06.12.1989
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1989

1 ARALIK 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, 28 kişinin öldürüldüğü İkiyakaköyüne gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Güneydoğu Anadolu'da halka silah taşıma ve bulundurma ruhsatıverilmesinde uyulacak yeni ilkeleri belirleyen ve isteyenlere çifte silahverilmesine olanak sağlayan düzenleme, muhalefet partilerince eleştirildi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Mülkiyeliler Birliği istanbulŞubesi'nce düzenlenen "Değişen Dünyada Türkiye'nin Gündemi" konulukonferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ulusal güvenlik stratejisinikökünden değiştirmek zorunda olduğunu belirtti.

4- SP Diyarbakır II örgütü tarafından Kürt sığınmacıların sorunlarınınçözümü ve mültecilik hakkı tanınması amacıyla hazırlanan 1323 imzalıdilekçe, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5- SHP istanbul Milletvekili Hüsnü Okçuoğlu, Ankara MilletvekiliTevfik Koçak ve izmir Milletvekili Kemal Anadol partilerinden istifa ettiler.

6- Eski ANAP Çankaya ilçe Başkanı Ahmet Akgün düzenlediğibasın toplantısında 400 parti üyesiyle birlikte ANAP'tan istifa ettikleriniaçıkladı.

7- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Yalım Erez düzenlediği basıntoplantısında, ekonomideki sorunların giderek büyüdüğünü belirterek,bütçenin enflasyonist yapısını düzeltmek için bazı tedbirler alınmasını ve içve dış borçlarda iki senelik ertelemeye gidilmesini istedi.

8- İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri Akın Birdal hakkında,istanbul'da geçen nisan ayında yapılan bir mitingle yaptığı konuşmanedeniyle açılan davaya Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

9- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, kendilerini"ülkücü" olarak tanımlayan bir grup öğrenci tarafından basıldı. Baskınıprotesto eden "sol" eğilimli öğrenciler okulu işgal ettiler. Olaylarda 10öğrencinin yaralandığı, 200 öğrencinin güvenlik güçlerince göz altınaalındığı bildirildi.

10- Demokratik Almanya Parlamentosu, bugünkü toplantısındaAnayasa'nın "Komünist Parti'nin öncü rolüne" ilişkin 1. maddesininkaldırılmasını kararlaştırdı.

11- ABD, Panama bandıralı gemilerin 31 Ocak'tan itibaren ABDlimanlarına girmesini yasakladı. Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamayagöre kararın, Panama yönetimine karşı ekonomik baskılar uygulanmasıçerçevesinde alındığı bildirildi.

12- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino'ya karşı düzenlenenbir askeri darbenin bastırıldığı bildirildi.

13- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, italya gezisininson gününde Papa 2. Jean Paul'ü ziyaret etti. Gorbaçov ziyarette,Sovyetler Birligi'nde din özgürlüğünün serbest bırakılması için en kısasürede bir yasa çıkarılacağını açıkladı.

2 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, MESS Başkan ve üyelerini kabulederek bir süre görüştü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Adana'da partisincedüzenlenen "iktidar Yürüyüşü 1"adlı mitingle yaptığı konuşmada,Cumhurbaşkanı ÖzaPın "sorumsuz ama yetkili başkan" gibi çalıştığınıbelirterek, "Yeminine uymadığını, Başbakan gibi demeç verdiğini" söyledi.

3- DYP Grup Başkanvekili Koksal Toptan düzenlediği basıntoplantısında 1990 bütçesini eleştirerek, bütçede yatırım öngörülmediğini,enflasyonun önümüzdeki yıl daha da artacağını söyledi.

4- Mülkiyeliler Birliği istanbul Şubesi'nce düzenlenen "DeğişenDünyada Türkiye'nin Gündemi" konulu konferansta bir konuşma yapanRP Genel Başkanı Necmmettin Erbakan, Türkiye'de insan haklarınınçiğnendiğini, düşünce ve inanç özgürlüğünün bulunmadığını, işkenceyapıldığını belirterek, TCK'nin 141,142 ve 163. maddelerinin bir an öncekaldırılması gerektiğini söyledi.

5- TiSK'in 17. Olağan Genel Kurulu Ankara'da başladı. Kurul'da birkonuşma yapan Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli, "Bizenflasyonda başarılı değiliz, ancak ekonomisini yeniden yapan bir ülkedebu durum normaldir. Dünyadaki bu tip ülkelerde enflasyon yüksektir."dedi.

6- TezKoop-lş Sendikası 3. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

7- Türkiye Ortadoğu Amme idaresi Enstitüsü tarafından düzenlenen, 5. Dönem Belediye Başkanları Semineri" Ankara'da sona erdi.

8- Türk Tabipler Birliği Temsilciler Meclisi, milli sağlık politikası ve TTBYasası'nda yapılmasını istedikleri değişiklikleri görüşmek üzere Ankara'datoplandı.

9- SHP Parti Meclisi üyesi Aydın Güven Gürkan, partisindeki songelişmeler konusunda Milliyet Gazetesi'ne bir değerlendirme yaptı.

10- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nu işgal edensol görüşlü öğrencilerin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla birgrup öğrenci gösteri yaptı. Güvenlik güçlerinin müdahelesiyle dağıtılangösteride 5 kişi gözaltına alındı. Öte yandan işgal olayında gözaltına alınan 160 öğrenci, siyasi şubede süresiz açlık grevine başladı.

11- Sovyetler Birliği Ermenistan Yüksek Sovyeti dün yaptığıtoplantıda Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki sınırı belirleyen MoskovaAntlaşması'nı tanımadıkları yolunda bir karar aldı. Ayrıca, Türkiyetopraklarından bir bölümünün kendilerine ait olduğu yolunda bir kararı daonayladı.

12- Sosyalist Enternasyonal temsilcileri tarafından hazırlanan Kıbrısraporunda, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın politikaları eleştirilerek,Denktaş'ın "Statükonun korunmasından yana bir tavır içinde olduğu"belirtildi.

13- ABD Başkanı George Bush ile Sovyetler Birliği Devlet BaşkanıMihail Gorbaçov arasındaki zirve görüşmelerinin ilk turu Malta açıklarındaMaksim Gorki adlı Sovyet yolcu gemisinde yapıldı. Görüşmenin ikinci turufırtına nedeniyle ertelendi.

14- Filipinler'de Devlet Başkanı Corazon Apuino'ya karşı dünbaşlatılan darbe girişiminin, yetkililerin "bastırıldı" biçimindeki açıklamalarınakarşı isyancıların yeni saldırılarının sürdüğü bildirildi.

15- Yunanistan'da Ksenofon Zolotas başkanlığındaki geniş tabanlıgeçici hükümet güvenoyu aldı.

16- Çekoslavakya Sosyalist Parti Başkanı Bohuslaw Kucera, serbest seçimlerin Haziran - Ekim 1990 tarihleri arasında yapılabileceğini açıkladı.

3 ARALIK 1989

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, yarın yapılacak NATO zirvesinekatılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. Akbulut, hareketindenönce Esenboğa havaalanında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nindünyadaki ve Doğu Avrupa'daki gelişmeleri yakından izlediğini belirterek,Brüksel'de, ABD Başkanı George Bush'un SSCB Devlet Başkanı MihailGorbaçov ile yaptığı görüşme hakkında müttetiklerine bilgi vereceğini söyledi.

2- Çevreden Sorumlu Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler, CumhuriyetGazetesi'ne yaptığı açıklamada, çevre kirliliği ve önlenmesi konusundakitüm kararları halka danışarak alacaklarını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin sorularınıyanıtlayarak, partisinin milletvekillerine 33 yaşında emeklilik hakkı tanıyanyasanın tümüyle karşısında olduğunu, partisinin İsparta Milletvekili ibrahimGürdal'ın yasa tasarısındaki imzasını geri alacağını söyledi.

4- Türkiye Yazarlar Sendikası Olağanüstü Genel Kurulu, istanbul'dayapılan yönetim kurulu seçimleriyle sona erdi.

5- İsparta ve çevresinde görev yapan gazeteciler, "Basın OdasıKurma ve Yaşatma Derneği" adıyla yeni bir dernek kurdular.

6- Türkiye Elektrik Kurumu tarafından elektriğe 1 Aralık'tan geçerliolmak üzere yüzde 8 oranında zam yapıldı.

7- Haftalık 2000'e Doğru Dergisi'nin 49. sayısı, "PKK'dan yalanlama:Ikiyaka katliamını biz yapmadık" başlıklı haber nedeniyle istanbul DGMkararıyla toplatıldı.

8- Antalya ve Sakarya'da meydana gelen iki trafik kazasında 9 kişiöldü, 23 kişi yaralandı.

9- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve NüfusFonu'ndan 6 proje için toplam 1 milyon 909 bin 348 dolar katkısağlanmasına ilişkin varılan anlaşma Bakanlar Kurulu'nca onaylanarakResmi Gazete'de yayımlandı.

10- Avrupa Topluluğu tarafından, Kıbrıs Rum Kesimi'ne 62 milyonECU'luk mali yardımı öngören 3. mali protokol Brüksel'de imzalandı.

11- ABD Başkanı George Bush ile Sovyetler Birliği Devlet Başkanı

Mihail Gorbaçov, Malta'da yaptıkları iki günlük zirve toplantısı sonundadüzenledikleri ortak basın toplantısında görüşmelerin "olumlu ve yapıcı"geçtiğini, silahsızlanma, ekonomik işbirliği ve Doğu Avrupa gibi konulardaayrıntılı görüş alışverişinde bulunduklarını söylediler.

ABD Başkanı Bush yaptığı açıklamada "Sovyetler Birliği'ndeyürürlükte olan reformlarla ABD - SSCB ilişkilerinde yeni bir dönemineşiğine gelmiş bulunuyoruz. Yeni bir dünyanın kurulması, Sovyet - ABDilişkilerine bağlıdır." şeklinde konuştu. Sovyet Lideri Gorbaçov da yaptığıkonuşmada, "Barış çağına giden yolun henüz başlangıcındayız. Soğuksavaş döneminden çıktık, yeni bir döneme giriyoruz." dedi.

Toplantıda, uzun menzilli nükleer silahlar, Avrupa'dekikonvansiyonel güçler ve kimyasal silahlardan indirime gidilmesikonularında ilerleme kaydedilirken, deniz kuvvetlerinde indirime gidilmesive Orta Amerika konularında anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

12- Demokratik Almanya'da Egon Krenz liderliğindeki yeniKomünist Parti yönetimi, suçlamalar ve karşıt gösterilerin yoğunlaşmasıüzerine topluca istifa etti. Eski Devlet Başkanı Ericn Honecker'in komünistparti üyeliğinden çıkarıldığı, bazı politbüro üyelerinin de yolsuzluktantutuklandığı bildirildi.

13- Çekoslavakya'da, yönetim ile muhalefet arasında yapılangörüşmeler sonucunda, yeni bir hükümet kurulduğu, Komünist Partiağırlıklı hükümete Parti dışından 5 bakan atandığı bildirildi.

14- Kolombiya'da uyuşturucu mafyası ile hükümet birlikleriarasındaki çatışmalarda, mafyanın tek taraflı ateşkes ilan ettiği bildirildi.

15- Suriye'nin başkenti Şam'da temaslarda bulunan SovyetKomünist Partisi Merkez Komitesi ve Yüksek Sovyet üyesi AbsamatMasalyev, dün Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile bir görüşme yaptı.Görüşmede SSCB'nin, Suriye'nin Lübnan politikasını ve bölgedeki "etkilive yapıcı" rolünü desteklediği bildirildi.

16- Tayvan'da 40 yıl aradan sonra, dün ilk genel seçimler yapıldı.

4 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Parlamento Muhabirleri DerneğiBaşkanı Ercan San ve yönetim kurulu üyelerini Ç ankayt Köşkü'nde kabuletti. Cumhurbaşkanı Özal, kabulde yaptığı konuşmada, "TCY'nin 141,142ve 163. maddelerini değiştirmede acele edilmesin" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ıziyaret ederek veda ettiler.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Makine Mühendisleri Odasıtarafından Ankara'da düzenlenen "Sanayi Kongresi'nde yaptığıkonuşmada, iktidarın ülkede teknoloji üretmek yerine, yurtdışındanteknoloji transferi yolundaki felsefesine karşı olduklarını, bunun gelişmeyekatkı sağlamayacağını" söyledi.

4- DYP İsparta Milletvekili ibrahim Gürdal, bütün milletvekillerine 33yaşında emeklilik hakkı sağlayan yasa teklifindeki imzasını geri çekti.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Demirtaş, partisininistanbul il Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, partisinin iki ayönce 20 yerde yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde aldığı oy oranının"kamuoyu araştırmaları adı altında" saptırılmak istendiğini söyledi.

6- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, istanbul il Örgütü'nde partiliüyelerle yaptığı görüşmelerde, Parti'den istifalar konusunda görüşleriniaçıkladı.

7- Paris'teki Kürt Konferansı'na katıldıkları için parti tüzüğünün 79/ave 79/c maddeleri gereğince SHP'den ihraç edilen 7 milletvekiline,Merkez Disiplin Kurulu kararı tebliğ edildi.

8- SHP'li bazı parti meclisi üyeleri ve merkez disiplin kurulu üyeleri,istanbul il merkezinde yaptıkları basın toplantısında, parti içi gelişmelerieleştirerek, olağanüstü kurultay yapılmasını istediler.

9- DiE tarafından, Kasım ayı sonu itibarıyla Türkiye çapında tüketicifiyatlarındaki enflasyon oranı yüzde 69.4 olarak açıklandı.

10- Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi 5 yazar, sendikadan istifa etti.

11- Şeker fiyatlarına yüzde 16-25 oranında zam yapıldı.

12- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Cumhurbaşkanı olduğu dönemdeKenan Evren'le ilgili bir sözü nedeniyle DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel hakkında dava açılabilmesi için Adelet Bakanlığı'na başvurudabulundu.

13- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndaki işgalolayında gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için, üniversiteyebağlı çeşitli fakülte ve bölümlerden 1000 kadar öğrenci, okul bahçesindeyürüyüş yaptı. Öte yandan, "Bizim Ocak" dergisi tarafından basınkuruluşlarına gönderilen yazılı açıklamada, "Olaylarla doğrudan veya dolaylıolarak bağlantımız yoktur." denildi.

14- Bugün Gazetesi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Başbakanlığıdöneminde kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle 10 milyon lira manevitazminat ödemeye mahkum edildi. Sabah Gazetesi de TBMM Plan veBütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal'a 5 milyon lira manevitazminat ödemeye mahkum edildi.

15- PTT'nin Ankara'nın çeşitli semtlerinde başlattığı kablolutelevizyon yayınları hakkında, TRT Yüksek Kurulu tarafından bulunulansuç duyurusu hakkında Ankara Basın Savcılığı'nca "takipsizlik" kararıverildi.

16- Başbakan Yıldırım Akbulut, Brüksel'de yapılan NATO toplantısısırasında, ABD Başkanı George Bush ile bir görüşme yaparak, BeyazSaray'ın Ermeni tasarısı karşısında aktif rol üstlenmesini istedi. Toplantıdansonra bir basın toplantısı düzenleyen Akbulut, ayrıca bu konuda yazılan birmektubun, toplantıya katılan heyet aracılığıyla ABD yönetimine iletildiğiniaçıkladı.

17- ABD Başkanı George Bush, Malta Zirvesi konusunda,Brüksel'de NATO müttefiklerine bilgi verdi. Bush, toplantıdan sonradüzenlediği basın konferansında, stratejik silahların sınırlandırılmasıgörüşmelerine hız verileceğini, konuyla ilgili olarak, iki ülke dışişleribakanlarının 1990 Ocak'ta bir araya geleceklerini, konvansiyonel kuvvetindirimi müzakerelerinin de gelecek yıl tamamlanabileceğini söyledi.

18- Malta'daki Bush-Gorbacov zirvesinden sonra Moskova'da biraraya gelen Varşova Paktı üyeleri, ortak bir bildiri yayımlayarak, 1968'deÇekoslavakya'ya müdahale edilmesinin hatalı olduğunu ve kınanmasıgerektiğini belirttiler.

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş BM Genel Sekreteri Perezde Cuellar ile bir görüşme yaptı. Denktaş, görüşme sonunda basına yaptığıaçıklamada, Kıbrıs'ta kapsamlı bir barış için iki şart olduğunu belirterek,"Birincisi adadaki iki toplum arasında barış ve uzlaşma, ikincisi politik eşitlikgereğince toplumların kendi kaderini tayin etme ilkesine dayananbirlikteliktir." dedi. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar da yaptığıaçıklamada, Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion'u, "Üst düzeydegörüşmelerin hazırlanması için temaslarına devam etmeklegörevlendirdiğini" belirtti.

20- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher'in birgezi için Sovyetler Birliği'ne gittiği bildirildi. Gezi öncesi TASS Ajansıtarafından yapılan açıklamada "SSCB, iki Almanya'nın birleşmesi konusunuele almaya hazırdır." denildi.

21- Filipinlerde, Devlet Başkanı Corazon Aquino'ya karşı başlatılanayaklanmada, hükümet birlikleri ile isyancılar arasında meydana gelençatışmalarda 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22- Fransa'da 6 ton esrar ele geçirildiği, 20 kişinin gözaltına alındığıbildirildi.

