11.1.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1990

1 OCAK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Abant'ta bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Akbulut, basın toplantısında, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in Romanya'yı örnek göstererek halkın demokrasiye sahip çıkması yolundaki önerilerini eleştirdi. Başbakan konuşmasında, gerekirse Anayasa değişikliğine gidilerek, TCK'nın 141,142 ve 163. maddelerinin bu yıl görüşüleceğini söyledi. Akbulut, konuşmasında, AT Raporu'na da değindi.

2- Mitli Savunma Bakanı Safa Giray, Kayseri'de yaptığı bir açıklamada, savunma harcamalarında, Türk ordusundaki personel sayısında ve askerlik süresinde herhangi bir azaltmaya gidilmeyeceğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, bakanlığıyla ilgili konularda Cumhuriyet Gazetesi' nin sorularını yanıtladı. Bakan Aykut işsizlik sigortasıyla ilgili çalışmalara bu yıl başlanacağını açıkladı.

4- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın televizyonda yayımlanan yeni yıl mesajı, muhalefet partilerince eleştirildi.

5-Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, düzenlediği basın toplantısında, 1990 yılında Ankara'ya 1 trilyon liralık yatırım yapılacağını açıkladı.

6- Eski Kars Milletvekili Doğan Araslı Federal Almanya'da, eski İçel Milletvekili Sami Göknar da Mersin'de öldü.

7- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Niyazi Sel İstanbul'da öldü.

8- Yatağan Termik Santralı'nın çevrede yarattığı zararların giderek arttığı gerekçesiyle 3000 kişi Yatağan Asliye Hukuk Mahkemesi'nde TEK aleyhine dava açtı.

9- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, televizyonda yaptığı yeni yıl konuşmasında, Doğu Avrupa'deki gelişmelerin "sosyalizmin demokrasi ile bütünleşmesi gerektiğini" ortaya koyduğunu, 1990'ların insanlık tarihinin en verimli yılları olmaya aday olduğunu söyledi.

10- ABD Başkanı George Bush, televizyonda yayınlanan yeni yıl mesajında, SSCB liderini "Barış için harcanan çabalan el ele vererek arttırmaya" çağırdı.

11- Romanya Ulusal Kurtuluş Cephesi Başkanı lon lliescu, televizyonda yaptığı yeni yıl konuşmasında, ülkede çoğulcu sistemi kuracaklarını belirterek, "Romanya Devrimi'ni artık kimse geriye götüremez" dedi. lliescu, ölüm cezasının kaldırıldığını ve tarımda özel mülkiyetin tekrar kurulduğunu açıkladı.

12- Afganistan'da Hizb-i islami yanlısı 4 mücahit komutanın, diğer mücahit gruplar tarafından halkın önünde idam edildiği bildirildi.

13- Güney Afrika'nın Watburg kentinde dün gece karşıt gruplar arasında çıkan çatışmada 10 kişinin öldüğü bildirildi.

2 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ATO ve İLESAM heyetlerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Özal, ATO heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, "Enflasyon bu sene kur ayarlamasına yakın olacaktır." dedi.

2- Devlet Bakanı Güneş Taner, TRT'ye yaptığı açıklamada, banker alacaklarının son diliminin 10 Ocak'tan itibaren verilmeye başlanacağını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, yaptığı açıklamada, Belediyeler Yasası' nın değiştirileceğini söyledi.

4- SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, GAP bölgesinde toprak reformu yapılıp yapılmayacağı konusunda, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

5- ANAP1 in hazineden alacağı yardım miktarıyla ilgili olarak siyasi parti temsilcileri eleştirilerde bulundular.

6- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, ekonomiyi düzeltmek için bir dizi önlem alınması gerektiğini belirterek, bir değerlendirme yaptı.

7- ANAP Edirne Milletvekili Türkan Arıkan yaptığı açıklamada, SHP tüzüğünde kadınlara yüzde 25 kota tanınmasının birçok açıdan yararlı olduğunu söyledi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Özal'in yeni yıl mesajını eleştirdi ve Doğu Avrupa'da-ki gelişmeleri değerlendirdi.

9- Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın önerdiği 'toplumsal uzlaşma" konusunda, TİSK, Türk-İş ve bazı sendikalar görüşlerini açıkladılar.

10- İzinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle Altındağ 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve beraat eden bir grup hekim hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni bir dava açıldı.

11-8 gündür gözaltında bulunan Yeni Çözüm Dergisi Ankara Temsilcisi Erol özpolat, çıkarıldığı Ankara DGM'ce tutuklandı.

12- 9 yıldır tutuklu bulunan yasadışı sol bir örgütün liderlerinden bir mahkum, İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nden kaçtı.

13- Bulgaristan'ın İstanbul Konsolosluğu, 5 yıldan beri ilk kez Türk gazetecilere açıldı. Konsoloslar Slavi Slavov ve Nikolay Biçukov yaptıkları açıklamada, KP Merkez Komitesi kararlarını açıkladılar. Jivkov döneminde Türklere karşı yanlış politikalar uygulandığını belirten konsoloslar, Türk azınlığın artık rahat olacağını söylediler, öte yandan Türk azınlığa verilen haklar, Kırcali'de 10 bin kadar Bulgar tarafından protesto edildi.

14- Serbest muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerin çalışma koşullarını düzenleyen yönetmelik ve Gümrük Yönetmeliği'nde değişiklik yapan tebliğ ile ihracat yönetmeliğiyle ilgili tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15- İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın, 1959 yılında, dönemin Türk ve Yunan başbakanları arasında, Londra ve Zürih'te yapılan "centilmenlik anlaşması" ile ilgili olarak açıkladığı "belgeledin, Atina'da yoğun tartışmalara yol açtığı bildirildi.

16- Sovyetler Birliği'nin özerk dağlık Karabağ bölgesinde, Ermenilerin Azerileri taşıyan bir otobüse saldırması sonucu çıkan çatışmada, 1 kişinin öldüğü-6 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17- ABD yönetimi, Panama'daki birliklerini geri çekmeye başladı.

18- Çekoslavakya Cumhurbaşkanı Vaclav Havel, Demokratik ve Federal Almanya'ya ziyaretlerde bulundu. Havel, gezi öncesi yaptığı açıklamada ülkede geniş çaplı af ilan etti.

19- Arnavutluk lideri Ramiz Alia, dün halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkesinin Doğu Avrupa'daki gelişmelerin dışında kalarak sosyalist çizgisini korumaya kararlı olduğunu bildirdi.

20- Lübnan'da Şii Emel ve Hizbullah örgütlen arasında dün meydana gelen çatışmalarda 10 kişinin öldüğü 30 kişinin de yaralandığı belirtilerek, son 20 gün içinde ölenlerin sayısının 70'e, yaralıların sayısının da 255'e yükseldiği bildirildi.

21- Endonezya'nın Java adasında bir yolcu otobüsünün nehre düşmesi sonucunda 13 kişinin öldüğü, 44 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22- Bir süredir devam eden soğuk hava dalgasının, Bangladeş ve Hindistan'da 170 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

3 OCAK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Ka-rayalçın'ı kabul ederek bir süre görüştü. Akbulut görüşmede, "imkanlarının elverdiği ölçüde belediyelere yardımda bulunacaklarını" söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Reuter Ajansı'na yaptığı açıklamada, AKKUM görüşmelerinde anlaşma sağlanırsa, Türkiye'de asker sayısında indirime gidilebileceğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Boğaziçi Üniversitesi'nce düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, iç ve dış politika konulanna değindi.

4- Mili Savunma Bakanı Safa Giray, SHP Muğla Milletvekili Tufan Doğu'-nun soru önergesine verdiği yanıtta, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 1980'den bu yana 1022 kişinin ilişiğinin kesildiğini bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği haftalık basın toplantısında, Suriye'ye, düşürülen kadastro uçağı ile ilgili olarak bir nota verildiğini açıkladı.

Murat Sungar, Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin ülkedeki Türklere tanıdığı haklan protesto etmek için Hasköy ve Razgrad'da bir grup Bulgar tarafından yapılan yeni gösterilere ilişkin bilgi verdi.

6- Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan DYP Başkanlık Divanı son siyasi gelişmeleri görüştü.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın önerdiği "toplumsal uzlaşma" konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Gazeteciler Cemiyeti'nin "1989 Türkiye Gazetecilik Basan ödülleri" ni kazananlar açıktandı.

9- TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın hakkında açılan davayla ilgili olarak Avrupa insan Haklan Komisyonu'nün üç yargıcı Türkiye'ye geldi.

10- Yeni Çözüm Dergisi sahibi Metin Yavuz istanbul'da gözaltına alındı.

11- Bingöl eski Milletvekili Mehmet Sait Göker, istanbul'da öldü.

12- ABD Başkanı Geroge Bush tarafından hazırlanan Kıbrıs raporunun Kongre'ye sunulduğu bildirildi.

13- ABD Missuri Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi' nce, Türkiye'deki tarikatlar hakkında bir rapor hazırlandığı bildirildi.

14- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı Nahcıvan özerk Cumhuriyeti' nin İran sının yakınında başlatılan ayaklanmalar sırasında bir kişinin öldüğü ve durumun kontrol altına alınabilmesi için sınıra takviye birlikler gönderildiği bildirildi, öte yandan İran, gösteride, sınırın ihlal edildiğini belirterek SSCB'yi protesto etti.

15- Romanya'da Ulusal Kurtuluş Cephesi hükümetinin, Çavuşesku döneminde konulan dış borç yasağını ve ülke çıkarlarına ters düştüğü belirtilen 20 yasayı yürüdükten kaldırdığı bildirildi.

16- El Salvador'da hükümet birlikleriyle gerillalar arasında meydana gelen çatışmalarda 13 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Panama'nın eski fiili lideri M.Antonio Noriega'nın eşi ve çocuklarının da dahil olduğu 25 Panamalının, Küba'nın Panama Büyükelçiliği'ne sığındığı bildirildi.

4 OCAK 1990

1- Devlet Bakanı Ercüment Konukman Ankara'da yaptığı açıklamada, Bulgaristan'dan bugüne kadar 327 bin 389 kişinin ülkemize geldiğini, bunlara 82 milyar lira para yardımı yapıldığını, 95 bin 491 kişinin de Bulgaristan'a geri döndüğünü söyledi.

2- Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi konusundaki kampanya hakkında bir açıklama yapan Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, "Ayasofya müzedir. Camiye dönüştürülmesi konusunda da herhangi bir hazırlığımız yoktur." dedi. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ayasofya'nın müze olarak bırakılması gerektiğini söyledi. ANAP Grup Başkanvekili Yasin Bozkurt, Fatih'in bu konuda emredici vakıf senedi olduğunu belirtti.

3- Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve ailesi ile emekliye sevk edilen konsey üyelerinin mal varlıklarını açıklamaları istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

4- Ankara'da belediye başkanları ve esnaf dernekleri temsilcileri arasında yapılan toplantıdan sonra bir açıklama yapan Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'da insan taşımacılığı dışındaki tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarını esnaf derneklerinin belirleyeceğini söyledi.

5- DİE, 1989 yılı yıllık ortalama enflasyon oranının yüzde 69.6 olduğunu açıkladı.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nce seçilen yılın gazetecileri açıklandı.

7- Mardin'in Ömerli ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 4 terörist ölü olarak ele geçirildi, bir er şehit oldu.

8- Danıştay, sinema sanatçısı Yılmaz Güney1 in "Umut" adlı filminin yurda sokulmasını ve gösterimini yasaklayan Bakanlar Kurulu kararı hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verdi.

9- Bir kısım sigortalıya "itibari hizmet süresi" tanıyan yasa hükümleri konusundaki Anayasa Mahkemesi kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Panama'nın devrik lideri Antonio Noriega, sığındığı Vatikan Büyükelçiliği'nden ayrılarak dün ABD yetkililerine teslim oldu.

11- Demokratik Almanya eski Devlet Başkanı Eric Honeker'in serbest bırakıldığı bildirildi.

Öte yandan Federal Almanya Başbakanı Helmut Koni, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile Paris'te iki Almanya'nın birleşmesi konusunda bir görüşme yaptı.

12- Pakistan'da meydana gelen tren kazasında 210 kişinin öldüğü 400 kişinin yarandığı bildirldi.

13- Lübnan'da Hıristiyan lider Michel Aoun'un yardımcısı Yarbay Adel Sas-sin'in evine silahlı bir saldırı düzenlediği, Sassin'in yara almadan kurtulduğu, biri sivil beş kişinin öldüğü bildirildi.

14- Sri Lanka'da Tamil gerillaları arasında çıkan son çatışmalarda 50 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi.

5 OCAK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbuiuî, Hak-iş yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Akbulut görüşmede sendikal kanunlarda düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Akbulut, ayrıca Gümülcine Bağımsız Milletvekili İsmail Rodop-lu'yu da kabul ederek bor süre görüştü.

2- Türk Hükümeti, 16 Ocak'ta Paris'te yapılacak Türkiye'de insan Hakları Toplantısı* na katılmama kararı aldı.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner, ATO yöneticileriyle yaptığı görüşmede, 1990 yılında enflasyonun düşürüleceğini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın Ankara'da yaptığı açıklamada, sosyal güvence altında olmayan 23 milyon kişinin sigortalanarak, sağlık hizmetlerinden yararlandırılmasını amaçlayan sağlık sigortasının bu yıl uygulamaya geçirilmesinin planlandığını söyledi.

5- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay, bir süre önce Geçici Bannma Merkezl'nden kaybolan ve kendisinden haber alınamayan bir Irak'lı sığınmacı hakkında içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

6- içişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen bir genelge ile büyükşe-hlr belediyelerinde sözleşmeli olarak çalışma şartlarına sınırlama getirildi. Karar belediyeler tarafından eleştirildi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kıdem tazminatı tavanının yüzde 31 oranında arttırılmasını kararlaştırdı.

