11.1.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1992

 

1 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, basına yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde bazı yolsuzluk dosyalarının yargıya intikal ettirileceğini söyledi. Askerliğin kısaltılması konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Demirel, ücretlilerin enflasyona kesinlikle ezdirilmeyeceğini, 1992 bütçesinin yüzde 60'ı-nın personel ücretlerine ayrıldığını söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte 1991 yılındaki gelişmeleri değerlendirerek yeni yıldaki beklentilerini ve hükümetin hedeflerini anlattı.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, Türkiye'de resmi rakamlara göre 2 milyon olan işsiz sayısının gerçekte 6 milyon civarında olduğunu, bu nedenle iş imkanı yaratmak için yeni yatırımlar yapılacağını, işadamlarına da bu konuda yardımcı olacaklarını açıkladı.

3- Yoğun kar yağışı nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde yollar trafiğe kapandı, bazı illerde okullar tatil edildi.

4- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'ye, iki ülke ilişkilerinde gösterdiği destek ve dayanışma nedeniyle bir teşekkür mektubu gönderdi.

5- Mali Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure ile Türkiye-Mali ilişkileri konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

6- BM Genel Sekreterliği'nde görev süresi dolan Perez de Cuellar, görevini Butros Gali'ye devretti.

7- BM Temsilcisi Cyprus Vance, Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudj-man'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, federal ordu ile Hırvat milislerin çatışma bölgelerinden çekilmesini ve bu bölgelere BM Barış Gücü yerleştirilmesini öngören planın kabul edildiğini açıkladı.

8- El Salvador'da 12 yıldır devam eden iç savaşı sona erdirmek amacıyla yapılan görüşmeler sonucu, tarafların ateşkes anlaşması taslağı üzerinde görüş birliğine vardıktan açıklandı.

9- Gürcistan'da muhalif güçlerin. Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'yı devirmek amacıyla kuşattıkları hükümet merkezine büyük çaplı bir saldırı başlattıkları bildirildi.

10- FKÖ lideri Yaser Arafat, İsrail karşıtı ilk operasyonun 27. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, 1990 yılında askıya alınan ABD-FKÖ diyalogunun yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

11- İngiliz stratejik araştırmalar grubunca yapılan bir değerlendirmede, İran'ın Çinli uzmanlar yönetiminde nükleer silah üretme çalışmalarını yürüttüğü ve 2000 yılından önce nükleer silaha sahip olacağı belirtildi.

2 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı1 na sunulmadan, temas edilmeden, izah edilmeden yapılan kanunlar, kanun hükmünde kararnameler veya Bakanlar Kurulu kararlarının Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmayabileceğini" belirterek, "Cumhurbaşkanı" nın hükümetle, basın yoluyla değil doğrudan diyalog istediğini" söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, hükümetle Cumhurbaşkanlığı arasında bir sürtüşme olamayacağını belirterek, "Devletteki uyumun teminatı benim. Eğer uyumsuzluk noktasına gelirse yeni yasal tedbirler cihetine gidilir" dedi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen de konuya ilişkin bir açıklama yaparak, "Sorumsuz Cumhurbaşkanı, sorumlu icrayı görev yapamaz hale getirmemelidir. Kösteklenirsek devlet tıkanır" dedi.

2- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, kendisine yolsuzluk ve rüşvet ihbarı yağdığını, ciddi görülenlerin araştırıldığını söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu yaptığı açıklamada, TÜRKSAT ihalesinden sonra PTT'nin Star-1 yayınları konusundaki uygulamaları hakkında da inceleme başlatıldığını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, iki günlük resmi ziyaret için KKTC'ye gitti. Çetin, hareketinden önce yaptığı açıklamada, hükümet olarak KKTC'ye özel bir önem verdiklerini belirterek, tüm dünyanın Ada'da iki ayrı toplumun varlığını kabul etmesi gerektiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin Güneydoğu'daki gelişmeler konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede vatandaş ile devlet arasındaki ilişkilerin bozulduğunu, bundan doğan boşluğun PKK tarafından doldurulduğunu belirterek, hukuk devleti sınırları içinde kalarak, insan hakları ilkelerini ihlal etmeden bu sorunu çözümleyeceklerini söyledi. Sezgin, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu ve Suriye, İran, Irak ile bazı batılı ülkeler tarafından desteklendiğini, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın işlediği suçlar nedeniyle Türkiye'ye iadesi için diplomatik girişimlerin devam ettiğini kaydetti.

Sezgin, Milliyet Gazetesi1 nin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

6- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, bir süre önce Türk vatandaşlığından çıkarılan sanatçılardan Melike Demirağ ve Şanar Yurdatapan'ı kabul etti. Sağlar görüşmede, "yasakların yasak olacağı bir Türkiye kurmak istediklerini" söyledi.

7- Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Karabey köyünde çığ düşmesi sonucu 20 kişi öldü.

8- Yugoslavya'nın Bosna-Hersek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Haris Silajd-zic Ankara'ya geldi. Konuk Bakanla görüşmesinden önce bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'nin bu ülkedeki bölünmeyi teşvik eder durumda olmamaya özen gösterdiğini, Yugoslavya'da bir cepheleşme yerine cumhuriyetler arası işbirliğini istediklerini söyledi. Konuk Dışişleri Bakanı Silajd-zic ise, Türkiye'nin "ülkesinin bağımsızlığını tanımasını" istedi.

9- SHP Milletvekili Mahmut Almak, TBMM'de "iç güvenlik" konulu genel görüşme sırasında kendisini kürsüden indirerek konuşmasını engelleyen DYP milletvekilleri Ertekin Durutürk, Sadık Avundukoğlu ve İsmail Köse aleyhinde 100'er milyon liralık tazminat davası açtı.

10- Emniyet görevlilerince İstanbul'da düzenlenen bir operasyonda 97 kilo esrar ele geçirildi, olayla ilgili 8 kişi gözaltına alındı.

11- Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı'na Korel Göymen'in atanmasına ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Özal tarafından imzalandı.

12- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), Hürriyet Gazetesi'ne karşı girişilen bombalı saldırıyı kınadı. FIJ tarafından Başbakan Süleyman Demi-rel'e gönderilen mektupta, Türkiye'de basın Özgürlüğü ve gazetecilerin haklarının korunması istendi.

13- Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, Türkiye-Mısır ilişkileri konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

14- Irak yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde uygulanmakta olan ekonomik ambargonun kaldırılmasına yardımcı olunması amacıyla Arap Birliği Örgütü'ne başvuruda bulundu.

15- Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov yayımladığı bir kararnameyle Dağlık Karabağ'ın yerel yönetimini kendisine bağladı.

16- Gürcistan'da Devlet Başkanı Gamsahurdia'yı devirmeyi amaçlayan muhalif güçler, bir askeri konsey kurarak yönetime el koyduklarını ve tüm cumhuriyette olağanüstü durum uygulaması başlatıldığını açıkladılar.

17- Rusya'da fiyatlar serbest bırakıldı.

18- Vietnam'da meydana gelen kasırgada 148 kişinin öldüğü, 400 kişinin kaybolduğu bildirildi.

19- Cezayir'in başkenti Cezayir'de İslami hareketin güçlenmesini protesto etmek ve demokrasiyi korumak amacıyla yaklaşık 300 bin kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

3 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, bazı kararnamelerin Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmaması konusunda yaptığı açıklamada, "Bu sorunun bir çok ülkede yaşandığını, sorunun Anglosakson sistemi ile aşılabileceğini, idari reform kapsamında bu uygulamanın da getirilebileceğini" söyledi.

Başbakan, bu sistemin uygulandığı İngiltere ve ABD'de siyasi iktidar değiştiğinde, "siyasi görevli" sayılan büyükelçi, vali, müsteşar ve genel müdürlerin otomatikman istifa ettiğini belirterek, formülün uygulanması halinde bu kapsama 250 bürokrat ve diplomatın gireceğini söyledi.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de, "Cumhurbaşkanı özal'ın eski alışkanlıklarından vazgeçmesi gerektiğini" söyledi. İnönü, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada da "SHP hükümet içinde kayboldu" şeklindeki eleştirilere değer vermediklerini belirterek, partinin olağanüstü kurultaydan bütünlük içinde çıkmasını istedi.

Devlet Bakanları Ömer Barutçu, İbrahim Tez ve Erman Şahin, Cumhurbaşkanı Özal'ın dünkü açıklaması konusunda görüşlerini açıkladılar.

2- DYP Sakarya Milletvekili Ahmet Neidim, Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Star-1 televizyonunun reklam karşılığı faturalarını, usulüne göre verip vermediğini ve nasıl vergilendirileceğinin açıklanmasını istedi.

3- Bağ-Kur sigortalılarının prim borçlarını dört taksitte ödemeleri halinde bu borçlarından doğan gecikme zammı ve faiz borçlarının affedilmesini öngören yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

4- Diyanet İşleri Başkanı Said Yazıcıoğlu, görev süresinin uzatılmaması nedeniyle görevinden ayrıldı.

5- Üsküdar Belediye Başkanı Niyazi Yurtseven'e, hakkındaki şikayetler nedeniyle SHP İstanbul İl Disiplin Kurulu'nca bir yıl "parti yasağı" cezası verildi.

6- Güneydoğu Anadolu bölgesinde bazı yerlere çığ düşmesi sonucu 5 kişi öldü, 3 kişi kayboldu. Bu arada Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz bölgelerindeki bir çok merkezde kötü hava koşullan nedeniyle okullar tatil edildi.

7- Bir süre önce Kulp'ta meydana gelen olaylar sırasında araçlarının güvenlik güçlerince tahrip edildiğini öne süren 64 kişi İçişleri Bakanlığı hakkında Kulp Asliye Ceza Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

Bu arada, Kulp ve Lice olaylarıyla ilgili HEP Diyarbakır İl Başkanı Hüseyin Turhallı tarafından hazırlanan bir rapor Cumhurbaşkanı özal, Başbakan Demirel ve Başbakan Yardımcısı İnönü ile Helsinki İzleme Komitesi ve Uluslararası Af Örgütü'ne gönderildi.

8- Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı'na Mahir Barutçu, Çevre Bakanlığı Müste-şarlığı'na Özker Akad, Emlakbank Genel Müdürlüğü'ne Şükrü Karahasanoğ-lu, MKE Genel Müdürlüğü'ne Emin GökveTÜGSAŞ Genel Müdürlüğü'ne İbrahim Kırcı'nın atanmasına ilişkin kararnameler Cumhurbaşkanı'nca onaylandı.

9- Dün KKTC'ye giden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir görüşme yaptı. Kıbrıs sorununun çözümü için iki tarafın masaya oturması gerektiğini belirten Çetin, dış baskılar ve keyfi takdirle çözüm sağlanamayacağını söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ise, sorunun çözümü konusunda Türkiye'yi uyararak, "zamansız bir anlaşmanın Türkiye'nin başına dert açacağını" söyledi. Kıbrıs Rum Yönetimi geziyi, BM Genel Sekreterliği ve Güvenlik Konseyi nezdinde protesto etti.

10- Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Salim el-Biydh, Türkiye-Yemen ilişkileri konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

11- Yugoslavya'da yeni bir ateşkes anlaşması daha imzalandı. BM Temsilcisi Cyrus Vance, anlaşmaya uyulması halinde bu ülkeye 10 bin kişilik BM Barış Gücü gönderileceğini açıkladı.

12- Fransa'nın, Çad'da yeniden başlayan çatışmalar nedeniyle hükümet birliklerini desteklemek amacıyla bu ülkeye asker göndermeye başladığı bildirildi.

13- Gürcistan'da askeri konseyin atadığı geçici hükümet üç ay içinde seçime gitmeyi kararlaştırdı. Bu arada, Gamsahurdia, halkı, askeri konseye karşı direnişe çağırdı. Başkent Tiflis'te Gamsahurdia yanlıları tarafından büyük bir gösteri düzenlendi.

14- Rusya ve Ukrayna'dan sonra Beyaz Rusya ve Moldavya'da da fiyatların serbest bırakıldığı, BDT'ye bağlı diğer cumhuriyetlerde de bu yönde karar alındığı bildirildi.

4 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bir dizi kararname ile birlikte memur maaşlarında artış sağlayan kararnameyi onaylandı.

Başbakan Süleyman Demirel, gazetecilerin kararnamelerin imzalanması konusundaki sorularını yanıtlarken, Çankaya ile hükümet arasında sorun olmadığının görüldüğünü açıkladı.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin gazetecilere yaptığı açıklamada, "İstanbul'da devletin caydırıcılığını yitirdiğini ve devlet boşluğu meydana geldiğini, İstanbul'u yeniden yaşanır bir kent haline getirmeye çalıştıklarını" söyledi.

3- Kültür Bakanı Fikri Sağlar İçel'de yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin geniş halk desteğiyle yasaklara son verme çabası içinde olduğunu belirterek, hükümetler ve parlamentonun yasak koyamayacağını, yasağı isterse halkın koyabileceğini söyledi. Sağlar, bu doğrultuda, yasaklanmış kitapların il kütüphanelerine gönderileceğini, yasaklanmış filmlerin de TRT'de yayınlanacağını kaydetti.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna İzmir'de yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin yeni sağlık politikasının sadece bu yılı değil, gelecek 25 yılı kapsayacağını" belirterek, "ülkenin genel ekonomik tercihleri doğrultusunda, sağlık sanayiinin teşvikini ve aile hekimliğinin geliştirilmesini amaçladıklarını" söyledi. Aktuna, ülke genelinde 20 bin doktora ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

5- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek'le "çevre ve siyaset" konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6- MÇP Erzurum Milletvekili Rıza Müftüoğlu ve arkadaşlarınca, 'Türkiye Güvenlik Araştırmaları Kurumu" kurulması ve bu kurum çerçevesinde terörle mücadele için "özel güvenlik birimi" oluşturulmasını öngören bir yasa önerisi hazırlanarak TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7- Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural, Cumhuriyet Gazetesi'-nin eski Sovyetler Birliği'ndeki gelişmeler ve Gorbaçov konusundaki sorularını yanıtladı.

8- İçişleri Bakanlığı'nca, 6 merkezde daha belediye kurulması kararlaştırıldı.

9- DİE tarafından açıklanan rakamlara göre, aralık ayı tüketici fiyatlarındaki artış oranı yüzde 71.1 oldu.

10- İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti ile Mülkiyeliler Birliği tarafından düzenlenen "İnsan Haklan Boyutu ile Yeni Bir Anayasa" konulu panel İstanbul'da yapıldı.

11- Rusya Federasyonu'nün Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev ile yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, bir binbaşı şehit oldu, teröristlerden biri ölü olarak ele geçirildi.

13- Malezya Başbakan Yardımcısı Abdul Gaffar Bin Baba, Türkiye Gazete-si'nin iki ülke ilişkileri konusundaki sorularını yanıtladı.

14- İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın 1961 yılına ait arşivi açıldı. Arşivdeki belgelere göre, eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamına resmen karşı çıkan tek ülkenin Guetemala olduğu belirlendi.

15- İngiltere'de yaşayan Müslümanlar tarafından kurulan İslam Parlamentosu ilk toplantısını yaptı.

16- Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te dün yapılan Gamsahurdia yanlısı gösteriye ateş açılması sonucu 4 kişinin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı bildirildi. Bu arada muhalefet liderlerinin Gamsahurdia'nın yargılanması isteminden vazgeçtiği kaydedildi.

5 OCAK 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara'da partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet ortağı bir parti olarak bunun gereklerini yerine getirmek zorunda olduklarını belirtti ve kurultaydan bütünlük içinde çıkılması gerektiğini, amacın halka hizmet etmek olduğunu söyledi.

2- Basından sorumlu Devlet Bakanı Gökberk Ergenekon yaptığı açıklamada, hükümet olarak basına yapılacak desteklerin müdahale anlamına geleceğini, bu nedenle basının içinde bulunduğu krizi aşabilmesi için devletin yapacağı bir şey olmadığını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Karabük'te yaptığı açıklamada, öğretmenlerin bütün sorunlarına kalkan olacağını, ancak öğretmenlerden okullara siyaset sokmamalarını istediğini söyledi. Temmuz'dan itibaren öğretmenlere kira yardımı yapılmaya başlanacağını belirten Toptan, ek ders ücretlerinde de önemli artışlar sağlanacağını kaydetti.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, teşkilatına yönelik yayımladığı genelgede, rüşvet, yolsuzluk ve suistimallere karşı uyanık davranılmasını, aksi halde ilgili yöneticinin sorumlu tutulacağını bildirdi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul'da düzenlenen "Çalışanların Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, memurların maaş artışlarını protesto etmek için eylem yapmalarının acelecilik olduğunu, henüz enflasyonu düşürmek için tedbirler alınmadan, ekonomik program uygulanmadan iyi zam talebinde bulunmanın haksızlık olduğunu söyledi.

6- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Türkiye Gazetesi'nin Güneydoğu'daki gelişmeler ve terörle ilgili sorularını yanıtladı.

7- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, İçel'in Anamur ilçesinde yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetini bozma çabaları bulunduğunu, ancak özgür ve yasaksız bir Türkiye için koalisyonun bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

8- Haklar ve Özgürlükler Derneği (Özgür-Der) tarafından, işkence ve -zaltılan protesto etmek amacıyla İstanbul Bakırköy'de düzenlenen gösteride, 15 kişi gözaltına alındı.

9- Kayseri'de meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

10- Senegal Dışişleri Bakanı Djibo Ka, Türkiye Gazetesi'nin Türkiye - Senegal ilişkileri konusundaki sorularını yanıtladı.

11- KKTC'de bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün Rum tarafının yararına olduğunu belirterek, bulunacak çözümün başka bir federasyondan kopya edilmesinin hata olacağını, Türkiye'nin garantörlüğünü mutlaka içermesi gerektiğini söyledi.

12- Bulgaristan Haklar ve Özgüllükler Hareketi, 12 Ocak'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Demokratik Güçler Birliği adayı Jelyu Jelev'i destekleyeceğini açıkladı.

13- Ukrayna yönetimi, topraklarındaki askeri birlikleri ve nükleer gemiler dışındaki Karadeniz donanmasını kendine bağladığını açıkladı. BDT Genelkurmay Başkanı Yevgeni Şapoşnikov, topluluğun kuruluş ilkelerini ihlal etmemesi için Ukrayna'yı uyardı.

14- Gürcistan'da Askeri Konsey'in geçici Başbakanı Tengiz Sigua, Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'nın teslim olması durumunda hakkında hukuki işlem yapılmayacağını açıkladı. Gamsahurdia'da yaptığı açıklamada, istifası için halkın görüşünün alınması amacıyla referanduma gidilmesini istedi.

Bu arada, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın Gamsahur-dia'ya siyasi sığınma teklif ettiği bildirildi.

