12.1.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1988

1 OCAK 1988

1- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Cumhuriyet Gazetesi'neönümüzdeki dönemde yatırımlara ve ulaşıma öncelik verilmesine ilişkinaçıklamalarda bulundu.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, işçi,emekli, dul ve yetimlerin sosyal yardımının 34 bin liradan 53 bin liraya yükseltildiğini, 1 Ocak1983 tarihinden geçerli olacak uygulamayla, memur ve işçi emeklilerinin sosyal yardımlarının eşitlendiğini açıkladı.

3- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında gıda maddelerine Katma Değer Vergisi getirilmesini eleştirdi.

4- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş yayınladığı yeni yıl mesajında,ülkenin refaha ermesi için herşeyden önce milli eğitim ve kültürün gelişmesigerektiğini bildirdi.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay yayımladığıyeni yıl mesajında, yüksek oranlı kâğıt zammının ardından gazete, dergi, kitapve benzeri yayınlara uygulanan Katma Değer Vergisi oranının yüzde 5'tenyüzde 8'e çıkartılmasını kınadı.

6- Türkiye Yazarlar Birliği 1987 yılının yazar ve sanatçılarını belirledi.

7- Damga vergisi ve miktar olarak belirlenen harçların artırılmasına ilişkinBakanlar Kurulu Kararı yürürlüğe girdi.

8- Siirt'in Şırnak ilçesi Kayaboyun köyü yakınlarında PKK militanları ilegüvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmada, 1 binbaşı ile 3 er şehit oldu. Çatışmada ayrıca 3 terörist öldürüldü, biri de sağ olarak ele geçirildi.

9- Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde açık görüş gününde olay çıkmasıüzerine 3 kişi gözaltına alındı, 1 kişi hastaneye kaldırıldı.

Olaylar sırasında tutuklu ve hükümlü yakınlarının da coplandığı bildirildi.

Bu arada Mersin E-Tipi cezaevindeki tek tip elbise giymeye direnen 49tutuklu ve hükümlüye açık görüş yasağı uygulandı. Ayrıca, Tutuklu veHükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği tarafından yapılan açıklamada, BurdurKapalı Cezaevi'ndeki açlık grevlerinin de bittiği bildirildi.

10- Devlet Opera ve Balesi'nde geçici görevli olarak çalışan 2 Sovyet sanatçı Türkiye'den sığınma talebinde bulundular.

11- Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali, aralarında İslamcı vekomünistlerin de bulunduğu 405 tutukluyu affetti. Tunus resmi haberajansından yayımlanan Cumhurbaşkanlığı bildirisinde, aftan, eski Cumhurbaşkanı Habib Burgiba hükümetinin ekmeğin fiyatının iki katına çıkarılması kararına tepki olarak başlayan kanlı gösterilerde tutuklananların da yararlanacağıbelirtildi.

12- Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku, radyo ve televizyondanyayımlanan yeni yıl mesajında, halkına düzene uymaları ve disiplinli olmalarıçağrısında bulunurken, ülke yönetimi konusunda bazı hataları olduğunu kabul ettiğini de bildirdi.

13- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah'ın bir özel demeci, GökkuşağıDergisi'nin Ocak sayısında yayımlandı.

14- ABD'nin New York kentindeki BM'de görevli Sovyet diplomat Alexander M. Belenegov AP ajansına verdiği demeçte BM Genel Sekreteri Perezde Cuellar'ın silah ambargosu için yapılacak BM oylamasından önce Irak veİran liderleriyle bir kez daha görüşmesini istediklerini bildirdi.

15- Sovyetler Birliği'nin, İngiliz Yayın Kurumu BBC'nin Polonya'ya yaptığıyayını engellemeye son verdiği bildirildi.

16- Tayland'ın başkenti Bangkok'taki "First Hotel'de dün yeni yıl kutlamaları sırasında çıkan yangında tümü yabancı 11 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

17- Dünyanın en büyük nükleer kazalarından birinin 1957 yılındaİngiltere'de meydana geldiği, ancak kazanın o zamanın Başbakanı Harold MacMillan tarafından örtbas edildiği açıklandı.

18- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) kuruluş günü olan El-Fetih günüdolayısıyla çıkan olaylarda bölgeye gönderilen ordu birlikleri, sayıları 600 ile800 arasında değişen Filistinliyi tutukladılar.

2 OCAK 1988

1- Devlet Bakanı Adnan Kahveci'nin özelleştirme konusundaki görüşleriHaftaya Bakış dergisinde yayınlandı.

2- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da yaptığı açıklamada, trafik sorununun çözümü için yeni düzenlemeler yapılacağını bildirdi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, 41. Verem Eğitim vePropaganda haftasının başlaması nedeniyle yaptığı açıklamada, veremmücadelesinde gösterilen başarının, 1953 yılından beri tüm yurtta aralıksızolarak sürdürülen aşılamadan kaynaklandığını belirtti.

4- Lufthansa'nın yan kuruluşu olan Condor Havayolları'na ait Boeing 737 200 tipi bir charter yolcu uçağı Stuttgard-İzmir seferini yaparken, Seferihisaryakınlarındaki Beyler Köyü civarında düştü. Uçakta bulunan 11 Türk yolcu ile5 Alman mürettebatın öldüğü bildirildi.

Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli kazanın duyulması üzerine Ankara'danİzmir'e gitti.

5- DYP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel'inbaşkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, DYP'nin sonekonomik ve siyasal gelişmeler karşısında tavrı dile getirildi.

6- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar düzenlediği basın toplantısında, sonvergi düzenlemelerine karşı çıkarak vergi reformu önerdi.

7- Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı idaresi Başkan Vekili VahitErdem, 1988 yılı toplu konut uygulamalarını Cumhuriyet Gazetesi'nedeğerlendirdi.

8- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, yenidönemde, işçi kesiminin sıkıntılarının giderilmesi, kaybedilmiş temel haklarınelde edilmesi için tavizsiz ve aktif bir politika izleyeceklerini söyledi.

9- Devlet Malzeme Ofisi'nin İzmit'teki tesislerinde 79 gündür devam edengrev, tarafların toplusözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varmaları üzerinesona erdi.

10- Türk vatandaşlarına vize uygulanmadığı halde Viyana polisi, 35 Türkvatandaşını ülkeye giriş izni vermeyerek, Türkiye'ye iade etti.

11- Avrupa Topluluğu'na üye olan ülkelerin dönüşümlü olarak üstlendiğidönem başkanlığı görevini devralan Federal Almanya Dışişleri Bakanı HansDietrich Genscher, sorunların çözümlenmesi için daha fazla çaba harcanmasıçağrısında bulundu.

12- İsrail Başbakanı İzak Şamir Tel-Aviv'de düzenlenen bir toplantıdayaptığı konuşmada, geçen ay İsrail işgali altındaki topraklarda meydana gelenolaylarda tutuklanan Filistinlilerin sınır dışı edilmesinde kararlı olduklarını, Ortadoğu konusunda bir uluslararası konferans düzenlenmesine karşı olduklarınıve bu konudaki politikalarını değiştirmeyeceklerini söyledi.

13- Lübnan'daki Dürzi toplumunun lideri Velid Cambolad Amman'daAFP'ye verdiği demeçte, Dürzi bir pilotun kaçırdığı helikopteri Lübnan ordusuna "asla geri vermeyeceklerini" bildirdi ve gerekirse "savaşmaya hazır olduklarını" belirtti.

14- Bangladeş'te muhalefetteki iki büyük partinin liderleri, 28 Şubattayapılacak genel seçimleri boykot edeceklerini açıkladılar.

15- Mozambik'te yönetime karşı mücadele eden gerillaların bir trenedüzenledikleri saldırıda 22 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Mısır'ın başkenti Kahire'nin merkezinde, radikal islamcıların, dün cumanamazından sonra düzenledikleri gösterinin, polis tarafından dağıtılmasındansonra, Mısır'daki islâm radikalizminin merkezi olarak nitelenen Asyut kentindebaşlatılan geniş çaplı bir operasyonda 267 kişi tutuklandı.

3 OCAK 1988

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Hava KuvvetleriKomutanı Orgeneral Cemil Çuha ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral EminGöksan'la birlikte İstanbul'a gitti.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu yeni hazırlanan ceza yasalarıyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Muzır Yasası ile müstehcen neşriyat cezalarının paralel hale geleceğini ve ceza tabanının 53 milyon liradanbaşlayacağını" belirterek, "Yalan haber için para cezası geliyor. Bakanlık yalanhabere hapis cezası konusunda henüz karar veremedi" dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli İzmir'in Seferihisar ilçesi yakınlarındameydana gelen uçak kazası ile ilgili olarak İzmir'de yaptığı açıklamada, "İlk belirlemelere göre kazanın 'pilotaj hatasından' kaynaklandığı görüşünün ağırlık kazandığını" söyledi. Pakdemirli İzmir'deki incelemelerini tamamlayarakİstanbul'a gitti.

4- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan Ankara'da Toprak veTarım Reformu Genel Müdürlüğü'nde bazı paftalarda tahrifat yapılarakŞanlıurfa'da fazla toprak dağıtımına ilişkin açıklamasında; "Toprak ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden bir-iki paftanın çalındığı ve bunlarda tahrifatyapıldığı doğrudur" dedi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger Ankara'da zamlar konusunda açıklamada bulundu.

6- SHP Meclis Grup Başkanvekili Hikmet Çetin Ankara'da zamlar konusunda açıklamada bulundu.

7- Yargıtay Dokuzuncu Ceza Dairesi, işverenin, işten çıkardığı işçilerin yerine, çıkarma tarihinden itibaren 6 ay geçmeden başka işçi çalıştıramayacağınıve bu kurala uymayan işverenin, işe aldığı her işçi için 30'ar bin lira para cezasıödemesi gerektiğini hükme bağladı.

8-12 Eylül sonrası gerçekleştirilen "Babalar Operasyonu"nda yakalanaraktutuklanan kamuoyunda ise, yer altı dünyasının adamları olarak tanınan, Abuzer Uğurlu, Azet Cantürk, Hasan Nehir, Hüseyin Çil, Süleyman Ertan Dizer,M. Tayfun Güneri, Mehmet Yıldız ve Nizamettin Bayramoğlu tahliye edildi.

9- Yeni Gündem ve Akis dergileri ekonomik şartların ağırlığı nedeniyleyayımlarına son verdiler.

10- TÜSİAD, "İş Dünyasının Sorunları-Öncelikler, Beklentiler veÇözümler" konulu anket çalışmasının sonuçlarını yayınladı.

11- ABD Temsilciler Meclisi'nden bir heyet Dış Politika Enstitüsü'nün davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

12-Brezilya'nın kuzey bölgesinde polisle altın madencileri arasında çıkançatışmada 50 madenci öldü.

13-İsrail'in Lübnan'daki Filistin ve Dürzi mevzilerini bombalaması sonucu,21 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

14- ABD Başkanı Ronald Reagan, 1988 yılının ilk haftalık radyo konuşmasında orta ve kısa menzilli nükleer füzeleri kaldıran INF Anlaşması'nınonaylanması için ABD Senatosu'na çağrıda bululdu

15 İsrail Savaş uçakları dün gece Lübnan'ın güneyindeki Filistin gerillamevzilerini bombalarken, FKÖ Lideri Yaser Arafat yaptığı açıklamada, "İsrailişgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de ayaklanmaları kansız yollardanyürüteceklerini ve silahlı mücadeleye başvurmayacaklarını" söyledi.

4 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bir süre önce Bulgaristan yönetimininTürkiye'ye gönderdiği Aysel'in babasına bir telgraf çekerek, sevinçlerini paylaştığını belirtti.

2- Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konulardaki açıklaması Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar Ankara'deki basınkuruluşlarını ziyaret etti.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da basın yasasında yapılandeğişikliklere ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu maddenin, konuyu kamuoyundatartışmaya açmak amacıyla getirildiğini" belirterek "Bazı basın temsilcileri, yalanhabere karşı önlem alınmasını bizden istediler. Biz de bu nedenle gerçek dışıhaberle ilgili bir düzenleme yaptık. Kamuoyunun eğilimine göre bu maddededeğişiklik yapabiliriz" dedi. Sungurlu açıklamasında, ayrıca Medeni Yasa'nıntümüyle değiştirilmesinin yıllar alacağını belirterek, "Bu nedenle süratli halligereken boşanma konusunu ayrı bir tasarı olarak getiriyoruz" dedi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Zorunlu hizmeti, hekimin peşinden koşacağı hizmet haline getireceğiz. Hekimler, Anadolu'ya koşa koşa gidecekler" dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut'u ziyaret eden Türk-işGenel Başkanı Şevket Yılmaz, ek zam konusunda umutlu olduğunu söyledi.

7- "Türkiye'yi tanıtma programı" çerçevesinde ABD'den davet edilenKongre heyeti temaslarına başladı.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Türkiye'yi ziyaret etmekte olan ABD Kongreheyetini kabul ederek bir süre görüştü

8- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeni hazırlanan basın yasa tasarısını eleştirerek, "Özal'ın hedefiözgür basını susturmaktır ve Türk toplumunu Türk islam Sentezi felsefesidoğrultusunda yönlendirmektir" dedi.

9- İstanbul Askeri Mahkemesi’nde görülen Dev-Sol davasında 5 sanıktahliye edildi.

10- Van'ın Başkale ilçesi yakınlarında bir otomobilde 8 kilo saf eroin ve 1 kilo 150 gram baz morfin ele geçirildi, olayla ilgili olarak 4 kişi gözaltına alındı.

11- Merkez Bankası'nın, bankaların dövizle ilgili zorunlu deviryükümlülüğünü yüzde 15'ten yüzde 25'e çıkaran genelgesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin başkent Bağdat'ta yaptığıaçıklamada, "Cephenin hangi kesiminde olursa olsun İran'a karşı koymayahazırız" dedi.

13- Hindistan'ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinin Başbakanlığına, 24Aralıkta ölen eski sinema sanatçısı M.G.Ramaşandran'ın yerine eşi Janaki Ramaşandran getirildi.

14- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Kenya ve Nijerya'yı kapsayanAfrika gezisine başladı.

15- Sri Lanka'nın kuzeyindeki Jaffna yarımadası açıklarında devriye gezenHindistan donanmasına ait hücumbotların, Tamil gerillalarına ait bir botubatırması sonucu 21 gerillanın öldüğü bildirildi.

16- Federal Alman polisi, Fransa'nın başkenti Paris'te bir Federal Almandiplomatın öldürülmesiyle İzmir'de meydana gelen uçak kazasında "Kürt parmağı" bulunduğu yolundaki iddia ve kuşkulardan sonra, yurttaşları ülkedeyaşayan PKK'lılar konusunda uyardı.

17- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat yaptığı açıklamada,FKÖ'nün yakında sürgünde geçici hükümet oluşturmasını beklediğinisöyledi.

18- Kolombiya'da yönetime karşı mücadele veren solcu gerillaların birkente saldırmaları sonucu hükümet kuvvetleri ile aralarında çıkan çatışmada 5gerilla ile bir polis öldü.

19- Federal Almanya'nın Fransa'nın başkenti Paris'te görevli bir diplomatı,dün gece bir köprünün üzerinde ağır yaralı olarak bulundu. Yaralı diplomatınüzerinden "Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi" imzalı eski bir bildiri çıktığı bildirildi.

5 OCAK 1988

1- Yılbaşı dolayısıyla İstanbul'da bulunan Başbakan Turgut Özal, HarbiyeOrduevi'nde işadamları Rahmi Koç, Erdoğan Demirören, Can Kıraç ve İnanKıraç ile birer görüşme yaptı. Başbakan Özal daha sonra Ankara'ya döndü.

2- Basın kuruluşlarına ziyaretlerine devam eden Devlet Bakanı veHükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Merkezi Ankara'da bulunan GazetecilerCemiyeti ile Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği yöneticileriylegörüştü.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, "Yalan habere ceza verilmesi için basındanbaskı geldiği" görüşünü yinelerken, Devlet Bakanı ve Hükümet SözcüsüMehmet Yazarda, "Henüz kararlaştırılmış ve berraklaştırılmış bir durumun sözkonusu olmadığını" söyledi.

3- Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 66. yıldönümü törenlerinekatıldıktan sonra düzenlenen toplantıda konuşan Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, 4 yılda büyük gelişme gösteren Türkiye'nin Avrupa'yı yakaladığınısöyledi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in milli eğitimmeselelerine ilişkin bir demeci Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı r r/lent Akarcalı, "Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu"na işlerlik kazandırmak ve sağlık hizmetlerinin aksaklıklarını gidermek amacıyla 10 yeni projeyi uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

6- Başbakan Turgut Özal ve ANAP Genel Başkan Yardımcısı MehmetKeçeciler Hürriyet Gazetesi"nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdılar.

7- Odalar Birliği tarafından Ankara'da düzenlenen, "Avrupa Topluluğu veTürkiye'nin Toplulukla İlişkileri" konulu seminerin açılışında konuşan OdalarBirliği Başkanı Ali Coşkun, Türkiye'nin AT'ye girmekle çağın getirdiği her türlüsiyasi, teknolojik ve ekonomik gelişmelere ayak uyduracağını belirtti.

AT ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer de yaptığı konuşmada,topluluğa üye ülkelerin milli ve manevi değerlerini bir pota içinde eritmeleriningerekmediğini söyledi.

8- YÖK Genel Kurulu toplanarak, 9 kişilik yürütme kurulu üyeleri ile YÖKBaşkan Yardımcılarını seçti.

9- TİSK'in 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle TİSK Genel Başkanı Halit Narin ve yönetim kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir nezaket ziyaretinde bulundular. TİSK Genel Başkanı Halit Narin daha sonra, AnayasaMahkemesi Başkanı Orhan Onar ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'iziyaret etti.

10- Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürü MustafaÖzatamer İstanbul'da yaptığı açıklamada, Adnan Menderes Havalimanı'nın,teknik donanım açısından uluslararası standartlara tam anlamıyla uygun olduğunu, Condor uçağının düşmesi olayında, havalimanındaki eksikliklerdenkaynaklanan bir neden bulunmadığını söyledi.

11- Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) tarafından Türkiye'nin dış dünyayatanıtılması ve hakkında olumlu imaj yaratılmasına katkıda bulunan kişi ve kurumlara verilen ödüllerin sahipleri belirlendi.

12- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'nin geleneksel olarak seçtiği yılın gazetecileri, yayıncıları ve son 40 yılın en başarılı gazetecileriaçıklandı.

13- Dış Politika Enstitüsü'nün konuğu olarak Türkiye'de bulunan ABDKongresi Temsilciler Meclisi üyeleri, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan veBaşbakan Turgut Özal ile yaptıkları görüşmelerden sonra Ankara'daki temaslarını tamamladılar.

14- Ankara Belediyesi Sular İdaresi Genel Müdürlüğü'nün kararıyla Ankara'da su fiyatları yüzde 50 oranında arttı.

15- Gaziantep Emniyet Müdürü Şükrü Nail Atalay, yapılan ihbarlar üzerineSilah ve Mühimmat Kaçakçılık Şubesi Ekipleri'nce düzenlenen operasyonlarda, 3 Kalaşnikof tüfek, 2 tabanca, 1 av tüfeği ile çok sayıda mermi elegeçirildiğini ve olayla ilgili 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

16- Deniz Ticaret Odası'nın, deniz sektörü raporu yayınlandı.

17- Filistin Devrimi'nin yıldönümü Ankara Devlet Konukevi'nde kutlandı.

18- - Filistin Kurtuluş Örgütü Temsilcisi Ebu Firaz, SHP Genel SekreteriFikri Sağlar1! ziyaret ederek, Lübnan'da son zamanlarda meydana gelen olaylar için yardım ve destek istedi.

19- KKTC Cumhurbaşkanı Vekili Hakkı Atun, Kıbrıs Rum Yönetimi'ninKKTC'de faaliyet gösteren yabancı büyükelçilik bürolarını kapattırmak için bazıgirişimlerde bulunması üzerine Lefkoşa'da verdiği demeçte, "Rum tarafının, KKTC'deki yabancı konsolosluklar ve temsilciliklerin durumunu araştırma konusu yapması, fanatizmin, düşmanlığın bir göstergesidir" dedi.

20- Helsinki İzleme Komitesi tarafından hazırlanan bir raporda Bulgaristan'da Türklere ve Müslümanlara yapılan zulüm anlatıldı. Altında BulgaristanDevlet Başkanı Todor Jivkov'un da imzası bulunan "Helsinki Nihai Belgesi"nde varılan anlaşmalara uyulup uyulmadığını kontrol eden ve bu konuda raporlar hazırlayan komitenin, "Etnik Kimliği Yoketme-Geçmişten GünümüzeBulgaristan Türkleri" adıyla yayınladığı raporda, Bulgaristan'ın BeleneAdası'ndaki toplama kampında cezaya çarptırılan bazı Türklerin isimleri rte veralıyor.

21- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand, rehin alma eylemlerininardındaki ülkelerin yalnız bırakılmasını istedi.

22- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yaptığı açıklamada, Filistinlilerinsınır dışı edilmesine karşı çıkarak, işgal altındaki topraklarda yaklaşık bir aydırbaşgösteren olayların Filistin sorununa acil ve adil çözüm bulunması gerektiğini bir kez daha gösterdiğini, çözümün ancak uluslararası bir barış konferansı toplamakla mümkün olabileceğini söyledi.

23- Federal Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann'ın, yeni Yabancılar Yasası'nın Almanya'ya iltica akınını durduracağı yolundaki demeci, Alman Sendikalar Birliği (DGB), Hür Demokrat Parti (FDP), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Alman Mültecileri Koruma Derneği'nin tepkilerine yol açtı. DGBYönetim Kurulu üyesi Jochen yaptığı açıklamada, içişleri Bakanı Zimmermann'ı Yabancılar Yasası'm sertleştirme yolundaki ısrarlı tutumundan vazgeçmeye çağırdı.

24- Fransız hükümeti, Fransız gazeteci Alain Guillon'un Afganistan'da casusluk yaptığı gerekçesiyle Kabil'deki bir mahkeme tarafından 10 yıl hapsemahkum edilmesini kınayarak, Sovyetler Birliği yetkililerinin Guillon'un biranönce serbest bırakılması için yetkilerini kullanmalarını istedi.

