06.12.1993
×

Hakkında

Künye

İletişim

ARALIK 1993

1 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde çeşitli heyetleri kabul etti.

Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Tansu Çiller ile DYP'nin kongrede seçilen yeni GlK üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Demirel, kabulde, Türkiye'nin bugün halkının hür iradesine dayanan bir Meclis'i, hükümeti, yargısı ve hür sokakları bulunduğunu söyledi.

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP Genel idare Kurulu'nun (GlK) açılışında yaptığı konuşmada, İngiltere Başbakanı John Major'dan bir mesaj aldığını, PKK'ya karşı operasyonların Almanya ve Fransa'dan sonra İngiltere'de de sürdürüleceğini söyledi. Ülkenin birlik ve beraberlik aradığı bir dönemde sorunlara el koyduklarını ifade eden Çiller, terörle mücadele için teşhis konduğunu, yeni stratejiler belirlendiğini ve 10 yılda alınamayan önemli sonuçlara ulaşıldığını dile getirdi.

3- SHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı 'Murat Karayalçm, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı üzerinde laiklik konusunda koalisyonda ortaya çıkan anlaşmazlık konusundaki görüşlerini, Milliyet gazetesine değerlendirdi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Işın Çelebi, hükümetin vergi reformu adıyla kamuoyuna açıkladığı yeni vergi yasa tasarısını değerlendirirken, vergi kaçakçılarına uygulanan bileşik faiz cezasının basit faize çevrilmesinin, vergi kaçakçılığını teşvik edeceğini, işyeri kapatma cesasmm kaldırılmasının da vergi kaçakçılığını arttıracağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, yeni vergi tasarısıyla ekonominin yükünün; halkın, esnafın, memurun, işçinin, dargelirlinin ve emeklinin sırtına yüklendiğini savundu.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ceza Mahkemeleri Usulü Kanunu (CMUK)'nun birinci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, işkence iddialarının ortadan kalktığını kaydederek, "insan haklan nedeniyle Türkiye'nin sorgulandığı dönemler, artık gerilerde kaldı" dedi. CMUK'un demokratikleşmenin simgesi haline geldiğini ve Türkiye'nin dışarıdaki saygınlığına olumlu katkıları bulunduğunu ifade etti.

6- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, 79. dönem kaymakamlık kursunu bitiren kaymakam adaylarına verilen sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de bütün etnik grupların eşit haklara sahip olduğunu belirterek, Türkiye'de "Kürt" sorunu diye bir sorun bulunmadığını söyledi. Menteşe, "Türkiye'de terör vardır. Bir etnik grup, aynı etnik grubun bebeğini, gencini, yaşlısını öldürüyor. Amaçları, vatandaşlarımızı sindirmek, ülkemizi bölmek, parçalamaktır" dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, haftalık olağan basın toplantısında, Türkiye için şu aşamada, Suriye ile varılan anlaşmaların süratle ve etkinlikle uygulanmasının önemli olduğunu söyledi. Ataman, Ankara'nın, Avrupa'daki diğer ülkelerin de PKK'ya bağlı örgütlerin kapatılması amacıyla yoğun diplomatik girişimler sürdürdüğünü belirtti.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TRT'de yayımlanan söyleşisinde, Avrupa'da çok sayıda ülkenin PKK'yı terörist olarak değerlendirmesine karşın, Yunanistan'ın bu tanımlamayı yapmaktan kaçınmasını eleştirdi. Kuzey Irak'taki gelişmelere de değinen Bülent Ecevit, Çekiç Güç'ün bölgeden çıkarılmasının yeterli olmadığını, Türkiye'nin, Irak'ta insan hakları ve barış koruyucusu olarak dünya kamuoyunun önüne çıkması gerktiğini vurguladı.

9- RP Grup Başkanvekili Şevket Kazan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu'da yerel seçimlere katılacak adayların "Kürtçe propaganda" yapabilmelerine olanak sağlanmasını önerdi. Kazan, Avrupa ülkelerinin, Çekiç Güç'ün görev süresinin uzatılması ve Kıbrıs konularında Türkiye'de ödün koparmak için PKK'ya karşı tavır aldığını söyledi.

10- Mardin'in Dargeçit ilçesi yakınlarında bir minibüsün, teröristlerce yola döşenen mayına çarpması sonucu 5 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. Bingöl'de güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 4 PKK'lı terörist öldürüldü.

11- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Raf i Dahham Mijwel El Tıriti, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, PKK'ya karşı kesin tavır koymaktan kaçınan ve Kuzey Irak'taki Zeli kampını örgüt militanlarına açan Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'nin "Türkiye ve Irak için bir vatan haini" olduğunu söyledi.

12- AGİK Bakanlar Konseyi toplantısı sona erdi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Roma'da düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü teyit eden cümlelere, Kara-bağ'daki Ermenilere selfdeterminasyon hakkının eklenmesini istediğini, toplantıda konsensüs ile karar alınmasından ötürü, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün belgelere giremediğini bildirdi.

Hikmet Çetin, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Papazyan'ın kendisine ilettiği görüşme talebine ilişkin olarak da "Bu görüşmeyi yapmadım" dedi.

Çetin, ayrıca Hollanda Dışişleri Bakanı Pieter Kooijmans ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede Kooijmans, bölücü terör örgütü PKK'nm Hollan-da'daki faaliyetlerinin yasaklanmasına ilişkin yasal engellerin aşılması konusundaki çalışmalarının devam ettiğini Çetin'e iletti.

13- Yunanistan Savunma Bakanı Gerasimos Arsenis, Ta Nea gazetesine verdiği demecinde, ülkesinin karşı karşıya bulunduğu başlıca tehdidin "Türk yayılmacılığı" olduğunu öne sürdü. Arsenis, Yunanistan'ın yeni savunma doktrininin Balkanları kapsayacağını söyledi.

Yunanistan Savunma Bakanı demecinde Brüksel'de yapılacak NATO Savunma Bakanları toplantısı ile ilgili soruları da cevaplandırdı.

14- Yunanistan'ın AT ile ilişkilerden sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Theodoros Pangalos, İngiltere'nin başkenti Londra'ya hareket etmeden düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine "Türkiye bir despottur. Ben PKK'nın şiddet eylemlerine karşıyım. Ama Kürtlerin başka şansı da yok. Diktatöre karşı, haklarını barışçı yollardan kullanmaları mümkün mü?" dedi. Pangalos, şiddet eylemlerine karşı olmasına rağmen "Kürtlere mücadeleye son vermeleri çağırışında bulunmak istemediğini" söyleyerek, "Kürtler haklarını barışçı yollardan elde edemiyorlar. O zaman biz Avrupalılar onlara ne tavsiyelerde bulunabiliriz?" dedi. Theodoros Pangalos, Türk basınını da suçlayarak Yunanistan'ın PKK'ya yardım ettiği yolundaki haberlerin gerçekdışı olduğunu belirtti.

15- Bosnalı savaşan tarafların liderlerinin katıldığı Cenevre'de yapılan ikili görüşmelerin devam ettiği bildirildi.

Bu arada Saraybosna radyosu, Tesanj yakınlarındaki bir köyde 10 Müslüman bebeğin, soğuk, açlık ve ilaç yokluğundan öldüğünü açıkladı.

Öte yandan, BM Koruma Gücü Sözcüsü Bill Aikman, başkent Saray-bosna'daki Kosevo hastanesinin bombalandığını bildirdi. Bombardıman sırasında iki hemşire öldü, biri doktor olmak üzere üç kişi yaralandı.

16- Cezayir'de pazar günü meydana gelen bir çatışmada bir polis ile 4 radikal islamcı militanın öldüğü bildirildi.

2 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TÜSIAD Yüksek istişare Konseyi üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Demirel kabulde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin başta gelen sorununun kamu açıkları olduğunu vurgulayarak, özelleştirme konusunda da çabaların sürdürüldüğünü belirtti ve "Halkın devlete giderek daha az tabi olmasının sağlanması gerekir. Böylelikle devletin ileride sadece altyapı yatırımlarına yönelmesi olanağı ortaya çıkacaktır" dedi.

Kabulde bulunan DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller de yaptığı konuşmada, özelleştirme programındaki gecikmelerin ANAP'ın engellemeleri ve koalisyon ortağı SHP'nin uzlaşma arayışları nedeniyle oluştuğunu söyledi, icraatlarının ülke geneline yönelik olduğunu ifade eden Çiller, "Hiçbir bölgeye ayrılıkçı muamele yapılmayacaktır" dedi.

2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DEP'in kapatılması istemiyle, Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. Kapatma davasına gerekçe olarak halen Ankara DGM'de yargılandığı davada tutuklu olarak bulunan DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya'nın,.çeşitli yerlerde ve tarihlerde yaptığı konuşmalar ve "DEP'in Barış Çağrısı" başlıklı bildirisi gösterildi.

3- DYP-SHP koalisyon hükümetinde "laiklik" tartışmalarının devam etmesi üzerine, Başbakan Tansu Çiller'in isteğiyle Devlet Bakanı Bekir Sami Daçe, konuyla ilgili olarak DYP'nin bazı milletvekilleri ve komisyon üyeleriyle bir çalışma yaptı.

Daçe, çalışma sonunda yaptığı açıklamada, koalisyon ortağı iki partinin bünyesinde de sıkıntılar olduğunu belirterek, "Ortak mutabakat noktası bulmaya çalışıyoruz" dedi. Bekir Sami Daçe, çalışma sırasında özellikle laiklik karşıtı toplantı, gösteri ve yürüyüşlerle ilgili düzenleme üzerinde durulduğunu, ayrıca, tasarının hükümet tarafından geri çekilmesi ve yalnızca terörle mücadelede görev yapan güvenlik güçlerine bazı yardımlarda bulunulmasına ilişkin özel bir tasarı meydana getirilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

4- incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve kuvvet komutanları ile Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Ankara'ya döndü.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Ankara Esenboğa Hava-alam'nda, bölgede yaptıkları incelemelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, bölgedeki birlikler ve güvenlik güçlerinin olanakları ile gereksinimleri hakkında bilgi aldıklarını söyledi. Gölhan, hava koşullarının, sınırötesi operasyonlar için önemli olduğuna dikkat çekerek, olası yeni operasyonlar için güvenlik güçlerinin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "her an için hazır olduğunu" belirtti.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, PKK'ya karşı ortak operasyon için, Suriye ve Iran nezdinde girişimlerde bulunulduğunu ve kararın birkaç

gün içinde alınacağını, ayrıca operasyon yapılacak bölgelerin özel olarak isimlendirilmediğini bildirdi.

5- Helsinki Yurttaşlar Derneği 3'ncü Asemblesi'nin Ankara'da gerçekleştirilen 1'nci toplantısına katılan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayaiçm, oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye olarak Avrupa hükümetlerinin PKK'nın gerçek yüzü konusunda etkilediklerini ve ikna ettiklerini kaydederek, "Önemli olan Avrupa'nın sonunda PKK sorunuyla Kürt sorununu birbirinden ayırma sorumluluğunu duymasıdır. Şimdi Türkiye olarak bize düşen bir görev daha var! Avrupa'nın sivil toplum örgütlerini ikna etmeden bu sorunu aşacağımıza inanmıyorum" dedi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayaiçm, daha sonra SHP'nin parti içi eğitim seminerinin son oturumuna da katıldı. Karayaiçm burada yaptığı konuşmada da, eğitim ve örgütlenmenin, bir bütünün en önemli iki parçası olduğunu belirtti ve bunun için sistemli bir çalışma başlattıklarını anlattı. Karayaiçm, parti işleyişinde genel merkez ile seçilmiş kadrolar arasında koordinasyon eksikliği olduğunu belirterek, "Muhalefette bir bütün haldeyiz, iktidarda parçalanıyoruz. Bunu gidermek zorundayız" dedi.

6- işçi Konfederasyonları, TBMM'de kabul edilen SSK Yasası'nda işçi emeklilerine temsil hakkı getirilmesini olumlu karşılarken, mal varlıklarının satılmasını eleştirdiler.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, kurumun primlerini toplayamadığına dikkat çekerek, SSK'nın mal varlığının satılmasının çözüm getirmeyeceğini belirtti.

DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu da, SSK'nın sağlıklı bir yönetime kavuşturulması gerektiğini belirterek, "SSK'da radikal değişimlerin olması gerekir. Bu takdirde, SSK'nın yönetimine işçilerle birlikte kuruma prim ödeyenler katılmalıdır. Bu yasayı ileriye atılmış bir adım olarak görüyoruz" dedi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Necati Çelik ise, "Devlet, SSK'nın olanaklarını bir fon gibi kullanmayı alışkanlık haline getirdi. SSK, batırılmak isteniyor" dedi.

7- TÜSIAD Yüksek istişare Kurulu Ankara'da toplandı. Toplantının açılışında konuşan Kurul Başkanı Rahmi Koç, Başbakan Tansu Çiller'in, DYP Kongresi'nde liderliğini tam olarak tescil ettirdiğini belirtti. TÜSIAD toplantısında, dış ticaret, bütçe, KiT açıkları, özelleştirmenin aciliyeti ve vergi gelirleri konusunda çeşitli sorunları ele aldı.

TÜSIAD Başkanı Halis Komili ise toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin büyüme, kamu açıkları ve enflasyon hedeflerinde sürekli olarak yanıldığını belirterek, hedeflenen büyümeyle gerçekleşen büyümenin birbirinden çok saptığı dönemlerde sadece iç dengeler ve bütçe açığı dengeler değil, dtş dengelerin de bozulduğunu söyledi. Komili, özelleştirmenin de tek başına ekonominin sorunlarını çözmeyeceğini, bu nedenle mutlaka kapsamlı bir ekonomik dönüşüm programının parçası olarak ele alınması gerektiğini bildirdi ve Türkiye'nin gündeminde terör ve ekonominin bulunduğunu söyleyerek, her iki sorunun da "ertelenemeyeceğini" ve "cesaretli" adımlar gerektirdiğini sözlerine ekledi.

8- İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyeleriyle beraber bir basın toplantısı düzenleyen Baro Başkanı Turgut Kazan, terörün önlenmesi için yeni adımlar atılmasını anlayışla karşıladıklarını, ancak tasarıyla getirilmek istenen önlemlerin "devlet terörü" yaratmasından endişe duyduklarını söyledi. Kazan, idam cezalarının infaz edilmesini isteyenleri de eleştirdi.

9- Başbakan Tansu Çiller'in isteği üzerine gerçekleştirilen ve çalışmalarını tamamlayan Profesör Korkmaz Alemdar, Mehmet Ata Atapek, Oktay Ekşi, Avukat Fikret ilkiz, Doğan Kasaroğlu ve Avukat Birsen Yücel tarafından oluşturulan iletişim Sorunları Komisyonu tarafından 6 toplantı gerçekleştirildi. Çalışmalarını tamamlayan ve Devlet Bakanı Necmettin Cevheri'ye sunulan komisyonun raporunda, "Anayasa'ya herkesin gerçekleri öğrenme hakkına sahip olduğunu belirten bir madde eklenmesi ve bu maddeye dayanılarak "Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası" çıkarılması önerisinde bulunuldu. "Basın Özgürlüğü" adı altında gazetecilere tanınan hakkın aslında bir kesime tanınan "ayrıcalık" olduğu görüşüne yer verilen raporda, bu özgürlüğün halkın "gerçekleri öğrenme hakkı" olduğu vurgulandı.

10- İSKİ skandalıyla ilgili olarak "irtikap suçuna konu olan parayı kabul ettiği" iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması istenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay hakkında, Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı, "delil yetersizliğinden kovuşturmaya gerek olmadığı" kararını verdi.

11- Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Sonbahar Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bosna-Hersek sorunu üzerinde ağırlıklı olarak durdu. Bosna'da şu anda en önemli sorunun insani yardımlar olduğunu belirten Çetin, NATO ülkelerine Bosna sorununda NATO'nun daha fazla ağırlık koyması gerektiğini bildirdi.

Gelecekte NATO'nun nasıl biçimlenmesi gerektiğinin ve Doğu Avrupa ülkelerinin de NATO'ya alınması görüşü ve bu ülkelere "Barış için işbirliği" adı verilen anlaşmalar yapılması düşüncesinin tartışıldığı toplantıda, Dışişleri Bakanı Çetin, ilke olarak böyle bir genişlemeye karşı olmadıkları halde, bunun uzun vadede gerçekleşebileceğine inandığını söyledi. Hikmet Çetin, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin üye olmadan' önce NATO'nun kime karşı güvenlik sağlayacağının belirlenmesi gerektiğini savundu.

12- Avrupa Topluluğu'nun, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Akdeniz ülkelerinin, Mısır, Tunus, Fas, Suriye, Lübnan, Kıbrıs, Cezayir,,Ürdün, İsrail ve Malta üniversitelerinde akademik programlarının geliştirilmesi, buna dahil olarak eğitimcilerin eğitilmesini sağlamak, kamu ve özel sektörün modernizasyonuna eğitim yoluyla katkıda bulunmak ve öğretim araç-gereçlerinin üretimi ve geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla "Med-Campus" adı altında bir projeyi uygulamaya koyduğu bildirildi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin bir raporunda yer alan ve Güvenlik Konseyi'nin 839 sayılı kararıyla da onaylanan ara bölgede iki tarafın birbirine yakın olduğu yerlerde mevziilerin boşaltılması yolunda BM Barış Gücü ile işbirliği yapılmasına ilişkin çağrıya yanıt olarak, BM Güvenlik Konseyi'ne bir mektup yolladığı bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, "Raporun ilgili paragrafına uygun olarak karşılıklı kabul edilebilir bir düzenlemeye gidilebilmesi için, Türk tarafı ile BM Barış Gücü arasındaki konuya ilişkin görüşmelere gecikmeksizin başla-nılabileceğini ve ara bölgedeki mevziilerin boşaltılması anlaşmasını genişletmeye hazır olduklarını" bildirdi.

14- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Venizelos, düzenlediği basın toplantısında, Atina'nın, bölücü terör örgütü PKK'ya karşı tutumu ile ilgili olarak "Yunanistan'ın değişmez tutumu, siyasi hedeflere ulaşmak için her türlü şiddet eylemini, failin kim olduğuna bakmaksızın kınamaktır" dedi.

15- Cenevre'deki barış görüşmelerine katılan Bosnalı Sırpların lideri Ra-dovan Karadziç, Bosna Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç'le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "Saraybosna konusunda iyi bir çözüme yaklaşmış gibiyiz, iki komşu kent yaratmayı planlıyoruz. Bu hem Sırplar hem de Müslümanlar için bir şans olacak" dedi.

Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç ise dünkü oturumdan sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerde ilerleme sağlanamadığını belirterek, "Harita kabul edilmedi" dedi.

Hırvat lider Mate Boban da, Adriyatik kıyısındaki Neum Limanı'nı isteyen Müslümanlara olumlu bir yanıt vermeyerek, "Avrupalılar bizden Eylül sonunda verdiğimiz ödünlerden fazlasını istemiyorlar" dedi.

16- FKÖ'nün Tunus'taki merkezi tarafından dün bir bildiri yayımlandı. Bildiride, görüşmelerin, "İsrail ordusunun uygulamaları, işgal altındaki topraklarda yerleşen İsraillilerin davranışları ve İsrail hükümetinin anlaşmayı geciktirmek istemesi" nedeniyle çıkmaza girdiği belirtildi ve ayrıca, ABD'den, İsrail'in anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak için bu ülkeye müdahale etmesi de istendi.

17- Çin'in Hunan eyaletinde kimyasal bir tesiste meydana gelen patlamada en az 61 kişinin öldüğü bildirildi.

3 ARALIK 1993

1- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Cumhuriyet gazetesinin, ANAP'ın, kendisi hakkında ortaya attığı yolsuzluklar ile ilgili sorularını yanıtladı. Karayalçın, ANAP'ın kendisi hakkında hazırladığı "yolsuzluk dosyalarını üç ayda bir kamuoyu önüne getirdiğini belirterek, ortaya atılan iddiaların bazılarının bir süre önce yargıya gittiğini ve beraat kararı verildiğini anımsattı ve "Avukatlarla da konuşacağım. Gerekirse, bu iddiayı ortaya atanları savcılığa vereceğim" diye konuştu.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Hürriyet gazetesine, son siyasi gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, NATO Bakanlar Konseyi'nin Brüksel toplantısında yaptığı konuşmada, terörizmi ortadan kaldırmaya yönelik çabalarımızın başarıya ulaşmasında kolektif bir tutum almamız zorunludur" dedi. Çetin, konuşmasında, terörizmin şu veya bu şekilde tüm ülkeleri ilgilendiren bir "musibet" halini aldığını, bundan etkilenen ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğunu söyledi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a giden Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Kuvvet Komutanları ile Orgeneral Doğan Güreş'e Güneydoğu'daki son operasyonlar hakkında bilgi verdi.

5- ANAP genel başkan yardımcılarından Işın Çelebi, düzenlediği basın toplantısında, koalisyon hükümetince hazırlanarak TBMM'ye gönderilen vergi yasa tasarısıyla ilgili olarak partisinin görüşlerini açıkladı.

6- SBP Genel Başkanı Sadun Aren, yazılı bir açıklama yaparak, hükümetin PKK'ya karşı Avrupadan ve komşu ülkelerden destek almasının ardından hükümetten Kürt sorununun barışçı ve demokratik yoldan çözümü için adımlar atmasını beklediklerini, ancak bunun tam tersinin yapıldığını gördüklerini söyledi. Aren, Doğu ve Güneydoğu'daki Kürt aşiret beylerinin Ankara'ya çağrılması ve onlardan çözüm beklenmesini eleştirerek, "bu hükümetin sorunun çözülmesindeki duyarsızlığının göstergesidir" dedi.

7- İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem'i Demiroğlu ile Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Danıştay'ın adı geçen üniversitelerde yapılan rektörlük seçimlerini iptal etmesinin ardından görevden alındılar. YÖK, iki üniversiteye de vekil rektör atadı.

8- IHD İstanbul Şubesi'nde, Terörle Mücadele Şubesi polislerinin geçen hafta, Hasköy'de düzenlediği operasyonda kendi evinde öldürülen lise öğrencisi Sema Doğan ve Erol Yalçın için bir basın toplantısı düzenlendi. Hasköy'de de diğer baskınlarda olduğu gibi yargısız infaz gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, olayın, gazete ve TV kanallarına, "polisle çatışmaya

giren iki terörist ölü ele geçirildi" şeklinde yansıdığı belirtilerek, polislerin örgüt evi olarak açıkladığı evin Doğan ailesinin yedi yıldır oturduğu bir ev olduğu belirtildi.

9- Türkiye, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı'na (FEEE) tam üye olarak kabul edildi.

10- Iran islam Cumhuriyeti iç Güvenlik Genel Müdürü Golon Hüseyin Boladiyan, Ankara'daki temaslarından sonra görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye Iran arasında çok uzun bir sınır olduğunu, bu sınırın bir dostluk ve güvenlik sınırı olması için Ortak Güvenlik Komitesi kurulduğunu açıkladı. Boladiyan, komitenin her iki ülkenin siyasi iradesinin hayata geçirilmesi için çalışacağını ifade etti.

11- NATO öyesi 16 ülke ile eski Doğu Bloğu ülkeleri dışişleri bakanlarının katılımıyla Brüksel'de dün yapılan Kuzey Atlantik işbirliği Konseyi (KAlK) toplantısında, NATO ile Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine karar verildi.

Bu arada, KAlK toplantısı sırasmda Ukrayna Dışişleri Bakanı Anatoli Zlenko ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Kiev yönetiminin nükleer silahlarından arınma sözünü tutmaması durumunda ABD'nin bu ülkeye vermeyi taahhüt ettiği 330 milyon tutarındaki yardımı vermekten vazgeçeceğini söyledi.

KAlK toplantısının sonuçlandırılmasının ardından basına bir açıklama yapan Belçika Dışişleri Bakanı Willy Claes, NATO bünyesinde eski Varşova Paktı üyesi ülkelerle işbirliğinin arttırılması amacıyla oluşturulan "Barış için işbirliği" projesine, Ukrayna'nın bugünkü şartlar altında katılmasının mümkün olmadığını söyledi.

12- Bosnalı liderlerin, 4 gündür Cenevre'de sürdürdükleri barış görüşmeleri sona erdi. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç, Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç ile dün yaptığı görüşmenin ardından barış konusunda herhangi bir ilerleme sağlayamadıklarını doğrulayarak Cenevre'den ayrıldı.

Bosna-Hersek Başbakanı Haris Silajdziç de Sırp ve Müslümanların görüşmeleri gelecekte de sürdürme kararı aldıklarını belirterek görüşmelerde Saraybosna'nın statüsü ya da Bosna-Hersek'in üç küçük etnik devlete bölünmesi konusunda "elle tutulur bir sonuç elde edilemediğini" vurguladı.

Bosna Hersek'in BM Büyükelçisi Muhammed Şakirbey ise Bosnalı Sırpların daha fazla toprak vermeye yanaşmamalarının görüşmelerin sonuçsuz kalmasında en büyük etken olduğunu belirterek başkent Saraybosna konusunda da anlaşma sağlanamadığını kaydetti.

13- İsrail Başbakanı Izak Rabin, ziyaret amacıyla bulunduğu Londra'da dün yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında imzalanan barış anlaşmasının 13 aralık tarihinde yürürlüğe girmesinin ertelegiren iki terörist ölü ele geçirildi" şeklinde yansıdığı belirtilerek, polislerin örgüt evi olarak açıkladığı evin Doğan ailesinin yedi yıldır oturduğu bir ev olduğu belirtildi.

9- Türkiye, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı'na (FEEE) tam üye olarak kabul edildi.

