06.12.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1990

1 ARALIK 1990

1- Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında yapılan kriz komitesi toplantısına Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin katıldı. Toplantıda, Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantılarında yapılan değerlendirmelerin ışığında Körfez'deki son gelişmeler ele alındı.

2- Cumhurbaşkanı Özal, 19 Aralık'ta Ankara'da Karadeniz'de kıyısı olan 4 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek olan "Karadeniz Ekonomik İşbirliği" toplantısının hazırlığı niteliğini taşıyan bir toplantı için Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Devlet Bakanı Işın Çelebi, Devlet Bakanı Mehmet Yazar, bazı bürokratlar ve işadamları ile Abant'ta biraraya geldi. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda, Karadeniz Kalkınma Bankası kurulması ve Karadeniz işbirliği bölgesinde işgücü dolaşımı konuları ele alındı.

3- Türkiye Gazetesi'nde, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile yapılan bir söyleşi yayımlandı.

4- İstanbul'daki üniversitelerde görevli öğretim üyeleri Anıtkabir'i ziyaret ederek anti-laik girişimleri protesto ettiler. Daha sonra TBMM'ye giden öğretim görevlileri Meclis Başkan Kaya Erdem tarafından kabul edildiler. Kaya Erdem görüşmede, "Laik cumhuriyet ve demokrasimizin temel ilke ve değerlerini koruma yönünde kararlığınızı kutluyorum. Hareketiniz öğretim üyelerine duyulan güveni güçlendirmiştir" dedi. Öğretim üyeleri Erdem'e sundukları mektupta, üniversitelerde gelişmeyi önleyici hiçbir dogmaya yer olmadığını vurguladılar.

5- Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi'nce düzenlenen 'Yeniden Yapılanma ve Demokratik Katılım" konulu sempozyumun son gününde birer konuşma yapan DSP Genel Başka™ Bülent Ecevit, Türkiye'de demokrasiyle bağdaşmayan anayasa ve seçim sisteminin ülkeyi, bir sivil darbe ile karşı karşıya bıraktığını belirtirken, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da anayasanın yeniden düzenlenmesini ve içeriğinde dini düzenin de temel unsurlarıyla yer alması gerektiği görüşünü savundu.

6- Türk Tabibler Birliği, Irak'a yönelik "ilaç ve yiyecek ambargosu" ve "Ortadoğu'daki savaş tehlikesi" konusundaki görüşlerini bildiren iki metni TBMM Başkanlığı'na ve Birleşmiş Milletler'e gönderdi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası

arasında yeniden yapılan toplusözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı.

8- Ankaralı kadınlar grubu tarafından düzenlenen, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü'nün kurulmasına ilişkin yasanın tartışılacağı "Kadının Yeri ve Sorunları" konulu panele, Ankara Valiliği tarafından, "kamu düzenini bozacağı, milli güvenliği ihlal edeceği" gerekçesiyle izin verilmedi.

9- Aydın (E) Tipi Cezaevi'ndeki mahkumların eylemini desteklemek amacıyla, 2 günlük açlık grevi başlattıkları bildirildi.

10- Irak Devrim Komite Konseyi, ABD Başkanı George Bush'un doğrudan diyalog önerisini koşullu olarak kabul etti.

Konsey, Körfez krizi dışında diğer konuların da ele alınmasını isterken, ABD Başkan Yardımcısı Dan duayle, diyalog önerisinin "Filistin sorununu" kapsamadığını belirtti.

Açıklamanın yapıldığı saatlerde binlerce Iraklı, başkent Bağdat'ta, Irak'a karşı güç kullanılmasına izin veren ve Kuveyt'ten çekilmesi için Irak'a 15 Ocak'a kadar süre tanıyan BM Güvenlik Konseyi kararını protesto etmek amacıyla gösteri yaptı.

11- Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov, yayımladığı bir kararnameyle cumhuriyetin adının "Azerbaycan Cumhuriyeti" olarak değiştirildiğini ilan etti.

12- Hindistan'ın kuzeyindeki Pencap eyaletinde bağımsızlık yanlısı Sih militanlarının gerçekleştirdiği terör eylemlerinde, son 24 saat içinde 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

13- Demokratik Almanya eski Devlet Başkanı ve KP lideri Eric Honec-ker hakkında tutuklama müzakeresi çıkarıldı. Berlin Adalet Bakanlığı Sözcüsü, Honecker'in, iki Almanya birleşmeden önce Doğu'dan Batı'ya kaçmak isteyenlerin öldürülmesini emretmekle suçlandığını bildirdi.

2 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi" oluşturulması için yapılan hazırlıkların ele alındığı Abant'tan dönerken Gere-de-Ankara arasında yapımı süren otoyolda incelemelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtlayarak ABD Başkanı George Bush'un Irak'a yönelttiği diyolog önerisini, "barış ihtimali şimdi kuvvetlenmiştir" şeklinde değerlendirdi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Körfez krizi, kontrgerilla, Zonguldak grevi, Anayasa değişikliği konularında Türkiye Gazetesi'nin sorulan'nı yanıtladı.

3- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, NATO Avrupa Grubu, Nükleer Planlama Grubu ve Savunma Planlama Grubu toplantılarına katılmak üzere Belçika'ya gitti.

4- SHP1 nin 1.. parti içi eğitim semineri sona erdi. SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay, seminerin yapıldığı Ankara'da 100. Yıl Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, semineri değerlendirdi ve başkanlık sistemi tartışmaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile iktidarı eleştirdi.

5- Halkın Emek Partisi Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Adana İl Örgütü'n-de yaptığı konuşmada, kurt sorununun silahla değil, özgür tartışma ortamında demokratik çözümle sonuca bağlanması gerektiğini söyledi.

6- Bu yılın ilk 9 aylık döneminde meydana gelen 84 bini aşkın trafik kazalarında 4 bin 600 kişi öldü, 66 bin kişi de yaralandı.

7- Orta Afrika ülkelerinden Çad'da, gerillalarla hükümet birlikleri arasında süren çatışmalar sonucunda, başkent N'Djamena'yı kontrol altına alan gerillalar sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. Gerilla lideri idris Deby, demokrasiye bağlı olduğunu ve çok partili sisteme geçileceğini açıkladı.

8- Bangladeş'te sıkıyönetim ilanından sonra ortaya çıkan gösteriler sürerken, olaylarda en az 70 kişinin öldüğü 700'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

3 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında yapılan aylık ekonomi zirvesinde, enflasyon başta olmak üzere çeşitli ekonomik sorunlar ve alınması gereken önlemler değerlendirildi. Zirvede, kasım ayı enflasyon oranının da yüzde 3.8 olarak gerçekleştiği açıklandı. 11 aylık enflasyon oranının yüzde 45.8 , yıllık ortalama enflasyonun da yüzde 54 düzeyinde olduğu belirtildi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, görevinden istifa etti. Necip Torumtay açıklamasında, "İnandığım prensiplerle ve devlet anlayışımla hizmete devamı mümkün görmediğim için istifa ediyorum" dedi. Torumtay'in istifası Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut istifadan dolayı üzüntü duyduklarını açıklarken, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, istifa nedeniyle Başbakan Akbulut'la bir görüşme yaptı. DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel de, hükümetin açıklama yaparak konuyu aydınlatmasını istedi ve "istifa gerekçesini öğrenmek kamuoyununun hakkıdır" dedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Niyazi Altunya ve sendika yöneticilerini parti genel merkezinde kabul etti. İnönü kabulde, öğretmenlerin onurlu bir yaşam sürebilmeleri için böyle bir sendikanın örgütlenmesi ve çalışmasının zorunlu olduğunu belirtti.

4- Doğru Yol Partisi'nin yeni Genel İdare Kurulu, ilk toplantısını Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında yaptı. Toplatıdan sonra bir bildiri yayımlandı.

5- SHP, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü kurulmasını öngören yasanın, Yüksek Öğrenim Kurumu yasasında değişiklik yaparak, üniversitelerde türbanı serbest bırakan maddesinin iptali için Anayasa Mahke-mesi'ne başvurdu.

6- TBMM'de grubu bulunan muhalefet partileri SHP ve DYP, ABD Başkanı George Bush'un Irak'la diyaloga girmesiyle ortaya çıkan yeni durumu ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Körfez politikasını Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdiler.

7- Genelkurmay Başkanlığı'nda "Özel Harp Dairesi"yle ilgili önce milletvekillerine daha sonra 100'ü aşkın basın mensubuna verilen brifingde Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Doğan Bayazıt ile Özel Harp Dairesi Başkanı Tuğgeneral Kemal Yılmaz, Özel Harp Dairesi'nin kuruluşu ve gö-

revlerini anlattılar. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkanı Korgeneral Doğan Beyazıt, Özel Harp Da-iresi'nin kontrgerilla olmadığını vurgulayarak, Özel Harp'in, düşman işgali altında kalan bölgede "gerilla, yeraltı ve kurtarma-kaçırma" çalışmaları olduğunu söyledi.

8- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile Hüsamettin Örüç'e bağlı Devlet Bakanlığı tarafından düzenlenen 1. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Şurası çalışmalarına Ankara'da başladı. Şura'ya Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve bazı bakanlar katıldı.

9- Uluslararası 2. Türkistan Kurultayı İstanbul'da başladı. Toplantıya katılan Devlet Bakanı Ercüment Konukman bir konuşma yaptı.

10- Çağdaş Gazeteciler Derneği Güney Marmara Şubesi'nin 1990 yılı Basın Özel, Basın Hizmet, İnsan Hakları, Hukuk, Bilim, Çevre, Kültür ve Sanat dallarındaki ödülleri, kazananlara Bursa'da düzenlenen bir törenle verildi.

11- Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası arasında Cumhuriyet ve Milliyet gazeteleri işyerleri için sürdürülen görüşmeler toplusözleşmelerin imzalanması ile sona erdi.

12- Karargahı Almanya'nın Reimstein kentinde bulunan ABD'nin Avrupa'dan sorumlu Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Robert C.Oaks, Ankara'ya gelerek Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı'nda bazı yetkililerle görüşmelerde bulundu. Oaks, daha sonra özel bir askeri uçakla Adana'da-ki İncirlik Üssü'ne gitti.

13- Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Türkiye'yi de Devlet Bakanı Güneş Taner'in temsil ettiği toplantıya GATT'a üye 107 ülkeden 2 bin 500'e yakın uzman katıldı.

14- İngiliz gazetesi The Indipendent çeviri kitaplar arasında açtığı yarışmanın kasım ayı birinciliğine Orhan Pamuk'un "Beyaz Kale" adlı romanını seçti.

15- ABD ile Irak, ABD Başkanı George Bush'un önerdiği görüşmenin "i-kili" olarak yapılması ve başka ülke temsilcilerinin bu görüşmelerde yer almaması konusunda anlaştı.

16- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından serbest bırakılan Belçikalı 24 rehine, ülkelerine döndü.

17- Almanya'da, 1932 yılından bu yana dün yapılan ilk ortak genel se-

çimlerini, Hıristiyan Demokrat Birliği, Hıristiyan Sosyal Birlik partileri (C-DU/CSU) ile Hür Demokrat Parti'den (FDP) oluşan koalisyon hükümeti kazandı ve Hıristiyan Demokrat Birliği Genel Başkanı Helmut Kohl, yeniden Başbakanlığa seçildi.

18- SSCB'nin Rusya Federasyonu'nün Halk Temsilcileri Kongresi'nde, yapılan oylamada, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un "ancak bir halkoylamasıyla benimsenmesini zorunlu gördüğünü" açıklamasına karşın, "toprağın özel mülkiyet konusu olmasını" onaylandı.

Öte yandan, Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan ve Özbekistan cumhuriyetlerinde çıkan etnik olaylarda toplam 14 kişi öldü.

19- Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki Silahlı Kuvvetler Komutanlığı binası bir grup asker tarafından ele geçirildi. Bu gelişmeler üzerine ülkede sıkıyönetim ilan edildi. Ayaklanma sırasında 3 asker öldü,' 6 asker de yaralandı.

20- Çad'da yönetimi ele geçiren Kurtuluş Cephesi'nin lideri İdris Deby, anayasayı askıya aldı, ulusal meclisi de feshetti.

21- Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Johannesburg yakınlarında, siyahların yaşadığı üç bölgede meydana gelen çatışmalarda ölenlerin sayısının 54'e yükseldiği bildirildi.

22- Guatemala'nın Santiago Atitlan kentinde, göstericilerle asker ve polis arasında çıkan çatışmada en az 24 kişinin öldüğü bildirildi.

4 ARALIK 1993

1- Genelkurmay Başkanlığı'na, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Doğan Güreş atandı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin 60 milletvekili ile birlikte Zonguldak'a giderek, maden işçilerinin grevini desteklediğini bildirdi.

3- SHP'nin, "kontrgerilla konusunda verilen araştırma ve genel görüşme önerilerinin öncelikle görüşülmesi" için verdiği önerge, Başbakan Yıldırım Akbulut'un grupta yaptığı konuşmadan sonra Meclis Genel Kurulu'nda reddedildi. Bu durumda önergelerin, 1991 Aralık'ında Genel Kurul'a gelebileceği belirtildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, grup toplantısında yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın istifası olayıyla ilgili görüşlerini açıklarken, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i de açıklamaları nedeniyle eleştirdi.

5- SHP,HEP,TBKP,SP,YP,SBP, İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, TMMOB ile Tabib Odası temsilcileri ve Dikili'nin SHP'li Belediye Başkanı Osman Özgüven'in oluşturduğu 50 kişilik "Güneydoğu İnsan Hakları Platformu" adlı heyet, Şırnak'ın Uludere ilçesinde köylerinden göç ettirilen yurttaşlarla görüştü. Heyet adına bir basın açıklaması yapan Bağımsız Milletvekili Kemal Anadol, bugünkü siyasal iktidarın bölgeye barış ve huzurun yerine terör getirdiğini öne sürdü.

6- 1. Verimlilik Şurası Ankara'da başladı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Şura'da konuşurken, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, 30 kadar sendikacıyla birlikte Cumhurbaşkanı'nı protesto etmek amacıyla salonu terketti. Şevket Yılmaz, "Cumhurbaşkanı MESS Başkanı gibi davranıyor. Toplu iş sözleşmelerini açmaza soktu. Zonguldak grevi ve öteki nedenlerle salonu terkediyorum" dedi.

7- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (TAYAD) öncülük ettiği, "idam cezalarının kaldırılması ve dosyaları Meclis'te bekleyen idamlıkların bu cezalarının infaz edilmemesi" istemini içeren 10 bin 700 imzalı dilekçe, TBMM Genel Sekreterliği'ne verildi. TBMM Başkanı Kaya Erdem, TAYAD'm daha önce kendisine ilettikleri görüşme talebini, işlerinin yoğunluğu nedeniyle kabul etmedi.

8- Yaklaşık bir haftadır gözaltında tutulan Mamak Kültür ve Araştırma

Derneği (MAK-DER) yönetici ve üyesi 8 kişinin serbest bırakılması için açlık grevi yapan 15 kişi gözaltına alındı. Polisin ayrıca Mak-Der'de grevcileri ziyarete gelen 16 ve 17 yaşlarındaki iki kişiyi de gözaltına aldığı bildirildi.

9- İngiltere'de Türkiye aleyhinde ve milli duyguları zayıflatma amacıyla propaganda yaptığı gerekçesiyle, gazeteci-yazar Musa Anter hakkında Diyarbakır DGM tarafından gıyabi tutuklama kararı verildi.

10- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın istifasına ingiliz, Amerikan, Fransız, İspanya, Kıbrıs Rum Kesimi gibi yabancı basın yayın organlarında geniş yer verildi.

11- Avrupa Sanayi ve İşverenler Konfederasyonları Birliği (UNICE)'nin, İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan Başkanlar Konsey'i toplantısında, Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nün (TİSK) talebi üzerine, AT Komisyonu'ndan, Türkiye ile Ortaklık Anlaşması'na tamamen uyulması istendi.

12- AT Bakanlar Konseyi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı toplantıda, Körfez krizinden en fazla etkilenen Türkiye, Mısır ve Ürdün'e yapılacak 500 milyon ECU'luk (800 milyon dolar) yardımı, yılbaşından sonra vermeyi kararlaştırdı.

13- Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad görevinden istifa ettiğini açıkladı ve muhalefete başkan yardımcılığı için aday belirlemeleri çağrısında bulundu.

14- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Yüksek Sovyet'te yaptığı konuşmada, ordunun ve yasa uygulama organlarının ülkedeki rolünün artırılması için hazırlık yaptığını açıkladı. Yüksek Sovyet de, Gorbaçov'un sunduğu reform önerilerini uygulamaya koyması için hazırlık yaptığını açıkladı.

15- ABD Savunma Bakanı Dick Cheney, Polonya Savunma Bakanı Amiral Piotr Kolodziejcyk'in konuğu olarak bir günlük ziyaret için başkent Varşova'ya gitti.

16- Arjantin'in başkenti Buones Aires'te dün Silahlı Kuvvetler binasını ele geçiren 450 asker teslim oldu. Çıkan çatışmada 11 kişinin öldüğü, 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17- Uluslararası Af örgütü tarafından yayımlanan "İran: 1987-1990 insan hakları ihlalleri" adlı raporda, İran'da son üç yıl içinde 5 binden fazla kişinin idam edildiği bildirildi.

5 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem'i kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak olan bütçe ile oluşturulacak insan hakları araştırma komisyonunun ele alındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yeni seçilen Ermeni Patriği Karakin Ka-zancıyan'ı kabul etti. Kazacıyan, daha sonra Başbakan Yıldırım Akbulut ile görüştü.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut yeni atanan büyükelçileri Başbakanlık Konutu'nda kabul ederek bir süre görüştü.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün gündem dışı bir konuşmayla Org. Necip Torumtay'ın Genelkurmay Başkanlı-ğı'ndan istifasını gündeme getirmesi üzerine, Cumhurbaşkanfnın yetkileri, ordunun siyasete çekilmesi, darbe olasılığı konuları tartışıldı. İnönü, Mec-lis'i, Torumtay'ın istifasıyla ilgili göreve çağırdı ve Başbakanı eleştirdi. SHP lideri, yetkilerini Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a devreden hükümetin tam bir kayıtsızlık içinde olduğunu, bu nedenle parlamentonun görevinin daha yaşamsal hale geldiğini vurgulayarak, konunun TBMM'de görüşülmesini istedi.

4- TBMM'de İnsan Hakları İnceleme Komisyonu kurulması Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Komisyon, insan hakları ihlalleri ile ilgili iddialar ve başvuruları inceleyerek, gerektiğinde durumu yetkili mercilere iletecek.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin İstanbul il Örgütü'-nün yaptığı toplantıda konuşarak, Türkiye'nin demokrasi konusunda standart dışı davranmaya devam edemeyeciğini savundu ve SHP'ye "sine-i millete dönme" çağrısı yaptı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Körfez bunalımı ve Orgeneral Necip Torumtay'ın Genelkurmay Başkanlığından istifasını Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

7- Türk kadınının siyasal haklarını elde edişinin 56. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Çeşitli kadın dernekleri yöneticileri Anıt-Kabir'i ziyaret ettiler.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel konuyla ilgili birer mesaj yayımladılar.

Türk Kadınlar Konseyi ve Kadın Dernekleri.Federasyonu başkan ve yo-

netim kurulu üyeleri TBMM Başkanı Kaya Erdem'le bir süre görüştüler. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP Ankara Kadın Komisyonu üyelerini kabul ederek görüştü.

8- Selüloz-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı, 10 bin 700 işçiyi kapsıyor.

9- Samsun eski milletvekillerinden Ömer Güriş öldü.

10- Fransız Sosyalist Partisi'nin Ortadoğu konuları sorumlusu Alain Chenal, Körfez krizini Cumhuriyet Gazetesi1 ne değerlendirdi.

11- NATO savuma bakanları toplantısı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

6 ARALIK 1390

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İngiliz 'The Times" gazetesine bir demeç vererek, Türkiye'de irtica tehlikesi bulunmadığını, Türkiye'deki terörizmin arkasında olduğunu söyledi.

2- Orgeneral Necip Torumtay'ın istifası üzerine Genelkurmay Başkanlı-ğı'na atanan Orgeneral Doğan Güreş yeni görevine başladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısı sırasında, gazetecilerin DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in "sine-i millete dönme" çağrısı ile ilgili sorularını yanıtlarken DYP'den kendilerine böyle bir öneri gelmediğini, Demirel'in bir soruya yanıt olarak bu sözleri söylediğini kaydetti.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, HEP Milletvekili Mahmut Alınak'ın cezaevlerindeki açlık grevleri ile ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, açlık grevleri ve ölüm orucu nedeniyle ölen veya sakat kalan hükümlü ve tutuklu bulunmadığını, açlık grevlerinin bazı tutukluların benimsedikleri ideolojileri cezaevinde canlı tutmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek için yapıldığını söyledi.

5- SHP, Körfez krizinin sonuçlarının Türkiye'nin geleceği açısından tüm boyutları ile ele alınması için TBMM'de genel görüşme -açılmasını isteyen bir önergeyi MeclisvBaşkanlığı'na sundu.

6- ANAP Ankara Milletvekili Recep Ergun ve 14 millletvekili, Org. Necip Torumtay'ın Genelkurmay Başkanlığı'ndan istifası ve başkanlık sistemi konularının ANAP grubunda görüşülmesini içeren bir önergeyi grup yönetimine verdi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Tansu Çiller, Cumhuriyet ve Günaydın Gazetelerinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

8- Radyo Televizyon Yüksek Kurulu'nün özel televizyon için hazırladığı rapora göre, belediyeler, üniversiteler, hastaneler ve vakıflar ortak bir statüde, özel ve tüzel kişiler de ayrı bir statüde değerlendirilecek. Raporda, TRT'nin, mali ve yayın yönünden tarafsız ve özerk bir konuma getirilmesi önerilirken, özel kuruluşların reklam gelirlerinden de TRT'ye pay ödenmesi isteniyor.

9- Bağımsız Otomobil-İş, Çeliş-İş ve Hak-İş'e bağlı Özdemir-İş sendikalarının, ortak hazırladıkları teklifler doğrultusunda MESS'e karşı birlikte yü-

rüttükleri toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine aldıkları grev kararı, 50 bini aşkın işçinin çalıştığı Türkiye düzeyindeki 117 işyerinden bir bölümüne asıldı.

10- Kamu İşveren Sendikaları Kamu-İş Genel Sekreteri Naci Önsal, Türk Kamu-Sen Genel Sekreteri Metin Yılmaz ve TÜHİS Genel Sekreteri Rahmi Cıbıroğlu ortak bir basın toplantısı düzenleyerek kilitlenen kamu kesimi toplusözleşmeleri konusunda görüşlerini açıkladılar.

11- Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası ile Tercüman Gazetesi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

12- Çağdaş Gazeteciler Derneği (CGD), 1. olağanüstü genel kurulunda gerçekleştirilen tüzük değişikliği doğrultusunda Ankara Şubesi oluşturuldu. Şube Başkanlığı'na Yılmaz Gümüşbaş seçildi.

13- Avrupa Topluluğu'nun Akdeniz havzasından sorumlu üyesi Abel Matutes, Ankara'da bir gün süren temaslarında Cumhurbaşkanı Turgut özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Dışişleri Bakanı Ahmet Kurcebe Alptemoçin ile biraraya geldi. Matutes, görüşmelerden sonra yaptığı basın toplantısında, işbirliği programının, 4. mali protokol bölümü olmaksızın aralık ayında onaylanacağı mesajını verdi.

14- Kızılay Genel Müdürlüğü'nün 14 değişik türde 120 kalem ilaç ve tıbbı malzeme yardımı, iki tır'la Irak'a gönderildi.

15- İngiltere bulunan ABD Genelkurmay Başkanı General Colin Powell, Başbakan John Majör ile görüştükten sonra, Avam Kamarası Dış İlişkiler Komisyonu'nda soruları yanıtladı. General Powell, daha sonra Silahlı Kuvvetler Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, Amerikan yönetiminin Körfez siyasetinde vardığı aşama hakkında bilgi verdi. Daha sonra soruları yanıtlayan Powell, Cumhuriyet Gazetesi'nin "Irak'la olası bir savaşta Türkiye'den ikinci bir cephe açılması fikri ne ölçüde uygulanabilir" sorusunu, 'Türkiye, BM kararlarına ilk uyan ülkelerden ve bu kararlan sadık bir şekilde savundu. Ancak bundan sonra takınacağı tavır da alacağı karar da yine Türkiye Hükü-meti'ne aittir." şeklinde yanıtladı.

16- Polonya'da, Dayanışma Sendikası Başkanı Lech Walesa, ABD Savunma Bakanı Dick Cheney'le yaptığı görüşme sırasında ABD'nin Polonya'ya Marshall Planı'na benzer bir yardım başlatmasını istedi.

Daha Sonra Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçen ABD Savunma Bakanı Dick Cheney, NATO savunma bakanlarına hitaben yaptığı konuşmada, müttefiklerden ABD'yi desteklemek amacıyla Körfez bölgesine tam teşekküllü tugaylar göndermelerini istedi.

17- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak Meclis'ine yaptığı çağrıda, Irak'ın 2 Ağustos'ta Kuveyt'i işgalinden sonra ülke dışına çıkmasını engellediği bütün yabancıların yeni yıldan önce serbest bırakılmasını istedi.

18- Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Erşad, resmen istifasını sundu ve görevini, muhalefetin isteği üzerine başkan yardımcılığına atanan Yüksek Mahkeme Başkanı Şahabüddin Ahmed'e devretti.

19- Fransa'da bulunan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından kabul edildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki mali anlaşmazlıkların çözümlenmesi yönündeki isteklerini karşılıklı olarak dile getirdikleri belirtildi.

20- Bulgaristan'da önde gelen siyasal güçler, Parlamento Başkan Yardımcısı Guinio Ganev'in başbakanlığa getirilmesi konusunda anlaştılar. Tarafsız Başbakan Ganev'in başkanlığında kurulacak olan geçici hükümette, Sosyalist Parti'den, Demokratik Güçler Birliği'nden ve Çiftçi Partisi'nden birer başbakan yardımcısı bulunacağı bildirildi.

21- SSCB'nin Rusya Federasyonu'nün lideri Boris Yelisin, Moskova'da-ki Derzhinsky Askeri Akademisi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ordunun bugün ülkenin asıl çözüm bekleyen sorunu olan ekonomik çöküntüye hiçbir çözüm getiremeyeceğini kaydederek, ordunun yönetime müdahalesi halinde, bizzat ordunun kendi içinde bölünebileceği uyarısında bulundu.

7 ARALIK 1990

1- TBMM Başkan Vekili Yılmaz Hocaoğlu, bir süreden beri Türkiye'de bulunan Türkiye-Sovyetler Birliği Dostluk Kuruluşları Genel Başkanı ve ilk kadın kozmonot Valentina Vladimirova Treçkova'yı kabul ederek bir süre görüştü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü başkanlığında yapılan MYK toplantısından sonra Genel Sekreter Hikmet Çetin, MYK bildirisini açıkladı. Açıklamada ülkedeki bütün sorunları aşmanın tek aracının ve demokratik ortam içinde çözüme ulaşmanın tek yolunun erken seçim olduğu kaydedildi ve türkiye2yi erken genel seçime taşımak için siyasi partilere, sendikalara, meslek kuruluşlarına, demokratik kamu örgütlerine işbirliğini geliştirme ve yaygınlaşma önerildi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, SHP'nin MYK toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin erken seçime götürülmesi amacıyla yaptığı çağrıya, iktidarı reddeden yüzde 80'in içinde kim varsa herkesin dahil olduğunu söyledi.

HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar da bütün muhalefet partilerinin ortak bir toplantıda konuyu görüşmelerini istedi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, maden işçilerinin grevinin 8. gününde Zonguldak'ta yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, "İşçi haklarını arıyor, Zonguldak'ta yaptığînız haksızlıktır" dedi.

4- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Sayıştay Genel Kurulu'nca belirlenen adaylar arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine atadığı Haşim Kılıç ant içerek göreve başladı.

5- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bir karikatürde ve köşe yazısında hakaret edildiği gerekçesiyle, Cumhuriyet Gazetesi aleyhine açılan davaya, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

6- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettikleri iddiasıyla İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nce yargılanan İstanbul Anakent Belediye Meclisi üyeleri Mustafa Özyürek ile Muhsin Divan beraat ettiler.

7- Mamak Kültür ve Araştırma Derneği'nde yasadışı sol bir örgüt adına faaliyette bulundukları iddia edilen ve aralarında bir ortaokul öğrencisinin de bulunduğu 8 kişi, Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şubesince gözaltına alındı.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurcebe Alptemoçin resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC'ye gitti. Alptemoçin ilk görüşmesini, Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol ile yaptıktan sonra, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hakkı Atun'u ziyaret etti. Alptemoçin daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından kabul edildi.

9- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO savunma bakanlarının sonbahar toplantıları sona ererken yayımlanan bildiride, ittifakın gelecek yılın ilkbaharına kadar yeni bir strateji oluşturacağı açıklandı. Toplantı nedeniyle Brüksel'de bulunan Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, ABD Savunma Bakanı Dick Cheney ile ikili bir görüşme yaptı.

10- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Paris'te Fransa Sanayi Bakanı Roger Fauroux ve Paris Belediye Başkanı Jacgues Chi-rac ile görüştü. Sözen, Chirac ile görüşmesinde, İstanbul ile Paris arasında kültürel ve teknik alanlarda işbirliği önerdi.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu Atina'da Yunanistan hükümetiyle üç gündür sürdürdüğü temaslarını tamamladı. Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek temaslarını değerlendiren Vasiliu, Türkiye'ye çağrı yaparak, "Kıbrıs'ta bugünden itibaren geçerli bir silahsızlanma anlaşması öneriyorum" dedi.

12- Irak Parlamentosu, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Irak ve Kuveyt'te alıkonulan tüm yabancıların serbest bırakılması yolundaki kararını onayladı.

ABD, İngiltere, Fransa başta olmak üzere pek çok ülke son gelişmeleri memnunlukla karşıladıklarını, ancak Körfez'de kesin çözümün Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesiyle gerçekleşebileceğini bildirdiler. Türkiye, kararda kötü niyet aranmaması gerektiğini vurguladı.

13- Mısır'da yapılan erken genel seçimleri, İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan kesin sonuçlara göre, Devlet Bakanı Hüsnü Mübarek liderliğindeki Ulusal Demokratik Parti kazandı.

14- Nijerya'da aşırı yükleme yapılan bir teknenin batması sonucu 60 kişi boğuldu.

15- ABD Başkanı George Bush'un Venezüela'ya yapacağı ziyaret öncesinde ülkenin birçok kentinde öğrenciler protesto gösterisi düzenlediler. Gösterilerde polisin müdahalesi sonucu 18 kişinin yaralandığı bildirildi.

8 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Hürriyet ve Türkiye gazetelerinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- Cumhuriyet Gazetesi'nde, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile Türkiye'de sosyal demokrasinin ideolojisi, programı ve iç işleyiş sorunları üzerine bir söyleşi yayımlandı.

3- Türk Demokrasi Vakfı'nda Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 56. yıldönümü nedeniyle bir konferans veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Türkiye'nin parlamentoda kadın sayısı açısından dünya ülkeleri arasında sondan ikinci sırayı aldığını söyledi.

4- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Ateş bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin enflasyonu düşüremediğini ve ülke sorunlarını çözmekteki beceriksizliğini dar gelirlilerin omuzlarına yüklemeye çalıştığını söyledi.

5- ANAP'tan ayrılanlarca oluşturulan Demokratik Mücadele Partisi (DEMP) 38 kurucusuyla DYP'ye katıldı. DEMP'lilerin katılımıyla DYP'nin milletvekili sayısı 60'a yükseldi.

6- DYP Kadıköy ilçe örgütü tarafından düzenlenen "İnsan Hakları Paneli" yapıldı. Panele, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan ve Barış Derneği Başkanı Mahmut Di-kerdem konuşmacı olarak katıldı.

7- SHP Kadın Komisyonu tarafından Beşiktaş İlçe Merkezi'nde düzenlenen "İnsan Hakları, Din ve Vicdan Özgürlüğü" konulu panele İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ali Sirmen konuşmacı olarak katıldılar.

8- TBKP Denizli İl kongresine katılan Genel Sekreter Haydar Kutlu, dünyadaki son gelişmelere değinirken," yıkılan sosyalizm değil, yaşlı dünyanın yaşlı dünya görüşleridir" dedi.

