06.12.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1992 

1 ARALIK 1992

1- Başbakan Vekili Erdal inönü, İstanbul Belediye Başkanı Nurettin Sözen veAnkara Belediye Başkanı Murat Karayalçın ile birlikte Adana'da BüyükşehirBelediyesi' nce yaptırılan Ortadoğu'nun en büyük otogarının açılışına katıldı.

Erdal İnönü açılışta yaptığı konuşmada, hükümetin bir yıl içerisinde baştaCeza Muhakemeleri Usulü Kanunu(CMUK) ve kamu sektöründe sendikalaşmaya izinverilmesi gibi önemli icraatlar gerçekleştirdiğini bildirerek, "Buyasalarla toplum yapısına önemli değişiklikler getiriliyor. Toplumun yapısıkökten değiştiriliyor, demokratikleştiriliyor" dedi. İnönü konuşmasında,otogar projesini, Ankara'nın eski belediye başkanlarından Vedat Dalokay'ınçizdiğini ve yapımının 1979 yılından bu yana sürdüğünü belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP 2. Olağanüstü Kongresi'nden sonradüzenlediği basın toplantısında, partilerinden 16 milletvekilinin istifaetmesinin kendisini üzdüğünü belirterek, "Bunca olup bitenden sonra buarkadaşların istifa kararlarını tekrar gözden geçirmelerini, mümkünse gerialmalarını, arzu ederlerse kendileri ile tekrar görüşmeye hazır olduğumubilmelerini isterim" dedi.

3- Konya Milletvekili Mehmet Keçeciler, ANAP 2. Olağanüstü Kongresi'ndensonra düzenlediği basın toplantısında, kendisinin ve arkadaşlarının partidenistifa ettiklerini açıkladı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Meclis grubunda yaptığı konuşmada,anayasanın başlangıç kısmının çıkarılmasına ilişkin değişiklik önerisini CHPmilletvekillerinin imzasına açtıklarını, daha sonra da tüm milletvekillerininimzasına açacaklarını bildirdi.

Deniz Baykal, "Bir anayasanın başlangıcında, kendisini ihlaledeceklerin meş-rulaştırılmasının kabul edilecek yanı yoktur. Parlamentoda buyanlışlığı düzeltecek desteği bulacağımıza inanıyorum" dedi.

5- Mardin'in Kızıltepe ilçesi Bezek mezrasını basan teröristlerin 8 kişiyiöldürdükleri belirlendi.

Antalya HEP Yönetim Kurulu üyesi idris Çelik, sabah kimliği belirsizkişilerin silahlı saldırısı sonucu öldü.

6- Sakarya'nın Hendek ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 26kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

7-Singapur'dan Tokyo'ya giderken ANAP kongresinin sonuçlarının birdeğerlendirmesini yapan Başbakan Süleyman Demirel, ANAP'm tüzük değişimi içinkongreyi topladığını belirterek, "Eğer sorun sadece tüzük ise, ANAP busorunu halletmiş, yalnız kongre başkanının değişmesiyle genel başkanın yerisağlamlaştı diye bir şey sözkonusu olamaz. Bir kongrede, başkanlık divanıseçilmesinin güvenoylaması olarak sayılamayacağını, ANAP içindeki rahatsızlığınlidere olan itiraz olduğunu" söyledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında,Batı'nın Kıbrıs'ı bile bile savaşa sürüklediğini söyledi. Denktaş, marta kadargeçecek süreyi çok iyi değerlendirmek gerektiğini ve eğer gündeme gelirse,Kuzey Kıbrıs'ta erken seçimi destekleyeceğini bildirdi.

9- Alman Federal Başsavcılığı, Mölln'de üç Türk'ün yanarak ölmesine yol açankundaklama olayı ile ilgili olarak, gözaltına alınan iki ırkçının suçlarınıitiraf ettiklerini açıkladı.

10- Yugoslavya Federasyonu Başbakanı Milan Paniç, 20 Aralık'ta yapılacakbaşkanlık seçimleri için aday olacağını açıkladı.

Ancak, Milan Panlç'in adaylığını açıklamasından sonra Sırp seçim komisyonudün adaylığa itiraz ederek, aday olabilmek için gerekli olan bir yıllık ikametsüresini Paniç'in tamamlamadığını bildirdi.

Bu görüşe karşı olarak daha sonra Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan YugoslavyaFederasyonu Başbakanlığımdan yapılan açıklamada, Milan Paniç'in bir yıldan buyana Belgrad'da kendi adına kayıtlı bir dairesi bulunduğu ve adaylık içinherhangi bir engelin bulunmadığı bildirildi.

Öte yandan, Bosna-Hersek'in kuzeyindeki Gradacac'da dün gece Sırplar veMüslümanlar arasında şiddetli çatışmaların meydana geldiği ve Bosna-Hersek'inMüslüman ve Hırvatların denetimindeki Brcko, Maglaj, Bihaç, Doboj ve Tesanjkasabalarına yönelik Sırp saldırılarının da sürdüğü bildirildi.

11- Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan açıklamada, Irak'ta, BMtarafından "Uçuşa kapalı bölge" olarak ilan edilen ülkenin güneyindeyaşayan Şiiler üzerinde zulüm faaliyetlerinin devam ettiği bildirildi ve BM'yeçağrıda bulunularak, Irak'ta insan haklarını korumak amacıyla somut adımlar atılmasınısağlamak için bölgede araştırma yapılması istendi.

12- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Halk Temsilcileri Kongresi'ninaçılışında yaptığı konuşmada, parlamentoyu, başta ekonomik reformlar olmaküzere, hükümet çalışmalarını engellemekle suçladı. Bütün yürütme kararlarınınhükümetin elinde olması gerektiğini belirten Yelisin, bu gerçekleştiği takdirdekendisine verilen olağanüstü yetkileri geri vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Rusya Parlamentosu Yüksek Sovyet Başkanı Ruslan Hasbulatov ise konuşmasında,hükümetin reform politikasını eleştirerek, parlamentonun reform çalışmalarınınengellendiği yolundaki suçlamaları reddetti.

13- BM Genel Sekreleri Butros Gali, Somali'ye BM tarafından gönderileninsani yardımın, örgütlü çetelerce dağıtımının engellenmesi ve çalınması,açlıktan her gün en az 40 çocuğun yaşamını yitirdiği Somali'ye askeri biroperasyon düzenlenmesi konusunda hazır olduklarını açıkladı.

Butros Gali, Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanlığını sürdüren MacaristanBüyükelçisi Andre Erdos'a bir mesaj gönderdiğini, mesajında, Somali'de budurumda BM Anayasası'nın 7'nci maddesine başvurmaktan başka çare kalmadığınıaçıkladığını da bildirdi.

Bu arada, BAB Kurul toplantıları nedeni ile Paris'te bulunan İtalyaDışişleri

Bakanı Emillio Colombo'da, Somali'ye düzenlenecek BM askeri operasyonuçerçevesinde bölgeye asker göndermeye hazır olduklarını bildirdi.

13- Peru'da bir otobüsün uçuruma yuvarlanması sonucu 17 kişinin öldüğü, 27kişinin de yaralandığı bildirildi.

2 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi'ncedüzenlenen "İstanbul 2000-Olimpiyat 2000" sempozyumunun açılışkonuşmasında, Tarih boyunca İstanbul'un, kültürel çeşitliliğinin kente bir renkkazandırdığını" vurguladı.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de, İstanbul'un fiziksel yapısı, tarihözellikleri ve kültürü ile bölünmez bir bütün olduğunu ve kentin bölünmesi ileilgili projelerin kabul edilemeyeceğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un siyasetteki yeni yapılanmalar vebölünmeler ile ilgili değerlendirmeleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, hükümetin Bosna-Hersek'e yaptığı insaniyardımlara ilişkin yaptığı açıklamada, "Bosna-Hersek'le hava köprüsükurarak, askeri uçaklarla yardım göndereceğiz. Hava köprüsü konusundagüvenliğin sağlanması için BM'den olumlu yanıt geldi" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, haftalık basıntoplantısında yaptığı açıklamada, "Almanya'nın Mölln kasabasındaneonazilerin çıkardıkları yangın sonucu 3 Türk vatandaşın hayatlarınıkaybetmesi olayının sorumlularının bir an önce etkin bir biçimdecezalandırılmalarını beklediklerini" bildirdi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin TBMM grup toplantısındakikonuşmada ANAP'taki gelişmelere değinerek, ANAP'tan istifa eden 16milletvekilini partisine katılmaya çağırdı.

6- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın ve İstanbul AnakentBelediye Başkanı Nurettin Sözen düzenledikleri ortak basın toplantısında,belediye fonlarının bütçeye aktarılması ve Maliye Bakanlığı'nın kullanımınabırakılmasının, özellikle küçük belediyeler açısından sorun olabileceğinibelirttiler.

7- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, İstanbul Valiliği'nde düzenlediğibasın toplantısında, 5 polisi şehit eden, 8 polisi yaralayan, çevik kuvvet veekip otolarına ateş açan 4 militanın yakalandığını bildirdi.

8- Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Müdürü Cahit Helvacı yaptığıaçıklamada, Türkiye, deprem haritasındaki deprem risk parametrelerinin, yeniçalışmalarla saptanan tektonik ve sismolojik veriler ışığında düzeltilmesi veyeni deprem haritası yapılması gerektiğini söyledi.

9- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Genel Sekreteri Oktay Özüye, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin başkanlığında geçen 6 ayın birdeğerlendirmesini yaparak, KEİ'nin mekanizmalarının kurulması, gözlemcilikstatüsünün belirlenmesi, ülkeler arasında ekonomik bilgi alışverişinisağlayacak ortak dilin oluşturulması v« Karadeniz Ticaret ve YatırımBankası'nın kurulması doğrultusunda önemli adımlar atılmış olduğunu bildirdi.

10- Mardin'in Savur ve Ömerli ilçelerinde 3 sivil vatandaş, PKK'lıteröristlerce öldürüldü.

Erzurum'da da güvenlik kuvvetlerinin yaptığı operasyonlarda bir PKK'lıyakalandı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü.

12- Tokyo'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel, Japon İmparatoru Akihi-totarafından kabul edildi.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Demirel, "Bugün iki ülkearasında var olan dostluk her iki ülkeye, dünyadaki barışa ve insanlığıniyiliğine lazımdır" dedi. Demirel, "Aynı demokratik ve insanideğerleri paylaşan Türkiye ve Japonya'nın dünyanın bugünkü durumunda, önündebulunan fırsatlardan yararlanmalarının ve beraberce barışa, güvenliğe,insanlığın refahına hizmet etmelerinin kaçınılmaz hale geldiğini"belirtti.

Başbakan Süleyman Demirel, Tokyo'da düzenlediği basın toplantısında,ANAP'taki istifalara da değinerek, 'Türkiye'de 1983 rejimi diye bir olayvardır. Böylelikle siyaset henüz tam anlamı ile yerine oturmamıştır. Kargaşasanırım biraz daha devam edecektir" dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, düzenlediği basın toplantısında,Rumların Türk garantisini yok etmek istediklerini belirterek, "Bukalkarsa, ENO-SİS'i, katliamı hiçbir şeyin önleyemeceğini söyledi veTürkiye'nin garantisini içermeyen hiçbir şeyi tartışmayacağını" bildirdi.

14- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa'da düzenlediği basıntoplantısında, 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının ardından Kıbrıs'tagergin bir döneme girildiğini belirterek, Türkiye, Kıbrıs Türklerini, Rumlarıninsafına terk edemez. Mart 1993 öncesinde Kuzey Kıbrıs'ta erken seçimegidilmesini, ulusal davayı ikinci plana atacağı için uygun bulmuyorum"dedi.

15- Ermeni birliklerinin, Karabağ ile Ermenistan arasında yer alan Laçinbölgesinde bir kaç stratejik noktayı daha ele geçirdikleri bildirildi.

Bu arada, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) Sözcüsü Silvana Foa,Cenevre'de yaptığı açıklamada, Karabağ'dan kaçanların durumunu incelemek üzereAzerbaycan ve Ermenistan'a birer heyet gönderileceğini ve bu operasyonun eskiSovyetler Birliği'ne bağlı cumhuriyetlerde girişilen ilk "acil durum"olduğunu bildirdi.

16- İspanyol Sosyalist Parlamenter Pedro Hoyo tarafından kaleme alınanTürkiye Raporu, Batı Avrupa Birliği Kurulu tarafından kabul edildi.

Rapor, BAB'a ortak üye olma aşamasında olan Türkiye'nin, Balkanlar,Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya'da "güvenliği ilgilendirenkonularda" daha aktif bir rol oynamasının, BAB tarafından teşvikedilmesini öngörüyor.

3 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, "Dünya Özürlüler Günü" dolayısı ilebir mesaj yayımladı.

Başbakan Süleyman Demirel de, özürlülerin sorunlarının bir an önceçözümlenmesinin hükümetin hedefleri arasında olduğunu belirterek,"Hükümetimiz, hiçbir ayrım yapmadan bütün bireylere eşit düzeyde hizmetgötürmeye devam edecektir" dedi.

2- TBMM Başkan Vekili Yıldırım Avcı, TBMM'de düzenlediği basıntoplantısında, Mölln kasabasında neonazilerin saldırısı sonucu hayatlarınıkaybeden 3 Türk vatandaşın cenaze törenine katılmak üzere gittikleri Almanya'dayaptıkları parlamento temasları hakkında bilgi verdi.

Yıldırım Avcı, "Bütün temaslarımızda, Türk-Alman dostluğuna büyük önemverdiğimizi, fakat son zamanlarda yabancılara ve Türklere karşı girişilenhareketlerden üzüntü duyduğumuzu ve kendilerinden Türk vatandaşlarınınhayatlarının ve mallarının korunması için tedbirler alınmasını istediğimizibelirttik" dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Erdal İnönü başkanlığında toplandı.Toplantıda, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Araştırma Kurumu kurulmasına ilişkinyasa tasarısının kabul edilerek TBMM'ye gönderilmesi kararlaştırıldı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, toplantıdan sonra yaptığıaçıklamada, büyüme hızının % 5.5'lara çıktığını, enflasyon rakamının yıl sonuitibarıyla yüzde 65'in altında kalacağını tahmin ettiklerini söyledi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunukonusunda yaptığı açıklamada, 'Terör konusu, CMUK gibi genel bir yasa ileçözümlenemez. Bu yasa, terör konusunu halleden bir yasa değil. CMUK, Avrupaülkelerine bile örnek teşkil edebilecek bir yasa ve çok demokrat gözükmek içineleştiri yapmak, yasanın uygulanmasına zarar verecektir" dedi.

5- ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısı yapıldı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz,ANAP'tan istifa edenlerle kendileri arasında, partinin program ve görüşleriaçısından ayrılık olmadığını belirterek, "Kongre iradesi ile mutabıkolmayarak partiden ayrılan arkadaşlarımız, kamuoyunda şahsi çıkarları ilehareket eden bir grup durumuna düşeceklerdir" dedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamada, pişmanlık duyarakörgütten kaçan 3 PKK militanının Mardin'de, 2 kadın militanın Bitlis'te, birPKK'lı-nın da Diyarbakır'da güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi.

7- Japonya'daki görüşmelerine devam eden Başbakan Süleyman Demirel, Tokyo'dadüzenlediği basın toplantısında Japon gazetecilerin sorularını yanıtladı.Demirel, Kürtler konusunda bir soruyu yanıtlarken, 'Türkiye, her şeyi kuralınauygun yapıyor. Kürtlerin, Türkiye'de her türlü hakkı var" dedi.Türkiye'nin coğrafi konumunun önemine de değinen Demirel, "Dünya değişti,hepimiz yeni sorunlar,

yeni imkanlarla karşı karşıyayız. Türkiye, aynı kültürü, dini, dili paylaştığıOrta Asya Cumhuriyetlerine tüm uluslararası toplumun yardım etmesiniistiyor" dedi, •

Türkiye ve Japonya'nın İpek Yolu'nun iki ucundaki kapılar olduğunu belirtenDemirel, iki ülke işbirliğinin başarılı olması için "kararlılık"gerektiğini söyledi.

8- KKTC Meclisi Başkanı Hakkı Atun, Lefkoşa'da düzenlediği basıntoplantısında, Mart 1993 yılına ertelenen Kıbrıs görüşmelerine katılmanın"son derece tehlikeli ve yanlış" olacağını söyledi.

Atun, federasyona dayalı çözüm arayışlarının gündemden kaldırılmasını daiçerebilecek cesur kararlar almaları gerektiğini vurgulayarak, "Dünyayabaşkaldı-ralım demiyorum, ama haklarımızdan da vazgeçemeyiz" dedi.

9- İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanlarının, Suudi Arabistan'ın Ciddekentinde yaptıkları ve Bosna-Hersek'teki savaşın ele alındığı toplantı sonundayayımlanan ortak bildiride, "İKÖ, BM Güvenlik Konseyi'ni, Sırbistan veKaradağ'a karşı BM Anayasası'nın 42'nci maddesinde izin verilen güç kullanma dadahil tüm önlemleri almaya çağırır" denildi.

Bu arada, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'nın Başkanı Mi-lanPaniç'in, 20 Aralık'ta yapılması planlanan Sırbistan Devlet Başkanlığıseçimlerine adaylığı, ikamet süresinin istenen şartlara uygun olmadığıgerekçesi ile Sırbistan Seçim Komisyonu tarafından reddedildi.

Öte yandan, başkent Saraybosna'da Sırplarla Bosnalı güçler arasındakiçatışmaların yeniden şiddetlendiği, olaylarda 27 kişinin öldüğü, 109 kişinin deyaralandığı bildirildi.

10- Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan, Karabağ sorunu ile ilgiliolarak bölgede incelemelerde bulunan BM heyeti ile görüşmesi sırasında yaptığıaçıklamada, Ermenistan hükümetinin, Dağlık Karabağ yönetimi ile birliktebölgedeki tüm Ermeni kuvvetlerini kontrol edebildiğini" belirtti.

11- Rusya Olağanüstü Durumlar Komitesi sözcülüğünce yapılan açıklamada,Tacikistan'da devrik Devlet Başkanı Rahman Nabiyev taraftarları ile islamcı vedemokratik grupların oluşturduğu muhalefet koalisyonuna bağlı güçler arasındakiçarpışmaların yeniden şiddetlendiği bildirildi.

12- İngiltere'nin Manchester kentinin iki ayrı yerinde patlayan bombalarsonucu 65 kişinin öldüğü bildirildi.

4 ARALIK 1992

1- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, bakanlığının bir yıllık çalışmalarınındeğerlendirilmesi amacı ile düzenlediği basın toplantısında, AİDS hastalığı ileilgili olarak yasal düzenlemeler içinde olduklarını belirterek, bu konu ileilgili çalışan kuruluşlardan, derneklerden ve üniversitelerin bu bölümlerindenyardım istediklerini, ortak bir çalışma yapacaklarını söyledi.

2- işçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Ege'deki NATO tatbikatı sırasında ABD'nin Saratoga uçakgemisinden yapılan atış sonucu 5 Türk denizcinin yaşamını yitirmesi, 8'inin deyaralanması ile ilgili olarak başlatılan soruşturmada, gerçeklerin örtbasedildiğini öne sürerek, bu durumu protesto için hükümete ve GenelkurmayBaşkanlığı'na siyah zari içinde mektup gönderdiklerini açıkladı.

3- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, düzenlediği toplantıda, kentin yeniyönetim tarzı ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilengenelge hakkında 32 ilçenin kaymakamına bilgi verdi.

Vali Kozakçıoğlu, amaçlarının ilçeler arasında bilgi alışverişini sağlamak,sorunlara beraber çözüm aramak ve yönetimin geliştirilmesi konusunda çalışmalarakatılmak olduğunu söyledi.

4- Türkiye Barolar Biriiği'nden yapılan yazılı açıklamada, Ceza MuhakemeleriUsulü Kanunu maddelerinde yeterli açıklık olmadığı kaydedilerek, "baştadevletin güvenlik güçleri olmak üzere yargıç ve savcılarımızın yeniliğe uymakonusundaki Zorluklar nedeni ile değişikliklerin uygulamada oturması vetoplumda benimsenmesi, kurumlaşması ve güvence niteliğine kavuşması zamanalacaktır" denildi.

5- HEP'in Antalya merkez ilçe teşkilatı yöneticilerinden Yusuf Solmaz,kimliği belirnemeyen kişilerin saldırısı sonucu öldü.

