11.10.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1988

1 EKİM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'nın Polatlı ilçesindeki Topçu veFüze Okulu'nda incelemelerde bulundu.

Evren, gezisi sırasında "Silahlı Kuvvetler'deki modernizasyonunsürdürüleceğini" söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı Süteyman Demirel ve ANAP Seçim işlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veysel Atasoy, Başbakan Turgut Özal'ın önerdiği iki turlu seçim sistemi ile ilgili görüşlerini açıkladılar.

3: Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, son tasarruf tedbirlerigenelgesine ilişkin olarak Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

4- SHP Hakkâri Milletvekili Cumhur Keskin'in soru önergesini yanıtlayanAdalet Bakanı Mehmet Topaç, af konusunun, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husus olduğunu belirterek genel af çıkarılmasının düşünülmediğini söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Hakkâri'ninUludere ilçesinde yapılan operasyonda ikisi ölü, üçü sağ olmak üzere 5luronstin silahlarıyla birlikte ele geçirildiği bildirildi.

6- İnsan Hakları Derneği'nin düzenlediği "1402'likler Kurultayı" Ankara'datoplandı.

7- Federal Alman yerel ve ulusal parlamento üyeleriyle, çeşitli belediyelerin meclis üyeleri, Berlin Yabancılar Bürosu yetkilileri ve gazetecilerdenoluşan 23 kişilik bir heyet, çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul'ageldi.

8- Seul Olimpiyatlarında 82 kilo Türk güreşçisi Necmi Gençalp, finalkarşılaşmasında Güney Kore'li Myung Woo-Han'a 4-0 yenilerek olimpiyat ikincisi oldu.

9- New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile BulgaristanDışişleri Bakanı Peter Mladenov, parçalanmış ailelerin birleştirilmesi konusunugörüştüler.

10- SSCB. Yüksek Sovyet Prezidyumu'nun toplantısında KomünistPartisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov oybirliği ile devlet başkanı seçildi.

11- ABD Kongresi, dün gece yaptığı oylamada. 14.3 milyar dolarlık dışyardım paketini kabul'ederken, Irak'a bir dizi yaptırım uygulamasını önaörenyasa tasarısını ise reddetti.

12- Kabil Radyosu tarafından verilen bir haberde

2 EKİM 1988

1- Hollanda'ya resmi bir ziyarette bulunan TBMM Başkanlığındaki parlamento heyeti, Türkiye'ye döndü.

2- İMF ile Dünya Bankası'nın Berlin'de yapılan toplantısında dış borç sorununun gündeme geldiğini belirten Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, toplantıları Türkiye açısından değerlendirerek, "Türkiye'nin sorunlu ülkeler arasında zikredilmediğini, borç sorunu olmayan borçlu ülkeler arasında örnek gösterildiğini" söyledi.

3- Sabah Gazetesi'nin İstanbul'daki merkez binası, kimliği bilinmeyenkişilerce kurşunlandı.

4- Güney Kore'nin başkenti Seul'de yapılan 24. Yaz Olimpiyatları sona erdi.15 gün süren Olimpiyatların en başarılı ülkesi 55 altın madalya ile SovyetlerBirliği, ikinci Demokratik Almanya, üçüncü ABD oldu. Türkiye'nin 1 altın, 1gümüşle 27. olduğu oyunlar da, 7 madalyalı ABD'li yüzücü en başarılı sporcuseçildi.

5- İrak ve Iran Dışişleri Bakanları Tarık Aziz ve Ali Ekber Velayeti'nin, BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar gözetiminde, dün New York'ta bir görüşmeyaptıkları bildirildi.

6- Şili'de Devlet Başkanı Augusto Pinochet'in devlet başkanlığının 8 yıldaha uzatılmasına hayır kampanyası çerçevesinde 16 muhalefet partisi tarafından başkent Santiago'da düzenlenen gösteriye 400 binden fazla kişininkatıldığı bildirildi.

7- Pakistan'ın Haydarabad ve Karaçi kentlerinde etnik çatışmalardaölenlerin sayısının 250'yi aştığı bildirildi.

8- Yugoslavya'da, onbinlerce Sırp ve Karadağlı tarafından Kosova'daki Arnavutlar aleyhinde yeni bir gösteri düzenlendi.

3 EKİM 1980

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Başkanlığına seçilen SovyetlerBirliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'a bir kutlama mesajıgönderdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal; Sabah Gazetesi'nın İstanbul Mecidiyeköy'deki merkez binasının dün kurşunlanmasıüzerine Sabah Gazetesi'ne birer mesaj göndererek olayı kınadılar.

SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı NezihDemirkent, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay-veTürkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanı Aydın Doğan da olayla ilgiliaçıklamalarda bulundular.

3- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, Malatya Kapalı Cezaevi ve E Tipi Cezaevi'nde incelemelerde bulundu.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabulünden sonra yaptığı açıklamada vergiiadesinde kapsam değişikliği konusunda basma bilgi verdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, referandum sonuçlarını birbasın toplantısı ile açıklayan Selahattin Kılıç'ın görüşlerinin TV'denyayımlanmaması nedeniyle TRT Genel Müdürü Cem Duna ile Haber DairesiBaşkanı Ali Kırca hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu.

6- Bahreyn Genelkurmay Başkanı Abdullah Salman Al Khalifabaşkanlığında bir heyet, Milli Savunma Bakanlığı'nın davetlisi olarak Ankara'yageldi.

7- Kırşehir E Tipi Cezaevinden 17 Eylül günü firar eden 18 tutuklu vehükümlüye yataklık edenlerden 12'si Kırşehir ve Mersin'de çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

8- Çay ve ithal kömüre zam yapıldı.

9- 28 üniversiteden 16'sı törenlerle yeni öğretim yılma başladı.

10- İngiiiue işçi Partisi Kuaıüayı'na katılmak üzere Blackpool'da bulunanSHP Gend B,v;.knnı Erdal inönü, Tuık basın mensuplarına yaptığı açıklamada,hükümetin di1, politikasını eleçlırdı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denklnş, yeni yasama dönemı'nin açılışı dolayısıyla Meclis'te yaptığı konuşmada, Rum yönetimi ile sürdürülen görüşmelere değiılerek, "Halkın kabul edemeyeceği bir federasyonu kabul edemeyiz" dedi.

12- Pakistan Devlet Başkan Vekili Gulam Ishak Han, ülkede Kasım ayındayapılacak genel seçimlere tüm siyasal partilerin katılabileceğini açıkladı.

13- Rusya Cumhuriyeti Parlamentosu, Devlet Başkanı Mihail Gorbaçpv'unönerisi üzerine Başbakan Vitaly Voratnikov'u görevden aldı. Voratnikov'danboşalan göreve SSCB içişleri Bakanı Alexander Vlassov getirildi.

14- Federal Almanya'nın Bavyera Eyaleti Başkanı Franz Josef Strauss, tedavi gördüğü Regensburg kentinde öldü.

4 EKİM 1988

1- Cumharbaşkanı Kenan Evren, Kayseri'ye giderek ErciyesÜniversitesi'nin açılış törenine katıldı.

2- Başbakan Turgut Özal ANAP Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada,"Türkiye'de Güney Amerika tipi yüzde 100'lerin üzerinde bir enflasyon olmasa bile, artık yüzde 30-40'lı enflasyonlara alıştık. Bunun da ortadan kaldırılmasıçok zordur. Birdenbire düşürürsek karşımıza büyük problemler çıkar" dedi.

3- Başbakan Turgut Özal, Yüksek Sovyet Başkanlığı'na seçilen MihailGorbaçov'a bir kutlama mesajı gönderdi.

4- Yüksek Plânlama Kurulu, 1989 yılı ekonomik program ve bütçe taslaklarını görüşmek üzere Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

5- Kanun hükmünde kararname ile yeni bakanlık kurulmasına olanaksağlayan yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, NATO üyesi Avrupalı ülkelerinoluşturduğu Eurogroup'un yüksek düzeyli enformasyon görevlilerini Ankara'da kabul ederek bir süre görüştü.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk-iş'e bağlı kısa adı BASSolan sendikanın faaliyetlerinin, "16.8.1987'de yapılan olağanüstü genel kurulunda yönetime gelen başkan dahil yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğununyasanın öngördüğü yeterli oyu alamadıkları ve bir bölümünün ayrıca yasalaçıdan seçilebilecek koşullara sahip bulunmadıkları ve yönetimin yasal olmadığı gerekçesiyle" durdurulması ve kapatılması istemi ile dava açtı.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısındayaptığı 'konuşmada, Türkiye'nin referandum sonrasındaki durumunudeğerlendirdi.

9- DSP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu tüm siyasi partilere bir çağrı yaparak siyasi partilerin, seçim yasası 'yapılırken seçim yasasını uzlaşarakhazırlamaları konusunda işbirliği yapmalarını önerdi.

10- Sosyalist Parti, Ankara DGM Savcısı Nusret Demirafı, partinin yöneticive üyelerini "keyfi olarak gözaltında tuttuğu" gerekçesiyle Hakimler veSavcılar Yüksek Kurulu'na şikayet etti.

11- Devlet istatistik Enstitüsü (DiE), Türkiye çapında tüketici fiyatlarınıneylül ayında yüzde 4.8 artarak yüzde 81.8'e ulaştığını açıkladı.

12- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı TeomanAlptürk yaptığı açıklamada, Ankara'da zorunlu ithal kömür kullanılması ve zamkararını eleştirdi.

13- Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı ibrahim Yetkin, Ankara'dadüzenlediği basınioplantısında, tahıl üreticisinin 1988'de emeğinin karşılığınıalamadığını söyledi.

