09.11.1989
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1989

1 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Gazeteciler CemiyetiYönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal, Başbakanlık konutunda,cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık muhabirlerini kabul etti ve basınaçıklamasında bulundu.

Özal, Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanan "Asım'ın BaşdöndürücüYükselişi" adlı yazı dizisinde "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu"gerekçesiyle, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Ali Bozer başkanlığındatoplandı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, cumhurbaşkanlığı seçimikonusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- ANAP Kayseri Milletvekili Servet Hacıpaşaoğlu, cumhurbaşkanlığıseçimini protesto amacıyla partisinden istifa etti.

6- Başbakanlık Basın Danışmanı Can Pulak görevinden istifa etti.

7- Amerikan Senatosu'ndaki Ermeni tasarısı ile ilgili olarak ABD'debir dizi görüşmeler yaptıktan sonra Türkiye'ye dönen ABD'nin AnkaraBüyükelçisi Morton Abramowitz, istanbul'da konuyla ilgili açıklamalardabulundu.

8- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde operasyondan dönen güvenlikgüçlerine bir grup teröristin ateş açması sonucu, 3 er şehit oldu.

9- Kırşehir'in SHP'li Belediye Başkanı Mehmet Ali Yapıcı öldü.

10- Yunanistan'ın Yeni Demokrasi Partisi Lideri KonstantinMitçotakis, Atina'da, Milliyet Gazetesi'ne özel demeç verdi.

11- NATO Parlamenterler Meclisi'nin dün Federal Almanya'nınbaşkenti Bonn'da başlayan toplantısına, Varşova Paktı üyesi Çek, Macarve Polonya parlamentolarının üyeleri de katıldı.

12- Pakistan Başbakanı Benazir Butto hakkında verilen güvensizlikönergisi, Pakistan Parlamentosu'nda reddedildi.

13- İran Meclisi, yabancı ülkelerde Iran vatandaşları ve iran'ın çıkarlarına zarar veren Amerikalıların ve bu alanda ABD ile işbirliği yapan yabancıların iran'a kaçırılıp islam hukukuna göre yargılanmalarını öngören yasa tasarısını kabul etti.

14- Demokratik Almanya Devlet Başkanı Egon Krenz, Moskova'da,SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile görüştü.

15- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslüman kesiminde, SuudiArabistan Büyükelçiliği Ataşesi, kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

2 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili Ali Bozer ilegörüştü.

2- Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal, Ankara Gazeteciler CemiyetiYönetim Kurulu'nu kabul etti. Turgut Özal, "fikir suçlarına hapis cezasıyerine caydırıcı para cezaları verilmesi gerektiğini" belirtti ve "genel affadaima karşı olduklarını" bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, italya Sosyalist Partisi tarafındandüzenlenen "Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde görülen son gelişmeler"konulu toplantıya katılmak üzere Milano'ya gitti.

4- SHP izmir Milletvekili Ahmet Ersin ve arkadaşlarının izmirbüyükkanal projesi ile Körfez temizliği için yapılan çalışma ve harcamalarıbelirlemek amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi, TBMMGenel Kurulu'nda reddedildi.

5- Ankara'da dün yapılan Karma Parlamento Komisyonu başkanlıkbürosu toplantısına katılan Türkiye Avrupa Topluluğu Karma ParlementoKomisyonu Başkanı Piet Dankert, Türkiye'nin AT ile ilişkileri konusundaCumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı ve Tek Pazar'ın başarılı birsiyasal birlik oluşturması durumunda, Türkiye'nin AT'ye girmesinin sözkonusu olmayacağını söyledi.

6- Ankara ve izmir'deki 3 üniversite'de, kız öğrencilerce türbanlıgösteri yapıldı.

7- Sabah Gazetesi, "Hasbahçe'de Sonbahar" yazı dizisi nedeniyleTurgut Özal ve eşi Semra Özal'a 20 milyon lira tazminat ödemeye mahkumedildi. Milliyet Gazetesi aleyhine açılan dava ise beraatle sonuçlandı.

Hürriyet Gazetesi ise "Horzum Olayında Şok Yaratacak iddia"haberinden dolayı ANAP izmir Milletvekili Kaya Erdem'e 7.5 milyon liratazminat ödemeye mahkum edildi.

8- Eski bakanlardan Şevket Adalan, izmir'de öldü.

9- Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalıöğretim üyesi Prof. Murat Irkeç, 20 Avrupa ülkesinden gelen 25 bilimadamının bildiriler sunduğu ingiltere'nin Edinburg kentindekisempozyumda birincilik ödülü kazandı.

10- Yunanistan, 5 Kasımda yapılacak genel seçimler öncesindeipsala ve Pazarkale sınır kapılarını Türkiye'deki Batı Trakya Türklerinekapattı.

11- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega'nın dün "Ateşkeskararının, kontraların saldırılarının ve Nikaragua topraklarına sızmalarınınsürmesi nedeniyle askıya alındığı" açıklamasının ardından, çarpışmalaryeniden başladı.

12- Kolombiya'da bir yargıç ve bir parlamenter, uyuşturucu mafyasıtarafından öldürüldü.

13- Yugoslavya'nın Kosova Özerk bölgesinde düzenlenenprotesto gösterilerinde 5 kişi öldü, çok sayıda gösterici yaralandı, 30 kişitutuklandı.

3 KASIM 1989

1- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Bulgaristan'a geri dönenTürklerle ilgili, SHP içel Milletvekili Istemihan Talay da Bağ-Kur emeklilerineilişkin TBMM Başkanlığı'na birer soru önergesi verdiler.

2- Ankara'da yapılan TEKSİF Genel Kurulu'nda, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel ve SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal birer konuşmayaptılar.

3- Kent Kooperatifleri Merkez Birliği (Kent - Koop)'nin Antalya'nınKemer ilçesinde yapılan 4. Teknik Semineri'nde bir konuşma yapan KentKoop Genel Başkanı ve Ankara Anakent Belediye Başkanı MuratKarayalçın ANAP Milletvekili Adnan Kahveci'nin bildirisinde, gecekondumaliyeti olan 5-6 milyona konut sertifikası ile ev sahibi olunabileceğişeklindeki sözlerini eleştirerek, bu paraya ancak 7 ya da 10 metre konutalınabileceğini bildirdi.

4- Siirt'in Pervari ilçesi Düğüncüler köyü yolunu açmak isteyen KöyHizmetleri il Müdürlüğü'ne bağlı yol inşaat ekibiyle, beraberindeki askerikonvaya saldırı düzenleyen PKK militanları, bir jandarma eri, üç köykorucusu ve grayder sürücüsünü şehit ettiler. Saldırı sırasında bir astsubayve bir köy koruyucusu da yaralandı.

5- Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun ÜzülmezMüessese Müdürlüğü Çaydamar işletme Müdürlüğü'ne bağlı birinci ocaktameydana gelen göçükte, 3 maden işçisi toprak altında kaldı, bir kişi ölüolarak çıkartıldı.

6- Gazeteci Suat Nazif Baydur, Ankara'da öldü.

7- Milli Eğitim Bakanlığı'nın teşkilat yapısına değişiklik getiren kanunhükmünde kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Sosyalist Enternasyonal'in Yalta Sonrası Avrupa toplantısı içinitalya'nın Milano kentine giden SHP Genel Başkanı Erdal inönü, basınayaptığı açıklamada, "Türk solunun geri kalmasının nedeni yasaklı ortamdakalmış olmasından kaynaklanmaktadır" dedi.

9- Yunanistan'da pazar günü yapılacak erken genel seçimlere katılıpoy kullanmak isteyen Batı Trakya Türkleri'nin Yunanistan'a girişiniengelleyen "sınır kapılarının kapatılması kararı", ipsala Sınır Kapısı'ndadüzenlenen bir gösteri ile protesto edildi.

10- Demokratik Almanya'da, eski Devlet Başkanı Eric Honecker'ineşi Margot Honecker Eğitim Bakanlığı'ndan, Leipzig kenti BelediyeBaşkanı Bernd Siedel de bu görevinden istifa ettiler.

Devlet Başkanı Egon Krenz, Komünist Parti Politbürosu'nun 5üyesinin de gelecek hafta istifa edeceklerini açıkladı.

Bu arada, Çekoslavakya'daki F. Alman Büyükelçiliğine sığınan4.500 kişinin Batı'ya geçmesine izin verildiği bildirildi.,

11- Fransız - Alman zirvesi sonunda Bonn'da Federal AlmanyaBaşbakanı Helmut Kohl ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen FransaCumhurbaşkanı Francois Mitterrand, "Almanya'nın birleşmesi sorunununbu yüzyıl sonunun en önemli konularından biri olduğunu konunun barışçıve demokratik biçimde çözülmesi halinde Fransa'nın bu birleşmedenkorkmaması gerektiğini" söyledi.

12- Kolombiya'nın en büyük gerilla grubu ile hükümet arasında,gerillaların dağılarak yasal bir siyasi parti kurmaları konusunda bir anlaşmaimzalandı.

Bu arada, bir yargıç bir parlamenterin öldürülmesini protestoamacıyla ülkedeki 12 federal yargıç süresiz greve gitti.

13- El Salvador'da komünist gerillalar, muhalif sendikayadüzenlenen ve 10 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıdan hükümetve orduyu sorumlu tutarak, muhalefetteki sendikaların korunmasıgarantiye alınana kadar hükümetle yapılan barış görüşmelerindençekildiler.

14- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, ilk kez demokrasi ve reformistemiyle bir gösteri düzenlendi.

15- Yugoslavya'nın Kosova bölgesinde Arnavut militanlar ile polisarasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü.

4 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanlığına seçilen Turgut Özal, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz ve Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'yu kabul ederek bir süre görüştü.

Turgut Özal, ingiltere'de bağımsız olarak yayın yapan 1. Kanaltelevizyonunda Uluslararası Af Örgütü'nün işkence iddialarını yanıtladı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Batı Trakya TürkleriDayanışma Derneği Başkanı Mehmet Tomsu'yu kabul etti. Daha sonrabasının sorularını yanıtlayan Demirel, Sayın Turgut Özal, hem ANAP'ıngenel başkanı, hem başbakan, hem cumhurbaşkanıdır" dedi ve "Böyle birbaşbakan vekilliği hükümetinin mevcudiyetinin de Anayasa'nın ihlaliolduğunu" söyledi.

3- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, cumhurbaşkanı seçilenTurgut ÖzaPın, ANAP içindeki genel başkanlık ve başbakanlık kulislerinemüdahale etmesini eleştirdi ve Türkiye'nin bir anda "Başkanlık sisteminesokulmak istendiğini" söyledi.

4- SHP ve DYP, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, "yemintörenine" de katılmama kararı aldı.

5- ANAP izmir Milletvekili Akın Gönen partisinden istifa etti.

6- Devlet istatistik Enstitüsü (DiE), yıllık enflasyon oranının yüzde72.6 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

7- Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Köprülü ile Çığlı köyleri arasındadevriye görevi yapan 2 er şehit oldu.

8- Demokratik Almanya'nın başkenti Doğu Berlin'de, yaklaşık birmilyon kişinin katıldığı gösteride politik reformlar yapılması istendi.

9- Lübnan'ın Hıristiyan Başkanı General Michel Acun, yaptığıaçıklamada, "Milletvekillerinin kendi rızasını almadan Arap Birliği'nin BarışPlam'nı onaylamalarıyla anayasayı ihlal ettiklerini" öne sürerek"Parlamentoyu feshettiğini" bildirdi ve "1990'da milletvekili seçimlerininyapılacağını" belirtti.

Öte yandan, açıklamadan önce Aoun'a suikast girişiminde bulunulduğu bildirildi.

5 KASIM 1989

1- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Trabzon'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Siirt'in Eruh ilçesinde teröristlerce bir er şehit edildi, bir eryaralandı, Şırnak'ta 3 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi.

3- SHP Tüzüğü'nde yer alan ve feshedilen il yönetim kurullarınınyerine atanan geçici kurulun görevini düzenleyen maddenin SiyasiPartiler Yasası'na aykırı olduğu gerekçesiyle partiye ihtarda bulunulmasınailişkin Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- Fransa'nın Montpellier kentinde düzenlenen 11. AkdenizFestivalinde, Zülfü Livaneli'nin "Sis" adlı filmi büyük ödül olan AltınAntigone'ye değer görüldü.

