11.10.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1991

1 EKİM 1991

1- TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Başbakan Mesut Yılmaz, Ege Üniversite-si'nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene katıldılar. Başbakan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada ülkenin geleceği için harcanacak ortak çabaların kaynağının "milli kimlikten alınmasının önemini vurguladı. Başbakan daha sonra, yapımı tamamlanan Ürkmez Barajı'nı hizmete açtı

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk-İş tarafından düzenlenen bir toplantıya katılarak partisinin çalışma yaşamına ilişkin görüşlerini anlattı. Erdal İnönü, partisinin, çağdaş ve demokratik bir çalışma düzeni kurulması ve işçilerin kaybettikleri bazı hakların tekrar sağlanması konusunda kararlı olduğunu dile getirdi. İnönü daha sonra gittiği İşçi Emeklileri Cemiyetinde, partisinin, sosyal güvenlik konusundaki görüşlerini açıkladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlendiği basın toplantısında partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Seçim bildirgesinde ortaya konan hedeflerin bir parti meselesi değil Türkiye'nin çözüm bekleyen acil sorunları olduğunu belirten Demirel, 'Türkiye'nin verdiği sözleri tutan bir İktidara ihtiyacı vardır" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'da düzenlendiği basın toplantısında partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Seçim bildirgesinin "oy toplamaya değil, iktidara yönelik" olduğunu belirten Ecevit, konuşmasında ANAP'ı ve ANAP'ın seçim propagandalarını eleştirdi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisince Karaman ve Kırıkkale'de düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada iktidara ve muhalefet partilerine yönelik eleştirilerde bulundu.

6- Ankara Hak ve Özgürlükler Derneği tarafından Başbakanlığa yapılan başvuruda halen tutuklu olarak yargılanan sosyolog, yazar Dr.İsmail Beşikçi'nin serbest bırakılması istendi.

7- İstanbul'da yayımlanan Yeni Ülke gazetesinin 49. sayısı İstanbul DGM'ce toplatıldı.

8- Kuzey Iraklıları korumak amacıyla Türkiye'de konuşlandırılan Çekiç Güç'e bağlı 293 askeri personelin ülkelerine gönderildiği bildirildi.

9- Türkiye-AT Ortaklık Konseyi görüşmeleri ile ilgili olarak Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Safa Giray, Türkiye ile topluluk arasında uzun bir süreden sonra ilişkilerin başlamasının sevindirici olduğunu belirterek,

Türkiye'nin, Kıbrıs sorununu çözmeye kararlı olduğunu söyledi.

AT Dönem Başkanı ve Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin AT için gerekli ve vazgeçilmez olduğunu belirtti.

10- Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Uluslararası Kürdistan Konferan-sı'na Türkiye'yi temsilen, Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi Dr. Onur Öymen, Prof. Türkkaya Ataaöv ve Prof. Hasan Koni katılarak konuyla ilgili Türk tezlerini açıkladılar. Toplantıda HEP milletvekili İbrahim Aksoy da bir konuşma yaparak, Kürtler üzerinde asimilasyoncu bir politika uygulandığını iddia etti. Konferansın bitiminde Bonn Açıklaması adıyla yayımlanan bildiride "Kürtlere self-determinasyon hakkı" talep edildi ve aralarında Türkiye de olmak üzere Kürtlerin yaşadığı ülkelere yapılan askeri yardımın ve kredilerin derhal dondurulması istendi.

11 - Bulgar Partamentosu'nda, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin isteği doğrultusunda, okullara seçmeli ders olarak Türkçe"nin konması için yapılan oylama sonucu, öneri reddedildi.

12- Romanya Devlet Başkanı İon İliescu, Petra Roman hükümetinin istifasından sonra yeni hükümeti kurma görevini, eski Maliye Bakanı Theodor Stolojan'a verdi.

13- Yugoslavya'da Hırvatistan sınırına yeniden yığınak yapan federal ordu, Hırvatistan'ın orduya ait kışlalara saldırılarını sürdürmesi durumunda Hırvatistan'daki bazı merkezlere de kendilerinin saldıracağını belirtirken, Hırvatistan bağımsızlık moratoryumunu uzatmayı reddetti.

Batı Avrupa Birliği, Yugoslavya Barış Konferansı Başkanı Lord Carrington'un uygun bulması halinde bu ülkeye barış gücü gönderilebileceğini bildirdi.

14- Haiti'de demokratik seçimle işbaşına gelen Devlet Başkan; Jean-Ber-trand Aristide'in ordunun düzenlediği bir darbe ile devrildiği, Aristide'in geçici olarak Venezuela'ya sığındığı bildirildi.

2 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, t Mart 1979'dan sonra işe başlayan kamu görevlilerine bir üst derece verilmesi ve kamuda çalışanların özel hizmet tazminatlarının artırılmasına ilişkin kararnameler ile YÖK yasasında değişiklikler yapan ve bazı üniversitelere özel statü veren kararnameyi onayladı.

Cumhurbaşkani Turgut Özal, 4. Elektrik ve Elektronik Fuart'nın açılışında yaptığı konuşmada 21. yüzyılın "bilgi çağı" olduğuna değinerek, vatandaşları eski siyasi çekişmeler doğrultusunda geriye gitmemeleri için uyardı. Cumhurbaşkanı Özal, New York'ta düzenlenen ekonomi konulu bir toplantıya telekonferans aracılığıyla katılarak, Türk ekonomisi konusunda bilgi verdi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, partisince Sakarya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iktidarları döneminde Türkiye'nin her alanda kalkındığını belirterek bir ülkede siyasetin hizmet için yapılması gerektiğini söyledi. Başbakan Yılmaz, DYP lideri Süleyman Denıirel'i de eleştirerek, "yapılamayacak hizmetler için vaatlerde bulunmak yanlıştır" dedi. Başbakan Mesut Yılmaz, Atatürk Havalimanı'n-da inşaatı tamamlanan kargo tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sivil havacıiık alanında kaydettiği gelişmelerden sözetti.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın konuğu olarak İki günlük bir ziyarette bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gitti.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisince Erzincan, Tunceli ve Elazığ'da düzenlenen mitinglere katılarak konuşmalar yaptı. İnönü konuşmasında diğer partileri eleştirirken, seçmenlerden sosyal demokrat oyların bölünmemesi konusunda dikkatli olmalarını istedi.

5- Bakanlar Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemir-li'nin başkanlığında toplandı. Daha sonra Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında görüşmelerini sürdüren Bakanlar Kurulu toplantısında, İçişleri ve Adalet Bakanlığı'nda birer İnsan Haklan Dairesi kurulması ve olağanüstü hal bölgesindeki illere tahsis edilen 90 bin kadronun kullanıma açılması kararlaştırıldı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Çanakkale ve ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, ANAP iktidarını eleştirdi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisince Samsun ve Tokat'ta düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda tüm partilerin "batı taklitçisi" olduğunu öne sürerek, seçim sonrasında partisinin iktidara geleceğini söyledi.

8- Çalışma Bakanlığı'nın İş ve İşçi Bulma Kurumu aracılığsyla DİSK'in mal varlığını teslim almak amacıyla Ankara 6. İş Mahkemesi'nde açtığı davada, sozkonu-su mahkemenin DİSK'in mal varlığını İş ve İşçi Bulma Kurumu'na devretmesine ilişkin karar, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nce bozuldu.

9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Star 1 televizyonunun yayınladığı bir programda, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle, sözkonusu televizyon aleyhinde İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 1 milyar liralık tazminat davası açtı.

10- Şırnak'ın Gılindor köyünü basmak isteyen bir grup PKK militanı ile köy korucuları arasında çıkan çatışmada 2 korucu öldü, 7 korucu yaralandı. Siirt'in Eruh ilçesinde de bir köyü basan PKK militanlarının ise üç evi yaktıkları ve yanlarına 7 köylüyü alarak kaçtıktan bildirildi.

11- Kara ve hava birlikleriyle Batman NATO Askeri Havaalanı'nda konuşlandırılan Çekiç Güç'ün son bölümünün de Batman'dan ayrıldığı bildirildi.

12-10 yeni belediyenin kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde verdiği bir konferansta, Türklerin egemenlik hakkı kabul edilmediği sürece Kıbrıs'ta bir federasyona gidilemeyeceğini" belirtti.

14- Sovyetler Birliği'nde 12 cumhuriyetin, ekonomik birlik anlaşması imzalamayı kabul ettikleri bildirildi.

15- Yugoslavya'da federal ordu yeni bir bildiri yayımlayarak, Hırvatların ateşkesten yararlanıp birliklerini güçlendirdiğini öne sürdü. Federal ordu bildirisinde, çarpışmaların barışçı yoldan çözümlenmesi olanaklarının tükendiği belirtildi. Hırvatistan'ın Dubrovnik ve Ukovar kentlerinin federal ordu tarafından kuşatıldığı bildirildi.

16- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, ülkesindeki ABD üslerinin üç yıl içinde boşaltılmasını istedi.

17- Venezuela'ya sığınan Haiti'nin devrik Devlet Başkanı Jean-Bertrand Aris-tide'in, Amerika Devletleri Örgütü'ne başvurarak, ülkesindeki darbeye karşı müdahalede bulunmalarını istediği bildirildi.

3 EKİM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Türk-İş Genel Merkezi'nde düzenlenen bir toplantıda işçi sorunlarına ilişkin görüşlerini açıkladı. Başbakan Yılmaz, hizmetlerin sağlıklı yürütülebilmesi açısından seçimlerde tek partinin iktidara gelmesi gerektiğini belirterek, tekrar işbaşına gelmeleri halinde fiyat istikrarını sağlamak ve başlatılan yapısal değişiklikleri kurumsallaştırmak için çalışacaklarını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Elazığ ve Malatya'da partisince düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda ANAP, DYP ve DSP'yf eleştirerek, seçimler sonrasında partisinin iktidara gelmesi halinde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapmayı düşündükleri düzenlemeleri anlattı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Manisa'da partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, yurttaşlardan, 8 yıllık ANAP iktidarına son vererek Türkiye'de yeni bir dönemin açılmasını sağlamalarını istedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Erzincan'da yaptığı konuşmada tüm partileri eleştirerek, seçimlerden sonra partisinin pek çok ilde birinci parti olacağını söyledi. Erbakan, Türkiye'nin AT'ye girmesinin sakıncaları üzerinde durdu.

5- Ortodoksların dini lideri Fener Rum Patriği 1. Dimitrios, geçirdiği bir kalp krizi sonucu İstanbul'da öldü.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dimitrios'un ölümünün üzüntüyle karşılandığı bildirildi.

8 Ekim'de İstanbul'da düzenlenecek olan 1. Dimitrios'un cenaze törenine Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis ve Dışişleri Bakanı Andonis Sama-ras'ın da katılacağı bildirildi.

6- İspanya Başkonsolosluğu'nün basın organlarına gönderdiği bildiriye göre, İspanya 1 Ekim 1991 tarihinden itibaren T.C. vatandaşlarına vize uygulaması başlattı.

7- Sovyetler Birliği'nde Beyaz Rusya, Kazakistan ve Özbekistan cumhuriyetleri, yeni birlik anlaşmasını imzaladılar. Yeni siyasi birlik anlaşması Devlet Konse-yi'nin onayına sunuldu.

Bu arada, Sovyetler Birliği'nde Tacikistan Yüksek Sovyeti, Komünist Parti'-nin etkinliklerini askıya almayı kararlaştırdı.

8- SSCB Dışişleri Bakanlığı, Filistin Ulusal Konseyi1 nin Cezayir'de yaptığı toplantıda benimsediği kararların, Ortadoğu'da barış sağlanması için uluslararası konferans toplanması yolunda harcanan çabalara yardımcı olacak bir nitelik taşıdığını bildirdi.

9- ABD Dışişleri Bakanı James Baker ve Almanya Dışişleri Bakanı Hans Diet-rich Genscher'in görüşmesinden sonra yayımlanan ortak bildiride, "NATO-SSCB ilişkilerinin geliştirilmesi" çağrısında bulunuldu.

10- ABD Başkanı George Bush, Haiti'de gerçekleştirilen darbe ile ilgili olarak öncelikli görevlerinin bu ülkedeki ABD'li yurttaşları korumak olduğunu belirterek, darbeye karşı müdahalenin henüz sözkonusu olmadığını, bu konuda Amerika Devletleri Örgütü'nün aldığı kararların uygulanmasından yana olduklarını bildirdi.

11- İran Haber Ajansı İRNA, Irak'ta Saddam Hüseyin yönetimini devirmeye çalışan 76 muhalifin idam edildiğini öne sürdü.

12- Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl, Güney Afrikalı kadın yazar Nadine Gordi-mer'e verildi.

4 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu'nca Antalya'da düzenlenen "İnsan Haklarının Uluslararası Korunması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi" konulu sempozyumun açış konuşmasında, insan hak ve hürriyetlerinin korunup uygulanacağı tek rejimin demokrasi olduğunu belirtti. Özal, Türkiye'nin, ekonomik kalkınma ve modernleşme çabalarını demokrasi içinde gerçekleştiren nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında, mezhep kavgalarının dinler arası çatışmaya dönüşebileceği tehlikesine ve insan hakları adına devletler hukuku kurallarının ihlal edilmesi konularına dikkat çekti.

TBMM Başkanı Kaya Erdem de sempozyumda yaptığı konuşmada, içinde yaşanılan yılların en önemli özelliğinin "demokratikleşme" olduğunu belirtti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Bafra, Çorum ve Kırıkkale'de halka hitaben yaptığı konuşmalarda DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i eleştirerek, "biz siyaseti hizmet için yapıyoruz" dedi. Başbakan Yılmaz, Bafra'da Derbent Barajının açılışını yaptı ve Bafra Ovası Sulama Projesi'nin temelini attı. Başbakan Yilmaz, Bafra'dan sonra gittiği Çorum'da da Şeker Fabrikası'nın açılışını yaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Muğla, Aydın ve Denizli'de düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın tarafsızlık ilkesini çiğnemesini eleştirdi ve seçimlerin ANAP ile hesaplaşma zamanı olduğunu söyledi. İnönü, Türkiye'yi 2000'li yıllara SHP'nin taşıyacağını belirterek sosyal demokrat oyların bölünmemesi konusunda halkı uyardı.

4- Türkiye ile Moğolistan arasında, bir kültürel işbirliği ve değişim protokolü imzalandı,

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Giresun ve Ordu'da yaptığı konuşmalarda, seçimlerden sonra ANAP'la birlikte yasaklar ve pahalılığın da gideceğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Lüleburgaz ve İstanbul Yedikule'de yaptığı konuşmalarda, partisinin "ulusal birlik projesi" uyarınca işçi ve köylü sorunlarına getireceği çözümleri anlattı. Ecevit, ANAP, SHP ve DYP'ye yönelik eleştirilerde bulundu.

7- SBP Genei Başkanı Sadun Aren yaptığı yazılı açıklamada, tüm partilerin enflasyonun düşürülmesi konusunda halka söz verdiklerini ancak, seçimlerden sonra halkı ekonomik sıkıntıların beklediğini bildirdi.

8- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı düzenlediği basın toplantısında, TBMM tarafından Antalya'da düzenlenen İnsan Haklan konulu sempozyuma "resmi görüşü" yansıtan kişilerin çağrılıp, uygulamadaki sorunları anlatabilecek kişilerin çağrılmamış olmasını eleştirdi. Helvacı, uluslararası insan hakları kuruluşlarının, Türkiye'yi insan haklarının çiğnendiği ülkeler arasında gördüğünü belimi.

9-TÜSİAD tarafından hazırlatılan Türk Toplumunun Değerleri" konulu araştırma, düzenlenen bir toplantıyla basına açıklandı.

10- PKK Avrupa Temsilciliği1 nden yapılan açıklamada, 4 Ağustos'ta Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Samanlı Karakolu'na yapılan baskından sonra kaçırılan 7 erin serbest bırakılacağı bildirildi.

11- Almanya'da aşın sağcı gençlerin ve neo-nazilerin giderek artan saldırgan eylemlerine Türklerin de hedef olduğu belirtilirken. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir Türk işçisinin bıçakla yaralandığı ve Seesen'de iki Türk ailesinin evlerinin kundaklandığı bildirildi.

12- Haiti'de gerçekleştirilen darbe ile ilgili olarak Amerika Devletleri Örgütü'n-den bir temsilci heyeti darbe liderleriyle görüşmek üzere Haiti'ye gitti. BM Güvenlik Konseyi, Haiti'deki darbeyle ilgili olarak bir kınama yayımladı.

13- Yugoslavya'da Federal Başkanlık, ülkede "kısmi seferberlik" ilan etti. Kısmi seferberlik ilanından sonra yapılan açıklamada, federal ordunun, Hırvatistan'ın federal üslerdeki ablukayı kaldırması halinde, bu cumhuriyete yönelik kara, hava ve deniz saldırılarının durdurulacağı belirtildi. Yugoslavya'da Sırplar ve Hırvatlar arasındaki çatışmalara son vermek amacıyla Hollanda'da iki cumhuriyetin liderleri arasında gerçekleştirilen toplantıda yeni bir anlaşma sağlandığı ve AT'nin Slo-venya ve Hırvatistan'ın bağımsızlığını tanıma kararı aldığı bildirildi.

14- Belçika'nın Wilfried Martens liderliğindeki merkez sol hükümeti, Flaman ve Wallon bakanlar arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle istifa etti.

15- İsveç'te seçimlerden sonra 4 sağ partinin iştirakiyle koalisyon hükümetinin kurulduğu ve Başbakanlığa Muhafazakar Parti lideri Cari Bildt'in getirildiği bildirildi.

16- Sovyetler Birliği'nin Kafkasya bölgesindeki Karabağ ve Gürcistan'da çatışmaların sürdüğü, çatışmalarda 11 kişinin öldüğü bildirildi.

5 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Adana'nın Kadirli İlçesinde yaptığı konuşmada, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i eleştirdi. Cumhurbaşkanı Özal, muhalefet liderlerinin kendisini itham ettiklerini ve tanımak istemediklerini belirterek, seçimlerden sonra anayasanın değiştirilmesi ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için muhalefet liderlerine çağrıda bulundu.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Afyon, Kütahya ve Balıkesir'de halka hitaben yaptığı konuşmalarda muhalefete yönelik eleştirilerde bulundu. Başbakan Yılmaz, DYP lideri Demirel'in "elinde yolsuzluk dosyası olduğu" şeklindeki iddiaları konusunda, sözkonusu dosyaların kendisine teslim edilmesi halinde gerekeni yapacağını belirtti ve dosyaların açıklanmasını istedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Samsun'da halka hitaben yaptığı konuşmada DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i eleştirerek, Ecevit'in tavrının demokratik olmadığını ve sosyal demokrat oyları böldüğünü söyledi. İnönü, sosyal demokrat oyların sandıkta birleştirilmesini istedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'ne, çok taraflı Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Filiz Dinçmen atandı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin Ankara'da düzenlediği "Gençlik Projesi"nİ açıklama törenine katıldıktan sonra gittiği Konya'da halka hitaben bir konuşma yaptı. Demirel konuşmasında, ANAP ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'in yanısıra eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e de yönelik eleştirilerde bulundu. Demirel daha sonra partisince Antalya'da düzenlenen mitinge katıldı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevİt, Bursa ve Eskişehir'de düzenlenen mitinglerde konuştu. Ecevit konuşmalarında partisinin Güneydoğu sorununa ve eğitime ilişkin politikalarından sözetti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hürriyet Gazetesi'nin yayınına başladığı yeni bir yazı dizisinde, çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Yozgat adayı Alpaslan Türkeş ile birlikte Amasya'da düzenlenen mitinge katılarak bir konuşma yaptı. Erbakan, ANAP'ın içindeki inanan kesimin ayrılmasıyla birlikte bu partinin çöktüğünü ifade ederek, inanan kesimlerin temsilcisi olarak iktidara geldiklerinde, "adil düzen"i kuracaklarını bildirdi.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 37 kişi öldü.

9- Türkiye'nin ikinci özel televizyonu Mega-1Q, yurtdışından yayına başladı.

10- ABD Başkanı George Bush, devrik Haiti lideri Jean Bertand Aristide ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Haiti'ye müdahale etmeyi düşünmediklerini bildirdi. Görüşmeden sonra Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Haiti'deki mal varlığının dondurulduğu bildirildi.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, ABD Başkanı George Bush'un "nükleer silahlarda indirim" önerisine, televizyondan yaptığı bir açıklamayla karşılık vererek, ülkesinin bir yıf süreyle nükleer denemeleri donduracağını açıkladı.

SSCB Başkanı Gorbaçov ve IMF Başkanı Michel Camdessus tarafından imzalanan anlaşma uyarınca, Sovyetler Birüği IMF'nin ortak üyesi oldu.

12- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nin başkenti Ttflis'de Devlet Başkanı Gamsahurdia yanlıları ile karşıtları arasında çıkan şiddetli çatışmalarda 5 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nde, Ermenistan Yüksek Sovyeti Başkanlık Divanı'nın kabul ettiği bir karar uyarınca, cumhuriyetin SSCB'den ayrılması konusunun müzakerelere bağlanması için Moskova yönetimine çağrıda bulunuldu.

14- Polonya Pariamentosu'nda yapılan bir oylama sonucu, rejimin simgelerinden sayılan "devlet çiftliklerinin kaldırılması" kabul edildi.

15- Endonezya'ya ait askeri bir uçağın, bir binaya çarparak parçalanması sonucu 132 askerin öldüğü bildirildi.

6 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, GAP projesi içinde yer alan Şanlıurfa sulama tünellerinden ikincisinin delme töreni sırasında yaptığı konuşmada GAP projesi ve barajlar konusunda bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Özal Şanlıurfa'da halka hitaben yaptığı bir konuşmada da, yurttaşlardan "istikran bozmamaların" istedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bir ABD gazetesi muhabiri Juan Cierco'ya verdiği özel demeçte, Ortadoğu Barış Konferansı ile ilgili olarak yorumlarda bulundu. Cumhurbaşkanı Özal, konferansın İsrail ile Araplar arasındaki sorunları çözebileceğine inanmadığını belirtti.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, İstanbul Kartal'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ANAP'ın dışında tüm partilerin birbirleriyle ittifak kurduğunu, kendilerinin ise milletle ittifak kurduklarını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Eskişehir, Bilecik ve Bursa'da partisince düzenlenen mitinglerde konuştu. İnönü konuşmalarında Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirerek, Cumhurbaşkanın parti liderleri hakkında kanaat bildirmesinin tarafsızlık İlkesiyle bağdaşamayacağını söyledi. ANAP'ın iktidardan uzaklaşmasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı sorununun da çözüme kavuşturulacağını belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bolu, Sakarya ve Kocaeli'nde partisince düzenlenen mitinglerde konuştu. Demirel konuşmalarında ANAP ve Başbakan Mesut Ytlmaz'a yönelik eleştirilerde bulunurken, seçimlerden kendilerinin "sandık galibi" olarak çıkacaklarını belirtti. Demirel, RP'yi de eleştirerek, dinin siyasete alet edilmesinin yanlış olduğunu vurguladı.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Hürriyet Gazetesi'nin yayımına başla-•dığı yeni bir yazı dizisinde, kendisine çeşitli konularda yöneltilen sorulan yanıtladı.

5- DSP Genet Başkanı Bülent Ecevit, Nazilli ve Denizli'de yaptığı konuşmalarda, SHP'ye yönelik eleştirilerde bulunarak, SHP'nİn sosyal demokrasi anlayışının çağın çok gerilerinde kaldığını öne sürdü.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Karadeniz Ereğli, Düzce, Gebze ve Antalya'da partisinin düzenlediği mitinglerde konuşmalar yaptı. Erbakan konuşmalarında ANAP, DYP ve SHP'yi eleştirerek "Bunlar batılı partilerdir, iktidara gelirlerse Türkiye'yi Amerika ve İsrail'e teslim ederler" dedi.

7- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin Mersin'de düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, "serbest piyasa partileri Türkiye'yi ikinci İsrail rayına sokuyorlar" diyerek, politikanın Amerikan emperyalizmine karşı yürütülmesi gerektiğini savundu. Perinçek, siyasi parti liderlerinin TÜSİAD tarafından düzenlenen toplantılarda konuşmalarını da eleştirdi.

8- TİSK Yönetim Kurulu genişletilmiş toplantısı Bursa'da başladı. Seçim konusunun gündeme geldiği toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur bir konuşma yaparak, SHP ve DYP'yi seçimler sonrasına söz verdikleri vaatler, ANAP'ı ise 8 yıllık icraatinin verdiği sonuçlar bakımından eleştirdi.

9- Batman'ın Hasankeyf ilçesinde jandarma karakolunun teröristlerce ateş altına alınması sonucu bir jandarma eri öldü.

Kars'ın İğdır ilçesinde bir şantiyeye baskın düzenleyen teröristler 12 aracı benzin dökerek yaktı. Kars'ın Kağızman ilçesi yakınlarında kimlik kontrolü yapmak üzere bir aracı durduran teröristler bir onbaşı ve bir üsteğmeni öldürdüler.

Diyarbakır ve ilçelerinde güvenlik güçlerince yapılan aramalar sırasında, bölücü örgüte yardımcı olan ve suç oluşturan çeşitli eylemlerde bulunan 12 kişi yakalandı.

10- Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki DSP binasına konan bombanın patlaması sonucu bina hasar görürken olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum Demokratik Birlik Partisi Genel Başkanı Giafkos Klerides'İn "yüzde 27 oranında toprağın Rumlara verilmesini öngören ve Gorbaçov tarafından düşünüldüğü ileri sürülen haritanın, Türk tarafınca kabul edildiği" savıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, böyle bir haritadan ve kabul edildiği ileri sürülen toprak dağıtımından haberdar olmadığını belirterek, toprak konusunda yüzdeliklerin geçerli olamayacağını bildirdi.

12- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner Milliyet Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, Türkiye'nin bölgesinde bir istikrar unsuru olduğunu vurgulayarak, 'Türkiye'yi dışlamak Avrupa'nın çıkarlarına aykırıdır" dedi.

13- Kuzey Irak Kürt liderlerinden Celal Talabani, televizyon için hazırlanan 32.Gün programına yaptığı açıklamada, PKK'nın tüm Kürtlere zarar veren bir örgüt olduğunu ve tutumunu değiştirmediği sürece Kuzey Iraklı Kürtlerin tercihlerinin Türkiye'den yana olacağını söyledi.

14- 3-9 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da yapılması planlanan Ortadoğu Su Zirvesi'nin, İsrail'in katılımı konusundaki anlaşmazlıkların giderilememesi nedeniyle gelecek yıla ertelendiği bildirildi.

Toplantıyı düzenleyen Global Water Summit Initiative adlı kuruluş, zirveye davet edilen ülkelere birer mektup göndererek, Türk hükümetinin de onayıyla alınan karar doğrultusunda, zirvenin 1992 baharına ertelendiğini bildirdi.

15- Hırvatistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Franjo Tudjman tarafından televizyondan yapılan bir açıklamada, Yugoslavya'nın Sırp yönetiminde bulunan federal ordusuna karşı savunma savaşı verebilmek için, tüm ülkede seferberlik ilan edildi ve Hırvatistan'ın bu gece yarısından itibaren bağımsız bir ülke olacağı bildirildi.

Öte yandan Avrupa Topluluğu,Yugoslavya'da karşıt tarafların barışa uymamaları halinde ticaret anlaşmasını iptal etme ve ekonomik yaptırımlar uygulama uyarısında bulundu.

16- Gürcistan'da Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia, ülkede giderek artan çatışmaları görüşmek üzere parlamentoyu toplantıya çağırdı Toplantıda siyasi sorunların barışçı yollardan çözülmesi mesajı kabul görürken, muhalefet, Devlet Başkanı'nın istifa etmesi görüşünü yineledi.

17- Haiti'de yönetimi ele alan askeri yönetimin lideri General Raoul Cedras gazetecilere yaptığı bir açıklamada, devrik devlet başkanı Jean-Bertrand Aristi-de'in ülkeye geri dönebilmesinin toplumun tüm kesimlerinde sağlanacak bir uzlaşmayla mümkün olabileceğini söyledi.

7ÇKIM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Erzurum'dan sonra gittiği Bayburt'ta bir hastanenin temelini anı, bir et kombinasının da açılışını yaptı. Temel atma töreni sırasında halka hitabeden Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye'nin 1980 sonrası büyük ge-İişmeler gösterdiğini kaydederek, istikrar içindeki bir 10 seneden sonra Türkiye'nin dünyanın sayılı ülkeleri arasına gireceğini söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Kastamonu, Bartın ve Zonguldak'ta yaptığı konuşmalarda, muhalefet liderlerinin yapamayacakları işler konusunda söz vermelerini eleştirerek, ülke sorunlannı çözmek için halktan yetki istediğini belimi.

3- Hakkari'nin Çukurca ilçesi Çayırlar köyü yakınlarındaki bir mevzide nöbet tutmakta olan güvenlik güçlerine, sayıları 100-150 kadar olan bir grup PKK'lı teröristin roketatarfı saldırısı sonucu, 11 er şehit oldu, bir astsubay ve iki er de yaralandı.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği1 nden yapılan açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin komşu ülke topraklarına kaçtığı, çatışma sırasında 15-20 kadar teröristin öldüğü bildirildi.

