11.1.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

OCAK 1993

1 OCAK 1993

1- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, partisinin izmir il Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, 1992 yılının değerlendirmesini yaptı ve 1993 yılından beklentilerini dile getirdi.

2- Türk Tabipler Birliği'nin Çernobil faciası ile ilgili olarak dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ile Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ahmet Yüksel Özemre hakkında yaptıkları suç duyurusunun ardından, çeşitli kitle örgütleri ve meslek odalarının, dönemin sorumlularının cezalandırılması amacıyla aldıkları "geniş kampanyalar gerçekleştirme" kararı çerçevesinde, Ankara Tabip Odası ve Çağdaş Hukukçular Derneği, dileyen herkesin vücudundaki radyasyon oranını ölçtürmek ve zararı tazmin ettirmesini sağlamak amacıyla yeni bir kampanya başlattı.

Bu arada Çernobil faciasının yaşandığı 1986 yılında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı'nı yapan Ahmet Yüksel Özemre, gerçeklerin ortaya çıkması için TBMM'de bir an önce soruşturma açılmasını istediğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Erdal inönü de konuyla ilgili olarak radyasyon konusunun dikkatle incelenmesi gerektiğini vurgulayarak, radyasyon konusunda dönemin hükümetinin sorumluluğunun müşterek olduğuna dikkat çekti.

3- Diyarbakır'da PKK militanlarmca evine ateş açılan polis memuru öldü, eşi de yaralandı.

Batman'da bir kişi uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Bu arada Diyarbakır ve Şırnak'ın kırsal kesimlerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 3 PKK militanı öldürüldü.

4- Somali'deki Birleşmiş Milletlere bağlı çok uluslu güce katılmak üzere 19 Aralık'ta Mersin'den yola çıkan Türk birliği, başkent Mogadişu'ya ulaştı.

Öte yandan, Mogadişu'da kabileler arasında çıkan çatışmalarda, 17 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

5- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybos-na'da Devlet Başkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç ile görüştü.

2 OCAK 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Antalya'da parti il merkezini ziyaretinde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek "Hükümetin işbaşına geldiği 400 günden bu yana Türkiye'de hiçbirşey daha iyi değildir" dedi.

Yılmaz, 1993'te aktif muhalefete başlayacaklarını söyledi.

2-Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu'nun, politika, Kıbrıs, ekonomi ve yolsuzluk iddiaları konularındaki görüşleri Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in, "Türkiye'nin 1993 yılındaki dış politika öncelikleri" konusundaki görüşleri, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Cumhuriyete yaptığı açıklamada, Sendikalar, Toplusözleşme, Grev ve Lokavt Yasası'nda öngörülen kısıtlama ve yasakların kaldırılmasına ilişkin çalışmaların son aşamaya geldiğini belirterek "1993 yılında bu konudaki yeni düzenleme yasalaşacak" dedi. Moğultay, ILO sözleşmeleriyle Türkiye'de çalışma yaşamının "evrensel ilke ve standartlara yükselme" yolunda önemli bir adım attığını ifade etti.

5- Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Üstün Sanver, yaptığı açıklamada, önümüzdeki beş yılda Türkiye'nin toplam KİT varlığının yüzde 30'unun özelleştirilebileceğini belirterek, özelleştirmenin önünde duran en önemli sorunları taşradaki karma ekonomi kültürü, işsizlik korkusu, özelleştirme sürecine duyulan güvensizlik olarak kaydetti.

6- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yapılan açıklamada, Çernobil kazasından sonra birinci yıl içerisinde alman önlemlerle, Türk insanının her türlü yoldan aldığı radyasyon dozunun, Radyasyon Güvenliği Tüzük ve Yönetmeliği'nde halk için izin verilen maksimum yıllık doz limiti olan 500 milire-min "çok altında" kaldığı ve radyasyonun olumsuz etkilerinin zamanında önlendiği bildirildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre güvenlik güçlerinin Mardin'in Nusaybin ilçesinde sürdürdükleri operasyonlar sırasında iki PKK'lınm sağ olarak yakalandığı bildirildi. Diyarbakır'da ise bir PKK'lı militanın, Siirt'te örgütsel faaliyetlere katıldıkları belirlenen 10 kişinin çeşitli tipte mayınlarla birlikte ele geçirildiği bildirildi.

Öte yandan güvenlik güçlerinin düzenlediği Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Bingöl'deki operasyonlarda da 34 uzun namlulu silah, 65 tabanca, 7 mayın, 5 roket, 29 bin mermi ele geçirildiği ve bu silahlarla ilgili olarak 21 kişinin yakalandığı bildirildi.

8- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir düzenlediği basın toplantısında, 1992 yılının değerlendirmesini yaptı.

9- Karadeniz'de seyreden bir yük gemisinin, Kefken Adası açıklarında battığı, geminin 6 kişilik mürettebatından bir kişinin öldüğü bildirildi.

10- Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesinde Helene Carrere d'Encausse imzasıyla çıkan yazıda, "1993'ün Türk yılı" olacağı belirtilerek,

"Türkiye'nin, Karadeniz Bölgesi'nde ve Orta Asya'da, Osmanlı İmparatorluğu kadar olmasa bile yine de büyük bir güç haline geleceği" vurgulandıktan sonra, Türkiye'nin Rusya ile yaptığı işbirliği ve anlaşmalar anlatıldı.

11- Bosna-Hersek bunalımı konusunda Müslüman, Sırp ve Hırvat toplumlarının liderlerinin katıldığı konferans isviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

Bu arada, Bosna-Hersek sorununa ilişkin barış görüşmelerinin Eşbaşkanı Lord Owen, "Cenevre'de bir uzlaşmaya yarılamazsa, çarpışmaların kayda değer şekilde artacağı" uyarısında bulundu.

3 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel'in, demokratikleşme, terör, ekonomik sorunlar ve Türkiye'nin dış ekonomik ilişkileri konularında yaptığı sohbet Milliyet Gazetesi'nde yer aldı.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, TÜSlAD Yüksek istişare Konseyi Başkanı Rahmi Koç'un, "bir yılın boşa geçirildiği" şeklinde hükümete yönelttiği eleştirileri yanıtladı.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhuriyet Gazetesi'ne Kıbrıs konusunda yaptığı değerlendirmede, Kıbrıs'ta bu yıl nasıl bir süreç işleyeceğinin büyük ölçüde BM Genel Sekreteri Butros Gali ve Rum tarafının adımlarına bağlı olduğunu söyledi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara'da yaptığı açıklamada, 1986 yılındaki Çernobil olayı ile ilgili tüm dosyalara el koyarak incelemeye aldığını belirterek, radyasyonun etkilerinin ve sorumlularının belirlenmesi için, gerekirse bir korniş -yon oluşturacağını söyledi.

5- Türkiye Sosyalist işçi Partisi'nin 3. Olağan Genel Kurulu'nda, partinin devamına karar verilerek Genel Başkanlığa Turgut Koçak seçildi.

6- Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergun Ankara'da yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile anlaşma yapıldığını belirterek, üniversitelere girişte şehit çocuklarına belli bir kontenjan ayrılacağını belirtti.

7- Avrupa Topluluğu'nun Türkiye Büyükelçisi Michael Lake, gümrük birliğinin Türkiye'nin AT'ye katılımına yol açacak önemli bir karar olduğunu ve bu konudaki hazırlıkların Türk ekonomisinde şok yaratmaması için gerekli olduğunu söyledi.

8- Batman'da bir kişinin taili meçhul kişilerce öldürüldüğü bildirildi. Bu arada, Mardin'in Nusaybin ilçesinde de, silahlı saldırıya uğrayan bir kişinin öldüğü bildirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Bosna-Hersek'te çarpışan tarafları ilk kez aynı masa çevresinde bira-raya getiren Cenevre'deki barış görüşmelerinde, Eşbaşkanlar Lord Owen ve Cyrus Vance'ın sundukları, "Bosna-Hersek'i 10 özerk eyalete ayıran ve toprakların yaklaşık yarısından fazlasını Sırplara veren" barış planı konusunda Sırp ve Hırvatlar ile Müslümanlar arasında görüş ayrılığı ortaya çıktığı bildirildi. Sırp ve Hırvat liderler, Owen-Vance planını "kabul edilebilir" bulduklarını açıklarken, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç planı kabul etmediklerini bildirdi.

11- Nükleer silahların en geniş kapsamlı indirimini öngören Start-2 Anlaşması (Stratejik Silah indirimi Anlaşması) Moskova'da, ABD Başkanı Geor-ge Bush ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından imzalandı.

12- ABD, Çek ve Slovak Cumhuriyetlerini ayrıldıklarını ilan ettikleri 1 Ocak tarihinden itibaren resmen tanıdığını açıkladı.

4 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, iş dünyası ve siyaset, enflasyon, Cumhurbaşkanı Ûzal ve politika, terör, radyasyon, Kıbrıs sorunu ve Bosna-Hersek konularında Hürriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

Başbakan Süleyman Demirel, Bulgaristan'da yayınlanan Standart Gazetesi'ne verdiği demeçte, Balkanlar'da barış ve istikrarın sadece "bölgesel işbirliği" ile sağlanabileceğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, aralık ayında alman suni tedbirlerle enflasyonun düşük gösterildiğini öne sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Uluç Gürkan da, ekonomik verilerin 1993 için de iyimser işaretler vermediğini belirterek, hükümetin bir yılını boşa geçirdiğini öne sürdü.

TiSK Başkanı Refik Baydur, hükümetin göreve geldikten sonra üst üste felaketlerle karşılaştığını ve bütçenin yüzde 10-15'lik bir kısmının beklenmeyen bu doğal felaketler nedeniyle harcandığını söyledi. Türk-iş Genel Başkanı Bayram Meral ise DiE'nin açıkladığı yüzde 66'lık oranın saptırılmış olduğunu belirterek, "işçinin enflasyonu mutfağmdadır" dedi.

Öte yandan bazı-sanayi odaları temsilcileri de yaptıkları açıklamalarda, hükümetin -enflasyonla mücadelede başarısız kaldığını öne sürerek, gerekli önlemlerin alınmaması halinde, durumun bu yıl da pek parlak olmayacağı görüşünü dile getirdiler.

3- Bakanlar Kurulu, 1993 yılının ilk yarısında uygulanacak devlet memurları taban aylığı katsayısını 1575, yan ödeme katsayısını ise 255 olarak belirledi.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Bakanlık, Atom Enerjisi Kurumu ve üniversite temsilcilerinin yer aldığı komisyon toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, 1986 yılında meydana gelen Çernobil nükleer kazasının oluşturduğu radyasyondan birinci derecede etkilenen Doğu Karadeniz ve Trakya bölgelerinde lösemi ve değişik kanser olgularının bildiriminde artışın gözlenmesi üzerine, Trakya ve Karadeniz'de radyasyon merkezleri kurulacağını ve buna bağlı hastalıkların ücretsiz tedavi edileceğini bildirdi.

5- içişleri Bakanı ismet Sezgin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada, yapılan son operasyonun maliyetinin 400 milyar lirayı aştığını, Kuzey Irak harekatı boyunca büyük kısmı ölü olarak ele geçirilen PKK'lı sayısının 1500'ün üzerinde olduğunu, ayrıca bini ölü olmak üzere 2000 civarında PKK'lının Iraklı Peşmergeler tarafından ele geçirildiğini bildirdi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a gitti. Cevheri, hareketinden önce Atatürk Havali-manı'nda yaptığı açıklamada, Bakü'deki temasları sırasında, tarımsal işbirliği anlaşması imzalayacaklarını bildirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD ile Rusya arasında imzalanan Start-2 Antlaşması'nın, nükleer silahsızlanma alanında atılmış en önemli adımlardan birini oluşturduğu belirtildi.

8- Devlet istatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, aralık ayı itibariyle son 12 aylık enflasyon oranı toptan eşyada yüzde 61.4, tüketici fiyatlarında da yüzde 66 olarak belirlendi. 12 aylık ortalamalara göre ise, enflasyon oranı toptan eşyada yüzde 62.1, tüketici fiyatlarında yüzde 70.1 oldu.

9- TMMOB Gemi Mühendisleri Odası, Amerika'dan getirilip TuzlaTersane-si'ne çekilen asbestli gemi olayında Çevre Bakanı'nın tutumunu eleştirdi. Tabipler Odası da işçilerin kanser tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

10- Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada, Mehmet Ali Birand ve Emin Çölaşan'ın basın meslek ilkelerini çiğnediğine ve Mehmet Ali Birand'm Emin Çölaşan hakkında yaptığı şikayeti, "Haksızlığa yol açmamak için" sonuçlandırmamaya karar verildiği belirtildi.

11- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, "2000'e Doğru" dergisinde yayımlanan bir yazıda "İsrail'le işbirliği yaptığı" yolundaki iddialar üzerine, dergi hakkında 50 milyon liralık tazminat davası açtı.

12- Türkiye ile Çin arasında imzalanan anlaşmada, iki ülke gemilerine, gümrük işlemleri, limanlara giriş serbestisi, yüklerin taşınması, depolanması gibi hizmetlerde kolaylık sağlanacağı bildirildi.

13- Batman'da silahlı saldırıya uğrayan iki kişiden birinin öldüğü, diğerinin de ağır yaralandığı bildirildi. Bu cinayetle birlikte, Batman'da faili meçhul cinayetlerin sayısı 136'ya yükseldi.

Öte yandan Bitlis'in Tatvan ilçesinde bir grup PKK militanının köy öğretmenini öldürdüğü bildirildi.

14- Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Oymakkaya köyüne çığ düşmesi sonucu 3 kişi öldü, 8 kişi yaralı olarak kurtarıldı, 4 kişi kayboldu.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- Avrupa Parlamentosu Fransız Başkan Yardımcısı Nicole Fontaine, ispanyol Başkan Yardımcısı Josep Verdel Aldea ve ingiliz politikacı Sir Jack Stewart-Clark, Türkiye Gazetesi'nin Bosna-Hersek konusundaki sorularını yanıtladılar.

17- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Sırplardan Bosna'da tek bir devlet olduğunu ve ağır silahların da denetim altına alınmasını kabul etmelerini istedi.

Bu arada, Cenevre Konferansı arabulucuları olan Eşbaşkanlar Cyrus Vance ve Lord Owen da toplantıdan sonra yaptıkları basın toplantısında görüşmelere pazar gününe kadar ara verildiğini bildirdiler.

18- Güney Afrika'da cuma gününden bu yana, siyahlarla beyazlar arasında meydana gelen çatışmalarda 23 kişinin öldüğü belirtildi.

19- Angola hükümetinin, isyancı Angola'nın tam bağımsızlığı için Ulusal Birlik (UNITA) grubunu dün başlattıkları bir operasyonla yenilgiye uğrattığı ve çatışmalarda çoğunluğu UNITA grubu üyesi en az 100 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

5 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, iş dünyası ve siyaset, petrol boru hattı ve bürokrasideki sıkıntılar konularında Hürriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik'i ziyareti sırasında, hükümetin çalışma yaşamına ilişkin vaatlerinin hiçbirinin yerine getirilmediğini belirterek, hükümetin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla sendikalar arasında taraf olduğunu öne sürdü.

3- Devlet Bakanı Orhan Kitercioğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Balkanlar'da ticaret odası kurulacağını bildirdi.

Kilercioğlu, "Amacımız, Türkiye'ye yönelik göçü önlemek için ekonomik yaptırımlarla, soydaşların kendi topraklarında yaşamasıdır" dedi.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna Trabzon ve Rize'de yaptığı incelemeler sırasında düzenlediği toplantıda, Çernobil nükleer kazası sonrasında Türkiye'de insan sağlığı açısından hiçbir önlem alınmadığını belirterek, ANAP hükümetinin, "olaya sadece ekonomik yönden baktığını" söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Gaziantep'te yaptığı açıklamada, dünya ve Birleşmiş Milletler Bosna-Hersek'e müdahale kararı aldığında Türkiye'nin hem kara hem hava gücünü kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

Hikmet Çetin Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Bosna-Hersek'e müdahale kararı çıkması için, islam ülkelerinin ortak tavır belirleyerek ağırlık koymaları gerektiğini söyledi. Çetin, "Petrol, bu ülkelerin elindeki en büyük silah. Bunu kullanabilirler" dedi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, yeni vergi düzenlemelerine ilişkin soruları yanıtladı.

7- CHP Grup Başkanvekili Uluç Gürkan, Televizyon Yüksek Kurulu'na gönderdikleri yazıda, TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'in, haberlerde CHP'nin yok varsayılması konusunda şifahi emir verdiğini ileri sürdü.

Gürkan yazıda ayrıca, TRT'nin yayınlarındaki keyfiliğin araştırılmasını istedi.

8- SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, 21 -23 Ocak'taki emekli aylıkları ödemelerinin, eski katsayı ve sosyal yardım zammı esas alınarak yapılacağını bildirdi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral yaptığı yazılı açıklamada, 1993 yılı içinde kamu kesimi toplu sözleşmelerinde hükümetin takınacağı tavrın da çalışma barışını etkileyeceğini kaydederek, Kamu İşveren Sendikaları'nın ANAP dönemindeki tavırlarını sürdürmelerinin, hükümetin çalışma barışından yana olup olmadığı konusunda kuşkular doğurduğunu ileri sürdü.

