06.12.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1987

1 ARALIK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, genel sağlık kontrolünden geçmeküzere ABD'ye gitti.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Gene! BaşkanıSüleyman Demirel ile yapılan röportajlar Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Gaziantep'te düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'da gazetecilerin radyasyonlu çayların imhasına ilişkin sorularını cevaplandırırken, «İmha yöntemi konusunda henüz bir karar verilmediğini, Başbakan Turgut Özal'ın bu konuda bir kararname hazırlanması talimatı verdiğini» söyledi.

Aral bu arada tiryakilere de Çay - Kur'un çayını içmelerini tavsiye etti.

5 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye seçim sonuçlarına ilişkin bir demeç verdi.

6 - DYP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya'dan milletvekiliseçilen Mehmet Gölhan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısındaseçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

7 - SHP Genel Sekreteri ve İçel Milletvekili Fikri Sağlar, Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklanan zamlarla ilgili görüşlerini anlattı.

8 - IDP Gene! Başkanı Aykut Edibali İzmir'de yaptığı açıklamada, 29 Kasım genel seçimlerinin antidemokratik olduğunu ilerisürerek, «20 milyon aç insanın yaşadığı ülkemizde demokrasi bu şekilde sürdürülemez. Sayın Cumhurbaşkanı bu sonuçları iptal etmelidir» dedi.

9 - DSP Genel Sekreteri Nuri Korkmaz, Konya'nın Akşehir ilçesinde seçimlerde DSP'nin oyları böldüğü yolundaki suçlamalarıcevaplandırdı.

10 - Seçimlerde yüzde 10 barajını aşan partilerin ANAP, SHPve DYP olduğunu açıklayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), gümrük kapılarında sayım işlemlerinin de tamamlandığını bildirdi.

11 - Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce Güneydoğu yöresindekullanılmak üzere Fransa'dan kiralanarak, Diyarbakır'a getirilen PUMA helikopterleri hizmete girdi. Olağanüstü Hal Bölge Valisi HayriKozakçıoğlu da PUMA'ların deneme uçaşlarına katıldı.

12 - Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, «Ankara'nın 1988 kışında doğal gaz ile ısıtılmaya başlanacağını, konuyla ilgili ihaleyi Amec - Kutlutaş firmasının kazandığını» açıkladı.

13 - İngiliz Haber Ajansı Reuter, seçimlerin ardından BaşbakanTurgut Özal hükümetinin bütçe açığını kısmak, artan dış borçlarlabaşa çıkmak ve enflasyonu dizginlemek amacıyla bir dizi kemer sıkma politikasına yönelebileceğini öne sürdü.

Bu arada Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu da ReuterAjansı'na yaptığı açıklamada, bir ANAP yetkilisinin borç geri ödemelerinde küçük gecikmeler görülebileceği yolundaki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

14 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Atilla Özmen, özel sektörün elinde bulunan radyasyonlu çayı, temiz çayla karıştırarak, piyasaya sürebileceğini ve bu biçimde sızacak olan radyasyonlu çayın tespit edilmesinin mümkün olmadığını» bildirdi.

Özmen bu arada Merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası AtomEnerjisi Ajansına gönderilmek üzere bir Türkiye Radyasyon Haritası'nın da hazırlandığını açıkladı.

15 - Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile Türk - İş GenelEğitim Sekreteri Mustafa Başoğlu İzmir'de birer açıklama yaparak,Başbakan Turgut Özal'ın, «Sendikacıların, işçileri temsil etmedikleriseçimlerde anlaşıldı» şeklindeki sözlerini eleştirdiler.

16 - TİSK Genel Başkanı Halit Narin, yeni hükümetin yapacağıilk işin üretime dönük yatırımları teşvik etmek olması gerektiğinisöyledi.

17 - Türkiye'deki genel seçim çalışmalarını izlemek üzere 1haftadan beri yurdun çeşitli yörelerini gezen ve siyasi parti temsilcileriyle temaslar kuran Avrupa Parlamentosu gözlemci heyeti, basına yaptığı açıklamada, «Oy verme işleminin dürüst bir şekilde cereyan ettiğini» bildirdi.

18 - Türkiye'de bulunan Avrupa Parlamentosu Delegasyonu'napoliste gözaltında bulunan TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİPGenel Sekreteri Nihat Sargın'ı görmeleri için izin verildi.

Belçikalı parlamenter Luc Beyer de Ryke başkanlığındaki heyet,Kutlu ve Sargın'ı Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şubesinin DALgrubunda 2 dakika süreyle camlı bir bölmenin ardından gördüler.Görüşmeden sonra bir açıklama yapan de Ryke, «Gördüğümüz kadarıyla gözaltı şartları normaldi» dedi.

19 - Akaryakıt fiyatlarına yüzde 25-37, Elektriğe yüzde 31-40,PTT fiyatlarına yüzde 40-50, SEKA ürünlerine yüzde 40 ve THY fiyatlarına da yüzde-47 oranında zam yapıldı.

20 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi üzerinden İran'dan KuzeyIrak'a geçmek isteyen ve 60 kişiden oluşan Pastar (İran'ın paralı askerleri) ve Kürt Peşmerge, güvenlik güçleri tarafından yakalandı.Peşmerge ve Pastarların bir süre önce, radyoda çağrı yapan MesutBarzani'nin isteği üzerine Kuzey Irak'a takviye için geçmek istedikleri bildirildi.

21 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in aktif politikayı bırakma kararı üzerine bir grup partili, DSP Genel Merkezi önünde, Ecevit'i kararından vazgeçirmek amacıyla açlık grevi başlattılar.

22 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan NATO Güz Dönemi Savunma Bakanları Toplantısfnın ikinci oturumunda bir konuşmayapan Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «Türkiye'nin nükleerindirim anlaşmasını desteklediğini fakat konvansiyonel silahlardakidengesizliğin göz ardı edilmemesini istediğini» belirterek, bu çerçevede, konvansiyonel modernleşmenin gereğine işaret ederek,«Daha zengin müttefiklerin, daha az zengin üyeleri unutmaması gerektiğini» söyledi.

23 - Avrupa ülkeleri, Türkiye'deki seçim sonuçlarına ilişkinhaber ve yorumlara geniş yer vermeye devam ederken, Fransa Başbakanı Jacques Chirac, seçim sonucunu «muhteşem bir başarı»olarak niteledi, Alman Sosyal Demokratlar da Özal'ı kutlayarak, Türkiye'de demokratik bir seçim yapıldığını belirttiler.

24 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Başbakan Turgut Özal'a bir mesaj göndererek, seçimleri kazandığı için tebrik ettive «Aramızdaki kişisel ilişkilerin devam edeceğini ümit ediyorum»dedi.

25 - Japonya'nın eski başkenti Kyoto'da 1-7 Aralık tarihleriarasında kutlanacak olan Türk Haftası başladı.

26 - ABD Senatosu Tahsisatlar Alt Komisyonu, Türkiye ve Yunanistan'a verilen ihtiyaç fazlası askeri malzeme miktarını ilk kez7/10 oranına bağladı.

27 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Kaliforniya Valisi GeorgeDökmeciyan'i «ABD Soykırım Anma Konseyi» üyeliğine atadı.

28 - Tarifeler ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) toplantısıBirleşmiş Milletlerin Cenevre'deki binasında başiadi.

29 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Amerikan NBCTelevizyonu spikeriyle yaptığı röportajda, «SSCB'nin Uzay SavunmaProjesi üzerinde çalıştığını» söyledi. Gorbaçov, kendilerinin de Yıldız Savaşları (SDI) diye adlandırılan Uzay Savunma Girişimi konusunda araştırmalar yaptıkları halde, SDI sistemini kurmadıklarını belirtti ve ABD'yi de aynı şekilde davranmaya çağırıyoruz» dedi.

Öte yandan ABD Başkanı Ronald Reagan ise pazartesi gecesiyaptığı televizyon konuşmasında, Sovyetler Birliği'nin 1972 tarihliAntibaiistik Füze Antlaşmasından kurtulmayı tasarlıyor olabileceğini, bu durumda ABD'nin Yıldız Savaşları Projesi'nden (SDI) başkasavunmasının kalmayacağını söyleyerek, «ABD, Yıldız Savaşları Projesi olmadan, tehlikeli biçimde hazırlıksız durumda yakalanabilir»demişti.

30 - Bağdat-Seul seferini yaparken Tayland - Birmanya sınırıüzerindeki ormanlık bölgede geçen pazar günü kaybolan Güney Kore Havayolları (KAL)'na bağlı Boeing - 707 tipi yolcu uçağını aramaçalışmaları devam ederken, uçaktan Abu Dabi'de inen Japon Kızılordu üyesi 2 kişinin intihar etmesi, uçağa sabotaj yapılmış olabileceğiyönünde araştırmalar yapılmasına yol açtı.

Bu arada, Güney Kore Havayolları (KAL) Şirketi Başkanı ÇoÇoong-Hoon, içinde bulunan 115 yolcusuyla birlikte kaybolen KALuçağının arama çalışmalarına katılmak üzere gittiği Tayland'da yaptığı açıklamada, «Boeing - 707'nin, Japon Kızılordu üyesi militanlarının yerleştirdiği bir bombanın patlaması sonucu düşmüş olabileceği ihtimalinin yüksek olduğunu» söyledi.

31 - Afganistan'da dün gece Devlet Başkanlığına getirilen Muhammed Necibuüah, Ulusal Meciis'te yaptığı konuşmada, «Ülkesindeki Sovyet askerlerinin 1 yıl içinde veya daha az bir sürede çekileceklerini» söyledi.

32 - Çad'ın Paris Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, ülkeninkuzeydoğusuna sızan Libya askerleri ile hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 14 Libyalı'nın öldüğü bildirildi.

33 - Mısır'ın 1979 yılında İsrail'le imzaladığı barış anlaşmasıylaSina yarımadasının kontrolünü 1982 yılında ele geçirmesinden beri,Mısır'la İsrail arasındaki sınırda çıkan ilk olayda bir İsrail askeri yaralandı.

2 ARALIK 1987

1 - «24 Kasım Öğretmenler Günü» tüm yurtta düzenlenen törenlerle kutlanmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Çankaya Köşkü'nde öğretmenlerikabulü sırasında yaptığı konuşmada, «Yıkıcı örgütlerin, gelecekteülke yönetiminde söz sahibi olacak gençleri yetiştirme görevini üstlenen öğretmenler arasında yuvalanmaya çalıştıklarına» dikkat çekerek, «Onun için bölücü ve yıkıcı örgütler öğretmenler ve öğrencileree! atıyorlar. Öğretmen kitlesinin konuyla ilgili olarak hassas davranması gereklidir» dedi.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu ise öğretmenleri kabulü sırasında yaptığı konuşmada, «Öğretmenlerin görevlerini güçlü ve onurlu bir şekilde sürdürebilmeleri için gerekli olanıyapma gayreti içinde olduklarını» söyledi.

2 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında bazı ürünlere yapılan zamlara ilişkin görüşlerini açıkladı.

3 - Bülent Ecevit DSP'nin Genel Başkanlığından ve aktif politikadan ayrılma kararını Merkez Karar Yönetim Kurulu'na sundu.Ecevit'in istifası kurucular kurulunda görüşülerek karara bağlanacak.

Bu arada Ecevit, Genel Merkez binası önünde toplanan halkahitaben yaptığı konuşmada, açlık grevi yapanları bu eylemden vazgeçirterek, DSP'nin yaşatılmasını istedi.

4 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, «Hükümetin zamları önceden planladığını, zamların 1988 yılında da devam edeceğini» ve «SHP'nin yepyeni bir muhalefet stratejisi hazırladığını» bildirdi.

5 - Siyasi Partilerin 29 Kasımda yapılan erken genel seçimlerde Samsun ve Mardin'de seçim sonuçlarına yaptığı itirazlar incelenirken, Gaziantep'te reddedildi.

Bu arada SHP'nin 5. Bölge (Mamak) adayı Selahattin Öcal, seçim sonucuna itiraz ederek, 4 ve 5 numaralı ilçe seçim kurullarının yeniden sayım yapılmasına ilişkin itirazında çelişkiye düştükleriniöne sürdü. Öcal Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak, gerekli incelemenin ve sayımın yeniden yapılmasını istedi.

6 - Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Çavdarhisar kasabasınınSHP'li Belediye Başkanı Abdullah Özcan partisinden istifa etti.

7 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, SHP Eskişehir Milletvekili ve Petrol - İş Sendikası Eski Genel Başkanı Cevdet Selvi,Deri - İş Sendikası Genel Başkanı Yener Kaya, Türkiye GazetecilerSendikası Genel Başkanı Eren Güvener, Bağımsız Otomobil - İş Sendikası Başkanı İhsan Dalkılıç, Harp - İş Genel Başkanı Kenan Durukan, Maden - İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Tezer, Dok Gemiİş Sendikası Başkanı Nazım Tur, Bağımsız Las Petkim-İş SendikasıGenei Sekreteri Halil Altınay, Petrol - İş Sendikası Genel Sekreteriİlkin Akın ve Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin sonzamlara ilişkin görüşlerini açıklarken, zamlar karşısında önlemlerinialacaklarını bildirerek, ücretlere ek zammı gündeme getirebileceklerini söylediler.

8 - Bağımsız Otomobil-İş Sendikası Genel Başkanı Celal Özdoğan'ın ardından, eski Genel Sekreter Sami Ataç da gözaltına alındı.Otomobil - İş Merkez Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak, Özdoğan'ın 30 kasım gecesi, Ataç'ın da 1 aralık gecesi hiç bir gerekçegösterilmeksizin gözaltına alınmasını kınadı.

9 - TEKSİF Sendikasfnın Antalya Pamuk Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik) ile imzaladığı dokuma işkolundaki topluiş sözleşmesinin Çukurova Pamuk Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (Çukobirlik) aynı işkolunda faaliyette bulunan işyerlerinde deuygulanmasına karar verildi.

10 - Tekel, Sümerbank, Petkim, ürünleri ile Şeker ve Çay'ayüzde 7 ile yüzde 85 oranında zam yapıldı.

11 - Securist Uluslararası Güvenlik Sistemleri Fuarı, İstanbul'da Maslak Uluslararası Fuar Merkezi'nde açıldı.

12 - Çanakkale'ye bağlı Gökçeada'da ANAP İlçe Başkanlığını5 oyla kaybeden İsmail Taylan Belediye Başkanlığı seçimini garantilemek amacıyla memleketi olan Siirt'ten 7 aile halinde 68 kişiyi getirerek, eski Bademli köyünde sahipleri tarafından yaz aylarında kullanılan evlere kapılarını kırarak yerleştirmesi üzerine, Muhtar Kiryako Kondo'nun kaymakamlık ve savcılığa yaptığı şikayet başvurusundan sonra tutuklandı.

13 - Türkiye Birleşik Komünist Partisi'ni (TBKP) legal olarakkurmak amacı ile 16 Kasım'da Türkiye'ye geldiklerinde tutuklananTKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın, Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı'na teslim edildi.

14 - TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel SekreteriNihat Sargm'ın avukatları Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak, DGM Savcısı Nusret Demiral hakkında suç duyurusunda bulundular. Avukatlar, Demiral'ın Anayasanın 19. ve Ceza Usûl Yasasıhükümlerine aykırı olarak Kutlu ve Sargın'ı 15 günlük gözaltı süresinin sonunda yargıç önüne çıkarmadığını, bunun yerine bu süreyi7 gün daha uzatarak «Görevi kötüye kullanma ve hürriyeti tahdit»suçlarını işlediğini öne sürdüler. Avukatlar ayrıca, Başbakanlık veAdalet Bakanlığı'na da birer dilekçe göndererek, konuyla ilgili hukuksal ve idari sorumluluklarına dikkat çektiler.

15 - Cezaevlerindeki tutuklular tarafından yoğun tepkilere veson zamanlarda çeşitli olaylara neden olan tek tip elbise uygulamasının durdurulması ve tek tip elbise uygulaması zorunluğu getiren «Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzük»'ün 139. maddesinin iptali için Danıştay'adava açıldı.

16 - Bakanlar Kurulu'nun, bazı kanunların numaralarının değiştirilmesi hakkında Kanun Hükmünde Kararname'si Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre Cumhuriyet'in ilânından sonra çıkarılan toplam 366yasada 323'ü geçici, 395'i ek olmak üzere 718 madde hukuki durumda bir değişikliğe yol açmayacak şekilde yeniden numaralandırıldı.

17 - Yugoslavya'dan gelen 9 ve Romanya'dan gelen 4 Türk kökenli aileye mensup 60 kişinin Türk vatandaşlığına alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

18 - Sağlık sebebiyle ABD'de bulunan Başbakan Turgut Özal,gezisinin ilk gününde 2 gazeteyi ziyaret etti ve önde gelen 9 bankanm yöneticileriyle biraraya geldi. Rum Patriği Başpiskopos Yakovas'la da bir görüşme yapan Özal, 1988 için en önemli konunun enflasyonun kontrol altına alınması olduğunu ve memurlara enflasyonun üzerinde ücret verilmesinin gelecek yıl düşünüleceğini söyledi. Başbakan Özal, zamlarla ilgili olarak ta «Gereği neyse yapılır dedik. Gereği imiş yapıldı» dedi.

19 - Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün temsilettiği NATO'nun Savunma, Planlama Komitesi'nin sona eren toplantısından sonra bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Türkiye'nin savunma harcamalarını artıracağını söyledi.

Kornite toplantısı ile ilgili yayımlanan ortak bildiride ise «Yunanistan, Portekiz ve Türkiye'ye yapılan yardımlara daha yaygın birbiçimde katılım sağlanması» üzerinde duruldu.

20 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile FKÖ LideriYaser Arafat Başbakan Turgut Özal'a birer mesaj göndererek, seçimleri yeniden kazanmasından dolayı kendisini kutladılar.

21 - Avrupa Topluluğu Akdeniz Bölgesi Sorumlusu ClaudeCheysson, Ürdün'ün başkenti Amman'da Türkiye'de yapılan seçimlerle ilgili bir soruyu cevaplandırırken, «Demokrasi için önemli birgelişmedir. Ama Türkiye'nin AT üyesi olması için de bir izin belgesideğildir» dedi.

22 - Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilciliği görevine atanan Arjantinli diplomat Oscar Camilion, Kıbrıs'a gitti. Camilion Lefkoşa'da bir basın toplantısı düzenledi.

23 - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, terörizmi kınayan bir karar tasarısını üye ülkelerden 128'inin onayıyla kabul etti.

24 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, ABD ve SSCB Liderlerinin zirve toplantısına 4 gün kala basma bir demeç vererek, «İkitarafın ellerindeki füze sayısını birbirlerine tam olarak bildirmeyesöz verdiklerini ve Sovyetlerin bunu yapmakta neden geç kaldıklarını anlayamadığını» bildirdi.

Öte yandan, SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze de ABD'nin Moskava Büyükelçisi Jack Matlock'la biraraya gelerek, yakındayapılacak olan süpergüçler zirvesi ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

25 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, FransaHükümeti'nin, Lübnan'da rehine 2 Fransız'ı kurtarmak amacıyla Tahran'la anlaşma yapmasıyla ilgili olarak hükümetinin görüşleriniaçıkladı.

26 - Sovyetler Birliği'nin Karadeniz sınırı üstündeki KafkasDağları yakınında bir yolcu ve bir yük treninin çarpışması sonucu92 kişinin yaralandığı, kesin sayısı belirlenemeyen çok sayıda kişinin de öldüğü bildirildi.

27 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand Sovyet Hükümetinin yayın organı İzvestia'ya verdiği bir demeçte, Sovyetler BirliğiLideri Mihail Gorbaçov'u, ülkenin iç ve dış işlerinde yaptığı yeniliklerve silahsızlanma konusunda kaydettiği adımlardan dolayı kutladı.

28 - Bağdat-Seul seferi sırasında pazar günü içinde 115 yolcusuyla Tayland - Birmanya sınırı yakınlarında kaybolan Güney KoreHavayollarına (KAL) bağlı Boeing-707 uçağıyla ilgili olarak hükümet toplantısında bir konuşma yapan Güney Kore Devlet BaşkanıChun Doo Wan, «Sabotaj yapmış olmalarından kuşkulanılan iki kişinin, büyük bir ihtimalle perde arkasından Kuzey Koreli gruplar tarafından yönlendirilen, Japonya'da yaşayan Güney Koreliler olduklarını» söyledi.

Devlet Başkanı Doo Wan, «Daha fazla soruşturma gerekiyor, ancak Kuzey Kore'nin, bizdeki başkanlık seçimi öncesinde kışkırtıcıeylemlerini yoğunlaştırdığı da açık» dedi.

29 - İran Petrol Bakanı Gulamrıza Agazade, gelecek hafta Viyana'da yapılacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) zirvesinde petrol fiyatlarının varil başına 20 dolara çıkartılmaması durumunda Tahran'ın, OPEC kararlarına uymayacağını açıkladı.

Bu arada Suudi Arabistan Petrol Bakanı Hişam Nazır da, İran'ınbir yandan petrol fiyatlarının, yükseltilmesini istediğini, bir yandanda düşük fiyatla petrol sattığını ve kotasını aştığını söyledi.

30 - İran Resmi Haber Ajansı İRNA, İran Devlet Başkanı SeyitAli Hamaney'in Kum kentinde yaptığı bir konuşmada, «KörfezdekiAmerikan gemilerini vurabileceklerini ve böylelikle bölgedeki ABDdonanmasını güç duruma sokabileceklerini» söylediğini duyurdu.

31 - Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolas Papulyas, pazartesigünü başladığı İsrail ziyaretini tamamlayarak, ülkesine döndü.

32 - Bangladeş'te Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ın istifasıiçin bir süredir devam eden protesto gösterilerinde son olarak 1 kişinin ölmesi, çok sayıda kişinin de yaralanmasının ardından bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Abdulmetin, yönetimin protesto ve gösterileri yasaklayan kararına rağmen eylemlere kalkışan göstericilerden181'inin tutuklandığını bildirdi.

33 - Haiti'de feshedilen Seçim Konseyi, ülkede kendi denetiminde yapılmayacak seçimleri geçersiz sayacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

Bildiride, «Anayasanın 289-3 maddesine göre, yeni devlet başkanı seçilinceye kadar hiçbir şekilde seçim konseyinin görevi engellenemez» ifadesinin yer aldığı belirtildi.

34 - Polonya'da pazar günü yapılan referandumda halkın ekonomik ve siyasal reformlara hayır oyu vermesinin ardından İngiliz Yayın Kurumu BBC Radyosu, Komünist Partisi'nin, reform programının yumuşatılmasına karar verdiğini duyururken, kapatılan Dayanışma Sendikası Lideri Lech Walesa Gdansk'ta verdiği demeçte, «Halkın özveriden kaçmadığını, ancak hükümete güvenmediğini» bildirdi.

Bu arada Dayanışma Liderleri de, «Hükümetin açmazdan kurtulabilmesi için kendileri ile işbirliği yapması çağrısında» bulundular.

35 - İtalyan Havayolları'nın 183 uçuşu, ülkedeki grev nedeniyle iptal edildi.

36 - Kampuçya direniş lideri Prens Norodam Sihanuk ile Başbakan Hun Sen Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Fere-en-Tardenois kentinde biraraya gelerek görüştüler. Hun, görüşmeyi, çözüme doğru atılmış bir adım olarak niteleyerek, ilerleme sağladıklarınıaçıkladı.

3 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hürriyet Gazetesi'nin Ankara'daki tesislerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe AlptemoçinAnkara'da yaptığı açıklamada, «Zamların bittiğini, yılbaşında yenizamların yapılmayacağını» söyledi.

3 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da zamlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

4 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, «İllerden gelen partililerin önerilerine uyarak, yönetimde boşluk yaratmamak için kurultaya kadar DSP Genel Başkanlığı görevinisürdüreceğini» söyledi.

5 - Çankaya Belediyesi, Türk Belediyecilik Derneği ve KonradAdenauer Vakfı'nın işbirliği ile düzenlenen Üst Düzey YöneticileriBelediyecilik Semineri Ankara'da başladı.

