06.12.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1988

1 ARALIK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, "Yüksek öğrenim kurumlarından disiplinsuçu dışındaki nedenlerle ilişiği kesilenlere her dersten bir sınav hakkı tanıyanve türban yasağını kaldıran" yasayı veto ederek, bir daha görüşülmek üzeredün TBMM'ye geri gönderdi.

2- Cumhurbaşkanı Kerıan Evren, Başbakan Turgut Özal'la haftalık olağangörüşmesini yaptı. Başbakan Özal görüşmeden sonra bir açıklama yaparak ATile ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

3- Milletvekillerine ayrıcalıklı emeklilik hakkı sağlayan ve Anayasa Mahkemesi'nce daha önce iki kez iptal edilen yasa önerisi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

4- ANAP'ın yerel seçimlerin 26 Mart 1989'da yapılmasına ilişkin yasaönerisi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

5- Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, Katar, ingiltere veitalya'yı kapsayan 12 günlük gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

6- İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri Akın Birdal, Cumhuriyet Gazetesi'nin cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ve 1 Ağustos genelgesi konusundaki sorularını yanıtladı.

7- Mülkiyeliler Birliği tarafından düzenlenen "Değişen Dünya'daTürkiye'nin Dış Politikası ve Güvenliği" konulu panel, İstanbul'da yapıldı.

8- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel temsilcisi Oscar Camilion,KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri YeorgiosVasiliu arasında New York'ta yapılan görüşmelerin bir değerlendirmesini yapmak üzere Ankara'ya geldi.

9- PTT hizmetlerine zam yapıldı. Yurtiçi mektup ve telefon konuşma ücreti100 liradan 150 liraya yükseltildi.

10- Adana 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Türk-iş GenelBaşkanı Şevket Yılmaz ile Genel Sekreteri Ernin Kul, haklarında SendikalarYasası'na aykırı hareket ettikleri iddiasıyla açılan davada beraat eltiler.

11- Çanakkale E Tipi, İstanbul Metris ve Ergani ilçe'cezaevlerinde sürdürülen açlık grevleri sona erdi.

12- NATO Savunma Bakanları toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'deyapıldı. Toplantıda, Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan temsil etti.

13- SSCB Parlamentosu niteliğindeki Yüksek Sovyet'te, anayasadeğişikliği ile ilgili reform paketi oylanarak kabul edildi.

SSCB içişleri Bakanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyetlerinde,son iki hafta içinde çıkan çatışmalarda 28 kişinin öldüğünü açıkladı.

14- Pakistan'da Halk Partisi lideri Benazir Butto, başbakanlığa atandı.

2 ARALIK 1988

1- Başbakan Turgut Özal Ankara'da iran Ağır Sanayi Bakanı Behzat Nebavi'yi kabul etti. Nebavi, iran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin mesajını ûzal'ailetti.

2- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs özel temsilcisi Oscar Camillion, Ankara'da, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile bir görüşme yaptı.

3- Filistin Devleti Ankara Temsilcisi Ebu Kiraz ile dört Arap ülkesininbüyükelçileri DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret etti.

4- İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen işkence davasındayargılanan bir komiser ile dört polis memuru 2'şer yıl 9'ar ay 10'ar gün hapiscezasına çarptırıldılar.

5- Özgürlük Dünyası Dergisinin 3. sayısı, komünizm propagandası yaptığıgerekçesiyle İstanbul DGM taralından toplatıldı.

6- "Che'nin Ardından" adlı kitapta yasaların suç saydığı eylemlerinövüldüğü gerekçesiyle hakkında İstanbul DGM'de dava açılan, yayıncılarŞahin Beygu ve Hacer Güzin Özkan beraat ettiler.

7- Gaziantep Özel Tip ile Malatya E Tipi cezaevlerinde açlık grevleri sonaerdi.

8- İçinde 27 mürettebat, 11 şoför ve tam yüklü 11 TIR'ın bulunduğu birTürk gemisi Akdeniz'de Kortu Adası açıklarında alev aldı, gemide bulunanlardan 37 kişi kurtarıldı. Kaybolduğu belirtilen güverte lostromosu Zihni Yarnak'ırı ise daha sonra öldüğü bildirildi.

9- Eski senatörlerden Cahit Akyar izmir'de öldü.

10- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galliner, BaşbakanTurgut Ozal'a bir açık mektup göndererek, hükümeti basına karşı süregelenbaskılara son vermeye çağırdı.

11- NATO Savunma Bakanları Toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'desona erdi.

12- Avrupa Topluluğu (AT) Zirve Toplantısı, Yunanistan'ın RodosAdası'nda başladı.

13- Sovyetler Birliği'nin Ordzhonikidze kentinde bir okul otobüsünükaçırarak 30 çocuk ile iki yetişkini rehin alan silahlı kişiler, öğrencilerinsalıverilmesi karşılığında kendilerine verilen Sovyet uçağı ile gittikleri İsrail'deyetkili makamlara teslim oldular.

14- ABD ile İspanya arasında sekiz yıllık yeni bir savunma anlaşması imzalandı. Anlaşmada, ispanya'daki üç askeri üssün ABD tarafından kullanılması dagaranti altına alındı.

15- Arjantin'in başkenti Buenos Aires yakınlarındaki Campo de Mayo Piyade Okulu'nda Kara Kuvvetleri Komutanı Jose Dante Caridi'yi hedef alan birisyan başladı. Arjantin Silahlı Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı birliklerin, isyancılara ateş açtıkları bildirildi.

16- Bangladeş ve Hindistan'ı dün etkisi altına alan kasırga nedeniyle en azbin kişinin öldüğü bildirildi.

3 ARALIK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, S.S.Y.B. Sosyal Hizmetler ve ÇocukEsirgeme Kurumu Etimesgut Yetiştirme Yurdunu hizmete açtı.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Gençliğe büyük önem verdiklerini ve onların başarılı olmaları içinher imkanı seferber edeceklerini" söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, elektrik dağıtımınınözelleştirilmesi konusunda bir açıklama yaptı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da çeşitli konuları içerenbir açıklama yaptı.

5- Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından veto edilen Öğrenci affı ve başörtü serbestliği tanıyanyasa ile ilgili olarak Ankara'da bir açıklama yaptı.

6- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu.dün yaptığı oylam.ada, FKÖ Lideri YaserAralat'm da katılabilmesi için Filistin konulu oturumu 13-15 Aralık tarihleriarasında isviçre'nin Cenevre kentinde yapmayı kararlaştırdı.

7- BacKjiuüeş'te meydana gelen kasırgada ölenlerin sayısının 1500'eçıktığı bildirildi.

4 ARALIK 1988

1- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, enflasyonlamücadelenin kolay olmadığını be'irterek, "Bir memlekette enflasyonlamücadele, her zümreden fedakârlık istenerek yapılır" dedi.

2- Devlet istatistik Enstitüsü (DİE), tüketici fiyatlarının Türkiye çapında sonbir yıllık dönemde yüzde 87.5 oranında yükseldiğini açıkladı.

3- Polonya Meclis Başkanı Roman Malinowski, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

4- Portekiz Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Salvador Pinhiero, Dışişleri BakanıMesut Yılmaz'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

5- Üniversitelerde türban kullanılmasına izin veren YÖK Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

6- Pakistan'da yeni Başbakan Benazir Butto, 23 üyeden oluşanhükümetini kurdu.

7- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres Kudüs'te yaptığı açıklamada, "Sovyetuçağını kaçıran dört korsanı iade etmeyi, Moskova'nın korsanlarınaşılmayacağı konusunda kendilerine yazılı güvence vermesi üzerine kabul ettiklerini" bildirdi.

8- Arjantin'de dört gündür başkent Buenos Aires'te süren askeri ayaklanma, isyancıların silahlarını teslim etmesiyle sona erdi.

5 ARALIK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Kırıkkale ilçesinin Hacılar kasabasında halk Jarafından yaptırılan ortaokulun açılışında bir konuşma yaptı.