23- Mısır, israil'in Kudüs Büyükelçisi Şimon Şamir'i dün DışişleriBakanlığına çağırarak, israil'in işgali altında tuttuğu topraklarda baskılarıartırdığı gerekçesiyle bir protesto notası verdiği bildirildi.

5 ARALIK 1989

1- NATO Olağanüstü Toplantısı nedeniyle Brüksel'de bulunanBaşbakan Yıldırım Akbulut, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz veberaberlerindeki heyet, Ankara'ya döndüler. Brüksel'den ayrılmadan öncegazetecilere bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Türkiye'ninAT'ye tam üyelik başvurusuna değinerek, AT Komisyonu'nun Türkiye'ye"sarı ışık" yakacağını, raporun Türkiye'de "düş kırıklığı" yaratmamasıgerektiğini söyledi.

Ankara'ya dönüşünde, Esenboğa Havaalânı'nda bir basın toplantısıdüzenleyen Başbakan Akbulut, NATO toplantısını değerlendirdi. Sonöğrenci olayları ve zamlara da değinen Başbakan Akbulut, "Zamlarıhiçbirimiz memnuniyetle ifade edemeyiz. Ama giderek daha az, hattayapılmamasına hükümetimiz gayret gösterecektir." dedi.

2- Devlet Bakanı Başbakan Vekili Ali Bozer'in katıldığı ANAP Gruptoplantısında, son zamanlar, yaş sebze ve meyve ithalatındaki fonunkaldırılması ve özelleştirme konuları tartışıldı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile yapılan bir söyleşi MilliyetGazetesi'nde yayımlandı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal jnönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel partilerinin grup toplantısında, çeşitli ürünlere yapılanson zamları eleştirdiler.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Ankara'dayaptığı yazılı açıklamada, süper emeklilerin maaşlarını donduran yasayadeğinerek, "Süper emeklilerin dava açmalarına gerek olmadığını" belirtti.Aykut "Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karar nasıl olursa olsun süpereme! imiz için tereddütsüz olarak aynen uygulanacaktır. Emeklilerimizizor durumda bırakmayacak ve mağdur etrneyecek şekilde her türlü tedbiralınacaktır" dedi.

6- Turizm Bakanı İlhan Aküzüm, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği birdemeçte, turizmcilerin 1989'da iyi çalışmadıklarını belirterek eleştirdi.Aküzüm, 1990 sezonunda turist sayısında 1989 yılına oranla, yüzde 25artış beklediklerini belirterek, "Türkiye 6. Beş Yıllık Plan dönemi sonunda,dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olacak" dedi.

7- 2. Milli Kültür Şurası, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın açılışkonuşmasıyla Ankara'da başladı.

8- Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmelerinin55. yıldönümü nedeniyle Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ncedüzenlenen "Kadınların Siyasal Yaşama ve Karar Mekanizmalarına Katılımı"konulu seminer istanbul'da başladı.

Yıldönümü, siyasi partilerin düzenledikleri çeşitli'toplantı ve yurtçapındaki etkinliklerle kutlandı.

9- İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Jak Kahmi, bir basm tc. anlısıdüzenleyerek, beraberindeki bir grup işadamıyla Paris ve Brüksel'e yaptığıziyaretler hakkında bilgi verdi.

10- Mardin ve Siirt'te, güvenlik güçleriyle teröristler arasındameydana gelen üç ayrı çatışmada 11 PKK militanı öldürüldü.

11- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, 2000'e Doğru Dergisj'nin44. sayısında kendisinin küçük düşürüldüğü gerekçesiyle, Ankara 6.Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dergi aleyhine 100 milyon liralık tazminatdavası açtı.

12- Gazi Üniversitesi Öğrenci Derneği'nce düzenlenen şenliğekatıldıkları gerekçesiyle, yazar Vecihi Timuroğlu, şair Ahmet Telli ve üçöğrenci gözaltına alındı.

13-1 Aralık 1989 tarihinde yayınına son veren Gazete Gazetesiyazarlarından Kamil Başaran'ı bürosunda yaralayan Hakkı Morgül'ünyargılanmasına istanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Aymgazetenin yazarlarından Ahmet Altan ve Sorumlu Müdürü Fikret Kalmukhakkında, yayın yoluyla adliyenin manevi şahsiyetine saldırıldığıgerekçesiyle açılan davaya Islanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

14- Gazeteci Yener Ölmez Ankara'da öldü.

15- Çeşitli illerde 33 yeni belediye kurulmasına-ilişkin karar ResmiGazete'de yayımlandı.

16- Batı Avrupa Birliği Asamblesi, "Kürtlere yaşadıkları devletlerdekültürel ve idari özerklik verilmesini" isteyen bir karar tasarısını oy birliğiylekabul etti.

17- Filipinlerin başkenti Manila'da bir grup isyancı, daha önce edilmiş bulunan Federal Almanya Büyükelçiliği'ni işgal etti. Şehrin Makati bölgesinde patlayan bomba sonucu bir çocuk öldü, 9 kişi de yaralandı.

Öte yandan ABD Başkanı George Bush, Corazon Aquino yönetiminedesteğini yineledi.

18- Lübnan'da, Cumhurbaşkanı Elias Hrawi taraftarlarıyla, HıristiyanLider Michel Aoun'a bağlı birlikler arasında yeniden çatışmalar çıktığı, israiluçaklarının Güney Lübnan'daki Filistin mevzilerini bombaladığı bildirildi.

19- İsrail işgali altındaki topraklarda iki yıldır devam eden Filistinayaklanmasında en az 822 Filistinlinin öldüğü, 40 bininin de yaralandığı,olaylarda 43 israillinin de öldüğü bildirildi.

20- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde demiryoluişçilerinin bir haftadır devam eden grevlerinin sona erdiği bildirildi.

21 - Demokratik Almanya'da eski Devlet Başkanı Eric Honecker veeski yöneticilerin evlerinde göz hapsine alındığı, Başsavcı ve yardımcısınınistifa ettikleri bildirildi. Dün akşam yapılan gösterilerde iki Almanya'nınbirleşmesi istenirken, devlet güvenlik binaları ve Komünist Partimerkezlerine saldırılar düzenlendiği belirtildi.

22- Çekoslavakya'da, Pazar günü kurulan komünist parti ağırlıklıhükümete karşı, dün başkent Prag'da 200 bin kişinin katıldığı bir gösteriyapıldığı, bugün de on binlerce öğrencinin kentlerde ve okullarda oturmaeylemine başladıkları bildirildi.

23- Resmi bir ziyaret için Moskova'da bulunan Bulgaristan DevletBaşkanı Petar Mladenov, Pravda'ya verdiği demeçte, eski yönetiminyaptığı hatalara değinerek, "Ülkedeki Müslüman azınlığın hislerine vegeleneklerine saygı duyduklarını" söyledi.

24-6. Uluslararası Rio Film, Televizyon ve Video Festivali büyüködülü israilli yönetmen Isaac Yeshurum'un "işgal Edilmiş Bölgeler" adlıfilmine verildi.

25- Modern dansın büyük adlarından Amerikalı dansçı, kareograf vebale yönetmeni Alvin Ailey, New York'ta öldü.

6 ARALIK 1989

1- Ankara Gölbaşı'nda yapılacak zırhlı muharebe araçları üretimtesislerinin temeli Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından atıldı. Törendebir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Özal, "Türkiye etrafındaki ülkeleregöre sulh içinde yaşayan bir ülke olmaya devam edecektir" şeklindekonuştu.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Diyanet işleri Başkanı Sait Yazıcıoğluve Diyanet Vakfı yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süregörüştü.

2- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri bir veda mesajı yayımlayarakgörevlerinden ayrıldılar.

3- İstanbul'da bulunan SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partilibelediye başkanlarıyla bir görüşme yaptı. Belediye başkanları, partidekison gelişmeler hakkındaki görüşlerini yazılı olarak Genel Başkan inönü'yesundular.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel, kadın hakları ve Türk kadınının çağdaşlığı üzerineistanbul'da düzenlenen toplantıda birer konuşma yaptılar.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, düzenlediği haftalıkbasın toplantısında, Bulgaristan'daki yeni yönetimin Müslüman Türk azınlıkkonusunda izleyeceği politikanın henüz açıklık kazanmadığını, Türkiye'ninbu konudaki politikasında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığınısöyledi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, Ankara'da yaptığıaçıklamada, SHP'deki son gelişmeleri değerlendirerek, SHP'yi "tutarsız vegüvenilir olmayan bir parti" olarak niteledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Malta Zirvesi ve NATO'dakigelişmeler konusunda Güneş Gazetesi'ne bir değerlendirme yaptı.

8- Sağlık Bakanlığı, son günlerde Türkiye'nin çeşitli bölgelerindegörülen sarılık vakaları nedeniyle 71 valiliğe bir genelge göndererek,alınacak önlemleri bildirdi.

9- Bursa Valiliği, kentte hava kirliliğinin artması nedeniyle 2. kademeönlemleri devreye soktu.

10- Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği GenelKurulu Ankara'da yapıldı.

11- İrak Dışişleri Bakan Yardımcısı Nazar Hamdun, resmi bir ziyaretiçin Ankara'ya geldi.

12- Çimento fiyatlarına yüzde 6-8 oranında zam yapıldı.

13- Siirt'te Cudi Dağı bölgesinde güvenlik kuvvetleriyle teröristlerarasında dün başlayan çatışmaların bugün de devam ettiği, ölü olarak elegeçirilen terörist sayısının 13'e yükseldiği bildirildi. Olağanüstü Hal BölgeValiliği'nin konuyla ilgili açıklamasında, ölü olarak ele geçirilen teröristlerin10'unun yabancı uyruklu olduğu belirtildi.

14- Yayın hayatına yeni başlayan Denge adlı derginin 1. sayısı "milliduyguları zayıflatıcı propaganda yapıldığı" gerekçesiyle istanbul DGM'cetoplatıldı.

15- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda geçencuma günü meydana gelen olaylar nedeniyle yapılan tutuklamalarıprotesto etmek amacıyla çeşitli üniversitelerde gösteriler yapıldı. ÇukurovaÜniversitesi'nde 300 kişi Gazi Üniversitesi'nde de 6 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan, l.Ü. Basın Yayın Yüksek Okulu'nu işgal ettikleri savıylagözaltına alınan 160 öğrenciden 42'si dün, 34'ü de bugün istanbul DGMtarafından tutuklandı.

16- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişiöldü, 24 kişi de yaralandı.

17- Polonya Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Bronislavv Geremek,Brüksel'de Avrupa Topluluğu Komisyonu ve Avrupa Parlamentosusosyalist grup başkanlarıyla yaptığı görüşmelerden sonra basına yaptığıaçıklamada, ülkesinin Avrupa Konseyi içinde tam üye olarak bulunmakistediğini belirterek, "Polonya, tüm Avrupalı kuruluşlar içinde yer almakistiyor" şeklinde konuştu.

18- Demokratik Almanya Devlet Başkanı Egon Krenz ve DevletGüvenlik Örgütü yöneticileri istifa etti. Devlet Başkan Vekilliği'ne LiberalDemokratik Parti lideri Manfred Gerlack'ın getirildiği bildirildi.

19- Kolombiya'nın başkenti Bogota'da patlayıcı yüklü bir kamyonun,

Gizli Polis Merkezi yakınlarında havaya uçması sonucu 40 kişinin öldüğü,1000 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Diğer yandan Medellin kentinde bir yargıç kimliği belirlenemeyenkişiler tarafından öldürüldü.

20- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, bir açıklama yaparak,bir haftadır süren darbe girişimi nedeniyle ülkenin tamamında olağanüstühal ilan edildiğini bildirdi.

7 ARALIK 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Genel Sekreteri Deniz Baykalve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'akarşı politikaları konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladılar.

2- Danıştay içtihadı Birleştirme Kurulu, Danıştay Başkanı SüleymanSırrı Kırcalı başkanlığında 57 üyenin katılımıyla toplanarak, sıkıyönetimkomutanlıklarmca görevlerine son verilen ve sakıncaları henüzkaldırılmayan kamu personelinin görevlerine dönmesi gerektiğine kararverdi.

3- SSK ve Bağ-Kur primlerinin Maliye Bakanlığı'nca tahsiline ilişkinyasa tasarısı, TBMM Sağlık ve Sosyal işler Komisyonu'nda, bu primlerinMaliye Bakanlığı'nca tahsil edilmesini öngören maddesi metindençıkarılarak kabul edildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile yapılan bir söyleşiMilliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Batı Avrupa Birliği Asamblesi'nin (BAB) aldığı "Kürtlere idari vekültürel özerklik tanınması" yönündeki kararı muhalefet parti liderleritarafından "Türkiye'nin iç işlerine karışmak" şeklinde değerlendirildi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, yaptığı yazılı açıklamada,muhalefet partilerinin bir araya gelerek, Türkiye'nin gündemine sahipolmaları gerektiğini söyledi.

7- Sosyalist Parti Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı Ankara'dayaptığı bir açıklamada, laik bir devletin kendi bütçesinden Diyanet'e payayıramayacağını belirterek "Diyanet işleri Başkanlığı'nın kaldırılmasını"istedi. Büyükdağlı, 141, 142 ve 163. maddelerin değiştirilmesi değilkaldırılması gerektiğini söyledi.

8- TGS istanbul Şubesi tarafından düzenlenen "BasınÖzgürlüğüne Yöneltilen Saldırılar" konulu toplantıdan sonra DGM önünesiyah çelenk bırakan 2000'e Doğru Dergisi Genel Yayın Yönetmeni DoğuPerinçek ve olayı izleyen 15 gazeteci gözaltına alındı. Gazeteciler dahasonra sevkedildikleri mahkemece serbest bırakıldılar.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 7. Olağanüstü GenelKurulu'ndan sonra sendikadan istifa edenlerin sayısı 9'a yükseldi.

10- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nu işgal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve 76'sı tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılması için istanbul Fındıkzade'de ve çeşitli üniversitelerde düzenlenen gösterilerde 42 kişi daha gözaltına alındı. ÇukurovaÜniversitesi'nde dün gözaltına alınan 300 öğrenciden 16'sı tutaklandı, 279'u serbest bırakıldı.

11- Gazi Üniversitesi Öğrenci Derneği'nce düzenlenen şenliktegözaltına alınan yazar Vecihi Timuroğlu, şair Ahmet Telli ve üç öğrenciningözaltı sürelerinin uzatılması insan Hakları Derneği'nce protesto edildi.

12- Kanada'nın Montreal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ndedün silahlı bir kişinin rastgele ateş açarak 14 kız öğrenciyi öldürdüğü, 13öğrenciyi de yaraladığı bildirildi. Saldırgan daha sonra intihar etti.

13- El Salvador'un başkenti San Salvador'da hükümet birlikleriylegerillalar arasında çatışmaların yeniden başladığı, dünkü çatışmalarda 40kadar kişinin öldüğü bildirildi.

14- Federal Almanya hükümeti, silahlı kuvvetlerinde gelecek yıldanitibaren 70 bin asker indirimine gitmeyi kararlaştırdı.

15- İsrail'in, Gazze Şeridinde "lntifada"nm 2. yıldönümü nedeniylesokağa çıkma yasağı ilan ettiği, buna rağmen Filistinlilerin eylemlerinindevam ettiği bildirildi.

16- ABD Dışişleri Bakanı James Baker tarafından hazırlananOrtadoğu Barış Planı dün gece açıklandı. Filistin Kurtuluş Örgütü, planıkabul etmek için 4 koşul öne sürdü. Planın israil ve Mısır tarafından kabuledildiği açıklandı.

17- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile Fransa Devlet BaşkanıFrançois Mitterrand, Kiev'de biraraya gelerek, Doğu Avrupa'dakigelişmeler ve AT'deki son durum konusunu görüştüler.

18- Polonya'da hükümet ile muhalefet arasında yapılan görüşmelersonunda, serbest seçimlerin 6 Mayıs 1990'da yapılması kararlaştırıldı.

19- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino'ya karşı düzenlenenve geçen haftadan beri devam eden darbe girişiminin, isyancılarınkoşulsuz olarak teslim olmaları sonucu sona erdiği bildirildi.

20- BM, 1990'ı "Uluslararası Okuma Yazma Yılı" ilan etti.

21- Çekoslavakya'da Başbakan Ladislav Adamec'in istifa ettiği,Başbakanlığa Ademec'in Yardımcısı Marian Calfa'nın getirildiği bildirildi.Muhalif grup Sivil Forum, bir açıklama yaparak "Ulusal Kurtuluş Hükümeti"kurulmasını istedi.

22- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti Parlamentosu'nun, KomünistParti'nin öncü rolüne ilişkin anayasa maddesini kaldırarak, çok partilisistemi ilan ettiği bildirildi.

8 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Cumhurbaşkanlığı ve BaşbakanlıkMuhabirleri Derneği'nir yayın organı "Genç Kalemler" dergisine verdiğidemeçte, ekonomiyi aylık brifingler aracılığı ile yakından izleyeceğinibelirterek, "Gerekli gördüğüm tedbirler olursa onları söylerim.Yönlendiririz." dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, "GençKalemler" dergisine verdiği demeçte, Doğu ile Batı arasındaki yakınlaşma,silahsızlanma ve demokratikleşme adımlarını "ilgili ve ümitle" izlediklerinibelirterek, "Bölgemizde kalıcı bir barış ortamını oluşturulmasından sonrasavunma gayretlerinden sağlanacak tasarrufla milli refahımızın artırılmasınahız verilmesi, milletin tümünün ortak görüşü olacaktır" dedi. Torumtaydemecinde, Güneydoğu'daki olaylar ve dünyadaki son gelişmeleri dedeğerlendirdi.

