09.11.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1988

1 KASIM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bolu'nun Düzce ilçesinde halka hitabenbir konuşma yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal ANAP Meclis Grubu'nda çeşitli konuları içerenbir konuşma yaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, SHP'nin TBMM Grubu'nda çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

4- Devlet Bakanı Ali Bozer Adana'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AT'aüyelik için bugüne kadar gösterdiği gayretlerin, bundan sonra da devamedeceğini ifade ederek toplulukla olan ilişkilerde bazı somut sonuçlarınalınmaya başlandığını söyledi.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da türbankonusunda bir açıklama yaptı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP'nin TBMM Grubu'ndaçeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

7- Kars'ın İğdır ilçesi yakınlarında geçen pazar günü teriröstler tarafındankaçırılan Turgut Demirkaya kurşunlanarak öldürüldü.

8- Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Burhan Felek Basın HizmetÖdülü'nü Burhan Arpad, Mithat Perin, Yekta Ragıp Önen aldı.

9- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Sotiris Kostapulos, Yunanistan'ınbaşkenti Atina'da yaptığı açıklamada, "iki ülke arasındaki tek sorunu kıta sahanlığının belirlenmesi olarak gösterebiliriz. Biz sorunun Lahey'deçözülebileceği görüşündeyiz" dedi.

2 KASIM 1908

1- Cumhurbaşkanı Konarı Evren, İstanbul'da incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nca"Türk Ceza Yasası”nda değişiklik yapan tasarının Meciis'e sevk edilmesi kararlaştırıldı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin TBMM grubunda bir süredirduvam eden 12 Eylül haıukatıyla ilgili tartışmalar ile ilgili olarak görüşünüaçıkladı vu konunun TBMM Genel Kuruiu'na götürülmesini uygun bulmadığını belirtti.

4-1989 Mali Yılı bütçe görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başladı.

5- Danıştay dairelerinin verdiği kararların Danıştay Genel Kurulu'nda temyiz edilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı TBMM Adalet Kornisyonu'nda kabul edildi.

6- Bazı yasalarda değişiklik yapılarak cezaların idari niteliğedönüştürülmesini öngören yasa tasarısının tümü, TBMM Genel Kuruiu'ndakabul edilerek maddelerinin görüşülmesine geçildi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü inal Batu, haitalık basın toplantısında, birIran rejim aleyhtarını Türkiye'den kaçırırken suçüstü yakalanan iki iranlı diplomatın ülkeden ayrılmalarından sonra, iran'ın Ankara Büyükelçisi ManucehrMottaki ile ilgili olarak basında çıkan yorumlara katılmadığını, dost bir ülkeninbüyükelçisi olarak görevine devam ettiğini bildirdi.

İnal Batu, Uluslararası At Örgütü'nün Türkiye'de işkence olduğunu iddiaeden son raporunun "Gerçekleri tam olarak yansıtmadığını" belirtti.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, teritoryal savunma sistemiyle ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

9- İstanbul'da Metris Cezaevi'nden Bayrampaşa Cezaevi'ne nakledilensiyasi tutuklu ve hükümlüden 50 kadarı, cezaevi'ndeki uygulamaları protestoamacıyla açlık grevine başladılar.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tutukluların nakil sırasında baskı ve işkencegördükleri iddiası üzerine, olayla ilgili soruşturma başlattı.

10- Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheirn, Suriye ve Kuveyt ziyaretlerinin ardından resmi olmayan bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. Kurt Waldheirn,

İstanbul'da Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ilebirer görüşme yaptı.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Waldheim'in gelişinden önce düzenlediğibasın toplantısında "Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinin resmi bir ziyaret olmadığınıve davet üzerine gelmediğini" belirtti.

11- Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan Avusturya-Türkiye Milli Futbol Takımları arasındaki karşılaşmada, Türkiye 3-2 yenildi.

12- İsrail'de dün yapılan seçimlerde, 120 üyeli parlamentoda, Likud Partisi39, işçi Partisi 38 üyelik kazandı.

13- Yunanistan Dışişleri Bakarı Yardımcısı Yannis Kapsis, Londra'da,ingiltere Kraliyet Uluslararası ilişkiler Enstitüsü'rıde yaptığı konuşmada, Egekonusunu Uluslararası Adalet Divarn'na götürmek istediklerini söyledi.

14- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, resmi bir ziyaret için Polonya'ya gitti.

15- Polonya Havayolları'na bağlı bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 29kişiden 16'sınm öldüğü bildirildi.

3 KASIM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren çeşitli illere yaptığı gezisini tamamlayarakAnkara'ya döndü.

2- Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da TRT konusunda bir açıklamayaptı.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, TBMM Plan veBütçe Komisyonu'nda bir konuşma yaptı.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Ankara'dayaptığı açıklamada, Anadolu liselerine girişte yarışma sisteminin çocukları yarışatına dönüştürdüğünü, verilmiş bir karar olmamakla birlikte kura sisteminin .getirilmesinin okullar arasında eşitliği sağlayacağının düşünüldüğünü söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut İstanbul'da çeşitli konuları içeren bir açıklama yaptı.

G- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan'ın, sıkıyönetim mahkemelerindecezaların arttırılarak verilmesine dair hükmün kaldırılmasını amaçlayan yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda reddedildi.

7- İstanbul-Ankara karayolunda meydana gelen trafik kazasında 29 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

8- Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim ziyaretini tamamlayarakTürkiye'den ayrıldı.

4 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da 16 Avrupa ülkesinden 115işadamının katıldığı Avrupa Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği(Eurochambres)Genel Kurulu'nun açış konuşmasını yaptı. Başbakan Özal, konuşmasında,"Enflasyonun süratli kalkınmanın bir bedeli olduğunu" söyledi.

2- TBMM Plan ve Bütçe Komisyorıu'nda Başbakanlık bütçesi görüşüldü.

3- Deniz taşımacılığı ve hükümetin izlediği yabancı sermaye politikası konusunda Meclis araştırması açılması istemiyle DYP tarafından MeclisBaşkanlığı'na iki önerge verildi.

4-1988 mayısında izmit'in Derince limanından radyasyonlu yük taşıdığıgerekçesiyle ayrılmak zorunda bırakılan fakat Türk karasularını terketmeyenFederal Alman bandıralı Petersberg gemisi İstanbul limanından ayrılarak, Karadeniz'in uluslararası sularında demirledi.

5- Ankara 4. Kolordu 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Dev-Yoldavasında slogan atan, aralarında 2 Federal Alman milletvekili ile Almanya veYunanistan'ın çeşitli siyasi ve sendikal örgütlerinden, yabancı gazetecilerdeolmak üzere 28 kişi gözaltına alındı. 2 Federal Alman parlamenter ile 2 gazeteci daha sonra serbest bırakıldı. Yunan hükümeti Yunanlıların gözaltınaalınmasını Türkiye nezdinde protesto etti.

6- Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri İstanbul'da, Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

7- Mantardan zehirlenerek ölenlerin sayısının bir hafta içinde 24'ü bulduğu, Adana'da mantardan zehirlenen 19 kişinin de hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

8- Eski Devlet Bakanlarından Turhan Bilgin, Ankara'da öldü.

9- Diyarbakır DGM'de, PKK Cizre grubu davasında yargılanan 10 sanıktan7'si tahliye edildi.

10- Sovyetler Birliği Dışişleri Sözcüsü Genadi Gerasimov, yaptığıaçıklamada, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un, Moskova ziyaretisırasında, "Sovyet yetkililerin türn siyasi tutukluları yıl sonuna kadar serbestbırakmayı düşündükleri" şeklindeki sözleriyle ilgili olarak "Ülkesinin bu konudaki görüşlerinin yanlış değerlendirildiğini" söyledi. Gerasimov, Sovyet tarafının,"Ceza kanunu reform tasarısının yayımlandığı ve yıl sonuna dek görüşmeye açıldığı zaman artık siyasi tutuklulardan söz etmeye gerek kalmayacagım" anlattığını bildirdi.

11 - Sovyetler Birliği, Afganistan'dan asker çekme işlemini bu ülkedeki askeri durumun kötüleşmesi nedeniyle askıya aldığını, ancak, birliklerinin tamamını 15 Şubat'a kadar geri çekme niyetinde olduklarını bildirdi.

12- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu işgal altındaki topraklarda Filistinhalkına karşı uygulanan baskı politikasını kınadı, israil ve ABD'nin ret oyunakarşı 130 oyla kabul edilen karara 16 Batı Avrupa ülkesi çekimser kaldı. Kararda Türkiye, israil'e karşı oy kullandı.

13- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Polonya ziyaretinin songününde, Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa ile görüştü.

14- Cezayir halkı, dün yapılan referandumda anayasa değişikliği öngörensiyasi reformları onayladı.

15- Hint Okyanusu'ndaki Maldiv Adalan'ndu, iktidarı ele geçirmeye çalışandarbecilerin, hükümete yardım için adalara Hint askeri gönderilmesinden sonra teknelerle kaçtıkları bildirildi.

5 KASIM 1988

1- Milliyet Gazetesi'nde, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile yapılan sohbet yayımlandı.

2- Ankara 4. Kolordu 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Dev-Yoldavasında slogan atan 24 yabancı uyrukludan 20'si sınır dışı edildi. Gözaltındatutulan 4 Yunanlı'nın DGM'ye sevkedileceği bildirildi.

3- SSCB'nin, Afganistan'dan asker çekme işlemini askıya alması, BM,ABD, Pakistan, Çin ve Afganlı mücahitler tarafından kınandı.

4- Tunusla çıkarılan af ile aralarında siyasi tutukluların da bulunduğu 2200Kişinin serbest bırakıldığı bildirildi.

5- Hint Okyanusu'ndaki Maldiv Adalarfnda başarısız bir darbe girişimindebulunan paralı askerlerin, kaçarken yanlarına aldıkları rehinelerden ikisiniöldürdükleri bildirildi.

6 KASIM 1988

1- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

2- Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Sümer köyü ilkokulunun lojmanınabaskın düzenleyen bir grup PKK'lı terörist, ikisi öğretmen 3 kişiyi öldürdü, birkişiyi de yaraladı.

3- İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul'da 70 kilo eroin,Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce 300 milyon liralık kaçak oto parçası,İstanbul'da, 180 milyon lira sahte para basan kalpazanlık çetesi yakalandı.

4- Tekel maddelerinin fiyatı yüzde 11.1 ile yüzde 66.6 oranında artırıldı.

5- Kıtalararası 10. Avrasya Maratonu'nda, Ahmet Altun birinci oldu.

6- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Asaf Ayçıl, İstanbul'da öldü.

7- Sovyetler Birliği'nin Afganistan Büyükelçisi Yuli Vorontsov, dün Kabil'de yaptığı açıklamada, "Pakistan ve ABD, mücahitlere yardımı sürdürdükleritakdirde, Afganistan'dan çekilme takviminin saptandığı Cenevre Anlaşması'nun geçerliliğini yitirebileceğini" söyledi.

8- Hint Okyanusu'ndaki Maldiv Adalarfnda başarısız bir darbe girişimigerçekleştirdikten sonra, yanlarına aldıkları rehinelerle denize açılan darbeciler, kendilerini izleyen Hint donanmasına teslim oldular.

7 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Anavatan Partisi'nin MKYK toplantısından sonra yaptığı açıklamada, yerel seçimlerle ilgili yasa teklifinin ele alındığını veseçimlerin 26 Mart 1989 günü yapılacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı Ali Bozer, ortak pazarla ilişkiler konusunda, SHP GenelBaşkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek bilgi verdi.

3- Toplu Konut Yapımcıları Derneği'nin "Toplu Konut" semineriİstanbul'da başladı

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü,20 kişi de yaralandı.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Başkanı Yeorgios Vasiliu, barış görüşmelerinin birinci turunu Lefkoşa'da tamamladılar.

6- Avusturya Çevre Sağlığını Koruma Bakanı Marilie Fleming, Karadeniz'inuluslararası sularında demirli bulunan "Petersberg gemisinde bulunan 1176ton zehirli çöpü geri almayı kabul ettiklerini" açıkladı.

7- Uganda'da, Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopterin başkent Kampalayakınlarında düşmesi sonucu 12 kişi öldü.

8- Çin Halk Cumhuriyeti'nde meydana gelen depremde ölü sayısı 600'e çıktı.

8 KASIM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut özal, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada,önümüzdeki yıl enflasyon oranının yüzde 38-39 civarında tahmin edildiğini vebuna uygun olarak maaşlara artış verildiğini, eğer ilk 6 ayda enflasyonun dahayüksek olduğu görülürse, bunun üzerine maaşların yeniden düzenleneceğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada hükümeti ve uygulamalarını eleştirerek, "Bunlara karşı bütünsağduyu sahibi insanları, tüm vatandaşları seslerini yükselterek karşı koymaya, bu gidişe dur demeye çağırıyorum" dedi.

4- Olağanüstü hal uygulamasının İstanbul'dan kaldırılması, Bingöl, Elazığ,Diyarbakır., Siirt, Tunceli, Hakkâri, Van ve Mardin illerinde 19 Kasım'dan itibaren 4 ay uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal başkanlığında Türk heyeti IMF ilegörüşmelerde bulunmak üzere Washington'a gitti.

G- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, NATO'nun bağımsız AvrupaProgram Grubu Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak üzere Lüksemburg'agitti.

7- Ulusal Halk Sağlığı Kongresi nedeniyle Antalya'da bulunan Sağlık veSosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, doktorlara uygulanan zorunlu hizmetin kaldırılarak Doğubölgesinin cazip hale getirileceğini söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi, Plan Bütçe Komisyonu'ndagörüşülmeye başlandı.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grubundayaptığı konuşmada, 1980 öncesi siyasi partilerin yeniden kurulmasınıönleyen ve 12 Eylül askeri harekatına karşı değerlendirme yapmayı engelleyen Siyasi Partiler Yasası'nın 96 ve 97. maddelerinin kaldırılmasının gerekliğini söyledi.

10- SHP, Sosyalist Enternasyonal'e tam üyelik için başvuruda bulundu.

11- Petrokimya işçilerinin 21 ekimden bu yana süren açlık grevini desteklemek ve siyasi iktidarı uyarmak amacıyla Petrol-lş ve çeşitli sendikalara bağlı80 bin işçi bir günlük yemek boykotu yaptı.

12- Ana Dev-Yol davası sırasında pankart açtıkları ve slogan attıkları gerekçesiyle cuma günü gözaltına alınan 4 Yunanlı, Ankara DGM'ye çıkarıldı vesorgu yargıçlığındaki ifadelerinden sonra tutuklandı.

13- Nokta Dergisi'nin "Evren'den Evrenof'a" başlıklı son sayısı hakkındaİstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

14- Türkiye Taş Kömürleri Kurumu, taş kömürüne yüzde 15-27 oranındazam yaptı.

İaç fiyatlarına da yüzde 6-8 oranları arasında zam yapıldı.

15- Basın Şeref Kartı sahibi Osman Nebioğlu İstanbul'da öldü.

16- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişiöldü, 12 kişi yaralandı.

17- Çin Halk Cumhuriyeti'nin güneybatısındaki Yuannan bölgesinde pazar günü meydana gelen şiddetli depremle ilgili olarak son yapılan resmiaçıklamada, ölü sayısı 939 olarak bildirildi.

9 KASIM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 67 yaşındaki Hasan Arı adlı hükümlüyüAdli Tıp Kurulu'nun raporu nedeniyle affetti.

2- Başbakan Turgut Özal Atatürk'ün ölümünün 50. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da cezaevleri konusunda biraçıklama yaptı.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın ABD ve NATO konusundakiaçıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Resmi bir ziyaret nedeniyle Ankara'da bulunan Gambiya Dışişleri Bakanı Omar B.Sey, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'la bir görüşme yaptı.

6- TBMM Genel Kurulu, icra iflas Yasası'nda değişiklik yaparak kötü niyetliborçlular için yeni müeyyideler getiren yasa tasarısını kabul etti.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da çeşitli konuları içerenbir açıklama yaptı.

8- Hindistan HaJk Meclisi Başkanı Dr. Bal Ram Jaohar, TBMM BaşkanıYıldırım Akbulut'un davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

9- ABD Başkanlık seçimini Cumhuriyetçi Parti adayı George Bush kazandı.

10 KASIM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut veBaşbakan Turgut Özal, Atatürk'ün ölümünün 50. yılı nedeniyle Atatürk KültürDil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı'nca düzenlenen anma toplantısındabirer konuşma yaptılar.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile DYP GeneJ Başkanı Süleyman Demirel konuyla ilgili birer mesaj yayımladılar.

2- Adalet Bakanı Mehmet Topaç Ankara'da yaptığı açıklamada, açlık grevlerine neden olan 1 Ağustos genelgesinin kaldırılmasının ya da değiştirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu toplantısında 7 yasa tasarısı ile bir yasa önerisigörüşülerek kabul edildi.