2- Yüksek Askeri Şura Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Sosyalist Enternasyonal toplantısınakatılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı Ankara'da yaptığıaçıklamada, "SSK ve kamu kuruluşlarına bağlı hastahanelerin devlet hastahaneleri ile birleştirilmeleri konusunda kararlı olduklarını" belirterek "Bunun biranayasa hükmü olduğunu" söyledi.

5- TBMM Dışişleri Komisyonu, Dışişleri Bakanlığı'nın Lahey Adalet Divanı'nın hakemliğini nükleer kazalar konusunda kabul etmeme tavrına karşı tutumunu, TBMM Başkanlığı'na bir rapor halinde bildirdi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da çeşitli konulan içerenbir açıklama yaptı.

7- SHP Merkez Yönetim Kurulu'nun görevden aldığı 7 İl yönetimindenİstanbul, içel, Bursa, Malatya ye Diyarbakır yönetimleri genel merkeze ilettikleri itiraz dilekçelerinde kararı eleştirdiler.

8- Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk Harb-İş Sendikasının Ankara'da yapılan "Olağanüstü Genişletilmiş Başkanlar Kurulu"nda çeşitli konularıiçeren bir konuşma yaptı.

9- Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) kömür fiyatlarına yüzde 24 ile 35oranında zam yaptı.

10- Siirt'in Şırnak ve Silopi ilçeleri arasındaki Cudi Dağı'nda bir grup PKK'lıteröristle çarpışan güvenlik kuvvetlerinden bir üsteğmen şehit oldu, bir astsubay ve üç er yaralandı.

11-"Türkiye ile Arnavutluk arasında imzalanan "Ekonomik, Ticari, Sanayi veTeknik İşbirliği Anlaşması" ile "Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması"Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- SSCB'nin desteklediği Afgan yönetimine karşı mücadele eden Mücahit liderleri ile üst düzey Sovyet yetkilileri arasında Suudi Arabistan'ın Taif kentinde yapılan görüşmeler sona erdi.

13- Çin Dışişleri Bakanı Çian Çichen başkent Pekin'de yaptığı açıklamada,Moskova'ya yaptığı ziyaretin, yaklaşık 30 yıldır gergin durumda bulunan ÇinSovyet ilişkilerini normalleştirme sürecini başlattığını bildirdi.

14- Venezüella'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini DemokratikHareket Partisinin adayı Carlos Andres Perez kazandı.

6 ARALIK 1988

1- Başbakan Turgut Özal. ANAP TBMM Grubunda yaptığı konuşmada,vergi yasaları konusunda açıklama yaptı ve "Vergi kaçırmayı ilave bir kazançgibi düşünenlerin de üzerine gideceğimizi kesin olarak belirtmek istiyorum"dedi.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, YÖK'ün Meclisve Hükümet önündeki yetkilerinin yeniden belirlenip sadece Koordinatör birkuruluş haline getirileceğini, YÖK yasası ile gerekirse Anayasa'da bu kuruluşla ilgili hükümlerin değiştirilmesi için çalışmalara başlanacağını söyledi.

3- EUROCONTROL adı verilen Hava Seyrüseferinin emniyeti için AvrupaTeşkilatı'na Türkiye'de resmen üye oldu.

4- Siirt ilinin Şırnak ilçesine bağlı Boyunkara köyü'nde PKK'nın güvenlikgüçlerine pusu kurmasıyla çıkan çatışmada 11 güvenlik görevlisi şehit oldu.10 PKK'lı terörist ölü olarak ele geçirildi.

5- GATT toplantıları Kanada'nın başkenti Montreal'de başladı. Toplantıya,Türkiye adına Devlet Başkanı Yusuf Özal katıldı.

6- Fransa'da bulunan SHP Genel Başkam Erdal İnönü, randevu isteyenIran Kürdistan Demokratik Partisi lideri Dr.Abdurrahman Kassımlu ile Iraklı Kürtlider Celal Talabini'nin görüşme isteğini reddetti.

7- Ankara'daki temaslarını tamamlayan ve ülkesine dönen Portekiz DışişleriBakanı Prof.Dr. Salvador Pinhiero, "Türkiye nın AT'ye tam üyeliği kaçınılmazdır" dedi.

8- Batı Avrupa Birliği Genel Kurulu, Türkiye'ye sığınan Iraklı Peşmergelereuluslararası yardım çağrısı yaptı.

9- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nden Azerilerle, Ermenilerarasında dün meydana gelen yeni olaylarda 3 kişinin öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- FKÖ Lideri Yaser Arafat, isveç'in başkenti Stockholm'de bir grupAmerikalı yahudiyle buluşarak Ortadoğu sorununu görüştü.

1.1- Pakistan Başbakanı BenazirButto genel af ilan etti.

12- Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı raporunda, bugüne kadar 10 milyonkişiye AİDS virüsünün bulaştığını açıkladı.

7 ARALIK 1988

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında Ankara'da toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar toplantıya ilişkinaçıklama yaptı.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Ankara'da 67 ilinMilli Eğitim Müdürleri ile bir toplantı yaptı. Bakan Güzel, toplantıda başarılıöğretmenlerin ödüllendirileceğini söyledi.

3- Türk Ceza Yasas'ı'nda iyileştirmeler yaparı yasa tasarısı, TBMM GenelKurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

4- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin kuruluşunun 10. yılı nedeniyle Ankara'da düzenlenen toplantıda, SHP Genel Başkanı Erdal inönü bir konuşmayaptı.

5- Sanat Kurumu'nun Ankara'da düzenlediği panelde "Laiklik" konusutartışıldı.

6- Eğit-Der Genel Merkezi Ankara'da bir açıklama yaparak, aralarındaöğretmenlerin de bulunduğu 15 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

7- Emlak Kredi Bankası'ndan 90 milyon dolar tutarında usulsüz kredi kullandığı iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan işadamı Kemal Horzum, Ankara 3.Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edildi.

8- Sanatçı Cem Karaca hakkında "Töre" adlı yeni kasedi ile ilgili olarakİstanbul Basın Savcılığı tarafından bir soruşturma açıldı.

9- Türkiye'nin doğusu, Sovyetler Birliği'nin Kafkasya ve iran'ın birbölümünü içine alan bölgede, Ricnter ölçeğine göre 6.9 şiddetinde bir deprem oldu. Kars'ta 4 kişinin ölümüne, 3 kişinin de yaralanmasına neden olandepremin Ermenistan'da çok sayıda ölüme yolaçtığı bildirildi.

10- Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, New York'ta BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaparak, Avrupa'daki konvansiyonel güçlerinde önemliölçüde indirime gidileceğini bildirdi.

11- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, isveç'in başkenti Stockholm'de "Ortadoğu Barışı İçin Ulusal Merkez" adlı Yahudi örgütün başkanı RitaHauser ve diğer Yahudi temsilcileriyle bir görüşme yaptı ve görüşme sonrasıortak bir bildiri yayımlandı. Bu görüşme israil ve Yahudi örgütlerince tepkiylekarşılandı.

8 ARALIK 1988

1- Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Ankara Ticaret Odası (ATO) ve MilliProdüktivite Merkezi'nin(MPM) ortaklaşa Ankara'da düzenlediği toplantınınaçılışında, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin birkonuşma yaptı.

2- Avrupa Topluluğu(AT) ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer,AT üyesi ülkelerde görev yapan Türk büyükelçileriyle yapılacak toplantılarakatılmak üzere Brüksel'e gitti.

3- Cumhurbaşkanınca veto edilen 2547 sayılı YÖK Yasası değişikliğiTBMM Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu'nca, yeniden görüşülerekdüzenlendi.

4- Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığımın Sosyalist Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı davayı reddetti. .

5: Milliyet Gazetecilik A.Ş.'den 72 kişi işten çıkartıldı. Tercüman Gazetecilikve Matbaacılık A.ş.'nin yayımladığı Bulvar Gazetesi'nin yayınına son vermesiüzerine 100 kişinin iş akdi feshedildi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen "Basın Tarihimizden Kesitler" konulu panel Ankara'da yapıldı.