9- Yeşiller Partisi tarafından İzmir'de düzenlenen "Barış Mitingi"nde, Türkiye'de insanları savaşa koşullandırmak isteyenlere karşı barış yanlılarının seslerini yükselterek "Savaşa Hayır" kampanyasına destek vermeleri istendi.

10- Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan anılarına MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in cevabı, dizi olarak yayımlanmaya başladı.

11- İstanbul Tabip Odası'nca düzenlenen Tıp. İslam ve Laiklik" paneline katılan konuşmacılar, "Eğer bir kız ya da erkek tıp öğrencisi inançlarından dolayı bir erkek ya da kadın hastayı muayene edemeyecekse bu okulu bıraksın, tıp öğrenimini seçmesin" dediler.

12- Şırnak'ın Silopi ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden biri ölü olarak ele geçirildi.

13- Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Dibek köyündeki yurttaşlara güvenlik güçlerince göç için baskı yapıldığı gerekçesiyle ilçedeki 400 kadar esnaf kepenk kapattı.

14- TBMM bünyesinde oluşturulan insan hakları inceleme komisyonunun kuruluş ve çalışma esaslarını belirleyen yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, parlamentonun kendi önerisi üzerine aldığı, tüm rehinelerin serbest bırakılması kararını onaylarken, Batılı rehinelerin Bağdat'ta toplanmaya başladığı bildirildi.

16- ABD Başkanı George Bush, Venezüela'nın başkenti Karakas'ta bir konuşma yaparak, Irak'taki rehinelerin evlerine dönmesinden mutlu olduğunu, ancak bunun için Irak'ı ödülllendirmenin mümkün olmadığını kaydetti ve Saddam Hüseyin'in BM kararlarına uyarak Kuveyt'ten çekilmesini sağlama kararlılığında değişiklik olmadığını söyledi.

17- İtalya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, hükümetin NATO içindeki gizli antikomünist örgüt Gladio'ya net bir tavır almaması durumunda istifa edeceğini bildirdi.

18- Hindistan'ın güneyinde Haydarabad kentinde Hindularla Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda 17 kişinin ölmesi üzerine süresiz sokağa çıkma yasağı konuldu.

9 ARALIK 1990

1- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurcebe Alptemoçin, KKTC'ye yaptığı iki günlük resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2- Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, görevden ayrılmasıyla ilgili yorumlara ilişkin görüşlerini Güneş Gazetesi'ne açıkladı.

3- Türkiye Birleşik Komünist Partisi'nin Ankara,İzmir,Adana, Bursa ve Gaziantep il kongreleri gerçekleştirildi. Bursa Kongresi'nde konuşan Genel Başkan Nihat Sargın, Genel Sekreter Haydar Kutlu'nun, "Bize en yakın parti ANAP'tır" sözlerinin tam yansıtılmadığını, partilerinin bugün uygulanan biçimiyle bir serbest piyasa ekonomisini değil, herkesin hakkını alabileceği bir piyasa ekonomisini savunduklarını söyledi.

4- Bağımsız Otomobil-İş ve Celik-İş ile Hak-İş'e bağlı Özdemir-İş sendikalarının düzenledikleri "sendikal haklara saygı" yürüyüş ve mitingi, İzmit'te binlerce işçinin katılımıyla yapıldı. Yürüyüşe katılmak isteyen 30 kişilik bir öğrenci grubu ise polis tarafından engellenerek gözaltına alındı.

5- Zonguldak'taki maden işçilerinin grevleri sürerken, Soma'da Ege Linyitleri'nde çalışan 5 bin 800 işçi ile Yatağan yöresinde, çalışmayı en asgariye indiren 2 bin 500 işçinin ocaklara inmedikleri bildirildi.

6-1990 yılı Sedat Simavi Ödülleri, törenle sahiplerine verildi.

7- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras Cumhuriyet Gazetesi'ne demeç vererek, Kıbrıs sorununun çözümü için Yunanistan'ın Türkiye'ye uluslararası düzeyde ve özellikle Avrupa Topluluğu çerçevesi içinde baskı yapmaya kararlı olduğunu söyledi. Samaras, Ege'de Yunanistan karasularını 12 mile çıkarma hakkını iyi komşuluk göstergesi olarak şimdiye dek kullanmadığını belirtti.

8- Günaydın Gazetesi'nde Bulgaristan Devlet Başkanı Jelyu Jelev ile yapılan söyleşi dizi olarak yayımlanmaya başladı.

9- Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'in KKTC'deki üç gazetesinden biri olan "Bozkurt" yayın hayatına ara verdiğini açıkladı.

10- İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında süren İntifada dördüncü yılına girdi. İşgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinliler, ilan edilen sokağa çıkma yasağına rağmen direniş eylemlerini sürdürürken, Sudan'ın başkenti Hartum ve Lübnan'ın güney kesiminde de intifadaya destek veren gösteriler düzenlendi.

11- Polonya'da yapılan Devlet Başkanlığı seçiminin ikinci turunda Dayanışma lideri Lech Walesa oyların % 77'sini alarak Devlet Başkanı seçildi.

12- Bangladeş eski Devlet Başkanı Muhammed Erşad'm idam edilmesini isteyen binlerce kişi başkent Dakka'da bir gösteri düzenledi. Muhammed Erşad ise, İngiliz televizyonu BBC'yle yaptığı telefon görüşmesinde, parlamento seçimlerine gireceğini ve daha sonra devlet başkanlığına adaylığını koyacağın: ıçıkladı.

13- Hindistan'ın güneyindeki Haydarabad kentinde Hindularla Müslümanlar arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 37'ye çıktı.

14- Çad'da, General İdris Deby'nin iktidarı ele geçirmesinden sonra 400 Libyalı savaş esirinin daha ABD ordusundan bir uçakla başkent N'dja-mena'dan bilinmeyen bir yöne ayrıldığı bildirildi.

15- Libya, ABD ye Fransa'nın Birleşmiş Milletler'den ihraç edilmesini istedi. Libya, Çad'daki Libyalı savaş esirlerinin ABD uçaklarıyla Nijerya'ya götürülmesi olayında Cad hükümetinin hiçbir sorumluluğu bulunmadığını belirtti. Bu arada Libya, ABD'nin, Çad'da bulunan Libyalı savaş esirlerine karşı korsanlık faaliyetlerinde bulunduğunu öne sürdü.

16- Irak Hava Yollarına ait bir uçakla 176'sı İtalyan, 237 batılı rehine, Ro-ma'ya gitmek üzere Bağdat'tan ayrıldı.

10 ARALIK 1990

1- TBMM Genel Kurulu'nda başlayan bütçe görüşmelerinde. Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel bütçenin tümü üzerinde partilerinin görüşlerini açıkladılar.

2- SHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sarıgül, "Askeri uçak alımı ihalesine" kendisi ve bazı milletvekillerinin adı karıştığı yolundaki iddialarla ilgili olarak SHP Grup Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesinde, Meclis araştırması istedi.

3- İnsan Hakları Bildirgesi'hin kabulünün 42. yılı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de İnsan Hakları Günü olarak bir dizi etkinlikle kutlandı.

İnsan Hakları Derneği'nce her yıl verilen "İnsan Hakları Ödülü" bu yıl Zonguldak'ta grevde bulunan maden işçilerine verildi. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, SHP,DYP, DSP Genel Başkanları insan Haklan günü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

İstanbul Barosu'nca İnsan Hakları Haftası nedeniyle düzenlenen panelde, Türkiye ve dünyada insan hakları tartışıldı.

4- Mevlana'yı Anma törenleri Konya'da başladı.

5- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek, 1990 üretim yılını Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

6- Deri-İş Sendikası, İstanbul'da Kazlıçeşme'de fabrika kapatarak 120 işçiyi işten çıkartan işverenleri protesto etti.

7- Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'in sahibi bulunduğu basın grubunun mali ve idari koordinasyonunu sağlayan 11 kişilik yönetim ile Günaydın ve Tan gazatelerinin 5 yayın yöneticisi görevlerinden istifa etti.

8- Türkiye'de bulunan Yunanistan Devlet Bakanı Mikis Teodorakis, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kabul edildi. Teodorakis, daha sonra Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret etti.

9- Resmi bir ziyaret için Seyid Yusuf El Rifai başkanlığındaki Kuveyt Halk Kongresi heyeti Ankara'ya geldi.

10- Toplumsal Kurtuluş adlı derginin 29-30. sayılarında yayımlanan Sovyetlerde Kürt Aydınlanması söyleşisinden dolayı hakkında milli duyguları zayıflatıcı propaganda yapmak iddiasıyla İstanbul DGM'de dava açılan Doç Dr. Yalçın Küçük beraat etti.

11- Devrimci Emek ve Yeni Ülke adlı dergilerin son sayıları, bölücü propaganda yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM kararıyla toplatıldı.

12- Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir eve baskın düzenleyen teröristler ayrtı aileden üç kişiyi öldürdükten sonra kaçtılar.

13- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ABD'ye giderek, Dışişleri Bakanı James Baker ile görüştü.

İki ülke dışişleri bakanları arasında üç gün sürecek olan görüşmelerde, Körfez krizi, ABD'nin SSCB'ye ekonomik yardımda bulunması ve ABD Başkanı George Bush ile SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov arasındaki dördüncü zirve toplantısının tarihinin belirlenmesinin ele alınacağı bildirildi.

14- ABD Başkanı George Bush, Polonya'daki başkanlık seçimlerini kazanan Lech Walesa'yı elde ettiği zaferden dolayı kutlayarak, ABD'nin desteğini iletti. Bush, Walesa'ya gönderdiği mesajda, Polonya'daki seçimlerin, ülkede demokrasi ve özgürlüğün güçlendiğini ortaya koyduğunu belirtti.

15- Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin Genişletilmiş Merkez Komitesi toplanarak, birlik anlaşması taslağını görüşmeye başladı. Merkez Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Başkan Mihail Gorbaçov, muhafazakar eğilimli fabrika ve şirket yöneticilerini, piyasa ekonomisine geçişte kendisi ile işbirliği yapmaya, malları tezgah üzerine çıkarmaya çağırdı.

Sovyet Parlamentosu Yüksek Sovyet biri sendikacılık faaliyetlerini, öteki de piyasa ekonomisi çerçevesinde yatırımcıların haklarının sınırlarını belirleyen iki yasayı kabul etti.

16- SSCB'nin Moldavya Cumhuriyeti'nde yaşayan ve geçen Ağustos ayında bağımsız cumhuriyetlerini kuran Türk asıllı Gagavuzlar, Gagavuz Yüksek Sovyeti'nin ilk toplantısında ilk yasama faaliyeti olarak egemenliğini ilan ederken, kabul ettiği bir başka bildiriyle de, yeni birlik sözleşmesi çerçevesinde SSCB'de kalma koşullarını belirledi.

17- Bu yıl Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Mihail Gorbaçov'un ödülü Norveç'in başkenti Oslo'da Sovyet Dışişleri Bakan Yardımcısı Anatoli Koval-yov'a verilirken, Moskova'da bir grup, Gorbaçov'u protesto gösterileri yaptılar.

18- Hindistan'da Haydarabad ve Aligar kentlerinde Müslümanlar ile Hindular arasında son üç gündür meydana gelen çatışmalarda ölenlerin sayısının 100'e ulaştığı bildirildi.

11 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Milliyet Gazetesi'ne bir açıklama yaparak, "Bir genel seçimle birlikte görev süremi bitirmeyi kabul ediyorum, gerisini seçmen bilir" dedi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, 1991 yılında erken seçim olmayacağını tekrarladı ve anayasa değişikliği konusunda da bütçe görüşmeleri bittikten sonra bir çalışma yapılabileceğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ege bölgesindeki baro temsilcilerini TBMM'de kabulünde yaptığı açıklamada, seçimle iktidara gelen bir partinin şimdi hukuk dışı yollarla, kendi grubunca seçilen cumhurbaşkanının kişisel egemenliğini koruma mücadelesine girdiğini ifade etti.

4- TBMM Genel Kurulu'nda TBMM Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı bütçelerinin görüşülmesi sırasında erken seçim tartışıldı. SHP ve DYP'li milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin olağanüstü arttırılmasını eleştirerek, ANAP'in ülke çıkarlarından çok, tek adamın çıkarlarını gözettiğini öne sürdüler.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülkede bir şahıs ve zümre hakimiyeti olduğunu, rejimin tıkandığını belirtti ve erken seçim konusundaki görüşlerini açıkladı.

6- Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde türban serbestisi getiren yasal düzenlemenin iptali için SHP tarafından yapılan başvurusuyu esastan incelemeyi kararlaştırdı.

7- Asya-Afrika Yazarlar Birliği'nce Ankara'da İnsan Hakları Bildirisi yayımlandı.

Öte yandan Ege bölgesindeki 7 ilin baro başkanları İnsan Hakları Haftası dolayısıyla TBMM Genel Başkanı Kaya Erdem ile Meclis'te grubu bulunan muhalefet partilerinin genel başkanlarını ziyaret etttüer.

8- Adana'daki İncirlik Hava Üssü ikinci kez basına açılarak, Üssün Türk Komutanı Hava Albay Necdet Karademir tarafından basın mensuplarına bir brifing verildi.

9- Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde Belediye Başkanı SHP'li Ali Eğer ile belediye meclisi üyeleri Danıştay 8. Dairesi tarafından görevlerinden alındılar.

10- Siyasi mahkum İnkilap Dal'ın cenaze töreninde slogan attıkları, izinsiz yürüyüş yaptıkları ve Dev-Yol örgütü üyesi oldukları öne sürülerek İzmir DGM'de yargılanan 41 sanıktan 38'i kanıt yetersizliğinden beraat etti.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'-nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasını istedi.

12- ABD'de bulunan SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevarnadze, ülkesinin ABD'den yiyecek yardımı istediğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı James Baker da Washington'un bu yardımın verilmesinden yana olduğunu açıkladı.

Bu arada Japon Başbakanı Toshiki Kaifu, ülkesinin Sovyetlere acil gıda yardımı yapmayı planladığını açıkladı.

13- SSCB'nin Rusya Federasyonu Halk Temsilcileri Kongresi, yeni birr lik sözleşmesine kendi koşullarına uygun olması halinde imza atacağını açıkladı. Bu arada SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Komünist Partisi'nin Merkez Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, parti mensuplarının yeni hazırlanan Birlik Anayasa'sına destek vermelerini istedi.

14- SSCB'nin Kafkasya cumhuriyetlerinden Gürcistan parlamentosu, bu cumhuriyete bağlı Güney Ossetiya özerk bölgesinin bu statüsünü feshetti.

15- Bulgaristan Başsavcılığı, eski Devlet Başkanı Todor Jivkov ve Yardımcısı Milko Balev hakkında hazırlanan-iddianameyi yüce divana sevk etti.

16- Arnavutluk'ta Komünist Parti, muhalefet partilerinin yasalaştırılacağını belirterek, 5 Politbüro üyesinin görevden alındığını açıkladı.

17- Yugoslavya'nın Sırbistan Cumhuriyeti'nde pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre Sosyalist Parti lideri Slobodan Miloseviç kazandı.

18- Kuzey Kore Başbakanı Yon Hyong Muk ve beraberindeki heyet Güney Kore ile uzlaşma görüşmelerinin üçüncü turu için Güney Kore'nin başkenti Seul'e gitti.

19- Çin Başbakanı Li Peng, Malezya, Filipinler, Laos ve Sri Lanka'yı kapsayan gezisinin ilk durağı olan Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a gitti.

20- İran'ın serbest bıraktığı 200 Iraklı savaş esiri Bağdat'a gitti. Böylece İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin üç hafta önce gerçekleştirdiği Bağdat ziyaretinden bu yana serbest bırakılan Iraklı savaş esirlerinin sayısı 1600'e ulaştı.

12 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek ile yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Özal, Güneş ve Sabah Gazetelerinin milletvekili sayısının 600'e çıkarılması, seçmen yaşının 18'e indirilmesi ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konularındaki sorularını yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, erken seçimi gerçekleştirmek için sine-i millet dahil her türlü demokratik çözümü aramak amacıyla bir araya geldiler. İnönü ve Demirel zirveden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Toplantıda alınan karar uyarınca SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk başkanlıklarındaki çalışma grubunun hazırlayacağı çözüm ve seçenekler 26 Aralık günü yapılacak ikinci zirvede değerlendirilecek.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel'in yaptıkları zirveyi değerlendiren Başbakan Yıldırım Akbulut, muhalefetin sine-i millete dönmesinin erken seçim getirmeyeceğini vurgulayarak, "biz ara seçim yaparız" dedi.