Genel Kurul'da benimsenen bir yasa tasarısı ile iller Bankasfnın sermayesi20 milyardan 300 milyara yükseltildi. Genel Kurul'da görüşülerek kabul edilendiğer yasalar ise sınırların korunması ve çeşitli uluslararası anlaşmaların onaylanmasını kapsıyor.

4- Ulaştırma Bakanlığı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndagörüşülmeye başlandı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

6- Siirt'in Eruh ilçesi Tünekpınar köyünü basan PKK'iı teröristler 12 kişiyikaçırdılar.

7- Cumhurbaşkanlığı eski danışmanı, emekli Orgeneral Bedrettin DemirelAnkara'da öldü.

8- Washington'da bulunan Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, IMFBaşkanı Micheal Camdesus ile bir araya gelerek Türk ekonomisindeki son gelişmelerin değerlendirildiği bir görüşme yaptı.

9- FKÖ lideri Yaser Arafat, BM Genel Kurulu'nda yapacağı konuşma içinNew York'a gitmek üzere ABD'den vize istedi.

11 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal Ankara'da çeşitli konuları içeren açıklamalardabulundu.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversiteler ve YÖK bütçelerinin TBMM PlanBütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında bir konuşma yaptı.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt Ankara'da çeşitli konuları içeren bir açıklama yaptı.

4- TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Alpaslan Pehlivanlı'nın Adalet Kornisyonu'ndaki idam cezalarıyla ilgili dosyalar üzerindeki açıklaması TercümanGazetesi'nde yayımlandı.

5- SHP İstanbul Milletvekili Mehmet Moğultay ve 60 SHP milletvekili,içişleri Bakanı Mustafa Kalemli hakkında "Güvenlik güçlerinin gereksiz ve aşırışiddet kullanılmasını doğal ve olağan karşıladığı" gerekçesiyle hazırladıklarıgensoru önergesini TBMM Başkanlığı'na sundular.

6- YÖK Başkanı ihsan Doğramacı Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada,1402 sayılı kanun ile görevlerinden ayrılan 117 öğretim görevlisinin 21'ininemekli olduğunu, 62'sinin göreve iade edildiğini, 34'ünün ise halen açıkta olduğunu bildirdi.

7- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-lş Bölge ve il Temsilcileri'ninAnkara'da yapılan toplantısının açılışında çeşitli konuları içeren bir konuşmayaptı.

8- NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner, italya'nın başkenti Roma'dayaptığı açıklamada, NATO ittifakının Doğu-Batı ilişkilerini iyileştirmek, insanhaklarına saygı ve silahsızlanma için en küçük fırsatı değerlendirmeye kararlıolduğunu söyledi.

9- Belçika Ulaştırma Bakanlığı, aldığı yeni bir kararla Belçika'da ikamet eden yabancı işçilerin ülkelerine izinli gittiklerinde aldıkları ehliyetlerin geçersizsayılmasına karar verdi.

12 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, İzmit Hereke'de bir Çimento Fabrika'sınıntemel atma töreninde yaptığı konuşmada, son yedi yılda çimento tüketimininiki kat arttığını belirterek, "Bu gelişme, yatırımların kapasitesinin do aynı orandabüyüdüğünün göstergesidir" dedi.

Öte yandan, Başbakan Özal, ingiliz Financial Times gazetesine verdiğiözel demeçte, Dev-Yol sanıklarının duruşmasında gösteri yapan Yunanlılarındurumunun yargıya intikal ettiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1402 sayılı Yasa nedeniyle görevlerinden uzaklaştırılan öğretimüyelerinden 62'sinin görevlerine döndüğü yolunda YÖK Başkanı İhsanDoğramacı'nın açıklamalarının gerçeğe uymadığını bildirdi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Anayasa Mahkemesitarafından iptal edilen Süper Emeklilik Yasası ile ilgili görüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıkladı.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz İstanbul'da düzenleiği basın toplantısında, turizm eğitim projeleri konusunda bilgi verdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP Genel İdare Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ve TBMM Grubu'nun ortak düzenlediği toplantıda yaptığıkonuşmada, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi.

6- Eski Başbakanlardan ve DSP'nin doğal lideri Bülent Ecevit’in DSP'nin3. kuruluş yıldönümünde DSP'yi değerlendiren demeci Cumhuriyet Gazatesi'nde yayımlandı.

7- Türk-lş tarafından düzenlenen "iş Hukukunun Çıkmazları vu Parlamentodan Beklenenler" konulu panel-konierans Genel Başkan Şevket Yılmamınaçış konuşmasıyla Ankara'da başladı.

8- Gazeteci-Yazar Sait Arif Terzioğlu Girne'du öldü.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişiöldü.

10- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, Washington'da Dünya Bankası veIMF yöneticileriyle yaptığı görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, kalkınma hızının yüzde 5'e düşürülmesinin hedeflendiğini ve kamu sektörü açığının GSMH'nin yüzde 5'ine indirilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

11- Sürgündeki Filistin halkının parlamentosu niteliğini taşıyan Filistin Ulusal Konseyi toplantıları Cezayir'de, FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın açış konuşmasıyla başladı.

FKÖ lideri Yaser Arafat konuşmasında, kendi vatanlarında yaşamak istediklerini belirterek, "Mücadelemiz, Filistin bayrağını Kudüs'e dikinceye kadarsürecek" dedi.

12- Uluslararası Af Örgütü, bütün dünya hükümetlerinin insan hakları anlaşmalarını imzalamaları için kampanya başlattı.

13 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da İstanbul ve Eskişehir karayollarını birbirine bağlayan çevre yolunu, hizmete açtı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da Cumhuriyet Gazetesi'nepartisinin "alternatif politikalarını" anlattı.

3- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bütçesi görüşüldü.

4- Hak-lş'e bağlı Öz Iplik-lş Sendikası ile tekstil kolunda iki fabrikada 945işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı. Bu arada Diyarbakır MTA'da da toplu sözleşme imzalandı.

5- Türk Diş Hekimleri Birliği (DDHB) Merkez Konseyi ikinci olağan Kongresi Ankara'da yapıldı, başkanlığa Dr. Yılmaz Bilgin seçildi.

6- Cezaevlerindeki uygulamaları protesto etmek amacıyla dün Sultanahmet'te toplanan ve daha sonra polisin müdahalesiyle gözaltına alman 32kişiden 20'si tutuklandı, diğer 12 kişi de serbest bırakıldı.

7- Kısa adı TÜSES olan Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırma VakfıKurucular Kurulu İstanbul'da yapıldı, ilk Başkanlığa Korel Göymen, genel sekreterliğe de Yiğit Gülöksüz seçildi.

8- Afganistan'da mücahitlerle Kabil yönetimine bağlı birlikler arasındaçarpışmalar sürerken, mücahitler 4 Afgan uçağını düşürdüler.

9- 9. Uluslararası Politika ve Strateji Sempozyumu Federal Almanya'nınMünih kentinde başladı.

14 KASIM 1988

1- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, İstanbul adliye binalarında incelemeleryaptı; İstanbul Barosu'nu ziyaret ederek yeni yöneticilere başarılar diledi. Topaç, gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, cezaevleri konusunda "Mevcuttatbikata devam ettiklerini" belirterek, sadece tutuklulara tek tip giydirilmesinekarşı olduğunu, bunu sağlamak için "tüzük değişikliği hazırladıklarını" bildirdi.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, bakanlığının bütçesini TBMM Plan veBütçe Komisyonu'na sunarken yaptığı konuşmada, Filistin konusuna dadeğinerek, "Filistin davasını ve kendi devletlerini kurma hakları da dahil, Filistinlilerin tüm meşru haklarını destekliyoruz, bu desteğimizi Sayın Arafat'a teyitettik" dedi.

Mesut Yılmaz, ayrıca, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın Dışişleri Bakanlığı idari ve Mali işler Daire Başkanlığı görevinde bulunduğu sırada yapılanzırhlı araçlar ve çelik yelekler alımlarını inceleyen komisyonun raporunda buişlemlerde "usulsüzlük bulunduğu" sonucuna vardığını açıkladı.

3- DYP'nin iki hattadır süren Genel idare Kurulu, Meclis Grubu ve MerkezDisiplin Kurulu ortak toplantılarında, çeşitli konuların görüşüldüğü, bildirildi.