7-19 köy ve bucakta belediye kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'deyayımlandı.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, New York'ta yaptığı açıklamada,Kıbrıs'ta Türk ve Rum taraflarının, "Birbirlerinden çok uzak" görüşlertaşıdıklarını bildirdi.

9- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyetinde meydana gelen depremde yaklaşık 30 bin kişinin öldüğü bildirildi.

9 ARALIK 1988

1- TBMM Genel Kurulunda 1989 Mali yılı bütçe yasa tasarısının tümügörüşülerek kabul edildi.

Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, bütçe konusunda görüşlerini açıkladılar.

2- Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hüsamettin Çelebi, 30 Ocak 1989'dangeçerli olmak üzere görevinden istifa etti.

3- Nato Bakanlar Konseyi toplantısı sona ererken, Yunan Dışişleri BakanıKarolos Papulyas ile görüşen Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz "Bazıanlaşmazlıklara rağmen DAVOS sürecinin devamı için önlemler aldık" dedi.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İtalya'nın başkenti Roma'ya gitti.

5- Avrupa Topluluğu ülkelerinin kamu düzeni bakanları AT Dönem BaşkanıYunanistan'ın başkenti Atina'da biraraya gelerek "Uluslararası terör vegöçmenlerle" ilgili konuları görüştü.

6- 8 Yıldır sürdürdüğü görevini ocak ayında devredecek olan ABD BaşkanıRonald Reagan, son basın toplantısını düzenledi.

Toplantıda Başkan Reagan "Gorbaçov ile barış için uzun yıllar kat ettik" dedi.

7- Sovyetler Birliği, Ermenistan'daki felaket nedeniyle dünya ülkelerindenyardım istedi.

8- Filistinlilerin başkaldırısının birinci yıldönümü Gazze'de kutlandı. FKÖ lideri Yaser Arafat "intifada'nın süreceğini" söyledi.

9- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde Filistin mevzilerine saldırıyageçen israil askerlerinden dördü Dürzi ve Suriyeli askerler tarafındanöldürüldü.

10 ARALIK 1988

1- TBMM'den geçen ve çifte maaş hakkını öneren "Ayrıcalıklı emeklilik yasasını eleştiren Devlet Bakanı- Adnan Kahveci, "Bu yasa Cumhurbaşkanı'ndan Meclis'e geri dö/ıe.r" dedi ve "Milletvekillerine düşük primödeyerek emekli olma imkanı sağlıyan yasanın adil olmadığını" söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Kerıan Evren'in Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyleveto ettiği öğrenci affı ve Üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasına ilişkinyasa TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, özel bir ziyaret için İstanbul'a geldi.

4- Milliyet Gazetesi yazarlarından Mehmet Ali Birand'a Apo Röportajı,nedeniyle Simavi Vakfının 1988 Gazetecilik Başarı ödülü verildi.

5-12 Eylül'den sonra yurt dışına çıkan 8 politik göçmenden Türkiye'yedönen DİSK üyesi Nafiz Bostancı, Ekrem Aydın, Murat Tokmak ve Turan Ataile İKD Genel Başkanı Beria Önger vatandaşlıktan çıkarıldıkları gerekçesiylegeri gönderildiler.

Haluk Tan ipekçi, Nurettin Yalçın ve Yüksel Selek ise gözaltına alındı.

6- Sekiz vergi yasasında değişiklik yapan yasa Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Türkiye'nin AT'ye yönelik kısa ve orta vadeli stratejisini saptamakamacıyla yönelik kısa ve orta vadeli stratejisini saptamak amacıyla Brüksel'degerçekleştirilen "Yüksek düzeyli istişare" toplantısı sona ererken bu oturumabaşkanlık eden Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, basma verdiği demeçte, "Ortakpazara tüm üyelik uzun ve zorlu bir süreçtir" dedi.

8- Kıbrıs'ta yakınlarının 1974'teki Barış Harekâtından sonra kaybolduğunuiddia eden Rum kadınlar, BM karargâhı önünde gösteri yaptı.

9- BM Genel Sekreteri Perez de Guellar, BM barış gücüne verilen NobelBarış Ödülü'nü Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen törenle aldı.

10- İnsan Hakları Bildirgesi'nin Birleşmiş Milletler'de ilân edilişinin 40.yıldönümü Paris'te kutlandı.

11- Sovyetler Birliği'nde depremde ölenler için bir günlük yas ilân edildi.12- İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, İran'daki insan hakları konusunu eleştiren batılı ülkeleri cevaplandırdı.

13- Pakistan'ın yeni Başbakanı Benazir Butto, genel af ilan ettikten sonra,sosyal hizmetlerin iyileştirilmesi amacıyla bir "Sosyal Kalkınma Plânı" hazırladı.

14- Çin Halk Cumhuriyetinin batısındaki özerk Tibet bölgesinin başkentiLhassa'da güvenlik kuvvetlerinin göstericilere ateş açması sonucu meydanagelen olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

11 ARALIK 1988

1- Başbakan Turgut Özal, 10 günlük bir gezi için ABD'ye hareket etti.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar. SEKA greviyle ilgili açıklamalarda bulundu.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, "Süper emeklilikte hakkaybı olmaması için formul aradıklarını" söyledi ve "Anayasa'ya aykırı olabilecekbir düzenleme yapmamak için gerekçeye uygun en iyi formülü bulmayaçalışacağız" dedi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda Başbakanlık bütçesi görüşüldü.

5- İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Diş Hekimleri Odası'nca "HekimlerinEkonomik ve Özlük Hakları" için sessiz yürüyüş düzenlendi.

6- İnsan Hakları Derneği'nce düzenlenen insan Hakları paneli, İstanbul'dayapıldı.

7- Türkiye'de ilk kez bir hastaya karaciğer nakli yapıldı.

8- Türkiye'ye dün dönen politik göçmenlerin avukatları ve birlikte geldikleriAvrupalı parlamenterler, bir basın toplantısı düzenleyerek, üç politikgöçmenin gözaltına alınmasını, beş politik göçmenin de sınır dışı edilmesinieleştirdiler.

9- Siirt'in Şırnak ilçesinde PKK militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkançatışmada ter şehit oldu, 1 üsteğmen ile 1 er ağır yaralandı.

10- Anayasa Mahkemesi'nin, kamuoyunda "süper emeklilik" yasası olarakadlandırılan yasanın iptaline ilişkin gerekçesi açıklandı. Resmi Gazote'de dünyayımlanan kararın gerekçesinde, "Aynı sosyal güvenlik kurumu içerisindekisigortalılardan bir gruba özel bir güvenlik sağlanması sosyal güvenliğin dayandığı ilkelerle bağdaşmaz" denildi.

11- Amerikan televizyonunda Başbakan Turgut Özal ve Devlet Bakanı Adnan Kahveci ile yapılan bir söyleşi yayınlandı.

12- Belçika televizyonunda, Türkiye'deki insan haklarıyla ilgili bir programyayınlandı.

13- Lefkoşa'nm Ledra Palas kesiminde, Rum Milli Muhafızlarınca, nedensiz olarak ateş açılan piyade er ağır yaralandı.

14- SSCB'de Ermenistan'a yardım götüren askeri uçağın düşmesi sonucu78 kişi öldü.

15- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Ermenilerden Karabağ bölgesiüzerinde hak iddia etmeye son vermelerini istedi.

16- Çekoslovakya'da yaklaşık 20 yıldır ilk kez hükümetin izni iledüzenlenen gösteride insan haklarına saygı ve siyasal tutukluların serbestbırakılması istendi.

12 ARALIK 1988

1- TBMM Genel Kurulu'nda DPT ile Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığıbütçeleri görüşülerek kabul edildi,

2- Danıştay Başkanı Orhan Tüzümen yaptığı açıklamada "12 Eylül ile getirilen anayasa ve hukuk sistemini onaylamıyorum çünkü, bu ihtilâl hukukudur"dedi.

3- Kütahya'nın Gediz ilçesinin Gökler kasabasındaki bir kömür ocağındameydana gelen patlamada 6 işçi öldü, 4 işçi de ağır yaralandı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü 2bin 300 ilacın fiyatını, yüzde 6 arttırdı.

