06.12.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1991

1 ARALIK 1991

1- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, televizyonda yayınlananan 32.Gün programında hükümetin dış politikası konusundaki soruları yanıtlayarak, değerlendirmelerde bulundu. Hikmet Çetin, Kıbns konusunda bir baskının söz konusu olmadığını, taraflar arasında yapılacak görüşmelerle çözüme varılabileceğini belimi ve hükümet olarak bu konuda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, DYP İzmir İl örgütünde yurttaşların çeşitli konulardaki istek ve önerilerini dinledi. Faralyalı. bir soru üzerine, Gökova Termik Santral i'nin yapımının durdurulmayacağım sadece dondurulduğunu, yeni santrallerin yapılmasının şart olduğunu, yeni santrallerin yapılmaması halinde 1996 yılında karanlıkta kalına bileceğin i söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, göreve başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda, milletin çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarılmasının her şeyden önce milli eğitim sisteminin bunu gerçekleştirecek bir yapı ve işleyişe kavuşturulmasıyla mümkün olduğunu kaydetti ve eğitimin geleceği için izleyecekleri ilke ve politikalarını anlattı.

4- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Namık Kemal Kılıç, ANKA'nm KiT'lerle ilgili Ebrularını yanıtladı. Namık Kemal Kılıç, Demirel hükümetinin KİT'ler için öngördüğü özerkleştirme politikasını eleştirerek, halka temettü vermeyen, değer artışı şansı bulunmayan, yönetim sorumluluğu olmayan bir müesseseyi halka satmanın hiç bir şey getirmeyeceğini söyledi.

5- Diyarbakır'da polis tarafından gözaltına alındığı iddia edilen bir kişinin cesedi Şanlıurfa karayolu üzerinde butundu.

Siyasi parti ve demokratik kitle kuruluş temslcileri tarafından yapılan açıklamalarda, olay kınandı.

6- Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde güvenlik kuvvetleri tarafından iki gündür sürdürülen operasyonlarda yasadışı PKK lehine propaganda yaptıklan öne sürülen 13 kişi gözaltına alındı.

7- Gaziantep'de dün bir otobüse ateş açılması sonucu meydana gelen olayda ölenlerin sayısı 4'e yükseldi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 18 kişi de yaralandı.

9- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, yeni hükümetin güvenoyu alması dolayısıyla, Başbakan Süleyman Demirel'e bir kutlama mesajı gönderdi.

10- Yasadışı Kürdistan İşçi Partisi'nin lideri Abdullah Öcalan, İngiltere'de yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, kendilerine yönelik operasyonların durdurulması çağrısında bulunurken, Kürt sorununa parlamento çerçevesinde barışçı bir çözüm bulunabileceğini belirtti.

Öcalan, Avrupa'nın kayıtsız olarak Türkiye'yi desteklemesinin de şiddete davetiye çıkardığını, Türkiye'deki Kürtler için bir tür federal çözüm ydu bulunabileceğini söyledi.

11- Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO), insan vücudunun bağışıklık sistemini yok eden ve tüm dünyada hızla yayılan "AIDS" hastalığına karşı 1 Aralık'ı mücadele günü ilan etti.

WHO'nun, örgüt üyesi 168 ülkede AIDS'i hatırlatmak, konuşulmasını sağlamak, bundan yayın organlarında söz ettirmek ve insanları bilgilendirmek için çeşitli etkinlikler düzenlediği bildirildi.

12- Sovyetler Birliği'ni oluşturan cumhuriyetlerden 11'inin temsilcilerinin Moskova'da yaptıkları toplantıda, her cumhuriyetin kendi ordusunu oluşturması İçin görüş birliğine varıldı.

13- BM Genel Sekreteri Perez de Cueliar'ın Yugoslavya özel temsBcisi Cyrus Vance, bu ülkeye BM Barış Gücü gönderilmesi konusunda incelemeler yapmak üzere Belgrad'a gitti. Vance, Belgrad'da yaptığı açıklamada, savaşan taraflar üzerinde baskıda bulunulması gerektiğini belirterek, 26 Kasım tarihinde kabul edilen ateşkesin yerleştirilmesi konusunda çok az ilerleme kaydedildiğini söyledi.

14- Güney Lübnan'daki Kyam Cezaevi1 nde bulunan 25 Arap tutuklunun serbest bırakıldığı bildirildi.

2 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 9. Vakıf Haftası kutlamaları dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, 18. dönem milletvekili iken hak kazandıkları aylık ödenek ve yollukların üç aylığını peşin alan ve 20 Ekim'de yeniden seçilen milletvekillerinin, bu tarihten itibaren de ödenek ve yolluğa hak kazandıklarını belirterek, çift maaş olarak gözüken bu durumun düzeltilmesini istedi. Cindoruk, çift maaş almış bulunan milletvekili erinden ikinci maaşlarını iade etmelerini isterken, yetkililere de maaşların en kısa zamanda tahsil edilmesi talimatını verdi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, ODTÜ Mimarlık Fakül-tesi'nde "Anayasa ve Demokrasi" konulu bir konferans verdi.Özden, konferansta, "mevcut Anayasa'nın hukuka aykırı olduğunu" belirterek, "yapılacak olan işin, hukuka aykın olan bu Anayasa'y değiştirmek ya da hukuka aykırı yönlerini düzeltmek" olduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İsveç Merkez Radyosu'nün Türkçe yayınlar bölümüne verdiği demeçte, Türkiye'nin AT'ye üye ofmak istediğini ve Avrupa'nın üyelik İçin ortaya koyduğu normları karşılayabileceğini belirtti. Çetin konuşmasında, Kıbrıs'ta iki toplumlu, iki bölgeli ve halkların siyasi eşitliğine dayalı bir çözümün, temel politikaları olduğunu belirterek, bu çözümün, iki toplumun kendi aralarında yapacağı görüşmelerle sağlanması görüşünde olduklarını söyledi.

5- Sağlık Bakanı Dr. Yıldırım Aktuna tarafından açıklanan "Fakir Hastaya Ücretsiz Tedavi" genelgesi 74 ilin valiliklerine gönderildi.

6- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, can güvenlikleri bulunmadığı gerekçesiyle işyerlerini dört gün kapalı tutan esnaflar, "kepenk kapama" eylemine son verdiler. Bu arada güvenlik güçlerinin rasgele yaylım ateşi açtığı öne sürülerek bu uygulamaları protesto etmek amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

7- SSCB'den bağımsızlığını ilan eden Türkmenistan'ın Cumhurbaşkanı Sa-parmurat Niyazov, Ankara'ya geldi. Niyazov, Ankara-Esenboğa Havaaianı'nda yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği'nin konfederasyon olmasını istediklerini ve Moskova'daki birlik anlaşmasına imza atacaklarını belirtti.

Daha sonra iki ülke heyetleri, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanlarının başkanlığında görüştüler. Görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan açıklamada iki ülke arasında haberleşme bağlantısının sağlanabilmesi amacıyla, Türkiye'nin iki ülke arasında uydu aracılığı ile bağlantı kurmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Niyazov, Başbakan Süleyman Demirel'i de ziyaret ederek bir süre görüştü.

8- Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 7 kişi öldü, 36 kişi de yaralandı.

9- İtalya'nın Trieste kentinde elma yüklü bir Türk kamyonunda 138 kilo eroin ele geçirildiği bildirildi.

10- Yunanistan Başbakanı Konsantin Mitsotakis, Batı Avrupa Birliği Asamble si'nin konuğu olarak Paris'te yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun Türk hükümetiyle gelecek yıl içinde çözüleceğine inandığını, sorunun çözümü için dörtlü zirve fikrine karşı olmadıklarını, ancak KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bu zirvede taraf olamayacağını söyledi.

11- Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinden Ukranya'da, dün yapılan halkoylaması ile "bağımsızlık" kararı alındı ve Devlet Başkanlığına Leorıid Kravçuk seçildi.

Ukranya'nın bağımsızlık kararı, Polonya tarafından tanındı.

12- Kazakistan'da yapılan başkanlık seçiminde Nursultan Nazarbayev yeniden seçildi.

13- Lübnan'da İran yanlısı Şii Devrimci Adalet Örgütü beş buçuk yıldır rehin tuttuğu ABD'ü bir kişiyi serbest bıraktı.

14- Çin'de hırsızlıkla suçlanan 12 kişinin idam edildiği, 19 kişi hakkında da idam cezası verildiği bildirildi.

3 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye Cumhuriyeti'nin 49'uncu hükümeti üyelerini, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde kabul eni.

Cumhurbaşkanı Özal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaret etti. Özal, parlamento ile Anayasa Mahkemesi'nin belli bir ilişkisinin bulunduğunu belirtti ve "Anayasa Mahkemesi'nin, yargının hukukun güvencesi olduğunu" söyledi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov başkanlığında Ankara'da yürütülen görüşmelerin ardından Türkiye ile Türkmenistan arasında siyasi ve ekonomik işbirliği anlaşmaları imzalandı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'daki dört üniversite rektörünü kabul ederek bir görüşme yaptı. Cindoruk, Anayasa ve yasalarda değişiklik yaparak üniversitelerde özerk yönetim ve bilim özgürlüğü sağlanacağını söyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel. DYP Meclis grubunda yaptığı konuşmada, bakanların mal beyanlarının yakında kamuoyuna açıklanacağını bildirdi ve ayrıca görevi bırakırken de mal beyanında bulunacaklarını açıkladı.

A- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin mahalli idareler seçimlerini ertelemeleri halinde ilgili yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini bildirdi. Yılmaz konuşmasında, Başbakan Demirel'in TBMM Genel Kurulu'nda hükümet programının görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamalarını değerlendirdi.

5- Başbakan Yardımcısı SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grup toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin güvenoyu almasından sonra yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, kamuoyunda gerilim yaratan Eskişehir Cezaevi sorununu çözdüklerini söyledi.

6- ANAP Grup Başkanvekili Ülkü Güney, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un, milletvekillerine ödenen çift maaştan birinin geri alınmasına ilişkin kararının yasal dayanağı bulunmadığı görüşünü savundu. Güney, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, yeniden seçilen milletvekillerine çift maaş ödenmesinin yeni bir uygulama olmadığını kaydetti.

7- Eskişehir'in Mihalıççık ilçesi yakınlarındaki krom madeninde meydana gelen göçükte iki işçi hayatını kaybetti, bir işçi ağır yaralandı.

8- Batı Avrupa Birliği'nin Paris'te süren toplantısında, "AT üyeliğinin BAB'a üye olmak için önşart olamayacağı" tavsiye kararı olarak benimsendi.

9- BM Genel Sekreter Kurulu, yeni Genel Sekreter Butros Gali'yi törenle kabul etti. Aralık ayında, Perez de Cuellar ile geçiş dönemi çalışması yapacak olan Gali, yılbaşından itibaren BM'deki görevi yalnız sürdürecek.

10- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, Sovyet televizyonunda yaptığı konuşmada, hem halka hem de cumhuriyet parlamentosuna sesJenerek, yeni birlik anlaşmasının imzalanması çağrısında bulundu. Gorbaçov, demokrasinin pahalıya mal olmaması için dikkat etmek gerektiğini vurguladı ve ülkenin parçalanması durumunda, Sovyetlerin savaşa, dünyanın da felakete sürükleneceği uyarısında bulundu.

11- Togo'nun başkenti Lome'de başbakanlık binasını kuşatan askerlerin saldırısında 13 kişi öldü. Perşembe gününden bu yana askerlerin işgali altındaki Lome Radyosu, Silahlı Kuvvetlerin Başbakan Joseph Kokdu Koffigoh' u ele geçirdiğini duyurdu.

12- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, dün yapılan ve tek aday olarak katıldığı hal koyla masında, 4. kez bu göreve seçildi.

13- İtalya'da 7 bin hakim greve gitti. Hakimler grevinin, YHK'nın gündemindeki konuları belirleme konumundaki Yüksek Hakimler Kurulu'nun Başkanlığını yapan Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga'nun tutumlarına karşı düzenlendiği bildirildi.

4 ARALIK 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Gümüicine bağımsız milletvekili Sadık Ahmet, KKTC Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özker Özgür ve Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğarı Güreş, Bakanlar Kurulu'na Gü-neydoğu'daki olaylar ve terör konusunda bir brifing verdi.

Genelkurmay Başkanı Güreş ile kuvvet komutanları, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret ederek görevi nedeniyle kutladılar.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Süleyman Demirel'i makamında ziyaret ederek kutladı ve görevinde başarılar diledi. Demirel. Türkiye'nin sorunlarının demokratik rejim içerisinde çözüleceğini söyledi.

4- İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Şakir Koç ve korumalığını yapan şoförü Vedat Dilmaç, İstanbul'da uğradıkları silahlı saldın sonucu öldüler.

Saldırıyı Devrimci Sol/ Silahlı Devrimci Birlikler yasadışı örgütünün üstlendiği bildirildi.

Şakir Koç ve şoförüne karşı düzenlenen siiahlı saldırı, Cumhurbaşkanı Turgut Özaİ, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Süleyman Demirel tarafından kınandı.

5- Bulgar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Stoyan Ganev, Ankara'ya geldi. Ganev, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Yeni Bulgar yönetimin amacı bütün etnik ve dini grupların toplumla bütünleşmesini sağlamaktır. Bulgarlar ile etnik azınlıklar, Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında uzlaşma yaratmaktır" dedi.

6- Yüksek Öğretim Kurulu, 12 Eylül döneminde çıkarılmış olan üniversitelerde kitap yasaklayan genelgeyi iptal etti. Üniversitelere gönderilen genelgede, sıkıyönetim kalktığı için kitap yasaklayan genelgenin geçerliğinin kalmadığı duyuruldu.

7- Kıbrıs işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, KKTC'de ya-yımianan "Kıbrıs" gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda, kendisini hiçbir zaman taraf olarak görmediğini, Kıbrıs sorununda tarafların, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi olduğunu söyledi.

8- Brüksel'de Yugoslavya krizinin görüşüldüğü NATO Daimi Delegeler Konseyi toplantısında, Yugoslavya'ya Birleşmiş Milletler Barış Gücü gönderilmesi oybirliğiyle kararlaştırıldı. Türkiye'de, BM barış gücüne katılmaya hazır olduğunu duyurdu.

9- Fransa Savunma Bakanı Pierre Joxe, Paris'te yapılan ordulararası bir işbirliği toplamışında, ülkesinin bundan böyle NATO'ya katılımını arttıracağı yönünde açıklama yaptı.

10- Togo'da geçici ulusal uzlaşma hükümetinin kurulduğu bildirildi. Devlet Başkanı General Gnassingbe Eyadema ve Başbakan Joseph Koku Koffigoh tarafından radyo ve televizyonda yapılan açıklamada, askerlerden kışlalarına dönmeleri istendi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı'nda başlaması planlanan Ortadoğu barış görüşmelerinin ikinci turuna İsrail katılmadı. Suriye, Lübnan, Ürdün ve Filistin heyetleri Washington'da Dışişleri Bakanlığı binasında hazır bulundular. İsrail yönetimi, Washington1 daki ikili görüşmelere 9 Aralık'ta katılabileceğini açıkladı.

12- Lübnan'da İran yanlısı örgütlerin elinde bulunan son Amerikalı rehine serbest bırakıldı.

5 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Mülkiyeliler Birliği tarafından İstanbul'da düzenlenen "Dış politika ve ekonomi açısından Türkiye'nin stratejik öncelikleri" konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, yeni hükümeti eleştirerek ekonomi ve iç politikayla ilgili görüşlerini açıkladı.

Turgut Özal, dün İstanbul'da şoförü ile birlikte öldürülen Emniyet Müdür Yardımcısı Şakir Koç'un cenaze töreninde yaptığı konuşmada, "Hain bir saldın, gereken cevabın verimesi gerekir dedi. Özal konuşmasında, Eskişehir Cezaevi'nin kapatılması konusuna değinerek hükümetten kapatma kararını gözden geçirmesini istedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ı kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, yerel yönetimlerin dünyanın önemli konularından biri olduğunu belirtirken, Türkiye'deki yerel meclis modelinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen yaptığı açıklamada, emeklilik yaş haddinin kaldırılmasına, ödeme gücü olmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmalarına, öğretmen alımında yapılan yeterlik sınavının kaldırılmasına, devlet borçlarının takvime bağlı olarak ödenmesine, KİT'lerdeki danışma kurullarının kaldırılmasına, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin onaylanmasına karar verildiğini bildirdi.

4- İstanbul'da öldürülen İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Şakir Koç ile şoförü Vedat Dilmaç'in katillerinin belirlendiği bildirildi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, hükümetin İstanbul'a özel bir önem verdiğini, önümüzdeki hafta İstanbul'da yapılacak büyük bir toplantıda kentin tüm sorunlarının inceleneceğini ve kesin çözüm üretileceğini söyledi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in üç gün önce İstanbul'da bir tugayı ziyareti sırasında içtiği kahvenin zehirii olduğuna dair basında çıkan haberler üzerine Genelkurmay Genel Sekreteri Tuğgeneral Tolon bir açıklama yaparak, komutanlara ikram edilen kahvenin tadının değişik olduğu gerekçesiyle, kahvenin labaratuvar muayenesinden geçirilmesi emri verildiğini, numunelerin üç ayrı labaratuvarda incelendiğini, bunlardan birinde kahvede yabancı madde olmadığı, ikinci labaratuvar tahlili sonucunda yabancı madde olabileceği, üçüncü labaratuvarm ise zehirli madde bulunduğuna dair rapor verdiklerini bildirdi. Açıklamada, bu durum karşısında askeri savcılığın olaya el koyduğu ve kahve numunelerini Hıfzıssıhha labaratuvarına gönderdiği, ancak bu konuda kesin sonucun alınmadığı bildirildi.

6- Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 57. yıldönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

7- Alman Profesör Wolf Lepenies, İtalya'nın başkenti Roma'da verdiği konferansta, Batı Avrupa ülkelerinde gelişen aşın sağ hereketi ve ırkçılık taraftarlarını ağtr bir dille eleştirerek, bozuk giden ekonominin suçunu bir zamanlar Yahudilere yükleyen Almanların, şimdi aynı suçu Türkler başta olmak üzere göçmenlere yüklediğini söyledi.

6 ARALIK 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İnsan Haklan Derneği Başkanı Nevzat Helvacı ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. TBMM Başkanı Cindoruk, kabul öncesinde yaptığı konuşmada, insan haklarının sadece yasalara geçirilmesinin yeterli olmadığını, insan haklarını içimize sindirmemiz gerektiğini belirterek, devletin de insan haklarını eksiksiz uygulaması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, çeşitli illerden gelen heyetleri kabul ettiler. Başbakan Demirel, TMMOB Başkanı Teoman Atptürk ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederken gazetecilerin sorusu üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi'nin üreticilere olan borcunun en kısa zamanda ödeneceğini; çiftçinin Ziraat Bankası'na olan kredi faiz borçlarının bir bölümünün affedileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de SHP İstanbul il örgütünü kabulünde yapttğj konuşmada, ekonomik sıkıntıyı düzeltmek için önlemler almaya başladıklarını bildirdi,

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da Mekteb-i Mülkiye'nin 132.inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen 'Türkiye'nin stratejik öncelikleri" sempozyumunda ve ANAP İstanbul İl Merkezi'nde konuşma yaptı. Yılmaz, konuşmasında hükümetin yeni çıkardığı Emeklilik Yasası'ndaki yaş haddinin değiştirilmesini eleştirirken; Eskişehir Cezaevi'ni kapatma kararının da yanlış alınmış bir karar olduğunu vurguladı. Yılmaz, kararın teröristleri cesaretlendirdiğini savundu.

4- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın "Eskişehir Cezaevi'nin kapatılması kararının gözden geçirilmesini istemesi ve kararın terörün tırmanışını özendirdiği" yolundaki beyanları Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ahmet Türk tarafından tepkiyle karşılandı. Ahmet Türk terör olayları ile Eskişehir Cezaevi'nin kapatılması arasında bağ kurmanın doğru olmadığını belirtti.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, seçim sistemindeki adaletsizlikten sözetti ve SHP'yi DYP ile yaptığı koalisyondan dolayı eleştirdi. Ecevit, konuşmasında SHP'yi, içerisindeki franksiyonlar ile bölücü örgütler ve PKK'nın bitirdiğini öne sürdü.

6- Türkiye'de bulunan Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Stoyan Ganev, kısa çalışma ziyaretinin ardından Türkiye'den ayrılırken AA muha-

birinin sorularını yanıtladı. Ganev, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile uzun görüşmelerde bulunduğunu, Bulgaristan ve Türkiye'yi ilgilendiren tüm temel konuların ve ikili ilişkilerin ayrıntılı olarak ele alındığını, çalışma grupları oluşturulmasına karar verdiklerini söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, Bingöl yakınlarında bir operasyon sırasında bir grup teröristle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığını ve üç teröristin silah ve teçhizatıyla ölü ele geçirildiğini duyurdu.

8- Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki polis lojmanlarına bir grup PKK militanmca rokeketle saldırıda bulunulduğu, saldırıda çıkan çatışmada can kaybı olmadığı, operasyon1 un sürdürüldüğü belirtildi.

Bu arada Gaziantep'te de PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle yakalanarak gözaltına alınan 13 kişiden O'tnin tutuklandığı bildirildi.

9- Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde polis tarafından düzenlenen operasyonlar sonucunda 6’sı lise öğrencisi olan 7 kişi gözaltına alındı.

10- Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu, İngilizce ve Arapça bazı pankartlar da taşıyan Iraklı ve İranlı 150 kadar sığınmacı, ekonomik yardım ve üçüncü bir ülkeye gönderilme isteğiyle Ankara'daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek komiserliği önünde eylem yaptı. BM yetkilileriyle görüşme istekleri kabul edilmeyen vlemci sığınmacıların, binanın bazı camlarını kırdıkları bildirildi. Göstericiler daha sonra polis tarafından dağıtıldılar.

11- Gazeteci Faruk Demirtaş İstanbul'da öldü.

12- PKK lideri Abdullah Öcalan, Lübnan'ın Bekaa Vadisinde, Türk basınından dört gazeteye, eylemlerinin geçmişi, amacı, geleceği ve çeşitli konularda bir demeç verdi.

13- BM yetkililerince, Irak yönetiminin baskılarından kaçarak Kuzey Irak'ta n 'planarı mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamada yardım kuruluşlarının yetersiz kalması nedeniyle, Türkiye ile Irak'a yeni bir göç dalgasının başlamasından endişe edildiği bildirildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Acil Yardım Programı Koordinatörü Carrol Faubert, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Irak birliklerinin ekim ayı başında Süleymaniye bölgesindeki köyleri top ateşine tutması nedeniyle 141 bin kişinin kaçtığını, 60 bin kişinin de güney bölgelerindeki evlerini boşaltmaya zorlanmaları yüzünden Erbil'e gittiğini belirterek, ellerindeki gıda, battaniye ve çadır -•'oktanının şimdiki mültecilere ancak yettiğini, yakıt sıkıntısı nedeniyle de yeni gelen mültecilere gıda dağıtımında aksamalar olduğunu kaydetti.

14- Yugoslavya'da Hırvatistan radyosu, federal ordunun Dubrovnİk kentine yeniden büyük çaplı bir saldın başlattığını ve kentte genel alarm verildiğini bildirirken, Yugoslav ordusu Dubrovnik'te bulunan Hırvat güçlerin kendi aralarında çatıştığını öne sürerek Dubrovnik'in bombalanmadığını bildirdi.

Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, ABD'yi, Yugoslavya'da süren iç savaşı dolaylı biçimde desteklemekle suçladı. Tudjman, ABD'nin Slovenya ve Hırvatistan'ın tanınmasına karşı çıkmasına anlam veremediğini ve ABD'nin Hırvatistan'ın bağımsızlığını tanımadığı sürece Yugoslavya'da yaşanan savaşı desteklemiş sayılacağını söyledi.

Öte yandan ABD yönetiminin Yugoslavya'ya ekonomik yaptırım karan aldığı bildirildi. Washington'da Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da ABD'nin, Hırvatistan ve Slovenya'nın tanınmasına karşı olduğu bildirildi.

15- Hindistan'da ayrılıkçı Sih militanların ülkenin kuzeyindeki iki ayrı kasabada gerçekleştirdikleri saldırılarda toplam 31 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

7 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü incelemelerde bulunmak üzere Güneydoğu bölgesine gittiler. Güneydoğu gezisine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Jandarma Genel Komutanı, MGK Genel Sekreteri, 8 bakan ve çok sayıda milletvekili katıldı. Başbakan Demirel ve Başbakan Yardımcısı İnönü, gezi programı çerçevesinde Diyarbakır ve Siirt mitinglerine katıldılar. Başbakan Demirel halka hitaben yaptsğı konuşmasında, ülkede adaleti, hukukun üstünlüğü ile sağlar, devletle milletin bütünlüğü sağlanırsa, aşılmayacak engef bulunmadığını belirterek, acıtan bu yeni dönemde halkın hizmetinde olacaklarını, hedeflerinin halkı mutlu etmek olduğunu, halktan da devlete sahip çıkmalarını istedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de Türkiye'de yeni bir dönemin başladığını belirterek, Diyarbakır'da yaşamanın yalnız olmak anlamına gelmediğini, devletin şefkatini yanlarında bulacaklarını belirtti ve bütün yanlış uygulamaları ortadan kaldıracaklarını söyledi.

2- ANAP Genet Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Bakırköy, Kağıthane ve Küçükçekmece ilçelerin de partisinin düzenlediği toplantılara katıldı.

3- İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Merkez Birliği'nin AKM'de Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 57. yıldönümü nedeniyle düzenlediği Türkiye'de Parlamento'da Kadın" konulu panelde konuşan Devlet Bakanı Güler İleri, Türk kadınlarının kendilerine tanınan siyasal hakları yeterince kullanmadıklarını ve kadınların parlamentoyu kendilerini temsil alanı olarak görmediklerini" kaydetti. Bakan Güler İleri, Devlet Bakanlığı içinde kadın sorunlarından sorumlu olduğunu, kadın sorunlarıyla ilgilenecek bir bakanlık kurmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

4- ANAP Konya milletvekili ve MKYK üyesi Mehmet Keçeciler, yaptığı açıklamada parti içi gelişmeleri ve seçim sonuçlarını değerlendirdi.

5- Zonguldak'ın Kilimli bucağında açılan kaçak kömür ocağında meydana gelen göçükte iki işçi öldü.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İslam Konferansı Zirvesi nedeniyle Dakar'a giderken uğradığı Brüksel'de gazetecilerle görüştü ve Kıbrıs'ın büyük stratejik önemi bulunduğunu belirtti. Denktaş, konuşmasında, Türkiye'nin yeni hükümeti ile Kıbrıs konusunda henüz bir görüşme yapmadığını, en kısa zamanda bir durum değerlendirmesine gidilmesini istediğini kaydetti ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çelin'i acele Kıbrıs'a davet ettiğini, Başbakan Süleyman Demirel'i de Kıbrıs'ta görmek istediğini söyiedi.

7- Gürcistan Parlamentosu, Türkiye'ye, "cumhuriyetin bağımsızlığını tanıması ve ikili diplomatik ilişki kurması" çağrısında bulundu.

8- SSCB'den ayrılan Litvanya, Letonya ve Estonya Devlet Başkanları, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı'nın da katıldığı törende Paris Şartı'nı imzaladd?'.

9- BM tarafından, Yugoslavya'daki iç kargaşaya çözüm bulmakla görevlendirilen Amerikalı diplomat Cyriıs Vance'ın, Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinin dün aralıksız 10 saat süreyle top ateşine tutulmasına ve 18 kişinin ölümü, 60 kişinin de yaralanmasından sonraki gelişmelere çok sert tepki gösterdiği, Vance'nin tepkisi üzerine Federal Savunma Bakanı General Kadıjeviç'in özür dilemek zorunda kaldığı bildirildi. Bakan, bu arada Dubrovnik kentinin bombalanması emrinin kendisi tarafından verilmediğini de ifade etti.

10- Cezayir'de ordu ile radikal İsiami gruplar arasında meydana gelen çatışmada 10 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

11- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi yakınlarında bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu 25 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- İngiltere'nin güneybatısı ise Galler bölgesini birleştiren bir tünelde iki trenin çarpışması ile meydana gelen kazada 3'ü ağır 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

8 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 45 islam ülkesi liderinin katılacağı İslam Konferansı Örgütü toplantısına katılmak üzere Senegal'in başkenti Dakar'a gitti.

2- Güneydoğu Anadolu'daki gezisini sürdüren Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Mardin Şınak ve Batman'da incelemelerde bulundular ve halka hitaben konuşma yaptılar. Başbakan Demirel, huzuru temin etmek istediklerini belirterek, bölge halkından kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Başbakan Yardımcısı İnönü de kavgalara son verecek bir iktidar olarak bölgede bulunduklarını belirtti.

Mardin Valisi Bolat Bolatoğlu, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'ye verdiği brifingte, otoritenin sivilde mi, askerde mi olduğunun belli olmadığını, bu durumun iki başlılık yarattığın: söyledi.

Bu arada, bölgedeki sorunlara yeni hükümetin dikkatini çekmek ve güvenlik güçleri tarafından yöre halkına yapılan baskıları protesto etmek amacıyla, Demirel ve İnönü'nün, bölgede yaptıkları gezi ve incelemelerle aynı saatlerde Mardin'in Kızıtepe, Dargeçit ve Derik ilçeleriyle Şırnak'ın İdil ilçesinde, işyerlerinin kepenk kapama eylemlerinin başladığı, Şırnak'ın İdil ilçesinde de kepenk kapama eylemiyle birlikte yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı bir topluluğun da yürüyüş yaptığı bildirildi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, dört günlük bir ziyaret için Moskova'ya gittiler.

4- Islahatçı Demokrasi Partisi'nin 3. olağan kurultayı Ankara'da yapıldı, Genel Başkanlığa Talat Nevruzoğlu getirildi. Eski Genel Başkan ve RP Kayseri Milletvekili Aykut Edibali kurultayda yaptığı konuşmada, RP'yi ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı eleştirdi ve ittifakın, yeni parti ve ortak program oluşturmasını içeren bir protokolle desteklenmemesi durumunda RP'den kopacakları mesajını verdi.

5- 2000'e Doğru dergisinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal1 m istifa edeceği öne sürülen bir yazı üzerine, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi bir açıklama yaparak, derginin söylenti ve yaktn çevre yorumlarına dayanarak yorum yaptığını ve bazı sözlerin yanlış algılanmış olabileceğini belirtti.

6- Gaziantep Üniversitesi İnşaat Bölümü'nde öğrenim görürken 15 gün önce kaybolan ve İHD üyelerinin araştırması sonucu dün Gaziantep'te mezardan yanmış cesedi çıkartılan Murat Özsat, Diyarbakır'da toprağa verildi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı cenaze töreninin olaysız geçtiği bildirildi.

SHP milletvekilleri Hatip Dicle ile Ali Yiğit, cenaze töreninden sonra HEP Diyarbakır il binasında düzenledikleri basın toplantısında, hükümetin siyasi ve faili meçhul cinayetlerin üzerine giderek aydınlatmaya mecbur olduğunu söylediler.

7-Rüzgar ve soğuk hava, tüm yurtta can ve mal kaybına yol açtı, elektrik ve telefon hatlarında arızalar meydana geldi, deniz ve hava trafiğinde aksamalar ile su baskınları özellikle büyük kentlerde yaşamı olumsuz yönde etkiledi. İstanbul'da 3 kişinin donarak öldüğü, devrilen minarenin atında kalan 2 kişinin yaralandığı; İzmir'de de bir minarenin yandaki evin üzerine çökmesi sonucu bir kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

9- İzmir eski milletvekillerinden Av. Kemal Önder İzmir'de öldü.

10- ABD'nin Lefkosa Büyükelçisi Robert Lamb, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Rum Fileleftheros gazetesinde yayınlanan demeci üzerine aynı gazeteye yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa, Kıbrıs Türkleri ve Rumları tarafından kabul edilebilecek, her iki toplum İçin de hakça olacak ve bu toplumların çıkarlarını koruyacak bir çözüm bulunmasına yardımcı olmak istediklerini bildirerek, soruna gelişigüzel bulunacak bir çözümün fazla uzun sürmeyeceğini söyledi.

11- Cezayir'de, ordu ile radikal İslamcı bir grup arasında meydana gelen çatışmada, 10 kişinin öldüğü, üç kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde, içinde yabancı gazetecilerin de bulunduğu bir askeri helikoptere, ateş açıldığı bildirilirken, helikopterdeki yabancı gazetecilerin milliyetleri ya da olayda yaralananın olup olmadığı hakkında bilgi verilmedi.

13- Arnavutluk'ta Tiran'ın güneyinde bir kasabada halkın fırınları ve gıda maddesi satan dükkanları yağma etmesi üzerine çıkan karışıklıkta biri polis olmak üzere iki kişinin öldüğü çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. Arnavutluk Devlet Başkanı Ramiz Alia yayınladığı bir acil durum kararnamesi ile bütün gıda imalatı ve satışının tam bir devlet kontrolü altına alındığını açıkladı.

14- İran'da 12 uyuşturucu kaçakçısı idam edildi.

9 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Derr'ral ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Güneydoğu Anadolu gezisinden sonra izlenimlerini açıkladılar ve Türkiye'nin bir numaralı sorununun Güneydoğu olduğunu belirttiler.

Başbakan Süleyman Demirel, TMMOB Makine Mühendisleri Odası'nca düzenlenen Sanayi Kongresi'nde yaptığı konuşmada, sanayileşmenin temelinde hak, hukuk, adalet, demokrasi ve korkusuzluktan oiuşan moral değerler bulunduğunu ifade etti. Demirel, Türkiye'de bir demokratik sanayi toplumu oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, kalkınmanın sıçrama şeklinde,değil, merdiven çıkma niteliğinde olduğunu söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör özden, h ü küm et programını Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirdi. Özden, hükümetin demokratikleşme programının toplumun yüzyıllardan beri özlemini çektiği sonuçlara ulaşılması açısından büyük bir önem taşıdığını, Anayasa'n'n değiştirilmesine ilişkin vaatleri bir ulusal müjde olarak nitelediğini belirtti ve anayasal değişikliğin siyasal partiler arasında bir ulusal uzlaşma ile gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Avrupa Grubu ve Savunma Planlama Komitesi'nin savunma bakanları düzeyindeki olağan sonbahar toplantısına, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş de 110. NATO Askeri Komite toplantılarına katılmak üzere Brüksel'e gittiler.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, koalisyon hükümetinin izleyeceği dış politika konusunda Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada politikada ana ilkelerin değil uygulamaların değişeceğini söyledi ve dış ülkelerle İlişkiler, Kıbrıs konusu, yeni Kürt politikası ve AT'a üyelik konularında bilgi verdi.

5- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gezilerini sürdüren İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Tunceli, Bingöl ve Elazığ'da incelemelerde bulundu. Sezgin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sosyo-ekonomik kalkınması için hükümet olarak ciddi çalışmalar yaptıklarını, ancak ANAP hükümeti döneminde Olağanüstü Hal bölgesine tahsis edilen 90 bin kadroyu, karşılığı bulunmadığı için dağıtmayı düşünmediklerini söyledi.

6- Cumhuriyet Gazetesi1 nde yayınlanan bir haberle Terörle Mücadele Yasa-sı'na aykırı davranıldığı gerekçesiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görülen dava. Cumhuriyet Gazetesi sahibi Berin Nadİ ve Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin'in beraatiyle sonuçlandı.

7- 46. sayısında gerçekleştirilen röportajla ilgili olarak hakkında İstanbul DGM'de dava açılan Yeni Ülke gazetesi beraat etti.

8- Kötü hava koşulları nedeniyle İstanbul'da 4 kişi öldü. Tekirdağ'da bir kişi,

Gaziantep'te bir kişi donarak öldüler. 700 köyle bağlantı kesiidi, Trakya'da 200 köy yotu kapandı, Manisa Spili Milli Parkı'nda ise 70 kişi mahsur kaldı.

Kötü hava koşulları eğitimde de aksamalara neden oldu. İstanbul'da 246 okul kaloriferlerin yanmaması sonucu tatil edildi. Çanakkale'de ilk okullar iki gün, Tekirdağ Çerkezköy, Saray ve Şarköy'de İlk ve orta okullar bir hafta süreyle kapatıldı.

Akdeniz'de Silifke açıklarında Libya bandıralı bir gemi, Side'de 2 yat ve 18 balıkçı teknesi battı.

9- Sakarya'da meydana gelen üç trafik kazasında 7 kişi öldü.

10- Elazığ'ın Alacakaya ilçesi yakınlarında güvenlik kuvvetleriyle bir grup mi-latan arasında çıkan silahiı çatışmada, iki militan ölü ele geçirildi.

11 - Yasadışt terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan, Milliyet gazetesi muhabirleriyle Bekaa Vadisi'nde yaptığı görüşmede, Kuzey Irak'taki Kürtlere güvenlik şemsiyesi sağlayan Çekiç Güçten kendilerinin yararlandığını öne sürdü ve uluslararası boşluklardan yararlanarak bu düzeye geldiklerini ve ortaya çıkardıkları ortamın Türk solunu güçlendirdiğini söyledi. Öcalan, Suriye ve Lübnan Kürtlerinin de kendilerini desteklediğini öne sürdü.

12- Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hanns Schumacher, bazı Türk gazetelerinde yer alan ve bölücü örgütün lideri tarafından öne sürülen iddialarla ilgili bir açıklama yaparak, Almanya ile PKK arasında temaslar bulunduğu yolundaki iddiaların gerçekdışı olduğunu bildirdi.

13- Hollanda'nın Maastricht kentinde 12 AT üyesi ülkenin hükümet ve devlet başkanlarının doruk toplantısından sonra Avrupa Komisyonu Başkanı Henning Chirstophersen, gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere dışında, tüm AT üyesi ülkelerce, 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren tek bir para birimi kullanılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve bu anlaşmanın AT üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına sunulacağını söyledi.

14- Sovyetler Birliğİ'nde Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya "Bağımsız Uluslar Topluluğu" kurma kararı aldılar. Başkan Mihail Gorbaçov, parçalanmanın Yugoslavya'dan daha ciddi bir iç savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

15- Yugoslavya'nın Slovenya bölgesinde çarpışmaların yer yer sürdüğü, bununla birlikte Hırvatistan İle federal ordu arasında çatışma yaşanmayan bölgelerde bulunan kışlaların boşaltılması ve tutsak değişimi konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

16- Irak'ın BM'ye bildirimde bulunduğu balistik silahlarının tümünü imha ettiği açıklandı.

17- Almanya'nın Duisburg kentinde bir binada çıkan yangında 8 kişi öldü.

10 ARALIK 1991

1- İnsan Hakları Evrensel Bffldirisi'nin kabul ve ilan edilişinin 43. yıldönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz birer mesaj yayınladılar.

2- Başbakan Süleyman Demirel Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rona Yırcalı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve Yönelim Kurulu üyelerini ayrı ayrı kabul etti. Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan DİSK Genel Başkanı Baştürk, Başbakan ile 12 Eylül'e karşı aynı noktada olduklarını belirtti.

DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk daha sonra Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile görüştü ve temel beklentilerinin 12 Eylül yasalarının kökten değiştirilmesi olduğunu söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM Grubunda yaptığı konuşmada koalisyon hükümetini eleştirdi ve yeni hükümetin uyguladığı dış politikayı, klasik, aşırı ihtiyatlı, çekingen, tutucu olarak nitelendirdi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partinin meclis grubunda Güneydoğu izlenimlerini anlattı. İnönü, Güneydoğu sorununun çözümü konusunda bölge insanının hükümete geniş kredi açtığını belirtti ve bu bölgenin yalnız olmadığını söyledi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ABD Çevre Koruma Ajansı Direktörü William Reilly kabul ederek bir süre görüştü. İnönü, çevreyi koruyarak kalkınmayı amaçladıklarını belirtti.

5- Türkiye ile ABD arasında çevre alanında yoğun işbirliğini öngören mutabakat zaptı Ankara'da Çevre Bakanı Doğancan Akyürek ile ABD Çevre Koruma Ajansı Direktörü William Reilly tarftndan imzalandı.

6- Yerel ara seçimlerin senede iki kez yapılması, belediye başkanlığının boşalması durumunda atama yerine belediye meclisierinin kendi içinden birisini vekilliğe seçmelerini öngören yasa önerileri, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi1 nin 43. yıldönümü nedeniyle TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı SHP Mardin Milletvekili Ahmet Türk bir basın toplantısı düzenledi. Türk, amaçlarının çağdaş dünyanın onurlu bir üyesi olarak insan hakları konusundaki uygulama ve düzenlemeleri kimsenin kınaya-mayacağı, eleştiremeyeceği bir düzeye getirmek olduğunu söyledi.

Basın toplantısında söz hakkı isteyen Refah Partisi İstanbul milletvekili Hasan Mezarcı, yaptığı konuşmada, "Allanın varlığının tartışılabildiği bir ülkede, Muş-

tafa Kemal'e dokunulmazlık getirmek gibi bir takım çağdışı yasaiar kaldırln .=;,c..." dedi.

8- İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin 43. yılı dolayısıyla düzenlenen "İnsan Hakları Haftası" başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, Birleşmiş Milletlerin bu yıl içinde yaptığı bir değerlendirmeye göre Türkiye'nin 40 puan üzerinden ancak 7 puan alabildiğini, 88 ülke arasında 66. sırada yer aldığını belirterek, ülkemizde İnsan haklarına duyulan saygının en üst düzeyde gerçekleşmesini istediklerini dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Erdal İnönü de, Türkiye'nin insan hakları açısından dünyanın gerisinde kaldığını, hükümet olarak kendilerinin Türkiye'de insan haklarına saygı ve düzeni gerçekleştirmeyi her şeyin üstünde tuttuklarını söyledi.

9- Hükümetin ve Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Said Yazıcıoğlu'nun bilgisi ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hamdi Mert ile Başkanlık Müfettişi Abdülkadir Sezgin'in koordinayonunda, Alevi kesimin Önderleriyle ilk aşamada Alevilerin istemlerinin dinlenmesiyle yapılan görüşmelerin devam edeceği bildirildi,

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Ekişehir Cezaevİ'ne ilişkin sözieri İnsan Hakları Derneği'nce eleştirildi.

11- Malezya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tan Sri Yakup Bin Mohd Zain, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu'nun resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

12- Elazığ'ın Alacakaya ilçesi kırsal kesiminde PKK militanlarıyla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada iki terörist Öldürüldü.

13- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan operasyonlarda bir kişinin evinde 53 kilo eroin ele geçirildi.

Düzce'de de bir kişinin evinde 5 kilo 450 gram eroin bulunduğu, olayla ilgili 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri de, eroin kaçakçılığı yapan, biri İran uyruklu iki kişiyi suçüstü yakaladılar.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün davetlisi olarak Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Milletlerarası Kriminal Polis Teşkilatı(INTERPOL) Genel Sekreteri Raymond Kendall, Türk polisinin son yıllarda büyük aşama kaydettiğini, teknik olanakların da yapılacak gelişimle daha iyi bir noktaya ulaşacağını söyledi.

14- Elverişsiz hava koşullarıyla yoğun kar yağışının Özellikle Trakya, Orta ve Doğu Anadolu'da yaşamı olumsuz yönde etkilediği, Kayseri'de yoğun kar yağışı yüzünden 23 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Öte yandan, Türkiye'den Yunanistan'a geçmek isteyen bir Bangladeşli donarak öldü, 88 Pakistan ve Bangladeş uyruklu ise sınır devriyeleri tarafından son anda donmaktan kurtarıldılar.

15- Senegal'in başkenti Dakar'da yapılmakta olan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) G.ncı dönem toplantısında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kıbrıs Türklerine tam katılım şansı verilmesi ve davalarının öteki uluslararası forumlarda da desteklenmesi için çağrıda bulundu.

Zirvede, Azerbaycan, örgütün tam üyeliğine kabul edilirken, Arnavutluk'un gözlemci üye, Kazakistan'ın da misafir üye olarak örgütün çalışmalarına katılması kararlaştırıldı. Ayrıca alınan bir kararla, bütün üye ülkelere, KKTC ile ilişkilerini, özellikle ticaret, turizm, kültür, enformasyon, yatırım ve sportif olmak üzere bütün alanlarda geliştirmeleri çağrısında bulunuldu.

16- Fransa Sanayi Bakanı'nın özel konuğu olarak Paris'te bulunan Devlet Bakanı Tansu Çiller, OECD yetkilileri ve Fransa Ticaret Bakanı İle yaptığı görüşmeleri "olumlu" olarak niteledi. Çiller, Ticaret Bakanı Jean-Noei Jeannenay ile görüşmesinde iki ülke arasında ticaret odası kurma yönünde ilke karan alındığını söyledi. Tanu Çiller, "Fransa'nın İş Ortağı Türkiye" konulu seminere de katıldı.

Öte yandan Türkiye'nin Avrupa Serbest Mübadele Birliği (EFTA) ülkeleri ile tarım ürünleri ticaretini geliştirmeyi amaçlayan ikili anlaşmalar Cenevre'de imzalandı.

İkili anlaşmaların imzalanmasından sonra Devlet Bakanı Tansu Çiller tarafından EFTA-Türktye arasında "Şerbet Ticaret ve İşbirliği Anlaşması" imzalandı.

17- Avrupa Topluluğu'nu Siyasi Birliğe dönüştürmeyi amaçlayan 9 BAB üyesi ülkenin dışişleri bakanları, AT üyesi Yunanistan, Danimarka ve İrlanda'yı Batı Avrupa Birliği'ne üyeliğe davet etti. Türkiye ve Norveç'e de ortak üyelik veya gözlemci teklifi yapıldı.

18- Cezayir'de gösteri yapan dinci topluluklarla, polisler arasında çıkan çatışmalarda 13'ü dinci gruptan, 17 kişinin öldüğü bildirildi.

11 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, Avrupa ve AT ilişkilerine değinerek, Türkiye'siz bir Avrupa, Avrupasız bir Türkiye'nin olamayacağını söyledi. Demirel. Güneydoğu Anadolu konusunda verdiği taahhütlere bir kez daha yineledi ve insan haklan ihlallerinin üzerine hızla ve ısrarla gideceğini bildirdi. Demirel konuşmasında, Kıbrıs sorunu, Irak ile ilişkiler, Çekiç Güç'ün geleceği, Türkiye'de idam cezasının kaldırılması ve Güneydoğu'da kaybolanlar gibi konulara değindi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda öğretmen sorunlarıyla İlgili genel görüşme açılmasına ilişkin öneri ele alındı ve öğretmen sorunları tartışıldı. Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Türkiye'de 39 bin 109 öğretmen açığı ve 108 bin 366 öğretmen fazlası bulunduğunu belirterek bu durumu yaratan "yeterlik sınavının kaldırılmasının, boştaki öğretmenlerle öğretmen açığının kapatılmasını sağlayacağını söyledi.

TBMM Grup Başkanvekili Mahmut Almak da öğretmenlerin sorunlarının çözümlenebilmesi için grevli toplusözleşmeli sendikal haklardan yararlanmaları ve TÖB-DER'in açılması gerektiğini savundu..

3- Refah Partisi Kayseri Milletvekili eski IDP Genel Başkanı Aykut Edibali yaptığı açıklamada, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün Güneydoğu Anadolu Bölgesine yaptıkları gezinin ülke açısından pek yararlı olduğunu söyleyemeyeceğini, TBMM kürsüsünden yapılan konuşmalarda, Kürt halkı ile ilgili sözlerde bölücülük yapıldığını kaydetti ve Güneydoğu Anadolu konusundaki görüşlerine de katılmadığını açıkladı.

4- RP İstanbul milletvekili Hasan Mezarcı’nın dün TBMM İnsan Hakları Komisyonu'ndaki konuşmasında Atatürk'e ilişkin sözleri, çeşitli kuruluşlar ve yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Hasan Mezarcı, dün yaptığı konuşmanın basında "Atatürk düşmanlığı" olarak yer alması üzerine sözlerine açıklık getirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Mezarcı, kendisinin "düzen sorgulanmalıdır" şeklinde konuştuğunu, "bundan Mustafa Kemal dahil hiç kimsenin müstesna olmadığını" söyledi.

5- Avrupa Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu ve Türkiye'deki Alevi Bektaşi dernekleri yöneticileri, Başbakan Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'yü ziyaret ettiler. Başbakan Demirel, dernek temsilcilerine, bu ülkede yaşayan herkesin birinci sınıf vatandaş olduğunu ve kimsenin mezhebinden dolayı horlanmayacağını söyledi. İnönü de "Devletin vatandaşlar arasında mezhep farkı gözetmemesi gerektiğini" bildirdi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi yaklaşık altı aydır yargılanmayı bekleyen gazeteci "Deniz Tezel'e Özgürlük" kampanyası başlattı. Kampanya çerçevesinde ulaşılabilen tüm kişi, kuruluş ve basın mensuplarından imza toplanarak hükümet yetkililerine iletileceği ve kampanya İçin Uluslararası Basın Enstitüsü, Pen Club ve Ululararası Af Örgütü'nden de destek istediği bildirildi.

7- Hürriyet Gazetesi'nin kurucusu Sedat Simavi'nin ölümünün 38. yıldönümü dolayısıyla İstanbul Kanlıca'daki mezarı başında düzenlenecek törenin hemen öncesinde Simavi'nin yanındaki mezarda büyük bir patlama oldu. Bombalı saldırı girişiminin kar yağışı nedeniyle gazete yöneticisi ve çalışanlarını taşıyan otobüsün gecikmesi sayesinde olaysız atlatıldığı, bu arada. Hürriyet Gazetesi yöneticisi 3 kişinin parçalanan mezar taşlarının savrulması sonucu hafif yaralandığı bildirildi. Bombalı saldırıyı üstlenen olmadı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, basından sorumlu Devlet Bakanı Gökberk Er-genekon ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent olayı kınayarak, Erol Simavi'ye birer geçmiş olun mesajı gönderdiler.

8- BM Yugoslavya özel temsilcisi Cyrus Vance, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hırvatistan'da Yugoslav federal ordusu ve Sırp milislerle, Hırvat güçler arasında kesin ateşkes sağlanmadan bölgeye barış gücü göndermenin söz konusu olamayacağını söyledi.

9- Ortadoğu Barış görüşmelerinin Washington'da yapılan ikinci turunda taraflar, karşılıklı görüşmelerin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya vardılar.

10- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Slav cumhuriyetleri Rusya, Ukranya ve Beyaz Rusya'nın kurdukları "Bağımsız Devletler Topluluğu"na katılmak istediklerini Rusya yönetimine bildirdi.

11- Azerbaycan Ulusal Meclisi, bölgede durumun giderek gerginleşmesi ve Ermeni saldırılarına karşı koyabilmek için seferberlik kararı aldı. Ermeni militanların Goronboy kasabası ve Karabağ'da düzenlediği saldırılarda beş kişinin öldüğü, 42 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Amerikan Haberalma Örgütü ClA'nın şefi Robert Gates, Sovyetler Birli-ği'nde yaşanan gelişmelerin tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, ülkedeki ekonomik şartların çok kötü olduğunu, ordunun bölünebileceğini, çeşitli bölgelerdeki etnik çatışmaların tırmanabileceğini öne sürdü ve Sovyetler Birliği'nde 1917'den bu yana en büyük huzursuzluğun yaşanacağını söyledi.