15- BDT'ye bağlı diğer cumhuriyetlerde olduğu gibi Kazakistan, Ermenistan, Türkmenistan ve Azerbaycan'da da fiyatlar serbest bırakıldı.

16- ABD Başkanı George Bush, Uzakdoğu gezisinin üçüncü durağı olan Güney Kore'ye gitti.

17- FKÖ Yürütme Komitesi Üyesi Yasser Abed Rabbo, İsrail'in 12 Filistinliyi sınırdışı etme kararını geri almadıkça ve işgal altındaki sivillere yönelik hareketleri durdurmadıkça Filistin heyetinin Washington'a gitmeyeceğini açıkladı. Aynı gerekçeyle Suriye ve Ürdün heyetlerinin Washington'a hareketleri de ertelendi.

6 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türk Parlamenterler Birliği yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada güncel gelişmelere ve kararnamelere değindi. Özal, çiftçi borç faizlerinin affına ilişkin kararnamenin çiftçiyi tembelliğe teşvik edeceğini, erken emekliliğin genç işsizlerin önünü tıkayacağını belirtti ve devlet kademelerinde 1970-80 dönemine dönülmemesini istedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, varlıklılara ek vergi çıkarılacağı yolundaki iddiaların doğru olmadığını açıkladı.

Demirel, Karayolları, Türksat, Emlak Bankası ihaleleri ile eski Devlet Bakanı Mustafa Taşar döneminde yapılan pul alımı ve göçmen evleriyle ilgili 5 dosyanın yargı organlarına sevk edileceğini ve devletin yıpratılmasının önleneceğini açıkladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'ı ziyaret ederek YÖK ile ilgili görüştü. Milli Eğitim Bakanı Toptan görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, YO K'ün rejimi ilgilendiren bir boyut kazandığını ve YÖK'l.e ilgili değişiklerin yasa taslağı halinde ay sonuna kadar Bakanlar Kurulu'na getirileceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Karabağ sorununun çözümü için yoğun çaba harcayacağını, bu bölgedeki sorunların Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da kaymakamlık kursuna katılan kaymakam adaylarına hitaben yaptığı konuşmada, adayların, insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik ve saydam devlet anlayışına ve AGİK sürecinin getirdiği yeni küresel düzene bağlı olmalarını istedi. Sezgin, ANAP'm ilahiyat fakültesi mezunlarının da kaymakam olabilmelerini sağlamak üzere getirdiği düzenlemenin gözden geçirildiğini belirterek, halen görev yapan 600 kaymakamın yüzde 10'unun imam hatip kökenli olduğunu açıkladı.

6- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin icraatlarını eleştirerek, KİT ürünlerine yapılan aşırı zamma karşılık memurlara yetersiz maaş artışı sağlandığını, devlet kadrolarına partizanca atamalar yapıldığını belirtti ve bu gidişin devam etmesi halinde ANAP'in muhalefet dozunu artıracağını söyledi.

7- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, 17 HEP kökenli milletvekiliyle bir görüşme yaparak, yemin törenindeki sözleriyle tepki toplayan Leyla Zana ve Hatip Dicle'nin olağanüstü kurultay öncesi SHP'den istifa etmelerine yardımcı olunmasını istedi. HEP kökenli milletvekilleri ayrıca SHP program ve tüzüğüne

8- Danıştay, Aydınlar Ocağı'nın kamu yararına çalışan dernek statüsüne geçmek amacıyla yaptığı başvuruyu 'Türk milliyetçiliği fikrini yaymak" düşüncesinin devletin tarafsızlığına aykırı olacağı gerekçesiyle reddetti.

9- ABD Başkanı George Bush, Başbakan Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek ülkesine davet etti.

10- Dağlık Karabağ Parlamentosu, bütün dünyaya çağrıda bulunarak, cumhuriyetin tanınmasını istedi.

Ermenistan Parlamentosu, Dağlık Karabağ'in bağımsız devlet statüsü kazanması için elinden gelen çabayı harcayacağını ilan etti.

11- Üç Baltık ülkesi devlet başkanları, bu ülkelerin başkentlerinde bulunan eski SSCB askerlerinin en kısa sürede çekilmesi için Birleşik Devletler Toplulu-ğu'na başvuruda bulundular.

12- Gürcistan Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'nın ülkesini terkederek Ermenistan'a gittiği bildirildi.

Muhalefet liderlerinden Saba loselyani, Askeri Konsey'in ülkede yönetime bütünüyle el koyduğunu ve nisanda erken seçim öngören bir hükümet kurmayı amaçladıklarını açıkladı.

13- Avrupa Komisyonu Başkanı Jacgues Delors, Fransız televizyonuna •yaptığı açıklamada, Macaristan, Çekoslavakya ve Polonya'nın 2000 yılından

sonra topluluğa üye olabileceğini, uzun vadede üye sayısının artması durumunda AT'nin devlet ve hükümet başkanlarının seçtiği bir başkanla yönetilmesinin gündeme geleceğini söyledi.

7 OCAK 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek yetkililerle basının sorunları konusunu görüştü. Cindoruk, önümüzdeki günlerde TRT'nin yayın tekelinin kaldırılması için yasal düzenlemelere gidileceğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, başta Cumhurbaşkanı-hükümet ilişkileri, yolsuzluk iddiaları olmak üzere son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Demirel, atama yasasında Cumhur-başkanı'nın imzalama zorunluğunu kaldıracak yasal düzenlemeye gidileceğini söyledi.

Başbakan, Cumhuriyet Gazetesi'nin yolsuzluk dosyaları, KiT'lerin özelleştirilmesi ve vergi düzenlemeleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parti grubunda yaptığı konuşmada, koalisyona katılmamalarında en büyük etkenin yolsuzluk iddiaları olduğunu belirterek, bu iddialara meşruiyet kazandırma çabaları olduğunu ve bundan endişe duyduklarını söyledi. Hükümetin partizanca davrandığını belirten Yılmaz, görevden alınanlar arasında ANAP'la bağlantısı olmayan ehil kişilerin de bulunduğunu kaydetti.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdülaziz El Rifai ile bir görüşme yaparak Suriye'yi sınır güvenliği konusunda uyardı.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, İzmir'de tütün alım fiyatlarını açıklayarak, Ege ekici tütün piyasasını açtı.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, TRT haberlerinde siyasi partilere eşit oranda yer verilmesi ve bütün kanallarda haftada en az bir saat "manevi yayın" yapılmasını içeren bir yasa önerisi verdi.

7- Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz başkanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, çalışma yaşamına ilişkin anayasa ve yasa değişikliklerinin, beklentileri doğrultusunda gerçekleştirilmesi için hükümete mayıs ayı sonuna kadar süre tanıdıklarını söyledi. Yılmaz konuşmasında, DİSK ile güçbiriiği için diyaloga hazır olduklarını kaydetti.

8- Ankara'da bulunan Dünya Bankası heyeti, Devlet Bakanı Tansu Çiller'e KİT reformuyla ilgili bir rapor sundu. Raporda, KiT'lerin bir kısmının hemen tasfiye edilmesi, kalanların da özelleştirilmesi istendi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky, Kıbrıs konusunda temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

10- İmar Bankası yetkililerince, haksız ve gerçeğe aykırı yayın yaptıkları

gerekçesiyle Sabah ve Yeni Günaydın gazeteleri aleyhine birer milyar liralık tazminat davası açıldı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 64 kişi yaralandı.

12- BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in 12 Filistinliyi sınırdışı etmesini kınayan bir karar tasarısını "oy birliğiyle" kabul etti.

13- Yugoslavya Dışişleri Bakanı Vladislav Jovanoviç, resmi bir ziyaret için gittiği Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakanı Samaras ve Başbakan Konstantin Mitsotakis ile görüştü. Jovanoviç, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Yu-goslavya'daki karışıklıkların BM'nin göndereceği barış gücüyle sona ereceğini umduğunu söyledi. Samaras da yaptığı açıklamada, Makedonya adını taşıdığı sürece Üsküp yönetiminin ülkesi tarafından tanınmayacağını yineledi.

14- Hırvatistan'ın başkenti Zabreb yakınlarında bir AT helikopterinin federal orduya bağlı uçaklar tarafından düşürüldüğü ve 5 AT yetkilisinin öldüğü bildirildi.

15- Arjantin'de meydana gelen sellerde 30 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin evsiz kaldığı bildirildi.

8 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve başkanlar kurulu üyelerini kabul etti. Yılmaz kabulde yaptığı konuşmada, çağdaş yönetim, hür sendika, örgütlü toplum, sosyal adalet ve sosyal devlet istediklerini bildirdi. Başbakan Demirel de "Meselelerin tamamını bildiklerini" belirtti ve bunları çözmek için görevdeyiz" dedi.

Başbakan Demirel Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, demokrasi paketinde en önemli bölümün yargı reformu olduğunu, bunun da 15 gün içinde Bakanlar Kurulu'na geleceğini söyledi. Şu anda Türkiye'nin bundan daha iyi bir hükümeti olamayacağını belirten Demirel, Türkiye'de siyasetin değil, demokrasinin gücünü göstereceklerini kaydetti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. İnönü, partide erimenin söz konusu olmadığını belirterek, iktidara ortak olmalarının tesadüf olmadığını söyledi. Hizip hareketinin partiye zarar verdiğini, bundan kurtulmak gerektiğini belirten İnönü, bir soru üzerine kurultayı kaybetmesi halinde hükümetteki görevinden çekileceğini kaydetti.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ABD Kıbrıs Koordinatörü Nelson Ledsky kabul ederek görüştü. Çetin, görüşmede Kıbrıs'ta çözümün toplumlararası görüşmelerle sağlanabileceğini, Türkiye, Yunanistan ve ABD'nin bu yönde katkıda bulunmalarının yararlı olacağını söyledi. Ledsky de yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda herhangi bir öneri ile gelmediğini, yeni hükümetin ve bakanın görüşlerini almak amacıyla Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, askerlik süresinin kademeli olarak önce 15 aya, daha sonra 12 aya indirileceğini açıkladı. Ayaz, konuyla ilgili yasa tasarısının ay sonuna kadar TBMM'ye sevkedileceğini bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan basına yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nca YÖK üyeliğine önerilen Türkan Akyol'un yazısının Cumhurbaşka-nı'nca onaylanmamasının doğru olmadığını, Cumhurbaşkanı'nın böyle bir hakkı bulunmadığını, bu durumda Bakanlar Kurulu yetkisinin Cumhurbaşkanı tarafından kullanıldığını söyledi. Toptan, YÖK'ü yok etmek gibi bir hedeflerinin olmadığını belirterek, yasal çerçevede Türkiye gerçeklerine uygun demokratik bir yapı oluşturmaya çalıştıklarını bildirdi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen düzenlediği basın toplantısında dış politikayla ilgili gelişmeleri anlattı. Dinçmen, Türkiye'nin Orta Asya Cumhuriyetleriyle ilişkilerini geliştirme arzusunun ardında "gizli amaçlar" aranmasının yanlış olduğunu belirterek, Türkiye'nin nükleer silah üretimi ya da temini şeklinde bir beklentisi olmadığını açıkladı.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, devletin Güneydoğu Anadolu'da uyguladığı politikayı eleştirerek, bölgedeki devlet görevlilerinin halka şefkat göstermediğini, masum insanların silahla tarandığını ve cenazesinin gömülmesine izin verilmediğini söyledi.

8- Şırnak yakınlarında belirlenen PKK kampları, güvenlik güçlerince havadan ve karadan bombalandı. Yaklaşık 50 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Öte yandan Olağanüstü Hal Bölgesi'nde görev yapan 2241 korucu görevlerini bıraktı ve silahlarını teslim etti, 4752 korucunun işine son verildi.

9- İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde işlerine son verilen işçilerin Ankara'ya yürüyüşleri, jandarma tarafından durduruldu.

Öte yandan, Yurtiçi Kargo işyerlerinde işten- çıkarmaları protesto amacıyla direniş başlatıldı. Türkiye genelinde işten çıkarmaların 600'ü bulduğu bildirildi.

10- Uluslararası İnsan Hakları Örgütü Helsinki Watch, 1991 yılı ocak-ka-sım döneminde Türkiye'de 15 kişinin polis gözetimindeyken işkence sonucu öldüğünü belirterek, yeni hükümetin işkenceyi sona erdirme yönündeki sözünü yerine getirmesini istedi.

11- Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Hovannisyan, ABD'de Dışişleri Bakanı James Baker ile yaptığı görüşmedenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabağ sorununun çözümü ve bölgede istikrarın sağlanması için Türkiye ve İran'ın aktif rol almalarını istedi.

12- Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ortadoğu Konfe-ransı'nın ikili görüşmeler aşamasına katılmak için Arap heyetlerinin iki gün içinde ABD'ye gidecekleri bildirildi.

13- Libya lideri Kaddafi'nin danışmanı Abdül Selam Callud, Pan Am uçağı ve UTA uçağının bombalanmasıyla ilgili suçlamalara devam edilmesi halinde, ülkesinin, Arap ve Müslümanları ABD'ye karşı silahlandıracağını söyledi.

14- Gürcistan Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia, Ermenistan'ın İcevan kentinde yaptığı açıklamada, hala Gürcistan Devlet Başkanı olduğunu, meşruiyet ve adalet için savaşa devam edeceğini bildirdi.

9 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Yüksek Planlama Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, devletin hesabının dağıldığını, muhasebe tekniğinin ortadan kalktığını belirterek yıllar önce karşılaşılan bir dağılmanın yine gündeme geldiğini söyledi. Türkiye'nin siyasi istikrarı yakaladığını, ekonomik istikrar aradığını belirten Demirel, son günlerde ileri sürülen Türkiye'nin dış borç aradığı yolundaki iddiaların doğru olmadığını, ödemeler dengesinin 9454 milyon dolar fazla vereceğini kaydetti.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Azerbaycan ve Orta Asya cumhuriyetleri üzerinde kimseyle nüfuz yarışması içinde olmadığını belirterek, "Bu cumhuriyetler model olarak Türkiye'yi alıyorlar. Türkiye laik oluşuyla, batıyla ilişkileriyle, demokrasisiyle bu cumhuriyetler için çok önemli bir konuma sahip. Bu durumda neden başka ülkelerle rekabet içinde olalım. Türkiye gelen istekler doğrultusunda bu ülkelere yardım edecektir" dedi.

3- SHP Erzincan Milletvekili Mustafa Kul, TBMM Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesinde, Magic Box yayınları ve bu kuruluşun Ahmet özal ile ilişkisi konusunda araştırma açılmasını istedi.

4- SHP Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, Belçika'da yayımlanan "Le Libre Belgique" gazetesine verdiği demeçte, Kürt halkının mücadelesine ilişkin görüşlerini açıkladı.

5- Toplu Konut İdaresi Başkanı Yiğit Gülöksüz gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Toplu Konut Fonu'nün, Özal ailesinin Merkez Bankası gibi çalıştığını" ve "Koskotas olayı benzerinin çıkabileceğini" söyledi.

6- Hırvatistan Dışişleri Bakanı Zvonimir Separoviç, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in konuğu olarak İstanbul'a geldi. Konuk Bakan havaalanında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ülkesini tanımasını ve insani yardımda bulunmasını istedi.

7- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin özel temsilcisi Muhsin Dizai Ankara'ya geldi. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Dizai'yi kabul ederek bir süre görüştü. Dizai, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'de demokratikleşme süreci başlatan yeni hükümetle iyi ilişkilere girmek istediklerini söyledi.

8- İşten çıkarmaları protesto eden Yurtiçi Kargo Levent Aktarma Merkezi'nde çalışan işçilerden 38'i ve TÜMTİS Genel Sekreteri Yurdal Şenol gözaltına alındı. Adana'da metal işkolunda 43 işçinin işine son verildi, 2 bin işçi olay nedeniyle yemek boykotu yaptı.

9- İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin imzasını taklit eden kişiler tarafından, belediyenin İller Bankası hesabından 1 milyar 700 milyon lira çekildiği belirlendi.

10- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı'na Necati Erşan'ın, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na Fahri öztürk'ün atanmasına ilişkin kararnameler Cumhurbaş-kan: tarafından onaylandı.

Öte yandan THY Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Erman Yerdelen, Genel Müdürlüğe de Tezcan Yaramancı getirildi.

11- Yugoslavya'da Savunma Bakanı Veljko Kadiyeviç görevinden istifa etti.

Bu arada. Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ndeki Sırp Halkı Parlamentosu, Bos-na-Hersek Sırp Cumhuriyeti kurulduğunu ilan etti.

12- Gürcistan'ın devrik Devlet Başkanı Gamsahurdia, İzvestia Gazetesi'ne verdiği demeçte, iktidarı ele geçirmek için gerekirse sürgün hükümeti kuracağını söyledi. Askeri Konsey üyelerinden Tengiz Kitovani ise çok yakında olağanüstü toplanacak parlamentonun, cumhuriyetin geleceğini belirleyeceğini açıkladı.

10 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yaş sınırını kaldırarak kadınların 20, erkeklerin 25 yılda emekli olabilmeleri hakkını sağlayan Kanun Hükmünde Kararnameyi veto etti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlenen "Dünyada Türk-çe-Dünyada Fransızca" konulu seminerde yaptığı konuşmada, özleşme çabalarının dilde fakirleşmeye yol açtığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, bir gazetecinin, SHP Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle'nin Belçika'da yayımlanan "Le Libre Bel-gique" gazetesine verdiği demeçte, Kürt halkının mücadelesine ilişkin sözleri konusunda görüşünü sorması üzerine "Hiçbir milletvekilimiz terör hareketini tasvip edemez. Böyle konuşan bizim milletvekilimiz olamaz" dedi.

Öte yandan SHP milletvekili Hatip Dicle'nin sözkonusu demeci hakkında Ankara DGM tarafından inceleme başlatıldı.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da İdareciler Derneği'nde yaptığı konuşmada, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun düzeltilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Sezgin, Dernekler Kanunu'ndaki antidemokratik hükümlerin de kaldırılacağını sözlerine ekledi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Türkiye Barolar Birliği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, hukuk sisteminin çağdaşlaştırılması çalışmalarının hızla devam ettiğini, yeni anayasa taslağının da yakında tartışmaya açılacağını söyledi.

6- SHP İzmir Milletvekili Veli Aksoy, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm başbakanlığı döneminde otoyol yapımını üstlenen firmalara döviz karşılığı büyük miktarlarda fark ödenerek devletin zarara uğratıldığını öne sürerek, Meclis soruşturması açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na başvuruda bulundu.

7- Başbakanlıkta, müşavirlik kadrosu 40'tan 85'e, başdanışmanlık kadrosu 7'den 10'a ve danışmanlık kadrosu 13'ten 20'ye çıkarıldı.

8- TRT Yönetim Kurulu, yapımcılığını Mehmet Ali Birand'ın yaptığı 32.Gün programının yayından kaldırılmasını ve anlaşmanın feshedilmesini kararlaştırdı.

