7 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, Tahran Askeri Akademisi'nde yaptığı konuşmada, «Ülkesinde ilan edilen seferberliğin,Irak'a güçlü darbeler vurulmasını ve ABD'nin Körfez'deki planlarınıboşa çıkartmalarını mümkün kılacağını» söyledi.

8 - Geçen yıl ülkesine dönerek mahkemede yargılanan OrtaAfrika Cumhuriyeti'nin devrik diktatörü Jean Bodel Bokasso'ya verilen idam cezası yüce mahkeme tarafından onaylandı.

9 - ABD'de bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 18 kişi öldü.

16 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Akdeniz ve Ege bölgelerinde incelemelerini sürdürürken, Muğla'da halka hitaben yaptığı konuşmasında, «Türkiye'nin, bugünkü koşullan içinde, komünist partisiile dine bağlı partilerin kurulmasına elverişli olmadığını söyledi» veTKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın Türkiye'ye döndüklerini açıklayarak, «İlgili yasalar enselerineyapışacaktır, kanunun dediği yapılacaktır» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Atlantik Antlaşması Dernekleri'ninistanbul'da başlayan 33. Genel Kurulu'nun açış konuşmasını yaparken, «Orta menzilli füzeler için varılan anlaşmanın tek başına yeterliolmadığını» belirtti ve «Türkiye için savunmanın ağır bir yük oluşturduğunu» vurgulayarak, «Türkiye'ye yapılan askeri yardımı engelleyen çevreleri, ittifakın temel çıkarlarını zedelemekle» suçladı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Çankırı ve Kastamonu'dapartisince düzenlenen toplantılarda halka hitaben birer konuşmayaptı.

4 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) içinde bulunan bazı tesislerde bu yıl için ayrılanödeneklerin bütçe döneminin bitiminden önce tükendiğini bildirdi.

5 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Adana ve bazı ilçelerinde halka hitaben konuşmalar yaptı.

6 - Seçim gezisi için Doğu bölgesine giden ve Erzurum'dakimitinginden sonra Erzincan'da da bir miting düzenleyen MCP GenelBaşkanı Alpaslan Türkeş, burada halka hitaben konuşmasında Başbakan Turgut Özal'ı komünizme davetiye göndermekle suçladı veTKP'lilere kesinlikle kapıların kapatılması gerektiğini söyledi.

7 - Milletvekili geçici aday listelerinde yer alan bazı ANAPmilletvekillerinin adaylıklarına Anayasa'nın parti değiştirmeyi engelleyen 84. maddesine dayanılarak yapılan itirazlar İstanbul İl SeçimKurulları tarafından reddedildi.

Bu arada SHP ve DYP'nin de iki kontenjan adayı için önseçimebaşka bir seçim çevresinden katıldıkları gerekçesiyle yapılan itirazlar da kabul edilmedi.

8 - Erken genel seçim kampanyası çerçevesinde DSP GenelBaşkanı Bülent Ecevit Denizli ve İzmir, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise Niğde'nin Aksaray ilçesinde halka hitaben konuşmalar yaptılar.

9 - Refah Partisi'nin Ankara'nın Mamak ilçesi seçim bürosuna silahla saldırıda bulunulduğu, polisin olayla ilgili soruşturmayabaşladığı ve kaçan şahsın arandığı bildirildi.

10 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Atilla Özmen, «Dünyada radyasyonlu çay imha eden ilk ülkenin Türkiye olacağını» söyledi.

11 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Bursa'da çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

12 - Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Necati Çelik Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, konfederasyonun ek zam paketini açıkladı.

Bu arada Hak - İş tarafından yapılan bir başka açıklamada da,1987 içinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığfndan, sendikaların22 bin 645 işyeri için yetki tesbiti aldığı, buna karşılık 16 bin 960işyerinde toplu sözleşme imzalandığı, halen çalışan 3 milyon 268 binişçiden ancak 2 milyon 44 bininin sendikalı olduğu, bunlardan 1 milyonunun ise çeşitli sebeplerle toplu sözleşme imkânlarından yararlanamadıkları bildirildi.

13 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, önümüzdeki aylarda KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ziyaret edeceğinin açıklanması Yunan veKıbrıs Rum hükümetleri tarafından sert protestolarla karşılanırken,Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu KKTC'nin 4. kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, «KKTC'nin bağımsızlık ilanıKıbrıs'ın bağımsızlığına indirilmiş bir darbedir» dedi ve «Türk tarafının sorunun çözümünü giderek daha da zorlaştırdığını ve Cumhurbaşkanı Evren'in ziyaretinin Kıbrıs için yürütülen barış çabalarınıtamamen çıkmaza sokacağını» söyledi.

Bu arada Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu ise Cumhurbaşkanı Evren'in ziyaretini BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a şikayet etti.

14 - Türkiye'de yasa! olarak Türkiye Birleşik Komünist Partisi'ni (TBKP) kurmak üzere geleceklerini açıklayan TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın ile TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu (Yaşar NabiYağcı), Münih'ten geldikleri Ankara Esenboğa Havalimanı'nda dahaönce açıklandığı gibi gözaltına alındılar.

Kutlu ve Sargın Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek, sorgulanmalarına başlandı. Ankara DGM Savcısı Nusret Demiral, söz konusu kişilerin durumuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Bu bir toplu suçtur. Bu nedenle polisteki sorgulan 15 güne kadar uzayabilir» dedi.

Bu arada, Kutlu ve Sargınla aynı uçakta gelen bir grup yabancıparlamenter, ilgili kişilerin avukatlarıyla görüştürülmeden gözaltınaalınmasını protesto ederek, polisle tartışmaya girdi.

Öte yandan Kutlu ve Sargın'ın avukatları, uçak gelmeden önceDGM Savcılığfna başvurarak, soruşturmayı savcılığın yürütmesinive Başbakanlığın açıklaması gibi, soruşturmayı etkiliyebilecek siyasibaskıların önlenmesini istediler.

15 - İstanbul'da yapılan Atlantik Antlaşması Dernekleri toplantısına katılan NATO Başkomutanı John R. Gaivin, Milliyet Gazetesi'ne füzelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

16 - İtalyan Kültür Heyeti adına İtalyan Kültür Ataşesi Gianclaudio Macchieraiia, Türkiye - İtalya arasında yakın dostluk ve kültürel ilişkilerde katkıları bulunan Türk basın mensuplarına Ankara'da düzenlenen törende madalya ve şilt verdi.

17 - Türkiye, BM'nin ABD'nin New York kentinde toplanan genel kurulunda, Libya aleyhine bir karar tasarısı için yapılan oylamada bütün NATO ve Batı ülkelerine karşı Libya'nın lehine oy kullanırken, ABD'nin Nikaragua'ya karşı sürdürdüğü askeri saldırıları kınayan Uluslararası Adalet Divanı kararının BM kararı olarak desteklenmesi ile ilgili oylamada çekimser kaldı ve Sovyet askerlerininAfganistan'dan çekilmesini öngören kararı da destekledi.

18 - Güney Kore Devlet Beşkanı Çu Do Van, devlet başkanlığıseçiminin 16 Aralıkta yapılacağını resmen açıkladı.

19 - Bahreyn ve Suudi Arabistan, Ürdün'ün başkenti Amman'da toplanan olağanüstü Arap Birliği Zirvesi'nin aldığı karara uygunolarak, Mısır'la yeniden diplomatik ilişki kurdu.

20 - Sosyalist Hükümet döneminde Fransa'nın İran'a yaptığıyasadışı silah satışlarıyla ilgili, Cumhurbaşkanı François Mitterrandilk kez kamuoyu önünde açıklama yaptı.

21 - SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Genady Gerasimov, «Afganistan'daki birliklerini 7-12 ay içinde çekmeye hazır olduklarını»açıkladı. Sözcü, «Birliklerini Afganistan'dan çekme konusunda siyasi karar alındığını, ancak bu kararın başka bir ülke, çekilme işinekarışmadığı takdirde uygulanacağını» bildirdi.

22 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Koni, bazı Afrika ülkelerini kapsayan gezisinin ilk durağı olan Kamerun'un başkenti Younde'ye gitti.

23 - Güney Afrika Cumhuriyeti Birliklerinin, Angola'nın 500km. kadar içlerine ilerledikleri bildirilirken, SSCB Dışişleri Bakanlığı,Angola'daki Güney Afrika birliklerinin Sovyet ve Küba askerleriylesavaştıklarını belirterek «Güney Afrika'nın Sovyetler Birliği ile açıkbir çatışmaya girmesi tehlikeli ve rizikolu bir iştir» dedi ve Angola'da ilerleyen Güney Afrika birliklerinin bir an önce geri çekilmesiçağrısında bulundu.

Bu arada Angola Devlet Başkanı Eduardo Dos Santos ise Luanda'da bir açıklama yaparak, yaklaşık 3 bin Güney Afrika askerininülkenin 500 km içine girdiklerini bildirdi ve bölgedeki siyah ülkelereacil yardım çağrısında bulundu.

24 - Kenya'nın başkenti Nairobi'de geçtiğimiz hafta DevletBaşkanı Daniei Arap Moi'yi protesto eden öğrencilerin tutuklanmasını protesto eden bir grup öğrenciyle polis arasında çatışmalar çıkması üzerine, hükümet Nairobi Üniversitesi'ni kapattığını ve öğrenci derneğini lağvettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, üniversiteninkapatılmasına ve öğrenci derneğinin lağvedilmesine «Ülkede huzurubozma çabaları» sebep gösterildi.

Öte yandan, olayları görüntülemek isteyen 2'si kadın 4 yabancıgazetecinin Kenya güvenlik güçlerince dövüldüğü ve Nairobi'dekiAlman Büyükelçiliğince, Amerikan UPI ve AP Ajansları ile İngilizBBC Kurumu ve Federal Alman DPA Ajansı muhabirlerinin dövülmesiyle ilgili olarak, Kenya Hükümeti nezdinde girişimde bulunduğubildirildi.

25 - İran hücumbotları, Basra Körtezi'nin güneyinde seyretmekte olan Bahama bandıralı bir Amerikan ve bir Yunan tankerine roket saldırısı yaptı. İran hücumbotları dün gece de Körfez'deLiberya bandıralı bir tankeri vurmuşlardı.

Bu arada İran'ın, Irak'a yeni bir saldırı başlatmak için seferberlikilan etmesinin ardından Bağdat'ta gazetecilere bir açıklama yapanIrak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Abdül Cabbar Muhsin, «İran'ın buyeni serüvenini tamamen ezeceklerini» bildirerek, «İran'ın göndereceği bütün askerleri mezara gönderirsek, dünya bizi suçlamamalı»dedi.

26 - Güney Afrika ülkelerinden Angola'nın güneydoğusundaki,Güney Afrika Cumhuriyeti Birliklerinin desteğindeki UNITA gerillaları ile Angola birlikleri arasında şiddetli çarpışmaların meydanageldiği bildirilirken, Angola Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos, Pretoria'nın egemenliği altındaki Namibya'dan Angola'ya gönderdiği 3 bin askerin sağcı UNITA gerillalarını çarpışmalarda desteklediklerini, Angola sınırında 30 bin Güney Afrika askeri yığıldığınıaçıkladı.

27 - Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı gerillalarla Şii Emel veve Sünni milisler arasında, Lübnan'ın güneyindeki Sayda kenti yakınlarında iki cephede savaş başladığı ve çatışmalarda 4 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 - Sri Lanka'nın doğu bölgelerinde 2 Sinhalili'nin öldürülmesi üzerine Tamil gerillalarına karşı operasyonlarını sürdüren Hindistan askerlerinin 27 gerillayı öldürdükleri bildirildi.

29 - Fransa'nın en önemli Edebiyat Ödülü sayılan «GoncourtÖdülü» bu yıl ilk kez olarak «Kadir Gecesi» adlı kitabıyla Tahar BenCellun adındaki Kuzey Afrika'lı bir yazara verildi.

30 - ABD'de Bölgesel Havacılık Şirketi'ne ait King Air'e bağlı2 motorlu bir uçağın Chicago - Baraboo seferini yaparken Madisonyakınlarında düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 8 kişinin öldüğüaçıklandı.

31 - Bangladeş'teki muhalefet liderleri Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ı istifaya zorlamak amacıyla 6 günden beri sürdürdükleri grevi 2 gün daha uzattıklarını açıkladılar.

