09.11.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1991

1 KASIM 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, parti içi muhalefetin olağanüstü kurultay çağrısına değinerek, seçim yenilgisinin nedenlerini saptamadan gidilecek bir kurultayın hiçbir yönetime yararı olmayacağını belirtti ve olağanüstü kurultayın 25-26 Ocak tarihinde toplanacağını bildirdi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen düzenlediği haftalık basın toplantısında, Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin, Türkiye'nin düzenlediği sınır ötesi operasyon konusundaki açıklamalarını sert bir dille kınadı. Dinçmen, Libya'nın Ankara Büyükelçİsi'nin Bakanlığa çağrılarak sözlü protestonun iletildiğini, bu tür beyanların devamı halinde "ilişkileri yeniden değerlendirmek durumunda kalınacağının" belirtildiğini söyledi. Dinçmen açıklamasında, Libya'nın PKK eylemlerine arka çıkmasının tahrikkar bir nitelik taşıdığını, PKK ile Irak Kürtlerini aynı kefeye koymasının çarpık bir düşünce olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dinçmen, Almanya'nın Türkiye'ye sağladığı askeri malzemenin Güneydoğu Anadolu'da kullanıl mamasını istediği ve bu bölgeye gidecek Alman vatandaşlarının "PKK vizesi" alması yolundaki haberlerin Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından hassasiyetle izlendiğini ve Türkiye'nin Almanya nezdinde girişimlerde bulunduğunu bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Pfeiffer, Türkiye'ye yapılan savunma yardımının şimdiye kadar herhangi bir şarta bağlanmadığını, şimdi de bir şarta bağlanmasından haberleri olmadığını açıkladı. Bu arada Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Basın Ataşesi Lindner de elçiliğin böyle bir şarttan haberi olmadığını belirterek iddiayı yalanladı. Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vogt da iddiayı yalanladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti grubunda yaptığı açıklamada, milletin kendilerine hükümet görevi verdiğini, pazartesi günü "Çankaya sorunu ve koalisyon" konusunda siyasi parti liderleriyle görüşmelere başlayacağını söyledi.

4- Yüksek Seçim Kurulu, itirazların devam ettiği Adıyaman dışında erken genel seçim kesin sonuçlarını açıkladı.

5- DİSK Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de siyasi çözümün DYP-SHP koalisyonuyla mümkün olduğu, 12 Eylül düzeninin devamına neden olabilecek yanlış davranışların bedelinin ağır olacağı belirtildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul'da gazetecilerin çeşitli konularda sorularını yanıtladı. Denktaş bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Turgut

Özal'ın "KKTC'ye yılda 200 milyon dolar yardım yapıldığı" yolundaki açıklamasının doğru olmadığını, Türkiye'nin yıllık yardım miktarının 20 milyon dolar olduğunu söyledi. Denktaş, Türkiye'nin ağırlığını koyması durumunda Kıbrıs sorununun daha kolay çözülebileceğini kaydetti.

7- Batman'ın Çalışkan köyü muhtarı ve bir kişi teröristlerce öldürüldü.

8- SHP Diyarbakır milletvekilleri Hatip Dicle, Sedat Yurttaş ve Leyla Zana hakkında 20 Ekim seçimlerinden önce yaptıkları bazı toplantı ve konuşmalar nedeniyle Seçim Yasası'na muhalefetten Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. SP Genel Başkanı Doğu Perincek hakkında da Güneydoğu Anadolu'da düzenlenen mitinglerde bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle DGM'ce soruşturma açıldı.

9- Adana Müzesi'nde, 4 arkeolog tarafından 1.5 yıldan bu yana sürdürülen sayım çalışmalarında, kayıtlarda olmasına karşın 10 bin tarihi eserin yerinde olmadığı veya sahteleriyle değiştirildiği belirlendi. Konunun adli mercilere İntikal ettirildiği bildirildi.

10- TÜYAP tarafından İstanbul'da düzenlenen Kitap Fuarı açıldı.

11- 1243 sanıklı İstanbul Devrimci Sol Davası" sonuçlandı. İstanbul 2 No.lu Sıkıyönetim Mahkemesi, sanıklardan bir kişiyi idam cezasına çarptırırken, 582 sanık beraat etti. Diğer sanıklara çeşitli hapis cezalan verildi.

12- Brüksel'de yapılan Türkiye AT İlişkileri" konulu konferans sona erdi.

13- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Dundes Wdfowitz, Türk-Amerikan İş Konseyi'nin New York'ta düzenlenen yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de kurulacak yeni hükümetin, Özal yönetimi kadar ABD ile işbirliğinden yana olacağı beklentisi içinde olduklannı söyledi. Wolfowitz, Irak'ın toprak bütünlüğünü, Türkiye'nin güvenliği için savunduklarını belirterek, Türkiye'nin PKK'ya karşı tutumunu desteklediklerini kaydetti.

14- PKK Avrupa Temsilciliği'nden yapılan bir açıklamada 25 Ekim'de Çınarlı ve Çayırlı karakollarına yapılan ve 17 erin şehit olmasıyla sonuçlanan olayda ka-ytp olduğu belirtilen 3 erin PKK tarafından alıkonulduğu bildirildi.

15- Irak Kürt Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, Reuter'e verdiği demeçte, Türkiye'nin PKK'ya karşı giriştiği sınır ötesi operasyonda Kuzey Irak'taki Kürt köylerini bombaladığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara harekatına karşılık vereceklerini söyledi.

16- Madrit'te yapılan Ortadoğu Barış Konferansı'nın ilk aşaması sona erdi. Taraflar arasında büyük görüş ayrılıkları çıktığı bidirilen konferansta, İsrail Başbakanı İzak Şamir, Suriye'yi terörizme destek vermekle suçlarken, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, "asıl teröristin Şamir'in kendisi olduğunu" söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker, taraflar arasında görüş ayrılıkları olduğunu, ancak taraflann görüşmelerin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını, görüşmelerin yapılacağı yer konusunda ise ulaşamadıklarını bildirdi.

Bu arada protesto gösterileri ve olaylar çıkması nedeniyle İsrail, işgal altındaki topraklarda sokağa çıkma yasağı ilan etti.

17- SSCB'nin Dağlık Karabağ Özerk Cumhuriyeti'nde, Sovyet İçişleri Bakanlı-ğı'na bağlı birliklerle Azeri milisler arasında çıkan çatışmada 6 kişinin öldüğü bildirildi.

2 KASIM 1991

1- TBMM'nin en yaşlı üyesi sıfatıyla geçici Başkanlığa getirilen DYP Elazığ Milletvekili AH Rıza Septioğlu, TBMM Başkanlığı görevini Kaya Erdem'den devraldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin merkez örgütleriyle, belediye başkanlarına bir genelge göndererek, parti içi çekişmelerin sona ermesini ve birlik içinde davran il masını istedi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, Çankaya sorununu çözmek için yarın görüşmelere başlayacağını ve liderlere iki ayrı anayasa değişikliği teklifi götüreceğini açıkladı.

Ortadoğu sorununa da değinen Demirel, "Irak'ın bütünlüğünü bozarak bir yere varılmaz. Kuzey Irak'ta statü aramak yerine, Irak'ın insan haklarını, demokratikleşmeyi ve bu kardeşlerimizin insan gibi yaşama hakkını aramak bence daha iyi çözümdür" dedi. Demirel bir soru üzerine, Kıbrıs'ta çözümün İnsanlık ilkelerine ve uluslararası adalete uygun olması gerektiğini, dünyada uygulanan hak ölçülerinin Kıbrıs'ta uygulanması halinde çözümün bulunacağını kaydetti.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi' nde yayımlandı.

5- Genelkurmay Başkanlığı, Çayırlı Karakolu'na geçen ay sonu düzenlenen baskın konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, PKK'nın baskında ağır silahlar kullandığı, baskına yaklaşık 400 militanın katıldığı, gerek baskın sırasında gerekse sınır ötesi operasyonda yaklaşık 200 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

6- Dışişleri Bakanlığı, ilgili ülkelere gönderdiği mektupla, Türkiye'nin Ortadoğu Barış Konferansı'nın S.aşamasına taraf olarak katılmak istediğini ve toplantının 2. ve 3. aşamalarına ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk ile seçimler, hükümet kurma çalışmaları ve iç politika konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Ga-zetesi'nde yayımlandı.

8- Türkiye'nin AT Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cem Duna ile Avrupa'nın geleceği ve Türkiye konusunda yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9- İki siyasi tutuklunun Ankara Kapalı Cezaevi'nden firar etmesi nedeniyle 38 siyasi tutuklu Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ne nakledildi.

10- Şırnak'ta kapatılan bir kömür ocağından kaçak kömür çıkarmaya çalışan 14 kişi göçük altında kaldı, olayda 9 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

11- Dağcılık Federasyonu eski başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Abdülmecit Doğru ile Erciyes Üniveritesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet Bilge, Erciyes Dağı'na tırmanışları sırasında çiğ düşmesi sonucu hayatlarını kaybettiler.

12- New York'ta düzenlenen Türk-Amerikan İş Konseyi toplantısı sona erdi. ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abromovitz, yaptığı konuşmada, Ortadoğu ve Sovyetler Birliği'ndeki durum gözönüne alındığında, Türkiye'nin bölgede bir güç merkezi durumuna geleceğini, ancak Türkiye'nin bu bölgede önemli bir rol oynamak isteyip istememesinin daha da önemli olduğunu söyledi.

13- İran Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Muhammed Ali Başareti, Türkiye'nin İran'a yük taşıyan Kıbrıs Rum bandıralı gemiyi alıkoymasının, uluslararası anlaşmalara aykırı ve çirkin bir davranış olduğunu söyledi.

14- Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Yannis Stathopuios, düzenlediği basın toplantısında, kongrenin onaylaması halinde ABD'nin ülkesine iki yıl içinde 505 milyon dolarlık silah satışı yapacağını, silahlar arasında 20 adet Apache helikopterinin de bulunduğunu açıkladı.

15- İsrail yanlısı "Güney Lübnan Ordusu" bir ültimatom yayımlayarak, Lübnan'ın güneyinde İsrail denetiminde bulunan bölgede bulunan hükümet birlikleri ile sivillerin 12 saat içinde bölgeyi terketmesini, bu sürenin bitiminde hareket eden herşeye ateş açılacağını bildirdi. Lübnan ordusu bu ültimatomu reddetti. Bu arada İsrail'in Hizbullah Örgütü üslerine yönelik 5 gündür sürdürdüğü bombardımanın devam ettiği bildirildi.

16- Hindistan'ın Pencap eyaletinde ayrılıkçı Sih gruplar arasında çıkan çatışmalarda 32 kişinin öldüğü bildirildi.

3 KASIM 1991

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı konusunda Sİ-yasi parti liderleriyle yapacağı görüşme öncesi, parti yetkilileri konuya İlişkin görüşlerini açıkladılar.

Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'nin gündeminde bir Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sorunu bulunmadığını belirtirken, SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, Cumhurbaşkanlığı sorununu TBMM'de çözmekten yana olduklarını, referandum gerektiğinde, partisinin üzerine düşeni yapacağını söyledi. RP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, konuyla ilgili düşüncelerini daha önce açıkladıklarını, Cumhurbaşkanı olacak kişinin, Türkiye'yi Batı ve ABD'ye teslim etmeyecek, maneviyatçı bir kişi olmasını istediklerini söyledi. DSP Genel Sekreteri Selçuk Dönmez de, Türkiye'nin pek çok sorunu bulunduğunu, böyle bir ortamda bir Cumhurbaşkanlığı sorunu çıkarılması taraftan olmadıklarını kaydetti.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muzaffer Arıcı, TEK'in dağıtım şebekelerinin özelleştirilmesi konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov, görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Konuk Başbakan Hasanov, Başbakan Mesut Yılmaz ile bir görüşme yaptı. Başbakanlık Sözcüsü Yalım Eralp, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın tanınması konusundaki farklı düşüncelerin giderildiğini bildirdi. Hasanov daha sonra DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

4- Diyarbakır'ın Hazro ilçesi yakınlarında bir araca teröristlerce açılan ateş sonucu 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 71 kişi yaralandı.

6- Erzurum, Ağn, Kars, Bingöl ve Muş'ta sığır vebası salgını başladı. Bu illere hayvan giriş çıkışian yasaklandı ve sıkı bir denetim başlatıldı. Hastalığın İran'dan ülkemize geldiği, aşılama ve gerekli önlemlerin alındığı açıklandı.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, New York'ta dün sona eren Türk-Amerikan İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin kısa sürede bütçe açığı ile mücadele politikasında başarılı olduğunu belirterek, kurulacak Demirel hükümetinin ekonomi politikasında kendilerininkinden özde farklılık olmayacağını, tarz farkı olacağını söyledi.

8- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye ile ilişkilerde somut adımlar atmak istediklerini belirterek,

Türkiye'nin, Karabağ sorununda Azerbaycan ile ülkesi arasında arabuluculuk yapması önerisinde bulundu.

9- Mısır'da bulunan El Ahram Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yayımlanan yıllık raporda, Körfez savaşından sonra Türkiye'nin bölgede öneminin arttığı ve bundan yararlanarak Türkiye'nin Ortadoğu'da uzun yıllar etkin bir rol üstleneceği belirtildi.

10- ABD'li iki parlamenter, Kongre'de Türkiye'ye üişkin yaptıkları konuşmalarda, seçimlerin Türkiye'deki demokratik yapıyı güçlendirdiğini ve iki ülke ilişkilerine olumlu katkıda bulunacağını belirttiler. İki milletvekili, Türkiye'yi "stratejik işbirliği yapmaya değer, demokratik ve güvenilir müttefik" olarak nitelediler.

11- Libya lideri Muammer Kaddafi'nin PKK lideri Abdullah Öcalan'ı ülkesine davet ettiği bildirildi. Kaddafi, Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barza-ni'ye de bir mesaj göndererek, sınır ötesi operasyon nedeniyle Türkiye'ye yönelik eleştirisini haklı bulduğunu belirtti.

12- Irak hükümetinin, Kuzey Irak'ta yasayan Kürtlere yakıt ve gıda maddesi ambargosu başlattığı bildirildi.

13- Ortadoğu Barış Konferansının ikili görüşmelerin yapılacağı ikinci aşaması Madrit'te başladı. İkili görüşmelerin yapılacağı yer konusunda İsrail İle anlaşamayan Suriye heyeti görüşmelere katılmayacağını açıkladı. Ancak, ABD Dışişleri Bakanı Baker'in araya girmesi ile Suriye heyeti görüşmelere katıldı.

14- İsrail'in Güney Lübnan'a beş gündür düzenlediği saldırıların hafiflediği, bölgede yaşayan çok sayıda Lübnanlının evlerine geri dönmeye başladığı bildirildi. Öte yandan ABD, İsrail'e Güney Lübnan'daki operasyona son vermesi çağrısında bulundu. Lübnan Başbakanı Ömer Kerami, İsrail'in bu çağrı doğrultusunda operasyonu durdurmayı kabul ettiğini açıkladı.

4 KASIM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, seçimlerden birinci parti olarak çıkan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i hükümet konusunu görüşmek üzere 7 Kasım Perşembe günü Çankaya Köşkü'ne davet etti.

Cumhurbaşkanı Özal, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü1 ndeki törende yaptığı konuşmada, dünyanın hızla değiştiğini, Türkiye'nin bu değişime ayak uydurması halinde geleceğinin daha iyi olacağını, önümüzdeki on yılda Beri ülkeleri yakalayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov'u kabul ederek bir süre görüştü. Temaslarını tamamlayan Hasan Hasanov, daha sonra Türkiye'den ayrıldı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı makamından indirilmesi konusunda Anayasa değişikliğine gidilmesi" için siyasi parti liderleriyle görüştü. Demirel, öneriyi SHP ve RP'nin "prensipte benimsediğini" ve sorunu ayrıntılı görüşmek üzere partiler arası komisyon kurulmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Başbakan Mesut Yılmaz, Demirel'le yaptığı görüşmede, öneriyi reddetti ve "dolu olan Cumhurbaşkanlığı makamıyla uğraşmak yerine boş olan Başbakanlık makamının doldurulması gerektiğini" söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanının parlamentonun üçte iki çoğunluğuyla seçilmesi önerisini desteklediklerini, Cumhurbaşkanlığı kurumunun parlamenter sisteme uygun hale getirilmesi İçin DYP'nin girişimlerine katkıda bulunacaklarını söyledi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Turgut Özal indirilmeden önce yerine seçilecek adayın adı üzerinde anlaşma sağlanması gerektiğini kaydetti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, Türkiye'nin pek çok sorunu bulunduğunu, bu sorunlar dururken Cumhurbaşkanlığının yeni bir bunalım nedeni olarak ortaya çıkmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye Gazetesi'nin işçi sorunlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Be SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'ye nezaket ziyaretinde bulundu. Erbakan görüşmelerde, DYP'nin kuracağı bir azınlık hükümetine dışardan destek verilmemesini İstedi.

5- DİE tarafından yapılan açıklamaya göre, ekim ayında tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 6.6, yıllık enflasyon yüzde 66 olarak gerçekleşti.

6- Türk Kızılayı tarafından, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti'ne 1 milyar lira tutarında 126 ton gıda yardımı gönderildi.

7- Türkiye'de bulunan Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, PKK'yi Irak'ın kışkırttığını, kendileriyle Türkiye arasındaki bağlantının koparılmak istendiğini, bu eylemleri doğru bulmadıklarını söyledi.