6- Almanya-Türkiye-Kuzey Irak arasında PKK adına kuryelik yaptığı savıylatutuklanan Alman gazeteci Stephang Waldberg'in yargılanmasına Diyarbakır DevletGüvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

7- Japonya'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel, başkent Tokyo'dan eskibaşkent Kyoto'ya hızlı tren ile giderken, İstanbul-Ankara arasında da hızlıtren projesini gerçekleştireceklerini söyledi. Demirel, proje konusundaJaponlar ile henüz bir anlaşma yapılmadığını, ancak sözkonusu projenin 6 milyardolar tutarında ve çift hatlı olduğunu, üzerinde çalışmaların devam ettiğinikaydetti. Türkiye'de demiryollarının çok eski olduğunu, özellikle Abdülhamitdöneminde yapılan demiryolu ağlarının Ankara-İstanbul arası dahil 100 yıllıkbir geçmişe sahip olduğunu, bu nedenle de bütün demiryolu ağının yenilenmesigerektiğini bildirdi.

8- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlediğibasın toplantısında, 30 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Türk dili konuşanülkelerin Kültür Bakanlarının ikinci toplantısının yapıldığını belirterek,"Bu çalışmalar kapsamında Türk kültür ve sanatını korumak ve geliştirmekkapsamında TÜRKSOY

kurulmuştur. Bunun daimi bürosu da Ankara'da olacaktır. Faaliyetlerçerçevesinde Türk Dünyası Dergisi hazırlanacak ve periyodik olarak diğerülkelere gönderilecektir" dedi.

9- BM Güvenlik Konseyi'nde dün oylanan ve Konsey'in 15 üyesi tarafından tamittifak ile kabul edilen "Somali'ye insani yardım için askeri operasyondüzenlenmesi" kararı sonrasında bir açıklama yapan ABD Başkanı GeorgeBush, yaklaşık 2 milyon Somaliliyi açlıktan kurtarmak için Amerikanaskerlerinin Somali'ye müdahele etme emrini verdiğini açıkladı.

ABD Başkanı George Bush'un açıklamasından sonra İngiltere askeri operasyoniçin nakliye uçakları yollayacağını bildirdi.

Kanada 900, Belçika da 550 askerini operasyonda görevlendireceğini açıkladı.

10- BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı Bosna hava sahası üzerindeki uçuş yasağıkararının Sırplar tarafından sürekli ihlal edildiği bildirildi. Bu arada, BMBarış Gücü Komutanı General Philippe Morillon'u taşıyan uçağın alandanhavalandığı sırada açılan ateş sonucu isabet alması üzerine tüm uçuşlarıntekrar askıya alındığı açıklandı.

Başkent Saraybosna'da, meydana gelen şiddetli çatışmalarda da, son birkaçgün içinde 48 kişinin öldüğü, 118 kişinin yaralandığı açıklandı.

11- Gürcistan'a bağlı Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nde, Gürcü birliklerininçatışmaların yoğun olduğu Oçançir bölgesinde kontrolü ele geçirdikleri veAbhazya'nın başkenti Suhumi ile Oçançir arasındaki karayolunu denetim altınaaldıkları bildirildi.

12- Kampuçya'da Kızıl Kmer gerillaları tarafından üç gün önce kaçırılan BMBarış Gücü askeri serbest bırakıldı.

5 ARALIK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,Şırnak Milletvekili Mahmut Alınak'ın, "Suça mesnet teşkil edeceğidüşüncesi veya diğer sebepler ile genel kolluk kuvvetleri veya MİT mensuplarıtarafından tutulan özel kayıtların ilgili mahkemelere verilmesi, bu yapilmadığıtakdirde bir ay içinde imha edilmesi ve güvenlik soruşturması yönetmeliğininortadan kaldırılması" için hazırladığı yasa önerisine karşı olduğunusöyledi. Demirel, karşı çıkmasına neden olarak, "Özel kayıtlar, kişihakları açısından olduğu kadar, kamu düzeni ve toplum açısından da önemtaşımaktadır" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında olağanüstü toplanan BakanlarKurulu, "Somali'ye insini yardım için askeri operasyon düzenlenmesi"şeklindeki BM kararı çerçevesinde, Somali'ye Türk askeri gönderilebilmesi için,TBMM'den izin istenmesine karar verdi.

Bakanlar Kurulu, ayrıca Bosna-Hersek ve eski Yugoslavya'daki diğercumhuriyetlere asker gönderme konusunu da TBMM'de görüşmeye karar verdi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütfüllah Kayalar, Eskişehir'de düzenlediğibasın toplantısında, koalisyon hükümetinin 12 aylık dönemi tamamladığını, ancakbugüne kadar hiçbir sözünü yerine getiremediğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in,kendisinin kontrgerillaya ilişkin açıklamalar yapmasına karşın, iktidar olduğudönemde konunun üzerine gitmediği yolundaki eleştirilerine yanıt olarakAnkara'da düzenlediği basın toplantısında, kontrgerillanın elle tutulamayan birörgüt olduğunu, resmi belgeler ile görünmediğini belirterek, "Ben, 1978-1979hükümet dönemimizde, Genelkurmay Başkanlığı'ndan öncelikle bu soruna çözümgetirmesini istedim. O da bir ölçüde bir şeyler yapabildi" dedi.

5- Brüksel'de dün yapılan AT Dışişleri Bakanları toplantısında,İngiltere,'Ma-astricht Anlaşması'nın bazı maddeleri konusunda Danimarka'ya"özel statü" tanınmasını önerdi. Ancak, İngiltere'nin bu önerisiAlmanya, İtalya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Yunanistan tarafındanreddedildi.

6- Rusya Halk Teşkilatı Kongresi, Rusya Cumhurbaşkanı Boris Yelisin'inhükümet üzerindeki yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan anayasa değişikliğiönerisini

6 ARALIK 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Somali'ye askergönderme ve Bosna-Hersek'te güç kullanma doğrultusunda olası bir BM kararıkonusunda, Anayasa'nın 92'nci maddesine göre yurtdışına askeri güç göndermeyetkisinin TBMM'de olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Kanal 6Televizyonu'nda yayınlanan bir programda konuşan emekli Kurmay Yarbay TalatTurhan'ın "kontrgerilla ve işkenceler" ile ilgili iddialarınıyalanladı.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs'la ilgili 789 sayılı kararı konusunda yaptığıaçıklamada, Tek yanlı ve haksız bir karardır. Uygulanması mümküngörülmemektedir" dedi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da yaptığı açıklamada, HEP'in,Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde emniyet güçlerinin partileri hakkında olumsuz,suçlayıcı, afiş astığı ve ilan dağıttığı yolundaki iddialarının doğruolmadığını söyledi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 300kadar yasayı elden geçirdiklerini belirterek, "AdaletinHızlandırılması" başlığı altında yürütülen bu çalışmada, 'Yargıyı tıkayan,eskimiş ve çağdışı kalmış hükümlerin yasalardan çıkarıldığını" bildirdi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, Ankara'da yaptığıaçıklamada, kamuoyu oluşturabilmek için, 'TBMM'de siyasi partiler arasında biruzlaşma sağlanması durumunda, nükleer santral konusunda çok hızlı mesafealınabilir" dedi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaptığı açıklamada, BM GüvenlikKonse-yi'nin aldığı karara insani amaçlarla Türkiye'nin de katkıda bulunmasınıdoğal karşıladığını belirterek, "Uluslararası hukuku ve insani kaygılarıgözeten her türlü girişimde, Türkiye'nin de sorumluluk üstlenmesi, ülkemizekazandırmak istediğimiz etkinlik açısından değerlendirilmelidir. Bunu bir ortaksorumluluk konusu olarak düşünüyoruz" dedi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, düzenlediği basıntoplantısında, hükümetin Bosna-Hersek konusunda istikrarlı ve tutarlı birpolitika izleyemediğini, bu konudaki ciddiyetsizliğin, BM'nin buraya değil de,Somali'ye asker gönderme kararı almasıyla görüldüğünü öne sürdü.

9- DPT Müsteşarı İlhan Kesici, İşveren Dergisi'ne yaptığı açıklamada,uluslararası standartlara göre, Türkiye'de kamu harcamalarının yüksekolmadığını savunarak, "Kamu harcamalarını azaltmak yerine harcamalarınbileşiminde ekonomik ve sosyal altyapı lehine bir düzenleme yapılmasıgerekmektedir" dedi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği1 nce yapılan açıklamada, Tunceli ve Sırnak'tagüvenlik güçleri ile çatışmaya giren 7 PKK'lının öldüğü, çatışmalarda birkorucu ve iki güvenlik görevlisinin şehit olduğu bildirildi.

11- Manisa'nın Soma ilçesinde bir kömür ocağında meydana gelen göçük veyangın sonucu 4 işçi ağır yaralanırken, 2 işçi de zehirlendi.

12- Kahire'de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Mısır DevletBaşkanı Hüsnü Mübarek ile düzenlenen ortak basın toplantısında, BM'ninBos-na-Hersek sorununa uygun çözüm bulamaması halinde İslam Konferansı ÖrgütüZirvesinin toplanması için çağrıda bulundu.

Özal, ayrıca Irak'ta demokratik bir rejim kurulması durumunda bu ülkeninEkonomik İşbirliği örgütü gibi bölgesel ekonomik örgütlere katılmasından yanaolduğunu söyledi.

MlSir Devlet Ba§kani Hüsnü Mübarek de, Bosna-Hersek sorununun barışçıyollardan çözülebileceğini ümit ettiklerini, aksi takdirde bunun sadece bölgeiçin değil, aynı zamanda bütün dünya için bir çok soruna yol açacağını söyledi.

13- Yunanistan Savunma Bakanı Yanis Varviçiotis, Atina'da düzenlediği basıntoplantısında, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan'ın ülkesini tehdit edecekgüçte olmadıklarını belirterek, Yunanistan'ın savunma doktrinin 1974 yılındansonra 'Türk tehditine karşı koymak" esasına dayandığını ve söz konusudoktrinde herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

14- BM Güvenlik Konseyi'nin, "Somali'ye yardım operasyonu için askergönderilmesine izin veren kararının ardından bu ülkeye asker göndereceğiniaçıklayan ülkeler arasına Mısır, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirliklerinin dekatıldığı bildirildi.

7 ARALIK 1992

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Güneydoğu AnadoluBölgesi'ndeki sınır illerinin mayınlandığı ve çok sayıda vatandaşın bu yüzdenöldüğü şeklindeki iddiaları yanıtlamak üzere düzenlediği basın toplantısında,"Sınır hattı dışında mayınlama yapılmadı. Planlı olarak yapılan mayınlamaişlemlerinde de muhtarlar uyarılmıştır" dedi.

2- TBMM TÜGSAŞ Soruşturma Komisyonu Başkanı DYP Adana Milletvekili OrhanŞendağ, yaptığı açıklamada, eski Devlet Bakanı Mustafa Taşar'ın, haksız vekeyfi harcamaları ile görevini kötüye kullanarak, TÜGSAŞ'ı zarara uğrattığıyolundaki iddiaların araştırıldığını ve Taşar'ın oy birliği ile suçlu bulunduğunuve raporun TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu bildirdi.

3- Türk-iş'in 16'ncı Genel kurulu Ankara'da başladı.

Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Genel Kurulu açış konuşmasında,koalisyon hükümetinin göreve gelmeden önce "herkese iş, yeterli ücret, herçalışana grev hakkı, her çalışana toplu pazarlık hakkı" vaatlerinin bugünhiçbirinin yerine gelmediğini belirterek, Tarım-iş Sehdikası'nın TİGEM greviniertelediğini ve iş güvencesi yasa tasarısının hala Meclis'ten çıkmadığınıvurgulayarak, bunun koalisyon ortaklarının samimiyeti konusunda işçilerikuşkuya düşürdüğünü söyledi. Konuşması sırasında dış politikaya da değinenYılmaz, hükümetin Kıbrıs konusuna bakış açısının netleşmesini, Macaristan veBulgaristan'da Türk işçilerine vize uygulamasından da vazgeçilmesini istedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Türk-İş Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,vaatlerini yerine getireceklerini ancak, bunun için zamana gereksinimleriolduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay da, çalışma hayatındakidüzenlemeler için, anayasanın değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genel Kurul'da yaptığı konuşmadaözelleştirmenin tek çare olduğunu söylerken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da,özelleştirmenin kamu açıklarına çözüm olmayacağını söyledi.

4- Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Necip Torumtay, yaptığıaçıklamada, Özel Harp Dairesi'nin kontrgerilla, Gladio gibi teşkilatlarla biralakasının bulunmadığını ve karanlık işlerle ilgilenmesinin söz konusuolmadığını bildirdi.

Torumtay, askeri gizlilik getirecek bir konu olmadığı sürece TBMM'nin herşeyi aydınlatabileceğini belirterek, "Hiçbir şey TBMM'nin dışındagelişemez" dedi.

5- ANAP kurucularından, Devlet ve Ulaştırma eski Bakanı Cengiz Tuncer,Ankara'da vefat etti.

6- Antalya'da emniyet lojmanlarına servis yapan araca düzenlenen saldırısonucu 3 kişi öldü, 7'si ağır olmak üzere 25 polis ve ailesi yaralandı.

PKK militanlarının Mardin'de bir minibüse pusu kurmaları sonucu 4 kişi öldü,12 kişi yaralandı.

Aydın'da PKK üyesi olduğu belirtilen 15 kişi gözaltına alındı.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, AzerbaycanCumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in davetlisi olarak gittiği Bakü'de yaptığıkonuşmada, El-çibey ile görüşmelerinde, eksiklikleri tespit edeceklerinibelirterek, "Hiçbir şekilde Azerbaycan'ın istemediği şeyi yapmayız"dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey de, Türkiye ile Azerbaycan'ınilişkilerinin çok sağlıklı olduğunu belirterek, "En büyük ilişkimiz,Türkiye ile. Çabalarımızda da güvencemiz yine Türkiyedir" dedi.

8- Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinin Ayodha kentinde Hintli fanatik birgrubun tarihi Babri Camii'ne saldırarak yıkmalarının ardından Müslüman-Hinduçatışmalarının başladığı ve olaylarda 223 kişinin öldüğü, binden fazla kişininde yaralandığı, ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi.

Bu arada, Hindistan'daki gerginliğin Pakistan'a da sıçradığı bildirildi.

Pakistan Başbakanı Navvaz Şerif, olayı görüşmek üzere hükümeti olağanüstütoplantıya çağırdı. Navvaz Şerif toplantıdan önce yaptığı açıklamada,uluslararası topluluğu Müslümanların kutsal yerini korumak için müdahele etmeyeçağırdı ve "Aşırı fanatizmin bu korkunç hareketi, özellikle dinihoşgörüsüzlük ve aşırı dinciliğe karşı olan dünyadaki tüm uygar ülkelertarafından kınanmalıdır" dedi.

Pakistan ana muhalefet lideri Benazir Butto da, yaptığı açıklamada, camininyıkıldığı günün "dünyadaki tüm müslümanlar için trajedi ve yas günüolduğunu" söyledi.

9- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da durumun olağanüstü kötü olduğu vekent merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Otes'in Sırpların eline geçtiğibildirildi.

Öte yandan, Batı Avrupa Birliği Genel Sekreteri Wİllem Van Eekelen yaptığıaçıklamada, eski Yugoslavya'deki krizin Avrupa barışını tehdit ettiğinibelirtti ve Avrupa'nın güvenirliliğini yeniden kazanmak için "gerekliolduğu takdirde güç kullanması gerektiğini" belirtti.

10- AGİK nezdindeki Amerikan heyetince yayımlanan bildiride, MacaristanBüyükelçisi İstvan Gyarmati başkanlığındaki sekiz kişilik heyetin,Gürcistan'daki siyasi ve askeri durum hakkında bilgi edinmek üzere bu ülkeyegideceği açıklandı.

11- İsviçre'de yapılan halkoylamasında, Maastricht Anlaşması'na"hayır" denilmesi üzerine, Federal Konsey üyesi Rene Felberdüzenlediği basın toplantısında, halkın almış olduğu bu kararın ardından,Topluluğa üye ülkelerin kapısının İsviçre'ye tamamen kapanacağı kaygısı içindeolduğunu dile getirdi.

8 ARALIK 1992

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Azerbaycan dönüşü,Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, ziyareti sırasında AzerbaycanCumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ve diğer yetkililer ile yaptığı görüşmelerin çokyararlı olduğunu belirtti. Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu ve öylekalacağını, Türkiye'nin sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için çabagösterdiğini söyleyen İnönü, Türkiye'nin bu ortamda Ermenistan'a elektrikveremeyeceğini bildirdi.

2- Kadın ve aileden sorumlu Devlet bakanı Türkan Akyol, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de kadın-erkek eşitliğini engelleyenyasaların ayıklanarak 54 maddesinin kaldırılması yönünde çalışmalar yapıldığınıve kadınların üretim sürecine ve kararına sokulması için gerekli düzenlemeleregidildiğini bildirdi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,Antalya'da iki HEP'linin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak 5 kişiningözaltına alındığını ve bunların Hizbullahçı olduğunu söyledi.

4- Hükümetin, Somali'ye ve Bosna-Hersek'e asker gönderme konusundaki isteğiTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Hükümet adına söz alan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Somali'ye üç ay içindemüdahale edilmemesi durumunda 5 yaşın altındaki bütün çocukların ölebileceğinisöyledi.

Bosna-Hersek konusunda da Türkiye'nin yapması gerekeni gerçekleştirdiğinidile getiren Çetin, kamuoyundaki hassasiyet üzerine dayanıksız hayali istemlerönerildiğini, hayal ile böyle ciddi konulara çözüm bulunamayacağını söyledi.

ANAP Grubu adına konuşan Bitlis Milletvekili Kamuran inan, yaptığıkonuşmada, hükümetin Kıbrıs ve Bosna-Hersek'te uyguladığı politikayıeleştirerek, "Yalnız, Bosna-Hersek'e değil, ayrılan bütün cumhuriyetlerekuvvet gönderme talebinde bulunuyor. Bu, çok yeni" dedi.

DYP'nin görüşlerini dile getiren Sait Kemal Mimaroğlu da, Somali'ye askergöndermenin etnik bir sorun olduğunu, gidecek askerlerin yiyecek dağıtımınınsağlanmasının ardından 20 Ocak'a kadar geri çekileceklerini söyledi.Bosna-Hersek'e Türkiye'nin elinden geleni yaptığını ve yapmaya devam edeceğinibelirten Mimaroğlu, asker göndermeyi desteklediklerini söyledi.

SHP Grubu adına konuşan Attila Mutman da, Bosna-Hersek'e yardım edildiğini,Somali'ye asker gönderilmesi kararına katıldıklarını belirtti.

RP Grubu adına konuşan Malatya Milletvekili Oğuzhan Asiltürk ise, Somali'yeasker gönderilmesine karşı olduklarını, ancak Bosna-Hersek'e her türlümü-daheleden yana olduklarını bildirdi.

5- RP grubu tarafından verilen ve "partizanca hareket ederekuyguladıkları politikalar ile KiT'leri zarara uğrattıkları" iddiası ileBaşbakan Süleyman Demirel ile Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında gensoruaçılmasını isteyen önerge, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek reddedildi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen TBMM Genel Kurulu'nda yaptığıkonuşmada, gensoru önergesinin gerekçesindeki iddiaların tümünün sübjektif değerlendirmelerolduğunu ye dayanağı bulunmadığını söyledi.

6- HEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak, Özel Harp Dairesi'ne bağlı olarakçalıştığı öne sürülen ve kamuoyunda kontrgerilla olarak bilinen örgütün tasfiyeedilmesi amacı ile TBMM Başkanlığı'na başvurarak, Meclis araştırmasıyapılmasını istedi.

7- Fransa Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Jean-Claude Lalou,Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, 2000'li yıllarda oluşacak çok genişbir pazar için "giriş kapısı" olacağının öngörülmesi nedeni ilestratejik ülke olarak seçildiğini söyledi.

8- Bingöl-Lice karayolunu kesen PKK militanları, ikisi güvenlik görevlisi 6kişiyi kurşuna dizerek öldürdüler.

9- İstanbul 8. Asliye Ticaret Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi'nin iflasistemini kabul etti.

10- Fotoğraf sanatçısı ve sinema yönetmeni Şahin Kaygun öldü.

11- BM'nin kararı çerçevesinde Somali'ye yapılan insani yardımlarınyerlerine ulaşmasını sağlamak için düzenlenen askeri operasyon başladı.