14- Genel Maden-lş Sendikası'nın grev kararı aldığı MTA işyerlerinde Kamu işveren Sendikası lokavt ilan etti.

15- Hakkari'de güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda 7 teröristyakalandı.

16- MESS ile Türk Metal Sendikası arasında, 260 işyerinde yaklaşık 90'bin metal işçisini kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

17- Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdürü Remzi Yücebaş görevindenalınarak Başbakanlık Müşavirliği'ne atandı.

18- Abece Dergisi'nin 30. sayısı Ankara DGM Savcılığı kararıyla toplatıldı.

19- Gazeteci, yazar, eğitimci Cevdet Demiray Balıkesir'de öldü.

20- Dünya Bankası'nın bir kuruluşu olan ve gelişmekte olan ülkelerdekiözel sektörü desteklemeyi amaçlayan Uluslararası Finans Kurumu (IFC)Başkan Yardımcısı William Ryrie'nin Türk ekonomisi ile ilgili görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

21- Uluslararası Af Örgütü'nün, Brüksel'de yayınlanan 1987 yılına ilişkinraporunda, Bulgaristan'daki Türklere karşı sürdürülen baskı ve"Bulgarlaştırma" politikasının devam ettiği, geniş bir şekilde anlatıldı.

22- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Strasbourg'da yaptığı oturumda, "Avrupa'daki bölgesel ve azınlıktaki dillerin korunmasını" öngören rapor kabul edildi.

23- Sovyetler Birliği'nde, patlayıcı madde taşıyan bir trenin bir başka yüktreniyle çarpışarak infilak etmesi sonucu 4 kişi öldü, 280 kişi yaralandı.

24- Güney Kore Devlet Başkanı Roh Tae Woo, iki Kore'nin yenidenbirleşmesi için Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Il-Sung ile görüşmeye ve buamaçla Pyongyang'a gitmeye hazır olduğunu açıkladı.

5 EKİM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kırşehir'de halka hitaben bir konuşmayaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, bazj işadamlarıyla birlikte italya gezisine başladı.Özal, Roma'ya giderken gazetecilere çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

3- Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tasarruf tedbirleri genelgesi, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ANAP Grup Başkanvekili Haydar Özalp ve TÜSlAD Başkanı Ömer Dinçkök tarafından eleştirildi.

4- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, içişleri Bakanı Mustafa Kalemlitarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesiverdi.

5- DYP, TRT'den sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahveci hakkında gensoru önergesi verdi.

Bu arada DYP Grup Başkanvekili Koksal Toptan bir basın toplantısıdüzenleyerek konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

6- Bursa Özel Tip Cezaevi'nde dayak olayıyla ilgili olarak yaklaşık 200 mahkumun başlattığı açlık grevi sürerken Gaziantep Özel Tip Cezaevi'nde meydana gelen toplu dayakla ilgili olarak da soruşturma açıldığı bildirildi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından İstanbul'da yapılanaçıklamada, Cumhuriyet, Milliyet ve Tercüman gazeteleri işyerlerinde grevkararı alındığı bildirildi.

8- Türkiye'ye sığınan Irak'lı Kürtlerden 969'u Irak'a teslim edilirken, Ankara'nın bu kişilerin güvenliği hakkında Bağdat'tan gerekli güvenceyi aldığı belirtildi.

9- Antalya Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı'nın (AKSAV) düzenlediği 3.Uluslararası "Akdeniz Akdeniz Müzik Festivali" başladı.

10- Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.'de çalışan yaklaşık 50 kişiişten çıkarıldı.

11- İngiliz işçi Partisi'nin Kongrosi'ne katılmak üzere bu ülkeye giden SHPGenel Başkanı Erdal Inönı, Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçti. inönü, ilk görüşmesini Avrupa Parlamentosu Başkanı Sir Henry Plump'la yaptı.

12- BM Genel Kurul çalışmaları dolayısıyla New York'ta bulunan DışişleriBakanı Mesut Yılmaz, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve Suriye, Iran,Bangladeş Dışişleri Bakanlarıyla birer görüşme yaptı.

13- Cezayir'de hayat pahalılığını protesto gösterileri ayaklanma veyağmalamaya dönüşürken, Devlet Başkanı Şadli Bincedid btışkanlığında toplanan politbüro, hayat pahalılığını protesto eylemlerine karşın, kerner sıkmaönlemlerinin yürürlükte kalmaya devam edeceğini bildirdi.

14- Şili'de yaklaşık 7 milyon seçmen sandık başına giderek ülkenin askerilideri Augusto Pinochet'in 8 yıl daha iktidarda kalıp kalmayacağını belirlemeküzere oy kullandı.

15- Brezilya Devlet Başkanı Jose Sarney Brezilya TV'sinde bir konuşmayaparak, parlamento tarafından 19 aydır hazırlanan anayasanın tamamlandığınıve ülkenin 22 yıllık sağcı askeri yönetim dönemini bitirdiğini söyledi.

6 EKİM 1988

1- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, TRT'dedüzenlenen "YÖK ve Üniversiteler" konulu açıkoturuma katıldı.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut İsparta'da yaptığıaçıklamada, süper emeklilik konusunda Anayasa Mahkemesi'nin vereceğikararı gözden geçirdikten sonra yeni bir düzenleme yapabileceklerini söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, Trabzon'da çeşitli konuları içeren bir açıklama yaptı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da, çeşitli konularıiçeren bir açıklama yaptı.

5- Başbakan Turgut Özal, italya'ya yaptığı gezinin ikinci gününde Papa II.Jean Paul ve italya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga ile görüşmesindensonra başkent Roma'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konuları içerenbir açıklama yaptı.

6- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'nun davetlisi olarak gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de AT KomisyonuAkdeniz Ülkeleri Sorumlusu Claude Cheysson ile bir görüşme yaptı.

7- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, BM Genel Kurulu'nun 3. dönemçalışmalarına katılmak üzere gittiği ABD'nin New York kentinde düzenlediğibasın toplantısında çeşitli konuları içeren bir açıklama yaptı.

8- Avrupa Konseyi Genel Kurulu, Fransa'nın Strasbourg kentindedüzenlediği toplantıda, Bulgaristan Hükümeti'nin "Türk azınlığa uyguladığıbaskıları ve Müslüman halkın kimliğini değiştirme kampanyasını kınayan" birkarar tasarısını oybirliği ile kabul etti.

9- Şili'de Devlet Başkanı General Augusto Pinochet'nin görevinin uzatılıpuzatılmamasını belirlemek amacıyla yapılan halkoylamasında hayır % 54, evet% 45 çıktı. Halkoylaması sonucu hükümetin istifa ettiği bildirildi.

10- Cezayir'de hükümetin aldığı ekonomik istikrar önlemlerini protesto etmek amacıyla halkın dört gün önce başlattığı protesto eylemlerinin ayaklanmaya dönüşmesi üzerine sıkıyönetim ilan edildi.

7 EKİM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, italya'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak Ankara'yadöndü.

Başbakan daha sonra, pazartesi günü ölen Federal Almanya'nın BavyeraEyaleti Başbakanı Franz Joseph Strauss'un cenaze törenine katılmak üzereFederal Almanya'ya gitti.

2- TOBB Başkanı Ali Coşkun Tekirdağ'da ekonomik konuları içeren biraçıklama yaptı.

3- Türk-lş'e bağlı BASS Genel Başkanı Tamer Sonalo vapliği açıklamada,"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sendikayı kapatma istemiyleaçtığı davanın hukuki dayanağının bulunmadığını" söyledi.

4- Erzurum'un Dumlu bucağına bağlı Yeşilyayla köyünde 1918 yılındaErmeniler tarafından katledilen Türklere ait toplu mezar kazı çalışmaları sonucu 100 Türk'ün iskeletleri bulundu.

5- İstanbul-Ankara karayolunun Tuzla köp;üsü yakınlarında trafik kontrolüSırasında dur ihtarına uymayan Alman plakalı bir otomobil içindeki dört kişi, polisle giriştikleri silahlı çatışma sonucu ölü olarak ele geçirildiler.

6- Hakkari'nin Uludere ilçesinin Kelmehmet Dağları'nda sürdürülen operasyon sırasında güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren teröristlerden 2'si ölü,biri yaralı olarak ele geçirildi.

8 EKİM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da Yıldırım Beyazıt Köprülü Kavşağı'nıhizmete açtı.

2- İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu İstanbul'da başladı.

3- Türkiye işçi Partisi ile Türkiye Komünist Partisi'nin kendilerini feshettikleri, yapılan birlik kongresiyle birlikte Türkiye Birleşik Komünist Partisi'nin(TBKP) resmen kurulduğu Almanya'nın Duisburg kentinde TBKP SözcüsüAhmet Kardam tarafından açıklandı.

4- Federal Almanya'da düzenlenen 37. Manheim Film Festivali'ndeOrhan Oğuz'un "Herşeye Rağmen" adlı filmi, birincilik ödülü aldı.

5- Kıbrıs Rum Kesimi lideri Yeorgios Vasiliu, resmi bir ziyaret için Paris'egitti.

6- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Iran ve Irak'ın Birleşmiş Milletlerinönerilerini ilke olarak kabul ettiklerini açıkladı.

7- Cezayir Devlet Başkanı Şadli Bin Cedid, bir açıklama yaparak ülkededevam eden şiddet olaylarının kontrol altına alındığını ve durumun normaledönmekte olduğunu söyledi. Bu arada, başkent Cezayir'de askerlerin camiyegirenlere ateş açması sonucu çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

8- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shanxi bölgesinde dün meydana gelen uçakkazasında 42 kişinin öldüğü bildirildi.