3- TBMM eski Başkanı Necmettin Karaduman, Cumhuriyet Gazetesi'-nin sorularını yanıtlarken Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirerek, "tek adam yönetiminin çeşitli kesimlerde sıkıntılar yarattığını" belirtti.

4- Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin hem ikili görüşme hem de heyetlerara-sı toplantı yaptılar. Toplantıda konuşan Alptemoçin, ikili ilişkilerin eşit çıkar ve içişlerine karışmama prensibi temelinde yükseleceğini vurgularken, Velayeti de dünyada bütün ülkelerdeki müslümanların ayrımcılığa karşı korunmasından yana olduğunu belirtti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Turgut Özal Velayeti'yi makamında kabul ederek bir süre görüştü. İranlı bakanın ziyaret programına Anıtkabir'in alınmadığı belirtildi.

5- Diyarbakır'ın Lice ilçesinin Dibek ve Cınızlı köyünde oturan yüz kadar vatandaş, 'güvenlik güçlerinin baskı yaptığını' öne sürerek Kaymakam Beyazıt Tanç'la görüşmek üzere Lice'ye yürüdü. Bu arada açılan ateş sonucu bir kadın öldü, bir çocuk yaralandı. Olaylardan sonra yaklaşık 25 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, ilçe merkezindeki esnafın kepenk kapattığı bildirildi.

SHP'nin Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında yapılan Merkez Yürütme Toplantısı'nda, Lice'de meydana gelen olayları yerinde incelemek üzere bölgeye bir heyet gönderilmesi kararlaştırıldı.

6- İstanbul'da yapılan Asya-Afrika Yazarlar Birliği Sempozyumu'nün açıklanan sonuç raporunda, sürekli bir değişim yaşayan dünyada barış isteği vurgulanarak, tüm dünya ülkeleri yönetimlerinden yazarlara özgürlük istendi.

7- Şair Behçet Necatigil Şiir Ödülü, bu yıl 'İnsan Bir Yanlızlıktır' adlı kitabıyla Sefa Kaplan'a verildi.

8- İstanbul Siyasi Şube Müdürlüğü emekli Başkomiserlerinden Aydın Barış Göztepe Ziverbey'de otobüs beklerken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

9- Askeri Yargıtay 4. Dairesi, Ankara Sıkıyönetim S.Nolu Askeri Mahke-mesi'nce 5-8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılan 36 TÖB-DER yöneticisinin yeniden yargılanma istemlerini oybirliği ile reddetti.

10- Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde laikliğe aykırı yazı yazdığı gerekçesiyle yargılanan Zaman Gazetesi'nin köşe yazarı Ömer Okçu ve Sorumlu Müdür Servet Engin birer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Sorumlu Müdür Engin'in cezasını bir milyon 825 bin lira ağır para cezasına çevirdi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü, 10'u ağır olmak üzere 55 kişi de yaralandı.

12- Sovyetler Birliği'nde KGB Başkanı Vladimir Kruçkov ve Başkan Mi-hail Gorbaçov art arda yaptıkları açıklamalarda, ülkede istikrarı bozmak isteyenleri uyardılar.

Öte yandan SSCB Yüksek Sovyet Başkanı Anatoli Lukyanov, ülkeyi oluşturan 15 cumhuriyetten hiç birinin birlikten ayrılamayacağını belirtti.

SSCB'nin en büyük cumhuriyeti Rusya Federasyonu'nün en yüksek yasama organı, cumhuriyet anayasasının giriş bölümünden 'komünizm'sözcü-ğünü çıkardı. Rusya Federasyonu Halk Temsilcileri Kongresi'nin oturumunda benimsenen anayasa değişiklikleri çerçevesinde, Rusya, 'Topraklarında tarihin birleştirdiği ulusların oluşturduğu, egemen bir devlet" biçiminde tanımlandı.

Orta Asya'daki Kırgızistan Cumhuriyeti egemenliğini ilan ederek, adından 'Sovyet Sosyalist'sözcüklerini çıkardı.

13- ABD Başkanı George Bush, ABD'de bulunan SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile bir görüşme yaptı.

14- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlayan kış toplantısında, petrol fiyatlarındaki düşme olasılığı karşısında duyulan kaygılar dile getirildi.

15- İsveç Parlamentosu, hükümete bir önerge vererek gelecek yıl içinde isveç'in, Avrupa Topluluğu'na üyelik başvurusunda bulunmasını istedi.

16- Arnavutluk'ta ilk kez anti komünist bir siyasi parti olan 'Demokratik Parti' kuruldu.

17- Bangladeş eski Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad tutuklandı. Erşad'ın altın kaçakçılığı ve görevini kötüye kullanma gibi suçlardan yargı önüne çıkarılacağı bildirildi.

18- Polonya'da Devlet Başkanı seçilen Lech Walesa, Dayanışma Sendikası liderliğinden istifa etti.

19- Cezayir Parlamentosu, Mulud Hamruş başkanlığındaki hükümete güvenoyu verdi.

13 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başabakan Yıldırım Akbulut'u kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Güneş Gazetesi1 nin sorularını yanıtlarken, Tercüman Gazetesi'ne de iktidar ve muhalefet ilişkilerini değerlendirdi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, "SHP-DYP çalışma grubunu, sözlerine sadık olmaya çağırıyorum, sine-i millete dönsünler, işi komisyonlara havale etmesinler" dedi.

SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin çalışma grubu ile ilgili sorularını yanıtladı.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras'ın Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan söyleşisinde ortaya attığı görüş ve önerileri değerlendirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile Genel Maden-İş Genel Başkanı Şemsi Denizer bir görüşme yaptılar. Aykut, Denizer'e ocakların kapatılmayacağı konusunda güvence verdi ve yeni yaklaşımlar sağlanması için hükümet nezdinde girişimlerde bulunacağını bildirdi. Denizer, Aykut'un girişimini iyi niyetli bulduklarını belirterek bu girişimlerin sonucunu öğrenmek için bir süre bekleyeceklerini dile getirdi.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal, bir basın toplantısı yaparak komisyonda kabul edilen yeni vergi düzenlemeleri ile ilgili tasarı hakkında bilgi verdi.

6- DYP'nin Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tansu Çiller, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ekonomisini tüm boyutları ile değerlendirdi.

7- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

8- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Devlet Bakanı Mehmet Keçe-ciler'i makamında ziyaret ettikten sonra TBMM Başkanı Kaya Erdem tarafından kabul edildi. Velayeti, Ankara'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, "bölgenin coğrafyasının değişmesine kesinlikle karşıyız. Irak'ın toprak bütünlüğü bozulmamalı" dedi.

9- Kıbrıslı işadamı Asil Nadir basın grubundan Gelişim Yayınlan'nin yeni Genel Müdürü Ayçan Giritlioğlu, aylık Erkekçe dergisiyle haftalık Gelişim Spor dergisinin yayınının durdurulduğunu bildirdi.

10- Türkiye'de ilk kez beyin dokusu nakli ameliyatı Bursa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirildi.

11- İstanbul ve İzmir'de 3 banka şubesi silahlı kişilerce soyuldu.

12- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) amaç dışı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle siyasi şube ekiplerince süresiz olarak kapatıldı.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i Bağdat'a davet etti.

14- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti Parlamentosu'nün dün özerk bölge statüsünü feshederek cumhuriyet topraklarına kattığı Güney Osseti-ya'da başgösteren etnik çatışmalarda üç kişi öldü.

15- Arnavutluk'da İşkodra kentindeki Komünist Parti ve hükümet binalarına saldıran göstericilerle polis ve askeri birlikler arasında çıkan çatışmalarda 3 kişi yaralandı.

16- Nikaragua Devlet Başkanı Violeta Chamorro, ülkedeki 18 askeri üsten ikisini kapattığını açıkladı.

17- İtalya'nın Sicilya Adası'nda şiddetli bir yer sarsıntısı meydana geldiği ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

14 ARALIK 1990

1- Bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerin ardından bazı bakan ve milletvekilleri ile biraraya gelen Başbakan Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın erken seçim konusundaki önerilerini ve kendi görüşlerini anlattı.

2- Türkiye'de bulunan SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde, Körfez krizi, ikili ekonomik ilişkiler ve her alanda işbirliğinin geliştirilmesi gibi konular ele alındı.

3- Türkiye Barolar Birliği, başta Cumhurbaşkanı Turgut Özal olmak üzere, devletin üst kademelerinde görev yapanlara birer mektup göndererek, yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak isteyenlere karşı görevlerini yapmaya çağırdı.

4- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Merkezi, sendikanın İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu'nun dört üyesini geçici olarak görevden aldı.

5- Antalya'nın merkeze bağlı Cihadiye köyünde, jandarma ile köylüler arasında çıkan çatışmada 10 kişi yaralandı.

6- Şırnak'ın Cizre ilçesinde 500 kişilik bir grubun Lice'deki olayları ve Zonguldak'taki grevci işçileri desteklemek amacıyla yaptıkları yürüyüş, güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi sonucu dağıtıldı ve 10 kişi gözaltına alındı.

7- Kapatılan Gazete Gazetesi'nin köşe yazarı Kamil Başaran'ı silahla öldürmekten İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Hakkı Morgül 24 yıl ağır hapis cezasına mahkum oldu.

8- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Arap topraklarını işgal ettikleri gerekçesiyle israil'e yardımların durdurulmasını istedi ve Ortadoğu barış konferansı yapılması yolundaki çağrısını tekrarladı.

9- İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan 47. Avrupa Topluluğu Zirvesi'ne 12 ülkenin devlet ve hükümet başkanları katıldı. Toplantıda, Sovyetler Birli-ği'ne yardım, Körfez krizinde izlenecek ortak tutum ve Avrupa siyasi birliği ele alındı.

10- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Lübnan Devlet Başkanı Elias Hra-wi ile görüştü. Görüşmede, Beyrut'un güvenlik planıyla ilgili gelişmelerin yanı sıra Lübnan'da 15 yıldır devam eden iç savaşın sona ermesi konusunda

Arap Birliği tarafından geçen yıl hazırlanan barış planı ele alındı.

11- Panama'da, parlamentoyu basan işçilere güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi sonucunda 10 kişi yaralandı.

12- Polonya'da Tadeusz Mazowiecki hükümetinin istifası, parlamento tarafından kabul edildi. Parlamento, istifasını kabul ettiği hükümetten, Devlet Bakanı Lech Walesa tarafından yeni bir başbakan atanıncaya kadar görevde kalmasını istedi.

13- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, birlik cumhuriyetleri arasında mal dolaşımını engelleyen tüm kararları geçersiz ilan etti. Gorbaçov ayrıca SSCB Bakanlar Kurulu'na, ülke dışına mal sevkiyatının çok sıkı denetlenmesi talimatını verdi.

15 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Olağanüstü Hal Bölgesi'nde uygulanan ek önlemlere ilişkin kanun hükmünde kararnamenin yürürlükten kaldırılarak yerine yeni bir KHK'nin uygulamaya konulmasını kararlaştırdı. Yeni kararnameyle, Olağanüstü Hal Böl-gesi'ndeki kişilere, sebepsiz yere uğradıkları zarardan dolayı devletten tazminat talep etme hakları getirildi.

2- TMMOB tarafından Ankara'da düzenlenen Kamu Çalışanları Sem-pozyumu'nda bir konuşma yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bütün çalışanlara sendika kurma hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İsparta'da yaptığı konuşmada seçim konusuna değindi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin Ödemiş'te düzenlediği açıkhava toplantısına katılarak, SHP ve DYP'nin muhalefet görevi yapamadıklarını öne sürdü.

5- TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal'ın, Milliyet Gazetesi'nde bir söyleşisi yayımlandı.

6- TBKP İstanbul 1. Olağan Kongresi'nde konuşan parti Genel Başkanı Nihat Sargın, hedeflerinin birlik, yasallık, yenilenme olduğunu belirtti.

7- Gazeteci Ahmet Turgut Yeşiltepe İstanbul'da öldü.

8- Türkiye'den Moskova'ya dönen SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şe-vardnadze, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, 'Türkiye, uluslararası alandaki otoritesiyle Körfez bulanılımının çözüm sürecini etkin ve olumlu bir biçimde etkileyebileceği gibi, Ortadoğu'daki öteki sorunların çözümünde de aynı yönde rol oynayabilir" dedi.

9- KKTC Başkanı Rauf Denktaş, İstanbul'da Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, Türkiye'nin Körfez'de çıkacak bir savaşta etkin rol oynamasının, Kıbrıs Türk halkı için tehlikeli sonuçlar doğuracağını belirtti.

10- Kıbrıslı İşadamı Polly Peck Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir'in İngiltere'nin başkenti Londra'da tutuklandığı bildirildi.

11- İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan iki günlük Avrupa Topluluğu zirvesinde ortak güvenlik politikası, dış politika ve ortak para konularında görüş birliğine varıldı.

12- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile ABD Başkanı George Bush arasında yarın yapılması planlanan görüşme, Bağdat yönetimi tarafından iptal edildi.

13- Fas'ta dün yapılan 24 saatlik grev sırasında göstericilerle güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 2 kişi öldü, 127 kişi de yaralandı.

14- Polonya'da devlet başkanlığına seçilen Lech Walesa, Jan Olszews-ki'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

16 ARALIK 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'de yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu'nun 424 sayılı KHK'yi iptaliyle ilgili olarak, "Biz bunu insan haklarına, anayasaya aykırıdır diye Anayasa Mahkemesi'ne götürdük, aylar süren mücadeleden sonra iptal edileceğini görmeye başlayınca Bakanlar Kurulu toplandı, kararnameyi geri çekti" dedi.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Kuzey Atlantik Kon-sey'inin Brüksel'de yapacağı dışişleri bakanları düzeyindeki sonbahar toplantısına katılmak üzere Belçika'ya gitti.

3- İsparta'da gezisini sürdüren DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin, Güneydoğu Kararnamesi ile ilgili sorularını yanıtlarken uygulamanın rejimin içinde olmadığını bildirdi.

4- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Güneydoğu illerine yaptığı gezi hakkında bilgi verdi.

5- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, düzenlediği basın toplantısında, bunalımdan çıkış yolunun erken seçim olduğunu, ancak, tüm siyasi partilerin ortaklaşa hazırlayacağı yeni bir seçim kanunu ve siyasi partilere yardım kanununda yapılacak değişikliklerle gerçekleştirilecek bir erken genel seçimin Türkiye'yi istikrara götüreceğini söyledi.

6- Türkiye Gazetesi'nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Ka-rayaiçın'la yapılan bir söyleşi yayımlandı.

7- İçişleri Bakanlığı'nca devlet büyüklerine hakaret ettiği savıyla açığa alınan Konya'nın Doğanhisar ilçesi Belediye Başkanı İsmail Görgülü 4 ay sonra görevine iade edildi.

8- Ankara'da yayımlanan Meydan gazetesinin ismini kullandığı gerekçesiyle Ankara Asliye 4.Ticaret Mahkemesi kararıyla, yayın hayatına çarşamba günü başlayan Meydan gazetesi toplatıldı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 11 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

10- Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentine mücahitlerin düzenlediği roket saldırılarında 16 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Hindistan'ın çeşitli yerlerinde Hindularla Müslümanlar arasında dün

meydana gelen çatışmalarda 18 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Romanya'da Temeşvar kentinde düzenlenen gösteriye katılan 10 bin kişi, Devlet Bakanı lon llliescu'yu protesto etti ve hükümetin çekilmesini istedi.

13- Arnavutluk'un Diraç kentinde çıkan olaylar sırasında 50 kişinin tutuklandığı, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Yunanistan'ın Korydallos Hapishanesi'nden yaklaşık 80 mahkum kaçtı.

17 ARALIK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'i göreve başlaması nedeniyle ziyaret etti.

2- SHP Parti Meclisi, Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı. İnönü, iktidarın anayasaya aykırı kararnameler çıkarıp geri çekerek aykırı davranışlarda bulunduğunu söyledi.

SHP Parti Meclisi toplantısında kurultay takvimi, son siyasal durum ve örgüt sorunları değerlendirildi.

