09.11.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1992

1 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel; Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta yaptığı operasyon nedeniyle, Batı'dan yardım istemesine ilişkin yaptığı açıklamada, "operasyonun Tala-bani'ye karşı değil, bu bölgedeki cinayet şebekelerine karşı yapıldığını" söyledi.

Konuşmasında, Ankara Zirvesi'ni de değerlendiren Demirel, "Zirve taşıdığı mesaj açısından tarihi bir olaydır. Çok başarılı geçmiştir. Türkiye ve kardeş cumhuriyetler dünya kamuoyuna bir mesaj vermişlerdir. Üzerinde durulması gereken husus budur" dedi.

2- Belediye başkanlarını, il genel meclis üyelerini ve belediye meclis üyelerini belirlemek amacıyla 23 birimde yapılan yerel ara seçim sonuçları belli oldu. Seçim sonuçlarına göre; DYP 8, RP 5. ANAP 4, SHP 3 yerde belediye başkanlığını kazandı.

Başbakan Süleyman Demirel, seçimler konusunda yaptığı değerlendirmede, seçimlerde koalisyonun gücünü koruduğunu ve partisinin oy oranının yüzde 35'in üzerinde olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de, katılımın az olması nedeniyle partisinin bu sonucu aldığını, genel bir değerlendirme yapılamayacağını belirtti.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da konuyla ilgili değerlendirmesinde, seçimlerden zaferle çıkan partisinin birinci parti konumuna geldiğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, gazetecilerin Türk Silahlı Kuvvetleri1 nin sınır ötesi harekat konusundaki sorularını yanıtladı. Orgeneral Güreş, "Irak'ın işgal edilmediğini ve sınır ötesinde kalınmayacağını" belirterek, Topraklarımıza saldıran, kan döken, bölücülük yapan, cinayet işleyen çeteyi takip ediyoruz. Bize bir daha zarar veremeyecek hale getirmek istiyoruz. Harekatın amacı budur" şeklinde konuştu.

4- Devlet Bakanı Türkan Akyol, Avrupa Topluluğu Eşit Fırsatlar Komisyonu'-nun düzenlediği "Yönetimde Kadınlar" konulu konferansa katılmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

5- Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu’nun Eskişehir'de yapılan toplantısında konuşan Genel Başkan Ali Işıklar, 1993 yılında öngörülen memur maaş zamlarının çok düşük olduğunu belirtti.

6- "Erzurum Kongresi'nden Cumhuriyete" adlı panel Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde yapıldı.

7- Mardin'in Savur ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 8 terörist öldürüldü.

8- Türkiye ile Azerbaycan arasında işbirliği ve dayanışmayı içeren, ticaret ve ekonomik işbirliği ile uluslararası karayolu, ulaştırma altyapısı, turizm, bilimsel ve teknik işbirliği konularındaki anlaşma, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçi-bey ile Başbakan Süleyman Demirel tarafından imzalandı.

9- Cumhuriyet Bayramı ve Ankara Zirvesi için Türkiye'de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türklerin siyasi, ekonomik ve kültürel birliğini kurması gerektiğini, bu birliğin Rusya'yı korkutması için bir neden bulunmadığını aksine Türk-Rus ilişkilerini güçlendireceğini söyledi. Elçibey, Dağlık Karabağ diye bir sorun bulunmadığını da vurgulayarak, sorunun Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısı olduğunu söyledi. Türkiye'nin bu soruna müdahale etmesini istemediklerini kaydeden Elçibey, sorunu siyasi yollarla çözmeye çalıştıklarını belirtti.

10- UNICEF tarafından Kuzey Iraklılar için büyük bir yardım operasyonu başlatıldığı bildirildi. Yardımın operasyonunun Irak hükümetiyle geçen ay varılan anlaşmadan sonra yeniden başladığı kaydedildi.

11- Bosna-Hersek'te Müslümanların elindeki son büyük merkez Jajce'in Sırpların eline geçtiği, kaçmaya başlayan Müslümanların üzerine ateş açıldığı bildirildi. ABD yönetimi, buradan kaçanların Travnik'e sığınmalarına izin verilmesini istedi. AT temsilcileri David Owen ile Cyrus Vance, kaçan Müslümanların üzerine ateş açılmasını kınadılar. Sırbistan Devlet Başkanı Slobadan Miloseviç, Yunan Elefteros Tipos Gazetesi'ne verdiği demeçte ülkesinin Yunanistan'dan büyük destek gördüğünü ve Yunanistan'ın "gerçek dost" olduğunu söyledi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, New York'ta yaptığı açıklamada, Kıbrıs görüşmelerinde ilerleme sağlanamamasının, Denktaş'm Rumların mülkiyet hakkını reddetmesinden kaynaklandığını öne sürdü ve Rum mülkiyetinin, Kıbrıs'a müdahale eden Türkiye'nin sorumluluğunda olduğunu kaydetti. Bir anlaşmaya varılması için çaba harcamaya devam edeceklerini belirten Vasiliu, ancak anlaşma sağlanamazsa son sözü BM Güvenlik Konseyi'nin söyleyeceğini belirtti.

13- Angola'nın başkenti Luanda'da hükümet birlikleriyle UNITA hareketi arasında devam eden çatışmalarda 300'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

14- Rusya'nın Kafkasya bölgesindeki Kuzey Ossetya Özerk Cumhuriyeti'nde İnguşlarla Ossetler arasında dün başlayan çatışmalarda İnguşların, İnguş Cumhuriyeti'nden ve Çeçenlerden gelen destekle iki yerleşim merkezini işgal ettikleri, çatışmalarda yaklaşık 20 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Pakistan'ın Sind bölgesinde iki trenin çarpışması sonucu 150 kişinin öldüğü bildirildi.

2 KASIM 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türk Genç İşadamları Derneği (TÜ-GİAD) toplantısında yaptığı konuşmada, "Demokraside mucize yoktur. Türk Parla-mentosu'nun kapatılamayacağı bir sürece girilmiştir. Devlet birikimini yok sayarak ekonomik başarı mümkün değildir. Türk ekonomisinden de mucize beklenemez. Ekonomik konularda Meclis'ten ancak kötü bir ekonomiyi düzeltebilecek hükümet çıkarmasını bekleyebiliriz" dedi.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kuzey Irak'ta düzenlenen operasyonda dün gece teröristlere büyük kayıplar verdirildiği, ölü terörist sayısının 900 civarında olduğu ve yaklaşık 500 kilometrekarelik alanın kontrol altına alındığı bildirildi.

Bu arada Haftanin Kampı çevresinde yapılan incelemede çok sayıda cesedin bulunduğu toplu mezarlar ortaya çıkarıldı.

3- YÖK Başkanı Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş'ta yaptığı açıklamada, üniversite öğrencilerinin 18 yaşını geçmiş gençler olduğunu ve nasıl isterlerse öyle giyinmekte ve başörtüsü takmakta serbest olduklarını, bu konuda rektörlerden herhangi bir baskı yapılmadığını söyledi-

4- 1992 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri; Rakım Ziyaoğlu, Nimet Üyken ve Tekin Erer'e verildi.

5- Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Özal, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey, Başbakan Derriirel ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in katıldığı bir törenle açıldı. Törende konuşan Ebulfeyz Elçibey, "Azerbaycan bayrağını Ankara semalarından indirmeyeceğiz. Türkiye'ye minnettarız" dedi.

6- Almanya Savunma Bakanı Volken Ruhe temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, konuk Bakan ile yaptığı görüşmede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyon çalışmalarını, Bosna-Hersek'teki durumu ve Irak'taki gelişmeleri anlattı. Almanya Savunma Bakanı Ruhe da, NATO'-nun önemini yitirmediğini, Türkiyenin bulunduğu riskli bölgenin bilincinde olduklarını ve Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkileri düzeltmek istediklerini belirtti.

7- İşçi Partisi Cizre İlçe Başkanı Resul Sakar dün gece kimliği belirlenemeyen kişilerce evinden alınarak öldürüldü.

8- Diyarbakır'ın Dicle ve Silvan ilçelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 3 PKK'lı öldürüldü, çatışmada bir er şehit oldu.

Bingöl'de ise PKK'ya yardım ve yataklık eden 20 kişi yakalandı.

9- İğdır'da Kuzey Irak'taki harekatı protesto etmek amacıyla yürüyüş yapmak isteyen yaklaşık 500 kişilik grup, güvenljk güçlerinin müdahalesiyle dağıtıldı. Göstericilerin işyerlerini tahrip etmeye başlaması nedeniyle çıkan çatışmada 2'si polis 5 kişi yaralandı, 60 kişi gözaltına alındı.

10- Türkiye'de istatistiklerin tutulmaya başlandığı 1937 yılından buyana 55 yılda çıkan orman yangınları sonucu, 1 milyon 398 bin 198 hektar orman alanının yandığı bildirildi.

11- Hürriyet Gazetesi' nce "Güneydoğu Gazilerine Destek Kampanyası" başlatıldı.

12- Türkiye, Yugoslavya'ya uygulanan silah ambargosunun Bosna-Hersek için kaldırılmasını sağlamak amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ne başvuruda bulundu.

13 Sırpların, Bosna-Hersek'in kuzeyinde bulunan Olovo, Gradacac, Tuzla ve Brcko kasabalarına saldırı başlattığı bildirildi.

öte yandan Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia izzetbegoviç ile Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tundjman dün Zagreb'de bir araya gelerek, iki toplum arasındaki ittifakı bozanlann cezalandırılmasını ve çatışmaları önlemek için ortak bir komutanlık kurulmasını kararlaştırdılar.

14- Rusya Federasyonu'na bağlı Kuzey Ossetya özerk Cumhuriyeti'nde çıkan çatışmalardan sonra Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Ossetya ve inguşet-ya'da bir aylık olağanüstü hal ilan etti.

15- Mısır Hükümeti, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani'-nin Kahire'yi ziyaret isteğini reddetti.

3 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut ûzal, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçi-bey ile Kayseri'ye gitti. Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı ûzal, Türk dünyasının asırlardan sonra biraraya gelmeye başladığını belirterek, "Dikkatli olmalıyız. Etrafımız çok karışık. Tarihten ders almamız gerekir. Aksi halde tarih tekerrür eder ve birliğimiz bozulur" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey de yaptığı konuşmada, Türkiye'de bulunduğu süre içinde gördüğü ilgiden çok duygulandığını, iki ülkenin dostluğu için büyük çaba harcayacağını" söyledi.

2- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, anamuhalefet lideri Mesut Yılmaz'ı eleştirdiği partisinin grup toplantısında, 23 birimde yapılan yerel ara seçim sonuçlan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak operasyonunu ve ülke sorunlarını değerlendirdi.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı yürüttüğü operasyon, İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD tarafından anlayışla karşılanırken, iran Türk askerinin Kuzey Irak'tan şartsız çekilmesini istedi. Bu arada Şabaniye bölgesinde 21 teröristin cesedi bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güreş, operasyonun güvenlik sağlanıncaya kadar süreceğini ve bunun iki haftayı alabileceğini açıkladı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada seçim sonuçlarını değerlendirdi ve iktidarı eleştirdi. Yılmaz, iktidarın bütün olanakları kullandığı halde başarılı olamadığını, diğer muhalefet partilerinin de ANAP'ı hedef almasına rağmen partisinin seçimlerde başarılı olduğunu söyledi.

5- RP tarafından, Ermenistan'a yapılan buğday yardımı konusunda hükümet hakkında verilen gensoru önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi. Konuyla ilgili eleştirileri yanıtlayan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ermenistan'a buğday yardımı yapılmadığını, sadece ödünç buğday verildiğini belirterek, "dış politikanın günlük politikalara alet edilmemesi gerektiğini, düşmanlığa dayalı dış politika yapılamayacağını" kaydetti.

6- İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Hızlı Nüfus Artışının Sosyo-Ekonomik ve Çevresel Sorunları" konulu panelde konuşan Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Türkiye'deki nüfus artış hızının yüzde 2.2'den yüzde birin altına düşürülmesi ve nüfus artışı konusunda dünya ülkelerinin bir araya gelerek birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Toplantıda bir konuşma yapan işadamı Vehbi Koç da, Türkiye'deki nüfus artışının başta enflasyon olmak üzere pek çok ekonomik ve sosyal sorunları beraberinde getirdiğini belirtti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, halkın hem iktidara hem de muhalefete "hayır" dediğini belirterek, Türkiye'nin yeni bir iktidar seçeneği oluşturmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

8- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş yaptığı yazılı açıklamada, partisinin seçimlerden, 1987 seçimlerine oranla yüzde yüz oy artışıyla çıktığını ve başarılı olduğunu söyledi.

9- Türkiye'de temaslarını sürdüren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz El-çibey, iki ülke arasında askeri işbirliği anlaşmasının da kısa sürede imzalanacağını ve Azerbaycan Ordusu'nu Türkiye'nin kuracağını söyledi.

10- Türkiye'deki temaslarını tamamlayan Almanya Savunma Bakanı Volker Rühe, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ile ortak bir basın toplantısı düzenleyerek temasları konusunda bilgi verdi. Rühe, Alman silah ve malzemelerinin NATO çerçevesinde kullanılması gerektiğini belirterek, Başbakan Kohl'ün önümüzdeki yıl Türkiye'yi ziyaret edeceğini açıkladı. Rühe, Alman politikacıların, bölücü Kürt örgütlerinin baskılarına boyun eğmeyeceğini, ancak bu örgütlere yalnızca yasalara karşı gelmeleri durumunda yasal işlem yapılabileceğini kaydetti.

11- İğdır'ın Karakoyunlu ilçesi Zülfikar köyüne baskın direnleyen teröristler 1 kişiyi kurşuna dizdiler.

Bu arada Kuzey Irak'taki harekatı -protesto etmek ve PKK'yı desteklemek amacıyla dün İğdır'da yapılan izinsiz gösteriyle ilgili olarak gözaltına alınanların sayısı 184'e yükseldi.

12- HEP Muş milletvekili Sırrı Sakık'ın ağabeyi Abdülsemed Sakık Gaziantep'te kimliği belirsiz bir kişi tarafından öldürüldü.

13- Susam üretiminin son on yılın en yüksek seviyesine çıktığı ve dünya susam üretiminde Türkiye'nin 4. sıraya yükseldiği bildirildi.

14- Yüksek öğretim kurumlarında yatay geçiş esaslarına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeyle başka yere atanan kamu görevlilerinin çocuk ve eşlerine yatay geçişte öncelik tanındı.

15- İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Hamit el-Gabid, örgütün Bos-na-Hersek'teki Müslümanlara yönelik Sırp saldırılarının durdurulması için uluslararası acil önlem istediklerini açıkladı.

16- Kuzey Ossetya'da Ossetlerle İnguşlar arasındak çatışmaların devam ettiği, çatışmalara müdahale eden Rus askerlerinden 10'unun öldüğü bildirildi.

17- Ortadoğu barış görüşmelerine katılan Filistin heyetinin sözcüsü Hanan Aşravi, görüşmelerde ilerleme kaydedilebilmesi için ipuçları bulunduğunu, ancak görüşmelerin sonsuza kadar süremeyeceğini söyledi.

18- Sri Lanka'da hükümet birlikleriyle ayrılıkçı gerillalar arasında çıkan çatışmalarda 32 kişinin öldüğü bildirildi.

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Anayasa Mahkemesi asil üyeliğine, Danı^ 3. Dairesi Üyesi Mustafa Bumin'i atadı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan Cenevre Konferansı Eş-başkanları Cyrus Vance ile Lord Owen'ı kabul ederek bir süre görüştü. Demirel, görüşmede, dünya kamuoyuna seslenerek, "Bosna-Hersek'teki katliam başka yerlere sıçramadan gerekli önlemlerin alınmasını" istedi.

Demirel, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı'nca İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, hızlı nüfus artışının kalkınmayı yavaşlattığını, bu konuda özellikle Türkiye'nin doğu bölgelerinde yüksek nüfus artışı konusunda bilinçli davranılması gerektiğini söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Türkiye'ye gelen Nahcivan Eğitim Bakanı Nazım Farukoğlu ile bir görüşme yaptı. Toptan görüşmede, Nahcivan'dan gelen 75 öğrencinin Türkiye'de yüksek öğrenim göreceğini açıkladı.

4- Terörle Mücadele Yasası'nda değişikliğe gidilerek, DİSK'in tüm malvarlığının iadesini öngören yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5- ANAP Milletvekilleri Mustafa Kalemli ve Ülkü Güney tarafından TBMM Baş-kanlığı'na verilen soru önergesinde, Hayali İhracatı Araştırma Komisyonu Başkanı Mahmut öztürk'ün savcı gibi davranarak kişi ve kuruluşları itham eden açıklamalarda bulunduğu, bu konuda önlem alınıp alınmayacağının cevaplandırılması istendi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, seçim sonuçlarına değindi ve Başbakan Demirel'i sert bir dille eleştirdi.

7- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın kardeşinin öldürülmesinden devletin sorumlu olduğunu öne sürdü. Türk, "Bunca olay oldu. Hepsinin faili meçhul. Son 1,5 ayda Batman'da 105 kişi vurulmuştur. Hükümet sorumluluğu üzerinden atamaz" dedi.

8- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi düzenlediği basın toplantısında, 18 maddelik "istekler paketiyle" hükümeti uyardı ve CHP ile DSP'ye birlik çağrısında bulundu.

9- DİE tarafından yapılan açıklamada, ekim ayı toptan eşya fiyatlarındaki artışın yüzde 5.5, tüketici fiyatlarındaki artışın ise yüzde 7.6 olarak gerçekleştiği bildirildi.

10- Güvenlik güçlerince Kuzey Irak'ta yapılan operasyonlarda yaralanan ve sakat kalanlara ömür boyu devlet güvencesi getirilmesi amacıyla Genelkurmay Başkanlığı'nca çalışma başlatıldığı açıklandı.

Öte yandan Haftanin bölgesindeki operasyonda ilk belirlemelere göre 17 terörist ölü, 1 terörist de yaralı ele geçirildi.

11- Iğdır Valisi Erdoğan İzgü, önceki gün Kuzey Irak'taki harekatı protesto etmek ve PKK'yı desteklemek amacıyla İğdır'da yapılan izinsiz gösteri ve meydana gelen olaylardan sonra ilde hayatın normale döndüğünü, şehre giriş ve çıkışların serbest bırakıldığını, gözaltına alınan 182 kişinin sorgulamasının sürdüğünü bildirdi.

12- İstanbul Fatih'te bir polis otosuna düzenlenen saldırı sonucunda 2 polis memuru şehit oldu.

13- Erzurum'un Şenkaya ve Ardahan'ın Göle ilçelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 4'ü öldü.

Diyarbakır, Mardin ve Batman'da sürdürülen operasyonlarda 13 bölücü örgüt mensubu yakalandı, 4 terörist kendiliğinden teslim oldu.

14- Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, KiT'lere ürettikleri mal ve hizmetlerin fiyatlarını belirleme özerkliği tanındı. Bu arada KiT'lerin personel sayısı da donduruldu.

15- New York'ta yapılan Kıbrıs görüşmelerinin üçüncü turunda anayasa konusunda uzlaşma sağlanamadığı bildirildi. KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ın "dönüşümlü başkanlıkta ısrar ettiği", Rum lideri Vasiliu'nun ise bu görüşü kabul etmediği belirtildi.

16- ABD Başkanlık seçimlerini Demokrat Parti adayı Bill Clinton kazanarak, ABD'nin 42. başkanı oldu.

Cumhurbaşkanı Özal, Bill Clinton'a bir kutlama mesajı gönderdi.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Özal, Başbakan Demirel ve diğer parti liderleri; Clinton'm kazanmasının Türk-ABD ilişkilerinde değişiklik yaratmayacağını belirttiler.