9- TÜSİAD tarafından hazırlanan 'Türkiye'de Özelleştirme Uygulamaları" adlı rapor basına açıklandı. Raporda KiT'lerin özelleştirilmesinin şart olduğu belirtilerek, uygulamanın politik cesaret gerektirdiği ve bunun için gerekli koşulların mevcut olduğu belirtildi.

10- Ankara'da temaslarını sürdüren ABD Kıbrıs Koordiantörü Nelson

Ledsky Başbakan Süleyman Demirel tarafından kabul edildi. Ledsky görüşmeden önce düzenlediği basın toplantısında saptanmış bir tarih olmamasına karşın dörtlü zirvenin birkaç ay içinde gerçekleşebileceğini, yararlı olacaksa ikili görüşmeleri de destekleyeceklerini söyledi.

11- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mucvil El Tıkriti, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin ambargoyu kaldırmasını istedi. Tıkriti, ülkesinin PKK'yı hiçbir şekilde desteklemediğini belirterek, PKK'nın sorumlusunun Kuzey Irak'ta otorite boşluğu yaratan ABD ve müttefikleri olduğunu söyledi.

12- Brüksel'de yapılan silah indirimi konulu uzmanlar toplantısına katılan Azerbaycan temsilcisi Araz Azimov, ülkesinin AGİK sürecine katılmak istediğini açıkladı.

13- Almanya Başbakanı Helmut Koni düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile ilişkilerin bozulmadan süreceğini belirterek, Bütçe Komisyonu'nün bloke ettiği 25 milyon marklık Alman askeri yardımının serbest bırakılması için çaba göstereceğini söyledi. Kohl, eski SSCB'deki nükieer ve kimyasal silahların akıbetinden Almanya'nın endişe duyduğunu belirterek yeni cumhuriyetlerin silahlarda daha fazla indirime gitmesini, bu silahların başkasının eline geçmesinin önlenmesini istedi.

Öte yandan Alman hükümetinin yer altındaki kısa menzilli nükleer silahların ve nükleer topların dünya çapında yokedilmesini öngören bir planı NA-TO'ya sunduğu bildirildi.

14- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Manuil Kalamidas, Atina'nın Makedonya adını taşıdığı sürece tanımayı reddettiği bu cumhuriyeti Türkiye'nin tanıması halinde iki ülke ilişkilerinin bundan olumsuz yönde etkileneceğini açıkladı.

15- Azerbaycan'ın bir köyüne Ermeniler tarafından ""on'cılön saldırıda, 6 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Ülkesini terkederp'' crmenistan'a giden Gürcistan'ın devrik Devlet Başkanı Zviart Camsahurdia, Ermenistan'dan geçici sığınma isteğinde bulun-

Bu arada Askeri Konsey tarafından geçici hükümetin başkanlığına atanan Tengiz Sigua, başkent Tiflis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet Parlamentosunun gelecek hafta çalışmalara başlayacağını ve 15 Ocak'a kadar Askeri Konsey'in feshedileceğini söyledi. Sigua, Birleşik Devletler Toplulu-ğu'na üye olmak istediklerini de sözlerine ekledi.

17- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, cumhuriyetin parçalanmasını önlemek için sonuna kadar direneceklerini açıkladı. İzzetbegoviç ya-

yımladığı bir bildiride, Bosna-Hersek'te dün Sırp cumhuriyeti ilan edilmesi kararını yasadışı ve geçersiz olarak niteledi.

18- İsrail savaş uçakları, Lübnan'ın başkenti Beyrut yakınlarındaki bir Filistin gerilla üssünü bombaladı. Olayda ilk belirlemelere göre 10 kişi öldü.

11 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Yüksek Planlama Kurulu, 1992 yılı programı ve bütçesi üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Başbakan Demirel, Türkiye Taşkömürü Kurumu, TMO ve Şeker Şirketi' nin rehabilitasyonunu istedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü Tercüman Gazete-si'ne yaptığı açıklamada, koalisyonun 20 Ekim'de halkın verdiği kararın sonucu olduğunu ve kişilere bağlı olmadığını, imzalanan protokole göre koalisyon ortaklığının devam edeceğini söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, İstanbul Bahçelievler Lisesi' nde öğrencilerin dayağa karşı protesto gösterileri üzerine yaptığı açıklamada, dayağın öğretmenin saygınlığıyla çeliştiğini, kendilerine intikal edecek bu tür olayların üzerine en sert biçimde gideceklerini söyledi.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütful-lah Kayalar'ın eleştirilerini yanıtlamak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, amaçlarının ulusal bir sağlık politikası oluşturmak olduğunu, bu amaçla tüm kesimlerin görüşlerini alacaklarını söyledi. 250 gün içinde yoksul insanlara "yeşil kart" vereceklerini belirten Aktuna, 500 gün içinde de genel sağlık sigortasına geçileceğini kaydetti.

5- SHP ve DYP Grup Başkanvekilleri ve SHP Milletvekili Adnan Keskin tarafından erken emeklilik olanağı sağlayan ve emeklilikte yaş sınırını kaldıran iki ayrı yasa önerisi, TBMM Başkanlığı' na sunuldu.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin İstanbul il kongresinde yaptığı konuşmada iktidarı eleştirdi ve hükümetin ABD'den izin almadan hiçbir şey yapamayacağını öne sürdü.

7- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'le yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi1 nde yayımlandı.

8- Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Orhan Erinç yaptığı açıklamada, Milliyet Gazetesi işvereninin, çalışanlarına sendikadan istifa etmeleri yolunda baskı yaptığını belirterek, okuyuculara bu gazeteyi boykot etme çağrısında bulundu.

9- YÖK Başkanlığı'na İhsan Doğraramacı'nın yeniden atanmasını protesto amacıyla imza kampanyası başlatıldı. Ankaradaki Üniversitelerde görevli 486 öğretim üyesinin imzasıyla bir protesto bildirisi yayınladı.

Bu arada Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Tahir HatipoğRrYGK'ü eleştiren 12 kitabı ve çok sayıda makalesini, protesto amacıyla yaktı.

10- Ankara'da bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barza-ni'nin özel temsilcisi Muhsin Dizai Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, PKK terörüne karşı olduklarını ve topraklarının bu örgüt tarafından kullanılmasına izin vermediklerini belirterek, bu sorunun çözümünün demokratikleşme sürecinde yattığını söyledi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

12- Parfümlü çamaşır sularının satışı Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandı.

13- BM ve Irak heyetleri arasında, Irak'ın yeniden petrol ihracatına izin verilmesi konusunda, Viyana'da bir görüşme yapıldı. Heyetlerin bir plan üzerinde anlaştıkları bildirildi, ancak ayrıntılı açıklama yapılmadı.

14- Eski Sovyet cumhuriyetlerinden Kırgızistan ve Özbekistan BM üyeliği için başvuruda bulundu.

15- Ermenistan, Gürcistan'ın devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahur-dia'ya geçici sığınma izni verdi.

16- Cezayir Devlet Başkanı Şadli Bin Cedid istifa etti. İstifanın ardından hükümet binası ve televizyon istasyonu kuşatılırken, kilit noktalarda askeri birliklerin mevzilendiği bildirildi.

12 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği bir genelgede, hükümet programında "nasıl bir devlet anlayışına sahip olunacağının" açıkça belirtildiğini kaydederek bu konuların her kademe kamu görevlileri tarafından dikkate alınmasını istedi. Demirel, PKK terörünün niçin önlenemediğinin tepeden tırnağa gözden geçirileceğini, tüm sorumluların görüşü alınarak yeni bir siyasetin uygulanacağını bildirdi. Başbakan, halkın doğruları öğrenmesi amacıyla TRT'nin açık hale getirileceğini ve özel radyo-televizyon için yasal düzenleme yapılacağını belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, iç ve dış politika konularında Tercüman Gazetesi'nin sorularını yanıtladılar.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Ankara'da yaptığı açıklamada, bölücü teröre destek olan Suriye ve Irak'ın Türkiye için çok önemli bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Güreş, Türkiye'nin üç kez sınır ötesi operasyon düzenlediğini belirterek, PKK militanlarının nerede olursa olsun vurulacağını kaydetti.

4- Devlet Bakanı Erman Şahin, bakanlığının "Konut ve Kentleşme Bakanlığına" dönüştürülmesi çalışmalarına hız verildiğini belirterek, Toplu Konut İdaresi ile ortak çalışmalar yaptıklarını ve evi olmayanların ev sahibi yapılacağını, ikinci eve kesinlikle kredi verilmeyeceğini açıkladı.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin eski Sovyet Cumhuriyetleri ile "nükleer silah pazarlığı yapmasının" söz konusu olmadığını söyledi. Türkiye'ye yönelik tehditlerin daha da arttığını belirten Ayaz, savunma stratejisinde köklü değişikler yapılacağını kaydetti.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye Gazetesi'nin dış politikadaki son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay düzenlediği basın toplantısında, çalışma yaşamıyla ilgili yasalarda değişiklik öngören yasa taslağını açıkladı. Moğultay, taslağın işçi ve işveren örgütlerine gönderildiğini ve görüşlerinin alınarak düzenlemelere geçileceğini bildirdi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, Ekonomist Dergisi'ne verdiği demeçte, doğalgazdan daha fazla yararlanılması için önlemler alınacağını, bu amaçla İzmit'ten Karadeniz Ereğlisi'ne, Bursa'dan İzmir'e kadar do-ğalgaz hattı döşeneceğini söyledi. Faralyalı, Gökova termik santralının yerinin değiştirileceğini, elektrik tüketimi konusunda yeni düzenlemelere gidileceğini, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın yurt dışında petrol arayacağını, Rusya

ve bağımsız devletlerin yanısıra İran ve Kuveyt'ten de doğalgaz alınacağını ve ihracata dönük sanayiye teşvik uygulanacağını kaydetti.

9- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın'la yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

10- HEP Parti Meclisi'nce bir bildiri yayımlanarak; "HEP, resmi makamlar tarafından da kabul edilen Kürt sorununun zaman kaybedilmeden demokratik biçimde çözülmesini, barış ve kardeşliğin sağlanmasını, silahların susmasını isteyen bir partidir" denildi.

11- HEP Siirt İl Başkanvekili Mehmet Demir'in 4 gündür kayıp olduğu açıklandı.

12- Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Yeniköy'e baskın düzenleyen teröristler, 4 kişiyi kaçırarak kurşuna dizdiler.

13- Temaslarda bulunmak amacıyla KKTC'ye giden Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, hükümetin Kıbrıs Türkü'nün refah düzeyinin yükseltilmesine büyük önem verdiğini belirterek, KKTC'nin kendi ayakları üzerinde durmasını hedeflediklerini açıkladı.

14- Rusya ile Ukrayna'nın Karadeniz donanması konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi. Anlaşmaya göre, donanmanın bir bölümü Ukrayna'nın denetiminde kalırken, bir bölümü de Birleşik Devletler Topluluğu komutasına geçti.

15- Bulgaristan'da yapılan ilk devlet başkanlığı seçimlerinde, Jelyu Je-lev'in önde olduğu, ancak ilk turda seçilmek için yeterli çoğunluğu sağlayamadığı bildirildi.

16- Cezayir'de Devlet Başkanı Şadli Bincedid'in istifasının ardından Yüksek Güvenlik Konseyi genel seçimlerin ikinci turunu iptal etti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Bincedid'in istifasının önemli olduğu ve gelecekteki sonuçlarının ağır olacağı belirtildi.

13 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Yüksek Planlama Kurulu toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, bu yıl enflasyonun yüzde 50'ye indirileceğini söyledi. Demirel, bazı Doğu illerinden gelen heyetleri kabulünde yaptığı konuşmada ise, Hakkari, Bingöl, Muş ve Van illerinin "pilot il" düzenlemesiyle kalkınmış iller düzeyine çıkarılacağını belirtti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu'nün askerliğin kademeli oiarak kısaltılması, vergi cezalarının affı, özel televizyon kurulmasına izin verilmesi, 1402'liklerin görevlerine iade edilmesi, bazı yasak yayınların serbest bırakılması ve 1992 bütçesiyle ilgili yasa tasarılarının TBMM'ye sevkedilmesini kararlaştırdığını bildirdi.

3- Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Cudi Dağı'n-da yapılan son operasyonda, biri 25-30 çadırlık, diğer 5-6 cadırlık iki PKK kampı ile eşkiya tarafından sığınak olarak kullanılan bir mağaranın imha edildiği, operasyonun 3 gün sürdüğü bildirildi.

4- izmir Büyükşehir Belediyesinin işyerlerinden tazminatsız olarak çıkarılan işçilerin olayı protesto amacıyla Ankara'ya yaptıkları yürüyüş, 1.haftasını doldurdu. İşçiler geceyi Uşak yakınlarındaki Yanişehir Köyü'nde geçirdiler.

5- TİSK Başkanı Refik Baydur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı1 nca hazırlanan ve sendikaların görüşüne sunulan yeni iş yasası taslağını sert bir dille eleştirdi. Baydur, çalışma hayatının tarafı olarak önceden kendileriyle görüşülmeden böyle bir tasarının hazırlanmasını ve hükümetin kamuoyuna angaje olmasını yadırgadıklarını belirterek, iş hayatına getirilen kısıtlamaların işsizliği ve kaçak istihdamı artıracağını, yatırımları kısıtlayacağını söyledi.

6- Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Istvan Vasary'ın, iki ülke ilişkileri konusundaki değerlendirmesi Cumhuriyet Gazetesi'nde yer aldı.

7- Uluslararası Çalışma Örgütü (iLO) Sendikal özgürlükler Komitesi'nce hazırlanan Türkiye raporunda, örgütlenme özgürlüğü ilkelerine ters düşen anayasal ve yasal hükümler konusunda Türk hükümetinin planladığı değişikliklerin olumlu bulunduğu belirtilerek, bu yöndeki çalışmaların hızlandırılması istendi.

8- Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gavrik Vadalyan, Ermeni terör örgütü ASALA'nın Türk hedeflere karşı saldırıyı sürdürecekleri yolundaki açıklaması üzerine, "Hangi amaçlarla olursa olsun, nereden gelirse gelsin terörizmin her türlüsünü kınadıklarını" açıkladı.

9- Cezayir'de İslami Selamet Cephesi (FIS) yayımladığı bildiride yönetime el koyan Yüksek Güvenlik Konseyi'ni "gayri meşru canavar" olarak niteleyerek, tüm vatanseverleri her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olmaya çağırdı.

10- Moskova'da fiyatların serbest bırakılmasını protesto amacıyla, komünizm yanlısı yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

11- Gürcistan'da geçen hafta yönetimi ele alan Askeri Konsey'in kendini feshettiği ve yönetimi geçici hükümete devrettiği bildirildi.

12- Kazakistan, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) üyelik başvurusunda bulundu.

13- Ekonomik kriz içinde olan Arnavutlukta, kağıt yokluğu nedeniyle gazetelerin çıkmadığı bildirildi.

14- İngiliz BBC Televizyonu, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in 1988 yılında Kürtlere karşı yürüttüğü operasyonda, en az 100 bin kişinin öldüğünü iddia etti.

14 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, yolsuzluklarla ilgili olarak ellerinde 10 dosya bulunduğunu ve bunların üzerinde incelemeler yapıldığını, ayrıca bunların dışında da çok sayıda iddia olduğunu söyledi.

Demirel konuşmasında, erken emekliliğe ilişkin tasarının TBMM'de mutlaka yasalaşacağını da sözlerine ekledi. "Bir ABD helikopteri tarafından Cudi Da-ğı'ndaki PKK'lılara malzeme atıldığı" yolunda bir gazetede yer alan habere de değinen Demirel, "yetkililerden bilgi aldığını, haberin doğru olmadığını" söyledi. Haber, Genelkurmay Başkanlığı ve ABD Büyükelçiliği tarafından yalanlandı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, bazı gazetelerin kasıtlı olarak ANAP'm muhalefet stratejisini etkilemek istediğini belirterek, başlangıçta vaat edilen stratejinin olgunlaştırılarak uygulanacağını, partisinin doğal lideri olan Cumhurbaşkanı Özal'ın görüş ve tavsiyelerini almaya devam edeceklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, partili milletvekillerinin Güneydoğu olayları konusunda "hiçbir yanılgıya neden olmayacak şekilde dikkatli konuşmalarını" istedi. İnönü milletvekillerine hükümet çalışmaları konusunda bilgi verdi.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, İstanbul'da görülen ve iki kişinin ölümüne yol açan grip salgını konusunda bakanlığının çok yönlü çalışma yaptığını ve paniğe gerek olmadığını söyledi. Salgın nedeniyle İstanbul'da bazı okullar tatil edildi.

5- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, devlette her türlü saltanatın sona erdiğini, tasarruf döneminin başladığını, milletin parasının titizlikle harcanacağını açıkladı.

6- Tütün ve gümrük depoları ile TMO'ya ait depolarda, ANAP döneminde yapıldığı iddia edilen yolsuzluk konusunda bir grup DYP milletvekili tarafından verilen Meclis araştırma önergesi kabul edildi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konularda görüşlerini açıkladı. Erbakan, Başbakan Demirel'in Güneydoğu Anadolu'da yaşanan olaylara duyarlı davranmadığını öne sürerek, Çekiç Güç'ün Türkiye'yi bölmek için orada bulunduğunu söyledi.

8- SHP Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK'nın halk içinde taban bulmuş bir hareket olduğunu ve SHP

ile beraberliklerinin "Kürt realitesini savunmaya yönelik" bulunduğunu belirterek, "Beni ve arkadaşlarımı parlamentoya Kürt halkı gönderdi" dedi.

9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, sahte imza kullanılarak İller Bankası'ndan belediyeye ait 1.7 milyar liranın çekilmesi konusunda ihmali görülen 4 yöneticinin idari görevlerinden alındığını açıkladı.

10- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi Adana'da yaptığı açıklamada, 1600 kişinin işsiz kalmasına yol açan basın krizinin, dünyanın en gelişmiş baskı tekniklerini kullanan basının, içeriğe önem vermemesinden ve devletin haber alma özgürlüğünü engellemesinden kaynaklandığını söyledi.

11- Macaristan Dışişleri Bakanı Geza Jezsanszky, resmi ziyaretlerde bulunmak amacıyla Ankara'ya geldi.

12- Romanya Savunma Bakanı Niculae Spiroiu, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz'm konuğu olarak Ankara'ya geldi.

13- Diyarbakır'da kimiiği belirsiz kişilerce öldürülen bir üniversite öğrencisinin Nusaybin'deki cenaze töreninde çıkan olaylarda 167 kişi gözaltına alındı. Gözaltıları protesto amacıyla ilçede esnaf kepenk kapattı, lise öğrencileri okula gitmedi, PKK militanları ilçedeki polis lojmanlarına roketatarlı saldırıda bulundu.

