12.1.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1991

1 OCAK 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut ile Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer arasında, grevin sona erdirilmesi amacıyla Ankara'da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. Başbakan Yıldırım Akbulut konuyla ilgili açıklamasında, sendikaya son teklifi götürdüklerini, bu teklif üzerinde anlaşma sağlanmasında fayda olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Işın Çelebi yaptığı açıklamada TBMM Başkanı Kaya Erdem'in yeni yıl mesajını eleştirerek, TBMM Başkanı'nın demokratikleşme ve sivilleşmeye sahip çıkması gerektiğini, "birtakım toplumsal tepkileri arkasına alarak yapılan çıkışların tarih önünde bu kişiler açışından ciddi sıkıntılar yaratacağını" söyledi.

3- SHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sarıgül, İstanbul Yeniköy sahilinin kumlarının talan edildiği iddiasıyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt'un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

4- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, 1990 yılına ilişkin bir değerlendirme yaparak, 1991 yılı içinde partisince izlenecek politikaları açıkladı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, bölgedeki olaylar ve uygulamalar konusunda yaptığı değerlendirmede, 1990 yılında güvenlik güçlerinin bölgede başarılı bir dönem geçirdiğini belirtti.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, tüm kesimlerin uyarılarına duyarsız kaldığını, bu nedenle işçilerin, 3 Ocak'ta "üretimden gelen gücünü kullanarak bir gün işe gitmeyeceğini" açıkladı.Yılmaz, gerçeklerin halkın gözünün önüne serilmesi için basının yardımcı olmasını istedi.

DGM Başsavcısı Nusret Demiral, işçilerin "bir gün işe gitmeme" kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "mahkeme kararına uymayanların, ceremesini çekeceğini" bildirdi.

7- Burdur'un Karamanlı ilçesi Belediye Başkanı Durali Baykan, seçim yasaklarına uymadığı gerekçesiyle, Karamanlı Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 2 ay 27 gün hapis cezasına çarptırıldı.

8- Yılbaşı nedeniyle cezaevlerinde yapılan açık görüşteki çeşitli uygulamaları protesto etmek amacıyla bazı cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü yakınları tarafından gösteriler düzenlendi, olaylarla ilgili olarak üç kişi gözaltına alındı.

Öte yandan eski başbakanlardan Nihat Erim'in katili bir kişi ile başka bir suçtan idama mahkum bir kişinin açık görüş sırasında Gaziantep Özel Tip Cezaevi'nden kaçtığı bildirildi.

9- SHP Datça ilçe binası kimliği belirlenemeyen kişilerce bombalandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

11- FKÖ'ye bağlı gerilla gruplarından El Fetih'in 26. kuruluş yıldönümü nedeniyle Gazze Şeridi'nde düzenlenen gösterilerde, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 4 Filistinlinin öldüğü bildirildi.

12- Somali'de yönetime bağlı birliklerle, gerilla grupları arasında başkent Mogadişu'da şiddetli çatışmaların meydana geldiği, Devlet Başkanı Siyad Barre'nin ülkeden kaçmaya çalıştığı bildirildi.

13- Sudan Devlet Başkanı Hasan El Beşir, ülkesinde 1991 yılında federal sisteme geçileceğini açıkladı.

14- ABD Başkanı George Bush ve SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov yayımladıkları yeni yıl mesajlarında, Körfez bunalımının aşılmasının, yeni bir dünya düzeninin kurulması için zorunlu olduğunu belirttiler. Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand da mesajında, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi durumunda Ortadoğu'daki tüm sorunların ele alınacağı "uluslararası bir konferans" şansının doğacağını söyledi.

2 OCAK 1991

1- Devlet Bakanı Mehmet Keçeçiler Ankara'da yaptığı açıklamada, Körfez bunalımının barışla sonuçlanacağına inandığını, savaş çıkması halinde Türkiye'nin yeterli petrol stokunun bulunduğunu bildirdi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar Ankara'da yaptığı açıklamada, radyo ve televizyonda tekele karşı olduğunu belirterek, özel televizyon için anayasa değişikliği çalışmalarının yeni yılda başlatılacağını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, üniversiteye giriş sisteminde düşünülen değişiklikler konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer ile birlikte Ankara'da düzenlediği basın toplarıtısında, 3 Ocak'ta, "bir gün işe gitmeme" kararıyla, demokratik haklarını kullanacaklarını, hiçbir olaya meydan verilmeyeceğini söyledi.

Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer de açıklamasında, "4 Ocak'ta Çankaya'ya yürüyeceklerini, bunun seyahat özgürlüğüne dayandığını ve engellenemeyeceğini" söyledi.

"Bir gün işe gitmeme" eylemine karşı Ankara 6. ve 8. İş Mahkemeleri'nce alınan ihtiyati tedbir kararı, Türk-İş'e tebliğ edildi.

Eylem nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, konuyla ilgili açıklamasında, olayın demokrasi kuralları içinde haklı bir eylem olduğunu bildirdi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de eyleme sıcak baktıklarını belirtti.

HEP ve SBP, eylemi desteklediklerini açıkladılar.

TİSK Başkanı Refik Baydur, işçiye karşı sert eylemlerden yana olmadığını, özel sektörde işe gelmeyen işçilerin yevmiyelerinin kesileceğini söyledi.

5- Adalet Bakanlığı'nca "çifte ve farklı raporlar verildiği" ve "rüşvet alındığı" iddiaları nedeniyle Adli Tıp Kurumu hakkında soruşturma başlatıldı.

6- Gaziantep Özel Tip Cezaevi'nden idam mahkumu iki kişinin kaçmasıyla ilgili olarak Cezaevi Müdür Yardımcısı ile 11 gardiyan gözaltına alındı. Cezaevlerinde açık görüşteki uygulamaları protesto gösterileri yapan tutuklu ve hükümlü yakınlarından 59 kişi gözaltına aiındı, 2 kişi de tutuklandı.

7- İstanbul 2.Ağır Ceza Mahkemesi, 2000'e Doğru Dergisi'nin İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen "yayınını durdurma kararını" kaldırdı.

8- Yeni Ülke Gazetesi'nin 11. sayısı İstanbul DGM'ce toplatıldı.

9- İstanbul'da bir mutemetin bankaya götürdüğü 155 milyon lira silahlı iki kişi tarafından gaspedildi.

Muş'ta bir kuyumcudan 220 milyon lira değerinde altın çalındı.

10- NATO Savunma Planlama Komitesi'nin Brüksel'de yapılan toplantısında Türkiye'ye çevik kuvvet gönderilmesi kararlaştırıldı.

"Caydırıcılık ve savunmaya katkıda bulunmak" amacıyla 6-10 ocak tarihleri arasında Türkiye'de olması planlanan NATO Çevik Kuvveti'nde 42 uçağın yer alacağı ve komutasının Avrupa Müttefık Yüksek Komutanlığı'nda olacağı bildirildi.

11- Türkiye ile ilgili 1960 yılına ait gizli İngiliz belgeleri açıklandı.

12- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Körfez krizi nedeniyle 60 tümenin oluşturulduğunu ve Kuveyt'ten çekilmeyeceklerini açıkladı. Irak'ın Suudi Arabistan sınırındaki askerlerinin sayısının 750 bine ulaştığı bildirildi.

ABD Başkanı George Bush da yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin'e taviz verilmemesi konusunda kararlı olduklarını belirterek, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesinin krizin çözülmesine yetmeyeceğini söyledi. Bush, Saddam Hüseyin'in 15 Ocak'a kadar Kuveyt'ten çekilmemesi halinde ne yapacaklarına karar vermediklerini, ancak savaş çıkması durumunda bunun bir kaç gün içinde biteceğini söyledi.

Öte yandan Cezayir Devlet Başkanı Şadli Bin Cedid, Der Spiegel Dergisi'ne verdiği demeçte, Irak lideri ile yaptığı görüşmeye ilişkin görüşlerini açıkladı. Bin Cedid, Saddam Hüseyin'in İsrail ve Türkiye ile daha sonra hesaplaşacağını söylediğini belirtti.

13- Somali'de yönetime bağlı birliklerle gerillalar arasında çarpışmaların devam ettiği, 500'e yakın kişinin çarpışmalarda öldüğü bildirildi. AT, yayımladığı bir bildiriyle taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

14- İstifa eden SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, bir dergiye verdiği demeçte, ülkede Tiflis ve Bakü'de gerçekleştirilen askeri müdahaleler türünden yeni askeri müdahaleler yapılmasından korktuğu için istifa ettiğini söyledi. Şevardnadze, "başkanlık yönetimi" şeklinde diktatörlüğün gelebileceği uyarısında bulundu.

15- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah başkent Kabil'de yaptığı konuşmada; 12 yıldan bu yana devam eden iç savaşın sona erdirilmesi amacıyla mücahitlere barış görüşmeleri yapma önerisinde bulundu.

16- BM'nin Kampuçya sorununun çözümüne ilişkin sunduğu barış planı çerçevesinde, rakip grupların aşamalı olarak silahlarını bırakmayı kabul ettikleri bildirildi.

17- Arnavutluk'tan Yunanistan'a kaçan Arnavutların sayısının hızla arttığı ve Yunanistan hükümetinin bir dizi önlem almaya başladığı bildirildi.

18- Güney Afrika'da yılbaşı gecesi meydana gelen çatışmalarda 6 kişinin öldüğü bildirildi.

3 OCAK 1991

1- Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda, bir günlük "işe gitmeme" eylemi olaysız bir şekilde uygulandı.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz eyleme katılımın yüzde 92 civarında olduğunu bildirdi. Başbakan Yıldırım Akbulut ve bazı bakanlar katılımın yüksek olmadığını, işçilerin çağrıya uymadığını açıkladılar.

Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer, yaptığı açıklamada, sorunlarını çözebilmek amacıyla madenciler ve aileleriyle birlikte yarın Zonguldak'tan Ankara'ya yürüyüşe başlayacaklarını bildirdi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, yürüyüşe gerek olmadığını belirterek görüşme çağrısında bulundu.

Muhalefet partileri eylemi desteklediklerini açıkladılar.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, iktidarın işçi eyleminden ders alması gerektiğini, toplu sözleşme tıkanıklıklarının ortadan kaldırılması ve bütün uyuşmazlıkların ele alınması için vakit geçirmeden önlem alınmasını istedi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, iktidarın böyle eylemlere duyarsızlık göstermesi yerine istifa etmesinin doğru olacağını söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, bu halk hareketini işten çıkarma ve ceza tehditleriyle önlemeye çalışmanın, toplumsal tepkileri körükleyeceğini söyledi.

DGM Başsavcısı Nusret Demiral eylem kararı alınmasında rol oynayanlar hakkında soruşturma açılması için emir verildiğini açıkladı.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, cezaevlerinde yapılan açık görüşte çıkan olaylar konusunda değerlendirmelerde bulunarak, açık görüş uygulamasının mevzuatlarda olmadığını, bunun bir atıfet olarak verilmiş olmasının üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

3- Başbakanlık tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan teskereyle, ANAP Ankara milletvekili Alparslan Pehlivanlı ile ANAP Ordu Milletvekili Ertuğrul Özdemir’in yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması istendi.

4- Batı Trakya Türk azınlığı liderlerinden Gümülcine Bağımsız Milletvekili Dr. Sadık Ahmet, TBMM'de bazı parlamenterlerle görüşmelerde bulundu.

5- Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı'na, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ahmet Selçuk atandı. Boş bulunan üyeliklere de atama yapıldı. Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkanı Ertuğrul Tığlay hakkında 2 yıl süreyle SHP'den ihraç kararı verildi.

7- Diyarbakır ve Mardin'in Derik ilçesinde yapılan operasyonlarda şüpheli görülen yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.

8- Resmi bir ziyaret amacıyla Pakistan'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, İslamabad'da, Pakisian ve İran dışişleri bakanlarıyla görüştü. Alptemoçin, Körfez bunalımı konusunda yaptığı açıklamada 'Türkiye'nin bir saldırı olmadığı sürece savaşa katılmayacağını" bildirdi.

9- ABD Beyaz Saray Sözcüsü tarafından açıklanan başkanlık bildirisinde, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ın Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'le 7-9 ocak tarihleri arasında İsviçre'de görüşmeye hazır olduğu bildirildi.

ABD Başkanı George Bush Time Dergisi'ne verdiği demeçte, hiçbir Amerikalıyı kurban etmek istemediğini, amaçlarının BM kararlarını tam olarak uygulamak olduğunu, bu konuda kararlı olduğunu söyledi.

Öte yandan, Irak'ın Brüksel Büyükelçisi Zaid Haydar düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın Türkiye'yi tehdit etmediğini, bu nedenle Türkiye'ye NATO Çevik Kuvveti gönderilmesine gerek olmadığını söyledi.

10- Somali'de yönetime bağlı birliklerle gerillalar arasında çatışmaların devam ettiği, Devlet Başkanı Siyad Barre'nin gerillalara ateşkes çağrısında bulunduğu, ancak çağrının gerillalar tarafından reddedildiği bildirildi.

11- İsrail ile SSCB arasında 1967yılında kesilen diplomatik ilişkiler yeniden başladı.

12- Bulgaristan'da, 1990 yılı içinde 88 bin kişinin başka ülkelere göç ettiği açıklandı.

4 OCAK 1991

1- Zonguldak maden işçilerinin Ankara'ya yürüyüşü başladı. Yürüyüşe yaklaşık 80 bin maden işçisiyle birlikte eşleri ve yakınları katıldı. SHP ve HEP'li bazı milletvekilleriyle TBKP ve SBP temsilcileri de yürüyüşe katıldılar. Otobüslerle yapılması planlanan yürüyüş, Zonguldak Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü'nün müdahalesi sonucu yaya olarak yapılmaya başlandı. Bolu ve Ankara'da güvenlik önlemleri alındı.

Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer, Karamanlar'da mola verilmesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yıldırım Akbulut, Denizer'i telefonla arayarak, Bolu'da görüşme önerisinde bulundu.

SHP ve DYP, yürüyüşteki işçilere her türlü yardımın yapılması için belediye ve parti teşkilatlarına talimat verdi.

2- Devlet Bakanı Güneş Taner hedeflenen enflasyon rakamlarının gerçekleşmemesi üzerine istifa etti. Ancak istifa, Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından kabul edilmedi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, İzmir'de düzenlediği basın toplarıtısında, Buca Cezaevi'nin tavanında delik bulunduğunu ve firar girişiminin olduğunu belirterek, tutuklu ve hükümlülerin 41 gündür sürdürdüğü açlık grevinin olayı perdelemek için yapıldığını söyledi.

Bu arada, Ankara Kapalı Cezaevi'nde açık görüş sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle gözaltına alınan 44 kişi serbest bırakıldı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, metal işkolunda çalışan 117 bin işçiyi kapsayan grevin sona erdirilmesi için, MESS Başkanı ve Türk Metal Sendikası Başkanı'nı görüşmeye çağırdı.

5- HEP Kars Milletvekili Mahmut Alınak, 1980 yılından bu yana resmi makamlara ulaşan işkence sayısı konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

6- DİE, 1990 yılı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 60.4, toptan eşya fiyatlarındaki artış ise yüzde 49.2 oranında gerçekleşti.

7- Devlet Denetleme Kurulu üyesi Mustafa Yuluğ görevinden istifa etti.

8- Gazeteciler Cemiyeti'nin "Başarılı Gazetecilik" ödüllerini kazananlar açıklandı.

9- 2000'e Doğru Dergisi'nin son sayısı, bölücü propaganda yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

10- Bursa Orhangazi Başsavcısı Erhan Koloğlu, iki kişinin saldırısına uğrayarak yaralandı.

11- BM Güvenlik Konseyi, Gazze Şeridi'nde süren şiddet olayları nedeniyle İsrail'i dördüncü kez kınayan bir bildiri yayımladı.

12- Irak; ABD'nin, Irak ve ABD dışişleri bakanlarının 9 Ocak'ta İsviçre'de görüşmeleri önerisini kabul etti.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü gelişmenin "cesaret verici bir işaret olduğunu" söyledi. ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ın görüşmeden sonra Ankara'ya geleceği bildirildi.

Öte yandan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Körfez bunalımıyla ilgili olarak yapılacak görüşmelere katılmak üzere Ürdün'e gitti.

13- ABD, Litvanya'nın başkenti Vilnius ve Letonya'nın başkenti Riga'da bazı binaların Sovyet askerlerince işgal edilmesini nedeniyle SSCB'yi kınadı.

14- Arnavutluk'tan Yunanistan'a geçenlerin sayısının 8 bine yükseldiği bildirildi. Yunanistan hükümetinin konuyu, AT Dışişleri Bakanları toplantısına ilettiği ve yiyecek ve giyecek yardımı yapılmasını istediği bildirildi.

15- Güney Afrika'da siyah gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda 17 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Somali Devlet Başkanı Siyad Barre' nin, muhalefet ve gerilla gruplarına barışın sağlanması amacıyla görüşme çağrısında bulunduğu bildirildi.

17- Çad Dışişleri Bakanlığı, ülkeye acil gıda yardımı yapılması çağrısında bulundu.

5 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TRT'nin Ankara'daki yeni binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, TRT'deki gelişmeleri ve PTT'nin bu gelişmedeki payını anlatarak, kurumun halka açılması ve ticari bir şirket haline gelmesi gerektiğini söyledi. Özal, Anayasa Mahkemesi'nin vericilerin TRT'ye devrine ilişkin kararını da eleştirdi.

Turgut Özal, Türk Demokrasi Vakfı tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer'i eleştirdi ve Zonguldak işçileri için istenen ücret zammının işletmenin 2 yıllık üretimiyle karşılanamayacağını belirterek, işletmenin zararda olduğunu, aradaki farkın devlet bütçesinden karşılanması gerektiğini, bunun da vergilere yansıyacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, televizyonda yayınlanan 32.Gün programında Körfez krizi konusundaki soruları yanıtladı ve gelişmeleri değerlendirdi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut ile Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemşi Denizer arasında Bolu'da 4 saat süren bir görüşme yapıldı. Ancak görüşmeden sonuç alınamadı. Başbakan Akbulut yürüyüşün durdurulmasını istedi. Öte yandan yürüyüşlerini sürdüren işçiler Mengen'e vardılar. Genel Maden-iş Sendikası Başkanı Denizer, burada yaptığı konuşmada işçilerin tahriklere kapılmamasını istedi ve yürüyüşün devam edeceğini bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisince İskenderun'da düzenlenen "Şavaşa Karşı Barış" mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin savaşa girmesi için yurtiçi ve yurtdışı çabaların olduğunu, başka ülkelerin çıkarı için savaşa girmenin büyük bir hata olacağını söyledi.

4- Devlet Bakanı Cemil Çiçek 3 Ocak'taki "bir gün işe gitmeme" eylemi konusunda yaptığı açıklamada, "Eyleme katılanlara uygulanacak müeyyidelerin Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra belirleneceğini" söyledi. Çiçek eyleme katılımın yüzde 40' ın altında gerçekleştiğini belirterek, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başbakanlığı döneminde aynı eylemi "kanunsuz" olarak nitelendirdiğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Işın Çelebi ile Türk ekonomisindeki gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde, Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek'le yapılan bir söyleşi de Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Ankara'da düzenlediği "Körfez Krizi ve Türkiye" panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin "savaş histerisine" girdiğini, krizde Türkiye'nin hangi angajmanlara girdiğini kimsenin bilmediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Özal'ın telefon temaslarını ve çevik kuvvet çağrılması olayını eleştirdi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'un çağrısı üzerine Türk Metal Sendikası yetkilileriyle MESS yetkilileri, 117 bin işçiyi kapsayan grevin sona erdirilmesi amacıyla İstanbul'da yeniden görüşmelere başladılar.

8- TİSK Başkanı Refik Baydur'la işçi-işveren ilişkileri konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

9- NATO'nun gönderdiği Çevik Kuvvet'e bağlı 20 nakliye uçağı Erhaç Havaalanı'na geldi.

10- UNESCO tarafından Türkiye'de ve dünyada ilan edilen "Yunus Emre Sevgi Yılı" yapılan kutlama programıyla başladı.

11-.Ankara'da iki avukat, 3 Ocak'taki bir gün işe gitmeme eylemini destekledikleri gerekçesiyle DGM'ce gözaltına alındı.

12- Norveç Savunma Bakanı Johan Joergen Holst düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Türkiye'ye Sidewinder füzeleri kiralayacağını, talebin Ankara'dan geldiğini açıkladı.

13- ABD Başkanı George Bush yaptığı radyo konuşmasında, Irak'ın dışişleri bakanları görüşmesini kabul etmesini memnunlukla karşıladığını belirterek, görüşmede Irak'a taviz verilmeyeceğini, BM kararlarının pazarlık konusu edilmeyeceğini ve Filistin sorunuyla Kuveyt'in işgali arasında bağ kurulmasına meydan verilmeyeceğini söyledi. Irak'ın BM Büyükelçisi Amir EI-Anbari, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir görüşme yaptı. Anbari görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Irak ve ABD dışişleri bakanlarının yapacağı görüşmenin iyi bir diyalog olmasını istediklerini, BM Genel Sekreteri Cuellar'ın Bağdat'a gitmesinin barış davasına katkısı olacağını" belirtti.

Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a saldırması durumunda çıkacak savaşın diğer Arap ve İslam ülkelerine yayılabileceğini söyledi.

Libya, Mısır, Sudan ve Suriye liderlerinin Libya'da yaptıkları zirve sonucu dört ülkenin de kriz konusunda aynı görüşleri paylaştıkları ve Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesini istedikleri bildirildi.

14- İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail askerlerinin Filistinlilerin üzerine ateş açması sonucu bir Filistinli çocuğun öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

6 OCAK 1991

1- Haklarını almak amacıyla Zonguldak'tan Ankara'ya yürüyüşe geçen grevdeki maden işçileri, Mengen-Eskiçağa yolunda polis ve askeri birlikler tarafından kurulan barikatla durduruldular. İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan komite tarafından, işçilerin E-5 karayoluna çıkışları yasaklandı ve ilgili valilere bu yönde talimat verildi. Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer olayla ilgili açıklamasında, işçilerle polis ve askerin karşı karşıya getirilmek istendiğini, ancak asker ve polisin müdahale edeceğini sanmadığını, yeni bir teklif getirilmediği takdirde de görüşme yapmayacaklarını belirterek, Kızılay ve Kızılhaç'tan yardım istekterini yineledi. Denizer daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile bir telefon görüşmesi yaptı.

SHP Genel gaşkanı Erdal İnönü, Başbakan Yıldırım Akbulut ile bir telefon görüşmesi yaparak işçilere sağlık yardımı yapılmasını istedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut yaptığı açıklamada, eylemin yürüyüş olmaktan çıkıp, adeta isyana dönüştüğünü, bu eylemin arkasında yabancı güçlerin bulunabileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu da konuyla ilgili değerlendirmesinde işçilerin şu ana kadar suç teşkil edecek bir eylemde bulunmadıklarını kaydetti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Demirel, devletin burada yaptığının zulüm olduğunu öne sürdü. Demirel, daha sonra yaptığı yazılı açıklamada, devletin olaya sıcak yaklaşmasını istedi.

Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz tarafından yürütülen arabuluculuk girişimlerinden sonuç alınamadı.

2- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek, 1991 yılında büyüme hızının yüzde 3.5'e düşeceğini öne sürdü.