5 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel'in, Kuzey Iraklı Kürt liderler Barzani ve Tala-bani'ye mesaj göndererek, peşmergelerin PKK'ya karşı yaptıkları harekatı kesmesinden Türkiye'nin rahatsız olduğunu belirttiği haber verildi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Yılmaz, parti içindeki olağanüstü kongre isteklerinden hiçbir kişisel endişe duymadığını, bu tartışmalarla partisinin yara almasından çekindiğini söyledi. Partisi konusunda Cumhurbaşkanı Özal'ın eleştirilerine ilişkin bir soruya karşılık Yılmaz, "Bu seçimde başarılı olmamızı istemeyenler varsa bunların azami gücü de bizim oylarımızdaki azalma kadardır" dedi.

3- Bakanlar Kurulu, olağanüstü halin 10 ilde 4 ay daha uzatılmasını kararlaştırarak, TBMM'ye bildirilmesini benimsedi.

4- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ta yürütülen operasyonlarda yaklaşık 4500 PKK militanına zayiat verdidldiği, bunlardan yüzde 40'inin öldürüldüğü belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Oktay Kara-soy Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Kuzey Irak'taki harekatın Peşmerge liderleri tarafından istendiğini, harekatın yakında biteceğini ve bu görevin peşmer-gelere devredileceğin), gerekirse bazı hakim arazilerde güvenlik güçleri bulundurulabileceğini söyledi. Çekiç Güç'ün yerine Türkiye'nin garantisinin zor olduğunu belirten Karasoy, Alman silahlarının bölgede konuşlandırılmasının Türkiye'nin egemenlik hakkı olduğunu kaydetti.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Ankara il başkanlığında yaptığı açıklamada, halkın 20 Ekim seçimlerinde demokratikleşmeyi savunan bütün partilere kucak açtığını, ancak iktidarın bunu gerçekleştiremediğini ve bir yıllık uygulamanın hayal kırıklığı yarattığını öne sürdü.

6- ANAP tarafından, 1 Kasım yerel seçimlerinde devlet imkanlarını sorumsuzca, hukuka aykırı bir şekilde kullandıkları, seçmenleri baskı altında tuttukları gerekçesiyle Başbakan Demirel, Devlet Bakanı Kilercioğlu, İçişleri Bakanı Sezgin ve Ulaştırma Bakanı Topçu hakkında gensoru önergesi verildi.

7- İhraç istemiyle Disiplin Kurulu'na verilen SHP PM üyesi Fuat Atalay, bu görevinden ve partisinden istifa etti.

6- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ile Ankara Zirvesi, Karabağ sorunu ve Nahcivan konularında yapılan söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlan--di.

9- Türkiye-Rusya 1.Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantıları Ankara'da başladı.

10- Türkiye'de bulunan Cenevre Konferansı Eşbaşkanları Cyrus Vance ve Lord Owen, Türk yetkililerle yaptıkları görüşmelerde, Türkiye'nin önerdiği Bos-na-Hersek'e yönelik ambargonun kaldırılması görüşünü benimsemediklerini, Sırpların ambargoyu delme çabalarının engellenmesi için Türkiye'den işbirliği ve destek istediklerini bildirdiler.

11- Askeri Yargıtay'da beş daire başkanlığına atama yapıldı.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Kuzey Irak'taki harekatın tamamlanmasından sonra içeride operasyonlara girişileceğini bildirdi. Bu arada Kuzey Irak'taki operasyon sırasında PKK ile peşmergeler arasında varılan anlaşmaya dayanarak, Zaho, Haltanin ve Hakurk bölgesindeki PKK militanlarının gruplar halinde İran sınırındaki Erbil'e nakledilmeye başlandığı bildirildi.

13- DGM Başsavcısı Nusret Demiral, halen Almanya'da bulunan ve kamuoyunda "Kara Ses" olarak bilinen eski Adana Müftüsü Cemalettin Kaplan hakkında TCK'nın 146.maddesi uyarınca soruşturma başlatıldığını açıkladı.

14- YÖK'ün 12. kuruluş yıldönümü nedeniyle Türkiye Öğrenci Gençlik Dernekleri Federasyonu tarafından bir günlük boykot kararı alındı.

15- Emeğin Bayrağı Dergisi Eskişehir muhabiri Adnan Doğan, Gaziantep muhabiri Hüseyin Çapartaş, Devrimci Gençlik Dergisi muhabirleri Murat Öcal ile Hatun özçelik ve Mücadele Dergisi muhabiri Bilgin Güneş gözaltına alındılar.

16- Suriye Başbakanı Mahmut Zuabi'nin, Başbakan Süleyman Demirel'i resmi bir ziyaret için ülkesine davet ettiği, Başbakan Demirel'in de daveti kabul ettiği kaydedildi.

17- Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti, KKTC'nin bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.

18- New York'ta devam eden Kıbrıs görüşmelerinde anayasa konusunda görüş birliği sağlanamadığı ve toprak ayarlaması konusuna geçileceği bildirildi. KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş görüşmelerle ilgili açıklamasında, oluşturulması öngörülen federal cumhuriyetin egemenliğine karşı çıkmadıklarını, ancak kurucu federe devletlere de egemenlik tanınması gerektiğini, güvenlik açısından egemenlik talebinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

19- Azerbaycan Milli Meclis Başkanı İsa Kamberov, Ermenistan'ın Karabağ sorununun çözümü için Azerbaycan ile doğrudan görüşme çağrısında bulunduğunu bildirdi.

20- ABD'nin yeni başkanı seçilen Bill Clinton, dış politikayla ilgili yaptığı ilk açıklamasında, ülkesinin dış politikasında büyük değişikliğe gitmeyeceğini, görevi devralıncaya kadar dış politika konusundaki yetkilinin Başkan Bush olacağını, Rusya ile yeni bir START anlaşması imzalayacaklarını söyledi.

21- Rusya'nın Kuzey Ossetya bölgesinde devam eden çatışmalar nedeniyle Rus birliklerinin bölgedeki köylere girmeye başladığı bildirildi. Bu arada çatışmalarda yaklaşık 100 kişinin öldüğü haber verildi.

22- İngiltere Parlamentosu'nda Maastricht Anlaşması konusunda yapılan oylamada, hükümetin önergesi üç oy farkla kabul edildi. Oylamanın söz konusu anlaşmanın kabulü anlamına gelmediği, bu konudaki siyasetin desteklenip destek-lenmemesinin belirlenmesi amacı taşıdığı bildirildi.

6 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleriyle bir görüşme yaptı. Oemirel görüşmede, ülke sorunlarına çözüm arayan basının kendi sorunlarına çözemez hale geldiğini belirterek, basının içinde bulunduğu meselelerin çözümü için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

2- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Irak'taki harekatın amacının Musul ve Kerkük olmadığı belirtilerek, PKK'nın 4500 kayıp verdiği, bu rakama toplu mezarların dahil edilmediği, toplu mezarlarda 460 ceset bulunduğu, bugün de 113 teröristin ölü ele geçirildiği bildirildi.

Bu arada, Kuzey Irak'taki Şivi kampı da ele geçirildi. Kamp ve çevresinde yapılan incelemelerde 62 teröristin cesedi bulundu.

Öte yandan Kürdistan Demokrat Parti liderlerinde Merani, Zaho ve Hakurk kamplarından toplam 2500 PKK'lının peşmergelere teslim olduğunu açıkladı.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör özden, Antalya'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, yargı bağımsızlığından söz etmenin zor olduğunu, "Anayasa'yı bir kez ihlal edelim" demekle olmayacağını, laikliğin Türk halkı için bir yaşam biçimi olduğunu, eğitimde aydinlara büyük görev düştüğünü, ancak bazı aydınların sorumluluktan kaçtığını söyledi.

4- Devlet Başkanı Tansu Çiller, İstanbul Sanayi Odası(İSO) tarafından düzenlenen "Sermaye Piyasası-Sermaye İlişkileri" konulu seminerde yaptığı konuşmada, ekonomideki gidişatın sanayicilerin gözünü korkutmamasını, kendilerine tam destek vermelerini, desteksiz köklü önlemler alınamayacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Kıbrıs Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, KKTC'ye 660 milyar lira yardım yapılacağını, ayrıca 100 milyar liralık da kredi açılacağını bildirdi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin dış politikasını değerlendirdi. Çetin, basının Ankara Zirvesi'nf yanlış değerlendirdiğini, bir yıl önce bu ülkelerin nerede olduğu bilinmezken, şimdi bu beş ülkenin Türkiye'de böyle bir toplantı yapmasının başlı başına bir olay olduğunu kaydetti.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Teksif Genel Kuru-lu'nda yaptığı konuşmada, TBMM gündeminde bulunan 7ILO sözleşmesini hala çıkaramamanın sıkıntısını yaşadığını belirterek, 7 Aralık'taki Türk-İş Genel Kuru-lu'na bu sözleşmeleri Meclis'ten çıkararak gitmek istediğini söyledi.

8- Türkiye'nin, Rusya'dan 75 milyon dolarlık silah satın almasına ilişkin anlaşma, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'le Rusya Federasyonu Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Petr Aven tarafından İstanbul'da imzalandı.

9- TBMM Hayali ihracat Komisyonu Başkanı Mahmut öztürk, komisyonda in-

çeteme yapılmadan hiçbir kişi ve kuruluşun isminin açıklanmadığını belirterek, Cumhurbaşkanı özal'ın hayali ihracata karıştığına ilişkin belgeler bulunduğunu bildirdi.

10- RP Genel Başkan» Necmettin Erbakan, yerel seçim sonuçları ve çeşitli konulardaki görüşlerini Milliyet ve Tercüman Gazetesi'ne anlattı.

11- Şırnak'ın Besna mevkiinde devriye görevi yapan askeri time teröristler tarafından pusu kurulması sonucu, 9 er şehit oldu.

Muş'un Bulanık ilçesine yaklaşık 150 terörist tarafından baskın düzenlendi. Emniyet binası ve bazı binaları roketatarla tarayan teröristler 2 polis memurunu yaraladılar.

Bu arada Şırnak'tâ karakola baskın düzenleyen teröristlerden 3'ünün cesedi bulundu.

Olağanüstü Hal bölgesi sınırları içinde çeşitli yerlerde 26 bölücü örgüt üyesi yakalandı. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Elazığ'da yaptığı açıklamada, bölge sınırları içinde son iki ayda 314 teröristin öldürüldüğünü, 91'inin de sağ ele geçirildiğini bildirdi.

12- Türkiye öğrenci Dernekleri Federasyonu tarafından alınan bir günlük boykot karan, fazla katılım olmadığından uygulanamadı.

13- içel'in Tarsus ilçesinde düzenlenen operasyonda 14.8 kilogram eroin ele geçirildi.

14- Ege bölgesinde 5.5 şiddetinde bir deprem oldu. Depremde can kaybı olmazken, çok sayıda yerleşim yerinde hasar meydana geldi.

15- New York'ta devam eden Kıbrıs görüşmelerinin dünkü bölümünde, BM Genel Sekreteri Butros Gali, Maraş'ın BM'ye teslim edilmesini istedi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise isteği reddederek, Maraş'ın toprak konusunun bir parçalı olduğunu, bütünden ayrılamayacağını bildirdi.

Bu arada yeni ABD Başkanı Clinton'ın Sözcüsü Yorgo Stefanopulos, Vasi-liu'nun bütün isteklerini desteklediklerini ve Clinton'ın Kıbrıs'ta "gayri meşru işgali" kaldıracağını söyledi.

16- Bosna-Hersek'te başkent Saraybosna'dan tahliye edilmeleri için Kızılhaç tarafından hazırlanan ve yaklaşık 6 bin kişinin bulunduğu konvoy, içinde savaşabilecek kişilerin bulunduğu gerekçesiyle Bosna-Hersek askerleri tarafından durduruldu.

17- Azerbaycan Parlamentosu, Devrik Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov için tutuklama emri çıkardı.

18- ABD yönetimi, aldığı bir kararla, ABD'rtn AT'den yaptığı yılda 300 milyon dolar tutarındaki işlenmiş gıda ürünleri ve içecek ithalatına 5 Aralık 1992 tarihinden itibaren yüzde 200 gümrük tarifesi uygulaması getirdi.

19- Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Anapa kenti yakınlarında bir helikopterin düşmesi sonucu 31 kişi hayatını kaybetti.

7 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, dün gece Anadolu Grubu'nun düzenlediği bir sohbet toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Özal, Çekiç Güç'ün bölgede kalmasını savunarak, Kuzey Irak'taki Kürtlerin liderleri ile ilk olarak kendisinin görüştüğünü, bunun da yanlış yorumlandığını belirtti. Turgut Özal, PKK konusuna da değinerek, Terörizm ile sonuna dek mücadele ederiz. Başka hiçbir çözüm tanımıyoruz. Terörizm ile pazarlık yapılamaz" dedi.

2- RP Genel Başkant Necmettin Erbakan Ankara'da yaptığı açıklamada, erken ya da normal seçimlerde yüzde 37 oy alarak iktidar olacaklarını belirterek, "Hükümet istifa mitinglerine başlayacağız. Halk, bu seçimlerden önce en çok bu sloganı kullandı. Bizim koalisyona katılmamız için tövbe edecekler ve adil düzen kurulacak" dedi.

3- DYP Grup Başkanvekili Bekir Sami Daçe, SHP Grup Başkanvekillerinin dün Ankara'da düzenledikleri basın toplantısında, DYP'nin koalisyon protokolüne uymadığı yolundaki suçlamalarını kabul etmediklerini, SHP-DYP koalisyon modelinin en iyi koalisyon olduğunu belirtti ve herkesin bu koalisyona yardımcı olması gerektiğini söyledi.

4- Hakyol Eğitim, Yardımlaşma ve Dostluk Vakfı'nca düzenlenen Alevi-Sünni ayrımının tartışıldığı, "Kardeşlik Günleri" adlı panele konuşmacı olarak katılan Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, "İslam dini dil, din, renk, ırk ayrımını asırlar öncesinde kaldırmıştır. Hep beraber kardeşçe yaşamalıyız. İstiklal Harbi'nde bu kardeşliği gösterdik" dedi.

5- Şırnak'ın Görümlü köyüne dün gece bir grup PKK militanınca düzenlenen saldırıda bir asteğmen, bir astsubay ile 7 er ve erbaş şehit oldu.

6- izmir'de dün gece meydana gelen 5.5 şiddetindeki depremden sonra sabaha dek değişik şiddetlerde 41 deprem daha oldu.

7- Türkiye-AT Ortaklık Konseyi Toplantıları'na katılmak üzere Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye-AT ilişkilerinde radikal bir değişiklik olduğundan söz edilemeyeceğini, ancak son zamanlarda ilişkilerin iyiye yöneldiğini, Türk görüşünün Avrupalılara daha iyi anlatıldığını söyledi.

8- New York'ta iki haftadır devam eden Üçüncü Tur Kıbrıs Görüşmeleri sona erdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dünkü görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmeler süresince her iki tarafın, sorunun temel yönleri üzerindeki görüşlerini koruduklarını belirtti. Denktaş, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Va-siliu'nun garantiler konusunda yine olumsuz bir tutum sergilediğini söyledi.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu da yaptığı açıklamada, üçüncü tur görüşmelerin hiçbir ilerleme sağlanamadan bittiğini belirterek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, bazı Rumların Türk tarafına geçmesine karşı çıkarak insan haklarını kısıtlayıcı bir tutum izlediğini söyledi.

9- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, dün Erivan'da, Dağlık Karabağ Ermenilerinin yasadışı parlamentosunun lideri Georgy Petrosyan ile görüştü.

Görüşmeden sonra Ermenistan Devlet Başkanlığı Sözcülüğü'nce yapılan açıklamada, Azerbaycan'a Tüm Azerbaycan-Ermenistan sınırı boyunca ve Dağlık Karabağ bölgesinde önkoşulsuz olarak derhal ateşkes uygulanmasının karar olarak alındığı" bildirildi.

10- Makedonya'nın başkenti Üsküp'te dün gece polisle Arnavutlardan oluşan bir grup arasında çıkan çatışmada 4 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Kolombiya'da yönetime karşı savaşan solcu gerillaların 26 polisi öldürdükleri bildirildi.

8 KASIM 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkkent'in Antalya'da düzenlediği 7'nci Kent Kooperatifçiliği Teknik Kongresi'nde yaptığı konuşmada, demokrasinin bütün kurum ve kuruluşları ile henüz yerleştirilememesinin nedeninin, her on yılda bir kesintiye uğraması olduğunu belirterek, "Bir daha böyle kesintiler olmamalıdır. Demokrasiye, yöneticisinden, sıradaki vatandaşına kadar herkes sahip çıkmalıdır" dedi.

2- Şehircilikten sorumlu Devlet Bakanı Erman Şahin, 16'ncı Dünya Şehircilik Kolokyumu(Konuşu)'nun kapanışı nedeni ile Mimar Sinan Üniversitesi'nde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Şehircilik Bakanlığı'nın siyasi engeller nedeni ile kurulamadığını, ancak uygulamaya girdiği zaman özellikle İstanbul için büyük kararlar alınacağını söyledi.

3- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, HEP Parti Meclisi toplantısı sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, şiddet hareketlerini ve Kürt-Türk düşmanlığını kınayarak, "Şiddet hareketleri artık, masum, sade, vatandaşlara yönelmiştir. Bugün köyler tamamiyle tahrip edilmekte, insanlar öldürülmektedir. Faili meçhul denilen cinayetlerde öldürülen insanların üzerinden bir çakı bile çıkmamıştır" dedi.

4- TÜSES, TDV ve SİSAV tarafından İstanbul'da düzenlenen seminerde gerçekleştirilen "Kültürel Çoğulculuk ve Kürt Sorunu" adlı panelde konuşan SHP İstanbul Milletvekili Ercan Karakaş, yıllardır küçümsenen, önemsenmeyen Kürt sorununun bugün demokratikleşmeyi engelleyecek kadar önem kazandığına işaret ederek, askeri darbelerden sonra sorunun daha da büyüdüğünü söyledi.

Seminere katılan ANAP İstanbul Milletvekili Adnan Kahveci de, "Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaptığı gözlemlerde, Kürtlerin ayrı yaşama isteği taşımadığını gördüğünü ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini" belirtti.

5- Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün gece devriye gezen polis panzerinin PKK militanları tarafından yerleştirilen bir mayına çarpması sonucu 7 sivil öldü, 5 kişi de yaralandı.

6- Türkiye-AT Ortaklık Konseyi toplantısına katılmak üzere Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, burada yaptığı açıklamada, son yerel seçimlerde Refah Partisi'nin en çok oyu almasının, Türkiye'nin AT'ye tam üyeliği konusunda olumsuz etki yapmayacağını belirtti.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'taki üçüncü tur görüşmelerinden sonra Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'dan ümidini kestiğini belirterek, "Yeni bir değerlendirme aşamasına girildiğini" bildirdi. Denktaş, Rumların tavrının açıkça görülmesine rağmen Güvenlik Konseyi'nden yine Türk tarafını suçlayan bir karar çıkması halinde görüşme sürecinin kapanacağını söyledi.

8- Çekoslavakya'nın ulusal lideri, eski parlamento başkanı Alexander Dub-çek dün öldü.

9 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, Ceza Mahkemeleri Usulü Kanunu(CMUK) konusunda koalisyon ortakları arasında ciddi bir ayrılık olmadığını kaydederek, "Ortaya çıkabilecek ufak tefek görüş ayrılıkları da genel kurul görüşmeleri sırasında ortadan kaldırılır ve CMUK yasalaşır" dedi.

Demirel, CMUK konusunda DYP grubunda yapılan eleştirileri de, "detay" konular olarak değerlendirdi ve "Grup kararı alınınca genel kurulda bu karara uyulur ve değişiklik geçer. Bazı konularda detay sayılabilecek farklı görüşlerin öne sürülmesi doğaldır. Ancak CMUK konusunda ciddi bir sorun çıkmaz" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, olağanüstü halin 4 ay daha uzatılmasına ilişkin olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "terör olayları durdurulmadan, olağanüstü halin kaldırılmasının söz konusu olamayacağını" bildirdi. İnönü, terörle mücadele konusunda mesafe alındığına da değinerek, sınır ötesi harekatın başarı ile devam ettiğini söyledi.

3- IDP'nin genişletilmiş küçük kurultayı Ankara'da yapıldı. Kurultayda 20 Ekim seçimlerinde oluşturulan RP-MÇP-IDP ittifakının dağıtılması eleştirilerek, IDP'nin çalışmalarına hız verilmesi kararı alındı.