Operasyonun başlamasından önce New York'ta bir açıklama yayımlayan BM GenelSekreteri Butros Gali, "Dünya, Somali'deki insanların acılarını veölümlerini kabul etmiyor. Bu umutsuzluğa son vermek mümkündür. BM denetimindekibirleşik askeri komutanlık, açlığı doyurmak, avunmasızlığı engellemek ve politik,ekonomik ve sosyal yeniden yapılanmayı hazırlamak üzere Somali'ye varmaküzeredir" dedi.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Mozambik'e barış gücü gönderilmesiniönerdi. Gali'nin, Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, bu ülkeye askeribirlikler, polisler ve sivillerden oluşan toplam 7 bin 500 kişilik bir güçgönderilmesi önerisi yer aldı.

13- Hindistan'ın Ayodha kentinde tarihi Babri Camii'nin Hindularcayıkılmasından bu yana meydana gelen çatışmalarda 449 kişinin öldüğü bildirildi.

Hindistan'da yaşanan şiddet olaylarının Pakistan, Bangladeş ve İngiltere'dede etkisini göstermeye devam ettiği belirtildi.

Pakistan'ın güney batısındaki Balucistan eyaletinde meydana gelen olaylarda6 Hindu çocuğun öldürüldüğü bildirildi.

Bangladeş'te de Pakistan yanlısı dinci grupların çağrısı ile Hindistan'dakidinci liderlerin idam edilmesi için genel grev yapıldı. Genel grev sırasındameydana gelen olaylarda en az 6 kişinin öldüğü, 500'den fazla kişinin deyaralandığı açıklandı.

İngiltere'de ise üç Hindu tapınağının kundaklama sonucu tahrip edildiğibildirildi.

9 ARALIK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Yunan, "Antena" özel televizyonunaverdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs sorunu ve Öalkanlardaki sonduruma değindi. Demirel konuşmasında, 'Türk-Yunan ilişkileri arasındakiatmosfer düşmanca değil, dostça olmalıdır. Kıbrıs sorunu, Türk-Yunanilişkilerinden ayrı tutulmalıdır. Türk-Yunan ilişkileri değerlidir" dedi.

2- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, BM İnsan HaklarıKomisyonu tarafından hazırlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabuledilişinin 44'ncü yıl dönümü dolayısıyla TBMM'de yaptığı konuşmada,"Demokratikleşmemize geçmiş dönemlerde getirilen sınırlamalar karşısında,insan haklarına dayalı düzenlemelerin tamamlandığını söyleyememekle birlikte,önümüzdeki dönemde tüm mevzuat birer birer ayıklanacaktır" dedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,Adana ve Antalya'daki terör olaylarını değerlendirdi. Sezgin, terörün şehirlereyayılmaması için, istihbarat ağını genişlettiklerini kaydederken, PKK'nınbundan sonraki eylem stratejesinin "bireysel terör"e yönelikolacağını söyledi.

içişleri Bakanı Sezgin, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda değişiklik yapanyasa ile "sanıkların haklan" konusuna getirilen yeni düzenlemelereilişkin, 76 il valiliğine gönderdiği genelgede, her gelişmenin belgelerlesoruşturma dosyasına konmasını istedi. Yasanın sanıkların koruyucusuniteliğinde değil, aksine polisi himaye edici özellikler taşıdığını belirtenSezgin, "Güvenlik güçlerimizin kanun dışı kişilerle mücadele ederken,hukuk içinde kalmaları bir zaafiyet olarak gösterilemez" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentoda düzenlediği basıntoplantısında, Somali sorunu ile Bosna-Hersek arasındaki tek benzerliğin, heriki ülkedeki çaresiz insanlara insani yardım ulaştırılmasında karşılaşılangüçlükler olduğunu söyledi.

Ecevit, Somali'deki olayın üzücü olduğunu, ancak Bosna-Hersek'teki durumunTürkiye'yi daha yakından ve daha çok ilgilendirdiğini belirtti.

5- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan Boğaziçi İmar Yasa Taslağı,Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından basına tanıtıldı.

Sözen, hazırlanan "Boğaziçi Yasa Taslağı"nın, Boğaziçi'ni gerçekanlamda korumaya alacağını ve çıkan sorunları ortadan kaldırmak amacı ilehazırlandığını söyledi.

6- İnsan Hakları Vakfı Genel Başkanı Yavuz Önen, Ankara'da, BM İnsan HaklarıBildirgesi'nin kabul edilişinin 44'ncü yıldönümü dolayısı ile yaptığıaçıklamada, BM'in İnsan Hakları belgelerinde "barış" ve "yaşamahakkı"nın en temel iki unsur olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'de ilanedilmemiş bir iç savaş yaşandığını ve yaşama hakkının güvence altındabulunmadığını söyledi.,

7- Diyarbakır Valisi İbrahim Şahin, düzenlediği basın toplantısında, songün-

lerde meydana gelen terör olayları ile ilgili olarak, "Kırsal kesimdebarınamayan bazı teröristler, bazı il merkezlerinde taban bulup, bireyseleylemlere geçiyor. Bu, son günlerde güvenlik güçlerine karşı sürmekte iken,şimdi de kamu görevlilerine yönelmiştir. Biz, bu konuda gereken önlemleri almışbulunuyoruz" dedi.

Antalya'da iki gündür sürdürülen operayonlara sonrasında 250 kişi gözaltınaalındı.

Denizli'de, PKK'lı olduğu ve eylem hazırlığı içinde bulunduğu belirtilen 16kişi yakalandı.

8- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısı dolayısı ileAntalya'da bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Arman Kiarkosyan, yaptığıaçıklamada, Azerbaycan ile Gürcistan'dan gelen doğal gaz boru hatlarınınkesilmesi nedeni ile Ermenistan'ın büyük bir sıkıntı içine girdiğini, busıkıntıyı gidermek için çeşitli çareler aradıklarını belirtti.

Kiarkosyan, Türkiye'den elektrik alamamaları durumunda, daha önce kapatılanMetsamor Nükleer Enerji Santralı'nı yeniden faaliyete geçireceklerini ve İranile ilişkileri geliştirerek bu ülkeden mazot alabileceklerini söyledi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü,21 kişi de yaralandı.

10- Somali'ye yapılan insani yardımların yerlerine ulaşmasını sağlamak amacıile ABD öncülüğünde düzenlenen operasyona Türkiye, Fransa, İtalya, Rusya,Zimbabwe, Moritanya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Ürdün vePakistan'ın asker göndereceği açıklandı.

11- Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadzic, Bosnalı Sırpların Palekentindeki merkezinden yaptığı açıklamada, etnik köken ve din ayrımıgözetmeksizin isteyen herkesin Saraybosna'dan ayrılabileceğini duyurdu.Saraybosna'yı almak gibi bir niyetleri olmadığını söyleyen Karadzic,"İstediğimiz zaman kenti ele geçirebilirdik, ama bizim amacımız bu değil.Biz, görüşme istiyoruz" dedi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher tarafındanyapılan açıklamada, Bosna-Hersek'te çoğu Sırp güçler tarafından insanlığa karşıişlenmiş suçlarla ilgili kanıtları içeren bir raporun dün BM'ye sunulduğunubildirdi.

12- Hindistan'da hafta sonu başlayan Hindu-Müslüman çatışmalarının halendevam ettiği ve ölü sayısının 700 kişiyi aştığı bildirildi.

Hindistan Parlamentosu'nün, milletvekillerinin olayları yatıştırmak içinseçim bölgelerine gitmelerine karar vererek, Meclis çalışmalarına bir hafta aravediği açıklandı.

Bu arada Pakistan'ın Belucistan eyaletinde aralarında 5 kadın ve bir çocuğunda bulunduğu toplam 12 Hindunun Müslümanlar tarafından yakılarak öldürüldüğübildirildi.

13- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan'ınDağlık Karabağ bölgesindeki Ermeni ordu birliklerinin Fuzuli yönündebaşlattıkları geniş çaplı bir saldırının Azeri kuvvetleri tarafındandurdurulduğu bildirildi.

10 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, "Dünya İnsan Hakları Günü" nedeniile yayımladığı mesajda," İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini özümseyen,savunan ve koruyan tüm toplumların huzur ve mutluluğu tattıklarını belirterek,"Bu temel ilkeleri hiçe sayanlar ise, acı deneyimler yaşarken, dünyabarışına insanlığın gereksinme duyduğu evrensel dostluk ve uzlaşmaya karanlıkgölgeler düşürmüşlerdir" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Dünya İnsan Hakları Günü"nedeni ile yayımladığı mesajda, "İnsanlık tarihinde eşitliğin, barışın vedostluğun sürekliliği yönünde, inanç birliğine ve hukuka dayalı önemli birgelişme gerçekleştirildiğini" belirtti.

3- Başbakan Süleyman Demirel, bütçe görüşmeleri nedeni ile TBMM GenelKurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de dört yıldan önce seçim olmayacağını ve1994 yılında yapılacak yerel seçimlerde, koalisyonun yüzde 21.75 oy oranınadüşmesi durumunda iktidardan çekileceklerini ve aldıkları emaneti TBMM'yeteslim edeceklerini söyledi.

Bütçenin, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesinden önce bir sunuş konuşmasıyapan Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, "Bu bütçe ile ekonomimiziaradığı istikrara kavuşturacağız" dedi.

Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral'ın konuşmasından sonra DYP Grubu adınaAnkara Milletvekili Sait Kemal Mimaroğlu da, 1993 bütçesinin tamir verestorasyon bütçesi olduğunu belirterek, denk bütçeyi savunduklarını ama bugünbunu gerçekleştirme olanaklarının olmadığını söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da, bütçede yatırımlara ayrılan payın yüzde12'lerde kaldığını belirterek, bütçeyi eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin bir yılda enflasyonu düşürmedebaşarılı olamadığını belirterek, "İsrail, Arjantin ve Meksika'dan örnekverdi ve "bir yılda bunu başarmak dernek mümkünmüş" dedi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, bütçenin, milleti ezmeye devam edeceğinive IMF bütçesi niteliği taşıdığını belirtti.

SHP Grubu adına konuşan Grup Başkanvekillerinden Aydın Güven Gürkan ise,enflayonu istedikleri düzeye indiremediklerini belirterek bunun gerekçelerinianlattı. Gürkan, "Bu bütçe ne müthiş bir atılım bütçesidir, ne de sömürübütçesidir. Bu, bana zaman verin diyen bir bütçedir'^dedi.

4- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısı Antalya'dabaşladı. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiyeile Ermenistan arasındaki, Ermenistan'a elektrik verilmesine ilişkin protokolüanımsatarak, Ermenistan'ın Karabağ'da barışçıl yönde atacağı adımların bukonuda çok yardımcı olacağını vurguladı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Gazi Üniversitesi İşletme AraştırmaTopluluğu tarafından gerçekleştirilen Türkiye'nin Sorunları ve Güneydoğu"konu-

lu panelde yaptığı konuşmada, Güneydoğu olaylarına kesinlikle bir Kürtsorunu olarak bakmadığını belirterek, 'Türkiye'de Kürt sorunu olsaydı her yerdeolurdu. Nüfusun tamamına yakını Kürt olan Konya'nın Kulu ilçesinde, Ankara'nınpek çok ilçesinde neden bu olaylar olmuyor. Çünkü, Güneydoğu dışarıdanoyunların oynanmasına müsait bir yerdir" dedi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Silvan'ınBeypı-nar köyüne baskın düzenleyen PKK militanlarının iki köylüyü öldürdükleri,olaydan sonra güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalardabir PKK'lının öldüğü ayrıca, Bingöl'ün Genç, Tunceli'nin Pülümür ilçelerinindağlık kesimlerinde yapılan arazi taramalarında PKK'lılara ait üç sığınağınortaya çıkarıldığı açıklandı.

7- Hindistan'da, Hindularla Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda ölüsayısının 950'ye vardığı ve güneydeki Tamil Nadu eyaletinde, camininyıkılmasını protesto etmek amacı ile iktidar ve muhalefet partilerinin ortakçağrısı sonucunda 12 saatlik genel grev ilan edildiği, ayrıca eyalette sabahtu:-ı kamu kuruluş ve özel dairelerin kapalı olduğu bildirildi.

Hindistan hükümeti ise, dün düzenlenen olağanüstü kabine toplantısındansonra Hükümet Sözcüsü Vithal Gadbil yaptığı açıklamada, iktidardaki kongrepartisinin artan Hindu radikalizmine karşı komünistlerin yardımını kabuledebileceklerini açıkladı.

8- Bosna-Hersek'teki Sırpların lideri Radovan Karadzic, Cenevre'de sürmekteolan Bosna-Hersek'li Sırp, Hırvat ve Müslüman liderler arasındaki görüşmelerdeyaptığı açıklamada, Ortodoks Noel nedeni ile 7 ocak tarihine kadar Bosna'da-kiaskeri operasyonlarına ara verdiklerini belirtti, ancak "Bu bir ateşkes yada taraflar arasındaki anlaşmazlıkların sona ermesi anlamına gelmiyor"dedi.

Karadzic ayrıca, başkent Saraybosna'nın boşaltılmasının,380 bin kişininacılarının durdurulmasının tek yolu olduğunu belirterek, "Bu, acilenyapılması gereken bir harekettir" dedi.

Bu arada, BM Genel Sekreteri Butros Gali, Makedonya'da çıkabilecek kanlıçatışmaları engellemek amacı ile bu ülkeye 700 kişilik bir BM Barış Gücügönderilmesini önerdi. BM Güvenlik Konseyi de, Sırpların Bosna'da özellikle deSaraybos-na'ya karşı gerçekleştirdikleri saldırıların sürmesi halinde"yeni önlemler" alınacağını bildirdi.

9- Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçiliğimden yapılan açıklamada, Ermeniordusunun dün sabah Azerbaycan sınırını aşarak birkaç Azeri köyünü işgalettikleri ve çok sayıda kayıp olduğu bildirildi.

10- Somali'ye müdahale eden ABD önderliğindeki BM birliklerinin başkentMogadişu'yu denetim altına aldıkları ve Somali'de genel durumun sakin olduğuaçıklandı.

Bu arada, Fransız yabancı lejyon paraşütçü birliğinin dün gece, Mogadişu'dasilahiı kişilerle çatışmaya girdikleri bildirildi.

Öte yandan, Somali'deki rakip gruplardan ikisinin liderinin bugün birarayagelecekleri ve BM özel temsilcisi İsmet Kittani'nin arabuluculuğu ile görüşmeyikabul ettikleri bildirildi.

11- BM'nin, ABD ve Rusya'nın istemesi halinde Araplar ile İsraillilerarasındaki ikili Ortadoğu barış görüşmelerine katılmaya hazır olduğubildirildi.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali, BM Barış Gücü ile ilgili yayımlananraporunda, Güvenlik Konseyi'nden BM Barış Gücü'nün görev süresinin 6 ay dahauzatılmasını istedi.

13- Gümülcine bağımsız milletvekili Doktor Sadık Ahmet, Yunanistan BaşbakanıKonstantin Mitsotakis'e gönderdiği mektupta, Batı Trakya Türk azınlığının etnikkökeni konusundaki tartışmaların tamamen kapanması için azınlık içinde birreferandum gerçekleştirilmesini istedi.

14- Meksika'da küçük bir yolcu uçağının Sierra Madre dağlarına çarpıpdüşmesi sonucu uçakta bulunan 9 kişinin öldüğü bildirildi.

11 ARALIK 1992

1- Kızılay'ın 124'ncü Genel Kurulu Ankara'da başladı.

Başbakan Süleyman Demirel, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, BM'ninSomali'ye askeri güç göndermesi konusunda en büyük hassasiyeti gösterenülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini vurgulayarak, TBMM'nin ittifak ile, buülkeye askeri güç gönderilmesi kararı aldığını belirtti. Demirel, "EğerBM, müdahale kararı alırsa, Türkiye sadece gıda, sağlık yardımı değil, buradakan dökülmesini önlemek için zor kullanacak gücü, yani ülkenin askerlerini degönderecektir" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de, Kızılay'ın bir çokyardımlarının yanısıra özellikle Erzincan depreminde gösterdiği üstün başarınınunu-tulamayacağını söyledi. Kızılay'ın Türkiye'de hizmet vermesine karşın,ilkelerinin evrensel olduğuna dikkat çeken İnönü, insanlara karşılıksız yardımetmenin, bu kuruluşunun en önemli erdemlerinden biri olduğunu belirtti.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, SHP MYK toplantısıöncesi yaptığı konuşmada, SHP'nin koalisyon hükümetinin temel dayanağı olduğunusöyledi ve muhalefet liderlerinin bütçe görüşmelerindeki konuşmalarınıeleştirdi.

3- Kuzey Irak'a ilişkin son gelişmeleri gözden geçirmek amacı ile Türkiye,ABD, Fransa ve İngiltere arasında Ankara'da düzenlenen toplantıda, ABD, Fransave İngiltere, Türkiye'ye "Kuzey Irak'ta Kürt devleti oluşmasına ışıkyakmayacakları" konusunda güvence verdiler. Üç Batılı ülke, Çekiç Güç'üngörev süresinin uzatılmasının, bölgenin istikrarı için büyük önem taşıdığnıbelirterek, Türkiye'den bu gücün süresinin uzatılmasını istediler.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özden Samberk de daha sonra düzenlenen ortakbasın toplantısında yaptğı açıklamada, "Çekiç Güç ve Irak ile ilgiliolarak dört ülkenin bir danışma merkezi kurarak, doğabilecek sakınca vekaygıları en kısa sürede gidermesini kararlaştırdık" dedi.

4- Diyarbakır'ın Hani ilçesinde askeri bir araca PKK'lı teröristlerce düzenlenensilahlı ve roketatarlı saldırıda, 2 er şehit oldu, 7 er de yaralandı.

5- Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün başlayan sağanak yağış nedeni ile 300'eyakın ev, 100'e yakın araç sular altında kaldı. Şiddetli yağış nedeni ileMuğ-la-Marmaris yolu trafiğe kapanırken, elektrik direklerinin devrilmesiyüzünden Marmaris'e elektrik verilemediği bildirildi.

6- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, NATO Savunma Bakanları Komitesi'-ninBelçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan toplantısında yaptığı konuşmada,"Yunanistan'da kurulması öngörülen yeni hava komutanlığının, Ege'de bundansonra herhangi bir sorumluluk sahası olamayacaktır. Gelişmelerin yakıntakipçisi olacağız" dedi.

7- NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner, NATO Dışişleri Bakanları toplantısısonrası yaptığı açıklamada, BM'nin eski Yugoslavya'da kan dökülmesini durdurmakya da sınırlamak için harekete geçilmesini emretmesi durumunda ittifakın"gerekli herşeyi yapmaya hazır olduğunu" söyledi.

8- Hindistan Başbakanı Narasimha Rao, yabancı basına düzenlediği basıntoplantısında, ülkede bir haftadır süren şiddetin durulmaya başladığınıbelirtti ve tüm siyasi partilere ve halka çağrıda bulunarak, hükümetidesteklemelerini istedi.

Başbakan Rao, ülkenin çok tehlikeli bir dönemden geçtiğini, ancakHindistan'ın diğer bunalımları olduğu gibi bunu da atlatacağını umduğunu vekendisine karşı yöneltilen tüm eleştirilere ve suçlamalara karşın istifa etmeyidüşünmediğini bildirdi.

9- BM kararı çerçevesinde Somali'ye insani yardım için düzenlenen askerioperasyon dördüncü gününde, ülkenin önde gelen iki kabile reisi arasında içsavaşa son vermek amacı ile ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi

12 ARALIK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camilerdeverilecek hutbeleri denetim altına alan ve din görevlilerini, politikdüşüncelere çağrışım yapacak ifadelerden kaçınmaları yolunda Uyaran genelgesihakkında Ankara'da yaptığı açıklamada, konu hakkında şu anda bir bilgisibulunmadığını, ancak hutbelerde bir denetimin olmadığını belirtti. Demirel,"Çok iyi yazılmış hutbe kitapları vardır. Belki onların kullanılmasınıistemiş olabilirler. Yani daha çok Kuran'a, hadise dayanan, günlük işler ilegünlük siyaset ile meşgul olmayan çok güzel hutbeler vardır. Belki bunlarıkullanın şeklinde olabilir" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de, dinin siyaset içinistismar edilmemesinin çok önemli bir ilke olduğunu belirtirken, "Bu ilke,laik devlet düzeninin olmaz ise olmaz bir koşuludur" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu veRusya Federasyonu Bilimler Akademisi işbirliği ile düzenlenen 'Türk-Rusİlişkilerinde 500 Yıl" sempozyumunu açarken yaptığı konuşmada, Türkiye ileRusya arasında yüzlerce yıl süren fetih ve nüfuz rekabetinin, yerini siyasi veekonomik işbirliğine bıraktığını, kavgadan barışa ve işbirliğine doğru birgelişim yaşandığını belirterek, "Biz, 21'nci yüzyıla Ruslarla dostlukzemininde girme hazırlığı içindeyiz" dedi.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı İkinci Müsteşarı Adami Sin de, RusyaFederasyonu'nün henüz dış politika kavramını oluşturmadığını belirterek, bukavramın oluşturulmasının Rusya Devletinin tam anlamı ile kurulmasına bağlıolduğunu belirtti.

3- Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı'na verdiği bir raporda,Türkiye'nin tek başına Bosna-Hersek'e müdahale etmesinin "zor değil,imkansız" olduğunu, buna gerekçe olarak da "havada nakit ikmaliyapılamaması nedeni ile Türk F-16'larının Bosna hava sahasında ancak beş dakikakalabileceği'ni bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara'da yaptığıaçıklamada, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılması konusunun henüz hükümettegörüşülmediğini, bu konudaki kararı Meclis'in vereceğini söyledi.

Erdal İnönü, Çekiç Güç'ün "İşgal Kuvvetleri" olaraknitelendirilmesinin yalnış olduğunu belirterek, Türkiye, işgal altındadeğildir" dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Ankara'da yaptığı açıklamada, 19 Kasım1992 tarihinde çıkarılan "burslu öğrencilerin tutum ve davranışlarınınizlenerek, MGK'ya sevkedilmesi'ne ilişkin genelge ile ilgili olarak, genelgenin"yanlış bir takım yorum ve uygulamalara yol açacağı gerekçesi ilekaldırılacağını" söyledi.

6- Türkiye-Sudan arasında sağlık alanında işbirliğini öngören protokolSağlık Bakanı Yıldırım Aktuna ve Sudan Sağlık Bakanı Faisal Medani Mkhtararasında İstanbul'da imzalandı.

Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, bu proje için 2 milyon 215 bin dolar,Sudan'ın ise 300 bin dolar katkıda bulunduğunu bildirdi.

7- Diyarbakır'ın Şehitlik semtinde bir polis otosuna bir grup PKK'lıtarafından düzenlenen saldırıda 2 polis memuru şehit oldu, 3 polis memuru dayaralandı.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişiöldü, 7 kişi de yaralandı.

9- Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Osman Ertuğ, dün New York'taGüvenlik Konseyi Dönem Başkanı Hindistan Büyükelçisi Chinmaya Raja-ninathGharekhan'ı ziyaret ederek, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Kıbrıs'ta BMBarış Gücü'nün görev süresinin altı ay daha uzatılmasını öngören tavsiyesininkabul edildiğini resmen bildirdi.

Öte yandan Kanada, 15 Haziran'dan itibaren Kıbrıs'taki BM gücünde bulunanaskerlerini çekeceğini açıkladı.

10- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, BM Genel Sekreteri ButrosGali'ye gönderdiği bir mektupta, BM'nin Kuveyt ve Somali'de olduğu gibi eskiYugoslavya'ya da güç kullanmasını istedi.

11-2 Azeri uçağının Ermenistan'ın doğusundaki Kafan kentine düzenlediklerihava akınında iki kişinin öldüğü ve Azerbaycan'ın batı bölgesine giren Ermenibirliklerinden işgal ettikleri köylerin çoğunun geri alındığı bildirildi.

12- Irak Askeri Endüstri Komisyon Başkanı General Emir Raşid, BM'ye,silahsızlandırılması ile ilgili olarak özel komisyon ile işbirliği yapamayacağınıbildirdi.

13- Kenya'da bir köye baskın düzenleyen silahlı kişilerin 89 köylüyüöldürerek, binlerce hayvanı beraberinde götürdükleri bildirildi.

13 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da Türk-Arnavutluk Dostluk Derneği,İstanbul Yugoslavya Göçmenleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ileBosna-Hersek adına gelen 2 temsilciyi kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, kabulde yaptığı konuşmada, BM'nin çözüm için kısazamanda harekete geçmemesi durumunda Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan'ınönderliğinde İslam Zirvesi'ni toplayacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, iş güvencesine ilişkin 158 sayılı ILOSözleşmesi'ni veto etti.

Özal, veto gerekçesinde, söz konusu ILO Sözleşmesi'nin 1982 yılında kabuledilmesine rağmen, Avrupa ülkelerinden yalnızca Fransa, İsveç ve İspanya ileILÖ'dan teknik yardım alan bazı Afrika ülkelerince onaylandığını belirterek,"Netice itibariyle, henüz Avrupa ülkelerinde bile itibar görmemiş böylebir sözleşmenin onaylanması, ülkemizi gereksiz yere taahhüt altına sokacak veonaylanan sözleşme ile getirilen bazı uygulamalar işveren ve işçi arasında yenibir anlaşmazlık alanı yaratacak, iş barışının sağlanmasında olumsuz etkileriolacak ve anlaşmazlıklara her iki tarafın genel hukuk kuralları dışında çözümarayışlarını zorlama ihtimalini çoğaltacaktır" dedi.

2- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller, DPT bütçesi hakkında, TBMMGenel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 1992 yılının tümden kayıp ve ekonomikdengelerin bozulduğu bir yıl olduğunu iddia etmenin mümkün olmadığınıbelirterek "Hedefler istediğimiz ölçüde gerçekleşmemiş, ancak 1984-1991yılları ara-suida görülen sistematik bozulmalarda bir nebze de olsa azalmaolmuştur" dedi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in Bosna-Hersek konusunda değerlendirmeleriTürkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Çaiışrna ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Ankara'daCumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 158 sayılı ILO Sözleşmesi'ni veto etmesi ileilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, "158 sayılı sözleşme,parlamentoda grubu bulunan tüm siyasal partilerin ittifakı ile kabuledilmiştir. Aykırı ve çekimser oy yoktur, işçiye iş güvencesi sağlanması,özünde insan hakkının sağlanması ve gerçekleştirilmesidir" dedi.

5- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi düzenlediği basın toplantısında, CHPGenel Başkanı Deniz Baykal'ın bütçe görüşmelerindeki konuşmasında enflasyonundüşürülmesinde, 1980-1981 yıllarında uygulanan askeri yöntemleri örnekgöstermesini eleştirerek, "Bu çok acıdır. Halkın silah zoru ilesusturulduğu, insan haklarının hiçe sayıldığı dönemi, enflasyonun indirildiğibir dönem olarak nitelemek üzücü bir olaydır" dedi.

6- Türk-İş Genel Başkanlığı'na Yol-İş Sendikası Başkanı Bayram Meralseçildi.

Bayram Meral, sonucu bir görev değişimi olarak değerlendirdi. Meral, genelkurul sonucunun işçi sınıfının bütünlüğünün "siyasete aletedilemeyeceğini" ortaya koyduğunu kaydederek, "Bu genel kurul, bununsınavını verdi" dedi.

7- 10 Aralık'ta Antalya'da başalayan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısısona erdi. Toplantıda, KEİ'nin dönem başkanlığının, altı ay daha Türkiye'dekalması ve altı ay sonra başkanlığın Bulgaristan'a geçmesi kabul edildi.

Toplantı sonunda bir açıklama yapan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)Başkanı Jacques Attali, KEİ'ye son derece olumlu yaklaştıklarını, EBRD'ninKardeniz Bankası'nın ortakları arasında olabileceğini ve bankanın KEİ'yegözlemci üye olarak katılabileceğini açıkladı.

8- Türkiye'de bulunan ABD Temilciler Meclisi üyesi Demokrat Partili RichardGephardt, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile görüştükten sonradüzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Türkiye'de insan hakları konusundakaydedilen önemli gelişmeleri memnunlukla izlediğini, önümüzdeki ay başkanlıkgörevine resmen başlayacak olan Bill Clinton döneminde Türkiye ile ABDarasındaki zaten iyi olan ilişkilerin daha da geliştirileceğini söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ınLice ilçesine bağlı Karadere köyünde 11 Aralık 1992 günü, güvenlik güçleri ileteröristler arasında çıkan çatışmalarda üç PKK'lı öldü, iki güvenlik görevlisişehit oldu.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü.

11- Yunanistan Savunma Bakanı Yanis Varçiotis, Milli Savunma Bakanı NevzatAyaz'ın Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda, ittifakın yenikomuta yapısı ile ilgili onaylanan rapor hakkındaki beyanlarının "gerçekdışı" olduğunu iddia etti.

12- Bosna-Hersek'te savaşan Sırp, Hırvat ve Müslüman toplumların üst düzeyyetkilileri arasında BM Barış Gücü Komutanı General Philippe Morillongözetiminde yapılan görüşmede, tarafların yeni bir ateşkes anlaşmasınavardıkları bildirildi.

Uluslararası Kızılhaç yetkilileri, Sırpların, ülkenin kuzeyindeki Manjadatoplama kampında esir olarak tuttukları çoğunluğu Hırvat olan 500'den fazlaerkeği serbest bıraktığını açıkladı.

13- Endonezya'nın, Flores Adası açıklarında meydana gelen 6.8 şiddetindekidepremde 1226 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Bolivya'da bir kamyonun uçuruma yuvarlanması sonucu 17 kişinin öldüğübildirildi.

14 ARALIK 1992

1- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, partisinin İdareKuru-lu'nun açılışında yaptığı konuşmada, 1983 rejiminin bıraktığı tahribatıtümüyle kaldırmaya uğraştıklarını ve henüz kaldıramadıklarını belirterek, geçenbir yıl içinde Türkiye'de pek çok güzel şeyler yapıldığını, önümüzdeki seneninbundan daha iyi olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, 19 Aralık'ta yapılacak AP büyük kongresinin deTürkiye'deki istikrarı koruyacak bir şuuru göstereceğine inandığını belirterek,"Kongreden çıkacak heyetin, Türkiye'nin büyük menfaatlerini iyi idrakedeceğine, onları koruyacağına eminim" dedi.

2- Cenevre Konferansı'na katılacak olan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin dünTürkiye'den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Cenevre'deki toplantınınBos-na-Hersek'te sağlanacak barış için dönüm noktası olduğunu belirterek,Türkiye'nin Balkanlar'da barışın tesisi için en çok çaba gösteren ülke olduğunuve bu çabaların devam edeceğini bildirdi.

Hikmet Çetin, Cenevre Konferansında, Batı ülkelerinin konu ile ilgili sontavırlarının ortaya çıkacağını söyleyerek, "Biz, Türkiye olarak,Cenevre'de Batı'dan ne istediğimizi, neler beklediğimizi ortaya koyacağız"dedi.

3- İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nin 56'ncı kuruluş yıldönümünedeniyle düzenlenen "Dördüncü Ulusal İktisat Sempozyumu"nunaçılışını yapan Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Türkiye'nin dünyaülkeleriyle birlikte 2000'li yıllara hazırlandığını belirterek, "2000'liyıllar bizim ve dünya ülkeleri için problemsiz yıllar olmayacaktır. Ancak,sağlam bir altyapı oluşturmak için çaba sarfedeceğiz" dedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'ne 10 günlük bir gezi düzenleyeceklerinibelirterek, "Yapacağımız ziyaretlerde, Müslüman ülkelere Batıemperyalizminin tuzaklarına düşmemelerini tavsiye edeceğiz" dedi.

5- Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, çeşitli eylemlere karıştıklarıbildirilen 36 PKK'lı yakalandı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlediği basıntoplantısında, 789 sayılı BM kararı ile mart ayında müzakereye değil, zorakiimzaya davet edildiğini belirtti ve "Kıbrıs'ı 1974 öncesine götürmekistiyorlar. Beni de dünyaya uzlaşmaz bir kişi olarak tanıtma çabasındalar. Bukonuda Türkiye'de bile başarılı oldular. Ancak, yanıldıkları en önemli şey,benim yerime seçilecek her Kıbrıs Türkü'nün bu davayı en az benim kadarsavunacağıdır" dedi.

7- BM Genel Sekreteri Butros Gali, yaptığı açıklamada, ABD'nin Somali'dekiçeteleri silahsızlandırmak konusunda "vaadde" bulunduğunu ancak,ABD'nin bu vaadini üstü kapalı şekilde yaptığını ve BM Güvenlik Konseyi'ndençıkan kararda açıklık bulunmadığını kabul etti.

Bu arada, Somali'nin özellikle iç kesimlerinde durumun kritik olduğu vebaşkent Magadişu'da Amerikan ve Fransız birliklerinin kontrolü sağladıkları,ancak Magadişu'nun kuzeybatısındaki Baidor şehrinde yağmaların ve çatışmalarınsürdüğü bildirildi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Laurence Eagleburger, Stockholm'da gerçekleştirilenAGİK Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek'teinsanlık suçu işleyen Sırplar'ın yargılanabilmesi için savaş mahkemelerikurulması önerisinde bulundu.

9- Abhazya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Abhazlar ile Gürcülerarasında dün Abhaza kontrolündeki Gudauta kentinde bir ateşkes anlaşmasınınimzalandığı bildirildi.

Ancak, Gürcistan'dan henüz konu ile ilgili bir açıklamanın yapılmadığıbelirtildi.

10- Filipinler'de ayrılıkçı Müslüman gerillaların ülkenin güneyindeki üçköye baskın düzenleyerek, toplam 40 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

15 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara Müteşebbisler Kulubü'nce düzenlenenmetropol toplantılarının ikincisinde yaptığı konuşmada, veto ettiği ILOSözleşmesi konusunda, doğru olanı yaptığını söyledi. Özal, yeni iş yerlerikuran sanayicilerin sendika istemediğini ve otomasyona gittiğinibelirterek,"bir grup işçiyi memnun edelim derken, Türkiye'ye kötülükediliyor" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, vergi affınarağmen vergi borcunu ödemeyenlerin isimlerinin açıklanmasına karşı çıkmasınınnedeninin, mükelleflere ilişkin bilgilerin açıklanmasının, devlete duyulangüveni zedeleyebiliyeceği düşüncesi olduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ege İşadamları Derneğitarafından düzenlenen Ege Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, hükümetin biryılını anlatarak, bu süre içinde hükümet programında yer alan sözlerini yerinegetirmeye başladıklarını belirtti ve iş hayatını ve toplumu ilgilendiren reformpaketlerinin Meclis'ten geçtiğini söyledi. i

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, bakanlığının bütçesinin TBMM Genel Kurulu'n-dagörüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanu-nu'nailişkin açıklamalarda bulundu.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Danıştay ve ILO kararlarına karşın, Bakanlık bünyesindeyer alan Bütçe Dairesi'nde sendika kurucusu memurlar hakkında soruşturmaaçılmasından Maliye Bakanlığı'nın sorumlu olduğunu belirtti.

87 ve 151 sayılı ILO sözleşmelerinin onaylanmasının ardından memursendikacılığına ilişkin yasal düzenlemelerin de gündeme geldiğini hatırlatanKumbaracıbaşı, "Memur ve işçi ücretleri arasında uçurum var. Memur ücretleriçok düşük kaldı. Memurların, emeğinin karşılığını almasında itici güç,sendikalar olacaktır" dedi.

6- Bir cam eşya fabrikasının perakende satış mağazalarından kendilerinetazminat verilmeden işten çıkarılan 65 işçi, İnsan Hakları Derneği'nin İstanbulşubesinde düzenledikleri basın toplantısında, ILO Sözleşmesi'nin veto edilmesiile kendilerini haksız bir şekilde işten çıkartan işveren anlayışının, uyumiçinde olduğunu söylediler.

7- İstanbul'da meydana gelen beş ayrı yangında beş kişi yaşamını yitirdi.

8- AGİK Dışişleri Bakanları Toplantısı, Stockholm'de sona erdi.

Bosna sorununun çözümü için somut bir girişimde bulunulmadığı AGİK DışişleriBakanları Toplantısı'nda, Makedonya'nın üyelik başvurusu reddedilirken, Çek veSlovakların üyeliği kabul edildi.

Bu arada, toplantıda Türkiye'ye temsil eden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin,oturumlar sırasında Makedonya'nın uluslararası statüsünün sürüncemedebırakılmasının bölge istikrarına zarar verecek bir durum olduğunu belirtti.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlediği basıntoplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 789 sayılı kararda yer alan yaklaşımlarıile Kıbrıs sorunu konusunda müzakere yolunun tıkanmakta olduğunu söyledi.Denktaş, mart ayında New York'ta yapılması planlanan görüşmeyi "imzayadavet" olarak gördüklerini, imzalamayacakları bir belge için New York'agitmenin anlamını çözemediklerini belirterek, "fikirler dizisi"ninkabul edilir hale getirilmesi için başlatılacak müzakerelere hazır olduklarınıbildirdi.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali, The New York Times gazetesine yaptığıaçıklamada, Somali'deki Amerikan birliklerinin sadece yardım malzemesinindağıtımından sorumlu olmadıklarını, Amerikalıların ayrıca çetelerisilahsızlandırmayı ve çatışmaları durdurmayı da vaat ettiklerini belirtti.

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater tarafından basına yapılanaçıklamada, "Somali'de silahlı grupların silahsızlandırılması bu ülkedekigörevimizin bir parçası değildir ve bu değişmemiştir" dedi.

11- Endonezya'da cumartesi günü meydana gelen depremde ölü sayısının ikibineyaklaştığı bildirildi.

16 ARALIK 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da yaptığı açıklamada, işgüvencesi yasasına dayanarak oluşturulan 158 sayılı ILO Sözleşmesi'ni gerigönderen Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Meclis'e ilişkin sözleri hakkında,"Son söz Meclis'indir. Meclis'in üzerinde irade yoktur" dedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk tarafından 'TBMM Başkanlığı Bildirisi"başlığı ile yapılan açıklamada, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu'nun 68'incimaddesi ile TBMM üyelerinin ödenek, Yolluk ve Emekliliklerine Dair kanundayapılan değişikliklere ilişkin yasa dolayısı ile basında çıkan eleştiri vehaberlerin dikkat le incelendiği, basının Meclis'in kararları ve çalışmalarınıizlemesinin ve eleştirmesinin "Basın özgürlüğünün doğal bir sonucuolduğu" belirtildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, konuk olarak katıldığı Radyo-1 tarafındanhazırlanan programda, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu'nun 68'inci maddesiile TBMM üyelerinin ödenek, Yolluk ve Emekliliklerine Dair kanunda yapılandeğişikliklere ilişkin yasaya değinerek, "Meclis zaman zaman bu çeşitkanunlar çıkartır, eleştirilir. Bu eleştirilerde haklılık vardır. Fakat, Meclisgayet tabii kimseden bir şey alıp götürüyor değildir. Eğer bu eleştirilerindozu çok ileriye giderse, bunu yapanlar dururlar, düşünürler, kendi kendilerinedüzeltirler. Mesele şimdilik bu safhadadır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TürkHenkel Dergisi'nce İstanbul'da düzenlenen 2000'li yıllarda Dünya ve Türkiyekonulu sohbet toplantısına katıldılar.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığıbütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada devletin terörün üstesindengeleceğini belirterek, Terörist grupların eylem biçimi, içeriden veya dışarıdansağladıkları destek ne olursa olsun, sonuçta devletin sarsılmaz gücü karşısındaezileceklerdir" dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Somali'ye gönderilen askerinBos-na-Hersek'e de gönderilip gönderilemeyeceği tartışmaları ile ilgili olarakAnkara'da yaptığı açıklamada, 'Tek başımıza müdahale söz konusu değil. Amerikabile bunun için BM kararını bekliyor. Ayrıca, böyle tek başına bir girişimTürkiye'yi haksız düşürebilir" dedi.

6- HEP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Kılıç, parlamentoda düzenlediği basıntoplantısında, güvenlik güçlerince Güneydoğu'da bazı köylerin bombalandığınıileri sürerek, "Kırsal kesimin insansızlaştırılmasına çalışılıyor. Bu,sorunu çözmeyecek" dedi.

Kılıç, PKK tarafından yapıldı diye açıklanan bazı olayların asılsorumlusunun da kontrgerilla ya da güvenlik güçleri olduğunu ileri sürdü.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır veTunceli'de güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 2 PKK milita-

8- TRT'nin kurucularından ve TRT'nin ilk Genel Müdürü olan Adnan Öztrak,Ankara'da öldü.

9- Bosna-Hersek'teki savaşa son verdirmek amacı ile 29 ülkenin dışişleribakanları, isviçre'nin Cenevre kentinde "Eski Yugoslavya Konferansı"çerçevesinde bir araya geldiler.