3- Devlet Bakanı Kemal Akkaya, Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, Bakanlar Kurulu'nun KiT'lerin zam yapma yetkisini geri aldığınıaçıkladı.

4- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Güneydoğu olaylarıyla ilgili olarakTercüman Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Giray Güneydoğu'da bir çeşit"gerilla savaşı'nın devam ettiğini, bu mücadelenin uzun süre alacağınısöyledi.

5- Diyanet işleri Başkanı Sait Yazıcıoğlu ile yapılan bir söyleşi MilliyetGazetesi'nde yayımlandı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, "Genç Kalemler"dergisine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Özal'ın başbakanlıktanayrılmasına rağmen hükümet etme gücünü elinde tuttuğunu belirterek,"Neredeyse, Başkanlık , yarı başkanlık sistemine geçilmiş bir durum vardır."dedi.

7- SHP Merkez Yürütme Kurulu, dün yaptığı toplantıda, "tüzükkurultayının önümüzdeki ocak ayı içerisinde toplanmasını kararlaştırdı.

8- Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) yöneticileri, istanbul'dabir basın toplantısı düzenleyerek, 70 yıllık yasadışı çalışmalarına sonverdiklerini, demokratik bir katılımla yasal bir komünist partisinin kurulmasıiçin hazırlıklara başlandığını açıkladılar.

9- Kızılay Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın açılış konuşmasıyla başladı.

10- Türk-İş Başkanlar Kurulu Ankara'da toplandı.

11- Tunceli ve Hakkari'de güvenlik güçleriyle teröristler arasındameydana gelen çatışmalarda 3 terörist ölü, üçü de sağ olarak ele geçirildi.Teröristlere yataklık ettikleri belirlenen 22 kişi de yakalandı.

12- Gazi Üniversitesi Öğrenci Derneği'nce düzenlenen şenliktegözaltına alınan yazar Vecihi Timuroğlu, Şair Ahmet Telli ve üç öğrenciAnkara DGM Savcılığı'nca serbest bırakıldı.

13- Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 150 kişilik bir grupöğrenci okullarda türban yasağının kaldırılması amacıyla gösteri yaptılar.

14- İstanbul Üniversitesi Atatürk ilkeleri ve inkılap Tarihi EnstitüsüMüdürü, dilbilimci Prof. Dr. Berke Vardar istanbul'da öldü.

15- ABD New York Barosu insan Hakları Komitesi tarafındanhazırlanan Türkiye raporu açıklandı. Raporda, Türkiye'de işkenceninyasalarla yasaklanmış olmasına rağmen yaygın olduğu öne sürüldü.

16- Hükümet ve devlet başkanları düzeyindeki Avrupa Topluluğuziresi, Fransa'nın Strasbourg kentinde başladı.

17- Fransız Ermeni Dayanışma Derneği'nce düzenlenen"Soykırımlar" konulu uluslararası kolokyum Paris'te başladı.

18- İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında, Filistinliler taraf ındansürdürülen "intifada" ikinci yılını doldurdu. Intifadanın ikinci yıldönümünedeniyle Tunus'ta düzenlenen bir toplantıda konuşan Devlet BaşkanıYaser Arafat, barışın Filistinlilerin istediği şekilde olacağını söyledi.

19- El Salvadar'da hükümet birlikleri ve gerillalar arasındaki dünküçatışmalarda 150 kişinin öldüğü bildirildi.

20- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Şii grupları arasındaki çatışmalarda6 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21- Bulgaristan'da muhalafet tarafından başkent Sofya'da dün düzenlenen gösterilerde, çok partili demokratik sisteme geçiş, Komünist Parti'nin öncü rolünden vazgeçilmesi ve ülkedeki müslüman azınlıklar için inanç özgürlüğü sağlanması isteminde bulunulduğu bildirildi. Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin aniden toplandığı belirtildi.

22- Küba lideri Fidel Castro yaptığı konuşmada, Sosyalist blokunartık yok olduğunu belirterek, bundan böyle Küba'nın üçüncü dünyadayer alacağını söyledi.

9 ARALIK 1989

1- Aydın - İzmir otoban yolunun temeli Cumhurbaşkanı Turgut Özalve Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından atıldı. Düzenlenen törende birkonuşma yapan Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye'nin etrafındaki ülkeleregöre durumunun çok iyi olduğunu belirterek, "1980'li yıllar oldukçabaşarılı, hürriyeti! yıllardır. Türkiye'ye çağ değiştiren hamleler 80'li yıllardagöründü" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Cumhurbaşkanı seçildikten sonraçeşitli konulardaki görüşlerini Nokta Dergisi'ne açıkladı.

2- Diyanet İşleri Başkanı Sait Yazıcıoğlu'nun dün Milliyet Gazetesi'neverdiği "Türkiye'nin batılı anlamda laik olmadığı, Diyanet işleri Başkanlığı'nındevlet yapısı içinde yer almaması" şeklindeki demeci, Başbakan YıldırımAkbulut, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SHP Genel SekreterYardımcısı Güler Tanyolaç ve eski Diyanet işleri Başkanı Lütfü Doğantarafından değerlendirildi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti merkezinde yaptığıaçıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın "ekonomiyi yönlendiririz" şeklindekisözlerini eleştirdi. Demirel haftalık Tempo Dergisi'ne verdiği demeçte de,TBKP yöneticilerinin dünkü basın toplantısını değerlendirdi. Demireldemecinde Türkiye'de komünist partinin hemen kurulabileceğini söyledi.

4- SHP'den istifa eden 16 bağımsız milletvekili Ankara'da ortak biraçıklama yaparak, "Kürt sorununa çözüm mutlaka ülke bütünlüğü vedemokrasi içinde bulunmalıdır." dediler.

5- ANAP Siirt Milletvekili Kemal Birlik, Ankara'da yaptığı açıklamada,"Silopi'nin Derebaşı köyünde öldürülen 6 kişi kesinlikle PKK'lı değildir, ilidare Kurulu'nun verdiği karara katılmıyorum" dedi.

6- SHP'li 6 büyükşehir belediye başkanı, SHP Genel SekreterYardımcısı Adnan Keskin başkanlığında Adana'da toplandı.

7- Görevinden alınan SHP Çankaya ilçe Başkanı MustafaGündeşlioğlu, Parti Meclisi üyeliğine getirildi.

8- İnsan Hakları Günü nedeniyle istanbul'da, istanbul Barosu'nda birtoplantı düzenlendi. Toplantıda bir konuşma yapan Adalet Bakanı OltanSungurlu, 141, 142 ve 163. maddelerin değiştirilmesi konusunda Türkkamuoyunun görüşünün son derece önemli olduğunu söyledi.

9- Danıştay idari Dava Daireleri Genel Kurulu, Güvenlik SoruşturmasıYönetmeliği'ni hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

10- Çeşitli dallarda verilen Sedat Simavi Vakfı Ödülleri'ni kazananlaraödülleri, istanbul'da düzenlenen bir törenle dağıtıldı.

11- Van'ın Bahçesaray ilçesine gitmek için dün Van'dan havalananhelikopterin düşmesi sonucu, Van il Jandarma Alay Komutanı Yarbay BekirTemel ve 3 mürettebat öldü.

12- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nu işgal ettikleriiçin gözaltına alınan ve tutuklananların serbest bırakılması için yapılangösterilerde Adana ve istanbul'da 52 kişi daha gözaltına alındı.

13- Bulgaristan'da eski Devlet Başkanı Todor Jivkov'un MüslümanTürk azınlığa karşı uyguladığı politikanın olumsuz etkileriyle mücadeleamacıyla "Ulusal Uzlaşma Komitesi" kurulduğu bildirildi.

14- İşgal altındaki topraklarda üçüncü yılına giren "intifada"kutlamalarında israil askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 Filistinlininöldürüldüğü bildirildi.

15- Macaristan Sosyalist Partisi'nin dün Budapeşte'de yapılantoplantısında, genel seçimlerin 25 Şubatta yapılması kararlaştırıldı.

16- Filipinler'de isyana devam eden son grubunda teslim olarak,durumun normale döndüğü bildirildi.

17- Çekoslavakya'da Marian Calfa başkanlığındaki hükümetaçıklandı. Öte yandan Devlet Başkanı Gustav Husak televizyonda yaptığıaçıklamada, hükümetin kurulmasından sonra istifa edeceğini açıkladı.

18- Demokratik Almanya Komünist Partisi'nin Doğu Berlin'deyapılan olağanüstü kurultayında, liberal avukat Gregor Gysi partibaşkanlığına seçildi.

19- Demokratik Almanya Komünist Partisi Sözcüsü Uwe StelbrinkCumhuriyet Gazetesi'ne bir demeç verdi.

20- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin bugünyapılan toplantısında Rusya Federasyonu'nun, Komünist PartiÖrgütü'nden bağımsızlaştırılması kararlaştırıldı.

10 ARALIK 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve Milli Savunma Bakanı SafaGiray, savunma harcamalarının azaltılması konusunda Milliyet Gazetesi'ninsorularını yanıtladılar.

2- SHP Küçük Kurultayı, Genel Başkan Erdal inönü'nün çağrısıüzerine Ankara'da toplandı, inönü, yaptığı açılış konuşmasında parti içisorunları değerlendirdi ve Ocak ayı içinde yapılmasını önerdiği tüzükkurultayında, genel merkez ve parti meclisi yönetimi için seçim yapılmasınıistedi.

3- Tekirdağ'da küçük sanayi sitesinin açılışında konuşan içişleriBakanı Abdülkadir Aksu, Güneydoğu'nun kontrolünün güvenlikgüçlerinin elinde olduğunu ve bölgede terör olaylarının giderek azaldığınısöyledi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, TBKP'nin yasal sınırlar içerisindekalacağını açıklamasının önemli bir gelişme olduğunu, TBKP ile ANAP'mbarış, demokrasi ve insan hakları konularında görüşlerinin aynı olduğunusöyledi. Gürdere, Doğu Avrupa'daki gelişmelere değinerek, politikacıları,aydınları ve bilim adamlarını bu gelişmeler nedeniyle yeni politikalaroluşturmaya çağırdı.

5- DYP Genel faskanı Süleyman Demirel, Ankara'da, Köy veMahalle idareleri Muhtar Dernekleri Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,muhtarlığın oy aracı haline getirilmemesi gerektiğini söyledi. Demirel,"Değişen dünyaya ayak uydurabilmenin tek koşulunun çok seslilikolduğunu" belirterek, "Toplum ne kadar örgütlenirse, meslek kuruluşlarıgönüllü örgütlenmişlerse, sorunlarını dile getirebiliyorlarsa, o zamanmesafe alırız "şeklinde konuştu.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile yapılan bir söyleşi MilliyetGazetesi'nde yayımlandı.

7- SHP Grup Başkanvekili Onur Kumbaracıbaşı, Ankara'da yaptığıaçıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın "ekonomiyi yönlendiririz" şeklindekisözlerini eleştirdi.

8- İsparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı Aydoğmuş kasabasındayapılan belediye başkanlığı seçimini, ANAP adayı Muhsin Günay kazandı.

9- Birleşmiş Milletler insan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabuledilişinin 41. yıldönümü yurtta ve dünyada, düzenlenen etkinliklerlekutlandı, insan Hakları Derneği'nce düzenlenen "Kültürel Haklar Haftası"Ankara'da başladı.

10- Adana'nın Ceyhan ilçesi eski ANAP'lı Belediye Başkanı Mahir Akboydak, Adana'da öldü.

11- Sakıncalı eylemlerde bulundukları gerekçesiyle, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce bölge dışına gönderilen 7 kişi, sürelerini doldurarak bölgeye geri döndüler.

12- Tunceli'nin Hozat ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçleriyleteröristler arasında çıkan çatışmada bir terörist ölü olarak ele geçirildi.

13- Merkezi ABD'de bulunan insan Hakları Gözlem Komitesi,Türkiye'de meydana gelen insan hakları ihlallerine ilişkin olarak "izlemeyealınan" bir isim listesi yayımladı.

14- Fransız - Ermeni Dayanışma Derneği'nce Paris'te düzenlenen"Soykırımlar" konulu uluslararası kolokyum sona erdi. KolokyumdaAzerbaycan'daki olayların dikkatle izlenmesi istendi.

15- Çekoslavakya'da ülke tarihinde ilk kez komünistlerin azınlıktakaldıkları hükümet kuruldu. Devlet Başkanı Gustav Husak istifa etti.

16- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da demokrasi ve özgürlükistemiyle, 50 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

17- Demoktarik Almanya'da Komünist Parti Kurultayında konuşanBaşbakan Hans Modrovv, dış borçların 20 milyar doları aştığını belirterek,işletmelerin yetkisini artıracaklarını, Merkez Bankası'nın bağımsızlığınısağlayacaklarını söyledi, Modrovv, "Ekonomik reform politikalarınınsosyalist yenilenmenin temel taşını oluşturduğunu" belirtti.

18- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, SBKP Merkez Komitesi'nin dünkü toplantısında yaptığıkonuşmada, Sovyet Komünist Partisi'nin toplumdaki öncü rolünün şimdilikkorunması gerektiğini söyledi.

19- Yunanistan'da, Devlet Demir Yolları çalışanlarının maaşlarının ödenmesinin gecikmesini protesto etmek amacıyla başlattıkları süresiz grev nedeniyle tüm iç ve dış tren seferlerinin durduğu bildirildi.

20- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Tunus'ta yayımladığımesajda, işgal altındaki topraklardaki mücadelenin, "Filistin vatanındakison israil askeri de çekilinceye kadar" devam edeceğini bildirdi.

21- Filipinler'de ordunun, bastırılan darbe girişiminin liderlerininyakalanması için büyük çaplı bir operasyon başlattığı bildirildi.

11 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a Çankaya Köşkü'nde ekonomiyeilişkin brifing verildi. Cumhurbaşkanı Özal birifingte, KİT reformunun bir anönce tamamlanmasını, özelleştirmeye hız verilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yazarlar Birliği Yönetim Kuruluüyelerini kabulünde, fikir suçlarını kapsayan bir af yasası çıkarılmasıkonusunun kamuoyunda ayrıntılı bir biçimde tartışılmasından yanaolduğunu söyledi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, istanbul'da Gazeteciler CemiyetiYönetim Kurulu üyelerini ziyaret ederek bir süre görüştü.

3- Devlet Bakanı Kemal Akkaya, istanbul Üniversitesi iktisatFakültesi'nce düzenlenen 2. Ulusal iktisat Sempozyumu'nda yaptığıkonuşmada, alman önlemlerle, "Enflasyonda 1990 nisanından itibarenhissedilir bir düşme görüleceğini" söyledi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, bürokrasiyle mücadele ve songelişmeler konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Devlet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk defa,ailenin korunması amacıyla danışmanlık yapacak Aile Danışma Merkezi'ninAnkara'da açıldığını ve evli üniversite öğrencilerine sosyal yardımdağıtılmaya başlandığını söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, halen Türkiye'de bulunan 4 ABDTemsilciler Meclisi üyesiyle bir görüşme yaparak, Senato gündemindekiErmeni karar tasarasının geri çekilmesi için VVashington'u bir kez dahauyardı.

7- SHP içel Milletvekili Istemihan Talay, "Ülkemizde hal mafyası olupolmadığı, varsa nasıl çalıştığı" konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'unyanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Güneş Gazetesi'nin SHP'dekigelişmeler konusundaki sorularını yanıtladı.

9- SHP'nin 5. Küçük Kurultay'ı sona erdi. Kurultay sonrası açıklananbildiride, partiden istifaların "üzüntüyle" karşılandığı, bu hareketlerin yanlışve haksız olduğu kaydedildi.

10- SHP Ankara il Kadın Komisyonu, laikliğin anayasaya girdiği 5 Şubat gününü "laiklik bayramı" olarak kutlama kararı aldı.

11- ANAP istanbul Milletvekili Doğancan Akyürek, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, 1990 yılı bütçesini değerlendirdi.

12- Danıştay'ın, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası ile görevlerindenalınan kamu personelinin görevlerine dönmesi yönündeki kararıkonusunda Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan YÖK BaşkanıProf. Dr. ihsan Doğramacı, "1402'liklerin tümünün görevlerinedöndürüleceğini" söyledi.

13- Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde, Doğu - Batı ilişkilerindeyaşanan hızlı değişimi, silahsızlanma alanında katedilmesi beklenenmesafeler ve Türkiye'nin orta ve uzun vadeli güvenlik gereksinmelerikonularını yakından izleyecek ve batıdaki örnekleri gibi çalışacak (thinktank) bir birim kuruldu.

14- İzmir Konak Belediyesi'nce düzenlenen "Laiklik" konulu panel İzmir'de yapıldı.

15- Türk - İş Genel Kurulu Ankara'da başladı.

16- Tez Koop - İş Sendikası'ndan ihraç edilen sendikacı AynurKaraaslan'ın sendika genel merkezini protesto amacıyla sürdürdüğü açlıkgrevini desteklemek amacıyla, 65 işçi ve memur bir günlük açlık grevinebaşladı.

17- Bulgaristan'dan zorunlu göç nedeniyle Türkiye'ye gelenTürklerden geri dönenlerin sayısı 76 bin 573'e ulaştı.