10- Iran islam Cumhuriyeti iç Güvenlik Genel Müdürü Golon Hüseyin Boladiyan, Ankara'daki temaslarından sonra görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye Iran arasında çok uzun bir sınır olduğunu, bu sınırın bir dostluk ve güvenlik sınırı olması için Ortak Güvenlik Komitesi kurulduğunu açıkladı. Boladiyan, komitenin her iki ülkenin siyasi iradesinin hayata geçirilmesi için çalışacağını ifade etti.

11- NATO öyesi 16 ülke ile eski Doğu Bloğu ülkeleri dışişleri bakanlarının katılımıyla Brüksel'de dün yapılan Kuzey Atlantik işbirliği Konseyi (KAlK) toplantısında, NATO ile Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine karar verildi.

Bu arada, KAİK toplantısı sırasında Ukrayna Dışişleri Bakanı Anatoli Zlenko ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Kiev yönetiminin nükleer silahlarından arınma sözünü tutmaması durumunda ABD'nin bu ülkeye vermeyi taahhüt ettiği 330 milyon tutarındaki yardımı vermekten vazgeçeceğini söyledi.

KAİK toplantısının sonuçlandırılmasının ardından basına bir açıklama yapan Belçika Dışişleri Bakanı Willy Claes, NATO bünyesinde eski Varşova Paktı üyesi ülkelerle işbirliğinin arttırılması amacıyla oluşturulan "Barış için işbirliği" projesine, Ukrayna'nın bugünkü şartlar altında katılmasının mümkün olmadığını söyledi.

12- Bosnalı liderlerin, 4 gündür Cenevre'de sürdürdükleri barış görüşmeleri sona erdi. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia izzetbegoviç, Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç ile dün yaptığı görüşmenin ardından barış konusunda herhangi bir ilerleme sağlayamadıklarını doğrulayarak Cenevre'den ayrıldı.

Bosna-Hersek Başbakanı Haris Silajdziç de Sırp ve Müslümanların görüşmeleri gelecekte de sürdürme kararı aldıklarını belirterek görüşmelerde Saraybosna'nın statüsü ya da Bosna-Hersek'in üç küçük etnik devlete bölünmesi konusunda "elle tutulur bir sonuç elde edilemediğini" vurguladı.

Bosna Hersek'in BM Büyükelçisi Muhammed Şakirbey ise Bosnalı Sırpların daha fazla toprak vermeye yanaşmamalarının görüşmelerin sonuçsuz kalmasında en büyük etken olduğunu belirterek başkent Saraybosna konusunda da anlaşma sağlanamadığını kaydetti.

13- İsrail Başbakanı Izak Rabin, ziyaret amacıyla bulunduğu Londra'da dün yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında imzalanan barış anlaşmasının 13 aralık tarihinde yürürlüğe girmesinin ertelenebileceği yolundaki sözlerini tekrarladı. Rabin, "Yanlış anlaşılacak bir nokta kalmaması için anlaşma üzerinde birkaç hafta daha çalışmak yerinde olacaktır" dedi.

ABD Başkanlık sözcüsü Dee Dee Myers, yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin'e şiddetin durdurulması ve iki ay önce Washington'da belirlenen 13 aralık tarihine bağlı kalınması için çağrıda bulundu.

14- Vietnamda 23 kasımda başlayan ve uzun süre devam eden "Kyle" tayfunun, 106 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

4 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, son siyasi gelişmeleri Sabah gazetesine değerlendirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Güneydoğu'daki terör ve ekonomideki terör konusunda iyi başlangıç yaptığını söyledi. Çiller, vergi reformu ile ekonomide orta vadede istikrarlı bir büyümenin hedeflendiğini bildirdi.' Başbakan Tansu Çiller, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi almayı hedefleyen vergi, reformuyla tarihe geçeceğini de söyledi.

3- Başbakan Tansu Çiller, İstanbul'da eski başbakanlardan Adnan Menderes ve bakanları ile 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm mezarını ziyaret etti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Bursa il örgütünce verdiği bir davette yaptığı konuşmada, terörle mücadele yasa tasarısındaki laiklik tartışmalarının hükümetin bozulmasına neden olacağını savundu.

5- Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, 11. Vakıf Haftası'nın başlaması .dolayısıyla Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, vakıf çalışmaları hakkında bilgi verdi. Cevheri, yap-işlet-devret modeliyle bazı vakıf arsalarının değerlendirilmesinin ve rant gelirlerinin arttırılmasının planlandığını bildirdi.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Roma'da yapılan Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı (AGİK) Bakanlar Konseyi topantısmdan dönüşünde Esen-boğa Havaalanı'nda yaptığı basın toplantısında, toplantıda, Rusya'nın Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) bölgesindeki barış gücü faaliyetlerinin AGlK'in kıdemli memurları denetiminde yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) ekonomik darboğazlardan kurtulmasına ilişkin yasal düzenleme ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Moğultay, toplantıda, mali sıkıntı içinde bulunan SSK'nun, prim karşılığı olmayan sosyal yardım zammının genel bütçeden ödenmesi ve enflasyonun düşürülmesi ile kurtulabileceğini söyledi,

8- SHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Timisi, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, SHP'nin laikliği ülke bütününün temel harcı olarak değerlendirdiğini bildirerek, "laiklik, iç barış, çağdaşlık demektir, inançlara yönelik değildir, inançlara, her düşünceye saygılı olmak laiklikten" geçer" dedi. Timisi, koalisyon hükümetinin bozulacağı yorumlarına değinirken de SHP'nin hükümetin devamında yarar gördüğünü anlattı.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin izmir Buca'da düzenlediği mitinge katıldı. Ecevit, mitingle yaptığı konuşmada, yerel yönetim seçimleri öncesinde bölücü terörün tırmandığını belirterek, "güvenlik sağlanmadan yapılacak yerel seçimlere gidilirken bazı partilerin bölücü akıma ödün yarışına girdiğini" savundu.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda Bingöl'ün Genç ilçesi kırsal alanında 2, Mardin'in Dargeçit ilçesi yakınlarında ise 1 PKK'lı terörist öldürüldü.

11- Kamuoyunda inci Baba lakabıyla tanınan işadamı Mehmet Nabi inciler, Ankara'da öldürüldü.

12- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher barış sürecine yeni bir ivme kazandırma amacıyla üçüncü Ortadoğu turuna başladı. Christopher, İsrail'in Kudüs kentinde İsrail Başbakanı Izak Rabin'le görüştü.

Bu arada, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk Sara, ABD'nin Suriye'yi barış sürecinden dışlamasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

13- Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinde şiddetli kasırgada 23 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı ve yüzlerce evin yıkıldığı .bildirildi.

5 ARALIK 1993

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Bursa il Başkanlı-ğı'nda yaptığı konuşmada, etnik kökenlerine, inançlarına ve mezheplerine bakmaksızın bölünmek istenen Türkiye'yi bütünleştirecek tek partinin ANAP olduğunu belirterek, "iki yıl önce iktidarı devrettiğimiz zaman bağımsızlığını kazanmış, gözünü Türkiye'ye çevirmiş bir Türk dünyası vardı" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ankara'da laiklik tartışmaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Öteden beri vurguladığım gibi biz bir hükümet sorunu yaratmak istemiyoruz. Şu anda sorun dondurulmuş ve ertelenmiş durumda. Biz Türkiye'de Türk, Kürt, Alevi, Sünni herkesin barış içinde yaşamasını istiyoruz. Türkiye, mutlaka bunu sağlamalıdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, laiklik konusundaki görüşlerin ve hükümet ortakları arasındaki ilişkilerin bazı muhalefet partilerince ve siyasi gruplarca istismar aracı yapıldığına dikkat çekerek, "Biz sorunları hükümet olarak diyalog ile çözmek istiyoruz" dedi.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kırailıoğlu, Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi. Kıratlıoğlu, toplantıda, hükümette laiklik krizi ile ilgili olarak koalisyon ortaklarını, "ucuz kahramanlık yaparak prim yapmaya çalışmakla" suçladı. Kırtalıoğlu, ayrıca koalisyon ortağı SHP'lilerin "hükümet gidiyor" şeklindeki beyanının inanılmaz bir sorumsuzluk örneği taşıdığını bildirdi.

4- SBP izmir il Örgütü'nce "Demokrasi ve Laik Eğitim" konulu bir panel düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak katılan Yazar Aziz Nesin, Türkiye'deki tüm olumsuzluklara karşın, yapılması gerekenin demokratikleşme olduğunu belirterek, "Laik Haklar Derneği" kurulmasını önerdi.

5- Türk-iş'in, Sivas ve çevre illerdeki örgütlerin katılımıyla gerçekleştirdiği Sivas Bölgesi işçi Kurultayı'nda, siyasi partililerin seçim öncesi verdikleri vaatleri yerine getirmedikleri belirtilerek, yerel seçimler öncesi, halkın ve işçilerin sorunlarına yakınlık göstermeyen siyasi düşüncelere karşı, "işçiler, politikadaki bağımsızlık ağırlıklarını hissettirmelidirler" denildi. Kurultay, ayrıca vergi adaletsizliğine karşı demokratik ve kitlesel eylemler yapılması çağrısında bulundu.

6- Atatürkçü Düşünce Derneği, DiSK, Ankara Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Tanıtma Derneği, NÜSHED, Türk Devrim Kurumu ve Türk Kadınlar Birliği gibi demokratik kitle örgütleri, laiklik karşıtı eylemlerin artması sonucu bir eşgüdüm komitesi oluşturdu.

Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen komite, terör yasa tasarısından "laik niteliği yok demeyi hedefleyen eylemlerin terör suçu kapsamından çıkarılmasına" tepki göstererek bu uygulamanın, ülke bütünlüğü ve barışı açısından tehlikeli olduğunu vurguladı.

7- Ankara'da yapılan Helsinki Yurttaşlar Derneği 3'ncü Asemblesi'nde, Güneydoğu, dünyada sıcak çatışmanın yaşandığı 4 bölge arasında sayıldı.

Helsinki Yurttaşlar Derneği Eşbaşkanı Kuzey irlandalı Mary Caldor, toplantıda yaptığı konuşmada, 1980 sonrasında dünyada yeni oluşumların gündeme geldiğine dikkati çekerek, demokratikleşme konusunda kitlesel hareketlerden çok, bireysel sorumluluğun ön plana çıktığını söyledi. Konferans kapsamında oluşturulan komisyonlarda, en çok tartışılan konulardan birinin Kürt sorunu olduğuna dikkat çeken Caldor, "Burada bulunan bazı konuşmacılar, PKK terörü kmanacaksa, Türkiye de, Güneydoğu'daki insan hakları ihlalleri konusunda kınanmalıdır" denildi. "Bence, bu şekilde ele alınırsa konu basite indirgenmiş olur. Sorun, artık mutlaka diyalogla çözülmelidir" dedi.

8- RP TBMM Grup Başkan Vekili Malatya Milletvekili Oğuzhan Asiltürk, Türk Dünyası Konferansı'nâ katılmak üzere geldiği Washington'da yaptığı açıklamada, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin, Güneydoğu'da ertelenmesinin anayasaya göre mümkün olamayacağını, ancak anayasa değişikliği yapılması durumunda ertelemeye gidilebileceğini söyledi.

Asiltürk, Güneydoğu'da partilerin uzlaşarak ortak adayla seçime gitmesi gerektiği yolunda Genelkurmay'ın değil, bölgede görev yapan bir generalin görüşü bulunduğunu belirterek, "Güneydoğu Anadolu'da bir tek biz varız. Herkesin kapısı kilitli, sadece RP çalışıyor" dedi.

9- ingiliz Emniyet Teşkilatı, ülkede Türk esnafını haraca bağlayan terör örgütü PKK ile Dev-Sol'un, Almanya ve Fransa'da olduğu gibi İngiltere'de de yasaklanması için hükümete çağrıda bulundu, İngiltere'ye sızan terör örgütü üyelerinin sayısının 200, Dev-Sol üyelerinin sayısının da 100 civarında olduğu açıklandı.

10- Türk-Amerikan Dernekleri Kurulu, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ve Türk Dünyasında Demokrasiyi Geliştirme Vakfı tarafından Washington'da ortaklaşa düzenlenen 3'ncü Türk Dünyası Konferansı'nda, Bosna'daki katliamı kınayan ve yardımların Müslümanlara ulaştırılmasını içeren ortak bir tasarının BM'ye iletilmesi kararlaştırıldı.

11- Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Warren Christop-her, İsrail'den Suriye'ye geçmeden önce İsrail Havaalanı'nda verdiği demeçte, Şam'daki temaslarında İsrail-Suriye görüşmelerini "canlandırmaya" çalışacağını, ancak bölgede şiddet olaylarının sona ermesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, şiddet eylemlerine son verilmesi için çağrıda bulunurken, Tel Aviv yakınlarında meydana gelen olaylarda, İsrail askerlerinin silahlı bir Filistinli saldırganı öldürdükleri bildirildi. Saldırıyı daha sonra Islami Cihad örgütü üstlendi.

Öte yandan İsrail Bakanlar Kurulu, dün gece Batı Şeria'da bir Filistinlinin Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu ölmesinin ardından, Yahudilere karşı sıkı önlemler alınacağını bildirdi.

Bu arada İsrail ile FKÖ arasında 13 Eylül'de imzalanan ve Gazze ile Eriha'da Filistinlilerin özerk yönetim kurmasını öngören ilke anlaşmasının uygulanmasına ilişkin ayrıntıların ele alındığı görüşmeler Mısır'ın başkenti Kahire ile İsrail yakınlarındaki Ariş kentinde başladı.

12- Bosna-Hersek'te Sırp güçlerinin Tuzla kenti yakınlarında bulunan Teocak bölgesini şiddetli bombardımana tuttukları, çatışmalar sırasında hükümet güçlerinden üç askerin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- iran'ın Savaş Esirleri Komisyonu Başkanı Muhammmed Ali Nazaran, IRNA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Irak'ın, 8 bin savaş esirini gizli kamplarda ve bazı askeri tesislerde sakladığına dair ellerinde belgeler olduğunu söyledi. Nazaran, ayrıca Irak hükümetinin savaş esirleri konusunda daha dürüst davranmasını ve kayıp Iran askerleri konusunda harekete geçmesini istedi.

14- Cezayir'de güvenlik güçlerinin operasyonları sırasında 17 aşırı dinci militanı öldürdükleri bildirildi.

6 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 11. Vakıf Haftası'nın açılışı dolayısıyla Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, eğitim, sağlık ve diğer birçok alanda kurulmuş vakıfların varlığına dikkat çekti.

Devlet Bakanı Necmettin Cevheri de, Türklerin Türk islam hukuku ile yerleştikleri her yerde, vakıflara önem verdiğini kaydederek, "Bu kurumlar, bugün siyasi hukukun tartışıldığı bir sosyal devlet anlayışının, bir yerel yönetimler kavramının asırlar önce ecdadımız tarafından ne kadar büyük bir titizlikle yerine getirilmiş olduğunu göstermektedir" dedi.

Vakıflar Genel Müdürü Fadıl Ünver de, konuşmasında, Genel Müdürlüğü'nün faaliyetleri hakkında bilgi verdi. .

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlenen "2000 Yılına Doğru Mesleki ve Teknik Eğitim Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de okulların, eğitim-öğretim niteliğinden çok diploma veren kurumlar olarak değerlendirildiğini belirterek, "Diploma bir çeşit ruhsatname gibi olmuştur. Ama devlet her diploma alana iş veremez" dedi.

Sempozyumda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz da, 1994-95 öğretim yılından itibaren herkese üniversite kapısını açmayı hedeflediklerini söyledi. Bakanlık olarak bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ayaz, bu amaca ulaşılması için mesleki ve teknik yüksekokulların sayısının arttırılmasına gereksinim duyulduğunu anlattı.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da, gazeteci Nazlı Ilıcak'm yönettiği "Söz Meclisten içeri" adlı televizyon programında Ilıcak'ın sorularını yanıtladı.

4- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde kabul ettiği Türkiye gazetesi muhabirine, ülke gündeminde yer alan önemli meseleler konusundaki görüşlerini açıkladı.

5- Başbakan Tansu Çiller, Milliyet gazetesine, Suriye'nin terör örgütü PKK ile ilgili tavrı konularındaki düşüncelerini açıkladı.

6- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, insan Hakları Haftası nedeniyle, Ankara Yükseliş Koleji'nden bir grup öğrenci ve öğretmeni kabul ederek bir süre görüştü. Kahraman, kabulde yaptığı konuşmada, son günlerde tartışılan laiklik konusunun hükümet krizi haline getirildiğini anımsatarak, laikliğin cumhuriyetin vazgeçilmez ilkesi olduğunu kaydetti ve laiklik karşıtı eylemlere demokratik rejimin izin vermeyeceğini söyledi.

7- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nu ziyeretinde düzenlediği basın toplantısında, terörün çözülmesi gereken önemli sorunlar arasında yer aldığını kaydederek, Türkiye ve dünyada

PKK'ya karşı başarılı bir mücadele yürütüldüğünü belirtti ve PKK'ya teslim ol çağrısı yaptı.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, memur sendikaları için hazırladığı seçenekli yasa taslakları hakkında Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

9- ANAP Grup Başkan Vekili Eyüp Aşık, bir basın toplantısı düzenleyerek, partisinin grup yönetim kurulu toplantısında ele alınan konular hakkında bilgi verdi. Aşık, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın başkanlığı döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde yapıldığı ileri sürülen yolsuzlukları araştırmak üzere grupta bir komisyon kurduklarını, iddiaları içeren dosya tamamlandıktan sonra konunun üzerine gidileceğini belirtti.

10- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cem Kozlu, ANAP İstanbul il Mer-kezi'nde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Türkiye'nin sorunlarını çözmek yerine, yapay sorunlar çıkararak kamuoyunu meşgul ettiğini savundu. Kozlu, konuşmasında vergi yasa tasarısını da eleştirdi.

11- SHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), toplanarak yatay örgütlenme, seçim hazırlıkları ve TBMM'nin gündemindeki konularını görüştü. SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, geçen hafta sonu başlayan bölge toplantılarıyla ilgili bilgi verdi ve "ilk kez bir parti örgütü kendini yerelleştiriyor. içtenlikle inanıyorum ki, bu tüm partileri etkileyecektir" dedi.

12- Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 59. yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Türkiye'de Kadının Kimliği" konulu kongre, Ankara'da başladı. Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'nin işbirliğiyle düzenlenen kongrenin açılışını yapan Başbakan Tansu Çiller, kongreye katılan kadınların laiklik konusundaki sorularını yanıtladı. Çiller, yöneltilen soruları yanıtlarken, "Türkiye laiktir, vicdan özgürlüğü vardır. Biz herkes istediği inanca sahip olsun, istediği şekilde ibadet edebilsin diyoruz, insanlarımız, laiklik ile Müslümanlık arasında tercih yapmak zorunda kalmasın istiyoruz" dedi.

13- Eski Çevre Bakanı, DYP İstanbul Milletvekili Doğancan Akyürek, partisinden istifa etti.

14- Ankara'da Anakent Belediye'sinin katkılarıyla gerçekleştirilen ve 2 aralıkta başlayan Helsinki Yurttaşlar Meclisi'nin üçüncü toplantısı dün sona erdi. Toplantıda oluşturulan, "Kadın, Irkçılık, Köktencilik Çalışma Grubu"nun imzaya açtığı dilek ve önerileri içeren metinde, Yurttaşlar Meclisi'nin, insan haklarına karşı tehdit oluşturan köktenci akımlara karşı alınacak önlemlere çalışmalarında ağırlıklajyer vermesi istendi.

15- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan'ı kapsayan Balkan turu çerçevesinde ilk olarak Arnavutluk'a gitti. Çetin,

Balkan turu öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Balkanlar ve Avrupa'nın istikrarının, ziyaret edeceği ülkelerin istikrarı ile yakından bağlantılı olduğunu söyledi. Balkanlar'da meydana gelen üzücü olayların şimdiye kadar önlenemediğini vurgulayan Çetin, sorunun çözümü için her üç başkentte görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

Çetin, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Alfred Sereçi ve Başbakan Aleksan-der Meksi ile yaptığı görüşmelerde, bu ülkenin, "Sırbistan'ın saldırılarını meşru-laştıracak düzeyde politika izlememesi gerektiği" mesajını verdi.

16- Türkiye'nin PKK'ya karşı Avrupa'da yürüttüğü diplomasi savaşı olumlu sonuçlar veriyor. AA'nın haberine göre isviçre hükümeti, terör örgütü PKK'nın ülkedeki faaliyetleri ile ilgili olarak sert önlemler alınmasını kararlaştırdı, isviçre Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada,, uzman kadrolar, kanton polisi ve yerel polis birimlerinin, kanunların öngördüğü çerçevede iç güvenliği koruyucu önlemleri arttırmaları ve ülkeye giriş ve çıkışları daha sıkı bir şekilde kontrol altına almaları istendi.

17- Ortadoğu gezisinin ikinci durağı olarak dün Şam'a giden ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile bir görüşme yaptıktan sonra Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti. Christopher, Amman'da Ürdün Kralı Hüseyin ve FKÖ lideri Yaser Arafat ile görüştü. Christopher, Amman'daki temaslarını tamamladıktan sonra İsrail'e hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Washington'un Ortadoğu'da kapsamlı bir barış oluşturulmasına yönelik bütün çabaları desteklediğine ilişkin mesajını Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'a ilettiğini bildirerek, Suriye'nin Ortadoğu'da barışın oluşturulmasında büyük bir istek duyduğunu belirtti. Christopher, açıklamasında "Suriye, Lübnan'da 1982 yılından bu yana kayıp 7 İsrail askeri personeli hakkında ABD Kongre heyetinin araştırma yapmasını onayladı" dedi.

18- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nm Sırplar tarafından bombalanması sonucu beş kişinin öldüğü bildirildi.

7 ARALIK 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye'nin dış politikada işlevsel bir anlayışı hakim kılarak PKK ile mücadelede sonuç aldıklarını, Türkiye'nin doğu komşularıyla sürdürülen "mekik diplomasisi" sonucunda önemli gelişmeler sağlandığını söyledi. Çiller, konuşmasında, "10 yıldır hiçbir aşamada, hiçbir hükümetin yapamadığını ortaya koyduk ve sonuca bağladık" dedi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hiçbir düşüncenin suç sayılmadığı bir Türkiye yaratmayı hedeflediklerini vurgulayarak, Sivas olaylarını da "Bir futbol maçında bile olabilecek olaylar" şeklinde değerlendirdi. Yılmaz, ayrıca, Başbakan Tansu Çiller'i eleştirdi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye'nin PKK'ya karşı takındığı tavrı şükranla karşıladığını belirterek "Suriye için su sorun olmayacaktır" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, vergi yasa tasarısını eleştirdi.

5- Terörle Mücadele Yasası uyarınca "bölücülük" yapmak savıyla dava açılan ve üç aydır cezaevinde bulunan DEP Genel Başkanı Yaşar Kaya, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM), tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

6- Ressam, sinemacı, yontucu ve yazar Abidin Dino, Paris'te vefat etti.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Balkan turu çerçevesinde Sofya'daki görüşmeler sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Topluluğu'n-da herkese serbest dolaşım hakkının 1994 şubat ayında "Schenken Anlaşması" ile yürürlüğe gireceğini belirterek, Avrupa'daki bütün içişleri ve adalet bakanlarının, PKK'yı bu tarihten önce yasaklamak için yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Çetin, Yunanistan'a, PKK'ya "kamp yeri veremeyeceği" uyarısında bulundu. Bulgaristan'ın PKK'ya destek vermediğini bildiren Çetin, Bulgaristan'ın bir geçiş ülkesi olarak önemli olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, dün Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yaptığı basın toplantısında da Yunanistan'ın PKK konusunda ve Türkiye ile ilgili açıklamalarının gerginliği tırmandırıcı etkide bulunabileceğini, Türkiye'nin ise diyalog yolunu açık tutmak istediğini anlattı. Avrupa ülkelerinin birer birer PKK'yı yasaklayarak "dönüşü olmayan bir yola" girdiğini belirten Çetin, ocak ayında AT Dönem Başkanlığı'nı üstlenecek olan Yunanistan'ın, tüm AT üyelerinin bu tutumuna karşı çıkarak, zor duruma düşebileceğini bildirdi.

8- Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Warren Christop-her, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de İsrail Başbakanı izak Rabin ile görüştü.

Christopher, Rabin'e, Suriye ve Ürdün liderleriyle yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Christopher, daha sonra İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile bir araya geldi.

İsrail Başbakanı Izak Rabin ile görüştükten ^sonra bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Christopher, "Barış umudunun yaşadığını" söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Şimon ise Christopher ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın, "görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduklarını" Christopher'a ilettiğini bildirdi.

9- Filipinler'i etkisi altına alan Lola tayfununun, eh az 93 kişinin ölmesine neden olduğu bildirildi.

8 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde, Güneydoğu sorununa çözüm arayan SHP Sivas Milletvekili Ziya Halis, DYP Erzurum Milletvekili Abdülmelik Fırat, RP Şanlıurfa Milletvekili ibrahim Halil Çelik ile CHP Kars Milletvekili Atilla Hun'dan oluşan Bölge Milletvekilleri Girişim Komitesini kabul etti. Komitenin ANAP'lı üyesi Şerif Bedirhanoğlu, Van'da bulunduğu için görüşmeye katılamadı.

Komite Sözcüsü Ziya Halis, görüşmeden sonra parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, kamuoyuna açıklanan deklarasyonu, aldıkları karar uyarınca Cumhurbaşkanı DemirePe ilettiklerini bildirdi. Halis, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, bölge milletvekillerinin çabalarını bir başlangıç olarak nitelediğini, devamını istediğini ve kendileriyle her zaman görüşebileceğini söylediğini kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Üniversiteli Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Dernek üyelerinin, "Kadınların sadece emekli olduktan sonra değil, çalışırken de siyasetle uğra-şabilmeleri için çalışmalar yapılmasını ve devletin karar mekanizmasında daha çok kadının görev almasını" istemesi üzerine Demirel, "Kadınların ailenin temel direği olmaktan çıkıp, toplumun temel direği" olduğunu söyleyerek, Atatürk'ün, Batı ülkelerinde bile yokken 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdiğini anlattı.