6 - İstanbul Ticaret Odası Başkanı Niyazi Adıgüzel'in İTO ileilgili açıklamaları Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7 - Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan NATO Başkomutanı Orgeneral John Galvin yaptığı açıklamada, «Türkiye ve NATO'yuilgilendiren meseleyi görüşeceğiz. Bölgesel sorunlar ele alınacak.Askeri teçhizat ve malzeme konusu var. Tabii bir de para meslesigörüşülecek» dedi.

8 - İstanbul Fener'deki Rum Ortodoks Kilisesi Başpatriği Dimitrios, Papa 2. Jean Paul ile görüşmelerde bulunmak üzere İtalya'yagitti.

9 - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, öteki kat sahiplerinin rızasıalınmadan apartman katının kullanım biçiminde ve projesinde değişiklik yapılmayacağına karar verdi.

10 - Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki subay lojmanlarına bir grupterörist tarafından bombalı saldırı düzenlenmesi sonucu bir bekçiöldü, bir komiser de ağır yaralandı.

11 - İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Küçükleri MuzırNeşriyattan Koruma Kurulu'ca müstehcen bulunan kitaplarından dolayı yazar Pınar Kür, Ahmet Altan, Haydar Dümen ve yayımcı ErdalÖz yargılandılar. Ayrıca 2000'e Doğru dergisinin Yazı İşleri MüdürüFatma Yazıcı da Başbakan Turgut Özal'a hakaretten yargılandı.

12 - 1. Ordu Komutanlığı, İstanbul Askeri Mahkemesi'nde görülen Dev-Sol davasında altı sanık daha serbest bırakıldı. 1414 sanıklı davada tutuklu sayısı 95'e indi.

13 - Sağlık kontrolü için ABD'ye giden Başbakan Turgut Özal,New York'taki ikinci gününde, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost ve BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'la görüştü.

14 - ABD Senatosu Dışilişkiler Komisyonu'nun Cumhuriyetçiüyelerinden Mitch Mc Connell, tarafından ABD Senatosu Genel Kurulu'na sunduğu tavsiye kararında, Türkiye ile Yunanistan arasındakisorunların çözümü için iki ülke arasında danışmalarda bulunmak içintemsilci atanmasını istedi.

15 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ABD'nin New Yorkkentinde yaptığı açıklamada, «Türkiye ve KKTC hükümetlerine askeri yardım ve Maraş ile ilgili duyduğu kaygıların defalarca iletilmesinerağmen bu konuda herhangi bir gelişmenin olmadığını» vurguladı.

16 - İran İslam Cumhuriyetinin Sesi Radyosu Türkiye'deki seçim sonuçlarını değerlendiren yorumunda, «Türkiye'de komünist partinin kurulmasından önce İslami bir partinin kurulmasına izin verilmelidir» denildi.

17 - ABD'nin başkenti Washington'da başlayacak ABD - SSCBZirvesi'ne üç gün kala Amerikan tarafı Sovyetler Birliği'ni 1972 tarihliAnti-Balistik Füze Antlaşması'nı (ABM) çiğnemekle suçladı.

18 - ABD'de Ürdün uçağını 1985 yılında kaçırmakla suçlananterörist Fahaz Yunus, Lübnan Adalet Bakanı ve Şii Emel Örgütü lideriNebin Berri'den emir aldığını itiraf etti.

19 - Bangladeş'te Muhalefet Partisi İslami Cemiyet'in parlamentodaki 10 temsilcisi Devlet Başkanı Mubsmmed Erşad'ın aldığıson önlemleri protesto etmek amacıyla istifa etti.

20 - Filipinler'de Başkan Corazon Aquino'ya karşı geçen ağustos ayında yapılan darbe teşebbüsünün liderlerinden Yarbay Reynaldo Berroya, Filipin askeri yetkililerine teslim oldu.

21 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Sandinist yönetimine karşı mücadele eden Contralar'ın 6 haftalık ateşkes önerisinireddetti.

22 - Sri Lanka'nın doğusunda Hint birlikleriyle ayrılıkçı Tamilgerillaları arasında çıkan çatışmada, 28 kişi öldü.

23 - Pakistan'ın Peşaver kentinde bir arabaya konan bombanınpatlaması sonucu 2 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

24 - Pakistan'da yapılan yerel seçimlerde Başbakan MuhammedCuneco'nun başkanlığındaki Müslüman Birliği Partisi büyük bir çoğunluk kazandı.

4 ARALIK 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, zamlar konusunda açıklamalarda bulundu.

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe AlptemoçinAnkara'da düzenlediği basın toplantısında ücretlilere verilecek zamkonusunda açıklamalarda bulundu.

3 - ANAP Genel Başkan Başyardımcısı Mehmet Keçeciler Ankara'da seçim sistemi üzerinde açıklamalarda bulundu.

4 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in çeşitli konuları içeren açıklaması Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Yüksek Seçim Kurulu, Gaziantep İl Seçim Kurulu'nun «İlçe seçim kurulunun SHP'nin itirazını inceleyemeyeceği» yolundakikararını kaldırdı.

6 - İstanbul Ticaret Odası (İTO) perakende fiyat endeksine göre. Kasım ayındaki fiyat artışı yüzde 3.1, Devlet İstitistik Enstitüsü'ne(DİE) göre yüzde 6.2, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'na göreyüzde 4 olarak açıklandı.

Bu yılın 11 ayında ortalama fiyat artışı da İTO'ya göre yüzde45.9, DiE'ye göre yüzde 39.4, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nagöre yüzde 40.6 olduğu bildirildi.

l - Resmi bir ziyaret için dün Ankara'ya gelen NATO Başkomutanı Orgeneral John Gaivin yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin eknükleer yükümlülük almasını istediğini, ancak bunun henüz tavsiyeniteliğinde olduğunu» söyledi.

8 - Tekstil ürünleri, gübre, çimento ve ilaca yüzde 16-62 arasında zam yapıldı.

9 - Cumhuriyet Savcılığı, DSP'yi, 1. Büyük Kongresi'ni 30 güniçinde yapması gerektiği konusunda uyardı.

10 - Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde 15 Kasım 1987 tarihinde meydana gelen olayda gözaltına aldıkları 11 kişiye 9 gün süreyle işkence yaptıkları savıyla haklarında dava açılan Giresun Emniyet. Müdürlüğü Siyasi Şube Müdür Vekili Abdülkadir Usanmaz,komiserler Yüksel Ergenekon, Şeref Çoban ve polis memurları Abdülkadir Doğan, Yunus Yıldırgan, Sedat Gümüş ve Nuri Kuşçu'ya 9'aray 15'er gün hapis cezası verildi.

11 - Mardin'in Nusaybin ilçesinde usulsüz oy kullanıldığı belirlenen bir seçim sandığında görevli 7 kişi tutuklandı.

12 - Olağanüstü Hal Bölgesi'nde ikamet edenlere 45 gün içinde başvurmaları halinde ateşli silahlar için kaynağına bakılmaksızıntaşıma ya da bulundurma ruhsatı verilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

13 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın,BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu Kıbrıs Barış Gücü'yle ilgili raporuna KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Dışişleri Bakanlığıaçıklama yaparak tepki gösterdiler.

14 - Federal Alman Dışişleri Bakanlığı nezdinde görevli ve ATile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Dr. Adam Schvvaetzer Bonn'dayaptığı açıklamada, «Türkiye ile AT arasındaki ortaklık anlaşmasınıncanlandırılması gerektiğini belirterek, Bonn'un bir süredir bu konuda diğer topluluk ülkeleri ile temas halinde olduğunu» söyledi.

15 - Dün İtalya'ya giden İstanbul Fener Patriği 1. Dimitrios, Vatikan'da Papa 2. Jean Paul tarafından kabul edildi.

16 - AT Zirvesi, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da BaşbakanPoui Schluter başkanlığında başladı.

17 - Fransa'da Başbakan Jacques Chirac, parlamentodaki güvenoylamasını 282'ye karşı 295 oyla kazandı.

18 - ABD'nin Atlanta Cezaevi'ni 11 gündür ellerinde tutan Kübalı mahkûmlar, hükümetle sağlanan anlaşma sonucu 89 rehineyiserbest bıraktılar.

19 - İngiliz yayın kurumu BBC'de yayınlanacak İngiliz Gizli Haberalma Örgütüyle ilgili bir programa hükümet tarafından yayın yasağı kondu.

20 - Haiti Lideri General Henry Nampyh, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar'a 7 şubata kadar seçimlerin yapılacağına ve yönetimi sivil hükümete devredeceğine ilişkin söz verdi.

21 - Karnpuçya direniş lideri Prens Norodom Sihanuk ile Vietnam yanlısı yönetimin Başbakanı Hun Sen, Paris yakınlarındaki birkentte yaptıkları görüşmenin sonunda yeniden bir araya gelmeyekarar verdiler.

22 - Nikaragua'da Sandinist yönetimi ile yönetime karşı savaşan Contralar arasında dolaylı görüşmeler başladı.

23 - Filipinler'de ordu birliklerinin komünist gerillaların kampına düzenledikleri saldırıda 15 gerilla ile bir asker öldü.

24 - İsrail Başbakanı İzak Şamir Kudüs'te yabancı gazetecilereyaptığı açıklamada, «İsrail İran'a silah satmamaktadır. Politikamızbudur» dedi.

25 - Afrika ülkelerinden Ruanda'da bir Charter uçağının düşmesi sonucu 13 kişi öldü.

5 ARALIK 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün seçimlere ilişkin öze!demeci Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

2 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, Ankara'da yaptığıaçıklamada Tekel ürünlerine yapılan zamların 1987 bütçesini takviye etmek için yapıldığını bildirdi.

3 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

A - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Türk-İş Araştırma Bürosunun yaptığıhesaplamalara göre, sadece kamu kesiminin yaptığı zamlar çalışanların bütçesine ayda 37 bin 495 lira yük getirdi» dedi.

5 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Rıfat Öktem imzası ile yayınlanan liste ile toplam 181çeşit ilaca zam geldiği açıklandı.

6 - AET'nin hukuk müesseseleri konusunda çeşitli konferanslar vermek üzere İstanbul'a gelen AET Komisyonu Hukuk Başdanışmanı Prof. John Temple Lang Hürriyet Gazetesi'ne bir demeç verdi.

7 - Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 53.yıldönümü bazı illerde kadınlar ve kadın kuruluşları tarafından kutlandı.

8 - TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu (Yaşar Nabi Yağcı) ileTİP Genel Sekreteri Nihat Sargın DGM'deki sorguları tamamlandıktan sonra Türk Ceza Yasası'nın 140, 141/1, 142/1, 3, 6, 158, 159 ve312/2 maddeleri uyarınca tutuklanarak, cezaevine konuldular.

9 - Emekli Büyükelçi Ziya Tepedelen İstanbul'da öldü.

10 - Sağlık kontrolünden geçmek amacıyla ABD'nin Houstonkentinde bulunan Başbakan Turgut Özal, bir göz ameliyatı geçirdi.

ABD Başkanı Ronald Reagan, Başbakan Özal'a bir mesaj göndererek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

11 - UBA'nın haberine göre KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu,yaptığı açıklamada KKTC'de üretimi ve satışı yasaklanan «SağlığaZararlı» Sodium Benzonatlı dondurma şekerlerinin Türkiye'de satışının yasak olmadığını gerekçe göstererek, Türkiye'ye ihraç edildiğini bildirdi.

12 - Federal Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Zimrnermann,A.A.'ya verdiği demeçte, «Ülkesinde kullanılmakta olan iltica yasasının iltica talebinde bulunanlar tarafından kötüye kullanıldığını»söyledi.

13 - New York'ta yayınlanan «Wall Street Journal» gazetesi Türkiye'yi konu alan bir başyazıya yer verdi.

14 - Federal Almanya'nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeyi protesto etmek isteyen 2 bin dolayında Türk, Hollanda ile FederalAlmanya arasındaki Emmerich sınır kapısını geçerek Almanya'yavizesiz girdi.

15 - Uluslararası Af Örgütü, tüm üyelerine ve basına bir açıklama göndererek, «Bir hafta önce İstanbul'da gözaltına alınan sendikacıların aiJeleriyie ve avukatlarıyla görüştürülmediğini» bildirerek,üyelerden, emniyet müdürlüğüne, «Sendikacılara kötü davranılmamasının gerektiğinin» belirtildiği birer mektup veya telgraf göndermelerini istedi.

Açıklamada ayrıca, «Uluslararası Af Örgütü'ne gelen bilgiler,Türkiye'de işkencenin yaygın ve sistematik olarak sürdürüldüğünügöstermektedir» denildi.

16 - Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da AT üyesi ülkelerinyetkililerinin biraraya geldiği Topluluk Doruk Toplantısı sona erdi.

17 - Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Andrei Gromiko, iran hükümetinin bir mesajını iletmek üzere Moskova Büyükelçisi NasırHayrani'yi kabulü sırasında yaptığı konuşmada İran'ı Körfez Savaşı'nı sona erdirmek için çaba sarfetmemekle suçladı ve «İran yönetimi olarak barış istediğiniz yolunda birçok açıklama yaptınız. Ancak savaş devam ediyor ve İran bu anlaşmazlığın sona erdirilmesiyönünde hareket etmiyor» dedi.

Bu arada İran Resmi Haber Ajansı IRNA, İran Meclis BaşkanıHaşimi Rafsancani'nin Kerman şehrindeki bir toplantıda yaptığı konuşmada, «ABD'ye yardım etmemesi» konusunda Kuveyt'i uyararak,«ABD gemilerinin İran karasuları yakınında seyretmelerine ve Basra Körfezi içinde üsler kurmalarına izin vermeyeceklerini» söylediğini duyurdu.

18 - Haiti'de kilise, seçim sırasında çıkan olaylardan orduyusorumlu tutarak, Haiti halkım, askeri yönetimin kendi hazırladığı seçim şartlarını kabul etmemeye çağırdı. Ülkedeki muhalefet gruplarıise, askeri yönetimi istifaya zorlamak için genel grev çağrısındabulundular.

Bu arada başkent Port Au Prince'de 10 piskopos tarafından imzalanan bildiride, «Haiti piskoposları, kendisine medeni diyen birülkedeki bu şiddeti büyük öfkeyle karşılıyor» denildi.

19 - Polonya Başbakanı Zbignievv Messner, Parlamentoda yaptığı konuşmada, «29 kasımda yapılan referandumda, halkın ekonomik reform paketine hayır demesi üzerine, 1988'de temel tüketimmaddelerine yapılacak zamların planlanan oranın altında gerçekleşeceğini» bildirdi.

20 - Tunus Devlet Bakanı Zin Abidin Bin Ali, çoğunluğunu İslami Eğitim Hareketi üyelerinin oluşturduğu, 791 mahkûm için afçıkardı.

21 - Romanya Resmi Haber Ajansı, Romanya Devlet BaşkanıNikolay Çavuşesku'nun Maliye Bakanı Alexandra Babe'yi görevlerini yerine getirmekte başarısız olduğu gerekçesiyle görevden aldığını duyurdu. Ajans, Babe'nin yerine Dış Ticaret ve Uluslararası Ekonomik İşbirliği Bakan Yardımcısı Gheorghe Parashchiv'in atandığınıbildirdi.

22 - İspanya'nın kuzey kıyıları açıklarında Hong Kong bandıralı bir şilepte çıkan yangında 31 kişilik mürettebattan 22'sinin öldüğübildirildi.

6 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri AliBaransel, Milli Güvenlik Konseyi'nîn tutanaklarında, «Başkanlık sistemi ve yüzde 10'luk seçim barajı tartışmalarının» yer almayışı ileilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, «Başkanlık sistemi ileyüzde 10'luk seçim barajının MGK'da ayrıntılı bir biçimde ele alındığını, ancak tutanaklara benimsenen son görüşmelerin kaydedildiğini» söyledi.

2 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da işsizlik konusunda açıklamalarda bulundu.

3 - Başbakanlık müşavirliklerine İsmet Togman ile NihatGüner atandılar.

4 - Türk-İş Yönetim Kurulu son zamlarla ilgili Ankara'da birbildiri yayımladı.

5 - Türk Tabibler Birliği (TTB) Merkez Konseyi tarafından belirlenen yeni tedavi ücretlerine yüzde 43 ile yüzde 100 arasında değişen oranda zam yapıldı.

6 - İnsan Hakları Derneği ile TAYAD'ın İstanbul'da düzenlediği iki ayn mitingde genel af ve idam cezasının kaldırılması istendi.

7 - Türklerin Alman .konsolosluklarında karşılaştıkları sorunlarla ilgili olarak gözlem yapmak amacıyla Türkiye'ye gelen FederalAlman Dr. Peter Noll, izlenimlerini bîr mektupla Federal AlmanyaDışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'e bildirdi.

8 - Mardin'in Derik ilçesi yakınlarında bir TIR parkını basıpakaryakıt istasyonunu yakan teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 5 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi. Çatışmada 2 erŞehit oldu.

9 - Papa suikastine adı karışan ve 29 Mart 1986 tarihinde Roma Mahkemesi tarafından delil yetersizliğinden hakkında beraat kararı verilen Musa Serdar Çelebi, Federal Almanya'nın Frankfurt kentinde, «Türkiye'ye döneceğini» açıkladı.

10 - Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad, parlamentoyu feshetti,

11 - Filipinler'de 18 Ocak'ta yapılacak yerel seçimler için kampanyanın başlamasından sonra çıkan olaylarda 7 kişi öldü.

12 - Lübnan'ın güneyinde Müslüman gerillalarla İsrail desteğindeki Güney Lübnan Ordusu arasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü.

13 - Ürdün Kralı Hüseyin, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmelerde bulunmak üzere Mısır'a gitti.

7 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Salim Tadmouri ile Avustralya Büyükelçisi Donald Wiliam Whiteford'u Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul etti. Her iki büyükelçigörevlerine yeni atandıklarından dolayı Cumhurbaşkanı Evren'e güven mektuplarını sundular.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD'nin Houston kentindegöz ameliyatı geçiren Başbakan Turgut Özal'a bir mesaj göndererek,geçmiş olsun dileğinde bulundu.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, zamlara, seçim sonuçlarına ve bazı konulara ilişkinaçıklamalarda bulundu.

4 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, ABD'li bilim adamı Prof. Lev Landa tarafındangeliştirilen «Hızlı beceri kazandırma tekniği» (Landamatik) sisteminin bir çok ülkede uygulandığını ve çok yararlı olduğunu söyledi.

5 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, hastanede tedavi ve muayene ücretlerine zam yapılması konusunda herhangi bir girişimin olmadığını bildirdi.

6 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, 1988 yılıürünü hububat destekleme alım fiyatını Ankara'da açıkladı.

7 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin 3. büyük kongresinin 8 ve 9 mayıs günlerinde Ankara'da toplanacağını açıkladı.

Demirel ayrıca, gözünden ameliyat olan Başbakan Turgut Özal'ada şifa dileyen bir telgraf gönderdiğini söyledi.

8 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmesini ve genel başkanlıktan çekilmesine ilişkin düşüncelerini Milliyet Gazetesine anlattı.

9 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, 4. Belediyecilik Semineri'nde yaptığı konuşmada, «Yeni kararnameyle banaverilen yetkiye dayanarak, bölgemdeki bütün belediye başkanlarınasilah taşıma ruhsatı vereceğim» dedi.

10 - Federal Alman SPD'li parlamenter Ottmar Schreiner'inBonn'da yaptığı açıklamada, «Görüştüğüm Adalet Bakanlığı yetkilileri Türk Ceza Yasası'nın düşünce suçlarını kapsayan 141, 142 ve 163.maddelerini de içine alan geniş bir değişiklik taslağı hazırlandığınısöylediler» demesi üzerine bir açıklama yapan Adalet BakanlığıMüsteşar Yardımcısı Yıldırım Türkmen, «Galiba Sayın Parlamenteryanlış anladı. Böyle bir değişiklik söz konusu değil» dedi.

11 - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Halit Narin, konfederasyonun zamların ardından gelen ücret artışlarına ilişkin tavrını açıklarken, ücret artışı sorununun ancak hükümet, Türk-İş ve TiSK'in olacağı «Üçlü Zirve» de çözüme kavuşturulabileceğini bildirdi.

12 - Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Cevdet Selvi'nin SHPEskişehir Milletvekili seçilmesi üzerine Sendika Genel BaşkanlığınaGenel Sekreter Münir Ceylan getirildi.

13 - SSCB Dışişleri Bakanlığı Türkiye ile ilişkilerden sorumluOrtadoğu Dairesi Başkanı Büyükelçi Yuri Konstantinov Alekseev veYardımcısı Vitali Aleksandroviç, resmi temaslarda bulunmak üzereAnkara'ya geldiler.

14 - AT Komisyonu Türkiye Masası Sorumlusu Jean - JeacquesSchvved, Ankara'ya geldi. Böylece Ortak Pazar'a tam üyelik için yapılan başvurunun ikinci aşaması da resmen başladı.

15 - 8 yıldan beri devam eden İran-Irak Savaşı yüzünden ülkesini terkeden İranlı Achjhari Hariha, Ankara'da Birleşmiş MilletlerGöçmen Bürosu'nun önünde kendisini yakarken, yine İran rejimindenkaçan ve çoğunluğunu üniversiteli öğrencilerin oluşturduğu 10 kişide Türkiye'ye iltica etti.

16 - Paralı otoyollara, demir-çelik ürünlerine, tuğla fiyatına veiplik fiyatına zam yapıldı.

17 - Vakıf Haftası çerçevesinde düzenlenen «4. Vakıf GurebaTıp Günleri» nin İstanbul'da yapılan toplantısında uyuşturucu maddekullanımı ele alındı.

18 - Mardin'e bağlı Kızıltepe ilçesinin SHP İlçe Başkanı SelanikÖnen ile bazı partililerin gözaltına alındıkları bildirildi.

Mardin Valisi Alaattin Turhan, gazetecilere geniş açıklama yapamayacağını beMrterek, gözaltına alınanların bilgisine başvurulacağını, konuyla ilgili açıklamanın ise daha sonra yapılacağını bildirdi.

19 - Kürtçülük propagandası yaptığı iddiasıyla yargılanan Fransız turist rehberi arkeolog Michel Caraminot, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce 5 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemeayrıca sanığın «Türkler ve Kürdistan» adlı kitabının yurda girişinin,Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandığını bildirerek, kitabın mücaderesine karar verdi.

20 - Türkiye'den gemiyle İtalya'ya eroin kaçakçılığı yaptığıiddiasıyla hakkında ölüm cezası istenen Behçet Cantürk, Azet Cantürk, Nizamettin Bayramoğlu ve Mehmet Yıldız'm yargılanmalarınaDiyarbakır 7 nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devamedildi. Behçet Cantürk'ün tahliye istemini reddeden mahkeme, diğer3 sanığın tahliye edilmelerine karar verdi.

2! - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

22 - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi emekli öğretimüyelerinden Prof. Ludvvick Biskupski İstanbul'da öldü.

23 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda açık bulunan kadrolara atamalar yapılmasına ilişkinKararnameler Resmi Gazete'de yayımlandı.

24 - Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi İlterTürkmen, ABD Senatosu Genel Kurulu'nun Kıbrıs için özel bir temsilci atanması kararı üzerine yaptığı açıklamada, «Genel Sekreter,Kıbrıs'a gönderdiği yeni temsilcisinin göreve başlaması üzerine,ayrıca da Kıbrıs Rum kesimindeki seçimlerden sonra daha iyi birhavanın yerleşeceği görüşünde» dedi.

17 - Vakıf Haftası çerçevesinde düzenlenen «4. Vakıf GurebaTıp Günleri» nin İstanbul'da yapılan toplantısında uyuşturucu maddekullanımı ele alındı.

18 - Mardin'e bağlı Kızıltepe ilçesinin SHP İlçe Başkanı SelanikÖnen ile bazı partililerin gözaltına alındıkları bildirildi.

Mardin Valisi Alaattin Turhan, gazetecilere geniş açıklama yapamayacağını belirterek, gözaltına alınanların bilgisine başvurulacağını, konuyla ilgili açıklamanın ise daha sonra yapılacağını bildirdi.