3- Milli Savunma Bakanlığı'nın 1991 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'n-da görüşülerek kabul edildi. Görüşmelerde söz alan Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Körfez krizi, Doğu Avrupa'daki son gelişmeler ve Avrupa Konvansiyonel Kuvvet İndirimi Anlaşması (AKKA) üzerine görüşlerini anlattı.

4- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar Güneydoğu gezisinde partisinin Muş ve Batman'da düzenlediği toplantılarda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yoğun bir askeri yığınak yapıldığını ve halkın haksız bir savaşa sürüklendiğini belirtti.

5- SBP Kurucular Kurulu yazılı bir açıklama yaparak Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bir kadın ve bir çocuğun ölümüyle sonuçlanan olaylardan devletin sorumlu olduğunu öne sürdü.

6- Aileden sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek'e bağlı Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nün düzenlediği, "1. Aile Şurası" Ankara'da başladı.

7- İstanbul Merter'de ktırulu 180 işçinin çalıştığı bir deri fabrikasında De-ri-İş Sendikası'nın örgütlenmesinin ardından 98 işçi işten çıkarıldı.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı ve Milli Savunma eski Bakanı Ercan Vuralhan, Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu'ya 4 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

9- Haftalık Yeni Ülke gazetesinin 9.sayısı milli duyguları zayıflatmak ve yok etmek amacıyla propaganda yaptığı gerekçesiyle İstanbul 2 No'lu DGM tarafından toplatıldı.

10- NATO Bakanlar Konseyi'nin Belçika'nın başkenti Brüksel'de başlayan sonbahar dönemi toplantısına katılan dışişleri bakanları, Körfez krizi ile ilgili olarak özel bir deklarasyon yayımladılar ve adından açıkça söz etmek-

sizin, Irak'la ortak sınırı bulunan Türkiye'ye karşı girişilecek muhtemel bir saldırıda, NATO sözleşmesinin 5. maddesinin işlemesi konusunda bir kez daha güvence verdiler.

Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye'nin Batı Avrupa Birliği'nin Avrupa'nın savunma ayağını oluşturması konusuna bakış açısını ve sıkıntısını dile getirdi.

Alptemoçin, Brüksel'de Yunan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras ile Kıbrıs konusunda bir görüşme yaptı.

11- ABD Başkanı George Bush, Irak'ın 15 Ocak tarihine kadar Kuveyt'ten çekilmemesi durumunda askeri bir hareketle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Irak, Sovyet uzmanlarının ülkeden ayrılmasını yasakladı.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nı uyararak Filistinlilerin sınır dışı edilmesinin kendilerinin BM'deki faaliyetlerini tehlikeye düşürdüğünü bildirdi.

Bu arada Fransa hükümetinin de İsrail'in sınır dışı uygulamasını kınadığı bildirildi.

13- SSCB 4. Halk Temsilciler Kongresi, Devlet Başkanı Mihail Gorba-çov'un yetkilerini arttıran tasarıyla, cumhuriyetlerle merkezi yönetimin ilişkilerini belirleyen Birlik Yasası tasarısını görüşmek üzere toplandı. Toplantının açış konuşmasını yapan Gorbaçov, Yeni Birlik Sözleşmesi'nin imzalanması konusunda cumhuriyetlerde referanduma gidilmesi çağrısında bulundu.

Moldavya'da yüzbinlerce kişi, Halk Temsilcileri Kongresi'ndeki Moldavyalı temsilcilerin yeni birlik anlaşmasını imzalamamaları için protesto gösterileri düzenlediler.

14- Eski Demokratik Almanya'nın son başbakanı Lothar de Maiziere'-nin, gizli polis (STASI) ajanı olduğu yolunda hakkında çıkan iddialar üzerine Birleşik Almanya'daki Devlet Bakanlığı görevinden istifa ettiği ancak parlamentoda milletvekilliği görevini sürdürdüğü bildirildi.

15- Macaristan Başbakanı Jozef Antall, Demokratik Forum kongresinde yeniden parti başkanlığına seçildi.

16- Peru'da Aydınlık Yol Örgütü'ne bağlı militanlar başkent Lima'da iktidar partisinden bir milletvekilini öldürdüler.

17- Güney Kore Devlet Başkanı Roh Tae-Woo, SSCB'ye yaptığı dört günlük ziyareti tamamladı.

18- İran'ın Basra Körfezi kıyısındaki Buşehr yerleşim bölgesinde meydana gelen depremde 21 kişinin yaralandığı belirlendi.

18 ARALIK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, TBMM'de İstanbul'dan gelen bir grup partiliyi kabul etti. Konuşmasında, SHP ile DYP'nin sine-i millete dönme konusunda birleştiklerini belirten Akbulut, iki parti arasında bir fark kalmadığını öne sürdü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, SHP Parti Meclisi'nin yayımladığı bildiriyi açıkladı.

3- Türkiye, NATO tarihinde ilk kez kanat ülkelerin ordularını takviye için öngörülen çevik kuvvetin kendi topraklarına gönderilmesini istedi. Bu talepte, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi için BM Güvenlik Konseyi tarafından Bağdat'a tanınan 15 Ocak tarihine kadar, sözkonusu çevik kuvvetin Türkiye'de konumlandırılması istendi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçeleri, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, sine-i millete dönülmesi durumunda yapılacak ara seçim için halkın sandık başına gitmemesi gerektiğini belirtti.

6- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ile DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk başkanlığındaki ortak komisyon toplantısında, toplumsal muhalefeti yükselterek erken seçimi sağlamak, bu gerçekleşmezse ara seçim imkanı bırakmayacak biçimde sine-i millete dönmek kararı alındı.

7- Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, SHP ve DYP'nin sine-i millete dönmesi halinde yapılacak ara seçimlere katılacaklarını söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i, KKTC'nin Ankara Büyükelçiliği'nde ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

9- Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Daire Başkanlığı'nda Sorgu Şube Müdür Yardımcılığı yapan ve 1983 yılında emeklj olan Ferdi Tamer uğradığt silahlı saldırı sonucu öldü.

10- İnsan Hakları Derneği Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşan Vedat Aydın ile Türkçeye çeviren avukat Ahmet Zeki Okçuoğlu ve bu olayı yaptığı konuşma ile savunan HEP Diyarbakır İl Başkanı Mustafa Sözer'in yargılan-

malarına Ankara DGM'de başlandı. Mahkeme, tutuklu sanıklar Vedat Aydın ve Ahmet Zeki ökçuoğlu için tahliye kararı verdi.

11- Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sonuçlanan davada, bir sanığa 'cürüm söyletmek için işkence yaptıkları' gerekçesiyle yargılanan iki polis 4'er yıl 2'şer ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

12- Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan bir grup hemşire ve yardımcı personel, memur maaşlarına yapılan zamları protesto amacıyla yemek boykotu yaptı, hastane bahçesinde gösteri düzenledi.

13- Sovyet Ermenistan Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Aşot Yegiazaryan Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural'a yaptığı nezaket ziyaretinde, tarihsel anlaşmazlıkları bir yana bırakarak ilişkileri geliştirmeyi önerdi.

14-1983 yılında vatandaşlıktan çıkarılan ve bu konudaki itirazları Danıştay tarafından reddedilen gazeteci Doğan Özgüden ve İnci Özgüden Stras-bourg'taki İnsan Hakları Komisyonu'nda Türk Hükümeti aleyhine dava açtılar.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan NATO Bakanlar Konseyi sonbahar dönemi toplantısı sonuçlandı. Toplantı sonrasında ortak sonuç bildirgesi yayımlandı.

16- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, sonuçlanan NATO Bakanlar Konseyi toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında AT ile Irak arasındaki diyalog çabalarını desteklediklerini söyledi.

Bu arada AT Dışişleri Bakanlar Konseyi toplantısında AT Dönem Başkanı İtalyan Dışişleri Bakanı De Michelis ile Irak Dışişleri Bakanı Tank Aziz görüşmesinin, Aziz'in ABD Başkanı George Bush ile yapacağı görüşme sonrasına ertelenmesi kararlaştırıldı.

17- Lübnan Başbakanı Selim El Hoss istifa etti. Devlet Bakanı Elias Hra-wi, Hoss kabinesindeki Eğitim Bakanı Ömer Karami'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

18- Batı Berlin'de binlerce öğrenci ve öğretmen, eski Demokratik Al-manya'daki yüksek okulların kapatılması tasarısını protesto için gösteri yaparken, bir grup da Leipzig Üniversitesi binalarını işgal etti.

19- Bangladeş'in istifa eden eski Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad hakkında cinayet suçundan ikinci bir dava açıldı.

20- Nikaragua'da eski Contra gerillalarıyla askerler arasında çıkan çatışmada, 11 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21- Arnavutluk'ta öğrencilerin, siyasi suçluların serbest bırakılması için yürüyüş yaptıkları bildirildi. Öğrencilerin, Devlet Başkanı Ramiz Alia'dan ülkedeki karışıklığa son vermek için muhalefet ve aydınlarla hükümet arasında yuvarlak masa toplantıları yapılmasını talep ettikleri belirtildi.

22- Haiti'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini bir papaz olan Jean Bertrand Aristide kazandı.

19 ARALIK 1990

1- Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan, Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtce-be Alptemoçin, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Tugay Özçe-ri'nin katıldığı toplantıda, Körfez bunalımı ve NATO Çevik Kuvveti konusunun görüşüldüğü bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Türkiye'nin NATO'dan Güneydoğu Anadolu'da konuşlandırılmak üzere Çevik Kuvvet gönderilmesi yolundaki isteğine ilişkin girişimi doğruladı, ancak konu henüz tam olarak olgunlaş-madı dedi.

Konunun NATO'da askeri düzeyde ele alındığı, henüz kesin bir yanıt verilmediği belirtildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, devletin çiftçiye olan borçlarını bir an önce ödemesi gerektiğini ve tespit komisyonları aracılığıyla, üretici temsilcilerinin katılımıyla destekleme alım fiyatlarının bir an önce açıklanmasını istedi.

Bu arada gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnönü, Türkiye'ye NATO Çevik Kuvvetinin gönderilmesi konusunda görüşlerini belirterek, Başba-kan'ın derhal TBMM'ye ve kamuoyuna bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, kendisinin seçmen yaşının 18'e indirilmesi önergesi ile ilgisi olmadığını, Konya'daki üniversiteli gençlerin isteği üzerine ANAP milletvekillerince değişiklik önerisinin hazırlandığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, İran İslam Cumhuriyeti Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Hamit Zencari'yfe görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken 1 Ocak'ta bütün cezaevlerinde açış görüş yapılacağını belirtti.

5- Türk-İş Başkanlar Kurulu bir günlük genel grev kararı aldı. Eylemin günü, başkanlar toplantısında açıklanacak.

6- Türk Basın Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, Başbakan Yıldırım Akbulut'u ziyaret ettiler.

7- Ankara'daki temaslarını sürdüren KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denk-taş, Başbakan Yıldırım Akbulut ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'le birer görüşme yaptı.

8- Karadeniz'de kıyısı bulunan dört ülke olan Bulgaristan, Romanya, SSCB ve Türkiye'nin dışişleri bakanlığı yetkililerinin katılımıyla düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi (KEİB) toplantısı, Ankara'da başladı.

9- Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi'nin önderliğinde dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen "İnsan Hakları Şimdi" adlı gösteri İstanbul'da yapıldı.

10- Şırnak'ın Cizre ilçesinde üç öğrencinin gözaltına alınmasını protesto eden lise öğrencileri, derslere girmediler.

11- 1978'de Türkiye İşçi Partisi üyesi 7 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Mahmut Korkmaz, 105 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

12- Yeni Çözüm dergisi Yazıişleri Müdürü Erdoğan Yaşan Kopar, bölücülük yaptığı gerekçesiyle yargılandığı İstanbul 2.Nolu DGM'de, iki ayrı davada, toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hüküm daha sonra 15 milyon 950 bin lira para cezasına çevrildi.

13- Ordunun manevi kişiliğini aşağıladıklarını gerekçesiyle haklarında dava açılan Zaman Gazetesi Sorumlu Müdürü Servet Ergin ile gazetenin yazarlarından Ömer Okçu, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada beraat ettiler.

14- Basın yoluyla hükümetin manevi kişiliğini aşağıladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan UBA Haber Müdürü Özden Alpdağ ile Ulus Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yılmaz Bozkurt, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'n-de görülen ilk duruşmada beraat ettiler.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'de sürmekte olan AT Dışişleri Bakanları Komisyonu'nün toplantısı sırasında ele alınan ve Akdeniz ülkelerine yardımı öngören Teni Akdeniz Politikası PaketP'ne Türkiye'nin de katılması, Yunanistan'ın veto tehditleri sonucu engellendi. AT Konseyi ve Komisyon'u, Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras'ın görüşünü kabul ederek 4.4 milyar ECU'luk (5.7 milyar dolar) paketten Türkiye'ye para verilmeyeceğine ilişkin Atina'ya yazılı taahhütte bulundu.

AT Dönem Başkanı ve İtalya Dışişleri Bakanı Gianni de Michelis, düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorunun çözümlenmesi için, Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs ve Avrupa Topluluğu'nun katılacağı bir uluslararası konferans önerdi. •

16- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitçotakis, Batı Trakya'da yeni iş olanaklarının yaratılması, bölgeden başka şehirlere göçün engellenmesi, yo-

renin yatırımcılar için daha çekici hale getirilebilmesi amacıyla özel bir kalkınma planı uygulanacağını açıkladı.

17- SSCB Başbakanı Nikolay Rijkov, Halk Temsilciler Meclisi'nde bir konuşma yaparak, ekonomideki bozuk düzenden hükümetinin sorumlu olduğunu kabul etti ve perestroikayı başlangıçta tasarlandığı biçimiyle gerçekleştirmeyi başaramadık dedi.

Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ise, ülkenin sosyal gerginliğin yüksek olduğu bölgelerinde doğrudan kendisine bağlı yönetimler kurarak olağanüstü durum ilan edebileceğini açıkladı.

18- Arnavutluk'ta Komünist Parti yönetiminin, çok partili sisteme geçileceğini açıklanmasının ardından Devlet Başkanı Ramiz Alia başkanlığında toplanan parlamento komisyonu, bağımsız politik örgütlerin kurulmasını ya-sallaştıran bir kararnameyi kabul etti.

19- İsrail askerlerinin, işgal altındaki Filistin topraklarında 19 Filistinliyi yaraladıkları bildirildi.

20- Lübnan'da Selim El Hoss başkanlığındaki hükümet, ülkede daha geniş tabanlı bir hükümet kurulmasına imkan tanımak amacıyla istifa etti.

21- Romanya'nın Temeşvar kentinde, hükümeti istifaya çağıran onbin-lerce işçi ve öğrenci gösteri yürüyüşü yaptı.

20 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bazı ANAP milletvekillerini TBMM'deki odasında kabul ederek bir süre görüştü.

2- ANAP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı. Toplantıda cumhurbaşkanının yetkileri görüşüldü. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akbulut, NATO'ya ait Çevik Kuvvet'in Türkiye'ye çağrılması konusunda Bakanlar Kurulu kararı bulunduğunu açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında Başbakan Yıldırım Akbulut'un NATO'dan Çevik Kuvvet istemiyle ilgili olarak bir açıklama yapmaması halinde dünyada bu istemin saldırı amacı taşıdığı izlenimi uyandıracağını söyledi.

4- Sağlık BakanJığj'nın bütçesi TBMM Genel Kurufu'nda görüşülerek kabul edildi.

5- İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunları Cemiyeti tarafından İstanbul'da düzenlenen, "1990 Yılı Sonunda Türkiye ve Dünya" konulu konferansta DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de bir konuşma yaparak, Irak'a karşı Çevik Kuvvet çağırmakla, milli savunmanın ihale edildiğini söyledi.

6- Ankara'da yapılan Türk - İş Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, Genel Başkan Şevket Yılmaz, tüm Türkiye'de işçilerin 3 Ocak 1991 tarihinde işe gitmeyerek .genel eylem yapacaklarını açıkladı.

7- Türkiye'de yaklaşık 60 bin belediye memurunu kapsayan Tüm Belediye Memurları Sendikası (Tüm-Bel-Sen) için, kurucu 5 bin üyenin imzasını taşıyan başvuru İstanbul Vaüüği'ne verildi ve sendika resmen fcurufmuş oldu.