4- Bir grup PKK'lı terörist tarafından Diyarbakır'ın Hani ilçesine saldırıda bulunuldu. İlçede bazı evlerin yandığı ve ilçeye giden bir panzerin de teröristlerce pusuya düşüldüğü bildirildi.

5- İstanbul-Ankara karayolunda meydana gelen kazada 15 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

6- Gazeteci İrfan Pehlivan geçirdiği rahatsızlık sonucu Ankara'da öldü.

7- Türkiye-AT Ortaklık Konseyi toplantıları Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapıldı. Ortaklık Konseyi toplantılarından sonra yapılan basın toplantısına, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile birlikte AT Dönem Başkanı ve İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurt ve AT Komisyonu yetkilisi Abel Matutes katıldı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye Cumhuriyeti'nin Batının demokratik değerlerini benimsediğini, AT'ye tam üyeliğe yöneldiğini vurgulayarak, "Bugün, Türkiye ile AT arasında, başbakanlar düzeyinde bir siyasi diyalog oluşturma kararı alınmıştır. Türkiye'nin bölgesindeki rolü, soğuk savaş sonrası daha da artmıştır. Avrupa Türkiyesiz, Türkiye Avrupasız yapamaz" dedi.

Douglas Hurt da, AT adına yaptığı açıklamada, 'Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi topluluk menfaatleri icabıdır ve son derce önemlidir. Türkiye'nin Avrupa'nın yapılaşmasına katılması sağlanmalıdır. Siyasi diyalogun en üst düzeyde sürdürülmesi kararlaştırılmıştır" dedi.

8- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna çevresinde çatışmaların yoğunlaşmasından dolayı yardım uçuşlarının aksayarak sürdürülmeye çalışıldığı ve geçen hafta içerisinde Bosna-Hersek'te 120 kişinin öldüğü, 690 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Bu arada BM Genel Sekreteri Butros Gali, Bosna-Hersek üzerinde ilan edilen uçuşa yasak bölgenin, Sırp askeri uçaklarınca ihlal edildiğine ilişkin ellerinde yeterince kanıt bulunmadığını bildirdi.

9- Ermenistan yönetiminin Karabağ sorununu Azerbaycan ile doğrudan doğruya görüşmeler yolu ile çözümlemek için başlattığı girişim çerçevesinde yeni bir adım atarak önde gelen bir milletvekilini Bakü'ye gönderdiği bildirildi.

10- Kolombiya'da çeşitli yerlerde meydana gelen 30'dan fazla bombalı saldırının ardından Devlet Başkanı Cesar Gaviria ülkede olağanüstü durum ilan etti. Bombalı saldırılarda 9 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Venezüella'nın başkenti Caracas'ta bir yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 35 kişinin öldüğü bildirildi.

10 KASIM 1992

1- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 54'üncü yıldönümünde tüm yurtta ve KKTC'de anıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında yapılan DYP Grup toplantısında Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu ele alındı. Toplantının açılışında konuşan Başbakan Süleyman Demirel, CMUK'un demokratikleşmenin sembolü haline geldiğini belirtti.

Başbakan Süleyman Demirel, konuşmasında PKK militanlarının Diyarbakır'ın Hani ilçesine düzenledikleri saldırıya değindi.

3- İstanbul Ticaret Odası ve UNlDO'nun işbirliği ile düzenlenen, aralarında Etiyopya, Mısır, Peru ve Sudan'ın da bulunduğu 14 ülkeden uzmanların katıldığı "Özelleştirme ve Teknik İşbirliği" konulu toplantıda konuşan Devlet Bakanı Tansu Çiller, Türkiyejnin bugünkü ekonomisi ile kötü bir noktada olmadığını, ancak enflasyon ve KİT problemine çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Çiller, PTT teleko-minakasyon ağının, uluslararası tahvil piyasalarında satılması ile 14-18 milyar dolar gelir sağlanacağını ve bunun da bütçe açığının kapanmasında kullanılacağını bildirdi.

4- MÇP Genel Başkan Yardımcısı Rıza Müftüoğlu ile parti yöneticileri ve bazı milletvekilleri Ankara'da ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, RP milletvekilleri tarafından geçen hafta "Ermenistan'a buğday yardımı yapıldığını" öne sürerek verdikleri gensoruyu değerlendirdiler. Rıza Müftüoğlu, gensorunun yanlışlar üzerine kurulu ve sadece propaganda yapmak amacına yönelik olduğunu söyledi.

5- PKK militanları tarafından Diyarbakır'ın Hani ilçesine düzenlenen baskında, 3 güvenlik görevlisi şehit oldu, bir yerel muhabir ve 9 vatandaş öldü. PKK baskınında ilçedeki kamu kurum ve kuruluşlarının büyük bir bölümü hasar gördü. Bu arada, PKK militanlarına yardım ettikleri gerekçesi ile 50'ye yakın kişi de gözaltına alındı.

6- Erzincan'da meydana gelen trafik kazasında 30 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

7- Brüksel'de yapılan Türkiye-AT Ortaklık Konseyi toplantıları sonunda yayımlanan ortak basın bildirisinde, 'Türkiye ile ilişkileri yoğunlaştırmak isteği ve en yüksek düzeyde bir siyasi diyalog tesisi"nin kararlaştırıldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, Türkiye-AT Ortaklık Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, son ortaklık konseyi toplantısından bu yana geçen 13 ay içinde, Türk hükümetinin, demokrasi ve ekonomi alanında atılan adımların Avrupa ile bütünleşme idealinin bir teyidi olduğunu belirterek, Türkiye'nin, AT'nin de ortaklık anlaşmasının öngördüğü çerçevede bir iyi niyet beyanında bulunmasını arzu ettiğini söyledi.

8- Türkiye'nin Batı Avrupa Birliği(BAB)'ne üyeliği, Londra'da yapılan toplantıda kabul edildi.

Türk heyetine başkanlık eden Büyükelçi Yalım Eralp daha sonra yaptığı açıklamada, BAB anlaşmasında yer alan "Üye ülkeler arasındaki sorunlar La Haye Adalet Divanı'nda çözülür" maddesinin Türk-Yunan ilişkilerine uygulanmayacağını belirterek, "ikili ihtilafların adalet divanına götürülmesini öngören Brüksel Anlaş-ması'nın 10'ncu maddesinin ortak üyelere uygulanmaması kararlaştırılmıştır" dedi.

9- Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'de insan hakları uygulamaları, faili meçhul cinayetler ve işkence konusunda hazırladığı yeni raporda, hükümetin seçim vaatlerini tutmadığını öne sürerek başlangıçta duyulan iyimserliğin yerini hayal kırıklığına bıraktığını belirtti.

10- Saraybosna'nın askerden arındırılmasını sağlamak amacı ile Boşnak, Sırp ve Hırvat temsilcilerden oluşturulan ortak askeri çalışma grubunda varılan ateşkes anlaşması hakkında, Saraybosna dışındaki "Pale" Sırp karargahından bir açıklama yapan General Ratko Mladiç, "Ateşkes anlaşması Sırplar, Müslümanlar, BM temsilcileri ve Hırvat Savunma Konseyi" nce imzalanmıştır" dedi.

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, bölgede bir ay süre ile olağanüstü durum ilan eden karanamesine uyg6n olarak Rusya Birlikleri'nin Özerk İnguş Cumhuriyeti topraklarına girdikleri bildirildi.

12- Peru'da, yönetime karşı mücadale eden Tupac Amura devrimci hareketi ile hükümet kuvvetleri arasında dün meydana gelen çatışmalarda, sekiz gerillanın öldüğü, 30 kadar gerillanın da yaralandığı bildirildi.

11 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Almanya'nın Süddeutsche Zeitung adlı dergisinin, Kürt-Türk ayrımına ilişkin sorusuna verdiği demeçte, "Onlar, Türkiye'de tüm haklara sahip vatandaşlarımız. Bin yıllık tarihi olan bir devlet içinde hep birlikte yaşadık. Biz bölücülüğe karşıyız. Türkiye bir federasyon değil, üniter bir devlettir. Ülkenin çeşitli kesimlerinden gelen insanlar var. İstanbul, Ankara ve izmir'den gelen Kürt kökenli milletvekilleri var. Meçijs'te 450 milletvekili var, Ben de onlardan biriyim. İsparta'dan geliyorum. Ama ben sadece İsparta'yı temsil etmiyorum" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yeniden görüşülmesi istemi ile TBMM'ye gönderdiği TÜBİTAK Yasası'nda değişiklik içeren yasa tasarısı, Milli Eğitim Komis-yonu'nda değiştirilmeden benimsendi.

Devlet Bakant ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Milli Eğitim Komisyo-nu'nda yaptığı konuşmada, TÜBiTAK'ın İ963 yılında çıkan bir yasa ile kurulduğunu, bu yasanın özerk bir araştırma kurumu oluşturduğunu söyledi. 1987 yılında yapılan değişiklik ile kurumun özerk yapısının yok edildiğini, bir kişiye bağlandığını belirten İnönü, "Hükümetin yaptığı şey, tek kişiye bağlı yapıyı ortadan kaldırıp, kurumu eskisi gibi özerkliğe kavuşturmaktır. Sayın Cumhurbaşkanı'nın "özerkliği düzeltmiyorsunuz" itirazı yanlıştır. Aslında yeniden özerkliğe dönülüyor" dedi.

3- Bosna-Hersek'teki savaş nedeni ile zor durumda kalan 226 sığınmacının bugün Türkiye'ye getirteceği bildirildi.

Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu İstanbul'da konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin başvurusu üzerine 226 kişiyi geçici olarak kabul etme kararı aldıklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, Ankara'da yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çalışmaları ile ilgili olarak 15 yıllık bir plan hazırladıklarını, bu çerçevede bütün müftü, imam ve müezzinlerin yaşam standardının yükseltileceğini belirtti.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta PKK militanlarına ve kamplarına yönelik olarak devam etmekte olan harekatın sonuçlanmasının ardından, bu bölgedeki güvenliğin peşmergeler tarafından sağlanacağını belirterek, "güvenliği peşmergeler sağlayacak ama bunun denetimini ve gözetimini biz yapacağız" dedi.

6- Olağanüstü halin 4 ay daha uzatılmasına ilişkin hükümet tezkeresi, TBMM'de görüşülerek kabul edildi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, olağanüstü hal uygulamasını daha fazla uzatmak istemediklerini belirterek, "Bu kanun, önümüzdeki 4 ay boyunca Meclis'te kabul edildiği takdirde, öyle sanıyorum ki olağanüstü hal uygulaması sona erdirilecektir" dedi. Sezgin, olağanüstü hal uygulaması çerçevesinde terör ile yürütülen mücadelede, hedeflenen kesin sonuca varılmadan ve güç duruma düşmüş, dağılma aşamasına gelmiş terörist örgüte son darbe vurulmadan, olağanüstü hal uygulamasının kaldırılmasının, örgütün zayıflayan gücünün yeniden hayat bulmasına imkan vermek anlamına geleceğini söyledi.

7- PKK militanlarının da ceza indiriminden yararlanmalarını öngören ve Pişmanlık Yasası'nı iki yıl süre ile yeniden uzatan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda ka-bul edildi.

8- SHP Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı1 na düzenlenen polis baskını konusunda, hükümeti ve onun içindeki SHP kanadını zor duruma düşürmek amaçlı bir davranış olduğunu belirterek, sorumluları hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Gürkan, birtakım güçlerin hükümeti kendi içinde uzlaşmazlıklara ve çekişmelere çekmek istediğini vurgulayarak, "Amaç, Türkiye'de aşırı muhafazakar ve demokratik açılımlara kapalı bir başka hükümet oluşturabilmektir" dedi.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan RP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Süleyman Demirel'in, milletin menfaatlerini düşünmediğini, aksine ülkenin bir yerinde olağanüstü hal uygulayarak, iktidarın bölücülük yaptığını  ileri sürdü.

10- İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Şube Başkanı Recan Kanar, MÇP'den ayrılarak bağımsız kalan milletvekili Ökkeş Şendiller'i, izlandalı anne ile Türk babadan olan iki çocuğun velayeti davasında dini duyguları politikaya alet ettiği gerekçesi ile üyesi bulunduğu TBMM İnsan Hakları Komisyonu1 na şikayet etti.

11- Siirt'in Eruh ilçesi yakınlarındaki röle istasyonuna baskın düzenleyen PKK militanları, bir astsubay ile 5 eri şehit ettiler.

Diyarbakır ve Mardin'deki operasyonlarda 4 PKK'lı öldürüldü, 6 PKK'lı da teslim oldu.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeor-gios Vasiliu, New York'ta tamamlanan 3'ncü tur görüşmelerinden sonra BM Genel Sekreteri Butros Gali ile bir görüşme yaptılar.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Gali ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Genel Sekreter'den üçüncü tur görüşmeleri özetleyen bir belge aldıklarını söyledi. Denktaş, Gali'nin belgede, "BM'nin Konumu" başlığı altında sıra--lanan görüşleri "BM'nin resmi görüşleri" olarak sunmadığını, "BM için çalışma kağıdı, bir egzersiz" diye nitelediğini belirterek, "Genel Sekreter, bize bunun birer non-document, belge olmayan belge olduğu yolunda güvence vermiştir. Bu belge Güvenlik Konseyi'ne sunacağı raporda temel oluşturmayacaktır. Aksi takdirde, Kıbrıs'ta çözüm yolunda çok şey yitirilir" dedi.

13- NATO Çağdaş Toplumun Sorunları Komitesi tarafından düzenlenen "Çevre Korumada Silahlı Kuvvetler'in Rolü" konulu seminer Brüksel'de yapıldı. Seminere NATO üyesi ülkeler ile birlikte Bulgaristan, Çekoslavakya, Ermenistan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Rusya'nın silahlı kuvvetler temsilcileri de katıldılar. Seminer sonunda yapılan açıklamada, katılımcıların çevre sorunları ile ilgili tüm deneyim ve bilgilerini aralarında paylaşma yönünde irade beyanında bulundukları bildirildi.

12 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP Genel İdare Kurulu" nda yaptığı konuşmada, 5 milyona yakın işsizi içeren bir tablo devraldıklarını belirterek, "Siyasi iktidarımız bunun altında fevkalade sıkıntıdadır. Her taraf iş talebi ile doludur" dedi. Başbakan, sorunun çözümünün yatırımları artırarak yeni iş sahaları yaratmakta olduğunu vurguladı. Demokratikleşmeye yönelik adımların Türkiye'nin itibarını artıracağını vurgulayan Demirel, konuşmasında, enflasyon dışında ekonomik göstergelerin iyi olduğunu belirtti.

2- Türkiye ile Bulgaristan arasındaki "Karşılıklı Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemler ve Askeri Temasların Geliştirilmesi"ni öngören "1992 Edirne Belgesi" Edirne'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Lyben Petrov tarafından onaylandı.

Güreş, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, 'Türkiye ve Bulgaristan karşılıklı güven, şeffaflık sağlanması için AGİK çerçevesinde yapılan bu anlaşmaya uymaya çalışacaklardır" dedi. Güreş, ayrıca anlaşmanın hedeflerini, "Karşılıklı askeri ziyaretleri çok daha aşağı düzeylere indirmek, yine karşılıklı eğitim ve personel gönderimini sağlamak, sınır tatbikatları öncesinde gözlemci çağırmak ya da ön bildirim yapmak" olarak açıkladı.

Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Lyben Petrov da, Türkiye'nin Bosna-Her-sek'e asker gönderme isteği hakkında Bulgaristan'ın askeri go.-uşü ile ilgili olarak sorulan bir soruya "Bulgaristan'ın bu konuda kesin bir askeri politikası vardır. O da herşeyin BM kararları doğrultusunda yapılmasıdır" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nı bazı atamalarda devre dışı bırakan ve kamuoyunda "By-Pass Yasası" olarak adlandırılan tasarının TBMM'ye gönderilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, geçen ekim ayı başında Ege denizindeki Kararlılık Gösterisi-92 tatbikatı sırasında 5 Türk denizcisinin ölümüne, 9'unun yaralanmasına yol açan olay sonrasında ABD'lile-rin hazırladığı raporun tamamlandığını bildirdi. Ayaz, Saratoga uçak gemisinin başta komutanı olmak üzere bazı mürettebatının kusurlu bulunduğunu ve bu kişilerin ABD yasalarına göre yargılanacağını açıkladı.

5- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Büyük-çekmece Gölü su toplama havzasının "mutlak koruma alanı" içine inşa edilen He-zarfen Havaalanı'nın yapımı sırasında hiçbir yetkili kurumdan izin alınmadığını, bu konudaki bilgilerin İstanbul Valiliği'nce onaylanmasından sonra havaalanının yıkılması gerektiğini söyledi.

6- Adalet Bakanlığı ile yüksek yargı organlarının bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ifomisyonda yaptığı konuşmana,- demokratikleşme konusunda şu ana kadar herhangi bir tıkanma olmadığnı belirterek, Türkiye'nin, uluslararası camianın hukuk alanında öngördüğü standartlara hukuk sistemini uyarlamak zorunda olduğunu kaydetti ve demokratikleşmeden vazgeçilmeyeceğini, mutlaka gerçekleştirileceğini bildirdi.

7- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, bazı milletvekilleri ile parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, "Bölgemizde artık yaşama güvencesi kalmamıştır. 350 faili meçhul cinayet var. Milletvekili olarak parlamentoda bir şey yapamadık. Türk ve dünya kamuoyunu duyarlı kılabilmek için açlık grevine başlıyoruz" dedi.

8- Türk Endüstri İlişkileri Derneği'nin düzenlediği Birinci Uluslararası Endüstri ilişkileri Kongresi'ne katılan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, hükümetin icraatı ile programın çeliştiğini belirterek, "Sonuçta ortada hiçbir şey yok. İşverenlerin karşı çıktığı her konu hükümete takılır oldu" dedi.

TİSK Başkanı Refik Baydur ise, işçi, işveren ilişkilerinin bozulmasından siyasi iktidarın sorumlu olduğunu söyledi.

9- Diyarbakır Belediye Başkanı Tuçgut Atalay, silahlı ve bombalı saldırıya uğradı. Olayda bir polis memuru şehit oldu, Belediye Başkanı Atalay ve şoförü yaralandı.

10- Midyat-Dargeçit karayolunda 2 er PKK'lı militanlarca şehit edildi.

11- New York'ta Kıbrıs konusundaki üçüncü tur görüşmelerini tamamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda temasları ile ilgili olarak bir açıklama yaparak, 26 Ekim'de başlayan görüşmelerin, Rum tarafının neyi istediğini ilk defa anlama açısından olumlu geçtiğini söyledi. Denktaş, Kıbrıs konusunda artık işin esasının ortaya çıktığını belirterek, "Mart ayında yapılması planlanan dördüncü tur görüşmeler, önemli ve kesin neticeyi alacağımız bir görüşme olacaktır" dedi.

12- Ermenistan Devlet Başkanı LevonTer Petrosyan, Ermenistan'ın politikasının ne Rusya ne de Türkiye yanlısı olduğunu, yalnızca ülkenin Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkeler ile normal ilişkiler kurmayı amaçladıkladığını, bunda da belirli bir mesafe kaydettiklerini belirtti.

Bu arada Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında geçen şubat ayında Ermeni militanlar tarafından yapılan katliama ilişkin olarak parlamento komisyonunca başlatılan soruşturmanın tamamlandığı ve komisyonun, olayın sorumlusu olarak, Ayaz Muttalibov önderliğindeki o dönemin Azerbaycan hükümetine ait olduğuna karar verdiği bildirildi.

13- Bosna-Hersek'te Sırp, Boşnak ve Hırvat askeri yetkililerinin biraraya gelerek imzaladıkları ve dün gece yürürlüğe giren ateşkes anlaşması sabah saatlerinde tekrar ihlal edildi. Çatışmaların, Bosna-Hersek'in merkezindeki Travnik bölgesinde sürdüğü bildirildi.