5- Ölüm cezalarının kaldırılması ve genel af çıkanlmasi için kampanya açaninsan Hakları Derneği hakkında 'siyaset yaptığı1 gerekçesiyle 10. Asliye CezaMahkemesi'nde açılan davada yargıç "Derneğin kampanyasının amaç dışı vesiyasi taaliyet olarak nitelenemeyeceğini" belirterek beraat kararı verdi.

6- Kars'ın Sarıkamış ilçesinin Akköz Köyünden 7 köylü, Sarıkarrtiş Jandarma Bölük Komutanlığı'nda gözaltında tutuldukları 24 saat süresince kendilerine işkence yapıldığını belirterek, Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdular.Sarıkamış Kaymakamı Hasan Balcı, 3 kişi hakkında soruşturmanın sürdüğünübelirtti.

7- Cezaevlerindeki açlık grevlerini desteklemek amacıyla İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nda yürüyüş yaptıkları gerekçesiyle tutuklu bulunanlardan20'si tahliye edildi.

8- Politik göçmen olarak bulundukları Avrupa ülkelerinden dönen IKDYönetim Kurulu üyesi Yüksel Selek ile Makine Mühendisleri Odası İstanbulŞubesi eski Başkanı Nurettin Yalçın tutuklandılar.

9- Londra'da yayımlanan Middle East Digest dergisinin son sayısındaTürkiye'nin ekonomisi ve dış borçları yer aldı.

10- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Birleşmiş MHleilerGenel Kurulu'nun özel oturumuna katılmak üzere, isviçre'nin Cenevre kentine gitti.

11 - Letkoşa'daki Ledra Palas barikatı yakınlarında devriye nöbeti tutarkendün Rum mevziinden açılan ateş sonucu ağır yaralanan piyade eri Hasan Kara öldü.

12- Türk, Lübnan, İtalyan, Mafia ortaklığının kurduğu şirkete eşinin adınınkarışması iddiaları üzerine İsviçre Adalet Bakanı Elisabeth Koop istifa etti.

13- Meksika'nın başkenti Mexico City'de, yasadışı havai fişek üreten tesislerde başlayan yangın ve panik sonucu 70 kişi hayatını kaybetti.

14- İngiltere'nin başkenti Londra'nın banliyölerinden Clapham Junction istasyonunda üç trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 36 kişi öldü,110 kişi yaralandı.

15- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti'ndeki deprem felaketzadelerineyardım götüren bir Yugoslav askeri kargo uçağı başkent Erivan yakınlarınadüştü, uçaktaki yedi kişilik mürettebat kazada öldü.

16- Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Ulusal Meclis'te güvenoyu aldı. Gulam İshak Han, seçim sonucu Devlet Başkanı seçildi.

17- İsrail'in iki büyük siyasi grubunu oluşturan Likud Bloku ile İşçi Partisi'nin, yeni bir koalisyon kurulması konusunda ilke anlaşmasına vardıkları bildirildi.

13 ARALIK 1980

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, TBMM Grubunda bir toplantı yaparak,Başbakan Turgut Ozal'm TBMM'de büiçe görüşmeleri sürerken ABD'ye gitmesini eleştirdi.

2- Bakanlar Kurulu, 1402 sayılı yasada değişiklik yapan tasarıyı TBMMBaşkanlığı'na sundu.

3- Diyanet işleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'rıün bütçeleriTBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

4- Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel, Danıştay BaşkanıOrhan Tüzernen'irı 12 Eylül yönelimini eleştiren w 1982 Anayasası'na karşıolduğunu belirten demecini cevaplandırdı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM Grubunda bir toplantı yaparak hükümetin uygulamalarını eleştirdi.

6- Türkiye'de resmi bir ziyaret için bulunan ispanya Savunma Bakanı NarcisSerra, İstanbul'da Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ile birlikte ortak birbasın toplantısı düzenledi.

7- Türkiye'de ve OECD Ülkelerinde Çevre Uygulamaları Konferansı Ankara'da yapıldı. OECD Çevre Direktörü Bili Long, konuşmasında, ekonomikbüyümenin gerekliliğini vurgulayarak, çevrenin kalkınma sağlanırken de korunabileceğini söyledi.

8- Şanlıurfa eski milletvekillerinden Celal Paydaş, Ankara'da öldü.

9- Yayıncı Bektaş Ayyıldız'a işkence yaptıkları iddiasıyla Ankara Yenimahalle Ağır Ceza Malikemesi'nde yargılanan üç polis memuru beraat etti.

10- Başbakan Turgut Özal, ABD'nin New York kentinde yaptığı basın toplantısında, Türkiye'de bugün mevcut enflasyonun 1980'dekinderı farklıolduğunu belirtti.

11- ABD'nin New York kentinde toplanan "Helsinki izleme Komitesi"neTürkiye'den insan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı ve Emil GalipSandalcı katıldı. Toplantıda, 35 ülkeden gelen gözlemciler ülkelerindeyaşadıkları işkence olaylarını anlattılar.

12- FKÖ Lideri Yasor Arafat, Cenevre'de toplanan BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaparak, israil'i "BM çatısı altında birlikte barış oluşturmaya" çağırdı ve Filistin Ulusal Konseyi'nin Cezayir'de 13-15 Kasım tarihlerinde aldığı kararları BM Genel Kurulu'na iletti.

13- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Genadi Gerasimov, Ermenistan Cumhuriyeti'nde meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 55 bin olduğunu açıkladı.

14- Güney Afrika, Küba ve Angola arasında, Angola'dan Küba askerlerininçekilmesi ve Namibya'nın bağımsızlığına kavuşması konusundaki protokol,Kongo'unun başkenti Brazzaville'de imzalandı.

14 ARALIK 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin Anayasakonusundaki sorularını cevaplandırdı.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe giren Vergi Yasası'yla getirilen yeni düzenlemelerkonusunda basının sorularını cevaplandırdı.

3- TBMM'de devam eden bütçe görüşmelerinde, Adalet Bakanlığı bütçesikabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi ise muhalefetin oylarıyla reddedildi.

4- Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Hollandahükümetinin Türkiye'ye yapacağı yardım kapsamında 26 tanesi hizmet dışıbırakılmış 60 uçağı Türkiye'ye önerdiği bildirildi. Açıklamada, uçakların 25'ininuçamaz durumda olduğu, teknik heyetin incelemelere devam ettiği ve Hollanda hükümeti ile müzakerelerin yapıldığı belirtildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın Cenevre'deki BM oturumunda yaptığı konuşmanın Türkiye tarafından'yapıcı ve olumlu' olduğunu söyledi.

6- Türkiye topraklarında bulunan Amerikan ortak savunma tesislerindekitelekomünikasyon sistemlerinin yenilenmesi ve geliştirilmesi için PTT GenelMüdürlüğü ile ABD Savunma Haberleşme Ajansı arasında,«, Ankara'da 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

7- Türkiye'de bulunan Macanstan Parlamento Başkanı İstvan Stadinger,TBMM Başkanı Yıldırım Akbulu .•» Devlet Bakanı Kazım Oksay'ı ziyaret etti.

8- Emekli olan Danıştay BaşKanı Orhan Tüzemen, görevinden ayrıldı.

9- Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Raik Alnıaçık, görevinden istifa etti.

10- Abece Dergisi Yazı işleri Müdürü ve Eğit-Der yöneticisi Mustafa Me.içAnkara DGM Savcılığı'nır talimatı üzerine polis tarafından gözaltına alındı.

11- Ankara DGM'de görülmekte olan 723 sanıklı ana Dev-Yol davasında,13 sanık için tahliye kararı verildi.

12- Geçen cumartesi günü Türkiye'ye gediklerinde gözaltına alınan kapatılan İGD Yürütme Kurulu üyesi Haluk Tan İpekçi ve İKD Yönetim kurulu üyelerinden Yüksel Selek, serbest bırakıldılar. Makine Mühendisleri Odasıİstanbul eski Şube Başkanı Nurettin Yalçın'ın tutukluluğuna itiraz ise reddedildi.