8- Türkiye'nin İran'a silah taşıyan Kıbrıs Rum bandıralı gemiye el koymasını protesto amacıyla, Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği önünde 300 üniversite öğrencisinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

9- Diyarbakır'ın Lice ilçesi Daralan köyü muhtarı teröristlerce kurşuna dizildi.

10- Sabah Gazetesi'nde yayımlanan "Şükran Mektubu" başlıklı haberde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ve özel evrakta tahrifat suçunu işlediği gerekçesiyle haberin yazarı Muammer Yaşar Bostancı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali Kemal Yıldırım hakkında Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

11- Mehmet Bayrak'in "Kürt Halk Türküleri" ve Mirzali Çimen'in "Dünü ve Bugünüyle Gerikalmışlık Sorunu" adlı kitapları Ankara DGM Başsavcılığı tarafından toplatıldı.

12- Ortadoğu Barış Konferansının ikinci aşamasını oluşturan İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki ikili görüşmelerin ilk turu tamamlandı. Görüşmelerde somut bir sonuç elde edilemedi.

13- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyetinde federal ordu birlikleriyle Hırvat milisler arasında çatışmaların yeniden şiddetlendiği ve Vukovar kentinin düşmek üzere olduğu bildirildi. Bu arada, AT yetkilileri, alınan ateşkes kararlarının başarılı olamaması durumunda Sırbistan'a karşı uygulanacak yaptırımları görüşmek üzere Lahey'de bir araya geldi. Sırbistan Devlet Başkanı Stobodan Miloseviç, zorla hiçbir ültimatoma uymayacaklarını açıkladı.

14- Filipinler'in devrik Devlet Başkanı Ferdİnand Marcos'un G yıldır sürgünde bulunan eşi İmelda Marcos ülkesine döndü.

5 KASİM 1991

1- Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere toplanan ANAP MKYK, kurulacak koalisyon hükümetine katılmamayı kararlaştırırken, bir azınlık hükümeti kurulması halinde takınılacak tutum konusunda Başbakan Mesut Yılmaz'a yetki verdi.

2- SHP Parti Meclisi, seçim sonuçlarını görüşmek üzere toplandı. Genel Başkan Erdal İnönü, "parti için birlik" çağrısında bulunarak, "güven vermeyen parti olmaktan kaçınılması" gerektiğini belirtti.

Öte yandan SHP listelerinden seçilen HEP kökenli milletvekilleri Genel Başkan İnönü'yü ziyaret ederek, SHP'de kalma koşullarını içeren 20 maddelik bir deklarasyon verdiler.

3- DYP Genel İdare Kurulu, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Genel Başkan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın davetine uyarak perşembe günü Çankaya Köşkü'ne gideceğini ve Özal ile görüşeceğini bildirdi. Demirel, "Geçmişten ders aldıklarını, başkalarının da aldığını zannettiğini, ülkenin sorunlarının sahipsiz kalmayacağını" söyledi. GİK toplantısından sonra yayımlanan bildiride de "Devlet Başkanlığı makamını devlete yaraşır bir hale getirecek olan TBMM, hükümet meselesini çözecektir." denildi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parti liderlerine düzenlediği nezaket ziyaretlerinin sonuncusunda DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüştü. Ecevit, konuşmasında, 12 Eylül öncesinde kurulan CHP-MSP koalisyonunun verimli olduğunu söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in "Cumhurbaşkanlığı sorununun" çözümü konusundaki önerilerini gerçekçi bulmadığını bildirdi. Ecevit, "mevcut seçim sistemiyle oluşan parlamentoda kim cumhurbaşkanı olursa olsun cumhurbaşkanlığının tartışmalı olacağını" belirterek, "cumhurbaşkanını halkın seçmesi durumunda da diktatör çıkacağını" kaydetti.

6- Türkiye'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ülkemizden ayrıldı.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorunu konusundaki gelişmeleri açıkladı.

8- Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyelerinden bazıları İle Yayın Kurulu üyeleri istifa ettiler.

9- Al Baraka Türk A. Ş. tarafından Cumhuriyet Gazetesi aleyhine açılan 1 milyar 50 milyon liralık tazminat davası mahkeme tarafından reddedildi.

10- Batman'da üç gündür devam eden yağışlar sonucu 50 ev yıkıldı, 600 ev de sular altında kaldı.

11 - Ortadoğu Barış Konferansının ikinci aşaması olan ikili görüşmelerin nerede yapılacağı konusunda belirsizlik devam ederken, Türk Dışişleri Bakanlığı, görüşmelerin Türkiye'de yapılması önerisinde bulunarak, bu öneriyi ilgili taraflara resmen iletti.

Bu arada İsrail'in Golan'da, Yahudi yerleşim birimleri kurmaya devam ettiği bildirildi.

12- Seçimlerle oluşan Bulgaristan Parlamentosu'nda ilk kez bir Türk, Parlamento Başkan Yardımcılığı'na getirildi.

13- Sovyetler Birliği Devlet Konseyi, 80 sektörel bakanlığın 15 Kasım'a kadar kaldırılmasını kararlaştırdı. Devlet Konseyi'nde cumhuriyetlerin kendi silahlı kuvvetlerini kurmaları konusunda da uzlaşmaya varıldığı bildirildi.

14- AT, Yunanistan hükümetine gönderdiği "acil raporda" bu ülkenin "ekonomisinin kötü durumda olduğu ve derhal önlem alınması gerektiği" uyarısında bulundu.

15- Küba Devlet Başkanı Fİdel Castro, "Ülkesinin, bağımsızlığını tehlikeye sokmadan yabancı sermayeye geniş ölçüde açılması" görüşünde olduklarını açıkladı.

16- İngiliz basın sektörünün önde gelen isimlerinden işadamı Robert Maxwell'in Atlantik Okyanusu1 nda yatından düşerek boğulduğu bildirildi.

6 KASIM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, seçim sonuçları ve siyasi gelişmeler konusunda görüşlerini açıkladı. Yılmaz, seçim yenilgisine yol açan üç nedenden birincisinin "Cumhurbaşkanının etkisinde bir parti imajı" olduğunu, ikincisinin ANAP'ın 12 Eylül'ün ürünü olduğu iddiaları ve üçüncü olarak da partinin iktidarı döneminde yolsuzluk ve haksız kazanç sağlandığı yolundaki iddialar olduğunu söyledi. Geçmişe sünger çektiklerini belirten Yılmaz, bundan sonra parti içi demokrasinin işleyeceğini ve parti disiplinine bağlı kalınacağını kaydetti.

Başbakan Mesut Yılmaz daha sonra, NATO zirvesine katılmak üzere, Dışişleri Bakanı Safa Giray ile birlikte Roma'ya gitti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen de düzenlediği haftalık basın toplantısında NATO Zirvesi konusunda bilgi verdi.

2- TBMM'de, milletvekilleri yemin töreni yapıldı. SHP'nin HEP kökenli Diyarbakır milletvekillerinden Hatip Dicle'nin "yemini Anayasa'nın 81. maddesi gereği okuduğunu" belirtmesi, Leyla Zana'nın da yemininin sonunda Kürtçe sözler söylemesi üzerine Meclİs'te sert tartışmalar çıktı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bu iki milletvekilinin partiden istifasını istedi. DYP Genel" Başkanı Süleyman Demirel de yaptığı açıklamada, bu davranışın reklam ve tahrikten başka birşey olmadığını ancak böyle şeylerin Türk halkını galeyana getireceğini söyledi. Uyarılar üzerine Hatip Dicle ve Leyla Zana usule uygun olarak yeniden yemin ettiler.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı'na çıkmasının hissi açıdan zor olduğunu, ancak kişisel sorunlar nedeniyle devlet İşlerinin aksatılamayacağını söyledi.

4- İstanbul'da bir işadamından fidye almak isteyen üç polis ile Gasp Masası ekibi arasında çıkan silahlı çatışmada, bir fidyeci ölü, diğer ikisi de sağ olarak ele geçirildi. Olayda bir başkomiser şehit oldu.

5- Şırnak'ın Silopi ilçesi sınır kesimindeki iki karakola ateş açan teröristler 3 eri şehit ettiler. Öte yarıdan teröristlerin Ahlat ve Siirt'te iki polis otosusuna ateş açtığı, Ahlat'taki olayda bir polisin şehit olduğu bildirildi.

6- YÖK'ün kuruluşunun 10. yıldönümü nedeniyle çeşitli üniversitelerde protesto gösterileri yapıldı.

7- Filipinler'de meydana gelen şiddetli kasırga nedeniyle oiuşan sellerde 2 bin kişinin Öldüğü, binlerce kişinin kaybolduğu ve çok sayıda yerleşim merkezinin sular altında kaldığı bildirildi.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andonis Samaras yaptığı açıklamada, AT'nin Sırbistan'a ekonomik ambargo uygulama isteğini ülkesinin kabul etmediğini, ambargonun koşullara bağlanmasını istediklerini bildirdi.

9- Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'da, son 46 yıldır ilk defa ekmek karneye bağlandı.

7 KASIM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, seçim sonucunda birinci parti durumuna gelen DYP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel'e hükümeti kurma görevi verdi.

Demirel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, hükümeti kurma çalışmalarına üç gün sonra başlayacağını ve 10-12 gün içinde hükümeti kuracaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı ve Anayasa değişikliği konularını görüşmediklerini belirten Demirel, terör, enflasyon, kalkınma farkları ve özelleştirme sorunlarını ele aldıklarını kaydetti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü parti gurubunda yaptığı konuşmada, iki milletvekilinin, dün yemin törenindeki davranışlarını kınadığını, eylemin kişisel bir çıkış olduğunu, bu tür davranışların ülkenin huzuruna hizmet etmeyeceğini belirterek, partide ortak davranış dışına çıkılmamasını istedi.

Bu arada iki milletvekilinin eylemi HEP kökenli milletvekilleri arasında görüş ayrılıklarına neden oldu. HEP eski Genel Başkanı SHP milletvekili Fehmi Işıklar konuyla ilgili açıklamasında, iki milletvekilinin istifasının doğru olacağını belirtirken, kendilerinin istifa etmeyeceklerini bildirdi.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de, ant içme törenini "Meclisin kara günü" olarak niteleyerek, olayların sorumlusunun SHP Genel Başkanı İnönü İle Cumhurbaşkanı Özal olduğunu söyledi.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, Güneş Gazetesi'ne verdiği demeçte, ekonomide çok başlı yönetime karşı olduklarını, görev verilmesi durumunda ekonomiyi tek başına sırtlamaya hazır olduğunu söyledi.

4- Ankara Valilİği'nce düzenlenen "Atatürk'ü Anma Haftası", Cumhuriyet Müzesi'nde yapılan törenle başladı.

5- Hakkari'nin Çukurca ilçesi dağltk kesiminde askeri bir helikopterin düşmesi sonucu bir subay ve bir er şehit oldu.

6- Çeşitli cezaevlerinden Eskişehir Özel Tip Cezaevİ'ne nakilleri protesto amacıyla, Ankara, Malatya, Bartın ve Eskişehir'de sürdürülen açlık grevlerine İstanbul'da Sağmalcılar Cezaevi'ndeki siyasi mahkumların da katıldığı bildirildi.

7- İstanbul'da dün bir başkomiser ile bir fidyecinin öldüğü olayla ilgili olarak fidye istenen işadamı gözaltına alındı.

8- YÖK'ün 10.kuruluş yıldönümü nedeniyle, İstanbul Üniversitesi'nde protesto gösterileri düzenleyen bir gurup öğrenci, polisin kendilerine dayak attığını öne sürerek Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

9- Cumhuriyet Gazetesİ'nde meydana gelen istifalar nedeniyle, bir grup yazar, sanatçı ve öğretim üyesi basın toplantısı düzenleyerek, bu gazeteyi okumama çağrısında bulundular.

10- NATO zirvesi İtalya'nın başkenti Roma'da başladı. Zirvenin ilk günü, ittifakın 'Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi" oluşturarak eski Varşova Paktı ülkeleriyle ilişki kurması kararlaştırıldı ve yeni strateji belgesi açıklandı. NATO'nun yeni "stratejik kavramı" da tanımlanarak, "daha çevik, daha az ve daha yüksek teknolojili" ittifak güçlerine dayandırılması öngörüldü.

Zirve'de Türkiye'nin görüşlerini Başbakan Mesut Yılmaz açıkladı. Yılmaz konuşmasında, Avrupa'nın yeni savunma kimliğinin NATO'nün yerini alamayacağını söyledi.

11- Orhan Pamuk'un "Sessiz Ev" adlı romanına, Fransa'da "La de Couverte" Ödülü verildi.

12- Almanya Parlamentosu Bundestag Meclisi genel kurul toplantısında, 'Türkiye, Irak, İran, Suriye ve Sovyetler Birliği'ndeki Kürt azınlığın haklarına saygı gösterilmesi" istendi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşan Helmut Schaefer yapttğı konuşmada, Türkiye'de İnsan haklarının "hala endişe verici" durumda olduğunu söyledi.

13- Yugoslavya'da çatışmalar yer yer devam ederken, Sırbistan'ın yeni bir ordu kurmayı kararlaştırdığı bildirildi. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, AT'nin Yugoslavya'ya ekonomik yaptırım uygulama yetkisi olmadığını kaydetti. Bu arada Hırvatistan ordusunda görüş ayrılıkları ve anlaşmazlıkların ortaya çıktığı haber verildi.

Bu arada Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tunjman, ABD'den Hırvatistan'daki savaşı durdurmak amacıyla askeri müdahalede bulunmasını istedi.

14- Sovyetler Birliği'nde, 1917Devrimi'nin yıldönümü ilk kez resmi olarak kutlanmadı. Başkent Moskova'da komünistler ve anti-komünistler tarafından gösteriler yapıldı,

8 KASIM 1991

1- Roma'da yapılan NATO doruğuna katılan Başbakan Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Safa Giray Türkiye'ye döndüler Başbakan Yılmaz, hareketinden önce Roma'da düzenlediği basın toplantısında, NATO'nun Avrupa'nın güvenliğinin temel taşı olmaya devam edeceğini kaydetti.

2- SP Genel Sekreter Yardımcısı Yalçın Büyükdağlt yaptığı yazılı açıklamada, Eskişehir özel Tip Cezaevi'nde işkence ve kötü muamele yapıldığını belirterek, uygulamalara son verilmesini ve sorumlular hakkında soruşturma açılmasını istedi.

3- Adıyaman'da seçim sonuçlarına itirazları inceleyen YSK, bu ilde 4 milletvekilliğinin tamamını SHP'nin kazandığını açıkladı.

4- 298 hakim ve savcının ataması yapıldı.

5- Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği tarafından düzenlenen "20GQ'li Yıllarda Yüksek Öğretim" sempozyumu İstanbul'da yapıldf.

6- ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Richard Clark Barkley, güven mektubunu Cumhurbaşkanı Özal'a sundu,

7- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın; ANAP Gerıel Başkanlığı sırasında, 1983 seçimlerinden sonra ABD'nin Ankara Büyükelçisi'ne "şükran mektubu" gönderdiği yolunda Sabah Gazetesi'nde yayımlanan yazı ve öne sürülen iddialar konusunda gazete sahibi, yazı işleri müdürü ve yazarı aleyhine açtığı 5 milyar liralık tazminat davasına, Ankara 17.Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı.

8- TBMM'de dün yapılan yemin töreninde, Meclis kürsüsünde Kürtçe ifadeler kullanan HEP kökenli SHP milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana hakkında DGM Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

9- Devletin bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yaptıkları, Siyasi Partiler Kanunu ve Anayasa'yı ihlal ettikleri öne sürülen Sosyalist Partili 13 sanığın yargılanmasına İstanbul DGM'de başlandı.

10- DYP Van Milletvekili Mustafa Kaçmaz'ın evi kimliği beiiriz kişilerce kurşunlandı, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

11- Çeşitli cezaevlerinden Eskişehir özel Tip Cezaevi'ne yapılan nakilleri protesto amacıyla 5 ceazaevinde başlatılan açlık grevi G.gününe girdi. Nakilleri protesto amacıyla bir grup sanatçı imza kampanyası başlattı.

12- İstanbul'da bir işadamından fidye almak isterken çatışma sonucu ele geçirilen fidyeci polislerle ilgili soruşturmada gözaltına alınan polislerin sayısı 31'e yükseldi.

13- İstanbul Eminönü'nde silahlı dört kişi, bir mutemetten yaklaşık 2 milyar lira değerinde 15 kilo altın ve dövizi alarak kaçtı.

14- İçişleri Bakanlığı'nın, 4 yeni belediye daha kurulmasına İlişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

15- Strasbourg İnsani Bilimler Üniversitesi, Yaşar Kemal'e Onur Doktoru unvanı verdi.

16- Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği'ne kimliği belirlenemeyen kişilerce molotof kokteyli atıldı, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

17- Iraklı Kürt liderler Celal Talabani ve Mesut Barzani, Avrupa Parlamentosu1 nün 18 Kasım'da yapılacak genel kuruluna davet edildiler.

18- Roma'da iki gün devam eden NATO doruk toplantısi yayımlanan sonuç bildirisiyle sona erdi. Bildiride, Doğu'dan gelen tehditin sona erdiği belirtilerek, NATO'nun güçlerinde yapısal değişikliğe gitmesi; daha hızlı hareketli küçük çokuluslu birlikler oluşturulması gereği vurgulandı, örgütün giderek siyasi bir yörüngeye oturacağına işaret edilen bildiride, AGİK'in güçlendirilmesi kararlaştırıldı. Toplantı sonunda ayrıca SSCB'yi demokrasi ve nükleer silahlar konusunda uyaran bir bildiri yayımlandı.

