11.10.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

EKİM 1993

1 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Uludağ Üniversitesi Makina Mühendisliği Fakültesi tarafından verilen doktora unvanını almak ve üniversitenin yeni eğitim öğretim yılının açılışına katılmak için Bursa'ya gitti. Beraberinde Devlet Bakanı Şükrü Erdem, Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe ve İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu ile birlikte Uludağ Üniversitesi'nin açılışında bir konuşma yapan Demirel, "Bir tek yolumuz vardır. O da bilimi ülkenin her tarafına götürmektir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisince Aksaray ve Nevşehir'de düzenlenen "iktidara Yürüyüş" mitinginde yaptığı konuşmada, DYP-SHP koalisyonunun, iki yıllık iktidarı döneminde, yalnızca yolsuzluk ve hayali projeler sunmakta başarılı olduğunu ileri sürdü. Yılmaz, SHP'nin, "Eşkiyayı evinde saklayanları Meclis'e soktuğunu" iddia etti.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, dün gece BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada BM Güvenlik Konseyi'nde "yan daimi üyelik" statüsünün oluşturulmasını istedi ve Türkiye'nin de bu statünün nitelikli bir adayı olduğunu kaydetti.

Çetin, dün BM Genel Sekreteri Butros Gali ile bir araya geldi. Çetin, Gali'den Ermenistan'a baskı yapılmasını ve insani yardımların etkili olarak yerine ulaştırılmasını istedi.

4- TMO Genel Müdürü Nevzat Arseven, Cumhuriyet gazetesine verdiği bilgide, 1991 yılında kıtlık nedeniyle 60 bin ton un ve 200 bin metrik ton buğdayın yapılan anlaşmalar gereği Rusya'ya teslim edildiğini belirtti. Arseven, bu buğdayın karşılığında yine buğday alınmasının öngörüldüğünü, ancak şimdi alacaklarının tahsili için muhatap bulamadıklarını ifade etti.

5- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Rusya'nın, Kuzey Kafkasya'deki askeri varlığını arttırmak amacıyla AKKA'nın değiştirilmesi yolundaki talebi konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, geçen hafta Süleyman Demirel ve öteki bazı NATO üyesi ülkelere, Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'yla (AKKA) saptanan Kuzey Kafkasya ve Leningrad kanat bölgelerindeki kuvvet miktarı tavanlarının arttırılması yolundaki başvurusu reddedilmişti.

6- Filistin'de yeniden yapılanmayı ekonomik açıdan desteklemek amacıyla, ABD'nin koordine ettiği toplantı 48 ülkenin katılımıyla Washing-ton'da yapıldı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hikkmet Çetin'in temsil ettiği toplantıda, bölgeye iki yıl içinde 1 milyar dolar aktarılması kararına varıldı.

7- Bosnalı Hırvat lider Mate Boban, Bosna Parlamentosu'nun son Cenevre barış planının bu haliyle kabul edilemeyeceğine ilişkin kararı üzerine seferberlik ilan etti.

Hırvatların lideri Mate Boban, Hırvat radyosundan yaptığı çağrıda, Müslümanların barış planını şartlı kabul etmelerinin fiilen ret anlamına geldiğini ve Hırvat topraklarının korunması için seferberlik ilan ettiğini söyledi.

2 EKİM 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'la 30 yılı aşan siyasi hayatı ve Türkiye'deki son gelişmeler üzerine yapılan söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

2- Başbakan Tansu Çiller İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetinin 100 günlük icraatı hakkında bilgi verdi ve gerçekleştirmeyi düşündükleri hedefleri açıkladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, yerel seçimler için başlattığı yurt gezisi çerçevesinde, Nevşehir'de halka hitaben bir konuşma yaptı.

4- SHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, kendisini kutlamaya gelen SHP Kırklareli heyetini kabul ederek görüştü. Karayalçın kabulde yaptığı konuşmada, bütçe açığının bilinçsizce özelleştirme ile değil, vergi düzenlemeleriyle kapatılabileceğini, özelleştirme konusunda birinci koalisyon hükümeti ile şimdiki arasında görüş farklılıkları bulunduğunu belirterek, SHP'nin tek başına iktidara gelmesi gerektiğini vurguladı.

5- Haberleşme Yüksek Kurulu'nun ikinci toplantısı Devlet Bakanı Mehmet Gölhan başkanlığında Ankara'da yapıldı. Gölhan, toplantıda yaptığı konuşmada, haberleşme dalında ortaya çıkan gelişmelerin yeni sanayi dalları yarattığını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe ve YÖK Başkanı Mehmet Sağlam ile üniversiteler açılırken gençliğin sorunları konusunda yapılan röportajlar Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi yaptığı yazılı açıklamada, Hürriyet gazetesi ile Inter Star televizyonunun karşılıklı yayınları sırasında EP dergisindeki çalışanların işlerine son verilmesi ile ilgili olarak bilgi verdi.

8- Ambulans alımında yolsuzluk yaptığı iddia edilen ANAP döneminin Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Başbakanlığı döneminde kendisiyle transfer pazarlığı yaptığını ve "DYP'ye geçmesi halinde hakkındaki yolsuzluk dosyasını temizleme" teklifinde bulunduğunu ileri sürdü.

9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'in İSKİ olayı ve hakkındaki suçlamalarla ilgili görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır, Bingöl ve Siirt'te güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 13 PKK'lı uzun namlulu silahları ve el bombalarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi. 4 PKK'lı da silahlarıyla birlikte yakalandı.

Öte yandan isveç televizyonunun 4.kanalında yer alan bir habere göre, isveç Hükümetinin, PKK'nm iskandinavya'deki üst düzey yöneticilerini sınır dışı etliği belirtildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'm, seçim yasası ve partilerin tepkileri konusundaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

12- Türk Hava Kurumu (THK) başkanlığına Atilla Taçoy yeniden seçildi.

13- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Washington'da yapılan Ortadoğu barış sürecine destek toplantısına katıldıktan sonra Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Filistin Kurtuluş Örgütü'ne 52 milyon dolar mali destek vereceğini belirtti.

Çetin, gazetecilerin sorularına karşılık NATO'nun bugün artık işlevini ve görev alanını belirlemek mecburiyeti ile karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

14- Azerbaycan Kültür Derneği Genel Sekreteri Ahmet Karaca ile Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in askeri müşaviri emekli Tümgeneral Yaşar Demirbulak dernek genel merkezinde ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Karaca^ toplantıda Haydar Aliyev'in Milli Meclis Başkanı seçildiği anda yaptığı konuşmada, Azerbaycan halkına verdiği BDT'ye girmeme sözünden döndüğünü ve bu hareketiyle de Aliyev'in tutarsız bir politikacı olduğunu gösterdiğini ifade etti. Toplantıda konuşan Yaşar Demirbulak ise, Azerbaycan halkına korkak demenin çok büyük bir haksızlık olduğunu ve hiçbir Azeri gencin ölümden korkmadığını belirterek, asıl meselenin düzensizlik ve koordinesizlik olduğunu söyledi.

15- Avrupa Konseyi, Parlamenterler Meclisi'ne (AKPM) üye 7 parlamenter tarafından hazırlanan ve Güneydoğu Anadolu'daki durumla ilgili olarak Türk hükümetine baskı yapılmasını isteyen deklarasyon taslağının toplatılmasını kararlaştırdı.

16- Gürcistan'da eski Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia yanlısı birliklerin ülkenin batısındaki Poti kentine girerek, Poti limanına karşı saldırı başlattıkları, belediyenin ve hava limanının kontrolünü ele geçirdikleri bildirildi. Olay Gürcistan Savunma Bakanlığı tarafından da doğrulandı.

17- Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, bir gün önce kendisine suikast girişiminde bulunan 3 kişiden birinin üzerinde Türk pasaportu bulunduğunu, ancak Türk halkı ve devletinin konu ile alakası olduğunu düşünmediğini, pasaportun sahte olabileceğini söyledi.

18- Rusya'nın başkenti Moskova'da parlamento binasını kuşatma altında tutan içişleri Bakanlığı'na bağlı birlikler ve özel görev polisi Omon'la, kuşatmayı yararak parlamento binasına ulaşmaya çalışan 1500 dolayındaki gösterici arasında çatışma çıktığı ve çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

19- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad dün basma verdiği demeçte, ülkesi ile İsrail arasında anlaşma sağlanması ihtimalinin azaldığını, bu ihtimalin FKÖ-İsrail arasında barış anlaşması imzalanmadan önce daha yüksek olduğunu kaydetti.

20- Hindistan'da meydana gelen depremde ölü sayısının 35 bine yükseldiği, şiddetli yağmur nedeniyle kurtarma çalışmalarına ara verildiği bildirildi.

3 EKİM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, DYP İstanbul il Merkezi'nde yaptığı konuşmada, DYP'nin son üç aylık dönemde önemli hizmetler verdiğini belirterek, DYP'nin İstanbul'da bir süredir köşede beklediğini ve şimdi güce, hizmete talip olduğunu söyledi. DYP'nin büyük ortak olduğu hükümetin üç ayında terörle mücadeleden, işçiler düzeyinde barışın sağlanmasına kadar çok önemli hizmetlerde bulunduğunu kaydeden Çiller, bunların anlatıldığı "Beyaz Kitap"m dikkatle okunmasını istedi.

İktidar oldukları kısa sürede Sigortalar ve Bankalar Kanunu'nu çıkardıklarını belirten Çiller, "İstanbul ve diğer şehirlerdeki gecekondu sorununu halledeceğiz" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Murat Karayaiçm, Parti Meclisi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Parti Meclisi, parti tüzüğünün 28'nci maddesinin verdiği yetkiye dayanarak sosyal demokrat hareketin birliği için girişimlerde bulunma kararı aldı. Oy birliği ile alınan karar uyarınca, genel başkan ve MYK, her türlü girişimi ve çalışmayı başlatacaktır" dedi. CHP ve DSP liderleriyle görüşmeyi arzuladığını söyleyen Karayaiçm, bu amaçla kendilerine birer mektup yazacağını bildirdi. Karayaiçm, birleşme görüşmeleri için süre sınırlaması düşünmediklerini belirtti.

3- ANAP Genel 'Başkan Yardımcısı Işın Çelebi, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de ciddi bir iktidar boşluğu bulunduğunu belirterek, iki yıldır köklü hiçbir reform yapamayan hükümetin, geleceğe dönük bir programı da olmadığını söyledi.

Işın Çelebi, kendi bakanlığı döneminde özel televizyon kuruluşu inter Star'ın sahibi Uzan ailesine ait bankalarla bir protokol yapıldığı ve bu yolla yurtdışına döviz transfer edildiği yolunda gazetelerde yer alan haberler hakkında da, "Bu konuda her türlü hesabı veririz. Yapılan bir protokol değil, mutabakattır" dedi.

4- Muğla Kültür Şenliği çerçevesinde, Muğla Barosu tarafından düzenlenen "Laiklik, Demokrasi ve Hukuk" konulu konferansta konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, mevcut anayasal düzenle demokrasiye geçmenin mümkün olamayacağını belirterek, Türkiye'de hukuk üstünlüğünün yerine, dinsel üstünlüğün egemen kılınmaya çalışıldığını söyledi. Sav, "AGİK ve benzeri metinlere imza atmak yetmez. Onları yaşantımıza aktarıp aktarmadığımızla ilgilenmek gerekir" dedi.

5- Türk istatistik Enstitüsü ile bir işbirliği protokolü imzalamak üzere Ankara'da bulunan AT stalisVik Genel Direktörü Yves Franche, Avrupa Topu-luğu'nda istatistik Çalışmalarının Organizasyonu konusunda verdiği konferanstan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AT'ye girmekte henüz bir konsensüse ulaşamadığını söyledi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Muş'ta PKK militanlarının ateşe verdiği evde, 7'si çocuk, 9 kişi yanarak öldü. Şırnak, Hakkari, Mardin ve Muş'ta düzenlenen operasyonlarda 15 PKK militanı öldü.

7- Barış Derneği Genel Başkanı Mahmut Dikerdem, İstanbul'da öldü.

8- Irak Meclis Başkanı Sadi Mehdi Salih, BM tarafından Irak'a konan ambargonun kaldırılması konusunda yaptığı açıklamada, ABD'nin, kendi siyasi çıkarları doğrultusunda ambargonun sürmesini istediğini belirterek, Türkiye'nin konuya bu açıdan yaklaşması ve girişimlerini yoğunlaştırmasını istedi.

Irak Ticaret Bakanı Muhammeci Mehdi Salih de, verdiği özel demeçte, ambargo kalkınca Irak pazarında Türkiye'nin, Bağdat'a desteği ölçüsünde pay sahibi olabileceğini vurguladı.

Irak Sağlık Bakanı Ümit Mithat Mübarek ise yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, ambargonun kaldırılması konusundaki girişimlerini "oiumlu, ancak yetersiz" olarak nitelendirdi.

9- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, olağanüstü durum ilan etmesinden sonra tanklar ve motorize birliklerinin Moskova'ya girdiği bildirildi. Yelt-sin, televizyonda yaptığı açıklamada halktan destek istedi. Bu arada, Parlamento binası ve televizyon yayın merkezinde meydana gelen çatışmalarda 12 kişinin öldüğü açıklandı.

Öte yandan Parlamento tarafından Devlet Başkanlığı'na atanan Alek-sandr Rutskoy, halka ayaklanma çağrısında bulundu. Parlamento Başkanı Puslan Hasbulatov ise, Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından ilan edilen olağanüstü durumu tanımadıklarını söyledi ve Kremlin'in işgal edilmesini istedi.

ABD Başkanı BiN Clinton, Rusya'da meydana gelen olaylara ilişkin Washington'da yaptığı açıklamada, Rusya'daki çatışmalardan parlamentonun bulunduğu Beyaz Ev'i kuşatan Başkan Yardımcısı Aleksandr Rutskoy ve Parlamento Başkanı Ruslan Hasbulatov'a bağlı birliklerin sorumlu olduğunu öne sürdü. Clinton, Rusya lideri Yeltsin'e tam destek verdiklerini de yineleyerek, "Yeltsin, şiddetten kaçınmak için çok çaba sarfetti" dedi.

Fransa Hükümet Sözcüsü Nicolas Sarkozy de televizyonda yaptığı açıklamada, Rusya'da Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile parlamento arasındaki siyasi krizde, "Özgür seçimleri yapmak konusundaki isteğini koruduğu sürece, Boris Yeltsin'i desteklemekten başka çare olmadığına inanıyoruz" dedi.

10- Gürcistan Parlamentosu Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Gürcistan'da devrik Cumhurbaşkanı Zviad Gamsahurdia yanlısı birliklerin Poti ile Kutaysi arasındaki Honi'ye girerek, kentin denetimini ele geçirdikleri bildirildi.

Bu arada Rusya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Moskova'nın, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduğu vurgulanarak, Rusya yönetiminin Gürcistan'daki ayrılıkçıları desteklediği yolundaki iddiaların tümüyle temelsiz olduğu kaydedildi. Abhazya'daki ateşkesin ihlal edilmesinden de tümüyle Abhazların sorumlu olduğu belirtilerek, Abhaz lider Vladislav Adrzinba kınandı.

4 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin yeni öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullar, Rusya Federasyonu'ndaki gelişmeler ve Başbakan tarafından yayımlanan "Beyaz Kitap" hakkında değerlendirmelerin yapıldığı Başkanlık Divanı toplantısından sonra, toplantının gündemine ilişkin bir açıklama yaptı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Cumhuriye gazetesine verdiği demeçte, giderek tırmanan medya savaşının çirkin bir şekle geldiğini ve yapılacak yasal düzenleme sırasında bu gelişmelerin de dikkate alınacağını belirterek, hükümetin bu savaşa ilgisiz kalmayacağını ve yayınlarda ortaya atılan iddiaların savcılar tarafından ihbar kabul edilerek araştırılması gerektiğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da düzenlenen Cezaevi Müdürleri Semineri'nde yaptığı konuşmada, son yasal düzenleme ile birlikte, cezaevlerinde yeni bir dönemin başladığını belirterek, bu dönemde cezaevlerinin yeniden yapılandırılacağını söyledi.

5- içişleri Mehmet Gazioğlu, il Genel Meclisi Üyeleri Birliği'nce İstanbul'da düzenlenen "Yerel Yönetimlerde Yeni Yapılaşma" konulu seminerde yaptığı konuşmada, yerel yönetimleri demokrasinin ilk basamağı olarak gördüklerini, il genel meclislerinin yerel parlamentolar olması ve geniş yetkilerle donatılması gerektiği görüşünü savundu.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da yaptığı açıklamada, Rus-ya'daki gelişmelerden Türkiye'nin büyük endişe duyduğunu ve kan dökülmesinin engellenmesini istediğini söyledi ve Türkiye'nin, Rusya'da istikrarın sağlanması ve reformların sürmesi dileğini belirtti.

7- TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Ömer Lütfü Coşkun, Van'da düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki incelemelerini tamamladıklarını belirterek, izlenimlerini anlattı.

8- DiSK Yönetim Kurulu Üyeleri, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm'ı SHP Genel Merkezi'nde ziyaret ederek, demokratikleşme, sendikal hak ve özgürlüklerin ILO standartlarına uyarlanması ve diğer sendikal meseleler hakkında bir süre görüştüler.

9- Gazi Üniversitesi'nin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in katılımıyla yapılan yeni öğretim yılının açılış töreninde, bir grup öğretim üyesi, "Üniversitelerde 440 bin kişilik kontenjan arttırımmın, eğitimin kalitesini düşürdüğü ve ücretlerin çok yetersiz olduğu" gerekçesiyle Cumhurbaşkam'nı

10- Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdülaziz El Rıfai, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Su Konferansı'na katılmamalarına rağmen, katılımcılar listesinde Suriye'nin ad olarak belirtilmesine itiraz ettiklerini bildirdi.

11- Ortadoğu Barış Konferansı Silahların Kontrolü ve Bölgesel Güvenlik Grubu'nca düzenlenen "Askeri Bilgilerin Değişimi ve Bazı Askeri Faaliyetlerin Önceden Bildirimi" konulu üç günlük seminer, Antalya'da başladı. Seminere ABD, Rusya Federasyonu, Katar, Ürdün, İsrail, Umman, Mısır Arap Cumhuriyeti, Suudi Arabistan ve Türkiye'den uzmanlar katıldı.

12-, Hollanda Adalet ve Sağlık Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileri ile Utrecht Üniversitesi Krimonoloji ve Ceza Hukuku öğretim üyelerinden oluşan 30 kişilik bir heyet Türkiye'ye geldi. Heyet üyeleri İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstilüsü'nde bir toplantı düzenlediler.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Mardin'in Midyat ilçesinde köy yoluna PKK militanlarınca döşenen mayına bir yolcu minibüsünün çarpması sonucu 26 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bingöl'ün Genç ilçesi Gülyazı Jandarma Karakolu'na saldıran teröristler, bir asteğmen ve 4 eri şehit ettiler.

Güvenlik kuvvetlerinin, Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Selvi bucağında düzenledikleri operasyonda 4 PKK'lı öldü.

Batman ve ilçelerinde yasadışı örgüte yardım ettikleri iddiasıyla 150 kişi gözaltına alındı.

14- Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentinde yapılan Dünya Zeka Oyun-ları'nın ikincisinde, Türk takımı altıncı, bireysel seçmelerde de Türk yarışmacı Kamer Alyanakyan beşinci oldu.

15- Avrupa Konseyi, Yunanlı bir milletvekilinin Türkiye'nin güneyinden Kürdistan olarak sözeden ve Ankara'ya uluslararası baskı yapılmasını .talep eden yazılı deklarasyonunu toplattı. Deklarasyonun, Yunanlı milletvekilinin şahsi görüşlerini, Avrupa Konseyi antetli bir kağıtta sunmasından ötürü top-latıldığı bildirildi.

16- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in feshettiği parlamentonun lideri Ruslan Hasbulatov ve Aleksander Rutskoy'un, içişleri Bakanlığı birliklerine teslim oldukları, Yeltsin'e bağlı askerlerin gerçekleştirdikleri operasyonlar sırasında parlamento binasının yandığı, 100 kişinin öldüğü ve Moskova'da yer yer sokak çatışmalarının meydana geldiği bildirildi.

Bu arada Birleşik Devletler Topluluğu üyesi yedi ülkenin devlet başkanları yaptıkları ortak açıklamada, Moskova'daki siyasi mücadelede kan dökülmesinin sorumluluğunun, parlamentonun muhafazakar lider kadrosuna ait olduğunu belirttiler.

Diğer taraftan ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve Japonya hükümetleri tarafından yapılan açıklamalarda, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in parlamento binasına düzenlediği kanlı saldırıyı ve güç kullanmayı, düzenin geri gelebilmesi için destekledikleri bildirildi.

17- Birleşik Arap Emirlikleri Su ve Elektrik Bakanı Hamid Bin Nasır El-Uveys, Kahire'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önerdiği "barış suyu projesinin" maliyetinin yüksek olduğunu belirterek, denizden su arıtma yoluyla ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceklerini bildirdi.

18- AT Dışişleri Bakanları Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne ekonomik, sosyal ve siyasal entegrasyonunu sağlamaya ilişkin geçiş sürecine katkıda bulunmak amacıyla AT-Kıbrıs ortaklık anlaşmasının bütün araçlarının kullanılacağı belirtilerek, AT Komisyo-nu'nca hazırlanan ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin üyelik başvurusuna olumlu yaklaşan raporun, Kıbrıs sorununa barışçı, eşit ve kalıcı bir çözüm bulunmasını beklemeden onaylandığı bildirildi.

19- Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Nahcıvan'da yaptığı yazılı açıklamada, dün gerçekleştirilen seçimleri gayri kanuni saydığını belirterek, darbe hareketinin neticelerinin ortadan kaldırılması ve halk tarafından kendisine verilen cumhurbaşkanlığı haklarını yeniden elde etmek için siyasi mücadelesine devam edeceğini bildirdi.

20- Avrupa Konseyi'nin, Slrasbourg'da 30 üye ülkenin daimi temsilcilerinin katıldığı toplantısında, Romanya'nın üyelik başvurusu kabul edildi.

21- Bosna-Hersek'in merkezinde bu sabah şiddetli çatışmaların meydana geldiği, Mostar'da da çatışmaların durmadığı, bu arada Bosnalı Hırvat yetkililerin ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

22- Somali'nin başkenti Mogadişu'da General Aidid yanlıları ile BM Barış gücü askerleri arasında dün çıkan çatışmalarda 14 Amerikalı askerin öldüğü, 70 Amerikalı askerin yaralandığı, dünkü çatışmalarda da 500'den fazla Somalili'nin yaralandığı bildirildi.

5 EKiM 1993

1- DYP Genel idare Kurulu, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Başbakan Tansu Çiller, toplantıda yaptığı konuşmada, DYP'nin önümüzdeki günlerde mal varlığını açıklayacağını vurgulayarak, diğer siyasi partilerden de aynı açıklığı beklediklerini belirtti.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Lizbon'da yapılacak Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı'na katılmak üzere eski SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile Portekiz'e gitti. Karayalçın, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, toplantının SHP ile Sosyalist En-ternasyonal'i oluşturan partilerin ilişkileri açısından yararlı sonuçlar getireceğine inandığını söyledi. Karayalçın, bir soru üzerine Rusya'da yaşanan gelişmeleri dikkat ve ilgiyle izlediklerini belirterek, Rusya Federasyonunun istikrarının dünya barışı için önemli olduğunu, ancak bunun Türkiye açısından çok daha büyük önem taşıdığını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de insanların sorunlarla birlikte yaşamaya alıştırıldığını belirterek, "Bu yeni bir olay değil, Türkiye son 10 yılın tıkanıklığını yaşıyor" dedi. Hükümetin terörle mücadeledeki başarıyı, öldürülen terörist sayısına bağlamasını da eleştiren Baykal, terörle mücadele politikalarının sonuç vermediğine dikkat çekti. Baykal, konuşmasında, Kıbrıs konusundaki gelişmelere de değindi. Baykal, Türkiye'nin yeni politikalara ve seçeneklere gereksinimi olduğunu belirterek "Bu seçenek sosyal demokratlardır. Sosyal demokratların yeni bir seçenek olmasını sağlayacağız" dedi.

4- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, PTT'nin özelleştirilmesinin koalisyon protokolünde bulunmadığını bildirerek, Başbakan Tansu Çiller'in bu konudaki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Gürkan, Inter Star televizyonu ile Hürriyet gazetesi arasında süren medya savaşına değinirken de başıbozuk olarak nitelendirdiği iletişim düzeninin korsanlaştığını belirterek, savcıları göreve çağırdı.

5- SBP Genel Başkanı Sadun Aren, Rusya'da yaşanan son olaylara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Yeltsin yönetimini anayasa suçu işlemek ve hukuk devleti ile demokrasi ilkelerine saygısızlıkla suçladı. Açıklamasında, Batılı ülkelerin Rusya'daki olaylara yaklaşımını da eleştiren Aren, bu ülkelerin demokrasi ve hukuk devleti konularında ikiyüzlü bir yaklaşım sergilediklerini belirtti.

6- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Ömer Tarkan, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı'na atandı. Tarkan'ın atamasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Siirt, Batman ve Hakkari'de köy ve mezralara PKK militanlarınca düzenlenen silahlı saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 35 kişi öldürüldü, 10 kişi yaralandı, 22 ev yakıldı.

Çok sayıda evin de yıkıldığı saldırılar üzerine Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan bölgede incelemelerde bulundu. Erkan, "Teröristlerin vatandaşları camilere toplayıp katlettiklerini" söyledi, incelemelerini tamamlayarak Diyarbakır'a dönen Vali Erkan, AA'ya yaptığı açıklamada, öldürülen vatandaşların cenazelerinin toprağa verildiğini, ayrıca evleri yakılıp yıkılan köylülere gıda yardımı yapıldığını söyledi. Bölgede geniş çaplı operasyonların sürdürüldüğü bildirildi.

Başbakan Tansu Çiller, Siirt Valisi Mehmet Süer'e gönderdiği mesajda, "Siirt ili Şırnak ilçesine bağlı Kakancık ve Daltepe köylerine düzenlenen saldırı sonucu 33 vatandaşımızın hayatlarını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu" bildirdi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşmek, Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi'nin açılışına katılmak üzere izmir'e geldi.

9- Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenterler Asamblesi, Bükreş'te TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında toplandı. Toplantıya Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan katılmadı. Ekonomik, ticari ve çevre konularının görüşüldüğü toplantıda konuşan Cindoruk, KElB ülkelerinin ekonomik potansiyellerinin zenginliğine dikkat çekerek işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

10- Rusya'da komünist milletvekillerinin parlamentoda direnişe geçmeleri ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in emriyle parlamentoya düzenlenen saldırılarla gelişen olayların ardından durumun sakinleştiği ve Yeltsin'e bağlı birliklerin duruma hakim olduğu bildirildi.

Moskova'da ilan edilen olağanüstü hal çerçevesinde aralarında Prav-da'nın da bulunduğu bir çok gazetenin kapatıldığı ve dört merkezi gazete ile çok sayıda semt gazetesinin de yasaklandığı bildirildi. Yeltsin tarafından yayımlanan bir kararname ile komünist ve faşist partilerin faaliyetlerinin yasaklandığı, başkent Moskova'da "özel rejim" adıyla acil güvenlik önlemleri alındığı, iki milletvekili ve 200'den fazla kişinin gözaltına alındığı haber verildi.

Başbakan Viktor Çernomirdin yaptığı açıklamada, son iki gün içinde meydana gelen olaylarda 127 kişinin öldüğünü belirtti.

ABD Başkanı Bill Clinton, Yeltsin'i telefonla arayarak Moskova'deki gelişmeler hakkında bilgi aldı. Yeltsin'in ABD Başkanı'na parlamentoyla mücadelesinde verdiği destekten dolayı teşekür ettiği açıklandı.

Bu arada Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Genel Başkanı Aidan White, Yeltsin'in basına getirdiği kısıtlamaların demokrasiyi zedeleyeceğini vurguladı.