10- YÖK eski Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, Çernobil Nükleer Santra-li'nde, nükleer sızıntı sonrası, özellikle Karadeniz Bölgesi'nin maruz kaldığı radyasyon olayı ile ilgili olarak Türkiye Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, üniversite veya fakültelerin, herhangi bir konu üzerinde araştırma yapmak konusunda tam bağımsız olduklarını hatırlattı. Doğramacı, söylenilenlerin aksine hiçbir üniversite veya kişiye bu konuda "sus emri" vermediklerini, araştırma yapılmaması konusunda da baskı yapmadıklarını söyledi.

11- Azerbaycan Petrol Bakanı Sabit Aydınoğlu Bağırov, BOT AŞ VE TPAO kurumlarının konuğu olarak, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Bağırov ile her iki kurum yetkilileri arasında Azerbaycan petrolünün Türkiye üzerinden Akdeniz bölgesine indirilmesi konusunda görüşmeler yapılacağı bildirildi.

12- Film-San Vakfı Başkanı Ümit Utku tarafından mahkemeye verilen 26 sanatçı beraat etti.

13- Batman'da silahlı saldırıya uğrayan bir kişi hayatını kaybetti. Siirt'te de dün PKK militanları iki korucuyu öldürdüler.

14- Sırp lider Radovan Karadziç'in işgal ettikleri topraklarda devlet kurulması talebini, Bosna-Hersek'in Müslüman Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in reddetmesi üzerine Cenevre'deki Barış görüşmelerine gelecek hafta sonuna kadar ara verildi.

15- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyi Başkanı'na gönderdiği mektupta, 415 Filistinli'nin geri dönmesine izin vermemekte diretirse İsrail'e karşı yeni önlemler alınmasını istedi.

16- Somali'de çarpışan grup ve kabile temsilcilerinin BM öncülüğünde Etyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki toplantısında, General Muhammed Farah Aidid ve taraftarlarının, ülkede ateşkes sağlamakla görevli bir komisyonun kurulmasını öngörerek muhtemel bir anlaşmayı geciktirdiği bildirildi.

6 OCAK 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye İşveren Sendikaları Konfe-derasyonu'nda (TİSK) yaptığı konuşmada, temel yaklaşımlarının, çalışma hayatının tarafları arasında ayırım yapmadan, haklı gördükleri istemleri desteklemek olduğunu vurguladı.

TİSK Yürütme Kurulu Başkanı Refik Baydur da, iş güvencesi yasa taslağının işçi-işveren kesimleri arasında yarattığı gerginliğin sürdüğünü anlattı.

2- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç ve üst düzey yönetim kadrosu ile görüşmek üzere Zagrep ve Sa-raybosna'ya yapacağı ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek olayıyla birlikte BM'nin ve Batı'nın güvenilirliğini yitirdiğini kaydederek, "Biraz daha geç kalınılırsa ve olaylar sıçrarsa Balkan savaşı çıkabilir" dedi.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İl İdaresi Kanunu'nda yapılan değişiklikle, valilere yeni yetkiler verildiğini ve tasarının yasalaşması halinde, olağanüstü hal uygulamasına gerek kalmayacağını söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Türk-İş'i ziyareti sırasında, sendikalar arasında tarafsız davrandıklarını ve 1980 sonrası bozulan dengeleri kurmaya çalıştıklarını belirtti.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Kıbrıs'ta olaylara neden olabilecek bir çözümün, Türkiye ve Yunanistan arasında da sorunlara yol açacağını söyledi. Çetin, Türkiye'ye dış baskı olmadığını belirterek, "Baskıyı kabul edecek bakan ve hükümet de yok" dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Irak-Yumurtalık boru hattının açılması için Güvenlik Kons'eyi'ne başvurmadığı, Ankara'nın Güvenlik Konseyi ile "sürekli temas" halinde olduğu bildirildi.

7- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, MYK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, koalisyon protokolünde yer alan vaadlerin gerçekleştirilmesini istedi. Selvi ayrıca, bazı bürokratların devletin ciddiyetine uygun-görev yapmadıklarını öne sürerek, Ordu, Uşak ve Elazığ Valilerinin görevden alınmasını istedi.

8- Türkiye Kömür İşletmeleri'nde çalışan Türkiye Maden-İş Sendikası'na üye 26 bin işçinin ücret artış oranını yetersiz bularak 10 yerleşim merkezinde yürüyüş yaptığı bildirildi

9- 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın kabul edildiği 12 Nisan 1991'den bu yana yargılanan gazetecilere toplam 127.5 ay hapis, 3 milyar 985 milyon 476 bin 445 lira para cezası verildiği bildirildi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Ergani, Varto ve Bingöl'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 5 PKK'lı öldürüldü.

11- Körfez Savaşı müttefiklerinden ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya'nın Irak'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları uyarınca Irak'ın güneyinde ilan edilen "uçuşa yasak bölge" yakınlarına yerleştirdiği uçaksavar füzelerini geri çekmesi için Bağdat'a ültimaton verme konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

12- Gürcistan'a bağlı Abhazya özerk bölgesinde dün Gürcü birlikleriyle çatışmaya giren Abhaz milislerden 80 kişinin öldüğü bildirildi.

7 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, New York'ta bulunan, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç ile telefon görüşmesi yaparak, Cenevre'de yapılan Yugoslavya Konferansı'ndaki son temaslar ve gelişmeler hakkında bilgi aldığı bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıda, 1992 yılı çalışmaları ile 1993 yılının öncelikli konularının ele alındığı bildirildi.

Başbakan Demirel, konuşmasında, enflasyon oranının yüzde 71'den yüzde 66'lara düştüğünü belirtti.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda 1993 yılında hükümetin demokratikleşme hedeflerinin değerlendirildiğini, vergi reformunu da içeren ekonomik konuların bundan sonra toplanacak Bakanlar Kurulu'nda ele alınmasının kararlaştırıldığını" söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Mak-İş Genel Başkanı Necati Çelik'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede, hükümet, işçi ve işveren zemininde çalışma hayatını yeniden düzenlemeye çalıştıklarını belirten Moğultay, bu düzenleme sırasında tarafsız davrandıklarını vurguladı.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başkanlığında 8 gün boyunca Bosna-Hersek'te incelemeler yapan CHP heyeti, İstanbul'a döndü.

CHP heyetiyle birlikte Türkiye'ye gelen Bosna-Hersek Genelkurmay Başkanı Sefer Haliloviç ve Dışişleri Bakanı Haris Sladziç, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmek üzere Ankara'ya geldiler.

Sladziç, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Saraybosna'da halkın tam donanımlı Sırp ordularına karşı büyük bir mücadele yerdiğini belirterek, ancak soğuktan ve açlıktan büyük oranda ölümler yaşandığını söyledi. Açıklamasında, Cenevre'de yapılan ilk tur barış görüşmelerinde alınan kararların Sırplar tarafından çiğnendiğini ifade eden Sladziç, 10 Ocak'ta yapılacak ikinci tur görüşmeler sonunda sivil halka yönelik tecavüz ve saldırıların biteceği ümidini taşıdığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da Bosna-Hersek izlenimlerini anlatmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Baykal, Bosna-Hersek'te yaşanan olayın bir savaş olmadığını belirterek, "Bosna-Hersek'te bir tarafa dağılmış Yugoslavya'nın acımasız, eğitilmiş, silahlı Sırp ordusu, diğer tarafta masum, eğitimsiz, silahsız sivil halk" var diyerek, "Savaş, Bosna'da tecavüzle yapılıyor, eğer bir savaş lafı edilecekse, bu savaş suçudur, katliamdır" dedi. Baykal, Bosna'da, olayların başından bu yana, 800 caminin tahrip edildiğini, Sırpların yanlızca etnik temizlik değil, kültürel temizlik de yapmak istediklerini belirtti.

5- ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya'nın Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçileri yaptıkları toplantı sonrası, Irak'ın Birleşmiş Milletler nezdindeki Büyükelçisi Nizar Hamdun'a, "Irak'ın, güneyde uçuş yasağı uygulanan bölgeye

yerleştirdiği uçaksavar füzelerini çekmesi" için bir ültimatom verdiler. Müttefikler, füzeleri çekmezse Irak'a "gerekli ve uygun" karşılığın verileceğini bildirdiler.

Irak'ın BM nezdindeki Büyükelçisi Nizar Hamdun, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, ültimatomu doğrularken, "Irak'ın sorun çıkarmak istemediğini ve hiçbir ülkeye karşı düşmanca duygular beslemediğini" belirtti.

Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, Bağdat'ta yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı seçilen Bill Clinton'ı sınamak gibi bir niyetlen bulunmadığını" belirterek, "Uçuş yasağını tanımıyoruz. Çünkü bu bir BM değil ABD kararıdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in bu açıklamasından sonra İngiltere, Irak'ı, ültimatoma uymazsa "ciddi sonuçlar"a katlanmak zorunda kalacağı yolunda uyardı.

Beyaz Saray Sözcüsü Marlene Fitzwater da, "Irak, 32. parelelin güneyine füze yerleştiremez" dedi ve Irak'a verilen uyarının "son derece açık" olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ültimatom konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, ABD ve Irak'a "soğukkanlı olun" çağrısında bulundu ve "Irak'ı 32. parelelin güneyinde uçuş yasağına uyması" yolunda uyardı.

6- Angola'da, hükümet kuvvetleri ile Ulusal Birlik (UNITA) gerillaları arasında Benguela'da meydana gelen çatışmalarda, binden fazla kişinin öldüğü bildirildi.

7- Uluslararası gücün Umut Operasyonu çerçevesinde Somali'de bulunan ABD birlikleriyle Somalililer arasında başkent Mogadişu'da çıkan çatışmalarda, aralarında ABD askerlerinin de bulunduğu en az 30 kişinin öldüğü bildirildi.

8 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel'i, Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Demirel, Senegal'deki İslam Konferansı öncesinde yapılan görüşmede özellikle dış sorunlar üzerinde durulduğunu belirterek, Bosna-Hersek'teki olaylarla ilgili olarak Senegal'de yapılacak toplantının "dünyayı yeniden uyarma" niteliğini taşıdığını belirtti ve toplantıya, Cumhurbaşkanı Özal'ın da katılacağını söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, MİT Müsteşarı Sönmez Koksal ile Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Ahmet Çörekçi'yi kabul ederek bir süre görüştü.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Teoman Alptürk ve yöneticilerini kabul etti. Özden, kabulde yaptığı konuşmada, "Türkiye'de şeriatın ayak sesleri hisssediliyor" derken gerici akımların giderek güçlenmesi karşısında "politik sessizliğin ürkütücü" olduğunu söyledi.

4- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Sladziç, Ankara'da Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüştü. Görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sladziç, Cenevre'deki görüşmelerde verilenen haritanın, Bosna-Hersek'i on parçaya ayırdığını ve ayrılan bölgelerin Sırpların etnik temizleme uyguladıkları yerlere uygun olduğunu söyledi.

Sladziç, kendilerini savunmak için silah ambargosunun kaldırılmasını isteyerek, İslam Konferansı Örgütü'nde bu yöndeki çabalar için Türkiye'nin elinden geleni yapacağına inandığını belirtti.

Sladziç'le birlikte Ankara'ya gelen Boşnak Direniş Kuvvetleri Komutanı Zafer Haliloviç, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay İstihbarat Başkanı Koramiral Atilla Tuzman'ın katıldığı toplantıda, "Cenevre toplantısında sunulacak harita üzerinde yapılacak değişiklikler" konusunda "askeri açılardan" görüş aldı.

5- Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç, tıbbi malzeme, giyecek ve gıda yardımıyla birlikte Bosna-Hersek'e giden Devlet Bakanı Orhan Kiler-cioğlu başkanlığındaki Türk heyeti ile Saraybosna Havaalanı'nda görüştükten sonra havaalanından Saraybosna'ya geri dönerken, Sırp milisler tarafından öldürüldü.

Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısından çıkarken gazetecilerin Turayliç'in ölümü ile ilgili soruları üzerine, olayın vahşice olduğunu belirtti ve "Bosna-Hersek halkına, oradaki kardeşlerimize taziyede bulunuyoruz" dedi.

Dışişleri Bakariı Hikmet Çetin de, Türkiye'nin, BM Güvenik Konseyi'nin Bosna-Hersek'le ilgili olarak olağanüstü toplantıya çağrılması için girişimde bulunacağını açıkladı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen de yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'e ciddi bir müdahalede bulunmanın zamanının geldiğini vurguladı.

6- Carnagei Uluslararası Barış Vakfı'nın düzenlediği bir toplantıda konuşmak ve yönetim çevreleriyle görüşmelerde bulunmak üzere Washing-ton'da bulunan Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı değerlendirmede, "Boşnakların tüm güçleriyle Sırplara karşı mücadele ettiklerini, ölüm kalım savaşı verdiklerini" belirterek, Türkiye'nin kendileriyle dayanışmada ortaya koyduğu çaba ve yardımlarına karşı minnettar olduklarını da yineledi. İzzetbegoviç, Cenevre'de pazar günü sürdürülecek görüşmelerden sonuç çözüm çıkacağı ümidinin giderek azaldığını belirterek "barış ve sadece barış istiyoruz. Ancak baskıların da hüküm sürdüğü görüşmelerde Sırplar, sadece konuşarak oyun oynuyorlar" dedi.

7- Uluslararası Basın Enstitüsü(IPI)'nün dünya basınının 1992 yılını değerlendirdiği "Dünya Basın Özgürlüğü" adlı raporun Türkiye'ye ayırdığı bölümünde, Güneydoğu Anadolu için, "Basın mensupları açısından dünyanın en tehlikeli köselenden biri" ifadesini kullandı.

8- Körfez Savaşı müttefiklerinden ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya'nın Irak'a 32. parelelin güneyine yerleştirdiği füze bataryalarını çekmesi için verdiği ültimatomun süresinin gece yarısı sona ermesiyle birlikte, Irak'ın güneydeki füze bataryalarını geri çektiği bildirildi.

9 OCAK 1993

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Türkiye Barolar Birliği ile baro başkanlarının Ceza'Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) yapılan değişikliklerle ilgili olarak düzenledikleri ortak toplantıda yaptığı konuşmada, "Anayasa Mahkemesi başkanlarına yalnızca Türkiye'de değil, dünyanın hiçbir yerinde hiç kimsenin talimat veremeyeceğini" belirterek, "Prof.Dr. Süleyman Arslan'm Anayasa Mahkemesi'ndeki görevine başlatılmaması üzerine gerici çevrelerin başlattığı saldırının, kendisini ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu" söyledi. Özden, "Laikliği, Atatürk devrimlerini, hukuk devletini savunmaktan başka birşey yapmadığını" sözlerine ekledi.

2- SHP'nin 6. Küçük Kurultayı Ankara'da toplandı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, kurultayda yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin geçirdiği bir yılı değerlendirerek, yapılan bütün icraatların, hükümet programı ve koalisyon protokolü çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Konuşmasında hükümetin demokratikleşme programına da değinen İnönü, reformları gerçekleştirmenin zorluğunu vurgulayarak "bunların yapılmasının ne kadar zor olduğunu hep beraber görüyoruz, ama sonuç da alıyoruz, bu alınan sonuçlar da, yapamadığımız reformları yapmak azmini perçinliyor" dedi.

Konuşmasında, CHP'ye de değinen İnönü, geçmişte büyük parti diye, CHP ismini alarak, büyük parti olunamayacağını vurgulayarak, "Geçmişte büyük parti olma nedenini yakalamak gerek, o isim çok görmüş geçirmiş bir isimdir, bekler zamanı gelince yine büyük bir oluşum içinde yeniden ortaya çıkar" dedi.

İnönü, dış politika konusunda yaptığı değerlendirmede de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı, Bosna-Hersek ziyareti nedeniyle kutladı.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek, "fişleme" konusunda bilgi verdi. Haber alma ve suç işleme potansiyeli yüksek kişilerin .önceden belirlenmesine yönelik fişleme sisteminin amacından çıkarak bireylerle devlet arasındaki ilişkilerin saptanmasına yöneldiğini vurgulayan Sezgin, askeri dönem ve sonrasında güvenlik soruşturmaları ve benzeri soruşturmalar için sıklıkla bu yola başvurulduğunu anımsattı. İçişleri Bakanı Sezgin, çeşitli suçları işledikleri gerekçesiyle fişlenen 1 milyon 300 bin kişiden adi suçlarla ilgili olan 850 bininin kayıtlardan silindiğini açıkladı ve "bölücü nitelikteki suçlarla devlet güvenliği aleyhine işlenmiş suçlar dışında kalan tüm suçlar fişlemede kapsam dışı bırakılmıştır" dedi.

4- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mijwel El Tıkriti, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'i ziyaret ederek, Bağdat yönetiminin bölgedeki gerginlikle ilgili olarak destek isteyen mesajını iletti. Tıkriti, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, bir saldırı durumunda Irak'ın bağımsızlığını ve egemenliğini sağlamak için direnmeye hazır olduklarını söyleyerek, Türkiye'den ülkesinin maruz kaldığı saldırgan tutuma karşı dayanma göstermesini ve bu tutumunu kınamamasını talep ettiğini belirtti.

5- İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ragıp Sarıca, İstanbul'da öldü.

6- Sivas-Ankara karayolunda meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

7- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Saraybosna Havaalanı'nda Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç ile görüşmesinin hemen ardından Turayliç'in öldürüldüğünü öğrenmesi üzerine, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de bir basın toplantısı düzenledi. Kilercioğlu, Sırplar tarafından Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç'e yapılan saldırının kendilerine yönelik olduğunu belirterek, "Sırplar, benimle görüştükten sonra BM Güvenlik Konvoyu ile şehre hareket eden Turayliç'in önünü iki tank ve kırk askerle çevirerek, kurşuna dizmişlerdir. Olayın BM'nin gözü önünde olması düşündürücüdür, BM'nin ne kadar etkisiz olduğunu ortaya çıkarmıştır" dedi.

8- Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç'i öldüren katilin yaka-lanadığı bildirildi. Saraybosna'daki BM Barış Gücü Komutanı General Philippe Morillon, basına yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç'in katilinin Sırplar tarafından yakalandığını açıkladı. Morillon, "cinayetten sonra Bosna'da barışın tehlikeye girdiğini, Turayliç'in Barış Gücü'ne ait bir aracın içinde öldürülmesinin Barış Gücü için bir başarısızlık olduğunu" söyledi.

Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç'in, Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu ile görüşmesinden dönerken öldürülmesi, Ankara'da tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, dün gece Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken yaptığı açıklamada, "BM'nin Saraybosna ile havaalanı arasındaki yolu bile korumaya niyetli olmadığını" söyledi.

BM Güvenlik Konseyi de Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç'in öldürülmesini kınadı. Konsey Dönem Başkanı Yoshio Hatano tarafından açıklanan resmi bildiride, Genel Sekreter Butros Gali'den olayla ilgili olarak soruşturma başlatması istendi.

İngiltere de yayımlanan "The Independent" gazetesi, "Bosna-Hersek'te yaşanan insanlık trajedisi karşısında, bölgede çok önemli bir konumda bulunan Türkiye'nin takınacağı tavrı çok ciddi belirlemesi gerektiğini savundu.

9- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, Paris'te, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile görüştü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan İzzetbegoviç, Fransa Cumhurbaşkanının, kendisini ve Boşnakların sorununu çok iyi anladığını ifade etti. İzzetbegoviç, daha sonra Fransız televizyonuna yaptığı açıklamada da, Cenevre'deki barış görüşmelerine katılabilmesi için, bazı şartlarının kabul edilmesi gerektiğini de belirterek, "herşeyden önce temel şeyler olan yiyecek dağıtımının tam bir güvenlik içinde sağlanması gerekir, male-sef BM Gücü, bu kontrolü bile sağlayamıyor" dedi.

10 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da dün düzenlenen Fatih Top-lantıları'na katılarak "Demokrasi ve Sivil Toplum" konulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında çeşitli konulara değinen Özal, bazı gazeteci, bürokrat ve politikacılara yönelik eleştiride bulunurken, Anayasa Mahkemesi Başkam Yekta Güngör Özden'in görevini kötüye kullandığını ileri sürdü. Başkanlık sisteminin Türkiye için gerekli olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Özal, etnik farklılıklar olan ülkelerde başkanlık sistemi bulunduğunu ve başkanlık sisteminin bu ülkeleri bir arada tuttuğunu söyledi. Özal, radyasyon konusunda da "Bir bardak suda fırtına koparıyorlar. Belki de gündemi değiştirmek istiyorlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Dakar'da yapılacak 6. İslam Zirvesi Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısına katılmak üzere Senegal'e gitti.

Cumhurbaşkanı Özal, Senegal'e hareketinden önce yaptığı basın toplantısında, Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç'in, öldürülmesinin uluslararası topluma karşı bir meydan okuma olduğunu belirterek, "Bu cinayetin Birleşmiş Milletler gücünün gözleri önünde işlenmesi de BM'nin Bosna'daki inanılırlığına bir darbe teşkil etmiştir" dedi.

Özal, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada da, Bosna-Hersek'e ancak Amerika'nın öncülüğünde bir müdahalenin olabileceğini söyleyerek, "Eğer Amerika müdahale ederse biz de birkaç uçak filosu gönderebiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Özal, Senegal'in başkenti Dakar'da, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüştü. Görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, görüşmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bosna- Hersek ve Filistin konularını ele alan iki liderin bu konularda görüş birliği içinde olduklarını bildirdi.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanı Özal'a, İsrail'in işgal altındaki topraklardaki uygulamaları ve sınırdışı ettiği Filistinliler konusunda ayrıntılı bilgi verdiğini belirtti.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dün akşam İstanbul'da bir toplantıda kendisine yönelttiği eleştiri ve suçlamalarla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

Özden, hiç kimseden korkmadığını belirterek, Cumhurbaşkam'nın neyin suç olup olmadığını öğrenmesi gerektiğini söyledi. Kendisinin, adalet, hukuk ve insanlık dışında hiçbir şeyle ilgisi bulunmadığını belirten Özden, "Anayasa Mahkemesi Başkanı, mahkeme kararlarına göre uygulama yapar. Başka türlü düşünenlere hukuk devletinde her yol açıktır" dedi.

3- Devlet Bakanı Akın Gönen, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara şubesinin Birinci Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "yeni dünya düzeninin yapısını oluşturan serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde devlet yapısının küçültülmesi ve devlet bürokrasisinin önüne geçilmesi gerektiğini" belirtti.

4- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Saraybosna ve Hırvatistan'a yaptığı 3 günlük inceleme gezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

Kilercioğlu, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda Bosna-Hersek'te görev yapan BM Barış Gücü için, "Barış Gücü, disiplinden uzak ve kimseyi koruyamıyor, barışı koruyamıyor" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Sabah Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 1993 yılında Türk dış politikası için öncelikli konular ve bu konulardaki son gelişmeleri değerlendirdi.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Basm-İş Yasası'nın kabul edildiği 1961 yılından bu yana her yıl 10 Ocak'ta kutlanan Çalışan Gazeteciler Bayramı'nı, "1993 yılında basının içinde bulunduğu zor koşullar" nedeniyle kutlamama kararı aldı.

TGS Genel Başkanı Orhan Erinç, basın sektöründe 1993 yılına sorunların artarak girildiğini belirtti.

ÇGD Genel Başkanı Mustafa Ekmekçi de, gazeteci cinayetleri aydınlatılmadan, gazeteler üzerindeki fiili sansür kaldırılmadan, basın bayramı kutlanmasının anlamsız olduğunu belirtti.

7- Bosna-Hersek'teki savaşa siyasi bir çözüm bulmak amacıyla, çarpışan tarafları ilk kez bir araya getiren Cenevre görüşmelerinin ikinci turu başladı.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, İslam Konferansı toplantısına katılmak üzere Cenevre'den Dakar'a gitti. İzzetbegoviç, toplantıda Dışişleri Bakanı Haris Slajdziç'in Bosna yönetimi heyetine başkanlık edeceğini bildirdi.

AA Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Alia İzzetbegoviç, "Sırplar'ın, Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin egemenliğini koruyacak garantiler vermemeleri durumunda Bosna heyetinin görüşmeleri terk edebileceğini" ifade etti.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç, İslam ülkelerinden şu ana kadar gerekli desteği alamadıklarını, dünyada tek gerçek dost olarak Türkiye'yi gördüklerini söyledi.

8- Hindistan'da Hindular ile Müslümanlar arasında beş gündür süren çalışmalardaki ölü sayısının 152'ye yükseldiği bildirildi.

11 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı Başbakanlıkla kabul ederek, Baykal'ın Bosna-Hersek gezisi ile ilgili gözlem ve değerlendirmeleri hakkında bilgi aldı.

Başbakan Demirel, DYP Genel idare Kurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, 1993 yılında yapılacak reformlarla ilgili bilgi vererek, siyasi hareketlerin Türkiye'ye getirdiği en büyük icraatın istikrar olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, temas ve incelemelerde bulunmak üzere Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a gitti. Ceyhun, Türkmenistan Başbakan Yardımcısı Oraz Aydoğduyef ve Dışişleri Bakanı Halıkverdi Atayev ile görüşmelerde bulundu.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Bosna-Hersek sorununun çözümü için "BM'nin müdahale kararı alması ya da Bosna-Hersek'e uygulanan silah ambargosunun kaldırılması gerektiğini" söyledi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Ku-rulu'na sunulan, Türk ceza infaz sisteminde reform niteliğinde değişiklik öngören Ceza infaz Yasa Taslağı ile ilgili bilgi verdi.

5- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli başkanlığında toplandı. Pakdemirli toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, hükümetin, Bosna-Hersek ve Almanya'da Türk işçilerine yönelik geliştirilen ırkçı eylemlerle ilgili daha ciddi eylem planı uygulamasını istediklerini belirtti.

6- İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, Dalaman Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Pakistan'dan 10 tonun üzerinde eroin yüklenen Panama bandıralı "Lucky-S" gemisinin, Türk Deniz Kuvvetleri'nin yedeğinde, İstanbul Narkotik polisinin güdümünde Türkiye'ye getirildiğini bildirdi. Menzir, bu operasyonun 11 ayın ürünü olduğunu belirtti.

7- ANAP İstanbul Milletvekili Gürol Soylu, partisinden istifa etti.

8- Bitlis'in Ahlat ilçesi Kırıkkaya köyü yakınlarında, PKK militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 3 PKK militanı öldürüldü, bir PKK militanı da yaralı ele geçirildi. İğdır'da güvenlik kuvvetlerince düzenlenen operas -yonlarda da 4 PKK'lı, silahlarıyla birlikte yakalandı.

9- Senegal'in başkenti Dakar'da yapılan 6. islam Zirvesi Genişletilmiş Başkanlık Divanı Toplantısı sona erdi. Toplantıdan sonra yayımlanan sonuç bildirgesinde, Bosna-Hersek'e yönelik Sırp saldırısı ve Müslümanlara yönelik etnik temizlik kampanyası kınanarak, bir müdahale için Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı. Bildirgede, Belgrad'daki Sırp yönetimi ve Bosna-Hersek'teki yandaşlarının cinayet, işkence, tecavüz ve öteki savaş suçlarından sorumlu tutularak yargılanmaları için uluslararası mahkeme kurulması istendi.

10- Irak son 48 saat içinde iki kez kuzeydoğu sınırından Kuveyt'e girerek cephanelik ve malzeme depolarına baskın düzenledi. Silahlı yüzlerce Iraklının, baskınlar sonucunda aralarında füze de bulunan çok sayıda silahı kamyonlara yükleyerek Irak'a kaçırdıkları bildirildi.

BM Güvenlik Konseyi, Irak'ın Kuveyt'e baskını üzerine olağanüstü toplandı. BM Genel Sekreteri Butros Gali, resmi bir ziyaret amacıyla bulunduğu, Alman -ya'nın başkenti Bonn'da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "BM üyesi bir ülkeye böyle bir müdahale yapılmasına izin veremeyiz. Güvenlik Konseyi'nin çok sert bir karşılık vereceğini umuyorum" dedi.

11- Somali'de çatışan gruplar arasında barış sağlanması amacıyla BM gözlemciliğinde, Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da gerçekleştirilen ve 15 silahlı grup ve kabile temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yapıldığı ve toplantı sonunda, ateşkes ilan edilmesi ve milislerin silahsızlandırılması konularında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

12- İsrail Başbakanı Izak Rabin, BM'nin sınır dışı edilen 400'ü aşkın Filistin-li'nin evlerine geri gönderilmeleri yolundaki isteğini reddetti, İsrail Başbakanı Izak -Rabin, BM özel temsilcisi Chinmaya Gharekhan ile Şam'da yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, İsrail'in, askerlerine karşı şiddet eylemlerinde bulundukları gerekçesiyle 15 Aralık'ta smırdışı ettiği 400'ü aşkın Filistinli'nin evlerine geri gönderilmeleri konusunda almak istediği herhangi bir ciddi adımın, halen süren barış görüşmelerine zarar verebileceğini açıklamak amacıyla her türlü çabayı harcadığını söyledi.

13- Hindistan'da Hindular ile Müslümanlar arasında 6 gündür süren çatışmaların devam ettiği ve ölü sayısının 160'ı aştığı bildirildi.

12 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, TBMM'de DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, 1993'ün reform yılı olacağını belirterek, reforma parlamentodan başlanacağını vurguladı ve halka bu yıl sonunda; idari reform, eğitim reformu, yargı reformu ve sosyal güvenlikte reform yasalarını çıkardıklarını söyleyebilmeleri gerektiğini kaydetti.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, SHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'le ilgili olarak,"Anayasa Mahkemesi'ne yasadışı bir atamayı kabul için baskı yapıldığını" söyledi, inönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Anayasa Mahkemesi Üyeliği'ne atanan Süleyman Arslan'ın, yasada öngörülen koşulları taşımadığını belirtti.

inönü, konuşmasında, Senegal'deki toplantının başarılı geçtiğini belirterek, Bosna-Hersek sorununa barışçı çözüm bulunması için görevin Cenevre Konfe-ransı'na düştüğünü söyledi, inönü, Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı Hakkı Turayliç'in öldürülmesini de kınayarak cinayetin, Bosna'daki vahşetin gerçek boyutlarını gösterdiğini ifade etti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu'nun dün geceki toplantısından sonra yaptığı açıklamada, 1993 yılında uygulanacak yatırım ve ihracat teşviklerinin belirlendiğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı Türkan Akyol ile Birleşmiş Milletler Türkiye temsilcisi Ed-mund Cain, "Kadınların kalkınma sürecine katılmasını sağlayacak" olan projeye işlerlik kazandırmak amacıyla bir görüşme yaptılar.

Devlet Bakanı Türkan Akyol, düzenlediği basın toplantısında, beş yıl sürecek bu projeyle Türk kadının statüsünü belirlemek ve yeni politika üretmenin yollarını aramak amacında olduklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilcisi Edmund Cain de, bu projeyle değişik sektörlerdeki kadınlarla ilgili sorunların planlara entegrasyonunun sağlanacağını belirtti.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Cumhuriyet Gazetesi'ne, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun (CMUK) yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar geçen 43 günü değerlendirdi.

6- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, İstanbul Tıp Fakültesi ve AİDS Savaşım Derneği tarafından uluslararası katkı ile düzenlenen "1. Türkiye AİDS Kongresinin açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa'da 30 yıl önce başlayan cinsel özgürlük hareketinin, ülkemizde yeni başladığına dikkati çekerek, ancak bu ülkelerde cinsel özgürlüğün dejenerasyona uğradığını, Türkiye'de de aynı sorunların yaşanmaması için çalıştıklarını söyledi.

Aktuna, halen ülkemizde 91 AlDS'li hasta ve 163 HIV virüslü pozitif taşıyıcı mevcut olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı olarak AİDS Danışma Merkezlerinin kurulması içi hazırlık içinde olduklarını bildirdi.

7- Türkiye Barolar Birliği'ne bağh 54 baro başkanı ve temsilcilerinin dün Ankara'da yaptıkları toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, "Anayasa Mahke-mesi'nin son günlerde tartışma konusu yapılan davranış ve kararının hukuka ve yasalara tamamen uygun olduğu" görüş ve düşüncesini açıkladılar.

DiSK, Türk-İş, Tez Koop-İş ve üniversite öğretim üyeleri dernekleri tarafından yapılan açıklamalarda da, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Anayasa Mahkemesi Üyeliği'ne atanan Süleyman Arslan'ın, yasada öngörülen koşulları taşımadığı belirtilerek, bu konudaki tavrı Cumhurbaşkanı tarafından eleştirilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'e destek verildi.

8- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Dakar'daki Türkiye Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, dün sona eren islam Konferansı Örgütü'nün (IKO) Genişletilmiş Başkanlık Divanı Zirvesi'nde alınan kararları değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

Toplantıdan sonra yayımlanan sonuç bildirisinin, Türkiye'nin önerdiği bütün noktaları kapsadığını belirten Cumhurbaşkanı Özal, bundan sonra, alınan kararların takip edilmesi gerektiğini söyledi.

islam Konferansı Örgütü'nün Dakar'da dün yapılan Altıncı islam Zirvesi Genişletilmiş Başkanlık Divan Toplantısı'nın sonuç bildirgesinde, Sırpların, ağır silahların kontrolünü BM'ye devretmemeleri durumunda askeri hareket yapılması; Bosna'ya yapılan yardımın artırılması; Bosna'ya uygulanan silah ambargosunun kaldırılması ve islam zirvesinin toplanması için girişimlerde bulunulacağı ifadeleri yer aldı.

9- Hırvat televizyonu, aylardır çatışmaların sürdüğü Bosna-Hersek'te son üç gün içinde yaklaşık 500 kişinin açlık ve soğuktan öldüğünü bildirdi.

Bu arada, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Bosna'daki Sırpiar'dan, yardım malzemelerinin, Bosna'nın doğusunda kuşatma altında bulunan Zepa ve Carska'ya ulaştırılmasına izin vermesini istedi.

UNHCR Sözcüsü Ron Redmond, düzenlediği basın toplantısında, muhtemelen mayınlı olan karlı yollar nedeniyle BM yardım görevlilerinin bu kentlere ulaşamadıklarını söyleyerek, "insanların donarak açlıktan öldükleri yolunda haberler alıyoruz" dedi.

10- Mısır'ın başkenti Kahire'de pazartesi günü toplanan 21 Arap Birliği Örgütü üyesi ülkelerin dışişleri bakanları olağanüstü toplantı sonunda yayımladıkları ortak bildiride, BM'den Güvenlik Konseyi'nin Filistinliler'in topraklarına dönmelerini öngören 799 sayılı kararı uygulamayan İsrail'e yaptırım uygulamasını ve İsrail'in işgali altında bulunan topraklardaki Arap ve Filistinliler'in korunması amacıyla bir uluslararası güç oluşturmasını istediler.

11- Hindistan'ın Bombay kentinde önceki geceden bu yana 88 ev, mağaza ve işyerinin kundaklandığı ve yangınların halen sürdüğü bildirildi.