BM'nin Cenevre'deki Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Therese Gastand dündüzenlediği basın toplantısında, Cenevre Konferansı'ndan beklenmedik sonuçlarçıkabileceğini bildirdi.

Öte yandan, Sırpların lideri Radovan Karadzic ise, Bosna üzerindeki uçuşyasağını uygulamak üzere bir Sırp uçağının düşürülmesini bir "savaşeylemi" olarak kabul edeceklerini bildirdi.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, yaptığı açıklamada, Somaliharekatının Bosna-Hersek'e müdahale için umutları artırdığını ancak, AlmanyaAnayasası gereği Yugoslavya'ya asker gönderemeyeceklerini, göndermek deistemediklerini söyledi.

11- Hollanda Senatosu, Avrupa'da Siyasi ve Ekonomik Birliği sağlayacakMa-astricht Anlaşması'nı onayladı.

17 ARALIK 1992

1- Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı veHükümet Sözcüsü Akın Gönen, TÜPRAŞ'ın teklifi doğrultusunda petrolfiyatlarındaki gerileme de dikkate alınarak, akaryakıt fiyatlarınındüşürüldüğünü açıkladı.

Akın Gönen, toplantıda Somali'ye gidecek Silahlı Kuvvetler programınıntaraftarlarının da belirlendiğini ve ayrıca Marmaris'te meydana gelen selfelaketinin de değerlendirilerek, buraya yapılacak destek konusunda altkomisyon kurulduğunu bildirdi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ilegörüşmek üzere Bağdat'a gitmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığıaçıklamada, "Irak'ta son zamanlarda Türkiye'yi çok yakından ilgilendirenönemli gelişmeler meydana geldiğini" belirterek, "Çekiç Güç'ünsüresinin TBMM'de görüşülmeden önce Irak'a giderek, durumun Bağdat açısındannasıl görüldüğünü yerinde belirlemeyi düşündüğünü" söyledi.

3- TBMM'nin 204 sayılı kararı ve hükümet direktifi uyarınca Somali'yegönderilmesi kararlaştırılan 300 kişilik Türk askeri birliği özel bir askeritören ile Ankara'dan Mersin'e hareket etti.

Törende konuşan Garnizon Komutanı Korgeneral İsmail Hakkı Özkan, Türkaskerinin Somali halkına hayat ve umut vermek için gönderildiğini söyledi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından İzmir'de"İkinci Ekonomi Zirvesi" düzenlendi. TOBB Başkanı Yalım Ereztoplantıda yaptığı konuşmada, 1992 yılının yalnız ekonomik açıdan değil,toplumsal açıdan da zor bir yıl olduğunu söyleyerek, enflasyonun yarattığıbelirsizlik nedeniyle sağlıklı karar almanın güçleştiğini ve iş dünyasının 1993yılında ihracat ve yatırım teşviklerinin ağırlıklı olmasını beklediğinibelirtti.

5- Önceki gece Diyarbakır'ın Dicle ilçesine baskın düzenleyen bir grupterörist kamu kurum ve kuruluşlarına ateş açtı. Olayda ölen ya da yaralananolmadığı bildirildi.

Öte yandan, Muş ve Ağrı yöresinde çeşitli eylemlerde bulundukları belirtilen4 terörist ile bunlara yardım eden 5 kişi yakalandı.

Batman Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bir servis otomobiline yapılan silahlısaldırı sonucu 5 polis memuru ağır şekilde yaralandı.

6- Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Konseyi'nin onur üyesi olanDışişleri Bakanı Hikmet Çetin, açılışta yaptığı konuşmada, Avrupa'nın bloklarabölünmesinin sona ermesinin Avrupa halklarının yararına olduğunu, ancak bölgedebir takım güvensizlik ve istikrarsızlıkların da kendini gösterdiğinihatırlatarak, "Ö-nümüzde açlık, yoksulluk, etnik ve milliyetçi çatışmalarakarşı yapılması gereken bir mücadele var" dedi.

NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner de Konsey'in açılışında yaptığı ko-

nuşmada, "Demokrasi ve özgürlüğün yayılması, ne yazık ki kıtamızın,savaş ve saldırganlıktan kurtulmasını sağlayamadı. Eski Yugoslavya'dakiçatışmaları nefretle karşılıyoruz. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemişbir tahribat yaşanıyor" dedi.

NATO Dışişleri Bakanları Konseyi eski Yugoslavya konusunda bir bildiriyayınlayarak sona erdi.

Bildiride, NATO'nun, eski Yugoslavya'da durumun vahimleşmesinden büyük birendişe duyduğu, gelişmelerin uluslararası istikrarı, barışı ve güvenliği tehditedici boyutlarda olduğu bildirildi.

7- AT Dönem Başkanı İngiltere'nin Avrupa işlerinden sorumlu Bakanı GarelJones, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, terörizm ilemücadelede yasal ve demokratik yolları savunduklarını belirterek, Türkiye'ninkonu ile ilgili olarak topluluğun gösterdiği duyarlılığın farkında olduğunusöyledi.

Garel Jones, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ise, BM Genel Sekrete-ri'ningirişimlerini desteklediklerini belirterek, Kıbrıs sorununun Türkiye ATilişkilerini etkilediğini, bununla birlikte Dublin bildirisinde vurgulandığıgibi Kıbrıs'ın, Türkiye'nin, AT ile ilişkilerini güçlendirmesi için engelolmadığını söyledi.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Atina'da düzenlediği basıntoplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı Güneydoğu Avrupa Dairesi Başkanı DavidRansom'un, bağımsız Türk milletvekilleri Sadık Ahmed w Ahmed Faikoğlu ileparlamentoda görüşmesi ile ilgili olarak ABD hükümeti nezdinde girişimde bulunduklarınıbelirterek, Amerikalı yetkilinin istediği herkesle görüşmesinin hakkı olduğunu,ancak konunun kabul edilemez yanının görüşmenin iki bağımsız milletvekilininMeclis'teki bürolarında gerçekleştirilmesi olduğunu, böyle bir davranışın YunanParlamentosu geleneklerine uymadığını bildirdi.

9- Bosna-Hersek'te Sırp milislerin lideri Radovan Karadzic, İngiltereBaşbakanı John Majör ile BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye gönderdiği mektupta,"BM'nin bir Sırp uçağına karşı askeri bir harekette bulunması durumunda,Bos-na'daki Sırp milisler üzerinde tepkisinin az olacağını ve böyle bir durumdaBosna-Hersek'te görev yapan BM askerlerinin düşman ilan edilebileceklerini vesaldırıya uğrama tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceklerini" söyledi.

Bu arada, 20 Aralık'ta Sırbistan'da yapılacak devlet başkanlığı seçimleriiçin Kosova Özerk Bölgesi'nde bir konuşma yapan Sırbistan Devlet BaşkanıSloba-dan Miloseviç, "Sırbistan ve Sırplar, Kosova'yı aslavermeyeceklerdir" dedi.

10- İsrail'in, İslamcı gruplar ile ilişkisi olduğu gerekçesi ile 415Filistinliyi sınır dışı ettiği bildirildi.

11- Çek Parlamentosu'nün, Çekoslavakya'nın iki bağımsız devlete bölünmesininardından, Çekoslavak Bayrağının 1 Ocak 1993'te kurulacak Çek Cumhuriyeti'ninbayrağı olarak kabul edilmesini kararlaştırdığı bildirildi.

18 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Demokrat Parti Genel Başkanı Hayrettin Erk-menve beraberindeki parti heyetini kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Özal, görüşme öncesi yaptğı açıklamada, Türkiye'de demokrasininilk hamlelerinin DP ile yaşandığını belirterek, 'Türkiye'de kalkınma hamlesininde DP ile başladığını çok açık bir şekilde ifade edebilirim" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, AP Kongresi öncesi Ankara'da yaptığıaçıklamada, AP'nin şeklen kapandığını, 12 yıldır hayattan bir gün bileçekilmediğini belirterek Demirel, kapatılan siyasi partilerin yenidenaçılmasına olanak sağlayan yasayı, bölünme için çıkarmadıklarını vurguladı ve"Yasayı, leke kaldırmak için çıkardık. Kongrede, başkanlık divanı teşekkülettiği zaman leke kalkmıştır. Ondan sonrası önemlidir" dedi.

3- içişleri Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da yaptığı açıklamada, HEPDiyarbakır Milletvekili Sedat Yurttaş'ın Güneydoğu illerinde giwenlikgüçlerince partileri hakkında imzasız afiş ve ilan asıldığına ilişkin savlarınıyalanladı.

İsmet Sezgin, "Bu tür asılsız suçlamaların yörede görev yapan emniyetgüçlerini yıpratmak için yapıldığını" söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'iziyaret ederek, sendikal yaşamda yönetim değişikliklerinin kolay olmadığınıbildiğini, ancak Türk-İş'te yeni yönetimin Türkiye'yi dengeli bir noktayataşımakta üzerine düşeni yapacağına inandığını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de, 12 Eylül hukukunun demokrasi önündebir set olduğunu belirtererk, "O seti aşmak için birlikte mücadeleedeceğiz" dedi.

5- SHP, CHP, DSP eski il başkanları İzmir'de düzenledikleri basıntoplantısında, CHP'nin beklenen birleştirmeyi gerçekleştiremediğini ve oluşumuile solda üçüncü parti görünümüne büründüğünü belirterek, sosyal demokrat vedemokratik solun birleştirilmesi için tabandakileri, tavandakilere baskıyapmaya çağırdılar.

6- TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, Hak-İş Konfederasyonu'nün 7'nciGenel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, çalışma hayatının sorunlarının çözümü için4 konfederasyonun bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

7- İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri Avukat Hüsnü Öndül, gözaltınaalındıktan sonra kaybolanlar hakkında yaptığı yazılı açıklamada,"Demokratik toplumlarda devlet tarafından bir insanın gözaltında ikenkaybedilmesine rastlanmaz. Son birbuçuk yılda Türkiye'de insan haklarıihlallerine bir yenisi daha eklendi. O da gözaltındaki kayıplardır" dedi.

8- ANAP Erzurum eski milletvekili Rıza Şimşek Ankara'da geçirdiği trafikkazasında öldü.

9- Diyarbakır Belediye Başkanı Turgut Atalay ve makam şoförünün yaralan-

ması ve koruma polisinin şehit edilmesi olayına karıştıkları bildirilen birsanığın da aralarında bulunduğu 33 kişi gözaltına alındı.

10- Türkiye ile Bosna-Hersek tarafından ortaklaşa hazırlanan ve Sırbistanile Karadağ'ın Bosna-Hersek'e karşı saldırgan tutumlarının son bulmamasıhalinde Güvenlik Konseyi'ne 15 Ocak 1993 tarihine kadar askeri müdahaleyegidilmesini öneren karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edildi.

Bu arada, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç'in Bosnalı Sırplarınlideri Radovan Karadziç ile 2 Ocak'ta Cenevre'de görüşmeyi kabul ettiğibildirildi.

11- Afrika'dan sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Herrnan Cohen, ABD Kongresi'ndeyaptığı konuşmada, Somali'ye yönelik olarak gerçekleştirilen UmutOperasyonu'nda ikinci aşamaya geçildiğini, ancak Washington'm, BM GüvenlikKonseyi'nden, Somali'ye kalıcı bir barış koruma gücü gönderme kararı çıkmasıiçin çalışılması gerektiğini bildirdi.

12- Kampuçya'da faaliyet gösteren Kızıl Khmerler Örgütü'nün, esir aldığı 46BM askerini daha serbest bıraktığı bildirildi.

19 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İş Dünyası Vakfı tarafından düzenelenenTürkiye'nin Milli Güvenliği ve Bütünlüğü" konulu konferansta yaptığıkonuşmada, bir devletin gücünün ekonomi olduğunu belirtti. Konuşmasında, Balkanülkeleri ile iyi ilişkilere girilmesi gerektiğini de kaydeden Özal, dışpolitika konusunda cesur olunması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Özal,Güneydoğu konusunun da açıkça konuşulması gerektiğini belirterek, artıkTürkiye'de sağ-sol meselesinin kalmadığı gibi, Güneydoğu sorununun dakonuşularak çözümlenebileceğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yapılan AP Kongresi'negönderdiği mesajda, anayasanın koyduğu yasak nedeni ile kongreyekatılamadığını, elbirliği ile sürdürülen tarihsel mücadelenin zaferlesonuçlanmasından dolayı memnunluk duyduğunu belirtti.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Brüksel'den dönüşünde Ankara EsenboğaHavaalanı'nda yaptığı açıklamada, Stocholm'deki AGİK, Cenevre'deki eskiYugoslavya Konferansı, Brüksel'deki NATO Bakanlar Konseyi Toplantısı ve BMGenel Kurul kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hikmet Çetin, uluslararası toplumun, Türkiye'nin Bosna-Hersek ile ilgiliyaklaşımını ve daha etkili müdahalede bulunulmasının kaçınılmaz olduğunuanladığını belirterek, gelişmenin "yavaş ve yetersiz" olduğunusöyledi. ABD, Almanya, Hollanda gibi ülkelerin artık daha etkili önlemleralınmasından yana olduklarını da belirten Çetin, "Bütün bu gelişmelererağmen, sorunun hemen çözülmesi gereken noktada bulunduğumuzusöyleyemeyiz" dedi.

Çetin, Cenevre Konferansı'nda da, insanlığa karşı suç işleyenlerin cezasızkalmayacağının anlaşılmasının çok önemli olduğnu söyleyerek, "Eskidenbütün ülkeler olaylara Bosna'daki iç savaş olarak bakıyorlardı. Şimdi artıksaldırganın Sırbistan olduğunu kabul ediyorlar" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Ankara'da yaptığıaçıklamada, süper emeklilerin durumunu düzeltecek yasa taslağının, Başbakanlığasunulduğunu bildirdi.

Mehmet Moğultay, 'Taslakta getirilen uygulamanın, 1 Ocak 1993 tarihindenitibaren yürürlüğe girmesi öngörülmüştür. Böylece süper emeklilere, 4 yıl öncekaybettikleri geri iade edilmiş olacaktır" dedi.

5- Devlet Bakanı Şerif Ercan, Ankara'da yaptığı açıklamada, KiT'lerdeçalışan sözleşmelilerin 657 sayılı Devlet Memurları yasası kapsamınaalınmasının planlandığı bildirildi. Düzenlemenin çalışanların ücretlerindegerileme yaratmayacağını belirten Ercan, "Gerekirse kendilerine tazminatödemesi yapılacak" dedi.

6- AP Kongresi Ankara'da yapıldı. Divan Başkanlığı'na Ali Naili Erdemseçildi.

7- TÜGİAD'ın İzmir'de düzenlediği "Demokrasilerde İnsan Hakları Konusu-

nün Vazgeçilmez önemi" konulu toplantıya katılan İnsan Haklarındansorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, bugüne değin demokratikleşme ve insanhakları konusunda gelinen düzeyi yeterli bulmadıklarını söyledi.

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile Türkiye İşveren SendikalarıKonfederasyonu Başkanı Refik Baydur'un, çalışma yaşamı ile ilgili demeçleri,Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Bingöl'ün Karlıovailçesi yakınlarındaki bir operasyonda yakalanan 10 kişiden 9'unun, Mardin'deyürütülen operasyonlar sonucu yakalanan 24 kişiden 15'inin tutuklandığınıbildirdi.

Bu arada, Siirt'in Baykan ilçesi yakınlarında 2 minibüsü durduran bir grupterörist, 8 köy korucusunu öldürdü, bir minibüs şoförünü yaraladı.

Bingöl ve Diyarbakır'da güvenlik güçleri ile PKK militanlan arassnda çıkançatışmalarda 3 PKK'lı öldü, bir güvenlik görevlisi şehit oldu.

10- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Atina'da yaptığs açıklamada,Türkiye ile bir diyalog sürecinde olduklarını belirterek, iki ülke ilişkilerinidüzeltmeye çalıştıklarını söyledi.

11- İsrail'in işgal ettiği Gazze Şeridi'nde gösteri yapan Filistinliler ile İsrailaskerleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 10 yaşında bir kız çocuğununda bulunduğu 6 Filistinlinin öldürüldüğü, 40 Filistinlinin de yaralandığıbildirildi.

öte yandan BM Güvenlik Konseyi, İsrail'i 415 Filistinliyi sınır dışıetmesinden dolayı kınadı. Güvenlik Konseyi, İsrail-Lübnan arasındaki güvenlibölgede bekletilen Filistinlilerin derhal işgal topraklarına geri dönmelerininsağlanmasını istedi.

İsrail ise, Güvenlik Konseyi kararını İsrail'in içişlerine karışmak olarakniteledi.

Bu arada, FKÖ, Güvenlik Konseyi'nin kınama kararından duyduğu memnuniyetidile getirirken, İsrail tutumundan vazgeçmediği sürece Oratdoğu BarışGö-rüşmeleri'ne katılmayacaklarını bildirdi.

Ayrıca, italya ve Mısır da İsrail hükümetinin, Filistinlileri sınır dışıetmelerini kınadılar.

12- Güney Kore'de ilk kez yalnızca sivil adayların katıldığı devletbaşkanlığı seçimlerini iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin adayı Kim YoungSam kazandı.

20 ARALIK 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP'yekatılma kararı alınan AP Kongresi'nde sağdaki partilerin birleşmesi açısındanönemli bir fırsatın kaçırıldığını belirterek, AP'nin kapanması ile bölünmeihtimalinin ortadan kalkmadığını, aksine arttığını bildiren Cindoruk, TBMMBaşkanı olarak parti sayısının artmasından da rahatsızlık duyduğunu belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada. Çekiç Güç'üngörev süresinin uzatılması konusunun MGK'da, Bakanlar Kurulu'nda ve TBMM'degörüşüleceğini bildirdi.

Süleyman Demirel, ABD'nin Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasınıistediğini ve bu isteğini de resmen Türk Hükümetine bildirdiğini açıkladı.

3- Başbakanlık Başdanışmanı Namık Kemal Zeybek, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Türkçe'nin tahrif edildiğini belirterek, mağaza ve dükkanisimlerinin yabancı dillerde yazılmasının "belediyeler tarafındanönlenmesini" istedi.

Zeybek, dilde birlik sağlanmasını ve bunun için de terminoloji komisyonukurulması gerektiğini bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,kamuoyunda "Somali'ye askeri müdahaleye evet denildiği ancak niçin Bosna-Hersek'edüşünülmediği" sorusunun tartışıldığını belirterek, "Bu soruya cevapvermek çok zor. Ancak bilindiği üzere bu kararın oy birliği ile alınmasıgerekiyor. Bir askeri müdahale konusunda böyle bir oy birliği sağlanamadı"dedi. Çetin, ayrıca BM için de "Bosna-Hersek'te mutlaka askeri müdahaleyigöze almalılar. Yoksa çözüm asla başarılı olmaz" dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, kamuoyunda "anti-kartel" olarak adlandırılan"rekabetin korunması hakkında kanun tasarısının TBMM'ye sevkedilmek üzereBaşbakanlığa gönderildiğini bildirdi.

6- İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 1992 yılında geçen yılaoranla polisin görev alanına giren bölpelerde meydana gelen ideolojik nitelikliolaylarda yüzde 26.4, asayiş olaylarında yüzde 15.1, kaçakçılık olaylarında iseyüzde 31.7 oranında artış görüldüğü bildirildi.

7- DP Genel Başkanı ve AP delegesi Hayrettin Erkmen Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, dün yapılan AP kongresi ile ilgili olarak "Kongreboyunca DYP'nin, DP ile AP'nin devamı olduğu iddia edilmiş ve bir mesajverilmeye çalışılmıştır. Devamlılık fikirde, misyonda ve kadroda aranmalıdır.Nitekim DYP içinde AP'ye intikal edenlerin oranı ancak yüzde 25düzeyindedir" dedi.

Erkmen, AP'nin devam etmesi gerektiğini, kapatılması kararının da baskıaltında değil, partinin kendi rızası ile olmasının demokrasi açısında uygunolduğunu kaydetti.

8- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek İstanbul'da yaptığı açıklamada, Çekiç

Güç1 ün barışçı bir amaçla Türkiye'de bulunmadığını öne sürerek, "ÇekiçGüç, Türkiye'nin ABD'ye bağımlı ve muhtaç dış politikasının sembolü halinegeldi" dedi.

9- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, örgütlenme çalışmalarını yürütmeküzere geldiği Adana'da düzenlediği basın toplantısında, Çekiç Güç'ün Türkiye'yeemrivaki geldiğini ve hiçbir somut yararı olmadığını belirterek, "EğerÇekiç Güç ciddi, uluslararası sorunları çözmek için bir kuvvetse Bosna-Hersek'egitsinler. Çekiç Güç'ün uzatılmasına katılmayacağız" dedi.

10- CHP Genel Yönetim Kurulu üyesi Hayri Öner Ankara'da yaptığı açıklamada,parti içindeki çatışmaların kimi milletvekillerinin söylediği gibi kuşaklararasında değil, birinci ve ikinci cumhuriyetçiler arasında olduğunu dilegetirdi.

Öner, genel yönetim kurulundan istifa etmeyerek, mücadelesine devamedeceğini bildirdi.

11- Ankara'da bulunan ABD Büyükelçiliği ile Fransız Okuluna, gece sesbombaları atıldı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydaha gelen trafik kazalarında 3 kişi öldü,6 kişi de yaralandı.

13- Ekim ayı başında NATO'nun "Kararlılık Gösterisi 92"tatbikatında Amerikan Saratoga gemisinden ateşledikleri füzeler ile 5 Türkaskerinin ölümüne sebep olan Amerikalılar için "göreve devam" kararıverildiği bildirildi.

14- Somali'de bulunan Amerikan deniz piyadelerinin ilk kez bir operasyondüzenleyerek, çok sayıda silah ele geçirdikleri bildirildi.

15- Tacikistan'da yeniden iktidara gelen ve eski komünist yönetimidestekleyen silahlı grupların, İslamcı-Demokrat muhalefetin elinde bulunan enönemli mevzi sayılan Afganistan sınırı yakınlarındaki Orconikicabad kasabasınıellerine geçirdikleri bildirildi.

16- Dün, İsrail tarafından sınır dışı edilen 415 Filistinli'nin geri dönmesiiçin Gazze'de yapılan bir gösteriye müdahele eden güvenlik güçleri ilegöstericiler arasında çıkan çatışmalarda 6 Filistinli'nin öldüğü, 30 kişinin deyaralandığı bildirildi.

21 ARALIK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP Genel İdare Kurulu'nda yaptığı açıklamada,DYP'nin 1993 yılında yapılacak 4'ncii büyük kongresi için örgütün her kademedegüçlendirilmesini, partilerin en önemli ve hayati faaliyetlerinin kongrelerolduğunu söyleyerek, "Partimiz, geçmişin bütün kırgınlıklarını saracak birşekilde, tabanda yeniden derlenip toparlanmalı ve bütünleşerek daha dagüçlenmelidir" dedi.

2- Kamu çalışanları sendikalarına üye 4 bin kadar kamu çalışanı tarafından,sorunlarını dile getirmek amacıyla Başbakanlık'a yürüyüş düzenlendi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, sendika temsilcilerinikabul ederek, sorunlarını dinledi.

Erdal İnönü, yaptığı konuşmada, muhalefette iken verdikleri sözlerin devamıolarak, kamu çalışanlarının sendikalaşma hakkını kabul ettiklerini ve bu konudayasal düzenlemeleri gerçekleştirme gayreti içinde olduklarını belirterek,memurlardan da bu yeni döneme geçerken topluma ürküntü vermemelerini istedi.

3- Dışişleri Bakanlığı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabuledildi. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Gerıel Kurul'da yaptığı konuşmada,Bosna-Her-sek'teki katliamın durdurulması için uluslararası toplumlara ve örgütlereyeni bir çağrı yaparak, Sırpların tüm ağır silahlarının BM denetiminealınmasını veya susturulmasını, Sırp kuşatmalarının kaldırılmasını, Sırplarınsilah sevkıyatlarının durdurulmasını ve uçuş yasaklarının Sırplarca ihlaliniönlemek için güç kullanılmasını istedi.

Hikmet Çetin, daha sonra Kıbrıs'ta kalıcı ve kesin bir çözümden yanaolduklarını belirterek, bundan sonraki müzakere çağrısının ise Rum tarafındangelmesi gerektiğini söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da yaptığı açıklamada, dünya havasavunmasında önemli bir yer tutan Stinger füzelerinin Milli Savunma Bakanlığıolarak Türkiye'de üretilmesi için çalışmaların başlatıldığını ve 1993 yılıbütçesinden 730 milyar lira ayrıldığını belirterek, böylece döviz tasarrufu dayapılacağını söyledi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütfüllah Kayalar parlamentoda düzenledi-'ği basın toplantısında, kendi içinde uyum sağlayamayan hükümetin, ülkenin temelhiçbir sorununa çözüm getiremediğini, bunun hem siyasi, hem de ekonomikistikrarsızlığa yol açtığını belirtti.

6- 10'ncu Büyük Kongre kararı ile feshedilerek DYP'ye katılan AP'nin eskiteşkilat başkanı Sadettin Bilgiç Meclis'te düzenlediği basın toplantısında,"Bu kongre mualleldir, hukuksal olarak geçerli değildir. Bu kongrenin açıkmesajı sadece AP'nin değil, demokrasinin bir başbakan ve bazı bakanlarıtarafından katledilmek istenmesidir" dedi.

Bilgiç, daha sonra AP kongresinin iptali için ilçe, il, Yüksek SeçimKurulu'na başvurma kararı aldıklarını bildirdi.

7- Diyarbakır'ın Kulp ilçesine dün gece bir saldırı düzenleyen bir grupteröristin, hükümet binası ile ilçe jandarma komutanlığı binasında önemlihasara sebep oldukları bildirildi.

Batman Barajı'ndaki DSİ tesislerine bir grup PKK militanı tarafındandüzenlenen saldırıda 2 işçi öldü, 5 işçi de ağır yaralandı.

8- Gazeteci yazar Necmi Onur İstanbul'da öldü.

9- Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışı dolayısı ile Türkmenistan'ınbaşkenti Aşkabat'ta bulunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen,Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov tarafından kabul edildi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, ziyaret sırasında yaptığıkonuşmada, iki kardeş toplumun bir arada, geleceğin iyi günlerine gideceğini veTürkmenistan'ın zengin doğalgaz ve petrol kaynaklarının, Türkiye'den boruhatları aracılığı ile pazarlanabileceğini söyledi.

10- ABD'deki bir haber programına katılan Bosna Dışişleri Bakanı HarisSi-ladzic yaptığı konuşmada, BM şemsiyesinde bir harekete geçilmesi gerektiğinive Türkiye'nin NATO üyesi bir ülke olarak elinden geleni yaptığını belirterek,"E-ğer BM harekete geçmez ise ve Bosna'daki katliam devam ederseTürkiye'nin müdahalede bulunması ihtimal dahilindedir" dedi.

Öte yandan, ABD Başkanı George Bush ile Camp David'de görüşen İngiltereBaşbakanı John Majör, Bosna üzerindeki "uçuş yasağının" uygulanmasınailişkin tarihin henüz saptanamadığını açıkladılar.

11- Somali'de bulunan Fransız askeri sözcüsü Albay jean Pierre Perruchetarafından yapılan açıklamada, Somali'nin Baidoa kentinde Fransız askerlerineait bir gözlem noktasına dün gece 10 kadar Somalili'nin saldırıda bulunduğu,çıkan çatışmada 3 Somalili'nin yaralandığı bildirildi.

12- Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermenistan topraklarından Azerbaycan sınırköylerine sürekli olarak düzenlenen saldırılara misilleme olarak Azerikuvvetlerinin Ermenistan topraklarındaki askeri tesisleri bombaladığınıaçıkladı.

13- İsrail yanlısı Güney Lübnan Ordusu milislerinin, İsrail'in geçen haftaişgal altındaki topraklardan sürgün ettiği ve Lübnan tarafından geri dönmeyezorlanan Filistinlilerin üzerine ateş açtıkları bildirildi.

Öte yandan, ABD Genelkurmay Başkanı General Colin Powell, YeshiwaÜniversitesi tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail'inişgal altındaki topraklarda yaşayan 415 Filistinliyi sınır dışı etme kararınıkınayarak, "Karşı şiddet ya da sınır dışı etme İsrail'in meşru güvenlikihtiyaçlarını karşılayacak önlemler değildir" dedi.

14- Afganistan'ın başkenti Kabil'e bir roket saldırısı düzenlendiği veroketlerden birinin pazar yerine isabet etmesi sonucu 10 kişinin öldüğü, 16kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Portekiz'de yıldırım çarpması sonucu meydana gelen uçak kazasında 54kişinin öldüğü bildirildi.

22 ARALIK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel DYP Grup toplantısının açılışında yaptığıkonuşmada, geçen cumartesi günü yapılan AP kongresinin önemli mesajlarverdiğini ve delegelerin yüzde 92'sinin "DYP, AP'dir" diyerek oykullandığını belirterek, "Şöyle veya böyle kongre iradesini beğenmemekveya küçültmeye kalkmak yanlıştır. Kongrede alınan kararı küçültmek kimseninhaddi değildir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığıkonuışmada, Çekiç Güç'ün görev süresinin üç ay uzatılması önerisinde bulunarak,aksi durumda ret oyu vereceklerini bildirdi.

Yılmaz, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılmasını isteyen ülkeleri de, Iraktopraklarında yeni bir devlet kurulmasına izin vermeyeceklerini gösterenanlaşmaya imza koymaya çağırdı.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, parlamentoda RP Grup Başkanvekili Oğuz-hanAsiltürk ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret ederek, Çekiç Güç ve dışpolitikadaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, görüşme sırasında Çekiç Güç'ün bölgede düzenisağladığını, bu güç sayesinde Güneydoğu'da PKK'ya karşı sürdürülen mücadelededünya kamuoyunun tepkisinin olmadığını söyledi.

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, Çekiç Güç'e kesinlikle karşı olduklarını söyledi.

RP Grup Başkanvekili Oğuzhan Asiltürk de, "Biz, ileri sürülengerekçelerin yeterli olmadığı kanısındayız. Çekiç Güç oylaması sırasında retoyu vereceğiz" dedi.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,Bos-na-Hersek'teki katliamın önlenmesi konusunda daha etkin harekete geçmeleriiçin BM Genel Sekreteri Butros Gali, UNESCO Genel Direktörü Federico Mayor veAvrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere'e birer mektupgöndereceklerini bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi'nin dün yaptığıaçıklamanın gerçeklere aykırı olduğunu belirterek, Komite'nin, CezaMuhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) yer alan değişikliklere ilişkin hükümlere"nüfuz edemediğini" veya "önyargıyla" değerlendirerekhaksız sonuçlara vardığını bildirdi.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi tarafından yapılan yazılıaçıklamada, terörizme, güvenlik güçlerinin etkili karşılık vermesi gerektiğibelirtilerek hükümetin, yasalara göre suç oluşturan bazı bireysel işkence vekötü muamele uygulamalarını önlemek amacı ile gerekli önlemleri aldığıbildirildi.

6- TOBB Başkanı Yalım Erez, TÜSİAD üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.Yalım Erez, TÜSİAD Yönetim Kurulu'nü ülke çıkarları yerine, çok küçük birazınlık sanayicinin çıkarlarını koruduğunu öne sürdü.

7- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç yaptığı açıklamada, Bab-ıAli'de büyük işsizlik yaşandığını, batan ya da kapanan bir gazetenin Bab-ıAli'deki bunalımı, daha da büyüteceğini belirterek, hiçbir gazetenin batmasınıistemediklerini, ancak sadece 3 büyük gazetenin tiraj artırma yarışı ileokuyucuların paraları ile geçinmeye çalışan gazetelerin arasında büyükuçurumların oluşmasını ve bunun kamuoyunda hoş karşılanmayan boyutlaragelmesinin kendilerini rahatsız ettiğini bildirdi. ı

Bu arada, Karadeniz Bölgesi'ndeki Gazeteciler Cemiyeti Başkanları yaptıklarıortak yazılı açıklamada, "kuponla tirajı artırma savaşının"gazeteleri krize sürüklediği belirtilerek, "Bu anlamsız savaş bir an öncedurdurulmalıdır. Vatandaşa kupon kesme değil, okuma zevki aşılanmalıdır"denildi.

8- Bingöl'ün Karlıova ilçesi yakınlarında, güvenlik kuvvetlerince havaunsurları ile de desteklenerek gerçekleştirilen operasyonlarda, 3 ayrı bölgedekarşılaşılan teröristlerle çıkan çatışmalarda 13 PKK'lı öldürüldü.

PKK'nın İstanbul sorumlusu Osman Tim, Bayrampaşa Cezaevi'nde arkadaşıtarafından öldürüldü.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü.

10- 20 Aralık'ta Sırbistan'da yapılan devlet başkanlığı seçimi sonucundahalen devlet başkanı olan Slobadan Miloseviç yeniden seçildi.

öte yandan seçimi kaybeden Milan Paniç'in sözcüsü seçimlerde yolsuzlukyapıldığını iddia ederek, yapılan yolsuzluk nedeni ile seçim sonuçlarındakioranların değişebileceğini belirtti ve seçimlerin iptalini isteyeceklerinisöyledi.

Bu arada, Sırbistan seçimlerine yolsuzluk karıştığı, AGİK gözlemcileritarafından da doğrulandı.

Slobadan Miloseviç'in Devlet Başkanı olması ardından Yunanistan DışişleriBakan Yardımcısı Çuderu, verdiği demeçte, "Seçimleri Milan Paniçkazansaydı, Makedonya Cumhuriyeti'ni resmen tanıyacaktı. Miloseviç'in kazanmasıbizim açımızdan sevindiricidir" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurt ise verdiği demeçte, Sırp liderlereuyarıda bulunarak, "Seçimlerin sonucu ne olursa olsun Sırp yönetimininşimdiye kadar izlediği tutumunda acil ve köklü bir değişikliğe gitmemesihalinde, AT'nin, Sırbistan'ın tamamen izole edilmesine yönelik yaptırımlarınuygulanmasına katılacağını" bildirdi.

11- NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner, bir Alman gazetesine verdiği demeçte,Bosna'daki Sırp katliamına ancak, askeri bir müdahale ile son verileceğineinandığını söyledi.

Olası bir harekatın "neşter operasyonu" olarakadlandıralabileceğini bildiren Woerner, "Müdahale ile sağlanacak olanateşkes, taraflar arasında akılcı görüşmelerin yapılmasına yolaçabilecektir" dedi.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Somalfde, Amerikan deniz piyadesi ileFransız birliklerinin, "umut operasyonunun" hareket alanınıgenişletirken, ABD'yi, birliklerini Somali'den çekmek için acele bir karar almamasıyolunda uyardı ve bu

ülkeden ayrılmadan önce çarpışan tarafları silahlardan arındırmasıgerektiğini bildirdi.

13- Azerbaycan'ın geçen hafta resmi dil olarak ilan ettiği "AzeriDili" bugün Milli Meclis kararı ile Türkçe olarak kabul edildi.

14- İsrail'den 415 Filistinlinin sınır dışı edilmesi kararı ile birlikte,İsrail Mec-lis'indeki Arapların oluşturduğu Hadaş Komünist Partisi'nin, İzakRabin hükümetinden desteklerini çektikleri bildirildi.

15- Cezayir'de güvenlik kuvvetleri ile aşırı islamcılar arasında çıkançatışmalarda ikisi kadın 8 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Libya'da meydana gelen bir uçak kazasında 157 kişinin öldüğü bildirildi.

23 ARALIK 1992

1- Fırat nehri üzerinde kurulan dördüncü büyük baraj niteliğini taşıyanBirecik Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin yapım anlaşması, Başbakan SüleymanDe-mirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün de bulunduğu bir tören ileimzalandı.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa Mahkemesi asilüyeliğine seçilen Mustafa Bumin'in yemin töreninde yaptığı konuşmada, AnayasaMahkemesi'nin, hukuk devletini hayata geçirmek için herkesin elinden gelençabayı gösterdiğini belirterek, "Biz, bizimle ilgili tüm konularda üzerinegörev düşen herkesin aynı özen ve duyarlılığı göstermesini bekliyoruz"dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, haftalık basıntoplantısında yaptığı açıklamada, Türk birliklerinin Somali'ye 30-31 Aralıkgünü varmalarının beklendiğini, BM ile yapılan görüşmeler sonucu Türkbirliklerinin Mogadi1-şu'daki havaalanı veya limanın korunması göreviniüstlenmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Dinçmen, Kuzey Irak'ın peşmerpelerin kontrolü altındaki bölgelerine yardımgönderilmesine başlandığını, Irak güçlerinin kontrolü altındaki yoldangeçilerek ulaşılan Süleymaniye ve Erbil kentlerine yardımın başlaması için, NewYork'ta BM ile Irak arasında sürdürülen görüşmelerin sonuçlanmasınınbeklendiğini bildirdi.

4- Almanya'ya yaptığı dört günlük ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye dönen SHPGenel Sekreteri Cevdet Selvi, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,Almanya gezisinin amacının buralarda çalışan Türklerin sorunlarını görmekolduğunu vurgulayarak, iki ülke hükümetinin biraraya gelerek, Almanya'dayaşayan Türklerin sorunlarına çözüm bulmaları gerektiğini söyledi.

5- MHP Genel Başkan Yardımcılarından Sadi Somuncuoğlu, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, 27 Aralık pazar günü yapılacak kongreye "Demokratiküslubu bozacak ve saygı sınırlarını zorlayacak" davranışlara meydanvermemek için izleyici alınmayacağını açıkladı.

Somuncuoğlu, MHP'nin feshedilmesi durumunda MÇP'de aktif siyasetyapmayacaklarını ve yeni siyasi oluşumları görüşebileceklerini bildirdi.

6- Trakya Üniversitesi Fakülte ve Yüksek Okulları Derneği tarafındandüzenlenen dayanışma gecesinde PKK lehine slogan atılması üzerine 55'i kız 157kişi gözaltına alındı.

7- Uluslararası basın haklarını koruma örgütü olan Sınır TanımayanMuhabirler (RFS) örgütü, yayımladığı raporda, 1992 yılında dünyada en az 56gazetecinin öldürüldüğünü, Türkiye'nin de ilk sırada yer aldığını bildirdi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşler Bürosu, ihracatçılara,"Kıbrıs'taki herhangi bir silahlı kuvvete savunma malzemesi ve savunmahizmetleri ih-racaat ve transferi için yapılacak bütün başvuruların reddedileceğini"bildirdi.

Bu arada, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, Rumların başdöndürücüsilahlanması karşısında, ABD'nin bu kararını olumlu karşıladıklarını belirtti.

Rum Yönetimi Savunma Bakanı Andreas Alonefis ise konu ile ilgili yaptığıaçıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı kararının Türk işgal kuvvetlerine karşıalındığının açık olduğunu iddia ederek, "Biz zaten ABD'den silahalmıyorduk" dedi.

9- İsrail'in Gazze kentindeki Filistinlilerin, İsrail'in 415 Filistinliyisınır dışı etme kararını protesto etmek için gösteri yaptıkları ve çıkançatışma sonucunda iki Filistinlinin öldüğü, 54 kişinin de yaralandığıbildirildi.

Bu arada, FKÖ ve Lübnan, BM Güvenlik Konseyi'nin, İsrail'e sınır dışı ettiğiFilistinlilerin, geri dönmelerini sağlayana kadar yaptırım uygulamasını istedi.

Öte yandan, İsrail Genelkurmay Başkanı Ehud Barak, güvenlik bölgesindekiFilistinliler'in İsrail'in sınırlarına doğru tekrar yürüyüşe geçmeleri halinde,ordunun kendilerine ateş açacağını bildirdi.

24 ARALIK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında, 1993 yılınagirerken, Türkiye'nin en büyük sancısının "siyasi bölünme" olduğunubelirterek, hükümetin bir yıl içindeki çalışmalarını değerlendirdi.

Süleyman Demirel, terör bölgesi dışında 3 olay hariç faili meçhul cinayetkalmadığını, enflasyon ile mücadelede başarı sağlamak için kamu borçlanmagereksinimlerini yüzde 4'lere çekme çabası içinde olduklarını, Türkiyebütçesinin geçmiş bütçelerin "ipoteği altında" bulunduğunu söyledi.

Demirel, Çekiç Güç'ün, PKK'nın güçlenmesi ile bir ilgisi olmadığını veTürkiye'ye zarar verecek yönde bir hareketi bulunmadığını kaydetti.