25- Polonya hükümeti, Nobel Barış Ödülü sahibi Lech Walesa'ya, kapatılan Dayanışma Sendikası'nın, ekonomik ve siyasi reform paketini desteklemesi koşuluyla, görüşme masasına oturma önerisinde bulundu. Ancak, Walesa, koşullu diyaloga karşı olduğunu bildirdi.

26- Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan bir rapor ile ilgili olarakİngiliz Yayın Kurumu BBC'ye bir demeç veren Marie Staunton, çocuklarasiyasi nedenlerle işkence yapılmaması konusunda bir kampanya başlatılacağını bildirdi.

27- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sih militanlar son 24 saat içinde iktidardaki Kongre Partisi'nden bir yetkilinin de bulunduğu 12 kişiyi öldürdüler.

28- Federal Almanya'da geçen yıl Ocak ayında yakalanan Lübnanlı teröristAbbas Hamadey'in yargılanmasına Düsseldorf Eyalet Mahkemesi'ndebaşlandı.

29- ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Monongahela Nehri'nin, bir mazottankının patlaması sonucu 1 milyon ton petrolle kirlenmesi üzerine bölgedesu sıkıntısı başladı ve okullar tatil edildi.

30- Federal Alman polisi kimi ideallerini yabancı ülkelere taşımaklasuçladığı 1000 kadar Kürt militanı tehlikeli ilan ederken, son cinayetten sonrada bir uyarı bildirisi yayınladı.

6 OCAK 1988

1- Başbakan Turgut Özal, YÖK'ün yeni seçilen üyelerini kabul ederek, birsüre görüştü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Genel Sekreter Fikri Sağlar ve AdanaMilletvekili Cüneyt Canver'in Başbakan Turgut Özal'ın hükümet programıgörüşmelerindeki konuşmasında yer alan kendileriyle ilgili iddialara televizyondan cevap vermek istemiyle yaptıkları başvuru TRT tarafından reddedildi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Ankara'daki basınmensuplarına bir tanışma kokteyli verdi.

4- Başbakan Turgut Özal'ın KKTC ile sportif temasların yapılması yolundatalimatına karşın, Futbol Federasyonu Başkanı Halim Çorbalı'nın KKTC'demaç yapacak kulüplere izin vermemesi tepki ile karşılandı. Çorbalı izin verilmemesinin nedenini, FİFA statüsünün müsait olmamasına bağlarken, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, "Bir futbol takımının bir ülkeye gitmesi bir bakan seviyesinde ele alınacak bir konu değildir" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu düzenlediği haftalıkbasın toplantısında, Türkiye'nin nükleer taahhütlerinde bir değişikliğindüşünülmediğini bildirdi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Mehmet Gölhandüzenlediği basın toplantısında, iktidarı enflasyonla ciddi biçimdemücadeleye çağırdı.

7- Türkiye Turizm Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş.'nin kuruluşuna ilişkin Bakanlar Kurulu kararı ile, ihracatın hızlı yürütülebilmesi amacıyla yapılan yenidüzenlemeye ilişkin Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın kararı Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada,Basın Yasası'nda yeni düzenlemeler öngören taslağın, "İktidarın güdümündebir basın yaratmayı" amaçladığı bildirilerek, "Düşünce ve basın özgürlüğünütümüyle ortadan kaldıran ve haber alma hakkını kullanılmaz hale getiren birnitelik taşıdığı" belirtildi ve taslağın geri çekilmesi istendi.

9- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın özel okul ve dershanelerdegörevlendirilecek öğretmenlerin "yeterlik sınavından geçirilmesine ilişkin kararı yürürlüğe girdi. Buna göre; bakanlıkça açılan "öğretmen yeterlik sınavınıbaşaramayan öğretmenler, 1988 yılından itibaren özel okul ve dershanelerdegörevlendirilemeyecekler.

10- Gıda işverenleri Sendikası, işçi sendikasıyla anlaşan 7 üyesini mahkemeye verdi.

11- SEKA gazete kâğıdının fiyatına ortalama yüzde 6 oranında zam yaptı.Buna göre, kâğıdın tonu 600 bin liradan 636 bin liraya çıkarıldı.

12- Boğaziçi havayollarının İstanbul-Milano seferini yaparken Trakyaüzerinde düşme tehlikesi geçiren DC-10 tipi "Çengelköy" uçağındakiarızanın, uçağın motor kapağının yenilenmemesinden kaynaklandığı ve konuyla ilgili soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

13- Özel çay sektöründe 1988 yılında ilk toplu iş sözleşmesi AkfaŞirketler Grubu ile Tek Gıda-iş Sendikası arasında imzalandı.

14- Balkan Kupası rövanş maçında Samsunspor, Yunanistan'ın İraklistakımını 6-1 yendi.

16- Tercüman Gazetesi yazarlarından Prof.Dr.Fahir Armaoğlu'nun "DoğuAkdeniz ve Balkanlar'da Türkiye ve Yunanistan" konulu incelemesi, Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça,İspanyolca ve Sırpça olarak çıkan ve özellikle Üçüncü Dünya ülkelerinedağıtılan "Milletlerarası Politika" dergisinde yayımlandı.

17- Belçika'nın Limbourg bölgesindeki maden ocaklarında çalışan 2500Türk işçisi, toplusözleşmede öngörülen haklarının ihlal edildiği gerekçesiylegreve gitti.

18- Yunanistan Yüksek Mahkemesi, Batı Trakya'daki Türk derneklerininkapatılması ile ilgili olarak Gümülcine Mahkemesi tarafından verilen kararı onayladı. Ülkede Türk azınlığı bulunmadığı gerekçesiyle alınan bu kararla Türk Birlikleri adlı derneklerin kapatılması kesinleşti.

Yüksek Mahkemenin bu kararı Batı Trakya'daki Türk azınlığın ileri gelenleritarafından tepkiyle karşılanırken, Türk dernekleri ile ilgili davaları savunan Sebahattin Emin, "Yüksek Mahkemenin kararıyla Yunanistan'da ırkçılığın varolduğu kanıtlanmıştır. Yunanistan'da Ermeni ve Yahudi dernekleri varken, Türkderneklerinin kapatılması ırkçı bir harekettir" dedi.

19- Bulgar mültecileri çeşitli ülkelerde yayınladıkları gazete ve dergilerde, Bulgaristan'daki soykırımı kınadılar.

20- BM Güvenlik Konseyi, İsrail'i, işgal altında tuttuğu topraklarda yaşayan9 Filistinli'yi sınır dışı etme kararından vazgeçmeye ve 1949 tarihli CenevreSözleşmesi'ne uymaya çağıran bir kararı oy birliği ile kabul etti.

Öte yandan FKÖ Lideri Yaser Arafat Cezayir'de İngiliz Bağımsız Televizyonu'na yaptığı açıklamada, FKÖ eşit taraf olarak kabul edildiği takdirde, İsrailile işgal altındaki Arap toprakları konusunda görüşmeye hazır olduğunusöyledi.

İslâm Konferansı Örgütü'ne bağlı Kudüs Komitesi de, Fas'ın İfrane kentinde yaptığı toplantıda, BM'nin işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze'de İsrail'inuygulamalarına müdahale etmesi ve en kısa sürede uluslararası bir Ortadoğubarış konferansı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

21- Güney Kore muhalefet lideri Mim Yung Sam, ülkede demokrasiyedönüş sürecine katkıda bulunabilmek için, başbakanlık seçimlerini kazananRoh Tae Woon ile görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

22- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci Körfez gezisinin ilk durağı olanKuveyt'te yaptığı açıklamada, ABD'nin Kuveyt'e desteğinin devam edeceğinive Körfez'de askeri üs kurmayı amaçladıklarını söyledi.

23- Çin Halk Cumhuriyeti'nde bir yolcu otobüsünün köprüden yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada, 49 kişi öldü, 36 kişi yaralandı. Yetkililer,48 kişiyi taşıması gereken otobüste kaza sırasında 85 kişinin bulunduğunubildirdiler.

24- Afganistan sorunuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere Pakistan'a giden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost, İslamabad'da mücahitliderleri ile biraraya geldi.

7 OCAK 1988

1- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yönetiminideğiştiren kararname Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından imzalandı.

2- Başbakan Turgut Özal Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 7 yıldan 5yıla düşürülmesi ve cumhurbaşkanlığı seçimiyle genel seçimlerin aynı tarihteyapılması gerektiğini" söyledi. Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığıaçıklamada, "İsviçre'nin Davos kentinde 28 Ocak -1 Şubat tarihleri arasındayapılacak 'Dünya Ekonomik Forumu'na katılacağını" belirterek "Sayın Papandreu ile biraraya geleceğimizi tahmin ediyorum" dedi. Özal ayrıca fiyatartışlarına ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Başbakan Özal Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamadaise “İşkencenin ve insanlık Dışı ya da Aşağılayıcı Uygulama ve Mahkumiyetlerin Önlenmesi için Avrupa Sözleşmesi”ni imzalayacağını söyledi.

Başbakan Turgut Özal Basın Yasa Tasarısı hakkındaki açıklamasında da,"Yalan haber yazılıyormuş ki bu kadar çekinme var. Yargı önüne çıkılmasındançekinilmemesi gerekir" dedi.

3- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlediği kokteylde yaptığı açıklamada, erken seçim yapabileceklerini belirterek, belediyelerden seçime hazırolmalarını istedi.

4- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya,Nejat Tümer ve Sedat Celasun Ankara'da ortak bir açıklama yaparak, devletprotokolündeki yerlerinin başbakandan sonra gelmesine ilişkin önerilerininCumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından da uygun bulunduğunu bildirdiler.

5- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliği'nden yapılanaçıklamada, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bu yıl içinde ABD'ye gitmeyeceği yolundaki haber yalanlandı.

6- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar Bakanlar Kurulutoplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Basın Yasa Tasarısı'nın kamuoyundatartışıldıktan ve basın kuruluşlarının görüşleri alındıktan sonra yeni bir yaklaşımla yeniden ele alınacağını" söyledi.

7- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Ankara'da yaptığı açıklamada, savunma sanayii projelerinden zırhlı muharebe araçları projesi için en uygun teklifin FMC-Nurol firmalarının oluşturduğu Türk-Amerikan ortaklığı tarafından verildiğini açıkladı.

8- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'dayaptığı açıklamada, önümüzdeki yıllarda ücretliler vergi iadesi sistemindenvazgeçeceklerini belirterek, "Sistem giderek yük olmaya başladı" dedi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Hak-İş Konfederasyonu ve İşçi Emeklileri Derneği yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

10- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Batı Trakya'dakiTürkler tarafından kurulan derneklerin kapatılması kararına yapılan itirazın Yunan Yargıtay'ı tarafından reddedilmesini kınadı.

11- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Başbakan Turgut Özal'ınCumhurbaşkanlığı konusundaki açıklamaları ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

12- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başkanlık Sistemi konusundakigörüşlerini Hürriyet Gazetesi'ne açıkladı.

13- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Başbakan Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda açıklaması üzerine Milliyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

14- İzmir Valisi Vecdi Gönül'ün İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığına, İstanbulValisi Nevzat Ayaz'ın İzmir Valiliği'ne, Ankara Valisi Cahit Bayar’ın İstanbul Valiliğine, Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük'ün Ankara Valiliği'ne, İçelValisi Sabahattin Cakmakoğlu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, İstanbulEmniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ağar'ın Ankara Emniyet Müdürlüğü'neatanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği bünyesinde "Durum Merkezi"oluşturuldu, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği doğrudan Cumhurbaşkanlığı'na bağlandı.

16- Türkiye ile AT arasında 1 Ocak 1988 tarihinde uygulamaya konulmasıbeklenen tekstil anlaşması, ortaya çıkan bir pürüz nedeniyle geçici olarakaskıya alındı.

17- TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel Sekreteri NihatSargın'ın avukatları, Tercüman Gazetesi Yazı işleri Müdürü Yüksel Baştunç ilemuhabirler Emin Pazarcı ve Özcan Yurtçu hakkında yasalara aykırı "spekülatifve gerçek dışı" haber yayımladıkları savıyla suç duyurusunda bulundular.

18- Dış Politika Enstitüsü'nün konuğu olarak Türkiye'de bulunan ABD heyeti İstanbul'a gitti.

19- Devlet Balesi kareograflarından Duygu Aykal ABD'de öldü.

20- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş çeşitli görüşmelerde bulunmaküzere İstanbul'a geldi.

21- ABD Başkanı Ronald Reagan Washington'da gazetecilere yaptığıaçıklamada, Körfez'deki ABD askeri varlığının azaltılabileceği yolundaki haberleri yalanladı. Bu arada, iran-lrak Savaşı'nı sona erdirmek için yeni diplomatik girişimler başlatan Suriye, Körfez ülkelerine iki temsilci gönderdi.

22- İsrail Başbakanı Izak Şamir yaptığı açıklamada, Batı Şeria ve Gazze'yikesinlikle boşaltmayacaklarını belirterek, "Burası bizim toprağımız başkalarınındeğil" dedi.

23- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Afganistan'ınbaşkenti Kabil'e yaptığı iki günlük resmi ziyareti tamamlayarak ülkesinedönerken, Afganistan Haber Ajansı BAKHTAR'a verdiği demeçte, "SovyetlerBirliği'nin bu yıl Afganistan'dan çekilmek istediğini, ancak ABD ile diğer Batılıülkelerin mücahitlere yardımı durdurmaları gerektiğini" söyledi.

Öte yandan Pakistan'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost, islamabad'dan ayrılırken düzenlediği basıntoplantısında yaptığı açıklamada, "Sovyetleri, Afganistan'daki savaşa son vermeye" çağırdı.

24- Libya Lideri Muammer Kaddafi, Trablus'ta Federal Alman SID Ajansınaverdiği demeçte, "ABD ile yakın ilişki içinde bulunan ülkelere karşı ekonomikyaptırımlar uygulayabileceklerini" söyledi.

25- ABD'nin BM Güvenlik Konseyi kararını onaylamasının İsrail'de yarattığışok sürerken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman yaptığıaçıklamada, iki ülkenin geçmişte de bazı kanunlar üzerinde anlaşmazlığadüştüğünü, ancak karşılıklı çıkara dayanan sağlam ilişkileri sürdürdüğünü belirterek, "ilişkilerimizin yine sağlam kalacağı inancındayız" dedi.

26- ABD'nin Californiva Eyalet Meclisi.sözde Ermeni soykın -n iddialarınınokullarda ders olarak okutulmasına karar verdi.

27- Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail'in sınırdışı etmeye karar verdi Filistinliyikabu! etmeyeceklerini açıkladı.

28- Filipinler'de Noel dolayısıyla ilan edilen ateşkesin sonameydana geten olaylarda 10 kişi öldü.

8 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'uTBMM'deki odasında ziyaret ederek, göreve seçilmesi nedeniyle kutladı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarındanUğur Mumcu'yu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Mumcugörüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanına Meclis açışkonuşması ile ilgili yazım ve Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan hakkındakiyayınlarım konusunda geniş bilgi sundum" dedi.

3- Basında yer alan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili haber ve yorumlarüzerine Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşaviri Ali Baransel yaptığıaçıklamada, "Cumhurbaşkanı seçiminin yeniden düzenlenmesi konusundagörüş ve önerilerin Sayın Cumhurbaşkanı'yla bağlantı kurularakdeğerlendirildiği görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanıseçiminin yeniden düzenlenmesine ilişkin herhangi bir öneri ve görüş ortayakoymadıkları gibi kendilerinin bu konuda bir arayış içinde olabilecekleriçağrışımlarını da ima yoluyla bile olsa getirebilecek haber ve yorumlardanüzüntü duymaktadır" dedi.

4- Başbakan Turgut Özal İstanbul'a hareketinden önce gazetelerinbaşbakanlık muhabirlerini kabul ederek, çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Başbakan Özal, "Cumhurbaşkanı'yla ilişkilerinin iyi olduğunu ve aralarında hiçbir sorun olmadığını" söyledi ve "Yönetimin kontrolü Cumhurbaşkanı'nda imajı verilmeye çalışılıyor. Bu doğru değil" dedi."Cumhurbaşkanı'mızın demokrasi meselesinde bizler kadar heyecanlı olduğunu gördük" diyen Özal, "Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyelerinin devletprotokolündeki yerlerini kendi istekleriyle değiştirdiklerini" vurguladı ve "Anamuhalefet partisi liderinin protokoldeki yeri şimdiye kadar bir sorun değildi,şimdi mi sorun oldu" dedi. Başbakan Özal, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'la ilgili haberler için de "elinde belge olan getirsin" biçiminde konuştu.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, zırhlı araç ihalesinde firmakayırdığı yolundaki haberler konusunda, gazetecilerin soruları üzerine"prensip olarak konuşmayacağım" dedi ve istifa edip etmeyeceği şeklindekibir soruyu da "Yorum yok" diyerek cevaplandırmadı.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin, İsrail'inişgali altındaki Arap topraklarında yaşayan yerli halkın insan haklarını ihlal edenkeyfi tedbir uygulamalarını ve olayları tırmandıracak nitelikte yeni önlemlerebaşvurmasını kınadığı, uluslararası kamuoyunun bu konuda gösterdiği hassasiyet ve kararlılığın İsrail üzerinde etkili olmasını beklediği" bildirildi.

7- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanlığı konusunda yaptığı açıklamalar ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyelerinin Başbakandan sonra yeralmayı kabul etmeleri üzerine ortaya çıkan protokol konusunda görüşleriniaçıkladı.

8- YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, üniversite öğrencilerinin tek dersten başarısızlık nedeniyle okullardan atılması uygulamasının kaldırılması için hükümete olumlu görüş bildireceklerini söyledi.

9- Sendika yöneticilerini tedirginliğe iten görev süreleri kısıtlamasına karşıSHP Genel Saymanı Uğur Batmaz ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Baki Tuğ,yöneticilik süresindeki kısıtlama dahil sendikalar üzerindeki tüm kısıtlamalarınkaldırılmasını istediler.

10- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın "bekleyelim, görelim" ve diyalog yaklaşımları, gerek Türk-lş'e bağlı sendika başkanları gerekse bağımsızsendika başkanlarınca tepkiyle karşılandı.

11- İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile İçel Barosu, yeni basın yasası taslağıkonusunda yaptıkları açıklamalarda, "Basına getirilecek kısıtlamalarda demokrasinin zarar göreceği" görüşünü savundular.

12- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) BaşkanıMustafa Eryüksel İstanbul'da cezaevlerindeki son gelişmelerle ilgili olarakdüzenlediği basın toplantısında, "Cezaevlerindeki yaşam koşullarının, endişeverici boyutlarda olduğunu" belirtti ve "TAYAD olarak mücadelelerini, isteklerikabul edilinceye kadar sürdüreceklerini" bildirdi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul'da Türkiye'yi ziyaret etmekte olan ABD Kongre heyetiyle görşümesinden sonra yaptığı açıklamada,"Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik siyasi olmayan yaklaşımlardankaçmadıklarını ve aksine desteklediklerini" belirtti. Ancak Denktaş, "Bu tür girişimlerin Rumların adayı gasp etmesi sonucu ortaya çıkan Kıbrıs sorununuhalladebileceğine inanmadığını" bildirdi.

14- Ankara'nın "Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muamele ile MücadeleSözleşmesini" imzalayacağını dün Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın ağzından açıklaması Strasbourg'daki Konsey çevrelerinde büyük memnuniyetlekarşılandı ve genel olarak "Demokrasi yolunda atılmış önemli bir adım"sözleriyle nitelendi.

15- Batı Trakya'da kapatılan Türk Derneklerinin liderleri, bir bildiri yayınlayarak, Başbakan Turgut Özal'dan, 30 - 31 Ocak tarihlerinde Davosla Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile yapacağı görüşme sırasında,Türklere yapılan baskılan gündeme getirmesini istediler.

16- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, 2 günlük bir ziyaret için dünKenya'dan Nijerya'ya gitti.

17- İsrail Başbakanı İzak Şamir, işgal altındaki bölgelerdeki Filistinlilerin durumunu incelemek amacıyla İsrail'e gidecek olan Birleşmiş Milletler GenelSekreter Yardımcısı Marrack Goulding'le görüşmeme ve çalışmalarındayardımcı olmama kararı aldığını bildirdi.

18- Demokratik Almanya Devlet Başkanı Eric Hoenecker, resmi bir ziyaretyapmakta olduğu Fransa'da, Devlet Başkanı François Mitterand ile çeşitligörüşmelerde bulundu.

19- Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Abdül Halim Haddam ile Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Körfez'deki barış gezilerinin 5. durağı olan Birleşik ArapEmirlikleri'ne giderken, ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci de dünKörfez'de yapmakta olduğu görüşmelerin son durağı olan Suudi Arabistan'a gitti.

20- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Washington'da düzenlediğibasın toplantısında, Afgan mücahitlere yapılmakta olan ekonomik ve insaniyardımların, askeri yardımların kesilmesinden sonra da sürdürüleceğini bildirdi ve "Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilme takviminin belirlenmesi çokyakın. Çekilme operasyonunun cephelerden başlayarak geriye doğru gitmesigerektiğini düşünüyoruz ve bir kez başladığında da bitirilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi. Shultz, ayrıca stratejik silahlarda da anlaşmaya varılabilmesiiçin Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile her ay görüşmek istediğini söyledi.

21 - Bangladeş'te en büyük muhalefet partisi Avam Birliği, Devlet BaşkanıErşad'ın istifa etmemesi halinde ülkede kanlı olayların patlak verebileceği uyarısında bulundu.

22- ABD Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Colin Powel, 4 Orta Amerikaülkesini kapsayan gezisinin birinci durağı olan Honduras'ta, Devlet BaşkanıJose Azcona'ya bölgede barışın sağlanması için ABD'nin yardım önerdiğinisöyledi, ancak yardımın niteliği konusunda açıklama yapmadı.

23- Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg bölgesinde, 10 günsüreyle gösteri ve toplantı yasağı getirildi.