14- Türkiye ile KKTC arasında Magosa'da yapılan resmi görüşmeler tamamlandı. Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, KKTC ekonomisinin içinde bulunduğu krizin aşılması için gereken ortak önlemlerin görüşüldüğünü söyledi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Kıbrıs Koordinatörü Nelson Ledsky'i kabul ederek görüştü. Denktaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri'nin girişimiyle Kıbrıs'ta çözüm yönünde adım atılabileceğini, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin dörtlü zirveyi reddetmesi ve uluslararası toplantı istemesi halinde ikili görüşmelere gerek kalmayacağını söyledi. Ledsky de açıklamasında, Türkiye'de Kıbrıs sorununun çözümü yönünde bir havanın esmekte olduğunu belirtti.

16- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Milliyet Gazetesi'nin Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorunu konusundaki sorularını yanıtladı. Mitsota-kis, Kıbrıs sorununun ikili ilişkileri bozduğunu belirterek, Kıbrıs konusunda dörtlü zirveyi reddettiklerini ve uluslararası konferans toplanmasını istediklerini kaydetti.

17- Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Hovannesyan, ABD'de yayımlanan "Armenian Weekly" dergisinde yer alan demecinde, Türkiye ve Ermenistan'ın tarihi olayların ilişkilere bir faktör olarak dahil edilmemesini karşlılıklı olarak ka-

bul ettiklerini, bu çerçevede Türkiye'nin siyasi ödün vermeleri konusunda Ermenilere baskı yapmamayı kabul ettiğini, "soykırım" konusunda Ermenistan'ın uluslararası platformlarda baskıları sürdüreceğini, ancak Türkiye'nin bunu sorun etmeyeceğini söyledi.

18- Yugoslavya'ya BM Barış Gücü gönderilmesi amacıyla ilan edilen 15. ateşkesin sonuçlarını incelemek üzere, 18 ülkeden 50 askeri uzmanın, Sırbistan ve Hırvatistan'a gittiği bildirildi.

Bu arada AT'nin Hırvatistan ve Slovenya cumhuriyetlerini tanımak için saptadığı sürenin yarın dolacağı kaydedildi. Slovanya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, ülkesinin Türkiye'den beklentileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

19- Ortadoğu Barış Konferansı'nın ikili görüşmeler bölümünde, İsrail ile çoğunluğunu Filistinli üyelerin oluşturduğu heyet arasındaki ilk toplantı Was-hington'da yapıldı.Görüşmede, yönteme ilişkin sorunların çözüme kavuştuğu, asıl anlaşmazlık konularında görüş ayrılıklarının devam ettiği bildirildi.

20- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Makedonya'nın "bu isim altında" tanınmamasını sağlamak için temaslarda bulunmak üzere Yugoslavya, Almanya ve İtalya'yı kapsayan bir geziye çıktı.

21- Cezayir'de yönetim tarafından Devlet Konseyi adında yeni bir organ kuruldu. Konseyin başına istifa eden Devlet Başkanı Bincedid'in muhalifi Mu-hammed Boudiaf getirildi.

15 OCAK 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, Star-1 ve Teleon televizyonlarının korsan yayın yaptığını ve bunun ileri boyutlara ulaştığını belirterek, bu konuda yasal düzenlemenin şart olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin üniter devlet yapısını kimsenin bozamayacağını, ikili ilişkilerindeki sorunları terör örgütlerini destekleyerek aşacaklarını sanan ülkelerin, bunun çıkmaz bir yol olduğunu er geç anlayacaklarını belirterek, PKK'ya destek veren ülkelerin kendi çıkarlarını tehlikeye attıklarını söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, askerlik süresinin kısaltılmasını öngören yasa tasarısının Başbakanlık'a sunulduğunu açıkladı. Ayaz, uygulamanın ağustosta başlamasının düşünüldüğünü, silah altında olanların da kısa süreli askerlikten yararlanarak erken terhis edileceklerini bildirdi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, 1981 yılından bu yana Türk vatandaşlığını kaybedenlerin yeniden vatandaşlığa alınmalarını öngören yasa taslağının Başbakanlık'a gönderildiğini açıkladı.

5- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, Başbakan Süleyman Demirel'in, müfettişler tarafından dönemin Başbakanı Turgut Özal'a verilen yolsuzluk raporunun işleme konmadığı yolundaki sözleri konusunda yaptığı açıklamada,"Söz konusu rapora dönemin Başbakanı Özal tarafından "gereğinin yapılması" yolunda not düşülmüş olduğunu" bildirdi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada iktidarı eleştirerek, memleket meselelerinin parlamentoda konuşulmadığını, hükümetin zam ve vergiden başka bir şey yapmadığını öne sürdü.

7- DYP ve SHP milletvekillerince ortaklaşa verilen hayali ihracat konusunda Meclis araştırması açılması önergesi, Genel Kurul'da kabul edildi.

8- Bir grup ANAP milletvekili tarafından hazırlanan ve diğer partilerin de imzasına açılan, Anayasa'nın ilgili maddesinin değiştirilerek seçmen yaşının 18'e indirilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

9- Malatya Emniyet Müdürlüğü'nü silahla tarayarak bir bekçiyi şehit eden PKK'lı bir terörist 3.5 saat süren çatışma sonucu ölü olarak ele geçirildi.

10- Siirt'in Kurtalan ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 5'i ölü olarak ele geçirildi. Çatışmada bir astsubay şehit oldu. Öte yandan Mardin'de düzenlenen operasyonda, yasadışı örgüte yardım ve yataklık eden 25 kişi gözaltına alındı, bunlardan 10'u tutuklandı.

11- Türkiye ile Azerbaycan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin protokol Bakü'de imzalandı.

12- ABD Kıbrıs Koordinatörü Nelson Ledsky, temaslarından sonra Lefko-şa'da yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin, Kıbrıs'ta görüşmelerin sonbaharda kaldığı yerden devam etmesine itirazı bulunmadığını söyledi. Sorunun, tarafların eşit şartlarda yapacakları görüşmelerle çözümleneceğini belirten Ledsky, ülkesinin 649 ve 716 sayılı BM kararlarını desteklediğini tekararladı.

13- Uluslararası Af Örgütü, bazı İngiliz firmalarının özellikle üçüncü dünya ülkelerine işkence aygıtları, araç ve gereçleri sattığını, İngiltere hükümetinin dolaylı yollardan hükümetlere ve örgütlere terör ve karşı-terör eğitimi verdiğini belirterek, bu faaliyetlere son verilmesi çağrısında bulundu.

14- AT üyesi 12 ülke Hırvatistan ve Slovenya'nın bağımsızlığını tanıdı. Öte yandan Sırbistan denetimindeki Yugoslavya hükümeti, tanıma kararını sert bir dille eleştirerek, kararın "uluslararası hukuktan kaynaklanan Yugoslavya'nın egemenlik haklarına aykırı" olduğunu bildirdi.

15- ABD Başkanı George Bush, Kongre'ye gönderdiği Irak'la ilgili raporda, bu ülkenin elinde hala büyük miktarda balistik füze bulıfnduğunu ve uranyum zenginleştirme çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.

16- Karadeniz filosunun geleceği konusunda Birleşik Devletler Topluluğu ve Ukraynalı yetkililer arasında Moskova'da görüşmelere başlandı. BDT temsilcisi, Karadeniz filosunun Ukrayna'nın olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

16 OCAK 1992

1- İçişleri Bakanı ismet Sezgin, gazetecilerin Çekiç Güç'e ait bir helikopterin Cudi Dağı'ndaki PKK'ya yardım malzemesi attığı yolundaki habere ilişkin sorularını yanıtladı. Sezgin, olayın araştırıldığını bildirdi.

2- TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu, erken emekliliği öngören yasa önerisini kabul etti. Komisyonda kabul edilen öneriyle, emeklilikte yaş sınırı kaldırılarak kadınların 20, erkeklerin 25 hizmet yılını tamamlamaları durumunda emekli olabilecekleri öngörüldü.

3- SHP'nin HEP kökenli milletvekillerinden Leyla Zana ve Hatip Dicle SHP'den istifa ettiler. Zana ve Dicle, istifalarına gerekçe olarak, "Bu noktada, açılım politikası içinde olan Sosyal Demokrat Halkçı Parti'yi tartışmaların dışına çıkarmak için partiden istifa ettiklerini" belirttiler.

4- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 1991 yılı Başarılı Gazeteciler Yarışma-sı'nda ödül alan gazeteciler açıklandı. ÇGD Onur Ödülü Yusuf Enginkaya'ya verildi.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya yaptığı üç günlük ziyareti tamamlayan Romanya Savunma Bakanı Tümgeneral Niculae Spirotu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini ve Türkiye ile her alanı kapsayacak bir askeri işbirliği anlaşması imzalayacaklarını söyledi.

6- Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) liderinin özel temsilcisi Muhsin Dizai, Ankara'dan sonra Irak'a geçmek üzere geldiği Diyarbakır havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Başbakan Süleymen Demirel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüştüğünü kaydetti ve Türkiye'nin daha önce Kuzey Irak'a insani yardım gönderdiğini hatırlatarak bu yardımların devamı konusunda söz aldıklarını söyledi.

7- Son günlerde salgın olarak görülen ve halk arasında "Çin gribi" olarak bilinen hastalık, İstanbul'da üç, Ankara'da da bir kişinin ölümüne yol açtı.

Grip salgını nedeniyle İstanbul ve Ankara'da ilk ve orta dereceli okullarda eğitime pazartesi gününe kadar ara verildi.

Eskişehir'de de son günlerde 250 öğretmenin gribe yakalandığı bildirildi.

8- İstanbul Merter'de yasadışı sol bir örgüt adına bildiri dağıtan grup ile polis ekipleri arasında çıkan silahlı çatışmada, bir üniversite öğrencisinin öldüğü, polisin 5 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

9- Tatvan'da bir siyasi partinin ilçe başkanlığı binası ile TEK Ordu il işlet-

me binasının arşiv bölümlerinin kundaklandığı, her iki olayda da ölen ya da yaralananın olmadığı bildirildi.

10- Türkiye'deki ilk valilik korosu Diyarbakır'da kuruldu.

11- Azerbaycan'da bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Yeni Günaydın Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, Çekiç Güç'e ait bir helikopterin Cudi Dağı'ndaki PKK'ya yardım malzemesi attığı yolundaki habere şaşırmadığını belirterek, "Hükümet, bölgedeki yanlış uygulamalara bir son vermezse, ağır bir sorumluluk altında kalacaktır" dedi.

12- Bulgaristan'ın Makedonya'yı tanıması Yunanistan hükümeti ve Yunan basınında sert tepkilere yol açtı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, Bulgaristan'ın Atina Büyükelçiliği Müsteşarı ile görüşerek, Sofya'nın Makedonya Cumhuriyeti'ni tanımasını protesto etti. Samaras, Bulgaristan'ın bu tutumunun Balkanlar'da barış ve istikrarı tehlikeye attığını öne sürdü.

Tüm Yunan gazetelerinde ise, Bulgaristan'ın bu tutumunun, bölgedeki gerginliğin artmasına sebep olacağı yönünde görüşler yer aldı.

Öte yandan Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Lucev, Bulgaristan ordusunun Makedonya sınırına sığınak yaptığına dair iddialarla ilgili olarak, böyle bir niyetleri olmadığını belirtti.

13- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Rusya parlamentosunda yaptığı konuşmada, ülkesinde 2 Ocak'ta uygulamaya konulan reformları savunurken, fiyatların serbest bırakılmasının ağır, ancak zorunlu bir karar olduğunu belirtti ve reformları engelleyen mafya ve sabotajcılara karşı yasal önlemler alınacağını açıkladı. Yeltsin, reformları hızlandırabilmek için tekellerin kaldırılacağını, daha sıkı bir mali politika izleneceğini, toprak reformuna hız verileceğini ve özelleştirilmenin yaygınlaştırılacağını söyledi.

Öte yandan, Bağımsız Devletler Topluluğunu oluşturan 11 cumhuriyetin liderleri Moskova'da toplanarak, Minsk'te yapılacak BDT zirvesi öncesi ekonomik reformlar ve silahlı kuvvetlerin geleceğini tartıştılar.

14- Cezayir'de İslami Selamet Cephesi'nin (FIS) geçici başkanı Abdülka-dir Hacani, yandaşlarına "Orduyla çatışmaya girmeyin" çağrısında bulunurken, FIS, dün Cezayir'de düzenlediği basın toplantısında, 188'i kendi üyelerinden oluşan seçimlerin birinci turunu kazanan 231 aday ile ayrı bir parlamento kurabileceklerini bildirdi. İslami Selamet Cephesi, iktidarın devlet başkanı Şad-li bin Cedid'in istifasından sonra Yüksek Devlet Konseyi'ni seçmesini de yasalara aykırı hareket olarak nitelendirdi ve yalnızca seçilen 231 adayın anayasal meşruiyete sahip olduklarını savundu.

Bu arada, Cezayir'in eski partisi Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) ile İslami

Selamet Cephesi'nin ilk defa bir araya geldikleri bildirildi. Henüz feshedilmemiş olan Cezayir hükümetinde İnsan Hakları Bakanı olan ve Cezayir'de yönetimi devralan Yüksek Devlet Konseyi üyesi Ali Harun, konseyin ordu kontrolünde olmadığını söyledi.

Öte yandan, Cezayir'de yeni oluşturulan Yüksek Devlet Konseyi Başkanlı-ğı'na atanan Muhammed Budiyaf, 1963'den beri sürgünde bulunduğu Fas'tan ülkesine geri döndü.

15- Gürcistan'ın devrik devlet başkanı Zviad Gamsahurdia'nın, bir süre önce sığındığı Ermenistan'dan ayrılarak Gürcistan'a dönmesi ve 'Yeni iktidara karşı savaş ilan ettiğini" açıklaması üzerine, Askeri Konsey'in bölgeye silahlı güçler gönderdiği bildirildi.

Bu arada, Gürcistan Başbakanı Tengiz Sigua, Tiflis'te düzenlediği basın toplantısında Gamsahurdia ailesini cumhuriyeti yağmalamakla suçladı.

16- Körfez Savaşı'nın birinci yıldönümünün, Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen çeşitli gösterilerle kınandığı bildirildi.

Irak'ta iktidarda bulunan BAAS Partisi üyesi Mashar Avad, EİTavra(Dev-rim) gazetesine verdiği demeçte, Bağdat'ta "BM tarafından uygulanan ambargoya ve Körfez Savaşı saldırılarına karşı halkın kızgınlığını göstermesi amacıyla büyük gösterilerin yapılacağını" bildirdi.

17 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, yurdun çeşitli yerlerinden gelen heyetleri kabul ederek görüşmelerde bulundu.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, 1992 yılı bütçe yasa tasarısıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, 1992 yılında bütçenin ve kamunun derlenip toparlanmaya ihtiyacı bulunduğunu, bu amaçla da hazırlanan yeni bütçenin "kronik enflasyona çare ve istikrar bütçesi" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Oral, konuşmasında, hükümetin vergi alanında yapacağı düzenlemelerin gerçekte bir vergi affı olmadığını, birikmiş, donmuş, vergi aslını kat kat geçmiş vergi borçlarının tahsilini olanaklı kılmaya yönelik bir düzenleme olacağını kaydetti.

3- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, İstanbul Haydarpaşa Numune Hastanesi Tomografi Servisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bugüne kadar ülkemizde bir ulusal sağlık politikası belirlenemeğini, kendilerinin Türkiye'yi sekiz bölgeye ayırarak araştırmalar yapacaklarını, Türkiye'de hasta haklarının korunmadığını da belirterek, Ulusal Sağlık Akademisi'nin kurulacağını söyledi. Aktuna, tıp literatüründe "Çin gribi" diye bir hastalığın yer almadığını da belirterek, paniğe gerek bulunmadığını belirtti.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Süleyman Demirel'in konuğu olarak üzere Ankara'ya geldi. Denktaş, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Ankara ziyaretinin ardından New York'a, yeni BM Genel Sekreteri ile tanışmaya ve Kıbrıs Türklerinin haklı davasını anlatmaya gideceğini bildirdi.

5- İstanbul'da bir grubun, cuma namazından çıkan cemaatın arasına karışarak Cezayir olaylarını protesto ettikleri, çeşitli sloganlar atarak Cezayir'deki gelişmelerden sorumlu tuttukları Fransa'nın bayrağını yaktıkları bildirildi.

Öte yandan İstanbul'un çeşitli semtlerinde de Cezayir'deki olayları protesto eden çeşitli grupların bildiri dağıttıkları, bir grup kadının da üniversite önünde gösteri yaptığı bildirildi.

6- Dün gece Merter'de yasadışı sol bir örgüt adına bildiri dağıtan bir grupla polis ekipleri arasında çıkan silahlı çatışmada, ölen üniversite öğrencisi için İstanbul Yıldız Üniversitesi'nde düzenlenen forum sonrasında olaylar çıktığı, taş ve molotof kokteyller atıldığı, göstericilerin dağılmasından sonra polisin 10 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

7- Bir günlük ziyaret için İtalya'ya giden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İtalya Başbakanı Giulio Andreotti, Dışişleri Bakanı Gianni de Michelis ve Savunma Bakanı Virginio ile görüştü. De Michelis ile görüşmesinin ardından bir açık-

lama yapan Çetin. Türkiye'nin Avrupa'nın güvenlik sorunları üzerinde söz sahibi olmasının gereğini belirterek, Türkiye Avrupa Birliği'nden ayrılamaz, ayrıca Avrupa güvenliğine ilişkin listenin en üstünde yer almalıdır" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı De Michelis, Çetin'e, Türkiye'nin AT'a adaylığını destekleyecekleri garantisini verdi.

8- Washington'da dört gün süren Ortadoğu Barış görüşmelerinin ardından Ürdün, "Bir barış antlaşmasının imzalanması durumunda İsrail'i tanıyabileceğini" açıkladı. Ürdün heyetinde yer alan Abdül Salim el-Macali, ikili görüşmelere 10 Şubat tarihinde Washington'da devam edilmesini önerdiklerin, ancak İsrail heyetinin, bu konuyu hükümetlerine danışacaklarını söylediklerini bildirdi.

Filistin heyetinin sözcüsü Hanan Eşravi, İsraillilerin görüşme masasına geldiğini, ama görüşme yapmaya gelmediğini belirtti.

İsrail heyeti başkanı Elyakım Rubinstein ise, görüşmelerde barış amaçladıklarını ortaya koyduklarını savunarak, sonunda bir barış anlaşmasına ulaşılacağını ümit ettiklerini belirtti.