19 - Kürtçülük propagandası yaptığı iddiasıyla yargılanan Fransız turist rehberi arkeolog Michel Caraminot, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce 5 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemeayrıca sanığın «Türkler ve Kürdistan» adlı kitabının yurda girişinin,Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandığını bildirerek, kitabın mücaderesine karar verdi.

20 - Türkiye'den gemiyle İtalya'ya eroin kaçakçılığı yaptığıiddiasıyla hakkında ölüm cezası istenen Behçet Cantürk, Azet Cantürk, Nizamettin Bayramoğlu ve Mehmet Yıldız'm yargılanmalarınaDiyarbakır 7 nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devamedildi. Behçet Cantürk'ün tahliye istemini reddeden mahkeme, diğer3 sanığın tahliye edilmelerine karar verdi.

21 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

22 - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi emekli öğretimüyelerinden Prof. Ludvvick Biskupski İstanbul'da öldü.

23 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda açık bulunan kadrolara atamalar yapılmasına ilişkinKararnameler Resmi Gazete'de yayımlandı.

24 - Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi İlterTürkmen, ABD Senatosu Genel Kurulu'nun Kıbrıs için özel bir temsilci atanması kararı üzerine yaptığı açıklamada, «Genel Sekreter,Kıbrıs'a gönderdiği yeni temsilcisinin göreve başlaması üzerine,ayrıca da Kıbrıs Rum kesimindeki seçimlerden sonra daha iyi birhavanın yerleşeceği görüşünde» dedi.

25 - Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Candemir Önhon, A.A.'yayaptığı açıklamada, «Mısır'da Türklere ait olup, 1952 yılında işbaşınagelen Nasır yönetimince kamulaştırılan malların tazminatlarınınödenmesi için yapılan girişimler sonucu tazminatların transferi aşamasına gelindiğini» söyledi.

26 - Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanlığı (SHAPE),Cumhuriyet Gazetesi'nin orta ve orta-kısa menzilli füzelerin (!NF)kaldırılmasına ilişkin olarak «INF anlaşması NATO ve Varşova Paktı'nı nasıl etkileyecektir» şeklindeki yazılı sorusuna yine yazılı olarak cevap verdi.

27 - Helsinki İzleme Komitesi (HİK), «Bulgaristan'daki Türkler:Etnik Kimliğin Yok Edilmesi» başlığı altında yayımladığı 1987 tarihliyeni raporunda, Bulgaristan'daki Türklerin ulusal, kültürel ve dinikimliğinin korunabilmesi için tüm ülkeleri ve uluslararası örgütleriçaba göstermeye çağırdı.

28 - Kürtçülük ve Ermeni propagandası yaptığı gerekçesiyleDiyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce gıyabında 5 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Fransız Turist Rehberi Michel Caraminot,Fransa'da Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Türkiye'den kaçışının, Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği ile Türk Hükümeti arasındavarılan bir anlaşma sonucu gerçekleştiğini» söyledi.

29 - İngiliz Yayın Kurumu BBC, haber programında TKP ile ilgili bir yorum - haber yayınlayarak, «Türk halkının komünist partiyibenimsemesi mümkün değil» dedi.

30 - Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU), Genel SekreteriJohn Vanderveken tarafından yayımlanan bir deklarasyonda, 29 kasım seçimleriyle ilgili olarak konfederasyon görüşüne yer verildi veyeni kurulacak Özal hükümetinden, sendikal haklar üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması istendi.

31 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, bir radyo röportajında tüm Avrupa hükümetleri ve NATO'nun, hazırlanan ABD - Sovyet anlaşmasından memnun olduklarını söyledi.

32 - ABD'nin Savunma eski Başkanı Caspar Weinberger, Fransız Televizyonu 5. kanalına verdiği bir demeçte ABD ve Sovyetler Birliği arasında imzalanan INF Anlaşmasına ilişkin görüşlerini açıkladı.

33 - Ürdün Kralı Hüseyin, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmek üzere Kahire'ye yaptığı 2,5 saatlik geziyi tamamlayarak ülkesine döndü.

34 - Polonya'da, kapatılan Dayanışma Sendikası'nın Ulusal Yönetim Komisyonu bir bildiri yayımlayarak, Komünist Partiye bağlılığa göre atama sisteminin kaldırılarak, yerine yetkinliğe dayanan birsistemin getirilmesini istedi.

35 - Fransa'daki aşırı sağcı Ulusal Cephe Hareketi'nin lideriJean-Marie Le Pen, Antiller'e yapacağı geziyi, protestolar nedeniylebaşlatmadan bitirdi.

36 - Haiti'nin başkenti Port-Au Prince'te, askeri idareyi protesto etmek amacıyla yapılan genel grev çağrısına uyan çok sayıda işyeri kepenklerini açmadı.

37 - Afganistan'da 2400 siyasal tutuklu, Devlet Başkanı Necibullah'ın kararıyla serbest bırakıldı.

38 - Yunanistan'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim konusunda daha fazla harcama yapılması talebiyle başkent Atina ve diğerkentlerde bir dizi gösteriye başlandı.

39 - Kuveyt Resmi Haber Ajansı KUNA, İran'ın Kuveyt'e ait yüzen bir petrol platformuna Çin yapısı Silkworn füzeleriyle saldırdığınıduyurdu.

8 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanlığına bağlı Öğretilebilir Çocuklar Okulu ile Körler Okulu'nugezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Evren, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu'ndan körler ve zekâ özürlü çocukların eğitimi için uzman öğretmen yetiştirilmesine önem verilmesini ve akraba evliliklerinin önlenmesi için çalışmalar yapılmasını istedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, mazbatasını almak veseçmenlerine teşekkür etmek için gittiği İzmir'de «Zamların insafsızca sürdüğünü, çok sayıda mal ve hizmete yeni zamlar yapılacağını»söyledi.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, orta ve orta kısamenzilli füzelerin kaldırılmasına ilişkin INF anlaşmasını, «Tüm insanlığımız için zararlı olarak kabul ettiğimiz nükleer silahlardan birkısmının elimine edilmesi önemli bir gelişmedir» şeklinde değerlendirdi.

Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Genel SekreteriLord Carrington'un «Ordunuzu kendiniz modernize edin» şeklindekisözlerini cevaplandırırken, «Elbetteki ordumuzu başkaları gelip modernize edecek değil. Biz, ordumuzu modern NATO standartlarına çıkarmak için tüm hızımızla çalışıyoruz» dedi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Dünya Halter Şampiyonu Naim Süleymanoğlu'nu cezasının bitmesi sebebiyle kabul ederek, «Kendisinden Seul Olimpiyatları'nda Türk ulusunun göğsünü kabartacak dereceler beklediğini» söyledi.

5 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray Cumhuriyet Gazetesi'nin zamlara ilişkin sorularını cevaplandırırken «Az sayıda vatandaşı ilgilendiren zam haberlerinin TRT ve gazetelerde yayımlanmaması gerektiğini» savundu. Zam haberlerini yazan gazetecileri veküçük zamlara ilişkin haberleri yayınlayan TRT'yi istismarcılıklasuçlayan Bakan, «Küçük zam haberlerinin yayınlanmasının zamlarınzincirleme gitmesini sağladığını» bildirerek, «Zamların sorumlusutopuyla millet aslında» dedi.

6 - SHP, Gaziantep 1. seçim çevresindeki kontenjan milletvekilliği konusunda ikinci defa Yüksek Seçim Kurulu (YSK) na müracaat etti.

7 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, çağın en önemli gelişmesinin iletişim alanında yaşandığına dikkat çekerek, TRT'yi halkın doğruları öğrenme hakkını kısıtlamakla suçladı.

8 - SHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, bir açıklama yaparak,SHP'nin İzmir'de «Zamlara Hayır» yürüyüş ve mitingi düzenleyeceğini bildirdi.

9 - Antalya ANAP Merkez İlçe Örgütü topluca istifa etti.

10 - DSP kurucularından Nuri Korkmaz, Parti Genel Sekreterliğinden ve MKYK üyeliğinden istifa etti.

11 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, TV ve sinema filmlerinde «Sigara ve tütün kullanımına ilişkin sahnelere yer verilmemesini» istedi.

12 - Başbakanlık Çevre Genel Müdürü Muzaffer Evirgen, Cumhuriyet Gazetesi'ne Ankara'nın hava kirliliğine ilişkin değerlendirmede bulunurken, Ankara'da hava kirliliğinde herhangi bir artışınsözkonusu olmadığını söyledi.

13 - Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ertan Gireli, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Taşınabilir kültür varlıklarınınkaçak el değiştirmesini önlemek amacıyla Türkiye içinde alım-satımının serbest bırakıldığını, buna ilişkin yönetmeliğin hazırlandığını»söyledi.

14 - TRT Haber Dairesi Başkanı Cafer Demiral, basına yaptığı açıklamada, muhalefet haberlerinin ekrana getirilmesi konusundayeni düzenlemelere gidileceğini bildirdi.

15 - ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği lideriMihail Gorbaçov arasında Washington'da yapılan zirvede «Bulgaristan'da yaşayan azınlıktaki Türklerin durumunun da görüşülmesi dileklerini» kapsayan bir mektup İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğuyetkilileri tarafından Beyaz Saray'a iletildi.

İstanbul'daki Sovyetler Birliği Başkonsolosluğu yetkilileri ise,dün Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği ile bazı göçmenderneklerinin temsilcilerinden oluşan 4 kişilik bir heyetin getirdiğimektubu almayı reddetti.

16 - Başbakan Turgut Özal'ın talimatıyla istanbul'da İETT otobüsleri bilet ücretinin indirilmesinden sonra, şehir hatları vapurları,TCDD banliyö trenleri, Ankara ve İzmir belediye otobüsleri yolcutaşıma ücretleri de düşürüldü.

Bu arada,Jlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan 8.12.1987 tarihli liste ile 26'sı yerli üretim 7'si de ithal olan toplam 33çeşit ilaca zam yapıldı.

Ayrıca Yem Sanayii Genel Müdürlüğü de yem fiyatlarına yüzde4 ile yüzde 8 oranında zam yaptı.

17 - TBKP liderleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın'm avukatları,SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel'e birer telgraf çekerek, yardım istediler.

18 - TBKP Liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargınla cezaevindegörüştükten sonra gözaltına alınan avukatları Atilla Coşkun ile RasimÖz, sorgulamaları tamamlanarak DGM'ye sevkedildiler.

19 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, partisince Keçiören'de düzenlenen bir toplantıda Kur'anı Kerim dağıtarak, «Dince kutsalsayılan şeyleri istismar konusu yapmak» gerekçesiyle DGM'de ifade verdi.

20 - Demiryol - İş Sendikası İzmir Şube Başkanı ve YönetimKurulu üyeleri referandum öncesi «Evet» broşürü dağıttıkları gerekçesiyle yargılandılar.

21 - Askeri Yargıtay, 1978'de meydana gelen ve 7 kişinin öldürüldüğü Bahçelievler katliamı davasıyla ilgili olarak sanıklardanHaluk Kırca ve Ahmet Ercüment Gedikli hakkında Ankara Sıkıyönetim 1 numaralı Askeri Mahkemesi tarafından verilen idam kararını onayladı.

Askeri Yargıtay, daha önce Sıkıyönetim Mahkemesi'nin kararını iki kez bozmuştu.

22 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.

23 - Başbakan Turgut Özal sağlık sebebiyle bulunduğu ABD'ninHouston kentinde Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'le zam konularının da ele alındığı bir görüşme yaptı.

24 - Uluslararası Af Örgütü, Cumhurbaşkanı Kenan Evren veBaşbakan Turgut Özal'a birer mektup göndererek, TBKP LiderleriHaydar Kutlu ve Nihat Sargın'a işkence yapıldığını, aynı işkencelerin avukatlar Atilla Coşkun ile Rasim Öz'e de yapılmasından endişeettiklerini bildirdiler.

25 - Belçika İçişleri Bakanı Joseph Michel, geçen ay bir dergiye verdiği demeçte, Türkleri, Faslıları ve Yugoslavları «Barbar» diyenitelendirdiği için mahkemeye verildi.

Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı ile Mücadele Hareketi, İnfo-Türkve İnsan Hakları Derneği, Bakanın sözlerinin Belçika'da ırkçılığı vekini teşvik edici nitelik taşıdığını ve yargılanarak ceza görmesi gerektiğini belirterek, mahkemeye başvurdu.

26 - 9. Nantes 3 Kıta Film Şenliği'nde Ömer Kavur'un «Anayurt Oteli» adlı filmi büyük ödülü alırken, filmde Zebercet'i oynayanMacit Koper de En İyi Erkek Oyuncu seçildi.

27 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaşayan ve Türkiye aleyhine faaliyet gösteren bir grup PKK'cı Yunan Kızılhaç Derneği'ninmerkez bürosunu işgal ederek, süresiz açlık grevine başladı.

28 - Uluslararası Af Örgütü geçtiğimiz kasım ayında, «Türkiye'de Dinsel Faaliyetlerden Dolayı Açılan Davalar» başlıklı bir raporyayınladı.

29 - KKTC'de Asgari Ücret Komisyonu, yılbaşından itibaren asgari ücretin brüt 100 bin liradan 121 bin liraya çıkarılmasını kararlaştırdı.

30 - ABD Başkanı Ronald Reagan'la Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov Beyaz Saray'da düzenlenen bir törenle INF (OrtaMenzilli Füzeler) Antlaşması'm imzaladılar.

İki ülkenin ilk kez nükleer silahlarını yok etmeyi kabul ettikleri150 sayfalık INF Antlaşması uyarınca ABD ve SSCB karşılıklı olarakmenzilleri 500 ile 5000 kilometre arasında değişen 1000'e yakın ortave kısa menzilli füzelerini imha edecekler.

31 - ABD'nin Washington kentinde Reagan - Gorbaçov zirvesinde imzalanan INF anlaşması, İngiltere Federal Almanya ve Fransa'da olumlu tepkilerle karşılandı.

32 - Yunanistan'da 100 bin dolayında öğretmen, ücretlerininartırılması ve eğitime daha fazla parasal kaynak ayrılması isteğiyle24 saatlik grev başlattı.

33 - Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Erşad, pazar günküparlamento toplantısı sırasında yaptığı konuşmada, anayasa uyarıncaüç ay içinde genel seçime gidilebileceğini açıkladı.

34 - Güney Afrika'nın Natal eyaletinin başkenti Pietermaritzbıırg yakınlarında siyahlar arasında çıkan çatışmada 6 kişi bıçaklanarak öldürüldü.

35 - Moritanya'da askeri yönetime karşı başarısız bir darbe girişiminde bulunan 3 subayın idam edildiği bildirildi.

Subaylar 22 Ekim'de birliklerinin başında Moritanya'deki askerirejime karşı bir askeri darbe girişiminde bulunmuşlar, ancak kısasüre içerisinde hükümet askerleri tarafından etkisiz hale getirilmişlerdi.

36 - ABD'nin Güneybatı Pasifik Havayolları'na bağlı 4 motorlu«British Aerospace -146» tipi uçak, Los Angeles - San Francisco seferini yaparken Los Angeles'in 280 kilometre kuzeybatısındaki Templeton kenti yakınlarında havada infilak etti. Uçakta bulunan 39'u yolcu 5'i mürettebat toplam 44 kişiden kurtulan olmadı.

37 - Vietnam Haber Ajansı, VNA, ülkenin orta kesimlerindeşiddetli yağışların yol açtığı sellerde 86 kişinin öldüğünü, 15 binkadar evin de hasar gördüğünü duyurdu.

38 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Parlamento Dışişlerive Savunma Komisyonunda yaptığı konuşmada «Gazze bölgesini silahtan arındırmak ve buradaki nüfusu dondurmak gerek» dedi ve«Bu bölgeye Yahudi yerleştirilmesinin hiçbir mantıki gerekçesi bulunmadığını» kaydederek, «İşgal altında bulundurdukları Gazze şeridinin silah ve askerden arındırılmasından yana olduğunu» söyledi.

39 - Avustralya'nın Melbourne kentinde, silahlı bir kişi Telecom finans şirketine girerek, 8 kişiyi öldürdü, 5 kişiyi yaraladı vepencereden atlayarak intihar etti.

40 - Hollanda'nın Körfez'deki mayın tarayıcılarının komutanıAlbay Bob van Spall, Hollanda, İngiltere ve Belçika'ya ait mayın tarama gemilerinin Bahreyn açıklarındaki 500 milkarelik bir sahayı mayından temizlediklerini açıkladı.

9 ARALIK 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, mazbatasını almak ve seçmenlerine teşekkür etmek için gittiği İzmir'de iki gün süreyle ilçeleri dolaştı.

2 - Milli Savunma Bakam Zeki Yavuztürk, ABD ile SCSB arasında imzalanan INF Anlaşması'ndan sonra Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin anlaşma sonrasında Lance füzelerinin topraklarınayerleştirilmesini kabul etmeyeceğini» bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi İnal Batu da düzenlediğibasın toplantısında, antlaşmanın doğu - batı ilişkileri çerçevesindedeğerlendirildiğinde, tarihi bir adım olarak görüldüğünü belirtti.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Brüksel'de yapılacakNATO Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'ya gitti.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Ankara'da ek zamlar konusunda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

5 - ANAP Genel Başkanvekili Mehmet Keçeciler TercümanGazetesi'ne yaptığı açıklamada, Anayasa'da köklü değişiklikler düşünmediklerini belirtti.

6 - ANAP Mardin Milletvekili Nurettin Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, TCK'nın 141. ve 142. maddelerinin kaldırılmasındanyana olduğunu söyledi.

7-DSP MKYK'nın toplantısında Genel Sekreterlikten istifaeden Nuri Korkmaz'ın yerine MKYK üyesi Selçuk Sönmez getirildi.

8 - SHP'nin Çanakkale'nin Bayramiç, Yenice ve merkez ilçelerindeki oy sayımıyla ilgili itirazları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından karara bağlandı. Karara göre, Bayramiç'te SHP'nin isteği doğrultusunda oylar yeniden sayılacak, Yenice'de daha önce İl Seçim Kurulu'nun reddettiği itiraz yeniden değerlendirilecek. Çanakkale merkez ilçe için yapılan itiraz ise somut delil gösterilemediği için reddedildi.

9 - Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti, üyelikte40 yılını dolduran 46 gazeteciye birer anı plaketi verdi.

10 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Başkanı Büyükelçi Yuri Konstantinoviç Alekseyev ve Dışişleri Bakanlığıİkili Siyasi İlişkiler Müsteşar Yardımcısı Nurver Nureş başkanlıklarındaki Türk ve Sovyet heyetleri arasındaki resmi görüşmeler başladı.

11 - Bir süre önce ayrılıkçı PKK militanları tarafından Mardin'inMidyat ilçesine bağlı Kumdere, Kusluca ve Ormaniçi köylerindenkaçırılan 14 genç teröristlerin ellerinden kurtularak güvenlik kuvvetlerine sığındı,

12 - Güvenlik Kuvvetleriyle girdikleri silahlı çatışma sonucuyakalanan 18 PKK'cmın yargılanmasına Diyarbakır DGM'de başlandı.

13 - Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Kemal Kayacan'ın, Milliyet Gazetesi'nin 15 Eylül 1987 tarihli sayısında «Demirel'denKayacan'a suçlama» başlığıyla yayınlanan haberde, şahsına hakaretedildiği gerekçesiyle, Süleyman Demirel hakkında açtığı 10 milyonliralık manevi tazminat davasına, İstanbul 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı.

14 - TBKP yöneticileri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'm gözaltına alınan avukatları Atilla Coşkun ve Rasim Öz serbest bırakıldılar.

15 - Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan, 18. dönem milletvekili genel seçimi sonuçlan Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 --AT yürütme organı durumundaki Brüksel Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Ortak Pazar Mali Komitesi, Brüksel'de yaptığı toplantıda Türkiye'ye verilmesi öngörülen 8 milyon ECU'luk birkrediyi serbest bıraktı.

17 - BM Genel Kurulu, şiddetli açlık tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Afrika ülkelerine acil yardım sağlanması yolunda çağrıdabulundu.

18 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov dün Beyaz Saray'da onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, «Nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya yaratmayı kendilerine hedef olarak seçtiklerini» söyledi.

19 - ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov arasında dün Washington'da imzalanan INF (Orta MenzilliNükleer Füzeler) Anlaşması'nm ardından çeşitli Batı ülkelerinin liderleri görüşlerini açıkladılar.

20 - Mısır'ın 29 Kasım'da FKÖ Mısır Temsilciliğini açma kararından sonra, FKÖ ile Mısır arasındaki ilk görüşmeler için, FKÖ Yürütme Kurulu üyesi Mahmud Abbas (Ebu Mazen) başkanlığındaki birFilistin heyeti dün Kahire'ye gitti.

21 - Filipinler'de kaçak darbe lideri albay Gregoria Honasanyakalandı.

22 - Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Erşad Dakka'da yaptığı konuşmada, muhalefetin kendisine yönelttiği istifa isteğini yeniden reddetti.

23 - İsrail'in işgal altında bulundurduğu Arap topraklarındakiuygulamaları, BM Genel Kurulu'nda dün kabul edilen 7 karar tasarısıyla kınandı.

24 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, ülkesinin Irak'laolan sınırı boyunca her an ve her yerde büyük bir saldırı başlatabileceğini söyledi.

25 - Peru'nun ünlü bir futbol takımının elemanlarını da taşıyanve dünden bu yana kayıp olan Peru uçağının, Okyanus'a düştüğü belirlendi.

10 ARALİK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili Kaya Erdem'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesiniyaptı.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem, Hazine veDış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi ile Merkez Bankası BaşkanıRüşdü Saraçoğlu'nun da katıldığı bir toplantı yaptı. Devlet YatırımBankası'ndaki çalışma odasında yapılan toplantıda alınması gerekenyeni ekonomik önlemler konusunda Başbakan Turgut Özal'ın sondirektifleri görüşüldü.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, çeşitli ürünlere yapılan zamlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

4 - Devlet Bakanı Tınaz Titiz, ABD'den gelen Sovyet asıllı Prof.Dr. Lev Landa'nın verdiği «Hızlı Beceri Kazandırma Semineri» ninaçış konuşmasında, «Türkiye'de işsizliğin değil, vasıf yetersizliğininolduğunu» söyledi.

5 - Bakanlar Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili KayaErdem'in Başkanlığında toplandı.

Toplantı sonunda bir açıklama yapan Maliye ve Gümrük BakanıKurtcebe Alptemoçin, 1988 mali yılı genel katma bütçeleri yasalaşana kadar geçen süre içinde harcama ve gelirlerin tahsil yetkisiniBakanlar Kurulu'na veren yasa tasarısının TBMM'ye gönderildiğinisöyledi.

Bakan Alptemoçin ayrıca, Sözleşmeli Personel Yasası'nın da biryıl daha uzatıldığını bildirdi.

6 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında SHP'yi seçimlerle ilgili olarak eleştirdi.

7 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Belçika'da hapishanede işkenceyle öldürüldüğü öne sürülen Türk genci hakkında Belçika makamlarından bilgi istendiğini açıkladı.

8 - İran'da Hurneyni yönetimine karşı mücadele eden HalkınMücahitleri Örgütü'nden 14 kişi ile birlikte 2 gün önce Fransa'dansımrdışı edilerek, Gabon'a gönderilen 3 Türk'ün kimlikleri açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batıı, Fransa Hükümeti tarafından Gabon'a gönderilen Türklerin isimlerinin, Ali KayaÖzdemir, İsmail Kaya Ongan ve Hacı Kökoğlu olduğunu bildirdi.

9 - İnsan Hakları Derneği'nin bundan bir süre önce «GenelAf ve Ölüm Cezalarının Kaldırılması» için başlattığı kampanyada 130bini bulan imzalar, TBMM Genel Sekreterliği'ne verildi.

10 - Sedat Simavi Vakfı 10. Yıl Ödülleri sahiplerine İstanbul'dayapılan törenle verildi.

11 - ANAP Kayseri il Merkezi ile İstanbul Fatih İlçe binasınabomba koydukları gerekçesiyle gözaltına alınan THKP/C - AcilcilerÖrgütü Kayseri sorumlusu ile yataklık yapan 3 kişi Kayseri DGM'cetutuklandı. Mahkeme ayrıca, bombaları Suriye'den yurda soktuklarıiddiasıyla 3 kişi hakkında da gıyabi tutuklama kararı verdi.