13- Yerel Seçim Yasası ve Türk Ceza Yasası'nda yapılan değişiklik ResmiGazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14- New York'ta CNN televizyonuna bir demeç veren Başbakan TurgutÖzal. Washington'da, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'u kabul ederek birgörüşme yaptı.

15- FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın, BM'nin Cenevre'deki bürosundadüzenlediği basın toplantısından sonra bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, ABD'nin FKÖ ile görüşebileceğini söyledi.

16- İspanya'da, 7 milyon işçinin katıldığı 24 saatlik bir genel grev yapıldı.

17- İsveç'in eski Başbakanı Olaf Palme'nin öldürülmesi olayıyla ilgili olarakbir isveçlinin tutkuklandığı bildirildi.

18- Sri Lanka'nın başkenti Kolomba'da bir cezaevinde dışardan yapılansaldırıyla başlatılan ayaklanmada, 30 tutuklunun öldüğü 225 gerillanın firarettiği bildirildi. Askeri yetkililer kaçaklardan 30'unun yakalandığını olayla ilgili200'den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladılar.

19- Cad ordusunun, Sudan sınırında, Libya yanlısı askerlerle çatışmaya girdiği ve 122 askerin öldürüldüğü bildirildi.

20- Polonya'da sıkıyönetim aleyhinde yapılan gösterilerde 5 polis yaralandı, 5 öğrenci de tutuklandı.

15 ARALIK 1988

1- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, gazetecilere yoğunlaştırılansaldırılar üzerine kınama ve yetkilileri göreve çağırma kararı aldı.

2- Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Orarniral James B. Busey Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın resmi davetlisi olarakAnkara'ya geldi.

3- Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne Bozkurt Kuruç, Devlet Opera veBalesi Genel Müdürlüğüne ise Erol Gömürgen atandı.

4- Türk-iş Başkanlar Kurulu'nun 10 Şubat'ta aldığı Türkiye çapında işbırakma ve oturma eylemi kararı yüzünden mahkemeye çıkarılan GenelBaşkan Şevket Yılmaz ve 41 sendikacı beraat etti.

5- İstanbul DGM'de, TCK'nın 142/3-6. maddelerine aykırı olarak yayın yoluyla propaganda yaptıkları savıyla yargılanan Yeşil Barış Gazetesi sahibiibrahim Eren ve Yazı işleri Müdürü Abdülkadir Demirözü beraat eltiler.

6- Muğla'nın Bayır .kasabasında meydana gelen bir cinayeti aydınlatmakiçin bir aileye işkence yaptığı tesbit edilen ve yargılanması sonucu 10 ay hapiscezası ve 10 ay meslekten men cezası alan Jandarma Yüzbaşı Ali Şahinhakkındaki karar Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nce onaylandı.

7- Avukat Halit Çelenk ve yayıncı Muzaffer ilhan Erdost. neşir yoluylakomünizm propagandası yaptıkları iddiasıyla Ankara DGM'de yargılandılar.

8- 10.Yomiuri Uluslararası Karikatür Yarışmasına katılanTürk çizerlerindenSami Caner, Gürbüz Doğan Ekşioğlu ve İsmet Lokman'ın yapıtları "exellence"ödüllerine değer bulundu.

9- Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Parlamentosu,Türkiye'ye girmelerine izin verilmeyen vatandaşlıktan çıkarılmış 5 kişininülkeye dönmeleri ve mahkemede savunma yapabilmelerine izin verilmesiniöngören bir karar tasarısını kabul elli.

10- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresini 6 aydaha uzattı.

11- ABD'nin FKÖ ile diyalog kurmayı kabul etmesi sonucu ilk temas,ABD'nin Tunus Büyükelçisi'nin FKÖ Merkezini telefonla aramasıylagerçekleşti.

12- Afganistan'da yönetime karşı mücadele eden Afganlı Mücahitlerin,ülkenin kuzeyindeki Laghman bölgesinin başkenti Mehtarlam'adüzenledikleri roket saldırısında dö'rt kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

16 ARALIK 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da bir açıklama yaparak"ABD'nin FKÖ ile doğrudan görüşmeyi kabul etmesinin olumlu ve beklenenbir gelişme olduğunu" belirtti.

2- Avrupa Topluluğu ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer,Türkiye AT Karma Parlamentosu Komisyonu Türk Grubu üyelerine TBMM'debir brifing verdi.

3- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, işadamı Kemal Horzum ile ilişkisiolduğunu öne süren haberle ilgili olarak Hürriyet Gazetesi aleyhine tazminatdavası açtı.

4- Çeşitli üniversitelerden 13 öğretim üyesi, YÖK'ün üniversitelerdebaşörtüyü serbest bırakan yönetmelik değişikliğinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a başvurdu.

5- Türk Hava Yolları, iç hatlarda yolcu taşıma ücretlerinde yüzde 22oranında zam yaptı.

6- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü'yü ziyaret ederek TBMM'de kabul edilen vergi yasalarının Anayasa'yaaykırı olduğunu savundu ve İnönü'den yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasını istedi.

7- Aylık siyasi ve kültürel dergi Özgür Gelecek'in ilk sayısı Ankara DGMkararıyla toplatıldı.

8- ABD'de bulunan Başbakan Turgut Özal, ABD Başkanlığını devralacakGeorge Bush ile bir görüşme yaptı. Görüşmede Türk-ABD ilişkileri ele alındı.

9- ABD'nin Tunus Büyükelçisi Robert Pelletreau ile FKÖ Temsilcisi YaserAbet Rabu Tunus'ta bir görüşme yaptılar.

17 ARALIK 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da yapılan Türk Veteriner Hekimler Birliği Genel Kurulu'nda bir konuşma yaparak, hükümetin Tarım ve Hayvancılık politikasını eleştirdi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, eski Danıştay Başkanı OrhanTüzümen'in "12 Eylül hukukuna" yönelttiği eleştiriler konusunda, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

3- TBMM Genel Kurulu'nda daha önce reddedilen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi, yeniden görüşülerek kabul edildi.

4- İktidar ve muhalefet partilerine mensup 128 milletvekili imzaladıkları ortak bir mektupla Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'dan, hapis cezasına çarptırılan Türk Toplumu liderlerinden Dr. Sadık Ahmet'in durumuyla ilgilenmesini istediler.

5- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nce düzenlenen sempozyumda"işkencenin siyasi boyutları" tartışıldı.

6- Antalya Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 2. Basın Sempozyumu, Antalya'da yapıldı. Sempozyumda basına yöneltilen baskılar eleştirildi.

7- Merkezi İstanbul'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti, "ismini kullandığı"gerekçesiyle Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ne karşı açtığı davayı kazandı. Gazeteciler Cemiyeti Yargıtay kararını, Ankara Valiliği,'TRT, Basın Yayın veEnformasyon Genel Müdürlüğü'ne bildirdi.

8- Yeniyol Dergisi'nin Aralık sayısı "Komünizm propagandası" yapıldığıgerekçesiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce toplatıldı.

9- Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan Başbakan Turgut Özal, İMFBaşkanı Michel Camdessus ile bir görüşme yaptı.

10- Resmi bir ziyaret için Çin'de bulunan Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Pekin'de bir açıklama yaparak, ülkesinin Körfez savaşı süresinceÇin'den silah satın almadığını söyledi.

11- Lübnan'da 17 Kasım'da kaçırılan isviçreli Kızılhaç görevlisi Peter Winklefin serbest bırakıldığı bildirildi.

12- Lübnan'ın liman kenti Sayda'da EMEL milisleriyle Filistinliler arasındameydana gelen çatışmalarda 8 kişinin öldüğü bildiri|di.

18 ARALIK 1988

1- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı bütçesi, TBMM Genel Kufulu'ndagörüşülerek kabul edildi.

2- SHP Hakkâri Milletvekili Cumhur Keskin TBMM Başkanlığı'na verdiğisoru önergesinde "Irak askerlerinin kasım ayı içinde Türkiye sınırlarına girerek5 Türk vatandaşını öldürdüklerini, bir kişiyi de kaçırdıklarını" belirterek konuylailgili olarak Dışişleri Bakanlığı'nın tutumunu sordu.

3- Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Japonya, Filipinler ve Kuzey Kore'yi kapsayacak gezisinin ilk durağı olarak Japonya'ya gitti.

4- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Meclisten güvenoyu aldı.

5- İsrail hükümeti, haftalık toplantısında, bir grup bakan tarafından sunulan,"Arap topraklarında yaşayan Filistinlilere tek yanlı özerklik verilmesi"önerisini reddetti.

İşgal altındaki Gazze ve Batı şerıa'da çıkan olaylarda, 3 Filistinli öldürüldü, 20 Filistinli yaralandı.

6- Peru Cumhurbaşkanı Alan Garcia, iktidardaki Aprista Partisi'nin başkanlığından istifa etti.

19 ARALIK 1988

1- Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Hürriyet Haber Ajansı arasındasürdürülen toplu iş sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

2- Mardin'de yasadışı örgüt üyesi oldukları bildirilen 5 kişi ile bunlara yardımve yataklık eden 24 kişi yakalandı.

3- Zonguldak maden havzasındaki kömür ocaklarında meydana gelengöçükte iki işçi oklu.

4- Prol. Dr. Muştala N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı 1988 onur bilim,hizmet ve araştırma teşvik ödülleri, ODTÜ'de düzenlenen törenle dağıtıldı.

5- Sosyal bilimci Niyazi Berkes İngiltere'de öldü.

6- Avrupa Topluluğu (AT), ADD'den yapılan hormonlu et ithalatına konulan yasağın daha önce kararlaştırıldığı gibi 1 Ocaktan itibaren uygulanmasınakarar verdi.

7- Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan toplumlararası görüşmelerinikinci dönemi Lefkoşa'da başladı

8- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, resmi bir ziyaret için Çin'e giderek Pekin'de Başbakan Li Peng ile görüştü.

9- Sri Lanka'da devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

10- Endonezya'nın Java adasında sel yüzünden meydana gelen toprakkay malarından 40 kişinin öldüğü bildirildi.

20 ARALIK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da Keçiören Çocuk islahevini veAtatürk Çocuk Yuvası'nı ziyaret ederek denetledi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi, TBMM Genel Kurulu'ndagörüşülerek kabul edildi.

3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay üyeliğine seçilen hakim vesavcıları belirledi.

4- Yargıtay, yasadışı Dev-Yol örgütüne üye oldukları gerekçesiyle, AnkaraDGM'nin 6 sanık hakkında 15 yıla kadar değişen hapis cezalarını öngören kararını bozdu.

5- Ankara 6. idare Mahkemesi, sakıncalılıkları kaldırılmayan 1402'liklerinbugüne kadar görevlerine iade edilmemelerini Anayasa'ya aykırı bir tutum otarak niteledi.

6- 2000'e Doğru Dergisi'nin Yazı işleri Müdürü Fatma Yazıcı ve BaşyazarıDoğu Perinçek ile Yeni Nesil Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sebahattin Aksakalve muhabirler Bünyamin Ateş ile Mustafa Kaplan, "Atatürk'ün manevişahsiyetine hakaret ettikleri" gerekçesiyle çeşitli Hapis cezalarına çaptırıldılar.

7- Danıştay Başkanlığı'na 9. Daire Başkanı Süleyman Sırrı Kırcalı seçildi.

8- TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na, izmir Bölge Müdürü Ceyhan Bayduratandı.

9- Başbakan Turgut Özal ABD gezisinin son gününde Houston'da birbasın toplantısı düzenleyerek, Türk-ABD ilişkileriyle ilgili olarak, yenidönemde ABD'den "Daha fazla askeri yardım değil, daha fazla destek" beklediklerini belirtti.

10- Ekonomik işbirliğil ve Kalkınma Örgütü (OECD)'in "Ekonomik perspektifler raporunda, Türk ekonomisine ilişkin görüşler yer aldı.

11- Uluslararası Basın Enstitüsü'(IPI)nün 82 ülkede basına yapılan baskılarıiçeren "Dünya Basın Özgürlüğü" başlıklı raporun Türkiye bölümünde, "Türkbasını üzerindeki baskıların devam etmekte olduğu" öne sürüldü.

12- Japonya'da bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı EduardŞevardnadze, Tokyo'da Japonya Başbakanı Noboru Takeşita ile bir görüşmeyaptı.

13- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Çin'de Devlet Başkanı YangŞangkun ile görüştü.

14- Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir basın toplantısı düzenleyen FKÖLiden Yasc-r Arafat, "FKÖ adına girişilen terör eylemlerinin ardında bir Arapülkesinin gizli servisinin bulunduğunu" öne sürdü.

15- Sn Lanka'da başkanlık seçimlerini Ulusal Birleşik Parti'nin adayıBaşbakan Ranasinghe Premadasa kazandı.

21 ARALIK 1988

1- ABD gezisini tamamlayan Başbakan Turgut Özal, Ankara'ya döndü.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, yeni v ;jidüzenlemeleri ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirterek konuyla ilişkinaçıklamalarda bulundu.

3- ABD Havayollan'na ail bir yolcu uçağı Londra-New York seferini yaparken, iskoçya'nın Lockerbie kasabasına düştü. Uçaktaki 258 kişinin ve çıkanyangın yüzünden kasabadan çok sayıda insanın öldüğü bildirildi.

4- Lübnan'da 13 yıldan beri sürdürülen sivil savaş süresince halka yardımeden Kızılhaç Örgütü ve Lübnan'da görevli tüm İsviçreli diplomatlarLübnan'dan ayrıldı.

5- Rum Temsilciler Meclisi heyeti SSCB'ye gitti.

6- SSCB'nin MIR Uzay istasyonunda 366 gün yaşayarak "Uzayda en uzunkalma" rekorunu kıran iki kozmonot dünyaya döndüler.

7- Pakistan Başbakanı Benazir Butto, ülkesinin nükleer bir silaha sahip oimadiğini ve nükleer silah yapmaya da niyeti bulunmadığını belirtti.

8- Arjantin Genelkurmay Başkanı General Jose Dante Caridi görevindenistifa etti.

22 ARALIK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederekhaftalık olağan görüşmesini yaptı. Başbakan, görüşmesinde, ABD gezisihakkında bilgi verdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın, MilliSavunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın döneminde "usulsüzlük olduğunu"TBMM'de söylediğini belirterşk "Usulsüzlük yapmanın yanlışlığı anlatılmazsadevlet kademelerinde anarşi başlayacağını" söyledi.

3- Bakanlar Kurulu kararıyla 73 kişi Türk vatandaşlığına alındı.

4- TBMM Genel Kurulu'nda 1989 Mali Yılı Bütçe Tasarısının maddeleriüzerindeki görüşmeler tamamlandı ve memur maaş katsayısı 128 olarak onaylandı.

5- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) Ankara'da düzenlenen 25. Kuruluş yıldönümü kutlamalarında, SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, DYP Genel Başkan Yardımcısı ÖmerBarutçu birer konuşma yaptılar.

6- SHP MYK tarafından görevden alınan 7 il örgütünün 6'sının yeniyöneticileri belli oldu.

7- Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu, 43 kg. eroini Türkiyeüzerinden italya'ya götürmek isteyen 8 kişilik bir kaçakçılık şebekesinin elegeçirildiğini açıkladı.

8- Anayasa Mahkemesi sözleşmeli personele ilişkin 233 ve 308 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamelerin temel hükümlerini iptal etti. Mahkeme bustatüde çalışanların haklarının korunması için 6 aylık bir süre tanıdı.

9- Ankara'da toplanan Bankalar Birliği toplantısında mevduat faizlerininyılbaşına kadar kademeli olarak yüzde 80'e çekilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

10- Antalya'da yapılan Balkan Basketbol Şampiyonasının 2. günündeBasketbol Milli Takımı, Bulgaristan'a 96-112 yenildi.