4- Rektörler Kurulu toplantısına katılmak üzere Samsun'a gelen, bu arada47. Üniversitelerarası Kuru Tun Samsun ve Sinop'taki çalışmalarını da izleyenYÖK Başkanı ihsan Doğramacı, gazetecilerin bir sorusu üzerine, "25 yılını doldurarak emekli olanlarla birlikte 1402 sayılı yasa ile görevlerine son verilenöğretim üyesi ve öğretim elemanlarından dönmek isteyenlerin üniversiteleredönebileceklerini söyledi.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren ve Türk Tabipler BirliğiMerkez Komitesi, Maliye ve Gümrük Bakanı A.Kurtcebe Alptemoçin'in avukatlar ve doktorların vergi kaçırdığını söylemesiyle ilgili olarak yaptıklarıaçıklamada, "Maliye'nin her işlemi kayda bağlı olan onurlu meslek sahiplerinisuçlamak yerine hayali ihracatçının ve haksız vergi iadesi alanın üzerine gitmesi gerektiğini" belirttiler.

6- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti tarafından İstanbul'dadüzenlenen "1988 Sonuna Doğru Türkiye Ekonomisi ve Geleceğe Bakış"konulu konferansa, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,SHP adına Grup Başkanvekıl; hikmet Çetin, DYP adına Manisa MilletvekiliSümer Oral katıldılar.

7- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Tüık-lş ile AAFLI'mn Çeşme'deortaktaşa düzenledikleri "Demokratik Toplumda Sendikaların Rolü" konulu seminerde bir konuşma yaptı.

8- Cezaevlerindeki açlık grevlerini desteklemek ve tutuklu ve hükümlüyakınlarının tutuklanmasını protesto için İstanbul'da yürüyüş yapmak isteyen400 kadar öğrenci polis tarafından dağıtıldı, 6 öğrenci gözaltına alındı.

12 cezaevinde 2 bine yakın tutuklu ve hükümlünün "tek tip elbise" ve"sevk zincirinin" kaldırılması için sürdürdüğü açlık grevine, Erzincan Özel TipCezaevi'ndeki 150 kadar tutuklu ve hükümlü de katıldı.

Bu arada, SHP İstanbul il Örgütü'nün "Herkesi insan haklarını savunmayaçağıran" mektup metni açıklandı.

9- Tutuklu dört Yunanlı'nın duruşmalarını izlemek için Ankara'da bulunanAtina Belediye Başkanı Miltiadis Evert, Ankara Anakent Belediye BaşkanıMehmet Altınsoy'u ziyaret etti.

10-Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF)' bir delegasyon Türk ekonomisiyle ilgili veri toplamak için Ankara'ya geldi.

11- İstanbul Savcılığı tarafından 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde TCK'nın159/1. maddesi gereğince yargılanan "Su da Yanar" filminin yönetmeni AliÖzgentürk beraat etti.

12- Emekli valilerden Niyazi Araz Ankara'da öldü.

13- Cezayir'de üç gündür çalışmalarını sürdüren Filistin Ulusal Konseyi(FUK), "Bağımsız Filistin Devleti"ni ilan etti. FKÖ Lideri Yaser Arafat, FilistinDevletinin başkentinin Kudüs olduğunu açıkladı.

14- İsveç PEN Kulübü, dün düzenlediği uluslararası toplantıda ve Stockholm'deki Türk Büyükelçiliği önünde yapılan gösterilerde, Türkiye'deki siyasitutuklamalara son verilmesini ve düşünce suçlularının serbest bırakılmasını istedi.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'de AT Komisyonu Başkanı Jacques Delors ve AT Akdeniz Bölgesi Sorumlusu Claude Cheysson ile görüşmelerdebulunan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, "Rum kesiminin buaşamada topluluğa tam üyelik başvurusunda bulunmayacağını" açıkladı. Vasiliu, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki "Davos sürecinin" ancak Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedildiğinde başarıya ulaşacağını, Başbakan Özal'ınçağırması durumunda Davos'ta bulaşabileceklerini" söyledi.

16- Sri Lanka'da, Tamil gerillalarınca bir otobüse düzenlenen saldırıda 27kişi öldü.

15 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, bir açıklama yaparak, "Bağımsız Filistin Devleti'nitanıyor, alınan kararların bölgede kalıcı bir barışın tesisi yönünde hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

Türkiye'nin Filistin Devleti'ni tanıması, SHP, DYP, DSP tarafından olumlukarşılandı.

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği kanalıyla yapılan resmi açıklamada Türkiye'ninbağımsız Filistin devletini tanıma kararının üzüntüyle karşılandığı" bildirildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Dışişleri Bakanlığı idari ve Mali işlerDaire Başkanlığı sırasında zırhlı araç ve çelik yelek alımında usulsüzlük bulunduğunun Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz tarafından doğrulanması üzerine MilliSavunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın hemen görevden alınmasını istedi.

Başbakan Turgut Özal, konuyla ilgili olarak, "işlemlerde eksiklik" ortayaçıktığını, "Onun da çok önemli bir şey oJacağmı zannetmediğini" söyledi.

Miili Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, "istifa etmeyi gerektiren bir durumgörmüyorum" dedi.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli hakkında SHP'nin "Güvenlik güçlerinindevlet terörü niteliği gösteren işlem ve eylemleri" nedeniyle verdiği gensoruönergesi, TBMM'de reddedildi.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın bütçesi görüşüldü.

5- Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu'nda yer alacak milletvekilleribelirlendi. Komisyonda ANAP 12, SHP 4, DYP 2 üyeyle temsil edilecek.

6- Ankara Cumhuriyet Savcılığı. Emniyet Müdürlüğü Dernekler Masası'nınihbarı üzerine Eğit-Der hakkında soruşturma açtı.

7- 2000'e Doğru Dergisl'nin Ankara temsilcisi Halil Berktay, Dergi'nin muhabiri Selami Ince'nin ve Yeni Çözüm Dergisi Ankara temsilcisi Erdal Çayır'ın10 Kasım günü tutuklandıklarını belirtti ve halen mahkemeye çıkarılmamalarınıkınadı.

8- Ankara 4. Kolordu Komutanlığında görülmekte olan 723 sanıklı anaDev-Yol davası sırasında "slogan atarak" ve "pankart açarak" gizli örgüteyardımcı oldukları gerekçesiyle haklarında 3-5 yıl hapis cezası istenen 4 Yunanlı, çıkarıldıkları Ankara DGM'de ilk duruşmalarında, tutuksuz yargılanmaküzere serbest bırakıldılar.

9- İstanbul Emniyet Siyasi Şube Müdürlüğü, Binbaşı Esat OktayYıldıran'ın öldürülmesiyle ilgili olarak 61 kişinin gözaltına alındığını, 22'sinin adliyeye sevk edildiğini, 22 kişiden 9'unun DGM Savcılığı tarafından serbestbırakıldığını, 13 kişinin de tutuklama istemiyle sorgu hakimliğine gönderildiğinibildirdi.

10- Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu, ayrılıkçı PKKörgütünün şehir örgütlenmesiyle ilgili 8 ilde 221 kişinin ele geçirildiğini, 221kişiden 47'sinin tutuklandığını, 54'ünün polis ve 66'smın da mahkemeceserbest bırakıldığını, 54'ünün de halen gözaltında "tutulduğunu söyledi.

11- Bir günlüğüne Ankara'ya gelen Ürdün Veliahtı Prens Hasan Bin Tallal,Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal ile birer görüşmeyaptıktan sonra ayrıldı.

12- Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen Akropolis Turnuvası'nakatılan Türk asıllı Bulgar eskrimci Sezgin Şakiroğlu, turnuvadan sonra TürkBüyükelçiliği'ne sığındı. Şakiroğlu daha sonra İstanbul'a getirildi.

13- Filistin Ulusal Konseyi'nin, "Bağımsız Filistin Devleti"ni ilan ettiği Cezayir toplantısı sona erdi. FKÖ Lideri Yaser Arafat, düzenlediği basın toplantısında, "BM Güvenlik Konseyi'nin 1967 tarih ve 242 sayılı kararını 'barışiçin' kabul ettiklerini" söyledi.

14- Bağımsız Filistin Devleti, Cezayir, Irak, Malezya, Kuveyt, Türkiye,KKTC, Tunus, Ürdün, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuzey ile Güney Yemen ve Moritanya tarafından tanındı.

16 KASIM 1988

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut ÖzaPın başkanlığında toplandı.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda Dışişleri'nezırhlı araç alımıyla ilgili rapor konusunda bir konuşma yaptı.