ABD Başkanı George Bush, toplantının dünkü bölümünde yaptığı konuşmada, örgüte üye Avrupa ülkelerinin kartlarını açıkça masaya koyması çağrısında bulunarak, NATO'nun, SSCB'nin çözülme süreci karşısında nasıl bir tavır alacağını ve AT'nin savunma konusunda ABD'den beklentilerinin neler olduğunu sordu,

Almanya Başbakanı Helmut Kohl da konuşmasında, NATO'yu zayıflatmayı düşünmediklerini, ancak Avrupa'nın kendi güvenlik yapılarını oluşturması gerektiğini söyledi.

19- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağiı Dağlık Karabağ özerk bölgesinde, Ermenilerle Azeriler arasında şiddetli çatışmalar çıktığı, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

20- SSCB'nin Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nursultan Nazarba-yev, ülkesinde fiyatların serbest bırakılacağını açıkladı.

21- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde federal ordunun Hırvatistan'a karşı saldırılarını yoğunlaştırdığı ve liman kentlerini ablukaya aldığı bildirildi. Bu arada, Roma'da toplanan AT heyeti, bu ülkeye karşı bir dizi ekonomik yaptırım kararı aldı ve BM Güvenlik Konseyi'ne petrol ambargosu uygulanması yolunda çağrıda bulundu.

22- Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, Ortadoğu Barış Konforansı'nın ikinci aşamasını oluşturan ikili görüşmelere iki hafta içinde Washington'da başlanacağını, bu konuda tarafların anlaşmaya vardığını açıkladı.

23- Güney Kore Devlet Başkanı Roh Tae-Woo, televizyonda yaptığı konuşmada, ülkesinin elinde bulunan tüm kimyasal ve biyolojik silahları yok edeceğini açıkladı.

9 KASIM 1991

1- Bakanlar Kurulu, bağımsızlığını İlan eden Azerbaycan Cumhuriyeti'ni tanıma kararı aldı. Türkiye Azerbaycan'ı tanıyan ilk ülke oldu.

Başbakan Mesut Yılmaz toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, kararın iki ulusa da hayırlı olmasını diledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ayaz Muttalibov ve Başbakan Hasan Hasanov, karardan sonra Başbakan Yılmaz'ı telefonla arayarak teşekkür ettiler.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, çeşitli iç ve dış sorunlara ilişkin görüşlerini açıkladı. Demirel, Güneydoğu'da mevcut durumun çok ciddi olduğunu belirterek, Türkiye'nin dış politika alanında da önemli sıkıntıları bulunduğunu, NATO ve Almanya ile ilişkilerin buna örnek olduğunu kaydetti.

3- Seçim sonuçlarının değerlendirildiği SHP Küçük Kurultayı başladı. Genel Başkan Erdal İnönü, açılış konuşmasında, seçim sonuçlarının ortada olduğunu, bunun hesabını kurultayda vereceklerini, ancak kişisel yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğini bildirdi. Meclis'te Anayasa çizgisi dışına çıkan milletvekillerinin istifalarını beklediğini belirten İnönü, Güneydoğu'da ayrı devlet isteyenler bulunduğunu, bunun bir iç savaşa yol açacağını vurgulayarak, sorununun çözümünde SHP'nin daha önce hazırladığı programın uygulanmasını istedi.

4- İsveç'in İstanbul Başkonsolosu Kaı Falkman, Türkiye-Avrupa ilişkileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Çevre Bölgesel Planlama Yerel Yönetimler Komitesi tarafından "Bursa"nın, 1991 yılı "Avrupa Şehri" seçilmesi nedeniyle bir ödül töreni düzenlendi.

6- Sovyetler Birliği'nde iç hat seferi yapan bir yolcu uçağı, silahlı dört Çeçen Türkü tarafından kaçırılarak Ankara'ya İndirildi. Çeçen-İnguş Özerk bölgesinin bağımsızlığı için bu eylemi yaptıklarını belirten hava korsanları, 171 yolcu ve 7 mürettebatı bulunan uçağı Esenboğa Havaalanı'nda 5.5 saat rehin tuttuktan sonra Sovyetler Birliği1 ne döndüler.

7- SP Malatya İl Başkanı Hasan Kayaş hakkında, seçimler sırasında yasalara aykırı hareket ettiği gerekçesiyle DGM'ce 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

8- Diyarbakır'ın Kulp, Şırnak'ın Silopi ve Muş'un Mazgirt ilçesi kırsal kesimlerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden ikisi ölü, ikisi de yaralı olarak ele geçirildi.

Öte yandan, Mardin'in kırsal kesimlerinde yasadışı örgüte yardım ve yataklık yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 28 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar.

9- Samsun'da meydana gelen trafik kazasında 10 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

10- ABD Başkanı George Busn, Lahey'de AT yetkilileriyle yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, AT tarafından açıklanan önlemlere uygun olarak, ülkesinin de Yugoslavya'ya karşı ekonomik yaptırım uygulayacağını ve bu ülkeye petrol ambargosu uygulanması konusunda BM kararı hazırlanmasına yardımcı olacağını açıkladı.

11 - Fransız şarkıcı ve oyuncu Yves Montand Paris'te öldü.

10 KASIM 1991

1- Atatürk, ölümünün 53.yıldönümünde, yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle anıldı. Anıtkabir'de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yılmaz ve siyasi parti liderleri katıldılar.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Yılmaz birer konuşma yaptılar.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yıimaz't Çankaya Köşkü'n-de kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, Başbakan Yılmaz'ın NATO zirvesi, ABD Başkanı Bush ve diğer liderlerle yaptığı görüşmeler konusunda Cumhurbaşkanı Özal'a bilgi verdiği bildirildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin küçük kurultay toplantısının kapanışında yaptığı konuşmada, görevinden çekilmeyeceğini bildirdi.

SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, parti yönetimine yönelik eleştirileri yanıtladı. Çetin, sorunların genel başkan değiştirmekle çözümlenemeyeceğini, karamsarlığa kapılmadan elbirliğiyle çözülebileceğini belirterek, kurultay raporunun olağanüstü kurultaya sunulacağını bildirdi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü bir açıklama yaparak, TBMM'de, yemin törenindeki sözleri nedeniyle Diyarbakır milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle'nin istifalarını beklediğini bildirdi.

Bu arada, HEP MYK'den yapıian açıklamada, İnönü eleştirilerek, bu olaya gösterilen tepkinin ve sonuçlarının HEP'e ihale edilmeye çalışılmasının haksızlık olduğu belirtildi.

4- Dışişleri Bakanı Safa Giray düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye büyükelçilik açılmasının gündemde olduğunu, ilk aşamada Ermenistan, daha sonra da tüm Sovyet cumhuriyetlerinde konsolosluk açmayı hedeflediklerini söyledi.

5- İzmir DGM, hayali ihracatçılar, kaçakçılar ve bankaları dolandıranların sağladıkları haksız kazançları geri ödemeleri durumunda şartlı tahliyeden 1/5 oranında yararlanmasını öngören Terörle Mücadele Kanunu hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi, usûl eksikliği nedeniyle başvuruyu geri çevirdi.

6- Çeşitli illere bağlı 9 beldede belediye teşkilatı kurulması kararlaştırıldı. Konuyla ilgili üçlü kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- İç hat seferi sırasında Çeçen eylemciler tarafından kaçırılarak Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirilen Sovyet yolcu uçağının Grosni'ye geri döndüğü,

tüm yolcu ve görevlilerin serbest bırakıldığı bildirildi. Eylemciler tutuklanırken, Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı'na bağlı bitliklerin bölgeye gönderildiği, Çe-çen-İnguş Özerk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Cahar Dudayev için tutuklama emri çıkarıldığı kaydedildi.

8- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Boris Pankin yaptığı açıklamada, NATO zirvesi sonuç bildirgesinde, eski Doğu Bloku ülkelerinin işbirliğine çağrılmasının "doğru yönde atılmış bir adım" olduğunu söyledi.

9- Yugoslavya'daki iç savaşa müdahale etmesi amacıyla, Sırbistan'ın BM Güvenlik Konseyİ'nden Barış Gücü göndermesi için ilettiği istek, Hırvat yönetimince de desteklendi. Öte yandan Hırvatistan Savunma Bakanlığı seferberlik ilan etti.

10- Nikaragua'da Ulusal Kurtuluş Cephesi kurucularından Carlos Fonseca'-nın mezarının parçalanması üzerine, Sandinist gerillaların Managua belediye başkanı ile Contra merkezine saldırılar düzenledikleri bildirildi.

11- Almanya'da son günlerde artan ırkçı eylemleri protesto etmek amacıyla yaklaşık 70 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş yapıldı.

12- Çin ile Vietnam, Pekın'de yapılan toplantılar sonucu, aralarındaki sınır anlaşmazlıklarını görüşmeler yoluyla çözümleme konusunda anlaşmaya vardılar.

11 KASIM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, olası bir DYP SHP koalisyonu konusunda görüşlerini açıkladı ve Türkiye'de hiçbir koalisyonun 2 yıldan fazla sürmediğini" söyledi.

ANAP MKYK toplanarak seçim sonuçlarını değerlendirdi. Başbakan Mesut Yılmaz toplantıda, partide yeniden yapılanmaya dönük önlemler ile partiyi tek başına iktidara getirecek politikalar belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıda bir grup delege, "RP ittifakının rejim için tehlikeli olduğunu ve yükselişin durdurulması gerektiğini" söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümeti kurma çalışmaları çerçevesinde, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile görüştü. Yaklaşık iki saat süren görüşmede, koalisyon kurma konusunda ilke anlaşmasına varıldı. Görüşmede ayrıca, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'mn değiştirilmesi konusunda görüş birliği sağlandı. Demirel ve İnönü, bakanlıkların partilerin oy oranına göre paylaşamayacağı-m. her iki partinin de hükümette ortak sorumluluk yükleneceğini belirttiler.

DYP Genel Başkanı Demirel, BBC'ye verdiği demeçte, hiçbir siyasi partinin Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü yıkmaya yönelik politika izlemeyeceğini belirterek Türkiye'nin vatan ve millet olarak böyle bir tehlikeyi eli kolu bağlı seyredemeyeceğini söyledi. Demirel bir soru üzerine cumhurbaşkanlığı sorununun hükümetin kurulmasından sonra ele alınacağını kaydetti.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Ankara'da düzenlenen "Atatürk'ü Anma" toplantısında yaptığı konuşmada, Atatürk'ün cumhuriyetin temeli olarak getirdiği laiklik anlayışının son zamanlarda hızlanan bir tempo ile sömürüldüğünü ve ülke birlik ve bütünlüğünün yıkılmak istendiğini söyledi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Hükümetin KİT zamlarını seçimden önce durdurarak yeni hükümete bıraktığı yolundaki tartışmalar konusunda bir açıklama yaparak, bakanlığına bağlı kuruluşlarda geciktirilmiş zam bulunmadığını söyledi.

5- 10 ilde devam eden Olağanüstü Hal uygulamasının 19 Kasım'dan itibaren tekrar uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk'un TBMM Başkaniı-ğı'na aday gösterildiğine ilişkin bir önerge DYP grubunda imzaya açıldı.

7- Eski Başbakan ve ANAP Erzincan Milletvekili Yıldırım Akbulut, iç politikadaki gelişmeler ve yeni hükümet konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Çeşitli cezaevlerinden Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ne yapılan nakilleri protesto etmek amacıyla başlayan açlık grevlerine katılanların sayısı 219'a ulaştı.

9- 28.Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı.

10- 2500 liralık madeni paralarla 100 bin liralık banknotlar tedavüle çıkarıldı.

11- Antalya'nın Kaş ilçesinden Yunanistan'ın Meis adasına 20 Türkün kaçtığı ve Yunanistan'dan siyasi iltica talebinde bulunduğu bildirildi.

12- KKTC Bakanlar Kurulu, SSCB'den bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti'ni tanıma kararı aldı.

13- Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçeninguş Özerk Cumhuriyeti lideri Ca-har Dudayev, başkent Grosni'de düzenlediği basın toplantısında bağımsızlık yolunda geri adım atmayacaklarını açıkladı. Rusya Federasyonu Parlamentosu, Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Çeçen-İnguş'ta olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin kararnamesini reddetti.

Bu arada Türkiye'deki Çeçen cemaatı adına yazar Tarık Cemal Kutlu tarafından yapılan açıklamada, Cumhuriyet'in Rusya Federasyonu ile ilişkilerinde arabulucu olması ve sesini dünyaya duyurması amacıyla Türkiye'ye çağrıda bulunuldu.

14- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, ülkenin kuzeyinde yaşayan Kürtlere karşı yeni bir saldırı başlattığı, Erbil kenti yakınlarında ordu birlikleriyle Peş-mergeler arasında çatışmalar çıktığı bildirildi.

15- İngiltere Başbakanı John Majör ile Almanya Başbakanı Helmut Koni'ün dün Bonn'da Avrupa siyasi birliğinin korunması konusunda bir görüşme yaptıkları açıklandı.

16- ABD, 16 yıl aradan sonra Kampuçya'da diplomatik temsilcilik açtı.

17- Hindistan'da "Halk Savaşı Grubu" adlı gerillaların kurduğu pusu sonucu 9 polisin öldüğü, 13'ünün de yaralandığı bildirildi.

18- Güney Afrika'da siyah gruplar arasında çıkan çatışmalarda 52 kişinin öldüğü, 175 kişinin yaralandığı bildirildi.

12 KASIM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, yeni hükümetin getireceği bazı anayasa değişikliklerini destekleyeceklerini açıkladı. Hükümetleri döneminde terör ve Güneydoğu konularında kendilerine anlayış gösteren muhalefete kendilerinin de anlayış göstereceğini belirten Yılmaz, Azerbaycan'ın tanınması konusunda Demirci'den mutabakat alındığını söyledi.

2- 7-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güneydoğu, yeni hükümet ve dış politika konularında Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel gazetecilere yaptiğı açıklamada, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile yaptığı görüşmede her hangi bir anlaşmazlık çıkmadığını ve kendisiyle yarın tekrar görüşeceğini açıkladı. Demirel, kurulacak hükümetin bir görev hükümeti olacağını ve ortak sorumluluk içinde hareket edileceğini kaydetti.

4- SHP TBMM Grubu, PM ve Grup Yönetim Kurulu, "DYP ile koalisyon hükümeti kurulması ve görüşmeler için Genet Başkan Erdal İnönü'ye yetki verilmesini" kararlaştırdı. İnönü, koaliyon protokolünde yer almasını istedikleri ilkeleri belirterek, bakanlık paylaşılmasında sorun çıkmayacağını, anlaşmazlığın ortak amaçlar konusunda çıkabileceğini bildirdi.

5- SHP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak 19. dönem parlamentonun ilk soru önergesini verdi. Almak, Başbakan'm yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Güneydoğu Anadolu'daki köylerin çevresinin mayınlandığı iddialarının yanıtlanmasını İstedi.

6- DSP Genel Sekreteri Selçuk Dönmez yaptığı açıklamada, Türk halkının uyum içinde çalışacak bir koalisyon hükümetini özlediğini belirterek, DYP-SHP koalisyonunun başarılı olmasını umduklarını söyledi.

7- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı düzenlediği basın toplantısında, YÖK'ün 10 yıllık uygulamaları hakkında bilgi verdi. Doğramacı, bir YÖK raporu hazırladığını belirterek, yeni hükümetin YÖK'ü feshetmemesi ve yasa değişikliğine gitmesi durumunda yasaya uyacaklarını söyledi.

8-TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı, yeni kurulacak hükümetten beklentileri ve ekonomik gelişmeler konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- Ankara Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof.Türkkaya Ataöv'e, Yugoslavya'nın iç ve dış politikasına yıllardır duyduğu ilgi ve bu ülke halklarına birçok uluslararası toplantıda verdiği destek nedeniyle Yugoslavya'nın en yüksek nişanı olan "Altın Çelenkli Yugoslav Bayrağı" Ankara'da düzenlenen törenle verildi.

10- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Micvel El Tikriti, hükümeti kurmakla görevlendirilen DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'e iki-üç gün içinde Bağdat'ın iki mesajını sunacağını açıkladı. Tikrili, ülkesinin PKK"yı desteklemediğini belirterek, yeni dönemde Irak'ın Türkiye ile olan İlişkilerini düzeltmek istediğini söyledi.

11- Diyarbakır'ın Lice ilçesi yakınlarında bir askeri araca ateş açan teröristler bir üsteğmeni şehit ettiler. Teröristler Bingöl'de de Köy Hizmetleri Müdürlüğü şantiyesini basarak, 4 aracı ateşe verdiler.

12- İstanbul Fatih'te yaklaşık 100 kişilik bir grup, bölücü bir gösteri yaptı. Göstericiler, 4 banka şubesine molotof kokteyli atarak yangın çıkardılar. Olayda 20 kişi gözaltına alındı.

13- Azerbaycan Halk Cephesi, dün başkent Bakü'de Atatürk'ü Anma töreni düzenledi. Halk Cephesi ayrıca her yıl 10-11 Kasım'ın "Atatürk'ü Anma Günü" olmasını kararlaştırdı.

14- AT dışişleri bakanları, topluluk içindeki "siyasi birlik" konusunu görüşmek üzere Hollanda'nın Noordwijk kentinde bir araya geldiler. İngiltere heyeti, Hollanda'nın sunduğu "birlik anlaşması" taslağını reddetti,

15- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov düzenlediği basın toplantısında, ülkesinde yeni bir muhafazakar darbe tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, ancak reformların bütün hızıyla devam edeceğini söyledi. Bu arada Moskova'da açlık tehlikesinin baş gösterdiği bildirildi.

16- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde çatışmaların devam ettiği, federal ordunun, Vukovar ve Dubrovnik kentlerini bombalamayı sürdürdüğü bildirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Federal Başkan Yardımcısı Branko Kostic, BM Barış Gücü'nün devreye girmemesi durumunda federal başkanlığın topyekün" savaş hali ve genel seferberlik ilan edeceğini, Barış Gücü'nün bunalıma barışçı çözüm bulunması için son şans olduğunu söyledi.

17- Baltık Cumhuriyetleri, ütvanya, Letonya ve Estonya, BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) üyeliğine kabul edildiler.

13 KASIM 1991

1- Turizm Bakanı ve Türk Demokrasi Vakfı Başkanı Büient Akarcalı, 1991 yılı Uluslararası Demokrasi Ödülü'nün bu yıl, Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yelt-sin, Çekoslavakya Meclis Başkanı Dubçek ve Gümülcİne Milletvekili Sadık Ahmet'e verileceğini açıkladı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, koalisyon görüşmeleri için yeniden bir araya geldiler. Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "her iki partinin masaya getirdikleri paketler arasında pek fark olmadığını" belirterek, "herşeyin olumlu ve anlayış içinde cereyan ettiğini" söyledi. Partilerin Genel Sekreterleri Gökberk Ergenekon ve Hikmet Çetin ortak bir açıklama yaptılar. Açıklamada, "demokratikleşme" ve "istikrar" konularını ele alacak iki komisyon kurulduğu, bazı konularda anayasa değişikliğine gidilmesi konusunda görüş birliğine varıldığı bildirildi.

3- SHP Ankara Milletvekili Uluç Gürkan, Başbakan Mesut Yılmaz'ın yanıtlaması jstemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kardeşi Korkut Özal ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli'nin ortağı bulunduğu B şirket aracılığıyla hayali ihracat yaptıkları iddialarına açıklık getirilmesini istedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında DYP-SHP koalisyonunu değerlendirdi. Erbakan, kurulacak hükümetin geniş tabanlı olamayacağını, gerçek halk tabanının muhalefette olduğunu belirterek, bu koalisyonun azınlık hükümeti olacağını öne sürdü.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesİ'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin sınır bölgesinde üslenen ABD birliklerine bağlı uçak ve helikopterlerin Cudi Dağı'nda PKK militanlarına malzemeler bıraktığı yolunda haberler aldığını ve bundan kuşku duyduğunu belirterek, Kuzey Irak'ta oluşan otorite boşluğunun, Türkiye ve Irak arasında anlaşmaya varılarak doldurulması gerektiğini söyledi.

6- MİT Müsteşarı Korgeneral Teoman Koman, Milliyet Qazetesi'nin, Teşkilatın sorunları ve bazı siyasilerin telefonlarının dinlendiği iddiaları hakkında sorularını yanıtladı.

7- Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmet El Sabah, "şükran ziyaretleri" çerçevesinde Ankara'ya geldi.

8- Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde inceleme yapan 14 doktor, tutuklularda işkence izleri bulunduğunu açıkladılar. Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı ilgililer hakkında soruşturma başlattı. Adalet Bakanı Suat Bilge tutuklulara dayak atıldığını ve

soruşturma başlatıldığını doğruladı. İstanbul'da bir grup tutuklu ve hükümlü yakını, adı geçen cezaevine şevkleri protesto etmek için gösteri yaptı. Gösteriye müdahale eden polis 27 kişiyi gözaltına aldı. Sevkieri protesto amacıyla Buca ve İzmir cezaevlerinde de açlık grevlerine gidildi. .

9- Bitlis ve Ştrnak'ta güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan 3 ayrı çatışmada 3 terörist ölü olarak ele geçirildi. Kars'ta bir terörist güvenlik güçlerine teslim olurken, bölücü örgüte yataklık yaptıkları belirlenen 9 kişi gözaltına alındı Si-irt'in Köprübaşı köyü muhtarı teröristler tarafından öldürüldü.

10- İstanbul'da bir işadamını kaçırdıkları gerekçesiyle ikisi polis 5 kişi tutuklandı.

11- Yeni Ülke Gazetesi'nİn 10-16 Kasım tarihli saytsı ile Devrimci Proletarya dergisinin ilk sayıst DGM kararıyla toplatıldı.

12- Avrupa Futbol Şampiyonası Grup Eleme maçında Türk Milli Futbol Takımı, İrlanda Milli Takımı'na İstanbul'da 3-1 yenildi.

13- Almanya Parlamentosu Bütçe Komisyonu, insan haklarının ihlal edildiğini gerekçe gösterersk, Türkiye'ye yapacağı askeri yardımın 1992 yılında kullanılması öngörülen miktarının 25 milyon marklık bölümünü bfoke etme kararı aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen, "Bu kararın sıkıntılı bir dönem geçirmekte olan iki ülke ilişkilerine katkıda bulunmayacağına inanıyoruz" dedi.

14- SSCB Başkanı Gorbaçov, Rusya'dan bağımsızlığını ilan eden Çeçen-İn-guş özerk bölgesinde sorunun güç kullanarak değil siyasi yollarla çözümlenmesinden yana olduğunu açıkladı.

Bu arada, Rus parlamento heyetini kabui etmeyen Ceçen-İnguş Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev, bağımsızlıklarının tanınmaması halinde Moskova-Bakü yolunu kapatacaklarını söyledi.

15- SSCB Dışişleri Bakanı Boris Pankin, Afganistan mücahit, heyetini kabul ederek bir görüşme yaptı. Pankin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, mücahitlerin Necibullah yönetimiyle savaşa son vermelerini, Kabil'de bir İslam devleti kurmaları halinde kendilerini tanıyacaklarını söyledi.

16- Yugoslavya'da barışı sağlamakla görevli heyetin başkanı Lord Carrting-ton Sırp ve Hırvat liderlerle görüşerek, Yugoslavya'ya gönderilmesi düşünülen Barış Gücü'ne ilişkin bir plan sundu. Bu arada Dubrovnik kentinde ateşkesin sağlandığı, Vukovar kentinde de Hırvat güçlerin geri çekilmeye başladığı bildirildi.

17- ABD Dışişleri Bakant James Baker, Pasifik ülkelerine yaptığı gezi nede-

niyle gittiği Seul'de yaptığı açıklamada, Asya'daki en önemli güvenlik sorununun Kuzey Kore'deki nükleer silahlar olduğunu söyledi.

18- ABD Savunma Bakanlığı yayımladığı bir bildiriyle, ABD'nin Avrupa'daki askeri tesislerinden 71'ini daha 1995 yılına kadar kapatacağını veya faaliyetlerini sınırlayacağını açıkladı.

19- Etiyopya'nın Dire Dawa kentinde iki kabile arasında çıkan çatışmada 50 kişinin öldüğü bildirüdi.

14 KASIM 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, görevi devredinceye kadar fiyat ayarlamasına gitmeyeceklerini açıkladı. Yılmaz, koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamaması halinde, DYP'nin kuracağı azınlık hükümetini destekleyeceklerini söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kardeşi Korkut Özal ve Ekrem Pakdemirli'nin ortağı oldukları 8 şirketin hayali ihracat yaptıklarına ilişkin SHP Ankara Milletvekili Uluç Gürkan tarafından verilen soru önergesini yanıtladı. Toperi, söz konusu şirketlerde Cumhurbaşkanı Özal'm 1979'dan beri hissesi bulunmadığını ve iddianın doğru olmadığını bildirdi.

3- 10 ilde olağanüstü hal uygulamasının dört ay daha uzatılması TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- DYP Genel Başkanı Demirel ile SHP Genel Başkanı İnönü, üçüncü kez bi-raraya gelerek koalisyon görüşmelerine devam ettiler. İki liderin anarşi ve terör konusunda alınacak önlemlerde görüş birliğine vardıkları açıklandı. Görüşmelere geçilmeden bir açıklama yapan Demirel, demokratikleşme planının yarın açıklanacağını, koalisyon protokolünün ise daha sonra ele alınacağını bildirdi.

Bu arada iki partinin oluşturduğu "Demokratikleşme Komisyonu" tarafından hazırlanan, anayasa ve yasalarda yapılacak değişikliklere ilişkin kararlar kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti grubunda koalisyon çaiışma-ları konusunda bilgi verdi. Ülke şartlarını tesadüflere bırakmayacaklarını belirten Demirel, hükümet kurma ve bakanlık dağılımının grupta zedelenmeye yol açmamasını istedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partinin kuruluş yıldönümü nedeniyle parti örgütüne gönderdiği mesajda, mevcut seçim sisteminin demokrasiye engel olduğunu, bu seçim sistemiyle partisinin hakkı olanın çok altında milletvekili sayısıyla TBMM'de temsil edildiğini söyledi.

7- HEP eski Genel Başkanı ve SHP milletvekili Fehmi Işıklar, TBMM1 deki yemin töreni sırasında yemin kuralları dışına çıkan milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana'ntn SHP'den ihraç edilmeyeceklerini açıkladı.

8- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, faaliyetlerinin Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğu gerekçesiyle Sosyalist Parti'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

9- Türkiye'ye dün gelen Kuveyt Emiri Şehy Cabir El Ahmet El Sabah ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kabul edildi. İki ülke heyetleri arasındaki resmi görüşmelerde, her alanda temasların sıklaştırılması ve işbirliğinin arttırılması konusunda mutabakata varıldı. Cumhurbaşkanı Özal'ı ülkesine davet eden Kuveyt Emiri El Sabah ve heyeti Türkiye'den ayrıldı.

. 10- ABD'nin Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yaparak, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, ABD birliklerinin PKK militanlarına helikopterlerle malzeme attığı yolundaki açıklamasının doğru olmadığını, ABD'nin PKK'yı desteklemediğini, aksine kınadığını bildirdi.

11- Uluslararası Gazete Editörleri Federasyonu'nun (FİEJ) 19.sempozyumu İstanbul'da başladı.

12- İstanbul Boğazı'nda canlı hayvan taşıyan Lübnan bandıralı gemi ile Filipin bandıralı bir geminin çarpışması sonucu Lübnan gemisi battı. Olayda çok sayıda hayvan teief olurken mürettebattan 29 kişi kurtarıldı, 2 kişi kayboldu.

13- Brüksel'de yapılan NATO Zirvesİ'nde bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Safa Giray, Türkiye'nin Bulgaristan'daki demokrasi ve piyasa ekonomisine geçiş sürecini desteklediğini, Türk azınlığın iki ülke arasında "köprü" rolü oynayacağını söyledi. Bulgaristan Devlet Başkanı Jelyu Jelev de yaptığı açıklamada Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan arasında üçlü diyalog önerisinde bulundu. Dışişleri Bakanı Safa Giray, öneriyi olumlu bulduklarını açıkladı.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı radyo konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının egemenliğini kabul etmeyen hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

15- Uluslararası Af Örgütü, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ndeki dayak ve işkence olaylarını bütün dünyaya duyuran bir bildiri yayımlayarak "acil işlem" çağrısında bulundu. Örgüt, Türk hükümetine de başvuruda bulunarak soruna acil önlem getirilmesini istedi.

16- ABD'de temaslarda bulunan Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Pet-rosyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi için hiçbir önkoşulları olmadığını belirterek, bu konuda ABD'nin aracılık etmesini istedi.

17- Kampuçya eski Devlet Başkanı Prens Norodom Sihanuk, 13 yıllık sürgünden sonra ülkesine döndü.

18- Mtsır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Mısır Meclisi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'e, Ortadoğu Barış Konferansı ile başlayan müzakere sürecini tehdit edecek maceracı politikalardan kaçınması çağrısında bulundu.

19- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile birliğe bağlı 7 cumhuriyetin liderlerinin katılımıyla toplanan Devlet Konseyi, ülkenin adının "Egemen Devletler Birliği" olarak değiştirilmesini ve Sovyet anayasasının lağvedilerek, her cumhuriyetin kendi anayasasıyla yönetilmesini onayladı.

20- Yugoslavya'da federal ordu birliklerinin Vukovar kentini kuşattığı, son çarpışmalarda yaklaşık 170 Hırvat milisin öldüğü bildirildi.

15 KASIM 1991

1- DYP ile SHP arasındaki koalisyon protokolünün önemli maddelerinden olan "demokratikleşme paketi" açıklandı. Pakette, 15 yasa ve 11 anayasa maddesinde değişiklik yapılması öngörüldü.

Bu arada iki parti lideri 4. kez biraraya gelerek bir süre görüştüler. Görüşmede ekonomik konularda mutabakata varıldığı açıklandı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Bakanlar Kurulu listesinin yann belirleneceğini ve Cumhurbaşkanı Özai'ın onayına sunulacağını açıkladı. Türkiyenin önemli ekonomik sorunları olduğunu belirten Demirel, şok tedbirler uygulamayacaklarını kaydetti.

Bu arada Demirel'İ ziyaret eden AT parlamenteri Richard Balfe, Türkiye'nin demokratikleşme yolundaki adımlarını memnunlukla karşıladıklarını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da yapılan "Gıda Sanayii Kongresinde yaptığı konuşmada, kimsenin umutsuzluğa düşmemesi gerektiğini, koalisyonun uzun ömürlü olacağını söyledi.

4- Seçimler öncesinde RP ve İDP ile birleşerek RP'den milletvekili seçilen MÇP eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve 18 arkadaşı Refah Partisi'nden istifa etti. Türkeş yaptığı açıklamada, yeni bir oluşuma imkan vermek amacıyla bağımsız çalışmayı uygun bulduklarını söyledi.

5- Bakırköy Belediye Başkanı SHP'ii Yakup Akyüz partisinden istifa etti.

6- 28. Antalya Altın Portakal Film Festİvali'nde en iyi film ödülü, yönetmenliğini Ömer Kavur'un yaptığı "Gizli Yüz" adlı filme verildi.

7- Siirt'in Pervari ilçesi Belenoluk köyü karakoluna saldıran teröristler 5 eri şehit ettiler. Çatışmada iki terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- İstanbul'da iki ayrı kuyumcuyu soyan silahlı kişiler, kendilerine direnen 2 kişiyi öldürdüler.

9- Yazar İsmail Beşikçi'nin iki kitabı, İstanbul DGM tarafından Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesi gereğince toplatıldı.

10- Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ne şevkleri protesto amacıyla, İstanbul'da üniversite öğrencileri gösteri düzenledi. İstanbul ve Ankara'da da bir grup avukatın Adalet Bakanı'na telgraf çektiği, Adana'da bir grup öğrencinin açlık grevine başladığı bildirildi.

11- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, televizyonda yayınlanan 32. Gün programı yapımcısı Gazeteci Mehmet Ali Birand hakkında, "evrakta sahtekarlık yapmak suretiyle haksız kazanç sağlamak ve görevi kötüye kullanmak" iddiasıyla dava açtı.

12- Yunanistan, Türk savaş uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal etliği gerekçesiyle Ankara'ya protesto notası verdi.

13- KKTC'nin 8. kurutuş yıldönümü KKTC'de törenlerle kutlandı. Yıldönümü nedeniyle siyasi parti liderleri KKTC Cumhurbaşkanı Demktaş'a kutlama mesajları gönderdiler.

14- Azerbaycan'ın Özerk Nahcivan Cumhuriyeti, KKTC'yi resmen tanıdı.

15- ABD ve İngiltere, 1988 yılında İskoçya'nın Lockerbie kenti üzerinde 270 yolcusuyla düşen yolcu uçağındaki patlamadan Libya'yı sorumlu tuttu. Patlamayla ilgili olarak iki Libyalı istihbarat görevlisi hakanda tutuklama emri çıkarılırken, Libya'dan, resmen iadeleri istendi. Libya ise suçlamaları reddetti.

16- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, dün yapılan Devlet Konseyi toplantısından sonra televizyonda yaptığı konuşmada, SSCB'nin içinde bulunduğu durumun güçlü bir yönetim gerektirdiğini, cumhuriyetlerin Moskova ile siyasal birlik oluşturmaya yanaşmamaları durumunda sert önlemlere başvurulacağını söyledi.

17- Yugoslavya'da Federal Parlamento, Hırvat asıllı Başbakan Ante Marko-vic ve Dışişleri Bakanı Budimir Loncar'i ülkenin içinde bulunduğu durumdan sorumlu tutarak görevden aldı.

16 KASIM 1991

1- TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanlığı seçimleri için geçici Başkan Ali Rıza Septioğlu'nun başkanlığında toplandı. Yapılan üçüncü tur oylama sonunda DYP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Hüsamettin Cindoruk, TBMM'nin 19. Başkanı oldu.

Cumhurbaşkanı Turgut Özaf gönderdiği bir mesajla. Meclis Başkanlığına seçilen Cindoruk'u kutladı.

2- Adalet Bakanı Suat Bilge, Özel Tip Ce?aevi'nde incelemelerde bulunmak üzere Eskişehir'e gitti.

Türk Tabipler Birliği; avukatlar ve bazı kuruluşların başvurulan üzerine yapılan araştırmada, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ndeki 119 tutuklu ve hükümlünün vücutlarında travma sonucu oluşan yara ve sıyrıklara rastlandığını bildirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu, Nokta Dergisi'ne verdiği demeçte, Gü-neydoğu'da meydana gelen olaylarla ilgili olarak, yörede bulunan askeri birliklerin zaman içinde çekileceğini ve yerlerine özel eğitim görmüş jandarma komando birliklerinin yerleştirileceğini bildirdi.