Bu arada Adalet Bakanlığı, Güney Kore'nin Ankara Büyükelçiliğiile ANAP İskenderun ilçe merkezine bomba koyan 8 Acilcinin deAnkara'da yapılan operasyonlarda gözaltına alındığını bildirdi.

12 - Adana Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube tarafından yasadışı çeşitli sol örgütlere üye oldukları ve bu örgütleri canlandırmaya çalıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan yakınlarına işkence yapıldığını öne süren aileleri, İnsan Hakları Derneği Adana Şubesindedüzenledikleri basın toplantısından sonra Cumhuriyet Savcılığı'nabaşvurarak, şikayetçi oldular.

13 - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu'nda Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerin iptaline ilişkin kararının ResmiGazete'de yayımlanmasının ardından, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde karara bağlanan 4 ayrı davada toplam 744 milyon 781bin 750 lira para cezası verildi.

14 - Ankara DGM Savcılığı, MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş hakkında, seçimlerden önce seçmenlerine Kuran-ı Kerim dağıttığı ve bu sebeple laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle dava açtı.

15 - Ankara DGM Savcılığı, TBKP Yöneticileri Haydar Kutlu veNihat Sargınla ilgili iddianameyi hazırlamaya başladı.

16 - Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik Şube ve MaliŞube ekiplerinin ortaklaşa düzenledikleri operasyonlarda 39 bin sahte mark ve 10 kg. eroin ile 2 kg. toz esrar ele geçirildi. Olayla ilgisi bulunan 10 kişi de gözaltına alındı.

17 - Türkiye, Fırat Nehri'nden su akışının düzenli şekilde sürdürülmesi konusunda Suriye'ye güvence verdi. Konuya ilişkin geçentemmuz ayında Şam'da imzalanan anlaşma Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

18 - Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'nın, ilgili disiplinyönetmeliğinin bazı maddelerinde yaptığı değişikliğe ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

19 - «Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıklarının Tespit Tescil ve SİT Alanı ilanı sırasındaki müktesep haklarınkorunmasına» ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

20 - Maliye ve Gümrük Bakanlığı, 1987 yılı için yeniden değerlendirmede esas alınacak oranı yüzde 29,1 olarak belirledi. Bakanlığınilgili tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

21 - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 440 yargıç vesavcının bir üst dereceye yükseltilmesini öngören kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

22 - Sağlık kontrolünden geçmek amacıyla ABD'nin Houstonkentinde bulunan Başbakan Turgut Özal, son günlerdeki iç ve dışgelişmelerle ilgili olarak TRT'ye açıklamalarda bulundu.

23 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu, AT Komisyonu Akdeniz Havzası Sorumlusu ClaudeCheysson'la bir görüşme yaptı.

24 - UNSCEF'in yayımladığı «Dünya Çocuklarının Durumu-1988»raporunda Türkiye'nin 1985 yılında başlattığı aşı kampanyasında büyük başarı sağladığı, 22 bin dolayında çocuğun ölmesinin önlendiği belirtildi.

25 - PKK Örgütü Lideri Abdullah Öcalan, örgütün aylık dergisi«Serkabum» a partisinin yeni yılda uygulamaya koyacağı hareket planını açıkladı.

26 - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) petrol bakanlarının toplantısı Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

27 - Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un eşi Raisa Gorbaçov,Sovyet Büyükelçiliği'nde bir grup Amerikalı Ermeni delegasyonu kabul etti.

28 - Yunanistan Çevre Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılanaçıklamada, başkent Atina'da salı gecesi acil tedbirler alınmasınıgerektirecek kadar artan hava kirliliği yüzünden 39 kişinin öldüğü604 kişinin de hastanelere kaldırıldığı bildirildi.

29 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Sotiris Kostopulos Yunanlı gazetecilerle yaptığı basın toplantısında, resmi bir ziyaret içinAtina'ya gelmesi beklenen NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral John Galvin'in babasının ölümü üzerine Atinaziyaretini erteleyerek, ABD'ye döndüğünü bildirdi.

30 - Mısır'da yayımlanmakta olan El Ahram Gazetesi, DavudPeygamber'e indiğine inanılan Zebur'un, 1984 yılında bir çocuk mezarında bulunan eski Mısır diliyle yazılmış en eski el yazmalarındanbirinin onarım çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

31 - Çin Halk Cumhuriyeti'nde 50 yıldan bu yana ilk kez Shenzherı kentinde devletin açık artırmayla satışa çıkardığı bir araziyi,1, 42 milyon dolarla en yüksek teklifi veren bir şirket satın aldı.

32 - Süveyş kanalının Port Said girişinde biri Sovyet öteki Çinbandıralı iki yük gemisi çarpıştı.

33 - Yugoslavya'da dün 4500 işçi ekonomik bunalımlar nedeniyle greve gitti.

34 - Haiti'de General Henri Nampyh yönetimindeki konsey,yeni bir yüksek seçim kurulunun atanacağı ve iptal edilen seçimlerin 19 ocakta yapılacağını açıkladı.

29 Kasım'da yapılması gereken seçimler, çıkan olaylar gerekçegösterilerek iptal edilmişti.

35 - Bangladeş'te Devlet Başkanı Muhammed Erşad'a karşısürdürülen muhalefetin liderlerinden Şeyh Hasina Vecid'le, BegümHalide Ziya serbest bırakıldı.

36 - Çin'de bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında 31 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

37 - Fransa'da «Muzır Neşriyat» yaptıkları tesbit edilen 40 kadar derginin resmi gazetede yayınlanan bir kararname ile küçükleresatılması, reklâm edilmesi ve sergilenmesi yasaklandı.

11 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kızılay Derneği'nin yıllık genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, «Tüm kurum ve kuruluşlarda tasarruf önlemleri alınmasını» istedi.

2 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplanarak iç ve dış olaylarda meydana gelen gelişmelerigözden geçirdi.

3 - Adalet Bakanı Halil Ertem, Milliyet Gazetesi'nin, TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'la ilgili olarak emniyette işkence gördüklerine ilişkin iddiaların cevaplandırılması istemiyle verdiğiyazılı soru için, «Yasal imkan görülmediği için cevap veremeyeceğini» bildirdi.

4 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Sovyetler Birliği'nin resmi yayın organı Pravda'nm Ankara muhabirine, «Türkiye'deki insanhaklan ve özgürlükleri» konusunda bir demeç verdi.

Bu arada Genel Sekreter Sağlar'ın, tutuklu bulunan TBKP Liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın ile görüşme isteği Adalet Bakanlığı'nca kabul edilmedi. Adalet Bakanı Halil Ertem, Fikri Sağlar'ın Bakanlığı yerine Cumhuriyet Savcılığı'na başvurması gerektiğini bildirerek, görüşme isteğinin, Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkif EvlerininYönetimine ve Cezaların İnfazı'na dair Tüzük'ün «Hükümlü ve Tutukluları Ziyaret» başlığını taşıyan 152. maddesi uyarınca reddedildiğini söyledi.

5 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Ali Coşkun, TÜSİAD Başkanı Ömer Dinçkök'ü İstanbul'da ziyaret ederek, işçilere ek zam verilmesi konusunda bir görüşme yaptı.

6 - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ekmeklik buğday fiyatlarına yüzde 2.6 ile 11.8 oranında zam yaptı.

7 - İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Hürriyet, Hafta Sonu ve Haftanın Sesi gazeteleri hakkında müstehcen ve muzır yayınyaptıkları gerekçesiyle açılan davayı sonuçlandırarak, her üç gazetehakkında beraat kararı verdi.

8 - Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Adile Naşit Özcan, 57 yaşında İstanbul'da öldü.

9 - ABD - Sovyet zirvesinde alman kararların genel olarakdeğerlendirilmesinin yapılacağı NATO Dışişleri Bakanları Konseyisonbahar dönemi toplantıları Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

10 - Washington Zirvesi'nin ardından Sovyetler Birliği LideriMihail Gorbaçov Doğu Berlin'de, ABD Dışişleri Bakanı George Shultzda Brüksel'de (INF) orta menzilli füze antlaşması konusunda müttefiklerine bilgi verdiler.

11 - ABD Başkanı Ronald Reagan, VVashington'da yaptığı açıklamada, Sovyet lideri Mihail Gorbaçov ile yaptığı zirvede «ABD'ninYıldız Savaşları denemelerinin, stratejik silahlarda indirime gidilmesini engellememesi konusunda anlaştıklarını» söyledi.

12 - Ürdün Kralı Hüseyin Mısır'da yayınlanmakta olan El Ahram Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Arap dünyasının düşman kardeşlerinden Irak ile Suriye'nin, herhangi bir arabuluculuk çabasına gerek duymaksızın birbirleriyle doğrudan diyalog halinde olduklarını»söyledi.

13 - Afganistan'da Devlet Başkanı Necibullah'ın isteği üzerinegenel af ilan edilerek 500 tutuklu serbest bırakıldı.

14 - İsrail'in Lübnan sınırına yakın bölgedeki Roş Hanikra kasabası açıklarında İsrail askerleri ile Lübnanlı gerillalar arasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü.

15 - Mısır'da bir okul otobüsünün trene çarpması sonucu 57 kişi öldü, 67'side yaralandı.

16 - İspanya'nın Saragosa kentinde, askeri muhafızların barakalarında bomba yüklü bir arabada meydana gelen patlamada, 4'üçocuk 12 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

17 - Belçika'da nisbi temsil sistemine göre parlamentonun ikikanadı için 212 milletvekili ve 106 senatörü belirlemek üzere genelseçim yapıldı. 10 milyon nüfuslu Belçika'da 7 milyon seçmen oykullandı.

12 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren i!e Başbakan Turgut Özal, Tiyatro ve Film Sanatçısı Adile Naşit (İnce)'nin ölümü üzerine ağabeyi Selim Naşit Özcan'a gönderdikleri telgraflarla başsağlığı dileyerek üzüntülerini belirttiler.

2 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, kamuoyunda Fak-Fuk Fonolarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'nunfaaliyetleri ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

3 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı Cumhuriyet Gazetesi'ne bakan yardımcılığı konusunda yapılan hazırlığa ilişkin görüşlerini açıkladı.

4 - İnsan Haklan Derneği'nce düzenlenen 1. İnsan Hakları Kurultayı Ankara'da başladı. Toplantıya katılan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü burada yaptığı konuşmada, insan hakları ihlallerini «Türkiye üzerinde bir leke» olarak niteleyerek, Türkiye'nin ulusal çıkarları için, iktidardan bir an önce bu uygulamalara son vermesini istedi.

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı da konuşmasmda, «Günümüz dünyasında çağdaşlığın ölçüsünün insan haklarının yaşama geçirilmesi olduğunu» belirterek, «İnsan hakları açısından sorunsuz bir Türkiye'yi özlemle bekleyeceklerini» söyledi.

5 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Harb - İş Sendikası'nın Adana'da düzenlediği «ABD'li işvereni protesto mitingi» ndeyaptığı konuşmada her ihtimal dikkate alınarak hazırlanmış eylemplan ve programlarının yürürlükte olduğunu söyledi.

6 - Başbakanlık Çevre Genel Müdürü Muzaffer Evirgen, Çevre Koruma konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne bir açıklama yaptı.

7 - Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un Washington Zirvesi sonrasında yaptığı açıklamada, «NATO'nun güney kanadının, SovyetlerBirliği'nin hemen yanıbaşında muazzam bir üstünlüğe sahip olduğusessizce gizleniyor» şeklindeki konuşması Türk Dışişleri Bakanlığıçevrelerince, «Bu esas olarak ABD'nin Akdeniz'deki 6. Filosunu hedef alan bir demeçtir ve Ankara'yı ancak tali yönde etkiler» biçiminde yorumlanırken, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile birlikteBelçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Doğu - Batı ilişkilerinde uzman üst düzey bir yetkili de Cumhuriyet Gazetesi'ne konuya ilişkinaçıklamalarda bulundu.

8 - SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Sergeyeviç Çernişev,SSCB lideri Mihail Gorbaçov'un Washington'dan ayrılmadan öncedüzenlediği basın toplantısında söylediği sözlerle ilgili görüşleriniaçıkladı.

9 - ABD eski Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, Cumhuriyet Gazetesi'ne IMF Antlaşması (Orta Menzilli Füzelerin sınırlandırılması) ile ilgili bir demeç verdi.

Federal Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Prof.Monika Genseforth ise konuşmasında, «Türk halkının, işkenceye, cezaevlerindeki insanlık dışı koşullara ve özgürlüklerinin kısıtlanmasına layık olmadığını» bildirdi.

10 - Cumhuriyet Gazetesi Yazarlarından Uğur Mumcu'nun yayımlanan bir yazısıyla gündeme getirdiği Anamur Gümrüğü'nden yapılan 134 milyon dolarlık ihracatla ilgili olarak Maliye ve GümrükBakanlığfnca soruşturma açıldığı bildirilirken, İçel Valisi SabahattinÇakmakoğlu, soruşturmanın sürdürüldüğünü, dosyanın hazırlanmakta olduğunu söyledi.

11 -Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Dev-Yol sanıklarındanOğuzhan Müftüoğlu, Mehmet Ali Yılmaz ve Hasuh Mitap'ın AskeriCeza ve Tutukevleri Yönetmeliğinin iptaline ilişkin başvurularınıgörüşmeye başladı.

Mahkemeye verilen dava dilekçesinde, yönetmelikle getirilendüzenlemelerin insan haklarına aykırı'' olduğu savunularak, şartlı salıverme koşullarını düzenleyen 99. maddesinin iptali istendi.

12 - Ankara Merkez Cezaevi'nde tutuklu bulunan TBKP Liderleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın, Cezaevi Savcılığı eliyle AnkaraCumhuriyet Savcılığı'na verdikleri ayrı ayrı toplam 27 sayfadan oluşan dilekçelerde, «Gözaltında tutuldukları süre içinde kendilerineişkence yapıldığını» belirterek, işkence türlerini ayrıntılarıyla anlattılar.

13 - ABD'nin Houston kentinde bulunan Başbakan Turgut Özaldüzenlediği basın toplantısında, INF Antlaşmasmın Türkiye'yi nasıletkileyebileceği konusunda, «Türkiye'de orta menzilli silah yok, amabaşka türlü şeyler olur mu olmaz mı onu bilemiyorum» dedi. Özal, Türkiye'deki kısa menzilli füzelerin şimdiki halde pazarlık konusuedilmediğini belirterek, «Onlar üzerinde anlaşma şu anda bahis konüsü değil» şeklinde konuştu.

Başbakan Özal ayrıca, Türk Ceza Yasası'mn fikir suçlarına yaptırımlar öngören 141, 142, 163. maddelerinin kaldırılıp kaldırılmamasıiçin, «Belki bir referandum düzenleyebileceklerini» söylerken, «Türkiye'de genel af çıkartılmayacağını, ileri Batı ülkelerinin hiçbirindegenel af bulunmadığını» bildirdi.

14 - ABD Senatosu'nda dış yardım yasa tasarısını da kapsayan606 milyar dolarlık 1988 mali yılı bütçe tasarısı kabul edildi. Dışyardım yasa tasarısında hibe olarak Türkiye'ye 490, Yunanistan'a da343 milyon dolarlık askeri yardım yapılması öngörülüyor.

15 - Federal Almanya'deki 500 Türk işçi derneği, ortaklaşa yayımladıkları ve Bulgaristan'ın Bonn Büyükelçiliğine bıraktıkları birbildiri ile bu ülkede Türk azınlığa uygulanan baskı ve zulmü kınadılar.

16 - İskeçe Müftüsü Mustafa Hilmi, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'ya bir telgraf göndererek. Gümülcine'nin Arabacı veBekirli köylerinde yaşayan Türklerin ellerinden alınan arazilerin, aynıköylerde yaşayan Yunanlılara dağıtılmasını protesto etti.

Müftü Hilmi, Papandreu'dan, Türklere ait toprakların iadesi içinmüdahale etmesini istedi.

17 - DP Eski Milletvekili Mıgırdıç Şellefyan, İsviçre'nin Cenevre kentinde öldü.

18 - ABD Başkanı Ronaid Reagan gazetecilerin orta menzillifüzeler antlaşması (INF)'na ilişkin sorularını cevaplandırdı.

19 - Afganistan'ın kuzeyindeki Maimana kentinde hükümet kuvvetlerine karşı roketlerle saldırıya geçen Müslüman gerillalar 10kişiyi öldürdü, 34'ünü de yaraladı.

20 - Haiti'de, devlet başkanlığı seçimlerinin 4 adayı tarafındanyapılan ortak açıklamada, yönetimdeki askeri cuntanın derhal istifaetmesi istendi.

21 - Yugoslavya'da, Bosna bölgesi köylerinden Mosevac'da 750kişi, polisi ve yerel Komünist Parti yetkililerini protesto etmek içinaçlık grevine başladı.

22 - İngiliz BBC Radyosu, Romanya'da rejim aleyhine yeni gösterilerin yapıldığını bildirdi.

13 ARALIK 1987

1 - Sağlık nedeniyle 12 gündür ABD'de bulunan BaşbakanTurgut Özal Ankara'ya döndü.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün yeni yasama yılı ileilgili açıklamaları basında yayımlandı.

3 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli Ankara'da yaptığı açıklamada, «Kamuoyunda Fak-Fuk-Fon olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunda, kuruluşundan bu yana 212 milyar 237 milyon 833 bin 32 lira toplandığını» söyledi.

4 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk Ankara'da yaptığı açıklamada, TBKP yöneticilerinin işkence iddiaları üzerine «Biz kendimizi biliyoruz işkence yok» dedi.

5 - Başbakan Turgut Özal'ın Ankara'ya gelişi sırasında «Zamları protesto» etmek isteyen SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar ve Ankara milletvekilleri, valilik yürüyüşe izin vermeyince parti otobüsüyle kısa bir tur attılar.

6 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Zor bir dönem. Parlamentoda millet adına icraatı denetleyeceğiz. İcraat yapanlarla hesaplaşacağız» dedi.

7 - ANAP Genel Başkan Başyardımcısı Mehmet Keçeciler'inyeni yasama yılı ile ilgili açıklamaları Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8 - Yüksek Seçim Kurulu, Gaziantep 1. Seçim çevresinde bazı sandıklarda kullanılan oyları itiraz üzerine saydı ve sonuçta dahaönce ilan ettiği milletvekili listelerinin değişmediğine karar verdi.

9 - Suriye'nin sınır ili Haseki'ye bağlı Rasulyan ilçesinin kaymakamı Hasip Rizk'in davetlisi olarak Suriye'ye giden Şanlıurfa'nınCeylanpmar ilçesi Kaymakamı Muammer Aksoy ile beraberindekiheyet yurda döndü. Muammer Aksoy, Suriyeli kaymakamla sınır güvenliği, kaçak geçişlerin önlenmesi gibi konularda görüşmeler yaptı. Bu arada geçen yıl Suriye'ye kaçan 13 PKK militanının ifadesininde Suriye makamlarınca kabul edildiği öğrenildi.

10 - Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Turizm Festivali Düzenleme Komitesi ile Bandırma Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği bakanlık ve üniversite yetkililerinin de katıldığı 2 günlük toplantı sonunda değerlendirme tebliği yayımlandı.

11 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un, «NATO'nungüney kanadının, SSCB'nin hemen yanıbaşında muazzam bir üstünlüğe sahip olduğu sessizce gizleniyor» şeklindeki açıklaması üzerineSavunma eski bakanlarından Hasan Esat Işık yaptığı değerlendirmesinde, «Görebildiğim kadarıyla Gorbaçov, Türkiye'de Türk hükümetinin muvafakatıyla mevcut silahlardan çok Akdeniz de dahil genelolarak NATO güney kanadı bölgesinde bulunan silahlardan söz etmişolmalıdır» dedi.

12 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü.

13 - Ankara Üniversitesi'ne bağlı Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde geçmiş dönemde verilen doktora belgelerinde usulsüzlük yapıldığı belirlendi.

14 - Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube ekiplerinin 4.12.1987 günü çevre il emniyetleri ile koordineli olarak Adana ve çevresindeyaptıkları operasyonlarda yasa dışı örgüt mensubu 20 kişi yakalandı.

15 - Sermaye piyasasında dış denetim yapacak kuruluşlarınkuruluş ve faaliyetlerine ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

16 - Yunanistan'ın ünlü bestecisi Mikis Theodorakis, BaşbakanTurgut Özal'a gönderdiği özel mesajında TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ve TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın serbest bırakılmasını istedi.

17 - ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'ye 60 milyon dolar (yaklaşık 60 milyar TL.) tutarında roket ve hareket edebilir roket rampası satılmasını kabul etti.

18 - Reagan - Gorbaçov zirvesi nedeniyle ABD'nin Washingtonkentinde kurulan basın merkezinde, Sovyetler Birliği, «Türklerin Ermeni soykırımı yaptığını» ileri süren belgeler dağıttı.

19 - Bonn Kürt Enstitüsü Başkanı Yekta Geylani Federal Almanya'nın Bonn kentinde yaptığı açıklamada, «Sol hareketler içindeki Kürtlerin Kürt toplumunu temsil etmesi mümkün değildir. Radikal gruplar azınlıktır. Türkiye'de Kürt sorununun çözümü için en sağlıklı yol Kürt halkının demokratik biçimde fikrinin alınmasıdır» dedi.

20 - BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi James Holger, haftalık Rum Gazetesi Embros'a Kıbrıs meselesini değerlendirdi.

21 - Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride,«Sovyetler Birliği'nin Batıya karşı tank gibi belirgin üstünlüğe sahipolduğu silahlarda indirim yapılmasını görüşmeye hazır olduğunu»açıkladı.

22 - ABD'de yayımlanan bir rapora göre, dünyada geçen yıltutuklanan gazeteci sayısı 178 iken, bu yıl 188'e ulaştı. Rapora göre1986'da 19, 1987'de ise 34 gazeteci öldürüldü.

23 - Belçika'da yapılan erken genel seçimlerin ilk sonuçlarınagöre, Wilfried Martens başkanlığındaki 4 partili sağ hükümet, sosyalistler karşısında oy kaybına uğradı.

24 - Yunanistan Devlet İstatistik Enstitüsü, 1986 yılında Yunanistan'ın toplam 10 milyar drahmilik (70 milyar TL.) savaş malzemesi sattığını açıkladı.

25 - Güney Kore'de 16 Aralık 1987 Çarşamba günü yapılacakgenel seçimler nedeniyle, Savunma Bakanlığı tarafından yapılanaçıklamada, «Ordunun seçim sırasında meydana gelebilecek" olaylarve muhalefetin Kuzey Kore'nin provokasyonu nedeniyle meydanaçıkması muhtemel çatışmaları önlemek amacıyla alarma geçirildiği»duyuruldu.

26 - Bangladeş'te Devlet Başkanı Muhammed Erşad görevdençekilinceye kadar «eyleme devam» etmeyi kararlaştıran muhalefetinyaptığı 12 saatlik genel grev sırasında çıkan olaylarda, 3 kişi öldü.

14 ARALIK 1987

1 - Açış konuşmasını Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yaptığıTürkiye Büyük Millet Meclisi'nin 18. dönem çalışmaları başladı.

Başbakan Turgut Özal, TBMM'nin 18. yasama dönemi başlamadan önce Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e istifasını sundu. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Özal'ı, seçimleri kazanan partinin genel başkanı olarak yeniden hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Başbakan Turgut Özal, Çankaya Köşkü'nden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, «Yılbaşından önce hükümetin kuruluşu vegüvenoylamasmı sonuçlandırmak istediğini» belirtirken, SHP'ninhırçınlık yaptığını öne sürdü.

2 - Başbakan Turgut Özal, 1990 Dünya Kupası kuralarında Türkiye'nin iyi bir gruba düştüğünü öğrendiğini belirterek, «Bu şansıiyi kullanmamız gerekir. Çalışırsak başarırız. Bu konuda hükümetolarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız» dedi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parlamentodaki odasındagazetecilere Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in TBMM'deki açış konuşmasıyla ilgili olarak görüşlerini açıkladı.

4 - BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak amacıyla Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu temaslarını tamamlayarak, Ankara'ya döndü.