Ayrıca Yılmaz, Filistin Devleti'nin ilan edilmesi ve Türkiye'nin de bu devletitanıması nedeniyle Genel Kurul'a bilgi verdi.

3- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Safa Giray, bakanlığının bütçesi TBMM Planve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında çeşitli konuları içeren biraçıklama yaptı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, "Süper Emeklilik Yasası ile ilgili çalışmalara başladıklarını"bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü inal Batu Filistin'i tanıma kararının erken olduğu iddiaları üzerine yaptığı açıklamada, "Zamanlama tamamen TChükümetinin bir takdiridir ve zamanlama bu şek'lde tecelli etmiştir. Karar tutarlıdır" dedi.

Öte yandan israil Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Tel-Aviv temsilcisiniDışişleri Bakanlığı'na çağırarak konu ile ilgili görüşlerini temsilciye bildirdi.

6- Yüksek Öğretim Kurumlarında disiplin dışında herhangi bir nedenleilişiği kesilen öğrencilere af ve kıyafet serbestiyesi getiren yasa tasarısı TBMMGenel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

7- Adana-Gaziantep karayolunda meydana gelen trafik kazasında 16 kişiöldü, 63 kişi de yaralandı.

8- Pakistan'da genel seçimler yapıldı.

9- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, çeşitli görüşmelerde bulunmaküzere ABD'ye gitti.

10- Sovyetler Birliği'nin Ballık cumhuriyetlerinden Estonya'da parlamento,cumhuriyet anayasasında değişiklik yaparak Estonya'yı "hükümran" ilan etti.

17 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağangörüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin çeşitlikonulardaki sorularını cevaplandırdı.

2- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Güneş Gazetesi'ne, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın TBMM'de dün zırhlı araç alımlarında usulsüzlük yapıldığıyolundaki konuşmasını değerlendirdi.

3- TBMM, Bağımsız Filistin devletinin kurulması dolayısıyla, Filistin UlusalKonseyi'ne bir kutlama mesajı gönderdi.

4- Türk Ceza Yasası'nda değişiklikler yapan tasan TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5- Çeşitli vergi yasalarında değişiklik yaparak vergileri arttıran ve peşin vergi ödeme sistemini getiren vergi paketinin TBMM Genel Kurulu'ndagörüşülmesine başlandı.

6- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nın bütçesi TBMM Plan ve BütçeKomisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

7- SHP'li bir grup milletvekili, Adalet Bakanı Mehmet Topaç ile görüşerek,1 Ağustos Genelgesi'ni protesto amacıyla tutuklu ve hükümlülerin başlattıklarıaçlık grevlerinin sona ermesi için önlem alınmasını istediler.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren de, gelişmelerin onarılmazsonuçlar doğuracağını belirterek açlık grevlerine son verilmesi çağrısında bulundu.

8- İstanbul DGM'ce yayın yoluyla bölücülük yaptığı gerekçesiyle"müsaderesine" karar verilen yayıncı-yazar Muzaffer ilhan Erdost'un"ŞemdinliRöportajı" adlı kitabı hakkında, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "yayınyoluyla yasanın suç saydığı eylemleri övmek" savıyla açılan davada beraat kararı verildi.

9- Pankart asmak, bildiri dağıtmak ve yasadışı Dev-Sol örgütüne üye olmak iddiasıyla Ankara DGM'de yargılanan 10 sanıktan 3'ü toplam 20 yıl 6 ayhapis cezasına mahkum oldu.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile gelecek halta New York'ta yapacağı buluşma öncesinde, Eylülayından bu yana Kibrısla yapılan toplumlararası görüşmeler hakkında bilgi vermek ve görüş alış-verişinde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

11- Strasbourg'daki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısınakatıldıktan sonra Brüksel'e geçen Devlet Bakanı Kamran inan, AT KomisyonuAkdeniz Havzası Sorumlusu Clauda Cheysson ile ikili bir görüşme yaptı.

Avrupa Parlamentosu'nun Strasbourg'da gerçekleşen oturumunda ise,Türkiye konusunda verilmiş üç ayrı "acil karar tasarısı" kabul edildi. Birinci tasarıda, başta TBKP liderleri olmak üzere Türkiye'deki siyasi tutukluların serbest bırakılması ve cezaevlerinde kötü muamele uygulanmaması istendi. Yunanlı parlamenterlerin imzasıyla gündeme gelen ikinci kararda ise, 4 Yunanvatandaşının, Ankara'daki Dev-Yol davası sırasında gösteri yaptıkları için tutuklanması kınandı. Son "acil karar tasarısında" ise, Iraklı Kürt mültecileri kenditopraklarında barındırdığı için Türkiye'ye teşekkür edildi.

12- Pakistan'da dün düzenlenen parlamento seçimlerini kazanan Pakistan Halk Partisi lideri Benazir Butto, kendisini başbakan ataması için DevletBaşkan Vekili Gulam Ishak Han'a çağrıda bulundu.

13- Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov üç günlük resmi bir ziyaret içinHindistan'a gitti.

18 KASIM 1988

1- Milli Savunma Bakanlığı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndagörüşüldü. Bütçe görüşülürken, SHP ve DYP'li üyeler, Bakan Ercan Vuralhan'in, hakkındaki iddialara rağmen hala görevde kalmasını protesto amacıylaoturum salonunu terk ettiler.

2- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda açıklamalarda bulundul

3- İstanbul Barosu, cezaevlerinde yapılan açlık grevleri konusunda, Adalet Bakanlığı'nı göreve çağırırken, Ankara Barosu, Başbakan Turgut Özal'agönderdikleri açık mektupta, 1 Ağustos Genelgesi'nin uygulamadankaldırılmasını istedi.

Halkevleri İstanbul ve Ankara yöneticileri, Sosyalist Parti, 3 günlük açlıkgrevi başlattılar.

4- UEFA Disiplin Komitesi, İsviçre'nin Xamax Nechatel takımını 5-0 yenerek çeyrek finale yükselen Galatasaray'ın Xamax maçının iptaline ilişkin karafının gerekçesini açıkladı.

Karar, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel ve Dışişleri Bakanlığı SözcüsüBüyükelçi inal Batu tarafından yapılan açıklamalarla eleştirildi.

5- Kıbrıs Rum Lideri ile yapacağı görüşme öncesi Türkiye'ye gelen KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile bir görüşmeyaptı. Görüşmeye Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci ve KKTC Dışişleri Bakanı Kenan Atakol'dakatıldı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ile KKTC'ninKıbrıs sorununun çözümü konusunda tam bir görüşbirliği içerisinde olduklarıbildirildi.

6- BM Genel Kurulu Siyasi Komitesi'nde iki süper gücün en kısa zamandanükleer silahların dondurulması konusunda karar almaları istendi. SSCB tarafından desteklenen ve 13'e karşılık 116 oyla kabul edilen karar tasarısınaTürkiye ret oyu verdi.

7- Bağımsız Filistin Devleti, SSCB ve Kıbrıs Rum yönetimi tarafından datanındı.

8- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti'nde, Litvanya parlamentosu, cumhuriyetin ulusal bayrağının resmi bayrak olarak kullanılması, ulusal dilin Lilvancaolarak kabul edilmesi ve Litvanya ulusal marsının resmen kullanılmasını K a, ıetti.

9- İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, ülkesinin ABD ile görüşmeyireddetmesinin nedeninin, ABD'deki Iran mallarının dondurulması olduğunusöyledi.

10- Güney Atrika'da, 6 idam mahkumunun daha idam cezasının infaz edilmesiyle, bu yıl içinde idam edilen mahkum sayısının 110'a yükseldiğiaçıklandı.

11- İngiltere ve Irak, dün karşılıklı olarak bir grup diplomat ve elçilikgörevlisini sınır dışı ettiler.

19 KASIM 1988

1- "Türkiye için Alternatif Politikalar" konulu Taksim Toplantısı Bolu'dabaşladı.

2- Türk Hukuk Kurumu Başkanı Prof.Dr.Muammer Aksoy, cezaevlerindesüren açlık grevleri konusunda, "Yitirilecek zamanın kalmadığını" belirtti vegrevcilere, "akıla, hayata ve gerçekçiliğe" çağırıyorum" derken, Adalet Bakanı'na hitaben "Sizi, hukuka, insan haklarına insafa ve insan yaşamınasaygıya davet ediyorum" dedi.