11- Gürcistan, Abhazya bölgesindeki çatışmaların giderek genişlediğini ve ülkenin Bosna-Hersek'teki gibi bir iç savaş tehlikesiyle yüz yüze olduğunu

belirterek, Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı'ndan (AGİK) Abhaz milislere karşı koymak için yardım istedi. Varşova'da AGİK toplantısında bir konuşma yapan Gürcistan İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Ra-maz Klimiaşvili, AGlK'in Gürcistan'da yeni, serbest ve demokratik bir seçim yapılmasına öncülük etmesini istedi.

Öte yandan Gürcistan lideri Eduard Şevardnadze'nin, başkent Tiflis'te sokağa çıkma yasağı ilan ettiği bildirildi.

12- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher ile bir araya geldi. İsrail-Filistin girişimlerinin değerlendirildiği görüşmeden sonra açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Christopher, Suriye'yi hala terörü destekleyen ülke olarak görmeye devam edeceklerini söyledi.

6 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Dokuz Eylül Üniversitesi'nce, fahri doktor unvanı verildi.

Cumhurbaşkanı Demirel'i İzmir'e gelişinde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş karşıladı. Demirel, üniversitenin açılış törenine Rauf Denktaş ile birlikte katıldı.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul Sanayi Odası'nın kuruluşunun 41. yıldönümü törenine katılarak başarılı ihracatçı-sanayici seçilenlere ödüllerini verdi. Çiller törende yaptığı konuşmada, hükümetin vergi düzenlemeleri, özelleştirme ve faiz indirimi konusunda kararlı olduğunu belirterek, PTT'nin T'sinin yönetim hakkının Türkiye'de kalarak dünya para piyasalarına açılacağını, özelleştirme hızının da mümkün olduğu kadar arttırılacağını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin eğitim politikalarını ve üniversite reformu ile ilgili açıklamalarını eleştirerek, partisinin eğitim politikalarının temel yaklaşımlarını açıkladı.

4- Anayasa Mahkemesi, yetki yasasının ardından bu yasaya dayanılarak çıkarılan sekiz kanun hükmünde kararnameyi iptal etti. ANAP'ın başvurusu üzerine konuyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi 501, 502 ve 493 sayılı KHK'larm gerekçesinin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından, 503, 508, 514, 520, 524 sayılı KHK'larm da 6 ay sonra yürürlükten kaldırılması konusunda görüş belirterek, hükümete süre tanıdı.

5- Yargıtay, Sosyolog-Yazar ismail Beşikçi'nin "PKK Üzerine Düşünceler" adlı kitabı nedeniyle İstanbul 2 numaralı DGM'nin verdiği 1 yıl 8 ay hapis ve 42 milyon lira para cezasını onayladı.

6- Maliye Bakanı ismet Attila'nın vergi reformu tasarısına ilişkin yaptığı açıklamalar Türkiye gazetesinde yayımlandı.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin MYK toplantısından önee yaptığı konuşmada, parti olarak yerel yönetimler konusunda köklü değişikliklere gidilmesinden yana olduklarını belirterek, merkez ağırlıklı yönetim biçiminin sakıncalarına dikkat çekti. Baykal, enflasyon ve terör gibi sorunların yerel yönetimlerde yaşanan sıkıntıların uzantısı olduğunu söyledi.

8- ANAP İstanbul Milletvekili Halit Dumankaya ve 3 arakadaşı, Cuma namazı kılmak isteyenlere imkan sağlamak gerekçesiyle memurların, işçilerin ve silahlı küvetler mensuplarının cuma günü iki saat öğle tatili yapmalarına ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na verdiler.

9- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin, bölgesindeki herhangi bir ülkenin bir

diğerine tehdit oluşturacak şekilde kuvvet arttırımma gitmesine karşı olduğunu belirterek, Batının Rusya'daki iç karışıklıklarda Devlet Başkanı Boris Yelt-sin'e destek vermesini Türkiye'nin olumlu karşıladığını ancak, bu ülkede aşırı kuvvet kullanımına tepki verilmemesini "Batının çifte standardı" olarak nitelediğini bildirdi.

10- Dışişleri Bakanlığı Milletlerarası Güvenlik ve Silahsızlanma Genel Müdür Yardımcısı Süha Umar, yaptığı açıklamada Türkiye, ABD, Rusya Federasyonu, Mısır, İsrail, Umman, Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan'ın katıldığı ve Türk delegasyonun başkanlık ettiği Antalya'da düzenlenen Ortadoğu Barış Konferansı Silahların Kontrolü ve Bölgesel Güvenlik Çalışma Grubu toplantısında ele alınan konular hakkında bilgi verdi.

11- Basın Konseyi tarafından yapılan açıklamada, "bazı basın yayın organları arasındaki gidişatın iletişim ve basın özgürlüğünü daha da kısıtlamak için pusuda bekleyen çevrelere fırsat verebileceğine" dikkat çekilerek, basınla uğraşan herkesin artık evrensel hale gelen basın meslek ilkelerine uyması gerekliği bildirildi. Açıklamada radyo ve televizyon alanındaki kanun boşluğunun bir an önce giderilmesinin acil bir ihtiyaç olarak görüldüğü, ancak boşluğun giderilirken iletişim ve basın özgürlüğünü koruyan çoğulcu demokrasinin gereklerine uygun bir kanun çıkarılmasının da en az bir kanuna duyulan ihtiyaç kadar önemli olduğu belirtildi.

12- inler Star televizyonu, "Hürriyet gazetesinde kişilik haklarına saldırıldığı" gerekçesiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, başvuruyu inceleyerek, gazetenin 4 ekim cumartesi günlü sayısı için toplatma kararı verdi.

13- Türk Hukuk Kurumu tarafından Prof.Dr. Faruk Erem, hukuk eğitimi, ceza hukuku ve savunma mesleği için yaptığı çalışmalar ile hukukun üstünlüğü ilkesinin benimsetilmesi yönündeki katkıları nedeniyle yılın hukukçusu seçildi.

14- Şırnak'ta güvenlik küvetleri ile PKK miltanları arasında çıkan çatışmada, 8 PKK'lı öldürüldü, 2'si teslim oldu. Tunceli'nin Ovacık ilçesinde dün kaçırılan 2 öğretmenin cesedi bulundu.

15- Cumhuriyet döneminin ilk sanayicilerinden ve özel sektörün öncülerinden Nejat Eczacıbaşı, ABD'de vefat etti.

16- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişinin öldüğü bildirildi.

17- İngiltere veliaht prensi Charles, bir seminere katılmak için geldiği İstanbul'da Vali Hayri Kozakçıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'le görüşmeler yaptı.

18- Arnavutluk Başbakanı Aleksander Meksi'nin, Yunanistan ile Sırbistan'ın birleşerek Makedonya'yı paylaşmayı kabul etmeyecekleri ve Arnavutluk ile Türkiye ilişkilerinin Müslümanlık temeline dayanmadığı yolundaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

19- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klarides'in dün BM Genel Kuru-lu'nda yaptığı ve "Türkiye'yi, Ada'da etnik temizlik uygulamakla suçlayan" konuşmasına, New York'ta bulunan KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol sert tepki gösterdi. Atakol yaptığı açıklamada, konuşmayı "Rum tarafının eşitliğe dayalı bir çözüm istemediğinin bir kanıtı" olarak niteledi ve "30 yıldır Kıbrıs'ta insani hakları ihlal edilen tarafın, Türk tarafı olduğunu" belirtti.

20- ABD Başkanı Bill Clinton, Rum yönetiminin Washington Büyükelçisi Andreas Yakovides'in güven mektubunu sunması sırasında yaptığı konuşmada, BM'nin Fikirler Dizisi'nin Kıbrıs'ta barış için bir imkan olduğunu belirterek, bütün tarafların kabul edeceği bir çözüm bulunması için ABD'nin etkin olarak çaba göstermeye devam edeceğini açıkladı.

21- Azerbaycan'da pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçiminin resmi sonucuna göre Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, yüzde 98.8 oranında oy alarak seçimi kazandı.

22- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, ordu komutanlarının katıldığı Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık ettikten sonra yaptığı açıklamada, "Silahlı kuvvetlerin gelecekteki rolünün güvence altına alınacağını" söyledi.

23- FKÖ lideri Yaser Arafat ile İsrail Başbakanı izak Rabin Mısır'ın başkenti Kahire'de biraraya geldiler. Görüşmeden sonra ayrı ayrı basın toplantısı düzenleyen Rabin ve Arafat, iki taraf arasında Filistinlilere Gazze Şeridi ile Batı Şeria'nın Eriha kentinde özerklik tanıyan anlaşmanın ayrıntılarını görüşecek olan ortak komite toplantısının 13 Ekimde Kahire ve Kızıldeniz kıyısındaki Taba kentinde yapılacağını söylediler.

7 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile izmir'de bir araya gelerek, bir süre görüştü.

2- Romanya Meclis Başkanı Adrian Nastese'nin resmi konuğu olarak bu ülkeye yaptığı ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye dönen TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türk-Romen ilişkilerinin daha da geliştiğine dikkat çekerek, Romanya'da bulunduğu süre içinde Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenterler Asamblesi (KElPA)'nm Çevre, Ekonomik ve Ticari Komisyon toplantılarına katıldığını söyledi.

3- Resmi bir ziyaret için Arnavutluk'ta bulunan Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Cumhurbaşkanı Şali Berişa tarafından kabul edildi. Orgeneral Güreş, Tiran'daki temasları esnasında Savunma Bakanı Saffet Culali ile de görüştü.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Mesut Yılmaz toplantıda, hükümetin Meclis çalışmalarını "sabote" ettiğini ileri sürerek, KHK'lerin Mecliste öncelikle görüşülmesinin bir hafta içinde sağlanmaması halinde, Anayasa Mahkemesi'ne yeniden iptal başvurusunda bulunacaklarını açıkladı. Yılmaz, hükümetin, iptal edilen kararnamelere dayanılarak yapılan tüm işlemleri bir an önce iptal etmesini isledi.

5- Kültür Bakanlığı ve Türkiye Yazarlar Derneği'nce Edirne'de düzenlenen "Doğu Avrupa, Balkanlar ve Karadeniz Ülkelerindeki Çağdaş Türk Dili ve Edebiyatı" konulu sempozyumun açılışında konuşan Kültür Bakanlığı Müsteşarı Emre Kongar, dil konusunda resmi ideoloji ve baskıyla yönlendirme olmayacağını savunarak, Atatürk'ün, yeni bir devlet teşkil ederken dil sorununu TDK'na bıraktığını belirtti.

6- Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünden önce hazırladığı ikinci Değişim Programı'nı Türkiye'de uygulamak amacıyla "Yeni Parti" adlı siyasi bir parti, Malatya Milletvekili Yusuf Bozkurt Özal liderliğinde kuruldu.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin yaptığı açıklamaya göre, Hakkari ve Şanlıurfa'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 8 PKK militanı öldürüldü.

8- Türkiye'de ilk kez Hacettepe Üniversitesi ile Alman Friedrich Nau-mann Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği ve üç gündür devam eden; bölgesel suların kullanımı konusundaki bilimsel konferans Ankara'da sona erdi. Konferansa, İsrail, Filistin, Ürdün ve Mısır gibi Ortadoğu ülkelerinin yamsıra Almanya, İngiltere, ABD ve Fransa'dan bilim adamları katıldılar.

Bölgesel sularla ilgili siyasi, ekonomik ve teknik sorunların ele alındığı konferans bitiminde, bilim adamları; bölgesel işbirliği sonucu Ortadoğu'da barış sürecine katkıda bulunma yollarının toplantıda açık bir şekilde tartışıldığını, tarafların, uzun vadede de olsa su konusunda işbirliğine daha yaklaşmasının sağlandığını söylediler.

9- Azerbaycan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemekle görevli TBMM heyeti, Bakü'de görüştüğü Haydar Aliyev'den Elçibey taraftarları için genel siyasi af isteğinde bulundu. Heyet, Aliyev'e, ülkede kısa sürede hür partilerin kurulmasına izin verilerek çok partili sisteme geçilmesi, TV'nin muhalefete açılması ve basına sansürün kaldırılması yolunda tavsiyelerde bulundu.

10- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner Londra'da yaptığı açıklamada, Avrupa Konvansiyonel Kuvvet Anlaşması'nın (AKKA) yeniden görüşülmesinin mümkün olmadığını, uzun süren tartışmalardan sonra üzerinde anlaşmaya varılan maddelerin yorumunun da sınırlı olduğunu belirtti. Wörner, "Aksi halde bütün anlaşma çözülür" dedi.

11- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in dün yayımladığı kararname doğrultusunda, parlamento direnişi sırasında çıkan olaylarda ölenler için kentte bayraklar yarıya indirildi ve cenaze törenleri düzenlendi.

Devlet Başkanı Yeltsin, yas günü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, ülkede yaşanan trajedinin bir daha yinelenmeyeceğini söyledi. Barış ve sükunet çağrısı yapan Yeltsin, ülkesini kavgadan, kargaşadan koruyacağına söz verdi.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, yeni Anayasa kabul edilinceye kadar Anayasa Mahkemesi'nin faaliyetlerini askıya aldığı bildirildi. Ayrıca, Devlet Başkanı Yeltsin'in sansürün kaldırıldığına ilişkin yaptığı açıklamaya rağmen, Pravda da dahil olmak üzere kapatılan gazetelerin açılmasına izin verilmediği açıklandı.

12- BM kuvvetlerinin Sözcüsü David Stockwell, Somali'nin başkenti Mogadişu'da yaptığı açıklamada, Somali'li çeteler tarafından havaalanına düzenlenen saldırıda 12 Amerikan askerinin öldüğünü, 13 Amerikan askerinin de yaralandığını bildirdi.

13- Pakistan'da dün yapılan genel seçimleri Benazir Butto'nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisi'nin kazandığı bildirildi.

14- Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü'nü, Afrika kökenli kadın yazar Toni Morrison kazandı.

8 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, The Economisl dergisi tarafından düzenlenen ve bugün sona eren yuvarlak masa toplantılarının kapanış bölümünde yaptığı konuşmada, dünyadaki gelişmelere değindikten sonra, Türkiye ile ilgili sorunları değerlendirdi. Demirel değerlendirmesinde, demokrasinin kökleştiğini, Turgut Özal'ın ölümünün ardından cumhurbaşkanlığı kurumunun tartışmasız bir şekilde yeniden doldurulduğunu ve hükümetin sorunsuz kurulduğunu belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Üniversitesi'nin yeni öğretim yılına başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, üniversite öğretim üyelerinin karşı karşıya bulundukları sorunların bilincinde olduğunu belirterek, bu sorunların aşılmasında rektörlerin sesine, devletin bütün organlarının kulak vermesi gerektiğini vurguladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Ankara il Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, 1991 seçimleri öncesinde kendi emriyle TMO'nun^borçlu olduğu bankalardan sadece Uzan ailesine ait iki bankaya ödeme yaptırdığı iddialarını reddetti.

4- Anayasa Mahkemesi'nin hukuk devletinin temelini oluşturan "kuvvetler ayrılığı" ilkesini zedelediği sebebiyle Yetki Yasası'nı iptal etmesine ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna düzenlediği basın toplantısında, ANAP iktidarı döneminde toplam 251 KHK çıkarıldığını hatırlatarak, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı bencil davranmak ve çelişkiye düşmekle suçladı. Aktuna, Anayasa Mahkemesi'nin ANAP'ın başvurusu üzerine 8 KHK'yi iptal etmesinin halka hizmet mücadelelerini etkilemeyeceğini, hükümetin, çıkaracağı yeni yetki yasaları ile çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının faaliyetleri konusunda ve özellikle özelleştirmeye ilişkin bilgi verdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanberk Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in işbaşına gelmesiyle Rusya'nın eski SSCB'yi canlandırma gibi bir politikanın içine girdiğinin gözlendiğine dikkat çekerek, Rusya'nın SSCB'nin dağılmasıyla ortaya çıkan cumhuriyetlerle ilişkilerinin de saldırgan ve baskıcı politikalar içermemesi gerektiğini söyledi. Sanberk toplantıda, Türkiye'nin Azerbaycan'la ilgili görüşlerini de belirtti.

8- SHP Grup Başkan Vekili Nihat Matkap Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP'nin üzerinde çalıştığı dar bölge seçim sisteminin anti-demokratik bir sistem olduğunu belirterek, bu sisteme karşı olduklarını söyledi.

9- SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş ve 16 milletvekili, Terörle Mücadele Yasası'nın kapsamının daraltılarak, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü sadece, "şiddet yoluyla bozmayı" hedef alan yazılı ve sözlü propaganda ile gösteri yapanların cezalandırılmasını öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na verdiler.

10- CHP Kırşehir Milletvekili Coşkun Gökalp, Başbakan Tansu Ciller'in cevaplaması talebi ile TBMM Başkanlığı'na yerdiği soru önergesinde "Ha-zine'den medyaya 3.3 trilyon lira dağıtıldığına dair haberlerin doğru olup olmadığını" sordu.

11- DEP milletvekilleri, 14 Ağustos günü Digor'da 16 kişinin ölümü ve 134 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların özel timin göstericilere ateş açması ile başladığını öne sürerek, olaylar hakkında soruşturma başlatılması ve TBMM tarafından Digor olayları için bir Meclis araştırması açılmasını istediler.

12- Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'ta Hakurk çevresinde barındığı belirlenen 200 kişilik PKK militanlarına karşı yeni bir sınır ötesi operasyon başlattı.

13- Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi, Sivas olayları nedeniyle açılan 124 sanıklı davada, sanıkların eyleminin laik düzeni yıkarak şeriat düzeni kurmaya yönelik olması gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek, dosyayı DGM'ye şevketti.

14- Van'ın Çatak ilçesine bağlı Övecik ve Kıyıcık köyleri ile Büyükağaç Jandarma karakoluna teröristler tarafından düzenlenen silahlı saldırı sonucu 8 er ile 4 korucu şehit oldu, bir terörist öldürüldü. Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde bir yayla evine düzenlenen saldırıda aynı aileden 3 kişi öldürüldü.

Muş'ta trafo merkezine saldıran PKK militanları, trafoyu tahrip ettiler. Bu nedenle kent merkezine elektrik verilemiyor.

15- Başbakan Tansu Çiller, Viyana'da düzenlenen Avrupa Konseyi devlet ve hükümet başkanları zirvesinde yaptığı konuşmada, terörizmin demokrasi ve insan haklarının düşmanı olduğunu vurgulayarak, dünya devletlerinin terörizme kanat germemelerini istedi. Çiller, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Şali Berişa ve Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile görüşmeler yaptı.

16- Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Arnavutluk ziyaretini tamamladıktan sonra Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya geçti. Güreş, Sofya'daki temasları sırasında Bulgaristan Başbakanı Lüben Berov ve Savunma Bakanı Valentin Aleksandrov ile görüştü.

17- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'in, Türkiye ile diyalogun sürdürülmesi ve gereksiz tahriklerden kaçınılması yolundaki görüşleri Elefteros Tipos gazetesinde yer aldı.

18- Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El-Sahaf, BM Genel Kuru-lu'nun 48. dönem çatışmalarına katılmak için bulunduğu New York'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak-Türkiye ilişkileri hakkında çeşitli değerlendirmeler yaptı, iki ülke arasında hasmane bir ilişki olmadığını, iki ülkenin dost ve kardeş olduğunu belirten El-Sahaf, PKK'ya karşı olduklarını söyledi.

19- Gazze Şeridi ile Eriha kentinde Filistinlilere özerklik sağlayacak israii-FKÖ anlaşmasına muhalif Filistinli grupların Suriye'nin başkenti Şam'da toplandıkları bildirildi. Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi (FDLP) lideri Nayef Havatmeh, Şam'da yaptığı açıklamada, toplantının İsrail-FKÖ anlaşmasını başarısızlığa uğratmak amacına yönelik olduğunu belirterek, FKÖ lideri Yaser Arafat'ın meşruiyetini kaybettiğini söyledi.

20- ABD Başkanı Bill Clinton'ın Suriye ile İsrail arasında barışa yönelik çabaları görüşmek üzere Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El-Şara ile biraraya geldiği bildirildi.

21- Bosna-Hersek Parlamentosu'nun son Cenevre Barış Plam'nı kabul etmemesinin ardından taraflar arasındaki çatışmaların şiddetlendiği ve BM Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'in, son barış planını bu haliyle kesinlikle kabul etmeyeceklerini ve ABD'nin süper güç olarak sorumluluktan kaçamayacağını açıkladığı bildirildi.

22- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Kafkasya'deki 3 eski Sovyet Cumhuriyeti'nin liderleriyle Kremlin'de yaptığı toplantıda, Gürcistan'ın da Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) üye olmayı kabul ettiği bildirildi.

23- Angola hükümetinden yapılan açıklamada, UNİTA gerillalarının ülkenin çeşitli bölgelerinde 83 sivili katlettiği bildirildi.

9 EKİM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Viyana dönüşü Atatürk Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Çiller, koalisyonu iki yıldan bu yana çok iyi bir uyum içinde sürdürdüklerini belirterek, "Herdefimizi de açıkça koyduk, hedef 1996'dır. Bizim stratejimiz 1996'da seçime gitmek üzere bir hazırlık yapmak ve bunu halkın isteği doğrultusunda uygulayabilmektir" dedi.

Başbakan Çiller, Viyana'da bulunduğu süre içinde Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand, Almanya Başbakanı Kohl, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Izzetbegoviç ve bazı liderlerle de ikili görüşmeler yaptığını bildirdi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisince "iktidara yürüyüş" mitingleri çerçevesinde Sivas'ta düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, Sivas'ta 37 aydının yakılarak öldürülmesinin, yürekleri dağladığını ve olayı gerçekleştirenlerin halkı bölmek isteyen tahrikçiler olduğunu söyledi. Sivas olaylarından hükümeti sorumlu tutan ve "devletin gücünü göstermektan aciz" kalmakla suçlayan Yılmaz, hükümete ANAP'a yöneltilen yolsuzluk suçlama-. (arını ortaya çıkarma çağrısını yineledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Manisa'da partisince düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in, PTT'nin özelleştirilmesi konusunda SHP'den gelecek bir engel karşısında koalisyonu bozabileceği tehdidine karşılık özelleştirme konusunu hükümette tartışacaklarını açıkladı.

SHP Genel Sekreteri Halil Çulhaoğlu, özelleştirme konusunda Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Başbakan Çiller'in yaklaşımının, kasım ayında yapılacak DYP büyük kongresine yönelik manevra olduğunu öne sürerek, partisinin özelleştirmede, zarar eden KiT'lere öncelik verdiğini vurguladı. Çulhaoğlu, PTT'nin T'sinin, özelleştirme açısından "en sonda geldiğini" söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, solda birliğin gerçekleşmesi için SHP, CHP ve DSP'nin bir araya gelmesinin şart olduğunu belirtti ve "Bunlardan biri olmazsa bunun adı solda birlik olmaz" dedi.

5- Orman Bakanı Hasan Ekinci, Yeni Günaydın gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin gereken anayasa değişikliğini yaparak ormanların devlet tekelinden çıkacağını söyledi. Halen yüzde 99'u devletin olan ormanların, özelleştirildiğinde yok olmaktan da kurtulacağını belirten Ekinci, özelleştirmenin orman alanlarını arttıracağını vurguladı.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, düzenlediği basın toplantısında partisinin 4.Büyük Kongresi'nin, tarihi Erzurum ve Sivas kongreleri kadar önemli olduğu görüşünü savundu. Erbakan, kongrede RP iktidarında Türkiye'nin sorunlarına nasıl çözüm bulacaklarını da anlatacağını söyledi. Er-bakan, 27 Mart 1994'te yapılacak yerel seçimlerde partisinin birinci parti olacağını iddia ederek, bu seçimlerin iktidarı devralmanın ilk adımı olacağını bildirdi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Karadeniz Bölge Toplantısı'na katılmak için geldiği Trabzon'da, halka hitaben yaptığı konuşmada, sosyal demokratları tek yumruk olmaya çağırdı ve "CHP'de bir araya gelelim" dedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, DSP'nin, SHP ve CHP'den birçok yönden farklı olduğunu belirterek, "Soldaki partiler, yapay ittifaklar yerine, adaletli bir seçim sistemi için çaba göstermelidir" dedi.

9- Solda Birlik Platformu'nun çağrısı üzerine 400'ü aşkın belediye başkanı Ankara'da bir araya geldi. Sosyal demokrat belediye başkanları, solda birleşme için SHP, CHP ve DSP yönetimine baskı yapılmasını kararlaştırdılar. Toplantıya çağrılı oldukları halde DSP'li belediye başkanları katılmadılar.

10- Bingöl'ün Solhan ilçesinde karakol basan PKK militanları, 1 asteğmen ile 2 eri şehit ettiler. Diyarbakır'da iki vatandaş kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldü.

11- Avrupa Konseyi Liderler Zirvesi, yayımlanan sonuç bildirgesi ile sona erdi. Zirveye katılan Başbakan Tansu Çiller, Viyana'dan ayrılırken yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek dramının insanlık dramı olduğunu söyledi. Avrupa Konseyi'ne üye 32 ülkenin hükümet ve devlet başkanlarının katıldığı zirvenin sonuç bildirgesinde, yabancı düşmanlığı ile mücadele, azınlık haklarının korunması ve insan hakları kontrol mekanizmasında yapılacak reformlarla ilgili olarak Bakanlar Komitesi'nin gerekli çalışmaları başlatması istendi. Viyana zirvesinin kapanış oturumunda ayrıca, Rusya'daki gelişmeleri değerlendiren bir bildiri yayımlandı.

12- Cuma günü BDT'ye üye olan Gürcistan, Rusya ile topraklarındaki Rus askeri varlığını sürekli hale getirecek bir anlaşma imzaladı.

Rusya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Mihail Kolesnikov ile Gürcistan Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Avtandil Tsikitişvili tarafından imzalanan anlaşma, Rusya'nın Gürcistan topraklarındaki askeri tesislerden nasıl yararlanabileceğini belirleyen düzenlemeleri içeriyor.

Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze de dün Kremlin'deki Kafkasya doruğundan sonra ülkesine dönüşünde yaptığı açıklamada "BDT üyeliğinin Gürcistan'ın bütünlüğünü korumak için son çare" olduğunu söyledi.

10 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Bask modeli" konusunda Milliyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, Başbakan Tansu Çiller'in PKK ile mücadelede Ispanya'daki Bask modelinin etkili olabileceği yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi ve Türkiye'nin bugün PKK'yla yürüttüğü mücadele biçimi dışında ikinci bir çözüm yolu bulunmadığını söyledi.

2- Yüksek Planlama Kurulu, 1994 yılı program çalışmaları için Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplandı. Çiller, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiyenin 10 yıldan beri biriken bütçe dengeleri ile kamu açıkları sorunları bulunduğunu belirterek, 1994 yılının kolay bir yıl olmayacağnı, ekonomik hedefleri 1996 yılına göre hazırladıklarını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, yerel seçimlerle ilgili çalışmalarını sürdürdüğü izmir'de yaptığı açıklamada, hükümette yer alan partilerin kendi aralarında çelişkiye düştüğünü belirterek, Türkiye'nin ödemeler dengesinde ve dış ticarette çok tehlikeli bir döneme girdiğini öne sürdü. Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller'in sorumsuz açıklamaları yüzünden Türkiye'nin finans çevrelerinde itibarının hızla kaybolduğu ve hükümetin terörle mücadele konusunda büyük bir başarısızlığa düştüğü görüşünü savundu.

4- SHP Genel Başkanı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Altındağ ilçe merkez binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, SHP'nin sosyal demokratların birleşmesi için bütün güç ve coşkunluğunu harakete geçirdiğini belirterek, cumhuriyeti ve halkı, düşmanlara karşı daha güçlü savunabilmek için solun tek çatı altında toplanması gerektiğini, kişilerin birleşememesi halinde kitlelerin birleşeceğini söyledi.

5- TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler, ihtisas komisyonları üyeliklerine gösterecekleri adayların listesini Meclis Başkanlığt'na sundular.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Trabzon ve Samsun'da yaptığı konuşmalarda, ülkenin içinde bulunduğu duruma temas ederek, partisinin yaklaşımı konusunda bilgi verdi. Baykal, solda birlik görüşmelerinden umutlu olduğunu da belirterek, 27 Mart yerel seçimlerine soldaki partilerin üç parça girmesi halinde, sonraki genel seçimlerde sosyal demokratlar için başarının çok zor olduğunu vurguladı.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, demokrasinin ana sorununun; halkın iradesini parlamentoya taşıyacak seçimler olduğunu belirterek, seçimlerde bölge barajının kaldırılmasından yana olduklarını ve ülke barajının 0-5 arasında sınırlandırmasının adil olacağı görüşünü taşıdıklarını ifade etti. Türkeş, seçime katılacak siyası partilere eşit ölçülede hazine yardımı yapılmasını ve devlet radyo ve televizyonundan eşit ölçüde yararlandırılması gerektiğini kaydetti.

8- RP 4.Olağan Büyük Kongresi'nde genel başkanlığa Necmettin Er-bakan yeniden seçildi.

9- Eski içişleri Bakanı ve DYP Aydın Milletvekili ismet Sezgin, 4 günlük resmi bir ziyaret için gittiği Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile biraraya gelerek, Cumhurbaşkanı Demirei'in mesajını iletti. Sezgin, daha sonra geçtiği Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlediği basın toplantısında, mesajda Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü korumasından yana olduğunun ifade edildiğini, Saddam Hüseyin'in m bu mesajı memnunlukla karşıladığını ve iki liderin 1980'den önce başlattıkları girişimlerin devam etmesini istediğini söyledi. Sezgin, ayrıca Saddam Hüseyin'in bu bölgede bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına izin vermeyeceğini söylediğini kaydetti ve Demirei'in mesajında PKK konusunun yer almadığını vurguladı.

10- "Demokrat" adlı derginin 1991 Mayıs sayısında yer alan bir röportaj nedeniyle Avukat Ahmet Zeki Okçuoğlu, İstanbul 2 numaralı DGM'nce, terörle mücadele yasasının 8. maddesi uyarınca bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 8 ay ağır hapis ve 41 milyon lira para cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 9. Dairesi tarafından mahkemenin sözkonusu kararı onaylandı.

11- Tunceli'de, yasadışı Türkiye Devrimci Kominist Partisi (TDKP) üyesi oldukları iddia edilen bir grubu pusuya düşüren PKK militanları, 6 kişiyi öldürdü, 3 kişiyi da yaraladı.

Diyarbakır'da 4 kişi, Midyat'ta da bir muhtar kimliği belirlenemeyen kişilerce Öldürüldü. Böylece Güneydoğu Anadolu bölgesinde son 22 günde faili meçhul cinayetlerin sayısı 38'e yükseldi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarda 44'ü ölü, 47 terörist ele geçirildi. 5 terörist de güvenlik güçlerine teslim oldu.

13- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, resmi bir ziyaret için bulunduğu Tahran'da iran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi tarafından kabul edildi. Hasan Habibi, kabulde Türkiye ile aralarında herhangi bir sorun bulunmadığını ancak bazı güçlerin, sürekli olarak iki ülke ilişkilerinin gelişmesini engellemeye uğraştıklarını belirterek, bu ülkelerin ABD ve İsrail olduğunu kaydetti.

14- Afrika Ulusal Kongresi lideri Nelson Mandela, Iskoçya'nın Glasgow kentinde yaptığı konuşmada, Güney Afrika'da önümüzdeki nisanda yapılacak genel seçimlerin özgür ve adil olabilmesi için uluslararası topluluğa yardım çağrısında bulundu.

15- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, dün yayınladığı bir kararnameyle, ülkesindeki komünist bolşevik ihtilalinden bu yana uygulanan Sovyet sisteminin kaldırıldığını, bunun yerine konulacak bir sistemle "duma" adı altında yeni meclislerin oluşturulması gayesiyle seçimlere gidileceğini bildirdi.

16- Yunanistan'da yapılan erken genel seçimleri, liderliğini Andreas Papandreu'nun yaptığı PASOK partisi kazandı.

17- Güney Kore'nin batı sahillerinde kötü hava şartları nedeniyle batan feribotta, ilk belirlemelere göre 50 kişinin öldüğü, 150 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

11 EKİM 1993

1- Galatasaray Üniversitesinin Devlet Bilimleri Yüksek Okulu ile Teknoloji Yüksek Okulu bölümlerinin açılışı, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından yapıldı.

Demirel, törende yaptığı konuşmada, "Türkiye, asırlarca devam edecek bir kuruluş kazanmıştır. Galatasaray'ın bütün mensuplarının bundan gurur duyması gerekir" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Demirel, 1975 yılında kurulan birinci Milliyetçi Cephe (MC) hükümetinden bu yana aralıksız olarak görev yapan Aydın Valisi Lütfi Tuncel'i, Anayasa'nın 146'ncı maddesine göre, Anayasa Mahkemesi asli üyeliğine atadı.

3- Başbakan Tansu Çiller, bazı KHK'lerin Anayasa Mahkemesi'nce iptali ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Koalisyon hükümeti, iptal edilen KHK'ler yerine yeni düzenlemeler yapmaya ve bu yoldaki çalışmalarını, bazı çevrelerce yaratılmak istenen engellemelere rağmen sürdürmeye kararlıdır" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Uşak'ta yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör olaylarının hızla arttığını anımsatarak, bu konuda hükümetin tam bir başarısızlık örneği sergilediğini söyledi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Mudanya Mütarekesi'nin 71'nci yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere gittiği Bursa'da, iki kademeli seçim sistemiyle ilgili olarak uzmanlara çalışma yaptırdıklarını açıkladı.

6- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Somali'ye geçtiğimiz yılın son günlerinde gönderilen Türk birliğinin, "Bu birliğe daha fazla gereksinim olmadığının BM tarafından Türkiye'ye bildirilmesi halinde, Şubat 1994'te geri çekilmesinin düşünüldüğü" kaydedildi.

7- Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantıları, Başbakan Tansu Çiller başkanlığında yapılan iki oturumla tamamlandı.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, toplantıda tüm yatırımcı kurumların sorunlarının ele alınmadığını belirterek, "1994 yılı yatırımlarına ilişkin toplantılar Sayın Başbakan'ın Amerika gezisi sonrası devam edecek, iki gündür süren YPK toplantılarında öncelikle dinlenmesi gereken yatırım kuruluşlarının durumlarını ele aldık" dedi.

8- Başbakan Tansu Çilier'in Avusturya gezisi sırasında, Güneydoğu sorununda "Bask Modeli" uygulanması şeklindeki açıklamaları, siyasi partiler arasında tartışmalara yol açtı.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın yaptığı açıklamada, "Bu modein ne olduğu bilinmiyor. Ancak bu sistem öğrenildikten sonra konuşma taraftarıyım" dedi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar, Türkiye'nin üniter yapısını tartışabileceklerini belirterek, "Ancak gayri ciddi bir devlet anlayışına karşıyız" dedi.

CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay da, konunun son derece önemli olduğunu ve tartışılması gerektiğini belirtti ve "Bu, hükümet içinde DYP'nin görüşleri mi, yoksa bütün hükümetin görüşü mü, bütün bunları bilme gereksinimi taşıyoruz" dedi.

RP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk ise, "ithal çözümler sonuç getiremez" dedi.

DEP Genel Sekreteri ibrahim Aksoy ise, "Bask Modeli"ne sıcak baktıklarını, ancak bu modelin, Türkiye koşullan dikkate alınarak yaşama geçirilmesi gerektiğini söyledi.

9- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, Başbakan Tansu Çiller'in yanıtlaması istemiyle, Uğur Mumcu'nun öldürülmesini "meşru eylem", Sivas Katliamı'm ise "Şanlı Sivas Kıyımı" olarak niteleyen ve "iki, üç, daha fazla Sivas. Cumhuriyet Devrimi'nin hesabı sorulacak" açıklamasında bulunan aylık Taraf dergisinin yayınlarına neden izin verildiği konusunda TBMM Başkan-lığı'na bir soru önergesi sundu.

10- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeniden genel başkanlığa seçildiği RP kongresini değerlendirdi.

11- SHP Parti Meclisi'nin aldığı "solda birlik sürecinin başlatılması" kararı üzerine DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, Ankara'da birer açıklamada bulundular.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yaptığı açıklamada, partisinin SHP ve CHP'den farklı bir tabanı olduğunu belirterek, "Bu gerçeğin kabul edilmesi gerekir. SHP ve CHP ile birleşmeye karar versem parti tabanımın en çok dörtte biri evet der" dedi. Ecevit, SHP Genel Başkanı Karayalçın ile nezaket gereği görüşeceğini belirterek, DSP'nin, sosyal demokrat partilerden ayrılığının "kişisellik" taşımadığını, ortada "ideolojik farklılıklar" olduğunu söyledi.

CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay da, "SHP'nin, CHP'nin adına değil, politikalarına, kimliğine ihtiyacı olduğunu" savunarak, "SHP üslubundan vazgeçmek, toplumun önünde SHP'yi çağrıştıracak bir görüntü vermemek zorundadır. Bizi bütünleşmeye karşı gibi göstermeye çalışıyorlar. Ancak biz, siyasal bir gerekliliğin altını çiziyoruz. SHP kimliğini aşmak gerekiyor, yeni siyasal kimlik CHP'dir" dedi.

12- SHP Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom AŞ. kurulmasına ilişkin kararların iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle idare Mahkemesi'ne başvurduğunu bildirdi.

13- Amerika'da geçirdiği rahatsızlık sonucu ölen Eczacıbaşı Topluluğu kurucusu ve onur başkanı Nejat Eczacıbaşı, İstanbul'da toprağa verildi.

14- Tunceli ve yöresinde 400'e yakın okul öğrenime kapanırken, 7 lise ile 8 ilkokulda öğretmenler can güvenliği sağlanamamasını ve 6 arkadaşlarının öldürümesini protesto etmek için derslere girmediler.

15- Yunanistan'da yapılan seçimlerde, 4 yıllık aradan sonra Başbakanlığa yeniden PASOK lideri Andreas Papandreu seçildi.

Bu arada Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Alexsander Philon düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'da İktidara gelen PASOK'un üstleneceği AT Dönem Başkanlığı süresince, Kıbrıs sorununun alacağı çözüm şekline bağlı olarak, AT'nin Türkiye için öngördüğü 4'ncü mali protokolün serbest bırakılması yönündeki Yunan engelinin süreceğini söyledi.

Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da Yunanistan'da Papandreu'nun iktidara gelmesi konusunda Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, Papandreu'nun, "Kıbrıs konusunda tehlikeli olabilecek Şahinlerden" olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının bunu iyi hesaplayıp, hazırlıklı olmasını istedi.

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ise bu konuda yaptığı açıklamada, PASOK'un Yunanistan'daki seçimleri kazanmasının, Kıbrıs konusunda Rumların inatlarını devam ettireceğinin işareti olduğunu söyledi. Eroğlu, "PASOK, Kıbrıs konusunda çok katı tutum içerisinde olan bir partidir. Görüşmelerin zora girebileceğine, Rumlarının uzlaşmazlığının artabileceğine inanıyorum" dedi.

16- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres dün Kudüs'te yaptığı konuşmada, "İsrail'in egemenliği altındaki Kudüs'ün bütünlüğünden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Kudüs, FKÖ ile yapılan görüşmelerin gündeminde değildir" dedi.

Bu arada İsrail Başbakanı izak Rabin, Pekin'e yaptığı ziyarette Çin Başbakanı Li Peng İle bir araya geldi. Çin Başbakanı Li Peng, Rabin ile görüşmesinde, Çin'in, "Ortadoğu barış sürecinde roi oynamak istediğini, ancak rolünün sınırlı olduğunu" söyledi.

12 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demiret, Koç Üniversitesinin yeni öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

2- Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Sabit Korutürk ölümünün 6. yılında kabri başında anıldı.

3- Başbakan Tansu Çiller partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Bask modeli haberleri ile ilgili bilgi verdi. Viyana'da İspanya Başbakanı Felipe Gonzales ile yaptığı görüşmede, Gonzales'in yalnızca Bask yörelerinde alınan önlemleri anlattığını ve kendisinin Gonzales'i dinlediğini belirten Çiller, böyle bir modeli bilmediğini ve bu konudaki haberleri şaşkınlıkla izlediğini söyledi. Çiller, terörle mücadelede "Türkiye'nin topraklarından verilecek tek bir çakıl taşımız yoktur" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Güneydoğu sorununun çözümü için Başbakan Tansu Çiller tarafından öne sürülen Bask modelinin devlet kademelerinde tartışılmadan ortaya atılmasını eleştirerek, Başbakan'ın ciddiye alınmaması gerektiği görüşünü savundu.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk'u ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Cindoruk'tan Özel Radyo ve Televizyon Yasası düzenlemesinin, kendisinin de imzaladığı protokole uygun bir şekilde çıkmasını istediğini bildirdi.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, partisine mensup milletvekillerinin, bilgisi dışında yasa önerisi vermesini ve televizyon konuşması yapmasını eleştirerek, bu durumun sürmesi halinde genel başkanlıktan ayrılabileceğini söyledi. Karayalçın konuşmasında, Güneydoğu sorununun çözümünde Bask modelinin ve hatta federasyon fikrinin de iartışılabürnesi gerektiğini söyledi.

7- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, 1993 ek bütçesi ile 1994 Mali Yılı Bütçe Tasarısı'nın Bakanlar Kurulu'nca TBMM'ye gönderildiğini bildirdi. Toplantıda, Tasarrufları Teşvik Fonu ile Konut Edindirme Fonu kesintilerinin yarı yarıya indirilmesi kararlaştırıldı. Başbakan Tansu Çiller, toplantıda Bayındırlık Bakanı Onur Kumbaracıbaşı'nın ödenek arttmmı teklifini reddetti.

8- ANAP'ın "İSKİ skandalı"yla ilgili olarak Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi, TBMM Genel Kürulu'nda görüşülerek kabul edildi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, hükümetin terör, su sorunu ve üniversiteler konusunda başarısız olduğunu ileri sürerek, TBMM'nin uzun süredir etkinliğini yitirdiğini ve Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında her geçen gün artan bir gerginlik yaşandığını iddia etti. Baykal, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle üniversitelerin artık ayaklandığını belirterek, öğretim üyelerinin iki gündür derslere girmediğini bildirdi.

10- SHP TBMM grubunda Adıyaman Milletvekili Celal Kürkoğlu'nun teklifi ile İSKİ konusunda genel görüşme açıldı.

11- Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Idaresi'nin 1989, Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Idaresi'nin de ayrı ayrı 1990 yılı hesaplarının ibra edilmemesine ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Ankara DGM Başsavcılığı, DEP Şırnak Milletvekili Mahmut Alınak'ın 27 Haziran 1993'de toplanan DEP Birinci Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "PKK ile amaç ve eylem birliği içine girdiği gerekçesiyle idam istemiyle yargılanabilmesi için" milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması talebi ile Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

13- Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Akdeniz ülkeleri ile AET'nin taraf olduğu "Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi (Barcelona Sözleşmesi) ve Ekip Protokollerinin uygulanması amacıyla gerçekleştirilen 8. hükümetler arası toplantı Antalya'da başladı. Toplantının dönem başkanlığına Çevre Bakanı Rıza Akçalı seçildi. Akçalı, toplantıda yaptığı konuşmada Batılı ülkelere seslenerek, Türkiye'yi "çöplük olarak görmemeleri gerektiğini" vurguladı.

14- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan'ın, terör ve PKK'ya ilişkin bilgi ve belgeleri vererek yaptığı açıklama The European gazetesinde yayımlandı.

Öte yandan Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Irak'ta üslenen PKK militanlarına karşı devam eden sınır ötesi operasyonlar ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda toplam 23 PKK'lı öldürüldü, 2 güvenlik görevlisi şehit oldu, 2 PKK'lıda kendiliğinden teslim oldu.

15- Güneydoğu Anadolu bölgesinde gazete satıcılarına yönelik saldırı ve engellemeler sürerken, Diyarbakır ve Mardin'de birçok bayii gazete satışını durdurdu, bazı gazete bayileri de işi bıraktığını açıkladı.

Bu arada Güneydoğu'da öğretmenlere yönelik PKK saldırılarına karşı tepkiler artarak sürüyor. Öğretmenlere yönelik saldırıları protesto amacıyla Tunceli'de 400 öğretmenin iş bırakma eyleminin ardından izmir'in Karşıyaka ilçesinde yaklaşık 2000 öğretmen yakalarına siyah kurdela takarak derslere girdiler.

16- Irak'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Türk basınında yer alan, Bağdat yönetiminin PKK militanlarına silah satacağı yolundaki haberler yalanlandı.

17- KKTC'nde yaşanan seçim yasası krizi nedeniyle Ada'ya giden SHP Onursal Başkanı Erdal inönü, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Başbakan Derviş Eroğlu'nu biraraya getirerek, yaşanan krizden Türkiye'nin de rahatsızlık duyduğunu vurguladı ve seçim tarihinin biraz ileriye atılarak herkesin kabul ettiği bir şekilde seçim yapılmasını tavsiye etti.

18- Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan, BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak için gittiği New York'ta düzenlediği basın toplantısında, bölücü terör örgütü PKK'ya yardım etmediklerini belirterek, Türkiye ile normal ilişkiler istediklerini söyledi.

19- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun New York'ta Rumca yayınlanan Proini gazetesine verdiği demeçte, hükümetinin Kıbrıs politikasını açıklarken, "Kıbrıs sorununu uluslararası alana bir işgal ve istila sorunu olarak getireceklerini" söylediği bildirildi.

20- Özbekistan Cumhuriyetinde 2000 yılından itibaren Kiril alfabesi yerine Latin alfabesi kullanılması yasalaştı.

21- Gürcistan'da içişleri Bakanlığı'na General Şota Kviraya atandı. Gürcistan'da devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia yanlısı militanların ülkenin güneyindeki en büyük televizyon vericilerinden birini havaya uçur-dukları ve tüm Acarya özerk bölgesinde televizyon yayınlarının kesildiği bildirildi.

13 EKİM 1993

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Türk-Japon iş Konseyi'nin 7. Ortak Toplantısı'na katılmak üzere izmir'e gitti. Karayalçm, havaalanında basının solda birleşme konusundaki sorularını yanıtlarken, "birleşme olmazsa yerel seçimlerde solun hezimete uğrayacağı" konusundaki görüşlere katılmadığını belirtti. DSP'nin içinde yer almadığı bir birlikteliğin, solda birlik olarak değerlendirilemeyeceğini grup toplantısında söylediğini anımsatan Karayalçm, "Ancak, bu CHP ile yürüttüğümüz görüşmelerin olumlu sonuçlanmayacağı anlamına gelmemeli. Umudumuz bu birlikteliğin sağlanabileceği şeklindedir11 dedi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, "Terörü önlemede, Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü bozacak hiçbir uygulamaya sapmadan, kendi gerçeklerimize uygun bir model bulma çabasındayız" dedi. Aktuna, Başbakan Tansu Çiller'in "Avrupa Zirvesi" nedeniyle bulunduğu Viyana'da ispanya Başbakanı Gonza-lez ile yaptığı görüşme sonrasında "Bask Modeli" tartışmalarının başladığını söyleyerek, "Bu model Türkiye'de uygulanmaya konacakmış gibi varsayımlarla tartışmalar başlatıldı. Bu durum bir bardak suda fırtına koparmaya benzer" dedi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, SHP Genel Başkanı Muart Karayalçm'a birleşme konusunda olumsuz yanıt verdiğini hatırlatarak, "Kendi içinde birlik sağlayamayan SHP'nin solda birliği sağlayamayacağını" belirtti.

4- Güneydoğu'da terör olayları ve bölge halkının sorunlarını belirlemek amacıyla oluşturulan Güneydoğu Araştırma Komisyonu Başkanı DYP Balıkesir Milletvekili Ömer Lütfi Coşkun, Cumhuriyet gazetesinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Coşkun, bölgedeki PKK baskısının arttığını belirterek, Güneydoğu'daki terör olaylarına karşın, bütün siyasi partilere "üst düzey politika üretme" çağrısında bulunarak, siyasi partilerin bölgede etkinliğini hissettirmesi gerektiğini bildirdi.

5- Eski içişleri Bakanı İsmet Sezgin, geçen hafta Bağdat'a yaptığı dört günlük ziyareti hakkında basma bilgi verdi. Sezgin, Irak Devlet Başkanı Sad-dam Hüseyin'in, PKK'ya Kuzey Irak'taki Kürt liderlerin silah sağladığını belirttiğini söyledi. Sezgin, "Türkiye'nin, Kürdistan Yurtsever Partisi lideri Celal Ta-labani ve Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani ile ilişkilerini gözden geçirmesinin zamanı gelmiştir" şeklinde konuştu. Irak liderinin Türkiye'nin Körfez Savaşı politikasından yakındığını anlatan Sezgin, Saddam'm Çekiç Güç'ten de büyük endişe duyduğunu kaydetti.

6- Ankara'nın başkent oluşunun 70. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Başbakan Tansu Çiller, Ankara'nın başkent oluşunun yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başbakan Çiller, Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu'nun ziyaretinde yaptığı konuşmada da Ankara'nın sadece cumhuriyetin değil, demokrasinin beşiği bir kent olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'nın Başkent oluşunun 70. yıldönümü nedeniyle Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu başkanlığındaki bir heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk da yıldönümü nedeniyle Ankaralılar Derneği Genel Başkanı ibrahim Boran ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

7- Başbakan Tansu Çiller'in ABD ziyareti başladı. Çiller ve beraberindeki heyet Türkiye'den ayrıldı.

8- Irak Sağlık Bakanı Ümit Mithat Mübarek, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, BM ambargosu nedeniyle ilaç ithal edecek paraları olmadığını söyledi. Mübarek, "Bombardımana bağlı olarak kaç kişi öldü. bunu tam olarak tespit etmek mümkün değil, daha çok yaralanma ve yokluk nedeniyle ortaya çıkan sorunlar yüzünden ölümler oldu. Temizlik olmadığı için en-feksiyonel hastalıklar fazlalaştı" diyerek, İrak'ta ayda 4 bin çocuğun öldüğünü söyledi.

9- Yunanistan'da Andreas Papandreu hükümeti yemin ederek göreve başladı.-Papandreu, göreve başlar başlamaz yaptığı ilk açıklamada, Mİtsota-kis hükümetinin yürürlüğe koyduğu özelleştirme programını ve "diğer anti demokratik uygulamaları" iptal edeceğini söyledi.

ABD yönetimi, Papandreu hükümeti ile iyi ilişkiler kurmak istediğini bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mike McCurry, Washington yönetiminin, Papandreu'yu kutladığını ve yeni hükümetine başarı dilediğini belirtti,

10- Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lucia Pilipova, Cumhuriyet gazetesine Çek Cumhuriyeti'nin Slovakya'dan ayrıldıktan sonra Batı ile ilişkilerini değerlendirdi. Pilipova, Varşova Paktı'nın İağvedilmesiyle birlikte, özellikle Orta Avrupa'da bir güvenlik boşluğunun doğduğunu belirterek, "Nato üyeleri, Orta Avrupa ülkelerinin Batı güvenlik sistemine nasıl entegre olacakları konusunu çok iyi düşünüp karar vermeleri gerekir" dedi. Pilipova, Çek Cumhuriyeti'nin sadece Batı ile değil, Avrupa'nın bütün ülkeleri ile iyi ilişkiler istediğini söyledi.

14 EKİM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, ABD'ye giderken uçakta gazetecilerin, Türkiye'nin Somali'ye ilişkin politikası ve ispanya'nın terörü önlemekte kullandığı Bask modeline ilişkin sorularını yanıtladı,

Çiller, ABD'deki temaslarının ilk gününde Kongre'de Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleriyle çeşitli görüşmeler yaptı. Çiller, Kongre üyelerine çeşitli uluslararası sorunlar hakkında bilgi verdi ve Türk ekonomisi, Türk-ABD ilişkileri, Irak'taki son durum, Kafkasya'daki savaş ve Rusya'daki gelişmeler konusunda soruları yanıtladı.

2- TBMM Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi'nce yapılan açıklamada, TBMM'de PKK bildirisi dağıtıldığı yönündeki haberler yalanlandı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Conrad Ade-nauer Vakfı ile Türk Demokrasi Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen "Uluslararası ilişkilerde Medyanın Rolü, Türk-Alman ilişkileri Örneği" seminerinde bir konuşma yaparak, medyanın rolünün ve yerinin iyi belirlenmesi ve medyanın belli kurallar içinde bulunmayı bilmesi gerektiğini belirtti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, haftalık EP dergisine verdiği demeçte, kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle işadamı İbrahim Cevahir hakkında tazminat davası açtığını belirtti.

5- Yüksek Seçim Kurulu'nca Ankara'da yapılan açıklamada, 27 Marttaki seçimlere yasal şartlara uygun olarak en az 38 ilde, yerel seçimler için oy verme günü olan 27 Mart 1994 tarihinden en az 6 ay önce teşkilatlanan ve büyük kongrelerini yapan 10 siyasi partinin katılacağı bildirildi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Konya Ereğli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, solda birleşme için evet dediklerini peşinen ilan ettiklerini belirterek, üç partinin biraraya gelmesinin çok önem taşıdığını, ancak DSP'nin katılmamasının birleşmeyi engelleyici olmadığını söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı açıklamada, Refah Partisi olayının çok fazla abartıldığını ve gelip geçici bir şey olduğunu belirterek, bu partinin güçlenmesinin Anadolu'dan büyük şehirlere hızlı göçün güçlenmesi ile meydana gelen kültür şokundan kaynaklandığını ve Türkiye'yi bu kültür şokundan ancak DSP'nin kurtaracağını kaydetti.

8- Büyük Değişim Partisi Genel Başkanı Aydın Menderes, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir iktidar ve muhalefet boşluğu olduğunu belirterek, yapılan bütçe hazırlıklarının 1993'ün kopyası olacağını söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi yakınlarında 11 Ekim 1993 tarihinde yapılan operasyonlarda 4 militanın ölü ele geçirildiği, Kısıklı köyü yakınlarında bir grup PKK'lı ile çıkan çatışmada 10 militanın daha ölü olarak ele geçirildiği belirtildi. Siirt'in Pervari ilçesinde de, PKK'dan kaçan iki militan güvenlik kuvvetlerine teslim oldu.

10- Umut Yayıncılık'ın sahibi Nergis Gülmez, bölücülük ve PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında toplatma kararı verilen "Newroz" adlı kitap için ifade vermeye gittiği İstanbul 1 nolu DGM tarafından tutuklandı.

11- Avrupa Topluluğu'nun (AT) Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Michael Lake, Topluluğun Türkiye temsilciliği tarafından yayımlanan Ec News adlı bültende yer alan açıklamasında, "AT-Türkiye ilişkileriyle ilgili görüşlerimizde din yer almıyor" dedi. Büyükelçi Lake, AT Komisyonu Başkanı Jacques De-lors'un bir süre önce yaptığı bir açıklamanın, bazı çevrelerde yanlış yorumlandığını belirterek, Delors'un açıklamasının topluluğun "Hıristiyan olmayan ülkelere kapalı olması" imasını taşımadığını kaydetti.

12- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yayımlanan "Askeri Denge" adlı raporda yer alan rakamlara göre, Türkiye'nin kişi başına savunma harcamasında ve savunma bütçesinin gayri safi milli hasıla içindeki payı bakımından tüm komşularının gerisinde kaldığı belirtildi.