11- Federal Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı NATO savunma yardımının 17.dilim anlaşması Bonn'da imzalandı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denklaş Lelkoşa'da yaptığı açıklamada,Rum çoğunluk idaresinde üniter bir devletin kabul edilemeyeceğini söyledi.

13- ABD'de FBI tarafından ortaya çıkarılan casusluk olayında HüseyinYıldırım adlı bir Türk "kuryelik" yaptığı suçlamasıyla tutuklandı.

14- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Filipinler'de DevletBaşkanı Corazon Aquino ile bir görüşme yaptı.

15- Güney Afrika Cumhuriyeti, Küba ve Angola arasında Namibya'yabağımsızlık verilmesini öngören anlaşma BM Merkezinde imzalandı.

16- İsrail'de, Likud ve işçi Partisi, koalisyon hükümetini kurdu. YenidenBaşbakan olan izak Şamir ilk demecinde, "FKÖ ilo görüşme masasına oturmayacaklarını" söyledi.

23 ARALIK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Milletvekillerine ayrıcalıklı emeklilik hakkısağlayan yasayı veto etti.

2- SHP "idari usul ve işlemlerin yeniden düzenlenmesiyle" ilgili hükümeteyelki veren yasanın iptali için Anayasa Mankemesi'ne başvurdu.

3- Eski milletvekillerinden Lütfü Göktaş, geçirdiği trafik kazasında öldü.

4- Portekiz'in Ankara Büyükelçiliğinde ikinci katip olarak görev yapan Sergio Manuel Pintomoucınho, Tarsus - Ankara karayolu uzerınae oldurulmuş olarak bulundu.

5- Federal Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nde bir Türk'ün evinde 31 milyarlıkeroin ele geçirildi. Olayla ilgili 5 Türk tutuklandı.

6- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Vatikan'da Papa ikinci JeanPaul ile görüştü. Arafat, Filistin devleti ve mücadelesi için Papa'nın desteğiniistedi.

7- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Japonya ve Filipinler'e yaptığı gezi sırasında, ABD'nin kabul etmesi halinde kendilerinin deGüney Asya'daki üslerinden çekileceğini bildirdi.

8- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuri Vorontsov, 1973 yılındanberi italya'da yaşayan Eski Afgan Krali Zahir Şah ile Afganistan sorununugörüşmek için Roma'ya gitti.

9- Cezayir'de yapılan seçimlerde, tek aday olarak katılan Devlet BaşkanıŞadli Bincedid, üçüncü kez Devlet Başkanı seçildi.

24 ARALIK 1988

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin gençlik kollarmcadüzenlenen "Gençlik Sorunları" konferansında bir konuşma yaptı.

2- TÜBİTAK'in 1987 ve 1988 yılları bilim, hizmet ve teşvik ödülleri Ankara'da düzenlenen bir törenle dağıtıldı.

3- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, Hatay Barosu'nun 45. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir konuşma yaptı.

4- Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı ismet İnönü, ölümünün 15.yıldönümünde İzmir ve İstanbul'da düzenlenen törenlerle anıldı.

5- Mimar Sinan yılı nedeniyle düzenlenen "Koruma BilincininÖrgütlenmesi" konulu sempozyum Edirne'de başladı.

6- Şair Nihat Behram'ın "Yürekleri Şafakta Kıvılcımlar" adlı kitabına AnkaraDGM Savcı Yardımcısının emriyle matbaada el konuldu.

7- Resmi bir ziyaret için Kuzey Kore'ye giden SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevaıdnadze, Devlet Başkanı Kim il Sang'la bir görüşme yaptı.

8- Filistin Kurtuluş Örgütü ile Şii Emel Örgütü arasında bir barış anlaşmasıimzalandı.

25 ARALIK 1988

1- Emlak Bankası Genel Müdürü Bülent Şefniter görevinden istifa etti.

2- Fransa'nın başkenti Paris'te 12 AT üyesi ülke işverenlerinin katılımıylagerçekleştirilen 1. Avrupa işverenler Zirvesi'nde Avrupalı işverenler,Türkiye'nin AT üyeliğinin 20001i yıllarda gerçekleşebileceğini belirterek,Türkiye'nin ekonomik durumunu Yunanistan ve ispanya'dan daha iyigördüklerini söylediler.

3- Meksika'nın Nayarit eyaletinin Tepic kenti cezaevinde mahkumlarınçıkardığı isyan sonucu 22 kişi öldü.

4- Panama'da hükümet, rejim karşıt» oldukları gerekçesiyle hapsedilen 26siyasi tutukluyu serbest bıraktı.

5- Yugoslavya Devlet Başkam Rail Dizdareviç, Romanya Devlet BaşkanıNikolai Çavuşesku ile Romanya'da görüşmelerde bulundu.

26 ARALIK 1988

1- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, 67 il valiliğine gönderdiği genelge ile,araçlardaki yazı, resim, pano ve nizami olmayan plakaların söktürülmesini istedi.

2- Danıştay 8. Dairesi 1988 ÖSYS Kılavuzu'nda yapılan değişiklikle, ek katsayı uygulamasına ilişkin düzenleme konusunda yürütmeyi durdurma karanverdi.

3- Yüksek Seçim Kurulu, 26 Martta yapılacak yerel yönetim seçimlerinekatılacak siyasi partileri ilan etti. Seçime, ANAP, SHP, DYP, DSP, RP, MÇP veIDP katılacak.

4- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan, Toplantı ye Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nda bazı maddelerin değiştirilmesini öngören bir yasa teklifini TBMMBaşkanlığı'na verdi.

5- Karikatürcüler Derneği'nin 15. Genel Kurulu İstanbul'da Gazeteciler Cemiyeti'nde yapıldı. Seçimler sonucu ismail Gülgeç derneğin Başkanlığına getirildi.

6- Demir Çelik ürünlerine yıllık yüzde 83-114 oranında zam yapıldı.

7- Samsun'da iki otobüsün çarpışması sonucu 10 kişi öldü, 21'i ağır 71 kişide yaralandı.

8- Asya-Afrika Yazarlar Birliği'nin 8. kongresi Tunus'ta yapıldı. Lotus ödülü1986 yılı için Tahsin Saraç'a verildi.

9. ABD havayollarına ait yolcu uçağının geçen Çarşamba iskoçya'nın Lockerbie kasabasına düşmesi sonucu ölenlerin sayısının 239'a ulaştığı kaydedildi.

27 ARALIK 1988

1- Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 69. yıldönümü kutlandı.

2- ANAP Başkanlık Divanı, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanarak mahalli seçimlerde uygulanacak aday tesbit sistemini görüştü.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel Danıştay 8. Dairesi'nin 1988 ÖSYS Kılavuzu'nda yapılan değişiklik konusunda verdiğiyürütmeyi durdurma kararına ilişkin bir açıklama yaparak kararı eleştirdi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, "Hiçbir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmayan ve tedavi ücretini ödeyemeyecek durumda olanların, devlet hastahanelerinde bedava tedavi görebileceklerini" söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, FKÖ'nün Ankara temsilcisi EbuFiras ile görüştü.

6- TRT Genel Müdürü Cem Duna, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün"Gelişen Türkiye" programı ile ilgili eleştirisini cevaplandırdı.

7- Afyon, Bursa, Muğla, Çanakkale, Erzurum ve Trabzon'da bazı yerleşimyerlerinde 7 yeni belediye kuruldu.

8- Sarıyer'in ANAP'lı Belediye Başkanı Ali Sandıkçı içişleri Bakanının emriyle görevinden alındı.

9- Petrol ürünlerine yüzde 20'ye varan oranda zam yapıldı.

10- Samsun'un Akçay yöresindeki trafik kazasında 12 kişi öldü.

11- Sinema sanatçısı Reha Yurdakul, Bolu'da öldü.

12- Yozgat'ın eski milletvekili Fuat Nizamoğlu, Ankara'da öldü.

13- Ankara DGM Savcılığı Şair Nihat Behram'ın "işkencede ÖlümünGüncesi" adlı kitabını toplattı.

14- Ankara DGM'de yargılanan Avukat Halit Çelenk beraat etti.