18- Süitin Eruh ilçesi kırsal kesiminde, PKK'lı teröristler güvenlikgüçlerini pusuya düşürdü, bir asteğmen ve bir er şehit oldu.

19- PETKlM'in bazı ürünlerinde yüzde 5-10 oranında indirim yapıldı.

20- Ankara'da kömür fiyatlarında indirim yapıldı.

21- Antalya Belediye Meclisi'nin, belediye başkanvekillerinin aynızamanda encümen üyesi olmalarını sağlayan 13 Haziran 1989 tarihli kararı,Danıştay 1. Dairesi'nce iptal edildi.

22- Sabah Gazetesi, 3 Eylül tarihli gazetede yayımlanan "Hayaliihracatçılar ve Özal'ın adaylığı" başlıklı yazıda Cumhurbaşkanı Turgut

Özal'ın kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle, Ankara 10.Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 5 milyon lira manevi tazminat ödemeyemahkum edildi.

23- Vatan Güneşi adlı dergi sahipleri Rıfat Şef alı ve Şükran Duran ileYazı işleri Müdürü Rıfat Eroğlu, derginin 4. sayısı nedeniyle, gözaltınaalındılar.

24- İstanbul DGM Savcılığı, Türkiye Birleşik Komünist Partisi'ninillegal faaliyetlerine son verdiği ve yasal bir parti kurma hazırlıklarınabaşlandığı konusunda, 8 Aralık günü yapılan basın toplantısıyla ilgili olaraksoruşturma başlattı.

25- Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu öğrenciDerneği'nde 30 öğrenci gözaltına alındı. Çukurova Üniversitesi'ndeyapılan protesto eylemleriyle ilgili olarak 5 öğrenci daha tutuklandı.Adana'da tutuklanan öğrenci sayısı ise 23'e yükseldi.

26- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Güvenlik Konseyi'nesunduğu Kıbrıs raporunda, anlaşma sürecinde bir sonuç eldeedilemediğini bildirdi. Cuellar raporda, son görüşmeler sırasında taraflaraşubat ortasında yapılacak bir zirve önerdiğini, Rum lideri Vasiliu'nun öneriyikabul ettiğini, Denktaş'ın ise ön şart getirerek itiraz ettiğini belirtti.

27- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, dün, KomünistParti Merkez Komitesi'nde yaptığı konuşmada, acil sorunların çözümügecikince aşırılıkların kaçınılmaz olduğunu belirterek, Sovyet KomünistPartisi'nin reformları hızlandırmadığı takdirde, Doğu Avrupa komünistpartilerinin akıbetine uğrayabileceğini söyledi.

28- ABD, ingiltere, Fransa ve SSCB Büyükelçileri Batı Berlin'de biraraya gelerek, Demokratik Almanya'daki son gelişmeler ve Berlin Duvarınınaçılmasıyla ortaya çıkan durumu görüştüler.

29- Bulgaristan KP Merkezi Komitesi toplantısında bir konuşmayapan Devlet Başkanı ve Komünist Parti Genel Sekreteri Petar Mladenov,erken serbest seçimlerin yapılmasını, 1990 sonuna kadar yeni bir anayasahazırlanmasını önerdi ve Komünist Parti'nin öncü rolünün kaldırılacağını bildirdi.

30- Çekoslavakya'da, yeni hükümet için kutlama gösterileri düzenlendiği ve ülkenin Avusturya sınırındaki tel örgülerin kaldırılmaya başlandığı bildirildi.

31- Avrupa Parlamentosu, Fransa'daki aşırı sağcı Ulusal Cephe'ninlideri ve parlamento üyesi Jean Marie Le Pen'in dokunulmazlığını oyçokluğuyla kaldırdı

32- Çin, Nobel Barış Ödülü'nün Tibet'in dini lideri Dalai Lama'ya verilmesini kınadı.

12 ARALIK 1989

1- 1990 Mali Yılı bütçe tasarısının tümü üzerindeki görüşmelertamamlandı. Bütçe sunuş konuşmasını yapan Maliye ve Gümrük BakanıEkrem Pakdemirli, bu yılın ikinci yarısında ekonomide bir canlanmabaşlayacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel bütçenin tümü üzerinde görüşleriniaçıkladılar.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, görüşmelerden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, NATO Dışişleri BakanlarıKonseyi'ne katılmak için Brüksel'e gitti. Yılmaz havaalanında gazetecilerinsorularını yanıtlayarak, Avrupa Konvansiyonel Kuvvet Müzakereleri'nde(AKKUM) sorun oluşturan Mersin konusunun NATO BakanlarKonseyi'nde karara bağlanacağını söyledi.

3- YÖK Genel Kurulu, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol BaşkanlığındaAnkara'da toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan YÖK BaşkanıProf. ihsan Doğramacı, üniversitelerdeki boş kadroların "doldurulduğunu",bu kadroların geri dönmek isteyen 1402'likler için kullanılacağını, kadrotemini için Milli Eğitim Bakanı Akyol'un kendilerine yardımcı olacağınısöyledi.

4- Genelkurmay Genel Sekreteri Tuğgeneral Hurşit Tolon,Türkiye'nin güvenliğini etkileyen son gelişmeleri Milliyet Gazetesi'nedeğerlendirdi.

5- Anayasa Mahkemesi, SHP'nin süper emeklilerin haklarınıdonduran yasanın iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti. Mahkemeyasanın anayasaya aykırı olmadığına karar verdi.

6- Ankara Anakent Belediyesi, Ankara Büyük Kanal Projesi içinFederal Almanya'dan 233 milyon marklık kredi sağlanmasını öngörensözleşme imzalandı.

7- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanlığı'na Refik Baydur seçildi.

8- Mardin'de bir minibüs silahlı kişilerce tarandı, 6 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

9- 12 Eylül'den sonra ilk idam kararıyla asılan Erdal Eren'in ölümyıldönümü nedeniyle, istanbul'da gösteri yapan bir grup, kendilerinemüdahale eden polisle çatışmaya girdi, olayda 10 kişi gözaltına alındı.

10- Muğla Müftü Yardımcısı hakkında bir cuma vaazı konuşmasınedeniyle "yobaz imam" nitelemesinde bulunan Gazeteci Özcan Özgür'e,Muğla Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 2.5 ay hapis cezası verildi. Cezadaha sonra paraya çevrildi.

11- Aylık Yeni Demokrasi Dergisi'nin 28. sayısı bölücü propagandayapıldığı gerekçesiyle istanbul DGM tarafından toplatıldı.

12- 10 yıldan bu yana isveç'te yaşayan yazar Demir Özlü yurda döndü.

13- Kıbrıs Rum lideri Yeorgios Vasiliu, Kıbrıs sorunuyla ilgili songelişmeler hakkında Yunan Hükümetine bilgi vermek amacıyla Atina'yagitti.

Öte yandan Federal Alman Die Welt gazetesine bir demeç verenVasiliu, "Türk tarafı ile ilişkilerimiz iyi yolda" dedi.

14- Demekrotik Almanya'nın Leipzig kentinde dün düzenlenengösterilerde halkın, Federal Almanya ile birleşmek isteyenler ve birleşmekistemeyenler olarak ikiye bölündüğü bildirildi.

Öte yandan 40 yıldan bu yana bu ülkeyi ziyaret eden ilk ABDDışişleri Bakanı olan James Baker, Demokratik Almanya Başbakanı HansModrow ile bir araya gelerek bir süre görüştü.

15- Sovyetler Birliği'nin ana yasama organı olan Halk TemsilcileriKongresi, ikinci dönem çalışmalarına başladı. Çalışmaların ilk gününde,Komünist Parti'nin toplumdaki öncü rolünü belirleyen ve partiye iktidartekeli sağlayan, Sovyet Anayasası'mn 6. maddesinin tartışmayaaçılmasının reddedildiği bildirildi.

16- İrak'ın 5 Aralık'ta, uzaya uydu taşıyabilecek yetenekte, üçkademeli bir füze denemesi yaptığı bildirildi.

17- Sri Lanka'da hükümet birlikleriyle, Halk Kurtuluş Cephesigerillaları arasında meydana gelen çatışmalarda 65 kişinin öldüğü bildirildi.

18- Hong Kong'ta bulunan Vietnam'lı mültecilerin zorla geri gönderilmeye başlandığı bildirildi.

13 ARALIK 1989

1- TBMM Başkanlığı, Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi BaşkanlığıBütçeleri TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği haftalıkbasın toplantısında, BM Genel Sekreteri'nin bir süre önce GüvenlikKonseyi'ne sunduğu Kıbrıs raporunda, Güney Kıbrıs'taki Rumsilahlanması ve askeri yığınaklara yer verilmemiş olmasının, eksiklik ve kasıtdeğilse, ihmal teşkil ettiğini belirtti.

Paris'te 9-10 Ocak tarihlerinde yapılan "Soykırım" konuluUluslararası Kolokyum hakkında bir açıklama yapan Dışişleri BakanlığıSözcüsü Murat Sungar, Türkiye tarafından iyi tanınan konuşmacıların birbölümünün kişiliklerinin, bu kolokyumun ilmi ve objektif olmadığı yönündeşüphe bırakmadığını söyledi.

3- SHP Parti Meclisi üyesi Aydın Güven Gürkan, partisinden istifa etti.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da yaptığıaçıklamada, 1990 yılı bütçesini eleştirerek, bu bütçenin "ekonomik köledüzeninin bütçesi" olduğunu söyledi.

5- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, parti içidemokrasi konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

6- Radyo Televizyon Yüksek Kurulu'nun aylık olağan toplantısında,hakkında "takipsizlik kararı" verilen PTT'nin kablolu televizyon yayınları elealındı ve kararın dayandırıldığı bilirkişi raporunun "hukuken hatalı" olduğubelirlendi.

7- İstanbul'da hava kirliliğinin, Dünya Sağlık Örgütü standartlarının2.5 katına çıkması üzerine istanbul Valiliği bir bildiri yayımlayarak, Fatih veGaziosmanpaşa ilçelerinde özel önlemler alınmasını istedi.

8- Basın Konseyi Genel Sekreterliği'ne gazeteci Mustafa Gürselatandı.

9- İnsan Hakları Derneği'nce düzenlenen "1. insan Hakları FilmŞenliği" çerçevesinde Ankara'da gösterime sokulan, Alman yönetmenHorst Biener'in "Hücre" adlı filmine polis tarafından el kondu.

10- Tez Kop-lş Sendikası'ndan ihraç edilen ve sendika genel merkezini protesto etmek amacıyla 27 Kasım'da açlık grevine başlayan sendikacı Aynur Karaaslan, açlık grevine son verdi.

11- Gaziantep'te yayımlanan yerel "Doğuş" Gazetesi'nin sahibiAbdullah Sabri Kocaman, kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucu yaralandı.

12- Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ÖğrenciDerneği'nde gözaltına alınan 23 öğrenci, çıkarıldıkları DGM Savcılığıtarafından serbest bırakıldı.

13- Suriye Enformasyon Bakanı Mohammed Salman, davetli olarakŞam'da bulunan bir grup Kıbrıslı Rum gazeteciye Türkiye-Suriye ilişkilerikonusunda, yaptığı açıklamada "Hatay'ı Türk toprağı olarak kabuletmediklerini" söylediği Rum basınında yer aldı.

14- Brüksel'de toplanan 24 OECD Dışişleri Bakanları alınan birkararla, Polonya ve Macaristan'a beş milyar dolara yakın hibe ve krediverilmesini öngören bir programı kabul ettiler. 24'ler Grubu, DoğuAvrupa'ya yardım konusunu içeren siyasal bir bildiriyi de kabul etti.

15- Bulgaristan Komünist Partisi Merkez komitesi toplantısında, eskiDevlet Başkanı Todor Jivkov, oğlu Vlademir ve yakın çalışma arkadaşı MilkoBalev'in Komünist Parti'den ihraç edildiği, Parti'nin "toplum ve devletiçindeki öncü rolünün" kaldırıldığı bildirildi.

16- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti Komünist Partisi MerkezKongresi toplantısında, çok partili sisteme geçilmesi ve serbest seçimleryapılması kararlaştırıldı. Reform yanlısı Coivica Racan, Komünist Partiliderliğine seçildi.

17- Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Rijkov, Halk TemsilcilerKongresi'nde yaptığı konuşmada, perestroykanın ilk dönemlerinde bazıhatalar yapıldığını, ancak reformlardan geri dönüşün mümkün olmadığınısöyledi.

14 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, çeşitli dernek yöneticilerini kabuletti. Cumhurbaşkanı Özal, kabulde yaptığı konuşmada, vergi affına karşıolduğunu belirterek, "Bu, namusuyla vergi ödeyeni cezalandırmak olur"dedi.

2- ANAP, TBMM Grubu, bütçe görüşmelerinden sonra olağanüstütoplandı. Toplantıda bir konuşma yapan Başbakan Yıldırım Akbulut,partinin geleceğine zarar vermek isteyenlere müsaade etmeyeceğinibelirterek, bundan sonra hiç kimsenin disiplinsiz hareket etmemesiniistedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da yaptığı birkonuşmada, ANAP iktidarına kimsenin tahammülü kalmadığını veTBMM'deki yapay çoğunluğunun bitmekte olduğunu söyledi, inönüTBMM'de yaptığı basın toplantısında da, Suriye Enformasyon BakanıMohammed Salman'ın Hatay konusundaki sözlerine değinerek,"Türkiye'nin kimseye verecek bir karış toprağı yoktur" dedi.

4- Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında, kamu personelininkonut edindirme yardımları yeniden düzenlendi, resmi ilan tarifeleri deartırıldı.

5- Askeri Ceza Yasası'nda değişiklikler öngören yasa tasarısı TBMMBaşkanlığı'na sunuldu.

6- Bütçe görüşmelerinde, ANAP'lı bir grup milletvekili tarafındanverilen ve Başbakanlık bütçesinde 66.5 milyar liralık kesinti yapılarak,memur maaşlarına zam yapılmasını öngören, önerge reddedildi.

7- Cumhurbaşkanlığı Çevre ve Turizm Danışmanı Can Pulak,Gökova'da yapımı süren termik santral inşaatının durdurulduğunu açıkladı.Pulak, yaptığı açıklamada, termik santralin restorasyonla turistik otel halinegetirileceğini, söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin gruptoplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birinci meselesinin TVhaberleri olduğunu belirterek, TV'nin yanlı yayın yaptığını söyledi.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Milliyet ve CumhuriyetGazeteleri'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

10- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, Güneş Gazetesi'nin çeşitli konularındaki sorularını yanıtladı.

11- SHP Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin Ankara'da yaptığı biraçıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gözaltı vesindirme politikalarının sürdüğünü söyledi.

12- DPT Müsteşarı Ali Tigrel, Türk ekonomisindeki gelişmeleri ve1990 hedeflerini anlattığı basın toplantısında, DiE'nin milli gelirprojeksiyonu yapmasını sakıncalı bulduğunu, bu görevin DPT, MerkezBankası ve Hazine'ye ait olduğunu söyledi.

13- Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen "Gazetecilik BaşarıÖdülü Yarışması" sonuçlandı.

14- İnsan Hakları Derneği'nce Ankara'da düzenlenen 1. insanHakları Film Şenliği, Ankara Valiliği kararıyla durduruldu.

15- Aylık Yeni Çözüm Dergisi'nin 30. s-ayısı, "Komünizmpropagandası yaptığı" gerekçesiyle toplatıldı.

16-10 yıldır yurt dışında bulunduktan sonra Türkiye'ye dönen yazarDemir Özlü'nün, 1982 yılında Federal Almanya'da yayımlanan birgazetedeki yazısı nedeniyle, İstanbul Toplum Suçları Savcılığı tarafındanifadesi alındı.

17- Türk - Sovyet Ekonomik işbirliği Karma Komisyonu protokolüResmi Gazete'de yayımlandı.

18-16 müttefik ülkenin katıldığı NATO Dışişleri Bakanları toplantısıBrüksel'de başladı.

Toplantıda, Türkiye ile Yunanistan arasında bir yıldır devam eden"Mersin Sorunu" Türkiye'nin isteği doğrultusunda geçici bir çözümekavuşturuldu.

19- Bulgaristan Parlamentosu, bugün görüşülmesi beklenen,"Komünist Parti'nin öncü rolünü" öngören anayasa maddesini görüşmeyiocak ayına erteledi. Kararı protesto etmek amacıyla 50 bin kişi parlamentoönünde bir gösteri yaptı.

20- Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti'nin, Stalin tarafından 1944'de Orta Asya'ya sürülen Volga Almanları ve Kırım Tatar Türklerinin yurtlarına dönmelerine ve "otonom hükümetler" kurmalarına ilişkin bir kararı kabul ettiği bildirildi.

21- Demokratik Almanya'da gizli polis teşkilatı "Devlet GüvenlikAjansfnın lağvedildiği bildirildi.

22- El Salvador'da ordu birlikleriyle, solcu gerillalar arasında devameden çatışmalardan son 24 saat içinde 22 gerillanın öldüğü, 13'ünün deyaralandığı bildirildi.

23- Lübnan'ın güneyindeki Suriye istihbarat servisi genelkarargahına, Filistin gerillaları tarafından bir saldırı düzenlediği, saldırıda enaz 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

24- İrak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, dün BM'de yaptığı konuşmada,Irak'ın füze sistemini dünya yörüngesine başarı ile yerleştirdiğini belirterek,sistemin savunma amaçlı olduğunu söyledi. Aziz, füze sisteminindünyanın her tarafını vurma gücüne gücüne sahip olduğunu, "bölgedekiveya bölge dışındaki herhangi bir ülkeden gelecek saldırılara karşıroketlerin kullanılacağını" sözlerine ekledi.