13 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nin Türkiye'yi zorlamasının söz konusu olmadığını belirterek, Türkiye'nin müzakereci taraflardan birisi olmadığını, sorunun KKTC ve Güney Kıbrıs arasında "eşitlik, haklılık ve serbest müzakereler" yolu ile sonuçlandırılmaya çalışıldığını söyledi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır Belediye Başkanı Turgut Atalay'a saldırı olayını değerlendirdi. Sezgin, Atalay'ın uzun zamandan beri PKK tarafından tehdit edildiğini belirterek, "PKK, o bölgeyi etkisi altına almak, haraca bağlamak istiyor. PKK bölgedeki bütün milletvekilleri ve belediye başkanlarını kendisinin seçtirdiğini varsayıyor. Kendi emirlerinden dışarı çıkılmaması gerektiğini söylüyor. Tabii, bunun dışına çıkanlar da cezalandırılıyor. Sanıyorum ki, başkanımız Turgut Atalay da bu cezalandırılanların arasındadır" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bakanlığının bütçesinin komisyonda görüşülmesi sırasında, Avrasya, Azerbaycan-; Ermenistan, Irak ve Orta Doğu'da ortaya çıkan Kürt sorununa değindi.

Körfez krizinden sonra Kuzey Irak'ta oluşan Kürt sorununun aşamalarını açıklayan Çetin, Kuzey'de Kürdistan Cephesi kuruluşunun meşruluk kazanmadığını, tek taraflı kararların sonuç vermeyeceğini belirtti.

Hikmet Çetin, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak da "Kıbrıs'ta çözüme yalnızca bir tarafın yapıcı çabaları ile ulaşılamayacağı açıktır. Görüşmelerde, Rumların Kıbrıs'ta iki tarafın siyasi eşitliğine dayalı yeni bir ortaklık kurulması yolunda irade sahibi olmadıkları açıkça görülmüştür" dedi.

Dışişleri Bakanı, Türk-Yunan ilişkilerini irdelerken de, "Türkiye, Ege'nin bir dostluk ve işbirliği köprüsü haline gelmesini arzulamaktadır. Lozan Anlaşması ile yaratılan statü, Ege'ye sahildar iki komşu ülkenin meşru hak ve çıkarları arasındaki dengeye bağlı bulunmaktadır. Bu yüzden bazı konuların ön şartlara bağlı bulunmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

4- RP İstanbul Milletvekili Hasan Mezarcı, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "RP'nin başarısı mevcut siyasal rejimin iflasıdır. Devlet eli ile dinsizlikle sorunlar çözülmüyor" dedi. Görüşleri nedeni ile bir yıldır parti içinde bile bloke edilmeye çalışıldığını söyleyen Mezarcı, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın 10 Kasım'da Anıtkabir'e gitmesini de eleştirerek, "Anıtkabir, 70 yıldır milletin zorla baş eğdirildiği yerdir, bu türbe yıkılmalıdır" dedi.

5- Genel Maden İş Sendikası'nın 3 gün sürecek olan 4'ncü Olağan Genel Kurul toplantısı Zonguldak'ta başladı.

Açılış konuşmasını yapan Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer, halen kilitlenmiş olan toplu iş sözleşmesi ile ilgili olarak çeşitli spekülasyonların yapıldığını belirterek, "Başbakan, sözleşme ile ilgili olarak çalışma yaptırıyor. Verecekleri ücreti işçiye getireceğim. İşçi kabul ederse imzayı koyarım. Şayet kabul etmez ise hiç istemediğimiz grevi başlatırız" dedi.

6- İğdır'ın Doğubeyazıt mahallesine dün gece bir baskın düzenleyen PKK militanları bazı evlere ateş açtılar, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Silvan'da güvenlik güçleri ile çatışmaya giren PKK militanlarından ikisi öldü.

7- Bursa'nın inegöl ilçesi yakınlarında otobüs-kamyon çarpışması sonucu 8 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı.

8- Avrupa Parlamentosu Başkanı Egon Klepsch, Atina'da düzenlenen Avrupa Halkçı Partisi toplantısında yaptığı konuşmadan sonra düzenlediği basın toplantısında, Finlandiya, Kıbrıs Rum kesimi ve Norveç'in AT'ye üyelik için gerekli şartlara sahip olduğunu belirtirken, Avrupa Parlamentosu'nün, Türkiye'nin topluluğa üyeliği ile ilgili olarak çekinceleri olduğunu" söyledi.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, dış politika konularına ağırlık vererek hükümetin Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs sorunu, Brüksel'de yapılan Türkiye-AT Ortaklık Konseyi toplantısı, Batı Trakya'deki Türk azınlık, Yunanistan'ın NATO ile ilişkileri ve Makedonya Cumhuriyeti’nin adına ilişkin politikalarını savundu.

Mitsotakis, Kıbrıs Sorunu ile ilgili olarak, "Kıbrıs sorunu Türkiye'nin sadece Yunanistan ile değil aynı zamanda AT ile ilişkilerini de etkilemektedir. Bu da Brüksel'deki son AT Dışişleri Bakanları toplantısında kendini göstermiştir" dedi.

10- Somali'nin orta kesimlerindeki Baidoha yakınlarındaki bir yardım konvoyunun dün gece silahlı saldırıya uğradığı, güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çıkan çatışma sonucu yaklaşık 40 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Güney Lübnan'daki İran yanlısı Hizbullah militanlarının, İsrail askeri mevzilerine ağır silahların kullanıldığı geniş çaplı bir saldırı düzenlendiği, saldırıda bir askerin öldüğü, 2 askerin de yaralandığı bildirildi.

12- Almanya'nın Frankfurt kentinde, bir kazı çalışması sırasında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma 500 kiloluk bir bombanın ortaya çıkarıldığı, daha sonra da imha edildiği bildirildi.

14 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara Ticaret Odası'nca 1991 yılında en çok vergi veren ve Türkiye'ye en çok döviz kazandıran kişi ve kuruluşlara plaket vermek üzere düzenlenen törende bir konuşma yaptı. Demirel konuşmasında, ekonomik konularda ivedilikle köklü önlemler alınmasını, cesaretli adımlar atılmasını isteyen işadamlarına, "Her istediğinizi yapamayız. Cesaretli olun diyorsunuz. Sosyal çalkantılara neden olabilecek tedbirleri savunamazsınız" dedi. Vergi reform tasarısının önümüzdeki günlerde Meclis'e sevkedileceğini bildiren Demirel, "Gelir artırımında ötesine geçemeyeceğimiz bir çizgi var, bu çizginin bir hayli yakı-nındayız" dedi.

Bu arada ATO Meclis Başkanı Turgut Tokuş da yaptığı konuşmada, ekonomi politikasını uygulayan birimler arasında yeterli uyum ve koordinasyon olmadığını, bu durumun belirsizlik ortamı yaratarak, uygulanan politikaların başarısızlığına neden olduğunu söyledi.

2- SHP Parti Meclisi'nin açılış konuşmasını yapan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, hizibin partiden ayrılması ile kendilerinin daha verimli çalışmalarına olanak doğduğunu dile getirerek, CHP'lilerin, Sanayi Bakanı Tahir Köse hakkında gensoru vermelerini eleştirdi ve "Buna rağmen hükümetin Meclis'te yeterli desteği olduğu ve parti grubumuzun bütünlüğünü koruduğu ortaya çıktı" dedi.

3- iran, Suriye ve Türkiye Dışişleri Bakanları, Ankara'da biraraya gelerek bir süre görüştüler. Daha sonra Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından okunan ortak bildiride, "İnanıyoruz ki bütün Irak halkının refahı ve güvenliği sağlanmalıdır. Irak halkı, Bağdat'taki rejim için cezalandırılmamalıdır. İnanıyoruz ki, Irak'ın gelecekteki siyasi yapısı, demokratik ilkeler, insan haklarına saygı, bütünlük temelinde sadece ve sadece bütün Irak halkının rızası ve hür seçimi ile karariaştırılabilir ve kararlaştırılmalıdır" denildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi özden Sanberk, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve yeni Başkan Bill Clinton'ın bazı dış politika danışmanları ile iki gün süren temasları çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Vekili Lawrence Eaglesbur-ger, Siyasi İşler Yardımcısı Arnold Kanter ve Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ile görüştü.

Sanberk, iki ülke arasındaki yılda iki kez yapılan siyasi istişareler çerçevesinde temaslarda bulunduğunu belirterek, görüşmelerde Çekiç Güç, Türkiye'nin PKK terör örgütüne karşı sürdürdüğü askeri harekat, Kıbrıs, Bosna-Hersek ve Bağımsız Devletler Topluluğu gibi konuların ele alındığını bildirdi.

5- HEP Milletvekillerinin başlattıkları açlık grevi üçüncü gününe girerken, HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in, "Korku ve panik içindeler. Bu açlık grevi bunun ürünü" sözlerine tepki olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "Bizim PKK ile bir bağımız yok,, özgür irade ile politika yapıyoruz. Biz insanlarımıza sahip çıkacağız. Şiddete, baskıya karşı olacağız" dedi.

6- DSP'nin 7'nci kuruluş yıldönümü dolayısı ile İstanbul'da bir toplantı düzenleyen Genel Başkan Bülent Ecevit, DSP'nin Türk siyasi hayatı için gerekliliğini yedi yıl içinde kanıtladığını söyledi.

7- özel bir ziyaret kapsamında beraberindeki heyetle birlikte Ankara'daki temaslarını tamamlayan Belçika Dış Ticaret Bakanı Robert Urbain, "Bizim Türkiye'deki özelleştirmeye ilgimizi yönlediren şey, yeni bir tür kolonizm ya da emperyalizm değil, ekonomik kalkınma yolunda insanların refahına yardımcı olacak şekilde işbirliğini artırmaktır" dedi.

8- Erzurum'un Olur ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda, 19 PKK militanı öldü, 4 militan sağ olarak ele geçirildi.

Batman'm Kozluk ilçesinde akşam saatlerinde, 150 kadar PKK militanı tarafından TEK'e ait binalara ateş açıldı. Çıkan çatışmada ölü olmadığı, ancak saldırı nedeni ile ilçeye elektrik verilemediği bildirildi.

9- Türk-Amerikan Konseyi'nce Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO Genel Sekreterliği'nde düzenlenen seminerden sonra yapılan ortak açıklamada, Varşova Paktı'nın dağılmasından sonra Orta ve Doğu Avrupa'da oluşan siyasi belirsizliğin, Avrupa'nın NATO'ya eskisinden daha fazla ihtiyacı olduğunu ortaya koyduğunu ve ittifakın Avrupa'da önemli bir istikrar unsuru olmaya devam ettiği bildirildi.

10- Bonn'da, ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını protesto etmek amacı ile yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Çok sayıda barış örgütü ve yabancıları destekleyen çeşitli kuruluşların öncülüğünde düzenlenen yürüyüşten sonra bir miting yapıldı.

Alman Sendikalar Birliği Metal İş Kolu Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Karaha-san yaptığı konuşmada, ülkedeki aşırı sağcı gelişimleri ve yabancı düşmanlığını sert bir dille kınadı.

11- Makedonya Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov Üsküp'te yaptığı açıklamada, Türkiye'yi Balkanlar'da barışın muhafazasını temin edecek belirleyici faktörlerden biri olarak gördüklerini belirtti.

Sırbistan'ın ülkesine saldırması halinde hiçbir Balkan ülkesinin bu çatışmanın dışında kalmayacağını bildiren Cumhurbaşkanı Gligorov, bu durumda yeni bir Balkan Savaşı'nın başlayacağını söyledi.

12- Kolombiya'da meydana gelen çeşitli çatışmalarda 55 gerilla ile bir askerin öldüğü bildirildi.

15 KASIM 1992

1- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü Çorum'da yaptığı açıklamada, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu (CMUK) konusundaki eleştirileri yanıtladı. İnönü, sorunun iki partinin karşılıklı uzlaşmasıyla çözümlendiğini, her hangi bir ödünden söz edilemeyeceğini söyledi. Memur sendikalarıyla ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini belirten İnönü, kısa sürede sendikaların rahat gelişmesine olanak sağlanacağını bildirdi.

2- Bazı gazeteleri ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, yeni yüksek öğretim yasa tasarısı, Anadolu liseleri ve özel okul sınavları, fen-edebiyat fakültelerinden mezun olanların durumu, Doğu'ya atanan öğretmenler ve üniversitelerde ikili öğretim konularında açıklamalarda bulundu.

3- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Türkiye'nin kıyı zenginliklerinin bozulması üzerine bir araştırma yaptıklarını ve sonuçlarının alındığını açıkladı. Ateş, araştırmaya göre, kıyılarımızda betonlaşmanın boyutlarının arttığını, bunun ilk sorumlusunun yazlıklar olduğunu, çarpık yapılaşmayı yakaladıklarında iptal ettiklerini söyledi. Ateş, turizmin 10 yıl içinde Türkiye'nin en büyük sektörü olacağını sözlerine ekledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin GİK toplantısında yaptığı konuşmada, AT ile gümrük birliğine gidilmesini eleştirerek, Türkiye'nin AT ile ilişkilerinde kendini mecbur saymayan yeni politikalar araması gerektiğini söyledi. Baykal, Türkiye'nin Batı Avrupa Birliği(BAB)'ne ortak üyeliğinin "resmi çevrelerdeki gibi övünç vesilesi yapılacak bir durum olmadığını, tersine Türkiye'nin birinci sınıf Avrupalı gibi sayılmadığının göstergesi" olduğunu söyledi.

5- 18 HEP milletvekili tarafından, antidemokratik uygulamaları protesto amacıyla başlatılan açlık grevi 4.gününü doldurdu.

6- TOBB Başkanı Yalım Erez, hükümeti ekonomide cesur kararlar almaya çağırdı. Türk ekonomisini ayakta tutanların küçük işletmeler olduğunu belirten Erez, vergilerin de adil olmadığını öne sürdü.

7- Atatürk'ün 54.ölüm yıldönümü kapsamında, bazı kitle örgütleri ve dernekler tarafından, laikliğe aykırı girişimleri protesto amacıyla Anıtkabir'e "çağdaş cumhuriyeti koruma" ziyareti yapıldı.

8- İğdır'ın Orta Alican ve Mardin'in Mazıdağı ilçesi Balpınar köyüne baskın düzenleyen teröristler 8 kişiyi öldürdüler, 13 kişiyi de yaraladılar. Söz konusu yerlerde operasyonlara başlandığı bildirildi.

Öte yandan Mardin'in Savur ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 3'ü öldü.

9- Dün gözaltına alınan Gündem Gazetesi Diyarbakır ve Muş muhabirleri serbest bırakıldı.

10- Mısır Anayasa Mahkemesi Başkanı Avad EI-Mor'un davetlisi olarak bu ül-

keye giden Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, laikliğin yalnızca dinsel bir kurum olmadığını, aydınlanma, uygar olma, bilimsel ye akılcı davranma anlamına geldiğini belirtti, özden, laiklik konusunda Kahire'de gördüğü hoşgörünün Türkiye'de bulunmadığını kaydetti.

11- Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Nüzhet Kandemir ile Türk-ABD ilişkileri ve geleceği konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

12- KKTC'nin 9. kuruluş yıldönümü .Lefkoşa'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, New York'taki Kıbrıs görüşmelerinin seyri konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

14- Makedonya'daki Türklerin lideri ve Türk Demokratik Partisi Başkanı Ayni Engüllü, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte ülkesinin içinde bulunduğu sorunları anlattı ve Türkiye'nin bu sorunlara ilgi göstermesini istedi.

15- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, parlamentoda yaptığı konuşmada, İran'ı, Ortadoğu'da sorun yaratmak ve Mısır'da radikal İslamcılık alevini körüklemekle suçlayarak, Tahran'dan Arap ve İslam ülkelerinin içişlerine karışmaya son vermesini istedi.

16 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, konuk profesör olarak davet edildiği Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde "İkibinli Yıllarda Türkiye" adı altında verdiği derste, şu anda Türkiye'nin mevcut yönetim sisteminde "radikal" değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi. Sistemi, başkanlık sistemine dönüştürmek gerektiğini belirten Özal, bunun birleştirici bir unsur olduğunu, koaliyon idarelerinin ise statükonun yanında olması gerektiğini kaydetti.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Hürriyet Vakfı Erol Simavi özel İletişim ve Eğitim Merkezi'nin dördüncü öğretim yılı açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokratikleşme sürecini kısaltması gerektiğini belirterek, insan haklarının uygulanmasındaki gecikmeyi anlamakta zorluk çekiyorum. Bu gecikmenin de Meclis'e bırakılmasını yalnış buluyorum. Bu süreyi ve süreci kısaltmak için hem kamuoyumuz, hem de siaysi partilerimiz daha duyarlı olmalıdır" dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın silah bıraktığı yolundaki haberlerin doğru olmadığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki operasyonlarının henüz sona ermediğini belirtti.

Süleyman Demirel, iran ve Suriye ile yapılan temasları değerlendirirken de, "bu ülkelerin meseleyi iyi anladığını" vurgulayarak, PKK'nın İran ve Suriye'de silahlı ya da siyasi bir güç olamayacağını söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, HEP milletvekillerinin açlık grevlerine de değinerek, teröristlerin devlet görevlileri ve halkı katletmeye devam ettiklerini belirtti ve "Bu insanlara arka çıkmak için grev yapılıyorsa, bunu dünyanın hiçbir yerinde kimse kimseye anlatamaz. Hiçkimse PKK cinayet şebekesine arka çıkamaz" dedi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1992 yılında oto yolların yapımına ağırlık verildiğini, gelecek yıl ise devlet ve il yolları yapımına öncelik verileceğini bildirdi.

5- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, Ankara DGM'nin 5 gün önce açlık grevine başlayan 18 milletvekili hakkında soruşturma açmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Açlık grevinin amaçlarından biri şiddete karşı parlamentoyu, halkı, tü.m kesimleri duyarlı kılmak, bu şiddetin hem Türk halkına, hem de Kürt halkına zarar verdiğini ortaya koymaktır" dedi.

6- ANAP'ta, Alternatif Genel Merkez adıyla oluşturulan büroda yapılan basın toplantısında, parti içi muhalefet olarak Konya Milletvekili Mehmet Keçeciler'in genel başkan aday adayı olduğu açıklandı.

Mehmet Keçeciler daha sonra adaylığı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kongre sonrası parçalanma olasılıklarına karşı önlem aldıklarını, 1983 ruhu ve programı ile hareket etmeyi planladıklarını" söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamaya göre, Tunceli'nin Aktuluk köyü kırsal kesimi ile Batman'ın Gercüş ilçesinde güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren 3 PKK'lı öldü.

Öte yandan, Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Çaygeçit köyü yakınlarında PKK militanlarının 2 eri öldürdükleri, 9 güvenlik görevlisini de yaraladıkları bildirildi.

8- İğdır Valisi Erdoğan İzgü, PKK militanlarınca dün bir kahvenin taranarak 4 kişinin öldürülmesi nedeni ile çıkabilecek olayları gözönünde bulundurarak, şehir merkezindeki ilk ve orta dereceli okulları bir gün süre ile tatil etmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

9- İzmir Valisi Kutlu Aktaş düzenlediği basın toplantısında, İzmir ve ilçelerinde meYdana gelen depremden, 262 konut ve işyerinin zarar gördüğünü açıkladı.

10- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Olağanüstü Hal Bölgesi'ne gönderilen bazı gazete ve dergilerin dağıtımının engellenmesi konusunda yaptığı açıklamada, birbirine düşman ve yasa tanımaz kişi ve örgütlerin engellemeleri yüzünden birçok yayının okuyucuya ulaştırılmadığını belirterek, "Hükümet ve onun emrindeki güvenlik güçlerine 'sorumluluklarını hatırlatıyor ve bu kötü olayın derhal önlenmesini talep ediyoruz" dedi.

Bu arada, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi de, Başbakan Süleyman Demirel, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve Devlet Bakanı Gök-berk Ergenekon'a birer telgraf çekerek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gazetelerin dağıtımının engellenmesine yönelik saldırı ve tehditlerin ortadan kaldırılmasını istedi.

11- İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Şubesi Başkanı Ercan Kanar yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin "insan hakları" konusundaki gerçekleri görmezlikten geldiğini belirterek, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir'i, insan hakları ihlalleri ve yargısız infazları kamuoyu önünde tarışmaya çağırdı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC'nin 9'ncu kuruluş yıldönümü dolayısı ile Lefkoşa'da verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada, barış istediklerini, ancak bu barışın Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü pahasına olamayacağını belirtti.

Denktaş, geçmişi hatırlayarak ve bir daha o günlerin gelmemesi için sağlam, güvenceli ve Türkiye'nin garantisini öngören bir barış yapabileceklerini söyledi.

New York görüşmelerinden sonra, Gali Belgesi'ndeki 100 maddenin 91'ini kabul ettiğini açıkladığına da işaret eden Denktaş, bu konuda "herşey bitti" şeklindeki söylentiler duyduğunu belirterek, "Şimdi Genel Sekreter'in raporu ve çıkacak kararı gördükten sonra değerlendirme yapacağız. Anavatan ile de görüştükten sonra gereken kararları alacağız" dedi.

13- Bosna-Hersek'te Sırp güçlerinin ülkenin orta kesimindeki Travnik kenti ve çevresindeki köylere geniş bir saldırı başlattıkları bildirildi.

Bu arada, başkent Saraybosna'dan tahliyesine karar verilen 700 kadar Sırp ile 500 Hırvat'ın BM araçları eşliğinde kentten ayrıldıkları bildirildi.

Öte yandan Bosna-Hersek'teki barış gücü komutanı General Philippe Moril-

lon ile Sırp güçlerinin komutanı Ratko Mladiç arasında sağlanan anlaşma uyarınca Barış Gücü'nün Kanadalı ve Fransız gözlemci ekiplerinin Bosna'nın batısındaki birçok yerleşim biriminde gözlem görevine başlayacakları bildirildi.

14- Sri Lanka Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Clancey Fernando başkent Colombo'da uğradığı bir suikast sonucu öldü.

15- Kolombiya silahlı kuvvetlerinin ülkenin güneyinde yaptığı operasyonlar sonucu toplam 80 gerillanın öldüğü bildirildi.

16- Küba Havayollarına ait bir uçağın Dominikan Cumhuriyeti'nde ormanlık bir alana düştüğü, ancak uçakta bulunan 14 yolcu ile 6 mürettebattan kurtulan olup olmadığı konusunda bir bilgi alınamadığı bildirildi.

17 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP grubunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı önemli ölçüde devre dışı bırakan by-pass yasa tasarısı ile ilgili görüşlerini bildirdi.

Süleyman Demirel, atamalarda karşılaştıkları engellemeler nedeni ile böyle bir tasarı hazırlamak zorunda olduklarını belirterek, 'Tayin mekanizmasındaki aksamalar otoritemizi zedeler hale geldi" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyonun ahenginin bozulmak istendiğini söyledi, inönü, muhalefet tarafından verilen gensoru önerilerinin de bu amacı taşıdığını belirterek, bunların koalisyonu bozucu etkisi olmadığını bildirdi.

Erdal İnönü, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen sınır ötesi harekatın başarıyla tamamlandığını bildirerek, "Bu harekatın, bir güvenlik bölgesi oluşturularak sonuçlandırıldığını umuyorum. İnanıyorum ki bu harekat, terörle mücadelede önemli bir kolaylık sağlayacaktır" dedi.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller, TOBB Başkanı Yalım Erez ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, 1993 yılında verilecek teşvikler için 15 trilyon liralık kaynak ayrıldığını Belirterek, "gelecek yıl özel sektöre çok iş düşüyor" dedi.

Tansu Çiller daha sonra, Gümrük Vergisi oranlarında da bir değişiklik yapılmadığını, sadece "netleştirmeye, sadeleştirilmeye" gidildiğini belirterek, "gümrük duvarının indirilmesinde sanayicinin desteği şarttır" dedi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki operasyonu sırasında örgüte büyük darbe vurulduğunu belirterek, PKK militanlarından temizlenen bölgede 60-70 dolayında karakol kurulacağını açıkladı.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün bütçeleri ele alındı.

Komisyonda konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, YÖK'ün birinci on yılının yeniden yapılanma dönemi olduğunu savunarak, "Artık, önyargısız, hoşgörülü bir YÖK anlayışını getirmeye çalışacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan da, "Amacımız idari otoriteye bağlı, ufku dar, başı eğik kişiler yetiştirmek değil, otoriteye saygılı, ama etkin insanlar yetiştirmek" dedi.

6- ANAP grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan ANAP Konya Milletvekili Mehmet Keçeciler, genel başkan adaylığı ile ilgili olarak, Mesut Yılmaz'ı istifaya çağırdı ve 30 Kasım Kongresi'nin seçimli yapılmasına olanak tanınmasını istedi.

7- Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Sarı, Kocaeli'nde yaptığı açıklamada, Kamu-İş'le 16 Temmuz 1992 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüş-

melerinde anlaşma sağlanamamasından dolayı, SEKA'ya ait iş yerlerinde çalışan toplam 9 bin 500 işçi adına grev kararı aldıklarını bildirdi.

8- İstanbul'un Sanayi mahallesinde, Beşiktaş Emniyet Amirliği'ne bağlı polis otosuna ateş açılması sonucu, 4 polis memuru şehit oldu.

9- Nusaybin-Cizre karayolunda askeri bir araca ateş açan PKK'lı teröristler bir eri şehit ettiler.

10- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Dr. Onur Öymen, Almanya'nın "siyasi mülteci akını"nı çözme sorununa yaklaşımı konusunda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin siyasi mülteci gönderen değil, kabul eden ülke olduğunu" vurgulayarak, Almanya'ya sığınma talebi ile gelenlerin tamamına yakınının aslında "ekonomik mülteci" olduğunu söyledi. Onur Öymen, Almanya'nın Türkiye'den gelen ve Kürt kökenli olduğunu söyleyen sığınmacıların çoğunu reddettiğini, ancak eyaletlerin yine de bu reddedilen sığınmacıları geri göndermek için değişik yasalar çıkardığını bildirdi.

11- Batı Trakya Türk toplumu liderlerinden Gürnülcine Milletvekili Sadık Ahmet, Norveç İnsan Hakları Derneği'nin davetlisi olarak Oslo'da yaptığı açıklamada, Yunan vatandaşlık yasasının 19'ncu maddesinin hala yürürlükte olduğu ve bu maddeye göre Türk olanların sırf Türk oldukları için, vatandaşlıktan çıkarıldıklarını, cemaat temsilcilerinin seçilemediğini, Türkiye'den gelen kitapların eğitimde kullanılmasının engellendiğini vurgulayarak, "Batı Trakya Türk toplumu kesinlikle asimile olmayacaktır. Türk toplumu, Türk olarak orada yaşamaya devam edecektir" dedi.

12- BM Güvenlik Konseyi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Belçikalı diplo-matlarca hazırlanan ve eski Yugoslavya'ya yönelik deniz ablukasını etkinleştirmeyi öngören karar tasarısını onayladı.

Brüksel'de açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner, 'Yugoslavya sorununa çözüm bulmada BM'nin öncülüğünü destekliyoruz. BM kararları ne gerektiriyorsa yapacağız" dedi.

İran, BM Güvenlik Konseyi'nden Bosna-Hersek'e yönelik silah ambargosunun kaldırılmasını istedi.

öte yandan Bosna Radyosu, Sargybosna'ya Sırplarca havan topu saldırısı düzenlendiğini ve en az 20 havan topu düştüğünü duyurdu. Ayrıca, Kuzey'de Gradacca'a dün gece düzenlenen bombardımanda çok sayıda sivilin öldüğü, yaklaşık 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Washington'da yapılan Ortadoğu Barış Görüşmeleri'ne katılan Suriye Heyeti Başkanı Muaffak El Allaf, İsrail Başbakanı İzak Rabin'in "barış sağlanması yönündeki çabalarında samimi olmadığını" söyledi ve ABD Başkanı Bill Clinton'un, Arap ülkelerinin barış sürecine destek olarak gördüklerPABD politikasını değiştirmemesini istedi.

14- Çin Başbakan Yardımcısı Zmu Rongji, Londra'daki Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, ülkesi ile İngiltere arasında yapılan 1984 anlaşması ile sağlanan siyasi görüş birliği sonuçsuz kalırsa, Hong Kong'un geleceği ile ilgili anlaşmayı bozma tehdidinde bulundu.

18 KASIM 1992

1- TBMM Başkan Vekili Fehmi Işıklar, HEP Milletvekillerini ziyaret ederek, açlık grevinin sona erdirilmesini istedi ve "Sizi hep birlikte TBMM'de görmek istiyoruz" dedi.

HEP Genel Başkanı Ahmet Türk de, eylemlerinin ölüm orucu olmadığını ifade ederek, "Makul süreye, arkadaşlarımızla birlikte karar vereceğiz" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, RP Tokat Milletvekili Ahmet Fevzi İnceöz ve 40 arkadaşı tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı'na sunulan 'Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine" dair kanun teklifini olumlu bularak, sigara içme yasağının kamu kurum ve kuruluşu niteliğindeki yerlerde uygulanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.

3- Ceza Mahkemeleri Usulü Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM'de kabul edildi.

Başbakan Süleyman Demirel, yasanın kabul edilmesinden sonra yaptığı açıklamada, CMUK'un terör suçlarında işkenceyi meşrulaştırdığı gerekçesi ile karşı çıkılan 31'nci maddesinin yeniden düzehlendiğini bildirdi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Ankara'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen güvenlik operasyonunun ardından sıranın yurt içindeki operasyonlara geldiğini belirterek, "İçeride de büyük operasyonlar olacak ve bunların kökü kazınacak" dedi.

Güneydoğu'daki sorunu "bölgesel sorun" olarak nitelendiren Doğan Güreş, "Güneydoğu'daki bölgesel sorunu, başkalarının söylediği gibi Kürt sorunu olarak nitelendirmiyorum. Yalnız, böyle göstermek için büyük bir çaba var. Bunun böyle gelişebilmesi için, Türkiye'de bir ayrımcılık olması gerekir. Ancak, Türkiye demokratik bir ülke. Burada öyle bir ayrım yok" dedi.

5- SHP Parti Meclisi tarafından yeniden belirlenen MYK, görev bölümü için Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı.

Toplantının açılrşında konuşan Erdal İnönü, hükümetin bir yıl içinde önemli ve kalıcı icraatlar yaptığını belirterek, "İktidar dönemimizin dörtte birini tamamladık, Kalan dörtte üçünde de vaatlerimizi gerçekleştirmek için çalışmak durumundayız" dedi.

Erdal İnönü, daha sonra açlık grevini sürdüren HEP milletvekillerinin grevi bırakarak, Meclis çalışmalarına katılmalarını istedi.

6- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı'na, SHP Kırşehir Milletvekili Sabrj Yavuz seçildi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, New York'ta KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu arasında yapılan görüşmelerde tarafların konumlarını ortaya koyması için "yararlı egzersizler" yapıldığını belirtti ve Genel Sekreter Butros Gali'nin de tarafların konumlarını saptama ve anlama olanağı

bulduğu değerlendirmesini yaptı.

Büyükelçi Filiz Dinçmen, görüşmelerin mart ayına ertelenmesinin Ankara tarafından olumlu karşılandığını bildirerek, Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusunda alması gereken kararın, "serbest müzakere sürecinin önünü kapamayacak ve iki kesimin görüşme sürecine yardımcı olacak" bir karar olması gerektiğinin düşünüldüğünü söyledi.

8- Genel Maden-İş Sendikası, 27 Temmuz'da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Türkiye Taşkömürü Kurumu işyerlerinde grev kararı aldı.

9- TOBB Başkanı Yalım Erez, TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınması için gerekli iktisadi ve sosyal tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Erez, özelleştirmenin başarısı için de yetkili tek bir kurumsal yapının oluşturulması gerektiğini söyledi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Bitlis'te yaptğı açıklamada, PKK'nın Kuzey Irak'ta bir darbe yediğini, belirterek, "Şimdi sıra içeride, 1992 yılında başlatılan iç teröre dönük çalışmalar daha büyük boyutlarda devam edecektir" dedi.

Bu arada, İğdır'ın Aralık ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda bir er şehit oldu, 5 er de yaralandı.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde de PKK adına bildiri dağıttıkları belirlenen 9 kişinin yakalandığı bildirildi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

12- Uluslararası Yol Federasyonu'nün, basına açıklanan raporunda, Türkiye ve Letonya'daki karayollarının dünyadaki en tehlikeli yollar oldukları bildirildi.

13- BM nezdindeki Türkiye daimi temsilcisi Büyükelçi Mustafa Aksın, dün BM'de bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'nin Bosna-Hersek'teki durum karşısında kayıtsız kalamayacağını bildirdi ve "Bosna'daki olayları önümüzdeki haftalarda da çok yakından izlemeye devam edeceğiz. Şayet BM kararlarına uyulmadığını ve ihlallerin devam ettiğini gözlemlersek, yeniden Güvenlik Konseyi'ne başvuracağız" dedi.

14- Belçikalı Parlamenter Raymond Dury'nin hazırladığı ve Türkiye-AT ilişkilerini konu alan rapor, dün Avrupa Parlamentosu'nda tartışıldı.

Dury, parlamentoda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgede istikrar unsuru olduğunu belirterek, topluluğun Ankara ile olan ilişkilerini geliştirmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Raymond Dury, Türkiye'deki insan hakları ihlallerini görmezlikten gelmediğini, ancak koalisyon hükümetinin işbaşına gelmesinden sonra ülkede önemli gelişmelerin gözlendiğini hatırlattı ve Türkiye ile olan ilişkileri yeni bir perspektife oturtma zamanının geldiğini söyledi.

15- Pakistan'da anamuhalefet lideri Benazir Butto ve taraftarlarının seçim isteği ile düzenledikleri gösteriye, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Üzerine ateş açılan muhalefet lideri Butto'nun çelik yelek sayesinde ölümden kurtulduğu ve Benazir Butto ile bazı politikacıların gözaltına alındığı ve başkent islamabad'a girmelerinin yasaklandığı, Benazir Butto'nun da Karaçi'ye gönderildiği bildirildi.

16- BM'nin, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'ya uygulanan ekonomik yaptırımları sertleştirme kararının ardından, ABD hükümeti, yeni Yugoslavya'ya karşı uygulanan deniz ambargosuna etkin bir biçimde katılmaya kararlı olduğunu bildirdi.

17- Bulgaristan Başbakanı Filip Dimitrov, Sofya'da yaptığı açıklamada, "Sırbistan'dan Makedonya'ya yönelik ciddi bir tehdit vardır. Umarım, sorunları çözmek için savaştan başka bir yol bulunabilir" dedi.

Filip Dimitrov, Hak ve özgürlükler Hareketi ile yürüttüğü yeni hükümeti oluşturma görüşleri konusunda da "Bir noktayı çok önemli buluyorum. Mesele, Hak ve özgürlükler hareketi ile benim partim olan Demokratik Güçler Birliği'nin birbirinden hoşlanıp hoşlanmaması değildir. Mesele, birbirini karşılıklı anlamanın ve adil işbirliğinin gerekliliğidir" dedi.

18- Peru'da Aydınlık Yol gerillaların Lima'da bir otomobili bombalaması sonucu iki kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi. ".

19 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a ekonomi konusunda bir brifing verildi, özal, brifing sırasında kendisine anlatılan ekonomik tabloyu beğenmediğini belirterek, hükümeti cesur kararlar almaya çağırdı. KiT'lerin tamamının özelleştirilmesi gerektiğini savunan Cumhurbaşkanı Turgut özal, "Gerekire, ekonominin bununla düzelmesi mümkün olacaksa, buralarda çalışan 500 bin kişi işten çıkarılır" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TOBB Başkanı Yalım Erez'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Cindoruk, birliğin, ekonomide, ticarette, sanayide önder bir kuruluş ve yol gösterici olduğunu belirterek, 'TOBB sadece meslek çıkarlarını korumaz, gerektiğinde hükümetlere yol göstericidir" dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, hükümetin bir yılını değerlendirdi.

Başbakan Süleyman Demirel, koalisyon hükümetinin çok uyumlu çalıştığını, sorunların çağdaş bir şekilde çözümlendiğini" söyledi Demirel, çalışma yaşamına ilişkin düzenlemelere de değinerek, kamu çalışanlarının sendika kurma hakkını da içeren ILO Sözleşmeleri'nin biran önce TBMM'den geçireleceğini kaydetti.

Devlet Bakanı Şerif Ercan da konuşmasında, vergi tahsilatının artırılması gerektiğini belirterek, yeni vergi getirmekten çok, mevcut yasaların öngördüğü vergileri eksiksiz toplamanın önemli olduğunu söyledi.

Toplantıda, Maliye v6 Gümrük Bakanı Sümer Oral, vergi reform taslağına ilişkin bilgi verdi. Teknik ayrıntılara girmek istemediğini belirten Oral, taslağı tartışmaya açmaya hazır olduklarını söyledi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, özel bir televizyoda yayınlanan "32'nci Gün" programında yer alan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman öcalan ile yapılan söyleşinin "tek yanlı olduğu ve karşıt görüşlere yer vermediği" gerekçesi ile programın yapımcısı ve sunucusu Mehmet Ali Birand hakkında, Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın. Gönen, Ankara'da yaptığı açıklamada, Çocuk Haklan Sözleşmesi ile Çocuk Mahkemeleri yasa tasarısının genel kurul gündemine alındığını belirterek, 'Türk çocuklarının da dünya çocuklarıyla aynı haklara sahip olması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, yükseköğretim kurumlarında ikili öğretim yapılmasının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edilmesi ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, "İkili öğretimin yürürlüğe girmesi ile öğrencilerimiz batılı ülkelerin kapılarını zorlamak durumunda kalmayacaktır" dedi.

7- Türkiye'nin, Bosna-Hersek'teki çatışmaların olası bir Balkan savaşına dönüşmemesi amacıyla bakanlar düzeyindeki toplantı isteğine, zirveye çağrılan ülkelerden Avusturya'nın olumlu yanıt verdiği, Yunanistan'ın ise zirveye katılmayacağı açıklandı.

8- HEP Milletvekilleri, "parlamentoyu ve kamuoyunu, uygulanan şiddet ve baskıya karşı duyarlı kılmak" gerekçesi ile başlattıkları açlık grevini 8'nci gününde sona erdirdiler.

Açlık grevinin sona ermesi ile bir basın toplantısı düzenleyen HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Amacımız, barışçıl bir ortamın sağlanması, işlevsiz ve varolan sorunlar karşısında parlamentonun duyarlı olması, çözümü askere havale etmiş hükümetin noter durumundan kurtarılması, şiddet ve baskının bütün yönleri ile kamuoyuna aktarılmasıdır. Bu açlık grevimiz, amacına ulaşmıştır" dedi.

9- Avrupa Parlamentosu'nda, Kuzey Irak'taki durum ile ilgili olarak Sosyalist Grup adına İngiliz Parlamenter Stanley Newens tarafından hazırlanan karar tasarısı kabul edildi.

Kararda, Türkiye'ye "Kuzey Irak'ta sürdürdüğü operasyonlara son vermesi ve askerlerini çekmesi" çağrısında bulunuldu.

Avrupa Parlamentosu, kabul edilen karar tasarısının bir ekinin Türk hükümetine ve bütün Kürt gruplarının temsilcilerine gönderilmesini kararlaştırdı.

10- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov ile Gürcistan Dışişleri Bakanı Aleksandr Çikvaidze tarafından, Bakü'de iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasını öngören bir protokol imzalandı. Bu protokole ek olarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan bir anlaşmanın da imzalandığı bildirildi.

11- Tacikistan Güvenlik Bakan Yardımcısı Curabek Aminov, dün gece başkent Duşanbe'de, kimliği bilinmeyen kişilerin açtığı ateş sonucu öldü.

12- Pakistan'da dünkü gösteriler sırasında gözaltına alınan ve uçakla Kara-çi'ye gönderilen eski Başbakan Benazir Butto, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Navvaz Şerifin uyguladığı "devlet terörü" ile mücadele edeceğini söyledi.