9 EKİM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, SSCB'den alınan doğalgazın Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde kullanımına geçilmesi üzerine düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür, Kahire 3. islam Ülkeleri Fuarı'nınaçılışına katılmak üzere Mısır'a gitti.

3- SHP, Anayasa Mahkemesi'ne, içişleri Bakanı ve valilere, boş belediyebaşkanlıklarına atama yetkisi veren 335 sayılı kanun hükmünde kararnameniniptal edilmesi yönünde bir dilekçe verdi.

4- İstanbul Tuzla'da geçtiğimiz cuma günü polisle girdikleri silahlıçatışmada ölü olarak ele geçirilen kişilerle ilgili soruşturma devam ederken,Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu yaptığı açıklamada,"Öldürülen TlKKO üyesi teröristlerin emniyet kuvvetlerine yönelik eylemhazırlığında olduklarının kesinlik kazandığını" bildirdi.

5- İstanbul Barosu Başkanlığı'na, yapılan seçim sonucunda Avukat TurgutKazan getirildi.

6- Akdeniz Akdeniz Müzik Festivali'nde "Portakal Çiçeği" isimli şarkıylaTürkiye birinci seçildi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kuzey Kıbrıs Kültür Derneği'ncedün Lefkoşa'da düzenlenen "Nasıl Bir Barış, Nasıl Bir Federasyon?" konulukonferansta yaptığı konuşmada Kıbrıs Rum Kesimi ile ilgili gelişmeleri anlattı.

8- Yugoslavya Devlet Başkanı Raif Dizdareviç, ülkede hayat standartlarınıprotesto amacıyla yapılan gösterilerin derhal sona erdirilmemesi halindeolağanüstü hal ilan edilebileceği yolunda uyarıda bulunurken, BaşbakanBranko Mikuliç de hükümetin uyguladığı önlemlerin süreceğini açıkladı.

9- İsrail Başbakanı izak Şamir, Mısır'ın yarı resmi El Ahram Gâzetesi'ne verdiği demeçte, "Hangi koşullar altında olursa olsun, ülkesinin FKÖ ile görüşmemasasına oturmasına karşı çıkmaya devam edeceğini" bildirdi.

10 EKİM 1988

1- Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da TRT Kurumu ile ilgili biraçıklama yaptı.

2- Adalet Bakanı Mehmet Topaç Ankara'da çeşitli konuları içeren biraçıklama yaptı.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da çeşitli konuları içeren-biraçıklama yaptı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut Ankara'da süper emeklilik konusunda bir açıklama yaptı.

5- DYP Kütahya Milletvekili Mehmet Korkmaz, Maliye ve Gümrük BakanıKurtcebe Alptemoçin tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMMBaşkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

6- SHP Eskişehir milletvekili Cevdet Selvi, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in cevaplandırması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na birsoru önergesi verdi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Muhtar Dernekleri ve Diş Hekimleri Birliği yöneticilerini Ankara'da kabul ederek bir süre .görüştü.

8- Karabük, iskenderun ve Ereğli Demir Çelik Fabrikalarının ürünlerineyüzde 15 zarn yapıldı.

9- Afganistan'ın güneyindeki Kandahar ve kuzeyindeki Farah kentlerinemücahitlerce düzenlenen roket saldırılarında 10 kişi öldü.

10- Çekoslovakya Başbakanı ve Komünist Partisi Prezidyumu üyesi Lubomir Strougal ile Başbakan Yardımcısı Peter Colotka görevlerinden istifa ettiler.

11- Cezayir'de yeniden gösteriler düzenleyen g ör.j güvenlik kuvvetlerince ateş açılması sonucu 25 kişi öldü.

11 EKİM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Devlet Bakanı Adnan Kahveci hakkında verilen gensoru önergesiile ilgili olara ' ;T'nin bir gensoruya konu olamayacağını" söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, partilerinin grup toplantılarında birer konuşma yaptılar.

3- SHP, siyasi partilere Hazine'den yardım yapılmasını öngören 3470sayılı Yasa'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

4- DYP Milletvekillerince, Devlet Bakanı Adnan Kahvem hakkında verilengensoru önergesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek retidt:a;idı.

5- Altın ve döviz kaçakçılığında uygulanacak para cezalarının artırımınıöngören bir yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Yeni tasarı ile para cezaları 5 milyon liradan 50 milyon liraya kadaryükseltildi.

6- Merkez Bankası, bankalara tüm vadelerde serbest faiz uygulama yetkisitanıdı.

7- Ankara Cumhuriyet'Savcıhğı, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'insuç duyurusu üzerine TRT Genel Müdürü Cem Duna ve Haber DairesiBaşkanvekili Ali Kırca hakkında soruşturma açtı.

8- Kartal Cumhuriyet Savcılığı, Tuzla'da otomobillerine 283 mermi sıkılaraköldürülen 4 kişiyle ilgili olarak İstanbul Siyasi Polis Müdür Vekili ve Yardımcısıhakkında soruşturma başlattı.

Bu arada SHP İstanbul H örgütü konuya ilişkin bir dizi çalışma başlatırken,Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren de bir yazılı açıklama yaptı.

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürü Hamdi Ardalı, operasyona ilişkinbasının sorularını cevaplandırdı.

9- Ankara DGM'de görülen yasadışı Dev-Söl davasında yargılanan 3 sanık8-10 yıl arasında değişen hapis cezasına mahkum edildi.

10- Güneşe Çağrı Dergisi'nin son sayısı, dergide bölücülük propagandasıyapıldığı gerekçeiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

11- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, 36 yıla hükümlü bir mahkumun cezasını hastalığı nedeniyle affettiğine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişiöldü, 23 kişi yaralandı.

13- İrak Ordu birliklerinin saldırılarından kaçarak bir süre önce Türkiye'yesığınan Kürt peşmergelerden 2 bin 800 kişi daha iran'a gönderildi.

14- Afganistan'da mücahitler, ülkenin kuzeydoğusundaki Kunarbölgesinin başkenti Asadabad'ı ele geçirdi.

12 EKİM 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal Incnü, Türkiye işçi Emeklileri CemiyetiBaşkanı Etem Ezgü ve yöneticileri ile Köy ve Mahalle Muhtarları Derneğiyöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, infaz Yasası'nda yapılacak yenidüzenlemeleri Güneş Gazetesi'ne açıkladı.

3- BM Genel Kurulu'na katılmak üzere NeW-Yorkta bulunan Mesut YılmazTürkiye'ye döndü..

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, yeni vergi düzenlemelerini açıkladı.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, yurtdışında çalışanların, dövizli askerlik içinödedikleri miktarı, 14 bin 818 DM'den 10 bin DM'ye indiren yasa tasarısı kabul edildi.

6- Hükümete, kanun hükmünde kararnameyle yeni bakanlıklar kurma yetkisi veren yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- TBMM içişleri Komisyonu'nda, bekçilere de emniyet hizmetleri sınıfıiçin ödenen zam ve tazminatların verilmesi kabul edildi.

8- Hayali ihracatçılara 5-10 yıl hapis cezası getiren yasa değişikliği TBMMAdalet Komisyonu'nda kabul edildi.

9- Bakanlar Kurulu toplanarak 1989 Mali Yılı Bütçesini ele aldı.

10- DYP ve SHP, yabancı tütün ithaline ilişkin ayrı ayrı Meclis araştırmasıönergeleri hazırlayarak TBMM Başkanlığı'na sundular.

11- Türkiye işveren Sendikaları Konlederasyonu (TiSK) Genel Sekreteri,Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, "Bugünkü ücret seviyesi içinde işçilerimizin pek çoğunun gerçek ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu iliraf etmek durumundayız" dedi.

12- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu toplantısından sonra yapılanaçıklamada, basının bugün içinde bulunduğu bunalımlı durumdan tek bir kişiya da kurumun sorumlu tutulamayacağını, arna sorumluluğun büyük payınınsiyasal iktidarda olduğu belirtildi.

13- NATO'nun yıllık planlı tatbikatlarından "Deterrent Force 2-88", izmir'debaşladı.

14- Eski Cumhurbaşkanlarından Fahri Korutürk, ölümünün birinciyıldönümünde Devlet Mezarlığındaki kabri başında törenle anıldı.

15- Kırşehir Kapalı Ceza ve Tutukevi'nden bir süre önce tünel kazarakkaçan firarilerden ikisi İstanbul'da yakalandı.

16- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, Fransız Le Monde Gazetesi'ne verdiği demeçte, "Kıbrıs meselesi halledilmeden Türkiye ile Yunanistan arasında buzların çözüleceğine inanmak bir hayaldir" dedi.

17- Cezayir'de, yürürlükte olan anayasada değişiklik yapılmasını vehükümetin meclise karşı sorumlu olmasını sağlamak amacıyla 3 kasım tarihinde referandum yapılacağı açıklanırken, ülkenin Tizi Uzu kentindegöstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda ilk belirlemeleregöre en az 10 kişi öldü.

18- ABD Senotosu, Irak'a ülkenin kuzeyindeki Kürtlere karşı kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle ekonomik yaptırımlar uygulanmasını öngören ikincibir karar tasarısını daha kabul etti.

13 EKİM 1988

1- Ankara'nın başkent oluşunun 65. yılı çeşitli törenlerle kutlandı.Cumhurbaşkanı Kenan Evren bu çerçevede Ankara Valisi Saffet Arıkan

Bedük, Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altmsoy, Garnizon Komutanı,seymenler ve öğrencilerden oluşan bir heyeti kabul etti.