9- Cezayir'in yeni lideri Muhammed Budiyaf, İslami Selamet Cephesi (FIS) yetkililerini dini siyasete alet etmemeleri için uyarırken, cuma namazı için camilerde toplanıp protesto gösterilerine hazırlanan 500 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan FIS lideri Abdülkadir Haşani, partisinin, seçimleri iptal ettikten sonra kendisini fesheden Yüksek Güvenlik Konseyi'nin, seçim süresinin askıya alınması ve ülkeyi yönetecek Yüksek Devlet Konseyi'nin kurulması konusunda aldığı kararların iptali için yargı yoluna başvurma ve halkın tercihini temsil etmeyen anayasa karşıtı kurumların yapacağı ekonomik, siyasi, uluslararası ya da bölgesel hiçbir anlaşmayı tanımama kararı aldığını belirtti.

10- Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te ekmek darlığını protesto eden üniversite öğrencileriyle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda bir öğrencinin öldüğü çok sayıda göstericinin yaralandığı bildirildi.

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un basın sözcüsü, çatışmalarla ilgili açıklamasında, olayların çıkar çevrelerinin yarattığı kışkırtmadan kaynaklandığını belirtti.

11- Kazakistan'ın başkenti Alma Ata'da düzenlenen "Kazakistan Dış Ekonomik İlişkiler Konferansına, 25 Dış Ekonomik Konsey(DEİK) üyesi katıldı.

12- Pakistan'da bir yolcu teknesinin, Jalum Nehri'nde alabora olması sonucu en az 47 kişinin öldüğü, 150 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

13- Kuzey İrlanda'nın Tyrone bölgesindeki anayolda, bir bombanın patlaması sonucu 7 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18 OCAK 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ikisi bağımsız, 20'si SHP'li olmak üzere HEP kökenli 22 milletvekili hakkında, dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM'ye gönderilen DGM Savcılığı fezlekesini, "Demokrasinin içeriğine ve Anayasa'ya aykırı" olduğu gerekçesiyle geri gönderdiğini açıkladı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'ya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs konusunda kapsamlı bir görüşme yaptı. Görüşmeler sonrasında basına bir açıklama yapan Başbakan Demirel, Kıbrıs sorununa siyasal bir çözümün aranmasına devam edildiğini belirterek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın New York'ta BM Genel Sekreteri Butros Gali ile 21 Ocak'ta yapacağı ilk temas öncesinde görüşmelerde yarar gördüklerini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu noktayı birlikte değerlendirmek için Ankara'da bulunduğunu söyledi.

3- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin İstanbul İl örgütü tarafından düzenlenen tüzük değişikliğine ilişkin toplantıda yaptığı konuşmada, kurultayla ilgili görüşlerini açıkladı ve genel başkan adayı Antalya milletvekili Deniz Baykal'ı eleştirdi. Türkiye'nin önünde büyük ekonomik sıkıntılar bulunduğunu kaydeden İnönü, koalisyon hükümetine tesadüfen girmediklerini, bunun halkın istekleri yönünde tek çözüm olduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı Tansu Çiller, düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nda perşembe günü görüşülerek kabul edilen "Ekonomide dengeleme, üretim ve atılım programı"nı açıkladı. Devlet Bakanı Çiller, programın ekonomi üzerindeki olumlu etkilerinin sonbahardan itibaren görülmeye başlayacağını, enflasyonun düşeceğini kaydederek, ekonominin dengelenmesine önem verdiklerini belirtti. Çiller, programın öncelikle ekonomiyi yeniden dengeleme yanında üretim-yatırım teşvikleri ve finans, KİT, vergi reformu bölümlerinden oluştuğunu bildirdi.

5- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, son günlerde basında yer alan, 1989 yılında hazırlanan hayali ihracaatla ilgili raporun işleme konulmadığı yolundaki iddiaları aydınlatmak amacıyla yaptığı açıklamada; Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, başbakanlığı döneminde yolsuzluk iddialarıyla ilgili işlemlerin hızlandırılması için talimat verdiğini, bu talimatların ilgili kuruluşların arşivinde bulunabileceğini belirtti. Toperi, buna ilişkin raporlar hakkında ilgili kuruluşlarla 30'dan fazla toplantı yapıldığını da bildirdi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin il başkanları ile il müfettişleri toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP- DYP ve SHP arasında hiç

bir fark bulunmadığını öne sürdü ve koalisyon hükümetinin kuruluşundan bu yana 20 trilyon liralık zam yapıldığı görüşünü belirtti. Erbakan, konuşmasında TRT'yi de eleştirerek, RP faaliyetlerine yeterince yer verilmediğini söyledi.

7- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nün, İstanbul'da başlayan S.Genel Kurul Toplantısı'nın açılışına katılan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, 12 Eylül'ün demokrasimiz açısından çok büyük bir yara açtığını, bunun en büyük zararını da çalışanların gördüğünü, siyasi partilerin ve sendikaların kapatılarak, hakların ortadan kaldırılıp, özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortam yaşandığını ifade ederek, bundan sonra demokrasiyi bir daha kesintiye uğratmadan yaşatmaya çalışacaklarını belirtti. İnönü, DİSK'in mal varlığının iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulduğunu, halen mahkemenin kararının beklendiğini bildirdi.

Devlet Bakanı İbrahim Tez de, her alanda tam demokrasiyi yaşama geçirmek amacında olduklarını belirterek, kamu çalışanlarına sendika hakkı ile tüm çalışanlara sosyal güvence sağlanması konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Toplantıda, DİSK Genel Sekreteri Süleyman Çelebi, eski DİSK Genel Sekreteri, SHP Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Fehmi Işıklar ve SHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal da birer konuşma yaptılar.

8- Mardin'in Nusaybin ilçesi HEP Yönetim Kurulu üyesi A. Rahim Söğüt, kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Olaydan sonra ilçede geniş güvenlik önlemleri alındığı bildirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 39 kişi öldü, 89 kişi de yaralandı.

10- Gürcistan'ın geçici Başbakanı Tengiz Sigua, devrik devlet başkanı Zvi-ad Gamsahurdia'nın geri dönmesi ve yönetime karşı savaş aşması ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, direnişin bir haftaya kadar başarılabileceğini söyledi. Sigua, ülkede bir iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya bulunduklarını belirterek, kan dökülmesini önlemeye çalıştıklarını ve ülkenin yüzde 90'inin kendi denetimlerinde olduğunu öne sürdü.

11- Kremlin'de toplanan eski SSCB ordusunun 5 bin subayı, Bağımsız Devletler Topluluğu liderlerine ve halklarına çağrıda bulunarak, sınırların, güvenlik sisteminin ve ordunun komuta sisteminin bölünmezliğinin korunmasını istediler. Toplantıda, ordu içinde "Subaylar Kurultayı" adıyla bir organ oluşturulmasının kararlaştırıldığı açıklandı. Toplantı sonunda kabul edilen bildiride, ordunun geleceği kesin olarak belirleninceye kadar, cumhuriyetlerin, topraklarındaki askeri birliklerin statülerini değiştirme ve askeri mülkiyete el koyma gibi kararlardan kaçınılması istendi.

Toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin de, Bağımsız Devletler Topluluğunun tek bir silahlı kuvvete sahip olması gerektiğini söyledi.

12- Özbekistan'da fiyat artışını protesto eden üniversite öğrencileriyle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının altıya yükseldiği, 30 öğrencinin ağır yaralandığı, 500 den fazla göstericinin de tutuklandığı bildirildi.

19 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yunanistan'da yayınlanan To Vima gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Özal, Sovyetler Birliği'nin dağılmasını, Balkanlar'daki gelişmeleri, Körfez savaşı sonrasını ve Ortadoğu'daki durumu değerlendirdiği yazısında, Türkiye'nin bu kargaşa üçgeninde "bir istikrar adası" olarak dikkat çektiğini belirtti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara DGM Savcılığı'nın 22 HEP kökenli milletvekili hakkında hazırladığı iddianame nedeniyle dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle gönderilen fezlekeleri geri gönderme gerekçesi hakkında, parlamento muhabirlerine bilgi verdi. Cindoruk, Meclisteki konuşmalar nedeniyle hazırlanan iddianame ile 27 Mayıs sonrası DP'lilerin yargı landığı Adalet Divanı Kararı arasında büyük benzerlikler olduğunu savunarak, "Her iki belgenin gerekçeleri ve hukuk dışı yorumlan parlamenter demokrasimizin önündeki en önemli engebelerdir" dedi.

Meclis kürsüsünde konuşma özgürlüğünün Anayasa'nın 83'üncü maddesiyle güvenceye alındığını anımsatan TBMM Başkanı, bu özgürlüğün mahkeme kararlarıyla, komisyonlarda, parti gruplarında yapılacak konuşmaları kapsayacak şekilde genişletildiğini de belirtti. Ankara DGM Savcılığı'nca hazırlanan iddianamenin TBMM'ye yönelik ağır ithamlarla dolu olduğunu bildiren Cindoruk, "Dağdaki eşkiya Meclis'e inmiştir"ifadesinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin 25 Ocak'ta yapılacak kurultay öncesi başlattığı yurt gezileri çerçevesinde bazı bakanlarla birlikte, partisince düzenlenen bölge toplantısına katılmak üzere Samsun'a gitti. SHP ve DYP il merkezlerini ziyaret eden inönü, burada partililere hitaben yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin uyum içinde çalıştığını ve muhalefetteki yıllarda söylediklerini gerçekleştirme imkanı bulduklarını söyledi.

4- RP Merkez Karar Yönetim Kurulu Genel Başkan Necmettin Erbakan başkanlığında toplandı. Toplantıda Meclis çalışmaları, ülke ve dış sorunlar değerlendirilirken, Genel Başkanı Erbakan kurulun açılışında yaptığı konuşmada, kamuoyuna açıklanan ekonomik istikrar paketini eleştirerek, "Bu paket, işsizlik, tarım ve hayvancılıktaki tahribatın devam etmesidir" dedi.

5- İstanbul'da toplanan DİSK'in 8. Genel Kurulu'nda, Genel Başkanlığa Kemal Nebioğlu seçilirken, Genel Sekreterliğe Süleyman Çelebi yeniden seçildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşmek üzere New York'a gitti. Denktaş, hareketinden önce Atatürk Ha-valimanı'nda yaptığı açıklamada; Gali'nin, Türk ve Rum taraflarına, görüşmelere bırakıldığı yerden başlanılmasını öngören birer mektup gönderdiğini, Genel Sekreter'in bu çabalarına yardımcı olabilmek için gerçeklerin belirlenmesi yönünde kendisi ile görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

7- Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Martin Bangemann, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. Bangemann, Türkiye'ye hareketinden önce Brüksel'de verdiği demeçte, Türkiye'nin AT'a tam üyelik başvurusunda bulunduğu 1987 yılından bu yana geçen süre içinde, Türkiye'deki bazı gelişmeleri, Türki-ye-AT çerçevesinde değerlendirdi ve Türkiye'de 1987'den bu yana insan hakları konusunda genel olarak oldukça yapıcı gelişmeler kaydedildiğini söyledi.

8- Bestekar, Devlet Sanatçısı Yesari Asım Arsoy İstanbul'da öldü. Cumhurbaşkanı Turgut özal ve Başbakan Süleyman Demirel Arsoy'un ölümü dola-sıyla birer başsağlığı mesajı yayınladılar.

9- Tiyatro sanatçısı Sema Savaş İstanbul'da öldü.

10- Körfez Savaşı'nın birinci yıldönümü nedeniyle İngiliz Televizyonu'nda bir konuşma yapan İngiltere Başbakanı John Majör, Irak Devlet Başkanı Sad-dam Hüseyin'in Türkiye'de konuşlandırılan çokuluslu güçten çekindiğini ve bu nedenle Kürtlere dengeli davrandığını öne sürerek, Saddam Hüseyin'in, birliklerine Kuzey Irak'taki Kürtler'e saldırma emri vermesi durumunda, Türkiye'nin güneyinde konuşlandırılan çokuluslu gücün olaya müdahele edeceğini açıkladı.

11- Avusturya'da siyasi polisin, hükümeti devirmeye yönelik bir darbe hazırlığı yapan neo-nazilerin örgütlendiği, "Trenck Askeri Spor Birliği" adlı örgüt karargahına yaptığı baskın sonucunda çok miktarda silah, cephane ve hükümeti devirmeye yönelik darbe planlarını ele geçirdiği ve nazi liderlerinden üç kişiyi tutukladığı bildirildi. Öte yandan, ortaya çıkarılan örgütün eylem planlan arasında başta Türkler olmak üzere yabancı işçi ve mültecilere karşı girişilecek eylemlerin planlarının da bulunduğu açıklandı.

12- Cezayir, İran ve Fransa'daki büyükelçilerini geri çağırırken, İran'ı ABD nezdinde temsil etmeyi durdurduğunu da bildirdi.

Öte yandan Runda kasabasında, silahlı bir grubun karakola saldırması sonucu bir askerin öldüğü ikisinin de yaralandığı bildirildi.

20 OCAK 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Tüm Sivil Emekliler Derneği Genel Başkanı Mustafa Turna ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, milletvekilleri Hüsnü Doğan, Ekrem Pakdemirli ve Işın Çelebi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Devlet Bakanı Tansu Çiller tarafından açıklanan ekonomik paketi eleştirerek, paketin toplumun geniş kesimlerin gelirlerini arttırıcı, enflasyonu önleyici önlemler önermediğini ve ekonomik paketin içindeki olumsuzlukların üç ay sonra ortaya çıkmaya başlayacağını, bu olumsuzlukların siyasi sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik ve TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, TOBB, TMMOB, TTB, ekonomik paketle ilgili görüşlerini açıkladılar.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, İstanbul'da düzenlediği bir toplantıyla, gazetelerin köşe yazarlarına "ekonomik paketin içeriğini açıkladı ve bu konudaki soruları yanıtladı.

4- Devlet Bakanı Erman Şahin ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, SHP kurultayına ilişkin görüşlerini açıkladılar.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin temaslarda bulunmak üzere beş kişilik bir heyetle Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna'nın ölümlere neden olan gribin okullarda yayılma tehlikesi gösterdiğini açıkladığını belirterek, tüm okulların tatil edilmesi kararı aldıklarını bildirdi.

Karar gereği, resmi ve özel bütün ilk ve orta dereceli okullar, anaokulları, tüm dersaneler, kurslar ve valilik taktirinde kalmak kaydıyla sürücü kursları dört gün tatil edildi.

7- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Milliyet Gazetesi'ne bir açıklama yaparak, 22 milletvekili hakkındaki fezlekenin Başbakanlık aracılığı ile TBMM Baş-kanlığı'na gönderildiğini, bunun hukuki prosedür olduğunu söyledi.

8- Türk İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası ile Alman İlaç İşverenler Sendi-kası'nın ortaklaşa düzenledikleri, ilaç sektörünün AT'a uyumu ile Türk ve Alman ilaç piyasalarının ele alınacağı işbirliği toplantısı İstanbul'da başladı.

Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilaç sanayindeki gelişmelerle, Avrupa standartlarına ulaştığını, eksikliği duyulan hammadde üretimindeki yatırımlara yabancı sermayenin de katilmasının sağlanması gerektiğini ifade etti. Aktuna konuşmasında, Hükürnoi ve Sağlık Bakanlığı'nın insanların satın alma gücünü aşacak düzeyde iiaç fiyat larının oluşmaması işin duyarlı olmak zorunda olduğunu belirtti ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Toplantıda, dün akşam Türkiye'ye gelen AT Komisyonu Başkan Yardımcs-sı Martin Babgemann, Türkiye'siz bir Avrupa Topluluğu düşünülemeyeceğini, ancak Türkiye'nin Avrupa'daki yerini alabilmek için ekonomisini düzeltmek zorunda olduğunu söyledi.

9- PKK militanlarının, Şırnak'ın Cizre ilçe merkezinde, roketatarlar ve otomatik silahlarla çevreye ateş açtıkları, bazı resmi dairelerin roketatar saldırısı sırasında hasar gördüğü, karayollarında bulunan beş aracın tamamen yandığı, ilçede karartma uygulandığı için çatışmada ölen olup olmadığı konusunda bilgi edinilemediği bildirildi.

10- Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Kesmetaş köyünde çığ düşmesi sonucu aynı aileden 10 kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

11- Gazeteci Hüseyin Güneş ve gazeteci Bekir Yıldırım İstanbul'da vefat ettiler.

12- Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nda görüşülen "Kürt Halkının Haklan" adlı raporda bağımsız bir Kürt devleti kurulmasının ve Kürtlerin kendi kaderlerini tayin hakkına kavuşmasının imkansız olduğu, AT'm Kürtleri bağımsızlığa teşvik etmekten kaçınması gerektiği belirtildi.

13- Dağlık Karabağ'da meydana gelen iki ayrı olayda, biri milletvekili 9 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Cezayir'de bir askerin ölümü, iki polisin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıların ardından başkent Cezayir'de güvenlik önlemlerinin sıkılaş-tırıldığı, bir grup İslamcının da saldırıyla ilişkili oldukları gerekçesiyle tutuklandığı bildirildi.

Cezayir'de Milli Selamet Cephesi karargahından yapılan açıklamada, aralarında genel seçimlerin ilk turunda milletvekili seçilenlerin de bulunduğu 500 parti üyesinin tutuklandığı bildirildi.

15- "Avrupa'da Yahudi Soykırımf'nın 50 yıldönümünde, neo-nazilerin Almanya'nın çeşitli kentlerinde ırkçı saldırılar düzenledikleri ve olaylarda 7'si ağır, 9 kişinin yaralandığı bildirildi.

16- Fransa'da iç hat seferi yapan bir yolcu uçağının, 96 yolcu ve mürette-betı ile birlikte Vosges Dağları'nda düştüğü açıklandı.

17- Bulgaristan'da, dün yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerini Demokratik Güçler Birliği adayı ve halen cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Jel-

yu Jelev kazandı. Jelev, ülkesinin halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

18- İran radyosu, "Almanya Nükleer Savaş Karşıtı Doktorları Uluslararası Birtiği"nin açıklamasına dayanarak verdiği haberde, Körfez savaşının yol açtığı olumsuz koşullardan dolayı geçen yıl 300 bin Iraklı çocuğun öldüğünü bildirdi.

19- Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasını öngören ve Kuzey Kore Başbakanı Yon Hyonk-Muk tarafından daha önce imzalanan anlaşma, Güney Kore Başbakanı Chung Won-Shik tarafından imzalandı.

20- Kongo'da silahlı kuvvetler yüksek komutanlığı, Başbakan Andre Milon-go liderliğindeki geçici hükümetin düşürüldüğünü ilan etti.

21 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel, Bulgaristan Cumhurbaşkanlığına seçilen Jelyu Jelev'e birer kutlama mesajı gönderdiler.