8- Ankara Üniversitesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1402'lik 9 öğretim üyesi, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Serin'e verdikleri ortak dilekçede, YÖK ve 1402'likler uygulamasını protesto ederek görevlerinden istifa eden öğretim üyelerini geri dönmeye çağırmasını istediler.

9- Tunceli ve Bingöl'ün kırsal kesimlerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 11 terörist ölü olarak ele geçirildi. Çatışmada bir jandarma erinin şehit olduğu bildirildi. Bu arada Hatay'ın Kırıkhan ilçesi Keltepe sınır bölgesinde meydana gelen çatışmada da 4 terörist yakalandı.

10- Amasya'nın Merzifon ilçesi yakınlarındaki Yeniçeltek Maden İşletmeleri'nde 7 Şubat 1990 tarihinde meydana gelen ve 68 işçinin toplu ölümüne neden olan iş kazasında, gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Yeniçeltek Kömür ve Madencilik Şirketi, Ankara 3. İş Mahkemesi'nce yaklaşık 7 milyar lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

11- Zaman Gazetesi muhabirlerinden Yılmaz Polat ile gazetenin Yazıiş-leri Müdürü Servet Engin, Atatürk'e hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılandıkları Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 3'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Engin'in cezası 5 milyon 450 bin lira ağır para cezasına çevrildi.

12- Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, İngiltere'nin başkenti Londra'da beş gün gözaltında tutulduktan sonra 3.5 milyon sterlin kefalet karşılığında tahliye edildi.

13- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail'i işgal altındaki topraklardaki uygulamalarından ötürü kınayan ve Ortadoğu sorunu için bir uluslararası konferans çağrısı yapan karar tasarısını oy birliği ile onayladı.

14- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevarnadze, Halk Temsilciler Kongresi'nde yaptığı konuşmada, ülkenin diktatörlüğe kaydığını öne sürerek görevinden istifa etti.

15- Almanya'nın yeni başkenti Berlin'de 58 yıldan bu yana ilk kez seçimlerle belirlenmiş iki ortak Alman Meclisi Reichstag binasında toplanarak göreve başladı. Toplantının açılış konuşmasını eski Başbakan Willy Brandt yaptı. Brandt, açış konuşmasında Körfez krizine değindi ve "Savaş Avrupa'nın kapısındadır" dedi.

16- Arnavutluk'ta muhalefetin yasallaşmasından ve ilk muhalefet partisi Demokratik Parti'nin resmen kurulmasından sonra bir grup aydın da ülkedeki insan hakları ihlallerini araştırmak üzere bir forum kurduklarını açıkladılar.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Irak'a karşı faaliyetlerde bulunulması halinde terörist eylemler düzenleme tehditinde bulunan Abdul Abbas liderliğindeki Filistin Kurtuluş Cephesi (FLP) adlı örgüte destek verdiği gerekçesiyle Libya'ya uyarıda bulundu.

18- Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa, yeni hükümeti kurmak için uygun bir aday bulamaması üzerine Tadeusz Mazowiecki geçici hükümetinden görevde kalmasını istedi.

21 ARALIK 1990

1- Yüksek Askeri Şura, gündemdeki çeşitli maddeleri görüşmek amacıyla Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yıldırım Akbulut başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura üyelerini kabul etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ürdün, Irak ve Suudi Arabistan'ı kapsayan Ortadoğu gezisi için Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti. İnönü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ın Türkiye için bir tehdit oluşturmadığını, hükümetin, NATO'dan Çevik Kuvvet istemi konusunda Meclis'e ayrıntılı bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

3- Türk-İş Başkanlar Kurulu tarafından 3 Ocak'ta bir gün işe gitmeme şeklinde alınan eylem kararı üzerine toplanan Bakanlar Kurulu, eyleme müdahale etmeme kararı aldı. Kurul'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'un sendikacılarla görüşüp, çeşitli konuların halli için çalışma yapması kararlaştırıldı.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, NATO Çevik Kuvveti'ne ait 42 uçak ve 576 personelin Türkiye'ye geleceğini açıkladı. Alptemoçin, gelecek kuvvetlerin caydırıcılık niteliği taşıdığını, kışkırtıcı olmadıklarını söylerken, Çevik Kuvvet'in Türkiye'ye gelişine ilişkin kararın 30 Kasım tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında alındığını belirtti. Alptemoçin, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i TBMM'deki odalarında ayrı ayrı ziyaret ederek, Türkiye'nin NATO'dan Çevik Kuvvet çağırması ve Körfez'deki son gelişmelerle ilgili olarak bilgi verdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ı ziyaret ederek alınan eylem kararını demokratik ve uygar bir hareket olarak nitelendirdi.

6- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaptığı incelemeler sonucu edindiği izlenimleri Cumhuriyet Gazetesi'ne anlattı.

7- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında toplanan çalışma grubu, erken seçim konusunda yapılabilecek eylemlere ilişkin hazırladıkları raporları birbirlerine sundular.

8- SHP Meclis grubu tarafından görevlendirilen dört milletvekili, İzmir

Buca Bölge Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde 19 Kasım'da başlatılan ve 20 kişinin katıldığı açlık grevi ile ilgili incelemeler yaparak, tutuklu ve hükümlülerin isteklerinin siyasi değil, tamamıyle cezaevi koşullarıyla ilgili olduğunu belirttiler.

9- Eski TBMM Başkanı ANAP milletvekili Necmettin Karaduman Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile birlikte Konya'ya yaptığı gezi sırasında, anayasa değişikliği önergesini imzaya açmasını eleştirerek, böyle bir girişimin hükümette ve grupta tartışılması gerektiğini söyledi.

10- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Yol-İş Başkanlar Kurulu toplantısına katılarak genel eylem kararına karşı çıkan kişi ve kuruluşları yanıtladı.

11- Karadeniz'de kıyısı bulunan dört ülke dışişleri bakanlığı yetkililerinin Ankara'da yaptıkları toplantıda, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi (KE-İB) projesinin ana hatları belirlendi.

12- Gazeteci-yazar Behzat Atalar Zonguldak'ta öldü.

13- NATO Savunma Planlama Komitesi (DPC), Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı toplantıda, Ankara'nın isteği doğrultusunda Türkiye'ye Çevik Kuvvet gönderilmesi konusunda karar mekanizmasının işletilmesi kararı alındı.

14- BM Güvenlik Konseyi'nin, Filistin sorununa çözüm getirilmesi için uluslararası konferans düzenlenmesi yolundaki başkanlık deklarasyonu ile işgal altındaki topraklardaki Filistinlilerin sınırdışı edilmelerini kınayan kararı, İsrail ve Fil istin-Kurtul üş Örgütü tarafından tepkiyle karşılandı.

15- SSCB'de Ukrayna'daki Sovyet askerleri arasında çıkan bir etnik tartışmanın silahlı çatışmaya dönüştüğü ve 21 askerin yaralandığı bildirildi.

16- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti Parlamentosu aldığı bir kararla kendi iç güvenlik gücünü kuracağını ilan etti.

17- İngiltere'nin yeni Başbakanı John Majör, ilk resmi ziyareti için ABD'nin başkenti Washington'a gitti.

22 ARALIK 1990

1- Halkın Emek Partisi Bakırköy ilçe örgütünün düzenlediği "İnsan Hakları, Kontrgerilla ve Kahramanmaraş Katliamı" konulu panel, İstanbul'da yapıldı.

2- HEP İstanbul Milletvekili Kenan Sönmez istifa etti.

3- SHP eski kurucu genel başkanı Aydın Güven Gürkan'la yapılan söyleşi Tercüman Gazetesi'nde, DYP eski genel başkanı Hüsamettin Cindo-ruk'la yapılan söyleşi de Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Gaziantep'in Kilis ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle teröristler arasında ç. ıkao .silahl" -pat^macte &r .terörist .âli"1 jda'ak &? ^S(pr, Wi

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

6- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Körfez gezisinin ilk durağı olan Ürdün'ün başkenti Amman'da Kral Hüseyin ve Veliaht Hasan'la birer görüşme yaptı. İnönü, partisinin Körfez krizi ile ilgili savaşa karşı çıkan ve barışçı çözümü öngören politikasını anlattı. Ayrıca İnönü'nün "Ortadoğu İçin Güvenlik ve İşbirliği Konferansı" (OGİK) çağrısını Kral Hüseyin'in olumlu karşıladığı bildirildi.

7- ABD Başkanı George Bush ve ABD'de bulunan ingiltere Başbakanı John Majör, düzenledikleri ortak basın toplantısında, Körfez'de ciddi bir kışkırtma olması durumunda buna sert karşılık vereceklerini belirttiler. Suudi Arabistan'daki ABD kuvvetlerini denetlemekte olan ABD Savunma Bakanı Dick Cheney, Amerikan kuvvetlerinin, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmemesi durumunda savaşa 15 Ocak tarihinden hemen sonra hazır olacaklarını söyledi. Irak Parlamentosu Başkanı Sadi Mehdi Saleh, ülkesinde nükleer silah bu-

s lunmadığını, ancak kimyasal silahlara sahip olduklarını belirterek ABD liderliğindeki çok uluslu gücün saldırması halinde kiyasal silahları kullanacaklarını söyledi.

8- SSCB istihbarat örgütü KGB Başkanı Vladimir Kruçkov, Halk Temsilciler Kongresi'nde yaptığı konuşmada, ülkenin dört bir yanında giderek tırmanan milliyetçi akımların ve bunların sonucunda patlak veren etnik çatışmaların, ülkenin yüzyüze bulunduğu en önemli sorun olduğunu söylerken, cumhuriyetlerdeki milliyetçi grupların Amerikan Haber Alma Örgütü ClA'nin da desteğiyle silahlandığını öne sürdü.

9- İtalya'da NATO'nün gizli örgütü Gladio'nun iç politikaya karışıp karışmadığının ve devlete karşı politik komplolar kurup kurmadığının belirlenmesi amacıyla Roma Savcılığı tarafından adli soruşturma açıldı.

10- Romanya'nın başkenti Bükreş'te yaklaşık 20 bin kişi, Devlet Başkanı lon llliescu ile Ulusal Selamet Cephesi hükümetinin istifasını istedi.

Romanya'nın Temeşvar kentinde de yaklaşık 75 bin işçi bir haftadır hükümeti protesto için grevde bulunuyor.

11- Arnavutluk'ta 45 yıldır Komünist Parti'ye bağlı olan işçi sendikası partiden bağımsızlığını ilan etti.

Bu arada başkent Tiran'da yaklaşık 12 bin kişi, ülkenin ilk muhalefet partisi Demokratik Parti'yi desteklemek amacıyla bir gösteri düzenledi.

12- Yugoslavya'nın Bosna-Hersek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına Demokratik Eylem Partisi'nin lideri Alia İzetbegoviç seçildi.

23 ARALIK 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Cumhuriyet Gazetesi'nin Çevik Kuvvetle ilgili sorusunu yanıtlayarak, "NATO" nün Çevik Kuvveti tümüyle NATO iç mekanizmaları çerçevesinde Türkiye'ye davet edilmiştir" dedi ve bu konudaki endişeleri yersiz, tepkileri gereksiz, kuşkuları ise geçersiz olarak niteledi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda memur maaş katsayıları görüşülürken dinleyici locasındaki bazı memurların sendika hakkı için slogan atması üzerine 20'yi aşkın memur gözaltına alındı.

HEP Milletvekili Mahmut Alınak'a "Meclis'te işverenlerin temsilcileri dolaylı da olsa var. Memurlara da söz verilmesi gerekir" sözleriyle protestoya neden olduğu gerekçesiyle iki birleşim genel kuruldan çıkarma cezası verildi.

3- İnsan Hakları Vakfı'nın Eskişehir Cezaevi'nİ inceleme istemi Adalet Bakanı Oltan Sungurlu tarafından geri çevrildi.

4- İzmir Buca Bölge Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde 18'i siyasi 20 tutuklu ve hükümlünün 19 Kasım'da başlattıkları açlık grevinin sürdüğü, sağlık durumları bozulduğu için dört eylemcinin daha İzmir Devlet Hastşnesi'ne kaldırıldığı, ancak hastanedeki eylemcilerin tedaviyi kabul etmedikleri bildirildi.

Bu arada İnsan Hakları Derneği yöneticilerinin, cezaevindekilere şekerli ve tuzlu su verilmesi için cumhuriyet savcılığına yaptıkları başvurunun sonuçsuz kaldığı belirtildi.

5- ABD Ulaştırma Bakanı Samuel Skinner, resmi temaslarda bulunmak üzere İstanbul'a geldi.

6- Amasya'nın Merzifon ilçesi Yeniçeltek Kömür İşletmesi'nde grizu patlaması sonucu ölen işçilerden 6'sının cesedi daha çıkarıldı. 7 Şubat 1990'da meydana gelen faciada ölen 68 işçiden bugüne kadar 26'sının cesedi çıkarıldı.

7- Sivil Savunma Genel Müdürlüğü bünyesinde illerde 24 saat koordine-li çalışılacak bir merkez oluşturuldu.

8- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü Başkanlık Köşkü'nde kabul etti. İnönü, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Sadam Hüseyin'in, 'Türkiye ile Irak'ın 70 yıldan bu yana iyi dostluk ilişkileri içerisinde bulunduğunu belirttiğini ve Körfez krizinden sonra Türkiye'nin Irak'a karşı takındığı tutumdan üzüntü duyduğunu" bildirdiğini, söyledi.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile Maliye Bakanı Yorgo Simiris iki günlük bir ziyaret için Suriye'ye gittiler.

10- Suudi Arabistan'daki Amerikan kuvvetlerini 5 gündür denetlemekte olan ABD Savunma Bakanı Dick Cheney, ABD Genelkurmay Başkanı Colin Powell ile birlikte Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti. Cheney, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir görüşme yaptı.

11- İsrail hücumbotunun bir Lübnan feribotunu Sayda kenti açıklarında durdurduğu ve feribotta bulunan 4 Filistinli ile Lübnanlının sorgulanmak üzere İsrail'e götürüldüğü bildirildi.

24 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le görüşen SHP, DSP ve RP liderlerini eleştirerek, Saddam'la görüşme arzusunda olmadığını açıkladı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Bakanlar Kurulu'na boş kararnameler imzalatıldığı yolundaki sözleriyle ilgili basının sorularını yanıtladı.

3- TBMM Genel Kurulu 1991 yılı bütçe yasa tasarısını kabul etti. Başbakan Yıldırım Akbulut bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, "NATO'dan Çevik Kuvvet istenmesi konusundaki yorumlara değinerek, Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu ve Çevik Kuvvet'in caydırıcı niteliği bulunduğunu belirtti. ANAP grubunun bütçeye ilişkin görüşlerini grup başkanvekilleri Yasin Bozkurt ve Raşit Daldal açıkladılar.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bütçe görüşmeleri sırasında grubu adına yaptığı konuşmada, Körfez krizi hakkında partisinin görüşlerini açıkladı. İnönü, "Başbakan net bir şekilde bizim savaşta yer alıp almayacağımızı söylesin. Paramız azdır, yoktur bunları çözeriz, ama savaşa girersek hayatını kaybedenler geri dönmez. Hayatını kaybedenler karar veremezler" dedi.

SHP grubunun bütçe üzerindeki görüşlerini de grup başkanvekilleri Hasan Fehmi Güneş ve Onur Kumbaracıbaşı açıkladılar.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de bütçenin tümü üzerinde görüşlerini belirtirken, HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, partisi adına görüşlerini açıklayamamaktan yakındı.

Muhalefetin eleştirilerini Başbakan Yıldırım Akbulut ile Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci yanıtladılar.-

4- Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile Genel Maden-İş Sendikası yöneticileri Ankara'da biraraya gelerek, grevleri 25. gününü dolduran TTK ve MTA sözleşmelerini görüştüler.

5- ANAP, SHP ve DYP sözcüleri Tercüman Gazetesi'nde biraraya gelerek, iç ve dışta meydana gelen son gelişmeleri değerlendirdiler.

6- SHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Küçükçekmece Belediye Başkanı ile Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısını iki yıl, iki belediye meclis üyesini de kesin olarak partiden ihraç kararı aldı.