13- Arnavutluk'ta yiyecek sıkıntısı nedeniyle çıkan karışıklıklarda bir mağazanın ateşe verilmesi sonucu yangın meydana geldiği ve en az 40 kişinin öldüğü bildirildi.

14- El Salvador'da, Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi (FMLN) gerillaları ile askeri birlikler arasında çıkan şiddetli çatışmalarda, 4 askerle 16 gerillanın öldüğü, 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

12 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirci, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Gü-reş'i kabul ederek bir süre görüştü. Doğan Güreş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Bulgaristan'a yapacağı resmi ziyarete ilişkin Başbakana bilgi aktardığını bildirdi.

Başbakan Demirel, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Erol Baraz ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederken yaptığı konuşmada, çiftçilerin borçları ve faizlerinin affedilmesi konusunda dikkatli davrandması gerektiğini kaydederek, devletin çiftçiye olan borçlarının en kısa zamanda ödeneceğini söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi, kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yetkileriyle, bunların personelinin mali ve sosyal haklarında düzenlemeler yapılmasına ilişkin 3755 sayılı yetki yasasını iptal etti.

3- MÇP eski Genel Başkanı bağımsız Yozgat Milletvekili Alpaslan Türkeş ve arkadaştan tarafından SSCB'deki gelişmeler ve dış Türkler konusunda TBMM'ye verilen genel görüşme önergesi kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda hükümetin görüşlerini açıklayan Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Sovyetler Birliği'ndeki gelişmelerin yakından izlendiğini, gelişmelerin dünyada ve bölgede Türkiye'nin siyasi ağırlığını artıracağı işaretleri verdiğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Tercüman Gazetesi'ne basın affı ile ilgili görüşlerini açıkladı. Ecevit, şartlı tahliye uygulamasıyla çok sayıda gazetecinin cezaevinden salıverilmesine rağmen, basın mensupları ve gazeteciler aleyhine açılan çok sayıda dava bulunduğunu, bu yüzden kapsamlı bir basın affına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

5- Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişi Abdülkadir Sergin, Diyanet İşleri Başkan-lığı'nın Alevi dedelerinin görüşlerinin dinlenmesi için bir süredir yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine giderek, Türkiye'deki Bektaşile-rin önde gelenleri İle görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, laikliğin tam anlamıyla uygulanmasının istendiği, herkesin dini inancında özgür olması ve mezhep ayrımı güdülmemesi gerektiği belirtilerek, Diyanetin yaklaşımlarının olumlu karşılandığı bildirildi.

6- Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Arif Çavdar, yazılı bir açıklama yaparak, RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı'nınTBMM'de yaptığı konuşmada Atatürk'ü hedef aldığını belirterek sözlerini eleştirdi.

7- Malatya E tipi Cezaevi'ndeki mahkumların 29 gün süren açlık grevi sona erdi.

8- Sabah Gazetesinde Muammer Yaşar Bostancı imzasıyla yayımlanan "Özal'dan Bush'a Şükran Mektubu" ile iigili davada, gazeteci Bostancı, mektubun kendisine, emekli Orgeneral ve eski MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp tarafından verildiğini açıkladı. Mektupla ilgili olarak Cumhurbaşkanının açtığı davada tanıklık yapan Sunalp, "mektubun kendisine ABD Büyükelçiliği'nde görevli bir diplomat tarafından posta ile gönderildiğini" söyledi,

&- Yoğun kar yağışı nedeniyle Ankara'da ilk ve orta dereceli okullar iki gün tatil edildi.

10- Hürriyet gazetesinin Londra bürosunu arayan kimliği belirsiz bir kişi, gazetenin kurucusu Sedat Simavi'nin mezarı başında dün düzenlenen anma töreninden önce meydana gelen patlamayı, yasadışı Türkiye Cihat Cephesi örgütü adına üstlendi.

11- İslam Konferası Örgütü1 ne (İKÖ) üye ülkelerin liderlerinin Senegal'ın başkenti Dakar'daki toplantısı, ortak bildiri ve "Dakar Deklarasyonu" adlı belgenin yayımlanması ile sona erdi.

12- Kuzey Kore Başbakanı Yon Hyong Muk ile Güney Kore Başbakanı Chung Won-Sikh başkanlığında Güney Kore'nin başkenti Seul'de yapılan görüşmelerin ardından, Kuzey ve Güney Kore arasında Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve 1953'te imzalanan ateşkesin kapsamlı bir barışa dönüştürülmesini öngören anlaşma konusunda görüş birliğine varıldı.

13- Kuzey Irak'taki Süleymaniye kentinde 1500 kişinin, Bağdat yönetiminin Körfez savaşı sırasında tutukladığı öne sürülen 5 bin Kürtün serbest bırakılması istemiyle açlık grevine başladığı bildirildi.

14- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Sovyet gazetecilerle yaptığı görüşmede, Rusya, Ukranya ve Beyaz Rusya'nın imzalamış olduğu Bağımsız Uluslar Topluluğu (BUT) kurulmasını öngören anlaşmanın ülkeyi dağılmaktan kurtaracağını sanmadığını vurgulayarak, anlaşmayı, eski Sovyet cumhuriyetlerinin parlamentolarının da onaylaması durumunda saygı duyacağını belirtti. Gorbaçov, birlik devletinin yıkılıp yerine muğlak bir yapı gelirse, bu oluşumda kendisine yer olmayacağını ve kesinlikle istifa edeceğini bildirdi.

Bu arada, Rusya parlamentosu, SSCB'nin yerine "Commonwealth anlaşması" (Bağımsız Uluslar Topluluğu) kurulmasını öngören anlaşmayı onayladı.

13 ARALIK 1991

1- Dakar'daki İslam Konferansı zirve toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Turgut Özal Türkiye'ye döndü.

2- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Devlet Tiyatroları'nın Macunköy'deki tesislerinde 1980 yılından bu yana Kültür Bakanlığı'nca sakıncalı olarak tanımlanarak gön-derüen ve 6 yıldır girilmediği belirtilen yasak yayın deposunu basına açtı ve depoda bulunan 25 bin kitabın kütüphanelere dönebileceğini, bundan sonra hiç bir kitabın yasak olmayacağfnı söyledi.

3- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Said Yazıcıoğlu, basında çıkan "Alevileri dışladığı" şeklindeki eleştirileri yanıtladı. Yazıcıoğtu, Türkiye'de dini kaynaklı bir bir mezhep problemi olmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığının bütün Müslümanlara Alevi veya Sünni, hangi mezhepten olursa olsun dini hizmet sunan bir kuruluş olduğunu belirterek, son zamanlarda Alevilere yönelik girişimlerini, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Alevi vatandaşlara sunulan din hizmetinin daha etkin hale getirilmesine yönelik faaliyetler olarak niteledi.

4- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, yazılı bir açıklama yaparak, RP İstanbul milletvekili Hasan Mezarcı'nın, TBMM'de yaptığı konuşmada Atatürk'e ilişkin sözlerini eleştirdi ve Mezarct'nın milletvekili dokunulmazlığını kullanarak Atatürk düşmanlığı yaptığını öne urdu.

5- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Ekkehard Eickhoff, savunma alanında Türkiye'ye olan taahhütlerini yerine getireceklerini belirtirken, yeni Türk hükümetinin, insan hakları ve demokrasiyle ilgili açıklamalarının, Ankara-Bonn ilişkilerinin geleceği açısından kendilerine büyük cesaret verdiğini, insan haklan ve demokrasi alanında atılacak ileri adımların, Türkiye'nin, AT ve BAB'a üyeliklerini de kolaylaştıracağını söyledi.

6- Zeytinburnu Belediye Başkanı Hasan Yılmaz ve Türkiye İthalatçılar ve İhracatçılar Derneği Başkanı Fermani Altun hakkında ihracat kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla DGM'de dava açıldı.

7- Köse'ye bağlı Salyazı Belediye Başkanı Ergin Doğan, Gümüşhane'de meydana gelen trafik kazasında öldü.

8- BM Türkiye daimi delegesi Büyükelçi Mustafa Aksin, BM Güvenlik Konse-yi'nde yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın eylül ayında hazırladığı Kıbrıs konusundaki anlaşma taslağını bir yığın yanılsama içeren çözümler olarak niteledi ve dörtlü zirvenin bunları zorla kabul ettirme mekanizmasına dönüştürülmemesini istedi.

9- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), gazeteci Deniz Tezel'in 28 Haziran'da tutuklandıktan sonra mahkemeye çıkarılmadığını belirterek serbest bırakılması için Başbakan Süleyman Demirel'e bir mesaj gönderdi,

10- Fransa'dan siyasi sığınma talebinde bulunan 60 Türk vatandaşının, taleplerinin kabul edilmemesi üzerine Nancy kentindeki bir kiliseyi işgal ettiği bildirildi.

11- Federal Almanya'da polis, ekim ayında bir Türk gencine saldıran ve ağır yaralayan 6 Neonazi genci tutukladı.

12- ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da Yunanistan Başbakanı Kos-tantin Mitsotakis ile görüşmesinde Kıbrıs konusunu ele aldı. Bush, görüşmeden sonra gazetecilere, ABD'nin Kıbrıs sorunu konusundaki iyi niyet girişimlerini sürdüreceğini ve taraflar arasındaki dörtlü zirvenin 1992 başında üst düzeyde bir uluslararası Kıbrıs toplantısı umudu taşıdığını belirtti.

13- Yugoslavya'da federal ordu ve Hırvat güçler arasında savaş sürerken, BM, Avrupa ülkelerini Hırvatistan'ı tanıma girişimine karşı uyardı. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Yugoslavya'ya BM Barış Gücü gönderilmesi için önce bu ülkedeki çatışmaların sona ermesinin gerektiğini yineledi.

Bu arada, ABD, SSCB ve AT, Yugoslavya'da savaşan taraflara, 23 Kasım'da Cenevre'de imzalanan ateşkese zaman geçirmeden uymaları çağrısında bulundu.

14- Şili'nin Moskova Büyükelçiliğine sığınan eski Demokratik Almanya lideri Erich Honecker, Rusya hükümetinin sınır dışı etme yönündeki kararını protesto etti. Honecker, SSCB hükümetinden sığınma hakkı istediğini, bu durumda Rusya hükümetinin aldığı kararın hukuka aykırı olduğunu savundu.

Almanya ise Honecker'i kesinlikle geri istediklerini, SSCB, Rusya ve Şili hükümetlerine bildirdiklerini açıkladı.

Şili hükümetinin yayımladığı bildiride de Honecker'e bu ülke tarafından sığınma hakkı tanınmayacağı bildirildi.

15- Moldavya yönetimine başkaldıran Dinyeper Cumhuriyetinde, güvenlik kuvvetleriyle muhafızlar arasında çıkan çatışmalarda 13 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

14 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirel, Merkez Bankası Başkanı ve diğer kamu bankaları genel müdürleri, fon idareleri başkanları ve bazı KİT yöneticileri ile görüşmelerde bulundu.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlenen İnsan Hakları Paneli'nde yaptığı konuşmada demokrasinin kendisinin İnsan Haklan Evrensel Beyannamesi'nde yer aldığını vurgulayarak, Türkiye'de ilk defa bir devlet bakanlığının insan hakları ile ilgileneceğini, buna ülkemizde insan haklan ihlal edildiği için ihtiyaç duyduklarını belirtti.

3- Devlet Bakanı Gökberk Ergenekon ve Kültür Bakan; Fikri Sağlar İstanbul'da Türkiye Sinema ve Audiovisüel Kültür Vakfı'nın (TURSAK) düzenlediği Türkiye'de Yeni Radyo Televizyon Düzeni" konulu panelde yaptıkları konuşmalarda, yapılacak yasa değişikliği ile TRT'nin yayın tekelinin kaldırılacağını söylediler.

4- Polis Okullan Yönetmeliği'nde yapılan bir değişiklikle, polislerin branş dersleri arasına "İnsan Haklan" dersi eklendi.

5- Kuzey Irak'ta, Irak hükümetinin baskı politikası sonucu evlerini ve köylerini terkeden binlerce kişinin kışı dağlarda geçirdiği bildirildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri, yaptığı açıklamada, 200 bin Iraklının evlerini terkederek dağlara sığındığını doğruladı ve bu yeni göçün BM'yi ciddi şekilde kaygılandırdığını bildirdi.

6- Yugoslavya'da, Sırplar'in hakimiyetindeki federal ordunun, Osijek, Vaipo-vo, Novska ve Korlavaç başta olmak üzere birçok Hırvat yerleşim merkezini bombaladığı bildirildi. Zagreb Radyosu, son çatışmalarda en az 4 kişinin öldüğünü, 12 kişinin de yaralandığını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi, ateşkesin korunması ve Barış Gücü'nün yerleştirilmesi için öncü gözlem grubu oluşturulmasını kabul etti.

Bu arada, Almanya, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın, Hırvatistan ve Slovenya'nın tanınmaması yolundaki isteğine olumsuz yanıt verdi ve önümüzdeki hafta, her iki cumhuriyeti de resmen tanıyacağını bildirdi.

7- Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin önderliğinde kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu'na Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan'ın katılacağı açıklandı.

8- Ukranya Devlet Başkanı Leonid Kravçuk'un kendisini başkomutan ilan ederek bölgedeki Sovyet askerlerinin yönetimini üstlenmesinin, Rusya ile Ukranya arasındaki ilişkileri yeniden gergini eştirdiği bildirildi. Sovyet Savunma Bakanı

Yevgeni Şapoşnikov, Sovyet televizyonuna konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni bir darbe hazırlandığı yolundaki söylentileri kesin bir dille reddetti ve ağırlsklı olarak dört cumhuriyete dağıtılan nükleer silahların hala tek bir merkezden yönetildiğini açıkladı.

9- Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttaiibov'un emriyle, Azerbaycan'ın mal varlığına zarar gelmemesi için, bölgedeki eski SSCB'ye ait olan tüm mallara el konulduğu bildirildi.

Romanya ve Pakistan, Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıdıklarını açıkladı.

Bu arada, Dağlık Karabağ bölgesinde, Ermeni militanların, Azeri köylerine saldırdıkları, Hankenti'nin Kergicahan ve Cemilli köylerine düzenlenen saldırılarda 2 Azerinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Kuzey Kore, Şili'nin Moskova Büyükelçiliği'nde konuk olarak bulunan eski Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker'i, sığınma hakkı tanımak ve tedavi sağlamak üzere hükümetinin kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi.

15 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bazı Arap ülkeleri ve İngiltere'de yayımlanan El Hayat Gazetesi'ne verdiği demeçte, Suriye'nin, Bekaa Vadisi'ndeki bölücü Kürt teröristleri desteklemekten vazgeçmesini istedi. Demecinde Kıbrıs sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Özal, Kıbrıs'ta, gelecekte yeni sorunlar yaratmayacak bir çözüme gidilmesi gerektiğini belirtti.

2- Ankara'da yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantısında konuşan Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye'nin hedefinin hem hürriyeti hem zenginleşmeyi aynı zamanda gerçekleştirmek olduğunu, KiT'lerin özelleştirilmesinde açıklık ve eşitlik kurallarına göre hareket edeceklerini belirterek, yabancı işadamlarını Türkiye'de yatırım yapmaya çağırdı.

Bu arada Yunanistan'da yayımlanan Katimerini Gazetesi'ne bir demeç veren Başbakan Demirel, Yunanlıların Türklere daha fazla güvenmelerini isteyerek, Türkiye'nin Atina ile her türlü işbirliği düşüncesine ve öneriye karşılık vermeye açık olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul'da yaptığı açıklamada, hükümetin seçim vaatlerini yapmaya çalıştığını ve adım adım gerçekleştirdiğini söyledi. Güneydoğu'nun huzursuz olduğunu belirten İnönü, koalisyon hükümetine bölge halkının büyük destek verdiğini, hükümetin bu bölgede huzuru sağlayacağını kaydetti.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in SSCB'dekt Türk kökenli Cumhuriyetler konusundaki bir yazısı Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisince İstanbul Bakırköy'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, seçim sistemi ve TRT yayınlarını eleştirdi. Ecevit, hükümetin ağır bir ekonomik tablo devraldığını belirterek, demokratikleşme ve İnsan hakları konularında hükümete destek olacaklarını söyledi.

6- HEP Olağanüstü Kurultayı Ankara'da yapıldı.

7- Amasya'da yapılan belediye başkanlığı seçimini DYP adayı Süleyman Taş-demir kazandı. Adana'ntn Tufanbeyli ilçesinde seçimi SHP adayı İsmail Hakkı Sa-vaşer, Tokat'ın Zile ilçesinde MÇP adayı Şükrü Serimer, Şırnak'ın Silopi ilçesinde ise bağımsız aday Levent Taysum kazandılar.

8- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, ülkesindeki gelişmeler ve Türkiye'den beklentileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- BM Güvenlik Konseyi, Yugoslavya'ya Barış Gücü yerleştirilmesinin koşullarını araştırmak amacıyla bu ülkeye 100 kişilik askeri gözlemci heyeti gönderilmesini kararlaştırdı.

Öte yandan Almanya Başbakanı Helmut Koni, Alman hükümetinin Hırvatistan ve Slovenya'yı 25 Aralık'tan önce tanıyacağını açıkladı.

10- Azerbaycan Ulusal Şurası, Sovyetler Birfiği'nde kurulmaya çalışılan Bağımsız Uluslar Topluluğu'na katılmama kararı aldı.