5- Yunanistan'da 6 ay içinde ikinci kez yapılan parlamentoseçimlerinde "hiç bir parti tek başına iktidar olmak için yeterli çoğunluğasahip olamadı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Yeni Demokrasi Partisi'ninyüzde 46.6 ile 148 milletvekilliği, PASOK'un yüzde 40.8 ile 128milletvekiliği, komünist partinin yüzde 10.6 ile 21 milletvekiliği aldığıseçimlerde, 2 bağımsız ve Yeşiller Partisi'nden bir kişi milletvekilliğineseçildi.

6- Lübnan'da Klayat köyündeki hava üssünde toplanan 27Müslüman milletvekili ve Paris'ten gelen 30 kadar Hıristiyan MilletvekiliMaruni Rene Muavvad'ı cumhurbaşkanı seçtiler.

Lübnan'ın Hıristiyan Lideri Michel Aoun, Klayat'ta alınan kararlarınanayasaya aykırı olduğunu söyleyerek, "Biz bu kararları alınmamışfarzediyoruz" dedi.

Muavvad'ın seçilmesinden sonra, Müslüman Başbakan Vekili Selimel Hoss istifa etti.

6 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal, bir grup ANAP milletvekilinikabul etti.

2- Türk - İş'e bağlı çeşitli sendikaların gene! kurul raporlarında,Türkiye'deki KiT'lerin özelleştirilmesinin yanlış bir uygulama olduğubelirtildi.

3- İstanbul Sanayi Odası Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri ileöğretim üyeleri, iSO Dergisi'nin sorularını yanıtlayarak özelleştirmedeönceliğin halka satışlara verilmesini, yabancılara yapılacak satışlara da sınırgetirilmesini.istediler.

4- DSP Cizre ilçe Başkanı ibrahim Gökhan, kimliği bilinmeyenkişilerce öldürüldü.

5- İstanbul 1. iş Mahkemesi, açılan dava sonucu Tez Koop - İşSendikası'nın 2 No.lu istanbul Şubesi Genel Kurulu'nu ve seçimleri bütünsonuçları ile iptal etti.

6- Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu GenelMüdürlüğü'ndeki görevlerinden bir süre önce başka illere atanan 15yönetici ve uzman memur, atama işlemlerinin iptali için Ankara idareMahkemesi'nde dava açtı.

7- İstanbul'da 6 bankaya konulan patlayıcı maddelerden 3'ü patladı,diğer 3'ü etkisiz hale getirildi.

8- İngiliz "The economist" Dergisi'nin Foreign Report adlıbülteninde Suriye ile Türkiye arasındaki önemli sorunların başında FıratIrmağı'nın sularının yer aldığı öne sürüldü.

9- Demokratik Almanya'nın çeşitli kentlerinde gösteriler yapılırkenLeipzig'te yaklaşık 500 bin kişi özgürlük istemiyle gösteri düzenledi.

7 KASIM 1989

1- Başbakan Vekili Ali Bozer, Ankara'da bulunan NATO AskeriKomite Başkanı Orgeneral Vigleik Eide'i kabul etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Türkiye Maden işçileri SendikasıGenel Başkanı Mustafa Orhan ve TMMOB Genel Başkanı Teoman Alptürkile bu kuruluşun yöneticilerini kabul etti.

İnönü, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,Doğu ve Güneydoğu'daki terör olaylarına değindi.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Orhan Karabulut, MalezyaDeniz Kuvvetleri Komutam'nın resmi davetlisi olarak yaptığı ziyaretitamamlayarak Türkiye'ye döndü.

4- Sivas'ta incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Halil Şıvgın,hastanelerdeki cihaz sıkıntısının "Yap - İşlet - devret" modeli ileçözümleneceğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMMgrubunda bir konuşma yaptı.

6- DYP Zonguldak Milletvekili Şinasi Altıner ve arkadaşları tarafındanverilen "elektrik enerjisinin yüksek fiyatla satılmasının nedenleri"konusunda genel görüşme açılmasına ilişkin önerge, TBMM GenelKurulu'nda reddedildi.

7- İş ve işçi Bulma Kurumu ile OECD'nin ortaklaşa düzenledikleri"Değişen Toplumda Kadının istihdam imkanlarının Geliştirilmesi" konuluuluslararası konferans istanbul'da başladı.

8- Basın Konseyi'nin basın meslek ilkelerinin tartışıldığısempozyumlar serisinin 3.sü istanbul'da yapıldı.

9- "Gazete" Gazetesi'nin iki muhabiri, istanbul'da röportaj içingittikleri büroda saldırıya uğradı, muhabir Sami Başaran öldü, AhmetAltınkaya ağır yaralandı.

Olayla ilgili olarak çeşitli kişiler ve kuruluşlar kınama mesajıyayımladılar.

10- Türkiye çapında 600 bin işçiyi kapsayan "Bahar Eylemleri" ileilgili 366 işçi ile Petrol - İş ve SHP ilçe yöneticilerinin yargılanmasınaBandırma'da başlandı.

11- Mardin'in Nusaybin ve Silopi ilçelerinde PKK militanlarının 12işçiyi kaçırdıkları bildirildi.

12- Sorun Yayınları arasında çıkan, Pyodor Korolyov'un "Lenin veEğitim" adlı kitabını Türkçe'ye çeviren Doç. Dr. Tahsin Yılmaz ile kitabıyayımlayan yayıncı Sırrı Öztürk, istanbul 2. DGM de yargılandı.

13- Helsinki anlaşmalarını denetlemek üzere kurulan BulgaristanHelsinki izleme Komitesi, Bulgaristan'ın uygar ülkeler arasına dahilolabilmesi için sosyal yaşamında demokratikleşmeye ihtiyacı olduğunubelirtti.

14- Yunanistan'da Cumhurbaşkanı Hristos Sarçetakis, YeniDemokrasi Partisi Lideri Konsantin Mitçotakis'i yeni hükümeti kurmaklagörevlendirdi.

15- Demokratik Almanya hükümeti istifa etti.

16- Sovyetler Birliği'nde, 1917 Devrimi'nin 72. yıl dönümükutlanırken, Moskova'da 5 bin kadar kişi resmi kutlamaları protesto ederek,alternatif gösteriler düzenledi. Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkentiErivan'da da bir grup gösterici resmi binalardaki bayrakları yaktı.

8 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, görevinden ayrılışı nedeniyleyaptığı konuşmada, çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli, istanbul'da yapılanTürk Sanayicileri ve işadamları Derneği'nin Yüksek istişare Konseyitoplantısında yaptığı konuşmada, işadamlarına teşviklerin sürekliolmayacağını belirtti.

3- İstanbul Ticaret Odası'ndaki yönetim kurulu seçimlerini, halenbaşkanlık görevini yürüten Yalım Erez'in listesi kazandı. Meclisbaşkanlığına da yeniden Kemal Yarar seçildi.

4- Dil Derneği, Ankara'da "Atatürk Devrimleri'nin durumu ve siyasipartilerin bakışı" konulu açıkoturum düzenledi.

5- Hürriyet Vakfı tarafından düzenlenen "4. Genç GazetecilerYanşması"nın sonuçları açıkladı.

6- Üniversitelerde türban yasasını protesto etmek amacıylaAnkara'da gösteri yapmak isteyen bir grup, güvenlik güçlerince dağıtıldı.

7- Bakanlar Kurulu'nun 608 kişinin Türk vatandaşlığındançıkarılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Pasaport, devlet memurları, YÖK, yükseköğretim personelkanunları ile Başbakanlık teşkilatı hakkındaki kanun hükmündekararnamede değişiklikler yapıldı.

9- Batı Avrupa Birliği Genel Sekreteri VVillem Van Bekelen,Londra'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin örgüte üyelik başvurusunun,gelecek hafta yapılacak olan Birlik Bakanlar Konseyi gündeminde yeralmadığını söyledi.

10 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Koni ve iktidar partilerininmeclis grubu başkanı, Almanya'nın yeniden birleşmesini ilk kez resmi birtalep olarak Meclis gündemine getirdiler.

Demokratik Almanya'da Sosyalist Birlik Partisi Politbürosu istifa etti.Parti Merkez Komitesi, 21 üyeli Politbüro'nun üye sayısını 11'e düşürerek,istifa eden politbüronun yerine Egon Krenz'in liderliğinde yeni politbüroüyelerini belirledi.

11- Lübnan'ın yeni cumhurbaşkanı Rene Muawad'ın kalacağı villanınyakınlarında bombalı bi; otomobilin patlaması sonucu, 4 kişi öldü, 19 kişiyaralandı.

12- ABD'de ilk kez bir siyah vali seçilirken, New York BelediyeBaşkanlığına da bir siyah başkan seçildi.

9 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal, özel gündemle toplananTBMM'de yemin ederek görevine başladı. 7. Cumhurbaşkanı KenanEvren ise düzenlenen törenle görevinden ayrıldı.

Yemin törenine SHP ve DYP milletvekilleri katılmadılar.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakanlığa, TBMM Başkanı YıldırımAkbulut'u atadı.

Başbakan Yıldırım Akbulut daha sonra 30 kişilik kabinesini açıkladı.Bakanlar Kurulu, Başbakan başkanlığında ilk toplantısını yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel ve bazı ANAP milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ıngörevine başlaması ve yeni hükümete ilişkin görüşlerini açıkladılar.

3- Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda yapılan yönetim kurulu seçimleriniUğurYüce'nin listesi kazandı.

4- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, "TBMMüyelerinin hak ve özgürlüklerine yönelik olarak bazı basın organlarınınyaralayıcı haber ve yorumda bulundukları" yolundaki açıklamasıyla ilgiliolarak Başbakanlığa atanan Yıldırım Akbulut'a telgraf çekerek yanıt verdi.

5- İstanbul'da 20'den fazla banka, holding ve işyeri binasıbombalandı. Ankara'da 3 banka şubesine de patlayıcı kondu, izmir'deAmerikan Askeri Satış Mağazası'nda ise ses bombası patladı.

6- Ürdün'de 22 yıllık aradan sonra dün yapılan genel seçimlerde,radikal islamcı grupların adaylarının başarı sağladığı bildirildi.

7- Çin liderlerinden Deng Şiaoping, Çin Komünist Partisi AskeriKomisyon Başkanlığından istifa etti.

8- Demokratik Almanya aldığı kararla Doğu Alman vatandaşlarınınistedikleri sınır kapısından Federal Almanya'ya gidebileceğini açıkladı.

Federal Almanya hükümeti bütün göçmenleri almaya hazırolduklarını açıkladı.

10 KASIM 1989

1- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk,ölümünün 51. yılında eruldı.

Anıtkabir'de düzenlenen devlet törenine, muhalefet partiliderlerinden yalnızca MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş katıldı.

SHP ve DYP Anıtkabiri ayrı ayrı ziyaret ederek saygı duruşundabulundular.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, TBMM Genel Kurulu'nun olağanüstütoplantısında, hükümet programını okudu. SHP ve DYP milletvekilleri,yaptıkları konuşmalarla Anayasa'nın 110. maddesinin ve Meclisiçtüzüğünün ihlal edildiğini belirttiler.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ınuygulamalarının başkanlık sisteminde olduğunu, bu uygulamalarıntarafsızlığı önlediğini ve Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yaptığı yazılı açıklamada,TBMM'nin açık bir anayasa ve iç tüzük ihlali ile karşı karşıya kaldığınısöyledi.

5- ANAP Genel Başkanlığı'na aday olan Gaziantep Milletvekili HasanCelal Güzel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetinkuruluş biçiminin ANAP tüzüğü ve grup yönetmeliğine aykırı olduğunubelirterek, Başbakan ve bakanları istifaya çağırdı.

6- İstanbul'da bir grup, "kadın başlan", "bale" ve "karikatür"yapıtlarının sergilendiği Basın Müzesi Sanat Galerisi'ni basarak 150'yeyakın yapıtı tahrip etti. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent,"Atatürk'ün öldüğü gün böyle bir olayın meydana gelmesi çok üzücüdür.Gazetecilere yapılan saldırılar olağan hale geldi" dedi. istanbul'da FenFakültesi önünde toplanan çok sayıda türbanlı ve çarşaflı eylemci deŞehzadebaşı Camiisi'ne yürüdü.