Hakkari Valisi Necati Deveiioğlu, Güvenlik ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Utku Güney'in olay yerine gittiğini ve teröristlerin yakalanması için operasyonun başlatıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Gü-reş'e olaydan duyduğu üzüntüyü belirten bir başsağlığı mesajı gönderdi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de olayı kınayarak birer başsağlığı mesajı gönderdiler.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin İstanbul İl Merkezt'nde düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan terör olaylarına dikkati çekerek, bunları şiddetle kınadığını bildirdi. İnönü, partisinin HEP'le birleşmesinin ardında söylenildiği gibi "bölücü" değil "birleştirici" bir politika yattığını belirtti. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Boğaziçi Üniversitesi'ne bir ziyaret yaparak, öğrencilere partisinin eğitim politikası konusunda bilgi verdi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Hürriyet Gazetesi'nde başlayan yeni bir yazı dizisi için, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İzmir'de Eisenhower Vakfı tarafından düzenlenen bir toplantıya katıldıktan sonra gittiği Elazığ ve Malatya'da yaptığı konuşmalarda, halkın karanlık bir dönemi kapatıp yeni bir dönemi açmaya kararlı olduğunu belirterek, verilecek oylarla 21 Ekim'de partisinin iktidarına katkıda bulunulmasını istedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevft Burhaniye ve Çanakkale'de yaptığı konuşmalarda, kendisine yöneltilen "milliyetçi", "sağcı" gibi eleştirileri yanıtlayarak, hiçbir zaman milliyetçilik adına milleti cephelere bölmeye kalkmadiğını, milliyetçiliğinin Atatürk milliyetçiliği olduğunu söyledi. .

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, partisinin seçim beyannamesini açıkladı. Erbakan, kendileri dışındaki tüm partilerin "marjinal" olduğunu söyledi. Erbakan daha sonra gittiği Aydın'da halka hitaben bir konuşma yaparak, "Aydın'ın bir tarım şehri olduğunu ancak, ANAP iktidarının yanlış uygulamaları sonucunda tarımın ölmesiyle birlikte halkın sıkıntı içine düştüğünü" söyledi.

8- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, rejimin Kürt sorununda iflas ettiğini belirterek, çözümün "federasyon" olduğunu öne sürdü.

9- İstanbul'da bulunan Müttefik Basın Bilgi Merkezi yetkilerinin verdiği bilgiye göre, NATO'nun Deterrent Force-91 tatbikatına katılan iki Türk F-104 uçağının Bursa yakınlarındaki Kemal Paşa ilçesine düşmeleri sonucu, iki pilot üsteğmen öldü.

10- SHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Ulaştırma Bakanlığı, TRT ve Star-1 hakkında seçimler sırasındaki yayınlan nedeniyle Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

11- Türkiye'nin Atina Basın Müşavirliği Basın Ataşe Yardımcısı Çetin Görgü, evinden işyerine gitmek üzere bindiği otomobilinde uğradığı silahtı saldırı sonucu şehit edildi. Görgü tanıkları saldırganların iki kişi olduğunu belirtirken, suikasti "17 Kasım Örgütü" üstlendi.

Dışişleri Bakanı Safa Giray, saldınyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türk diplomatlarına yapılan her saldırıdan sonra Atina'nın uyarıldığını anımsatarak, "O-laylarm devam etmesinden bu uyarılarımızın Yunan makamlarınca dikkate alınmadığı sonucunu çıkartmaktayız" dedi.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nikolas Kouniniotis, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, olayın meydana gelmesinden dolayı uyarıldı ve kendisine bu konuda Türkiye'nin görüşleri iletildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal yayımladığı kınama mesajında, Yunanistan hükümetinden olayın faillerinin bir an önce bulunmasını İstedi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de yayımladıkları mesajlarda olayı kınadılar.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bir başsağlığı mesajı gönderdi. Başbakan Konstantin Mitsotakis de yaptığı açıklamada olayın Yunan halkınca lanetlendiğini bildirdi.

12- Kuzey Irak'ta Kürtlerle Irak ordu birlikleri arasında şiddetli çatışmalar meydana geldiği, çatışmalarda en az iki peşmergenin öldüğü, yaklaşık 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Yugoslavya'da devam eden çarpışmaların savaşa dönüşebileceği bildirildi. Hırvatistan'ın başkenti Zagreb, federal ordu tarafından ilk kez karadan ve havadan bombalandı. Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman düzenlediği basın toplantısında, ordunun Dubrovnik ve Zagreb'i haritadan silme amacının tamamen açığa çıktığını, bu durumda savaşın kurallarına uymaktan başka çareleri kalmadığını söyledi.

14- SSCB'nin Tacikistan Cumhuriyeti'nde parlamento tarafından Devlet Baş-. kanlığı'na getirilmiş olan Rahman Nabiyev, halkın tepkisi üzerine görevinden istifa etti,

15- Ürdün Parlamentosu Ali Meclisi, Başbakan Tahir El Nasri ve hükümetinin istifasını istedi.

8 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da yapılan İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısına katıldı. Açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Özal, Körfez krizi nedeniyle bölgenin uğradığı zararların bir an önce telafi edilmesi gerektiğini belirtti. Toplantıya Başbakan Mesut Yılmaz da katıldı.

Cumhurbaşkanı Özal, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ nı ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Özal burada düzenlediği basın toplantısında ekonomik gelişmenin temelinin borsa olduğunu belirterek, borsanın desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal daha sonra İstanbul'da KOSGEB ve Doğu Sanayi Sitesİ'nin açılışlarını yaptı. Açılışlara Sanayi ve Ticaret Bakanı Rüştü Kazım Yücelen de katıldı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, İstanbul Rum Fener Patriği Dimitrios'un cenaze törenine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitso-takis ile İstanbul'da bir görüşme yaptı. Yılmaz ve Mitsotakis, görüşmeye ilişkin açıklamalarında, Paris'te yapılan anlaşma gereğince, Türk-Yunan diyalogunun, seçimlerden sonra sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarını belirttiler.

Mesut Yılmaz Tekirdağ'da partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, seçimlerden sonra İktidara gelmeleri halinde, "ortadireği ezen enflasyonla mücadele etmek için azimle çalışacaklarını" belirtti. Başbakan Yılmaz, "kavgasız bir siyaset" anlayışında olduklarını söyledi.

Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanmakta olan bir yazı dizisi için, gazete tarafından kendisine yöneltilen çeşitli konulardaki sorulan yanıtladı.

Başbakan Yılmaz yayımladığı bir genelgede, bakanlıkları, başbakanlığa bağlı kuruluşları ve YÖK başkanlığını, 10 Ekim'de başlayacak olan propoganda döneminde uyulması gereken seçim yasakları konusunda uyararak, "idarenin tarafsızlığında şüphe uyandıracak davranışlardan kaçınılmasını" istedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, SSCB Genelkurmay Başkanı Orgeneral Vladimir Lobov'un resmi konuğu olarak Moskova'ya gitti.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Van ve Kars'ta düzenlediği mitinglere katılarak konuşmalar yaptı. İnönü, halktan, "can güvenliklerini sağlamayan", "kendilerine iş vermeyen" bir hükümete tekrar oy vermemelerini istedi. İnönü konuşmasında SHP-HEP birleşmesine ilişkin açıklamalara yer verirken, DSP'ye yönelik eleştirilerde de bulundu.

5- Anayasa Mahkemesi, terörle mücadele yasasının, uyuşturucu ve ırza geçme suçlarını şartlı tahliye kapsamı dışında bırakan hükmünü iptal etti. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Güven Dinçer, alınan iptal kararı ile, bu tür suçların şartlı tahliyede istisna olmaktan tümüyle çıkarıldığını bildirdi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Kayseri'de yaptığı konuşmada, ülkeyi sıkıntılardan sadece kendi partisinin kurtarabileceğini söyleyerek, sadece DYP'lilerden değil, tüm vatandaşlardan oy istediğini belirtti. Demirel Kayserİ'den sonra gittiği Adana'da da bir konuşma yaparak, ülkeyi sorunlarından, vatandaşı dertlerinden kurtarmak istediklerini söyledi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Afyon'da yaptığı konuşmada, seçimlere "inananlar ve inanmayanların etrafında örgütlendikleri iki partinin girdiğini ve kendilerinin inanan kanat olduğunu" öne sürerek, iktidar ve muhalefet partilerini eleştirdi.

8- Yüksek Seçim Kurulu, tercih oylannın nasıl kullanılacağına ilişkin bir genelge yayımlayarak, il ve ilçe seçim kurullarına gönderdi.

9- Yasadışı gösterilere katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mücadele Dergisi muhabiri Figen Baran'a, gözaltında tutulduğu süre içinde işkence yaptıkları öne sürülen 5 polis memurunun yargılanmasına Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

10- Kuzey Irak'ta Kürtlerle Irak ordu birlikleri arasındaki çatışmalann, Kürdis-tarı Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani ve Irak Savunma Bakanı Hüseyin Kamil Hasan görüşmesi sonrasında sona erdiği, Bağdat'taki hükümet yetkililerince açıklandı.

11-Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde, federal ordu tarafından önerilen ateşkes anlaşması reddedilirken, parlamento, 25 Haziran'da almış olduğu bağımsızlık kararını yürürlüğe koydu.

12- Fiistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile, Ortadoğu Barış Konferansı'nın toplanmasından önce Arap ülkelerinin ortak resmi politikasını belirlemek amacıyla görüş alışverişinde bulunmak üzere Trabtusgarp'a gitti.

9 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Anadolu otoyolu İzmit kentgeçişinin ulaşıma açılması törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Özal, güneydoğu sorunu ve seçimler konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Anadolu otoyolunun ulaşıma açılması nedeniyle İzmit'te düzenlenen törende yaptığı konuşmada, en temel amaçlarının Türkiye'de işsizliği önlemek ve hayat pahalılığını düzeltmek olduğunu belirtirken, muhalefete mensup partileri eleştirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Amasya, Tokat ve Sivas'ta halka hitaben yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ANAP, DYP ve DSP'ye yönelik eleştirilerde bulunurken, seçimlerden partisinin tek başına iktidar olarak çıkacağını söyledi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Albay Necdet İpek, Hakkari'nin Çukurca Jandarma karakolu'na yapılan baskın sırasında 11 erin şehit olmasından sonra Irak sınırında yürütülen operasyonlara aralıksız devam edildiğini bildirdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Trabzon ve Şanlıurfa'da halka hitaben yaptığı konuşmalarda pahalılık, işsizlik ve yoksulluktan kurtulmak için bunların nedeni olan ANAP iktidarlarına son verilmesi gerektiğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Karadeniz Ereğli, Cide ve Samsun'da yaptığı konuşmalarda, SHP tarafından partisine yöneltilen eleştirileri yanıtlayarak, SHP'nin ANAP yerine kendilerini hedef aldığını ve bu partinin ilericiliğinin çağın gerisinde kalmış olduğunu söyledi. Ecevit, Türkiye'de sosyaldemokrat oylann art-mamasını, SHP'nin temsil ettiği anlayışa bağladı.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İsparta'da yaptığı konuşmada, vatandaşları partisi etrafında bütünleşmeye çağırdı. Erbakan seçim sistemine yönelik eleştirilerde de bulundu.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanan bir yazı dizisi için, gazete tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

8- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek düzenlediği bir basın toplantısında, tüm siyasi partileri ABD'ye karşı tavır almaya çağınrken, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevİt'tn, dış dünya Türkleri konusunda ABD tezleri doğrultusunda davrandığını öne sürdü.

9- Kültür Bakanlığı seçici kurulu, 36 yeni devlet sanatçısı belirledi.

10- Moskova'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş AA'ya yaptığı açıklamada, SSCB Savunma Bakanı Yevgeni Şapoşnikov ve Genelkurmay Başkanı Vladimir Lobov ile yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi verdi.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Güvenlik Konseyi'ne Kıbrıs konusundaki raporunu sundu. Cuellar raporunda, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denk-taş'ın Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir biçimde federasyon kurmak ve daha sonra "egemenlik ve ayrılma hakkı"na sahip olmak istediğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Cueilar'ın raporu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanltğı'nca yapılan açıklamada, raporun "BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet görevi ve 649 sayılı Güvenlik Konseyi kararı ile bağdaşmayan unsurlar ve yanıltıcı bilgiler içerdiği" belirtildi.

12- Yugoslavya'da AT öncülüğünde, Hırvatistan ile Yugoslav federal ordusu arasında yeni bir ateşkes imzalandı. Ateşkesin imzalanmasıyla çarpışmaların durduğu bildirildi.

SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vitaly Çurkin, Yugoslavya'nın toprak bütünlüğünü artık savunmadıklarını ve halkların özgür seçim hakkına, ülke bütünlüğünden önce yer verdiklerini açıkladı.

10 EKİM 1991

1- SHP Genel Bsşkanı Erdal İnönü, Niğde, Konya ve Antalya'da partisince düzenlenen mitinglerde konuşmalar yaptı. İnönü, Cumhurbaşkanı Özal'ın bir süre önce söylediği "seçimi kazanan lider bana gelmezse Meclis1' feshederim, seçimleri yenilerim" şeklindeki sözlerini eleştirerek, "Halkın gücü herkesten daha büyüktür" dedi. İnönü, partisinin iktidarını kimsenin engelleyemeyeceğini, seçimlerden sonra anayasanın değiştirilmesi ve tarafsız bir cumhurbaşkanı seçilmesinin ilk hedefleri olduğunu belirterek, vatandaşlardan bu konuda destek istedi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Zonguldak, Bartın, Devrek ve Karabük'te halka hitaben konuşmalar yaptı. Demirel, konuşmasında Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı ve ANAP iktidarlarını eleştirdi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ordu, Giresun ve Sivas'ta halka hitaben konuşmalar yaptı. Parti programında yer alan eğitim ve sağlık politikalarına değinen Eqevit, ANAP, SHP ve DYP'ye yönelik eleştirilerde de bulundu.

4- Türkiye Barolar Birliği yaptığı yazılı bir açıklamada, seçim öncesi yapılan propogandalarda, Cumhurbaşkanı, bazı partiler ve kitle iletişim araçlarının anayasa ve yasalara aykırı hareketlerde bulunduğunu belirterek, YSK'nın bu konuda gerekenleri yapmasını istedi.

5- Yüksek Seçim Kurulu'nun, Star-1'in siyasi yayınları konusunda başta PTT olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uyarılmasına ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun "seçim yasaklarının ihlal edilmemesi" uyarısı üzerine Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, PTT'ye bildirimde bulunarak Star-1 ile ilgili hizmetlerin kesilmesini istediler. Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı üzerine PTT, Star-1'e verdiği tüm hizmetleri durdurdu. Bu arada Star-1'in Ankara'daki kablolu yayını kesildi.

6- İstanbul Bahçeüevler'de bir polis otosuna teröristlerce ateş açılması sonucu bir başkomiser ile iki polis memuru şehit oldu, bir polis memuru da yaralandı. Silah seslerinin duyulması üzerine olay yerine gelen güvenlik güçlen ile teröristler arasında çıkan çatışmada iki terörist sağ, ikisi de ölü olarak ele geçirildi. İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve Emniyet Müdürü Mehmet Ağar olay yerine gelerek incelemelerde bulundular. Diğer teröristlerin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldığı bildirildi.

7- SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, görevlerini kötüye kullandıkları, Hazi-ne'yi zarara uğrattıkları savıyla Başbakan Mesut Yılmaz, Bayındırlık ve İskan Ba-

kanı Hüsamettin Oruç ve eski Karayolları Genel Müdürü ve ANAP Erzurum Milletvekili adayı Atalay Coşkunoğlu hakkında İzmir Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

8- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay, haberlerde tarafsızlık ilkesinin çiğnendiği gerekçesiyle, TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem, Televizon Daire Başkanı Hamit Toprak ve Haber Dairesi Başkan Vekili Savaş Kıratlı hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

9- Halen bir başka suçtan dolayı tutuklu bulunan sosyolog Dr. İsmail Beşikçi İle Toplumsal Kurtuluş Dergisi Yazı İşleri Müdürü Nejdet Kandemir hakkında, yayın yoluyla "suç sayılan fiili övmek" gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahke-mesi'nde dava açıldı.

10- İstanbul'da ANAP Pendik ilçe merkezi binası kimliği belirlenemeyen kişilerce bombalandı.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genef Sekreteri Perez de Cuel-lar'ın Güvenlik Konseyi'ne sunduğu ve kendisine yoneiik suçlamalar içeren raporunun ardından. Güvenlik Konseyi'nin de aynı yönde bir karar almaya hazırlandığına dikkat çekerek, Kıbrıs sorunundaki bu gelişmelerin taraflar arası görüşme sürecini ortadan kaldırabileceğini söyledi.

12- KKTC'de 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi'nde boş bulunan 12 üyefik için, 13 Ekim günü ara seçim yapılacağı bildirildi.

13- Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Dimiler Luçev, üyesi olduğu Demokratik Güçler Birliği'nin seçimlerden sonra tek başına iktidara gelmesi halinde Türkiye ile dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği anlaşması imzalayacaklarını ve ülkedeki Türk azınlığın haklarının korunmasını sağlayacakla rint söyledi.

14- Almanya ile Bulgaristan arasında "Avrupa'da Barışçı İşbirliği ve Ortaklık" anlaşması imzalandı. Almanya Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher yaptığı açıklamada, iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın, Bulgaristan'ın AT'ye katılması için İlk aşamayı oluturduğunu kaydetti.

15- Azerbaycan'da Parlamento Başkanı Elmira Kafarova, Cumhuriyet Yüksek Sovyeti toplantısında, anlaşmazlıkların yoğunlaşması üzerine görevinden İstifa etti-

16- Azerbaycan'da ve Dağlık Karabağ bölgesinde, Ermenilerle Azeriler arasında meydana gelen çatışmalarda 4 kişinin Öidüğü bildirildi.

17- Küba'da İktidardaki Komünist Parti'nın, ülkedeki sosyalist sistemin geleceği için yeni stratejiler belirleyeceği kongre başladı. Küba Devlet Başkanı ve Ko-

münist Parti Birinci Sekreteri Fidel Castro kongreyi açış konuşmasında, komünist sistemin hiçbir şekilde değiştirilmeyeceğini ancak, SSCB ve Doğu Avrupa'dakİ gelişmeler dikkate alınarak, bazı yenileşmelere gidileceğini bildirdi.

1a- Yugoslavya'da federal ordu birlikleri ite Hırvat güçler arasında imzalanan ateşkese rağmen çarpışmaların yeniden başladığı bildirildi. AT, tarafları ateşkes anlaşmasına uymaya çağırdı.

11 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Diyarbakır, Van, Hakkari illerini kapsayan Güneydoğu gezisi öncesinde gittiği Malatya'da halka hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Türkiye'nin 1980 öncesi ve sonrası dönemlerine ilişkin karşılaştırmalarda bulunan Cumhurbaşkanı Özal, memlekete çok hizmet verdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, daha 5 senelik bir görev süresi olduğunu ama, makamının icraya değil, yol göstericiliğe izin verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Mesut-Yılmaz, İstanbul'da Bakırköy ve Pendik'te iki ayrı saldırı sonucu 5 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi ile ilgili olarak birer kınama mesajı yayımladılar.

2- Başbakan Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak topraklarında sınır ötesi hava harekatı yapıldığını açıkladı. Barbakan Yılmaz, harekatın Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen öneri üzerine başlatıldığını, sonuçların belirlenmesi için keşif uçuşlarının sürdüğünü bildirdi. Başbakan Mesut Yılmaz basın toplantısında, muhalefete yönelik eleştirilerde bulundu. Muhalefete mensup partilerin seçim bildirgelerinin incelenmesi halinde, hepsinin de ANAP'ın savunduğu çizgiye yaklaşmış olduklarının görüleceğini bildiren Yılmaz, basını da eleştirerek, basının halkı yanlış yönlendirdiğini söyledi. Yılmaz daha sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- SHP Genef Başkanı Erdal İnönü, Hatay ve Gaziantep'te yaptığı konuşmalarda halktan partisine iktidar görevi vermesini isterken, Cumhurbaşkanı Özal, ANAP, DYP ve DSP'ye yönelik eleştirilerde bulundu.

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Hurşit Tolon, Çukurca sınır karakoluna saldırarak 11 eri şehit eden PKK teröristlerine karşı gerçekleştirilen hava operasyonuna İlişkin bilgiler vererek, harekatın, terörist kamplarına yöneltildiğini, sözkonusu bölgede meskun yer olmadığını belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisince İstanbul'da üç ayrı yerde düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda, ANAP iktidarının terör ve enflasyonla mücadele edemediğini, bunun sonucu olarak her gittiği yerde halkı sıkıntı içinde gördüğünü belirterek, seçimlerden sonra partisinin iktidar olması durumunda Türkiye'de yeniden hukukun egemen olacağını ve halkın refahına yönelik kalkınma programlarının başlatılacağını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Çorum ve Kırıkkale'de düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda ANAP iktidarına yönelik eleştirilerde bulundu. Ecevit ANAP'ın yürürlükteki adaletsiz seçim sistemi yüzünden TBMM'de haksız bir çoğunluk elde ettiğini, keyfi ve sorumsuz tutumunun istikrarsızlığa yol açtığını bildirdi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Adıyaman'da yaptığı konuşmada, seçimlerde partisinin barajları aşacağını belirtti. Erbakan, ANAP'da yer alan muhafazakar ve mukaddesatçıları tasfiye ettiğini öne sürerek Başbakan Yılmaz'ı eleştirdi.

8- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde yaşanan terör olaylarında devlet desteğinin yattığını öne sürerek, "terör olayları uygulanan baskı ve yasakların sonucudur" dedi.

9- Tüm siyasi parti liderlerinin katılarak, seçimler öncesinde partilerinin görüşlerini açıkladıkları ve bu doğrultuda tartışmalar yaptıkları "Seçim 91" konulu açıkoturum, televizyonun 1. kanalında yayınlandı.

10- Yazar Yaşar Kemal, şair Fazıl Hüsnü Dağlarca ve heykeltraş Hüseyin Gezer, Kültür Bakanlığfnca kendilerine verilen "Devlet Sanatçısı" unvanını reddettiler.

11- Atina'da uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Basın Ataşe Yardımcısı Çetin Görgü, Ankara'da törenle toprağa verildi. Törende Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut ile Basın Yayın ve Enformayon Genel Müdürü Büyükelçi Kaya Toperi konuşma yaptılar.

12- BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Perez de Cuellar'ın Kıbrıs raporunu görüştü. Konsey, Kıbrıs'ta çözümün tek bir Kıbrıs devletine dayandırılması gerektiğini belirtti.

13- SSCB'de Rusya Federasyonu hükümeti, birliğe üye cumhuriyetlerce imzalanan ekonomik anlaşma taslağına koyduğu İmzayı geri çekerek, anlaşma metninde bazı değişiklikler yapılmasını önerdi.

14- Arnavutluk Başbakan Yardımcısı Gramoz Paşko, ülkesindeki ekonomik durumun tehlikede olduğunu bildirerek AT'den acil yardım istedi.

15- Yeni bir BM gözlemci heyeti Irak'ın nükleer silah programını ir, ulemek üzere Bağdat'a hareket ederken, Irak lityum-6 ürettiği yolundaki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın iddiasını reddetti.

16- Hollanda'nın Lahey kentinde AT temsilcileri ile Yugoslavya'da çatışmalara taraf olan cumhuriyetlerin liderleri arasında yapılan toplantıda alınan ateşkes kararlarına rağmen, Federal Başkanlık Konseyi;nin yaptığı bir açıklamada, federal birliklerin Hırvatistan'da Sırpların yaşadığı bölgelerden çekilmesinin sözkonusu olmadığı bildirildi.

12 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Diyarbakır ve Van'da halka hitaben konuşmalar yaptı. Cumhurbaşkanı Özal, Güneydoğu'da bazı problemler yaşandığını ancak bunların birlik ve beraberlik anlayışı içinde çözülmesinin de mümkün olduğunu belirterek, "çözüm demokrasi içindedir" dedi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Tokat, Kayseri ve Yozgat'ta yaptığı konuşmalarda, iktidarları döneminde yapılanların, 60 yıllık Cumhuriyet tarihinde yapılanlardan daha fazla olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin başka bazı problemlerini çözmek için halktan yetki istediklerini, bu nedenle erken seçim karan aldıklarını bildirdi. Başbakan Yıimaz, Türkiye'yi bölmek isteyen iç ve dış düşmanlara karşı herkesin birlik içinde olması gerektiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, SSCB'ye yaptığı ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Güreş, Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik harekatın hükümet karan ile gerçekleştirildiğini, hükümetin karar vermesi halinde harekatın süreceğini bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul Sultanahmet'te partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, 20 Ekim seçimlerinin demokrasiye inananlarla inanmayanlar arasındaki ayrımı ortaya koyacağını, SHP'nin tüm engellemelere rağmen iktidar olacağını söyledi. Daha sonra Tekirdağ'a giden İnönü, burada yaptığı konuşmada işsizlik, hayat pahalılığı gibi sorunların, ANAP iktidarlarının politikasından kaynaklandığını, ülkede can güvenliği kalmadığını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Mersin, İskenderun, Antakya ve Gaziantep'te partisince düzenlenen mitinglerde konuştu. Demirel yaptığı konuşmalarda ANAP'a yönelik eleştirilerde bulunurken, iktidara gelmeleri halinde çeşitli alanlarda yapacakları düzenlemelerden sözetti.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İzmirde partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iktidara gelmeleri halinde eğitim, sağlık, üretim, ekonomi, çalışma yaşamı alanlarında yapacakları çalışmalardan sözederek, yurttaşlardan kendilerine yetki vermelerini istedi. Ecevit, ANAP ve SHP'ye yönelik eleştirilerde de bulundu.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Trabzon ve Kayseri'de yaptığı konuşmalarda, 20 Ekim seçimlerinde "adil düzenin iktidara geleceğini söyledi. RP İçindeki ittifak liderleri Türkeş ve Edibali'de konuşmalar yaptılar.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs İle ilgili olarak aldığı son kararın her yönden kabul edilemez nitelikte olduğunu söyledi.

9- Yunanistan, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusundaki karanın rıu-niyetle karşıladığını bildirdi.

10- BM Güvenlik Konseyi, Irak'ın nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlarını y E niden geliştirmesini önlemeye yönelik etkin bir denetimi öngören geniş kapsam» bir katar aldı.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile diğer cumhuriyet liderlerinin biraraya geldiği Devlet Konseyi toplantısında, "KGB'nin lağvedilmesF1 kararı alındı.

13 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Hakkari'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Kürt sorununun kanla değil demokrasi ile çözülmesi gerektiğini söyleyerek, sorunun çözümünde bölge halkından yardım istedi. Cumhurbaşkanı Özal, "etnik kimliği ne olursa olsun herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır" dedi. Irak-İran sınır bölgesinde incelemelerde bulunarak, 11 erin öldürüldüğü jandarma karakolunu da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Özal, terör sorununun kökünden çözülmesi için gereken tüm önlemlerin alınacağını bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü yaptığı yazılı bir açıklamada, Kıbrıs'la İlgili olarak BM Güvenlik Konseyi'nin son derece haksız ve yanlış bir karar aldığını belirterek, "Kıbrıs Türk halkını ve Denktaş'ı dışlayan bir çözüme karşıyız" dedi.

Erdal İnönü Kayseri'de yaptığı konuşmada da, Kıbrıs sorunundaki gelişmelere değinerek, sorunun bu noktaya gelmesinde Cumhurbaşkanı Özal'in payı olduğunu söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Çankırı ve Ankara'da düzenlenen mitinglerde konuştu. Demirel konuşmasında, halkı mevcut iktidarı indirmeye kararlı gördüğünü belirterek, oyların iktidarı boşlukta bırakacak, koalisyona yol açacak yönde kullanılmamasını istedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da halka hitaben yaptığı konuşmada, seçimlerle ilgili olarak basında yer alan kamuoyu yoklamalarının gerçekleri yansıtmadjğını ve halkı yanlış yönlendirdiğini söyledi,

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin ittifak ortakları Alpaslan Türkeş ve Aykut Edibali ile birlikte, partisince İzmir ve İstanbul'da düzenlenen mitinglere katılarak konuşmalar yaptı.

6- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek Ankara'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi sermaye sınıfının partilerinin yönettiğini ve Türkiye'de tek parti diktatörlüğünün egemen olduğunu söyledi.

7- Genelkurmay Başkanlığı'rıdan yapılan bir açıklamaya göre, NATO'nün "Caydırıcı Güç 2/91 Tatbikatında, Ege sularında bir eğitim planlaması yapılmadığı gerekçesiyle, Türk gemileri geri çekildi.

8- İstanbul 1. Ordu eski komutanı emekli Orgeneral Adnan Ersöz, Göztepe'deki evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü. Ordu Komutanlığından Önce MİT Müsteşarlığı da yapan Ersöz'ün öldürülmesi olayını, Dev-Sol Silahlı Devrim Birlikleri adlı yasadışı örgüt üstlendi. Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve Emniyet Müdürü Mehmet Ağar'ın verdiği bilgiye göra, emekli Orgeneral Ersöz'e yöneltilen saldın biri kadın üç kişi tarafından gerçekleştirildi.

9- Bulgaristan'da genel ve yerel seçimler yapıldı.

10- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, birliği oluşturan cumhuriyetlerin, "siyasi birliğe dahil olmaksızın ekonomik birliğe katılamayacaklarını" söyledi.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Yugoslavya sorunu ile İlgili özel elçisi Cyrus Vance, yetkililerle görüşmek üzere Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'a gitti.

14 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisinin kendisi ile yaptığı bir mülakatta, çeşitli iç ve dış konulara ilişkin görüşlerini açıkladı. Kürt Sorunu ve PKK terörü konusunda bir soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Özal, PKK'lı teröristlerin Almanya'da topladıkları paralan silaha yatırarak Türkiye'de cinayetler işlediklerini ve bunlara karşı Almanya'da herhangi bir şey yapılmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye'de ayrılıkçı kesimler olmadığını, bunu isteyenin sadece PKK teröristleri olduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Emekli Orgeneral Adnan Ersöz'ün öldürülmesi nedeniyle birer kınama mesajı yayımladılar.

Emniyet yetkilileri, emekli Orgeneral Ersöz'ün öldürülmesinde kullanılan silahın daha önce de teröristlerce gerçekleştirilen bazı cinayetlerde kullanıldığını bildirdiler.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Van'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde uygulanacak kalkınma hamlelerinden sözederek, verilecek hizmetlerin kesintiye uğramaması için halkın desteğine ihtiyaç duyduklarını, bu yüzden seçim kararı aldıklarını belirtti. Başbakan Yılmaz, Van'dan sonra gittiği Erzurum'da da bir konuşma yaptı.