3- Başbakan Tansu Çiller, TBMM Genel Kurulu'nda, 1994 bütçe tasarısının tümü üzerinde yapılan görüşmelerde yaptığı konuşmada, kendisine eleştiriler yönelten ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a yanıt verdi. Konuşmasına muhalefet partilerinin terör konusuna yeterli önemi vermemelerini eleştirerek başlayan Çiller, terörle mücadele konusunda sadece yurt içinde değil, yurtdışında da önemli başarılar elde ettiklerini vurguladı.

4- Başbakan Tansu Çiller, son on yıl içinde teşvik belgesi almış tüm yatırım başvuru ve dosyalarının incelenmesi için Başbakanlık Teşvik Kurulu'nu görevlendirdi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TBMM'deki bütçe konuşmasında, hükümeti, ekonomi, dış politika ve terör konularında eleştirdi.

6- insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, "Avrupa işkencenin Önlenmesi Komitesi" üyelerini kabul etti. Kahraman, kabulde yaptığı konuşmada, komitenin Türkiye'de en son geçen yıl incelemede bulunduğu söyledi. Kahraman, Komite'nin Avrupa insan Hakları Sözleşmesi'ne taraf ülkelerde "işkenceye ilişkin belge ve delil toplama ve incelemede bulunma yetkisine" sahip olduğunu anlattı.

7- NATO Savunma Bakanları, önümüzdeki ay yapılacak zirve toplantısına hazırlık yapmak üzere Brüksel'de bir araya geldi. Toplantıya, Türkiye'yi temsilen Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan katıldı. Gölhan, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Bosna-Hersek sorunu üzerindeki tavrını bir kez daha anlatan Gölhan, "NATO'nun eski Yugoslavya'da üstlendiği ve ileride üstlenebileceği rolleri desteklediklerini ve üzerine düşen katkıyı yapmaya hazır olduklarını" belirtti. Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Batı Avrupa Birliği'ne de uyarılarda bulunarak, Türkiye'nin BAB'ın desteklenmesi görüşünü savunduğunu vurgulayarak, BAB'ın operasyonel yanlarına da katkı yapmayı düşündüklerini, ancak bu konuda bazı "olumsuz yaklaşımlarla karşılaştıklarını" anlattı. Konuşmasında terör konusuna da değinen Gölhan, "Şu veya bu nedenle teröristlere veya aşırı unsurlara sığınak teşkil eden ülkelerin çok geçmeden kendilerinin terörizmin kurbanı durumuna düşecekleri" uyarısında bulundu.

8- 1992 yılında Mölln'de kundakladıkları evde üç Türk'ün yanarak ölümüne neden olan iki Alman, Alman Ceza infaz Yasası'nın en yüksek cezasına çarptırıldılar.

9- isviçre Parlamentosu, 1994 yılı için devlet başkanlığına Maliye Bakanı Otto Stich'i seçti.

10- Pakistan Başbakanı Benazir Butto, beraberindeki heyetle resmi bir ziyaret için iran'a gitti.

11- FKÖ lideri Yaser Arafat, Bonn'da basına yaptığı açıklamada, Kudüs'ün statüsünün dini bir sorun olmaktan çok, siyasi bir sorun olduğunu vurgulayarak "Kudüs'ün statüsü sorunu kesinlikle çözülebilir. Kent, Berlin Du-varı'na benzeyen bir duvar oluşturulmadan, her iki ülkenin de başkenti olabilir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Ortadoğu ülkelerine yaptığı ziyaretler çerçevesinde Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.

Christopher, daha sonra Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Görüşmeler sırasında Ortadoğu barış girişimleriyle ilgili son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

12- Cezayir'de islamcı militanların yabancılara karşı başlattığı saldırılar artarken, ülkede son iki gün içinde iki batılı, islamcılar tarafından öldürüldü. Cezayir'deki batılıları "hükümetle işbirliği içinde olmakla" suçlayan islamcı militanların, dün de bir Fransızı öldürdükleri bildirildi.

9 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ANAP, RP, CHP, DSP, MÇP, DEP, YP genel başkanlarını Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek görüştü. Ağırlıklı olarak terör konusunun ele alındığı görüşmelerde liderlerin, seçim güvenliğinin sağlanmasından, laikliğin yeniden tanımlanmasına, anayasa değişikliğinden, başkanlık sistemine geçilmesine kadar çok konudaki istemlerini Cumhurbaşkanı Demirel'e aktardıkları bildirildi.

2- Başbakan Tansu Çiller, DYP Genel idare Kurulu (GİK) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin terör ve ekonomik konulara ciddi biçimde eğildiğini vurguladı ve 5 aylık geçmişine rağmen, terörle mücadele konusunda önemli başarılar elde ettiğini kaydetti. Önümüzdeki günlerde DYP'nin "halk için, halkın istediklerini yerine getirebilmek için" gerekli her türlü tedbiri alacağını ifade eden Çiller, kendi çıkarlarını, ülke çıkarlarının gerisinde tutarak, sorunların gerektirdiği her şeyi yapacaklarını bildirdi.

3- CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, bir basın toplantısı düzenleyerek, partisinin, martta yapılacak yerel seçimler konusundaki önerilerini açıkladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, nispi temsil sisteminin uygulandığı ülkelerin büyük bölümünde ara seçim yapılmadığına dikkat çekerek, Türkiye'de de ara seçim kurumunun anayasadan çıkarılması gerektiğini vurguladı. Ecevit, anayasa değişikliği yapılarak, ara seçim koşulunun kaldırılmasını istedi ve ara seçim yerine yedek milletvekilliği sisteminin benimsenebileceğini söyledi. Güneydoğu sorunu konusunda aşiret reislerinden çare beklenmesini de eleştiren Ecevit, bazı çevrelerin de bölücü teröre karşı din silahını kullanma eğiliminde olduğunu söyledi.

5- DYP Adana Milletvekili Uğur Aksöz, partisinden istifa etti.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik kuvvetlerince Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sürdürülen operasyonlarda 2 PKK'lı öldürüldü, 6 PKK'lı sağ yakalandı. Elazığ, Tunceli ve Van'da, PKK'ya yönelik operasyonlarda da 22 kişi tutuklandı. Kahramanmaraş ve Malatya'da 21 kişi gözaltına alındı.

7- Türkiye'de bulunan Azerbaycan parlamento heyeti, Ankara'da üç gündür sürdürdükleri temaslarının sona ermesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Azerbaycan Basm-Yayın Enformasyon Bakanı Sabribey Rüstemhanlı, Türk basın yayın kuruluşlarına Azerbaycan'a yardım kampanyası düzenlemeleri için çağrıda bulundu. Rüstemhanlı, iran'dan daha fazla yardım gördüklerini söyledi ve Türk partilerini, Azerbaycan'ın durumunu politik çıkarları için kullanmakla suçladı.

Azerbaycan parlamento heyetine başkanlık eden Azerbaycan Parlamentosu Eğitim, Kültür ve Din Komisyonu Başkanı Rauf Ismayilov da, Türkiye'ye Devlet Bakanı Necmettin Cevheri ve Diyanet işleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ın davetlisi olarak geldiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından da kabul edildiklerini açıklayan Ismayilov, görüşmeleri sırasında Azerbaycan'a destek sözü aldıklarını açıkladı.

Bu arada birincisi Türkiye'de düzenlenen "Türk zirvesinin" ikincisinin Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılması kararlaştırıldı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye gazetesine, Kıbrıs'taki parlamento seçimleri ve diğer konulardaki görüşlerini açıkladı.

9- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI)'nın eski Genel Başkanı Peter Galliner, Almanya'da yayımlanan "Die Zeit" gazetesine yazdığı yazıda, Türk basınını eleştirdi. Galliner'e göre Türkiye'de gazeteler, tiraj yarışında birbirleriyle uğraşmaktan demokrasi için kendilerine düşen görevi yerine getiremiyorlar. Galliner, yazısında Türkiye'de demokrasinin terörizm yüzünden büyük tehdit altında olduğunu da belirtti.

10- Fransa hariç, NATO üyesi 15 ülkenin savunma bakanlarından oluşan NATO Savunma Planlama Grubu (DPC) ve Nükleer Planlama Gru-bu'nun (NPG) Brüksel'de yapılan toplantıları sona erdi.

NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısında, kitle imha silahlarının yayılmasına ve bu silahlardan kaynaklanabilecek tehditlere karşı ittifakın kendisini nasıl savunabileceği görüşüldü.

11- Saraybosna'da gerçekleştirilen bombardımanlar ve çatışmalar sonucu, Bosna'lı Sırpların 8 Müslümanı öldürdüğü ve 16'sını ise yaraladığı bildirildi.

BM Barış Gücü UNPROFOR'un sözcüsü BiN Aikman yaptığı açıklamada, son zamanların en dengesiz günlerinden birinin yaşandığını, bir yanda Bosna-Hersek'in geleceği üzerinde diplomatik girişimleri devam ederken diğer yanda ise insanların hızla ölmeye devam ettiğini söyledi.

12- Ortadoğu barış görüşmelerinin yeniden başlaması amacıyla bölge ülkelerine geziye başlayan ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, yeniden Suriye'nin başkenti Şam'a gitti. Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile bu hafta ikinci görüşmesini yapan Christopher'a, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Sara ile ABD'nin barış görüşmelerindeki özel temsilcisi Dennis Rose eşlik etti.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Suriye Dışişleri Bakanı el Sara ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Clinton ile Suriye Devlet Başkanı Esad'ın önümüzdeki ay Cenevre'de görüşeceklerini açıkladı. Christopher, "Arap-lsrail barış sürecinde tam taraf olma ve arabuluculuk rolümüzden dolayı en üst düzeydeki bu görüşme önemlidir" dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı el Sara ise, Suriye'nin İsrail'in Golon tepelerinden bütünüyle çekilmesi konusunda ısrarlı olduğunu vurgulayarak içinde yer aldıkları Washington'm hazırladığı terörizmi destekleyen ülkeler listesine inanmadıklarını söyledi. El Sara terörizmle sürekli mücadele ettiklerini vurguladı.

UNESCO'nun ispanya'nın Granada kentinde düzenlediği Filistin-lsrail işbirliğinin geleceği konulu konferansa katılan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, bir araya gelerek, bir görüşme yaptılar. Görüşmenin, Filistinlilere özerklik tanıyan anlaşmanın imzalandığı 13 eylülden bu yana ilk kez yapıldığı bildirildi.

Helsinki insan Hakları Gözlem Komitesi Hırvatistan bürosundan Ivan Zvonimir Çiçak, insan hakları ihlallerine ilişkin hazırladığı bir broşürde, "1991'den beri Hırvat yetkililer, çoğu Sırplara ait, ama aralarında Hırvatlara ait olanların da bulunduğu 10 bin evi yıktılar. Bazı olaylarda evleri içlerinde ailelerin bulunduğu sırada dinamitlediler. Aileler toplu halde imha edildi. Pek çoğu da yaralandı" dedi.

14- Cezayir'de radikal islamcı militanların, ülkenin çeşitli yerlerinde düzenledikleri saldırılarda 8 polis ve 10 sivili öldürdüğü bildirildi.

15- Filipinleri geçen hafta sonunda etkisi altına alan Lola tayfununda ölenlerin sayısının 258'e yükseldiği bildirildi.

10 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, siyasi parti liderleriyle gerçekleştirdiği görüşmeler çerçevesinde Büyük Değişim Partisi Genel Başkanı Aydın Menderes'i kabul ederek bir süre görüştü. Görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Menderes, görüşmede anarşi ve terör olayları üzerinde durduklarını kaydederek, Demirel'e "temiz yönetim" özlemini aktardığını bildirdi.

2- Başbakan Tansu Ciller'in resmi konuğu olarak, Pakistan Başbakanı Benazir Butto, eşi Asif Ali Zardan ve yaklaşık 60 kişilik bir heyet Ankara'ya geldi, iki ülke başbakanları Esenboğa Havaalam'nda yaptıkları konuşmalarda, "Müslüman dünyasında iki kadın başbakanın önemini'" vurguladılar. Çiller ve Butto, görüşmelerde Kıbrıs, Keşmir ve Bosna Hersek gibi iki ülkeyi ilgilendiren sorunların yanısıra uluslararası konuları da ele alacaklarını söylediler.

3- Başbakan Tansu Çiller, bir genelge yayımlayarak, Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki devlet ihalelerine, üçten az firmanın katılması durumunda, Bakanlar Kurulu'na başvurulmasını istedi.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, satış anlaşmaları pazarlık yöntemi ile yapılan Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) fabrikalarının çok düşük fiyatla satılmasına ilişkin satış anlaşmalarının iptal edilerek yeniden ihaleye çıkmasını önerdi. Bu konu ile ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Karayalçın, özelleştirmenin, yabancılaştırmaya dönüşmemesi, özel tekellerin yaratılmaması gerektiğini savundu. Başbakan Yardımcısı, Doğu ve Güneydoğu'daki tesislerin özelleştirilmesinden yana olmadığını da bildirdi.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna, Türkiye'de bulunan Balkan Gazeteciler Konfederasyonu başkan .ve yardımcılarından oluşan heyeti kabul etti. Aktuna, kabulde yaptığı konuşmada, 10 yılı aşkın bir süredir, Türkiye'nin, PKK'nın bölücü örgüt olduğunu, savunulanın aksine demokratik haklar için mücadele etmediğini dünya ülkelerine anlatmaya çalıştığını hatırlatarak, "nihayet hükümetimiz döneminde, Avrupa ülkeleri PKK'nın terörist örgüt olduğunu anladılar. Batılı ülkelerdeki bu olumlu tavır değişikliğini sevinçle karşılıyoruz. Ancak, PKK'ya karşı ilk tavrı komşu ülkelerimizden beklerdik" dedi.

6- Dünya insan Hakları Haftası ve insan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 45. yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlama ve eylemlerle dünyada ve Türkiye'deki insan hakları uygulamaları eleştirildi.

TBMM insan Hakları Komisyonu Başkanı Sabri Yavuz, Dünya insan Hakları günü dolayısıyla parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Ülkemizde insan hakları konusunda pozitif bir harita vermemiz mümkün değil" dedi. Yavuz, Türkiye'de insan hakları haritasının son yıllarda önemli ölçüde düzeltildiğini ancak istenilen düzeye gelmediğini de söyledi.

İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman da yayımladığı mesajda "Hukukun üstünlüğüne dayalı insan haklarını korumak, geliştirmek ve kurumsallaştırmak koalisyon hükümetimizin temel amacıdır" dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, yayımladığı mesajında insan Hakları Bildirgesi'nin bir belge olarak kalmaması gerektiğini belirtirken, "Bosna-Hersek gibi insan haklarının çiğnendiği bir çok dünya köşesinde bildirge sahibi BM'nin daha dikkatli ve tarafsız eğilmesi sağlanmalıdır" dedi.

Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklamada ise "Ölüm cezasının yeniden gündeme getirilmesi insan haklarına saygısızlığın somut örneğidir" denildi.

SHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gülcegün, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de insan haklarının tam olarak ifadesini bulduğunu söylemenin mümkün olmadığını bildirdi. Evrensel insan haklarının tam olarak uygulanabilmesi için özgürlüklerin siyasi katılım hakkının ve temel sosyal hakların birlikte ve eşit ölçüde güvence altına alınması gerektiğini kaydetti.

MHP Genel Sekreteri Yaşar Erbaz da parlamentoda düzenlediği basın toplantısında "Dünya insan Hakları Günü'nün "matem günü" olarak kutlanmasını" istedi.

7- RP Meclis Grup Başkan Vekili Abdüllatif Şener, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en önemli problemlerinden birinin işsizlik olduğunu söyleyerek, ülkeyi ekonomik terör ortamına sokmamak için bir an önce işsizlik sigortası ve iş güvencesi kanunu çıkarılmalıdır" dedi.

8- Özgür Gündem gazetesinin İstanbul'daki merkez binası polis tarafından basılarak içeride bulunan 43 kişi gözaltına alındı. Binadaki aramanın İstanbul DGM talimatıyla yapıldığı bildirildi.

Gazete'nin imtiyaz sahibi, Demokrasi Partisi (DEP) Genel Başkanı Yaşar Kaya, "Gazetenin basılarak çalışanların gözaltına alınması uygulamalarına askeri dönemlerde bile rastlanmadığını" söyledi.

9- Şırnak'ın Cizre ilçesine, PKK'lı teröristlerce roketatarlı saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin ve korucuların saldırıya karşılık vermesi üzerine, ilçede, uzun süre silah sesleri devam etti. Ancak PKK saldırısı sonunda ölü ve yaralı konusunda bilgi alınamadı.

10- ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Ortadoğu barış görüşmeleri çerçevesinde Tunus'a giderek Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat ile görüştü. Christopher'in, Arafat'a son gelişmeler hakkında bilgi verdiği bildirildi.

11- Bosna-Hersek'teki BM Gücü (UNPROFOR) Sözcüsü Albay Bill Aik-man Saraybosna'da düzenlediği basın toplantısında, "Sırpların, Mülümanlara vardım konvoylarının geçmesine izin verinceye kadar, Sırplara tüm yakıt sev-

kiyatını durduruyoruz" dedi. Albay Aikman, Bosnalı Sırplar ve Sırbistan'la yapılan çeşitli anlaşmalara karşın, BM yardım konvoylarının maksatlı biçimde engellendiğini söyledi.

Öte yandan Bosna-Hersek bunalımında arabuluculuk yapan Lord Owen ile Thorwald Stoltenberg, Sırp, Hırvat ve Müslümanlar arasında 21 aralıkta yeni görüşmeler yapılması çağrısında bulundular.

12- 1993 Nobel Barış Ödülü, Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan törenle Güney Afrika'da 340 yıldır süren ırk ayrımcılığına son vermek için. attıkları adımlar nedeniyle, Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Başkanı Nelson Mandela ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Frederik Willem de Klerk'e verildi.

11 ARALIK 1993

1- Pakistan Başbakanı Benazir Bulto, Ankara'daki temasları çerçevesinde ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve SHP eski genel başkanı, İzmir Milletvekili Erdal inönü'yü kabul etti. Butto, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından da kabul edilerek bir süre görüştü.

Butto, Ankara'da yaptığı resmi temaslarını tamamladıktan sonra İstanbul'a hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluğun çok eskiye dayandığını belirterek, Türkiye, Iran ve Pakistan'ın kurucu üyesi bulunduğu Ekonomik işbirliği Örgütü'nün (ECO), Orta Asya cumhuriyetlerinin de katılımıyla büyüdüğünü anımsatarak böylesine büyük bir ortak pazar için birlikte çalışmak gerektiğini söyledi. Butto, Çiller ile Kıbrıs ve Keşmir konularında Ankara ve islamabad'ın, karşılıklı olarak haklı davaları desteklemeye devam etme konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Ankara'da düzenlediği basın toplantısından sonra Başbakan Tansu Çiller ile birlikte İstanbul'a gitti.

Bu arada savunma işbirliği ile ilgili olarak Savunma Bakanı Mehmet Gölhan Pakistan Savunma Bakanı Aftab Şaban Mirani ile yaptığı görüşmede, ambargonun hafifletilmesi için Türkiye'den destek istediklerini söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, son siyasi gelişmeler konusundaki görüşlerini Milliyet ve Türkiye gazetelerine açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, dün İstanbul il örgütünce verilen davette, gazetecilerin iki dereceli seçim sistemi konusundaki sorularını yanıtladı,

4- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'le yapılan söyleşi Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

5- Özgür Gündem gazetesinin İstanbul'daki merkez binasının dün gece polis tarafından basılması tepkiyle karşılandı.

Yazar Yaşar Kemal, Özgür Gündem'in polis tarafından basılmasının, "dünya ve özgürlük tarihine Türkiye'nin kara lekesi olarak geçeceğini" vurguladı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç, olayın hiçbir demokratik ülkede görülmemiş bir uygulama olduğunu belirterek, yetkililerin bu uygulama hakkında en kısa sürede bir açıklama yapmasını ve halkı bilgilendirmesini istedi.

SHP İstanbul il Başkanı Yüksek Çengel, yazılı bir açıklama yaparak Özgür Gündem'in basılmasını, Türkiye'nin insan hakları açısından bulunduğu noktayı gösterdiğini belirtti.

Basının Sorunları konulu bir konferansa katılmak için Türkiye'ye gelen Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (UGF) ve Balkan Gazeteciler Konfederasyonu (BGK) yetkilileri, Özgür Gündem Ankara Bürosu'nu ziyaret ederek gazeteye yöneltilen baskıları kınadılar. UGF Genel Sekreter Yardımcısı Betti-na Peters, Türk hükümetinin tutumunu kınayan bir açıklamayı bütün ülkelerdeki basın organlarına gönderdiklerini bildirdi.

içişleri Bakanı Nahit Menteşe, gelişmelere ilişkin olarak Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Ekmekçi'ye yaptığı açıklamada, "bizimle hiç ilgisi yok" diyerek, "polisin Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin kararını uygu-ladığınfsöyledi.

İstanbul DGM Savcılığın'ca yapılan yazılı açıklamada ise, Özgür Gündem gazetesinin İstanbul'da bulunan merkez binasında güvenlik güçlerince yapılan aramada, iki adet tabanca, PKK'ya ait ERNK mühürlü 400 milyon liralık para makbuzu, gaz maskeleri, kan kesici iğneler ve örgütsel dokümanlar ele geçirildiği açıklandı.

6- Şırnak'ın Cizre ilçesini dün gece havan ateşine tutan PKK militanları, 2 vatandaşın ölümüne neden oldu. Teröristlerce döşenen mayına çarpan panzerde 2 polis şehit oldu.

Cizre ve Bingöl'de de 13 PKK'lı öldürüldü.

7- Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği idari Ateşesi Çağlar Yücel, arabasında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Saldırıda aynı araçta bulunan büyükelçilik haberleşme teknisyeni Hüseyin Kerimoğlu da yaralandı. Olaydan sonra Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Dahham Mijwel el Tıkriti Halkın Mücahitleri Örgütü üyesi olan saldırganların yakalandıklarını açıkladı.

12 ARALIK 1993

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Kırmızı Koltuk" adlı televizyon programında, ülke gündemindeki konulara ilişkin görüşlerini açıkladı.

2- SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Ege gezisi çerçevesinde Bergama ve Kınık'ta SHP'nin onursal genel Başkanı Erdal inönü ile birlikte açılış ve temel atma törenlerine katıldı

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in^ "Yerel ve ara seçim sorunlarına çözüm" başlıklı yazısı Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

4- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Oymak, düzenlediği basın toplantısı ile hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi.

5- Demokrasi Partisi'nin 1 .Olağanüstü Büyük Kongresi yapıldı. Kongrede 237 geçerli oyun 212'sini alan Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, DEP'in yeni Genel Başkanı oldu. Kongrede konuşan DEP eski GeneJ Başkanı Yaşar Kaya, "PKK ile DEP'in ayrı zeminlerde mücadele veren iki farklı parti olduğunu" belirtti.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Cizre'de iki gün önce teröristlerin uzun namlulu silahlarla ilçe merkezine taciz ateşi açması sonucu 3 vatandaşın ölmesi ve olay yerine gitmekte olan panzerin mayına çarpması sonucunda da, iki polis memurunun şehit olması üzerine ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını ve ilçede durumun sakin olduğunu belirtti. Şu ana kadar 140 kişinin gözaltına alındığını ve soruşturmaların sürdüğünü belirten Erkan, ilçe merkezlerinde yapılan aramalarda da bir teröristin cesedinin bulunduğunu belirtti.

Mardin'in Gargeçit ilçesinde 2 PKK'lı, güvenlik kuvvetleriyle girdiği çatışmada öldürüldü, 3 terörist ise teslim oldu.

7- Kırklareli'nin Babaeski ilçesi yakınlarında meydana gelen zincirleme trafik kazasında, 14 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

8- Pakistan Başbakanı Benazir Butto Ankara'dan ayrıldı.

9- Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği idari Ateşesi Çağlar Yücel'in, Bağdat'taki Halkın Mücahitleri merkezi önünde arabasına açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak iranlı muhaliflerin lideri Mesut Recavi'nin Bağdat'ta yapılan açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e birer telgraf göndererek "özür ve başsağlığı" dilediği açıklandı. Açıklamada, Iran Büyükelçiliği'ndeki teröristler tarafından çeşitli eylemlerde kullanıldığı saptanan 7-CD13 plakalı, Toyota marka araba, dün, Irak tarafından iranlılara yasaklanmış Halkın Mücahitleri'ne ayrılan bölgeye girince, görevliler, arabanın içindekileri iranlı terörist sanıp ateş açtılar denildi.

Bu arada İran Büyükelçiliği'nin arabasının geçen günlerde Türk Bü-yükelçiliği'ne satılmış olduğu ve henüz plakasının değiştirilmediği ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, konuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, şimdiye dek gelen bütün bilgilerin, "üzücü olayın, bir yanlışlık sonucu olduğu yönünde" bulunduğunu belirtti.

10- KKTC'de, 1990 yılı seçimleri ve iki partinin seçim sonuçlarını boyko-tuyla başlayan ve daha sonra iktidardaki Ulusal Birlik Partisi'nden ayrılanların Demokrat Partiyi kumaları ile gelişen olaylar ve seçimlerin normalden iki yıl öncesine alınması sonucu, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin 50 üyesini belirlemek üzere erken genel seçimler yapıldı.

11- Türkiye'de insan hakları ve demokrasi için verdiği uğraştan ötürü yazar Aziz Nesin'e, Almanya'da, Uluslararası insan Hakları Ligi'nin büyük ödülü verildi.