13- Libya lideri Muammer Kaddafi, Genel Halk Kongresi'nde yaptığı konuşmada, silahlanmaya yatırdıkları paranın azımsanmayacağını belirterek, 20 yıl içinde silahlanmaya 23 milyar dolar harcadıklarını açıkladı.

14- Dünya Sağlık örgütü (WHO) eski Yugoslavya özel temsilcisi Sir Donald Acheson, Zagrep'te yaptığı açıklamada; Bosna-Hersek'te tifo salgınının, bir süre önce Sırp milisler tarafından işgal edilen Jajce kentine sıçradığını bildirdi. Acheson; Zenica, Travnit ve Tomislavgrad kentlerine giden Bosnalı mültecilerde de tifo vakasının belirlendiğini belirtti.

20 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, İktisadi Araştırma Vakfı ve Milliyet Gazete-si'nce düzenlenen "Ekonomi Yönetimi ve Basın" konulu seminerde yaptığı konuşmada, basının kamuoyu yaratabilme, kamuoyunu etkileyebilme konusunda büyük görevler üstlendiğini belirtti.

Demirel, ekonomi basınının sağlıklı bilgi, veri edinmede sıkıntı çektiğini, devletin ekonomik politikalarının yürütülmesinde basının rolünün açık olduğunu ancak, ekonomi basınının da sansasyon yaratacak haberler kullanma alışkanlığından kurtulması gerektiğini söyledi.

2- Milli Güvenlik Kurulu, PKK militanlarına "teslim olun" çağrısı yaptı. MGK, PKK militanlarının bu çağrı ile son kez uyarıldığını belirterek, "Adil ve bağımsız Türk yargısına sığınsınlar" şeklinde görüş bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Ankara'da yaptığı açıklamada, PKK'ya karşı iç harekatın her an başlayabileceğini bu amaçla da sınır ötesi harekata katılan 4 tugayın geri çekilerek dinlendirildiğini bildirdi.

Orgeneral Güreş, sınır ötesi harekat sırasında PKK'nın Cudi dağlarına sızdığının saptandığını ve iç harekatın başta Cudi olmak üzere, Hani, Lice ve Kulp ilçelerinde gerçekleştirileceğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, koalisyon ortakları arasında uzun süredir sıkıntı yaratan ve yargıda reform getirmesine karşın hukukçular tarafından karşı çıkılan Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'n-da (CMUK) yapılan değişiklikleri savunarak, "Bu yasa, bir reform niteliğindedir. Bu yasa ile işkence söz konusu edilemeyecektir" dedi.

Oktay, yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte artık Türkiye'nin insan hakları ihlalleri ile suçlanamayacağını ifade etti.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin birinci yılını değerlendirdi.

Koalisyon hükümetini dış güçlerin kurduğu "taklitçi" partiler olarak nitelendiren Necmettin Erbakan, hükümetin, partizanca tayinler yaptığını ve DYP'li seçile-memiş milletvekilleri adaylarının devlet dairelerinde görev aldıklarını ileri sürdü ve bu konuda bir soru önergesi hazırladıklarını söyledi.

6- BM Türkiye Temsilciliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Tuğrul Kurşunlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, BM şemsiyesi altında Kuzey Irak'a yapılacak olan yardım için ilk konvoyda 24 kamyon bulunacağını ve bu kamyonların Diyarbakır'da gümrük kontrollerinin devam edeceğini bildirdi.

7- Haftalık Gerçek Dergisi Diyarbakır temsilcisi Namık Tarancı, silahlı bir kişinin saldırısı sonucu öldü.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Başbakan Süleyman Demirel'e bir telgraf çekerek, katillerin bir an önce yakalanmasını istedi.

Bu arada Güneydoğu ve Çukurova Gazeteciler Cemiyetleri de. olayı kınadılar.

8- Batman'ın Sason ilçesinde 9 kişi, PKK militanları tarafından kaçırıldı, İstanbul'da PKK'ya yönelik olarak düzenlenen operasyonlarda, 13 kişi yakalandı.

Ankara, Bursa ve Samsun'da düzenlenen operasyonlarda yasadışı örgütlere üye oldukları belirtilen 60 kişi yakalandı.

9- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'nin Batı Avrupa Birliği'ne (BAB) üyeliği için Roma'da düzenlenen imza töreninden sonra yaptığı konuşmada, BAB üyesi ülkelere, Türkiye'nin birliğe katılımı ile ilgili gösterdikleri yakın destek için teşekkür ederek, Türkiye'nin bir NATO üyesi"olarak Avrupa'nın savunmasına bugüne kadar yaptığı katkıları bundan sonra da BAB çatısı altında sürdüreceğini söyledi.

10- Federal Almanya'da yasadışı terör örgütü PKK'nın askeri kolu Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi (ERNK) tarafından Bonn'da gerçekleştirilen seçimler, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı.

Federal İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Roland Bachmeier yaptığı açıklamada, Eyaİet İçişleri Bakanlıklarının konu ile tek tek ilgileneceklerini ve seçimi düzenleyenler ile seçime katılanların, Yabancılar Yasası'na aykırı davranışta bulundukları gerekçesiyle cezalandırılacaklarını bildirdi.

21 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Türk Demokrasi Vakfı'nca düzenlenen "Ekonomik Alternatifler Üzerine Tartışmalar" adlı seminere konuşmacı olarak katıldı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, dünyadaki ekonomik değişmelerin, piyasa ekonomisinin sosyalist ekonomiden üstün olduğunu kanıtladığını belirterek, Türkiye'nin son 10 yılda çok gelişme gösterdiğini kaydetti. Özal konuşmasında, Türkiye'nin en büyük iki sorununun KİT ve sosyal güvenlik sistemi olduğunu belirterek, koalisyon iktidarlarının statükocu yapısı nedeni ile değişiklik yapamayacağını söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, hükümetin birinci yılını doldurması nedeni ile bir basın toplantısı düzenlediler.

Hükümeti değerlendirmenin bir şablonu olduğunu ve bu değerlendirmede, "objektiviteden öte sübjektivitenin hakim olduğuna" işaret eden Başbakan Süleyman Demirel, koalisyon hükümetinin, Türkiye'ye siyasal liberalizm getirdiğini belirtti ve koalisyonun, "tek parti hükümeti olacak kadar uyum içinde çalıştığını" bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Ankara'da yaptığı açıklamada, Sırbistan'ın sürekli taviz aldığını belirterek, Bosna-Hersek'teki olayların önlem alınmaz ise Kosova'ya, Makedonya'ya sıçrayabileceğini ve Balkan Harbi'nin çıkabileceğini söyledi.

4- Mardin'in Derik ilçesi kırsal alanında operasyon düzenleyen güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 1 er şehit oldu, 2 er de yaralan: di.

Batman'da bir aracın taranması sonucu bir kişi öldü. Şırnak'ın Silopi, Bingöl'ün Adaklı ilçelerinde güvenlik kuvvetleri ile PKK'iı militanlar arasında çıkan çatışmada 2 PKK'iı öldü.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

6- BAB Siyasi Komisyonu tarafından hazırlanan 'Türkiye" başlıklı raporda, Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan yararlanan Suriye'nin, Bekaa'daki kampı kapattıktan sonra, Türkiye sınırı yakınlarında PKK için yeni eğitim kampları kurduğu, Irak'ın da Bağdat yakınlarında bir PKK kampı bulunduğu belirtildi.

7- Bosna-Hersek'in Tuzla kentine yapılan bir Sırp bombardımanı sırasında bir gaz tesisinin isabet aldığı bildirildi.

Bu arada, NATO, BM Güvenlik Konseyi'nin, eski Yugoslav Cumhuriyetleri'ne ambargo uygulanmasını öngören kararlarının daha etkin uygulanması için operasyonlara başlama kararı aldı.

BAB da Sırbistan ve Karadağ'a uygulanan ambargoyu Adriyatik Denizi'nde sıkı bir şekilde denetlemeyi taahhüt etti.

8- Pakistan'ın Ravalpindi kentinde gösteri düzenleyerek, hükümet karşıtı konuşma yapan Demokratik Halk İttifakı liderlerinden Malik Kasım'm tutuklandığı bildirildi.

Bu arada eski başbakan Benazir Butto dün bir açıklama yaparak, yeni seçimler yapılana ve hükümet değişene dek gösteriler düzenlemeyi sürdüreceklerini, hükümeti protesto etmek amacı ile yarın Karaçi'den başlayıp Ravalpindi'den geçerek başkent İslamabad'a dek iki günlük bir gezi yapacaklarını bildirdi.

Öte yandan, hükümet Benazir Butto'nün bu açıklamasından sonra yaptığı yazılı açıklamada, bu geziye izin vermeyeceklerini bildirdi.

22 KASIM 1992

1- Bir günlüğüne İngiltere'ye gidecek olan Başbakan Süleyman Demirel, ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, İngiltere ve Türkiye ilişkilerinin çok iyi durumda olduğunu ve İngiltere'nin Türkiye ile ilişkilere önem verdiğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, hükümetin bir yılını değerlendirmek üzere Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümet ortaklarının başlıca kaygısının Türkiye'yi iyi idare etmek değil, birbirlerini iyi idare edip, durumlarını korumak olduğunu öne sürerek, "1993 yılında bu hükümetin dağılması, koalisyonun çökmesi mukaddderdir" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, "Bilim ve Teknoloji Bakanları Toplantısına katılmak üzere Kuveyt'e gitmeden önce yaptığı açıklamada, toplantının Üçüncü Dünya Bilimler Akademesi'nce düzenlendiğini, akademinin amacının gelişmekte olan ülkelerin bilimsel çalışmalarını desteklemek olduğunu söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, SHP Kartal İlçe ör-gütü'nün düzenlediği "Çalışma Yaşamında Demokratikleşme" konulu konferansta yaptığı konuşmada, 1993 yılının, memur sendikacılığı ve kamu çalışanlarının sorunlarının çözüleceği bir yıl olacağını söyledi.

5- HEP Genel Başkanı Ahmet Türk, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın HEP Milletvekillerini telefonla arayarak talimat verdiği yolundaki haberlerle ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, böyle bir olayın mümkün olmadığını belirtti ve "Biz, bir açlık grevi yaptık. Şiddetin durmasıyla ilgili olarak duyarlılığımızı ortaya koyduk. İlgili haber, bunun önünü kapatmak için hazırlanmış bir senaryodur" dedi.

6- Islahatçı Demokrasi Partisi'nin 2'nci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Birlik ve Barış Partisi, Bayrak Partisi ve Millet Partisi'nin IDP'ye katılma kararı alındı. Yapılan tüzük değişikliği ile IDP'nin adı Millet Partisi olarak değiştirildi.

7- Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bir polisin PKK militanlarınca şehit edilmesinin ardından gerçekleştirilen operasyonda 2 kadın PKK'lı öldü.

Erzurum'da PKK'nın il komitesini oluşturduğu belirtilen 7'si kadın 24 kişi yakalandı.

Diyarbakır, Bitlis, Şırnak ve Tunceli'de gerçekleştirilen operasyonlarda da 16 PKK'lı tutuklandı.

8- İstanbul'un Beyoğlu semtinde akşam saatlerinde 25-30 kişilik bir grubun attıkları molotof kokteyllerinden bazı mağaza ve bankalar zarar gördü.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, raporu, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'ya, Güney Kıbrıs'ta yapılacak başkanlık seçimlerini kazandırmak amacı ile hazırladığını söyledi.

Rauf Denktaş, bu rapor ışığında, mart ayına ertelenen görüşmelere gidilmemesi düşüncesinde olduğunu, ancak buna Cumhuriyet Meclisi'nin karar vereceğini açıkladı.

10- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye, İran ve Suriye dışişleri bakanlarının 14 Kasım'da Ankara'da yaptıkları toplantının "ulusal egemenliğe açık ve aşırı bir müdahale" niteliği taşıdığını bildirdiler.

11- Brüksel'deki NATO Karargahı'ndan yapılan açıklamaya göre, BM Güvenlik Konseyi'nin 713 ve 757 sayılı kararları uyarınca Sırbistan ve Karadağ'a uygulanan ambargonun denetlenebilmesi için eski Yugoslavya karasularında seyreden tüm gemilerin durdurularak arama çalışmalarına başlandığı bildirildi.

12- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenilerin Dağlık Karabağ'ın kuzeyinde ve güneyinde Azeri kuvvetlerine karşı yeni bir saldırı başlattıklarını duyurdu.

Bu arada, Ermenistan Dışişleri Bakan Vekili Armen Kirakosyan, Bağımsız Devletler Topluluğu üyeleri dışişleri-'bakanlarına birer mektup göndererek, Ermenistan'ın dünya ile kesilen ulaşımının yeniden sağlanması için çaba göstermelerini istedi.

13- Libya'nın, Lockerbie faciası ile ilgili olarak suçlanan iki Libyalıyı teslim etmeye hazır olduğu bildirildi.

14- Küba'da bulunan son Rus tugayına mensup askerlerin, iki ülke arasında varılan anlaşma uyannca bu ülkeden çekilmeye başladıkları bildirildi.

15- Hindistan'ın Assam eyaletinde meydana gelen iki ayrı patlamada toplam 40 kişinin öldüğü bildirildi.

23 KASIM 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Cindoruk yaptığı konuşmada, 12 Eylül'den sonra kapatılan siyasi partilerin tek tek açıldığını vurgulayarak, "1993 yılı, Türkiye'nin demokratik yapısını içine daha iyi sindireceği bir yıl olacaktır. Meclis de, demokrasimizi ve yeniden siyasal yapılanmamızı sağlayacak yasalar çıkaracaktır. Sizler de biraraya gelip, siyaset yasaklarını kaldırmalısınız. Bunu temenni ediyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, sadece siyasal partilerin açılması ile demokratikleşme beklentilerinin gerçekleşmeyeceğini söyleyerek, "Siyasi Partiler Yasası en kısa zamanda daha az düzenleyeci bir anlayışla şekillendirilmeli. Tüm kısıtlamalar kaldırılmalıdır" dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller, İstanbul Ticaret Odası'nı ziyaret etti. Çiller, ziyaretinin amacının, 1993 yılında özel kesimi yatırım ve ihracata yönlendirme konusundaki mesajı, bütün sanayiye çok net biçimde duyurmak olduğunu belirterek, 'Teşviklerin sektörel dağılımında sanayicilerin görüşlerini alacaklarını" söyledi. ,

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Ankara'da bulunan Türkmenistan Eğitim Bakanı Bayram Nuri Sahatov ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Türkmenistan'ın bağımsızımı tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatarak, "İ-kili ilişkilerin bu aşamadan sonra başladığını ve Türkiye'nin şubat ayında Türk Cumhuriyetleri ile imzaladığı eğitim işbirliği protokolü çerçevesinde orta ve yükseköğrenim görmek üzere 1600 Türkmenistan gencinin dün Türkiye'ye geldiğini ve çeşitli illerdeki yurtlara yerleştirildiğini" söyledi.

Türkmenistan Eğitim Bakanı Bayram Nuri Sahatov da, ülkelerindeki eğitim sorununun çözümü için Türkiye'nin büyük gayret gösterdiğini belirterek, bu yardımların sözde kalmayarak gerçekleşmesinden memnunluk duyduklarını söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Balkanlardaki kamplaşmaya dikkat çekerek, Arnavutluk, Yunanistan ve Bulgaristan'ın tavırları arasındaki uyumsuzlukların "istikrarsız olan Balkanlardaki tehlikeli tabloyu büsbütün maceralara açtığı" görüşünü savunarak, Bosna-Her-sek'teki saldırıların Kosova ve Sancak'a yayılmasının tehlikeli bir durum olacağını söyledi.

Nevzat Ayaz, daha sonra Güneydoğu Anadolu'daki huzursuzluğun ana nedeninin PKK olduğunu belirterek, bölgede asıl sorumluluğun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nda olmasına karşın, MGK'-nın tavsiyesi ve Başbakanlık talebi uyarınca Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bazı unsurlarının bölge içi ve sınır ötesi operasyonlarda görevlendirildiğini bildirdi.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, kitap yakma ve toplatma olayının ülkenin gündeminden çıkarılacağını belirterek, basılı olarak düşüncenin yayılmasını engelleyen ve kitapların yasaklanmasına neden olan Terörle Mücadele Yasası'nın 6, 7 ve 8'nci maddelerinin değiştirileceğini bildirdi.

6- HEP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Kılıç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, bir gazetede yer alan ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın HEP'e talimat verdiğini iddia eden haberin senaryo olduğunu belirterek, "Haber, tamamı ile HEP'in barışçı eyleminin önünün kesilmesine, taraftar bulmasını engellenmesine Ve Anayasa Mahkemesi'nde görülen kapatma davasına gerekçe yaratmaya yöneliktir" dedi.

7- Eczacıbaşı Bilimsel Araştırma ve Ödül Fonu tarafından 5 yılda bir verilen tıp ödülüne bu yıl layık görülen ve çalışmalarını Zürih'te sürdüren Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e ödülü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından verildi.

8- Diyarbakır'da özgür Gündem Gazetesi'nin dağıtımını yapan araca kimlikleri belirlenemeyen kişilerce düzenlenen saldırıda bir muhabir yanlandı.

9- "Devlet Sanatçısı" unvanlı, tiyatro sanatçısı Vasfi Rıza Zobu İstanbul'da öldü.

10- Başbakan Süleyman Demirel, Londra'da İngiltere Başbakanı John Majör ile bir görüşme yaptı. Demirel görüşmede, Bosna-Hersek için bir yaptırım gücüne ihtiyaç duyulduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak Türkiye'nin bir Balkan Konferansı düzenleyeceğini bildirdi.

İngiltere Başbakanı John Majör da görüşmede, Kuzey Irak'ta bir Kürt devletinin kurulmasına kesinlikle karşı olduklarını belirterek, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılması taraftarı olduklarını söyledi.

11- İngiltere'de bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İngiliz Sanayiciler Konfederasyonu'nün düzenlediği Türkiye Semineri'nde yaptığı konuşmada, Balkan ülkelerinin İstanbul'da bir araya gelecekleri zirve hakkında açıklamada bulunarak, Yugoslavya krizinden bu yana ilk kez Balkan ülkelerinin beraber bölge sorunlarını kendilerinin tartışacağını söyledi ve "Bu konferans, herhangi bir ülke veya kişiye karşı değil. Ancak saldırgan varsa, onu tartışırız" dedi.

12- Almanya'da ırkçı Neo-Naziler'in dün gece Mölln kasabasında Türklerin kaldığı iki apartmanı kundaklamaları sonucu iki kadın ile 10 yaşında bir çocuk öldü. '

Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Almanya'da dün gece üç Türk vatandaşının ölümü ile sonuçlanan saldırıyı sert bir dille kınadı ve suçluların en kısa zamanda yakalanıp cezalandırılmasını istedi.

Öte yandan, Londra'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, Almanya'da meydana gelen olayın son derece üzücü olduğunu belirterek, "Alman makamlarının bu çeşit hadiseleri önlemek için lazım gelen önlemleri almalarını millet olarak istiyoruz" dedi.

Bu arada, Avrupa Parlamentosu'nün Yeşiller Grubu'ndan olan Alman Parlamenter Claduia Roth, İçişleri Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, Türklere yönelik bu tür saldırıları Avrupa Parlamentosu'nun gündemine getireceğini ve saldırıya uğrayanların yanında demokratik mücadele vereceğini söyledi.

13- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Türkiye Mahalli Yönetimler Derneği'nin Lapta'da düzenledikleri "Belediyelerimizin Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu seminerde yaptığı konuşmada, z-amanın lehlerine çalıştığını belirterek, "Bugün, KKTC'yi tanımayan dünya, yarın tanımak zorunda kalacaktır. Çünkü New York'ta başlatılan ve devam ettirilen görüşmelerde bir sonuca varmak mümkün değildir" dedi.

14- Eski Yugoslavya'ya uygulanan ambargoyu BM adına denetlemek üzere Adriyatik Denizi'nde bulunan Batı Avrupa Birliği donanmasına bağlı Belçika ve İspanya'ya ait savaş gemilerinin, ambargoyu ihlalinden kuşkulanılan Suriye ve Slo-venya bandıralı iki gemiyi durdukları bildirildi.