24- Çin'in güneyindeki Kanton kenti ile kuzeydeki Şian arasında sefer yapan bir yolcu treninde yangın çıkması sonucu 34 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

9 OCAK 1988

1- Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Genelkurmay Başkanı'nın atanması ile başlayan, Milli SavunmaBakanlığı'nın konumu ve komutanların protokoldeki yerleri gibi konularlasüren "ordu ile ilgili tartışmalardan rahatsız olduklarını" iletmeleri üzerine BasınMüşavirliği aracılığıyla bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren "TürkSilahlı Kuvvetlerini bilerek veya bilmeyerek, iç politika tartışmalarının içineçekebilecek tutum ve davranışlardan kaçınılması" dileğini bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay ve Haber Dairesi Başkanı Cafer Demiral'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süregörüştü.

3- Başbakan Turgut Özal, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BasınYasası'nda yapılması düşünülen değişiklik sonrasında "Yalan haberin tanımınımahkemelerin yapacağını" söyledi.

Başbakan Özal ayrıca, İstanbul'da bazı sinema sanatçılarını kabul ederek,Türk sinemasının sorunlarını görüştü.

4- Basından sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazaryalan habere ceza yasası konusunda bir açıklama yaparak, "Basının ilgilikişileriyle, kuruluşlarıyla görüşmelerimizi devam ettirerek müşterek bir çözümarayacağım" dedi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yazar, bu arada TRT Genel MüdürüTunca Toskay'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

5- Devlet Bakanı Veysel Atasoy, Almanların Türkiye'de depolamak istediği çöpler konusunda bir açıklama yaptı.

6- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Ankara'da bir ABD televizyonuna, bakanlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

7- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Amerikan UNC Televizyonu'nun "GlobeWatch" programına bir demeç verdi.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Valiliklere bir genelgegöndererek, devlet hastanelerine gelen hiçbir hastanın parası olmadığı içinkapıdan çevrilmemesini istedi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Ankara'da yaptığıaçıklamada, Marmara Bölgesi'ndeki 10 ilde daha çiftçilerin sosyal güvenlik kapsamına alınmaya başlanacağını, uygulamanın yaklaşık 1,5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini ve bugüne kadar tarım kesimindeki 2,5 milyon vatandaşın Bağ-Kurkapsamına alındığını bildirdi.

10- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Genel Başkan YardımcılarıMehmet Dülger ile Baki Tuğ ve TBMM Grup Başkanvekili Köksal ToptanTürk-lş Genel Merkezi'ne giderek Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Başoğlu ve Genel Sekreter Emin Kul ilegörüştü

11- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, YÖK Başkanı ihsan Doğramacı'yı eleştirerek, bir üniversitedeyönetsel özerklik olmadan bilimsel özerkliğin olmayacağını söyledi.

12- Merkezi İstanbul'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı NezihDemirkent, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Eren Güvener, Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve İzmirGazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Sivri 10 Ocak'ta kutlanacak olan Basın Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundular.

13- DPT Müsteşarlığına Dr. Ali Zülfü Tigrel, Ulaştırma BakanlığıMüsteşarlığına İ. Ertan Yülek, Başbakanlık Müşavirliğine İhsan Pekel, Maliyeve Gümrük Bakanlığı Müşavirliğine Hüseyin Kaplan'ın getirilmesiyle ilgili Kararnameler Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- Ankara 3'üncü İdare Mahkemesi, Ankara Valiliği'nin faaliyetlerini yasakladığı Dil Derneği'nin, "Kurulması Yasak Derneklerden olmadığına kararverdi ve Valilik işlemini iptal etti.

15- Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı Elmalıdere bucağının JandarmaKarakol Komutanı Astsubay Hamdi Tütüncü hakkında, gözaltına aldığı kişilereişkence yaptığı iddiasıyla, Savcılık tarafından soruşturma açıldı.

16-1982 Cannes Film Festivali'nde "büyük ödül"ü alan Türk filmi "Yol"unyönetmeni Şerif Gören ve yönetmen yardımcısı Muzaffer Hiçdurmazhakkında, filmde Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesi'nin "Kürdistan" olarakgösterildiği iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca dava açıldı.

17- Türkiye'yi ziyaret etmekte olan 5 kişilik ABD Kongre HeyetininBaşkanı William Lehman İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, "ABDyönetimi Kıbrıs sorunundan önce, kendi başındaki Nikaragua sorununa birçözüm bulmalı" dedi.

18- İngiltere'de yayımlanan The Economist dergisinin son sayısında Türkdış politikası ile ilgili bir yorum yayınlandı.

19- Mısır Devlet Başkan Hüsnü Mübarek, Körfez ülkelerini kapsayan birhaftalık gezisine başladı. Mısır Devlet Başkanı Mübarek, El Ryad gazetesineverdiği bir demeçte de, İran'ı İslâm ticareti yapmakla suçlayarak, Körfezgüvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmaya kararlı olduklarını söyledi.

20- Moskova'da bir grup ABD'li politikacı ve gazeteciyle görüşen Sovyetler Birliği Komünist Partisi Dış İlişkiler Sekreteri Anatoly Dobrinin, Afganistan'daki Sovyet askerlerini bu yıl içinde çekmeye başlayacaklarını söyledi.

21- Sovyetler Birliği'nin Kazakistan Cumhuriyeti'ndeki Semiapalatinsknükleer deneme bölgesini ziyaret edecek ilk ABD heyeti Sovyetler Birliği'ninbaşkenti Moskova'ya gitti.

22- İsrail işgali altındaki Gazze'de cuma namazından çıkan Filistinliler ileİsrail askerleri arasında çıkan çatışmada, İsraillilerin açtığı ateş sonucu bir Filistinli öldü, 9 Filistinli yaralandı.

Öte yandan Mısır'ın İsrail Büyükelçisi Muhammed Bassiouni, Arapçayayınlanan Es-Sina'ara dergisine verdiği demeçte, İsrail işgali altındaki GazzeŞeridi ve Batı Şeria'da durumun daha da kötüye gitmesi halinde, İsrail'le olanilişkilerini keseceklerini açıkladı.

23- Norveç, geçen yıl Oslo'daki İran Büyükelçiliğini işgal eden ve binaiçindeki görevlileri 3 saat rehin tutan 11 İranlı'dan 8'ini sınırdışı etti.

24- Arnavutluk'un başkenti Tiran yakınlarında dün meydana gelen Richterölçeğine göre 8 şiddetindeki depremin hasara yol açtığı bildirildi.

10 OCAK 1988

1- Yasadışı TİKKO örgütü mensubu bir grup teröristin Kocaeli'nin Kandırailçesindeki 197. Piyade Alayı deposunu basarak silah gaspettikleri bildirildiTeröristlerin İstanbul'da güvenlik kuvvetleriyle giriştikleri silahlı çatışmada birpolis öldü.

Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden olayla ilgili olarak yapılanaçıklamada, 10 kişilik gruptan silahlı ve maskeli 8 teröristin depo nöbetçisinietkisiz hale getirerek 8 tüfekle 2 tabancayı alarak kaçtıkları, olayda kullanılanbir aracın kaza yapmış olarak bulunduğu bildirildi.

İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, baskınla ilgili olarak olay yerinde yaptığıaçıklamada, "Öldürme olayının olmadığı bu gasp eyleminde, erlere ait bir kaçsilah elde edilmiştir" dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'un işçi haklarını içerenaçıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da çeşitli konuları içerenaçıklamalarda bulundu.

4- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Yeni Basın Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

5- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'nce son 40 yılın enbaşarılı gazetecileri seçilenlerle geçen yıl çeşitli alanlarda başarılı bulunan gazetecilere verilen ödüllerin dağıtımına TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, DevletBakanları Mehmet Yazar ile Cemil Çiçek, Milli Eğitim Gençlik ve Spor BakanıHasan Celâl Güzel, Sağlık Sosyal ve Yardım Bakanı Bülent Akarcalı ileBayındırlık ve Iskan Bakanı Safa Giray katıldı.

6- Basın Bayramı kutlandı.

7- Bir Türk balıkçı teknesi, yasak bölgede avlandığı iddiasıyla kaptanı ve 7balıkçısıyla sahil koruma görevi yapan Yunan hücumbotu tarafından Yunanistan'ın Samos Adası'na götürüldü.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ana muhalefet partisi lideriÖzker Özgür aleyhine açtığı tazminat davasında, mahkeme Özker Özgür'üYeni Düzen gazetesinde yayımlanan "Babalar" başlıklı yazısı nedeniyle 200milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

9- Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Çin Halk Cumhuriyetinin resmiYeni Çin Haber Ajansı'na, 1985'ten bu yana sürdürdüğü Glasnost (açıklık)politikasıyla ilgili başkent Moskova'da bir demeç verdi.

10- Irak'ta yönetime karşı savaşan Mesud Barzani'nin liderliğindeki IrakKürdistan Demokratik Partisi,yabancı şirketleri Türkiye-lrak karayolunu kullanmamaya karşı uyardı.

11- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis başkent Atina'dadüzenlediği basın toplantısında, "Bu ayın sonunda İsviçre'nin Davos kentinde yapılması beklenen Özal-Papandreu görüşmesi sırasında Ege kıtasahanlığı konusunda bir Türk-Yunan diyalogunun başlatılmasının söz konusu olmadığını" açıkladı.

12- İsrail askerleri Gazze'ye gazetecilerin girişini yasaklarken, DoğuKudüs'teki Bir-Zeit Arap Üniversitesi'ni bir ay süreyle kapattı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Ulusal Konseyi'nin Irak'ın başkenti Bağdat'takitoplantısı sona erdi.

Suriye, Batılı ülkeleri İsrail'e yaptıkları yardımı kesmeye çağırırken, FKÖ lideri Yaser Arafat'ta İsrail Başbakanı İzak Şamir'in, işgal altındaki Batı Şeria veGazze'ye özerklik tanınması konusundaki önerisini 'ucuz rüşvet' olarak niteleyerek geri çevirdi.

11 OCAK 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İstanbul'da protokolle ilgili açıklamadabulundu.

2- Devlet Bakanı Adnan Kahveci İstanbul Odakule'de yapılan Bakanlığı veOECD ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin ortaklaşa düzenledikleri"Küçük ve Orta Büyüklükteki Teşebbüslerden Bürokratik Yükün Kaldırılması"konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, "Küçük ve orta büyüklüktekiteşebbüslerde bürokratik yükün hafifletilmesi için yeni bir kanunhazırladıklarını, amaçlarının bürokratik engelleri kaldırmak olduğunu" söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar İstanbul'daki çeşitlibasın kuruluşlarını ziyaret ederek yetkililerle çeşitli konuları görüştü.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu kendisini ziyaret eden Türk Kadınlar Birliği yöneticilerine Medeni Kanun'un bazı maddelerinde yapılan değişiklikle ilgili açıklamada bulundu.

5- Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'la ilgili yaptığıyazılı açıklamada, Vuralhan'la ilgili iddiaların tahkikatının yapıldığını, ortaya atılanyeni iddialarla ilgili bir tahkikata gerek duyulmadığını belirtti.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Bursa'da yaptığıaçıklamada, "Enflasyonun asıl sorumluluğunun altyapı yatırımları olduğunu"söyledi.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Profesyonel Futbol Klüpleri Birliği yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada,"Turizmde ağırlığın eğitim ve turizm personeline verileceğini" söyledi.

9- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Eyüp Aşık Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Nakşibendi olduğu yolundaki açıklamalarının doğru olduğunu söyledi.

10- SHP Parti Meclisi, Genel Sekreter Fikri Sağlar'ın başkanlığında toplandı.

11- Ordu Valisi Necati Çetinkaya şehirlerarası otobüs, minibüs ve dolmuştaksiler ile okul, kreş,yurt,hastane ve resmi kurumlarda sigara içilmesini yasakladı.

12- İzmit'in Kandıra ilçesindeki bir askeri depodan silah gaspeden veardından İstanbul'da silahlı çatışmaya giriştikleri bir polis memurunu öldürenyasadışı TlKKO örgütü için tüm emniyet birimleri alarma geçirildi.

13- Hak-lş Yönetim Kurulu üyeleri, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

14- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin düzenlediği "Yılın Gazetecileri"yarışması sonuçlandı.

15- Gazeteci Ziya Tugal İzmir'de öldü.

16- Fransa Dışişleri Bakanı Jean Bernard Raimond ve beraberindeki 9kişilik heyet görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

17- Türkiye'nin Avrupa Konseyi nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Filiz Dinçmen, "işkence ve Kötü Muamele ile Mücadele sözleşmesini" Fransa'nın Strasbourg kentinde resmen parafe etti.

18- Cezayir Devlet Başkanı Çadli Bincedid resmi görüşmelerde bulunmaküzere Tunus'a gitti.

19- ABD Yönetimi, Libya'ya karşı uyguladığı ticari ambargoyu bir yıl dahauzattı.

20- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis Atina'da yaptığıaçıklamada, "Ülkedeki Amerikan üslerindeki bütün inşaat işlemlerinin durdurulduğunu" söyledi.

21- Filipinlerde 18 Ocak'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde, 67 kişininöldüğü şiddet olayları yüzünden hükümet 10 ilde seçimi erteledi.

12 OCAK 1988

I- Cumhurbaşkanı Kenan Evren yeni yıl nedeniyle geleneksel resepsiyonuna katılanlarla protokol üzerinde sohbet etti.

2-Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, 1988 yaz aylarında, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth'in resmi konuğu olarak İngiltere'yi ziyaret edeceğiaçıklandı.

3- Başbakan Turgut Özal ANAP Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada,"Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile Davos'ta görüşeceğini"açıkladı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP TBMM Grup toplantısında çeşitlikonuları içeren açıklamalarda bulundu.

5- Devlet Bakanlıklarının 15'e ve başbakan yardımcılığının ikiyeçıkarılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in çeşitli konularıiçeren açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Özel hastanelerin zam isteğinin incelendiğini" söyledi.

8- Türkiye ile Tunus arasında, 1988 - 89 - 90 yıllarını kapsayan yeni kültürdeğişim programı imzalandı.

9- Tez-Koop-İş Sendikası'nın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Uluslararası Büro ve Ticaret İşçileri Federasyonu (F I E T) Genel Sekreteri HebertMeyer, Ankara'da işçi konularını içeren açıklamalarda bulundu.

10- Prof. Mithat Yalçın, İslam eğitim konusundaki çalışmasıyla, Suudi Arabistan'ın Nobel'i sayılan Kral Faysal ÖdOlü'ne layık görüldü.

II- Gazeteci Yazar İlhan Bardakçı hakkında "casusluk yaptığı" gerekçesiyle verilen 15 yıllık mahkumiyet, Askeri Yargıtay 4. Dairesi tarafındanbozuldu.

12- Mardin'in Nusaybin ilçesi Dibek Köyü öğretmeni PKK militanlarıncaöldürüldü.

13- Siirt ve yöresinde güvenlik kuvvetlerince sürdürülen bir dizi operasyon sonucu yasa dışı bölücü bir örgüte mensup oldukları bildirilen 18 kişi yakalandı.

14- İstanbul'da bazı gazeteleri protesto etmek isteyen öğrencilerle polisarasında otey çıktı.

15- Kapatılan CHP'nin eski milletvekillerinden Sabri Kılıç Şanlıurfa'da. öldü.

16- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişiöldü.

17- Fransa Dışişleri Bakanı Jean Bernard Raimond, Türkiye'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Fransa'ya gitti.

18- Hafif müzik sanatçısı Cem Karaca hakkında yurt dışında Türkiye aleyhinde faaliyette bulunduğu gerekçesiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde davaaçıldı.

19-İran Petrol Bakan Yardımcısı Muhammed Cevad Asemipur, Türkiye ileİran arasında kurulacak petrol hattına ilişkin teknik görüşmelere katılmak üzereAnkara'ya geldi.

20- Panama Lideri General Manuel Antonio Noriega Panama City'deyaptığı açıklamada, "ABD'nin kendisine karşı psikolojik kampanya başlattığını"söyledi.

21- Çin yönetimi, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un zirve önerisinireddetti.

22- Japonya Başbakanı Noboru Takeşita, ABD Başkanı Ronald Reaganile ticari ilişkileri görüşmek üzere ABD'ye gitti.

23- ABD Başkanı Ronald Reagan Cleveland eyaletinde yaptığı konuşmada, "Ülkenin dev dış ticaret açığının ve ABD'deki büyük yabancı sermaye yatırımlarının tamamiyle ekonominin zayıfladığının işareti olmadığını vebir dereceye kadar arzu edilebilir bile olduğunu" söyledi.

24- Fransa'da 1979 yılından bu yana çeşitli terör eylemlerinde bulunan"Doğrudan Eylem" örgütüne bağlı 19 teröristin yargılanmalarına dün Paris'tebaşlandı.

25- İsrail makamları, işgal altında bulunan kentlerdeki baskıları yerindegörmek üzere bölgede bulunan BM Genel Sekreter Yardımcısı Marrack Goulding'in, Gazze Şeridi'ndeki Çabalya Mülteci kampını ziyaret etmesine izinvermedi.

26- Peru'da yönetime karşı mücadele eden Aydınlık Yol gerillaları 2? kişiyiöldürdü

13 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, BaşbakanYardımcısı Kaya Erdem, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, yabancı misyon şefleri,milletvekilleri, bazı bürokratlar, askeri erkân ve gazete temsilcilerinin katıldığıikinci resepsiyonunu Çankaya Köşkü'nde verdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM Genel Kurulu'nda Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın konuşmasından sonra muhalefet partilerine sözverilmemesi üzerine TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan hakkında en kısa zamanda Meclis soruşturması isteyeceklerini" söyledi.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada, "Vakıf arazilerinin satışının söz konusu olmadığını" söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan TBMM Genel Kurulu'nun toplantısında hakkındaki iddialarla ilgili olarak gündem dışı bir konuşma yaptı.

5- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,"Hükümetin işkenceye Karşı Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ndensonra Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'ni de imzalayacağını" söyledi.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in çeşitli konularıiçeren açıklaması Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray'ın çeşitli konulardaki açıklamasıCumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, bütün yurtta başlatmayıdüşündüğü "sigarayı bırakma kampanyasının yönlendirilmesinde etkili olacakları metodlarm belirlenmesi için anket yaptırdı.

9- Yüksek Seçim Kurulu, il ve ilçe seçim kurullarının bu ayın son haftasında iki yıl süre için yeniden kurulması gerektiğine ilişkin bir duyuruyayımladı.

10- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Sovyet Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı için Türkiye'ye gelen Sovyet heyetindenbir veya iki kişinin Türk makamlarından iltica talebinde bulunduklarına ilişkinhaberlerin doğru olmadığını söyledi.

11- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, bazı parti yöneticileri ile birlikte Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek'i makamında ziyaret ederekbir süre görüştü.

12- ANAP Genel Başkan Yardımcılarından Eyüp Aşık hakkında “benNakşibendiyim” dediği gerekçesiyle Ankara DGM Savcılığı'nca soruşturmaaçıldı.

13- Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük yaptığı açıklamada,Kandıra'daki askeri silah deposunu basarak Bakırköy Bağcılar'da bir polismemurunu öldüren teröristlerin kimliklerinin belirlendiğini bildirdi.

14- Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı'na Prof. Dr.Mehmet Ergin'in atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

15- Türk-İş Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Şevket Yılmaz'ın konuşmasıyla çalışmalarına başladı.

16- Avrupa'ya mal götürmekte olan bir İran TIR'ında piyasa değeri yaklaşık550 milyon lira olan uyuşturucu madde ele geçirildi.

17- FİFA, Türk futbol takımlarının KKTC futbol takımlarıyla karşılaşma yapamayacağına karar verdi.

18- Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov başkent Moskova'da MerkezKomitesi'nin toplantısında yaptığı konuşmada, "Reformlardan geriye dönüşolmadığını" söyledi.

19- Çekoslovakya Devlet Başkanı Gustav Husak'ın, tutuklu bulunanTBKP Genel Sekreterleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın konusunda Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e gönderdiği bir mesajın Dışişleri Bakanlığı tarafındanreddedildiği bildirildi.

20- İsrail Hükümeti, uluslararası kamuoyunun tüm uyarılarına rağmen 4 Filistinliyi sınırdışı etti.

21- Uluslararası Af Örgütü, Irak Hükümetine, güvenlik kuvvetlerininülkedeki rejim aleyhtarlarını öldürmek için fare zehiri kullandığı yolundaki haberler konusunda soruşturma başlatması çağrısında bulundu.

22- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Fred Ikle ve Prof Albert Wohistetter,Washington'da düzenledikleri basın toplantısında, "Türkiye'ye yapılacak birsaldırının ittifakın topyekün savaşa sürüklenmesine yol açacak karşılık gerektirmediği kanısında olduklarını" bildirdiler.

23- Bangladeş'te, genel seçim yapılmasına karşı başlattığı kampanya içingeziye çıkan muhalefet liderlerinden Halide Ziya'yı karşılamak için toplanankalabalıkla polis arasında çıkan çatışmada 15 kişi yaralandı.

24- İngiltere'de Sosyal Demokrat Parti (SDP) ile Liberal parti birleşme kararı aldı.

25- Tayvan Devlet Başkanı Çan Sin Kuo geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

14 OCAK 1988

1- Başbakan Turgut Özal Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le haftalıkgörüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Yerel seçimin erken yapılmasınımuhalefet de isterse biz hazırız. Seçimden kaçmıyorlarsa gelirler, bizimle beraber anayasayı süratle değiştiririz" dedi.

Ayrıca Başbakan Turgut Özalın çeşitli konulara ilişkin açıklaması MilliyetGazetesi'nde yayımlandı.

2- Devlet Bakanı Cemil Çiçek Ankara'da yaptığı açıklamada, "SosyalYardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'nun siyasi maksat için kullanılmasının mümkün olmadığını" söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan parlamentoda yazılı bir açıklamayaparak Genel Kurul'daki konuşmasında SHP Genel Başkanı Erdal İnönü vetüm SHP'li milletvekillerini kesinlikle hedef almadığını bildirdi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Abonelerden alacakların toplanması halinde elektriğe zamyapılmayacağını" söyledi.

5- Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu, görevini teslim alırkenyaptığı açıklamada, "Devlet düzen demektir, bunu da polis sağlayacaktır" dedi.