Hindistan'da yayımlanan gazeteler, geçen hafta yeniden alevlenen Hindu-Müslüman çatışmalarında 230 kişinin öldüğünü, 700'den fazla insanın da yaralandığını haber verdiler.

13 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, islam Konferansı Örgütü (IKO) toplantısına katıldığı Senegal'in başkenti Dakar'dan Türkiye'ye döndü.

Cumhurbaşkanı Özal, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Dakar'da yapılan islam Konferansı Zirve Toplantısı'nın gündem maddelerini, Bosna-Hersek'teki durum, İsrail'in işgal altında bulundurduğu topraklardan attığı Filistinliler ile Hindistan'da yıkılan cami konularının oluşturduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, islam Konferansı zirve toplantısına Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in de katıldığını ifade ederek, konferansta soruna ilişkin bilgiler verdiğini kaydetti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, ABD ve müttefiklerinin Irak'a karşı başlattıkları harekat konusunda, bu safhada Türkiye'ye bir talep yönetilmediğini ve gelişmelerin Türkiye'deki üslerle alakalı olmadığını belirterek, "teyakkuz halindeyiz, hadiseleri gayet yakın takip ediyoruz" dedi.

Başbakan Demirel, ABD Dışişleri Bakanı Lawrence Eagleburger'in, Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'! arayarak gelişmeler hakkında bilgi verdiğini de belirtti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü de, "harekat konusunda, Türkiye'yi ilgilendiren bir şey yok" dedi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Bosna'da 8 ayı aşkın bir süreden bu yana, tarihte görülmemiş bir katliam yaşandığını belirtti. Erbakan, konuşmasında islam alemi olarak, taraflı tutumu sebebiyle BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin istifasının istenmesini, buna da Türkiye'nin öncülük etmesini önerdi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin GYK toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek izlenimlerini anlattı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Demokratik Liderler Birliği'nin davetlisi olarak Pakistan'a ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, hükümetin ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in uyguladığı dış politikayı eleştirdi. Çetin'in "Türkiye, Kıbrıs konusunda ne yapacağına dünya ile birlikte karar vermeli" sözlerine tepki gösteren Ecevit, "Hükümetin teslimiyetçi yaklaşımlarını protesto ediyorum" dedi.

6- Diyarbakır'da iki öğretmen silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Cizre'nin Güçlü köyüne PKK militanlarınca düzenlenen baskın sonucu aynı aileden 5 kişi öldü.

Mardin'in Midyat ilçesi yakınlarında da bir köy minibüsüne ateş açılması sonucu 2 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

7- Türkiye'de jeofiziğin öncülerinden bilim adamı Prof.Dr. ihsan Özdoğan İstanbul'da öldü.

8- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, kimyasal silahların üretim ve kullanım yasağıyla kontrolüne ilişkin sözleşmenin imza töreni için gittiği Paris'te, Cumhuriyet Gazetesi'nin "Bosna-Hersek ve Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri Butros Gali" ile ilgili sorularını yanıtladı. Çetin, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Bosna-Hersek'te savaşan Sırp saldırganları teşvik edici beyanlar verdiğini belirterek, Gali'nin, "görevini gerektirdiği sorumlulukta ve ağırlıkta yürütmediğini" söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Paris'te Milliyet ve Liberation gazetelerine de, Bosna-Hersek konusunda özel birer demeç verdi. Sırpların, Cenevre'deki görüşmelerde, barış taslağını Meclislerine sunmak için istedikleri bir haftalık süreyi "zaman kazanma" olarak niteleyen Çetin, "BM Güvenlik Konseyi'nin, Sırpları silahtan arındırma konusunda 102 ülkenin aldığı karara uymadığını" belirti.

9- ABD, İngiltere ve Fransa'dan oluşan 100'den fazla müttefik savaş uçağı, Irak'ın, "ateşkes anlaşmasına ve BM Güvenlik Konseyi'nin, Irak'ın 32. enlemin güneyine yerleştirdiği füzeleri çekmesi için 6 Ocak'ta verdiği ültimatomuna uymaması, Kuveyt topraklarına girerek askeri malzemeleri alıp götürmesi" gerekçeleriyle, akşam Irak'a saldırarak, belirlenen askeri hedefleri ve uçaksavar füze bataryalarını bombaladı. Bombardıman yaklaşık üç saat sürdü.

Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, gazetecilere yaptığı açıklamada, müttefik uçaklarının, Güney Irak'taki "füze bataryaları ile bazı askeri altyapı tesislerini" bombaladıklarını, tüm uçakların üstlerine geri döndüğünü bildirdi. Fitzwater, "Irak, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını çiğnemeye devam ettiği taktirde, müttefik uçakları yine uyarıda bulunmadan askeri hedefleri bombalayacaklar. Saddam Hüseyin, kararlı olduğumuzu anlamalıdır" dedi. Fitzwater, bombardımanın, "Irak'ın 32. enlemin güneyine yerleştirdiği füze bataryalarını çekmesi için 6 Ocak'ta verilen ültimatoma uymayışma karşılık olarak gerçekleştirildiğini" söyledi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin Irak televizyonunda yaptığı ve CNN' den de naklen yayımlanan konuşmasında, "ABD ve müttefikleri mağlup edilecektir, yeni bir savaş, yeni bir cihat başladı" dedi.

Hüseyin, ülkesinin bundan sonraki saldırılara karşılık vereceğini de belirterek Irak Hava Kuvvetleri'nden savaşmalarını ve müttefiklerin uçaklarını düşürmelerini istedi.

10- Hindistan'ın Bombay kentinde bir haftadır süren Hindu-Müslüman çatışmalarında 500'e yakın kişinin öldüğü bildirildi.

11- Rusya'da 25 bin subayın, hükümetin savunma politikasıyla uyuşmazlıklarından ötürü ordudan'atıldığı bildirildi.

14 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yazılı bir açıklama yaparak, Anayasa Mah-kemesi'nin, görev ve yetkisinin dışına çıktığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Prof. Dr. Süleyman Arslan'ın seçilişiyle ilgili bir süredir devam eden ve "içinde gerçekdışı bazı iddia ve isnadların da yer aldığı tartışmalara açıklık getirmek üzere kamuoyuna bilgi verilmesine ihtiyaç duyulduğunu; Cum-hurbaşkam'nm atama kararından sonra, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, Arslan'ın 15 yıl öğretim üyeliğinde bulunmadığı ve Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilemeyeceğini bildirdiğini" belirtti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanarak Irak operasyonunu ve ülke içindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ABD, İngiltere ve Fransa'nın, Bağdat yönetimince güney Irak'ta 32. parelele yerleştirilen füze bataryalarını imhaya yönelik dün akşam giriştiği harekat değerlendirilirken, Başbakan Demirel, Irak'ı "güneydeki hatasını kuzeyde tekrarlamamaya" çağırdı ve "aynı hatayı 36.parelelde tekrar ederlerse başlarına büyük iş açılır" dedi.

Başbakan Demirel, konuşmasında, "ABD ve müttefiklerinin güney Irak'a düzenledikleri harekatın Bosna-Hersek sorununu gündemin alt sıralarına düşürmeyeceğini bildirerek, "yüzbin kişinin vahşice öldürüldüğü bu olayı dünya hiçbir zaman ikinci plana atamaz" dedi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen de, Bakanlar Kurulu toplantısında 1993 yılı ekonomik ve mali politiklarm görüşüldüğünü, ülkenin en büyük sorunlarından biri olan israf ve kırtasiyecilikle mücadeleye ilişkin çalışmaların gözden geçirildiğini bildirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara Sanayici ve işadamları Derneği (ASİAD) toplantısında yaptığı konuşmada, özelleştirme konusunda bugünkü hükümetin anlayışının belli olmadığını belirterek, "gerekirse işçilerin çalışmadan maaş almaları sağlanır ya da yeni istihdam olanakları yaratılır" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile Milli Eğitim. Bakanı Koksal toptan, Yükseköğretim Yasası'nda yapılacak düzenlemelerin hızlandırılması amacıyla bir araya gelerek görüştüler.

5- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mijwel EI-Tıkriti, Hak-İş Konfederasyonu'nu ziyaret ederek, Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik ile görüştü. Çelik, Irak'ın, "ABD ve diğer müttefiklerin bir kez daha ağırtecavüzüne maruz kaldığını" belirtti ve olayı Irak'ın egemenliğine karşı yapılmış bir saldırı olarak niteledi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Fransa'da Cumhuriyet Gazetesi'nin, Cenevre Konferansı ile ilgili sorularını yanıtladı. Çetin, Cenevre Konferansı'nda, Sırplara planın kabul edilmesi için süre verilmesini, "yasadışı Sırp Meclisi'ni muhatap alma" olduğu'için eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları ve BM Genel Sekreteri Butros Gali ile yaptığı görüşmelerde, Cenevre Konferansı nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, dünyanın daha önce almış olduğu kararları uygulaması gerektiğini savunduğunu bildirdi. Çetin, Türkiye'nin önceki politikasının "kesinlikle devam ettiğini" vurguladı.

7- Bosna-Hersekteki Sırpların lideri Radovan Karadziç, Cenevre'de Bosna-Hersek barış konferansı ile ilgili olarak AA 'nm sorularını yanıtladı. Karadziç, Atatürk zamanında Sırbistan-Türkiye ilişkilerinin çok iyi olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin şu anda Sırplara karşı askeri müdahale fikrinin başını çekmesini şaşkınlıkla karşıladığını belirtti ve "Olası müdahale felakete yol açar ve Türkiye'nin müdahalesi ile bir çok tarafın müdahalesi de gündeme gelir" dedi.

8- Müttefiklerin dün Irak'a karşı giriştikleri hava saldırısından sonra, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz, müttefik saldırısına ülkesinin mutlaka karşılık vereceğini söyledi. Aziz, Irak'ta INA'ya yaptığı açıklamada, dün gerçekleştirilen harekatta, Washington'un belirlediği hedeflerin vurulamadığım ve harekatın Irak'ın egemenliğini ve birliğini savunmak için aldığı tutuma bir darbe vurmadığını kaydetti.

Tarık Aziz, "saldırıyı kınadıklarını ve buna cevap verme hakkını koruduklarını" belimi.

Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan da egemenliklerini herşeyin üstünde tuttuklarını ve bunu her ne pahasına olursa olsun koruyacaklarını söyledi.

ABD Başkanı George Bush'un ulusal güvenlik danışmanı Brent Scowcroft, yaptığı açıklamada, müttefik uçakların Irak'a düzenledikleri harekat sırasında belirli sekiz hedefi bulunduğunu, bunların yarısının yok edildiğini söyledi.

ABD Başkanı George Bush da yaptığı açıklamada, "Saddam Hüseyin, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını çiğnemeye devam ederse uyarıda bulunmadan tekrar harekat düzenleyeceğiz" dedi.

. 9- Polonya Deniz Yolları'na ait bir feribotun dün gece şiddetli fırtına nedeniyle Ballık Denizi'nde battığı, 29 mürettebat ve 31'i yolcu olmak üzere feribotta bulunan 60 kişiden yanlızca 4 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

15 OCAK 1993

1- izmir Barosu Başkanı Volkan Alposkay, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm son günlerde anti-laik saldırıların hedefi haline gelen Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'e saldırı kervanına katıldığını öne sürdü.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Özer Ozankaya ise, "demokratik düzenin başta gelen güvencelerinden biri olan Anayasa Mahkemesi ve onun başkanına yapılan ve şiddetle karşı çıkılan saldırıların hep laik cumhuriyet düşmanlarından kaynaklandığının açıkça görüldüğünü" dile getirdi.

2- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov, çalışma ziyareti için Ankara'ya geldi.

3- Bingöl-Kulp sınırında Serik Tepesi'ndeki PKK kamplarına yönelik güvenlik güçlerince başlatılan hava operasyonunun devam ettiği bildirildi.

Anadolu Ajansı, operasyonlarda yaklaşık 150 PKK'Iİ militanın öldürüldüğünü bildirdi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

5- Demokratik Liderler Birliği'nin davetlisi olarak Pakistan'da bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Karaçi'de Pakistan Halk Partisi lideri Benazir Butto ile görüştü, iki lider görüşmede, ülkelerinin ve partilerinin karşılaştığı sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulundular.

6- Müttefikler, Irak'a yeni bir ültimatom vererek, hava sahasını saat 23.00'e kadar BM uçaklarına açmasını ve Kuveyt'te bulunan karakolların kaldırmasını istediler. ABD Başkanı George Bush, aksi takdirde Irak'ın BM kararlarını çiğnemiş sayılacağını söyledi.

Müttefiklerce Irak'a tanınan sürenin dolmasına yarım saat kala Irak hükümet sözcüsünce Bağdat'ta yapılan açıklamada, BM uçaklarına 4 gün süreyle ülkeye giriş izni verileceği bildirildi. Sözcü, BM uçaklarının güvenliğine ilişkin bir güvence veremeyeceğini söyleyerek, uçakların güvenliğinin ABD, İngiltere ve Fransa'nın sorumluluğunda bulunduğunu bildirdi.

Müttefiklerce Irak'a düzenenlenen hava saldırısı değişik tepkilerle-karşılanırken, italya Dışişleri Bakanı Emilio, Müttefik güçler tarafından Irak'a düzenlenen hava harekatının, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in bir süredir uyguladığı provokasyonlara kaçınılmaz bir yanıt olduğunu söyledi.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan bir bildiride, Irak'a düzenlenen hava harekatından endişe duyulduğu ifade edildi.

Öte yandan, Mısır Dışişleri Bakanı Emir Musa, Irak'la ilgili meselelerin çözümünde güce başvurulmamasını dilediğini söyledi.

7- ABD Başkanlığına seçilen BiN Clinton, ingiliz The Guardian gazetesine verdiği demeçte, Bosna-Hersek'teki savaş suçları için soruşturma açılmasını istedi. Clinton, Bosna-Hersek'teki olayların uluslararası hukuk açısından bir savaş suçu oluşturduğuna inandığını belirterek "Batı, tavır almalı ve kadınlarla çocukların kurban edildiği etnik temizlik harekatına tepki gösterilmelidir" dedi.

16 OCAK 1993

1- Türkiye Günlüğü ve Cedit Grubu tarafindan Ankara'da düzenlenen "Değişen Türkiye'de Siyaset" konulu panel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yönetildi. Başkanlık sisteminin tartışılmasını isteyen Özal, Türkiye'nin tarihi ile barışması gerektiğini vurguladı ve Körfez krizi sırasında uyguladıkları politika ile ilgili olarak "Bugün eğer Türkiye'nin Kuzey Irak'ta kredibilitesi var ise, bu uvaulanan politikadandır" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, DYP Temsilciler Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, koalisyonun tabiatından gelebilecek bazı şikayetlerin olabileceğini, bunların doğal olduğunu belirterek, SHP yöneticilerine kendilerine gösterdikleri anlayış nedeni ile teşekkür etti. 1994 yılı seçimlerinin Türkiye'deki istikrarı tayin etmesi açısından çok önemli olduğunu dile getiren Demirel, 1993 yılında yapılacak ara seçimlerin, ANAP ve diğer siyasi partilerin isteği ile 1994'e ertelenebileceğini belirterek, "Bunun Meclis'in vereceği karara bağlı olduğunu" söyledi.

3- içişleri Bakanı ismet Sezgin, Tunus içişleri Bakanı Abdullah Kalle'nin resmi konuğu olarak Tunus'a gitmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Tunus hükümet yetkilileri ile yapacağı görüşmede, özellikle terörizm ile mücadele ve güvenlik işbirliği alanlarında görüş alışverişi yapacağını söyledi.

4- DGM tarafından, 20 Ekim genel seçimleri öncesinde yaptığı konuşmalarda, bölücülük yaptığı gerekçesi ile 2 yıl ağır hapis ve 50 milyon lira para cezasına çarptırılan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hapis cezasının, rejimin Kürt meselesinde siyasal çözüme kapalı olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

5- Azerbaycan'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Tevfik Kasımov ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin, Sırplara 30 günlük bir süre tanıdıktan sonra, hava yasağını güçlendirmeye yönelik karar tasarısı hazırlıklarından tatmin olmadıklarını belirterek, Güvenlik Konseyi'ni derhal harekete geçmeye çağırdıklarını ve 30 gün daha süre tanınmasının yanlış bir karar olduğunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Pakistan gezisinin- üçüncü gününde, Lahor'da bulunan Pencap eyaleti Yüksek Adalet Sarayı'nda hakim, savcı ve avukatlara" Demokrasi ve islam Ülkeleri" konusunda konferans verdi.

Ecevit konferansta, Türkiye hariç, Ortadoğu'daki islam ülkelerinin hiçbirisinde demokrasi bulunmadığını, ve bu ülkelerin aile diktatörü ile yönetildiğini söyledi.

7- Bosna-Hersek'in doğusundaki Skelani kasabasında Sırplar ile Müslümanlar arasında meydana gelen çatışmalarda 13 kişinin öldüğü, 70 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada, Bosna-Hersek'in doğusunda 10 aydır Sırp kuşatması altında bulunan Zepa kasabasına BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından gönderilen yardım konvoyunun Sırp milisleri tarafından engellendiği bildirildi.

8- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, hava sahasını ihlal eden düşman uçaklarına ateş açılacağını, ancak BM uçaklarına batıdan gelmeleri halinde güvence verebileceklerini bildirdi.

