11.10.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1990

1 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Kaya Erdem, yeni öğretim yılının başlaması nedeniyle Ege Üniversitesi'nde düzenlenen törende bir konuşma yaparak, "iktidar ve muhalefetin laiklik ilkesi üzerinde milli birlik sağlamalarının zorunlu olduğunu" söyledi.

Üniversitelerde yeni öğretim yılı nedeniyle törenler düzenlendi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da yaptığı açıklamada, sos-yaldemokratlann birleşmesi ve partisinden ayrılan milletvekillerinin geri dönmesi çağrısında bulundu.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi yaptığı açıklamada, 1991-1992 yıllarında buğday ve tütünde destekleme alım fiyatı uygulamasının kaldırılacağını, Tekel ve TMO'nun fiyatları kendilerinin belirleyeceğini bildirdi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Eskişehir'de yaptığı basın toplantısında, "Türkiye'de işkencenin devletin inkar edemeyeceği bir hadise olduğunu" söyledi.

5- Irak'a uygulanan hava ambargosu nedeniyle, Hindistan ve Sovyetler Birliği Hava Yolları'na ait iki uçak Adana Havaalanı'na indirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Safa Giray, BM Güvenlik Konseyi kararları gereği, Irak'a giden her uçağın kontrol edileceğini söyledi.

6- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, Trabzon'da yaptığı konuşmada, ülkede bir "yönetim krizi" olduğunu söyledi.

7- Aliağa'da termik santral yapılmasına karşı 2 bin imzalı bir dilekçe İzmir Valiliği'ne verildi.

8- Elektriğe yüzde 3, tüpgaza yüzde 14-16 oranında zam yapıldı.

9- İstanbul Topkapı'da çıkan yangında 27 dükkan yandı.

10- Gaziantep'in İslahiye ilçesi yakınlarında, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada bir terörist öldü.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde de teröristlere yataklık yapan 6 kişi yakalandı.

11- İstanbul Ümraniye'de bulunan Tekel satış deposu silahlı 5 kişi tarafından soyuldu. 66 milyon lira çalan soygunculardan 3'ü yaralı olarak yakalandı.

12- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu'nun görevden alınması istemiyle 2.Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davaya başlandı.

13- Cumhuriyet Gazetesi Nusaybin Muhabiri Osman Yıldız, İstanbul'da gözaltına alındı.

14- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD gezisinin son gününde, New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Batılı liderlere birer mektup göndererek, Irak'la ticaretinin uzun vadede kesik kalmasının Türkiye'nin zararını artıracağını, bunun yerinin doldurulmasını istediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Özal, Irak'ın Kuveyt'ten çekileceğini tahmin ettiğini belirtti.

J5- Lefkoşa'da bulunan Başbakan Yıldırım Akbulut ile KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu'nun başkanlık ettiği iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonunda ortak bir deklarasyon imzalandı. Deklarasyonda, iki ülkenin Kıbrıs'taki Türklere yönelik herhangi bir tehdit ve güç kullanımını karşılamak üzere tam bir dayanışma içinde hareket edecekleri vurgulandı.

16- Türkiye'nin Körfez krizi nedeniyle uğradığı ekonomik zararı karşılamaya dönük olarak, Kuveyt Emiri El Sabah'ın 75 milyon dolarlık ikinci dilim hibe, Dünya Bankası'nın 300 milyon dolar, Japonya'nın da 300 milyon dolar kredi vereceği açıklandı.

17- 70'den fazla ülke liderinin katıldığı BM Çocuk Zirvesi sona erdi. Zirve sonunda yayımlanan ortak bildiride, "her çocuk için daha iyi bir gelecek sağlanması amacıyla evrensel ve acil çağrıda" bulunuldu.

18- ABD Başkanı George Bush, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Irak'ın Kuveyt'ten koşulsuz çekilmesinin, Arap-İsrail sorununun barışçıl çözümü için fırsat yaratabileceğini söyledi.

SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, bir Amerikan televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olduğunu, bu organın bütün kararlarına uyacağını, Konsey'in karar alması halinde Körfez'e asker göndereceklerini açıkladı.

Öte yandan, Körfez krizinde BM kararlarını destekleyen bir karar tasarısı, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi.

İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, New York'ta yaptığı açıklamada, Irak'ın Kuveyt'e verdiği zarardan dolayı tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Fransız televizyonuna verdiği demeçte, meşru Kuveyt yönetimi işbaşına gelmeden Saddam Hüseyin'e hiçbir şey verilmemesi gerektiğini söyledi.

İsrail Başbakanı İzak Şamir yaptığı açıklamada, saldırıya uğramaları halinde derhal karşılık verecekleri konusunda Irak'ı uyardı. Ürdün, Körfez ülkelerine mal götüren kamyonların ülkesinden geçişlerini yasakladı.

Irak resmi haber ajansı INA, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitter-rand'ın barış önerisini olumlu karşılayan Irak yönetiminin, bir "iyi niyet jesti" olarak 9 Fransız rehineyi serbest bıraktığını açıkladı.

19- Rum basınında yer alan haberlerde, ABD'nin Kıbrıs Rum yönetimine silah ve askeri malzeme satışını yasakladığı belirtildi.

20- SSCB'nin Rusya Federasyonu'nda, serbest piyasa ekonomisine geçilmesini öngören "Şatalin Planı"nın ilk aşamasının yürürlüğe girdiği bildirildi, öte yandan Ukrayna'da başlayan komünizm aleyhtarı gösterilerin devam ettiği belirtildi.

21- Bulgaristan'da boşalan bir milletvekilliği için yapılan ara seçimi, muhalefetteki Demokratik Güçler Birliği'nin adayının kazandığı bildirildi.

2 EKİM 1990

1- New York'ta BM Çocuk Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Turgut Özal Türkiye'ye döndü.

2- Başbakan Vekili ve Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında bedava petrol vereceği yolundaki haberler konusunda bir açıklama yaparak, bu konuda resmi bir gelişme olmadığını söyledi.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdülaziz El Hoca da, konuyla ilgili açıklamasında, Büyükelçiliğe bu doğrultuda bir bilgi ulaşmadığını belirtti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmada, parti içi sorunların bittiğini, barış içinde çalışmaya devam edileceğini söyledi. Halkın partisini iktidarda görmek istediğini belirten İnönü, Cumhurbaşkanı Özal'm ABD gezisini eleştirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Çeşme'de başlayan SSK 14. GenelTıp Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, SSK'nın sağlık hizmetlerinin anlığını ve büyük bir atılım içinde olduğunu, ancak kurumun büyük açıklarla karşılaşabileceğini, bu nedenle ilaçta azami tasarrufa gidileceğini söyledi.

5- Ankara Üniversitesi'nin açılış töreninde bir konuşma yapan Devlet Bakanı Işın Çelebi, Anayasa'nın toplumun gerisinde kalan maddelerinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ankara, Hacettepe ve Fırat üniversiteleri ile Harp Akademileri 1990-1991 öğretim yılı düzenlenen törenlerle başladı.

6- SHP Tekirdağ Milletvekili Güneş Gürseler, Resmi Gazete'de yayımlanan Turizm Bakanlığı "kamu arazisi tahsis duyurusu" ile ilgili olarak Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ABD gezisinin şahsi propaganda olduğunu söyledi. Demirel konuşmasında Körfez krizi, petrol zammı ve iki Almanya'nın birleşmesi konusunda görüşlerini açıkladı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, partisinin gündeminde SHP ile birleşme konusunun bulunmadığını söyledi.

9- HEP Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, partinin il örgütü sayısının 14'e yükseldiği bildirildi.

10- Sosyalist Parti Genel Başkanı Ferit İlsever düzenlediği basın toplantısında, 40 kişilik bir heyetle geçen ay "Botan" olarak adlandırılan bölgede yaptıkları incelemelerin sonuçlarını açıkladı. İlsever, bölge halkına "görülmemiş bir baskı uygulandığını" söyledi.

11- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan Ordu ve Samsun'da yaptığı konuşmalarda, ortadirek diye birşey kalmadığını, kendi maaşlarına zam yapan milletvekillerinin bir daha Meclis'e sokulmaması gerektiğini söyledi.

12- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'da faaliyet gösteren özel tiyatrolara 135 milyon liralık yardım yapılacağını açıkladı.

13- İstanbul Zeytinburnu'daki Teksif Sendikası binası bir grup tarafından basılarak tahrip edildi. Olayı yasadışı Dev-Sol ve TİKKO örgütleri üstlendi.

14- İstanbul Kartal'da yapılan operasyonlarda 7 kilo eroin ele geçirildi. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.

15- Başbakan Yıldırım Akbulut ile KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu arasında Lefkoşa'da imzalanan "Mutabakat Tutanağı"nda, iki ülke arasında pasaport uygulamasının kaldırılması ve gümrük birliğine gidilmesi konularında teknik çalışmalara başlanması kararlaştırıldı.

16- Körfez krizinde savaş olasılığının yükselmesi nedeniyle, Irak'ın Kuveyt'e asker yığınağını artırdığı, bir ABD uçak gemisinin ise Körfez'e girdiği bildirildi. Fransız savaş gemilerinin Irak'a mal götürdüğü sanılan bir Kuzey Kore tankerini ateş açarak durdurdukları bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü, Irak'ın, Kuveyt'te çok sayıda kişiye işkence ya'p-tığını açıkladı.

ABD Başkanı George Bush, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Fransa'nın Irak'a yaptığı barış önerilerinin geri adım sayılmaması gerektiğini söyledi. Öneri konusunda Irak yönetimince yapılan açıklamada, Başkan Bush'un söylediklerine karşı çıkıldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Newsweek Dergisi'ne krizle ilgili verdiği demeçte, BM'nin müdahale1 kararı alması halinde Türkiye'nin.buna katılacağını söyledi.

İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Saddam Hüseyin'le artık görüşülecek konu olmadığını ve Kuveyt'ten geri çekilmekten başka seçeneği kalmadığını söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yaptığı açıklamada, Irak'ın Kuveyt'i işgal etmekle "cahiliye devrine" dönüş yaptığını söyledi.

17- İki Almanya, 45 yıl aradan sonra resmen birleşti. Ülkenin adı Federal Almanya Cumhuriyeti, başkent ise Berlin olarak değiştirildi.

18- Macaristan'ın Avrupa Konseyi'ne yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi. Böylece, Macaristan Konseye kabul edilen ilk Varşova Paktı üyesi ülke oldu.

19- Lübnan'da General Michel Aoun yanlısı göstericilere açılan ateş sonucu 30 kişinin öldüğü, 100 kişinin yaralandığı bildirildi.

20- Çin'de iç hat seferi yapmakta olan bir uçak kaçırıldı. Kanton Havaa-lanı'a indirilmeye çalışılan uçakta bombanın patlaması sonucu, uçak alanda iki uçağa çarptı. Olayda 120 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

21- Polonya'da başkanlık seçiminin 25 Kasım'da yapılacağı açıklandı.

3 EKİM 1990

1- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Çankaya'da Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile bir görüşme yaptı. TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlı-ğı'ndan yapılan açıklamada, TBMM Başkanı Erdem'in Uzakdoğu'ya yapacağı geziyle ilgili Cumhurbaşkanı'na bilgi verdiği ve milletvekili maaşlarının artırılmasını öngören yasa konusunda Cumhurbaşkanı'na görüşlerini aktardığı belirtildi.

2- KKTC gezisini tamamlayan Başbakan Yıldırım Akbulut Türkiye'ye döndü. Esenboğa Havaalanfnda bir basın toplantısı düzenleyen Akbulut, gezisiyle ilgili bir değerlendirme yaparak, yaptığı temasların sevindirici olduğunu belirtti.

Başbakan Akbulut iki Almanya'nın birleşmesi nedeniyle Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Körfez krizi nedeniyle Türkiye'ye söz verilen yardımların gelmediğini söyledi. Akbulut, Körfez'de askeri müdahalenin BM şemsiyesi altında yapılması gerektiğini belirtti.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Körfez krizinin askeri safhada olmadığını söyledi.

4- SHP parti meclisi, Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı. Parti Genel Sekreterliği'ne Diyarbakır Milletvekili Hikmet Çetin seçilirken, 14 kişilik MYK'da belirlendi. İnönü, toplantıda yaptığı konuşmada, bir iktidara yürüyüş programı hazırlanacağını söyledi. İnönü, Ecevit'in sosyal demokratların birleşmesi konusundaki uzlaşmaz tutumunu da eleştirdi.

5- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın yaptığı açıklamada, hastanelerde muayene sisteminde değişikliğe gidilerek 4-5 ay içinde kuyrukların sona ereceğini, İstanbul'da 15 semt polikliniği açılacağını ayrıca sağlık personelinin ücretlerinde artış sağlanması için çözümler arandığını söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Başbakan Yıldırım Akbulut'un KKTC'ye yaptığı geziyle ile ilgili değerlendirmede bulunarak, Kıbrıs Rum kesiminin AT'ye başvurusu sonucu ortaya çıkan şartlar altında, iki ülke dayanışmasının giderek yoğunlaşacağını söyledi.

7- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, Genç İşadamları Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de basının kamuoyu oluşturmada etkisinin azaldığını ve basının iktidara bağımlı hale geldiğini söyledi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakân, Körfez ülkelerine yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Erbakân konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Körfez politikasının yanlış olduğunu, krizin barış yoluyla çözüleceği izlenimi edindiğini söyledi.

9- Üniversitelerarası Kurul, İstanbul'da toplandı. Toplantıda, akademik unvanlar ve üniversitelerde öğrenci sayısının aşırı artışı konuları ele alındı.

10- Ankara Keçiören Belediyesi'nce "Belediye Haberciliğini Özendirme Yarışması" düzenlendi.

11- Tunceli'nin Pülümür ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, 4 terörist öldü, bir jandarma eri de şehit oldu.

12- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Yönetim Kurulu, Türk çalışma yasalarındaki değişikliklerin hızla yapılması konusunda Türk hükümetine bir yazı gönderdi.

13- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, dün New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın Kuveyt'ten çıkarılması için askeri bir operasyona ihtiyaç olduğu düşüncesinin diğer ülkeler nezdinde giderek destek bulduğunu söyledi.

ABD'nin BM daimi temisilcisi Thomas Pickering, BAE'de yayımlanan bir gazeteye verdiği demeçte, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin, Saddam Hüseyin'in kendilerini bölmeye çalışmasına rağmen Irak'ı cezalandırma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

SSCB Genelkurmay Başkanı General Mihail Moiseyev, ABD'de yaptığı açıklamada, BM tarafından onaylanmadıkça Irak'a karşı askeri güç kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal dün BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, dünyanın dikkatinin Filistin sorununda yoğunla-şabilmesine olanak sağlamak amacıyla, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi çağrısında bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti yaptığı açıklamada, ülkesinin meydana gelecek bir sıcak çatışmada taraf olmayacağını bildirdi.

Öte yandan diplomatik girişimlerin yoğunluk kazandığı, bu amaçla Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın Abu Dabi'ye, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un bir danışmanının da Irak'a gittiği bildirildi.

14- ABD'de yapılan ilk AĞİ K toplantısı, dün yayımlanan iki ortak bildiriy-

le sona erdi. Bildirilerde, Almanya'nın birleşmesinin Avrupa'da istikrar açısından yararlı olduğu belirtilerek, AGİK Zirvesinin 19-21 Kasım'da Paris'te yapılması ve bu tarihe kadar konvansiyonel silahlarla ilgili anlaşmanın hazırlanması kararlaştırıldı.

15- SSCB'nin Ukrayna Cumhuriyeti1 nin başkenti Kiev'de, Cumhuriyetin SSCB'den ayrılması, parlamentonun feshedilmesi ve hükümetin istifa etmesi istemiyle yapılan gösterilerde çıkan çatışmada çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Öte yandan Moskova'da kışlık yiyecek sıkıntısı başladığı belirtildi.

16- ABD yönetimi, SSCB'den göç eden yahudilerin konut sorununun çözümü amacıyla israil'e 400 milyon dolarlık kredi vermeyi kararlaştırdı.

4 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, milletvekili maaşlarında yeni düzenlemeler içeren yasayı tekraY görüşülmesi için TBMM'ye geri göndereceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı, İstanbul Üniversitesi'nin yeni öğretim yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1950'li yıllardan itibaren yaşadığı gelişmeleri anlattı ve son on yıl içinde büyük mesafeler kaydedildiğini, gelecekten endişe duymadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı özal'a, İstanbul Üniversitesi tarafından fahri doktorluk unvanı verildi.

