09.11.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

KASIM 1993

1 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çalışmalarına bugün başlayan Karadeniz Ekonomik işbirliği (KEİ) 1. Uluslararası Enerji Kongresi'nde yaptığı konuşmada; dünyanın, Türkiye'nin bulunduğu bölgedeki enerji kaynaklarına muhtaç olduğunu ve bunun birtakım siyasi oyunların da sebebi olduğunu belirterek, istikrarın muhafazası halinde dünyanın bu bölgedeki enerji kaynaklarından her şekilde faydalanmasının mümkün olduğunu bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın, koalisyon hükümeti ve partisinin bu hükümetteki konumu ve tavrı konusunda yaptığı değerlendirmeler Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçm, CHP ile bütünleşme konusunun görüşüldüğü Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'm birleşme konusundaki açıklamalarını eleştirdi. Karayalçm toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, birleşme için görüşmelerin bir hafta daha sürdürülmesi kararı alındığını bildirdi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Türkiye Genç işadamları Derneği (TÜGİAD) tarafından İstanbul'da düzenlenen "2000'li Yıllara Doğru Türkiye'nin Önde Gelen Sorunlarına Önde Gelen Yaklaşımlar: Adalet" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, yargının sorunlarını ve çözüm yollarını anlattı. Oktay, Milli Güvenlik Kurulu kararları, Cumhurbaşkanı tarafından alınan kararlar ve Anayasa'nın geçici 15. maddesinin, yargı dışında tutulmasının doğru olmadığını söyledi.

Toplantıda konuşan TÜGlAD Başkanı Jefi Kamhi de Güneydoğu Anadolu'da gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik yapılmasının doğru olmayacağını kaydederek, "Güvenlik sağlanamazsa insanların kepenk indirmek ve kontak kapatmaktan başka çaresinin olmadığını" vurguladı.

5- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçm, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, "Sol'da birleşme" konusunda yaptıkları değerlendirmeler, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Erzurum'da meydana gelen olayların, halkın PKK terörüne tepkisi olduğunu belirterek, "PKK ile ilgisi olmayan Kürt kökenli vatandaşlara husumet yöneltilmesini içimize sindiremeyiz" dedi.

7- Erzurum Valisi Oğuz Berberoglu, Erzurum'da yaptığı açıklamada, muhtemel olaylara karşı özellikle köylere yönelik silah dağıtımına başlandığını belirterek, her köye 10 adet Kaleşnikof marka silah verilmekte olduğunu ve silah verilen insanların askeri birliklerde silah konusunda eğitileceklerini bildirdi.

8- Cumhuriyet tarihinin ilk Din Şurası Ankara'da toplandı. Diyanet işleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Şuraya 29 islam ülkesinden 200 dolayında din ve bilim adamı katıldı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller, Şura'da birer konuşma yaptılar.

9- Demokrat Parti tarafından Bodrum Yalıkavak'ta düzenlenen "Kuzey Kıbrıs-Türkiye Basın Semineri"nden sonra yayınlanan bildiride, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs'ın meşru hükümeti olarak kabul edilmesinin yanlış ve BM Anayasası'na aykırı olduğu belirtilerek, bugün Kıbrıs'ta var olan iki devlet gerçeğine dayalı "De Facto" durumunun yasallaştırılması istendi.

10- Türkiye'de ilk defa düzenlenen 1. Ormancılık Şurası, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Ciller'in katıldığı bir törenle Ankara'da başladı.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 2. Başkanı Osman Ulusoy, Trabzon'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak'a uygulanan amborgodan çok olumsuz etkilendiğini, ambargoyu başta Ürdün ve Suriye gibi bazı ülkelerin delmesiyle Türkiye'nin zararının daha da arttığını ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası da Irak'a uygulanan ambargo ve terör yüzünden bölgelerinde ekonominin durma noktasına geldiğini dile getiren bir raporu Başbakan Tansu Çiller'e sundular.

12- Diyarbakır'da iki faili meçhul cinayet işlenirken, Muş'un Zengök ve Şırnak'ın Beytüşşebap ilçelerinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 9 PKK'lı terörist öldürüldü.

13- Papa ll.Jean Paul ve İtalyan parlamenter - gazeteci Jas Gaw-ronsky ile komünizm sonrası genel durum, Balkanlar'da savaş, fuhuş, Avrupa'da kimlik arayışı ve yeni sınırlar konularında yapılan röportaj Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

14- Irak'taki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP)'nin Ankara Temsilcisi Şefin Diyazi yaptığı açıklamada, Kuzey Irak yönetiminin PKK faaliyetleri nedeniyle uluslararası alanda zor duruma düştüğünü belirterek, Kuzey Irak yönetiminin, Türkiye sınırının güvenliğinin sağlanmasında kararlı olduğunu bildirdi.

15- Washington'da yayımlanan "Foreign Affairs" dergisinde yer alan bir yazıda; ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abromowitz ile Fransa'nın eski Ankara Büyükelçisi Eric Rouleau'nun Türkiye'deki Kürt sorunu, PKK ve Türk hükümetinin tutumu ile ülkenin istikran ve bölgesel liderlik iddialarına etkileri konularındaki görüşlerine yer verildi.

16- Almanya'da yayımlanan Frankfurter Allgemeine gazetesi'nde yer alan bir yazıda, Türkiye'de bir Kürt sorunu olduğu belirtilerek, Türkiye'nin is-

tikrarmın tehlikede olduğu ve soruna ancak siyasi bir çözüm bulunması halinde Türkiye'nin "soyunduğu rolü" oynayabileceği görüşüne yer verildi.

17- Irak'ta iktidardaki Baas partisinin yayın organı olan Es-Saura gazetesinde yer alan bir makalede, Başbakan Tansu Çiller Türkiye ile Irak arasında ekonomik işbirliğini yeniden başlatmaya çağrılırken, Irak'a uygulanan ambargonun Türkiye'ye verdiği kayıpların tazmin edilmesi için "ÂBD'nin yardım edeceği yanılgısına düşmemesi" uyarısında bulunuldu.

18- Avrupa Topluluğu'nun Avrupa Birliği'ne dönüşmesini öngören Maastricht Antlaşması yürürlüğe girdi.

19- Rusya hükümetinin, Azerbaycan'ın güneyindeki Ermeni saldırılarının durdurulması için, Azerbaycan yönetiminin, topraklarına "Barış Gücü" adı altında Rus askeri girmesine izin vermesini istediği bildirildi.

20- İran resmi haber ajansı IRNA tarafından yapılan açıklamada, Ermeni saldırıları nedeniyle Azerbaycan'dan İran'a kaçan Azeriler'in sayısının 70 bine yükseldiği, Ermenilerin açtığı top ateşi sonucu mermilerin Iran topraklarına düştüğü-, bu nedenle Iran ordusunun teyakkuza geçtiği belirtilirken, Er-meniler'in AGİK ve Minsk Grubu görüşmelerinde Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının tanınması için işgali sürdürecekleri bildirildi.

21- Gürcistan'da hükümet birliklerinin dün gerçekleştirdikleri karşı saldırı ile Senaki kentini devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'ya bağlı kuvvetlerden geri aldıkları bildirildi.

22- Türkmenistan'da Sovyet rublesinin kullanımına son verilerek, ulusal para birimi olarak "manaf'ın kullanılmaya başlandığı bildirildi.

Türkmenistan'ın kendi para birimi manatı kullanma karan üzerine ilk kutlamayı yapan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkmenistan'ın milli para birimine geçişinin, bu ülkenin siyasi ve iktisadi başarısının ve kararlılığının ifadesi olduğunu bildirdi.

23- İsrail'in işgali altındaki Filistin toprakları Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da, İsraillilerin kendi intifadalarını ilan ettikleri, yolları keserek Filistinlilerin işe gitmelerine engel oldukları ve dört gündür yaşanan şiddet olaylarının bugün de devam ettiği bildirildi.

24- Güney Afrika Cumhuriyetinin Johannesburg kenti ve çevresinde siyahların yaşadıkları kesimlerde meydana gelen şiddet olaylarında en az 30 kişinin öldüğü bildirildi.

25- ABD'nin, Haiti'yi üç haftadır abluka altında tutan donanmasını, içinde 600 asker bulunan bir çıkarma gemisi ile takviye ettiği bildirildi.

2 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Polonya Cumhurbaşkanı Lech Wafesa'nm daveti üzerine, iki günlük resmi bir ziyaret için Polonya'ya gitti. Polonya'ya hareketinden önce, Esenboğa Havaalam'nda bir açıklama yapan Demirel, Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilerin, uzun ve çoğunluğu dostluğa dayalı bir geçmişi olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, son günlerde tırmanan terör olaylarını değerlendirirken, sıkıyönetimin, anayasal bir müessese olduğunu vurgulayarak, "gerekirse bu yola başvurabiliriz" dedi. Başbakan Çiller ve Güneydo-ğu'ya giden bakanların, bölgedeki terör olayları ile ilgili bilgi verdiği DYP grup toplantısında Çiller, terörle mücadele konusunda bir devlet ve hükümet boşluğunun söz konusu olmadığını bildirerek, son 10 yıldır ilk kez terörün üzerine kararlılık ve etkinlikle gidildiğini söyledi. Çiller, terörün tarihçesiyle ilgili konuşmasında, özellikle 1987-1991 dönemindeki iktidarın terörle mücadelede bir başıboşluk ortaya koyduğunu ve bu başıboşluğun sonunda terörün tırmandığını vurguladı.

3- Başbakan Tansu Çiller, Newsweek dergisine verdiği demeçte, PKK ile mücadelede önceliğin güvenlik sorununa verileceğini, bundan sonra bölgede işsizliğin azaltılması için ekonomik programlar uygulanacağını söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, olağanüstü hal uygulamasının 10 ilde uygulanmasına karşın, 20 ilin terör tehdidi altında olduğunu belirterek, hükümetin İğdır, Erzurum ve Ardahan bölgesini mücavir alan ilan edebileceğini ya da ikinci bir Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kurabileceğini söyledi. Terörle mücadelede devletin önündeki en büyük engelin koalisyon hükümeti olduğunu ileri süren Yılmaz, sorunları çözebilecek, güçlü tek parti iktidarının çıkacağı erken seçime gidebilmek için her formülü savunacaklarını bildirdi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmada, terörle mücadele için önerilen antidemokratik yöntemleri eleştirerek, Terörle Mücadele Yasası'nda demokratik özgürlüklere ve insan haklarına saygı göstermeyen değişiklikler yapılmasına karşı olduklarını yineledi ve kepenk indirenlerin terörist sayılması yolundaki görüşleri anti-demokratik saydığını söyledi. Sosyal demokratların ilkelerinden ve laiklikten ödün verme eşiğine gelmeden koalisyonu sürdüreceklerini belirten Karayalçın, Güneydoğu'daki olayların bölge dışına taşma eğilimi gösterdiğini, başka ülkelerin yurttaşlarının Türkiye topraklarında savaştığını söyledi. Bazı siyasetçilerin, Erzurum'da yurttaşları, Kürt ve Alevilerin yaşadıkları mahallelere yönlendirdiğini söyleyen Karayalçın, "SHP heyeti Yavi'deyken ilçenin çıkışını tuttular" dedi.

6- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, solda birlik konusundaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine yazdı. Yazısında, sosyal demokrat üç parti arasında, "Ayrı partilerde siyaset yapmayı gerektirecek bir ideolojik fark bulunmadığını" vurgulayan Karayalçın, soldaki bölünmenin altında yatan temel nedenin "Politika üretmekteki yetersizlik ve bunun kişilere bağlı hizipleşmeye olanak sağlaması" olduğuna işaret etti.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, devletin kamu düzenini sağlayamaz duruma geldiğini öne sürerek, "Yöneticiler, imamlardan, siyasi bir takım çevrelerden yardım isteme noktasına gelmiştir" dedi.

8- Erzurum-Erzincan karayolunu kesmek isteyen PKK'lı teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 14 terörist öldürüldü.

Öte yandan güvenlik güçlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde PKK'ya karşı düzenlediği operasyonlar sürdürülürken, Kars'ın kırsal kesiminde ortaya çıkarılan 14 sığınak kullanılmaz hale getirildi. Tunceli'de de 3 PKK'h öldürüldü.

9- Türkiye'nin Birleşmiş Milletler nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi inal Batu, Genel Kurul'un 48. oturumunda yaptığı konuşmada, yasadışı yollardan kaçırılan kültürel varlıkların ait olduğu ülkelere geri verilmesini istedi.

10- Iran içişleri Bakanlığı Mülteciler Şubesi Başkanı Ahmet Hüseyni tarafından yapılan açıklamada, Baku yönetiminin isteği üzerine Ermeni saldırılarından kaçarak iran topraklarına sığınan onbinlerce Azeri mülteci için BM'ye acil yardım çağrısında bulunuldu.

11- Alman Yeşiller Partisi'nden bir grup eyalet milletvekili, Diyarbakır'ın Lice ilçesine giderek incelemelerde bulundu ve gözlemlerini basına anlattı. Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi üyesi Siggi Martsch ve Bremen Belediye Meclisi üyesi Walter Fuffler yaptıkları açıklamada, Lice'nin büyük ölçüde yandığını ve 400 evin ya tamamen ya da kısmen yıkıldığını bildirdiler. Milletvekilleri ayrıca, Lice'yi askerlerin yaktığını öne sürerek 25 kişinin öldüğünü, 150 kişinin de kaybolduğunu öğrendiklerini söylediler.

12- Moskova'da, Bolşevik Devrimi'nin 76'ncı yıldönümü dolayısıyla 7 Kasım pazar günü düzenlenecek her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklandı.

13- Cezayir'de güvenlik güçlerinin aşırı dinci militanlara karşı ülkenin doğusunda düzenlediği operasyonlar sırasında 29 militanın öldürüldüğü bildirildi.

14- Bangladeş'te kirli içme suyunun yol açtığı ishal salgını yüzünden geçen ay 500'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

3 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan DYP Genel İdare Kurulu'nda, DYP'nin 4. Olağan Kongresinin, daha önce öngörüldüğü gibi 20 Kasım tarihinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Çiller, toplantıda yaptığı konuşmada, demokrasinin bütün kurumlarıyla işleyebilmesi için, partilerin demokratik süreçlerini tamamlamaları gerektiğini vurguladı.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye ve Ermenistan'a, teröre karşı oldukları yolundaki beyanlarının yeterli olmadığı, inandırıcı eylemlerle bu yöndeki açıklamalarını kanıtlamaları gerektiği uyarısında bulundu. Ataman, Azerbaycan'da Ermeni saldırıları karşısında yerlerinden edilen 10 bin Azeriye, battaniye, çadır ve yiyecek maddeleri olmak üzere 75 milyar liralık yardım yapıldığını ve bu yardımların önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi. Ferhat Ataman, Kuzey Irak'taki Peşmergelere de bir program çerçevesinde 726 ton gıda malzemesi dağıtıldığını ve 865 milyon 500 bin lira tutarında da tıbbi malzeme gönderildiğini bildirdi.

3- Olağanüstü Hal uygulamasının 10 ilde 4 ay daha uzatılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Karan, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın itirazı üzerine TBMM'ye değiştirilerek gönderildi.

4- Başbakanlık ve bağlı kuruluşlar ile DPT ve Hazine Dış Ticaret Müste-şarlığı'nın 1994 bütçe yasa tasarıları, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

5- ANAP İstanbul Milletvekili Güneş Taner, Kuzey Atlantik Asamblesi Türk Grubu'na partisinden üye gösterilmemesi üzerine, ANAP'tan istifa etti.

6- Refah Partisi Bitlis Milletvekili Zeki Ergezen, TBMM'deki Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, TRT'nin gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesiyle ilgili programlarının, halkı "laik-antilaik" olarak ikiye böldüğünü savundu.

7- Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen I.Din Şurası'na katılmak üzere Türkiye'de bulunan Türk cumhuriyetleri ve Batı Trakya Türkleri temsilcileri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Türk cumhuriyetlerinde ve Balkan ülkelerinde islam dininin dışlandığını, bunun yanı sıra Hıristiyanlık propagandasının yapıldığını belirtti.

8- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı ve cumartesi günü yapılacak "Türk-İş Kurultayfna katılmak üzere geldiği Adarıa'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, artık sadece toplu iş sözleşmesi yapmakla yetinen bir sendikacılık anlayışını doğru bulmadıklarını belirterek, Türkiye'nin sorunlarına çözüm bulması gereken insanlar arasında sendikacıların da yer alacağını vurguladı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ ve Mersin'de düzenlenen operasyonlarda PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri, halktan vergilendirme adı altında zorla para topladıkları belirlenen 56 PKK'lı yakalandı. Bingöl'de ise yasadışı Hİzbullah örgütüne üye 4 kişi ele geçirildi.

Bu arada PKK'lılarca kaçırıldığı bildirilen Erzurum'un Tekman ilçesi Belediye Başkanı ihsan Gök, Hınıs Belediye Başkanı Cafer Eren ve Karayazı Belediye Başkanı Celal Saka'dan haber alınamadığı bildirildi.

Öte yandan Yunanistan'da bulunan bazı örgüt yöneticilerinin, Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Stilianis Papathemelis ile görüşerek PKK'ya maddi destek ve ülkeye giriş çıkış konusunda serbestlik istedikleri bildirildi.

10- Basın Şeref Kartı sahibi Turhan Savaş, Burhaniye'de öldü.

11- Yazar Aziz Nesin, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Kulübü'nün toplantısındaki konuşmasında "Türk milleti sahtekardır" dediği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun 159/1.maddesi uyarınca 1-3 yıl ağır hapis istemiyle izmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada beraat etti.

12- Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda İngiltere'nin Manchester United takımı ile 0-0 berabere kalan Galatasaray turu geçti ve Şampiyonlar Ligi'ne kaldı. Galatasaray'ın tur atlaması tüm yurtta büyük sevinç yarattı.

13- Polonya Cumhurbaşkanı Leh Walesa'nın konuğu olarak Varşova'ya giden Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi bir törenle karşılandı. Daha sonra Cumhurbaşkanları düzeyinde, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve beraberindeki heyetin de katıldığı görüşmelere geçildi. Görüşmelerin ardından "Dostluk ve işbirliği Anlaşması" imzalandı. Polonya'nın en büyük nişanı olan "Beyaz Kartal" nişanının Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e verilmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanları, iki ülke arasındaki tarihi dostluk bağlarını anlatarak, işbirliği yapılmasının faydalarını dile getirdiler.

14- Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Albert Çerhişev, Ankara Sanayi Odası'nın aylık yayın organı Asomedya'ya verdiği demeçte, Rusya Federasyonu'nun Türkiye'yi ciddi bir ortak olarak değerlendirdiğini söyledi. Cernişev, Azerbaycan petrolünün Türkiye'den boru hattıyla taşınmasına karşı olmadıklarını belirtti.

15- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, çalınan, yağmalanan ve yasadışı yollardan ülke dışına çıkarılan sanat ve kültür eserlerinin ait oldukları ülkelere iade edilmesini öngören karar tasarısını onayladı.

16- Batı Trakya'daki Gümülcine Savcılığı, Doktor Sadık Ahmet ve iki Türk hakkında, okul kitaplarının dağıtımını engelledikleri iddiasıyla dava açtı.

17- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Belçika'da yayınlanan Le Soir gazetesine verdiği demeçte, "Avrupa'nın kritik bir dönemden geçtiğini ve değişmesi gerektiğini" söyledi. Papandreu, AT'nin Balkanlar konusunda tavır değiştirmesinin şart olduğunu belirterek, Sırbistan'a ambargo uygulamasını eleştirdi. Papandreu, Yunanistan'ın dönem başkanlığı sürecinde "Kıbrıs ve Malta'nın AT'ye üyeliklerine öncelik vereceğini" bildirdi.

18- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, dün gece televizyondan halka hitap ederek, tüm halkın Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılması için seferber olmasını istedi. Aliyev konuşmasında, alınan askeri yenilgilerin sebebinin, eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey döneminde milli ordunun kurulmasında izlenen yanlış politikalar olduğunu savundu.

19- Rusya'nın, Gürcistan'ın Karadeniz'deki Batum ve Poti limanlarına 6 savaş gemisi gönderdiği bildirildi. AFP'nin haberine göre gemilerin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi olan Gürcistan'ın Karadeniz limanlarını savunmak amacıyla gönderildiği belirtildi.

Öte yandan Gürcistan'da hükümet birlikleri ile devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdiaya'ya bağlı güçler arasındaki çarpışmaların sürdüğü bildirildi.

20- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Kremlin'de "federasyon unsurları" olarak bilinen idari bölgelerin liderleriyle yaptığı toplantıdaki konuşmasında, ülkeyi oluşturan özerk cumhuriyet, bölge ve vilayetlere Rusya Federasyo-nu'nu terk etme hakkı tanınmasına kesinlikle karşı olduğunu bildirdi. Yeltsin, bu konunun hala görüşmeye açık olduğunu, ancak kendisinin bu tartışmaya ilişkin görüşünü belirlediğini ve bu görüşünün değişmeyeceğini söyledi. Borİs Yeltsin ayrıca, federalizmin cumhuriyetlerin haklarının korunmasını gerektirdiğini kabul ettiğini, ancak özerk bölge ve vilayetlere de cumhuriyetler gibi haklar tanınması gerektiğini belirtti.

21- Rusya Başbakanı Viktor Çermomirdin, Devlet Başkanı Boris Yelt-sin'e bağlı Güvenlik Konseyi'nin dün akşam yaptığı toplantıda, yeni bir askeri doktrinin benimsendiğini açıkladı.

Bu arada Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı General Valeri Manilov da yaptığı açıklamada, 24 sayfalık bir belgeden oluşan yeni askeri doktrinin, "siyasi ilkeler, askeri ilkeler, teknik ve ekonomik ilkeler" olmak üzere üç bölümden oluştuğunu bildirdi.

Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov ise Moskova'da düzenlediği basın toplantısında "Dışarıdan bir nükleer tehdit gelirse, atom bombasını ilk kullanan biz oluruz" dedi. Graçov, Rusya silahlı kuvvetlerine bu yönde gerekli iznin verildiğini de belirtti.

4 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, terörle mücadele konusunda İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin "Bir milis hareketi niteliğine dönüşmüş ve yaygınlaşmış" bir terör örgütüyle karşı karşıya kaldığını ve bununla mücadele için hükümetin bir dizi yeni önlem aldığını açıkladı.

Başbakan Çiller, sıkıyönetime gerek olmadığını, bu konuda yönetim kademesinde farklı bir düşüncenin bulunmadığını belirterek, "Koalisyonu oluşturan iki büyük parti, Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı bugün için sıkıyönetime gerek olmadığı konusunda görüş birliği içindedir. Yapılması gereken sadece bazı yasaların çıkarılmasıdır" dedi.

Bakanlar Kurulu olarak Terörle Mücadele Yasası'nı ele aldıklarını belirten Başbakan, konunun bir an önce Meclis'te görüşülerek uzlaşma sağlanması gerektiğini söyledi.

Başbakan Tansu Çiller, komşu ülke topraklarında yerleşen teröristlerin zaman zaman sınırı geçerek Türkiye'de eylem yaptıklarının bilindiğini, bunun önlenmesi için Suriye, Irak ve iran'la yoğun diplomatik görüşmeler yapılacağını söyledi.

2- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'den yurt dışına kaçırılan eserler konusunda, BM Genel Kuru-lu'nda onaylanan "çalman eserlerin kendi ülkelerine verilmesini öngören karar tasarısının bağlayıcı olmamakla birlikte psikolojik önemi olduğunu belirterek, "Bu karar tasarısının öncülüğünü Türkiye yaptı ve bu konuda 2 yıl önce girişimlere başlandı, BM'nin onayladığı karar tasarısının itici gücü, Türkiye'nin bu alandaki yoğun ve kararlı çabaları olmuştur" dedi.

3- Radyo ve televizyon yayınlarında uyulması gereken temel ilkeleri içeren, özellikle reklam yayın sürelerinde önemli ölçüde kısıtlama getiren ve ayrıca temel insan haklarına, insan onuruna aykırı olmayacak yayın yapmayı öngören Avrupa Sınır Ötesi Yayın Sözleşmesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Bu arada, TBMM Genel Kuruiu'nda yapılan görüşmeler sırasında, SHP'li milletvekillerinin, yayınlarda Kürtçe'nin de kullanılabilmesine olanak tanıyan değişiklik önergesi reddedildi.

4- TBMM Anayasa Komisyonu, SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar'ın üyeliğinin, "Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda sona erdirilmesi" gerektiğine karar verdi.

5- İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile TSlP Genel Başkanı Turgut Koçak, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa taslağına karşı ortak bir çağrı metni yayımladılar. Çağrı metninde, "Dizginsiz bir devlet terörünü olanaklı kılan bu taslağa karşı, demokrasiden yana bütün siyasi partileri, sendikaları, dernekleri, kurumları ve tek tek yurttaşları mücadele için genel greve çağırıyoruz" denildi.

6- SBP Genel Başkanı Sadun Aren Ankara'da yaptığı açıklamada, Kürt sorununun Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni bir savaş alanına çevirdiğini'belirterek, "Sağlanacak bir ateşkesle demokratik, adil ve sürekli çözüm yoluna sokulması ülkemizin karşısında duran en acil sorundur" dedi.

7- Erzurum Valisi Oğuz Berberoğlu geçen hafta sonunda Erzurum'da meydana gelen olaylar ve sonrasını değerlendirdiği basın toplantısında, PKK'nın, Ermenistan sınırına ulaşan yollar üzerinde bir engel oluşturan Erzurum'u özel hedef seçtiğini belirterek, "PKK'nın Ermenistan'la bütünleşme çabaları var" dedi.

Vali Berberoğlu, meydana gelen olaylar sonrasında herkese silah dağıtıldığı yönünde haberler hakkında da "Herkese akide şekeri dağıtır gibi silah dağıtılmaz. Kanuni çerçevede kalmak üzere, Türkiye'de bir çok yerde silah dağıtıldı. Bundan sonra Erzurum'da 60'a yakın hassas köyde, eğitimden geçirilecek gönüllü köy korucularına silah verilecektir" dedi.

8- İzmir'de gerçekleştirilen 1'nci Ufusal Sosyolji Kongresi'nde, Güneydoğu ve terör olayları değerlendirildi.

Sosyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Birsen Gökçe, terör sorununun çözümünde, yalnızca askeri ve siyasi uygulamalarla sonuç alınamayacağını belirterek, konunun toplumsal yapı ile birlikte ele alınması gerektiğini ve demokrasinin ötesinde başka bir çözüm olmadığını söyledi.

9- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resmi bir ziyaret için gittiği Polonya'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Polonya'nın Rusya'nın iki komşusu olduğunu, Rusya'daki istikrardan ve istikrarsızlıktan birinci derecede etkilendiklerini vurgulayarak, "Dünya, Sovyetler Birliği'nin çöküşü öncesi kurumlarıyla yoluna devam etmek istemektedir. Barışı korumak amacıyla 52 ülkenin oluşturduğu AGlK, bu işlevini yerine getirememektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, Polonya'nın NATO'ya girmek için Türkiye'den destek istediği yolundaki haberlerle ilgili olarak da, "Türkiye'nin elinde böyle bir olanak yok. Polonya bir güvenlik ihtiyacı içindedir. Ancak bugün reddedilecek olan bir durumda Türkiye devreye girerse, itibarı sarsılır. Burada asıl tartışılması gereken NATO'nun bugünkü durumudur. Eğer Sovyet tehlikesi kalktıysa NATO tartışılmalıdır. Kalkmadıysa, Doğu Avrupa ülkelerinin, yani Avrupa'nın kuzenlerinin ekonomik ve güvenlik sorunlarına, Avrupa sırtını dönemez. Bugün Avrupa'da liderlik boşluğu vardır" dedi.