5 - ANAP Genel Başkan Yardımcılarından Fahrettin Kurt vePropaganda ve Sosyal Hizmet Sorunları Yardımcıları Aydın Arvası,Alpaslan Pehlivanlı ve Yılmaz Hocaoğlu Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ı ziyaret ederek bir süre görüştüler.

6 - ANAP Genel Başkan Müşaviri Mustafa Taşar, CumhuriyetGazetesi'ne yaptığı açıklamada belediyelerin yaptıkları zamları eleştirerek, vatandaşların tasarruf yapamayacakları mallara ve hizmetlere zam yapılmamasını önererek, bunun için «tasarrufu mümkün olmayan harcamalar fonu» kurulmasını istedi.

7 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Ali Coşkun, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, hükümete, kendilerine sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

8 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı çeşitli işyerlerinde çalışan 10 bin işçi adına Tarım - İş Sendikası'nca sürdürülen toplusözleşme görüşmelerianlaşma ile sonuçlandı. 1 Kasım 1987 tarihinden geçerli olacak 2yıl süreli toplu iş sözleşmesi ile 1. yıl yüzde 45, 2. yıl yüzde 34 oranında ücret artışı sağlandı.

9 - Tezkoop - İş Sendikası Genel Başkanlığı'na Kenan Gürbüzyeniden seçildi.

10 - Harb - İş Sendikası'nın «ABD'li işvereni protesto» mitingiAdana'da yapıldı.

11 - Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürlüğü'nce koyunalım fiyatlarına yüzde 13 ile yüzde 14 oranında zam yapıldığı bildirildi.

12 - Bal Mahmut lakabıyla tanınan mizah ustası Mahmut Baler,İstanbul'da öldü.

13 - Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Gözne köyünde 29 kasımmilletvekili genel seçimlerinde oy sandığı çalan 4 kişiden 2'si tutuklandı.

14 - Haftalık 2000'e Doğru Dergisi'nin 51. sayısı toplatıldı.DGM tarafından alınan toplatma kararına gerekçe olarak, dergininbu sayısında yer alan «Çok Gizli Rapor-Devlet Gözüyle Hain veYandaş Aşiretleri» başlıklı yazının gösterildiği bildirildi. Ayrıca İstanbul DGM Cumhuriyet Savcılığı tarafından da dergi yöneticilerihakkında sözkonusu haberle ilgili olarak soruşturma açıldı.

15 - TBKP Liderleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargm'm ifadelerinedayanılarak bir süre önce gözaltına alınan, aralarında Otomobil - İşSendikası'nın eski ve yeni genel sekreterlerinin de bulunduğu 5 kişiden 4'ü İstanbul DGM tarafından tutuklandı.

16 - TBKP Liderleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın'ın avukatları,her iki liderin tutuklanması kararına itiraz ettiler.

Bu arada Yenimahalle Savcılığı da Kutlu ve Sargın'ın işkence iddialarını araştırmaya başladı.

TKP Merkez Komitesi Sözcüsü Cemal Kıral, Paris'te konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

17 - Toplu hayali ihracat yaptıkları gerekçesiyle, 12 kişinin yargılanmasına Ankara DGM'de başlandı.

18 - Siyasi polis tarafından aranan oğlu Ahmet Pekyen'in yerine diğer oğlu Oktay Pekyen'le birlikte bir süre gözaltına alınanMehmet Salih Pekyen'in, oğluna işkence yapıldığı yolunda verdiğidilekçe üzerine, Adana Cumhuriyet Savcılığı soruşturma açtı.

19 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Perez de Cuellar'm bir hafta önce sunduğu Kıbrıs raporunu görüşmeküzere toplandı. Toplantıda Barış Gücü'nün adada kalış süresi ve Genel Sekreterin barış çabalarını sürdürmesi yeniden kabul edildi.

20 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, Fransız Diplomatik Basm Derneği'nin Paris'te onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada Hürriyet Gazetesi muhabirinin bir sorusu üzerine, Türkiye'nin,Batı Savunması için yaptığı fedakârlıkların bilincinde olduklarınıama bunun özel askeri yardım yapılmasını gerektirmediğini» belirterek, «Türkiye'ye yardımı ilişkileri düzelterek yaptıklarını» söyledi.

21 - İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle işbirliği yaptığıyolundaki suçlamalara hedef olan Avusturya Cumhurbaşkanı KurtWaldheim, Nazilerin Yugoslav direnişçilere yaptıklarından haberdarolduğunu itiraf etti. Chicago Tribüne Gazetesi'ne bir demeç verenWaldheim, Yugoslav direnişçilere yapılanlara katılmadığını, ancakbunları durduramadığını belirterek, «Misilleme için verilmiş emirlervardı. Bunlar Berlin'deki en yüksek savaş bürosundan geliyordu veherkesçe çok iyi biliniyordu. Ancak ben bunlara katılmadım» dedi.

22 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de Filistinli göstericilerle İsrail askerleri arasında dün çıkan çatışmada 30 Filistinliaçılan ateş sonucu yaralandı.

23 - Yeni Zelanda hükümeti, Yeni Zelanda'da mahkûm edilen2 Fransız ajandan birinin sağlık nedeniyle serbest bırakılmasınışiddetle protesto etti.

1985 yılında Fransa'nın nükleer denemelerini protesto için Yeşiller grubuna ait Gökkuşağı Savaşçıları adlı geminin bombalanmasıve gemide bulunan personelden birinin ölmesi olayına adı karışan2 Fransız ajan Yeni Zelanda'da tutuklanmıştı.

24 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Uluslararası TıpKongresi'nde 1986 yılında dünyada 300 bin kişinin gripten öldüğüaçıklandı.

15 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in dün Meclisi açış konuşmasını, başkanlık divanı kürsüsünden yapması üzerine çıkan tartışmalara ilişkin olarak, Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşaviri Ali Baransel, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,«Cumhurbaşkanı Evren'in tartışmadan üzüntü duyduğunu» bildirerek,«Sayın Cumhurbaşkanımız bu defa milletvekillerinin konuştuğu kürsüden sesleneceğini bildirmişti. Ancak, TBMM yetkilileri, geleneğindevamı açısından Başkanlık kürsüsünden konuşması gerektiğini arzettiler» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin grup toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bir soru üzerine,Cumhurbaşkanının konuşmalarının anayasa çerçevesi içinde olması gerektiğini söyledi.

3 - Doğu ve Güneydoğu'nun koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Güneydoğu'da güvenliği sağlanamayanbazı mezraların taşınması veya birleştirilmesi için Fak-Fuk-Fon'danyardım yapıldığını söyledi.

Bakan Karaevli ayrıca, Doğu ve Güneydoğu'daki karla mücadelede başarılı olunmasının teröristlerin başarılı olmasını engellediğini, eylem yapanların kaçamadıklarını bildirdi.

4-SHP ve DYP grupları, TBMM'de ilk toplantılarını yaptı.SHP'de Meclis grup başkanvekilliklerine Antalya Milletvekili DenizBaykal ve Diyarbakır Milletvekili Hikmet Çetin getirilirken, DYP'deise Zonguldak Milletvekili Koksal Toptan ve Samsun Milletvekili Vefa Tanır seçildi.

5 - TBMM Adalet Karma Komisyonu'nda onay için bekleyenidam dosyalarından ikisi, idam kararını veren mahkemelerin istemiüzerine TBMM'den çekildi.

6 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin gruptoplantısından sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yeni yasama yılını açış konuşmasınıMeclis Başkanı'nın yerinden yapmasını eleştirdi ve «Meclis reisininkoltuğu kimseye ikram edilemez» dedi.

7 - DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, TBMM Başkanlığı'na Devlet eski Bakanı Ahmet Karaevli tarafından cevaplandırılması talebiyle bir soru önergesi verdi.

8 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkan Vekili Vahit Erdem, toplu konut kredilerinin artırılması için çalışmalar yapıldığını açıkladı. Erdem, «İnşaat girdilerine yapılan son zamları gözönüne alarak yeni bir kredi miktarı belirlemek için çalışmalara başladık» dedi.

9 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, TBMM'nin 18. dönemçalışmalarına başlaması sebebiyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından yapılan açış konuşmasının bazı milletvekillerince protestoedilmesi olayı ile ilgili görüşlerini Ankara'da açıkladı.

10 - Son sayısı için İstanbul DGM tarafından toplatılma kararıalınan 2000'e Doğru Dergisi'nin başyazarı Doğu Perinçek, bir basıntoplantısı düzenleyerek toplatma kararını kınadı.

11 - Dev - Yol operasyonunda gözaltına alınan Behçet Dinlerer'in, «Siyasi poliste yapılan işkence sonucu yaşamını yitirdiği» iddiasıyla açılan davaya ilişkin olarak zamanın Ankara SıkıyönetimBaşsavcısı Nurettin Soyer, İzmir'de ifade verdi.

12 - Toplumsal Kurtuluş Dergisi'nin 2 yöneticisi ile 4 okurunundün akşam İstanbul Siyasi Şube polislerince gözaltına alındıklarıbildirildi.

13 - Yenimahalle Cumhuriyet Savcılığı, TBKP liderleri HaydarKutlu ile Nihat Sargın'ın kendilerine emniyette işkence yapıldığı şeklindeki iddialarını soruşturmaya başladı. Savcılık, soruşturmaylailgili olarak TKP ve TİP Genel Sekreterlerinin ifadelerini aldı.

14 - Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde «Sahtecilik suçundan» gıyabında yargılanan kaçak işadamı Kemal Horzum beraat etti.

15 - Erzurum'da ortaya çıkarılan 102 milyon liralık dolandırıcılık olayına adı karışan Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı ProjelerDaire Başkanı Kemal Alıç hakkında, Erzurum Nöbetçi Sulh CezaMahkemesi gıyabi tutuklama kararı verdi.

16 - İzmir ve çevresinde yasa dışı TKP örgütünü yeniden canlandırmaya çalıştıkları iddiası ile gözaltına alınan 5 kişiden 4'ü tutuklandı.

17 - Tan Gazetesi, 1 Şubat 1987 tarihli sayısında yer alan birhaber nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 413milyon 397 bin 997 lira para cezasına mahkûm edildil

18 - Casusluk suçundan yargılanan tarihçi, gazeteci yazar İlhan Bardakçı ile ilgili dâvanın murafaası Askeri Yargıtay'da yapıldı.Bardakçı, savunmasında hakkındaki suçlamaları doğrulayacak bir delilin bulunmadığını buna rağmen, mahkemenin mahkûmiyet kararı vermesinin doğru olmadığını belirterek, beraatini istedi.

19 - Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı1987 ödülleri açıklandı.

20 - Özel sektörden alınarak TCDD tarafından işletmeye açılan yemekli vagonlar Ankara - Elmadağ arasında düzenlenen özel seferde basına tanıtıldı.

21 - Para ve Kredi Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlananTebliğine göre, sıvı gübreye uygulanan destekleme primleri, yüzde4,3 ile yüzde 18,8 oranlarında artırıldı.

22 - Çeşitli kamu kuruluşlarından 723 memurun, kendi alanlarında yetiştirilmek üzere Avrupa ülkeleri ile ABD'ye gönderilmelerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak,yürürlüğe girdi.

23 - Türkiye'nin BM Daimi Delegesi Büyükelçi İlter Türkmen, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görev süresininuzatılmasının ele alındığı Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Genel Sekreter Perez de Cuellar'm son Kıbrıs raporundaTürk tarafına yönelttiği eleştirileri cevaplandırdı ve Genel Sekreterinbu yaklaşımını kınadı.

24 - Federal Almanya'nın, Aşağı Saksonya Politik Eğitim Merkezi tarafından ülkemize gönderilen uzmanlar, gezilerini tamamladıktan sonra Hannover Başkonsolosu Acar Germen aracılığıyla Dışişleri Bakanlığına gönderdikleri teşekkür mektubunda, «Hiçbir kısıtlamaolmadan gezdiğimiz cezaevlerini beğendik» dediler.

25 - Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Strasbourg'da yaptığıtoplantıda, Türkiye ile İspanya ve Portekiz arasında imzalanmasıgereken uyum anlaşmasını komisyona geri gönderdi.

26 - Resmi bir kamu kurumu olan ABD Soykırım Anma Konseyi, Ermeni Soykırımının 20. yüzyılın ilk soykırımı olduğunu kabuletti. Üyeleri Beyaz Saray tarafından atanan Konsey, «Ermeni Soykırımına İlişkin belge ve kalıntıların», ABD Kongresi önünde uzananarazide inşa edilecek müzede yer alacağını açıkladı. ABD Başkanı Ronald Reagan da son olarak Kaliforniya Valisi George Dökmeciyan'ı geçen hafta Konsey'in «Yardım Toplama Komitesi» üyeliğineseçti.

27 - Bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle gıyabında 5yıl hapis cezasına çarptırılan kaçak Fransız rehber Michel Caraminot, Avrupa Parlamentosu'nun toplantıları sırasında Strasbourg'a giderek, parlamenterlerden, hakkında verilen hapis cezasının iptaliiçin Türk makamlarına baskı yapılmasını istedi.

28 - Federal Almanya'daki çeşitli antifaşist kuruluşlar TBKPLiderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın tutukluluğunu protesto etmek amacı ile başkent Bonn'daki Türkiye Büyükelçiliği önünde 24saatlik bir uyarı nöbetine başladılar.

29 - İngiltere'de yayınlanmakta olan «Financial Times» gazetesi son sayısında Türkiye ilavesi yayımladı.

30 - BM'nin Kıbrıs yeni özel temsilcisi Oscar Camillion, Kıbrıs'taki görüşmelerini tamamlayarak, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

31 - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)'in Viyana'daki toplantısında, gelecek yılın ilk yarısında ham petrolde 18 dolarlık sabitfiyat için anlaşmaya varıldı.

32 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da, Stratejik veUluslararası Araştırmalar Merkezi'nde yaptığı konuşmada «Konvansiyonel ve kimyasal alanlarda SSCB ile güç dengesi sağlanmadanönce Avrupa'deki nükleer silahlarda daha fazla indirime gitmeyeceklerini» söyledi.

SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov ise Sovyet televizyonunda yaptığı konuşmada, «ABD-Sovyet ilişkileriningelişmekte olduğunu, ancak yıldız savaşları (SDI) projesi konusundaki anlaşmazlığın devam ettiğini» bildirdi.

ABD Başkanı Ronald Reagan, geçen haftaki doruk sırasında Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un kendisine Nikaragua'ya askeri yardımı durduracaklarını söylediğini açıkladı.

33 - İngiltere'yi ziyaret eden Fransa Savunma Bakanı AndreGiraud ingiltere Savunma Bakanı George Younger ile düzenledikleriortak basın toplantısında, «Fransa ve İngiltere'nin ortaklaşa, Cruisefüzesi üretmek istediklerini» açıkladılar.

34 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de halkın gösterileri bir ayaklanma şekline dönüştü. İsrail birlikleri ilk kez Lübnan sınırını geçerek Filistinli ve Lübnanlı gerillalara saldırdı.

Olaylar üzerine Lübnan'da bulunan Suriye birlikleri, en üst düzeyde alarma geçirildi.

35 - Yunan İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (GSSE) ilanettiği ve 1.5 milyon işçinin katıldığı genel grevin ardından, ilk veortaokul öğretmenleri eylemlerini 3 gün daha sürdüreceklerini açıkladılar.

36 - Filipinler Hava Yolları'na bağlı bir yolcu uçağı iç hat seferi sırasında düştü. 15 kişinin bulunduğu uçaktaki can kaybı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

37 - Suudi Arabistan petrolü ile yüklü Kıbrıs Rum Kesimi'ne ait«Ariadne» isimli tanker, Körfez'de İran saldırısına uğradı.

38 - NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığına atanan Tümgeneral Thomas P. McHughe, karargâh binasında düzenlenen törenle görevine başladı.

39 - Brezilya'da Hava Kuvvetlerine bağlı Hercule tipi bir uçağın denize düşmesi sonucu 26 kişi öldü.

40 - Roma'nın Leonardo Da Vinci Havaalanı'na girişilen ve 16kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan sağ olarak kurtulan tek gerilla Mahmud İbrahim Halid'in yargılanmasına başlandı.

16 ARALIK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ileDYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i TBMM'deki odalarında ayrıayrı ziyaret ederek bir süre görüştü.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, «İsrail birliklerinin Lübnan topraklarında yeni bir harekâta giriştikleri yolundaki haberlerinendişe verici olduğunu» bildirerek, konuya ilişkin olarak yazılı biraçıklama yaptı.

3 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu bir açıklama yaparak, Avrupa Parlamentosu'nun, Portekiz ve İspanya'nınTürkiye ile uyum anlaşmalarını oylamayı reddederek, Dış İlişkilerEkonomik Komisyonu'na iade etmesinin TBKP Liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın olayı ile ilgili olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, ABD'de kurulacağı bildirilen Soykırım Müzesi'nde sözde Ermeni soykırımına ait birbölüm ayrılacağı yolundaki haberler üzerine yaptığı açıklamada,«Mesele, Türkiye'nin tepkisi üzerine uygulamaya konulamayan birkarardan ibarettir» dedi.

4 - DYP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirelbaşkanlığında toplandı. Demirel toplantıda, «Askeri müdahaleler ekonomik nedenlerden oluyorsa, bugün ihtilâl sebebi var» dedi.

5 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da yaptığı açıklamada, üniversite giriş sınavında yabancı dil puanının sınav ortalamasına katılmasına ilişkin uygulamaya karşı çıktı.

6 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Partisinin Bolu iline bağlıDüzce teşkilatında parti üyelerine hitaben yaptığı konuşmasında,«Şimdi hedefimiz yerel seçimler olmalıdır. Yerel seçimleri köylere,mahallelere ve en ücra köşelere yaymalıyız» dedi.

7 - Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü Parti Genel Merkezi'nde ziyaret ederekbir süre görüştü.

8 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Doç. AtillaÖzmen Ankara'da yaptığı açıklamada, «-1987 ürünü çayların radyasyon yönünden temiz olduğunu» söyledi.

9 - Cumhurbaşkanlığı Hukuk Danışmanları, Başbakan TurgutÖzal'm oluşturmayı düşündüğü bakan yardımcılıklarının «Anayasayaaykırı olduğu» yolunda bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı KenanEvren'e sundular.

10 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE)'nin 9 aylık verilere göreyaptığı 2. milli gelir tahmininde büyüme hızı yüzde 6.8 olarak belirlendi.

11 - Genişletilmiş Yüksek Sağlık Şûrası toplantısı Ankara'dayapıldı.

12 - İnsan Hakları Derneği'nce düzenlenen 1. İnsan Hakları Kuruitayı'nın bildirgesi açıklandı.

13 - Öğretim Üyeleri Derneği Genel Sekreteri Doç. Tahir Hatiboğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Polisin üniversite öğrencilerine ajanlık önermesini» telgraf çekerek protesto eden Ege ve DokuzEylül Üniversitesi öğrencileri hakkında soruşturma açılmasını kınadı.

14 - Sovyetler Birliği yönetiminin özel temsilcisi Büyükelçi Nikolay Radianov, Reagan - Gorbaçov zirvesi, INF (Orta Menzilli Füzeler) antlaşması ve silahsızlanma sürecinin bundan sonraki seyri konusunda, Moskova'nın görüşlerini aktarmak üzere Ankara'ya geldi.

15 - Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Budimir Loncar, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir ile ikili ve çok taraflı konularda görüşmek üzere Ankara'ya geldi.

16 - Ankara DGM, TBKP Liderleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın'ın tutuklanmalarına yapılan itirazı oy birliği ile reddetti.

17 - Hakkâri'nin İran sınırında bulunan Yüksekova ilçesinde düzenlenen bir operasyonda piyasa değeri 1 milyar liradan fazla olan20 kilo bazmorfin ele geçirildi.

18 - Merkez Bankası'nın para arzını ve emisyonu kontrol altına almasını kolaylaştıracak, «Mevduat munzam karşılıklarını yüzde14'e yükseltme» kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

19 - PKK Lideri Abdullah Öcalan, Suriye'de eylem birliği amacıyla, THKP-C Acilciler liderleriyle yaptığı toplantıdan sonra korsanrsdyo aracılığı ile militanlarına seslenerek, TKP'yi dışlamalarını istedi.

20 - BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki özel temsilcisi OscarCamillion, 2 günlük resmi bir ziyaret için Yunanistan'ın başkentiAtina'ya gitti.

21 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, orta menzilli silahanlaşmasının nükleer caydırıcılığı zedelediğini ileri sürenlere karşılık olarak NATO'nun, elindeki 4600 adet kısa menzilli silahı modernize edeceğini açıkladı.

22 - İran hücumbotları, Körfez'de seyreden «World Produce»adlı bir Yunan tankerine saldırı düzenlediler. Yetkililer tankerde çıkan yangının kontrol altına alındığını bildirdiler.

23 - Yunanistan'da dün ilan edilen 24 saatlik genel grev sonaerdi.

24 - Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, KomünistParti'nin 3 gün süren kongresinin kapanışı nedeniyle yaptığı konuşmada, son haftalarda ülkesini sarsan protestolara ilk kez dolaylı olarak değindi.

25 - Güney Kore'de 16 yıldan beri ilk kez doğrudan halk oyuyla başkanlık seçimleri yapıldı.

26 - Polonya Komünist Partisi lideri Jaruzelski, Parti MerkezKomitesi'nde yaptığı konuşmada, ülkede yapılması planlanan ekonomik ve politik reformlar için, Komünist Partiyi daha sıkı çalışmayaçağırdı.

17 ARALIK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, yeni kabinesi için düşündüğü isimleri liste halinde Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sundu.

Başbakan Özal, Ulusal Basın Ajansı (UBA)'na yaptığı açıklamada, «Muzır Yasası»'nda değişiklik yapmayı düşündüğünü bildirerek,«Para cezalarını ödenebilecek seviyeye düşüreceğiz» dedi.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan Sovyetler Birliği'nin özel temsilcisi NikolayRadianov'u kabul ederek bir süre görüştü.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Büyükelçi Radianov'la Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayhan Kamel başkanlığında dün yapılan heyetler arası görüşmelerde, «Türkiye'niniki süper güç arasında bir süredir devam eden diyalogdan ve bunabağlı olarak, süper sıfır formülü çerçevesinde imzalanan ve ortamenzilli nükleer füzelerin (INF) kaldırılmasını öngören antlaşmadanduyduğu memnuniyeti dile getirdiği» bildirildi.

3 - Türkiye Yol - İş Sendikası Genel Başkanı Bayram MeralAnkara'da yaptığı açıklamada, «Seçim sonrası oluşan ortamda, Türk- İş'in muhalefet partilerinin güç birliğine öncülük etmesi gerektiğini» bildirdi.

4 - Büyük Türk düşünürü Mevlana Celaleddin-i Rumi, ölümünün 714. yılında, Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus törenleriyle anıldı.

5 - Yargıtay, Adana eski müftüsü Cemalettin Kaplan'ın yöneticiliğini yaptığı ve Federal Almanya'da faaliyet gösteren İslami Cemiyet ve Cemaatlar Birliği Örgütü'nün faaliyetlerini suç saydı.

6 - Tan Gazetesi sahibi Haldun Simavi ve Yazı İşleri MüdürüSüleyman Yağız, muzır yayın yaptıkları gerekçesiyle, İstanbul 2Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 100 milyon lira para cezasınaçarptırıldılar.

7 - Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Atış Poligonu'nda elektrikkontağından çıkan yangın sonucu, 1 polis memuru öldü, 9'u polis 1'isivil 10 kişi yaralandı.

8 - Merkezi İsviçre'nin başkenti Bern'de bulunan Bulgar Demokrasi Birliği Teşkilâtı, bir beyanname hazırlayarak, Bulgaristan'dayaşayan Türkler'e karşı uygulanan zulmü protesto etti.

9 - ABD'nin, 1988'de Türkiye'ye vereceği dış yardım miktarı490 milyon dolar olarak benimsendi.

10 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Libya'ya karşı başlattıklarıekonomik yaptırımları 6 ay daha uzatmayı kararlaştırdıklarını açıkladı.