2- Türk Hükümeti, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği'ne gönderdiği mektupta, Güneydoğu Anadolu'ya yönelik olarak çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin, Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlükleri Sözleşme-si'nin bazı maddelerinin askıya alınmasına neden olabileceğini bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, yeni parti meclisinin ilk bildirisini açıkladı. Bildiride, partinin tüm gücünün iktidar hedefine yoğunlaştırılacağı belirtildi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve arkadaşlarınca verilen, kapatılan eski partilerin yeniden açılması ve hazineye intikal eden mal varlıklarının iadesi hakkındaki yasa teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda reddedildi.

5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni kurulan Cumhuriyet Halk Par-tisi'nin kapatılan eski CHP'nin adını kullandığını belirterek, partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

6- DİE tarafından açıklanan verilere göre, eylül ayında tüketici fiyatlarında yüzde 8.7, toptan eşya fiyatlarında yüzde 2.5 artış meydana geldi. Yıllık artış ise tüketici fiyatlarında yüzde 59.3, toptan eşya fiyatlarında yüzde 48.9 oldu.

7- Türk-Sovyet ortak iş konseyi toplantısı İstanbul'da başladı.

8- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nden yapılan açıklamada, Körfez krizi nedeniyle turizm sektöründe meydana gelen kaybın 1 milyar 250 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

9- Japonya Başbakanı Toshiki Kaifu resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi.

10- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, New York'ta düzenlediği basın toplantı-

sında, 10 gün süren ABD gezisi hakkında bilgi verdi. Bozer, Türkiye'nin Kör-fez'e asker gönderme konusunda bir karar vermediğini, maceraca bir politika gütmediğini söyledi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum kesiminin aşırı silahlandığını, Körfez'de bir savaş çıkması durumunda Rumların eyleme geçebileceklerini söyledi. Türkiye-KKTC arasında imzalanan deklarasyonun önemine işaret eden Denktaş, Ada'da iki toplum arasında görüşmelerin yeniden başlaması için zemin bulunması gerektiğini söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile SSCB Dışişleri Bakanı Edu-ard Şevardnadze dün New York'ta yaptıkları görüşmelerden sonra Avrupa'da konvansiyonel silah indirimi konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Anlaşmanın AGİK sürecini hızlandıracağı ve AKKUM belgesinin imzalanmasına olanak sağlayacağı bildirildi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Ortadoğu gezisinin ikinci gününde Birleşik Arap Emirlikleri'nden Suudi Arabistan'a gitti. Suudi Arabistan Kralı Fahd ile bir görüşme yapan Mitterrand, ambargonun tam olarak uygulanması halinde savaş olmadan krizin çözümleneceğini söyledi.

SSCB Başkanı Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Primakov, Amman'da Ürdün Kralı Hüseyin ve FKÖ lideri Yaser Arafat'la görüştü.

Öte yandan Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, "Filistin'i kurtarmak için cihat" çağrısında bulundu.

14- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, bir törende yaptığı konuşmada Irak'ı çeşitli saldırılar düzenlemek amacıyla ülkesine özel timler göndermekle suçladı. Meydana gelen bazı saldırı eylemlerinin de Irak tarafından yapıldığını öne sürdü.

15- iki Almanya'nın birleşmesinden sonra ilk Birleşik Alman Parlamentosu Berlin'de toplandı. Başbakan Helmut Kohl yaptığı konuşmada, yeni devletin politikasına barış, silahsızlanma ve Avrupa'nın birliği ilkelerinin yön vereceğini söyledi.

16- Filipinler'de bir grup askerin, ülkenin ikinci büyük adası Mindanao'yu ele geçirerek bir isyan başlattıkları ve bağımsız cumhuriyet ilan ettikleri bildirildi.

5 EKİM 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'in Torbalı ilçesinde üreticilerin sorunları konusunda bilgi aldı. İnönü, hükümet politikasının cezasını üreticinin çektiğini söyledi.

2- SHP Ankara Milletvekili Tevfik Koçak, Dışişleri Bakanı Ali Bozer'in, ABD gezisinde ABD Başkanı Bush-Cumhurbaşkanı Özal görüşmesine alınmaması nedeniyle istifa edip - etmeyeceği konusunda bir soru önergesi verdi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün "soyal demokratları birleştirme misyonum bitmedi" şeklindeki sözlerinin bir oyun olduğunu ve bu iddialardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar da, İnönü'nün çağrısının soyut olduğunu ve ciddi olmadığını belirterek, sol partilerin seçim öncesi koalisyon yapması önerisinde bulundu.

4- MÇP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, TRT Yüksek Kurulu'na bir yazı göndererek, TRT'nin partisiyle ilgili haberlerdeki tavrı nedeniyle yöneticileri kınadıklarını bildirdi.

5- Ankara Anakent Belediyesi tarafından halkın belediye hizmetleriyle ilgili sorunlarını çözmek amacıyla "Halkdanış" büroları açılmaya başlandı.

6- Muğla 6.Kültür Şenliği çerçevesinde "Basın ve Anlatım Özgürlüğü" konulu bir panel düzenlendi. Panelde, basında tekelleşme, yasal engeller ve basınla ilgili kararnameler konuları üzerinde duruldu.

7- Cumhuriyet Gazetesi tarafından yurtdışındaki okuyucular için çıkarılan "Cumhuriyet Hafta" adlı gazete yayın hayatına başladı.

8- Türkiye'de bulunan Japonya Başbakanı Toshıkı Kaıfu, Başbakan Yıldırım Akbulut ile görüştü. Kaıfu, Körfez krizi nedeniyle hazırlanan acil yardım paketinden Türkiye'ye 200 milyon dolar yardım ve Haliç Köprüsü projesi için de 100 milyon dolar kredi vereceklerini açıkladı.

9- 1988'de Irak'tan kaçarak Türkiye'ye sığınan peşmergelerden 52'si Fransa'ya gönderildi.

10- Aksaray yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 10 kişi öldü, 23 kişi yaralandı:

11- Kars'ın Ardahan ilçesindeki bir askeri birlikte iki er, bir subay ve bir astsubayı öldürdü, bir astsubayı da yaraladı.

12- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği Ankara merkezinde yapılan operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

13- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler FaküJtesi'nde "alternatif açılış" düzenlemek isteyen öğrencilere polisin müdahalesi sonucu 10 öğrenci gözaltına alındı.

Öte yandan aynı üniversiteye bağlı Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi öğretim üyelerince "türbana karşı" imza kampanyası başlatıldı.

14- Gazeteci Mevlüt Ilgın, Adımlar Gazetesi adına yaptığı bir röportajda, "bölücü nitelik taşıyan beyanları yayımlamak ve bu konuda sorduğu sorularla propaganda yapmaktan", İstanbul DGM'ce 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a bir mektup gönderdi. Mektupta, "Kıbrıs'ta görüşmelere yeniden başlanacaksa, görüşmelerin oturtulacağı zeminin adil olması" gerektiği belirtildi.

16- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Ürdün Kralı Hüseyin'e gönderdiği mektupta, Ortadoğu'da barış istediklerini ancak Kuveyt'ten vazgeçmeme konusunda ısrarlı olduklarını söyledi.

Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, İsrail'in işgal altında tuttuğu Arap topraklarından çekilmesi konusunun aynı anda tartışılması kaydıyla Kuveyt'in statüsünü müzakere edebileceklerini açıkladı.

Irak'ın BM Büyükelçisi Al Anbarı, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, ABD ve batılı ülkelerin Ortadoğu petrolleri üzerinde emperyalist emeller güttüğünü öne sürdü.

6 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Sovyet televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin 1980'de piyasa ekonomisine geçtiğini, bu mekanizmanın Sovyet ekonomisi için de büyük yarar sağlayacağına inandığını söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut Erzincan'da yaptığı konuşmada, ülkede huzurlu bir ortam olduğunu, ekonominin iyiye gittiğini belirterek, Körfez krizi konusunda muhalefetin tutumunu eleştirdi.

3- Devlet Bakanı Cemil Çiçek'le yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'n-de yayımlandı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut İstanbul'da yaptığı açıklamada, SSK hastanelerinin tıbbın her alanında hizmet verme imkanına sahip olmadığını, eksiklikler için diğer hastanelerle anlaşma sağladıklarını belirterek, SSK'nın çok sömürüldüğünü, alınan önlemlerle suistimallere son verileceğini söyledi.

5- SHP Parti Meclisi üyesi eski senatör ve milletvekili Doçent Bahriye Üçok, evine gönderilen bombalı bir paketin patlaması sonucu öldü. Olayın sorumluluğunu "İslamı Hareket" adlı örgüt üstlendi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Barolar Birliği ve çeşitli kuruluşlar olayı kınadılar.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, yüksek enflasyon konusunda hükümeti eleştirdiler.

7- Eski bakanlardan Orhan Birgit'le yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Eski Maliye ve Gümrük Bakanı ve ANAP milletvekili Ekrem Pakdemir-II ile yapılan bir söyleşi Sabah Gazetesi'nde yayımlandı.

9-TÜSİAD Başkanı Cem Boyner, 'Türkiye'de eğitim" konulu TÜSİAD raporu konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

10- TOFAŞ ve Renault fabrikalarında çalışan 10 bin işçi sendikanın aldığı kararla üretimi durdurma eylemi başlattı.

11- Almanya Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hannıg Von Ondar-za, resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

12- İstanbul Cağaloğlu'nda bulunan bir kitabevi kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı. Çıkan yangında yaklaşık 50 milyon liralık kitap yandı.

13- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, New York'ta BM merkezinde yaptığı konuşmada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i, elindeki kitlesel imha silahlarını yok ederek uygar dünyaya katılmaya çağırdı.

SSCB Genelkurmay Başkanı Mihail Moıseyev, Körfez krizine siyasi çözüm bulunması gerektiğini belirtirken, Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnad-ze, Irak'a karşı askeri eyleme geçilebileceğini söyledi.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Primakov, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile görüştü. Primakov görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, krizin barışçı yollarla çözümü konusunda iyimser " olduğunu söyledi.

Irak yönetimi ise yaptığı açıklamada, ABD ve müttefiklerini "dünya hegemonyası" kurmakla suçladı.

Suudi Arabistan Ürdün'deki büyükelçisini geri çağırdı.

Öte yandan FKÖ tarafından Tunus'ta yayımlanan bir gazeteye verilen demeçte, FKÖ'nün krize çözüm bulunması için bir plan hazırladığı belirtildi.

14- ABD'de bütçe tasarısının onaylanmaması nedeniyle resmi dairelerin paydos edildiği bildirildi.

Öte yandan Kongre'nin tekstil ürünleri ithalatına sınırlama getiren kararı Başkan Bush tarafından veto edildi.

15- Japonya'nın Osaka kentinde, polis-mafya işbirliğini protesto amacıyla yapılan gösterilerde 150 kişinin yaralandığı, 52 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

16- Yunanistan Savunma Bakanlığı askerlik süresinin kısaltıldığını açıkladı.

17- Yugoslavya'nın Slovenya ve Hırvatistan cumhuriyetlerince hazırlanan ortak belgede, ülkenin egemen devletlerden oluşan gevşek konfederasyona dönüştürülmesi istendi.

7 EKİM 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut Erzincan'da yaptığı açıklamada, kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinde, enflasyonun üzerinde rakamlar belirleneceğini, sendikanın abartılı rakamlar istememesi gerektiğini belirterek, toplu sözleşmelerin siyasi baza oturtulmaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Akbulut, Doç. Bahriye Üçok'un öldürülmesi konusunda da emniyet örgütünün faillerin yakalanması için gerekeni yaptıklarını, bu olayın' 1980 öncesine benzetilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, parti meclisi üyesi Bahriye Üçok'un öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü tekrarlayarak, yaşama geçirilmek istenen 1980 öncesi senaryolar konusunda görüşlerini açıkladı. İnönü, halkı demokrasiye ve laikliğe sahip çıktığını göstermeye çağırdı.

3- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, Ahıska Türklerinin temsilcilerini Ankara'da kabul etti. Konukman kabulde yaptığı konuşmada, dış Türkler konusunda çalışmalara yoğun bir şekilde devam edildiğini, önümüzdeki günlerde bu konuda müjdeli haberler vereceklerini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Doçent Bahriye Üçok'un öldürülmesinin, "O1 nün kişiliğinde laik ve demokratik cumhuriyete ve çağdaş Türk kadınına karşı bir suikast" olduğunu söyledi.

5- RP 3. Olağan Büyük Kongresi Ankara'da yapıldı. Genel Başkanlığa yeniden Necmettin Erbakan seçildi. Erbakan Kongre'de yaptığı konuşmada, hükümeti, muhalefet partilerini ve başörtüsünü yasaklayan üniversite yönetimlerini eleştirdi.

6- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin'le parti içi gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi' nde yayımlandı.

7- Turizm Bakanlığı'nca hazırlanan verilere göre, yılın ilk 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısında yüzde 17.6, turizmden elde edilen döviz girdilerinde de yüzde 12 artış sağlandı.

8- TİSK Başkanı Refik Baydur Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk-İş'in toplu pazarlıkta yeni mücadele dönemine girildiğini açıklaması konusunda, işyerlerini 1989 bahar eylemlerine benzer bir hareketliliğin yaşanması olasılığına karşı uyardı.

9- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral John Galvin Türkiye'ye geldi.

10- Siirt'in Şirvan ilçesi yakınlarında güvenl'k güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, iki er ve bir korucu şehit oldu.

11- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, bir Rum gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıkların karşılıklı anlayış içinde çözümlenmesi .çağrısında bulundu.

12- Suudi Arabistan'daki Suriye birliklerinin komutanı General Ali Ha-bib, yaptığı açıklamada, birliklerinin Irak'a karşı bir saldırıya katılmayacağını söyledi.

Öte yandan, Mısır'da 30 Filistinli ve Iraklının tutuklandığı bildirildi.

ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, İngiliz Sunday Express Gazetesi'ne verdikleri demeçlerde Körfez krizine barışçı yollardan çözüm bulunması için umutlu olduklarını belirttiler.

13- Sovyet Televizyonu'nün yaptığı açıklamada, Azerbaycan'da yapılan seçimlerde yolsuzluk yapıldığı, yolsuzlukların Azerbaycan Savcılığı'nca soruşturulmaya başlandığı bildirildi.

14- Avusturya'da yapılan parlamento seçimlerini Sosyalist Parti'nin kazandığı, ancak salt çoğunluğu elde edemediği bildirildi.

8 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Erciyes Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, terör olaylarına değinerek, fikirlerin silah zoruyla kabul ettirilemeyeceğini söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Gazi Üniversitesi'nin yeni öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de ara insan gücüne ihtiyaç olduğunu belirterek, okullaşma oranının yüzde 12'den yüzde 15'e çıkarılacağını söyledi. Akbulut, 12 bin doktoralı eğitim elemanına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti meclisinde yaptığı konuşmada, iktidarın terör karşısında kayıtsız davrandığını öne sürdü.

Öte yandan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, İnönü'yü parlamentoda ziyaret ederek başsağlığı dilediler. Demirel burada yaptığı konuşmada, olayın faillerinin bulunamamasının hiç bir izahı olamayacağını söyledi. İnönü ve Demirel, terörün önlenmesi için iktidarı uyardıklarını belirttiler.

Doçent Bahriye Üçok'un öldürülmesi konusunda çeşitli dernek, oda, kurum ve kuruluşlar tepkilerini açıkladılar.

Bu arada SHP MYK Üyesi izmir Milletvekili Türkan Akyol'a tehdit telefonları geldiği, İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen'e de bomba süsü verilmiş bir zarf gönderildiği açıklandı.

4- Devlet Bakanı Güneş Taner, İngiltere'de hakkında soruşturma açılan Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'in şirketi Polly Peck'in kurtarılmasının yasalar çerçevesinde mümkün olmadığını açıkladı.

5- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, istifa edeceği iddiaları konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozer, öncelikle görevini ne şekilde yaptığını Cumhurbaşkanı ve Başbakana anlatacağını, istifası konusunda henüz müspet ya da menfi bir şey olmadığını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, TÜSİAD'ın eğitim raporu konusunda yaptığı açıklamada, raporun amaçtan saptırılmış olduğunu, TÜSİAD'a bu konuda imtiyaz verilemeyeceğini söyledi.

7- Türkiye'de bulunan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Galvin, Harp Akademileri'nde verdiği konferansta, değişen dünyada NATO'nun geleceği konusundaki görüşlerini açıkladı. Galvin, bu konuda bir dizi toplantı yapılacağını, daha küçük ve hareket kabiliyeti daha yüksek bir NATO istediklerini söyledi.

8- TRT Muhabiri Atilla Destecioğlu Ankara'da öldü.

9- İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te, İsrail polisinin Filistinli göstericiler üzerine açtığı ateş sonucu 21 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, CNN televizyonuna verdiği demeçte, ABD Başkanı Bush'un Irak'a saldırmayacaklarına dair söz vermesi halinde rehineleri serbest bırakabileceklerini bildirdi.

Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, Halk Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi gerektiğini söyledi. Kaddafi, Irak'ın çekilmesinden sonra yabancı güçlerin Körfez'de kalmaya devam etmesi durumunda mücadele edeceklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, barışçı bir çözüm için Kuveyt'in bir karış toprağının Irak'a verilmesine karşı olduğunu söyledi.

Öte yandan Irak'ın nükleer bomba etkisine sahip yeni bir silah geliştirdiği öne sürüldü.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, SBKP Merkez Komitesi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, piyasa ekonomisine geçişte göstereceği uyum ve etkinliğin SBKP'nin geleceğini belirleyeceğini söyledi.

Öte yandan, Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'da, zorunlu askerliğin kaldırılması ve gönüllüler ordusu kurulması istemiyle gösteriler yapıldığı bildirildi.

12- Macaristan Başbakanı Jozsef Antall yaptığı yazılı açıklamada, SSCB'nin Doğu Avrupa'dan çekilmesiyle ortaya çıkan boşluğun ABD tarafından doldurulması için çağrıda bulundu.

13- Güney Kore'nin muhalefet liderlerinden Kim Dae-Jung'un hükümetin yapmayı planladığı reformları engellemek amacıyla açlık grevine başladığı bildirildi.

9 EKİM 1990

1- İSEDAK 6. Toplantısı Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın açış konuşmasıyla İstanbul'da başladı. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında, Körfez krizinin barışçı yollardan çözümünün bir an önce gerçekleşmesinden yana olduğunu belirterek, zengin-fakir ülkeler arasındaki farkın kapatılması için islam ülkelerinin daha etkin işbirliğine girmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut da konuşmasında, üye ülkeler arasında dayanışmanın güçlendirilmesi için Türkiye'nin bütün imkanlarını seferber edeceğini söyledi.

Toplantıda, İsrail, 21 Filistinlinin öldürülmesi nedeniyle şiddetle kınandı.

İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Hamit El Gabid, islam dünyasının kritik bir dönem yaşadığını belirterek, İsrail'in yaptığı Filistin katliamını kınadığını bildirdi.

Toplantıda, islam ülkeleri arasında tercihli ticaret sistemi kurulmasını öngören çerçeve anlaşması imzalandı.

2- Milletvekili maaşlarını ve emeklilik haklarını yeniden düzenleyen yasa, yeniden görüşülmek üzere, Cumhurbaşkanı Özal tarafından TBMM'ye gönderildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü TBMM'de yaptığı konuşmada, "Hükümeti uyarıyorum. Demokrasiyi, laikliği, halkı koruyunuz. Ya bu görevleri yapın, ya da bunu yapacak insanların göreve gelmesine olanak sağlayın, seçime gidin" dedi.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Meclis'te son terör olaylarıyla ilgili bilgi verdi. Aksu, terörün hedefinin Türkiye'nin kalkınmasını önlemek ve milletin huzurunu bozmak olduğunu belirterek, son üç cinayetin faillerini yakalatana 250 milyon lira verileceğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleymen Demirel, SHP PM Üyesi Üçok'un öldürülmesi konusunda TBMM'de yaptığı konuşmada, hükümetin konuyla ilgili açıklamalarını eleştirerek, hükümet müessesesinin eskitildiğini, devletin görevini yapmadığını söyledi.

öldürülen SHP parti meclisi üyesi Doçent Bahriye Üçok'un cenazesi Ankara'da parti merkezinde ve TBMM'de düzenlenen törenlerden sonra toprağa verildi. Cenaze töreninde konuşan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye'de demokrasinin bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Törene katılan çok sayıda kişi hükümeti ve terörü protesto gösterisi yaptı.

Olayla ilgili olarak kargo şirketinde görevli iki kişi sorgulanmak üzere

Ankara'ya gönderildi.

4- Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, Teksif Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, terörün toplum düzenine egemen olmaya başladığını, işçiler olarak savaşa karşı olduklarını belirterek Cumhurbaşkanı Özal'ın sendikalara karşı tutumunu eleştirdi. Yılmaz, Türk-İş'in bundan sonra izleyeceği programı anlattı.

5- Diyarbakır Cezaevi'nde 400 tutuklu ve hükümlü, 95 tutuklunun başka cezaevlerine gönderilmesini protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı.

6- İran'da bulunan Devlet Bakanı Cemil Çiçek, burada yapfığı temasların olumlu geçtiğini, İran'dan ucuz petrol istendiğini ve konunun görüşüleceğini söyledi.

7- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'ya birer mektup göndererek görüşmeleri başlatma çağrısında bulundu.

8- Filistin lideri Yaser Arafat, 21 Filistinlinin İsrail polisince öldürülmesi konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand'a bir mesaj göndererek BM Güvenlik Konseyi'nin toplantıya çağrılmasını istedi. Arafat, İslam Konferansı Örgütü Kudüs Komitesi'ni de olağanüstü toplantıya çağırdı. FKÖ, olayın sorumlusunun BM Güvenlik Konseyi ve ABD olduğunu açıkladı.

Arap Birliği, BM Güvenlik Konseyi'ne İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayan sivil halkın güvenliğinin sağlanması için karar alınması çağrısında bulundu.

Öte yandan, Kudüs müftü yardımcısının, Arap göstericileri kışkırttığı gerekçesiyle İsrail polisince tutuklandığı bildirildi. Bu arada, Filistinli göstericilerle İsrail polisi arasında çatışmaların devam ettiği kaydedildi.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve pek çok ülke olay nedeniyle İsrail'i kınadı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, olayların Türkiye tarafından ciddi bir tahrik olarak değerlendirildiğini ve İsrail'in şiddetle kınandığını açıkladı.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, 21 Filistinlinin öldürülmesi konusunda yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin topraklarından çekilmek zorunda olduğunu, ellerinde yeni bir uzun menzilli füze bulunduğunu söyledi.

ABD Başkanı George Bush ise konuyla ilgili açıklamasında, Irak'ın olayı, Körfez sorununa bağlama girişimini engelleyeceklerini söyledi.

10 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'daki İSEDAK toplantısında yaptığı konuşmada, Filistinlilerin öldürülmesi konusunda dünyanın sessiz kalmaması gerektiğini, olayı kınadığını, bu tür olayların gözden kaçmayacağını, Filistin davasının herkesin davası olduğunu söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut da toplantıda yaptığı konuşmada, katliamı kınayarak, Filistin halkının maruz kaldığı bu gibi olayların bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı Işın Çelebi ve Devlet Bakanı Mehmet Yazar, toplantı sonunda, alınan kararlarla ilgili basına bilgi verdiler.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü yaptığı açıklamada, terör olaylarının artmasından kaygı duyduklarını belirterek, parlamentonun güven tazelemesinin ertelenemez bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Yekta Güngör Özden, türban konusundaki yasanın Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesi nedeniyle, yaklaşık 10 bin tehdit mektubu aldığını açıkladı.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Irak Planlama Bakanı Şamam Mecid Faraj ile İstanbul'da bir görüşme yaptı. Çelebi, gerektiği takdirde Türkiye'nin Irak'a Kızılay aracılığıyla ilaç yardımında bulunabileceğini söyledi.

5- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar ve 7 arkadaşınca, tüm memur, işçi ve Bağ-Kurlular ile bunların emeklilerine, Körfez krizi tazminatı adı altında ayda 300 bin lira ödenmesi için, TBMM'ye yasa önerisi verildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Surıgar düzenlediği haftalık basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Cuellar'ın Kıbrıs konusunda dünkü çağrısının Türkiye'de hoşnutsuzluk yarattığını, Genel Sekreter'in BM Güvenlik Konseyi'ne sunacağı Kıbrıs Raporu'nda sorunun objektif bir şekilde yansıtılacağını umduklarını söyledi.

İsrail polisi tarafından Filistinlilere düzesnlenen saldırıya da değinen Sun-gar, olayı kınadıklarını belirtti.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel parti grubunda yaptığı konuşmada, terör olayları konusunda hükümetin açıklamalarını eleştirdi.

8- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Türk-Sovyet ilişkileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Bölge Başkanı'nın makam şoförü Kemal Tunçsel silahlı saldırı sonucu İstanbul'da öldürüldü. Olayı yasadışı TİK-KO örgütü üstlendi.

10- Öldürülen SHP parti meclisi üyesi Bahriye Üçok'un hazırladığı "irtica raporu", basına açıklandı.

11- Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası'nın İstanbul'daki Genel Merkezi1 ne bomba atılması sonucu binada büyük çapta hasar meydana geldi.

12- PKK militanları, Kars, Diyarbakır ve Siirt'e bağlı üç köye düzenledikleri baskınlarda 7 kişiyi öldürdü, 7 kişiyi de yaraladı.

13-21 Filistinlinin, Kudüs'te, İsrail polisince öldürülmesi konusunda tepkiler sürüyor. Birçok ülke olayı kınarken, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'i kınayan bir karar tasarısı üzerinde çalıştığı bildirildi. Avrupa Parlamentosu israil'i şiddetle kınadığını açıkladı.

Öte yandan 3 İsrail askeri Filistinliler tarafından bıçaklandı. Filistin'de çok sayıda kişinin katıldığı gösterilerde cihat çağrısı yapıldı.

14- Suudi Arabistan'da bulunan ABD Kuvvetlerine bağlı bir uçak düştü, iki pilot öldü. ABD'nin Körfez'e yeni birlikler sevkettiği bildirildi.

Öte yandan, Almanya'da bulunan S.Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker tarafından kabul edildi. Faysal, Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ile de bir görüşme yaptı.

Suriye'de bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Taro Nakayama, krizden zarar gören ülkelere ülkesince yapılan yardım kapsamına, Suriye'nin de alınacağını bildirdi.

15- Ruanda'da, ordu birliklerinin, isyancıları bastırmak amacıyla saldırıya geçtikleri ve 100'den fazla sivili öldürdükleri bildirildi.

16- Güney Afrika'da bir otobüse düzenlenen saldırı sonucu, 6 kişinin öldüğü, 27 kişinin yaralandığı bildirildi.

17- Hindistan'da, "çeşitli kamu görevlerinin, aşağı kasttan olanlar için ayrılması" planlarını protesto etmek amacıyla, 8 kişinin intihar ettiği bildirildi.

18- İtalyan Komünist Partisi'nin adı, "Demokratik Sol Parti" olarak değiştirildi.

11 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Mısır'da yayımlanan El Hayat Gazetesine verdiği demeçte, Körfez krizinde barışçı çözümün hala mümkün olduğunu, ancak Irak üzerindeki baskının artırılmaması ve sabredilmemesi durumunda savaşın kaçınılmaz olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Milli Futbol Takımı kampını ziyaret etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Özal-Bush görüşmesine Dışişleri Bakanı Ali Bozer'in alınmamasını, türban serbestisi getiren kanun hükmündeki kararnameyi ve artan terör olayları konusunda iktidarı eleştirdi. İnönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer'i istifaya çağırdı.

3- Dışişleri Bakanı Ali Bozer görevinden istifa etti.

4- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan ve arkadaşlarınca, son günlerde artan terör olayları ve laikliğe karşı uygulamalar konusunda TBMM Baş-kanlığı'na hükümet hakkında gensoru önergesi verildi.

5- DİE tarafından açıklanan verilere göre, sekiz aylık ithalat 2 milyar 10 milyon dolar, ihracat 985 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı bir milyar 25 milyon dolara yükseldi.

6- Mardin'in Ovabaşı köyünü basan teröristler iki kişiyi öldürdü. Öte yandan Olağanüstü Hal Bölgesi sorumluluk alanında yapılan operasyonlarda 3 terörist yakalandı, 7 terörist teslim oldu. Teröristlere yardım ve yataklık eden 28 kişi gözaltına alındı.

7- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret edildiği gerekçesiyle, iki ayrı dava açılan Cumhuriyet Gazetesi hakkında, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahke-mesi'nce beraat kararı verildi.

8- BAB Genel Sekreteri Willem Van Eekelen, Türkiye'nin NATO ve Ortadoğu'daki konumu hakkında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Eekelen merkez cephenin Almanya'dan Doğu Akdeniz'e kaydığını söyledi.

9- BBC Televizyonu'nda yayınlanan bir programda, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in SSCB Başkanı Gorbaçov'un özel temsilcisi Prima-kov'a ABD'nin Körfez'deki tehdidinin kalkması durumunda Kuveyt'ten geri çekileceklerini söylediği belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd yaptığı açıklamada, askeri seçeneğin bir kaç hafta içinde değerlendirileceğini, Irak'ın son ana kadar Kuveyt'ten çekilmeyeceğine inandığını söyledi.

10- İşgal altındaki Doğu Kudüs'te gösteri yapan Filistinlilere ateş açan İsrail polisi, 4 kişiyi yaraladı. Gösteri ve olayların devam ettiği bildirildi.

11- Lübnan Devlet Başkanı Elias Hrawi'nin, kendisini tanımayan General Michel Aoun'a karşı Suriye'den resmen yardım talep ettiği bildirildi.

12- İran'da yapılan Uzmanlar Meclisi seçimlerini, Devlet Başkanı Raf-sancani yanlılarının kazandığı bildirildi.

13- 1990 Yılı Nobel Edebiyat Ödülü, Meksikalı şair ve yazar Octavio Paz'a verildi.

12 EKİM 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Ankara İbn-i Sina Hastanesi'nin Böbrek Taşı Kırma Ünitesini hizmete açtı. Akbulut yaptığı konuşmada, bütçeden en fazla payın eğitim ve sağlık hizmetlerine ayrıldığını belirterek, Türkiye'nin tıp alanındaki yarışa katıldığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı'na Bursa Milletvekili Ahmet Kurtcebe Alptemoçin atandı. Alptemoçin, atamadan sonra yaptığı açıklamada, Dışişleri'nin köklü geleneklere sahip bir kurum olduğunu belirterek, izlenen Körfez politikasının sürdürüleceğini söyledi.

Ali Bozer de istifasıyla ilgili açıklamasında, hakkında spekülasyonlara sebebiyet verilmiş bir bakanın bu görevi layıkıyla yürütebileceğine inanmadığını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, basına, üniversitelerdeki öğrenci olayları ve üniversitelerde özel güvenlik birimleri kurulması konusunda yaptığı açıklamada, üniversite polisine karşı olduğunu, öğrencilerle diyalogdan yana bulunduklarını söyledi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, vergi kanununda yapılacak değişiklikler konusunda yaptığı açıklamada, vergi kaçaklarının önlenmesi, belge düzeninin oturtulması konularında değişiklikler düşünüldüğünü, gıdada KDV artırımını geri çekeceklerini söyledi.

5- HEP Genel Sekreteri İbrahim Aksoy, Gaziantep'te yaptığı açıklamada, sağlıklı bir demokrasinin devletten başlaması ve MGK'nın kaldırılması gerektiğini söyledi.

6- Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kahraman SHP'ye katıldı.

7- Yüksek Planlama Kurulu'nun 1991 yılı bütçe toplantıları, Ankara'da başladı.

8- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı İbrahim Çakır, düzenlediği basın toplantısında, Sümerbank'ın mağazalarının özel sektöre devredileceğini ve yeni bayilikler verileceğini açıkladı.

9- Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, terör 'olaylarının arttığını ve olayların faillerinin bulunamadığını belirterek erken seçime gidilmesinin şart olduğunu söyledi.

10- Anayasa Mahkemesi'nin, Bakanlar Kurulu'na idari usul ve işlemlerin yeniden düzenlenmesi konularında yetki veren "3481 sayılı yasanın iptaline ilişkin gerekçeli karan", Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Asil Nadir'in Polly Peck şirketinden alacaklı bankalar, şirkete bir ay ek süre tanıdılar.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Emlakbank Genel Müdürü Bülent Şe-miler, Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'in Türkiye'deki yatırımlarını tasfiye edebileceğini söyledi.

12- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, resmi ziyaret için bulunduğu Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaptığı açıklamada, Körfez'de krizin barışçı yollarla çözümü konusunda ümitlerin azaldığını söyledi.

13- Mısır Meclis Başkanı Rıfat El Mahcup, 4 koruma görevlisi ve makam şoförü Kahire'de uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldüler.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Başbakan Yıldırım Akbulut birer başsağlığı mesajı göndererek olayı kınadılar.

14- Irak askeri sözcüsü resmi INA ajansına yaptığı açıklamada, SSCB'den aldıkları silahlar ve ülkesinin askeri gücü konusunda Moskova'nın ABD'ye bilgi vermesi durumunda, Irak'ta bulunan Sovyet vatandaşlarının ülkesinden çıkışlarının askıya alınabileceğini söyledi.

15- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk Sara yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs'te meydana gelen olayların 'Vahşi bir kıyım' olduğunu ve İsrail'i kınadıklarını belirterek, BM Güvenlik Konseyi'nin, Doğu Kudüs'te meydana gelen olaylar nedeniyle İsrail'i kesin bir dille kınamasını istedi. Sara, düzenlenecek uluslararası bir konferansla bölgede barışın sağlanmasından yana olduklarını kaydetti.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü de konuyla ilgili açıklamasında, İsrail'i kınayan ve BM Güvenlik Konseyi'nce İsrail'in kınanmasını isteyen Avrupa Parla-mentosu'nun, bu tutumuyla Saddam Hüseyin'le aynı konuma düştüğünü söyledi.

16- Lübnan Cumhurbaşkanı Elias Hrawi'nin orduyu üst düzeyde alarma geçirdiği bildirildi. Suriye birliklerinin de General Michel Aoun'un hakim olduğu Beyrut'un doğu bölgesini kuşattığı belirtildi.

17- Ruanda Dışişleri Bakanı Casimir Bizimungu, Mutara bölgesinde 300-500 sivil isyancının öldürüldüğünü açıkladı.

18- Çekoslavakya'da KP aleyhinde yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldığı bildirildi.

19- Afganistan'da hükümet birlikleri ile mücahitler arasında çarpışmaların yeniden başladığı, 70 mücahitin öldüğü, 30 mücahitin de yaralı olarak ele geçirildiği bildirildi.

20- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov tarafından çıkarılan bir kararnameyle, ülkede tüm mülkiyet biçimlerinin devlet güvencesine alındığı bildirildi.

13 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 5 Ortadoğu ülkesini (Suudi Arabistan, BAE, Katar, Mısır ve Suriye’yi kapsayan gezisine başladı.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler Konya'da yaptığı açıklamada, hükümetin, terörist çetelerine ait idam dosyalarının Meclis'te onaylanmasını kararlaştırdığını söyledi.

3- Devlet Bakanı Kemal Akkaya, 20-25 hizmet yılını dolduran memurlara bir defaya mahsus erken emeklilik hakkı tanınması konusunda çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

4- İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan kararnameyle 18 ilin emniyet müdürleri değiştirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne Mehmet Ağar, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne Hasan Özdemir getirildi. İstanbul Emniyet Müdürü Ham-di Ardafı da İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı.

5- MİT Müsteşarı Korgeneral Teoman Koman, Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği'nce Ankara'da düzenlenen toplantıda gazetecilerin terör olaylarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Koman, İslami terör olmadığının söylenemeyeceğini, ancak bunun samimi Müslümanlara tenzih edilemeyeceğini, sol örgütlerin ideolojik olmaktan çıktığını ve maddi sıkıntı içinde olduklarını belirterek, edinilen istihbaratlar sonucu bir çok eylemin önlendiğini söyledi.

6- Yüksek Planlama Kurulu, 1991 yılı kalkınma programı ve bütçesi ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Bütçedeki eğitim ve sağlık sektörü yatırımlarında kısıntıya gidilirken, milli savunma ve iç güvenliğe yönelik harcamalar artırıldı.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Üyesi Zhu Li-ang ile bir görüşme yaptı. Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'de hükümetin görevlerini Çankaya'nın yaptığını, Cumhurbaşkanı Özal'ın ülkenin dış politikasını yürütmeye yetkisi olmadığını söyledi.

8- Anakent Belediyesi'nce ikincisi düzenlenen Ankara Kurultayı başladı.

9- Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican ile terör konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

10- Ekonomik sorunlar konusunda, Eski Maliye ve Gümrük Bakanları

Ekrem Pakdemirli ile yapılan söyleşi Milliyet Gazetesi'nde, Mesut Erez ile yapılan söyleşi ise Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

11- Ankara Barosu 51. Genel Kurul toplantısı başladı.

12- Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen "Körfez ve Türkiye" konulu panel Ankara'da yapıldı.

13- Çeşitli kadın kuruluşlarınca, demokrasiye ve laikliğe sahip çıkmak ve terörü protesto etmek amacıyla İstanbul'da, yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

14- İstanbul Üniversitesi'nde görevli 139 öğretim görevlisi kamuoyuna açıkladıkları imzalı bildiride, Doçent Bahriye Üçok'un öldürülmesini kınadılar.

15- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Yaman Törüner ile yapılan bir söyleşi Sabah Gazetesi'nde yayımlandı.

16- Van'da düzenlenen operasyonlarda 38 adet uzun namlulu silah ele geçirildi, olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

17- Almanya Savunma Bakanı Gerhard Stoltenberg, Amerikan "Forbes" dergisine verdiği demeçte, Türk hükümetinden talep geldiği takdirde, ülkesinin Türkiye'nin Irak sınırına asker göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Diğer taraftan ABD Savunma Bakanlığı, bu hafta gönderilenlerle birlikte Körfez'deki Amerikan askerlerinin sayısının 200 bini aştığını açıkladı.

18- BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'te 21 Filistinlinin öldürüldüğü, 150 kişinin de yaralandığı olaylar nedeniyle "İsrail'i kınayan" bir kararı oybirliğiyle kabul etti. Kararda, İsrail'in tutumu kınanarak, uluslararası hukuktan doğan görevlerini yerine getirmesi gerektiği belirtildi. Olayın soruşturulması amacıyla İsrail'e bir heyet gönderilmesi kararlaştırıldı.

19- Lübnan'da Hıristiyan lider Michel Aoun'un, ordu birliklerinin Suriye desteğinde giriştiği yoğun saldırı sonucu Fransa Büyükelçiliği'ne sığındığı bildirildi. Aoun'un, birliklerine Lübnan ordusuna katılma emri verdiği kaydedildi.

20- Mısır Meclis Başkanı'nın öldürülmesiyle ilgili olarak şüpheli yabancı uyruklu kişilerin gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yaptığı açıklamada, önceki gün yapılan referandum sonucu parlamento seçimlerinin kasım ayında yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi

14 EKİM 1990

1- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ceza Kanunu'nun 141, 142 ve 163. maddelerinde değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısının bir an önce çıkmasını istediğini, kamuoyundan bu konuda yardım beklediğini açıkladı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in, hükümetin Meclis'te bekleyen idam kararlarını onaylama kararı aldığı yolundaki açıklaması konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, bugün meydana gelen terör olayları nedeniyle, eski hükümlülerin asılamayacağını, bunun mantığı olmadığını söyledi.

Bazı dernek ve kuruluşlar da, Keçeciler'in bu konudaki sözlerini eleştiren açıklamalarda bulundular.

3- Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican yaptığı açıklamada, terör olaylarının hızla tırmandığı İstanbul'da huzurun sağlanması için yeni bir örgütlenme modeli oluşturulacağını, terörle mücadele için büyük paralar gerektiğini söyledi.

4- Bakanlar Kurulu'nca geçen ay sonunda alınan yeni KDV oranları yürürlüğe girdi.

5- Amasya'nın Merzifon ilçesi Yeniçeltek Linyit İşletmesi'nde 7 Şubat 1990 tarihinde meydana gelen grizu patlaması sonucu göçük altında kalan 59 işçiden 11'inin cesedi daha çıkarıldı.

6- Ankara Anakent Belediyesi'nce düzenlenen 2.Ankara Kurultayı sona erdi.

7- Ankara ve İzmir Baro Başkanları seçimleri yapıldı.

8- Finlandiya Sağlık Bakanı Mauri Kalevi Mettinen, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

9- SSCB'nin Moldavya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tziu, temaslarda bulunmak amacıyla Ankara'ya geldi. SSCB'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Valter Şonia yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ortaya attığı Karadeniz'de işbirliği bölgesi oluşturulması fikrine ülkesinin olumlu baktığını söyledi.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayarak Birleşik Arap Emirlikleri'ne geçti. Özal, Abu Dabi'de yaptığı açıklamada, Kral Fahd ile görüştüğünü ve Türkiye'nin petrol ihtiyacının karşılanması için Suudi Arabistan'dan bazı kolaylıklar sağlanmasının istendiğini söyledi.

11- Devlet Bakanı Güneş Taner, resrni bir ziyaret için SSCB'ye gitti.

12- Sovyetler Biri iği'nin Novosti Ajansı, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Primakov'la yaptığı görüşmede, .Warba ve Bubiyan adaları ile Güney Rumeyla dışında kalan Kuveyt topraklarından çekilebileceğini söylediğini bildirdi. Irak ise haberi yalanladı.

Öte yandan Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan Lib-ya'daki temaslarını tamamlayarak Tunus'a gitti. Ramazan, Tunus'ta yaptığı açıklamada, ülkesinin barış istediğini, barışçı çözüm yolundaki gelişmeler konusunda Tunus'ta görüşmeler yapacağını söyledi.

ABD, SSCB, Fransa ve İngiltere'nin Ankara Büyükelçileri kriz konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladılar.

13- İsrail Dışişleri Bakanı David Levy tarafından yapılan açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi'nin, 21 Filistinlinin öldürülmesi olayının soruşturulması amacıyla bölgeye heyet gönderilmesi yolundaki kararının reddedildiği" bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, İsrail'i Filistinlilerle anlaşmaya çağırdı.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le bir görüşme yaptı. Görüşmede, Doğu Kudüs'teki olaylar ve Körfez'deki gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

14- Pakistan'da Pencap Eyalet Yüksek Mahkemesi, eski Başbakan Be-nazir Butto'nun görevden alınması ve meclisin dağıtılmasının yasalara uygun olduğunu kararlaştırdı.

15- Fransa, Lübnan Büyükelçiliği'ne sığınan General Michel Aoun'a siyasal sığınma hakkı tanıdı. Lübnan Devlet Başkanı Elias Hrawi, Aoun'un mahkemeye çıkarılacağını ve Lübnan dışına çıkmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

15 EKİM 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, partisinin başkanlık divanı toplantısında yaptığı konuşmada, Devlet Bakanı Keçeciler1 in açıklamasının kendisini bağladığını, hükümetin bu yolda bir kararının olmadığını, idam cezalarının onaylanması yetkisinin TBMM'ye ait olduğunu bildirdi. Akbulut, yöneticilerin arzu ettiği hoşgörü ortamının sağlanamadığını, affedilen suçluların suç işlemeye devam ettiklerini belirterek, devletin kimseye gözdağı vermediğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdaİ İnönü, partisinin MYK toplantısında yaptığı açıklamada, idam cezalarının infazı konusunda Devlet Bakanı Mehmet Ke-çeciler'in açıklamalarını eleştirerek, bu durumun devleti aciz ilan ettiğini, düzeyini düşürdüğünü söyledi.

İnönü, dış politika konusunda yaptığı değerlendirmede, Körfez krizinde bir kaç devletin Irak'a karşı savaşmasının çözüm olmadığını, barışçı çözümden yana olduklarını, kurulacak "gölge kabinede" dış politikanın dikkatle izleneceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, idam cezalarının onaylanması konusundaki açıklamasının yanlış anlaşıldığını belirterek, hükümetin karar aldığını söylemediğini, konunun hükümette görüşüldüğüne dikkati çektiğini belirtti. Keçeciler konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İdamların infazı konusunda İçişleri Bakanlığı'nda çalışma başlatıldı.

4- HEP milletvekilleri tarafından, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi1 nde oturanların 5 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulmalarını öngören bir yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na verildi.

5- Üniversitelerin sorunları konusunda YÖK tarafından hazırlanan bir rapor, Başbakan Yıldırım Akbulut, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol ile Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci'ye sunuldu.

6- Dönem Yayınevi'ne polis tarafından düzenlenen operasyonda Doç. Yalçın Küçük'ün "Kürtler Üzerine Tezler" adlı kitabına el kondu.

7- İstanbul'da 1 Mayıs 1989'da meydana gelen olaylarla ilgili olarak İstanbul 2 numaralı DGM'de görülmekte olan iki davada, yasadışı örgüte üye olmak ve izinsiz gösteri yapmak gerekçesiyle yargılanan 84 sanıktan 49'u beraat etti, 35 sanık ise çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

8- Diyarbakır Cezaevi'nde 250 tutuklu ve hükümlü tarafından sürdürülen açlık grevi 9. gününe girdi. Cezaevini ziyaret etmek isteyen HEP Genel Sekreteri İbrahim Aksoy ile Mardin Milletvekili Adnan Ekmen'e Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı izin vermedi.

9- Gaziantep'in islahiye ilçesi yakınlarında yapılan operasyonlarda iki terörist ölü olarak ele geçirildi. Kars'ta da 4 terörist yakalandı.

10- Irak adına casusluk yaptığı belirlenen bir kişi Mardin'de yakalandı.

11- Ortadoğu gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Katar1 a gitti. Özal, Katar'm başkenti Doha'da yaptığı açıklamada, gezisi hakkında bilgi verdi ve izlenimlerini anlattı. Özal, Körfez krizinde BM kararlarından geri adım atılmasının tehlikeli olduğunu, Irak'a taviz verilmesi durumunda savaşın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

12- Helsinki Watch tarafından hazırlanan bir raporda, Batı Trakya Türklerinin, Yunanistan tarafından bir çok temel haklardan mahrum bırakıldığı belirtilerek, Yunan hükümeti uyarıldı.

13- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Sovyet Parlamento-su'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin parlamentonun onayı olmadan Kör-fez'e asker göndermeyeceğini, Körfez'de macera istemediklerini, bu konuda BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip olduklarını söyledi.

14- Güney Afrika'da, siyahların beyazlarla aynı hakları kullanmasını engelleyen yasa yürürlükten kaldırıldı. Siyahların kamu hizmetlerinden beyazlarla eşit olarak yararlanabilmesi kararlaştırıldı.

15- İsrail İskan Bakanı Ariel Şaron İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs'te konut yapımına öncelik verilmesi kararı alındığını ve bu bölgeye yahudi göçünün teşvik edileceğini söyledi.

Gazze'de İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu bir Filistinlinin öldüğü, 10 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Fas'ta yaptığı açıklamada, BM'nin İsrail'i kınayan kararının yetersiz olduğunu, Konsey'in çifte standart uyguladığını söyledi.

16- İran'la Irak arasında tam diplomatik ilişki kuruldu.

17- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Müslüman ve Hıristiyan kesimleri ayıran yeşil hattın kaldırılması çalışmalarına başlandığı bildirildi.

18-1990 Yılı Nobel Barış Ödülü, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'a verildi.

19- Yunanistan'da yapılan yerel seçimlerde iktidardaki YDP adaylarının

196 seçim bölgesinden 87'sinde belediye başkanlığını kazandıkları bildirildi. 162 bölgede seçimlerin yineleneceği belirtildi.

20- iki Almanya'nın birleşmesinden sonra oluşturulan 5 eyalette yapılan seçimlerde iktidardaki Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi 4, Sosyal Demokrat parti 1 eyalette seçimi kazandı.

21- Mısır'ın başkenti Kahire'de Meclis Başkanı Rıfat El Mahcup'un öldürülmesiyle ilgili olarak 25 Iraklı ve Filistinlinin tutuklandığı bildirildi.

16 EKİM 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP MKYK toplantısından önce gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Akbulut, TBMM'de görüşülmesi beklenen ve üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasını öngören KHK'yi geri çekmeyeceklerini bildirdi.

Akbulut terör konusunda da, demokrasinin zedelenmesinin söz konusu olmadığını, kimsenin buna gücü yetmeyeceğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, bütçe açığı, Körfez politikası, idam cezaları ve terör konularında hükümeti eleştirdi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, idam cezalan konusunda bir Bakanlar Kurulu kararı olmadığını, sadece toplantıda ele alındığını söyledi.

4- SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, Ankara Hacı Bayram'daki kitabevle-riyle ilgili, SHP Ankara Milletvekili Tevfik Koçak'ta Eskişehir Özel Tip Ceza-evi'yle ilgili olarak TBMM'ye birer soru önergesi verdiler.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Milliyet Gazete-si'nde yayımlanan anılarına değinerek, anıların yanlılıkla dolu olduğunu, Evren'i Kara Kuvvetleri Komutanı yapmakla hata ettiklerini söyledi.

Demirel konuşmasında, idam cezalarının kaldırılmasını istedi.

6- DYP Samsun Milletvekili Hüseyin Özalp, partisinden istifa etti.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Yalım Erez düzenlediği basın toplantısında, Körfez krizinden mağdur olan tek ülkenin Türkiye olduğunu, hükümetin terör ve ekonomik konularda daha ciddi bir tutum içinde olması gerektiğini söyledi.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdülcabbar Cevad, Körfez krizinde-ki gelişmeler konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Cevad, ABD kimyasal silah kullanmadıkça Irak'ın bu silahları kesinlikle kullanmayacağını, ülkesiyle Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi ve Türkiye'nin dostluğunu ispatlamak için hala fırsat bulunduğunu söyledi.

9- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ortadoğu gezisinin dördüncü gününde Mısır'ın başkenti Kahire'-de yaptığı açıklamada, "Körfez ülkelerinin kriz konusunda Türkiye ile parala görüşleri paylaştıklarını" belirterek, "krizin barışçı yollardan çözümü için BM kararlarının tavizsiz uygulanması gerektiğini ancak krizin tek çözümünün barışçı yollar olmadığını" söyledi.

10- KKTC'de gece çeşitli yerlerde 4 patlama meydana geldi. Patlamalarda can kaybı olmadı.

11- ABD Başkanı George Bush. halka hitaben yaptığı bir konuşmada, Saddam Hüseyin'i yeni bir Hitler olarak niteledi. Dışişleri Bakanı James Baker da yaptığı açıklamada, Kuveyt topraklarının bir bölümünün Irak'a verilmesi anlamına gelen "kısmi çözümü" kabul etmediklerini söyledi.

SSCB'ye giden ABD Savunma Bakanı Dick Cheney temaslarına başladı.

12- Japonya, Körfez'deki uluslararası güce asker gönderme kararı aldı.

13- İsrail'in Doğu Kudüs'te BM soruşturma heyetini kabul etmeyeceği yolundaki açıklaması konusunda, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, İsrail hükümetinden açıklama yapmasını istedi. ABD Başkanı Bush, İsrail'i BM Güvenlik Konseyi kararına uymaya çağırdı.

14- Afganistan Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'ne bir mektup göndererek, mücahitlerin yeniden artan faaliyetlerine Pakistan'ın destek olduğunu belirterek, bu desteğin durdurulmasını istedi.

15- Güney Kore Başbakanı Kang Young-Hoon, iki Kore'nin geleceği konusunda görüşmeler yapmak üzere Kuzey Kore'ye gitti.

16- Umman ile Çekoslavakya arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişki kuruldu.

17- SSCB'nin Ukrayna Cumhuriyeti'nde 70 bin öğrenci, hükümetin istifası istemiyle bir gösteri düzenledi.

17 EKİM 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbutut idam cezalarının infazı konusunda yaptığı açıklamada, kesinleşmiş kararların infazının gerekli olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ise konuyla ilgili açıklamasında, Meclis1-teki idam cezası dosyalarının tasfiye edilmesi ve bu cezaları onaylamanın Meclis yetkileri arasından çıkarılması gerektiğini söyledi.

Konu, TBMM'nin Genel Kurul toplantısında ele alındı.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci düzenlediği basın toplantısında 1991 yılında memur maaşlarında uygulanacak katsayı ve artış oranlarını açıkladı.

3- DPT'nin kuruluş yasasında değişiklik öngören ve uzun vadeli plan yapma zorunluluğunu kaldıran kararname, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

4- TBMM İçişleri Komisyonu, gözaltına alınanların tutuklama kararı verilmeden kimliklerinin açıklanmaması ve trafik para cezalarının affını öngören yasa önerilerini reddetti.

5- Sermaye Piyasası Yasası'nın günün koşullarına uygun hale getirilmesini öngören değişiklik tasarısı, TBMM Sanayi Teknoloji ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Viyana'da devam edem AKKUM müzakerelerinde, Kafkasya'daki yan askeri güçlerin silah indirimi kapsamı dışında tutulmasını kabul etmeyeceğini, paramiliter güçlerin kısıtlanmasını sağlayan denetlenebilir bir mekanizma istediklerini söyledi.

7- Bağımsız Çelik-İş ve Otomobil-İş ile Hak-İş'e bağlı Özdemir-İş sendikaları birleşme kararı aldı.

8- DGM Savcısı Ülkü Coşkun, Doçent Bahriye Üçok'un öldürülmesi konusundaki gelişmeler hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

9- Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan operasyonlarda yasadışı örgüt üyesi olduğu belirtilen 34 kişi yakalandı.

10- Yeni Çözüm Dergisi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Erdoğan Yaşar Kopan, yayın yoluyla bölücülük yapmaktan İstanbul 1 Nolu DGM'ce 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

11- Ortadoğu gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Turgut Özal, gezisinin son durağı olan Suriye'ye güt'- Özal, Mısır'da yaptığı görüşmeler konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı'Hüsnü Mübarekle görüştüğünü, krizle ilgili iki ülke arasında görüş farklılığı bulunmadığını söyledi.

12- Suriye, 1989 yılında iki savaş uçağı tarafından düşürülen Türk Tapu Kadastro uçağı için 3 milyon 430 bin dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras düzenlediği basın toplantısında, ülkesine tehdidin artık kuzeyden değii doğudan geldiğini belirterek, İslam fanatizminin zamanla Türkiye ve SSCB'yi karışıklığa sürükleyeceğini bundan da ülkesinin tehdit gördüğünü söyledi. Samaras, KKTC'-nin Rumların AT başvurusuna gösterdiği tepkinin beklenenden az olduğunu kaydetti.

14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Alman Stern Dergisi'ne verdiği demeçte, BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'a karşı müdahale kararı alabileceğini açıkladı.

15- İsrail Başbakanı İzak Şamir, ABD Başkanı George Bush'a gönderdiği bir mektupta, 21 Filistinlinin öldürülmesi konusunda BM heyetinin incelemelerde bulunması isteğinin "İsrail'in hükümranlığına ciddi bir saldırı olduğunu, içişlerine yabancıların müdahalesini kabul etmeyeceklerini" söyledi.

16- Güney ve Kuzey Kore başbakanlarının katıldığı iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığı bildirildi.

17- SSCB'nin Ukrayna Cumhuriyeti'nde hükümetin istifası ve demokrasi istemiyle sürdürülen gösteriler sonucu, Ukrayna Parlamentosu göstericilerin isteklerini kabul eden bir kararı benimsedi.

18 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal 5 ülkeyi kapsayan Ortadoğu gezisinin tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Gazetecilere gezisiyle ilgili bilgi veren Özal, gezisinin fevkalade yararlı olduğunu, Türkiye'nin dünya siyasetinde önemli rol oynayan bir ülke durumuna geldiğini söyledi.

2- Milli Savunma Bakanı Safa Giray görevinden istifa etti. Başbakan Yıldırım Akbulut, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, istifanın kabul edildiğini bildirdi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel, Giray'in istifasıyla hükümetteki çatlağın ortaya çıktığını, istifanın önemsenmesi gereken bir olay olduğunu belirttiler.

İnönü ve Demirel, hükümetin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini istediler.

3- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, kamu kesimi toplu sözleşmelerindeki uyuşmazlıklar konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol yaptığı açıklamada, ilköğretimin 8 yıla çıkarılmasında ısrarlı olduklarını, irnam hatip lisesi orta kısımlarının kapatılması ve imam hatip mezunlarına üniversiteye girişte sınırlama getirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

5- Süresi dolduğu için hükümete iade edilen ve ithal eşyadan yüzde 10 damga resmi alınmasını öngören yasa tasarısı yeniden TBMM Başkanlı-ğı'na sunuldu.

6- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, Türkiye'nin savunmada yeni yönelişleri konusunda Antalya'da düzenlenen seminere katılmak amacıyla Türkiye'ye geldi. Wörner, Ankara'da Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından kabul edildi. İstanbul Üniversitesi tarafından Manfred Wörner'e fahri doktorluk unvanı verildi. Düzenlenen törende konuşan Wörner, NATO'suz bir Avrupa düşünülemeyeceğini, NATO'dan vazgeçilemeyeceğini, son Körfez kriziyle Türkiye'nin Batının yanında yer aldığını gösterdiğini söyledi.

7- Türkiye'ye gelen Batı Avrupa Birliği Genel Sekreteri Willem Van Ee-kelen temaslarına başladı.

8- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Sir Timoty Daunt, terörizm konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- Gazeteci-yazar Emin Çölaşan, Turgut Nereden Koşuyor" adlı kitabında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve eşinin kişilik haklarına saldırıda bulunmak suçundan, Ankara 1.Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 80 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

10- Diyarbakır'da yapılan operasyonlarda yasadışı PKK örgütü adına faaliyetlerde bulundukları belirtilen 44 kişi yakalandı.

11- Adana ve Ordu'da yasadışı örgüt üyesi oldukları ve çeşitli tarihlerde korsan gösteri düzenledikleri belirtilen 20 kişi yakalandı,

12- Diyarbakır Cezaevi'nde 250 tutuklu ve hükümlünün açlık grevi 11. gününü doldururken, Adana'da 50 tutuklu ve hükümlü yakını açlık grevine başladı.

13- SSCB'de bulunan Devlet Bakanı Güneş Taner, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Türk-Sovyet ilişkileri ve Türkiye'deki ekonomik durumu değerlendirdi.

14- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Tabancı Muhabirler Derneği" tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Körfez krizindeki tutumunu anlatarak, krizin barışçı yoldan çözümünün herkesin yararına olacağını söyledi. Kandemir, Türkiye'ye kriz nedeniyle yapılacak yardımların gerçekleşmesini beklediklerini belirterek, Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü olmadığını kaydetti.

15- Uluslararası Af Örgütü'nden yapılan bir açıklamada, Türkiye'deki idam cezalarının infazı konusunun incelemeye alındığı belirtilerek, Türkiye'nin infazı gündeme getiren en son Avrupa ülkesi olduğu, bunun bir geriye gidiş olacağı kaydedildi.

16- BM Genel Sekreter Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion, Kıbrıs'ta çözüm arayışlarında bulunmak amacıyla, Rum Yönetimi lideri Yeorgios Va-siliu ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la ayrı ayn görüştü.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türk tarafının Kıbrıs için söyleyecek çözüm önerisi kalmadığını belirtti.

17- BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin, Irak'ın Kuveyt'i işgalinden zarar gören ülke ve kişilerin tazminat istemeleri konusunda bir karar tasarısı üzerinde anlaşmaya vardıkları bildirildi.

Diğer yandan SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile ABD Savunma Bakanı Richard Cheney arasındaki görüşmeden sonra yapılan açıklamada iki ülkenin Körfez krizine ilişkin kararlılığını sürdüreceği bildirildi. Açıklamada Gorbaçov'un "Ortadoğu'daki sorunlara global bir çözüm aranmasını istediği" belirtildi.

18- Tunus'ta olağanüstü toplanan Arap Birliği Bakanlar Konseyi, İsrail'in Filistinlilere karşı uyguladığı baskı ve terörü kınayarak, İsrail'i uluslararası yasalara uygun hareket etmeye çağırdı. Konsey, ABD'nin İsrail yanlısı politikasını da kınayarak, ABD'den Filistin'in ulusal haklarıyla ilgili politikasını değiştirmesini istedi.

Öte yandan Gazze'de bulunan Refahiye Mülteci Kampı'nda İsrail askerlerinin Filistinli göstericiler üzerine ateş açması sonucu 55 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

19- Irak Petrol Bakanı Issam El-Çelehi yaptığı açıklamada, isteyen her ülkeye 21 dolardan petrol verebileceklerini ve paranın krizin bitiminde alınacağını söyledi.

20- Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas, Fransa'nın Lübnan Büyükel-çiliği'ne sığınan General Michel Aoun'u Lübnan'lı yetkililere teslim etmeyeceklerini açıkladı.

Öte yandan Lübnan Başbakanı Selim el Hoss ülkenin birliğini amaçlayan bir koalisyon hükümeti kurulacağını açıkladı.

19 EKİM 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Milli Savunma Bakanı Safa Giray'ın istifası konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Akbulut, istifanın yersiz olduğunu söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Ortadoğu gezisini eleştirerek, gezinin anayasa ve dış politika geleneklerine aykırı olduğunu, TBMM'nin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Milli Savunma Bakanı Safa Giray'ın istifası ve parti içi sorunlar konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AT ye girmek için tarihi bir fırsat ele geçirdiğini, bu nedenle Türkiye'nin ihracatını ve büyümeyi artırması gerektiğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın gezisiyle ilgili açıklamasında, gezide Özal'ın gördüğü itibarın Türkiye'nin itibarı olduğunu belirterek, Körfez'de BM kararı olmadan ABD'nin tek başına müdahalede bulunamayacağını söyledi.

6- SHP MYK toplantısında, "disiplin affı" getirilmesi ve partiden ayrılanların başvurması halinde partiye kabul edilmesi kararlaştırıldı.

7- Kara Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun, idam cezalarının infazı konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne bir değerlendirmede bulundu.

8- "Değişen Doğu-Batı İlişkilerinin NATO Üzerine ve Türkiye'nin Toplu Güvenlik ve Savunmasına Etkileri" konulu seminer Antalya'da başladı. Toplantıda TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut, Dışişleri Bakanı Kurtcebe Alptemoçin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip To-rumtay birer konuşma yaptılar.

NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner de yaptığı konuşmada, bundan sonra Türkiye'nin kanat olmaktan çıkıp merkez olacağını belirterek, NA-TO'nun geleceği ve Türkiye'nin rolü üzerinde durdu. Wörner, Türkiye'ye karşı bir saldırının, ittifaka karşı bir saldırı olarak görüleceğini ve karşılık bulacağını söyledi.

9- Bir süre önce Gaziantep İHD'ce düzenlenen "Kültür ve Sanat Üzerine Baskılar" konulu toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan gazeteci Erbil Tuşalp beraat etti.

10- Okul duvarına "Savaşa Hayır" yazılı kağıt astığı için gözaltına alman ve yasadışı örgüt üyesi olduğu iddia edilen bir lise öğrencisi İstanbul DGM'ce tutuklandı. SHP Genel Başkanı İnönü, konuyla ilgili açıklamasında, olayın 'Türkiye'nin ayıbı" olduğunu söyledi.

11- İstanbul Kartal'da yapımı sürdürülen cezaevi inşaatı kimliği belirsiz kişiler tarafından bombalandı.

12- Kars'ın Aralık ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren iki terörist öldü.

13- Gazeteci Erdal Güneysu İstanbul'da öldü.

14- İstanbul'da son bir hafta içerisinde mantar zehirlenmesinden 11 kişi öldü.

15- Görevden alınan Pakistan Eski Başbakanı Benazir Butto, Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

16- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov tarafından hazırlanan piyasa ekonomisine geçiş programı Yüksek Sovyet'te kabul edilerek, tartışmaya açıldı. Gorbaçov yaptığı konuşmada, planın sosyalizmi terketmek anlamına gelmediğini belirterek, sosyalizmi güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

17- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Prima-kov ABD'ye giderek, Başkan George Bush ile bir görüşme yaptı.

18- Çekoslavakya'da bir maden ocağında meydana gelen kazada 21 kişinin öldüğü bildirildi.

19- Doğu Kudüs'te El Aksa Camii'ne giden Filistinlilerle İsrail askerlerinin çatıştığı, 30 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

20- Fransa'nın Beyrut Büyükelçiliği'ne sığınan General Michel Aoun'un ailesine ülkeden çıkış izni verildiği, ancak, Aoun'na izin verilmeyeceği, savaş suçlusu olarak yargılanacağı bildirildi.

20 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında, partisinin çalışma programını açıkladı ve hükümet çalışmalarının yakından izlenmesi ve alternatif politikalar üretilmesi amacıyla partisince bir "gölge kabine" kurulduğunu söyledi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya ile yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi" nde yayımlandı.

5- ANAP Teşkilat Başkanı Orhan Demirtaş yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanı Safa Giray'ın istifasına neden olduğu ileri sürülen İstanbul delege seçimlerinde usulsüzlük yapanlar konusunda soruşturma açılacağını söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'e gönderdiği kınama mektubunda, seçim yasakları nedeniyle TRT'nin muhalefete sansür uyguladığını, hükümetin bu yasaklar dışında tutulduğunu söyledi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Prof.Orhan Güvenen ile yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Antalya'da devam eden "Değişen Avrupa ve NATO'nun Geleceği" konulu toplantıda konuşan BAB Genel Sekreteri WHlem Van Eekelen, Türkiye'nin BAB üyesi olabilmesi için önce AT üyeliğine kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

10- Mülkiyeliler Birliği'nce düzenlenen 'Toplumsal Barış, Düşünce ve İnan Özgürlüğü" paneli ile Türk Hukuk Kurumu'nca düzenlenen "Anayasal Düzende Yüksek Yargının Yeri" konulu panel Ankara'da yapıldı.

11- Kara Kuvvetleri eski Komutanı emekli General Necdet Öztorun'un, terör ve laiklik karşıtı faaliyetler konusundaki değerlendirmesi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12- İstanbul'da mantardan zehirlenerek ölenlerin sayısı 18'e yükseldi.