Merkezi Londra'da bulunan Enstitü tarafından her yıl yayımlanan Askeri Denge Raporu'nda, Rusya'nın, Avrupa Konvansiyonel Kuvvet Anlaşması'na (AKKA) ilişkin yeni taleplerini açığa vurmadan önce Azerbaycan, Ermenistan, ve Gürcistan'ın kuzeyinde kalan geniş bölgedeki kuvvetlerini yeniden örgütlediği ve bölgeye takviye kuvvetler kaydırdığı bildirildi. Raporda, merkez karargahı Rostov'da olan Kuzey Kafkasya Askeri Bölgesi'ndeki yeni örgütlenmenin, özellikle hava kuvvetleri ve hava indirme birliklerini kapsadığı belirtildi.

13- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Nezavisimaya Gaze-ta'da yer alan demecinde, Ebulfeyz Elçibey döneminde ülkesiyle Orta As-ya'daki Türk cumhuriyetleri arasında bozulan ilişkilerin hızla geliştirilmesine çalıştığını bildirdi. Minsk Grubu'nun Karabağ sorununun çözümü için önerdiği barış planı takvimini de eleştiren Aliyev, herkesin, Azerbaycan topraklarındaki işgalin kalkmasının kendileri için birinci derecede öncelik taşıdığını anlaması gerektiğini vurguladı. Aliyev, bu işgal kalkmadan ülkesinin Ermenistan'a uyguladığı ekonomik ablukayı kaldırmasının da söz konusu olamayacağını belirtti.

14- Eski Yugoslavya topraklarındaki BM Koruma Gücü'nün yetkilisi Cedric Thornberry, Saraybosna'da düzenlediği basın toplantısında, Hırvatistan'da Sırplarla Hırvatlar'm topyekün savaşa hazırlandıklarını bildirdi. Thornberry, iki tarafında kuvvet İntikalinde bulunduğunu ve seferberlik belirtileri olduğunu söyledi.

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, Reuter ajansına verdiği demeçte, ABD'nin Bosna-Hersek'e Barış Gücü göndermesinin şu aşamada güç olduğunu, müttefiklerin de ABD olmadan barış planını uygulamayacağını söyledi. Wörner ayrıca, NATO savaş uçaklarının Saraybosna'yı kuşatma altında tutan Sırp hedeflerine karşı akın düzenlenmesinin hala gündemde olduğunu bildirdi.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, Tuna nehrindeki çeşitli uygulamalarından dolayı Yugoslavya'yı (Sırbistan ve Karabağ) kınadı.

15- Mısır'ın Taba kentinde dün bir araya gelen İsrail ve Filistin heyetlerinin, İsrail askerlerinin Filistinlilere özerklik verilecek bölgeden çekilmesi konusundaki görüşmelerle ilgili takvim üzerinde anlaştıkları bildirildi.

16- ABD Başkanı Bill Clinton dün akşam televizyonda yapüğı konuşmada, "Somali halkına kurtuluş hakkı tanındığından emin olması durumunda", 31 Martta gerçekleşeceği açıklanmış olan çekilmenin daha erken bir tarihe alınabileceğini söyledi. Clinton, ABD'nin hemen çekilmesinin, Somali'deki BM gücüne asker veren 30 ülkeyle olan ilişkilere zarar vereceğine de dikkat çekti.

17- Ermenistan Parlamentosu, iki gün devam eden kapalı oturumdan sonra, bu ülkenin para sistemini Rusya'yla birleştirmesini öngören "ruble bölgesi" anlaşmasını dün gece onayladı.

15 EKİM 1993

1- Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan Başbakan Tansu Çiller, ABD Başkanı Bill Clinton ve heyetlerle yaptıkları görüşmelerden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

ABD Başkanı Clinton, toplantıyı açış konuşmasında, Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkilerde, soğuk savaş dönemine ait olan askeri işbirliğinin; ortak değerler ve daha geniş siyasi ve ekonomik işbirliği yönünde gelişmesi gerektiğini söyledi. Başkan Clinton, daha sonra ABD'nin, Türkiye'ye PKK ile olan mücadelesinde yeterince destek verip vermediği konusunda da, "Bu sorun, bir ABD vatandaşının PKK tarafından rehin alınması nedeniyle son 24 saatte yönetimimiz için çok önemli bir konu haline gelmiştir. Ülkemizin politikası teröristlerle pazarlık etmemek olmuştur. Bu konuda Türkiye ile birlikte davranacağız. Geçmişte yapıldığı gibi Türkiye'den demokratikleşme ve insan haklarına saygı beklemek, ancak Türkiye'yi terörizmle mücadelesinde desteklememek haksızlıktır. İşbirliğimiz artarak sürecek ve bunun sonuçlarını kısa sürede alacağız" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de konuşmasında, Türkiye ile ABD'nin pek çok ortak yanı olduğunu belirterek, Başkan Clinton'la yaptığı görüşmelerde ikili ilişkileri ele aldıklarını bildirdi. Tansu Çiller, "Başkan'a hükümetimin, ilişkileri geliştirme, zenginleştirme ve güçlendirmeye ilişkin kararlılığını ifade ettim" dedi. Görüşmelerde çeşitli uluslararası sorunların da tartışıldığını belirten Çiller, coğrafi olarak bir ateş hattında bulunan Türkiye'nin komşuları için laik-demokratik bir model oluşturduğunu vurguladı ve Türkiye'nin aynı zamanda yükselen, köktenci haraketler önünde bir engel oluşturduğunu ifade etti.

2- Türk Artlantik Konseyi'nce Antalya'da düzenlenen NATO toplantısı başladı. "Avrupa Yeni Güvenlik Mimarisi" konulu konferansa TBMM Başkanı Hüsametin Cindoruk, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, eski Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Wald-heim ve BAB Genel Sekreteri Van Eekelen katıldılar.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş yaptığı konuşmada, uluslararası kuruluşları tek tek değerlendirdi. Güreş, "BM, önemli bir kuruluştur, ancak son zamanlardaki tereddütlü tutumları nedeniyle zihinlerde, acaba bu kuruluş bağımsız değil mi sorularını yaratıyor. AGİK iyi niyetlidir, ancak sınıfta kalmıştır. Sadece iyi niyet yeni dünya sorunlarına yanıt vermez. Beri taraftan AT ise, Avrupa'da siyasi birlik hedefine ulaşmak için faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak siyasi bir birlikten söz edebilmek için Avrupa'nın içine gir-mesLaerekenlerin dışlanmaması lazımdır" dedi,

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, devletin Güneydoğu'da terörle mücadeleyi başarıyla sonuçlandırması için bütün gücünü seferber etmesi gerektiğini bildirdi. Güneydoğu'daki olayları isyan olarak niteleyen Yılmaz,

"isyana karşı tek tedbir, devletin gücünü kullanmasıdır. Ayrıca Güneydoğu sorununun çözümü için ne bizim ne de Türkiye'de hiçbir siyasi partinin sihirli bir reçetesi yok. Olduğuna da inanmıyorum" dedi.

4- SHP'Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP ile DYP arasında kurulan koalisyon hükümetinin, "gerekliliğini" tartışmanın, uyumsuzluğu gündeme getirmekten daha önemli olduğunu vurgulayarak, koalisyonu sürdürmenin kritik eşiğinin "Laik Cumhuriyeti korumak" olduğunu söyledi.

Karayalçın, özelleştirme konusunda ise, PTT'nin özelleştirilemeyece-ğine ilişkin birinci koalisyon protokolündeki şerhin ikinci protokolden çıkarılmış olmasının, SHP'nin bu konudaki itirazını zayıflattığını,, ancak telekominikasyon hizmetlerinin özelleştirilmesinde, "yabancılaştırma ve özel tekel" kaygısı taşıdıklarını bildirdi. Özelleştirme çalışmalarında Türkiye'nin bağımsızlığının gözardı edilemeyeceğini anlatan Karayalçın, SHP'nin imar affı ve il sayısını artırarak, yerel seçimlerden sonuç almaya da gidemeyeceğini sözlerine ekledi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Anayasa'nm yargı ile ilgili bazı hükümelerini değiştirmek üzere hazırlanan taslak hakkında Ankara'da yaptığı açıklamada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun bugünkü yapısının objektif işleyiş konusunda bazı aksaklıklara yol açtığını belirterek, "Önemli olan mevcut aksaklığı gidermek. Bağımsız bir yapı oluşturacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı'nın yüksek mahkemelere üye seçme yetkisini de hazırlanan tasarı ile kaldırmayı düşündüklerini belirten Oktay, "Bizim hazırladığımız paket, kişilere yönelik bir uygulama değil. Biz sistem üzerinde duruyoruz" dedi.

6- KKTC'de iktidar ile muhalefet arasında arabuluculuk yapmak amacıyla 2 gün boyunca Lefkoşa'da görüşmelerde bulunan SHP Onursal Başkanı Erdal İnönü, Türkiye'ye döndü. İnönü, KKTC'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, "KKTC'deki şimdiki mesele, seçimleri yapmak ve halkın iradesini en sağlıklı, en dürüst şekilde ortaya çıkarmaktır. Bundan sonra da hedef, bu demokratik yapı içinde davayı savunmaya ve yeni sonuçlar almaya gitmektir. Yapabileceğimi yaptığıma ve Kuzey Kıbrıs'tan görüşmeleri çok olumlu bir noktada bırakarak ayrıldığıma inanıyorum" dedi.

7- ANAP Ordu Milletvekili Sadi Pehlivanoğlu ile Samsun Milletvekili Hüseyin Özalp, parlamentoda düzenledikleri ortak basın toplantısında, DYP-SHP koalisyon hükümetinin yıkılarak bölücü teröre karşı "milli mutabakat hükümeti" kurulmasını istediler. Pehlivanoğlu ve Özalp, kurulacak "milli mutabakat hükümetinin sıkıyönetim dahil her türlü anayasal önlemi almaktan çekinmemesi, gerekirse yerel seçimlerin de ertelenerek dönem sonunda milletvekili seçimleri ile birlikte yapılmasını önerdiler.

8- Hak-İş Konfederasyonu, Genel Başkan Necati Çelik başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, hükümetin, toplu iş sözleşmelerini sendiklarla anlaşarak bitirdiği, ancak yılbaşından bu yana kamu işçisinin alacağını alamadığı belirtilerek, "işçilerin, alın terinin karşılığı verilmediği takdirde, Hak-İş önümüzdeki hafta içinde eylemlere başlayacak" denildi.

9- Anayasa Mahkemesi tarafından 14 Temmuzda kapatılan HEP'in yöneticileri; Avrupa insan Hakları Mahkemesi'ne başvurarak kapatma kararına itiraz ettiler.

Bu arada, DEP tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, HEP'in kapatılmasının, partililerin konuşmalarına dayandırıldığı dile getirilerek, bunun insan hakları sözleşmelerine, Paris Şartı'na, hukukun temel ilkelerine ve AGlK ilkelerine aykırı olduğu belirtildi.

10- İSKİ yolsuzluğunda yaşanan ve genel müdür dışında kalan idari, siyasi ve parasal boyut ve ilişkileri, İstanbul belediyelerinde yolsuzluk, partizanlık ve savurganlık yapıldığı iddialarını açıklığa kavuşturmak amacıyla, Meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- BM Güvenlik Konseyi, AGlK Minsk Grubu'nun Azerbaycan ile Dağlık Karabağ Ermenileri arasındaki savaşı sona erdirmek amacıyla hazırladığı planda yer alan "Acil Önlemler Takvimi"ni onaylandı.

Takvimde, Azeri-Ermeni savaşında Azerbaycan, Ermenistan ve Dağlık Karabağ Ermenileri taraf olarak tanımlandı ve 2 Kasımda 3 taraf arasında barış görüşmelerine başlanması öngörüldü.

12- Yunanistan'ın yeni başbakanı Andreas Papandreu, ABD'nin Atina Büyükelçiliği yetkililerinden James Williams ile yaptığı görüşmede, Makedonya Cumhuriyeti'nin adından kaynaklanan soruna çözüm bulmak amacıyla BM gözetiminde Makedonya ile Yunanistan arasında yapılan görüşmelerden çekildiklerini bildirdi.

Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, Sırp televizyonuna verdiği demeçte, "Yunanistan ile Sırbistan arasında geleneksel, tarihi, kültürel ve dini bağlar vardır, iki ülke ilişkilerinin tüm alanlarda daha da geliştirileceğine inanıyorum. Yunanistan ile Sırbistan arasındaki iyi ilişkiler Balkan işbirliği için bir temel oluşturmaktadır" dedi. Yunanistan'ın son yıllarda Balkanlar, Avrupa, Akdeniz'deki gelişmelerin dışında kaldığını da vurgulayan Papulyas, "Bundan böyle Yunanistan, AT üyeliğinin sağladığı tüm avantajları değerlendiren etkin bir siyaset izleyecektir" dedi.

13- Rusya Federasyonu, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nın (AKKA), kanat bölgesi için getirdiği bütün sınırlamaların kalkmasını istediğini Batılı ülkelere bildirdi. Rusya'nın ayrıca,, Türkiye'yi de içeren kanat bölgelerinin kuvvet tavanlarını belirleyen AKKA'nın 5'nci maddesinin askıya alınmasını istediği de kaydedildi.

14- 1993 Nobel Barış Ödülü, Güney Afrikalı lider Nelson Mandela ile Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Frederik de Klerk'e verildi.

16 EKİM 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türk Atlantik Konseyi tarafından gerçekleştirilen NATO toplantısı nedeniyle bulunduğu Antalya'da yaptığı açıklamada, kişisel olarak sıkı yönetime karşı olduğunu belirterek, Güneydoğu'da olağanüstü hal varken sıkı yönetime gerek olmadığını kaydetti.

2- Başbakan Tansu Çiller Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Amerikan yönetiminin PKK'ya bir terör örgütü olarak baktığını ve bu konuda ABD ile bilgi alış verişinde bulunulacağını belirterek, Kafkaslarda kuvvet indirimine ilişkin AKKA'nın değiştirilemeyeceğini, bu konuda ABD Başkanı Bill Clinton'ın kendilerini dinlediğini ve hakti bulduğunu ve ABD ile Türkiye'nin konuya bakışının aynı olduğunu bildirdi.

Görüşmelerden sonra ABD-Türkiye ortak açıklaması yapıldı.

Başbakan Tansu Çillerin, Körfez savaşında Türkiye'nin uğradığı zararın karşılanması ve PKK'ya karşı ek askeri yardım konularında da ABD Savunma Bakanı Leş Aspin ile bir görüşme yaptığı bildirildi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Türk-Atlantik Konseyi tarafından Antalya'da düzenlenen "Avrupa'nın Yeni Güvenlik Mimarisi" konulu 4. Uluslararası Güvenlik ve işbirliği Konferansında yaptığı konuşmada Batı'yı. NATO'yu ve BM'yi eleştirerek, "Bosna'da ve Karabağ'da Batının prensiplerinin ayaklar altına alındığını" söyledi.

Konferansta konuşan Türk delegasyonu, Bosna-Hersek ve Kafkasya'da yaşanan trajedinin gözardı edilmesinin Avrupa'da güvenliği sarsacağına dikkat çekti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kayseri'de düzenlediği basın toplantısında, Mart yerel seçimlerinin güvenlik içinde yapılması için hükümetin alacağı tedbirlere destek vereceklerini belirterek, hükümetin belli bir bölgede sıkı yönetim için karar verip Meclis'e getirmesi halinde bunu değerlendireceklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, İstanbul'da DYP Beşiktaş ilçe Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Nurettin Sözen başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin dürüst çalışmaması yüzünden, İstanbul'un çözümlenmemiş sorunlar yumağı haline geldiğini kaydederek, basının haberlere yorum kattığını, kendilerinin isteğinin yorumsuz-bağımsız haber sürecinin işlemesi olduğunu ve hazırladıkları yasa taslağı ile bu konudaki düzenlemeleri kanunlaştıracaklarını bildirdi.

6- CHP Antalya Milletvekili Faik Altun, orman sınırları dışına çıkarılan yerler üzerindeki tasarruf hakkının Orman Bakanlığı'ndan Maliye Bakanlığı'na devredilmesi konusunda, Başbakan Tansu Çillerin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

7- DEP Genel Sekreteri ibrahim Aksoy, Ankara'da yaptığı açıklamada, PKK ile DEP arasında organik bir bağ bulunmadığını belirterek, bölgedeki olaylarda PKK'nın etkisinin olmasının normal olduğunu, çünkü hükümetin, PKK'lı oldukları için köyleri yaktığını iddia etti. Aksoy, Bölgede sıkıyönetim ilanına ilişkin söylentilerin gerçekleşmesi ve seçimlerin anti-demokratik bir ortamda yapılması halinde uluslararası platformda haklarını arayacaklarını da sözlerine ekledi.

8- Merkezi Diyarbakır'da bulunan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'ne dün sabah gelen silahlı iki PKK militanı tarafından Silvan ilçesi dağlık kesimindeki PKK kampına götürülen basın ve ajans temsilcileri, "üç gün içinde görevlerini bırakarak, bürolarını kapatmaları aksine hareket edenlerin cezalandırılacakları" şeklinde tehdit edildiler.

içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, iran'a hareket etmeden önce düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin sorularına karşılık, "Bir kaçırılma olayının olmadığı, basın mensuplarının terör örgütünün davetine icabet ettikleri değerlendirilmiştir" dedi.

Tunceli'de PKK'nın tehdit ve yasaklarından sonra DYP, ANAP, SHP ve CHP il başkanları istifa ettiler. II ve ilçe örgütleri tabelalarını indirerek, faaliyetlerine son verdiler.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, PKK'ya karşı sürdürülen sınır ötesi operasyonlarda 23 militan öldürüldü.

Bu arada operasyonlarla ilgili olarak PKK tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi ile işbirliği yaparak PKK'yı ezme politikası izlediği, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) Türkiye adına savaşa katıldığı ve PKK'ya saldırı karşılığı olarak 13 milyon dolar aldığı iddia edildi.

10- Irak'ın kitle imha silahlarını yok etmekle sorumlu BM Özel Komisyo-nu'nun (UNSCOM) Başkanı Rolf Ekeus, New York'ta, Güvenlik Konseyi üyelerine son raporu ile ilgili bilgi verdikten sonra basına yaptığı açıklamada, Irak yönetiminin, Güvenlik Konseyi'nin 715 sayılı kararını tanımayı reddettiğini bildirdi.

11- Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Haiti'ye uygulanan ambargoyu denetlemek için abluka kararı alırken, ABD yönetiminin Deniz Kuv-vetleri'ne bağlı 6 savaş gemisini Haiti açıklarına gönderdiği bildirildi.

12- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın, Ortadoğu barış girişimleriyle ilgili olarak görüşmelerde bulunmak üzere Mısır'ın başkenti Ka-hire'ye gittiği bildirildi.

13- ABD Başkanı Bill Clinton Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Somali'de 24 Pakistan askerinin öldürülmesinden sorumlu kişilerin bulunması görevinin Amerikalılara verilmesini eleştirerek, BM'yi ABD'ye polis işlevi yüklemekle suçladı. Clinton, BM'nin Somali'ye yapılan müdahaleyi inşani yardımla sınırlamayarak hata ettiğini, ABD'nin hatasının da BM'y'ı bu konuda yeterince zorlamamak olduğunu söyledi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael McCurry, Washington'da yaptığı açıklamada, ABD'nin sadece özgür seçimlerden yana olmadığını, aynı zamanda basın özgürlüğünü demokrasinin en önemli unsurlarından biri saydığını belirterek, Rusya'daki basın özgürlüğü ve medeni haklar konusunda ciddi endişeleri olduğunu ve Rusya'daki durumu yakından takip ettiklerini ifade etti.

17 EKİM 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP'a katılmalar nedeniyle İstanbul Beyoğlu ilçe teşkilatının düzenlediği törene katıldı. Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terör belasıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, ülkenin önemli bir bölümünde devlet hakimiyeti olmadığını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Ankara Batıkent'te bir park açılışına katıldı. Tören öncesinde basının yerel seçimler konusundaki sorularını yanıtlayan Karayalçm, "Yerel seçimlerde çok büyük başarı kazanacaklarına" söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, "Gazeteciliğin kolay iş olmadığını söyleyerek, Güneydoğu'daki gazetecilerimiz görevlerine devam etsin, devlet onları korur" dedi. Aktuna, Anadolu Ajansı'nın bölgedeki bürolarının ve muhabirlerinin çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

Cumhuriyet gazetesinin konuyla İlgili sorularını yanıtlayan Aktuna, basın mensuplarına görevlerine devam etme çağrısında buiundu. PKK'nın bu güne kadar, demokrasi ve insan hakları için mücadele ettiği iddiasını savunduğunu kaydeden Aktuna, "Bu iddialarla dünyaya sesini duyurmaya çalışan PKK terör örgütü, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan insanların haber alma hakkını engelleyerek, gerçek yüzünü gösterdi" dedi.

Diyarbakır'da gazete bürolarının çalışmasını yasaklayan PKK yöneticileri, Cumhuriyet gazetesine Bekaa'da yaptıkları özel bir açıklama ile "Güneydoğu'daki koşullar devam ettiği müddetçe, Kars'tan Maraş'a kadar olan bölgede Türk gazetelerine uyguladıkları haber verme ve satış yasağının süreceğini" açıkladılar.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısına katıldı. Erbakan, toplantıdaki konuşmasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'e, Bosna-Hersek ve Azerbaycan'daki tutumları nedeniyle Batılı devletlere yaptığı eleştiriler için kutlama telgrafı gönderdiğini belirterek, "Bu adı konmamış olsa da RP'nin görüşüdür, ordu ile RP arasında gönül birliği vardır" dedi. insanların partilerini tek çözüm olarak gördüklerini ve RP'ye sürekli katılımlar olduğunu belirten Erbakan, RP'nin dünya partisi, diğer partilerin ise "holding partisi" olduğunu ve RP'nin dünyanın sorunlarını çözmek için iktidara geleceğini öne sürdü.

5- SHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, her iki koalisyon partisinin demokratikleşme ve memurlara sendikal hak tanıma taahhüdünde bulunduğunu anımsatarak, işçi ve memurların eylemlerinde haklı olduklarını söyledi. Özelleştirmenin Türkiye'de tek çözüm olarak gösterilmesini eleştiren Selvi, bütün dikkatlerin özelleştirmeye çekilmesiyle vergi reformunun gözden kaçırıldığını belirtti ve

"Kaynak yetersizliği, adil bir vergi düzeniyle giderilebilir. Bunun için de reform niteliğinde bir vergi yasası çıkarılmalıdır" dedi.

6- SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş, partisine katılmalar nedeniyle İstanbul Pendik'te düzenlenen törende yaptığı konuşmada, halkın çıkarlarının korunması için sosyal demokrat oyların bölünmemesi gerektiğini söyledi.

7- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, CHP'nin 70. yıldönümü dolayısıyla Ankara Altındağ ilçe kadın kolları tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konhuşmada, Türkiye'nin ciddi sorunlar yaşadığı bugünlerde, barışa ve kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

8- Başbakan Tansu Çiller'in Washington'da "Lefkoşa Havaalanı ve Maraş konularında ABD Başkanı Bul Clinton'a ödün verdiği" yolundaki haberler, muhalefet partilerinin tepkflerine neden olurken, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhuriyet gazetesinin konuyla ilgili sorularını yanıtladılar. Erbakan, yaptığı değerlendirmede, Kıbrıs Türk halkının haklı davasını zedeleyecek bir konuda ödün verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Erbakan, Kıbrıs'ın ulusal bir dava olduğunu ve bu konudaki kararın, ancak halkın seçimiyle işbaşına gelen Meclis tarafından alınabileceğine dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Kıbrıs Türk halkına Rum halkı ile eşit siyasi haklar vermeyecek hiç bir formülün kabul edilemez olduğunu vurguladı.

MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş de yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs'ın, Türkiye için bir itibar meselesi olduğunu anımsattı ve "Bu konuda takip edeceğimiz politikalar, Kıbrıs'ın varlığı ile ilgili olduğu ölçüde, Türkiye'nin de itibarıyla ilgilidir. Bu bakımından Kıbrıs üzerinde tavizci bir politikayı asla kabul etmeyiz" dedi.

9- Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsal kesiminde 12, Van'ın Çaldıran ilçesi ve Siirt'in Şirvan llçesi'nde de birer terörisl ölü ele geçirildi. Hakkari ve Şemdinli de örgütten kaçan üç terörist teslim oldu. Bismil'de PKK'ya yataklık eden 24 kişi tutuklandı.

10- İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, üç günlük resmi bir ziyaret için iran'a gitti. Tahran'da temaslarına başlayan Gazioğlu, Iran içişleri Bakanı Ali Muhammed Beşareti ile görüştü, iki tarafın içişleri ve dışişleri yetkililerinin katıldığı toplantıdan sonra Gazioğlu, Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşİmi Raf-sancani tarafından kabul edildi. Rafsancani, Türkiye-lran ilişkilerinin geniş bir çerçeve işçinde ele alınması gerektiğini söyleyerek, iki ülke İçişleri bakanlarının görüşmelerini sadece güvenlik sorunları ya da ikili ilişkilerle sınırlı tutmamalarını istedi. Gazioğiu'dan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirei'in dostluk ve iyi niyet mesajını alan Rafsancani, içişleri Bakanı aracılığıyla Cumhurbaşkanı Demirel'i iran'a davet etti.

Gazioğlu, görüşmeden sonra verdiği demeçte, Rafsancani'den son derece olumlu ve stcak bir karşılama gördüklerini belirterek, Tahran ziyaretinin olumlu ve önemli sonuçlar getireceğini umduğunu ifade etti.

11- Başbakan Tansu Çiller, ABD'de temaslarını sürdürürken, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yöneticileri ile görüştü. Çiller, dün gece Washington'daki Türk-Amerikan derneklerinin onuruna verdiği yemek sonrası düzenlediği basın toplantısında "bir yanda çok büyük bütçe açığı, aynı anda çok büyük dış ticaret açığı ile birleşince köklü önlem almanın kaçınılmaz olduğunu" söyledi. Başbakan, ekonomideki hastalığın teşhis ve tedavisinde IMF ile aynı görüşte olduğunu, ancak onlardan bir reçete. alınmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

Başbakan Çiller bir soru üzerine, "Güneydoğu'daki yerel seçimlerin en iyi şekilde gerçekleşmesi için gerekli önlemler alınacaktır" dedi. Çiller, Güneydoğu'da sıkıyönetim ilan edilmesinin sözkonusu olmadığını da sözlerine ekledi.

12- BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarını denetlemek amacıyla Haiti'yi denizden ablukaya alan ABD'ye, Kanada da 3 savaş gemisiyle destek verdi.

Kanada Başbakanı Kim Campbell yayımladığı bir bildiriyle, Karayib denizinde tatbikat yapmakta olan 2 destroyer ve bir erzak gemisinin Haiti açıklarındaki uluslararası sulara gönderildiğini açıkladı. Başbakan Campbell, savaş gemisi gönderme kararının Haiti'de demokratik bir hükümet oluşturulması için kararlılıklarının göstergesi olduğunu bildirdi.

Haiti'de 1991 yılında General Raoul Cedras liderliğinde yapılan bir askeri darbe ile seçilmiş Devlet Başkanı Jean Bertrand Aristide'nin görevden uzaklaştırılması üzerine, BM bu ülkeye ticari ve askeri yaptırım uygulama kararı almıştı. Ancak 3 Temmuzda General Cedras'm Devlet Başkanı Aristide'nin göreve dönmesini öngören bir anlaşma imzalaması üzerine de yaptırımlar askıya alınmıştı. Söz konusu anlaşmaya göre Aristide'in geçen cuma günü göreve dönmesi gerekiyordu.

General Cedras'm sözünü tutmaması üzerine BM Güvenlik Konseyi, dün Haiti'ye yönelik yaptırımların yeniden uygulanması kararı aldı.

18 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, RP Genel Başkanı Necmettin Er-bakan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Erbakan, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ziyaret sırasında Türkiye'nin ve dünyanın sorunları hakkında görüşlerini sunduğunu bildirdi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Amezcua Dromundo başkanlığındaki Meksika parlamenter heyetini kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, kabulde yaptığı konuşmada Türkiye ile Meksika'nın, 2000'li yıllarda gerek ekonomi gerekse siyasi açıdan sürpriz ülke konumuna geleceklerini kaydetti.