3- Ordu'nun Ulubey ilçesinde yapılan belediye başkanlığı seçimini ANAP adayı Mehmet Yılmaz kazandı.

4- Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği ödüllerini kazananlar belli oldu.

5- Türkiye'nin talebi üzerine, Almanya, Belçika ve İtalya'dan gönderilen NATO Çevik Kuvveti'ne bağlı 42 uçak ve 516 personelin Malatya Erhaç Hava Üssü'ne konuşlandırılması tamamlandı.

6- Şırnak ve Elazığ'da güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda, bölücü örgüte yardım ettikleri belirlenen 27 kişi yakalandı.

7- Devlet sanatçısı, besteci Prof. Ahmet Adnan Saygun İstanbul'da öldü.

8- Bakanlar Kurulu'nun, 265 kalem malın ithalinde uygulanan Gümrük Vergisi ve fonların değiştirilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, yaptığı radyo-televizyon konuşmasında, Kuveyt'i ellerinde tutmak için ABD ile "uzun ve fedakarlıklar gerektiren şavaşa" hazır olduklarını, bu savaşın aynı zamanda Filistin davası için de bir mücadele olacağını söyledi. Irak'ın Türkiye sınırına sekiz tümen asker daha kaydırdığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile Cenevre'de yapacakları görüşme konusunda ABC Televizyonuna verdiği demeçte, Irak'a taviz verilmeyeceğini belirtti.

Umman Körfezi'nde Kıbrıs Rum bandıralı bir geminin mayınlara çarparak battığı bildirildi.

10- Somali'nin başkenti Mogadişu'da hükümet birlikleriyle, isyancılar arasındaki çarpışmaların yeniden şiddetlendiği, ABD uçak gemisinden kalkan bir helikopterle, Mogadişu'da bulunan batılılardan 250'sinin kurtarıldığı bildirildi.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, toprak reformuyla ilgili bir kararnameyi açıkladı. Kararnamenin, bir toprak bankası kurulmasını, işlenmeyen verimli toprakların çiftçilere kiralama yöntemiyle yeniden dağıtılmasını öngördüğü bildirildi.

12- Arnavutluk Parlamentosu, muhalefetin istekleri doğrultusunda, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

7 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, METAŞ işçi temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü. Özal, görüşmede yaptığı konuşmada, maden işçilerinin yürüyüşüne değinerek, maden işçilerinin zorbalıkla hak aramaya çalıştıklarını, sendikanın isteğinin fazla olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, METAŞ'ın kurtarılması için ilgili bakanların çalışmalar yaptığını kaydetti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut; SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve Genel Sekreter Hikmet Çetin'i kabul ederek, maden işçilerinin yürüyüşü konusunu görüştü. Görüşmede Başbakan Akbulut, yürüyüşe katılan SHP milletvekillerinin çekilmelerini isterken, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü; işçinin talebiyle hükümetin verdiği rakam arasında önemli bir fark görünmediğini, bu nedenle Başbakan Akbulut'un konuyu bir an önce çözüme kavuşturması gerektiğini belirtti.

3- Zonguldak'tan Ankara'ya yürümek isteyen ve dün Mengen yakınlarında durdurulan maden işçilerinden yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı. Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplanarak konuyu görüştü. Akbulut, işçilerin Zonguldak'a geri dönmeleri halinde kendileriyle görüşeceğini bildirdi.

Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer, Türk-İş heyetiyle yaptığı görüşme sonucu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'un çağrısına uyarak Ankara'da görüşme kararı aldıklarını açıkladı. Denizer açıklamasında, gelen yardımların engellendiğini, ancak yenilmeyeceklerini belirtti. Öte yandan bir grup esnaf, yürüyüşçülere katılmak üzere Zonguldak'tan yola çıktı. Esnaflar, Devrek'te güvenlik güçlerince durduruldu.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, grevin bir an önce bitirilmesi için gerekenin yapılmasını, işçilerin kötü muameleye tabi tutulmamasını istedi.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, 1990 yılındaki ekonomik gelişmelerin değerlendirmesini yaparak, sosyal gelişmelerin, hukuk sistemi, yargı düzeni ve çalışma yasalarında değişiklik gerektirdiğini söyledi. Çelebi, Körfez krizinin enflasyon üzerinde 10 puanlık etkisi olduğunu kaydetti.

Devlet Bakanı Çelebi, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Arnavutluk'a gitti.

5- Batman-Dörtyol ana petrol boru hattına bağlanan, Adıyaman Sarıl petrol boru hattı Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler tarafından törenle açıldı. Törende konuşan Keçeciler, boru hattının 81 kilometre uzunluğunda ve günlük 90 bin varil taşıma kapasiteli olduğunu bildirdi.

6- Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler, valiliklere bir genelge göndererek illerde “çevre kursları" açılmasını istedi.

7- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan yaptığı açıklamada, Körfez krizine yönelik askeri önlem olarak 4 zırhlı ile 3 denizaltının İskenderun Körfezi'ne gönderildiğini söyledi. Öte yandan Belçika tarafından gönderilen 18 Mirage uçağı kötü hava koşulları nedeniyle Diyarbakır'a inemedi. Diyarbakır'da kurulan "Müttefik Basın Bilgi Merkezi" çalışmalarına başladı.

8- Ege, Karadeniz, Marmara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ekici tütün piyasası İzmir'de Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci tarafından açıldı. Kahveci, burada yaptığı konuşmada, Körfez'de bir savaş çıkması halinde Türkiye'nin bunun dışında kalacağını söyledi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ürdün'ün başkenti Amman'da Körfez bunalımının sonuçları konusunda Veliaht Prens Hasan Bin Tallal tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Ürdün'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönen Ecevit, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin geziyle ilgili sorularını yanıtladı.

10- TÜSİAD tarafından hazırlanan "Sanayileşmede Teşvik Sistemleri" raporu açıklandı. Raporda, Türk sanayiinin ulaştığı seviyeye göre; varolan teşvik sisteminin yeterli olmadığı ve uluslararası gelişmelere uyum gösteremediği belirtildi.

11- Belçika Dışişleri Bakanı Lee Tindemans, Körfez bunalımı konusunda temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

12- Haftalık Nokta Dergisi Yazı İşleri kadrosundan 8 kişi istifa etti.

13- Haftalık 2000'e Doğru Dergisi'ne,"Olağanüstü Hal Bölgesi'ne yönelik olarak, çalışmaları güçleştirici, kamu düzenini bozucu gerçek dışı haber ve yorumlar" yaptığı gerekçesiyle İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu imzasıyla bir uyarı yazısı gönderildi.

14- Denizli eski Milletvekili İlhan Açıkalın Ankara'da öldü.

15- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin Bağdat Radyosu'ndan yayınlanan demecinde, bir savaş çıktığı takdirde, bu savaşın Körfez'le sınırlı kalmayacağını söyledi. Saddam Hüseyin'in, BM Güvenlik Konseyi'nin 15 Ocak'a kadar Kuveyt'ten çekilmesi için Irak'a tanıdığı sürenin uzatılmasını istediği bildirildi. Bu istek ABD ve İngiltere Dışişleri bakanları tarafından reddedildi. Bu arada, Irak üst düzey askerlerinin bulunduğu 4 helikopterin Suudi Arabistan'a sığındığı ve iltica isteminde bulunduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'le Cenevre'de yapacağı görüşme öncesinde, Londra'da NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Wörner, Irak'ın Kuveyt'ten 15 Ocak'tan önce çekilmesi konusunda ittifak üyelerinin tam bir görüş birliği içinde olduklarını bildirdi. FKCS lideri Yaser Arafat, Bağdat'ta düzenlenen bir mitingte yaptığı konuşmada, çıkacak bir savaşta Irak'ın yanında savaşacaklarını söyledi.

16- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sih militanlarla güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 23 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Somali'de muhalif grupların başkent Mogadişu'yu kuşatmaları üzerine Devlet Başkanı Said Barre'nin BAE'ne kaçtığı bildirildi. Eylemi yöneten Somali Birleşik Kongresi, Barre'nin geri kalan birliklerinin teslim olmaları çağrısında bulundu.

18- Haiti'de Devlet Başkanı Ertha Pascal Trouillot ve hükümete karşı başlatılan darbe girişiminin ordu birliklerince bastırıldığı bildirildi.

19- Filistin'de Ebu Nidal liderliğindeki Fetih Devrimci Konseyi, üç yıldır ellerinde tuttukları 4 Belçikalı rehineyi serbest bırakacaklarını açıkladı.

20- SSCB Savunma Bakanlığı'nca bir bildiri yayımlanarak, Baltık cumhuriyetleri, Kafkasya ve Ukrayna'da asker kaçaklarının yakalanması için birlikler gönderildiği açıklandı. Öte yandan, SSCB'de 1917 yılından bu yana ilk kez, Noel ayini yapıldı.

8 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yeni görevlerine başlamaları nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu'na nezaket ziyaretlerinde bulundu.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplanarak, Körfez bunalımı ve Zonguldak maden işçilerinin eylemleri konularını ele aldı. Başbakan Akbulut, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Körfez'e fırkateyn göndermediğini, böyle bir hazırlığın da yapılmadığını belirterek, saldırı olmadığı takdirde Türkiye'nin savaşa girmeyeceğini tekrarladı.

3- Genelkurmay Başkanlığı, yayımladığı bir emirle, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki subay ve astsubayların istifa ve emeklilik başvurularını ikinci bir emre kadar durdurdu.

4- Zonguldak maden işçileri, yürüyüşlerinin 5.gününde, Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer'in çağrısına uyarak Zonguldak'a geri döndüler. Şemsi Denizer, Ankara'ya giderek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra Aykut ve Denizer tarafından yapılan açıklamalarda, ücretlerin hesaplanmasında uygulanacak yöntem üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirildi. Denizer, açıklamasında Başbakan Yıldırım Akbulut ile görüşeceğini, bu sorunu ancak Başbakan Akbulut'un çözümleyebileceğini söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut parti grubunda yaptığı konuşmada, işçilerin geri dönmelerinden memnun olduğunu, görüşmelerle konunun çözüme kavuşturulacağını söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve Türk-İş yetkilileri konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

5- Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen "basınla sohbet" toplantısı Devlet Bakanı Güneş Taner, SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk'un katılımıyla İstanbul'da yapıldı. Toplantıda, TCK'nın 141, 142 ve 163.maddeleri ve af konusu ele alındı. Devlet Bakanı Taner yaptığı konuşmada, ülkede terör yaratılmasına ve kan dökülmesine izin vermeyeceklerini, ekonomiyle birlikte demokrasinin de gelişmesini istediklerini söyledi. SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin konuşmasında, bu maddelerin kaldırılması ve bu maddelerden hüküm giyenlere af çıkartılması çağrısında bulundu. DYP Genel Başkan Yardımcısı Cindoruk da yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokratik hak ve özgürlüklerin askıya alındığını, ekonomide keyfi uygulamalara gidildiğini söyledi.

6- Sosyalist Parti Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na başvuruda bulunarak, bir süre önce DGM önünde basın toplantısı düzenleyen avukatların gözaltına alınması emrini veren DGM Başsavcısı Nusret Demiral'ın görevden alınmasını ve hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

7- BM Türk Derneği'nce düzenlenen "Körfez Krizi ve Türkiye" konulu panel Ankara'da yapıldı. Panel'e SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger

8- Ankara Ûniversitesi'nce düzenlenen "Radyo Televizyon Tekeli" konulu açıkoturumlar dizisi Ankara'da başladı.

9- Bağımsız Çelik-İş Sendikası üyesi 4600 işçi MESS'e bağlı 18 işyerinde greve başladı. Böylece, MESS grevinde işyeri sayısı 282'ye , grevdeki işçi sayısı da 122 bine yükseldi.

10- Diyarbakır'da oluşturulan Müttefik Basın Bilgi Merkezi'nde yerli ve yabancı gazetecilere bir brifing verildi. Merkez Komutanı Albay Halil Kalaycı yaptığı açıklamada, üslerde bulunan NATO ve Türk uçak filolarının göreve hazır olduğunu, çevik kuvvet konusunda yapılan yorumların asılsız olduğunu, Belçika'dan gelen Mirage fılosunun kötü hava şartları nedeniyle Balıkesir'de bekletildiğini, Erhaç'ta bir Türk uçağının düştüğünü, ölü ve yaralı olmadığını bildirdi.

11- Haftalık 2000'e Doğru Dergisi'nin 5 Ocak tarihli sayısı, Elazığ Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla toplatıldı.

12- Ulaştırma Bakanlığı eski Müsteşarı Ertan Yülek'in, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı'na atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İlter Türkmen, BM Mülteci Yardım ve Bayındırlık Örgütü (UNRWA) genelvekilliğine atandı.

14- Uluslararası Kimya, Enerji ve Genel İşçiler Federasyonu (ICEF), Zonguldak grevi ve sendikal yasakları gerekçe göstererek Türkiye'yi ILO'ya şikayet etti.

Uluslararası Madenciler Federasyonu (MIF), Başbakan Yıldırım Akbulut'a gönderdiği telgrafta, Zonguldak maden işçilerinin eylemlerine getirilen engellemeleri protesto etti.

15- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile yapacağı görüşme öncesinde Fransa, Almanya ve İtalya'da çeşitli yetkililerle görüşmelerde bulunduktan sonra Cenevre'ye gitti.

16- SSCB Savunma Bakanlığı'nın dün aldığı kararla, Baltık Cumhuriyetleri ile Ukrayna, Ermenistan, Gürcistan ve Moldavya Cumhuriyetlerine asker gönderilmeye başlandığı bildirildi. Litvanya'nın başkenti Vilnius'a 108 araçlık bir konvoyun girdiği ve Litvanya hükümetinin istifa ettiği kaydedildi. Litvanya Cumhurbaşkanı Vitautas Landsbergis, televizyonda yaptığı konuşmada, halkı "bağımsızlık mücadelesine sahip çıkmaya" çağırdı. Landsbergis, SSCB Başkanı Gorbaçov'a görüşme öneren bir mesaj gönderdi.

17- Haiti'de üst üste yapılan iki darbeden sonra meydana gelen olaylarda 40 kişinin öldüğü bildirildi.

18- İsrail ordu yetkililerince yapılan bir açıklamada, yasadışı Hamas Örgütü üyesi 4 Filistinlinin sınırdışı edildiği bildirildi.

19- Peru'da bir uçağı 125 yolcusuyla birlikte kaçırarak Lima Havaalanı'na indiren hava korsanının düzenlenen operasyon sırasında öldüğü bildirildi.

9 OCAK 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut'a, Genelkurmay Başkanlığı'nda ulusal güvenlikle ilgili bir brifing verildi. Brifinge, Milli Savunma, Maliye ve Gümrük, Dışişleri bakanları ile Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları katıldılar.

2- Adıyaman'da incelemelerde bulunan Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, burada yaptığı açıklamada, Körfez'de savaş olmasını istemediklerini, bu krizden Türkiye'nin çıkarı olmadığını belirterek, milli konularda ortak hareket edilmesi gerektiğini, ancak SHP ve DYP yüzünden Türk insanının vatanını savunma duygusunu yitirdiğini söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Körfez bunalımı ve İncirlik Üssü'nün kullanımı konusunda basının sorularını yanıtladı. Doğan açıklamasında, Güneydoğu'da, bir Irak saldırısına karşı her türlü önlemin alındığını, Türkiye'ye Çevik Kuvvet gelmesinin NATO'nun dayanışmasını gösterdiğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer, maden işçilerinin sorunlarını çözümlemek amacıyla Ankara'da ikinci kez biraraya geldiler. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Denizer, Aykut ile idari konuları görüştüklerini, ücret konusunu Başbakan Yıldırım Akbulut ile görüşeceğini bildirdi. Bu görüşme öncesinde konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında Çankaya Köşkü'nde bir toplantı yapıldı. Toplantıya Başbakan Yıldırım Akbulut, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile Devlet Bakanları İbrahim Özdemir ve Cemil Çiçek katıldılar. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Cemil Çiçek, görüşmede, 1991 yılı içinde yapılacak toplu, iş sözleşmeleriyle devam eden grevlerin ekonomik değerlendirmesinin yapıldığını kaydetti.

5- ANAP İstanbul milletvekilleri Bülent Akarcalı ve Reşit Ülker ile HEP Adana Milletvekili Cüneyt Canver tarafından hazırlanan, sağlık, eğitim-öğretim ve kültür hizmeti veren yerlerle toplu taşım araçlarında sigara içilmesini ve reklamının yapılmasını yasaklayan yasa önerisi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- HEP Kars Milletvekili Mahmut Alınak, çay üreticilerinin alacaklarının ne zaman ödeneceği konusunda Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci'nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Irak'tan "terör timi" sızmalarına karşı önlemlerin alındığını bildirdi. Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı'nın isteği üzerine Diyarbakır Dicle Tıp Fakültesi ile Ankara İbni Sina ve Hacettepe Tıp Fakültesi hastaneleri "pilot hastaneler" olarak belirlendi. Bu hastanelerde gerekli önlemlerin alınması ve gerektiğinde cerrah ve ortopedist gönderilmesi kararlaştırıldı.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Genel İdare Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Körfez krizini değerlendirdi ve Türkiye'nin Körfez politikasını eleştirdi. Demirel, 'Türkiye'nin savaşa girmesi için bir neden bulunmadığını, bir saldırı olması durumunda Türkiye'nin kendini koruyacağını, ancak Türkiye'ye saldırmanın bir cinnet olduğunu" söyledi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Sedat Simavi Vakfı' nca düzenlenen "basınla sohbet" toplantısında yaptığı açıklamada, "1974 Kıbrıs çıkarmasının, Irak'ın Kuveyt'i işgaliyle aynı çerçevede değerlendirilemeyeceğini" söyledi. Ecevit konuşmasında, basında büyük sermaye egemenliğinin artmasını, Zonguldak maden işçilerinin yürüyüşlerine bazı partilerin karışmaya çalışmasını eleştirdi.

10- PEN Yazarlar Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen "Körfez Savaşı ve Türkiye" konulu foruma, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, TOBB Başkanı Yalım Erez, eski Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezifı Demirkent, Çağdaş Gazeteciler Demeği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Nevzat Helvacı katıldılar. Konuşmacılar, Türkiye'nin Körfez'de çıkacak bir savaşın dışında kalması gerektiği şeklinde görüş birliğine vardılar.

11- Türkiye Emlak Bankası'nı dolandırmak suçundan yargılanan işadamı Kemal Horzum için oluşturulan Komisyon'un Başkanı Ladin Barlas, Cumhurbaşkanı Turgut Özal' ın olay üzerinde bilgi vermek için görüşme isteklerini reddettiğini açıkladı.

12- Emekli Yarbay Ata Burcu, İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü, koruma polisi ağır yaralandı. Olayı yasa dışı Dev-Sol Örgütünün üstlendiği açıklandı.

13- Türkiye'nin ilk fotoğraf gazetesi Adana'da yayın hayatına başladı.

14- Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) tarafından Amsterdam'da yapılan bir açıklamada, Konfederasyon'un temel sendikal haklar, garanti edilene kadar, Türkiye'nin AT üyeliğine karşı çıkacağı belirtildi.

15- Danimarka Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Uffe Ellemann-Jensen, Fransız AFP Ajansı' na yaptığı açıklamada, NATO' nun bir üyesiyle dayanışmayı göstermek amacıyla, ülkesinin Türkiye'ye Amerikan yapımı Sidewinder füzeleri gönderdiğini açıkladı. Jensen, bu füzelerin Türk hükümetinin talebi üzerine gönderildiğini beürtirken, Danimarka televizyonu, gönderilen füze sayısının 80 olduğunu bildirdi.

16- ABD ve Irak Dışişleri Bakanları Körfez krizine çözüm bulmak amacıyla Cenevre’de biraraya geldiler. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmek için hiç bir esneklik göstermediğini ve görüşmenin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi. Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz de açıklamasında, ABD'nin bilinen tutumunu tekrarladığını, barışın konuşulması için Ortadoğu'daki bütün sorunların konuşulması gerektiğini belirtti.

Görüşmenin sonuçsuz kalması üzerine Washington'da bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı George Bush, barış için hala bir şans bulunduğunu, bunun Saddam Hüseyin'e bağlı olduğunu belirterek, Kongre'den "güç kullanımı" için destek istedi. Bush, Körfez'de savaş çıkması durumunda, yiyecek, enerji ve ulaştırma konularında askerlere öncelik verilmesini öngören bir kararname yayımladı. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin de lrak Televizyonu'ndan yaptığı konuşmada, Körfez'de savaş çıkması halinde Amerikalıların "kendi kanlarında boğulacaklarını" belirterek, ABD'ye boyun eğmeyeceklerini söyledi. İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney, Kum kentinde yaptığı açıklamada, İran'daki ve bölgedeki Müslümanların ABD'nin bölgeyi kontrol etmesine ve kutsal yerlere saldırmasına izin vermeyeceklerini söyledi. İsrail Konut ve İskan Bakanı Ariel Şaron bir Fransız gazetesine verdiği demeçte, Irak ve diğer Arap ülkelerinin İsrail'e saldırması halinde sert karşılık göreceklerini belirtti. Öte yandan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek İsrail'in savaşa katılması halinde ülkesinin saf değiştirebileceğini söyledi. Ürdün Başbakanı Mudar Badran da açıklamasında, İsrail'e karşı ülkesini Suriye'nin koruyacağını, bu konuda Hafız Esad'ın güvence verdiğini açıkladı. Bu gelişmeler üzerine dünya borsalarında petrol fiyatları 7 dolarlık artış kaydetti. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikan yönetiminin önerisi üzerine, barışı sağlamak amacıyla girişimlerde bulunmak için yarın Bağdat'a gideceğini açıkladı. Cuellar açıklamasında, Bağdat'a görevi gereği barış elçisi olarak gideceğini, Irak yönetiminin de ziyareti iyi niyetle karşıladığını söyledi.

17- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti'nde, Kızılordu birliklerinin asker kaçaklarını yakalamak üzere bölgeye gönderilmesiyle başlayan gerginlik sonucu, başkent Vilnius'a takviye birlikler gönderilmeye başlandığı, Sovyet askerlerinin televizyon binası ve parlamento binasını kuşattıkları bildirildi. Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis, televizyonda yaptığı konuşmada, Sovyet birliklerinin Litvanya Parlamentosu'nu ele geçirebileceklerini ileri sürerek halkı parlamento binası önünde nöbet tutmaya çağırdı.

Letonya'da da gerginliğin arttığı,Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesiyle Ermenistan sınırı arasında Ermeni militanlar tarafından bir askeri araca ateş açılması sonucu 4 kişinin öldüğü açıklandı. Öte yandan resmi haber ajansı TASS, Baltık Cumhuriyetlerindeki gerginlik konusunda ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater'in açıklamasını, "SSCB'nin içişlerine müdahale olduğu" gerekçesiyle kınadı.

18- Yunanistan'da son bir ay içinde liselerde meydana gelen işgal olayları ve Patras kentinde bir öğretmenin öldürülmesi üzerine Eğitim Bakanı Vasilis Kandoyanopulos istifa etti.

19- FKÖ, İsrail'in 4 Filistinliyi sınır dışı etmesini kınaması,amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

10 OCAK 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında, Cenevre'de yapılan Baker-Aziz görüşmesinden sonra ortaya çıkan durumun değerlendirilmesi için TBMM'yi göreve çağırdı. İnönü, ABD ve müttefiklerin Irak'ı Kuveyt'ten zorla çıkarma düşüncesinde olduklarını, BM Güvenlik Konseyi kararlarının böyle bir şeyi öngörmediğini söyledi.

2- Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Yasa'da değişiklik öngören hayafi ihracatı suç sayıp, hayali ihracatçıya 15 yıla kadar hapis cezası getiren yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Genel Kurul'da, SHP Balıkesir Milletvekili Önder Kırlı tarafından hazırlanan ve cezası tecil edilenlerin devlet memuru olabilmelerine olanak sağlayan yasa tasarısı da kabul edildi.

3- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Güneş Gürseler, Karadeniz'de bulunan zehirli varillerle ilgili soruşturmanın, AT'ye girebilmek için örtbas edildiğini öne sürerek; Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM Batşkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

4- Anayasa Mahkemesi, 425 sayılı KHK'nin 1, 2 ve 3. maddelerini iptal etti.

Mahkeme, yürürlükten kaldırıldığı için 424 sayılı KHK'nin iptali istemine yer olmadığını kararlaştırdı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel yaptığı yazılı açıklamada, Baker-Aziz görüşmesini değerlendirerek, TBMM'nin göreve başlamasını istedi. Demirel, Irak'ın tutumunu değiştirmediğini, ABD'nin 15 Ocak'tan sonra kuvvet kullanacağının açıkça ortaya çıktığını belirterek, Türkiye'nin savaşa sürüklenmemesi gerektiğini söyledi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere, muhalefetin Körfez krizi konusundaki tavrını eleştirerek, ANAP'ı savaştan yanaymış gibi gösterdiklerini, oysa saldırı olmadıkça Türkiye'nin savaşa girmeyeceğinin Başbakan tarafından açıklandığını söyledi.

7- Körfez'de çıkabilecek bir savaşın Türkiye'ye olası etkilerine karşı, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nce gerekli önlemler alındı.

Güneydoğu'da görev yapacak 30 bin personele gaz maskesi dağıtıldı. Yaklaşık 400 bin görevlinin eğitimleri yenilendi ve Ankara'da sivil savunma tatbikatı için "mini kent” oluşturuldu. Sağlık Bakanı Halil Şıvgın olası bir savaşa karşı bütün hastanelerin hazırlıklı olduğunu açıkladı.

Türk Hava Yolları, Körfez ülkelerine yapacağı seferleri 13 Ocak'tan itibaren iptal etti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Diyarbakır'da düzenlenen basın toplantısında 1990 yılında bölgede gerçekleştirilen çalışmaları değerlendirdi. Kozakçıoğlu, 1990 yılında PKK'ya büyük darbe indirildiğini, Körfez krizinde bölgeyle ilgili bir endişeye gerek olmadığını söyledi.

9- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan yaptığı yazılı açıklamada, avukatların gözaltına alınması ve bürolarının aranmasının "hukuka yönelik bir saldırı", Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral'ın uygulamalarının da "hukuk dışı" olduğunu bildirdi.

10- Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Süleyman Necati Gazetecilik Başarı Ödülleri'ni kazananlar belli oldu.

11- Selüloz-İş Sendikasına üye 10 bin 700 işçi, SEKA'ya bağlı 9 işyerinde greve başladı.

Öte yandan 16 gündür grevde bulunan 85 bin metal işçisinden bir grup, İstanbul Pendik'te Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek ile birlikte bir yürüyüş yaptı.

12- Zonguldak maden işçilerinin Ankara'ya yürüyüşleri sırasında gözaltına alınan 201 işçinin ifadeleri DGM'ce alınmaya başlandı.

13- Kapatılan Olaylara Objektif Dergisi'nin yerine çıkarılmaya başlanan "Çizgi Dergisi"nin 2.sayısı İstanbul DGM'ce toplatıldı.

14- Gazeteci, yazar Hakkı Bigeç Ankara'da öldü.

15- Eski Danıştay Başkanı Süleyman Türkoğlu, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı'na atandı. Atamaya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

16- Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin yayın organı Duma gazetesinde yer alan bir haberde, 'Türk azınlığın yaşadığı bölgelerde, Türkçe'nin 15 Ocak'tan itibaren haftada 4 saat ders olarak okutulacağı" açıklandı.

17- ABD ve Irak Dışişleri bakanlarının Cenevre'de yaptıkları görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine bazı Batılı ülkeler Irak'taki diplomatlarını geri çekmeye başladı.

Irak'ın BM Büyükelçisi Barzan EI Tıkriti; ülkesinin barıştan yana olduğunu, bunun ise ABD Başkanına bağlı olduğunu, kendilerinin barışa da savaşa da hazırolduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın tutumunda bir değişiklik olmamasının endişeyle izlendiğini, ancak barışçı çözüm için hala umutlu olduklarını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand dün düzenlediği basın toplantısında, Fransa'nın barışçı bir çözüm için son ana kadar çaba harcamaya hazır olduğunu bildirdi. Fransa Savunma Bakanı Jean-Pierre Chevenement, ABD'nin Ortadoğu'da uluslararası bir konferans yapılmasını kabul ederek, Irak'a küçük bir jest yapması gerektiğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, BBC'ye verdiği demeçte, krizin barışçı yollardan çözümü konusunda umutsuz olduğunu, ancak savaşın önlenemez olmadığını, bunun da Saddam Hüseyin'e bağlı olduğunu kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Irak Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet İbrahim ile görüştü. Rafsancani görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Körfez bölgesindeki Amerikan varlığının "tehlikeli ve kaygı verici" olduğunu söyledi. İran Parlamento Başkanı Mehdi Karrubi de savaş çıkması durumunda ülkesinin tarafsız kalacağını açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens yaptığı açıklamada, Körfez'de savaş çıkmasını istemediklerini, ancak savaşa hazırlıklı olduklarını bildirdi. Arens, Körfez krizi ile Filistin sorunu arasında bağlantı kurulmasına karşı ABD'nin kesin tavır almasını da memnunlukla karşıladıklarını belirtti.

Pakistan Körfez'deki uluslararası güce 5 bin askerlik yeni birlikler göndereceğini açıkladı. Böylece Pakistan'ın bölgedeki asker sayısı 10 bine yükseldi.

Bütün dünyada petrol, altın ve dolar fiyatları yükselirken, borsalarda hızlı düşüşler görüldü.

18- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Litvanya Parlamentosu'na gönderdiği bir mektupta, Litvanyalı parlamenterlerin Sovyet anayasasını ihlal ettiklerini belirterek, Litvanya'ya birlik yasalarına uyması için son bir şans verildiğini aksi takdirde olağanüstü durum ilan edilebileceğini bildirdi. Bu arada Litvanya'ya bin kişilik bir paraşütçü birliğinin daha gönderildiği belirtildi.

19- Lübnan Devlet Başkanı Elias Hrawi, Lübnan'da 15 yıldır devam eden iç savaşın sona erdiğini, ancak Lübnan'ın bağımsızlığı için daha fazla uluslararası yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Öte yandan Başbakan Ömer Karami başkanlığındaki yeni hükümet, parlamentodan güvenoyu aldı.

11 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Washington Times gazetesine ve CNN televizyonuna verdiği demeçlerde, Körfez krizi konusundaki görüşlerini açıkladı. Özal, Körfez'de kötü bir barışın savaş getireceğini, iyi bir barış elde edilmesi ve Irak'ın sınırlarının değişmemesi gerektiğini, bu yöndeki istemlere Türkiye'nin izin vermeyeceğini söyledi. Saddam Hüseyin'e doğru mesajlar gönderilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Özal, Irak ordusundan 800 askerin Türkiye'ye sığındığını, Irak'ın gücünün abartıldığını ve Türkiye'nin Amerikan üslerinin kullanımı konusunda henüz,bir karar vermediğini bildirdi. Özal;Körfezde savaş çıkma ihtimalinin yüzde 80 olduğunu belirterek Irak'ın saldırmaması durumunda Türkiye'nin ikinci cephe olmayacağını söyledi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay' ı ziyaret etti.

3- MGK, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Körfez kriziyle ilgili dış siyasi ve askeri girişimlerin ve bu konuyla ilgili yapılacak hazırlık ve çalışmaların değerlendirildiği bildirildi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'de yapılan Anakent Belediye Başkanları Eşgüdüm toplantısına katıldı. İnönü, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Körfez krizinde izlenen politikayı eleştirerek, Türkiye'nin savaşın dışında kalması gerektiğini, ülkenin krizden en çok zarar gören ülkelerden biri olduğunu belirtti. İnönü, Zonguldak maden işçilerinin grevi ve yerel yönetimlerin çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.

5- Danıştay, İmar Kanunu konusunda daha önce verilen "yürütmeyi durdurma" kararına Başbakanlık'ın yaptığı itirazı reddetti.

6- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Amerikan The New York Times gazetesine verdiği demeçte,"Körfez'de çıkabilecek bir çatışmada Irak'ın toprak bütünlüğünün Türkiye için birinci derecede önemli olduğunu" söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisince İstanbul'da düzenlenen "Yıla Bakış" konulu toplantıda, 1990 yılının bir değerlendirmesini yaparak; 1991 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı. Körfez krizine de değinen Demirel, Türkiye'nin savaşa girmemesi için her türlü demokratik mücadeleyi yapacaklarını söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Türkiye'nin ABD ve Hollanda'dan "Patriot füzeleri" istediği, bu ülkelerin isteği olumlu karşıladıkları bildirildi.

Diyarbakır'da kurulan Müttefik Basın Bilgi Merkezi'nde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak sınırında aldığı önlemler basına anlatıldı.

9- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İzmir'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AT'ye alınmasının bir hak olduğunu ancak bunun için Kıbrıs'ta ödün verilmesinin doğru olmadığını söyledi.

10- Irak'ın yeni Ankara Büyükelçisi Rafi Dahan, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a güven mektubunu sundu.

11- İstanbul'da eski polis memuru bir kişi, yasa dışı örgüt üyesi olduğu bildirilen kişilerce öldürüldü. Polisle girdiği çatışma sonucu saldırganlardan biri ölü, biri de yaralı olarak ele geçirildi.

Öte yandan Bayrampaşa'da mali şubede görevli bir polis memuru silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

12- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le görüşmek üzere Bağdat'a gitti. Cuellar, dün Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ve AT Dışişleri bakanlarıyla temaslarda bulundu. Temaslarından sonra bir açıklama yapan Cuellar, "Uluslararası toplumun sözcüsü olarak Bağdat'a gideceğini, iyimser olmadığını, ancak barış umudunu yitirmediğini" söyledi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat'ta din adamlarının katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada, "Kuveyt'ten şartsız olarak çekilmeyeceklerini, Filistin sorunundan başlamak üzere BM ‘nin bütün kararlarının uygulanmasında yana olduklarını” söyledi.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater yaptığı açıklamada, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un savaşı önlemek için Başkan Bush'a yeni öneriler ilettiğini bildirdi.

İngiltere'de olası Körfez savaşına yönelik önlemleri almak üzere bir "savaş kabinesi" kuruldu.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı James Baker ve İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Körfez ülkelerini kapsıyan bir geziye çıktılar. Douglas Hurd gezisine başlamadan önce Londra'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin krizde izlediği politikaya değinerek, 'Türkiye'nin Ortadoğu'da önemli bir role sahip olduğunu" söyledi.

13- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti'ne gönderilen Sovyet askeri birlikleri başkent Vilnius'ta savunma dairesi ile matbaa merkezini işgal etti. Çıkan olaylarda bir kişinin öldüğü bildirildi. NATO ve AT, Sovyetler Birliği'ne uyarıda bulunarak "gelişmelerden kaygı duyduklarını" açıkladılar.

14- Yunanistan'ın başkenti Atina'da öğrenciler, eğitim sisteminde değişiklik öngören yasa tasarısı aleyhinde gösteriler yaptı. Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 4 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı çok sayıda mağazanın yağmalandığı ve araçların yakıldığı bildirildi.

15- Polonya'da bir polis helikopterinin düştüğü, 10 kişinin öldüğü bildirildi.

12 OCAK 1991

1- Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, toplantıda Körfez Krizi’ndeki görüşmelerin değerlendirildiğini bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisince düzenlenecek "Savaşa Hayır" mitingi nedeniyle gittiği İstanbul'da bir basın toplantısı yaparak, olası bir savaş tehdidine karşı sonuna kadar direneceklerini söyledi. İnönü açıklamasında, iktidarı ve Cumhurbaşkanı Özal'ın Amerikan CNN televizyonuna verdiği demecieleştirdi.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi, İzmir Buca'da kiPTT santral binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de piyasa ekonomisinin bütün mekanizmalarının doğru ve tutarlı olarak çalıştığını, Körfez Krizi nedeniyle piyasaya müdahalenin söz konusu olmadığını, bu nedenle bir sıkıntının doğmayacağını belirtti.

4- SHP, DYR ve HEP'li bir grup milletvekili Körfez Krizi konusunda genel görüşme açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir önerge verdi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM'yi pazartesi günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

5- TBMM Savunma Komisyonu Başkanı emekli Orgeneral Recep Ergun haftalık Tempo Dergisi'nin Körfez Kriziyle ilgili sorularını yanıtladı. Ergun, sürekli çalışacak bir "buhran yönetim merkezi" kurulmasını istedi. Ankara'da bir sivil savunma tatbikatı yapıldı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin Körtez Krizi ile ilgili sorularını yanıtladı. Demirel, Türk Dışişleri’nin görevini yapmadığını belirterek Cumhurbaşkanı'nın savaş taraftarı olduğunu ve ülkeyi maceraya sürüklediğini öne sürdü.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan yaptıkları açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Özal'ın Körfez politikasını eleştirdiler.

8- TBKP'nin ilk kongresi Ankara'da başladı.

9- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, Ankara'da yapılan Baro Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin Türkiye ve NATO'yu savaşa sürüklemeye çalıştığını, bu kampanya çerçevesinde Türkiye'nin savaşa sürüklendiğini belirterek, kamuoyuna ve hukukçulara savaşa karşı çıkma çağrısında bulundu.

10- Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer ile madencilerin grevi konusunda yapılan bir söyleşi Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yayımlandı.

11- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Körfez Krizi konusunda temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi hayatını kaybetti.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le görüşmek üzere Irak'a gelen BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Bağdat Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Irak'a özel bir öneriyle gelmediğini, ancak barışçı bir çözüm için umutlu olduğunu söyledi.

14- ABD Kongresi yaptığı oylama sonucu, Irak'ta askeri güç kullanma konusunda Başkan George Bush'a yetki verdi. Başkan Bush oylamadan sonra yaptığı basın toplantısında, Kongre'nin bu kararıyla Saddam Hüseyin'e Kuveyt'den çekilmek zorunda olduğu yolunda açık bir mesaj gönderdiğini söyledi. Yemen Dışişleri Bakanı Abdülkerim EI-İryani, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir görüşme yaptı. EI-İryani görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi çağrısında bulundu. ABD, Fransa, Almanya, İngiltere ve Yunanistan'da savaş karşıtı gösterilerin yoğunlaştığı bildirildi.

15- Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta Sovyet birliklerinin, radyo ve televizyon binasını ele geçirdikieri ve yayınları kestikleri bildirildi.

SSCB Federasyon Konseyi; Mihail Gorbaçov'un başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Litvanya'da ki sorunların siyasi yollardan çözülmesi gerektiği, bu amaçla bir inceleme heyeti gönderileceği belirtildi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin yaptığı açıklamada, Baltık Cumhuriyetlerinde ki askeri işgalin sona erdirilmesi ve görüşmelere başlanması konusunda Moskova'yı uyardı.

16- SSCB Hükümeti, nükleer denemelerin 4 ay süreyle dondurulduğunu açıkladı.

17- Güney Afrika'nın Sebokeng kentinde, bir cenaze törenine katılanlara karşı düzenlenen saldırıda 35 kişinin öldüğü, 29 kişinin yaralandığı bildirildi.

18- Venezuella Deniz Kuvvetleri'ne bağlı bir uçağın düşmesi sonucu 22 kişinin öldüğü bildirildi.

13 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte, ABD Kongresi'nin kararından sonra barış ihtimalinin arttığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, SHP, DYP ve HEP'li 107 milletvekilinin imzasıyla TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılması istemini reddetti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisi tarafından İstanbul'da düzenlenen "Savaşa Hayır" mitinginde Türk halkının savaş istemediğini söyledi. Mitingden sonra slogan atarak yürüyen bir gruba polisin müdahalesi sonucu 25 kişi gözaltına alındı. Kaçmaya çalışan gruptan bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazara Ankara'da yaptığı açıklamada, muhalefetin barış mitinglerini eleştirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Körfez'de barışçı bir çözüm bulunabileceğini belirterek, partisinin MKYK'sı tarafından benimsenen 11 maddelik bir "barışçı çözüm planı" önerdi.

6- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, partisinin İstanbul İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de sosyal hukuk devleti ükesinin gözardı edildiğini,cumhuriyet ilkesinin rafa kaldırıldığını öne sürerek, iktidarın çıkış yolu kalmadığını söyledi.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Halil Özsoy düzenlediği basın toplantısında, Körfez Kriziyle ilgili politikası nedeniyle SHP Genel Başkanı Erdal İnörıü'yü eleştirdi ve "sorumsuzlukla" suçladı.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Kadın Komisyonu'nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada savaşa karşı olduklarını belirtti ve ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ın Türkiye temasları hakkında kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini, söyledi. Çiller, konuşmasında iktidarın ekonomi politikasını da eleştirdi.

9- Yeşiller Partisi, Gemlik, Nilüfer ve Mudanya örgütleri ABD Başkanı George Bush ve Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e birer telgraf çekerek, milyonlarca kişi adına savaşa karar veremeyeceklerini belirttiler.

10- İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut'a birer mektup göndererek savaştan kaçınılmasını istediler.

11- Körfez krizi konusunda temaslarda bulunmak amacıyla Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı James Baker ve beraberindeki heyet, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile birer görüşme yaptı. Görüşmelerden sonra açıklama yapılmadı.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Körfez Krizi konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Ancak Litvanya'daki olaylar nedeniyle ziyaretini yarıda kesen Hurd, AT Dışişleri Bakanları olağanüstü toplantısına katılmak üzere Brüksel'e gitti. Ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hurd, Türk'ıye'nin uluslararası koalisyonun en kararlı üyelerinden biri olduğunu, Türkiye'den askeri bir destek istemediklerini, Türkiye'nin Körfez politikasından memnun olduklarını söyledi.

13- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Daham EI-Tıkriti gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Türkiye ile ülkesi arasında geçmişte hiçbir düşmanlık olmadığını, gelecekte de olmayacağını belirterek, Irak'ın Türk sınırında yığınak yaptığı yolundaki haberleri yalanladı. Tıkriti, Körfez krizine barışçı çözüm bulunması için ABD'ye, Aziz Baker, Bush-Hüseyin görüşmesi önerdiklerini, ancak önerinin ABD tarafından kabul edilmediğini söyledi. Tıkriti, Ortadoğu'daki bütün sorunların arkasında İsrail'in bulunduğunu iddia etti.

14- Zonguldak maden işçilerinin yürüyüşü sırasında Mengen'de gözaltına alınan 201 kişi serbest bırakıldı.

15-Irak Enformasyon Bakanı Latif EI Cassim, Bağdat'taki Türk gazetecilerini kabul ederek sorularını yanıtladı. Cassim, Türkiye'ye saldırmayacaklarını, bu tür haberlerin maksatlı olduğunu söyledi.

16- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar Bağdat'ta, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, FK Lideri Yaser Arafat ve Nikaragua eski Devlet Başkanı Daniel Ortega ile görüştü. Görüşmelerle ilgili bir açıklama yapılmadı. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, radyodan okunan mesajında, Kuveyt'in Irak'ın 19. ili olduğunu tekrarlayarak, Arap ulusunun onurunu koruyacak güçte olduklarını söyiedi. ABD Savunma Bakanı Richard Cheney ABC televizyonuna verdiği demeçte Saddam Hüseyin-Cuellar görüşmesinde bir ilerleme olmadığını söyledi. Ürdün Kralı Hüseyin, savaşın çıkmayacağını, zira bunun bir çılgınlık olacağını belirtti. İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Arens, İsrail'e saldırı olması halinde karşılık vereceklerini açıkladı. ABD Savuiıma Bakanlığı, "savaş kurallarına göre" basına yeni

kısıtlamalar getirdi.

17- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti'nin başkenti Vilnius'ta televizyon binasını işgal eden Kızılordu birlikleri, binayı korumak için toplanan bağımsızlık yanlısı Litvanyalıların üzerine ateş açtı, 13 kişi öldü, yaklaşık 100 kişi yaralandı. Kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi. Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis, askerlerce kuşatılan parlamento binasını ordunun ültimatomuna rağmen terketmeyeceklerini açıkladı. ABD ve AT,SSCB'yi uyarıcı nitelikte açıklamalarda bulundu.

18- Güney Lübnan'da İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 4 Filistinlinin öldüğü bildirildi.

14 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, radyo ve televizyonda yaptığı konuşmalarda,TBMM'de grubu bulunan siyasi parti liderlerine, 18 Ocak Cuma günü Çankaya Köşkü'nde zirve çağrısında bulundu.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra yaptığı açıklamada Türkiye’nin olası bir savaşa karşı önlem aldığını söyledi. Akbulut açıklamasında "İncirlik Üssü'nün kullanılması konusunda kararımız yok, gerekirse bu kararı da alırız. ABD'ye savaş anında lojistik destek sağlarız" dedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında "savaş olasılığının ülkeyi bütünüyle kaygı içinde tuttuğunu, böyle kritik bir dönemde kamuoyuna bilgi verilmediğini" söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında Körfez bunalımında savaşa çok yakınlaşıldığını söyledi. Türkiye'nin Körfez Krizi içindeki yerini değerlendiren Demirel, ABD'nin Türkiye'deki üslerini kullanması durumunda Irak'ın bu üslere füze atabileceğini,Türkiye'nin de bunu kendisine tecavüz sayıp savaşa girebileceğini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin 2 Ağustos'ta aldığı kararın Irak Kuveyt görüşmelerine ilişkin hükmüne işlerlik kazandırılmadan savaşı başlatmanın, insanlığa ihanet olacağını belirtti.

6- TBKP 'nin Ankara'da yapılan büyük kongresi sona erdi. Kongrede partinin yasal engelleri aşıncaya kadar tüzel kişiliğini merkez organlarıyla sürdürmesi ve üyelerin SBP'ye katılması kararlaştırıldı. Nihat Sargın Genel Başkanlığa, Haydar Kutlu da Genel Sekreter’ine yeniden seçildiler.

7- Bir İspanyol firmasıyla geçen ay imzalanan 52 adet hafif nakliye uçağının Türkiye'de ortak üretimine , yönelik 608 milyon dolar tutarındaki krediye ilişkin anlaşma Ankara'da imzalandı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, sağlanacak olan kredinin firmanın İspanya'dan ithal edeceği tüm mal ve hizmetleri finanse edeceği belirtildi. Merkez Bankası'nın, Körfez Krizi nedeniyle ortaya çıkan para gereksinimini karşılamak için piyasaya 2.5 trilyon lira sürdüğü bildirildi.

9- Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Necati Çelik, "Körfez Krizi’nin barışçı yollarla çözümüne yönelik çalışma yapılmasını" içeren imza kampanyasının sonuçlandığını ve yaklaşık bir milyon imzaya ulaşan dilekçenin Başbakanlığa sunulacağını bildirdi.Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, İstanbul'da 400'e yakın üniversite elemanınca imzalanan ve kamuoyuna açıklanan metni Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a göndererek savaşa karşı olduklarını belirttiler. Ankara'da da 62 öğretim üyesi ve yardımcısı imzaladıkları "Kamuoyuna ve TBMM'ye" başlıklı metinle aynı görüşe ilişkin açıklama yaptılar. HEP İzmirve ilçe örgütleri, SosyalistParti, İzmir Tabipler Odası ile Yeşiller Partisi de yaptıkları açıklamalarla savaşa karşı olduklarını bildirdiler.

10- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Eric Rouleau, Cumhuriyet muhabirinin KörfezKriziyle ilgili sorularını yanıtladı. Rouleau, Amerikan uçaklarınca Türkiye'de ki üslerin kullanılmasının, 'Türkiye'nin Körfez'e asker ya da savaş gemisi göndermesiyle aynı anlama geleceğini" söyledi.

11- Türk-İş'in 3 Ocak Eylemi için yasal olduğu yönünde hukuki görüş açıkladıktan sonra gözaltına alınan Ankara Barosu'nun 3 avukatı serbest bırakıldı.

12- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği üyeleri, derneğin süresiz olarak kapatılmasını protesto etmek amacıyla İstanbul'da bir basın toplantısı düzenlediler.

13- İstanbul Şişli'de Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Genel Merkezi ile Kızılay'daki ANAP Ankara İl Başkanlığı binalarına bombalı saldırı düzenlendi. Her iki saldırıyı da yasadışı Dev-Sol örgütü üstlendi.

14- Eski İmar ve İskan Bakanlarından, İstanbul eski Milletvekili Muhittin Güveri, İstanbul'da öldü.

15- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Bağdat'tan dönüşünde Fransa'ya uğradıktan sonra New York'a gitti. De Cuellar, Paris ve New York'ta yaptığı açıklamalarda Irak lideri Saddam Hüseyin'le gerçekleştirdiği görüşmede hiçbir gelişme sağlanamadığını ve kendisinin iyimser olmadığını söyledi. Irak Halk Meclisi oybirliğiyle "savaş" kararı aldı. Irak Halk Meclisi, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e "ABD'nin saldırması durumunda Irak ve Arap topraklarını korumak için savaş yetkisi" verdi.Öte yandan Saddam Hüseyin, Kral Fahd'a mektup göndererek Suudi Arabistan'a saldırmayacağına dair garanti vermek istediğini bildirdi.ABD Başkanı George Bush, Kuveyt'ten çekilmeyeceklerini bildiren Irak yönetiminin hata yaptığını söyledi. Bush daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. AT, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın New York'ta raporunu verinceye kadar, barış girişimini durdurduğunu açıkladı.

16- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, Litvanya yönetimini, anayasaya aykırı politikaları konusunda uyardığını ancak Landsbergis'in diyalog mantığıyla uyuşmayan bir tavırla hareket ettiğini söyledi.

17- Avrupa Topluluğu dışişleri bakanlarının yaptıkları olağanüstü toplantıda, Sovyetler Birliği'ne yapılan acil gıda yardımının ve ekonomik işbirliğinin askıya alınması gündeme geldi. ATO ise Litvanya'da askeri güç kullanılmasını şiddetle kınadı. ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, şubat ayında Moskova'da yapılması planlanan zirvenin askıya alınması konusunun gündemde olduğunu ve Litvanya'daki gelişmelerin dikkatle izlendiğini söyledi.İngiltere; SSCB'ye yapılacak yardımların gözden geçirilmesi görüşünü belirtilirken; Danimarka Dışişleri Bakanı Uffe Ellemann Jensen, ülkesinin AT üyelerinden Sovyetler Birliği ile ekonomik işbirliğinin askıya alınmasını isteyeceğini açıkladı.Türkiye, Litvanya'da kuvvet kullanılmasını ve olaylarda can kaybı meydana gelmesini "kaygı ile karşıladığını" bildirdi.

18- Portekiz'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde şimdiki Cumhurbaşkanı Mario Soares, oyların yüzde 70.43'ünü aldı.

15 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ANAP milletvekilleri ile yaptığı görüşmelerde Körfez bunalımına ilişkin son gelişmeler ve hükümetin izlediği politikalar konusunda bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Özal, İncirlik Üssü'nün kullanılmasıyla ilgili olarak, hükümetin ek yetkiler istemesi halinde milietvekillerinin, buna destek vermelerini istedi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Körfez bunalımı ve izlenen politikaya ilişkin bilgi verdi. Alptemoçin'in konuşmasından sonra sözalan muhalefet liderieri Erdal Inönü ve Süleyman Demirel, hükümetin Körfez krizine ilişkin politikasını eleştirdiler. Genel Kurul'da ANAP grubu adına sözalan Başbakan Yıldırım Akbulut, İnönü ve Demirel'in eleştirilerini yanıtlayarak, muhalefet liderlerinin, Cumhurbaşkanı Özal'ın görüşme çağrılarına uymalarını önerdi.

3- ANAP grup toplantısında, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Körfez'deki gelişmeler hakkında bilgi verdiler. Başbakan Yıldırım Akbulut, toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, son gelişmelere değinerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akbulut, üslerin kullandırılması ile ilgili olarak henüz bir kararları olmadığını, gerekirse Meclis'ten yetki alacaklarını belirtti.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Körfez bunalımındaki son gelişmeler, hükümetin ABD uçaklarını Türkiye'ye çağırması ve Cumhurbaşkanı Özal'ın dün akşam televizyondan yaptığı konuşma konusunda görüşlerini açıkladı. İnönü, Türkiye'nin savaşta yeri olmadığı görüşünü yineleyerek, Cumhurbaşkanı Özal'ın açıklamalarının tutarsız olduğunu öne sürdü.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile hükümetin Türkiye'yi savaşa sürüklediklerini öne sürdü. Lojistik destek izin verildiği yerde Türkiye'nin savaşın içinde olacağını belirten Demirel, muhalefetin savaşa karşı çıkması nedeniyle, bölücülük yapmakla suçlandığını kaydederek, "Bush, savaşa karşı çıkan ABD Kongresi' nin yüzde 40' ını, bölücü ilan etmiyor”dedi.

6- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, savaş tehlikesi karşısında, Türkiye'nin ilk kez birlik içinde olmadığını belirtti ve tüm muhalefet partilerinin biraraya gelerek konuyu görüşmeleri gerektiğini söyledi.

7- Sosyalist Birlik Partisi (SBP) kuruldu. Partinin 114 kurucusu İçişleri Bakanlığı'na giderek, kuruluş bildirgelerini, Bakanlık Genel Sekreteri Mustafa Çetin'e verdiler. Daha sonra yapılan toplantıda SBP Genel Başkanlığı'na Sadun Aren seçildi. Valilikler, İçişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine yayınladıkları genelgelerde, "seferberlik veya savaş" için alınması gereken önlemlere yer verdiler.

9- Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Necati Utkan ve 20 büyükelçilik görevlisi Habur sınır kapısından giriş yaparak Diyarbakır'a geldiler. Daha sonra Ankara'ya gelen Utkan, gazetecilere yaptığı açıklamada büyükelçiliğin kapatılmadığını, geçici bir süre için çalışmalara ara verildiğini bildirdi.

10- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev; İncirlik Üssü'nün Irak'a karşı kullanılması halinde, Irak'ın Türkiye'ye bir misillemede bulunması olasılığının artacağını belirtti.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi için tanınan sürenin dolmasından önce Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e son bir çağrı yaptı. Cuellar, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi halinde saldırıda bulunulmayacağına ilişkin güvence verdi.

ABD Başkanı George Bush, "Saddam'ı diplomatik yollarla ikna etme umudunun bittiğini, Körfez'de savaşın çok geçmeden başlayabileceğini" açıkladı.

Fransa Başbakanı Michel Rocard, barış girişimlerine Irak'ın hiçbir yanıt vermediğini belirterek, "Hukuku yeniden sağlamak için ne yazık ki kuvvete başvurmanın zamanı geldi" dedi.

İngiltere'de hükümete savaş ilanı yetkisi verildi. Başbakan John Major, Saddam'ın tercihini savaştan yana yaptığını söyledi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Sultan Bin Abdülaziz, Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin kendisini savunmak amacıyla tüm önlemleri aldığını söyledi.İsrail Hava Kuwetleri Komutanı General Avihu Bin Nun, Tel Aviv'de yabancı basın için düzenlediği bir toplantıda, uçaklarının herhangi bir Irak saldırısını savuşturmak için Ürdün ve Suriye hava sahasına gireceğini belirtti. Nun, ellerindeki Patriot füzelerinin, Irak'ın füzelerini havada vurabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e barış yolunu seçerek, bölgeyi bir savaş felaketinden kurtarma, çağrısında bulundu.

Ürdün Kralı Hüseyin, Ürdün halkına hitaben yaptığı konuşmada, "Hiç kimsenin galip gelemeyeceği yıkıcı bir savaş başlamak üzere" dedi.

12- Filistin Kurtuluş Örgütü liderlerinden Ebu İyad ile örgütün iç güvenlik şefi Hayel Abdülhamid ve yardımcısı dün gece Tunus'ta öldürüldüler. Olay ile ilgili olarak Tunus polisi, saldırıyı düzenlediği öne sürülen koruma polisi Hamza Ebu Zid'den başka 12 Filistinli'yi de tutukladı. FKÖ lideri Yaser Arafat, Körfez bunalımı ile ilgili temaslarda bulunmak için yapacağı Paris ziyaretini iptal ederek, olayı üst düzey FKÖ yetkilileriyle görüşmek üzere Bağdat'a gitti. İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens bir açıklama yaparak, saldırıda İsrail'in herhangi bir sorumluluğunun olmadığını belirtti.

13- Sovyetler Birliği’nde Eduard Şevardnadze’nin istifa etmesiyle boşalan Dışişleri Bakanlığı’na Alexander Bessmertnih getirildi. Başkan Gorbaçov’un aday gösterdiği Bessmertnih’in bakanlığı, Yüksek Sovyet’te yapılan oylama sonunda kabul edildi.

16 OCAK 1991

1- Amerikan uçaklarının Bağdat'ı bombalamasıyla Körfez'de "savaş" başladı. ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, "Başkan Bush'un emriyle, kod adı Çd Fırtınası olan Kuveyt'i kurtarma harekatının başlatıldığını" bildirdi.Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan ve Dışişleri A.Kurtcebe Alptemoçin ile, ABD tarafından Irak'a karşı başlatılanaskeri harekâtla ilgili olarak bir değerlendirme toplantısı yaptı.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem ile TRT'de, Meclis çalışmalarını sürekli olarak kamuoyuna aktaran bir kanal oluşturulması konusunu görüştü. Meclis kanalı olarak düşünülen 7. kanal için TRT, teknik araştırma çalışmalarına başladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı Özal'ın "zirve çağnsı"na yanıt olarak gönderdiği mektupta, "Konunun asıl sahibinin TBMM ve hükümet yetkilileri olduğunu" belirterek, görüşmeye katılmayacağını bildirdi. İnönü, TBMM'nin sürekli toplantı ve çalışma halinde bulunmasını istedi.

4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Körfez'deki çatışmaların Türkiye'ye herhangi bir yansıması olamayacağını bildirerek, "Vatandaşlarımızın telaşlanmasına gerek yok" dedi. Aksu, Başbakanlık'ta "durum değerlendirme" merkezi kurulduğunu ve savaşa ilişkin değerlendirmelerin burada yapılacağını belirtti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar haftalık basın toplantısında, İncirlik Üssü'ndeki uçakların Türkiye ile ABD arasında yapılan mutabakatçerçevesinde konuşlandırıldığını bildirdi. Sungar, bu mutabakatın Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın (SEİA) İncirlik Üssü için getirdiği koşul ve tavanların dışına çıkarılmasına olanak tanıdığını, ancak bu konuda ayrıntılı bilgi verilmeyeceğini söyledi. Murat Sungar, "İncirlik'teki uçakların saldırı ve hareket haline geçmeleri, Türk Hükümeti’nin iznine bağlıdır" dedi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Genel İdare Kurulu toplantısında, Türkiye ile Irak arasında bir savaş nedeni olmadığını belirterek, BM Güvenlik Konseyi kararının, Türkiye'yi Kuveyt için savaşmaya mecbur etmediğini bildirdi. DYP Genel İdare Kurulu toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın görüşme çağrısı değerlendirilerek, görüşme isteğine olumsuz yanıt verilmesi karara bağlandı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Körfez bunalımı konusunda Cumhuriyet Gazetesi' nin sorularını yanıtladı. Ecevit, Cumhurbaşkanı Özal' ın tüm yatırımını savaş üzerine yaptığını belirterek, hükümet ve TBMM'nin Özal'ı uyarmasını istedi. Ecevit, ABD'ye lojistik destek sağlanması halinde Türkiye'nin hedef durumuna geleceğini bildirdi. NATO'ya bağlı 6. ATAF (Müttefik Taktik Hava Gücü) Komutanı Korgeneral Öner Dinçer, NATO Çevik Kuvvet uçaklarının Türkiye'ye yalnızca caydırıcı olmak amacıyla çağrıldığını ve olası bir kimyasal saldırıda Türk Hava Kvvetleri'nin Irak füzelerini havada imha edebilecek yetenekte olduğunu bildirdi.

9- Diyarbakır'daki Müttefık Basın Bilgi Merkezi (APIC) Başkanı Genelkurmay Başkanlığı Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürü Kurmay Albay Halil Kalaycı, ABD'nin Irak'a yaptığı müdahalenin Genelkurmay Başkanlığı tarafından izlenmede olduğunu belirterek, sınırlarda gereken güvenlik önlemlerinin alınmış olduğunu ve gelişmelerin basın mensuplarına en hızlı biçimde ulaştırılacağını bildirdi.

10- Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer ve yönetim kurulu üyeleri, Başbakan Yıldırım Akbulut'la görüştüler. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Şemsi Denizer, ücret konusunun müzakeresi için, Başbakan'ın; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'u görevlendirdiğini bildirdi.

11- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Sir Timothy Daunt, Türkiye'nin Körfez bunalımına ilişkin politikasını överek, 'Türkiye izlediği doğru çizgi çerçevesinde savaş durumunda da gerekeni yapacaktır' dedi. Büyükelçi, krizden sonra bölgede bir güvenlik sistemi kurulması gerektiğini ve Türkiye'nin böyle bir sistem içinde aktif rol oynayabileceğini söyledi.

12- Abdi İpekçi Banş ve Dostluk Derneği Genel Sekreteri Andreas Politakis tarafından yapılan 'Türk Halkına Dayanışma ve Sempati Mesajı" başlıklı açıklamada, Türkiye'de Irak'a karşı bir cephe açılmaması istenerek, Türkiye'nin Körfez'deki çatışmalar nedeniyle hiç bir can kaybına uğramaması dileğinde bulunuldu.

17 OCAK 1991

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanı Özal, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Körfez'debaşlatılan harekatla ilgili kararlar alındığını bildirdi.

MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, hükümete, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hazırlık durumunu arttıracak ilave tedbirlerin ilanı ve Türk Silahlı

Kuvvetleri'nin ve yabancı silahlı kuvvetlerin, süratle gelişen durumlarda BM Güvenlik Konseyi'nin 678 sayılı kararını da göz önüne alarak, kullanılması ile ilgili gerekli kararları alma" tavsiyesinde bulunulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, MGK'nın aldığı tavsiye kararını görüşerek, TBMM'den kapsamlı yetki isteminde bulunulmasını kararlaştırdı. Toplantıdan sonra gazetecilere bir açıklama yapan umhurbaşkanı Özal, Türkiye'nin savaşa girmemesi umudunu taşıdığını belirterek, "Hükümet tarafından istenen yetkinin birlik ve beraberlik içinde kabulünü” istediğini belirtti.

Oylamadan önce TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Irak'a karşı 28 ülkenin fiilen katıldığı bir operasyonun başlatıldığını ifade ederek, "Biz Türkiye olarak savaşa katılmama, ikincibir cephe oluşturmama kararındayız" dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkan Vekili Yılmaz Hocaıoğlu başkanlığında toplanarak, hükümetin ek yetki istemine ilişkin tezkeresini görüştü. Yapılan oylama sonucu hükümetin ek yetki tezkeresi 250 oyla kabul edildi. Gazetecilerin çeşitli sorularını yanrtlayan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar TBMM'nin hükümete verdiği yetkiye istinaden, zamanı ve gereği Genelkurmay Başkanlığı'nca tayin ve tesbit edilmek üzere, TBMM'den alınan kararın gereği için Genelkurmay Başkanlığı'na gerekli talimatın verilmesi kararlaştırılmıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, CNN televizyonun kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Özal, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümetin TBMM'den aldığı yeni yetkiye değinerek, müttefik kuvvetleri üsleri ve hava sahasını kullanabileceklerini belirti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında, ANAP grup toplantısında bir konuşma yaparak, yetki istemi konusunda bilgi verdi. Başkan Akbulut, Irak'a yönelik operasyonun değerlendirilmesi konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, hükümetin, TBMM'den aldığı yetkinin kullanılması ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı'naverdiği talimat konusunda, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. OrgeneralGüreş, hükümetin talimatının henüz kendisine ulaşmadığını belirterek, konuyla ilgili düşüncelerini daha sonra açıklayacağını bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Merkez Yönetim Kurulu'nda ve daha sonra TBMM parti grubunda yaptığı konuşmalarda, hükümet tarafından istenen ek yetkilerin, ikinci cephe açmak anlamına gelebileceğini belirtti. İnönü, Türkiye'nin Körfez savaşında yer almasını istemediklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı İbrahim Özdemir, Türkiye'nin kendisine yönelik bir saldırı olmadıkça, kesinlikle savaşa girmeyeceğini söyledi. Özdemir, Cumhurbaşkanı Özal'ın görüşme çağrısına uymadıkları için muhalefet liderlerini eleştirdi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM Genel Kurulu'nda ve partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmalarda, hükümetin TBMM Genel Kurulu'nda aldığı son yetkinin Türkiye'yi savaşa sokabileceğini söyledi. Demirel, Türkiye'ye bir saldırı olması durumunda ise, buna millet olarak "sıkılmış bir yumruk gibi" yanıt verilmesine tam kadro destek vereceklerini bildirdi.

7- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal GüzeI, TBMM'deki oylamada red oyu kullandıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyerek, yetki isteminin anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Güzel, alınan yetkiyle, üslerin çok kısa bir zaman içerisinde kullandırılacağı düşüncesinde olduğunu belirtti.

8- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Irak'a karşı bir hareketin başlamış olmasına rağmen masa başında anlaşma sağlarrıa olanağının hala var olduğunu belirtti. Işıklar, Türkiye'nin savaştaki rolünün açıklığa kavuşturulmasını istedi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit verdiği yazılı bir demeçte, savaşın Türkiye'yi ilgilendiren bir yanı olmadığını, Türkiye'nin savaşa girmesi halinde en çok kayıba uğrayacak ülkelerden biri olacağını belirtti.

10- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, hükümetin Körfez savaşında izlediği dengeli politikayı devam ettirmesi gerektiğini belirterek, hükümet yetkililerinden savaşa karışılmamasını istedi.

11- Sosyalist Parti Genel Başkanı Ferit İlsever, ABD'nin Irak'a saldırısını kınadıklarını belirterek, "Bu savaşı Ortadoğu halkları ve Irak kazanacaktır" dedi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Körfez Savaşı’yla ilgili yaptığı açıklamada, Körfez Krizi’nin bu tür bir sonuca ulaşması ihtimalinin baştan beri dikkate alınarak gereken önlemlerin planlandığını bildirdi. Kozakçıoğlu, sivil savunma ve güvenlik hizmetlerine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü, halkın endişelenmesi için neden olmadığını söyledi.

13- İstanbul'daki meslek odaları, sendikalar, Pen Yazarlar Derneği ve demokratik kitle örgütleri yazılı bir açıklamayla Türkiye'nin Körfez Savaşı’na girmemesini istediler.

14- Yunanistan Hükümet Sözcüs'ü Viron Polidoras düzenlediği basın toplantısında, gazete ve radyo istasyonlarında yer alan Kıbrıs'taki Türk kuvvetlerinin artırıldığı ve adaya savaş gemileri gönderileceği yolundaki haberlerin asılsız olduğunu belirtti.

15- Yunan Parlamentosu Adalet Komisyonu'nda, Türk milletvekilleri Sadık Ahmet ve Ahmet Faikoğlu'nun dokunulmazlıklarının kaldırılması konusu ele alındı. Komisyon, bu konuda genel kurulun karar vermesini kararlaştırdı.

16- NATO üyesi 16 ülkenin büyükelçileri Brüksel'de olağanüstü toplandı.Toplantıda ABD ve İngiltere Büyükelçileri’nin Körfez Harekatı ile ilgili bilgi verdikleri belirtildi. NATO Genel Sekreteri Manfred ,Wörner, ittifak üyelerinin, Irak'ın muhtemel bir saldırısına karşı Türkiye'yi savunmaya kararlı olduklarını bildirdi.

17- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e yeniden düşünmesi için süre tanımayacaklarını, Irak BM kararlarına uyuncaya dek hava saldırılarının süreceğini belirtti. ABD Savunma Bakanı Richard Cheney tarafından düzenlenen basın toplantısında, ABD ve müttefiklerinin gerçekleştirdiği hava saldırılarından

yüzde 80'inin hedefine ulaştığı açıklandı. Cheney, Irak'ı Kuveyt'ten çıkarma operasyonun henüz başladığını ve bunun sonuçlanmasının zaman alabileceğini belirtti. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, çokuluslu gücün Irak ve Kuveyt topraklarında harekata başlamasından sonra Bağdat Radyosu'ndan halka hitaben yaptığı konuşmada, "kafirler ve müttefikler yenilecektir" dedi. Irak Devrim Komuta Konseyi, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin başkanlığında yapılan toplantıdan sonra yayımladığı bildiride, çokuluslu birliklerin hava saldırılarındaki kayıplarının, müttefiklerin düşündüğünden çok fazla olduğunu duyurdu.Irak Haber Ajansı INA, hava savunma bataryalarının ateşi sonucu 44 uçağın düştüğünü, çok sayıda füzenin de imha edildiğini bildirdi. Irak'ın, Israil'in Tel Aviv, Hayfa ve Kudüs kentlerini bombaladığı bildirildi. Fransa Savunma Bakanı Pierre Chevenement düzenlediği basın toplantısına, Fransız birliklerinin Körfez savaşına katıldığını açıkladı. Chevenement, Fransa Hava Kuwetlerine bağlı Jaguar jetlerinin Kuveyt'teki bir uçaksavar üssüne saldırdıklarını, 12 uçaktan 4'ünün isabet almakla birlikte hepsinin üslerine döndüğünü bildirdi.