17 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Muğla'nın Dalaman kazasında TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel Sekreteri NihatSargın'ın Türkiye'ye gelişleriyle ilgili yaptığı açıklamada, «Ne işlerivar? Şimdi tam 13 gün-kalmış seçimlere. Akılları başlarına şimdi migeldi bunların. Bunun altında mutlaka kötü niyetler saklı. Bunlar, birmerkezden direktif alarak Türkiye'ye gelmişler» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal İzmir'de, SHP Genel Başkanı Erdalinönü Konya'da, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Adana ve İskenderun'da, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İzmir, Manisa ve Aydm'da seçimle ilgi!) birer konuşma yaptılar.

3 - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) yöneticileri, Devlet Bakanı Ali Bozer ile yaptıkları toplantıda, hükümetten, Avrupa Topluluğu'na girişte kendilerine 6 konuda kolaylık sağlanmasını istediler.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel Gaziantep'te yaptığı açıklamada, «Gaziantep'i Güneydoğu'nun kültür,sanat, ticaret ve sanayi merkezi haline getirecek bir «Büyük Gaziantep Projesi» hazırladıklarını» söyledi.

5 - İçişleri Bakanlığfna bağlı 4 bin mahalle ve çarşı bekçisi,emniyet hizmetlileri sınıfından sayılmak ve emniyet hizmeti verenpersonelin yararlandığı haklardan yararlanmak için İçişleri Bakanlığı aleyhine Ankara 4. İdare Mahkemesi'nde dava açtılar.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu Ankara'dayaptığı açıklamada, «BM üyesi ülkelerin büyük çoğunluğunun sorumlubir tavır takınarak karşı çıkmaları sonucu Rum Yönetiminin Kıbrıs sorunun BM Genel Kurulu'nda görüşme talebini geri çekmek zorundakaldığını» söyledi.

7 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Yozgat'ta, RP GenelBaşkanı Necmettin Erbakan Kırklareli'ye bağlı Lüleburgaz ilçesindeçeşitli konularda birer konuşma yaptılar.

8 - DYP Edirne Milletvekili Türkân Arıkan partisinden istifaetti.

9 - Türk-İş Gene! Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da çeşitlikonuları kapsayan açıklamalarda bulundu.

10 - TÜMTİS Genel Sekreteri Yurdal Şenol, İstanbul AnakentBelediye Başkanı Bedrettin Dalan'a yaptığı başvuruda, İşveren Sendikası Hak-İş'in lokavt sürdürme kararına karşı çıkan 20 nakliyatambarında toplu sözleşme imzaladıklarını, ancak bunların ruhsatlarıbulunmadığı gerekçesiyle belediyece mühürlendiğini biidirdi.

11 - Türk Tabibier Birliği Merkez Konseyi Başkanı Nusret FişekAnkara'da yaptığı açıklamada, «Sağlık Hizmetleri Teme! Yasası'nınüygulamada başarılı olamayacağını» söyledi.

12 - Gözaltına alman TKP Genel Sekreteri Haydat Kutlu ileTİP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın sorgulamalarına siyasi şubededevam edildi.

13 - Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Aktar Abdurrahman Khan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

14 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington İstanbul Üniversitesi'nde verilen «Türkiye ve NATO» konulu konferansta yaptığı konuşmada, «Sovyet tanklarının Doğu Anadolu'yu tehdit etmesi halinde ittifakın diğer üyelerinin Türkiye'nin yardımına koşmamalarınıdüşünmem mümkün değildir» dedi.

15 - Türkiye'nin BM'deki daimi temsilcisi Büyükelçi İlter Türkmen New York'ta yaptığı açıklamada, «Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs konusunu BM Genel Kurulu'na getirmekten vazgeçmesinin Bağlantısızlar Grubundan gerekli desteği görmemiş olmasından kaynaklandığım» söyledi.

16 - AT Akdeniz Ülkeleri Dış İlişkiler Komiseri Claude Cheys3on Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da yaptığı açıklamada, «Federal Almanya'nın Türkiye ile iyi ilişkilerinin bu ülkenin Körfez'deki kozu olduğunu, Almanların Türkiye'nin komşuları ile diğer Avrupalı ülkelere göre daha yoğun ilişkiler kurabildiklerini» söyledi.

17 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Kahire'de yaptığıaçıklamada, «Arap ülkeleri arasındaki anlaşmazlıkların tek bir zirveile giderilemeyeceğini, bu yüzden Arap Birliği Örgütü'nün daha sıkve düzenli zirve toplantıları yapması gerektiğini» söyledi.

18 - Avrupa Parlamentosu siyasi grup başkanlarından oluşanbüro, Fransa'nın Strasbourg kentinde yaptığı toplantıda, komünistgrup tarafından yasa dışı TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ve kapatılan TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın gözaltına alınmalarıyla ilgili olarak verilmiş bulunan acil karar tasarısının gündeme alınmaması yönünde görüş bildirdi.

19 - İtalya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, hükümetin istifasıyla ortaya çıkan bunalım üzerine, Başbakan Giovanni Goria'yıyeniden hükümeti kurmakla görevlendirdi.

20 - Bangladeş'te Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad'ın istifasını isteyen muhalefetin dün düzenlediği genel grev sırasında polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü, 40 kişiyaralandı.

21 - Tahran Radyosu bir haberinde, Irak'ın yapımı tamamlanmamış bir nükleer santrale karşı giriştiği saldırıda 11 kişinin öldüğünübildirdi.

22 - Yugoslavya'da ücret ve fiyat kontrollerinin ilanının ardından ülkenin para birimi dinarın değeri yüzde 24.6 oranında devalüeedildi.

23 - Yasadışı İrlanda Cumhuriyet Ordusu (İRA)terör örgütününsiyasi kolu Sinn Fein, Türkiye'deki bölücü PKK çetesine hiçbir şekilde silah yardımı yapmadıklarını, hiçbir Türk terör örgütüyle veASALA ile işbirliği içinde olmadıklarını açıkladı.

18 KASIM 1987

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Avrupalı parlamenterlerle görüştükten sonra Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Avrupalı parlamenterlerin gözaltında bulunan TKP'nin ve TİP'inGenel Sekreterleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın serbest bırakılması için ricada bulunduklarını ve Türkiye'de komünist parti kurulmasına izin verilmesini istediklerini bildirdi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Aliağa'da Tüpraş İzmir Rafinerisiikinci ünitesinin acıhşmı yaptı. Açılışa, Başbakan Yardımcısı KayaErdem, Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Tarım Orman ve Köyişleri "Bakanı Hüsnü Doğan ve SSCB Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev dekatıldı.

Başbakan Turgut Özal İzmir'den döndükten sonra Başbakanlık'tadüzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Nihat Sargın ve Haydar Kutlu'nun sorgulanmaları ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

Başbakan Öza! ayrıca, televizyonda hükümetçe hazırlanan «İcraatın İçinden» programında konuştu.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sivrihisar ve Eskişehir'dehalka hitaben birer konuşma yaptı.

4 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Tarım Kredi KooperatifleriTekirdağ Bölge Müdürlüğü hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, bu yıl sonuna kadar 1.5 milyon tarım kredi kooperatifleri ortağına 750 milyar liralık kredi sağlandığını söyledi.

5 - Adalet Bakanı Halil Ertem, Milliyet gazetesine bakanlığının çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, Hak-İş Konfederasyonu'nca Başbakanlık ve Bakanlığına yapılan ek zam başvurusunu değerlendirdi.

7 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında tam diplomatik ilişkiler mevcuttur. Birbirini tanıyan iki ülke arasında devlet başkanları da dahil olmak üzere her düzeyde ziyaretler teati edilmesi son derece doğal ve uluslararası ilişkilerin birgereğidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kuzey Kıbrıs'a yapmayı düşündükleri ziyareti de bu çerçevede mütalaa etmek gerekir» dedi.

8 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP Ankara il teşkilâtının düzenlediği Gençlik Sempozyumu'nda bir konuşma yaptı.

Öte yandan, DYP Ankara Milletvekili Halil İbrahim Karal, partisinden istifa etti.

9 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yazılı bir açıklama yaptı.

10 - M Ç P Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Amasya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

11 - RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Antalya'da düzenlenen mitingde konuştu. Öte yandan Erbakan, parti yöneticilerindenOğuzhan Asiltürk ve Zonguldak milletvekili adayı Engin Cansızoğlu'nün Malatya ve ilçelerinde yaptıkları konuşmalar, Malatya Cumhuriyet Savcılığı'nca incelemeye alındı.

12 - İstanbul'da yapılan Atlantik Antlaşması Dernekleri 33. Genel Kurulu sona erdi.

Genel Kurul'un sona ermesinden sonra, AAD Genel BaşkanıLord Pym ile TAD Başkanı Büyükelçi Ümit Haluk Bayülken bir basın toplantısı düzenlediler.

13 - Türk-İş'ten yapılan açıklamaya göre, genel seçimlere 10gün kala Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile Konfederasyon'unyönetim kurulu üyeleri ANAP'ın işçilere yönelik olumsuz tavrını anlatmak üzere yurt gezisine çıkma kararı aldılar.

14 - Gazeteci - Yazar Ertuğrul Şevket Avaroğlu Ankara'da, gazeteci Hüseyin Kuşku Bursa'da öldü.

15 - Bitlis'te bir köy yoluna döşenen mayına çarpan askeriaraçta bulunan bir er şehit oldu, 6 güvenlik görevlisi ile bir köymuhtarı yaralandı.

16 - Yurdun çeşitli böegelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü.

17 -Paslanmaz çelik fiyatlarına yüzde 1.2 ile 8.1 arasında zam yapıldı.

18 - İngiliz «Euromoney» dergisinin son sayısında Türkiye ile ilgili bir değerlendirme yazısı yayımlandı.

19 - İngiliz haber ajansı Reuter, kamuoyu yoklamalarının, Türkiye'de 29 Kasım'da yapılacak genel seçimlerde mutlak çoğunluğuBaşbakan Turgut Özal'ın kazanacağını gösterdiğini bildirdi.

20 - SSCB Tıp Bilimleri Akademisi'nden üç kişilik bir heyet,1987-88 Türkiye - SSCB bilimsel ve teknik işbirliği faaliyeti programı uyarınca görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

21 - Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, TKP'nin ve TİP'in Genel Sekreterleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargm'ın Türkiye'ye dönüşlerinde gözaltına alınmaları konusunda grupça hazırlanan acil karartasarısının görüşülmesini kararlaştırdı.

22 - ABD Kongresi'nce dokuz ay süren araştırmalar sonucundahazırlanan İrangate raporunda, konuyla ilgili olarak en büyük sorumluluk Başkan Ronald Reagan'a yüklendi.

23 - Aralık ayında VVashington'da yapılması beklenen Reagan Gorbaçov doruk toplantısı öncesinde orta menzilli nükleer füzelerinsökülmesi ile ilgili ABD - Sovyet heyetleri arasında, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan görüşmelerden sonra Sovyet resmi haber ajansı TASS'a açıklama yapan Sovyet heyeti Başkanı Yuli Vorontsov,«Amerikalıları yapay engelleri kaldırmaya ikna edebileceğimizi sanıyorum, anlaşma zamanında imzaya hazır olacaktır» dedi.

24 - Güney Kore'de 16 yıl aradan sonra yapılacak tek derecelik başkanlık seçiminde iktidarın adayı olan Roh Tae Vu'yu protestoeden 1500 öğrenci ile polis arasında çatışma çıktı.

25 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da, dün 100 bine yakın öğrenci ve işçinin katılmasıyla 1973 yılındaki Polietnik Okulu olaylarının 14. yıldönümü için yapılan gösteri sırasında kalabalığın ABDBüyükelçiliği'ne yaklaşmasını engelleyen polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada 18 polis yaralandı, göstericilerden altı kişigözaltına alındı.

26 - Irak savaş uçaklarının dün İran'da, Buşehr yakınındaki nükleer santrala düzenledikleri iki saldırının ardından İran, UluslararasıAtom Enerjisi Komisyonu'na şikayette bulundu.

19 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere bir açıklama yapan Başbakan Turgut Özal,«Cumhurbaşkanımız da, Sargın ve Kutlu'nun Türkiye'ye dönmeleriniprovakasyon olarak niteliyor, aynı düşüncedeyim» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İsparta ve Denizli'de, DYPGenel Başkan! Süleyman Demirel Bursa'da, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Denizli'de, MCP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş deKonya'da seçimle ilgili konuşmalar yaptılar.

3 - İstanbul'da, AT'dan sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer ve50 sanayi temsilcisinin katıldığı TİSK Yönetim Kurulları toplantısında, Türk sanayisinin içinde bulunduğu durum ve AT'a tam üyelik konulan görüşüldü.