7- İzmir Buca Bölge Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde 18'i siyasi 20 hükümlü ve tutuklunun başlatıkları açlık grevi 36. gününü doldurdu. Eylemin ölüm

orucuna dönüştüğünü savlayan tutuklu ve hükümlü aileleri Ankara'ya gelerek TBMM Başkanlığı ve Başbakanlığa birer dilekçe verdiler. Aileler, Adalet Bakanı ile görüşme istemlerine yanıt alamadıklarını belirttiler.

8- Yeşiller Partisi ile bazı yurttaşlar, Türk hükümetinin NATO'dan çevik kuvvet istemesine karşı Danıştay'da dava açtılar.

9- 11 Nisan 1990 tarihinde Yeni Asya gazetesinde çıkan "Konya Alçak Uçuş Üssü" ile ilgili haberden dolayı devlet sırrını ifşa ettikleri iddiasıyla yargılanan Abdülkadir Selvi ve Yazı İşleri Müdürü Sefahattin Aksakal İstanbul DGM'deki duruşmada beraat ettiler.

10- Haftalık Yeni Ülke gazetesinin 23 Aralık 1990 tarihli sayısı İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

11- Önümüzdeki günlerde boykot yapılacağı gerekçesiyle Dicle Üniversitesi'nde okuyan çok sayıda öğrencinin polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

12- İstanbul Topkapı Cevizlibağ'da bir ilaç fabrikasının buhar kazanının patlaması sonucu iki işçi öldü.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün Ürdün ve Irak gezisini izleyen Türk gazetecileri Bağdat'ta Uluslararası Konferans Merkezi'nde kabul etti. Kabulde Saddam Hüseyin, 'Türkiye Cumhurbaşkanı Irak'ı ziyaret arzusunda bulunursa, ona hoşgeldiniz deriz" dedi.

14- Türkiye'den Irak'a gönderilen iki TIR dolusu ilaçla ilgili olarak Irak'ın teşekkür mektubu gönderdiği bildirildi.

15- Belçika hükümeti yaptığı toplantıda, Türkiye'ye 10 kişilik askeri bilirkişi heyeti gönderme kararı aldı.

16- Sovyetler Birliği Halk Temsilciler Kongresi, Başkan Mihail Gorba-çov'un ülkenin geleceği için oluşturduğu Yeni Birlik Antlaşması'nı ilke olarak benimserken Gorbaçov'un önerdiği isim değişikliği önerisini reddederek ülkenin adındaki sosyalist ifadesini korumaya karar verdi.

17- Arnavutluk'ta yaklaşık 40 yıldır iktidardaki Komünist Parti'nin yönetiminde olan polis örgütü, bundan böyle KP'den bağımsız olarak çalışacağını bildirdi.

18- Sri Lanka'nın kuzeyinde Tamil gerillalarının bir yola döşedikleri mayına çarpan orduya ait sağlık kamyonu havaya uçtu. 18'i asker olmak üzere 22 kişi öldü, 5 asker de yaralandı.

19- Hindistan'da Pencap eyaletinde meydana gelen olaylarda 22 kişi öldü.

20- İsrail'in, 200 Filistinli tutukluyu serbest bıraktığı bildirildi.

21- Vietnam, Bulgaristan'da çalışan Vietnamlı işçilere kötü muamele edildiği gerekçesiyle Bulgar hükümetini kınadı.

22- Bangladeş'te Çittagong Üniversitesi kampüsünde karşıt görüşlü öğrencilerin çatışması sırasında 1 öğrenci öldü, 100'den fazla öğrenci yaralandı.

25 ARALIK 1990

1- Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 17. yılında Anıtkabir'deki mezarı başında devlet töreniyle anıldı. İnönü'nün, Pembe Köşk'ün karşısına dikilen heykeli de Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın tarafından açıldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Irak ve Ürdün gezisi hakkında Başbakan Yıldırım Akbulut'a bilgi verdi.

İnönü, bu arada, Sosyalist Enternasyonal Ortadoğu İşleri Sorumlusu Hans Wichsnevsky ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD ve Irak dışişleri bakanlarının diyalog girişimlerinin gerçekleşmesi için Batılı diplomatların yardımı gerektiğini vurguladı.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, Ankara Ticaret Oda-sı'nca düzenlenen "Sürekli Kalkınmada Çevrecilik, Turizm ve Sorunları" panelinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ordusuyla, üniversitesiyle, yargısıyla ve siyasetçileri ile katmanlara ayrılmış ve toplumdan soyutlanmış bir görüntü içinde bulunduğunu söyledi ve "böylesi bir toplumda kültürel kalkınmayı temin etmek mümkün değil" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Güneş Gazetesi'nin Körfez krizi ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- Türkiye'nin Körfez kriziyle birlikte başlattığı silah ve mühimmat sağlanmasına yönelik çalışmalarına hız verildi. Bu çerçevede özellikle Almanya'dan Leopard ve M-113 zırhlı personel taşıyıcıları Türkiye'ye getirildi ve ABD ile Almanya'dan Patriot ve Roland füze sistemleri istendiği bildirildi.

6- Irak hükümeti, 12 Aralık'ta iki uçağın Türkiye sınırlarından hava sahasına girdiğini ve 18 kilometre kadar ilerlediğini öne sürerek 17 Aralık'ta Türkiye'ye bir protesto notası verdi. Dışişleri yetkilileri, notanın metninden, ihlalin ABD uçakları tarafından gerçekleştirildiğinin anlaşıldığını belirttiler.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin sıcak savaşa girmesi durumunda Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın değil ANAP grubu ve TBMM'nin sorumlu olacağını bildirdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Cumhur-başkanı'nın Türk ulusunun sırtından kumar oynadığını savunarak, 'Türkiye

bir savaşa sürüklenirse baş sorumlusu Turgut Özal olacaktır" dedi.

9- HEP Milletveki Mahmut Almak yaptığı yazılı açıklamada, 1991 yılı bütçesinin halkın sorunlarına çözüm getirmediği gibi sorunlarını daha da ağırlaştırdığını belirterek, çözüm demokratik halk ekonomisini uygulayabilecek demokratik halk devletidir dedi.

10- SHP Grup Başkan Vekili Onur Kumbaracıbaşı, parti programını Hürriyet Gazetesi'ne anlattı.

11- İktidarı seçime zorlamak amacıyla SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ile DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında oluşturulan komisyon, tekrar biraraya gelerek, ele alınacak rapora son şekli «tatil:

12- Danıştay Başkanlığı'na 4.Daire Başkanı Ekrem İspir seçildi.

13- Türk-İş tarafından alınan ve 3 Ocak'ta uygulanacak olan "bir gün işe gelmeme" kararıyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

14- Hak-İş'e bağlı Özdemir İş Sendikası, 7 bin 500 üyesinin çalıştığı 12 işyerinde greve başladı.

15- Rusya Federatif Cumhuriyeti'nin bir alt cumhuriyeti olan Tataristan Cumhuriyeti'nin Başbakanı Muhammet Sabırov ve beraberindeki heyet, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şükrü Yürür'ün konuğu olarak Ankara'ya geldi.

16- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ın konuğu olarak Ankara'da bulunan İran'ın Tebriz kenti Belediye Başkanı Mir Müsavi, çöpün gübreye dönüştürülmesi için bir fabrika kurmak istediklerini belirterek, bu konuda işbirliği önerdi.

17- Tunus Büyükelçisi Muhammed Megdiche, Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen'i ziyaret etti.

18- TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında alkışlı protesto eyfemf yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan belediye memurları Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mehkemesi'nce serbest bırakıldı.

19- Savaşa hayır dediği için gözaltına alınan ve 3 arkadaşıyla birlikte yasadışı örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle İstanbul DGM'de yargılanan lise öğrencisi tahliye edildi.

20- İçel Emniyet Müdürlüğü'nce Mersin'de yapılan operasyonlarda ele geçirilen PKK örgütünün Çukurova bölge sorumlusu dahil 21 kişiden 15'i tutuklandı.

21- Irak adına casusluk yaptığı gerekçesiyle Genelkurmay Askeri Mah-kemesi'nde yargılanan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı eski kontrolörü Ahmet Alver, vatana hıyanetten 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

22- Gazeteci İlhan Engin İstanbul'da öldü.

23- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, İspanyol Televizyonu'na verdiği demeçte, "ilk hedefimiz İsrail olacaktır" dedi.

İsrail Başbakanı İzak Şamir düzenlediği basın toplantısında, İsrail ordusunun en üst düzeyde alarma geçirildiği bildirildi.

Irak, ABD, Birleşmiş Milletler, SSCB, İngiltere ve Avusturya büyükelçilerini görüşmede bulunmak üzere geri çağırdı.

24- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un ülkedeki tüm yürütme gücünü elinde toplamasını sağlayacak anayasa değişikliklerinden bazıları Moskova'da toplanan Halk Temsilcileri Kongresi'nde onaylandı. Kongre, Gorbo-çov'un yürütme yetkilerinin bir bölümünü üstlenecek bir başkan yardımcılığı makamı oluşturulmasını kabul ederken, bu yardımcının başkanlığında tüm yasama kararlarının yürürlüğe konulmasını sağlayacak bir Devlet Denetleme Komitesi'nin kurulmasını reddetti. Kongre, Sovyet liderin kendisinin atayacağı ve doğrudan kontrol edeceği küçük bir kabine oluşturma planını da kabul etti.

Bu arada SSCB Halk Temsilcileri Kongresi'nin yeni birlik sözleşmesine ilişkin olarak kabul ettiği kararın, tüm değişiklik önerilerini de içeren metni açıklandı.

SSCB'nin Rusya Federasyonu'nün Devlet Başkanı Boris Yelisin, Gorbaçov'un elindeki yetkilerin gereğinden fazla olduğunu söyleyerek, yetkilerinin daha da artırılmasına karşı çıktığını kaydetti.

25- Yugoslavya'nın Sırbistan Cumhuriyeti'nde partilerinin isimlerini Sosyalist Parti'ye çeviren komünistler, 50 yıl aradan sonra yapılan ilk özgür seçimleri kazandılar. Sosyalist Parti'nin lideri Slobodan Miloseviç de Sırbistan Cumhurbaşkanlığıma yeniden seçildi.

26- Lübnan'da yeni Başbakan Ömer Karami, Müslümanlar ile Hıristiyanların eşit sayıda temsil edildikleri yeni hükümetine herkesin katılmasını umduğunu açıklamasına karşın, Lübnan Güçleri adlı milis örgütü ile Kataeb Partisi, en az 10 bakanlık isteyerek yeni hükümete katılmayacaklarını açıkladılar.

27- Güney Kore Devlet Başkanı Roh Tae Woo'nun 13-17 aralık tarihleri arasında Moskova'ya yaptığı gezi Kuzey Kore tarafından eleştirilerek, birleşmeyi engelleyici olarak nitelendirildi.

28- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da, İsrail askerlerinin ateş açması sonucu bir Filistinli öldü, bir Filistinli yaralandı.

29- Hindistan'da meydana gelen terör eylemlerinde Pencap eyaletinde 11, Keşmir eyaletinde ise 8 kişi öldü.

30- Latin Amerika ülkesi Surinam'da ordu, dün seçimle işbaşına gelmiş olan Devlet Başkanı Ronsewak Shankar liderliğindeki hükümeti devirerek yönetime el koydu. Ordu komutanlığı görevine getirilen Teğmen Ivan Gra-anoogst, 100 gün içerisinde seçimlere gidileceğini açıklarken geçici bir hükümet kurulduğunu da duyurdu.

ABD askeri darbeyi kınadı ve darbecileri iktidarı derhal seçimle işbaşına gelen yöneticilere devretmeye çağırdı.

26 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kongrelerde yeni seçilen ANAP'lı ilçe yöneticileri ve milletvekillerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Özal ile yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Körfez krizi ile ilgili son gelişmeler, önce Genelkurmay Başkanlığı'n-da Başbakan Yıldırım Akbulut'un katıldığı, sonra da Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığındaki brifinglerde değerlendirildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, ilk brifingten sonra Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan'a yaptığı nezaket ziyaretinde, "İncirlik Üssü'-nün ABD kullanımına açılması yolunda ek protokol yapılıp yapılmayacağına" ilişkin bir,soruya yanıt verirken, "Bundan sonra beni ilgilendiren herhangi bir şey olamaz. Bundan sonra herşey siyasi otoritenindir" dedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grubunun olağanüstü toplantısında, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Yıldırım Akbulut ile yaptığı görüşmeler ve Körfez gezisi hakkında bilgi verdi. İnönü, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı Türkiye'nin savaşa girmeyeceğini açıklamaya çağırdı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in katıldığı SHP-DYP ortak çalışma grubunda savaş olasılığı gözö-nünde tutularak, yasama yılı sonuna kadar erken seçime gidilmezse sine-i millet dahil bütün gereklerin yerine getirilmesi kararlaştırıldı. SHP-DYP'nin yayımladığı ortak deklarasyonda, 'Türkiye'de parlamenter rejimin temelleri zorlanmakta, ülke kuralsız, yasasız ve ilkesiz bir anlayışın elinde, hukukun dışında yönetilmektedir' denildi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusundaki görüşlerini Güneş Gazetesi'ne açıkladı.

6- Sovyetler Birliği'nin Tataristan Cumhuriyeti'nden, 1991 yılında 2 milyon ton ham petrol alınmasını içeren ekonomik ve ticari işbirliği protokolü Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür ile Tataristan Cumhuriyeti Başbakanı Muhammed Sabirov arasında Ankara'da imzalandı.

7- Bakanlar Kurulu, 'Türk-İş ve Hak-İş konfederasyonlarının işçilere yaptıkları 3 Ocak'ta işe gitmeme çağrısını yasadışı kabul ettiğini" açıkladı.

8- Güneş Gazetesi'nin Türk-İş tarafından alınan "bir gün işe'gitmeme" kararını desteklemek amacıyla "3 Ocak'ta gazetelerin çıkmaması, çıkanla-

çak ortak gazetenin gelirinin grevdeki maden işçilerine bırakılması" önerisi üzerine toplanan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, "meslek kuruluşlarının alacağı kararlan desteklemeyi" kararlaştırdı.

9- Metal işkolunda özel sektöre ait 216 işyerinde 100 bin işçi greve başladı.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Anadolu Ajansı işvereni arasında toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

11- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'nce 1990 yılının başarılı gazetecileri açıklandı.

12- Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği'nin (AFSAD) sekizinci Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçları belli oldu.

13- Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Oktay Akbal, Başbakan Yıldırım Akbulut'a bir mektup göndererek sendikanın üyesi Atilla Birkiye'ye pasaport verilmemesinden duyduğu üzüntüyü bildirdi.

14- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği'nin kapatılması, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu ve Devrimci Mücadelede Avukatlar adına Bedii Yarayıcı tarafından, örgütlenme özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirildi.

15- Milliyetçi Çalışma Partisi'nin İstanbul Kartal ilçe binası, 4 kişi tarafından kundaklandı.

16- Anayasa Mahkemesi, Sayıştay Yasası'nda değişiklik yaparak boş bulunan üyeliklere bir defaya mahsus olmak üzere TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nca doğrudan üye seçimine olanak tanıyan 3677 sayılı yasanın iptalini içeren SHP'nin başvurusunu ele aldı.

17- Demokrasi İçin Kadın Derneği (DEMKAD) Ankara Şube Saymanı Nevruz Türkdoğan, Ankara DGM tarafından tutuklandı. DEMKAD Ankara Şube Başkanı Gamze Turan yaptığı yazılı açıklamada, Nevruz Türkdo-ğan'ın gördüğü işkenceler nedeniyle polisler aleyhine açtığı dava sonuçlanmadan tutuklanmasını kınadı.

18- Bugün Gazetesi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın, kişilik haklarına yayın yolu ile saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 4 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

19- Şeker fiyatlarına yüzde 22 oranında zam yapıldı.

20- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Körfez krizine barışçıl bir çözüm yolu bulunması için öncelikle Filistin'in özgürlüğe kavuşturulması gerektiğini söyledi.

21- Arnavutluk Devlet Başkanı ve Komünist Parti lideri Ramiz Alia, partisinin yerel birimlerinden gelen 1000 kadar delegenin katılımıyla düzenlenen konferansta, 10 Şubat'ta yapılacak olan ilk çok partlili seçimlerde izlenecek politika ve partinin çizgisi ile yapısına ilişkin sorunları görüştü.

22- Yugoslavya'nın Slovenya Cumhuriyeti, bağımsız devlet olduğunu ilan etti.