10- Almanya, Danimarka, isviçre, Norveç, Avusturya ve Fransa'daki Türk elçilik ve konsolosluk binaları ile banka şubeleri ve Türklere ait işyerleri PKK militanlarının saldırılarına uğradı. Saldırılarda 1 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

11- Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerde ilk adım olarak kabul edilen Türkiye-Almanya işbirliği Konseyi toplantısı Bonn'da yapıldı. Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk, Alman heyetine de Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Jürgen Strumpi'nin başkanlık

ettiği toplantıda, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve iki ülkedeki ekonomik durum, AT-Türkiye ilişkileri, Türkiye ve Almanya'nın Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile işbirlikleri ve dünyadaki genel ekonomi sorunları ele alındı.

12- Bosna-Hersek'te, dün Müslüman birliklerin ülkenin orta kesiminde yer alan ve Hırvatların çoğunlukta bulunduğu Vares kentinin büyük bir bölümünü ele geçirdikleri bildirildi,

BM Barış Gücü Sözcüsü İdesald Biesebroeck yaptığı açıklamada, "Kent içinde hala Hırvat güçlerinin direndiği noktalar var. Ancak kentin büyük bir kısmı Bosna hükümet birliklerinin denetiminde bulunuyor" dedi.

Öte yandan Hırvatistan, Müslümanların Vares kentini ele geçirdiği Bos-na-Hersek'in orta kesiminde durumun kötüye gittiğini belirterek, BM Güvenlik Konseyi'nin acil olarak toplanmasını istedi.

5 KASIM 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Polonya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Çankaya Köşkü'nde bir süre görüştü. Cindoruk görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Almanya gezisi öncesinde Cumhurbaşkanı Demirel'e bilgi verdiğini ve görüşlerini aldığını belirterek, terör konusundaki milli görüşü Alman yetkililere ileteceğini söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'i kabul ederek bir süre görüştü. Güreş, görüşmeden önce gazetecilere, "Sayın Meclis Başkanı'nı ikinci defa seçilmesinden ötürü tebrik için geldim. Kendilerinin şahsında yüce Meciis'e Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saygılarını iletiyorum" dedi. Cindoruk da, "Şahsınızda Parlamento'nun Türk Silahlı Kuvvetlerine olan güvenini tazeliyorum" şeklinde görüşlerini dile getirdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, izmir Adnan Menderes Havaalanı'nda kendisini karşılayan bir grup partiliye hitaben yaptığı konuşmada, terörle mücadele ve ekonomik konulara değindi. Çiller konuşmasında, terörle mücadelede devletin kararlılığının tek başına yeterli olmadığını, metanet, sabır ve birliğin ortaya konması gerektiğini belirterek, yurt dışında kamuoyu oluşturan teröristlere karşı mücadelede bu yıl içinde bir gelişme sağlanamaması halinde işlerin daha da güçleşeceğini bildirdi. Terörle Mücaadeleye ayrılan kaynağın her türlü yatırıma göre öncelikli olduğunu kaydeden Çiller, ekonomik durum hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Başbakan Tansu Çiller, daha sonra partisinin izmir il teşkilatını ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nı ziyaret etti. Başbakan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanlığı'na bağlı Menteş'deki eğitim merkezini ve Foça'daki komando birliğini ziyaret ederek, çalışmaları izledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Kocaeli Sanayici ve işadamları Derneği (KOSİAD) tarafından düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu ve dünyadaki son gelişmeleri anlattı. Yılmaz, Türkiye'nin ekonomik ve siyasal yönden büyük bir tehlike içinde olduğunu belirterek, "En büyük tehlike ise dıştan kaynaklanan terördür. Bu kaynağı kurutmak için su silahını kullanmak gerekir" dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Tansu Çiiler'in Suriye'ye PKK konusunda gönderdiği mesajın, Şam'da bulunan Türk heyeti tarafından Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'a iletildiği ve görüşmelerin kapsamlı bir şekilde geçtiği vurgulanarak, "İkili ilişkilerin başta güvenlik olmak üzere tüm önemli veçheleri üzerinde ağırlıklı bir şekilde durulduğu" kaydedildi.

6- ANAP İzmir Milletvekili Timur Demir, Ankara'da, doğalgazia çalışarak kirliliği azalttığı söylenen belediye otobüslerinin, depolama zorluğu ve maliyet yüksekliği açısından sakıncalı olduğunu öne sürerek, otobüslerin yapımı için kimlere ne imkanlar temin edildiği yolundaki soru önergesini TBMM Başkan-lığı'na sundu.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince İstanbul Ümraniye'de düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Türkiye'de pek çok modelin denendiğini, ancak denenmeyen tek modelin sosyal demokrasi olduğunu belirterek, "SHP'yi DYP'ye kiralanmakla" suçladı.

8- Diyanet işleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 1.0in Şurası sona erdi. Yayımlanan sonuç bildirgesinde, müftülerin resmi nikah kıyması, mesainin cuma namazına göre ayarlanması, Diyanet İşleri Başkanlığfnın özerk bir yapıya kavuşturularak, Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması ve Diyanet işleri Başkanı'nın seçimle belirlenmesi gibi istekler yer aldı.

9- Jandarma Genel Komutanlığı istihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) Dairesi'nin kurucusu ve eski grup komutanı, emekli binbaşı Cem Er-sever, Ankara'nın Elmadağ ilcisinde öldürülmüş olarak bulundu.

10- İstanbul Merter'deki bir banka şubesi, islami Hareket Örgütü üyesi olduğu belirtilen silahlı 5 kişi tarafından soyuldu. Yaklaşık 1.5 milyar lira parayı alarak kaçmaya çalışan soygunculardan dördü, polisle girdikleri silahlı çatışma sonucu yaralı olarak ele geçirildi. Soygunculardan üçü kaldırıldıkları hastanede öldü. Çatışmada iki polis memuru da yaralandı.

11- Tunceli ve Bingöl arasındaki Bağırpaşa Dağı'nda düzenlenen operasyonlarda 20 terörist ölü olarak ele geçirildi.

Bu arada Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nce gerçekleştirilen operasyonlarda,-12 PKK militanı yakalandı.

12- İstanbul'da çeşitli gasp, adam öldürme ve yaralama olaylarına karıştıkları belirlenen TKP-ML/TİKKO adlı yasa dışı örgüt üyesi 12 kişi silahları ile birlikte yakalandı. Konuya ilişkin açıklama, İstanbul H Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nce yapıldı.

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç, İstanbul'da yaptığı yazılı açıklamada, PKK terör örgütünün yurt dışındaki Türk Basın Kuruluşlarını hedef seçmiş olmasının endişe verici olduğunu belirterek, Hürriyet gazetesinin Frankfurt tesislerine yapılan saldırıyı kınadı.

14- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen "Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü"ne layık görülen gazetecilere ödülleri, düzenlenen bir törenle verildi.

15- PKK'nın dün, başta Almanya oimak üzere Avrupa'nın bir çok kentinde Türk temsilcilikleri ve Türklere ait işyerlerine giriştiği saldırıların, Batılı ülkelerde yoğun tepkiler aldığı ve bir kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerden sonra, Almanya'da polis tarafından Kürt dernek ve lokallerine baskınlar düzenlendiği, bazı kurumların kapatılarak dokümanlarına el konulduğu bildirildi.

Bu arada Almanya Hükümet Sözcüsü Dieter Vogel, Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Helmut Kohl'ün "PKK'nın Almanya'daki faaliyetlerinin yasaklanması" konusunun dikkatle incelenmesini istediğini söyledi. Almanya İçişleri Bakanı Manfred Kanther de Bonn'da yaptığı açıklamada, PKK faaliyetlerinin yasaklanma ihtimalini de içeren bir dizi tedbir alınacağını bildirdi.

16- İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesinde, Türkiye'deki Kürt sorununa değinilerek, Kürt ayaklanmasının çok tehlikeli bir noktaya geldiği ve sorunun çözümünde yanlış metodlar uygulanması halinde Türkiye'de 60 milyon Türk'ün, bir iç savaşa sürüklenebileceği, askeri yönetimin geri dönebileceği ve daha büyük parçalanmaların olabileceği görüşüne yer verildi.

17- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, resmi bir ziyaret için bulunduğu Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Mitterrrand'm, Ermenistan ve Azerbaycan sınırlarını belirleyecek bir toprak anlaşması yapılmasını teklif ettiğini ve kendilerinin de bu teklife sıcak baktıklarını söyledi.

Hasanov, Paris'teki temaslarını tamamlayarak, İstanbul'a geldi.

Bu arada Azerbaycan'da Haydar Aliyev'in Cumhurbaşkanlığı görevine getirilmesiyle boşalan Parlamento Başkanlığı'na Resutl Kuliyev'in getirildiği bildirildi.

18- Bosna-Hersek'te, Müslümanların ülkenin orta kesiminde yer alan Vares kentinin denetimini tümüyle ele geçirdikleri bildirildi.

19- Gürcistan'da Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'ye bağlı hükümet birliklerini, devrik Devlet Başkanı Ziviad Gamsahurdia'mn kuvvetleri karşısında korumak amacıyla başlatılan Rus çıkarmasının sürdüğü ve Rus askerlerinin Karadeniz kıyısındaki Poti limanını denetim altına aldıkları bildirildi.

Diğer taraftan Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdİn'in, Rus askerlerinin Gürcistan'da askeri operasyonlara katıldjğı yolundaki iddiaları yalanladığı ve yardımın yalnızca teknik nitelikli olduğunu belirterek, Gürcistan'daki Rus garnizonlarına karşı yapılacak provokasyonlara da izin vermeyeceklerini açıkladığı bildirildi.

20- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Senato Dış ilişkiler Komi-tesi'ne yaptığı açıklamada, Rusya Savunma Bakanı Pavel Graçov'un tehdit İçeren açıklamalarının, yeni askeri doktrinde ele alınan maddelerden farklı olduğunu vurgulayarak, bakanın bu sözleri moral bozukluğu içindeki Rus ordusuna umut vermek amacıyla söylediğini ifade etti.

21- Bulgaristan Parlamentosu Milli Güvenlik Komisyonu'nun, uluslararası anlaşmalar tarafından mecbur edilmediği sürece artık mülteci kabul etmemeye karar verdiği bildirildi.

6 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Milliyet gazetesinin DYP kurultayı konusundaki sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Tansu Çiller ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Genelkurmay Karargahfnda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Güneydoğu'da PKK'-ya karşı yürüttüğü mücadeleyle ilgili bilgi aldılar. Toplantıya, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ve üst düzey komutanlar katıldı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ürgüp'te belediyenin yaptırdığı toplu konut anahtarlarını dağıtırken yaptığı konuşmada, "Onların veremediği anahtarı biz veriyoruz. Şimdi de memleketin anahtarı sizin elinizde" diyerek, Türkiye'nin önündeki güç dönemden çıkmasının erken seçimle sağlanabileceğini iddia etti.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, İstanbul il örgütünde yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasa Taslağı'nda DYP ile anlaşabilecekleri bir noktaya gelindiğini söyledi. Karayalçm birleşme konusunda ise CHP'nin yanıtını beklediklerini bildirdi.

Karayalçm, ayrıca Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı.

5- Anayasa Mahkemesi, PTT'nin telekomünikasyon hizmetlerinin özelleştirilmesine ilişkin kanun hükmünde kararnamenin (KHK) iptal edilmesini, söz konusu KHK'nın dayandığı 3911 sayılı Yetki Yasası'nın daha önce iptal edilmiş olmasına bağladı. Ayrıca, özelleştirmeye ilişkin KHK, Anayasa'nın çeşitli maddelerine de aykırı bulundu. Anayasa Mahkemesi'nin iptal konusundaki gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı,

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, İngiltere Şampiyonu Manchester United'ı eleyerek Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde oynamaya hak kazanan Galatasaray'a 30 milyar lira yardım yapılması için hükümete tavsiye kararı aldı.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Erdem, terör olaylarının durmasının spora verilecek öneme bağlı olduğunu söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valilİği'nden yapılan açıklamaya göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda, 3 terörist öldürüldü.

Fırat Üniversitesi Senatosu'nca kamuoyuna yapılan açıklamada, PKK ile onun iç ve dış destekleri lanetlenerek protesto edildi.

8- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'la görüşmek üzere Suriye'ye giden Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Volkan Vural başkanlığındaki Türk

heyeti, Suriye Devlet Başkanı Esad'la görüşmesinden sonra Türkiye'ye döndü. Vural, Suriye dönüşü Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Esad ve Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ile yaptığı görüşmeleri "son derece olumlu" olarak nitelendirdi. Vural, "Ancak tabiatıyla beklemek de lazım. Gelişmeler ümit ederiz ki iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine hizmet edecek şekilde olur" dedi. Vural, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın PKK'nın adını vererek, bu örgütü desteklemediklerini aktardığını belirterek, iki ülkenin dışişleri ve içişleri bakanlarının yapacağı görüşmelerde PKK ile ilgili konuların daha ayrıntılı olarak ele alınacağını kaydetti.

9- Almanya'da Türk temsilcilikleri ile kuruluşlarına saldıran 4 PKK'lı terörist tutuklandı. Strasbourg'da faaliyet gösteren Boğaziçi Bankası ve iki özel turizm şirketine saldırılar düzenleyen 2 PKK'lı da gözaltına alındı.

Bu arada Almanya'da yayımlanan Die Welt gazetesinde Lothar Ruhi İmzasıyla yayımlanan yorumda, PKK terörünün Türk-Alman dostluğunu zedelediği bildirildi.

10- Viyana'da devam etmekte olan AGlK Minsk Grubu toplantısında kabul edilen ortak bildiride, "Ermenistan'ın işgal ettiği Horadis ve Zengelan bölgelerini koşulsuz olarak terketmesi ve bu saldırıyla bozulan ateşkesin yeniden ihdası" istendi.

Toplantıya katılan Türkiye Heyeti Başkanı, Dışişleri Bakanlığı Kafkas Ülkelerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Candan Azer, "Dileğimiz uluslararası kamuoyunun ortak görüşünü yansıtan bu çağrıya Ermenistan'ın uyması ve işgal ettiği topraklardan yakıp yıkmadan geri çekilmesidir" dedi.

11- Bosnalı Hırvatların, Hırvatistan'dan yardım ve koruma talebinde bulundukları bildirildi. Bosna'nın orta kesimindeki Vares kentinin Bosnalı Müslüman güçler tarafından ele geçirilmesinden sonra başlayan yağmanın durdurulmasına çalışıldığı bildirildi.

Öte yandan Bosna-Hersek hükümeti başkent Saraybosna'daki Hırvat birliğinin dağıtılmasını kararlaştırdı. Saraybosna radyosu, karara gerekçe olarak, Hırvatların ülkenin diğer bölgelerinde Müslümanlarla çatışma halinde olmasını gösterdi.

7 KASIM 1993

1- Federal Almanya Meclis Başkanı Rita Süssmuth'un davetlisi olarak beraberinde sekiz milletvekiliyle birlikte Almanya'ya giden TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, hareketinden önce havaalanında bir basın toplantısı düzenledi. Cindoruk, Almanya'da gerçekleştireceği temaslar hakkında bilgi verdi ve "ilerisi için karar verme hakkını saklı tutarak, DYP kongresinde genel başkanlığa aday olmayacağını" söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller Ankara'da yaptığı açıklamada, Çekiç Güç, Kuzey Irak Stratejisi ve terörle mücadele konularına değindikten sonra PKK'ya destek verenlerin artık açık bir tavır almasının zamanı geldiğini ve bu işin bitirilmesi için hükümetin çok kararlı olduğunu bildirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, seçmen kütüğüne yazımı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, iki turlu seçim sistemini desteklediklerini bildirdi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile son gelişmeler, hükümetin icraatı ve Başbakan Tansu Çiiier'in faaliyetleri konusunda yapılan röportaj Sabah gazetesinde yayımlandı.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Abant'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karayalçın, CHP'den olumlu yanıt gelmemesi durumunda, birlik tartışmalarını noktalamış sayacaklarını söyleyerek, CHP ile seçim ittifakı yapamayacaklarını bildirdi. Karayalçın, DYP ile iki aşamalı seçim sisteminde anlaştıkları yolundaki haberlerin doğru olmadığını belirterek, seçim sisteminin değiştirilmesine ilişkin çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, evinde seçmen yazımından sonra gazetecilerle yaptığı sohbette, solda birlik konusunda görüşlerini açıkladı.

7- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, seçmen kütüğüne yazımı sırasında gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı.

8- Yeniden oluşturulacak seçmen kütükleri için tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulandı. İstanbul'da sokağa çıkma yasağına uymayan 2 bin 900, Ankara'da ise 76 kişi gözaltına alındı.

Başbakan Tansu Çiller, sokağa çıkma yasağı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 2 binli yıllara yaklaşılan dönemde tüm yurtta her türlü üretimin, çalışmanın durmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

9- Türk-İş'e bağlı sendikalar ve Kamu Çalışanları Sendikaları izmir Plat-formu'nda örgütlü 23 sendika, 24 Mart'taki yerel seçimlerde geçersiz oy kullanma kararı aldı. Sendika temsilcileri aldıkları geçersiz oy kullanma kararını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğutltay ile görüşmeleri sırasında açıkladılar.

10- Diyarbakır'ın Bağlar semtindeki "Havacılar Lokali"nin bombalanması sonucu 5'i astsubay 9 kişi yaralandı. Cizre'de PKK'lı teröristlerce yola döşenen mayının patlaması sonucu 3 çocuk öldü; 4 kişi yaralandı. Ağn'daki operasyonlarda PKK'nın şehir komitesine üye oidukları bildirilen 30 kişi yakalandı.

11- Geçen hafta başında Ankara'ya ani bir ziyaret yapan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, Paris ziyaretinin dönüşünde, dün yeniden Ankara'ya uğradı. Hasanov, iki gün süren Ankara ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller ile görüşmeler yaptı. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasanov'un, Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı (AGlK) Minsk Grubu'nda daha aktif rol oynaması yolundaki Baku yönetiminin talebini Ankara'ya ilettiği belirtildi.

12- Saraybosna radyosunun verdiği habere göre, Bosna-Hersek'in çeşitli bölgelerinde çatışmalar sürerken, Hırvat ordusundaki çok sayıda askerin birliklerinden ayrılarak Bosna-Hersek Ordusu Komutanlığı'nın emri altına girdikleri bildirildi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı'nın eşi Bayan Daniele Mitterand, başkanlığını yaptığı Fransa Özgürlük Vakfı adına yapılan yazılı bir açıklama aracılığıyla, iki gün önce Le Monde gazetesinde çıkan, son Amerika gezisi sırasında "bağımsız bir Kürt devleti" kurulması yolunda görüş savunduğu haberlerini yalanladı.

14- Uluslararası basın kuruluşu Worid Media'nın Kudüs'teki toplantısına katılan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez, "Büyük bir devlet ve bölgedeki en zengin su kaynağı" olan Türkiye'nin Ortadoğu barışına katkıda bulunabileceği gibi, su sorununun çözümünde de anahtar ülke olduğunu söyledi.

15- FKÖ lideri Yaser Arafat, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmelerde bulunmak üzere Kahire'ye gitti. Arafat, Kahire'de Mübarek tarafından kabul edildi. Kabulde, Ortadoğu barış sürecine ilişkin son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

16- Gürcistan'da Rus ve Ermeni askeri güçlerinin desteğindeki hükümet birliklerinin, ülkenin batısındaki Zugdidi kentini ele geçirdikleri, devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'ya bağlı milislerin dağılarak geri çekildikleri ve Gamsahurdia'nın Gürcü topraklarını terk ederek, Abhazya bölgesine kaçtığı bildirildi.

8 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman DemireE, İstanbul'da çeşitli açılış törenlerine katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel, açılışlarda yaptığı konuşmalarda, Türkiye'nin zengin bir potansiyele ve hızlı gelişme eğilimine sahip olduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Terörle Mücadele Yasası'nda yapılacak değişiklikleri ele aldı.

Toplantıda, "Ülke bütünlüğüne karşı yayın yapan" basın organlarına, ilk aşamada 15 gün, yayın tekrarı durumunda ise 3 aydan 6 aya kadar kapatma cezası hükmü kararı kabul edildi.

Devlet Bakanı Erman Şahin'in, terörden zarar görenlere, miktarı Bakanlar Kurulu'nun yetkisine bırakılmak üzere Afetler Fonu'ndan tazminat ödenmesi önerisi de kabul edildi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin Güneydoğu'daki terör olaylarına ilişkin bilgi verdiğini belirterek, yapılan operasyonlarda Silopi'de 26, Muş'ta 5 ve Hakkari'de 6 olmak üzere toplam 37 teröristin silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi.

içişleri Bakanı Nahit Menteşe de toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Güneydoğu'da sürdürülen operasyonların başarıyla devam ettiğini söyledi. Menteşe, Kuzey Irak'ta kurulan karakolların PKK tarafından kullanılmasına ilişkin yorumları değerlendirirken de, "Bunları biliyoruz. Güvenlik güçlerinin hepsi alarmdadır" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümeti 8 yıllık ANAP iktidarı döneminde yapılmış bütün işlemler ile bu işlemlerden sorumlu kişiler hakkında soruşturma yapmaya ve şüpheli görülenleri yargıya intikal ettirmeye çağırdı. Yargı kararıyla suçlu görülen siyasileri kesinlikle ANAP'ta barındırmayacağını vurgulayan Yılmaz, "Bu bir meydan okumadır" dedi.

Hükümetin, ILKSAN ve İSKİ olaylarının siyasi bağlantılarını yargıdan kaçırdığını ileri süren Yılmaz, bu dosyaları ileride görev yapacak hükümetlerin gündeme getireceğini de sözlerine ekledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, SHP Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, SHP-CHP bütünleşmesinin sağlanması girişimlerinin tamamlanması için tanınan ek sürenin dolduğunu ve istenilen sonuçların alınamadığını belirterek, "SHP olarak CHP'yle bütünleşme konusunda her türlü özveriyi gösterdiğimiz kanısındayım" dedi.

Karayalçın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'm yerel seçimler öncesinde iki parti arasındaki ilişkilerin sertleşeceğine ilişkin sözleri hakkında da, "Biz böyle yapmayacağız. Dünyayı, ülkeyi, halkı aynı doğrultuda yorum-

ladığımıza inandığımız kişileri sertlikle tehdit etmeyi siyasal erdemle bağdaş-tıramayız" dedi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının ve yüksek yargı organlarının bütçelerinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, "Yargının sorunlarının çözümlenmesi, sağlıklı bir yargılama sisteminin oluşturulabilmesi, objektif, yansız, hızlı ve etkin bir adelet işleyişinin gerçekleştirilmesi, ülke sorunlarının bir çoğunun kendiliğinden çözümlenmesi sonucunu doğuracaktır" dedi.

6- Türkiye-AT Ortaklık Konseyi toplantısına katılmak üzere Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'dan ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenledi.

Maastricht Anlaşmasfnın onaylanıp yürürlüğe girmiş olmasının Avrupa Birliği yönünde yeni bir dönemin açılması anlamına geldiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Çetin, "Gümrük Birliği'nin sağlayacağı olanaklardan Türkiye-AT ilişkilerini, Türkiye'nin tam üyeliği perspektifinde güçlendirmek, hükümetimiz için özel önem taşımaktadır" dedi.

7- ANAP Ordu Milletvekili Sadi Pehlivanoğlu, İSKİ olayına adı karıştığı gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen hakkında, içişleri Bakanı Nahit Menteşe'nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

8- Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Ali Tigrel Ankara'da yaptığı açıklamada, özel sektörün Avrupalı firmalarla rekabet etmeye hazır olması gerektiğini belirterek, hükümetin gümrük birliği koşullarında özel sektöre yardımcı olabilmek için çok etkili önlemler almak amacıyla kapsamlı hazırlık içinde olduğunu söyledi.

Tigrel, Türkiye'nin AT'ye üye olmadan gümrük birliğini gerçekleştirme durumunda olan ilk ülke sıfatını kazandığını anımsatarak, "Türkiye'nin haklı beklentisi, AT'nin gecikmiş yükümlülüklerini gümrük birliğinden önce veya hemen sonra yerine getirme iradesini, tartışmaya yer vermeyecek şekilde açıklaması ve bu açıklamasının gereklerini yerine getirmesidir" dedi.

9- Yeni Parti Genel Başkanı Yusuf Bozkurt Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, dünyada bugün hüküm süren çatışmaların dini sebeplerden kaynaklandığını öne sürerek, "Terörle, ancak özel kanunlar çıkamiarak mücadele edilebilir"dedi.

10- Adana'da yapılan ve iki gün süren Türk-iş Başkanlar Kurulu toplantısında, Türk-İş'in "alternatif özelleştirme politikası oluşturması ve özelleştirmenin standartlarını belirlemesi" kararlaştırıldı. Terör yasa taslağı ile KDV oranlarının arttırılmasına karşı çıkmayı kabul eden Başkanlar Kurulu, yerel seçimlerde "koalisyona hayır" denilmesini kararlaştırdı.

11- Kürdistan Demokrat Partisi Kongresi nedeniyle Erbil ve Bonn'da yaptığı konuşmalarda "ülkenin milli birlik ve bütünlüğünü bölmeye çalışmak" ve "PKK'nın güdümünde olmak" savıyla suçlanarak Ankara DGM'de yargılanan DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya'nın tutuklu yargılanmasına karar verildi.

12- Terörle Mücadele Şubesi görevlilerinin 12 Temmuz 1991 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdikleri ve 10 kişinin öldürüldüğü operasyon için Avrupa insan Halkları Kornisyonu'na başvuruldu.

Öldürülenlerin yakınları tarafından operasyonun "yargısız infaz" olduğu savıyla yapılan başvuruyu "incelemeye değer bulan" Komisyon, Avrupa insan Hakları Divanı'nda dava açılıp açılmamasına karar vermek için Türkiye Cumhuriyeti Devletli'nden yanıt beklediğini bildirdi.

13- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şır-nak'ın Silopi, Hakkari'nin Çukurca ilçeleri ile Muş'un Zengök köyü yakınlarında güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 34 PKK'lı öldürüldü.

14- Gazeteci Kemal Ararat İstanbul'da öldü.

15- Geçen hafta içerisinde iki defa Ankara'ya ziyarette bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov yaptığı açıklamada, Ermeni saldırılarının durdurulması için tek bir ülkeden asker istemediklerini belirterek, Türkiye dahil AGlK üyesi tüm ülkelerin yer alacağı bir barış gücünün Kafkasya bölgesine gönderilmesini talep ettiklerini söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hasanov, ülkesinin dev petrol rezervlerinin Rusya'nın mı, yoksa Türkiye'nin mi tercih ettiği yoldan dış pazarlara sunulacağı tartışmalarına ilişkin olarak da "Dünyada hiçbir petrolün tek bir hattan geçmediğini" belirtti. Hasanov, bununla birlikte, "Türkiye'nin aleyhine hiçbir karar almayacaklarını" vurguladı.

16- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, kendisine bağlı birliklerin dün ele geçirdikleri devrik Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia yanlısı isyancı milislerin kalesi niteliğindeki Zugdidi kentinde yaptığı konuşmada, yağma ve şiddet olaylarının bir daha yinelenmemesi için hükümete bağlı ordu birliklerine kentin dışında kalma emrini verdiğini, kentte sadece polis ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı görevlilerin bulunduğunu söyledi.

Bu arada Zugdidi kentinin hükümet birlikleri tarafından ele geçirilmesinden sonra ortaya çıkan karışılıkta yağmacılık yapan 9 kişinin idam edildiği bildirildi.

17- Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, Balkan ülkelerini kapsayan iki günlük bir ziyaret için Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'a gitti. Papulyas, Sırbistan ve Karadağ'dan oluşan Yugoslavya'nın "Bosna-Her-sek'teki savaşı durdurma yönünde sarfettiği çabalan" överek, ülkesinin Belg-rad'ın "barışçı" politikasını desteklemeyi sürdüreceğini bildirdi.

Belgrad'da Yugoslavya Dışişleri Bakanı Vladislav Jovanoviç ile bir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Papulyas'ın görüşmelerinde, iki ülkenin, Belgrad'a uygulanan uluslararası ambargonun yumuşatılması ve Yugoslavya'nın parçalanmasından doğan sorunlara çözüm arayışında, eski Yugos-lavya'daki krizin nedenleri hakkında "benzer" görüşler taşıdıkları kaydedildi.

18- Ürdün'de 1956 yılından bu yana ilk defa çok partili genel seçim yapıldı.

19- Resmi bir ziyaret için Viyana'da bulunan Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin ile Avusturya Başbakanı Franz Vranitzky, görüşmelerinden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Rusya Başbakanı, feshedilen Varşova Paktı'nın eski üyelerinin NATO ya da AT'ye girmelerine engel olmayacaklarını bildirerek, "Hiçbir ülkenin ekonomik, siyasi ya da savunma amaçlı bir kuruluşa üye olmasını engellemeyi düşünmüyoruz. Bu, her devletin kendi egemenlik hakkına girer" dedi.

20- ABD Başkanı Bill Clinton yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'ye yönelik sorunlara uzun zaman ayırdığını belirterek, bu konuda Japonya, Güney Kore ve Çin ile işbirliği içinde olduklarını söyledi ve Kuzey Kore'nin nükleer silah edinmesine izin vermeyeceklerini bildirdi.

9 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Atatürk'ün ölümünün 55. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, "Her türlü tehdide karşı Türkiye Curnhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruyacak savunma gücüne sahip olarr Türkiye, demokratik, laik ve hukuk üstünlüğüne dayalı Cumhuriyeti ebediyete kadar yaşatacaktır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, terör konusunun görüşüldüğü partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın terör konusunda yaptığı eleştiriyi yanıtlayarak, terör örgütüne karşı onların anlayacağı dilden cevap verileceğini bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, askerlerin iç güvenlik konusundan, dış güvenlik konusuna kaydırılması gerektiğini belirterek, terör sorunuyla Kürt sorununun kesin çizgileriyle birbirinden ayrılması gerektiğini söyledi. Ka-rayalçın, olağanüstü hal uygulamasınının bu haliyle yarar getirmediğinin açık olduğunu ve yeni düzenlemelere gidilmesinin zaruri olduğunu ifade etti.

4- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, ANAP Kütahya Milletvekili Rauf Erte-kin'in yazılı soru önergesini yanıtlarken, geçen yıl Kuzey Irak'ta yapılan operasyondan sonra Iran ve Ermenistan'a geçme çabası içinde olan PKK ile aktif şekilde mücadele edileceğini bildirdi. Menteşe PKK terör örgütünün, Ermeni terör örgütleriyle işbirliği içinde olduğunu belirterek, Ermenistan'ın PKK'ya lojistik destek sağladığının bilindiğini ve yakalanan PKK teröristlerinin çoğunluğunun Ermeni asıllı olduğunun belirlendiğini söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Makedon radyosuna yaptığı açıklamada, Sırplar'ın "Büyük Sırbistan" idealinden vazgeçmedikleri takdirde, savaşın Makedonya ve Arnavutluk devletlerine de sıçramasının kesinlik kazanacağını belirterek, "Türkiye savaşın büyümesine ve öteki ülkeleri tehdit etmesine seyirci kalamaz, kalmayacaktır da" dedi.

6-10 ilde halen uygulaması devam eden olağanüstü halin 4 ay daha uzatılması TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- CHP Grup Başkanvekili Uluç Gürkan, partisinin grup toplantısını açış konuşmasında, SHP ile bütünleşme arayışlarına ilişkin görüşlerini anlattı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Elazığ'ın Alacakaya ilçesine bağlı Çataklı köyü yakınlarında, bir minibüsü tarayarak iki vatandaşı öldürüp, 5 vatandaşı da yaralayarak kaçan PKK teröristleri ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 4 militan ölü olarak ele geçirildi. Erzincan'da yapılan operasyonlarda, bir tankerde teröristlere götürülen çok sayıda mühimmat ele geçirilirken, tankerdeki silahları almaya gelen 6 terörist ölü olarak'ele geçirilidi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇDG) Başkanı Mustafa Ekmekçi, Ankara'da yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarıda, yayın organlarının 6 ay süreyle kapatılmasına kadar varan ağır cezalar getirilmesini eleştirdi. Ekmekçi, hükümetin bu tasarıyla Güneydoğu'da gazete bürolarını kapatan PKK'nın durumuna düştüğünü öne sürerek, gazete kapatan yönetimlerin demokratik olamayacakları görüşünü savundu.

10- Montreux Boğazlar Sözleşmesi'nin 57. yıldönümü nedeniyle, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından İstanbul'da "Montreux'nün 57. Yılında Türk Boğazlarının Güncel Sorunları" konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, Montreux Sözleşmesi'nin bazı maddelerinin günümüz şartlarında yetersiz kaldığı belirtilerek, yeniden gözden geçirilmesi istenirken, yeni bir antlaşmanın Türkiye için daha etkili olabileceği bildirildi.

11- Kürdistan Demokratik Partisi'nin (KDP) Ankara'daki temsilcisi Safin Diyazi, Cumhuriyet gazetesinde yer alan açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Mesut Barzani ve Celal Talabani adına yaptığı görüşmede, en önemli konunun sınır güvenliği olduğunu belirterek, Türkiye'nin politikasının değişmemesini istediğini ve önümüzdeki günlerde PKK'ya karşı sert tedbirler almaya kararlı olduklarını ilettiğini bildirdi.

12- Somali'deki BM Gücü'nün (UNISOM II) Komutanı Korgeneral Çevik Bir, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile New York'ta bir görüşme yaptı. BM Genel Sekreterliği Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Gali'nin çeşitli ülkelerdeki BM Gücü Komutanları ile danışmalarda bulunduğu belirtilerek, Korgeneral Çevik Bir ile olan temasın da bu çerçevede gerçekleştiği kaydedildi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Michael McCurry, Washington'da yaptığı açıklamada, Clinton yönetiminin PKK faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve PKK terörizmine karşı Türk hükümeti ile işbirliği içinde olduğunu, Türkiye'nin PKK'ya karşı aldığı tedbirleri desteklendiğini bildirdi.

14- Türkiye ile AT arasındaki en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyi, Brüksel'de Dışişleri Bakanları seviyesinde gerçekleştirilen toplantısında, Türkiye ile Topluluk arasındaki gümrük birliği anlaşmasının 1994 yılı sonundan itibaren yürürlüğe girmesini onayladı. Topluluk, Yunanistan'ın Kıbrıs'a AT gözlemcileri gönderilmesi isteğini geri çevirirken, Türkiye'nin KKTC'yi çözüm için ikna etmesi istendi.

15- Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, Ankara ve Üsküp hariç tüm bölge başkentlerini kapsayan gezisinin ilk durağı olan Belgrad'da yeni Yugoslavya Devlet Başkanı Zoran Liliç ve Başbakan Randoje Concic ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Yugoslavya'ya yönelik uluslararası ambargonun sonuçlarının olumsuz olduğunu öne sürerek yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini iddia etti.

Bu arada Bosna-Hersek'te, Sırp çetecilerin kaçırdığı iki BM yetkilisinden birinin serbest bırakıldığı bildirildi.

16- Bosna-Hersek'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Şakir-bey, düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler güçlerinin koruması altında, barış misyonu için Saraybosna'ya giden bir heyetin yolunun Sırplar tarafından kesildiğini ve Bosnalı iki koruma görevlisinin rehin alındığını bildirerek, BM Güvenlik Konseyi'ni acilen toplantıya çağırdı. Şakirbey, Sırpların saldırısını "BM'ye yönelik bir eylem olarak" niteledi ve BM'nin itibarını korumasını istedi.

17- Honduras'ın Karaib kıyılarını geçen hafta etkisi altına alan sel felaketinin yaklaşık 400 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

18- Yiyecek ve ilaçların ambargo dışında bırakılmasına rağmen, Haiti'ye uygulanan abluka nedeniyle yardımların ülkeye sokulmasında güçlük çekildiği ve bu yüzden her gün bin dolayında çocuğun öldüğü bildirildi.

10 KASIM 1993

1- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 55. yıldönümünde tüm yurtta, dış temsilciliklerde, KKTC'de ve Somali'deki Türk birliğinde düzenlenen törenlerle anıldı. Ulu önder Atatürk için Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de yapıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, TBMM Başkan Vekili Vefa Tanır, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, bakanlar, RP Genei Başkanı Necmetin Erba-kan, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, DSP Genel Başkanı Bülent Ece-vit, kuvvet komutanları, siyasi partilerin genel merkez temsilcileri, TBMM grup yöneticileri ile bazı milletvekilleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Anıtkabir özel defterine "Millet ve devlet olarak sizi sonsuza dek kucaklayacağız. Müsterih ol büyük Atatürk" diye yazdı.

Atatürk'ün ölümünün 55. yıldönümü nedeniyle Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmasında, Atatürk'ün çağını aşan, halkıyla bütünleşen bir lider olduğunu vurguladı.

Başbakan Tansu Çiller de toplantıda, dünyada hala kadın haklarının tartışıldığına dikkat çekerek "Ben bir Türk kadını olarak bu tartışmaları yapanların, Atatürk'e ve O'nun Türkiye'sine bakmalarını öneririm. Büyük Atatürk'ün Türkiye'sinde bizler, Müslüman kadınlar olarak layık olduğumuz yeri bul-muşuzdur" dedi.

TBMM'de düzenlenen törende TBMM Başkan Vekili Kamer Genç, Atatürk anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

10 Kasım nedeniyle Milli Kütüphane'de de bir tören düzenlendi. Törende konuşan Kültür Bakanı Fikri Sağlar, "Laiklik, cumhuriyetimizin temel taşıdır. Laiklik konusunda mücadele etmeliyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ayrıca Çankaya Köşkü'nde çeşitli okullardan gelen öğrenci temsilcilerini kabul etti. Demirel, konuşmasında, Atatürk'ün "Vatan bir bütündür, parçalanamaz" mesajının bugün ayrı tür önem taşıdığını belirterek, "Ben Çankaya'da Atatürk'ün nöbetini bekliyorum. Kendisi başka hiçbir şey yapmamış olsa bile, bu söz O'nun nöbetini tutmak için yeterlidir" dedi.

Atatürk'ün ölüm yıldönümü nedeniyle Başbakan Tansu Çiler, TBMM Başkanı Vekili Vefa Tanır, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Tansu Çiller, kamu harcamalarının kısıtlanması için yayımlanan tasarruf genelgesine açıklık getirmek amacıyla yeni bir genelge yayımladı. Resmi Gazete'de yayımlanan genelgede, KiT'lerin ve bağlı kuruluşların hiçbir şekilde, lojman, hizmet binası ve araç alamayacakları belirtildi.

3- ANAP MKYK, Genel Başkanı Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Yılmaz toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomi, iç güvenlik ve dış politika alanlarında giderek ağırlaşan sorunlarla karşı karşıya olduğunu, ancak koalisyon hükümetinin bu sorunlarla baş edecek tecrübeye sahip olmadığını söyledi. Yılmaz, Başbakan Tansu Çiller'in "Dökülen kan üzerine politika yapıyor" şeklindeki suçlamalarını yanıtlarken de, "Hiçbir zaman dökülen kan üzerinde ucuz politika yapmam" yanıtını verdi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Askerlik tecillerinin ve asker kaçaklarının, kaynak açısından büyük sorun oluşturduğunu" işaret ederek, bunun önüne geçmeyi amaçladıklarını belirtti.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye'de bulunan Almanya'nın Bran-denburg Eyalet Meclisi Başkanı Herbert Knoblich ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Çetin kabulde, Almanya'da yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa değinerek "Gerek bunlar gerekse PKK'nm eylemleri, yalnızca Türkiye için değil, Almanya için de tehlike yaratmıştır. Federal ve yerel düzeyde işbirliği yapmamızda yarar vardır" dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Cumhuriyet gazetesinin Güneydoğu sorununa ilişkin sorularını yanıtlarken, Güneydoğu'da gerekli mücadeleyi meşru hükümetin yapacağını belirterek, "Birtakım grupların, özel teşekküllerin bu işlere bulaşması çok zararlı olur" dedi. Türkeş, Güneydoğu'da PKK ile mücadele için özel bir teşkilat kurulmasını önerdi.

7- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, bir süre önce gittiği Almanya gezisi izlenimlerini anlatmak üzere düzenlediği basın toplantısında, Alman-ya'daki Türk işçilerinin pek çok sorunu olduğunu söyledi. Yazıcıoğlu, Türk işçilerin sorunlarını tek bir merkezden çözmek gerektiğini kaydederek "Yurtdışı işçi bakanlığı mutlaka kurulmalıdır" dedi.

8- Başbakan Tansu Çiller'in Başdanışmanı Volkan Vural, özel elçi sıfatıyla, Suriye'nin son aylarda artan biçimde PKK'ya destek verdiği yolunda Ankara'nın duyduğu sıkıntıları iletmek üzere geçen hafta gittiği Şam gezisi ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ve Suriye arasındaki gergin ilişkileri görüşme yoluyla düzeltme yollarının aranacağını söyledi. Vural, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilere soğuk kanlı bir şekilde gidilmesi gerektiğini belirterek, basında Suriye'ye karşı başlatılan savaş çığırtkanlığının bu ülke ile diyalog kurulmasını güçleştireceğini söyledi.

9- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen Cumhuriyet gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Çukurca'daki kamu binalarına roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açan PKK'lılan takip eden güvenlik güçleri, Kuzey Irak topraklarının Türkiye sınırına yakın kesiminde teröristlerden 7'sini öldürdü.

11- Federal Meclis Başkanı'nın konuğu olarak Almanya'da bulunan TBMM Başkanı Hüsametin Cindoruk, Almanya'daki temas ve incelemelerini sürdürürken, Çekiç Güç'ün, egemen bir devletin diğer bir egemen devlete sınır olmasını engelleyici ve geleceği belli olmayan bir bölgede "negatif bir unsur olduğunu" kaydetti. Irak ambargosunun Türkiye'ye büyük zararları olduğunu söyleyen Cindoruk, bu durumun, Türk dış politikasının unsurları arasında tartışılması gerektiğini, Türkiye gündeminde de tartışılır hale geldiğini bildirdi.

Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği'nde Atatürk'ü anma toplantısından sonra bir konuşma yapan Cindoruk, çeşitli konulara ilişkin görüşlerini açıkladı.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, temaslarından sonra Almanya Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Alman Meclis Başkanı Süssmuth, Almanya'nın şiddet ve terör eylemleri ile kararlı bir mücadele içinde olduğunu belirterek, teröre karşı iki ülkenin ortak mücadele etmesi gerektiğini ve PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yasaklanmasından yana olduğunu söyledi.

12- Somali'deki BM Gücü (UNISOM II) Komutanı Korgeneral Çevik Bir ve BM'nin çeşitli ülkelerdeki Barış Gücü operasyonlarının komutanları, dün BM merkezinde Genel Sekreter Butros Gali'nin yardımcısı Kafi Annan ile bir araya geldiler. Bir, New York'ta Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, BM'deki temasları sırasında kuruluşun çeşitli yerlerdeki operasyonlarının ele alındığını ve Somali'de bundan sonra nasıl bir strateji uygulanacağı konusunun görüşüldüğünü söyledi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'te Sırplar'ın, iki Boşnak hükümet görevlisini rehin almasını şiddetle kınadı ve bu kişilerin serbest bırakılmasını istedi.

Öte yandan Bosna-Hersek'te Sırp güçlerinin başkent Saraybosna'ya yönelik dünkü bombardımanlarında ölü sayısının 9, yaralı sayısının ise 70 olduğu açıklandı.

11 KASIM 1993

1- 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm ölümünden kısa bir süre önce Başbakan Süleyman Demirel'e bir mektup göndererek, Kürt sorunu konusundaki görüşlerini ve çözüm önerilerini bildirdiği açıklandı. Özal'm söz konusu mektubu Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Çiller'in dış politikayı bilmediğini ve Dışişleri Bakanı Çetin'i dışladığını öne sürerek, dış politikada yapılan hataların ağır faturalar getireceğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, DlSK'e yaptığı ziyarette, koalisyondan memnun olduklarını belirterek, ülke yararı için koalisyonda kalmak zorunda olduklarını bildirdi.

4- Maliye Bakanı ismet Attila, Ankara'da yaptığı açıklamada, vergi yasalarında çok önemli değişiklikler yapılacağını belirterek, gelir vergisinin yumuşatılacağım ve dar gelirlilerin üzerindeki yükün hafifletileceğini, yüksek gelirlilerin vergi yükünün ağırlaştıracağını söyledi. Attila, gelir vergisinde 32 milyon liradan başlayan ilk dilimin 75 milyon liraya yükseltildiğini de kaydetti.

5- Sağlık Bakanı Rıfat Serdaroğlu, Almanya'da ortaya çıkan AIDS'Iİ kan skandali konusunun araştırıldığını, Türkiye'ye bu kanlardan ithal edilmiş olması ihtimaline karşı ilgili kuruluşlardan bilgi istendiğini açıkladı. Serdaroğlu, araştırmalar sonucu hangi ülkeden, ne zaman kan ithal edildiğini açıklayacağını bildirdi.

6- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, izmir'de yaptığı açıklamada, turizmin genel bir değerlendirmesini yaparak, 1993 yılı için hedeflenen 4.5 milyon dolarlık turizm gelirinin yüzde 10 gerisinde kalınacağını belirtti ve yaz aylarında meydana gelen terör olayları nedeniyle iddia edildiği kadar büyük gelir kaybı olmadığını söyledi. Bakanlık olarak bu konuda gereken önlemleri aldıklarını belirten Ateş, bunun yetmediğini, kuruluşların kendi güvenlik birimlerini oluşturmaları gerektiğini kaydetti.

7- Türkiye'de toplu pazarlık sisteminin kuruluşunun SO.'yıldönümü nedeniyle Türk Endüstri ilişkileri Derneği tarafından düzenlenen 3.Ulusal Endüstri ilişkileri Kongresi'nin açılışını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, endüstrinin yeni bir yapılanma içine girmesi, çalışma hayatının demokratikleşmesi ve çalışma barışının sağlanması gerektiğini bildirdi. Moğultay, bu konudaki yasa tasarılarını yakında tartışmaya açacaklarını da sözlerine ekledi.

8- Hükümete 85 trilyon liralık ödenek verilmesini öngören ek bütçe yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bursa ve inegöl'de yaptığı konuşmalarda, Başbakan Çiller'in çiftçilerin sorunlarıyla ilgilenmediğini öne sürerek, ziraat odalarının yeniden düzenlenmesi amacıyla yasa tasarısı hazırlayarak Meclis'e sunacaklarını söyledi.

10- ANAP Grup Başkan Vekili Hasan Korkmazcan, hükümet tarafından hazırlanan terörle mücadele yasa tasarısı konusunda düzenlediği basın toplantısında, tasarının 141, 142 ve 163.maddelerindeki zihniyeti geri getireceğini, bu nedenle tasarıda değişiklik önergesi vereceklerini, konunun partisinde kurulan bir komisyon taraftndan incelendiğini bildirdi.

11- 533 kişinin Türk vatandaşlığından çıkmasına izin veren Bakanlar Kurulu karârı Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi, 130 sanıklı "PKK Ana Da-vası"nda 15 sanığı idama, 14 sanığı da ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. 32 sanığın beraat ettiği davada diğer sanıklar çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

13- Gümrükler Genel Müdürü Ramazan Uludağ, Ankara'da yaptığı açıklamada, gümrüklerin uluslararası standartlara ve gümrük birliğine uygun hale getirilmesi için bir dizi çalışma başlattıklarını; bu çalışmaların başında yeni teknoloji ve kalifiye eleman kullanımının geldiğini bildirdi.

14- Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki oda ve borsa başkanları Başbakan Tansu Çiller'i ziyaret ettiler. Başkanlar ziyarette, terörün siyasetle çözülemeyeceğini, söz konusu bölgelere yapılan yatırımların artırılması gerektiğini ve Irak'a uygulanan ambargonun kaldırılması isteklerini dile getirdiler.

Oda ve borsa başkanları daha sonra içişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ve TOBB Başkanı Yalım Erez ile diğer yetkililerin katıldığı ve 7 saat süren bir toplantı yaparak, terörün önlenmesi ve bölgenin sorunları konusundaki görüşlerini aktardılar.

15- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, düzenlediği basın toplantısında, kamu avukatlarının ekonomik ve özlük haklarıyla ilgili sorunların çözümü için hükümete Ocak 1994'e kadar süre tanıdıklarını, bu süre zarfında çalışmalara başlanmaması durumunda eylem yapacaklarını açıkladı,

16- Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TUBA) kuruluş çalışmalarını yürütecek 20 bilim adamı belirlendi. Başbakan tarafından atanan kurucu 10 üye, yasanın öngördüğü diğer 10 kurucu üyeyi belirledi.

17- Güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 32, Mersin'de 17 PKK üyesi yakalanarak, çıkarıldıkları mahkeleierce tutuklandı. Muş'un Akkonak köyünü basmak isteyen PKK militanları, köylülerin karşılık vermesi üzerine kaçtılar. Muş'ta PKK'yı protesto yürüyüşü yapmak isteyen yaklaşık 10 bin kişiye Valilik tarafından izin verilmedi.

Öte yandan Almanya'nın Bremen ve Kiel kentlerinde yapılan operasyonlarda büyük miktarda eroin ele geçirildiği, konuyla ilgili 16 PKK'lının tutuklandığı bildirildi.

18- Demokratik hak ve özgürlüklerin korunup geliştirilmesi amacıyla, Türk-İş, DiSK, Hak-İş, meslek odaları, kamu çalışanları sendikaları ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla "Demokrasi Platformu" kuruldu.

19- TÜSIAD ve Kalite Derneği tarafından Türkiye'de ilk kez düzenlenen "Kalite Ödülü" Brisa Lastik Fabrikası'na verildi.

20- ABD Başkanı Bill Clinton, Kongre'ye gönderdiği Kıbrıs, raporunda; KKTC'nin BM'nin önerdiği paket planı reddetmeyi sürdürmesi durumunda daha fazla yalnızlığa itileceğini, sorunun çözümü için Türkiye'den destek beklediklerini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Clinton'ın raporunu eleştirerek, "Raporun dengesi bozuktur, tehditler, hatta şantaj vardır. Kıbrıs meselesinde tehditler değil, gerçekler konuşmalıdır" dedi.

21- Bulgaristan'da temaslarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Ka-rolos Papulyas, düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Yugoslavya ve Balkanlar'daki gelişmeler konusunda düzenlenecek bir konferansta Türkiye'nin mutlaka yer alması gerektiğini bildirdi.

22- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Demurin, düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan'dan sonra Dağlık Karabağ'a da Rus askerlerinden oluşan bir barış gücü göndermeyi önerdi. Demurin, önerinin Viyana'da önceki gün sona eren AGlK toplantılarının gayri resmi bölümünde gündeme getirildiğini kaydetti.

23- Rus ordusunun yayın organı Krasnaya Zvezda'da yayımlanan bir yazıda, Doğu Avrupa ülkelerinin NATO'ya girmesine karşı çıkıldı. Yazıda, bu ülkelerin NATO'ya girmesinin silahsızlanma görüşmelerini göz ardı etmek olacağı ve Rusya'nın çıkarlarına ters düşeceği belirtildi.

24- Irak'ın kitle imha silahlarını kontrol etmekle görevli BM Özel Komisyonu (UNSCOM) Başkanı Rolf Ekeus, Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, "Bağdat yönetiminin BM kararları konusunda olumlu yönde hareket etmeye başladığını" bildirdi.

12 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'n-de ilk kez düzenlenen "Yatırımlar Toplantısfna, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve diğer bakanlar katıldılar.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, toplantıda, bitmek üzere olan projelerin tamamlanması, yeni projeler için kaynak sağlanması, altyapı, enerji, ulaştırma ve sulama alanlarında yapılması gerekli yatırım konularının ele alındığı bildirildi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz Ordu'da yaptığı açıklamada, hükümetten, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde seçim güvenliğini sağlamasını beklediklerini, güvenlik sorununun Olağanüstü Hal Bölgesi dışındaki illerde de gündeme geldiğini söyledi. Yılmaz, "Olağanütü Hal 19 Martta sona erecek. Ama seçimler 27 Martta yapılacak. Umarım olağanüstü halin tekrar uzatılmasına gerek kalmadan sadece bu illerde değil, terörden etkilenen tüm illerde seçim için güvenlik önlemleri alınır" dedi.

Bu arada Mesut Yılmaz, 8'nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderdiği, ayrılıkçı teröre karşı önerilerini içeren mektubun basına sızmasını eleştirdi.

3- Mülkiyeliler Birliği tarafından dün düzenlenen "Ayın Konuğu" toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Türkiye'nin "yüksek tansiyon dönemi yaşadığını" belirterek, bu tür ortamlarda bireylerin hızla uç noktalara kaydığını söyledi. Terör konusunda SHP'nin ne "ver kurtul" ne de "vur kurtul'dan yana olduğunu kaydeden Karayalçın, Türkiye'nin ulusal sınırları ve resmi dilinin değişmeyeceğini, Kürt kökenli yurttaşların kültür ve dillerinin gelişmesi için önlerindeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Karayalçın, "Kürt Enstitüsü'nün kurulmasıyla ya da bir çocuğa Kürtçe isim verilmesiyle bu ülke bölünmez" dedi.

SHP'nin özelleştirmeye bakış açısını da değerlendiren Karayalçın, "Özelleştirmeye karşı değiliz, ancak Türkiye'nin kurtuluşu olduğunu kabul etmiyoruz. Özelleştirme, sektör bazında ele alınmalı. Hisse senetlerinin el değiştirmesiyle gelmemeli. Devlet tekelinin kalktığı bir dönemde, özel tekel ya-ratılmamalı. Doğu'daki ve Güneydoğu'daki kamu tesislerinin satışını doğru bulmuyoruz" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, özel radyo-televizyon yayınlarını düzenleyen yasa teklifinin TBMM'de görüşülmesi sırasında, bu yasa gereğince oluşturulması öngörülen üst kurulda, yayın dilinin kalitesi açısından bir dilbilimcinin de bulunması yolunda verilen önergelerin reddedildiğini, ancak yüksek öğrenim görmüş bir din adamının kurul üyeleri arasında yer alması yönündeki önergenin kabul edildiğini açıkladı.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bosna-Hersek Başbakanı Haris Slad-ziç ile Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Garniç'in davetlisi olarak iki ülke arasında Saraybosna'da yapılan görüşmelere katılmak için Bosna'ya gitti. Burada, Hırvatistan ve Bosna hükümet yetkilileri arasında yapılan görüşmeye katılan Çetin, Türkiye'nin bölgedeki savaşın sona erdirilmesi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi olmasını sağlamak amacıyla elinden gelen yardımı yapacağını söyledi.

Bosna-Hersek Başbakanı Sladziç ise, Türkiye'den daha çok destek beklediklerini belirterek, "Türkiye, bölgede etkisi oldukça güçlü bir ülkedir" dedi.