İran ve Suriye yetkilileri Irak'a karşı başlatılan askeri harekatın sorumlusunun Saddam Hüseyin olduğunu belirttiler. İran Devlet Başkanı Haşimi Rafsancani, gelişmelerden büyük üzüntü duyduğunu, Tahran'ın, savaşa yol açılmaması için üzerine düşen her şeyi yerine getirdiğini belirtti. SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, savaşın başlamasından Irak'ın sorumlu olduğunu söyleyerek, savaşın başlamasından önce Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Kuveyt'ten çekilmesi için, ABD Başkanı George Bush'un kendisiyle temasa geçmesi isteğinde bulunduğunu belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Arens, televizyonda yaptığı bir konuşmada, Irak'a ağır bir darbe indirilmesine rağmen, İsrail için tehlikenin henüzgeçmediğini söyledi. İsrail Dışişieri Bakanlığı ve askeri yetkilileri, İsrail'in Körfez Savaşı’na katılmadığını ancak gelişmeleri yakından izlediklerini belirttiler.

18- Almanya'da Federal Meclis'de yapılan oylama sonucu Helmut Kohl, iki Almanya'nın başbakanlığına seçildi.

18 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, televizyonda yayınlanan "Hodri Meydan" programında körfez Savaşına ilişkin soruları yanitladı. Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye'nin Körfez sorununda aktif bir dış politika çizgisi benimsemesinin yararına olduğunu belirtti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Hava Kuvvetleri Komutanı Siyami Taştan, Başbakanlık Konutu'nda Yıldırım Akbulut, daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile görüştüler.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, TBMM'de hükümete verilen son yetkinin Genelkurmay Başkanlığı tarafından kullanılmasını anlayamadıklarını, hükümetin bu konuda kesin açıklama yapmasını istedi. Cumhurbaşkanı Özal'ın izlediği dış politikanın başından beri yanlış olduğunu öne süren İnönü, Türkiye'nin bu savaşta taraf olmasına kesinlikle karşı olduklarını belirtti.

4- Dışişleri Bakanlığı, Irak'a karşı harekatâ katılan ülkelere desteğin artırılması ve üslerin daha kapsamlı kullanılması amacıyla gerekli talimatların Bakanlar Kurulu'nca verildiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Harekatın kısa zamanda bitmesi ve her iki tarafta insan kaybının asgariye indirilmesi için BM Güvenlik Konseyi'nin 678 sayılı kararının üçüncü bendi gereğince harekata iştirak eden ülkelere uygun desteğin arttırılması hükümetçe kararlaştırılmıştır. Bunun temini için TBMM'den yetki istenmiş ve 126 sayılı karar istihsal edilmiştir" denildi. Açıklamada, "Krizin başından beri uygulanan politikaya uygun olarakIrak'tan ülkemize herhangi bir saldırı olmadığı sürece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanılma-

sının söz konusu olmadığı" belirtildi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, Körfez savaşındaki son gelişmelerle ilgili değerlendirmesinde, artık en önemli konunun Türkiye'nin fiilen savaşa girip girmemesi olduğunu belirterek, hükümetin TBMM'den yetki aldığı saatlerde, İncirlik Üssü'nden yabancı uçakların havalanmaya başlamış olmasının ilgi çekici olduğunu kaydetti.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin. BMM'den savaş yetkisi almasıyla, Türkiye'nin fiilen savaşa girmiş olduğunu söyledi. Ecevit, Cumhurbaşkanı Özal'ın ve ANAP hükümetinin, Türkiye'yi fiilen savaşa sürüklediğini ve Irak'ın olası bir hedefi haline getirdiğini kaydetti.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan yaptığı yazılı açıklamada, milletin büyük çoğunluğunun Körfez'de savaşa karşı olduğunu belirterek, "doğacak neticelerden Özal sorumlu olacaktır" dedi. Erbakan, Irak'ın Kuveyt'ten, İsrail'in de işgal ettiği topraklardan çekilmesi için çaba harcanmasını istedi.

8- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM'nin yetkisini hükümete devrettiğini belirterek, bunun, "Saddam'ın füzelerinden daha tehlikeli olduğunu" söyledi.

9- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Başbakan Yıldırım Akbulut'a bir mektup göndererek, Meclis'e ait olan "savaş ilanı" yetkisinin hükümete verilmesinin bir yetki devri olduğunu, bununsa anayasaya aykırı düştüğünü belirtti.

10- Çeşitli kuruluşlar ve sendikalar yayımladıkları bildirilerle savaşa karşı olduklarını duyururken, İzmir'de yaklaşık 10 bin kişinin imzaladığı "Barış İçin Savaşa Dur" başlıklı bir dilekçe TBMM Başkanı Kaya Erdem'e gönderildi.

11- İstanbul'da Süleymaniye Camii'nde kılınan cuma namazından sonra camiden çıkan yaklaşık 200 kişilik bir grup ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Yürüyüş, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu dağıtıldı.

12- TBMM'nin, "yurtdışına kuvvet gönderme ve Türkiye'de yabancı kuvvet bulundurma ve bunları kullanma" konusunda verdiği yetki ile İncirlik Üssü'ndeki Amerikan uçaklarının Körfez Savaşı’nda devreye girmesine ilişkin, çeşitli ülkeler, yaptıkları açıklamalarla görüşlerini belirttiler. SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Türkiye'ye çağrıda bulunarak, "ikinci cephenin açılmamasını" istedi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, "bölge hakkında tahrik edici konuşmalar yapma yerine, savaşı durdurmak için çaba harcamasını" istedi. Suriye, İran, Ürdün ve Filistin çeşitli temsilciler düzeyinde, 'Türkiye'nin savaşta taraf olmaması gerektiği" doğrultusunda mesajlar ilettiler.

13- AA'nın haberine göre, Brüksel'de toplanan NATO Kuzey Atlantik Konseyi üyeleri, Irak'ın İsrail'e saldırısını ve Türkiye'nin durumunu görüşmek üzere toplandılar. Toplantıda söz alan müttefik ülke temsilcileri Irak'ın Türkiye'ye saldırıda bulunması halinde, Türkiye'nin yalnız bırakmayacağını ifade ettiler. Alman Hükümet Sözcüsü Dieter Vogel ise Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, Alman hükümetinin savaşa doğrudan girme yanlısı olmadığını,Türkiye'ye doğrudan saldırı olmadıkça Çevik Kuvvet'e dahil uçaklarının kullanılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

14- İsviçre Savunma Bakanı Kaspar Villiger, Irak'la sınırı bulunan Türkiye'nin Ortadoğu'daki düşmanlık hattı çerçevesine girdiğini, bu şartlar altında İsviçre yasaları gereği, hükümetinin, Türkiye'yi de silah ihracatı ambargosuna dahil ettiğini duyurdu.

15- Batı Trakya bağımsız Türk milletvekilleri Sadık Ahmet ve Ahmet Faikoğlu,Yunan Parlamentosu eğitim ve din işleri komisyonunun, Batı Trakya'da müftülerin atama yoluyla belirlenmesine ilişkin kararnamesinin kabul edilmesini protesto ederek, "kısıtlamalarla azınlık sorunlarının çözülemeyeceğini" bildirdiler.

16- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Körfez Savaşı’na katılan batılı ülkelerin liderlerine gönderdiği mesajda, Kuveyt'in işgali ile Kıbrıs sorunu arasında bir paralellik kurarak, BM kararlarının Kıbrıs'ta da uygulanmasını istedi.

17- ABD Başkanı George Bush yaptığı açıklamada, ülkesindeki aşırı iyimser havayı kaygıyla karşıladığını belirterek, başarılı hava akınlarına rağmen, savaşın uzun zaman alabileceğini kaydetti.

18- Irak'ın İsrail'e füze saldırısında bulunmasından sonra, müttefik hava kuvvetleri Irak ve Kuveyt'teki hedefleri bombalamayı sürdürdü. İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens Irak'ın füze saldırısına misillemede bulunacaklarını açıkladı. Irak'ın İsrail'e saldırıda bulunmasıbatıda tedirginlikle karşılanırken,çeşitli Arap ülkelerinde Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin lehinde gösteriler yapıldı.

19- Norveç Kralı Olav'ın geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldüğü bildirildi.

19 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, Irak'ın Türkiye'ye saldırması halinde, 2. cephenin açılmasına sebep olacağını belirtti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş başkanlığında kuvvet komutanları ile yapılan "Körfez Savaşı" konusunun değerlendirildiği toplantıya katılarak bilgi aldı. Toplantıya daha sonra bazı bakanlar da katıldılar. Başbakan Yıldırım Akbulut, Bayburt'ta ANAP İlçe Kongresi'ne gönderdiği mesajda, Türkiye'nin Körfez Krizi’nde aktif rol oynaması gerektiğini kaydederek, "Irak'ın bölgede hakimiyet kurmak istediğini oysa savaş sonunda Saddam Hüseyin'in devrilmesiyle, Ortadoğu'ya demokrasinin geleceğini" belirtti.

3- SHP Parti Meclisi, Genel Başkan Erdal İnönü'nün çağrısıyla Körfez savaşındaki gelişmeleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantının açış konuşmasını yapan İnönü, savaşa katılmayan ülkelerin barış girişiminde bulunmaları gerektiğini kaydederek, gerektiğinde TBMM olarak yeni kararlar almalıyız" dedi. İnönü, hükümetin üslerin kullanılması yetkisini Genelkurmay Başkaniığı'na devretmesinden, Genelkurmay'ın da rahatsız olduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi, ANAP Buca İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "demokrasi rüzgarının yakında Ortadoğu'da kendini hissettireceğini, petrol şokunun Türkiye'de hükümetin aldığı önlemlerle en aza indirildiğini" söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, AA muhabirinin sorularına verdiği yanıtlarda, Bakanlar Kurulu'nun Türkiye'deki ortak savunma tesislerinin daha kapsamlı kullanılması konusunda karar aldığını ve gerekli talimatları verdiğini belirterek, "Irak'tan bir saldırı gelmediği takdirde, bu ülkeye saldırıda bulunulmayacağını" söyledi.

6- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Türkiye'nin Körfez savaşında yer alması halinde sağlık açısından gerekli hazırlıkları tamamladıklarını bildirdi. Şıvgın, kimyasal silahların neden olduğu gaz zehirlenmeleri ve yanıklar konusunda yurt dışından uzman getirildiğini söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda hükümetin Körfez savaşı ve uluslararası poltikadaki gelişmeler konusunda herhangi bir bilgi vermemesi muhalefet partilerinin protestolarına yol açtı. SHP grubu, Genel Başkan Erdal İnönü öncülüğünde Genel Kurulu terkederken, DYP grubu, Genel Kurul salonunda yaklaşık bir saat süren oturma eylemi gerçekleştirdi.

8- İsviçre hükümetinin, Türkiye'yi, Körfez savaşı çerçevesinde çatışma bölgesine uyguladığı silah ambargosu kapsamına dahil etmesiyle ilgili olarak bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlar Sözcüsü Murat Sungar, İsviçre'nin Türkiye ile savunma sanayii işbirliği alanında "güvenilir bir ülke olma vasfını yitirdiğini" söyledi. Sungar, İsviçre ile bu alandaki işbirliğine tedricen son verilmesi için bir çalışma başlatıldığını bildirdi.

9- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Türkiye'deki askeri üsleri ABD uçaklarına açmakla ülkeyi bir uçak gemisi haline getirdiğini söyleyerek, Türk dış politikasında önemli sapmalar yaşandığını öne sürdü. Ciridoruk, krizin başından bu yana diplomasinin yeterince kullanılmadığını; BM kararının da yanlış değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

10- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, üslerin kullanılmasıyla birlikte Türkiye'nin Irak'a resmen savaş açtığını , Türkiye'nin çıkarlarının şu anda Körfez’de savaşa girmesini gerektirmediğini söyledi.

11- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Türk halkının yüzde 80'inin savaşa karşı olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Özal'ın anayasa ve yasaları çiğneyerek Türkiye'yi savaşa sokmak istediğini öne sürdü.

12- SBP Genel Başkanı Sadun Aren, Türkiye'nin üslerin yabancı güçlerce kullanılmasına izin verilmesinin Irak'a fiilen savaş açmak anlamına geldiğini belirterek, üslerin kullanılmasına karşı olduklarını söyledi.

13- Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Haldun Özen, Türkiye'nin, savaşa sürüklenmesini istemediklerini belirterek, üslerin ABD komutasına verilmesini kınadı.

14- Cumhuriyet Gazetesi, TÜSES Başkanı Korel Göymen ile yapılan bir söyleşiyi yayımladı.

15- Milliyet Gazetesi, çeşitli üniversitelerde görevli bilim adamları ile Körfez Savaşı’ndaki gelişmeler üzerine yapılan bir tartışmayı yayımladı.

16- Emekli Orgeneraller Necdet Öztorun ve Muhsin Batur'un Körfez Savaşı ve Türkiye'nin durumuna ilişkin görüşleri Günaydın Gazetesi'nde yer alırken Güneş Gazetesi, emekli Hava Generali İrfan Özaydınlı'nın "Çöl Fırtınası Harekatı"na ilişkin yorumlarını yayımladı. Türkiye Gazetesi'nde de eski Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ile Körfez Savaşı konusunda yapılan bir söyleşi yayımlandı.

17- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Dahan Micvel el Tıkrıti, Irak ve Türkiye arasında yüzyıllara dayanan dostluğun çok önemli olduğunu belirterek, 'Türkiye'nin üsleri kullandırma kararı karşısında bile Irak Türkiye'ye saldırmayacaktır dedi. EI Tıkrıti, Cumhurbaşkanı Özal'a güven mektubunu sunarken, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'den bir mesaj ilettiğini kaydetti.

18- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat Radyosu'ndan yayımlanan mesajında, İslam ülkelerini kendi sahlarında birleşmeye çağırdı.

19- ABD Başkanı George Bush, Savunma Bakanlığı yetkililerine yedekleri askere alma yetkisi verdi. Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, Körfez'de devam eden savaşı desteklemek için bu kararın gerekli olduğunu belirtirken; Savunma Bakanı Richard Cheney yedekleri askere almayı düşünmediğini, Ortadoğu'ya daha fazla askeri malzeme gönderilebilmesi için uçak sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

20- İsrail, Irak'ın Tel Aviv'e düzenlediği ikinci füze saldırısına şimdilik karşılık vermeyeceğini açıkladı. İsrail'de konunun görüşülmesi için Bakanlar Kurulu'nun toplandığı sırada ABD Başkanı George Bush'un İsrail Başbakanı İzak Şamir ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve bu görüşmede İsrail'den bir karşılık vermemesinin istendiği bildirildi.

21- İngiltere Başbakanı John Major, Irak'ta önemli miktarda füze bulunabileceğini belirterek zafere ulaşmanın zaman almasının mümkün olduğunu söyledi.

20 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş' i Çankaya Köşkü' nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Özal daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'u kabul ederek görüşmede bulundu.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut televizyonda yaptığı konuşmada, Türk politikasının BM kararlarına göre şekillendiğini, Türkiye'nin Irak halkı ile bir husumeti olmadığını belirterek, çokuluslu gücün barışı sağlamak üzere Irak'ta bulunduğunu söyledi. Başbakan Akbulut, Irak'ın Türkiye'ye saldırma olanağının olmadığını belirterek, vatandaşlara "endişe duymayın" çağrısında bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, dün yapılan parti meclisinin görüşlerini içeren bildiriyi açıkladı. Bildiride, Körfez savaşında taraf olarak Türkiye'nin yer almasının ulusal çıkarlara aykırı olduğu vurgulanarak, hükümetin gelişmeler hakkında halka bilgi vermemesi kınandı. Bildiride, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın tutumu eleştirilerek,"ciddiyet ve sorumluluk sınırları içinde davranması" istendi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin hükümet adına Körfez Savaşı ile ilgili olarak bilgi verdi. Alptemoçin; Türkiye'nin ikinci cephe olmaması için herşeyin yapıldığını söyledi. Alptemoçin, üslerin kullanımıyla ilgili yaptığı açıklamada, konunun tamamen hükümetin kontrolü altında tutulduğunu ve hükümetin emri olmaksızın kullanılamayacağını belirtti.Bakanın konuşmasından sonra söz alan muhalefet partilerine mensup milletvekilleri açıklamaları yeterli bulmadıklarını belirttiler.

SHP grubu adına söz alan Genel Sekreter Hikmet Çetin, Bakan'ın ve Cumhurbaşkanı'nın verdiği bilgilerin birbirini tutmadığını, İncirlik'ten kaç uçağın havalandığını ve nereleri bombaladığını, bunun emrinin kim tarafından verildiğinin açıklanmasını istedi.

DYP grubunun görüşlerini açıklayan Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan ise, dünyanın Türkiye üzerinde yapılan pazarlıklardan haberi olduğunu, TBMM'nin ve Türk halkının ise gelişmelerin dışında tutulduğunu belirtti.

5- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Körfez savaşı nedeniyle bakanlığının aldığı önlemler doğrultusunda, uzman hekim açığını kapatmak amacıyla, değişik bölgelerden Güneydoğu Anadolu Bölğesi'ne sağlık personeli gönderilmesi çalışmalarına hız verildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı'na bağlı yaklaşık 600 kadar doktor ve hemşireye Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görevlendirildikleri emri bildirildi.

6- DYP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Süleyman Demirel, Irak'ın, üslerini yabancı uçakların kullanımına izin veren Türkiye'ye füze atabileceğine dikkat çekerek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan halk için gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Demirel, hükümetin Meclis'ten aldığı savaş yetkisini nasıl kullanacağını açıklamasını isterken, TRT'nin, CNN'in Türkiye'yle ilgili verdiği haberleri sansür etmesini de eleştirdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin ikinci cepheyi İsrail yerine Türkiye'de açmaya çalıştığını söyledi.

8- Türk-iş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Başoğlu, Türkiye'nin kesinlikle savaşın dışında kalması gerektiğini belirterek, "Bu savaş bizim savaşımız olamaz" dedi. Başoğlu, Türkiye'deki üslerin kullanıma açılmasının da yanlış bir karar olduğunu öne sürdü.

9- İncirlik Hava Üssü'nden havalanan Amerikan uçaklarının Irak'ın Türkiye sınırına yakın hedefleri bombalaması sırasında meydana gelen büyük gürültü halkın paniğe kapılmasına yol açarken, Cudi Dağı'na düşen bomba çevrede heyecan yarattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Şırnak Valisi Aydın Aslan, duyulan patlamanın eğitim uçuşu yapan uçaklardan birine ait bombanın düşmesiyle meydana geldiğini, boş araziye düşen bombanın can ve mal kaybına yol açmadığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında ise, bombanın, Cizre'nin 25 kilometre uzağına düştüğü belirtilerek, bölgede rutin devriye uçuşu yapan uçaklarımızın birinden teknik arıza sonucu düştüğü kaydedildi.

10- Sivil Savunma Genel Müdürü Ahmet Turan Bozkır, sivil savunma konusunda bütün hazırlıkları yaptıklarını, ancak her isteyene gaz maskesi dağıtma olanaklarının olmadığını söyledi. Diyarbakır Valisi Cengiz Bulut da, halka gaz maskesi dağıtmanın mümkün olmadığını belirtti.

11- TBMM Başkanı Kaya Erdem'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye yaptığı ziyareti tamamlayan Pakistan İslam Cumhuriyeti Millet Meclisi Başkanı Gohar Eyüp Han ve beraberindeki heyet, Türkiye'den ayrıldı.

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, televizyonda yaptığı konuşmada, Körfez konusundaki Yunan politikasının, Türkiye'nin uluslararası alandaki öneminin artması, Kıbrıs sorunu, Ortadoğu konusu ve ulusal itibar göz önünde bulundurularak belirlendiğini kaydetti. Körfez'de savaşın sona ermesinden sonra meydana gelecek değişikliklere dikkat çeken Mitsotakis, Yunanistan'ın Körfez'deki uluslararası güce katılmaması halinde, ileride Ege'deki askeri güç dengesini korumakta zorluk çekeceğini söyledi.

13- Suudi Arabistan'daki ABD Kuvvetleri Komutanı General Norman Schwarzkopf, Irak'ın nükleer, biyolojik ve kimyasal tesislerinin hava saldırıları sonunda çok ağır hasara uğradığını ve yıllarca çalışamayacak hale getirildiğini bildirdi.

Öte yandan; Irak, Suudi Arabistan'ın Dahran kentine iki kez füze saldırısı düzenledi. Amerikalı yetkililer, Irak'ın gönderdiği füzelerin havada vurulduğunu belirttiler.

14- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak radyo ve televizyonundan yaptığı konuşmada, Arapları ve inananları müttefik kuvvetlere karşı "cihad"a çağırarak, dünyanın her tarafındaki ABD ve NATO çıkarlarına saldırıda bulunulmasını istedi. Sadam Hüseyin, ülkesinin henüz tüm füzelerini ve hava gücünü kullanmadığını söyledi.

Irak Enformasyon Bakanı Latif Nasif Casim, ingiliz ITN televizyonuna verdiği demeçte, müttefik kuvvetlere karşı zafer kazanacaklarından emin olduğunu söyledi.

Irak'ın Paris Büyükelçisi Abdülrezzak EI-Hasemi, çatışmanın sona ermesi için tek çözümün diplomatik görüşmeler olduğunu söyledi. EI-Hasemi, Suudi Arabistan'dan kalkan İsrail uçaklarının Irak'a yönelik saldırılara katıldığını öne sürdü.

Irak haber ajansı INA tarafından yayımlanan ordu bildirisinde, müttefik kuvvetlerin dün gece düzenlediği hava saldırısında Şiilerin kutsal merkezleri Kerbela ve Necef kentlerinin vurulduğu, çok sayıda kişinin yaralandığı ve pek çok evin yıkıldığı bidirildi. INA, müttefik kuvvetlerde görev yapan birçok pilotun tutsak edildiğini duyurdu. Tutsak edilen pilotların görüntüleri Irak televizyonundan yayınlandı.

15- İsrail Devlet Başkanı Haim Herzog, Irak'ın büyük bir askeri güce sahip olmasının sorumluluğunun batıya ait olduğunu belirterek, Fransa ve Almanya'yı Irak'ı silahlandırmış olmakla suçladı.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, Irak'ın füze saldırılarına karşı misillemede bulunulacağını, ancak ABD'nin isteklerinin de göz ardı edilmeyeceğini kaydetti.

İsrail askeri kaynakları, Irak'tan gelebilecek Scud füze saldırılarına karşı kullanılacak Patriot füze bataryalarının ABD tarafından yerleştirildiğini bildirdiler. İsrail Genelkurmay Başkanı David Ivry, Patriot füzelerinin yerleştirilmesiyle ülkenin hava savunmasının güçlendirildiğini söyledi.

Avrupa Topluluğu, İsrail'in Irak füze saldırılarına karşı misilleme yapmama kararını övdü.

16- Filistin Haber Ajansı Wafa'nın bildirdiğine göre, FKÖ Lideri Yaser Arafat, batılı ve bağlantısız ülke liderlerine gönderdiği mesajda, Körfez savaşında ateş. kes ilan edilmesi çağrısında bulunmalarını istedi.

17- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'u ve Kızılordu'nun Baltık ülkelerine karşı şiddet kullanmasını protesto etmek amacıyla Moskova'da düzenlenen ve yaklaşık 100 bin kişininkatıldığı mitingde göstericiler, Devlet Başkanı Gorbaçov'un, İçişleri Bakanı Boris Pugo'nun ve Savunma Bakanı Dimitri Yazov'un istifa etmesini istediler. Mitingde Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin'in de bir mesajı okundu.