3- Türk Tabipler Birliği Başkanı Nusret Fişek, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, 1 Ağustos Genelgesi'nde yer alan "Grevi uzatıcı, bal, şeker, suve tuz dahil olmak üzere herhangi bir yiyecek verilmeyecektir" hükmününaçlık grevini ölüm orucuna dönüştüreceğini, hekimlerin böyle bir uygulamadayer alamayacağını" söyledi. Fişek, "Bir ölüm durumunda savcıların, Adalet Bakanlığı ve Hükümet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunması gerektiğini" öne sürdü.

4- Eski AP milletvekillerinden Yusuf Aktimur Adana'da öldü.

5- SSCB lideri Mihail Gorbaçov, Estonya Cumhuriyeti parlamentosununaldığı kararlar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bu olaylar perestroyka'nın(yeniden yapılanma) bir parçası olduğunu söyledi.

6- Federal Almanya'nın Hamburg kentinde çalışmalarını tamamlayan Kuzey Atlantik Asamblesi aleyhinde düzenlenen gösterilerde 51'i polis olmaküzere 69 kişi yaralandı, 2 kişi gözaltına alındı.

7- Küba, Güneybatı Afrika bölgesinde barış sağlanması amacıyla Angola,Küba ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin temsilcileri arasında hafta içinde Cenevre'de yapılan görüşmelerde belirlenen arılaşma koşullarını kabul ettiğinibelirtti.

8- Afganistan'ın Celalabad kenti yakınlarında, Afgan mücahitlerince dündüzenlenen saldırıda 22 Afgan askerinin öldüğü bildirildi.

9- Yugoslavya'nın özerk Kosova bölgesinde son günlerde düzenlenenprotesto gösterilerine misilleme olarak, başkent Belgrad'da, bir milyona yakınSırp gösterici, Arnavutluk'u protesto gösterisi düzenledi.

10- Sovyet Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı özerk Karabağ bölgesininmerkezi Stepanakert'te gösteri düzenleyen göstericilerle polis arasındaçıkan çatışmada, 7 kişi yaralandı. Haberin Ermenistan'da duyulması üzerineCumhuriyet'in başkenti Erivan'da olayı protesto için genel grev düzenlendi.

20 KASIM 1988

1- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü.

2- İslahatçı Demokrasi Partisi'nin(IDP) ikinci olağan büyük kongresinde,Genel Başkanlığa Aykut Edibali, yeniden seçildi.

3- Macaristan'ın, Romanya'daki ticari danışmanı Karoiy Oyoerfy, istenmeyen kişi ilan edildi ve Macar diplomatın üç gün içinde Romanya'yı terk etmesiistendi.

4- Mısır ve Vietnam, bağımsız Filistin Devleti'ni tanıdılar.

5- SSCB'nin Estonya Cumhuriyeti'nde, anayasaya yapılan ek, Sovyet yasalarına aykırı bulundu.

SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı Karabağ özerk bölgesinde,Karabağ'ın Ermenistan'a bağlanması isteğiyle gösteriler yapıldı.

Öte yandan, Hindistan'a yaptığı geziyi tamamlayan SSCB Lideri MihailGorbaçov, Moskova'ya döndü.

6- Kanada'da genel seçimler yapıldı.

7- Sri Lanka'nın doğusundaki üç bölgede yerel meclisin kurulmasıamacıyla seçimler yapıldı.

21 KASIM 1988

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçesi, TBMM Plan ve BütçeKomisyonu'nda görüşüldü.

2- Fırat ve Dicle'nin sularının Türkiye, Irak ve Suriye arasında kullanımınınnasıl yapılacağını saptamaya yönelik görüşmeler Ankara'da başladı.Görüşmelere Türkiye adına Bayındırlık ve iskan Bakanı Safa Girıy katıldı.

3- SHP Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin, içişleri Bakanı Mustafa Kalemlitaralından yanıtlanmasını istediği, bölgesinin sorunlarına ilişkin, 4 soruönergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.

4- Türkiye ile Irak arasında hukuki ve cezai alanlarda adli yardımlaşma ilesuçluların iadesi konularına ilişkin protokol, Ankara'da Dışişleri Bakarılığı'ndaiki ülke yetkilileri taralından imzalandı.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi Lideri YeorgiosVasiliu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile New York'ta ayrı ayrıgörüştüler.

6- Filistin Kurtuluş örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, Mısır'ın başkenti Kanire'ye gitti.

7- Çin Halk Cumhuriyeti, Bağımsız Filistin Devletini tanıdığını açıkladı.

8- Petrol Ürünleri fiyatlarına yüzde 8 ile yüzde 11 oranında zam yapıldı.

9- Pakistan, dün sınırı geçen bir Afgan uçağını düşürdüğünü açıkladı.

22 KASIM 1988

1- Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

2- Akaryakıt fiyatlarına yapılan yüzde 8-11 oranındaki zam yürürlüğe girerken, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel birer açıklama yaparak zamları eleştirdiler.

3- İran, ülkedeki iki Türk diplomatın iran'ı terketmesini istedi. Konuyla ilgilibir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, "Haberdoğru. Temaslar sürüyor" dedi.

4- DYP'nin kurucu Genel Başkanı, Tarım eski bakanlarından Ahmet Nusret Tuna Ankara'da öldü.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın gözetiminde NewYork'ta biraraya geldiler.

6- Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentinde 14 Kasım günü askeribir hastanenin Afgan ordusu uçakları tarafından yanlışlıkla bombalanması sonucu 100 kişinin öldüğü bildirildi.

23 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Yargıtay'ı ziyaret ederek Yargıtay Başkanı Ahmet Coşar ve Cumhuriyet Başsavcısı Firuz Çilingiroğlu'ndan yargı mensuplarının sorunları hakkında bilgi aldı.

Öle yandan Başbakan Özal, Sovyetler Birliği Dış Ekonomik işler BakanıKonstantin Katuşev'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, iran'ın iki Türk diplomatını sınır dışı etme kararı alması üzerine, Iran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'ye bir mesaj göndererek, buolaydan duyduğu memnuniyetsizliği ve ikili ilişkilerde yaratabileceği sıkıntılarıdile getirdi.

3- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı bütçesigörüşüldü.

4- TBMM Adalet Komisyonu, şartlı salıvermede hükümlü lehine düzenlemeler getiren ve para cezalarının katsayıya bağlanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

5- TBMM Anayasa Komisyonu'nda "Radyo ve televizyon vericilerininbundan böyle sadece PTT taratından kurulabilmesi ve TRT vericilerininPTT'ye devri" ile ilgili yasa tasarısı kabul edildi.

6- Fransa'nın yeni Ankara Büyükelçisi Eric Rouleau, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e güven mektubu sunarak görevine başladı.

7- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın, NATO RevieW dergisinde "Yükün paylaşılması-Türkiye'nin görüşü" başlıklı bir makalesi yayımlandı.

8- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, ANAP 2. Olağan kongresinde,Başbakan Turgut Özal'a suikast girişiminde bulunan ülkücü Kartal Demirağ'ı20 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

9- Eskişehir E Tipi Cezaevi'nde 36 gündür devam eden açlık grevi sonaerdi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, New York'ta yaptıkları görüşme sonrasında 19 Aralık'ta Lefkoşa'da ikili görüşmelere yeniden başlamak konusunda anlaştıklarınıaçıkladılar.

11- İsrail işgali altındaki topraklarda yapılan genel grev ile ayaklanmanınbaşlangıcından bu yana gerçekleştirilen s.mr dışı etme uygulamaları protesto

edildi. Güvenlik Kuvvetleriyle gösterici Filistinliler arasındaki çatışmalar dasürerken dün 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

24 KASIM 1988

1- Milli Savunma Bakanı brcan Vuralhan, ABD'ye yapacağı ziyaret öncesiMilliyet Gazetesi'ne gezi ile ilgili fjçıklamalarda bulundu.

2- TBMM Plân ve Bütçe Komisyonu'nda Maliye ve Gümrük Bakanlığıbütçesi görüşülmeye başlandı.

3- Ankara'da yapılan Türkiye-Sovyetler Birliği 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı, bir karma ekonomik protokolün imzalanmasıyla sona erdi.

4- İran'ın sınırdışı edeceğini açıkladığı 2 Türk diplomatından Urumiye Konsolosluğu'nda görevli idari Ataşe Cengiz Yazıcı Türkiye'ye döndü.

5- Türkiye'de bulunan Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rui Amaral başkanlığındaki Poıtekiz heyeti, Devlet Bakanı Kamran inan, Devlet BakanıMehmet Yazar ve Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılrnaz'ı ayrı ayrı ziyaret ederek bir süre görüştü.