2- Başbakan Süleyman Demirel partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, hükümetin göreve gelmesinden bu yana sevkettiği Bakanlar Kurulu kararları ve kanun hükmünde kararnamelerin bazılarının Cumhurbaşkanı'nca imzalanmamasına değindi ve iktidarın vaad ettiği ve programında yer verdiği her şeyi yapacağını belirterek, bütün kesimlerden sabır istediğini yineledi,

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, basına yaptığı açıklamada, Güneydoğu olayları, Türkiye'ye yönelik iç ve dış tehditlerin boyutları, teröre karşı alınmakta olan önlemler, Türk-ABD savunma ilişkileri ve TSK'nın yeniden yapılanmasıyla ilgili hazırlıklar konusunda bilgi verdi.

4- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, ekonomik paket, demokratikleşme konularına değindi. İnönü, konuşmasında kurultayın kendileri için bir sınav olduğunu belirterek, bazı siyasi odakların kendi çıkarları için kurultayı etkilemeye çalıştıklarını, ancak bu etkilemeden rahatsız olmaya gerek bulunmadığını söyledi.

5- AT Komisyonu ile Türkiye arasında ilişkilerin güçlendirilmesini öngören işbirliği anlaşması Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan AT Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Martin Bangemann arasında imzalandı. Bangemann, "Sovyetler Birliği sonrası" dönemde, Türkiye'nin "İslamiyet-Hıristiyanlık, Doğu-Batı ve Asya-Avrupa arasındaki köprü" rolünü yeniden üstleneceğini söyledi.

6- İçişleri Bakanı ismet Sezgin'in İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gündeminde ön sırada yer alan Güneydoğu ve İstanbul'daki terör olayları değerlendirildi. Toplantıya Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Jandarma Bölge Asayiş Komutanı Tuğgeneral Osman Çitim, Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan ile İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar katıldılar. İçişleri Bakanı Sezgin, PKK'yı içten ve dıştan birtakım güçlerin desteklediğini belirterek, hükümetin bu ülkeleri uyarmak amacıyla gerekli diplomatik girişimlere başladığını bildirdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis de, PKK'nın ayaklanma ve başkaldırı aşamasında olduğunu söyledi ve bölgede köy koruculuğu sisteminin süreceğini ve asker sivil ikileminin yeni düzenlemeyle ortadan kaldırıldığını bildirdi.

7- Türk Sanayiciler ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın İstanbul'da yapılan 22. Genel Kurulu'na 7 Bakanla birlikte katılan Başbakan Süleyman Demire), işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, yolsuzlukla sonuna kadar mücadele edileceğini, vergi borçlarını ödenebilir hale getirerek, devletle vatandaşı barıştırdıklarını ve enflasyonun ancak üretimle, açıkların kapatılmasıyla düşeceğini söyledi.

8- Bağımsız Devletler Topluluğu'nün Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, ülkesinde şu anda bir geçiş sürecinin yaşanmakta olduğunu belirterek, cumhuriyetlerin iki ila beş yıl içinde daha sıkı bir oluşum içinde yeniden bir araya gelebileceklerini, yeniden ilişkiler kurmak yoluyla birleşme olmadan cumhuriyetlerin başarılı olamayacaklarını söyledi.

9- İstanbul'da bir grubun, geçen hafta Merter'deki çatışmada ölen üniversite öğrencisi için korsan gösteri yaptığı, polisin gösteriye katılanlardan 28 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

10- Rusya ile yeni dönemdeki ilişkilerin temelini atmak amacıyla Moskova'ya giden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Rus Dışişleri Bakanı Andrey Kozy-rev'le ikili ilişkiler, uluslararası ve bölgesel sorunların ele alındığı bir görüşme yaptı. Kozyrev, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın, Karadeniz Ekonomik İşbirliği projesini desteklediğini belirtti ve çok yakın bir gelecekte bu konuda bir anlaşma imzalanacağını açıkladı.

Kozyrev'le görüşmesinden sonra Başbakan Yardımcıcı Igor Gaydar'la ekonomik konuların ağırlıklı olduğu bir görüşme yapan Hikmet Çetin, Parlamento Başkanı Ruslan Hasbulatov'la da bir araya geldi. İki ülke heyetlerinin görüşmelerinden sonra yayınlanan resmi bildiride, tarafların demokrasi, insan hakları, istikrar, ekonomik gelişme, laiklik, egemenlik hakları ve toprak bütünlüğü kavramlarına saygı duyulması konusunda mutabakata vardıkları bildirildi.

11- Cezayir'de gerginlik devam ederken, ülkenin yönetiminde bulunan Yüksek Devlet Konseyi yayınladığı bildiride, yasaların kendisine verdiği yetkiler doğrultusunda, gücünü sonuna kadar kullanıp, devletin güvenliğine karşı harekette bulunanların engelleneceğini ve cezalandırılacağını açıkladı.

Başbakan Sid Ahmet Gazali, Belçika radyo - televizyonuna verdiği demeçte, ülkesine dıştan gelen müdahaleleri kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Mısır'da aralarında Müslüman Kardeşler Örgütü'nün de bulunduğu yedi muhalefet partisi tarafından yayınlanan ortak bildiride, Arap ve İslam dünyasındaki demokratikleşme sürecini etkileyecek Cezayir'deki gelişmelerden endişe duyulduğu belirtildi ve Cezayir'de kesintiye uğrayan demokrasi sürecinin tekrar canlandırılması çağrısında bulunuldu.

12- İsrail Başbakanı İzak Şamir, beraberinde Maliye Bakanı İzak Modai ve Savunma Bakanı Moşe Arens ile Betar İllit adlı yerleşim merkezinde yaptığı konuşmada, İsrail'in işgal ettiği toprakları hiçbir zaman terketmeyeceğini, Batı Şeria ve Gazze'nin, "Yahudilere, Tanrı tarafından vaat edilmiş topraklar olduğunu" söyledi.

öte yandan İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens'in, Genelkurmay Başkanı Ehud Barak'tan Batı Şeria ve Gazze'deki asker sayısını yüzde yirmi artırılmasını istediği bildirildi.

13- Fransa'da içhat seferi yapan bir yolcu uçağının Vosges Dağları'nda düştüğü kazada 87 kişinin öldüğü, 9 kişinin kurtulduğu bildirildi.

22 OCAK 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye Barolar Birliği Başkanı önder Sav'ı ziyaret etti. Cindoruk, Meclis'e hakaret edildiği gerekçesiyle geri çevrilen fezleke olayı ile ilgili olarak, Meclis'in işlevsiz olması durumunda yargının millet adına görev yapmasının, sadece romantik nitelikte kalacağını söyledi.

Adalet Bakanlığının, HEP kökenli 22 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezlekeyi hazırlayan Ankara DGM Savcısının, hukuka uygun davranıp davranmadığını saptamak üzere inceleme başlattığı bildirildi. Adalet Bakanı Seyfi Oktay, yargı organlarınca yapılan işlemlere Bakanlık olarak kendilerinin müdahale etme yetkilerinin bulunmadığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında toplanan TBMM Başkanlık Divanı, yurt dışında Meclis'i temsil edecek heyetlerde, Başkanlık Divanı'ndan üye bulunmasını kararlaştırdı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, beraberinde bakan ve milletvekillerinden oluşan bir heyetle İzmir'e gitti. Ege Üniversitesi'ni ziyaret ettikten sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen brifinge katılan Başbakan, İzmir'in sorunlarını dinledi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Türk Silahlı Kuvvetle-ri'nin yeniden yapılanması ve askerliğin kısaltılması ile ilgili bilgi verdi. Güreş, Sovyetlerde ve Doğu Avrupa'daki gelişmeler sonucu NATO'nün savunma stratejisinde "tehdit yerine risk faktörünün" kabul edildiğini, savaşa dönüşebilecek olaylara diyalogla ve kriz yönteminin karşı yöntemleriyle yaklaşılacağını belirtti ve Türkiye'nin de silahlı kuvvetlerini, sayıca azaltırken, ateş gücü ve hareket yeteneği çok yüksek askeri tugaylar halinde yeniden düzenleyeceğini açıkladı.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Yeni Günaydın Gazetesi'nin koalisyon hükümetinin açıkladığı ekonomik pakete ilişkin sorularını yanıtladı. Yılmaz, hükümetin enflasyonu 500 günde yüzde ona çekeceklerine ilişkin taahhütlerinin hazırlanan paketle mümkün olmadığını söyledi. Yılmaz, başbakanlığı döneminde kendilerine de yolduzluk iddialarının ulaştığını, bu konuda gerekenleri yaptıklarını, ancak prim almak için kamuoyuna açıklama yapmadıklarını belirtti.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, kurultay öncesi Ankara'da, çok sayıda sendika ve demokratik kitle örgütlerinin yöneticileriyle bi-raraya gelerek bir görüşme yaptı.

İnönü, Türkiye'de iki büyük partinin bir koalisyonla bir araya gelmesinin

önemli bir olay olduğunu belirterek, koalisyon içinde iktidar ortağı olarak bulu nulmasının, vaatleri gerçekleştirme noktasında olmalarının çok önemli olduğunu, ama henüz bu vaatlerin gerçekleşmediğini, çünkü gerçekleşmesi için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Konuşmasında hafta sonunda yapılacak SHP Kurultayı'na da değinen İnönü, bir yıl gibi bir sürede üç defa kurultay, üç kez seçimli mücadele geçiren partilerin nadir görüldüğüne işaret etti ve kurultayın sonunda partiye huzur getireceğine inandığını söyledi.

7- SHP Grup toplantısında, Ankara DGM Savcısı Nusret Demiral'ın, SHP'li 22 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM Başkanlığı'na gönderdiği fezlekeyi, Meclis Başkanı'nın geri göndermesi konusu görüşüldü ve SHP Meclis Grubu yayımladığı bildiriyle fezlekeyi geri çeviren Cindo-ruk'a teşekkür etti.

Partide, DGM Yasası'nda değişiklik yapmak amacıyla Mümtaz Soysal, Mustafa Yılmaz ile Orhan Doğan'dan oluşan üç kişilik bir komisyon kuruldu.

SHP TBMM Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, "22 milletvekilinin idam istemiyle yargılanmasını isteyen fezleke karşısında TBMM Başkanı'nca gösterilen tepkiyi son derece haklı ve doğru bulduklarını kamuoyuna duyurmayı, Türk demokrasisinin geleceği bakımından yerine getirilmesi gerekli bir ödev saydıklarını" belirtti.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, üç yıldır boru döşeme çalışmaları devam eden İstanbul doğalgaz şebekesini, düzenlenen törenle hizmete açtı. Sözen, İstanbul'da 1993 yılında tüm binalarda doğalgaz kullanılacağını bildirdi.

9- İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, grip salgını nedeniyle, ilk ve orta dereceli okulların yarıyıl tatilinin öne alınmasından sonra, olağanüstü toplanan İl Hıfzıssıha Kurulu'nca kreş, gündüz bakımevi ve çocuk klüplerinin 27 Ocak Pazartesi gününe kadar tatil edilmesi kararına varıldığı bildirildi.

10- İstanbul'da kendilerini "Liseli Devrimci Gençlik" olarak isimlendiren bir grup genç sloganlar atarak eğitim sistemini protesto gösterisi yaptılar. 15 öğrencinin güvenlik güçlerince gözaltına alındığı bildirildi.

11- Siirt'te, Jandarma Bölge Komutanlığının girişindeki nöbetçilerle bir polis otosuna ateş açan PKK militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığı, can kaybı olmadığı saldırıdan sonra kaçan militanların yakalanması amacıyla geniş çaplı operasyon başlatıldığı, kentin giriş ve çıkışlarının kontrol altına alındığı bildirildi.

Öte yandan, "bölgedeki faili meçhul cinayetlerin protestosu" amacıyla, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde dükkanların kepenk kapattığı bildirildi.

12- Yunan polisi, Türkiye'nin Atina'daki Başkonsolosluğuna geçen tem-

muz ayında saldırı düzenlemekten şüpheli bulunan dev-sol üyesi dört kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

13- ABD Başkanı George Bush, Washington'da, 47 ülkenin katılacağı ve iki gün sürecek BDT ülkelerine yardım konusunun görüşüleceği konferansın açılışında yaptığı konuşmada, bu ülkelere yardımın herkesin yararına olduğunu belirterek, dağılan SSCB'nin topraklarında kurulan Bağımsız Devletler Top-luluğu'nun, modern tarihin dönüm noktasında fazlasıyla uluslararası yardıma bağımlı olduğunu söyledi.

14- BM Güvenlik Konseyi, 15 üyesinin kabul ettiği 731 sayılı karar tasarısı ile Libya lideri Kaddafi'den İskoçya üzerinde Pan-Am, Batı Afrika'da da bir Fransız uçağının bomba ile düşürülmesinden sorumlu görülen iki Libyalının teslim edilmesini istediği, ancak Libya'nın BM'nin yaptırım tehditine rağmen iki zanlının geri verilme istemini geri çevirdiği bildirildi.

15- Cezayir'de İslami Selamet Cephesi'nin geçici lideri Abdülkadir Haşa-ni'nin tutuklandığı bildirildi. Tutuklanmasından önce kendisiyle yapılan son röportajda Hürriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Haşani, FİS'in gücünü halkın desteğinden aldığını söyledi.

Bu arada yayınlanan bir bildiriyle, camilerin çevresinde toplanmak da yasaklandı.

23 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ayaz Muttalibov'u, Esenboğa Hava-alanı'ndaki karşılamasında yaptığı konuşmada, ziyaretin büyük önem taşıdığını vurguladı ve 'Türkiye ile bağımsız Azerbaycan arasında tarihten kaynaklanan güçlü dostluk ilişkilerini her alanda pekiştireceğine ve daha da ileri götürüleceğine inandığını" söyledi.

Konuk Cumhurbaşkanı Muttalibov da, 'Türkiye'ye gelişinin özel bir önem taşıdığını ve bu gezinin uzun süreli ilişkilerin temelini oluşturmasını dilediklerini" söyledi.

Ayaz Muttalibov, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Daha sonra heyetler arasındaki resmi görüşmelere geçildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Business International tarafından düzenlenen ve iki yüze yakın kişinin katıldığı yuvarlak masa toplantısının kapanış konuşmasında, "Birleşik bir Avrupa'nın Türkiye'siz gerçekleşemeyeceğini vurguladı ve Türkiye'nin Avrupa'nın bütünleşmesinde hak ettiği yeri alması için gerekeni yapacaklarını, ülkemizin dünyanın globalleşmesine katkısının çok büyük olacağını" söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, yaş sınırını kaldırarak kadınların 20, erkeklerin 25 hizmet yılı çalıştıktan sonra emekli olmalarına olanak sağlayan yasa teklifi kabul edildi.

4- Refah Partisi'nden, IDP kökenli üç milletvekili istifa etti. Üç milletvekilinin istifası sonucu, RP'nin TBMM'deki milletvekili sayısı 40'a düştü.

5- Sırbistan'ın Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç Türkiye'ye geldi. Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmelerde bulundu. Konuk Devlet Başkanı yaptığı açıklamada, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana Sırbistan ile Türkiye arasında mükemmel ilişkiler olduğunu" belirtti ve 'Türkiye, Yugoslavya'nın parçalanmasını desteklemekten kaçınan tutumuyla sorumlu bir politika yürüttüğünü göstermiştir" dedi.

6- Arnavutluk Dışişleri Bakanı İlir Voçka resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. İlir Voçka, Ankara'da yapacağı görüşmelerde ikili ilişkilerde Yugoslavya sorununun ele alınacağını belirtti ve ülkesinin bu konudaki tutumunu açıkladı.

7- Güvenlik kuvvetlerince, Şırnak ve Tunceli'de PKK kamplarına karşı iki hafta önce başlattığı hava harekatı devam ederken, Silopi'de güvenlik kuvvetleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada da 7 militan sağ olarak ele geçirildi.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde de güvenlik kuvvetleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmada bir terörist öldü.

8- Türk-Yunan halklarını yakınlaştırmak amacıyla 5. Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülleri, Atina'da düzenlenen törenle dağıtıldı. Üç gün süreceği bildirilen Abdi İpekçi ödül törenlerinde çeşitli gösterilerin yanı sıra Türk-Yunan ilişkileri içerikli panellerin de düzenleneceği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal,.Başbakan Süleyman Demirel ve Yunanistan Başbakanı Kostantin Mitsotakis de ödül törenlerine kutlama mesajlarıyla katıldılar.

9- Eski Sovyet cumhuriyetlerine yardım yapılması konusunda Washington'da düzenlenen konferansta konuşan ABD Başkanı George Bush, eski Sovyet cumhuriyetlerine yardımın gerekli olduğunu vurgulayarak, ABD'nin bu yeni devletlere 645 milyon dolar yardım vermeye hazır olduğunu söyledi.

Washington konferansına Türkiye'yi temsilen katılan Devlet Bakanı Gök-berk Ergenekon da toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yapılacak yardımda önemli bir rol üstlenmeye hazır ve istekli olduğunu söyledi. Ergenekon, verilen yardımların eşit ve adil olarak dağıtılması gerektiğine de dikkat çekerek, bu prosedürün, her cumhuriyetin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesini istedi.

Konferansta Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher de, BDT ülkelerindeki ihaleler için Türk firmalarının katkısından yararlanılmasını önerdi.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker konferansın bitiminden sonra düzenlediği basın toplantısında ise, yapılacak acil yardımın 10 Şubat'tan itibaren ABD hava kuvvetlerine ait uçaklarla taşınacağını açıkladı.

10- Gürcistan'da yeni yönetim ile iktidardan uzaklaştırılan Zviad Gamsa-hurdia yanlıları arasında çatışmaların devam ettiği ve Gürcistan'a bağlı Acar Cumhuriyeti'nin başkenti Batum'da da meydana gelen yağmalama olaylarında bir güvenlik görevlisinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

24 OCAK 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Çağdaş Gazeteciler Derneği'ni ziyaret etti. "ÇGD'nin yıllardan beri basın çalışanları ve basın özgürlüğü alanında olumlu çalışmalar yaptığını" kaydeden Cindoruk, 'TBMM'nin de basın özgürlüğü ve basın çalışanlarının hakları konusunda hassas olduğunu ve ellerinden gelen yardımı yapacaklarını" söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Ali Talip Özdemir'e kutlama ziyaretinde yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen erken emeklilik kanununu eleştirerek, kanunun, Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemini ipotek altına alacağını savundu.

3- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin il başkanlarıyla, olağanüstü kurultaya ilişkin görüşmelerde bulundu.

İnönü, AA'ya, SHP'nin 7. olağanüstü kurultaya ilişkin görüşlerini açıkladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, dağılan Sovyetler Birliği'ndeki.Türki cumhuriyetlere yaptığı gezi dönüşünde, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Kazakistan'a yaptığı ziyaretlerde, temaslarının çok olumlu geçtiğini bildirdi ve bu ülkelere destek olunması gerektiğini belirtti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün Silo-pi'de yapılan operasyonlarda, l PKK militanının sağ olarak yakalandığı, Siirt'in Eruh ilçesinde gerçekleştirilen operasyonlarda da 3 teröristin ölü, bir teröristin de sağ olarak yakalandığı bildirildi.