8- DYP Genel idare Kurulu Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir bildiri yayımlandı.

9- SHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem, ihale yolsuzluğu yaptığı gerekçesiyle, Karayolları Genel Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

10- Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini isteyen kampanya çerçevesinde imzaya açılan dilekçe Başbakanlık'a sunuldu. Konuyla ilgili olarak parti yetkilileri görüşlerini açıkladılar.

11- Sovyetler Birliği Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakanı Ayaz Niyazioğlu Mutalibov, Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli'nin resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

12- TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'in kişisel başvurularını soruşturmak üzere Ankara'ya gelen Avrupa İnsan Hakları Komisyonu yargıçları, uyguladıkları yönteme Türk Hükümeti'nin karşı çıkması üzerine soruşturmalarına son verdiler.

13- İngiliz gazeteci Christopher Wilding hakkında içişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'yi terk etmesi için alınan karar süresiz olarak durduruldu.

14- Van'da bir kitapevinde bulunan 107 kitaba Emniyet Müdürlüğü tarafından el kondu.

15- Gazeteci Pertev Tünaseli istanbul'da öldü.

16- istanbul Boğaziçi ve Fatih köprüleriyle otoyolların geçiş ücretleri arttırıldı.

17- Bulgaristan'da Türklere tanınan hakları protesto ederek, referandum isteyen göstericilerin bu istekleri yönetim tarafından reddedildi. Bulgarların Kır-cali, Varna, Şumnu ve Rusçuk kentlerinde genel greve başladıkları bildirildi.

18- Yunanistan'ın izniyle, Sovyetler Birliği'nde yasayan Pontuslu Rumların Yunanistan'a göç etmeye başladıkları bildirildi.

19- Sovyetler Birliği, Azerbaycan'ın başkenti Baku'yu, yabancı gazetecilere kapattı. Nahcıvan özerk Cumhuriyeti'nde ise göstericilerin Türkiye sınırına yürüdükleri ve sınır taşlarını yıktıkları bildirildi.

20- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün Fransa'deki görüşmelerinden sonra yapılan açıklamada, Mitterrand'ın ortaya attığı "Avrupa Konfederasyonu" önerisinin, Koni tarafından desteklendiği belirtildi.

21- Pakistan'da dün meydana gelen tren kazasında ölenlerin sayısının 285'e yükseldiği bildirildi.

6 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal Zonguldak'a gitti, özal Milliyet Gazetesi'-nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- Sovyetler Birtiği'nden Yunanistan'a gelen 15 Pontuslu ailenin Gümülci-ne'ye yerleştirilmesiyle ilgili olarak Türkiye Gazetesi'ne bir demeç veren Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, bu konuda Türkiye'nin bazı endişeleri olduğunu ve taviz verilmeyeceğini belirterek, Yunanistan'ın yanlış hesap yapmamasını istedi.

3- SHP Manisa Milletvekili Erdoğan Yetenç, F. Almanya'da bulunan ve Atatürk ilke ve inkılaplarına karşı konuşmalar yapan Cemalettin Kaplan hakkında, Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli'nln yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

4- ANAP Kırşehir Milletvekili Gökhan Maraş ile yapılan söyleşi, Milliyet Ga-zetesi'nde, ANAP Milletvekili Yusuf Bozkurt özal ile yapılan söyleşi ise Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

5- SHP'nin "iktidara Yürüyüş" mitingi Lüleburgaz'da yapıldı.

6- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Al bert Çernişev ile yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından sürdürülen "İrtica soruşturması" sonucu 17 astsubay, Askeri Şura kararıyla ordudan ihraç edildi.

8- Ceza infaz kurumları ile tevkifhanelerin yönetimine ve cezaların infazına ilişkin tüzükte yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Bulgaristan Dışişleri Bakanı Boiko Dimitrov, televizyonda yaptığı konuşmada, ülkesinin topraklarında bir Türk azınlığının varlığını tanımayacaklarını açıkladı. Devlet Başkanı Petar Mladenov da gösterilerin yoğunlaşması üzerine 'birlik' çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada olayların anlayışla karşılanamayacağını, bunların eski yönetimin artıkları tarafından ortaya çıkarıldığını söyledi.

10- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından hazırlanan 1989 yılı raporu yayımlandı.

11- SSCB Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Azerbaycan Halk Cephesi son gelişmeleri değerlendirmek amacıyla olağanüstü toplandı.

12- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, 24 saatlik resmi bir ziyaret için Romanya'ya gitti. Ziyaretten sonra yapılan açıklamada Sovyetler Birliği'nin Romanya'daki yeni yönetime tam destek verdiği bildirildi.

13- Polonya'da Komünist Parti'nin feshedilerek yerine Marksist olmayan yeni bir sol partinin kurulmasını öngören karar, Merkez Komitesi'nde onaylandı.

14- Liberya'da Devlet Başkanı Samuel Doe'ye karşı bir darbe girişiminde bulunulduğu, olaylarda 200'den fazla sivilin öldüğü bildirildi.

7 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Zonguldak'ta düzenlediği basın toplantısında, "toplumsal uzlaşma" konusundaki görüşlerini açıkladı.

2- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, Ankara'da yaptığı açıklamada Aya-sofya'nın ibadete açılmasında sakınca olmadığını söyledi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, Türkiye Gazetesi'ne yaptıkları açıklamada Ayasofya konusundayerilmiş bulunan kanun tekliflerini destekleyeceklerini söylediler.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Özal'm "toplumsal uzlaşma" önerisi konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, laiklik konusunda Cumhuriyet Gazetesine bir demeç verdi.

5- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi'n-ce düzenlenen "1990'lara Doğru Sosyal Demokrat Bakış" konulu konferansta yaptığı konuşmada "irtica ve eğitim" konusunda görüşlerini açıkladı.

6- Avrupa İnsan Hakları Komisyonu yargıçlarına ifade vermeyi reddeden Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı.

7- Atatürk Üniversitesi'nce yayımlanan Biyokimya-1 kitabında bilimdışı öğeler bulunduğu gerekçesiyle Yüksek Öğretim Kurulu tarafından soruşturma açıldı.

8- Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Pakistan'da bulunan TBMM Başkanı Kaya Erdem'i kabul ederek bir süre görüştü. Butto görüşmede, ülkesinin uluslararası platformlarda daima Türkiye'nin yanında olacağını söyledi.

9- Bulgaristan'da Türklere tanınan hakları protesto etmek amacıyla yeni gösteriler yapıldığı, Türkler aleyhinde "ulusal çıkarları koruma komitesi" adlı bir komite kurulduğu bildirildi.

10- Kıbrıs Rum Demokratik Birlik Partisi Genel Başkanı Glafkos Klerides, televizyonda yaptığı konuşmada, "Kıbrıs sorununa Türk tarafına daha fazla baskı yapılmasıyla çözüm bulunabileceğini" söyledi.

11- Sovyetler Birliği* nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı Nahcn/an özerk Cumhuriyeti'nin iran ile olan sınırda geçişlerin kolaylaştırılması için bazı düzenlemelerin yapılacağı açıklandı.

12- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Sovyetler Birliği'nde yayımlanan "Izvestia" gazetesine verdiği demeçte, AGİK sürecinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

13- Romanya'da yeni yönetimin, Viyana'da imzalanan AGİK belgesinin insan haklarıyla ilgili bölümüne koyduğu çekinceleri kaldırdığı, yönetimin insan haklarına tamamen uyacağı bildirildi.

14- Panama'nın devrik lideri Manuel Antonio Noriega'nın avukattan ABD'-nin Panama'yı işgalinin dava konusu yapılacağını açıkladılar.

Öte yandan iki ABD uçak gemisinin Kolombia açıklarına gönderildiği bildirildi.

8 OCAK 1990

1- Başbakan Yıldınm Akbutut, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, bugünkü sorunların başında anayasanın bulunduğunu, anayasada hukuka ve demokrasiye aykın hükümler bulunduğunu belirterek, milli mutabakat çağrısı yaptı. Akbulut, "mutabakat sağlanırsa anayasayı değiştiririz" şeklinde konuştu.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Aydın Özel Tip Kapalı Cezaevi' ndeki temiz hava alanları konusundaki SHP içel Milletvekili Fikri Sağlar tarafından verilen soru önergesini yanıtladı. Sungurlu, bu alanların yok edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, alınan tedbirlerin Avrupa cezaevi kurallarına uygun olduğunu söyledi.

3- SHP Tunceli Milletvekili Orhan Veli Yıldınm, "orduda irtica' iddiaları konusunda Milli Savunma Bakanlığı* nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı bir açıklamada, milletvekili yaşının 21'e indirilmesini ve öğrencilerin siyasi partilere girmesini yasaklayan anayasa kuralının kaldırılmasını istedi.

5- SP Genel Başkanı Ferit ilsever yaptığı açıklamada, Türkiye'nin askeri darbeler ortamından çıkmış olmadığını" belirterek, dinci akımların tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi.

6- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, TRT'nin parlemento dışı muhalefet partilerinin haberlerine yer vermeyerek anayasa suçu işlediğini söyledi.

7- Keçiören Belediyesi tarafından ilki bu yıl düzenlenen belediye haberciliği özendirme yarışmasında derece alan gazeteciler açıklandı.

8- Balıkesir'in Susurluk ilçesine bağlı Göbel kasabası Belediye Başkanı Halil Fehmi Onat, içişleri Bakanlığı'nca görevinden alındı.

9- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Tugay özçeri resmi bir ziyaret için KKTC'ye gitti.

10- Atatürk'ün özel yatı Savarona'nın özel sektöre devredilmesi konusunda, istanbul 5. Bölge idare Mahkemesi yürütmeyi durdurma karan aldı.

11- TBKP Ege Bölgesi yerel yöneticilerince İzmir'de düzenlenen basın toplantısında 63 kişi gözaltına alındı. Yapılan ilk sorgulama sonunda 34 kişi serbest bırakılırken, yönetici durumundaki 29 kişi DGM ye gönderilmek üzere tutuklandı.

12- Federal Almanya'da yayımlanan haftalık Die Zelt Gazetesi'nde Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Türkiye'de irtica konusunda bir yorum yayımlandı.

13- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gennadi Gerasimov, düzenlediği basın toplantısında Bulgaristan yönetimince Türklere tanınan haklar konusunun "doğru yönde atılmış bir adım" olduğunu belirterek, Bulgaristan'da ulusal uzlaşmayı engelleyebilecek hareketlerden kaçınılması çağrısında bulundu.

Öte yandan Sofya'da, hükümet, Türk azınlık ve Bulgar milliyetçilerinin temsilcileri, düzenlenen "sosyal forum" da biraraya gelerek konuyu görüştüler.

14- Sovyetler Birliği'nin Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'nde İran ve Türkiye sınırlarındaki tüm engellerin göstericiler tarafından yıkıldığı bildirildi.

15- Romanya'da devrik lider Cavuşesku'nun gizli polis örgütü üyelerinin yargılanmasına başlandı. Bu arada, Ulusal Kurtuluş Cephesi, Avrupa Topluluğu ile ilişki kurmak istediklerini açıkladı.

16-ABD'nin Kolombiya'ya iki uçak gemisi göndermesi ülkede tepki ile kar-şlandı. Kolombiya Devlet Başkanı Virgillio Barco konuyla ilgili açıklamasında, Amerikan savaş gemilerinin ülkesinin karasularına girmesine izin verilmeyeceğin), ABD gemilerinin operasyonuna da katılmayacaklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Dick Cheney de yaptığı açıklamada, müdahalede bulunmayacaklarını, sadece uyuşturucu trafiğini izleyeceklerini söyledi.

17- Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Grigori Kri-vosheyev, TASS Ajansı'na verdiği demeçte, Sovyet ordusunda 1989 yılında 265 bin kişilik indirime gidildiğini, 1990 yılında da 185 bin kişilik indirime gidileceğini açıkladı.

9 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın önerdiği "toplumsal uzlaşma" konusunda SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DSP Genel Başkanı Süleyman Dsmirel görüşlerini açıkladılar.

2- Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından seçilen "son on yılın gazetecileri" açıklandı.

3- NATO Güney Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Do-doli, Güneydoğu Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aşir özözer'i İzmir'de ziyaret etti.

4- Şair Cemal Süreya istanbul'da öldü.

5- Ankara'da yasadışı sol örgütler adına eylemler yaptıkları gerekçesiyle 26 kişi gözaltına alındı.

6- Türkiye ve Bulgaristan arasında, Türk azınlığın durumuda dahil olmak üzere ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmelerin ikinci turu Kuveyt' te başladı. Görüşmelere Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ve Bulgaristan Dışişleri Bakanı Boiko Dimîtrov'un yanısıra islam Konferansı örgütü Genel Sekreteri Hamid El Ga-bid'de katıldı.

7- Bulgaristan Devlet Başkanı Petâr Mladenov, yaptığı bir konuşmada Jiv-kov yönetiminin Türk azınlığa karşı uyguladığı politikaların "ciddi bir siyasal hata" olduğunu söyledi.

8- Federal Alman Die Welt Gazetesinde Atatürk Barajı'nda su tutulmaya başlanmasına ilişkin bir yorum yer aldı.

9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonls Samaras yaptığı açıklamada, Sovyetler Blrliğf'nden göç eden Pontuslu Rumların, Yunanistan'da herhangi bir bölgeye yerleştirilmeleri konusunda, "hiç kimsenin söz hakkına sahip olmadığını" söyledi.

10- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı Nahcıvan özerk Cumhuriyeti lideri Asaeddin Celiilov yaptığı açıklamada, SSCB Dışişleri Bakan-lığı'na resmen başvurarak iran sınırından geçişlerin kolaylaştırılmasını istediklerini bildirdi.

11- ABO'de iki kongre üyesi verdikleri önergelerle "anma günü Han etme" yetkisinin Kongre'den alınarak Başkan'a devredilmesini istediler.

12- Panama'daki Peru Büyükelçiliği'nin, eski Noriega yönetiminin bazı üst düzey yöneticilerini himaye ettiği gerekçesiyle ABD askerleri tarafından kuşatıldığı bildirildi.

Öte yandan Kolombiya açıklarına gönderilen ABD savaş gemileri konusunda bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fftzwater, "Kolombiya'yı ablukaya almak gibi bir düşüncemiz yok. Bütün istediğimiz uyuşturucu kaçakçılığının önüne geçebilmektir" dedi.

13- Doğu Bloku ülkeleri ekonomik yardımlaşma konseyi COMECON. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da toplandı, iki gün sürecek toplantının ilk günkü toplantısından sonra basına bir açıklama yapan Sovyetler Birliği Başbakanı Ni-kolay Rejikov, COMECON'un dağılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

14- Demokratik Almanya'nın Leipzig kentinde iki Almanya'nın birleşmesi istemiyle yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

10 OCAK 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, resmi bir ziyaret için Yugoslavya'ya gitti, inönü, 27-28 Ocak'ta yapılacak Tüzük Kurultayı konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı Güneş Taner Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, yaş sebze-meyve ithalatını da kapsayan yeni rejimin bu hafta sonuna kadar çıkan-lıcağını söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu, 27 Mayıs 1960 tarihinden sonra yasama ve yürütme görevini üstlenen Milli Birlik Komitesi'nin gizli tutanaklarının yayımlanmasını kararlaştırdı.

4- Danıştay Yasası* nın bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5- işadamı Kemal Horzum ve Emlakbank eski yöneticilerine ilişkin iddiaları araştırmak üzere TBMM Araştırma Komisyonu kuruldu.

6- DYP Genel idare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Demirel toplantıda yaptığı konuşmada. TRT ve "uzlaşma" önerilerini eleştirdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk-İş yöneticileriyle yaptığı görüşmede "toplumsal uzlaşma" konusundaki görüşlerini açıkladı.

Ecevit Doğu Avrupa'deki gelişmeler konusunda Güneş Gazetesi* nin sorularını yanıtladı.

8- SP Genel Başkanı Ferit İlsever solda kurulması düşünülen yeni partner konusunda görüşlerini açıkladı.

9- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde incelemelerde bulunan SHP Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin ve Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay yaptıkları açıklamada, hükümetin Güneydoğu politikasını eleştirdiler.

10- Fuhuşu meslek edinen kadınlara yönelik tecavüzün daha az cezayı gerektirdiği konusundaki karar Anayasa Mahkemesi'nce onaylandı.

11-10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı kutlandı.

12- 4 üniversitede türbanla okula ve derslere giriş yasaklandı.

13- Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Düğünyurdu köyünden kaçırılan 3 kişi PKK militanları tarafından öldürüldü.

14- Şeriat yanlısı konuşmaları olan ve vatandaşlıktan çıkarılan Cema'lettin Kaplan'a emekli maaşı ödendiği iddasıyla Ankara DGM Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

15- Üç gün önce gözaltına alınan 29TBKP İzmir yönetici ve üyelerinden 5'i DGM tarafından tutuklandı. 24 kişide tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Öte yandan Zonguldak'ta yasal parti çalışmalarına başlayacaklarını açıklayan 30 TBKP'li gözaltına alındı.

16- Ankara'da Demokrasi için Kadın Derneği (DEMKAD) üyesi 20 kişi gözaltına alındı.

17- Türk ve Bulgar Dışişleri Bakanları arasında Kuveyt'te yapılan zirve toplantısı ortak bir bildiri yayımlanarak sona erdi. Bildiride görüşmelere devam edilmesi konusunda mutabakata varıldığı açıklandı. İki bakan yaptıkları açıklamalarla görüşmeler konusunda bilgi verdiler.

18- Bulgaristan'da, muhalif Demokratik Güç Birliği'nin lideri Petar Beron, BBC televizyonuna verdiği demeçte, Türk azınlığa verilen haklara karşı başlatılan gösteri ve grevlerin arkasında eski Devlet Başkanı Todor Jivköv'un taraftarlarının bulunduğunu söyledi.

19- Sovyetler Birliği Yazarlar Sendikasının yayın organı Literaturnaya Gaze-ta gazetesinde yayımlanan bir yazıda, Nahcıvan'Özerk Cumhuriyeti' nde çıkan olayların Türkiye tarafından kışkırtıldığı iddia edilirken İran'ın konuyla ilgili tutumu övüldü.

20- Sovyetler Birliği'nin Litvanya Cumhuriyeti'nde, Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un yapacağı ziyaret öncesi bağımsızlık istemiyle yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldığı, Dağlık Karabağ Bölgesi'nde Ermenilerce başlatılan grevin hayatı durdurduğu bildirildi.

21-1989 yılına ilişkin BM uyuşturucu raporu yayımlandı.

22- İran'da uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle 31 kişinin idam edildiği bildirildi.

11 OCAK 1990

1- Devlet Bakanı Kamran İnan, GAP ve Atatürk Barajı'nda su tutulması konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

2- İdari Yargılama Usulü Yasası'nin bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

YÖK Yasası'nda değişiklik yapılarak vakıf üniversitlerine mali yardım yapılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda reddedildi.

Öte yandan Danıştay Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısının TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesi bilim adamları ve hukukçular tarafından eleştirildi.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Kılıç düzenlediği basın toplantısında, iktidarı ve Cumhurbaşkanı Turgut özal'ı eleştirdi.

4- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdülcabbar Cevad, Atatürk Barajı'nda su tutulmaya başlanmasına misilleme olarak ülkesinin Türkiye'ye sevk edilen petrol miktarında bir kısıntı yapmayacağını söyledi.

5- ODTÜ'de türban yasağını protesto etmek amacıyla 200 kişi gösteri yaptı.

6- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Avrupa Demokratlar Birliği Toplantısı'na katılmak üzere Viyana'ya gitti.

7- Yunanistan'ın Gümülcine Valisi Dimitros Kurkçis, Gümülcine Radyo-su'na verdiği demeçte 68 kişiden oluşan 18 Pontuslu Rum göçmen ailenin Gümülcine'ye yerleştirildiğini açıkladı.

8- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Litvanya'da halkı ayrılıkçı düşüncelerden vazgeçmeye çağırdı. Gorbaçov'un Litvanya'yı ziyareti sırasında milliyetçi ve ayrılıkçı SAJUDIS yanlısı yaklaşık 300 bin kişi gösteri yaptı.

Öte yandan Letonya Yüksek Sovyeti'nin SBKP'ye iktidar tekeli sağlayan Sovyet Anayasası'nın 6, maddesini yürürlükten kaldırdığı bildirildi.

9-Fransa Dışişleri Bakanı Rolan Dumas'ın ekonomik yardım önerilerini iletmek üzere, Romanya Dışişleri Bakariı Sergiu Celac'ın davetlisi olarak Romanya'ya gittiği bildirildi.

10- Peru'da eski Savunma Bakanı Enrgue Lopez'in öldürülmesinden sonra 15 bin kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

12 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal Çankaya Köşkü'nde çeşitli heyetleri kabul etti.

2- Bakanlar Kurulu toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, toplantıda iç güvenlik konularının görüşüldüğünü söyledi.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi, İstanbul'da yaptığı açıklamada, tekstil ihracatında yeni bir hamle yapmak için İstanbul Serbest Bölgesi kuruluşunun haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirileceğini, bu sektörde yatırım ve modernizasyonu teşvik edici politikaların bu yıl yürürlüğe gireceğini söyledi.

4- SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, TBMM'de açılan cami ve irtica faaliyetleri konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

5- Ankara Barosu Başkanı Erzan Erzurumluoğlu düzenlediği basın toplantısında, Ankara DGM Savcılığı'nın avukatlara karşı hukuk ve yasalara aykırı uygulamalarda bulunduğunu belirterek "bugünden itibaren bir hafta süreyle DGM'deki duruşmalara katılmayacaklarını" söyledi.

6- Polonya'nın Ankara Büyükelçisi Miloslaw Palasz, Varşova Paktı ve CO-MECON konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne bir demeç verdi.

7- İstanbul'da 70 öğretim üyesi adına düzenlenen basın toplantısında, YÖK'ün büyük bir yanlış olduğu belirtilerek yeni yasa tasarısı hakkında eleştiriler yapıldı.

8- TBKP yöneticileri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın tutukluluk hallerinin sona erdirilmesi istemiyle, aralarında bilim adamı, yazar ve gazetecilerin de buluduğu 153 kişi imzaladıkları bildiriyi kamuoyuna açıkladılar.

9- İstanbul Sultanahmet Camii'nde cuma namazından sonra, kendilerini "İslamcı Militanlar" olarak tanıtan bir grup, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi için bir gösteri yaptı. Camide verilen vaazda da aynı isteğin dile getirildiği belirtildi.

10- ODTÜ, KTÜ, Mimar Sinan ve Ankara Üniversitesi1 nden sonra Gazi ve Hacettepe Üniversitelerinde de türban yasaklandı.

11- Güneş Gazetesi'nin bugünkü sayısı, zorunlu askerliğe karşı kampanya başlatan bir kişiyle yapılan röportaj nedeniyle toplatıldı.

12- TAYAD Samsun Şubesi'nde 17 kişi gözaltına alındı.

13- Eskişehir'de bir süre önce gözaltına alınan TBKP'li 15 kişiden 3'ü tutuklandı.

14- Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki Kelaynak istasyonu'nun şeref defterine bölücü sloganlar yazdığı gerekçesiyle tutuklanan Sorbonne Üniversitesi araştırma görevlisi Alman Sosyolog Hella Schlumberger'in dosyası Diyarbakır DGM' ce incelemeye alındı. Konuyla ilgili olarak Uluslararası Af örgütü, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden ayrıntılı bilgi istedi. F. Almanya Dışişleri Baka-nı'da Bonn' da bulunan Devlet Bakanı Ali Bozer'den Schlumberger'in serbest bırakılmasını istedi.

15- Bulgaristan'da Türk azınlığa haklarının iade edilmesi ve ardından milliyetçi unsurların başlattıklan gösteriler nedeniyle Bulgar yönetiminin, Türk azınlık ve muhalefet temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonunda anlaşma sağlandı. Yayımlanan deklarasyonda "herkesin istediği dili konuşabileceği, isteyen kişinin ismini değiştirebileceği ve bu hakların garanti altına alındığı" belirtildi. Devlet Başkan Yardımcısı Vasil Mruçkov toplantıdan sonra yaptığı açıklamada deklarasyonun taslak niteliğinde olduğunu, son halini aldıktan sonra parlamentoya sunulacağını söyledi.

16- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Litvanya gezisinin ikinci günüde yaptığı açıklamada, cumhuriyetlerin federal yapıdan ayrılma şartlarıyla ilgili metnin en kısa zamanda inceleneceğini bildirdi. Litvanya'nın ayrılması konusunun da Parlamento'da görüşüleceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov, İngiliz ITV Televizyonu'na verdiği demeçte, cumhuriyetlerin federal yapıdan ayrılma haklarına ilişkin bir yasanın hazırlanmakta olduğunu söyledi.

17- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Karabağ sınırında Azerilerin, Ermenilerin yaşadığı bir kasabayı basarak yerel parti başkanı ve bir grup yöneticiyi rehin aldıkları bildirildi. Azerbaycan sınırları içinde yer alan Len-keran kentinde de Halk Cephesi'nin, Komünist Partisi'ni ve yerel yönetimi devirerek yönetimi ele geçirdiği haber verildi.

Gürcistan'da da bağımsızlık isteyen bir grup göstericinin bir kasabada hükümete ait binaları işgal ettikleri bildirildi.

18- Romanya'da UKC Konseyi Başkanı lon lliescu, televizyondan yaptığı konuşmada, "Komünist Partisi'nin yasadışı ilan edildiğini" açıkladı.

19- Demokratik Almanya'da iki gündür devam eden yeni güvenlik örgütü kurulmasını protesto gösterileri nedeniyle bir konuşma yapan Başbakan Hans Modrow, bu örgütün kurulmayacağını açıkladı.

20- Lübnan'ın Paris Büyükelçiliği, General Michel Aoun yanlıları tarafından işgal edildi.

21- Macaristan ile Şili arasında diplomatik ilişki kurulması amacıyla Budapeşte'de bir protokol imzalandığı bildirildi.

13 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Atatürk Barajı'nda kapakların kapatılarak su tutulmaya başlanması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada , "Dicle ve Fırat'ın sularının tehdit unsuru olarak kullanılmayacağını" söyledi.

2- SHP içel Milletvekili Fikri Sağlar, Devlet Bakant Güneş Taner'in danışmanı hakkında TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

3* ANAP Kırşehir Milletvekili Gökhan Maraş ile yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde, ANAP Milletvekili Mükerrem Taşcıoğlu ile yapılan söyleşi de Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya G. Toperi ile yapılan bir söyleşi Günaydın Gazetesi'nde yayımlandı.

5- istanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan ile yapılan söyleşi Sabah Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Filistin'in Ankara Temsilcisi Abu Firas'la yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Bir basın toplantısı düzenleyerek legal çalışmaya geçtiklerini açıklayan TBKP Ankara il yöneticisi 37 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 3'ü serbest bırakıldı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Lefkoşa'da yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta baskıyla haksızı haklı göstermekle bir sonuca ulaşılamayacağını, böyle bir çözümün Ada'yı bir kaç ay içinde Beyrut'a çevireceğini söyledi.