9- Somali'nin başkenti Mogadişu'nun batısında ABD'li birlikler ile çatışmaya giren Şemaillerden 6'sının öldüğü, 6'sının da yaralandığı bildirildi.

17 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, Irak'ta gerginliğin artması ile ilgili olarak, "Eğer Bağdat, BM ile boğuşmaya kalkarsa, kendisi zararlı çıkar. Çünkü BM, dünyadır. Dünya ile boğuşarak bir yere varmak mümkün değildir" dedi.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de gece yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George Bush'un füze saldırısından önce Başbakan Süleyman Demirel'i aradığını ancak Türkiye'den herhangi bir istekte bulunmadığını belirterek, "Irak mazeret yaratmamalı dedik, ama ne yazık ki Irak mazeret verdi. Geginliğin tırmanmasının kimseye bir yararı yok" dedi. Çetin, Amerikan yönetiminin Türkiye'ye bilgi vermesi ile ilgili olarak da, "ABD yönetimi ile aramızda hiçbir sorun yok. Yalnız, Amerika bu sefer daha önce yaptığı gibi genel bir çağrı çıkarmadı. Yani kimseden ne bir asker, ne de toprak kolaylığı istedi. Bize de sadece bu harekatın gerekçelerini anlatmak ile yetindi" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Türkiye Sos -yal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, sendikalar üzerindeki baskıların, ILO Sözleşmelerimin gerçekleşmemesi nedeniyle olduğunu söyledi.

3- SHP İstanbul il Başkanlığı tarafından düzenlenen "Çernobil Sorumluları Yargılansın" adlı panelde konuşan SHP Grup Başkanvekili Ercan Karakaş, Çernobil felaketinde ihmalleri bulunan, dönemin cumhurbaşkanından, başbakanına, bakanından kurum başkanına kadar herkesin yüce divana çıkarılması için tüm hazırlıkların yapıldığını söyledi.

4- CHP izmir örgütünün düzenlediği "Kadın Bölge Toplantısı" CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'm açılış konuşması ile başladı.

5- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, basına yaptığı açıklamada, Bağdat'ın güneydoğusundaki Zaaferanyan nükleer silah tesisinin bombalandığını, füzelerin Körfez'deki Amerikan savaş gemilerinden atıldığını bildirdi.

Fitzwater, bombalanan tesisin, Irak'ın kitlesel imha silahları projesi olduğunu, tesiste Irak'ın nükleer zenginleşme programının parçalarının üretildiğini söyledi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ise yaptığı konuşmada, "Irak ordusu yenilgiye uğramayacaktır. Kuzey'den güneye kadar ülkenin bütün diğer kentleri gibi Bağdat da, saldırganı püskürten fethedilmez bir özgürlük kalesi olacaktır" dedi.

6- Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yugoslavya Federasyonu hükümeti, son çatışmalarda 40 Sırp milisin ölmesi üzerine dün olağanüstü bir toplantı yaptı.

Hükümet, toplantı sonrasında yayımladığı bildiride, Müslüman güçlerin Cenevre görüşmelerini engellemek istediklerini öne sürdü ve Yugoslav ordusunun, topraklarına yönelik her saldırıya karşılık vereceğini belirtti. .

Bu arada, NATO'nun, Bosna konuşunda acil planlar hazırladığı ve planların da barış hatlarına yerleştirilecek silahlar ile korunacak güvenli bölgelerin kurulmasını ve çatışmaların başka bölgelere yayılmasının engellenmesini öngördüğü bildirildi.

7- Ermenistan Sanayi Bakanlığı'nın, ülkedeki enerji krizi nedeni ile 7 fabrika dışında bütün sanayi kuruluşlarının 1 Şubat'a kadar kapatılması emrini verdiği bildirildi.

18 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 36'ncı paralelin üstündeki füzelerin büyük kaygı ve rahatsızlık yarattığını ve uçuş yasağı olan bu bölgede Çekiç Güç'ün nezareti bulunduğunu belirtti. Kendisi ile görüşme isteğinde bulunan ABD, İngiltere, Fransa Büyükelçilikleri ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ile ayrı ayrı görüştüğünü belirten Demirel, bir durum değerlendirmesi yaptıklarını belirtti.

Başbakan Süleyman Demirel, Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nda düzenlenen bir brifinge katıldı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP Başkanlık Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, Irak'ın kuzeyindeki hava harekatına katılan uçakların Incirlik'ten kalkmasının, Türkiye'nin üç noktada ateş çemberi içine girmesine neden olduğunu söyledi. Yılmaz, "Kuzey Irak'ta bir uçağın düşürülmesi ve bunun incirlik Üssü'nden havalanan müttefik uçakları tarafından yapılması, Türkiye'nin taraf olma ihtimalini ciddi bir surette gündeme getirmiştir" dedi.

RP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Necmettin Erbakan, Irak'a yapılan harekat için gösterilen gerekçelerin geçersiz olduğunu belirtti ve "incirlik Üssü, Türkiye'den izin alınmadan, Türkiye yok sayılarak kullanılmıştır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ismail Cem de yazılı bir açıklama yaparak, TBMM'nin derhal özel bir gündemle toplanarak, Kuzey Irak'taki gelişmeleri incelemesi gerektiğini söyledi. Cem, "TBMM'nin izni olmadan incirlik yeniden kullanılamaz. Hükümet, TBMM'nin açık ve yeni bir kararı olmaksızın, yabancı devletlerin Irak'a saldırılarında incirlik Üssü'nü kullanmalarına izin vermek yetkisine artık sahip değildir" dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Kırıkkale'deki, Ankara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nun, Kırıkkale Üniversitesi olarak değiştirilmesi töreninin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de hala özel üniversiteler kurulamadığını belirterek, bu konudaki anayasa değişikliğinin bir an önce yapılmasını gerektiğini söyledi.

Toptan, "Anayasa, bu hali ile kalsın. Özel üniversite açılmasın demek; gericiliktir, bilgisizliktir, dünyayı görmemektir" dedi.

4- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin düzenlediği "Yılın Gazetecileri Yarışmasr'nda Onur Ödülü, Özgür Gündem Gazetesi'ne verildi.

5- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mijwel El Tıkrıti yaptığı açıklamada, ABD ve müttefiklerinin, Kuzey Irak'a yönelik imha planını uygulamak amacı ile Incirlik'in kullanılması için istediği iznin, Türkiye tarafından reddedilmesini ve Türkiye'nin bu meselede tarafsız kalmasını istedi.

6- Bayburt'un merkeze bağlı Özengeli köyünde çığ altında kalan 19 kişinin cesedi çıkarılırken, 18 kişi de yaralı olarak kurtarıldı.

7- İngiltere Başbakanı John Majör, ABD ve müttefiklerinin Irak'a düzenledikleri füze saldırıları konusunda, "Saddam Hüseyin, BM kararlarına uyması için üst üste uyarıldı. Buna uymamakla direndikçe bu uyarılar sürecektir" dedi ve hükümetinin saldırıyı tamamen desteklediğini söyledi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, BM Güvenlik Konseyi'nin, Irak krizini yeniden gözden geçirmesi istendi ve "Irak'ın eylemlerine verilecek karşılık, eylemle orantılı olmalıdır. Biz bu ilkeye kararlı bir şekilde bağlıyız" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nm Ortadoğu Dairesi Başkan Yardımcısı Viktor Gogitidze de, Bağdat'ta hala oldukça büyük sayılabilecek bir Rus topluluğu bulunduğunu belirterek, ABD'nin saldırılarının Bağdat'a yönelmesinden kaygı duyduklarını belirtti.

Libya, müttefik saldırısını kınayarak, tüm Arap toplumunun bu saldırılara karşı koyması gerektiğini bildirdi.

Ürdün, Irak ile müttefikler arasındaki anlaşmazlığın saldırıyı haklı kılmadığını bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Amir Musa da, "Irak'ın toprak bütünlüğünün ve hükümranlığının korunmasından yana olduklarını" söyleyerek, Irak liderlerinin maceracı politikadan kaçınmalarını istedi.

8- İsrail askerlerinin, işgal altındaki Gazze Şeridi'nde 3 Filistinli çocuğu öldürdüğü bildirildi.

19 OCAK 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul'da Gazeteciler Cemiye-ti'ni ziyaret ederek, Cemiyet Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Tanyolaç ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü.

2- Başbakan Vekili ve SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, SHP'nin programında yapılacak değişiklikler ve tarımı geliştirmek amacıyla hükümetin yapmayı kararlaştırdığı teşvikler hakkında bilgi verdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son gelişmeleri değerlendirerek, Irak'a yapılan operasyonun, "bir ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ya da Kürt ve Şii vatandaşların can güvenliklerinin korunması" amacı ile yapıldığı savlarının inandırıcı olmadığını vurguladı. Yılmaz, "Bunlara inanmamız için, Bosna-Hersek'e bir askeri harekat yapılması gerekirdi. Maalesef, Körfez'de yürütülen operasyonda korunması amaçlanan husus, belli ülkelerin stratejik amaçlarıdır" dedi.

4- DYP, SHP.RP ve CHP milletvekillerince, 1986 yılındaki Çernobil kazası sonrası ortaya çıkan radyasyon ve bu konuda alınan önlemlere ilişkin verilen Meclis araştırma önergeleri, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, dönemin hükümetinin halkı aydınlatıcı, uyarıcı bir yaklaşım içinde bulunmadığını söyledi. Köse, konunun siyası partiler arasında bir çekişme konusu haline getirilmemesi, ciddiyetle araştırılması gerektiğini belirtti.

ANAP grup Başkanvekillerinden Mustafa Kalemli, konunun siyasi polemik, yapılmamasını, kendilerinin de araştırma önergesini desteklediklerini söyledi.

SHP grubu adına konuşan Ziya Halis, konuyu iç politika malzemesi yapmadıklarını, ancak sorumlunun da bulunması gerektiğini söyledi.

RP Konya Milletvekili Mustafa Ünaldı da, hükümet üyelerinin farklı yaklaşımlar içinde olduğunu belirterek, Meclisin olaya el koyması, "varsa suçluların ortaya çıkarılması" gerektiğini söyledi.

CHP grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu da, 1986 yılında hükümetin büyükelçiliklere radyasyon uyarısı yaparken, kendi halkından radyasyonu gizlediğini söyledi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, müttefik kuvvetlerce Irak'a yapılan müdahaleyi eleştirerek, hükümetin, halkı yanlış bilgilendirdiğini ve iki yıl arayla birbirine tamamen ters bir tavır aldığını öne sürdü.

6- Türk Demokrasi Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği Çernobil kazasına ilişkin panelde konuşan eski TAEK Başkanı Prof.Dr. Ahmet Yüksel Özemre, Çernobil kazası sonrasında yurtta gerekli ölçümlerin yapıldığını, yalnızca Güneydoğu'da bir yerin atlandığını, ancak meteorolojik koşulların iyi, araçların yeterli olması nedeni ile Çernobil felaketinin kolay geçirildiğini söyledi. Özemre, ölçüm sonuçlarını açıklamama kararını hiçbir baskı olmadan kendisinin aldığını söyledi.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Mijwel El Tıkriti, yaptığı açıklamada, Incirlik'ten kalkan Çekiç Güç uçaklarının "meşru müdafaa" yapacak konumda olmadıklarını söyledi.

Irak'a karşı fırlatılan 40'dan fazla füzenin hedeflerinin kesinlikle askeri olmadığını, sivil yerleşim yerleri olduğunu belirten Tıkriti, ölenlerin arasında kadınlar ve çocukların da bulunduğunu bildirdi. Tıkriti, Türkiye'deki siyasi partilere, "Irak'a yapılanları protesto etmeleri" çağrısında bulundu.

8- Mardin-Ömerii karayolunda, 2 askeri aracı pusuya düşüren PKK militanları, 4 eri şehit ettiler, 6 eri de yaraladılar.

Midyat ilçesinde, bir minibüse ateş açan PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada ise, biri kadın 4 PKK'lı öldü.

9- Suriye Başbakanı Mahmut El Zubi'nin resmi davetlisi olarak iki günlük bir ziyaret için Suriye'nin başkenti Şam'a giden Başbakan Süleyman Demirel, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüşmesinden sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Süleyman Demirel, Suriye ve Türkiye'nin bölgenin iki önemli ülkesi olduğunu, siyasi, ekonomik ve kültürel alanda geliştirilecek ilişkilerin iki ülkenin de yararına olacağını belirtti.

Başbakan Süleyman Demirel, yapılan görüşmelerde Irak'ta yaşanan gelişmelerin de ele alındığını belirterek, "Kuzey Irak'ta kurulacak bir Kürt Devleti Iran, Suriye ve Türkiye'yi rahatsız eder. Bu sebeple her üç ülkenin dışişleri bakanları bir araya gelip, böyle bir olaya karşı çıktıklarını söylediler. Bir Kürt devletinin kurulması, yalnız Türkiye'yi değil, bütün Ortadoğu'yu rahatsız eder" dedi.

10- Rusya, ABD yönetimine diplomatik bir nota göndererek, BM Güvenlik Konseyi'nin onayı olmaksızın pazar günü Bağdat yakınlarındaki Irak nükleer programı ile ilgili bir tesise düzenlenen füze saldırısını kınadı. Notada, "Güvenlik Konseyi kararlarında, Irak'a askeri harekatlara .ilişkin bir hüküm bulunmadığı" bildirildi.

11- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Bosna'daki Hırvatların, Boşnak birliklerine karşı giriştiği saldırıları kınayarak Hırvatların saldırılarına bir an önce son vermelerini istedi.

Yugoslavya Konferansı Eşbaşkanlarından Lord Owen da Boşnaklar ile Hırvatları görüşmeye çağırdı.

12- Güney Afrika'nın Natal eyaletinde, siyahlar arasında süren çatışmalarda 13 kişinin öldüğü bildirildi.

20 OCAK 1993

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Irak'ın yeni ABD Başkanı Bill Clinton'un görevi devralması nedeni ile tek yanlı olarak ateşkes ilan etmesinin olumlu karşılandığını bildirdi. Dinçmen, Türkiye'nin her zaman Bağdat yönetiminin tüm BM kararlarına uymasını istediğini belirterek, bu çerçevede, ateşkes kararının doğru ve olumlu yönde atılmış bir karar olduğunu söyledi.

2- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin TBMM grup toplantısında, Irak'a karşı incirlik Üssü'nün kullanılmasının bir anayasa ihlali olduğunu söyleyerek, "Irak füzelerinden birini Incirlik'e indirebilir. Hukuksal hakkı doğuyor" dedi.

3- İP Van II Örgütü üyesi, 2000'e Doğru Dergisi ile Özgür Gündem Gazete-si'nin dağıtımcısı Orhan Karaağar, dün kimliği bilinmeyen kişilerce bıçaklanarak öldürüldü.

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce de partilerinin Şırnak il Yöneticisi Halit Güngen ve Cizre ilçe Başkanı Resul Sakar'ın öldürüldüklerini belirterek, "Bir yandan partimizin üye ve yöneticilerine yönelik saldırılar, diğer yandan koalisyon hükümetinin vaat ettiği demokrasi. Yetkililerden öldürülen üç arkadaşımızın katillerinin derhal bulunmasını istiyoruz" dedi.

4- Başbakan Süleyman Demirel'in, Suriye'ye yaptığı iki günlük resmi gezi sona erdi. Su ve terör konularının ele alındığı bildirilen görüşmeler sonunda ortak bir bildiri yayımlandı. Ortak bildiri sonrası bir açıklama yapan Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye'nin Körfez'e açılması gerektiğini, bu açıdan da Suriye'nin çok önemli rolü olduğunu belirtti.

5- Irak, müttefik uçaklarına ve diğer müttefik hedeflere ateş açmayı durduracağını bildirdi.

BM, Irak'ın bu önerisini olumlu karşıladığını açıkladı. Ingiltre'nin BM Büyükelçisi Sir David Hanney, Irak'ın BM uçaklarını garanti etmesinin ve Kuveyt sınırındaki karakolları kaldırmasının olumlu bir adım olduğunu, ancak ateşkes önerisi için vaktin henüz erken olduğunu söyledi.

Rusya, Irak'ın önerisini olumlu bulduğunu ve Bağdat'ın bunalımı sona erdirmek yolunda önemli bir adım attığını bildirdi.

ABD'nin Başkanı BiN Clinton'un Sözcüsü George Stephanopoulos ise, Irak'ın tüm BM kararlarına uyması gerektiğini bildirerek, Bağdat'ın önerisini, BM kararlarının getirdiği koşullardan sadece bir tanesine uymak şeklinde değerlendirdi.

6- Bosnalı Sırpların tek yanlı olarak ilan ettikleri Bosna Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu'nun, Cenevre'de geliştirilen barış planını kabul ettikleri bildirildi.

7- Somali'de, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Said Bare'ye bağlı grupların Belet Huen kentine saldırmaları sonucu, yaklaşık 30 kişinin öldüğü bildirildi.

8- Sinema sanatçısı Audrey Hepburn, isviçre'nin Lozan kentinde 63 yaşında öldü.

21 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel, ABD Başkanlığı görevine resmen başlayan Bill Clinton'a birer kutlama mesajı gönderdiler.

2- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Hırvatistan Meclis Başkanı Stje-pyan Mesic, Esenboğa Havaalam'nda yaptığı 'konuşmada, BM'nin, Bosna-Hersek'te devam eden olaylar karşısında yavaş davrandığını belirterek, "Hırvatlar ile Müslümanlar arasındaki olaylar küçüktür. Bosna-Hersek'te asıl suçlu, bağımsız bir devletin topraklarına saldıran Sırbistan'dır" dedi.