6- Cumhurbaşkanı'nın isteğiyle, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhanhakkındaki “yolsuzluk” iddialarını inceleyen danışmanlar, hazırladıkları kapsamlıdosyayı Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sundular.

7- Başbakan müşavirliğinin 20'ye çıkarılmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Barış Derneği Davası'nın geçen yıl nisan ayında sonuçlanan 23 sanıklailgili kararı, 1. Ordu Komutanı ve Sıkıyönetim Askeri Savcısı tarafından temyizedildi.

9- TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu, Türk Ceza Yasası'nın 141 ve142'nci maddelerine aykırı davrandığı iddiasıyla Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde hakkınca açılan davada gıyaben yargılandı.

10- Günaydın Gazetesi Sahibi Haldun Simavi ile Sorumlu Yazı işleriMüdürü inan Göksel İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde haklarında açılan muzır davalarında beraat ettiler.

11- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nin 1987 Gazetecilik Başarı Ödülleri,düzenlenen törenle sahiplerine dağıtıldı.

12- Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, gübre fiyatlarına yüzde 3.1 ile yüzde1.3.8 oranında zam yaptı.

13- İran petrolünü Ahvaz'dan Mersin Dörtyol'a getirecek olan hampetrolboru hattı ile ilgili ara protokol, Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Ekonomikİlişkiler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mustafa Aşula ve İran Petrol BakanYardımcısı Cevat Asemipur tarafından Ankara'da imzalandı.

14- Fransa, 8 Aralıkla sınırdışı ederek Batı Afrika ülkesi Gabon'agönderdiği 2'si PKK, biri TİKKO yandaşı 3 Türk, 12 iranlı siyasi mülteciyi 40gündür sürdürdükleri açlık grevi nedeniyle "insani gerekçelerle" geri almayıkabul etti.

15- Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan Karşılıklı ve Dengeli Silahİndirimi görüşmelerindeki Amerikan heyetinin başkanı Büyükelçi StephenLedogar, Washington'da yaptığı açıklamada, "İncirlik Üssü'nün varlığınımüzakere konusu yapmalarının söz konusu olmadığını" söyledi.

16- Yunanistan Teknoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Anastassios Pepponis Atina'da yaptığı açıklamada, "Ankara'yla Mart krizine yol açan çok ulusluKuzey Ege Petrol Şirketi'nin (NAPC), Yunan devlet denetimi altında bulunanYunan Devlet Petrolleri Şirketi'nin (DEP) onayı olmadan Ege'de hiçbiraraştırma yapamayacağını" söyledi.

17- ABD Başkanı Ronald Reagan'a sunulan ve Amerika'nın önümüzdekidöneme ilişkin savunma politikası önerilerini içeren raporun NATO stratejisinde de değişiklik yaratabileceği kuşkusu Federal Almanya'da telaş yarattı.

18- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher "Yabancı MuhabirlerDerneği"nin 100. Kuruluş yıldönümü nedeniyle onuruna verilen yemekteyaptığı konuşmada, ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov arasında Moskova'da yapılması öngörülen zirve toplantısından önceNATO ülkelerinin bir araya gelmelerini önerdi.

19- ABD ve Sovyetler Birliği heyetleri, kıtalararası nükleer silahların yüzde50 azaltılması görüşmelerinin 9. turuna isviçre'nin Cenevre kentindebaşladı.

20- ABD Başkanı Ronald Reagan, Japon Başbakanı Noboru Takeşita'yıBatı ittifakının hayati çıkarları olan bölgeleri savunmaya katkıda bulunmaya çağırdı.

21- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, Washington'dayaptığı açıklamada, "Amerika'nın NATO kuruluş anlaşmasının 5. maddesineolan taahhüdünde bir değişiklik olmadığını" söyledi.

22- Afgan mücahitlerin geçen hafta Afganistan'ın kuzeyindeki Pervanbölgesinde bir nakliye uçağını düşürdükleri ve olayda en az 10 Sovyet askerinin öldüğü bildirildi.

23- İsrail'in 4 Filistinliyi sınır dışı ederek Lübnan'a göndermesi dünyadatepkiyle karşılandı.

15 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliği'nden yapılanaçıklamada, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının, Milli Savunma Bakanı ErcanVuralhan ile ilgili iddialar konusunda dosya hazırladıkları ve soruşturmaaçılması istemiyle Cumhurbaşkanına sundukları yolundaki haberlerin asılsız olduğu bildirilerek, "Vuralhan ile ilgili dosya hazırlandığı iddiaları eksik bilgilerden kaynaklanıyor" denildi.

Başbakan Turgut Özal da konuya ilişkin olarak basına yaptığı açıklamada ilgili belgelerin kendisinde olduğunu bildirerek, "Ben bakacağım" dedi.

2- Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan Yüksek Planlama Kurulu'nda, 1988 yılı programının temel telsetesi ve hedeflerinin görüşüldüğübildirildi.

Öte yandan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD)İstanbul'daki 13. Genel Kurulu'na "Video-Konferans" sistemiyle Ankara'dankatılan Başbakan Turgut Özal, "Vergi kaçırmayın" uyarısında bulundu.

3- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal resmi bir ziyarette bulunmak üzereSuudi Arabistan'a gitti.

4- Devlet Bakanı Cemil Çiçek Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk Milletiningeleceğinin, gençlerin iyi yetiştirilmesine bağlı olduğunu .belirterek,"Gençlere sahip çıkmak, Atatürk'ün vasiyetine sahip çıkmaktır" dedi.

5- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Olağanüstü Hal Bölgesi'nde incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.

6- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, YunanistanTeknoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Anastassios Peponis ve YunanistanHükümet Sözcüsü Yannis Rubattis'in dün yaptıkları açıklamaların, "iki ülkeilişkileri için doğan ümitleri zedeler nitelikte" olduğunu söyleyerek, Yunanlıyetkililerin mart ayında yaşanan kriz ortamının tekrar meydana çıkmasına yolaçacak beyanlardan kaçınmaları gerektiğini belirtti.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ile İstanbul Valiliği yaptıklarıaçıklamalarda, İstanbul'da menenjit salgınının söz konusu olmadığını bildirdiler.

8- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli yaptığı açıklamada, İzmir'in Seferihisar ilçesi yakınlarında düşen Federal Alman Condor Havayolları'na ait Boeing-737 tipi uçağın, pilotaj hatası sonucu düştüğünün kesinleştiğini söyledi.

9- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz İstanbul'da yaptığı açıklamada,"Türkiye büyük bir müzedir" sloganının 1988 turizm hareketinin sloganı olacağını ve Türkiye'deki turizm anlayışına yeni bir boyut getireceğini söyledi.

10- DYP Kütahya Milletvekili Mehmet Korkmaz, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Başbakan Turgut Özal'a, TRT Televizyonu'nda "çağatlayan köyler" olarak gösterilen Köprüören gibi köylerden Türkiye'de kaçtane olduğunu sordu.

11- Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele İstihbarat ve HarekatDaire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 197. Piyade Alayı baskını veİstanbul'da bir polisin öldürülmesi olaylarının sorumlusu olarak KâzımYüksel'in saptandığı belirtildi.

12- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, güvenlik görevlilerinin, sanıkları itirafazorlamak için uyguladıkları kötü muameleleri "işkence", "zalimane", "haysiyetkırıcı" ve "gayri insanı" muameleler şeklinde sınıflandırarak, "sanığın bir hafta işve gücüne engel olacak şekilde dövülmesinin işkence kapsamına girmediğine" karar verdi. Yargıtay, bu gerekçeyle, dövme suçundan yargılanan komiscr muavini Hasan Kılıç hakkında verilen 10 ay hapis cezasını da onayladı

13- Erzurum'un Horasan ilçesine bağlı Aras Jandarma Karakolu KomutanıAstsubay Adnan Dilgen hakkında bazı sanıklara işkence yaptığı iddiasıyla Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

14- Bölücü PKK örgütüne yardım ve yataklık ettikleri iddiasıyla haklarında15 yıla kadar hapis cezası istenen 15 sanığın davasına Diyarbakır DGM'debaşlandı.

15- İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Ayazağa Kampüsü'nde bir grupöğrenci, üniversitenin disiplin yönetmeliğini protesto etmek için yürüyüşyaptı.

Öte yandan, İ.Ü. Fen-Edebiyat, Veterinerlik Fakülteleri, Basın YayınYüksek Okulu ile M.Ü. Fen-Edebiyat Fakülteleri öğrenci derneklerininİstanbul'da ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, bazı basın organlarında öğrenciler hakkında yanlış haberlerin yayımlanması ve polisinöğrencilere saldırısı kınandı.

16- Bağ-Kur emeklilerinden 1988 yılında kesilecek sağlık sigortası oranınıyüzde 8 olarak belirleyen Bakaniar Kurulu Karan ve Ziraat Bankası GenelMüdürlüğü'ne de Coşkun Ulusoy'un atanmasına dair kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

17- TÜSlAD'ın "1988 Yılına Girerken Türk Ekonomisi" başlıklı raporuyayımlandı.

18- Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun bildirisi açıklandı. Bildiride hür sendika,toplu pazarlık ve grev haklarının önündeki anayasal ve yasal engellerinkaldırılması istendi.

19- Sovyetler Birliği Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Evgeni Utkin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk basınının son zamanlarda Afganistan konusunda "kışkırtıcı" bir tutum içinde olduğunu söyledi.

20- Türkiye'nin Avrupa Topluluğu nezdindeki daimi temsilcisi BüyükelçiÖzdem Sanberk, Brüksel'de Türkiye ile AET arasındaki en yüksek organıoluşturan Ortaklık Konseyi'nin dışişleri bakanları düzeyinde toplanması ile ilgiliTürkiye'nin talep mektubunu, AET dönem başkanlığını yürütmekte olan Federal Alman Büyükelçisi Werner Ungerer'e iletti.

21- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, ABD'deki Ortadoğu Enstitüsü ve Türk-Amerikan işadamları Konseyi tarafından düzenlenentoplantıda çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

22- Avrupa Parlamentosu Bağımsız Milletvekili Jef Ulburghs, TBKP Liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın hakkındaki davanın düşürülmesi için AvrupaParlamento'sunda imza kampanyası başladığını açıklarken, Kutlu ve Sargın'ınavukatları ise Çekoslavakya Cumhurbaşkanı Gustav Hussak'ın Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e göndermek istediği mesajın Prag'daki TürkBüyükelçisi tarafından kabul edilmemesini ve Dışişleri Bakanlığı'nın da "Yersizve talihsiz bir girişim" olarak nitelendirmesini kınadılar ve tepki olarak DışişleriBakanı Mesut Yılmaz'a bir telgraf gönderdiler.

23- Lübnan'da 15 günden bu yana alıkonulan Türk tankeri Yeniköy-1'inserbest bırakıldığı bildirildi.

24- İsrail, işgal edilmiş topraklarda Filistinlilerin ilan ettiği ulusal yasüzerine, kuvvetlerini alarm durumuna geçirdi.

Bu arada bir açıklama yapan Ürdün Kralı Hüseyin, ABD'yi Ortadoğu'dabarış sağlanması konusunda oyalamaya başvurmakla suçlayarak, Filistin sorununun geri dönüşü mümkün olmayan bir noktaya yaklaşmakta olduğunusöyledi.

25- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci,Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretle ilgili olarak bir Amerikan televizyonuna verdiği demeçte, Amerikan donanmasının Basra Körfezi'ndeki varlığının bütün gemileri korumaya yönelik olmadığını hatırlatarak, "Asıl amaçKörfez'de tam seyir özgürlüğü sağlanması.Ancak bunun için müttefiklerimizin çabası gerekli" dedi.

Bu arada, Sovyetler Birliği'nin BM'deki temsilcisi Aleksandr Belonogovyaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin, Körfez savaşını sona erdirmek içinİran'a silah ambargosu uygulamasını öngören bir karar tasarısını kabul etmesinin "gerekli olabileceğini" söyledi.

26- İsrail'in sınırdışı ettiği dört Filistinli oturma grevine başlarken, FKÖiçindeki en büyük grup olan EI-Fetih'in Lübnan'daki sorumlusu İssam SalimAFP'ye verdiği demeçte, İsraillilerin Filistinlileri sınır dışı etmeye devam etmesihalinde bu ülkeye ait tesisleri vuracaklarını söyledi.

27- Norveç'i ziyaret etmekte olan Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Rijkov yaptığı açıklamada, denizcilik alanında NATO ve Varşova Paktı arasındavarolan karşılıklı güvensizliğin ortadan kaldırılabilmesi için iki taraf uzmanlarınınbir araya gelerek uzlaşmalarından yana olduklarını söyledi.

28- Bağdat-Seul seferini yaparken, Burma sınırı yakınlarında düşenGüney Kore uçağıyla ilgili olarak tutuklanan Kuzey Koreli Kim Hyon Hui,uçağa bomba yerleştirdiğini itiraf etti.

29- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sihlerin 10 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

30- ABD Yönetimi, NATO savunma planları çerçevesinde ispanya'nınbaşkenti Madrid yakınlarındaki Torrejon Üssü'nde bulunan 72 adet F-16 jetuçağını çekmeyi kabul ettiğini açıkladı.

16 OCAK 1988

1- Başbakan Turgut Özal'ın, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhanhakkındaki açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da yaptığı açıklamada, "YÖK Kanunu'nda bazı değişiklikler yapılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini"söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada,"Türkiye'de halen faaliyette olan Yunan derneklerinden Rum sözcüğü bulunanların kapatılmasının düşünülmediğini" söyledi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'in yeni yıldagerçekleştirilecek uygulamalarla ilgili açıklaması Milliyet Gazetesi'ndeyayımlandı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Yunanistan HükümetSözcüsü Yannis Rubattis'in "Yunanistan'ın karasularının 6 milden 12 mileçıkarılmasının münhasıran bir Yunan meselesi" olduğu yolundaki sözleriüzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, "Ege'deki statükonun kökten yıkılmasıanlamına gelecek bir gelişme karşısında her türlü tedbir alınacaktır" dedi.

6- Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Dereler köyünde güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren teröristlerin bir kadını öldürdüğü bildirildi.

7- İstanbul Narkotik Şube elemanlarınca yapılan aramada, Kuveyt'egötürülmek üzere Federal Almanya'dan alınan 352 bin kutu 'Captagon' hapıele geçirildi.

8- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Yalan haberi önlemenin en etkili çaresinin basın özgürlüğü olduğunu" bildirdi.

9-1988 yılı ithalat ve ihracat rejimi kararları Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

10-1. Uluslararası Tekstil, Deri ve Hazır Giyim Sempozyumu, Ulaştırma BaKanı Ekrem Pakdemirli'nin açış konuşmasıyla İstanbul'da başladı.

11- ABD Genelkurmay Başkanı Amiral William Crowe'nın ABD'nin Washington kentinde yaptığı açıklama Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis Atina'da yaptığıaçıklamada, "Başbakan Turgut Özal ve Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Davos'ta Ege kıta sahanlığı konusunu görüşeceklerini" söyledi.

13- Yunanistan Teknoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Anastassios Peponib,Atina'da düzenlediği basın toplantısında, "SSCB'nin Bulgaristan sınırındanAtina'ya kadar uzanması planlanan doğal gaz boru hattının yapımında Yunanistan'ın yanı sıra diğer Avrupa Topluluğu (AT) ülkeleriyle işbirliği yapmayıönerdiğini" açıkladı.

14- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez, İsrail Televizyonu'nda yaptığı konuşmada, "Altı haftadır süren olayların İsrail'i görülmemiş bir yalnızlığa ittiğini"söyledi.

15- Kuzey Koreli kadın ajan Kim Hyon Hui'nin 29 kasımda Burma sınırıyakınlarında düşen Güney Kore yolcu uçağına sabotaj düzenlediği yolundakiitirafları üzerine, Güney Kore Savunma Bakanı Chung Ho-Yong yaptığıaçıklamada, "600.000 kişilik ordunun alarma geçirildiğini ve ülkesinin KuzeyKore'ye karşı misilleme yapmayı düşündüğünü" söyledi.

16- Nikaragua'da, yönetime karşı komplo içinde oldukları gerekçesiyleönde gelen 4 muhalefet lideri gözaltına alındı.

17- Filipinler'de polis yetkilileri seçim kampanyasının başlamasından buyana 67 kişinin öldüğünü bildirdiler.

18- Meksika'nın Nayarit eyaletinde demiryolunu geçmeye çalışan birotobüse trenin çarpması sonucu 22 kişi öldü.

17 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 4 günlük resmi bir ziyaret için Cezayir'egitti.

Cumhurbaşkanı Evren seyahati sırasında Yunanistan, İtalya ve Fransa hava sahalarından geçerken, bu ülkelerin Cumhurbaşkanlarına birer iyi niyet mesajı gönderdi.

2- Başbakan Turgut Özal, TRT tarafından Şubatın ilk haftasındayayınlanacak.olan "Gönül Dostları" programına emeği geçen 19 Türk SanatMüziği bestecisine İstanbul'da verilen ödül törenine katıldı.

3- Hükümet faaliyetlerini içeren "İcraatın İçinden" programı Televizyonun1. ve 2. programlarında yayınlandı.

4- Devlet Bakanı Adnan Kahveci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, Türkiye Gazetesi'nce düzenlenen 1. Uluslararası Tekstil, Deri veHazır Giyim Sempozyumu'nda birer konuşma yaptılar.

5- Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, Papa'ya suikast girişimi olayınınkilit adamlarından Samet Aslan'ın Ağrı Cezaevi'nde ölümüyle ilgili olarak Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan haberleri ihbar kabul ederek, iddiaları incelemeye aldıklarını açıkladı.

6- Kızılay'ın kan hizmeti vermeye başlamasının 30. yıldönümü, İstanbul'daÇapa Kan Merkezi'nde düzenlenen törenle kutlandı.

Törende bir konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, "Türkiye'nin yıllık kan ihtiyacının ortalama 550 bin şişe olduğunu, 1986yılında 494 bin şişe kan toplandığını, bunun da yüzde 60'ının Kızılay tarafından sağlandığını" söyledi.

7- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Doğu ve Güneydoğu sorunlarıyla,işkence ve insan hakları konusunda araştırma yapacak iki komisyonun kurulacağını açıkladı.

8- DYP Antakya Merkez İlçe Yönetim Kurulu yeniden oluşturuldu.

9- MÇP'nin, MKYK üyeleri, "Genişletilmiş İstişare Toplantısı" İl, İlçe başkanve yöneticileri, milletvekili adayları ve parti yöneticilerinin katılmasıyla Ankara'da yapıldı.

10- Bayrak Partisi 2. Olağan Büyük Kongresi Ankara'da yapıldı. GenelBaşkanlığa Yaşar Yurtöven yeniden getirildi.

11-Şanlıurfa iline bağlı Ceylanpmar ilçesi Kaymakamı Muammer Aksoy ileSuriye'nin Rasulayn Kaymakamı Hasip Elrizk arasında, çeşitli sınır sorunlarınında ele alındığı bir görüşme yapıldı.

12- İçişleri Bakanlığı'nca görevden alınan İzmir Merkez ilçe Belediye eskiBaşkanı Süha Baykal İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, Danıştay'ınüçüncü kez yürütmeyi durdurma kararını 25 Kasım 1987 tarihinde aldığını bildirerek, "Kararın üzerinden 60 gün geçmesini beklemek açık seçik Anayasaya aykırıdır" dedi.

13- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği'nce İstanbul'dadüzenlenen "Cezaevleri ve işkence" panelinde işkence ve işkenceciler protesto edildi.

14- Bir grup İstanbullu, Türkiye'de depolanmak istenen Alman çöpleriniprotesto etmek için Gümüşsuyu'ndaki Batı Almanya Konsolosluğu önüneçöp koydu.

15- Türk-İş'in, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ilettiği, süperemeklilik ve sosyal güvenlik yasalarında yapılması istenilen değişiklikleraçıklandı.

16- Belediyenin Çarşamba, Unkapanı ve Balat pazarlarını kaldırarak,Çukurbostan'da toplanması kararını protesto eden İstanbul pazarcıları, FatihBelediye Başkanı Yetkin Gündüz'ün istifa etmesini istediler.

Öte yandan Yetkin Gündüz imzasıyla TRT'de yayımlanan reklamduyuruda ise, söz konusu pazarların 20-22 Ocak tarihlerinden itibarenkaldırılacağı açıklandı.

17- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'ın hazırlattığı "DışBorçlar Analiz ve Tahmini" raporu yayımlandı.

18- Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nda, bazı kadrolara atamalaryapıldığına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

19- Gazeteci Güngör Göktan İstanbul'da öldü.

20- 14 bölgeden 77 sporcunun katıldığı Türkiye Serbest Güreş GrupŞampiyonası İzmit'te sona erdi.

21- Avrupa Konfederasyon Kupası'nda Türkiye'yi temsil eden Emlak Kredi Bayan Voleybol takımı, Temse Dames'i Belçika'da yenerek final grubunakaldı.

22- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,Türkocağı-Gençlerbirliği maçının Kıbrıs'ta oynanmasından büyük memnunlukduyduğunu belirterek, "İnşallah FİFA da en kısa zamanda doğru yolu bulacaktır. Çünkü bu ayıptır. Bu ayıp FİFA'ya yakışmıyor" dedi.

23- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş MilliyetGazetesine verdiği demeçte, Gençlerbirliği'nin KKTC'de maç oynamasınınspor yönünden bir dönüm noktası olduğunu söyledi ve "KKTC'nin spor tarihine altın bir sayfa eklendi" dedi.

Bu arada KKTC'de yayımlanan gazeteler ise Gençlerbirliği'nin FİFA'nın yasağına rağmen Girne'de Kıbrıs Türk Ocağı ile maç yapmasına'genışyer verdi ve "Ambargoyu deldik" diye yazdı.

24- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Hürriyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte Başbakan Özal ile Yunan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Davos'ta yapmaları beklenen özel görüşmeyle ilgili görüşlerini açıkladı.

25- Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Terrence F. Sheehan, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, "İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaygınlaşan'soykırım' görüş ve ifadelerinin, daha önceki tarihi olaylara mal edilmesine karşıolduklarını" söyledi.

26- Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri Komutanı Hava KurmayPilot Albay Şeyh Muhammed Bin Zayed el Nahayan, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemil Çuha'nın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

27- TKP/ML TİKKO Federal Almanya'da "Partimiz TKP/ML önderliğindekiTİKKO savaşçıları 197. Piyade Alayfnı bastı" başlıklı bir bildirr yayımladı.

28- Yunanistan Yüksek Mahkemesi'nin, Batı Trakya'daki Türk dernekleri-..nin kapatılması ile ilgili gerekçeli kararı açıklandı.

Yüksek Mahkeme kararında, derneklerin isimlerinde "Türk" kelimesininbulunmasının sakıncalı görüldüğü, bu yüzden Yunan Polis Yasası'na göre kapatılmaları yolunda"iskeçe Mahkemesi'nde verilen kararın onaylandığı belirtildi.

Yunanistan Yüksek Mahkemesi'nin kararı Batı Trakya'daki Türkler tarafından büyük tepkiyle karşılanırken, Türk toplumunun ileri gelenleri ortak birmücadele yürütmeyi kararlaştırdılar.

Kapatılması kararlaştırılan 268 üyesi bulunan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Genel Kurulu dün olağanüstü toplanarak, Gümülcine Türk GençlerBirliği ile birlikte Iskeçe Müftüsü Mustafa Hilmi'nin başkanlığında "YüksekAzınlık Komisyonu"nun biraraya gelmesini kararlaştırdı. Toplantıda ayrıca,Yüksek Azınlık Kurulu'nun alacağı kararlara uyulması, bu arada derneğin kapatılması durumunda bile yönetim kurulunun mücadeleye devam etmesi oylanarak kabul edildi.

29- Orta Amerika'daki 5 ülkenin devlet başkanları, San Jose'deki doruktoplantısında, Nikaragua'nın olağanüstü durumu kaldırması ile birlikte barışplanına işlerlik kazandırma kararı alırken, El Salvador Devlet Başkanı Jose Napolyon Duarte de, doruktan sonra düzenlediği basın toplantısında, bölgeyeABD'den, Küba'dan ya da Sovyetler Birliği'nden olsun, tüm yabancımüdahalelerin son bulmasını istedi.

30- İran, 6 Körfez ülkesinin oluşturduğu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)'nindiyalog teklifinin kabul edildiğini ve bu yoldaki cevabın BAE'nin dışişlerindensorumlu Devlet Bakanı Raşid Abdullah'a iletildiğini kaydetti.

31- Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, üç günlük resmi bir ziyarette bulunmak amacıyla Federal Almanya'nın başkenti Bonn'a gitti.

32- İsrail Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Moşe Katzav, işgal altındakiArap topraklarında yaşayan Filistinlilerin uyguladığı genel grev ve iş durdurmaeylemleri nedeniyle aksayan çalışma düzenine, "Orta vadede Türkiye vePortekiz'den işçi getirerek çözüm bulacaklarını" söyledi.

Bu arada İsrail askerlerinin Batı Şeria ve Gazze ile Kudüs'ün Müslümankesimlerindeki Filistinlilere yönelik baskıları sürerken, Lübnan'daki Şii EMELmilislerinin lideri Nebih Berri, 3 Filistin mülteci kampının çevresindekikuşatmayı "dayanışma jesti olsun diye kaldırdıklarını" açıkladı.

33- Kıbrıs Rum Sosyalist Edek Partisi Lideri ve Rum Temsilciler MeclisiBaşkanı Vassos Lissarides, yabancı bir gazeteye verdiği ve Rum gazetelerince de yayınlanan demecinde, "Ermeni ve Kürtlerin mücadelesi, KıbrısRum mücadelesinin müttefikidir" dedi.

34- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, ülkesinde 1982 yılından buyana yürürlükte olan olağanüstü durum uygulamasını kaldırdığını ve OrtaAmerika Barış Planı çerçevesinde Contralar'la doğrudan görüşmeleryapılacağını açıkladı.

35- Arjantin'de geçen nisan ayında başarısız bir darbe girişiminde bulunduktan sonra Buenos Aires'te gözaltında tutulurken kaçan yarbay Aldo Rico, yeniden ayaklandı.

36- Çin Halk Cumhuriyeti resmi kaynakları, geçen yıl enflasyonun yüzüe6'dan yüzde 7.5'e tırmandığını açıklarken, enflasyonun 1987'de İtalya'da son18 yılın, İsrail'de son 15 yılın, Portekiz'de ise son 17 yılın en düşük düzeyineindiği bildirildi.

37- Güney Kore hükümeti, KAL yolcu uçağına karşı düzenlediği sobatajdan ötürü cezalandırılması için ABD ve diğer ülkelerden Kuzey Kore'yeyaptırım uygulanmasını istedi.

38- Haiti'de 29 Kasım1 da 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı olaylarnedeniyle ertelenen genel seçimler, ordunun himayesinde yapıldı.

39- Singapur hükümeti, ülkede basın özgürlüğü konusundaki tartışmalara katılan ABD Büyükelçiliği'ni iç işlerine karışmakla suçlayıp protesto etti.

40- Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov Moskova'da "İnsanlığın Kurtarılması için Uluslararası Komite" örgütü üyelerine yaptığı ve Sovyet ResmiTASS Ajansı tarafından yayınlanan konuşmasında, "ABD'nin Yıldız Savaşlarıdiye bilinen SDI (Stratejik Savunma Girişimi) projesinin, silahsızlanmanınönünde bir engel olduğunu" söyledi.

41- İki günlük bir ziyaret için Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan FederalAlmanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, ülkesine dönmeden öncegazetecilere vecdiği demeçte, "Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın,Lübnan'da rehin tutulan Alman Rudolf Gördes'in serbest bırakılması içinelinden geleni yapacağına söz verdiğinfbildirdi.

42- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK);üyesi altı Arap ülkesiyle Irak ve Ürdün'ü kapsayan 8 günlük gezisini tamamlayarak Kahire'ye döndü.

18 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Cezayir'e yaptığı ziyaretin ikincigününde resmi görüşmelere başladı.

2- Başbakan Turaut Özal Sabah ve Hürriyet Gazetelerini ziyaret etti.

3- Hükümet, "İşkencenin ve gayri insani ya da küçültücü muamele ve cezanın önlenmesi Avrupa Sözleşmesinin onaylanmasının uygun bulunduğuna ilişkin yasa tasarısını TBMM Başkanlığı'na sundu.

4- Yargıtay, hükümetin sözleşmeli personel statüsünün ancak zorunlu vesinirli hallerde kullanabileceğine karar verdi.

5- Danıştay, son sınıfta iken 3 dersten başarısız olup da okuldan atılanöğrencilerin okuliarına dönebileceklerine karar verdi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem; Ankara'daTÜSİAD'ın raporu üzerinde açıklamada bulundu.

7- Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da KİT'lerle ilgili açıklamada bulundu.

8- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Basın yasa taslağını Başbakan ve bakanlarla birlikte yenidendeğerlendireceklerini" söyledi.

9- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Türkiye'nin problemi mühendis yetiştirmesinde değil, teknisyenyeüştirememesinden olduğunu" belirterek "Teknik eğitime ağırlık vereceklerini" bildirdi.

10- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Türkiye'de menenjit vakaları olduğunu" belirterek "Ama geçenyıllara göre, daha az vaka görülmekte, yani buna salgın demek yanlış olur" dedi.

11- SHP Ankara il Başkanlığı'na Türk-İş eski Genel Başkanlarından HalilTunç getirildi.

12- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan, Başbakan Turgut Özal'ın cevaplandırması isteğiyle Adana'daki İncirlik ortak savunma tesisiyle ilgili bir soru önergesi’ni TBMM Baskanlığı'na verdi

13- SHP Balıkesir Milletvekili Önder Kırlı, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın cevaplandırması isteği ile TBMM Başkanlığıma üç soru önergesi verdi.

14- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı BeyhanCenkçi ve yönelim kurulu üyeleri TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u ziyaretederek bir süre görüştüler.

15- Yol-İş Sendikası Başkanlar ve Yönetim Kurulu üyeleri DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaretederek bir süre görüştüler.

16- İzmit'in Kandıra ilçesindeki 197. Piyade Alayı'nın basılarak bazı silahların alınması ve İstanbul'da bir polisin öldürülmesi olaylarına karıştığı önesürülen Kâzım Yüksel İstanbul DGM Savcılığı'na teslim oldu.

17- Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin (KİT) personel rejimini yenidendüzenleyen Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

18- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişiöldü.

19- ABD'deki Türk lobisini oluşturan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, "Görüş" adıyla yeni bir dergi yayımladı.

20- Celal Talabani'nin önderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği (PUK) ileKürdistan Sosyalist Partisi (KSP) yetkilileri, İngiltere'nin başkenti Londra'dayaptıkları açıklamada, "Prensip olarak PKK'yı desteklediklerini, ancak kadın veçocukların öldürülmesine, PKK'nın Batı Avrupa'da terör eylemlerine girişmesine karşı olduklarını" açıkladılar

21- İsrail'in BM'deki temsilcisi Benjamin Netanyahu, Amerikan CBS televizyonuna verdiği demeçte, "İşgal edilmiş toprakların geleceği KonusundaÜrdün ile görüşebileceklerini ama Yahudi devletinin yıkılmasını işeyen FKÖile görüşme masasına oturmayacaklarını" söyledi.

22- İsrail'de Yüksek Mahkeme daha önce« sınırdışı edilme kararı alınmışolan dört Filistinli'nin durumunu görüşerek yürütmeyi durdurdu.

23- Irak'taki Saddam Hüseyin rejimine karşı İran'ı destekleyen Irak Şii hareketi adlı örgütün liderlerinden Mehdi El Hakim Sudan'ın başkenti Hortum'dakalmakta olduğu otelde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

24- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Federal Almanya ziyareti sırasında başkent Bonn'da yaptığı açıklamada, "Orta menzillitüzelerden sonra menzili 500 km'den kısa olan taktik nükleer silahların da"tümüyle kaldırılması" önerisinde bulundu.

25- Filipinler'de 27 milyon seçmen, 73 ilden 63'ünün vali ve yerelyöneticilerini belirlemek amacıyla sandık başına gitti.

26- Haiti'de parlamento ve belediye seçimleri yapıldı.

27- Arjantin'de isyancı Yarbay Aldo Rico üç gün süren direnişinden sonrateslim oldu.

19 OCAK 1988

1- Başbakan Turgut Özal, ANAP Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan hakkındaki yolsuzluk iddialarını içeren dosyayı kendisine verdiğini belirterek, Cumhurbaşkanı'nın "Ben iddialarda hiçbir ciddi taraf göremedim. Amasiz istiyorsanız buyurun" dediğini söyledi.

2- İzmir'de denetlemelerde bulunan Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecip Torumtay, Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı ileGüney Deniz Saha Komutanlığı'nı ziyaret etti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP TBMM grup toplantısında yaptığıkonuşmada, erken yerel seçimler, Davos zirvesi, Milli Savunma Bakanı ErcanVuralhan hakkındaki iddialar ve TRT'nin yayınları konusundaki görüşleriniaçıkladı.

4- Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na tam üyelik başvurusu ile ilgili toplantıDevlet Bakanı Ali Bozer başkanlığındaki Türk heyeti ve AT Komisyonu heyetiarasında Ankara'da başladı.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, ANAP Meclis grup toplantısındayaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı'na zırhlı araç alınması sırasında bir firmayı kayırdığı yolundaki iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu ve "SayınBaşbakanın ve sizlerin teveccühü devam ettiği sürece, bu görevimisürdüreceğim" dedi.

6- SHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Eren'in TBMM'de gündem dışıyaptığı konuşmada "Türkiye'de Kürt sorunu bulunduğunu söylemesi"üzerine söz alan içişleri Bakanı Mustafa Kalemli, SHP Milletvekilinin "Meclisçatısı altında söylememesi gereken iddiaları ve kavramları dile getirdiğini belirterek, bu üyeye başkanlık divanının müsamaha göstermesini eseflekarşıladığını" söyledi.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, illere gönderdiği genelgede, menenjit ve diğer bulaşıcı hastalıklar konusunda vali başkanlığındadurum değerlendirilmesi yapılmasını istedi.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP'nin grup toplantısındayaptığı konuşmada, hükümetin faaliyetlerini eleştirdi.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara Cumhuriyet Savcılığınayaptığı suç duyurusunda TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyelerinin görevlerini kötüye kullandıklarını, suçun TCK'nm 240. maddesi gereğincedeğerlendirilmesini istedi.

10- SHP Tekirdağ Milletvekili Güneş Görseler, çarşı ve mahallebekçilerinin durumlarının düzeltilmesi amacıyla hazırladığı yasa önerisiniTBMM Başkanlığı'na sundu.

11- Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafındanTan ve Günaydın gazetesi sahibi Haldun Simavi ile Yazı İşleri MüdürleriSüleyman Yağız, İnan Göksel ve Güray Bursalı aleyhine açılan davalar beraatlesonuçlandı.

12- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce yargılanan Limon Dergisi Yazıİşleri Müdürü Tuncay Akgün, derginin 74. sayısında yayımlanan BaşbakanÖzal ve eşi Semra Özal ile ilgili iki karikatürden birinden beraat etti, diğerinden3 ay hapis cezasına mahkum oldu.

13- Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda Şirket Kurtarma Yasası olarak bilinen Sermaye Piyasası Yasası ile ilgili olarak Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtçebe Alptemoçin'den bilgi aldı.

14- Orman işkolunda çalışan 50 bin işçi adına bağımsız Orman-İş Sendikası ile kamu işveren sendikalarından TÜHİS arasında yürütülen toplu işsözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

15- İzmit'in Kandıra ilçesindeki 197. Piyade Alayı'na ait bir depoyu basaraksilah gaspeden TİKKO'culardan olduğu iddiasıyla gözaltına alınan KazımYüksel, yüzleştirmede teşhis edilemeyince Kocaeli DGM Savcılığı'nca ser'best bırakıldı.

16- Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Başoğlu Ankara'da yaptığıaçıklamada, KİT'lerin personel rejimini yeniden düzenleyen 308 sayılı KanunHükmünde Kararnamenin "Anayasa'ya aykırı" olduğunu söyledi.

17- Marmaris Belediye Başkanı Muharrem Elgin'in İçişleri Bakanlığı'ncagörevden alınmasına gerekçe gösterilen Muğla İl İdare Kurulu kararınıDanıştay 2. Dairesi bozdu.

18-1986 yılı ürünü radyasyonlu çayların imhasına ilişkin Bakanlar Kurulukararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

19- Petrokimya ürünlerine yüzde 29 oranında zam yapıldı.

20- Basın Şeref kartı sahibi gazeteci Memduh Tezel öldü.

21- İzmit'e bağlı İhsaniye kasabasının bağımsız Belediye Başkanı AhmetErdoğan Özler ANAP'a girdi.

22- Cumhurbaşkanı Kenan Evren resmi ziyarette bulunduğu Cezayir'inbaşkenti Cezayir'de düzenlediği basın toplantısında, Körfez savaşınadeğinerek, "Bizim en çok korktuğumuz süper güçlerin bu bölgeye müdahaleetmeleriydi, bazı ülkelerin bölgedeki varlığı, bu konudaki kaygılarımızın haklıolduğunu ortaya çıkardı" dedi.

23- Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk takımı Gençlerbirliği'nin KKTC'de oynadığıTürkocağı maçı üzerine, FİFA'nın Zün'h'teki Genel Merkezi'ne teleks çekerek,Türkiye'nin ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

24- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, Yunanistan'ınbaşkenti Atina'ya bir ziyaret yaparak Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Papandreu, Filistinlilerin sorunlarının Avrupa'da dile getirilmesi için FKÖ'nün Yunanistan'ı seçmesinden mutluluk duyduklarını söyleyerek, ülkesinin Avrupa Topluluğu ve BM gibi uluslararası örgütler içinde Filistin halkının haklarını savunmaya devam edeceklerini bildirdi.

25- Kudüs'te yaşayan Araplarla işgal altındaki Gazze Şeridi ve Batı Yakası'ndakilerin İsrail saldırılarına karşı grev eylemine girişmeleri üzerine biraçıklama yapan İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin, Filistinlilere yapılan yiyecekyardımını durdurma kararı aldığını bildirdi.

26- Çin Havayollarına bağlı iç hat seferi yapmakta olan "IL-18" tipi yolcuuçağı Çin'in güneybatısındaki Chongging bölgesinde düştü, uçakta bulunan108 kişi öldü.

27- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze'nin Federal Almanya'ya yaptığı ziyaret sona erdi.

28- Arjantin Savunma Bakanı Horacio Jaunarena düzenlediği basın toplantısında, isyancı Yarbay Aldo Rico ile birlikte 350 askerin tutuklandığını, TuCuman kentindeki alayın başkaldırmasına önderlik eden Yarbay Daniel Leon'un ise firarda olduğunu açıkladı.

20 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Cezayir'e yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya dönerken, uçakta basın mensuplarına.TBMM'nin dün yapılanGenel Kurul toplantısında Güneydoğu Anadolu bölgesiyle ilgili olarak meydana gelen tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2- Kızılay'ın kan bağış kampanyası TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut veSağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı tarafından TBMM'de başlatıldı.

3- Başbakan Turgut Özal, ANAP Başkanlık Divanı toplantısında çeşitlikonuları içeren açıklamalarda bulundu. Ayrıca Başbakan Özal'ın çeşitli konulara ilişkin açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yerel seçimlerin erkenealınması konusunda açıklamalarda bulundu.

5- Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da yaptığı açıklamada, "YÖK'ünyeniden düzenleneceğini ve üretimi teşvik eden bir yapıya kavuşturulacağını" söyledi.

6- Devlet Bakanı Cemil Çiçek Ankara'da yaptığı açıklamada, "SosyalYardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu'na kanunen yatırılması gereken paylarını vermeyen bazı kuruluşlardan 40 milyar lira dolayında alacaklı olduğunu"açıkladı.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel yaptığıaçıklamada, son YÖK değişikliği ile bulundukları üniversitede profesörlüğeyükselme hakkı verilen doçentler için kadro tahsis edildiğini söyledi.

8- TİSK Başkanı Halit Narin, Başkanvekili Refik Baydur, Genel SekreterKubilay Atasayar ve Yönetim Kurulu üyesi Nazım Düzenli SHP Genel BaşkanıErdal İnönü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'u ziyaret ettiler.

9- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanlığına Yayıncı Muzafferİlhan Erdost seçildi.

10- Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Aziz Nesin ile Mehmet Ali Aybarve 2000'e Doğru Dergisi Yazı işleri Müdürü Fatma Yazıcı hakkında 'yayın yoluyla milli duyguları zayıflatıp yoketmek' gerekçesiyle İstanbul DGMSavcılığınca dava açıldı.

11- Aralarında ekonomist yazar Arslan Başer Kafaoğlu ve yazar Emil Galip Sandalcı'nın da bulunduğu 5 kişinin yayın yoluyla komünizm propagandasıyaptıkları iddiasıyla yargılanmalarına İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndebaşlandı.

12- TBMM'deki 14 komisyonun yöneticileri belli oldu.

13- Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nce ilk kez "Yılın Başarılı Gazetecileri"seçildi.

14- Türk Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (TAÇSAV) Vakfı kuruldu.

15- Avrupa Parlamentosu "Türkiye-Portekiz-İspanya Uyum Anlaşmasını"kabul etti.

16- İngiliz Televizyonunda yayınlanan bir programda Türkiye turizmde enkötü ülke olarak tanıtıldı.

17- Milli İslam Cephesi adlı mücahit grubunun lideri Velit Mayruk'un Pakistan'ın İslamabad kentinde yaptığı açıklamaya göre, mücahitler, Hoşt Kentiçevresindeki saldırılara misilleme olarak, Sovyet ve Afgan Hükümet askerlerince korunan üsse saldırdılar.

18- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar Reuter Ajansı'na verdiğidemeçte Kıbrıs Rum kesimindeki başkanlık seçimlerinden sonra Kıbrıs konusundaki görüşmelere hız kazandırmayı umduğunu söyledi.

19- Nikaragua'da işbaşında bulunan Sandinist yönetimi ülkede bir sürediruygulanmakta olan 'olağanüstü hal"i kaldırdığını "Halk Mahkemelerinin faaliyetine son verdiğini açıkladı.

20- ABD'nin Savunma eski Bakan Yardımcılarından Richard Perle Business International adlı uluslararası danışmanlık kuruluşunun 7. Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısı'nın şeref Başkanlığı'nı yapmak üzere İstanbul'a geldi.

21- Tayvan'da 39 yıllık bir yasak kaldırılarak sokak gösterileri yapılmasınaimkan tanıyan yasa yürürlüğe girdi.

21 OCAK 1988

1-.TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Foto Muhabirleri Derneği yöneticilerinikabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, Business International firması tarafındanİstanbul'da düzenlenen Türkiye ile ilgili 7. Yuvarlak Masa Toplantısı'nın sabahki oturumunda bir konuşma yaptı.

Başbakan Özal ayrıca, Türk Belediyecilik Derneği'nin yaptırdığı 80 kişilikmisafirhanesinin açılışı sırasında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da, TBMM'de Güneydoğu konusunda çıkan tartışmalar üzerine açıklamalarda bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Ankara'da yapılanMilli Prodüktivite Merkezi'nin 1988 yılı iş programının tesbit edileceği"Danışma Kurulu Toplantısında çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

5- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, "AvrupaKonseyi'nin "İşkence ile Mücadele" anlaşmasının ardından Birleşmiş Milletlerin "işkence, insanlık dışı ve küçültücü muamele veya ceza ile mücadele" anlaşmasını da imzalayacağını" açıkladı.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin yaptığıaçıklamada, "Vergi toplamada uygulanacak yöntemleri birdenbiresertleşmeye girmeden yürürlüğe koyacaklarını" söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli'nin davetlisi olarak dün Türkiye'yegelen Kanada Ulaştırma Bakanı John Crosbie temaslarına başladı.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Özürlüler için İş ve İşçi Bulma Kurumu bünyesinde özel bir rehabilitasyon merkezi kurulacağını" söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

10- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'nin Yönetim Kuruluüyeleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ı ziyaret ederek birsüre görüştü.