Heyet daha sonra Başbakan Turgut Özal tarafından da kabul edildi.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evrenle haftalıkgörüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü TBMM'de yaptığı basın toplantısındaKastamonu iline bağlı Çatalzeyiin ilçesinde meydana gelen sel felaketineuğrayan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu ve hükümetin ekonomik politikasını eleştirdi.

Ayrıca, inönü'nün ekonomik önlemlere ilişkin Dır demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da düzenlediği basın toplantısında uygulama olanağı kalmayan 1657 sayılı yasanın yürürlüktenkaldırılacağını, bunun için hazırlanan yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndagörüşüleceğini s, yiedi.

Bakan Kahveci ayrıca bir süredir İstanbul Yenıkapı açıklarında seyredenPetersberg adlı Federal Alman bandıralı geminin Ege Denizi'ne açılması içinDışişleri ve içişleri Bakanlığı'nın gerekli çalışmalara bandıklarını açıkladı.

5- Devlet Bakanı Mehmet Yazar Ankara'da yaptığı açıklamada, gazetelerde yer alan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun açıklaması konusunda, "Basına siyasal iktidarın baskı yaptığı yolundaki iddia gerçek dışıdır" dedi.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, TBMM'dedüzenlediği basın toplantısında temel gıda 'maddelerinde uygulanacakKDV oranları konusunda bilgi verdi.

7- SHP Muğla Milletvekili Musa Gökbel ve bazı milletvekilleri, İstanbul Tuzla'daki operasyonla ilgili olarak Meclis araştırması açılmasını isteyen birönergeyi TBMM Başkanlığı'na sundular.

8- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında serbest faiz kararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

9- Türk-lş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Orhan Balaban, Cumhuriyet

Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, hükümetin son ekonomik önlemlerine ilişkingörüşlerini bildirdi.

10- Prof. Faruk Erem, Kaçak işadamı Kemal Horzum davası avukatlarıarasında yer almasının eleştirilmesi nedeniyle, Basın Konseyi Başkanlığıgörevinden istifa ettiğini açıkladı.

11- Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası'nda değişiklik yapan ve terfidebaraj sistemini getiren yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- THY Uçuş tarifeleri ile Et ve Balık Kurumu ürünlerine çeşitli oranlardazam yapıldı.

13- Ankara'yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

14- İsveç Nobel Akademisi 1988 Edebiyat Ödülü Mısırlı Yazar Necip Mahluz'a verildi.

14 EKİM 1S88

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turgut Özal resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner'i kabul ettiler. Wörner daha sonra Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ile de bir görüşme yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, hayali ihracatçılara hapis cezası getiren yasa tasarısının TBMM'den geri çekilmesi konusunda Ankara'da biraçıklama yaptı.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, 67 il valiliğine ve ilgili kuruluşlara genelge göndererek, eski eser kaçıkçılığına karşı duyarlı olunmasını istedi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Ankara'daÜniversitelerdeki Af konusunda bir açıklama yaptı.

5- SHP Hatay Milletvekili Ali Uyar ve SHP'li milletvekilleri, Öğretmenlik Yeterlilik Sınavı sonuçları ile ilgili genel görüşme açılmasını isteyen önergeleriniTBMM Başkanlığı'na verdiler.

6- Bursa'nın Karacabey ilçesi Belediye Başkanı Fuat Mert "Kamu itibarınıdüşürdüğü gerekçesiyle" içişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

7- Mardin'in Merkeze bağlı Ova Köyünü basan teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 1 terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- Olimpiyat şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu'nun Bulgaristan'dabulunan ailesi Türkiye'ye geldi.

9- İlaç fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldı.

10- Peru'da işçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilen24 saatlik genel grev sırasında çoğu sendika yöneticisi 600'den fazla kişi tutuklandı.

15 EKİM 1988

1- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu Diyarbakır'da yaptığıaçıklamada, basında bugüne dek çıkan, iran'a gönderilen sığınmacılarla ilgilihaberlerin doğru olmadığını, Türkiye'nin, iran'a sadece 2 bin 178 kişiyigönderdiğini bildirdi.

Olağanüstü Hal Böge Valiliği'nden yapılan bir başka açıklamada ise Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin Alan bölgesinden Türkiye'ye geçmek isteyenbir grup teröristin güvenlik güçlerinin teslim ol çağrısına ateşle karşılık vermeleri üzerine çıkan çatışmada bir tedristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

2- Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Çağdaş Yayıncılık arasında sürdürülentoplu sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçtandı.

3- Darphane ve Damga Matbaasında geçtiğimiz Haziran ayında Basın-lşsendikasına bağlı işçilerin başlattığı grev anlaşma sağlanmas/ üzerine sona erdi.

4- Resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan NATO Genel Sekreio;lManfred Wörner Ankara'daki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a gitti.

5- BM'ye bağlı FAO Örgütü'nün düzenlediği Uluslararası Gıda Gurn/i'i;katılmak için Roma'ya giden Portekiz Cumhurbaşkanı Mario Suares, buradaCumhuriyet Gazetesi muhabirine verdiği demeçte, Türkiye'nin AT üyeliğinidesteklediğini söyledi.

6- BM Genul Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camilion ilegörüştükten sonra bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,"Kıbrıs'ta büyük durum değişikliği olduğunu" bildirdi.

7- Donem Başkanlığını Yunanistan'ın yaptığı Avrupa Topluluğu DışişleriBakanları, Yunanistan'ın Yanya kentinde biraraya geldiler.

8- Filipinler'de fırtınaya tutulan bir geminin batması sonucu 77 kişi kurtarıldı, 55 kişi öldü

16 EKİM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyaret için Federal Almanya'yagitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bonn'a giderken.uçakta gazetecilerinçeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı ve "Bir zaman gelecek Türkiye'dede komünist partisi kurulacak. Kurulmalıdır da. Ama ne zaman olur, onu bilemem. Ona halk karar verecektir" dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, son ekonomik önlemleri Milliyet Gazetesi'nedeğerlendirdi.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, SHP Hakkâri Milletvekili Cumhur Keskin'in soru önergesine verdiği yazılı cevapta, Hakkâri'nin Çukurca ilçesinebağlı Uzundere köyünde 13 yaşındaki köylünün dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle yanlışlıkla jandarmalarca vurularak öldürüldüğünü, jandarma timikomutanı astsubay ç.ıvuş ve 25 er hakkında "kasten adam öldürmek"suçundan dava açıldığını söyledi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığıaçıklamada, 24-28 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan ilk "Gençlik Şurası"nıngündemini bildirdi.

5- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, Başbakan Turgut Özal'ınyanıtlaması istemiyle Kemal Horzum ve ilişkileri hakkında bir dizi soruönergesini TBMM Başkanlığı'na verdi.

6- Danıştay, içişleri Bakanı Mustafa Kalemli tarafından bir süre öncegörevden alınan Yenimahalle Belediye Başkanı Mustafa Vuran hakkındagöreve iade kararı verdi.

7- Bulduğu zakkum ekstresini kansere iyi geldiği iddiasıyla hastalarüzerinde uygulayan Dr.Ziya Özel hakkında İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu'nun aldığı 6 aylık meslekten men cezası, Türk Tabipler Birliği Yüksek OnurKuıulu'nca oybirliği ile onaylanJı.

8- Dünya Gıda Günü dolayısıyla Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyenZiraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Gürbüz, Türkiye'nin gıdada kendineyeterli 7 ülkeden biri olduğu iddiasının bugün artık geçerli olmadığını söyledi.Toplantıda konuşan Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı ibrahim Yetkinde, "Uygulanan tarım politikası devam ettiği sürece, ülkemizin beslenme sorunları daha da büyüyecektir" dedi.

9- Emniyet müdfırlori arasında yapılan atamalarla ilgili kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- 1989 yılı programının uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesineilişkin esasları belirleyen Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Gazeteci Erdoğan Örtülü ve Ses sanatçısı Güneri Tecer Ankara'daöldüler.

12- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 6 kişiöldü, 2 kişi yaralandı.

13- Malezya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Dato-Seri AbdülWahapBin Haji Nawi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Orhan Karabulut'un resmikonuğu olarak İstanbul'a geldi.

14- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'ın ölümüne yol açan uçak kazasının bir sabotaj sonucu meydana geldiği, Pakistan hükümeti tarafındanaçıklandı.

15- Avrupa Topluluğu Dışişleri Bakanlarının gayri resmi toplantısı, Yunanistan'ın Yanya kentinde sona erdi.

16- İtalya Başbakanı Ciriaco De Mita'nın Sovyetler Birliği'ne yaptığı resmiziyaret sona erdi.

17- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sih militanlar, 8 kişiyi öldürdüler.

17 EKİM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Federal Almanya'ya giderken uçaktabasın mensuplarına, "Türkiye'de komünist parti kurulabileceği" şeklindekiaçıklaması üzerine SHP Genel Başkanı Erdal inönü "Biz bütün siyasi fikirlerinpartileşmesine taraftarız" derken, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Halil Şıvgın,"Bu konuda halk oylaması gerektiğini" bildirdi.

DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergenekon ise, "Anayasa'nın 14. maddesinin değiştirilmesi gerektiğini" belirtti.

2- Danıştay Yasası'nın bazı maddelerinin değiştirilmesi ve yeni bazı maddeler eklenmesine ilişkin yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'nca TBMM Başkanlığfna sunuldu.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Milliyet Gazetesi'ninçeşitli sorularını cevaplandırdı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, Ankara'da yaptığıaçıklamada, iran'ın geçişi kontrol altında tutmak amacıyla sınırda bazı önlemleraldığını, ancak sınırın kapatılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

5- Bursa Cezaevi'ndeki açlık grevi 8. gününü doldururken, Aydın E TipiCezaevi'ndeki yaklaşık 310 hükümlü de açlık grevine başladı.