25- Kuzey irlanda'da, irlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) tarafından birsınır kapısına düzenlenen saldırıda 2 ingiliz askeri öldü, 2'si de yaralandı.

26- Şili'de 16 yıl aradan sonra cumhurbaşkanlığı ve parlamento için seçim yapıldı.

15 ARALIK 1989

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konulardakisorularını yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, parti merkezinde işçi EmeklileriCemiyeti başkanlarını kabulünde yaptığı konuşmada, süper emeklilerindurumlarına değindi ve ortaya çıkan haksız durumun yasa iledüzeltilebileceğini söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, DPT bütçesi görüşülerek kabul edildi.

4- SHP içel Milletvekili Istemihan Talay, 1990 yılında bir af çıkarılmasıiçin çalışma yapılıp yapılmadığı konusunda Adalet Bakanı OltanSungurlu'nun yanıtiaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

5- Suriye Enformasyon Bakanı Mohammed Salman'm Hataykonusundaki sözleriyle ilgili olarak Suriye'nin Ankara Büyükelçisi DışişleriBakanlığı'na çağrılarak, açıklama istendi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Milliyet Gazetesi'neverdiği demeçte 800 bin kişilik Türk ordusunun 300 bine indirilmesigerektiğini belirterek, "Asker sayısı azaltılmadan savunma harcamalarıindirilemez." dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, devletin yatırım gücünü büyük ölçüde yitirdiğini, sanayiyatırımlarını da büyük ölçüde özel sektöre bıraktığını söyledi.

8- Bağımsız Çelik - İş Genel Kurulu Ankara'da başladı. GenelKurul'da SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel birer konuşma yaptrlar.

9- Devam eden Türk-İş Genel Kurulu'nda, 1 Mayıs'ın dünyaişçilerinin birlik dayanışma ve mücadele günü olarak kutlanması, TCK'nın141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırılması için konfederasyonun üzerinedüşen görevi yapması kararlaştırıldı.

10- İnsan Hakları Derneği, Ankara'da düzenlenen "insan Hakları FilmŞenliği'nin Valilikçe durdurulması üzerine Kültür Bakanlığı'na başvurudabulundular.

11- Cumhurbaşkanlığı Çevre ve Turizm Danışmanı Can Pulak'ın Gökova Termik Santralı ile ilgili açıklaması konusunda ilgili kuruluşlar birer açıklama yaparak, santralin otele dönüştürülmesinden haberdar olmadıklarını, bunun teknik açıdan da mümkün olmayacağını bildirdiler.

12- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'ne, Başbakanlık Basındanışmanlarından Metin Yalman, Başbakanlık Basın Danışmanlığı'na daSabahattin Özgüvenç atandı. Başbakanlık Basın Yayın ve EnformasyonGenel Müdürü Kaya Toperi Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcülüğü'ne, eskibasın danışmanı Can Pulak da Cumhurbaşkanlığı Özel Danışmanlığı'naatandılar.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'ne de Büyükelçi Nabi Şensoy atandı.

13- Başbakanlık Çevre Müsteşarlığı'na, Kalkınma Bankası eskiGenel Müdürü Dr. Halit Kara atandı.

14- 926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun bazımaddelerinde yapılan değişiklikle subayların rütbe bekleme süreleriyeniden belirlendi.

15- BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan KKTC BM Temsilcisi ÖzerKoray, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın 11 Ekim'de Genel Sekreter Perezde Cuellar'a verdiği gizli "niyet bildirimi" önerisinin tam metnini açıkladı.Niyet bildirimi 5 maddeden oluşuyor ve iki toplumlu, iki bölgeli birfederasyon kurulmasını öngörüyor.

16- Brüksel'de yapılan NATO, Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı,yayımlanan ortak bilidiriyle sona erdi. Bildiride, NATO'nun askeri işlevinisürdürdüğü ve giderek artan ölçüde siyasal bir rol üslendiği konusundagörüş birliğine varıldığı belirtildi. Doğu Avrupa'daki gelişmelere siyasal veekonomik destek verilmesi kararlaştırıldı.

17- BM Genel Kurulu, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde uygulananırkçı politikaları kınayan bir bildiriyi kabul etti.

18- Nobel Barış Ödülü sahibi Sovyet Fizikçi Andrei Saharov, Moskova'da öldü.

19- Şili'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, muhalefet adayı Patricio Aylvvin kazandı.

20- Panama'nın fiili lideri General Manuel Noriega, meclisin dünkü oturumunda başbakanlığa atandı.

21- Bulgaristan Parlamentosu'nun bugünkü oturumunda, siyasitutukluların affedilmesine ilişkin bir yasa tasarısının kabul edildiği bildirildi.

16 ARALIK 1989

1- İzmir'de bulunan TBMM Başkanı Kaya Erdem, vilayeti ve izmirGazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Federal Alman WDR televizyonunaGüneydoğu Anadolu bölgesindeki olaylar, laiklik, işkence, insan hakları,demokrasi ve Türkiye'nin, Avrupa Topluluğu'na ilişkin görüşlerini açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Aydın'da, partisinin düzenlediği"iktidara Yürüyüş" mitinginde yaptığı konuşmada, hükümetin istifasını istedi.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Ankara Sanayici ve işadamlarıDerneği'nin başkent toplantılarının 4'üncüsünde 1989 yılındakigelişmeleri değerlendirdi.

5- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Trabzon'da yaptığı konuşmada, afmüessesinin geri kalmış ülkelerde olduğunu öne sürerek, "Bakanlık olarakaf çalışması içinde değiliz" dedi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Vakıflar Genel Müdürlüğü, SosyalHizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, ÇevreMüsteşarlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Danıştay Başkanlığıbütçeleri görüşülerek kabul edildi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gençlik komisyonlarıkoordinasyon kurulunun Ankara'da düzenlediği "Gençlik sorunları 2"Konferansı'nda bir konuşma yaptı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da Çelik-lş SendikasıGenel Kurulu'nun ikinci gününde bir konuşma yaptı.

9- Üçüncü Basın Sempozyumu Antalya'da yapıldı.

10- İnsan Hakları Derneği tarafından Kültür Haftası nedeniyleAnkara'da düzenlenen panelde basın üzerindeki baskılar tartışıldı.

11- Demir - Çelik Üreticileri Derneği, uzun ürün stoklarının arttığınıbelirterek, ihracatta teşviklerin arttırılmasını istediler.

12- Mülkiyeliler Birliği'nce istanbul'da düzenlenen "DeğişenDünyada Türkiye'nin Gündemi" konulu konferansta, bir süre önceSHP'den istifa eden eski Parti Meclisi üyesi Aydın Güven Gürkan bir konuşma yaptı.

13- İstanbul Tabip Odası'nca, "Sağlık Hizmetinde Taramalar" konulu bir panel düzenlendi.

14- Süitin Eruh ve Mardin'in Ömerli ilçelerinde güvenlik güçleri ileteröristler arasında meydana gelen çatışmalarda 2 terörist ölü olarak elegeçirildi, 4 er yaralandı, bir terörist de teslim oldu.

15- Sinema sanatçısı Ali Şen, dün istanbul'da öldü.

16- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Viyana'da Doğu Avrupa ülkeleribüyükelçileriyle bir toplantı yaptı.

17- İnsan Hakları Derneği'ni temsilen Helsinki VVatch'm (Helsinkiizleme Komitesi) davetlisi olarak ABD'de bulunan tiyatro yönetmeni yazarAli Taygun, New York'ta "insan Hakları ve Demokrasi" konulu konferansakatıldı.

18- Bulgaristan'ın Göçe Delveç kentinde bir araya gelen 6 bin kadarBulgar Türk'ü, yeni yönetimce demokratik haklarının karşılanması isteğiniiçeren bir deklarasyon yayımladı.

19- Şili'de cumhurbaşkanı seçilen Patricio Aylwin taraftarları ile polisarasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığı ve tutuklandığıbildirildi.

20- Demokratik Almanya Komünist Partisi'nin olağanüstü kongresibaşladı. SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un, Olağanüstü Kongre'yegönderdiği mesajda, KP içinde reform yapılmasını desteklediğini belirttiğibildirildi.

21- Sovyetler Birliği'nde ilk kez parlamenter muhalefet grubu oluşturuldu.

17 ARALIK 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Federal Alman WDRtelevizyonuna çeşitli konularda görüşlerini açıkladı.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Brüksel ve Viyana'da yaptığıtemaslardan sonra istanbul'a geldi. Yılmaz, basma temasları hakkında bilgiverdi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda içişleri Bakanlığı bütçesi görüşülerekkabul edildi.

4- SHP milletvekillerince, 12 Eylül döneminde, kamu görevlilerininre'sen emekli edilmelerine yol açan 5434 sayılı yasanın ilgili maddesininyürürlükten kaldırılmasını öngören teklif, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5- Ankara Valiliği, hava kirliliği ve sis nedeniyle 2. derece önlemlerinuygulanmasını kararlaştırdı. Karar gereğince ilk ve orta dereceli okullar ikigün tatil edildi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada,Tunceli'de sürdürülen operasyonlar sonunda, biri ölü, 5 teröristin elegeçirildiği, teröristlere yardım ve yataklık yapan 49 kişinin de gözaltınaalındığı açıklandı.

Siirt'in Eruh ilçesinde devam eden çatışmada, 6 terörist daha ölüolarak ele geçirildi.

7- İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen, BedrettinDalan'ın belediye başkanlığı dönemine ilişkin iddiaları içeren ve teftişkurulunca tamamlanan yolsuzluk dosyalarından dördünü, basına açıkladı.

8- Türk-İş Genel Kurulu'nda, Başkanlığa Şevket Yılmaz yeniden seçildi.

9- Bağımsız Çelik-lş Sendikası'nın Ankara'daki genel kurulundaMetin Türker yeniden genel başkanlığa seçildi.

10- İnsan Hakları Derneği'nin Ankara'da "Kültürel Haklar Haftası"programı çerçevesinde düzenlenen son panelde, müzik ve sinemanınsorunları tartışıldı.

11-Atatürkçü Düşünce Derneği kuruldu.

12- Romanya'da yönetim karşıtı bir rahibin sınırdışı edilmesini protesto amacıyla Temeşvar kentinde bir gösteri düzenlendi.

13- Demokratik Almanya Komünist Partisi'nin olağanüstü kongresisona erdi. Kongre'de, partinin 40 yıldır "Sosyalist Birlik Partisi" olan adı"Alman Sosyalist Birlik, Demokratik Sosyalizm Partisi" oldu ve partiprogramında değişiklik yapılarak amacın, "D. Almanya'da insancıl,demokratik bir sosyalizmin kurulması olduğu kabul edildi.

Bu arada, eski Devlet Başkanı Eric Honecker, dün kongreyeokunan mektubunda, ülkeyi krize soktuğunu ilk kez kabul ederken,görevini kötüye kullandığı yolundaki suçlamaları reddetti.

14- Brezilya'da, devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu yapıldı.

15- Amerikalı sinema oyuncusu Lee Van Cleef öldü.

18 ARALIK 1989

1- İzmir'de bulunan TBMM Başkanı Kaya Erdem, Ege OrduKomutanı Orgeneral Fikret Küpeli'yi, Nato Güneydoğu Avrupa MüttefikKara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aşir Özezer'i ve Ege Üniversitesi'niziyaret etti.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel BaşkanıBülent Ecevit, Federal Alman WDR televizyonunun sorularını yanıtladı.

3- İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, velilere gönderilen formlardaki bazısoruların yersiz olduğunu belirterek, ilkokullarda başlatılan uygulamanındurdurulacağını duyurdu.

4- İstanbul eski Emniyet Müdürü Şükrü Balcı, "Ben Tarihim BayBaşkan" adlı kitabın yazarı, gazeteci Erbil Tuşalp ile yayıncısı Ahmet Küflühaklarında tazminat davası açtı. Ayrıca, kitabın satışının yasaklanması veyeni baskılarının önlenmesi için de mahkemeden ihtiyati tedbir kararıverilmesini istedi.

5- Şair ve yazar Sunullah Arısoy öldü.

6- Avrupa Topluluğu Komisyonu'nun, Türkiye'nin tam üyelikbaşvurusuna verdiği yanıtta, üyelik konusunun "1993'ten öncemüzakereye açılamayacağı" belirtildi.

AT Komisyonu'nun raporuna ilişkin, SHP Genel Başkanı Erdalinönü, AT ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel ve işveren kuruluşları açıklamalardabulundular.

7- Batı Avrupa Birliği Genel Sekreteri VVilliam Van Eekelen,Cumhuriyet Gazetesi'ne Londra'da verdiği demeçte, değişen dünya veTürkiye'yi değerlendirerek Avrupa'daki son gelişmelerin Türkiye'ninstratejik önemini etkilemeyeceğini, Türkiye'nin istikrarsız iki bölge olanDoğu Avrupa ve Balkanlarla, Ortadoğu arasında çok önemli bir köprüolduğunu söyledi.

8- Federal Almanya'ya kaçak girmek isteyen 15'i çocuk 33 Türkyakalanarak gözaltına alındı.

9- Bulgaristan'dan isveç'e giderek sığınma isteminde bulunan 2500Türk, isveç hükümetinin mülteci politikasını protesto amacıyla açlık grevinebaşladı.

10- Romanya'nın Temeşvar kentinde başlayan yönetim aleyhtarıgösterilerin Arad kentine de sıçradığı, güvenlik güçlerinin müdahalesisonucu çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı bildirildi. Bu arada,Romanya'nın tüm komşu ülkelerle sınırlarının kapatıldığı, havayoluyla gelenturistlerin de ülkeye sokulmadığı bildirildi.

Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku, resmi bir ziyaret içiniran'a gitti.

11- Çekoslavakya'nın başkenti Prag'la dün yaklaşık 100 bin kişi birgösteri düzenleyerek, ülkedeki "barışçı devrim"in başlamasının birinci ayınıkutladı.

12- Yugoslavya'nın Karadağ Cumhuriyeti'nde, 160 bin işçi,hükümetin yüzde 2000 dolayındaki enflasyonu düşürmesi amacıyla uyarıgrevi yaptı.

13- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, iki günlük birziyaret için geldiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AT ile bir ticaret veişbirliği anlaşması imzaladı.

14- Brezilya'da ikinci turu dün yapılan Devlet Başkanlığı seçimleriniresmi olmayan sonuçlara göre, Ulusal Yapılanma Partisi'nin adayı FernandoCollar de Mello kazandı.

15- Panama'da dün Panama ve Amerikan askerleri arasında çıkanolayda bir ABD'li subayın ölmesi, diğerinin de yaralanmasından sonra,Panama birlikleriyle bu ülkedeki Amerikan kuvvetleri alarma geçirildi.

19 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem'i,ziyaret ederek bir süre görüştü.

Özal, AT'nin Türkiye raporunu olumlu karşıladığını söyledi.

2- Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal inönü veDemokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk-iş'i ayrı ayrı ziyaretederek yeni yöneticileri kutladılar.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner, Hazine ve Dış TicaretMüsteşarlığımda bir basın toplantısı düzenleyerek, 1989 yılındaki başlıcaekonomik gelişmeler ve 1990 yılı hedeflerini anlattı.

4- Adelet Bakanlığı bütçesi TBMM'de görüşülerek kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMMgrubunda yaptığı konuşmada, AT Komisyonu'nun Türkiye'nin tam üyelikbaşvurusuna verdiği yanıtın "hüzün verici" olduğunu belirtti.

6- SHP Ankara Milletvekili Kamil Ateşoğulları, partisinden istifa etti.

7- Anayasa Mahkemesi'nin Cumhuriyet Başsavcılığımın istemlerineuyarak Demokratik Sol Parti'ye üç ayrı konuda verdiği ihtar kararları, ResmiGazete'de yayımlandı.

8- Türkiye ihtilalci Komünistler Birliği'ni (TlKB) Ege Bölgesi'ndekurmaya çalıştıkları savıyla 12'si tutuklu 14 sanık hakkında açılan davayaDGM'de başlandı.

9- Zonguldak'ta Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na bağlı ÜzülmezKömür Üretim Merkezi'nde meydana gelen göçükte bir işçi öldü.

10- SSCB'ye bağlı Ermenistan Cumhuriyetinin Dışişleri BakanıAnatoli Mıgırdıçyan'm, Erivan'da bir grup Amerikalı gazeteci içindüzenlediği brifingle, Ermeni toprakları olduğunu iddia ettiği DoğuAnadolu'nun bazı bölümlerinin Ermenistan'a iade edilmesini istediğibasında yer aldı.

11- Sovyet Dışişleri Bakanı Edvard Şevardnadze, Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO karargahını gezdikten sonra NATO Genel Sekreteri Manfred VVörner'le görüşmesinin yapıcı olduğunu belirtti. Şevardnadze, "Varşova Paktı ve NATO'nun Avrupa gelişiminin bu aşamasında çok önemli bir istikrar unsuru rolü oynayabileceklerini" söyledi. Şevardnadze ayrıca NATO üyesi 16 ülkenin büyükelçileriyle görüştü.

12- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile DemokratikAlmanya Başbakanı Hans Modrovv, Demokratik Almanya'nın Dresden.kentinde ilk kez biraraya gelerek görüştüler.