15- Yeni Çözüm Dergisi yöneticilerinin gözaltına alınmalarını kınamakamacıyla Valiliğe dilekçe vermek isteyen 421 kişi gözaltına alındı.

16- Yükseköğretim yasasında değişiklik yaparak üniversitelerden atılan yada atılma durumuna gelen öğrencilere ek sınav hakkı tanıyan ve türban kullanılmasını serbest bırakan yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. .

17- SSCB'de bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi NüzhetKandemir, Moskova'da, Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze tarafından kabul edildi. Şevardnadze, görüşme sırasında, Türkiye'nin Ermenistan'da meydana gelen deprem telaketine gösterdiği ilgi ve yardımlardan dolayı teşekküretti. Büyükelçi Kandemir; daha sonra SSCB Dışişleri Bakanı Birinci YardımcısıAlexander Bessmertnikh ve Kabil Büyükelçisi Yuli Vorontsov'la görüştü.

18- Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, ABD Başkanı Ronald Reagan'ınkimyasal silah ürettiği suçlamalarını reddetti.

19- Dün Tunus'ta toplanan Arap Birliği Örgütü tarafından ABD'nin Libya'yakarşı tehditleriyle ilgili bir bildiri yayımlanarak, "ABD'nin herhangi bir saldırıgirişimi bölgedeki gerilimleri tırmandırır ve Arap-Amerikan ilişkilerini olumsuzetkiler" denildi.

20- AET ilk kez, İsrail'in aracılığı olmadan Filistin Devletinden mal ithal etti.

21- Sovyet askerlerinin Afganistan'a girişinin yıldönümünde, mücahitlertarafından düzenlenen çeşitli saldırılarda 28 kişi öldü.

22- Güney Afrika'da siyahların iki gün içerisinde gerçekleştirdikleri olaylarda 7 kişi öldü.

23- Bangladeş'te bir kargo gemisinin Dalesvari Nehri'nde bir yolcu teknesine çarptığı, 250'yi aşkın yolcunun kayıp olduğu bildirildi.

28 ARALIK 1988

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Ankara'da AnayasaMahkemesi'nin iptal ettiği "Süper Emeklilik" yasası konusunda bir açıklamayaptı.

2- Adalet Bakanlığı, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı NusretDemiral hakkında üç ayrı konuda hazırlık soruşturması başlattı.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Diyarbakır'dadüzenlediği basın toplantısında bölgesiyle ilgili 1988 yılına ait açıklamalardabulundu.

4- SSCB'deki resmi görüşmelerini tamamlayan Dışişleri BakanlığıMüsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Türkiye'ye döndü.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, 1988'in son basın brifinginde çeşitli dış politika konularında açıklamalarda bulunarak, sorularıyanıtladı.

6- Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Necdet Karababa, görevinden istifaetti.

7- Yargıtay, "Toplu Kaçakçılık" suçundan yargılanan Ahmet Menteşoğlu vearkadaşlarının, "Hayali ihracat" yaptığına ve bu nedenle 15 yıl hapis cezası verilmesi gerektiğine karar verdi.

8- Türk-lş Başkanlar Kurulu bir bildiri yayımlayarak 1988 yılını değerlendirdi.

9- Gazeteciler Cemiyeti'nin 1988 Türkiye Gazetecilik Başarı ödüllerini kazanan gazeteciler açıklandı.

10- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Batı Berlin'i ziyareti sırasında, gösteriyasağı olan bölgede gösteri yapan Alman Yeşiller Partisi'ne üye 5 milletvekilihakkında dava açıldı.

11- ABD, 1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi çerçevesinde karasularını3 milden 12 mile çıkarttı.

12- İsrail işgali altındaki Batı Şeria ile Gazze'de Filistinliler genel greve gitti.

13- İskoçya'nın Lockerbie kasabasına düşen ABD Havayollarına ait uçağındüşme sebebinin sabotaj olduğu açıklandı.

14- Özbekistan Cumhuriyeti, Moskova'nın öngördüğü 1989 yılı bütçesinireddetti.

29 ARALIK 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret etti.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Avrupa Parlamentosu Avrupa Demokratlar Grubu üyesi Danimarkalı parlamenter Lars Poulsen başkanlığındaki Danimarka heyeti ile görüşerek, insan hakları ihlalleri konusunda, "İşkence varsaispat etsinler, işkenceye örnek versinler" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ı imren Aykut, Süper Emeklilik konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- SHP Grup Başkanvekili Hikmet Çetin, Emlak Bankası Başkanı BülentŞemiler'in istifasının ekonomik, ticari ve siyasi boyutları hakkında TBMMBaşkanlığı'na bir araştırma önergesi verdi.

5- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, İstanbul'da düzenlediği toplantıda"Alternatif Ekonomi ve Para Politikası" konusunda açıklamalarda bulundu.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, yaptığı açıklamada,"Türkiye'ye sığınan Iraklılara 9 milyar liralık harcama yapıldığını; bildirdi.

7-Türkiye İşveren'Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Halit Narin,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i ziyaret etti.

8- Şanlıurfa'da yapılan operasyonda yaşadığı PKK örgütüne mensup 11kişi yakalandı.

9- DYP Genel Başkan Yardımcısı Nevşehir Milletvekili Esat Kıratlıoğlu,Başbakan Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle, Şişli 2. Asliye HukukMahkemesi'nce 10 milyon lira manevi tazminat cezasına mahkum edildi.

10- Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Sıtkı Yırcalı, Ankara'da öldü.

11- Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri Genel Müdürü Ali İhsan Atay,görevinden alınarak Başbakanlık Müşavirliği'ne atandı.

12- Tercüman Gazetesi'nin yayın yönetim kurulu üyesi Uğur Reyhan'ınoğlu kimliği bilinmeyen kişilerce isviçre'de kaçırıldı.

13- 28 yıldır Pakistan'a giden ilk Hindistan Başbakanı olan Rajiv Gandi,Güney Asya Bölgesel işbirliği örgütü toplantısına katılmak üzere gittiği Pakistan'da, Başbakan Benazir Butto ile görüştü.

14- Sudan'da, yüzde GOO'e varan zamları protesto gösterilerinin devamettiği, genel grevin başladığı ve koalisyon hükümetinin istifa ettiği bildirildi.

30 ARALIK 1988

1- Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Müdürlüğü'ne Prof. Dr.Oya Tokgöz getirildi.

2- Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), elektriğin satış fiyatlarına ortalama yüzde12 oranında zam yaptı.

3- Bakanlar Kurulu'nun vergi ile ilgili 13 kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- Bağ-Kur sigortalılarının başvurma usulleri ile uymak zorunda olduklarıesasları düzenleyen yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegirdi.

5- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi ile Pakistan Başbakanı Benazir Butto,ikinci kez biraraya gelerek islamabad'ta bir görüşme yaptılar.

6- Yugoslavya Başbakanı Branko Mikuliç, 1989 için hazırladığı bütçe veekonomik reform programının parlamentoda reddedilmesinden sonra istifaetti.

31 ARALIK 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, SHP GenelBaşkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk-iş YönetimKurulu, MCP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, DSP Genel Sekreteri SelçukSönmez ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yeni yıl mesajlarıyayınladılar.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, basın sektörününgeliştirilmesi hakkında Ankara'da bir açıklama yaptı.

3- Bakanlar Kurulu'nun Devlet Memurlarının üst yönetim görevlileri, teknikve sağlık hizmetleri sınıfına giren özel hizmet tazminatlarının artırılmasına ilişkinkarar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- İsviçre'nin Cenevre kentinde kaçırılan Tercüman Gazetesi Yönetim Kurulu üyesi Uğur Reyhan'ın oğlu Mehmet Reyhan düzenlenen operasyonlakurtarıldı.

5- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Ben Justefen. ABD'nin kendikarasularını 12 mile çıkarmasının, ABD'nin Ege'deki politikasını etkilemeyeceğini belirtti.

6- ABD, Libya'nın kimyasal silah üretildiğini iddia ettiği bir kimya fabrikasınınuluslararası denetimden geçirilmesi yolundaki önerisini reddetti.