4 - DYP Konya Milletvekili Salim Erel partisinden istifa etti.

5 - TRT Basınla İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü'nden yapılanyazılı açıklamada, «TRT'nin tarafsız olmadığı ve hükümet yanlısıdavrandığı yolundaki iddiaların gerçek dışı» olduğu belirtildi.

6 - Kent-Koop tarafından bütün siyasi partilere yapılan çağrıda, konutla ilgili çözümlerde doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesi istenirken sanayileşmenin ve ekonomik etkinliklerindengeli dağıtılması gerektiği bildirildi.

7 - Diyarbakır kent merkezinde komite kurma çalışması içinde oldukları belirtilen ve PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri saptanan 37 kişi, güvenlik güçlerinin operasyonu sonucu yakalandı.

8 - Tercüman Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yüksel Baştunç vegazetenin eski yazarlarından Ahmet Kabaklı, Cumhuriyet gazetesiyazarlarından Uğur Mumcu'ya hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılandıkları davada, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 3'er ayhapis ve 15'er bin lira ağır para cezasına çarptırıldılar.

9 - Devlet Malzeme Ofisi Matbaası'nda 112 gündür devameden grev, Basın - İş Sendikası ile DMO işvereni arasında anlaşmaya varılması üzerine sona erdi.

10 - Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) tarafından «Türk MutfağınıTanıtma» konulu sempozyum Ankara'da yapıldı.

11 - Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Burhan Arpad'a, Avusturya Hükümeti tarafından «Birinci Derece Bilim ve Sanat Nişanı»verildi.

12 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis, TürkiyeDışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu'nun, «Türkiye'nin Batı TrakyaTürklerine baskı yapan Yunanistan'dan alınacak demokrasi dersiyoktur» sözleri üzerine yaptığı açıklamada, «Yunanistan'da Türk değil, sadece Müslüman azınlığın olduğunu» söyledi.

13 - Türkiye ve ABD, bugüne kadar BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni imzalamayan ülkelere katılma çağrısında bulunulan BM Genel Kurul karar tasarısına red oyu verdi.

14 - Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu Strasbourg'da, Ankara'da gözaltında tutulan TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın serbest bırakılması ve siyasi faaliyetlerde bulunabilmeleriniöngören karar tasarısını kabul etti.

15 - ABD Temsilciler Meclisi Tüzük Komisyonu, Yunanistan'ınABD yapısı silahları Kıbrıs'ta bulundurmasına olanak veren bir karar tasarısını kabul etti. Tüzük Komisyonu, Yunanistan'ı Kıbrıs'taABD yapısı silah bulundurma yasağından muaf tutarken, aralarındaTürkiye'nin de yer aldığı «haşhaş üreticisi» ülkelerin alacakları yardımı «haşhaş üretimini denetleme» koşuluna bağladı.

16 - Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı OramiralJ.B. Busey Güneş Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Sovyet - Suriye ittifakının NATO'nun güney kanadını tehlikeye soktuğunu, NATO'nun,üye ülkelerinin her karış toprağını korumak için çevik kuvvet yerleştirmek gibi geniş çaplı plânlar yaptığını, ancak bunların detaylarının açıklanamayacağını söyledi.

17 - Resmi bir ziyaret için Yunanistan'a giden Polonya DevletBaşkanı Jaruzelski'nin verdiği yemekte konuşan Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarcetakis, «Türkiye'nin gerçek amacı Kıbrıs'ın tümünü ele geçirmektir» dedi.

18 - Ürdün Maiyet Bakanı Ebu Udeh, ABD'nin Atlanta kentindedüzenlenen Ortadoğu konulu konferansta yaptığı konuşmada, ABDyönetiminin Araiık ayında yapılacak Reagan - Gorbaçov zirvesi sırasında, Ürdün, İsrail ve Suriyeli yöneticileri de Washington'da biraraya getirme girişimiyle, Ürdün, İsrail ve Suriye'nin, iki süper gücüniidsrlerinin himayesi altında, Ortadoğu barış konusunu görüşmelerini sağlamak niyetinde olduğunu, ancak ülkesinin bu öneriyi geriçevirdiğini söyledi.

19 - ABD Temsilciler Meclisi, hava hedeflerine karşı kullanılan Stingsr füzelerinin, NATO üyesi olmayan ülkelere satışının yasaklanmasını öngören bir karar tasarısını kabul etti.

20 - İran, dün saldırıya uğrayan Buşehr kentindeki nükleersantralının Irak savaş uçaklarınca ikinci kez bombalandığını bildirdi.

21 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher,Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile bölgedeki songelişmeleri görüştü.

Öte yandan, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Sultan, Amman'da Arap Zirvesi'nde alınan Mısır ile Arap ülkeleri arasındakiyeniden diplomatik ilişki kurulması kararı uyarınca Arap Silah Sanayicileri Örgütü (AMIO)'nün Mısır'ın katılımı ile yeniden yapılabileceğini açıkladı.

22 - Afganistan savaş uçaklarının, kuzeybatı Pakistan'da birsınır bölgesini bombaladığı ve saldırıda 6 kişinin öldüğü, 20 kişininde yaralandığı bildirildi.

23 - İngiltere'nin başkenti Londra'da dün bir metroda çıkanyangında 30 kişi ö!dü, 80 kişi yaralandı.

24 - Arnavutluk ile Yunanistan arasında ticaret-ekonomi vekültür anlaşması imzalandı.

20 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güzel Sanatlar Akademisi'ndeki «Fotoğraflarla Atatürk Sergisi»'ni gezdi.

2 - 29 Kasım'da yapılacak erken genel seçim dolayısıyla Trabzon'da bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Trabzon Havaalanı Şeref Salonu'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, Avrupa Parlamentosu'nun TİP ve TKP Genel Sekreterleri Nihat Sargınve Haydar Kutlu ile ilgili kararı konusunda, «Bizi dışımızdakilerinaldığı kararlar değil, Türk milletinin verdiği kararlar etkiler» dedi.

3 - Başbakan Turgut Özal, SHP İzmir İl Örgütü'nün dinlendiğiiddiası üzerine yaptığı açıklamada, «Konunun araştırılması için Adalet ve Ulaştırma Bakanlıklarına talimat verdiğini» söyledi.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Denizli ve Afyon'da, DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel Bursa'da seçimle ilgili birer konuşma yaptılar.

5 - Adalet Bakanı Halil Ertem cezaevlerindeki uygulamalarlailgili yaptığı açıklamada, «Cezaevlerindeki tek tip elbisenin birlikberaberlik içinde yaşama şuurunun kuvvetlendirilmesi ve firarın önlenmesi amacıyla uygulandığını» söyledi.

6 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeseçimlerde alınacak önlemleri yerinde görmek üzere Emniyet GenelMüdürü Saffet Arıkan Bedük'le birlikte Diyarbakır'a gitti. BakanSelçuk burada düzenlediği basın toplantısında, «İstanbul EmniyetMüdürü Ünal Erkan ile Kaçakçılık Daire Başkanı Atilla Aytek'indalaşması devlet ve millet için üzücüdür. Bu elemanlarımız iyi yetişmiş elemanlarımızdır. Bunların önüne geçmek görevimizdir. Ancakbu konuda müfettişler tayin ettik. İddiaları soruşturuyoruz» dedi.

7 - Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis'in Yunanistan'daTürk azınlığın bulunmadığı, Müslüman azınlığın bulunduğu şeklindeki açıklaması Ankara'da hayretle karşılanırken, Dışişleri Bakanlığıtarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'daki azınlığın dini itibariyle Müslüman, tabiyet olarak Yunan, dil, kültür ve etnik bakımdanTürk olduğu bildirildi.

Açıklamada, «Bu gerçek herhangi bir Yunan yetkilisinin Atina'da masa başında yapacağı beyanlarla değiştirilemeyecek kadar sağlam ve kesindir» denildi.

8 - İrangate skandalında adı geçen ABD'ii Yarbay OliverNorth'un 1980 yılında Tahran'daki Amerikalı rehineleri kurtarmaoperasyonunun Türkiye'nin doğusundaki bir üsden izlediği konusuile ilgili bir açıklama yapan dönemin Dışişleri Bakanı olan Hayrettin Erkmen, «Bize bir müracatları olmadı. Gizli servislerin işleri gizliservislerce bilinir» dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnalBatu da yaptığı açıklamada, konunun Dışişlerini ilgilendirmediğini,bunun Genelkurmay Başkanlığı'ndan soruşturulması gerektiğini söyledi.

9 - Öğretmenler Günü kutlamaları nedeniyle, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen«Cumhuriyet'e ışık tutarı öğretmenler» günü kutlandı.

10 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Van'da, MCP GenelBaşkanı Alpaslan Türkeş Kayseri'de, RP Genel Başkanı NecmettinErbakan Uşak'ta seçimle ilgili birer konuşma yaptılar.

11 - PKK militanlarına yataklık yaptığı gerekçesiyle 10 aydanberi tutuklu bulunan CHP Mardin eski Milletvekili ve SHP MardinIVlilletvekili adayı Ahmet Türk, yargılandığı Diyarbakır DGM'de tahliye edildi.

12 - İstanbul Ticaret Odası Meclisi seçimlerini Niyazi Adıgüzel'in ekibi kazandı.

13 - Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanlığı'na Mehmet Doğan yeniden seçildi.

14 - Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Türkiye'deki dini nitelikli eyleme giriştikleri iddiasıyla haklarında Türk CezaKanunu'nun 163. maddesi uyarınca dava açılanların sayısının arttığını iddia etti.

15 - Uluslararası Kamu Çalışanları Konfederasyonu PSİ'nin genel kurul niteliğindeki konferansında, Türkiye'de kısıtlanmış bulunansendikal haklar ve demokratik haklar alanında önemli değişikliklerkısa sürede gerçekleşmezse, «Türkiye'nin üye olarak Avrupa Konseyi'ne kabul edilmemesi gerektiği görüşü» benimsendi.

16 - TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ve TİP Genel SekreteriNihat Sargın'ın salıverilmeleri için DGM Savcılığı'na 61 avukat tarafından imzalanan bir dilekçe verildi.

Öte yandan merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütütüm şubelerine çağrıda bulunarak Yağcı ve Sargın'ın derhal ve şartsız serbest bırakılması ve kendilerine gerekli tıbbi müdahalenin yapılmasını istedi.

17 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu üç günlük resmi bir ziyaret için Atina'da- bulunan Polonya Devlet Başkanı Woijwech Jaruzeiski onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Başbakan Turgut Özal'ın gerçekçi bir politikacı olduğunu» söyledi.

18 - TÜYAP'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Yunanlı YazarDido Sotiriyu'nun Türkiye hakkındaki izlenimleri Yunanistan'da yayımlanmakta olan Ta Nea Gazetesinde yer aldı.

19 - İngiliz Financial Times Gazetesi'nde yayımlanan başyazıda, Türkiye ve Portekiz'in üsler konusunda ABD'den daha fazla yardım istemeye hakları olduğu bildirildi.

20 - Türkiye'nin Melbourne Başkonsolosluğuma bir yıl öncebomba koymaktan sanık Ermeni terörist Levon Demiryan, Jüri tarafından suçlu bulundu.

21 - ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Yardımcısı MichaelArmacost, VVashington'da uydu aracılığıyla düzenlediği basın toplantısında, Tercüman Gazetesi'nin sorduğu, «Reagan yönetimi İran ileIrak arasında arabuluculuk yapması için Türkiye'ye herhangi bir müracaatta bulundu mu?» şeklindeki soruya doğrudan cevap vermeyerek,«Bu konuda temasların doğrudan BM Genel Sekreteri tarafındanyürütüldüğünü» söyledi.

22 - Avustralya'nın Yeni Güney Galler Eyaleti Başbakanı BarryUnsworth başkent Sydney'de yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Avustralya arasında imzalanan göç anlaşmasının özellikle ticaret alanında birçok karşılıklı ilişki olanakları yarattığını» söyledi.

23 - ABD'yi ziyaret etmekte olan İsrail Başbakanı İzak Şamir,Miami Beach'te Yahudi Federasyonları Genel Kurul toplantısındayaptığı konuşmada Arap ülkelerine «Yahudi devletleriyle barış görüşmelerine başlamaları çağrısında» bulundu.

Bu arada BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ise, Ortadoğu'daki siyasal atmosferin iyileştiğini, ancak İsrail yöneticilerinin uluslararası konferans konusundaki görüş ayrılıkları sürdükçe, böyle birtoplantının gerçekleşmesinin tesadüflere bağlı olacağını bildirdi.