6- Öğretmenler Günü tüm yurtla törenlerle kutlandı.

7- Mardin'in Gercüş ilçesine bağlı Basar köyü yakınlarında bir grupteröristle güvenlik kuvvetleri arasında çıkarı çatışmada bir polis şehit oldu, birterörist ölü olarak ele geçirildi.

8- Ankara DGM'de görülen yasadışı Dev-Yol davasında pankart açmak veslogan atmak iddiasıyla yargılanan 4 Yunanlı için DGM görevsizlik kararı verdi.Dava Nöbetçi Sulh Mahkemesi'ne gönderildi.

9- Filistin halkıyla dayanışma adı altında Ankara'da bir gösteri yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 8 öğrenciye Ankara DGM'ce 8'er yıl 4'er ay hapis cezası verildi.

10- İstanbul Tuzla'da yapılan ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan operasyona katılan 16 polisin 56'şar yıl ağır hapis cezası istemiyle yargılanmalarınıİstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi lider Yeorgios Vasiliu'nun, NeW York'da BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar iı'e birlikte, Kıbrıs sorununun çözümü için yaptıkları görüşmeler sona erdi. Bugörüşmeler sırasında KKTC'nin Rum tarafına önerdiği yeni formülün,"Rumların siyasal üstünlükten vazgeçmesi halinde, Türk kesiminin de askeri üstünlükten vazgeçeceği" ilkesine dayandığı açıklandı.

12- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Genadi Gerasimov Moskova'da yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de geçen salı günüayaklanan halkın 3 askeri öldürüp, 126 kişiyi yaraladığını, Gence ve Nahcivankentlerinde 'özel hal' ve sokağa çıkma yasağı ilân edildiğini söyledi.

25 KASIM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Pakistan Cumhurbaşkanı Gulam IshakHan'a seçimler dolayısıyla gönderdiği mesajda, "Türkiye'nin, refah vekalkınma yönündeki çabalarında Pakistan'ın daima yanında olacağını" bildirdi.

Başbakan Turgut Özal da Cumhurbaşkanı Gulam Ishak Han ile PakistanHalk Partisi lideri Benazir Butto'ya birer kutlama mesajı gönderdi.

2- SHP 4. Küçük Kurultayı Genel Başkan Erdal inönü'nün açış konuşmasıyla Ankara'da çalışmalarına başladı.

3- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Washington'da yapılacak"NATO'nun 40. Yılı-Batı ittifakının Güvenliği ve Geleceği" konulu konferansakatılmak üzere ABD'ye gitti.

4- TBMM Plân ve Bütçe Komisyonu'nda, 1989 yılının ilk yarısında memurmaaşlarına uygulanan katsayı 128'e yükseltildi.

5- İtalya'nın, Türklere vize uygulamaya hazırlandığı yolundaki haberlerüzerine bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu,bunun gerçekleşmesi halinde Türk-ltalyan ilişkilerinin yeni bir değerlendirmeye tabi tutulmasının gerekebileceğini söyledi.

6- Ankara'daki yasadışı Dev-Yol duruşmasında gösteri yapmak suçundanyargılanan 4 Yunanlı sınırdışı edildi. Yunanlı göstericiler gıyabında yargılanacaklar.

7- Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rui Amaral başkanlığındakiPortekiz heyeti, Başbakan Turgut Özal ve Adalet Bakanı Mehmet Topaç'ıziyaret etti.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Londra'da ayrı ayrı basın toplantısı düzenleyerek, BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'ın gözetiminde New York'da yaptıkları toplantıyıdeğerlendirdiler.

9- Fransa Devlet Başkanı François Mitterand, iki günlük resmi bir ziyafetiçin Sovyetler Birliği'ne gitti.

10- Ermenistan Parlamentosu dün yaptığı olağanüstü toplantıda,"Anayasa değişikliklerinin Ermenistan'ın çıkarlarına uymadığına" karar verdi veSovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov'un Karabağ'ın Ermenistan'a bağlanamayacağını öngören kararına karşı çıktı.

26 KASIM 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bolu'nun Gerede ilçesinde incelemelerde bulundu.

2- Fransa'ya yapacağı iki günlük resmi ziyaret öncesinde Başbakan Turgut Özal'ın bir demeci Le Monde gazetesinde yayımlandı.

3- Adalet Bakanı Mehmet Topaç AA'ya yaptığı açıklamada, cezaevlerinde972 kişinin açlık grevinde bulunduğunu, Ancak Malatya Özel Tip Cezaevi'nde 143 kişinin eyleme son vermesiyle bu sayının 829'a indiğini, Amasya,Çanakkale, Ceyhan ve Diyarbakır cezaevlerinde ise eylemin sürdüğünü bildirdi.

4- SHP 4. Küçük Kurultayı Genel Başkan Erdal inönü'nün kapanış konuşmasıyla sona erdi.

5- Güneydoğu'da 1.6 aydır uygulanmakta olan olağanüstü halin Meclis komisyonunca denetlenmesi için SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay ve 43SHP'li tarafından hazırlanan bir araştırma önergesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- 8. Uluslararası Amiens Film Şenliği'nde Hülya Koçyiğit, Engin Ayça'nınyönettiği Bez Bebek'teki yorumuyla en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, New York'ta KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ilegörüşmeleri hakkında bilgi vermek üzere gittiği Atina'da yaptığı açıklamada,"Gelişmeler beklenenin ötesinde olumlu yoldadır ve Kıbrıs sorununaçözümün yolu görünmüştür" dedi.

8- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslümanların yaşadığı batı kesimindeSuriye yanlısı Emel milisleri ile Iran yanlısı Hizbullah örgütü militanları arasındabaşlayan çatışmalarda 24 kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı bildirildi.

9- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan ve Ermenistan Cumhuriyetleri'ndegerginlik sürerken Azerbaycan'ın Gence kentinde askerler, sokağa çıkma yasağını ihlâl ettikleri gerekçesiyle 3 Azeriyi öldürdüler.

10- FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın, BM Genel Kurulu'na katılmak amacıylaABD'ye gitmek üzere yaptığı vize başvurusu, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedildi.

27 KASIM 1988

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Ankara il örgütününgenişletilmiş toplantısında bir konuşma yaparak, pahalılığı, ücretleri, yeni vergitasarılarını ve TRT'yi eleştirdi.

2- 25-26 kasım günleri Ankara'da toplanan SHP Küçük Kurultayı bildirisiyayımlandı.

3- Buca Cezaevi Savcısı'nın lojmanına silahlı ve bombalı saldırıda bulunuldu. Olayda Cezaevi Savcısı Mehmet Emin Öğe ve eşi yaralandı.

4- İnsan Hakları Derneği(lHD) Başkanı Nevzat Helvacı, insan Hakları Evrensel Bildirisi'nin 40. yılında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- İzmir Tabip Odası taratından izmir'de düzenlenen bir yürüyüş ve mitingde hükümetin sağlık politikası eleştirildi.

6- İstanbul'da Tutuklu yakınları tarafından "Yaşam Hakkına Saygı" mitingiyapıldı. Mitingde 1 Ağustos Genelgesi eleştirildi.

7- UEFA itiraz Komisyonu, Galatasaray'ın, İstanbul'da Xamax'la oynadığımaçın iptal kararına yaptığı itirazı kabul etti.

8- Başbakan Turgut Özal, Fransa'nın Strasbourg kentinde Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile bir görüşme yaptı.

9- Fransa Başbakanı Michel Rocard, Başbakan Turgut Özal'ın Fransa gezisi nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi'ne özel bir demeç verdi.

10- Çekoslovakya lideri Milos Jakes, Prag'da bir açıklama yaparakülkesindeki Sovyet birliklerinin uluslararası bir anlaşma çerçevesindeçekilmesinden yana olduğunu söyledi.

28 KASIM 1988

1- ANAP tarafından hazırlanan yerel seçimlerin 26 Mart 1989'dayapılmasını içeren yasa önerisi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

2- SHP'de geçen hafta yaptığı "Parti aşırı solcuların işgali altında"açıklaması ile yoğun eleştirilere hedef olan İstanbul milletvekili Ali Topuz.Genel Sekreter Yardımcılığı ve MKYK üyeliğinden istifa etti.

3- Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda çalışan 45 bin işçi adına yürütülen toplu iş sözleşmeleri, Kamu işveren Sendikası, Türk Kamu-Sen ile Genel MadenIş Sendikası arasında imzalandı.