11- Sovyetler Birliği Başkanı Mihaii Gorbaçov, beklentilerin aksine istifa etmeyeceğini açıkladı. Gorbaçov, Time Dergisi'nde yayımlanan söyleşide ülkede tehlikeli bir geçiş süreci yaşandığını, SSCB'nin varlığını sürdürmesinden yana olduğunu, dönüşüm sürecinin dağılmaya yol açmadan aşamalı biçimde gerçekleşmesi için elinden geleni yapacağını belirtti.

12- Suudi Arabistan'ın Cidde kentinden hareket eden bir Mısır yolcu gemisi, Kızıldeniz'de kayalıklara çarparak battı. Denizden 471 kişinin cesedi çıkarılırken 199 kişi kurtarıldı, gemideki toplam yolcu sayısı belirlenemedi.

16 ARALIK 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Erol Simavi Özel İletişim ve Eğitim Merkezi'nde öğrencilere, "Demokrasi Ulusal Egemenlik ve Basın" konulu bir konferans verdi. Cindoruk, 1982 Anayasası'nm önsözünün ulusal egemenliğe aykırı olduğunu, militer devlete gidişin özelliklerini taşıdığını belirterek, partilerin uzlaşmaya vararak bu önsözü kaldırmaları gerektiğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu'nun eski Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan eden tüm cumhuriyetleri tanımayı kararlaştırdığını, karar uyarınca Lİtvanya'da büyükelçilik, diğer cumhuriyetlerde de başkonsolosluk açılacağını kaydetti. Gönen, KiT'lerin zam kararlarını kendilerinin vereceğini belirterek, küçük çiftçinin 557 milyar liralık kredi faizi borçlarının, yeni ödeme planına uyulması durumunda silineceğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Bulgaristan Genelkurmay Başkanı'nın resmi konuğu olarak bu ülkeye gitti.

4- Ankara'da dün yapılan HEP Olağanüstü Kurultay'ında yasadışı bölücü PKK örgütü lehinde sloganlar atılması ve gösteriler yapılması parti liderleri tarafından sert bir dille eleştirildi. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bu tür fanatik hareketlerin karşıtını doğuracağını, bundan Türkiye'nin büyük zarar göreceğini söyledi. DSP Genel Başkanı Ecevit, bölücü hareketlerin başkente taşınmasının acı olduğunu belirterek, olayın sorumlusunun Cumhurbaşkanı Özal ile SHP'nin verdiği ödünler olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Erzincan'dan gelen muhtarlar heyetini kabul etti. İnönü, hükümetin halktan büyük destek gördüğünü belirterek, Köy Yasast'nın değiştirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından Ankara'da düzenlenen toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, "özelleştirme için özelleştirmeye karşı olduğunu" söyledi. Devlet Bakanı Tansu Çiller de konuşmasında KiT'ler konusunda Cumhuriyet tarihinin en cesur kararlarını atmaya hazırlandıklarını kaydetti. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, hükümetin hazırladığı zam paketiyle iki yıllık enflasyonu halka yüklemeye çalıştığını öne sürdü. Toplantıda RP Genel Başkanı Erbakan ve DSP Genel Başkanı Ecevit de birer konuşma yaptılar.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Karadeniz Ereğli'de düzenlediği basın toplantısında, YÖK'ün yetkilerinin fazla olduğunu, bu yetkilerin bir bölümünün seçimle gelecek kurullara devredilmesinden yana olduklarını, üniversiteler arasında koordinasyonu .sağlayacak bir kurumun varlığının gerekli olduğunu söyledi. Toptan, özet üniversitelerin kurulmasını teşvik edeceklerini kaydetti.

, 7- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, parti yöneticilerini ziyaret ederek bakanlığının izleyeceği kültür politikası konusunda bilgi verdi.

8- Dışişleri Baklanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen, Batı Trakya'da Türk azınlığa hizmet veren Vaaz ve irşat Heyeti'nin çalıştığı binadan çıkarılmasını kınadıklarını, bu tür uygulamaların Türkiye tarafından hoş karşılanmadığını bildirdi.

9- HEP Olağanüstü Kurultayı'nda. Genel Başkanlığa Feridun Yazar seçildi.

10- Cumhurbaşkanı özal'ın resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Demirel ile görüştü. Demirel görüşmede, Türkiye'nin Özbekistan'ın bağımsızlığını tanıyacağını açıkladı.

11- Danıştay lO.Dairesi, DYP İstanbul Milletvekili Bedrettin Dalan'ın Büyükşe-hir Belediye Başkanlığı döneminde, İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı'na satılan arazilerin belediyeye iadesini kararlaştırdı.

12- Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Ökkeş Özuygur görevinden istifa etti. BU göreve Üstün Sanver getirilirken, Emlak Bankası Genel Müdürlüğü'ne Şükrü Ka-rahasanoglu atandı.

13- Yıldız Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan çatışmada 20 öğrenci yaralandı.

14- 17 yeni belediye kurulmasına ilişkin İçişleri Bakanlığı kararı Resmi Gaze-te'de yayımlandı.

15- Dünya Bankası tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye'nin 1980-1990 döneminde dış borçları yüzde 157 oranında artarak 49 milyar dolara ulaştı.

16- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, ABD'de temaslarını tamamlayarak ülkesine döndü. Mitsotakis devlet televizyonuna verdiği demeçte, ABD Başkanı George Bush'un Kıbrıs sorununun 1992'de çözümü için kendisine garanti verdiğini söyledi.

17- Sovyetler Birliği'nde bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve SSCB Başkanı Gorbaçov ile görüştü. Yeltsin görüşmede Baker'a, tüm nükleer silahların denetim altında tutulacağı yolunda güvence verdi. Yeltsin ayrıca, Bağımsız Devletler Topluluğu'nün on cumhuriyetin katılımıyla iki hafta içinde kurulacağını açıkladı. Bu arada Kazakistan bağımsızlığını İlan etti.

18- Moskova Belediye Başkanı Gavril Popov, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin'le aralarında ekonomik reformlar konusunda anlaşmazlıklar çıktığı gerekçesiyle görevinden istifa etti.

19- Ortadoğu Barış Konferansı'nın ikinci aşamasını oluşturan görüşmelere üç günlük aradan sonra Washington'da yeniden başlandı.

20- Hindistan'da bir fabrikada çıkan yangında 21 kişinin öldüğü bildirildi.

17 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirel, parti grubunda yaptığı konuşmada, Kürt sorunuyla ilgili eleştirileri yanıtladı. Demirel, Türkiye'nin üniter bir devlet olduğunu ve bundan taviz verilemeyeceğini söyledi. Kürtlerin etnik bir grup olduğunu ve haklarının kabul edilmesi gerektiğini belirten Demirel, Güneydoğu'da yaşayan insanların bir azınlık olmadığını hepsinin Türk vatandaşı olduğunu söyledi.

Başbakan Demirel, ABD Başkanı George Bush'un Büyükelçilik kanalıyla kendisine bir mektup göndererek, BM'nin "Siyonizm ırkçılıktır" kararının kaldırılmasına Türkiye'nin destek olmasını istediğini, ancak Türkiye'nin bu konuda "çekimser" kaldığını açrKfadı. Demirel, Türkiye'nin onurlu bir bağımsızlık yürütüp dünya devletleriyte uyumtu bir gidişi tercih edeceğini sözlerine ekledi.

Demirel grup toplantısında ayrıca Sovyetler Birliği'nden ayrılan müslüman cumhuriyetlerin Türkiye'nin önüne yeni ufuklar açtığını, stratejik önemini artırdığını belirterek, bu cumhuriyetlerle yakın işbirliğine gidileceğini söyledi.

Başbakan Demirel ve Başbakan Yardımcısı İnönü, büyük Türk düşünürü Mevlana Celaleddİn Rumi'nin ölümünün 718'inci yıldönümü anma törenlerinin son gününe katıklar. Demirel ve İnönü Konya'nın Cihanbeyli Kulu ve Altınekin ilçelerinde de birer konuşma yaptılar.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, HEP kurultayı konusunda görüşlerini açıkladı. HEP kongresinin duydukları endişenin ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini belirten Yılmaz, HEP milletvekillerini içinde barındıran SHP ile koalisyon hükümetine bu konudaki görüşlerini yeniden belirleme çağrısında bulundu. Yılmaz, hükümette koalisyon ortakları arasında uyumsuzluklar yaşanacağını ve siyasi konjonktürün ANAP lehine döneceğini kaydetti.

3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Erdal İnönü, parti grubunda yaptığı konuşmada, HEP Kurultayı'na katılan SHP milletvekillerini uyararak, milletvekillerinin iki partide birden yer alamayacaklarını belirtti ve tutarlı olmalarını istedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan yaptığı açıklamada, öğretmen sendikalaşmasını gerçekleştireceklerini söyledi. Toptan, toplu iş sözleşmesi ve grevin sendikalaşmanın uzantısı olduğunu, öğretmenlerin grev yapmalarına kimsenin itirazda bulunmayacağını kaydetti.

5- DYP ve SHP grup başkanvekilleri, ekonominin ve dış politikanın TBMM Genel Kuruiu'nda görüşülmesi istemiyle TBMM Başkanlığı'na iki ayrı genel görüşme önergesi verdiler.

6- DYP İsparta Milletvekili Ertekin Durutürk, Ayasofya Camii' nin ibadete açılması için yasa önerisi verdi.

7- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, pazar günü yapılan HEP Kongresi'nde bölücü PKK örgütü lehine yapıldığı belirtilen olaylar konusunda soruşturma başlattı.

8- "Faili meçhul cinayetleri" protesto etmek amacıyla Güneydoğu Anadolu bölgesinin çeşitli ü ve ilçe merkezlerinde kepenk ve kontak kapatma eylemleri yapıldı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

10- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başbakan Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek, altı aydır tutuklu bulunan gazeteci Deniz Tezlerin serbest bırakılmasını istedi.

11- BM'nin 1975 yılında aldığı "Siyonizm ırkçılıktır" kararı, BM Genel Kurulu'n-da yapılan oylama sonucu kaldırıldı. Türkiye oylamada "çekimser" oy kullandı.

12- AT, Yugoslavya'da bağrmsızlık ilan eden cumhuriyetleri 15 Ocak'tan itibaren "şartlı11 tanıma kararı aldı.

Bu arada, Yunanistan'ın girişimleriyle Makedonya Cumhuriyeti konusunda bazı güvence.kararları alındı. Kararla, Makedonya'nın özerkliğini ilan etmesi durumunda bu adı kullanamayacağı, Yunanistan'ın toprak bütünlüğüne yönelik faaliyetlerden kaçınacağı güvence altına alındı.

13- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin bir görüşme yaptılar. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, iki liderin "Sovyetler Birliği'nin yıl sonuna kadar ortadan kaldırılması" konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi. Açıklamada, Sovyetler Birlİği'ne ait organların feshedilmesi, Kremlin Sarayı ile Sovyet Merkez Bankası'nın Rusya hükümetine devredilmesinin kararfaştırıldtğı belirtildi.

Bu arada İtalya'da yayımlanan La Repubblica Gazetesi'ne bir derneç veren Yeltsin, yeni oluşum içinde Gorbaçov'a yer olmadığını bu nedenle Gorbaçov'un bir an önce istifa eımesi gerektiğini söyledi.

Sovyetler Birliği'nde bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarba-yev ile birer görüşme yaptı.

Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Mutialibov, yayımladığı bir kararnameyle, ülke topraklarında bulunan tüm Sovyet ordu birliklerini kendisine bağladı ve kendisini "Azerbaycan Başkomutanı" ilan etti.

Ermenistan'ın Megri bölgesinde bir treni durduran Ermeniler 70 Azeriyİ rehin aldılar. Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan bölgede olağanüstü durum ilan etti.

18 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yerel seçimlerin ertelenmesini ve yılda iki kez yapılmasını öngören yasayı tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderdi,

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Devlet Sakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda KİT'ler ve bağlı ortaklıkların durumunun gözden geçirildiğini, çiftçi alacaklarının iki taksit halinde ödenmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

3- Sağlık Bakanı Ytldtrım Aktuna, İstanbul'da yaptığı açıklamada, sağlık sorunlarının bir sistemleşme olmadığı için kargaşaya dönüştüğünü, bunları düzeltmek için çalışmalar yaptıklarını, "yeşil kart" uygulamasının da bunun bir parçası olduğunu söyledi.

Aktuna ayrıca, önceki yıl Almanya'dan ithal edilen ve hemofili hastalarının kullandığı "faktör 8" adlı kan ürününde AIDS virüsü bulunduğunun tesbit edildiğini, bu ürünü kullanan hasta sayısının ve kimliklerinin belirlenemediğini açıkladı.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracı başı, belediyelerin İller Banka-sı'na olan yaklaşık 800 milyar liralık borcunun 1990 yılı sonu itibariyla silineceğini açıkladı.

5- İstanbul'un asayiş sorunlarına çözüm bulmak amacıyla, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis, Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve diğer yetkililerin katıldığı bir toplantı yapıldı.

6-1992 yılının İlk üç aylık döneminde hükümete harcama yapma ve gelir toplama konusunda yetki veren geçici bütçe tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyo-nu'nda kabul edildi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakarı, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, HEP kurultayına ilişkin gelişmeler konusunda Başbakan Demirel'i eleştirdi. Erbakan, Demirel'in koalisyon hükümetini PKK ile yaptığını öne sürdü.

8- TÜSİAD Yönetim Kurulu, Devlet Bakanı Tansu Çiller, Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse ile birer görüşme yaptı.

9- Bitlis'te 17 köy korucusu teröristlerce kaçırıldı. Koruculardan 12'si daha sonra serbest bırkıldı. Sımakta bir kişi itirafçılık yaptığı gerekçesiyle teröristlerce öldürüldü. Güneydoğu'da bazı merkezlerde dün başlayan kepenk kapatma eylemleri sona ererken, bazı merkezlerde yeni kepenk kapatma eylemleri başladı.

10- İstanbul'da bir işadamından fidye almak isterken polisle çatışmaya giren ve bir başkomiserin ölümüne neden olan 3 polis hakkında açılan dava başladı.

11- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Brüksel'de, Avrupa Parlamentosu Siyasi İşler Komitesi'nde bir konuşma yaptı. Çetin, konuşmasından sonra komite üyesi parlamenterlerin Kıbrıs sorunu, Kürt sorunu ve Sovyet cumhuriyetlerinin tanınması konularında sorularını yanıtladı. Yeni hükümetin Türkiye'ye yeni bir anlayış getirdiğini belirten Çetin, işkence, insan haklan ihlalleri ve cezaevi koşulları pih1 nularda hükümetin kararlı davrandığını bildirdi.

Daha sonra Belçika'dan Almanya'ya giden Dışişleri Bakanı Çetin, Başbakan Helmut Kohl ve Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher İle birer görüşme yaptı. Çetin görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, Kohl'e Türkiye'deki demokrasi ve insan hakları konusundaki çalışmaları anlattığını, görüşmede iki ülke arasında son dönemde bazı yanlış anlaşılmalardan doğan sıkıntıların giderildiğini söyledi. Çetin, Başbakan Demİrel'in Kohl'ü Türkiye'ye davet mesajını ilettiğini, Kohl'ün daveti kabul ettiğini ve 1992 yılında, Almanya Dışişleri Bakanı Genscher'in de önümüzdeki bir iki ay İçinde Türkiye'ye geleceğini bildirdi.

12- İsrail heyetiyle Ürdün-Filistin ortak heyeti arasında Washington'da sürdürülen Ortadoğu barış görüşmelerinde ilerleme kaydedilmediği, Urdün-Filistin heyetinin görüşmelerde ilerleme sağlanması için ABD'nin müdahalede bulunmasını istediği bildirildi.

Bu arada görüşmelerden sonra bir basın toplantısı düzenleyen İsrail heyeti sözcüsü ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Benjamin Netanyahu, Suriye'nin terör örgütlerine destek vermeyi sürdürdüğünü ve bu konuda Türk Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yorumunun hakti olduğunu söyledi.

13- SSCB Başkanı Mihail Gorbacov, Sovyet radyo-televizyonuna yaptığı açıklamada, geçiş döneminin tamamlanarak, ülkenin yeni yapısının kurutmasından sonra görevinden istifa edeceğini bildirdi.

14- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, dün ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, ülkesinin Bağımsız Devletler Topluluğu'na Rusya ile eşit koşullarda katılmakta kararlı olduğunu ve kendi topraklarında bulunan nükleer silahları Rusya'ya devretmeyeceğini bildirdi.

15- Yugoslavya'nın Sırbistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Dobrosav Veizovi, AT'nin bağımsızlık kararı alan cumhuriyetleri tanıma kararını kınayarak, kararın Yugoslavya'yı parçalamayı amaçladığını söyledi.

16- Hindistan'ın Mishra eyaletinde Sih militanların 14 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

19 ARALIK 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan'ı ziyaret etti. Cindoruk, İstanbul'un sorunlarının yasa, mevzuat ve finansmandan kaynaklandığını, bu dönemde bu sorunlann aşılması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, KİT ürünlerine yüzde 9-48 arasında değişen oranlarda yapılan zamlarla ilgili açıklamasında, "bu zamların 19 günlük hükümetin siyasi sorumluluğu olmadığını, zamları devraldıklarını" söyledi.