12- İsrail Başbakanı Izak Rabin'le FKÖ lideri Yaser Arafat, bir araya geldikleri Mısır'ın başkenti Kahire'de anlaşamadıkları için çekilme işleminin ertelenmesine karar verdiler, izak Rabin ve Yaser Arafat, on gün içinde Mısır'da yeniden bir araya geleceklerini açıkladılar.

Rabin ve Arafat, Kahire'de yaptıkları görüşmeden sonra ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantısında, yeni görüşmeye kadar geçecek süre içinde, İsrail-Filistin Komiteleri'nin çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdiler.

13- Macaristan Başbakanı Josef Antall, Başkent Budapeşte'de öldü.

14- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesine bir makale yazarak, Bosna-Hersek'in "Kıbrıs'a benzeme" tehlikesine karşı uluslararası kamuoyunu uyardı. Hurd yazısında, "Bosna'da askeri varlığımız sonsuza dek süremez. Kimse Bosna'nın son 19 yıldır BM kuvvetlerinin devriye gezdiği Kıbrıs gibi olmasını istemiyor" dedi.

15- İngiltere'nin Kuzey Irlanda'daki yönetimine son vermesi için terör eylemlerinde bulunan irlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA), düzenlediği silahlı saldırıda iki polis memurunu öldürdü.

13 ARALIK 1993

T- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk-İş'e bağlı Tes-İş Sendi-kası'mn 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel törendeki konuşmasında, ülkede, hür sendikaların demokrasinin bütün kural ve kurumlarıyla bulunduğunu, sendikaların da bu kurumlar arasında yer aldığını ifade ederek "Demokrasi, bütün kurum ve kurallarıyla işlemektedir. Eksikleri vardır. Eksikler, barışçı yollarla giderilir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Atasoy'da, konuşmasında koalisyon hükümetinin KiT'lerin özelleştirilmesi kararlılığında olduğunu belirtti.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkede özelleştirme, taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırma sorunlarının yaşandığını vurgulayarak, KiT'lerin "siyasilerin hor kullanması" nedeniyle zarar ettiğini, buna karşın kar eden KiT'lerin özelleştirilmek istendiğini söyledi. ,

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Sanayi Odası (ASO)'nun ödül törenine katıldı. Demirel törende, Ankara'da 1992 yılı içinde en yüksek kurumlar ve gelir vergisi ödeyen, en çok ihracat yapan işadamlarına ödül verme töreninde yaptığı konuşmada, devletin paraya gereksinimi olduğunu belirterek sanayicilere "Daha çok vergi ödeyin, daha çok ihracat yapın" çağrısında bulundu.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Maliye Bakanı ismet Atilla'yı makamında ziyaret ederek, vergi reformları konusunda bilgi aldı.

4- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, DEP'in 1. Olağanüstü Kongresi'nde genel başkanlığa seçilen Hatip Dicle'nin konger-deki açıklamasını son derece yanlış bulduğunu söyledi. Karayalçm, Dicle'nin "PKK'nın terörist bir örgüt değil, bir parti olduğuna" ilişkin sözlerinin, "haksız, yanlış ve Kürt kökenli yurttaşların çıkarlarına zarar verici" olduğunu söyledi. Karayalçm, "PKK siyasi bir parti değil, kanlı bir terör örgütüdür" dedi. Karayalçm, DEP kongersine katılan Yunanistan PASOK temsilcilerinin kongredeki konuşmalarını da eleştirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kahramanmaraş'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da güvenlik sağlanmadan yapılacak yerel seçimlerin "Eli kanlı bölücü terör örgütü PKK'nın baskısı altında gerçekleşebileceğini" söyledi. Türkiye'nin bugün yaşadığı sorunlardan ANAP ile SHP-DYP koalisyon hükümetinin sorumlu olduğunu öne süren Ecevit, halka "bu partilere bir daha oy vermeyin" çağrısında bulundu.

6- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcılığı, dün yapılan ve Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle'nin genel başkanlığına seçildiği DEP 1. Olağanüstü Kongresi'nde yapılan konuşmaları incelemeye aldı.

7- Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Necati Çelik, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin gündeminde bulunan il idaresi yasasında değişiklik öngören yasa tasarısını eleştirdi. Çelik, yasa tasarısının, demokratikleşmeye aykırı olduğunu savunarak, tasarının koalisyon ve hükümet programına aykırı olduğunu ileri sürerek, tasarıyla, "Valiler ve kaymakamlar, apoletsiz komutan konumuna getirilmek istenmektedir. Devlet, demokratikleşmeyi terör kullanarak yasaklama cihetine gitmeyi hedeflemektedir" dedi.

8- Özgür Gündem gazetesine yapılan baskında gözaltına alınan 107 kişiden 88'i serbest bırakıldı. İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Ahmet Koksal, gazetede ele geçirilen belgelerle ilgili soruşturmanın sürdüğünü, gazetenin yayımı konusunda yasal bir engelin bulunmadığını söyledi.

Bu arada, Özgür Gündem gazetesine yapılan baskınlarla ilgili tepkilerde sürüyor. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ile DlSK'e bağlı Deri-iş, Limter-İş, Asis, Hürcam-İş, Basm-İş, Yeraltı Maden-İş ve Keramik-İş sendikalarından yapılan açıklamalarda gazeteye yapılan operasyonlar kınandı.

9- Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Üzümlü Jandarma Sınır Karako-lu'na dün akşam yaklaşık 200 kişilik bir PKK grubu tarafından gerçekleştirilen saldırıda, 24 PKK'lı öldürüldü. Saldırı sonrasında Hakkari Dağ Komandd Tu-gayı'na bağlı komanda birlikleri sınırı 20 kilometre kadar geçerek, sınır ötesi operasyon başlattılar. Üzümlü karakoluna yapılan saldırı sonrasında başlatılan sınır ötesi operasyonda, biri subay, biri astsubay ve üçü de er olmak üzere, toplam 5 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu şehit düştü.

10- KKTC'de dün yapılan erken genel seçimlerde tek bir partinin iktidara gelmek için yeterli oyu alamaması üzerine, koalisyon hükümetini kurma süreci başladı.

11- Avusturya Cumhurbaşkanı Thomas Klestil, üç günlük resmi ziyaret için Almanya'ya gitti.

12- İsrail Başbakanı izak Rabin, Mısır'ın başkenti Kahire'de dün Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat ile bir araya gelerek bir süre görüştü. Rabin'in, İsrail'e dönüşünde Bakanlar Kurulu'nu acil toplantıya çağırdığı bildirildi.

İsrail radyosunun haberine göre FKÖ lideri Arafat ile yaptığı görüşme ve Mısır'da yürütülen İsrail-FKÖ özerklik görüşmelerine ilişkin Bakanlar Kuru-lu'na bilgi veren Rabin, "FKÖ ile kriz büyük, kriz, Ürdün ve Mısır sınırlarında geçiş noktaları, ateşkes hatlarının denetimi ve Eriha kentinin büyüklüğü ile ilgilidir" dedi.

13- Rusya'da dün yapılan parlamento seçimlerinde radikal milliyetçi Demokratik Liberal Parti (DLP)'nin, en çok oyu aldığı bildirildi.

Liberal Demokratik Parti'nin lideri Vladimir Jirinovski, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni parlamentoda partisinin öncelik vereceği konuların "Rusya'dan dışarıya kaynak aktarılmasını

durdurmak ve askeri sanayinin sivil amaçlı üretime dönüştürülmesini önlemek olacağını" bildirdi.

14- Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenilerin geçen hafta sonu düzenledikleri saldırılarla ateşkesi ihlal ettiklerini bildirerek, Ermeni birliklerin işgal ettikleri yerleşim merkezlerinin daha sonra geri 'alındığı bildirildi.

15- Filipinler'in orta kesimini cuma günü etkisi altına alan "Manny" tayfununda ölenlerin sayısının 67'ye yükseldiği bildirildi.

14 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında, Çankaya Köş-kü'nde yapılan ve Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Ka-rayalçın, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in katıldığı toplantıda, güvenlik ve savunma konulan görüşüldü. Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin dış güvenliği ve savunma ile ilgili konuların ele alındığı bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TiSK'in 31. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Doğu ve Güneydoğu Sorununun Sosyo-Ekonomik Ektileri ve Öneriler" konulu panelde yaptığı konuşmada, Güneydoğu'daki terör olaylarını eşkiyalık olarak nitelendirdi. Demirel, sorununun çözümü için, askeri yada sivil diye iki ayrı önlem olmadığını bu tür tartışmaların, devleti te-reddüte düşürmekten başka bir işe yaramadığını, sorunun öncelikle ülke içinde çözümlenmesi gerektiğini vurguladı.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, mecliste temsil edilen siyasi parti liderlerini ziyaret ederek, meclis çalışmalarının hızlandırılması için yardım talebinde bulundu. Cindoruk, liderlerden bazı temel yasalar ile TBMM Içtüzü-ğü'nde değişiklik öngören tasarı veya önerilere ilişkin görüşmelerin, Genel Kurul'da hızla gerçekleştirilmesi için ortak çalışma yapılmasını istedi.

Cindoruk, önce ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret etti. Görüşmeden sonra bilgi veren Yılmaz, Cindoruk'un, içtüzük değişikliği, anayasa değişikliği ve hukuk reformuna ilişkin yasaların bir an önce gerçekleştirilmesi konusunda istekte bulunduğunu söyledi.

Cindoruk, daha sonra DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller'i ziyaret etti. Cindoruk görüşmeden önce, Başbakan Çiller'e meclis çalışmaları ve Almanya gezisi hakkında bilgi vereceğini söyledi.

Cindoruk, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı da ziyeret etti. Ka-rayalçın, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, özellikle Adalet Bakanlığı'n-dan gelen yasa önerisi ve tasarıların hızla görüşülmesinin sağlanmasının önemine dikkat çektiğini, Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile birlikte tüm parti liderlerini ziyaret ederek, bu konuda yardım isteyeceklerini söyledi.

Cindoruk, daha sonra da RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile CHP Genel Başkam Deniz Baykal'ı ziyaret etti.

4- Başbakan Tansu Çiller, DYP grubunda, PKK'nın Üzümlü Sınır Kara-kolu'na yaptığı saldırı sonrasında başlatılan sınırötesi kara ve hava harekatı hakkında bilgi verdi. Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların, Üzümlü ve Çukurca'nın güneyinde Kuzey Irak içlerinde belirlenen 4 hedefe toplam 16 sorti yaptıklarını bildiren Çiller, bu harekat sırasında, bir cephaneliğin imha edildiğini, 50 kadar PKK'lının da tesirsiz hale getirildiğini söyledi.

5- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Ankara'da gazetecilerle sohbetinde, Başbakan Tansu Çiller'in kendisine yönelik eleştirilerini yanıtladı.

6- Kamu Ortaklığı Idaresi'nin (KOl) Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) fabrikalarının satılmasına ilişkin anlaşmaları iptal edildi. KOl, SEK'e ait fabrikaları geçen yıl içinde ihale ile satışa çıkarmış, alıcı bulunamaması üzerine pazarlık yöntemiyle fabrikaların özelleştirilmesine karar vermişti. Satış kararı imza aşamasında, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın fabrikaların çok ucuza satın alındığına dikkat çekmesi ve yeniden ihaleye açılması gerektiğini savunması üzerine, konuyu Başbakan Tansu Çiller'e de bildiren Karayalçın, SEK'te bu koşullarda bir özelleştirmenin kamu vicdanını büyük ölçüde yaralayacağını, KOl'nin satış anlaşmalarının iptal edilerek yeniden ihaleye çıkmasını önerdi. Çiller'in de Karayalçın'ın görüşlerine katılması üzerine, Başbakan Çiller, bu görüşme sonrasında, KOl'nin tüm satış anlaşmalarının iptal edilerek yeniden ihaleye çıkması talimatını verdiği bildirildi.

7- CHP Genel Başkanı Deniz Saykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya'daki gelişmelere değinerek, gelişmelerin Türkiye açısından olumsuz bir tablo çizdiğini söyledi. Saykal, Türkiye'nin, Rusya'daki gelişmeleri dikkatle izlemesi ve doğru teşhis etmesi gerektiğini belirterek, "Şimdiye kadar ortaya konulan politikalar nedeniyle Rusya'daki gelişmelere doğru teşhis koyulamamıştır" dedi.

8- Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, SHP'nin yerel seçimlerde adaylarını ön seçimle belirlenmesi gerektiğini savundu. Aday olup olmayacağını da genel merkezin aday tespit yöntemini belirlemesinin ardından açıklayabileceğini söyleyen Sözen, Bedrettin Dalan'ın-İstanbul'a yeniden aday olmasının SHP ye puan kazandıracağını ileri sürdü.

9- DYP Bursa Milletvekili ve eski bakan, Mehmet Gazioğlu, partisinden istifa etti.

10- Gebze Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli komiser Mustafa Kırıcı, Pendik'te uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu.

11- HBB televizyonunda yayımlanan haftalık haber programı Anten'in yapımcısı ve yönetmeni Erhan Akyıldız ile aynı programın muhabirlerinden Ali Tevfik Berber, "halkı askerlikten soğutucu" yayın yaptıkları gerekçesiyle, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nin gıyabi tutuklama kararıyla İstanbul'da gözaltına alındılar.

12- Türkiye, Yunan milletvekillerinin DEP kongresindeki konuşmaları

13- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in elçisi Başbakan Birinci Yardımcısı Abbas Abbasov, görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi."Abbasov, Başbakan Tansu Ciller'le yaptığı görüşmede, Aliyev'in mesajını iletti. Abbasov, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Çillerle yaptığı görüşmelerden sonra yaptığı basın toplantısında, Türk subaylar sayesinde Azerbaycan'ın savunmasını yapabildiğini ve bazı yerlerin Ermeni işgalinden kurtarıldığını söyledi. Abbasov, açıklamasında, kendilerine dost ülkelerin sadece Iran ve Türkiye olduğunu da vurguladı.

14- ABD Başkan Yardımcısı Al Göre, ülkesiyle Rusya arasındaki Ekonomik ve Teknolojik işbirliği Komitesi'nin olağan toplantısı için Moskova'ya gitti.

15- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın Sırplar tarafından bombalanması sonucu 8 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- Alman polisi, Türkiye çıkışlı bir ingiliz TIR'ında 291.5 kilo eroin ele geçirdi. Alman polisinin Alman-Çek sınırındaki yaptığı bu operasyonda TIR'ın Türk şoförü tutuklandı.

17- Kongo'nun başkenti Brazzaville'de, iktidar ve muhalefet yanlıları arasında hafta sonunda çıkan çatışmalarda, en az 57,kişinin öldüğü bildirildi.

15 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milliyet gazetesine, dün akşam Çankaya Köşkü'nde yapılan Dış İlişkiler Değerlendirme Toplantısı ile Rus-ya'daki seçimlerin ortaya çıkaracağı yeni durum hakkındaki görüşlerini açıkladı.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM'nin çalıştırılması için bütün siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmeler çerçevesinde DEP lideri Dicle ile yapması beklenen görüşmeyi iptal etti. TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DEP lideriyle yapacağı görüşmenin iptal gerekçesini, "Kararım, DEP kongresinde "PKK terörist örgüt değil, siyasal partidir" diyen DEP Genel Başkanı'nın demeçlerine tepkidir" diye açıkladı. Cindoruk, Dicle ile görüşmesini daha ileri bir tarihe ertelendiğini belirterek, "Sayın Dicle'nin parti tarifi ile benim tarifim birbirine uymuyor. Açıklık getirmesini bekliyorum. Milis kuvveti olan, bir parti olamaz. Bir terör örgütüne de parti denemez" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, TiSK'in 31. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Doğu ve Güneydoğu Sorununun Sosyo-Ekonomik Ektileri ve Öneriler" konulu panel çerçevesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana karşı karşıya kalınan en önemli sorun olan Güneydoğu sorununda kritik bir aşamanın yaşanmakta olduğunu belirterek, Türkiye'nin 2000'li yıllara bu sorunu çözmüş olarak girmesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da toplantıda yaptığı konuşmada, Güneydoğu'daki sorunun terör boyutunun, tahammül edilemez hale geldiğini belirterek, bu konuda etkin düzenlemelere gerek bulunduğunu anlattı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, haftalık basın toplantısında, Rusya'da yapılan son seçimler ile referandumu değerlendirirken, son 70 yıldır ilk kez çok partili seçimlerin yapılmış olduğuna dikkat çekerek, bu durumun ülkede siyasi iradenin ortaya konması açısından önemli olduğunu söyledi. Seçimlerde birinci gelen radikal milliyetçi Demokratik Liberal Parti (DLP) lideri Vladimir Jirinovski'nin Türkiye aleyhindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Ataman, bu politikacının bir çok ülkenin yanısıra Türkiye'ye ilişkin beyanlarını basından izlediğini belirtti ve radikal bir takım politikacıların, sorumsuz beyanlarının, köklü Türk-Rus ilişkilerini etkileyeceğinin sanılmadığını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Bilkent Üniversitesi'nde, "Türkiye'nin iç ve Dış Sorunlarının Bağlantısı" konulu söyleşide yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyada yaşanan gelişmeyi iyi takip edemediğini ve güç durumda kaldığını belirterek, Bosna-Hersek ve Azerbaycan sorununun bunun bir örneği olduğunu ifade etti. Ecevit, Türkiye'nin stratejik araştırma kurumlarına gereksinimi olduğunu söyledi. Konuşmasında, Güneydoğu Anadolu'nun feodal yapısı değiştirilmeden terör sorununun çözülemeyeceğini söyleyen Ece-vit, bölgede ekonomik nedenlerden kaynaklanan huzursuzluğun egemen olduğunu belirterek, "işsizlik ve çaresizlik nedeniyle Güneydoğu'da ölüme özlem var" dedi.

6- DEP Genel Başkanı Hatip Dicle, partisinin olağanüstü kongresi ile il-, gili olarak parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, DEP'in bütün siyasi partilere örnek olabilecek olgunlukta bir kongre süreci yaşadığını belirtti. Dicle, "Bazı basın organları ve medya, kongremizi gerçekdışı yansıtmıştır. Benim 45 dakikalık konuşmamın içinden adeta cımbızla 2-3 cümle seçerek, 'kamuoyunu yanıltma kampanyasına giriştiler. Ben bu tür basını ve medyayı kınamak istiyorum. Bu nedenle susma hakkımı süresiz olarak kullanmak istiyorum" dedi.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, ANAP Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin terör konusundaki beyanlarının aldatmaca olduğunu ileri sürerek, terörün hem boyut hem de sayısal olarak giderek genişlediğini savundu. Pakdemirli, DEP Genel Başkanlığı'na seçilen Hatip Dicle'nin olağanüstü kongredeki konuşmasının, PKK ile DEP arasında bağlantı olduğu izlenimi Verdiğini ifade ederek, "TBMM'Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u göreve çağırıyoruz" dedi.

8- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Atatürkçü Düşünce Deneği'nce "Atatürk ve Sosyal Demokrasi" konulu bir açık oturum düzenlendi.

CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, açıkoturumda yaptığı konuşmada, Kemalizm'in sosyal demokrasiyle bağdaştığını belirterek, "KemaHzm yadsınarak, sosyal demokrat olunmaz. Atatürkçülüğü cenazeler arkasında keşfetmek yerine anlatmaya başlayalım" dedi.

9- HBB televizyonunda yayımlanan haftalık haber programı Anten'in yapımcısı ve yönetmeni Erhan Akyıldız ile aynı programın muhabirlerinden Ali Tevfik Berber, yaptıkları programla "halkı askerlikten soğuttukları" gerekçesiyle, çıkarıldıkları Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nce tutuklandılar.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Orhan.Erinç, tutuklamalarla ilgili olarak yayımladığı bildiride, Erhan Akyıldız ile Ali Tevfik Ber-ber'in tutuklanmalarının basın özgürlüğü anlayışına ters düşen bir uygulama olduğunu vurguladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Tanyolaç ise, yaptığı yazılı açıklamada, Akyıldız ve Berber'e yapılan uygulamanın sıkıyönetim dönemle-, rini anımsattığını öne sürdü.

10- KKTC Başbakanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu, "başbakanlık" görevinden istifa etti. Eroğlu, istifasını, KKTC'de yapılan seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de ilanından sonra Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a yazılı olarak verdi.

11- İngiltere Başbakanı John Majör ile irlanda Başbakanı Albert Reynolds arasında, İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan görüşmelerden sonra imzalanan anlaşmayla, İngiltere Kuzey irlanda'ya self-determinasyon (kendi kaderini tayin etme) hakkı tanıdı, İngiltere ile irlanda Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşma uyarınca, İngiltere, Kuzey irlanda'nın bağımsızlığı için mücadele eden terör örgütü Irlanda'Cumhuriyet Ordusu (IRA)'nm şiddetten vazgeçtiğini açıklaması durumunda örgütün siyasi partisi Sinn Fein'in barış sürecine katılmasına izin vereceği bildirildi.

12- Rusya'da yapılan seçimlerden başarıyla çıkan ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan Demokratik Liberal Parti (DLP) lideri Vladimir Jirinovski, Bulgaristan'da yayımlanan Trud gazetesine yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin, başta Bulgaristan olmak üzere bütün Balkan ülkelerini ele geçirmek istediğini" iddia etti, Jirinovski, "Rusya olarak görevimiz, Bulgaristan'ın da desteğiyle Türklerin bu politikasını engellemek olmalıdır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher, Washington'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rusya'da pazar günü yapılan parlamento seçimlerinde, partisi büyük başarı kazanan neo-faşist Vladimir Jirinovski'nin fikirlerinin, Amerika'nın görüşlerine tamamen karşı olduğunu söyledi.

13- İsrail tarafından bir yıl önce sınır dışı edilen yaklaşık 200 Filistinli, işgal altındaki topraklara döndü. Sürgün Filistinlilerin geri döndüğünü doğrulayan İsrail Savunma Bakanı Sözcüsü Oded Ben Ami, "sürgün Filistinlilerin uygulama gereği gözaltına alınacaklarını, hatta dönenlerin çoğunun tutuklanarak hapse atılacaklarını" söyledi.

Bu arada işgal altındaki Gazze Şeridi ile Batı Şeria'nın Eriha kentindeki yönetimin, Filistinlilere devredilmesi ile ilgili İsrail-FKÖ görüşmeleri yeniden başladı.

Öte yandan, İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi'nde İsrail güvenlik güçleri ile Filistinliler arasında çatışmalar olduğu, bölgede genel grev yapıldığı bildirildi.

14- Mısır'ın başkenti Kahire'de dün gece meydana gelen toprak kayması sonucu en az 34 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Bosna-Hersek'in Başkenti Saraybosna'da son 24 saat içinde meydana gelen çatışmalarda 11 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- Cezayir'in Bilda yakınlarındaki Tamezguida'da dün düzenlenen saldırıda 12 Hırvat ve Bosna'lmın öldürüldüğü bildirildi.

16 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Stratejik Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen yerel yönetimler konusunun tartışıldığı, "Demokrasinin Tabana Yayılmasında Yerel Yönetimlerin Önemi" başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin uzun yıllar tek merkezden yönetildiğini, ancak günümüz koşullarının yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerçeğini ortaya koyduğunu bildirdi.

SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ise, merkezi yönetimin bazı yetkilerinin yerel yönetimlere devredilmesinin güçlenmesine yetmeyeceğini belirterek yerel yönetimlerin mali açıdan desteklenmesinin önemine değindi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da, konferanstaki konuşmasında, yerel yönetimlerin kendi olanaklarını zorlayarak kısıtlamaları aşma çabasında olmamalarına karşın yerel engellerin bulunduğuna dikkat çekti.

2- Lübnan Başbakanı Refik Hariri, Başbakan Tansu Ciller'in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. Türkiye'de üç gün kalacak olan Hariri ile Çiller, havaalanında yaptıkları açıklamada, savaşın yerle bir ettiği Lübnan'ın yaklaşık 60 milyar doları bulan yeniden imarı projelerine Türkiye'nin katkıları konusunu ağırlıklı olarak ele alacaklarını söylediler.

Başbakan Tansu Çiller, Hariri ve eşi ile birlikte Türkiye'ye gelen Lüb-nan'lı gazetecilerin sorularını cevaplarken, Türkiye'nin bu ülkenin yeniden imarında uluslararası finans kuruluşlarından destek alma konusunda etkin olabileceğini söyledi.

Lübnan Başbakanı Hariri, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile yaptığı görüşmede PKK militanlarının Bekaa Vadisi'nde barınmadıklarını belirterek "Türkiye'ye yönelik terörist eylemlere izin vermeyeceğiz. Bundan sonra daha da dikkatli davranacağız" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, Milliyet gazetesine yerel seçimler ve seçimlerin iki turlu yapılması konusundaki görüşlerini açıkladı.

4- İtalya Dışişleri Bakanı Baniamino Andreatta, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in resmi konuğu olarak bulunduğu Ankara'da, Çetin ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile resmi görüşmelerde bulundu, İtalya Dışişleri Bakanı Andreatta, Hikmet Çetin ve Cumhurbaşkanı Demirel ile yaptığı, özellikle Avru-pa'daki bölgesel gelişmeler ve Türkiye ile gümrük birliği konularının ele alındığı resmi görüşmelerin ardından İstanbul'a geçerek bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Türkiye'nin AT ile ilişkilerine yönelik olarak hükümetinin tutumunu anlatan İtalya Dışişleri Bakanı Beniamino Andreatta, Türkiye'nin AT'ye üye olması gerektiğini, "Ancak sosyal ve savunma politikaları açısından gerekli değişiklik, AT ile yakınlaşma sağlanmalıdır" dedi. İtalyan Dışişleri Bakanı, bir soru üzerine, yasal bir girişimde bulunulması halinde İtalya'nın herhangi bir yerinde PKK ofisi açılabileceğini belirterek, "Bu tür faaliyetler İtalya'da tamamen serbesttir" dedi. Bakan, serbestliğin tek şartının suç işlememek olduğunu söyledi.

5- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın'ın, Devlet Konukevi'nde dün akşam verdiği resepsiyonda gazetecilerin Rusya'daki seçimlerle ilgili sorularını yanıtladı.

6- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, yazılı bir açıklama yaparak, halen hapisanelerdeki tutuklu gazeteci sayısının 55'i bulduğunu açıkladı ve bu utanç verici durumdan ülkeyi kurtarmak için herkesi göreve çağırdı. Ekşi, basının ağır ve yoğun saldırılar altında görev yapmaya zorlandığını da kaydetti.

7- Uluslararası Af Örgütü, HBB televizyonunda yayımlanan haftalık haber programı Anten'in yapımcısı ve yönetmeni Erhan Akyıldız ile aynı programın muhabirlerinden Ali Tevfik Berber'in, Genelkurmay Askeri Mahkeme-si'nce tutuklanmalarını kınadı. Uluslararası Af Örgütü tarafından-HBB televizyonuna gönderilen mesajda, tutuklama kararının Avrupa insan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesini ihlal ettiği belirtilerek, Akyıldız ve Berber'in derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması istendi.

Erhan Akyıldız ile Ali Jevfik Berber'in tutuklanmaları, merkezi New York'ta bulunan PE-N yazarları tarafından da kınandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, içişleri Bakanı Nahit Menteşe, Kültür Bakanı Fikri Sağlar ve Adalet Bakanı Seyfi Oktay'a gönderilen kınama mesajında Akyıldız ve Berber'in bir an önce salıverilmeleri istendi.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu da yaptığı yazılı açıklamada, Akyıldız ve Berber'in tutuklanmasını kınayarak, yapılan işlemin, Uluslararası insan Hakları ve Beyannamesi'nin 19. ve Avrupa insan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesine aykırı olduğu vurgulandı.

8- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, nükleer silahlarının denetimini Rusya'ya devretmeyi reddeden Ukrayna'yı "Bütün dünyayı aldatmakla" suçladı. Yeltsin, ABD Başkan Yardımcısı Ai Göre ile Moskova'da yaptığı görüşmeden sonra Interfaks ve Itar-TASS ajanslarına verdiği demeçte, "Ukrayna ABD'yi, Rusya'yı, Avrupa'yı aldatıyor. Tüm dünyayı kandırıyor. Biz de buna engel olmaktan aciziz" dedi.

9- Fiji Devlet Başkanı Ratu Sir Penaia Ganilau, vefat etti.

10- Haiti Başbakanı Robert Malval, basına bir açıklama yaparak, ülkesinin içinde bulunduğu siyasi krizden dolayı görevinden istifa ettiğini bildirdi.

11- ABD Savunma Bakanı Leş Aspin, görevinden istifa etti.

17 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da temaslarını sürdüren Lübnan Başbakanı Refik EI-Hariri'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Devlet Bakanı Cemil Erhan, Lübnan Endüstri ve Petrol Bakanı Esad Rızk, Haberleşme Bakanı Muhammed Gaziri ve maliyeden sorumlu Devlet Bakanı Fuad Sanioura'nın da katıldı.

Hariri, daha sonra Bayındırlık ve Iskan Bakanı Onur Kumbaraeıbaşı'nı ziyaret ederek bir süre görüştü.

Bu arada, Hariri, Türkiye'nin Sesi Radyosu'na yaptığı açıklamada, ülkesinde üslenmiş herhangi bir grubun komşu ülkeleri rahatsız etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, kabulde yaptığı konuşmada, sendikalaşmanın hizmete kalite ve düzeni getireceğini vurguladı. Cindoruk, memur sendikalarını "kurulması gereken demokratik kuruluşlar" olarak nitelendirdiği konuşmasında, "Sendikalaşma, içinden çıkılmaz hale gelen personel rejimini de rahatlatacaktır" dedi.

3- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Tansu Çiller'in başkanlığında, 1993 yılı olağan ikinci toplantısını yaptı. Toplantıdan sonra Genelkurmay Başkanlığı Basın Daire Başkanı Albay Doğu Silahçıoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geliştirilmesi yolunda ihtiyaç duyulan yasal düzenlemelere ilişkin hususlar görüşülmüş ve yürütülen bazı faaliyetler hakkında YAŞ üyelerine bilgi verilmiştir" denildi.

4- Lübnan Başbakanı Refik EI-Hariri, Ankara'da Miliyet gazetesinin terör konuusundaki sorularını yanıtladı.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, TBMM'de, bir televizyon çekimi için Ankara'ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye-Başkan ı Nurettin Sözen'i kabul ederek, bir süre görüştü.

6- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK)'i ziyaret etti. Menteşe, ziyaretinde gazetecilerin PKK ve lideri Abdullah Öcalan'a ilişkin sorularını yanıtladı. PKK terörüne önümüzdeki günlerde son vereceklerini kaydeden Menteşe, Öcalan ve taraftarlarına "teslim ol" çağrısında bulundu.

7- SHP Grup Yönetim Kurulu, dün akşam yaptığı olağanüstü toplantıda, HBB televizyonundan Erhan Akyıldız ile Ali Tevfik Berber'in, askeri mahkeme tarafından tutuklanması ile açılan soruşturmalarla verilen cezaları değerlendirdi. Toplantıda, bu konuda hazırlanan bir bildiri, Grup Başkan Vekili Ercan Karakaş tarafından.basına açıklandı. Grup Yönetim Kurulu bildirisin-

de, iki gazetecinin tutuklanması, aralarında Haluk Gerger, Prof. Doğu Ergil, eski DEP Genel Sekreteri ibrahim Aksoy, eski DP İstanbul il Başkanı Besim Tibuk, Ahmet Altan, ibrahim Tatlıses ve Yalçın Küçük'ün de bulunduğu sanatçı, bilim adamı ve yazarlara ceza verilmesi ya da haklarında dava açıl-ması eleştirilerek, "Grup yönetimi, bu gibi olayları hiçbir biçimde, özlediğimiz ve kurmak zorunda olduğumuz demokrasi anlayışı ile bağdaştırmanın müm-kün olmadığı görüşünde birleşmiştir" denildi.

8- CHP Grup Başkan Vekili Uluç Gürkan, parlamento düzenlediği basın toplantısında, HBB televizyonundan Erhan Akyıldız ile Ali Tevfik Ber-ber'in, askeri mahkeme tarafından tutuklamalarına, "bunun askeri bir karar değil, siyasi bir karar" olduğunu iddia ederek, "bağımsız yargı kararı" bahanesinin gösteril-memesini istedi.

Öte yandan, Gürkan, Akyıldız ve Berber'in tutuklanmalarına gerekçe gösterilen Askeri Ceza Yasası ve Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usul Kanunu'nun ilgili maddelerinin değiştirilmesi için TBMM Başkanlığı'na yasa değişikliği önergesi verdi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Özel ihtisas Komisyonu tarafından hazırlanan sosyal güvenlik raporu, düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. TOBB Özel ihtisas Komisyonu Başkanı Halil Nadaroğlu, Türkiye'de sosyal güvenlik konusunda büyük sorunlar yaşandığını, özellikle Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur'un finansman sorunları için acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, bölgede sürdürülen operasyonlar sırasında Şırnak ve Siirt'in Şirvan ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 5 PKK militanı öldürüldü, içinde çok sayıda silah ve malzeme bulunan 14 adet de sığınak ortaya çıkarıldı.

11- Özgür Gündem Gazetesi imtiyaz sahibi Yaşar Kaya, İstanbul'da, bir basın toplantısı düzenleyerek, polis baskınıyla gazetenin maddi ve manevi zarara uğratıldığını belirtti ve Adalet ve içişleri bakanlıkları hakkında tazminat davası açacaklarını söyledi. Polis baskınlarından sonra bazı gazetelerde yer alan "PKK bağlantılı gazete" iddialarını kabul etmediğini de bildiren Kaya, "Özgür Gündem'in PKK'yla ilgisi yoktur, PKK'nın da Özgür Gündem'e ihtiyacı yoktur" diye konuştu.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Konseyi'nin çarşamba günü kabul ettiği 889 sayılı "Barış Gücü'nün görev süresini altı ay daha uzatan" kararına tepki gösterdi. Denktaş, bu kez "sorunun esasına inen bir nitelik aldığına" dikkat çekerek, bunun alışılmıştan sapma ve taraflar üzerinde bir tür baskı aracı durumuna getirilmiş bir karar olduğunu" vurguladı.

13- Irak'ın kimyasal silah tesislerinin tamamen yok edildiği bildirildi. AFP ajansının haberine göre, Körfez savaşının bitiminden bu yana Irak'ın silah te-

sislerinde incelemelerde bulunarak ortaya çıkardığı silahları imha eden BM Irak'ı Silahsızlandırma Komisyonu, Irak'ın önemli miktarda kimyasal silah içeren tesisi kalmadığını bildirdi.

14- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da dün ve gece boyunca devam eden Bosna ordusu ile Sırp kuvvetleri arasındaki topçu ateşi sırasında, 1 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Dağlık Karabağ'm Beylegan bölgesinde, Ermeni ve Azeri birlikler arasında çıkan çatışmada, yaklaşık 50 Ermeninin öldürüldüğü bildirildi.

18 ARALIK 1993

1- Başbakan Tansu Çiller, Eskişehir'de bir fabrikanın açılış törenine katıldı. Çiller, açılışta yaptığı konuşmada, dünyanın, Türkiye'nin PKK terörü konusundaki haklı davasını farketme yolunda olduğunu vurguladı.

Başbakan Tansu Çiller daha sonra Anadolu Üniversitesi'nde de bir konuşma yaptı. Çiller, nüfusunun yüzde 70'i genç olan Türkiye'nin en önemli sorununun eğitim olduğunu belirterek, isteklerinin bütün öğrencilerin liseyi bitirdikten sonra üniversite kapılarında beklememeleri olduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı Erman Şahin, bir açıklama yaparak, yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılmasını öngören yasa taslağı ile ilgili bilgi verdi. Şahin, yerel yönetimlere idari ve mali özerklik getiren taslağın, demokratikleşmenin gelişmesi ve tabana yayılmasına hizmet edeceğini belirterek, "Böylece başta Güneydoğu'da yaşanılan sorunlar olmak üzere pek çok sorunun çözülmesine katkıda bulunulacak" dedi.

3- Ulaştırma Bakanlığı, bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. TBMM Genel Kurul'da konuşan Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen,

PTT'nin telekominikayon hizmetlerini özelleştirmede kararlı olduklarını ve bunun sadece gelir elde etmek için yapıldığına ilişkin değerlendirmelerin yanlış ve haksız olduğunu bildirdi.

4- RP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, partisinin Ankara il binasında düzenlediği basın toplantısında, koalisyon partileri DYP ve SHP'nin, Türkiye'deki demokratik hakları tahakküm altına almak istediğini öne sürerek, RP iktidarının önlenmesi için hükümet tarafından bir takım engeller ortaya atılmak istendiğini söyledi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, DYP Grup Başkan Vekili Turhan Tayan'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyaretinde, vergi yasa tasarısını eleştiren Meral, yasanın vergi kaçakçılığını önleyemeyeceğini ve adil olmadığını belirtti, iş güvencesi yasa tasarısının Meclis'te aylarca bekletildiğini, ancak bu arada hazırlanan vergi tasarısının yasallaştırılmaya çalışıldığını söyleyen Meral, bundan sonra yapacakları toplu iş sözleşmelerine "verginin işçi tarafından ödenmesi" hükmünü ekleyeceklerini söyledi. Bu şekilde peşin vergi alınmasını engelleyeceklerini ve kendilerinin de vergi vermeyeceklerini vurgulayan Türk-İş Başkanı, "Vergi vermeyeceğiz, bizi de teşhir edin" dedi.

DYP Grup Başkanvekili Turhan Tayan ise, tasarının henüz yasal-laşmadığma dikkat çekerek, eleştirilen bazı maddelerde düzeltme olanağı bulunduğunu söyledi. Tayan, Türk-İş'in görüşlerinin dikkate alınacağını belirte- ' rek, eleştirilere karşın "tasarıyla pek çok yenilik getirildiğini" kaydetti.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bitlis'in kırsal alanlarında güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 2 terörist öldürüldü.

Batman il merkezinde de güvenlik kuvvetlerince yapılan aramalarda bazı öldürme ve yaralama olaylarına katılmak, bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık etmek, lojistik destek sağlamak ve örgütsel faaliyetlerde bulunmaktan sanık 31 kişi yakalandı.

7- iran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammmed Rıza Bagheri, bir basın top-- lantısı düzenleyerek, Türkiye ve iran'ın terör konusunda daha fazla işbirliğine ihtiyacı olduğunu belirtti.

8- BM'nin Türkiye Koordinatörü Edmund J. Cain, Türkiye gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin, bölge ülkelerinin yanı sıra Orta Asya Cumhu-riyetleri'ne eğitim hizmetleri verebileceğini belirterek, bu konuda Türk işbirliği Kalkınma Ajansı (TlKA) ile birlikte çalıştıklarını ifade etti. Cain, BM tarafından Türkiye için iş eğitim programı hazırlandığını da söyledi.

BM'nin Türkiye Koordinatörü Edmund J. Cain, kalkınma halindeki ülkeler arasında bir karşılaştırma yapıldığında, OECD içinde en yüksek kalkınma hızına sahip ülkenin "Türkiye" olduğunu söyledi

9- Almanya'nın Hessen Eyaleti idari Mahkemesi, PKK'nın Almanya'da yapacağı "Ulusal Direniş Gecesi"ni yasakladı.

10- İsrail Başbakanı izak Rabin, Danimarka televizyonuna yaptığı açıklamada, Filistin özerklik anlaşmasının ayrıntıları üzerinde anlaşabilecekleri kesinleşmeden FKÖ lideri Yaser Arafat ile görüşmeyeceğini söyledi.

Başbakan Izak Rabin, dün yaptığı bir diğer açıklamada da, FKÖ ve en önemli kanadı El Fetih'in terörist örgütler listesinden "şimdilik" çıkarılmayacağını bildirdi.

19 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Müteşebbisler Kulü-bü'nün "3'ncü Metropolitan Toplantıları"nda yaptığı konuşmada, vergi yasalarının dünyanın her yerinde kimseyi memnun etmediğini ve Türkiye'de vergi verme gücü olmayan çok kişi bulunduğunu belirterek, " gücü olandan vergi alacaksınız" dedi. Bunları ayarlamanın fevkalade zor olduğunu belirten Demirel, "Yasadaki yanlışları Meclis düzeltemezse ben düzeltirim" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmasında, gümrük birliğine gidilmesinin AT'ye giden önemli bir yol olduğunu söyleyerek, "Gümrük birliği deyince herkes, acaba rekabet gücümüz var mı? diye korkuyor. Gümrük duvarlarının indirilmesinden korkmaya gerek yok. Alınan bu kararla Türkiye'nin sayılamayacak kadar çok menfaati olacaktır" dedi.

Çekiç Güç ile PKK arasında paralellik bulunmadığını, Çekiç Güç'ün Incirlik'te 48 uçaktan ibaret olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, bu birliğin "Kuzey Irak halkı üzerinde şemsiye görevi üstlendiğini" belirtti ve bu güce ait her uçakta bir Türk subayı olduğunu ve Türkiye'den izinsiz hiçbir şey yapamayacağını bildirdi.

2- Başbakan Tansu Çiller ile SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, DYP'nin gündeme getirdiği iki turlu seçim sistemi konusunda bir süre görüştüler.

Başbakan Yardımcısı Karayalçın görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, bu konunun şimdilik gündemden çıkarıldığını, yerel seçimlerden sonra, genel seçimlerden önce, muhalefet partileriyle birlikte yeniden ele alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi. Karayalçın, seçim yasasında bir değişiklik yapılacağını, ancak bu değişikliğin sistemle ilgili olmayacağını, seçim kampanyalarında kentlerin kirlenmesinin önlenmesi gibi bazı teknik konuların da olacağını söyledi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Manisa'da partisinin teşkilat yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkan aday adayları ile görüşmeler yaptıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, "Şimdiye kadar bizimle aynı çizgide politika yapan, ama şimdi farklı partilerde görev yapan herkesi ANAP'a çağırıyorum. ANAP, Türkiye'de yeni bir hamleye öncülük edecek" dedi.

4- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, Aydın'da yaptığı açıklamada, bölücü terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yakalandığı yolundaki haberlerle ilgili olarak "PKK terör örgütüne karşı amansız bir savaş veriyoruz. Suriye ve Iran içişleri bakanlarıyla bu konuda diplomatik müzakereler devam etmektedir" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile Ankara'ya gelen Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti arasında yapılan görüşmede, "Iran, Suriye ve Türkiye

arasında dışişleri bakanları düzeyinde yapılması düşünülen üçlü zirve, PKK ve Türkiye'de yaşayan Iran rejimi aleyhtarlarına karşı ortak operasyon" konuları ele alındı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye ile Iran arasında sınır güvenliği konusunda kurulan mekanizmanın çalıştığını belirterek, "Bizimle terör konusunda işbirliğine hazırlar" dedi.

6- Milli Savunma Bakanlığı Bütçesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bütçe üzerine görüşlerini açıklayan Milli Savunma Bakanı Mehmet Gölhan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin disiplini ve fedekarlık duygusu ile her an göreve hazır olduğunu söyledi. Türkiye'nin komşularıyla olan sorunlarının devam ettiğini anımsatan Gölhan, askeri konularda önemli projelerin üretildiğini ve orduyu modernize çalışmalarının da sürdüğünü sözlerine ekledi.

SHP grubu adına konuşan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Çorum Milletvekili Cemal Şahin, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Ba-kanlığı'na bağlanmasını istedi. Yüksek Askeri Şura kararlarının Yargıtay'a açık olması gerektiğini de vurgulayan Şahin, "Askeri ya da sivil mahkeme gibi bir ayırım yapılmamalı, iki gazeteci, halkı askerlikten soğuttukları gerekçesiyle Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nce tutuklanmıştır. Bunun önlenmesi için gerekli yasa düzenlemeleri yapılmalıdır" dedi.

7- Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, merkezi Londra'da bulunan uluslararası Arap gazetesi EI-Hayat'a verdiği demeçte, bölücü terör örgütü PKK'nın Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde bulunan üssünü Kuzey Irak'a taşıdığını ileri sürdü. Barzani, PKK'nın faaliyetlerinin terör nitelemesi için gerekçe oluşturduğunu ve örgütün çalışmalarını durduracaklarını da söyledi.

8- İngiltere Dışişleri Bakanı Dougias Hurd, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a "Görüşmecilik görevine başlaması ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin toplumlararası görüşmelerin başlatılmasına yardımcı olması" yönünde bir mesaj gönderdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dougias Hurd, Denktaş'a gönderdiği mesaj bağlamında, birer meaj da Türkiye ve Yunanistan Dışişleri bakanlarıyla Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'e iletti.

Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nca Kıbrıs'la ilgili taraflara mesaj gönderdiği haberleri doğruladı ve görüşmecilik görevine dönüp dönmemesinin Kuzey Kıbrıs'ta koalisyonu oluşturucak partilerin, ulusal davayı ne biçimde ele alacaklarına ve ne tür bir yaklaşım içinde olacaklarına bağlı olduğunu söyledi.

9- Azerbaycan'ın devrik Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, zorunlu sürgün yaşadığı Nahçıvan'dın Keleki Köyü'nde düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konulara ilişkin görüşlerini açıkladı. Elçibey, açıklamasında, Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in bugüne kadar Azerbaycan konusunda açık bir tutum sergilemediğini belirterek, "Cumhurbaşkanı Demirel daha net konuşmalı. Türkiye Azerbaycan sorununu açık açık konuşmalı" dedi.

Elçibey, iran'ın kendisinin varlığını istemediğini vurgulayarak, "Iran, benim ortadan kalkmamı istiyor. Bunun için de her türlü oyunu sergiliyor" dedi.

Ebulfeyz Elçibey daha sonra Devlet Başkanı Haydar Aliyev'i halkı aç susuz bırakmak ve ülke sorunları karşısında hiçbir şey yapmamakla suçladı ve "Azerbaycan halkının çok ağır şartlarda yaşadığını" söyledi.

10- Rusya Başbakanı Victor Çernomirdin yaptığı açıklamada, son seçimlerde reformistlerin, aşırı milliyetçiler karşısında yenilgiye uğramasının reform taktiklerinin değiştirilmesi gerektiğini gösterdiğini ve ekonomik reformlarda uygulanan "şok" tedavisinin terkedilmesi gerektiğini söyledi.

20 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da, temel atma törenlerine katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, daha sonra DYP İstanbul eski il Başkanı Orhan Keçeli ile görüştü. Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada, "Keçeli benim dava arkadaşımdır, kendisi beni her zaman görebilir" dedi. Süleyman Demirel, siyasi partilerin parçalanmasının Türkiye'ye yarar sağlamayacağını da belirterek, DPT eski Müsteşarı ilhan Kesici'riin ANAP'a transfer olması konusunda ise, "Kesici, bir siyasi partinin üyesi değil. Kendisine teklif yapılmış. Ben kimseye olur vermedim" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, HBB televizyonundaki bir haber programından dolayı haklarında dava açılan gazeteci Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber konusunda ise, "Serbest bırakıldılar. Türkiye'de kanunsuz bir şey olursa harekete geçeriz. Biz devletiz. Eğer askerliğe hakaret ederseniz, bu vatanı kime bekleteceksiniz? Ama askeri mahkemede yargılanmasın, sivil mahkemede yargılansın diyorsanız, o başka bir konudur. Askeri savcılar ve hakimler Genelkurmay Başkanı'nın emri altında çalışmazlar" dedi.

2- Iran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

Iran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi ile Başbakan.Tansu Çiller bir süre görüştüler. Görüşmelerden sonra Başbakanlık Başdanışmanı Volkan Vural, düzenlediği basın toplantısında, Ciller-Habibi görüşmesinde, PKK terörü dahil terörle mücadelede iki ülke arasında yakın bir ilişki olduğunun tesbit edildiğini, bilgi alış-verişinin sürmesi, iki ülke arasındaki sınır ticaretinin genişletilmesi, Avrupa TEM yolunun iran'a kadar uzatılması ve Tahran yönetiminin, Türk TIR'larının Iran üzerinden Orta Asya'ya geçişlerinde engellenmelerinin kaldırılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Kayseri'deki 1'nci Komando Tugayı'nın, Güneydoğu'da gösterdiği başarılar nedeniyle yapılan kutlama töreninde yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK taraftarlarına "teslim ol" çağrısında bulundu.

4- TÜBiTAK'ın düzenlediği Birinci Ulusal Bilim Olimpiyatlarında dereceye girenlerin ödülleri, Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz tarafından verildi. Ayaz, ödül törende yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerin bilim ve uzay çağını yaşadığı bir dönemde, Türkiye'nin de eğitim sistemini 2000'li yıllara göre düzenlemek zorunda olduğunu söyledi.

5- 1993 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Kültür Bakanı Fikri Sağlar tarafından, bilim adamı Prof.Dr. Pertev Naili Boratav'a verildi.

Fikri Sağlar, düzenlediği basın toplantısında, Boratav'ın demokratikleşme süreci içerisinde etkin rol oynadığını, folklor alanında başarılı yapıtlar or-^ taya koyduğunu, sevgi ve dostluk bağlarını güçlendirdiğini söyledi.

6- SHP MYK, Genel Başkan Murat Karayalçm başkanlığında toplandı. Karayalçın, toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, "Seçim sistemi üzerinde seçimlere kısa bir süre kala değişiklik yapılmasını baştan beri onaylamadıklarını belirterek, bunu demokrasiyi, demokratik gelenekleri zedeleyen bir yaklaşım olarak gördüklerini" söyledi ve "bu nedenle seçim sistemindeki değişiklik konusunu, gündemden çıkarıyoruz" dedi,

7- İSKİ eski Genel Müdürü Ergun Göknel'in, "ihtisalen zimmet" ve "mal beyanı yasasına uymamak" suçlamasıyla yargılandığı davada tahliyesine karar verildi, ancak Göknel hakkında açılmış bulunan diğer iki davada tutukluluğu sürdüğü için salıverilmedi.

8- HBB televizyonunda yayımlanan "Anten" adlı programda "halkı askerlikten soğuttukları" gerekçesiyle tutuklanan ve haklarında 2 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan gazeteci Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, çıkarıldıkları ilk duruşmada tahliye edildiler.

9- Sinema ve tiyatro sanatçısı Kulisi Kentmen, İstanbul'da öldü.

10- Merkezi Paris'te bulunan OECD'nin, geleneksel "Ekonomik Perspektifler" adlı raporunda, Türkiye'de, son zamanlardaki KDV zammı ve kamu sektöründeki açıklar nedeniyle "enflasyonun 1994 yılında artabileceği, fakat 1995 yılında biraz azalabileceği" ileri sürülerek, enflasyon oranının "diğer OECD ülkelerine kıyasla yüksek bir düzeyde kalacağı" görüşü belirtildi.

11- Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Fransa'nın başkenti Paris'te, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile, iki ülke arasında dostluk ve işbirliği anlaşmasını ve AGlK çerçevesindeki "Paris Şartı"nı imzaladı.

Belgelerin imzalanmasında söz alan Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand, iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın "ikili ilişkilerin gelişmesinde önemli bir aşama temsil ettiğini" söyledi. En büyük güçlüğün Azerbaycan topraklarında yaşandığını, bunu Ermeni yöneticilere de ilettiğini belirten Mitterrand, Ermenilerle iyi ilişkilerinin olduğunu, buna karşın Paris'in Bakü'ye insani yardımı sürdüreceğini söyledi.

Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise, Mitterrand ile görüşmesinden "tam olarak tatminkar olduğunu" vurguladı. .Konuşmasında Türkiye ile yürütülen ilişkilere de değinen Aliyev, "Haydar Aliyev, Azerbaycan'ı Türkiye'den ayırdı gibi sözler yanlıştır. Türkiye'yi Azerbaycan'dan kimse ayıramaz. Çünkü Türkiye ile Azerbaycan arasında kan bağı vardır, din bağı vardır. Kendi siyasi çıkarları için bu sözleri söyleyenler yanılıyorlar" dedi.

12- Mısır'm güneyindeki Assiut kentinde aşırı dinci 4 silahlı kişinin polis devriyesine saldırması sonucu 9 kişinin öldüğü, 18 kişinin yaralandığı kaydedildi.

13- Macaristan'da içişleri Bakanı Peter Boross'un, başbakanlığa atandığı bildirildi.

21 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 27 mart yerel seçimler konusundaki görüşleri, Milliyet gazetesinde yayımlandı.

2- Başbakan Tansu Çiller, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, son dış gelişmeler konusunda bilgi verdi. Türkiye'nin girişimleri sonucu BM'nin Kıbrıs sorunu ve terör konusunda aldığı iki kararın Türkiye'nin haklılığını ortaya koyduğunu anlatan Çiller, bakışlarını Doğu sınırına çeviren Türkiye'nin, Iran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi ile Pakistan ve Lübnan Başbakanları ile yapılan görüşmelerde önemli girişimler başlatıldığını söyledi. Başbakan Çiller, Türkiye, Pakistan ve Iran arasında yeni bir savunma ittifakı konusunda "bir dizi kontrol sisteminin kurulmasının" gündemde olduğunu bildirerek, sistemin "hem teröre hem de başka güçlere karşı olacağını" açıkladı.

Türkiye ve Iran arasında teröre karşı ortak mücadele kararının alındığını da vurgulayan Çiller, bu mücadelenin Iran topraklarında olabileceği gibi Türkiye topraklarında da mümkün olacağını söyledi. Başbakan Tansu Çiller, ayrıca, Türkmenistan doğalgazmı Türkiye'ye taşıyacak boru hattının Iran üzerinden Türkiye'ye ulaşması konusunun yakında açıklığa kavuşacağını da bildirdi.

Başbakan Tansu Çiller, konuşmasında, Mart yerel seçimleriyle ilgili olarak da, DYP'nin bu seçimlerden birinci parti olarak çıkacağını ve iki turlu seçim sisteminden şimdilik vazgeçildiğini söyledi.

3- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Iran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul programının iptal ediliş nedenini açıklarken, "Bu, basında yansıtıldığı gibi, Anıtkabir'i ziyaret etmediğimiz için SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçm'ın, ikili olarak görüşmelerimizi iptal etmesi yüzünden değildir. Asıl görüşmelerin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile olduğunu" söyledi.

Öte yandan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Ka-rayalçın, Türkiye'de bulunan Iran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi ile yapacakları görüşmeyjjptal ettiğini bildirdi. Karayalçın, konuyla ilgili olarak, "Yorum yapmak istemiyorum. Kararı kendim verdfrn" dedi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti genel merkezinde ANAP'lı belediye b>aJşka'nları ile bir süre görüştü. Yılmaz görüşmede, "27 Mart seçim-lerinde-'ANAP birinci parti olursa, 1994'te erken seçim kaçınılmazdır" dedi. ANAP Genel Başkanı Yılmaz, bu hedefe ulaşıldığı takdirde, koalisyon hükümetinin varlığını sürdürebilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

5- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, dün akşam Ankara'da, Erzurum ve Adana valileri ile bir toplantı yaptı. Menteşe, toplantıda, Olağanüstü Hal Bölgesi dışında kalan, ancak terör olaylarının tırmanma eğilimi gösterdiği bölgelerde, istihbarat ve ©perasyon birliği sağlanması amacıyla bir koodinatör valilik sisteminin yararlı olacağını söyledi.

Toplantıdan sonra, Erzurum ve Adana valileri, ilk koordinatör valiler olarak belirlendi.

6- Başbakanlık Başdanışmanı ve AT Koordinatörü Büyükelçi Ali Tigrel, İstanbul'da yaptığı açıklamada, gümrük birliğini Türkiye ekonomisinin yararına olacak şekilde gerçekleştirmenin devletin sorumluluğunda olduğunu ifade ederek, "Devletin sorumluluğu vardır, ama bana göre gümrük birliğinin gerçek muhatabı özel sektördür" dedi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, tiraj ve promasyon nedeniyle bazı gazetelerin birbirlerini karşılıklı olarak suçlamalarının, kamuoyunda "basının itibarını sarsıcı noktaya" getirdiğini belirtilerek, "Dileğimiz, basında güven kaybına yol açan davranışlara son verilmesidir" denildi.

8- Kent-Koop ile Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Dünya Kooperatifçilik Günü nedeniyle "Dünyada ve Türkiye'de Laiklik" konulu sempozyum düzenlendi.

Sempozyumun açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Murat Ka-rayalçın, laiklik ile kooperatifçilik arasında ciddi ilişkiler gördüğünü belirterek, "Kooperatifçilik gibi laikliği de dayanışma ve barış simgesi olarak görüyorum. Laikliğin, ulusal birliğin özünü oluşturduğunu söylemek istiyorum" dedi.

Sempozyuma katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden de, konuşmasında, "Demokrasi kendisini yok etmek isteyen rejimlere açık değildir. Anayasa'dan laikliği çıkarsalar bile, ulusun yüreğinden ve beyninden çıkaramazlar" dedi.

9- Friedrichebert Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen "Maastrich Anlaşması'nın Çizdiği Yol" adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Alman Sosyal Demokrat Partisi Grup Başkanvekili Ingrid Matthaus-Maierin, özelleştirmeyi artık ideolojik bir sorun olarak görmediklerini, sorunu devletin mi, özel sektörün mü daha iyi ve ucuza çözeceğini incelediklerini söyledi.

Alman Sosyal Demokrat Partisi Grup Başkanvekili, özel sektörün bu işi daha verimli yapıp yapmadığıyla ilgilenildiğinde, "Özel sektörün, özelleştirme konusuna bir bütünlük içinde yaklaştığı görülüyor" dedi.

10- BM Genel Kurulu, Türkiye'nin hazırladığı ve "terörizmin insan hakları ihlali kapsamına girmesi yönündeki tasarıyı" kabul etti. Türkiye tarafından önerilen 1995 yılının Dünya Hoşgörü Yılı olması teklifi de konsensüs yoluyla karar haline getirildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrupa Birliği'nin, uluslararası görüşmelere gözlemci ataması kararı ile ilgili olarak Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, "kararın, sorunu olumsuz yönde etkileyen tek yanlı bir karar olduğunu" vurgulayarak, "karar bizler için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur" dedi.

"Avrupa Birliği kararıyla, Kıbrıs Türklerinin arzu, ısrar ve itirazlarının hiç kaale alınmadığına" dikkati çeken Denktaş, "Kıbrıs Türklerinin statüsünü tanımayan, eşit muamelede bulunmayan kuruluşlarla görüşmek boşa harcanan zaman olacaktır. Bu karârla bana kalsa herşeyi bitiririm" dedi.

Bu arada Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye Türk askerlerinin Kuzey Kıbrıs'tan tümüyle çekilmesiyle, Rum Milli Muhafız Gücü'nün dağıtılması ve silahlarının BM'ye teslim edilmesini öneren bir mektup gönderdi.

12- Iran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, yaptığı açıklamada, iran fabrikalarının çoğunluğunun ABD teknolojisine bağımlı olduğunu belirterek, ABD şirketleriyle ilişkiyi kesmenin sınai üretime zarar vereceğini bildirdi. Rafsancani, ABD'nin de, Iran petrolüne muhtaç olduğunu, bu nedenle sınai üretimde bu yollarla bağımlılığın azaltılabileceğini söyledi.

13- AT Dönem Başkanı, Belçika Dışişleri Bakanı Willy Claes, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, AT'nin Tatıran'a karşı yeni bir politika başlatma hazırlığı içinde olduğunu ve Tahran'dan Salman Rüşdü hakkında verdiği ölüm fetvasını kaldırılmasının isteneceğini söyledi.

14- Fransa'nın başkenti Paris'te özerklik anlaşmasının önündeki engelleri tartışmak üzere bir araya gelen FKÖ ile İsrail heyetlerinin "kısmi olarak anlaştıkları" bildirildi.

Öte yandan Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Hıristiyan Falanijist Parti merkezi önüne parkedilmiş bir kamyona konulan bombanın patlaması sonucu 3 kişinin öldüğü, 130 kişinin de yaralandığı kaydedildK

22 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye gazetesinin, Türkiye'nin gündemindeki iç ve dış konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, röportajda genel olarak; "kimsenin Türkiye'nin gücünü denemeye kalkmamasını, Yunanistan'ın da buna dahil olduğunu belirterek, "Türkiye güçlü bir devlettir. Gücünü deneyerek öğrenmeleri kendilerinin yararına olmaz" dedi.

Demirel, Azerbaycan'la ilişkiler konusunda da, "Azerbaycan'ın idaresi kendisine aittir" diyerek, Azerbaycan'la ilişkilerimizin devletler arası ilişki olduğunu ve bizim onların işine karışamayacağımızı belirtti. Demirel, "Bizim istediğimiz şey, Azerbaycan'da istikrardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Demirel, 1994 martında yapılacak mahalli seçimler konusunda ise, "il Genel Meclisi seçimlerinde alınacak netice çok önemlidir. Bununla milletvekili seçimleri de bir paralellik arze'der. Ancak siyasi partiler arasında milletvekilleri transferine Anayasa manidir. Anayasa maddesi değişmelidir. Kişi hangi istikamete gitmek isterse gidebilir" dedi.

2- MGK, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Toplantı sonrasında MGK Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, "Kurul'un bu toplantısında, Huzur Harekatı çerçevesinde ülkemizde konuşlandırılan Çok Uluslu Güç'ün görev süresi değerlendirilmiş, "Irak genelindeki ve mevcut koşullarda bu uygulamanın sona erdirilmesini gerektiren bir gelişme olmadığı" sonucuna varılarak, Çok Uluslu Güç'ün görev süresinin 31 Aralık 1993 tarihinden başlayarak uygun görülecek bir süreyle uzatılmasının hükümete bildirilmesine karar verilmiştir" denildi.

3- Başbakan Tansu Çiller, DYP'den istifalar konusunda yaptığı açıklamada, DYP'den ANAP'a tek bir milletvekilinin bile geçmeyeceğini ileri sürerek, "Oysa, ANAP'tan ayrılan pek çok arkadaşımız var. Onların bir kısmı DYP'de. Önümüzdeki günler, bu katılımlara bir açıklık getirecek" dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz, düzenlediği basın toplantısında, RP Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Dökülmez'in "Başörtülü öğretmenlerin istifaya zorlandıklarına ilişkin" yazılı soru önergesini yanıtladı. Ayaz, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine ilişkin yönetmelikte "Kadınların görev mahalinde daima açık, saçlar düzgün taranmış ve toplanmış olarak bulunacaklarına" ilişkin hükmün bulunduğunu anımsattı ve "bayan öğretmenlerin başörtüsü ile derse giremeyeceklerini" bildirdi.

5- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Onur Kumbaraeıbaşı, Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun Türkiye'yi ziyaretinden hemen sonra Pakistan tarafından "alınan 644 milyon dolarlık otoyol ihalesinin iptal edilmesi" ile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Pakistan'ın, Türk mütahitleri tarafından

alınan ihaleyi, Başbakanı Benazir Butto'nun Türkiye'yi ziyaretinden hemen sonra iptal etmesini üzüntüyle karşıladıklarını bejirterek, "Bu ihale Türk müteahhitlerinin yurt dışında çok başarılı sonuçlar aldıklarının bir göstergesidir. Böyle bir kararı Türkiye'nin kardeş ve dost olarak bildiği bir ülkenin alması, şok etkisi yapmıştır" dedi. Kumbaracıbaşı, alınan kararı kınadığını da belirterek, "iki ülke arasındaki güveni sarsacak bu kararı, Başbakan Butto'nun yeniden gözden geçirmesini diliyorum" dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kıbrıs müzakerelerini izlemek üzere atanacak olan Avrupa Birliği gözlemcisi ile ilgili olarak Türkiye'nin hiçbir şekilde temasa girmeme kararı aldığını bildirdi. Ataman, Avrupa Birliği kararının, sorunun, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu doğrultusunda yapılacak görüşmeler yoluyla çözümü şeklinde izlenen yönteme uygun düşmediğini belirterek, "Bu yöntemde gözlemcilere yer yoktur" dedi.

7- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi inal Batu, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Somali'deki BM Gücü'nde görev yapan birliğini üç ay içinde çekeceğini "BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin operasyonlardan sorumlu yardımcısı Kofi Annan'a resmen iletildiğini" bildirdi.

8- Başbakanlık Başdanışmanı AT Koordinatörü Ali Tigrel, iktisadi Kalkınma Vakfı (IKV) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Gümrük Birliği'nin Türkiye Ekonomisine Etkileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1980'li yıllarda önemli mesafeler kaydettiğini ve bu gelişmelerin Türk ekonomisini iç ve dış dengesizliklere karşı daha duyarlı hale getirdiğini belirterek, makro ekonomik dengelerin düzeltilmesi gerektiğini, Türkiye'nin bir yıl daha 5 milyar dolarlık cari işlemler açığını kaldıracak durumda olmadığını söyledi.

Özelleştirme, konusuna da değinen Tigrel, özelleştirmenin yapısal bir düzenleme olduğunu, vergi gibi bir gelir kaynağı olamadığını söyledi.

9- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen "Diyanet işleri Başkanlığı'nın Konumu" konulu panelde, Türkiye'de devletin, Diyanet işleri Başkanlığı aracılığıyla, dini yaygınlaştırmaya çalışmasının ülkeyi son derece tehlikeli bir çıkmaza götürdüğü vurgulandı. Ayrıca, Diyanet işleri Başkanlığı'nın, yüksek bütçesiyle Türkiye'nin en büyük KiT'i olduğuna dikkat çekilerek özelleştirilmesi savunuldu.

10- Geçen yıl BM'nin Ankara'deki temsilciliğine Güneydoğu olayları nedeniyle Türkiye'yi şikayet eden ve aralarında sosyolog-yazar ismail Beşikçi, bazı DEP milletvekilleri ve yöneticileri, avukatlar ile sendika yöneticilerinin de bulunduğu 290 kişinin imzaladığı, "Nevruz Dilekçesi" ile ilgili olarak haklarında dava açılan 126 kişinin yargılanmasına, Ankara Devlet Güvenlik Mahkeme-si'nde başlandı.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valilği tarafından yapılan açıklamaya göre, Bingöl'ün Köklü köyünde yapılan operasyonlarda, yasadışı Hizbullah örgütüne üye 6 kişi yakalandı.

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun öldürülmesinden sonra İstanbul'da başlatılan Islami Hareket Örgütü operasyonunda ele geçen ve mahkemece tahliye edilen sanıklardan Serdar Altun, sahte kimlik çıkartmak isterken Ankara'da yakalandı.

12- UNICEF Türkiye Temsilcisi Claudio Sepulveda, UNICEF tarafından hazırlanan rapora göre "Türkiye'nin bebek ölümlerinde 145 ülke arasında 50'nci sırada yer aldığını" bildirerek, "Çocuk ölümleri ve hastalıkları önlemede Türkiye, artık en fazla çaba gösteren ülkeler arasında yer almalıdır" dedi.

13- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, ülkesinde 12 Aralık'ta yapılan seçimlerin ardından düzenlediği ilk basın toplantısında, reformcuların yenilgisiyle sonuçlanan seçim sonuçlarını sürpriz olarak nitelendirirken, yeni parlamentoyla çalışabileceğini bildirdi.

Liberal Demokrat Partisi lideri aşırı milliyejçi Vlamidir Jirinovski ile ilgili olarak da, "Eğer parlamentoda ülke yararına girişimlerde bulunursa onunla çalışırım. Yapıcı görüşler getiren diyoloğu reddetmiyorum" diyen Yeltsin, ordu güçlerinin üçte birinin Jirinovski'ye oy .verdiğine değinerek, bundan endişe duyduklarını ve önlemlerin alınmakta olduğunu vurguladı.

Bu arada Vlamidir Jirinovski, seçimlerden sonra çıktığı Avrupa turunda Almanya'ya gelmeden önce Avusturya'da yaptığı basın toplantısında, Rusya'nın elinde "Elipton" adlı bir silah bulunduğunu, bunun tüm dünyayı yok edebilecek güçte olduğunu, ancak bunun bir nükleer silah olmadığını öne sürdü.

Daha sonra Almanya'ya geçen Jirinovski burada yaptığı açıklamada ise, Türkiye'nin ekonomisinin gelişmesinin tehlikeli olduğunu söyledi. Jirinovski, Van ile Ağrı'nın eskiden Ermeni toprağı olduğunu vurguladığı açıklamasında, "Ermenistan bu toprakları Türkiye'den geri isterse ve bu politikanın Rusya'ya yararı varsa, Ermenistan'ı destekleriz" dedi.

14- Bosna-Hersek'te 21 aydır devam eden iç savaşa son vermek amacıyla savaşan taraflar arasında dün Cenevre'de başlayan görüşmelerden bir sonuç alınamadı.

Bosna-Hersek Devlet Başkanı Alia Izzetbegoviç'in Sözcüsü Mirza Haj-riç, Sırp ve Hırvatların yeni toprak önerisinin Müslüman çoğunluğa hiçbir şekilde ve hiçbir zaman ait olmayan, ayrıca ekonomik değeri bulunmayan topraklarla ilgili olduğunu söyledi ve getirilen yeni planla, Müslümanların Adriyatik denizine koridor sağlanmasına ilişkin talepleri karşılamadığı için taraflar arasında bir anlaşma sağlanamadığını bildirdi.

15- Azerbaycan Cumhurbaşkanı. Haydar Aliyev'in, geçen pazar günü başlayan resmi Paris gezisi, Senato Başkanı Rene Monory ile yaptığı görüşme ile sona erdi.

Görüşme sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Baku'nun barış istediğini, oysa Ermenilerin saldırılarda bulunduğunu, ancak yine de, Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan ile "diyalogun sürdüğünü" açıkladı. Haydar Aliyev, Paris'te, Fransız işadamlarıyla yaptığı temasların önemine de değinerek, Azerbaycan'a siyasal destek sağlayanlara petrol arama izni verileceğini belirtti.

16- Kuzey Irak'ta Gelal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtever Birliği peşmergeleriyle, Iran yanlısı Kürdistan islam Birliği gerillaları arasında özellikle Halepçe, Camcamal, Koysancak ve Şaklava yörelerinde meydana gelen şiddetli çatışmalarda 22 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

23 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan vergi paketi konusunda, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk ve Başbakan Tansu Çiller'e birer yazı göndererek, kamuoyunun ve meslek kuruluşlarının vergi tasarısı üzerindeki eleştirilerinin dikkate alınmasını istediği ve yatırım teşviklerinin tasarıda öngörüldüğü gibi dağıtılmasının "Büyük Türkiye" idealine ters düştüğünü vurguladığı bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Tercüman gazetesi yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Demirel, görüşmede, bazı sıkıntılara rağmen Türkiye'nin önünün açık olduğunu belirterek, "Türkiye transformasyonu mutlaka gerçekleştirecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye olarak milli ve manevi değerlerimizi, kültürümüzü, kendi varlığımızı koruyarak çağdaş ve emsal değerlere sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı ve "Kendimizden kaçmamak, bugün tüm insanlığın malı haline gelmiş değerleri reddetmemek, ne yozlaşmak ne de kendi kendimizi yitirmek. Yani yozlaşmadan uzlaşmak. Türkiye'nin hedefini öyle anlamak gerekir" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kuzey Irak'tan, geçen yıl 23 ekim tarihinde Habur sınır kapısını geçerek Türkiye'ye girmek isterken üzerinde bulunan bazı doküman nedeniyle gözaltına alınan ve Diyarbakır DGM'de yapılan yargılama sonunda TCK'nın 169'ncu maddesinde bulunan "çetecilere yardım etme suçu" gereğince 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Alman gazeteci Stefan Waldberg'i, sağlık nedenlerinden dolayı affetti. Bunun üzerine Waldberg serbest bırakıldı.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım'Aktuna, yerel seçim propagandası döneminde özel radyo ve televizyon yayınlarının, "eşitlik, tarafsızlık ve cevap hakkı verilmesi" ilkeleri gözönünde bulundurularak Yüksek Seçim Kurulu'nca denetlenmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

5- Ulaştırma Bakanı Mehmet Köstepen, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TÜRKSAT uydusunun rakip kuruluşlar nezdinde büyük kaygı yarattığını, bu yüzden Türkiye'nin üyesi bulunduğu Eutelsat'ın yönetiminde yer almadığı şeklindeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

6- TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, DEP Genel Başkanı Hatip Dicle ve milletvekilleri Leyla Zana, Ahmet Türk ve Mahmut Almak'ın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.

7- Türkiye Maden-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, hükümetin Türkiye Kömür işletmeleri'ne bağlı Güney Ege, Orta Anadolu ve Afşin-Elbistan kömür işletmelerinin TEK'e devredilmesine ilişkin girişimini değerlendirmek üzere toplandı.

Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Kayabaşı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, özelleştirmeye karşı emek cephesi oluşturulması gerektiğini belirterek örgütlü oldukları TKİ ve Etibank işyerlerinde bir günlük iş durdurma eylemi yapacaklarını açıkladı. Kayabaşı, Türk-İş yönetimine genel grev çağrısında bulunarak "Ya bu görevi yaparsınız ya da bu görevden çekilirsiniz" dedi.

8- Çanakkale ve Bayrampaşa E tipi cezaevlerinde toplam 14 tutuklu ve hükümlünün başlattığı açlık grevi 16'ncı gününe girerken, Adalet Bakanlı-ğı'nın "siyasi tutuklu ve hükümlülerin bakanlıkça belirlenen cezaevlerinde toplanmalarına" ilişkin kararını protesto eden Buca ile Aydın cezaevlerindeki toplam 66 tutuklu, süresiz açlık grevine başladı. Erzurum E Tipi Cezaevi'ndeki 9 tutuklu ise geçen hafta başlattıkları açlık grevine son verdi.

9- Türkmenistan'ın başkenti Aşkabad'da düzenlenecek BDT doruk toplantısı öncesinde, Aşkabad'da bir araya gelen Savunma Bakanları Konseyi toplantısında Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Beyaz Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan'la savunma işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Savunma Bakanları Toplantısı çerçevesinde, ayrıca, BDT'nin ortak güvenlik anlaşmasına üye yedi ülkenin askeri faaliyetlerini koordine edecek ortak bir karargah oluşturulması da kararlaştırıldı.

10- Avrupa Birliği'nin girişimiyle Brüksel'de iki gün süreyle bir araya gelen Bosna, Hırvatistan, Sırbistan liderleri ile Bosna'daki Sırp ve Hırvatların temsilcileri, "ateşkes" imzalayarak Brüksel'den ayrıldılar. Yalnız, Mostar kentinin geçici olarak AT yönetimine verilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Öte yandan Bosnalı tarafların dün Noel ateşkesi imzalamalarına karşın başkent Saraybosna ve ülkenin orta kesiminde yoğun çatışmaların yaşandığı, son iki gün içinde gerçekleşen saldırılarda toplam 44 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Karabağ'da, Azeri ve Ermeniler arasında dün çıkan çatışmalar sırasında 110 Azeri askerinin öldüğü iddia edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada ise, Ermeni iddiaları yalanlandı.

12- Cezayir'de "islami Selamet Ordusu" adlı bir islamcı örgüt, yayımladıkları bir bildiri ile, "batı müziği plak ve kasetleri satan dükkan sahiplerinin önce dövüleceği, bu uyarılara kulak asmadıkları takdirde öldürülecekleri" bildirildi.

Öte yandan Cezayir polisi dün bir açıklama yaparak, ülkenin çeşitli yerlerinde güvenlik kuvvetleriyle çatışan 3 islamcı militanın öldürüldüğü belirtildi.

Mısır'da yapılan bir diğer açıklamada ise, geçen pazar gecesi ve pazartesi sabahı ülkenin güneydoğusunda polisle çatışarak 9 kişinin ölümüne neden olan islamcı militanlara karşı düzenlenen operasyonlarda 50 kişinin tutuklandığı bildirildi.

24 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, iç ve dış gelişmelere ilişkin değerlendirmeleri, Tercüman gazetesinde yayımlandı.

Türkiye'yi iki motorlu uçağa benzeterek, "Bu motorlardan bir tanesi Avrasya, diğeri de Körfez ülkeleridir" diyen Cumhurbaşkanı Demirel, Çarlık Rusya'sı hayalleri kurmayan bir Rusya'nın Türkiye'den ve Türk dünyasından rahatsız olmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkiler konusunda ise, "Türkiye son iki yılda büyük önem kazandı. Bulunduğu coğrafyayla Avrupa'ya, Rusya'ya, Ortadoğu'ya, Kafkasya'ya kapı oldu" dedi.

2- TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında 1994 bütçesinin tümü üzerindeki son görüşmeleri ve oylamasını yapmak üzere toplandı.

Bütçe üzerindeki ilk konuşmayı yapan CHP Genel Başkanı Deniz Bay-kal, bütçenin halkın yüzünü güldürmeyeceğini ileri sürerek, Başbakan Çiller'in aklına gelen ilk şeyi söylediğini ve bu şekilde Türkiye'yi yönlendirmeye çalıştığını kaydetti. CHP Genel Başkanı, devlette yozlaşma olduğunu iddia ederken de, yatırım uygulamalarında sıkıntı çekildiğini bildirdi.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise, koalisyon hükümetinin sorunları çözmek yerine daha da içinden çıkılmaz hale getirdiğini belirterek, "Bunların bırakıp gitmekten başka çareleri yok" dedi. Düşünce ve ifade hürriyetine Terörle Mücadele Kanunu ile yasaklama getirildiğini söyledi.