SHP Meclis Grubu'nca her iki cezaevinde gelişen olayları incelemekamacıyla görevlendirilen milletvekillerinden Kâmil Ateşoğulları ile Kâzım Özev,TBMM'de bir basın toplantısı düzenlerken, bazı tutuklu ve hükümlü yakınlarıda insan Hakları Derneği izmir Şubesinde basın toplantısı düzenlediler.

6- İstanbul Tuzla'da dört kişinin öldüğü operasyonla ilgili soruşturma tamamlandı.

Kartal Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Cemal Çakar, operasyonda silah kullanan 1. Şube görevlisi 16 polis aleyhine 56'şar yıl hapis istemiyle Ağır Cezamahkemesi'nde dava açtı.

7- Hatay Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerince Cilvegözü sınırkapısında yapılan bir operasyonda 500 milyon lira değerinde eroin elegeçirildi.

8- Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme idaresi Başkanı Vahit Erdem ABD'de yayımlanan "Defence News" adlı savunma dergisine, F-16 projesine ilişkin bir demeç verdi.

9- Türkiye, Iran ve Pakistan tarafından "Güney ve Batı Asya Posta Birliği" adı altında uluslararası yeni bir örgüt kuruldu.

Dışişleri Bakanlığı'nın örgütün Kuruluş Yasası ve Genel Tüzüğü'nünonaylanmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Federal Almanya'ya resmi bir ziyaret amacıyla giden, CumhurbaşkanıKenan Evren görüşmelerine başladı.

Görüşmelerin ana konularını Türkiye'nin AT üyeliği, vize sorunu, askeriyardım ve F.AImanya'daki Türk örgütlerinin faaliyetleri oluşturuyor.

11- Kıbrıs'ta BM gözetimindeki toplumlararası görüşmelerin ikinci turubaşladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu biraraya gelerek, BM Genel Sekreterinin ikinci zirve önerisini kabul ettiler.

Bu arada KKTC Bakanlar Kurulu da olağanüstü toplanarak bir durumdeğerlendirmesi yaptı.

12- Türkiye'nin Tahran'a yeni atanan Büyükelçisi Ömer Akbel, IranDışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi ziyaret etti.

Velayeti, ziyaret sırasında, iran'ın Türkiye ile ilişkilerinin tarihi derinliği bulunan dostça ve örnek ilişkiler otduğunu söyledi.

13-1988 Nobel Tıp Ödülü, biri ingiliz, ikisi Amerikalı 3 bilim adamı arasındapaylaştırıldı

ABD'li Gertrude Elion ve George Hitchings kanser ve organ nakli tedavisiçalışmaları, ingiliz Sir James Black ise kalp ilacı nedeniyle ödül aldılar.

18 EKİM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, ANAP grubunda son ekonomik düzenlemelerile bütçe tasarısını anlattı ve enflasyonun hızlı bir şekilde düşürülmesinin bazısakıncaları bulunduğunu belirtti.

2- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, İstanbul'da, Emniyet Genel MüdürüSabahattin Çakmaküğiu, Vali Cahit Bayar ve Emniyet Müdürü Hamdi Ardalı ile4 kişinin öldüğü Tuzla operasyonu ile ilgili olarak görüştü.

3- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Merkez Yönetim Kurulu'ndan bazıüyelerle birlikte katıldığı TÜSİAD toplantısında partinin ekonomik görüşlerinianlattı ve soruları cevapladı

4- Merkez Bankası yayımladığı tebliğ ile faiz oranlarını yeniden belirleyerek, serbest faizin yüzde 85'in üstüne -kmasını yasakladı.

5- İstanbul'da Çatalca karayolu üzerinde, içlerinde sanayi atığı bulunduğusanılan 149 varil bulunduğu, varillerde radyoaktiviteye rastlanmadığı bildirildi.

6- Kapatılan MSP'nin sözcüsü ve Konya eski milletvekili Şener Battal 12Eylül harekâtından sonra haksız yere 8 ay cezaevinde tutuklu kalmasındandolayı açtığı 3 milyon liralık manevi tazminat istemi Ankara 6. Ağır Ceza fviankemesi'nce yerinde bulundu. Karar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce onaylandı.

7- OECD'nin Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu Başkanı Dr. Wolfgang Albert, Ankara'da Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal ve DPT Müsteşarı Ali Tigrelile görüşmelerde bulundu. Wolfgang, dış borç ödemelerinde orta ve uzunvadede sorunlar çıkabileceğini belirterek, Türkiye'nin Kısa vadeli kredileri,sermaye piyasasında uzun vadeli tahvillere dönüştürmesi gerektiğini söyledi.

8- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Federal Almanya ziyaretinin ikincigününde, Başbakan Helmut Kohl, Federal Meclis Başkanı Philipp Jenningerve Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ile görüşmelerde bulundu. Evren,"Türk dış politikasının esasları" konulu konferansta yaptığı konuşmada,"Türkiye'nin AT'a kabul edilmemesi halinde zorunlu olarak islam Birliği'ne itileceğini" söyledi ve bu durumda NATO üyeliğinin de gözden geçirilmek zorunda kalınacağını belirtti.

9- Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO'nun altyapı bütçe komitesinde,Yunanistan, Türkiye'nin bu bütçeye dahil 39. dilim askeri harcamalarını vetoetti.

10- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yayınlanan Askeri Denge raporunda, Türkiye'nin geçen yıl NATO'ya yüzde 6 oranında askeri harcama yaparak üye ülkeler arasında en yüksek askeri harcama oranınıgerçekleştirdiği açıklandı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi LideriYeorgios Vasitiu, Lefkoşa'da yeniden bir araya gelerek dün başlayangörüşmelere devam ettiler.

12- İsrail askerleri, Batı Şeria'da beş yaşındaki Filistinli bir çocuğu öldürdü.

13- 1988 Nobel Ekonomi Ödülü, Fransız iktisatçı Prof. Maurice Allais'everildi.

19 EKİM 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da Öğretim Üyeleri Derneğitemsilcilerine verdiği yemekte yaptığı konuşmada üniversitelere ilişkingörüşlerini açıkladı ve gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı,inönü, ayrıca Cumhuriyet-Gazetesi'ne de çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

2- Adalet Bakanı Mehmet Topaç Ankara'da basın mensuplarının cezaevlerine ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında üniversiteye giriş sınav sisteminindeğiştirildiğini açıkladı.

4- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, yargılanmakta olan işadamı Kemal Horzum'la ilgili olarak Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılmasıistemiyle TBMM Başkanlığı'na iki ayrı soru önergesi verdi.

5- Kamuoyunda mobilya yolsuzluğu olarak bilinen davadan ZonguldakAğır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmakta iken mahkemenin, "zamanaşımı"gerekçesiyle Yahya Demirel hakkındaki davanın ortadan kaldırılması yolundaverdiği karar Yargıtay 7. Ceza Dairesi'nce esastan bozuldu.

6- Tekstil işkolunda 180 işyerinde yaklaşık 100 bin işçiyi kapsayansözleşme imzalandı.

7- Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat alım fiyatlarına yüzde 5-12oranında zam yaptı.

8- 7 kaymakamın mülkiye müfettişliğine atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Milliyet Gazetesinin sorularını cevaplandıran Yugoslavya'da yaşayanMüslümanların lideri olarak tanınan Belgrad Müftüsü Hamdi Yusufspahiç,ülkede son günlerde meydana gelen olaylara ilişkin olarak, Arnavut ve Sırpırkçıları arasındaki savaşın kurbanlarının Türk ve diğer Müslüman azınlıklar olduğunu söyledi.

10- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bonn'daki resmi temaslarını tamamlayarak Berlin'e gitti.

11- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Sotiris Kostopulos, Yunanlı gazetecilere düzenlediği basın toplantısında, Ankara'yı "ilişkilerde yaratılmak istenen olumlu havaya zarar vermekle" suçlarken, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Federal Almanya'da Kıbrıs'la ilgili olarak söylediği sözlere de tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Evren konuşmasında "1974'te Türkiye garantörlüğünükullanarak Kıbrıs'a müdahale etti" demişti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu da Ankara'dadüzenlediği haftalık basın toplantısında "Yunanistan'ın Türkiye'nin 39. dilimtüm NATO altyapı projelerine çekince koymasının Davos sürecine katkıda bulunmayacağını bildirdi.

12 Hindistan'da iç hat seferi yapan iki ayrı yolcu uçağının düşmesi sonucu meydana gelen kazalarda toplam 165 kişi öldü.

13- İrak, İran’ındakarşılık vermesi koşuluyla, savaşta tutsak aldığı Iran'lı askerleri geri göndermeyi kabul etti.

20 EKİM 1988

1- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Tempo Dergisi yazarlarından Engin Ardiç ve Sorumlu Yazı işleri Müdürü Yetkin Işçen'i, Başbakan Turgut Özalve eşi Semra Özal'a yayın yoluyla hakaret ettikleri gerekçesiyle toplam 21 ayhapis, 105 bin lira da para cezasına çarptırdı.

2- Bursa Özel Tip Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlü yakınlarından 22'siSHP Bursa il Meıkezı'nde düzenledikleri basın toplantısında süresiz açlık grevine başladıklarını açıkladılar.

3- TBKP duruşımsı sonrasında 14 Ekim günü gözaltına alınan 23 izleyiciçıkarıldıkları Ankara DGM tarafından serbest bırakıldı.

4- Süt Endüstrisi Kurumu (SEK), süt ve süt ürünlerine yüzde 11-29,Atatürk Orman Çiftliği ise süt ve süt ürünlerine yüzde 17-50 oranında zamyaptı.