24 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile yayımladığı mesajda, öğretmenlerin bütün .insanların üzerinde ödenmesi çok güç hakları bulunduğunu belirterek, "Böylesine kutsal bir mesleğin fedekar mensupları hergün hatırlanmaya layıktır" dedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, 24 Kasım öğretmenler Günü dolayısı ile Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan başkanlığında bir grup öğretmeni kabulde yaptığı konuşmada, eğitimin demokrasi ile koşut olduğunu belirterek, "Çocuklarımıza, hem demokratik bir eğitim vermek, hem de demokrasi sevgisi aşılamak zorundayız. Gençleri, hem cumhuriyetçi, hem demokrat, hem de laik yetiştirmeliyiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan da yaptığı konuşmada, ülkenin dört bir yanında çeşitli güçlükler altında çalışan öğretmenlerin, çağın getirdiği eğitim teknolojisini kullanarak, çocukları 2000'li yıllara taşımaya çalıştığını söyledi.

Bu arada, İstanbul'daki Öğretmenler Günü kutlamaları, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun yaptığı bir konuşma ile açıldı. Kozakçıoğlu konuşmasında, "Öğretmenlik, sadece öğretmek eğitmekjdeğil, toplumun geleceğini hazırlamaktır" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı'na yeni seçilen Kırşehir Milletvekili Sabri Yavuz ile Komisyon üyelerini kabulde yaptığı konuşmada, insan haklarının Meclis'in temel görevleri arasında olduğunu belirterek, geçen dönem önemli çalışmalar yapan komisyonun bundan sonra daha da kapsamlı çalışmalar yapacağına inandığını söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, Güney ve Doğu Anadolu'da, PKK'ya karşı planlanan iç harekatın fiilen başladığını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen, Almanya'da Neo-Naziler tarafından öldürülen 3 Türk ile ilgili olarak, Alman Büyükelçisi Oesterhelt'in Dışişleri Ba-kanlığı'na çağrıldığını ve 'Türk hükümetinin, bu gelişmelerden duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, saldırıları şiddetle kınadığını ve yabancıların can ve mal güvenliğinin sağlanmasına yönelik yeni yasal önlemler alınmasını istediğini" bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilgin Unan, Türkiye'nin girişimi ile düzenlenen Balkan Zirvesi hakkında basına yaptığı açıklamada, "İstanbul Konferansı" adıyla anılan Balkan Zirvesi'nin eski Yugoslavya Federasyonu cumhuriyetlerinden Bosna-Hersek ve Hırvatistan'da yaşanan iç savaşın diğer bölge ve cumhuriyetlere sıçramasını önlemek ve Balkanlar'da bloklaşmanın oluşmasının önüne geçmek için ne tür çabaların gösterilebileceğini tartışmak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

6- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, dün İstanbul'da gerçekleştirdikleri toplantının ardından yayımladıkları bildiride, basındaki ekonomik bunalımın yanısıra tekelleşme tehlikesinin de baş gösterdiğine dikkat çekerek, artık yalnızca gazetecilik yaparak yaşamanın güçleştiği belirtildi ve anti-tekel yasasının çıkarılması istendi.

7- Siirt'in Silvan ilçesi Emniyet Müdürlüğü'ne dün gece bir grup PKK'lı tarafından saldırı düzenlendiği, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

8- İngiltere Başbakanı John Majör'un davetlisi olarak Londra'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel, televizyonda yaptığı konuşmada, Uluslararası Af Örgütü'nün, Türkiye'de işkence ve cinayetlerin devam ettiği iddialarına karşılık olarak, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görevi halkını korumaktır, katletmek değildir" dedi. Demirel, daha sonra Türkiye ile Orta Asya Cumhuriyetleri ile il'şkilere de değinerek, Türkiye'nin bu ülkelerle Avrupa arasında köprü oluşturduğunu söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, AT Komisyonu Başkanı Jacques Delors ile temaslarda bulunmak üzere sabah Brüksel'e gitti. Demirel görüşmelerini tamamladıktan sonra, Brüksel Uluslararası Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, AT Komisyonu Başkanı Delors ile temasların son derece başarılı geçtiğini belirterek, Türkiye-AT ilişkilerinin -en üst düzeyde geliştirilmesi yönünde Ortaklık Konseyi çerçevesinde Türkiye'nin batı değerlerini korumakta kararlı olduğunu bildirdi.

9- Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarında Mölln kasabasında Türklerin kaldığı iki apartmanın kundaklanması sonucu üç kişinin ölmesi ülke çapında tepkilere yol açtı.

Almanya Cumhurbaşkanı Riehard Von Weizsaecker yaptığı açıklamada, Alman vatandaşlarını yabancı düşmanlığı ve ırkçı saldırılar karşısında uyanık olmaya davet ederek, "İnsani görevlerimizi unutmamalıyız, bu olay çevremizdekilere ve komşularımıza ne derece dikkat etmemiz gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bunun böyle gitmeyeceği herkes tarafından bilinmelidir" dedi.

Bu arada, Almanya Başbakanı Helmuth Kohl da, Mölln'de dün gece yaşanan facianın "son derece üzücü ve utanç verici olduğunu" belirterek, saldırganların en kısa zamanda yakalanarak ağır cezalara çarptırılmasını istedi.

10- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin iktidardaki Baas Partisi yetkilileri ile yaptığı görüşmede, Kuzey Irak'ı terketmeyeceklerini bildirerek, "Bu topraklar bize ait, halkı da bizim halkımızdır" dedi.

Öte yandan Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, ülkesine ağustos 1990 tarihinden bu yana uygulanan uluslararası ambargoyu "son derece haksız" diye nitelendirerek kınadı ve kaldırılmasını istedi.

11- Tacikistan İçişleri Bakanı Emrah Şah Goldas, düzenlediği basın toplantısında, ülkede 6 Haziran'da başlayan iç savaşta bugüne kadar toplam 50 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

12- Sri Lanka'da, ayrılıkçı Tamil gerillaları ile hükümet birlikleri arasında çıkan çatışmalarda 79 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Güney Çin Havayollarına ait bir uçağın dfuilin yakınlarında düştüğü ve 141 kişinin öldüğü bildirildi.

25 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Edirne ve Trakya'da çeşitli tesislerin açılış ve Edirne'nin kurtuluş törenine katıldılar.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Ankara'da yaptığı açıklamada, dünyada meydana gelen son gelişmelerin 'Türkiye'yi kanat ülke konumundan çıkardığını ve risk merkezi bir ülke haline getirdiğini" söyledi.

3- Bosna-Hersek ve Hırvatistan'da yaşanan çatışmaların Balkanlardaki diğer bölgelere yayılmasının engellenebilmesi amacı ile gerekli önlemleri tartışmak için Türkiye'nin girişimleri ile gerçekleştirilen Balkan Ülkeleri İstanbul Konferansı'na, Avusturya, Macaristan, Arnavutluk, Makedonya, Slovenya ve Hırvatistan'ın Dışişleri Bakanları katıldı. Toplantı Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in açış konuşması ile başladı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Balkan yarımadasının tarihinin en kritik döneminden geçtiğini hatırlatarak, "Eğer Balkan ülkeleri bu sorunların üstesinden gelme kararlılığını gösteremezler ise, hiçbir yabancı reçete bu hastalığı iyileştiremez" dedi.

Zirve sonrası yayımlanan ortak bildiride, eski Yugoslavya'da'yaşanan çatışmaların diğer bölgelere sıçraması olasılığı karşısında duyulan endişe dile getirilirken uluslararası kurumlardan acil önlemler alınması istendi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti'nin 11'nci olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, prim karşılığı olmayan sosyal yardım zamlarını Hazine'nin ödememesini, Meclis'in çalışmamasını ve anayasayı eleştirdi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Ankara Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomik durum, yeni bütçe ve hükümetteki vergi reform paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sümer Oral, dünyanın hızla globalleşmeye gittiğini, Maastricht Anlaşması sonrası Avrupa'da enflasyon, kamu açıkları ve borçlanma için asgari limitlerin belirlendiğini söyledi ve Türkiye ekonomisinin de, devralınan kötü tablo nedeni ile henüz layık bulunduğu göstergelere oturtulamadığını kaydetti.

6- Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarf'nın açılışı, Devlet Bakanı Akın Gönen ve Kırgızistan Maliye ve Ekonomi Bakanı Aman-geldi Muraliyev tarafından yapıldı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen daha sonra yaptığı açıklamada, Türk cumhuriyetleri ile ilişkilerimize sadece ekonomik gözlükler ile bakılmasının yalnış olduğunu belirterek, "ilişkilerimizi, dünyanın yeni dengelerini, siyasi dengesini de dikkate alarak, aynı zamanda tarihsel gelişimini de ikinci plana itmeden, geniş bir perspektif ile bakıp değerlendirme zarureti görüyorum" dedi.

7- Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi, Türkiye'de gazetecilerin öldürülmesine ilişkin olarak yayımladıkları açıklamada, Türk hükü-

metinin gazetecilerin öldürülmesi olaylarını kapsamlı bir şekilde soruşturmaya çağırırken, Türkiye'yi de, gazeteciler için en tehlikeli ülke olarak ilan etti.

8- BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs konusunda aldığı 789 sayılı kararda, "Kıbrıs'taki yabancı birliklerin sayısında önemli azaltmaya gidilmesi ve Maraş'ın BM'ye devredilmesi" istendi.

9- Bosna-Hersek'teki Sırp kuvvetlerinin kuşatma altındaki Müslüman Köyü Srebrenica'ya gönderilen BM konvoyunun, Bosna'ya girmesine izin vermedikleri bildirildi.

öte yandan başkent Saraybosna'da çıkan çatışmalarda en az 6 kişinin öldüğü, 51 kişinin de yaraldığı bildirildi.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Güvenlik Konseyi'ne "olası çatışmaları önlemek için" Makedonya'ya BM Barış Gücü gönderilmesini istediği bildirildi.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı Andre Erdos da, konsey üyesi devletlerin öneriye itirazlarının olmadıklarını bildirdi.

Bu arada, Yunanistan, komşusu Sırbistan'a uygulanan ambargodan etkilenen Makedonya'ya petrol sevkiyatını serbest bıraktığını açıkladı.

26 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker'e "Mölln Faciası" ile ilgili olarak bir mektup gönderdiğini, mektupta, "Bu tür olayların, yabancı düşmanlığı eylemlerinin ciddi boyutlara ulaştığını gösterdiğini ve bunun karşılıklı yanlış anlamalara yol açmasından endişe duyulduğunu" bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa siyasi'çözüm arandığını belirterek, Türkiye'nin Kıbrıs'tan vazgeçemeyeceğini, kendisinin ve oradaki insanların haklarını savunmayı sürdüreceğini bildirdi.

Süleyman Demirel, Belçika ve İngiltere'deki temaslarında da Kıbrıs konusunu gündeme getirdiğini belirtti ve AT'ye üyelik meselesinin Kıbrıs sorununa dayandırılmasını eleştirdi.

Başbakan Süleyman Demirel daha sonra, İstanbul'da toplanan Balkan ülkeleri toplantısının bazı kesimlerde rahatsızlık yarattığını belirterek, amaçlarının dünyanın yapamadığını yapmak, bölge barışına hizmet etmek olduğunu söyledi.

Başbakan Demirel, TOBB tarafından düzenlenen "Vergide Toplumsal Uzlaşma Konferansı"nda yaptığı konuşmada da, vergi vermeyenlerin bu ülkede vatandaşlık nimetlerinden yararlanma hakkına sahip olmadığını belirtti.

3- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan hükümet açıklamasında, "Balkanlar, Orta Doğu ve Kafkasya'da belirsizlikler ve istikrarsızlıklar giderek artarken, Bosna-Hersek'te her gün insanlar öldürülürken, huzurun devam ettiği Kıbrıs'ta dışarıdan yapılacak zorlamalarla çözüm arayışının yeni sorunlara yol açabileceği ve müzakere ortamının yok olabileceği" belirtildi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "iki toplumun içine sindirebileceği çözümleri içermeyen hiçbir karara katılmayacağız" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, Güvenlik Konseyi kararını "anlamsız, tek yanlı ve uygulanamayacak bir karar" olarak nitelendirdi.

4- Genelkurmay Başkanlığı, yasadışı tüm İslami faaliyetlerin ve örgütlenme çalışmalarının yakın takibe alındığını bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusunda aldığı 789 sayılı son kararın barışa, istikarara ve sağlıklı bir çözüme katkı yapacak nitelikte bulunmadığını bildirdi.

6- Aralarında 15 yaşından küçüklerin sanayi işyerlerinde çalışmalarını yasaklayan 59 sayılı ILO sözleşmesinin de olduğu 3 ILO Sözleşmesinin uygun bulunduğuna dair kanun tasarıları, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- RP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Grup Başkanvekili Şevket Kazan,

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin anayasa taslağını çıkarcı bir düşünce ile durumu kurtarmak için hazırladığını öne sürerek, anayasa teklifine imza atmayacaklarını bildirdi.

8- İnsan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal yaptığı yazılı açıklamada, Almanya'da Türklere yönelik saldırıları kınayarak, Avrupa'daki inan hakları kuruluşlarını göreve çağırdı.

9- Diyarbakır'ın Şehitlik semtinde iki hava astsubayı teröristlerin saldırısı sonucu şehit oldu.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Gali Raporu'nu Türkleri hiç dikkate almadan kabul ettiğini belirterek, "Rapor Gali ve Vasiliu tarafından hazırlanmıştır. Kabul edemeyiz. Şayet kabul edersek, 25 bin Rum, kuzeye dönecek, bunlara eski malları iade edilecek, peki Türk'ün hakkı nerede?" dedi.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin üçüncü tur görüşmeleri ile ilgili raporu ve Güvenlik Konseyi'nin son kararını değerlendirerek, kararla ilgili tedbirleri uygulamaya hazır olduklarını ve BM Genel Sekreteri'ne "Karşılıklı güvenin artmasına yönelik önerileri, Türk tarafının da kabul etmesi halinde uygulamaya hazır olduklarını" içeren bir mektup gönderdiğini açıkladı.

12- Bosna-Hersek'te savaşın başladığı nisan ayından bu yana toplam 128 bin 448 kişinin öldüğü açıkladı.

öte yandan dün Saraybosna Havaalanı'na inmek isteyen bir Fransız uçağına Sırplar tarafından ateş açıldığı için uçuşların iptal edildiği, 48 saatten buyana Havaalanı'na hiçbir yardım uçağının inmediği bildirildi.

27 KASIM 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak'm sunduğu, "Milletvekilleri, il meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarlarının, nezarethane, ceza ve tutukevlerinde inceleme yapmalarına olanak tanıyacak" yasa önerisine karşı olduğunu belirtti. Demirel, buna gerekçe olarak da, "Hükümetimizce hazırlanmakta olan ceza infaz kurumları ile tutukevlerinin cezaların ve tutuklanma kararlarının yerine getirilmesine, Polis Vazife ve Sela-hiyetleri Kanunu ile Terörle Mücadele Kanunu'nün bazı maddelerinin yürürlükten kaldırılmasına dair kanun tasarıları, teklifin istediği yenilikleri gerçekleştirecek nitelikte olduğundan teklif uygun görülmemiştir" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'n-da, "mega proje" olarak adlandırılan, yatırım projeleri ele atındı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Konya Ovası, Orta Anadolu Kalkınma Projesi vr Doğu Anadolu Kalkınma Projesi'ne ilişkin tasarının imzaya açıldığını bildirdi. Ayrıca, Manavgat Sulama Projesi, Elbistan-Afşin Santrali'riin genişletilmesi, Yedigöze Barajı ve çevrim santrallerine ilişkin yatırım projelerinin de ele alındığını söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güney sınırlarındaki güvenliğin sağlanması amacı ile 1993 yılında yeni bir "güvenlik çemberi projesi"ne başlanacağını söyledi. Yeni projenin, eski sistemdeki bazı unsurların çıkarılarak, elektronik ve termal cihazların takviyesi ile gerçekleştirileceğini belirten Ayaz, "3 yll içinde sınırlarımız bu sistemle güvenliğe kavuşacaktır" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, İzmir'de bazı okulların temel atma törenlerinde yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'te Sırplar tarafından katledilen ailelerin çocuklarının Türkiye'de eğitim göreceğini açıkladı.

5- DİSK Genel Sekreteri Süleyman Çelebi, TBMM'de kabul edilen ILO Söz-leşmeleri'ne tepki gösteren işverenlere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin istense de istenmese de demokratikleşeceğini, DİSK ve işçilerin yerinin demokrasiden yana olduğunu belirterek, "Bu gelişmelerden anlıyoruz ki, işverenler demokratikleşmenin karşısında yer alıyorlar. İdeolojik dayatmacılıktan bir türlü vazgeçmiyorlar. Ancak, demokrasi kazanacaktır" dedi.

6- Kuzey Irak'taki harekatın tamamlanmasından sonra yer yer iç operasyon başlatan güvenlik güçlerinin Cudi Dağı'nda kara ve hava operasyonu düzenledikleri ve operasyonun sonuç alınıncaya kadar süreceği bildirildi.

7- PKK'nın 15'nci kuruluş yıldönümü nedeni ile başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu'daki bir çok yerleşim biriminde çok sayıda işyeri kepenk kapattı.

Bu arada Silvan'ın Bağdere köyü yakınlarında askeri araca saldıran PKK militanları bir uzman çavuş ile 2 eri şehit ettiler.

Kahramanmaraş'ta Pazarcık ilçesi yakınlarında güvenlik güçleri ile çatışmaya giren biri kadın iki PKK militanı öldü.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs ile ilgili 789 sayılı kararını temel alan bir anlaşmayı imzalanmaya zorlanması halinde istifa edeceğini açıkladı.

Mart ayına ertelenen New York'taki Kıbrıs görüşmelerinin tek yararlı yanının, taraflar arasındaki uçurumu ortaya koyması olduğunu belirten Denktaş, "Böyle bir durumda, iki toplumun federal bir çatı altında bir araya gelmeleri nasıl beklenebilir" dedi.

Bu arada, KKTC Bakanlar Kurulu, Güvenlik Konseyi kararını görüşmek üzere olağanüstü bir toplantı yaptı. Toplantının ardından basına bir açıklama yapan Başbakan Derviş Eroğlu, bugüne kadar iki toplum arasında eşit düzeyde yapılan müzakerelerle taraflarca kabul edilebilir çözüm arandığını ve toplumlardan herhangi birinin suçlanmamasına titizlikle dikkat edildiğini söyledi.

Güvenlik Konseyi'nin son kararları ile bu ilkelerin gözardı edildiğini belirten Eroğlu, "Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tüm önerilerini reddeden Vasiliu olduğu halde, Türk tarafının suçlanması sessizce geçiştirilebilecek bir durum değildir" dedi.

9- Bosna-Hersek'te kuşatma altında bulunan bazı müslüman kentlerine BM'nin yollamaya çalıştığı insani yardım konvoylarının Sırplar tarafından engellendiği bildirildi.

Bu arada Arnavutluk Devlet Başkanı Şali Berişa yaptığı açıklamada, Sırpların Ortaçağ'dan kalma "Büyük Sırbistan" düşü peşinde koşmalarının, bölgede yeni bir savaşa yol açması olasılığını güçlendirdiğini bildirdi. Uluslararası topluluktan, Sırbistan'daki havaalanı ve askeri fabrikaların bombalanmasını isteyen Berişa, Sırpların askeri gücünün, ancak bu yol ile kırıtabileceğini belirtti.

10- Güney Amerika ülkelerinden Venezuela'da bir grup askerin darbe girişiminde bulunduğu ve darbe girişimi sırasında 9 kişinin öldüğü bildirildi.

Bu arada, Venezuela İçişleri Bakanı Luis Pinerua Ordaz da yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 saat süren darbe girişiminin bastırıldığını belirterek, "darbecilerin önemli liderlerinin teslim olduklarını bildirmek istiyorum" dedi.