Süleyman Demirel, Kıbrıs sorunu için de, "Kıbrıs'ta, adil, iki bölgeli,eşit ve kalıcı bir çözüm için çok mesafe alınmıştır. 789 sayılı karar ne ilk, nede son karar olacaktır. Sabır gerekmektedir. Müzakere yolu ile çözümü aranacaksorunlardan birisidir" dedi.

2- Çekiç Güç'ün görev süresinin 6 ay süre ile uzatılmasını içeren hükümettezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Genel Kurul'da hükümet adına konuşan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, KörfezSavaşı'ndan sonra bölgedeki olaylardan etkilenenlerin başında Türkiye'ningeldiğini vurgulayarak, 'Türk silahlı kuvvetleri tek başına böyle bir durumuengelleyemez mi? denilebilir. Evet, ama bu doğrudan doğruya Türkiye'yi Irak ilekarşı karşıya getirecektir. O nedenle, bu caydırıcı gücün devamında faydagörüldü" dedi.

DYP grubunun görüşlerini anlatan Samsun Milletvekili İrfan Demiralp,"I-rak'ta insan haklarına saygılı bir yönetim iş başına geldiği ve olayçıkmayacağı güvencesi sağlandığı vakit, Çekiç Güç'ün görev süresinin sonaereceğini" bildirdi

ANAP grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Safa Giray da, BaşbakanSüleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün muhalefette olduklarıdönemde, Çekiç Güç'e sürekli karşı çıktıklarını belirterek, "İktidar vemuhalefette başka başka düşünülmektedir. Eğer, geçmişteki görüşleri doğruidiyse, bir yıldan beri bunu düzeltmeleri gerekirdi" dedi.

RP Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, Çekiç Güç'ün, Türkiye'nin güneyindeyeni bir devletin doğuşuna hizmet ettiğini belirterek, bu gücün faaliyetlerininyalnızca askeri olmadığını iddia etti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, Çekiç Güç'ün Türkiye'ye büyük zararlarverdiğini fiilen bir Kürt Devleti kurulduğunu, hükümetin hala, "Batılımüttefiklerimiz bize, güvence verdi" diyerek, kendini aldatmaya devamettiğini söyledi.

3- Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ile Kürt liderler Celal Talabani veMesut Barzani arasında 17 Aralık günü imzalanan protokole göre, Kürt liderler,tüm faaliyetlerinin PKK'ya karşı olacağı, ayrıca 1500 dolayında PKK militanınınbulunduğu Zeli Kampı'nın, en geç bir ay içinde boşaltılacağı ve bunların dahaiçeri-

deki Süleymaniye kentinde 3 ayrı kampa yerleştirilecekleri ve kesinlikle silahsızlandırılacaklarıkonusunda güvence verdi.

4- Türkiye'de faaliyet gösteren 26 vakıf ve dernek yayımladıkları açıkmektup ile "Laiklik ve demokrasi karşıtı güçlerin arttığını, buna karşılıksiyasi partilerin de oy kaygısı ile bu gelişmelere sempatiyle baktıklarını"savunarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör özden'i desteklediklerinibildirdiler.

5- Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bir eve düzenlenen operasyonda, güvenlikgüçleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmalarda 6 PKK'lı öldürüldü, ikisi de sağolarak ele geçirildi.

Diyarbakır, Mardin, Muş, Van, Siirt ve Bitlis'te yapılan operasyonlarda daPKK'ya yardım ettikleri gerekçesi ile 22 kişi gözaltına alındı.

6- Bosna-Hersek'teki Sırpların lideri Radovan Karadzic, Yunanistan'dayayımlanan "Pondiki" dergisine verdiği demeçte, Türkiye'ninAdriyatik'ten Çin Sed-di'ne kadar bir devlet kurmak hayali ile Bulgaristan,Makedonya Cumhuriyeti, Arnavutluk, Kosova ve Sancak üzerinden Bosna-Hersek'egeçmeyi arzuladığını iddia ederek, böyle bir emelin gerçekleşmesinin Avrupaiçin büyük tehlike oluşturacağını ve Türkiye'nin Bosna'ya müdahale etmesihalinde 3'ncü dünya savaşının çıkabileceğini söyledi.

7- Suriye'nin, Arap Birliği örgütü nezdinde girişimde bulanarak, Türkiye'ninDicle ve Fırat nehirleri üzerindeki yatırımları ile "barış suyu"projesine Arap ülkeleri tarafından mali destek sağlanmamasını istediği ve bununSuriye ve Irak'a büyük bir baskı nedeni olacağını belirttiği bildirildi.

8- İsrail ile Lübnan'ın güvenlik bölgesinde bekleyen 415 Filistinli'nin içmesuyunun tükendiği ve salgın hastalıkların başladığı bildirildi.

Bu arada, Uluslararası Kızıl Haç Örgütü'nün, sürgün Filistinli'lere yiyecekve ilaç ulaştırmak için girişimlere başladığı, ancak İsrail'in, güvenlikbölgesindeki Fİ-listinli'lere yardımın kendi topraklarından ulaştırılmasınaizin vermeyeceğini, 415 sürgünden Lübnan'ın sorumlu olduğunu belirttiğibildirildi.

9- Azerbaycan'da salı gününden bu yana süren çatışmalarda yaklaşık 170Ermeni askerinin öldüğü bildirildi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ı protesto ederek Azeribirliklerinin harekatını "Ermenistan Cumhuriyeti'ne karşıgerçekleştirilmiş bir saldın" olarak niteledi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise, Ermenilerin sınırın öte yanından Azeritopraklarını bombalarını engellemek için, Azeri birliklerinin, sınır bölgesindebir harekat başlattıklarını bildirdi.

25 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İzmir Ticaret Odası tarafından düzenlenentoplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Demokrat Parti ve Adalet Partisi'nintek başına iktidar olduğu dönemle kendi dönemlerinde atılım yaptığını belirttive koalisyon dönemlerini eleştirdi.

Turgut Özal, ILO Sözleşmesi'nin Türkiye için lüks olduğunu belirterek,"Bir daha gelirse yine veto edeceğim" dedi.

2-1993 yılı Mali Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. BaşbakanSüleyman Demirel toplantıda yaptığı konuşmada, 1993 bütçesinin, "zor veaçık bir bütçe" olduğunu söyleyerek, "Devletimizin mali sağlıklılığızedelenmiştir. Hükümetin yapacağı iş mali sağlıklılığı kazandırmaktır" dedi.

3-SHP Maltepe İlçe örgütünün düzenlediği bir toplantıya katılan AdaletBakanı Seyfi Oktay, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun sağ kesimden de solkesimden de eleştirildiğini belirterek, yasanın Türkiye'nin demokratikleşmesinebüyük katkıda bulunacağını söyledi.

4- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, MHP Kongresi öncesi TBMM'dedüzenlediği basın, toplantısında, birlik ve beraberliği sağlamada en akılcı vedoğru kararın MHP'nin, MÇP ile birleşmesi, MHP'nin feshedilmesi olduğunubelirten Türkeş, "Bunun dışında alınacak kararların, ülkücü camiaya hiçbiryararı olmayacaktır" dedi.

5- Hak-iş Genel Başkanı Necati Çelik, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'iziyaret ederek bir süre görüştü.

Hak-İş Genel Başkam Necati Çelik yaptığı açıklamada, işçi kuruluşlarınınçalışma yaşamlarına ilişkin sorunlara karşı "birlikte yürümesi"gerektiğini söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral de, ortak hareket edilmesi gerektiğiniberlirterek, kamu kesimi toplusözleşmeleri konusunda Başbakan SüleymanDemi-rel'den yanıt beklediklerini söyledi.

6- Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi, Çernobil felaketi döneminde Türkhalkının radyasyondan bilerek zehirlenmesine göz yuman ve Sovyetler Birliği'nerasyasyonlu fındıkları ihraç eden yetkililer hakkında dava açılması içinkampanya başlattı.

7- HEP'in 2'nci Olağanüstü Kurultayı'nda "bölücülük" suçuişledikleri gerekçesi ile aralarında HEP eski Genel Başkanı Feridun Yazar'ın dabulunduğu 15 sanık hakkında, "idam" istemi ile açılan dava, AnkaraDGM'de başladı.

8- Muş'un Varto ilçe merkezinde güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasındaçıkan çatışmalarda bir terörist öldü.

9- Azerbaycan'da resmi dilin "Türkçe" olarak ilan edilmesindensonra bazı muhalefet grupların temsilcilerinin Bakü'de güvenlik kuvvetleritarafından gözaltına alındıkları bildirildi.

10- Ermenistan Dışişleri Bakan Vekili Armen Kirakosyan, ülkesinin eski SSCBtopraklarındaki ülkelerin yeniden bir konfederasyon içinde bir araya gelmefikrine karşı olmadığını açıkladı.

11- İsrail hükümeti, uluslararası Kızılhaç örgütünün çarşamba günüsürgünlere yiyecek, ilaç ve su yardımında bulunulması için İsrail hükümetindenizin istemesi üzerine, olağanüstü bir kabine toplantısı düzenledi.

Toplantıdan sonra Maliye Bakanı Abraham Shohat tarafından yapılanaçıklamada, hükümetin halen Güney Lübnan'daki güvenlik kuşağında sürgündebulunan Filistinlilere yönelik insani yardımı yasaklama kararı aldığıbildirildi.

12- Sri Lanka'da ülkenin kuzeyinde bağımsız bir devlet kurmak isteyen Tamilgerillaları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 70 kişininöldüğü bildirildi.

26 ARALIK 1992

1- Türkiye'ye özel bir ziyaret için gelen ve yeni yıl tatilinin bir bölümünüİstanbul'da geçirdikten sonra Antalya'ya geçen Fransa Cumhurbaşkanı FrançoisMit-terrand ile Başbakan Süleyman Demirel bir süre görüştüler.

Başbakan Süleyman Demirel, Bosna-Hersek'e sınırlı da olsa, Türkiye'ninmüdahaleden yana olduğunu ve bir hava müdahalesinin kararlılığı göstermesiaçısından etkili olacağını düşündüğünü söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand da, bu görüşe katıldığını, ABD'-ninbu konuda BM'ye bir karar tasarısı sunacağından söz ederek, "Bunun nesonuç vereceğine bakmak gerekir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İstanbul SerbestMuhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen "VergiSempozyumumda yaptığı konuşmada, halkın iktidardan vergi konusunda ilkelerbeklemediğini, uygulama beklediğini bildirerek, 'Vergi konusunda hem işleriyürütmeye, hem de düzeltmeye çalışıyoruz" dedi.

3- Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan sorumlu Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun,Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de her yıl 1.500'e yakın camiinininşatının tamamlandığını ve hizmete açıldığını bildirdi. Ceyhun, 1993 yılıiçerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ihtiyacını karşılamak için yenikadrolar da isteneceğini belirtti.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul Üniversitesi İktisatFakültesi Mezunları Cemiyeti'nce düzenlenen "İş Güvencesi Yasa Taslağı veSendikalaşma" konulu panelde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı TurgutÖzal'ın vergi vermeyene 10 yıl hapis cezası verilmesini istemesini talihsizlikolarak nitelendirdi. Moğultay, 'Yaşanan sıkıntılar, 1982 Anayasasından veCumhurbaşkanı özal'ın orada bulunmasından kaynaklanıyor" dedi.

5- Çernobil faciası sırasında Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler EnstitüsüBaşkanı olan Profesör Doktor Selman Kınacı, Çay-Kur'un piyasaya sürdüğüçaylarda normalin bin kat üzerinde radyasyon ölçtüklerini açıkladı. Kınacı,çayı radyasyondan ayırmak için önerdikleri projeye yanıt verilmediğini söyledi.

6- İstanbul Feriköy'de polisle silahlı çatışmaya giren 3 kişiden biri yaralıolarak yakalandı.

7- Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan, yaptığı açıklamada,Türkiye'deki koalisyon hükümetinin Güneydoğu politikasını kınadı ve vaatlerinitutmadığını öne sürdü. Nezan, Kürt sorununun AGİK çerçevesinde gündemegetirilmesi çağrısında bulundu.

8- Sırbistan Devlet Başkanı Slobadan Miloseviç, yaptığı açıklamada,Bos-na'daki savaşın bir hata olduğunu, bir an önce ateşkes sağlanmasını ve dahasonra da savaş halinde olan üç tarafın hemen görüşmelere başlaması gerektiğinisöyledi.

Bu arada, başkent Saraybosna'nın güneyindeki Goradze kenti ile Sırbistansınırı yakınlarındaki Srebrenica yöresinde çatışmaların devam ettiğibildirildi.

27 ARALIK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ile Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü,Edir-ne-Ankara otoyolunun iki aşamasını daha hizmete açtılar. Süleyman Demirel,proje çerçevesinde yer alan 3260 metre uzunluğundaki Bolu Dağı tünelinin delmeçalışmalarını başlattı ve 82 kilometre uzunluğundaki Cumaova-Kaynaşlıotoyolunun da açılışını yaptı.

Başbakan Süleyman Demirel, açılış öncesinde basına yaptığı açıklamada,Türkiye'deki otoyolların yapımı için bugüne kadar 5 milyar dolar harcandığını,bu paranın 2 milyar dolarını 1992 yılı içerisinde kullanıldığını belirterek,"Hedefimiz ülkeye hizmettir" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü de, otoyol yapımına ilişkinsözlerini tuttuklarını belirterek, Ankara-İstanbul otoyolunun Türkiye için birölçüt olduğunu söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetinyanlış yolsuzluk soruşturma uygulamaları yüzünden devletin kilitlendiğini vebürokratların devleti işletememekten yakındıklarını söyledi.

Mesut Yılmaz, hükümetin, Güneydoğu'da Alman silahlarını kullanıpkullanmayacağı konusunda da bir açıklama yapmasını isteyerek, kendidönemlerinde Almanya'ya, Alman silahlarının Güneydoğu'da kullanılmayacağınailişkin bir güvence verilmediğini, aksine Roma Toplantısı'nda alınan kararuyarınca NATO silahlarını teröre karşı da kullanma konusunda bir tutumun mevcutbulunduğunu bildirdi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin Ankara'da yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'tapeşmergelerin ellerinde bulunan PKK'lıların kimliklerinin istendiğini bildirdi.Sezgin, bunlar arasında Türkiye'de suç işleyenlerin olması halinde de iadesininyapılacağını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan Ankara'da İlköğretim MüfettişleriDerneği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de öğretmenlerin önemli birbölümünün günlük gazete dahi okumadığını ve gelişmeleri izlemediğinibelirterek, "Mezun olduğu yılın bilgilerine çakılıp kalan öğretmenlerin bubilgiler ile çocuklarımızı Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyineçıkartmalarını beklemek hayal olur" dedi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay 1992 yılını değerlendirdiği ve 1993 yılıhedeflerini açıkladığı basın toplantısında, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nunçıkarılması ile siyasi iktidarın demokratikleşme konusundaki istek vekararlılığını net bir biçimde ortaya koyduğunu belirterek, "1992 yılıdemokratikleşmenin her açısından 1993 yılına hazırlık oluşturmuştur" dedi.

6- MHP'nin yeniden açılması ve ayrı bir siyasi parti olarak varlığınısürdürmesi yönünde yapılan MHP Kurultayı'nda partinin MÇP'ye katılmasıkararlaştırıldı.

Kongre'de konuşan MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, MHP'nin açılması-

nın ülkücü harekette bölünmelere neden olacağını belirterek, MHP'ninaçılmasını isteyenlerin, MÇP'yi zayıf olarak nitelemelerini eleştirdi ve"Ülkücüler bir araya gelmelidir. Ülkücüler arasında gönül seferberliğiilan ediyorum. Geleceğin aydınlık günleri için birbirimize sarılalım"dedi.

7- TİKP'nin İkinci Genel Kurulu'nun açılışında konuşan TİKP Genel BaşkanıDoğu Perinçek, partisinin 1978-1980 döneminde, Türkiye'de baş çelişmenin milliçelişme olduğu şeklindeki saptamaların ve bu saptamadan kaynaklananpolitikaların hatalı olduğunu belirterek, TKİP'nin sola karşı sekler tutumlarıile zaman zaman sınıf işbirliği tavırları bu temel stratejik hatadankaynaklanmıştır" dedi.

8- SDP Üçüncü Kurultayı, SDP Genel Başkanı Cenan Bıçakçı başkanlığındaAnkara'da toplandı.

Kurultay'da SDP'nin yeniden siyasal yaşama dönmesi kararı alındı.

9- Sarayburnu-65 adlı eğlence gemisi, demirli bulunduğuArnavutköy-Kuru-çeşme sahilinde kimliği belirsiz kişilerce sabaha karşıbombalanarak batırıldı.

Sabotajda Sri Lanka'lı bir kişi öldü, gemi personelinden iki KİŞİ ciayaralandı.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali ile Rusya Dışişleri Bakanı Andrei KozirevCenevre'de bir araya geldiler.

Gali ve Kozirev, eski Yugoslavya'daki çatışmaları içeren görüşmelerindensonra yaptıkları ortak açıklamada, Bosna-Hersek'te savaşan taraflarıntemsilcilerine, Cenevre'de gerçekleşmesini umdukları bir diplomatik çözüm içinfırsat verilmesi gerektiğini söylediler.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, "Uluslararası kamuoyunun huzursuzluğunubiliyorum, ancak Cenevre'de barış süreci varlığını koruyor ve çözüm fırsatınınverilmiş olması önemlidir" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev de, "Güç kullanımı bizi hiçbiryere götürmeyecektir. Barış görüşmeleri, bütün güçlüklerine karşınyürütülmektedir. Barış dışında başkaca bir seçenek yoktur" dedi.

Bu arada, Bosna-Hersek'te savaşan Boşnak, Hırvat ve Sırp tarafların askeriyetkililerinin dün Saraybosna'da gerçekleştirdikleri toplantı herhangi biruzlaşma sağlanamadan tamamlandı. Tarafların görüşmede Saraybosna Havaalarıı'nınsilahtan arındırılması konusunu ele aldıkları bildirildi.

öte yandan Sırbistan Devlet Başkanı Slobadan Miloseviç dün yaptığıkonuşmada, "Bosna-Hersek ve tüm eski Yugoslavya topraklarında daimi veadil barışın kurulması için çalışacağız" dedi.

11- Bir ABD savaş uçağının, Irak üzerinde ilan edilen "uçuşa yasak bölge"deuçuş yapan bir Irak uçağını düşürdüğü bildirildi.

Olaydan sonra Irak televizyonundan yapılan açıklamada, "saldırıyakarşılık verme hakkının saklı tutulacağı" açıklandı. Açıklamada, düşürülenuçağın "rutin devriye görevinde iken vurulduğu" ifadesine yerverildi.

ABD Başkanı George Bush ise Houston'da basına yaptığı açıklamada, Irak'takiuçuş yasağının ihlal edilmesini, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin açısından"büyük bir hata" olarak niteledi.

12- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni birliklerinin, iki ülke arasındakiZangelan bölgesinde geniş çaplı bir saldırısı sonucunda bazı yerleşimmerkezlerinin Ermenilerin kontrolüne girdiğini bildirdi.

13- İsrail hükümetinin "terörist faaliyetlerde bulundukları"gerekçesi ile 415 Filistinliyi sınır dışı etmesi, dün gece Tel Aviv'dedüzenlenen bir gösteri ile protesto edildi.

Bu arada, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin elçisi James Jonah, sürgünedilen Filistinliler sorununu İsrailli yetkiler ile görüşmek üzere Tel Aviv'egittiği ve Başbakan İzak Rabin, Dışişleri Bakanı Şimon Peres ve Filistinliliderler ile görüşüleceği bildirildi.

öte yandan, Lübnan Başbakanı Refik Hariri de yaptığı açıklamada, İsrail'insürgün ettiği Filistinlilerin evlerine dönmelerinin sağlanması için ABD'den buülkeye baskı yapmasını istedi.

28 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın 8'ncikuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, borsanın içinde bulunduğu durgunluktankurtulabilmesi ve canlanabilmesi için enflasyonun ve hazinenin borçlanmagereğinin aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, Noel tatili için Türkiye'debulunan ve sabah Türkiye'den ayrılan Fransa Cumhurbaşkanı François Mitter-randile Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasındaki görüşme ile ilgili olarak yaptığıyazılı açıklamada, "Görüşmede, Bosna-Hersek sorunu başta olmak üzere, OrtaAsya Cumhuriyetleri ile ilişkiler, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kıbrıssorunu konularında yararlı görüş teatisinde bulunulduğunu, ayrıca Türkiye-ATilişkilerinin ele alındığını bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, dün Türkiye'ye gelen KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu'nuİstanbul Valiliği'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Süleyman Demirel yaptığı konuşmada, "Kıbrıs'taki soydaşlarımızın enufak bir endişeye kapılmasına gerek yoktur.;Bizim görmek istediğimiz şey, KuzeyKıbrıs'taki soydaşlarımızın güvenlik içinde olmalarıdır ve mutlaka işleyebilirbir çözüm bulunmasıdır. Adil bir çözüm bulunamayınca bir yere varılmaz"dedi.