5- Federal Almanya'daki resmi temas ve incelemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bavyera Televizyonu'nun hazırladığı bir programda,çeşitli soruları cevaplandırdı.

6- Avusturya Devlet Başkanı Kurt Waldheim'in bir demeci Milliyet Gazetesinde yayımlandı.

7- Roma'da AT ile ilgili bir konferans veren Alman Sosyal Demokrat PartisiBaşkanı Hans-Jochen Vogel, burada Cumhuriyet gazetesine verdiğidemeçte, Türkiye ile AT arasındaki sorunun, kültürel bir ayrılıktan kaynaklandığını söyledi.

8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Whitehead, Doğu Avrupa turununson durağı olan Bulgaristan'daki temaslarını tamamlayarak bu ülkeden ayrıldı.

Whitehead ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını cevaplandırırken,Sofya yöneticileriyle insan hakları konusunu ele aldığını ve bu çerçevede,Türk azınlığa uygulanan politikanın ABD'de yarattığı kaygıları, Bulgar yetkililereaktardığını açıkladı.

21 EKİM 1988

1- Federal Almanya'ya resmi bir ziyaret yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren temas ve incelemelerini tamamlayarak, Ankara'ya döndü.

Cumhurbaşkanı Evren uçakta basın mensuplarının bazı sorularınıyanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Cumhuriyet Gazetesi'ne, yurtdışı gezisine ilişkifı izlenimlerini anlattı.

Bu aradal inönü, görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle, TRT GenelMüdürü Cem Ouna hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

3- İstanbul Metris Cezaevi'ndeki 257 siyasi tutuklu Bayrampaşa, AydınCezaevi'ndeki 360 hükümlü de Nazilli E Tipi Cezaevi'ne nakledildi.

4- PETKlM'e bağlı (ALPET) Aliağa Petro Kimya Tesisleri'nde çalışan 2sendika yöneticisi, 2 işyeri temsilcisi ve 200 işçi toplu iş sözleşmelerinin

, uyuşmazlıkla sonuçlanmasını protesto etmek amacıyla açlık grevinebaşladılar.

5- İran, savaş tutsaklarının, BM'nin 598 sayılı kararı çerçevesindedeğiştirilmesini kabul etti.

22 EKİM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan CelâlGüzel, YÖK Başkanı Prof. ihsan Doğramacı ve ANAP'ın Gençlik Sorunlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Talip Özdemir'i kabul ederek'birsüre görüştü.

Bakan Güzel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, üniversiteöğrencilerine af getiren hükümet tasarısının tamamlandığını ve 10 gün içindeTBMM Genel Kurulu'na sevk edileceğini bildirdi.

2- Danıştay Başkanı Orhan Tüzemen, Danıştay Yasası'nda yapılmak istenen değişikliklere ilişkin görüşlerini açıkladı.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel, 1989 Kasım'ındayapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili oLı ıl- Milliyet Gazetesi'ninsorularını cevaplandırdı.

Bu arada SHP ve DYP Genel Başkanları da konuyla ilgili görüşleriniaçıkladılar.

4- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, Hürriyet Gazetesine, son ekonomikgelişmelere ilişkin görüşlerini açıkladı.

5- ANAP Seçim işlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veysel Atasoy partideki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

6- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Sağlık-lş Sendikası'nın genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, çeşitli konularailişkin görüşlerini bildirdi.

7- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Konsey Başkanlığı'na Oktay Ekşi'yi getirdi.

ikinci Başkanlığa ise Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Doğan Heper seçildi.

8- İnsan Hakları Derneği (IHD) ikinci Olağan Genel Kurul toplantısında,Nevzat Helvacı yeniden genel başkanlığa getirildi.

9- Ankara ve izmir Barolarının genel kurulları başladı.

10- Acele Posta Servisi (APS) kofileriyle Türkiye'ye kaçak mal sokulduğunun belirlenmesi üzerine, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nca AtatürkHavalimanı PTT görevlileri hakkında soruşturma açıldı.

11- Diyarbakır Asken Cezaevi iç Güvenlik eski Komutanı Binbaşı Esat Oktay Yıldıran İstanbul'da kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldü.

Olayı yasadışı PKK Örgütü üstlendi. 12- Fransa'da yayımlanmakta olan "Historia" adlı tarih dergisi Mustafa Kemal Atatürk'ün resmini kapak yaptığı Ekim sayısında, Atatürk'e geniş yer verdive Kurtuluş Savaşı'nı anlattı.

13- FKÖ Lideri Yaser Aralat Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek veÜrdün Kralı Hüseyin'i ziyaret ederek bağımsız bir Filistin devleti kurulmasıyönünde görüşmelerde bulundu.

14- Bangladeş'te çarşamba günü etkili olan fırtınanın, 400 balıkçınınölümüne neden olduğu bildirildi.

15- Bağdat'tan yapılan bir açıklamada, 645 yaralı ve hasta Iran'lı savaş esirinin serbest bırakıldığı, benzer durumdaki 25 esirin ise önümüzdeki günlerdesalıverileceği bildirildi.

23 EKİM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Kırklareli'de yaptığı konuşmada, "Yeni ekonomikönlemlerin başarıya ulaşabilmesi için en büyük görevin işadamları ve sanayicilere düştüğünü" söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Yalova'da bazı tesisleri hizmeteaçarken yaptığı konuşmalarda, "işçi haklarını Avrupa Toplulugu'na üye ülkelerdüzeyine getirmedikçe bizi AT'a almazlar" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ile 111 sayılı askerlik yasası, 8aylık askerlik, silah altına alınan yükümlülere vurulan aşılar, savunmabütçesindeki kesintiler ve NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner'ınTürkiye'deki temasları konusunda yapılan söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'ndeyayımlandı.

4- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli, bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunduğu iskenderun'da yaptığı açıklamada, askeri amaçla kullanılaniskenderun Havaalanı'nın sivil havacılığa açılması çalışmalarının tamamlandığınısöyledi.

5- İnsan Hakları Derneği'nin 2. Olağan Genel Kurulu'ndan sonrayayımlanan bildiride, ölürn cezasına karşı çıkılırken, işkence; insan yaşamınave onuruna karşı ağır bir 'insanlık suçu' olarak nitelendirildi.

6- Ankara Tabip Odası'na bağlı 2 bin 50ü kadar doktor, içinde bulundukları ekonomik koşullar ve çalışma şartlarını protesto amacıyla yürüyüş yaptılar.

7- Ankara ve izmir Barosu seçimleri yapıldı. Ankara Barosu Başkanlığı'naErzan Erzururnluoğlu, Izrnir Barosu Başkanlığı'na da Sabrı Kurt seçildi.

8- Siirt'in Şırnak ilçesi Kızılsu'bucağmda, güvenlik güçleri ile teröristlerarasında çıkan çatışmada, iki terörist ölü olarak öle geçirildi.

9- Türkiye'nin de aralarında bölündüğü Akdeniz ülkeleri taralından,"Akdeniz'in kirlenmeye karşı korunmasına ait sözleşme" uyarınca hazırlanan"Akdeniz'deki koruma alanlarına ilişkin protokol" Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayın ilandı.

10- İngiliz Reuter Haber Ajansı, Türkiye’deki son ekonomik ve siyasal Gelişmeleri konuu alan iki ayrı yorum yayınladı.

11- Mısır, Ürdün ve FKÖ liderleri arasında Akabe ve Bağdat'tagerçekleşen görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Mısır Devlet BaşkanıHüsnü Mübarek, Akabe'de yapılan görüşmelerde, FKÖ ile Ürdün arasında birgörüş birliğine varıldığını, Ürdün Kralı Hüseyin'in FKÖ'yü Filistin'in tek temsilcisi olarak kabul ettiğini söyledi.

12- İran Enformasyon BL anı Muhammed Muhammedi Rey sari dün Tahran Radyosu'na verdiği demeçte, ülke bütünlüğünü tehdit etmeme şartı ilesiyasi partilerin faaliyetlerine başlamasına izin verildiğini bildirdi.

13- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, Kabil'de yaptığı açıklamada,ülkede yaklaşık 9 yıldır süren çatışmalara son vermek amacıyla mücahitlerleMekke'de görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

14- Petrol ihraç Eden Ülkeler Teşkilâtı OPEC, fiyat izleme ve uzun vadeliplanlama komiteleri toplantılarında, 13 üyenin günlük ham petrol üretim kotaları toplamının 17.5 milyon varille sınırlandırılması önerisini hazırladı.

15- İsrail yanlısı Güney Lübnan Ordusu (SLA) milisleri ile çatışmaya girenbir grup gerilladan 4'ü öldürüldü.

16- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şanghay kentinde bir petrol rafinerisindedün meydana gelen patlamada 25 kişi öldü.

24 EKİM 1988

1- Bağımsız bir Filistin devleti ilan etme hazırlıkları ile ilgili girişimlerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen FKÖ Lideri Yaser Arafat, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal ile görüşmelerde bulundu.

Çankaya Köşkü'nde yapılan Türk-Filistin görüşmelerine CumhurbaşkanıKenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile FKÖSiyasi işler Sorumlusu Faruk Kaddumi katıldı.

2-1. Gençlik Şurası Ankara'da başladı. Açılışta, Başbakan Turgut Özal veMilli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel birer konuşma yaptılar.Şurayı protesto eden bir grup genç, polis tarafından gözaltına alındı.Gözaltına alınan gençlerden bir kısmı daha sonra serbest bırakıldı.