13- Yunan hükümeti, mümkün olduğu kadar çok Pontuslu Rum'unYunanistan'a gelmesini istediğini açıkladı.

Yunanistan hükümeti, Yunan asıllı oldukları öne sürülen dörtArnavutluk vatandaşının Yunan - Arnavut sınırını geçmek isterkenyakalanarak öldürüldüklerine ilişkin iddialar üzerine Arnavuthükümetinden açıklama istedi.

14- Romanya'nın Temeşvar kendinde olayların sürdüğü bildirilirken,ülkenin Yugoslavya ve Macaristan sınırından sonra Moldavya Cumhuriyetiile olan sınırını da kapattığı, Bulgaristan sınır kapılannm sıkılaştırıldıği,Avusturya vatandaşlarının da Romanya'ya girmelerine izin verilmediğibelirtildi. Polonya, Macaristan ve ingiltere, yaptıkları açıklamalarlaÇavuşesku yönetimini kınadılar.

20 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, ve Danıştay'ı ziyaret etti.

2- Milli Savunma Bakanlığı bütçesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- ANAP milletvekilleri tarafından, Ankara'daki hava kirliliği ile ilgiliMeclis araştırması açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir önerge verildi.

Bu arada, Kütahya, inegöl ve Seydişehir'de ilk ve orta dereceliokullar. İsparta'da ise hem okullar hem resmi daireler tatile girdi, izmit,Kayseri, Erzurum ve Eskişehir'de de hava kirliliğinin tehlikeli boyutlaraulaştığı bildirildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Yunanistan DışişleriBakanı Andonis Samaras'ın Akdeniz'de Türk Deniz ve Hava Kuvvetleritatbikatında Mersin Limanı'nın hareket noktası olarak kullanılmasına ilişkinaçıklamasının hayretle karşılandığını söyledi. Sungar, Mersin'in AvrupaKonvansiyonel Kuvvet Müzakereleri (AKKUM) dışında olduğunu,Türkiye'nin bunu kanıtlamak için bir tatbikat düzenlemesine de gerekbulunmadığını bildirdi.

Murat Sungar, haftalık basın toplantısında, Avrupa TopluluğuKomisyonu'nun raporuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Çelik - İş Sendikası'nıziyaret ederek yeniden seçilen sendika yöneticilerini kutladı.

6- DYP Sinop Milletvekili Yaşar Topçu, Cumhuriyet Başsavcılığımabaşvurarak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, cumhurbaşkanı seçildiktensonraki girişimleri ve açıklamaları hakkında, TCK'nın 240. maddesininuygulanması ve Anayasa Mahkemesi'nde dava açılması için suçduyurusunda bulundu.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, düzenlediğibasın toplantısında, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Ikiyaka Köyü'nde28 kişinin ölümü olayıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

8- Halk Partisi adıyla yeni bir parti kuruldu.

9- İstanbul Barosu'na kayıtlı 116 avukat, yaptıkları yazılı açıklamada, idam hükümlüsü ilkay Erhan Çınar'a verilen cezanın adli hata olduğunu belirterek yeniden yargılanmasını istediler.

10- Balkan Türkleri Mülteci Dernekleri Başkanı Mümin Gençoğlu,Bulgaristan'da yeni Devlet Başkanı Petar Mladenov'un Türklere karşıyumuşama politikası sonucu geri dönüşün hızlanacağını söyledi.

Bu arada, geri dönenlerin sayısının 86 bine ulaştığı bildirildi.

11- Türk Ermenileri Baş Patriği Şinork Kalutsyan, CumhurbaşkanıTurgut Özal ile Başbakan Yıldırım Akbulut'u ayrı ayrı ziyaret etti.

12- Ergani Cezaevi'nden Bismil Cezavi'ne gönderilen 12 siyasi tutuklunun başlattıkları açlık grevi isteklerinin kabul edilmesi üzerine sona erdi.

13- Karşılıksız çek verdiği iddiasıyla hakkında dava açılan AbidinCevher Özden (Banker Kastelli), istanbul Şişli 2. Asliye CezaMahkemesi'nce 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

14- ABD Başkanı George Bush, Panama Başbakan'ı GeneralManuel Antonio Noriega'nm yakalanması amacıyla Panama'ya askergönderdi. Panama'da 6 bin kadar askeri bulunan ABD'nin, operasyonsırasında 7 bin askeri sevkettiği, çatışmalarda yaklaşık 100 kişinin öldüğü,Noriega'nm ise yakalanamadığı bildirildi.

15- ABD Başkanı George Bush, Çin'de demokrasi yanlısıgösterilerin kanlı bir şekilde bastırılmasından sonra bu ülkeyle ticari ilişkilerekonan finansman yasağını kaldırdı ve Çin'e üç haberleşme uydusu ihraçedilmesini onayladı.

16- Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Londra'daingiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile görüştü.

17- Romanya'nın Temaşvar kendinde geçen hafta sonunda yapılanyönetim aleyhtarı gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu çoksayıda kişinin öldüğü, bugünkü gösterilere ise müdahalede bulunulmadığıbildirildi. Bu arada diğer kentlerde de yönetim aleyhtarı gösterilerinyapıldığı belirtildi.

iran'dan ülkesine dönen Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku, Temaşvar kentinde güvenlik güçlerinin pazar ve pazartesi günleri göstericilere müdahale ettiğini kabul etti ve "Güvenlik güçlerinin, devlet ve parti kurumlarıyla askeri birliklere saldıran serserilere gereken karşılığıverdiğini" söyledi. Çavuşesku, merkezi Temaşvar olan Timiş bölgesinde olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

18- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, DemokratikAlmanya'ya yaptığı iki günlük ziyareti tamamlayarak ülkesine döndü.

Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Françoıs Mitterrand, DoğuBerlin'e üç günlük ani bir ziyarette bulundu. Mitterrand, Demokratik AlmanTelevizyonu'na verdiği demeçte, iki Almanya'nın birleşmesine karşı çıktı.

19- Litvanya Komünist Partisi, kongrede, Sovyetler Birliği KomünistPartisi'nden bağımsız olarak varlığını sürdürme kararı aldı.

20- Macaristan Başbakanı Miklos Nemeth, Sosyalist PartiPrezidyumu'ndaki görevinden istifa etti.

21- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da, 650 bin işçinin, ekonomikreform paketi ve yüzde 2000'e ulaşan yıllık enflasyon oranını protestoamacıyla yarım saatlik grev yaptığı bildirildi.

22- Çekoslavkaya Komünist Partisi'nin olağanüstü Kongresi,başkent Prag'la başladı.

23- Peru ordu birliklerinin bir gerilla kampına saldırmaları sonucu, 43gerillayı öldürdükleri bildirildi.

21 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı NecipTorumtay ile haftalık görüşmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Özal, RomanyaBaşbakan Birinci Yardımcısı Gheorge Oprea başkanlığındaki bir heyeti,Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ile Petrol Ürünleri işverenler Sendikasıyöneticilerini ayrı ayrı kabul etti.

Özal, Sayıştay Başkanı Servet Şamlıoğlu, Askeri Yargıtay BaşkanıTuğgeneral ismet Onur ile Askeri Yüksek idare Mahkemesi BaşkanıTuğgeneral Hikmet Burat'ı ziyaret etti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, AnkaraAnakent Belediye Başkanı Murat Karayalçm, Ankara'daki meteorolojikkoşullar ve hava kirliliğine ilişkin açıklamalarda bulundular.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, istanbul'da Deniz TicaretOdası'nın kongresine katıldı.

4- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, dün toplanan Bakanlar Kurulu'nunAvrupa Topluluğu Komisyonu'nun Türkiye raporuna ilişkin görüşleriniaçıkladı ve "Müzakere tarihi belirlenmediğine göre, bu noktadan dolayıbizim beklenti ve arzularımıza tam cevap vermemektedir" dedi. MemetYazar, basının Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, raporun tam metniaçıklanmadan görüşlerini bildirmesine ilişkin sorusunu cevapladı.

Devlet Bakanı Yazar, düzenlediği basın toplantısında BakanlarKurulu'nda alınan kararları açıkladı ve Gelir Vergisi Yasası'nda yapılacakdeğişiklikler konusunda bilgi verdi.

5- Bakanlar Kurulu, Cezaevleri Tüzüğü'ne ilişkin değişikliği onayladı.Bakanlar Kurulu, mali suçların takibinde görülen boşluğun doldurulmasıamacıyla da adli yardım Avrupa sözleşmesinin ek protokolününonaylanmasını kararlaştırdı.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, Tarım Orman ve Köyişleri BakanlığıBütçesi görüşülerek kabul edildi.

Genel Kurul'da, TBMM personeline özel hizmet tazminatıverilmesini öngören yasa önerisi kabul edildi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, istanbul'da BoğaziçiÜniversitesi "Uluslararası ilişkiler Kulübü" tarafından düzenlenen "KıbrısSorunu ve Uluslararası ilişkilerimiz" konulu konferansta bir konuşma yaptı.

8- Türkiye ile Japonya arasında 25 milyar yen (Yaklaşık 250 milyondolar) tutarındaki tarımsal krediye ilişkin mutabakat zaptı, Ankara'daimzalandı.

9- Ankara'da toplanan TOBB Sanayi Odaları Konseyi toplantısı sonaerdi.

10- Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı'na yapılan atamalara ilişkin kararResmi Gazete'de yayımlandı.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Kaya Toperi, vekaletenCumhurbaşkanlığı Basın Yayın Başdanışmanı ve Basın Sözcülüğü'negetirildi.

11- Türkiye'nin Avrupa Topluluğu nezdindeki Daimi TemsilcisiBüyükelçi Özdemir Sanberk, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, ATKomisyonu Raporuna ilişkin basının sorularını yanıtlayarak, Avrupa'daönemli değişiklikler yaşanırken Komisyonun Türkiye ile işbirliğininderinleştirilmesi yönünde karar almasının büyük siyasi önem taşıdığınısöyledi.

12- ABD birliklerinin Panama'da lider General Manuel Noriega'nınyakalanması amacıyla harekatı sürdürdüğü, bu arada Küba ve Nikaraguabüyekleçiliklerinin ABD birliklerince kuşatıldığı, ülkede sokağa çıkmayasağı konduğu bildirildi.

Bir Amerikan mahkemesi tarafından uyuşturucu kaçakçılığı yapmaklasuçlanan M. Noriega'nın, Panama'da 22.500 asker tarafından arandığı,ABD yönetiminin ise Noriega hakkında yakalanmasını sağlayacak bilgiverenlere 1 milyon dolar ödül vereceği bildirildi.

Manuel Noriega ise korsan bir radyodan yaptığı konuşmada, ABDbirliklerinin istilasına karşı uluslararası kamuoyundan yardım istedi.

13- Çekoslavak Komünist Partisi'nin iki günlük olağanüstükongresinde, içlerinde eski Devlet Başkanı Gustav Husak'ın dabulunduğu 30'a yakın yönetcinin partiyle ilişkisi askıya alındı. Eski ideolojişefi Vasil Bilak, 1968'de Sovyetler'! işgale davet edenlerin bir temsilcisiolarak ihraç edilirken, parti geçmişteki yanlış uygulamalardan dolayıÇekoslavak halkından özür diledi.

Cekoslavakya'nın Başbakan Birinci Yardımcısı Valtr Komarek, serbest piyasa ekonomisine geçişle, ülkede mevcut bozuk ekonomik düzenin parçalanacağını söyledi.

14- Romanya'nın Temeşvar kentinde 150 bin kişinin yönetimaleyhtarı yürüyüş düzenlediği, bu arada halka ateş açmayı reddeden bazıpolis ve askerlerin, komutanlarının emri ile derhal kurşuna dizildikleri önesürüldü. Başkent Bükreş'teki gösteride güvenlik güçlerinin göz yaşartıcıbomba kullandığı daha sonra da göstericilere ateş açtığı bildirildi.

Bu arada, Çavuşesku yönetimini desteklemek için düzenlenenmitingte, Romanya liderinin konuşmasının karşı slogonlarla kesildiği,çevreden halkın gruba katılması ile gös:erinin kanlı bir ayaklanmayadönüştüğü bildirildi. Çavuşesku'nun radyo ve televizyondan yayınlanankonuşmasının, karşı sloganların duyulmasından sonra üç dakika kadarkesildiği bildirildi.

15- Resmi bir gezi için Demokratik Almanya'da bulunan FransaCumhurbaşkanı Francois Mitterrand, Doğu Berlin'de düzenlediği basıntoplantısında "Romanya'da rejim, kişisel aile yönetimidir ve iktidardakalması için normal bir nedeni yoktur" dedi. Mitterrand, Romanya'yamüdahele yapılmasına ise karşı çıkarak, "Çavuşesku yönetimine karşılık,Rumen halkından gelmelidir" sekilinde konuştu.

22 AR ALI K 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, SHP Belediye Başkanları BölgeToplantışı'nda AT Komisyonu Raporuna ilişkin görüşlerini açıkladı.

2- TBMM Genel Kurulu'nda, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığıbütçeleri görüşüldü.

3- İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 10 ANAP'lı üyesipartilerinden istifa ettiler.

4- Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği 1989 GazetecilikYarışması sonuçları açıklandı.

5- 102 ANAP Milletvekili, kişilik haklarına saldırıda bulunduğuiddiasıyla gazeteci yazar Nazlı Ilıcak aleyhine toplam 510 milyon liralıkmanevi tazminat davası açtı.

6- Ankara'deki Gazi Üniversitesinde düzenlenen bir forumda, 10öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

7- Romanya'da, 24 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı NikolayÇavuşesku, bir haftadır süren protesto gösterileri sonunda, Bükreş'teordunun da ayaklanan halkın yanında yer alması sonucu devrildi.

Nikolay Çavuşesku ve eşi Elena Çavuşesku'nun helikopterlebilinmeyen bir yere gittikleri, Çavuşesku'nun oğlu Sibiu kenti KomünistPartisi Şefi Nicu'nun ise yakalandığı bildirildi.

Romanya Komünist Partisi'nin eski sekreteri lon lliescu, halkahitaben yaptığı konuşmada, bir Ulusal Demokrasi Komitesi kurulduğunuve iktidarı ele geçirdiklerini açıkladı.

Romanya Genel kurmay Başkanı General Stefan Guşa, gizli polisteşkilatı Securitate'ın lağvedildiğini ve içişleri Bakanlığı'na bağlı milisgüçlerinin Savunma Bakanlığı'na bağlandığını açıkladı.

Demokratik Almanya Resmi Haber Ajansı ADN'ye göre Romanya'nıneski Dışişleri Bakanı Corneliu Manescu, televizyonda bir açıklama yaparak,ülkede hür seçimler yapılana dek iktidarda kalacak geçici hükümetinbaşkanı olduğunu ilan etti.

Rumen Savunma Bakanı Vasile Milea'nm ise gösterilerde meydana gelen olaylardan sorumlu tutulunca intihar ettiği bildirildi. Ancak daha sonra yapılan bir açıklamada ise taranarak öldürüldüğü belirtildi.

Bu arada çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü, KP MerkezKomitesi ile arşivlerin bulunduğu binaların yakıldığı bildirildi.

Öte yandan resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan RomanyaBaşbakan Birinci Yardımcısı Gheorge Oprea, Ankara'da Devlet BakanıHüsnü Doğan ile Türkiye - Romanya 14. Dönem Karma EkonomikProtokolü'nü imzaladı,

Dışişleri Bakanlığı taralından Romanya'da meydana gelen olaylarlailgili olarak bu akşam yapılan açıklamada, "Temeşvar'da birkaç gün öncebaşlayan olaylar, Çavuşesku'nun simgelediği Rumen liderliğinin basiretsiztutum ve politikaları nedeniyle kısa zamanda bir halk hareketinedönüşmüştür" denildi.

8- Bulgaristan'ın yeni Dışişleri Bakanı Boyko Dimitrov, Sofya'dadüzenlediği basın toplantısında/ülkesinin diğer Balkan ülkeleriyle olanilişkileri konusunda açıklamalarda bulundu ve "Türkiye ile ilişkilerinde yenibir sayfanın açılması gerektiğini" söyledi.

9- Sovyetler Birliği, Kıbrıs Rum yönetimi ile-iki tarafın birbirleriningemilerine ve denizcilerine eşit muamele yapmasına ilişkin bir anlaşmaimzaladı,

10- Suudi Arabistan'da biri Türk olmak üzere 7 kişi, uyuşturucukaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla idam edildi.

11- Berlin'de, Federal Almanya ile Demokratik Almanya'yı ayıran vetarihi özelliği olan Brandenburg kapısı, iki ülke başbakanlarının katıldığı birtörenle açıldı.

12- Panama'da dün ABD işgalinden sonra kurulan ve ABDtarafından tanınan Guillerma Endara hükümeti ant içerek görevine başladı.Yeni hükümetin BM temsilcisi Eduardo Vallerino, ABD'nin ülkesinemüdahele kararını tek taraflı aldığını, ancak Endara'ya ABD hükümetinceönceden bilgi verildiğini bildirdi.

Panama'daki olaylarda bir ispanyol gazeteci öldü, iki gazeteci yaralandı.

23 ARALI K 1989

1- TBMM'de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Kültür bakanlığı bütçelerigörüşüldü.

2- SHP milletvekilleri tarafından, süper emeklileri mağdur ettiklerigerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut ile eskiBakan Mükerrem Taşçıoğlu haklarında Meclis soruşturması açılmasınıisteyen önerge TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

3- SHP'li bazı il temsilcileri ve milletvekilleri, dün yaptıkları toplantısonucu basma "Yenilikçi Sosyal Demokratlar" adı altında bir açıklamayaptılar.