11- Peru'da güvenlik güçlerinin Aydınlık Yol adlı örgüte karşı düzenlediği baskında 50 gerillanın öldüğü bildirildi.

12- Angola'da hükümet ile yönetime karşı mücadele eden Angola'nın tam bağımsızlığı için Ulusal Birlik, örgütü (UNITA) arasında ateşkes sağlandığı bildirildi.

28 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, "Türkiye Günlüğü" tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin sorunlarının tartışıldığı toplantıya katıldı.

Cumhurbaşkanı özal, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki eğitim sistemi ile sosyal sigortalar ve tarımda sübvansiyon uygulamalarını eleştirerek, eğitim sisteminin bilgisayar ağırlıklı olmasını istedi ve okulların yönetiminde halkın da söz sahibi olması gerektiğini söyledi.

Büroksanin, yoğun denetim ve teftiş yüzünden işlemez hale geldiğini ifade eden özal, "Şimdi her yere müfettiş gönderiyorlar. Bürokrasinin sürtünmesini artırarak, yavaşlatıyorlar. Bizdeki müfettiş sistemi eski Fransız yönteminden alınmalıdır. Bunun yerine Anglo-Sakson sistem getirilmelidir" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da özel televizyonlara ilişkin yaptığı açıklamada, özel radyo ve televizyonların, anayasa ve yasalara aykırı yayın yapmaya devam ettiklerini belirterek, "hukuk, teknolojiye yenik düşmüştür" dedi, özel radyo ve televizyon yayınlarına karşı olmadığını belirten Cindoruk, bütün partileri, bu konuda uzlaşmaya çağırarak, yasal düzenlemenin yapılmasına katkıda bulunmalarını istedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Japonya-Singapur gezisine çıkmadan önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, öncelikle Cumhurbaşkanı Turgut özal ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi.

"Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanı ile aynı görüşleri paylaştıklarını" belirten Demirel, İngiltere ve Belçika gezilerinde yaptığı konuşmalar hakkında da Cumhur-başkanı'na bilgi verdiğini söyledi.

Süleyman Demirel, Singapur'a yapacağı gezi için de, Türkiye ile Singapur arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesini istediklerini ve ekonomik işbirliğini daha ileri boyutlara ulaştırmayı amaçladıklarını bildirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut özai'ın ANAP'taki parti içi tartışmaya, tabandan kopuk milletvekillerinin tahriki ile girdiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın delegeleri bizzat araması, kendi konumu ile bağdaşmadığı gibi, delege üzerinde manevi baskı kurmaya yönelik davranışlardır" dedi.

Yarın yapılacak büyük kongrenin ANAP üzerindeki "dışarıdan yönetilen ve vesayet altındaki parti" görüntüsünü kaldıracağını belirten Yılmaz, böylece tabandan daha fazla güç kazanacaklarını söyledi.

5- Çağdaş Hukukçular Derneği tarafından düzenlenen "CMUK bir reform mudur?" konulu panelde DYP adına konuşan Ali Yalçın öğütcan, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun olağan hallerde uygulanmasının öngörüldüğünü belirterek, yasa ile terör suçları ve genel suçların ayrı olarak ele alındığını, dünyada da çeşitli ülkelerde terör suçları için ayrı kanunlar çıkarıldığını söyledi ve "Biz bu yasayı reform olarak görüyoruz. Bu yasa ile getirilen değişiklikler köklü değişikliklerdir" dedi.

Panele, SHP adına katılan onay Alpago, koalisyon protokolünde yer alan ve uzun mücadeleler sonucu Meclis'ten geçen yasanın tekrar veto edilmemesi için mücadele verilmesi gerektiğini belirterek, "CMUK, yargı reformunun tamamı değildir. Yargı reformu bir pakettir. Diğer yasaların da sıra ile değişmesi sonunda yargı reformu tamamlanacaktır" dedi.

HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak da, Doğu'da açık savaş yaşandığını öne sürerek, yargısız infazların devam ettiği bir yerde SHP ve DYP'nin yargı reformundan sözedemeyeceklerini belirtti.

6- Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın (TÜSES) düzenlediği "İslam ve Demokrasi" konulu konferansta konuşan Cezayir Üniversitesi öğretim üyesi Profesör François Burgat, Cezayir, Mısır ve Tunus'taki bazı siyasi gelişmeleri anlatarak, Türkiye'nin laikliğe çok hızlı geçtiğini, Atatürk sayesinde hızlı bir şekilde demokratik, laik bir ülke olduğunu vurguladı. Burgat konuşmasında, tek başına laikliğin bir anlamı olmadığını, demokrasi ile birlikte laikliğin işlerlik kazandığını söyledi.

7- Batman'ın Kozluk ilçesinde Yukarı Güneşli köyünü basan PKK militanları bir koruyucuyu şehit ettiler, 3 kişiyi de yaraladılar. Çatışmada bir PKK militanı da öldü.

Bitlis, Muş, Mardin ve Tunceli'de düzenlenen operasyonlarda PKK'ya yardım ettikleri gerekçesi ile 59 kişi tutuklandı.

8- Dün akşam Almanya'nın Hamburg kentinde bir şarap lokalinde Türkler ile Neonaziler arasında çıkan çatışmada, bir Alman'ın yaralandığı, 25 Türk'ün de gözaltına alındığı bildirildi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, Mart ayında New York'ta öngörülen Kıbrıs görüşmelerine katılıp katılmayacağına Meclis'in karar verebileceğini belirterek, "Meclis'in bu şartlarda diyalogun devamı yönünde karar verebileceğini düşünemiyorum" dedi.

öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu da, BM Güvenlik Konseyi'nin 789 sayılı kararı ile birlikte, Rum yönetimi başkanlığı seçimlerinde yeniden "başkan adayı" olacağını açıkladı.

Bir basın toplantısı ile beş yıllık yönetiminin bilançosunu veren Vasiliu, ikinci bir beş yıl için daha güven isteyeceğini ve görüşmeler sürecini tamamlamak için bunu gerekli gördüğünü belirterek, "Son Güvenlik Konseyi kararı ile haklı ve kalıcı bir çözüm yolu açılmıştır" dedi.

10- Bosna-Hersek Sırp Güçleri Komutanı General Rakto Miladiç ile Hırvatistan Cumhuriyeti Ulusal Muhafız Ordusu Başkomutanı General Janko Bobetko arasında dün gece imzalanan ve bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girmesi kararlaştırılan ateşkes anlaşmasına, Boşnak ve Bosnalı Hırvat güçler katılmadı.

öte yandan, Bosna-Hersek ile Sırbistan sınırı yakınında yer alan ve aylardır Sırp kuşatmasında bujunan Srebrenica köyüne 150 ton yiyecek taşıyan BM'ye bağlı konvoyun Bosna-Hersek'e girdiği bildirildi.

11- Venezuela Devlet Başkanı Carlos Andres Perez, yaptığı açıklamada, 50 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına yol açan dünkü darbe girişiminin tamamen bastırıldığını bildirdi.

12- Uluslararası Af örgütü yetkilileri dün Brüksel'de düzenledikleri basın toplantısında, Avrupa Topluluğu'nu, siyasi sığınmacıların AT ülkelerine girişlerini engellemeye çalışmakla suçladılar.

29 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Almanya'nın "Bild am Sontagg" adlı gazetesine konuk yorumcu olarak katıldı.

Özal, üç Türk vatandaşının ölümüyle sonuçlanan Mölln olayları ile ilgili ola^ rak, yabancılara karşı tırmanan şiddet olaylarının iki ülke arasındaki dostluğa gölge düşürmemesi gerektiğini vurgulayarak, Toplumlar arasındaki anlaşmazlıkların, yalnız hükümetler arasındaki diyalog ile değil, özellikle toplumların tüm kesitleri arasındaki fikir alışverişlerinin daha yoğun bir şekilde sürdürülmesi ile giderilebileceğine inanıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Ûzal, "Pişmanlık Yasası" olarak bilinen bazı suç failleri hakkında uygulanacak hükümlere ilişkin yasayı onayladı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın, Kıbrıs Sorunu'nun bu duruma gelmesinden kendisini sorumlu tutması ve kendisine yönelttiği suçlamalar hakkında Ankara'da bir açıklama yaptı. Yılmaz, "ABD eski Başkanı George Bush'un Türkiye ziyareti sırasında Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşmelerde, Bush'un Kıbrıs meselesi için getirdiği öneri, harita konusunda 80'li yıllarda ortaya atılan ve Gobi haritası, Gobi hattı denilen bir öneriydi. Bu bizim, zamanında derhal reddettiğimiz, Türkiye'nin, Kıbrıs Türk toplumunun aleyhinde olan bir harita önerişiydi. Ben, bu önerinin bizim tarafımızdan kabul edilemeyeceğini ifade ettim" dedi.

3- Almanya'nın Mölln kasabasında ırkçılar tarafından öldürülen 3 Türk'ün cenazesi Çarşamba ilçesinde yapılan törenle toprağa verildi.

Cenaze törenine Devlet Bakanları Akın Gönen, Mehmet Kahraman, Mehmet Batallı, Orhan Kilercioğlu ile Almanya Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı Hans Jörg Haber katıldı.

Almanya Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı Hans Jörg Haber, yaptığı Türkçe konuşmasında. Alman halkının olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, Türk-Alman halkları bu cinayeti büyük bir tepki ile karşılamıştır. Almanya, nazi Al-manyasına dönmedi, dönmeyecek de" dedi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, 1992 yılının dünya siyasi tarihine "kara yıl" olarak geçeceğini söyledi.

Devlet Bakanı Mehmet Batallı da, demokrasi ve insan haklarını savunan ülkelerde bu tür saldırıların meydana gelmesinden büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Demokrasi ile idare edilen ülkeler olarak insan haklarını savunuyoruz" dedi.

Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu da, Almanya'da ırkçı ayrımın başlamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

4- içişleri Bakanı ismet Sezgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmasında, öncelikle PKK ve Güneydoğu olaylarına değindi.

İsmet Sezgin, PKK'nın kaybettiği prestijinin yeniden elde etme telaşı içine düştüğünü ve bu nedenle eylemlere devam ettiğini söyledi.

5- Aliağa'da gemi sokum tesislerinde dün meydana gelen patlamada ölenle-

rin sayısı 6'ya yükselirken, kaybolan bir kişinin de aranmasına devam edildiği bildirildi.

Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, yerinde incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, olayda kesinlikle bir ihmal olduğunu belirterek, hurda gemi sokum tesislerinde, çevre kirliliğinin yanısıra, böylesi olaylara önlem alınması gerektiğini belirtti.

6- DYP Grup Başkanvekili Bekir Sami Daçe, koalisyon hükümetinin hazırladığı, seçme ve seçilme yaşını indiren, radyo ve televizyonda devlet tekelini kaldıran ve siyasi partilerle ilgili düzenlemeleri değiştiren 5 maddelik anayasa paketi hakkında yaptığı açıklamada, muhalefetin bu 5 maddelik değişikliği yetersiz bulmasını eleştirerek, "Anayasa konusu, politika konusu değil, siyasi primi kimsenin düşünmesine gerek yok. Yeni bir anayasa oluşturmak hepimizin görevi. Önemli olan müşterek zemini bulabilmektir. Anlaştığımız maddeleri gündeme getirmek sureti ile muhalefetle uzlaşma arıyoruz" dedi.

SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi de, "Anayasa, tepki anayasası olmaktan mutlaka çıkarılmalı. Baştan aşağı özgürlükçü bir yapıya sahip olmalıdır. Ancak, bunun çok uzun bir zaman alacağını düşünerek, şimdilik 5 madde üzerinde değişikliği öngördük" dedi.

7- Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, partisinin İstanbul İl merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, YDP'nin 11 bin 243 siyasi kurucu-suyla hayata atıldığını belirterek, "Bu tam bir taban hareketidir. Bu, Türk milletinin hareketi olacaktır" dedi.

8-Demokrat Parti, 32 yıl aradan sonra açıldı. Ankara'da yapılan Genel Ku-rul'da, Parti Divan Başkanlığı'na Balıkesir delegesi Esat Budakoğlu getirildi.

9- Şişe Cam Holding'in, İstanbul Davutpaşa'da kurulu Camiş Makina ve Kalıp Sanayi Fabrikası'nı kapatma kararı üzerine, fabrikada çalışan 262 işçi, "işyerini terketmeme" eylemine başladı.

10- Adana'da asayiş görevi yapan bir ekip otosuna silahlı kişilerce ateş açılması sonucu iki polis memuru yaralandı.

11- Sivrihisar-Afyon karayolunda meydana gelen trafik kazasında 16 kişi öldü.

12- Resmi bir ziyaret için Japonya'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel, Uzakdoğu gezisinin ilk durağı olan Singapur'da, gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, İstanbul'u, bir sanayi, ticaret ve turizm merkezi haline getirmek istediğini belirterek, "Coğrafi açıdan İstanbul, New York, Londra ve Tokyo arasında en müsait yerdir. Bizim istediğimiz, buradaki hareketin bize de ulaşması" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye-Japonya ilişkilerini değerlendirirken de, "Gerek burada, gerekse Japonya'da yapacağımız iş, Türkiye'yi onlara anlatmak ve onları işbirliğine çağırmaktır" dedi.

13- Ekonomik İşbirliği Örgütü Bakanlar Konseyi'nin olağanüstü toplantısı

için Pakistan'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, yaptığı açıklamada, Ermenistan ile imzalanan elektrik enerjisi satışına ilişkin protokolün amacının Baku ile Erivan arasındaki sorunların barışçı yollardan çözümüne katkı amacını taşıdığını vurgulayarak, "Amacımız, barışa katkı, yararı olmadığı görülürse enerji protokolü yeniden gözden geçirilecektir dedi.

Dışişleri Bakanı Çetin, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs ile ilgili son kararını da, "kesinlikle tek yanlı ve barışa katkıda bulunmayacak, haksız bir karar" olarak niteledi.

öte yandan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov ECO toplantısı için bulunduğu Pakistan'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Azerbaycan'a danışmadan Ermenistan ile enerji anlaşması yapmasını "çok kötü karşıladıklarını" bildirdi. Tevfik Kasımov, Türk yardımının Ermenistan'ın barışa sürüklemeyeceğinf söyledi.

14- Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan ile Azerbaycan'a bağlı Nahcivan özerk Cumhuriyeti arasında dün gece bir ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi.

15- Bosna-Hersek'teki Sırp kuvvetlerinin askeri komutanı General Mornir Ta-liç, Avrupa'nın kendi kalbinde bir İslam ülkesi kurulmasına izin vermemesi gerektiğini belirterek, ordusunun 10 yıllık bir savaşa hazırlandığını söyledi.

16- New York'ta bulunan Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz yaptığı açıklamada, Irak'taki Kürtlerin, İran ve Türkiye'deki Kürtlerden daha çok haklara sahip olduğunu ve Kürtlerin Irak'tan ayrılmasının düşünülmediğini belirterek, Kürtlerin Irak'ın bir parçası olmaya devam etmesinin, dış müdahelelere bağlı olduğunu söyledi.

30 KASIM 1992

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, daha önce geri çevirdiği ve TBMM tarafından bazı maddelerinde değişiklik yapılarak, yeniden kabul edilen Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nu imzaladığını bildirdi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün gece yaptığı açıklamada, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun(CMUK) uygulanmasında bazı aksaklıkların olabileceğini, ancak bu değişikliğin yapılacağını bildikleri için Polis Akademisi'nde "Sanığın Hakları ve İnsan Haklan" dersleri konulduğunu belirterek, polisin eğitimini çağın gereklerine göre yeniden düzenlediklerini bildirdi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da Ceza Muhakemeleri Usulü Kanu-nu(CMUK) ile ilgili yaptığı açıklamasında, "Kamuoyundan destek alan CMUK'un Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından imzalanmasını memnuniyet ile karşılıyorum. CMUK, demokratikleşme harekelinin ilk ve önemli adımını oluşturmaktadır. Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte artık Türkiye işkence ayıbından kurtulacak ve bu adımı öteki yasal düzenlemeler izleyecektir" dedi.

4- NATO çerçevesinde Napoli'de Türk ve ABD askeri yetkililerden oluşan ortak komisyon çalışmalarında, iki taraf arasındaki bazı anlaşmazlık noktalarının halen çözümlenemediği bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ve Napoli'deki ortak komisyona katılan askeri yetkililer, Ankara'da Türk tarafının konu ile ilgili görüşlerini açıklayan bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantı sonunda yayımlanan bildiride, Türkiye'nin, NATO'nun Kararlılık Gösterisi-92 tatbikatı sırasında 5 Türk denizcinin ölümü ile sonuçlanan "Saratoga" olayından ABD'li denizcileri sorumlu tutarak, olay ile ilişkisi bulunan Saratoga personelinin "ölüme neden olmakla" yargılanmalarını istediği belirtildi.

5- İstanbul'da yapılan Birinci Bölgesel Sağlık İşbirliği Kongresi'ne katılan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, KKTC ve Türkiye arasında, sağlık alanında bölgesel işbirliğini geliştirmeyi ve güçlendirmeyi öngören bir anlaşma, katılan ülkelerin Sağlık Bakanları tarafından imzalandı.

6- Millet Partisi Genel Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, .Kıbrıs'ta KKTC'nin bağımsızlığından vazgeçilemeyeceği belirtilerek, "Bu konuda BM'nin kararlarının kabulünün, Rum isteklerinin kabulü manasına geldiğinin bilinmesini istiyoruz" denildi.

7- Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Üstün Sanver Ankara'da djjzenlediği basın toplantısında, özelleştirme kararı alınan ve bir kısmının satışı tamamlanan çimento fabrikalarının, bu işlem sonucunda ekonomiye toplam 5.3 trilyon liralık ek kaynak sağladığını, KOİ'nin 1993 yılı hedefinin de 15 trilyonluk özelleştirme geliri elde etmek olduğunu açıkladı.

8- Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Civelek köyünde, Milattan Önce 8000'li yıllardan başlayan Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağı'na kadar uzanan tarihi geçmişe sahip bir mağara bulundu.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 20 kişi öldü.

10- Japonya'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel, Uzakdoğu gezisinin ilk durağı olan Singapur'da, Uluslararası Ticaret Odası'nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin dünya ekonomileri ile bütünleşme yolunda başarı ile ilerlediğini belirterek, "Gelecek sizi bekliyor, biz bu geleceği sizlerle paylaşmak istiyoruz" dedi.

11- Irak'taki iktidar partisi Baas'ın Dışilişkiler sorumlusu Abdülgani Abdülga-fur yaptığı açıklamada, Türkiye'deki çok uluslu gücün görev süresinin uzatılmamasını isteyerek, Türkiye ve Irak'ın güvenliği açısından iki ülkenin eşgüdüm içinde olması ge'rektiğini belirtti ve Türkiye'ye Bağdat'taki Büyükelçiliğini yeniden açması çağrısında bulundu.

12- İsrail Başbakanı İzak Rabin Tel-Aviv'de düzenlediği basın toplantısında, Almanya'da Mölln kasabasında meydana gelen ve 3 Türk'ün ölümüne neden olan neonazi saldırılarından büyük endişe duyduklarını belirterek, "İsrail Başbakanı, Musevi Devletinin hükümeti olarak, bu olguya karşı önlem alınmasını istiyoruz" dedi.

13- BM Genel Sekreteri Butros Gali, BM Güvenlik Konseyi'ne, eski Yugoslav cumhuriyetlerindeki BM faaliyetleri hakkında bir rapor sundu. Butros Gali raporunda, bölgede görev yapan BM kuvvetlerinin belli durumlarda alışıla gelmiş yansız tavırlarını terk etmeye zorlanabileceklerini söyledi.

Bu arada İslam Konferansı Örgütü'nün, Bosna-Hersek'e askeri müdahalede bulunulması konusunda BM Güvenlik Konseyi'ne daha çok baskı yapacağı bildirildi.

öte yandan, Bosna-Hersek'in çeşitli yerlerinde Sırp ve Hırvat güçler arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girme arifesinde, Ğaraybosna'da dün gece meydana gelen çatışmalarda iki kişinin öldüğü bildirildi.