Toplantıda, partisinin bütçe tasarısı üzerindeki görüşlerini açıklayan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, RP Genel Başkanı Erbakan'ın iktidarı .olduğu kadar ANAP'ı da eleştirdiğine dikkat çekerek, Erbakan'ın yürürlükten kaldırılan 163. madde sebebiyle geçmişte bir çok inanın mağdur olduğu şeklindeki sözlerine karşılık, ANAP iktidarının sadece 163. maddeyi değil, 141-ve 142'nci maddeyi de yürürlükten kaldırdığını belirtti ve "Bize bir teşekkürü bile çok gördünüz. Yoksa sizin o adil düzeninizde doğru iş yapana teşekkür etmek de mi yasak?" dedi.

Hükümet adına bütçenin tümü üzerinde eleştirileri yanıtlayan SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da, hükümetin, terörle mücadelede kararlı olduğunu belirterek, "Güneydoğu meselesinin çözümü için bu hükümet, varını yoğunu ortaya koymaya hazır" dedi. SHP'nin, kaldırılan 163. maddeyi geri getirtmek gibi bir düşüncesi olmadığını belirten Karayalçın, "Hiç kimse bunu çarpıtmasın, düşünceyi suç saymıyor, şiddeti suç sayıyoruz, Türkiye'de ben Müslümanım diyerek ceza yiyeni hiç görmedim" dedi.

Başbakan Tansu Çiller de, 1994 bütçesinin kabul edilmesinden sonra Genel Kurul'da yaptığı teşekkür konuşmasında, ileriye sevinçle ve umutla bakmak için çok sayıda sebep olduğunu belirtti ve Meclisin kendi içinde bir demokrasi sınavı verdiğini bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller, partisinin Genel idare Kurulu'nda yaptığı konuşmada, i)k amaçlarının Türkiye'nin birlik ve beraberliğine uzanan elleri kırmak olduğunu, bunu sağladıktan sonra da ülkeyi, dünyanın en zengin 15 ülkesinden biri haline getireceğini söyledi. Başbakan Çiller, yapmak istedikleri icraatı gerçekleştirebilmek için DYP'nin mahalli seçimlerde mutlak zaferle ayrılması gerektiğini de bildirdi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Bolu'da yaptığı açıklamada, dünyadaki son gelişmelerin Türkiye'yi risk ve tehliklerin ortasında yer alan bir ülke konumuna düşürdüğünü belirterek, "Kritik günler yaşıyoruz, ama herşeyin üstesinden gelmeye mecburuz" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, demokrasinin bekçisi olduğunu söyleyen Güreş, demokrasinin fazilet rejimi, aynı zamanda kanunlar rejimi olduğunu belirterek, "Yasalar, kişilerin benimseyip benimsememesine göre icraya sokulmaz. Aksi halde, istisnalar anarşi doğurur. Demokrasilerde disiplin yasalarla sağlanır. Yasalar, her zaman icraatta yerini bulmalıdır" dedi.

5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, "DYP'li 39 milletvekillinin, "şeriatı övmesi" ve laiklik karşıtı girişimleri konusunda sert çıkışlar yaptığı gerekçesiyle kendisini kınamaları üzerine, yaptığı açıklamada, dinsel ve etnik terör ile Cemalettin Kaplan ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ı birbirinden ayırmayı "aymazlık" olarak nitelendirdi ve "Siyasal ödünler ile birilerine yaranma çabaları, Türkiye'nin karanlığına çağrıdır" dedi.

Özden, Anayasa'nın değiştirilmesi önerilmeyecek ilkeleri arasında sayılan laikliğe karşı saldırıların sürdüğü bir ortamda, "dinsel yönetim" anlamında kullandığı "şeriafm yasak olduğunu vurgulamasının "bilimsel ve hukuksal" bir olgu olduğunu söyledi.

6- CHP Kars Milletvekili Zeki Nacitarhan, partisinden istifa etti. Nacitarhan, istifası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Sosyal demokratların tabanda birleşmelerine yardımcı olabileceğim inancıyla CHP'den istifa ediyorum" dedi.

Zeki Nacitarhan'ın istifasıyla CHP'nin milletvekili sayısı 19'a düşerken, Anayasa'nın ilgili maddesi gereğince gruptan da düşmüş oldu.

7- Bakanlar Kurulu'nun, yerel seçimlerde propaganda süresi boyunca .özel radyo ve televizyon yayınlarının “eşitlik, tarafsızlık ve yanıt hakkı verilmesi" ilkeleri göz önünde bulundurularak, Yüksek Seçim Kurulu'nca denetlenmesi kararma karşın, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nihat Yavuz Ankara'da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

YSK Başkanı Yavuz, özel radyo ve televizyonların temel propaganda ilkelerine ve seçim yasağına uymaları konusunda bütün yetki ve sorumluluğun kendilerine bırakılmasının sorunu çözmeyeceğini söyledi. Yavuz, bu yaklaşımın sağlıklı olarak yerine getirilebilmesi için öncelikle kurumun yetkilerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.

8- Anayasa Mahkemesi, ANAP'ın başvurusu üzerine, eylül ayında yürürlüğe giren Maliye Bakanlığı'nm teşkilat ve görevleri hakkında değişiklik yapılmasına ilişkin 516 sayılı KHK'yi iptal etti.

Resmi Gazete'de yayımlanan gerekçeli iptal kararında, olağan dönemlerde çıkarılan KHK'lerin mutlaka bir yetki yasasına dayanmasının zorunlu olduğu belirtilerek, "516 sayılı KHK'nm dayanağını oluşturan 3911 sayılı Yetki Yasası'nın daha önce Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmiş olması nedeniyle, Anayasa'ya aykırılığı gerekçesiyle iptal edildi" denildi.

9- İstanbul'da yasadışı bölücü PKK örgütüne yönelik operasyonlarda 29 kişi yakalandı.

10- BM Genel Sekreteri Butros Gali, bir yıldır süren nükleer tesis krizine barışçı bir çözüm bulmak amacıyla Kuzey Kore'ye gitti.

Öncelikle Güney Kore'de görüş alış verişinde bulunan Gali, Güney Kore'den, Kuzey'e yazılı bir mesaj götürmediğini, ancak Kim il Sung'a sözlü bir mesaj ileteceğini söyledi.

Öte yandan Güne^ Kore, Kuzey Kore'nin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile nükleer tesislerinin denetime açılması konusunda görüşmeyi kabul ettiğini ileri süraü.

11- Bosna-Hersek'te, savaşan taraflar arasında dün varılan ateşkes anlaşması, birinci gününde ihlal edildi. Başkent Saraybosna'ya yönelik Sırp saldırısı sürerken, ülkenin iç kesimlerinde Boşnak ve Hırvat güçleri arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi.

12- Türkmenistan'ın başkenti Aşkabad'da yapılan BDT liderleri zirve toplantısında, Rusya'nın, diğer BDT ülkelerinde yaşayan Rus azınlığa özel statü tanınması yolundaki isteği reddedildi.

Bu arada, BDT liderleri zirvesinde ilk kez topluluğun "dönem başkanlığı" kurumu oluşturuldu. Topluluğun ilk dönem başkanı, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin oldu.

25 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde, Cumhuriyet gazetesi yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Demirel, ülke gündemindeki sorunlara ilişkin görüşlerini açıklarken, siyasetin okula, camiye ve kışlaya girmemesi gerektiğini belirterek, "Türkiye bunların ızdırabını geçmişte çok yaşamıştır. Eğitim-öğretim hakkı, siyaset işin içine girince çok zedelenmiştir. Siyasetin kışlaya girmesiyle, sivil idarenin emrinde olması gereken güç, üstün iradeye, milletin iradesine dayanan sivil iradenin üstüne çıkmıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı, 39 DYP milletvekilinin, şeriatı överek Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i kınamaları konusunda görüşlerini açıklarken de, bu konuların "hassas" olduğuna dikkat çekerek, "Bu tartışmadaki taraflar, Devletin laik karakteri değişsin, demiyor. Bu 39 imza ile Anayasa Mahkemesi Başkam'na yanıt veren milletvekilleri, şeriat isteriz, laik devlete karşıyız, demiyorlar. Anayasa Mahkemesi Başkanı da, ortada laik bir devlet vardır, o korunmalıdır, diyor. Bunu derken düşüncelerini kendi üslubu içinde aktarıyor. Türkiye hür bir memlekettir, bu çeşit tartışmalar yapılmasın mı? Bu tartışmanın taraflarından birisi ne laik devlet ortadan kalksın, diyor, ne de laik devlet elden gidiyor, diyor. Benim söylemek istediğim şey şudur: Türkiye Cumhuriyeti'nin karakteri laiktir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Eskişehir'den sonra ikinci seçim mitingini gerçekleştirdiği Antalya'da yaptığı konuşmada, terörle mücadelenin ekonomideki düzelmeyi engellediğini belirterek, 1994 yılında teröre son vereceklerini söyledi. Vergi reformuna büyük önem verdiklerini, çıkarılacak yasanın çok kazanandan çok vergi alma amacını taşıdığını kaydeden Çiller, "Vergi Yasa-sı'nın içeriğini yanlış tanıtanlar var. DYP, hep dar gelirlinin yanında olmuştur. Hiç kimsenin yapamadığı, korkup da alamadığını biz alacağız" dedi.

Başbakan Tansu Çiller konuşmasında, henüz "6 aylık Başbakan" olduğunu ve 4 ay sonra ilk kez bir seçime gireceğini belirtti.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Kıbrıs Rum Lideri Glafkos Klerides'in önerilerini içeren mektubuna diplomatik bir işlem yapılmayacağı belirtildi ve Klerides'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "Ada"dan çekilmesi önerisinin muhatabının Ankara olmadığı vurgulanarak, "Öneriler, Kıbrıs Rum toplumunun muhatabı Kıbrıs Türk toplumuna iletilmelidir" denildi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince Aydın'da düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı kpnuşmada, terörün üstesinden kendilerinin gelebileceğini, dürüstlük mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek, "Türkiye'de çiftçilik ve tarım, devletin, hükümetin gözünden düşmüştür. Türkiye'nin yönetimi Ankara'dan Anadolu'ya kadar yayılmalıdır. Türkiye'de yönetim biçiminin değişmesi gerekir" dedi.

5- Basın Konseyi tarafından İstanbul'da düzenlenen "Terör ve Basın" konulu panelde konuşan Konsey Başkanı Oktay Ekşi, basının teröristlerin toplumda korku yaratma amacına alet olmaması gerektiğini belirterek, basının teröre ilişkin haberlerde "işbirlikçi" konumuna düşmeden sadece haber niteliği olan malzemeler kullanarak, terör karşısında dikkat etmesi gereken ilkelere sahip çıkması gerektiğini bildirdi.

6- Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan yurdışına çıkacak ."Çek" plakalı bir TIR'da yapılan aramada, PKK'nın propagandasını içeren 2 bin adet teyp ka-sedi ele geçirildi.

7- iki günlük resmi bir ziyaret için Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Kahire Havaalam'nda bir basın toplantısı düzenledi.

. Hikmet Çetin, İsrail ile Filistinliler arasındaki barışın tarihi bir olay olduğunu belirterek, Mısır'ın bu gelişmede önemli bir rol oynadığını bildirdi. Türkiye ile Mısır'ın, ortak tarihe ve kültüre sahip iki kardeş ülke olduğunu ve bölgenin üç önemli ülkesi arasında yer aldıklarını ifade ederek, "iki ülke arasında hiçbir siyasi sorun yoktur. Bize düşen, bu ilişkileri, siyasi ve ekonomik alanlarda daha da genişletmektir, iki ülkenin dış politikları da birbirine yakın" dedi.

Dışişleri Bakanı Çetin, islam ülkelerinin Bosna-Hersek konusunda gereken önlemleri alıp almadığıyla ilgili olarak sorulan bir soruyu yanıtlarken, iKÖ'nün' askeri bir örgüt olmadığına ve bir Barış Gücü'ne sahip olmadığını söyledi.

8- Brüksel'deki görüşmelerden sonra Saraybosna'ya dönen Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Alia Izzetbegoviç, Noel nedeniyle yaptığı konuşmada, Bosna'da barışın sağlanması için yapılan ve başarısızlığa uğrayan son tur görüşmelerde Sırpları yeterli ölçüde sıkıştıramayan Avrupa BirlJği'nin, irade zayıflığını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

9- Rusya'nın Rostov şehrinde iki gün önce bir grup öğrenciyi rehin alarak 10 milyon dolar fidye elde etmeyi başaran hava korsanlarına, Rusya hükümeti, ellerindeki rehineleri bırakmaları için çağrıda bulunarak, rehinelerin "ön koşulsuz olarak" serbest bırakmaları halinde "kişisel güvenliklerinin güvence altında olacağını" bildirdi.

26 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vergi yasa tasarısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu tasarı ile kendisine iletilen önerilerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığında görevli uzmanlara da bir çalışma yaptırdığını ve bu çalışmanın sonuçlarını TBMM Başkanı ve Başbakan'a'ilettiğini belirterek, "Tabii ki, bunları yetkililere iletirken, alın, bunları yapın manasında değil, sadece mütaala niteliğinde dikkate alın, dedim. Şimdi kanun önüme geldiğinde aktardığım mü-taalalarm dikkate alınıp alınmadığına bakacağım. Alınmamışsa niye alınmadı diye sorarım ve eğer halkın aleyhine bir durum varsa veto ederim" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Antalya'da yaptığı açıklamada, mart yerel seçimlerinden sonra az da oy alsalar, çok da oy alsalar erken seçime gitmeyeceklerini belirterek, "iktidarın yıpranma payı var, ama yine de biz önde parti olarak çıkacağız. Yerel seçimler olduğu zaman genel seçimler olacak diye bir iddia olamaz. Demokrasinin işlemesi için belli kuralları çiğnememeliyiz. Biz 1996'ya kadar iktidardayız" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, hükümetin DYP kanadı ile SHP kanadı arasında anlaşmazlığa neden olan vergi tasarısındaki değişikliklerle ilgili partisinin temel yaklaşımlarını değerlendirdiği basın toplantısında, zengin kesime sağlanacak bir vergi indiriminin benzer oranda işçi ve memur kesimine de yansımasını ilke edindiklerini söyleyerek, "Bizim için önem taşıyan konu, işçi ve memurlar için dengede dediğimiz, olumlu dediğimiz yükün artmlmaması. Yani herhangi bir değişiklik önergesi, sonuçta işçi ve memurun vergi yükünün artmasına neden olacaksa, biz buna karşıyız. Herhangi bir kesimden indirim yapılacaksa, işçi ve memurdan da indirim yapılmalı. Konuyu o yönüyle değerlendirme durumundayız. Ama işçi ve memurlar için bir yük getirmeyecekse, iç değişiklikleri her zaman için kabul ederiz" dedi.

4- içişleri Bakanı Nahit Menteşe, Ankara'da yaptığı açıklamada, terör problemini Türkiye'nin gündeminden kesin olarak kaldıracaklarını, ancak bunu yaparken hukuk ve insan haklarına saygılı olarak, teröristle masum vatandaşı birbirinden ayırarak gerçekleştirmeye özen göstereceklerini belirterek, "Türk devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü her fırsatta savunmaya ve kesinlikle korumaya sonuna kadar kararlıyız. Bu nedenle bölücü terör örgütü üyelerine son bir kez daha sesleniyorum: Gelin pişmanlık yasasından yararlanarak teslim olun" dedi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Mersin'de düzenlenen MKYK toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış güdümcü, IMF'nin emri ile hareket eden yöneticilerle idare edildiğini, bu nedenle tarım ve sanayisinin kalkmamadığını ileri sürdü. Erbakan, "Bunlar kölelik tavrını takındıkça, onlar da tam tersini getiriyor, vergi ve kotalar koyuyorlar" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Büient Ecevit, İstanbul'da katıldığı bir açılışta yaptığı konuşmada, İstanbul'un sorunlarının giderek ağırlaştığını, yolsuzlukların bedelinin İstanbul halkına ödetildiğini belirterek, "DSP Türkiye'nin sorunlarını İstanbul'dan, İstanbul'un sorunlarını da Türkiye'nin ihmal edilmiş ve göç veren yörelerinden başlayarak çözecektir" dedi.

7- İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Avni Bilgin, yaptığı açıklamada, İSKi soruşturması sırasında Ergur. Göknel'in ifadesini içeren 3 yeni video bant daha olduğunu, bu bantların daha önce çekilenlerden farklı olup olmadığı iddiasını bilir kişi tarafından incelendiğini bildirdi. Bilgin, İSKİ soruşturması sırasında Adalet Bakanlığı veya başka bir yerden herhangi bir istek veya baskı gelmemesine karşın basında bu tür haberler yayımlandığını belirterek, "Bu yolla bir nevi baskı yaratılmaya çalışıldığı gözden kaçmıyor" dedi.

8- Türk 2000 Vakfı tarafından İstanbul'da düzenelen "2000'lere Doğru Türk Polisi, CMUK ve Sıkıyönetim" konulu panele katılan DYP Milletvekili Baki Tuğ, CMUK'un bir reform olmadığını, bu kanunun ABD ve Avrupa'nın baskılarının azaltılması amacıyla çıkartıldığını söyledi. CMUK'ta yapılan değişikliğin teröristlere ve bölücülere verilen bir taviz olduğunu belirten Tuğ, CMUK'un çağın gerisinde kalan bir kanun olduğunu belirtti.

9- Aralarında Yaşar Kemal'in de bulunduğu bir aydın grubu tarafından düzenlenen "Demokrasi Kurultayının yapılan ikinci oturumuna, DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğiu ve IHD Genel Başkanı Akın Birdal konuşmacı olarak katıldılar.

Kurultay'da, Türkiye'nin demokratikleşmesi için her kesimden insanların katılacağı bir platform oluşturulması düşüncesi ortaya çıktı. Türkiye'nin demokratikleşmesinin, Kürt sorununun çözümüne bağlı olduğu düşüncesinin ağırlık kazandığı kurultayda ateşkes çağrısında bulunuldu.

10- Abant Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi iktisat Bölümü öğretim üyesi ve Özgür Üniversite Rektörü Fikret Başkaya, Türkiye'nin 70 yıllık ekonomi tarihini ele alan "Batılaşma, Çağdaşlaşma, Kalkınma ve Pradig-manın iflası" adlı kitabında, Terörle Mücadele Yasası'nm 8'nci maddesinde bulunan suçları işlediği gerekçesiyle İstanbul 2 nolu Devlet Güvenlik Mahke-mesi'nin kararıyla 20 ay hapis ve 41 milyon 666 bin lira para cezasına çarptırıldı. Karar, Yargıtay 9'ncu Dairesi tarafından onaylandı.

11- Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cem Duna'nın, 1993 yılında Türkiye-ABD ilişkilerinin değerlendirmesi ve 1994 yılı içerisindeki beklentileriyle ilgili demeci Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Bingöl'de güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 1 PKK'lı öldürüldü.

Özgür Gündem gazetesinin Elazığ bürosunda güvenlik kuvvetlerince yapılan aramada, çok sayıda örgütsel doküman, yasaklanmış yayınlar, teröristlerin fotoğrafları bildiriler ve pusulalar ele geçirildiği ve gazetenin 4 muhabiri ile 7 kişinin adli makamlarca tutuklandığı kaydedildi.

13- Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Karadoru köyünde meydana gelen trafik kazasında 9'u çocuk 15 kişi öldü.

14- Resmi bir ziyaret için Kahire'de bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Kahire'ye gelen f KC lideri Yaser Arafat ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Çetiı- görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, oluşturulacak uluslararası gücün Is-ail ve Filistin tarafları arasında görüşüleceğini ve tarafların üzerinde anlaşacağı bir güç olacağını belirterek, "Arafat, Türkiye'nin bu güçte yer almasını resmen istedi" dedi. Türkiye'nin böyle bir barışa inandığı zaman, her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirten Hikmet Çetin, Arafat'ın ayrıca "Türkiye'nin Filistinlilere yaptığı yardımlardan memnuniyet duyduğunu" da bildirdiğini söyledi.

FKÖ lideri Arafat da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, İsrail'in işgal topraklarından çekilmesinden sonra oluşturulacak uluslararası güce katılmasını istediğini belirterek, "Ankara'daki görüşmelerimizde olduğu gibi, bu görüşmede de Türkiye'nin, Filistin'in yeniden inşasına katkıda bulunması gerektiği konusunda görüşbirliğine vardık" dedi.

15- Rusya Liberal Demokratik Parti lideri Vlamidir Jirinovski, Bulgaristan'da yaptığı açıklamada, Trakya ve Makedonya'nın Bulgaristan sınırları içinde olması gerektiğini, Balkanlar'daki barışın, ancak bu yolla sağlanabilecek ini ileri sürdü. Yugoslavya'deki savaşın sona erdirilmesi için Makendonya hariç bütün eski Yugoslavya topraklarının Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler arasında paylaşılması gerektiğini de ifade eden Jirinovski, "Balkanlar'da hiçbir zaman Müslüman yaşamamıştır. Müslümanların yaşadığını iddia edenler, belki bölücü odaklara yaranmaya çalışıyorlar" dedi.

Rusya Liberal Demokratik Parti lideri Jirinovski, ayrıca, Bulgaristan'ın siyasi yönetiminin de değişmesi gerektiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı Jelev, artık misyonunu tamamlamıştır. Bir an önce yönetimi bırakması gerekir" dedi.

Öte yandan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelü Jelev, Rusya Liberal Demokratik Parti lideri Jirinovski'nin bu şekilde Bulgaristan'ın içişlerine karışmasını tepkiyle karşılayarak, Devlet radyosuna bir açıklamada bulunarak, Jirinovski'nin ciddiye bile alınmaması gerektiğini belirterek, "Söyledikleri bizim içişlerimize karışmaktır. Bunu protesto ediyorum" dedi.

16- Kuzey Kore'de bulunan BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Li-Sung ile Pyongyang'daki görüşmesi sırasında, Kore yarımadasının birleştirilmesi ve ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer tesislerinde inceleme yapması hakkında, iki ülke arasında yapılan görüşmelerin ele alındığı bildirildi.

Bu arada Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Il-Sung, ABD ile görüşmelerin devam ettiğini ve olumlu işaretler aldığını belirterek, BM'nin bu aşamada görüşme sürecine doğrudan katılmasının gerekmediğini söyledi.

17- Afganistan'da Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani'nin kontrolünde olan Kabil Radyosu, Başbakan Gulbeddin Hikmetyar'm, Hizb-i Islami militanlarını, Azerbaycan'a savaşmaya gönderdiğini açıkladı.

Öte yandan Azerbaycan'da Azeri birlikleri ile Ermeniler arasındaki çatışmaların devam ettiği, iki tarafın da kayıplar verdiği bildirildi.

27 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1993 yılını değerlendirmek üzere Çankaya Köşkü'nde bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Demirel, terörle mücadelede teşhislerin doğru yapılması gerektiğine dikkat çekerek, "Terörün meydana geldiği topraklar başka bir devlete aitmiş de Türkiye onlardan almış değildir. Silahlı Kuvvetler işgal kuvvetleri değildir" dedi.

Yerel seçimlerden sonra ortaya çıkacak tablonun önemli olduğunu söyleyen Süleyman Demirel, "Türkiye'de ne TBMM, ne hükümet, ne cumhurbaşkanı tartışma konusu olmalıdır. Yani meşruiyeti tartışılır olmamalıdır. Halkın zihninde bir takım sorular meydana getirecek şekilde tartışmalar olmamalıdır" dedi.

Demirel, vergi yasası hakkında da "Getireceği sıkıntılara bakacağız. Bu Cumhurbaşkam'nın anayasal hakkıdır. Zaten ne zaman yayınlanırsa yayınlansın 1 Ocak 1994'ten itibaren geçerli olacaktır" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Ümraniye Hekimbaşı Çöplüğü'nde düzenlenen bir toplantı ile eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, DYP İstanbul Milletvekili Bedrettin Dalan'ın ikinci kez İstanbul Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Çiller, burada yaptığı konuşmasında İstanbullulara seslenerek, "istediğiniz adayı size tekrar hediye ediyorum" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, yaptığı açıklamada, laikliğin koalisyonun devamında "kritik eşik" olmaya devam ettiğini belirtti. Karayalçın, laiklik karşıtı örgütlenmelerin dünyanın çeşitli ülkelerinde ulaştığı seviye nedeniyle Türkiye'de konuya her zamankinden daha "duyarlı" olunması gerektiğini söyledi. Terörün şekilleri arasında etnik bir fark gözetmediklerini söyleyen Karayalçın, dinsel ve etnik kökenli terörün yanı sıra, "küreselleşen mafya" terörünün de önemli bir tehdit haline geldiğini bildirdi.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, Ankara'da yaptığı açıklamada, İSKİ davası ile ilgili sürekli olarak adalete gölge düşürüldüğü iddialarının gündeme getirilmesinin, kendisini ve partisi SHP'yi yıpratmaya yönelik olduğunu, Adalet Bakanı olarak SHP Genel Başkanı Karayalçın'a bu huzursuzluklarını ve istifa edebileceğini bildirdiğmi, ancak SHP Genel Başkanı Karayalçın'ın, "Hayır, bu mücadeleyi ortak yürüteceğiz" dediğini söyledi.

Adalet Bakanı Oktay, İSKİ davası sanığı Ergun Göknel'e ait olduğu iddia edilen, ancak mahkemede bulunmayan sorgu bandının nereden geldiğinin bilinmediğini belirtti. Oktay, sorgunun MİT tarafından banda alındığı yolundaki iddialara karşılık olarakta, "Emniyette olsa, herhalde mahkemeye vermeleri gerekirdi" dedi.