4- Kıbrıslı Aydınlar Şelf Determinasyon hareketi adlı grubuntemsilcileri SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel'i ayrı ayrı ziyaret ederek, Kıbrıs'ta kalıcı çözümünKKTC'nin varlığı korunarak oluşturulacak bir federasyonlasağlanabileceğini söylediler.

5- İzmir Aliağa'da kurulu HABAŞ Demir - Çelik Fabrikası'nın çevreyikirlettiği iddiasıyla, Yeşiller Partisi izmir il örgütü adına Aliağa Sulh HukukMahkemesi'nde dava açıldı.

6- Bingöl'ün Gökdere Köyü'nde, bir yaralama olayını soruşturan birJandarma Astsubay Başçavuş, köylülere onur kırıcı davranışta bulunduğugerekçesiyle, Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi'nce 10 ay hapis ve 2,5 aygörevden uzaklaştırma cezasına çarptırıldı.

7- Romanya'da yönetimi üstelenen Ulusal Kurtuluş Cephesi üyesilon lliescu Bükreş televizyonundan yaptığı açıklamada, devrik DevletBaşkanı Nikolay Çavuşesku, eşi Elena, oğulları lliu ve Niku'nun ordutarafından gözaltında tutulduklarını ve Rumen Halkı tarafındanyargılancaklarını bildirdi.

Ulusal Kurtuluş Komitesi'nin sözcüsü lon lliescu, RumenRadyosu'na yeni yönetimin eylem planını açıkladı ve yeni yönetiminülkede çoğulcu demokrasinin kurulmasından yana olduğunu bildirdi.

Çavuşesku yanlısı Devlet Güvenlik örgütü güçleri ile halkın yanındayer alan ordu birlikleri arasındaki şiddetli çarpışmaların yayıldığı ve bir içsavaş boyutlarına ulaşmaya başladığı bildirildi.

Romanya'da intihar ettiği bildirilen Savunma Bakanının yerine,

Çavuşesku döneminde rütbesi indirilen bir subay olan General NicolayNilitaru atandı.

Romanya'nın, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 21 ülkedekibüyükelçilikleri, ülkelerindeki halk hareketini ve Ulusal Kurtuluş Cephesinidesteklediklerini açıkladılar.

Bu arada, resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan RomanyaBaşbakan Birinci Yardımcısı Gheorge Oprea, istanbul'da yaptığıaçıklamada, yeni yönetime tam destek verdiklerini ve uçak seferleri başlarbaşlamaz Romanya'ya döneceğini bildirdi.

Sovyetler Birliği, Romanya'da iktidarı ele alan Ulusal KurtuluşCephesini desteklediğini açıkladı.

8- ABD Hükümetinin, Panama'nın lideri Manuel Noriega'yıyakalamak amacıyla bu ülkeye gönderdiği asker sayısı 25 bine yükselirken,Panama askeri birlikleri ile Amerikan askerleri arasında çatışmalarınyoğunlaştığı, 200'ün üzerinde sivilin de öldüğü bildirildi.

Bu arada, ABD'nin, Panama'da dört gündür sürdürdüğü işgaleçeşitli ülke ve uluslararası kuruluşlardan tepkilerin devam ettiği bildirildi.

9- Polonya'nın Dayanışma Sendikası ağırlıklı hükümeti, UluslararasıPara Fonu (IMF) ile yaklaşık 700 milyon dolarlık stand-by kredisi almak içinanlaşma yaptı.

24 ARALIK 1989

1- Göçmen işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ercüment Konukman,Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu tarafındanBursa'da düzenlenen "Göçmenlerin Sorunları" konulu toplantıda,Bulgaristan'a geri dönenlerin sayısının 90 bini aştığını belirtti.

Bulgaristan'da Türklerin adlarının değiştirilmesiyle başlayanasimilasyon politikasına karşı gelişen olayların 5. yılı çeşitli toplantılarlakınandı.

2- Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiride, Rumen halkınamümkün olan desteğin sağlanacağı bildirildi.

Bu arada, Romanya'ya Sağlık Bakanlığı ve Kızılay tarafındansağlanan 500 milyon lira değerinde tıbbi malzeme gönderildi.

3- Nevşehir'in Kozaklı ilçesine bağlı Kanlıca Belediyesi'nde üçüncükez yenilenen Belediye Başkanlığı seçimini DSP adayı Hamdi Karaaslan kazandı.

4- Yeşiller Partisi, çevre gönüllüleri ve halkın katılımıyla,-izmirAliağa'da gaz maskeleri ile bir piknik düzenlenerek, Aliağa'daki kirlilik vePetkim'deki zehirli gaz olayı protesto edildi.

Bu arada, Aliağa Gencelli'de yapımı planlanan termik santralinbölgede yaratacağı kirlilik konusunda, izmir'deki meslek odaları tarafındanortaklasa bir rapor hazırlandı.

5- Kahramanmaraş'ta 1979 yılında meydana gelen ve 100'ü aşkınkişinin ölümüyle sonuçlanan olayların yıldönümü dolayısıyla istanbul veAnkara'da düzenlenen toplantılarda 34 kişi gözaltına alındı.

6- Adana'nın Pozantı ilçesi ile Niğde'nin Ulukışla ilçesi yakınlarındameydana gelen tren kazasında 4 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

7- BM Çocuklara Yardım Örgütü UNICEF, Türk Kadınını Tanıtma veGüçlendirme Vakfı Genel Başkanı Semra Özal'a "Birleşmiş Milletler ÇocukSağlığı Madalyası" vermeyi kararlaştırdı.

8- Romanya'da yönetimi ele alan Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin ilanettiği ateşkes çağırışı, Çavuşesku yanlıları tarafından reddedildi. UKC,çarpışmalarda Cuma ve Cumartesi günleri 5 bin kişinin öldüğünü bildirdi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi, Bükreş Üniversitesi'nde cuma günüyaklaşık 2 bin öğrencinin Securitate birlikleri tarafından katledildiğinibildirdi.

ingiliz BBC Radyosu da "Securitate" üyesi oldukları belirlenen bazıkişilerin linç edildiğini belirtti.

isviçre, bir ön tedbir olarak, Romanya'nın devrik Devlet BaşkanıNikolay Çavuşesku ve ailesinin, isviçre Bankalarında bulunabilecek herçeşit mal varlığının dondurulmasına karar verdi.

Fransa ve ABD, SSCB'nin Romanya'ya müdahale kararı vermesidurumunda, bu kararı destekleyeceklerini ve talep geldiği takdirde, birgönüllüler tugayı oluşturulmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarınıbildirdiler.

Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Romanya UlusalKurtuluş Cephesi'yle temas içinde olduklarını ve Romanya'nın, ülkesindenaskeri yardım isteğinde bulunmadığını söyledi.

9- Panama'nın, ülkeyi işgal eden Amerikan birlikleri tarafındaniktidardan uzaklaştırılan fiili lideri General Manuel Noriega, PanamaCity'deki Vatikan Büyükelçiliği'ne teslim olarak siyasi sığınma hakkı istedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin Panama'ya ABD müdahelesini kınayan birkarar tasarısını kabul etmesi, ABD'nin veto kararını kullanması sonucuengellendi. Fransa, ingiltere ve Kanada, tasarı aleyhine oy kullandı.

Nikaragua ve ispanya, ABD'nin Panama'ya karşı giriştiği operasyonukınadılar.

10-Afganistan, Pakistan'ın ülkesinin içişlerine karıştığı iddiasıyla BMgözlemcilerine protesto notası verdi.

25 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Savunma Sanayi Geliştirme veDestekleme idaresi tarafından verilen brifinge katıldı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut ile yapılan bir söyleşi HürriyetGazetesi'nde yayımlandı.

3- TBMM'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi görüşüldü.

4- Bakırçay Belediyeler Birliği içinde yer alan yönetimler AliağaGencelli'de termik santral kurulmasını öngören Bakanlar KuruluKararnamesi'nin iptali için hazırlanan dosyayı Danıştay'a sunulmak üzereizmir idare Mahkemesi'ne verdiler.

5- 1979'da Kahramanmaraş'ta 100'den fazla kişinin ölümüylesonuçlanan olayların yıldönümü nedeniyle, istanbul Üniveristesi'ndedüzenlenen forum sonrası öğrencilerle polis arasında çatışma çıktı, 15kadar öğrenci gözaltına alındı. Ankara'daki gösterilerde ise 60 öğrenciningözaltına alındığı bildirildi, izmir, Bursa, Samsun ve izmit'te yapılangösterilerle Kahramanmaraş olayları kınandı.

6- Romanya Radyo ve Televizyonu, devrik Devlet Başkanı NikolayÇavuşesku ve eşi Elena'nın, askeri mahkemede suçlu bulundukları veidam edildiklerini bildirdi, idam haberinin ardından çatışmaların hafiflediğibelirtilirken, olayların başlamasından bu yana ülkede 60 bin kişinin öldüğübildirildi.

Bu arada, TRT muhabiri Emre Aygen, içinde bulunduğu otomobileateş açılması sonucu yaralandı. Diğer otomobildeki Belçikalı bir gazeteciise öldü. Romanya'nın Temeşvar kendinde geçen hafta sonu güvenlikgüçlerince gerçekleştirilen katliamda ölenlerin sayısının 5-6 bini bulduğuöne sürüldü.

7- ABD Hükümet Sözcüsü Marlin Fitzvvater, iktidardan uzaklaştırılanPanama'nın fiili lideri Manuel Noriega'nın ABD mahkemelerindeyargılanması konusunda ısrarlı olacaklarını söyledi.

ABD askerleri, iltica talebi için Vatikan Büyükelçiliği çevresini kuşattı.Vatikan'ın Panama'daki temsilcisi, Noriega'yı ABD'ye vermeyecekleriniaçıkladı.

26 ARALIK 1989

1- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin Avrupa insan HaklarıDivanı'nın yargı yetkisini resmen tanıdığını Avrupa Konseyi GenelSekreteri'ne iletti. Bildirim Resmi Gazete'de yayımlandı.

2- SHP Milletvekili Musa Gökbeî, Ulaştırma Bakanlığı'nın yanıtlamasıistemiyle verdiği soru önergesinde, Devlet Demiryolları, Limanlar ve HavaMeydanları inşaatı Genel Müdürlüğü"nün açtığı ihalenin şartlara aykırıolarak verildiğini öne sürdü.

3- SHP tarafından hazırlanan, "Saltanatın kaldırılmasına değin sultanve ailesi tarafından kullanılan taşınmazlar ile buralardaki tarihi eserlerinonarım amacıyla bile olsa bina dışına çıkarılmamaları, şimdiye değinçıkarılanların iadesini içeren" yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

4- İran islam Cumhuriyeti'nin yeni Ankara Büyükelçisi MohammedReza Bagheri, güven mektubunu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a sundu.Bagheri, daha sonra, Anıtkabir'i ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu.

5- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı VladimirGeorgiev düzenlediği basın toplantısında, ANAP Genel Başkan YardımcısıHalil Özsoy'un "SSCB'deki Türk cumhuriyetleri ile kültürel entegrasyon"ailişkin sözlerini iç işlerine müdahale olarak değerlendirerek, ErmenistanCumhuriyet Parlamentosu'nda alınan bazı kararların Moskova'yıbağlamadığını, Sovyetler Birliği'nin Türk topraklarında gözü olmadığınıbildirdi.

6- Haber-lş Sendikası ile TÜHlS arasında sürdürülen toplu sözleşmegörüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından PTT GenelMüdürlüğü'ne bağlı 600 işyerinde çalışan 22 bin işçi, işverenin tutumunuportesto için yemek boykotu yaptı.

Kristal-lş Sendikası yetkilileri ve işten çıkartılan işçiler, iştençıkartılmaları protesto amacıyla açlık grevine başladılar.

Milas'ta ve istanbul Kazlıçeşme'de işçiler, işten çıkarmaları protestoiçin pasif eylemler yaptılar.

7- Yeni Çözüm Dergisi'nin Ankara Bürosu'nda, Ankara temsilcisiErol Özpolat ile yaklaşık 30 kişinin siyasi polisçe gözaltına alındığı bildirildi.

Üniversitelerde harçları protesto ve alternatif açılış törenieylemleriyle başlayan, YÖK'ü, üniversitedeki polis varlığını, DGM'leri ve

Kahramanmaraş olaylarını protesto gösterilerinde toplam 762 öğrenciningözaltına alındığı, bunların 102'sinin tutuklandığı bildirildi.

8- Sanatçı Füsun Erbulak'ın "Burgu" adlı kitabı, istanbul 2. AsliyeCeza Mahkemesi'nde yinelenen yargılama sonucu müstehcenlikten ikincikez suçlu bulunarak, kitabın zoralımına karar verildi.

9- Eski Başbakanlardan Nihat Erim'i öldürdüğü ve Devrimci Solörgütü üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan bir kişinin işkencesonucu ölümüne neden olmak suçuyla yargılanan ve hapis cezası alan 3polis memurunun cezalarının Askeri Yargıtay tarafından lehte bozulmasıüzerine yeniden yargılanmasına başlandı.

10- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nu işgal eden160 öğrenci hakkında DGM'ce devlet malına zarar verdikleri gerekçesiyledava açıldı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum yönetimi lideriYeorgios Vasiliu'nun "Şubat toplantısına katılmayacağını" bildirdiğiniaçıkladı.

12- ABD, pazar geçişi Panama City'deki Vatikan Büyükelçiliği'nesığınarak bu ülkeden siyasi sığınma hakkı isteyen Panama'nın eski fiili lideriGeneral Manuel A. Noriega'nın kendilerine teslim edilmesi için Vatikan'aresmen başvurdu. ABD'nin bu isteği, Vatikan yetkilileri tarafından, Vatikanile ABD arasında suçluların iade edilmesine ilişkin herhangi bir anlaşmanınbulunmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Öte yandan, başkent Panama City'de devam eden çatışmalarda 23ABD'li askerin öldüğü, 303 Amerikalının yaralandığı, Panama SavunmaKuvvetlerinden ise 290 kişinin öldüğü bildirildi.

13- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Litvanya KomünistPartisi'nin Sovyet Komünist Partisi'nden bağımsızlığını ilan etmesinikınayarak, bağımsızlığın geçersiz olduğunu söyledi.

14- Romanya'da geçen cuma günü yönetimi ele geçiren UlusalKurtuluş Cephesi Konseyi Başkanlığına Komünist Partisi MerkezKomitesi'nin eski lideri lon lliescu getirildi.

Alman Bild Gazetesi'nin foto muhabirliğini yapan Türk gazeteciHamdi Gökbulut, Temeşvar kentinde yaralandı.

Resmi bir ziyaret için geçen hafta başında Türkiye'ye gelen, ancakRomanya'da yaşanan gelişmeler üzerine istanbul Başkonsoloslukbinasında bekleyen Romanya Başbakan 1. Yardımcısı Gheorge Oprea, 26kişilik bir grupla Romanya'ya götürüldü.

15- Sri Lanka'da Tamil gerilla grupları arasında çıkan çatışmalarda enaz 44 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, 5000 kişinin katılımıyla ilk kezyapılan Noel ayini, yönetim aleyhine gösterilere dönüştü.

17- İsrail'in, Lübnan'daki Filistin kamplarına düzenlediği saldırıda, 6Filistinlinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

18- İrlandalı yazar Samuel Beckett, Paris'te öldü.

27 ARALIK 1989

1- 1990 Mali Yılı bütçe tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda 279 oylakabul edildi.

SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel ve ANAP Grup Başkanvekili Yasin Bozkurt bütçe üzerindegörüşlerini açıkladılar. Başbakan Yıldırım Akbulut, Maliye ve Gümrük BakanıEkrem Pakdemirli eleştirileri yanıtladılar.

2- TBMM Başkanlığı, bir soru önergesine cevap olarak yaptığıaçıklamada, son iki yıl içinde yurt dışına giden çeşitli komisyon üyesimilletvekillerine 2 milyar 164 milyon lira harcırah ödendiğini açıkladı.

3- DYP milletvekili Murat Sökmenoğlu'nun milletvekilliğinden istifasıTBMM'de oylanarak kabul edildi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da yaptığı yazılıaçıklamada, bütçe görüşmeleri sırasında ANAP Grup Başkanvekili YasinBozkurt'un kendisine yönelik eleştirilerini içeren konuşmasının "birdemokrasi suçu" olduğunu söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Demirtaş düzenlediğibasın toplantısında, partisinin 1992'ye kadar iktidarda olduğunu belirtti.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, Ankara'da yaptığıaçıklamada, 12 Eylül öncesinde anarşinin durdurulamamasındansıkıyönetim generallerinin sorumlu olduğunu söyledi.

7- ANAP Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı'na eski Devlet BakanıAbdullah Tenekeci seçildi.

8- Gazeteciler Cemiyeti'nce belirlenen "Yılın Gazetecileri" açıklandı.

9- Eski Ankara belediye başkanlarının katıldığı "Atatürk'tenGünümüze Ankara" konulu panel yapıldı.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramovvitz, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin stratejik öneminin,ekonomisini modernleştirmesine ve dünyaya daha fazla açılmasına bağlıolduğunu söyledi.

11- Gazeteci Refik Çetin Araç istanbul'da öldü.