13- Avrupa Parlamentosu, AT Türkiye Eş Başkanı Bülent Akarcalı'ya gönderdiği bir mektupta, idam cezalarının infazı konusunun gündeme getirilmesini eleştirerek, bundan kaygı duyulduğu belirtildi.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu'nca özel yardım ve işbirliği programı çerçevesinde Türkiye'ye verilmesi kararlaştırılan 15 milyon 800 bin ECU'luk yardım, insan haklarına saygı gösterilmediği gerekçesiyle donduruldu.

14- ABD, Avrupa'da bulunan modern tanklardan bir bölümünü Suudi Arabistan'a göndereceğini açıkladı.

SSCB'de bulunan ABD Savunma Bakanı Dick Cheney Fransa'ya gitti. Cheney, Moskova'da yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir döneme girildiğini söyledi. Cheney, Körfez'de amaca barışçı yollardan ulaşmak istediklerini kaydetti.

SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Kuveyt'in işgaline karşı olmasına rağmen, Irak'a sattığı silahlarla ilgili bilgi vermeyeceğini, ancak Irak'ın krizde Sovyetler Birliği" ni kendi yanında yer alacak sanmakla yanılgıya düştüğünü söyledi.

Öte yandan Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Prifnakov, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le yaptığı görüşme konusunda, Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd'a bilgi verdi.

15- SSCB'nin Ukrayna Cumhuriyeti'nde Stalin döneminde kurşuna dizilenlere ait olduğu belirtilen yeni bir toplu mezar ortaya çıkarıldı. Mezardan çıkarılanlardan 3 bin 823 cesedin kimliklerinin belirlendiği bildirildi.

21 EKİM 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut Gümüşhane'de yaptığı açıklamada, SHP'nin "gölge kabine" kurmasınının önemsiz bir olay olduğunu söyledi. Akbulut, parti içi sorunlar ve terör olaylarıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, SHP'nin "gölge kabine" kurmasının, kamuoyunu meşgul etme olayı olduğunu söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de konuyla ilgili açıklamasında, bunun Türkiye koşullarına uymadığını ve yararsız olduğunu söyledi.

3- Bazı ANAP milletvekilleri Türkiye Gazetesi'ne verdikleri demeçte parti içi sorunlar konusunda görüşlerini açıkladılar.

4- Hakkari Valisi Sahabettin Harput yaptığı açıklamada, il sınırları içindeki 43 köy ve mezranın güvenlik nedeniyle boşaltıldığını veya birleştirildiğini, bu işlemden zarar gören vatandaşlara tazminat ve kamulaştırma bedeli ödendiğini söyledi.

5- Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından idam cezasının Türk hukuk sisteminden çıkarılması istemiyle imza kampanyası başlatıldı.

6- Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz yaptığı açıklamada, "eylem programı" ve "yeni mücadele dönemi" ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

7-13. Genel Nüfus Sayımı yapıldı.

8- Türkiye'de bulunan NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, Ortadoğu, AKKUM Anlaşması ve gelecekte Türkiye'nin NATO'daki rolü konularında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9-İstanbul'da mantardan zehirlenerek ölenlerin sayısı 23'e ulaştı.

10- Diyarbakır Cezaevi'nde yapılan şevkleri protesto amacıyla yürütülen açlık grevinde iki hükümlü komaya girdi.

11- Helsinki Watch grubunca hazırlanan iki raporda Türk ve Yunan hükümetleri azınlıklara asimilasyon uyguladıkları gerekçesiyle eleştirilerek, tutum değiştirmeleri çağrısında bulunuldu.

12- Batı Kudüs'te bir Arap, üç İsrailliyi bıçaklayarak öldürdü. Olayın sorumluluğunu El Fetih Örgütü üstlendi. Örgüt olayın 21 Filistinlinin öldürülmesine missilleme olduğunu açıkladı.

14- Lübnan'da General Michel Aoun yanlısı Hıristiyan lider Dany Şa-mon uğradığı silahlı saldırı sonucu eşi ve iki çocuğuyla birlikte öldürüldü.

Öte yandan Suriye'de bulunan Lübnan Devlet Başkanı Elias Hrawi, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'la bir görüşme yaptı. Esad, Hrawi'ye tam destek olacaklarını söyledi.

15- Afganistan'ın Zabul bölgesinde hafta başından beri meydana gelen çarpışmalarda 200 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Sudan'ın askeri lideri General Ömer Hasa El Beşir, ülkesinin Libya ile en kısa zamanda birleşeceğini açıkladı.

17- Mozambik Parlamentosu, ülkede çok partili sisteme geçilmesini öngören anayasa değişikliğini kabul etti.

18- Ürdün Kralı Hüseyin, İngiltere'de yayımlanan Sunday Times Gaze-tesi'ne verdiği demeçte, Körfez krizinde ülkesinin felakete doğru sürüklendiğini ve diğer ülkelerin Ürdün'e anlayış göstermediklerini söyledi.

19- Yunanistan'da yapılan yerel seçimlerin ikinci turunu Yeni Demokrasi Partisi kazandı.

22 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da başlayan 5. Enerji Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıllarda bir kaç tane nükleer santral yapılmasının planlandığını, bu alanda gelişme kaydedilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, gelecek yıllarda Türkiye'nin daha fazla enerji ithal eden bir ülke olacağını, bu nedenle komşu ülkelerle iyi ilişkilerin gerekli olduğunu belirtti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut Bayburt'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkeyi birbirine düşürmek için tarih boyunca nifak tohumları ekildiğini, ancak bunlara izin verilmeyeceğini söyledi. Akbulut Körfez krizi konusunda alınan tedbirlerin Türkiye'yi savaşa götürmek amacını taşımadığını, ülke menfaatlerinin gözetildiğini söyledi.

3- Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapılacak Balkan dışişleri bakanları toplantısına katılacak olan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, toplantıya Türkiye tarafından bir öneri paketi sunulacağını söyledi. Daha önce Paris'te, Türkiye'nin Bonn, Paris, Brüksel ve Lahey büyükelçileriyle ve Avrupa'daki daimi temsilcileriyle görüşeceğini belirten Alptemoçin, dönüşte de Budapeşte'de Türkiye'nin Balkan ülkelerindeki büyükelçileriyle görüşeceğini söyledi.

4- SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, TCK'nın 453. maddesinin kaldırılması için TBMM Başkanlığı'na bir yasa önerisi verdi.

5- SHP Parti Meclisi, yüz kızartıcı suçlar ve üye yazımlarında sahtecilik dışındaki bütün disiplin suçlarının ve kovuşturmaların kaldırılmasını ve disiplin cezası nedeniyle partiden ihraç edilenlerin geri dönmesine izin verilmesini kararlaştırdı.

6- HEP tarafından yapılan yazılı açıklamada, iktidarın idam cezalarının infazı tartışmalarıyla gündemi değiştirmeye çalıştığı, Türkiye'nin öncelikli sorununun demokratikleşme olduğu belirtildi.

7- İçişleri Bakanlığı müfettişlerince İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen hakkında, personel değişiklikleri konusunda soruşturma açıldı.

26 Mart yerel seçimlerinden sonra 189 belediye başkanı hakkında idari soruşturma açılırken, 53 belediye başkanı hakkında yolsuzluk incelemelerine de başlandığı bildirildi.

8- Radyo Televizyon Yüksek Kurulu, SHP ve Magic Box hakkında 3517 Sayılı Telsiz Kanunu'na aykırı yayın yaptıkları gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı' na suç duyurusunda bulundu.

9- Çeşitli üniversitelerden 177 öğretim üyesi, yayımladıkları bir bildiriyle Türkiye'nin Körfez politikasını protesto etti.

10- İstanbul'da barajlarda yeterli su kalmaması nedeniyle Türkiye'de ilk kez "yağmur bombası" uygulaması yapıldı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Faysal Geyik konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "yağmur bombasının” felaket getirebileceğini söyledi.

11- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbns Özel Temsilcisi Nelson Ledsky, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile görüştü. Ledsky, Ankara'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, "Kıbrıs'ta güney ile kuzey arasında serbest dolaşımın, sorunun çözümü için bir adım oluşturabileceğini, bütün fikirlere açık olduklarını, görüşmelerin devam etmesi için her türlü çabaya hazır olduklarını" söyledi.

12- Okuduğu lisenin duvarına "savaşa hayır" pankartı astığı ve yasadışı örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle DGM'ce tutuklanan lise öğrencisi hakkında 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Öte yandan Uşak'ta bürosunun penceresine "savaşa hayır" yazılı bir kağıt astığı için gözaltına alınan bir kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

13- Şırnak'ta güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 3 terörist ölü olarak ele geçirildi.

14- Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'in şirketi Polly Peck olayıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve bazı işadamlarıyla yapılan röportaj, İngiliz BBC Televizyonu1 nda yayınlandı.

15- Avusturyalı yazar Mario Simmel, Türkiye'deki siyasi durumu ve yazarların hapsedilmesini protesto etmek amacıyla son romanının yayın hakkını Türkiye'ye vermeyeceğini açıkladı.

16- İsrail tarafından yapılan bir açıklamada, Filistinlilerin Kudüs'e girmelerinin yasaklandığı bildirildi.

Doğu Kudüs'te olayların devam ettiği, iki Yahudinin daha bıçaklanarak yaralandığı, bir Filistinlinin öldürüldüğü ve 18'inin yaralandığı, Kudüs'e ek polis kuvveti gönderildiği bildirildi.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü tarafından yapılan bir açıklamada, Başkan Bush'un üç İsraillinin öldürülmesinden üzüntü duyduğu belirtilerek, bu olaylara son verilmesi istendi.

17- Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Sultan İbn-Abdülaziz yaptığı açıklamada, Arap ülkelerinin Irak'a bütün haklarını vermeye hazır olduğunu, ancak bunun için Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi gerektiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Dick Cheney yaptığı açıklamada, Irak'a ambargonun etkili olduğunu, askeri bir harekata girişilmesi için herhangi bir takvim belirlenmediğini söyledi.

23 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski bakanlardan ANAP Milletvekili Mü-kerrem Taşçıoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut,' parti grubunda yaptığı konuşmada, parti içi sorunlar konusunda görüşlerini açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, parti grubunda yaptığı konuşmada, tutuklanan lise öğrencisi, terör, laiklik, Safa Giray'ın Milli Savunma Bakanlığı'ndan istifası, bütçe yasa tasarısı ve Başbakan Akbulut'un eşinin Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine aday gösterilmesi konusunda görüşlerini açıkladı.

4- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, ATO tarafından Ankara'da düzenlenen Türkiye'de Gıda Üretimi, Denetimi ve Hukuki Sorunları" konulu panelde yaptığı konuşmada, gıdada üretimden tüketime kadar denetim gerektiğini, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nca hazırlanan Gıda Yasası taslağının önümüzdeki günlerde kamuoyunda tartışmaya açılacağını söyledi.

5- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan ve arkadaşlarınca terör ve laiklik konusunda verilen gensoru önergesinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi reddedildi.

6- SHP Ankara Milletvekili Tevfik Koçak, okul duvarına "savaşa hayır" yazılı kağıt astığı gerekçesiyle tutuklanan lise öğrencisi hakkında bir soru önergesi verdi. Soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı Cemil Çiçek, lise öğrencisi ve muhasebecinin yasadışı silahlı bir çeteye üye oldukları için tutuklandıklarını söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel parti grubunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'ın hükümet başkanı gibi davrandığını söyledi. Demirel, SHP'nin "gölge kabine" kurmasını ve TRT'de kendilerine az yer verilmesini eleştirdi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile çeşitli konularda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

8- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, SHP'nin disiplin cezalarını kaldırarak, sosyal demokratların birleştirilmesi çağrısını reddettiğini açıkladı.

9- Yaklaşık 200 süper emekli, durumlarının düzeltilmesi istemiyle bir yürüyüş düzenleyerek, TBMM'ye dilekçe verdiler.

10- Türk-İş'e bağlı Tek Gıda-İş üyesi 600 işçi ve Tez-Koop İş üyesi 350 işçi greve başladı.

11- Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalu-miere, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye temaslanyla ilgili bilgi verdi. Lalumiere, görüşmelerde Kıbrıs ve insan hakları konularının ele alındığını belirterek, Kıbrıs konusunda Türk tarafının görüşlerinde bir gelişme olmadığı izlenimi edindiğini, yetkililerce kendisine idam cezalarının infaz edilmeyeceğinin söylendiğini bildirdi.

12- Oünya'da petrol fiyatlarının düşmesine paralel olarak Türkiye'de de benzin ve motorin fiyatlarında yüzde 10 indirim yapıldı.

13- İstanbul'da mantar zehirlenmesinden 2 kişi daha hayatını kaybetti.

14- Yüzyıl Dergisi'nin 12. sayısı İstanbul DGM'ce toplatıldı.

15- Irak Meclisi, Fransız rehinelerin tamamının serbest bırakılmasını kararlaştırdı. 14 ABD'linin de ülkeden ayrılmasına izin verildi.

öte yandan Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le görüşen ABD heyeti başkanı Selim Mansur, Saddam Hüseyin'in ABD Başkanı Bush'a zirve görüşmesi önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından bir barış planı önerisi hazırlandı. Saddam Hüseyin planın "düşünülebilir" nitelikte olduğunu söyledi.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise, Körfez politikasında bir değişikliğin söz konusu olmadığı belirtildi.

16- Kudüs'te 4 İsraiiinin bıçaklandığı, bir Filistinlinin de İsrail askerince öldürüldüğü bildirildi. İsrail Başbakanı İzak Şamir konuyla ilgili açıklamasında, işgal altındaki topraklarda artan şiddet olayları nedeniyle daha sert önlemlerin alınacağını söyledi. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar olayları kınayan bir açıklama yaptK

17- Gelecek ay Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılması öngörülen Varşova Paktı zirvesinin SSCB'nin isteğiyle ertelendiği bildirildi.

18- Cadli Klibi'nin istifasıyla boşalan Arap Birliği Genel Sekreterliği1 ne Lübnan temsilcisi Esad El Esad seçildi.

19- Romanya Başbakanı Petra Roman, Brüksel'de NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, NATO île diplomatik ilişki kurmak istediklerini söyledi.

20- Lübnan'daki milis güçlerin liderleriyle, hükümet yetkilileri arasında milis güçlerin dağıtılması konusunda görüşmelerin başladığı bildirildi.

24 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da Hakimevi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, infazların hızlandırılmasının, cezaların caydırıcılığını artıracağını belirterek, adalet sisteminin bürokratik formalitelerden arındırılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye'de çocuk hukukunda ilerleme kaydedildiğini, insan hakları alanında duyarlı davranıldığını kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Business International tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmada, Körfez'de dünya istikrarı için gerekirse savaş olabileceğini, önemli miktarda Irak askerinin Türkiye'ye kaçtığını söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut da toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yabancı sermaye için Doğu Avrupa ülkelerinden daha avantajlı olduğunu söyledi. Akbulut, Türkiye ekonomisinin genel durumu konusunda bilgi vererek ekonomik politikaların hedeflerini anlattı.

3- Milletvekillerinin maaş ve yolluklarını düzenleyen ve daha önce Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından veto edilen yasa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Kapatılan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nün faaliyetinin serbest bırakılmasını öngören bir yasa önerisi SHP ve HEP milletvekillerinin imzasıyla, TBMM Başkanlığı' na verildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-AT ilişkilerinde Yunanistan'ın olumsuz tutumunu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras'ın geçen haftaki açıklamalarını eleştirdi. Sungar, diğer AT üyelerine uyarıda bulunarak, dördüncü mali protokol çerçevesinde Türkiye'ye verilmesi kararlaştırılan 600 milyon dolarlık kredinin serbest bırakılmasını istedi.

6- Birleşmiş Milletler'in kuruluşunun 45.yıldönümü, Ankara'da BM Türk Derneği'nce düzenlenen bir toplantı ile kutlandı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 35 kişi öldü, 96 kişi de yaralandı.

8- Lübnan'daki Reşadiye Filistin mülteci kampının İsrail uçaklarınca bombalandığı açıklandı.

Öte yandan ABD Başkanı George Bush, İsrail Başbakanı İzak Şamir'e

bir mektup göndererek, Doğu Kudüs olayları nedeniyle incelemelerde bulunacak BM heyetine izin verilmesini istedi.

9- Lübnan Enformasyon Bakanı Edmond Rızk tarafından yapılan açıklamada, hükümetin, tüm milis bürolarını kapatmayı, yasadışı limanlara el konulmasını ve Beyrut'un ordu yönetiminde birleştirilmesini kararlaştırdığı bildirildi.