9- Fransa'da yayımlanan haftalık L'express Dergisi'nde çıkan bir başyazıda, Türkiye'nin, çeşitli ülkelerde yaşayan 120 milyon Türk için "çekim merkezi" haline gelmeye başladığı belirtildi.

10- ABD Başkanı George Bush, Demokrat Parti'nin askeri harcamalarda kısıntı istemesi konusunda yaptığı açıklamada, değişen dünyada ABD'nin güçlü olması gerektiğini belirterek, askeri harcamaların kısılması için zamanın erken olduğunu söyledi.

11- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gobaçov, Litvanya'daki temaslarını tamamlayarak Moskova'ya döndü.

Azerbaycan Cumhuriyeti' nde Azeriler ile Ermeniler arasında çatışmaların devam ettiği, Karabağ'da bir iç savaş yaşandığı, Bakü'de Ermenilere karşı ayaklanma başlatıldığı ve Ulusal Savunma Konseyi oluşturulduğu bildirildi.

12- SSCB'de meydana gelen bir uçak kazasında 23 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Yugoslavya Dışişleri Bakanı Budimir Loncar, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Doğu Avrupa'da yaşanan değişimle birlikte Batı ile aralarında bir detantın oluştuğunu belirterek gelişmeler sonucu "Ortak Avrupa Evi'ne gidilebileceğini" söyledi.

14- Çin'de çeşitli suçlardan 32 kişinin idam edildiği bildirildi.

15- Guetemala'dan kaçırılan Et Salvadorlu solcu lider Hector Coiindres'in ölü bulunduğu bildirildi.

14 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Yunanistan'ın Etnos Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türk-Yunan, Türk-Bulgar ilişkileri, Kıbrıs sorunu, Tükiye'nin AT üyeliği ve Doğu Avrupa'daki gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Pakistan'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner, IMF ve Dünya Bankası yetkilileriyle görüşmek üzere ABD'ye gitti. Taner, hareketinden önce yaptığı açıklamada, 1990 yılı ithalat rejimi ilkelerini ve değişiklikleri belirterek ithalattaki sınırlamaların kaldırıldığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Gençlik Kültür ve Sanat Ocakları Derneği'n-ce düzenlenen "Gençlik" konulu konferansta yaptığı konuşmada, geçliğin en önemli sorununun kültür olduğunu söyledi.

5- Irak Petrol Bakanı İsam Abdürrahim El Çelebi, Irak Devlet Başkanı Sad-dam Hüseyin'in su konusunda bir mesajını Cumhurbaşkanı Turgut Özai'a iletmek üzere Ankara'ya geldi.

6- Ankara'da hava kirliliğinin artması sonucu, ilk ve orta dereceli okullar Valilik tarafından tatil edildi.

7- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın, 1990 yılına ilişkin devlet ihaleleri genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs'ın iki toplum liderine gönderdiği mektupta, iki lideri 12 Şubat'ta New York'ta görüşmeye çağırdı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın çağrıyı olumlu karşılamadığı, Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'nun ise çağrıyı kabul ettiği bildirildi.

9- KKTC'de genel nüfus sayımı yapıldı.

10- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde, Azerbaycan Halk Cephesi'nin başkent Bakü'de düzenlediği mitingten sonra Azerilerle Ermeniler arasında çıkan çatışmalarda 30 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Dağlık Karabağ özerk Bölgesi'nde devam eden çatışmalar nedeniyle içişleri Bakanlığı'nın bölgeye özel birlikler gönderdiği belirtildi.

11- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Litvanya gezisinin son gününde, Litvanya Komünist Partisi yetkilileriyle yaptığı görüşmede "Çok partili sisteme karşı olmadığını" açıkladı.

12- Romanya UKC Konseyi Başkanı lon lliescu, yaptığı açıklamada Komünist Parti'yi yasadışı ilan eden kararın 28 Ocak'ta halk oylamasına sunulacağını bildirdi.

13- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Demokratik Almanya'ya gitti. Demokratik Almanya muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti, iki Almanya'nın birleşmesi çağrısında bulundu.

14- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı gösteride, serbest seçimlerin ertelenmesi ve Başbakan Giorgi Atanasov'un istifa etmesi istendi.

15- Yunanistan'da PASOK iktidarı döneminde yapılan silah alımına ilişkin yolsuzluk iddialan konusunda savcılık tarafından üç ayrı soruşturma açıldığı bildirildi.

16- İspanya'da bir diskotekte çıkan yangında 44 kişinin öldüğü bildirildi.

15 OCAK 1990

1- Milli Eğitim Şurası Ankara'da toplandı. Cumhurbaşkanı Turgut ûzal, toplantıda bir konuşma yaptı.

2- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, hazırlanmakta olan Yüksek Öğretim Kanunu teklifi hakkında yaptığı yazılı açıklamada, yapılan çalışmanın bir ön çalışma olduğunu, akademik çevrelerin gereksiz yere tedirgin olmamaları gerektiğini söyledi.

3- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Erol Çevikçe yaptığı açıklamada, parti içi muhalefetin, partisinin istanbul örgütünden 6 bin kişinin istifa eniği yolundaki iddialarının doğru olmadığını söyledi.

4- Danıştay Başkanı Süleyman Sırrı Kırcalı, yaş haddinden emekliliğe sevk edildi.

5- Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki Kelaynak üretim istasyonu özel defterine bölücü sloganlar yazdığı gerekçesiyle tutuklanan Alman Sosyolog Hella Schlumberger hakkında 5 yıl hapis cezası istemiyle Diyarbakır DGM'de dava açıldı.

6- Devlet Bakanı Ali Bozer, Brüksel'de Belçika Dışişleri Bakanı Gaston Eys-kens ile bir görüşme yaptı. Bozer görüşmede "AT ile üyelik müzakerelerinin 1993'ü takip eden en kısa sürede başlayacağına" ilişkin AT Bakanlar Konseyi'nden "siyasi irade" beyanı istedi.

7- BM Genel Sekreteri.Perez de Cuellar'ın yaptığı "maraton görüşme" çağrısı konusunda bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk tarafına danışılmadan belirlenen tarihi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, "çağrı, tarihi içeriği ve yapılma şekli olarak KKTC ile bir istişarede bulunulmadan yapılmıştır. Durum KKTC'de değerlendirilmektedir." dedi.

& Bulgaristan Parlamentosu.ülkede yaşayan Türklere temel hak ve 'özgürlüklerinin verilmesini içeren Sosyal Forum kararını oy birliği ile kabul etti. KP'-nin öncü rolüne son verilmesi konusunda da ilke kararı alındı.

9- BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi toplanarak Kampuçya'da uygulanabilecek bir barış planı konusunda görüştüler.

10- Sovyetler Birliği'nin Kafkasya bölgesinde Azerilerle Ermeniler arasındaki çatışmalarda ölü sayısının 34'e yükseldiği bildirildi. Ermenistan Yüksek Sov-yeti, Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'a duruma müdahale etme çağrısında bulundu. SSCB Yüksek Sovyet Prezidyumu Dağlık Karabağ bölgesinde "olağanüstü durum" ilan etti. SSCB Başbakanı Nikolay Rijkov, konuyla ilgili olarak Norveç Radyosu'ha verdiği demeçte, sorunun çözümünün zor olduğunu ancak olayların bir iç savaşa yol açmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

11- Arnavutluk lideri Ramiz Alia yaptığı konuşmada, ülkesinde çatışmalar olduğu yolundaki haberleri yalanlayarak, Yugoslavya'nın ülkede huzursuzluk yaratmaya çalıştığını öne sürdü.

12- israil Başbakanı izak Şamir, yaptığı bir konuşmada işgal altındaki toprakları Sovyetler Birliği'nden gelecek Yahudiler için ellerinde tutmaları gerektiğini söyledi.

13- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino'ya karşı darbe girişiminde bulunanların liderlerinin yakalandığı bildirildi.

14- Bangladeş'te başkent Dakka yakınlarında bir feribotun nehirde batması sonucu 100 kişinin kaybolduğu bildirildi.

16 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal ve eşi 11 günlük bir gezi için ABD'ye gittiler. Cumhurbaşkanı özal hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında gezi hakkında bilgi verdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı özal'in ABD gezisinde söyleyeceği sözlerin yalnızca kendisini bağlayacağını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM'de Bulgaristan'la ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi. Yılmaz, Kıbrıs konusunda da KKTC Cumuhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın tepkisini anlayışla karşıladıklarını belirtti.

4- ANAP TBMM grup toplantısında, Rüşvet ve Yosuzluklarla Mücadele yasa önerisiyle, yaş sabze-meyve ithali konuları görüşüldü.

5- SHP Milletvekilleri Güneş Gürseler ve Ali Haydar Erdoğan, Cumhurbaşkanı Turgut özal hakkında, milletvekilliğinden ayrılmasından sonra bir ay içerisinde mal beyanında bulunmadığı gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundular.

6- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, düzenlediği bir brifingle, Merkez Bankası'nın orta vadeli hedefleri ve 1990 yılı para programını açıkladı.

7- istanbul Üniversitesi'nde görevli 200 öğretim üyesinin imzaladığı "kamuoyuna duyuru" başlıklı bir bildiride Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen türbanın yeniden serbest bırakılması eleştirildi ve Hacettepe Tıp Fakültesi'nce başlatılan protesto kampanyasının desteklendiği bildirildi.

8- istanbul Kumkapı'da bir işhanında çıkan yangında 16 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

9- TBKP Merkez Komitesi üyesi 4 kişinin yargılanmasına İstanbul DGM'de başlandı. Sanıklardan Mehmet Bozışık tahliye edildi.

10- Türkiye'nin resmen boykot ettiği, Arupa Konseyi Hukuk İşleri Komisyo-nu'nun Türkiye'deki insan haklarına ilişkin toplantısı Fransa Parlamentosu'nda yapıldı.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs Türk ve Rum liderlerine 12 Şubat'ta görüşme çağrısı üzerine, KKTC Bakanlar Kurulu olağanüstü toplanarak durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "yeni bir tarih üzerinde anlaşmaya varılması halinde New York'a gideceğini" söyledi.

12- Sovyetler Birliği'nin Kafkasya bölgesinde Azerilerle Ermeniler arasında devam eden çatışmalarda ölü sayısının 66'ya. yaralı sayısının da 160'a yükseldiği bildirildi ve çatışma bölgelerine 11 bin Sovyet askeri sevkedildiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Türk Dışişleri Bakanlığı' ndan yapılan bir açıklamada, Azeri-Ermeni çatışmasının kaygı verici boyutlara ulaştığı belirtilerek, sınırda askeri önlemlerin arttırıldığı ve sorunun Sovyetler Birliği'nin iç sorunu olduğu bildirildi.

Bu arada Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural, Sovyet Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, asker kaydırma ve Kafkasya'daki önlemlerin Türkiye'ye yönelik olmadığı teminatı verildi.

Öte yandan Litvanya Cumhuriyeti'nde SBKP'den bağımsızlık kararı alan parti örgütü lideri Algırdaş Brazauskas'ın Litvanya Devlet Başkanı seçilmesinden sonra Litvanya Yüksek Sovyeti, SSCB'yle anayasal bağlarını koparma kararı aldı. Bu gelişmeler konusunda Japonya'da bulunan reformcu üye Boris Yelisin Tokyo'da düzenlediği basın toplantısında, Sovyet yönetiminin "kendi kendini yok etme tehlikesiyle karşı karşıya" olduğunu söyledi.

13- Demokratik Almanya'da eski Devlet Güvenlik örgütü1 nün (STASİ) Doğu Berlin'deki merkezi, dün halk tarafından basılarak, evraklar yağmalandı ve bina tahrip edildi.

14- Kosta Rika'da meydana gelen uçak kazasında 21 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Peru'da solcu Aydınlık Yol gerillalarının 34 köylüyü öldürdüğü bildirildi.

16- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Moskova'daki Filistin temsilciliğinin Büyükelçilik düzeyine çıkarılması nedeniyle SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'a bir teşekkür mesajı gönderdi.

17 OCAK 1990

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, "Askeri Doktrinler Se-mineri'ne" katılmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti.

2- Güneydoğu Anadolu'daki olaylar hakkında Jandarma Genel Komutanlığı yetkililerince, Bakanlar Kurulu'na brifing verildi.

3- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, Türkiye dışındaki Türkler ve .Azerbaycan'daki gelişmeler konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne demeç verdi.

4- SHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem ve arkadaşlarınca, dövizle yapılan otoyol ihalelerinde fiyat farkı verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'nin 2.5 trilyon zarara uğratıldığı gerekçesiyle, Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya hakkında gensoru önergesi verildi.

5- ANAP Konya Milletvekili Mehmet Şimşek ve arkadaşlarınca verilen ve doçent milletvekilli ve bakanların görevleri sona erdikten sonra üniversiteye profesör olarak dönebilmelerine olanak sağlayan yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda bazı değişiklikler yapan yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

7- ANAP Kırşehir Milletvekili Gökhan Maraş tarafından hazırlanan Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasa Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu tarafından Alt Komisyona sevkedildi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamada, KKTC'ye danışmadan görüşme tarihi saptanma yoluna gidilmesinin esef verici olduğunu belirterek, "Üçüncü tarafların ne müzakere yöntemine ne de müzakerenin özüne karışmak yetkileri yoktur. Üçüncü tarafları müzakere sürecinden ellerini çekmeye çağırıyoruz."

Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum yönetimi sözcüsü Akis Fantis'le yaptığı görüşmede, "Rumlar şelf determinasyon hakkımızı kabul etmedikleri takdirde federasyon konuşulamaz" dedi. TKP Genel Başkanı Mustafa Akıncı da BM Genel Sekreteri'nin çağrısı konusunda yaptığı açıklamada, görüşmelerin dış baskıların ve emrivakilerin gölgesi altında devam edemeyeceğini söyledi.

9- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, yaptığı açıklamada, ayrı

bir parti kuracakları yolundaki iddiaları yalanladı ve Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Tasarısı konusunda görüşlerini açıkladı.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kıbrıs sorunu konusunda yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin 1980'den beri Ege'de ulusal haklarından ve güvenliğinden çok şey yitirdiğini belirterek, "tek yanlı iyiniyet jestleriyle sorunlara hakça ve geçerli çözümler bulunamaz" dedi.

11- 24 Ocak'tan geçerli olmak üzere grev kararı alan 20 bin PTT işçisini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

12- Ege Üniversitesi'de görevli 110 öğretim üyesi, yayımladıktan bir bildiriyle Hacettepe Tıp Fakültesi'nin irticaya karşı açtığı kampanyaya katıldıklarını açıkladılar. Öte yandan İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nde de türban yasaklandı.

13- Bursa'da hava kirliliğinin artması sonucu 3. kademe önlemler uygulamaya konuldu ve okullar tatil edildi.

14- DYP'li 10 milletvekilinin açtığı Çitosan'ın özel sektöre satışı ile ilgili davada, Ankara 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.

15- TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın avukatlarından Uğur Söylemezoğlu'nu yasa ve genelgelere aykırı soruşturmaya tabi tuttuğu gerekçesiyle Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında soruşturma başlatıldı.

16- Bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Alman Sosyolog Hella Schlumberger hakkındaki tahliye istemi Diyarbakır DGM tarafından reddedildi.

17- İstanbul Kumkapı'da çıkan yangınla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediye,Başkanlığı tarafından soruşturma başlatıldı.

18- Yazar Aziz Nesin, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında kendisine 'Vatan haini" dediği gerekçesiyle Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

19- İthalat rejimiyle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

20- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Washington'da Washington Post Gazete-si'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Özal, ABD'yi Ermeni tasarısı konusunda uyardı.

Özal daha sonra Dünya Bankası Başkanı Barber Conable, IMF Başkanı Camdessus ve emekli NATO komutanı ve ABD eski Dışişleri Bakanı Alexan-der Haig ile görüştü.

21- BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi dün aldıkları bir kararla, Kam-puçya'da barışın sağlanması için 16 maddelik bir plan üzerinde anlaşmaya vardılar.

22- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne gönderilen 11 bin askerin Bakü'ye girmesinin engellendiği diğer diğer bölgelerdeki çarpışmaların iç savaş boyutlarına ulaştığı, çarpışmalarda uçaksavarlar ve helikopterlerin kullanıldığı bildirildi. SSCB Savunma ve İçişleri Bakanlıkları olayları önlemek amacıyla yasalar çerçevesinde birliklere silah kullanma yetkisi verildiğini açıkladı. Olayların Ermenistan'a da sıçradığı bildirildi. SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yuri Gremitskih, bölgeye durumu kontrol altına almak için gerektiği kadar asker gönderileceğini açıkladı. İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Moskova'dan Azerilere karşı "sert ve haksız bir tutum izlememesi" ni istedi.

23- Romanya'da Ulusal Kurtuluş Cephesi hükümeti, muhalefetin seçimlerin ertelenmesi yolundaki isteğini kabul ettiğini açıkladı.

24- Çekoslavakya İçişleri Bakanı Richard Sacher yaptığı açıklamada, halkın yoğun tepkisine neden olan gizli polis teşkilatının lağvedildiğini, üyelerinin faaliyetlerini ve ellerindeki dosyaları incelemek üzere bağımsız bir komisyon kurulduğunu bildirdi.

25- Panama, Peru Maslahatgüzarı Luis Sandiga'nın 72 saat içinde ülkeyi terketmesini istedi.

18 OCAK 1990

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Savunma ve Havacılık Dergisi'ne verdiği demeçte, AKKUM anlaşmasının bölgede detantın ve hudut ülkelerle ikili ilişkilerin geliştirilmesinde etkin rol oynayacağını söyledi. Torumtay, konvansiyonel dengesizliği de değerlendirerek, TSK'da modernizasyona gidilmesi gerektiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Eral İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ABD gezisi konusunda görüşlerini açıkladılar.

3- Daha önce Anayasa Mahkemesi'nce iki kez iptal edilen, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından bir kez TBMM'ye iade edilen ve milletvekilleri ile emeklilerine yeni olanaklar sağlayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, yasa önerisinin kabul edilmesinden sonra parti grubunu olağanüstü toplayarak, yasanın iptal edilmesi için Anayasa Mah-kemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

DYP Grup Başkanvekili Koksal Toptan'da yasayı Cumhurbaşkanı Özal'ın veto etmesini beklediklerini söyledi.

4- Vakıf Üniversitelerine mali yardım yapılmasını öngören tasarı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda reddedildi.

5- 1987 yılında ANAP Fatih ilçe binasını bombalayarak bir kişinin ölümüne neden olmaktan yargılanan Acilciler örgütü üyesi 5 kişi çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

6- Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi için açılan kampanyada imza sayısının 2 milyonu aştığı bildirildi.

7- Konya'da sanatçı Rahmi Saltuk'un "Hoynare" adlı kaseti yasak yayın olduğu gerekçesiyle toplatıldı.

8- Adımlar Dergisi Ankara Temsilcisi özcan Kesgeç ve dergi çalışanlarından iki kişi gözaltına alındı.

9- Cumhurbaşkanı Turgut özal, ABD Başkanı George Bush ile görüştü. Görüşmede, Ermeni tasarısı, Kıbrıs, Doğu Avrupa, SSCB, Ortadoğu ve Türkiye'nin ekonomik durumu ele alındı. Görüşmede Devlet Bakanı Güneş Taner ve Washington Büyükelçisi de yer aldı. Cumhurbaşkanı özal, görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyerek görüşme hakkında bilgi verdi.

10- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti1 nde Azerilerle Ermeniler arasındaki çatışmalar nedeniyle bir açıklama yapan SSCB Savunma Bakanı Dimitri Yazov kısmi seferberlik kararı aldıklarını açıkladı. Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov televizyonda yaptığı konuşmada "olağanüstü durum" kararını savundu. Azerbaycan hükümeti ise Moskova ve Ermenistan'ın olayları tırmandırdığını öne sürdü. Çatışma bölgesine 29 bin askerin gönderildiği, Bakü'de durumu protesto için genel greve gidildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, SSCB Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev'i kabul ederek, Türkiye'nin gelişmeleri özel bir hassasiyetle izlediğini, Azerilerin Sovyet hükümetine yardımcı olmalarını dilediğini belirtti.

11- Romanya'da UKC Konseyi yöneticilerinden Silviu Brucan, düzenlediği basın toplantısında, KP'nin yasadışı ilan edilmesi ve ölüm cezalarının yeniden yürürlüğe konması konularında referanduma gidilmesi yolunda geçen cuma günü alınan kararların iptal edildiğini açıkladı.

12- Bulgaristan'da eski Devlet Başkanı Todor Jivkov, özel bir komisyon tarafından yapılan soruştuma sonucu, etnik düşmanlık ve nefret yaratmak ile kamu fonlarını zimmetine geçirmekten suçlu bulundu. Bulgaristan Başsavcılığı Jivkov'un tutuklanması için karar çıkandı.

19 OCAK 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demi-rel, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın ABD'de Azerbaycan konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdiler ve bu konudaki görüşlerini açıkladılar.

2- TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edilen, milletvekillerine yeni olanaklar sağlayan yasa tasarısı konusunda parti liderleri görüşlerini açıkladılar.

3- SHP İzmir Milletvekili Veli Aksoy, Menemen-Aliağa demiryolu inşaatı konusunda Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı' na bir soru önergesi verdi.

4- Suudi Arabistan'da, şeriat hükümlerince idam cezasına çarptırılan iki Türk vatandaşı için Dışişleri Bakanlığı'nca diplomatik girişimlerde bulunuldu.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Yunanistan Dışişleri Bakanı Antonİs Samaras'ın "Yunanistan'daki islami kültürel miras" ve "açık semalar" konusundaki açıklamalarına ilişkin olarak Türkiye'nin dış ülkelerdeki Türk-İs-lam eserlerinin tahrip edilmesine seyirci kalmasının beklenemeyeceğini" söyledi.

6- ANAP Kırşehir Milletvekili Gökhan Maraş tarafından hazırlanan ve TBMM Adalet Alt Komisyonu'na sevk edilen "Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele" yasa tasarısının kapsamı genişletilerek Cumhurbaşkanı'nın da mal bildiriminde bulunması öngörüldü.

SP Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı ve merkez kurulu üyeleri mal bildiriminde bulunarak yasa tasarısını olumlu bulduklarını açıkladılar.

7- SHP TBMM grubunca TRT izleme Komitesi" kuruldu.

8- istanbul Barosu tarafından TCY'nin 141, 142 ve163. maddelerine ilişkin hazırlanan bir rapor Başkan Turgut Kazan tarafından Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel'e sunuldu.

9- Muğla'nın Göcek İlçesi Belediye Başkanı Behzat Akdolun, Cumhurbaş-kanı'na hakaretten tutuklandı.

10- İstanbul Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik hakkında TCY'nın 441. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma başlatıldı.

11- Yeni Çözüm Dergisi Yazı İşleri Müdürü Erdoğan Yaşar Kopan hakkında yayın yoluyla komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle, İstanbul 2. DGM tarafından 23 yıl hapis cezası verildi. Hapis cezası para cezasına çevrildi.

12- Gazeteci, yazar ve politikacı Sabahattin Selek İstanbul'da öldü.

13- ABD'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Turgut Özal, New York'ta ABD'li işadamlarıyla görüştü. Görüşmelerde Türkiye'deki olaylar, Azerbaycan ve Doğu Avrupa'daki gelişmeler ele alındı.

14- Viyana'da devam etmekte olan Savunma Doktrinleri Semineri'nde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, 'Türkiye'nin, bölgesindeki güven, istikrar ve yeni şartlar ışığında Silahlı Kuvvetleri'nde azaltmaya gitme ve savunma yapısında gerekli değişiklikleri yapmayı planladığını" söyledi.

15- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camilion ile görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, Kıbrıs görüşmeleri için yeni bir tarih saptamaya çalıştıklarını söyledi.

16- Sovyet birlikleri Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye girdi. Şiddetli çatışmaların meydana geldiği, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi. Bakü'de yaklaşık 100 bin kişinin Komünist Parti merkez binası önünde aleyhte bir gösteri düzenledikleri belirtildi. SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov yaptığı konuşmada, Kafkasya'daki gerilimin arkasında "Radikal İslamcıların bağımsız devlet kurma çabalarından, "maceracılara" kadar pek çok unsurun bulunduğunu söyledi.

SSCB resmi yayın organı İzvestia Gazetesi, İran'ın Azerbeycan'a silah sev-kettiğini belirtirken İran Haber Ajansı da Azerilere baskı yapılması durumunda İslam dünyasının ayağa kalkacağını belirtti. SBKP Merkez Komitesi Yüksek Sovyet Prezidyumu ve SSCB Bakanlar Kurulu duruma ilişkin olarak bir bildiri yayımladılar. Bildiride Azeri ve Ermenilere çağrıda bulunarak çatışmalara son vermeleri istendi.

Olaylarla ilgili olarak İngiliz Daily Telegraph Gazetesi'nde yayımlanan bir yazıda Türklerin Azerilere yardım ettiği ileri sürüldü.

17- Bulgaristan Komünist Partisi bir deklerasyon yayımlayarak, devlet tekelinden, demokratik merkeziyetçilikten ve planlı ekonomiden vazgeçerek piyasa ekonomisinden yana olduğunu açıkladı.

18- Filistin liderlerinden Faysal Hüseyni, İsrail polisi tarafından tutuklandı. Lübnan'daki Hizbullah örgütü mevzileri, İsrail uçaklarınca bombalandı.

20 OCAK 1990

1- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol yaptığı açıklamada, Atatürk'le ilgili sahte belgeler ve bunların dağıtılması olayıyla ilgili araştırma yapıldığını söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ziraat Mühendisleri Odası ve Köy-Koop'un ortaklaşa düzenledikleri panelde bir konuşma yaptı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'da yaptığı konuşmada Türkiye'nin zoraki depolitizasyon dönemine sürüklenmek istendiğini" söyledi.

4- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

5-1982 Anayasası Komisyonu Başkanı Prof Dr. Orhan Aldıkaçtı ile yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Şanlıurfa'da düzenlenen bir mitingte Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi için referanduma gidilmesi istendi.

7- Puhusu meslek edinmiş kadınlara yönelik tecavüz durumunda üçte iki oranında ceza indirimini öngören yasa maddesini protesto etmek amacıyla izmir'de 200 kadın yürüyüş yaptı, 26'sı kadın 46 kişi gözaltına alındı.

8- Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu öğrenci Derneği'den 28 öğrenci, izinsiz bildiri dağıttıkları gerekçesiyle, gözaltına alındı.

9- Konya-Afyon karayolunda meydana gelen trafik kazasında 10 kişi öldü, 16 kişi de yaralandı.

10- Cumhurbaşkanı Turgut özal, New York' ta gazetecilerin Azerbaycan'daki gelişmeler konusundaki sorularını yanıtladı ve daha önce Azeriler hakkında söylediklerinin yanlış anlaşıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı ûzal, ABD eski Dışişleri Bakanı Henri Kissinger'le bir görüşme yaptı.

11- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde, Sovyet birliklerinin olaylara müdahalesi sonucu şiddetli çarpışmalar meydana geldiği, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi. Bakü'de olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağı uygulandığı belirtildi. SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov televizyonda yaptığı konuşmada, Karabağ sorununa barışçı yollar denenerek çözüm bulu-

namadığını, Bakü'deki olaylarda suçsuz insanların da zarar görmesinden üzüntü duyduğunu söyledi.

iran Ulusal Güvenlik Konseyi'nin durumu görüşerek, Sçvyetler Biriiği'nden krizin barışçı yollardan kontrol altına alınmasını istediği bildirildi.

Azerbaycan Halk Cephesi liderleri yüzlerce kişinin Sovyet askerlerince öldürüldüğünü belirtirken, Vatan Cemiyeti olayların Ermeni tahrikiyle başlatıldığını bildirdi.

Öte yandan Azerbaycan'a bağlı Nahcıvan özerk Cumhuriyeti Partamento-su'nun "bağımsızlık" kararı aldığı, iran ve Türkiye'den bölgesel bütünlüğün korunması için yardım talebinde bulunduğu bildirildi. ABD'den yapılan açıklamada olayların kaygıyla izlendiği belirtildi.

Gelişmeler hakkında Sovyetler Birliği'nin görüşlerini içeren bir mektup SSCB Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev tarafından Dışişleri Bakanlığı'na iletildi.

Olaylarla ilgili olarak Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nihat Cetin-kaya görüşlerini açıkladılar.

Olaylar dış basında da geniş şekilde yer alırken, Kars'ta yapılması gereken kınama gösterilerine izin verilmedi.

12- Irak, Türkiye'ye karayolu ile yapılan ham petrol taşımacılığını bugünden itibaren durdurduğunu açıkladı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Kıbrıs konusunda taviz verilmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

14- Uluslararası Af örgütü, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ve DGM Savcısı Nusret Demiral'a bir telgraf göndererek, gözaltına alınan TBKP üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

21 OCAK 1990

1- SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, 10 ayrı konuyu içeren ve Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlamasını istediği soru önergesini TBMM Başkanhğı'na sundu.

2- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Nevşehir'de yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Özal'ı eleştirerek, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, "Milli Görüş" ün 20. yılı nedeniyle Ankara'da düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı.

4- DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin kurtuluşunu, "halkın bugünkü parlemento yapısını değiştirmesinde bulduğunu" söyledi.

5- Bulgaristan'a geri dönen Türklerin sayısı 100 bin 75'e yükseldi.

6- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören bir şirketin hisse senetlerinin sahtelerinin piyasaya sürüldüğü belirlendi ve konuyla ilgili bir operasyon başlatıldı.

7- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Sovyet birlikleri aleyhinde yaklaşık yarım milyon kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı. Moskova Radyosu önceki olaylarda 83 kişinin, Halk Cephesi liderleri de 600 kişinin öldüğünü bildirdi.

öte yandan, Sovyet birliklerinin Halk Cephesi liderlerini yakalamak için bir operasyon düzenlediği ancak liderleri yakalayamadığı bildirildi. Sovyet Parlemento üyesi Boris Yeltsin ve Azerbaycan KP eski Genel Sekreteri Haydar Ali-yev birer açıklama yaptılar.

Nahcıvan özerk Cumhuriyeti' nden çok sayıda Azeri'nin İran'a göç ettiği belirtildi. Ermenilerin saldırılarda bulunduğu, Nahcıvanparlamentosu'nun, topraklarının bütünlüğünü korumak amacıyla Türkiye'ye başvurma kararı aldığı bildirildi.

Olaylarla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, SSCB Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev ile yeniden görüştü. Yılmaz Sovyetler Birliği'nin içişleri ola-

rak görünen olayların, bir an önce sağduyu ile yatıştırılmasını istedi. Kızılay, bölgeye her türlü insani yardım yapma önerisini yineledi.

Olaylar İstanbul'da 5 bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi.

8- Fransa Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü tarafından yayımlanan, dünya stratejik dengeleriyle ilgili "Hermes 90" adlı raporda, Irak ve Suriye'nin kimyasal ve nükleer silahlanmaya hız verdikleri, bunun Türkiye'nin savunma stratejisini etkileyebileceği öne sürüldü.

9- Hindistan'da Müslümünlarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Demokratik Almanya KP toplantısında, Devlet Başkanı ve KP lideri Egon Krenz ve 13 yöneticinin partiden ihraç edilmesi kararlaştırıldı.

22 OCAK 1990

1- ANAP Başkanlık Divanı toplantısında, Azerbaycan olayları, YÖK ve diğer siyasi gelişmeler ele alındı. Başbakan Yıldırım Akbulut toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, YÖK Yasası'nın değiştirilmesi konusunda bir komisyonun kurulduğunu söyledi ve yaş sebze ve meyve ithalatının serbest bırakılmasını öngören kararnameden 'Vatandaşların zararına olursa vazgeçilebileceğini" belirtti.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, muhalefetin Türkiye'yi zaafa uğratacak açıklamalardan kaçınması gerektiğini" söyledi.

3- Devlet Bakanı Mustafa Taşar, Malatya'da düzenlediği basın toplantısında, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasa Tasarısı'na ilişkin görüşlerini belirtti.

4- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay ve arkadaşlarınca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki "siyasi göç" nedeniyle hükümet hakkında gensoru önergesi verildi.

5- SHP Hatay Milletvekili Ali Uyar ve arkadaşlarınca, 1402 sayılı yasaya tabi olanların görevlerine dönmelerini önleyenlerin saptanması konusunda Meclis araştırması önergesi verildi.

6- SHP Parti Meclisi toplantısı yapıldı. Toplantıda, kadınlara parti kurullarında yüzde 25 kpta uygulanması kabul edildi. Toplantıda konuşan Genel Başkan Erdal İnönü, geçmiş dönemin bir değerlendirmesini yaptı.

7- DYP Grup Başkanvekili Vefa Tanır, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "Ermeni Dosyasının" görüşülmesi için TBMM'de genel görüşme açılmasını istedi.

8- Değişik meslek gruplarından 4758 kişinin imzaladığı ve TCY'nın 163. maddesinin korunması istenilen bildirge, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'ya verildi.

9- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nun işgali sırasında kamu mallarına zarar verdikleri ve öğretimi engelledikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 76'sı tutuklu 160 öğrenciden, 34'ü serbest bırakıldı.

10- İstanbul'da müridi oldukları belirtilen 137 kişiyle birlikte, yasak ayin yaptığı gerekçesiyle dün gözaltına alınan Adnan Oktar, sevkedildiği İstanbul DGM'ce serbest bırakıldı.

11- Süper emeklilerin maaşlarının dondurulmasının iptali isteminin reddine ilişkin Anayasa Mahkemesi' nin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Cumhurbaşkanı Turgut özal, New York'ta, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir görüşme yaptı. Görüşmede bölgeyi ilgilendiren konularla görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri Cuellar, Denktaş-Vasiliu görüşmesinin tarihinin gerekirse değiştirilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, Azerbaycan olaylarını, YÖK ve türban konularını değerlendirdi.

13- SSCB Azerbaycan Parlementosu'ndan yapılan bir açıklamada, Sovyet birliklerinin iki gün içinde Cumhuriyet'ten çekilmesi ve olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması istenerek, aksi takdirde "birlik antlaşmasının" yeniden gözden geçirileceği bildirildi.

Başkent Bakü'de ölen Azeriler için yüzbinlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreni düzenlendi.

Nahcıvan Halk Cephesi'nin, Nahcrvan özerk Cumhuriyeti'ndeki Ermenilerin bölgeyi terketmeleri için Azerbaycan'a "ültimatom" verdiği bildirildi. İran Radyosu, Azerilerin İran'a geçişini engellemek için Sovyet birliklerinin İran sınırına yığınak yaptığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiler yaptığı açıklamada, Sovyet birliklerinin Azerbaycan'a müdahalesinin "gerekli" olduğunu söyledi.

TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'le bir görüşme yapan SSCB Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, TRT'ye gelen batı kaynaklı haberlerin tek taraflı ve Ermeni yanlısı olduğunu söyledi. Türk basın temsilcileri de Çernişev'e gönderdikleri telgraflarla Türk ve yabancı gazetecilere olayları yerinde izleyebilmeleri için izin verilmesini istediler. Büyükelçilik Müsteşarı Valter Şonia, düzenlediği basın toplantısında Ankara'nın olaylar karşısındaki tutumunu "gerçekçi ve dengeli" bulduklarını belirterek olayları Azerilerin başlattıklarını söyledi.

SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov, düzenlediği basın toplantısında, Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ilanının geçersiz olduğunu belirterek, Türkiye'nin de onları kesinlikle istemediğini" söyledi. Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural ise Gerasimoy'un açıklaması üzerine Türk hükümetinin sözcüsü Moskova'da değil Ankara'dadır" şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP Başkanlık Divanı'nda yaptığı konuşmada hükümetin, "Azerbaycan konusunda anlaşmalarla verilen hakları kullanmaya kararlı olduğunu" söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de yaptığı yazılı açıklamada konuyla ilgili çözüm önerilerini açıkladı.

14- Demokratik Almanya KP Genel Başkan Yardımcısı Wolfgang Bergho-fer ve 40 yöneticinin partiden istifa ettiği açıklandı.

15- Yugoslavya'da KP olağanüstü kongresinde alınan kararlarla, KP'nin öncü rolüne son verilerek, çok partili sisteme geçilmesi kararlaştırıldı.

16- Hindistan'ın Keşmir eyaletinde güvenlik güçleriyle Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 32'ye yükseldiği bildirildi.

23 OCAK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Azerbaycan'da meydana gelen olayları üzüntü ve endişe verici gelişmeler olarak değerlendirirken, TBMM'de bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, 'Türk-Sovyet ilişkilerine karşı kurulmuş olabilecek tuzaklara karşı dikkatli olmayı sorumluluğumuzun gereği addediyoruz." dedi.

Olaylar siyasi parti grup toplantılarında ele alındı.

Ankara, Kars, İğdır ve Aralık'ta düzenlenen gösterilerle olaylar protesto edildi.

2- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, "sivilleşme" ve "demokratikleşme" konularında Hürriyet Gazetesi'ne bir demeç verdi.

3- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Tasarısı'nın gerekli olduğunu savundu.

4-SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve arkadaşları tarafından, süper emeklilerle ilgili olarak eski bakan Mükerrem Taşçıoğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'un görevlerini kötüye kullandıkları konusunda verilen Meclis soruşturması önergesi görüşülerek reddedildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM Grup toplantısında 24 Ocak Kararları'nı değerlendirdi, eleştirileri yanıtladı.

6- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykai yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın ABD'de yaptığı açıklamaları eleştirdi.

7- Güvenlik Soruşturması Yönetmeliği, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nca iptal edildi.

8- DSP Antalya eski İl Başkanı Tevfik Şahin, Siyasi Partiler Yasası'na muhalefet edildiği gerekçesiyle, parti genel merkezi hakkında Yargıtay'a suç duyurusunda bulundu.

9- İstanbul'da meydana gelen 4 ayrı olayda, biri emekli albay 3 kişi öldü.

10- TCY'nın 438. maddesini protesto etmek amacıyla istanbul'da yürüyüş yapan bir grup kadın, Anayasa Mahkemesi'nin 7 yargıcını istifaya çağırdı.

11- Gazeteci yazar Emin Çölaşan, 10 Eylül 1989 tarihli Gazete Gazetesi'n-de yayımlanan yazısında Devlet Bakanı Güneş Taner'e hakaret etmekten, Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce tazminat ödemeye mahkum edildi.

12- Bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Alman Sosyolog Hella Schlumberger, Diyarbakır DGM'deki yargılaması sonunda beraat etti.

13- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Ermenilerin bir Azeri köyüne baskın düzenlediği ve 12 kişinin öldürüldüğü belirtildi. Azerbaycan Halk Cephesi'nden yapılan açıklamada Sovyet birliklerinin bölgeden çekilmeleri için süre vermedikleri, kararlarının batılı ajanslar tarafından yanlış yansıtıldığı kaydedildi.

14- AT Komisyon Başkanı Jacques Delores, irlanda'nın başkenti Dublin'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AT'ye 1993'ten önce katılma şansı olmadığını, Demokratik Almanya'nın ise 1993'ten önce topluluğa katılabileceğini söyledi.

15- Bulgaristan'dan İsveç'e kaçan Türklerden yaklaşık bin kadarı, İsveç tarafından sınırdışı edilmeleri yolunda alınan kararı protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı.

24 OCAK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, beraberinde 6 bakan ve 17 milletvekili, yapılacak belediye başkanlığı seçimi öncesinde Kırşehir'e gittiler. Başbakan Akbulut, düzenlenen bir törenle şeker fabrikasının temelini attı.

2- 24 Ocak Kararlan'nın yıldönümü nedeniyle SHP Genel Başkanı Erdal inönü, parti merkezinde düzenlediği bir basın toplantısıyla görüşlerini açıkladı.

3- Bakanlar Kurulu'nda Azerbaycan'daki olaylar ele alındı. Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz gelişmeler konusunda Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, olayların insani biçimde ve barışçı olarak çözümlenmesi gerektiğini söyledi. Milli Savunma Bakanı Safa Giray da yaptığı açıklamada bölgeye birlik sevkıyatının olmadığını ve ek önlem alınmadığını söyledi.