6- Sağlık Bakanı Rıfat Serdaroğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'ye kan ithal edilmediğini söyledi. Yurtdışından sadece kan ürünlerinin alındığını belirten Serdaroğlu, getirilen kan ürünlerinin de sıkı de-, netimden geçirildiğini ve hastalık riski taşımadığını bildirdi.

Almanya'da ortaya çıkan "AlDS'li Kan Skandali" na neden olan "UB Plasma" şirketinin ürünlerinin Avusturya ve Suudi Arabistan'a satıldığını öğrendiklerini ifade eden Serdaroğlu, "Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Almanya Sağlık Bakanlığı'ndan istenmiştir." dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, öğretmenlerin de subay ve polisler gibi özel personel yasasına sahip olabilmeleri için çalışma başlattıklarını söyledi. Ayaz, görevi sırasında mesleki ve teknik eğitim alanında atılım yapılacağını, Doğu ve Güneydoğu'da terör olayları nedeniyle aksayan eğitime de "yatılı bölge okulları" ile çözüm getireceklerini söyledi.

Nevzat Ayaz ayrıca, yürütülen çalışmalarla klasik liselerin açılışına son verileceğini, bunun yerine iki yıllık meslek yükekokullarının sayılarının artırılıp, meslek liselerinden mezun öğrencilerin burada eğitimlerini sürdürmelerinin sağlanacağını ifade etti.

8- ANAP İstanbul Milletvekili Halit Dumankaya'nın Erdal inönü'nün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde, Batman'da SHP'nin il ve ilçe yöneticileriyle yaptığı toplantı sırasında, bazı vatandaşların "Devlet vatandaşı dövüyor" şeklindeki yakınmaları üzerine inönü'nün "Devlet kızdığında döver, PKK ise öldürür" sözleri ile ilgili soru önergesini yanıtlayan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, bu sözlerle devlet ile PKK terör örgütünün halka bakış açılarındaki farkın vurgulanmak istendiğini belirtti.

9- SHP Grup Başkan'Vekili Ercan Karakaş yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nın değiştirilmesini öngören tasarının, kapatma dahil basına ağır cezalar getiren maddesi ile ilgili olarak "Basına verilen cezaları tasvip etmiyorum. Terörün nedeni basmmış gibi bir hava doğuyor. Grubumuz tasarı genel kurula geldiğinde o maddenin tekrar ele alınmasını istiyor" dedi.

ANAP Grup Başkan Vekili Hasan Korkmazcan da dünkü grup toplantısında tasarının, Türk Ceza Kanunu'nun kaldırılan 141, 142, ve 163'ncü maddelerini yeniden gündeme getireceğini belirterek, basına getirilen cezalara karşı çıkılacağını açıkladı.

CHP Grup Başkan Vekili Ali Dinçer ise yaptığı açıklamada, CHP'nin cumhuriyetin kurucusu, demokrasinin savunucusu bir parti olduğunu belirterek, "CHP'nin demokratikleşme adı altında böyle bir yasaya evet demesi beklenemez" dedi.

10- DEP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozlak, Ankara'da yaptığı açıklamada, Genel Başkan Yaşar Kaya'nm tutukluğu nedeniyle iki kez ertelenen olağanüstü kongrenin 12 Aralıkta gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

11- İstanbul Adliyesi'nde bir basın açıklaması yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Ali Rıza Dizdar, koalisyon hükümeti tarafından son şekli verilerek, yasallaşma sürecine sokulan 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısının, kaldırılan 140, 141, 142 ve 163'ncü maddelerinin "yeniden ortaya çıkması" olarak değerlendirdi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamaya göre, Doğu ve Güneydoğu'da güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlarda 8 terörist ele geçirildi. Bölücü terör örgütü üyesi 28 kişi de tutuklandı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ise, tahrip gücü yüksek bombanın patlaması sonucu ölen ya da yaralanan olmadığı, ancak 50'ye yakın işyerinin kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

13- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi inal Batu, Arnavutluk'un isteği üzerine New York'ta yapılan BM'deki IKÖ daimi temsilcileri toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kosova'daki Arnavutlar'm ve Sancaktaki Müslümanlarının haklarının sürekli olarak ihlal edilmesinden büyük endişe duyduğunu belirterek, "Kosova ve Sancak patlarsa, Balkanlarda savaş yayılır" dedi.

14- ABD Başkanı Bill Clinton ve İsrail Başbakanı Izak Rabin, Ortadoğu barış sürecine muhalif Suriye ile ilişkilerin nasıl geliştirileceği konusunu ele almak üzere Washington'da bir araya geldiler.

Clinton ve Rabin görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Clinton, İsrail ile Suriye arasında imzalanacak bir barış anlaşmasının barış sürecinde önemli bir adım olacağını söyledi. Clinton, Ortadoğu barış görüşmelerinin bir parçası olarak, ülkesinin İsrail'e yönelik ekonomik ve askeri desteğinin süreceğini bildirdi. İsrail'e karşı uygulanan Arap boykotunun kaldırılması çağrısını yineleyen Clinton, ülkesinin İsrail'e yaptığı ekonomik yardımın aynı düzeyde tutulması için Kongre nezdinde girişimde bulunacağını belirtti.

İsrail Başbakanı ise,.Oratdoğu'da barışın sağlanmasına büyük önem verdiklerini, bu nedenle Suriye ile anlaşmaya hazır olduklarını bildirdi. Rabin, Şam yönetiminden, "bütüncül bir barış" ile birlikte sınırların açılması ve diplomatik ilişkilerin başlatılması sözünü almadan Suriye ile Golan tepelerinden çekilme konusunu konuşmayacaklarını söyledi.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres İsrail, Filistin, Ürdün ve Suriye arasındaki ilişkileri ve bölgenin geleceğini değerlendirdiği Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Ürdün'le yürütülen görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini, ancak Suriye ile yapılacak bir barış anlaşmasının bu derece kolay olmayacağını, ancak Ortadoğu barış sürecinin dışında kalan Suriye ile uzlaşmaya hazır olduklarını bildirdi.

15- Libya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Huderi yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nde dün 11 olumlu oya karşılık 4 çekimser oyla alınan 833 sayılı karara göre, Libya'nın yurtdışındaki mal varlığının dondurulması, petrol üretimi ile ilgili teknik malzemenin satışının yasaklanması ve Libya Havayollarının dış bürolarının hemen kapatılmasını öngören kararı, "ülke ekonomisini imha etmek" olarak nitelendirdiklerini ve bu. kararı kınadıklarını bildirdi.

13 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hürriyet gazetesinde, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kendisine yazdığı belirtilen mektup konusunu değerlendirerek, "Özal'dan bana yazılmış bir mektup yok. Basında yer alan metnin bir muhatabı ve altında imzası yok. Söz konusu metin rahmetli Özal'ın ölümünden iki ay değil, yedi ay önce yaptığımız MGK sonrasında bana ilettiği bazı notlardır" dedi. Yerel seçimler konusuna da değinen Cumhurbaşkanı, "Güneydoğu'da seçimlerin yapılmaması için neden yok. Bölgede yatırımların durdurulması söz konusu olamaz" şeklinde konuştu.

2- Almanya Meclis Başkanı Rita Süssmuth'un resmi konuğu olarak bu ülkeye yaptığı ziyareti tamamlayan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yurda döndü. Temaslarının çok olumlu geçtiğini belirten Cindoruk, terör konusunda yakın zamanda Almanya'dan olumlu kararlar çıkacağını bildirdi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ege gezisinin ilk durağı olan Tire ve Ödemiş'te halka hitap etti. Yılmaz, hükümetin devleti işletemediğini öne sürerek, "Eşkiya bizim zamanımızda olduğu gibi dağlarda değil, şehirlerde kafa tutuyorsa, vatandaşlarımızı her gün katlediyorsa ve işi azıtmışsa, bunun sebebi Türk Devleti'nin zaafı değil koalisyon hükümetinin zaafıdır" dedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, partisince Adana'da düzenlenen mitingte Güneydoğu sorununa değinerek, "Terörü sosyal demokratlar çözecek" dedi. Bu konuda iki yaklaşım bulunduğunu belirten Karayalçm, "Bölünmeyi nasıl önleriz diye değil, bütünleşmeyi nasıl sağlarız diye bakmalıyız. Bu konuda iki kutup var. Biri Vur kurtul', diğeri ise Ver kurtul'. Biz 'sev kurtul' diyoruz, sevgiyle bu işin üzerine gidelim diyoruz" şeklinde konuştu.

5- Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK ve 57 üniversitenin bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, bakanlığı için ayrılan bütçenin çok az olduğunu belirterek, "Bu bütçeyle çağdaş eğitimi yakalamak kolay olmayacak" dedi.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince Çanakkale'de düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin askeri müdahaleden sonra 13 yıl geçmesine karşın hiçbir sorununu çözemediğini, enflasyonun yüzde 60 düzeyinde seyrettiğini belirterek, ülkede yeni bir bakış ve inanca ihtiyaç olduğunu söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, gerekirse genel seferberlik ilan edilmesini istedi. Türkeş, PKK'ya yardım edenlerin kamuoyuna açıklanması ve "ihanet içinde olanların Meclis'ten atılması" gerektiğini bildirdi.

8- TRT'nin 1990 yılı hesaplarının TBMM KiT Komisyonu tarafından aklanmaması sonucu, Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından TRT ve dönemin Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem hakkında dava açıldı.

9- Eski Meclis Başkanı ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile Türk ekonomisinin içinde bulunduğu sorunlar konusunda yapılan bir söyleşi Milliyet gazetesinde yayımlandı.

10- işadamı Asil Nadir, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, İngiltere'deki gelişmeler, şirketlerinin elinden alınması ve KKTC'ye kaçışını anlattı.

11- Büyük Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahir Kaynak ve SHP İstanbul Delegesi Nahit Töre ile terör konusunda yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

Aynı konuda eski içişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu ile yapılan söyleşi ise Türkiye gazetesinde yer aldı.

12- TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukluoğlu ile yapılan söyleşi Sabah gazetesinde yayımlandı.

13- BM Güvenlik Konseyi, Azerbaycan topraklarındaki Ermeni işgallerini kınayan bir karar aldı. Kararda, Erivan'a Karabağ Ermenileri üzerindeki etkinliğini kullanması ve silah vermemesi çağrısında bulunuldu.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, kararın kabulünden sonra yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin 884 sayılı bu kararının olumlu unsurlar içermekle beraber "beklentileri karşılamadığını" söyledi.

14- Bosna-Hersek'te, Dışişleri Bakanı Çetin'in de katıldığı Müslümanlarla Hırvatlar arasındaki görüşmelerde ortak bir bildiri imzalandı. Bildiride, ateşkesi sağlamak ve düşmanca hareketlere son vermek için bir hafta içerisinde üst düzeyde acil bir toplantı yapılması kararlaştırıldı.

15- Amerika'nın Sesi radyosunda dün yayınlanan bir yorumda, bütün ülkeler, ABD ve Türkiye'nin düşmanı olan PKK terör örgütüne karşı mücadeleye çağrıldı. Yorumda örgütün Suriye, Irak ve iran'dan destek aldığı belirtildi.

16- Hindistan'ın Keşmir eyaletinde Müslümanlarla Hint güvenlik güçlen arasında çıkan çatışmada 20 kişinin öldüğü bildirildi.

14 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bolu Çimento Fabrikası kapasite arttırım tesislerini hizmete açtı. Daha sonra fabrikanın bilgisayar birimlerini gezen Demirel, fabrika yetkililerinden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Demirel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çağı yakalama mücadelesinden başarıyla çıkacağını" söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Kanal 6 televizyonunda yayımlanan "Panorama" programında, Türkiye'nin, suyu Suriye'ye karşı kullanıp kullanmayacağı yönündeki bir soruyu yanıtlarken, "Türkiye hiç kimseye karşı hiçbir şeyi kullanmak istemiyor. Ama bu imkan, bu hak Türkiye'nindir. Çünkü dünyanın her yerinde, su nereden çıkıyorsa, bu hakkı kullanmak o ülkeye aittir" dedi. Türkiye'nin "suyu kullanma hakkından feragat etmeyeceğini" vurgulayan Çiller, "Ama dostlarımıza da bunu vermek istiyoruz. Tabii haktan vazgeçme olarak değil, tahsis şeklinde olabilir. Ülkemizin komşularıyla iyi münasebetleri devam ediyorsa eğer, elbette veririz" görüşünü dile getirdi.

Başbakan Çiller, Interstar televizyonunda yayımlanan bir başka programda yaptığı konuşmada ise Suriye ile terör konusundaki girişimlerin olumlu sonuçlandığını savundu ve önümüzdeki günlerde gelecek bir Suriye heyeti ile görüşmeler yapılacağını bildirdi. Başbakan, Güneydoğu sorununun da ABD'deki gibi "üniter devlet" yapısı içinde çözüleceği görüşünü savundu.

3- Başbakan Tansu Çiller'in, Kanal 6 televizyonunda yayımlanan "Panorama" programında, DEP milletvekillerinden "teröre destek verenlerin" dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istediğini açıklaması, DEP milletvekilleri tarafından eleştirildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, konuya ilişkin bir soruyu cevaplarken, "Ben Cumhurbaşkanı'yım, benim işim değil o. Türkiye Büyük Millet Mecli-si'nin işidir" derken, SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Ka-rayalçın, Antalya'da yaptığı açıklamada, "Herkes ettiği yemini gözönünde bulundurarak vicdanına göre önüne gelen dosyayla ilgili değerlendirme yapar. Bu, bir toptan değerlendirmeye tabi tutulamaz' dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Denizli'de partisince düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetini erken genel seçimden kaçmakla suçlayarak, "Milletin DYP ve SHP'ye soracak kabarık bir hesabı var. Hükümetin bu yüzden cesareti yok, eğer seçime gitmezlerse martta bunun yolu mutlaka açılacaktır" dedi. Başbakan Tansu Çiller'in ülke sorunlarının çözümü için imkansız olan ne kadar yanlış varsa hepsini yaptığını, sonrada bunu ANAP'a fatura etmeye çalıştığını savunan Yılmaz, Türkiye'nin son iki yılda gelişmesinin tıkandığını ve giderek karanlığa sürüklendiğini söyledi.

5- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, Cumhuriyet gaztesine, PKK'ya karşı iran'la ortak harekat yapılmasına ilişkin gelişmeler hakkında açıklamalarda bu-

lundu. Menteşe, "iran'ın, terörün arkasında olmamasını istedik. Bunun örneklerini görmek istediğimizi belirttik. 'PKK'yı barındırmayın, buradan kaçanları kucaklamayın' dedik. Iran yönetimi, terörle ortak mücadeleden yana olduğunu bildirmiştir. Ortak harekat ise, davulla zurnayla yapılacak bir şey değildir. Bu konudaki görüşmelerimiz devam edecek" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DSP'nin 8. kuruluş yıldönümü nedeniyle Pendik meydanında düzenlenen mitingle halka hitap etti. Ecevit, DSP'nin sekiz yıldır solu bölmekle suçlandığını belirterek, "DSP dışındaki solun kendisini böldüğü artık apaçık ortada" dedi. Ecevit, DSP'nin "bu seçim sisteminde DSP'ye verilen oylar ziyan olur" kampanyasıyla engellendiğini söyledi.

7- Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin Antalya il binasında yaptığı basın toplantısında, son günlerde gündeme getirilen sağda birlik konusuna değinerek, sağda birliğin söz konusu olmadığını belirterek, "Kimliği ve ölçüleri belli olmayan bir birlik anlayışını, olabilir görmüyorum" dedi. Yazıcıoğlu, milli, Islami, katılımcı ve sivil anlayışa sahip dürüst insanların dayanışmasından yana olduklarını belirtti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl ve Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 13 PKK'lı öldürüldü. Diyarbakır ve Mardin de teröristlere yardım ve yataklık yapan 3 örgüt üyesi yakalandı.

9- Karadeniz Ekonomik işbirliği 1. Uluslararası Enerji Kongresi sona erdi. Kongreye sunulan ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi tarafından hazırlanan Türkiye Raporu'nda, üye ülkelerin enerjide dışa bağımlı olduklarına dikkat çekilerek, "Ülkeler arasında enerji alışverişini sağlayacak ve arttıracak her türlü yasal, kurumsal ve mali düzenlemelerin kısa zamanda gerçekleştirilmesi" önerildi.

10- Avustralya'nın Melbourne kentinde devam eden 65. Dünya Halter Şampiyonası'nda, 64 kiloda yarışan Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu haltercimiz Naim SüLeymanoğlu, 3 kategoride altın madalya alıp dünya şampiyonu olurken, biri silkme, diğeri de koparma da olmak üzere iki de dünya rekoru kırdı.

11- Tokat Belediye Başkanı ismet Saraçoğlu.. Ankara'dan Tokat'a giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

12- Altındağ Belediyesi'nce yaptırılan Uğur Mumcu Kültür ve Toplum Merkezi, düzenlenen bir törenle açıldı. Merkezin açılışında Kültür Bakanı Fikri Sağlar bir konuşma yaptı.

13- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, iki günlük bir ziyaret için İsrail'e gitti.

14- Korgeneral Çevik Bir, Mogadişu'da AA'ya verdiği demeçte, Somali'de kendilerine verilen "Somali halkının emniyetinin sağlanması ve insani

yardım kuruluşlarının çalışması için güven ortamının tesis edilmesi" görevinin Mogadişu dışında başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Öte yandan CNN'in sorularını da yanıtlayan Korgeneral Çevik Bir, ABD'nin çekilmesinden sonra harekat konusunda, Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul kararlarının beklendiğini ve bu süreç içerisinde ülkelerin yapacağı katkıya bağlı olarak harekatın gelişeceğini söyledi.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhu-riyeti'nin, 10. kuruluş yıldönümü kutlamaları nedeniyle yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının, cumhuriyeti ortadan kaldırmak isteyenlere karşı tek bir yumruk olmasını istedi.

16- Hırvatistan ve Bosna-Hersek hükümetleri arasında Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in katılımıyla yapılan görüşmelerden sonra yayımlanan Saray-bosna Ortak Bildirisi'nde, Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Mate Graniç, bölgedeki buhrana kalıcı bir çözüm getirilmesi için yaptığı katkılardan dolayı Türkiye'ye ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e teşekür ettiler.

Bu arada Hırvatların görüşmelere rağmen, saldırıya geçerek Bakovici ve Fojnica kentlerini ele geçirdiği bildirildi.

15 KASIM 1993

1- Türkiye-Bağımsız Devletler Topluluğu Rektörler Toplantısı Ankara'da başladı. Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, BDT ve Türkiye'nin önüne gelen tarihi barış ve işbirliği frrsatını iyi anladığını belirterek, "Dünya yeniden bir cidale ve kavgaya gitmemelidir" dedi. Moskova Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Demirel'e fahri doktorluk unvanı verme kararı aldı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Almanya'da yayımlanan Focus dergisine verdiği demeçte, PKK sorununun demokratik yoldan çözülebileceğini bildirdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, dün özel radyo ve televizyon sahipleriyle bir görüşme yaptı. Çiller, özel radyo-televizyon yasa teklifinin tepki yaratan hükümlerinin SHP ve ANAP'la işbirliği yapılarak değiştirilebileceğini açıkladı. Başbakan, bugün de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek aynı konudaki görüşlerini aldı.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda Başbakan Çiller'in dün yaptığı açıklamayı eleştirerek, Başbakan'ın "kendi çıkarı için en ciddi meseleleri istismar eden siyaset oportünisti" olduğunu öne sürdü.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'e bir nezaket ziyareti yaptı. Özden ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, ülkenin yaşadığı bazı sorunların hukuk ve hukukçuların gözardı edilmesinden, Atatürk ve Atatürkçülüğü unutmaktan kaynaklandığını söyledi.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin Ankara'da yapılan il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçimler için hazırlıkları yoğun olarak sürdürdüklerini belirterek, hafta içinde yatay örgütlenme kararı alacaklarını bildirdi.

7- Yargıtay, askeri birliklerin yasadışı örgütlerle mücadelesi sırasında zarar gören vatandaşların, idari yargıda dava açabileceklerine karar verdi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, memur sendikaları yasa taslağının bu hafta Bakanlar Kurulu'na getirileceğini belirterek, Maliye Bakanlığı'nın sendika üye aidatlarının maaş bordrolarından kesilmesini yasaklayan genelgesini sert bir dille eleştirdi.

9- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından özelleştirme konusunda hazırlanan raporda; KiT'lerin özelleştirilmesinin, işten çıkarmalar nedeniyle direnişle karşılanacağı belirtilerek, gerekli sosyal güvenlik önlemlerinin alınması ve işsizlik sigortası uygulamasına geçilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, SHP Genel Başkanı Murat Ka-rayalçın'a bir mektup göndererek, iki partinin birleşmesini engelleyen kontenjan sorununa yeni bir öneri getirdi. Baykal, "Kontenjanı birlikte belirleyelim ya da birleşik parti meclisi saptayalım" dedi.

Öte yandan Baykal, partisince Karaman'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, terörün dünyanın hiçbir yerinde düzenli orduyla önlenemediğini belirterek, özel güvenlik görevlileri yetiştirilmesini istedi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Lice'de incelemelerde bulundu. Erkan, bölücü örgütün devletle vatandaşın arasını açmaya çalıştığını belirterek, çatışmalarda zarar gören tüm Licelilerin yaralarının sarılmakta olduğunu bildirdi.

12- PKK'nın tehdidi üzerine yaklaşık bir aydır işyerlerini kapatan Diyarbakır'daki gazete bayileri, güvenlik önlemleri altında yeniden gazete satışlarına başladılar.

Bu arada Muş'ta yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı, PKK'yı protesto yürüyüşü yapıldı.

Öte yandan Adana, Diyarbakır ve Batman'da meydana gelen faili meçhul cinayetlerde 3 kişi öldü.

13- Avustralya'nın Melbourne kentinde yapılan Dünya Halter Şampi-yonası'nda 70 kilo haltercimiz Ergün Batmaz koparma ve toplamda iki gümüş madalya alarak dünya ikincisi oldu. Dün de Türk haltercileri Halil Mutlu 3, Hafız Süleymanoğlu ise 2 gümüş madalya kazandı.

14- Dün İsrail'e giden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İsrail Dışişleri Bakanı Simon Peres ve Filistin'in Ortadoğu barış görüşmelerine katılan temsilcileriyle görüştü. Filistin temsilcileriyle görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Çetin, Ortadoğu'nun terörizme serbest bölge olmaması için çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Filistin'e yaptığı yardımın nasıl kullanılacağı konusunda komite kurulmasına çalışıldığını söyledi.

Bu arada Çetin ve Peres, iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğini içeren 5 ayrı anlaşmayı imzaladılar. İki ülke arasında imzalanan bu anlaşmalar diplomatik çevrelerde "tarihi anlaşmalar" olarak nitelendi.

15- KKTC'nin 10. kuruluş yıldönümü törenlerle kutlandı. Currihur-başkanı Demirel, TBMM Başkanı Cindoruk, Başbakan Çiller, Bakanlar ve liderler birer mesaj göndererek yıldönümünü kutladılar.

16- Avrupa Konseyi insan Hakları Komisyonu, Diyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana'nın 1991 yılında yaptığı ve 1987 yılında bir gazeteye verdiği demeç nedeniyle mahkum edildiğini öne sürdüğü başvurusunun incelenmesini kararlaştırdı.

17- Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Papatemelis, To Vima gazetesi-.ne yaptığı açıklamada, Kürtler, Ermeniler, Suriyeliler ve Yunanlıların Türki-

ye'ye karşı birleşmeleri gerektiğini belirterek, "Bir Asya ülkesi olan Türkiye'nin güç kaybetmesi ve onu asimile etmek için çalışmalıyız" dedi.

18- Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Saraybosna radyosundan yaptığı konuşmada, üç ulustan oluşan birleşik bir Bosna'nın bundan sonra varlığını sürdüremeyeceğini söyledi.

Bu arada Hırvatların eline geçen Fojnica kenti, Boşnakların düzenlediği saldırı sonucu geri alındı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, çatışan tarafları, kış boyunca gerçekleştirilecek yardım operasyonları için 18 Kasımda Cenevre'de toplantıya çağırdı.

19- Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Halim Haddam, Şam'da bir grup yabancı gazeteciye yaptığı açıklamada, "Arafat, Batı Şeria'daki Eriha ve Gaz-ze bölgesinde özerklik veren anlaşmayı imzalamakla büyük bir tuzağa düştü" dedi. Haddam ayrıca, İsrail-Arap görüşmelerinin yeniden başlayabilmesi için İsrail'in tutumunu değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Filistin heyeti üyelerinden Nabil Saat düzenlediği basın toplantısında, İsrail ile barış anlaşması imzalanması için İsrail'in Filistinli tutukluları serbest bırakacağı konusunda yazılı garanti vermesi gerektiğini bildirdi.

20- Sri Lanka'da hükümet birlikleriyle Tamil gerillaları arasında 4 gündür devam eden çatışmalarda, 500 asker ile 700 Tamil gerillasının öldüğü bildirildi.

16 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, terör konusunda hiçbir şekilde politik istismar yapıp, siyasi çıkar sağlamayı düşünmediklerini, ancak siyasi istismara muhatap olduklarında yanıt vermek durumunda olduklarını vurguladı ve hiç kimsenin kamuoyunda kendilerini zan altında bırakıp, devleti ve hükümeti yıpratmaya çalışarak siyasi çıkar beklememesini istedi. Çiller, "Sen yaptın, ben yaptım kavgası olmasın. Bu gün siyasi polemik yapma günü değildir. Bu işin sonuna kadar buradayız. Koalisyon hükümetinin şartları içinde bu işi sonuna kadar götürürüz" dedi.

Çiller, teröre karşı sınır ve sınır ötesinde bütün sorunların ele alındığını bildirerek, Suriye, Irak, Iran. ve İsrail nezdinde bu konuda diplomatik temasların sürdürüldüğünü açıkladı.

Daha sonra AT üyeliği konusunda, 1995'te başlayacak gümrük birliği doğrultusunda önemli adımlar atıldığını anlatan Çiller, Türkiye'nin döviz birikiminin artacağı bir döneme girdiğini de belirtti.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, kabinede değişiklik isteklerinin gündeme getirildiği ve hükümette kalıp kalmamanın tartışılmasının istendiği TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Ülke yararına hizmet için hükümette kalmalıyız" dedi. Karayalçın, SHP'li bakanların değiştirilmesi isteklerine, "Genel görüşmenin, bakanların değiştirilmesi sonucunu doğuracağı şeklinde görülmemesi gerektiği" kaydetti.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da tırmanan terör olayları karşısında asker sayısının azalmasına karşı bir dizi önlem üzerinde durduğunu ve "bedelli askerlik" uygulamasına bir daha gidilmeyeceğini açıkladı. Seçimlerin güvenliği için şubat celbine mayıs celbinden takviye yapılabileceğini belirten Gölhan, Açıköğretim Fakültesi'ni 7 yıl ve daha uzun süredir bitiremeyen yaklaşık 9 bin 500 kişinin ilk aşamada silah altına alınabileceğini, 19 yaşındaki gönüllülerin askere gitmelerine olanak sağlandığını, öğretmenlerin askerliklerini er olarak yapacaklarını bildirdi.