24 - Tunus Devlet Başkanı Zin El Abidin Bin Ali'nin, 30 yılı aşkın bir süre hükümetin kontrolünü elinde bulunduran iktidardakiDüstur Partisi'nin faaliyetleri hakkında soruşturma açılmasını istediği bildirildi.

25 - ABD Temsilciler Meclisi Tüzük Komisyonu'nda kabul edilen, Yunanistan'ı Kıbrıs'ta ABD yapımı silah bulundurma yasağındanmuaf tutan önerge, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda tartışmalara yol açarak geri çekildi.

26 - Avusturya Katolik Haber Ajansı Kathpress, Arnavutluk'taanne ve babaların, çocuklarına Müslüman ya da Hıristiyan adlarınıvermelerinin yasaklandığını duyurdu.

27 - Yugoslavya'da, düşük ücretleri ve işten çıkarılmaları protesto etmek için binlerce işçinin başlattığı grevler sürerken, Arnavut azınlığın çeşitli eylemlerde bulunduğu Kosova eyaletine özel birpolis birliği gönderildiği bildirildi.

21 KASIM 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, merkezi Ankara'da bulunanGazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek, Cemiyet Başkanı BeyhanCenkçi'den çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Evren burada yaptığı açıklamada, basının devlet büyüklerinin özel yaşamlarıyla, çoluk çocuğuyla ilgilenen bir kurum olmadığını belirterek, basının kendi kendini denetiminin bir zorunluluk haline geldiğini söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konuları içeren demeciMilliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Kocaeli, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Bursa'da düzenlediği basın toplantısının ardından Sakarya, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Gaziantep ve RPGenel Başkanı Necmettin Erbakan da Bursa'da partilerince düzenlenen mitinglerde halka hitaben konuşmalar yaptılar.

4 - Bölge Valiler Toplantısı'na katılmak üzere Erzurum'a gidenİçişleri Bakanı Ahmet Selçuk, PKK'dan her an eylem beklediklerinive bu nedenle tetikte durduklarını bildirdi ve son günlerde köy, okulve öğretmenlerin eşkiya tarafından hedef alındığına da dikkat çekerek Doğu ve Güneydoğu'da görev yapan öğretmenlerin silahlandırılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı Selçuk, bu arada Hürriyet Gazetesi muhabirininde konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı.

5 - Ağrı'ya bağlı Patnos ilçesinin DYP'li Belediye Başkanı İhsan Çelik, 3 bin kadar taraftarıyla birlikte partisinden istifa ettiğiniaçıkladı.

6 - İzmir Merkez İlçe ANAP Belediye Başkanı iken ANAP'tanistifa etmesinin hemen ardından görevinden alınan ve daha sonraDanıştay tarafından görevine iade edilmesine karşın ikinci kez tekrargörevinden alınan Süha Baykal, yeniden Danıştay'a başvurdu.

7 - Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Malatya Cumhuriyet Savcılığı, Malatya ANAP Milletvekili Fahri Şahin'le ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan «Milletvekilinin Tarihi Eser Vurgunu»başlıklı haberi, ihbar sayarak soruşturma açtılar.

Bakanlık Müsteşarı Ertan Gireli, soruşturmanın yürütülmesi içinEski Eserler vs Müzeler Genel Müdürü Nurettin Yardımcı'ya emirverdiğini söylerken, Malatya Cumhuriyet Savcısı Cevat Bilgin de «tarihi eser vurgunu» hakkında soruşturma açıldığını, konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Celal Aras'ın görevlendirildiğinibildirdi.

8 - Anayasa Mahkemesi'nin, SHP'nin, «Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası» ve bu yasanın ek maddeleri ile değiştirilenTürk Ceza Yasası'nın ilgili maddelerinin iptali yolunda yaptığı başvurunun gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

SHP'nin başvurusunu 11 Şubat 1987 tarihindeki oturumunda elealan Anayasa Mahkemesi, yasayı genel olarak anayasaya uygun bulmuş, ancak cezalarla ilgili ek maddelerinin bazılarını iptal etmişti.

9 - Arnavutluk'un Ankara Büyükelçiliğince bir açıklama yapılarak, Arnavutluk'ta Müslüman ve Hıristiyan isimlerinin yasaklandığına dair haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

10 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da Türk Büyükelçiliği önündeKKTC'nin ilanını protesto amacıyla bir süredir çadır kuran Kıbrıs'lıRumlardan bir grup, dün gece Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'ne saldırıya geçerek, büyükelçilik amblemini söktüler.

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği olayla ilgili olarak Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulundu ve olayın sorumlularınınyakalanması konusunda bir nota verdi. Yunan polisinin saldırganlartarafından alınan Türkiye Büyükelçiliği amblemini saldırganlardanalarak büyükelçilik yetkililerine iade etmesinden sonra, Rumlarınçadır kurmak için 15 Kasım'da 48 saat için izin istedikleri ancak dahasonra çadırı sökmedikleri bildirildi.

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum kadınlarınsınırı geçmeleri halinde tutuklanarak mahkemeye sevk edileceklerini söyleyerek, BM makamları ile Rum yönetiminin haberdar edildiklerini ve Rum kadınlarının başına geleceklerden Kipriyanu yönetiminin sorumlu olacağını bildirdi.

11 - Fransız Haber Ajansı AFP, Ankara mahreçli bir yorumunda, Başbakan Turgut Özal'ın seçimleri kazanması halinde, hemenhemen bütün sektörleri özelleştirmeyi amaçladığını yazdı.

12 - İran islam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu yayınlarında, Kuzey Irak'ta İran birlikleriyle Irak Kürt Peşmergeierin ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir saldırıda, Irak-Türkiye karayolunun uzun sürePeşmergelerin kontrolüne geçtiğini duyurdu.

13 - Polonya Devlet Başkanı Voijwech Jaruzelski, üç günlükAtina ziyaretini tamamlayarak, Varşova'ya döndü.

Jaruzelski'nin ziyaretinden sonra yayımlanan ortak bildiride, ikiülkenin ilişkilerini sıvaştıracakları ve uluslararası sorunlar karşısında aynı görüşü paylaştıkları vurgulandı.

Bildiride ayrıca, Kıbrıs ve Ege konularına da yer verilerek, «Tarafların, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm yolu bulunması içinKıbrıs'ın bağımsız, bağlantısız ve tüm yabancı üslerden arındırılmıştek devlet olması» gerektiği bildirildi.

14 - Resmi bir ziyaret amacıyla Hindistan'da bulunan Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Rijkov, Başbakan Rajiv Gandi ile ikiülkeyi ilgilendiren konularda bir görüşme yaptı.

15 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Orta Doğu'da barışısağlamanın yollarından birinin uluslararası çabalar olduğu konusunda İsrail Başbakanı İzak Şamir'le yaptığı görüşmeden olumlu sonuçalamadı.

Shuitz, görüşmelerden sonra Washington'da Şamir'le birliktedüzenlediği basın toplantısında, bölgede barışı sağlamanın tek yolunun İsrail'in Arap ülkeleriyle ikili ilişkilere girmesi olduğunu, ancakyararlı sonuçlar doğurması halinde, uluslararası konferansın gündemde tutulması gerektiğini söylerken, Şamir de, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e bir çağrıda bulunarak Ürdün'ün de İsrail iledoğrudan görüşmelere başlaması için Kral Hüseyin'i ikna etmesiniistedi.

Shultz, ayrıca, Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ileCenevre'de yapacağı görüşmenin, Orta Menzilli Nükleer Füzeler'le(INF) ilgili anlaşmanın çıkmaza girdiği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini bildirdi.

16 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Kuveyt'te yayımlanan El-VatanGazetesi'ne yaptığı açıklamada, İran'a karşı Kuveyt'e Filistin kuvvetleri göndermeye hazır olduklarını bildirerek, «Kuveyt liderlerine,ülkeye derhal Filistin güçleri göndermeyi önerdik» dedi.

17 - Sovyetler Birliği ile İran arasında ulaştırma alanında işbirliği yapılmasını öngören bir protokol Tahran'da imzalandı.

Öte yandan, Körfez Güvenlik ve İşbirliği Konseyi üyesi SuudiArabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman ve Bahreyn dışişleri bakanları, Abu Dabi'de toplandı.

18 - Bangladeş'te muhalefet partileri Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ın istifasını sağlamak üzere dün halkı 48 saatlik greveçağırdı. Grev sırasında yer yer patlamalar meydana geldiği ancakcan kaybı olmadığı açıklandı.

19 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un batı kesimindeki AmerikanÜniversitesi'nde alınan yeni güvenlik önlemlerini protesto eden öğrenciler ile Suriyeli askerler arasında çıkan çatışmalarda 50 öğrenciyaralandı.

22 KASIM 1937

1 - Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü,DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, DSP Genel Başkanı BülentEcevit, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MÇP Genel BaşkanıAlpaslan Türkeş ve IDP Genel Başkanı Aykut Edibali TV'de seçimleilgili birer konuşma yaptılar.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Mersin'de, IDP GenelBaşkanı Aykut Edibali İzmir'de secimle ilgili birer konuşma yaptılar.

3 - Dışişleri Bakanlığı, İran'a silah sevkiyatı yapıldığı dönemde Türk hava sahasının yasal olmayan bir biçimde ihlal edildiği yolundaki iddialar üzerine yaptığı yazılı açıklamada, «Milli hava sahamızın uluslararası kaidelere aykırı olarak kullanılması karşısındaTürkiye, her zaman hassasiyet göstermiştir. Böyle bir davranış içinde bulunan taraflara Türkiye gerekli ciddi uyarılarda bulunmakta veresmen protesto etmektedir» denildi.

4 - SHP Zonguldak il başkanlığı, Türk Kadınını Tanıtma veGüçlendirme Vakfı Zonguldak şubesinin açılış törenine katılan Zonguldak Valisi. Cumhuriyet Savcısı ve Emniyet Müdürü hakkında seçim yasaklarına aykırı davrandıkları gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

5 - 2839 Sayılı Milletvekili Seçim Kanunu'nun 24. maddesigereğince, Yüksek Seçim Kurulu, kesinleşen milletvekili aday listelerini Resmi Gazete'nin 22 Kasım 1987 tarihli sayısında yayımladı.

6 - Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri, işçi meselelerini anlatmak amacıyla yurt gezisine başladılar.

7 - Ali Ekber Güvenç'in istifasıyla boşalan Basın-İş Sendikası Genel Başkanlığı'na Genel Sekreter Fikret Yoleri getirildi.

8 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Kesimi'nde Rum kadınların başkent Lefkoşa'da düzenledikleri «Geri dönüşhareketi» adı verilen yürüyüşte KKTC topraklarına girmeleri üzerine yaptığı açıklamada, «Rum kadınlarının propaganda amaçlı gösterileri sırasında KKTC sınırına tecavüz etmek için Türk askerinin bulunduğu bir yeri seçmelerinin, dolaylı da olsa Türk askerinin saldırgan bir asker olmadığını gösterdiğini, ayrıca disiplinli bir Barış Gücü olarak ona güvenilerek onun gölgesi altına girmenin kabul edildiğini ortaya koydu» dedi.

9 - İsrail Başbakanı İzak Şamir, ABD'yi ziyareti sırasında Washington'da yaptığı konuşmada, Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'a çağrıda bulunarak, Musevilere ülkeyi terk etme hakkı tanınmasını istedi.

10 - Lübnan'daki Şii lider Muhammed Hüseyin Fadlallah Al Hakika Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Lübnan'daki Batılı rehineleringeleceğinin Amerika ve Fransa'daki 1988 başkanlık seçimlerinebağlı olduğunu» söyledi.

11 - El Salvadorlu solcu gerilla lideri Ruben Zamora, 9 yıldanberi sürgünde bulunduğu Nikaragua'dan ülkesine döndü.

12 - Romanya'nın Braşov kentinde 14 Kasım günü işçiler tarafından düzenlenen bir gösterinin ayaklanmaya dönüştüğü ve yaklaşık 20 işçinin katıldığı olaylarda 2 kişinin öldüğü bildirildi.

13 - Küba ile ABD arasında, 1985 yılında ara verilen «seyahat»anlaşması yeniden yürürlüğe kondu.

23 KASIM 1937

1 - Başbakan Turgut Özal Başbakanlık konutunda, son bir haftanın tartışılan konuları üzerinde Cumhuriyet Gazetesi'ne özel birdeğerlendirmede bulundu.