Üniversitelerde türbanının serbest bırakılmasına yönelik protestoeylemleri yaygınlaşırken YÖK Başkanı ihsan Doğramacı, olayların eğitimiaksatması halinde disiplin hükümlerinin uygulanabileceğini" söyledi.Doğramacı "Disiplin hükümleri derken bu aksamaya yol açanlar hakkındahemen sert tedbirler alınacağını söylemek istemiyorum. Bir uyarı vardır, birkınama vardır. Bunlar aşamalı uygulanır" dedi.

7- PETKİM Genel Müdürü Faruk Yağız, "zehirli gaz" olayınınfevkalade küçük bir olay olduğunu belirterek "Ancak önemsiz değil" dedi.

Petrol - İş Sendikası Genel Başkanı Münir Ceylan, kâr hırsının çevreve insan sağlığı ile ilgili yaklaşımların önüne geçtiğini, bundan yalnız işçiler,işverenler değil tüm insanların zarar göreceğini söyledi.

8- Karikatürist Oğuz Aral, 39 çizerin katıldığı bir basın toplantısıdüzenleyerek mizah dergileri Gırgır ve Fırt'ın satışı ile ilgili olarakaçıklamalarda bulundu.

Karikatürcüler Derneği de konuyla ilgili bir bildiri yayımladı.

9- Muğla'nın Milas ilçesi Güllük Limam'nda 1986 yılındagerçekleştirilen 48 milyon dolarlık hayali ihracat olayına karşılığı için arananve daha sonra yakalanarak tutuklanan 7 kişi hakkında, izmir DevletGüvenlik Mahkemesi tarafından ek iddianame ile dava açıldı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27kişi öldü, 72 kişi yaralandı.

11- Bulgaristan Devlet Başkanı ve Komünist Partisi Genel SekreteriTodor Jivkov iki görevinden de istifa etti. Komünist Partisi LiderliğineDışişleri Bakanı Petar Mladenov getirildi.

12- Yunanistan'da, Cumhurbaşkanı Hristos Sarçetakis, hükümetikurma görevini PASOK Gşnel Başkanı Andreas Papandreru'ya verdi.

13- Demokratik Alman içişleri Bakanı Friedrich Dickel, Batı'ya geçişserbestliğinin sürekli olduğunu, seyahat özgürlüğüne konan lümkısıtlamaların kaldırıldığını açıkladı.

11 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve çeşitlidemekler, istanbul'daki Basın Müzesi'ne yapılan saldırıyı kınadılar.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da Sağlık iş SendikasıGenel Kurulu'nda yaptığı konuşmada erken seçimin güncel hale geldiğinibelirtti.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP GenişletilmişTemsilciler Meclisi, Sağlık iş ve Tarım - İş Sendikası genel kurullarındayaptığı konuşmalarda son gelişmelere ilişkin görüşlerini belirtti.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin kuruluşunun 4.yıldönümü nedeniyle istanbul'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun, istanbul'dadüzenlenen "1989 Değerlendirmesi ve 1990 Beklentileri" konulutoplantıda bir konuşma yaptı.

6- Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Yolaç köyünde şiddetli yağışnedeniyle bir evin çökmesi sonucu 13 kişi öldü.

7- Yargıtay, şair Nazım Hikmet'e hakaret ettiği gerekçesiyle DevletBakanı Mustafa Taşar aleyhine hükmedilen 750 bin liralık tazminatın azolduğuna karar verdi.

8- Yeşiller Partisi ve bir grup halk tarafından Aliağa'nın Gencelliyöresine yapımı tasarlanan termik santrale karşı bir kampanya başlatıldı vebisikletli bir gösteri düzenlendi.

9- Bulgaristan'da Todor Jivkov'un Komünist Parti liderliği, Politbüroüyeliği ve Devlet Konseyi Başkanlığı'ndan istifa etmesi üzerine partiliderliğine getirilen Dışişleri Bakanı Petar Mladenov, "Sosyalist sınırlariçinde kalmak koşuluyla demokratik .bir toplumdan yanayız" dedi.

10- SSCB'nin Baltık Cumhuriyetleri'nden Letonya'da parlamento,ülkenin, Sovyetler Birliği'ne bağlanmasını öngören anlaşmayı geçersizsaydığını açıkladı.

11- Demokratik Almanya'da Berlin Duvarı'nda açılan kapılardan soniki günde 1 milyon D. Alman'ın Batı'ya geçtiği, vize alanların sayısının ise2.7 milyonu bulduğu bildirildi.

12- İran'da, 2'si kadın 20 kişi uyuşturucu kaçakçılığı yaptıklarıgerekçesiyle idam edildi.

12 KASIM 1989

1- Lefkoşa Belediye Başkanı ve Toplumcu Kurtuluş Partisi GenelBaşkanı Mustafa Akıncı, Anakent Belediye başkanı Murat Karayalçın'ındavetlisi olarak dün Ankara'ya geldi.

2- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişiöldü.

3- Kopenhag'daki "işkence Kurbanlarını Tedavi Merkezi"yöneticileri, Türkiye'de işkencenin devam ettiğini öne sürdüler.

4- İngiltere'de yayımlanan Economist Dergisi'nde yer alan biryorumda, Türkiye'nin AT'ye üyeliğinin 2005-2010 yıllarından öncegerçekleşemeyeceği savunuldu.

5- Pakistan Devlet Başkanı Gulam Ishak Han, yaptığı açıklamada,ülkesinin Kıbrıs Türk halkına desteğinin süreceğini söyledi.

6- SSCB'nin Moldevya Cumhuriyeti'nde meydana gelen sonolaylarda 142 kişinin yaralandığı ve olağanüstü hal uygulamasının sürdüğübildirildi.

13 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, Cumhurbaşkanı Turgut Özal,TBMM geçici Başkanı Halim Araş, Başbakan Yıldırım Akbulut, GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Necip Torumtay ve Milli Savunma Bakanı Safa Giray'aveda ettiler.

2- TBMM'de Yıldırım Akbulut hükümetinin programı görüşüldü.

3- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ninaltıncı kuruluş yıldönümü törenlerine katılmak üzere beraberindeki birheyetle Lefkoşa'ya gitti.

4- SHP Ankara !l Başkanı Dr. Uğur Cilasun görevinden istita etti.

Başkanlığa il yönetimince Halil Vural seçildi. Daha sonra toplananSHP Merkez Yürütme Kurulu, Halil Vural ve Ankara il yönetimini görevdenalarak yerine eski Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren'i ve yeni ilyönetimini atadı.

5- Uluslararası Halkla ilişkiler Derneği organizasyonu ve Türkiyefaaliyetlerini tanıtma toplantısı, istanbul'da düzenlendi.

6- Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın (Halikarnas Balıkçısı) 1971yılında bitirdiği son kitabı "Batı Anadolu Uygarlıkları'nın telif haklarını satınalan Dışişleri Bakaniığı'nca 18 yıldır bastırılmaması, bazı yazarlarcaeleştirildi.

7- Konya'da 628 kooperatif hakkında soruşturma açıldı.

8- Başbakanlık Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı kurulmasınıöngören kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

9- İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yossef Amihud, CumhuriyetGazetesi'nin yazılı sorularını yanıtlayarak Ortadoğu sorununun çözümükonusundaki siyasi görüş ayrılıklarının israil ile Türkiye arasında ikili ilişkilerietkilememesi gerektiğini belirterek "Ankara ile ilişkileri normalleştirmekistediklerini" söyledi. Amihud, ayrıca bölgede "merkezi bir güç" olanTürkiye'nin Ortadoğu sorununun çözümünde önemli bir roloynayabileceğini ifade etti.

10- Avrupa Topluluğu Başkanı Jacques Delors, "Demokratik Almanya, Polonya ve Macaristan halkları AT'ye bakıyor. Onları hayal kırıklığına uğratmamalıyız, yardım etmeliyiz" dedi ve AT'nin "Avrupa ailesinin bütün üyelerine açık olduğunu söyledi.

11 - Demokratik Almanya'da Halk Meclisi, Başbakanlığa KomünistParti üyesi ve Dresden Bölge Başkanı Hans Modrovv'u getirdi. Halk MeclisiBaşkanlığı'na ise ilk kez KP üyesi olmayan Köylü Partisi üyesi Gunter Maleydo seçildi.

12- Yunanistan'da, ülkenin iki büyük parti liderinin,cumhurbaşkanından aldıkları hükümeti kurma görevini yerinegetiremedikleri için bu görev, üçüncü büyük parti durumundaki sol ittifakSinaspismos lideri Harialaos Florakis'e verildi.

13- Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim il Sung'un 5-7 Kasımtarihlerinde Çin'e yaptığı ve düne kadar gizli tutulan ziyaret sırasındatarafların, "Partinin öncü rolünün sürdürülmesi ve sosyalizm yolundailerlemeye devam edilmesi" konusunda mutabık kaldıkları bildirildi.

14- Bulgaristan Komünist Parti Politbürosu, 11 muhalifin partiyealınmasını kararlaştırdı.

15- Estonya Parlamentosu, 1940'ta Estonya'nm SSCB tarafındanilhakını yasadışı kabul eden bir karar tasarasını kabul etti.

16- El Salvador'da solcu gerillalar ile hükümet birlikleri arasındameydana gelen çatışmalarda 127 kişinin öldüğü bildirildi. Başkent SanSalvador'da sıkıyönetim ilan edildi ve tüm anayasal haklar askıya alındı.

14 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye Esnaf ve SanatkarlarKonfedarasyonu Genel Başkanı Hüsamettin Tiyanaşan ve yönetim kuruluüyeleriyle bazı birlik ve dernek yöneticilerini kabul etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel, partilerinin TBMM Grup toplantısında yaptıklarıkonuşmalarda yeni hükümete ilişkin görüşlerini açıkladılar. Demirel,partisinin güven oylamasına katılmayacağını açıkladı.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, Diyarbakır, Hakkari, Van, Tunceli, Siirt,Bingöl, Elazığ ve Mardin'de olağanüstü hal uygulamasının 4 ay dahauzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, ANAP ve DYP oylarıyla kabuledildi.

4- SHP, Türk Ceza Yasası'nın 141, 142 ve 163. maddelerininkaldırılması için TBMM Başkanlığı'na yasa önerisi sundu.

SHP Milletvekili Kemal Anadol, yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın(Halikarnas Balıkçısı) telif hakkı alınan son kitabının Dışişleri Bakanlığı'nca18 yıldır yayınlanmama nedeni konusunda, TBMM Başkanlığı'na soruönergesi verdi.

5- Meclis Başkanlığı seçimleri için ANAP milletvekileri Kaya Erdemve Metin Emiroğlu adaylıklarını açıkladılar.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara Sanayicileri veişadamları Derneği (ASİAD)'nin düzenlediği ve 3. sû yapılan başkenttoplantılarında bir konuşma yaptı.

7- ANAP Meclis grubu toplantısında, bazı milletvekilleri Akbuluthükümetini eleştirdiler. ANAP milletvekilleri Doğancan Akyürek ve NaciSabuncu, hükümete güvenoyu vermeyeceklerini açıkladılar.

8- Fransa'daki Kürt Konferansı'na katılan 7 milletvekilinin partidenihracı girişimini durdurmak için Genel Başkan Erdal inönü'yü ziyaret eden32 milletvekili hayır yanıtı aldı.

SHP Anayasa Komisyonu Başkanı Prof Muammer Aksoy, partisininAkbulut hükümetinin programı üzerindeki görüşmelere katılmasınıeleştirerek görevinden istifa etti.

SHP Ankara il örgütünün görevden alınması ile ilgili olarak, il merkezindeki beş ilçe başkanı ve görevden alınan il başkanı Halil Vural'ın imzasıyla ortak bir açıklama yapıldı.

9- Ankara ile Lefkoşa belediyeleri arasında "Kardeşlik ve işbirliği protokolü" imzalandı.

10- Gazete Gazetesi yazarı Kamil Başaran, gazetede silahlı bir kişininsaldırısı sonucu ağır yaralandı. Hakkında bir gün önce yazı çıkan saldırgan,daha sonra polislere teslim oldu.