4- 2 Temmuz günü 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas olayları ile ilgili olarak TBMM Aaraştırma Komisyonu'nun raporu Genel Kurul'da görüşüldü. SHP Erzincan Milletvekili Mustafa Kul, partisinin raporla ilgili görüşlerini anJatırken, raporda olayın sorumluluğunun yazar Aziz Nesin'e yıkılmak istendiğini belirterek, "Aziz Nesin, sadece bahanedir. Bu insanlık dışı olay, laikliğe, cumhuriyete, demokrasiye, özgür düşünceye karşı planlı ve örgütlü olarak yapılmış alçakça bir saldırıdır" dedi. Mustafa Kul, RP'li Belediye Meclisi Üyesi Cafer Erçakmak'ın kışkırtıcılığı konusunda bir şüphe bulunmadığını da sözlerine ekledi.

5- İSKİ soruşturması kapsamında, ISKl'den ihale alan firmalara SHP'ye bağış yapmaları konusunda etki yapmakla suçlanan Çalışma ve Sosyal

Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay hakkında, TBMM Başkanlığı'nca geri çevrilen "dokunulmazlığın kaldırılması" fezlekesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelenerek yeniden Meclis'e gönderildi.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nda değiştirilmesi öngörülen 8'nci maddeyi SHP'nin de kabul edemeyeceğini belirterek, bu maddenin bazı dış ülkelerin teklifi olabileceğini öne sürdü. Erbakan, "Yıllarca 141, 142, 163'ncü maddeler kalksın diye mücadele eden bir partinin, şimdi geri dönüp, "fikirler hür olmasın" demesi mümkün değildir" dedi. 1994 seçimlerinde binin üzerinde belediye başkanlığını hedeflediklerini belirten Erbakan, "sağda birlikten" değil, "Hak'ta birlikten" yana olduklarını bildirdi.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı ismail Cem, "Güneydoğu Politikaları ve Kürt Sorunu" adı altında CHP tarafından hazırlanan raporu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Raporda, Güneydoğu sorununun; can güvenliği, demokrasi, ekonomi, savunma, dış siyaset boyutları bulunan karmaşık bir sorun olduğu belirtilerek, çözüm önerileri sıralandı.

8- Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürü Tacettin Yaçin, memur sendikalarına aidat engeli getiren tebliğ hakkında Ankara'da yaptığı açıklamada; devletin parasını harcayan birimlerin Muhasebat Genel Müdürlüğü'ne bağlı olduğunu ve bu hesapların TBMM tarafından denetlendiğini belirterek, "Tebliğ gayet açıktır. Devletin hesapları, kişisel özel hesaplarla karıştırılamaz. Sendika aidatları özeldir. Yayımladığımız tebliğ, bütün Türkiye'de kamu kurumları için geçerlidir" dedi.

9- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun, özelleştirmenin, işten çıkarmalar nedeniyle "direniş" ile karşılaşılacağı görüşüne, Türk-iş'Genel Sekreteri Şemsi Denizer destek vererek, öncelikle halkın malı olan KiT'lerin satılması için halkoyuna başvurulması gerektiğini söyledi. Denizer, "Halk, özelleştirmeye evet demediği sürece, bu anayasal bir suçtur. Demokrasilerde, çoğunluğun karar vermesi gerekir. Önce bir referanduma gitsinler" dedi.

Hak-iş Genel Başkanı Necati Çelik ise, altyapısız özelleştirmenin, büyük sosyal çalkantılara, direnişlere, hatta bunalımlara neden olduğunu savunarak, "Bu nedenle hükümeti bir kez daha.uyarıyoruz" dedi.

DiSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu da, kurul raporunun, iktidarın konuya ne kadar gayri ciddi yaklaştığının bir kanıtı olduğunu belirterek, "Bize göre özelleştirme sadece ekonomik değildir, işsizlik nedeniyle yıkılacak ailelerin, toplulukların düzenini dikkate almak gerekir, bu nedenle rapor sosyo-politik açıdan da değerlendirilmelidir" dedi.

10- TiSK Başkanı Refik Baydur, TİSK Yönetim Kurulu üyeleriyle İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi.

Baydur, ülkedeki terörün önlenmesi için işadamlarının "özel bir vergi vermeye" hazır olduklarını belirterek, "işçilerimizin de o bölgeyi kalkındırmakta bize destek vereceklerini biliyoruz" dedi.

Türkiye'de terörü besleyenlerin yalnız komşu .ülkeler olmadığını söyleyen Baydur, "Dost maskesi ve demokrasiye sığınarak kuyumuzu kazmaya çalışan her kuruluş ve siyasi harekete karşı kesin tavrımızı ortaya koymalıyız" dedi.

Kürtçe televizyon konusunda da "Yasaklarla inançları önlemenin bir yararı yok" diyen TİSK Başkanı, Terörle Mücadele Yasası'ndaki değişiklik tasarısıyla, basın üzerindeki baskıların daha da artması konusunda, "Fikir hürriyetine saygı, demokrasinin kökleşmesini sağlar. Ama bazı yasaklar kamu yararına tesbit ediliyorsa, medyanın da buna saygı göstermesi gerekir" dedi.

11- Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Oral Calışlar'ın, Abdullah Öcalan ve Kemal Burkay'la yaptığı ve daha önce aynı gazetede yayımlanan röportajlarından oluşan "Kürt Sorunu" adlı kitabı, İstanbul DGM tarafından toplatıldı. Toplatma kararına gerekçe olarak Anayasa'nın 28'nci maddesi gösterildi.

12- Güvenlik kuvvetlerince Mersin, Hatay ve iskenderun'da düzenlenen operasyonlarda, bölücü terör örgütü PKK mensubu 4'ü kadın biri Belediye Meclis üyesi toplam 26 kişiyle, örgüte maddi yardımda bulunan 7 kişi yakalandı.

13- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Slovakya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Josef Moravçik, Ankara Esenboğa Ha-vaalanı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkileri uluslararası işbirliği de dahil olmak üzere geliştirmek istediklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, Cekoslavakya'nın 1 Ocak 1993'ten itibaren Çek ve Slovakya olarak ikiye ayrılmasından sonra Slovakya Cumhu-riyeti'nden Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyarete Türkiye'nin büyük önem verdiğini söyledi.

14- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Klerides ile Kıbrıs Rum ve Yunan siyasi parti liderlerinin Atina'da bir araya gelmeleri konusunda uzlaşmaya vardıklarını söyledi. Papandreu, Yunanistan'ın savunma hattının Kıbrıs Rum Kesimi'ni de kapsadığını belrterek, "Bu nedenle Yunanistan ve Kıbrıs'taki Elenizm savunmasının koordinasyonu ve planlanmasının yapılması gereklidir" dedi.

15- Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Vladimir Jurdenko, Moskova'da yaptığı açıklamada, ülkesinin AKKA Anlaşması'ndaki bazı hükümlerin değiştirilmesi yolundaki talebinin, Batı ülkelerinde reddedilmesi halinde, bunun Rus ordusunda gerilim yaratabileceğini ve Moskova'nın başka ülkelerden asker çekmesini yavaşlatabileceğim söyledi.

16- Çin Halk Cumhuriyeti ziyareti sırasında Almanya Başbakanı Hel-muth Kohl ile Çin Başbakanı Li Peng, iki ülke arasında, sınai, ekonomik ve kültürel alanları kapsayan toplam 20 anlaşma imzaladılar.

17 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, aralarında Diyarbakır'ın Lice ilçesi Belediye Başkanı Nazim Balkaş'ın da bulunduğu bir grup Lice'liyi kabul etti. Çiller, kabulde yaptığı konuşmada, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın hastalığı nedeniyle Lice gezisini ertelediğini belirterek, ilçedeki yaraların en kısa zamanda sarılacağını bildirdi. Nazmi Balkaş da ilçede meydana gelen olaylar hakkında Başbakan'a bilgi verdi.

2- Başbakan Tansu Çiller'in, bölücü terör örgütü PKK'nın ortadan kaldırılacağı ve teröristle uzlaşma ve ateşkes olmayacağı yolundaki demeci Türkiye gazetesinde yer aldı.

3- Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Tansu Çiller'in, PKK'nın geçen yıl ilan ettiği ateşkesle ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i eleştirmediği, Çiller'in sözlerinin çarpıtıldığı bildirildi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin MYK'nın açılışında yaptığı konuşmada, SHP'nin proje ve problem odaklarında örgütlenmesi ve bölge toplantıları konusunda bilgi verdi. Karayalçın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in, Güneydoğu'da partilerin ortak aday çıkarmasını önerdiği yolundaki haberlerle ilgili olarak da "Demokratik sistemlerde, seçimlerle ilgili kararları siyasi partiler alır" şeklinde değerlendirmede bulundu.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, özel radyo-televizyon yasa önerisinin fevkalade müdahaleci, sınırlayıcı ve denetleyici hükümler öngördüğünü belirterek, devletin halk adına, devamlı her şeyi sınırlayan ve denetleyen bir tavır içinde olmaması gerektiğini bildirdi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığı'nın bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının şu anda hayata geçirilmesini mümkün görmediğini belirterek, terör nedeniyle Batılı şirketlerin buna yanaşmayacağını söyledi.

7- Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısı "laiklik karşıtı suçlar" kapsam dışı bırakılarak, TBMM Adalet Komisyonu'nda benimsendi. Tasarıya eklenen "mevkute dışı basılı eser" hükmü ile kitap ve bildiri gibi yayınlar da basına getirilen cezalar kapsamına alındı.

8- TBMM Adalet Komisyonu'nda 9 yıl aradan sonra ilk kez bir hükümlünün idam cezasının infazı kabul edildi. Söz konusu ceza gasp ve adam öldürmek suçundan ötürü verilmişti.

9- ANAP İstanbul Milletvekili Halit Dumankaya, Başbakan Tansu Çiller'in, PKK'ya yardım eden ve rüşvet veren işadamları ile devlet kadro-

larında çalışan 900 PKK'lının tesbit edildiğini söylediğini belirterek, bu kimselerin açıklanması için Başbakan Çiller'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkan-lığı'na bir soru önergesi verdi.

10- DEP Van Milletvekili ve Parti Sözcüsü Remzi Kartal, partisinin haftalık toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de gizli bir darbe yapıldığını öne sürerek, Hükümet ve Genelkurmay'ın, Güneydoğu'da seçimleri DEP'in kazanacağı endişesi ile toplantılar yaptığını öne sürdü. Başbakan'm "kendisini de, Türkiye'yi de askere emanet ettiği" görüşünü savunan Kartal, partisine yönelik baskılara da dikkat çekerek, bundan böyle kendilerine yönelik saldırılardan partisini boy hedefi haline getiren Başbakan Tansu Çiller'in sorumlu olduğunu kaydetti.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Yalım Erez, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası'nca Bursa'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin vergi kaçıranlar için cennet, vergisini ödeyenler için de cehennem olduğunu öne sürerek, terörün önlenebilmesi için siyasi çözüm öneren çevreleri nefretle kınadığını söyledi.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Siirt, Şırnak, Bingöl, Tunceli, İğdır'da güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren teröristlerden 15'i öldürüldü, biri sağ olarak ele geçirildi. Ayrıca Iran uyruklu bir terörist de ele geçirildi.

Bu arada, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri belirlenen 26 kişi yakalandı. Adana'da da PKK adına para toplayan üç kişi suçüstü yakalandı.

13- Kuzey Irak'taki Kürdistan Demokratik Partisinin Ankara Temsilcisi Safin Dizayi, Ankara'da yaptığı açıklamada, 4 bin dolayında Peşmergenin, bölücü terör örgütü PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta harekat başlattığını bildirdi.

14- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides Atina'da görüştüler. Papandreu görüşmeden sonra gazetecilerin sorularına karşılık, Kıbrıs sorununu, Başbakan Tansu Çiller ile görüşmeyeceğini, çünkü sorunun bir Türk-Yunan sorunu değil, uluslararası bir sorun olduğunu söyledi.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ise düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin KKTC'yi modern ve ağır silahlarla donattığını ve bunun Güney Kıbrıs'ı tehdit ettiğini belirterek, güneyin, Yunanistan savunma sahasına dahil edilmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını, Güney Kıbrıs ordusunda modernizasyona gidileceğini ve gerekirse Yunanistan'ın güneye asker göndereceğini açıkladı.

Bu arada Papandreu, dün akşam radyodan yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ın kuzeyinden güneyine yönelecek bir saldırı durumunda Atina'nın, doğrudan Türkiye'yi muhatap alacağını belirterek, "Böyle bir saldırı, Türk-Yunan savaşına yol açar" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise konuya açıklamasında, görüşmeyi "Kıbrıs'ın tapusunu alma anlaşması" şeklinde değerlendirdi.

15- Eski Yugoslavya'daki savaş suçlularını yargılamakla görevli uluslararası mahkeme, Lahey'deki Barış Sarayı'nda resmen kuruldu.

16- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Somalili General Muhammet Farah Aidid hakkındaki tutuklama kararını kaldırdığı bildirildi.

17- İsrail savaş uçaklarının, Hizbullah örgütünün, işgal altındaki Güney Lübnan'a düzenlediği saldırının ardından, misilleme amacıyla dün Bekaa Va-disi'ndeki Hizbullah'a ait uçaksavar bataryaları ve muhabere merkezlerini bombaladığı bildirildi.

Resmi bir ziyaret için Washington'da bulunan İsrail Başbakanı Izak Ra-bin, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, barış sürecini engellemeyö çalışanlarla savaşmaya kararlı olduklarını bildirdi.

18- Afganistan'ın başkenti Kabil'in doğusunda, karşıt mücahit gruplar arasmda çıkan çatışmalarda 60 kişinin öldüğü bildirildi.

19- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vitali Çurkin ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, Atina'da ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, Bosna-Hersek'teki saldırganlıkların sona erdirilmesi ve Sırplarla Hırvatlar arasındaki anlaşmazlıkların çözümü konusunda görüş birliği içinde olduklarını açıkladılar.

20- Ukrayna Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı Vasil Durdinets, nükleer stratejik silahların azaltılmasını öngören START-1 anlaşmasını onaylayacaklarını, ancak nükleer güç olarak kalmaktan vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

18 KASIM 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partili milletvekilleri ve MKYK üyeleriyle Güneydoğu sorunu konusunda bir deklerasyon hazırlanması amacıyla yaptığı toplantıda, olağanüstü hal uygulamasının, terörle mücadelede olumsuz etkileri olduğunu belirterek, uygulamaya son verilmesi görüşünü dile getirdi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesinin Terörle Mücadele Yasası, özel radyo ve televizyonlarla ilgili yasa teklifi ve diğer güncel olaylarla ilgili sorularını yanıtladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz B.aykai, partisinin PM toplantısındaki konuşmasında, solda bütünleşme umudunun SHP açısından bittiğinin anlaşıldığını söyleyerek, sosyal demokratların bütünleşmesine yönelik girişimleri "bir parti genel merkezinin bütün engellemelerine rağmen gittiği yere kadar götüreceklerini" ifade etti.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesinin solda birleşme ve CHP'nin son önerisi konusundaki sorularını yanıtlarken, "PM'nin konuyu gündemin dışına çıkardığını belirterek, bu nedenle tekrar bu tartışmaları ya da pazarlıkları yürütmeyeceklerini" söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, dün ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile yaptığı özel görüşme sonrasında gündeme gelen demokratik rejim, siyaset boşluğu, ordunun siyasete müdahalesi ve yerel seçimler konularında Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

5- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Marmara Üniversitesi'nde "Güneydoğu Meselesi ve Terörle Mücadele Kanun Tasarısı" üzerine bir konferans verdi. Yazıcıoğlu konferans sırasında 12 Eylül askeri darbesi ve ABD politikaları üzerine yaptığı açıklamalarda, 12 Eylül harekatının ABD'nin Ortadoğu petrol politikasının bir uzantısı olduğunu belirterek "Amerika Ortadoğu'da petrol çıkarlarını korumak için provokasyonlar yapmaktadır. Türkiye'deki 12 Eylül öncesi ortamın oluşmasına, binlerce gencimizin hayatını verdiği provokasyonların altındaki gerçek budur" diye konuştu.

6- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, Özgür Gündem gazetesinin 2 ve 3 Mayıs tarihlerinde yayımlanan "Abdullah Öcalan: Türk Solu ve Birlik" başlıklı röportaj ile Abdülkadir Konuk'un "Dayanışma Platformu LpşJıklı yazıları nedeniyle açılan dava sonunda, Basın Kanunu'nun 1. ve 2. maddeleri uyarınca 15 gün süreyle kapatma cezası verdi. Mahkeme, gazetenin imtiyaz Sahibi ve Yazı işleri Müdürü hakkında da toplam 287 milyon 498 bin lira para cezasına hükmetti.

7- Buca ve Aydın cezaevlerinde 65 tutuklu ve hükümlü, ölüm cezalarının yeniden gündeme gelmesini, Terörle Mücadele Yasası'nı ve cezaevlerindeki jandarma baskısını protesto etmek amacıyla aclık arevine haşladılar

8- Suriye içişleri Bakanlığı Güvenlik Bölümü Başkanı Tümgeneral Adnan Bader el Hasan başkanlığında bir heyet Türkiye'ye geldi.

Bader el Hasan Ankara'da, "Türkiye'yi rahatsız eden her şey bizi de rahatsız eder. Türkiye'nin güvenliği ve toprak bütünlüğüne özen gösteriyoruz. Güvenlik sorunlarını Türkiye ile işbirliği içinde çözeceğiz" dedi.

9- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, 13-16 Kasım tarihleri arasında, Los Angeles, San Francisco, San Jose ve Houston'da basın mensupları, işadamları ve bölgedeki diğer yetkililerle görüşmeler yaparak Türkiye'nin son yıllarda özellikle ekonomik alanda gösterdiği gelişmeleri ve yapılan kanuni düzenlemeler sonrasında yabancı yatırımcılara sağlanan kolaylıkları anlattı. Büyükelçi Kandemir, Amerikalı işadamlarını Türkiye'de ve Türk işadamlarıyla işbirliği yaparak diğer ülkelerde yatırım yapmaya davet etti. Kandemir, Bosna-Hersek ve Azeri-Ermeni sorunlarına da değindi.

10- Fransa'da polis, ülke genelinde PKK terör örgütüne yönelik bir dizi operasyon düzenledi. France-Ingfo radyosu, dernek ve evlerde yapılan aramalarda 1ÖO'ü aşkın kişinin gözaltına alındığını ve aralarında örgütün üst düzey 2 yetkilisinin de bulunduğunu açıkladı. Radyo, "PKK'nın Fransa'da bir çok dernek tarafından temsil edildiğini, en önemlisinin de Paris'te bulunduğunu" kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, Türkiye'nin, PKK'nın terör örgütü olduğunu her zaman belirttiğini ve bu örgütün yasaklanması talebinde bulunduğunu hatırlatarak, "Temennimiz, bu örgütün süratle yasadışı ve terörist örgüt olarak ilan edilmesi ve faaliyetlerine son verilmesidir. Bu nedenle Fransa'nın attığı bu adımı olumlu karşılıyoruz" dedi.

11- Batı Avrupa Birliği (BAB) Genel Sekreteri Willem van Eekelen, Federal Almanya'nın resmi Güvenlik Politikaları Çalışmaları Federal Koleji tarafından geçen hafta sonunda düzenlenen "Avrupa güvenliğinin geleceği" konulu seminerde Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Eekelen, Soğuk Savaş sonrası oluşturulan Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı'nın (AGlK) Bosna-Hersek ve Dağlık Karabağ gibi sorunların çözümünde başarısız kalmasıyla ilgili olarak, bunun Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla ortaya çıkan dünyadaki yeni gelişmelere karşı Avrupa'nın henüz ortak bir politika üretmemiş olmasından kaynaklandığını savundu.

BAB Genel Sekreteri Eekelen açıklamasında, BAB'a ortak üye olarak kabul edilen Türkiye'nin yanısıra Norveç ve izlanda'nın yer almadığı bir Avrupa güvenliğinin düşünülemeyeceğini vurguladı.

12- Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya'nın dini kurumlarının liderleri, Azerbaycan'ı temsilen Kafkasya Müslümanları Başmüftüsü Şeyhülislam Al-lahşükür Paşazade ile Ermenistan'ı temsilen Apostolik Kilisesi Başpiskoposu l. Vazgen adına Episkop Parkef Martirosyan arasında Rusya Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Aleksi'nin aracılığıyla Moskova'da yapılan görüşmeler sonucunda bir ortak bildiri imzalandı. Liderler bildiride, bölgede derhal ateşkes

sağlanması, işgal edilen topraklardan işgalci birliklerin çekilmesi ve sivil halkın yaşamını etkileyen ekonomik abluka politikasına son verilmesi çağrısında bulundular.

Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, tüm siyasi parti ve grupların temsilcileriyle dün düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, ülkenin dörtte biri Ermeni işgali altındayken ve Ermeni saldırganlığı nedeniyle evlerinden uzaklaşmış bir milyondan fazla mülteci yaşam mücadelesi verirken, iç politik çekişmelerin ulusal öncelikleri geri plana itmesine izin vermeyeceklerini bildirerek, ülkedeki tüm siyasi güçleri, ulusal bağımsızlığın güçlendirilmesi idealinde birleşmeye çağırdı.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan ile oluşturulan "ortak savunma bölgesi" doktrininin, Türkiye'ye Ada'daki askerlerini çekmesi için uluslararası alanda kuvvetli bir baskı yapılmasını amaçladığını söyledi.

19 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller'in terör, vergi reformları, özelleştirme ve hükümetin gündeminde bulunan konular hakkında yaptığı açıklamalar Türkiye gazetesinde yayımlandı.

2- Başbakan Tansu Çiller, Muğla, Bolu, Sakarya heyetlerini kabulde yaptığı konuşmada, "Koalisyon hükümeti yoluna devam etmeye kararlıdır" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, DYP Kongresi ve kongre sonrasıyla ilgili olarak Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, milletvekilleri ve MKYK üyeleriyle yaptığı toplam 30 saat süren 3 toplantıda, Güneydoğu sorunu ve terörün önlenmesine yönelik görüşler bir bildiri haline getirildi. Bildiride, Güneydoğu ve terör sorununun 2000 yılına kadar orta vadeli bir programla çözülebileceği belirtildi. Bildiride ayrıca, Kürt kimliğine ilişkin yasal düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulanarak, islamiyetin birleştirici değerlerinin de önemine dikkat çekildi.

Bu arada ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parti genel merkezinde parti yöneticileri ve milletvekilleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin tarihindeki en ağır bunalımla karşı karşıya olduğunu belirterek, Güneydoğu sorununun Türkiye'nin gelişiminin önündeki "ayakbağı" ve en büyük engel olduğunu bildirdi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, laiklik karşıtı suçların da terör suçu gibi görülmesini sağlamaya yönelik öneriyi SHP'nin Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'na yerleştirdiğini hatırlatarak, terörün sağı solu olmadığını, kim olursa olsun, kimden ve hangi çevreden gelirse gelsin terörün bir bütün olduğunu vurguladı. Karayalçın, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nm basın özgürlüğünü engellediğini söylemenin de mümkün olmadığını belirtti. Karayalçın, laiklik karşıtı suçlar da terör kapsamına alınmadan "Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın Adalet Komisyonu'ndan çıkmayacağını" sözlerine ekledi.

İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman da, gelişmeler konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın, koalisyon hükümetinin demokratikleşme hedefleri çerçevesinde değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Kahraman, sadece laiklik karşıtı gösterilerin tasarı kapsamından çıkarılmasını "çifte standart" olarak değerlendirdi.

6- Olağanüstü Hal Bölgesi ile kalkınmada öncelikli yörelerde kamu personeline ödenen ek tazminaUn uygulamada birliği temin amacıyla birleştirilmesini ve miktarının arttırılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyönu'nda değiştirilerek kabu) edildi. v

7- DEP Siirt Milletvekili Naif Güneş'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

8- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Alanya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, solda birleşme ve ülke sorunlarına ilişkin görüşlerini dile getirdi.

9- CHP Grup Başkan Vekili Ali Dinçer, Ankara'da yaptığı açıklamada, SHP-DYP koalisyon hükümetinin MHP destekli olduğunu belirterek, ANAP hükümetleri dönemindeki ekonomik anlayışın aynen devam ettirildiğini söyledi. Dinçer, KDV oranlarındaki artışı protesto etmek için bir haftada Ankara'da 100 bin imza topladıklarını da kaydetti.

10- Eskişehir Demiryol-İş Sendikası'na üye işçiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay hakkındaki dokunulmazlığın kalkmasına ilişkin fezlekeyi savcılığa iade eden TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u imza toplayarak protesto etti. 5 bin imza toplayan işçiler, Cindoruk'un tavrının, "parlamentodaki değer yargılarıyla bağdaşmadığını" ileri sürerek fezlekenin geri gönderilmesini "hükümetin ve devletin zedelenmesi" olarak nitelendirdiler.

11- Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarı kitle örgütlerince tepkiyle karşılandı. Tasarının demokratik olmadığını savunan kitle örgütleri, yaptıkları açıklamalarda, "laiklik karşıtı suçların" kapsam dışı tutulmasını ve kitabın "terör aracı" olarak gösterilmesini kınadılar.

12- İstanbul DGM, Emeğin Bayrağı gazetesinin 3 gün kapatılmasına ve Yazı işleri Müdürü Bülent Genc'e de 2 yıl hapis ile 250 milyon lira para cezası verilmesine karar verdi. Mahkeme, Yeni Demokrat Gençlik dergisi sahibi Kemal Boztaş'ı da 1 yıl hapis ve 100 milyon lira para cezasına mahkum etti.

13- İstanbul'da Terörle Mücadele Şubesi'nin yaptığı operasyonlar sonucu, PKK üyesi olduğu iddia edilen 21 kişi yakalandı. Sanıklarla birlikte dört tabanca ve dört el bombası ile birlikte örgütsel dokümanlar da ele geçirildi.

Bu arada İstanbul'da Islami Hareket adlı yasadışı örgüte yönelik operasyonlarda ele geçirilen 4 kişiden biri İstanbul DGM'ce tutuklandı.

Öte yandan Bitlis, Şırnak ve Mardin'de düzenlenen operasyonlarda 4'ü ölü biri sağ 5 PKK militanı ele geçirildi. Bingöl Dallıtepe Köyü yakınlarında ise pusuya düşürülen 1 üsteğmenle 1 er şehit oldu, 1 kişi de yaralandı.

PKK militanlarınca geçen ay kaçırılan biri Amerikalı, biri de Yeni Zelandalı 2 turist dün gece serbest bırakıldı.

14- Fransa'nın başkenti Paris'te, polisin dünkü operasyonundan sonra 200 kadar PKK'lı, tarihi Notredame Kilisesi'ni işgal etti. PKK terör örgütüne yönelik dünkü operasyonda gözaltına alınan 110 kişiden 51 irsin gözaltı süresi 24 saat uzatılırken, diğerleri serbest bırakıldı. Fransa'da PKK'ya yönelik operasyonlar sırasında ele geçirilen belgelerde, PKK'nın, "Türk dipiomatiarmı öldürme, basın mensuplarını kaçırma gibi planları olduğu" belirlendi.

Bu arada yaklaşık 100 PKK'lınm da Marsilya'daki "France 3" televizyonu binasını işgal ettiği bildirildi.

Öte yandan Fransız Hükümeti'nin ülkesindeki PKK'lılara karşı düzenlediği operasyonları BBC'ye değerlendiren Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Ken-dal Nezan, gelişmelerin PKK'nın tutumundan kaynaklandığını söyledi.

Gelişmelerin ardından Belçika'da yayınlanan "Le Vif Exspress" adlı haftalık dergi, "Belçika Jandarma Komutanlığı'nın ülkedeki tüm birimlerini PKK'ya karşı alarma geçirdiğini" yazdı.