Bu arada Fransa'da yayınlanan haftalık «Le Point» dergisinde,Başbakan Turgut Özal'm özel bir demeci ve Türkiye'deki seçimlerleilgili bir yazı da yayımlandı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Muğla ve Aydın'da, DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel Sinop'ta, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Karabük ve Zonguldak'ta, RP Genel Başkanı NecmettinErbakan Konya'da, MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş de Mersinve Adana'da seçimle ilgili konuşmalar yaptılar.

3 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, dün Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan, 4-5 Şubat 1987 tarihlerinde İspanya'dan İran'a gitmek üzere kalkan ve tıbbi malzeme taşıdığı bildirilen ABD'ye ait iki uçağa Türk hava sahasından geçiş izni verildiğine ilişkin haber konusunda bir açıklama yaptı.

İnal Batu açıklamasında ayrıca, Rum kadınlarının dün KKTC sınırında gösteriler yapmalarına da değinerek, «Şu anda Kıbrıs'ta yürüme değil, masaya oturma zamanıdır» dedi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir'in konuğu olarak Türkiye'ye gelen Arnavutluk Dışişleri BakanYardımcısı Büyükelçi Sokrat Plaka ve beraberindeki heyet resmi temaslarına başladı.

5 - «Ata'ya Saygısızlık» başlığı altında 20 Kasım 1987 tarihinde Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan haberi ihbar kabul eden SivasCumhuriyet Savcılığı, yaptığı soruşturmadan sonra RP Sivas İl Başkanı Osman Seçilmiş hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi.

6 - İnsan Hakları Derneği yöneticileri, Derneğin «Ölüm Cezasının Kaldırılması ve Genel Af» kampanyası nedeniyle SHP GenelBaşkanı Erdal İnönü ile Ankara'da görüştüler.

7 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Yener Dinçmen başkanlığındaki bir Türk heyeti, 1988 yılı Alman ekonomik yardımına ilişkin teknik görüşmelerde bulunmak üzere Federal Almanya'nın başkenti Bonn'a gitti.

8 - Artvin Bağımsız Milletvekili Hüseyin Şen SHP'ye girdi.

9 - Siirt'in Şırnak ve Beşeri ilçesinden yurt dışına turist olarak gittikten sonra iltica talebinde bulunan 11 kişi, Bakanlar Kurulukararıyla Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

10 - Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu, KiT'lerdeçalışanlara ilişkin kanun hükmündeki kararname tasiağını kabul etti. Taslağa göre KiT'lerde memur çalışmayacak.

11 - Türk Tabibler Birliği, Ankara DGM Savcılığı'na başvurarak,siyasi polisçe sorgulamaları sürdürülen TKP Genel Sekreteri HaydarKutlu ile TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın, kendilerinin seçecekleri doktorlarda kontrolden geçirilmesine izin verilmesini istedi.

12 - Eczacıbaşı Topluluğu'nun kurucusu ve Yönetim KuruluBaşkanı Dr. Nejat Eczacıbaşı'na İtalyan Cumhuriyeti'nin en büyükliyakat nişanı olan Cavallieri Official ödülü, İstanbul'da İtalya'nınTürkiye Büyükelçisi tarafından verildi.

13 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü.

14 - Türkiye'nin, Avrupa Hava Trafik Güvenliği Teşkilâtı Eurocontrol'e yaptığı üyelik başvurusu kuruluşun Bakanlar Komisyonu'nun Brüksel'deki toplantısında kabul edildi.

15 - 3392 Sayılı 103 ilçe kurulması hakkındaki Kanun'un geçicibirinci maddesinin değiştirilmesine dair Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 - Irak yönetiminin kendilerine baskı uyguladığını öne süren9 Iraklı Türkmen, Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi Derecik bölgesindensınırı geçerek' Türkiye'den iltica isteminde bulundu.

17 - Mısır'ın İskenderiye kentinde düzenlenen 16. Akdeniz Ülkeleri Sanat Bienali'nde, Türk ressam Hayati Misman, özgün baskıdalında birinci seçildi ve altın madalya kazandı.

18 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da verdiği birdemeçte, Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun Kıbrıs Adası'nda barışı torpillediğini söyledi.

19 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak her iki ayda bir Kongre'ye sunduğu raporların sonuncusunda, BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar'm taraflara BM'nin asker ve silahsayısını denetlemek amacıyla bir mekanizma kurulmasını önerdiğini, ancak bu önerinin taraflarca kabul edilmediğini açıkladı.

20 - Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, Mısır DevletBaşkanı Hüsnü Mübarek'in resmi konuğu olarak Mısır'ın başkentiKahire'ye gitti.

21 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da bir törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile aralarında yumuşama döneminin başlayacağını umduğunu, iki ülkenin bu yolu izlemelerinin zorunlu olduğunu söyledi.

22 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile SSCB DışişleriBakanı Eduard Şevardnadze arasında orta ve kısa menzilli füzelerkonusundaki görüşmeler İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

23 - Tahran radyosunun yaptığı bir açıklamaya göre, İran birlikleri Irak'ın Erbil kenti yakınlarındaki Hacı Ümran bölgesinde Nasr-9 adlı yeni bir harekât başlattı.

24 - ABD'de, ülkelerine iade edilmek istemeyen Kübalı mülteciler, Luisiana eyaletinden sonra Atlanta federal cezaevinde, ABDile Küba arasında mültecilerin iadesi konusundaki anlaşmayı protesto etmek için ayaklandılar.

25 - El Salvador'da hükümete karşı mücadele eden solcu gerillalar, iki muhalefet lideri Ruben Zamora ve Guillermo Ungo'nunülkeye dönüşleri nedeniyle ateşkes ilân ettiklerini açıkladılar.

24 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yabancı gazetecileredüzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'de komünist ve dinci partiler kurulmasına izin verilmesi için, en azından halkın görüşününalınması gerektiğini» söyledi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Balıkesir ve Antalya, DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel Samsun, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise Kırklareli ve Edirne'de halka hitaben konuştular.

3 - Ulaştırma Bakanı İhsan Pekel, ABD Kongresi SoruşturmaKomisyonu'nca yayınlanan İrangate Skandalma ilişkin belgelerin ihbar kabul edildiğini ve olayın incelemeye alınarak soruşturma açıldığını Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan demecinde açıkladı.

4 - İktidar ve ana muhalefet partilerinin erken genel seçimçerçevesinde «TV'de görüntülü propaganda» filmleri televizyonda ilkkez yayınlandı.

5 - Kaçakçılık yaptıkları iddiasıyla yakalanan 7 kişiyi serbestbıraktığı için kaymakam tarafından dövülen Afyon iline bağlı Çayilçesi Yargıcı Selahattin Saatçi İçişleri Bakanlığı'na müracaat ederekolayın soruşturulmasını istedi.

6 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Milliyet Gazetesi1nde yayımlanan demecinde ABD'nin Türk hava sahasını kullanarakiran'a askeri malzeme ve füze göndermesini «gülünç bir durum»olarak değerlendirdi.

7 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Kahramanmaraş'ta,RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Konya'da seçimle ilgili birerkonuşma yaptılar.

8 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında seçimlere ilişkin görüşlerini açıkladı.

9 - Başbakan Turgut Özal'm talimatıyla, Kamu İşveren Sendikaları'nda yapılan ilk denetim sonuçlandırıldı.

Kamu - Sen Genel Sekreteri Ahmet Akın, yaklaşık 10 milyonlira tutarında «gereksiz ve usulsüz harcama yaptığı» iddiasıyla, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun isteği üzerine görevden alındı.

10 - TKP ve TİP Genel Sekreterleri Haydar Kutlu (Nabi Yağcı)ile Nihat Sargın'ın avukatları Ankara DGM Savcıhğı'na verdikleri dilekçede, adı geçenlerin gözaltı sürelerinin uzatılmasını «İfade vermeye zorlamak anlamında bir tür işkence uygulaması» olarak nitelediler.

11 - Refah Partisi Sivas İl Başkanı Osman Seçilmiş, Atatürk'ehakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Sivas Cumhuriyet Savcılığı,20 Kasım 1987 tarihli bir İstanbul Gazetesi'nde «Ata'ya Saygısızlık»başlığıyla yayımlanan haberi ihbar kabul ederek, Osman Seçilmişhakkında soruşturma açmıştı.

12 - 2000'e Doğru Dergisi'nin sahibi ve Başyazarı Doğu Perinçek 2, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatma Yazıcı ise, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 3 ayrı davadan yargılandı.

Yazıcı 1 davadan beraat ederken, diğerinde 1 yıl hapis ve 10bin lira para cezasına mahkûm oldu.

13 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü.

14 - TÜMTİS'in İstanbul'daki nakliyat ambarlarında devam edengrevi 69. gününü doldururken, işverenlerin Anakent Belediyesi'ncetahsis edilen Küçükbakkalköy'deki Denizcilik İşletmeleri GümrükDeposu'nda taşıma çalışmalarına başlaması olaylara yol açtı. Grevciişçilerden yaklaşık 400 kişilik bir grup, 3 gündür taşımanın sürdürüldüğü gümrük deposu önünde toplanarak nakliyat işverenlerini,Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ı ve Özal hükümetini protesto ettiler. Grevciler Anakent Belediyesi'ne verdikleri dilekçelerle «kanunsuz ve grev kırıcı taşımaya» son verilmesini istediler.

Bu arada TÜMTİS Genel Sekreteri Yurdal Şenol da konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

15 - Helsinki İzleme Komitesi'nin Türkiye'deki insan hakları uygulamalarını incelediği 1987 yılı raporu yayımlandı. Raporda,Türkiye'de insan hakları konusundaki temel sorunların halâ mevcutolduğu belirtildi.

16 - Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUCE)'nun Türkiyehakkında hazırladığı raporda, «Türkiye'de işkence yargılama sisteminin bir parçası haline gelmiştir. Bunların sayısının 10 bin ile 20 binarasında bulunduğu tahmin ediliyor» denildi.

17 - Avrupa Parlamentosundan bir gözlemci heyeti 29 Kasımseçimlerini izlemek üzere Ankara'ya geldi. Heyet Başkanı Belçikalıparlamenter Luc Beyer de Ryke, Ankara'da bulundukları süre içinde, halen gözaltında bulunan TKP ve TİP Genel Sekreterleri ile görüşmek üzere girişimde bulunacaklarını bildirdi.

De Ryke ayrıca, Avrupa kıstaslarına göre şiddet ile ilgili olmayan tüm görüşlerin demokrasilerde yer alması gerektiğini de söyledi.

18 - PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, korsan radyo aracılığıylabölgede eylemlerini sürdüren militanlarına yeni direktifler verdiğive örgütün 10. kuruluş yıldönümünde etkin eylemler yapmalarınıistediği bildirildi.

19 - KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İlter Işın, »Kıbrıs'ta sınır bulunmadığı iddiasıyla KKTC sınırlarını zorlayanların akıbetindenonları bu yola teşvik edeceklerin sorumlu olacağı» uyarısında bulundu.

20 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile Cenevre'de yaptığı görüşmeler sonucunda, «orta menzilli nükleer füzelerle (INF)- kısa orta menzilli füzelerin (SRINF) kaldırılması konusundaki tüm önemli sorunlarüzerinde anlaştıklarını» bildirdi. Shultz ayrıca, anlaşma metninintamamlandığını da açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Lord Carrington da orta menzilli füzelerkonusunda anlaşma metninin hazır olduğu yolundaki açıklamayı mükemmel bir haber olarak niteledi.

21 - Tunus Dışişleri Bakanı Mahmut Mestiri, Al-Sabah Gazetesine verdiği demeçte, Tunus'un 1988 yılından önce Libya ile bağlarını yeniden güçlendirebileceğini» açıkladı.

Tunus ile Libya arasındaki ilişkiler 1985 yılında Libya'nın 30 binTunus işçisini sınırdışı etmesinden sonra bozulmuştu.

22 - ABD'nin yeni Savunma Bakanı Frank Carlucci yemin ederek görevine resmen başladı.

23 - Güney Afrika, Angola'daki tüm yabancı birliklerin geriçekilmesini öngören bir anlaşma çerçevesinde, bu ülkedeki askerlerini 9 aralıktan itibaren geri çekmeye hazır olduğunu açıkladı.

24 - Çin'de Komünist Parti Genel Sekreterliği'ne seçilen ZaoZiyang'ın istifasıyla boşalan Başbakanlığa Li Peng vekaleten atandı.