11 - Anayasa Mahkemesi kamuoyunda Şirket Kurtarma Yasası olarak bilinen 3332 sayılı yasanın bir bölümünü iptal etti.

12- DPT eski uzmanlarından İskender Evranosoğlu laikliğe aykırı davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı Ankara DGM'de beraat etti.

13- Milletvekili seçimlerine bağımsız katılan Sungur Sayın, Müslim Özbay,Ali Fidan, Muzaffer Bal ve onları destekleyen 6 kişinin yargılanmalarınaİstanbul DGM'de bastandı.

14- İstanbul DGM'de yargılanan yasadışı TKP/B örgütü üyesi sanıklardan3'ü tahliye edildi.

15- Malatya Devlet Güvenlik Mahkenaesi, yasadışı PKK örgütü üyesi Ahmet Karabacak'ı idam cezasına mahkum etti.

16- Kasım 1987'de resmen faaliyete geçen Türk-Sovyet İş Konseyi'nin ilkgenel kurulu İstanbul Sanayi Odası'nda yapıldı.

17- Yumurta Üreticiler Derneği, Başbakan Turgut Özal,Maliye ve GümrükBakanı Ahmet Kurtcebe Alntemoçin, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı HüsnüDoğan, Devlet Bakanı Adnan Kahveci ve Sanayi ve Ticaret Bakanı ŞükrüYürür'e bir telgraf göndererek yumurtadan KDV'nin kaldırılmasını istediler.

18- Başbakanlık müşavirliklerine yapılan atamalar Resmi Gazete'deyayımlandı.

19- Lüleburgaz'da kurulu Trakya Döküm Fabrikası'nda çalışan 239 işçininkanunsuz grev yaptıkları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları bildirildi.

20- İzmit'in Kandıra ilçesindeki 197. Piyade Alayı'na 9 Ocak gecesi baskınyaparak 8 adet G-3 piyade tüfeği ile tabancaları alan TİKKO militanlarındandördü 19 Ocak 1988 gecesi yakalandı.

21- Trabzon eski milletvekillerinden Cemal Reşit Eyüboğlu Ankara'daöldü.

22- ABD Savunma eski Bakan Yardımcılarından Richard Perle'nin yynanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun, Başbakan Turgut Özal ile Davos'ta yapacağı görüşme hakkındaki açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'ndeyayımlandı.

23- Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Parlamentosuyaptığı oturumda Türkiye'de idam cezasının kaldırılması, Diyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana'nın serbest bırakılması ve Fransız rehber Caraminot'un cezasının kaldırılması isteklerinde bulundu.

24- Haiti'de muhalefetin önde gelen liderlerinden Louis Dejoie ABD'den ülkesine dönerken başkent Port-au-Prince'de tutuklandı.

25- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gencher resmi ziyaretlerde bulunmak üzere ABD'ye gitti.

26- Kamboçya'daki Vietnam yanlısı hükümetin başkanı Hun Sen veyönetime karşı mücadele eden grupların oluşturduğu cephenin lideri PrensNorodom Sıhanuk, iç savaşın sona erdirilmesi amacıyla düzenlenen barışgörüşmelerinin ikinci turu için Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldiler.

27- İsrail savaş uçakları, Filistinli üç gerillanın ülkeye sızma girişimine misilleme olarak Lübnan'ın güneyindeki Filistin mülteci kamplarına saldırıdüzenledi.

28- Filipinler'de Savunma Bakanı Rafael lleto, ülkesinde faaliyet gösterenkomünist gerillalara karşı yeterli tedbir alınmadığı ve hükümetin ordu reformukonusunda gerekli çabayı göstermediği gerekçesiyle görevinden istifa etti.

29- İspanya'da yapmakta olduğu görüşmeleri tamamlayan SSCB DışişleriBakanı Eduard Şevardnadze SSCB'ye gitti.

30- Ermeni terör örgütü ASALA, Yunanistan'ın başkenti Atina'da kuruluşunun 13. yıldönümü dolayısıyla bir bildiri yayınladı.

22 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, liglerin başlaması dolayısıyla bir "SporMesajı" yayınladı.

2- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığındatoplandı.

3- Başbakan Turgut Özal Davos'ta Yunanistan Başbakanı ile görüşmeöncesinde SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP Grup Başkan Vekili HikmetÇetin Deniz Baykal ve Genel Sekreter Fikri Sağlar’la Başbakanlıkta dış politika konusunda bir görüşme yaptı.

4- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in başkanlığında yapılan YüksekPlanlama Kurulu (YPK) toplantısında 1988 yılının temel ekonomik hedeflerive bütçe büyüklüğü belirlendi.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Cumhuriyet Gazetesi yazarı UğurMumcu Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin ve Cumhuriyet Gazetesi hakkında 100 milyon liralık tazminat davası açtı.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin yaptığıaçıklamada, vergi kaçakçılığının önlenmesi için öngörülen teşhir uygulamasına belli bir zaman süreci içinde geçileceğini söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut,Türk-İş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 7 Mart Pazartesi günü yapılacakDSP büyük kongresinde görevi bırakacağını açıkladı.

9- SHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, TBMM Başkanlığı'na bir soruönergesi vererek Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'eçeşitli sorular yöneltti.

10- Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan, İsrail'in Ankara Maslahatgüzarı YehudaMillo'ya, "İsrail'in, Filistinlilerin insan haklarını ihlal eden keyfi davranışlarına biran önce son vermesi" Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir'ce söylendi.

11- Anayasa referandumunda "Evet" oyu kullanılmasını isteyen broşürleridağıtarak, siyaset yaptıkları iddiasıyla izmir 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeyargılanan sendikacılar beraat ettiler.

12- Cumhurbaşkanlığı Atatürk Arş.vini 2000'e Doğru dergisine satanemekli deniz albayı Hayali Tezel ile arşivi 100 milyonluk sahte çekle satın alanderginin sahibi Kamil Aslantürkoğlu ve Sorumlu Müdür Fatma Yazıcı olayla ilgi.ifade verdiler.

13- İstanbul Emniyet Müdürü Ünal Erkan yaptığı açıklamada, Koeaeli'ninKandıra ilçesi baskını ve 2 polisin öldürülmesi olaylarına katılan iki kişi ile buolaylarla ilgili hedef gösterici istihbarat veren bir kişinin yakalandığını bildirdi.

14- Kültür ve Turizm Bakanlığı'mn 1987 sinema, video ve müzik yapıtlarıödülleri dağıtıldı.

15- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı (TAEK) Prof.Dr. AtillaÖzmen'in "Radyasyonlu çaylar Artvin ya da Hopa'da veya her ikisinde birdenterk edilmiş ve eski olduğu öne sürülen maden ocaklarına gömülecek veüstüne toprak örtülerek imha edilecek" şeklindeki açıklaması üzerine ArtvinValisi Emrullah Zeybek, kendilerine bu konuda henüz bir emir gelmediğinisöyledi.

16- Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki bir maden ocağında çıkanolayda 35'i kadın 57 kişi tutuklandı.

17- Üniversitelerarası Kurul Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde toplandı.

18- TÜSİAD Başkanı Ömer Dinçkök, 18 Ocak 1988 günü gazetelerdeyayımlanan "Dış Borçlar Tahmin ve Analiz" raporu üzerinde değerlendirmedebulundu.

19- Akaryakıt fiyatlarına yüzde 5.6 ila 9.4 oranında zam yapıldı.

20- TARİŞ 1987/88 kampanya dönemi ürün alımları için 5 asit zeytinyağıbaz alınarak uyguladığı 1200 liralık taban fiyatı 1350 liraya yükselttiğiniaçıkladı.

21- Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.,Avrupa Topluluğu nezdinde enüst kuruluşu olan "Cam Sanayii Daimi Komitesi"ne ortak üye oldu.

22- İngiltere'de yayımlanan finans ve bankacılık dergisi Euromoney'ninOcak sayısında Başbakan Turgut Özal ile yapılan görüşmede, Başbakan Turgut Özal'ın 2,5 yıllık iktidarına ilişkin görüşlerine ve Özal'ın ağzından 12 Eylülöncesi ve sonrası gelişmelere yer verildi.

23- Türkiye'ye 300 milyon dolar kredi veren Dünya Bankası, yayımladığıbir raporla Türkiye'nin dış borçlar konusunda "kredibilitesi"nin yüksek olduğunu duyurdu.

24- Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi İlter Türkmen'inKıbrıs konusundaki açıklaması Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

25- Fransa'nın en yüksek tirajlı dergilerinden L'Express, son sayısındaTürkiye ile ilgili bir araştırmaya geniş yer verdi.

26- Kuzey ve Güney Amerika Yunan Ortodoks Kiliseleri BaşpiskoposuYakovas New York'ta yaptığı açıklamada, "İki başbakanın karşılıklı hislerinin,duygularının olumlu adımlar atılmasını sağlayacak nitelikte olduğunu biliyorum. Ancak Davos'tan bir tebliğ çıkmasını beklemiyorum. Güven ortamının yaratılmasında önemli bir yeri olacaktır" dedi.

27- İsrail Başbakanı İzak Şamir, Federal Almanya'da yayımlanan Bild Gazetesi'ne yerdiği demeçte, Ortadoğu konusunda uluslararası bir konferanstoplanmasının, bölgeyi barışa götürmeyeceğini ve bir propaganda operasyonundan öteye gidemeyeceğini söyledi.

28- Fransa'yı ziyaret etmekte olan Federal Almanya Başbakanı HelmutKoni görüşmelerini sürdürdü.

29- Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gencher iki süper güce yaptığı silahsızlanma çağrısını tekrarladı.

30- ABD'de Watergate Skandalı'nın ardından çıkarılan, üst düzeyyöneticilerin yolsuzluklara karışması ve yasalara aykırı davranmaları ile ilgili soruşturmaların bağımsız savcılar tarafından yürütülmesine ilişkin yasa Washington'daki bir federal mahkeme tarafından reddedildi.

31- İki gün önce ölen Hintli lider Abdül Gaffar Han'ın Afganistan'ın Jalalabad kentinde düzenlenen cenaze töreninde, bir otobüsün içinde bulunanbombanın patlaması sonucu 17 kişi öldü.

32- Avusturya Başbakanı Franz Vranitzky başkent Viyana'da yaptığıaçıklamada, "Savaş suçlusu olduğu öne sürülen Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim hakkında hazırlanmakta olan soruşturma raporunun sonuçlarının bütünayrrntılarıyla halka açıklanacağrnı" söyledi.

23 OCAK 1988

1- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Ankara'da yapılan Başkanlar Kurulu Toplantısı'na İstanbul'dan video-konferans sistemiyle katılan Başbakan Turgut Özal konuşmasında, işadamlarının vergilerini tam olarak ödemelerini istedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, İzmir'de bazı basınkuruluşlarını ziyaret ettiği sırada gazetecilerin bir sorusu üzerine, akaryakıtzammına değindi ve "Ham petrol fiyatlarında artış olmasa bile ABD Doları ileTürk Lirası arasındaki kur farkı zammı zorunlu kılıyor. Kur değişikliği devam ettikçe petrol ürünlerine zam kaçınılmazdı" dedi.

3- Gençlik sorunlarıyla ilgili Devlet Bakanı Cemil Çiçek, ANAP iktidarı olaraknasıl bir gençlik yetiştirmek istedikleri, gençliğe bakış açıları, gençliğin sorunları ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'na nasıl yardımcı oldukları konusundaki görüşlerini Cumhuriyet Gazetesi'ne açıkladı.

4- Milli Savunma Bakanlığı, 28 Nisan 1987 tarihinden sonra yoklamakaçağı veya bakaya durumuna düşenlerin, ihtiyaç fazlası bulunması halinde,temel askerlik eğitimini müteakip bedel ödemek suretiyle terhis veya kamukurum ve kuruluşlarında hizmet hakkından yararlanamayacaklarını açıkladı.

5- Ege Belediyeler Birliği'nin kongresine katılmak üzere İzmir'e gidenİçişleri Bakanı Mustafa Kalemli yaptığı açıklamada, Kandıra'da askeri birliği soyan, ardından İstanbul Bağcılar'da bir polisin şehit edilmesi eylemine katıldığıbelirtilen 3 TİKKO militanının yakalanmasından sonra da operasyonlarınsürdürüldüğünü bildirdi.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Tercüman Gazetesi'ne Bakanlığı'nın uygulamaları ile ilgili görüşlerini açıkladı.

7- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Denizli'ye gidenUlaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli, gazetecilere yaptığı açıklamada, "1988 yılıiçinde ulaşımda çağ atlayacağız" dedi.

8- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, akaryakıt zammının 'ekonominin gereği' diye açıklanamayacağınıvurgulayarak, Türk parasının dolara bağlandığını ve doların artık Türk ekonomisine yön veren tek güç olduğunu belirtti.

DYP Grup Başkanvekili Vefa Tanır da yaptığı açıklamada son akaryakıtzamlarını eleştirdi.

9- DYP'li 13 milletvekili Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP)hızlandırılması ve entegre hale getirilmesi konusunda Meclis araştırmasıaçılması için önerae verdiler.

10- Ankara'da bulunan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu,bölge valiliği uygulaması ile ilgili görüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıkladı.

11- İzmir'in Dikili ilçesi Cumhuriyet Savcılığı, SHP Bingöl Milletvekili ilhamiBinici hakkında mahkemeye yalan beyanda bulunduğu gerekçesiyle soruşturma açtı.

12- Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nca yasadışı PKK örgütleriyle ilgili 11sanıklı yeni bir dava açıldı.

13- Bilar A.Ş.'nin düzenlediği, "24 Ocak ve Sendikacılığın Güncel Sorunları" sempozyumu Ankara'da başladı.

14- İki yıldır kurulma çalışmaları sürdürülen Basın Konseyi'nin KurucularKurulu, 6 Şubatta yapılacak Temsilciler Kurulu üyelerini belirlemek üzereİstanbul'da toplandı.

15- Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir mâden ocağına yapılansaldırıya katılan 35 kadın tutuklanarak Bursa (E) tipi cezaevine kondu.

16- TİTAŞ Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Muzaffer Ataman, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ileSchuca Şirketi'nin iki ortağının kendi şirketlerine ortak olduklarını doğruladı.

17- İstanbul'da meydana gelen zincirleme trafik kazasında 7 kişi öldü, 14kişi yaralandı.

18- Toprak Mahsûlleri Ofisi (TMO), hububat satış fiyatlarına yüzde 5.3 ile16.7 arasında zam yaptı.

19- Belçika, Almanya ve Avusturya polisinin ortaklaşa gerçekleştirdikleribir operasyon sonucu, Avusturya'nın Anvers kentinde büyük bir eroinşebekesi ortaya çıkarıldı ve olaya adı karışan biri kadın 5 Türk gözaltına alındı.

20- Federal Almanya'nın Frankfurt kentinde bir yürüyüş düzenleyen BatıTrakya Türk Dernekleri, Yunanistan'daki Türk azınlığa yönelik yıldırma politikasını protesto ettiler.

21- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı General John Galvin,Washington'da yaptığı basın toplantısında, INF (orta menzilli füzeler) Antlaşması'nın, ittifakın Avrupa'yı savunması için riskler içerdiğini, ancak tanklar,füzeler ve uçaklarda yenileştirmeye gidilmesi durumunda bunların azalacağınısöyledi.

22- İsrail, Arapların yaşadığı Kudüs'ün doğu kesiminde sokağa çıkma yasağı ilân etti.

23- Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma ÖrgütüOECD'nin 1986 yılında Sovyetler Birliği'nde meydana gelen Çernobil kazasının sonuçlarıyla ilgili olarak hazırladığı raporda, Türkiye'nin faciadan en azetkilenen ülkeler arasında yer aldığı belirtildi.

24- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, kısa süreli bir ziyaret içinDemokratik Almanya'ya gitti.

25- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Akino, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Fidel Ramos'u Savunma Bakanlığı'na atadı.

24 OCAK 1988

1- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, Hürriyet Gazetesine verdiği demeçte, "Bankaları birleştirerek banka sayısını rasyonel birrakama indireceğiz" dedi.

2- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ileTurizm Ekonomi Bilimsel Araştırma Tanıtma ve Ticaret Anonim Şirketi'nce Bolu'da ortaklaşa düzenlenen, "Ekonomide Yeni Dönem ve Kaynak Seferberliği" seminerinde yaptığı konuşmada, "Küçük ve orta işletmelere verilen kredilerin 5-6 katma çıkarılacağım" söyledi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Ankara'da gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, TBMM'de geçen yasama döneminden bekleyen idam dosyalarına ilişkin olarak "Yüce Meclis karar versin, çözümleyelim" dedi. Sungurluayrıca idam cezalarının kalkıp kalkmayacağına ilişkin tartışma yapılabileceğinide belirtti.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Ankara'dan İstanbul'a giderek,Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri eski Bakanı Vahit Halefoğlu ile ayrı ayrıgörüşmelerde bulundu. Vuralhan görüşmeleri hakkında açıklama yapmadı.

Bakan Vuralhan'ın bir özel demeci de Milliyet Gazetesinde yayımlandı.

5- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli İzmir'de gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, yeni ilçe olan 104 yerleşim yerinden ilk aşamada, hükümet konağını inşa etmiş olanlara kaymakam atanacağını söyledi.

Kalemli bir soru üzerine de hakkında dava açılmayan ve yanlışlıklagözaltına alınan kişilere ait fişlerin en kısa sürede imha edileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı ayrıca, Ege Belediyeler Birliğinin 2. olağan genel kurulundayaptığı konuşmada da, belediye başkanları hakkında yolsuzluk iddialarındavalilere ilk soruşturma için yetki verdiklerini söyledi ve belediyeler yasasındada değişiklik yapılacağını açıkladı.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Dünya Sağlık Örgütüve ingiltere Hükümeti'nin ortaklaşa düzenledikleri AİDS'le mücadeleyle ilgiliuluslararası bir konferansa katılmak üzere ingiltere'nin başkenti Londra'ya gitti.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Hürriyet Gazetesine öğretmen tayinleri ve eğitim yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

8- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Türkiye'de 24 Ocak ekonomik kararlarının uygulanmaya konuluşunun 8. yılını doldurması nedeniyle Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, bu kararların uygulanmasıyla Türkiye ekonomisinin daha da kötüye gittiğini söyledi.

9- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, TBMM Başkanlığı'na birönerge vererek, Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan'ın "Zirai kredilerin ne zaman açılacağını" cevaplandırmasını istedi.

10- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan ve Bakanlar Kurulu'nun geçen 31 Aralıkta yayımlanan kararına açıklık getiren DevletMemurları Tebliği'ne göre, kalkınmada öncelikli yörelere, sürekli görevle atananlara ödenecek ilave tazminatların hesaplanmasında artı olarak getirilen 5puan esas alınacak.

11- Gazeteci Yazar Oktay Ekşi'nin girişimiyle yaklaşık 2 yıl önce başlatılanBasın Konseyi'nin kuruluşuna 530 gazeteci katılırken, Basın Konseyi Kurucular Kurulu, Konsey'in yapısı ve amaçlarına ilişkin ilk bildirisini yayımladı.

Bu arada konseye karşı olan basın emekçilerinin bir süre önce başlattıklarıimza kampanyasındaki imza sayısı da 300'ü aştı.

12- Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) inşaatMühendisleri Odası'nın İstanbul, Ankara ve Adana şubelerinde seçimleryapıldı.

13- İstanbul'un Sefaköy semtinde güvenlik güçleriyle çatışmaya girenteröristlerden biri yaralandı, biri de ölü olarak ele geçirildi.

14- Konya'da yapılan Kulüplerarası Kış Kupası Halter Birinciliğinde süperağır siklet koparmada, Ruhi Dağıstan, Türkiye rekoru kırdı.

16- ABD'nin Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nin 1987 yılı raporunda, Türkiye'de ortak bir mühimmat tesisi kurulması önerildi.

17- Çeliktrans 2 adındaki Türk yük gemisi,içinde bulunan 12 kişilik Türkmürettebatıyla birlikte, Sicilya açıklarında, Passero Burnu yakınlarında battı.İtalyan Deniz Kuvvetleri'nin kayıp olan bir kişiyi aradıkları, olayda yaralanan 2kişinin de hastaneye kaldırıldıkları bildirildi.

18- KKTC'de, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Cumhuriyet MeclisiBaşkanlığı'na verdiği bir soruşturma önergesiyle, Başbakan Derviş Eroğlu,Maliye ve Gümrük Bakanı Mehmet Bayram ve İçişleri Bakanı Taşkent Atasagun'un istifa etmelerini istedi.

19- İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu "Dinleyicilerle Başbaşa" adlıTürkçe programında, "Bulgaristan'ın Türklere, İsrail'in Filistinlilere, Rusya'nınAfgan mücahitlerine yaptığı işkence, Türkiye'de de şeriatçı Müslümankardeşlerimize yapılıyor" dedi. Radyo ayrıca, Türkiye'de komünist ile şeriatçıMüslümanın adalet terazisinde aynı kefede tartıldığını söyledi.

20- Bangladeş'in Çittagong kentinde, polisin, Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ı istifaya zorlamak amacıyla gösteri yapan muhalefet yanlılarıüzerine ateş açmaları sonucunda 10 kişi öldü.

21- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, İran'ın ülkesine karşı yeni bir saldırıyahazırlandığını bildirerek, Tahran'a, savaşı sona erdirmeye zorlamak için acilyaptırımlar uygulanmasını istedi. Aziz, Irak resmi haber ajansı INA'ya verdiğidemeçte, İran'a yaptırım uygulanmakta gecikilmesinin BM Güvenlik Konseyi'ni zayıflatacağını ve Körfez Bölgesi ile dünyada istikrarsızlık yaratacağınısavundu.

22- İsrail askeri yetkilileri, televizyonda yaptıkları açıklamada, işgal altındakitopraklarda uygulanan politikanın yumuşatılmasına karar verdiklerini bildiriken Gazze Şeridi'ndeki 8 mülteci kampının dördünde 2 hafta önce ilan edilensokağa çıkma yasağı, cuma günü kaldırıldıktan sonra, 3 kampta daha sokağaçıkma yasağı kaldırıldı.