15- Birleşmiş Milletler işkence Komitesi Başkanı Joseph Voyame, Cenevre'de yaptığı açıklamada, Mısır ve Türkiye'de gözaltına alınanlara sistemli bir şekilde işkence yapılmasına son verilmesini isteyerek, Komiteye gelen sayısız ciddi iddialar üzerine Türkiye hakkında Nisan 1990 tarihinde gizli bir araştırma başlatıldığını belirtti.

16- BM Güvenlik Konseyi, Somali'deki BM Barış Gücü'nün (UNOSOM II) görev süresini 31 Mayıs 1994 tarihine kadar uzattı. Güvenlik Konseyi, 1 Şubat 1994'e kadar da UNOSOM N'nin görevini tümüyle gözden geçirmeye karar verdi.

17- BM Güvenlik Konseyi'nden yapılan başkanlık açıklamasında, Irak'a karşı uygulanan yaptırımlara devam edilmesi kararlaştırıldı. Güvenlik Konseyi, her 60 günde bir toplanarak Irak'a karşı uygulanan yaptırımları yeniden gözden geçiriyor.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'in, son Rum-Yunan anlaşmasını gerekçe göstererek Türkiye'nin Kıbrıs'taki asker sayısını arttırdığı ve savunma durumundan saldırı konumuna geçtiği yönündeki iddiasının, BM Genel Sek-reterliği'nce yalanlanmasını istedi. Kıbrıs Türk tarafının da eşdeğer adımlar atması gerektiğine işaret eden Denktaş, "KKTC ile Türkiye arasında buna benzer bir anlaşma derhal imzalanmalıdır" dedi. Denktaş, "Yeni. strateji veya doktrinin, Kıbrıs'ın dünyaya bir Rum-Yunan adası olarak kabul ettirilme siyaseti doğrultusunda atılmış bir adım olduğunu" sözlerine ekledi.

19- ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komisyonu Üyesi Cumhuriyetçi Parti Indiana Milletvekili Dan Burton, ABD'deki Türk lobisi ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin haklı politikalarını kongrede savunmaya devam edeceğini belirterek, uluslararası terörizmin bir parçası olan PKK terör örgütünün gerçek yüzünü kongrede anlatacağını söyledi.

20- Bulgaristan'da Türk azınlığın çoğunlukta yaşadığı bölgelerden biri olan Kırcali'de Belediye Başkanlığı binası kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından bombalandı. Bombanın sadece maddi hasara yol açtığı bildirildi.

21- Yunanistan'da Başbakan Andreas Papandreu hükümetinin Ege Bakanı Kostas Skandalidis'in, Atina'ya yaptığı ziyareti sırasında görüştüğü Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'e "Ege'de tek savunma bölgesinin

nasıl oluşturulacağına ilişkin önerileri" içeren bir mektup sunduğu bildirildi. Atina Haber Ajansı'nda yayımlanan şekliyle Skandalidis, Rum lideri Klerides'e verdiği mektupta, hedefin "Bölgenin aslında tek olan kimliği ve yapısının tanıtılması ve Kıbrıs'ın AT'a yaklaştı n l mas ı" olduğunu belirterek, "Yunan hükümeti gerek Türk yayılmacılığı, gerekse içinde bulunduğu barışçı rekabet karşısında tüm bunları milli bir görev olarak görmektedir" dedi.

Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, Yunanistan'a yaptığı ziyareti tamamlayarak dün Kıbrıs'a döndü. Rum radyosunun haberine göre Klerides, Larnaka Havaalanın'da yaptığı açıklamada, temasları sırasında, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda izlediği taktik ve stratejiye karşı alınacak önlemler üzerinde mutabakata vardıklarını belirtti.

22- Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey bir açıklama yaparak, Kızılay'dan Ermeni saldırıları sırasında evlerini terk ederek Nahcıvan'a sığman binlerce Azeri'ye yardım etmesini istediklerini söyledi.

Azerbaycan Kültür Derneği de bir bildiri yayımlayarak Ermeni birliklerin Zengelan ve Goradiz bölgelerine doğru ilerledikleri sırada kaçan binlerce çocuk, kadın ve yaşlı Azerinin Iran sınırı üzerinden Nahcıvan'ın Culfa ve Or-duabat köylerine sığındıklarını ve acil yardım beklediklerini bildirdi.

23- Bosna'daki üç etnik grubun liderleri, Bosna-Hersek Başbakanı Haris Siladziç, Sırp lider Radovan Karadziç ve Hırvat lider Mate Boban, kış boyunca Bosna'daki BM yardım konvoylarını engellemeyeceklerini garanti ettikleri bir ortak deklarasyonu Cenevre'de imzaladılar.

24- Nijerya'da dün akşam yönetime el koyan askeri cunta demokrasiyi askıya aldı. Yeni lider General Sani Abacha, bütün siyasi partilerin ve demokratik kurumların kapatıldığını, siyasi faaliyetlerin yasaklandığını bildirdi.

20 KASIM 1993

1- Dünya Çocuk Hakları Bildirgesi'nin kabul edilişinin 34'ncü yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çocukların Türkiye'nin gerçek sahibi olduklarını ve onlara sahip çıkılacağını bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP'nin 4'ncü Olağan Büyük Kongresi'nde, oy kullanan 1134 delegenin 1045'inin desteğini alarak ikinci kez DYP Genel Başkanlığı'na seçildi.

Başbakan Tansu Çiller, kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önünde bulunan en önemli sorunun terör ya da ekonomik sıkıntılar olmadığını belirterek, "En önemli sorunumuz demokrasidir. Çünkü tüm sorunlar demokrasi ve hukuk devleti içinde çözülebilir" dedi. Demokrasinin herkesin istediği her şeyi söyleyebilmesi anlamına gelmediğini ifade eden Başbakan Çiller, Türkiye'yi parçalamaya yönelik düşüncelerin telaffuz edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Çiller, "Etnik kökene göre siyasi farklılaşmaya izin vermeyiz. Bunlar bizim kültürel zenginliğimizdir, ancak siyasi olarak kurumlaşmalarına izin verirsek, yıllardır birlikte yaşayan insanlarımız birbirine düşer" dedi.

Hükümetin ülkede birlik ve beraberliği sağlamaya her zamankinden daha kararlı olduğunu kaydeden Çiller, "Öncelikle çok sesli bir konuma geleceğiz. Ama bunun partimizi ve koalisyonumuzu yıpratmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

3- İstanbul'da "Atatürk ve Laiklik" konulu bir toplantıya katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, "Laikliğe gereken .önem verilseydi bugün, Güneydoğu'da yaşanan olaylar bu boyutta olmayacaktı, istihbarat raporları var. Ölü yakalanan iranlı, Iraklı, Suriyeli militanların ne işi var burada? Din, birleştiriciyse nasıl oluyor bu? Şeriat ve demokrasi bir arada olmaz" dedi.

4- SHP Genel Başkani ve Başbakan Yardımcısı olarak Karadeniz'e ilk ziyaretini yapan Murat Karayalçm, Trabzon'da yaptığı konuşmada, ülkede laikliği ve cumhuriyeti ortadan kaldırmaya çalışan güçlerin belli bir çaba içinde olduklarını, ancak bu tür çabalara karşı SHP'nin kalkan görevi göreceğini söyledi.

Murat karayalçın, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın terör sorununun çözümüne ilişkin dün açıkladığı yeni önerileri, "eski" ve "tutarsız" olarak niteledi. Kürtçe yayınla terör arasında bir bağlantı kurulmasının çok yanlış olduğunu belirten Karayalçın, çözüm için 5 yıllık bir süre öngörüldüğünü bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada, DSP'nin yerel seçimlere kendi gücüyle gireceğini belirterek, "Başka herhangi bir partiyle seçimlerde işbirliği yaparak, DSP'nin tutarlılığına ve güvenirliliğine gölge düşüremeyiz" dedi.

6- SHP Grup Başkan Vekili Aydın Güven Gürkan, haftalık AKiS dergisinde yayımlanan söyleşisinde SHP-CHP birleşmesi, SHP'nin koalisyondaki konumu, anayol formülü, yerel seçimler ve SHP'nin TBMM Adalet Komisyo-nu'nda tartışılan laiklikle ilgili tutumuna ilişkin soruları yanıtladı.

7- CHP küçük kurultayı, yerel seçim hazırlıklarını görüşmek üzere Ankara'da Genel Başkan Deniz Saykal başkanlığında toplandı. Baykal, toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, bütünleşme tartışmalarına değindi ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı "gerçekleri söylememekle" suçladı. Baykal, "Birleşememenin temelinde, güven yoksunluğu var. Bir süre sonra partiyi elimizden alırlar, diye düşündüler. Olayın özünde bu var" dedi.

8- 17 DEP milletvekili adına Hatip Dicle tarafından AGlK'e bir başvuru yazısı iletildi. Yazıda, "Kürt halkının bir soykırımın eşiğinde olduğu kaygısı bulunduğu" iddia edilirken, gözlem komitesinin mart ayında yapılacak genel yerel seçimleri bölgede izlemesi istendi.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç, Terörle Mücadele Yasası'ndaki değişikliklerle ilgili olarak İstanbul'da yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal ant sınırları içinde üniter bir devlet olma kimliğinden ödün vermeyeceğini belirterek, "Ancak bunu sağlamak için alınacak önlemlerde, silah tutan elle kalem tutan el, aynı kefeye konulmamalı. Böyle olursa sorunun yaygın hale geldiği görüntüsü ile birlikte, sosyal huzursuzluklar da tırmanır" dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şube Başkanı Celal Toprak da yaptığı açıklamada, "Basın özgürlüğünü kısıtlamak için, basını susturmak için yasalar çıkarmak, herkesin bindiği dalı kesmektir. Çünkü, basın özgürlüğünü kısıtlayanların yarın basın özgürlüğüne gereksinim duyabilecekleri açıktır" dedi.

10- Hakkari ve Şırnak'ta güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 27 PKK'lı öldürüldü, 9 Jandarma eri ve bir geçici köy korucusu şehit oldu.

Cizre'deki çatışmada ise 6 PKK'lı öldürüldü.

11- Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Suriye içişleri Bakanlığı Güvenlik Dairesi Başkanı Tümgeneral Adnan Bader el Hasan ve beraberindeki heyetle yapılan resmi görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Mehmet Ağar, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, Suriye'de yakalanması halinde Türkiye'ye iade edilmesinin bu ülkeden resmen istendiğini bildirdi.

Adnan Bader el Hasan ise, Suriye'nin PKK'nın karargahı olmadığını ileri sürerek, ülkesinin Türkiye'nin güvenlik ve istikrarının bozulmasını amaçlayan güçlerin "barınma yeri ve geçiş yolu" olmadığını söyledi.

12- UNICEF Türkiye Temsilciliği tarafından 20 Kasım 1959 tarihinde BM Genel Kurulu'nda oy birliği ile kabul edilen Çocuk Hakları Bildirgesi'nin 34'ncü yıldönümü nedeniyle bir basın bildirgesi yayımlandı. Bildirgede, çocukların

yaşama, gelişme ve korunma haklarının uluslararası ortamda ele alındığı ilk belgenin Milletler Cemiyeti'nce 1924'te ilan edilen "Çocuk Hakları Cenevre Bildirgesi" olduğu, Atatürk'ün de bu bildirgeyi ilk imzalayan dünya lideri olduğu vurgulandı.

13- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, dün Türkiye'nin Tiflis Temsilcisi Ali Rıza Demirel'i kabul ederek bir süre görüştü.

Gürcistan Devlet Başkanı Şevardnadze, Türkiye ile ülkesi arasında bir saldırmazlık paktı imzalanmasını önerdi. Şevardnadze, saldırmazlık paktı imzalanmasının, bölgenin istikrarı açısından çok önemli bir adım olacağını vurgulayarak, bu belgenin, Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında imzalanabileceğini söyledi.

14- Asya Pasifik Ekonomik işbirliği Forumu'na (APEC) katılmak için Seattle kentinde bulunan ABD Başkanı Bill Clinton, Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin ile görüştü. ABD Başkanı Clinton görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, amaçlarının Çin ile ilişkillerini daha yapıcı hale sokmak olduğunu belirterek, görüşmede Çin Devlet Başkanı Zemin ile insan hakları, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve iki ülke arasındaki ticaret konularını ele aldıklarını söyledi.

15-Çin'in güneyinde bir fabrikada çıkan yangında 81 kişinin öldüğü, 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

21 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, parti genel merkezinde il başkanları ve partilileri kabul ederek, DYP 4.Olağan Kongresi'ni değerlendirdi. Çiller, kongrenin büyük birlik ve bütünleşmeyle sonuçlandığını belirterek, "Artık daha güçlüyüz, tek yumruk gibiyiz. Sağın halkla bütünleşerek toplanması ve marttaki seçimlerden sonra etap etap bu amaca gideceğimizin ilk mesajını verdik" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Çorlu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, laiklik .karşıtı suçlar yasa kapsamına girmezse hükümetten ayrılabileceklerini bildirdi. Karayalçın, "Laikliğin tehlikeye girdiği yerde bütün gücümüzle her şeyi yıkarız, her şeyi bozarız. Laikliği tehlikeye sokacak hiçbir girişimi kabul etmeyiz. SHP demek laikliktir. Terörün sağı solu olmaz, dini imanı da olmaz. Apo da, Cemalettin Kaplan da, Hizbullah da teröristtir" dedi.

3- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, DYP Sakarya Milletvekili Ahmet Nedim tarafından verilen soru önergesini yanıtlayarak, son 10 yıl içinde çeşitli ülkelerden iadesi istenen 560 suçlu veya hükümlüden 100'ünün Türkiye'ye iade edildiğini, 161 kişinin iade isteminin kabul edilmediğini açıkladı.

4- YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Nokta dergisine verdiği demeçte, yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olacağını açıkladı.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Avni Akyol, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en önemli sorununun terör olduğunu belirterek, hükümetin Türkiye'nin önemli sorunlarına ciddi çözümler getiremediğini söyledi.

6- CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fehmi Güneş, düzenlediği basın toplantısında, ANAP tarafından hazırlanan Güneydoğu raporunu değerlendirdi. Güneş, bölgedeki olayların ANAP iktidarı döneminde tırmanışa geçtiğini belirterek, raporda söylenenleri daha önceden kendilerinin söylediğini, ancak ANAP'ın yeni anlamış gözüktüğünü, mevcut iktidarın da terör sorununu çözme yeteneğini kaybettiğini söyledi.

7- RP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Terörle Mücadele Yasası'nın bahane edilerek, geçmişte 163.maddeyle yaratılan zulmün tekrar getirilmek istendiğini ve "laiklik kelimesi üzerinde fırtınalar koparılmak istendiğini" söyledi.

8- CHP küçük kurultayı sonunda yayımlanan bildiride, "SHP'nin kararsız ve koalisyona bağımlı tavrı yüzünden CHP'nin birleşmeyi gündeminden çıkardığı" bildirildi.

9- Gazeteci Tahsin Öztin, İstanbul'da öldü.

10- Güvenlik güçlerince Bingöl ve Şırnak'ta düzenlenen operasyonlarda 25 PKK militanı ölü ele geçirildi. Çatışmalarda bir üsteğmen ve 4 er şehit oldu.

11- Fransa'nın Melhouse kasabasında Türklerin oturduğu bir evde dün sabah çıkan yangında 6 kişi öldü.

12- Fransa'da düzenlenen operasyonlarda yakalanan ve soruşturmaları devam eden 24 PKK'lıdan biri tutuklandı. Soruşturmaya Türk yetkililerin de müdahil olarak katılacağı bildirildi.

Bu arada PKK tarafından hedef gösterilen Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen Ankara'da yaptığı .açıklamada, hedefin kendisi değil Türksat uyduları olduğunu söyledi.

13- Azerbaycan ile Rusya arasında, petrol alanında ayrıntıları ve niteliği belirtilmeyen bir anlaşma imzalandı. Anlaşma ile Hazar Denizi'ndeki petrol yataklarının işletilmesi ve Azeri petrolünün Batı piyasalarına taşınmasının Rusya'nın kontrolüne girdiği bildirildi.

14- Bir ingiliz ve bir Mısırlı gazeteci tarafından kaleme alınan "Su Savaşları" adlı bir kitapta gelecekte Türkiye ile Suriye arasında Fırat ve Dicle nehirlerinin suları konusunda savaş çıkacağı öne sürüldü.

15- ABD'de yapılan Asya Pasifik Ekonomik işbirliği Zirvesi (APEC) dün sona erdi. Toplantıda, bölgede esnek bir ekonomik topluluk oluşturulması kararlaştırıldı.

16- İsrail birliklerinin, Gazze Şeridi'ndeki en önemli üslerinden biri olan Hof üssünü boşaltmaya başladıkları bildirildi.

17- Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, yayımladığı bir kararnameyle ülkede uygulanmakta olan olağanüstü hali iki ay daha uzattı.

18- Makedonya'da bir yolcu uçağının dağa çarparak düşmesi sonucu 115 kişi öldü.

22 KASIM 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, kabulde yaptığı konuşmada, PKK'nın dış destekleri açısından sıkıntılı bir döneme girdiğini söyledi

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, TBMM'nin bölücü teröre karşı etkin biçimde devreye girmesi gerektiğini belirterek, yerel seçimlerin "makul bir süre için" ertelenebileceğini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DYP Olağan Kongresinin değerlendirildiği ANAP Başkanlık Divanı'ndan sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Tansu Ciller'in gereksiz polemiklere giriştiğini ve başbakanlığa atandığı dönemde kendisine bağlanan umutları boşa çıkardığını söyledi. Türkiye'nin sorunlarının "ne kongre başbakanıyla ne de koalisyon hükümetiyle" çözülmesinin mümkün olmadığını savunan Yılmaz, Başbakan Ciller'in seçime gitmeyi kaçmak olarak nitelemesini eleştirdi. Kendisinin erken seçime gitmesinin, demokrasiye inancın örneği olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, "Bunu kaçmak olarak anlayan düşünce, kesinlikle demokrat sayılmaz" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve 3aşbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Başbakan Tansu Ciller'le bir görüşme yaptı. Karayalçın, toplantı sonrasında gazetecilerin görüşmekle ilgili sorularını yanıtlarken, TBMM Adalet Komisyo-nu'nda laiklik karşıtı suçların, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarının kapsamı dışına çıkarılması konusunu görüştüklerini belirtti.

4- Maiiye Bakanı ismet Attila, TV-1 sabah kuşağında yayınlanan "Gündem" programında yaptığı konuşmada, 1994 bütçesinde öngörülen 192 trilyon liralık açık hedefinin daha da büyümemesi için, vergi reformu yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Attila, devletin, kendisinden beklenen hizmetleri yerine getirebilmesi için vergi toplaması gerektiğini belirterek, "Vergi alacağız, özelleştirme yapacağız, başka çıkışımız yok" dedi.

5- DYP'li bakanlar, Başbakan Tansu Ciller'e hükümette yapacağı değişiklikte daha rahat hareket etme olanağı sağlamak için görevlerinden istifa ettiler. DYP'li bakanların istifaları Başbakan Ciller'in isteği üzerine Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe'de toplandı.

6- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, izmir'de çeşitli açılışlara katıldı. Baykal açılışlarda yaptığı konuşmalarda, Türkiye'yi kurtarmak iddiasıyla işbaşına gelenlerin şimdi kendilerini kurtarmaya çalıştıklarını belirterek, siyasette dürüstlüğün yok edildiğini, yerel seçimlerin "iktidardaki endişe verici durumu ve tıkanan siyaseti" aşmak için bir fırsat olduğunu söyledi.

7- Lice Beiediye Başkanı Nazmi Baikas, Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi. Balkaş, Lice'de özel tim ve sivil polislerin, "baskı ve korku havası estirdiklerini" öne sürerek, 22 ekimde çıkan olaylarda, karşılıklı çatışma ol-

madiğini iddia etti. Balkaş, olaylar sırasında "evlerin ve işyerlerinin kimyasal maddeler ve lav silahları kullanılarak tamamen yakıldığını" söyledi. Balkaş, TBMM inceleme komisyonunun bir an önce Lice'ye gitmesi gerektiğini belirterek, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı, muhalefet partisi liderleriyle de ayrı ayrı görüşerek, Lice'nin yeniden inşa edilmesi talebinde bulunduğunu söyledi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'da, devriye görevi yapan bir polis otosu tarandı, olayda bir polis şehit olurken, bir terörist öldü. Şırnak'ın Cizre ve idil ilçelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 PKK'lı terörist öldürüldü.

Adana'da da bir askeri servis aracına açılan ateş sonucu bir asteğmen şehit oldu, 3 astsubay ile 3 er yaralandı.

İstanbul'da 8 ayrı yere düzenlenen bombalı ve molotof kokteylli saldırılarda 1 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

9- Mardin'in Midyat ilçesi Söğütlü beldesi Belediye Başkanı Vekili Süleyman Tezcan, üç kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.

10- Türk istatistik Derneği, Türk Matematik Birliği Derneği ve DiE tarafından düzenlenen "Araştırma Sempozyumu 93" Ankara'da başladı. Sempozyumun açış konuşmasını yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, istatistiği ülkeyi yönetenlere ışık tutan bir bilim dalı olarak nitelendirerek, "araştırmayı henüz öğrenebilmiş bir toplum değiliz" dedi.

11- Avrupa Konseyi 3. Kadm-Erkek Eşitliği Bakanlar Toplantısı'na katılan Kadın ve Sosyal Hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Türkan Akyol, konferansla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, medyada "kadına karşı şiddet konusunda duyarlık" oluşturulması gerektiğini söyledi.

12- Batı Avrupa Birliği (BAB) üyesi ülkelerin dışişleri ve savunma bakanları, Lüksemburg'ta BAB'ın gelecekte nasıl bir gelişme yolu izlemesi gerektiğini tartıştılar. BAB Dönem Başkanı Lüksemburg'un ev sahipliği yaptığı, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan'ın temsil ettiği Bakanlar Konseyi toplantısında, özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin örgüte katılımı yolundaki öneri ile örgütün operatif yanının oluşturulması üzerinde durulduğu ve Yugoslavya sorunun da ele alındığı bildirildi.

Toplantıdan sonra Türk gazetecilere bilgi veren Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bosna'ya yapılması düşünülen insani yardım planına Türkiye'nin destek verdiğini söyledi.

13- Fransa'da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan PKK terör örgütü üyesi 21 kişi tutuklandı.

14- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, Bosna'da savaşan tarafların geçen hafta bir araya gelerek yardım konvoylarının geçişine izin verme konusunda anlaşmaya varmalarına karşın, yardım konvoylarının engellendiği bildirildi. Bölgedeki BM Mülteciler

Yüksek Komiseri Lyndall Sachs, Bosna-Hersek'in doğu kesimindeki Gorazde ;ıe kuzeydeki Tuzla kentlerinde durumun çok tehlikeli olduğunu ve yardım konvoylarının bölgeye girebilmeleri için askeri birliklerin yardımına gereksinim duyduklarını söyledi.

15- Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in özel temsilcisi Vladimir Kazimirov'u taşıyan konvoya geçen cumartesi günü Azerbaycan'dan Ermenistan'a geçmeye hazırlanırken Ermeni mevzilerinden ateş açılması olayı ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Rusya Dışişleri Bakanı Kozirev, basın toplantısında okuduğu Rusya hükümetinin açıklamasında, Ermenistan'ı Karabağ sorununun çözümüne yönelik çabaları baltalama çabası içinde olmakla suçlayarak, "Ermenistan'a karşı en sert önlemleri alma hakkını saklı tuttuklarını" bildirdi. Kozirev, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinin ülkesi için özel bir sorumluluk alanı oluşturduğunu belirterek, Karabağ sorununun çözümü için gerekirse ikna yöntemi dışında yollara da başvurulacağını söyledi.

16- Cezayir'in başkentinde cuma günü görüş ayrılığına düşen aşırı din-• çiler arasında çıkan silahlı çatışmada en az 27 kişinin öldüğü bildirildi.

23 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, DYP meclis grubunda yaptığı konuşmada, partide ara dönemin bittiğini belirterek, yapılacak değişikliklerin "seçim gereği" olacağını vurguladı. Çiller, terörün Güneydoğu Anadolu'da seçimlerin yapılmasını engelleyemeyeceğini ve Türkiye'nin her yerinde seçimlerin aynı anda gerçekleştirileceğini söyledi. Çiller, DYP grubundan Güneydoğu'daki gelişmeleri izlemekle görevli bir komisyon oluşturulmasını da istedi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, partisinde yürüttüğü teşkilat başkanlığı görevinden istifa etti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Başbakan Tansu Çiller'in, 1.koalisyon hükümetinin PKK ile ateşkesi kabul ettiğine ilişkin sözlerinin doğru olması halinde, sonunun yüce divan olacağını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmada, terörün bir.bütün olarak ele alınması gerektiğini belirterek, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarıdan "laiklik karşıtı propaganda ve gösterilerin çıkarılmasına" eleştirilerini sürdürdü. Karayalçın, laikliğe karşı propaganda ve gösteri yapılabileceğini, ancak eylem yapılamayacağını anlattı.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Ürdün ve Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

5- Anayasa Mahkemesi, "bölücülük yaptığı" gerekçesiyle Özgürlük ve Demokrasi Partisi'nin (ÖZDEP) kapatılmasına karar verdi.

6- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Suriye'ye verilen suyu kesmeye ihtiyacı olmadığını belirterek, "Türkiye, büyük bir devlet, kimseyi suyla tehdit etmez" dedi. Kumbaracıbaşı, Suriye'nin su konusundaki istemlerinde haklı olmadığını, bu ülkeye ihtiyacından fazla su verildiğini söyledi. Kumbaracıbaşı, ayrıca Güneydoğu'ya yapılan yatırımların terör nedeniyle durdurulacağı yönünde bir girişim olmadığını da sözlerine ekledi.

7- DYP'den Devlet Bakanları Bekir Sami Daçe ve Güneş Müftüoğlu ile SHP'den Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal ve Grup Başkan Vekili Nihat Matkap'ın TBMM'deki çalışma odasında yapılan görüşmeden sonra bir açıklama yapan Ankara Milletvekili Mümtaz Soysal, DYP ve SHP'nin, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarıdan çıkarılan laiklik karşıtı propaganda ve gösterilerin "şiddet veya örgütlü eylem" içermesi koşuluyla "terör suçu" sayılması konusunda ilke anlaşmasına vardıklarını söyledi. Soysal, son kararın genel başkanlar tarafından verileceğini sözlerine ekledi.

8- TBMM Hayali ihracat Araştırma Komisyonu Başkanı Mahmut Öztürk, hayali ihracatla ilgili çalışmalarını tamamlayan komisyonun hazırladığı raporu TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a iletti. Öztürk, Türkiye'de hayali ihracat yapan yaklaşık 600 firmanın devleti 100 trilyon lira zarara uğrattığının saptandığını söyledi.

9- TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, yaptığı toplantıda, 42 milletvekilinin, işledikleri iddia edilen suçlardan yargılanmalarının dönem sonuna kadar ertelenmesini kararlaştırdı ve dokunulmazlıklarının kaldırılmasına gerek olmadığını bildirdi.

10- Şırnak Milletvekili Mahmut Alınak'ın, olağanüstü hal konusunda referanduma gidilmesine ilişkin yasa teklifinin doğrudan TBMM Genel Kuru-lu'nda görüşülmesi önerisi Genel Kurul tarafından reddedildi.

11- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, izmir'den ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, milletvekili dokunulmazlığının siyasi eylemlerden dolayı kaldırılmasını doğru bulmadığını belirterek, rüşvet ve yolsuzlukla ilgili dosyaların ele alınmamasını eleştirdi. Baykal, "Milletvekili, siyasi eylemleri ve düşüncelerinden dolayı değil, işlediği adi suçlardan dolayı yargılana-bilmelidir" dedi ve bu konuda anayasa değişikliği yapılması gerektiğini söyledi.