Daha sonra, Hırvatistan Meclis Başkanı Stjepyan Mesic'i makamında kabul eden TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk da, Bosna-Hersek'teki ölümlerden Sırplar kadar BM üyesi ülkelerin de sorumlu olduğunu belirterek, "Böyle giderse, BM'den ayrılabiliriz" dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Irak'ın, 36'ncı paralelin kuzeyine füze yerleştirerek uçaklara karşı müdahale tedbirleri içerisine girmekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

4- Çekiç Güç uçaklarının Irak'a karşı saldırılarında incirlik Üssü'nü hükümetin bilgisi dışında kullandığı iddiaları konusunda, ANAP, RP ve CHP, hükümete birer gensoru önergesi verdiler.

5- Strasbourg'da toplanan Avrupa Parlamentosu'nda, Sosyalist Hıristiyan Demokrat ve Sol Birlik Grupları tarafından hazırlanan ve tartışılarak oylanan karar tasarısında, "Kıbrıs'dan çekilmesi istenen Türk askerinin yerine BM Barış Gücü'nün yerleştirilmesi istendi.

KKTC Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu'nun kabul ettiği "Türkiye'nin KKTC'deki askerlerini geri çekmesini isteyen" kararını üzüntü ile karşıladıklarını bildirdi. Kenan Atakol, böyle bir kararın, Kıbrıs meselesini bilmeyen kuruluşlar tarafından alınabileceğini, ancak Avrupalı parlamenterlerin Kıbrıs'taki gerçekleri bilmediklerine inanmak istemediklerini belirterek, Yunanlı milletvekillerinin etkisi ile alınan kararın, kabul edilemez ve gerçekleşmesi imkansız bir karar olduğunu söyledi.

6- BM GeneJ Sekreteri Butros Gali'nin sözcüsü Joe Silis, New York'ta yaptığı açıklamada, müttefiklerin Irak'ı bombalamak için temel olarak kabul ettikleri Güvenlik Konseyi'nin 688 sayılı kararında böyle bir hüküm bulunmadığını belirterek, "688 sayılı karar, kuvvet kullanma kararı olmayıp, insani amaçlı bir karardır. Karar, kuzeydeki Kürtlere ilişkindir" dedi.

Bu arada Irak Parlamento Başkanı Sadi Mehdi Saleh de yaptığı açıklamada, "Yeni ABD yönetiminden, Irak'ın sorunlarını anlaması konusunda ciddi çabalar bekliyoruz. Ambargonun kaldırılmasını, ülkenin güvenliğine ve egemenliğine tecavüz edilmemesini istiyoruz" dedi.

7- Fransa ve Almanya tarafından oluşturulan "Avrupa Kolordusu" ile NATO arasında işbirliği yapılmasını öngören sözleşme Brüksel'de imzalandı.

22 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, Çankaya Köşkü'nde, Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından bir brifing verildi. Cumhurbaşkanı Özal, 37 bine yakın işçinin çalıştığı Zonguldak Taş Kömürü Kurumu'nun fazla kar elde etmediğini belirterek, kapatılması gerektiğini söyledi.

2- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplandı.

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nden toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Ülke genelindeki asayiş ve güvenlik durumu ile bölücü terör örgütüne karşı güvenlik güçlerinin son aylarda elde ettiği başarılar, mutlaka sonuca ulaşılacağının güvencesi olarak değerlendirilmiştir" denildi.

Toplantıda ayrıca, Bosna-Hersek'te devam eden trajedenin ulaştığı aşama, Irak'taki bunalım ve Kafkasya'daki sorunların da incelendiği bildirildi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, parlamentoda DYP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Yüce Divan oylamalarına değindi. Demirel, yolsuzluklara ilişkin bugüne kadar 112 dosyanın soruşturulduğunu, bunların 75'inin adli makamlara, 6'sının Meclis'e gönderildiğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Ankara Çankaya Belediyesi'nin düzenlediği "Bosna-Hersek" konulu panelde yaptığı konuşmada, Balkanların hassas bir noktada olduğunu belirterek, "Kıvılcım ateş yanması için fırsat kolluyor. Bosna-Hersek'teki savaş, Sancak'a, Kosova'ya da sıçrayabilir. Askerj müdahale değil, Sırpların cezalandırılmasını, demokratik bir ülkeye kavuşulmasını, silah ambargosunun kaldırılmasını, Balkanlar'da huzur ye can güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz" dedi.

5- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 12 ilde özellikle kış aylarında havanın durgun olduğu dönemlerde kirlilik sorunu ile karşı karşıya kalındığını belirterek, "Hava kirliliği ile mücadelede, elimizdeki imkanlar yetersiz kalıyor" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Irak'a yapılan son Amerikan saldırılarını savunan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

7- Türkiye'de bulunan Hırvatistan Meclis Başkanı Stephan Mesiç, Başbakan Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile görüşmelerde bulundu.

Başbakan Süleyman Demirel, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'te Müslümanlar ile Hırvatların çatışmaların durmaması halinde var olan sorunların daha da büyüyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, Boşnakların ve Hırvatların iyi ilişkilere sahip olduğunu, ancak son günlerde bu ilişkilerin bozularak çatışmaya dönüştüğünü belirterek, "Bu durumun önlenmesi, eski Yugoslavya'da kurulan cumhuriyetlerin geleceği açısından çok önemlidir. İki toplum mümkün olduğunca kısa sürede bir araya gelmelidir" dedi.

Hırvatistan Meclis Başkanı Stephan Mesiç, görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Bosna-Hersek'te sözde Sırp Parlamento-su'nun, barış planını benimsemesinin anlamı nihai çözümü geciktirme isteğidir, inanıyorum ki, Hırvatlar ile Müslümanlar kısa sürede Sırplara karşı ortak bir direniş başlatacaklardır dedi.

8- Adana'nın Osmaniye ilçesinde gerçekleştirilen operasyonlarda güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 1 PKK'lı öldürüldü, 2'si sağ olarak ele geçirildi.

9- Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te yapılan, Bağımsız Devletler Toplu-luğu'nun 9'ncu Doruk Toplantısı'nda, Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan, dış politika, savunma ve ekonomide atacakları adımları koordine etme konusunda üyeleri bağlayan BDT tüzüğünü imzaladılar. Buna karşılık, Ukrayna, Türkmenistan ve Moldova, "egemenliklerini zedeleyeceği" gerekçesi ile tüzüğü imzalamayı reddettiler.

10- Nijerya'da, fanatik müslüman mezheplerinin çıkarttığı çatışmalarda yaklaşık 100 kişinin öldüğü bildirildi.

23 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Fransa'da yayımlanan Le Point Dergisi'ne yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Bosna-Hersek ve işgal altındaki topraklardan sınır dışı edilen Filistinliler konularında da kararlar alındığını belirterek, "Ne Sırplar ne de İsrailliler bu kararlara uymuyorlar. Bu durumda Iraklıların da kararlara boyun eğmemelerine şaşmamak gerekiyor" dedi.

Özal, incirlik Üssü'nün Irak'ın bombalanması amacı ile kullanılmasına ilişkin Türkiye'nin tutumu ile ilgili olarak da, "Durum iki sene önce parlamentonun bir günde evet kararı aldığı gibi değil" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü

Akın Gönen, sosyal güvenlik kuruluşlarının sorunları, süper emeklilerin kayıplarını giderici çözüm önerileri, belediye gelirlerinin artırılması, İstanbul'un yönetim sorunları konularının ele alındığını bildirdi.

3- ANAP Genel Başkan Mesut Yılmaz, çeşitli meslek kuruluşlarında 450 kişinin ANAP'a üye olması nedeni ile ANAP İstanbul il Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, partisi ile öteki partiler arasında fark bulunduğunu belirterek, "Bunların başında siyasette dürüstlükten ayrılmama kararı geliyor" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, SHP'nin komisyonlarca hazırlanan ve eleştiriye açılan parti programının ele alındığı İstanbul'daki toplantının açılış konuşmasında, program taslağının çağın koşullarına uygun olarak düzenlendiğini belirterek, "iktidarda olmak bir fırsat. Programı yazıp, uygulayabilir ve eksikliklerimizi görürüz. Bu da yeni değişiklikler yapma şansı verir" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'ya özel bir ziyaret için gelen KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol ile görüştü.

Hikmet Çetin, görüşmede, Kıbrıs sorununa ilişkin ilerlemenin, BM Genel Sekreteri ile Rum tarafının olumlu bir adım atmalarına bağlı olduğunu ve Güvenlik Koneyi'nin, 789 sayılı kararının Kıbrıs'ta müzakere sürecini büyük ölçüde zedelediğini vurguladı.

KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol da, 789 sayılı kararın gölgesinde müzakerenin mümkün olmayacağını vurgulayarak, bu kararın, özellikle Gali haritasına ilişkin bölümünün, Kıbrıs Türkleri'nde huzursuzluk yarattığını belirtti ve "BM Güvenlik Konseyi'nin bu hatasını kısa sürede görmesini ümit ediyoruz" dedi.

6- Ankara Barosu ve Türk Hukuk Kurumu tarafından Ankara'da düzenlenen bir konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere Türkiye'de bulunan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Okyanus ötesinden Kıbrıs Türkü ile ilgili karar veremeyeceğini belirterek, "Bizden istenen aslında canımızdır, malımızdır, özgürlüğümüzdür, devletimizdir" dedi.

7- Diyarbakır'ın Bağlar semtinde bir kahveye düzenlenen bombalı saldırıda, 4 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.

Aynı saatlerde bir evde meydana gelen patlamada da 4 kişi öldü. Olaydan sonra güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda 11 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

8- Akhisar'da meydana gelen trafik kazasında 21 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı.

9- Türkiye'nin NATO'daki daimi temsilcisi Büyükelçi Tugay Özçeri, Brüksel'de yaptığı açıklamada, Bosna -Hersek olaylarını ve NATO'nun bu olaylar karşısındaki tutumunu değerlendirerek, "NATO'nun Avrupa ayağı, Yugoslav krizinde başından beri ve özellikle Bosna-Hersek'te fevkalade kötü bir sınav vermiştir. Bu ülkeler bundan böyle başkasının ülkesinde insan hakkı ihlali ve demokratik normlarda eksiklik ararlarken daha dikkatli davranmak zorundadırlar. Özellikle Türkiye konusunda titiz davranmaları gerekecektir" dedi.

10- Üç ABD savaş uçağının, gece yarısından sonra Irak'ta uçuşa yasak bölgenin güneyinde bulunan mevzileri bombaladığı bildirildi.

11- Kuzey Irak'ta son üç gün içinde bazı yerleşim birimlerinde meydana gelen bombalı eylemler sonucu 11 kişinin öldüğü, 128 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Bosnalı Sırpların tek taraflı olarak ilan ettiği, Bosna Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu'nun, Barış Konferansı Eşbaşkanları Lord Owen ve Cyrus Vance tarafından geliştirilen barış planını onaylamasından sonra Cenevre Görüşmelerinin yeni turu başladı.

Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadzic, Bosna-Hersek için öngörülen 10 eyaletti çözüme sıcak bakılmadığını ve uluslararası baskıya boyun eğmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

Öte yandan, Hırvatistan'da yaşayan Sırpların tek taraflı olarak ilan ettikleri Krayina Sırp Cumhuriyeti lideri Goran Hazdiç, cuma geceyarısı cumhuriyet topraklarını savunmak üzere savaş hali ilan etti ve halkı seferberliğe çağırdi.

24 OCAK 1993

1- Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, arabasına konulan tahrip gücü yüksek bombanın patlaması sonucu öldü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesi nedeni ile yayınladığı başsağlığı mesajında, terörle ülkemizde huzur ve istikran kimsenin bozamayacağını belirterek, "olayı kendisi ve milleti adına kınadığını" bildirdi.

Başbakan Süleyman Demirel de, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok değerli yazarımız hayatını kaybetmiştir. Başta ailesine ve Cumhuriyet Gazete-si'ne, basınımıza ve milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, olayın insanlık adına işlenen bir cinayet olduğunu belirterek, "katilleri bulmak için var güçleri ile çalışacaklarını" söyledi.

ANAP lideri Mesut Yılmaz da, "Yaptığı araştırmalarla, değerlendirmelerle ve kitapları ile Türk basın hayatında adeta bir çığır açmış olan değerli gazeteci Sayın Uğur Mumcu'yu bir-saldırı sonucunda kaybetmenin acısını yaşıyoruz" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, tarihin cinayetleri işleyenleri lanetle, Mumcu'yu ise övgü ile anacağını belirtti.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, bir suikaste kurban giden, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ise, "Bir şey söyleyemeyecek kadar üzgünüm" dedi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Ankara Valisi Erdoğan Şahin, Uğur Mumcu'nun, kendisine teklif edilen korumaları "gerek yok" diye reddettiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergun ise, Mumcu'nun' arabasına yerleştirilen bombanın çok yüksek tahrip gücüne sahip olduğunu ve bugüne kadar hiç kullanılmadığını ifade ederek, "Ancak, daha önceki bombalı suikastler ile bir ilgisi bulunup bulunmadığını araştırmalar gösterecektir" dedi.

2- Bosna-Hersek ve Somali'yi kapsayan bir geziye çıkan BM Genel Sekreteri Butros Gali, dün Güvenlik Konseyi'nin basına kapalı danışma görüşmelerine katılarak, bu konuda üyelere bilgi verdi.

Gali, daha sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'nun Güvenlik Konseyi'nin 789 sayılı kararını kabul etmesine rağmen, KKTC ve Türkiye'den henüz bir yanıt gelmediğini belirterek, bunun mart görüşmelerini tehlikeye sokabileceğini söyledi.

3- Üç ABD savaş uçağının, gece yarısından sonra Irak'ta uçuşa yasak bölgenin güneyinde bulunan mevzileri bombalamasından sonra, Beyaz Saray Basın Sekreteri Dee Myers yaptığı açıklamada, durumdan Başkan Clinton'ın haberdar edildiğini, ancak şu anda bir yorum yapılmayacağını belirterek, "Eğer Irak saldırgan bir tavır almaya devam edecekse, biz de cevap vermeye devam edeceğiz. Bu Amerikan politikasıdır. Bu, Clinton'ın politikası olarak da devam edecektir" dedi.

4- Gürcistan'dan geçen bir doğal gaz boru hattında meydana gelen patlama üzerine son enerji kaynağı da kesilen Ermenistan'da, Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan yaptığı açıklamada, sadece hayati öneme sahip tesislere yakıt ve enerji verilmesinin daha da kısıtlanmasını ve "yasaların ve düzenin daha da sıkı korunmasının" sağlanmasını önerdi ve ülkede olağanüstü hal ilan edilmesini istedi.

Bu arada başkent Erivan'ın, elektrik olmadığı için dün geceyi tamamen karanlıkta geçirdiği, radyonun ve telefonların çalışmadığı, hava sıcaklığının sıfır derecenin altında olmasına karşın konutlarda ısıtma bulunmadığı bildirildi.

5- Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, Atina'da verdiği demeçte, Makedonya Cumhuriyeti'nin, eski Yugoslavya topraklarındaki çatışmaların tüm Balkanlara yayılmasını önleyen bir barış ve istikrar unsuru olduğunu belirterek, ülkesinin Yunanistan'ın arzuladığı gibi içte başka, uluslararası alanda başka isimle tanınmasını asla kabul etmeyeceğini bildirdi.

6- Bangladeş'te, dün ülkenin pek çok yerinde ısının eksi altı dereceye düşmesi sonucu 52 kişinin soğuktan öldüğü bildirildi.

25 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel ve beraberindeki heyet, Körfez ülkeleri gezisi çerçevesinde Kuveyt'e gitti.

Kuveyt Havaalam'nda Kuveyt Başbakanı Şeyh Abdullah Al-Salem Al-Sabah ile yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Süleyman Demirel, Kuveyt'in Körfez Savaşı'ndan bu yana uğradığı tahribatı kaldırmak, ülkeyi yeniden refaha kavuşturmak için sürdürdüğü çabaya tanık olacaklarını söyledi.

Geziye katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, amaçlarının, "Ekonomik bir avantaj sağlamaktan çok siyasi destek olduğunu" söyledi.

2- içişleri Bakanı ismet Sezgin, Ankara'da yaptığı açıklamada, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'ya düzenlenen suikastte kullanılan bombanın C-4 tipi plastik bir bomba olduğunu ve İstanbul'da yapılan bir evde aramada plastik patlayıcıların ele geçirildiğini, bunun da Mumcu cinayetinde kullanılmış olabileceğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Ankara'da yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek konusunda karadan bir müdahale kararı alınmasını beklemediğini belirterek, "Artık müdahale çok geç kalınmış bir eylemdir. Batı alemi ve uluslararası kuruluşlar bu konuda inandırıcılıklarını yitirmişlerdir.

Dakika kaybetmeden müdahale kararı alınması gerekirken, hala vahim

4- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Iran içişleri Bakanı Abdullah Nuri, içişleri Bakanı ismet Sezgin'i ziyareti sırasında, "Ululararası düzeyde pek çok konu var. Bosna-Hersek, Afganistan ve Orta Asya ülkelerinin çıkarları gibi. Bu konuları görüşeceğiz" dedi.

Abdullah Nuri, daha sonra Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile de görüştü. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Iran içişleri Bakanı Abdullah Nuri ile görüşmesi sırasında yaptığı konuşmada, teröre karşı devletlerin birlikte vereceği mücadelenin çok önemli olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir şekilde teröristlere yardım etmeyeceğini söyledi.