4- DYP-SHP ortak komisyonlarının terörün önlenmesine ve ekonomik önlemlere ilişkin olarak hazırladığı raporlar açıklandı.

DYP'den Koksal Toptan, Necmettin Cevheri, SHP'den Ertuğrul Günay, Mehmet Moğultay ve Seyfi Oktay'ın katılımıyla oluşan komisyonun, Güneydoğu sorunu, anarşi ve terör konularında temel politikalarını belirleyen ortak raporu, partilerin Genel Sekreterleri Gökberk Ergenekon ve Hikmet Çetin tarafından açıklandı. Raporda, Güneydoğu Anadolu'da yaşanan terörün partilerüstü ve çok önemli bir sorun olduğu, sorunun çözümünün hukuk devleti içinde mümkün olduğu belirtilerek, anarşi ve terör olaylarının etkisiz hale getirileceği bildirildi.

DYP'den Tansu Çiller, İlhan Kesici, SHP'den Onur Kumbaracı başı, Abdütkadir Ateş ve Korel Göymen'in katılımıyla oluşan ekonomi komisyonu, çalışmalarını tamamladı. Çiller ve Kumbaracıbaşı raporla ilgili olarak verdikleri bilgilerde, ilk hedefin enflasyonun düşürülmesi olduğunu belirterek, ekonomiye yeniden hız verecek bir onanm programının uygulanması gerektiğine dikkat çektiler.

5- SHP, TBMM Grubu Genel Başkan Erdal İnönü'nün başkanlığında toplandı. İnönü, son aşamasına gelen koalisyon çalışmaları konusunda milletvekillerine bilgi verirken, demokratikleşme, ekonomi, Güneydoğu ve terör konularında DYP ile SHP'nin anlaştığına dikkat çekti.

6- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Yardımcısı Fahrettin Kurt başkanlı-

ğında toplandı. Toplantı sonunda ANAP Başkanlık Divanı'nın istifa ettiği bildirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kurt, tüzük üzerinde yapılacak çalışmalardan sonra toplanacak MKYK'da başkanlık divanının yeniden belirleneceğini bildirdi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan bir açıklama yaparak, RP listelerinden seçime girerek TBMM'de yer alan MÇP eski genel başkanı Alpaslan Türkeş ve 18 partilinin istifalarını televizyondan öğrendiğini ancak, RP'nirı gücünün sayılara bağlı olmadığını belirtti.

8- MÇP Olağanüstü Genel Kurul toplantısında, Genel Başkanlığa, bu görevi vekaleten yürüten Mehmet Irmak seçildi.

9- Edirne Gazeteciler Cemiyeti'nin Olağan Genel Kurul toplantısında, Cemiyet Başkanlığına Milliyet Gazetesi Edirne Büro Şefi Bülent Ayan seçildi.

10- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Ekkerhard Eichoff, PKK terörü ve son zamanlarda gerginleşen Türk-Alman ilişkileri konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

11- Siirt'in Şirvan ilçesinde, yolcu araçlarını durdurarak kimlik kontrolü yapan PKK'lı teröristler, 4'ü korucu 6 kişiyi öldürdüler, olayda 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Berlin'de Mete Ekşi adlı Türk'ün ırkçı Almanlar tarafından öldürülmesini protesto etmek isteyen 130 kişilik bir gösterici Türk grubuyla polis arasında çatışma çıktığı, 7 kişinin tutuklandığı bildirildi.

13- İngiliz İşçi Partisi Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyesi Richard Bal-fe, KKTC'de, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hakkı Atun ve Başbakan Derviş Eroğlu ile görüşmelerde bulundu.

14- ABD Devlet Başkanı George Bush, Irak'ın BM kararlarını ihlal ettiğini öne sürerek, bölgedeki Amerikan askeri varlığının devam edeceğini söyledi.

15- Çin Devlet Başkanı Yang Shangkun, ülkesini ziyaret etmekte olan ABD Dışişleri Bakanı James Baker'la yaptığı görüşmede, iki ülkenin ilişkilerinde ABD’nin baskı yapmaya kalkmasının, ilişkileri yıpratacağını belirtti.

16- Moskova'da SSCB ile Afgan mücahitleri temsilcileri arasında yapılan görüşmeler sonunda yayımlanan ortak bildiride, Afganistan'da geçici bir İslam hükümeti kurulması ve daha sonra seçimlere gidilmesi konusunda uzlaşma sağlandığı bildirildi.

17- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Batılı ülkelere acil yiyecek yardımı çağrısı yaparak, "aksi takdirde isyan çıkacağını" söyledi.

17 KASIM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, çeşitli meslek gruplarının katılımıyla gerçekleştirilen "Pazar Toplantıiarfnın kasım ayı konuğu olarak İstanbul'da yapılan toplantıya katıldı. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında, dünyadaki değişim ve Türkiye'nin bu değişimdeki yeri üzerinde durdu.

2- TBMM Başkanlığı görevine seçilen Hüsamettin Cİndoruk, gazetecilere yeni yasama dönemine ait hedeflerini açıklarken, TBMM'yi halkın Meclis'i yapacağım" dedi. Cindoruk, yasama organının aynı zamanda denetim organı ve ve demokrasinin kurucu unsuru olduğunu belirterek, bu nedenle TBMM Başkanı'nın bütün partilere aynı mesafede bulunması gerektiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Arnavutluk'a gitti. Orgeneral Güreş, Etimesgut Askeri Havaalanında düzenlediği bastn toplantısında ziyaretine ilişkin bilgi vererek, İki ülke arasında askeri alanda gerçekleştirilebilecek anlaşma yollarını arayacağını bildirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, yeni kurulacak DYP-SHP koalisyon hükümetinin bir "toplumsal uzlaşma hükümeti" olacağını belirterek, koalisyon girişimi ve görüşmelerinin halkta çok büyük bir rahatlama sağladığını söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, DYP ve SHP'nin koalisyon protokolü çerçevesinde açıkladıkları "demokratikleşme paketi"ne tam destek verdiğini, pakette yer alan önerilerle demokrasi hedefine ulaşılmasının mümkün olacağını belirtti.

6- DYP ve SHP arasında yürütülen koalisyon çalışmalarının, hükümetin çatısı ile ilgili bir anlaşmazlık yüzünden kesintiye uğradığı bildirildi. Partilerin yetkililerince yapılan açıklamalarda görüşmelerin sürdürüleceği belirtildi.

7- Türk-İş ve Hak-İş yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, DYP-SHP koalisyon protokolünde yer alan, "sendikal haklara yönelik kısıtlamaların kaldırılması ilkesi" olumlu karşılandı.

8- TÜPRAŞ tarafından yapılan açıklamada, petrol ve petrol ürünlerine yüzde 11-20 oranında zam yapıldığı bildirildi.

9- İzmir'de Yeni Asya Gazetesi tarafından Said-i Nursi'nin 30. ölüm yıldönümü nedeni ile düzenlenen bir toplantıda, Atatürk'e ve cumhuriyet dönemine ilişkin suçlamalarda bulunudu.

10- Şırnak'ta güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada bir er şehit oldu, bir PKK'lı öldürüldü.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü.

12- Yüksek Seçim Kurulu'nun, 20 Ekim genel seçimleri kesin sonuçları ile Adıyaman'daki itirazlara ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Yugoslavya'da federal ordu birlikleri 86 gündür kuşatmada tuttukları Vu-kovar'a girerek, kentin büyük bölümünde denetimi ele geçirdiler. Hırvatistan Enformasyon Bakanlığı Sözcüsü Kresimir Maçan yaptığı açıklamada, askeri açıdan kenti kurtarma olasılığının kalmadığını belirtti, Hırvatistan hükümeti yaptığı bir açıklamada, sivillerin yaşam güvenliğinin sağlanması durumunda, kenti savunan tüm güçlerin teslim olacağını duyurdu.

Karadağ Devlet Başkanı Milo Djukanovic, BM barış gücü gönderilmesi koşuluyla ordu birliklerinin Hırvat topraklarından çekileceğini bildirdi.

14- Rusya Cumhuriyeti'nden bağımsızlık ilan eden Çeçen-İnguş Özerk Cumhuriyeti'nin Devlet Başkanı Cahar Dudayev, Başbakanlığa Yarağı Mamodayev'i atadı.

15- Pekin'e yaptığı üç günlük ziyareti tamamlayan ABD Dışişleri Bakanı James Baker düzenlediği basın toplantısında, Çin'in önemli bir uluslararası füze kontrolü anlaşmasını koşullu olarak onaylama vaadinde bulunduğunu bildirdi.

18 KASIM 1991

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı. Başbakan Mesut Yılmaz, hükümete danışmaksızın zam yaptıkları gerekçesiyle, TÜP-RAŞ Genel Müdürü Mehmet Savran ile Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Erkan Yü-lek'in görevden alındıklarını ve yapılan zamların durdurulduğunu bildirdi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin DYP-SHP koalisyonuna ilişkin sorularını yanıtladı. Yılmaz, hükümetin kurulacağına inandığını söyledi.

2- TBMM Danışma Kurulu, Başkan Hüsamettin Cindoruk başkanlığında yaptığı toplantıda, siyasi parti gruplarının Başkanlık Civanı'na verecekleri üyelerin görev yerlerini belirledi.

3- DYP ile SHP arasında dün kesilen koalisyon görüşmeleri yeniden başladı. Parti liderlerinin biraraya gelerek, kabinede yer alacak bakanları belirleyerek, hükümet protokolünü imzalayacakları bildirildi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demtrel ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, ayrı ayn düzenledikleri basın toplantılarında, partiler arasındaki görüşmelere ilişkin bilgiler verdiler.

4- Siyasi parti liderleri, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u Meclis'teki odasında ziyaret ederek kutladılar

5- Dışişleri Bakanlığı1 ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Ege'deki bir tatbikat sırasında Yunan hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Atina tarafından verilen protesto notasını reddetti.

G- Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, siyasi partilere, partilerarası bir komisyon oluşturularak anayasa değişikliği için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

7- PKK'lı teröristlerin Tunceli ve Silvan'da düzenledikleri baskınlarda, 4 sivil vatandaşın Öldürüldüğü, devriye görevi yapan güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu 5 polisin yaralandığı bildirildi.

8- KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hakkı Atun, TBMM Başkanlığt'na seçilen Hüsamettin Cindoruk'a bir kutlama mesajı gönderdi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü-Nelson Ledsky, Yunanistan'da yapılan Kıbrıs konulu bir konferansta, ABD'nin Kıbrıs politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ledsky, ABD'nin Kıbrıs'ta federasyon ilkesini benimsediğini bildirdi.

10- Yugoslavya'nın Bosna-Hersek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ali İzzetbego-viç, Yunanistan'a yaptığı ziyareti tamamladı. Yunanistan Başbakanı Konslantin Mitsotakis ile bir basın toplantısı düzenleyen İzzetbegoviç, Üsküp'ün Atina ile sınır güvenliği anlaşması imzalamaya hazır olduğunu söyledi.

11- Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah, resmi temaslarda bulunmak üzere Moskova'ya gitti.

12- Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada, Lockerbie uçak faciası ile ilgili olarak, Batılı ülkeler tarafından Libya'ya karşı yapılan tehditlerden endişe duyulduğu bildirildi.

13- İslami Cihad Örgütü, elinde tuttuğu iki Batılı rehineyi daha serbest bıraktı. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta serbest bırakılan biri İngiliz, diğeri Amerikalı iki gazeteci, Suriye'nin başkenti Şam'a götürülerek BM temsilcilerine teslim edildiler.

19 KASIM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da yapılan Uluslararası Giyim Sanayicileri Sempozyumu'na katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Özai, "İstanbul, Doğu ve Orta Avrupa ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi'nin rnoda merkezi olabilir" değerlendirmesini yaptı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM'nin daha etkin çalışabilmesi için partiler arası bir komisyon oluşturularak iç tüzük taslağı hazırlanacağını bildirdi.

Hüsamettin Cindoruk, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı kabul etti. Cindoruk görüşmede, TBMM'nin temel yapısını değiştirmede çağın gereklerine uygun "demokratik bir iç tüzük" yapılması için harekete geçildiğini belirtti.

3- Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, parti içinde yapılması düşünülen değişikliklere değindi. Yılmaz, grup toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, parti içinde bir grup revizyona gideceklerini ve haziran ayından itibaren partilerini her türlü seçim önerisine hazırlayacaklarını belirtti.

4- DYP ile SHP arasında yapılan koalisyon görüşmeleri tamamlandı. DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genei Başkanı Erdal İnönü, hazırlanan koalisyon protokolünü imzaladılar

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, SHP ile sürdürülen koalisyon görüşmelerine ilişkin bilgiler vererek, DYP-SHP koalisyonunun uyumlu ve uzun ömürlü olacağını ifade etti.

6- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM Grubunda yaptığı konuşmada, milletvekillerinden, kurulacak koalisyon hükümetine destek vermelerini ve katkı yapmalarını istedi. İnönü, koalisyon çalışmalarının halk tarafından benimsendiğini ve desteklendiğini dile getirdi.

7- ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Richard Barkley düzenlediği ilk basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs, PKK ve terör sorunu gibi konularda görüşlerini açıkladı. Barkley, gazetecilerin soruları üzerine yeni kurulacak koalisyon hükümetine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, 'Türkiye insan hakları konusunda ilerlemeler kaydetmektedir" dedi.

8- Yeni Ülke Gazetesi'nin 17-23 Kasım tarihli son sayısı ile Özgür Halk Dergi-si'nin 15 Kasım tarihli 13. sayısı İstanbul DGM'ce toplatıldı.

9- Arnavutluk'a resmi bir ziyarette bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Arnavutluk Savunma Bakanı Perikli Teta üe görüştü,

10- birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Cyrus Vance, Yugoslavya'ya Barış Gücü gönderilmesi konusunda Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile görüştü.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, yayımladığı bir kararname ile eski Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze'yt yeniden aynı göreve atadı,

12- Rusya'nın Kafkasya bölgesindeki Kabardino-Balkar Özerk Cumhuriyeti'n-de yaşayan Türk asıllı Balkarlar bağımsızlıklarını ilan ettiler.

13- Irak'ta görev yapan BM uzmanlarının, nükleer silah yapımında kullanılan tesislerin büyük bölümünü yok etlikleri açıklandı.

20 KASIM 1991

1- DYP-SHP koalisyonuyla, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin 49 hükümeti, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından onaylandıktan sonra göreve başladı.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a Bakanlar Kurulu listesini sunduktan sonra geldiği Başbakanlıkla düzenlediği basın toplantısında, listeyi kamuoyuna açıkladı.

DYP'nin20. SHP'nin 12 bakanlık aldığı listeye göre; Başbakanlık görevini Süleyman Demirel'in yaptığı kabinede, Erdal İnönü Devlet Bakam ve Başbakan Yardımcısı, Tansu Çiller, Cavit Çağlar, Ekrem Ceyhun, Gökberk Ergenekon, M.Ali Yılmaz, Akın Gönen, Mehmet Batallı, İbrahim Tez, Mehmet Kahraman, Erman Şahin, Ömer Barutçu, Güler İleri, Orhan Kitercioğlu ve Şerif Ercan Devlet Bakanı oldular. Kabinede, Seyfi Oktay Adalet Bakanı, Nevzat Ayaz Milli Savunma Bakanı, Hikmet Çetin Dışişleri Bakanı, İsmet Sezgin İçişleri Bakanı, Koksal Toptan Milli Eğitim Bakanı, Yıldırım Aktuna Sağlık Bakanı, Sümer Oral Maliye ve Gümrük Bakanı, Onur Kumbaracıbaşı Bayındırlık ve İskan Bakanı, Tahir Köse Sanayi ve Ticaret Bakanı, Necmettin Cevheri Tarım ve Köyişleri Bakanı, Ersin Faralyalı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Yaşar Topçu Ulaştırma Bakam, Mehmet Moğultay Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Fikri Sağlar Kültür Bakanı, Abdülkadir Ateş Turizm Bakanı, Vefa Tanır Orman Bakanı, B.Doğancan Akyürek Çevre Bakanı olarak görev aldılar.

Yeni kabinede hükümet sözcülüğünü Devlet Bakanı Akın Gönen üstlendi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Bakanlar Kurulu toplantısının açış konuşmasında Başbakan Demirel, hükümetin arkasında büyük bir halk desteği olduğunu söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ederek, yeni görevinden dolayı kutladı. Görüşmede Cindoruk, Meclis'İn yeni döneminde, yasama organı kararlarında hukuka ve Anayasa'ya bağlılığa özen gösterilerek, Anayasa Mahkemesi'ne fazla iş çıkarılmayacağını umduğunu belirtti.

4- Düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, Libya lideri Muammer Kadd-dafi'nin PKK'nın eylemleri konusunda takındığı tutumu eleştirerek, bu tutumun, "Libya'nın terörizmle ilişkisi olduğu yolunda uluslararası camiada mevcut çeşitli iddiaları boşa çıkarma çabalarına ters düştüğünü" söyledi.

Dinçmen, Lockerbie faciası ile ilgili olarak ABD açıklamalarını ilgi çekici bul-

duklarını, olayın bağımsız bir mahkemede karara bağlanması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin konunun aydınlatılmasına yönelik faaliyetleri destekleyeceğini söyledi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, yeni koalisyon hükümetinin uzun ömürlü olamayacağını ve milletin sorunlarına çözüm getirmekten uzak olduğunu ileri sürdü.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevrt, 12 Eylül müdahalesinin ardından oluşturulan 12 Eylül hukukunun biran önce kaldırılması gerektiğini belirterek, tüm partilere ulusal uzlaşmayı yansıtan bir Anayasa hazırlama çağrısında bulundu.

7- Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ndeki uygulamaları protesto etmek amacıyla açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlüler, ziyaret gününde yakınları ile görüştürülmediler.

İstanbul Barosu'na bağlı avukatlar bir bildiri yayımlayarak, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ndeki uygulamaları protesto ettiklerini bildirdiler.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi' nden yapılan yazılı açıklamada, Eskişehir Özel Tip Cezaevinde muayene edilen 198 kişiden 119'unda darp ve cebir izi saptandığı belirtildi.

8- Avrupa Parlamentosu, PKK'nın eylemlerini 'terörizm" olarak niteleyen bir karar önerisini oylama kararı aldı.

AT Dönem Başkanı ve Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, 'Türkiye'nin kendi sınırları dahilinde Kürt kökenli terörist gruplarla karşı karşıya olduğunu" söyledi.

9- ABD Başkanı George Bush düzenlediği basın toplantısında, Lockerbie uçak faciasından sorumlu tuttuğu Libya'ya karşı izlenecek tutum konusunda, tüm seçeneklerin olası olduğunu ancak temkinli bir karar alınacağını açıklayarak, ABD'nin müttefikleriyle görüş alışverişinde bulunacağını bildirdi.

10- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Fransız Antenne-2 televizyonuna verdiği demeçte, ülke çapında yaşanan yiyecek sıkıntısı ve ekonomik bunalımların, bir başkaldırı ve diktatörlük yolunda komplo tehlikesini arttırdığını söyledi.

11- SSCB İçişleri ve Savunma Bakanlıklarının ortak olarak yayımladığı bir bildiride, kendi ordularını kurma yolundaki cumhuriyetler uyarılarak, bu cumhuriyetlerin orduya ait silah ve tesislere el koymaları halinde, silahla karşılık verileceği bildirildi.

12-Yugoslavya Federal Başkanlık Konseyi, karasularına yabancı ülke gemilerinin girmesini yasakladı.

İngiltere, Hırvat sivillerin tahliyesine yardımcı olmak için Hırvatistan kıyılarına göndereceği gemilere ateş açılması durumunda kesinlikle karşılık verileceğini bildirdi.

Yugoslavya Federal Dışişleri Bakanı Budimir Loncar'ın istifa ettiği bildirildi.

21 KASIM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Gü-reş'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yahudi Federasyonları Konseyi Genel Kurulu'-nun açılış oturumuna uydu aracılığıyla hitap ederek, "İspanya'dan kaçan Yahudilerin Türkiye'ye yerleşmelerinin 500. yıldönümünün kutlandığı bu dönemde Ortadoğu'da kalıcı ve adil bir barışın tesisini arzuluyoruz" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan açıklamada, Baltimore kentinde toplanan Könsey'in, Cumhurbaşkanı Özal'a, 500 yıl boyunca Türklerle birarada barış içinde yaşadıkları gerekçesiyle şükranlarını sundukları bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Genel Kuru-lu'nda okundu. TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demi-rel'in de onayıyla, hükümet programının 25 Kasım Pazartesi günü Meclis'e sunulacağını bildirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan Başkanlık Divanı seçimlerinde, SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar, DYP İzmir Milletvekili Yıldırım Avcı, ANAP Adana Milletvekili Yılmaz Hocaoğlu ve RP Çorum Milletvekili Yasin Hatipoğlu, TBMM Başkan vekilleri oldular. TBMM İdare Amirliği ve Divan Katipliklerine de partilerin gösterdiği listeler uyarınca yapılan oylamalar sonucu belirlenen üyeler seçildi.

3- Başbakanlık ve bakanlıklarda devir teslim törenleri yapıldı. Eski Başbakan Mesut Yılmaz, önemli iç ve dış sorunların olduğu bir dönemde Demirel'in Başbakanlık görevini üstlendiğini ifade ederek kendisine başarılar diledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, barışçı bir toplum düzeninin kurulması ve sivil toplum örgütlenmesinin sağlanması için anayasal ve yasal engelleri kaldırmakla işe başlayacaklarını bildirdi. Moğultay AA'ya verdiği demeçte, kamu görevlilerine sendikal hak ve özgürlükleri tanıyacak gerekli yasal düzenlemeler yapacaklarını belirtti.

5- SHP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak, Başbakan Süleyman Demirel'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı köylerin etrafının mayınlandığını savlayarak, bu uygulamanın amacının ve uygulamaya ne zaman son verileceğinin açıklanmasını istedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, AA'ya verdiği bir demeçte, DYP-SHP koalisyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Koalisyon hükümetinin ekonomik konularda zorlanacağını bu yüzden demokratikleşmeye ağırlık vereceğini belirten Ecevit iyi bir koalisyon hükümetinin keyfi yönetimi engellemesi gerektiğini

söyledi. Ecevit, ülkenin en önemli sorununun "Güneydoğu'daki asayişsizlik" olduğunu belirterek, bu konuda çözümlerin açıklanmasını istedi.

7- Anayasa Mahkemesl'nin Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, 1988 yılı kesin hesabını Siyasi Partiler Yasası'na uygun olarak mahkemeye sunmayan Yeşiller Partisi hakkında uyarma cezası verildi.

8- Seçim propogandası döneminde televizyonda yaptığı bir konuşmada, "devleti ve askeri kurumları tahkir ettiği" iddiasıyla hakkında soruşturma açılan SP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ankara DGM'nin talimatı doğrultusunda İstanbul DGM Savcılığı'nda ifade verdi. Perinçek, hakkındaki suçlamaları reddetti.

9- Bir süre önce yayımlanan bir yazıdan dolayı, Ankara 2. Ceza Mahkeme-si'nde 18 ayrı dosya halinde hakkında dava açılan 2000'e Doğru dergisi sorumlularının, yapılan inceleme sonucu beraatlerine karar verildi.

10- Basın Konseyi'nin her yıl yayınladığı bilimsel araştırmaların sonuncusu, gazyteci-yazar ve iletişim uzmanı Dr. Haluk Şahin tarafından hazırlanarak, "Yeni İletişim Ortamı, Demokrasi ve Basın Özgürlüğü" adıyla yayımlandı.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerince yapılan bir açıklamada, Türkiye'deki üslerde bulunan Amerikan uçaklarının gerekirse Irak'a karşı kullanılabileceği bildirildi.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Kalamidas düzenlediği bir basın toplantısında, ülkesinin, Türkiye ve Bulgaristan ile olan sınırında silahsızlanma İsteğinde olduğunu belirtti.

13- ABD Savunma Bakanı Dick Cheney, Güney Kore Savunma Bakanı Lee Jong-Koo ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore'nin nükleer silah programına ilişkin belirsizlikler giderilinceye dek Güney Kore'de ABD askeri varlığının süreceğini söyledi ve Güney Kore'de bulunan ABD birliklerinin azaltılmasını öngören anlaşmanın ikinci aşamasının süresiz ertelendiği bildirildi.

22 KASIM 1991

1 - Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve başkanlık divanı üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Özal kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'de bundan sonra koalisyonların sık sık gündeme geleceğini söyledi. Özal, Güneydoğu sorununa da değinerek, bölge halkına şefkatle yaklaşılması gerektiğini belirtti.

2- İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ve Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile 6 milletvekilinden oluşan bir heyet Eskişehir Cezaevi'nde incelemelerde butundu. Adalet Bakanı Seyfi Oktay burada yaptığı açıklamada, cezaevindeki uygulamaların önceki iktidarın talimatları doğrultusunda yapıldığını belirterek, "gerekli çözümleri getirip Eskişehir Cezaevini gündemden çıkaracaklarını" bildirdi.

3- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, sağlık politikaları konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aktuna, sağlık kuruluşlarında hiç kimsenin parası olmadığını için geri gönderilmeyeceğini, en kısa sürede sağlık güvencesi sistemi getirileceğini söyledi.

4- Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nca Başbakan Süleyman Demirel ve Devlet Bakanı Mehmet Kahraman'a gönderilen mektupta, Türkiye'de en önemli insan hakları sorununun işkence olduğu belirtilerek çözüm bulunması istendi. Bu arada, İstanbul'da bir süre önce kaybolduğu bildirilen Hüseyin Toraman adlı kişinin ailesi ve yakınlarından oluşan 30 kişilik grup süresiz açlık grevine başladı.

5- AT Komisyonu Türkiye Temsilciliği tarafından İstanbul'da düzenlenen "2000'li Yıllara Doğu Türkiye ve AT' konulu konferansa katılan yabancı uzmanlar, Türkiye'nin AT'ye zamansız başvuruda bulunduğunu, AT'nin de çifte standart uyguladığını belirttiler.

6- İstanbul'da bir polis uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

7- Tunceli'de yapılan operasyonlarda, yasadışı ayrtlıkçı örgüte yardım ve yataklık ettikleri belirlenen 20 kişi tutuklandı.

8- Türkiye, Viyana'da devam eden Açık Semalar Konferansı'na Kıbrıs Rum kesiminin tam üye sıfatıyla katılmasını veto etti.

9- Yasadışı PKK örgütü lideri Abdullah Öcalan, Turkish Daily News'e verdiği demeçte, koalisyon hükümetinin iyi niyetli yaklaşımlarını istismar etmeyeceklerini, ancak bazı güçlerin Demirel'in reform girişimlerini engelleyebileceğini, bölgedeki sorunun insani uygulamalarla çözümlenebileceğini söyledi.

10-Avrupa Parlamentosu aldığı bir kararla, Irak sınırından içeri 40-50 kilometre giren Türk ordusunun uluslararası hukuk kurallarını aykırı davradığını ileri sürdü. Aynı kararda PKK'nın bir terör örgütü olduğu ve Kuzey Irak'taki Kürtlerin özerklik mücadelesini tehlikeye düşürdüğü belirtildi.

11- Bulgaristan hükümeti, şubat ayından itibaren okullarda Türkçe öğretilme sine izin verilmesini kararlaştırdı.

12- BM Güvenük Konseyi, Mısır Başbakan Yardımcısı Butros Gali'yi BM Ge nel Sekreterliği'ne seçti. Gali'nin görevi yılbaşında Cuellar'dan devralacağı bildirildi.

13- Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde, Sovyetler Birliği İçişleri Ba-kanlığı'na ait bir helikopterin düşmesi sonucu meydana gelen kazada, aralarında milletvekli ve generallerin de bulunduğu 20 kişinin öldüğü bildirildi.

Sovyet televizyonu konuya ilişkin haberinde, kazanın sis yüzünden meydana geldiğini belirtmesine karşın, Azerbaycan Savcılığı helikopterin yerden açılan füze ateşi sonucu düştüğünü öne sürdü.

14- NATO'nun, SSCB'den bağımsızlığını kazanan Litvanya ile diplomatik ilişki kurmayı kararlaştırdığı açıklandı.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı, Ortadoğu Barış Konferansı'nın ikinci tur görüşmeleri İçin tarafları 4 Aralık'ta Washington'a çağırdı.

16- Libya Dışişleri Bakanı İbrahim Muhammed Beşeri, BBC'ye verdiği demeçte; ülkesinin İngiltere ve ABD'nin Lockerbie uçak faciasından sorumlu tuttuğu iki Libyalıyı İade etmeyeceğini açıkladı.

23 KASIM 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile demokratikleşme ve anayasa değişikliği konularında yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, çeşitli heyetleri kabulünde yaptığı konuşmada, kendilerini buraya getiren sebebin sıkıntılara çare bulmak olduğunu, bunun da bulunacağını belirterek, bozuk bir yapı devraldıklarını ancak herşeyi düzelteceklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı Güler İleri ile yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı,

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Avrupa Parlamentosu'nün Türkiye'nin yaptığı sınır ötesi operasyonu kınayan kararının, yanlış bilgilere dayanan haksız bir karar olduğunu açıkladı.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, öğretmenler günü nedeniyle yaptığı açıklamada, öğretmenlerin sorunlarını bildiklerini, çözümün siyaseti, ideolojiyi bakanlığa ve okullara sokmadan birlikte bulunacağını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Askeri Yargıtay kararıyla yeniden çalışmalarına başlayan DİSK'in, devredilen 2 trilyon liralık mallarının geri verilmesi için çaba harcadıklarını bildirdi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin il başkanlar toplantısında yaptığı konuşmada, seçimlerin galibinin partisi olduğunu belirterek, koalisyon protokolünün baştan sona taklitçiliğe dayandığını, AGİK, Paris Şartı, Helsinki Senedi gibi belgelerin esas alınmasıyla yabancılaşmaya yol açıldığını söyledi.

8- TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve TİSK Başkanı Refik Baydur'la yeni hükümet ve beklentiler konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

9- AT Komisyonu Türkiye Temsilcisi Mk de Lake yaptığı açıklamada, Türkiye'deki koalisyon hükümetinin demokratikleşme programını gerçekleştirmesi halinde, Türkiye'nin Avrupa'daki imajının değişeceğini ve Türkiye'nin Avrupa demokrasisi düzeyine ulaşacağını söyledi.

10- BAB Siyasi İşler Komitesi'nce yayımlanan bir raporda, NATO'nun Avrupalı üyelerinin BAB'a üyeliğinin kabul edilmesi istendi. Türkiye'nin üyeliğinin ertelenemeyeceği belirtilen raporda, Türkiye le Yunanistan'ın birlikte üyeliğe kabul edilmesi, aksi takdirde Yunanistan'ın tek başına üyeliğe kabul edilmemesi gerektiği vurgulandı.

11- Yugoslavya'da Hırvatistan'ın Osijek kenti ve çevresinde çarpışmaların yoğunlaştığı bildirildi. Bu arada Federal ordu birlikleriyle Hırvat milisler arasında, Zagrep ve civarında bulunan Federal ordu kışlalannın boşaltılması konusunda bir anlaşma imzalandığı kaydedildi.

12- Dağlık Karabağ'da Azerilerle Ermeniler arasında yeni çatışmaların çıktığı belirtilirken, Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov Rusya Televizyonu'nda yayınlanan açıklamasında, Ermenistan'ın merkezi yönetim tarafından durdurulmasını, aksi takdirde bu ülkeye karşı her türlü önlemi kendilerinin alacağını söyledi.

24 KASIM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, öğretmenler günü nedeniyle yayımladığı mesajda, sağlam bir eğitim altyapısı oluşturulmadan hiçbir alanda ilerlemenin mümkün olmadığını kaydetti.

2- TBMM Başkans Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Süleyman Demirel, Öğretmenler günü nedeniyle, öğretmen heyetini kabul ettüer.

Demirel kabulde yaptığı konuşmada, eğitim sisteminin baştan aşağı değiştirilmesi gerektiğini belirterek, öğretmenlik mesleğini ftibarlı halde tutacaklarını taahhüt ettiklerini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de yayımladığı mesajda öğretmenlere sendikal hak ve özgürlükleri tanıyacak yasal düzenlemeleri yapacaklarını bildirdi.

3- Bakanlar Kurulu, Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ve Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın hazırladıkları raporu değerlendirerek, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nin boşaltılmasını kararlaştırdı.

4- Devlet Bakanı Tansu Çiller yaptığı açıklamada, hükümet programının ilk hedefinin bozulan ekonomik dengeleri kurmak olduğunu, bunun için 6 ay zamana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, çalışanların biraz sabırlı olmasını istedi.

5- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, izleyeceği sağlık politikası konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aktuna, genel sağlık sigortası kurumunun devlet tarafından yada özel sektör eliyle kurulacağını, kapsamına tüm sosyal güvenlik kuruluşlarının girmesini amaçladıklarını söyledi.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, yeni turizm sezonunun geçen yıla göre daha iyi olacağını tahmin ettiklerini belirterek, Azerbaycan'da bir turizm temsilciliği açılması için hazırlık yapıldığını, Sovyet ve Türki cumhuriyetlerde yaşayanların Türk turizminin hedef kitleleri içine girdiğini söyledi.

7- SHP Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan, parti içi sorunlar ve koalisyon konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla düşünülen dörtlü zirvenin, bu yıl sonuna kadar gerçekleşmesi konusunda iyimser olmadığını söyledi.

9- Türkmenistan Dışişleri Bakanı Avdi Kuliyev, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin ülkesini tanımasını istediklerini bildirdi. Henüz resmen bir talepte bulunulmadığını belirten Bakan, öncelikle Türkiye ile ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini vurguladı.

10- Singapur Genelkurmay Başkanı Korgeneral Hinston Choo, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

11- İstanbul'da polisle, yasadışı örgüt üyesi oldukları bildirilen teröristler arasında çıkan çatışmada, yoldan geçen bir vatandaş hayatını kaybetti.

12- İstanbul'da 4 ayrı yere bomba atıldı. Ölen ya da yaralananın olmadığı patlamaların sorumluluğunu yasadışı PKK örgütü üstlendi.

13- Eskişehir Cezaevi'ne şevkleri ve hükümlülere yapılan işlemleri protesto amacıyla yapılan açlık grevlerine yeni katılımlar oldu. Bu arada, aynı amaçla İstanbul'da film gösterimi yapan 52 kişi gözaltına alındı.

14- ABD Başkanı Bush, İngiltere Başbakanı Majör ve Yunanistan Başbakanı Mitsotakis gönderdikleri mesajlarla, Başbakan Demirel, ve Başbakan Yardımcısı İnönü'yü yeni kurulan hükümet nedeniyle kutladılar.