21 OCAK 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut televizyona verdiği demeçte Türkiye'deki savunma tesislerinin keşif, eğitim ve askeri amaçlarla kullanıldığını açıkladı. Başbakan Akbulut, halktan birlik ve beraberlik içinde olmasını isteyerek, Irak'ın Türkiye'ye saldırması olasılığının zayıf olduğunu belirtti. Başbakan Akbulut,daha sonra konutunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye'nin kendi iradesi dışında adım adım savaşa sürüklendiğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Irak'tan kaçarak Türkiye'ye gelen sığınmacıların durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, sığınmacı sayısının gelişmeler üzerine artacağını beklediklerini söyledi. Aksu, sivil savunma ile ilgili tüm planların gözden geçirilerek güncel hale getirildiğini, hassas bölge sayılan yerlerin savunma birimlerinin takviye edildiğini bildirdi.

Bakanlar Kurulu, savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Iraklılar için önlem alınması talimatını verdi. Van Vali Vekili Vedat Müftüoğlu, Bakanlar Kurulu'nun sözkonusu kararının kendilerine 17 Ocak'ta ulaştığını ve karar uyarınca çalışmalara başladıklarını bildirdi. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu tarafından yapılan açıklamada da, Irak'tan Türkiye'ye giriş yapnların henüz iltica talebinde bulunmadıkları için kendilerine sığınmacı işlemi yapıldığı bildirildi.

Kozakçıoğlu, aralarında subayların bulunduğu sığınmacılarla Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgileneceğini belirterek,asker sığınmacıların Genelkurmay yetkilileri, sivil olanlarınsa polis tarafından sorgulandığını açıkladı.

4- SHP İzmir Milletvekili Birgen Keleş, Devlet Bakanı Işın Çelebi tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Körfez krizinin 1991 yılı makro ekonomik dengeleri üzerindeki etkisinin açıklanmasını istedi.

5- HEP Kars Milletvekili Mahmut Alınak, Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Körfez savaşı konusunda yapılan anlaşmaların açıklanmasını istedi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin TBMM grubunun yaptığı olağanüstü toplantıda, Körfez savaşında Irak'ın karşısında yeralan ülkelerin, Irak'ın füze atışlarına hedef olan İsrail'i savaşa taraf göstermemek için büyük gayret gösterdiklerini belirterek, "İsrail'in taraf yapılmadığı bir olaya, Türkiye taraf yapılmıştır dedi. Demirel, hükümetin halka ve Meclis'e gelişmeler konusunda bilgi vermemesini kınadı.

7- SHP, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki gelişmeleri yerinde incelemek üzere Adana'ya, milletvekillerinden oluşan bir heyet gönderdi. Heyetin başkanlığını yapan parti Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Ateş, İncirlik ilçesinde düzenlediği basın toplantısında "İncirlik'te neler olup bittiğini yerinde incelemeye ve askeri sorumlulardan bilgi almaya çalışacaklarını" belirtti.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Irak'taki nükleer santrallerin bombalanmaya başlandığını belirterek, bombalanma sonucu meydana gelebilecek radyoaktif sızıntıların yalnız santrallerin bulunduğu yörelerde değil, Türkiye'nin de dahil olduğu tüm bölgede insan ve çevre sağlığına zarar verebileceğini söyledi.

9- DMP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tınaz Titiz, iktidarın, Irak'ı Türkiye'ye saldırması için kışkırttığını öne sürdü. Titiz, “Irak, Türkiye'yi savaşın içine çekmeye çalışacaktır” dedi.

10- Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nın düzenlediği panelde "Körfez krizinin Türkiye'ye Etkileri" tartışıldı. Panele çeşitli partilerden konuşmacılar katıldı.

11- İstanbul'da bir grup sanatçı basın toplantısı düzenleyerek, Körfez savaşına ve Türkiye'nin bu savaşa katılmasına tepkilerini dile getirdiler, sendikalarla çeşitli kuruluşları ve yurttaşları bu konuda duyarlı davranmaya çağırdılar.

12- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani savaşın yayılmasına ilişkin endişelerini Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a duyurmak üzere özel danışmanı Büyükelçi Ali Reza Muayyeri'yi Ankara'ya gönderdi. Muayyeri, ziyaretinin "savaşın gelişmesini önlemeyi ve bir an önce barışçı sonun bulunmasını" amaçladığını bildirdi. Büyükelçi Muayyeri Ankara'daki temasları sırasında önce Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile görüştü. Muayyeri daha sonra Başbakan Yıldırım Akbulut ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kabul edildi.

13- Sovyetler Birliği'nde Taşkent-Odessa seferini yaparken bir hava korsanı tarafından kaçırılan yolcu uçağının Atatürk Havalimanı'na inmek istediğine dair Sovyetler Birliği'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan ihbar sonucu, uçağın İstanbul'a inmesine izin verilmedi. Kaçırılan uçak daha sonra Bulgaristan'ın Burgaz Havaalanı'na indi.

14- İstanbul Maslak'ta bir işhanının giriş katında yeralan ABD'ye ait gümrük işlemlerinin yapıldığı büro bombalandı. Olayın sorumluluğunu yasa dışı Dev-Sol örgütü üstlendi.

15- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, müttefik kuvvetlerin Irak'a yönelik saldırılarını kınayarak, "BM kararlarının hiçbiri bu saldırıyı haklı gösteremez" dedi. Velayeti, İsrail'i Irak'a misillemede bulunmaması için uyardı.

16- Bağdat Radyosu tarafından verilen bir haberde, Irak'ın, savaşta ele geçirdiği 25 havacıyı, dün geceden itibaren ülkenin saldırılara hedefolabilecek ekonomik tesisleri ile bilimsel araştırma merkezlerine yerleştirdiği açıklandı. Bu arada Irak televizyonunda savaş esiri olduğu belirtilen 7 kişinin görüntüleri, Batılı televizyonlarca da yayımlandı. Irak tarafından yapılan resmi açıklamada, 2 pilotun cesedinin bulunduğu, 13 uçak ve füzenin düşürüldüğü duyurulurken, esir alınan pilotların sayısına ilişkin bir bilgi verilmedi.

Irak'ın savaş esirlerine yönelik kararı ABD ve İngiltere tarafından kınandı. ABD Başkanı George Bush Washington'da yaptığı açıklamada, "rehinelerin canlı kalkan olarak kullanılmasının müttefik hava saldırılarını etkilemeyeceğini" belirtti. İngiltere Savunma Bakanı Tom King ise Irak'ın savaş esirlerine yönelik kararının, Cenevre Anlaşması'nın açık ihlali olduğunu söyleyerek bu davranışı sert biçimde kınadı.

17- Irak Devlet Bakanı Saddam Hüseyin, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un önerdiği barış planını reddetti. Gorbaçov tarafından Saddam Hüseyin'e gönderilen mesajda bir ateşkes sağlanmasını takiben Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesinin önerilmekte olduğu bildirildi.

18- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd BBC televizyonuna verdiği demeçte, Kuveyt'in kurtarılması ile sorunun çözümlenemeyeceğini, bu ülkeye yönelik tehdidin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. Hurd, gerekirse müttefik kuvvetlerin Irak'a karadan girebileceğini söyleyerek, savaşın aylarca sürebileceğini bildirdi.

19- Müttefik kuvvetler ve Irak'ın, 17 Ocak'ta savaşın başlamasından bu yana askeri ve sivil kayıplarına ilişkin resmi rakamlar, ilgili ülkeler tarafından açıklandı. Irak, 160 müttefık uçağını düşürdüğünü açıkladı. Irak'ın açıklamasına göre, 31'i asker olmak üzere 94 kişi öldü, 246 kişi yaralandı. Müttefik kuvvetlerden yapılan açıklamaya göre ise 9 Amerikan uçağı ile birlikte müttefiklerin kaybının 13 uçak olduğu, 15 pilotun kaybolduğu 2 pilotun ise öldüğü bildirildi.

22 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM'de bazı ANAP milletvekillerini kabul ederek, parti içi sorunları dinledi ve Körfez savaşı ile ilgili son gelişmeleri anlattı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, savaş sonrasında bölgeyi kontrol altında tutacak güçlere ihtiyaç duyulabileceğini belirterek "Bu güç de Türkiye'dedir” dedi.

Washington Post Gazetesi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal' ın bir makalesini yayımladı. Özal, "Kaçınılmaz Savaş" başlıklı makalesinde, Körfez bunalımının savaşı zorunlu kıldığını ancak, Ortadoğu'da kalıcı bir barışın sağlanması için çaba harcanması gerektiğini belirtti.

2- ANAP grup toplantısında bir konuşma yapan Başbakan Yıldırım Akbulut, Türkiye'deki üslerin kullanıldığını ancak askeri bilgilerin ve askeri harekatın kamuoyuna aktarılmasının uygun olmayacağını söyledi. ABD'nin bile askeri bilgileri iletmekten kaçındığını vurgulayan Başbakan Akbulut, şu anda Türkiye'de savaş hali ilanına gerek olmadığını sözlerine ekledi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da toplantıda yaptığı konuşmada, sivil savunma önlemlerine ilişkin bilgiler verdi.

3- Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Körfez savaşına ilişkin bir değerlendirmesinde, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyarak Irak'a ambargo uygulamasını yerinde bir davranış olarak gördüğünü belirtti. Evren, Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmalar konusunda titizlik gösterilmesi gerektiğine değinerek, "Böyle anlaşmalar yapılmışsa, bunlara belgelerle güvenlik kazandırılmalıdır” dedi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kendi kaderine hakim olamadığını söyledi. İnönü, yurttaşların Körfez'deki gelişmeleri yabancı ajanslardan izlemek zorunda bırakıldığını, üstelik bu ajanslarla hükümetin verdiği bilgilerin birbirini tutmadığını belirtti. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İngiliz BBC televizyonuna da Körfez krizi ilgili bir demeç verdi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, gündem dışı konuşmalarla Körfez savaşı tartışıldı. HEP Genel Başkanı ve Bursa milletvekiliFehmi Işıklar, savaşta emperyalist güçler dışında hiç kimsenin çıkarı olmadığını belirtirken., ANAP adına konuşan Sivas milletvekili Mükerrem Taşçıoğlu, muhalefetin Körfez savaşı ile ilgili tutumunu eleştirdi. Hükümet adına bir konuşma yaparak eleştirileri yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Türkiye'nin bölgeye asker göndermediğini, topraklarında da savaş olmadığını belirterek, halkın paniğe kapılmasına yol açacak konuşmaların yarar getirmeyeceğini söyledi.

6- SHP Hakkari milletvekili Cumhur Keskin, TBMM Başkanlığı'na Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, savaş sonrasında Ortadoğu'da yeni düzenlemelere gidilip gidilemeyeceği ve bu konuda Türkiye ile başka ülkeler arasında bir anlaşma olup olmadığına açıklama getirilmesini istedi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin TBMM grup toplantısında, Körfez savaşı ile ilgili son gelişmeleri değerlendirerek, Türkiye'deki üslerden kalkan uçakların Irak'ı bombalamasından duyduğu endişeleri dile getirdi.

8- Bir grup SHP milletvekili, TRT'nin Körfez savaşındaki yayınlarını eleştirmek üzere Genel Müdürlük binasına giderek TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem ile görüştüler. Görüşme öncesinde milletvekilleri ile TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'in özel Kalem Müdürü Nevzat Balım arasında çıkan tartışma sonucu meydana gelen olaylarla ilgili olarak DGM Başsavcısı Nusret Demiral tarafından yapılan açıklamada, SHP milletvekilleri hakkında soruşturma açılacağı belirtildi.

Televizyona bir demeç veren Başbakan Yıldırım Akbulut, olayı TRT'ye yapılan baskın şeklinde nitelendirerek, kınamada bulundu.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile Genel Maden-İş Sendikası yöneticileri arasında yapılan görüşmelerde, ücret konusunda hükümetin yeni bir öneri getirmediği ve hükümetle sendika arasındaki görüşmelerin kesildiği belirtildi. Bakan ile yaptığı görüşmeden sonra bir açıklamada bulunan Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer, hükümetin hiçbir yeni öneri getirmediğini ve sorunları örtbas edebilmek için Körfez savaşının arkasına saklandığını öne sürdü.

10-Çeşitli kuruluşlar ve sağlık meslek odaları, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne sağlık personel sevkiyatı yapılmasına ve Sağlık Bakanı Halil Şıvgın'a tepki gösterdiler. TTB Merkez Konseyi Başkanı Selim Ölçer, Türkiye'nin savaşa katıldığına veya seferberlik ilan edildiğine dair herhangi bir resmi açıklama olmadığını belirterek, Doğu ve Güneydoğu illerine çok sayıda sağlık personeli gönderilmesinin gerekçesinin açıklanmasını istedi.

11- Sayıştay 1. Daire Başkanlığı' na 6. Daire üyesi Mehmet Olgun seçildi.

12- Irak adına askeri ve siyasi casusluk yaptığı gerekçesiyle Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından 12.5 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Ahmet Alver, kararın temyiz edilmesi için Askeri Yargıtay'a başvurdu.

13-Libya Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye'deki üslerin yabancı uçakların kullanımına açılmasından dolayı duyulan üzüntü, Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ergün Tüzel'e iletildi.

14- Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Abdül Lateef Arabiyatlı imzasıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilen yazıda, yabancı kuvvetlerin Türkiye'deki üsleri kullanmalarına izin veren yetkinin geri alınması istendi.

15- Amerikan Time dergisinde, Strobe Talbott imzasıyla yayımlanan bir yazıda, Ortadoğu bölgesinde demokratik, laik ve serbest ekonomi uygulayan ve batı ile sıkı ilişkilere sahip tek ülkenin Türkiye olduğu vurgulanarak, Türkiye'nin batı nezdinde daha fazla desteğe layık olduğu ve Ortadoğu'da model oluşturabilecek durumda bulunduğu belirtildi.

16- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Irak'a yeniden barış çağrısı yaptı. Cuellar, bölgedeki savaşın genişlemesi tehlikesine değinerek, daha fazla ölüm ve hasara yol açılmaması için Irak'ın, BM tarafından 15 Ocak'ta yapılan çağrıya olumlu yanıt vermesini istedi.

17- Irak tarafından İsrail'e gönderilen bir füzenin Tel Aviv kentinde büyük tahribata yol açtığı ve yaklaşık 60 kişinin yaralandığı bildirildi. İsrail'in Londra Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın son saldırısından sonra İsrail'in misilleme yapmamasının giderek zorlaştığı belirtildi.

Irak'ın Suudi Arabistan'ın Dahran kentine yaptığı iki ayrı füze saldırısında ise 6 Scud füzesinin Patriot füzeleri tarafından durdurulduğu bildirildi.

Irak resmi haber ajansı INA, müttefik kuvvetlerin Bağdat kentine üç ayrı hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Çeşitli haber ajansları, Irak'ın Kuveyt'deki bazı petrol kuyularını ateşe verdiğini duyurdu.

ABD askeri sözcüsü Greg Pepin, ABD donanmasına bağlı uçakların Körfez'de 4 Irak gemisinden 2'sini batırdığını bildirdi.

18- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov düzenlediği basın toplantısında Baltık cumhuriyetlerinde Sovyet askerlerinin giriştiği eylemlerde kişisel sorumluluğunun olmadığını söyledi. Mihail Gorbaçov, Letonya Devlet Başkanı Anatolij Gorbunovs ile yönetim sorunları hakkında görüşme yaptı.

23 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, çeşitli illerden kendisini ziyaret etmek amacıyla gelen yurttaşları kabul ettiği "Halk Günü'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Körfez krizinin başından beri BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını desteklediğini bildirerek, İncirlik Üssü'nün kullandırılmasının da bu kararlar çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, SHP milletvekillerinin TRT'ye ziyaretleri konusunda da ilgili kurumların harekete geçmesini istedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin MKYK toplantısından sonra yaptığı açıklamada, SHP milletvekillerinin TRT'yi ziyareti konusunda bilgi vererek, TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem ve yöneticiler hakkında görevi kötüye kullanmaktan dolayı ceza ve tazminat davası açacaklarını ve olayla ilgili olarak Başbakan Yıdırım Akbulut'un televizyondan yaptığı konuşmaya yanıt hakkı isteyeceklerini söyledi.

3-Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ayrı ayrı ziyaret ederek Körfez savaşı konusunda bilgi verdi. Alptemoçin, İncirlik'ten 400 sorti yapan ABD uçaklarının Kuzey Irak'ı bombaladığını açıkladı.

Alptemoçin'le yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere bir açıklama yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bakanın açıklamalarını yetersiz bulduğunu belirtti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, bakanın Türkiye'nin savaşa girmeyeceğini açıkladığını belirterek, ancak izlenen yanlış politikalar yüzünden Türkiye'nin savaşın içine sokulduğu düşüncesinde olduklarını dile getirdi.

4-SHP İçel Milletvekili İstemihan Talay ile Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na Körfez savaşı ile ilgili soru önergesi verdiler.

SHP Hatay Milletvekili Ali Uyar, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun Körfez savaşı nedeniyle Güneydoğu Anadolu bölgesinde alınan önlemlere ilişkin sözlerinin açıklanmasını istedi.

SHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alındıktan sonra kaldırıldığı Gülhane Askeri Hastanesi'nde ölen Birtan Altınbaş'ın ölümüyle ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinin Adalet Bakanı Oltan Sungurlu tarafından yanıtlanmasını istedi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda bazı SHP milletvekillerinin TRT'ye yaptıkları ziyaret gündeme getirilerek görüşüldü. Devlet Bakanı Mehmet Yazar, milletvekillerinin bu davranışları ile meşruiyet dışına düştüklerini söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği haftalık basın toplantısında “Türkiye'den kalkan müttefik uçakları, Irak'ın güneyinden kalkan diğer müttefik uçaklarla aynı amaç ve niteliği taşımaktadır" dedi. Sungar, dış basında Arap ülkelerinin Türkiye'ye karşı tavır aldıkları doğrultusunda çıkan haberlerin doğru olmadığını belirtti. Sungar, Suudi Arabistan'da çalışan Türk işçilerinin Türkiye'ye dönmek için yaptıkları başvuruları doğrulayarak, gerekli girişimlerin başlatıldığını belirtti.

7- SBP Genel Başkanı Sadun Aren bir basın toplantısı düzenleyerek, Körfez savaşının Türkiye'nin savaşı olmadığını bu nedenle savaştan uzak durulması gerektiğini bildirdi.

8- Sosyalist Parti Ankara İl Başkanı İlknur Kalan ve 7 parti üyesi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a Amerikan bayrağı göndermek istedikleri için siyasi şube yetkilileri tarafından gözaltına alındı.

9- Türkiye Yazarlar Sendikası'nca kamuoyuna yayımlanan duyuruda, Türkiye'nin Körfez savaşına zorla sürüklendiği öne sürülerek, savaştan uzak durulması gerektiği uyarısında bulunuldu.

10-Bağımsız Çelik-İş Sendikasının, Hak-İş'e bağlı Özdemir-İş Sendikası'na katılması ile ilgili protokol imzalandı.

11- İstanbul'da iki ayrı yerde iki Amerikan kuruluşuna bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı eylemlerin sorumluluğunu yasadışı Dev-Sol üstlenirken, meydana gelen olayda 1 kişinin yaralandığı bildirildi.

12- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'e gönderdiği bir uyarı mesajında, Körfez savaşında Türkiye'nin takındığı tutumu saldırganlıkla özdeşleştirdi. Aziz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın “Türkiye'yi Amerikan komplolarının içine sürüklediğini" öne sürdü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, sözkonusu mesajın Dışişleri Bakanlığına ulaştığını ve değerlendirmeye tabi tutulduğunu belirtti.

13- Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Ömer Ersun'a, Cezayir Dışişleri Bakanlığı tarafından iletilen mesajda, Körfez savaşında Türkiye'deki üslerin müttefik kuvvetlerce kullanılmasından dolayı duyulan kaygı iletildi.

14- Avrupa Parlamentosu ile TBMM arasında doğrudan ilişkiyi sağlayan Karma Parlamento Komisyonu Türk kanadını oluşturan milletvekilleri, Avrupa Parlamentosu genel kurul toplantıları sırasında Körfez savaşının yanı sıra Türkiye-AT ilişkileri üzerinde görüş alışverişinde bulundular.

15-Yunanistan'da, Batı Trakya Türk azınlığının dini liderlerinin, Eğitim ve Dinişleri Bakanlığı tarafından atanmasını öngören kararname Yunan Parlamentosu'nun oturumunda onaylandı.

Yunan polisi, bir Türk-Yunan uyuşturucu şebekesinin üyeleri oldukları gerekçesiyle iki Türk vatandaşını tutukladı.

16- ABD Genelkurmay Başkanı General Colin Powell düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın iki nükleer reaktörünün tümüyle imha edildiğini ve müttefiklerin Irak üzerinde hava üstünlüğünü tam olarak ele geçirdiklerini söyledi.

Irak'ın füze saldırılarına 4. kez hedef olan İsrail'de hükümet üyeleri toplanarak, saldırılara karşı alınacak önlemleri görüştü. İsrail Başbakanı İzak Şamir, İsrail'de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Lawrence Eagleburger ile görüşerek, ABD Başkanı George Bush'a bir mesaj gönderdi.

İran haber ajansı İRNA, Irak'ın güneyindeki Basra kentinin çok uluslu güce bağlı uçaklarca iki kez bombalandığını bildirdi.

Irak Parlamentosu, Araplara ve Müslümanlara bir çağrıda bulunarak, "Amerikalılar ve Siyonistler ile onların müttefiklerinin çıkarlarına saldırıda bulunulmasını" istedi. Parlamento Arap ve Müslüman dünyasını "kendi mücadeleleri olan bu savaşa katılmaya" ve saldırılara karşı koymaya davet etti.

Belçika Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü, Irak'ın Türkiye'ye karşı girişeceği askeri bir harekatı, ülkesinin "saldırganlık" olarak değerlendireceğini belirtti.

17-Moskova'da bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Taro Nakayama SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ve Devlet Başkanı Yardımcısı Gennady Yanayev ile birer görüşme yaptı.

18- Sri Lanka'da Tamil gerillalarının bir köye düzenledikleri baskında 27 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

19- Arnavutluk'tan kaçarak Yunanistan'a sığınan yaklaşık 1800 Arnavut'un ülkelerine gönüllü dönüş yaptıkları bildirildi.

20-Bir Sovyet uçağını 155 yolcusuyla birlikte dün Bulgaristan'a kaçıran ve daha sonra teslim olan hava korsanının akıl hastası olduğu bildirildi.

24 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Çankaya Köşkü'nde gazetecilerle yaptığı bir toplantıda, Körfez savaşına ilişkin görüşlerini açıkladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'in de hazır bulunduğu toplantıda, Körfez'de süren savaş sırasında Türkiye'nin durumuna ilişkin olarak basında yer alan haberlerde gözetilmesi gereken hususlar belirlendi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM'de bir grup ANAP milletvekiliyle yaptığı görüşmede, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in gönderdiği mektubu okudu. Cumhurbaşkanı Özal, "muhalefetin Türkiye'nin Körfez politikasında çatlak var gibi davrandığını, Irak'ın bu tutumdan cesaret alarak böyle bir mektup gönderdiğini" söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Alman ARD televizyonuna verdiği bir demeçte, Körfez Savaşı'nda Almanya'nın tutumuna ilişkin görüşlerini açıkladı.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem'e verilen "Savaş nedeniyle Genel Kurulu dilediği gün ve saatte toplama yetkisi" TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucu geri alınarak, Meclis'in hergün toplanması uygulamasına son verildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, "24 Ocak Kararlarının 11. Yılında Ekonomik ve Siyasal Boyutları" panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin denetimini dış güçlere devreden zihniyetin, Türk dış politikasını da yabancı güçlerin iradesine terkettiğini öne sürerek, BM kararının Türkiye'nin savaşa girmesini gerektirmediğini belirtti.