11 - İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin Washington'da yaptığıaçıklamada, «Güvenlik güçlerinin operasyonlarına müdahale edilmediği takdirde, uluslararası basının Gazze ve Batı Şeria'daki faaliyetlerinin engellenemeyeceğini» bildirdi.

12 - Japonya'da dün meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremde ilk belirlemelere göre, 5 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

13 - Polonya'da kapatılan Dayanışma Sendikası'mn lideri LechWalesa, 1970'deki kanlı işçi olaylarının yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada, «Hükümete diyalog çağrısında»bulundu.

18 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren hükümet tarafından hazırlanan, Yüksek Öğretim Kurumlarında çalışma usullerini düzenleyenkararnameyi imzaladı.

Cumhurbaşkanı Evren Çankaya Köşkü'nde ekonomi danışmanlarıyla bir toplantı yaptı. Danışmanlar Cumhurbaşkanı Evren'e ekonomik konularda bir brifing verdiler.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye Ziraat OdalarıBirliği'ni ziyaret ederek, Birlik Başkanı Osman Özbek'le bir süregörüştü.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Budimir Loncar'ı kabul ederek, bir süre görüştü.

4 - ANAP Genel Başkan Başyardımcısı Mehmet Keçeciler,Cumhuriyet Gazetesi'nin yeni kurulacak hükümete ilişkin sorularınıcevaplandırdı.

5 - Genişletilmiş Yüksek Sağlık Şûrası'nın bu yılki toplantısısona erdi.

6 - Adana Barosu ve İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında işkenceyi kınarlarken,Cumhuriyet Savcılığı'na tutuklanan Ahmet Pekven'in vekili olarakbaşvuran 5 avukat, Adana Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şubesi görevlileri hakkında «İşkence ve zalimane muamele» den ötürü suç duyurusunda bulundular.

7 - Sovyetler Birliği Yönetiminin Özel Temsilcisi Nikolay Radianov Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin, INF Antlaşmasısonrasında ek nükleer yükümlülük alması durumunda bunun silahsızlanma süreciyle çelişeceğini» bildirdi.

Bu arada Radianov düzenlediği basın toplantısında, TBKP Liderleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın hakkında sorulan bir soruya cevapverirken de, «Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin, Kutlu ve Sargınla dayanışma yansıtan bir açıklaması olduğunu» bildirdi ve «AncakTürkiye ile SSCB arasında yürütülen devletlerarası görüşmelerde bukonu ele alınmamıştır» dedi.

8 - Sovyetler Birliği İç Ticaret Bakanlığı Tüketim Malları Genel Müdürü Alexander Rannev, çeşitli temaslarda bulunmak üzereAnkara'ya geldi.

9 - Etibank, alüminyum fiyatlarına yüzde 7.5 oranında zam yaparken, polyester ipliğe de yüzde 30 ile yüzde 40 oranında zam yapıldı.

10 - Savaştan kaçan 2'si İran, 2'si Irak'lı 4 kişi, Türk sınırından gizlice Yunanistan'a geçmek isterken, devriyeler tarafından yakalandı.

11 - SHP Mardin Milletvekili seçilen Ahmet Türk'le ilgili olarak Diyarbakır DGM'de yapılan duruşmada savcı, Türk'ün yargılanmasına devam edilmesini istedi.

12 - İzmir Emniyet Müdür Vekili Hasan Basri Özçoban, SHP'liolduğu için İzmir'de polisin kendisine işkence yaptığını iddia edenHüsnü Turan'a «Ne işin var Ankara'da? Gel savcılığa başvur» çağrısı yaptı.

Bu arada İzmir Valisi Vecdi Gönül ise İzmir Emniyet Müdür Vekili Çobanoğlu'nu arayarak, konuyla ilgili bilgi istedi. Vali Gönül daha sonra yaptığı açıklamada, «Hüsnü Turan'm emniyette gözaltınaalındığına dair bir kayıt bulunmadığını» bildirdi.

13 - TBKP Liderleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın'ın avukatları, Yenimahalle Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı işkence iddialarıyla ilgili soruşturmanın genişletilmesi, milletlerarası işkence rehabilitasyon kuruluşlarından yardım istenmesi talebinde bulundular.

14 - Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'deki siyasi tutuklulara işkence yapıldığını iddia ederek, bu duruma son verilmesi için Türkhükümetine çağrıda bulundu.

15 - Hollanda Başbakanı Ruud Lubbers, Hollanda Yabancı Gazeteciler Cemiyeti'nin Lahey'de onuruna düzenlediği yemekte, «Türkiye-Avrupa Topluluğu ilişkileri» hakkındaki görüşlerini açıkladı.

16 - Yunanistan'da yayınlanmakta olan «Pontiki» mizah dergisi son sayısında Türk-Yunan ilişkilerine geniş yer verdi.

17 - Batı Şeria ve Gazze'de İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 3 Filistinli'nin ölmesi üzerine, İslami Cihad Örgütü bir batılı haberajansına gönderdiği bildiride, «İsrail'in saldırılarını sürdürmesi halinde, «bunun hesabını ellerinde bulunan 4 rehinenin vereceğini»bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü de İsrail hükümetinden İsrail askerlerininFilistinli göstericilerin üzerine ateş açarak öldürmesi üzerine soruşturma açmasını istedi. İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin'e gönderiJen mesajda, «Öldürülen kişilerin gerçekten askerlerin canına kastedip, kastetmediklerinin belirlenmesi» talep edildi.

18 - Güney Kore'de, 16 yıldan sonra ilk kez doğrudan halkoyuyla yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde, yüzde 38 oy alan iktidarın adayı Roh Tae Woo'nun seçimleri kazandığının açıklanmasından sonra başlayan olaylarda, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 31 kişi yaralandı, 900 kişi tutuklandı.

19 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, yeni genel sekreter Milos Jakeş'e bir telgraf göndererek, ekonomik ve sosyal reformları hızlandırmasını istedi.

19 ARALIK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret ederek, yeni kurulacak kabineyle ilgili bilgisundu.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Antakya'da düzenlediği «Pahalılık ve Zamları Protesto» mitinginde halka hitabenbir konuşma yaptı.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

4 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda atılacak en önemli adımlardan birinin, «12 Eylül döneminde görev yapan konsey üyeleri, bakanlar ve öteki yetkililerin tasarruflarıyla ilgiliolarak yargı yolunu kapatan anayasadaki geçici 15'inci maddeninkaldırılması olduğunu» söyledi.

5 - Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapılarak, SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar'ın bir basın toplantısı düzenleyerek işkence yapıldığını söylediği Hüsnü Turan'la ilgili iddialarınasılsız olduğu bildirildi.

6 - Birinci Basın Sempozyumu, merkezi İstanbul'da bulunanGazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent'in açış konuşmasıyla Antalya'da başladı.

7 - İnsan Hakları Haftası dolayısıyla düzenlenen toplantılarda, işkence olayı kınandı, cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesiistendi.

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı ise derneğin İzmir şubesinin genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada,Türkiye'nin yükümlülük ve yaptırım getiren insan haklarıyla ilgilisözleşmelere imza atmamasını eleştirdi.

8 - Ankara Tabip Odası'mn düzenlediği «Hekimlik ve İnsanHakları» paneli yapıldı. Panel'de işkenceye katılan doktorların teşhir edilmeleri istendi.

9 - Türkiye Barolar Birliği (TBB), çocuk mahkemelerince verilecek kararların uygulanabilmesi yolunda gerekli alt yapının bir anönce tamamlanması için Adalet Bakanlığı'nı uyardı. TBB Başkanı Teoman Evren tarafından Bakanlığa gönderilen yazıda, «Yasa ile küçüksuçlulara uygulanacak tedbir ve cezalar düzenlenmiş, ancak bu önlem ve cezaların yerine getirilebilmesi için gereken şartlar sağlanamamıştır» denildi.

10 - Türkiye İşveren Sendikaları (TİSK) Genel Başkanı HalitNarin, TİSK'in kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında hükümet programında yer almasınıistediği önerileri açıkladı.

11 - Uluslararası Cumhuriyet Halter Turnuvası'nın ikinci gününde ilk kez milli mayo ile yanşan Naim Süleymanoğlu, silkme vekoparmada dünya rekorunun üstünde Türkiye rekorları kırdı. AncakNaim Süleymanoğlu'nun bu derecesi uluslararası bir turnuvada eldeedilmesine karşın yarışmalarda doping kontrol merkezi bulunmayışınedeni ile dünya rekoru olarak tescil edilmedi.

12 - BM Güvenlik Konseyi'nde Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Delegesi Büyükelçi İlter Türkmen'in Kıbrıs'taki Türk askerlerinin varlığı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Sri Lanka ve Kuzeyİrlanda'yı örnek göstermesi üzerine, Hindistan Büyükelçisi C.R. Gharekhan, Türk askerlerinin adadaki varlıklarını eleştirdi.

13 - Moskova Radyosu dünkü yayınında, Reagan - Gorbaçovzirvesinin ardından Türkiye'nin tutumunu anlatan bir yoruma yerverdi.

14 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu dün gece parlamentodaki bütçe görüşmeleri sırasında ana muhalefet lideri Konstantin Mitçotakis'e cevaben yaptığı konuşmada, Başbakan TurgutÖzal'la ocak ayı sonunda İsviçre'nin Davos kentinde görüşebileceğini söyledi.

15 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de dün 3 Filistinlinin daha öldürülmesinin ve El Aksa Camii'ne İsrail askerleri tarafından düzenlenen baskının ardından Kudüs'ün Müslüman doğu kesiminde Filistinli göstericilerle israil askerleri arasında çıkan çatışmaların ardından bölgede genel greve gidildi. Bu arada, İsrail Parlamentosundaki Arap milletvekilleri, işgal altındaki Arap topraklarında genelgrev yapılması çağrısında bulundular.

16 - Demokratik Almanya'da Devlet Konseyi tarafından alınanölüm cezasının kaldırılması kararı dün Halk Meclisi tarafından daonaylandı,

17 - Brezilya Maliye Bakanı Luiz Carlos Bresser Pereira, «Fakiri daha fakir, zengini ise daha zengin yapacak vergi reformu yasasını onaylayamam» diyerek, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

20 ARALIK 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Antakya mitingi ile ilgiliolarak Cumhuriyet Gazetesine yaptığı açıklamada, son günlerde yoğunlaşan işkence iddiaları üzerine, «Cumhurbaşkanı ya da Başbakanın sorgulama sırasında işkence diye bir yöntem olmadığına ilişkin açıklama yapmasını» istedi.

2 - Samsun ve Niğde'de Türk Ocağı Şubeleri Devlet BakanıHasan Celâl Güzel tarafından açıldı.

3 - ANAP Gene! Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Başbakan Turgut Özal'dan «Partideki görevinden affını» istedi.

4 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında seçim uygulamaları ve seçim kurullarının kararlarını eleştirdi.

5 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında partisinin muhalefet stratejisini açıkladı.

6 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'un Sefaköy semtinde «İşçi Hakları ve Rejim» konulu bir konuşma yaptı.

7 - MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, partisinin MKYKüyeleri ve il başkanlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmadaANAP'ı eleştirdi.

8 - Makina Kimya Enstitüsü (MKE), her türlü dinamit çeşidive elektrikli kapsül fiyatlarına zam yaptı.

9 - Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Doğanlı köyünde öğretmenSıddık Bilgin'i işkence yaparak öldürdükleri iddiasıyla Yüzbaşı AliŞahin ve Üsteğmen Ümit Eriş ile diğer sanıklar hakkında açılan davaya Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilmesine kararverildi.

10 - Federal Alman Savunma Bakanı Manfred Wörner Cumhuriyet Gazetesi'nin NATO'ya ilişkin sorularını cevaplandırdı.

11 -Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis bir açıklama yaparak, «Kıbrıs'ın bağımsızlığı ve Türk askerlerinin adadan çekilmeleri, Yunan hükümeti için en başta gelen ve birinci plandakimilli meseleyi teşkil ediyor. Bu görüş bütün Yunanlılar ve her hükümet üyesi için de geçerlidir» dedi,

12 - Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Sovyetler Biriiği Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vadim Longinov, Rum yetkililerle yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, «KKTC demektegüçlük çekiyorum. Çünkü bana yakışmıyor» dedi. Longinov, «RumTemsilciler Meclisini adanın yasal meclisi olarak tanıdıklarını» tekrarlayarak, «Eğer, bazıları bu meclisten, bu hükümetten kaçmış iseler, biz buna iyi gözle bakmayız» diyerek, ilkbaharda yapılacak BMGenel Kurulu'ndan Kıbrıs konusunda ciddi bir karar çıkartmaya çalışacaklarını bildirirken, KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı KenanAtakol ise, «Sovyet diplomat Longinov'un sözlerinin, 11 yıl KıbrısTürk halkına insanlık dışı baskı uygulayan ve bu yönde hâlâ dünyayı kandırmaya çalışan Rum yönetimini destekleme anlamına geldiğini» bildirerek, açıklamayı eleştirdi.

13 - Batı Avrupa Birliği'nin Genel Sekreteri Alfred Cahen,Güneş Gazetesi'nin orta menzilli füzeler (INF)'in kaldırılmasına ilişkin antlaşmanın imzalanması ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

14 - İsrail işgali altındaki batı topraklarında meydana gelenolaylar ve İsrail birliklerinin Filistinlilere karşı uyguladığı önlemlerSovyetler Birliği, Ürdün, Mısır ve diğer Arap ülkeleri tarafındankınanırken, İsrail Devlet Başkanı Haim Herzog olaylardan, Arap ülkelerinin sorumlu olduğunu savundu. Bakanlar Kurulu toplantısındansonra yapılan açıklamada ise İsrail birliklerinin Arap göstericilerleçatışmaları, «Terörizme karşı mücadele» olarak nitelendirildi.

15 - İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin halef olarak belirlediği Hüseyin Ali Montezari, Kutsal Kum Kenti'ndeki evinde üniversite ve din okullarının temsilcilerini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, «Ülkede çeşitli fikirlerin ifade edilebilmesi gerektiğini» söyledi.

16 - Çin'in Güney Doğusunda bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 18 kişi öldü, bina tamamen yıkıldı.

17 - Filipinler'de askerlerin gizli bir korsan üssüne düzenledikleri saldırıda 23 kişi öldü.

18 - Haiti'de askeri hükümet, yeni bir seçim yasasını yürürlüğe koydu.

19 - Libya Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılarak,«Kenya hükümetinin, Nairobi'deki Libya Büyükelçiliği'nin kapatılmasıkararının sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağı» bildirildi.

20 - Afganistan'da Sovyet yanlısı hükümet birlikleri, Afganmücahitlerine karşı büyük çaplı yeni bir saldırı başlattı.

21 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren SHP Genel Başkanı Erdalİnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü. Her iki lider ÇankayaKöşkü'nden ayrılırken basın mensuplarının görüşmelerle ilgili sorularını cevaplandırdı.

2 - ANAP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Turgut ÖzalÇankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında yeni hükümeti açıkladı.

Yeni hükümette; Turgut Özal Başbakan, Kaya Erdem Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Yusuf Bozkurt Özal, Adnan Kahveci,Kazım Oksay, Nihat Kitapçı, Ali Bozer, Abdullah Tenekeci, Cemil Çiçek, Mehmet Yazar ve Veysel Atasoy Devlet Bakanları, Oltan Sungurlu Adalet Bakanı, Ercan Vuralhan Milli Savunma Bakanı, Mustafa Kalemli İçişleri Bakanı, Mesut Yılmaz Dışişleri Bakanı, KurtcebeAlptemoçin Maliye ve Gümrük Bakanı, Hasan Celâl Güzel Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı, Safa Giray Bayındırlık ve İskân Bakanı,Bülent Akarcalı Sağlık ve Sosyal Bakanı, Hüsnü Doğan Tarım Ormanve Köyişleri Bakanı, İmren Aykut Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Şükrü Yürür Sanayi ve Ticaret Bakanı, Fahrettin Kurt Enerji veTabii Kaynaklar Bakanı, M. Tınaz Titiz Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev aldı.

3 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı AliCoşkun, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü veve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ayrı ayrı ziyaret ederekkutladı. Coşkun, Başbakan Turgut Özal'ı ziyareti sırasında, 1988 yılındaki ekonomik beklentilerine ilişkin bir raporu da sundu.

4 - TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ve TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın, sorgulanmaları sırasında işkence yapıldığı iddialarını soruşturan Yenimahalle Cumhuriyet Savcılığı takipsizlik kararı verdi.

5 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü.

6 - Türkiye Emlak Kredi Bankası Genel Müdürlüğü'nün Başbakanlığa bağlanması ile ilgili Başbakanlığın isteği ve Cumhurbaşkanlığı'nın uygun görüşü Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Yüksek Öğretim Kurulu'nda yeni düzenlemeyi öngören Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegirdi.

8 - TRT ile Alman Televizyonu ikinci kanalı ZDF arasındakiişbirliğini artıran anlaşma, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay ile Federal Alman Televizyonu ZDF Genel Müdürü Dieter Stolte tarafından Mainz'da imzalandı.

9 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de son iki haftada meydana gelen olaylarda 53 Filistinli'nin öldürülmesini protesto amacıyla işgal bölgesinde, Golan tepelerinde ve İsrail içinde yaşayan 1 milyon Arap tarafından bir günlük genel grev düzenlenirken,İsrail birlikleriyle Filistinli göstericiler arasında çeşitli çatışmalarda4 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Bu arada, Bağdat'ta bir toplantıda konuşan FKÖ Lideri YaserArafat, «Filistin ayaklanmasının ABD ile İsrail'in FKÖ'yü «yok etme»rüyası bozuluncaya kadar süreceğini» söyledi. İsrail Başbakanı İzakŞamir ise, güvenlik kuvvetlerine, Filistinli göstericileri öldürmemeleri yolunda kesin emir verildiğini söyledi.

10 - Filipinler'de yaklaşık 1500 yolcu taşıyan bir feribot ile birpetrol tankerinin çarpışması sonucu meydana gelen kazada, 26 kişinin kurtarıldığı, 1490 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

11 - Nikaragua'da Contralarm yerden fırlatılan bir füze ileAeronica havayollarına ait bir yolcu uçağını vurmaları sonucu zorunlu iniş yapan uçaktaki iki yolcunun öldüğü, ikisinin de yaralandığıbildirildi.

12 - Ürdün Kralı Hüseyin, 3 günlük resmi bir ziyaret için Sovyetler Birliği'ne gitti.

13 - Fransa'da küçük bir yolcu uçağının Bordeaux kenti havaalanına yaklaşırken yere çakılması sonucu uçakta bulunan 16 kişiöldü.

14 - Atina'daki Arap Birliği Temsilciliğinde görevli Iraklı diplomat Mithat Nuri El Hiyali düzenlenen bir suikast sonucu ağır yaralandı.

22 ARALIK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal ile yeni kabine üyeleri Anıtkabir'iziyaret ederek, Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundular. Başbakan Özal daha sonra partisinin TBMM'deki grup toplantısına katıldı.

Başbakan Turgut Özal ile 32 milletvekili tarafından, 18. yasamadöneminde TBMM Başkanlığına Erzincan Milletvekili Yıldırım Akbulut aday gösterildi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da, iş adamı SakıpSabancı'dan para yardımı alındığı iddiaları ile ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Sabancı'dan parti genel merkezi adına para yardımıalınmadığını, ancak İstanbul'dan SHP'li iki adaya seçim kampanyasında Sabancı'nın yasal sınırlamalar içinde bağışta bulunduğunu»söyledi.

3 - Devlet Bakanı Kazım Oksay, ANAP Grup toplantısında,devlet bakanları arasındaki görev dağılımını, açıkladı.

4 - SHP, TBMM Grup Başkanvekili Deniz Baykal, CumhuriyetGazetesi yazarlarından Uğur Mumcu'nun Milli Savunma Bakanı ErcanVuralhan hakkındaki yazısı üzerine Cumhuriyet Gazetesî'ne gönderdiği bir yazıda, Vuralhan ile ilgili araştırmayı genişlettiklerini ve iddiaları en kısa zamanda TBMM gündemine getireceklerini bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ise Uğur Mumcu'ya sözkonusu yazısıyla ilgili olarak bir açıklama gönderdi.

5 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin yapısını eleştirdi.

6 - Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti BaşkanıBeyhan Cenkçi, yeni parlamentonun oluşması ve kabinenin atanmasıyla ilgili görüşlerini belirten bir açıklama yaptı.

7 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'a dünsunduğu ekonomik konularla ilgili görüş ve önerilerini açıkladı.

8 - RP İzmir il teşkilâtı tarafından düzenlenen «Refah gecesi»'nde, laikliğe aykırı davrandığı gerekçesi ile İzmir DGM'de yapılan duruşması sonunda 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkûm olan vecezası Yargıtay tarafından bozulan RP Manisa Milletvekili adayı Bülent Arınç beraat etti.

9 - İstanbul DGM'de yasadışı TKP üyesi oldukları iddiasıylatutuklanan Otomobil-İş Sendikası Genel Sekreteri Celâl Özdoğanile Mustafa Kara, Mustafa Erdoğan ve Ekrem Kandemir tahliye edildiler.

10 - İzmir ANAP il binasına 30 Ekim tarihinde bomba koyarak,5 kişinin yaralanması olayına karışan «THKP-C Acilciler» örgütüüyesi beş kişiden 3'ü tutuklandı.

11 - Narkotik Şube ekipleri İstanbul'da bir TIR'da Türkiye'dekipiyasa değeri 500 milyon lira olan 5 kilo eroin ele geçirdi.

12 - Otomobil lastiği üreten firmalar yüzde 11 oranında zamyaptılar.

13 - Yunanistan Dışişleri ve Savunma Konseyi'nin BaşbakanAndreas Papandreu'nun başkanlığındaki toplantısından sonra yapılan resmi açıklamada, «Toplantıda ülkenin dış siyaseti ve savunmakonularının yanı sıra Davos'ta Ocak ayında yapılacak Özal - Papandreugörüşmesinin de ele alındığı» bildirildi.

14 - Merkezi Londra'da bulunan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (ISSI), Kıbnsla ilgili son askeri kuvvetler dengesi raporunda,«Adanın Kıbrıs Türk ve Rum kesimlerindeki askeri yığılmayı taşıyamayacak durumda olduğunu» belirtti.

15 - Londra'da yayımlanan The Daily Telegraph gazetesine biraçıklama yapan, Kırım Türkleri sözcüsü Reşat Cemilev, Kırım Türkleri'nin anavatanlarına dönmelerini sağlamak için kendilerine destekve yardımcı olmaları için dünya kamuoyuna çağrıda bulundu.

16 - İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) «Yıl sonu ekonomik perspektifleri» adlı raporu yayımlandı.

17 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost Washington'da yaptığı açıklamada Afganistan meselelerinin çözümü içinilk temel adımın Sovyetler Birliği tarafından atılması gerektiğini kaydederek, Sovyet birliklerinin bu ülkeden çekilmeye başlama tarihive programının ayrıntılarıyla belirlenmesi gerektiğini söyledi.

18 - İsrail Başbakanı İzak Şamir, İsrail radyosuna verdiği birdemeçte, «ABD'nin BM Güvenlik Konseyi tarafından Gazze olaylarıile ilgili olarak hazırlanacak ve İsrail'i kınayacak bir karara imza koymamasını» istedi.

19 - Moskova radyosu, Sovyetler Birliği'nin Tacikistan Cumhuriyeti'nde dün Richter ölçeğine göre 7 şiddetinde bir deprem meydana geldiğini bildirirken depremde ölü olup olmadığının henüz bilinmediğini kaydetti.

20 - Sudan Hükümeti, yönetime karşı mücadele eden gerillaların elinde bulunan iki kasabaya karşı başlatılan saldırılar sonucu,3 binden fazla gerillanın öldürüldüğünü bildirdi.

21 - Irak savaş uçaklarının, İran'ın petrol dolum tesislerinin bulunduğu güneydeki Larak Adası'na hava saldırısı düzenleyerek, petrol terminalinde bulunan üç süper tankerde ağır hasara yol açtıklarıbildirildi. Bu arada İran Haber Ajansı İRNA, İran kara kuvvetlerinin,Irak'a karşı cephenin güney kesiminde yeni bir saldırı başlattığını vebin kadar Irak askerini öldürdüğünü bildirdi.