25 - ABD'nin Atlanta ve Louisiana eyaletlerinde, ülkelerine iadeedilmek istemeyen Kübalı mülteci mahkûmların cezaevindeki ayaklanmalarında 6 kişi öldü.

Öte yandan Louisiana'da firar eden 17 Kübalı mahkûmdan 6'sının bulunmadığı, Atlanta'da ise, 75 mahkûmu rehin tutan Kübalımültecilerin dün 3 binayı ateşe verdikleri, cezaevinde de yeni biryangının çıktığı açıklandı.

26 - Bangladeş'te Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşadyanlılarıyla, muhalefet yanlısı göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 1 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

Bu arada 13. genel grev çağrısını yapan muhalefet 8 saatlik bueylemden sonra yeni bir grev düzenleyeceğini açıkladı.

27 - Afganistan'da Sovyet yanlısı rejimin lideri Necibullah'ınkardeşi Sıddıkullah'm mücahitlerin safına katıldığı bildirildi.

25 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Kırşehir ve Nevşehir'de, SHP Gene!Başkanı Erdal İnönü Zonguldak'ta, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İsparta ve Burdur'da, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Eskişehir'de seçimle ilgili birer konuşma yaptılar.

2 - ANAP Konya 2. bölge 1. sıra milletvekili adayı Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci'nin otomobili seçim propagandaları sırasında Konya'da taşlı-sopalı saldırıya uğradı.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Talim ve TerbiyeKurulu, Fransız edebiyatının bazı klasik eserlerinin yasaklandığı yolundaki haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

4 - Ulaştırma Bakanı İhsan Pekel'in Ankara'da ABD'nin İran'asilah satışı ile ilgili olarak Türkiye hava sahasının izinsiz kullanılması konusunda yaptığı açıklama Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu Ankara'dayaptığı açıklamada, 7 Aralık'ta ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında Washington'da yapılacakzirve toplantısında imzalanacak olan anlaşmanın, «Silahsızlanmanındiğer alanlarında da olumlu gelişmelere yol açacağını umuyoruz vetemenni ediyoruz» dedi.

6 - Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi'ndeki duruşmasında sanık Dündar Kılıç'ın, Kaçakçılık Harekât Daire Başkanı Atilla Aytek hakkında beyanlarının teessürle karşılandığı bildirildi.

7 - RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Kastamonu'da, MÇPGenel kaşkanı Alpaslan Türkeş de Ankara'da seçimle ilgili birer konuşma yaptılar.

8 - Yargıtay Ceza Kurulu, «Allaha ve Dine Hakaret» suçununoluşması için doğrudan bu kavramların hedef alınması gerektiğinikararlaştırdı.

9 - Askeri Yargıtay 5. Dairesi Bursa MHP davasını kararabağlayarak 7 idam cezasını onayladı.

10 - Yasadışı TKP/B Sosyalist Gençlik Birliği örgütünü oluşturarak, pankart astıkları ve propaganda yaptıkları iddiasıyla yargılandıkları İstanbul DGM'de tek tip elbiseyi protesto ederek yırtanbiri kadın 11 sanık bir ayla beş ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

11 - İstanbul'un çeşitli semtlerindeki iki banka şubesi ile birbankanın genel müdürlüğünde akşam aynı saatlerde yangın çıktı.

12 - Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerince Gaziantep ve İstanbul'da yapılan operasyonlar sonucu 17 kilo esrar elegeçirildi. Olayla ilgili 5 kişi yakalandı.

Bu arada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekipleri isePendik'te bir eve düzenledikleri operasyonda 17.5 kilo eroin ele geçirdiler.

13 - Türkiye'nin AT'ye tam üyelik başvurusu hakkında mütalaaraporunu hazırlayacak Brüksel Komisyonu Başkanı Jacques DelorsBelçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, «Türkiye, ne siyasal açıdan ne de ekonomik olarak Ortak Pazar'a tam üye olamaz»dedi.

14 - Türkiye'nin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi'nde konuşan Büyükelçi İlter Türkmen, ABD, İslam Ülkeleri ve Uluslararası Af Örğütü'nün raporlarından örnekler vererek Bulgaristan'daTürk azınlığa uygulanan baskı ve zulmü gözler önüne serdi.

15 - Gazi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nde 30 öğrenci,envanter bilanço dersinden sınava girdikleri tarihte başarısız ilanedilerek okulla ilişkilerinin kesildiğini öne sürerek Üniversite rektörlüğüne başvurdular. Açlık grevine de başlayan öğrenciler, dersinsınavının yasaya aykırı olarak yetkisiz olan bir araştırma görevlisitarafından yapıldığını iddia ettiler.

16 - Kıbrıs Rum Yönetimi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i,KKTC'ni ziyaret etme kararını Birleşmiş Milletler Genel SekreteriPerez De Cuellar'a bildirerek şikayette bulundu.

17 - Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Rijkov, Hindistan'ayaptığı resmi ziyareti sırasında başkent Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, «Afganistan'daki birliklerini, her türlü dış müdahale durduğu takdirde çekeceklerini» söyledi.

18 - Indra Gandhi Barış Ödülü, Sovyetler Birliği Lideri MihailGorbaçov'a verildi.

19 - 1980 yılından beri askeri yönetimle idare edilen Surinam'da genel seçimler yapıldı.

20 - Haiti'de seçimlere bir hafta kala ülke içinde meydana gelen gösterilerde 2 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

21 - Yunanistan'ın Ulusal Ekonomi Bakanı Kostas Simitis görevinden istifa etti.

26 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, CIA kanalıyla İran'a Türkiye üzerinden gönderilen silahların Esenboğa'da kule atlanarak gizlice geçildiğine ilişkin iddialar üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığı'nın açtırdığı soruşturma konusunda «Olayın ABD ileİran arasında geliştiğini» belirterek, «Hiçbir şey çıkmaz, merak etmeyin» dedi.

2 - Sağlık nedeniyle seçim gezilerini iptal eden BaşbakanTurgut Özal Ankara'da TV çekiminden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ordu, Giresunve İstanbul, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul ve ilçelerinde, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İzmir, IDP Genel BaşkanıAykut Edibali ise İstanbul'da halka hitaben konuşmalar yaptılar.

3 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Mersin'de yaptığı açıklamada,«Bölge valiliği sisteminin başarılı olduğunu ve bu sistem sayesindeGüney ve Güneydoğu'da anarşi ve terör olaylarının azaldığını» söyledi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı CemilKıvanç Cumhuriyet Gazetesi'ne çeşitli konuları kapsayan açıklamalarda bulundu.

5 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nın Tebliğine göre, sıvı gübre satan kuruluşların, destekleme esaslarından yararlanmaları için Ankara Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsü'nden «UygunlukBelgesi» alma mecburiyeti getirildi.

6 - İstanbul'un çeşitli semtlerindeki iki banka şubesi ile birbankanın genel müdürlük binasında dün çıkan yangınlarla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, bir banka şubesindeki yangınınelektrik kontağından çıktığını söyleyerek, «Diğer iki bankaya pencereleri kırılmak suretiyle şişe içinde yanıcı madde atılmış» dedi.

Bu arada Cumhuriyet Gazetesini arayan, ancak ismini açıklamayan bir kişi, «Eylem Dev-Sol tarafından gerçekleştirilmiştir» diyerek olayı Dev-Sol'un üstlendiğini bildirdi.

7 - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy,Milliyet Gazetesine kömür dağıtımıyla ilgili açıklamalarda bulundu,

8 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) raporlarına göre, bu yılın ocak, haziran döneminde inşaat maliyeti yüzde 32.7 oranındaarttı.

9 - Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkan ve Vekilleri ileOda Yönetim Kurulu belirlendi.

10 - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Gasp Masası ekiplerince birotobüste yapılan aramada, gizli bölmeler içinde değeri yaklaşık 750milyon Ura olan 50 kilo eroin ele geçirildi.

11 - SHP Adana 2. bölge 3. sıra adayı ve TRT eski Haber Spikeri Mesut Mertcan'ın Başbakan Turgut Özal'a yalancı dediği gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. Mertcan duruşmada, yalancı sözünübaşbakan için değil Başbakanın icraatı için kullandığını söyledi.

12 - Yakılarak imha edilen 133 bin kitabın tazmini için Başbakanlık aleyhine, Bilim ve Sosyalizm Yayınlan'mn sahibi SüleymanEge tarafından açılan davada, Başbakanlığın avukatı Sabriye Köprülü,Sıkıyönetim Komutam'nm suç unsuru bulunmayan kitapları da imhaettirebileceğini söyledi.

Süleyman Ege, Ankara 5. İdare Mahkemesi'nde yaptığı savunmada devletin yargı organları tarafından aklanmış olan kitaplarının imha edildiğini ifade ederek, bunun yargı gücünün yok sayılması, yargı kararlarının çiğnenmesi olduğunu söyledi.

Yaklaşık 2 yıldır süren davada, kararın taraflara tebliğ edileceğibildirildi.

13 - İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ve kaçak işadamı Kemal Horzum'u hayali ihracat ve sahte belge düzenlemeklesuçlayan Haydar Koç, yargılanmakta olduğu Ankara 9. Ağır CezaMahkemesi'ndeki duruşmasında kefaletle serbest bırakıldı.

14 - İstanbul DGM'de duruşma sırasında tek tip elbise uygulamasını protesto etmek için elbiselerini yırtan ve slogan atan 2tutuklu sanık, 1 ayı hücre cezası olmak üzere 3'er ay hapis cezasınaçarptırıldılar.

Bu arada Mersin E Tipi Cezaevi'nde tek tip elbise giydirilmesini protesto etmek amacıyla 39 siyasi tutuklu ve hükümlünün başlattığı direnişin devam ettiği ve Cezaevi yönetiminin, direniş yapanlara mektup yasağından sonra görüş yasağı da koyduğu bildirildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandıran CumhuriyetSavcısı Ferzan Çiftçi, «Direnişteki tutuklu ve hükümlülere cezaevidisiplinini bozdukları gerekçesiyle 1 ay süreli mektuplaşma ve görüş yasağı getirdiklerini» doğrulayarak, «Bakanlık tek tip elbise uygulamasını kaldırsın, mahkûmlar o zaman isterse smokin giysinler,karışmayız» dedi.

Çiftçi, tutuklu ve hükümlülerin görüş yasağının avukatlarını dakapsadığını söyledi.

15 - 2000'e Doğru Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü FatmaYazıcı'nın, derginin toplatılan 39. sayısındaki «Kürtlere Mahalli İdare» başlıklı yazıda bölücü propaganda yapıldığı gerekçesiyle yargılanmasına İstanbul DGM'de başlandı.

16 - Kocaeli iline bağlı Gebze Cumhuriyet Savcılığı, hayali ihracat ihbarı üzerine, Anadolu Endüstri Holding'e ait Gebze Dilovası'nda kurulan NASAŞ firmasının yöneticileri hakkında soruşturmaaçtı.

17 - 29 Kasım'da yapılacak seçimleri izlemek üzere Ankara'yagelen bir grup Avrupalı parlamenter DİSK Genel Başkanı ve SHPmilletvekili adayı Abdullah Baştürk ve İstanbul Barosu Başkanı SulhiTekinay'ı ayrı ayrı ziyaret ederek bir süre görüştüler.

18 - Tunus'un Ankara Büyükelçisi Mohsen Frini, 21 Kasım1987 günkü Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan «Tunus'ta iktidarpartisine soruşturma» başlıklı habere ilişkin olarak Cumhuriyet Gazetesine bir açıklama yaptı.

Frini açıklamasında, Sosyalist Düstur Partisi ile ilgili herhangibir soruşturma açılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

19 - Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Konseyce hazırlanan işkence i!e mücadele sözleşmesini imzaladı. Sözleşme 21 üye ülkeden 19'u tarafından hemen imzalanırken Türkiye dışında İrlanda da imzalamadı.

20 - Birleşmiş Milletler 3. Komitesi'nde insan hakları gündemitartışılırken, Türkiye'nin BM Daimi Delegesi Büyükelçi İlter Türkmen, Bulgaristan'ı Müslüman Türk azınlığın haklarına saygı göstermeye çağıran bir konuşma yaptı.

Türkmen konuşmasında, Uluslararası Af Örgütü (Imnesty International raporundan alıntılar yaparak, Bulgaristan'da MüslümanTürk azınlığa yapılan baskılardan örnekler verdi.

21 - Birleşmiş Milletler Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO)20 Ekim-21 Kasım tarihleri arasında yapılan 24. Konferansında TürkMimarı Sinan'ın ölümünün 400. yıldönümü olan önümüzdeki yıl, buörgüt ve üye ülkelerce anılması amacıyla Türk heyetinin sunduğukarar tasarısı genel kurulda oy birliğiyle kabul edildi.