3- TBMM'de temsil edilen 11 siyası partinin yöneticileri, yolsuzlukların önlenmesi için yapılması gereken yasal düzenlemeleri görüşmek üzere TBMM Başkanı Hüsametin Cindoruk başkanlığında biraraya geldiler. Cindoruk, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, kamu yönetiminde dürüst kişilerin çoğunlukta olduğunu belirterek, kamuoyunun zaman zaman ortaya çıkan yolsuzluk olayları nedeniyle telaşa ve üzüntüye kapılmaması gerektiğini söyledi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in "acil acı reçete" olarak tanımladığı konulara sıcak bakmadığını belirterek, Türkiye'deki gerçekleri gördüklerini, Türkiye'nin gündemini IMF ve Dünya Bankası'nın belirlemesinin doğru olmadığını söyledi.

5- Basın kuruluşlarının yöneticileri ile görüşmeler yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, basın kuruluşlarının Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki temsilcilerini tehdit eden ve bölgedeki büroların kapatılmasını isteyen PKK'nın tehditi konusunda Cumhuriyet'in sorularını yanıtlarken, "Devlet basın mensubunun yanındadır, basının yanındadır, çünkü parlamenter demokrasinin vazgeçilmez unsuru basındır. Onların görevlerini yapmayı hiç kimse engelleyemez, engelleyemeyecektir. Hükümet de her türlü desteği, koruma görevi neyi gerektiriyorsa hepsini yapacaktır" dedi. Aktuna, basın kuruluşlarına, bölgedeki bürolarını kapatmamaları çağrısında bulundu ve PKK tehdidine karşı bütün önlemlerin alınacağını, "isteyen gazetecilere koruma ya da silah verileceğini" söyledi.

6- Avrupa Gazeteciler Birliği'ne üye 31 gazeteci, sırasıyla Başbakan Vekili Necmettin Cevheri, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna ile Kürt sorunu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan terör olayları hakkında görüşmeler yaptılar. Başbakan Vekili Necmettin Cevheri, görüşmede, PKK terörü ile Kürt sorununun birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirterek, "Türkiye'nin güneydoğusunda insan hakları ile ilgili bir sıkıntı yoktur. Devletimizin, insan haklarına aykırı bir uygulaması da sözkonusu değildir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da, yerel yönetimlere idari ve mali özerklik tanınmasını öngören bir yasal çalışma içerisinde olunduğunu belirterek, bu çalışmanın uygulamaya geçmesinin Kürt sorununun çözümüne olumlu katkılar yapacağını bildirdi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna ise, yabancı basın yayın organlarında Kürt sorununa ilişkin "tek taraflı" haberlerin yer almasını eleştirdi.

7- MHP Erzurum Milletvekili Rıza Müftüoğlu ve arkadaşlarınca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde PKK propagandasına karşı kamuoyu yaratmak amacıyla "Erzurum Enstitüsü" kurulması için TBMM Başkanlığına yasa önerisi verildi.

8- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Hurşit To-lon'un PKK'nın basına yönelik tehditleri konusundaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

9- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, Refah Partisi'nin 10 Ekimde yapılan kurultayına Kara Harp Okulu'ndan bazı öğrencilerin katıldıkları yolundaki gazetelerde yer alan haberler üzerine açılan soruşturmanın tamamlandığını ve hiçbir öğrencinin kurultaya katılmadığının belirlendiğini ifade etti.

10- PKK'nın Güneydoğu Anadolu bölgesinde baskılarını arttırması üzerine, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenledikleri basın toplantılarında, son günlerde gündeme getirilen "bölgede sıkıyönetim ilanının" sorunları çözmeyeceğini, aksine daha da ağırlaştıracağını belirttiler.

11- SHP Genel Sekreteri Halil Çulhaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in birleşme konusunda, giderilebilecek farklılıkları aşılmaz engeller gibi gösterdiğini öne sürerek, "Tekel boyutundaki DSP'yi halka açmak gerekir" dedi.

12- DEP Sözcüsü Van Milletvekili Remzi Kartal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, partilerine karşı büyük bir karalama kampanyası yürütüldüğünü öne sürerek, DEP milletvekillerinin iltica için Fransa'ya başvurduğu yolundaki haberlerin bu kampanyanın devamı ve hayal mahsulü olduğunu bildirdi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk da, gazetecilerin konuya ilişkin sorularına karşılık, bu konuda hiçbir bilgisinin olmadığını ve iddiaların tamamen hayal mahsulü olduğunu belirterek, "Bilgim olmayan bir konuda soruşturma açmam mümkün değildir" dedi.

13- Gazete ve ajansların Güneydoğu bürolarının kapatılması yönündeki PKK tehdidi, bazı kurumların tepki göstermesine neden oldu. AA'nın haberine göre "Article 19" adlı uluslararası sansür aleyhtarı basın kuruluşunun sözcüsü Helen Derbyshire, Londra'da yaptığı açıklamda, PKK'nın Güneydoğu Anadolu'da basın mensuplarına yönelttiği tehdidi sert bir dille kınadı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç de yaptığı açıklamada, gazetecilere yönelik tehditleri Uluslararası Gazeteciler Federas-yonu'na (FIJ) ileterek üye ülke sendikaları ile birlikte karşı çıkılmasını istedi.

Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de yayımladıkları açıklamalarda, PKK tehdidini kınayarak tüm yetkili makamların bölgede görev yapan gazetecilerin her yönden güvenliklerinin sağlanması için her türlü önlemi almasını istediler.

14- Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi tarafından hazırlanan hekimlerin özlük hakları ve ekonomik sorunlarının dile getirildiği bildiriler, halka dağıtıldıktan sonra Başbakan Vekili Necmettin Cevheri'ye verildi. Eylem dolayısıyla hastanelerde acil servisler dışında hasta kabul edilmedi.

15- PKK'nın geçen cuma günü Diyarbakır'daki gazete ve ajans temsilcilerini Silvan yakınlarındaki bir kampa götürerek, bürolarını kapatma ve çalışmalarını durdurma tehdidinde bulunmasının ardından, kentde gazetelerin temsilcilikleri ile Güneydoğu'da gazete dağıtım merkezlen kapatılırken, bölgede gazete satışları da durma noktasına geldi. Gazetelerin bazı il ve ilçelerde ancak polis kantinlerinde satıldığı, Diyarbakır kent merkezinde bulunan gazete bürolarına Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından koruma verildiği, Diyarbakır'daki Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nin çalışmalarını askıya aldığı ve bu arada PKK'nın yabancı basına da bölgede çalışma yasağı koyduğunu açıkladığı bildirildi.

16- İğdır'ın Aralık ilçesinde dün akşam bir taşıtı durduran PKK militanları, 7'si kamu görevlisi 12 kişiyi kaçırdılar. Olay yerine gelen güvenlik güçleriyle militanlar arasında çıkan çatışmada ise bir er şehit oldu, bir astsubay yaralandı. Adıyaman'da arazide buldukları el bombasını patlatan iki çobandan biri, Bitlis'in Hizan ilçesinde mayına basan çobanlardan biri öldü. Erzurum'un Tekman ilçesi ANAP'lı Belediye Başkanı da bölücü teröristler tarafından kaçırıldı.

Bu arada Adana'da güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda PKK örgütüne üye oldukları iddia editen 21 kişi yakalandı. Kars'ın Digor ilçesine bağlı Çatak köyü ile Kağızman'ın Keşişkıran ve Kuruyayla köylerini basan PKK militanları köylerde bulunan okulları yaktılar.

17- Diyarbakır'da meydana gelen iki ayrı faili meçhul olayda, iki kişi öldürüldü.

18- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü.

19- Başbakan Tansu Çiller, Washington'da Hürriyet gazetesine verdiği özel demeçte, ekonomide durumu iyi görmediklerini ve çok radikal kararlar alacaklarını belirterek, Türkiye'ye dönüşünde halka büyümenin olmayacağı bir döneme girileceğini açıklayacağını bildirdi.

Bu arada Başbakan Tansu Çiller'e George Town Üniversitesi'nde Uluslararası ilişkiler dalında "fahri doktor" unvanı verildi.

20- İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, resmi bir ziyaret için gitiği Tah-ran'da temaslarını tamamladıktan sonra iki ülke arasındaki ortak güvenlik protokolünü imzaladı. Daha sonra Gazioğlu ile protokolü imzalayan Iran içişleri Bakanı Ali Muhamed Beşareti ortak bir basın toplantısı düzenleyerek protokol hakkında bilgi verdiler. Toplantıda konuşan Beşareti, PKK terörü konusuna değinerek, "Türkiye'ye karşı olan bize de karşıdır. Türkiye sınırında bugünlerde güvenlik sağlanmıştır" dedi. Gazioğlu da, PKK konusunda İran'ın da kendileriyle aynı tutumda olduğunu belirterek, iran'dan tam bir anlayış birliği gördüklerini ifade etti.

21- Avrupa Komisyonu Başkanı Jacques Delors, Lüksemburg Radyo-su'na yaptığı açıklamada, AT'nin bir serbest pazar bölgesi olma ve parçalanma yolunda ilerlediğini belirterek, AT'nin geleceğinin iyi olmadığını söyledi.

22- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in 3 Ekimde ilan ettiği Moskova bölgesindeki olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı sona erdi.

23- ABD'nin BM Büyükelçisi Madeleine Albright Washington'da yaptığı açıklamada, Somali Ulusal İttifak lideri General Muhammed Farah Aidid'i arama operasyonlarını durdurduklarını, ancak Somalili Generali BM güçlerine karşı düzenlenen saldırılardan sorumlu tutmaya devam ettiklerini belirtti.

24- BM Güvenlik Konseyi'nin, Haiti'de askeri liderlerin, demokratik dönüşümlerin gerçekleşmesini önlemeleri ve 1991 darbesinde devrilen Devlet Başkanı Jean Bertrand Aristide'nin göreve başlamasının engellenmesi üzerine Haiti'ye yönelik ticaret, petrol ve silah ambargosunu içeren yaptirım-ları bu geceden itibaren yürürlüğe girerken, ülkede yaşayan binlerce yabancının Haiti'yi terkettiği bildirildi. Yaptırımların denetlenmesi amacıyla ABD, Kanada ve Fransa'nın ülkeyi denizden ablukaya aldığı belirtildi.

25- Gürcistan'da Zviad Gamsahurdia'ya bağlı birliklerin başkent Tiflis'e doğru ilerledikleri ve Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin Gamsahur-dia'yı durdurmak için Rusya'dan yardım istediği bildirildi.

19 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çorlu'da Bulgaristan'dan göçe zorlanan soydaşlar için yaptırılan 900 konutun teslim töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü zedelenecek" diye hiç kimsenin korkuya kapılmaması gerektiğini belirtti. Demirel, "Herkes, şundan emin olsun ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını, topraklarını ve halkını koruyacak güce sahiptir" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, terörün artarak devam etmesi halinde martta yapılacak yerel seçimlerin göstermelik olacağını savunarak, "Seçim hükümetinden başka çare yok" dedi. Yılmaz, sıkıyönetim ya da milli mutabakat hükümeti formüllerinin koalisyon hükümetinin zaafını Örtmeye yönelik olduğunu öne sürdü.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, sıkıyönetimi dile getirenlerin, ülkeyi sıkıyönetim olmadan idare edemeyenler olduğunu söyleyerek, "Biz olağanüstü hali bile içimize sinderemediğimiz bir ortamda, nesnel koşulları olmadan sıkıyönetime karşı çıkarız" dedi.

Karayalçm, SHP'nin Onursal Başkanı Erdal İnönü'nün Kıbrıs gezisine de değinerek, "Sayın İnönü, Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin isteği doğrultusunda KKTC'ye gitti ve son derece başarılı sonuçlar elde etti" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, gazetecilerin bir sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet'in kuruluşunun 70'nci yıldönümünde siyasi suçluların affı konusunda girişimlerde bulunulacağı" şeklinde kendisine henüz bilgi ulaşmadığını, ancak konuyu Bakanlar Kuru-lu'nda kendisinin gündeme getireceğini söyledi.

5- KİT ve bağlı ortaklıklarının 1994 yılı çalışma esaslarıyla, genel çalışma ve finansman program hedeflerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da kara ve demir yollarında seyahat etmenin artık mümkün olamadığına dikkat çekerek, gazete bürolarının kapatılması tehdidi karşısında hükümetin duyarsız kaldığını belirtti ve Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarının araştırılması için TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi vereceklerini açıkladı.

7- Diyarbakır'da geçen cuma günü silahlı militanlarca bir minibüse bindirilerek, Silvan yakınlarındaki bir dağa çıkarılan gazete ve ajansların büro temil-cilerinin, "ERIMK Amed Büro Sorumlusu" tarafından tehdit edilmeleri üzerine, kentteki tüm gazete büroları faaliyetlerini durdurdu. PKK tehdidinden sonra yaşanan tedirginlik ve gerginlik üzerine 50'si Diyarbakır'da, 15'i Batman'da olmak üzere tüm bölgede yüzü aşkın gazeteci "işsizlik" tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Bu arada, İğdır'ın Aralık ilçesi Hasanköy yakınlarında dün PKK tarafından kaçırılan 12 kişiden 2'si ölü bulundu.

8- içişleri Bakanlığı tarafından iran'da gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmede, PKK militanlarının topraklarında barındığı savını kabul etmeyen Iran, bu savların araştırılması için, iki ülke içişleri bakanlarının sınır bölgesinde bir araya gelerek ortak inceleme yapmalarını kabul etti. İçişleri Bakanı Ga-zioğlu da bu konuda, meslektaşı Beşareti ile önümüzdeki ay içerisinde Hakkari'de bir araya gelmelerinin güçlü bir olasılık olduğunu söyledi. İran yönetimi, sınır güvenliğinin sağlanması konusunda da Türkiye'ye güvence verdi.

9- Uluslararası Af Örgütü, "Cinayetlere Son" başlıklı bir bildiri yayımlayarak, dünya çapında bir kampanya başlattı.

Af Örgütü'nce tüm basın yayın organlarına dağıtılan bildiride Güney Afrika, Kamboçya, Somali, Zaire örneklerinin yanı sıra Türkiye ile ilgili olarak; "Türkiye ve Hindistan örneğinde görüldüğü gibi, hükümetler insan haklarından söz etmekle beraber, öldürme faaliyetlerini de sürdürüyorlar" denildi.

Silahlı muhalefet gruplarının da yer verildiği Uluslararası Af Örgütü raporunda, PKK ve Peru'da faaliyet gösteren Aydınlık Yol grubu arasında bir paralellik kurularak "Bu örgütler, çok büyük şiddet eylemleri sonucu yüzlerce kişinin ölümüne neden olmuşlardır" denildi.

10- Iran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimİ Rafsancani'nin resmi davetlisi olarak Tahran'da bulunan Özbekistan Devlet Başkanı islam Kerimov, Raf-sancani ile görüşmesinin çok olumlu geçtiğini belirterek, Tahran'da Büyükelçilik açacaklarını bildirdi.

Iran 'Cumhurbaşkanı Rafsancani de, İran Havayolları'mn Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e düzenli seferlere başlayacağını belirterek, İran Bankalarının bu ülkede şube açmaları konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Özbekistan ve Iran liderleri, ayrıca madencilik, petrol ve doğalgaz alanlarında ortak yatırım için anlaşma imzaladılar.

11- Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Haris Sladziç ile Bosnalı Sırpların tek taraflı olarak ilan ettikleri parlamentonun başkanı Nomcilo Krajinski, Saray-bosna'da Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin girişimi ile yaptıkları görüşmede, karşılıklı esir değişiminin başlamasını kararlaştırdılar. Anlaşmanın Tarcin'deki Sırp tutuklular ile Kula'daki Müslüman tutukluları kapsam dışı bıraktığı belirtildi.

12- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Kudüs'te düzenlediği basın toplantısında, Suriye'nin ülkesine içeriği olmayan bir barış önerdiğini belirterek, "Şam, bize büyükelçilik ve sınırları açmadan, ticari ilişki kurmadan barış öneriyor. Tutumları mantıksız. Suriyeliler bize 'Golan'dan çekilin, barıştan sonra konuşuruz' diyorlar. Barışın şeklini açıkça göstermekten çekiniyorlar" dedi.

13- İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth, ingiliz Uluslar Topluluğu'nun doruk toplantısı nedeniyle dün Güney Kıbrıs'a gitti.

Kraliçe Elizabeth'in ziyareti, Kıbrıs politikası nedeniyle İngiltere'yi suçlayan Rumlar tarafından protesto edildi. Kraliçe Elizabeth'e Lefkoşa'nın altın anahtarının verilmesine karşı çıkan göstericilerden 7'si tutuklandı.

14- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, dün televizyonda yaptığı konuşmada, başkent Tiflis'e doğruJlerleyen Gamsahurdia yanlısı birlikler tarafından kesilen önemli kara ve demiryollarının güvenliğinin sağlanması için Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan'dan askeri yardım istedi. Şevardnadze, New York'ta bulunan Gürcistan Dışişleri Bakanı'nın konuyla ilgili taleplerini bu üç ülkeye iletmesi için BM Genel Sekreteri Butros Gali ile görüşeceğini de belirtti. Abhazya sorununa da değinen Şevardnadze, dış yardım alınmadan Abhazya'nın kurtanlamayacağınt, ordunun da fiilen dağıldığını bildirdi.

15- Pakistan Ulusal Meclisi'nde yapılan oylamada Pakistan Halk Partisi lideri Benazir Butto, başbakanlığa seçildi.

20 EKİM 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Barış Kaşıkçı ile Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, PKK'nın basit bir terör örgütü olmadığını belirterek, başkaldıranların özgürlük hareketi yanlısı olmadıklarını ve bir devlet kurma sevdası içinde olduklarını ifade etti.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, ANAP Artvin Milletvekili Süleyman Hatipoğlu'nun "İSKİ soruşturmasının sağlıklı yürütülmesi açısından Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve İstanbul Belediye Başknı Nurettin Sözen'in görevden alınmalarını" isteyen soru önergesini yanıtladı. Karayalçın, Oktay ve Sözen'in görevden alınmaları gerektiği yolundaki görüşlere karşı çıkarak, böyle birşeyin sözkonusu olamayacağını belirtti.

3- içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Güneydoğu Anadolu bölgesine yeni atanan valilerle görüşmek ve bölgedeki faaliyetleri koordine etmek amacıyla Siirt'te düzenlenen toplantıya katıldı. Gazioğlu burada yaptığı konuşmada, bölge halkının gazete almak için kuyruğa girerek cesaret gösterdiğini, aynı cesaretin gazetecilerden de beklendiğini söyledi.

4- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, BM bünyesindeki Uluslararası PlO MANZU Araştırma Merkezi'nin konferansına katılmak için gittiği İtalya'dan döndü. Ateş, Esenboğa Havalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, konferansta Akdeniz'de turizmin sorunlarının ve gelişme stratejilerinin tartışıldığını kaydederek, Akdeniz'in dünya turizmindeki yerinin korunması gerektiğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman Ankara'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Lideri Glafkos Klerides'in Kıbrıs'a bir tümen asker gönderilmesi konusunda, Yunanistan'a bir süre önce yaptığı başvurunun Ankara tarafından bilindiğini belirterek1, Yunanistan'ın Ada'ya asker göndermesinin Kıbrıs'ta barışı ve güven arttırıcı önlemlerle ilgili çalışmaları zorlaştıracağını bildirdi.

6- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, Güneydoğu'da gelişen son olaylar ve "acı ilaç" olarak nitelendirilen ekonomik politika konularında iki ayrı gensoru açılması için TBMM Başkanlığı'na başvurdu.

7- DEP Sözcüsü ve Van Milletvekili Remzi Kartal, partisince her hafta milletvekilleriyle yapılması kararlaştırılan toplantıların ilkinde yaptığı konuşmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde basın kuruluşlarına yönelik baskıların, TBMM'nin ve basının geçmişte yaşanan baskılara sessiz kalmasından kaynaklandığını öne sürerek, "Basın özgür haberleşmeyi sağlayarak kamuoyunun doğru bilgilenmesini temin edecek yerde, Genelkurmay'da brifinglerle, Milli Güvenlik Kurulu'nun uygun gördüğü bir çerçeve içerisinde görev yerine getirme anlayışını benimsemiştir" dedi.

8- Ankara DGM, DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya'ya, kapatılan Halkın Emek Partisi'nin (HEP) 1. Olağan Kurultayı'nda delege sıfatıyla yaptığı konuşmada bölücülük yaptığı gerekçesiyle iki yıl ağır hapis ve 50 milyon lira da ağır para cezası verdi.

9- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Namık Kemal Zeybek'in, Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevine getirilmesine ilişkin atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Muş'ta bir yolcu minibüsünü durduran PKK militanları, sürücüyü öldürdü. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde silahlı saldırıya uğrayan bir kişi hayatını kaybetti. Çat-Karlıova karayolunu kese.n PKK militanları Hollandalı bir turisti kaçırdılar.

11- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nce gerçekleştirilen operasyonlarda, yasadışı Dev-Sol militanı 4 kişi ele geçirildi.

Bu arada İstanbul'da yasadışı islami Hareket Örgütü'ne mensup 8 kişi sevkedildikleri İstanbul DGM'de, "Anayasal düzeni silah ve şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs, etmek, yasadışı islami Hareket örgütüne üye olmak, örgüte yardım ve yataklık yapmak" suçlarından tutuklandılar.

12- 30. Antalya Altın Portakal Film Festivali sona erdi. Festival'de derece alanlara ödülleri dağıtıldı.

13- ABD gezisini tamamlayan Başbakan Tansu Çiller, Meksika'ya geçti.

14- PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, Kürt mücadelesine karşı duyarsız kalan Avrupa'nın bazı çıkar çevrelerine yönelik olarak saldırılar gerçekleştirecekleri ve Kuzey Iraklı Kürt liderler Celal Talabani ve Mesut Barzani'nin Kürt rüyasını satan sahte kurt liderler olduğu yolundaki açıklaması Yunanistan'da yayımlanan "Savunma ve Diplomasi" dergisinde yer aldı.

15- Lübnan'da yayımlanan Seyyad dergisinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Kuzey Irak, petrol boru hattı ile Dicle ve Fırat'ın suları konusundaki görüşlerine yer verildi.

16- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, ingiliz Uluslar Topluluğu (COMMENWEALTH) Konferansı dolayısıyla geldiği Kıbrıs'ta KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klarides'le görüştü.

17- NATO'ya üye ülkelerin savunma bakanlarının, ittifakla ilgili konuları görüşeceği toplantı, Almanya'nın Travemünde kentinde başladı.

21 EKİM 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, PKK'nın Güneydoğu'da basına yönelik tehditleri ve gazetelerin Diyarbakır bürolarını kapatması üzerine, konuyu görüşmek üzere parlamentoda temsil edilen 11 partinin genel başkanını 25 Ekim Pazartesi günü toplantıya çağırdı.

2- Başbakan Tansu Çiller, ABD'deki temaslarını tamamladıktan sonra geçtiği Meksika'da Uluslararası Ticaret Odası'nın yıllık toplantısına katıldı. Çiller, toplantıda yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinin küreselleştiğini, mesafelerin ticaret için bir engel oluşturmadığını söyledi.

Çiller, Türkiye'nin reform sürecinin en zor aşaması olan KiT'lerin özelleştirilmesi aşamasına geldiğini belirterek, bu konuda mutlaka başarılı olacaklarına inandığını söyledi. Çiller, AT üyesi olmadığı halde 1995 yılında gümrük birliğine gidecek tek ülkenin Türkiye olacağını bildirdi.

3- Anayasa Mahkemesi, PTT'nin telekomünikasyon hizmetlerinin satışını öngören KHK hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yürütmenin durdurulması kararını 5'e karşı 6 oyla alan Anayasa Mahkemesi, esastan incelediği KHK'nin iptal edilmesini de karara bağladı.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, PKK'nın Güneydoğu'da basının haber alma ve haber geçme özgürlüğünü şiddet kullanma tehdidiyle durdurmaya yönelik kararı üzerine, Diyarbakır'a gitti. Gazeteciler cemiyetleri ile Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna, Diyarbakır'da ayrı ayrı basın toplantısı düzenlediler. Gazeteciler cemiyetlerinin yöneticileri ve bölge muhabirleri Aktuna'nın Diyarbakır'daki TRT stüdyolarında düzenlediği toplantıya katılmadılar.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Diyarbakır'daki TV-GAP'tan canlı olarak yayınlanan ve devletin terörle mücadelede kararlı olduğu mesajını içeren basın toplantısında, Güneydoğu'da görevine devam eden basın mensuplarının can güvenliğinin devlet tarafından korunacağını belirtti.

Bu arada Diyarbakır toplantısını organize eden gazeteciler cemiyetlerinin başkanları, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenlediler. Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Diyarbakır'a basının susuturulamayacağını anlatmak için geldiklerini söyledi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç ise, potis refakatinde, namlu altında habercilik yapılamayacağını vurgulayarak, "O zaman taraf olunur. Biz kimsenin tarafından değiliz" diye konuştu. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Pamuk da PKK tehdidi nedeniyle cemiyet binasını kapatmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

ANAP, bölgeye Hasan Korkmazcan başkanlığında bir heyet gönderdi. Korkmazcan, Ankara'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, basına tehdidin, terörün yeni bir boyutu olduğunu belirterek, "Basına yöneltilen tehdit halkımızın haber alma, gerçekleri öğrenme ve çağdaş kalma özgürlüklerine yöneliktir" dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Ali Dinçer de parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu'da basının çalışmalarını durdurmasının, ülkenin her geçen gün daha kötüye gittiğinin işareti olduğunu öne sürdü.

insan Hakları Derneği Başkanı Akın Birdal, yaptığı yazılı açıklamada, devletin, bireyin ve basının özgürleşmesini sindiremediğini, bütün gazete ve dergileri Resmi Gazete olarak görmek istediğini iddia etti. Birdal, basının işlevini yerine getirememesinin birinci derecede sorumlusu olarak devleti gördüklerini söyledi.

Türk Demokrasi Vakfı, PKK tarafından basına yöneltilen baskıyı kınayarak, başta devletin yetkili organları olmak üzere, demokrasiden yana olan herkesi aktif tavır almaya çağırdı.

Merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), gazetecilerin PKK tarafından kaçırılmasını kınadı. Yapılan açıklamada, "IPI, Türk Basın Heyeti'nin bu olayları kınamasını desteklemekte, PKK'ya ültimatomunu geri çekmesi için çağn yapmaktadır" denildi.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Aidan Whise, örgütün, PKK'nın gazetecilere yönelik tehditlerine kararlı bir şekilde karşı koyacağını bildirdi.

5- Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Ankara'da düzenlenen 3'üncü Ulusal Kimya Sanayii Kongresİ'nde yaptığı konuşmada, her gün 3 bin kilometre arazinin çevre kirliliğinden dolayı kullanılamaz hale geldiğini söyleyerek, günümüz anlayışına uygun ve doğa ile insan arasındaki ilişkileri tanımlayan yeni bir çevre yasası hazırladıklarım bildirerek, yasada cazaların arttırılmasının yanında teşviklere de yer verildiğini söyledi.

6- Diyarbakır SHP İl Başkanı Hayati Kahraman kendilerini polis olarak tanıtan PKK militanları tarafından kaçırıldı. Konuyla ilgili olarak PKK adına yapılan açıklamada, kaçırma eyleminin ARGK şehir gerillaları tarafından gerçekleştirildiği bilidirildi.

7- Sivas'ta "Pir Sultan Abdal" kutlamaları sırasında Madımak Oteli'nde 37 aydın ve sanatçının yakılarak öldüğüldüğü "Sivas Katliamı" ile ilgili 111'i tutuklu 124 sanıklı dava, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başladı.