15- Üst düzey Azeri yetkilileri taşıyan bir helikopterin düşürülmesiyle tırmanmaya başlayan Azerbaycan'la, Ermenistan arasındaki gerginlik, iki ülke devlet başkanlarının sert suçlamalarına dönüştü. Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Edu ard Şevardnadze iki lidere gönderdiği mesajda Moskova'nın duyduğu rahatsızlığı belirterek, çıkacak bir çalışmanın dünya düzeyinde bir savaşa dönüşebileceğini söyledi.

16- ABD'nin Ortadoğu Barış Konferansının ikinci aşamasının Washingten'da 4 Aralık'ta yapılması konusundaki çağrısı Filistin tarafından kabul edildi. İsrail konuyla ilgili açıklama yapmadı.

17- Altı yıldır Bağdat'ta rehin tutulan İngiliz işadamı lan Richter dün serbest bırakıldı. İngiltere'de buna karşılık Körfez savaşı sırasında el konulan Irak'a ait 70 milyon sterlini serbest bıraktı.

18- Almanya İle Rusya arasında kapsamlı işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma bu ülkeyi ziyaret etmekte olan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeitsin ile Başbakan Helmut Kohl tarafından imzalandı.

25 KASIM 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kendisini ayrı ayrı ziyaret eden Yargıtay Başkanı İsmet Ocakçıoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Yardımcı ve Sayıştay Başkanı Vecdi Gönül ile bir süre görüştü.

2- DYP grubu, hükümet programını görüşmek üzere, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Başbakan Demirel konuşmasında, 'Türkiye'de işkence yapılmıştır. İnsanlık ayıbı olan işkenceye karşı olduğumuzu herkes bilsin" dedi. Demirel "devletin tepeden tırnağa ıslah edileceğini, yargının önündeki engellerin kalkacağını, güvenlik güçlerinin ıslah edileceğini ve devletin işler hale geleceğini" söyledi.

3- Hükümet programı, TBMM'de, Başbakan Süleyman Demirel tarafından okundu.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına katılmak üzere Frarvsa'ntn Strasbourg kentine gitti. Çetin, Avrupa Parlamen-tosu'nun, "Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyonları nedeniyle, Türkiye'yi "terör ve şiddet" uygulamakla suçlaması, bu uygulamanın durdurulmaması halinde konunun BM Güvenlik Konseyi'ne getirilmesi" karannın, "yanlış bilgilere dayanan son derece haksız bir karar" olduğunu yineledi ve "Demokrasi ve insan hakları tartışmalarının Türkiye'nin gündeminden yavaş yavaş kalkacağını" bildirdi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, bütün cezaevlerinde demokratik hukuk devleti ve insan hakları çerçevesinde gerekli iyileştirmelerin yapılacağını söyledi. Oktay, cezaevlerinde yaşanan sorunları yerinde inceleyip, saptayarak gerekli çözümlerin bulunması amacıyla, uzmanlardan oluşacak bir komisyonun kurulacağını bildirdi.

6- Tercüman Gazetesi'nde, Devlet Bakanı Gökberk Ergenekon ve Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ile yaptlan birer sohbet yayımlandı.

7- Hükümet programının tartışıldığı SHP Meclis grup toplantısında, bazı milletvekillerince "Programın demokratikleşme bölümünün parti ilkeleriyle uyum içinde olduğu, ancak özellikle ekonomik bölümün parti programıyla çakışmadığı ve DYP'nin damgasını taşıdığı" öne sürüldü.

8- Belediye memurlarının kurduğu Tüm Bel-Sen'in 1. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı. Genel Başkanlığa Vicdan Baykara yeniden seçildi.

9- İstanbul Kartal Belediyesi'nde 18 gündür direnişi sürdüren 1100 işçi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'ın arabuluculuğuyla sağlanan anlaşma uyarınca işbaşı yaptı.

10- İstanbul'un Kartal Samandra yakınlarındaki Paşaköy Seyyar Jandarma

Karakolu'na PKK militanlannca düzenlenen saldırıda, bir er şehit oldu, beş PC de yaralandı.

Bitlis'in Hizan ilçesinde de, bir uzman çavuş ile yedi korucu, teröristlerce şehit edildi.

Diyarbakır'ın Çermik ilçesi yakınlarında, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, üç terörist ölü ele geçirildi.

11- Araştırmacı yazar Dr. İsmail Beşikçi, "Kürtlerin Mecburi İskanı" kitabı nedeniyle, Ankara DGM'ce tutuklandı. İstanbul DGM tarafından toplatılan kitapla ilgili soruşturma dosyası, kitabın Ankara'da basılması nedeniyle Ankara DGM'ye gönderilmişti.

12- Sovyetler Biriiği'nin yeni biçimini belirleyecek olan yeni Birlik Antlaşması, cumhuriyetler arasında görüş oirliği sağlanamaması nedeniyle imzalanamadı.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan liderlerinin katılımıyla yapılan Devlet Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda alınan karar uyarınca anlaşmanın tüm cumhuriyetlerin parlamentolarında ve SSCB Yüksek Sovye-ti'nde oluşturulacak komisyonlarca incelendikten ve onaylandıktan sonra bu cumhuriyetlerin oluşturacağı yetkili temsilci heyetleri tarafından imzalanacağını bildirdi.

13- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, 10 günlük resmi bir gezi için SSCB'ye gitti.

26 KASIM 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk; Başbakan Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MÇP eski Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret etti.

Cindoruk, geleneklerin aksine, hükümet programının okunması sırasında genel kurulu yönelmemesinin gazeteciler tarafından Bakanlar Kurulu listesine duyduğu tepki olarak değerlendirilmesi üzerine, "Bu yorumdur" dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve kuvvet komutanları, Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret ettiler.

Başbakan Süleyman Demirel de beraberinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin olduğu halde iadeyi ziyarette bulundu. Güreş tarafından Demirel ve bakanlara brifing verildi.

3- SHP TBMM Grup Başkanvekilltği'ne Şırnak Milletvekili Mahmut Almak seçildi.

4- İnsan Haklan Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nancy Ely-Raphel'in derneğin Ankara Şubesi'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'de bir başbakanın, işkencenin olduğunu açıklaması çok önemlidir. Yeni hükümetin Eskişehir Cezaevi konusunda aldığı karar da umut verici. İlk defa bir cezaevi incelemesine İHD'den beni çağırdılar"dedi ve DYP-SHP koalisyon hükümetinin programının insan haklan açısından cesaret verici olduğunu belirtti.

5- Bakanlar Kurulu1 nca boşaltılmasına karar verilen Eskişehir Özel Tip Ceza-evi'nde bulunan tutuklu ve hükümlülerin, sağlık kontrollerinin tamamlanması sonucu şevklerine başlandı. Şevklerin başlaması üzerine çeşitli cezaevi ve HEP örgütlerinde sürdürülen açlık grevlerine son verildi.

6- Silopİ ilçe merkezini basan yaklaşık 100 kadar PKK militanı güvenlik güçleri ile çatıştıktan sonra geri çekitdi. Batman il merkezi İle Cizre ve İdil ilçelerinde de benzer olayların olduğu, Genç-Lice karayolunda bir polisin kaçırıldığı, Bitlis'in Ahlat ilçesinde çıkan çatışmada bir teröristin ölü ele geçirildiği bildirildi.

7- Çeşitli dernek, sendika, oda ve kuruluşlar yaptıkları açıklamalarla, bir hastanede görevli hemşirenin Adana'da gözaltına alındığı sırada kendisine cinsel taciz yapıldığının doktor raporuyla tespit edilmesi üzerine olayı şiddetle kınadıklarını bildirerek, işkencecilerden hesap sorulmasını istediler.

8- Ankara DGM Savcılığının istemi üzerine "Kürtlerin Mecburi İskanı" adlı kitabı nedeniyle tutuklanan sosyolog, araştırmacı, yazar Dr. İsmail Beşikçi'nin avukatı; Beşikçi'nin, 1977’de yazdığı bu kitabından ötürü 1978 yıttnda 1,5 yıl hapis cezası aldığım ve cezasını tamamladığını bildirdi.

9- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Toplantısı için Strasbourg'ta bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, toplantı sonrasında Türk ve yabancı basın mensuplarına yeni hükümet programına ilişkin bilgi verdi. Çetin, Türkiye'de insan hakları konusunda yeni bir dönem açılacağını belirterek, "İşkenceyi tarihin derinliklerine gömmeye kararlıyız" dedi.

10- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Başbakan Süleyman Demi-rel'in dün TBMM'de Türk-Yunan ilişkilerine de yer verdiği hükümet programını açıklayan konuşmasını "çok olumlu" olarak niteledi ve Demirel'in Ankara davetini kabul ettiğini söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Manolis Kalamidas ise yaptığı açıklamada, Demirel'in aynı konuşmada, "Batı Trakya'da insan haklarının çiğnendiğinden" söz etmesini eleştirerek, "Bunun tarihi gerçekleri çarpıtmak olduğunu" öne sürdü.

11- Merkezi Cenevre'de bulunan Birleşmiş Milletler Dernekleri Dünya Federasyonu'nün İspanya'nın Barselona kentinde yapılan Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu üyeliğine Doçent Dr. Haluk Gerger yeniden seçildi.

12- İtalyan Başbakanı Giulio Andreotti, Papa suikastının ardında, uyuşturucu trafiğiyle uğraşan çevrelerin ve ClA'nın yönfendiriciliğinin olabileceğini, Papa davaları sırasında bazı kanalların çok az araştırıldığını söyledi.

13- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, Batı Avrupa ve ABD'yi eleştirerek, Sırp saldırıları karşısında sessiz kalınmasını kınadı. Yugoslavya'da varılan 14. ateşkes anlaşmasının ardından Hırvatistan'ın büyük bölümünde çatışmaların kesildiği, ancak federal ordunun Osijek'e yönelik saldırısının sürdüğü bildirildi.

14- Ortadoğu İnceleme Kurumu'nun(MESA) yıllık toplantıları çerçevesinde ve New York'ta bulunan Kürt Enstitüsü'nün himayesinde, Washington'da yapılan toplantıda, "Kürt sorunu"nun tartışıldığı, ancak toplantıya bilimselliği tartışmalı tebliğler sunulduğu bildirildi.

15- Resmi bir ziyaret için Moskova'da bulunan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, yaptığı açıklamada, "Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkilerimizi Sovyetler Birliği İle ilişkilerimiz çerçevesinde geliştirmek istiyoruz. Bu nedenle Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanımayacağız" dedi.

16- SSCB'de iç hat seferini yapmakta olan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 37 kişi öldü.

17- Libya, Lockerbie uçak faciasından Libya'nın sorumlu olduğu yolundaki ABD ve İngiltere iddialarının araştırılması amacıyla kurulacak tarafsız uluslararası bir komisyonu ağırlamaya hazır olduğunu" bildirdi.

18- Lübnan, Ortadoğu Barış Konferanf nın Washington'da. 4 Aralık'ta başlayacak ikili görüşmeler aşamasına katılacağını bildirdi.

Suriye ise yaptığı açıklamada, aynı toplantılara şartlı katılabileceğini duyurdu.

27 KASIM 1991

1- Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM bütçelerinin, Sayıştay'ın denetim görev alanı içinde bulunduğunu belirterek buna işlerlik kazandıracaklarını açıkladı. Cindoruk bu konuda engelleyici hüküm getirdiği belirtilen Meclis içtüzüğünde en kısa sürede gerekli değişikliğin yapılacağını bildirdi. Cindoruk, konuyu Sayıştay Başkanı Vecdi Gönül'e aktardı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Rahmi Özyazgarı ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cindoruk, Bakantaı Kurulu'nu protesto için Meclis kürsüsüne çıkmadığı yolundaki haberlerin doğru olmadığını, hükümet programının tartışılacağı birleşimi de yönetmeyeceğini, sadece güven oylamasında Başkanlık Divanı'na çıkacağını bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov'a bir mesaj göndererek, "Bölgede durumu daha da tırmandıracak hareketlerden kaçınılmasını" istedi.

Başbakan çeşitli illerden gelen bazı heyetleri ve Liman İşçileri Sendikası üyelerini kabul ederek görüştü. Türkiye'de herşeyin "Paris Şaıtı'na uydurulmasına çalışacaklarını belirten Demirel, öncelikle günlük hayatın rahatlamasını sağlayacak önlemler alacaklarını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, MGK Genel Sekreteri Org. Nezihi Çakar ile çeşitli illerden gelen heyetleri kabul etti. Erdal İnönü, memur sendikalarının oluşturduğu Kamu Çalışanları Platformu, Kam-Sen, Bem-Sen ve Sağlık-Sen sendikalarını da ayrı ayrı kabul ederek görüştü. İnönü, kamu çalışanlarının sendikalaşması için engel bulunmadığım belirterek, memurların sendikal haklarının güvence altına alınacağını söyledi.

4- Strasbourg'ta Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Topla/ıtısfna katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'ya döndü.

5- Sağlık Bakanı Dr.Yıldırım Aktuna, işkenceyi önlemenin de görevleri arasında yer aldığını belirterek, "Hiçbir meslektaşım, işkenceyi gizlemek, işkenceciyi korumak için rapor vermesin. Bu konuda korku ve endişe taşımasın, en büyük güvenceleri benim" dedi.

Aktuna, Genel Sağlık Sigortası sistemine geçinceye kadar 500 günlük süre gerektiğini, bu süre içerisinde parasal gücü olmayanların, kişisel beyanları esas alınarak ücretsiz muayene ve tedavi olacaklarını kaydetti. Bakan, hastanelerde tek fiyat uygulanacağını bildirdi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Türk-İş, DİSK ve TİSK heyetlerini ayrı ayrı kabul etti. Moğultay, 'Türkiye'de demokrasinin bir daha tahribata uğramaması, çalışma barışının sağlanarak toplumsal düzenin korunması için çalışacaklarını" söyledi.

7- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Gökova Termik Santralı'nın çevreye zarar vermemesi için gereken herşeyin yapılacağını, gerekirse santralın nakledileceğini söyledi.

8- TBMM Başkanlık Divanı, partilerin genel kurulda oturma düzenini değiştirerek, koalisyon ortağı olmaları nedeniyle, DYP ve SHP milletvekillerinin yanyana oturmalarını kararlaştırdı.

9- Boğaz'da 14 gün önce 21 bin koyun yüküyle batan geminin durumunu görüşmek üzere İstanbul Vali Yardımcısı Remzi Gürsu başkanlığında toplanan Bo-ğaz'daki Çevre Kirliliği'ni Araştırma, Koordinasyon ve İşbirliği Komisyonu, batık geminin çıkarılmasının mümkün olmadığını, gemideki 958 ton koyunun çürümesinin neden olacağı felaketin mümkün olan en az zararla atlatılabilmesi için önlem alınacağını bildirdi.

10- İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, 1991 yılt içinde meydana gelen 50 adet silahlı saldırı, çatışma, gasp-soygun ve patlayıcı madde olayından 44'ü-nün aydınlatılıp, 43 kişinin yakalandığını bildirdi. Ağar bu olaylarda 66 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

11- Mersin Belediyesi"nde çalışan 800 işçi, Adana Seyhan Belediyesinde 20 işçi, Bursa Büyükşehir Belediyesinden 27 işçi, İzmir'de bir makine fabrikasında 360 İşçi, izmit'te bir çimento fabrikasından 254 işçinin işten çıkarıldığı, bu işyerlerinde protesto eylemlerinin sürdüğü bildirildi.

12- Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tikriti, AA'ya verdiği özel demeçte, ülkesinin PKK'ya destek verdiği yolundaki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

13- Sımak'in Kızılsu Bucağı'na bağlı Güleçİİ Köyü Jandarma Karakolu'na bölücü teröristlerce düzenlenen saldırıda iki er şehit oldu, ikisi de yaralandı. Ayrıca Bingöl'ün Genç ilçesi yakınlarında kaçırılan polis memurunun Diyarbakır'ın Lice ilçesi yakınlarında cesedi bulundu.

PKK'nın 13. kuruluş yıldönümü nedeniyle, Güneydoğu Anadolu bölgesinin bazı yerleşim birimlerinde esnaf kepenk indirme, şoförler kontak kapatma eylemleri yaparlarken, çeşitli gösteriler düzenlendi.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 34 kişi öldü, 33'ü de yaralandı.

15- TRT yönetmenlerinden Okan Uysaler Ankara'da öldü.

16- Gümülcine Valiliği, Batı Trakya Türklerine ait topraklar üzerinde yapılmak istenen açık hava hapishanesi ile İlgili son duyurusunu geri çekti.

17- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, yaptığı açıklamada, "PKK lideri Öcaian'ın Irak Kürdistanı'nı Türkiye'ye saldırı için basamak yapmayacağını, Türkiye'ye karşt silahlı eylemi bırakacağını, yerine siyasi faaliyetlerde bulunacağını, bu konuda partisiyle PKK arasında ittifak sağlandığını söyledi ve "Bu ittifaka rağmen topraklarımızı Türkiye'ye saldırı için kullanacak olursa buna izin vermeyeceğiz" dedi.

18- KKTC, Azerbaycan'ın Nahcivan Cumhuriyeti'ne gıda yardımı gönderdi.

19- AT'nia SSCB'ye 968 milyon dolarlık yiyecek yardımı yapmasına ilişkin anlaşma dün Brüksel'de, AT ve SSCB yetkilileri tarafından imzalandı.

20- İsrail, 4 Aralık'ta ABD'nin başkenti Washington'da yapılacak Ortadoğu barış görüşmelerinin ikinci turuna katılmayı ilke olarak kabul etti. ABD, Filistin heyetine danışmanlık yapmak için Washington'a gelmek isteyen FKÖ yetkililerine giriş vizesi vermeyeceğini açıkladı.