6- Bazı gruplarca İstanbul ve Erzurum'da düzenlenen gösterilerde, Hürriyet Gazetesi ile Tempo ve Nokta dergilerinde çıkan bazı haberler ve Cezayir'deki olaylar protesto edildi. Güvenlik güçlerinin ikazlarına rağmen dağılmayan gruptan çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Cezayir olaylarını protesto için İzmir'de yapılan gösteride ise 6 kişi yaralandı, 30 kişi de gözaltına alındı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, yeni Genel Sekreter'in Kıbrıs'ta iki toplum olduğunu kabul ettiğini belirtti ve "Ada'da egemenliğin pazarlık konusu yapılamayacağını" söyledi.

8- Bağımsız Devletler Topluluğu'na yapılacak yardımları belirlemek için Washington'da toplanan konferans sona erdi. Konferansa katılan 47 ülkeden ve uluslararası yardım kuruluşlarından 54 başbakan, bakan ve yönetici konferansın sonunda düzenlenen basın toplantısında toplu halde soruları yanıtladılar.

9- Cezayir'de cuma namazı için başkentin büyük camilerinde toplanan on-binlerce kişiyi dağıtmak için güvenlik güçleri havaya ateş açtılar. Olaylar sırasında aralarında Milliyet Gazetesi ve Anadolu Ajansı muhabirleri de bulunan üç Türk gazeteci ile 10 kadar Avrupalı gazetecinin gözaltına alındığı, kimliklerin belirlenmesinden sonra ise salıverildikleri bildirildi.

10- PKK'nın Avrupa sözcüsü Akif Hasan, Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyerek, Çekiç Güç'e bağlı ABD helikopterlerinin kendilerine yardım ettiği yolundaki haberleri yalandı.

11- BM Güvenlik Konseyi, Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi Kazakistan'ın BM üyeliğini onayladı.

25 OCAK 1992

1- Devlet Bakanı Tansu Çiller, basına yaptığı açıklamada, ekonomik paketin tartışılmasını istediklerini söyleyerek, "paket tartışıldıkça Türk halkı için ne kadar yararlı olduğu ortaya çıkacaktır" dedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği'nce İstanbul'da yaptırılan Özürlü Çocuklar Okulu'nu açarken yaptığı konuşmada, eğitimin bir ülkenin en önemli meseleleri arasında olduğunu özel eğitimin ise çok daha önemli bir kısmını teşkil ettiğini belirterek, bir ülkede çağdaşlaşma ölçülerinden birisinin de özel eğitime verilen önemle ilişkili olduğunu söyledi.

3- SHP'nin 7. Olağanüstü Kurultayı Ankara'da başladı. Kurultay'ın açılış konuşmasını yapan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, kurultayın partinin sorunlarına çözüm getireceği inancında olduğunu belirterek, "Birbirimizi eleştirelim ancak partimizin birliğini beraberliğini zayıflatmayalım" dedi. SHP'nin sık sık kurultay düzenlemesine eleştiriler geldiğini belirten İnönü, son bir yılda üç kurultay yaşanmasının yapay zorlamalardan kaynaklandığını söyledi.

4- Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, Nokta Dergisi'ne yaptığı açıklamada, bazı kararnamelerin Cumhurbaşkanı'nın incelemesinde olduğunu belirterek, Cumurbaşkanı ile Başbakan arasındaki ilişkilerde kriz olmadığını söyledi.

5- New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali ile Kıbrıs sorununa ilişkin yaptığı görüşmeden sonra İstanbul'a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, yeni Genel Sek-reter'in yanı sıra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi temsilcileriyle de konuya ilişkin yararlı görüşmeler yaptığını, görüşmelerde, Kıbrıs'ta varolan haklardan ödün verilmeyeceğini ve bu hakların tanınması kaydıyla görüşmelere devam edebileceklerini tekrarladığını belirtti.

6- Görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ayaz Muttalibov, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, acilen savunma için ordu kurmaları gerektiğini belirterek, bu konuda Türk yetkililerle görüştüğünü, Türkiye'nin bu konuda yardımcı olacağını söyledi. Muttalibov, ülkelerinde demokratik bir laiklik uygulayacaklarını bildirdi.

7- Yugoslavya sorununun ağırlıklı olarak görüşüldüğü bir çalışma için dün Ankara'ya gelen Arnavutluk Dışişleri Bakanı ilir Bocka, hükümetinin Yugoslavya sorunu hakkındaki tutumunu açıklarken, Yugoslavya'nın iç meselelerine karışma niyeti taşımadan, bu sorunun insan haklarına saygı, halkların kendi ka-

derlerini belirleme hakları çerçevesinde dialog yoluyla çözümlenmesini istediklerini söyledi. Arnavutluk Dışişleri Bakanı Bocka, Makedonya Cumhuriyeti'nde-ki Arnavut azınlığın haklarının korunması konusunda endişe taşıdığını, Türkiye'nin Makedonya'daki Arnavutların haklarının korunması için arabulucu olabileceğini söyledi.

8- İstanbul'da, Kapalıçarşı ve Galleria alışveriş merkezinde patlayan bombalar, bir kişinin ölümüne, 11 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Patlamadan sonra gazeteleri telefonla arayan bir kişi, olayı PKK adına üslenerek, eylemlerinin devam edeceğini bildirdi.

9- Siirt'in Eruh ilçesinde geniş çaplı operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, üç terörist ölü olarak ele geçirildi.

10- Bingöl, Batman ve Mardin'de, kimliği belirsiz kişiler tarafından tabancayla vurulan 5 kişi hayatını kaybetti.

11- Erzurum'da, cuma günü, Hürriyet Gazetesi'nde çıkan bazı haberler ve Cezayir'deki olayları protesto amacıyla yapılan izinsiz gösteri ve yürüyüş sırasında gözaltına alınan 57 kişiden 21'inin çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

12- SODER'in 3. Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı.

13- Moskova'da, bir Türk firmasına bağlı olarak çalışan yaklaşık 1200 Türk işçisinin ekonomik ve sosyal istemlerle başlattıkları greve karşılık, firmanın 57 kişiyi işten çıkardığı bildirildi.

14- Makedonya Parlamentosu Başkanı Stoyan Andov, Üsküp'te Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel bir demeçte, 1964 yılından beri Makedonya Meclisi'n-de Türk temsilcisi bulunmadığını, Türk azınlığın Meclis'te temsil edilmemelerinin büyük bir eksiklik olduğunu, gelecek seçimler öncesi düzenlenecek yeni bir yasa ile Türklerin de parlamentoya girmelerinin sağlanacağını söyledi.

Parlamento Başkanı Stoyan Andov, Makedonya'nın bağımsız devlet olma yolunda aldığı kararın haklı olduğunu, Makedonya halkının referandum yolu ile vardığı bu sonuca demokrasiye ve insan haklarına saygı duyan herkesin anlayış göstermesi gerektiğini belirtti.

15- Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bir grup, federal ordu birliklerinin Makedonya topraklarındaki kışlalarını boşaltması için sessiz bir gösteri yaptı. Göstericilerin, organizasyon komitesinin hazırladığı iki sayfalık deklarasyonu iki bin kişinin imzalamasından sonra dağıldıkları bildirildi. Deklarasyonun, uluslararası kuruluşlar ile insan hakları örgütleri, Kızılhaç ve Kızılay gibi örgütlere gönderileceği bildirildi.

16- Fransa'nın başkenti Paris'te tüm işçi ve göçmen örgütlerinin katıldığı yaklaşık 100 bin kişilik ırkçılık karşıtı gösterinin, hükümetin son aldığı yabancı göçünü yavaşlatacak önlemleri protesto etmek amacıyla yapıldığı bildirildi.

26 OCAK 1992

1- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin dün Kapalıçarşfda bir kişinin ölümü, beş kişinin yaralanmasına, Galleria da ise 11 kişinin yaralanmasına yol açan patlama ile ilgili olarak Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, soruşturmanın sürdüğünü belirterek, PKK'nın olayı üstlendiğini, ancak devletin ödün vermeyeceğini söyledi.

2- SHP'nin 7. Olağanüstü Kurultayı sonuçlanırken, Genel Başkanlığa Erdal İnönü seçildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, SHP Genel Başkanlığı'na yeniden seçilen Erdal inönü'yü ayrı ayrı kutlayarak başarı dilediler.

Başbakan SHP Kurultayını değerlendirirken, kurultayın siyasi istikrarı güçlendireceği kanaatinde olduğunu belirtti.

3- IDP'nin il başkanları ve MYK üyelerinin de katıldığı küçük kurultayı, Ankara'da yapıldı. Kurultay'da konuşan Kayseri bağımsız milletvekili Aykut Edi-bali, RP'den istifa gerekçelerini anlattı ve mevcut yapı içinde bu ittifakın mümkün olamayacağını, Türkiye'de muhafazakar insanları bir arada barındıracak yeni bir siyasi yapıya ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

4- Eğit-Sen, Tarım-Sen, Tüm Bel-Sen, Tüm Haber-Sen ile Maliye Çalışanları Sendikal Yürütme Komisyonu'nca İstanbul'da düzenlenen "Kamu Çalışanları Sendikal Haklar Mitingi" İstanbul'da yapıldı.

5- Siirt'in Eruh ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından 4'ü ölü, biri de sağ ele geçirildi.

Siirt'de, bölgedeki olayları protesto amacıyla gösteri yaptıkları gerekçesiyle 300 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Siirt Valisi Atilla Koç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu kişilerin tedbir açısından gözaltına alındıklarını, serbest bırakılacaklarını belirtti.

6- Erzurum'da geçen cuma günü bir dergide Hz. Muhammedin'in temsili resminin yapılmasını protesto amacıyla fanatik dinci gruplarla, PKK militanlarının da karıştığı bildirilen gösterilerde, gözaltına alınanlardan 21 kişinin tutuklandığı bildirildi.

7- Emekli Orgeneral Vecihi Akın İstanbul'da öldü.

8- Makedonya Dışişleri Bakanı Denko Malevski, Milliyet Gazetesine'ne verdiği demeçte, Makedonya'nın bağımsız devlet olarak bölgede istikrar unsuru olduğunu belirtti ve Makedonya'nın tüm ülkelere barış ve işbirliği teklifinde bulunduğunu, herşeye rağmen bu prensiplerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Malevski, Türkiye'nin Makedonya'yı bağımsız devlet olarak tanımasının bölgeye istikrar getireceğini söyledi.

9- Avrupa'da son zamanlarda hızla tırmanan yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı demokratik güçlerin harekete geçtiği ve Fransa'dan sonra İtalya'nın Milano kentinde de, ülkede son günlerde artan ırkçı eylemleri ve mültecilere yönelik uygulamaları protesto etmek için 50 bin kişinin yürüdüğü bildirildi.

Öte yandan, Almanya'da aşırı sağcı Demokrat Milliyetçi Gençlik Derneği'nin büyük kongresi sırasında, protesto gösterisi yapmak isteyen yaklaşık 700 kişilik bir grupla polis arasında çıkan bir çatışmada 10 kişinin tutuklandığı açiklandı.

10- Cezayir'de polis, islami Selamet Cephesi (FIS) liderlerini tutuklarken, Selametçilere ait iki dergi de kapatıldı. FIS tarafından, hareketin dış ilişkiler sorumlusu Rabah Kebir imzasıyla yayınlanan bildiride, Cezayir'de ordu desteğiyle kurulan Yüksek Devlet Konseyi'nin dincilere karşı sürdürdüğü terör politikası kınandı ve yeni yönetimi kan dökülmesini istemekle suçlarken, serbest seçim sürecine devam edilmesi çağrısında bulunuldu.

Öte yandan, Bonn'da, aralarında Avrupa Milli Görüş Teşkilatları'nin da bulunduğu, çeşitli ülkelerden 14 İslam kuruluşu, düzenledikleri yürüyüşte Cezayir'deki olayları protesto ettiler.

11- FKÖ Enformasyon Bölümü şefi Yaser Abed Rabbo, Tunus'ta AFP'ye yaptığı açıklamada, FKÖ'nün Ortadoğu Barış Konferansı'nin Moskova'da gerçekleştirilecek çok taraflı görüşmelere sadece durum hakkında bilgi vermek için bir temsilci gönderilebileceğini belirtti.

Bu arada, Güney Lübnan'da, İsrail'in tek taraflı olarak ilan ettiği "güvenlik bölgesinde" İsrail askerleri ile İran destekli gerillalar arasında çıkan çatışmalarda bir İsrail askeri ile 3 gerillanın öldüğü bildirildi.

12- Afrika ülkerinden Ruanda'da hükümet birlikleriyle "Vatan Cephesi" gerillaları arasında çıkan çatışmada 100 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

13- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Amerikan ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, bundan böyle eski SSCB topraklarında yer alan Rusya'nın denetimindeki nükleer füzelerin ABD kentlerini hedef almayacağını bildirdi.

27 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü. Görüşmede, Davos gezisi, hükümetin çalışmaları ve geleceğe dönük hedeflerinin ele alındığı bildirildi.

Başbakan Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, Güneydo-ğu'da PKK'ya karşı gerçekleştirilen operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Basın toplantısında, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de teröre karşı gerekli önlemlerin alınacağını ve çalışmaların yapıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü ziyaret eden Başbakan Demirel, İnönü'yü tekrar genel başkan seçilmesinden dolayı kutladı ve kurultayın koalisyona destek verdiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nda, PKK terörü, Güneydoğu'da sürdürülen operasyon ve alınacak ek önlemler görüşüldü. Başbakan Süleyman Demirel, Milli Güvenlik Kurulu top-lantısı'nda teröre karşı alınacak önlemler üzerinde hassasiyetle durulduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller İzmir Ege İhracatçı Birlikleri'nde yaptığı konuşmada, hükümet tarafından açıklanan ekonomik paket konusunda açıklamalarda bulundu.

4- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, TÜRKSAT dosyası ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyerek, Türksat ihalesi soruşturmasının Bakanlık müfettişlerince tamamlandığını belirterek, önemli yosuzluk iddialarını içeren 'TÜRKSAT ihalesi dosyasfnın, PTT eski Genel Müdürü Emin Başer ile yardımcısı Osman Gözüm hakkında, yolsuzlukları önleme yasası çerçevesinde soruşturma ve dava açılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini açıkladı.

5- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 28-29 Ocak tarihlerinde Moskova'da yapılacak Ortadoğu Barış Konferansı'nda, "Kürtçülük, Dicle ve Fırat sularının milletlerarası denetim altına alınma teşebbüsü ile Kıbrıs" konularında duyarlı olması gerektiğini söyledi.

6- Libya Devrim Komuta Konseyi üyesi Kurmay Binbaşı Abdüsselam Cal-lud resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Callud'u Esenboğa Havaalanı'nda karşılayan Dışişleri Bakanlığına vekalet eden Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kurr.baracıbaşı yaptığı açıklamada, özellikle Türkiye'nin güneydoğusunda süren terör hareketlerinin çeşitli biçimde Libya tarafından desteklendiği yolunda kanıların oluştuğu ve Türkiye-Libya ilişkilerindeki zayıflama görüntüsünü ortadan kaldıracak önemli bir ziyaret olduğunu belirtti.

Abdüsselam Callud da yaptığı konuşmada, Libya'nın PKK ile ilişkisi olmadığını savundu. Konuşmasında, son dönemlerde Türkiye-Libya ilişkilerine de değinen Callud, iki ülke arasında bazı görüş ayrılıklarının yaşandığını, ancak müza'kere yoluyla bu görüş ayrılıklarının giderilebileceğini söyledi.

7- ABD insan Haklan İzleme Komitesi Helsinki Watch Direktörü Jeri Laber ile Başkan Yardımcısı Jonathan Fenton tarafından tarafından İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında açıklanan raporda, Türkiye'de 12-17 hatta daha küçük yaştaki çocukların polis tarafından gözaltına alındıklarında işkence gördükleri öne sürüldü. Raporda, Türk hükümetine "Çocuklara işkence yapılmasına ilişkin dehşet verici uygulamaları sona erdirme, işkence iddialarını soruşturma, sorumluları yargılama ve bu türden uygulamaların bir daha yapılmamasını sağlama" çağrısında bulunuldu.

8- İstanbul Bakırköy'de bir kuyumcuyu soymak isteyen silahlı üç terörist, soygundan sonra gizlendikleri evde pol'sle girdikleri silahlı çatışma sonucu ölü olarak ele geçirildi. Soygun sırasında üç kişinin yaralandığı bildirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişinin öldüğü, 26 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ortadoğu Barış Konferansı'nın çok taraflı görüşmelerine katılmak üzere Moskova'ya gitti.

Hikmet Çetin Moskova'da, İsrail Dışişleri Bakanı David Levy ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile İsrail'in Ortadoğu sorununa yaklaşımlarıyla, iki ülkeyi ilgilendiren konular ele alındı.

Görüşmeden sonra İsrailli ve Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hikmet Çetin, Ortadoğu'daki en önemli sorunlardan birinin, taraflar arasındaki güven eksikliği olduğunu, ilk aşamada bu konuda önlemler alınması gerektiğini söyledi.

11- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Irak'ın Süleymaniye kentinde Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta büyük bir yeniden yapılanma yürütüldüğünü belirterek, bölgede bir Kürt hükümetinin mayıs ayında resmen kurulacağını söyledi. Saddam Hüseyin'in Kuzey Irak'a yoğun ekonomik baskı uyguladığını belirten Talabani, Türkiye'den, kendilerine insani yardımlarını sürdürmelerini beklediklerini söyledi.

12- Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeni militanların 3 Azeri köyüne saldırmaları sonucu çıkan çatışmalarda, 9 Azeri ile 20 Ermeni'-nin öldüğü bildirildi.

13- Gürcistan'da yönetimi ele geçiren Askeri Konsey'e bağlı birliklerin

devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'ya bağlı güçlerin mevzilerine karşı bir saldırı başlattığı, kentin güneyinin ise askeri birlikler tarafından kuşatıldığı kaydedildi.

28 OCAK 1992

T- Başbakan Süleyman Demirel,Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimitri-os Macris ile Libya Devrim Komuta Konseyi üyesi Kurmay Binbaşı Abdüsse-lam Callud'u ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında kurultay sonuçlarını değerlendirdi ve parti içi muhalefetin bırakılması çağrısında bulundu.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, ilaç işverenlerinin borcundan dolayı SSK'ya ilaç vermeyi durduracağı yolundaki haberler üzerine yaptığı açıklamada, kurumun varolan ilaç stoklarının aylarca sigortalıların gereksinimini karşılayacak düzeyde olduğunu belirterek, ilaç işverenlerinin SSK'ya ilaç vermeyi durdurmasının sağlık hizmetini zor duruma sokmayacağını belirtti.