8- A.Ü.İletişim Fakültesi, Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Yayınlılar Derneği tarafından Ankara'da düzenlenen panelde, yeni radyo televizyon yasa tasarısı tartışıldı. Panele katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yasanın ayrıntılı bir yasaklar listesi olduğunu belirterek, tasarıyla sansürün açıkça gündeme getirildiğini söyledi.

9- Sağlık çalışanlarının başlattığı "beyaz eylem" çerçevesinde, doktorlar İstanbul ve izmir'de bir günlüğüne toplu iş bırakırken, diğer kentlerde, her İlde bir hastanede olmak üzere toplu nöbet eylemi gerçekleştirdiler.

10- Tunceli'nin Nazimiye ilçesinden dün akşam kimlikleri belirlenemeyen kişilerce kaçırılan komiser Mehmet Ali Yapraklı ile polis memuru Remzi Yemez, ölü bulundu. Bingöl'ün Genç ve Şırnak'ın Beytüşşebap ilçelerinde 8 PKK militanı öldürüldü, iki militanın da ceseti bulundu.

11- Cumhuriyet Senatosu üyelerinden, eski Gümrük ve Tekel Bakanı Şevket Budaloğlu, İstanbul'da öldü.

12- iran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Reza Bagheri, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu'yu Amerikalıların ve İsraillilerin öldürdüğünü iddia etti. Bagheri, Türkiye'deki terör olaylarının iran'ın desteklediği Islami gruplar üzerinde yoğunlaşması konusunda ise Türk gazetecilerini komploculukla suçladı. Bagheri, iran'ın Türkiye'de siyasi cinayetler işleyen, Islami Hareket Örgütü ve PKK'yı desteklediğine ilişkin haberleri de "Batı'nın komp'losu" olarak nitelendirdi ve İran'ın hiçbir ilgisi olmadığını" söyledi.

13- Almanya'nın Travemünde kentinde düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısı sona erdi.

ABD Savunma Bakanı Leş Aspin, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ittifakın potansiyel olarak büyümesinden yana olduğunu, NATO'nun genişlemesinin "yeni ülkelerle askeri işbirliği anlaşmaları yapılmasıyla" mümkün olacağını kaydetti.

Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, Eski Yugoslavya'daki gelişmeler, NATO'nun gelecekteki rolü, Avrupa'nın güvenlik kimliği, Orta ve Doğu Avrupa ile "işbirliği ve soğuk savaştan sonra ortaya çıkan yeni nükleer tehdidin ele alındığı bildirildi.

14- Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, parlamentoyu feshederek 19 Aralıkta erken genel seçime gidileceğini ilen etti. Muhalefet partileri, Miloseviç'in parlamentoyu feshetmesini kınayarak erken seçimleri boykot edebileceklerini bildirdiler.

15- Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) bağlı birliklerin Afganistan-Tacikistan sınırında 70 islamcı gerillayı öldürdüğü bildirildi.

16- Afrika ülkelerinden Burundi'de Devlet Başkanı Melchior Ndadaye, düzenlenen bir askeri darbeyle devrildi.

17- ingiliz Uluslar Topluluğu Doruk Toplantısı, 47 üye ülkenin katılımıyla Lefkoşa'nın Rum kesiminde başladı. Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides, konferansta yaptığı konuşmada, "Ada'nın 20 yıla yakın bir süreden beri zorla bölündüğünü, cumhuriyet topraklarının %37'si üzerinde Türk askerinin işgali sürmesi dolayısıyla insan haklarının çiğnendiğini" söyledi. "Yabancı askerlerin adadan çekilmesini, göçmenlerin evlerine dönmesini ve Ada'daki demografik yapının değiştirilmesi girişimlerine son verilmesini" isteyen Kierides, "Bu istemde bulunan birçok BM kararının istilacı olarak tanımladığı Türkiye tarafından göz ardı edilip çiğnendiğini" kaydetti.

Commonwealth üyesi ülkelerin doruk toplantısı nedeniyle Güney Kıbrıs'a gelen İngiltere Kraliçesi II. Elizabet dün Limasoi'da Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides'le görüştü.

22 EKİM 1993

1- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK militanlarının taciz ateşiyle başlayan çatışma sırasında Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın şehit oldu.

Tuğgeneral Aydm'ın şehit edildiği Lice'deki çatışmayla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, ilçede güvenlik kuvvetlerinin olaya hakim olduğunu belirterek, ilçede sokağa çıkma yasağının şimdilik düşünülmediğini belirtti.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna da bir açıklama yaparak, Lice'deki çatışmanın devam ettiğini, olaylarda ölü ve yaralı sayısı verilemeyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay karargahına giderek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'e "taziye ziyaretinde" bulundu. Demirel, görüşme öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Herkes şundan emin olmalıdır ki ülkemizin o güzel köşesinde de her şey uygun hale gelinceye kadar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, legal güçleriyle, kanuni güçleriyle, hukukun içinde kalarak bu mücadeleyi sürdürecektir. Türkiye'nin yılacağını, bezeceğini, bıkacağını zannedenler büyük bir yanılgı içindedir" dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Hurşit Tolon imzası ile yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydm'ın PKK'hlar tarafından şehit edilmesi üzerine bir durum değerlendirmesi yapılarak, "eşkıya ve eşkıya yardakçılarına hak ettikleri cezanın mutlaka verileceği" bildirildi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Güneydoğu'da yerel seçimlerin güvenlik içinde yapılamayacağı ve seçmenlerin iradesinin sandığa yansımayacağı iddialarının, örgütün propagandası olduğunu söyledi.

4- Siyasi partiler, PKK'nın Güneydoğu'daki parti örgütleri ve yöneticilerini tehdit etmesini kınadı. DYP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Topçu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, teröre karşı siyasi çözüm arayışlarını "anlamsız" ve "yararsız" olarak nitelendirerek, Güneydoğu sorununun yıllardır gündemde olmasının, devletin güçsüzlüğünden ya da terör örgütünün başarısından kaynaklanmadığını kaydetti. Topçu, teröre karşı siyasi çözüm arayışlarını anlamsız olarak niteleyerek, "bu arayışlar ve kararsızlıklar, terör örgütünü cesaretlendirmektedir" dedi.

SHP Genel Sekreteri Halil Çulhaoğlu, Doğulu ve Güneydoğulu SHP milletvekilleriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, tüm partilerin Doğu ve Güneydoğu kökenli milletvekillerinin, terör ve Kürt sorununa ilişkin çözüm önerilerini tartışmak amacıyla ortak bir toplantı yapmalarını önerdi.

Bu arada SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan, grup başkan vekilleri Ercan Karakaş ve Nihat Matkap ile birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın siyasi partilere yönelik tehdidini değerlendirdi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, yaptığı açıklamada PKK'nın siyasi partilere" tehditleri karşısında, parti liderlerinin Tunceli ve Diyarbakır'da ortak miting düzenlemesini önerdi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de yaptığı açıklamada, terörün dış kaynaklı olduğunu belirterek, terörün arkasında Suriye ve iran'ın yanı sıra Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya'nın da olduğunu kaydetti.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hak-iş Konfederasyonu'nun 18. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Ciller'i, Rusya Devlet Başkan Boris Yeltsin gibi parlamentoyu baskı altında tutmakla suçladı ve 1982 Anayasası'mn değişmesi konusunda bütün partilerin hem fikir olmalarına rağmen somut bir adım atılmadığını söyledi.

6- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, partisinin büyük sıkıntı içinde olduğunu ve yapılmaması gerekenlerin yapılmış olmasından rahatsız olduklarını belirterek, parti olarak hükümet ortaklıklarını gözden geçirmek durumunda olduklarını kaydetti. Gürkan, olağanüstü halin uzatılmasından yana olmadıklarını da belirtti.

7- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukoğlu'nü çağırarak, Uğur Mumcu cinayetinin araştırılmasında daha yumuşak davranılması için uyarıp uyanmadığının açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. Gürkan, komisyon çalışmalarından bazı çevrelerin rahatsız olduğunu belirterek, komisyon başkanına kimlerin baskı yaptırdığı sorusuna açıklık getirilmesi gerektiğini kaydetti.

8- Gazete ve televizyon muhabirlerinin üye olduğu 2,4 basın kuruluşunca yayımlanan ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin tarafından açıklanan ortak deklarasyonda, PKK'nın Güneydoğu'da basına yönelik tehdidi kınanarak, haber alma ve haber yazma güvenliğinin, anayasal düzenin gereği olduğu belirtildi. Deklarasyonda, Diyarbakır'daki gazetecilere yönelik tehditlerin aynı zamanda insan haklarını, basın özgürlüğünü ve ülkenin bütünlüğünü hedef aldığı kaydedildi.

9- Özgür Gündem gazetesi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Gülay Çelik'in dün ifade vermek için gittiği İstanbul DGM'de tutuklandığı bildirildi. Konuya ilişkin olarak Özgür Gündem gazetesinden yapılan açıklamada, Sivas katliamı davasına muhabirlerinin alınmadığı ve Diyarbakır DGM Savcısı'nın bir duruşmayı izlemek isteyen muhabirlerine engel olduğu bildirildi.

10- 124 sanıklı Sivas olayları davasına Ankara DGM'de devam edildi. Sanıkların tahliye talepleri mahkemece reddedildi.

11- DlSK'e bağlı Tekstil-İş Sendikası Başkanı Rıdvan Budak, Adana'da düzenlediği basın toplantısında, Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonlarına da çağrıda bulunarak Başbakan Tansu Çiller tarafından ortaya atılan "acı reçete" ve "özelleştirme" projelerine karşı ortak eylemler yapılmasını önerdi. Budak, "Türkiye'nin dört bir yanında mitingler yapılmalı. Halk ve kamu çalışanları Ankara'ya yürümelidir" dedi.

12- İstanbul, Zonguldak ve Mersin belediyelerinde maaş ve sosyal haklarının ödenmemesi sonucu işçilerin başlattığı eylem sürerken, biriken çöplerin bazı kentlerde insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığı bildirildi.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valüiği'nin bildirdiğine göre; dün gece Siirt'in Baykan ilçesi Derince köyüne baskın düzenleyen PKK militanları, 9'u kadın, 13'ü çocuk 22 kişiyi öldürdüler, 8 kişiyi de yaraladılar.

İğdır'da güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda 3'ü kadın-5 PKK militanı yakalandı. PKK'lıların Iğdırda çeşitli tarihlerde kamu binaları ile polis karakollarına roket ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulundukları, araç yaktıkları, halktan zorla para topladıkları bildirildi.

Diyarbakır'ın Hazro ilçesi Dadaş Köyü'ne baskın düzenleyen PKK militanları, ortaokulu yakıp 5 öğretmen, bir imam ve imamın kardeşini kaçırdılar.

İçel Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, özellikle kadınlar arasında örgütlenerek PKK'ya destek sağlamak isteyen 6'sı kadın 18 kişi yakalandı. Mersin'de ise kimlikleri belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğrayan bir kişi hayatını kaybetti.

14- İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen operasyonlarda yasadışı Dev-Sol örgütüne mensup 9 kişi silahları ve dokümanlarıyla birlikte ele geçirildi.

15- İzmir'in Buca Cezaevi'nde PKK militanlarının bulunduğu koğuşta dün gece çıkan kavgada, 3 militan, kimliği belirlenemeyen bir grup tutuklu tarafından boğularak öldürüldü.

16- Brüksel'de toplanan Türkiye-AT Ortaklık Komitesi'nde, gümrük birliğinin, öngörüldüğü gibi 1995 yılında gerçekleştirilebileceği ve bu hedefe ulaşmak amacıyla taraflar arasında başlatılan sürecin devam etmesi yolunda siyasi mutabakat sağlandığı bildirildi.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiliz Uluslar Topluluğu'nun (COMMENWEALTH) toplantısına katılan devlet ve hükümet başkanlarına "Kıbrıs'taki uzlaşma sürecine yardımcı olmaları" çağrısında bulunurken, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klarides ve Rurn Yönetimi Sözcüsü Yannakis Kasulidis'in Kıbrıs konusunda "Türk tarafına yaptırım uygulanmasını istediği" bildirildi.

18- Almanya'nın Travemünde kentinde dün sona eren NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda, ittifakın eski Varşova Paktı ülkeleri ile ilişkilerini yakınlaştırma kararı aldığı bildirildi. Karara göre NATO, ilk aşamada bu ülkelerle askeri işbirliği anlaşmaları imzalayacak ve ortak askeri faaliyetlere girecek, uzun vadede ise bu ülkelerin ittifaka tam üye olarak katılmaları mümkün olabilecek.

19- Hindistan'ın Keşmir eyaletinde Hazretbal Camii'ne yönelik kuşatmayı protesto etmek amacıyla gösteri düzenleyen Müslümanlarla Hintli askerler arasında çıkan çatışmada 30 göstericinin öldüğü, 200'ünün de yaralandığı bildirildi.

20- Somali'nin başkenti Mogadişu'daki BM Sözcüsü Tim Mc Davitt, barış gücünde görevli 1000 Fransız askerinin ülkelerine dönmek üzere 15 Aralık tarihine kadar Somali'den ayrılacağını, bu tarihten sonra da küçük bir Fransız birliğinin, Somali'deki polis gücünün oluşturulmasına yardım edeceğini bildirdi.

23 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MGK öncesi Başbakan Tansu Çiller'i kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, Başbakan Çiller'in ABD gezisi, dün yapılan güvenlik zirvesinde alınan kararlar ve olağanüstü halin değerlendirildiği bildirildi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Eskişehir Belediye Başkanı Fehmi Nalbant ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

Cindoruk, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölünmeyeceğini, Türk milletinin devleti ve topraklarıyla beraberliğini tekrar ortaya koyacağını belirterek, "Bu sorun da Meclisle çözülecek. Alacağımız kararları beğenmezseniz bizi değiştirir, yerine yeni vekiller tayin edersiniz. Önemli olan demokrasi ile yaraların sarılacağıdır" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da yaptığı açıklamada, bölücü terörle mücadele konusunda bugüne kadar hem sıkıyönetimin hem de olağanüstü hal uygulamasının çözüm olamadığının görüldüğünü belirterek, yeni çözümler için bir "ulusal tartışma platformu" oluşturulması gerektiğini söyledi. Karayalçın, terör örgütünün son saldırılarını değerlendirirken de, "Demokratikleşme ve demokratik tartışmanın askeri çözüme endekslenmemesi gerektiğini" söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Tuzla DYP ilçe Binası'nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Aktuna, devletin bundan

böyle PKK saldırılarını beklemeyeceğini belirterek, "Bekleyip karakolda çatışmaya giren değil, bundan böyle haber alıp bulundukları yeri öğrenerek o bölgeye giden, onları kuşatan ve imha eden ekipler olacak" dedi. Aktuna, PKK'nın bazı ülkelerle işbirliği içinde çeşitli hesapları olduğunu belirterek, "Özellikle bizim komşumuz olan bazı ülkeler, Türkiye'nin güçlenmesinden, Müslüman bir ülkenin aynı zamanda laik olmasından rahatsızdırlar. Amaçlan Türkiye'yi demokrasiden vazgeçirmek. Ancak, Türkiye yolundan şaşmayacak, demokrasiden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal ve beraberindeki heyet, Diyarbakır'da, partinin 7'nci bölge toplantısına katıldılar.

Baykal, toplantıda yaptığı konuşmada, olağanüstü bir bunalım ortamında bu toplantının gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, "Tıkanıklıkları aşmak gerekiyor. Hep birlikte bir çıkış yolu aramak ve bulmak zorundayız" dedi.

Baykal, devletin görevinin, terörü yaygınlaştırmak değil, sıfırlamak olduğunu ve "devletin ölü sayısı ile övünmesinin" kabul edilemez olduğunu belirterek, şiddet yanlılarının giderek daha da etkili olduğu bir ortama gelindiğini söyledi. Baykal, daha sonra, Lice'de büyük bir sıkıntı yaşandığını, Diyarbakır'a gelmişken bu sıkıntıyı yerinde görmek istediğini söyleyerek, "Ulusal bütünlük anlayışı, nerede bir sorun varsa partilerin içtenlikle cesaretle buna karşı çıkmasını gerektirir. Bu demokratik bir görev. Ankara'daki terör zirvesinde, Lice'de yaşadıklarımı, gördüklerimi anlatmak istiyorum" dedi.

Ancak, toplantı sonrası Lice'ye hareket eden CHP Genel Başkanı Deniz Saykal ve beraberindeki heyetin ilçeye girmesine güvenlik kuvvetlerince izin verilmedi.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cem Kozlu, partisinin İstanbul II Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyerek, Başbakan Tansu Çiller'in Amerika gezisini değerlendirdi. Kozlu, Amerika'nın, Bosna-Hersek ve Kafkasya politikalarında da Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda değişiklik sağlanamadığını belirtti.

7- SHP Genel Başkan "Yardımcısı Cevdet Selvi Ankara'da yaptığı açıklamada, koalisyon protokolünde yer alan vaatlerin yerine getirilmeyip, bunun yerine Başbakan Çiller'in "ayaküstü açıklamalar yapmasının" hükümet boşluğu yarattığını bildirdi. Amerika'da bile Somali'de asker bulundurulması tartışıiılırken, Başbakan Çiller'in "Oraya yeni birlikler göndereceğiz" şeklinde açıklamalar yapmasını anlamanın güç olduğunu belirten Selvi, "Sorumlu kişiler, her hareketini medyaya bağlı olarak sürdürürlerse yeterince yararlı olamazlar" dedi.

8- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna ile Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) Genel Sekreter Aidan White'm, PKK terör örgütünün, 1 Ekim Cumartesi günü Güneydoğu'da görev yapan bütün gazetecileri, görevlerini bırakmaya zorlaması, kendileri ve ailelerini tehdit etmesi üzerine gazetecilerin tamamına yakının bölgeyi terk etmesi konusundaki değerlendirmeleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

9- Bölücü terör örgütü PKK'nın izlediği yeni yol ve bölgede bulunan güvenlik güçlerinin faaliyetleri konusunda Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan'ın görüşleri Türkiye gazetesinde yayımlandı.

10- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde dün PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan silahlı çatışmadan sonra ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve ilçeye giriş çıkışlar yasaklandı. Diyarbakır Valisi İbrahim Şahin Lice'de yaptığı açıklamada, dünkü olaylar sırasında aralarında 3 çocuk ile bir öğretmenin de bulunduğu 9 kişinin hayatını kaybettiğini ve 5 PKK militanının öldürüldüğünü söyledi.

11- Mardin'in Midyat ile Nusaybin ilçelerini birbirine bağlayan karayolu üzerindeki bir köprü, PKK'lı militanlar tarafından havaya uçuruldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde güvenlik güçlerince PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonlarda 8 militan öldürüldü.

12- 1966 yılında Türkiye'den kaçırıldıktan sonra New York Metropolitan Müzesi'nde saklanan ve 363 parçadan oluşan Karun Hazinesi, 28 yıl sonra Türkiye'ye getirildi.

13- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, parlamentoda' başlayan güvenoyu görüşmelerinde hükümetinin izleyeceği savunma ve dış politika esaslarını açıkladı.

"Türkiye ile karşılıklı güven ve iyi komşuluk ilişkilerinin oluşturulmasını istiyoruz. Bu hedef için çalışacağız" diyen Papandreu, Yunanistan'ın milli bağımsızlığı ve bütünlüğünü korumaya kararlı olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini ifade etti. Ülkesinin kimseden birşey istemediğini, ancak egemenlik haklarını da müzakere konusu etmeyeceğini belirten Papandreu, "Türkiye de nihayet bu gerçekte mutabıksa, iki ülke arasındaki tek ikili anlaşmazlık konusu olan Ege kıta sahanlığı sınırlarının belirlenmesi için Lahey Adalet Divanı'na gitmeye her an hazırız" dedi.

14- Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan'ın Azerbaycan'la olan sınırı boyunca büyük bir askeri yığınak yapmaya başladığı ve bu gelişmelerin, "Azerbaycan topraklarının işgaliyle sonuçlanan senaryoları hatırlattığı" bildirildi.

Açıklamada ayrıca, bu gelişmelerden büyük bir kaygı duyulduğu belirtilerek, Erivan yönetiminin yeniden askeri operasyonlara başlamasının, Ermenistan'ın soruna barışçı bir çözüm getirilmesinden yana olmadığını gösterdiği vurgulandı.

24 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın öldürülmesi ve Lice olaylarına ilişkin yaptığı değerlendirmeler Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yayımlandı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü tartışmanın, ülkenin kaderini tartışmak olduğunu ve bu tartışmayı yapanın hür olmaya hakkının bulunmadığını belirterek, faili meçhul cinayetlerin, diğer ülkelerde de problem olmaya devam ettiğini ve bu eylemlerin uluslararası şebekelerce yürütüldüğünü kaydetti. Demirel açıklamasında, son gelişmelere ve terörle mücadelenin zorluğuna ilişkin görüşlerini de dile getirirken, devletin güçlü bir şekilde her yerde var olduğunu vurguladı.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Birleşmiş Milletler örgütünün 48. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, dünyada barış ve güvenliğin sağlanmasına ve uluslararası problemlerin çözümüne olan katkılarından dolayı BM camiasını kutladı.

4- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Demokraside Birlik Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı "Anayasa ile Demokrasi Arasındaki ilişkiler" konulu konuşmada, demokratik yönetim ve anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini açıkladı. Cindoruk, terörün çözümünün demokraside aranması gerektiğini belirterek, terörle mücadelede denenmeyen tek yolun demokrasi olduğu görüşünü dile getirdi.

5- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, hükümetin DYP kanadında dört bakanın yerinin değiştirildiği, Başbakan Tansu Çiller tarafından Cumhurbaşkanlığı'na sunulan hükümet değişikliğine ilişkin kararın, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandığı bildirildi. Bakanlar Kurulu'nda değişiklik yapan atama kararı Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, içişleri Bakanlığı'na Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Nahit Menteşe, Nahit Menteşe'den boşalan Milli Eğitim Bakanlığı görevine Nevzat Ayaz, Ayaz'dan boşalan Milli Savunma Bakanlığı görevine de Mehmet Gölhan getirilirken, içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu Devlet Bakanlığı'na getirildi.

6- Başbakanlık Basın Müşaviri Mehmet Bican, Başbakan Tansu Çiller'in TBMM'de grubu bulunan partilerle milli mutabakat arayışına gireceğini açıklaması ve görüşmelerin gerçekleşememesi konusunda Cumhuriyet gazetesine bir değerlendirme yaptı.

7- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, PKK'yı Irak ya da Suriye'nin değil, Amerika'nın desteklediğini öne sürerek, bu ülkeden terör konusunda yardım istemenin "gaflet" olduğunu iddia etti.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'm Lice'deki olaylar ve Başbakan Tansu Çiller'in görüşme isteğine ilişkin yaptığı değerlendirme Milliyet gazetesinde yayımlandı.

9- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Bizim Ocak dergisince Ankara'da düzenlenen "Çağımızda Türkiye'nin Meseleleri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin adı konulmamış ve ilan edilmemiş bir gerilla savaşı ile karşı karşıya olduğuna ve bunun arkasında büyük Ermenistan hayalinin bulunduğuna dikkat çekerek, vatandaşlardan bu oyunlara alet olmamalarını ve milli birlik ve bütünlüğü bozmamalarını istedi.

10- Sosyalist Birlik Partisi (SBP) Genel Başkanı Sadun Aren, Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve bu sorunun Kürt kimliğinin tanınmamasından kaynaklandığını belirterek, hükümetin silahlı Kürt grupları ile oturup konuşması gerektiği görüşünü savundu. Aren açıklamasında, KiT'lerin özelleştirilmesine karşı olduklarını da kaydetti.

11- Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun geçmişten bugüne ülkücü hareket ve BBP ile ilgili açıklamaları Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

12- PKK tarafından Lice'de şehit edilen Diyarbakır Jandarma Bölge Komutam Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın cenaze töreninde, halk PKK terörünü kınarken, Başbakan Tansu Çiller ile içişleri Bakanı Mehmet Ga-zioğlu'nu protesto etti ve hükümeti istifaya çağırdı.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Güneydoğu Anadolu bölgesinde sürdürülen operasyonlarda, 41 PKK militanının öldürüldüğü, 4 militanın sağ olarak yakalandığı ve 123 sığınağın ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Ayrıca Siirt'in Pervari ilçesi Doğanca köyü yakınlarında PKK militanlarının bir askeri konvoya ateş açması sonucu çıkan çatışmada, 5 er şehit oldu, 6 er yaralandı. Malazgirt ve Patnos'ta 4 ilkokul PKK militanlarmca yakıldı, biri öğretmen 2 kişi kaçırıldı.

14- PKK tarfından yayımlanan bir bidiride, memurların işi bırakarak "Kürdistan" olarak adlandırdıkları bölgeyi terketmesi tehdidinde bulunuldu. Bildiride, karara uymayan memurların şiddetle cezalandırılacakları vurgulanarak, kısa bir süre sonra parti işgal etme, sokakta oturma, gazete bayilerini yakma eylemlerini gerçekleştirecekleri iddia edildi.

15- İran hükümetinin, bu ülkeye giriş yapacak Türk kamyonlarına 1 Kasımdan itibaren sınırı geçebilmek için izin zorunluğu getirdiği bildirildi.

16- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Fouad Yaseen, Yeni Günaydın gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Kürt sorununu çözmeden bölgesel projelerden faydalanmasının zor olduğunu öne sürerek, demokratikleşmenin şart olduğunu söyledi.

17- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya dün Sırplarca düzenlenen yoğun bombardıman sonucunda, 10 kişinin öldüğü, 55 kişinin yaralandığı; Müslüman birliklerinin de ülkenin merkezindeki Hırvatların önemli üssü olan Vares'e saldırı başlattıkları bildirildi.

18- Burundi'de geçen perşembe günü düzenlenen askeri darbenin başarısızlıkla sonuçlandığı ve darbecilerin halkın ayaklanmasından korkarak ülkeyi terkettikleri bildirildi.

19- Kamboçya'da bir trenin mayına çarpması sonucu 20 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

25 EKİM 1993

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıya, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, içişleri Bakanı Nahit Menteşe, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aydın İlter, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Doğan Beyazıt katıldı.

Toplantıya, gündem maddelerinin görüşülmesi sırasında, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Nafiz Kurt, Sağlık Bakanı Rıfat Serdaroğlu, Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan da katıldı.

Toplantıdan sonra MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Lice olayları ile tırmanan terör konusunun görüşüldüğü bildirilirken, "Devletin kanunları ve hukuku uygulamada, huzur ve sükunu sağlamada, mutlak kararlı olduğu" vurgulandı. Açıklamada, "Kamuoyunun terörle mücadele konusunda devlete verdiği destek" teşekkürle karşılanırken, 10 ilde sürmekte olan olağanüstü hal uygulamasının 4 ay daha uzatılması konusunda da bilgi verildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Mİlii Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ile kuvvet komutanlarının, MGK toplantısından sonra bazı birlik ve karargahlarda inceleme yapmak üzere Erzincan'a gittikleri bildirildi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da katıldığı çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmalarda terör olaylarına değindi. Cindoruk, aykırı düşüncelerin Meclis'te temsil edilmesiyle, teröristlerin elindeki olanakların alınabileceğini belirterek, Güneydoğu Anadolu'daki terör olaylarının, demokrasi içerisinde, değişik düşüncelere özgürlük sağlanarak sona ereceğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Güneydoğu'daki sorunun çözümü için herkesin görüş ortaya koymasını ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesini" önerdi. Karayalçın, salt askeri çözümün kalıcı olmayacağını belirterek, "Ne ver kurtul, ne vur kurtul. Bunun dışında çözüm yolu var. Bunu hep birlikte oluşturacağız" dedi.