21- Kampuçya'da bir milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan "kentlilerin tarlalara sürülmesi" politikasının yaratıcısı, Kızıl Kmer liderlerinden Khieu Samp-han, 13 yıl aradan sonra döndüğü ülkesini, protestolar nedeniyle yaralı olarak derhal terketmek zorunda kaldı.

22- Azerbaycan, nüfusunun çoğunu Ermenilerin oluşturduğu ve Ermenistan ile arasındaki en önemli çatışma konusunu oluşturan Dağltk Karabağ Özerk Bölgesini kendisine bağladı.

Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın özerklik statüsünün feshedilmesini "Ermenistan'a ve Ermeni halkına karşı savaş ilanı olarak kabul ettiklerini" açıkladı.

Sovyet Yüksek Konseyi yaptığı açıklamada, Azerbaycan Parlamentosu'nda alınan son kararın iptalini isterken, Azerbaycan ile Ermenistan'da Karabağ'ın statüsünü değiştirecek kararlardan kaçınılması çağrısında bulundu. Azerbaycan ve Ermenistan Devlet Başkanlarının da katıldığı toplantıda, Sovyetler Birliği Anayasa-sı'na göre statüsü saptanan Dağlık Karabağ'da anayasal düzenin tekrar oluşturulması kararlaştırıldı.

23- Gürcistan Cumhuriyeti'ne bağlı Güney Osetya özerk bölgesi, Gürcistan'dan ayrılıp Rusya topraklarında buiunan Kuzey Osetya ile birleşmek amacıyla seferberlik ilan etti.

24- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, SSCB'de olası yeni bir darbeye karşı uyarıda bulundu.

25- İtalya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, 501i yıllardan bu yana savunma bakanlığı müsteşarlığı, İçişleri bakanlığı ve başbakanlık yapmış olduğunu belirterek, "Gladyo" dayının sorumlusu olarak Roma Cumhuriyet Savcılığı'na kendisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

28 KASIM 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ile ilçe Belediye Başkanlarını ve Marmara ve Boğazlardaki illerin Belediye başkanlarını kabul ederken yaptığı konuşmada, Türkiye'nin merkezden yönetilme devrinin geçtiğini, yerel parlamentolar oluşturulması gerektiğini ve bu konudaki gerekli çalışmalara en kısa zamanda başlayacaklarını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen tarafından yapılan açıklamada, "Hiç kimsenin Başbakan ve Bakanların yakını veya akrabası olduğunu belirterek özel bir muamele talep edemeyeceği, bu tür taleplere itibar edilmemesi konusunda Bakanlar Kurulu'nün kamuoyuna açıklama yapılmasını kararlaştırdığı" kaydedildi.

3- TBMM Genel Kurulu'ncla, Başbakan Süleyman Demirel tarafından kurulan Türkiye'nin 49. hükümetinin programı okundu ve tartışıldı. Oturumu, TBMM Başkan Vekili Yıldırım Avcı yönetti.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, yapacağı çalışmalarla ilgili Milliyet Ga-zetesi'ne bilgi verirken, YÖK'ü kaldıracaklarını ancak bu konuda Anayasa değişikliği yapılıncaya kadar üniversitelere soluk aldıracak bir formül arayışı içinde olduklarını söyledi. Toptan, ilk iş olarak Güneydoğu'daki kapalı okulların açılacağını bildirdi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Eskişehir Cezaevinin boşaltılmasını DYP'nin SHP'ye, SHP'nin de HEP'e verdiği bir ödün olarak değerlendirdi.

6- Anayasa Mahkemesi, belediyelerin bazı imar yetkisini, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na devreden kararı iptal etti.

7- PKK'nın 13. kuruluş yıldönümü nedeniyle bölgede olayların sürdüğü bildirildi. Siirt1 in Pervari ilçesine bağlı Gökbudak köyünü basmak isteyen PKK militanlarının bulunabilmesi amacıyla 500 korucunun desteğinde geniş çaplı arama ve operasyon başlatıldı.

İlçeye bağlı Doğan köyünde ise PKK'ya yardım ve yatakçılık yaptıkları ileri sürülen 8 kişi gözaltına alındı.

8- Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü timlerinin aldıkları bir istihbaratı değerlendirerek, yasadışı bir örgüte ait hücre evine yapılan baskında biri yaralı iki teröristin ele geçirildiği, konuyla ilgili operasyonların sürdüğü bildirildi.'

9- Vurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Azerbaycan ve Ermenistan liderleri iki cumhuriyet arasındaki sorunları barışçı yoilaria çözümleme karart alırken, Ermeni militanların Karabağ'da içinde 40 kişi bulunan iki yoicu helikopterini yaylım ateşine tuttukları, saldırıda öten ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Öte yandan bir grup Azerinin, Moskova'da Rusya parlamentosu önünde gösteri düzenlediği; ABD'nin de Ermenistan ve Azerbaycan'ı, aralarında çıkabilecek çatışmanın Washington ile ilişkilerini etkileyebileceği konusunda uyardığı bildirildi.

11- SSCB'nin Gürcistan sınırları içinde yer alan Güney Osetya Özerk Bölgesi'nin Parlamentosu "cumhuriyet" ilan etti. Yerel parlamento, Başbakanlığa aynı zamanda Parlamento Başkanı da olan E. Gassiev'i atarken, tüm topraklarında da olağanüstü durum ilan etti.

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakts resmi bir ziyaret için gittiği Romanya ile ülkesi arasında bir "Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği" anlaşması imzaladı. Anlaşmada askeri işbirliği konusuna da yer verildiği bildirildi,

13- Hırvatistan'da federal ordunun Osijek kentine dün düzenlediği saidırıda 19 Hırvat'ın öldüğü, 22'sinin de yaralandığı bildirildi. Bu arada, Hırvatistan'da federal ordunun Cetingrad'ı ele geçirdiği, Hırvatistan radyosu da Zagreb'in batısında Novska çevresinde federal ordu bombardımandın yoğunlaştığını duyurdu.

14- ABD Kongresi, Sovyetler Birliği'ne ülkedeki nükleer silahların imha edilmesine yardım etmek ve acil yiyecek sağlanması için 500 milyon dolar yardımda bulunmayı kabul etti.

15- Bulgaristan İçişleri Bakanı Sokolov, Sofya'da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinde suç artışında patlama görüldüğünü, Bulgaristan'da artık örgütlü suçlardan söz etmenin zamanı geldiğini ifade ederek, güvenlik güçlerinin gerek personel gerekse teçhizat açısından yetersiz olduğunu söyledi.

16- Pakistan'da eski başbakan Benazir Butto liderliğindeki Pakistan Haik Partisi üyesi binlerce kişinin islamcı yönetimin talimatıyla tutuklandığı bildirildi.

29 KASIM 1991

1- Milli Güvenlik Kurulu'nun aylık olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında yapıldı. Toplantıya Başbakan Süleyman Demİrel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü 8e Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve MGK Genel Sekreteri katıldı. MGK toplantısından sonra yapılan açıklamada, vatandaşların huzur ve güvenliğinin, demokratik hukuk devleti ilkeleri içinde kalınarak sağlanacağı vurgulandı.

MGK toplantısında, bağlı oldukları köylerde güvenliğe yardım etmeleri amacıyla ihdas edilmiş olan köy koruculuğu sisteminin, belirli koşullar altında devam etmesi görüşünün de ağırlık kazandığı bildirildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, "Filistin ite Dananışma Günü" dolayıssyta BM'nin İlgili Komite Başkanı Absa Oadue Dietlo'ya gönderdiği mesajda, ABD İle SSCB'nin girişimleri sonucu Madrid'de düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı'-mn toplanmasını sağlayan uluslararası toplumun varlığının mutluluk verici olduğunu, Filistin sorununa hemen ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabalardan sonuç alınmasını istediklerini ve Filistin halkının şelf determinasyon hakkı da dahil olmak üzere bütün yasal hakları için mücadelesini desteklediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de "Filistin ile Dayanışma Günü" dolayısıyla BM'nin ilgili Komite Başkanı Cladue Diello'ya bir mesaj göndererek, barış sürecinin İsrail tarafından engellenmesine göz yummama yönündeki kararlılıklarını göstermeye çağırdı ve uluslararası toplumun, bölgede barış ve güvenliğin sağlanması yönünde azami gayret göstermesini istedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Erdal İnönü, Türkiye Ziraatçılar Demeği yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. İnönü görüşmede, seçimler döneminde ANAP'ın çiftçiye yönelik pek çok vaadi olduğunu belirterek, "O vaad-ler şimdi bizim görevimiz olarak önümüzde duruyor. Biraz zaman alsa da hepsini yapmaya karartıyız" dedi.

İnönü, kendisini kutlamaya gelen çeşitli heyetleri ve MET AŞ işyerlerinde çalışan işçi temsilcilerini kabul ederek sorunlarını dinledi

4- Filistin Halkıyla Dayanışma Günü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, hükümetin Filistin halkına her türlü desteği vermeye kararlı olduğunu belirterek, "Filistin halkının haklı davasında hükümet olarak yanındayız" dedi.

Toplantıda, Filistin Devleti Ankara Temsilcisi Fuat Yasin de yaptığı konuşmada FKÖ'nün, Filistin halkının mücadele önderliğini yaptığını belirterek "Adil ve kah-

cı bir barış ve Filistin halkının ulusal haklarını elde etmeleri için uğraş vermekteyiz" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamento da düzenlediği basın toplantısında, Meclis'te zaman darlığı nedeniyle yeterince üzerinde duramadığı hükümet programı üzerindeki görüşlerini açıkladı. Ecevit, programda Güneydoğu Anadolu'da nasıl bir güvenlik düzenlemesi uygulanacağının, Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan doğan büyük sakıncaların nasıl giderileceğininin yeterince belirtilmediğini vurguladı.

6- İran'ın Ankara Büyükelçisi Moharnmed Reza Baghcri, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, İran'ın bağımsızlıklarını ilan eden Müslüman Türk Cumhuriyetleriyle dan ilişkilerini ve Türk-İran ilişkilerinin son durumunu değerlendirdi. Büyükelçi Bagheri demecinde, ülkesine silah götürürken Boğazlardan geçişi sırasında el konulan Rum gemisinin, Türkiye ile İlişkilerde çok üzücü bir durum yarattığını da belirterek yeni hükümetin gemiyi serbest bırakmasını istedi.

7- 21- 25 Kasım tarihleri arasında Frankfurt'ta düzenlenen, 20 Avrupa ülkesi ile 42 projenin katıldığı İkinci Uluslararası Genç Avrupalılar Proje Yarışması'nda, Türkiye adına katılan iki proje ödül kazandı.

8- Yasadışı bölücü terör örgütü PKK'nın Avrupa Temsilciliği, gazetelere gönderdiği yazıtı açıklamada, Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'nin "PKK, Nevruz'a kadar ateşkes ilan etti" şeklindeki sözlerini yalanlayarak, Talaba-ni'nin açıklamalarının tamamen kendi beklentisi olduğu vurgulandı ve ateşkesin tek taraflı bir şey olmadığı, karşılıklı güçlerin tavır değişikliği ile mümkün olduğu belirtildi.

9- Togo'da yönetime el koyan askerlerin, Başbakanlık çevresindeki kuşatmalarını sürdürdükleri ve sembolik Devlet Başkanı'nın iktidara yeniden getirilmesi için baskılarını sürdürdükleri bildirildi.

Başbakan Joseph Koku Koffigoh ise Fransa Cumhurbaşkanı François Mttter-rand'dan ülkede düzenin yeniden sağlanması için asker göndermesini istedi.

10- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, BM Barış Gücü'nün, Sırbistan sınırlarında ve çatışmaların görüldüğü Hırvat topraklan içinde konuşlandırılmasını kabul eüiklerini belirtti.

Yunanistan Başbakanı Kostantin Mitsotakis, BM'nin Yugoslavya'ya göndermesi olası bir barış gücüne ülkesinin de katılmayı istediğini bildirdi.

Bonn'da düzenlenen 8'inci Alman-İtalyan Konsültasyonu'nda, Slovenya ile Hırvatistan'ın tanınması konusunda anlaşma sağlandı.

30 KASIM 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özaf, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Özal, Ankara'ya gelen übya Lideri Muammer Kaddafi'nin özel temsilcisi ve übya Halk Kongresi Sekreteri Abdülrezzak El Susa'yı, Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, kabulden sonra yaptığı açıklamada, El Susa'nın Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bir süre önce düşen Pan Amerikan uçağı ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdiğini ve Libya'nın görüşlerini açıkladığını bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul ve Gaziantep'ten gelen heyetleri kabul ederek bir süre görüştü. Demirel kabulde yaptığı konuşmada, "Bu ülkenin insanlan mutluluğa hak kazanmıştır. Türkiye'de herkese iş ve aş bulunacaktır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP Amasya Gençlik Komisyonu'nü kabulünde yaptığı konuşmada, seçim meydanlarında her kesime büyük vaatlerde bulunan hükümetin sözlerini yerine getirmemesi halinde demokrasinin yara alacağını, aksi halde ise kaynak gösterilmediğinden Türkiy'nin iflas edeceğini söyledi.

4- DYP-SHP koalisyonuyla oluşan Türkiye'nin 49. hükümeti TBMM'den güvenoyu aldı. Oylamaya 444 milletvekii katılırken 280 kabul, 164'do ret oyu kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hükümetin güvenoyu almasından dolayı Başbakan Süleyman Demirel'i kutladılar.

5- Haftalık Nokta Dergisi'nin haberine göre, İnsan Haklan Derneği'nin yaptığı araştırmalar sonucu, 12 Eylül 1980'den Aralık 1989 yılına kadar 462 kişinin gözaltında kaybolduğunu Heri sürülürken, 9 kişinin de gözaltında kaybolduktan sonra kendilerinden hiç bir haber alınmadığı belirtildi. Türkiye İnsan Haklan Vakfı tarafından hazırlanan bir raporda da, 1991 yılının ilk altı ayında 13 kişinin gözaltına alındıktan sonra "şüpheli ölüm" kurbanı olduklan açıklandı.

6- Dört gün önce gözaltına alıdığt belirtilen emekli işçi İsmail Hakkı Kocaka-ya'nın cesedi, Diyarbakır-Siverek karayolunda bulundu. Kocakaya'nın vücudundan oniki kurşun çıkarıldığı bildirildi.

İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, "Bu tür olayları gerçekleştiren her kim olursa olsun ortaya çıkartılıp yargılanmalıdır" dedi.

7- Mudanya Karacabey sahilinden İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan kum kosteri, İmranlı adasının Meteburnu yakınlarında fırtınaya yakalanarak battı. Kos-terin 8 mürettebatından 4'ünün kaybolduğu bildirildi.

8- Gaziantep'te bir köy otobüsünün kan davası nedeniyle otomatik silahlarla taranması nedeniyle, 3 kişinin öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Fransız İnsan Haklan Bihİği Derneği ve Fransa'daki Türkiyeli Emekçiler Derneği (ATT), Fransa'da, Türkiye'deki İnsan hakları ve Fransa'daki Türk sığınmacı sorunlarının tartışıldığı bir dizi toplantı düzenlendi.

Toplantıya Türkiye'den, İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Tali Öngören, İstanbul Barosu Başkanı Mesut Gülmez ve gazeteci Ali Sirmen katıldılar.

10- Yugoslavya'da federal ordu birliklerinin Hırvatistan'ın Osijek kentine büyük çapta bir saldın düzenlediği ve saldırıda en az 10 kişinin öldüğü bBdirildi.

11- Ortadoğu Banş Konferansı'nın ikinci tur görüşmeleri için çalışmalar devam ederken, ABD Başkanı George Bush, "İsrail katılsa da, katılmasa da, görüşmelerin ikinci turunun 4 Aralık'ta Washington'da başlayacağını" bildirdi.

İsrail Başbakanı İzak Şamir ise, ülkesinin Ortadoğu barış görüşmelerinin Washington'da başlayacak dan ikinci turuna ait düzeyde bir heyetle katılabileceğini açıkladı.

Bu arada, Çin'in, Ortadoğu Konferansı çerçevesinde barış sürecinin üçüncü aşamasını oluşturan çok taraflı görüşmelere katılma karan aldsğı bildirildi.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Suriye'den ilhak ettiği Golan Te-peleri'nde görev yapan BM gücünün süresinin altı ay daha uzatmayı kararlaştırıldı.

Filistin halkı ile Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan BM Genel Sekreteri Perez de Cueliar ise, İsray-Arap sorununa toptan bir çözüm bulunması için temel koşulun, Filistin halkının kendi kaderini belirleme hakkı olarak özetlenen siyasi haklarının tanınmasından geçtiğini bildirdi.

12- Ermenistan'ın kötü hava koşullan yüzünden düştüğünü iddia ettiği ve ' Azerbeycan ile Karabağ arasında sürdürülen görüşmelere katılacak olan yetkilileri taşıyan helikoptere yerden ateş açıldığı belirlendi. Savcılık, 23 yetkilinin öldüğü olayda pilot ve yardımcısının cesetlerinde kurşun yaralan bulunduğunu açıkladı.

13- Hindistan'ın likör satışının yasak olduğu Gujarat eyaletinde, kaçak üretilerek pazarlanan likörden 20 kişinin zehirlenerek öldüğü, 10 kişinin kör olduğu, 90 kadar kişinin de tedavi altına alındığı bildirildi.

14- ABD'nin Caltfornia eyaletinde kum fırtınasının neden olduğu zincirleme trafik kazasında, en az 15 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.