5- Maliye Bakanı ismet Atila, TBMM'de görüşülen ve kanunlaşan vergi tasarısına ilişkin yaptığı açıklamada, "TBMM'de şekillenen vergi kanunu ile ekonomik istikararın sağlanması ve adil bir vergi sisteminin gerçekleştirilmesi yönünde önemli adımlar atılmıştır" dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Vesyel Atasoy, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, enerji sıkıntısına girildiği ya da girileceği yolundaki savları yanıtlarken, "TEK, 2010 yılına kadar planını, programını yapmıştır. Türkiye'de, elektrik üretimi açısından sıkıntı yok" dedi. Ülkenin, su ve linyit kaynaklarının belli olduğunu da aktaran Atasoy, nükleer santralın Türkiye için kaçınılmaz olduğunu söyledi. Atasoy, açıklamsında, Gökova'daki Kemerköy Santralı'nı "şimdilik" çalıştırmayı düşünmediklerini, hükümetin kararının bu yönde olduğunu bildirdi.

7- Eski Devlet Bakanı DYP Adana Milletvekili Ahmet Sanal, yazılı bir açıklama yaparak, partisinden istifasını ve istifa nedenini bildirdi.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Güvenlik güçlerinin Hakkari Şemdinli'de gerçekleştirdikleri operasyonlarda 11 PKK'lı öldürüldü. Antalya'da 7 PKK üyesi yakalandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin "Ankara'ya Kıbrıs'ın silahsızlanması" için gönderdiği mektubu eleştirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı, "Kıbrıs'ın silahsızlandırılmasıyla ilgili Rum görüşleri bir taktik yaklaşımdan ibarettir ve garanti anlaşmalarını ortadan kaldırmaya yöneliktir" dedi. Denktaş, Ada'da, Türk askeri gücü azalırken, Rumların gittikçe silahlandıklarını belirtti ve "Türkiye'nin buna dur deme hakkı" olduğunu söyledi. Bu gidişe ne zaman dur denileceğini merak ettiğini belirten KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumların silahlanmasının BM Genel Sekreteri'nin iyiniyet görevi çerçevesinde sürdürmeye çalıştığı barış görüşmeleriyle bağdaşmayacağını vurguladı.

10- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelü Jelev, Sofya'da yaptığı açıklamada, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu hükümetinin, Makedonya konusunda izlediği pollitikayı eleştirdi.

Jelev, Yunanistan'ın isim değişikliği gerçekleşmediği taktirde bu ülkeyi tanımayacağı konusundaki görüşlerini açıklarken, Makedonya'nın bağımsız bir ülke olduğunu ve isminin de Makedonya olarak kalması gerektiğini belirterek, "Yunanistan, Makedonya'ya yeni isim aramakla saçmalıyor. Bir ülkenin adını ancak kendi halkı değiştirebilir" dedi. ,

11- Lübnan'daki BM Barış Gücü (UNIFIL) Sözcüsü Timur Göksel, yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin Güney Lübnan'da BM Barış Gücü askerlerine ateş açtığı, saldırıda 1 askerin öldüğü, 1 askerin de yaralandığını söyledi.

Bu arada FKÖ Lideri Yaser Arafat, dün sabah gittiği Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, iki liderin, İsrail-Filistin görüşmeleriyle ilgili gelişmeleri ele aldıklarını bildirdi.

İsrail-Filistin heyetleri arasındaki görüşmede var olan engellerin sürdüğünü belirten Musa, Kahire'de başlayan yeni tur görüşmelerde de bu engellerin aşılmasını ve taraflar arasında bir anlaşmaya varılmasını ümit ettiklerini söyledi.

12- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Pyongyang'da, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Il-Sung ile görüşmesinden sonra gittiği Pekin'de temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, "Edindiğim izlenim o ki, Kuzey ve Güney Koreli yöneticiler arasında krize çözüm bulunması için siyasi irade var, bundan iki tarafın da görüşmeleri sürdürmeyi istedikleri kararına vardım" dedi.

13- Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, dün akşam şiddetli çarpışmaların meydana geldiği ve 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Douglas Hogg, İngiltere'nin Sırplara karşı daha ciddi önlemler alması gerektiğini söyledi. Hogg, Bosna-Hersek'te kalıcı bir barış sağlanmadan ambargonun kaldırılmaması gerektiğini de savundu.

14- Mısır'ın başkenti Kahire'de islamcı militanlar olduğu sanılan kişilerce açılan silahlı ve bombalı saldırıda 8 Avusturyalı turist ve 8 Mısırlı'nm yaralandığı bildirildi.

28 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı. Süleyman Demirel, Anadolu Grubu tarafından İstanbul'da düzenlenen "Siyasette Bir Ufuk Turu" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1993 yılı sonunda çok önemli meseleleri olmakla beraber, bütün vatandaşların sevinmesi gereken yanları olduğunu belirtti ve "Ülkenin her köşesinde kanun hakimdir. Sadece Güneydoğu Anadolu'da devlet terörle mücadele etmektedir" dedi.

2- Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ve içişleri Bakanı Nahit Menteşe, İSKİ davası ile ilgili olarak Ergun Göknel'e ait sorgu kasetleri konusunu görüşmek üzere toplandılar.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan içişleri Bakanı Nahit Menteşe, hükümet olarak İSKİ kasetlerine bakanlığın teftiş kurullarının harekete geçirildiğini ve olayda "ihmal olup olmadığının derinlemesine araştırılacağını" söyledi. Ergun Göknel'e ait söz konusu sorgu bandını henüz izlemediğini, ancak dosyayı İstanbul'dan istediğini kaydeden Menteşe, "Dosyayı inceleyeceğim. Ortada suç varsa veya suçlu varsa gereken yapılacaktır" dedi.

3- TBMM'de tartışmalı bir oturum sonucu, Çekiç Güç'ün, Türkiye'deki görev süresi 31 Aralık 1993 tarihinden geçerli olmak üzere, altı ay daha uzatıldı.

4- SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, SHP'nin İSKİ davasının her türlü baskıdan ve yönlendirmeden uzak bir biçimde görülmesini ve hızla sonuçlandırılmasını istediğini söyledi. SHP'nin yargıya güven duyduğunu ve İSKİ davasıyla ilgili hiç kimseyi korumadığını da vurgulayan Gürkan, bazı odakların "sanıkları belli İSKİ davasını, SHP'ye yönelik bir siyasal davaya dönüştürmek istediğini, amacın yerel seçimlere giderken SHP'yi kanıtlanmamış, dayanaksız suçlamaların odağı haline getirmek olduğunu" bildirdi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisince Manisa'nın Alaşehir ilçesinde düzenlenen açık hava toplantısına katıldı. Konuşmasında, hükümetin özellikle ekonomi politikasını eleştiren Baykal, son vergi yasası ile ilgili olarak, "Dar gelirliden gelecek yılın vergisi, holdinglerden ise geçmiş yılın vergisi alınıyor" dedi.

6- 1991 seçimlerinden sonra ANAP'tan istifa eden eski bakan ve milletvekilleri Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu, Mehmet Kahraman ve Galip Demirel tekrar ANAP'a geçtiler.

7- DiSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu ile Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, işçi sınıfının içinde bulunduğu durumu değerlendirmek üzere İstanbul'da biraraya geldiler.

Görüşmede, amaçlarının işçi sınıfının bütünlüğünü ve halkın mutluluğunu sağlamak olduğu vurgulanarak, sorunlara işçi konfederasyonlarının bir araya gelmesiyle çözüm yolları bulunabileceği belirtildi.

8- Türkiye'nin, AT'ye uyum amactyla 22 yıllık listede yer alan malların gümrük vergisinde, 1994'te yapılması gereken yüzde 10'luk indirimin ertelenmesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Siirt'in Pervari ilçesi Okçular Köyü Jandarma Karakolu'na, PKK mili-tanlarınca düzenlenen saldırı sonucu 9 asker şehit oldu.

10- Avrupa Birliği'nin Ankara temsilcisi Michael Lake, "Ec News" bülteninde yer alan yazısında, gerek Avrupa Birliği, gerekse Türkiye'nin gümrük birliği konusunda başarılı bir sonuç elde etmeye kararlı olduğunu, bu konuda özel sektör dahil her iki tarafta da gerekli psikolojik ilerlemenin sağlandığını savunarak, "Gümrük Birliği, yeni yılda büyük bir olasılıkla Türkiye'nin bir numaralı politika önceliğini oluşturacak" dedi.

11- Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç, bir çalışma ziyareti için geldiği Ankara'da Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "Cenevre toplantısında, ya bize askeri savunma hakkı verin ya da Sırp saldırganlığına son verin çağırışında bulunacağız" dedi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Demokrat Parti Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Hakkı Atun'u, KKTC'de yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

DP Genel Başkanı Hakkı Atun, görevi aldıktan sonra verdiği demeçte, "Bu göreve layık olmaya çalışacağım. Türkiye ile özellikle Kıbrıs sorununda işbirliği ve uyum içinde görev yapmaya çalışacağım" dedi.

13- PKK'nm askeri kanadı ERNK'nın Sözcüsü Kani Yılmaz, Stern dergisine verdiği demeçte, gelecek yıl ilkbaharda Türkiye'de turizme yönelik saldırı başlatacaklarını belirterek, "Turizm endüstrisi bizim için ciddi bir hedeftir" dedi.

PKK'nm Avrupa temsilcisi Ali Sapan da İtalyan Corriera Della Sera gazetesine verdiği demeçte mart seçimlerini hükümete karşı bir referandum olarak kullanmak istediklerini açıklayarak, Türk hükümeti ile müzakerelerin başlatılması için "Ankara'nın ikili ateşkesi kabul etmesi, Türk Anayasası'nda Kürt kimliğinin tanınması, özel yasaların lağvedilmesi, tüm Kürt partilerinin ya-sallığınm açıklanması" gerektiğini belirten 4 koşul öne sürdü.

14- Bulgaristan, Devlet Başkanı Jelu Jelev'e istifa etmesi için çağrıda bulunan, Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vlamidir Jirinovski'yi, sınırdışı etme kararı aldı. Bulgaristan içişleri Bakanlığı, Jirinovski'ye, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre tanıdığını bildirdi.

Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vlamidir Jirinovski, konuşmalarında ayrıca, Türk diye bir ırk olmadığını da iddia etmişti.

15- İsrail-Filistin heyetleri arasında Mısır'ın başkenti Kahire'de dün başlayan İsrail'in Gazze ve Eriha'dan çekilmesine ilişkin konuların ele alındığı görüşmelerin devam ettiği bildirildi.

Öte yandan İsrail Dışişleri'Bakanı Şimon Peres ile FKÖ Yürütme Kurulu üyesi Mahmud Abbas (Ebu Mazen) liderliğindeki bakanlar düzeyindeki bir heyet ise Kahire'de ayrı bir toplantı düzenledi. Her iki toplantıda da Eriha'nın yüzölçümü, sınır geçiş noktaları, yerleşim merkezleri ve güvenlik konularının ele alındığı bildirildi.

29 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de bulunan Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç'i, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Görüşmede, Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç, Bosna halkının yeterli insani yardım alamadığını, durumun her geçen gün daha kötüye gittiğini belirterek, özellikle ABD'den, durumun sadece bölge için değil, dünya için de tehlike yaratmasından ötürü soruna daha fazla ilgi göstermesini istedi. Sladziç, 15 Ocak'ta Cenevre'de Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yapılacak yeni tur görüşmelerde sorunun diplomatik yollarla çözümü için yoğun çaba gösterilmesini umut ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, konuşmasında, 1993'ten 1994'e geçilirken geçen yılın en feci olayının Bosna-Hersek hadisesi olduğunu, Türkiye'nin, özellikle ABD ve Avrupa'nın bu vahşete daha fazla ilgi göstermesi için elinden geleni yapmaya devam edeceğini bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, TÜGlAD toplantısı sırasında gazetecilerin yerel seçimlerle ilgili sorularını yanıtladı. Murat Karayalçın, SHP'nin sağ partiler gibi bireysel değerlendirmeler içinde olmadığını, kendileri için sistemin önemli olduğunu söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman, Bayındır Inşaat'ın Pakistan'da kazandığı ancak daha sonra iptal edildiği bildirilen Paşaver Islama-bad otoyolu ihalesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Resmen yeni bir değerlendirme yapılıncaya kadar firmaya iptal kararının tebliğ edilmesinden sarfı nazar edildiği anlaşılıyor" dedi.

4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek, partisinin yeni programını ve seçim strajesini anlattı.

Türkiye'nin siyasi yapısında bir darlaşma ve sığlaşma yaşandığını belirten Baykal, "Siyasi yapı ve partiler modern değil. Biz, CHP olarak, siyasi tıkanma ve yozlaşmanın aşılmasını öncelikli hedef, toplumsal ve tarihsel görevimiz sayıyoruz" dedi.

5- Mardin'in Dargeçit ilçesi Kılavuz Jandarma Karakolu'na saldıran teröristler 5 eri şehit ettiler. Çatışma sürerken yardıma gelen bir askeri araç da mayına çarparak infilak etti. Patlamada 7 er şehit oldu.

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci kafeteryasında, teröristlerce yerleştirilen iki bombanın patlaması sonucu 23 öğrenci yaralandı.

Hakkari ve Siirt'te güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 10 terörist ölü olarak ele geçirildi.

6- Yazdığı kitaplarla suç işlediğ gerekçesiyle Ankara Merkez Kapalı Ce-zaevi'nde bulunan sosyolog ismail Beşikçi'nin 6 kitabı için 8 soruşturma daha açıldığı bildirildi.

7- Almanya Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan tarafından sınırdışı edilen Rusya Liberal Demokrat Parti Başkanı Vlamidir Jirinovski'nin, Almanya'dan giriş vizesi talebini geri çevirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Jiri-novski'ye giriş vizesi verilmeyeceği bildirildi.

8- Azerbaycan Kuvvetleri'nin, Dağlık Karabağ bölgesinin doğusunda ve kuzeyinde dün gece başlattıkları saldırılarda, Akdere Bölgesi'nde yer alan iki köyü ele geçirdikleri bildirildi.

9- İsrail Hava Kuvvetleri'nin, Güney Lübnan'daki Hizbullah üslerinde dün üçüncü kez hava saldırısı düzenlemesinden sonra, Iran yanlısı Hizbullah militanları ile İsrail askerleri arasında şiddetli saldırıların meydana geldiği bildirildi.

30 ARALIK 1993

1- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Suudi Arabistan Kralı Fahd, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitter-rand, Almanya Başbakanı Helmuth Koni ve İngiltere Başbakanı John Ma-jor'a, çeşitli mesajlar göndererek, Sırplara karşı savunmasız durumda bulunan Boşnakların kendilerini savunmaları için Bosna-Hersek'teki silah ambargosunun kaldırılması için destek istediği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, dün Türkiye'den ayrılan Bosna-Hersek Başbakanı Haris Sladziç ile yapılan görüşmelerden sonra; Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, mesajlarında, 18 ocakta Cenevre'de başlayacak zirvede, Sırp ve Hırvatlara karşı bütün ülkelerin kararlı bir tutum içinde olmasının önem taşıdığını bildirdiği açıklandı.

2- Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yeni Vergi Yasası'nı bazı şartlarla kabul etti. Demirel, verdiği onay hakkında Başbakan Tansu Ciller'e bir yazı gönderdi. Demirel, yasada pek çok uygulamanın Bakanlar Kurulu kararlarına bırakıldığına dikkat çekerek, "bilhassa düşük gelirli ücretlilerle çiftçilere yeni yükler yüklenmemesi ve gelir dağılımını düzeltmek bakımından dar gelirli vatandaşlara bir takım kolaylıklar getirilmesi açısından kanun üzerinde hassasiyetle durulduğunu" belirtti. 1994 yılında da ücretlilere "vergi iadelerinin" eski düzenlemelere göre verilmesini savunan Cumhurbaşkanı Demirel, bakanlar Kurulu'na bırakılan yetkilerin, menkul kıymet gelirleri arasında dengeleri koruyacak ve tasarrufları teşvik edecek şekilde kullanılmasını istediği bildirildi.

3-Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İstanbul Üniversitesi Rektörlü-ğü'ne, Prof. Dr. Bülent Berkarda'yı, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'ne de Prof. Dr. Akar Öçal'ı atadı.

4- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde tedavi gören Güneydoğu'da yaralanmış er ve subayları ziyaretinde yaptığı konuşmada, PKK'nın siyasi bir parti değil, bir eşkıya çetesi olduğunu belirterek, "Siyasi partilerin dağlarda milis beslediği, kardeşi kardeşe kırdırdığı, ancak faşist, markist partilerin dönemlerinde görülmüştür" dedi.

5- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin yerel seçim bildirgesinin ana ilkelerini açıkladı. Karayalçın, seçim bildirgesi kitapçığının, parti meclisinin 5 ocakta İstanbul'da yapacağı toplantıda, İstanbul programı ile birlikte son şekli verilerek açıklanacağını söyledi.

Dürüstlük ve açıklık konusunda son derece duyarlı olduklarını belirten Karayalçın, "Geçtiğimiz 10 yıl boyunca yaşadığımız, İSKİ dahil tüm olumsuzlukları unutmadık, unutmayacağız. Bu nedenle siyasetçinin toplum önünde kaybettiği güveni kazanmak, dürüst, açık ve güven verici bir yerel yönetim anlayışını oluşturmak, denetim mekanizmalarını çalıştırmak bizim için temel hedeflerden birisidir" dedi.

6- Hakkında kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açılan Sosyalist Birlik Partisi (SBP) Genel Başkanı Sadun Aren, partisinin kapatılması halinde yeni bir parti kurarak, demokratik mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, "Parti kapatarak demokrat olunmaz. Parti kapatmanın çözüm olmadığı, 12 Eylül rejiminin kapattığı partilerin tekrar açılmasıyla ortaya çıkmıştır" dedi.

7- Özelleştirileceği açıklanmasına karşın, uzun süredir özelleştirileme-yan ve çeşitli savların doğmasına neden olan Sümerbank için, ANAP izmir Milletvekili Timur Demir, Başbakan Tansu Çiller'in yanıtlaması istemiyle TBMM'de soru önergesi verdi.

8- Aralarında, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Mahalli idareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve ihtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun ve TRT Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine Dair Kanun'un da bulunduğu 13 kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Özel radyo ve televizyonlar da, TRT'nin uymak zorunda olduğu kanunlara tabi kılınarak, Yüksek Seçim Kurulu'nun belirttiği esaslar çerçevesinde yayın yapmayan özel radyo ve televizyonlara kapatma ye para cezası uygulanacağı bildirildi.

10- Yargıtay, 1985 yılında gözaltındayken öldürülen öğretmen Sıddık Bilgin davasında, mahkemenin suçlu bulduğu 4 asker hakkında mahkumiyeti bozma kararı verdi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Diyarbakır ve Bitlis'te güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 6 PKK militanı öldürüldü. Çatışma sonrasında 5 terörist yakalanırken, 2 terörist de teslim oldu.

izmir ve Adana'da güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda ise, PKK terör örgütü üyesi oldukları ve çeşitli eylemelere karıştıkları öne sürülen 34 kişi yakalandı.

12- Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev, Moskova'da yaptığı açıklamada, Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinin (Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya) NATO'ya kabul edilmelerinin Rusya'da miliyetçileri öfkelendirerek, Jirinovski kampına iteceğini söyledi.

Öte yandan Vlamidir Jirinovski'nin Bulgaristan'ı ziyaretinden sonra Bulgaristan'ın, NATO'ya girmek istediği bildirildi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelu Jelev'in, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e bir mektup göndererek, "Vlamidir Jirinovski'nin Sofya'yı ziyaretinden ve burada yaptığı açıklamalarından sonra, ülkesinin NATO'nun güvencesine ihtiyaç duyduğunu, ancak Rusya'nın çıkarlarını da göz önünde tutacaklarını" bildirdi.

13- FKÖ lideri Yaser Arafat yaptığı açıklamada, İsrail ile özerklik anlaşmasının sağlanmasının ardından, "dünyada göçmen durumunda bulunan" Filistinli göçmenlerden sadece bir bölümünün geri dönebileceğini söyledi.

Öte yandan Filistin ve civarındaki olayların aralıksız devam ettiği, İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi'nde, Filistinlilerin ateş açması sonucu iki İsrail askerinin yaralandığı bildirildi.

31 ARALIK 1993

1 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yayımladığı yeni yıl mesajında, 1993 yılını değerlendirdi. "Terörle mücadeledeki başarı, demokrasinin zaferi olacaktır" diyen Cumhurbaşkanı, "ne kadar çetin olursa olsun" her sorunun demokrasi içinde çözüleceğini vurguladı.

Devletin her türlü zorluğun üstesinden gelme gücünün olduğunu vurgulayan Demirel, vatandaşları paniğe, kaygıya kapılmamaya çağırdı.

Başbakan Tansu Çiller de dün yayımladığı yeni yıl mesajında, yeni yıla güven ve kararlılıkla girildiğini belirterek 1994 yılında "Ülkemizi ve halkımızı aydınlık bir geleceğe taşıyacağız" dedi.

Başbakan Tansu Çiller, daha sonra gittiği Diyarbakır'da yaptığı konuşmada ise, Türklerin ve Kürtler'in tarih boyunca kardeş olduklarını belirterek, halktan birlik ve beraberlik istedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli bir dönemeçten geçtiğini, içeride ve dışarıda çok sayıdaki soruna rağmen koalisyon hükümetinin istikrarlı tutumuyla büyük başarılar elde edildiğini belirtti: Karayalçın açıklamasında, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'den övgüyle bahsederek, toplumsal barışın kuvvetlenmesinde, istikrarın oluşmasında, bölücülük tehlikesinin bertaraf edilmesinde büyük fonksiyonları olduğunu vurguladı.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1993 yılında Türk dış politikası ile dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi.

Çetin, Türkiye'nin geleneksel barışçı, tutarlı dış politikasını Yunanistan ile de sürdürdüğüne ve bu ülke ile diyalog kapısının açık tutulduğuna işaret ederek, Andreas Papandreu yönetimindeki yeni Yunan hükümetinin, Türk-Yunan ilişkilerinin yakın geleceği bakımından iyimser olunmasına olanak vermediğini belirtti.

Türkiye'nin Kafkasya politikasını da savunan Dışişleri Bakanı, "Ermenistan, tek yanlı olarak toprak kazanımları ile saldırganlığını sürdüreceğini sanıyorsa yanılıyor" dedi. Çetin, SSCB'nin dağılmasıyla Türkiye'nin yeni komşulara kavuştuğunu anımsatarak, dağılan Sovyetler'den kopan Azerbaycan ile sınır güvenliğinin pekiştirilmesi için bir anlaşma yapılacağını söyledi.

4 - SHP Grup Başkanı Aydın Güven Gürkan, yazılı bir açıklama yaparak, İSKİ olayındaki gelişmelerin, devlet içindeki bazı odakların SHP'ye komplo hazırladığı olasılığını akla getirdiğini bildirdi ve "Bu olasılık gerçekse, yaşanan bir devlet skandalidir" dedi.

5 - MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin genel merkezinde düzenlediği bir basın toplantısı ile 1993 yılı değerlendirmesini yaptı. 1993 yılında ekonomik ve sosyal sorunların bir yıl öncesine nazaran katlanarak büyüdüğünü, enflasyonun bir türlü dizginlenemediğini, ancak milli birlik ve bütünlüğü bölüp parçalamayı hedef alan PKK terörünün ülkenin 1993 yılında temel sorunu olduğunu söyledi.

6- Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Cemal Şahin, Anaysa-Adalet Karma Komisyonu'nun, son toplantısında, "ülkenin birliğine, bütünlüğüne yönelik hareketlerde bulundukları gerekçesiyle" 4 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması, incelediği dosyalardan 62'sini ise hiç bir işlem yapmadan dönem sonuna bırakma kararını" eleştirerek, dosyaları inceleyen Anaysa-Adalet Karma Komisyonu'nun yanlış bir tutum içinde olduğunu söyledi. Şahin "Karşılıksız çek verdiği, trafik kazasında adam öldürdüğü, evrakta tahrifatta bulunduğu öne sürülen milletvekillerinin dokunulmazlıkları olduğu gerekçesiyle dönem sonuna bırakılıyor. Biz, sahtekarları, adam öldürenleri, dolandırıcıları koruyamayız. Kamu vicdanı bundan rahatsızdır. Mağdur olan vatandaş hakkını almak için yıllarca beklemek zorunda kalacak. Hukukta bunun yeri yok" dedi.

7- Eski Dışişleri bakanlarından ihsan Sabri Cağlayangil, Ankara'da öldü.

8- KKTC'de, Demokratik Parti (DP) ile Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) arasında kurulması öngörülen ortaklık hükümetinin protokolü, KKTC Mecli-si'nde, hükümeti kurmakla görevlendirilen DP Genel Başkanı Hakkı Atun ve Başbakan Yardımcılığı ile görevlendirilen CTP Genel Başkanı Özker Özgür arasında imzalandı.

9- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vitaly Çurkin, yaptığı açıklamada, Moskova'nın, Kıbrıs'ta taraflardan birine daha yakın olduğu görüşüne karşı çıkarak, Ada'da, "tarafların siyasi eşitliğine dayanan iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon kurulmasını" desteklediklerini bildirdi. Çurkin, sorunun, BM gözetiminde çözülmesi için ısrar edeceklerini de söyledi.

10- Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, "Dünya Azerbaycanlılar Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajında, ülkenin içinde bulunduğu koşullarda bugün Azerbaycanlıların birliğine herzamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

11- Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman yaptığı açıklamada, Bosna yönetiminin, Adriyatik Denizi'ne ulaşmak için Orta Bosna'da yaşayan Hırvatlar'a karşı bir "soykırım" uygulamasına giriştiğini iddia ederek, "Ya Müslümanlar saldırganlık politiklarmı terkederler, ya da dünya, oradaki Hırvatları savunmak için atacağımız adımlara anlayış gösterir" dedi.