4- Kadın sorunlarından sorumlu Devlet Bakanı Türkan Akyol, düzenlediği basın toplantısında, İtalya'da yapılan Kadın-Erkek Eşitliği 3. Bakanlar Konferansını değerlendirdi. Akyol, "Dünya bugün kadının toplumdaki yerinin belirlenmesi ve sağlıklı bir toplumun yaratılması için medyayı yanma almak zorundadır" diyerek, Türkiye'de kadına yönelik cinsel taciz ve şiddette, medyanın olumsuz etkisi olduğunu vurguladı, Akyol, "Bizdeki televizyon kanallarındaki yayınlarla sağlıklı ve uygar bir toplum yaratmak mümkün değildir" dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Güneydoğu sorununun çözümü için; toprak reformunun uygulamaya konması, feodal yapının ortadan kaldırılması ve Çekiç Güç'e son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "iç güvenlikte" yalnızca sivil otoriteye bağlı önlem ve çözümlerle sonuca ulaşılabileceğini söyledi.

6- Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli başkanlığında toplanan ANAP Başkanlık Divanı, terör sorunu ve hükümetteki değişiklik konularını ele aldı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Pakdemirli, iç güvenlik konusunda tutarlı ve ciddi adımlar atmamakla suçladığı Başbakan Çiller'i, "Sakin düşünmeye ve ülke menfaatlerini göz önünde tutmaya" çağırdı. Terörle mücadele konusunda hükümetten "icraat" beklediklerini belirten Pakdemirli, kabine revizyonunun "zaman kazanmaya yönelik" olduğunu savundu.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü ile Türk Demokrasi Vakfı tarafından Konya'da ortaklaşa düzenlenen "Türkiye'de Özelleşme" konulu panelde yaptığı konuşmada, insanın önünü açan, verimliliği arttıran, ekonomiye daha çok girdi ve çıktı sağlayan bir olay olan özelleştirmede geç kalındığını belirterek, komşu ülkelerin bile bu konuda Türkiye'yi geçtiğini söyledi.

8- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde üç gün önce meydana gelen olayların ardından konulan sokağa çıkma yasağının, bugün saat 15.00'ten itibaren kaldırıldığı açıklandı.

Diyarbakır Valisi İbrahim Şahin, çatışmalar sırasında 13 kişinin öldüğünü, ölüm olaylarının tümünün de çatışma alanında olduğunu söyledi.

Ankara'da bulunan Lice Belediye Başkanı Halit Nazmi Balkaş, DEP Genel Merkezi'nde konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Lice ile ilgili resmi açıklamalar kendi içinde çelişkili ve inandırıcı olmaktan uzaktır. Çeşitli kaynaklardan sızan bilgilere göre, Lice harabeye çevrilmiş. Lice'deki kapalı kutunun Türkiye kamuoyuna açılması ve gerçeğin gün ışığına çıkarılması gerekir" dedi.

9- DEP, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında terör konusunda yapılacak liderler zirvesine, "genel başkan düzeyinde" çağrıda bulunulmadığı gerekçesiyle katılmama kararı aldı.

10- Erzurum'un Çat ilçesine bağlı Yavi beldesine baskın düzenleyen PKK'lı teröristlerin, evlerinden silah zoruyla aldıkları vatandaşları bir kahvehaneye toplayarak PKK lehinde propaganda yaptıkları, daha sonra otomatik silahlarla taradıkları öğrenildi. Saldırıda aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu 35 kişi öldü, 50 dolayında kişi de yaralandı. Militanlar evleri de ateşe verdikten sonra kaçtılar.

Öte yandan Erzurum-Erzincan karayolunda 3 otobüsü durdurup kimlik kontrolü yapan PKK militanları, 4 kişiyi öldürüp, 12 kişiyi yaraladı, 2 kişiyi de kaçırdı.

Bir grup PKK militanın, dün gece Van'ın Gevaş ilçesi Koçak Köyü'ne uzun namlulu silahlarla saldırılarına, korucuların karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada, köye giren bir grup PKK militanı öğretmen Mehemet Izdal ile birlikte 7 kişiyi öldürdü.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konseyi 1992-1993 Dönemi 3. Toplantısı İzmir'de yapıldı.Toplantıda, terör, vergi yasa tasarısı, özelleştirme, 1994 bütçesi ve gümrük birliği konuları ele alındı. Toplantıda konuşan Sanayi Odaları Konsey Başkanı Ömer Dinçkök, Güneydo-ğu'da bazı bölgelerin işgal altında bulunduğunu öne sürerek, "Terör, işadamları ve sanayicilerde yılgınlık yarattı" dedi. Dinçkök, bölgede anarşi nedeniyle ticaret kurallarının değiştiğini, "bu durumda özel sektörün orada yatırım yapması için PKK ile ortak olması" gerektiğini belirtti.

12- Geçen hafta yerli ve yabancı basın mensuplarını, bölgeye sokmamayı kararlaştıran PKK, yabancı basın mensuplarına yönelik yasağı kaldırdığını açıkladı. Paris'teki PKK temsilcisi, düzenlediği basın toplantısında, açıklamayı PKK adına yaptığını ve yabancı gazetecileri oradaki koşulları yerinde görmeye davet ettiklerini söyledi. Sözcü, bölgeye gidecek yabancı basına her türlü yardımı da yapacaklarını sözlerine ekledi.

13- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jo-sel Zieİeniec'in konuğu olarak, resmi bir ziyaret için Prag'a gitti.

14- ingiliz Uluslar Topluluğu Doruk Toplantısı, Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayımlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi. Sonuç bildirgesinin Kıbrıs'la ilgili bölümünde, "Türk askerlerinin Kıbrıs'tan süratle çekilmesi ve BM kararlarının uygulaması için Güvenlik Konseyi'nin önlem alması" istendi. Bildirgede, Türkiye ve Türk tarafı, "Kıbrıs sorununun çözümüne engel olmak, güven arttırıcı önlemlerin geliştirilmesinde tıkanıklık yaratmak ve Kıbrıs'a nüfus taşımakla" suçlandı.

15- Ermeni birliklerinin, Azerbaycan'ın güneyindeki Goradiz kentini ele geçirerek Iran sınırına yaklaştıkları haber verildi, Iran sınırında geçen hafta şiddetlenen çatışmalar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 4 bin Azerinin iran'a sığındığı bildirildi.

16- Bosna-Hersek'in orta bölgesinde Hırvat-Boşnak çatışmasının tırmandığı bildirildi. Hırvatlar, Vares'te 260 nüfuslu bir Müslüman köyünü tümüyle yaktı. BM yetkilileri katliam yapıldığından kaygı duyarken, köyden kaçan Boşnaklar en az 60 sivilin öldürüldüğünü söylediler. Hırvatların çevreye tanksavar mayınları döşemesinden dolayı, BM görevlilerinin köye giremediği bildirildi.

26 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ege Bölgesi Sanayi Ödası'nda düzenlenen başarılı sanayicilerin ödül töreninde yaptığı konuşmada, terör ve enflasyon konularına değinerek, Türkiye'nin bir köşesinde kan döküldüğünü, ancak bu sorunun içinden demokrasi ile çıkılacağını söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP Meclis grubunda yaptığı konuşmada, son terör olayları ve alınan önlemler konusunda bilgi verdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan ile kuvvet komutanlarının, Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde başlattıkları inceleme gezisi sürerken, Genelkurmay Başkanı Güreş, yaptığı açıklamada, örgütün "milis" dediği kesimine seslendiğini belirterek, "Ya gelip teslim olacaklar ya da mutlaka ölecekler" dedi.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Göihan da incelemeleri sırasında yaptığı konuşmalarda, "Atatürk'ün çizdiği bu hudutlara kimsenin giremeyeceğini, kendi ırkına saldıran insanların insan olamayacağını" söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör olaylarına ilişkin görüşlerini dile getirirken, hükümetin terör konusundaki tutumunu eleştirdi. Yılmaz, ayrıca Meclis Başkanlığı'ndan, DEP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili fezlekelerin öncelikle işleme konulmasını isteyeceğini belirterek, "Terörü reddetmeyen, terör örgütünü kınamayan, Türkiye'nin bütünlüğüne sahip çıkmayan hiç kimsenin bu Meclis'te barınmaya hakkı yoktur" dedi.

5- Yargıtay 4, Hukuk Dairesi, İçişleri Bakanfığfnm, 1978 yılında Sivas'ta meydana gelen olaylara katılanlar hakkında ev ve işyerlerine verdikleri zararlardan ötürü tazminat davası açabileceğine karar verdi.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Güneydoğu sorunu ile ilgili değerlendirmeler yaptı ve "Misak-ı Milli sınırlarından hiçbir kimseye verilecek bir karış toprağımız yoktur" dedi.

7- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, Milli Güvenlik Kurulu loplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda PKK terörüne karşı alınması gereken tedbirlerin tartışıldığını belirterek, bu tedbirlerin diplomatik, askeri ve ekonomik alanlara yönelik olduğunu ve MGK'da sıkıyönetim istenmediğini bildirdi.

8- CHP'nin "terör", RP'nin "Somali" konularında Başbakan Tansu Çiller ve kabinesi hakkında verdiği iki gensoru önergesi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör olaylarına ilişkin görüşlerini açıklarken, terörün sosyal ve siyasal bir olay olduğunu ve çözümümün de sadece demokraside olduğunu söyledi. Saykal, Başbakan Tansu Çiller'in terör karşısında kabinede değişiklik yapmasını eleştirerek, "ülkenin ciddi bir başbakana ihtiyacı olduğu" görüşünü savundu.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, bölücü terörün "Kürt sorunu" olarak tanımlanmasına karşı olduğunu, PKK'nın üç amacının özerk bölge, federasyon ve bağımsız devlet olduğunu belirterek, "ABD, Türkiye'yi bölmek istiyor mu belli değil, ancak Türkiye'yi ne öldürmek ne yaşatmak istiyor" dedi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, beraberinde Diyarbakır Valisi İbrahim Şahin, Jandarma Asayiş Komutan Yardımcısı Tümgeneral Yalçın Ertan ve basın mensuplarıyla birlikle Lice'ye giderek incelemelerde bulundu. Erkan, yöre halkına hitaben yaptığı konuşmada, PKK'nın Lice'de bir güç denemesi yaptığını, ancak bunda başarılı olamadığını belirterek, "Zaten başarılı olmaları da mümkün değildir. Devlet hiç kimseye asla taviz vermez" dedi.

Bu arada Demokrasi Partisi (DEP) milletvekilleri de Lice'de incelemelerde bulunmak için Diyarbakır'a gitti.

12- Ankara 1.Bölge tdare Mahkemesi, SHP Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal'ın başvurusu üzerine, Türk Telekomİnikasyon A.Ş.'nin ana sözleşmesinin ilgili bakan tarafından onaylanması işlemi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

13- PKK militanları, İğdır kent merkezine roket ve ağır silahlarla saldırdı. Militanların; askeri lojmanlar, belediye binası, belediye araçları, tabur komutanlığı ve bazı evlere giriştikleri saldırı sonucunda ağır yaralananlar bulunduğu bildirildi.

Erzurum'un Çat ilçesine bağlı Yavi köyüne dün gece düzenlenen baskında ölenlerin sayısı 38'e yükselirken, Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Ağaçlı köyü ile Bitlis'e bağlı iki köy ilkokuluna baskın düzenleyen PKK militanları, 6 öğretmeni öldürdü. Muş'un Serinova beldesinin DYP'li Belediye Başkanı ile 4 öğretmen kaçırıldı. Elazığ-Bingöl karayolu üzerinde araçları durdurarak kimlik kontrolü yapan PKK'lılar 5 yolcuyu kurşuna dizdi. Yolculardan 4'ü öldü, biri ağır yaralandı.

14- Tunceli'de PKK militanlarınca kaçırılan Milliyet gazetesi muhabiri Ferit Demir serbest bırakıldı.

15- Kurd-Ha tarafından, dün Hürriyet gazetesine geçilen bir faks mesajında, "PKK'nın Hürriyet gazetesini hedef olarak belirlediği" kaydedildi.

16- Cumhuriyet gazetesinde yer alan bir haberde, bu gazetesinin Şanlıurfa muhabiri Mehmet Faraç'a PKK tarafından telefonla "PKK'dan TC'ye ambargo" başlığı altında, Siyasi partilere terörist örgütçe konan "çalışma yasağının" koşullarını içeren bir bildiri yazdırılarak, bildiriyi gazete merkezine geçmesinin söylendiği ve bu açıklamanın yarın Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmasının bir zorunluluk olduğunun belirtildiği açıklandı. Cumhuriyet gazetesi de, "Talimatla dayatılan bir haber ya da açıklamayı" yayınlamayacağını, çünkü bu hareketin basın özgürlüğüne ters düştüğünü bildirdi.

17- PKK'nın siyasi kanadı ERNK Avrupa Temsilcisi Kani Yılmaz, Brüksel'de Uluslararası Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Lice olayları sırasında bölgede hiçbir PKK'lının olmadığını, "Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ı da Türk devletinin Lice'deki katliamın bahanesi yapmak için vurduğunu" ileri sürdü. Kani Yılmaz, "Yabancı gazeteciler bizden izin alarak bölgede çalışabilirler. Türk basınıyla da ilişkilerimizi yeniden düzenleyeceğiz" dedi.

18- Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev, Curnuhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin ülkesine yönelik vaatlerini yerine getirdiğini, bu nedenle minnettar olduklarını belirtti. Akayev, ülkesinin Türkiye ve diğer ülkelerle olan ilişkileri hakkındaki görüşlerini açıkladı.

19- The Daily Telegraph gazetesinde yer alan bir yazıda, Güneydoğu Anadolu'da meydana gelen olayların bir Kürt sorunu olduğu belirtilerek, Türk devletinin tutumunun Kürtleri PKK'ya yönelttiği görüşüne yer verildi,

20- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, düzenlediği basın toplantısında, ingiliz Uluslar Topluluğu (Commonwealth) Konferansı'nda Kıbrıs'la ilgi-Iİ olarak yayınlanan sonuç bildirgesini değerlendirdi. Denktaş, bildirgenin Commonwealth'in adına da şahsına da yakışmadığını söyledi.

21- ABD Dışişleri Bakanı Warren Cristopher'in Minsk'te yaptığı açıklamada, Beyaz Rusya'nın NATO şemsiyesi altında güvenilk garantilerinden yararlanabileceğini söylediği bildirildi.

22- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Bakü'de bulunan AGlK Bakanlar Konseyi Dönem Başkanı Margaret Affugglas ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Ermenilerin bu hafta başında giriştikleri yeni saldırılardan sonra ülkenin güneybatısındaki durumun daha da gerginleştiğini belirterek, bu duruma bir son vermek için askeri yardıma başvurabileceklerini söyledi.

Margaret Affugglas da Ermenilerin bu hafta başında ateşkesi ihlal ederek yeniden başlattıkları saldırıyı kınadı.

Bu arada 20 binden fazla Azerinin, Ermeni saldırıları nedeniyle Iran topraklarına geçtiği bildirildi.

23- Bosna-Hersek'te dün Hırvatlar tarafından yakılan Müslüman köyü Stupni Do'da 80 kişinin katledildiği, 120 kişinin de hastanelere kaldırıldığı bildirildi.

Öte yandan Bosna Hükümeti'nin ordu içinde savaş suçları işleyen askerleri ele geçirmek için büyük bir operasyona giriştiği ve 194 askerin tutuklandığı bildirildi.

27 EKİM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyetin 70'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'de bir takım kimselerin demokrasiyi kalkan yaparak, ülkeyi bölmelerine müsaade olunamaz. Kimse, Türkiye'yi parçalamaya varacak tavizleri tedbir diye düşünmesin" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, son günlerde gündeme gelen darbe söylentilerini de sert bir dille eleştirerek, "Mademki terör var, öyleyse demokrasiyi askıya alalım gibi fikirlere hiçbir şekilde katılmıyorum. Olayın sebebi parlamento değil, aksine parlamentonun açık olması bu görevi yapanların işini kolaylaştırır. Darbe, Türkiye'de hiçbir yarar sağlamamıştır. Aksine Türkiye'nin demokratik'itibarını yaralamıştır" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un çağrısıyla, DEP dışında TBMM'de temsil edilen 10 partinin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen terör olaylarının görüşüldüğü toplantıda, "Ulusal bütünlükten hiçbir şekilde ödün verilmeyeceği" konusunda görüş birliği ortaya konuldu. Bu arada toplantıdan sonra liderlerin görüşmeyle ilgili açıklama yapmaması kararı alındı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk, "Parti genel başkanları ülke birliğinin ve millet bütünlüğünün demokratik sistem içinde yaşayacağı konusunda irade birliğini teyit etmişlerdir. Cumhuriyetimizin 70'nci yıldönümünde rejime, devlete ve halkımıza yönelen acımasız saldırının ve terörün önlenmesi konusunda, toplantı amacına ulaşmıştır" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de toplantıda, MGK'da kararlaştırılan yasal düzenlemelerin terörle mücadelede büyük yarar sağlayacağını ifade ettiğini ve muhalefet liderlerinin bu konuda destek olmalarını istediğini açıkladı.

3- Hükümet, bu yıl Cumhuriyet'in 70'nci yılını, sivil toplum örgütlerinin daha etkin katılabileceği programlarla kutlama kararı aldı. Bu amaçla Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna başkanlığında "70'nci Yıl Kutlama Komitesi" oluşturuldu.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Devlet Bakanı Aktuna, içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle cumhuriyetin anlamı ve önemini vatandaşlarımıza bir kez daha anlatmayı uygun gördük, insanlarımız, cumhuriyeti ve Atatürk'ü tanımalı, laikliğin gerekliliğine inanmalı" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenilerin Azerbaycan'ın Horadis bölgesine girmesiyle gelişerı saldırıların bölge ülkelerini tehdit edecek boyuta ulaştığına dikkat çekilerek, uluslararası kuruluşlara Ermenistan'a sağlanan lojistik desteğin derhal kesilmesi ve yaptırımlar dahil bütün önlemlerin alınması çağrısında bulunuldu.

5- Maliye Bakanı ismet Attila, 1994 mali yılı konsolide bütçe kanun tasarısını TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu, ismet Attila, sunuş konuşmasında,.1994'ün "zor bir yıl" olacağını belirterek, "Amacımız fiyat istikrarının sağlanması ve istikrar içinde bir büyümedir" dedi. Vergi yükünün adil dağılımını hedeflediklerini belirten Attila, vergi gelirlerinde kamu harcamalarını finanse etmeye yönelik artışlar sağlanmasının planlandığını söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Avrupa Konseyi 5'nci Avrupa Çalışma Bakanları Konferansı'na katılmak üzere Malta'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimam'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Moğultay, konferansta, Avrupa'da istihdamla ilgili gelişmeler, bu gelişmeler ışığında ekonomik, mali ve sosyal önlemlerle uygulanacak politikaların ele alınacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Moğultay, konferansla ilgili açıkla-majarından sonra, işçi sendikalarının, bölücü teröre karşı tavır içinde olmalarım olumlu bulduğunu belirterek, "Ülke hepimizin. Ülke bütünlüğünü tehdit eden bölücü teröre karşı hepimizin elinden gelen mücadeleyi göstermemiz gerekir" dedi.

7- SHP Tunceli Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Kamer Genç, Ankara Milletvekili Salman Kaya, Tokat Milletvekili Şahin Ulusoy, Gaziantep Milletvekili Bahattin Alagöz ve İstanbul Milletvekili ibrahim Gürsoy, özel radyo-televizyon yasa önerisinin bir maddesinde değişiklik yapılarak, Kürtçe radyo-televizyon yayınına olanak tanıyan, "Evrensel kültür ve bilim eserlerinin oluşmasında katkısı olan yabancı dillerde yayın yapılabilir" ifadesinin "yerel ve yabancı dillerde" şeklinde değiştirilmesini içeren önergeyi TBMM Başkanlı-ğı'na sundular.

Bu arada SHP Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, değişiklik önergesini henüz görmediğini, ancak Kürtçe radyo-televizyon yayını yapılmasını öteden beri savunduklarını söyledi. SHP'nin tüzük ve program kurultayında, bu konunun ele alındığını belirten Karakaş, "Bu karar, nisan ayında yaptığımız tüzük ve program kurultayının kararıdır. Parti kararını desteklememizden daha doğal birşey olamaz" dedi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TBMM'de, terör olaylarının çözümü ve milli birlik konusunda kapalı oturum yapılmasını istedi. Türkeş, konuyla ilgili önergelerini Meclis Başkanlığı'na sunduklarını bildirdi.

9- Güneydoğu'da gelişen olaylar, demokratik kitle örgütleri tarafından Ankara'da tartışmaya açıldı.

Toplantıya katılan, TMMOB Genel Sekreteri Alparslan Ertürk, sorunun çözümünün, savaş çağrılarında değil, bölgede ve ülkede yaratılacak demokrasi ortamında yattığını bildirdi.

Mülkiyeler Birliği Başkanı Alparslan Işıklı, "Sorunun çözümünün demokrasiden uzaklaşarak aramak çok yanlış olacaktır" dedi.

Türk idareciler Derneği Başkanı Cemal Bor, PKK'nın halkı korkutarak Kürt devleti kurmayı amaçladığını belirterek, PKK'ya destek veren komşu ülkelerle müzakereler yapmak, Çekiç Güç konusunu ele almak, üniter devlet yapısı için de Kürt devletini tanımak gerektiğini söyledi.

TiSK Başkanı Refik Baydur da, demokrasinin herkesin keyfine göre hareket etmesi anlamına gelmeyeceğini belirterek tüm kuruluşların bir araya gelerek çözümün bulunmasını istedi. Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik ise, "Sorunun çözümü, ancak demokrasi paydası etrafında büyük bir uzlaşma ile mümkündür" dedi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğimden yapılan açıklamada, Hakkari'de karakol basan PKK militanları, 10 güvenlik görevlisini şehit etti. Baskından sonra Kuzey Irak sınırı ve yakınlarında çıkan çatışmalarda ise 57 PKK'lı öldürüldü.

Bu arada Kahramanmaraş'ta bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Amaçları, karakolu ele geçirmek. Bunu asla başaramazlar. Kaçarken, cesetleri de yanlarında götürdükleri için sayı vermek mümkün değil" dedi.

11- İğdır Valisi Şemsettin Uzun, PKK'nın dün akşamki saldırıları üzerine yaptığı açıklamada, "İğdır'da hassas bir durum var. Herkes silahlı ve panik havası mevcut" dedi. Uzun, 20 kadar PKK'lınm gerçekleştirdiği saldırıda, bir militanın elindeki bombanın patlaması sonucu öldüğünü bildirdi.

12- Ankara Üniversitesi Senatosu tarafından yayımlanan bildiride, Sevr Anlaşması'ndan sonra, Atatürk'ün üstün askeri ve siyasi Jiderliğinde, Lozan Anlaşması'na ulaştığına dikkat çekilerek, Lozan'da gerçekleştirilen Misak-ı Milli sınırlarının korunmasının, Türkiye için oiduğu kadar bölge ve dünya barışı için de önemli olduğu vurgulandı ve baskı ve terör olayları karşısında devletin alacağı her türlü önlemin desteklendiğini açıklandı.

13- Uluslararası Bilim Olimpiyatları kapsamında, Arjantin'in Mendoza kentinde, 16-25 Ekim tarihlerinde yapılan ve Türkiye'nin ilk kez katıldığı 5'nci Uluslararası Enformatik Olimpiyatlarında Türkiye 3 bronz madalya kazandı.

14- FKÖ-İsrail Barış Anlaşması'nda kaydedilen gelişmeler konusunda, ilgili ülkeleri bilgilendirme kapsamında Türkiye'ye gelen heyetin başkanı ve İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eitan Bentsun, Ankara'da yaptığı değerlendirmede, Ankara'nın bölgedeki islam ülkeleri üzerindeki nüfuzunu kullanmasının, Ortadoğu ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleştirmesine katkıda bulunacağını söyledi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmeden, Demokrat Par-ti'den milletvekilliğine adaylığını koyduğunu açıkladı.

Bu arada Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, KKTC'de yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olması konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, "Sayın Denktaş'ın, cumhurbaşkanı olarak bu hizmetlerini sürdürmesini diliyoruz. Bunun, KKTC'deki çoğulcu demokrasinin ve aynı zamanda Kıbrıs sorununa çözüm arama sürecinin yararına olacağına inanıyoruz" dedi.

16- Oxford Üniversitesi'nde "İslam ve Batı" konulu bir konferans veren Galler Prensi Charles, Batı ile islam dünyası arasındaki "yanlış anlamaların ve düşmanlığın" son bulması, iki dünyanın da birbirini daha iyi anlayarak işbirliğine gitmesi gerektiğini bildirdi.

17- Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1990 yılında imzalanan Avrupa Konvansiyonel Kuvvet Anlaşması (AKKA) çerçevesinde, eski SSCB'nin silah indirimlerinde bulunmasının öngörüldüğü en önemli bölgelerden biri olan Odessa askeri bölgesinin, Ukrayna topraklarının yüzde 23'ünü oluşturduğu belirtilerek, AKKA'nm yeniden gözden geçirilmesi istendi.

18- Rusya Federasyonu'nu oluşturan cumhuriyetlerden Tataristan'm Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev, Moskova'da yaptığı açıklamada, Krem-lin'i, hazırlamakta olduğu yeni anayasa ile cumhuriyetlerin egemenlik haklarını kısmaya çalışmakla suçladı.

19- Moldova Parlamentosu Presidyumu tarafından dün Kişinov'da yayımlanan bildiride, yapılan oylamada, Moldova'nın BDT'ye üye olması yönünde bir karar çıktığı kaydedildi.

28 EKİM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Ermeni saldırılarının yoğunlaşması üzerine BM Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdık. Konseyin 5 daimi üyesi ülkeye sorunu anlatmak üzere BM'deki Türk Büyükelçisini görevlendirdim. Bunun yanı sıra ABD Başkanı'm telefonla aydınlattım ve bu konuda sadece diplomatik protesto değil, yaptırım istediğimizi kendisine bildirdim" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve komutanlar, PKK'nm dış bağlantıları hakkında bilgi verdiler ve alınacak tedbirler üzerinde durdular. Başbakan Çiller, daha sonra toplantının gündemi hakkında bilgi vererek, teröre destek olan ülkeleri uyardı.

3- Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, Tendürek Dağı Gülizar Tepe mevkiinde sürdürülen operasyonlarda PKK militanlarından 17'sinin öldürüldüğünü ve 25'inin de yaralandığını bildirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin yöneticileri ve milletvekilleri ile terör konusunun ele alındığı bir toplantı yaptı.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Olağanüstü Hal Bölgesi'nde çalışan güvenlik güçlen ve kamu personeline, halen ödenmekte olan tazminatlara ek olarak 8 milyon 500 bin liraya kadar ek tazminat verilmesini öngören yasa tasarısının TBMM'ye gönderildiğini kaydederek, Bakanlar Kuru-lu'nun gündemi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

6- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan'ın, Sinop'ta vatandaşların telefonlarının dinlenmesine ilişkin soru önergesini yanıtlarken, Sinop'ta vatandaşlarının telefonlarının dinlenmesi için Emniyet Müdürlüğü ile PTT arasında özel bir hattın bulunduğunu, ancak bu hattın şimdiye kadar hiç kullanılmadığını söyledi.

7- SHP'li 9 milletvekili "kontrgerilla" konusunda Meclis araştırması açılması için TBMM Başkanlığı'na önerge verdiler. Önergede "Devlet terörü yapan bir örgüt varsa Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu söyleyemeyiz" denildi.

8- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın öldürülmesinden sonra meydana gelen olayların ardından incelemelerde bulunmak üzere bölgeye giden DEP milletvekillerinden oluşan heyet adına parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Sedat Yurttaş, Bahtiyar Aydın'ı PKK'nm öldürmüş olamayacağını belirterek, ilçede kesinlikle karşılıklı çatışma olmadığını, bazı yaralıların yaralanma şeklinden kimyasal silah kullanıldığı kuşkusunun doğduğunu ve ilçede olaylar sebebiyle yaralananların sayısının resmi açıklamalarda olduğu gibi 13 değil 30 olduğunu öne sürdü.