22 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, başkent Atina'ya gelen Macaristan Başbakanı Karoly Gorzs onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada Türk-Yunan ilişkilerine değinerek, BaşbakanTurgut Özal'ın iki ülke ilişkilerinin yumuşamasında önemli katkılarıolduğunu söyledi.

23 - İngiliz Avam Kamarası'nda imzaya açılan ve TKP GenelSekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalarını isteyen önergeye şimdiyekadar 43 milletvekilinin imza koyduğu bildirildi.

Öte yandan, Federal Almanya'daki Uluslararası Af Örgütü'nebağlı 1800 hekim ve psikolog da Kutlu ve Sargın'ın serbest bırakılmalarını isteyerek, Başbakan Turgut Özal'a birer telgraf çektiler.

Bu arada Kutlu ve Sargın'ın avukatları, gözaltı sürelerinin uzatılmasını insan haklarının ve hukukun ihlali olarak niteleyerek, Türkiye Barolar Birliği, İnsan Hakları Derneği ile Türk Hukuk KurumuBaşkanlığına başvurdular.

24 - İngiliz Yayın Kurumu BBC'nin Güneydoğu Avrupa YayınlarıBölümü eski Genel Müdürü ve Türkiye Uzmanı Dr. Andrevv Mango,BBC Dünya Servisi'nce sorguları yapılmak üzere gözaltına alınanTİP ve TKP Genel Sekreterleri Kutlu ve Sargın'la ilgili olarak düzenlenen programda yaptığı konuşmada, «Özal hükümetinin son 5 yıldaaltyapıya büyük öncelik verdiğini ve Türkiye'deki kalkınma hızınındünya rekoru olduğunu» söyledi.

25 - Yunanistan'da Gümülcine'nin - Arabacı ve Bekirli köylerinde yaşayan 150 kadar Türk, kendilerine ait tarım arazilerine el konularak, Yunan halkına dağıtılmasını protesto etmek amacıyla vilayetbinası önünde gösteri yaptı.

26 - Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu, Kıbrıs meselesini ele alarak, Fransız Parlamenter Alfred Coste de Floret tarafından hazırlanan bir raporu incelemeye başladı.

27 - Papa suikastı davasında beraat eden 3 Türk ve 3 Bulgarsanığın durumlarıyla ilgili olarak temyiz mahkemesine açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

28 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile görüşmelerinden sonra Cenevre'dedüzenlediği basın toplantısında, NATO müttefiklerine Cruise füzelerihakkında bilgi verdi.

29 - BM Güvenlik Konseyi, Güney Afrika'yı, Angola topraklarına saldırdığı için derhal ve koşulsuz çekilmelerini öngören bir kınama tasarısını kabul etti.

30 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, «Dini MerkezlerinKutsallığı ve Güvenliği» konusunda Tahran'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, «Mekke'yi kurtarmaya ve Kabe'nin bulunduğu bu kutsal kentte Birleşik İslam Hükümeti kurmak için savaşmaya hazır olduklarını» söyledi.

31 - Bangladeş'te Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad'akarşı düzenlenen gösteri ve gene! grevlerden sonra başkent Dakka'da gösteri yapmak ve silah taşımak yasaklandı. Hükümet bu kararı,muhalefet partilerinin pazar akşamından itibaren 72 saatlik genelgreve gidilmesi için yaptığı çağrıdan sonra aldı.

32 - Bir Filistin gerilla grubunun motorlu kanat takarak İsrail'debir askeri üssü basıp 6 kişiyi öldürmesi olayından Suriye'yi sorumlu tutan İsrail hükümeti olağanüstü toplanırken, eylemi Filistin HalkKurtuluş Cephesi - Genel Komutanlık adlı örgüt üstlendi.

33 - Vietnam, Kampuçya topraklarındaki askerlerinin 5 binkadarını ve çeşitli askeri malzemeyi geri çekti.

34 - Filipinler'in en büyük adası olan Luzon'u etkisi altına alan«Nina» tayfunu en az 200 kişinin ölümüne neden oldu. Hızı saatte205 kilometreye ulaşan tayfunun yol açtığı sellerde de yüzlerce kişinin kaybolduğu açıklandı.

35 - Federal Alman Anayasa Mahkemesi, yabancı işçilerin eşleri ve çocuklarının ülkeye girişlerinde uygulanan kısıtlamaları onayladı. Mahkeme, eşi ve çocuklarının ülkeye gelebilmesi için aile reisinin 8 yıl süreyle ülkede çalışması ve çocukların oturma izni alabilmesi için en az bir yıllık evli olması gerektiğini karara bağlarken, aile birleşmelerinde 3 yıllık bekleme süresi getiren Bavyera veVaden Wuerttember eyaletlerinin kararını anayasa aykırı buldu.

27 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konulardaki açıklamasıTercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İzmir'de, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da,DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Kastamonu, Sinop, Ordu ve Giresun'da seçimle ilgili birer konuşma yaptılar.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel'inbulunduğu ANAP Konvoyu Gaziantep'te bir grup tarafından saldırıya uğradı.

4 - Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Konseyitoplantısına katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'ya döndü.

5 - Karadeniz tütün piyasası 4400 lira, Ege tütün piyasası 4200lira baş fiyatla Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin tarafından açıldı.

6 - Ulaştırma Bakanı İhsan Pekel İran'a gizli silah satışı ileilgili Ankara'da bir açıklama yaptı.

7 - Adalet Bakanlığı'nın üçüncü katında patlamaya hazır olarak bulunan Sovyet yapısı el bombası görevliler tarafından etkisizhale getirildi.

8- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığıaçıklamada, «İşçiler bu iktidara layık olduğu dersi vermek için sandık başına gideceklerdir» dedi.

9 - Bulgaristan'dan 8 Türk çocuğu daha Türkiye'ye gönderildi.

10 - Bandırma'da F-104 tipi bir askeri jet uçağının ManyasGölü'ne düşmesi sonucu iki pilot şehit oldu.

11 - İstanbul Kuruçeşme üzerinde çarpışıp düşen ve 2 kişininölümüyle sonuçlanan helikopter kazasını inceleyen bilirkişi, belediyepilotu Aydın Tekin'i 8/5 oranında suçlu buldu.

12 - Fransa'nın Strasbourg kentinde bulunan KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun başkanlığındaki bir parlamenter heyeti, KKTC milletvekillerinin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde temsili konusunda, Kıbrıs Temas Grubu'nun 4 üyesi ile birer görüşme yaptılar.

13 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher Avam Kamarasfnda yaptığı konuşmada, «Sovyetler Birliği'nde görülmekte olan cesur değişimi kararlı bir biçimde destekliyor ve onlara başarı diliyoruz» dedi.

14 - Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad, yönetim aleyhtarı protesto gösterilerinin yoğunlaşması üzerine ülkeçapında olağanüstü durum ilan etti.

15 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Filistinli «Uçan Gerillalar» tarafından gerçekleştirilen eylemle ilgili yaptığı açıklamada,«Saldırının Ahmet Cibril örgütü tarafından gerçekleştirildiğine inanıyoruz. Onu cezalandırmak için elimizden geleni yapacağız» dedi.

16 - Filipinlerin orta kesimini etkisi altına alan Nina tayfununda 361 kişi öldü.

17 - ABD'nin Atlanta kentinde, ülkelerine geri gönderileceklerini öğrenmeleri üzerine hapishanede ayaklanan Kübalı tutuklulardan 39'u teslim oldu.

18 - Lübnan'da Şii Emel örgütü tarafından rehin tutulan ikiFransız gazeteci serbest bırakıldı.

19 - Zimbabvve'nin güneyindeki Matabeleland eyaletinde beyazmisyonerlerin bulunduğu bir kampı basan yönetim karşıtı gerillalar 16 kişiyi öldürdü.

28 KASIM 1987

1 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk Ankara'da düzenlediği basın toplantısında teröristlere karşı alınacak önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanlığı ayrıca, seçimler dolayısıyla 67 ilin valisiniuyararak, olağanüstü güvenlik önlemleri alınmasını istedi.

2 - Emniyet Genel Müdürlüğü ile İnterpol ve İspanyol Narkotik Şube Müdürlüğü'nce ortaklaşa gerçekleştirilen bir çalışma sonucu İstanbul'dan Avrupa'ya eroin nakletmek isteyen 9 kişi, 15 kiloeroin ve bir miktar para ile yakalandı.

3 - İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gazetelere bir açıklama gönderilerek, ANAP'ın İstanbul Fatih İlçe Başkanlığı ile Kayseri İl Başkanlığı binalarına bomba koyanların yakalandığı bildirildi. Açıklamada, Marksist-Leninist bir örgüte üye oldukları bildirilen yakalananların sayısı hakkında bilgi verilmezken, 2 tabanca ileçeşitli patlayıcıların ele geçirildiği bildirildi.

4 - Artvin ilinin Şavşat İlçesi Kaymakamı Mehmet Emin Avcı,ilçeye bağlı Kirazlı köyü ile Yusufeli ilçesine bağlı Boyalı köyündemeydana gelen yangınlarda 100 ev ve samanlık ile 4 ahır yandığını,3 kişinin de ağır yaralandığını açıkladı. Avcı, yangında maddi hasarın 100 milyon lira civarında olduğunu bildirdi.

5 - TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel SekreteriNihat Sargın'ın polis sorgulaması tamamlanarak ifadeleri AnkaraDevlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na teslim edildi.

6 - Ankara'da yayınlanmakta olan haftalık siyasi «Haberci Gazetesi» yayın hayatına başladı.

7 - Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararmagöre, yabancı dilde ve ülke dışında basılan 3 kitabın Türkiye'ye sokulması yasaklandı.

8 - Interpol'den alman ihbar üzerine İtalya'nın kuzeyindekiModena kentinde yapılan operasyonlar sonunda 6 Türk, piyasa değeri 10 milyar Türk lirası olan eroinle ele geçirildi.

9 - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelindeki tüm erkek ölümlerinin yüzde 30'unun, kadın ölümlerinin de yüzde 40'ınınkanserden ileri geldiğini açıkladı.

10 - Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Erşad, radyo-televizyon konuşmasında istifa etmeyeceğini açıkladı ve erken seçimlere gidilmesi için muhalefete görüşme çağrısında bulundu.

Dün ilan edilen olağanüstü durum ve 5 şehirde uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağının nedenlerini de anlatan Devlet BaşkanıErşad, muhalefete, uzlaşmaları halinde anayasayı da değiştirebileceklerini bildirdi.

11 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, Devrimci Adalet Örgütünce dün akşam Beyrut'ta salıverilen Fransız rehineler JeanLouis Normandin ile Roger Auque'yü Oriy Havaalanında karşılarkenyaptığı açıklamada, İslami Cihad Örgütü'nün elindeki 3 Fransız rehineyi serbest bırakması ve sorunların karşılıklı saygı çerçevesinde çözümü temelinde, Fransa-İran ilişkilerinin yeniden normale dönebileceğini söyledi.

12 - İran Meclis Başkanı Kaşemi Rafsancani, cuma namazında yaptığı konuşmada, halkın uzun bir «cihad» için hazırlanmasınıisterken, Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rıza da, cepheye, 3milyon yeni gönüllünün gönderileceğini açıkladı.

13 - Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi yaptığı bir açıklamada, İrlanda'daki İngiliz varlığına karşı savaşan IRA gerillalarınıdesteklediğini belirterek, «Özgürlük için savaşıyorlar. Bunun içinnasıl bir yol seçtikleri beni ilgilendirmez» dedi.

14 - Güney Afrika Havayolları'na (SAA) bağlı bir Boeing 747Jumbo jet yolcu uçağının Taipei - Johannesburg seferini yaparken,Mauritius adası yakınlarında Hint Okyanusu'na düşmesi sonucu,uçakta bulunan 140 yolcu ve 19 mürettebat öldü.

15 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un, Hıristiyanların yaşadığı doğukesiminde Müslümanların kontrolü altında bulunan tepelerden açılan ateş sonucu 10 polis öldü, 21'i polis 25 kişi yaralandı.

16 - Pakistan'ın kuzey batısındaki Peşaver kentindeki bir mağazada meydana gelen patlamada 20 kişi yaralandı.

17 - Doğu Berlin'de muhaliflere yapılan baskıyı protesto etmekamacıyla çok sayıda kişi Berlin'deki Kilise'nin önünde toplanarak,tutuklu bulunan muhaliflerin serbest bırakılması için gösteri yaptı.