Başbakan Mesut Yılmam gazetecilere yaptığı bir değerlendirmede, terör olaylarındaki artışın, seçimler öncesinde huzur bozmaya ve güvensizlik duygusu yaratmaya yönelik olduğunu söyledi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Kırıkkale'de halka hitaben yaptığı konuşmada, "yıllardır sağ iktidarların getirdiği sıkıntıyı ortadan kaldırmak için iktidara geleceklerini" kaydederek, SHP iktidarında çiftçilerin beklentilerinin yerine getirileceğini, kredi borç faizlerinin erteleneceğini ve sosyal güvenlik kuruluşlarının tek bir çatı altında birleştirileceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı'nca, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'm Kıbrıs raporu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, Kıbrıs'ta iki tarafça da kabul edilebilir, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm yolunun açık tutulmasının önemi vurgulandı.

TSK'nın Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik operasyonuyla ilgili olarak, Irak'ın, Türkiye'ye bir protesto notası verdiği haberi konusunda bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, sözkonusu notanın reddedildiğini, Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan yararlanan teröristlerin eylemlerine Türkiye'nin seyirci kalamayacağını bildirdi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Van, Kars ve İstanbul'da halka hitaben konuşmalar yaptı. Demirel, Doğu Anadolu'da kalkınma projelerini kendilerinin başlattığını ancak, ANAP iktidarları döneminde bölgenin kalkınmasına yönelik programların aksadığını söyledi. Demirel Türkiye'de her yurttaşın, batı ülkelerindeki haklara sahip olmasının mücadelesi içinde olduklarını söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Edirne ve Tekirdağ'da halka hitaben yaptığı konuşmalarda, ANAP ve SHP'ye yönelik eleştirilerde bulunurken, kamuoyu yokiamalannın da gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, diğer siyasi partilerin Batı taklitçisi, faizci ve Mason olduklarını öne sürerek, Türkiye'nin kurtuluşunun RP'nin "adil düzen"inde olduğunu söyledi.

9- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bazı ihalelerinde usulsüz ödeme yapıldığını ve birtakım müteahhitlik firmalarına ihalesiz iş verildiğini saptadığı bildirildi.

10- 10 Ekim'e kadar ödenmesi gereken toplusözleşme farklarını alamayan Tez-Koop-İş Sendikası'na üye 1200 işçi, protesto eylemlerine başladı.

11- Kişilik haklarına hakaret edildiği gerekçesiyle, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Bugün Gazetesi aleyhine açılan davada, gazete 6 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

12- Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hans Schumacher, Türk Silahlı Kuv-vetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik sınır ötesi operasyonu konusunda bir açıklama yaparak, ülkesinin, Türk uçaklarının Kuzey Irak'taki Kürt köylerini bombalamasını protesto ettiğini" söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman İse, böyle bir protestonun Bakanlığa ulaşmadığını bildirdi.

Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ottfried Hennig'İn, operasyonu eleştirerek, Türkiye insan haklarını çiğnemeye devam ederse Almanya, NATO'dan Türkiye'ye silah yardımı konusunu tekrar gündeme getirmesini isteyecektir" şeklindeki demecinin basında yer almasıyla ilgili olarak, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, Türkiye'nin terörist faaliyetlere karşı yürüttüğü mücadelenin eleştiri konusu yapılması esefle karşılanmıştır" denildi.

13- Kuzey Irak'taki Kürtleri savunmak üzere geçen temmuz ayında Silopi'de konuşlandırılan Çevik Güç'ün kara birlikleri, bölgeden tamamen ayrıldı.

14- KKTC'de Meclis'te boş bulunan 12 milletvekilliği için yapılan ara seçimlerde, iktidardaki Ulusal Birlik Partisi'nin sandalye sayısının 45'e çıktığı bildirildi.

KKTC Bakanlar Kurulu, Başbakan Derviş Eroğlu başkanlığında toplanarak, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs raporu ve Güvenlik Konseyİ'nin aldığı 716 sayılı karan görüştü. Yapılan açıklamada, hükümetin alınan karartan benimsemesinin mümkün olmadığı bildirildi.

15- Yunanistan Başbakanı Konstanlin Mitsotakis yayımladığı bir mesajda, "Ulusat Kıbrıs davamız, Türkiye'nin BM temsilcilerine vermiş olduğu sözlerden dönmesi nedeniyle yine kritik bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyor" dedi.

16- Bulgaristan'da yapılan seçimler sonucunda ilk belirlemelere göre Demokratik Güçler Birliği Partisi yüzde 38'lik bir oy oranıyla birinci parti olurken, Türk azınlığın önderliğindeki Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin yüzde 7'lik bir oy oranıyla önemli bir konum elde ettiği belirtildi.

17- Sekizinci Ortadoğu turunda ilk kez Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı James Baker, düzenlenen bastn toplantısında, Ortadoğu Barış Konferansı'na katılacak ülkeleri açıkladı.

18- ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Colin Pouvell, resmi bir ziyarette bulunmak için Yunanistan'a gitti.

19- Güney Afrika Cumhuriyetİ'nde dün meydana gelen şiddet olaylarında 23 kişinin öldüğü bildirildi.

20- 1991 Nobel Barış Ödülü, Burma'da askeri yönetime karşı demokrasi mücadelesi veren muhalefet lideri Aung San Suu Kyi'ye verildi.

15 EKİM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, seçim öncesi çıktığı Karadeniz gezisinde halka hitaben konuşmalar yaptı. Başbakan Yılmaz Artvin ve Rize'de yaptığı konuşmalarda, diğer siyasi partileri eleştirerek, vatandaşlara, "geçmişte hangi partiye oy vermiş olursanız olun, şimdi herkesin ANAP'a oy vermesini istiyorum" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Balıkesir, Burhaniye, Edremit ve İzmir'de halka hitaben konuşmalar yaptı.

3- İçişleri Bakanı Sabahattin Çakmakoğtu, seçimlerin tüm yurtta güvenlik içinde yapılmasını sağlamak amacıyla gereken tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

4- Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK kamplarına yönelik operasyonu karşısında Almanya'nın Türk hükümetine bir protesto notası verdiği Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanırken, Dışişleri Bakanı Safa Giray yaptığı açıklamada, konuyla ilgili beyanatlarda bulunanların olayları çok İyi incelemelerini ve uluslararası anlaşma hükümleri çerçevesinde değerlendirme yapmalarını istedi. Giray, "Türk güvenlik güçlerinin bölge halkının hayat hakkını korumak İçin mücadele verdiklerini, bu görevi yapanları insan haklarının ihlaliyle suçlamanın gerçeklerden uzak olduğunu" belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Sivas, Balıkesir ve İzmir'de halka hitaben konuşmalar yaptı. Demirel, ANAP'ı eleştirerek, "8 senedir ülkeyi idare edip, bu idare sonunda da sorunları büyütmekten başka bir şey yapmayan iktida-nn bir 5 sene daha istemeye hakkı yoktur" dedi. Demirel, yurttaşlardan, tek partiyi iktidar yapacak biçimde oy kullanmalarını istedi.

Q- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Uşak ve Bandırma'da halka hitaben konuşmalar yaptı. Ecevit, terör ve Güneydoğu sorununa ilişkin olarak kendileri dışında kalan partilerin çözüm üreten önerileri olmadığını söyledi.

7- Adalet hizmetlerinde çalışanlara verilecek tazminatların oranlarını yeniden belirleyen kanun hükmünde kararname, Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Suriye'de Devlet Başkanı Hafız Esad ile yaptığı görüşmede, Ortadoğu Barış Konferansı'nın ekim ayı sonunda yapılabilmesi için destek istedi.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Azerbaycan 3e Ermenistan arasında anlaşmazlık konusu olan Dağlık Karabağ sorununun çözümlenmesi için, iki cumhuriyetin liderlerini Moskova'da bir görüşme yapmaya çağırdı.

10- Sovyetler Birliği'nin Gürcistan Cumhuriyeti'ne bağlı Güney Osetya özerk bölgesinde, Rusya Federasyonu'na bağlı olan Kuzey Osetya ile birleşmek isteyen Oset eylemcilerinin düzenledikleri baskınlarla 20 kadar Gürcü'yü öldürdükleri bildirildi.

Öte yandan, Gürcistan Parlamentosu, Devlet Başkanı Gamsahurdia'nın yetkilerini sınırlayan bir karan kabul etti.

11- Yugoslavya'da Bosna-Hersek Cumhuriyeti, parlamentoda yapılan oylama sonunda, egemenlik ve federasyondan ayrılmayı öngören bir belgeyi onayladı.

Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde Hırvat güçlerle federal ordu birlikleri arasında yoğun çatışmalar sürerken, AT, Yugoslavya Federal Başkanı ile altı cumhuriyetin liderlerine, Lahey'de biraraya gelme çağrısında bulundu.

12- Küba Komünist Partisi'nin 4. Kongresi'nde Fidel Castro yeniden Genel Sekreterliğe seçildi. Castro, demokrasinin ancak sosyalizmle mümkün oiduğunu belirterek, Küba'da sosyalist devrim yaşadığı sürece ABD hegemonyacılığına taviz verilmeyeceğini bildirdi.

16 EKİM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Aksaray ve Niğde'de, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Sinop ve Trabzon'da, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Bursa'da, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Kars ve Erzurum'da düzenlenen mitinglere katıldılar.

2- Sİİrt'in Eruh ilçesinin kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada bir asteğmen şehit oldu, 5 er de yaralandı.

Baykan ilçesi Kasımlı köyü yakınlarında dün meydana gelen çatışmada ise iki korucu şehit oldu.

3- ANAP'ın Ankara, İzmir ve İstanbul'daki seçim bürolarına bombalı saldırılarda bulunuldu, olaylarda can kaybı olmadı.

4- Dünya Bankası-IMF toplantılarına katılmak üzere Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan Denizcilik Bankası Genel Müdürü Yavuz Yavuz, oteldeki odasında ölü olarak bulundu. Tekstilbank Genel Müdürü Ali Kaplan ise beyin kanaması geçirerek yoğun bakıma alındı.

Türkiye'nin Bangkok Büyükelçisi Erdinç Karasapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herhangi bir saldırının sözkonusu olmadığını, ölüm nedeninin bugünkü otopsi raporundan sonra kesinleşeceğini bildirdi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorunu ile ilgili son gelişmeleri anlattı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin raporunu ve 716 sayılı son Kıbrıs kararını eleştirirken, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın kararla ilgili açıklamasını ılımlı bulduğunu belirtti.

6- frak Dışişleri Bakanı Ahmad Hüseyin, BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak, Türkiye'nin Irak'ta sivilleri bombaladığını öne sürdü ve Genel Sekreter Perez de Cuellar'dan duruma müdahale etmesini istedi.

Bu arada, Hollanda Parlamentosu1 nda, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK üslerine karşı düzenlediği askeri operasyonda Hollanda'nın bir süre önce Türk Hava Kuvvetleri'ne verdiği savaş uçaklarının kullanıldığı öne sürüldü ve konu tartışmalara neden oldu.

7- BM Yaptırımlar Komitesi, Irak'ın BM'nin kontrolü altında, yiyecek ve ilaç satınalabilmek amacıyla altı ay içinde, 1.6 milyar dolar değerinde petrol satmasına ilişkin prosedürü onayladı.

8- Yugoslavya Federal Savunma Bakanı Veljko Kadijevic, egemenlik kararı alan Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ne uyanda bulunarak, egemenlik kararının topye-

kün bir İç savaşa yol açabileceğini söyledi. Sırbistan ile Hırvatistan Devlet Başkanlarının Moskava'da vardıkları ateşkes anlaşmasına karşın Hırvatistan'da çarpışmaların sürdüğü belirtildi.

9- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ile düzenlediği basın toplantısında, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile Ortadoğu Barış Konferansı konusunda yaptıkları görüşmelerde ilerleme kaydettiklerini açıkladı.

17 EKİM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz Aydın, İzmir, Manisa ve Bursa1 da mitinglere katıldı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan, Güreş Milliyet Gazetesi'ne Güneydoğu ve büyük kentlerdeki terör olaylarını değerlendirdi. Güreş, açıklamasında, "Esas stratejik hedef PKK'nın tümüyle yok edilmesi, onun yaşadığı ortamın yaşanamaz hale getirilmesi için kendisini besleyen iç ve dış desteklerin ortadan kaldınmasıdır. Bunu sanıldığından daha da az bir zamanda gerçekleştireceğiz, ancak önemli dan, bu mücadelede demokrasinin nezaketine halel getirmeden sonuç almaktır Bunu mutlaka başaracağız" dedi. Güreş, geçen hafta sonunda Kuzey Irak'taki PKK kamplarına düzenlenen operasyonlarda amaca ulaşıldığını bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demİ-rel, İstanbul'un çeşitli yerlerinde partilerince düzenlenen mitinglere katıldılar.

4- Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ramiz Alia, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak İstanbul'a geldi. Alia ile Özal arasında yapılan görüşmede Avrupa ve Balkanlardaki son durumun ele alındığı bildirildi.

5- Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Milan köyü yakınlarında güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmalarda üç er, bir asteğmen ve bir korucu şehit oldu, altı terörist de ölü olarak ele geçirildi. Çatışmada beş er de yaralandı.

Bingöl'de jandarma lokali ve polis karakoluna ateş açan teröristler bir bekçiyi şehit ettiler. Olayda dört kişi de yaralandı.

Muş il merkezinde teröristlerin çevreye açtığı ateş sonucu bir vatandaş yaşamını yitirdi.

İstanbul Dudullu'da askeri personeli taşıyan servis otobüsüne otomatik silahlarla yapılan saldırıda üç hava astsubayı ile iki er yaralandı. Saldırının sorumluluğunu PKK üslendi.

İstanbul ve İzmir'de bazı banka ve kamu kuruluşlarına bomba ve molotof kokteyl atıldı.

6- Bangkok polisi, Dünya Bankası-IMF toplantılarına katılmak üzere geldiği Tayland'ın başkenti Bangkok'ta oteldeki odasında ölü olarak bulunan Denizcilik Bankası Genel Müdürü Yavuz Yavuz'un, "yüksek dozda eroinden" öldüğünü açıkladı.

7- Sri Lanka'da bağımsızlık isteyen Tamil gerillaları ile askerler arasında çıkan çatışmalarda en az 52 gerilla ile 27 askerin öldüğü, 33 askerin de yaralandığı bildirildi.

8- Hindistan'da Sin militanların bir yerel hastaneye ve dini bayram çerçevesinde yapılan gösteri alanına yerleştirdikleri bombaların patlaması sonucu 40 kişi nin öldüğü, 80 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18 EKİM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, AA'ya verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın önümüzdeki dönemde partilerüsıu anayasal konumuna çekileceğini, Cumhurbaşkanı'nın da bu konuda farklı düşünmediğini bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İstanbul'da, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'nın Çubuk ve İstanbul'un Üsküdar ilçelerinde, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İskenderun'da partilerince düzenlenen mitinglere katıldılar.

3- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, Türkiye Almanya ilişkileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. Sanberk, Türkiye'nin, Almanya'yı "uluslararası ilişkilerde, sorumlu devlet" olarak gördüğünü belirtti ve 20 Ekim seçimlerinden sonra Türkiye-Al manya ilişkilerinin yeniden gözden geçirilerek güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Sanberk; Türkiye'nin, Almanya'dan PKK ve terör konusunda bir çıkış yapmasını beklediğini belirtti.

4- İstanbul Kartal ANAP ilçe binasının Dombalanması, görevli bir polis ile bir bekçinin ölümüne neden oldu. Üç ayrı yerde patlayan bombalar hasara yol açtt.

5- Siirt ve Muş'ta güvenlik güçleriyle çatışan PKK militanları, 2 kişinin ölümüne, 10 kişinin yaralanmasına neden oldular.

Siirt'in Pervari ile Muş'un Varto ilçesindeki çatışmalarda 7 PKK'iı öldü.

6- Türkiye'nin Tayland Büyükelçisi Erdinç Karasapan, Denizbank Genel Müdürü Yavuz Yavuz'un, dün odasında ölü bulunmasıyla ilgili olarak Tayland polisince ortaya atılan uyuşturucu kullanımı iddiasının, gerçek olmadığını, Bangkok'taki resmi otopsi raporunda, ölüm nedeninin "solunum yetersizliği" olarak gösterildiğini açıkladı.

7- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Yunanistan parlamentosunun olağanüstü oturumunda, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs ağırlıklı Yunan dış politikası ile ilgili görüşlerini açıklarken, Yunanistan'ın uğraşılarına karşın Türkiye'nin Kıbrıs sorunu konusunda hala katı bir siyaset uyguladığını ve bu nedenle iki ülke ilişkilerinin normalleşmesinin engellendiğini öne sürdü.

8- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal TalabanL Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın "Kürt meselesini çözeceğiz" şeklindeki sözlerini tarihi bir açıklama olarak nitelendirdi. Talabani, PKK1-nın silahlı eylemlerini durdurmasını ve Türk hükümetiyle diyalog yolu arayarak olumlu bir yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

9- UNESCO Genel Konferansı1 nın 26'ncısı Paris'te başladı. Konferansın 7 Ka-sım'a kadar süreceği bildirildi.

10- Yugoslavya'da federal ordunun, tarihi Hırvat kenti Dubrovnik'e karşı karadan, havadan ve denizden geniş çaplı saldırı başlattığı bildirildi. Hırvat radyosunun haberinde, federal ordu birlikleri tarafından Hırvatistan'ın Osijek kentine gerçekleştirilen saldırılarda, 4 kişinin öldüğü, 46 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Radyoda, Parosiç köyüne de napalm bombalan atıldığı iddia edildi.

Bu arada. Avrupa Topluluğu'nun girişimiyle düzenlenen Yugoslavya Barış Konferansı, Hollanda'nın Lahey kentinde beşinci kez toplandı.

19 EKİM 1991

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, terör faaliyetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tutumu konusunda Tempo dergisinin sorularını yanıtladı. Güreş, terör faaliyetlerini planlayan, yöneten örgütlerin ve onların başındaki kişilerin maksat ve hedeflerinin devleti ayakta tutan teşkillerin mensuplarını yıldırmak, devleti bölmek, parçalamak ve belki de Sevr'e geri götürmek olduğunu belirterek; Türk milletinin bölünmez bütünlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasınının Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilmiş ana görev olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bunun dışında bir görüşü olamayacağını söyledi.

2- 20 Ekim seçimleri için yürütülen kampanya çalışmaları siyasi parti liderlerinin meydan ve radyo-TV konuşmalarıyla sona erdi.

3- PKK'nın, 5 Ağustos günü Samanlı Karakolu'na düzenlediği baskın sırasında Kuzey Irak'a kaçırılan 7 er ile Irak sınırını yanlışlıkla geçtiği belirtilen bir er'in, Zaho'da çokuluslu güce, daha sonrada Silopi'deki Türk askeri yetkililerine teslim edildiği bildirildi.

4- Kars'ın Aralık ilçesi polis karakolu ve lojmanları, bir grup teröristin roketatar saldırısına uğradı. Olayda ölen ya da yaralananın olmadığı bildirildi.

5- Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki teftiş sırasında PKK'nın eline düşen PTT'nin üst düzey dört bürokratı güvenlik güçlerinin düzenlediği bir operasyon sonucu kurtarıldı-

6- Adana'da bir siyasi partiye ait propaganda broşürü dağıtan planör uçağın düşmesi sonucu İki kişinin öldüğü bildirildi.

7- Danıştay Başsavcısı Turgut Akmirza, Ankara'da öldü.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Yunan Parlamentosundaki konuşmasında Türk-Yunan ilişkileri üzerinde durdu.

9- Azerbaycan Parlamentosu, 30 Ağustos'ta kabul ettiği bağımsızlık ilanını uygulamaya koyduğunu açıkladı.

10- Irak'ta bulunan BM nükleer uzmanlarının, atom silahlarının üretiminde kullanılan donanımın imhasına başladıkları bildirildi.

20 EKİM 1991

1- Türkiye'de 19. dönem milletvekilliği genel seçimleri yapıldı.

2- Mardin'de seçimlerde görevli bir sandık başkanının bulunduğu aracın mayına çarpması sonucu, sandık başkanı Öldü, iki er de yaralandı.

Sayım sırasında Bitlis'de polis karakolu ile SHP milletvekili adayı Hüsamettin Zenderlioğlu'nun evine patlayıcı madde atıldığı, otomatik silahlarla yaylım ateşi açıldığı bildirildi.

Olağanüstü Hal Valiliği, bir bildiriyle, Tunceli'nin Ovacık ilçesi kırsal kesiminde güvenlik kuvvetleri ile bir grup terörist arasında çıkan çatışmada bir teröristin ölü ele geçirildiğini, ayrıca 24 kişinin de yakalandığını açıkladı.

Öte yandan, Amasya'da bir sandık başkanı, sayım yapılırken sandık başında geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

3- Hatay eski milletvekillerinden Şevket Sarıçalı, Antalya'da öldü.

4- Yugoslavya'da Hırvat-Sırp savaşına son vermek amacıyla imzalanan 10. ateşkes anlaşmasına karşın ülkede çarpışmaların sürdüğü, Vukovar'dan Adriyetik sahilindeki Dubrovnik kentine kadar geniş alanda havan toplarının kullanıldığı, çatışmalarda 9 kişinin öldüğü bildirildi.

5- İsrail Ulaştırma Bakanı Moşe Katzav, bir açıklama yaparak hükümetinin Madrid'de yapılacak olan Ortadoğu Barış Konferansına katılma kararı aldığım bildirdi.

6- Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 200 kişinin öldüğü, 1000 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7- Peru'nun kuzey bölgelerinde, solcu gerillalar tarafından yerleştirildiği öne sürülen bir mayına çarpan polis aracının havaya uçması sonucunda 8 polisin öldüğü bildirildi.

21 EKİM 1991

1 - ANAP Genef Başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz görevinden istifa etti. Hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı'na sunduktan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Yılmaz, milletin seçimlerde hiçbir partiye tek başına iktidar görevi vermediğini, bunun da ilk seçime kadar Türkiye'nin koalisyonlarla gideceği anlamına geldiğini belirterek, Türkiye'yi siyasi bunalıma sürüklememek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

2- Seçime katılan siyasi partilerden ANAP, SHP, DYP, DSP, RP ve SP liderleri seçim sonuçlarını değerlendiler.

3- Iraklı Kürt lider Celal Talabani, Bonn'da Alman Dışişleri Bakanı Hans Diet-rich Genscher'le görüştü ve Irak'taki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Görüşmeyle ilgili olarak Alman Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de kaçırılan Alman turistlerin serbest bırakılmasında büyük yardımları dokunmasından dolayı Talabanİ'ye teşekkür edildi ve Federal Almanya'nın, Irak'lı Kürtlerin muhtariyet çabalarını ve Irak'ın demokratikleştirilmesini tümüyle desteklediği vurgulandı.

4- İsrail, Güney Lübnan'da rehine olarak tutulan 2'si kadın 15 Arap tutukluyu serbest bıraktı.

Öte yandan Filistinli bir grup da, yaklaşık beş yıldır rehin tutulan Amerikalı rehine Jesse Turner'i serbest bıraktı.

5- Filipinlerin güneyinde hükümet kuvvetleri ile komünist-gerillalar arasında çıkan çatışmada 20 kişi öldü. Askeri yetkililer 200 gerillanın bir askeri karakola saldırdığını, çatışmada 9 asker ile 3 militanın öldüğünü ve bir askerin de yaralandığını bildirdiler.

22 EKİM 1991

1- Dışişleri Bakanı Safa Giray'ın, 18 Ekim'de, Kıbrıs konusuna ilişkin olarak BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a gönderdiği mektubun metni açıklandı. Giray mektubunda, Kıbrıs konusunun çözüme doğru ilerlemesi için Türk ve Rum tarafının doğrudan görüşmelere başlamaları gerektiğini belirterek, ilgili tarafların son derece yansız davranmalarının önemini vurguladı.

2- Diyarbakır'da kimliği bilinmeyen kişilerce polis otosuna ateş açılması sonucu bir polis memuru yaralandı. Olay sonrası meydana gelen çatışmada ikisi polis, dört kişi öldü.

Mardin'in Dargeçit ilçesinde bir köy muhtarı PKK'lı teröristler tarafından öldürüldü.

3- İstanbul Boğazı'ndan transit geçiş yapan Kıbrıs Rum kesimi bandıralı kuru yük gemisinde binlerce silah, füze, top yedek parçası, mühimmat ve eroin İmalatında kullanılan 4 ton asit anhidrat eie geçirildi. Bulgaristan'dan yüklendiği belirlenen kaçak silahların hangi ülkeye götürüleceği ve alıcı firma adı konşimentoda bulunmayan geminin kaptanı ve 25 personeli gözaltına alındı.

4- İstanbul Fener Rum Ortadoks Patrikhanesi'ne Kadıköy Metropoliti Dimitri Barthalomeos Arhondonİ seçildi.

5- İngiltere'nin bazı eski sömürgelerinden oluşan "İngiliz Uluslar Topluluğu" (Commonwealth) doruk toplantısında, Kıbrıs sorununun çözümü için BM Güvenlik Konseyi'nin 716 sayılı son kararının esas alınması ve ivedilikle uygulamaya konulması çağrısı yapıldı.

6- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) üyesi 38 ülkenin dışişleri bakanlığı yetkilileri, 1992 gündemini belirlemek ve Yugoslavya konusunda yeni bir karar almak amacıyla, Çekoslavakya'ntn başkenti Prag'la toplandılar.

7- Yugoslavya'da, Sırbistan'ın özerk Kosova bölgesinde yaşayan etnik Arnavutlar kendi hükümetlerini kurduklarını açıklarken, Sırbistan, Müslümanların çoğunlukta bulunduğu güney bölgesi Sancak'ta özerklik için halkoylaması yapılmasını yasakladı.

Öte yandan Hırvatistan'da federal ordu ile Hırvat güçler arasındaki çarpışmaların sürdüğü, Vukovar kentinde federal ordunun düzenlediği havan topu saldırısında 3 Hırvat askerinin öldüğü bildirildi. Hırvat televizyonu da son ateşkesten bu yana çeşitli yörelerde çıkan çatışmalarda 26 kişinin öldüğünü, yaralı sayısının da 100'ü aştığını öne sürdü.

8- Hindistan'ın Pencap eyaletinde bağımsız bir devlet kurmayı hedefleyen Sih militanlar, 31 bankayı yaktı. Polisin verdiği bilgiye göre militanlar eyaletin dört ayrı bölgesinde düzenledikleri saldırı sırasında devlet bankalarını hedef aldılar.

Öte yandan Hindistan'da pazar günü meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 800'e ulaştığı bildirildi.

23 EKİM 1991

1- Seçim sonucunda hiç bir partinin tek başına çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle, ANAP ve SHP Genel Başkanları basının koalisyon konusundaki sorularını yanıtladılar. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DYP- ANAP koalisyon telkinlerinin kendilerine de ulaştığını belirterek, kesin olarak koalisyon dışında kalacaklarını, geniş tabanlı koalisyonun ancak savaş halinde söz konusu olabileceğini, ana muhalefette kalmayı hem partileri hem de ülke için daha yararlı olduğu kararına vardıklarını, azınlık hükümeti fikrinin ise son çare olduğunu söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, koalisyon konusunda DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in getireceği öneriyi dinleyeceğini, bu konuda karan parti meclisinin vereceğini söyledi. İnönü, seçim sonuçlarının tatmin edici olmadığını belirterek, Çankaya'yı Anayasa meselesi olarak gördüklerini, bu meseleyi Anayasa düzeyinde çözecek güç yoksa yapılacak başka bir şeyin de olamayacağını belirtti.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Parti Genel Merkezinde gazetecilerle yaptığı sohbette, seçim sonuçlarının tercihli oy nedeniyle geciktiğini belirterek, öteki partilerle temaslarına, listelerin kesinleşmesinden sonra başlayacağını söyledi. Demirel, Cumhurbaşkanlığı ve Anayasa üzerinde de durarak, "Anayasa Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini yazmış, onları kullanırsa mesele yoktur" dedi.

3- HEP eski Genel Başkanı ve SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Işıklar, eski partilerine dönecekleri yolundaki söylentileri kesinlikle reddetti ve böyle bir niyetleri olmadığını belirtti. Işıklar, DSP'nin giderek sağa kaydığını ve bugün Türkiye'de destek verilecek sosyal demokrat parti olarak sadece SHP'nin kaldığını, parti içi çekişmelerden uzak kalarak SHP'yi daha çağdaş bir demokrat parti yapmak için uğraş vereceklerini söyledi.

4- Kars'ın Digor ilçesinde PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir uzman çavuşla bir er şehit oldu, bir terörist öldürüldü.

Erzurum'un Tekman ilçesinde de, PKK militanlarının Emniyet Amirliği'ne ateş açtıkları, aynı ilçeye bağlı Çimenözü köyü muhtarını yaraladıkları, kardeşini İse öldürdükleri bildirildi.

5- Kampuçya'da 13 yıl süren iç savaş, Paris'te toplanan ve Kampuçya sorununun ele alındığı uluslararası konferansta, BM Güvenlik Konseyi üyesi ülke dışişleri bakanları ile birlikte toplam 19 ülke tarafından imzalanan anlaşma ile sona erdi.

6- Lübnan Başbakanı Ömer Karame yaptığı açıklamada İspanya'nın başkenti Madrid'de 30 Ekim'de toplanacak olan Ortadoğu Barış Konferansı'na katılma kararı aldığını bildirdi.

Ortadoğu Banş Konferansı hazırlıkları için Paris'te bulunan FKÖ lideri Yaser Arafat, Fransız televizyonuna verdiği demeçte, İsrail Başbakanı İzak Şamİr'le barış yapmaya hazır olduklarını söyledi.