12- Romanya'da Bükreş yakınlarında ağır yaralanan TRT muhabiri Emre Aygen Belçika Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçakla Zürih'e götürülerek tedavi altına alındı.

13- Romanya'da Ulusal Kurtuluş Cephesi Konseyi, (UKCK) düngece ülkenin bütün kentlerinde olağanüstü askeri mahkemelerinkurulduğunu ve devrik Devlet Başkanı Çavuşesku yanlısı gizli polisin(Securitate) bu mahkemelerde yargılanacağını açıkladı. Açıklamada, askerimahkemelerin kararlarının derhal yerine getirileceği, Securitate'ninsilahlarını teslim etmeleri için bugün saat 17.00'ye kadar süre tanındığıbelirtildi. Öte yandan Rumen Ulusal Köylü Partisi, UKCK'nin meşruiyetinitanımadıklarını açıkladı.

Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, yönetimi devralanUKCK lideri lon llinescu ile bir telefon görüşmesi yaparak başarılar dilediğibildirildi.

ABD Başkanı George Bush yaptığı açıklamada, Romanya'dameydana gelen değişikliklere saygı duyduğunu, ABD'nin Romanya'ya250 bin dolarlık daha acil tıbbi malzeme yardımı yapacağını söyledi.

ingiltere Başbakanı Margaret Thatcher da UKCK lideri llinescu'ya birmesaj göndererek, "ingiltere, barışçı ve demokratik bir Romanya'nıninşasına katkıda bulunmaya hazadır." dedi.

14- Sovyetler Birliği'nin Baltık Cumhuriyetlerinden Litvanya'nınSovyetler Birliği Komünist Partisi'nden kopma kararını kınayan, DevletBaşkanı Mihail Gorbaçov'un görüşleri KP Merkez Komitesi'nde oy birliğiylekabul edildi. Gorbaçov'un yerel yöneticilerle konu hakkında görüşmeküzere Litvanya'ya gideceği açıklandı.

15- Küba Millet Meclisi, Komünist Parti'nin öncü rolü ve sosyalistdevlete ilişkin anayasa maddelerinin onaylandığı bir kararı kabul etti.

16- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile Mısır Başbakanı Atıf SıdkıŞam'da bir araya gelerek görüştüler. Görüşmeden sonra yayımlanan ortakbildiride, iki ülkenin yeniden diplomatik ilişki kurmaya karar verdikleribelirtildi.

28 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TÜSİAD üyelerini ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığındatoplandı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığındatoplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve HükümetSözcüsü Mehmet Yazar, Bakanlar Kurulu'nun, işçi emeklilerinin sosyalyardım zamları, bedelsiz ithalat, otomobil ithalatı ve tütün desteklemekonularında bir dizi karar aldığını açıkladı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da yaptığı yazılıaçıklamada, Başbakan Yıldırım Akbulut'un, Savunma Sanayii DesteklemeFonu icra Komitesi'nin Cumhurbaşkanlığı'nda toplantı yapıp yapmadığıkonusunda kamuoyunu aydınlatmasını istedi.

5- TBMM, 12 günlük tatile girdi.

6- SHP Ankara Milletvekili Beşer Baydar, TRT'nin inşa edilenmisafirhane ihalesinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'ncaortaya çıkartıldığı belirtilen 30 milyar liralık zimmetin doğru olup olmadığıkonusunda, TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu'nun 37üyesi KKTC Meclisi Başkanı Hakkı Atun'un davetlisi olarak, temaslardabulunmak üzere KKTC'ye gitti.

8- Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan ve "Ceza Muhakemeleri UsulüYasası, Cezaların infazı Yasası ve Ceza ile Tevkifevleri GenelMüdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri" hakkındaki yasalarda değişikliköngören yasa tasarıları Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

9- Yüksek Öğrentim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nindeğişik 7. maddesinin "çağdaş kıyafet" zorunluluğu getiren fıkrası, YüksekÖğretim Kurulu'nca yürürlükten kaldırıldı. Yönetmelik değişikliği ResmiGazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, siyasi parti liderve temsilcileri ile üniversite rektörleri görüşlerini açıkladılar.

10- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Yıldırım Akbulut'un bütçe konuşmasını ve Anayasa'mn 34. maddesini eleştirdi.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Romanya'daki gelişmeler veTürkiye konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

12- Batı Trakya eski Bağımsız Milletvekili Dr. Sadık Ahmet, SHPGenel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demireltarafından kabul edildi.

113- Kültür Bakanlığı "Kültür ve Sanat Büyük Ödülü", fotoğraf sanatçısı Sami Güner’e verildi.

14-1978-1979 yıllarında Kültür Bakanlığı'nca çıkarılan ve daha sonrayasaklanan 118 bin baskısı bulunan 16 çeşit kitap, Kültür Bakanı NamıkKemal Zeybek'in emriyle bakanlığa bağlı kütüphanelere dağıtılmayabaşlandı.

15- Cumhuriyet Kitap Kulübü'nün istanbul Mis Sokak'taki kitapsergisinin yakılması olayıyla ilgili olarak Mustafa Karaoğlu hakkında açılandavaya Beyoğlu 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

16- İstanbul Üniversitesi'nde, 1978 Kahramanmaraş olaylarınıprotesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 17 öğrenciden 12'siistanbul DGM tarafından tutuklandı. Aynı mahkemede, yayın yoluylakomünizm ve Kürtçülük propagandası yaptığı iddiasıyla yargılanan DevrimciGençlik Dergisi Yazı işleri Müdürü Gülten Demir 15 yıl ağır hapis cezasınaçarptırıldı.

17- Türkiye'nin Napoli Başkonsolosluğu koruma görevlisi AhmetGüldüoğlu, cinnet geçirerek, elçiliğin 15 yıllık italyan kavası Vincenzo diScala'yı öldürdü. Güldüoğlu daha sonra intihar etti.

18- Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde, umre ziyaretinde bulunanTürkleri taşıyan iki otobüsün çarpışması sonucu 10 kişi öldü, 49 kişi deyaralandı.

19- Romanya'da gizli polis güçlerinin (Securitate) büyükçoğunluğunun silahlarını bıraktığı ve ülkede yaşamın normale dönmeyebaşladığı bildirildi. Kurşuna dizilen eski Devlet Başkanı NikolayÇavuşesku'nun, Viyana Ticaret temsilciliği görevinde bulunan kardeşiMarin Çavuşesku'nun Viyana'da intihar ettiği haberi verildi.

Öte yandan, Ulusal Kurtuluş Cephesi Komitesi Başkan YardımcısıDimitru Mazilu dün gece yaptığı açıklamada, "Romanya komünizmedönmeyecektir. Artık özgür bir ülkedir ve Rumenler gerçek demokrasiyikuracaklardır." dedi.

20- Çekoslavakya'da Aleksandr Dubçek, Federal MeclisBaşkanlığı'na seçildi. Dubçek seçildikten sonra yaptığı konuşmada, "21yıldır sürdürülen uygulamalar bitti. Şimdi 1968 yılında başlayan idealleriyaşama geçireceğiz." dedi.

21- Bulgaristan'da içişleri Bakanı George Tanev'in görevdenalındığı, yerine Genelkurmay Başkanı General Atanas Semerciyev'inatandığı bildirildi.

22- Panama'da bulunan Amerikan birliklerinin, Küba BüyükelçisiLazaro Mora'yı tutukladıkları bildirildi. Panama'nın yeni Devlet BaşkanıGuillermo Endara, Papa ikinci Jean Paul'den, Manuel Noriega'nınyargılanmak üzere ABD'ye teslim edilmesini istedi.

23- Sovyetler Birliği'nde Letonya Parlamentosu'nun, KomünistParti'nin öncü rolüne ilişkin anayasa maddesini kaldırdığı, çok partilisistemin oluşturulması için anayasa değişikliklerini kabul ettiği bildirildi.

24- Lübnan'da karşıt Şii milisler arasında 5 gündür devam edençarpışmalarda ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

25- Brezilya'da, geçen ay meydana gelen şiddetli yağışların sebepolduğu sellerde 40 kişinin öldüğü, 200 bin kişinin evsiz kaldığı bildirildi.

26- Avustralya'nın güneyinde meydana gelen depremde 11 kişininöldüğü, 120 kişinin de yaralandığı bildirildi.

29 ARALIK 1989

1- Yüksek Askeri Şura toplantısı sona erdi.

2- Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Romanya'daki gelişmeleriMilliyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

3- Türk Hükümeti, 1984 yılında Antalya Elmalı'da bulunan veABD'ye kaçırılan, değeri yaklaşık 10 milyon dolar olarak hesaplanan ve"yüzyılın definesi" olarak adlandırılan Elmalı Definesi'nin geri verilmesi içinABD Boston Federal Mahkemesi'nde defineyi elinde bulunduran üçABD'li hakkında dava açtı.

4- Milli Savunma Bakanı Safa Giray Türkiye Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada Doğu Avrupa'daki gelişmelere değinerek, "NATO'ya ihtiyacındevam ettiğini" söyledi.

5- SHP izmir Milletvekili Ahmet Ersin, "Genelkurmay Başkanlığı'ndabasın mensupları ve milletvekilleri hakkında dosya tutulup tutulmadığı"konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle, TBMMBaşbakanlığına bir soru önergesi verdi.

6- SHP Merkez Yürütme Kurulu, parti kurullarında kadınların en azyüzde 25 oranında temsil edilmesini kabul etti. Genel Başkan Erdal inönü,MYK toplantısından sonra yaptığı açıklamada, devletin en üstkademelerinin halk desteğinden yoksun olduğunu belirterek, "Türkiye'deiktidar boşluğu, bir siyasal istikrarsızlık vardır." dedi.

7- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal son siyasi gelişmelerkonusunda Milliyet Gazetesi'ne bir demeç verdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada,KKTC'de bir islam üniversitesi kurulması girişimleriyle ilgili olarak, bazı islamülkelerinin laiklik konusunda önyargılı olduklarını belirtti ve "Laiklik vedemokrasiyi sarsmamak için dışarıdan gelebilecek tertiplere karşı çokdikkatli olmalıyız." dedi.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parti genel merkezindedüzenlediği basın toplantısında, türban konusuna değinerek, "ANAP'ın 6yıldır yapamadığını bir satırlık bir kararla YÖK'ün yaptığını" söyledi. Erbakançeşitli konularda görüşlerini açıkladı ve hükümet politikalarını eleştirdi.

10- Diyanet işleri Başkanı Prof. M. Said Yazıcıoğlu, Ankara'da yaptığıaçıklamada, piyangonun islam dinine göre yasak olduğunu söyledi.

11- Yeni Çözüm Dergisi'nin 1 Mayıs 1989'daki özel sayısınıdağıttıkları gerekçesiyle izmir DGM'de yargılanan sanıklardan 5'i çeşitlihapis cezalarına çarptırıldı. Çanakkale Eğitim Yüksek Okulu öğrencisi 5 kişide yasadışı Dev-Sol örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandılar.

12- Türkiye'nin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu istanbul'da öldü.

13- Aile Araştırma Kurumu kurulmasıyla ilgili kanun hükümündekararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14- Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi toplantısında,ülkede yaşayan Türklere isimlerini, dillerini ve dinlerini seçmeözgürlüğünün verilmesinin kabul edildiği bildirildi.

15- BM Genel Kurulu, ABD'nin Panama'ya askeri müdahalesinikınayan bir karar tasarısını kabul ederek, Panama'da bulunan Amerikanaskerlerinin çekilmesi yolunda çağrıda bulundu. Türkiye, tasarıya"Panama'daki gelişmeler" gerektiği gibi ortaya konmadığı gerekçesiylekarşı oy verdi.

16- Polonya Parlamentosu'nun aldığı kararlarla; anayasadaki"Polonya Halk Cumhuriyeti" ismini "Polonya Cumhuriyeti" olarakdeğiştirdi. Komünist Parti'nin "öncü rolü"ne ilişkin anayasa maddesikaldırıldı. Özel mülkiyetin korunmasıyla ilgili bir madde de anayasayaeklendi.

17- Çekoslavakya'da muhalif oyun yazarı Vaclav HavelCumhurbaşkanlığına seçildi.

18- SSCB'nin, 1990 yılında Macaristan'dan 8 bin asker çekeceğibildirildi.

19- Vatikan Sözcüsü Joaguin Navarro Valls bir açıklama yaparak,ABD'yi Panama'daki işgalci güç olarak nitelendirdi. Sözcü, ABD'nin,Vatikan'ın Panama'daki Büyükelçiliğine sığınan General Manuel Noriega'yıistemeye hakkı olmadığını bildirdi.

20- Romanya'da Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin dünkü toplantısında,ülkenin adının ve bayrağının değiştirilmesine karar verildiği açıklandı.Romanya Sosyalist Cumhuriyeti' nin adı Romanya Cumhuriyeti olarakdeğiştirilirken bayrak üzerindeki komünizm simgesi de kaldırıldı.Toplantıda UKC'nin kendisini çok geniş yetkilerle donattığı bildirildi.

Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Dragut Lucianu, CumhuriyetGazetesi'ne bir derneç verdi.

30 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, iç ve dış politikayla ilgili görüşlerini açıkladı. CumhurbaşkanıÖzal açıklamasında, 1990 yılına girerken Türkiye'nin çok önemli bir dönümnoktasına geldiğini belirterek, "Bu son dönemeçte enflasyonla mücadeleiçin toplumsal bir uzlaşma içine girilmesi gerekmektedir." dedi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut yayımladığı yeni yıl mesajında, yurt içive yurt dışındaki yurttaşlarla, Kıbrıs ve diğer ülkelerde bulunan soydaşlarınyeni yılını kutladı.

Siyasi parti liderleri birer kutlama mesajı yayımladılar.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut, Abant'ta "türban" ve "Ayasofya","Nereden Buldun Yasası" ve "YÖK" konularında gazetecilerin sorularınıyanıtladı.

4- Bulgaristan'ın istanbul Başkonsolosu Paraşkev Paruçev ile DoğuBloku'ndaki gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi GünaydınGazetesi'nde yayımlandı.

5- İstanbul'da bir grup, Romanya'nın devrik Devlet BaşkanıÇavuşesku ve eşinin idam edilmesini protesto etmek amacıyla bir gösteriyaptı. Polisin olaya müdahale etmesi sonucu 14 kişi gözaltına alındı.

6- Vergi miktar ve oranlarında yeni düzenlemeler getiren BakanlarKurulu Kararları, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Panama'yı işgal eden ABD askerlerinin Panama'daki NikaraguaBüyükelçisi'nin ikametgahına girerek arama yaptıkları bildirildi. NikaraguaDevlet Başkanı Daniel Ortega, olay üzerine radyo ve televizyondan yaptığıkonuşmada, bu harekete karşılık olarak, ülkesindeki ABD'li 20 diplomatınsınırdışı edileceğini açıkladı.

8- Romanya Ulusal Kurtuluş Cephesi'nce dün yapılan açıklamada,Romanya'nın, Varşova Paktı üyeliği dahil tüm uluslararası taahhütlerinesadık kalacağı bildirildi.

9- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti sınırları içindekiCelilabad kentinde, halkın komünist parti binasına saldırması üzerinepolisin ateş açtığı ve çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

10- Hindistan'da son birkaç gün içindeki aşırı soğuklardan 40 kişininöldüğü bildirildi.

31 ARALIK 1989

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve siyasi parti liderleri yeni yıl mesajları yayımladılar

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Cumhuriyet Gazetesi'nin Türk dışpolitikasına ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Bakanlar Kurulu'nun, devlet memurlarına 1990 yılında ödenecekiş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük zammı, mali sorumluluk tazminatı ileözel hizmet tazminatlarının hesaplanmasında esas alınacak puanlarıbelirleyen kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

4- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti sınırları içindeyeralan Celilabad kentinde, dün meydana gelen olaylarda halkın,Komünist Parti binasına saldırması ve polisin göstericilere ateş açmasısonucu bir kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı bildirildi. Kentte polisingüvenlik önlemlerini artırdığı, KP yöneticilerinin de Celilabad'ı terkettikleribelirtildi.

5- Sovyetler Birliği, Panama'daki Amerikan kuvvetlerinin başkentPanama City'deki Küba Büyükelçiliği'nden sonra NikaraguaBüyükelçiliğinin de diplomatik dokunulmazlığını ihlal etmeleri üzerine,ABD'nin Moskova Büyükelçisi nezdinde, Amerikan kuvvetlerininPanama'daki eylemlerinden duyduğu rahatsızlığı iletti.

6- Romanya'da Petre Roman başkanlığındaki 22 bakandan oluşanhükümet açıklandı. Bu arada, Ulusal Kurtuluş Cephesi konseyininyürütme komitesi üyeleri belirlendi ve başkanlığını lon lliescu'nun yapacağıbildirildi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi, bir kararname hazırlayarak, ulusalbağımsızlık ve egemenliğe saygı göstermek, faşist ve ırkçı eğilimdeolmamak ve hukuk devletine ters düşmemek koşuluyla herkesin partikurmakta özgür olduğunu açıkladı.

7- Yunanistan'ın Tiran Maslahatgüzarı Arnavutluk DışişleriBakanlığı'na davet edilerek, Arnavutluk'ta yaşayan Yunan asıllıHıristiyanların haklarının çiğnendiği haberlerine ilişkin bir protesto notasıverdi.

8- İsrail Bilim Bakanı Ezer Wiezmann, FKÖ ile görüştüğü gerekçesiile görevinden alındı.