3- Hükümet tarafından hazırlanan bazı vergi yasalarında değişikliköngören yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Türk-Yunan-ABD ve NATOilişkileriyle ilgili soruları cevaplandırdı.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı, doktorların ve sağlık personelinin ücretlerini tatmin edici duruma getirmek için sözleşmeli personeluygulamasını öngördüklerini bildirdi.

6- Cumhurbaşkanına gıyabında yayın yoluyla hakaret ettiği savıyla Samsun 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırılan daha sonra cezası 10 aya indirilerek tecil edilen Samsun Belediye Başkanı Vehbi Gül'ün cezası Yargıtay'ca onandı.

7- Danıştay, şair Nazım Hikmet'in vatandaşlıktan çıkartılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptali için açılan davada görevsizlik kararı verdi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Sefahattin Kılıç, Genel Merkezdedüzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, TRT ve 1989mali yılı bütçesi konusunda görüşlerini açıkladı.

9- Mahkeme kararma karşın Meclisle kabul edilen yasa ile grev yapmalarıyasaklanan ve toplu sözleşme görüşmelerinin de çıkmaza girmesiyle açlıkgrevine başlayan Petrol-lş Sendikası yöneticilerinin ardından 3500 Aliağa Rafinerisi işçisi de açlık grevine başladı.

10- Diyarbakır, Kızıltepe ve Silopi'de, Iraklı Kürt sığınmacıların yerleştirildiğiçadırkentlerde incelemelerde bulunan SHP milletvekilleri Fuat Atalay, Ali Rıza Ilıman ve Mustafa Kul, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile görüşerek saptadıkları sorunları anlattılar. SHP milletvekilleri daha sonra Diyarbakır'da düzenledikleri basın toplantısında, incelemelerinin değerlendirmesini yaptılar.

11- Siirt'in Şımak'a bağlı Kızılsu bucağı ile Eruh'un Fındık bucağıarasındaki Gabar dağında güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkançatışmada bir terörist öldü, 6 terörist yakalandı.

12- A.S.Losovsky'nin "Sendikalar üzerine 1, Muhabere Olarak Grev"isimli kitap komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM'ce,Toplumsal Kurtuluş Dergisi'nin 14. sayısı da Ankara DGM'ce toplatıldı.

13- Fethiye Belediye Meclisi'nin, hakkında yolsuzluk yaptığı iddialarıüzerine güvensizlik oyu verdiği Fethiye'nin ANAP'lı Belediye Başkanı Muzaffer Dontlu, Aydın Bölge idare Mahkemesi tarafından görevden düşürüldü.

14- Ankara'da belediye otobüs biletlerine yüzde 25 oranında zam yapıldı.

15- Başbakan Turgut Özal ile yapılan özel röportaj, ispanyol El TiempoDergisi'nde yayımlandı.

16- BM Barış Günü nedeniyle Lefkoşa'da Türk ve Rum kesimini ayıranbarikat 1974'ten beri ilk kez açıldı, isteyen Rumlar ve Türkler Ledra Palas'takiBM resepsiyonuna katıldı.

Öte yandan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum kesimiCumhurbaşkanı Yeorgios Vasiliu, yeni toplumlar arası görüşmelerin ikinci turundaki üçüncü gün toplantısında, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilcisi Oscar Câmilion'un konutunda yeniden bir araya geldiler.

17- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, beraberindeki heyetle resmi bir ziyaret için SSCB'ye gitti.

18- Afgan mücahitleri, Devlet Başkanı Necibullah'm, Suudi Arabistan'ınMekke kentinde görüşme önerisini reddettiler.

19- Pakistan'ın başkenti Islamabad'da otobüse yerleştirilen bir bombanınpatlaması sonucu 9 kişi yaralandı.

25 EKİM 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve eski başbakanlardan Bülent Ecevit,ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, "Bağımsız Filistin devletinin ilanını Türkiye'nindesteklemesi gerektiğini" söylediler.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihal Kitapçı, "Sağlık Bakanlığı'nınzakkum, ekstresinin kullanılmasına izin verip vermemekle yükümlü olmadığını,Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün buna izin veren 11. maddesinin tartışılması gerektiğini" belirtti ve "Umutsuz hastalarda zakkum ekstresini kullanması durumunda Dr.Ziya Ozoi'in kamuoyu tarafından da denetleneceğini" söyledi.

3- İçişleri Bakam Muştala Kalemli, DYP Genel Başkanı Süleyman pemirel,SHP Genel Merkezi, TGS Ankara Şube Başkanı ismet Solak, Basın KonseyiBaşkanı Oktay Ekşi, dün 1. Gençlik Şurası'nın açılışında, şurayı protesto edengençlerle polis arasında çıkan olayları ve polisin görev yapan gazetecileremüdahalesini kınadılar.

4- Ankara Barosu Başkanı Dr.Erzan Erzurumluoğlu, yaptığı açıklamada,yargının ve baroların bağımsız olmadığını öne sürdü ve Hakimler ve SavcılarYüksek Kurulu'nda Adalet Bakanı iıe müsteşarın yer almasını eleştirdi.

5- Avukat Halıi Çelenk ile yayıncı ve insan Hakları Derneği Ankara ŞubeBaşkanı Muzaffer ilhan Erdost, ABC Dergisi'nde yayımlanan yazıları nedeniyle, Ankara DGM'ce gözaltına alındılar.

6- Yaptığı iki günlük ziyareti tamamlayan FKÖ Lideri Yaser Arafat,Türkiye'den ayrıldı.

7- Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği görevlisi ikinci SekreterAbdülgani Bedavi, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

8- Devlet Demiryolları, yük ve yolcu taşıma ücretlerine yüzde 67 oranındazam yaptı.

9- Askerlik yükümlülüğünü yerine getirmedikleri gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarılanlara af getiren ve yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarınındövizli askerlik için ödedikleri miktarı 14,810 marktan, 10 bin marka indirilmesini öngören vo ödeme koşullarını yemden dü/enleyen yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Emniyet Teşkilatı Yasnsı'nda değişiklik yapılması hakkındaki kanunhükmünde karamamı; ve hükümde bürokrasiyi önlemek için iki yıl daha kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren yasa da Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Federal Almanya Başbakanı Helmut Koni, SSCB ziyaretinin ikincigününde Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov ve Başbakan Nikolai Rizikovile yeniden bir araya geldi. Kohl Sovyet bilim adamı ve insan haklan savunucusu Andrei Sakharov ile de bir görüşme yaptı.

11- Federal Almanya'da yayımlanan Der Spiegel Dergisi, Sovyetler BirliğiDevlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile perestroyka, Avrupa Birliği ve dünya barışıkonularını içeren bir söyleşi yaptı.

12- Filipinler1l' dün etkisi altına alan Ruby tayfununa yakalanan ve 30 saattirhaber alınamayan feribotun battığı, 511 yolcu ve mürettebattan 8'inin kurtarıldığı bildirildi.

13- Peru'da meydana gelen uçak kazasında 22 kişinin öldüğü, 27 kişininağır yaralı olduğu bildirildi.

10- Anayasa Mahkemesi, Süper Emeklilik Yasası'rıın yalnızca borçlanarakbu haktan yararlanma ile ilgili maddesini anayasaya aykırı bularak iptalini kararlaştırdı.

11 - Askeri Yargıtay, 21 sanıklı THKP-C Eylem Birliği davasında, araştırmaeksikliği bulunduğu gerekçesiyle ikinci kez bozma kararı verdi.

12- 2000'e Doğru Dergisi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Fatma Yazıcı ile YeniAçılım Yayınları Sorumlu Müdürü Şefik Çalık, yayın yoluyla milli duygularızayıflatıcı propaganda yaptıkları gerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplam 12 yıl 6ay ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

13- Yayın yoluyla komünizm propagandası yaptıkları gerekçesiyle düngözaltına alınan Avukat Halit Çelenk ve Yayıncı Muzaffer ilhan Erdost serbestbırakıldılar.

14- Samsun-Ankara karayolunda meydana gelen trafik kazasında 7 kişiöldü, 45 kişi yaralandı.

15- Suudi Arabistanlı diplomat Abdülgani Bedavi'nin Ankara'daöldürülmesi olayının sorumluluğunu Lübnan'daki Islarni Cihad-Hicaz Örgütüüstlendi.

16- Mısır Evkaf Bakanı Dr.Muhammed Aii Mahgoup, Devlet Bakanı KâzımOksay'ın davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lufkoşa'da yaptığı açıklamada,Yunanistan tarafından isminin Intorpol listesine konulmasını değerlendirirken,"Esasında ben simgeyim. KKTC pasaportlu hiç kimseyi içeri koymuyorlar.Hepsi istenmeyen insanlardır" dedi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı SözcüsüBüyükelçi inal Batu ve SHP.Genel Başkanı Erdal inönü de KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın adının "kırmızı bülten"e alınmasını tepkiylekarşıladıklarını bildirdiler.

18- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs işleri Koordinatörü James Wilkinson,New York zirvesi öncesi Kıbrıs ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi almaküzere gittiği Kıbrıs'ta KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs RumYönetimi lideri Yeorgios Vasiiiu ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilcisi Oscar Camillion ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

19- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, resmi bir ziyaret nedeniylebulunduğu SSCB'de yaptığı basın toplantısında, "Batı'nm siyasi tutuklu diyetanımladığı" tüm tutukluların 10 halta içinde serbest bırakılacaklarının kendisine bildirildiğini söyledi.

27 EKİM 1988

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığındaAnkara'da toplandı.