9- Erzurum'un Çat ilçesi Yavi beldesinde 38 kişinin öldürülmesi olayını yerinde incelemek üzere bölgeye giden SHP Grup Başkan Vekili Halil Çulhaoğlu, Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve Uşak Milletvekili Yaşar Köklü'den oluşan SHP heyetine bir grup saldırmak istedi, heyet halk tarafından protesto edildi. Gösterilen tepki ile ilgili olarak açıklama yapan Çulhaoğlu, saldırıyı gerçekleştirenlerin dışarıdan gelen provokatörler olduğunu söyledi.

10- Ankara Devtet Güvenlik Mahkemesi, 37 kişinin öldürüldüğü Sivas olaylarıyla ilgili iki davada görevsizlik kararı verdi. Daha önce ağır ceza ve asliye ceza mahkemelerinde açılan, ancak "olayların laik. devlet düzenini yıkmaya yönelik olduğu" gerekçesiyle DGM'ye gönderilen toplam 203 sanıklı davaların hangi mahkemece görüleceğine Yargıtay'ca karar verilecek.

11- Ankara DGM, DEP Şırnak Milletvekili Orhan Doğan'ın, "PKK'nın tam içinde olduğu" gerekçesiyle m i II etve ki l lig inin kaldırılması için hazırladığı fezlekeyi TBMM Başkanlığına gönderdi.

12- Eğit im-1 ş Genel Başkanı Niyazi Altunya ve Eğit-Der Genel Başkanı Mustafa Gazalcı, Ankara'da ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde güvenlik sağlanıncaya kadar, bu bölgedeki öğretmenlerin izinli sayılmalarını veya başka bir bölgede görevlendirilmelerini, öğretmenlerin can güvenliği sağlanıncaya kadar bölgeye gönderilmemelerini istediler.

13- Şırnak'ın Cizre ilçesinde'karakol basan PKK militanları, 3 eri şehit etti. Silopi ilçesine baskın düzenleyen çok sayıda PKK'lının, güvenlik kuvvetlerinin karşı koymasıyla 3 saat süren çatışma sonrasında geri çekilmek zorunda kaldığı bildirildi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda ise 5 PKK militanı öldürüldü, 2 militan da teslim oldu. Daha önce kaçırılan Muş'un Serinova beldesi Belediye Başkanı ile 3 öğretmen ve bir öğretmen eşi serbest bırakıldı.

14- Diyarbakır'a bağlı köy ve mezralarda 700 ilkokul, eğitim ve öğretime kapatıldı. Diyarbakır il Milli Eğitim Müdürlüğü'nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, öğretmenlerin can güvenliğinin sağlanması için tedbir alınana kadar köy ve mezralardaki okulların kapalı kalacağı bildirildi.

15- "ifade özgürlüğü ve hukuk düzenine olan katkıları" nedeniyle her yıl dünya genelinde yaptığı incelemeyle bir gazeteciyi ödüllendiren isveç Gazeteciler Birliği'nin Örebro bölge birimi, bu yıl Cumhuriyet gazetesi muhabiri Deniz Teztel'i ödüle layık gördü.

16- Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Heiner Klebes, Stras-bourg'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kürt kimliğini tanımakta geç kaldığını belirterek, şimdi bazı reformlarla bu kimliğin tanındığını söyledi. Klebes, "Bu aşamada hükümetin PKK'ya karşı giriştiği mücadele çok normal, hangi hükümet olsa böyle yapardı" dedi.

Avrupa Parlamentosu'nun Sosyalist Grup Başkanı ingiliz İşçi Partisi Milletvekili Richard Balfe de Strasbourg'da Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kürt sorununu, ispanya'nın Bask bölgesinde olduğu gibi bir tür sınırlı özerklik vererek çözmesi gerektiği görüşünü savundu. Balfe, Türk hükümetinin Kürt sorununun çözümüne ilişkin yapılması gereken reformları tamamıyla gerçekleştirmemiş olmasını da eleştirdi.

17- Fransa Cumhurbaşkanı'nın eşi Danielle Mitterrand ile Uluslararası insan Hakları Federasyonu Başkanı Daniel Jacoby'nin, Belçika Dışişleri Bakanı ve AT Dönem Başkanı Willy Claes'e gönderdikleri ve basına açıkladıkları mektuplarında, Türkiye'nin Güneydoğu'sunda yaşandığını öne sürdükleri "soykı^m başlangıcının" durdurulması için uluslararası toplumun derhal harekete geçmesini istedikleri bildirildi.

18- insan Hakları izleme Komitesi'nin bir yan örgütü olan Helsinki Watch tarafından yayımlanan bildiride, PKK terör örgütü lanetlendi. Bildiride, "Bölgedeki gazete muhabirlerinin çalışmasını tehditle engelleyen PKK, son aylarda masum insanlara yönelik terörist eylemlerini de tırmandırdı" denildi.

19- Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tüm uluslararası camia, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırganlığını kınamaya ve bu saldırganlığını sona erdirmek için acil tedbirler almaya çağrıldı.

Bu arada iran'ın girişimleri ile Dağlık Karabağ Ermenileri'nin yeni bir ateşkes itan ettikleri bildirildi.

20- Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nce Cenevre'de açıklanan raporda, Azerbaycan'ın güneydoğusunu işgal eden Ermenilerden kaçan binlerce Azerinin iran'a sığındığı, çok sayıda kişinin de iki ülke sınırını oluşturan Araş Nehri'ni geçmeye çalışırken boğulduğu bildirildi.

21- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Bakü'de düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin ziyaret eden Iran Cumhurbaşkanı Haşimi Raf-sancani ile petrol üretimi konusunda işbirliğine gidilmesi için anlaşma sağlandığını ve Hazar Denizi kıyılarındaki petrol alanlarında ortak çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

22- Bosna-Hersek'te Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar arsındaki çatışmaların yeniden tırmanışa geçtiği, başkent Saraybosna'da büyük elektrik, su ve yiyecek sıkıntısı çekildiği, Sırp saldırılarının devam ettiği ve kentin bazı kesimlerinde top ateşi sonucu yangın çıktığı bildirildi.

23- Dört günlük resmi bir ziyaret için Fransa'da bulunan Özbekistan Devlet Başkanı islam Kerimov'un, Avrupa Güvenlik ve işbirliği (AGlK) sözleşmesi ve Fransa ile dostluk ve işbirliği anlaşmasını imzaladığı bildirildi.

24- Kuzey Bulgaristan'da Tuna Nehri yakınında kurulu olan Kozluduy Nükleer Santralinin bir reaktöründe patlama olduğu ve bu reaktörün devre dışı bırakıldığı bildirildi. Ancak radyasyon sızıntısı olup olmadığı hakkında bilgi verilmedi.

25- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Şam'da düzenlenen bir seminerde yaptığı konuşmada, İsrail'in, işgal altındaki Golan tepelerinden çekileceğine dair söz vermemesi halinde Ortadoğu barış görüşmelerini boykot edecekleri yönündeki tehdidini yineledi.

Bu arada İsrail savaş uçaklarının dün Lübnan'ın güneyindeki 3 Hizbul-lah üssünü bombaladığı bildirildi.

26- Orta Afrika cumhuriyetlerinden Burundi'de geçen hafta gerçekleştirilen darbe sonrasında çıkan kabile savaşlarında binlerce kişinin katledildiği ve Devlet Başkanı Melchior Ndadaye'nin yanı sıra 6 bakanın öldürüldüğü bildirildi.

29 EKİM 1993

1- Cumhuriyet Bayramı ve cumhuriyetin 70. kuruluş yıldönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

Başbakan Tansu Çiller yayımladığı mesajda, Türkiye'nin imtiyazlı bir çoğunluk ve haklan olmayan azınlıklar ülkesi olmadığını belirterek, "Kuvay-ı Milliye meşalesini taşıyalım" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'la bir toplantı yaparak, başta vergi tasarısı olmak üzere, Güneydoğu'ya yönelik ekonomi ve güvenlikle ilgili konuları görüştü.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in verdiği 70.yıl resepsiyonunda, Güneydoğu sorununa değinerek, "PKK terörünü sona erdirmeye kararlıyız. Bu kış hepsini öldüreceğiz" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da bir açılışta yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin yerel seçimlere kadar ömrü olduğunu iddia etti. Yılmaz, bir çok belediyede enkaz devralacaklarını ve aşırı borç yüküyle karşılaşacaklarını bildiklerini, ancak hizmetten kaçmayacaklarını söyledi. Yılmaz, seçim.tarihinin belirlenmesi koşuluyla, DYP ile bir koalisyonda yer alabilecekleri ya da bir azınlık hükümetini destekleyebilecekleri önerisini yineledi.

5- Tarım Bakanı Refaiddin Şahin, İğdır'da Cumhuriyet Bayramı törenlerine katıldı. Şahin, PKK'nın Mecis'teki DEP'lilerden destek gördüğünü belirterek, "Teör hareketlerine karışanlara idam cezası verilmelidir" dedi. Terörün önlenmesi için sınır emniyetinin sağlanması gerektiğini kaydeden Şahin, Irak ve Suriye sınırlarının elektronik sistem ve mayınla donatılacağını , İğdır'dan Sarp'a kadar olan sınır güvenliğinin temini içinde çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Malta'da yapılan Avrupa Konseyi S.Avrupa Çalışma Bakanları Konferansı'ndan Türkiye'ye döndü.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Bay-kal ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, "solda birleşme" konusunu Cumhuriyet gazetesine değerlendirdiler.

8- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, giderek yaygınlaşan şiddet hareketlerine karşı alınacak önlemler konusunda ANKA'nın sorularını yanıtladı. Demiral, terörle mücadelede idam cezalarının caydırıcı olabilmesi için infaz edilmesini, TCK'nın kaldırılan 140-141-142 ve 163'üncü maddelerinin yerini tutacak yeni düzenlemeler yapılmasını istedi. DGM'lerin terör suçlarında milletvekilleri hakkında doğrudan soruşturma yapabilmesi gerektiğini savunan Demiral, terör suçları hakkında sanıkların gıyaplarında mahkumiyet kararı verilebilmesini önerdi.

9- Erzurum'da temsilcisi bulunan siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri PKK'nın eylemlerini kınayan bir deklarasyon yayımladı. Kayse-ri'de de Gazeteciler Cemiyeti'nin çağrısı üzerine örgütü bulunan 11 siyasi partinin ü başkanı, ticaret ve sanayi odası tarafından düzenlenen ortak toplantıda PKK terörünü kınadı.

10- Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Belencik köyünü dün akşam basan teröristler, 4 köy korucusu ile 3 vatandaşı katlettiler. Saldırıda 3 kişi yaralanırken, 4 terörist öldürüldü. Olaydan hemen sonra, Belencik'e sevkedüen jandarma birlikleriyle kaçan teröristler arasında çıkan çatışmada da bir erin şehit olduğu belirtildi.

Ağrı'nın Patnos ilçesine bağlı Günbelli, Eskikonak, Kuruyaka ve Susuz köylerinin ilkokulları teröristler tarafından yakıldı.

11- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Beyla-gan'ın Ergi, Mahmutlar ve Şahseven kasabalarının Ermeniler tarafından yoğun roket saldırısına tutulduğu belirtildi. Iran sınırındaki Zengelan kentinin de tamamen Ermenilerin eline geçtiği bildirildi.

İran radyosunun haberine göre, iran'ın BM Büyükelçisi Kemal Harazi, Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı'na yolladığı mektupta, Ermeni güçlerinin Ermenistan ordusunun desteğiyle, daha çok Azerbaycan toprağının işgali ile sonuçlanan yeni saldırılarının, bölgenin barış ve istikrarını tehdit ettiğini belirterek, Güvenlik Konseyi'ni acilen olağanüstü toplantıya çağırdı.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi Başkanı Ronaldo Mota Sardenberg, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin Ermeni-Azeri çatışmalarının ele alınacağı resmi bir toplantı düzenlemeyeceğini söyledi. Sardenberg, Iran, Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye temilcileriyle ayrı ayrı görüşeceğini bildirdi.

isveç Dışişleri Bakanı ve AGİK Dönem Başkanı Margaretha Ugglas, düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'ın Ermenistan'a uyguladığı ambargonun, bu ülkedeki okulların yakıtsızlık nedeniyle kapatılmasına yol açacağını ileri sürdü. Ugglas, çatışmaları önlemek için AGİK'in, askeri güce sahip olmadığını belirterek, "taraflar istemedikçe çatışma sona ermeyebilir" dedi.

30 EKİM 1993

1- Kars'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 73. yıldönümü kutlamaları için Kars'a giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, burada halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Başbakan Tarisu Çiller, İstanbul'da seçim bölgesi olan Avcılar'daki okul açılışlarına katıldı. Başbakan .Çiller, burada PKK aleyhtarı sloganlar arasında yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin kimseye verecek tek bir çakıltaşı olmadığını" vurguladı.

3- Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Kurmay Albay Doğu Silahçıoğlu, "Harbiye Öğrencilerinin Ankara'da toplu yürüyüş yaptıkları ve slogan attıkları" yolunda basında yer alan haberlere ilişkin Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Harp Okulu öğrencilerinin Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında slogan atma ve toplu yürüyüş yapma şeklinde davranışının söz konusu olmadığını" belirtti.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Lice'deki olaylarda sivil yerlerin ve işyerlerinin çatışma dışında tahrip edildiği ve bunun PKK'dan kaynaklanmadığı yolunda bilgiler var" dedi. Karayalçm, teröristlerle halkı birbirlerinden ayırmak gerektiğini vurguladı.

Karayalçm, Terörle Mücadele Yasası konusunda Sabah gazetesine açıklamalar yaptı.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Cumhuriyet gazetesinin, teröre karşı alınacak önlemler konusundaki sorularını yanıtladı. Aktuna, terör suçlarında caydırıcılığın sağlanması için kesinleşmiş idam cezalarının infaz edilmesi gerektiğini söyledi.

6- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, ANAP İstanbul Milletvekili Halit Dumankaya'nın soru önergesine verdiği yanıtta, Mardin'de yapılan okul ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı yolundaki iddiaları reddederek, konunun müfettişler tarafından incelendiğini ve yolsuzluk bulunmadığının saptandığını söyledi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin bölge toplantısı için geldiği Denizli'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, sosyal demokratların "şirket kurma anlayışıyla" birleşemeyeceğini belirterek, eşit statüde bir bütünleşme istediklerini belirtti.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parti merkezinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da her gün 30 kişinin hayatını kaybettiğini ve hükümetin hiç birşey yapamadığını ileri sürdü.

9- Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İzmir'de yaptığı konuşmada, terörün ardında Türkiye'ye karşı girişilmiş gerilla savaşı bulunduğunu belirterek, "iktidara gelirsek 6 ayı plan hazırlığı olmak üzere terörü bir yılda söndürürüz" dedi.

10- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğfu, partisinin Ankara'da düzenlenen Genişletilmiş İstişare Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, "terörün taban bulamadığını, ancak tavan bulduğunu" belirterek, bu tavanın, miletin parasıyla Avrupa ve Amerika'da dolaşıp, Meclis ve ülkeyi karalayıcı sözler sarfederek bölücülük yapan bazı milletvekilleri olduğunu kaydetti.-Yazıcıoğlu, bu milletvekillerinin haklarında işlem yapılması gerektiği ve millete hesap vermek zorunda olduğu görüşünü savunarak, sözkonusu milletvekillerini "Meclis'i terketmeye" çağırdı.

11- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cem Kozlu, partisinin İstanbul il Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en önemli gündem maddeleri olan Güneydoğu ve ekonomik sorunların, Başbakan Tansu Çiller'in "beceriksizliğinden" kaynaklandığını öne sürerek, hükümetin bu konularda son derecede başarısız olduğunu söyledi.

12- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın Güneydoğu'daki son gelişmelerin ardından DEP'lilere yönelik olarak, "PKK'yı kınamayanların Mec-lis'te ne işleri var" şeklindeki sözleri tepkilere yol açtı.

DEP Parlamento Sözcüsü Remzi Kartal yaptığı açıklamada, ANAP'ın Güneydoğulu il başkanlarının Mesut Yılmaz'a, "DEP ortadan kalkarsa birinci parti oluruz" şeklinde bir rapor verdiklerini öne sürerek, "Yılmaz oy hesabıyla ucuz politika yapıyor" dedi.

DEP Adıyaman Milletvekili Mahmut Kılınç da, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın kendilerine yönelik sözlerini, "Bizim Kürt sorununda çözüm için taraf olduğumuzun göstergesidir" şeklinde değerlendirdi.

ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık, Ankara'da yaptığı açıklamada, partisinin DEP'e karşı olmadığını, tavırlarının; suçu devlet tarafından belgelenmiş 2-3 milletvekiline yönelik olduğunu bildirdi.. Aşık, DEP'in Meclis dışına çıkartılması gibi bir amaçlarının olmadığını da sözlerine ekledi.

13- SHP Genel Başkan Yardımcısı Onay Alpago, koalisyon ortakları DYP ile aralarında kriz yaratan Terörle Mücadele Yasasfnda değişiklik öngören yasa taslağını Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

14- DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya'nın avukatı Hasip Kaplan, DEP İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında, "Anayasa ve yasalara aykırı" davrandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Kaplan, bu amaçla Adalet Bakanlı-ğı'na, Demiral hakkında soruşturma açılması izni verilmesi için başvurduklarını ve Demiral'ın cezalandırılmasını istediklerini belirtti.

15- Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, yarın başlayacak 1. Din Şurası nedeniyle düzenlediği basın toplantısnda, terörle seferberlik varmış gibi mücactele edilmesi gerektiğini belirterek, terörün kaynağının "tanrı tanımazlık" olduğunu söyledi. Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu'daki son katliamların Ermeni katliamlarına çok benzedfğini, Müslüman bir Kürdün katliam ya-pamayacağmı söyledi.

16- Amerikalı yazar William Safire'ın Başbakan Tansu Çiller'in ABD gezisi dolayısıyla The New York Times gazetesinde yazdığı ve Türkiye'yi "satılık müttefik" olarak tanımladığı yorumun geniş bir özeti Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

17- Sağlık Bakanı Rıfat Serdaroğlu ve İstanbul Tabib Odası Başkanı Doç. Dr. Zeki Karagülle ile "sağlık sektörünün sorunları ve sağlık personelinin eylemleri" konusunda yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

18- Türk Dil Kurumu'nun eski genel yazmanlarından Ömer Asım Aksoy, Ankara'da öldü.

19- Alman Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Dr. Gerhard Stolten-berg, Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile ilgili ilişkilerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

20- Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı Çiçekli köyü kalabalık bir grup PKK militanı tarafından basıldı. Saldırıda ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü, 5'i ağır 13 kişi de yaralandı. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'm Küpeli Dağı İle Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde sürdürülen operasyonlarda 11 PKK militanı öldürüldü. Muş'ta ise 5 militanın cesedi bulundu. Bitlis'te örgütten kaçan bir militan güvenlik güçlerine teslim oldu.

Erzurum'un Pasinler Çiçekli Köyü'nde 6 kişinin öldürülmesi olayının, televizyon ve radyolardan duyulması üzerine yaklaşık 15 bin kişi 5 grup halinde, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Mahallebaşı semtine doğru PKK terörünü kınayan sloganlar atarak yürüdü. Toplanan kalabalığı durdurmak için emniyet güçleri havaya ateş açtı. Bu arada yürüyüşçüler, Doğru Yol Partisi ve Demokrasi Partisi temsilciliklerinin bulunduğu binaları taşladılar. Erzurum Valisi Oğuz Berberoğlu, MHP Erzurum Milletvekili Rıza Müftüoğlu ve il başkanı Cezmi Polat, toplanan kalabalığı yatıştırıcı konuşmalar yaptılar.

Bu arada Erzurum'un Pasinler ilçesinde de 4 bin dolayında kişi Çiçekli Köyü'ne yapılan saldırı olayını ve PKK'yı protesto etmek için gösteri yaptı. Erlerinde Türk bayrakları bulunan topluluk, PKK aleyhine sloganlar attı, yollara barikatlar kurarak karayolunu kesti. Pasinler'de durumun gergin olduğu, bu nedenle ilçeye giriş ve çıkışın yasaklandığı bildirildi.

21- PKK lideri Abdullah Öcalan, BBC Türkçe Servisi'nin sorularını yanıtlarken, Güneydoğu'da basına konulan yasağın yanlış anlaşıldığını belirterek, gazetecileri "gazeteci kılığındaki özel harp elemanı" olmakla suçladı. Öcalan, hükümetin sertlik politikasını sürdürmesi durumunda, PKK'nın da büyük kentlerde Digor ve Lice benzeri eylemlere girişeceğini söyledi.

22- Adana'dan Kadirli'ye giderken aniden yanmaya başlayan ve hidrolik sistemi kilitlendiği için kapıları açılmayan yolcu otobüsünde 18 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı. Yurdun çeşitli yerlerindeki trafik kazalarında ise, 11 kişi hayatını kaybetti.

23- Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki petrol rezervlerini işletmek için bu ülkeyle görüşmelerde bulunan, TPAO'nun da ortağı bulunduğu Batılı petrol şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum tarafından yayımlanan açıklamada, görüşmelerin anlaşmayla sonuçlandığı bildirildi. Varılan anlaşma sonucu, başkent Baku'yu de içeren Apreşon Yarımadası'nın kıta sahanlığında yer alan Azeri ve Çerağ havzalarının konsorsiyum tarafından işletileceği bildirildi.

24- Azerbaycan'ın güneyinde Azeri denetimindeki son kent Zengİlan'ı da ele geçiren Ermenilerin bölgedeki bütün yerleşim birimlerini ateşe verdikleri bildirildi. Bu gelişmeler üzerine Azerbaycan hükümeti olağanüstü toplandı. Cumhurbaşkanı Aliyev, başta Türkiye olmak üzere BM'den Ermeni saldırılarının durdurulmasını istedi. Türkiye, mülteci durumuna düşen Azerilere 2 bin çadır gönderdi.

25- Avrupa Topluluğu üyelerine hitaben yayınlanan The European gazetesinde yer alan bir yazıda, Sovyetler'in dağılmasından sonra kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu'nun, "Rus Imparatoriuğu'na atılan ilk adım olduğu" belirtildi. Yazıda ayrıca, Moskova'nın yayılmacı politikasından vazgeçmemesi yüzünden Kafkasya'da barışın tehlikede olduğu kaydedildi.

26- ABD'nin Haiti Büyükelçiliğinden dün yapılan açıklamada, Haiti'deki cuntanın iktidardan uzaklaştırılmasının başa n la madiği, ancak ABD'nin Haiti'ye demokrasiyi getirmede kararlı olduğu vurgulandı.

27- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mike McCurry, dün düzenlediği basın toplantısında, Bosna'nın başkentine "bombardımanın sürdüğüne dair halen haberler var" diyerek, saldırıların Washington'un bilgisi dahilinde olduğunu, ancak Washington'un önümüzdeki ağır kış şartları yüzünden Saray-bosnalıları bekleyen sıkıntılardan endişe duyduğunu kaydetti.

Bu arada Brüksel'de dün olağanüstü toplanan AT ülkeleri zirve toplantısında, Bosna'da yardım konvoylarının güvence altına alınması için Fransa'nın önerdiği askeri müdahale teklifi reddedildi.

31 EKİM 1993

1- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan ve dış tehdidin değerlendirildiği açıklamada; ABD ve Avrupa ülkelerinin ve BM, AGlK, AT, BAB, Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşların bölgesel çatışma ve uyuşmazlıkları çözümlemede başarısız olduğu bildirildi. Açıklamada, soğuk savaş ertesi dönemin henüz oluşum halinde olduğu vurgulanarak, belirsizlik ve istikrarsızlıklarla dolu global ve bölgesel ilişkiler ortamının ortaya çıktığı kaydedildi.

2- ANAP Genel Başkan Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, DYP'nin, özelleştirme ve Terörle Mücadele Yasası'ndaki değişiklikleri, SHP ile gerçekleştiremeyeceğini ileri sürdü. Yılmaz, "Üç alternatif sunuyoruz. Koalisyonu bozsunlar. Özelleştirme ve terörle mücadele konularında daha kararlı bir azınlık hükümeti kurulsun. Biz, dışarıdan destekleriz. Yahut, bizimle bir koalisyon hükümketi kurulsun. Eğer buna razı değillerse, biz azınlık hükümeti kuralım, onlar bizi desteklesin" dedi.

DYP-SHP koalisyonunun devamının SHP'nin vereceği ciddi tavizlere bağlı olduğunu, ancak SHP Genel-Başkanı Murat Karayalçın'ın yeni tavizler vermeyeceğini vurgulayan Yılmaz, daha önce mart ayında yapılmasını önerdiği genel seçimlerin 1994 sonbaharında yapılabileceğini bildirdi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin genişletilmiş MKYK toplantısını açarken yaptığı konuşmada, koalisyonun geleceği konusunda, "Hükümetin tırmanan terörü önlemek için bir planı ve programı yok. Koalisyonun iki kanadı arasında uyum da mevcut değil. Ortak bir politikaları bile yok" dedi. Erbakan, 1994 yerel seçimlerinde partisinin birinci parti olacağını iddia etti.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş izmir'de düzenlediği basın toplantısında, PKK terör örgütünün işlediği cinayetlerle "bıçağın kemiğe dayandığını" ve PKK'ya destek veren dış güçlere bir yanıt verilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye güçlüdür, gerektiğinde pençesini göstermelidir" dedi.

5- TÜSİAD Başkanı Halis Komili yaptığı yazılı açıklamada, terörü yaratan sorunları çözümlemek için demokrasinin tüm kanallarının açık olması gerektiğini belirterek, TBMM'ye çağrıda bulundu ve hızla yasal düzenlemelere gidilmesini istedi.

6- Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı Çiçekli köyünde PKK'lı militanlar tarafından öldürülen 3 kişinin cenaze törenine katılan yaklaşık 10 bin kişi PKK'yı protesto eden bir yürüyüş yaptı.

Bu arada SHP Genel Sekreteri Halil Çulhaoğlu, Erzurum'da PKK'ya yöneltilen protestolar ve partilerin il binalarına yürünmesi girişimlerini değerlendirdiği basın toplantısında, olayların "rejime yönelik bir tehdite dönüşebileceğini" söyledi.

DEP Genel Sekreteri İbrahim Aksoy da yaptığı yazılı açıklamada, dün akşam meydana gelen olaylarda partisinin il merkezine saldırılmasını kınadı.

Öte yanadan Kars'ın Sarıkamış ilçesi Belencik Köyü yakınlarında güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmalarda 5 militan öldürüldü.

7- Türk ve dünya romanı üzerine inceleme ve eleştiri yazılarıyla tanınan Berna Moran İstanbul'da öldü.

8- Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Istvan Vasary, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, tarih boyunca Türk-Macar ilişkilerinden söz etti. Vasary, iki ülke insanının birbirleriyle akraba olduğunu belirterek, "Türk ve Macar halkları, dünyada eşine az rastlanır tarihi sebeplerle birbirine bağlıdır" dedi.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Brüksel'deki AT zirve toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Balkan işbirliğinin gerçekleştirilmesi amacıyla bir girişimde bulunulması halinde bu girişimin Türkiye'yi de kapsayacağını söyledi.

10- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, dün Abhasha kentinde yaptığı açıklamada, eski Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'ya bağlı güçleri yeneceğini ve dün Gamsahurdia birliklerinin eline geçen iki kenti geri almak için yeni birlikler seferber ettiklerini bildirdi.

Şevardnadze, Abhazları ve Rusya'nın güneyinde tek taraflı bağımsızlık ilan eden Kafkas Halkları Federasyonu'ndan gelen paralı askerleri de Gam-sahurdia'nın saflarında savaşmakla suçladı.

11- Geçen perşembe günü akşamından başlayarak, iran'ın girişimleri üzerine tek yanlı ateşkes uygulamayı kabul ettikleri yolundaki açıklamalara karşın, Ermeni birliklerinin Azerbaycan'ın Beylegan bölgesine karşı yeni bir saldırı başlattıkları bildirildi.

12- İtalyan yönetmen Federico Fellini öldü.