12- Kamu Çalışanları Sendikaları Platformu'nda yer alan 26 sendikanın yöneticileri, DSP Genel Merkezi'ni ziyaret ettiler. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, örgütlenme mücadelesi ve siyaset yasağının kalkması için kendisinden destek isteyen kamu çalışanlarına "30 yıldır kamu çalışanlarının örgütlenmesine ilişkin somut bir adım atılamaması, sosyal ve demokratikleşme düzeyi bakımından hayal kırıcı bir olay" dedi.

13- Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kemal Bilget, İstanbul DGM tarafından "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlamasıyla tutuklandı.

14- Laz kültür dergisi "Ogni", İstanbul DGM'ce, Terörle Mücadele Ya-sası'nın 8.maddesine dayanılarak toplatıldı.

15- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren Diyarbakır il merkezinde 2, Ergani ve Silvan ilçelerinde 4, Batman'da 2, Bingöl'ün Genç ilçesi Sağgöze Köyü'nde 3, Mardin'in Dargeçit ve Nusaybin ilçelerinde 7 terörist öldürüldü. Muş'un Hasköy ilçe merkezinde 2 PKK'lı teslim oldu.

Bu arada Bingöl'ün Yedı'su ilçesine baskın düzenleyen bir grup PKK'lı terörist, 1 er ve 1 korucuyu şehit etti, 5 vatandaşı da öldürdü. Batman'da PKK'lı teröristlerin polis otosuna saldırması sonucu bir polis şehit olurken bir polis yaralandı, 2 terörist öldürüldü.

16- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, Kıbrıs'ta iki taraf arasında güven oluşturmaya yönelik temasların KKTC'deki seçimlerden sonra yeniden başlatılmasının planladığını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin Güvenlik Konseyi'ne sunduğu son raporuyla ilgili soruları yanıtlarken "BM Genel Sekreteri, Rumların güven artırıcı önlemler paketi konusunda yapıcı bir tutum içerisinde olduğunu hakikaten söylemişse, demek ki gerçekler hakkında hiçbir bilgisi yoktur" dedi.

Öte yandan, Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Yannakis Kasulidis, İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd'ün, parlamentoda, "Gali Fikirler Dizisi"nin Kıbrıs sorununun çözümü için temel olduğunu söylemesi üzerine yaptığı açıklamada, "dizi"nin, Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelerde temel olarak alınabileceğini; ancak bazı maddelerinin yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, da yaptığı açıklamada, "Rum yönetiminin onayıyla sınırlarda son günlerde artan tahrikkaf gösteriler ve sınır ihlallerinin herkesin gözü önünde cereyan ettiğine" dikkat çekerek, son olarak "Rum yönetimi ile Yunanistan arasında varılan ortak savunma anlaşmasının da Rum tarafının gerçek niyetini ortaya koyan bir örnek olduğunu" kaydetti.

17- Irak ile ilgili BM insan Hakları Komisyonu'nun özel raportörü Max Van der Stoel tarafından hazırlanan ve dün yayımlanan raporda, Bağdat yönetiminin ülkenin güneyi ile kuzeyindeki azınlıklara yönelik baskılarını sürdürdüğü belirtildi. Raporda, Bağdat yönetiminin ısrarlı bir şekilde Keban, Karakaya ve su doldurulan Atatürk Barajı ile Suriye'deki Tabka Barajı'nın, Irak'ın güneyinin susuzlaşmasma yol açtığını gerekçe gösterdiği kaydedildi. Raporda ayrıca. Irak hükümetinin Kuzey Irak Kürtlerine ve güneydeki Şiilere karşı ekonomik ayrımcılık uyguladığı ve bu bölgelere askeri operasyonlar düzenlediği vurgulandı.

18- ABD'de yayınlanan Newsweek dergisi, bu hafta yayınlanan sayısında Dağlık Karabağ'da Azerilerle Ermeniler arasında süren çatışmalarda Ermenilerin Azerilere karşı vahşet uyguladıklarını bildirdi.

19- Geçen hafta başlayan Irak-BM görüşmeleri New York'ta sürerken, Bağdat yönetiminin BM ile aralarındaki sorunların çözümü için işbirliği yapmayı istediği tfelirtildi. Bağdat, Güvenlik Konseyi'nden silah programlarının uzun vadeli denetlenmesine izin verilmesinden önce uluslararası petrol ambargosunun kaldırılacağına dair söz istedi.

24 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Batı Trakya Türklerinin lideri Sadık Ahmet'i kabul etti. Yunanistan'daki son seçimlerden sonra parlamentoya giremeyen Türk adayların durumunun ele alındığı görüşmede, Demirel, Batı Trakya Türklerinin iki ülke arasında köprü oluşturduğunu söyledi. Türkiye'nin Yunanistan ile iyi ilişkiler kurmak istediğini vurgulayan Süleyman Demirel, Batı Trakya Türklerine tanınan hakların, aynı oranda iki ülke ilişkilerine de yansıyacağını bildirdi.

2- Hekimlerin, TBMM Adalet Komisyonu'nun, bir idam cezasının infaz edilmesine ilişkin kararını açıkladığı iddiasıyla bağlı bulunduğu Tabib Oda-sı'nın onur kuruluna sevk edilmesini önerdiği Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktu-na, ölüm cezalarının yerine getirilmesi yönünde bir açıklama yapmadığını bildirdi. Aktuna, ölüm cezasının insan onuruyla bağdaşmadığını söyledi.

3- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin emperyalist ülkelere karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde, diğer uluslara örnek olma özelliğini bu kez de Karun Hazine-si'ni geri alarak kültürel hırsızlık alanında gösterdiğini söyledi. Hazinenin geri alınması için davanın Mesut Yılmaz'ın Kültür Bakanı olduğu dönemde açıldığını anlatan Kültür Bakanı Sağlar, göreve geldiğinde davanın düşmek üzere olduğunu gördüğünü belirtti ve "BM, bizim girişimlerimizle tarihi eserlerin ait oldukları ülkelere döndürülmesi gerektiğini kabul etmiştir. Salt polisiye önlemlerle tarihi eser kaçakçılığını önlemek mümkün değildir" dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Azerbaycan petrol ve doğalgaz rezervleri için güzergah saptanması çalışmalarının devam ettiğini ve henüz karar alınmadığını bildirdi. Ataman, "Azeri petrolünün işlenmesi tüm bölge ülkelerinin çıkarlarına hizmet edecektir. En güvenli, en ekonomik yol, doğalgazm Türkiye üzerinden Akdeniz'e ulaştırılmasıdır" dedi. Ataman, Rusya-Azerbaycan anlaşmasından sonra Bakü'den güvence istenmediğini de sözlerine ekledi.

5- Şiddet içeren laiklik karşıtı eylemlerin de terör suçu sayılması konusunda hükümette anlaşmaya varılmasının ardından, DYP Erzurum Milletvekili ismail Köse öncülüğünde bir grup DYP'li milletvekili tarafından SHP Goael Başkanı Murat Karayalçın'ın laiklik konusunda çıkışlarına tepki olarak "muhtıra" niteliğinde bir bildiri yayımlandı. Bildiride, "Sayın Karayalçın'ın ilgili ve yetkili kurumlarla görüşmeden, değerlendirmeler yapmadan, laiklik kelimesini bahane ederek, kamuoyu önünde, açık hava toplantılarında, "gerekirse koalisyondan çekiliriz" ifadeleri ile DYP'yi her türlü şart ve müeyyideler altında ortaklık içerisinde tutabileceğini düşünmemelidir" denildi.

Öte yandan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, DYP milletvekillerinin muhtırası konusunda yöneltilen sorular üzerine, açıklama yapmaya ya da Başbakan Tansu Çiller ile görüşmeye gerek görmediğini belirterek, partisine yöneltilen suçlamalar için, "Söylenenlerin hiçbirisi doğru değil. Konuşmalarımızı dinleyenler bunun böyle olmadığını bilmektedirler. Laiklik konusundaki ısrarımızın ise çok şaşırtıcı olmaması gerekir. Laiklik bu ülkenin özü. Laiklik olmazsa, Türkiye olmaz" dedi.

6- MGK Genel Sekreterliği'ne bağlı Toplumla ilişkiler Başkanlığı tarafından "Neden Hedef Türkiye" adlı bir kitap yayımlandı. Kitapta, İran'ın Türkiye içinde, rejim ihracı gayreti çerçevesinde propaganda çalışmaları yaptığına işaret edilirken, Nurculuk ve Vehhabiliğin, "gerek Türkiye, gerekse tüm islam dünyası için" tehlike olduğu bildirildi.

7- TBMM içişleri Komisyonu, 1402 sayılı yasayla görevlerine son verilenlerin haklarının iade edilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti. Komisyonda, ayrıca vali ve kaymakamların jandarma üzerindeki yetkilerini artıran KHK de kabul edildi.

8- DEP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, içişleri Bakanı Nahit Men-teşe'nin yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Muş yöresinin tanınmış şeyhlerinden Mehmet Emin Bingöl ile birlikte, Yakup Tetik, Alican Ömer, Adem Simin, Fadıl Baran ve Yusuf Söylemez adlı vatandaşların Kurt köyünden gözaltına alındıklarını ve gözaltında olduklarının bilinmesine karşın, işkence sonucu öldürüldüklerini ileri sürerek, faillerinin cezalandırılıp cezalandırılmadığının açıklanmasını istedi. Zana, içişleri Bakanı Nehit Menteşe'ye, "Emniyet güçlerinin her işleminden siyasal olarak sorumlu olduğunuz düşünülürse, istifa edecek misiniz?" diye sordu.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'na laiklikle ilgili hükmün yeniden eklenmesi için girişimler başlatıldığını bildirerek, "Millet laikliğe karşı çıkmıyor, laikliğin islam düşmanlığı olarak kullanılmasına karşı çıkıyor. Bunlar bu kanunla islam'ı terör saymaya kalkıyorlar" dedi.

10- 24 Kasım Öğretmenler Günü, tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

11- Bolu'nun Mengen ilçesinde özel bir kömür ocağında meydana gelen gaz sızıntısı sonucu 6 işçi zehirlenerek öldü.

12- Batman ve Diyarbakır'da meydana gelen "faili meçhul" cinayetlerde 5 kişi öldü.

13- BM Güvenlik Konseyi'nin genişletilmesi ve yenilenmesi konusunda "Üye sayısının, Genel Kurul'daki üye sayısını yansıtacak şekilde artırılması" yolundaki öneri, dün akşam BM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı.

Genel Kurul'un açılışında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, ülkelerin ekonomik gücü, coğrafi konumu, siyasi etkinliği, askeri gücü ve nüfusu gibi ölçütler dikkate alınarak, çeşitli grup ve ülkelerin dönüşümlü olarak Güvenlik Konseyi'ne girmesini önerdi ve "yarı daimi üyelik" adı altında bu statüye Türkiye'nin aday olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Tahsin Burcuoğlu ise, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi'nin daha demokratik yöntemlerle işlemesi ve daha şeffaf hale gelmesi çağrısında bulundu.

Almanya ve Japonya da, ekonomik güçleri ve dünya siyaset sahnesindeki ağırlıkları doğrultusunda Güvenlik Konseyi'nde daimi üyelik sahibi olmak istediklerini bildirdiler.

14- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Balkanlar'daki krizle ilgili olarak, "Savaşın Bosna ve Hırvatistan'ın ötesine yayılmasına engel olmalıyız. Çünkü bu savaş güneye doğru Kosova doğrultusunda yayılırsa, NATO'lu müttefiklerimiz Yunanistan ve Türkiye'yi içine alacaktır. Savaşı denetim altında tutmak bizim stratejik çıkarımızadır" dedi.

15- Bosna-Hersek'te, ülkenin orta kesimindeki Tarçar, Drejnitsa, Mostar ve Olovo kentlerinde soğuk ve açlık yüzünden son iki gündür 45 kişinin öldüğü bildirildi.

Bu arada BM Genel Sekreteri Butros Gali, Bosna'da barış sürecini ve yardım opersyonlarını yeniden başlatmak amacıyla, savaşan taraflara Cenevre'de pazartesi günü buluşmaları yolunda sunulan öneriyi desteklediğini açıkladı.

16- ABD Başkanı Bill Clinton ile Güney Kore Devlet Başkanı Kim Young-Sam, dün akşam Washington'da, Kuzey Kore'nin nükleer programının durdurulması için özel bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşmeden sonra Beyaz Saray'da düzenlenen ortak basın toplantısında ABD Başkanı, Kuzey Kore'yi nükleer silah geliştirme düşüncesinden vazgeçmesi konusunda uyardı. Clinton, nükleer programından vazgeçmemesi ve nükleer tesislerinin uluslararası kuruluşlar tarafından incelenmesine izin vermemesi durumunda Kuzey Kore yönetiminin, giderek daha yoğun bir şekilde uluslararası baskılara maruz kalacağını söyledi.

' Bu arada ABD-Güney Kore görüşmelerinde gizli bir anlaşmaya varıldığı, ancak bu anlaşmanın kamuoyuna açıklanamayacak kadar hassas olduğu da bildirildi.

17- Rusya'nın, Karabağ Ermenilerinin son aylarda Azerilere karşı sağladığı başarılar üzerine Azerbaycan hükümetini askeri birlik göndererek desteklemeye başladığı bildirildi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozirev yaptığı açıklamada, dağılan Sovyetler Birliği topraklarının "Rusya'nın stratejik çıkar alanını" oluşturduğunu ve bu bölgelerin güvenliğinin "BM ve AGlK gibi uluslararası kuruluşlara bırakılmasının hata olduğunu" söyledi. Kozirev, ülkesinin, Karabağ, Abhazya ve Tacikistan gibi sıcak çatışma bölgelerinde, "Barış gücü rolünü tümüyle üstlenmeye hazır olduğunu" kaydetti.

25 KASIM 1993

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, terörle mücadele yasa tasarısındaki laiklik maddesiyle ilgili sorunun henüz çözülmediğini, üzerinde anlaşılan metnin, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Genel Kurul'dan geçirilebilmesi için Başbakan Çiller'in grubuna hakim olması gerektiğini, aksi halde hükümete desteği sürdüremeyeceklerini açıkladı.

Başbakan Çiller'de konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Bu yasa ile ilgili bir orta yol bulduk. 163.maddeyi geri getirmek yanlış olur. Bu konuda bir Anayasa değişikliği olmuş, ondan sonra bir maddenin içine bunu koyup geri getirmenin anlamı yok. Laik Türkiye'nin biz de koruyu-cusuyuz" dedi.

2- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, Askerlik Yasası'nın yanlış uygu-landrğmı belirterek, "Devarn zorunluluğu olmayan üniversite ve yüksek okullarda okuyanlar ile iki yıl üstüste sınıfta kalanlar ve birinden mezun olduktan sonra ikinci üniversitede okumaya başlayan öğrencilerin tecil haklarının bulunmadığını ve bunların askere alınacağını" söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, bakanlığının bütçesinin kabul edildiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, İSKİ olaylarına adının karıştırıldığını belirterek, yargı önüne çıkmaya her zaman hazır olduğunu, dokunulmazlık zırhının arkasına saklanmadığını söyledi.

4- insan hakları teşkilatı kurulmasına ilişkin 502 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ANAP'ın başvurusu üzerine, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi, iptal gerekçeleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Başbakanlık tarafından yayımlanan bir genelge ile yerel makamların, yabancı temsilciliklerle yapacağı yazışmalarda Dışişleri Bakanlığı'nın aracı':k etmesi kararlaştırıldı.

6- ilk toplantısını yapan DYP Genel idare Kurulu, yeni başkanlık divanını oluşturdu. Teşkilat Başkanlığı'na Esat Kıratlıoğlu getirildi.

7- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Arıkan, Başbakan Tansu Çiller'in PKK'ya karşı mücadelede devlet güçlerine destek veren aşiret liderleriyle görüşmesi ve aşiretlere ağır silahlar verilmesi kararı konusunda yaptığı açıklamada, "Aşiret reislerinden medet ummak ve çözümü gerici yapılarda aramak çok yanlış. Halk iki ateş arasında kalır ve sandığa gitmeyebilir. Seçim güvenliği aşirete bırakılamaz" dedi.

DYP Grup Başkan Vekili Turhan Tayan da konuyla ilgili açıklamasında "terörle mücadelenin aşiretlere ihale edilmediğini, görüşmelerin devlete sadık liderlerle yapıldığını" belirtti.

8- izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Cakmur, kendisini karaladığı, iftira ve hakaret ettiği iddiasıyla, ANAP izmir Milletvekili Cengiz Bulut aleyhine 1 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

9- Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün gece güvenlik güçleriyle PKK militinları arasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Çatışma sırasında çok sayıda ev ve işyerinin tahrip olduğu bildirildi.

10- Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani'nin Ankara temsilcisi Safin Dizayi yaptığı açıklamada, geçen perşembe günü Argus bölgesinde bir peşmerge üssüne saldırı düzenleyen PKK'lıların 3 peşmergeyi öldürdüğünü, 12'sini de kaçırdıklarını belirterek, bunun "savaş" anlamına geldiğini ve Kuzey Irak yönetiminin sert önlemler alacağını söyledi.

11- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, Bosna-Hersek'e insanı yardım malzemesi taşıyan ilk konvoyların ülkenin orta kesimlerindeki kentlere ulaşmaya başladığı bildirildi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yüz yüze görüşme çağrısını yineledi. Rum yönetiminin iyi niyetli davranmadığını belirten Denktaş, Atina ile savunma anlaşması yapılmasının, bütün görüşme zeminini ortadan kaldırabilecek etki yaptığını söyledi.

Bu arada, ABD'nin Atina Büyükelçisi Thomas Niles, Clinton yönetiminin Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması konusuna öncelikli baktığını bildirdi.

13- Azerbaycan'da Halk Cephesi ve muhalefetteki Müsavat Partisi yanlılarına yönelik yoğun bir tutuklama kampanyası yürütüldüğü, tutuklu sayısının 1500'e ulaştığı bildirildi.

14- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ürdün Kralı Hüseyin ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, İsrail ve Suriye'nin bölgede barışın sağlanması konusunda istekli olduklarını belirterek, iki ülke arasındaki barış görüşmelerinin yakında Washington'da başlayabileceğini bildirdi.

Öte yandan, Mısır'ın El Ariş kentinde görüşmelerini sürdüren İsrail ve FKÖ heyetleri, özerklik verilecek topraklarda yetkilerin Filistinlilere devrini öngören 5 belgeden ikisi üzerinde anlaşmaya vardılar.

15- Mısır Başbakanı Atıf Sıdkı'ya, Kahire'de bombalı suikast düzenlendi. Olayda Sıdkı yara almadan kurtulurken, bir kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

16- Avrupa ülkelerinde, sert geçen kış nedeniyle son bir hafta içerisinde 50 kişi donarak öldü.

26 KASIM 1993

1- MGK Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda, ülke genelindeki güvenlik ve asayiş konularının ele aldığı belirtildi ve "Bölücü terör örgütleri ve işbirlikçilerine karşı güvenlik güçleri tarafından sürdürülen faaliyetler ve alınan tedbirler gözden geçirilmiş ve değerlendirilmiş, mücadelenin kararlı ve kesintisiz olarak, devletin tüm imkanları kullanılarak sürdürülmesinin gereği üzderinde durulmuştur" denildi.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile PKK terör örgütünün Almanya'da yasaklanması konusunda son iki gündür telefon diplomasisi yürüttüğünü ve Kin-kel'in dün, PKK'nın yasadışı ilan edildiğini bildirdiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel de Almanya'nın PKK'ya getirdiği yasak konusunda bir açıklama yaptı. Kinkel, "PKK'nın siyasi tahriki, silahlı mücadele çağrısı ve diğer eylemleri dış politika açısından kabul göremez. Politikamızın inandırıcılığı açısından önemli olan Türkiye ile insan hakları alanındaki eleştirel diyalogumuzu sürdürmektir. PKK'nın terörünü ne kadar kınıyorsak, Güneydoğu Anadolu'da acı çeken Kürt halkının haklı taleplerini de anlıyoruz" dedi.

TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Federal Almanya Parlamentosu Başkanı Prof. Rita Süssmuth'a bir teşekür mesajı göndererek, Almanya'nın PKK terör örgütüyle ilgili kararını son derece olumlu ve sevindirici bulduğunu dile getirdi.

Başbakan Tansu Çiller, Almanya'da gerçekleştirilen PKK operasyonlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Alman makamlarının başlattığı operasyonlarla ilgili bütün bilgiler, Almanya Başbakanı Helmut Kohl tarafından bana dün özel bir kuryeyle iletildi" dedi. Gerçekleştirilen operasyonların, örgütün dış bağlantılarının çökertilmesi açısından sevindirici olduğunu ifade eden Çiller, "Alman makamlarının aşağı yukarı yüz yere baskın düzenlediğini, PKK'nın bütün banka hesaplarına el konulduğunu, 35 derneğin de yasadışı ilan edildiğini" söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, PKK'nın faaliyetlerinin Almanya'da yasaklamasının hükümetin başarısı olduğunu belirtti. Karayalçın, "Bunu büyük bir mutlulukla karşılıyorum. Gerek Başbakan, gerekse Dışişleri Bakanımızın uzunca bir süreden bu yana devam eden çalışmaları böylelikle somut, başarılı ve yararlı sonuçlandırılmış bulunmaktadır" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, yanında İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd'ün de bulunduğu Alman Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ile PKK'nın yasaklanması konusunda yaptığı telefon görüşmelerinin birinde Kinkel'in Türkiye, Almanya ve İngiltere arasında üçlü danışma mekanizması başlatılmasını önerdiğini söyledi. Çetin, İngiltere ve Almanya'nın katılımıyla üç ülke arasında

kurumsallaştırılması beklenen mekanizma çerçevesinde Türkiye'nin Avrupa ile ilişkileri ve bölgesel sorunların ele alınacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman da düzenlediği basın toplantısında, Almanya ve İngiltere Dışişleri Bakanlarının, üçlü toplantıyla ilgili basın açıklamasını dağıttı.

Almanya'nın PKK'yı yasaklaması Belçika içişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından "olumlu bir gelişme" olarak nitelendirildi.

3- Maliye Bakanı ismet Attila, yeni vergi tasarısıyla ilgili ana ilkeleri açıkladı. Attila, vergide yeni düzenlemelerle ücretlilerin vergi yükünün hafifletileceğini belirtti.

4- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve DP Genel Başkanı Adnan Menderes'in "idam cezası" konusundaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, gündemdeki çeşitli konulardaki görüşlerini Cumhuriyet gazetesine anlattı:

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Diyarbakır, Muş ve Tunceli'de güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 13 terörist ölü olarak ele geçirildi.

7- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin Hasköy'de bir eve düzenledikleri baskında, teslim ol çağırışına ateşle karşılık verildi, bir kız iki kişi öldürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, olayla ilgili açıklamasında, öldürülenlerin yasadışı Devrimci Sol örgütü üyesi olduğunu belirterek bir ihbar üzerine operasyon düzenlendiğini söyledi.

8- Balkan Büyük Erkekler Hentbol Şampiyonası İstanbul'da sona erdi. Şampiyonada, Türkiye Balkan şampiyonluğunu kazandı.

9- Türkiye'de bulunan Bosna-Hersek Sağlık Bakanı Mustafa Begano-viç, Sağlık Bakanı Rıfat Serdaroğlu'nu ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede Türkiye'nin savaş sürecinde kendilerine büyük destek verdiğini ve yardımların halen sürdüğünü belirterek, savaşta 250 bin kişinin öldüğünü, 70 bin ağır yaralı bulunduğunu belirtti.

10- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi İnal Batu, New York'ta, halen BM Genel Kurulu'nda görüşülen Güvenlik Konseyi ile ilgili reformlar konusunda düşüncelerini açıklarken, "Yarı-daimi Konsey üyeliği Türkiye'nin hakkıdır. Bu önem verdiğimiz bir meseledir. Komisyonun çalışmalarına her düzeyde ve aktif olarak katılacağız" dedi.

11- Yunanistan'ın Avrupa Topluluğu (AT) ile ilişkilerden sorumlu Avrupa Bakanı Theodoros Pangalos, dün yaptığı açıklamada, Avrupa'nın Türkiye ile olan ilişkilerini eleştirerek "Türkler kanlı botlarıyla Avrupa halısı üzerinde dola-

şıyorlar" dedi. Pangalos, AT'nin Türkiye ile olan ilişkilerinde "kendisini küçük düşürdüğünü" öne sürdü. Konuşmasında, Kıbrıs Rum kesiminin AT üyeliğine kabul edilmemesini de eleştiren Pangalos, "Kıbrıs Rumları'nın haklarını elde etmek için Filistin'iler gibi silaha başvurmak zorunda kalabileceklerini" iddia etti.

12- Azerbaycan haber ajansı Azertak, Ermenilerin dün yeniden saldırıya geçerek Azerbaycan-iran sınırı üzerindeki bir yerleşim merkezini ele geçirdiklerini bildirdi. Azertak, iki Azeri askerinin hayatını kaybettiği çatışmalar sonucunda Azerbaycan birliklerinin Hudaferin köyünü terk etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Azerbaycan bağımsız haber ajansı Turan da Ermenilerin, "katlettikleri Azerilerin organlarını sattıklarını" bildirdi.

13- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından Cenevre'de yapılan açıklamada, Burundi'de geçen ayki başarısız darbe girişiminden sonra başlayan etnik çatışmalardan kaçarak Ruanda'daki mülteci kamplarına sığınan Burundililerin her gün 100'den fazlasının hastalık ve kötü beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği kaydedildi.

14- İsrail işgali altındaki Gazze'de, radikal dinci HAMAS Örgütü'nün lideri Imad Akel'in çarşamba günü İsrail askerleri tarafından öldürülmesinin ardından dün düzenlenen protesto gösterilerinde çıkan çatışmada 1 Filistinlinin öldüğü, 36 Filistinlinin de yaralandığı bildirildi.

Bu arada İsrail Başbakanı izak Rabin, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü arasında eylül ayında imzalanan barış anlaşmasında öngörülen takvim çerçevesinde İsrail askerlerinin geri çekilmeleri işleminin ertelenebileceğini söyledi."

27 KASIM 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Eskişehir'de bir hastanenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hür bir Meclisi, Meclis iradesine dayanan hükümeti, basını ve yargısı bulunduğunu belirterek, "Türkiye'de çok mesafe alınmıştır. Çok da sorunu vardır. Ancak bunların çözümleri bilinmektedir. Çünkü ülkenin başarıya ihtiyacı vardır. Cumhuriyetin erdemi eşitliktir. Bu ülkede herkes eşit fırsatlara sahip. Yalnız hiç kimse hak etmediği bir şeye sahip olmayacaktır" dedi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptığı açıklamada, Kürt sorununun çözümü için demokratikleşme yolunda adımlar atılması gerektiğini belirterek, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını doğru bulmadığını söyledi. Cindoruk, sorunların çözümünde TBMM'nin daha etkili olması için her partiden temsilcinin bulunacağı bir "istişare kurulu" kurmak istediğini bildirdi.