2- Başbakan Turgut Öz.al, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalıkgörüşmesinden sonra çeşitli konular içeren açıklamalarda bulundu.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelenMısır Evkaf Bakanı Dr.Mohamed Ali Mahgoub resmi temaslarına başladı.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, TBMM Plan veBütçe Komisyonu'nda vergi paketinin görüşülmesi sırasında bir konuşmayaptı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik.Bakanı imren Aykut, süper emeklilik konusunda Hürriyet Gazetesi'ne bir açıklama yaptı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da çeşitli konuları içerenbir açıklama yaptı.

7- SHP Adana Milletvekili Sedat Doğan ve SHP'li milletvekilleri, cezaevlerindeki yaşam koşullarıyla ilgili genel görüşme açılmasını isteyen önergeyiTBMM Başkarılığı'na verdiler.

8- Askeri Yargıtay üyeliklerine yapılan atamalar Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin ile yazarCüneyt Arcayürek, DYP'nın Bursa Miting'inden yazdığı "Çözüm Yollan"başlıklı yazıda Başbakan Turgut Özal'a hakaret ettikleri gerekçesiyle İstanbul2. Asliye Ceza Mahkemesııide yargılanmaları sonucu 5'er ay 25'ergün hapiscezasına çarptırıldılar.

10- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, BM Genel Sekreteri'nin Özel Temsilcisi Oscar Camillion'u makamına davet ederek, Yunanistan'ın, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın adını kırmızı bültenle Interpol'e bildirmesi konusunda görüşlü.

11- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Sotiıis Kostapulos, Atina'da yaptığıaçıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Yunanistan'da"Personanon grata" istenmeyen kişi olarak ilan edildiği yolunda çıkan haberleri yalanladı.

12- İran Meclis Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Komutan Vekili Haşimi Rafsancani, ülkesini resmen ziyaret eden Macaristan Başbakanı Karoly Grosz ilegörüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, "Eğer Doğu Bloku, antiemperyalistkarakterini vurgularsa ki bunu yapıyor, Iran gibi iyi bir dost bulur" dedi.

13- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Sovyetler Birliği'ne yaptığıdört günlük resmi ziyareti tamamlayarak ülkesine döndü.

28 EKİM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, SHP GenelBaşkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DSP GenelBaşkanı Necdet Karababa, SP Genel Başkanı Ferit llsever, Türk-lş YönetimKurulu, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet Bayramı nedeniylebirer mesaj yayımladılar.

Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, CumhuriyetBayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir kutlama mesajıgönderdi.

2- Milli Güvenlik Kurulu'nun dünkü toplantısında, "Teritoryal savunma" vemahalli savunma birliklerinin kurulmasını öngören yasa taslakları görüşüldü.

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Savaş sırasında topyekun savunma kavramı içinde ve halkı yeniden teşkilatlandırarak" oluşturulacak yenibirliklerin hareketlerinin bir emir ve komuta altında silahlı kuvvetlerle koordinelibiçimde yürütüleceği" bildirildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

4- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, Ankara'da yaptığı açıklamada, cezaevinde tutuklulara tek tip elbise giydirilmemesi için tüzük değişikliği yapılacağınıaçıkladı. Topaç, Diyarbakır Cezaevi'nde ortaya çıkan tünelin 64 metre uzunluğunda olduğunu, olayın sorumlusu ilen 121 tutuklu ve hükümlününEskişehir'e nakledildiklerini söyledi. Cezaevlerinde halen 52.041 tutuklu vehükümlünün bulunduğunu belirten Bakan, infaz Yasası'nda değişiklikyapılmasına ilişkin yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini bildirdi.

5- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e basın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırılan Samsun Belediye Başkanı VehbiGül, içişleri Bakanı Mustafa Kaiemli'nin emri ile görevden alındı, yerine ANAP'lıbelediye meclis üyesi Ruhat Çetinkaya getirildi.

6- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mısır'da yayımlanan El Ahram Gazetesi'ne bir demeç verdi.

7- Sıkıştırılmış sıvı amonyak taşıyan Malta bandralı tankerin, İstanbulönlerinde demirli Gaziantep adlı tankere çarptığı ve yara aldığı, yaradan 1000ton amonyak'ın Marmara'ya döküldüğü bildirildi.

8- Geçen yıl intihar eden İstanbul Hukuk Fakültesi öğrencisi IsaTanrıverdi'nin mezarı başında slogan atan 26 öğrenci, Eskişehir DGM'de tutuklandı.

9- Uluslararası At Örgütü tarafından yayımlanan aylık büllende, Türkiye'de12 Eylül 1980 tarihinden bu yana 250 bin kişinin işkence gördüğü önesürüldü.

10- NATO üyeleri savunma bakanlarının Hollanda'nın Lahey kentindeyapılan 44. Nükleer Planlama Grubu toplantısında, kısa menzilli nükleer silahların modernleştirilmesi görüşüldü.

Savunma Bakam Ercan Vuralhan, İspanyol ve Hollandalı meslektaşlarıylabirer ikili görüşme yaptı.

11- Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim, Şam'da, Suriye DevletBaşkanı Hafız Esad ite bir görüşme yaptı.

12- Polonya'da, Hükümet ite Dayanışma Sendikası yetkilileri arasındaplanlanan görüşmeler, Hükümetin, Dayanışma'nın iki delegesinin değişmesini istemesi üzerine gerçekleşmedi.

29 EKİM 1988

1- Başbakanlık Devlet Arşivi Sitesi, Ankara'da, Başbakan Turgut Özal tarafından açıldı.

2- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, SHP Ankara Milletvekili tarafındanyöneltilen soru önergesini cevaplandırarak, "işkence iddialarının dikkatle takipedildiğini" söyledi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, incelemelerde bulunmak üzere 30kişilik bir heyetle Van'a gitti.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ve Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, gazetecilerin tentoryal savunma ile ilgili sorularını cevaplandırdılar.

5- Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel, yaptığı açıklamada,Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'in resmi olmayan ziyaretinin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in daveti üzerine değil, Waldheim'in kendi arzusuüzerine olduğunu bildirdi.

6- Cumhuriyet Bayramı'nm 65. yıldönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerdeve KKTC'de törenlerle kutlandı.

7- 24 Ekim'de Ankara'da toplanan 1. Gençlik Şurası sona erdi.

8- İran Halkın Mücahitleri Örgütü üst düzey yetkilisini iran'a kaçırırken, Erzincan'ın Refahiye ilçesi yakınlarında yakalanan 4 iranlı İstanbul'da BakırköyMahkemesi'nde tutuklandı.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, düzenlediği basın toplantısında Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirdi.

10- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de sona eren Varşova PaktıDışişleri Bakanları toplantısının sonuç bildirisinde, Avrupa'da konvansiyonelsilahlarda indirime gidilmesi için 35 ülkenin katılacağı bir zirve düzenlenmesiönerildi.

30 EKİM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da il Genel Meclisi Üyeleri Derneği'ningenel kurulunda bir konuşma yaptı.

2- Genelkurmay Başkanı Org. Necip Torumtay ve Milli Savunma BakanıErcan Vuralhan, MGK tarafından hükümete önerilen ve yasal düzenlemeçalışmaları sürdürülen "teritoryal savunma" konusunda basına açıklamalardabulundu.

3- Ankara DGM Savcılığı, Başbakan Turgut Özal'a suikast girişiminde bulunan Kartal Demirağ'ın olaydan hemen sonra Ankara Cumhuriyet Savcılığı'naverdiği ifadesinin tam metninin yazdığı gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesimuhabiri Erbil Tuşalp hakkında 13 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle davaaçtı.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu'nca yayımlanan Vision Dergisi'ne verdiği demeçte, "Türk-Amerikanilişkilerinin, üçüncü tarafların etkisinden uzak tutulması gerektiğini" söyledi.

5-16 Ekim tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı eki "1989 yılı programı" Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- İsrail'in Jeriko kenti yakınlarında bir israil otobüsüne atılan bomba sonucu 3 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Bu arada, israil askerleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışmada 1 Filistinliöldü, 21 Filistinli yaralandı.

7- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, Afganistan konusunda, BMgözetiminde uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu.

31 EKİM 1980

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Zonguldak ve çevresinde incelemelerde bulunarak Devrek'te halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal Mersin'de belediye tarafından yaptırılan toplukonutlardan bir bölümünün tapularının dağıtımı sırasında çeşitli konuları içerenbir konuşma yaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da yapılan Halkevleri 10.Olağan Kurultayında bir konuşma yaptı.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Ankara'da yaptığı açıklamada,"Teritoryal savunma ve yerel savunma birliklerinin iç güvenliğe yönelik çalışınayapmayacaklarını" söyledi.

5- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli Gümüşhane'nin Bayburt ilçesindeyerleşim birimlerinin ilçe yapılması konusunda bir açıklama yaptı.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel, Ankara'da 1.Gençlik Şurası çalışmaları hakkında bir açıklama yaptı.

Öte yandan Hasarı Celâl Güzel'in YÖK ve Üniversite konusundakiaçıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirci Ankarada Bağımsız Çelik-İşSendikası'nı ziyaret ederek yetkililerle bir süre görüştü.

8- Çevre Genel Müdürü Muzaffer Evirgen Sinop'ta yaptığı açıklamada, Karadeniz kıyılarına vuran zehirli varilleri italyanların attığının kesin olarak belirlendiğini söyleyerek, önümüzdeki günlerde uluslararası platforma davaaçılacağını bildirdi.

9- Van-Bitlis Karayolunda il Jandarma Alay Komutanlığına bağlı istihbaratve narkotik timlerince gerçekleştirilen 3 ayrı operasyonda, piyasa değeri 3.5milyar lira dolayında olan 82.5 kg. saf eroin ele geçirildi.

10- Şekere yüzde 26, kömüre yüzde 12 oranında zam yapıldı.