4-Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in Türk dışişlerine muhatap mektubunun değerlendirmede olduğunu, daha sonra gereken işlemin yapılacağını bildirdi.

5-DYP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak Körfez savaşını Türkiye açısından değerlendirdi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Irak'tan Türkiye'ye yönelebilecek bir hareket karşısında hükümete koşulsuz destek verileceği bildirildi.

6-SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay, bir grup SHP milletvekilinin TRT ziyareti ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, ziyaretin kaydedildiği bir video bandını gazetecilere izletti. Günay, olayın kamuoyuna yanlış aktarıldığını, Cumhurbaşkanı Özal'ın konuyla ilgili sözleri yüzünden, TBMM Başkanı Kaya Erdem'in harekete geçmesini isteyeceklerini bildirdi.

7-ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel Gaziantep'te düzenlediği bir basın toplantısında, Türkiye'nin savaşa sürüklenmesinin sakıncalarına değinerek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yeterli teçhizatla donatılmadığını belirtti.

8- Genelkurmay Müttefik Basın Bilgi Merkezi Başkanı Kurmay Albay Halil Kalaycı tarafından yapılan açıklamada, Irak'tan Diyarbakır yönüne gelmekte olan bir cismin görülmesi üzerine Diyarbakır 2. Taktik Hava Üssü'nden iki Patriot füzesi fırlatıldığı ancak, daha sonra radarda görülen izin bir tehdit unsuru taşımadığının anlaşılması üzerine füzelerin havada imha edildiği belirtildi.

9- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Romanya Başbakanı Petre Roman, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile bir görüşme yaptı.

10-Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek'in çağrılısı olarak resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Kazakistan Kültür Bakanı Kanat Sevdabeyeu, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek ile görüşmelerde bulundu.

11-İstanbul ve Ankara'da savaş aleyhtarı korsan gösteriler düzenlenirken, Hakkari'de savaş aleyhtarı propoganda yaptıkları bildirilen yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.

12- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, eski dışişleri bakanı Mesut Yılmaz, Yunan televizyonunda yayınlanan bir programda Türkiye'nin Körfez savaşındaki tutumu ve savaş sonrası konumu üzerinde görüşlerini dile getirdiler. Programa Yunanlı gazetecilerin yanısıra üç Türk gazetecisi de katıldı.

13-NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner Brüksel'de Avrupa Araştırmalar Merkezi'nde verdiği konferansta, bir Irak saldırısı durumunda NATO'nun Türkiye'yi koruyacağını ve savunacağını bildirdi.

14-PKK tarafından Brüksel'de yapılan bir açıklamada, bu örgütün, Irak ve Saddam Hüseyin safında yer almayacağı resmen duyuruldu.

15- ABD Başkanı George Bush, Çöl Fırtınası operasyonunun tam planlandığı gibi yürüdüğünü, Irak'a düzenlenen hava saldırılarının üsleri vurması sonucu ABD'ye hava üstünlüğü sağladığını belirterek, uluslararası diplomatik çabaları engelleyenin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin olduğunu söyledi.

16- Irak, BM Güvenlik Konseyi'nin kararları ile uygulanan ambargonun yol açtığı gıda ve ilaç sıkıntısı yüzünden 4 bin 244 sivilin öldüğünü ileri sürerek, BM'den Bağdat'a Irak'ın ihtiyaçlarını değerlendirmek için bir heyet göndermesini istedi.

Japonya'nın Körfez'deki çok uluslu güce 9 milyar dolar ek yardım yapacağını ve savaştan kaçan mültecilerin tahliyesi için Ortadoğu'ya askeri nakliye uçağı göndereceğini açıklaması, Irak tarafından tepkiyle karşılandı. Irak, Japon mültecileri almak için bölgeye gelen Japon askeri uçaklarını bombalayacağını bildirdi.

Bağdat Radyosunun Irak askeri sözcüsüne dayanarak verdiği haberde, Körfez'deki Amerikan donanmasına bağlı savaş uçaklarının Irak petrol tankerlerine saldırıda bulunması sonucu, çok miktarda petrolün denize aktığı bildirildi.

17- Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher İsrail'e gitti. Genscher Tel Aviv'de Scud füzelerinin düştüğü bölgelerde incelemelerde bulundu.

25 OCAK 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında Çankaya Köşkü'nde, Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantıları yapıldı. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, kurulda alınan kararları açıkladı. Buna göre toplantıda, "güvenlik sebebiyle tüm işkollarındaki grevlerin bir ay süreyle ertelenmesi, 12 Eylül döneminde çıkarılan 2932 sayılı Türkçe'den Başka Dillerde Yapılacak Yayınlar Hakkında Kanun’un yürürlükten kaldırılması, ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının yeniden teşkilatlandırılması, ülke ekonomisinde istikrarın sağlanması için ivedi ve zorunlu hallerde kanun hükmünde kararname çıkarması için hükümete yetki verilmesi amacıyla TBMM'ye yasa tasarıları sevkedilmesi" kabul edildi. Kurulda ayrıca, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in gönderdiği mektup görüşülerek, mektuba yanıt verilmesi de benimsendi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grubunda, daha sonra da bazı gazetelerin yönetici ve yazarları ile genel merkezde yaptığı toplantıda, Körfez savaşında Türkiye'nin konumuna ilişkin görüşlerini açıkladı, İnönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Türkiye'yi savaşa sürükleyen bir politikayı kamuoyuna kabul ettirmek için yoğun bir uğraş verdiğini belirterek, TRT, basın ve halkın ardından milletvekillerine de baskı yaptığını öne sürdü.

3-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, verdiği yazılı bir demeçte, Türkiye'nin bir savaşın eşiğine getirildiğini ancak, herhangi bir saldırıya uğrama durumunda, bunun karşısına tüm ulusun çıkması gerektiğini belirterek, partisinin Körfez politikasının yanlış değerlendirmelere tabi tutulmamasını istedi.

4-HEP 1. Küçük Kurultayı tamamlandı. Kurultay Komisyonu'nun Diyarbakır'da yaptığı basın toplantısında okunan Sonuç Bildirgesi'nde, savaşın sona erdirilmesi için başta BM olmak üzere dünya kamuoyuna çağrıda bulunulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

5-Romanya Başbakanı Petre Roman, Ankara'da TBMM Başkanı Kaya Erdem ile görüştükten sonra İstanbul'a gitti. Buradaki temaslarını da tamamlayan Roman, daha sonra ülkesine dönmek üzere Türkiye'den ayrıldı.

6- Körfez savaşı çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde arttırılan alarm tedbirleri ile ordudaki tüm emeklilik işlemleri durduruldu.

7- Çeşitli illerde yapılan savaş karşıtı gösterilerde Amerika ve İsrail protesto edildi. Olaylardan sonra çok sayıda kişi gözaltına alınırken, gösteriler sırasında Nusaybin'de 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı belirtildi.

8- SP Ankara İl Başkanı İlknur Kalan, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Daha önce aynı gerekçeyle gözaltına alınan 6 parti üyesi ise serbest bırakıldı.

9- Ankara DGM’de yasadışı TKP-ML üyesi oldukları ve bu yönde faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle 5'i tutuklu, 7 sanığın yargılanmasına başlandı.

10-Polis tarafından Ankara'da düzenlenen operasyonlarda, yaklaşık 20 öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

11- Irak tarafından İsrail'e düzenlenen füze saldırısında Tel Aviv’e düşen bir füzenin 1 kişinin ölümüne, 69 kişinin yaralanmasına sebep olduğu bildirildi. ABC televizyonuna bir demeç veren İsrail Başbakanı İzak Şamir, Irak'ın saldırılarına misillemede bulunabileceklerini ancak bunun aciliyeti olmadığını belirtti.

Irak'ın Suudi Arabistan'a düzenlediği iki füze saldırısından birinin önlendiği, ancak diğerinin Riyad'da 1 kişinin ölmesine ve 39 kişinin yaralanmasına yolaçtığı bildirildi.

12- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın Basra Körfezi'ne milyonlarca varil ham petrol pompaladığı bildirildi.

Irak ise, Körfez'e yayılan petrolün, ABD savaş uçakları tarafından bombalanan iki Irak tankerinden sızdığını bildirdi.

13 - Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Şam'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin'in Körfez savaşıyla Arap-İsrail çatışması arasında bağ kurmasına karşı çıktı.

14- Yunanistan'da Körfez savaşını protesto etmek ve Irak halkı ile dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla yapıldığı öne sürülen bombalı eylemleri, 17 Kasım örgütü üstlendi.

15- Somali Devlet Başkanı Siad Barre, başkent Mogadişu'yu ele geçiren gerilla birliklerinin ateşkesi kabul etmeleri durumunda görevinden istifa edebileceğini açıkladı.

26 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün kendisine yönelttiği eleştirileri yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, İnönü'nün Cumhurbaşkanı Özal'a yönelik eleştirileriyle ilgili olarak bir açıklama yaptı.

2-Eski cumhurbaşkanı Kenan Evren, Manisa'da gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Evren, hükümetin Kürtçe'ye sınırlı serbestlik getirecek yasa değişikliği girişimini olumlu bulduğunu belirterek, hükümetin kararının AGİK konferansı çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini anlattı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İncirlik, Adana ve İçel'de partisince düzenlenen toplantılara katıldı. SHP MYK toplantısı İncirlik'te yapıldı. Toplantıda, Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlar, Cumhurbaşkanı Özal'ın İnönü'yü eleştiren açıklaması ve İncirlik'teki durum ele alındı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Genel Sekreter Hikmet Çetin ile birlikte İncirlik Üssü'ne giderek, üssün komutanından bilgi aldı. İnönü daha sonra gittiği Adana ve Mersin'de halka hitaben konuşmalar yaptı.

4-Devlet Bakanı Işın Çelebi, İstanbul Mülkiyeliler Birliği'nce düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, muhalefeti ciddiye almak istediklerini ancak, bunun için muhalefetin savaşa neden hayır dediğini açıklaması gerektiğini belirtti.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu 4 günlük bir Güneydoğu Anadolu gezisine çıktı. Diyarbakır'da bir basın toplantısı düzenleyen Aksu, bölge halkının devletin yanında olduğunu, ancak onları tahrik edenler bulunduğunu, Körfez krizine yönelik olarak bölgede alınan bütün kararların TBMM'ye getirildiğini, yurttaşlardan hiçbir şeyin gizlenmediğini söyledi. Aksu, İncirlik Üssü'nün müttefik kuvvetlere eğitim, lojistik ve insani amaçlarla açıldığını belirterek, Patriot füzelerinin uydu sistemindeki yanılma nedeniyle patladığını kaydetti.

6-Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz tarafından gönderilen mektuba cevaben gönderdiği mesajda, “Türkiye'nin, krizle ilgili olarak izleyegeldiği politikaların 'hasmane bir davranış' olarak tarif ve tavsif edilmesine ilişkin iddialarınızı bütünüyle reddederim” dedi. Tarık Aziz'in mektubunu, “Türkiye'nin Körfez bunalımı karşısındaki tutumunun hatalı bir tahlili” olarak niteleyen Alptemoçin, Türkiye'nin krizin başlangıcından beri yaptığı barış girişimlerini vurguladı.

7- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Türkçe'nin kullanımıyla ilgili kısıtlamaları içeren 2932 sayılı yasanın kaldırılmasının ve Kürtçe'nin serbest bırakılmasının, eğitim dilini değiştirmeyeceğini söyledi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Türkiye'nin Sesi Radyosu'ndan Suudi Arabistan'da bulunan Türklere hitaben yaptığı konuşmada, Körfez savaşı nedeniyle bu ülkeden Türkiye’ye dönmek isteyen yurttaşlar için iki feribot gönderileceğini bildirdi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Körfez savaşında halk ve doğa kıyımına son verilmesi çağrısında bulundu. Ecevit, Kuveyt'teki petrol tesislerinden denize dökülen petrol ve kuyulardaki yangının doğayı tahrip ettiğine dikkat çekerek, acil önlem alınması için BM Güvenlik Konseyi'nin toplanmasını istedi.

10- Türkiye Gazetesi, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdülaziz Muhyeddin El Hoca ile Körfez savaşı ve Körfez krizinde Türkiye'nin rolü konusunda yapılan bir görüşmeyi yayımladı.

11-Bilim ve Tekonoloji Stratejileri Araştırma Enstitüsü (BİLTES) tarafından düzenlenen "Körfez Bunalımı, Türkiye ve Güvenlik Politikaları" konulu seminer İstanbul'da yapıldı.

12- Libya lideri Muammer Kaddafi, bir grup Türk gazeteciyi Trablus'un dışında bulunan bir güvenlik bölgesinde kabul ederek görüştü. Kaddafi, barış için harcadığı çabaların Türkiye tarafından baltalandığını öne sürdü. Körfez savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaddafi, Türkiye'nin Araplar arasındaki bir soruna neden karıştığını anlayamadığını, Türk hükümetinin büyük bir hata işlediğini söyledi.

13- Irak Hava Kuvvetleri’ne ait 7 savaş uçağı İran’a zorunlu iniş yaptı. Tahran Radyosu'ndan verilen habere göre, ülke topraklarına zorunlu iniş yapan Irak uçaklarına el konuldu.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker, İran’ın uçakları savaş sonuna kadar iade etmeyeceğine ilişkin güvence verdiğini belirtti.

ABD ve Irak savaş uçakları arasında çıkan hava çatışmasında 3 Irak jetinin düşürüldüğü bildirildi.

Irak, İsrail ve Suudi Arabistan'a bir kez daha füze saldırısında bulundu. Irak füzelerinin havada imha edildiği bildirildi.

14- SSCB Dışişleri Bakanı Aleksandr Besmertnih, Körfez Savaşı' nda BM Güvenlik Konseyi kararlarının dışına çıkılmaması konusunda uyarıda bulunarak, Kuveyt kurtarılmaya çalışılırken, Irak'ın zarara uğratılması tehlikesinin giderek artış gösterdiğini belirtti.

15- Yugoslavya'da Hırvatistan Cumhuriyeti'yle merkezi yönetim arasında yaşanan gerginlik, taraflar arasında anlaşmaya varılmasıyla yumuşarken, federasyona bağlı Makedonya Cumhuriyeti, egemenliğini ilan etti.

27 OCAK 1991

1-SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Mersin'de düzenlediği basın toplantısında, iktidarın ülkeyi savaşa sürükleyebileceğini belirterek, ana muhalefet partisi olarak ülkenin zor günlerinde halkın özlemlerini dile getirmeyi görev edindiklerini söyledi. İnönü, Cumhurbaşkanı Özal'ın kendisine yönelik eleştirilerini de yanıtladı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü daha sonra gittiği Gaziantep'te halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, SHP İzmir Millletvekili Ahmet Ersin'in yazılı soru önergesini yanıtladı. Konukman, Devlet Denetleme Kurulu'nun hazineye 238 milyar lira kredi sağladığını bildirdi.

3-Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, hazırladıkları yeni yasa tasarısında, Türkçe'nin konuşulma sahalarının saptanacağını belirterek, konunun "Kürtçeye serbestlik" gibi yanlış bir noktaya teksif edilmemesini istedi.

4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Diyarbakır'da gezi ve incelemelerini sürdürdü. ANAP merkez ilçe kongresinde bir konuşma yapan Aksu, Körfez krizinin başlamasından bu yana 33 ilde sivil savunma tatbikatlarının gerçekleştirildiğini belirterek, sivil savunmaya yönelik olarak malzemenin büyük bir bölümünün bölgeye sevk edildiğini açıkladı. Aksu, Körfez Savaşı'nın başlamasından bu yana Irak’tan çok sayıda asker ve sivilin Türkiye’ye iltica ettiğini, bunların Tatvan ve Van'da ikamete tabi tutularak her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

5- Güneydoğu Anadolu Bölgesinde inceleme gezisi yapan Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, kritik illere gönderilen sağlık personelinin parasal açıdan destekleneceğini ve savaşın uzaması halinde ise rotasyona gidileceğini açıkladı. Şıvgın, Van'da da incelemelerde bulundu.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Körfez Savaşı'nda izlediği politikanın yanlış anlaşıldığını belirterek savaşa karşı olduklarını söyledi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, Şırnak'ta partisinin il binasında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal’ın devleti tehlikeye soktuğunu öne sürerek, Türkiye’nin sıkıntılı bir durum yaşamakta olduğunu söyledi.

7- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Helsinki Belediye Başkanı Dr. Raimo Ilaskivi'nin davetlisi olarak Helsinki'ye gitti.

8- Mülkiyeliler Birliği tarafından düzenlenen ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın konuşmacı olarak katılacakları Körfez savaşıyla ilgili forum, "kamu düzenini bozabileceği ve ulusal güvenlik gereklerini ihlal edebileceği" gerekçesiyle, Ankara Valiliği'nce iki ay ertelendi.

Valiliğin kararı konuşmacılar ve Mülkiyeliler Birliği Başkanı Prof. Alpaslan Işıklı tarafından eleştirildi.

9- ABD Başkanı George Bush'un Ortadoğu özel danışmanı Richard Armitage, Irak’ın, Türkiye'ye karşı herhangi bir saldırıda bulunmasına ihtimal vermediğini, aksi takdirde Irak’ın bir kaç cephede birden savaşması gerekeceğini belirterek, böyle bir saldırı durumunda Türkiye'nin NATO tarafından korunacağını bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, NBC televizyonuna verdiği bir demeçte, Irak'ın karadaki direnişini kırmak için Saddam Hüseyin'in özel ordusu Cumhuriyet Muhafızlarına karşı düzenlenen bombardımanın oldukça etkili olduğunu, kara savaşının şubat ayının bitiminden önce başlayacağını söyledi.

10-Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Körfez savaşından kişisel olarak sorumlu olduğunu öne sürdü. Aziz, Cuellar'a gönderdiği ve radyodan da yayınladığı mesajında, "Irak halkına karşı BM maskesi altında işlenen suçların sorumluluğunu kişisel olarak üstlenmesi gerektiğini" belirtti.

11-SSCB Dışişleri Bakanı Alexandre Besmertnih, ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile Washington'da görüştü. Görüşmede silahsızlanma ve şubat ayında yapılması planlanan Bush-Gorbaçov zirvesi konularının ele alındığı, ABD ve SSCB'nin Körfez konusunda görüş birliği içinde oldukları bildirildi.

12-İran Meclis Başkanı Hocatülislam Mehdi Kerrubi, düzenlediği bir basın toplantısında, Körfez savaşının sona erdirilmesi için bir barış planı önerdi. Kerrubi barış planın kendi kişisel görüşlerini yansıttığını ancak, İran'ın politikasına da ters düşmediğini, bu planın tüm dünya parlamentolarına gönderileceğini belirtti.

28 OCAK 1991

1- TBMM Başkanı Kaya Erdem, TBMM'de grubu bulunan siyasi parti liderleri ve bazı hukukçularla biraraya gelerek, tatil veya ara verme günlerinde, TBMM Başkanı'nın Genel Kurulu toplantıya çağırma yetkisi konusunu görüştü.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Yalım Erez'i kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Akbulut, Körfez'de devam eden savaşın 12. günü dolmuş olmasına rağmen, Türkiye'nin savaşa dahil olmadığına dikkat çekerek, Türkiye'ye bir saldırı olmadıkça savaşa girilmeyeceğini söyledi. Başbakan Akbulut, Türkiye'de yaşanan paniğin "savaşa hayır" kampanyalarından kaynaklandığını belirtti. TOBB Başkanı Yalım Erez, Körfez krizi konusunda hükümeti desteklediklerini açıkladı.

3- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar’ın, sınıra özellikle Doğu Anadolu bölgesindeki illerden asker gönderildiği iddiasının gerçek dışı olduğunu belirterek, takviye amacıyla sınıra gönderilen birliklerde böyle bir uygulama yapılmasının mevzuat ve görevlendirme esasları ile bağdaşmadığını söyledi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Türkçe'den başka dilleri kullanma konusunda yasaklamalar içeren 2932 sayılı yasanın yürürlükten kaldırılmasıyla doğan boşluğu doldurmak üzere hazırlanan yeni yasa taslağının Başbakan Yıldırım Akbulut'a sunulduğunu bildirdi. Sungurlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 maddeden oluşan yeni yasa taslağının, son Bakanlar Kurulu'nda oluşan görüşler de dikkate alınarak hazırlandığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan tarafından kendisine yöneltilen soru önergesini yanıtladı. Alptemoçin, yabancı ülkelere yapılan yüksek seviyeli ziyaretlerde, güvenlik görevlilerinin de heyete dahil edilmesinin dünya ülkelerinin hemen hepsinde kabul gören bir uygulama olduğunu belirtti.

6-Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların personeli ve ekonomik istikrar önlemleri hakkında hükümete bir yıl yetki veren tasarı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7-Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Türk gazetecilerle yaptığı görüşmeyle ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Sungar, Kaddafi'nin "Körfez savaşındaki tutumu nedeniyle Türkiye'nin cezalandırılması gerekir" şeklindeki Türk halkını tahrik etmeye yönelik sözlerinin hayret ve esefle karşılandığını belirterek, "Libya ile ilişkilerin olumlu şekilde devamı ve geleceği, Libya'nın tutumuna bağlı olacaktır" dedi.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu'nün Kürtçe konuşma yasağının kaldırılması için tasarı hazırlanması hakkında bir değerlendirmede bulunarak, “Türkiye'nin üniter bir devlet olduğu gerçeğinin akıldan çıkarılmaması gerektiğini" söyledi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin MKYK üyeleriyle birlikte incelemelerde bulunmak üzere gittiği Adana ve İncirlik'te, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit, ABD'nin amacının Kuveyt'i kurtarmak değil, Irak'ın kaygı veren askeri gücünü yoketmek olduğunu belirterek, hükümete "bu oyuna alet olmamaları" için çağrıda bulundu.

10-SHP, bir grup milletvekili ve parti yöneticisinin, TRT'yi ziyaretleriyle ilgili TRT yayınına yanıt hakkı için iki ayrı başvuruda bulundu.

11- Muhalefete mensup 8 partinin il başkanları düzenledikleri bir basın toplantısında, Türkiye'nin sıcak savaşa sokulmaması konusunda görüş birliği içinde olduklarını belirterek, ortak gazete ilanları, bildiriler ve mitinglerle kamuoyunun uyarılması konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdiler.

12- Yeşiller Partisi tarafından BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a gönderilen bir mektupta, Körfez sorunun çözümü için barışçı yolların tümünün denendiğinin inandırıcı olmadığı belirtilerek, savaşa bir an önce son verilmesi istendi.

13- SP Ankara İl Başkanı İlknur Kalan, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle, Ankara 12. Sulh Ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

14- Ankara Güven Park'ta savaşı protesto etmek amacıyla toplanan ve aralarında çeşitli dernek ve kuruluş temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişiden 15'i polis tarafından gözaltına alındı.

15-İstanbul'da düzenledikleri bir gösteri sonrasında gözaltına alınan 11 İHD üyesinden 10'u serbest bırakıldı.

16- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile New York'ta yaptığı görüşmede, Genel Sekreter'den Güvenlik Konseyi kararlarının Kuveyt konusunda olduğu gibi Kıbrıs'ta da uygulanmasını istedi.