5- Batman kent merkezinde, iki işyerine otomatik silahlarla ateş açılması sonucu 5 kişi öldü.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü.

7- Merkezi Brüksel'de bulunan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun, dün bombalı bir suikast sonucu öldürülmesi üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye acilen bir araştırma heyeti gönderme kararı aldığını bildirdi.

Türk hükümetinin gazetecilere karşı girişilen saldırı ve cinayetler karşısında "uyanık bulunması" gerektiğini belirten ve Mumcu'nun katlinden sonra Başbakan Süleyman Demirel'in gösterdiği süratli tepkiyi olumlu karşıladıklarını bildiren FIJ Genel Sekreteri Aidan White, "Türkiye'de basına karşı açılan savaşın bu şekilde devam etmesini kabul edemeyeceklerini" bildirdi.

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesi dünya basınında "Bir Dönem Kapandı" olarak nitelendirildi.

8- ABD Savunma Bakanı Leş Aspin televizyonda yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, görevinden ayrılmadıkça Irak'ın BM kararlarına uymayacağını söyledi.

Bu arada, "Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, verdiği demeçte, "Eğer ABD yeni yönetimi, Irak ile karşılıklı anlayış, egemenliğe saygı ve uluslararası yasalar temelinde ilişkiye girme iyi niyeti gösterir ise, Irak bundan çok memnun olacaktır" dedi. »

Ayrıca, Irak, ABD Başkanı Bill Clinton'ın yönetimi devraldığı 20 Ocak'tan bu yana üç kez Amerikan saldırısına uğramalarına karşın tek taraflı ateşkesi koruyacağını bildirdi.

9- Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulmak için AGlK çerçevesinde uluslararası bir konferans düzenlemek ile görevlendirilen italyan diplomat Mario Ra-faelli, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki temaslarını ve Karabağ bölgesindeki incelemelerini tamamlayarak Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gitti.

Rafaelli'nin, Erivan'da Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile görüştüğü, görüşmede Petrosyan'ın, Azerbaycan yönetiminin ateşkes için koşul öne sürmesine karşı olduklarını, böyle bir durumda Karabağ Ermenilerinin öne sürdüğü koşulların da dikkate alınması gerektiğini savundu.

Bu arada, Azerbaycan silahlı kuvvetlerine bağlı bir kışlada, meydana gelen şiddetli patlamada 17 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 OCAK 1993

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitmeden önce Ankara Esenboğa Havaalam'nda düzenlediği basın toplantısında, ziyaretinin Washington, Fort Lauderdale, Şikago, Boston, New York ve Houston'u kapsayacağını belirterek, burada yapacağı konuşmalara değindi. Özal, "Türkiye'nin geçirmiş olduğu ekonomik dönüşüm, bölgeye ve Orta Asya'ya model niteliği bütün dünyada olduğu gibi ABD'de de büyük ilgi uyandırıyor. Bunun yanında, Bpsna-Hersek ve genel olarak Balkanlar ile Azerbaycan-Ermeni jhtilafı ve Kafkaslar'da Türkiye'nin oynadığı rol, ülkemizin Orta Asya ülkeleri ile ilişkileri, Irak'taki durum ve Türkiye'nin tutumu, Amerika'da merak uyandıran hususlar. Temaslarımda bütün bu konulardaki görüşlerimizi anlatmak olanağını bulacağım" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Barış Kaşıkçı başkanlığındaki parlamento muhabirlerini kabul ederek bir süre görüştü.

Hüsamettin Cindoruk, PMD üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, gazeteci-yazar Uğur Mumcu cinayetini kimin işlediğinin henüz bilinmediğini, ancak islam adına yapılması halinde bu eylemin Islamiyete büyük zarar vereceğini söyledi. Cindoruk, Türk basınının bu tür cinayetleri Osmanlı döneminden beri yaşadığını, cinayetler ile bir yere varılamayacağını belirterek, "Bu tür cinayetler .sizi ve bizi yasa boğabilir, ama yolumuzdan döndüremez" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Erdal inönü, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'ya yapılan suikastin devletler arası egemenlik yarışından kaynaklandığını söyledi. Demokrasinin, çağdaş bir yaşam biçimi olduğunun tüm devletler tarafından kabul edildiğine işaret eden inönü, "Ama devletler ve gruplar arasındaki egemenlik yarışı karanlık bir dünyada örgütlenerek cereyan ediyor. Açıktan yapılmıyor, açıktan yapılan şey fikirlerini söyleyenlere böyle tertiplerin yöneltilmesidir" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Mumcu cinayetine değinerek, "Bu olay aynı zamanda araştırmaları ile sistemin aksaklıklarını, yanlışlıklarını ortaya çıkarmaya çalışan toplum adına denetleme görevini yerine getirmek isteyen bir kişinin şahsında demokrasiye yöneltilmiş bir saldırıdır" dedi.

5- içişleri Bakanı ismet Sezgin Ankara'da yaptığı açıklamada, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun katledilmesi ile ilgili olarak dün Ankara'da Ortadoğu kökenli 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Sezgin, cinayette yabancı parmağının mevcudiyetinin ağır bastığını bildirdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Uğur Mumcu cinayetinin, Türkiye'deki cinayetlerin faillerini ve arkasındaki güçleri, toplumun önünde inandırıcı bir şekilde sergilemek gerektiğini belirterek, "Türkiye'deki cinayetler halkasının artık bir yerde durması gerek. Bir türlü aydınlatılamayan birçok cinayetin bulunması, gelecekte de böyle cinayetler işlemek için tehlikeli bir teşvik oluyor" dedi.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Manisa Genç-İş Adamları Derneği'nin ocak ayı etkinlik toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2000'li yıllara girerken dünya dengesinde çok iyi bir yere geldiğini belirterek, "Biz Türkiye'nin 6 milyar insana saadet ve refah sağlayan iyi düzenin yanında yer almasını istiyoruz" dedi.

8- Şırnak'ta sürdürülen operasyonlar sırasında 8'i ölü, 27 terörist ele geçirildi.

9- Başbakan Süleyman Demirel, Körfez gezisinin ikinci gününde, Kuveyt'te iki ülke arasında yapılan resmi görüşmelerden sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Süleyman Demirel, Türkiye ile Kuveyt'in bölgede yeniden rahatsızlık ve huzursuzluk yaratılmaması konusunda kararlı olduklarını belirterek, "Türkiye, Kuveyt'in iyi gününde de, kötü gününde de yanında olacaktır" dedi.

10- Merkezi New York'ta bulunan Amerikan Yazarlar Birliği (PEN American Center), Başbakan Süleyman Demirel ve içişleri Bakanı ismet Sezgin'e birer mektup göndererek, "Uğur Mumcu'nun korunması için hükümetin hiçbir önlem almamasını" kınadı.

Mektupta, "Mumcu'nun, yaşamının tehlikede olduğuna ilişkin göstergeler bulunmasına karşın, hükümet makamlarının hiçbir koruyucu önlem almamasından özellikle kaygı duyuyoruz" denildi.

11- Irak, Türkiye'ye yeniden başvurarak, Birecik Barajı Projesi'nin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Bağdat'ta bir açıklama yapan Irak Tarım ve Sulama Bakanlığı Sözcüsü Abdülsettar Salman, Türkiye'nin Suriye sınırı yakınında yapacağı Birecik Barajı'nın Fırat Nehri sularının azalmasına neden olacağını ileri sürdü.

Salman, Irak'ın, Türkiye ve Suriye ile ortak bir toplantı için daha önce de başvurduğunu, ancak herhangi bir cevap alamadığını da söyledi.

12- Cenevre'de Bosna-Hersek ile ilgili görüşmeleri yürüten AT temsilcisi Lord David Owen, "Hırvatistan'daki iç savaşı çok tehlikeli bir gelişme olarak" niteledi. AT de bir bildiri yayımlayarak, çarpışmaların durdurulmasını istedi.

Öte yandan Sırpların tek taraflı olarak ilan ettikleri Krajina Cumhuriyeti Savunma Bakanı Albay Stojan Spanoviç, dağılan Yugoslavya'daki BM birliklerinin komutanı General Satish Nambiar'a gönderdiği mektupta, Zadar kenti civarında meydana gelen çatışmalarda yaklaşık 500 kişinin öldüğünü açıkladı.

13- Azerbaycan Başbakanı Rahim Hüseyinov, görevinden istifa etti. Başbakanlığa, Hüseyinov'un Birinci Yardımcısı Ali Masimov tayin edildi.

14- Çek Cumhuriyeti'nin ilk devlet başkanlığına eski Çekoslavakya'nm son başkanı Vaclav Havel seçildi.

27 OCAK 1993

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun Ankara'da düzenlenen cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Mumcu'nun, cumhuriyetin temel ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olduğunu vurgulayarak, "Mumcu'nun katillerini bulmak, adalete teslim etmek, suçluları cezalandırmak, böylesi cinayetlerin bir daha işlenmemesini sağlamak hükümetimizin namus borcudur, bunu yapacağız" dedi.

Törene TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, siyasi parti liderleri ve örgütleri, sendikalar, dernekler, kitle örgütleri, basın mensupları, baro temsilcileri, meslek grupları ve yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bildirildi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, otoyol ihalelerinde görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesi ile eski Ulaştırma Bakanları Safa Giray ve Cengiz Altınkaya'nın Yüce Divan'a sevkedil-mesinin büyük yalnışlık olduğunu söyledi. Hükümetin konuya siyasi yaklaşarak, çok tehlikeli bir teamül ortaya koyduğunu belirten Mesut Yılmaz, "Bu teamülden en zararlı çıkacak olan yine hükümetin kendisidir" dedi.

3- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Iran içişleri Bakanı Abdullah Nouri, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesinden sonra çeşitli olaylar gelişebilir endişesi ile İstanbul gezisini iptal ederek iran'a geri döndü.

Abdullah Nouri, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "terörist faaliyetlerin iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilediğini" bildirdi.

4- HEP'in, Anayasa Mahkemesi'nde görülen kapatılma davasında verilen yazılı savunmada, parti tüzüğü ve programının dava konusu olmadığı belirtildi ve "Tüm suçlamaların yapılan konuşmalardan kaynaklandığı", konuşmalarda ise suç unsuru bulunmadığı ifade edilerek, "Sadece Kürt ve Kürt halkı deyimleri kullanıldığı için bu dava açılmıştır" denildi.

5- Batman'ın Kozluk ilçesi Emniyet Müdürlüğü binasına açılan ateş sonucu bir polis memuru yaralandı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçe merkezinde sabah bir kişi uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

Mardin'in Nusaybin ilçesi Duruca köyüne saldırı düzenleyen bir grup terörist, çırçır fabrikasına ateş açarak iki kişinin ölümüne neden oldu.

6- Başbakan Süleyman Demirel, Körfez gezisinin üçüncü gününde Riyad Konferans Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, Körfez bölgesinde, kuzeyde Türkiye'nin, güneyde Suudi Arabistan'ın birer istikrar unsuru olarak büyük önem taşıdığını belirterek, dünyanın huzur aradığını, bu bölgede de huzura katkıda bulunulmasının zorunlu olduğunu bildirdi.

Demirel, Uğur Mumcu cinayetine de değinerek, "Devletin bütün organları bu konu için titizlikle çalışmaktadır. Basının ve halkın olay karşısında tutumu olumludur. Tuzak hissedilmiştir. Beraberlik içinde bu meseleyi aşacağız" dedi.

7- Hırvatistan'ın Krayina bölgesinde tek yanlı olarak kendi cumhuriyetlerini ilan eden Sırplarla Hırvatlar arasındaki çatışmaların hemen durdurulması yönündeki BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı çatışmaların sürdüğü, Krayina bölgesindeki Sırp birliklerinin de karşı saldırıyı başlattıkları bildirildi.

Öte yandan, Almanya, Rusya ve Romanya da, Hırvat birliklerinin son çatışmalarda Sırplardan geri aldıkları bölgelerden çekilmelerini istediler.

Bosna-Hersek'te Sırp toplama kamplarında Sırp askerlerinin tecevüzüne uğrayan ve bunun sonucunda hamile kalan kadınların daha sonradan bebeklerini terketmelerine ilişkin incelemelerde bulunan AT heyeti üyesi Belçikalı Parlamenter Anne Marie Lizin, en az 2 bin kadının tecavüz sonucu hamile kaldığını açıklayarak, BM Koruma Gücü askerlerinin ve Bosna-Hersek'te görevlendirilen AT ve BM gözlemcilerinin konuya karşı duyarlı olmadıklarını öne sürdü.

8- ABD ve Rusya, BM Güvenlik Konseyi Toplantısı'nda, İsrail'in sınırdışı ettiği Filistinliler için, İsrail'e karşı uygulanması istenen yaptırım konusunu görüşmeyeceklerini bildirdiler.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Belçika'nın La Libre Belgi-que gazetesine yaptığı açıklamada, "Yaptırımların gerçekçi bir tercih olduğuna inanmıyorum. Yaptırımlar ancak, dünya barışı ya da güvenliği tehdit edildiği zaman gerçekçidir" dedi.

9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Ermenistan sınırında bulunan Kazah ve Kubatlı bölgelerinde olağanüstü hal ilan etti.

28 OCAK 1993

1- işadamı Jak Kamhi'ye yapılan suikast girişiminden dolayı TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Hüsamettin Cindoruk, "Bunun başarısızlık ile sonuçlanmasını büyük şans sayıyorum. Önemli olan, Türkiye'de bir toplumsal direniş ortaya çıkmıştır. Türk milleti bu işi aşacaktır" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel de, Katar'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nu arayarak bilgi aldığını belirtti.

Başbakan Vekili Erdal inönü de, Bakanlar Kurulu sırasında haberi öğrendiğini belirterek, "Terör konusunda belli önlemler alınmıştır. Ama maksat belli, Türkiye'yi bölmek, insanları birbirine düşürmek. Maksadı ne olursa olsun terörün karşısındayız" dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik de, Uğur Mumcu'dan sonra işadamı Jak Kamhi'ye yöneltilen saldırının, Türkiye'de huzuru bozmak, milleti kamptera bölerek, demokrasiyi askıya almak isteyenlerin planlı cinayet ve eylemleri olduğunu söyledi.

TiSK Başkanı Refik Baydur da, Türkiye'nin AT üyeliği için Kamhi'nin çok çalıştığını belirterek, "Türkiye'yi ve Türklüğü benimsemiş bir insandır. Saldırı, birlik ve beraberliği bölmek amacı taşıyor. Ancak, bu durum Mumcu olayında olduğu gibi ülkeyi bütünleştirecektir" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Erdal inönü başkanlığında toplandı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Şerif Ercan, toplantının gündeminde terör, vergi reform tasarıları ve Adalet Bakanlığı reform tasarılarının bulunduğunu söyledi.

Şerif Ercan, Bakanlar Kurulu'nun, Uğur Mumcu cinayeti ve cenaze yürüyüşü ile ilgili olarak bir bildiri yayınladığını belirtti.

Bildiride, "Ülkemizin bütünlüğüne, milletimizin beraberliğine ve cumhuriyetin temel ilkelerine, yüce milletimizin tam bir inanç içinde bağlı olduklarını görmekten büyük bir gurur duyuyoruz. Bunun için de Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak, yüce milletimize şükranlarımızı sunuyoruz" denildi.

3- içişleri Bakanı ismet Sezgin, Ankara'da yaptığı açıklamada, İstanbul'da sürdürülen operasyonlar sonucunda yakalanan şahısların sorgusuna devam edildiğini belirterek, "Çetin Emeç ve Turan Dursun cinayetleri çözüldü. Mumcu suikastinde de çözümden başka seçeneğimiz yok" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Filiz Dinçmen, haftalık basın toplantısında, Fransa'nın, Ermenistan'a Türkiye üzerinden yardım talebine ilişkin açıklamada bulundu. Geçen hafta Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas'nın bu konuda Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e bir mektup gönderdiğini söyleyen Dinçmen, mektupta genel talepler olduğunu vurgulayarak, "Sayın Çetin de gönderdiği cevabi mektupta, Türkiye'nin insani mülahazaları ilişkilerinde daima dikkate aldığını ve bu politikasını sürdüreceğini bildirdi" dedi.

Bu arada, Ermenistan Başbakanı Horston Araturyan da, ülkesinin derin bir enerji krizi yaşadığını, Türkiye sınırında artık çalışmayan bir nükleer enerji santralinin güvenlik sistemi için elektrik verilmemesi halinde çevre felaketine yol açılabileceğini söyledi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Ermenistan'a yardım konusunda derhal teknik bir komite oluşturulması için Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin'e talimat verdiği bildirildi.

5- TBMM'de grubu bulunan tüm siyasi partilerin, faili meçhul cinayetlerin araştırılması için vereceği ortak imzalı Meclis araştırması önergesinin metninin, 1 Şubat günü yazılacağı ve bu önergenin Genel Kurul'da en kısa zamanda görüşüleceği bildirildi.

SHP Grup Başkanvekillerinden Aydın Güven Gürkan bu konuda, "Metnin nasıl yazılacağı çok önemli. Tüm faili meçhul cinayetler derseniz, içinden çıkmak çok güç olur. Sınırları, çerçeveyi belirleyen bir metin yazılmalı. Bunun için DYP grup yöneticileri ile görüşeceğiz ve öncelikler belirlenecek" dedi.