Öte yandan, Tel Aviv ve Nazareth kentlerinde çok sayıda İsrailli ve Arap,dün Filistinlilere karşı uygulanan politikayı protesto etmek amacıyla kınamagösterisi yaptılar.

Bu arada, Nazareth gösterisinde işçi Partisi'nden bir Arap milletvekiliyaptığı konuşmada, Savunma Bakanı Izak Rabin'in "Demir Yumruk" politikasınıprotesto için partiden ayrılacağını açıkladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat ise, Tunus'ta dün başlayanArap Birliği Örgütü'nün olağanüstü toplantısında, "İsrail'in demir yumrukişgalindeki zayıf noktalar olduğunu belirterek, işgal altındaki topraklarda protesto gösterilerinin sürdürülmesi" çağrısında bulundu.

Arafat ayrıca, Arap Birliği Dışişleri Bakanlarından FKÖ ile örgüt arasındakoordinasyon için bir komite oluşturulmasını da istedi ve Arap ülkelerine Filistin konusunda ortak bir tavır belirlemeleri çağrısında da bulundu.

23- Yunanistan Hükümeti, gelecek ay yapılacak Türk-Amerikan ortak askeri tatbikat planlarını değiştirdiği gerekçesiyle, ABD'ye bir protesto notasıverdi.

Bu arada bir Yunan heyeti de, Yunanistan ile İspanya arasındaki savunma işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Madrid'e gitti.

24- İngiltere'de 125 yıllık tarihi olan Liberal Parti, olağanüstü genel kurultayında kendisini feshederek, Ingilterenin en genç partisi olan Sosyal Demokratlarla birleşme kararı aldı.

25- Japonya'da hükümetin, Kasım ayında 115 yolcusuyla kaybolanGüney Kore uçağının kaçırılması olayında rolü olduğu şüphesiyle KuzeyKore'ye yaptırımlar uygulayacağı açıklandı.

26- Çin'de meydana gelen tren kazasında 90 kişi öldü, 66 kişi yaralandı.

25 OCAK 1988

1- İstanbul'da bulunan Başbakan Turgut Özal, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ı Harbiye Orduevi'nde kabul ederek bir süre görüştü.Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile Devlet Bakanı Kâzım Oksayda katıldı.

Başbakan Turgut Özal'ın Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan hakkındakiaçıklamaları Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

Öte yandan, Vuralhan'ın Dışişleri Bakanlığındaki görevi sırasında yapılanve tartışmalara neden olan alımlara ilişkin belgelerin de aralarında bulunduğu,Dışişleri Bakanlığı Merkez Saymanlığı harcama belgelerinin yandığı, bununüzerine savcılıkça kamu davası açıldığı ve davanın Ankara Yenimahalle AsliyeCeza Mahkemesinde görülmekte olduğu bildirildi.

Sayıştay üyesi Emin Utaş, Milliyet Gazetesi muhabirinin bir sorusuüzerine, iade-i muhakeme halinde 2. nüshalarının temini cihetine gidilebileceğini söyledi.

2- Başbakan Turgut Özal, Odalar Birliği'nin Federal Almanya MünihŞubesi tarafından düzenlenen basın toplantısına uydu aracılığıyla katılarakçeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada,"Açıklanan belgeler ve bilgiler karşısında Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın bakanlık yapamayacağı görüşünü" savunarak "Kişisel olarak Sayın Vuralhan'ı istifaya davet ediyorum" dedi ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçirmesini istedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Yazar İzmir'de yaptığı açıklamada, "Avrupa Topluluğu ile uyum sağlama açısından önümüzdeki yıl Federal Almanya ve

Türkiye'de çalışan gazeteciler arasında değişim gerçekleştirileceğini" söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Eyüp Aşık yaptığı açıklamada,oluşturulmaya çalışılan basın konseyini değerlendirerek, konseyin yalan haber konusunda devreye sokulabileceğini söyledi.

6- SHP Meclis Grup Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda,SHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Eren'in durumunu görüştü.

7- Köy ve Mahalle Muhtar Dernekleri Genel Başkanlığındaki bir heyetSHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

8- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da, konfederasyonunhükümet ile diyalog kurarak eylem kararlarından geri adım attığı yolundakieleştirileri cevaplandırdı.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in yaptığı suç duyurusu ile Denizcilik Bankası'ndan üç firmaya usulsüz şekilde milyarlarca liralıkkredi verdikleri öne sürülen görevlilerin yargılanmasına başlandı.

10- Geçtiğimiz Ekim ayında, Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi yakınındakisınırdan kaçak olarak Türkiye'ye girmek isterken yakalanarak gözaltına alınan57 iran askeri, ülkelerine iade edildi.

11- Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir maden ocağında çıkan olaylardan sonra 9 kişi daha tutuklandı.

12- Balıkesir'e bağlı Ayvalık ilçesinin ANAP ilçe Başkanı Adem Engenç'inotomobiline patlayıcı madde kondu, ilçe Sekreteri Muzaffer Şahin'in otomobilide kimliği belirsiz kişiler tarafından yakıldı.

13- BM işkence Sözleşmesi, Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi TemsilcisiBüyükelçi llter Türkmen tarafından imzalandı.

14- Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'nun ana organlarından Elektrik Enerjisi Komitesi'nin başkanlığına Türkiye Elektrik Kurumu(TEK) Genel Müdürü Remzi Yücebaş seçildi.

15- Kore'de Kumyangjang zaferini kazanan Türk Birliği'ne 'Mümtaz BirlikNişanı' verilişinin 37. yıldönümü Anıtkabir ve Kore'de savaşan TürklerAnıtı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

16- Sovyet Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un açıklıkpolitikasını destekleyen Sovyet aydınlarının çıkardığı "Glasnost Gazetesinde,Sovyet Ermenileri'nin "Türkler'in baskısıyla Azerbaycan'a verildiğini iddia ettikleri bazı toprakların kendilerine iadesini talep eden bir mektup yayınlandı.

17- Sovyetler Birliği'nin Kırım kentinde ikibin Kırım Türkü'nün, Kâzım Halilov'un sürgüne gönderilmesini protesto ettikleri bildirildi.

18- Batı Trakya Türk Azınlığı Yüksek Kurulu'nca yapılan toplantıda, Yunanhükümeti tarafından adlarında Türk sözcüğü bulunduğu gerekçesiyle BatıTrakya Türk Öğretmenler Derneği ile Gümülcine Türk Gençler Birliği'nin kapatılma kararları protesto edildi ve mücadele kararları alındı.

19- Türkiye ile Avrupa toplulukları arasında ilk iş haftasını gerçekleştirmekamacıyla hazırlanan anlaşma Belçika'nın başkenti Brüksel'de imzalandı. Ankara adına Türkiye'nin AT nezdindeki Daimi Temsilcisi Özdem Sanberk, BrükselKomisyonu adına ise Akdeniz Havzası Sorumlusu Claude Cheysson'un parafe ettikleri anlaşma 1988 EylüJ ayı içinde İstanbul'da bir iş haftası düzenlemesini öngörüyor.

20- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Fransa'nın Avrupa Topluluğuüyeleri dışındaki konsey üyelerine vize uygulamasını protesto amacıylabaşlayan kış dönemi görüşmelerini yarından itibaren yarıda kesme kararı aldı.

21- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, Washington Post Gazetesi'neverdiği demeçte Afganistan'daki Dr.Necibullah yönetimi ile barış anlaşması imzalamayacaklarını bildirdi.

22- İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'deki durumu görüşmek üzereTunus'ta bir araya gelen Arap Birliği üyesi 21 ülkenin Dışişleri Bakanları,İsrail'in bu topraklardan çekilmesini talep ederek, ayaklanan Filistinlilere eylemlerini sürdürebilmeleri için maddi ve siyasal destek vermeyi oybirliğiyle kabul ettiler.

23- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Filistin sorununun çözümünühızlandırmayı amaçlayan yeni bir plan ile Batı Avrupa ve ABD'yi kapsayan gezisine çıktı.

24- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci orta menzilli füzelerinsökülmesine ilişkin anlaşmanın Kongrede görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, "NATO'nun konvansiyonel gücünün ittifakın Yunanistan, Türkiyeve Portekiz'e daha fazla güvenlik yardımı yapmasına bağlı olduğunu" söyledi.

Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı William Crow da yaptığıaçıklamada, INF Anlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle Sovyetler'in İngiltere,İspanya, Fransa, İtalya ve Türkiye'nin büyük bir bölümünü balistik füzelerlevurma yeteneğinin ortadan kalktığını söyledi.

25- Güney Kıbrıs'ta Dışişleri eski bakanlarından Nikos Rolandis'inbaşkanlığını yaptığı Liberal Parti resmen kuruldu.

26- Lübnan'da 2 bin 500 kişinin ölümüne yol açan kamplar savaşı, ŞiiEMEL milislerinin Filistin mülteci kampları etrafındaki son kuşatmayı dakaldırmasıyla sona erdi.

27- Haiti'de Seçim Konseyi, geçen hafta yapılan başkanlık seçimlerini, iktidardaki askeri cunta'nın desteklediği aday Leslie Manigat'ın kazandığınıaçıkladı.

28- Orta Amerika'da barış sürecini başlatmak için çaba gösteren NikaraguaDevlet Başkanı Daniel Ortega, ABD Başkanı Ronald Reagan'a bir mektupgöndererek yapılacak seçimlerde, halkın istediği takdirde iktidardanayrılabileceği yolunda bir vaatte bulundu.

29- Nijerya'nın Lagos kentindeki Libya Elçiliği İşgüderi Ebubekir Kanna'nın öldürüldüğü bildirildi.

30- Yunanistan'da taksi şoförleri, hükümetin Atina'daki hava kirliliğinekarşı aldığı önlemleri protesto etmek için iki günlük greve başladı.

31- Pakistan'ın batısındaki Peşaver kenti yakınlarında bir yerleşim merkezindeki otogarda patlayan bomba 9 kişinin ölümüne yol açtı.

32- Sovyet Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağının iç hat seferini yaparken Sibirya'da düştüğü bildirilirken, kazada ölen ya da yaralanan olup olmadığıhenüz açıklanmadı.

33- Nikaragua'daki Sandinista hükümetine karşı mücadele eden Contragerillalarına malzeme götüren bir uçak hükümet birlikleri tarafından düşürüldü.

26 OCAK 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Davos toplantılarına katılmak ve YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu ile görüşme yapmak üzere İsviçre'nin Zürihkentine gitti.

2- SHP Genel Başkanı-Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, parti olarak Milli Savunma Bakanına güvenlerinin kalmadığını ve Vuralhan hakkındaDevlet Denetleme Kurulunun soruşturma yapması gerektiğini söylemesiüzerine, Başbakan Turgut Özal da SHP Genel Başkanı Erdal İnönü için"Bizimle uğraşacağına kendi partisiyle uğraşsın, partisindeki bölücülerleuğraşsın" dedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığıkonuşmada, "Kürt Sorunu" konuşmasıyla tartışmalara yol açan SHP İstanbulMilletvekili Mehmet Ali Eren ile ilgili görüşlerini açıkladı.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da gazetecilerin cezaevleri konusundaki sorularını cevaplandırdı. Sungurlu'nun çeşitli konuları içeren bir demeci de Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan hakkındaki iddialarla ilgili belgelerin de bulunduğu Sayıştay arşivindeki yangının şüpheli görülmesi nedeniyleceza davasının dışında, bir de idari soruşturma açıldı.

6- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Cumhuriyet Gazetesi YazarıUğur Mumcu ile Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin hakkında kamu davasıaçılması için Yenimahalle Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu.

7- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da yaptığıaçıklamada, akaryakıt tüketim vergisi oranının arttırılacağını söyledi.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı imzasıyla valilikleregönderilen genelgede, Sağlık Bakanlığfna ait hastanelerde olduğu gibi diğerbakanlıklara, üniversitelere, kamu kurum ve kuruluşlarına veya özel sektöre aittüm hastanelerin, yerli-yabancı paralı-parasız, sigortalı-sigortasız gibi ayrımlargözetmeden acil vakayı kabul etmesinin gerekli müdahaleyi ve tedaviyi yapmasının yasal bir zorunluluk olduğu bildirildi.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun'u kabulü sırasındayaptığı konuşmada, "TEK'in finansman sıkıntısının çözümlenmesi halindeelektrik fiyatlarının indirilebileceğini" söyledi.

10- Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan olayıyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Milli Savunma gibi bir bakanlığın başında bu kadar ağır iddialarla oturulmaya devamedilmesini yadırgıyorum" dedi.

Süleyman Demirel ayrıca, partisinin grup toplantısında, 24 Ocak kararlarıile ilgili bir konuşma yaptı.

11- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu Ankara'da yaptığıaçıklamada, "İspanya'nın Torrejon üssündeki F-16 uçaklarının Türkiye'yekaydırılması konusunda Amerika Birleşik Devletleri'nin herhangi bir taleptebulunmadığını" bildirdi.

12- SHP Milletvekilleri Gürcan Ersin ve Fuat Erçetin, TBMM BaşkanlığfnıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile Ulaştırma Bakanı EkremPakdemirli'nin cevaplandırmaları istemiyle birer soru önergesi verdiler.

13- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in, genel seçimler öncesindepartisinin Keçiören ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen toplantısındaseçmenlerine Kuran'ı Kerim dağıtarak laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyleyargılanmasına Ankara DGM'de başlandı.

14- Eğitim uçuşu yapan F-104 tipi bir askeri uçağın Balıkesir'e 5 kilometreuzaklıktaki Gökköy mevkiinde düşmesi sonucu bir binbaşı ile bir üsteğmenşehit oldu.

15- İstanbul'da aylık olarak yayımlanan Yeni Demokrasi dergisinin AralıkOcak 1988 tarihli 7. sayısı, İstanbul DGM'ce toplatıldı.

16- Türk-İş tarafından hazırlanan bir raporda, KİT'lerde memurlarınsözleşmeli personel haline getirilmesine ilişkin kararnamenin anayasa ve yasalara aykırı olduğu belirtildi.

17- Güneydoğu Anadolu'da olağanüstü hal bölgesinde, PKK'ya karşı savunmada güvenlik sorunu olan mezralardan köylere göç etmek isteyenlereFak-Fuk-Fon'dan yardım yapılmaya başlandı.

18- Güvenlik kuvvetlerince Mardin'in Derik ve Nusaybin ilçelerindegerçekleştirilen operasyonlar sonucu PKK militanı ve örgüt üyesi 8 kişi yakalandı.

19- Abdi İpekçi Barış Ödülü kurucusu Yunanlı Andreas Politakis, DışişleriBakanı Mesut Yılmaz'a bir mektup göndererek, Türkiye ile Yunanistanarasındaki sorunların ancak diyalog yoluyla çözümleneceği yolundaki sözlerinden dolayı kendisini kutladı.

20- Genel seçimlerde gözlemci olarak Türkiye'yi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu Heyet Başkanı Belçikalı Luc Beyer de Ryke Avrupa ParlamentosuSiyasi Komisyonu'nda yaptığı konuşmada Türkiye'deki izlenimlerini anlattı.

21- Batı Trakya'nın Sesi Gazetesi'nin Yunanistan'ın Gümülcine kentindeyapmak istediği yürüyüş Yunan polisi tarafından engellendi.

22- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Senato Dış ilişkiler Komisyonu'nda yaptığı konuşmada’Türklere, yaptığımız anlaşma ile beklemeye hakları olan güvenlik yardımı desteğini veremiyoruz’ dedi.

23- Meksika'nın kuzeyindeki bir kömür madeninde meydana gelen grizupatlaması sonucu 19 kişi öldü,10 kişi mahsur kaldı.

24- Bangladeş'in başkenti Dakka'da dün polisin göstericiler üzerine ateşaçmasını ve 13 göstericinin ölümünü protesto için düzenlenen yürüyüşteçıkan olaylarda 30 kişi yaralandı.

25- Japonya, Kasım ayında düşen Güney Kore yolcu uçağına sabotajdüzenlemekle suçlanan Kuzey Kore'ye bir dizi yaptırım kararı aldı.

26- Ortadoğu konusundaki barış planını anlatmak için Batı Avrupa gezisine çıkan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ilk olarak Federal AlmanBaşbakanı ile yaptığı görüşmesinden sonra Bonn'da düzenlediği basın toplantısında "Ortadoğu bunalımının çözümlenmesi için tek çarenin uluslararasıkonferans toplanması olduğunu" söyledi.

Hüsnü Mübarek daha sonra Batı Avrupa gezisinin ikinci durağı olaningiltere'ye giderek Başbakan Margaret Thatcher ile görüştükten sonraLondra'dan ayrıldı.

Federal Alman Başbakanı Helmut Kohl, ülkesini ziyaret eden Mısır DevletBaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada,Bonn'un Mübarek'in barış girişimini desteklediğini söyledi.

27- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, yönetime karşı mücadeleeden Contra gerillalarına önerdiği barış çağrısına ispanya'nın desteğinisağlamak amacıyla iki günlük bir ziyaret için Madrid'e gitti.

27 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde görevlipersonelin Kızılay'a kan bağışı sırasında yaptığı konuşmada, vatandaşları kanbağışı yapmaya çağırdı.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Çağdaş Gazeteciler Derneği GenelBaşkanı Ahmet Abakay ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Şevket Yılmaz ve yöneticilerle görüştü.

4 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem imzasıyla TBMMBaşkanlığına gönderilen yazıda, hükümetin Anayasa Komisyonu'ndagörüşülmeye başlanan devlet bakanlıklarının sayısını 10'dan 15'e çıkaran tasarıyı geri çektiği bildirildi.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Cumhuriyet Gazetesi ve YazarUğur Mumcu hakkında kamu davası açılması için İstanbul CumhuriyetSavcılığı'na suç duvurusunda bulundu.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Ankara'da yaptığıaçıklamada, "İşçilere ek zam yapılması konusunda bir çok formül üzerindeçalıştıklarını, ancak bu formüller içerisinde akla en yakın ve en mantıklı olanınınavans ödenmesi olduğunu" söyledi.

İmren Aykut ayrıca, düzenlediği basın toplantısında ise Bağ-Kur emeklilerinin yeni maaşlarını açıkladı.

7 Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, teslim olan birgrup teröristin itirafları sonucu Siirt yöresinde yapılan operasyonlarda sığınak,barınak, çok sayıda silah ve mühimmatla teröristlere yataklık ettiği belirlenen40 kişinin ele geçirildiği bildirildi.

8- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada,Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Strateji Etüt Başkanlığındaki(ATAŞE) Atatürk ile ilgili 22 bin 960 belge ve 971 kitap arasında, vasiyetnamekabul edilebilecek herhangi bir belgeye rastlanmadığı bildirildi.

9-SHP'nin Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Edirne Milletvekili GüneşGürselli ile DYP Sakarya Milletvekili Mehmet Gölhan, Başbakan Turgut Özaltarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na birer soru önergesi verdiler.

10- DYP tarafından verilen Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile ilgili Meclisaraştırması açılmasını isteyen önerge TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek reddedildi.

11- SHP'li 17 belediye başkanı, SHP Genel Başkanı Erdal Inönü’yü ziyaret ederek bir süre görüştü.

12- Danıştay 8. Dairesi, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan Ankara'nın Gölbaşı İlçesi Belediye Başkanı Mümtaz Sarıtaş'ı görevine iade etli.

13- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada"Ücret iyileştirilmesi formülü için Başbakan Turgut Özal'ın Davos'tandönmesini bekliyoruz" dedi.

14- Yargıtay 7. Ceza Dairesi, 1918 sayılı yasanın 45'inci maddesine görepara cezasıyla kurtulan hayali ihracat sanıklarının 10 ile 20 yıl arasında cezalandırılması gerektiği yolunda mütalaa verdi.

15- BİMEYKO adlı kooperatif yöneticisi iken, yolsuzluk yaptığı iddiassylayargılanan SHP Bingöl Milletvekili İlhami Binici'nin dokunulmazlığınınkaldırılması istemine ilişkin dosya, ilgili mahkemece Adalet ve Anayasa KarmaKomisyonu'nda görüşülmek üzere TBMM'ye gönderildi.

16- İDP Genel Başkan Danışmanı Bilge Erol, Milli Savunma Bakanı ErcanVuralhan'a hakaret ettiği gerekçesiyle, Ankara Basın Savcılığı'nda ifade verdi.

17- ServerTanilli'nin Amaç Yayınları arasında çıkan "Nasıl Bir Demokrasiİstiyoruz" adlı kitabı İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından toplatıldı.

18- Başbakan Turgut Özal, Davos öncesi uğradığı İsviçre'nin Zürih Kentinde çeşitli kuruluşların yöneticileriyle temaslarda bulundu.

19- Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun yıllık raporundaİran'daki Humeyni rejimi ajanları tarafından 1981-1987 yılları arasında, 14 bin28 kişinin öldürüldüğü açıklandı.

20- Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) Dönem Başkanı ve NijeryaPetrol Bakanı Alhaji Rilwanu Lukman, İngiliz haber ajansı Reuters'e verdiğidemeçte, petrol fiyatlarının Şubat ayının ortasında önemli ölçüdeyükseleceğini söyledi.

21- Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcıst İvan Ganev'in Arnavutluğu ziyareti sırasında Arnavutluk ve Bulgaristan, diplomatik temsilciliklerini büyükelçilikdüzeyine çıkarmaya karar verdiler.

22- Resmi bir ziyaret için Çekoslovakya'ya giden Federal AlmanyaBaşbakanı Helmut Koni başkent Prag'da yaptığı açıklamada, NazilerinÇekoslovakya'da yapmış olduğu vahşeti kınadı.

23- Ortadoğu sorununa çözüm için önerdiği plana destek aramakamacıyla 6 ülkeyi kapsayan bir geziye çıkan Mısır Devlet Başkanı HüsnüMübarek, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'la görüştü.

24- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Whitehead, ABD'nin başkentiWashington'daki yabancı basın merkezinde verdiği brifingde, önümüzdekihafta başlayacak olan Doğu Avrupa turu sırasında uğrayacağı Bulgaristan'da,Türk azınlığa yapılan eziyetleri gündeme getireceğini söyledi.

25- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat Tunus'ta düzenlediğibasın toplantısında, işgal altındaki topraklarda gösteri yapan Filistinlileresaldıran İsrail askerlerinin çok sayıda hamile kadını da ağır şekilde dövdüklerinibildirdi.

26- Nikaragua Sandinista hükümeti, 1982 yılında kapattığı 6 gazete vedergi ile 7 radyo istasyonunun acıtmasına izin verdi.

28 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren,Başbakan Vekili Kaya Erdem'i kabulederek haftalık görüşmesini yaptı.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut.YÖK Başkanı Prof.Dr. İhsan Doğramacıbaşkanlığındaki YÖK Yürütme Kurulu üyelerini kabul ederek bir süregörüştükten sonra, tutuklu ve hükümlü ailelerinin temsilcilerini de kabul etti.

3- Başbakan Turgut Özal TV'de yayınlanan "İcraatın İçinden" programındahükümetin faaliyetlerini anlattı.

4- Başbakan Vekili Kaya Erdem ve Bakanlar Kurulu üyelerinin imzası ilehükümetin meclisten geri çektiği devlet bakanlıkları sayısını arttıran tasarı yeniden Meclis'e sunuldu.

5- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin MKYK toplantısından önceyaptığı açıklamada, "Milli Savunma Bakanı Ercan Vurlihan'ın kürsüdenkaçtığını, Başbakan Turgut Özal'ın da bu kaçışa kolaylık gösterdiğini belirterek, "Geçmişte yaptıklarının hesabını veremeyen bir kişi, bakanlık dönemindeyaptıklarının hesabını nasıl verebilir" dedi.

6- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Türkiye Muhtarlar Derneği yöneticilerinikabul ederek bir süre görüştü.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'daÜniversitelerarası Kurul kararı üzerinde açıklamalarda bulundu.

8- Sayıştay Başkanı Servet Şamlıoğlu, Sayıştay arşivinde çıkan yangında,"Dışişleri Bakanı Ercan Vuralhan olayı" ile ilgili harcama belgelerinin yanıtladığını açıkladı.

9- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Papandreu hükümetininBatı Trakya Türkleri üzerinde uyguladığı baskıları Dışişleri Bakanı MesutYılmaz'ın cevaplandırması isteği ile TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

10- İçişleri Bakanlığı tarafından iki kez görevinden alınan İzmir Merkez ilçeBelediye Başkanı Süha Baykal, hakkındaki Danıştay kararı uygulanarakgörevine döndü.

11- Ankara Cumhuriyet Savcılığı ile Basın Savcılığı, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel'in suç duyurusu üzerine 17 Ocak'ta yayınlanan icraatıniçinden programı ile ilgili olarak TRT hakkında soruşturma açtı.

12- Anayasa Mahkemesi, fonların denetimiyle ilgili yasanın 2. maddesininiki cümlesi île 12.maddeyi oy çokluğuyla anayasaya aykırı bularak iptal etti

13- Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında çıkan olayda tutuklananlardan 14 kadın serbest bırakıldı.

14- Piri Reis Araştırma Gemisi Ege'nin uluslararası sularında çalışmalaryapmak üzere izmir limanından ayrıldı.

15-Türk Hava Yollan'nın iç hat seferlerinde sigara içmek yasaklandı.

16- Federal Almanya'nın Bremen kentindeki bir araştırma laboratuvarınınyaptığı incelemede, Türkiye'de üretilen bebek kremlerinde kansere yol açanzirai mücadele ilaçlarının kalıntılarına rastlandı.

17- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci'nin ABD Kongresi'ne sunduğu"1990'larda NATO Stratejisine Destek" raporunda Türkiye-Yunanistan vePortekiz'e yapılan yardımlarda program hedeflerini sağlamaya çabagösterileceği, ancak bunu yaparken bu ülkelerin ABD takviye kuvvetleri konusundaki tutumlarının göz önüne alınacağı vurgulandı

18- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, ABD ile SSCBarasında imzalanan ilk değişim anlaşmasının 30. yıldönümü dolayısıyladüzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Afganistan'da halen hükümsüren iç savaştan sonra işbaşına gelecek Afgan hükümetinde Sovyetlerinsöz hakkı olmayacağını ve ülkenin şimdiki yöneticilerinin ilerde SSCB'yeyerleşmesini memnunlukla karşılayacaklarını söyledi

19- Nikaragua'da iktidardaki Sandinistlerle yönetime karşı savaşan Contraiar arasında ilk doğrudan görüşmeler, Kosta Rika'nm başkenti San Jose'debaşlarken, ABD Başkanı Ronald Reagan, Kongre'den Contralara 36 milyondolarlık yeni bir yardım paketinin onaylanmasını istedi.

20- Arjantin'de, Yarbay Aldo Rico önderliğindeki ayaklanmaya katılan Yarbay Daniel Leon, Tucuman kentinde teslim oldu.

21 - Angola Haber Ajansı, Angola askeri birliklerinin, bu ayın ilk yarısında,ABD ve Güney Afrika tarafından desteklenen Unita örgütünün 53 gerillasınıöldürdüklerini bildirdi.

22 - Polonya'yı ziyaret etmekte olan İrân Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Polonya Dışişleri Bakanı'yla birlikte yaptığı ortak açıklamada, Korfez'deki yabancı savaş gemilerinin bir Birleşmiş Milletler filosu ile değiştirilmesini istedi.

23- Somali hükümeti, Uluslararası Para Fonu ile 1983 yılında yaptığı anlaşmayı askıya aldığını açıkladı.

29 OCAK 1988

1- Devlet Bakanı Adnan Kahveci'nin Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhanhakkındaki açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da bazı yasa çalışmalarıyla ilgiliaçıklamada bulundu.

3- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi, Gümülcine'de meydana gelenolaylara ilişkin yaptığı açıklamada, Yunanistan Yargıtayı'nın Türk dernekleriyleilgili son kararının ve Yunanistan hükümet sözcüsünün Batı Trakya'da Türkbulunmadığı biçimindeki demeçlerinin, bölgedeki Türk azınlığın haklı tepkisine neden olduğunu belirtti.

4- SHP TBMM Grubu, Doğu ve Güneydoğu olayları ile ilgili İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Eren'in konuşması üzerine bir bildiri yayımladı.

5- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, arşivden çok sayıda belgeninalındığı ve bunlardan bazı kişilerin çıkar sağlamaya çalıştığı yolundaki haberlerle ilgili olarak bir açıklama yaptı.

6- TBMM eski Başkanı ve ANAP Trabzon Milletvekili Necmettin Karaduman Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında kapatılan TİP Genel Başkanı Behice Boran'ın cenazesinin Türkiye'ye getirilmesikararının hükümet tarafından alındığını belirterek, "Bugün yeniden meclisbaşkanı olsam aynı kararı verirdim, olay her milletvekili için yapılan törenin Behice Boran için de yapılmış olmasıdır" dedi.

7- TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TİP Genel Sekreteri NihatSargın'ın avukatları,TBKP soruşturmasını yürüten Ankara DGM Savcısı NusretDemiral ve yardımcısı Ülkü Coşkun hakkında Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundular.

8- İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin İzmir Limanı'ndaki hayali ihracatolayıyla ilgili olarak verdiği mahkumiyet kararı Yargıtay'ca onaylandı.

9- İsviçre'nin Davos kasabasında bulunan Başbakan Turgut özal, BatıTrakya'da çıkan olayları yakından izlediklerini belirterek "Zirveyi etkileyeceğinisanmıyorum" dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, Başbakan TurgutÖzal ve Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Davos buluşmasının"verimli veyararlı olmasını umut ettiklerini" açıkladı.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kongreye gönderilen bir yazıda,Kürtler de dahil olmak üzere "Azınlık asimilasyonunun" cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türk hükümetlerinin resmi politikası olduğu ileri sürüldü.

12- Yunanistan Yüksek Mahkemesi'nin Batı Trakya'da faaliyet gösteren ikiTürk derneğini "tabelalarında Türk adını kullanamayacakları ve Türk azınlığı"diye bir şey olmadığı gerekçesiyle kapatmasını protesto etmek için Türklerindüzenlediği yürüyüş Yunan makamlarınca engellendi.

13- NATO Genel Sekreteri Lord Carrington Danimarka'da yaptığıaçıklamada,Avrupa'da kuvvetli bir konvansiyonel savunmanın şart olduğunusöyledi.

14- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher The Star Gazetesi'ne verdiğidemeçte"İsrail'in Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkını tanıması gerektiğini"söyledi.

15- Kendisiyle ilgili suçlamalara ilişkin olarak Fransız Le Figaro Gazetesi'nebir demeç veren Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim, kendisini savaşsuçluları listesine alan belgelerin 'Yugoslavlar tarafından uydurulmuş şeyler'olduğunu belirtti.

16- İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin, İsrail Silahlı Kuvvetler Dergisi'ne verdiği demeçte, "Dayak atma politikası İsrail askerlerine yeniden kendine güvenkazandırmıştır dedi.

17- İspanya'nın Bask bölgesinde bağımsızlık için 20 yıldır savaşan ETAÖrgütü,hükümete 60 gün süreli ateş-kes önerdi.

18- ABD Massachusetts Eyaleti Valisi Michael Dukakis, "Ermeni SoykırımıKarar Tasarısını desteklediğini" açıkladı.

19- Peru'da hükümetin uyguladığı ekonomik politikayı protesto amacıyladün düzenlenen bir günlük genel grev sırasında çıkan olaylarda 2 kişi öldü

30 OCAK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde gezive incelemelerde bulundu.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliği'nden Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan olayıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız kendisine bir gazeteci yazar tarafından sunulan Milli SavunmaBakanı Sayın Ercan Vuralhan ile ilgili iddialara ilişkin belgelere ilk andan itibaren hassasiyet göstermişlerdir. Sayın Başbakanın, Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu belgeleri yukarıda değinilen hukuki durum çerçevesindegereği yapılmak için istemesi ve iddialara eğileceklerini bildirmesi üzerine belgeler kendisine verilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Milli Savunma BakanıSayın Ercan Vuralhan ile ilgili iddialara Devlet Denetleme Kurulu aracılığıyla elkonulması gerektiği yolundaki görüşlerin, yanlış değerlendirme ve çağrışımlarıda beraberinde getirebilecek özellikler taşıdığı düşüncesinde olduklarını, soruşturma yapma yetkisinin Devlet Denetleme Kurulu'na tariınmadığını ifadeetmişlerdir" denildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada,"Anayasa Mahkemesi'nin kamu iktisadi teşebbüsleri ile fonların, TBMM tarafından denetlenmesinin düzenlenmesi hakkında yasanın iki önemli maddesini iptal etmesi ile ANAP iktidarının hukuk karşısında bir kez daha hezimeteuğradığını" söyledi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, kendi seçim bölgesi olanGümüşhane'nin eski ve yeni milletvekilleri onuruna verdiği yemekte yaptığıkonuşmada, "Genel af konusunun hükümetin gündeminde bulunmadığını"söyledi ve "Ama TBMM'den her an af çıkabilir" dedi.

5- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli Kütahya.Devlet Bakanı Veysel AtasoyZonguldak'ın Karabük ilçesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurtise Trabzon'da çeşitli konularda açıklamalarda bulundular.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı Kayseri Devlet Hastanesi'ne ek olarak yaptırılan Kanser Araştırma ve Teşhis Merkezi'nin açılışısırasında yaptığı konuşmada, içinde tarım ilaçları olduğu öne sürülen bebekkremleriyle ilgili olarak, "Tahlil sonuçlarını, Dünya Sağlık Teşkilatı'nda kontrolettireceğiz" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit özel bir ziyaret amacıyla Danimarka'ya yapacağı ziyaret öncesinde İstanbul'da yaptığı açıklamada, son yıllardaEge konusunda birçok ödünler verildiğini öne sürdü ve Davosgörüşmelerinde yeni ödünler verilmesinden endişe duyduğunu söyledi.

8- SHP ve DYP milletvekillerinin Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ınbakanlıktan düşürülmesi için hazırlayarak imzaladıkları iki ayrı gensoruönergesi, her iki partinin grup başkan vekilleri Koksal Toptan ve Vefa Tanır tarafından TBMM Başkanlığı'na verildi.

9- SHP Milletvekilleri, İsrail'in Filistinlilere yönelttiği baskıları protesto içinİsrail Mazlahatgüzarlığına siyah çelenk koyduktan sonra, Filistin KurtuluşÖrgütü (FKÖ) temsilciliğine giderek iyi dileklerini simgeleyen 5 adet kırmızı karanfil verdiler.

10- Tuzla Piyade Okulu'nun kurşunladığı, ancak olayda ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı.

11- Atina Temyiz Mahkemesi tarafından Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Gümülcine Türk Gençlerbirliği derneklerindeki Türk adının kaldırılmasıkararının yarattığı gerginlik üzerine, Yunanistan'ın eski ve yeni Türk Milletvekilleri Davos'taki buluşmada Batı Trakya Türklerinin sorunlarının da ele alınmasiçin Türkiye ve Yunanistan Başbakanları Özal ile Papandreu'ya birer telgrafçektiler.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği'nin27. olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, KKTC'nin bundan sonra izleyeceği dış politikayı açıkladı.

13- ABD'nin 1989'da Türkiye'ye yapacağı ekonomik yardım 32 milyondolar olarak belirlendi

14- Avrupa Müttefik Kuvvetleri eski Komutanı General Bernard Rogers,Washington'da INF Antlaşması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Orta menzillifüzelerin ortadan kaldırılmasından sonra görevin kısa menzilli nükleer güçlerekaldığını, bu kapsamdaki nükleer topların ise NATO topraklarında patlayacağını" söyledi.

15- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile İngiltere BaşbakanıMargaret Thatcher arasında Londra'da yapılan zirve toplantısında, iki ülkearasında savunma işbirliği konusunda daha yoğun çaba harcanması gereğiüzerinde anlaşmaya varıldı.

16- Arjantin'de Yarbay Aldo Rico'nun 15 gün önceki ayaklanma girişimi ile ilgili soruşturma sonuçlandı. Sivil ve askerden oluşan 70 kişinin tutuklanarakcezaevine konulduğu bildirildi.

17- İtalya'da gazetecilerle işveren arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesigörüşmelerinde, anlaşma sağlanamaması üzerine, basın sendikasınınçağrısına uyan ülkedeki tüm gazeteciler 24 saatlik greve başladılar.

18- Nikaragua'deki Sandinist yönetimle, Contralar arasında Kosta Rika'nmbaşkenti San Jose'de yapılan ilk doğrudan görüşme sona erdi.

19- Ortadoğu sorununa ve İsrail işgali altındaki topraklarda meydana gelen olaylara bir çözüm getirmek için girişimlerde bulunan Mısır Devlet BaşkanıHüsnü Mübarek, ABD'deki temaslarını tamamlarken İsrail askerleri dün Kudüsyakınlarındaki Şuta Filistin Mülteci kampına bir baskın düzenlediler. Operasyon sırasında 64 Filistinlinin İsrail askerleri tarafından dövülerek yaralandıklarıve hastanede tedavi edildikleri bildirildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Mübarek onuruna verdiğiyemekte yaptığı konuşmada, Arap ülkeleriyle İsrail arasında doğrudangörüşmeleri gerçekleştirmek için, Ortadoğu konusunda uluslararası bir konferansı desteklemek de dahil her şeyi yapacaklarını söyledi ve "Başarıyaulaşmak için her şeyi deneyeceğiz" dedi.

Kudüs'te AP Ajansına bir demeç veren İsrail Başbakanı İzak Şamir ise,ABD'nin yeni başlattığı Ortadoğu barışı girişimlerinin geçici bir çözümüzerinde yoğunlaştığını, uluslararası barış görüşmeleri için bir yöntem aramanın bu girişimde ikinci planda olduğunu söyledi.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi'ndeki bağlantısız üyeler, ABD'nin vetosu ile karşılaşmamak için İsrail'e hiçbir zorlama getirmeyen, ancak temel ilkelerden de ödün vermeyen bir karar tasarısı hazırladılar.

Hazırlanan karar tasarısında, BM himayesinde İsrail-Arap sorununa adil,kalıcı ve toplu çözüm bulunması isteniyor ve Filistin sorununun da bu konunun bir parçası olduğu vurgulanıyor.

Tasarıda ayrıca, Batı Şeria ve Gazze konularına da değinilerek, İsrail'in Cenevre Sözleşmesi'ne uyması, bu topraklarda yaşayan Filistin halkının temelhaklarını çiğneyen tüm uygulamalara da son verilmesi isteniyor.

20- Polonya PAP Ajansı, başta temel gıda maddeleri, kira sigara, alkollüiçkiler ve benzin olmak üzere ulaştırma ve posta hizmetlerine yüzde 40 ile200 arasında zam yapıldığını açıkladı.

31 OCAK 1988

1- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray Cumhuriyet Gazetesinin, topluulaşım ve merkezi ısıtma sistemlerine ilişkin sorularını cevaplandırdı.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, "Enerjide dışa bağımlılık 2000yılına kadar sürebilir. Bundan kurtulmak için özkaynaklarımızı israf etmeden,yanlış kullanmadan sarfetmeliyiz" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Çağdaş GazetecilerDerneği'nin Ankara'da düzenlediği "TV'nin 20. yılı" konulu panelde yaptığıkonuşmada, "Türkiye'nin en önemli sorunu doğruları bilmektir" dedi.

4- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'ın ekonomi politikasını eleştirdi.

5- Anavatan Partisi, Trabzon, Kütahya ve Adıyaman il Kongrelerini yaptı.

6- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nusret Demiral, dün SHP'li 7 milletvekilinin İsrail Maslahatgüzarlık binasına siyah çelenk koyması, daha sonra FilistinKurtuluş Örgütü (FKÖ) Temsilciliğine giderek iyi dileklerini simgeleyen 5 adetkırmızı karanfil vermeleri ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığını açıkladı.

7- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Bayrak Partisi'ni, istenilen bilgi ve belgelerin zamanında gönderilmemesi üzerine incelemeye aldı.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün, 1987'deki kalite kontrol çalışmalarında kusurlu bulunan 116 çeşit ilaç,firmalarınca geri çekildi. Bu ilaçların yüzde 63'ünü serum ve benzeri sıvalarınoluşturduğu bildirildi.

9- Ankara Şoförler ve Otomobilciler Derneği'nin seçimlerini DervişGünday ve ekibi yeniden kazandı.

10- KİTlere yapılan atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Başbakan Turgut Özal, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ileyaptığı ortak basın toplantısı sonrasında, Türk Gazetecilerin katıldığı birbaşkabasıp toplantısı düzenleyerek, görüşlerini açıkladı.

12- Başbakan Turgut Özal ile birlikte isviçre'de çeşitli ekonomik toplantılara katılan Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, Ankara'ya döndü.

13- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, FransaBaşbakanı Jacgues Chirac ve Paris Belediye Başkanı'yla birer görüşme yaptı.Başbakan Chirac bu arada Dalan'a şu ana kadar 18 kişiye verilmiş olan Parisşehrinin bir madalyasını verdi.

14- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Başbakan Turgut Özal'layaptığı ortak basın toplantısı sonrasında, Yunanlı gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, görüşmeleri "Savaşa hayır anlaşması" olarak özetledi.

15- İsviçre'nin Davos kasabasında biraraya gelen Türkiye ve YunanistanBaşbakanları Turgut Özal ile Andreas Papandreu, ikinci görüşmelerininardında" düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir dönem başlatan 9 maddelik bildiriyi açıkladılar. Her iki başbakan toplantıda ayrıca, bu yıl içinde Ankara ve Atina'ya karşılıklı birer ziyaret yapacaklarını da bildirdiler.

16- Yunanistan'ın Gümülcine kentindeki, Türk Azınlık Yüksek Kurulu Yunanca yayımladığı ve Yunanlılara dağıtıldığı bildiride, Yunan polisinin engellemesine rağmen, binlerce kişinin katıldığı gösterinin nedenlerini anlattı.

17- Aralarında Anavatan Partisi'nin de bulunduğu Avrupa'daki 13 muhafazakar partinin üyesi olduğu Avrupa Demokratik Birliği'nin icra Kurulu toplantısı Norveç'in başkenti Oslo'da .başladı.

18- Federal Almanya'da yayımlanan "Stern" dergisi son sayısında "Tatiliçin yeni hedefler" adlı 65 sayfalık inceleme haberinde Türkiye'ye geniş yerayırdı.

19- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suudi El Faysal Moskova'da yaptığıaçıklamada, Sovyetler Birliği ile İran-lrak savaşı ve Ortadoğu Barış Konferansı'na Filistinlilerin katılımı konusunda aynı görüşlere sahip olduklarını bildirdi.

20- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ortadoğu Barış Planına destekaramak üzere çıktığı gezisinin 4. durağı olan Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

21- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Lideri Yaser Arafat, Londra'dayayımlanan E! Havadis dergisine verdiği demeçte, "İsrail Savunma Bakanı İzakRabin, 7 bin tutuklunun serbest bırakılması ve Filistinlilerin sınır dışı edilmesinin durdurulması karşılığında, ayaklanmanın sona erdirilmesini önerdi, ancakbunu reddettik" dedi.

22- İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Tahran'da Sovyetler BirliğiBüyükelçisi Vladimir Gudev'le görüşmesi sırasında, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki birliklerini çekmesi halinde, bu ülkenin ABD'nin kontrolüne girmemesi için Sovyetler Birliği'ne yardım edebileceklerini söyledi.

23- Hindistan'ın Tripura eyaletinde ayrılıkçılar 23 kişiyi öldürdüler.

24- Latin Amerika ülkelerinden Ekvador'da, yeni devlet başkanı ve parlamento üyelerinin belirlenmesi için seçim yapıldı.

25- Finlandiya'da yaklaşık 4 milyon seçmenin, 6 yıl görevde kalacak cumhurbaşkanını seçmesi için seçim yapıldı.

26- Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, Trablus'ta Kızılderililer konusunda düzenlenen bir uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, ABD'dekiKızılderili ve siyahlara, birleşerek kendi devletlerini kurmaları çağrısında bulundu.