Olayı protesto eden gazeteciler istanbul Valilik binasına kadaryürüyerek Vali Cahit Bayar1! ve hükümeti istifaya çağırdılar.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkan Vekili Halim Araş,Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel, bazı bakanlar, istanbul Valisi Cahit Bayar,çeşitli kurum ve kuruluşlar, saldırıyı kınadılar.

11 - İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bedrettin Dalan,düzenlediği basın toplantısında, ANAP'tan istifa ettiğini açıkladı.

12- Dünya Bankası Türkiye Daimi Temsilcisi James Chaffey,Türkiye'nin de aralarında bulunduğu borçlu ülkelerin vergi reformugerçekleştirmeleri, eğitim ve teknolojiye önem vermeleri ve kamusektörünü küçülterek, kamu açıklarını kapatmaları gerektiğini söyledi.

13- Vergi denetim sistemini, "üçlü reçete" uygulamasını protestoetmek ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla sağlık çalışanlarınıntoplu nöbet tutarak gerçekleştirdikleri "beyaz eylem" nedeniyle 13. AsliyeMahkemesi'nde açılan dava, yargılananların tümünün beraatiylesonuçlandı.

14- ANAP'ın istanbul Beyoğlu'ndaki il merkezine yerleştirilen birbombanın patlaması sonucu hasar meydana geldi.

15- Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bir PKK militanı güvenlikgüçlerince ölü olarak ele geçirildi.

16- Basın Müzesi'ne bir grubun saldırısı ve 150'ye yakın yapıtıntahrip edilmesi olayıyla ilgili olarak istanbul DGM savcılığı soruşturmabaşlattı.

17- Malatya DGM'de yasadışı PKK üyesi olmak, yardım ve yataklıksuçlarından yargılanan 5 kişi beraat etti, 2'si tahliye edildi.

18- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 6. yıldönümütörenlerle kutlandı.

19- Demokratik Almanya'da dün Başbakanlığa seçilen HansModrow, bundan sonra meclis ve hükümetin gerçek işlevlerini yerinegetiren kurumlar olmasını istedi ve ülkedeki bütün partileri yeni kurulacakhükümette görev almaya çağırdı.

20- Çekoslavakya Başbakanı Ladislav Adameç, parlamentodayaptığı konuşmada, komünist olmayan ülkelere gitmek isfeyenvatandaşlarının, bundan böyle vize almadan seyahat edebileceklerinisöyledi.

21- 74 yıldır Güney Afrika Cumhuriyeti'nin yönetiminde bulunanNamibya'da geçen hafta BM gözetiminde yapılan parlamento seçimlerindeGüneybatı Afrika Halk Örgütü SVVAPO'nun 72 sandalyeli mecliste 41sandalye kazandığı, ancak ülkenin anayasasını hazırlamaya yetecekçoğunluğu sağlayamadığı bildirildi.

15 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türk Parlamenterler Birliğiyöneticilerini kabul etti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut hükümeti TBMM Genel Kurulu'ndagüvenoyu aldı. Güvenoylamasında 278 "evet", 95 "hayır" oyukullanılırken, DYP ve 4 ANAP milletvekili oylamaya katılmadı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel, güvenoyu ile ilgili görüşlerini açıkladılar.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, AA'ya verdiği demeçte,Bulgaristan'da KP Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Todor Jivkov'unistifası ile başlayan yeni dönemin Bulgaristan için hayırlı olmasını diledi veBulgaristan'daki Türk azınlığın, Bulgaristan ile Türkiye arasında bir dostlukköprüsü olduğunu belirtti.

5- DYP, TBMM Başkanlığı'na 4 yasa önerisi sundu.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, haftalık basıntoplantısında, irlanda'nın 19 Kasım tarihinden itibaren Türkiye cumhuriyetivatandaşlarına vize uygulayacağını bildirdi. Sungar, karşılıklılık esasıçerçevesinde Türkiye'nin de irlanda Cumhuriyeti vatandaşlarına vizeuygulamasının 10 Aralık 1989 da başlayacağını açıkladı.

7- Gazetecilerin arka arkaya saldırıyı uğramalarını protesto etmekamacıyla istanbul, Ankara, izmir, Adana, Bursa, Eskişehir, Kayseri veAntalya'da yürüyüşler yapıldı.

Olay çeşitli kişi ve kuruluşlarca kınanırken SHP Milletvekili AhmetErsin, gazetecilerin uğradığı saldırılarla ilgili olarak içişleri Bakanı AbdülkadirAksu'ya bir soru önergesi verdi.

8- İzmir Ticaret Odası'nda meclis başkanlığına yeniden Tekin Çulluseçildi.

9- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowîtz, Ankara AnakentBelediye Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret etti.

10- Konya'da aylık yayımlanan "Halka ve Demokrasiye Sözcü"Gazetesi'nin sahibi ve yazarı Salim Koçak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'abaşbakanlığı döneminde yayın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 3 ay 15 gün hapis, 2.233.333 lira da para cezasına çarptırıldı.

11- Türk Milli Futbol Takımı, Simferepol'de SSCB ile yaptığıkarşılaşmada 2-0 yenildi.

12- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Joshua Güder ve HollandaDışişleri Bakan Yardımcısı Piet Dankert, Cumhuriyet Gazetesi'nin Kürtsorunuyla ilgili sorularını yanıtladı.

13- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, dünMoskova'da Fransa Dışişleri Bakanı ile yaptığı konuşmada Doğu Avrupaülkelerindeki reform hareketlerinin her ülkenin kendi koşulları, ekonomikolanakları, siyasi kültürleri çerçevesinde geliştiğini ve bu konudakimemnuniyetini belirtti. Gorbaçov, gelişmelerle ilgili Batılı ülkeleri uyararak"kapitalizm ihracına" izin vermeyeceklerini söyledi.

14- Federal Almanya hükümeti, Bonn'da toplanarak, DemokratikAlmanya'daki son gelişmeleri tartıştı ve bu ülkeye ekonomik yardımüzerinde durdu.

15- Türkiye dahil 93 ülkenin tanıdığı Filistin Devleti'nin ilan edilişininbirinci yıldönümü kutlandı.

16- Brezilya'da 30 yıllık aradan sonra, cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı.

16 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut'u kabulederek haftalık görüşmesini yaptı. Başbakan, daha sonra basının sorularınıyanıtladı.

2- Türkiye Muhtarlar Derneği genel merkez yöneticileriCumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut'u ziyaret ettiler.

3- İşçi Emeklileri Cemiyeti ile Türk Metal - İş istanbul Şubesitemsilcileri, Ankara'da DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaretettiler.

4- Türk Sanayici ve işadamları Derneği'nin (TÜSlAD) düzenlediği"Piyasa Ekonomilerinde Endüstriyel Kalkınma Stratejileri" konulu semineristanbul'da yapıldı.

5- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne eski Kara KuvvetleriKomutanı ve Başbakanlık Danışmanı emekli Orgeneral Kemal Yamak'ınatanmasına ilişkin kararname, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- Macaristan, Avrupa Konseyi'ne tam üye olmak için resmenbaşvurdu.

7- Demokratik Almanya'da kurulan 26 kişilik yeni hükümette,Komünist Parti üyesi olmayan 11 bakan bulunduğu bildirildi.

8- İsrail Başbakanı Izak Şamir, Washington'da ABD Başkanı GeorgeBush ve Dışişleri Bakanı James Baker ile görüştü.

9- El Salvador'da, hükümet karşıtı solcu gerillalar ile ordu birlikleriarasında çıkan çatışmalarda 614 kişi öldü 1600 kişi yaralandı.

10- Hindistan'da, Müslümanlarla Hindular arasında çıkan çatışmalaragüvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 11 kişi öldü. Öte yandanmuhalefetin düzenlediği bir açıkhava toplantısında patlayan bomba 8kişinin yaralanmasına yol açtı.

17 KASIM 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel Türk Harb-iş, Türk Metal ve Maden- İş sendikaları genelkurullarında birer konuşma yaptılar.

SHP Genel Başkanı inönü, düşünce özgürlüğünü gerçekleştirmekiçin TCK'deki 141,142 ve 163. maddelerin kaldırılması çağrısında bulunduve bu konuda TBMM'ye yasa önerisi verdiklerini söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Doğu-Batı yakınlaşmasının,NATO'nun işlevini ortadan kaldırmayacağını belirterek, "NATO'nunyalnızca askeri rolü yoktur. Politik işlevi sürecektir." dedi.

3- ANAP Olağanüstü Kongresi'nde, Genel Başkanlığa 739 oylaBaşbakan Yıldırım Akbulut seçildi. Diğer aday Gaziantep Milletvekili HasanCelal Güzel 382 oy aldı, 11 oy geçersiz sayıldı.

4- SHP Merkez Disiplin KuruJu, 14 - 15 ekim tarihleri arasındaParis'te düzenlenen "Kürt Ulusal Kimliği" konulu toplantıya katılan 7milletvekiline tüzüğün 79/a maddesi uyarınca partiden ihraç kararı verdi.Karar sonucu SHP'nin milletvekili sayısı 91'e düştü.

5- İzmir'in Aliağa ilçesinde yapılacak olan termik santralin yapılıpyapılmaması için belediye tarafından bir referandum düzenlendi. Aliağa'dakentiçi referandumun, "Doğa katliamına hayır" mitinginin yapılacağı 19Kasım akşamına kadar süreceği bildirildi.

25 Ekim 1989 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Aliağa'da termiksantral kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurlu'nun kanun hükümündekikararnamesini protesto için çeşitli parti, kuruluş ve halk tarafındanbaşlatılan kampanya sürerken SHP izmir Milletvekili Kemal Anadolyürütmenin durdurulması için Danıştay'a dava açtı.

6- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), üniversitelere yolladığı 2 Kasım1989 tarihli genelge ile üniversitelerde türban takılmasının mevzuata aykırıolduğunu bildirdi ve türbanla derslere giren öğrenciler hakkında disiplinişlemi yapılması kararı aldı.

7- Denizli'de bir gazetecinin gözaltına alınması olayı sonrası,kentteki bir grup gazeteci Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak cangüvenliklerinin korunmasını istediler.

8- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze, yeni Sovyet parlamentosunda yaptığı konuşmada, Doğu Avrupa ülkelerinde yaşanan değişimleri, "Doğal tarihi gelişimin bir parçası" olarak niteledi ve "Dün Avrupa'da geçerli olan sınırların da hiç kuşkusuz ileride değişeceğini" söyledi.

Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, reformcu birkomünist olduğunu, ancak en azından şimdilik, çiftlik ve fabrikaların özelmülkiyete verilmesine ve KP'nin iktidar üzerindeki tekelini kaybetmesineizin vermeye hazır olmadığını söyledi.

9- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki Halk CephesiÖrgütü'nün kuruluşunun birinci yıldönümü nedeniyle Bakü'de bir mitingdüzenlendi.

10- Bulgaristan'da dün KP Merkez Komitesi'nde Todor Jivkovyanlısı üç üyenin Politbüro'dan çıkarılmasının ardından, partinin yeni LideriPetar Mladenov, Devlet Başkanlığı'na seçildi. Mladenov verdiği demeçte,ülkede serbest seçimlerden yana olduğunu söyledi.

11- Demokratik Almanya'da geçen hafta istifa eden hükümetinyerine Başbakan Hans Modrow başkanlığında kurulan ve 17 KomünistPartili, 11 diğer partilerden bakanın yer aldığı yeni hükümet,parlementodan güvenoyu aldı.

Halk Meclisi, eski Devlet Başkanı Erich Honecker, eşi MargotHonecker, eski Meclis Başkanı, eski Başbakan, Sendikalar Birliği Başkanıve eski politbüro üyelerinin milletvekilliklerini geri aldı.

Komünist Parti'nin 15 bölgenin genel sekreterlerini görevden aldığıve yerine yenilerini atadığı bildirildi.

Bu arada D. Almanya yönetimi, AT ile şimdiye kadar yapılan ticaretanlaşmasından daha geniş kapsamlı bir işbirliği anlaşması yapmak içintopluluğa resmen başvurdu ve yönetim Batı'ya 19 yeni geçiş kapısı açtı.

12- Yugoslavya'da bir madende çıkan yangın sonucu 104 işçiocakta mahsur kaldı.