ANAP Genel Başkan Yardımcılarından Şadan Tuzcu da, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bütünlüğüne yönelik gizli örgütlerin devlete sızdığı yolunda iddialar bulunduğunu anımsatarak, "Hükümeti en kısa zamanda bu konuya açıklık getirmeye ve TBMM'ye bilgi vermeye çağırıyoruz" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Genç işadamları Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, solda birleşme için kendilerine ne görev düşüyorsa yapmaya hazır olduklarını, sosyal demokratların CHP çatısı altında birleşebileceklerini söyledi.

Baykal,. Türkiye'de terörü caydırıcı toplumsal, sosyal bir ortam yaratmanın gerekli olduğunu belirterek, Uğur Mumcu'nun öldürülmesini büyük bir kayıp olarak niteledi.

Türkiye'de hızlı bir siyaset dönemi yaşandığını belirten Deniz Baykal, siyaseti besleyecek, toplumun başarılı kesimine ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, iş dünyasının siyasete ilgi duymasını doğru bulduğunu, siyasetin çeşitli alanlarda desteklenmesi gerektiğini savundu ve bunu gerçekleştirmek için yeni yöntemler bulunması gerektiğini söyledi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü.

8- Hakkari Çukurca karayolunda kar mücadele ekibini taşıyan kamyonetin üzerine çığ düşmesi sonucu 3 işçi öldü, 2 işçi de yaralandı.

9- Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, CNN televizyonuna verdiği demeçte, Bosna-Hersek'teki savaşın durdurulamaması halinde çatışmanın bütün Balkanlar'a yayılabileceğini ve bundan Türkiye'nin de etkileneceğini söyledi.

Bosna-Hersek üzerindeki uçuşa yasak bölge için BM'den bir karar çıkması durumunda Türkiye'nin, bu kararın uygulanması için her türlü yardımı yapacağını belirten Özal, Irak'a ilişkin olarak da, "Irak için tek çözüm, bu ülkede demokratik bir rejim uygulanmasıdır" dedi.

10- Alman Devlet Bakanı Friedrich Boll, Türk basını ile yaptığı toplantıda, APye üyelik, Türklere oy hakkı ve çifte vatandaşlıkkorfOsunun, Anayasa'ya göre mümkün olmadığını söyledi.

11- Hırvatistan'ın Karyina bölgesinde Sırplar ile Hırvatlar arasındaki çatışmaların sürdüğü, Hırvat güçlerinin sabah bölgedeki bir hidroelektrik santralına saldırdıkları ve santralı ele geçirdikleri bildirildi.

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi, BM tarafından korunan bölgede saldırılarını sürdüren Hırvat birliklerini yeniden uyardı.

BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin konunun yeniden Güvenlik Kon-seyi'nde ele alınacak kadar endişe verici olduğunu açıklaması üzerine toplanan Konsey, bir başkanlık açıklaması yaparak, bütün tarafların askeri faaliyetlerini durdurmasını istedi.

12- İsrail Yüksek Mahkemesi, hükümetin altı hafta önce 415 Filistinliyi sınırdışı etme kararını yasal buldu. Mahkeme, sürgünlerin geri dönme istemlerini de reddetti.

Başbakan Izak Rabin'in kararı memnunluk ile karşıladığı bildirilirken, FKÖ mahkemeyi ve aldığı kararları tanımadıklarını açıkladı.

13- Çin'in doğu bölgesinde Fujlan Körfezi'nde 62 kişiyi taşıyan bir teknenin devrilmesi sonucu 40 kişinin öldüğü, 12 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

29 OCAK 1993

1- Dün bir silahlı saldırıya uğrayan işadamı Jak Kamhi'yi ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Kamhi'nin, Türkiye'nin ticaretine, sanayiine katkıda bulunmuş bir işadamı olduğunu belirterek, "Saldırganlar mutlaka yakalanacaktır. Türkiye teröristlerin üstesinden gelecektir" dedi.

Daha sonra, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nce İstanbul Beyoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye için Parlamenter Rejim" konulu toplantıda konuşan Erdal inönü, Uğur Mumcu'nun öldürülmesinden sonra gösterilen tepkileri, demokrasinin ve laikliğin korunmasında çok önemli göstergeler olarak değerlendirdi.

İnönü, toplantıda, Türkiye için, "başkanlık rejimi" tartışmasının yapay olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kişisel yetkilerini artırmak için böyle bir tartışmayı gündeme getirdiğini söyledi ve "Türkiye'nin bütünlüğü içinde kalkınmayı sağlayabilmek amacı için parlamenter sistem yeterlidir" dedi.

2- içişleri Bakanı ismet Sezgin, Ankara'da yaptığı açıklamada, İstanbul'da güvenlik güçlerince yapılan Hizbullah operasyonlarında gözaltına alınan kişiler ile Uğur Mumcu suikastiyle ilgili olarak Ankara'da gözaltına alınan 11 kişi arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırdıklarını söyledi.

3- "21'nci yüzyıla girişte özel okulların Türk eğitim sistemi içindeki yeri, önemi ve hedefleri" konulu "Özel Okullar Genişletilmiş 3'üncü Kurul Toplantısı", Antalya'da Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan tarafından başlatıldı.

Koksal Toptan yaptığı konuşmada, özel okulları uyararak, "Sadece yabancı dil öğretmek, iyi eğitim için yeterli değil, eğitim kalitesini artırın" dedi ve özel okul sahiplerinden yabancıların da özel okul açması ve yabancılar ile ortaklık kurmaları konularını tartışmalarını istedi.

4- HEP Genel Saymanı Van Milletvekili Remzi Kartal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, HEP'in kapatılmasının demokratik anlayışın önünü tıkayacağını belirterek, "HEP, bir bölgenin, Kürtlerin değil, tüm Türkiye'nin partisidir. Ve öyle kalmaya devam edecektir" dedi.

5- MÇP'den ayrılan 7 milletvekilinin önderliğinde, 43 ilden 99 delege ile kurulan Büyük Birlik Partisi'nin kuruluş dilekçesi içişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği'ne sunuldu.

Kurucular kurulu üyesi Muhsin Yazıcıoğlu yaptığı açıklamada, "BBP, milli, islami, sivil ve demokratik bir parti olarak, katılımcı, tabandan tavana doğru yapılanmayı esas almıştır" dedi.

6- iran'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Uğur Mumcu cinayeti ile ilgili olarak, "Mumcu'nun öldürülmesi ile terör, gizli ellerce bir kez daha bahane edilerek, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için yeni ufuklar açmaya çalışan bölgenin iki dost ve kardeş ülkesinin arasındaki bağlar koparılmaya çalışılmıştır. Iran islam Cumhuriyeti diğer ülkelerin içişlerine karışmama ve karşılıklı saygı ve iyi niyet ilişkileri politikasından hareket ederek, bu gibi çirkin emellere girmeyi şiddetle kınar" denildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Muş'un Varto ilçesi kırsal kesiminde yürütülen operasyonlarda güvenlik güçleri ile çatışmaya giren 2 PKK'lı öldürüldü.

Açıklamada, Batman, Bitlis, Mardin ve Muş'ta yapılan operasyonlarda fi kadın 4 PKK'lı ile, Diyarbakır'ın Hazro, Silvan ve Bismil ilçeleri kırsal alanlarında yapılan çatışmalarda da 3 PKK'lı ve PKK'ya yardım ettikleri belirtilen 26 kişinin yakalandığı bildirildi.

8- Başbakan Süleyman Demirel, Körfez gezisinin son gününde Bahreyn'den Abu Dabi'ye giderken yaptığı açıklamada, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Turan Dursun ve Uğur Mumcu cinayetlerinin birbirleri ile bağlantılı olduğunu belirterek, "Bir iranlı'nın cesedi aranıyordu. Yüzbaşının cesedi Yalova yakınlarında bulundu. Bununla birlikte çok şey aydınlanacak" dedi.

Süleyman Demirel, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptığı geziyle ilgili olarak, "Biz bölgenin jandarması değil, müttefiğiyiz" dedi. Demirel, bölgede izlemekte oldukları ve izlemeye devam edecekleri politikanın, hiçbir ülkenin içişlerine karışmamak; ancak silah zoru ile sınır değiştirilmesine karşı çıkmak" olduğunu belirtti.

9- Lefkoşa'da Halkın Sesi Gazetesi'ne bir demeç veren ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kıbrıs Rumları'nın Türk toplumuna uyguladıkları ambargo ile güvensizliği daha da körüklediklerini belirtti ve "Bu durumda Kıbrıs Türk tarafının bir anlaşma için gerekli gördüğü güvenceleri istemesi en doğal hakkıdır" dedi.

Mesut Yılmaz, Kıbrıs'ta zorlama, ile bulunacak bir çözümün zaman içinde adanın Elenleştirilmesine yol açacağını, bunun da Kıbrıs'ı yeni bir Bosna-Hersek'e çevireceğini söyledi.

10- Irak, Fırat nehri üzerinde kurulacak Birecik barajının inşaatı ile ilgili olarak Türkiye ile Avrupa Konsorsiyomu arasında yapılan anlaşmanın "uluslararası hukuka aykırı olduğunu" öne sürerek, projeyi finanse edecek şirketler aleyhine dava açmayı planladıklarını bildirdi.

11- Merkezi ABD'de bulunan Uluslararası insan Hakları Örgütü Helsinki Watch, Başbakan Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek, ga-zeteci-yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesini trajedi olarak niteledi ve katillerinin bir an önce bulunarak cezalandırılmasını istedi.

12- Zaire'nin başkanti Kinşasa'da, maaş yerine karşılıksız çek verilmesini gerekçe olarak göstererek isyan ve yağmalama başlatan askeri birliklerin, biri Fransa Büyükelçisi olmak üzere 2 Fransızı ve bir Zaireli sivili öldürdükleri bildirildi.

30 OCAK 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Mülkiyeliler Birliği tarafından İstanbul'da düzenlenen "ANAP: Türkiye'nin yeni ekonomik siyasal açılımları" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye'de atılım gerçekleştirmek için siyaset anlayışının da değiştirilmesi ve siyasetçinin topluma doğru hedefler göstermesini, siyaseti bütün topluma açması gerektiğini" ifade ederek, "Türkiye'de olağanüstü lider döneminin kapandığını, yeni dönemde olgun liderlere ihtiyaç olduğunu, bu lider tipinin de karizmatik olması gerekmediğini, sadece ülkeye gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler göstermesinin yeterli olabileceğini" söyledi.

2- içişleri Bakanı ismet Sezgin ile Türkiye'de bulunan Polonya içişleri Bakanı Andrzeyi Milczanowski arasında Ankara'da imzalanan Türkiye-Polonya güvenlik işbirliği anlaşmasında, uluslararası terörizm, uyuşturucu, organize suçlar ve karayolu trafik güvenliği konularının bulunduğu bildirildi.

3- SHP İstanbul il Başkanlığı ve il insan Hakları Komisyonu tarafından İstanbul'da düzenlenen "Uğur Mumcu'yu Anma" ve "Kontrgeril-la" paneline konuşmacı olarak, gazeteci-yazar ilhan Selçuk, SHP Adıyaman Milletvekili Celal Kürkoğlu, araştırmacı-yazar Talat Turhan ve gazeteci Veli Yılmaz katıldılar.

4- Anayasa Mahkemesi, 1986 yılında 30 kişi ile kurulan, ancak 1992 yılında 9 kurucu üyesi kalan Büyük Anadolu Partisi'nin kapatılmasına ve mal varlığının da hazineye devredilmesine karar verdi.

5- KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun, Denizlililer Eğitim ve Kültür Vakfı'nm konuğu olarak İstanbul'a geldi.

Atun, yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türkü'nün davasını bütün dünyaya anlatabilmek için, ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini, ancak New York'ta son yapılan toplantılardan çıkan kararların, Kıbrıs sorununa yarar yerine zarar getirdiğini belirterek, bu görüşmelerden çıkan sonuçların halen Rum kesiminde seçim öncesinde malzeme yapıldığını söyledi.

6-' Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Aliyev Nevruzoğlu, yaptığı açıklamada, Fransa başta olmak üzere, Türkiye üzerinden Ermenistan'a yardım göndermek isteyen ülkelere, Ankara'nın olumlu yanıt verip vermemesi konusunda Türkiye'nin alacağı kararın en iyisi olacağına inandıklarını söyledi. Nevruzoğlu, "Türk kardeşlerimiz diplomaside bizden daha da tecrübeli. Bizim onlara saygımız, sevgimiz, güvenimiz sonsuz. Ermenistan'a enerji ve gıda yardımı Türkiye üzerinden giderse daha iyi olur. Çünkü, o zaman hiç olmazsa, silah kaçırılması da önlenir" dedi.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi Başkanı Yoshio Hatano tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan ve Nahcıvan'a acil enerji ve insani yardım çağrısında bulunularak, "bölgede malzeme ve enerji temininde karşılaşılan güçlüklerden Konsey'in derin bir endişe duyduğu" bildirdi.

7- Mardin'in Nusaybin ve Midyat ilçeleri kırsal kesimlerinde güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi şehit oldu, 7 militan yakalandı.

8- 1990 yılında öldürülen Profesör Doktor Muammer Aksoy, ölümünün 3'ncü yılında Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

9- ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, "Brower Economic Development Council" adlı kuruluşta yaptığı konuşmada, Türk ekonomisindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Özal, Türkiye'nin 10 yıl önce ekonomik bakımdan çok zayıf olduğunu, ancak şu anda, Orta Asya, Körfez, Kafkaslar ve Ortadoğu'da Türkiye'nin siyasi ve ekonomik model teşkil ettiğini söyledi.

10- Bosnalı Müslümanlar ve Sırplar, Cenevre Konferansı'nda kendilerine sunulan barış planını imzalamayı reddettiler.

Cenevre Konferansı Eşbaşkanları Lord Owen ile Cyrus Vance yaptıkları açıklamada, Boşnaklar ile Sırpların, Bosna için barış planının bazı bölümlerini imzalamayı reddettiklerini bildirdiler. Ancak, taraflara baskı yapmak amacı ile barış planını daha sonra BM Güvenlik Konseyi'ne de sunacaklarını açıkladılar.

Sırp lideri Radovan Karadzic, anayasal ilkeler ile ateşkesi içeren bölümleri imzalarken, toprak dağılımı bölümlerini imzalamayı reddetti.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç de, sadece anayasal ilkelerine ait bölümü imzaladı.

Hırvatlar ise barış planını imzaladılar.

Öte yandan, başkent Saraybosna'ya yönelik bombardımanın devam ettiği bildirildi.

31 OCAK 1993

1- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal inönü ile birlikte düzenlediği 14'ncü basın toplantısında, 1993'ün reformlar yılı olacağını ve gösterdikleri hedeflerin gerçekleşmemesi durumunda yıl sonunda kendisinden hesap sorulmasını istediklerini bildirdi.

Demirel, Anayasa'nın 133'ncü maddesinin değiştirileceğini, radyo-televizyon alanında yeni uygulamalara gidileceğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, Uğur Mumcu cinayetinin çözümleneceği kanaatlerinin bulunduğunu, ancak şu an için ellerinde cinayeti çözümleyecek hiçbir şey bulunmadığını açıkladı. Demirel, suikast olayının ardından Iran üzerinde yoğunlaşan tepkilerle ilgili olarak da "iran'a bir suç atfetmeden önce dikkatli ve kesin bilgilere sahip olmalıyız" dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul'da yaptığı açıklamada, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'ya düzenlenen saldırı ile ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, açıklamalarını eleştirdi.

3- HEP Mardin Milletvekilleri Ali Yiğit ve Mehmet Sincar Ankara'da düzenledikleri basın toplantısında, koruculuk sisteminin uygulanmaya başladığı günden buyana adının birçok cinayete ve hukuk dışı olaya karıştığını öne sürerek, koruculuk sistemini eleştirdiler.

4- Abdi ipekçi adına konulan ve Milliyet Gazetesi ile Atina'da And-reas Politakis'in önderliğindeki komite tarafından ortaklaşa düzenlenen ve bu yıl 6'ncısı verilen "Abdi ipekçi Dostluk ve Barış Ödülü"nün sonuçları açıklandı.

Barışa ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluğun gelişmesi düşüncesine katkıda bulunan kişi ve kurumlara bu yıl Türkiye'deki seçici kurul tarafından dört, Yunanistan'daki seçici kurul tarafından da beş olmak üzere toplam 9 özel ödül verildi.

Ayrıca ödülün Yunanistan'daki seçici kurulu, özel ödüllerinden birini İstanbul Büyükşehir Başkanı Nurettin Sözen'e verdi.

5- Diyarbakır'ın Lice ilçesi yakınlarında güvenlik güçleri ile bir grup PKK militanı arasında çıkan çatışmalarda 4 PKK'lı öldü, bir üstteğmen ile bir onbaşı şehit oldu.

Mardin'in Nusaybin ve Midyat ilçelerinde de güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 6 PKK'lı öldürüldü.

Bu arada, Şırnak'm Güneyce köyü Çiftekavak Mezrası'nda ise, bir evde bulunan 5 kişinin PKK'nm roketatarlı saldırısı sonucu öldükleri bildirildi.

6- Türkiye'nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Mustafa Aksın, IKÖ adına BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırarak, Bosna-Hersek'e silah ambargosunun kaldırılması ve uçuş yasağına kuvvet uygulanmasını da içine alan bir dizi önlemi görüşmesi isteminde bulundu.

7- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azeri-Ermeni sınırı yakınlarındaki Azeri yerleşim merkezlerini bombalayan iki Ermeni helikopterinin yerden açılan ateş sonucu düşürüldüğünü bildirdi.