3- Bakanlar Kurutu, Güneydoğu'da bulunan Çekiç Güç'ün görev süresinin "son kez" olmak üzere 6 ay daha uzatılmasını kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu ayrıca, TBMM'nin, "yabancı askeri güç çağrılması" konusunda kendisine verdiği yetkiyi Meclis'e iade etti.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, İstanbul'da Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezgin, devletin bölünmez bütünlüğünün iç ve dış güçler tarafından ciddi bir saldırıya maruz kaldığını, bu durumun devlet meselesi olduğunu ve mutlaka boşa çıkartılacağını söyledi. Sezgin, hükümetin "terörle mücadele paketi"nin ana hatlarını da açıkladı. Terörle mücadelede demokratik hukuk devleti ilkesi içinde hareket edileceğini belirten Sezgin, olağanüstü hal, sürgün ve sansür uygulamalarının gözden geçirileceğini, koruculuk sisteminin ıslah edileceğini kaydetti.

Bu arada İstanbul'un sorunlarına çözüm bulunması amacıyla yapılan İçişleri Bakanı Sezgin ve diğer yetkililerin katıldığı toplantıya devam edildi.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın hükümetin kültür politikasını anlatan bir yazısı Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Profesyonel orduya geçiş amacıyla uzman erbaşlığın geliştirilmesi hakkındaki kararname, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

7- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar düzenlediği basın toplantısında, RP Genel Başkanı Erbakan'ın "Demirel PKK ile koalisyon yaptı" şeklindeki açıklamasını eleştirerek, "Erbakan'ın seçimden önce kendilerine ittifak yapma teklifinde bulunduğunu, ancak milletvekili sayısında anlaşamadıkları için ittifakın kurulamadığını" söyledi.

8- UNİCEF tarafından hazırlanan "Dünya Çocuklarının Durumu Raporu" açıklandı. Başbakan Demirel, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 29-30 Eylül tarihlerinde ABD'de gerçekleştirilen Dünya Çocuk Zirvesi'nin asrın en önemli olayı olduğunu, Türkiye'nin geçen yıl imzaladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni, TBMM'nin önümüzdeki günlerde onaylayacağını söyledi.

&- TÜSİAD Yönetim Kurulu, Başbakan Demirel ve Erbakan Yardımcısı İnönü'yü ziyaret etti, İnönü, görüşmede yaptığı konuşmada, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla oluşturulacağını, çalışma yaşamına ilişkin düzenlemelerin AT'deki gibi yapılacağını söyledi.

10- TİSK tarafından sosyoekonomik ülke sorunlarıyla ilgili "Çalışma Haya-fı in" adlı bir rapor hazırlandı. Raporda işsizlik sigortasının yürüEüğe konulmasının işsizliği araştıracağı ve fiyatları yükselteceği öne sürüldü.

11- Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov ve beraberlerindeki heyet, dört günlük resmi temaslarını tamalayarak Türkiye'den ayrıldı. İki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerde 9 ayrı belge imzalandı.

12- İstanbul'da, kendilerinin "İslamcı" olduğunu belirten bir grup öğrenci, Mimar Sinan üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi He Güzel Sanatlar Fakültesi'ne saldın düzenlendi, olaylarda iki öğrenci yaralandı.

13- 2000'e Doğru Dergisi'nin Ankara bürosunda ruhsatsız 3 adet tabanca bulunması olayıyla ilgili davada, Ankara 12.Asliye Ceza Mahkemesi, derginin Ankara Temsilciliği Güner Tokgöz'ü 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Ceza daha sonra paraya çevrilerek ertelendi.

14- Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Bedrettin Tunabaş silahlı bir kişinin saldırısına uğradı. Tunabaş saldırıdan yara almadan kurtuldu.

15- NATO Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı Brüksel'de başladı. ABD Dışişleri Bakanı James Baker, toplantıda Sovyetler Birliği gezisi ve nükleer silahlar konusunda Konsey'e bilgi verdi. Ukranya Cumhuriyeti nükleer silahların imhası için ABD'den uzman isterken, Beyaz Rusya bu konuda "BM üyeliğine alınması" şartını koydu.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Sovyetler Birliği'ndeki gelişmeler nedeniyle, Avrupa Konvansiyonel Kuvvet İndirimi Aniaşması'nda (AKKA) Kafkasya'nın kapsam dışına çıkarılması yönünde bir çözümü kabul etmeyeceklerini, anlaşmanın tümüyle uygulanmasını istediklerini söyledi.

16- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından yayımlanan kararnamelerle, Kremlin Sarayı, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarıyla KGB Rusya hükümetine devredildi.

17- İtalya, Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan ve Sloven-ya'yı 15 Ocak'ta tanıyacağını açıkladı, öte yandan Sırbistan hükümeti, Hırvatistan ve Bosna-Hersek'te bulunan özerk Sırp bölgelerinin bağımsızlığını tanıyacağını bildirdi.

18- Washington'da devam eden Ortadoğu.barış görüşmelerine 7 Ocak'ta devam edilmek üzere son verildi.

20ARALJK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirei, kendisini ziyarete geien heyetleri kabulünde yaptığı konuşmada, sorunlann kısa sürede çözümlenemeyeceğini, on yıllık hatayı düzeltmeye uğraştıklarını, başkalarının sebep olduğu sıkıntılar konusunda kimsenin kendilerini eieştiremeyeceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında, son gelişmeler konusunda görüşlerini açıkladı. İnönü, zamların ANAP iktidarından kaldığını belirterek, zamlann devam etmeyeceğini, ekonomiyi bu tür ayarlamalara gerek olmadan yürüteceklerini, bunun için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakam Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, yapılan zamların yapılması gereken zammın üçte biri olduğunu, son zamların sorumlusunun kendileri olmadığını açıkladı. Enflasyon artışının önümüzdeki aylarda süreceğini belirten Çiller, düşme eğiliminin gelecek yılın ağustos ve eylül aylarında görülebileceğini kaydetti.

4- MÜH Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Ankara'da yaptığı açıklamada, ders kitaplarının yenilenerek uluslararası sözleşmelere, Avrupa ve SSCB'deki gelişmelere uygun hale getirileceğini, Türkiye'deki etnik grupların kitaplarda yer alacağını bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, belediye başkanlığı seçimi yapılacak Lüleburgaz ve Bakırköy'de yaptığı konuşmalarda iktidarı ve ana muhalefet partisini eleştirdi.

6- Şırnak'ın İdil ilçesinde jandarma karakolu ve resmi dairelere PKK teröristleri tarafından saldın düzenlendi.

7- TÜPRAŞ tarafından tüpgaza yapılan zam oranı yüzde 50'den yüzde 10'a düşürüldü.

Bu arada İstanbul'da son zamlardan yararlanarak haksız kazanç sağlamak amacıyla stok edilen 290 ton kaçak şeker ele geçirildi.

8- Cumhurbaşkanı Özal'a başbakanlığı döneminde suikast girişiminde bulunan Kartal Demirağ, Hürriyet Gazetesi'nin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

9- Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Bedrettin Tunabaş'a dün gece düzenlenen silahlı saldırının sorumluluğunu Ermeni terör örgütü ASALA üstlendi.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi toplantısına gönderdiği mesajda, daha önce SSCB tarafından imzalanmış anlaşmalara uyulacağı konusunda güvence verdi ve ülkesinin NATO'ya uzun vadede üye olmak istediğini bildirdi.

21 ARALIK 1991

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ite üniversiteler, TÜBİTAK ve bilim teknik konularında yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Hürriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Ankara'da düzenlenen KKTC Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, hükümetin Kıbrıs davasına sahip olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta çözümün iki toplumun rızasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bonn ve Brüksel'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Esenboğa Havaalanı'nda bir açıklama yapan Çetin, AT bünyesindeki temasları hakkında biigi verdi. Türkiye'deki yeni programın son derece olumlu karşılandığını belirten Çetin, görüşmelerinde Türkiye'nin BAB dışında tutulamayacağını ve ortak üyeliği sürekli bir ortaklık biçiminde kabul etmeyeceğini vurguladığını söyledi.

5- DYP'den bir grup bakan ve milletvekili Be ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, belediye başkanlığı seçimi yapılacak olan İstanbul Bakırköy'de propaganda çalışmaları ve halka hitaben konuşmalar yaptılar.

6- SBP Genel Başkanı Sadun Aren, yeni seçilen HEP yöneticilerini ziyaret ederek kutladı. Aren, burada yaptığı konuşmada, Kürt kimliğinin yeni hükümet tarafından kabulünün önemli bir adım olduğunu belirterek, SBP'nin Kürt ve Türklerin barış içinde yaşamalarından yana olduklarını söyledi.

7- Önceki gün beyin kanaması geçirerek bitkisel hayata giren DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk İstanbul'da öidü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Başbakan Süleyman Demirel, Abdullah Baştürk'ün eşine birer başsağlığı mesajı gönderdiler.

8- Türk-Sovyet İş Konseyi Başkan Yardımcısı Tuğrul Erkin'le Asya'dakİ yeni gelişmeler ve Türkiye'nin rolü konusunda yapılan bir söyleşi, Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

9- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, HEP kökenli 22 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılarak idamla yargılanması istemiyle bir fezleke hazırlanarak Adalet Bakanlığı'na gönderildiğini açıkladı.

10- Siirt ve Bingöl'de çıkan çatışmalarda 5 terörist ölü, 5 terörist ise sağ olarak ele geçirildi. Bu arada Güneydoğu'da bazı ilçe merkezlerinde esnaf kepenk kapattı.

11- İstanbul'da bir poüs otosuna kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı. Olayda bir poüs öldü, 3'ü de yaralandı.

12- Sovyetler Birliği, Kazakistan'ın başkenti Alma Ata'da yapılan toplantıda resmen tarihe karıştı. Eski SSCB'ye bağlı 11 cumhuriyetin lideri, Alma Ata'daki toplantıda "SSCB'nin son bulduğunu ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nun kurulduğunu" açıkladılar. Toplantıda ayrıca, SSCB'nin BM Güvenlik Konseyi'ndeki daimi üyeliğinin Rusya'ya devredilmesi kararlaştırıldı.

13- Yugoslavya hükümeti, Almanya'ya bir nota vererek Hırvatistan ve Sloven-ya'nsn tanınmasını ülke bütünlüğüne karşı düşmanca bir girişim olarak değerlendireceğini bildirdi. Öte yandan Bosna-Hersek cumhuriyetinde yaşayan Sırplar tarafından Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti kurulduğu açıklandı.

22 ARALIK 1991

1 - Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Toplu Konut idaresi Başkanlığı'na Yiğit Gülöksüz'ün getirilmesini öngören kararnameyi geri çevirdi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Kahraman Buca Cezaevi'ne giderek incelemelerde bulundu. Cezaevi' ndeki sorunların yasal düzenlemelerden kaynaklandığını belirten Kahraman, bu konuda iyileştirmelere gidileceğini, açlık grevinde ısrarlı davranmanın anlamsız olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Erman Şahin, Türkiye'nin imar politikası konusunda Cumhuriyet Gazetesi' nin sorularını yanıtladı.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Yunanistan'da yayımlanan Ethnos Gazete-si'ne verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan'ın, başkalarının yer almayacağı bir masada buluşmasının iki ülke arasındaki sorunların çözümünü kolaylaştıracağını, Demirel ile Mitsotakis'in bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yapılması planlanan reorganizasyon konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

6- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Türkiye'nin kültür politikası konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorulannt yanıtladı.

7- ANAP Bursa Milletvekili Mehmet Gedik, yolsuzlukların araştırılmasından sorumlu Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu'nun yanıtlaması istemiyle; bakanlardan Cavrt Çağlar, Tansu Çiller, Ömer Barutçu, Mehmet Ali Yılmaz, Mehmet Balalı ı ve Ersin Faralyatı'nın son 10 yılda ödedikleri gelir ve kurumlar vergisi miktarlarının açıklanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

8- SHP grup yönetimince görevlendirilerek Güneydoğu'da İncelemelerde bulunan SHP Ankara Milletvekili Salman Kaya, düzenlediği raporu parti yönetimine sundu. Kaya, raporunda bölgedeki olayların "bir avuç teröristin sübjektif niyetine bağlamanın yanlış olduğunu" belirtti.

9- SBP Genel Başkanı Sadun Aren, Adana'da düzenlediği basın toplantısında, TBKP lideri Haydar Kutlu'nun partisine ilişkin eleştirilerini yanıtladı.

10- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, üniversitelerde rektör ve dekanların se-Çimle işbaşına gelmesinin sakıncalı olduğunu ve dünyada böyle bir uygulama bulunmadığını söyledi.

11- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Adana'da dünya kooperatifçilik günü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,,.köyden kente göçün giderek büyüdüğünü, düzenli kentleşme için kentsel toprak reformuna ve arsa üretimine ihtiyaç olduğunu söyledi.

12- 5 ilçede belediye başkanlığı seçimi yapıldı. Seçimleri; Bakırköy'de ANAP adayı eski Çevre Bakanı Ali Talip Özdemir, Lüleburgaz'da SHP adayı, Sarayönü, Bahşiii ve Keskin'de DYP adayları kazandı.

13- Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın resmi konuğu darak Türkiye'ye geldi. Türkiye-Kırgızistan resmi görüşmelerine Ankara'da başlandı.

14- KKTC CTP Genel Başkant Özker Özgür, Türkiye'ye gelirken vize almak zorunda bırakılması ve KKTC'deki iç gelişmeler konusunda Nokta Dergisi'nin so-rularım yanıtladı.

15- Filistin lideri Yaser Arafat'ın Yardımcısı Abbas Zeki Ebu Ali, Filistin ulusal mücadelesi konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

16- İngiltere'de yayımlanan haftalık Sunday Telegraph gazetesinde çıkan bir yazıda, Sovyetler Biriiği'ndeki çöküşün ardından. Orta Asya'da ortaya çıkan durumun Türkiye'nin önemini artırdığı, bu bölgede "anahtarın" Türkiye'nin elinde olduğu kaydedildi.

17- Gürcistan Cumhuriyeti1 nin başkenti Tiflis'te, Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia karşıtı ulusal muhaftziann hükümet merkezine saldırdığı ve çatışmaların sürdüğü bildirildi.

18- ferail işgali altındaki Gazze Şeridi'nde çıkan çatışmalarda 14 Filistinlinin yaralandığı, bu arada Filistin mücadele örgütü Hamas'a üye oldukları gerekçesiyle 30 Filistinlinin İsrail tarafından tutuklandığı bildirildi.

19- Almanya'nın Frankfurt kentinde bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 26 kişi öldü. Uçakta bulunan 30 kişiden 4'ünün kurtulduğu bildirildi.

23 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Er-Jal İnönü ile görüşerek, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na Yiğit Gülöksüz'ün atanmasına ilişkin kararnameyi Cumhurbaşkanı'na değişiklik yapmadan geri göndermeyi kararlaştırdı.

2- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin MKYK toplantısından önce yaptığı açıklamada, Bakırköy belediye başkanlığı seçmini değerlendirdi. Yılmaz, Bakırköy'ün Türkiye'nin siyasi nabzı konusunda fikir verdiğini ve partisinin seçmen desteğini koruduğunu söyledi. Yılmaz açıklamasında, hükümeti ve SHP'yi eleştirerek, SHP'nin seçimlerden ders alarak İstanbul Belediyesi için halkın oyuna başvurmasını istedi.

4- Devlet Bakanı Tansu Çiller, İstanbul'da düzenlenen Türkiye Ekonomisinde Temel Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, ekonomik istikrar programının 15 Ocak'ta açıklanacağını, istikrar paketiyle enflasyonun sonbaharda düşmeye başlayacağını, döviz fiyatlarında dengenin kurulduğunu ve herhangi bir ayarlamaya gidilmeyeceğini söyledi.

5- Devlet Bakanları Erman Şahin ve Mehmet Batailı ile Turizm Bakanı Abdül-kadir Ateş, Gaziantep'te düzenledikleri ortak basın toplanışında bakanlıklarıyla ilgili açıklamalarda bulundular. Devlet Bakanı Erman Şahin açıklamasında, bakanlığının "Şehirleşme ve Konut" bakanlığı adı altında bir icra bakanlığına dönüştürüleceğini, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

6- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, savunma bütçesi ve TSK'nin modernizasyonu konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

7- MÜH Eğitim Bakanı Koksal Toptan, "Öğretmenlere kira yardımı ödemelerinin 1 Ocak'ta başlaması için kararname hazırladıklarını, ayrıca OYAK benzeri bir öğretmen kurumu gerçekleştirmeyi planladıklarını, ek ders ücretlerinin katsayıya bağlanması çalışmalarının devam ettiğini" bildirdi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, Kocaeli'de yaptığı açıklamada, sanayide modernizasyon ve KİT'lerin özelleştirilmesine taraftar olduklarını, özelleştirmeyi tabana yayarak ve kar eder duruma getirerek gerçekleştireceklerini söyledi.

9- Türkiye ile Kırgızistan resmi görüşmeleri Ankara'da yapıldı. İki ülke arasında, siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel işbirliğinin kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi, için bir dizi belge imzalandı.

Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev, Başbakan Süleyman Demirel'le bir araya geldi. Demirel, görüşmede Türkiye'nin Kırgızistan'ı tanıma belgesini Aka-yev'e vererek, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkinin en kısa zamanda büyükelçilik düzeyine çıkarılacağını söyledi. Akayev de konuşmasında, iki ülke arasında geçen yüzyılda kopan ilişkilerin canlandırılmasını amaçladıklarım belirterek, Türkiye'nin kendileri için "yol gösterici bir çoban yıldızı" olduğunu söyledi. Akayev daha sonra TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret etti.