İsrail Başbakanı İzak Şamir, Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu'na yaptığı ziyaret sırasında düzenlediği basın toplantısında, Doğu Kudüs'ün konferansta ya da başka bir yerde tartışma konusu yapılamayacağı n ı, Kudüs'ün Yahudi devletinin sonsuza dek başkenti olarak kalacağını söyledi.

7-12 AT ülkesi ile 7 EFTA (Avrupa Serbest Mübadele Birliği) ülkesi arasındaki anlaşma Brüksel'de imzalandı. Anlaşma, Avusturya, İsviçre, İsveç, Norveç, Finlandiya, İzlanda ve Lichtenstein'a, Avrupa Topluluğu'na tam üye olmadan, topluluğun pazar mekanizmalarına girme olanağı tanıyor.

8- Yugoslavya Federal Savunma Bakanı Veljko Kadiyevic, Başkanlık Konseyi toplantısı sırasında yaptığı konuşmada, Almanya'nın Yugoslavya'ya karşı savaş planlan hazırladığını öne sürdü.

Bu arada, Arnavutluk Hükümeti'nce yayınlanan bildiride, Kosava Cumhuriye-ti'nin egemen ve bağımsız bir ülke olarak tanındığı açıklandı.

24 EKİM 1991

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümet sorununun sadece kendi işleri olmadığını belirterek herkesin bu sorunun çözümlenmesinde yardımcı olmasını istedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul ve Ankara Anakent Belediye Başkanları Nurettin Sözen ve Murat Karayalçın ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, seçimde birinci olarak çıkan partinin hükümetin kurulmasındaki süreyi kısaltması gerektiğini savundu ve milletin kendilerinden beklediği görevi yapmaya hazır olduklarını belirtti. İnönü, toplantıda, BM'nin kuruluşunun 46. yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, bu örgütün barışçı çabalarına tüm güçleriyle destek olacaklarını ifade etti.

3- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Reza Bagheri, İstanbul Boğazt'n-dan transit geçiş yaparken durdurularak arandığında silah, mühimmat ve eroin hammaddesi taşıdığı ortaya çıkan Kıbrıs Rum bayraklı gemiyle İlgili olarak, "Yük gemisinin ülkesi tarafından kiralandığını ve geminin manifestosunda açık bir şekilde kaydedilen malların İran İslam Cumhuriyeti'ne ait olduğunu, malların en kısa zamanda ülkesine geri verilmesi gerektiğini bildirdi.

İstanbul DGM Savcısı, manifestoda kesinlikle geminin taşıdığı yükün türünün ve niteliğinin belirtilmediğini açıkladı.

Türk Dışişleri de, olaya DGM'nin ei koyduğunu ve çıkacak karardan önce açıklama yapılmayacağını bildirdi.

4- Şırnak'ın Silopi ilçesi Ballıkaya köyü yakınlarında pusu kuran teröristler, beş jandarma erini şehit ettiler. Saldırıda bir er ve bir astsubay da ağır yaralandı.

Muş'tan Tatvan'a giden yolcu trenine ateş açan teröristler bir vatandaşı öldürdüler, üç kişiyi de yaraladılar.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Emniyet Amirliği lojmanlarına teröristlerce ateş açılması sonucu bir polis memuru yaralandı.

Mardin'in Derik ilçesinde karayoluna mayın döşeyen üç terörist, mayının patlaması sonucu öldü.

5- Şanlıurfa'da seçim sonuçları ve liste tartışmalarında çıkan olaylarda 2 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

6- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ABD Başkanı George Bush'un görüşme tutanaklarını yayımladıkları için "devlete zarar vermek" savıyla DGM'de yargılanan gazeteci Uluç Gürkan ile Dışişleri Bakanlığı eski memuresi Hande Şevkat Mumcu ve eski Güneş Gazetesi Sorumlu Müdürü Alev Er hakkında beraat kararı verildi.

7- Avrupa Topluluğu'nün SSCB'ye yaklaşık 8 milyar dolar yardım yapacağı açıklandı.

25 EKİM 1991

1- PKK'lı teröristler, 400-500 kişilik bir grup halinde Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Irak sınırındaki üç köyünün jandarma karakollanna baskın yaparak 17 eri şehit ettiler. Aralarında çocuk, kadın ve köy korucularının da bulunduğu 60 kişi yaralandı. Saldırıdan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı birliklerin Irak'a sınır ötesi operasyon gerçekleştirdiği ve kaçan PKK'lı teröristlere ağır kayıplar verdirildiği bildiridi.

Yeni atanan komutanları kutlamak üzere Diyarbakır'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, harekatla ilgili gelişmeleri izlemek üzere Van'a gitti. PKK'nın saldırısını baskın değil taarruz olarak niteleyen Güreş, sınır ötesi operasyonla ilgili bilgi aldıktan sonra Ankara'ya döndü. Güreş, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Mesut Yılmaz'a harekatla ilgili ayrı ayrı bilgi verdi.

Başbakan Mesut Yılmaz da yaptığı açıklamada, operasyonun devam edeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem ve siyasi parti liderleri 17 erin PKK militanlarınca şehit edilmesini yaptıkları açıklamalarla kınayarak, olayı büyük üzüntüyle karşıladıklarını belirttiler.

2- Bakanlar Kurulu toplantısında seçim sonuçları değerlendirildi.

3- Maliye Bakanı Adnan Kahveci Azerbaycan'a bağlı Nahcivan Özerk Bölge-si'ne 1 milyar lira değerinde 100 ton gıda maddesinin ulaştırılacağını açıkladı.

4- HEP kökenli 22 SHP milletvekili Diyarbakır'da bölge sorunlarına ilişkin yaptıkları toplantı sonunda ortak bir açıklama yaparak, "Bölge halkının, Olağanüstü Hal Yasası ve kurumları, koruculuk sistemi ve bu çerçevede gelişen devlet terörünün durdurulmasını ve kendi yurdunda kendi kimliği ile yaşamak istediğini" belirttiler.

5- Turkish Daily News gazetesinin kurucularından olan ve başkan yardımcılığı yapan gazeteci Nurten Çevik, Ankara'da öldü.

6- Ermenistan İçişleri Bakanı Aşot Manuçaryan, Moskova'da Megapolis Ekspres Gazetesi'ne verdiği demeçte, son iki ay içinde 200 bin otomatik tüfek ile çok sayıda karadan karaya ve karadan havaya fırlatılan füzenin Türkiye'den Azer-beycan'a sevk edildiğini öne sürdü.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural, bu iddianın asılsız olduğunu bildirdi.

7- Yugoslavya'da, federal ordunun, Hırvat kenti Dubrovnik ve çevresine yeni bir saldırı başlattığı, kentin tarihi sit alanı olarak kabul edilen bölgesine çok sayı-

da havan topu mermisi düştüğü bildirilirken, Sırbistan Devlet Başkanı Sfobodan Milosevİç, AT'in barış planını eleştirerek, bu planın barışı sağlayamayacağı gibi, gerginlikleri ve istikrarsızlığı daha da artıracağını söyledi.

8- SSCB'nin Tataristan Cumhuriyeti parlamentosu, bağımsızlık ilan etti.

9- Atina'da Mrtsotakis hükümeti tarafından hazırlanmakta olan yeni eğitim yasasındaki sınav sisteminin kaldırılması için öğrencilerin gösteriler yaptıkları, dükkanları ve arabaları tahrip ettikleri daha sonra da sığındıkları Teknik Üniversite'nin rektörlük binasını yaktıkları bildirildi. Olaylarda öğrencilerle polis ve halktan bazı kişiler arasında çıkan çatışmalarda 5 kişi yaralandı, 26 kişi de tutuklandı.

26 EKİM 1991

1- SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar; PKK'nın, Hakkari ilinde karakollara ve köylere düzenlediği saldırıyı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği karşı operasyonu değerlendirirken, hiçbir ölüm olayını onaylamadığını. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki olayların bitmesinin ve barışın sağlanmasının yaşamsal önem taştğını söyledi ve bu doğrultuda elinden gelen katkıyı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

SHP Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Hikmet Çetin de, bölgede meydana gelen olayların çok vahim olduğunu belirtti.

2- Genelkurmay Başkanlığı Basın Müşaviri Albay Necdet İpek, PKK'nın, Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı üç köy karakoluna düzenlediği ve 17 erin şehit, 18 kişinin de yaralandığı saldırı üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri'nce başlatılan kara ve hava destekli operasyonun sürdüğünü bildirdi. Necdet İpek yaptığı açıklamada, ilk keşifte, PKK'nın ağır zayiat verdiğinin belirlendiğini, zayiatı az göstermek isteyen teröristlerin, ölülerini yaktığını ya da taşıdığını söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel sınır ötesi operasyonun sonuç alıncaya kadar sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

3- İstanbul'da bir Emniyet Müdür Yardımcısını öldürmek için pusu kurdukları bildirilen militanlarla güvenlik güçleri arasında çikan silahlı çatışmada, yasadışı örgüte mensup olduğu belirtilen bir kişi yaralı ele geçirildi. Yaralanan kişi ile çatışmada kaçmayı başaran 3 kişinin Emekli Orgeneral Adnan Ersöz'ün öldürülmesi olayının planlayıcısı ve uygulayıcısı oldukları bildirildi.

4- ANAP milletvekili adayı Mustafa Yazmacı'nın bir süre önce Viranşehir'de öldürülmesiyle ilgili olarak gözaltına alınan 11 kişiden 5'i tutuklandı.

5- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Türkiye tarafından Kuzey Irak'taki PKK kamplarına düzenlenen sınır ötesi operasyon konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

6- Yugoslavya'da tarafların, ateşkes çağrısına uyarak çarpışmaları durdurduğu bildirildi. Bu arada Federal Ordu, şehirde mahsur kalan 50 bin civarındaki sivil halkın isterlerse bölgeden gidebileceklerini açıkladı. Hırvat televizyonu saldırılarda iki kişinin öldüğünü üç kişinin de yaralandığını bildirdi.

7- Hindistan'ın Abohar kentinde, güvenlik kuvvetlerinin bir fabrikada grev yapan İşçilere ateş açması sonucu 6 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

27 EKİM 1991

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, 27 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında New York'ta yapılacak Türk-Ameri kan İşadamları Konseyi'-nin yıllık toplantısına katılmak üzere ABD'ye gitti.

2- İçişleri Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Çetinkaya ve Jandarma Asayiş Bölge Komutanı Korgeneral Necati Özgen ile 25 Ekirn'de 17 erin şehit edildiği Çayırlı Karakolu'nda incelemelerde bulundu. Çakmakoğlu, Çayırlı Karakolu'na düzenlenen baskın sırasında, güvenlik kuvvetlerinin kahramanca çarpıştığını ve ilk anda 100'e yakın teröristi öldürüp, 50 kadarını da yaraladıklarını bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu Anadolu'daki terör eylemlerinin önlenmesi için yeni bir siyaset belirlenmesi gerektiğini söyledi. Demirel, konuşmasında Anayasa değişikliği, Çankaya sorunu ve hükümetin son günlerde yaptığı atarna ve tasarruf konularına değindi.

Süleyman Demirel, Milliyet Gazetesi'nin seçim sonuçları ve kurulacak hükümetle ilgili sorularını yanıtladı.

4- İstanbul'da dün bir Emniyet Müdür Yardımcısını öldürmek için pusu kurdukları bildirilen militanlarla güvenlik güçleri arasında çıkan silahlı çatışmada, yaralı ele geçirilen ve yasadışı örgüte mensup olduğu belirtilen bir kişi öldü.

5- Berlin'de dün 5 Türk genci, sağcı üç Alman gencinin saldırısına uğradı ve 19 yaşındaki Mete Ekşi ağır yaralanarak komaya girdi.

6- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlisr 2. Dünya savaşında Nazi ordularına karşı direnişin başlangıç yıldönümü dolayısıyla Selanik'te yaptığı konuşmada, "Kıbrıs sorununun Türkiye'nin kışkırtıcı keyfiliği ile en kritik döneminde bulunduğunu" öne sürdü.

7- Filistin Ulusal Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Subeyh, Kahire'de yaptığı açıklamada, İspanya'nın başkenti Madrid'de başlayacak olan Ortadoğu Barış Konferansı'na katılacak Filistin heyetinin, Türkiye'den etkin destek beklediğini bildirdi. Subeyh, Türkiye'nin, coğrafi konumu ve Ortadoğu ile olan bağları nedeniyle barış sürecine kayıtsız kalamayacağını belirtti ve Filistinlilerin güvenliğini bir Türk gücünün sağlamasını istedi.

8- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, İspanya'nın başkenti Madrid'de 30 Ekim'de toplanacak olan Ortadoğu Barış Konferansı Öncesinde bir Amerikan televizyonuna verdiği demeçte, konferansın başarısının, "çoğunlukla İsrail hükümetinin eğilimlerine bağlı olduğunu" söyledi.

İsrail'de dün 30 bin kişinin barış için gösteri yaptığı bildirildi.

9- Sovyetler Birliği'nin Türkmenistan Cumhuriyeti bağımsızlık ilan etti.

10- Polonya'da 1947 yılından sonra ilk serbest parlamento seçimleri yapıldı.

11- Yugoslavya Federal Savunma Bakanı General Vjelko Kadiyeviç'in talimatıyla Dubrovnik kentinin silahsızlandırılmasına ilişkin ültimatomu, Hırvat askeri yetkilileri reddettiler. Hırvat kuvvetlerinden Albay İmre Kagotic, yaptığı açıklamada, "Problemleri ültimatomlarla çözmeyi amaçlayan bu yöntemi reddediyoruz" dedi.

Öte yandan, Yugoslavya federal ordusunun Dubrovnik'e yeni bir saldırı düzenlediği bildirildi. Hırvat televizyonunun verdiği bilgiye göre, bölgedeki çatışmalarda 5 kişi öldü. Zagreb radyosu ise, Vukovar kentine federal ordu tarafından yapılan saldırıların daha da şiddetlendiğini ve bölgede 2 kişinin öldüğünü, 23 kişinin de yaralandığını duyurdu.

12- Çin'de uyuşturucu ticareti yapan ve 5 tondan fazla uyuşturucu ile yakalanan 35 kaçakçı ölüme mahkum edilerek kurşuna dizildi.

28 EKİM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı radyo-televizyon konuşmasında, "yen" dönemde de görev yetkisi dahilinde hizmete devam etmekten gurur duyacağını" söyledi.