23- Romanya'nın 43 yıldan beri sürgünde yaşayan eski kralı Michael, ülkesine döndükten 12 saat sonra sınır dışı edildi.

24- ABD hesabına casusluk yapmakla suçlanan Tunuslu diplomat Lami-ri Dali, idam cezasına çaprtırıldı.

27 ARALIK 1990

1- SHP, ocak ayının ilk haftasını "işçilerle dayanışma haftası" ilan etti. SHP işçi komisyonu, partili milletvekillerini 3 Ocak gecesi Zongüldak'a giderek, Ankara'ya yapılacak madencilerin yürüyüşüne destek olmaya çağırdı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, işe gitmedi diye kimsenin suçlanamayacağını belirterek kendisinin de o gün evde oturacağını açıkladı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Körfez krizi konusunda hükümeti eleştirerek, 1991 yılının seçim yılı olacağını belirtti.

3- "3 Ocak'ta işe gitmeme" eyleminin Bakanlar Kurulu'nca yasadışı bulunması ile ilgili bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, "Bir fiilin suç olup olmadığına hükümet değil, bağımsız yargı organları karar verir" dedi.

4- Avukat Şenal Sarınan, yılbaşı açık görüşüne sınırlama getiren Adalet Bakanlığı Genelgesi'nin iptali için Danıştay'a başvurdu.

5- İzmir Buca Cezaevi'nde açlık grevinde 40. güne gelinirken İHD İzmir Şubesi'nde toplanan sendika temsilcileri, çeşitli demokratik kuruluşların üyeleri, tutuklu ve hükümlü yakınları, "bir kez daha yetkilileri göreve çağırdıklarını" belirtterek, "Açlık grevi ölüm orucuna dönüşmüştür. İstekler son derece insanidir. Sorunun çözümünde tüm aydınlara, demokratlara, insanım diyen herkese görev ve sorumluluklar düşmektedir" denildi.

6- PEN Yazarlar Derneği Başkanı Yaşar Kemal'in çağrısıyla biraraya gelen 8 meslek kuruluşu temsilcisi, Türkiye'nin savaşa karıştırılmaması yönünde bir metin hazırlayarak imzaya açtılar.

7- Metal işkolunda grev uygulanan işyerlerinin sayısı 233'e, grevcilerin sayısı 107 bin 500'e yükseldi.

8- İstanbul'da 5, Ankara'daki 1 soygunda, toplam 1 milyar 264 milyon çalındı.

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, "ABD ile karşılıklı saygıya dayalı, ciddi ve yapıcı bir diyaloga hazır olduğunu" bildirdi. Hüseyin, "ABD'nin küstahlık, kibir ve isteklerini empoze etme eğilimi" olarak nitelendirdiği tutumuna karşı çıktığını belirtti.

CNN televizyonu da verdiği haberinde, ABD yönetiminin Körfez bölgesindeki tüm vatandaşlarını 15 Ocak tarihine kadar tahliye etmeye hazırlandığını bildirdi.

28 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu, Körfez krizi konusunu değerlendirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kendisinin Irak gezisini eleştirdiğine dikkat çekerek, gitmeden önce Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü, dönüşünde de Başbakan'a bilgi verdiğini belirtti.

3- SHP İstanbul İl Örgütü, Küçükçekmece Belediye Başkanı ve üç yerel yöneticinin partiden ihraçları ile ilgili İl Disiplin Kurulu Başkanı'nın görevden alınmasından sonra geniş çaplı soruşturma başlattı.

4- DYP Merkez Karar Kurulu üyeleri, milletvekilleri, il başkanları, partili belediye başkanları ile kadın ve gençlik komiteleri temsilcilerinin katıldığı Temsilciler Meclisi'nde alınan kararlar, bir bildiri ile açıklandı.

5- Bir süre önce milletvekilliğinden istifa eden HEP'li Kenan Sönmez, istifasını geri aldı.

6- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Ankara Kent Bankası'nın kuruluş başvurusunu Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı Kambiyo Genel Müdürlüğü'ne yaptı.

7- Sendikalar, 3 Ocak'ta yapılacak genel eylem için hazırlıklarını tamamlarken Başbakan Yıldırım Akbulut, Türk-İş'le görüşme çağrısını yineledi. Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, Başbakan Yıldırım Akbulut'un görüşme çağrısına, çare bulunmak isteniyorsa, çare ellerindedir diye karşılık verdi. Yılmaz, 3 Ocakta işe gitmeyen işçilerin pazar yevmiyelerinin kesilmesi ve gerekirse iş akitlerinin fesh edilmesi yolundaki genelgeleri de kınadı.

8-Bağımsız Otomobil-İş Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile düşülen toplusözleşme uyuşmazlığı kapsamındaki, bin 500 dolayında üyenin çalıştığı, 5 işyerinde daha grev başladı.

9- SEKA Genel Müdürlüğü, aralarında gazete kağıdının da bulunduğu bazı kağıt türlerine yüzde 2.1 ile 5.1 arasında zam yaptı.

10- Gazeteci Örkün Akpınar Ankara'da öldü.

11- Türkiye ile NATO arasında imzalanan 70 gizli belge çalındı. Sanık hakkında Ankara DGM'de dava açıldı.

12- Ankara DGM, yargılanması 5 yıldır süren 128 sanıklı Türkiye Kuzey

Kürdistan Kurtuluş Örgütü (TKKKÖ) davasını sonuçlandırdı. 15 sanık 4'er yıl 2' şer ay ağır hapis cezasına çarptırılırken 107 sanık mahkumiyetleri için yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, Irak askerlerinin Ku-

rektıği görüşünü savundu.

14- Yunanistan'da, Batı Trakya Türkleri Gümülcine'de kendi müftülerini kendileri belirlemek amacıyla seçim yaptılar.

15- Yunanistan'da, Başbakan Konstantin Mitçotakis ve Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, Dimitrios Yuannidis hariç halen hapiste bulunan tüm eski cunta liderlerinin serbest bırakılmaları konusunda görüş birliğine vardılar.

16- Almanya Hükümeti, Türkiye'nin savaşa girme olasılığı ve bu durumda yaşanacak siyasi gelişmeler konusunda kapsamlı bir rapor hazırladı. Almanya Hükümet Sözcüsü Dieter Vogel düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Türkiye'ye gönderilecek Çevik Kuvvet'le ilgili sorularını yanıtladı.

17- KKTC'de Hür Demokrat Parti adında yeni bir parti kuruldu.

18- Bangladeş'te görevden alınan eski Devlet Başkanı Hüseyin Muham-med Erşad ile eşi Rahşan, yolsuzluk ve iktidarı kötüye kullanma suçlarından tutuklandılar.

19- Hindistan'ın kuzeyindeki Pencap eyaletinde bağımsız bir Sih devleti kurmak amacıyla mücadele eden Sih militanların liderleri, hükümetle koşullu olarak barış görüşmelerine başlamaya hazır olduklarını bildirdiler.

Bu arada Pencap'ta ayrılıkçı Sih'lerin yol açtığı şiddet olaylarında 16 kişi öldü.

Hindistan'ın Keşmir eyaletinde bir süredir uygulanan genel grev sebebiyle hayatın felce uğradığı ve meydana gelen olaylarda 8 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

20- Surinam'da Devlet Başkanı Ramsewak Shanka ve kabinesi, parlamentoya istifalarını sundular.

29 ARALIK 1990

1- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, dış politik gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye Çevik Kuvvet davet edilmesinin ülke bütünlüğünü koruma ve ulusal güvenlik gerekçesiyle olduğunu ve Türkiye'nin bir tehdit altında bulunduğunu belirtti. Bakan Alptemoçin, İncirlik Üssü'nün bir Türk üssü olduğunu, bu nedenle nasıl kullanılacağına Türkiye'nin karar vereceğini söyleyerek, NATO'dan istenen Çevik Kuvvet'in hava birliklerinin Malatya-Erhaç ve Diyarbakır havalimanlarına konuşlandırılacağını, İncirlik'in bu çerçevede kullanılmasının da söz konusu olmadığını bildirdi.

2- Daha önce 4 Ocak'ta istifa edeceğini açıklayan Devlet Bakanı Güneş Taner'le konuya ilişkin yapılan bir röportaj Hürriyet Gazetesi'de yayımlandı.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında 1990 yılını değerlendirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Nükleer Savaşa Karşı Hekimler Derneği (NÜSHED) ve Ankara Tabip Odası yöneticileri ile görüştü. Demirel, daha sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayarak, iktidarın ülkenin her kesim ve köşesindeki sorunlardan kaçmak için savaş peşinde olduğunu öne sürdü.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'le yapılan bir dizi röportaj Güneş Gazetesi'nde yayımlanmaya başladı.

6- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 1991 yılına, ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda yoğunlaşıp ağırlaşan sorunlarla girdiğini söyledi.

7- ANAP milletvekillerinden eski Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pak-demirli ile ANAP'taki genel başkanlık, Zonguldak grevi ve ekonomideki gelişmelerle ilgili olarak yapılan söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

8- SHP İstanbul İl Yönetim Kurulu, Küçükçekmece Belediye Başkanı'-nın partiden ihracı ve İl Disiplin Kurulu Başkanı'nın bu görevden düşürülmesinden sonra bu kez Merkez Disiplin Kurulu'na verilmesi için Merkez Yürütme Kurulu'na başvuru kararı aldı.

9- İzmir Buca Bölge Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde 19 Kasım'da başlayan açlık grevi Devlet Hastanesi'nde bulunan 8 eylemcinin kendilerine se-

rum verilmesini kabul etmesi ve cezaevindeki eylemcilerin bazı avukatların isteği ile grevden vazgeçmeleri üzerine 41. gününde sona erdi.

İHD İzmir Şube Başkanı Ahmet Aksüt, eylem süresince herhangi bir ölüm olayının meydana gelmemesinin sevindirici olduğuna dikkat çekerek, "ancak grevcilerin isteklerini yerine getirmeyen yetkililer, cezaevlerinde her zaman bu tür karışıklıklara sebep olacaklardır" dedi.

Cezaevi Savcısı İsmet Üstünel, bakanlık genelgesini aynen uyguladıklarını belirterek, taviz "verme olayı yok" dedi.

10- Gazeteci Sedat Alp İstanbul'da öldü.

11- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Kral Fahd'a bir mektup göndererek İsrail'den sonra ikinci hedeflerinin Suudi Arabistan olacağı uyarısında bulundu.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Körfez krizinin barış yoluyla çözümlenmesinin, Kuveyt'in işgali ile İsrail'in Filistin topraklarını işgali arasındaki bağlantının ABD ve müttefiklerince kavranmasına bağlı olduğunu söyledi.

12- İsrail işgali altındaki Gazze şeridinde İsrail askerlerinin Filistinli göstericilere ateş açması sonucu 4 Filistinli öldü, 100'den fazla Filstinli yaralandı.

13- Cezayir Havayollarına ait bir yolcu uçağı, ülkenin güneyindeki Gar-dia kentine yaptığı sefer sırasında hava korsanlarınca kaçırıldı. Uçakta bulunan 6'sı mürettebat toplam 88 kişiden 31'i, yetkililerle korsanlar arasında sürdürülen görüşmeler sonucu serbest bırakıldı.

14- SSCB'de geçen mart ayında bağımsızlık ilan eden Litvanya Parlamentosu, merkezi Sovyet hükümetiyle önkoşulsuz olarak görüşmeye hazır olduğunu ilan etti.

15- Yugoslavya Başbakanı Ante Markoviç parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkenin ancak pazar ekonomisine geçişi öngören reformların başarıya ulaşması durumunda parçalanmaktan kurtulabileceğini belirtti.

30 ARALIK 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yeni yıl mesajında. Körfez krizi, ekonomik durum, işçi-işveren ilişkileri ve 1980 öncesi politikacılar üzerinde durdu.

TBMM Başkanı Kaya Erdem de yayımladığı yeni yıl mesajında, yeni umut ve hedeflerle bir yıl daha başlarken geride bırakılan yılda, Türkiye'de ve dünyada gelişen olayların sağduyu ile bir kez daha değerlendirilmesini isterken, Atatürk'ün, "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" ilkesi temeline dayanan dış politikadan sapılmaması gerektiğini söyledi. Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve parti yöneticileri de birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Abant'ta gazetecilerle yaptığı sohbette, "Körfez'de çıkabilecek bir savaşta, Türkiye'nin ikinci cephe olmasına izin vermeyeceğini" belirterek, "ikinci cephe açma gibi bir düşünce içinde değiliz. Kendi ülkemizi savunmak için gerekli tedbirleri alıyoruz" dedi.

3- Devlet Bakanı İbrahim Özdemir, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, 1990 yılını değerlendirdi ve yeni yıl için hazırlıklarını anlattı.

4- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Urfa, Ceylanpınar ve Viranşehir'de yaptığı konuşmalarda Körfez savaşı, Kürt sorunu ve toprak reformu konularına değindi. Işıklar, Türkiye'nin Körfez savaşına katılıp katılmaması konusunda referandum yapılmasını istedi.

5- DYP'nin siyasi işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, ülkenin savaş bunalımını aşması halinde, 1991'in seçim yılı olacağını söyledi.

6- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay düzenlediği basın toplantısında, 90 yılında dünyanın, özü insanın öne çıkarılması, yönü de demokrasi olan bir değişim sürecine girdiğini kaydetti.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç ve Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Oktay Akbal, haftalık haber dergisi 2000'e Doğru'nun yayınının durdurulmasını kınadılar.

8- İngiltere'nin pazar gazetelerinden Independent on Sunday'de yer alan bir yazıda, Ali Bozer'in Dışişleri Bakanlığı'ndan, Safa Giray'ın Savunma Bakanlığı'ndan, Necip Torumtay'ın da Genelkurmay Başkanlığından istifalarının Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm maceracı Körfez politikasının sonu-

cu olduğu öne sürüldü.

9- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Kuveyt'ten çekilmesi için Irak'a tanıdığı sürenin dolmasına yaklaşık iki hafta kala, Bağdat'ın Türkiye sınırına binlerce takviye asker ve yüksek kapasiteye sahip Sovyet yapısı T-72 tankları sevk ettiği bildirildi.

10- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), İsrail askerlerinin dün Gazze Şeri-ai'nde 4 Filistinliyi öldürmesinden ABD'nin sorumlu olduğunu bildirdi.

11- Geçen hafta bir iç hat seferi sırasında kaçırılan Cezayir Hava Yolları'na ait yolcu uçağındaki tüm rehinelerin serbest bırakıldığı, iki hava korsanının da tutuklandığı bildirildi.

12- Yunanistan ile Arnavutluk'un Kakavies sınır bölgesinden Yunanistan'a gizlice geçen Arnavut mültecilerin sayısının 500'ü geçtiği bildirildi.

31 ARALIK 1990

1- Kamu İşverenleri Sendikalarının başvuruları üzerine Ankara 6. ve 8. İş Mahkemeleri, Türk-İş'in 3 Ocak perşembe günü yapmayı kararlaştırdığı "bir gün işe gitmeme" eylemini, yasadışı grev olarak nitelendirerek ihtiyati tedbir kararı aldı.

Öte yandan Başbakan Yıldırım Akbulut ve grevdeki Genel Maden-İş Sendikasının Başkanı Şemsi Denizer arasında Abant'ta gerçekleşen görüşmede, teknik hesaplardaki pürüz nedeniyle sonuç alınmadığı bildirildi.

2- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi düzenlediği basın toplantısında, 1990 yılını, Türkiye'de antidemokratik uygulamaların ve savaş çağrılarının sürdüğü kapkara bir yıl olarak değerlendirdi.

3- Irak genel seferberlik karargahı yayımladığı kısa bildiri ile 1973 doğumlu erkeklerin 2-10 ocak arasında en yakın askerlik şubesine giderek askerlik kararı aldırmalarını istedi.

Avrupa Topluluğu, Irak, Kuveyt'ten çekildiği takdirde, topluluğun Bağdat'la, Filistin sorunu dahil, Ortadoğu konusunu görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

4- İsrail Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinde, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün en büyük grubu EI-Fetih'in üs olarak kullandığı bir binayı bombaladılar.Binada bulunan 12 örgüt üyesi öldü.

5- Hindistan'ın kuzey kesimini etkileyen şiddetli tipide 26 kişinin öldüğü bildirildi.