23 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, birinci ve ikinci Özal Hükümeti'nin üyelerini Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında ÇankayaKöşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Evren bu arada, ABD'de düzenlediği «MuhteşemSüleyman Sergisi» nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafındanbüyük ödüle lâyık görülen Dr. Esin AtıPa ödülünü Çankaya Köşkü'nde verdi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Başbakanlık Basın Merkezi aracılığıyla yaptığı açıklamada, «Hükümet listesini tek başına hazırlayıpCumhurbaşkanı Kenan Evren'e sunduğunu ve bu konuda kimsedentelkin kabul etmediğini» bildirdi.

Başbakan Özal, ayrıca Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel ve dünya halter şampiyonu Naim Süleymanoğlu'nuBaşbakanlık Konutu'nda kabul ederek bir süre görüştü.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti meclisi toplantısınınaçılışında yaptığı konuşmada, Başbakan Turgut Özal'ın sadeleştirilmiş Anayasa önerisi konusuna değinerek, «Sayın Özal ne zamandemokratik hak ve özgürlükleri güvence altına almak için bir girişimyapmış ki, şimdi; anayasa yalnız temel hak ve özgürlükleri belirlesin diyor» dedi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Basının içinde bulunduğu sorunların çözümü için, düzenlemeler yapacağını» söyledi.

5 - Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal ile yapılan bir söyleşiHürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6 - Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti.

7 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile yapılanbir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında bir soruyu cevaplandırırken, «Kıbrıs'ta iki ayrı toplum ve iki ayrı yönetimi gözardı eden tutum ve davranışlara karşıyız» dedi.

9 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin gruptoplantısında yaptığı konuşmada, bu dönemde muhalefet görevi yaparken, üzerlerine büyük bir sorumluluk düştüğünü anlattı.

10 - İstanbul'un doğal gaz projesi anlaşması Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ile Fransa Dış Ticaret Bakanı MichelNoir arasında İstanbul'da imzalandı.

11 - Teksifin 43 şube başkanı ve 5 yönetim kurulu üyesi ileTürk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı İmren Aykut'u ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundular.

12 - Otomobil - İş Sendikası Genel Başkanı İlhan Dalkılıç Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yasadışı TKP üyesi olduklarıiddiasıyla tutuklanan ve dün tahliye edilen Genel Sekreter Celâl Özdoğan ve üç arkadaşının 21 gün süreyle gözaltında tutulmasını Otomobil - İş ve Türk sendika hareketine yönelmiş bir tehdit olaraknitelendirdi.

13 - Belçika'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan basın açıklamasında, Belçika Gent Üniversitesi Arkeologlarının, EskişehirBallıhisar dolaylarındaki Pessinus harabelerinde 1967'den beri yaptıkları kazı ve araştırmalar sonucu «olağanüstü» eserlerin ortaya çıkarıldığı belirtildi.

14 - Şiddetli yağışlar sonucu Dicle nehrinin taşması nedeniyle, Diyarbakır yakınlarında yapımı devam eden Kralkızı Barajı'nıngövdesinden bir bölümü yıkıldı.

15 - Sümerbank battaniye, dikiş ipliği ve ayakkabı çeşitlerinezam yaptı.

16 - İsmet İnönü'nün Başbakanlığı sırasında özel kalem müdürlüğü yapan N. Sahir Sılan İnönü'nün 14. ölüm yıldönümü nedeniylePembe Köşk Müzesi'nde, «Pembe Köşk'ün Hikâyesini» anlattı.

17 - Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak ve yerine şeriat düzenikurmak isteyen kişilerce 57 yıl önce şehit edilen Mustafa FehmiKubilay, Menemen Yıldıztepe'deki anıtı önünde düzenlenen törenleanıldı.

18 - Anayasa Mahkemesi, muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerininvali ya da kaymakam başkanlığındaki il veya ilçe idare kurullarıncagörevden alınmalarına ilişkin yasa hükmünün, Anayasa'ya aykırı olmadığına karar verdi-

19 - Cumhuriyet Başsavcılığının, SHP'den istifa eden 20 milletvekilinin de kurucular arasında yer aldığı Halk Partisi'nin «Yasalara karşı hile yapılarak kurulduğu» iddiasıyla açtığı davanın reddineilişkin Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesi Resmi Gazete'deyayımlandı.

20 - Muğla Jandarma Bölük Komutanı iken gözaltındaki dörtkişiye işkence yaptığı ve işkence yapılmasına göz yumduğu iddiasıyla 35 aydır yargılanan Yüzbaşı Ali Şahin Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'nce 10 ay ağır hapis ve 45 bin lira para cezasına çarptırılırken,10 ay da memuriyetten men cezasına uğratıldı.

21 - Askeri Yargıtay, Ankara Dev-Yol davasında, 4 ölüm ile 2ömür boyu hapis cezasını bozdu. Pişmanlık Yasası'ndan yararlanansanık Hıdır Durmaz'a verilen 20 yıllık mahkûmiyet ise onandı.

22 - Uluslararası Süreli Yayınlar Federasyonu Direktörü RobinWharamby, Başbakan Turgut Özal'a bir mektup göndererek, Playboydergisine muzır yayın yaptığı gerekçesiyle verilen para cezalarınailişkin görüşlerini açıkladı.

23 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsacker,Alman televizyonlarından yayınlanan Noel konuşmasında, ülkesindeyaşayan yabancıların tedirgin ve gelecekten endişeli olduklarını söyledi.

24 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Türkiye'ye yapılacak yardımın da yer aldığı 1988 mali yılı harcamalarını kapsayan bütçeyi imzaladı.

25 - BM Güvenlik Konseyi, işgal ettiği Arap topraklarındakieylemlerinden dolayı İsrail'in şiddetle kınanmasını öngören bir karar tasarısını kabul etti. Güvenlik Konseyi'nin karar tasarısını 15 üyeden 14'ü kabul ederken ABD çekimser kaldı.

26 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da yaptığı konuşmada, İsrail işgali altındaki Arap topraklarındaki olayları üzüntüverici olarak niteleyerek iki tarafın da kışkırtıcı davranışlarda bulunduğunu söyledi.

27 - Sovyet resmi haber ajansı TASS'ın haberine göre, SSCBLideri Mihail Gorbaçov, İran-Irak savaşının sona erdirilmesi için heryolun denenmesi gerektiğini belirterek ülkesinin, İran'a, silah ambargosu uygulanması konusunu BM'de tartışmaya karşı olmadığını söyledi.

28 - Sovyetler Birliği Dışişleri Müsteşarı İgor Rogaçev, Pekin'deki SSCB Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, ÇinHalk Cumhuriyeti ile ülkesi arasında bir toplantı yapılması konusunda Çin liderlerinin ön koşul getirmelerini kabul etmediklerini,ancak bir zirve konusunda iyimser olduklarını bildirdi.

29 - Bangladeş'te Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ın istifasını isteyen muhalefetin düzenlediği genel grev sürerken polis ilegrevciler arasında çıkan çatışmada, bir bombanın patlaması sonucu 7, polisin kalabalığa saldırması sonucu da 15 kişi yaralandı.

30 - Sri Lanka'da iktidardaki Ulusal Birlik Partisi Lideri HarsaAbeyvardane, başkent Kolombo'da silahlı saldırı sonucu öldürüldü.Olaydan sonra saldırıyı üstlenen olmadı.

31 - Hollanda Havayolları'na bağlı bir yolcu uçağını 91 yolcusuyla Amsterdam - Milano seferi sırasında saatli bir bombayla kaçırarak Roma Havaalanı'na indiren İtalyan asıllı Hollandalı hava korsanı Alessandro Scioni olaydan kısa bir süre sonra yakalanarak tutuklandı.

24 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, veda ziyaretinde bulunanTBMM eski Başkanı Necmettin Karaduman'ı, Çankaya Köşkü'ndekabul etti.

2 - ANAP Erzincan Milletvekili ve İçişleri eski Bakanı Yıldırım Akbulut, üçüncü turda 281 oyla TBMM Başkanı seçildi.

3 - Yüksek Askeri Şûra, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Straus Hupe, FKÖ'nün Türkiye Temsilcisi Abu Firaz ve komşu Arap ülkelerinin büyükelçilerini TBMM'deki odasında ayrı ayrıkabul ederek bir süre görüştü.

5 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Başbakanlık muhabirlerine yaptığı açıklamada, «Geçen hükümet döneminde ekonomiyi kendisinin yönettiğini», ancak bu sefer ekonominin yönetimindeki yetki ve sorumlulukların Devlet Bakanı YusufBozkurt Özal'a ait olduğunu» söyledi.

6 - Ekonomik işlerden sorumlu Devlet Bakanı Yusuf BozkurtÖzal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisini değerlendirdi.

7 - Adalet Bakanlığı, yılbaşı nedeniyle cezaevlerinde açık görüş yapılmasına karar verdi.

8 - SHP Parti Meclisi'nin dünkü toplantısında yapılan son siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirme ve belirlenen muhalefet stratejisi bir bildiriyle açıklandı.

9 - TRT Genel Müdürü Tunca Toskay düzenlediği basın toplantısında, referandum ve 29 Kasım erken genel seçim öncesindeTRT'ye karşı yapılan eleştirileri cevaplandırdı.

10 - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Halit Narin ve diğer yöneticiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'a kutlama ziyaretinde bulundular.

11 - İstanbul Ticaret Odası (İTO)'nun 1987 bütçesinin onaylandığı ve 1988 bütçesinin kabul edildiği olağanüstü meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Adıgüzel, «Türkiye'nin ne pahasına olursa olsun AT'a girmesinin savunulmayacağım»söyledi.

12- 1915-1918 yılları arasında «konservasyon (koruma) veetüt» çalışmaları için Federal Almanya'ya gönderilen, ancak tüm çabalara karşın geri alınamayan Hitit'lere ait yaklaşık 10 bin tabletin tamamı, Kültür ve Turizm ile Dışişleri Bakanlığı'nın çabaları veUNESCO'nun yardımları sonucu Türkiye'ye getirtildi.

13 - Cezaevlerindeki yakınlarının işkenceye maruz kaldığınıileri süren 50 siyasi tutuklu ailesi SHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Eren'in evinde açlık grevine başladı.

14 - TBKP Liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın avukatları,Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na başvurarak, Ankara DGMSavcısı Nusret Demiral hakkında suç duyurusunda bulundular,

15 - PKK örgütüne üye olmak, yardımda bulunmak ve propaganda yapmak suçlarından Diyarbakır DGM'de yargılanan 6'sı tutuklu, 10 kişiden 4'ü çıkarıldıkları ilk duruşmada serbest bırakıldı.

16 - Bir süre önce Türkiye'ye gelerek Türklerin Federal Almankonsolosluklarında karşılaştıkları sorunlarla ilgili olarak Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'e bir şikâyet mektubu yazan Federal Alman Dr. Peter Noll'a Dışişleri Bakanlığı'ndangelen cevapta, «Türklerin sığınma hakkı isteyen ülke yurttaşlarıarasında ikinci sırada yer aldığı» belirtilerek, «Vize zorunluluğununkaldırılması durumunda yeni bir artış beklemek ve bundan korkmakzorundayız» dendi.

Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Dr. Noll'a gönderdiğicevap Cumhuriyet ve Federal Almanya'da yayımlanan FrankfurterAllgemeine gazetesine de yollandı.

17 - NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı GeneralJohn Galvin, Belçika'da yayımlanan Standard gazetesine verdiği demeçte, «ABD ile SSCB'nin imzaladığı orta menzilli füzeler «INF»Antlaşması'mn içerdiği «bazı riskler» nedeniyle, Kuzey Atlantik İttifakı'nın nükleer silahlarını modernize etmesi gerektiğini» söyledi.

18 - SSCB Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gerasimov Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Sovyet-Afgan birliklerininmücahitlerin kuşatması altında olan Hoşt kentine 60 km. yaklaştıklarını, çıkan çatışmalarda 1500 kadar mücahitin öldürüldüğünüaçıkladı.

19 - İsrail Başbakanı İzak Şamir, İsrail televizyonuna yaptığıaçıklamada, «Kanlı saldırılar ve tehditlerin baskısı altında barışçıbir çözüm bulmak amacıyla masa başına oturamayız. Önce sükûnetsağlanmalı. Sonra oturup düşünürüz» dedi.

Savunma Bakanı İzak Rabin ise yaptığı açıklamada, Filistinli liderlerin vurulması için güvenlik kuvvetlerine emir verildiğini bildirdi.

20 - Hindistan'ın Nadu Eyaleti Başbakanı Marudur GopalanRamaçandra'nın kalpten ölmesi üzerine, karşıt Tamil grupları arasında meydana gelen çatışmalarda 12 kişi öldü.

21 - Filipin sahil koruma yetkilileri, yaptıkları açıklamada, 2 bineyakın yolcunun öldüğü deniz kazasında batan Filipin yolcu gemisikaptanının kaza esnasında görevi başında olmadığını ve yerine birdenizci çırağını bıraktığını bildirdi.

25 ARALIK 1987

1 - Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan YüksekAskeri Şûra çalışmalarını tamamladı.

Yüksek Askeri Şûra üyeleri daha sonra Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından ÇankayaKöşkü'nde kabul edildiler.

2 - Başbakan Turgut Özal, hükümet programını TBMM'ye sundu.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, hükümet programı ile ilgiligörüşlerini açıkladı.

DYP Grup Başkanvekili Köksal Toptan ise hükümet programıile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Eski hükümet programının dagerisinde» dedi.

3 - Devlet Bakanı Nihat Kitapçıya, bakanlığına bağlı kuruluşların yetkilileri bir brifing verdiler.

4 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Ankara'da, basın mensuplarının cezaevlerindeki uygulamalar konusundaki sorularını cevaplandırdı.

5 - İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, bakanlık örgütüne birmesaj yayımlayarak «Siyasi düşünce, bölge, din ve mezhep ayrıcalığıyapıldığı intibaını verecek her türlü tutum ve davranışlardan kesinlikle kaçınılması gerektiğini» söyledi.

6 - Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, makamında düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının turizmle ilgili çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

7 - TBMM Başkanlık Divanı üyeleri yapılan seçimle belirlendi. Başkanvekilliklerine Abdülhalim Araş, İlyas Aktaş, Hüdai Oralve Yıldırım Avcı seçildi. Bütçe ve Plan Komisyonu Başkanlığı'na iseZiraat Bankası eski genel müdürü Kemal Akkaya getirildi.

8 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM BaşkanıYıldırım Akbulut'u zirayet ederek kutladı.

9 - DYP Kurucularından ve DYP Genel İdare Kurulu üyesiMehmet Aşçıoğlu partisinden İstifa etti.

10 - Türk Tabibler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, gözaltına alınan kişilerin «fiziki işkence» yerine, «ilaç kullanarak» konuşturmayolunun tercih edilmesini öneren Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesiİç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Balcı hakkında, «Tıbbi Deontoloji Tüzüğü» uyarınca işlem yapılması» için ilgili yerlere yazı yazdı.

11 - Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet inönü, ölümünün14. yılında Devlet Töreni ile anıldı.

12 - Topkapı ambarlarında lokavtı kaldırarak çalışmaya başlayan 61 nakliye ambarı, ruhsatları olmadığı gerekçesiyle ZeytinburnuBelediyesi tarafından mühürlendi.

13 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 59 kişi yaralandı.

14 - Milli Kütüphane Sürekli Yayınlar Bölümü eski yöneticisiPerran Özben adına düzenlenen kütüphanecilik ödülleri, törenle üniversiteler kütüphanecilik bölümü son sınıflarından seçilen öğrencilere verildi.

15 - İnsan Hakları Derneği'nin 6 Haziran 1987'de yapılan genelkurulundan sonraki ilk açıklamasının basında bildiri olarak yer alması üzerine, izinsiz bildiri yayımladıkları iddiasıyla, dernek hakkında, Ankara Basın Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

16 - Geçen ay İsrail sahil güvenlik muhafızlarınca el konulanLübnan bayraklı geminin mürettebatından 6 Türk sonuçlanan mahkemeleri sonunda 20-42 ay arasında hapis cezasına çarptırıldı.

17 - Yeni yıl tatilini Karpas Yarımadası'nda yakınlarıyla birlikte geçirmek isteyen ortaokul öğrencisi 24 Rum genci BM Barış Gücü askerlerinin gözetiminde Kuzey Kıbrıs'a geçti.

18 - Yugoslavya hükümet sözcüsü Büyükelçi Aleksander Staniç, düzenlediği haftalık basın toplantısında yaptığı konuşmada, Balkan Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı konusunda, bütün bölge ülkelerinin, toplantının içeriği, kapsamı ve amaçları üzerine anlaştıklarını söyledi.

19 - ABD, bağımsız işçi sendikalarını kapatan ve işçi haklarını çiğneyen Şili rejimine karşı ticari yaptırım kararı aldı.

20 - Nijerya'nın güneyindeki Port - Harcourt açıklarında çarşamba gecesi bir feribotun battığı ve 40 kişinin kaybolduğu bildirildi.

21 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, Tahran Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararınıkabul etmediği takdirde İran'a yaptırım uygulanması yolundaki girişimleri kınayarak, «Eğer Körfez'e, Umman Denizi'ne, petrole ihtiyacınız kalmadıysa ambargo tasarlayabilirsiniz. Bize ambargo koyulursa, Körfez'deki tüm limanlar harabeye döner» dedi.

22 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Nikaragua'daNoel dolayısıyla hükümetçe ilân edilen ve yönetim karşıtı contralartarafından kabul edilen iki günlük ateşkesin, yürürlüğe girmesindenbirkaç saat sonra contralar tarafından ihlal edildiğini bildirdi.

26 ARALIK 1987

1 - TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve Başkanlık Divanı Üyeleri, göreve başlamaları dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret ederek, saygı duruşunda bulundular.

2 - Başbakan Turgut Özal, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin'le ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

Başbakan Özal, Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavisi Vakfı Hastanesi'ni hizmete açtı. Başbakan Özal burada yaptığı konuşmada, «Vergi muafiyeti yoluyla özel hastane ve özel kuruluşları teşvik etmek istediklerini» belirterek, «Bu bakımdan vergi kanunlarını yeniden gözden geçirmekten yarar umduğunu» söyledi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl GüzelYurt-Kur'un 53. genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, «Yüksek öğretim kurumlarındaki barınma sorununun ortadan kaldırılacağım, halen 171 bin 981 öğrenciye verilen 6600 lira tutarındaki öğrenim kredi miktarının da artırılacağını» söyledi.

Hasan Celâl Güzel, Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 50. yılıdolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada ise, «MehmetAkif Ersoy'un milii mücadeleyi yapan nesli, Asım'ın nesli olarak adlandırdığını» kaydederek, «Şimdi, Türkiye'nin yüceltilmesi mücadelesi vardır. Bunun için de yeni bir Asım neslinin yetişmesine ihtiyaçvardır» dedi.

4 - Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli, Ankara'dan, İstanbul'a kadar Mavi Tren yolculuğu yaparak, Demir Yolları'nın durumuhakkında yöneticilerden ve vatandaşlardan bilgi aldı.

5 - Hükümete 4 ay süre ile harcama yetkisi verilmesini öngören kanun tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

6 - 299 Sayılı Yasa Hükmünde Kararnamenin Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girmesi üzerine Diyarbakır'da bir basıntoplantısı düzenleyen Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, bölge kapsamındaki kentlerde yurttaşlara silah ruhsatı verilmesi konusunda «Bu kararnamenin çıkması, devletin bölge halkınagüvendiği ve her türlü silahı verdiğini kanıtlıyor. Başka bölgelerdeböyle bir rahatlık yok» dedi.

7 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'un hazırladığı1987 yılı ekonomik raporu yayımlandı.

8 - Kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin eski milletvekillerinden Çağlayan Ege, radyasyonlu çayların piyasaya sürülerek, halkın sağlığıyla oynadıkları gerekçesiyle, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Cahit Aral, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre ile Çaykur Eski Genel MüdürüYılmaz Telatar hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Savcılık adı geçenler hakkında soruşturma başlattı.

9 - Mardin'in İdil ilçesine bağlı Köyceğiz köyünde görevli güvenlik güçleri, Suriye sınırından Türkiye'ye geçmek isteyen bir kişiyi «dur» uyarısını dinlemeyerek, kaçmaya çalıştığı için vurarak,öldürdü.

10 - Adana'nın Osmaniye ilçesine bağlı Tüysüz köyünde havanmermisinin patlaması sonucu 6 çocuk öldü, 4'ü de yaralandı.

11 - Kars eski milletvekillerinden Mehmet Hazer, Ankara'daöldü.

12 - Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Cahit Aral, Ankara Cumhuriyet Savcslığfnca açılan soruşturmayla ilgili olarak Milliyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

13 - Ankara Basın Savcılığı, Türk-İş yöneticileri hakkında genel seçimlerde, «ANAP'a oy yok» diyerek siyaset yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açtı.

14 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına BüyükelçiTansuğ Bleda atandı. Bu arada Milli Savunma Bakanlığı'nda boş bulunan kadrolara yapılan atamalarla ilgili üçlü kararnameler de Resmi Gazete'de yayımlandı.

15 - Çeşitli illere bağlı 39 köyde belediye kurulmasına ilişkinkararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 - Moskova Radyosu bir yayını sırasında Türk-Sovyet ilişkilerine değinerek, ilişkilerin giderek başarılı bir şekilde yürümesinden, Moskova'nın «memnunluk duyduğunu» duyurdu.

17 - Basra Körfezi'nde kıyısı bulunan, Suudi Arabistan, Kuveyt,Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Katar'dan oluşan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Örgütü'nün 8. doruk toplantısı adı geçenülkelerin liderlerinin katılımıyla Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da başladı.

18 - Küba ve Afrika, Asya ve Latin Amerika Halkları Dayanışma Örgütü yaptıkları açıklamalarla, İsrail'i, Filistinlilere karşı tutumunu değiştirmeye çağırdılar ve olayı kınadılar.

Bu arada İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni de Müslüman ülkelere çağrıda bulunarak, Filistinlilere yardım edilmesini istedi.

19 - Bangladeş'te, Devlet Başkanı Muhammed Erşad görevdençekilinceye kadar eyleme devam kararı alan muhalefet, yeni birgrev ve gösteri kampanyası başlattı.

20 - Çad'da N'CAMENA Radyosu, Sudan sınırından ülkeye sızmaya çalışan 24 paralı askerin öldürüldüğünü duyurdu.

27 ARALIK 1987

1 - Atatürk Kültür Merkezi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından hizmete açıldı.

2 - Başbakan Turgut Ozal'ın dün TİSK Yönetim Kurulu BaşkanıHalit Narin ve Genel Sekreter Kubilay Atasayar ile yaptığı görüşmede, «1987'nin yüksek oranlı enflasyonuna karşın, işçilere ek zamverilmemesi görüşü benimsenerek, ek zammın sistemi bozacağıdüşüncesi» dile getirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce verilen resepsiyona katılanBaşbakan Turgut Özal, burada gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı.

3 - Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 68. yıldönümü törenlerlekutlandı.

4 - Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Hürriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'un birdemeci Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür, Türkiye Esnaf veSanatkârlar Vakfı'nın 4. olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada«Türkiye'de toplam nüfusun yüzde 25'inin, esnaf ve sanatkârlar ileonların yanında çalışanlar» olduğunu bildirdi.

7 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da parlamento muhabirleri onuruna verdiği kokteylde, gazetecilerin çeşitlikonulardaki sorularını da cevaplandırdı.

8 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar SHP Genel Merkezi'ndedüzenlediği basın toplantısında, «Vatandaşlarımızın keyfi olarak yakacak ihtiyaçlarını süratle karşılamayan görevlilerin, hükümet yetkililerince uyarılmalarını bekliyoruz» dedi.

9 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Zonguldak'ta halka hitaben bir konuşma yaptı.

10 - DYP Konya İl Teşkilâtı feshedildi. Fesih kararı genel merkezce, erken genel seçimlerde başarılı olunmadığı gerekçesiyle alındı.