17- ABD Başkanı George Bush bir basın kuruluşunda yaptığı konuşmada, müttefik kuvvetlerin Irak'ı yıkmak gibi bir amaçlarının olmadığını, ABD'nin yapması gerekenleri yaptığını söyledi.

ABD Başkanı George Bush, SSCB Dışişleri Bakanı Alexander Besmertnih ile görüştü. Görüşmenin ardından, Bush ile Gorbaçov'un şubat ayında yapılması planlanan görüşmesinin ertelendiği duyuruldu.

18-İsrail Başbakanı İzak Şamir, İsrail'in Sesi radyosuna verdiği demeçte, Irak'ın kendilerine karşı kimyasal silah kullanması halinde İsrail'in buna derhal karşılık vereceğini bildirdi.

19- Somali'de süren iç savaşın, Birleşik Somali Kongresi gerillalarının başkent Mogadişu'daki başkanlık sarayını ele geçirmesinden sonra sona erdiği bildirildi. Birleşik Somali Kongresi, acil gıda ve tıbbi malzeme yardımı çağrısında bulunarak, kaçan Devlet Başkanı Siyad Barre'nin yabancı ülkelerdeki banka hesaplarına el konmasını istedi.

29 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 100 kadar ANAP'lı milletvekiliyle TBMM'deki makamında yaptığı toplantıda, Türkçe'den başka dillerle yapılacak yayınları düzenleyen yasanın kaldırılması konusuyla, Körfez savaşına ilişkin görüşlerini açıkladı.

2-TBMM Başkanı Kaya Erdem, Refah Partisi yöneticilerini Meclis'te kabul ederek bir süre görüştü. Erdem kabulde yaptığı konuşmada, siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu belirterek, parlamento dışı partilerin de demokrasi açısından büyük ağırlığı olduğunu söyledi.

3-Başbakan Yıldırım Akbulut, bir süre önce ölen Norveç Kralı 5. Olav'ın cenaze törenine katılmak üzere Norveç'e gitti.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kürtçe konuşma yasağı, düşünce özgürlüğü ve grev ertelemeleri konularına ilişkin görüşlerini açıkladı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisine mensup bazı milletvekilleri ile yöneticilerin TRT'ye yaptıkları ziyaretin, Başbakan Yıldırım Akbulut'un televizyonda yaptığı konuşmayla çarpıtılmış bir biçimde kamuoyuna yansıtıldığını ve TRT'den bu konuşmaya yanıt hakkı verilmesini istediklerini belirtti.

5- Devlet Bakanı Mustafa Taşar, NATO Çevik Kuvveti'nin Türkiye'ye çağrılmasının amacının, herhangi bir tehlikeye karşı caydırıcılık unsuru taşıması olduğunu belirtti. Türkiye'nin NATO ile 40 yıllık üyelik ilişkisi olduğunu belirten Taşar, NATO'nün Türkiye'ye yapılan bir saldırıyı kendisine yapılmış göreceğini kaydetti.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Mievel El Tıkrıti, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın'ı makamında ziyaret ederek, Türkiye'den ilaç ve tıbbi malzeme yardımı talebinde bulundu. Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, görüşmede Körfez ve Irak'daki durumun konuşulduğunu belirterek, Türk hükümetinin krizin başlamasından bu yana izlediği politikayı bir kez daha tekrarladığını söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grubunda yaptığı konşmada, Körfez savaşı, grevlerin ertelenmesi ve hükümetin yeni yetki istemi konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demirel, partisinin Körfez savaşına ilişkin tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını vurguladı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, NATO'nün, Türkiye'nin savunmasını ihmal ettiğini ve bu nedenle TSK'nın hala Kore savaşından kalan silahları kullandığını söyledi. Ecevit, Yunanistan'ın Elefterotipia Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, Kuveyt sorunu ile Kıbrıs sorunu arasında paralellik kurmanın yanlış olduğunu belirtti.

9- Gazeteciler Cemiyeti'nin İstanbul'da düzenlediği "Basın ile Sohbet" toplantılarının üçüncüsünde, SHP Grup Başkanvekili Onur Kumbaracıbaşı ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller Körfez savaşı konusunda iktidarı eleştirirken, ANAP'ı temsil eden TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal, Türkiye'nin yaptığının BM kararlarına uymaktan başka bir şey olmadığını söyledi.

10- 5. Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü sonuçları Türkiye ve Yunanistan'da açıklandı.

11- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski dekanı ve Siyasal Bilimler Fakültesi kurucularından emekli öğretim üyesi Ordinaryüs Profesör Tarık Zafer Tunaya öldü.

Tunaya'nın vefatı dolayısıyla, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, birer başsağlığı mesajı yayımladılar.

12- Türkiye ve Fransa arasındaki kültürel ilişkilere çalışmalarıyla katkıda bulunan gazeteciler Ali Sirmen ve Atilla Dorsay, gazeteci-yazar Zeynep Oral ve Saint Benoit Lisesi eski müdürlerinden Lves Danjou, İstanbul'daki Fransız Sarayı'nda düzenlenen bir törende Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Eric Rouleau'dan ödüllerini aldılar.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde, Körfez savaşını protesto eden bombalı eylemler yapıldı. İstanbul ve İzmir'de Amerikan kuruluşlarına düzenlenen bombalı eylemleri Dev-Sol örgütünün üstlendiği bildirildi. Ankara'da ise Amerikalılara ait iki araca molotof kokteyl atıldı. Mardin'in Nusaybin ilçesinde halk kütüphanesine sabotaj düzenlemek isteyen iki kişi, bombanın ellerinde patlaması sonucu öldü.

14- Almanya Hükümet Sözcüsü Vogel, Türkiye'ye 9 tane Hawk ve 8 tane de Roland sistemi ile birlikte bunları kullanmak üzere 600 Alman askerinin gönderileceğini açıkladı.

15-Filipinler'de gerillalar ile hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 24 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Fransa Savunma Bakanı Jean Pierre Chevenement görevinden istifa etti.

30 OCAK 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Hürriyet Vakfı Erol Simavi özel İletişim ve Eğitim Merkezi öğrencilerini kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede öğrencilerin çeşitli sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Özal, yabancı dilin, iletişim alanındaki önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İran'ın kendi havaalanlarına inen Irak savaş uçaklarının havalanmasına izin vermesinin, "İran'ın savaşa girmesi anlamına geleceğini" belirtti.

2-TBMM Başkanı Kaya Erdem, Hürriyet Vakfı Erol Simavi özel İletişim ve Eğitim Merkezi öğrencilerini kabul ederek bir süre görüştü. TBMM'nin çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi veren Erdem, demokrasinin temel unsurunun güven olduğunu, bu güvenin sağlanması için de kamuya ait her sorunun açık açık tartışılması gerektiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Körfez savaşındaki gelişmeleri ve Türkiye'ye yansımalarını günü gününe izlediklerini, ancak iktidarın halkın can ve mal güvenliği konusunda gerekeni yapmadığının ortaya çıktığını belirtti. İnönü, Türkiye'den kalkan uçakların, Irak'ı bombalaması karşısında, Türkiye'ye yönelik bir saldırı olabileceğine dikkat çekti. İnönü, Körfez savaşı ile ilgili olarak, son günlerde DYP ile aralarında görüş ayrılıkları çıktığı yolundaki değerlendirmelerde doğruluk payı olmadığının, yapılan görüşmeler sonunda ortaya çıktığını bildirdi. SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Danimarka Radyosu Türkçe Yayın Servisi'ne de, Körfez savaşı konusunda değerlendirmelerde bulunarak, Cumhurbaşkanı Özal'in bu konuda takındığı tutumu eleştirdi.

4-Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdür Vekili Yarbay Hasan Kesebir tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ocak ve şubat aylarında emeklilik, istifa gibi işlem ve taleplerin olağan olduğu ancak, içinde bulunulan hassas durum nedeniyle bir süre için emeklilik işlemlerinin durdurulduğu kaydedildi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ocak ayı başından bu yana iki tümgeneralin emeklilik talebinde bulunduğu belirtildi.

TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, son günlerde ordudaki istifa taleplerinin, Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında belirtildiği gibi, özel nedenlere dayandığını ve Körfez savaşı ile bir ilgisinin olmadığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar tarafından düzenlenen basın toplantısında, Suriye'nin olası bir Irak saldırısından korunmaları amacıyla sivil uçaklarına Türkiye'de barınak sağlanması yolunda talepte bulunduğu ve Türkiye'nin de bu talebi olumlu karşıladığı bildirildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ege Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen “Yasama, Yürütme, Yargı ve Demokrasimiz” konulu toplantıda yaptığı konuşmada demokrasi ve insan hakları konularına değindi. Demirel, konuşmasında Türkiye'de yasa yapma hakkının KHK'larla Meclis'in elinden alındığını ve kuvvetler ayrılığı prensibinin uygulanmadığını belirtti.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yaptığı gezinin ardından bazı değerlendirmelerde bulundu. Körfez savaşından etkilenen sınır bölgelerinin sanki ekonomik ambargoya uğramış gibi göründüğünü belirten Ecevit, Kürtçe konuşma yasağının da kaldırılması ve bu konuda birtakım sınırlar içinde düşünülmemesi gerektiğini bildirdi. Ecevit, Cumhurbaşkanı Özal'ın, Körfez bunalımını Türkiye'de bir rejim bunalımına dönüştürdüğünü söyledi.

8-Muhalefete mensup 8 partinin İstanbul il yöneticileri, TRT İstanbul Bölge Müdürlüğü ve Magic Box'a yaptıkları ziyaretlerde, yetkililerden savaş aleyhtarı yayınlara ağırlık vermelerini istediler.

9- Basın Konseyi, son günlerde, görevlerini yapan gazetecilerin emniyet görevlileri tarafından gözaltına alınmalarını protesto ederek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya başvurdu.

10- Askeri Yargıtay 5. Dairesi, Suruç, Hilvan ve Siverek PKK davalarında yargılanan 3 sanık için verilen idam kararını onayladı. Toplam 191 sanığın yargılandığı davalarda, aralarında 21 idam ve 6 ömür boyu hapis cezasının da bulunduğu 60 mahkumiyet kararını ise bozdu.

11- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde oluşturulan Asayiş Birlikleri Kolordusu Komutanlığından emekli, Başbakanlık başmüşavirlerinden Korgeneral Hulusi Sayın, Ankara'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü. Gazeteleri arayan bir kişi eylemi yasa dışı Dev-Sol Silahlı Devrim Birlikleri Örgütü adına üstlenirken, Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican ise olay yerinde Kürdistan Ulusal Kurtuluş örgütü'nün bir bildirisinin bulunduğunu açıkladı. Olaya Ankara DGM Başsavcılığı el koyarken, polis, Sayın'a saldırıda bulunan 3 kişiden 2'sinin eşkallerinin belirlendiğini bildirdi.

Emekli Korgeneral Hulusi Sayın'ın öldürülmesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel yayımladıkları bildirilerde olayı kınayarak başsağlığı dilediler.

12- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafadakkan Mijvel, Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan'ı ziyaret etti. Görüşmeden sonra Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi Mijvel'in, Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan'a "Irak'tan Türkiye'ye herhangi bir düşmanca hareketin beklenmemesi gerektiğini" ilettiği belirtildi.

13- Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'nun Türkiye konusundaki sözcüsü İngiliz milletvekili Richard Balfe, Kürtçe'nin serbest bırakılmasına ilişkin karar konusunda Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı kutladığını söyledi.

14- Kürdistan Demokratik Halk Partisi lideri Sami Abdurrahman, İngiltere Dişişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Londra'da, Türkiye'de yaşayan Kürtlerin sorunlarının çözümünde, Kürt halkının temsilcileri ile Türkiye hükümeti arasında yapılacak görüşmelerin esas olacağını bildirdi. Sami Abdurrahman, Irak'ın parçalanmasının kimsenin gündeminde olmadığını belirtti.

15-Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, ABD Başkanı George Bush ile görüştü. Görüşme sonrasında yapılan açıklamada, Körfez krizinin ele alındığı belirtildi.

16- ABD ve SSCB dışişleri bakanları James Baker ile Alexander Besmertnih'in "Irak, Kuveyt'ten çekildiğini açıklarsa savaş bitebilir" şeklindeki ortak açıklamalarından sonra Irak, bu öneriyi reddettiğini bildirdi. Irak'ın İsveç'teki Maslahatgüzarı Muhammed Said Alhani tarafından yapılan açıklamada, Kuveyt'in, Irak topraklarının bir parçası olduğu vurgulanarak, ABD ve SSCB'nin ortak çağrısının reddedildiği belirtildi.

İsrail Başbakanı İzak Şamir ise, kendilerine danışmadan, SSCB ile ateşkes çağrısında bulunmasından dolayı ABD'yi eleştirdi.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Martin Fitzwater tarafından gazetecilere yapılan açıklamada ise, Baker-Besmertnih ortak çağrısından Başkan Bush'un haberdar olmadığı, ABD'nin Körfez politikasında herhangi bir değişiklikten sözedilemeyeceği belirtildi.

17-Irak, birliklerinin Suudi Arabistan'ın 20 km içerisine düzenlediği saldırıyla kara savaşının başladığını duyurdu.

Riyad'daki ABD askeri sözcüsü, Irak'ın Suudi Arabistan'a yaptığı dört baskından üçünün geri çevrildiğini, Hafci bölgesinde ise Suudi ve Irak askerleri arasındaki çatışmanın sürdüğünü bildirdi. Suudi Arabistan askeri sözcüsü ise Irak'ın tank desteğiyle giriştiği saldırıdan sonra Hafci bölgesinde durumun müttefiklerin kontrolü altına alındığını bildirdi.

Körfez'deki ABD kuvvetleri komutanı General Norman Schwarzkopf, çatışmalarda 12 deniz piyadesinin öldüğünü, Irak'ın 41 tank ve 12 aracının tahrip edildiğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Martin Fitzwater, Irak birliklerinin saldırısına karşılık müttefik kuvvetlerin müdahalesiyle meydana gelen çatışmaların, kara savaşının başladığına işaret olmadığını belirterek, Başkan Bush'un kara savaşını başlatmak için henüz karar vermediğini söyledi.

İran haber ajansı IRNA, Irak'ın Türkiye ile olan sınırına füze rampaları yerleştirdiğini öne sürdü. Ajans, Türkiye'den gelebilecek bir kara saldırısına karşı Irak'ın sınırdaki birliklerinin de takviye edildiğini bildirdi.

18- Litvanya'daki Sovyet askerlerinin, bölgeden geri çekilmeye başladığı bildirildi. SSCB İçişleri Bakanı Boris Pugo, bölgedeki Kızılordu birliklerinin tamamen, içişleri bakanlığına bağlı askerlerin ise kısmen çekildiğini belirtti.

Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis, birliklerin geri çekilmeye başlamasından sonra yaptığı açıklamada, Moskova'nın bu girişiminden memnunluk duyduklarını ancak, Litvanya'nın bağımsızlığı yolunda herhangi bir yumuşama olmadığını belirtti.

19- Macaristan, Kuzey Atlantik İttifakı Antlaşması'na (NATO) katılan ilk Varşova Paktı üyesi oldu. Macar kaynakları, Macar Parlamento üyeleri yetkililerinin Macaristan'a gözlemci üye olması ve örgütün gelecekteki toplantılarına katılması yolunda NATO yetkililerinin yaptığı çağrıyı kabul ettiğini bildirdiler.

31 OCAK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İspanyol El Pais gazetesine verdiği bir demeçte, Körfez Savaşı'na ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye'nin, Irak'tan bir saldırı gelmesi halinde misillemeye girişeceğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanarak, TCK'nun 141, 142 ve 163. maddeleri yerine "Anarşi ve Terörle Mücadele Yasası" hazırlanmasına karar verdi. Toplantıda aynca Türkçe'den başka dillerin kullanılmasına ilişkin yasa konusunda görüşmelerde bulunularak, sözkonusu yasaya son şekli verildi. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Körfez savaşıyla ilgili olarak ekonomik durum değerlendirmesi yaptıklarını, Türk ekonomisinin savaşa rağmen normal şekilde seyrettiğini söyledi. Yazar, hazırlanmakta olan yeni yasaların da toplantıda görüşüldüğünü kaydetti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın İran konusunda söylediği sözleri eleştirerek, çok önemli uluslararası siyasi gelişmelerle ilgili sözlerin, bir öğrenci topluluğuyla yapılan konuşma sırasında dile getirilemeyeceğini söyledi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Viyana'daki Sosyalist Enternasyonal Başkanlar Konseyi'ne katılmak üzere Avusturya'ya gitti.

4- Devlet Bakanı Kamran İnan, Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine verdiği bir demeçte, savaş sonrası bölgedeki sorunlara kalıcı bir çözüm getirilebilmesinin koşulu olarak, görüşmelerde Türkiye'nin de yer alması gerektiğini belirtti, İnan, Irak'ın herhangi bir saldırıda bulunması halinde Türkiye'nin buna karşılık vermekte tereddüt etmeyeceğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, emekli Korgeneral Hulusi Sayın'ı öldürenlerden birinin tesbit edildiğini ve yakalanmasına çalışıldığını açıkladı.

6-SHP İçel Milletvekili İstemihan Talay, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, son günlerde artan terör eylemlerine dikkat çekerek, savaş terörüne karşı ne gibi önlemlerin alındığını sordu.

7- TBMM Genel Kurulu, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun üyelerini seçti.

8- ANAP MKYK toplantısında, hükümete verilmesi öngörülen geniş kapsamlı yetki tasarısı ile Kürtçe konuşma yasağını kaldıran düzenlemeler görüşüldü.

9- ANAP Grup Başkanvekili Raşit Daldal TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Körfez Savaşı nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde herhangi bir sıkıntı ve tedirginlik olmadığını söyledi.

10- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Deniz Ticaret Odasını ziyaret etti. DTO'nun meclis toplantısında bir konuşma yapan Demirel, Körfez savaşının Türkiye ekonomisine getirdiği zararların, savaşın bitmesinden sonra da kolaylıkla giderilemeyeceğini belirtti.

11- Diyanet İşleri Başkanı Said Yazıcıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Diyanet işleri Başkanlığına, Irak'ın yaptığı "cihat" çağrıları ile ilgili sorular yöneltildiğini belirterek, "bu savaşın bir Müslümanlık-Hıristiyanlık savaşı olmadığını, Irak tarafından işgal edilen toprakların kurtarılması harekatı olduğunu" bildirdi.

12-İstanbul Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik, hakkındaki bir şikayet üzerine, TBMM Araştırma Komisyonu'nda ifade verdi.

13-Türkiye'nin Somali Büyükelçisi Hikmet Şengeç ve üç dışişleri görevlisi, Somali'de devam eden iç savaş nedeniyle Ankara'ya getirildi. Büyükelçi Şengeç, AA'ya yaptığı açıklamada, bir dizi tehlikeli girişim sonucunda ABD Büyükelçiliği'ne sığındıklarını ve buradan askeri helikopterlerle Türkiye'ye gelebildiklerini belirtti.

14- TRT, SHP'nin, bir süre önce bazı milletvekillerinin Genel Müdür Kerim Aydın Erdem'e yaptığı ziyaretle İlgili olarak verilen haberin çarpıtılmış olduğu gerekçesiyle kurumdan istediği yanıt hakkına ilişkin başvurusunu reddetti.

15- Bir grup yurttaş, TBMM Başkanı Kaya Erdem'e çektikleri telgraflarda savaş istemediklerini ve Türkiye'nin sıcak savaşa girmesinin ülke yararına olmadığını belirttiler.

16-İstanbul'da bir bankanın Kazasker Şubesi silahlı 3 kişi tarafından soyuldu. Soyguncular, beraberlerinde kasadan aldıkları 35 milyon lira ile kaçmak isterken polisle aralarında çıkan çatışma sonucu bir polis memuru ve bir yurttaş öldü, soygunculardan biri de yaralandı.

Bu arada İstanbul'da özel bir şirketi soymak isteyen üç kişi, kasada para olmaması üzerine kaçtılar. Olay sırasında yaralanan idare amiri emekli polis, hastanede öldü.

17-Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şemdinli ilçesinin Irak sınır kesiminde PKK'lı olduğu belirtilen 5 kişinin donmuş cesedi bulundu.

18-İstanbul DGM, 2000'e Doğru dergisinin son sayısının toplatılması kararını kaldırdı.

19-Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nden sahte reçeteler ve ilaç kupürleri kullanarak 7 milyar lira aldıkları iddia edilen 6 eczacı, 6 doktor, 4 eczacı kalfası, 2 memur, 1 fotoğrafçı ve bir eski milletvekilinden oluşan 20 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

20- Türkiye'nin Yemen Büyükelçisi Nazım Belger'in ikametgahına bomba atıldı. Olayda, bir temizlik görevlisinin hafif yaralandığı bildirildi. Öte yandan Reuter, ABD ve Japonya büyükelçiliklerine de saldırıda bulunulduğunu bildirdi.

21- Müttefik kuvvetlerin, Hafci kasabasını ele geçiren Irak birliklerini geri püskürtmesinden sonra, Suudi Arabistan'a doğru ilerleyen bir Irak zırhlı konvoyunun da Amerikan uçakları tarafından bombalandığı bildirildi.

Bu arada, ABD Başkanı George Bush, Washington'da görüştüğü Amerikan-Yahudi cemaati liderlerine, Irak'a karşı kara savaşını başlatmak için henüz hazır olmadıklarını söyledi.

Bağdat Radyosu, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in güney cephedeki ordu komutanları ile görüştüğünü duyurdu. Radyo, Hafci'de Suudi ve müttefiklere ait bazı askerler arasında kadın askerlerin de ele geçirildiğini duyururken, yakalananların sayısına ilişkin bir açıklama yapmadı.

22- Irak Başbakan Yardımcısı Sadun Hammadi, görüşmelerde bulunmak üzere gittiği İran'da, Amerikanın savaşın başından beri sivil hedeflere saldırılarda bulunduğunu, bu saldırılara sonuna kadar dayanmaya hazır olduklarını söyledi.

23- İran'ın dini lideri Ali Hamaney, savaş nedeniyle kutsal yerlerin de bombalandığını ve buna seyirci kalmanın mümkün olmadığını söyledi.

24- İngiltere Başbakanı John Majör, Irak birliklerinin Kuveyt'ten çıkarılmasından sonra savaşın, Irak topraklarına yayılması olasılığı olduğunu söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Tom King, Amerikan B-52 bombardıman uçaklarının geçici bir süre için İngiltere'ye geleceğini açıkladı.

25- BM Güvenlik Konseyi, Lübnan'daki Barış Gücü'nün süresini 6 ay uzattı.

26- Filistinli gerillaların, Güney Lübnan'dan İsrail'e roket saldırısı düzenledikleri bildirildi. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, Filistinli gerillaların attığı roketlerin Güney Lübnan'a düştüğü ancak, herhangi bir zarara yol açmadığı belirtildi. İsrail polisi ise, Filistinlilerin roket saldırılarına karşılık verilerek, kampların topçu ateşine tutulduğunu bildirdi.

27- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi, Moskova'daki toplantısında kabul ettiği bir siyasal bildiriyle Sovyetlerdeki tüm birlik ve cumhuriyetlerin hükümetlerine ve halklarına ulusal uzlaşma çağrısında bulundu.

28- Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti'nin Avrupa Konseyi'ne gayrı resmi bir başvuruda bulunarak, kendisine misafir ülke statüsü tanınmasını istediği bildirildi.