Bu arada, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin veDevlet Bakanı Orhan Kilercioğlu ile de görüştü.

Derviş Eroğlu, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetinin kabulü sırasında yaptığıaçıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin kasım ayında aldığı 789 sayılı kararınarkasından "yeni stratejiler belirlemek ve ona göre hareket etmekniyetindeyiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de konuşmasında, Türk tarafının Kıbrıs'taçözümü en fazla isteyen taraf olduğunu, ancak 1974 öncesi duruma dönmeninkalıcı bir çözüm olmadığını söyledi.

Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu da Derviş Eroğlu'nu kabulünde, KKTC'ye 1993yılında üretime yönelik yatırımlar için çeşitli projeler uygulanacağınısöyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye Erozyo.) ile Mücadele, Ağaçlandırma veDoğal Varlıkları Koruma Vakfı'nın kuruluş toplantısında yaptığı konuşmada,insanın doğa ile birlikte yaşamak zorunda olduğunu vurgulayarak, dünyadakicanlılar arasında sadece insanın doğayı tahrip ettiğini, sadece de insanındoğayı kurtarmak için çaba sarfettiğini söyledi.

Demirel, kişi başına düşen milli geliri 2000 doların altında olan her ülkededoğanın ve doğal kaynakların tahrip edilmesinin önlenemeyeceğini, aç olaninsanın herşeyi yapabileceğini söyledi.

Çevre Bakanı Doğancan Akyürek de, çevre konusunda duyarlılıkta halkındevletten daha ileride olduğunu, çevreyi dışlayarak kalkınmamnın mümkünolmadığını belirtti.

4- Kırklareli Kültür Merkezi'nin temeli Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıErdal İnönü tarafından atıldı.

5- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Ankara Sanayi Odası'nın genişletilmiş yönetimkurulu toplantısında yaptığı konuşmada, ekonominin yönetimine hükümetin kendianlayışını sokabilmek için Merkez Bankası yönetimi ile mücadele ettiğini, ancakbu mücadelenin kişisel mücadele şekline dönüştürülmeye çalışıldığını önesürerek, "Bu tamamen yanlıştır" dedi.

Çiller, yeni otoyol yapımlarına izin verilmediğini, bunun için Kamu Ortaklığıİdaresi ile büyük çatışmaya girdiğini söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, "teritoryal savunma" adıyla bilinen "Memleket İçiDüşmana Karşı Silahlı Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu"nu yenilemek üzere birtaslak çalışmasını başlattıklarını bildirdi.

Nevzat Ayaz, çalışmanın kontrgerilla ile ilişkilendirilmemesi gerektiğinibelirterek, "Zaten kontrgerilla diye bir şey yok. Özel KuvvetlerKomutanlığı var, bu da zaten basına açıldı ve tanıtıldı" dedi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün İstanbul KKTC Başkonsolosluğu'nagelerek Türkiye'de öğrenim gören Kıbrıslı öğrenciler ile görüştü.

Rauf Denktaş, görüşmede, Kıbrıs sorununun 29 yıldır çözümlenemediğinibelirterek, "Biz bitiremedik, siz bitireceksininz. Bu bir direnmedavasıdır. Türkiye'ye de büyük görev düşmektedir" dedi.

8- Lübnan Başbakanı Refik EI-Hariri düzenlediği basın toplantısında, 17Ara-lık'ta sınır dışı edilerek Güney Lübnan'a gönderilen 415 Filistinliyiziyaret etmek isteyen BM Özel Elçisi1 ne izin vermeyeceğini açıkladı.

Öte yandan İsrail'de yaşayan Araplarca 415 Filistinli için oluşturulan veyola çıkan yardım konvoyu İsrail askerlerince durduruldu.

Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas yaptığı açıklamada,İsrail'den sınır dışı edilen 415 Filistinlinin maruz kaldığı durumu "kabuledilemez" olarak değerlendirerek, buna tepki olarak İslami köktenciliğintırmanışa geçebileceği uyarısında bulundu.

9- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz, Irak'a ait bir savaşuçağının uçuşa yasak bölge üzerinde uçtuğu gerekçesi ile bir ABD uçağıtarafından düşürülmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "KörfezSavaşı'ndan sonra BM tarafından konulan uçuş yasağını tanımadıklarını"bildirdi.

10- Tacikistan-Afganistan sınırında görev yapan Rus sınır muhafızları ilesilahlı bir Afgan grubu arasında çıkan çatışmada 6 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Ermenistan'ın başkenti Erivan'da enerji sıkıntısı nedeni ile metroseferlerinin durdurulduğu bildirildi.

29 ARALIK 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Türk Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİ-AD)düzenlediği "TÜGİAD'ın 1993 Yılı Beklentileri ve Bu BeklentilerDoğrultusunda Öneriler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 1993 yılınagirerken Türkiye'nin artıları ve eksileri olduğunu belirterek, "Ancak 1993yılına 1992 yılından daha iyi şartlar ile giriyoruz" dedi.

Süleyman Demirel, 1992 yılında bazı sorunların çözülemediğini, ancak yapılançalışmalar ile çözüm yoluna gidildiğini belirterek, en büyük sorunun enflasyonolduğunu ve enflasyonun sebep olduğu bozulmaların düzeltilmesinin zamanalacağını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz İstanbul'da düzenlediği basıntoplantısında, koalisyon hükümetini eleştirerek, TÜSİAD'ın hükümete yönelikeleştirilerini fevkalade sorumlu bir tavır olarak değerlendirdiğini bildirdi ve"Bunlar bizim de paylaştığımız endişelerdir" dedi.

3- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,1992 Kültür ve Sanat büyük ödülünün, edebiyat dalında Yaşar Kemal'e verildiğiniaçıkladı.

4- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, 1992 yılını değerlendirdi.

Selvi, koalisyonun 1992 yılında insan hakları ve demokratikleşme konularındaönemli adımlar attığını, 1993 yılının da işsizliğin asgariye indirileceği biryıl olmasını umut ettiklerini söyledi.

5- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gazalcı, Ankara'da yaptığıaçıklamada, kamu kesimi çalışanları üzerinde bulunan siyaset yasağının Türkiyeiçin "kaynak israfı" olduğunu söyledi. Gazalcı, örgütlü toplumçağında örgütlülüğün demokrasinin gereği ve aynı zamanda güvencesi olduğunubildirdi.

6- Başbakanlık Başdanışmanı Turgut Yücel başkanlığında Libya'ya giden heyetTürkiye'ye döndü.

Turgut Yücel, yaptığı açıklamada, Libya'da iş yapan Türk müteahhitlerininyaklaşık olarak iki yıldır ödenmeyen alacak sorunu için gidildiğini ve sorununçözümü için prensipte anlaşmaya varıldığını bildirdi.

7- İsrail Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Lübnan'ın gıda, su ve diğer temelihtiyaç malzemelerini göndermeyi kabul etmesi durumunda İsrail'in bir Kızılhaçheyetinin Filistinlilere ulaşmasına bir kereye mahsus olmak üzere izinvereceğini açık-ladh Ancak, Lübnan bu öneriyi reddetti.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen yaptğı açıklamada,Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'a bir mektupgön-dederek Türkiye'nin konuya ilişkin yaklaşımını ilettiğini, ayrıca DışişleriBakanı Hikmet Çetin'in de Filistinlilerin bir an önce evlerine dönmelerininsağlanması yolundaki çağrıyı, İsrailli meslektaşının dikkatine sunduğunu bildirdi.

8- Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan yeni Yugoslavya'nın Başbakanı MilanPa-niç'in, parlamentoda yapılan güvenoylamasını yitirmesi sonucu görevdenalındığı bildirildi.

Bu arada, Yugoslavya Devlet Başkanı Dobrica Cosis, Cenevre BarışKonfe-ransı'ndan dönüşte yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek sorununa ilişkinçözüm konusunda Hırvat Devlet Başkanı Franjo Tudjman ile Bosna-Hersek1 in içsınırlarının nasıl çizilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını bildirdi.

30 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İran Dışişleri Birinci Yardımcısı Beshareti'yiÇankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafındanyapılan açıklamada, görüşmede, bölgesel ve ikili anlaşmaların ele alındığı veilişkilerin geliştirilmesi konusunun ifade edildiği, ayrıca Bosna-Hersek'teyaşanan olayların da görüşüldüğü, bu arada Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm KralFahd, Rafsancani, Mübarek ile telefon görüşmeleri yaptığı bildirildi.

Açıklamada, "Bu görüşmelerde Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye'nin dedahil olduğu İslam Konferansı Zirvesi'nin devlet başkanları düzeyindelijOcak'ta Senegal'de toplanması yolunda konferans genel sekreterliğinden biröneri aldığını bildirmiştir. Cumhurbaşkanı, konferans genel sekreterine, zirvetoplantısının isteyen ülkelerin iştirakine açık olmasını önerdiğini belirterek,bu toplantıya büro üyesi olmayan bu üç ülke liderinin de katılmasınıistemiştir" denildi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel, DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RPgenel Başkanı Necmattin Erbakan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP GenelBaşkanı Bülent Ecevit ve HEP Genel Başkanı Ahmet Türk yeni yıl do-layısı ilebirer mesaj yayımladılar.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında özelleştirme konusundaki görüşlerini açıkladı.

Faralyalı, kamu finansman açığının en önemli nedenlerinden birisinin KiT'lerolduğunu, bu sorunun deneyime, gözleme dayanan yöntemler ileçözümlenemeyeceğini belirterek, "Fikri altyapısı olmayan bir mefhum buTürkiye'de" dedi. Bakanlığına bağlı kuruluşlarda hükümete geldiklerindenbuyana özelleştirme için, düşünme ve planlama yapıldığını belirten Faralyalı,hükümetin özelleştirme programında yer vermediği elektrik santrallarının,özelleştirme kapsamına alındığını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yeni yıl tatilini Bosnalı Müslümanlar ilegeçirmek ve incelemelerde bulunmak üzere partili 4 milletvekili ile beraberZag-rep'e gitmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada,amaçlarının dünya kamuoyunun dikkatinin Bosna-Hersek dramı üzerindeyoğunlaştırmak ve olayları yerinde görmek olduğunu söyledi.

5- MESS ve Türk Metal Sendikası arasında 75 bin metal işçisini kapsayantoplusözleşmenin imzalanmasından sonra MESS Genel Merkezi'nde ortak bir basıntoplantısı düzenleyen MESS Genel Başkanı Hulisi Çetinoğlu ve Türk MetalSendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, hem işletmelerin devam ettirilmesini,hem de işçilerin memnun kalmasını sağlayacak bir noktada anlaştıklarınıbelirttiler.

Mustafa Özbek, sendikalaşmayı engelleyici uygulamalara engel olmak içintarafların ortak tedbir almasının kararlaştırıldığını söyledi.

MESS Genel Başkanı Hulisi Çetinoğlu da, imzalanan toplusözleşmede işletmeleringücünün üzerinde bir zorlama yaptıklarını, ancak sözleşme nedeni ileişletmelerin geçen dönem olduğu gibi sıkıntıya düşmeyeceklerini söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, düzenlediği basın toplantısında,1992 yılını değerlendirirken Kuzey Irak'a yapılan harekat ile birlikte 3 binPKK'lının ölü olarak ele geçirildiğini, 467 güvenlik görevlisinin şehitolduğunu ve 552 yurttaşın da hayatını yitirdiğini bildirdi.

7- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Çevre köyüne düşen çığ altında kalan6 kişi ile Sinop'un Türkeli ilçesinin Çatakgüney köyünde çığ altında kalan 5evde bulunanlara kötü hava koşulları nedeni ile ulaşılamadığı bildirildi.

Hakkari Valisi Cemalettin Sevin, köy yolunun açılması için aralıksızçalışıldığını, çığ altında kalanların aranmasına devam edildiğini bildirdi.

8- KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun, yayımladığı yeni yıl mesajında,"1993 yılının, dünyanın Kıbrıs gerçeklerini görebileceği ve Rumuzlaşmazlığın daha çılgın boyutlara gelmesini engelleyecek sağduyununtanınacağı bir yıl olmasını diliyorum" dedi.

9- İngiltere Başbakanı John Majçr, Bosna-Hersek konusunda yaptığıaçıklamada, "Sırpların, BM Güvenlik Konseyi'ne meydan okumadaki küstahlığıuluslararası topluma baskıyı arttırmaktan başka seçenek bırakmıyor"diyerek, Sırp liderlerini halen uygulanmakta olan yaptırımların daha dasertleşebileceği konusunda uyardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurt da, "Sırpların gaddarlığı,uluslararası toplumu askeri müdahaleye sürüklüyor" dedi.

Öte yandan Yugoslavya Devlet Başkanı Dobrica Cosiç ise, Saraybosna'dakiMüslümanların dün öğleden sonra genel bir saldırıya geçtiklerini iddia ederek,BM Genel Sekreteri Butros Gali'den "duruma müdahale etmesini" istedi.

10- ABD Dışişleri Bakanı Lawrence Eagleburger ile Rusya Dışişleri BakanıAndrei Kozirev başkanlığındaki Amerikan ve Rus heyetleri arasında Cenevre'deyapılan silahsızlanma (START-2) görüşmelerinde dün bir anlaşma sağlandığınınaçıklanmasının ardından, Amerikan tarafının Rusya'nın daha önce önerdiği değişikliklerikabul ettiği bildirildi.

11- İsrail Başbakanı İzak Rabin, İsrail'de bulunan BM Elçisi James Jonah ilegörüştükten sonra yaptığı açıklamada, şu ana kadar sürgündeki 415 Filistinli'yikabul edecek üçüncü bir ülke bulamadıklarını söyledi. Rabin, insan haklarındançokça söz eden bir ülkenin bu insanları kabul etmesinin sorunun çözümlenmesinisağlayacağını belirtti.

12- Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berişa Tiran'da düzenlediği basıntoplantısında, ülkesinin demokratikleşme süreci ile birlikte komünist rejiminizolasyon politikasını terkettiklerini, bunun sonucu olarak Batı dünyası ileyakın ilişkiler içine girdiklerini belirterek, "Arnavutluk, artık BatıAvrupa'nın müttefiğidir" dedi.

13- Brezilya Senatosu, Cumhurbaşkanı Fernando Collor de Mello'nun yolsuzlukyaptığına karar vererek suçlu buldu ve 8 yıl boyunca kamu haklarından yoksunbırakılmasına karar verdi.

31 ARALIK 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal yeni yıl dolayısı ile yayımladığı mesajında,"1992 yılı terörizm ile mücadelede önemli aşamalar yaptığımız bir yılolmuştur" dedi.

Mesajında dış politikaya da değinen Özal, "Dünyanın değişim süreciiçinde olduğu bir dönemde, bizim de bu gelişmeleri yakından takip ederek vegerektiğinde düzeltmeler yaparak, dış politikamızı dinamik ve şartlarla hemahenkbir şekilde uygulamamız, bununla da yetinmeyerek inisiyatifler alıp, olaylarıolanaklarımız ölçüsünde ve menfaatlerimiz doğrultusunda yönlendirmeyeçalışmamamızın gerektiğine inanıyorum" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Ankara'da yaptığıaçıklamada, Bosna-Hersek konusunda, insanlık suçlularının yargılanması içinöncelikle bir barış ortamının kurulması gerektiğini belirterek, "Sırpçetelerine karşı gelecek bir güç ortaya çıkmadan, yargılamadan bahsetmek fazlaanlam taşımaz. Ama elbette bu suçlular cezasız kalmayacak" dedi.

3- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller, Ankara'da yaptığıaçıklamada, 1993 yılının 1992 yılından daha iyi olması için, reformlarıngündeme getirilmesi gerektiğini belirterek, "1993 yılı bir reform yılıolmak zorundadır" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da yaptığı açıklamada, Irakyönetimi ile Batılı ülkeler arasındaki gerginliğin tırmandığı bir ortamda, İkitarafa da "anlayışlı hareket edin" uyarısında bulundu.

Hikmet Çetin, ayrıca, TBMM tarafından görev süresi 6 ay daha uzatılan ÇekiçGüç'ün görev süresinin duruma göre altı aydan önce de sona erdirilebileceği-nibelirterek, "Çekiç Güç Kuzey Irak'ta meydana gelen her olaya müdahaleedecek bir konumda değildir" dedi.

Çetin daha sonra, Sırbistan'a uygulanan hava ablukasının gerekirse müdahaleyolu ile uygulanmasına yönelik bir BM Güvenlik Konseyi kararının birkaç güniçinde alınacağını söyledi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, 1993 yılından karamsar olmadıklarınıbelirterek, "Çalışanlar mutlaka karşılıklarını alacaklardır" dedi.

TİSK Genel Başkanı Refik Baydur da, Türkiye'nin bir rekabet devleti olmasıgerektiğini belirterek, "Bu rekabeti sağlayacak unsurları, çalışan insanıda mağdur etmeyecek tarzda, oturup birarada belirlememiz gerekir" dedi.

6- Basın Konseyi Başkanı Qktay Ekşi, yayımladığı yeni yıl mesajında,koalisyon hükümetinin 1992 yılında basın özgürlüğünü gerçekleştirmek yolundakivaatlerinin hiçbirini yerine getirmediğini belirterek, bir yazarın edindiğibilgi ve bulguların dahi teröre muhatap olduğu bir döneme girildiğini söyledi.

7- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, "1992 yılı, insan hakları açısından bir erozyonyılıdır. 1993 yılı BM'ce İnsan Hakları Yılı ilan edilmiştir. Bu, Türkiyeaçısından değerlendirilmesi gereken bir fırsattır" dedi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Ercan Kanar da yayımladığıyeni yıl mesajında, Çernobil kazası nedeni ile meydana gelen radyasyontehlikesini toplumdan gizleyen yetkililerin yargılanması için 6 Ocak 1993tarihinde Sultanahmet Adliyesi'ne suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

8- Bosna-Hersek'in Mostar kentinde bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Bay-kal,burada Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç ile görüştü.

CHP'Genel Başkanı Deniz Baykal, Alia İzzetbegoviç ile görüşmesindenmemnunluk duyduğunu belirterek, "Bütün Türkiye olağanüstü ilgi ileBosna-Hersek'te gösterdiğiniz mücadeleyi yakından izliyor ve destekliyor.Uluslararası, sorumlu kuruluşların, Batılı ülkelerin, BM'nin ve ABD'nin yapmasıgerekeni yapmadığını üzüntü ile görüyoruz. İzlenen ambargo, saldırganıcaydırıcı değil, tam tersine daha saldırgan bir tutuma sürüklemektedir"dedi.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç de, Türk heyetinin bir savaşbölgesinde ilk kez uzun süre kalacağını belirterek, bunun için Baykal vebera-berindekilere teşekkür etti. Bosna'da yapılanın bir savaş olmadığınısöyleyen İzzetbegoviç, "Bu, silahsız bir milleti imha1 etmek istemektir.Bu, Sırp ordusu ile silahsız sivil halkın karşılaşmasıdır. Bosna henüz düşmedi,düşmeyecek ve direnme gücüne sahiptir" dedi.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Hırvatistan'ın liman kenti Split'teyaptığı açıklamada, Saraybosna'ya yapacağı ziyaretin amacının "Saraybosnahalkına onlarla dayanışma içinde olduğunu göstermek ve BM askerlerinin yeniyıllarını kutla-mak"olduğunu söyledi.

Butros Gali'nin Split'ten hemen sonra Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'yahareket ettiği ve Gali'nin Saraybosna'ya ziyaretinin öncesinde kentte çatışmalarınkesildiği bildirildi.

10- ABD Başkanı George Bush, yeni yılı geçirmek üzere Somali'ye gitmedenönce yaptığı açıklamasında, "Bu gezi, sanırım tüm Amerikalıların Somaliiçin duydukları endişelerin bir kanıtı olacak. Askerlerimiz, büyük bir insaniamaca hizmet etmek için orada bulunuyorlar. Onları bu çabalarında dolayıkutluyorum" dedi.

11- Azerbaycan kuvvetlerinin sabah başlattıkları geniş çaplı bir operasyonsonucunda Laçin bölgesindeki 4 köyü Ermenilerden geri aldıkları bildirildi.