10- Kıbrıs Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen "Kıbrıs Uyuşmazlığı ve Yeni Hükümetten Beklenenler" konuiu sempozyumda konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, savaşta kazanılanların masa başında kaybedilmemesini ve geri adım atılmamasını isteyerek, dünyanın KKTC'yi ergeç tanıyacağını bildirdi.

11- Gazeteciler Cemiyeti'nin Geleneksel Gazetecilik Başarı Ödülleri'ni kazananlar belli oldu.

12- Bingöl'ün Solhan ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 11 terörist ölü olarak ele geçirildi.

13- Sosyolog, yazar Dr.İsmail Beşikçi, haftalık Yeni Ülke Gazetesi'nde yayımlanan bir yazısında bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

14- Almanya, Yugoslavya'nın Hırvatistan ve Slovenya cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.

15- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, İtalyan Radyosu'na verdiği demeçte, yeni birliğin varlığını sürdüreceğinden kuşkulu olduğunu söyledi. Gorbaçov, Bağımsız Devletler Topluluğu (BOT) kurulmasının kendisine karşı bir darbe olmadığını, ancak yasadışı olduğunu kaydetti. Öte yandan Gorbaçov ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yeltsin'in bir görüşme yaptıkları bildirildi. Görüşme konusunda açıklama yapılmadı.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı James Baker, gazetecilere SSCB turu ve BDT konusunda yaptığı açıklamada, cumhuriyetlerin bağımsızlık özlemi ve farklı çıkarları nedeniyle BDT'nin uzun vadede birliği korumasının zor olduğunu söyledi.

16- Gürcistan Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdİa, muhalefetin ülkeyi terket-mesi yolundaki önerisini reddetti. Parlamentoyu abluka altına alan muhalefet güçlerinin yeniden saldırıya geçtikleri, çatışmalarda 15 kişinin öldüğü bildirildi.

24 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirel, parti grubunda yaptığı konuşmada, Türki cumhuriyetler politikasını açıkladı. Demirel, görüştüğü Türki cumhuriyet liderlerine kavgasız bir düzen önerdiğini, Türkiye ile bu ülkeler arasında köprü kurulmasını zorunlu gördüğünü söyledi.

Demirel, Toplu Konut İdaresi BaşkanfığTrıa Yiğit Gülöksüz'ün getirilmesi kararının Cumhurbaşkanı Özal tarafından veto edilmesine de değinerek, üçlü kararname sisteminin işleyişiyle ilgili olarak Cuymhurbaşkanı Özal'a mektup yazdığını doğruladı. "İcranın sorumluluğu Çankaya'yı ilgilendirmez" diyen Demirel, "üçlü kararname sistemi işlemezse değiştirme yollan aranacağını" kaydetti.

2- Türkiye, Rusya Federasyonu ile Ermenistan'ın bağımsıziığını tanıdı. Başbakan Süleyman Demirel, tanıma kararına ilişkin Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'a gönderdiği mesajda, "topnk bütünlüğü ve sınırların değişmezliği ilkelerine saygılı davranılmasını" istedi.

Bu kararla birlikte, Sovyetler Birliği'nden ayrılan 8 cumhuriyet Türkiye tarafından resmen tanındı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parti grubunda yaptığı konuşmada, hükümete enkaz değil miras devrettiklerini, ancak hükümette her kafadan ayrı sesler çıktığını söyledi. Terör konusunda hükümete destek olacaklarını belirten Yılmaz, bu konuda asıl engelin HEP olduğunu kaydetti.

4- Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan "askeri reform paketi" Yüksek Askeri Şura'da kabul edildi. Kabul edilen pakette, subay ve astsubayla T mecburi hizmet süreleri 9 yıla indirildi ve harp okuüarına kız öğrenci alınması karara bağlandı.

5-1992 Yılı üç aylık Geçici Bütçe Yasası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

TBMM'de ekonomi konusunda genel görüşme yapıldı,

6- Önceki gün ölü olarak ele geçirilen PKK'lı teröristlerin cenazelerinin ailelerine teslimi sırasında izinsiz gösteri yapan gruplarla güvenlik güçleri arastnda Diyarbakır'ın Lice ve Kulp ilçelerinde çatışma çıktı. Çatışmada 3 er şehit olurken, 7 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı.

Başbakan Yardımcısı İnönü, olayların üzücü olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, PKK'nın töreni gösteriye dönüştürmeyi amaçladığını ve tahrik yaratıldığını kaydetti.

7- Geçen cumartesi günü ölen DİSK Başkanı Abdullah Baştürk'ün İstanbul'da yapılan cenaze törenine Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile bazı bakanlar ve politikacılar katıldı,

8- Maliye Bakanlığı, kıymetli kağıt bedelleri ve damga vergisine yüzde 50-100 oranında zam yaptı.

9- Ankara'da toplu taşıma ücretlerine yüzde 100 zam yapıldı.

10- KİT'lerin bünyesinde yer alan "danışma kurulları" kaldırıldı. Konuyla ilgili kararname Resmi Gazeye'de yayımlandı.

11- BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Perez de Cuetlar'ın son Kıbrıs'ra-porunu görüştü. Görüşmede bir konuşma yapan ABD Daimi Temsilcisi Alexand-re Watson, Kıbrıs'ta çözümün federasyon olduğunu belirterek, tarafları anlaşma için taviz vermeye çağırdı.

12- Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ özerk bölgesinin bir köyüne saldıran Ermeni militanların 20 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

13- Gürcistan'da Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia karşıtlarıyla hükümet kuvvetleri arasında parlamento binası çevresinde ve başkent Tiflis'in diğer bölgelerinde çatışmaların devam ettiği, ölü sayısının 51'e yükseldiği bildirildi.

25 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirele iade-i ziyarette bulundu. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Demirel, terör, dış politika ve ekonomi konusunda görüştüklerini, "imza krizi" konusunun ele alınmadığını söyledi.

2- İstanbul'da yürüyüş yapan bir grup PKK yanlısı, İstanbul Bakırköy'de Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Çetinkaya'mn kardeşine ait atış-veriş merkezine molotof kokteyli atti. Çıkan yangında 11 kişi öldü, 17 kişi yaralandı. Daha sonra olay yerine gelen güvenlik güçlerince 70 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 10'unun doğrudan eyleme katıldığının belirlendiği açıklandı. İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, eylemi planlayan 4 kişinin eşgalinin belirlendiğini ve operasyonun sürdürüldüğünü bildirdi.

Şırnak'ın Dereler köyü Jandarma Karakolu'na PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen baskında ise 2 subay, 1 astsubay ve 6 er şehit oldu. Baskında bir subayın da kaybolduğu bildirildi.

Nusaybin'de iki kişi köy meydanında teröristlerce kurşuna dizildi.

Cumhurbaşkanı Özal, Başbakan Demirel ve parti liderleri olaylar konusunda görüşlerini açıkladılar.

Cumhurbaşkanı Özal, olayları şiddetle kınadığını belirterek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kasteden bu eşkiyanın emellerine destek olan hiç kimsenin TBMM'nin kutsal çatısf altına sığınamayacağını söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, bu tür olayların 7 yıldır devam ettiğini belirterek, kan dökülmesini durdurmak için bütün vatandaşların yardımcı olmasını istedi.

Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkam Erdal İnönü, teröre karşı hepbir-iikte mücadele edilerek bu sorunu çözeceklerini bildirdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, terörün partiler üstü bir sorun olduğunu, hükümetin buna karşı yürüteceği mücadeleye destek olacaklarını, ancak hükümetin kendi içindeki ipoteklerden sıyrılarak devletin gücünü tam olarak kullanması gerektiğini söyledi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, bu tür olayların Türkiye'de huzur istemeyen dış güçlerin oyunları olduğunu ve cevazın mümkün olmadığını kaydetti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İktidarın ödün vermesi nedeniyle şiddet yanlılarının cüretkarlıklarını artırdıklarını öne sürdü.

HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, Güneydoğu Anadolu'da devlet terörünün tırmandığını, kitlesel katliamların başlamak üzere olduğunu söyledi.

DHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bir

savaşla karşı karşıya bulunulduğunu ve bundan herkesin haberdar edilerek, Türk milletinin savaşa hazırlanması gerektiğini söyledi.

3- Türkiye'nin 2.Cumhurbaşkanı ismet İnönü, ölümünün 18.yıidönümünde Anıtkabir'deki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

4- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin 25 il başkanıyla bir görüşme yaptt. İnönü görüşmede, iktidarda olmanın kıymetini bilmek gerektiğini belirterek, iktidarın kendi kendine muhalefet yapmasına gerek olmadığını söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda "dış politika" konusunda genel görüşme yapıldı.

6- DYP Grup Başkanvekili Güneş Müftüoğlu ve arkadalannca, "hayali ihracat iddiaları" konusunda Meclis araştırması açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na önerge verildi.

7- ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı TBMM Başkanlığı'na, Türk vatandaşlığını kaybedenlere 5 yıl içerisinde başvuruda bulunmaları halinde koşulsuz yeniden vatandaşlık hakkı verilmesini öngören bir yasa önerisi verdi.

8- RP'den ayrılan Alparslan Türkeş ve 18 milletvekili Demokratik Hareket Partisi'ni kurdular. Parti Genel Başkanlığı'na Alparslan Türkeş getirildi.

9- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Ankaralı bakan ve milletvekillerine kentin sorunları ve belediyenin çalışmaları konusunda bir brifing vererek yardımlarını istedi.

10- Diyarbakır'ın Kulp ve Lice ilçelerinde 3 PKK"linin cenazelerinin teslimi sırasında meydana gelen ve 11 kişinin ölümüne yol açan olayları protesto amacıyla Kulp ve Lice'den sonra Diyarbakır, Mardin ve Siirt'e bağlı 8 ilçede kepenk kapatma eylemi başladı.

Bu arada, cenazelerin teslimi sırasında çıkan olayları incelemek üzere TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nca bir çalışma grubu oluşturuldu.

11- Metin Çiyayi'nin "Sonsuzluk Ülkesinde Masallar" adlı kitabı hakkında Ankara DGM SavcılığrncaTCK'nın3l2.maddesine göre soruşturma başlatıl ı, Ankara 5.Sulh Hukuk Mahkemesi kitabın toplatılmasına karar verdi.

12- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, bir açıklama yaparak, "görevinden ayrıldığını" bildirdi.

ABD Başkanı George Bush, Gorbaçov'un istifasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Gorbaçov'un, SSCB'de tarihi değişimleri gerçekleştirdiğini belirterek, Rusya'yı SSCB'nin devamı olarak gördüklerini bildirdi.

13- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, BBC'ye verdiği demeçte, Rus-

ya'nın SSCB'nin varisi olmadığını, SSCB'nin yıkılmasıyla birçok devletin doğduğunu, bu nedenle Rusya'nın yalnız kendi adına konuşabileceğini söyledi.

14- Gürcistan'da Devlet Başkanı Gamsahurdia yanlılarıyla karşıtları arasındaki çatışmalar devam ederken, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Gürcistan'ın Bağımsız Devletler Topluluğu'na kabul edilmeyeceğini açıkladı.

15- İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, parlamentoda yaptığı konuşmada, Irak'ta 10 bin bilim adamının hala nükleer siiah yapımında çalıştırıldıklarını, İran ve Suriye'nin de bu yönde çalışmalan bulunduğunu söyledi.

16- Ortadoğu Barış Konferansı'na katılan Suriye heyeti Başkanı Muvaffak el Allef, ikili görüşmelerde bir ilerleme kaydedilmediği sürece, 28 Ocak'ta Moskova'da başlayacak bölgesel işbirliği görüşmelerine katılmayacaklarını açıkladı.

17- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alija İzzetbegoviç ile Yugoslavya Federal Savunma Bakanı Veljko Kadljeviç'in çatışmaların Bosna-H ersek'e sıçramaması İçin anlaşmaya vardıkları kaydedildi.

18- Irak yönetiminin, çoğunluğu siyasi tutuklu olan 2300 tutukluyu serbest bıraktığı bildirildi.

26 ARALIK 1991

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak, terör ve ekonomik gelişmeleri görüştü. Görüşmeden sonra Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen tarafından yapılan açıklamada, terörle mücadelede hukuk devleti sınırlan içinde kalan bütün önlemlerin ele alındığı ve kararlılıkla uygulanacağı belirtildi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda "iç güvenlik" konusunda genel görüşme yapıldı. Görüşmede, SMP Grup Başkanvekili Mahmut Almak'tn konuşması bir grup milletvekili tarafından engellendi.

Başbakan Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, terör sorununun hukuk ve demokrasi ilkeleri içinde çözümleneceğini belirterek, Güneydoğu'da en önemli işin halkla devleti kaynaştırmak olduğunu kaydetti ve tüm milletvekillerinin bölgeye giderek halkla temas etmesini istedi.

3- Tekrar görüşülmek üzere Cumhurbaşkanı Özal tarafından geri gönderilen ve ara yerel seçimlerin ertelenmesini öngören yasa, TBMM Genel Kurulu'nda değiştirilmeden kabul edildi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Çetinkaya, Bakırköy'de kardeşinin mağazasının yakılması ve yeğeni de dahil 11 kişinin ölümü, 17 kişi yaralanmasıyla sonuçlanan olayda basının kusurlu olduğunu, basının yürüyüşü bildiği halde haber vermediğini ve görevini yapmadığını söyledi.

5- Lice ve Kulp'ta 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylan protesto etmek amacıyla bazı ile ve ilçe merkezlerinde başlayan kepenk kapatma eyleminin ardından şoförler de kontak kapatma eylemine başladı. Diyarbakır'da öğrenciler okula gitmediği için okuilar açılmadı.

6- İstanbul, Şırnak ve Mardin'de dün meydana gelen ve 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör olayları çeşitli sendika, kurum, kuruluş ve dernek tarafından kınandı.

7- Çukurova Üniversitesi rektörlük binasına molotof kokteyli atıldı. Binada hasar yaratan patlamada ölen olmadı.

8- Mardin'in Kızıltepe ve Siirt'in Pervari ilçelerinde kan davası nedeniyle meydana gelen oalylarda 13 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

9- Eski bakanlardan Korkut Özal ile Kürt sorunu, ANAP, İslam ve politika konularında yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

10- Cumhurbaşkanı Özal'in konuğu olarak Türkiye'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev Türkiye'den ayrıldı

11- Yasadışı PKK örgütü lideri Abdullah Öcalan, BBC'ye verdiği demeçte İstanbul Bakırköy'de meydana gelen ve 11 kişinin1 ölümüyle sonuçlanan olayda kendisinin emir vermediğini, ancak Kulp ve Lice olaylarına tepki niteliğinde olan bu eylemi desteklediğini açıkladı.

12- Paris Türk Konsolosluğu önünde yaklaşık 200 kişinin katıldığı bir protesto gösteri yapıldı. Konsolosluğa girmek isteyen göstericilerden 50'si güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

13- Hindistan'ın Pencap Eyaleti'nde bir yolcu trenine düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişinin öldüğü, 43 kişinin yaralandığı bildirildi.

14- Bağımsız Devletler Topluluğu'nun kurulmasıyla görevinden istifa eden SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, nükleer silahların ateşleme mekanizmasını Boris Yeltsin'e devretti. Sovyet Parlamentosu kendisini feshetti. Kremlin'deki Sovyet bayrağı indirilerek Rusya bayrağı çekildi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Gorbaçov ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e birer mesaj göndererek, Türkiye'ye davet etti.

15- ABD Başkanı George Bush yaptığı açıklamada, ülkesinin, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan'ı resmen tanıdığını, diğer cumhuriyetleri de zamanı geldiğinde tanıyacaklarını bildirdi.

27 ARALIK 1991

1- MGK, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, terörün demokratik hukuk kuralları içinde mutlaka çözüleceği, terör ve bölücü faaliyetlere sağlanan dış desteğin diplomatik yollardan caydırılması yolunda politika izlenmesinin benimsendiği bildirildi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, iç güvenlik" konusunda yapılan genel görüşmede SHP milletvekili Mahmut Almak in kürsüden indirilmesi dayını doğru bulmadığını açıkladı. Cindoruk, kürsü dokunulmazlığının parlamentonun temeli olduğunu, bu özgürlüğün Meclis dışı güçlere karşı bir güvence olduğunu kaydetti.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çağdaş hukuk devleti olması için gerekeni yapmaya çalıştıklarını, son terör olaylarının hukuk devletinden ayrılmayı değil, sıkı sıkıya sahip çıkmayı gerektirdiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk, Suriye'nin Ankara Büyükel-çisi'yle bir görüşme yaparak, artan terör olayları nedeniyle, sınır güvenliği konusunda Suriye'yi uyardı.

5- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de son günlerde meydana gelen terör olaylarını "kimden gelirse gelsin kınadıklarını" bildirdi.-

6~ SBP Genel Başkanı Sadun Aren yaptığı açıklamada, PKK'nın 1984'ten bu yana gerçekleştirdiği eylemlerle "Kürt sorununu güncelleştirdiğini" belirterek, PKfCnın artık terörü bırakması gerektiğini söyledi.

7- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, parti içi sorunlar konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Şırnak'ın Dereler Karakolu'na düzenlenen baskında şehit olan bir subay ve bir astsubayın cenazeleri, Başbakan Demirel ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in de katıldığı törenle toprağa verildi. Güreş, törende yaptığı konuşmada, şehitlerin kanlarının yerde kalmayacağını söyledi,

9- Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği tarafından, İhsan Doğramacı'nın YÖK Başkanlığı'na yeniden atanmaması için imza kampanyası başlatıldı. 525 öğretim üyesinin imzasını taşıyan metin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a sunuldu.

10- Batman'da TPAO'ya ait bir petrol kuyusu, teröristlerce yakıldı. Bu arada, Diyarbakır'da kepenk kapatma eylemi sona ererken, bazı ilçe merkezlerinde eylemin devam ettiği belirtildi.

Öte yandan bölgede incelemelerini tamamlayan SHP heyeti adına bir açıklama yapan Ankara Milletvekili Mehmet Kerimpğiu, bölgede demokrasinin önünü kesmek için provakasyonlar yapıldığını, bu nedenle soruna çok dikkatli yaklaşılması gerektiğini söyledi.

11-Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Mustafa Aksin, yeni gelişmeler doğrultusunda BM ve Türkiye ilişkileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

12- Almanya, Hollanda ve Belçika'daki Türk temsilciliklerine PKK militanların-ca saldırılar düzenlendi. Köln Başkonsolosluğu, 40 kadar terörist tarafından bir süre işgal edildi.

13- Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev, Türkiye ziyareti hakkında TASS Ajkansı'na verdiği demeçte, Türkiye'nin Kırgızistan'ı tanıyan ilk ülke olmasından memnuniyet duyduğunu ve yaptığı temasların çok olumlu geçtiğini bildirdi.

14- Filipinler Hükümeti, ABD'nin Subic Üssü'nden 1 yıl içinde çekilmesini kararlaştırdı.

15- Cezayir'de yapılan genel seçimlerin ilk turunu, İslami Selamet Cephesi'-nin kazandığı bildirildi.

16- Gürcistan'da Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'yı devirmek isteyen muhalif güçlerin, Gamsahurdia'nın bulunduğu hükümet merkezine yoğun bir saldırı başlattığı, KGB merkezini ele geçirdiği ve muhalif liderlerini serbest bıraktığı bildirildi

17- İsveç'in başkenti Stockholm'de bir yolcu uçağı düştü. 123 yolcu ve 6 mürettebatıyla düşen uçakta ölen olmadığı, 14 kişinin yaralı olduğu bildirildi.

28 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na Yiğit Gülöksüz'ün atanmasını öngören hükümet kararnamesini, ikinci kez geri geri gönderdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel Ankara'da çeşitti ilçelerden gelen heyetleri kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük sosyal sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu, ancak bu yükün altından kalkılacağını, özellikle terörü önlemede kararlı olduklarını, bu konunun sadece hükümetle çözümlenemeyeceğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, iç politikada meydana gelen son gelişmeler hakkında Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3 ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, DYP'li 9 bakan, DSP Genel Başkam Bülent Ecevit ve SP Genel Başkanı Doğu Perinçek yarın belediye başkanlığı için seçim yapılacak İstanbul Kağıthane ve Çatalca'da halka hitaben birer konuşma yaptılar.

4- Devlet Bakanı Erman Şahin, Ege Belediyeler Birliği genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, belediyelerin eski borçlarının bir bölümünün konsoiidas-yonuna gidileceğini, yeni kaynaklar yaratılacağını, konut politikasında belediyeleri rahatlatıcı uygulamalar getirileceğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Gökberk Ergenekon ile yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi' nde yayımlandı.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, İzmir'de yaptığı açıklamada, bu yıl Ege ekici tütün piyasasında baş fiyatın 35 bin 100 lira olduğunu açıkladı.

7- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, PTT Genel Müdürü Emin Başer'in görevden alındığını açıkladı.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit terör olayları konusunda yaptığı açıklamada, HEP'e bağımlı SHP'li bir hükümetle terörün daha da artabileceğini, Başbakan DemİreTin SHP'yi hükümet ortakhğt ile HEP ortaklığı arasında bir seçim yapmaya zorlaması gerektiğini söyledi.

9- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ve Müsteşar Yardımcısı görevinden alındı.

10- Kulp ve Lice'de meydana gelen olayları protesto amacıyla, Diyarbakır'dan sonra Batman ve Bitlis'te kepenk kapatma eylemleri başladı.

11- İlk Kürtçe gazete dan "Rojname" yayın hayatına başladı.

12- ABD'nin New Jersey Eyaleti Peterson Belediyesi, burada yaşayan Türklerin kente katkıları dolayısıyla önümüzdeki haftayı Türk Haftası" ilan etti.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, dün Yunan Televizyonu'n-dan yayınlanan demecinde, Türkiye ile bir problem çıkması durumunda Maas-tricht ve BAB üyeliğinin ülkesi için çift emniyetli kilit" olacağını söyledi.

14- Gürcistan'da Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'ya bağlı yetkililerle, muhalif güçlerinin temsilcileri başkentte biraraya gelerek ateşkes anlaşmasına vardılar.

15- Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi'nde yapılan seçimler sırasında Azeri askerlerle Ermeniler arasında çıkan çatışmalarda 11 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

16- Kırım Özerk Bölgesi Parlamentosu, kabul ettiği yeni anayasayla bölgenin bir cumhuriyet olduğunu ilan etti.

29 ARALIK 1991

1- Başbakan Süleyman Demirel. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na Yiğit Gü-löksüz'ün getirilmesini öngören kararnameyi Cumhurbaşkanı Özal'ın ikinci kez veto etmesi konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, atamaların İkili kararnameyle yapılması konusunda yasa hazırlıklarının devam ettiğini belirterek, devletin İşleyişinin tıkanması durumunda gerekenin yapılacağını söyledi.

Öte yandan Başbakan Süleyman Demirel, Şırnak heyetini kabul ederek bir süre görüştü. Demirel görüşmede, bakanları bölgeye göndereceğini, bir süre sonra da kendisinin gideceğini belirterek, bölge halkına anlayışla yaklaşılmasını, devletle milletin kaynaşmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de AGİK sürecinin getirdiği yeni düzene uygun bir polis teşkilatının oluşturulacağını belirterek, polisin devletin bir temsilcisi gibi davranması gerektiğini söyledi.

3- Siyasi parti liderlerinin katıldığı, "1991 yılından 1992'ye Türkiye ve Dünya" konulu açık oturum televizyonun birinci kanalında yayınlandı. Açıkoturuma katılan liderler, Türkiye'nin en önemli sorunlarının terör ve enflasyon olduğu konusunda görüş birliğine vardılar.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Güneydoğu ve terör sorunu konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Demokratik Hareket Partisi, MÇP'ye katılma kararı aldı. MÇP Kongresİ'n-de Genel Başkanlığa Alparslan Türkeş getirildi.

6- Üç merkezde yapılan belediye başkanlığı seçimlerini, İstanbul Kağıthane'de RP adayı, İstanbul Çatalca ve İçel Erdemli'de DYP adayları kazandı.

7- Güneydoğu Anadolu'da şiddetin önlenebilmesi amacıyla DYP ve SHP il yönetimleri tarafından hazırlanan rapor Başbakan Demirel ve Başbakan Yardımcısı İnönü'ye gönderildi. Raporda bölgeye "şefkatli ve bölge halkı hakkında peşin hükümlü olmayan kadrolar atanması" istendi.

Bu arada bölgede birçok merkezde kepenk kapatma eylemleri devam ederken, bir bölüm esnafın bu eyleme katılmadığı bildirildi.

8- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Türk basınının sorunları konusunda Nokta Dergisi'nin sorularını yanıtladı.

9- Gürcistan'da dün varılan ateşkese karşın, Devlet Başkanı Zviad Gamsa-hurdia'nın istifa etmeyi reddetmesi üzerine çatışmaların yeniden şiddetlendiği ve muhalif güçlerin parlamento binasının bir bölümünü işgal ettikleri bildirildi.

10- Afganistan'da hükümet kuvvetleriyle mücahitler arasında Kabil ve Celalabad'da çıkan çatışmalarda 15 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Küba Devlet Başkanı Fidel Casro, ülkesinde çok partili bir rejim kurulmasına ve komünist partiye muhalif partilerin yasal l aş masına İzin vermeyeceğini açıkladı.

12- Yugoslavya'da federal ordunun Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e yoğun füze ve hava saldırısı başlattığı haber verildi.

30 ARALIK 1991

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yayımladığı yeni yıl mesajında, ülkenin bölünmez bütünlüğünün en önemli ortak temel olduğunu ve ayrılıkçılığın sa-vunulamayacağını söyledi. TBMM kürsüsünde farklı düşüncelerin dile getirilmesinin doğal olduğunu, kürsü özgürlüğünün engellenemeyeceğini belirten Cindoruk, Türkiye'nin çağdaş devletin gereklerini uygulamaya çatıştığını, ancak ayrılıkçı düşünce ve örgütün TBMM çatısı altında yerleşmesinin tarihin ve demokrasinin Ölçülerine sığmayacağını kaydetti.

2- Başbakan Süleymen Demirel düzenlediği basın toplantısında, kararname krizi ve koalisyonla ilgili sorulan yanıtladı. Koalisyon hükümeti kurmakla, yapılabileceklerin en iyisini yaptıklarını kaydeden Demimi, yurt çapında elde ettikleri siyasi iktidarı Çankaya'ya bırakmayacaklar™, devlet kurumunda herkesin yasal çerçevede görevlerini yerine getirmek durumunda olduğunu söyledi. Demirel bir soru üzerine, İstanbul'daki terör olaylarının Güneydoğu'dakilerle benzer nitelikler gösterdiğini, ancak devletin güçlü olduğunu ve bu bölgede halk; incitmeden terörü durduracağını söyledi. Demirel, hükümetin özel televizyona izin verilmesi ve vatandaşlıktartçıkanlanfara yeniden vatandaşlık hakkı verilmesi yönünde çalışmalar yaptığını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, son siyasi gelişmeler konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller, Ankara'da meslek kuruluşlarınca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin serbest piyasa ekonomisine karışma eğiliminde olmadığını, ancak enflasyonun indirilmesi için toplumun her kesiminin özveride bulunması gerektiğini söyledi. Devlet olarak israftan kaşçınılacağını belirten Çiller, her kesimin buna uymasını istedi.

5- Bakanlar Kurulu, memur ve emekli maaşlarının yüzde 25-30 oranında artırılmasını kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu, bu arada, eski SSCB'den bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlerde açılan başkonsolosluklar yerine büyükelçilikler kurulması kararı aldı.

6- DYP İstanbul İl Başkanı Muhsin Divan'm çağrısıyla biraraya gelen 9 partinin il başkanları ve yöneticileri teröre karşı ortak tavır alınmasını ve sorunun çözümü amacıyla bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tıkriti, bütün milletvekillerine birer mektup göndererek, ülkesinde 900 bin çocuğun ölümle karşı karşıya bulunduğunu, acil gıda ve ilaç yardımına ihtiyaçtan olduğunu belirtti ve ülkesine uygulanan ambargonun kaldırılması için girişimlerde bulunulmasını istedi.

8- Kulp ve Lice olaylarını protesto amacıyla Güneydoğu Anadolu'daki bazı merkezlerde başlatılan kepenk kapatma eylemi sona erdi.

Ergani ve Siirt'te güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 3 PKK militanı ölü olarak ele geçirildi.

9- Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosu önünde meydana gelen patlamada iki kişi yaralandı. Binada hasara yol açan patlamanın sorumluluğunu yasadışı "İslami Direniş" adlı örgüt üstlendi.

10- İstanbul, İzmir ve Bursa'da meydana gelen dört ayrı silahlı soygunda 1 milyar 700 milyon lira çalındı.

11- Star-1 Televizyonu Genel Müdürü Yekta Okur, ortaklardan Ahmet Özal ile arkadaşları Turgay Aksoylu ve Mehmet Tevfik Metin hakkında, "iştirak halinde emniyeti suistimal" ettikleri gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Öte yandan, Star-1 aleyhine Ahmet Özal tarafından konulan 20 milyar liralık İhtiyati haciz kararı İstanbul 12.İcra Müdürlüğü'nce durduruldu.

12-1991 yılında dünyanın çeşitli yerlerinde 83 gazetecinin görev başında hayatını kaybettiği bildirildi.

13- Filistin Dışişieri Bakan Yardımcısı Abdullah El Hourani, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, Washington'da Ortadoğu Barış Konferansının yapıldığı sırada, İsrail askerlerinin Kudüs'teki İslami Sicil Mahkemesi'ni basarak, buradaki İslam dünyasına ait önemli vesika ve belgelere el koyduğunu açıkladı.

14- Bağımsız Devletler Topluluğu'nu oluşturan cumhuriyetler arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesi için Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te yapılan zirve toplantısında görüş birliği sağlanamadığı bildirildi. Nükleer silahların ortak denetimi konusunda anlaşma sağlanırken, konvansiyonel silahların komutası konusunda anlaşma sağlanamadığı belirtilen toplantıda, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Şapoşnikov geçici olarak Genelkurmay Başkanlığına getirildi.

Bu arada Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yeltsın yaptığı yeni yıl konuşmasında, komünizm ütopyasından vazgeçildiğini, ülkenin ağır bir ekonomik bunalım geçirdiğini, ancak paniğe gerek olmadığını söyledi.

15- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslümanların yaşadığı batı kesiminde meydana gelen patlamada 20 kişinin öldüğü, 114 kişinin yaralandığı bildirildi.

31 ARALIK 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yayımladığı yeni yıl mesajında, Türkiye'nin akılcı politikalar sayesinde bir istikrar adası ve cazibe merkezi haline geldiğini belirterek, hükümetin geçmiş koalisyon tecrübelerinden yararlanarak başarılı olmak için gereken gayreti göstereceğine inandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, ülkedeki terör hareketlerinin nifak sokmaya çalışan bir avuç insanın marifeti olduğunu belirterek, "kendini vatandaş saymayanların aramızda yeri yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, hükümetin YÖK üyeliği için önerdiği Türkan Akyol'u veto etti. YÖK Başkanlığı'na İhsan Doğramacı yeniden atandı. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, yeni yıl nedeniyle yaptığı açıklamada, Türk insanının kendine saygı ve güveninin artacağı bir döneme girildiğini, umutların gerçekleşmesi için gerekli ortamı oluşturacaklarını, dürüst ve işleyen devleti ülkenin her köşesinde gerçekleştireceklerini söyledi.

Başbakan Demirel, bir grup gazeteciyi evinde kabul ederek görüştü. Koalisyonu bozmaya çalışanlar bulunduğunu belirten Demirel, kendisinin Çankaya diye bir torunu olmadığını, herkesin hukuksal çerçeve içinde yerinin belli olduğunu söyledi.

Demirel, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na Yiğit Gülöksüz'ün getirilmesini öngören kararnamenin üçüncü kez Cumhurbaşkanlığı'na gönderBdiğini bildirdi.

Başbakan Süleyman Demirel, dün gece bomba konulan Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosu'nu da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Demirel burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de terörün kronikleştiğini, ancak ülkede huzur ve güveni sağlamakta kararlı olduklarını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, SP Genel Başkanı Doğu Perincek ve SBP Genel Başkanı Sadun Aren yayımladıkları yeni yıl mesajlarında 1991 yılını değerlendirdiler.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Abant'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, insan hakları ihlallerine karşı Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan paketin önümüzdeki günlerde gündeme geleceğini belirterek, Türkiye'de işkencenin mutlaka önleneceğini söyledi.

5- Bakanlar Kurulu vergi oranlarını yeniden düzenledi. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, gelir vergisi dilimleri yüzde 66 oranında, vergi cezalan yüzde 50 oranında, taşrt alım vergisi yüzde 40-75 oranında artırıldı.

6- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, yılbaşı nedeniyle cezaevlerinde terör suçlarından hükümlülerin dışındaki hükümlülerin açtk görüş yapacağını, konuyla ilgili genelgenin dün ilgili yerlere gönderildiğini açıkladı.

7- Yeni Ülke Gazetesi'nin son sayısı, gazetede yer alan bir yazıda bölücülük propagandası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 2 Ndu DGM'ce toplatıldı.

8- Gazeteci Kenan Gedikoğlu Adana'da öldü.

9- Türkiye'nin İsrail ve Filistin'le ilişkilerini büyükelçilik düzeyine çıkarmasına ilişkin karan Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Çeşitli illere bağlı 27 beldede belediye kurulması hakkındaki karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Şehir içinde seyahat eden araçlarda da emniyet kemeri takılması zorunluluğu getiren uygulama bugün başladı.

12- Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Türkiye-Pakistan ilişkileri konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

13- Kuzey ve Güney Kore'nin, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda tam bir anlşamaya vardıktan bildirildi.

14- Azerilerle Ermeniler arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi'nin Ermeni yönetimi, başkent Hankenti'nin Azeriler tarafından kuşatıldığını belirterek, Azeri saldırılarının durdurulması için BM ve diğer uluslararası kuruluşlardan acil yardım İstedi.

15- Vietnam'da hafta sonu başlayan şiddetli fırtına sonucu 100 kişinin öldüğü, yaklaşık 500 kişinin kaybolduğu bildirildi.