4- Hakim ve savcı adaylarının iki yıllık eğitilmden sonra yazılı sınav yerine sözlü sınavla mesleğe kabulünü öngören yasa önerisi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- ANAP Giresun Milletvekili Burhan Kara tarafından hazırlanan, idam edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes ve iki bakanın, imralı Adası'ndaki mezarlarının devlet töreniyle Bakanlar Kurulu'nun uygun göreceği bir yere nakledilmelerini öngören yasa teklifi TBMM İçişleri komisyonu'nda kabul edildi.

6- Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, Hakkari'nin Uludere ilçesinden Irak'a göç konusunda, SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar da gazeteci Ahmet Akabay'ın görevli gittiği Adımlar Dergisi'nde gözaltına alınması konusunda, içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle birer soru önergesi verdiler.

7- SHP Eskişehir Milletvekili Zeki Ünal, şeker pancarı konusunda izlenen politika konusunda genel görüşme açılması önergesi verdi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği basın toplantısında, düşürülen Tapu Kadastro uçağı konusunda Suriye'nin sorumluluğu kabul ettiğini, tazminat konusunu görüşmek için bir Türk heyetinin Şam'a davet edildiğini söyledi.

Sungar toplantıda Azerbaycan'daki olaylar konusunda da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral'ın, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu yargıçlarına ifade vermemesinin yerinde bir davranış olduğunu belirterek düşünce ve inanç özgürlüğünden yana olduklarını söyledi.

10- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın ve merkez belediye başkanları, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'yu ziyaret ederek sorunlarını anlattılar.

11- Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Faruk Bildirici, TBMM'de kendisine saldırdığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle, ANAP Malatya Milletvekili Bülent Çapa-roğlu hakkında Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 25 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

12- İşadamı Kemal Horzum, Emlakbank'ın 55 milyar lirasını zimmetine geçirmek suçundan Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. İlgili banka şubesi eski müdürü ve kambiyo şefi de aynı cezaya çarptırıldı.

13- İstanbul'da İSO ve iki banka şubesine bomba kondu, 16 yere pankart asıldı, öte yandan dün öldürülen emekli albayın katillerinin yakalanması için operasyon başlatıldığı bildirildi.

14- Polis okullarında eğitim süresinin 1 yıla indirilmesini öngören kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

15- Cumhurbaşkanı Turgut özal, 24 Ocak kararları'nın 10. yıldönümü nedeniyle ABD'nin Philadelphia kentinde bir basın toplantısı düzenleyerek kararlar konusunda görüşlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı özal, Azerbaycan'daki olaylara da değinerek, silah kullanarak sorunu çözümlemenin doğru olmadığını, diyalaoğun şart olduğunu söyledi, özal Mısır'da yayımlanan Al Hayat Gazetesi1 ne verdiği demeçte de olayların Sovyetler Birliği'nin iç meselesi olduğunu belirterek, "Sovyetler" in güç kullanırken ihtiyatlı davranması kaydıyla Türkiye'de büyük sorunlar yaratmayacaktır, "dedi.

Cumhurbaşkanı özal'in kaldığı otelin önünde 60 kişilik bir Ermeni grup gösteri yaptı.

16- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti"nin başkenti Bakü'de 43 kişi gözaltına alındı, tüm gösteri ve grevler yasaklandı. Ermeni ve Azeri rehinelerin de-ğiş-tokuş için sürdürülen görüşmelerde anlaşma sağlandığı bildirildi. Sovyet Politbüro üyesi İgor Ligaçev'in Azerbaycan'a gittiği belirtildi.

Halk Cephesi tarafından yapılan açıklamada ölü sayısının 966, yaralı sayısının da 2634 olduğu belirtildi.

ABD Başkanı George Bush, düzenlediği basın toplantısında, olaylardan endişe duyduğunu, ancak Gorbaçov'un konunun üstesinden geleceğine inandığını söyledi.

AT Komisyonu Başkanı Jacques Delors Fransız Televizyonu'nda yaptığı konuşmada, SSCB'nin Azerbaycan-'a askeri müdahalesinin batı tarafından hoşgörü ile karşılandığını belirterek, "Azerbaycan'da söz konusu olan perest-roika ve glastnostun ölüm kalım savaşıdır." dedi.

Moskova Radyosu, olaylar nedeniyle İran'ın tutumunu eleştirdi. TASS Ajan-sı'nda yayımlanan bir yorumda, olaylar konusunda TBMM'de yapılan tartışmaların, Sovyetler Birliği1 nin iç işlerine karışmak anlamına geldiği ileri sürüldü. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, yorum konusunda yaptığı açıklamada, TBMM'de belirtilen görüşler hakkında yorum yapmak bize düşmez" şeklinde konuştu. Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasi-mov düzenlediği basın toplantısında, Türk Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın yaptığı açıklamalardaki, yaklaşımının dengeli olduğunu ve memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, olaylar konusunda siyasi liderlere "ortak deklarasyon" çağrısında bulundu. RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan da Türkiye'nin BM ve İslam Konferansı'nı toplantıya çağırmasını önerdi.

Olayları protesto etmek amacıyla Ankara ve İstanbul'da gösteriler yapıldı.

17- Japonya'da parlemento feshedilerek 18 şubatta erken seçim yapılması kararlaştırıldı.

25 OCAK 1990

1- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Suriye ve Irak büyükelçilerini makamına davet ederek görüştü. Yılmaz, Arap ülkeleriyle olan ilişkilerin Fırat'ın suları nedeniyle bozulmasına izin verilmemesini istedi.

2- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 1983 seçimleri öncesinde veto edilen parti kurucusu ve milletvekili adaylarının sayısının açıklanması konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafından Kasım 1989'da erken seçim yapılması konusunda verilen önerge TBMM Anayasa Komisyonu'nda reddedildi.

4- SHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem ve arkadaşlarınca otoyol ihaleleriyle ilgili olarak Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya hakkında verilen gensoru önergesi TBMM'de reddedildi.

5- ANAP Kırşehir Milletvekili Gökhan Maraş tarafından verilen, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasa Tasarısı, mal bildirimine "gizlilik" esası ve bazı sınırlamalar getirilerek TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisince İstanbul'da düzenlenen "1990 Gençlik Yılı" toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de işlemeyen birçok mekanizma bulunduğunu, devletin restorasyonu gerektiğini belirterek, susan değil konuşan bir üniversite olması gerektiğini söyledi.

7- ANAP Konya Milletvekili Mehmet Şimşek, daha önce kendisi tarafından verilen Din ilimleri Araştırma Enstitüsü kurulmasını ve devlet memurlarına din eğitimi verilmesini öngören yasa önerisinin geri çekileceğini belirterek, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'na bir önerge verdi. Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol ve komisyon üyeleri, önerinin geri çekilerek yeniden hazırlanması konusunda görüş birliğine vardılar.

8- TÜSAİD tarafından hazırlanan "1990 Yılına Girerken Türk Ekonomisi" adlı raporda, 1989 yılında ekonominin ana amaçlarının gerçekleşmediği belirtildi.

9- İstanbul'da yasadışı THKP-C 16 Haziran Hareketi adlı örgüte üye oldukları belirtilen 8 kişi gözaltına alındı. Operasyonda 6 el bombası, 3 otomatik tüfek ve 9 tabanca ele geçirildi.

10- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde çatışmaların yeniden başladığı ve 4 Azeri'nin askerlerce öldürüldüğü, grevlerin devam ettiği, sokağa çıkma yasağına uymayan ve yasadışı faaliyetlerde bulunanların tutuklandığı bildirildi. Azerbaycan KP liderliğine Başbakan Ayaz Niyazi Muttalibov getirildi. Eski Genel Sekreter Abdurrahman Vezirov partiden ihraç edildi. Nahcıvan Halk Cephesi ile Ermeni Ulusal Hareketi arasında, Nahcıvan-Ermenistan sının boyunca ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin barışçı ve hakça bir çözüme katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Olaylar Kars'ta düzenlenen mitinglerle protesto edildi.

11- Yugoslavya'nın Priştine kentinde, on bin kişilik Arnavut bir grup demokrasi istemiyle gösteri yaptı.

12- İngiltere'nin başkenti Londra'da şiddetli fırtına nedeniyle meydana gelen kazalarda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

26 OCAK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Ankara, İstanbul ve İzmir Anakent Belediye başkanlarını kabul ederek, Macaristan'dan 1200 otobüs alınması konusunda yardımcı olacaklarını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da partisinin il başkanları ile bir görüşme yaptı.

SHP TBMM Grubu adına Genel Başkan Erdal inönü, Bilkent'in "üniversite" sıfatını almasına olanak sağlayan yasal düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne bir dava açtı.

3- SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ABD gezisi hakkında, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz TÜSAİD Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, SSCB'deki etnik olayların daha ileriye gideceğine inanmadığını söyledi. Yılmaz, Doğu Avrupa ve SSCB'deki gelişmeler karşısında Türkiye'nin insan haklan ve gelir adaletsizliği konularındaki sorunlarını bir an önce çözümlemesi gerektiğini belimi.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, BM Genel Sekreteri Pe-rez de Cuellar'ın Türkiye'nin Kıbrıs sorununa doğrudan taraf olmadığı" yolundaki açıklamasının, Yunanistan'ın Kıbrıs Rum Kesimini teşvik edici tutuma sevk ettiği bildirildi.

Öte yandan BM Sözcüsü New York'ta yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ın Genel Sekreter'in mektubunu resmen yanıtlayarak, New York'a ancak Şubat ayının sonlarında gelebileceğini açıkladı.

6- Azerbaycan olaylarını protesto etmek amacıyla istanbul'da, Kars'ın Aralık, Turgutlu ve Osmaniye ilçeleriyle, Nevşehir, Kahramanmaraş ve Kayseri'de protesto mitingleri yapıldı.

7- TBKP'nln yasal çalışmaya başladığını açıklamak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Zonguldak'ta düzenlenen basın toplantıları sırasında gözaltına alınanlardan 17 kişi tutuklandı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin kuruluşuna ilişkin yasa ve Kanun Hükmünde Kararname' de değişiklik yapan yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Yunanistan'ın Gümülcine eski milletvekili Dr. Sadık Ahmet ve milletvekili adayı ibrahim Şerif, seçim yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle yargılandıkları Gümülcine Bidayet Mahkemesi'nce 18'er ay hapis ve 3 yıl sosyal haklardan mahrumiyet cezasına çarptırıldılar.

10- SSCB Yüksek Sovyeti'ndeki muhalif milletvekilleri bir deklarasyon yayımlayarak, Sovyet askerlerinin Azerbaycan'dan bir an önce çekilmelerini, Yüksek Sovyet'in olayların görüşülmesi için olağanüstü toplanmasını istediler. Sovyetler Birliği Savunma Bakanı Dimitri Yazov, yaptığı açıklamada yapılan müdahalenin Halk Cephesi'ne karşı olduğunu söyledi.

SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişevdüzenlediği basın toplantısında olaylar hakkında bilgi vererek Türk'basını ve bazı çevrelerin "Gergin olan durumu daha da gerginleştiricek ihtirasların körüklenmemesini" istedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay özçeri, Büyükelçi Çernişev'i makamına davet ederek, "Kızılay'ın bölgeye yardım göndermesine izin verilmesi isteğini" tekrarladı.

11- Romanya'da geçici yönetimin Devlet Başkan Yardımcısı Dimitri Mazilu istifa etti.

12- ABD Başkanı George Bush, Panama'ya 1 milyar dolarlık yardım yapılacağını açıkladı.

13- ABD'nin New York kenti yakınlarında meydana gelen uçak kazasında 67 kişinin öldüğü. 80 kişinin yaralandığı bildirildi.

14- Hindistan'ın Keşmir kentinde Müslümanlarla güvenlik güçleri arasında dün meydana gelen çatışmalarda 24 kişinin öldüğü, 45 kişinin de yaralandığı bidirildi.

27 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ABD'ye yaptığı 11 günlük gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü. Özal, havaalanında düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'daki olaylar konusunda görüşlerini açıkladı. Konuyla ilgili olarak daha önce söylediği sözlerin yanlış anlaşıldığını belirtti.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Türk Demokrasi Vakfı tarafından İzmir'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Azerbaycan'daki olaylar konusunda Türk hükümetinin şu andaki tutumu sağduyunun gerektirdiği tutumdur." dedi.

Yılmaz konuyla ilgili düzenlenen bazı miting ve gösterileri de tasvip etmediklerini belirterek, olayları istismar edeceklere karşı uyanık olunması çağrısında bulundu.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, gazetecilerin ANAP ile ilgili sorularını yanıtladı.

4- DYP Grup Başkanvekilleri Koksal Toptan ve Vefa Tanır, iktidarın Türkiye'nin çevresindeki gelişmelere kayıtsız kaldığı iddiasıyla, TBMM'de genel görüşme açılması için bir önerge verdiler.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Tugay Özçeri, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimitris Markis'i makamına davet ederek, Dr. Sadık Ahmet ve İbrahim Şerife 18 ay hapis ve 3 yıl sosyal haklardan mahrumiyet cezası verilmesi konusunda Yunanistan'ı protesto etti.

Yunan Dışişleri Bakanı Andonis Sarnaris de yaptığı açıklamada, anılan kişilerin Yunan vatandaşı olduğunu, yasaları çiğnedikleri için mahkum edildiklerini söyledi.

6- ANAP'ın 9 ilçede olağanüstü kongreleri yapıldı.

7- SHP'nîn seçimli tüzük kurultayı başladı.

8- TGS İstanbul Şubesi'nde düzenlenen bir basın toplantısıyla, dün istanbul'da düzenlenen Azerbaycan olaylarını protesto mitingi sonrası Beyazıt Camisi önünde basın mensuplarına yapılan saldırı kınandı.