3- Başbakan Tansu Çiller, Esenboğa Havaalam'nda yaptığı açıklamada, "Terörle mücadelede Avrupa'daki dostlarımızın yanımıza gelmesiyle önemli gelişme kaydedildi. Bu konuda 10 yıldır yapılamayanları yapmak bize nasip olacaktır. Türkiye'nin önündeki diğer terörü de aşmamız gerekiyor. Bu da ekonomik terördür" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Doğu Karadeniz gezisinin ikinci gününde Trabzon'da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin siyasi istikrar olduğunu, bunun sağlanabilmesi için de mutlaka erken seçime ihtiyaç bulunduğunu söyledi, insan hakları konusuhda da bir değerlendirme yapan Yılmaz, "Terörün olduğu yerde insan hakları öncelik olmaktan çıkar Çünkü insanların yaşama hakkı tehdit altındadır. Bu tehdit savuşturulmadan insan hakları birinci öncelik olamaz" şeklinde konuştu.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakşn Yardımcısı Murat Karayalçın, Sivas'ta 37 kişinin yakılarak öldürüldüğü olaylardan; "laik ve demorkratik düzenin kurucusu ve güvencesi bir parti olarak SHP'nin de zarar gördüğünü" belirterek, partisinin bu olaylarla ilgili davalara müdahil olarak katılması için Ankara DGM'ye başvuruda bulundu. -

6- Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarıda "mevkute niteliğinde bulunmayan basılı eserler" deyimi kullanılarak düşüncenin açıklanması yollarının tümüyle ortadan kaldırıldığını ve kitap unsurunun gözardı edildiğini belirterek, bu maddenin tasarıdan çıkarılması için milletvekillerinin duyarlı olmalarını istedi.

7- Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, terör örgütü PKK'nın Avrupa'da bazı ülkelerde yasaklanması konusunda Ankara'da yaptığı açıklamada, Almanya'nın bu kararı almasında Amerika'nın önemli rol oynadığını belirterek,

"Düğmeye Amerika basıyor. Ondan sonra sonucu alıyorsunuz. Amerika'nın istemediği olmaz. Almanya da Amerika'dan işaret almıştır" dedi. Avrupa'da Kürt sorununun PKK sorunuyla iç içe değerlendirildiğini belirten Gölhan, bu sorunların apayrı şeyler olduğunun Avrupa'ya anlatılması gerektiğini vurguladı.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, Yunanistan'ın Avrupa Bakanı Teodoros Pangalos'un dün düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile ilişkileri nedeniyle Avrupa Birliği'ni ve bu bağlamda Almanya'yı eleştirdiğini, Türkiye ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'i hedef alan yakışıksız ifadeler kullandığını ve Kıbrıs Rumlarını savaş için kışkırtan beyanlarda bulunduğunu belirterek, bu açıklamaların "çarpık bir zihniyet" taşıdığını bildirdi. Bu arada Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Aleksandros Filon konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Öte yanda Pangalos'un söz konusu açıklamaları nedeniyle Yunanistan'ın Bonn Büyükelçisi de Almanya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı ve Alman hükümetinin rahatsızlığı dile getirildi.

9- Emniyet Genel Müdürlüğü, PKK'nın son durumu ve hedefleri ile ilgili bir rapor hazırlayarak Başbakan Tansu Çiller ve diğer yetkililere sundu. Raporda, ABD ve Avrupa ülkelerinin; Çekiç Güç harekatını, "insani yardım görüntüsü altında, Kürtlere bir devlet olmanın gerektirdiği ortamın sağlanmasına dönüştürdükleri" belirtildi. PKK'nın gelir kaynakları arasında yurt içinde köy korucusu maaşlarından yapılan kesintiler, yurt dışında ise Kiliseler Bir-Nği'nin bağışları olduğu vurgulaman raporda, PKK'nın Kafkasya cumhuriyetlerinde hızla örgütlendiği ve silah sağlama çabası içinde olduğu kaydedildi.

Bu arada, PKK'nın kuruluş yıldönümü nedeniyle örgütten yapılan kepenk kapatma çağrısına pek çok yerde uyulmadı. Adana'da çok sayıda kişi gözaltına alınırken, Tunceli ve Silopi'de 6 terörist öldürüldü.

10- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın aşiret reisleriyle görüşmesini eleştirerek, "Teröre çare olmaları için Türkiye'nin Cumhurbaşkan'ı aşiret reislerinden destek isteme noktasına gelmiş gözüküyor, imparatorluk döneminde bu işler böyle idi. 70 yıldır Türkiye böyle bir acı manzaranın içine düşmedi" dedi.

11- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile iç ve dış politika konularında yapılan bir söyleşi Türkiye gazetesinde yayımlandı.

12- RP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, RP'nin giderek güçlendiğini ve kendi ikbalini savunan insanların akın akın partisine katıldığını belirterek, bu durumdan bazı kişilerin telaşlandığını, ABD'nin Ankara Büyükelçisinin de bu kişiler arasında yer aldığını öne sürdü.

13- DP Genel idare Kurulu üyeleri bir deklarasyon yayımlayarak, DP ile BDP'nin birleşmesini istediler.

14- Bir gazete tarafından düzenlenen "Bediüzzaman Haftası" çerçevesinde, İstanbul'da "Cumhuriyet'in 70.yılında temel hak ve hürriyetler, Güneydoğu meselesi ve Bediüzzaman'dan tespitler" konulu bir panel yapıldı.

15- Sağlık sistemindeki sorunların çözümlenmesi ve özlük haklarının verilmesi için Antalya'da yaklaşık 1500 doktor ve sağlık personeli bir yürüyüş yaptı. Ankara ve izmir Tabip Odaları birer açıklama ile sorunların çözülmesini istediler ve aksi halde eylemlerin devam edeceğini bildirdiler.

16- Bursa'da 2.5 kilo uranyum ele geçirildi. 3 Gürcü turist uranyumu pazarlamaya çalışırken yakalandı.

17- Almanya içişleri Bakanı Manfred Kanther, PKK'nın yasaklanması konusunda Almanya'deki Türklere çağrıda bulunarak, "PKK'nın tehditlerinden korkmayın, hemen polise başvurun, Almanya sizi koruyacaktır" dedi.

18- Bosna-Hersek'te taraflar arasında iki gün sonra başlayacak barış görüşmeleri öncesinde bir açıklama yapan Sırp lider Radovan Karadziç, yeni toprak tavizi için Sırbistan ve Karadağ'a uygulanan yaptırımların hemen kaldırılmasının şart olduğunu bildirdi.

19- Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Sail El Sahaf, BM Güvenlik Konseyi Dönem Baskanı'na bir mektup göndererek, ülkesinin silah programlarının BM tarafından uzun vadeli denetimini kabul ettiğini bildirerek, Irak petrolünün dışarıya satılmasını yasaklayan BM yaptırımlarının kaldırılmasını istedi.

28 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, televizyonda "Ulusa Sesleniş" adlı programda yaptığı konuşmada, "2001 Projesi"ni anlattı. Türkiye'yi 2001 yılında başarıya ulaştırmak için sihirli bir değneğe gereksinim olmadığını, sadece başarı için bazı reformlar gerçekleştirileceğini söyledi.

Devletin gide-leri gelirlerinden fazla olduğunda büyümenin duracağını, istihdamın zorlaşacağını anlatan Çiller, "2001 yılına bizi taşıyacak olan reformlar için gelir-gider dengesini kurmamız gerekiyor. Ekonomideki bu teröre son vermek gerekiyor" dedi. Çiller, ekonomideki disiplinin sağlanması için 10 yıldır çıkarılamayan vergi yasasının kabul edilmesi gerektiğini, bunun yanında kaynak toplamak ve halka daha çok yük olmamak için yapılabilecek diğer uygulamanın da özelleştirme olduğunu bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, hükümetin DYP kanadında ikinci kez değişiklik yaptı.

Yapılan değişiklikle, Sağlık Bakanı Rıfat Serdaroğlu yerine, Kocaeli Milletvekili Mehmet Kazım Dinç, devlet bakanları Mehmet Gazioğlu'nun yerine Ali Şevki Erek, Güneş Müftüoğlu'nun yerine Mehmet Ali Yılmaz, Mustafa Çiloğlu'nun yerine Abdülbaki Ataç, Ahmet Şanal'ın yerine Nurhan Tekinel getirildi.

3- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, yaptığı yazılı açıklamada, PKK'ya karşı Almanya'da sürdürülen operasyonların, hükümetin "PKK'yı yasadışı terör örgütü ilan ettirme" mücadelesiyle sağlandığını söyledi. Nahit Menteşe, PKK'nın mali kaynak sağladığı uyuşturucu kaçakçılığı, silahlı soygun ve bağış topiama gibi eylemlerine, yurt içi ve yurt dışında sürdürülen operasyonlarla büyük darbe indirildiğini bildirerek, son 15 gün içinde düzenlenen operasyonlarda, 126'sı ölü 202 PKK militanının ele geçirildiğini açıkladı.

4- Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT'ın devir teslim töreni için Fransa'ya giden Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, TÜRKSAT'ın 21 Ocak 1994'te uzaya fırlatılacağını anımsatarak, "Türkiye, bu tarihte haberleşmede birinci çentiği atacak, ikinci uydu ise 6 ay sonra 1994 yılı temmuz ayında gerçekleşecek" dedi.

5- Siyasi parti liderleri Almanya'da PKK faaliyetlerinin yasaklanması konusunu değerlendirdiler.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Almanya'nın PKK'yı yasakla-masmm.olumlu, ama geç kalmış bir karar olduğunu belirterek, Almanya'nın bu kararı almasında,-bölücü örgütün Alman hukuk düzenine aykırı eylemlerinin önemli etken olduğunu söyledi. PKK'nın yasaklanmasının yeterli olmadığını vurgulayan Yılmaz, Türkiye aleyhine faaliyet gösteren Cemalettin Kaplan ve benzeri örgütlerin de yasaklanması gerektiğini bildirdi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan da, Avrupa'da özellikle Almanya'da PKK faaliyetlerinin yasaklanması girişiminin taktik değişikliği olduğunu belirterek, "Batılı aşırı uçlar Türkiye'yi bölmek için plan değişikliği yapıyorlar" dedi.

CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay ise, "Almanya bizim müttefiklerimizden birisi ve nihayet Türkiye'ye yıllardan beri kan kusturan bir terör örgütünün varlığını kabul ederek, yasaklanmasını istemiştir. Bu kararı milli bayram ilan edenler daha sağlıklı düşünmeli" dedi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi olağan genel kurulu yapıldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, genel kurulun açılışında yaptığı konuşmada, basın özgürlüğünün öneminin ancak doğrunun açık şekilde belli olmadığı kriz dönemlerinde anlaşıldığını belirtti ve "Basın özgürlüğü koşullar ne olursa olsun değişmez. Koşullara göre yasal düzenlemelere gidiliyorsa, bu bir demokrasi sorunudur" dedi.

7- DYP Kırıkkale Milletvekili Sadık Avundukoğlu, düzenlediği basın toplantısında, başkanı olduğu TBMM Faili Meçhul Siyasi Cinayetleri Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı "Gözlem ve Öneri" başlıklı Güneydoğu raporunun; ANAP tarafından içinden alıntılar yapılarak "Güneydoğu Sorunu" adıyla kullanıldığını ileri sürerek, ANAP'ı, 8 yıllık iktidarları süresince Güneydoğu sorunu yaratmak ve çözememekle suçladı.

8- Ankara DGM, tiyatro yazarı Numan Baktaş'ı, 1982 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde PKK'lıların başından geçen olayları anlatan "Direnme ve Yenilenme Kanunları" adlı kitabında bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle 20 ay hapis ve 208 milyon lira para cezasına mahkum etti.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Kulp ilçesi kırsal alanında sürdürülen operasyonlar sırasında güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 8 terörist öldürüldü. Mardin'in Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde de 15 PKK militanı yakalandı.

10- İsrail'in, Lübnan'ın güneyindeki Ain El Hilvveh Filistin mülteci kampındaki ikf-radikal Filistin grubuna ait merkezlere saldırdığı bildirildi.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, FKÖ lideri Yaser Arafat'ın banş görüşmelerinin tıkandığı yolundaki kaygısına katılmadığım söyledi. Peres, görüşmelerin "yavaş, ama kararlı olarak" ilerlediğini belirtti.

11- Mısır içişleri Bakanı Hasan EI-Elfi dün akşam Kahire'de yaptığı açıklamada, geçtiğimiz perşembe günü Mısır Başbakanı Atıf Sıdkı'ya suikast girişiminde bulunan teröristlerin, ülkede faaliyet gösteren aşırı dinci "Talayi El-feth" adlı yasadışı örgüt üyesi olduklarını bildirdi.

29 KASIM 1993

1- ABD'den alınan dört firkateyn ile Gölcük Tersanesi'nde yapılan bir denizaltı, Cumhurbaşkanı Demirel'in katıldığı bir törenle donanmaya teslim edildi. Demirel törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada barışın bekçisi olduğunu belirterek, "Savunma gücümüzün artması barışı seven ülkeler için teminattır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Kültür Bakanlığı'nca Topkapı Sarayı'nda düzenlenen "Anadolu Kadınının 9000 Yılı" sergisinin açılışını yaptı. Çiller burada yaptığı konuşmada, Anadolu'nun medeniyetlerin karması olduğunu belirterek, "Biz et ve tırnak gibi tarihten bu yana gelmişiz. Hangi kökenden olursak olalım kaynaşmışız, bir potada erimişiz. Bu bütün zenginliğimiz olmuştur. Birlik ve beraberlik içinde 2001 yılında Türkiye'yi sadece Avrupa tarafından kabul edilen bir ülke değil, dünyanın öncülüğünü yapan bir ülke konumuna getireceğiz" dedi.

3- Başbakan Tansu Çiller, 125 trilyon lira ek gelir beklenen vergi paketini açıkladı. Televizyonlarda vatandaşlara yeni yasayı anlatan Çiller, vergi reformuyla "ekonomideki teröre dur" diyeceklerini söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin başkanlık divanı toplantısında yaptığı konuşmada, laiklik konusunda kendilerine yöneltilen suçlamaları yanıtladı. Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik öngören tasarı konusunda yanlış bilgiden kaynaklanan eleştirilere hedef olduklarını belirten Yılmaz, "ANAP laiklik ilkesine yürekten bağlıdır. Bu ilkeyi hem vatandaşlarımızın inanç ve vicdan özgürlüklerinin korunması, hem de millet egemenliğine dayalı devlet düzenimizin en önemli güvencelerinden biri olarak görmekteyiz. SHP hiç gereksiz şekilde kendi savunduğu demokratikleşme ilkeleriyle taban tabana zıt olmasına rağmen, bizim kaldırdığımız bir düşünce suçunu yeniden getirmeye yönelik siyasi istismara girişmiştir. Tasarıda yapılacak değişiklikle •adalet komisyonundan geçtiği şeklinden geri gidilmesini hiç bir şekilde kabul etmeyeceğiz ve bu konuda hiç bir uzlaşmaya yanaşmayacağız'Udedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da terör suçlarından tutuklu ve hükümlülerin barındığı cezaevlerinin sorunlarının ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin terörle mücadelede başarılı olduğunu belirterek, işbaşına geldiklerinde 900 olan terör suçundan tutuklu ve hükümlü sayısının bugün 5250'ye ulaştığını söyledi.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay da konuşmasında, tutuklu ve hükümlü sayısındaki artış nedeniyle cezaevlerinde sorunların giderek büyüdüğünü kaydetti.

6- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Alman Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Rudolf Scharping'e bir mektup

göndererek, PKK'nın Almanya'daki faaliyetlerini durdurmaya yönelik çabalarından dolayı teşekkür etti.

Öte yandan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Venizelos, düzenlediği basın toplantısında "PKK ya da diğer Kürt örgütlerinin Yunanistan'daki faaliyetlerine yasak getirmeyi düşünmediklerini" söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın faaliyetlerini yasaklayan Avrupa ülkelerinin bu karara karşılık olarak, Türkiye'den Çekiç Güç ve Kıbrıs konularında ödün isteyeceğini öne sürdü.

8- DEP Şırnak Milletvekili Mahmut Almak düzenlediği basın toplantısında, aşiret reislerinin seçilmiş kişiler olmadıklarını, kimseyi temsil etmediklerini, devlet makamlarıyla görüşme yetki ve sorumlulukları olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Çiller, Emniyet Genel Müdürü Ağar, Jandarma Genel Komutanı llter ve TRT Genel Müdürü Akgüner hakkında "aranan kişileri yetkili mercilere bildirmedikleri" gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvururak suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

9- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, TRT'nin 1.kanalında 25 Kasımda yayınlanan "Açı" adlı programda bir aşiret reisinin Kürtçe konuşması nedeniyle DEP milletvekillerince yapılan suç duyurusunun incelendiğini ve soruşturma açılmasına gerek bulunmadığını açıkladı.

10- DiE tarafından açıklanan verilere göre, 1993 yılının ilk 9 aylık döneminde dış ticaret açığı 10 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde ihracat 10.7 milyar dolar, ithalat ise 21.1 milyar dolar oldu.

11- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, AGlK Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzere Roma'ya gitti. Çetin yaptığı açıklamada, toplantıda, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve terörizm üzerinde durulacağını söyledi.

12- Fransız Aerospatiale firması tarafından yapımı tamamlanan Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT, Cannes'da düzenlenen bir törenle Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen'e teslim edildi. Köstepen, uydunun 21 Ocakta Fransız Guyanası'nda uzaya fırlatılacağını bildirdi.

13- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, ittifakın Doğu Avrupa ülkelerini yakında üyeliğe kabul edebileceğini açıkladı.

14- Avrupa Topluluğu içişleri ve Adalet Bakanları Konseyi toplantıları Brüksel'de başladı. Terörizme karşı "eylem planı" hazırlanmasının kararlaştırıldığı toplantılarda, Almanya içişleri Bakanı Manfred Kanther'in, Bakanlar Kon-seyi'ne PKK'nın yasadışı terörist gruplar sınıfına dahil edilmesi yönünde bir öneri sunduğu, ancak Yunanistan'ın buna karşı çıktığı bildirildi.

15- Yunanistan'ın Avrupa Bakanı Teodoros Pangalos Atina'da yaptığı açıklamada, Türkiye, Almanya ve İngiltere'yi AT dayanışmasına aykırı bir ittifak oluşturmakla suçladı. Pangalos, AT ülkelerini de eski Yugoslavya Cumhuriyetlerinden Makedonya'yı tanımak için gizli girişimlerde bulunmakla suçladı.

16- Bosna-Hersek bunalımına çözüm bulunması için düzenlenen Cenevre Konferansı başladı. Konferansa, AT üyesi 12 ülkenin dışişleri bakanlarının yanısıra Bosna'da çarpışan tarafların liderleri katıldı. Türkiye ise gözlemci olarak yer aldı.

30 KASIM 1993

1- Başbakan Tansu Çiller DYP grubunda, Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile Almanya'nın PKK'ya yönelik operasyonlarıyla ilgili olarak yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgi verirken, Türkiye'nin terörle mücadele sırasında demokrasi ve insan haklarına inancını son derece iyi biçimde anlattığını söyledi. Almanya'nın, teröre karşı tavrını, teröriste karşı olmak biçiminde de ortaya koyduğunu belirten Çiller, bu ülkenin son tavrı ile dostluğunu göstermiş olmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Çiller, DYP'nin Türkiye'de hem laik cumhuriyetin koruyucusu hem de din ve vicdan özgürlüğünün teminatı olduğunu belirterek, Türkiye'nin terörle mücadele ederken Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 1 alıp 10 verdiğini, terörle mücadelenin GAP'ın beş katı kaynak tükettiğini anlattı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada da Kohl'ün PKK terör örgütü ve yandaşı dernekler için Almanya'nın aldığı kapatma kararı, operasyonlar ve öteki önlemlerle ilgili olarak Başbakan Çiller'e bilgi verdiği bildirildi.

2- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, vergi yasa tasarısı hakkında bilgi vererek, TBMM'nin bu tasarı üzerinde "tarihi sayılabilecek bir çalışma yapma durumunda" olduğunu söyledi. ANAP iktidarı döneminde vergi reformunun yapılamadığını, vergi sisteminin temel işlevini yitirdiğini, gelir vergisinin üniter niteliğinin kalmadığını anlatan Karayalçın, hazırlanan tasarı ile toplumu vergi veren bir toplum haline getirmenin amaçlandığını kaydetti.

Bayındırlık ve Iskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı da Cumhuriyet gazetesinin yeni vergi tasarısı konusundaki sorularını yanıtladı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupanın PKK konusunda son günlerde sergilediği tutumun Türkiye'den daha büyük bir ödün istemeden önce verdiği teşvik ödülüne benzediğini savunarak, "Kendi olanaklarımızla kendi sorunlarımızı çözebileceğimize güvenmeliyiz. Başkalarının bir anda aldığı, bizi sevindiren tavırlar konunun çözüldüğü sonucuna bizi itmemeli" dedi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, partisinin grup toplantısında, Başbakan Tansu Çiller'in televizyon konuşmaları ile hükümetin vergi reformu tasarısını eleştirdi.

5- Tunceli'de güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 4 PKK'lı öldürüldü.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçisi MijWel El Tıkriti, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK hedeflerine karşı savaş uçaklarıyla yaptığı operasyonlardan önce kendilerine hiçbir bilgi verilmediğini söyledi. Bağdat'a bilgi verilmeden yapılan saldırıların kendi egemenlik ve bütünlüklerini çiğnemek anlamına geldiğini söyleyen Tıkriti, "Bu tür harekatlar diyalog içerisinde yapılmalıdır" dedi.

Başbakan Tansu Çiller, TBMM'de yaptığı konuşmada, operasyon öncesinde Irak'a bilgi verildiğini ve hiçbir "Irak askerine" zarar gelmediğini açıkladı.

Dün, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'ta bulunan ve eylem hazırlığı içinde bulundukları belirlenen PKK'lılarm 9 kampına savaş uçaklarıyla 16 sorti yapmıştı.

Kuzey Irak'taki Kürdistan Demokrak Partisi (KDP) Sözcülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin operasyonları kınanarak, saldırılar sonucu 3 sivilin öldüğü ve 6 kişinin de yaralandığı ileri sürüldü.

7- Ankara'ya dün gelen Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitri Ikomonov, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e Bulgar Cumhurbaşkanı Jelu Jelev'in mesajını iletti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ikomonov'la yapılan görüşmelerde, ikili ilişkilerin ve güvenlik sorunlarının tüm boyutlarıyla ele alındığı belirtildi. Açıklamada, terörün her türlüsüne karşı olduklarını teyid eden Bulgar tarafının, bu alanda Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu vurguladığı da kaydedildi.

8- Karadeniz Ekonomik işbirliği Parlamenter Asamblesi (KElPA) sonbahar dönemi genel kurul toplantısı Ukrayna'nın başkenti Kiev'de başladı.

TBMM Başkanı ve KElPA Dönem Başkanı Hüsamettin Cindoruk toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, KElPA'nın, kuruluşunu izleyen kısa süre içinde büyük canlılık gösterdiğini söyledi. Hüsamettin Cindoruk, Karadeniz bölgesinin tarihinin dönüm noktalarından birini yaşadığını, siyasi rejimlerin değiştiğini, ekonomik politikaların çağdaş bir tabana oturduğunu anlattı. Cindoruk, "Karadeniz Ekonomik işbirliği dünyanın içinde bulunduğu küreselleşme koşullarında, bölge insanının'refahını arttırmayı ve bu refah aracılığıyla bölgede huzur ve istikarın sağlanmasını hedeflemektedir" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kravcuk da toplantıda yaptığı konuşmada, bölge ülkeleri arasında bir saldırmazlık anlaşması imzalanmasını önerdi.

9- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Roma'da başlayan AGlK Bakanlar Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, geçen yılki konsey toplantısından bu yana AGlK'in başarısı konusunda iyimser olamadığını belirterek, "Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırıları, Bosna-Hersek'teki vahşet örneklerinde olduğu gibi AG|K ülkelerinin kollektif siyasi irade ortaya koyamamaları, tek taraflı faaliyetlere neden olmaktadır. AGlK yöntemleri ve ilkeleri tek bir devlete ya da devlet grubuna AGlK'in herhangi bir bölgesinde barış gücü rolü oynama imkanı tanımamaktadır" dedi.

Çetin, Danimarka, Hollanda, Almanya ve Belçika dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmeler de yaptı. Bakanlar, Çetin'e AT adalet ve içişleri bakanlarının dün yaptıkları toplantı ile ilgili bilgi verdiler. AA'mn bu konudaki sorularını yanıtlayan Çetin, "Önlemler konusunda koordinasyonu sağlamak için çalışma grupları oluşturmayı kararlaştırmışlar. Teröristlerin faaliyetlerinin önleneceği konusunda bana güvence verdiler" dedi.

10- Avrupa Topluluğu (AT) içişleri bakanlarının iç güvenlik konularını görüştüğü Brüksel'deki konsey toplantısı sona erdi.

Almanya içişleri Bakanı Manfret Kanther toplantıda terör örgütü PKK'nın faaliyetlerini yasaklama kararının gerekçeleri hakkında diğer ülke temsilcilerine bilgi verdi. AT içişleri bakanları toplantısında, terörle mücadele amacıyla oluşturulacak çalışma grubunun, bir eylem planı çerçevesinde işbirliğini arttırması kararlaştırıldı.

11- Türkiye'nin; DYP Milletvekili Sait Kemal Mimaloğlu başkanlığında, SHP Milletvekili Mümtaz Soysal ile Fethiye Özver ve Sefahattin Kılıç tarafından temsil edildiği, Batı Avrupa Birliği (BAB) Parlamenterler Asamblesi Paris'te yaptığı toplantıda, ortak üye sıfatıyle genel kurula katılmaları öngörülen Türk millletvekillerine oy hakkı verilmesi önerisini geri çevirdi.

12- Fransa hükümeti, PKK'nın iki paravan örgütünün faaliyetini yasakladı. Fransa Hükümet Sözcüsü Nicolas Sarkozy, Kürdistan Komitesi ve Fran-sa'daki Kürdistan Yurtsever işçileri Kültür Dernekleri Federasyonu'nun bir dizi suça karıştıkları gerekçesiyle yasaklandığını açıkladı. Sözcü, "PKK'nın cephe kuruluşları niteliğindeki bu örgütlerin Fransız toprakları üzerinde faaliyet göstermesini engellemeyi amaçladıklarını" belirtti.

Bu arada isveç Dışişleri Bakanı Margarethaa Ugglas, PKK'nın isveç'teki faaliyetlerinin yasaklanmasının gündemde olmadığını söyledi.

Öte yandan Almanya'nın Nürnberg ve Ingolstadt kentlerinde, Federal içişleri Bakanlığı'nın kararı ile kapatılan ve kapıları mühürlenen PKK dernekleri, bir grup yandaşları tarafından işgal edildi, işgaller sırasında polisin engel olmak istemesi üzerine olaylar çıktığı bildirildi.

13- Bosna-Hersek'te yaklaşık iki yıldır süren savaşın sona erdirilmesi amacıyla savaşan taraflar, dün Cenevre'de yeniden bir araya geldiler.

Bosna'nın BM Nezdindeki Büyükelçisi Muhammed Sacirbey, Sırp tarafının AT dışişleri bakanlarının önerisini ele almayı kabul etmemesi üzerine görüşmelerin tıkanabileceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ise, Cenevre'de AT üyesi 12 ülke temsilcileriyle Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman arasında yapılan görüşmede, liderlerin AT'nin sunduğu eylem planını ilke olarak kabul ettiklerini söyledi.

14- İsrail'de, FKÖ'nün El Fetih Şahinleri kanadı liderinin dün akşam İsrail askerlerince tutuklanması üzerine İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda 65 Filistinli yaralandı.

İsrail Başbakanı Izak Rabin, özerklik anlaşmasının bir süre ertelenebileceğini söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ise, Danimarka ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, "İsrail ile aramızdaki anlaşma bozulursa, bunun sorumluluğu İsrail, ABD ve Rusya'ya ait olur" dedi.