18 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başkabakan Yıldırım Akbulut veBakanlar Kurulu'nu kabul etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve Genel Sekreter Deniz Baykal,üç günlük bir gezi için Afyon'a gittiler.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM Plan ve BütçeKomisyonu'nda yaptığı konuşmada, ABD Kongresi'nde bulunan Ermenikarar tasarını engellemek için alman önlemleri açıkladı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel BaşkanıBülent Ecevit, Tek Gıda - İş Sendikası'nın 8. Olağan Genel Kurulu'ndabirer konuşma yaptılar.

5- Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES)tarafından istanbul'da bir panel düzenlendi.

6- İnsan Hakları Derneği istanbul Şubesi'nce, "Ölüm CezasıKaldırılmaldır - İdam Cinayettir" konulu bir panel düzenlendi.

7- Mülkiyeliler Birliği istanbul Şubesi'nce "Demokrasinin OlmazsaOlmaz Koşullan" paneli yapıldı.

8- Tekel Genel Müdürlüğü'nce, rakı ve çay fiyatlarına zam yapıldı.

9- Gazeteci Turhan Aytul, istanbul'da öfdü.

10- 12 AT ülkesinin devlet ve hükümet başkanları, Fransa'nınbaşkenti Paris'te toplandı.

11- Yugoslavya'nın Sırbistan Cumhuriyeti'ndeki kömür madenindeçıkan yangında ölen 94 kişi için üç günlük yas ilan edildi.

12- Bulgaristan'da görevinden alınan eski Devlet Başkanı TodorJivkov'un yolsuzluk suçundan yargılanması ve serbest seçimler yapılmasıistemiyle başkent Sofya'da, bağımsız gruplar tarafından yaklaşık 100 binkişinin katıldığı bir miting düzenlendi. Yürüyüşlere Türklerin de katıldığıbildirildi.

13- Çekoslavakya'nın başkenti Prag'da, dün yaklaşık 50 bin kişininkatıldığı yönetim karşıtı gösteride yaklaşık 143 kişinin gözaltına alındığı ve17 kişinin yaralandığı bildirildi.

19 KASIM 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İsparta gezisi sırasında, 7milletvekilinin Disiplin Kurulu kararıyla partiden ihracı konusunda basınınsorularını yanıtladı.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM Plan ve BütçeKomisyonu'nda, dış politikaya ilişkin soruları yanıtladı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, izmir Eczacı Odası'nın davetlisiolarak gittiği izmir'de yaptığı konuşmada, "Bütün muhalefet partileri seçimegitmeseydi o seçim yapılamazdı" dedi.

4- Mülkiyeliler Birliği'nce düzenlenen "İnsan Hakları - Demokrasi veişkence" paneli istanbul'da yapıldı.

5- Sosyal Demokrat Dergi Adana Temsilciliği'nce "SosyalDemokrasinin Sorunları ve Çözüm Yolları' konulu bir panel düzenlendi.

6- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Cumhuriyet'everdiği demeçte, "Türkiye'nin Sovyetler Birliği ile işbirliği yapması, AT ileişbirliği yapmasıyla eşdeğerdir" dedi ve Kıbrıs sorununun Malta'da elealınabileceğini söyledi.

7- İzmir Aliağa'da, "Doğa katliamına hayır" mitingi yapıldı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişiöldü.

9- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, dündüzenlediği basın toplantısında, Ermeni karar tasarısının geçmesi halindedoğacak sonuçları açıkladı.

10- AT üyesi irlanda tarafından Türk vatandaşlarına vizeuygulamasına başlandı.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterrand, AT'ye üye 12 ülkeliderinin toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ninüyelik başvurusuna verilecek cevabın 31 Aralık 1992'ye kadar askıdaolduğunu, Avusturya ve Doğu Avrupa ülkelerinin de aynı durumdaolduklarını belirtti.

12- Çekoslavakya'nın başkenti Prag'da, cuma günkü gösterilerin şiddet kullanılarak bastırılmasını ve bir öğrencinin öldürülmesini protesto gösterileri sürerken, yaklaşık 20 bin kişi, KP lideri Miloş Jakes'in istifasını ve daha fazla özgürlük verilmesini istedi.

13- SBKP Merkez Komitesi, Romanya Komünist Partisi'nin 14.Kongresi nedeniyle gönderdiği mesajda, Romanya'yı "açıklık" politikasıizlemeye çağırdı.

14- Sovyetler Birliği, dağlık Karabağ sorununa karışması üzerine ABD'yi protesto etti.

15- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da demokrasi yanlısı 2 bin kişininkatıldığı yeni bir gösteri yapıldı.

20 KASIM 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Burdur'da halka hitaben yaptığıkonuşmada çeşitli konulara değindi.

2- Devlet Bakanı Ali Bozer, Avrupa'daki son gelişmeleri Türkiye'ninAT ile ilişkileri ve Federal Almanya'da yaşayan Türk işçilerin konumuüzerindeki etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

3- Türkiye ile Suriye arasında resmi görüşmelerde bulunmak üzereAnkara'ya gelen Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yusuf Şakkur, DışişleriBakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Tugay Özçeri ile bir görüşme yaptı.

4- Türk-İş'e bağlı sendikaların genel kurulları, Tez - Koop iş veSelüloz-lş dışında tamamlandı.

5- Samsun eski miletvekillerinden Bahattin Uzunoğlu, Samsun'daöldü.

6- Gazete Gazetesi muhabiri Sami Başaran'ı öldürdüğü, fotomuhabiri Ahmet Altınkaya'yı da yaraladığı iddiasıyla aranan Cemal Sincarisimli şahıs teslim oldu.

7- Ermeni karar tasarısının sahibi ABD'li Senatör Robert Dole,Senato genel kurulunda tasarıyı önümüzdeki yasama dönemindegetireceğini açıkladı.

8- Gürcistan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti, Sovyetler Birliği'nekatılışının yasadışı bir işgal sonucu gerçekleştiğini ve SSCB'den ayrılmahakkı bulunduğunu açıkladı.

9- Çin Başbakanı Li Peng, reform yapmak istediklerini ve Batı'nınDeneyimlerine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

10- Demokratik Almanya'nın Leipzig kentinde yaklaşık 200 bin kişireform ve Almanyaların birleşmesi isteğiyle bir gösteri yaptı.

11- Çekoslavakya'mn başkenti Prag'la hafta sonundagerçekleştirilen özgürlük yanlısı eylemlerin ardından 200 bin kişininkatıldığı bir yürüyüş yapıldı ve çeşitli üniversitelerde oturma eylemi yapıldı.

12- İsrail ordu sözcüsü, işgal altındaki topraklarda 23 aydır sürenFilistin ayaklanmasında, 525 Filistinli ve 8'i asker, 19 israilli'nin öldüğünübildirdi.

21 KASIM 1989

1- TBMM Başkanlığı'na ANAP izmir Milletvekili Kaya Erdem seçildi.Üçüncü turda Kaya Erdem 270 oy alırken ANAP Malatya Milletvekili MetinEmiroğlu 94 oy aldı, 21 oy boş çıktı, bir oy da geçersiz sayıldı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP Genel Başkanlığı'na seçildiktensonra katıldığı ilk grup toplantısında, demokrasiyi ve insan haklarınıiçtenlikle savunacaklarını söyledi ve her meselenin parti platformundatartışılacağını bildirdi.

3- Türkiye Gazeteciler Sendikası'nca istanbul'da, "GazetecininGörevi ve Can Güvenliği" konulu bir panel düzenlendi.

4- Ankara'da, üniversitelerde uygulanan türban yasağınınkaldırılması istemiyle 150 kadar kişi gösteri yaptı, olayda 50 kişi gözaltınaalındı.

5- Yazar Yalçın Küçük hakkında Toplumsal Kurtuluş Dergisi'ndeyayımlanan PKK lideri Abdullah Öcalan ile söyleşileri nedeniyle istanbulDGM'de iki ayrı soruşturma başlatıldı.

6- Yunanistan'da, siyasi belirsizliğe son vermek amacıyla bir arayagelen üç büyük partinin lideri, ulusal birlik hükümeti kurma kararı aldı.Başbakanlığa partilerüstü bürokrat Xenofondas Zolotas getirildi ve görevsüresinin nisan ayı ortalarına kadar sürmesi kararı alındı.

7- İspanya'nın başkenti Madrid'de Bask'lı bir milletvekili öldürüldü,bir milletvekili ağır yaralandı.

8- El Salvador'da hükümet birlikleri ile gerillalar arasında 8 gündürsüren çatışmalarda 1050 gerillanın ve 237 hükümet askerinin öldüğü,ABD Büyükelçisi tarafından açıklandı.

9- Romanya'nın, Macaristan sınırından sonra hiçbir uyarıdabulunmadan Yugoslavya sınırını da kapattığı bildirildi, iki ülke arasındaki işilişkilerinin de Komünist Parti'nin dün başlayan ve beş gün sürecekkongresi süresince kesildiği bildirildi.

22 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanlığı'na seçilen KayaErdem'i kabul ederek kutladı.

Cumhurbaşkanı Özal, Konya'dan gelen 600 dolayında ANAP'lı ileKonya Valisi Necati Çetinkaya ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. HalilÇin'i kabul etti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut ile yapılan bir söyleşi MilliyetGazetesi'nde yayımlandı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel, TBMM Başkanlığı'na seçilen Kaya Erdem'i ziyaretederek kutladılar.

4- Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan DevletBakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, toplantıda Türk CezaYasası'nın 141. 142 ve 163. maddelerinin değiştirilmesi konusunungörüşüldüğünü ve bakanların konuya olumlu yaklaştıklarını söyledi.

5- Devlet Bakanı Ali Bozer, Ankara'da düzenlenen "2000'li YıllaraDoğru Türk Sanayiinin Durumu, AT Olayı ve Sorunları" konulusempozyumda yaptığı konuşmada, Türk işadamlarına Doğu Bloku'nayönelmeleri ve bu ülkelerde yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

6- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Bilkent tarafından düzenlenen"Üniversite Gençliğinde Uyum Sorunları" konulu sempozyumun açılışındayaptığı konuşmada, kendileri ile ilgili her kararda gençlerin katılımınıngerektiğini belirterek, "Gençlere rağmen değil, gençlerle birlikte olunmalı"dedi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, işadamı Kemal Horzum, Emlak Bankasıeski Genel Müdürü Bülent Şemiler ve dönemin Başbakan Yardımcısı KayaErdem ile ilgili iddiaların gerçeklik derecesini tespit etmek amacıyla SHPmilletvekilleri tarafından 30 Aralık 1988'de TBMM Başkanlığı'na verilenMeclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge, ANAP'lı milletvekillerinin deolumlu oy vermeleriyle TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Önergenin kabul edilmesiyle 9 milletvekilinden oluşan bir komisyonkuruldu.

Öte yandan, DYP Milletvekillerince dış politika konusunda bir Meclisaraştırması açılmasına ilişkin önerge, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve arkadaşlarının, AP adınıve amblemini kullanmalarını engelleyen yasanın kaldırılmasına ilişkin yasaönerileri TBMM Anayasa Komisyonu'nda, ANAP'lı üyelerce reddedildi.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, haftalık basıntoplantısında, ABD'li Senatör Joseph Biden'in Türkiye'nin WashingtonBüyükelçisi Nüzhet Kandemir'e bir mektup göndererek, "Ermenisoykırımına ilişkin ellerinde bazı deliller bulunduğunu" bildirmesinieleştirerek, "Biz Türkiye olarak böyle elde delil var deyip de bu delilleriaçıklamamayı en azından bir hafiflik ve gayri ciddilik olarak vasıflandırıyoruz"dedi.

10- Paris'te düzenlenen Kürt Konferansı'na katıldıkları gerekçesiyle7 milletvekilinin SHP'den kesin ihraçları konusunu görüşen SHP'nin 9 il vekendilerine telefonla destek veren 3 il ve bağlı ilçe örgütleri toplucapartiden istifa etme kararı aldılar.

11- Yüksek Seçim Kurulu, illerin çıkaracağı milletvekili sayısında değişiklik yaptı.

12- Türk- İş, grevler sırasında mülki idare amirlerine büyük yetkilertanıyan tüzüğün iptali için Danıştay'a başvurdu.