9- Azerbaycan'daki olayları protesto etmek amacıyla yurdun çeşitli yerlerinde miting ve gösteriler yapıldı. Bursa'da yapılan gösterilerde çıkan olaylarda 39 kişi tutuklandı.

10- Demokratik kitle örgütlerine yapılan baskıları protesto etmek amacıyla İstanbul Laleli'de bir grup, izinsiz gösteri yaptı, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışma çıktı, 6 polis otosu tahrip edildi.

11- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner ile yapılan söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12- KKTC'de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Başbakan Derviş Eroğlu ve diğer parti liderleriyle görüşmelerde bulundu.

13- Azerbaycan Halk Cephesi, Moskova'ya yaptığı görüşme önerisinde, Sovyet birlikleri Azerbaycan'dan çekildiği takdirde, ülkede düzeni sağlamaya hazır olduklarını bildirdi.

14- Yugoslavya'nın Kosova bölgesinde güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 5 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Bulgaristan'da hükümet ve ordu adına televizyondan yapılan açıklamada, ordu üzerindeki KP kontrolünün kaldırıldığı bildirildi.

28 OCAK 1990

1- Devlet Bakanı Güneş Taner, Le Monde Gazetesi'ne verdiği demeçte, "e-konomik alanda Türk mucizesinin hala varlığını koruduğunu" söyledi.

2- MÇP tarafından İstanbul Şişli'de düzenlenen Azerbaycan'a destek mitinginde, Sovyet ve Amerikan bayrakları yakıldı. Taksim'e doğru yürüyüş yapan bir grup, polis tarafından engellendi. Taksim'de yapılmak istenen başka bir mitinge de izin verilmedi.

Bursa, Adana ve Yozgat'ta düzenlenen mitinglerde Azerbaycan olayları protesto edildi.

3- Bursa Uludağ Üniversitesi'nde geçen hafta gözaltına alınan 181 öğrencinin serbest bırakılması istemiyle açlık grevine başlayan 108 öğrenciden 52'si tutuklandı. Perşembe gününden beri tutuklanan öğrenci sayısı 91'e ulaştı.

4- Gazeteci Mehmet Kuvvet Başarır İstanbul'da öldü.

5- Azerbaycan'da durumun sakinleşmeye başladğı bildirildi. Azerbaycan ve Ermenistan sınırındaki savaşçıların geri çekilmeye başladığı, bölgenin Sovyet birliklerince denetim altına alındığı belirtildi. Azerbaycan KP Genel Sekreteri Ayaz Niyazioğlu Muttalibov, yayına yeniden başlayan televizyondan yaptığı konuşmada halka başsağlığı diledi ve birlik çağırışında bulundu.

BBC Radyosu, Sovyet birliklerinin Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'ne girdiğini bildirdi.

Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şavrdnadze, TASS Ajansı'na yaptığı açıklamada, cumhuriyetlerin birlikten ayrılmasının, mevcut uluslararası yapıların istikrarını büyük ölçüde bozacağını söyledi.

6- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin açıklamalarının diyalog için gerekli ortamın hazırlanmasına katkıda bulunmadığını söyledi.

7- Polonya Komünist Partisi, dün başlayan kongresinde, adının ve programının değiştirilerek yeni bir sol parti oluşturulmasını kararlaştırdı.

8- Romanya'da Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin mayısta yapılacak seçimlere katılma kararı, binlerce kişinin katıldığı bir gösteriyle protesto edildi. Muhalefet partileri UKC'nin istifasını istediler.

9- Yugoslavya'nın Kosova bölgesinde güvenlik güçleriyle Arnavutlar arasında çıkan çatışmalarda 10 Arnavut'un öldüğü bildirildi.

10- Bangladeş'te Lohalia Nehri'nde iki geminin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 150 kişinin kaybolduğu bildirildi.

29 OCAK 1990

1- SHP'nin 5. Olağanüstü Kurultayı'nda, Erdal İnönü yeniden genel başkanlığa seçildi.

Genel Başkan Erdal İnönü, daha sonra düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Doğan Güreş, Savunma ve Havacılık Dergisine verdiği demeçte, "2000'li yıllarda Kara Kuvvetleri taktik ve teşkilat bakımından daha küçük, fakat daha etkili birliklerden oluşacaktır." dedi.

3- SSCB ve Doğu Avrupa'daki ekonomik gelişmelerin Türkiye'ye etkileri konusunda Dışişleri Bakanlığı'nca düzenlenen seminer Ankara'da yapıldı. Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz seminerde yaptığı konuşmada, OECD ülkeleri içinde, Doğu Avrupa'daki gelişmelerden en fazla pay alacak 4 ülkeden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

5- Adımlar Dergisi Ankara Şubesi'nde bir arama yapıldı ve derginin Yazı Kurulu üyesi bir kişi gözaltına alındı.

6- Anayasa Mahkemisi'nce iptal edilen Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) personel rejimini yeniden düzenleyen kanun hükmünde kararname, Resmi Ga-zete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Yunanistan'ın Gümülcine kentinde, Dr. Sadık Ahmet ve İbrahim Şerifin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla düzenlenmek istenen gösteri, bir grup Yunanlı tarafından engellendi. Grup daha sonra Türklere ait 400 kadar işyerini tahrip etti. Olaylarda yaklaşık 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Gümülcine bağımsız Milletvekili İsmail Ro-doplu'yu telefonla arayarak, olaylar hakkında bilgi aldı.

Dışişleri Bakanlığı'nca yayımlanan açıklamada, olaylarda Yunan makamlarının tutumu kınanarak, sorumluluğun Yunan hükümetine ait olduğu bildirildi. Mesut Yılmaz' da, Yunanistan Büyükelçisi Dimitrios Makris'i makamına çağıra-

rak, olayların derhal durdurulmaması halinde ilişkilerde büyük yaralar açılacağı şeklinde uyarıda bulundu.

Başbakan Yıldırım Akbulut ise açıklamasında, olayların bir an önce can ve mal kaybına neden olmaksızın önlenmesini istedi.

8- Azerbaycan'da genel greve son verildiği bildirilirken, Halk Cephesi Moskova temsilcisi Zohrap Şamhalov yaptığı açıklamada, Sovyet birliklerinin, Len-keran kentinden sonra, Celilabad'a da girmeye hazırlandığı söylendi. SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'da bir çözüm bulunması için diyalog olmalıdır. Halk Cephe-si'yle görüşmemiz gereklidir" şeklinde konuştu.

SSCB Ankara Büyükelçisi Valter Sonia, düzenlediği basın toplantısında Kaf-kasya'daki olayların geçici, Türk-Sovyet ilişkilerinin ise kalıcı olduğunu söyledi. Sonia, Azerbaycan'da ölü sayısının abartıldığını belirtti.

9- ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, düzenlediği basın toplantısında, ülke içindeki 60 askeri üs ile ülke dışındaki 14 ABD üssünün kapatılmasının veya yeniden düzenlenmesinin planlandığını açıkladı. Plana Malatya ve Eskişehir'deki ABD üslerinin de dahil olduğunu bildirdi.

10- Demokratik Almanya'da iktidar ve muhalefetin anlaşmaları sonucu, mayısta yapılması gereken genel seçimlerin 18 Mart'ta yapılması kararlaştırıldı.

Öte yandan eski Devlet Başkanı Erich Honecker tutuklandı.

11- Polonya'da Komünist Partisi Kongresi'nde alınan bir kararla, KP feshedildi, yerine Polonya Sosyal Demokrasi Partisi kuruldu.

12- Yugoslavya'nın Kosova bölgesinde güvenlik güçleriyle Arnavutlar arasında çıkan çatışmada 4 Arnavut'un öldüğü bildirildi.

30 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal'a Kıbrıs ve Batı Trakya olaylarıyla ilgili brifing verildi. Brifinge, Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Devlet Bakanı Mehmet Yazar ve Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileri katıldı.

2- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Turgut özal başkanlığında toplanarak, genel güvenlik ve asayiş, Kıbrıs, Batı Trakya, Azerbaycan'daki olaylar ve Doğu Avrupa'daki gelişmeleri görüştü.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, parti grubunda yaptığı konuşmada, kurultayın çok önemli bir atılım gerçekleştirdiğini belirterek, yeni Parti Meclisi'nin partiyi iktidara taşıması gerektiğini söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, izmir'de 100'e yakın öğretim görevlisiyle yaptığı toplantıda, YÖK'ün koodinasyon kurulu olarak kalmasının uygun olacağını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Ûzal ve SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal'ı eleştirdi.

6- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, Azerbaycan olaylarını değerlendirerek, Ermenileri, emperyalist devletlerin kışkırttığını, bundan da yine kendilerinin kazançlı çıktığını söyledi.

7-Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği'nce düzenlenen, 1989 yılı Cengiz Polatkan ödülleri, Cumhurbaşkanı Turgut özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut'un da katıldığı bir törenle dağıtıldı.

8- istanbul'da bir trafik polisi kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldü. Olayı yasadışı sol bir örgüt üstlendi.

9- ANAP Balıkesir Milletvekili Ali Sami Akkaş'ın Balıkesir Bigadiç'teki evine bomba atıldı, olayda can kaybı olmadı. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

10- Demokratik kitle örgütlerine yapılan baskıyı protesto etmek amacıyla istanbul Valiliği'ne dilekçe vermek isteyen 300 kişiden 50'si gözaltına alındı.

11- AT Komisyonu'nün Akdeniz ülkelerinden sorumlu İspanyol üyesi Abel Matutes, Türkiye'nin üyeliği konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Richard Boucher düzenlediği basın toplantısında, iki PKK temsilcisinin Kıbrıs Rum Kesiminde 19 Ocak'ta yaptıkları ziyaret nedeniyle Rum yönetimini kınadı.

13- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, 24 saatlik bir gezi için Moskova'ya giden Demokratik Almanya Başbakanı Hans Modrow'u kabul ederek bir süre görüştü. Gorbaçov görüşmede, iki Almanya'nın birleşmesiyle sonuçlanacak sürecin aceleye getirilmemesini istedi.

14- SSCB Savunma Bakanı Dimitri Yazov, yaptığı açıklamada, Azerbaycan'daki Sovyet birliklerinin kısa zamanda geri çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

15- Bulgaristan Komünist Partisi'nin 14. Olağanüstü Kongresi başladı. Eski Devlet Başkanı Todor Jivkov'un gözhapsine tutulduğu evinden alınarak cezaevine gönderildiği bildirildi.

16- Demokratik Almanya'da dün tutuklanan eski Devlet Başkanı Eric Ho-necker serbest bırakıldı. Leipzig kentinde düzenlenen ve 100 bin kişinin katıldığı bir gösteride iki Almanya'nın birleşmesi istendi.

17- Yugoslavya'da güvenlik güçleriyle Arnavutlar arasında çatışmaların devam ettiği, Kosova bölgesinde iki Arnavut'un daha öldürüldüğü bildirildi.

31 OCAK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Yıldırım Akbulut'u kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Türk Hukuk Kurumu ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı eski milletvekili Prof. Muammer Aksoy, Ankara'da kimliği belirlenemeyen kişilerin saldırısı sonucu öldürüldü. Saldırının sorumluluğunu "İslam'ı Hareketi” adlı bir örgüt üstlendi. Olaya Ankara Cumhuriyet Savcılığı el koydu. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Ankara Valisi Saffet Arıkan Be-dük ile olay yerinde incelemelerde bulundu. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve Genel Sekreter Deniz Baykal, olay yerine giderek bilgi aldılar.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal olayı şiddetle kınadığını söyledi.

TBMM Başkanı Kaya Erdem bir başsağlığı mesajı yayımlayarak, saldırıdan büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Başbakan Yıldırım Akbulut, saldırıyı kınayarak, teröristlerin bir an önce yakalanması dileğinde bulundu.

Bakanlar Kurulu üyeleri, siyasi parti liderleri ve yetkililer olay hakkında tepkilerini dile getirdiler.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Yunanistan'ın Gümülcine kentinde Türklere karşı yapılan saldırılar konusunda Batılı örgüt ve kuruluşlara gönderdiği mektupta, Batı Trakya'da insan haklarının ihlal edildiğini, olaylar karşısında Yunan yetkili makamlarının tavrını "şiddetle" kınadıklarını bildirdi.

4- Medya Güneşi Dergisi sahibi ve eski Yazı İşleri Müdürü Cemal özçelik, yayın yoluyla milli duyguları zayıflatıcı propaganda yapmaktan, İstanbul DGM'ce 12 yıl 6 ay hapis ve 684 bin lira para cezasına çarptırıldı.

5- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Güvenlik Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıslı iki lidere 26 Şubat'ta New York'ta yeniden buluşmalan için davetiye gönderdiğini, davette maraton görüşme konusuna ilişkin bir görüş belirtmediğini bildirdi.

6- Uluslararası Af örgütü Eşgüdüm Merkezi tarafından yayımlanan bir raporda, Türkiye'nin ölüm cezası uygulayan tek Avrupa Konseyi üyesi ülke olduğu belirtilerek, Türkiye'de ölüm cezalarının kaldırılması için dünya çapında bir kampanya başlatıldığı bildirildi.

7- ABD Temsilciler Meclisi'nde özel bir "Kıbrıs görüşmesi" yapıldı.

8- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, F.Almanya Radyosu'na verdiği demeçte, SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un iki Almanya'nın birleşmesini desteklemesini memnunlukla karşıladıklarını söyledi: Genscher, birleşmeden sonra da mevcut topraklarını NATO içinde tutacaklarına belirtti.

9- Yugoslavya'nın Kosova bölgesinde polisin halkın üzerine ateş açması sonucu 3 kişinin öldüğü bildirildi.