10- Hindistan'da, Hindularla Müslümanlar arasında meydana gelen çatışmalarda 20 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Kuzey İrlanda'da İrlanda Cumhuriyet Ordusu tarafından düzenlenen bir saldırıda 7 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

12- Filipinlerde, yönetimi proesto amacıyla bir genel grev düzenlendiği ve çıkan olaylarda 4 kişinin öldüğü bildirildi.

25 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem ile aylık, Başbakan Yıldırım Akbulut ile de haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Business International'in yuvarlak masa toplantısında yaptıkları konuşmalarda, Türkiye'nin temel sorununun demokratikleşme olduğunu söylediler.

3- Üniversitelerde türbana izin verilmesini sağlayan "kadının statüsü ve sorunları başkanlığı" kurulması hakkındaki yasa tasarısı, TBMM Genel Kuru-lu'nda kabul edildi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, yasanın iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı. SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genc'e, görüşme sırasındaki davranışları nedeniyle, içtüzüğün 137. ve 138. maddeleri uyarınca, "genel kurulun üç birleşimine girmeme" cezası verildi.

4- SHP Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin, Yüksekova'da öldürülen 6 kişinin terörist olmadığını öne sürerek İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

5- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak'in Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Körfez politikası ile ilgili olarak verdiği soru önergesi, TBMM Başkanı Kaya Erdem tarafından reddedildi.

6- Atatürkçü Düşünce Derneği'nce başlatılan "idama karşı" imza kampanyasına 17 dernek daha destek verdi.

7- Bir süre önce Otomobil-İş ve Çelik-İş sendikalarıyla birleşme kararı alan Özdemir-İş Sendikası kararından vazgeçti.

8- Diyarbakır, Cizre, Bismil ve Adıyaman'da devam eden açlık grevlerini desteklemek amacıyla Mardin'in Nusaybin ilçesinde esnaf, kepenk kapatma eylemi yaptı.

9- Emekli bir Astsubay Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

10- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar'ın dünkü basın toplantısı konusunda yaptığı açıklamada, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusunda olumsuz yaklaşım gösteren tarafın Türkiye olduğunu söyledi.

11- Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'in şirketi Polly Peck'in, kayyum tayini için İngiltere Yüksek Mahkeme'sine yaptığı başvuru kabul edildi ve şirketin yönetimi üç kayyuma devredildi. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, olayın Kıbrıs'a dönük bir oyun olduğunu, Türk yönetiminin olaya seyirci kalmaması gerektiğini söyledi.

12- Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapılan Balkan Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda, Balkan ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesini öngören ortak bir bildiri yayımlandı.

13- BM Güvenlik Konseyi, incelemelerde bulunmak isteyen BM heyetine izin vermeyen İsrail'i sert bir dille kınayan karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

14- NATO Askeri Komite toplantıları Brüksel'de başladı. İlk kez bir NATO askeri komite toplantısına katılan SSCB Genelkurmay Başkanı Mihail Moiseyev, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Varşova Paktı'nın artık askeri bir pakt olmadığını, ülkesinin hiç kimse için bir tehdit oluşturmadığını, bu nedenle NATO'nün da lağvedilmesi gerektiğini söyledi.

15- İtalya Başbakanı Giulio Andreotti, parlamentoda yaptığı konuşmada. NATO'nün gizli bir haberalma örgütünün bulunduğunu bildirdi. Andreotti, örgütün, ülkenin düşman güçler tarafından istilası durumunda harekete geçmek amacıyla kurulduğunu, İtalya'da halen faaliyetine devam ettiğini, ancak günümüz yumuşama döneminde ortadan kaldırılabileceğini belirtti.

16- Pakistan'da yapılan genel seçimleri, İslami Dempkratik Birlik Parti-si'nin kazandığı, ancak kesin çoğunluğu sağlayamadığı bildirildi.

17- Küba Havayolları'na ait bir uçağın havaalanı yakınlarında düştüğü 10 kişinin öldüğü bildirildi.

26 EKİM 1990

1- Üniversitelerde kıyafet serbestisi getiren yasanın TBMM'de kabul edilmesi konusunda SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel birer açıklama yaptılar.

İnönü, yasanın üniversitelere teokratik hareketin girmesine olanak sağlayacağını, üniversite yönetimlerini zor durumda bırakan bir karar olduğunu belirterek, bu siyasal yaklaşımın Türkiye'de egemen olmasına karşı çıkacaklarını söyledi.

Demirel de konuyla ilgili açıklamasında, Anadolu insanının yüzde 70'i-nin başını örttüğünü, ancak türbanın siyasi bir harekete dönüşmesine karşı çıkacaklarını belirtti.

2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Denizli'de gazetecilerin terör konusundaki sorularını yanıtladı. Aksu, Türkiye'nin az suç işlenen, huzurlu bir ülke olduğunu söyledi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Mersin'de yaptığı açıklamada, Körfez krizinin Türk ekonomisine en büyük etkisinin büyüme hızını düşürmesi olduğunu belirterek, TBMM'ye sunulan vergi paketinde yeni vergi olmadığını söyledi.

4- HEP milletvekillerince, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, "yakılan, zorla boşaltılan köyler, ormanlık alanlar ve göçe zorlanan vatandaşlar" konusunda Meclis araştırması açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir önerge verildi.

5- Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine, Başbakan Yıldırım Akbulut'un eşi Samia Akbulut seçildi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, Körfez krizinden İsrail'in karlı çıkacağını belirterek, Türkiye'nin bu krizde taraf olamayacağını söyledi.

7- İnsan Hakları Derneği İstanbul temsilcilerince, hükümetin ölüm cezasına karşı aldığı tavrı protesto gösterisi düzenlendi ve bir bildiri yayınlanarak idam cezalarının kaldırılması istendi.

8- Hürriyet Gazetesi yazarlarından Emin Çölaşan, gazetede yayımlanan bir söyleşi nedeniyle Atatürk'ün manevi kızı Profesör Afet İnan'a hakaret ettiği gerekçesiyle, Ankara 7.Asliye Hukuk Mahkemesi'nce tazminat cezası ödemeye mahkum edildi.

9- Emek Dünyası Dergisi Sorumlu Müdürü Osman Güneş, yayın yoluyla milli duyguları zayıflatıcı ve bölücü propaganda yaptığı gerekçesiyle İstanbul 2. DGM tarafından 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

10- İstanbul'da bir banka şubesinde bir kişinin polisle silahlı çatışmaya girmesi sonucu 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Çatışmanın nedeni belirlenemedi.

11- SEKA kağıda yüzde'2-5.5 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

12- Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Balkan ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı için bulunan Türk ve Yunan dışişleri bakanları biraraya gelerek görüştüler. Dışişleri Bakanı Kurtcebe Alptemoçin görüşmenin olumlu geçtiğini, kasım ayında Paris'te yapılacak AGİK toplantısı çerçevesinde Yunan Dışişleri Baka'nı Anmdonis Samaras'la yeniden görüşeceğini belirtti.

13- ABD Kongresi Türkiye ve Yunanistan'a uygulayacağı yardım miktarlarını belirledi. Türkiye'ye 500 milyon dolar olarak öngörülen yardım Yunanistan'a 350 milyon dolar olarak belirlendi.

14- ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Nelson Ledsky, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la görüştü. Denktaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Ledsky'nin yeni bir öneri getirmediğini, görüşmenin bir görüş alışverişi şeklinde geçtiğini söyledi.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu da Ledsky ile görüşmesi konusunda yaptığı açıklamada, görüşmede yeni bir öneri ve gelişmenin olmadığını belirtti.

15- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Fransa Cumhurbaşkanı Fran-çois Mitterrand'a bir mektup göndererek, Kuveyt sorunu da dahil olmak üzere Ortadoğu'daki tüm sorunları tartışmaya hazır olduğunu bildirdi.

Saddam Hüseyin'le bir süre önce görüşen İngiltere eski Başbakanı He-ath, çok uluslu gücün saldırması halinde Irak'ın kimyasal silah kullanabileceğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Dick Cheney yaptığı açıklamada, Irak'ın İsrail'e veya Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine saldırma olasılığına karşı Kör-fez'e 100 bin asker daha göndereceklerini söyledi.

16- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov tarafından yayımlanan bir kararname ile yabancılara işletmek amacıyla toprak kiralama ve mülkiyetine sahip olma dahil, SSCB içinde her türlü yatırım yapma hakkı tanındı.

17- SSCB'nin Moldavya Cumhuriyeti'nde bağımsızlık ilan eden Gagavuz Türkleriyle yönetim arasında gerginliğin artması üzerine Parlamento Gagavuz Türklerinin yaşadığı bölgede iki ay süreyle olağanüstü durum ilan etti.

18- Doğu Kudüs'te 21 Filistinlinin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak İsrail hükümetince kurulan soruşturma komisyonu, olayın polis şefinin yanlış değerlendirmesinden kaynaklandığını, Filistinlilerin de provakasyon yaptıklarını belirtti.

öte yandan İsrail İskan Bakanı Ariel Şaron, SSCB'den göç eden Yahudilerin 1967 öncesi sınır boyunca tampon bölgeye yerleştirileceğini açıkladı.

19- Macaristan'da Anayasa Mahkemesi kararıyla ölüm cezası kaldırıldı.

20- Lübnan'da Hıristiyan milis güçlerinin lideri Şamir Çaça yaptığı açıklamada, Müslümanlarla çatışmanın şimdilik bittiğini, Taif Planı1 nı kabul eden hiç bir grubu düşman olarak görmediklerini söyledi.

27 EKİM 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Kocaeli'de partisince düzenlenen "Barış ve İnsanca Yaşam" mitinginde yaptığı konuşmada, Körfez krizinde en ağır bedeli Türkiye'nin ödediğini, Cumhurbaşkanı Özal'ın Amerikan yanlısı politikasının ülkeye yeni sıkıntılar getirdiğini, petrol şeyhlerinin çıkarları için bir savaşa katılmak istemediklerini söyledi.

Mitingten sonra polis tarafından gözaltına alınan 200 kişiden 150'si daha sonra serbest bırakıldı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti il ve belediye başkanları ile Genel İdare Kurulu üyeleriyle yaptığı toplantıda, eski Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk ve Aydın Menderes'i partide aktif görev almaya çağırdı. Demirel konuşmasında Cumhurbaşkanını, hükümeti ve TRT'yi eleştirdi.

3- DİE Başkanı Orhan Güvenen düzenlediği basın toplantısında, yapılan sayım sonucu Türkiye'nin nüfusunun 56 milyon 969 bin kişi olduğunu açıkladı.

4- DYP eski Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile yapılan bir söyleşi Günaydın Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Eski İçişleri ve Milli Eğitim Bakanı, SHP PM üyesi Necdet Uğur ile pa-ti içi gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6- İstanbul Barosu Genel Kurul'u başladı. Genel Kurul'un açılışında bir konuşma yapan Başkan Turgut Kazan, Türkiye'de hukukun öldüğünü ve vesayet altına alınmak istendiğini söyledi.

7- İzmir Barosu ve bazı dernekler tarafından düzenlenen ve 7 bin kişinin katıldığı "Laik Demokratik, Çağdaş Türkiye" sessiz yürüyüşü İzmir'de yapıldı.

8- İşkenceyi İzleme Komitesi'nce hazırlanan bir raporda, Türkiye'nin işkence haritasının çıkarıldığı belirtilerek, BM'nin "işkenceye karşı" sözleşmesinin imzalandığı 10 Ağustos 1988 tarihinden itibaren Türkiye'de 102 kişinin işkence gördüğü öne sürüldü.

9- İspanya'nın Valladolıd kentinde düzenlenen 35. Uluslararası Film Şenliği'nde Yusuf Kurçenli'nin yönettiği "Karartma Geceleri" filmi Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Financial Times Gazetesi'ne verdiği demeçte, Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'i desteklediklerini, KKTC ekonomisine olumsuz etki yapacak Polly Peck yan yatırımlarının satılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

11- BM Güvenlik Konseyi, Irak'ın işgalden doğan mali zarardan sorumlu tutulması ve bütün ülkelerin ekonomik kayıplarını belgelemeleri konusunda bir tasarı üzerinde anlaşmaya vardı.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov yaptığı açıklamada, Körfez krizi konusunda Irak'ı uyararak, ülkesinin krize barışçı yollardan çözüm bulunmasını öngören politikasının uyuşma anlamına gelmediğini söyledi.

12- İspanya'nın SSCB'ye 1.5 milyar dolar kredi vermesi konusundaki anlaşma Madrid'de imzalandı. İmza töreninde konuşan SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, piyasa ekonomisine geçişte Batının yardım etmemesi halinde SSCB'de kontrollü siteme geri dönüleceğini söyledi.

13- SSCB Başbakanı Nikolay Rijkov'un, Moldavya Cumhuriyeti'ndeki gerginlik nedeniyle İçişleri Bakanlığı'na bağlı askerlerin bölgeye gönderilmesi için talimat verdiği bildirildi. Gagavuz liderleriyle yönetim arasında yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığı belirtildi.

14- Yeni Zelanda'da dün yapılan genel seçimleri muhafazakar Ulusal Parti'nin kazandığı bildirildi.

15- Hindistan'ın bazı eyaletlerinde çıkan Hindu-Müslüman çatışmalarında 98 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Pakistan'da 4 eyalette yapılan yerel seçimler nedeniyle çıkan olaylarda 35 kişinin öldüğü, 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

28 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal Cumhuriyet Bayramı1 nın 67. yıldönümü nedeniyle yayımladığı bayram mesajında, Türkiye'de demokrasinin kökleşti-ğini belirterek, 2000'li yıllara girerken temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi ve korunmasının, dünyanın önde gelen devletlerinden biri olmanın vazgeçilmez koşulu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İngiltere'de yayımlanan Observer Gazete-si'nce hazırlanan Türkiye ekine verdiği demeçte, Türkiye'de laikliğin ciddi bir tehlike altında olmadığını, bütün inançlara özgürlük sağlandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal demecinde, Türkiye'nin ekonomik siyasi ve dış ilişkileri konusunda gelişmeleri anlattı.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem yayımladığı mesajda, laik cumhuriyet ve milli egemenliklerin çağdaş Türk devletinin temel taşları olduğunu, Mec-lis'in her konuda söz sahibi olduğunu söyledi.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut yayımladığı mesajda, Türkiye'nin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde hergün daha ileriye gittiğini söyledi.

4- Cumhuriyet Bayramı nedeniyle siyasi parti liderleri birer mesaj yayımladılar.

5- Milli Savunma Bakanlığı'na, Devlet Bakanı Hüsnü Doğan atandı. Atama kararnamesi Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından onaylandı.

6- Üniversitelerde türbanı serbest bırakan ve Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü kurulmasını öngören yasa ile milletvekillerine yeni imkanlar sağlayan yasa Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından onaylandı.

7- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Aksaray'da düzenlenen 3.MİIIİ Eğitim Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, eğitim seferberliğinin aralıksız sürdürüldüğünü, okuma-yazma oranının yüzde 90'a çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

8- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak, suç olmayan bir kaseti bulundurmaktan gözaltına alınan 14 yaşındaki 2 öğrenci hakkında Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Genişletilmiş Temsilciler Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, Anayasa Mahke-mesi'nin hükümetçe hedef alındığını, bunun sisteme yarar getirmeyeceğini söyledi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Körfez krizindeki gelişmeler konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

11- Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Aksalur kasabasında yapılan belediye başkanlığı seçimini ANAP a.dayı Celalettin Kılıç kazandı.

12- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, İngiltere'de yayımlanan Observer Gazetesi'nin Türkiye ekine verdiği demeçte, kamu bankalarının özelleştirilmesi gerektiğini, Türk bankacılığının önemli hedeflerinden birinin Avrupa bankalarıyla rekabete hazırlanmak olduğunu söyledi.

13- İstanbul Barosu Başkanlığı'na Turgut Kazan yeniden seçildi.

14- İnsan Hakları Derneği'nin Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel kurulda Kürtçe konuşma yapmak isteyen üç delege gözaltına alındı ve haklarında DGM'ce soruşturma başlatıldı.

15- Adalet Bakanlığı cezaevlerine bir genelge göndererek, bütün tutuklu ve hükümlülerin bir günlük açık görüş yapmalarına izin verdi.

16- Diyarbakır'ın Lice ilçesi yakınlarında yapılan operasyonlarda 3 terörist ölü olarak ele geçirildi, çatışmalarda bir er şehit oldu. Van'ın Başkale ilçesi kırsal kesiminde de bir teröristin cesedi bulundu.

17- Türkiye'nin 1991 yılı ekonomik programı Resmi Gazete'de yayımlandı.