18 - Fransa'nın «Doğrudan eylem» terör örgütünün son lideriMax Frerot, Lyon kentinde dün polisle giriştiği silehlı çatışma sonunda yakalandı.

29 KASIM 1987

1 - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 18. döneminde görev yapacak 450 milletvekilinin belirlenmesi için erken genel seçim yapıldı.

Seçimlere, ANAP, SHP, DYP, DSP, RP, MÇP, IDP ile bağımsızadaylar katıldı.

2 - Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü,DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DSP Genel Başkanı BülentEcevit, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve IDP Genel BaşkanıAykut Edibali Ankara'da erken genel seçimle ilgili açıklamalardabulundular.

3 - Yüksek Seçim Kurulu, Günaydın Gazetesi'nin 29 kasımsayısını seçimin dürüstlükle yapılmasını etkileyici nitelikte gördüğünden toplattı.

4 - SHP İstanbul İl Başkanı Doğan Öztürk ile DYP Seçim İşleriBaşkanı Cemil Uludağ, Başbakan Turgut Özal'ın 20 arabalık bir konvoyla Fatih'te oy vermeye gitmesini ve yoldaki yurttaşları selamlamasının Seçim Yasası'nı ihlâl anlamına geldiğini ileri sürerek savcılığa suç duyurusunda bulundular.

5 - Erken Genel Seçimleri izlemek için Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu Başkanı Luc Bayer de Ryke seçimle ilgili açıklamada bulundu.

6 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde Irak'a geçmeye çalışan 54İran Devrim Muhafızı, güvenlik kuvvetlerince yakalandı.

7 - Türkiye-Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı (UNIDO)işbirliği Ortak Komitesi'nin, geçen haziran ayında Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan toplantısı sonucu imzalanan mutabakat tutanağı Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

8 - Belçika'nın Tongren şehrinde Sezai Uzun isimli bir Türkgenci, evine yapılan baskından sonra gözaltına alındı ve adli yetkililer tarafından sorguya çekildikten sonra kapatıldığı hücrede öldü.

9 - Afganistan lideri Necibullah'm mecliste konuşma yaptığısırada mücahitler tarafından atılan roket meclisin yakınındaki enstitüye isabet etti. Olayda ölen ya da yararlanan olmadığı açıklandı.

10 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu yaptığı konuşmada ANAP'ın seçimleri kazanması durumunda Başbakan TurgutÖzal'Ia görüşebileceğini söyledi.

11 - Mısır Savunma Bakanı Mareşal Abdülhalim Ebu Gazalabaşkent Kahire'de yaptığı açıklamada, «Arapların bir bütün olarakİran'a karşı durmalarının Körfez Savaşı'nm sona erdirilmesini sağlayacağını» söyledi.

12 - Haiti'de yapılması planlanan serbest seçim, çıkan olaylarda 22 kişinin ölmesi üzerine iptal edildi.

13 - Polonya'da halk, yönetimin ekonomik ve siyasi programını oylamak üzere sandık başına gitti.

14 - ABD'nin Atlanta ve Oakdale kentlerindeki cezaevlerindeisyan ederek, Küba'ya dönmek istemeyen 1100 Kübalı mahkûm ellerinde bulunan 94 rehineden 4'ünü serbest bıraktılar.

15 - Bangladeş'te nehirde bir feribotun yük gemisiyle çarpışması sonucu 100 kişi, genel grev ve gösterilerde polisin ateş açması sonucunda ise 5 kişi öldü.

16 - Güney Kore Havayolları'na ait bir Boeing - 707 yolcu uçağı,içindeki 97 yolcu ve 20 mürettebatla Bağdat-Seul seferini yaparkenkayboldu.

17 - Mozambik birliklerinin, Güney Afrika sınırındaki bir gerilla üssüne saldırarak 100 gerillayı öldürdükleri açıklandı.

18 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Müslüman milislerin açtığıateş sonucu isabet alan polis akademisinde 8 polis öldü, 21'i polis 32kişi de yaralandı.

30 KASIM 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da Parti GenelMerkezi'nde düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, seçim sonucunu adaletsiz olarak niteledi.

Erdal İnönü daha sonra Başbakan Turgut Özal'a bir kutlama mesajı gönderdi.

3 - Mardin Valisi Alaaddin Turhan, Silopi ve Midyat ilçelerinebağlı 4 köyden 24 kişinin PKK militanlarınca kaçırıldığını açıkladı.

4 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

5 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı yazılıaçıklamada, eşi Rahşan Ecevit ile birlikte faal siyasetten çekilmekararı aldıklarını bildirdi.

6 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunurken, «Seçimlerde alman sonucun partileri için sevindirici olduğunu» söyledi.

7 - Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan seçimsonrasında Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «MuhalefetinANAP'a karşı, birlikte hareket etmesi gerektiğini» söyledi.

8 - SHP, Gaziantep 1. Bölgede, ANAP ise Nevşehir'de seçimsonuçlarına itiraz ettiler.

9 - TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu (Nabi Yağcı) ile TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın polisteki gözetim süreleri 1 hafta uzatıldı.

DGM Savcılığı, Kutlu ve Sargın hakkında, Cumhurbaşkanına,TBMM'ye, silahlı kuvvetlere ve yargı organlarına hakaretten ayrıbir soruşturma açtı.

Bu arada Kutlu ve Sargın'ın avukatlarından Atilla Coşkun, savcılığın gözaltı süresini bir hafta daha uzatmasını, «Tam anlamıylabir anayasa suçu» olarak niteledi.

10 - Bağımsız Otomobil-İş Sendikası Genel Sekreteri CelalÖzdoğan, dün gece Ankara DGM Savcılığı'nın isteği üzerine İstanbul'da Siyasi Polis tarafından gözaltına alındı.

Ankara DGM Savcılığı, Celal Özdoğan'ın Ankara'ya gönderilmesini istedi.

11 - Konya Selçuk Üniversitesi'nce düzenlenen «Ceza Kanunu'nda Tevkif Müessesesi ve Haksız Tutuklamanın Sonuçları» konulu bilimsel toplantıda, binlerce kişinin yeterli delil toplanmadan tutuklandığı öne sürülerek, bu durumun önlenmesi istendi.

Bu arada Adalet Bakanlığı'na da öneride bulunularak, haksız yere tutuklandığı belirlenen kişilere enflasyon oranında tazminat ödenmesi gerektiği duyuruldu.

12 - Mardin'in Nusaybin İlçesi Cumhuriyet Savcısı Ahmet Yavuz, dün yapılan genel seçimlerde, bir sandıkta üzerinde PKK rumuzu bulunan 1 oy çıkması üzerine, İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nınsuç duyurusunda bulunmasından sonra olaya el koyarak, soruşturma açtı.

13 - Tüp Bebek Bilim Kurulu Ankara'da Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşarı Dr. Tandoğan Tokgöz başkanlığında ilk defa toplandı. Kurul, tüp bebek için güç birliğine gidilmesi kararınıaldı.

14 - Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Kore'deki Kunuri savaşlarının 37. yılı dolayısıyla Ankara'da anma törenleri düzenledi.

15 - Milli Karateci Meltem Coşar, İngiltere'nin Sunderlandkentinde yapılan müsabakalarda Avrupa Şampiyonu oldu.

16 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

17 - NATO Güz dönemi Savunma Bakanları Toplantısı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, ABD, Kanada, Fransa ve İzlanda dışındakimüttefiklerin katıldığı «Avrupa Grubu» oturumuyla başladı.

Seçim nedeniyle başkent Brüksel'e gecikmeli olarak gidebilenMilli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, ilk birleşime katılamadı.

Bu arada, Avrupa Grubuna paralel biçimde toplanan ve üye ülke genelkurmay başkanlarının yer aldığı «Askeri Komite» toplantısında da Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay temsil ediyor.

18 - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Princeton Üniversitesi tarafından düzenlenen Kanuni Sultan Süleymankonulu bir konferansın açılışında yaptığı konuşmada, «Güçlü, demokratik ve ekonomisi dinamik bir Türkiye'nin, dünyanın gelişmekteolan bütün ülkeleri açısından zorlayıcı bir model oluşturduğunu»belirterek, «Demokrasi Kulübü, dünyamızda küçük bir kulüptür, ikidüzineden fazla üyesi yoktur. Türkiye de bu kulübün hak sahibi birüyesidir» dedi.

19 - 29 Kasım'da yapılan erken genel seçimler sonrasındaABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman mutad dışişleribakanlığı brifinginde Türkiye'deki seçimlerle ilgili bir soruyu cevaplandırırken, Türk halkının demokrasiye olan bağlılığını bir kez dahagösterdiğini bildirerek, seçim sonuçlarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Öte yandan KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu, ABD BaşkanıRonald Reagan, Fransa Başbakanı Jasques Chirac, Hindistan Baş0bakanı Rajiv Gandi ve Yunanistan'ın Yeni Demokrasi Lideri KonstantinMitcotakis, Başbakan Turgut Özal'a birer mesaj göndererek, seçimlerdeki başarısını kutladılar.

Bu arada batı basını ve radyo - televizyonları da seçim sonuçlarına geniş yer verdiler.

20 - Federal Savunma Bakanlığı tarafından, kara, deniz ve hava kuvvetleri için çıkartılan aylık dergilerin kasım sayısında «Kürdistan» başlığı ile yayınlanan bir yazıda, Türkiye'nin Kürt sorununabugüne değin karşı çıkmasına rağmen, gerçekte bir Kürt sorunununvar olduğu görüşüne yer verildi.

21 - Arnavutluk Lideri Ramiz Alia, Arnavutluk'un bağımsızlığınıkazanışının 75. yıldönümü dolayısıyla dün yaptığı konuşmada, ülkesinin eski lider Enver Hoca'nın politikasını izlemeye devam edeceğini kaydetti ve «Enver Hoca'nın bağımsızlık ve hükümranlık politikası, iç ve dış politikamızı olduğu kadar kültürel ve ekonomik politikamızın temel direğini oluşturmaktadır» dedi.

22 - Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,Tahran ve Paris hükümetlerinin geçen haziran ayından bu yana heriki başkentteki büyükelçilik binalarında karşılıklı sürdürülen ablukanın kaldırıldığı bildirildi.

Bu arada, Tahran'da rehin tutulan Fransız Konsolos Paul Torriile Paris'teki elçilik binasından çıkamayan elçilik tercümanı VahitGürcü de karşılıklı takas edildiler.

23 - Afganistan Meclisi, dün yaptığı toplantıda yeni anayasayıonayladı. Yeni anayasayla Afganistan Demokratik Cumhuriyeti'ninadı «Afganistan Cumhuriyeti» olarak değiştirilirken, Cumhurbaşkanlığına da eylül ayında Devlet Başkanı olan Necibullah seçildi.

Afgart Hükümet Sözcüsü Haşami Kaihani, Ulusal Meclis binasıönünde meydana gelen ve 2 kişinin ölümüne yol açan patlamaylailgili olarak gazetecilere bit açıklama yaptı.

24 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinliler,İsrail devletinin kurulmasına imkân veren BM kararının 40. yıldönümü dolayısıyla protesto gösterileri yaptılar ve İsrail işgali altındakitopraklarda grevler düzenlediler.

25 - Haiti'de en az 15 kişinin öldüğü olaylar üzerine genel seçimlerin askıya alınmasının ardından bir açıklama yapan iktidardakiGeneral Henri Namphy, iktidarı öngörüldüğü gibi 7 şubatta terk edeceklerini bildirirken, ülkede 30 yıldan beri ilk kez dün yapılması gereken seçimin çıkan olaylar üzerine iptal edilmesi ve Yüksek SeçimKurulu'nun feshedilmesi tepkiyle karşılandı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamadaise, ABD yönetiminin bu ülkeye yaptığı yardımı askıya aldığı bildirildi.

26 - Polonya'da, hükümetin ekonomik ve siyasi reform programının uygulanması için düzenlenen referandumdan hayır oyu çıktığı bildirildi.

Kapatılan Dayanışma Sendikası'nın fiyatları artırmak için bahane diye niteleyerek boykot ettiği referandumda katılma oranının dadüşük olduğu belirtildi.

27 - 95 yolcu ve 20 mürettebatla birlikte Bağdat'tan Kore'ninbaşkenti Seul'e uçmakta iken kaybolan Kore Hava Yollarına bağlıBoeing 707 tipi yolcu uçağının, Tayland - Burma sınırı yakınlarındadüştüğü açıklandı.