4- Başbakan Turgut Özal'ın 1982 yılında Tercüman Gazetesi'ne verdiğidemeçte, Cumhuriyet Gazetesi'ne "Babıâli'nin Pravdası" olarak nitelemesiyleilgili olarak İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde sonuçlanan davada,Başbakan, Cumhuriyet Gazetesi'ne 500 bin lira manevi tazminat ödemeyemahkum edildi.

5- Aylık dergi Yöneliş'in ilk sayısı ile, Lenin'in "Partileşme Süreci" isimli kitabının 2. baskısı, İstanbul DGM'ce toplatıldı.

6- TÜTAV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Baytaş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, TÜTAV tanıtma ödüllerini kazananları açıkladı.

7- Başbakan Turgut Özal, Paris'te, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ve Başbakan Michel Rocard ile görüştü. Mitterand, Türkiye'nin AT'yetam üyeliği konusunda, "1992'de Avrupa Topluluğu'nda tek pazar gerçekleşinceye kadar AT'nin genişlemesi söz konusu değildir" dedi.

Fransa'da çıkan Le Figaro Gazetesi'nde Başbakan Turgut Özal'ın bir demeci yayımlandı.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, FKÖ Lideri Yaser Arafat'a,BM'nin Filistin konulu oturumuna katılmak üzere ABD'ye giriş vizesi verilmemesini eleştirerek "BM kararlarına aykırı bir uygulama" dedi.

9- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde, Karabağ bölgesi ile ilgili birgösteri düzenlendi.

Estonya Komünist Partisi, Yüksek Sovyet Prezidyumu'nun, Estonya parlamentosunun, Sovyet yasalarını veto yolunda yaptığı anayasa değişikliğiniiptal eden kararını reddetti.

Gürcistan'da, Moskova'da bugün görüşülecek olan anayasa değişikliklerialeyhinde dün bir gösteri düzenlendi.

10- SSCB ile Atgan mücahitlerinin, Sovyet savaş tutsaklarının serbestbırakılması konusunda dün ilk kez Kabil'de görüştükleri bildirildi.

11- Yunanistan Sağlık Bakanı Apostolos Kaklarnanis, ABD'nin adı yolsuzluklara karışan ve açıklamalarıyla hükümeti zor durumda bırakan banker Koskotas'ı iade etmezse, Amerikan üslerine ilişkin anlaşmayı imzalamayacaklarını"söyledi.

Bu arada, Kent Düzenleme Bakanı Kostas Laliatis istila etti.

12- İrak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ilk kez Mısır'a gitti. Saddam, MısırDevlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir görüşme yaptı.

29 KASIM 1988

1- SHP Merkez Yönetim Kurulu, 7 il (İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Malatya,Siirt, Erzurum, içel) örgütünü SHP tüzüğünün 34. maddesi gereğincegörevden aldı.

2- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu ve arkadaşlarınca "TürkiyeYunanistan ilişkileri ve Davos Süreci" konusunda Meclis araştırması açılmışınıisteyen önerge, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ali Baransel. yaptığı açıklamada,"Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in görev süresinin uzatılmasıyla ilgilideğerlendirmeler ile Köşk'ün bir ilgisinin bulunmadığını" bildirdi.

4- 2000'e Doğru Dergisi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Fatma Yazıcı ve muhabir Emin Göker, "Özal Altınların Parasını Vermedi" başlıklı yazıda, BaşbakanTurgut Özal'a hakaret ettikleri gerekçesiyle, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 5'er ay 25'er gün hapis cezasına çarptırıldılar. Ceza, 81.666'şar lirapara cezasına dönüştürüldü.

5- BM Kalkınma Programı ile Türkiye arasında yürürlükte bulunan iki ayrıprojeye ilişkin belgeler Bakanlar Kurulu'nca onaylandı ve Resmi Gazete'deyayımlandı.

6- Fransa ya yaptığı resmi geziyi sürdüren Başbakan Turgut Özal, Fransaimar Iskan, Maliye ve Ekonomi, Savunma Bakanlarıyla görüşmeler yaptı. Fransa Meclis ve Senato başkanlarını ayrı ayrı ziyaret eden Başbakan Özal,Ulaştırma Bakanı ile de bir görüşme yaptı.

7- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, NATO Avrupa Grubu dönembaşkanı olarak bulunduğu Washington'da, ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci ile bir görüşme yaptı ve Amerikan yardımının tamamının hibe biçimindeolmasına Türkiye'nin verdiği önemi dile getirdi.

8- BM Irkçılığa Karşı Özel Komite tarafından BM Genel Kurulu ve GüvenlikKonseyi'ne sunulmak üzere hazırlanan raporda, Türkiye'nin, ırkçılığa karşı oldukları için Güney Afrika'ya yaptırım uygulayan ülkelerin bıraktıklarıboşluklardan yararlanan ve bu ülkeyle yaptıkları ticareti iki katına çıkaran bir kaçülkeden biri olduğu belirtildi.

9- Londra'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, geçen haftaNew York'ta Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile yaptığıgörüşmelere ilişkin ingiliz Avam Kamarası üyelerine bilgi verdi.

10- Viyana'da "Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı çerçevesindesürdürülen görüşmelerde, Sovyetler Birliği, NATO ile Varşova Paktı arasındaAvrupa'da konvansiyonel silah indirimi konusunda yeni öneriler de bulundu.iMATO'ya sunulan öneride, "Tüm Kafkasya bölgesinin görüşme kapsamı içinealınmasına karşılık, bazı rezervlerle, Türkiye'nin Asya toprakları içinde Suriye,İrak ve Iran sının boyundaki hatların görüşme kapsamı dışına bırakılmasını kabul ediyoruz" şeklinde açıklandı. Sovyet Generali Kaşlev, bu öneride belirtilen rezervleri ise "Adana'daki incirlik Üssü'nün, bu hat üzerinde bulunmasınakarşılık, görüşme kapsamı içine alınmasını istiyoruz" şeklinde açıkladı.

30 KASIM 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Fransa ziyaretinin son günü bir basın toplantısıdüzenledikten sonra Türkiye'ye döndü.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, FKÖ Lideri Yaser Arafat'a ABD tarafından vize verilmemesi konusunda Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Biz siyasi yaklaşımlarla hareket edilmesi yerine, konuya mevcutanlaşma hükümlerinin ışığında eğilinmesinin uygun olacağı görüşündeyiz"dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Ankara Ticaret OdasıMeclis toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

4- 1 Ağustos Genelgesi'nin kaldırılması ve cezaevi koşullarının iyileştirilmesi amacıyla başlatılan açlık grevleri Diyarbakır, Erzincan, Ankara, Nazillive Buca cezaevlerinde sona erdi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri Milletvekili, emekli Orgeneral,Recep Ergun'a suikast düzenleneceği iddiasıyla gözaltına alman 26 kişiden16'sı Ankara'ya DGM'ye sevkedildi ve bunlardan 12'si tutuklandı.

6- PTT Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre PTT hizmetlerineçeşitli oranlarda zam yapıldı.

7- Dünya Kupası elemelerinde Türkiye milli futbol takımı Doğu Almanya'yıİstanbul'da 3-1 yendi.

8- Devlet Bakanı Ali Bozer, 1989 yılının ilk yarısında Avrupa Topluluğubaşkanlığını yapacak olan ispanya ile ilişkileri sıklaştırmak için gittiği Madrid'leDışişleri Bakanı Francisco Ordonez ve Avrupa Topluluğu'ndan sorurplu Devlet Sekreteri Pedro Solvez ile görüştü.

9- Dönem Başkanı olarak Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın açtığı,NATO Savunma Bakanları toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

10- Yunanistan'ın Selanik kentinde sonuçlanan 28. Satranç Olimpiyatı'nda, Türk takımı 107 ülke arasından 52. olurken, takımımızın 1. masasındaoynayan Suat Atalık hiç yenilgi almadan, dünya üçüncüsü oldu.

11- Dünya Bankası Başkanı Barber Conable'nin Türk ekonomisi ile ilgiligörüşleri Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12- İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, Tahran'da dün düzenlediğibasın toplantısında, iran'ın iki Türk diplomatını sınır dışı etmesi konusunadeğinerek, "Diplomatlar olayı Türkiye ile sağlam ilişkilerimizi bozacak kadarbüyük değil" dedi.

13- BM Genel Kurulu, ABD'nin FKÖ Lideri Yaser Arafat'a vize vermemesini kınadı.

14- Bangladeş'i etkisi altına alan şiddetli kasırgada ölenlerin sayısının 400olduğu bildirildi.