18- İsveç Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Pierre Schori, Türkiye ve İsveç'in Avrupa1 daki konumları konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Libya'da yapılacak "Uluslararası İslama Çağrı" toplantısına katılmak üzere Libya'ya gitti. Denktaş konuyla ilgili açıklamasında, Rumların karşısında İslam alemini yanlarında görmek istediklerini söyledi.

20- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Roma'da yapılan AT doruk toplantısına gönderdiği mektupta, Körfez krizi nedeniyle zarara uğrayan ülkelere yapılacak acil yardımın 1991 bütçesinden karşılanmasını istedi.

21- ABD Başkanı George Bush, Honolulu'da düzenlediği basın toplantısında, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Körfez'deki çokuluslu gücü yeni bir gözle değerlendirmeye başladığını, bu nedenle barışçı bir çözümden umutlu olduğunu söyledi.

Öte yandan SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni

Primakov, Bağdat'ta Saddam Hüseyin ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, SSCB'nin barışçı çözüm politikasının ele alındığı bildirildi.

22- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde ilk çok partili seçimler yapıldı, öte yandan Kırgızistan Cumhuriyeti egemenlik ilan etti. Moldavya Cumhuri-yeti'nde de yönetim ile Gagavuz liderleri arasında yapılan görüşmelerde gerginliğin giderilmeye başlandığı bildirildi.

23- Varşova Paktı ülkeleri arasında, NATO ile yapılan konvansiyonel silah indiriminin dağılımı konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

24- israil Hükümeti işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin israil'e girişlerine yeniden izin verdi, öte yandan Doğu Kudüs'te meydana gelen olayları soruşturmak amacıyla hükümet tarafından kurulan komisyon raporu israil hükümetince onaylandı.

Batı Şeria'da dün meydana gelen çatışmalarda 11 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

AT üyesi 12 ülke başbakanlarının Roma'da yaptıkları toplantıda işgal altındaki topraklarda durumun üzüntü verici olduğu belirtilerek, Ortadoğu konusunda uluslararası konferans yapılması çağrısı tekrarlandı.

25- Hindistan'da Hindu-Müslüman çatışmalarında ölenlerin sayısının 91'e yükseldiği bildirildi. Olaylar nedeniyle Çevre Bakanı Maneka Gandhi'-nin istifa ettiği ve Başbakan Singh'i istifaya çağırdığı belirtildi.

26- Pakistan'da 4 eyalette yapılan yerel seçimleri sağ koalisyon İslami Demokratik İttifak'ın kazandığı bildirildi.

27- Libya lideri Muammer Kaddafi, batılı ülkelerin kimyasal silah ürettiğini iddia ettiği Rabta fabrikasının Batılılar tarafından incelenebileceğini, bütün dünyada kimyasal silahların yasaklanmasını desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

29 EKİM 1990

1- Cumhuriyetin 67. yıldönümü tüm yurta, yurt dışındaki temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın bulunduğu törenlere muhalefet partileri katılmadı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İstanbul'daki törenlere katılırken, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de Ankara'da partisince Anıtkabir'de düzenlenen törende yer aldı.

2- DGM Başsavcısı Nusret Demiral yaptığı açıklamada, Said - i Nursi'-nin ölüm yıldönümü nedeniyle dün Ankara'da okutulan mevlit ve düzenleye-cileri hakkında DGM'ce soruşturma başlatıldığını, mevlidi düzenleyen ve Nursi'yi öven konuşmalar yapanların gözaltına alınması için Emniyet Müdürlüğü'ne yazılı talimat verildiğini söyledi.

3- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, dün İnsan Hakları Derneği'nin genel kurulunda 3 kişinin gözaltına alınmasının keyfi bir davranış olduğunu ve olayı kınadıklarını söyledi.

4- Cezaevlerinde yapılan açık görüş sırasında bazı cezaevlerinde gösteriler yapıldı ve olaylar meydana geldi Cezaevlerindeki uygulamaları protesto etmek amacıyla yeni açlık grevleri başlatıldı. Gaziantep Özel Tip Ceza-evi'nde 167 tutuklu ve hükümlü süresiz açlık grevine başladı.

5- Roma'da dün yapılan AT doruk toplantısında, Körfez krizinden zarar gören Türkiye, Ürdün ve Mısır'a yapılacak 1.5 milyar dolarlık acil yardımın 1991 yılına bırakılması kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca, topluluk üyeleri arasında 2000 yılında ortak para birimine geçilmesi kararlaştırıldı.

6- ABD Başkanı George Bush yaptğı açıklamada, Irak'a uyarıda bulunarak, saldırgana ödün verilemeyeceğini, işgalin devam etmeyeceğini söyledi.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'da açıklamasında, hiçbir askeri seçeneğin kabul edilemeyeceğini, krize Arap faktörünün dahil edilmesi zamanının geldiğini, bu nedenle Araplar arasında bir toplantı düzenlenerek barışçı yollardan çözüm bulunmasını istediklerini söyledi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Amerikan CNN Televizyonu'na verdiği demeçte, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevge-ni Primakov'la yaptığı görüşmenin çok yararlı olduğunu belirterek, Başkan Bush'un kendisini Hitler'e benzetmesinin diyalog yolunu kapatmaya yönelik olduğunu söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Primakov'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, krize çözüm bulmayı amaçlayan diplomatik girişimler konusunda iyimser olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, BBC Televizyonu'na verdiği demeçte, Irak Kuveyt'ten çekilse bile, elindeki nükleer, biyolojik ve kimyasal silahların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Ürdün Kralı Hüseyin, Amerikan Time Dergisi'ne verdiği demeçte, Kör-fez'de her zaman barış şansı bulunduğunu, Irak'tan gelen sinyallerin bunu gösterdiğini, ülkesinin böyle düşünmekle Batı tarafından adeta cezalandırıldığını söyledi.

Öte yandan, 300 Fransız vatandaşının Bağdat'tan ayrıldığı bildirildi.

7- BM Güvenlik Konseyi, Irak'ı savaş zararlarından sorumlu tutan bir kararı kabul etti. Kararda, bütün devletlerin, Irak'ın işlediği savaş suçlarını ve neden olduğu ekonomik zararı bildirmesi çağrısı yer aldı.

8- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile görüştü. İki ülke arasında dostluk ve işbirliği anlaşması ile bir dizi ekonomik anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşma ile Fransa SSCB'ye 1 milyar dolar kredi vermeyi kararlaştırdı.

9- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde dün yapılan seçimleri muhalefet partilerinden oluşan 'Yuvarlak Masa Koaiiyonu"nun kazandığı bildirildi.

10- Yerel seçimlerde de yenilgiye uğrayan Pakistan Halk Partisi lideri Benazir Butto, seçimlere hile karıştırıldığını belirterek, oyların yeniden sayılmasını istedi.

30 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Fransız Antenne-2 televizyonundan yayınlanan Türkiye-Avrupa ilişkileri konulu açıkoturuma telekonferans yöntemiyle katıldı. Özal konuşmasında, Türkiye'nin AT üyeliğine kabul edilmesinin, AT'nin bir Hıristiyan kulübü olmadığını dünyaya göstereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, Körfez kriziyle ilgili olarak SSCB'de çıkan İzves-tia Gazetesi'ne verdiği demeçte, krize kan dökülmeden çözüm bulunacağı umudunu taşıdığını, ancak 2-3 ay içinde ekonomik yaptırımların sonuç vermemesi halinde askeri yollara başvurulmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

2- SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve arkadaşlarınca, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'in mal varlığının açıklanması için verilen Meclis araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

3- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak, 424 ve 425 sayılı kararnamelerle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin askıya alındığı iddiasıyla Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

4- Haklarında ölüm cezası verilen 4 kişinin dosyası, Başbakanlık tarafından TBMM'ye gönderildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve hükümeti eleştirdi. Demirel, Başbakan Yıldırım Akbulut'u milletin önünde ülke sorunlarını tartışmaya çağırdı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul Üniversitesi"nce düzenlenen "Körfez krizi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Körfez'de savaş olasılığının az olduğunu söyledi.

7- BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion ve Siyasi İşler Müdürü Gustav Feissel Ankara'ya geldiler. Temsilciler, Dışişleri Bakanlığı'na Kıbrıs ve Yunanistan'daki görüşmeleri hakkında bilgi verdiler.

öte yandan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa'da ABD Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky ile yaptığı görüşme konusunda düzenlediği basın toplantısında, Ledsky'nin arabuluculuk yapmaya çalıştığını ancak KKTC'nin arabulucuya ihtiyacı olmadığını, bunun Kıbrıs sorununun çözümünü engelleyeceğini söyledi.

8- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Said-i Nursi için mevlit okutan Yeni Asya Gazetesi temsilcilerinden iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı. DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in mevlite gönderdiği telgrafın da soruşturmaya alındığı belirtildi.

9- Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 116 kişinin sürdürdüğü açlık grevi 22. gününe girdi. Bazı cezaevlerinde de yeni açlık grevleri başladı. Açlık grevinde bulunan tutuklu, hükümlü ve yakınlarının sayısının 1000 kişiye yükseldiği belirtildi.

Öte yandan Mücadele Dergisi'nin İzmir temsilcisi gözaltına alındı. Olayı protesto etmek amacıyla derginin İzmir bürosu çalışanları açlık grevine başladı.

10- Dernekler yasasına muhalefetten yargılanan TA YAD Ankara Şubesi yöneticileri hakkında DGM'ce takipsizlik kararı verildi.

11- İstanbul'da okuduğu lisenin duvarına "savaşa hayır" yazısı astığı için tutuklanan öğrenciyi desteklemek amacıyla gösteri yapan 8 kişi gözaltına alındı.

12- İstanbul Aksaray'da yapımı devam eden Emniyet Müdürlüğü binasına bomba atıldı, inşaatta büyük ölçüde hasar meydana geldi.

13- İstanbul Halkalı gümrüğünde yapılan operasyonda 21 gümrük görevlisi, mali şube ekiplerince gözaltına alındı.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

15- Polly Peck'in merkez binasında, İngiltere Ağır Dolandırıcılık Bürosu tarafından arama yapıldı. Şirketin Türk asıllı Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir, arama yapılması için bir gerekçe bulunmadığını söyledi.

16- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, yüksek düzeyde askeri yetkililerle bir toplantı yaptı. Hüseyin'in, toplantıda ABD ve müttefiklerinin her an saldırıya geçebileceğini belirterek orduyu alarma geçirdiği bildirildi. Toplantıda sokak çatışmaları konusunda alınabilecek önlemlerin de ele alındığı belirtildi. Saddam Hüseyin Amerikan CNN Televizyonu'na dün verdiği demeçte Kuveyt'i elde tutmak için savaşmaktan korkmadıklarını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz Bağdat'ta yaptığı açıklamada, uluslararası ve Araplar arası bir diyaloga hazır olduklarını söyledi.

ABD Başkanı George Bush da gazetecilere yaptığı açıklamada, gerekirse kuvvet kullanmaktan çekinmeyeceklerini tekrarladı.

17- SSCB'nin Moldavya Cumhuriyeti'nde egemenliklerini ilan eden Ga-

gavuz Türklerinin seçimler sonucu oluşan ilk parlamentosunun olağanüstü hal ilanına rağmen toplandığı bildirildi.

18- İşgal altındaki topraklarda. Filistinlilerin İsrail'e girişine izin verilmesinden sonra meydana gelen olaylarda 2 Filistinli öldü. 2 Filistinli ile 2 İsrailli de yaralandı.

19- Lübnan'da hükümetin otoritesinin sağlanması amacıyla Suriye tarafından desteklenen üç milis grubu başkent Beyrut'u terketmeye başladı.

20- Hindistan'ın Pencap eyaletinde bir trene baskın düzenleyen Sih militanların 13 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

31 EKİM 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü kurucusu Andras Politakis'e Ege Üniversitesi'nce "onursal doktorluk" unvanı verilmesi nedeniyle İzmir'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümü için adadaki iki toplumun bugünkü siyasal çatışma ortamından çıkmaları gerektiğini beljıtti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, uyuşturucuyla ilgili suçlarda ölüm cezasının kaldırılması ve ceza indirimine gidilmesiyle, İstanbul Çatalca'da İstanbul Trakya serbest ticaret bölgesinin kurulmasının kararlaştırıldığını söyledi. Yazar, toplantıda teknolojik gelişmelerden kaynaklanan suçlarla ilgili yeni bir tasarının kabul edildiğini, genel sağlık sigortası ve süper emeklilik konularının da ele alındığını belirtti.

3- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Yekta Güngör Özden, İzmir'de düzenlenen "Yasama, Yürütme, Yargı ve Demokrasimiz" konulu panelde yaptığı konuşmada, türban konusunda Anayasa Mahkemesi'nin kararı olduğunu, buna rağmen yeni yollar denendiğini belirterek, Anayasa değişmediği sürece hiçbir yasal düzenlemenin türbana geçerlilik sağlayamayacağını söyledi.

4- Siyasi partilerin kongrelerinde çarşaf liste kullanım zorunluğunu kaldıran yasa önerisi, yerel yönetimler ve muhtar seçimlerinde TRT'de seçim yasağı uygulanmamasını öngören yasa önerisi ile HEP'e bütçeden 350 milyon lira verilmesini öngören yasa önersisi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- ANAP Malatya Milletvekili Bülent Çaparoğlu tarafından verilen ve mali sıkıntı içinde olan belediyelere yardım amacıyla "Mahalli idareler yardım fonu" kurulmasını öngören yasa önerisi TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Said -i Nursi için Ankara'da okutulan mevlit hakkında takibat yapılmasının laikliğe aykırı olduğunu söyledi.

7- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, Ankara Sanayi Odası meclis toplantısında yaptığı konuşmada, para politikasında daralmaya giidil-mesi halinde Körfez krizine rağmen enflasyonun düşeceğini söyledi.

8- Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun iki gündür devam eden toplantısı sonunda, aralık ayında tartışılmak üzere "üretimden gelen gücün kullanılması" eylemi yapılması kararlaştırıldı.

9- Diyarbakır Barosu, yöredeki insan haklan ihlalleri ve cezaevlerindeki uygulamaları protesto etmek amacıyla iki gün davalara girmeme eylemi başlattı.

Öte yandan cezaevlerinde açlık grevleri devam ederken, Diyarbakır Özel Tip Cezaevi'nde 116 kişinin sürdürdüğü ve 23. gününe giren açlık grevinin "ölüm orucuna" dönüştürüldüğü açıklandı.

Nusaybin'de açlık grevi yaparken gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı.

10- Demokrasiyi İzleme Komitesi üyeleri, TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'yu ziyaret ettiler. Üyeler, bu ziyaretlerde TCK'nın 141,142 ve 163. maddelerinin kaldırılmasını, idam cezalarının infazının gündeme getirilmemesini istediler.

11- Ankara Balgat'taki Türk-ABD ortak tesislerinde çalışan 600 işçi toplu sözleşme görüşmelerinin YHK'ya gitmesini protesto etmek için bir yürüyüş yaptı.

12- ABD'nin Kıbns özel temsilcisi Nelson l-9dsky Ankara'ya geldi.

13- ABD Başkanı George Bush, Körfez krizi konusunda yaptığı açıklamada, krizin barışçı yollardan çözümünden hala umutlu olduğunu söyledi.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Primakov, bir Mısır dergisine verdiği demeçte, barışçı çözüm kalmaması halinde Kör-fez'de askeri operasyona karşı çıkmayacaklarını açıkladı.

14- SSCB'de son 9 ay içinde Komünist Parti'den 400 bin kişinin istifa ettiği ve 400 yeni parti kurulduğu bildirildi.

15- SSCB'nin Moldavya Cumhuriyeti'nde yaklaşık 3 bin milliyetçi Moldavyalının, Romanya- SSCB sınırında iki sınır kapısına baskın düzenlediği kapıları ateşe vererek Romanya'ya geçtiği bildirildi.

16- Federal Almanya Anayasa Mahkemesi, bazı eyaletlerde yabancılara tanınan seçme ve seçilme hakkını anayasaya aykırı bularak iptal etti.

17- FKÖ'nün BM temsilcisi Nasır El Kıdwa, dün Arap ülkelerinin BM tel-silcileriyle yaptığı görüşmede, Arap ülkelerinin İsrail'in BM üyeliğine karşı çıkmamalarını istedi.

18- Hindistan'ın kutsal Ayodya eyaletinde Hindularla Müslümanların çatışması sonucu 30 kişinin öldüğü, Hinduların, Müslümanlarca kutsal sayılan bir camiye girdikleri bildirildi.

19- İtalya Başbakanı Giulio Andreotti'nin açıkladığı, Amerikan Haber Alma Örgütü CIA denetiminde "Gladio" adlı gizli NATO örgütünün Yunanistan'da da 1955 yılından beri faaliyette bulunduğu açıklandı.