2- İçişleri Bakanı Sabahattin ÇaKmakoğlu, Çayırlı Karakolu'na düzenlenen baskın sırasında yaralanan korucuları hastanede ziyaret etti. Çakmakoğlu, karakol baskını sırasında ölen teröristlerin cesetlerini alabilmek için bir grup militanın tekrar köye girmek istediğini, ancai- başaramadıklarını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin genei merkezinde düzenlediği basın toplantısında ülke sorunlarının çözülmesi ve koalisyon hükümeti kurulması konusunda görevin sadece kendisinde olmadığını, herkesi yardıma çağırdığını belirterek, TBMM'nin toplanmasından sonra siyasi parti liderleriyle görüşmeye başlayacağın , bu görüşmelerde liderlere ülke sorunlarına ilişkin görüşlerini soracağını kaydetti. Demirel konuşmasında, ülkeyi bunalıma sürüklemeden, istikrar içinde, huzuru gerçekleştiren bir hükümete kavuşturma peşinde olduğunu belirtti.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Milliyet Gazetesi'nin seçim sonuçları ve SHP kurultayı ile ilgili sorularını yanıtladı. İnönü, seçimden başarısız çıkmalarının nedenlerini, genel başkanlık yarışının sindirilemeyişi, HEP olayının istismarı, belediyeler ve DSP olarak belirtirken, hükümetin oluşumu belli olmadan büyük kurultaya gitmenin partiye zarar vereceğini savundu.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'ta Türkiye'nin desteğiyle güvenlik bölgesi kurulmasını, terörün tırmanışının baş nedeni olarak gösterdi ve Güneydoğu'daki terörle mücadelenin, hükümetin ilk görevi olduğunu, bölgedeki otorite boşluğunun mutlaka giderilmesi gerektiğini belirtti. Ecevit konuşmasında, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın federasyon fikrini eleştirerek, gerçek dışı ve yapay olarak niteledi.

6- SHP'de Genel Başkan Erdal İnönü'nün karşı çıkmasına rağmen, bir grup 338 imza İle Genei Merkez'e başvurarak olağanüstü kurultayın toplanmasını istediler.

7- Ankara'da, Türkiye'de görev yapan iki yabancının arabalarında bomba patladı. ABD Askeri Üssü'nde bilgisayar mühendisi olarak görev yapan Yüzbaşı Victor Marwick kamyonetine yerleştirilen tahrip gücü yüksek bombanın patlaması sonucu öldü. Mısır Büyükelçiliği İdari Ateşesi Abdullah Hüseyin El Korabi de arabasına yerleştirilen bombanın patlamasıyla yaralandı.

Patlamaları, "Barış zirvesinde Ortadoğu'nun emperyalist güçler tarafından paylaşılmasına izin vermeyeceklerini" açıklayan, "İslami Cihad" örgütü üslendi.

8- Siirt'in Pervari ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle yasadışı örgüte mensup militanlar arasında çıkan çatışmada bir uzman çavuş, üç er öldü.

Tunceli'nin Hozat ilçesinde de çıkan çatışmada da bir terörist öldürüldü, silah ve teçhizatı ele geçirildi.

Mardin'de ise yasa dışı örgüte yardım, yataklık ve kuryelik yaptıkları belirlenen 43 kişi yakalandı. Yakalanan kişilerin üzerinde ve gösterdikleri yerlerde silah, tabanca ve bu silahlara ait çok sayıda şarjör ve mermi, sahte nüfus cüzdanı, dinamit lokumu, kapsül ve saniyeli fitil bulundu.

9- Gazeteci Aydın Aydınlı, Samsun'un Alaçam İlçesinde öldü.

10- Ömer Kavur'un "Gizli Yüz" adlı filmi, Montreal Yeni Sinema-Video Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü kazandı.

11- KDP'nin Ankara ile bazı Batı Avrupa ülkeleri hükümet yetkililerine gönderilen bildirisinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yaptığı sınır ötesi operasyon protesto edildi ve Batı'ya Türkiye'yi kınama" çağrısında bglunuidu.

12- İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı ve Hükümet Sö2cüsü Hasan Ha-bibi, İran televizyonuna ve ülkesinde yayınlanan bazı gazetelere verdiği demeçte, Türkiye'nin, yükü İran'a ait bir gemiyi durdurmasının uluslararası kurallara aykırı olduğunu söyledi.

13- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, resmi bir ziyaret için Moskova'ya gelen Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'yu kabul ederek, bir görüşme yaptı. Görüşmede Kıbrıs sorununun bütün yönleriyle ele alındığı bildirildi.

Mihail Gorbaçov, El Şark El Avsat dergisine verdiği demecinde, ABD ve SSCB'nin ortak çabalarıyla düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı'nın gerçekleşecek olmasını önemli bir adım olarak niteledi. Gobaçov, bu toplantının olumlu sonuçlar doğuracağı konusunda güvence veremeyeceğini, bununla birlikte konferansın olumlu bir atmosfer oluşturacağını ve bölge ülkeleri arasındaki psikolojik engellerin kalkmasına katkıda bulunacağını söyledi.

14- FKÖ lideri Yaser Arafat, Fransa'da yayınlananan Le Figaro gazetesine verdiği demeçte. Doğu Kudüs konusundaki taleplerinden vazgeçmeyeceklerini, İsrail1 in, 1967 de işgal ettiği topraklar arsında Kudüs' ün de bulunduğunu ve boşaltılması gerektiğini belirterek, "Kudüs, Filistin'in başkentidir" dedi.

15- Almanya'nın Hamburg Limanı'nda İsrail bandıralı yük gemisinde yapılan aramada 14 konteyner dolusu Sovyet yapısı tank, top, zırhlı araç, silah ve çok miktarda cephane ele geçirildi. Alman hükümeti "silah nakliyatının hükümetin bilgisi dışında gerçekleştirildiğini, savcılığın olaya el koyduğunu ve soruşturmanın sürdüğünü" açıkladı.

29 EKİM 1991

1- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlere kutlandı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, milletvekili mazbatasını almak için gittiği İzmir'de Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerine katıldı ve gazetecilerin olağanüstü kurultay İle ilgili sorularını yanıtladı. İnönü, kurultay ile ilgili başvuruların değerlendirildiğini, ancak acelesi olmadığını, sürekti iç çekişmelerin partiye zarar vereceğini söyledi.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri1 nin PKK kamplarına yönelik olarak gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonda sivil yerleşim bölgelerinin de bombalandığı yönündeki iddiaları incelemek üzere Başbakan'ın talimatıyla oluşturulan heyet, Kuzey Irak'a gitti.

Bu arada, Irak hükümeti, sınır ötesi operasyonu, Birleşmiş Milletler nezdinde protesto etti.

4- Bitlis'in Tatvan ilçesinin Kırkbulak köyünü gece basan PKK militanları, iki korucu ile muhtarı kurşuna dizdiler. Köyde üç evi yakan militanlar, karayoluna indikten sonra bir kamyonla bir dozeri yaktılar. Aynı bölgede çıkan çatışmada bir astsubay ile iki er yaralandı.

Siirt'in Gökçebağ Jandarma Karakolu da teröristlerce roketatarlı saldırıya uğradı. Olayda ölen yada yaralanan olmadı,

5- Nahcivan Özerk Cumhuriyetinde, Nahcivan radyosunun, "Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türkiye'ye geçişlerin serbest bırakıldığı" haberini duyurması üzerine, yaklaşık 6 bin Azeri sınırdan Türkiye'ye geçti.

Kars Vali Vekili İsmet Bahadırlar ise, 27 Ekim'de Nahcivan'ın Saron kentinde, Türk, Sovyet ve Nahcivan yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, iki tarafta bulunanlara verilecek kartlarla, serbest geçiş yapılacağı yolunda bir protokol imzalandığını, ancak söz konusu kararın henüz uygulamaya girmediğini bildirdi. Azeriler görüşmelerden sonra geri döndüler.

6- İstanbul'da dört banka şubesi ile bir devlet dairesine molotof kokteyli atıldı. Olaydan sonra gazeteleri arayan kimliği belirsiz kişiler patlamaların PKK Örgünce gerçekleştirildiğini duyurdular.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü, 42 kişi de yaralandı.

8- Cumhuriyet Bayramı nedeniyle, Yunanistan, Arnavutluk ve KKTC Cumhurbaşkanları, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a birer kutlama mesajı gönderdiler.

9- BBC Türkçe Yayın Servisi'nin sorularını yanıtlayan PKK lideri Abdullah Öcalan, bölgede otorite savaşı yürüttüklerini ve Batılı ülkelerden bölgedeki otoritelerini tanımalarını istedi. KYB lideri Celal Talabani'nin Türkiye ziyaretini kınadığını da belirten Öcalan, terörü Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlere de yayarak tırmandırma tehdidinde bulundu ve Türk hükümeti ile kayıtsız şartsız görüşmeye açık olduklarını kaydetti.

10- Kürdistan Yurtsever Birİiği lideri Celal Talabani, El Hayat gazetesine verdiği demecinde, Kürtlerin istekleri konusunda Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani ile anlaştıklarını söyledi.

11- Moskova'da Dağlık Karabağ bölgesindeki bir Ermeni köyü ile bir Azeri köyü arasında çıkan şiddetli çatışmada ölenlerin olduğu, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Peru'da ordu ile gerillalar arasında cuma gününden bu yana süren çatışmalarda 65 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Avrupa Topluluğu, Yugoslavya'da, barış sürecini aksatmayı sürdürmesi durumunda Sırbistan'a etkin yaptırımlar uygulanacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar da, Yugoslavya'ya giden silahlara uygulanan ambargonun petrol ürünlerine de uygulanması yönünde karar alması için Güvenlik Konseyi'ne yetki verdi.

30 EKİM 1991

1 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümeti kurunca devraldıkları envanteri kamuoyuna açıklayacaklarını belirti. Demirel, Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim sonuçlarının bugüne kadar açıklanmaması nedeniyle, hükümetin kuruluş çalışmalarının da geciktiğini, koalisyonun mutlaka kurulacağını söyledi. Demirel konuşmasında Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada, muhalefetin temsilciliğini yaptığını öne sürdü.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, CiHnhurbaşkanı Turgut Özal'ın Çankaya'ya çıkış biçiminin anayasanın temel ilkelerinin ruhuyla bağdaşmadığını belirtti ve Özal'ı görevden alacak Anayasa değişikliğini destekleme konusunda, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'e, "tüm partilerin üzerinde anlaşmaya varacakları bir aday belirlenmesi" koşulunu getireceklerini bildirdi.

3- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, İstanbul belediye başkanlarıyla seçim sonrası durum hakkında bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Sözen, seçim sonuçlarının objektif değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

4- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi operasyonunda zarar gördüğü öne sürülen Kuzey Irak köylerinde inceleme yapan Türk heyeti, Diyarbakır'a döndü.

öte yandan Gökçebağ Köyü Jandarma Karakolu'nun üç gün önce PKK militanları tarafından bombalanmasıyla ilgili olarak 40 köylünün gözaltına alındığı bildirildi.

5- Geçeri hafta sonu Türkiye'ye gelen KYB lideri Celal Talabani, örgütünün Ankara'da açtığı irtibat bürosunda bir basın toplantısı düzenledi. Talabani, PKK'-nın Kuzey Irak topraklarını Türkiye'ye "saldırı üssü" olarak kullanmasına karşı olduklarını, bu çerçevede PKK'yı ikna çabasını sürdüreceğini ve sonuçtan umutlu olduğunu açıkladı.

6- İzmir'de askeri personeli taşıyan servis aracına 6 kişi tarafından otomatik silahlarla ateş açıldı, bir astsubay, bir üsteğmen ve bir er yaralandı.

7- Emekli Orgeneral Hulisi Sayın ve emekli Korgeneral İsmail Selen cinayeti sanıklarından iki kişi Ankara Merkez cezaevinden kaçtılar.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı.

9- Libya lideri Muammer Kaddafİ, BM'ye bir mesaj göndererek, 'Türk Ordusu'nun Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği sınırötesi operasyonda sivilleri ve çocukları öldürdüğünü" iddia ederek, "BM'nin harekat karşısında pasif ve aldırmaz bir tavır izlediğini" söyledi.

10- Araplarla İsrail'i bir araya getiren Ortadoğu Barış Konferansı İspanya'nın başkenti Madrid'de başladı. Toplantı İspanya Başbakanı Felipe Gonzales'in konuşmasıyla açıldı. ABD Başkanı George Bush, Ortadoğu'da barış için toprak konusunda uzlaşmanın önemini vurgularken, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov da yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da gerçek barışın ancak Filistinlilerin haklarına saygı gösterilmesi ile sağlanabileceğini söyledi.

11- Güney Lübnan ve Batı Şeria'da 4'ü asker 7 İsraillinin radikal İslamcı gruplar tarafından Öldürüldüğü bildirildi.

İsrail'in, 7 kişinin öldürülmesi üzerine Güney Lübnan'daki Şii yerleşim bölgelerine karşı hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

31 EKİM 1991

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. Toplantıda, Güneydoğu Anadolu'da artan terör eylemleri nedeniyle bölgedeki Olağanüstü Hafin devam ettirilmesine ilişkin görüşün, hükümete bildirilmesine karar verildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk Belediyeciler Derneği yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü, İnönü, demokrasi içinde bütün sorunların çözülebileceğini belirterek, yeni kurulacak hükümetin adeletli bir devlet düzeni kurması gerektiğini söyledi.

3- Bir süredir Türkiye'de bulunan Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Tala-bani, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile Ankara'da SHP Genel Merkezinde bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talabani, SHP'nin demokrasi ve insan hakları konusunda anahtar bir parti olduğunu belirtti. Talabani, AT'ın kendilerine taahhüt ettiği yardımın Türkiye üzerinden ulaştırılması işleminin Türkiye tarafınfan olumlu karşılandığını da açıkladı.

4- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren iki terörist ölü olarak ele geçirildi. Teröristlere yardım ettiği bildirilen iki kişi de yaralı olarak yakalandı.

Kars'ın İğdır ilçecine bağlı Özdemir köyünü basan teröristler daha önce koruculuk yapan bir kişiyle kızını öldürdüler.

Erciyes Üniversitesi'nde toplanan bir grup öğrenci, Güneydoğu'daki olayları kınayarak, PKK aleyhine sloganlar attılar.

5- "Ortadoğu'da Devlet Terörü" isimli kitabında bölücük yaptığı gerekçesiyle tutuklanan sosyolog-yazar Dr. İsmail Beşikçi, Ankara DGM'ce tahliye edildi.

6- Emekli Orgeneral Hulisi Sayın ve emekli Korgeneral İsmail Selen cinayeti sanıklarından iki kişinin Ankara Merkez cezaevinden kaçmaları ile ilgili olarak 12 gardiyan gözaltına alındı.

7- Doğu ve Güneydoğu'da 21 il, sığır vebası salgını nedeniyle karantinaya alındı.

8- Ortadoğu Barış Konferansı'nın ikinci gününde, İsrail Başbakanı İzak Şa-mir yaptığı konuşmada, barış karşılığında toprak verilmesine yanaşmayacaklarını belirterek, Arap ülkeleri temsilcilerini İsrail'e davet etti ve ikili görüşmelerin Ortadoğu'da yapılmasını istedi.

Madrid'de barış Konferansı'na sürerken işgaf altındaki topraklarda, Ortadoğu Barış Konferansına karşı çıkan radikal Filistinlilerle Yaser Arafat'a bağlı EI-Fe-

tih örgütü arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

9- Hindistan'da bir yolcu treninin raydan çıkmasıyla meydana gelen tren kazasında, 35 kişinin öldüğü bildirildi.