4- İstanbul Pendik Emniyet Amirliği'nde görevli Komiser Yüksel Taşpınar, evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

Saldırıda Taşpınar'm kızı da bacağından yaralanarak hastaneye kaldırıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, saldırganların TKPML/TİKKO örgütü üyesi olduklarının saptandığı bildirildi.

5- Gaziantep'in Yavuzeli ilçesinde güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya giren iki terörist ölü olarak ele geçirildi.

6- Muş'un İnardı köyünde bir evin üzerine çığ düşmesi sonucu 3 kişinin öldüğü bildirildi.

7- Anayasa Mahkemesi'nin, Türkiye Birleşik Komünist Partisi'ni (TBKP) kapatma kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Hükümetin devlet anlayışını dile getiren genelge Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Moskova'da başlayan Ortadoğu Barış Konferansı'nın üçüncü tur görüşmelerinde bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'nin bölgedeki özel rolü ve diğer ülkelerle iyi ilişkiler içinde bulunması nedeniyle barışa katkıda bulunabileceğini belirtti ve Türkiye'nin görüşmelerin bundan sonraki aşamalarına ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Filistin heyeti sözcüsü Dr. Hanan Aşravi, düzenlediği basın toplantısında, Moskova'ya barış sürecine katkıda bulunmak amacıyla geldiklerini, ancak adil olmayan koşullarla karşılaştıklarını söyleyerek, İsrail'i, barış sürecini baltalamak için elinden geleni yapmakla suçladı.

İlk gün görüşmelerinin tamamlanmasından sonra ABD Dışişleri Bakanı Ja-

mes Baker ve Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozyrev, ortak bir açıklama yaparak, barış görüşmelerinin bundan sonra düzenlenecek turlarına, Filistinlilerin istediği heyetle katılabileceğini bildirdiler.

10- Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeni militanların, içinde Azerilerin bulunduğu sivil bir helikopteri düşürerek 40 kişinin ölümüne neden olduğu; Ermeniler ve Azeriler arasındaki dünkü çatışmalarda ise, en az 80 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

29 OCAK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlık'ta düzenlediği aylık basın toplantısında, hükümetin çalışmaları ve hedeflerine ilişkin bilgi verdi. Konuşmasında terör, ihracat, özelleştirme, yolsuzluklar gibi büyük sorunların üzerine de demokrasiyi esas alarak gittiklerini belirten Demirel, üniversite sorununa da değinerek, Yok1 ün yukarıdan aşağıya, emir komuta zinciri iie kurulmuş yapısının değiştirileceğini, katılımı esas alan seçilmiş kurulların yetkilendirileceğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, basın toplantısında Davos gezisine ilişkin soruları yanıtladı ve Davos'a müzakere yapmaya değil, diyalog kurmaya gideceğini söyledi. Demirel konuşmasında, Ermenistan ve Azerbaycan arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

2- Frankfurt ve Münih'te yabancı finans çevreleriyle temaslarda bulunmak üzere Almanya'ya giden ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, amaçlarının dünya para piyasaları ile bütünleşmek olduğunu kaydetti.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, bir basın toplantısı düzenleyerek, öğretmen istihdamı ile ilgili esasları açıkladı.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Kültür Bakanlığı, Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile Tiyatro Başarı Ödülleri'nin dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de başlayan demokratikleşme sürecine katkıda bulunmak amacıyla, Kültür Bakanlığı ödüllerinin, kişiler yerine, kitleleri temsil eden örgütler arasında pay-laştırıldığını bildirdi.

ödül töreninde, Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Türk Karikatürcüler Derne-ği'ne, En Başarılı Tiyatro Topluluğu Ödülü, Tiyaro Yapımcıları Derneği'ne, En Başarılı Tiyatro Yazarı Ödülü de Televizyon ve Tiyatro Yazarları Derneği'ne verildi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde-ki işlerinden atılan ve olayı protesto için İzmir'den Ankara'ya yürüyen işçilerin durumunu Başbakan Süleymen Demirel'le görüştü. Görüşmeden sonra açıklama yapan Şevket Yılmaz, soruna bir çözüm bulunacağını kaydederek, Başba-kan'ın konuyu Bakanlar Kurulu'na götüreceğini belirtti ve konuyu Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile de görüştüklerini kaydetti.

6- Eski Devlet Bakanlarından Mehmet Özgüneş Ankara'da öldü.

7- Anayasa Mahkemesi"nin, 6 Haziran 1991 günü çıkarılan 3775 sayılı "Kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yetkileri ile bunların personelinin mali ve sosyal haklarında düzenlemeler yapılmasına dair yetki kanunu"nun iptaline ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- Ortadoğu Barış Konferansı görüşmeleri için Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Filistin heyetinin başkanı Faysal Hüseyni ile görüştü. Çetin, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistinlilerin haklı olduğuna inandıklarını belirterek, İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmeden, Filistin halkının sorunları çözülmeden, devlet kurma hakkı tanınmadan Ortadoğu'da adil ve kalıcı bir barış sağlanamayacağını ve Filistin sorununun temel konu olduğu uluslararası bir toplantıya Filistin heyetinin katılmamasının da büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Faysal Hüseyni de, Milliyet Gazetesi'nin sorusu üzerine, heyete, işgal toprakları dışındaki bölgelerden üye alınmaması isteğini kabul edilemez olarak niteledi ve bütün bu gelişmelere rağmen barış sürecine katılmak istediklerini, görüşmelerin kesilmesine karşı olduklarını söyledi. Filistin lideri, Türkiye'nin kendilerine verdiği destekten memnun olduklarını belirtti.

9- Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Azerilerle Ermeniler arasında meydana gelen çatışmalarda beş kişi daha yaşamını yitirdi. Ermeni yetkililer, önceki gün içinde 40 kişi bulunan ve Azerbaycan'a ait bir helikopterin Ermeni militanlarınca düşürüldüğü iddialarını yalanladılar.

Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov Ermenistan'ı suçlayarak, Batılı ülkelerin Dağlık Karabağ'a gözlemci göndermesi durumunda, Azeri topraklarına BM gücü yerleştirilmesini kabul edeceklerini açıkladı.

10- Başkent Cezayir'de gösteri düzenleyen İslami Selamet Cephesi yanlılarıyla güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 2 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı, 30'unun da tutuklandığı bildirildi.

30 OCAK 1992

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Şırnak'ın İdil ilçesinden bir grup öğrenci ile İdil Belediye Başkanı Abdurrahman Abay'ı kabul ederek bir süre görüştü. inönü, kabul sırasında yaptığı konuşmada Türk ve Kürt kökenli vatandaşlar arasındaki sıkıntının PKK 'nın getirdiği terörle ortaya çıktığını kaydederek, amaçlarının PKK örgütünü etkisizleştirmek, kan dökülmesine engel olmak olduğunu, Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetlerin, bir takım gizli örgütlerin varlığı nedeniyle aydınlatılamadığını kaydetti. İnönü, konuşmasında, Türkiye'de Kürtlerin tarihlerini ve kültürlerini öğrenebilmeleri amacıyla bir Kürt Enstitüsü kurulacağını söyledi.

2- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından ortadan kaldırılan Türk Dil Kurumu'nün yeniden kurulması için bir yasa taslağı hazırladığını, kapatılan TDK çalışanlarının kurduğu Dil Derneği ile iletişim içinde çalıştıklarını bildirdi.

3- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın pazartesi günü Milli Güvenlik Kurulu toplantısındaki 'Teröre maddi ve manevi destek verenlere hak ettikleri ders verilecektir" şeklindeki sözlerinin yanlış anlamalara yol açmaması için açıklık getirmek istediğini belirterek; Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın inisiyatifiyle, Güney-doğu'da yaşayan Kürt kökenli vatandaşların yerel ve kültürel özelliklerini dışlamaya yönelik siyasal tepkilerden ve yasal engellerden arınmış milli birlik anlayış ve politikasının oluştuğunu kaydetti. Toperi, TBMM'deki yemin töreninde bazı HEP kökenli milletvekillerinin taşıdıkları renkler ve söyledikleri sözlerle PKK'ya destek verdiklerini, bunların PKK'nın yandaşı olup olmadıklarını açıklamaları gerektiğini söyledi.

4- İzmir Anakent Belediyesi'nden çıkarılan işçilerin İzmir'den Ankara'ya yaptıkları yürüyüş 24. gününü doldururken, Adana'daki Toros Gübre işçileri de işten atılmalarına tepki olarak Ankara'ya yürüyüş düzenlediler. Yürüyüşleri Ankara girişinde güvenlik güçleri tarafından kesilen işçilerin temsilcileri ve Li-kat-İş Sendikası yetkililerinin SHP Genel Sekreter Yardımcısı Etem Cankurtaran ile görüştükleri bildirildi.

5- İstanbul Mecidiyeköy Karakolu'na karşı girişilen silahlı ve bombalı saldırıda, bir polis memuru ile yoldan geçmekte olan bir genç yaralandı.

6- Başbakan Süleyman Demirel, Davos'taki "Dünya Ekonomik Forumu"na katılmak ve bir dizi ikili görüşmelerde bulunmak üzere Zürih'e gitti. Demirel, basına yaptığı açıklamada, dünyaya vermek istediği mesajın, 'Türkiye'nin yeni bir Avrupa'da, kendi moral değerlerini muhafaza ederken evrensel değerleri de korumaya hazır bulunduğu" şeklinde olacağını belirtti.

Başbakan Demirel, İsviçre'nin Zürih kentinde Türk gazetecileri için düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Hırvatistan, Siovenya ve Makedonya'yı tanıyacağını, söz konusu cumhuriyetlerin şimdiye kadar tanınmamış olmasının sebebinin Bosna Hersek'te yapılacak refarandumun sonucunun beklenmesinden kaynaklandığını belirtti. Demirel, hükümetin Davos'dan sonra bu konuda bir karar alacağını da bildirdi.

7- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı(AGİK) Dışişleri Bakanlarının toplantısı Çekoslavakya'nın başkenti Prag'da "daha güçlü Avrupa güvenliği" çağrısıyla başladı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in temsil ettiği toplantıda, Bağımsız Devletler Topluluğu'nda yer alan 10 eski Sovyet cumhuriyetinin de AGİK'e üyeliklerinin onaylandığı bildirildi.

Prag'da temaslar yapan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Stoyan Ganev ile yaptığı görüşmede, Yugoslavya konusunun ele alındığı belirtildi.

8-Bulgaristan, 16 Türk balıkçı teknesini, ülke karasularında izinsiz avlandıkları gerekçesiyle Varna limanında alıkoyarken, 100 balıkçıyı da tutukladı. Gemilerde bulunan 2 ton kalkan balığına da el konulduğu bildirildi.

9- Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, Washington'da verdiği demeçte, Makedonya halkının, Türkiye'ye son derece büyük dostluk duyguları ile bağlı olduğunu belirtti ve birkaç güne kadar Türkiye'nin Makedonya'yı tanıyacağını söyledi.

10- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile İngiltere Başbakanı John Majör, Londra'da iki ülke arasında 40 yıldır devam eden soğuk savaşı sona erdiren 10 maddelik işbirliği deklerasyonu imzaladılar.

11- Kolombiya'da ordu ile gerillalar arasında meydana gelen iki ayrı çatışmada 15 gerillanın öldürüldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

31 OCAK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İdil'den gelen bir heyeti kabulde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin önümüzdeki günlerde bölgeye çok büyük güçle gideceğini söyleyerek, Türkiye içinde bir karışıklık olursa, o bölgenin insanının kaybedeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında eşki-yaya seslenerek 'Vazgeçtiğinizi söyleyin, genel af çıkarayım" dedi.

Cumhurbaşkanı, yurdun çeşitli yerlerinden gelen bir grup muhtar heyetini kabulde yaptığı konuşmada da, koalisyon hükümetinin iş yapmadığını öne sürdü ve erken emeklilik yasasını, toplumda işsizliği körükleyeceği, yeni ek vergiler yaratacağı ve çalışan kesimin sırtına yeni yükler ekleneceği gerekçesiyle veto edeceğini bildirdi. Özal, konuşmasında bürokrasideki değişiklikleri de eleştirerek, bürokratları bölmenin ülkeyi 1980 öncesine götüreceğini söyledi. Cumhurbaşkanı, TÜRKSAT uydu ihalesinde usulsüzlük olmadığı söyledi ve PTT eski Genel Müdürü Emin Başer'i savundu.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Milliyet Gazetesi1 nin sorusunu yanıtlayarak, "Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı hesaplarının denetlenip denetlenemeyeceği konusunda Sayıştay Başkanlığı'na yazılı başvuruda bulunarak görüş istediğini, Sayıştay Başkanlığı'nın da "olumlu" mütalaa verdiğini belirtti. Cindoruk, şimdiye kadar yapılan uygulamada, Meclis'te milletvekillerinden oluşturulan hesapları inceleme komisyonunun denetim görevini yaptığını, ancak bundan sonra profesyonel, bağımsız ve yargı yetkisine haiz Sayıştay denetçilerinin bu denetimi yapması gerektiğini bildirdi.

3- Başbakan Vekili Erdal İnönü, Tercüman Gazetesi'ne Güneydoğu'daki terör ve bölücü hareketler konusunda açıklamalarda bulundu. İnönü, Güney-doğu'da terörün ülkeyi bölme amacında olduğunu, bu noktanın da savaş anlamına geleceğini söyleyerek, can güvenliğini sağlamanın devletin birinci görevi olduğunu, bunu sağlarken de hukuk dışına çıkmamaya çalışacaklarını belirtti.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği -neticileri'ni kabul etti. Kabulde konuşan Bakan Sezgin, il genel meclislerinin pek çok sorunları olduğunu yakından bildiklerini söyleyerek, bunları çözmeye çalışacaklarını, küçük beldelerin kalkınmasında yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü, köyden kente göçü durdurmada da yerel yönetimlerin öneminin büyük olduğunu belirtti.

Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Başkanı Mehmet Akyol'da il genel meclisi üyelerinin hiçbir sosyal güvencelerinin bulunmadığını ve asgari ücretin altında maaş aldıklarını ifade etti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İzmir Belediye-si'ndeki işlerinden atıldıkları için Ankara'ya yürüyen işçilerin sorununu çözmek için SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve Belediye-İş Genel Başkanı Fuat Alan'la görüştü.

6- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Atatürkçü Laikler Derneği'nce düzenlenen, 'Teröre Hayır" konulu panele katılmak üzere geldiği İzmir'de, Vali Kutlu Aktaş'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyaret sırasında gazetecilerin terörle ilgili sorularını yanıtlayan Kozakçıoğlu, kış aylarının bölücü örgüt eylemlerinin azaldığı ve aralarında irtibatın koptuğu dönem olduğunu belirtti ve geniş kitlelerin terörün karşısında yer alması dolayısıyla da terör örgütlerinin daha çok bireysel eylem ve patlama olaylarına yöneldiklerini belirtti.

7- HEP kökenli milletvekilerini TBMM'de Meclis Kürsüsü'nden PKK'ya destek olup olmadıklarını resmen açıklamaya çağıran Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın sözlerini yanıtlayan HEP ve HEP kökenli SHP milletvekilleri, Cumhur-başkanı'nın "sorgu yargıcı gibi davrandığını, yolsuzluk iddialarını örtbas ettiğini, koalisyonu bozmaya çalıştığnı öne sürdüler ve yargı önünde hesap vermeye hazır olduklarını açıkladılar.

8- Bingöl karayolunda bir yolcu otobüsünün uçuruma yuvarlanması sonucu meydana gelen trafik kazasında 8 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı.

9- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üç günden beri devam eden kar yağışı hayatı büyük ölçüde aksatırken, bazı uçak seferlerinin iptal edildiği, birçok karayolunun da kapandığı bildirildi.

10- İGSAŞ Genel Müdürü Mehmet Akdaş görevinden alındı.

11- Dünya Ekonomik Forumu Toplantısı için İsviçre'de bulunan Başbakan Süleyman Demirel, İsviçre-Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada yabancı.işadamlarına Türkiye'de yatırım yapmaları çağrısında bulundu, özelleştirmeye hükümet olarak büyük önem verdiklerini vurgulayan Demirel, sorunlu KiT'lerin kesinlikle özelleştirileceğini söyledi.

12- Rusya televizyonu; Azerbaycan'ın, Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermeni militanlara karşı büyük bir saldırı başlattığını, binlece Azerinin katıldığı ve zırhlı araçlarla desteklenen saldırıda bir Ermeni kentinin ele geçirildiğini, çatışmalarda ölenler olduğunu ve Azerbaycan birliklerinin, bölgenin başkenti Han-kenti'ne yöneldiğini bildirdi.

Azeri yetkililer ise, Retuer ajansına yaptıkları açıklamada, özel bir saldırı başlatıldığı haberini yalanlayarak, Azeri birlikler ile Ermeni militanlar arasında alışılmış çatışmaların meydana geldiğini bildirdiler.

Öte yandan Dağlık Karabağ bölgesinin, Ermenilerden oluşan parlamento-

su uluslararası kamuoyuna hitaben bir mesaj yayımlayarak, "Azerbaycan birliklerinin saldırganlığının durdurulmasını" istedi.

13- BM Güvenlik Konseyi Zirvesi, dünya barışında daha etkin bir güç kazandırmak ve önlemler almak amacıyla New York'ta toplandı. Toplantıda konuşan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, BM'nin daha aktif roller üstlenmesini ve BM Güvenlik Konseyi'nin kullanılması ile hızlı tepki mekanizması yaratılmasını önererek, bu mekanizma ile, barış ve istikrarın güvence altına alınabileceğini ve kriz merkezlerine müdahalede bulunabileceğini savundu.

Japonya Başbakanı'nın Sözcüsü Masamichi Hanabusa da New York'ta BM'de düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin BM teşkilatını güçlü hale getirmek istediğini ancak bu koşullarda yeterli olamayacağını belirterek, Japonya'nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olması gerektiğini savundu.

14- İran, Ukrayna ve Azerbaycan tarafından, İran ile Ukrayna arasında petrol boru hattı kurulması konusunda bir anlaşma imzalandı.

15- ABD Savunma Bakanlığı, çoğunluğu Almanya'da olmak üzere Avrupa-da'ki 83 askeri üssün faaliyetlerinin ya durdurulacağını ya da azaltılacağını açıkladı. Pentagon sözcüsü Pete Wİlliams, söz konusu 83 askeri üste bulunan 17 bin askerin de ABD'ye döneceğini açıkladı.

16- Filistin Kurtuluş Halk Cephesi lideri Dr. George Habaş'ın Tunus'tan acilen Paris'e getirilerek Kızılhaç Hastanesi'nde tedavi edilmesi, Fransa'da üst düzey üç bürokrat ile Cumhurbaşkanlığı danışmanının istifasına neden oldu. Bu arada Habaş'ın hastanede gözaltına alındığı bildirildi.