13- Dışişleri Bakanlığı Müstaşarı Büyükelçi Tugay Özçeri'nin konuğuolarak pazartesi günü Türkiye'ye gelen Suriye Dışişleri Bakan YardımcısıYusuf Sakkur resmi temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

Suriye'nin, sınır güvenliği konusunda Türkiye ile 1987 yılındaimzalanan güvenlik işbirliği protokolü gereğince attığı bazı adımlar olumluolarak değerlendirilirken bunların Türkiye açısından yine de yetersizolduğu belirtildi.

14- Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Saleh Kabariti, CumhuriyetGazetesi'nin Türkiye'nin Ortadoğu'daki yeri, Arap ülkeleri ve israil ileilişkileri konularındaki sorularını yanıtladı.

15- Yazar Yalçın Küçük, Ankara DGM Savcılığı'nca gözaltına alındı.

16- Bursa'da hava kirliliğinin artması sonucu, II HıfzıssıhhaKurulu'nun 1. kademe önlemleri uygulamaya kondu.

17- ABD'de, Heritage Vakfı'nın düzenlediği Doğu - Batı ilişkilerindeki yumuşama ve değişen stratejik dengelerin görüşüldüğü toplantıda, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Türkiye'nin gelecekteki "stratejik konumu ve bunun Türk - Amerikanilişkilerini nasıl etkileyebileceği konusunda görüşlerini açıkladı.

18- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere,Strasbourg'ta yaptığı açıklamada, Kıbrıs meselesini unutmadıklarını ve busoruna siyasi bakımdan müdahele için elverişli zaman beklediklerinisöyledi.

19- Lübnan'da, 5 Kasım'da Cumhurbaşkanlığına seçilen ReneMuawad, uğradığı bombalı saldırı sonucu öldürüldü. Batı Beyrut'takisaldırıda, araç konvoyundaki 9 Suriyeli asker de hayatını kaybetti.

20- Çekoslavakya'nın başkenti Prag'da reform ve özgürlük istemiyleyapılan gösterilerin 6. gününde, yaklaşık 300 bin kişinin katıldığı bir eylemgerçekleştirildi. 1968 Çekoslavak direnişinin lideri eski KP Genel SekreteriAleksandr Dubçek, Prag'taki gösteride okunan mesajında Komünist Partiyöneticilerini istifaya çağırdı.

Komünist Parti Genel Sekreteri Miloş Jakes, dün yaptığıkonuşmada, sosyalizmin ilerlemesi için reformların gerekliliğinden söz etti.

21- Demokratik Almanya Komünist Partisi, koalisyon hükümetindekisiyasi partilerin, ülkedeki siyasi gruplarla bir araya gelerek ülkede yeniseçim yasası hazırlaması, serbest seçim ve anayasa değişikleri konularındayuvarlak masa toplantısı yapmasını önerdi.

22- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher,Washington ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, DoğuAvrupa ülkelerinin Avrupa Topluluğu'nun ilkelerini benimsemesi halindeAT'ye üye olabileceklerini söyledi ve Demokratik Almanya'nın AT'deöncelikli yeri olduğunu belirtti.

23- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, resmi bir ziyaret içinMoskova'da bulunan Kanada Başbakanı Brian Mulroney'legörüşmesinden sonra basının sorularını yanıtladı. Gorbaçov, DoğuAvrupa'daki son gelişmelerin "Sosyalizmin çöküşü değil yenilenmesi"olduğunu söyledi ve "Daha açık ve demokratik bir topluma yöneliş" olarakniteledi.

24- Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku, dün KomünistParti Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 1939 yılında Hitler ile Stalinarasında imzalanan anlaşmanın geçersiz kılınması ve sonuçlarının ortadankaldırılması çağırışında bulundu. Bu anlaşmanın Doğu Avrupa'nın Almanyave Sovyetler Birliği arasında paylaşıldığını söyleyen Çavuşesku DoğuAvrupa'daki reformlara da karşı çıktı.

25- El Salvador'un başkenti San Salvador'da bir otelde solcugerillalarca rehin tutulan 84 kişi kurtarıldı.

26- SSCB'de meydana gelen uçak kazasında 34 kişi öldü.

27- Hindistan'da parlamento üyelerinin yenilenmesi amacıylayapılan seçimlerin ilk gününde çıkan olaylarda 28 kişi öldü.

23 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal TOBB (Türkiye Odalar ve BorsalarBirliği), TBMM Başkanı Kaya Erdem TİSK (Türkiye işverenler SendikasıKonfederasyonu), Başbakan Yıldırım Akbulut da TOBB ve TiSKheyetlerini ayrı ayrı kabul ettiler.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile yaptığıhaftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım Akbulut, 15 devlet bakanı arasındaki görev dağılımınıaçıkladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, DYP'nin 1991'de yapılacak büyük kongresinin 29 , 30Eylül 1990 tarihlerine alındığını bildirdi.

4- SHP Milletvekilleri Abdullah Baştürk (istanbul), Fehmi Işıklar(Bursa), Cüneyt Canver (Adana), Mehmet Kahraman (Diyarbakır), Arif Sağ(Ankara) ve llhami Binici (Bingöl) partilerinden istifa ettiler.

Basına yapılan açıklamada, SHP'nin bir hizbin eline geçtiği önesürülerek, "7 milletvekilinin partiden ihracının bardağı taşıran damla"olduğu bildirildi.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, istifalar ile ilgili düzenlediği basıntoplantısında, "istifacıların parti içi değişim istemlerini ülke sorunlarıylakarıştırmamaları gerektiğini" söyledi.

5- Eğitimciler Derneği (Eğit-Der) Genel Sekreteri Kenan Görgülü,24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada,Türkiye'nin öğretmeni sendikasız 6 ülkeden biri, öğretmenin dernekkurma hakkı olmadığı tek ülke olduğunu" belirtti.

6- Hakkari'nin Çukurca ilçesinin kırsal kesiminde güvenlik güçleriylePKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada bir astsubay şehit oldu, ikiterörist öldü.

7- Bulgaristan Komünist Partisi Politbürosu'nun dünkütoplantısında eski Devlet Başkanı Todor Jivkov hakkındaki yolsuzlukiddialarını araştırmak üzere üst düzeyde bir komisyon kurulduğu ve TodorJivkov'un oğlu Vladimir Jivkov'un parti Merkez Komitesi KültürBölümü'ndeki görevinden alındığı açıklandı.

8- Polonya Başbakanı Tadeusz Mazovviecki, resmi bir ziyaret içinMoskova'ya gitti.

9- Sosyalist Enternasyonal Konseyi, isviçre'nin Cenevre kentindetoplandı.

24 KASIM 1989

1- Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut başkanlığındatoplanan ANAP Başkanlık Divanı üyeleri, Genel Başkan'ın isteği üzerineistifa etmediler.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Adana'da yaptığı basıntoplantısında, partiden ihraç edilen 7 miletvekili ve bazı milletvekillerininistifası olayı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SHP'deki son gelişmelerideğerlendirerek, Paris'teki gibi toplantılara Türk politikacılarının katılmalarınıonur kırıcı ve bağımsızlığımız açısından son derece tehlikeli bir davranışolarak nitelendirdi ve "Çok duyarlı oldukları bu gibi konularda kendileriniödün vermeye zorlayabilecek unsurlara kapılarını açmayacaklarını" belirtti.

4- SHP Parti Meclisi ve Disiplin Kurulu'ndan on yönetici,düzenledikleri basın toplantısında, büyük kurultayın olağanüstütoplanması çağrısı yaptı.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, istanbul'da Anadolutarafındaki elektriğin dağıtımını ve ticaretini yapma işini özel bir şirketedevretti.

6- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Paris'te düzenlenen KürtKonferansı'na katılan 7 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasıistemini Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Ankara DGM Savcılığı'nın,"Bölücülük propagandası yapıldığı" ve "Yurtdışında devletin itibarınızedeleyici davranışta bulundukları" gerekçesiyle açtığı soruşturmaçerçevesinde, DGM Savcılığı'nca milletvekillerinin ifadesini alabilmek içindokunulmazlığın kaldırılması istemiyle fezleke hazırlanmıştı.

7- Siirt'in Şırnak ilçesi Görmeç köyü yakınlarında güvenlik güçleriylePKK militanları arasında çıkan çatışmada 6 PKK militanı öldü, 11 kişiyakalandı, 2 jandarma eri şehit oldu.

8- Geçen hafta Ankara'da gerçekleştirilen eylemi desteklemek veüniversitelerde türban yasağını protesto etmek için istanbul'daSultanahmet Camii'nde, yaklaşık 400 kişilik islamcı bir grup tarafındandüzenlenen gösteri, güvenlik güçleri tarafından dağıtıldı.

9- Maliye ve Gümrük Bakanlığı ile Devlet Personel Dairesi Başkanlığı'nın "Kamu personelinin yabancı dil bilgisinin tespitine dair esasların uygulanmasına ilişkin" tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- OECD Türkiye Konsorsiyumu ile Türk hükümet temsilcileriarasındaki yıllık olağan toplantı, Fransa'nın başkenti Paris'te yapıldı.

11- Yunansitan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada."Yunanistan'ın Türkiye ile ciddi ve iyi niyetli bir diyalog yapılmasınıarzuladığı, ancak Türkiye'nin davranışları, başarısız ve talihsizaçıklamalarıyla bu diyalogun gerçekleşebilmesi için gerekli karşılıklı saygıve iyi niyet havasının oluşmasını engellediği" öne sürüldü.

12- Çekoslavakya'da, günlerdir süren gösteriler sonucunda,Komünist Parti Genel Sekreteri Milos Jakes, politbüro ve parti sekreteryasıistifa etti. Milos Jakes, "Polonya, Macaristan ve Demokratik Almanya'dakiolayları doğru değerlendirmedeki ve toplumumuza yaptığı etkiyianlayamadık" dedi. Milos Jakes'in yerine politbüro üyesi Karel Urbanekgetirildi.

13- Demokratik Almanya Devlet Başkanı ve Komünist Parti lideriEgon Krenz, Federal Almanya Televizyonuna dün verdiği demeçte,KP'nin iktidar tekelini güvence altına alan anayasının 1. maddesinikaldırabileceklerini belirtti.

14- Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku, Komünist PartiGenel Sekreterliği görevine oybirliği ile yeniden seçildi. BaşkentBükreş'te, Çavuşesku'ya destek yürüyüşü düzenlendi. SSCB DevletBaşkanı Mihail Gorbaçov, Çavuşesku'yu kutladı. Çavuşesku'nun, "Sovyettipi reformların Romanya'da uygulanmayacağını ve sosyalizmintartışılmasına izin vermeyeceğini bildirdiği Komünist Parti'nin 14.kongresine, 15 ülkeden 72 gözlemcinin de katıldığı, Macaristan ve BatıAvrupa komünist partileri tarafından ise boykot edildiği bildirildi.

15- Arnavutluk Komünist Partisi lideri Ramiz Alia, yaptığıkonuşmada, Doğu Avrupa ülkelerindeki gelişmeleri eleştirdi.

16- ABD Başkanı George Bush, Doğu Avrupa'daki gelişmelerin,yabancı ülkelerde bulunan ABD askerlerinin indirilmesini mümkünkılabileceğini, ancak bunun derhal ve tek taraffl gerçekleşmeyeceğinisöyledi.

Öte yandan SSCB Genelkurmay Başkanı Yardımcılarından

Korgeneral Nikolay Çervov, Sovyet dış politikasını temel alan Sovyetaskeri doktrininin saldırıya uğramadığı sürece, ülkesinin kesinlikle askeriharekata geçmemesini öngördüğünü söyledi.

17- Uluslararası Basın Enstitüsü, Peru'da bir gazetecininuyuşturucu mafyası tarafından kaçırılarak öldürülmesini protesto etti.

18- El Salvador'da yönetime karşı mücadele eden FMLNgerillalarının ateşkes önerisi, Devlet Başkanı Alfredo Cristiani tarafındanreddedildi.

Venezuela Devlet Başkanı Carlos Andreas Peres de El Salvador'dabarışın sağlanması amacıyla gerilla liderleriyle görüştü.

19- Lübnan Parlamentosu 17 gün görevde kaldıktan sonra dünbombalı bir saldırı sonucu ölen Devlet Başkanı Rene Muavvad'ın yerineElias Hrawi'yi 10. cumhurbaşkanı olarak seçti.