11 - TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, Güneş Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

12 - İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, sınır illeri emniyet müdürlerini kanun dışı PKK Örgütü'nün kullandığı «Beyrut - Magosa - Mersin Üçgeni konusunda uyardı. Genel Müdürlüğün uyarısmda, Lübnan ve Suriye'den çok miktarda silâh ve mühimmat ilePKK'ya ait örgüt dokümanının Türkiye'ye sokulacağı bildirildi.

13 - Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nce, Bulgaristan'da Türklere yapılan zulmün 3. yıldönümü nedeniyle İstanbulve İzmir'de düzenlenen toplantılarda, Bulgaristan şiddetle kınanarak, bu ülkeye karşı dünya kamuoyunun daha fazla kayıtsız kalmaması istendi.

14 - Türk Eczacılar Birliği'nin Ankara'da yapılan 24. OlağanGenel Kuruiu'nda, Prof. Metin Tanker genel başkanlığa yeniden getirildi.

15 - Federal Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Kari Leuteritz,Cumhuriyet Gazetesi'nin iki ülke ilişkilerine ait sorularını cevaplandırdı.

16 - Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah ve Pakistanlı Şair-Filozof Muhammed İkbal, Türk-Pakistan Derneği tarafındandüzenlenen bir törenle Ankara'da anıldı.

17 - Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 68. yıldönümü dolayısıyladüzenlenen ve 186 atletin katıldığı 52. Büyük Atatürk Koşusunu ZekiÖztürk kazandı.

18 - İstiklâl Marşı'nın yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy,ölümünün 51. yıldönümünde, bütün yurtta düzenlenen törenlerle anıldı.

19 - Ankara'nın ilk tiyatrosu ve İstanbul'daki Saray Tiyatrolarının dışında Türkiye'nin halka açık ilk tiyatrosu olan Küçük Tiyatroaçılışının 40. yılını seyircilerle birlikte kutladı.

20 - Kahramanmaraş'ın Göksün ilçesine bağlı Taşoluk ve Küçükkızılcık köyleri, kuduz vakası görülmesi üzerine karantinaya alındı.

21 - 12 Eylül sonrasında oluşturulma çalışmalarına başlananSosyalist Parti'nin İstanbul'da yapılan 2. kuruluş toplantısında 1988yılı ocak ayında resmen kurulma kararı alındı. Parti kurucuları ile Kurucular kurulu adaylarının da belirlendiği toplantıda, Girişim Komitesi'nce hazırlanan parti tüzüğü ve programının tekrar ve daha geniş şekilde düzenlenmesi de kararlaştırıldı.

22 - İzmir DGM Savcılığı, disiplin soruşturması sonucu Maltepe Askeri Lisesi'nden atılan 60 öğrenci hakkında «Dini faaliyette bulundukları» gerekçesi ile soruşturma açtı. Öğrencilerden 2'si tutuklandı, 2'si hakkında da gıyabi tutuklama kararı verildi.

23 - Bakanlar Kurulu'nun, Türkiye'nin gelişme yolundaki ülkelere teknik yardımda bulunabileceğine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

24 - KKTC'nin Pakistan nezdindeki İslamabad temsilciliği resmen kuruldu. KKTC Resmi Gazetesi'nde, İslamabad temsilciliğineAver Kasifin atandığı resmen açıklandı.

25 - ABD'de General Dynamics firması tarafından üretilen F16 uçakları ile ilgili olarak son dönemde «Güvenilir uçak olup olmadığı» yolunda yaygınlaşan kuşkular üzerine, ABD Hava Kuvvetleri (USAF), F-16'ların kaza oranlarını araştırdı.

26 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de, İsrail baskısına karşı direnen Filistinlilerle, İsrail birlikleri arasında meydanagelen kanlı çatışmalarla ilgili olarak yakalanan 800 Filistinlinin yargılanmasına başlandı.

27 - Suriye Dışişleri Bakanı Faruk Eş Sara. Riyad'a giderek,Suudi Arabistan Kralı Fahd bin Abdülaziz'e, Suriye Devlet BaşkanıHafız Esad'ın bir mesajını iletti.

Bu arada, Basra Körfezi'nde kıyısı bulunan 6 Arap ülkesi olanSuudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Katar, Bahreyn ve Birleşik ArapEmirlikleri'nin oluşturduğu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)'nin SuudiArabistan'ın başkenti Riyad'da iki günden beri devam eden toplantısında açış konuşmasını yapan Kral Fahd, «Irak ve İran'ı aralarındaki savaşı bir an önce sona erdirmeye, bu amaçla, İran'ı BM GüvenlikKonseyi'nin ateşkes kararına uymaya» çağırdı.

28 - Sri Lanka'nın doğusunda başgösteren şiddet olaylarında24'ü sivil 1'de polis olmak üzere toplam 25 kişi öldü.

29 - Fransa'nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü tarafından hazırlanan «1987-1988 Dünya Ekonomik ve Stratejik Sistemi» konuluraporu yayımlandı.

30 - Amerikan Time Dergisi, Sovyetler Birliği Komünist PartiGenel Sekreteri Mihail Gorbaçov'u yılın adamı seçti.

31 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, İran Meclisi'nde yaptığı yeni yıl bütçe konuşmasında, «Ülkesinin saldırı amacına yönelikgelişmiş kimyasal silahlar ürettiğini ve cepheye uzun menzilli karadan karaya atılan füzeler yerleştirdiğini» söyledi.

32 - İspanya'nın Katalonya bölgesindeki Barselona'da dün birgece kulübüne atılan ve 1 kişinin ölümüne, 4'ününde yaralanmasınaneden olan bombalı saldırıyı «Katalonya'nın Kurtuluşu Kızıl Ordu»üstlendi.

33 - El Fetih Devrim Konseyi'nin (Ebu Nidal Grubu), Gazze şeridi açıklarında bir gemiyi basarak rehin aldığı gruptan 2 çocuğu karşılıksız olarak serbest bırakacağı açıklandı.

28 ARALIK 1987

1 - Hükümet programı TBMM'de görüşüldü.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü program üzerinde yaptığı eleştirileri özellikle, «Seçim yasasının adaletsizliği, enflasyonla başa çıkamayan hükümetin bu konuyu gündeminden çıkarmış gözükmesive insan hakları, işkence ile eleştirilere açıklık getirmemiş olması»konularında yoğunlaştırırken, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de konuşmasında, «Bugün Türkiye'nin en önemli meselelerininbaşında ödemeler dengesi ve enflasyonun geldiğini» belirterek. «Enflasyonun mutlaka yüzde 20'lere indirilmesi gerektiğine» işaret etti.

Hükümet programı ile ilgili ANAP'ın görüşlerini açıklayan GrupBaşkanvekili Mükerrem Taşçıoğlu ise konuşmasında, «Türkiye'ninsiyasi ve ekonomik istikrarının güçlendiğini, sosyal problemlerinhafiflediğini» belirterek, «Artık kısıntısız ve yasaksız bir demokrasiyerleştiğini» kaydetti.

Başbakan Turgut Özal, hükümet programı üzerinde muhalefetpartilerinin eleştirilerini cevaplandırdı. Özal, seçim kararı alınışınıve ilk kararın Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilişini anlattıktan sonra, Türkiye'nin koalisyonlardan zarar gördüğünü belirterek, «Koalisyonlar olmuştur, kadayıfın altının kızarmasından, daha bir çok konular olmuştur» dedi.

2 - Sağlık Sosyal ve Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

3 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), kasım ayına ilişkin dışticaret rakamlarını açıkladı.

4 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin düzenlediği bölgetoplantılarının 4'üncüsü Trabzon'da yapıldı.

5 - Erzurum Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nin yıllık olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. Başkanlığa Kadir Sabuncuoğlugetirildi.

6 - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) istanbul bürosu biri silahlı 6 kişi tarafından basıldı. Olaydan sonra Cumhuriyet Gazetesi'ni telefonla arayan bir kişi, baskının Dev-Soltarafından zamları ve baskıları protesto amacıyla düzenlendiğini bildirdi.

7 - Çeşitli sendikaların başkanları, Türk-İş Gene! BaşkanıŞevket Yılmaz ve TİSK Genel Başkanı Halit Narin'in Başbakan Turgut Özal ile görüşmelerinden sonra yaptıkları «Ek zam yok» şeklindeki açıklamaları üzerine tepki gösterdiler.

8 - Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandıran Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın Türkiye masası uzmanları Özal hükümetinin yaptığı son zamları «Üzücü ama yerinde»diye niteledi ve «Sıkı para politikasından taviz verilmemesini» önerdi.

9 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

10 - Sol Yayınları tarafından yayımlanan Nikitin'in «EkonomiPolitik» ve Politzer'in «Felsefenin Temel İlkeleri» adlı kitapları haklarında Ankara adlî makamlarının «men-i muhakeme» ve «takipsizlik» kararları bulunmasına karşın, İzmir DGM kitaplar hakkında toplatma kararı verdi. İzmir DGM'nin verdiği toplatma kararında, YarYayınları'nın yayımladığı «Marksizm - Leninizm Temel İlkeleri» adlıkitap da yer alıyor.

11 - Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik Polisi, yurtdışı piyasa değeri 7 milyar lira olan 10 kilo eroin ele geçirdi.

12 - Güvenlik Kuvvetlerince yakalandıktan sonra, Malatya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, suçlu olarak ilân edilen çeşitli solörgütlere mensup 17 sanık, Malatya DGM'de beraat etti.

13 - SSCB Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Türkiye MasasıBaşkanı Leonid Manjosin, Gorbaçov-Reagan zirvesinin ardmdanönümüzdeki dönemde, ABD ile SSCB arasında yapılacak görüşmelerde ele alınması beklenen ve Türkiye'yi de ilgilendiren konvansiyonelsilahlar konusunun «pazarlık» niteliğinde olmayacağını bildirerek,«Pazarlık bizim ilkelerimize aykırıdır. Türkiye yönünden endişe edilecek bir durum söz konusu değildir» dedi.

14 - Finlandiya Televizyonu birinci kanalında yayınlanan birprogramda Türkiye'nin çağdaşlaşma çabaları övülerek, «1987 yılıiçinde yapılan AT başvurusu bu çabaların doruğu sayılabilir» denildi.

15 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yayınlanan yeni yıl mesajında, Rumlara dostluk elini uzattığını belirterek,Rum liderlerini Kıbrıs sorununa BM planı çerçevesinde, barışçı birçözüm getirmeye çağırdı.

16 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ana muhalefettekiCumhuriyetçi Türk Partisi Lideri Özker Özgür ve parti yayın organıYeni Düzen gazetesi yöneticileri aleyhine açtığı tazminat davası sonuçlandı. Lefkoşa Mahkemesi, Özgür ve arkadaşlarını Denktaş'a 200milyon TL. ödemeye mahkûm etti.

17 - İsrail işgali altındaki Gazze ve Batı Şeria'da başkaldırdıkları ve şiddet olaylarına yol açtıkları gerekçesiyle tutuklanan 800kadar Filistinli, İsrail Askeri Mahkemesi'nde yargılandı. Gazze'dekisavunma avukatları mahkemenin dürüstçe geçeceğine inanmadıklarını belirterek duruşmaları boykot ettiler.

18 - İsrail Televizyonu'nun Arapça yayın yapan kanalında konuşan Savunma Bakanı İzak Rabin, işgal altındaki Arap topraklarında 8 Aralık'ta patlak veren ve şiddetini yitirmiş olmasına karşın yeryer süren eylemlere katılan Filistinlilerin sürgün edilebileceğinisöyledi.

19 - Resmi bir ziyaret için SSCB'nin başkenti Moskova'ya giden Batı Almanya'nın Bavyera Eyaleti Başbakanı ve Hıristiyan Sosyal Birlik Başkanı Franz Josef Straus, «Sovyet yetkililerden, uçağıyla Kızıl Meydana inen Hamburg'lu genç Mathias Rust'un serbestbırakılmasını isteyeceğini» belirtti.

20 - Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Rijkov, İsveç'te yayımlanan «Dagens Nyeheter Gazetesi» ne verdiği demeçte, «Stalin döneminin, Sovyet tarihinin en trajik dönemi olduğunu» söyledi.

21 - Güney Yemen'de vatana ihanet suçundan yargılanan eskiDevlet Başkanı Ali Nasır Muhammed ve 11 yandaşının ölüm cezaları onaylandı.

22 - Afgan hükümetinin, «Hoşt kenti çevresindeki mücahit kuşatmasının yarıldığı» yolundaki iddiası, Mücahitler tarafından resmen yalanlandı.

23 - Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi 6 Arap ülkesinin Riyad'daki zirve toplantısı devam ederken, zirveye ev sahipliği yapanSuudi Arabistan'ın Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal dün akşamresmi sözcü sıfatıyla bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulundu.

29 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve divan üyelerini kabulü sırasında yaptığı açıklamada, «Birinsanın tarafken, tarafsız olmasının en zor iş olduğunu biliyorum»dedi.

2 - TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Ercan San başkanlığındaki Parlamento Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

3 - Başbakan Turgut Özal hükümet programı ile ilgili konuşmasında işkence konusu üzerinde açıklamalarda bulundu.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, «Hükümetin umut veren bir başlangıcı olmadığını» bildirdi.

5 - Devlet Bakanı Cemil Çiçek Ankara'da yaptığı açıklamada, «Gençliğin problemlerini Milli Eğitim Gençlik ve Spor BakanıHasan Celâl Güzel'le birlikte çözeceklerini» söyledi.

6 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı Ankara'dayaptığı açıklamada, «Radyasyonlu çayların bir an önce imhası sağlanacak» dedi.

7 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Ankara'da süper emeklilik yasası konusunda açıklamalarda bulundu.

8 - Hükümete yaklaşık 6 trilyon liralık harcama yetkisi verengeçici bütçe tasarısı, TBMM'de kabul edildi. Yetki tasarısının görüşülmesi sırasında SHP'lilerin katsayının 115, DYP'lilerin 110 olmasını isteyen iki ayrı önergeleri de reddedildi.

9 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Ekonomide liberal, siyasette yasakçı, hak ve hürriyetlerde kısıtlı rejim kabul edilemez. Türkiye ekonomiyi tartışacağızderken ana meseleyi unuttu. Mecliste enflasyona cevap veremediler.Benim 18 yıl önce söylediğim sözlerle hükümet savunma durumundakalmışsa vay hallerine» dedi.

10 - SHP Adıyaman il Başkanı ve 1200 üyenin partilerinden istifa ettikleri açıklandı.

11 - Gazeteciler Cemiyeti'nin 1987 Gazetecilik Başarı Ödülleri'ni kazananlar belli oldu.

12 - Petrol - İş Sendikası Başkanı Münir Ceylan yaptığı açıklamada, «Başbakan Turgut Özal ve TİSK Başkanı Halit Narin'in sistemin bozulacağı gerekçesi ile ek zamma karşı çıkmalarının dürüstlükolmadığını, özgür toplu pazarlık sistemini kendilerinin bozduklarını»söyledi.

13 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi, Sovyetler Birliği Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Anatoli Kadirov ile Gorbaçov-Reagan zirvesi konusunda SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yeözel bilgi gönderdi.

14 - Migros'ta 132 gün süren grev, tarafların anlaşması üzerine sona erdi.

15 - Kayseri eski senatörlerinden Dr. Sami Turan Ankara'daöldü.

16 - Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi, TRT eski spikerlerinden ve SHP Adana milletvekili adayı Mesut Mertcan'a Başbakan Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle 8 gün hapis cezası verdi.

17 - SHP Bingöl Milletvekili İlhami Binici'nin de görevli olduğu Bimeyko Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu hakkında açılan davayabaşlandı.

18 - Cumhuriyet Gazetesi'nin «Evet--Hayır» sütununda, AhmetKabaklı'ya kalemle hakaret ettiği ve.Tevfik Fikret üzerinde yanlışzan uyandırdığı gerekçesiyle yazar Oktay Akbal ve Cumhuriyet Gazetesi ilgilileri, İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tazminat ödemeye mahkûm edildiler.

19 - İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmalardamüstehcen yayın yaptıkları iddiasıyla yargılanan Dr. Haydar Dümenve Tan Gazetesi Yazı işleri Müdürü Güray Bursalı beraat ettiler.

20 - İzmir Maltepe Askeri Lisesi'ndeki irtica soruşturması sonunda Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı, 27 kişi hakkında davaaçtı.

21 - Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) liderleri HaydarKutlu ve Nihat Sargm'm avukatları, TBMM'de kendileri için «Ayrılkumpanyanın adamları» şeklindeki sözleri nedeniyle Başbakan Turgut Özal hakkında, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundular.

22 - ABD yönetimi, «İran'a silah ambargosu konduğu takdirde,Sovyetler'in Körfez'e BM Barış Gücü donanması gönderilmesi önerisini inceleyebileceklerini» bildirdi.

23 - Sovyetler Birliği'nin uzaydaki MIR (Barış) İstasyonu'nda326 gün kalarak bu alanda yeni bir rekor kıran Sovyet kozmonot dünyaya döndü.

24 - GUİNNES Rekorlar Kitabı'na göre dünyanın en yaşlı kişisiolan İngiliz kadın Anna Williams 114 yaşında öldü.

30 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'yi ziyaret etmekte olanÜrdün Veliaht Prensi Hasan'ı kabul ederek bir süre görüştü. PrensHasan kabul sırasında Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Ürdün KralıHüseyin'in sözlü bir mesajını iletti.

Ürdün Veliaht Prensi Hasan Türkiye'deki temaslarını tamamlayarak Ankara'dan ayrıldı.

2 - Başbakan Turgut Özal'ın hükümet faaliyetlerini açıkladığı«İcraatın İçinden» programı TV'de yayınlandı.

Başbakan Turgut Özal, seçim arifesinde kullandığı sözlerle kendisine ve eşine hakaret ettiği gerekçesiyle, Şanlıurfa bağımsız milletvekili adayı Mehmet Nabi İnciler hakkında dava açtırdı.

3 - 29 Kasım 1987 genel seçimleri sonrası kurulan 2. Özalhükümeti, TBMM'den 153 ret oyuna karşı, 290 oyla güvenoyu aldı.

4 - Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk ve Bulgar hükümetleri arasında sorun yaratan «YenidenDoğmak» adlı TV filminin yayından kaldırılmasıyla ilgili olarak herkesi tatmin edecek açıklamayı yarın yapacaklarını söyledi.

5 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'deki tedavi ünitelerinde yabancılarıngelip döviz ödeyerek tedavi olmalarını sağlamak istiyoruz» dedi.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Yugoslavya hükümetinin Balkan Dışişleri Bakanları Konferansı konusundaki resmi davetinin Ankara ve diğer bölge ülkeleri başkentlerine iletildiğini» bildirdi.

7 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Doç. Dr. Atilla Özmen Ankara'da yaptığı açıklamada, «Piyasada Sovyetler Birliği'ndeki Çernobil Nükleer Santralı'nın patladığı 1986 yılında paketlenmişçaylar gördüklerini, ancak bu konuda yapabilecekleri fazla bir şeyolmadığını» söyledi.

8 - TRT haber eski müdürlerinden gazeteci Ayhan Bilgin İstanbul'da öldü.

9 - Papa suikastıyla ilgili olarak Roma'da açılan ikinci davaya adı karışan sağ eylemci Samet Arslan, tutuklu bulunduğu AğrıCezaevi'nde intihar etti.

10 - Gümrük kaçakçılığı suçundan 15 yıla mahkûm olan ve altıyıldır Tekirdağ Cezaevinde tutuklu bulunan Abuzer Uğurlu tahliyeedildi.

11 - Uluslararası Af Örgütü İtalya Şubesi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, İçişleri Bakanı Mustafa Kalemlive Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'ya gönderdiği bir mektupta idamcezalarının kaldırılmasını istedi.

12 - Uluslararası Basın Enstitüsü'nce (IPI) yayımlanan yıllıkraporda, Türkiye'de basının geçmiş yıllara oranla daha özgür olduğu vurgulandı.

13 - İsrail polisi, işgal altındaki Batı Şeria'da bir yahudi yerleşim bölgesine Türkiye'den en az 7 bombalı mektup gönderildiğinive bir bombanın patlaması sonucu iki kişinin hafif yaralandığını açıkladı.

Türk polis yetkilileri ise bu konuda kendilerine henüz resmi birbilginin gelmediğini belirttiler.

14 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega başkent Managua'da yaptığı açıklamada, «Ülkedeki hemen herkesi yönetime karşısavaşan Contra gerillaları ile mücadele için silahlandırmak istediklerini» söyledi.

31 ARALIK 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, SHPGenel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yeni yıl dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, TV dizisi «Yeniden Doğmak»'m yayından kaldırılmasıkarşılığında Türkiye'ye gönderilen ve 5 yıldır ailesinden ayrı yaşayan Aysel Özgür'ü basına tanıttı ve konunun Balkan Konferansınagötürüleceğini söyledi.

Bu arada basın toplantısında bulunan Dışişleri Bakanı MesutYılmaz da çağrılması halinde Sofya'ya gideceğini söyledi.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, memurlar için yapılan maaş düzenlemelerinin yanı sıra vergi paketini de açıkladı.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğegiren yeni vergi paketi ile öncelikle Katma Değer Vergisi yenidendüzenlendi ve bugüne kadar KDV alınmayan «temel gıda maddelerine» yüzde 3 oranında KDV getirildi. Bu arada Gelir Vergisi dilimleride yeniden düzenlendi.

4 - Hatay DYP Milletvekili Murat Sökmenoğlu, TBMM Başkanlığfna Devlet Bakanı Adnan Kahveci'nin cevaplandırması istemiyle bir soru önergesi verdi.

5 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin basınla ilişkilerinin daha düzenli ve yararlı hale getirilmesi amacıyla düzenleneceği daha önceaçıklanan basın toplantılarının ilki Ankara'da yapıldı.

6 - Devlet Bakanları için belirlenen görev alanları Başbakanlık Devlet Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'nce yayınlanangenelge ile açıklandı.

7 - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), hububat satış fiyatlarınakiloda 5 lira zam yaptı.

8 - Bağımsız Laspetkim - İş Sendikası temsilciler meclisi toplantısında, son zamları protesto için «öğle yemeği öncesinde 1 dakikalık alkış uygulaması» kararı alındı.

9 - Grup Yorum ve Grup Merhaba isimli iki müzik topluluğunun elemanları sanatçıların karşılaştıkları baskılan protesto amacıyla Sağmalcılar Cezaevi önünde 2 günlük açlık grevine başladslar.

10 - Türkiye'de İncirlik hava üssünde görevli bulunduğu sırada«gizli» bir haritayı çalarak, görevliler dışında şahıslara gösterenAmerikalı çavuş John E. Cason hakkında askeri mahkemece davaaçıldı.

11 - Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulutarafından Günaydın ve Tan gazeteleri aleyhine İstanbul 2. AsliyeCeza Mahkemesi'nde açılan dava beraatle sonuçlandı.

12 - 10 il'e bağlı 16 köyde belediye kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

13 - Kıbrıs Rum Liderleri yeni yıl dolayısıyla yayımladıklarımesajlarında Kuzey Kıbrıs topraklarını kurtarma emellerini tekrarladılar.

14 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez parlamentoda yaptığıkonuşmada, ABD, İsrail ve Ürdün arasında Ortadoğu konusundauluslararası konferans düzenlenmesine ilişkin şartları kapsayanbir belge üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

15 - ABD Ordusu, aralarında bazı tür sinir gazlarının da bulunduğu ve tek bir zehirli maddeden oluşan kimyasal silahların imhasınıöngören bir planın ayrıntılarını açıkladı.

16 - Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi, ABD'ye bir protesto notası göndererek, 2 Çinli diplomatın casusluk yaptıkları gerekçesiylesınırdışı edilmelerini komplo olarak nitelendirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında, «ABD'nin tutumuna karşılık vermehaklarının saklı bulunduğunu» söyledi.

17 - Suriye Dışişleri Bakanı Faruk Eş Sara, bir hafta içinde ikinci kez geldiği Suudi Arabistan'da Kral Fahd'a Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın bir mesajını iletti.

18 - Hindistan Donanması, Sri Lanka açıklarında, Jaffna Yarımadası'ndan ülkenin doğusuna silah taşıyan 5 Tamil gemisini batırdı.