25 KASIM 1989

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Tommtay, NATO AskeriKomitesi'nin 104. toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkentiBrüksel'e gitti.

2- Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Ikiyaka köyüne baskındüzenleyen teröristler, 21 kişiyi öldürdüler. Öldürülenlerden 13'ününçocuk, 6'sının kadın, birinin köy korucusu, birinin köylü olduğu bildirildi.

3- Ankara'da TMMOB'nin düzenlediği "KiT'ler" sempozyumunaSHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!de katıldılar. DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, daha sonraistanbul'da partisinin düzenlediği "Kadının Sesi" mitinginde bir konuşmayaptı.

4- 7 SHP'li milletvekilinin partiden ihracı olayıyla ilgili olarak,Diyarbakır'da 19 Belediye Meclisi üyesi, 13 il Genel Meclisi üyesi, 10ilçenin SHP yönetim kurulu üyeleri ile 3 bin dolayındaki parti üyesi istifadilekçelerini, daha önce istifa eden Diyarbakır H Başkanı'na verdiler.

5- Türkiye - Avusturya Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı,Ankara'da başladı.

6- İzmir'in ilçelerinde, belediye tarafından termik santralin yapılıpyapılmaması konusunda düzenlenen "Yeşil referandumda", belli olmayan3 ilçe dışındaki sonuçlara göre, termik santrale 7619 "hayır", 98 "evet" oyuçıktığı açıklandı.

7- İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Sosyalist EnternasyonalToplantısı'nda, Kıbrıs konusunda benimsenen komisyon raporununolumlu olduğu bildirildi.

8- Çekoslavakya'nıri başkenti Prag'ta, yaklaşık 500 bin kişidüzenledikleri gösteriyle, yönetimi protesto ederek, daha fazla özgürlükistedi. Gösteride, eski Komünist Partisi Lideri Aleksandr Dubçek, halkahitaben bir konuşma yaptı.

KP'nin 13 kişilik politbürosunun 7 üyesi istifa etti ve bu organın üyesayısı 9'a indirildi.

9- Bulgaristan içişleri Bakanı Georgi Tanev, siyasi polis teşkilatınındağıtıldığını, yerine halkın temel hak ve özgürlüklerini koruyacak yeni birbirim oluşturulduğunu söyledi.

10- Lübnan'da dün cumhurbaşkanlığına seçilen Elias Hrawi,General Michel Aoun'un geçici hükümetini kabul etmediğini söyledi.

26 KAS l M 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yunanistan'da yayımlanan haftalıkTo Vima gazetesinin iç ve dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı Kamran inan, Doğu Avrupa ülkelerinde meydanagelen gelişmeleri Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, NATO Savunma Bakanlarıtoplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. Safa Giray,Ankara'dan ayrılmadan önce NATO toplantıları, AKKUM süreci ve DoğuAnadolu'daki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Ikiyaka köyünde 21 kişininöldürülüşü ile ilgili olarak Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılanaçıklamada, "Bir grup tetöristin, saldırıyı düzenledikten sonra komşu birülkeye kaçtıkları, kaçarken 9 çoban ile 700 koyunu beraberlerindegötürdükleri" bildirildi.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit saldırıyı kınadılar.

5- SHP istanbul örgütü tarafından düzenlenen 2. il DanışmaKurultayı istanbul'da toplandı. SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisininGüneydoğu politikasının net ve açık bir şekilde programda yer aldığınıbelirterek, "Programa, Kürt sorununu koymak, vatandaşlarımızıkökenlerine göre ayırmak, onları bir başka insan diye göstermek olur.Onun için böyle bir bölüm koymuyoruz" dedi.

6- Sosyalist Parti'nin olağanüstü genel kurulu Ankara'da yapıldı.

7- Türkiye ile Bulgaristan arasında Türk azınlığın sorunununçözümlenmesi için başlatılan görüşmelere ev sahipliği yapan Kuvveyt'inAnkara Büyükelçisi Faisal Al Seyyid Abdulvahab Al Rıfai, MilliyetGazetesi'nin, bu konudaki sorularını yanıtladı.

8- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Türk gazetecilerikabul ederek sorularını yanıtladı ve şovenizme karşı olduğunu söyledi.

9- Macaristan'da, yeni cumhurbaşkanının, gelecek yıl yapılacakseçimlerden önce mi, sonra mı seçileceğinin belirlenmesi amacıylahalkoylaması yapıldı.

10- Çekoslavakya'da" düzenlenen gösterilere ilk kez Başbakan Ladislav Adamec de muhalefet liderleriyle birlikte katıldı. Bu arada yönetim tüm siyasi tutukluların serbest bırakılacağını açıkladı.

11- Azerbaycan Halk Cephesi'nin dağlık Karabağ konusundakiisteklerini kabul ettirmek için başlattığı grev sonucu, Azerbaycan,Gürcistan, Ermenistan ve Sovyetler Birliği'nin diğer cumhuriyetlerinegiden tüm demiryollarında ulaşım durdu.

12- Peru'da ordu birlikleri ile Aydınlık Yol gerillaları arasında çıkançatışmada 30 gerilla ile 40 askerin öldüğü bildirildi.

27 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Refah Partili beş belediye başkanıile bazı kuruluş ve kitle örgütlerinin temsilcilerini kabul etti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut ve muhalefet partilerinin sözcüleri,Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Ikiyaka köyünde 21 yurttaşın katledilişinikınadılar.

ikiyaka köyüne baskın düzenleyerek 20 kişiyi katladenlerin, olaysonrası kaçırdıkları 8 kişiyi de Irak tarafına geçtikten sonra öldürdükleri vesınıra bıraktıkları, katliamda 2 kadının yaralı olarak kurtulduğu Hakkari Valiliğitarafından açıklandı.

içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, olayda, "PKK örgütünün yanındaErmeni terör odaklarının da bulunduğunun anlaşıldığını" söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Irak'ın Ankara Büyükelçisi'niDışişleri Bakanlığı'na çağırarak, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı ikiyakaköyüne cuma günü saldırı düzenleyen teröristlerin Irak topraklarınasığınması konusunda uyardı.

4- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramovvitz, Ankara'dakiAmerikan Haberler Merkezi tarafından yayımlanan "ABD Haberleri" adlıderginin sorularını yanıtladı.

5- Ankara DGM Başsavcılığı, Paris'te yapılan "Kürt Konferansı'nakatılan ve SHP'den ihraç edilen 8 milletvekilinin dokunulmazlıklarınınkaldırılması istemiyle Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, CumhurbaşkanıTurgut Özal'a 2 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.

7- Samsun eski Senatörlerinden gazeteci yazar Fethi Tevetoğlu,Ankara'da öldü.

8- Türk ve Yunan işadamlarından oluşan Türk Yunan Konseyi,Atina'daki görüşmelerini tamamladı.

9- İngiliz yayın kurumu BBC tarafından Türkiye'de insan haklarıuygulamalarıyla ilgili bir program yayınlandı.

10- Kolombiya'nın başkenti Bogota yakınlarında düşen yolcu •uçağında 107 kişinin bulunduğu ve kurtulan olmadığı bildirildi.

28 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Cumhurbaşkanlığı ve BaşbakanlıkMuhabirleri Derneği Yönetim kurulu üyelerini, Meclis'teki çalışma odasındakabul etti. Özal, konuşmasında Ikiyaka köyündeki katliama değinerek,"Irak'a kaçanlarla ilgili temaslar yapılıyor. Türkiye'nin eli icap ederse oralarada girer. Sıcak takip gibi her şey olabilir" dedi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yü,Meclis'teki odasına ziyaret etti. inönü, Erdem'den, Cumhurbaşkanı TurgutÖzal'ın çalışmalarını Meclis binaları dışında sürdürmesi için girişimdebulunmasını istedi.

TBMM Başkanı Kaya Erdem, Ankara Anakent Belediye BaşkanıMurat Karayalçın'ı kabul ederek görüştü.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP Meclis grubu toplantısında,Ikiyaka köyünde yapılan katliama ilişkin soruları yanılladı ve Türk CezaYasası'nın 141, 142 ve 163. maddelerindeki değişiklikle ilgili görüşleriniaçıkladı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin TBMM gruptoplantısında Cumhurbaşkam'nın To Vima Gazetesi'ne verdiği demecikınadı ve Güneydoğu Anadolu'daki olaylarla parti içi sorunlara değindi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire), partisinin TBMM gruptoplantısında,Ikiyaka köyündeki katliam olayıyla ilgili olarak hükümetieleştirdi ve istifasını istedi.

Demirel, ABD Başkanı George Bush'un dün, Malta'da SSCB DevletBaşkanı Gorbaçov ile yapacağı zirve ile ilgili olarak, Cumhurbaşkanı TurgutÖzal'ı aramasını eleştirdi ve bu görüşmenin Başbakan Yıldırım Akbulut ileyapılması gerektiğini söyledi.

6- DYP milletvekilleri tarafından, Türk basınının sorunları konusundabir genel görüşme açılmasına ilişkin önerge, TBMM Genel Kurulu'ndareddedildi.

7- SHP'nin Ankara ili Altındağ ilçe başkanı ve Yönetim Kurulu görevden alındı.

8- Gazeteciler Cemiyeti'nin "Basın Özgürlüğü" özel ödülü.Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI)'ne verildi.

9- Ankara Ticaret Odası ile Ankara Sanayi Odası yönetim kurulu vemeclis seçimleri yapıldı.

10- Danıştay, SHP izmir Milletvekili Kemal Anadol'un başvurusuüzerine, izmir'in Aliağa Gencelli yöresinde yapılması tasarlanan termiksantrale ilişkin Bakanlar Kurulu kararı hakkında, 90 gün süreyle yürütmeyidurdurma kararı verdi.

11- Sincan Belediye Başkanı Aziz Gürsoy, Bayındırlık ve IskanBakanlığı'm gecekondu önleme bölgesini yasa hükümlerine rağmenbelediyeye devretmediği gerekçesiyle Bölge idare Mahkemesi'ne verdi.

12- Erzincan'ın Refahiye ilçesi yakınlarında meydana gelen trafikkazasında 10 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

13- NATO Savunma Planlama Grubu toplantısı, Belçika'nın başkentiBrüksel'de başladı.

Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Brüksel'de ABD Savunma BakanıDick Cheney ile ikili bir görüşme yaptı. Cheney, bu görüşme sırasındaTürkiye'nin Ermeni tasarısına karşı ABD'ye uyguladığı askeri yaptırımlardanVVashington'un duyduğu rahatsızlığı Giray'a iletti.

14- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, parlamentoda yaptığıkonuşmada, iki Almanya'nın bir konfederasyonda birleşmesi için 10maddelik somut bir plan önerdi ve "Tek Almanya'yı ancak NATO ve ATiçinde düşündüğünü vurguladı. Sosyal Demokrat SPD, Kohl'ün önerisinetam destek verdiğini" açıkladı.

15- Polonya ve Sovyetler Birliği, Demokratik Almanya'dakidemokratik değişiklikleri desteklemekle birlikte, iki Alman devletininbirleşmesine kesinlikle karşı olduklarını açıkladılar.

16- Sovyetler Birliği Parlamentosu, geçen ocak ayından bu yanaMoskova'ya bağlı olarak yönetilen Dağlık Karabağ bölgesine yeni bir statüverilmesini kararlaştırdı. Ermeni delegeler salonu terkederken,Azerbaycan Halk Cephesi de, kararın isteklerine cevap vermediğini vedün başlatılan genel grevin süreceğini açıkladı.

17- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un Danışmanı veKomünist Partisi Merkez Komitesi Uluslararası işler Bölümü BaşkanYardımcısı Andrei Gratçev, 1968 yılında Çekoslavakya'ya yapılan askerimüdahalenin bir hata olduğunu söyledi. .

18- Çekoslavakya Başbakanı Ladislav Adamec, Komünist Partidışından da kişilerin katılacağı geniş tabanlı bir koalisyon hükümetikurulmasını ve KP'nin öncü rolünden vazgeçilmesini öngören yasadeğişikliklerinin parlamentoya sunulmasını kabul etti.

29 KASIM 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplanan MilliGüvenlik Kurulu'nda, Güneydoğu Anadolu'da güvenlik ve asayişdurumunun, Doğu Avrupa ile Bulgaristan'daki gelişmelerin ve Suriye ileilişkilerin gözden geçirildiği bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özaİ, ABD'nin Türkiye BüyükelçisiMorton Abramovvitz'i kabul ederek bir süre görüştü.

3- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Bakanlar Kurulu toplantısındaalınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Sovyetler Birliği Sağlık BakanıYardımcısı Vasili Gromiko'yu kabul ederek görüştü.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, düzenlediği haftalıkbasın toplantısında, Türkiye'nin, sendika kurma ve toplu pazarlığa ilişkin 5.ve 6. maddelerine çekince koyduğu Avrupa Sosyal Şartı'nı onayladığınıbildirdi. Murat Sungar, Güneydoğu Anadolu'da meydana gelen katliamolayıyla ilgili olarak da Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın Irak'ın AnkaraBüyükelçiliği nezdinde yaptığı girişimde, Irak'tan bilgi talep edildiğinibelirterek, tahkikatın sonucunu beklediklerini ve teröristlerin iadesiniistediklerini söyledi.

Sungar, Türkiye'nin hali hazırda kulanılmayan BeyrutBüyükelçiliği'ne giren Suriye birliklerinin binayı terk etmeleri ve genelolarak binanın güvenliğinin sağlanması konusunda girişimdebulunduğunu bildirdi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin istanbul ilÖrgütü'nce düzenlenen "2000'li Yıllarda Türkiye" konulu sempozyumdayaptığı konuşmada, 2000'li yıllarda demokrasinin bütün kural, kavram vekurumlarıyla işlemesi gerektiğini belirterek, savunma giderlerininkısıtlanmasını ve tasarruf edilecek kaynakların refaha çevrilmesini istedi.

7- SHP'de 7 milletvekilinin partiden ihracı üzerine, SHP'ninGüneydoğu örgütlerinde başlayan istifaların 6 bine ulaştığı, SilvanBelediye Başkanı ile istifa eden belediye başkanı sayısının 8'e yükseldiğibildirildi.

8- Mülkiyeliler Birliği istanbul Şubesi'nin "130. Yıl Kutlama Haftası" çerçevesinde düzenlenen "Değişen Dünyada Türkiye'nin Gündemi" konulu dizi konferansta, SHP Genel Başkanı Erdal inönü bir konuşma yaptı.

9- Gazeteci Selçuk Irdem, Mülkiyeliler Birliği'nin düzenlediğikonferansta görevi başında öldü.

10- İstanbul Sanayi Odası'nda yeni yönetimi belirlemek üzereyapılan seçimleri TÜSlAD eski Başkanı Ömer Dinçkök ve Yönetim KuruluBaşkanvekili Memduh Hacıoğlu listesi kazandı.

11- SSCB Başbakan Vekili ve Birinci Yardımcısı Lev Voronin, Maliyeve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli'nin konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

12- İrak Büyükelçisi Tarık Abdül Jabbar Cevad, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, hükümetinin tutumunu belirterek, tetöristlerin yakalanması için "Türk askerinin Irak topraklarında operasyon yapmasına gerek olmadığını" söyledi ve "Biz teröristlerle mücadeleyi sürdürüyoruz" dedi.

13- DYP Genel idare Kurulu üyesi, eski Sanayi Bakanlarından NuriBayar, Londra'da öldü.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 14kişi öldü, 10 kişi yaralandı..

15- Sabah Gazetesi sorumlu Yazı işleri Müdürü Mehmet Oğuz Altayile yazar Güngör Mengi, yayın yoluyla TBMM'ye hakaret ettikleri iddiasıylayargılandıkları istanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat ettiler.

16- Yasadışı TBKP örgütü üyesi oldukları ve örgüt adınafaaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle 6'sı tutuklu 10 kişininyargılanmasına istanbul 2 No.lu DGM'de başlandı. Davada, iki sanık tahliyeedildi.

17- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Filistinhalkının 1947'den beri sürdürdüğü direnişi ve 15 Kasım 1988'de kurduğubağımsız Filistin devletini desteklediklerini yineledi.

18- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO SavunmaPlanlama Komitesi'nin bakanlar düzeyindeki toplantısı sona erdi.Toplantıda, ittifakın, sadece üyelerin güvenliği için değil, Avrupa'da politikdeğişikliklerin desteklenmesi bakımından da gücünü koruması gerektiğigörüşü benimsendi.

19- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, geçen hafta yapılan genelseçimlerde lideri olduğu Kongre Partisi'nin yenilgiye uğraması sonucuistifa etti.

20- Mısır, israil işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde seçimleryapılmasına ilişkin anlaşmazlığı gidermek amacıyla Filistinlilere ve israil'esunduğu önerileri açıkladı.

21- Lübnan'da, yeni kurulan Selim Hoss hükümeti tarafından ordukomutanlığı görevinden alınan Hıristiyan lider General Michel Aoun, Suriyebirliklerinin ablukayı yoğunlaştırması üzerine, "Lübnan'ın selameti içinanlaşmaya hazır olduğunu" belirterek, Fransa'nın arabuluculuğunu istedi.

22- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un, "iki Almanya'nınkonfederasyon çatısı altında birleşmesi" planı, F. Almanya'da Yeşillerdışında tüm partilerce desteklenirken, Demokratik Almanya'da yönetim vemuhalefet tarafından "işbirliğine evet, birleşmeye hayır" denildi.

Öneri, Sovyetler Birliği tarafından da eleştirildi.

23- Çekoslavakya'da parlamento, Komünist Partisi'nin öncürolünün kaldırılmasına oybirliği ile karar verdi. Ayrıca tüm eğitimin MarksizmLeninizm temeline dayanmasını öngören anayasa maddesi de kaldırıldı.

Başbakanın muhalif hareket temsilcileriyle dün yaptığı toplantıda, 17Kasım'da başkent Prag'daki gösterilere polisin şiddet kullanması ile ilgili birsoruşturma komisyonu kurulmasını da onayladı.

24- Romen Jimnastikçi Nadia Comaneci, Macaristan'a iltica etti.

30 KASIM 1989

1 - Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ile yaptığıhaftalık toplantısında, Güneydoğu Anadolu olayları, ekonomik ve siyasigelişmeler konusunda görüştü.

Cumhurbaşkanı Özal, Sovyet resmi haber ajansı TASS'a verdiğidemeçte, dünya sorunlarına ve Türk - Sovyet ilişkilerine değindi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'mTBMM'de çalışmasına gerekçe olarak gösterilen, TBMM Genel SekreterliğiTeşkilat Kanunu'nun geçici üçüncü maddesinin yürürlükten kaldırılmasıiçin yasa önerisi verdi.

Erdal inönü ve beraberindeki heyet, Ikiyaka Köyü katliamı nedeniyleçıktığı Güneydoğu gezisinin ilk durağı olarak Van'ın Çatak ilçesine gitti.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Atina haber ajansına verdiğidemeçte çeşitli konulara değindi.

4- Brüksel'de, NATO Savunma Bakanları toplantısına katılan MilliSavunma Bakanı Safa Giray, Ankara'ya döndü ve gazetecilerin sorularınıyanıtladı.

5- Mülkiyeliler Birliği'nin istanbul'da düzenlediği "Değişen DünyadaTürkiye'nin Gündemi" konulu dizi konferansta bir konuşma yapanBaşbakan Yıldırım Akbulut çeşitli konulara değindi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, konferansta TCK'nın 141, 142 ve163. maddelerinin değişmesinin Türkiye'nin gündeminde olduğunusöyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise Cumhurbaşkanfnıntarafsızlığı ilkesinin tatbikatta çiğnendiğini söyleyerek hükümetinGüneydoğu Anadolu'daki tutumunu eleştirdi ve NATO'ya ilişkingörüşlerini belirtti.

6- Türk Eczacılar Birliği'nin olağan büyük kongresinde, SHP GenelBaşkanı Erdal inönü, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı imren Aykut, DYP Grup Başkanvekili Vefa Tanır birerkonuşma yaptılar.

7- Ankara Ticaret Odası'nın yönetim Kurulu Başkanlığı'na AhmetÇavuşoğlu seçildi.

8- İsveç ve Danimarka'ya yaptığı geziyi tamamlayan KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş, istanbul'a geldi.

9- Ankara'ya gelen ABD Savunma Bakan Yardımcısı StephenHadley, Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Genelkurmay 2. BaşkanıOrgeneral Mehmet Önder ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri ilebirer görüşme yaptı.

10- "Gazete" Gazetesi ve "Akdeniz Haber Ajansı" (Akajans)kapandı.

11- Türk ABD ortak savunma tesislerinde çalışan Harb-lşSendikası'na üye 4 bini aşkın işçi, işverenin 306 işçiyi işten çıkarma kararınıprotesto amacıyla toplu vizite eylemi yaptılar.

12- İşadamı Yahya Demirel ve arkadaşları hakkında 14 yıl önce açılanhayali ihracat davası yerel mahkeme tarafından ikinci kez zamanaşımınedeniyle düşürüldü.

13- Üniversitelerde türban yasağını protesto etmek amacıyla geçenhafta Ankara'da gösteri yapan 27 gösterici, DGM'de serbest bırakıldılar.

Bu arada, IstanbuJ Üniversitesi'nde bir grup islamcı öğrenci forumdüzenledi.

14- Güneydoğu'da Olağanüstü Hal Bölgesi'nde yaşayan ve 21yaşını doldurmuş, askerliğini yapmış, ruh sağlığı yerinde ve sakıncasızyurttaşların istedikleri takdirde, biri uzun, diğeri kısa namlulu "iki silah"taşıyabileceklerine ilişkin hükümet kararnamesi, Resmi Gazete'deyayımlandı.

15- Doçentlikten profesörlüğe yükselecek adayların bilimselniteliklerinin 5 profesörden oluşan bir değerlendirme komisyonunundaincelenmesine dair kanun hükümündeki kararnamenin değiştirilmesineilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

16- Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün başlayan Türkiye AT KarmaParlamento Komisyonu toplantılarında, Türkiye'deki insan haklarıgörüşüldü.

17- Fransa'da Danıştay, müslüman öğrencilerin türban takmasıylailgili olarak aldığı kararda, okul içinde, bir dine bağlılığı gösteren işaretlertaşımanın laiklik ilkesine aykırı olmadığını belirttikten sonra, söz konusuişaretlerin "doğaları ve taşınma biçimleri itibariyle baskı, kışkırtma, diniyayma ya da propaganda amacına yönelik" olamayacağına yer verdi.

18- Azerbaycan'ın özerek bölgesi Dağlık Karabağ ile ilgili olarakYüksek Sovyet'in aldığı "özel statü" kararı, bir milyona yakın Azeri'ninBakü'de düzenlediği gösteriyle protesto edildi.

19- Filipinler'de Devlet Başkanı Corazon Aquino'yu devirmekamacıyla 2 bin dolayında asker, darbe girişiminde bulundu.

20- Lübnan'da yeni kurulan Selim Hoss hükümeti tarafından ordukomutanlığı görevinden alınmasına karşın, Baabda Başbakanlık Sarayınıterk etmeyen General Michel Aoun'u ve taraftarlarını saraydan çıkarmakamacıyla, Beyrut çevresinde sığınak yapan Suriye'nin askeri sığınağınıartırdığı bildirildi.

İsrail, Suriye'nin Aoun'a karşı saldırıya girişmesi durumunda,müdahalede bulunmayacağını açıkladı.

21- Üç günlük resmi bir ziyaret için italya'da bulunan SSCB DevletBaşkanı Mihail Gorbaçov, Roma'da yaptığı konuşmada, "Sosyalist ülkelerinbirbiri arkasına girdikleri reform yolundan geriye dönüş yoktur" dedi.

22- Çekoslavakya'da hükümet tarafından yapılan açıklamada,Avusturya ile olan sınırındaki tel örgüleri kaldıracakları bildirildi. Ayrıca 6siyasi tutuklunun serbest bırakıldığı, 2 sağ eylemcinin de affedildikleriaçıklandı.

23- Bulgaristan'ın uluslararası polis örgütü Interpol'e üyeliği kabul edildi.

24- Demokratik Almanya eski lideri Erich Honecker ve diğer eski Komünist Parti yetkililerinin dokunulmazlıklarının kaldırıldığı ve haklarında soruşturma yapılması için engel kalmadığı açıklandı.